AI assistant
Electrolux — Earnings Release 2022
Jul 21, 2022
2907_ir_2022-07-21_357f1415-d1c4-4be5-a991-5ec8e3241873.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer

Begränsningar påverkade volym och produktivitet
- Nettoomsättningen ökade till 33 749 Mkr (30 303), vilket motsvarar en organisk försäljningstillväxt på 0,3%. Stark prisexekvering i alla affärsområden och mixförbättringar från produktlanseringar bidrog till tillväxt, samtidigt som volymerna minskade avsevärt. Marknadsefterfrågan var ned i de flesta regioner.
- Rörelseresultatet uppgick till 560 Mkr (1 983), vilket motsvarar en marginal på 1,7% (6,5). Begränsningar vad gäller leveranskedja och arbetskraft resulterade i betydligt lägre volymer och högre kostnader, särskilt i affärsområde Nordamerika.
- Periodens resultat uppgick till 257 Mkr (1 383) och resultatet per aktie var 0,93 kronor (4,81).
- Operativt kassaflöde efter investeringar var 403 Mkr (1 456).
Finansiell översikt
| Sex månader | Sex månader | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | Förändring, % | 2022 | 2021 | Förändring, % |
| Nettoomsättning | 33 749 | 30 303 | 11 | 63 867 | 59 329 | 8 |
| Försäljningstillväxt, %¹ | 0,4 | 39,3 | -1,5 | 30,8 | ||
| Organisk tillväxt, % | 0,3 | 39,1 | -1,6 | 30,7 | ||
| Förvärv, % | 0,1 | 0,2 | 0,1 | 0,2 | ||
| Avyttringar, % | - | - | - | - | ||
| Förändringar av valutakurser, % | 11,0 | -10,2 | 9,1 | -12,3 | ||
| Rörelseresultat² | 560 | 1 983 | -72 | 2 134 | 4 281 | -50 |
| Rörelsemarginal, % | 1,7 | 6,5 | 3,3 | 7,2 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 265 | 1 865 | -86 | 1 589 | 4 042 | -61 |
| Periodens resultat | 257 | 1 383 | -81 | 1 207 | 2 939 | -59 |
| Resultat per aktie, kr³ | 0,93 | 4,81 | -81 | 4,34 | 10,22 | -58 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | - | - | 12,7 | 38,5 | ||
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 403 | 1 456 | -4 878 | 1 295 |
¹ Förändring av nettoomsättningen justerad för valutaomräkningseffekter.
2 Rörelseresultatet under det första halvåret 2022 inkluderar en engångspost om 656 Mkr, efter skiljedom i tullfråga i USA, vilket påverkat affärsområde Nordamerika. Exklusive denna engångspost uppgick rörelseresultatet till 1 478 Mkr motsvarande en marginal om 2,3% (7,2), se sida 21.
3 Före utspädning För definitioner, se sidorna 28–29. Not: n.m. (not meaningful) används när det berörda talet inte bedöms tillföra relevant information.

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar
Under kvartalet var den organiska försäljningen relativt oförändrad, med en positiv pris- och mixutveckling som kompenserade för betydande volymtapp i produktionen och lägre
konsumentefterfrågan. Liksom under det första kvartalet påverkades vi av betydande utmaningar i leveranskedjan. Rörelsemarginalen var 1,7%. Affärsområdena Europa och Nordamerika påverkades oproportionerligt, samtidigt som situationen för våra två andra affärsområden förbättrades sekventiellt. Oregelbundna leveranser av flertalet komponenter, framförallt elektronik, fortsatte att avsevärt påverka våra volymer, orsaka betydande ineffektivitet i produktionen och öka kostnaderna för flygfrakt och inköp på spotmarknaden. Genom mina kollegors hängivna arbete kunde vi framgångsrikt optimera användningen av tillgängliga komponenter och lyckades uppnå stabila mixförbättringar trots dessa omständigheter och en vikande efterfrågan. Vi kunde dock inte möta efterfrågan fullt ut, särskilt inom tvätt och premiumsegmentet för matlagningsprodukter. Vi fortsätter att ha ett nära samarbete med våra leverantörer för att motverka dessa begränsningar i leveranskedjan och förväntar oss sekventiella förbättringar från mitten av 2022, med fortsatta risker för störningar relaterat till förnyad spridning av coronaviruset samt konsekvenser av kriget i Ukraina.
Det är verkligen en besvikelse att vårt affärsområde Nordamerika rapporterade en förlust för kvartalet. Utmaningarna avseende produktionsvolym och effektivitet till följd av leveransstörningar och arbetskraftsbrist hade en kraftig påverkan på resultatet. Utöver detta hade vi problem med en viktig felaktig komponent, som åtgärdades under kvartalet.
Genom stark prisexekvering kompenserade vi för betydande kostnadsinflation under kvartalet, framför allt från råmaterial och logistik. Vi är fortsatt övertygade om att göra det även för helåret, liksom vi har gjort under de senaste fyra åren. I en inflationsmiljö är prishöjningar mer accepterade av marknaden. Detta, i kombination med attraktiva produkter, gör oss väl positionerade att fortsätta genomföra prishöjningar vid behov.
Med en inflation som stigit till historiskt höga nivåer, ökade räntor, begränsningar i de globala leveranskedjorna samt osäkerheten kring coronapandemin och kriget i Ukraina, är visibiliteten för resten av året begränsad. Vi behåller våra regionala utsikter för marknadsefterfrågan för helåret 2022, med undantag för Nordamerika, som revideras till negativ. Vi förväntar oss dock fortfarande att efterfrågan kommer att ligga över nivåerna före
pandemin, med undantag för Latinamerika och den ryska marknadens effekt på Europa. Vi förväntar oss att den främsta begränsningen för marknadsvolymerna kommer att skifta från situationen i de globala leveranskedjorna under det första halvåret till en nedgång i konsumentefterfrågan under det andra halvåret.

Jag är mycket nöjd med den starka konsumentefterfrågan på våra nya innovativa produkter och bidraget till resultatet från dessa lanseringar. Detta är vårt mest lanseringsintensiva år någonsin och vi förväntar oss att det starka resultatbidraget från mix för helåret 2022 till stort del kompenserar för volymnedgången jämfört med året innan.
Att förse våra konsumentmålgrupper med relevanta innovationer under väletablerade varumärken är en viktig drivkraft för lönsam tillväxt. Ett bra exempel på detta är beskrivet på sidan 11. Det visar hur vi stärker vårt erbjudande av varmvattenberedare för tillväxtmarknader genom en förbättrad användarupplevelse, inklusive ökad energieffektivitet. Ett konsumentbetyg på 4,89 av 5 möjliga på den viktiga egyptiska marknaden understryker detta.
I volatila tider, som de vi nu upplever, är det avgörande att fortsätta vår långsiktiga strategiska inriktning samtidigt som vi är effektiva och flexibla. Vårt strategiska fokus har hittills varit på allt bättre produkter, alltmer fokuserade varumärken och ökad effektivitet i produktionen. Vi utvidgar nu vår inriktning från själva produkten till alla interaktioner vi har med våra konsumenter, inklusive eftermarknaden. Genom vår nya organisation, som tidigare kommunicerats, med ett dedikerat Commercial & Consumer Journeyteam, är vi redo att ta vårt arbete till nästa nivå i genom att komma ännu närmare konsumenten.
Utsikter
| Marknadsutsikt, volym jämfört med motsvarande |
Tidigare utsikter för | Marknadsutsikt, volym jämfört med motsvarande |
Tidigare utsikter för | ||
|---|---|---|---|---|---|
| period föregående år¹ | Helåret 2022 | helåret 2022⁷ | period föregående år¹ | Helåret 2022 | helåret 2022⁷ |
| Europa | Negativt | Negativt | Latinamerika | Negativt | Negativt |
| Asien-Stillahavsområdet, | |||||
| Nordamerika | Negativt | Oförändrat | Mellanöstern och Afrika | Positivt | Positivt |
| Utsikter för affärsverksamheten², jämfört med | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| motsvarande period föregående år | Helåret 2022 | Tidigare utsikter för helåret 2022⁷ | ||||
| Volym/pris/mix | Volym/mix - negativt | Volym/mix - positivt | ||||
| Pris - kompenserar för kostnadsinflation³ | Pris - kompenserar för kostnadsinflation³ | |||||
| Investeringar i innovation för | Negativt | Negativt | ||||
| konsumentupplevelser och marknadsföring⁴ | ||||||
| Kostnadseffektiviseringar⁵ | Negativt | Negativt | ||||
| Externa faktorer⁶ | Negativt 8 - 10 Mdr kr | Negativt 8 - 10 Mdr kr | ||||
| Investeringar | 7 - 8 Mdr kr | ~8Mdr kr |
¹ Electrolux bedömning av marknadsvolymer för vitvaror. ² Intervall för utsikter för affärsverksamheten: Positivt – Neutralt – Negativt, vad gäller påverkan på resultatet. ³ Kostnadsinflation omfattar "Externa faktorer" och kostnadsinflation vid inköp av färdiga produkter, elektroniska komponenter och logistik. De tre sistnämnda ingår i "Kostnadseffektiviseringar". ⁴ Består av kostnader för R&D, marknadsföring/varumärkesbyggande, CRM, digital- och
eftermarknadsförsäljningsförmåga etc. 5 Effektiviseringar av rörliga kostnader (exkl. råmaterial, handelstariffer och löneinflation >2%) och strukturella kostnader (exkl. innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring). 6 Består av kostnader för råmaterial, handelstariffer liksom direkt och indirekt valutapåverkan och löneinflation >2%. Valutaomräkningseffekter uppskattas 2022 påverka nettoomsättningen med +10% och rörelseresultatet med +700 Mkr. 7 Publicerad 29 april 2022. Not: Utsikterna för affärsverksamheten ovan redovisas exklusive engångsposter. Utsikterna för marknaden och affärsverksamheten förutsätter ingen betydande ytterligare påverkan från coronaviruspandemin eller det geopolitiska världsläget.

Andra kvartalet i sammandrag
| Förändring, | Sex månader | Sex månader | Förändring, | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | % | 2022 | 2021 | % | Helår 2021 |
| Nettoomsättning | 33 749 | 30 303 | 11 | 63 867 | 59 329 | 8 | 125 631 |
| Rörelseresultat | |||||||
| Europa | 142 | 1 013 | -86 | 743 | 2 135 | -65 | 4 002 |
| Nordamerika | -270 | 558 | n.m. | 483 | 1 052 | -54 | 688 |
| Latinamerika | 303 | 327 | -7 | 388 | 750 | -48 | 1 336 |
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern | |||||||
| och Afrika | 426 | 312 | 37 | 709 | 705 | 1 | 1 511 |
| Övrigt, koncerngemensamma | |||||||
| kostnader etc. | -41 | -226 | 82 | -189 | -361 | 48 | -737 |
| Totalt | 560 | 1 983 | -72 | 2 134 | 4 281 | -50 | 6 801 |
| Rörelsemarginal, % | 1,7 | 6,5 | 3,3 | 7,2 | 5,4 | ||
| Rörelsemarginal exkl. | |||||||
| engångsposter, %¹ | 1,7 | 6,5 | 2,3 | 7,2 | 6,0 |
1 För mer information om engångsposter, se sida 21.
Not: n.m. (not meaningful) används när det beräknade talet inte bedöms tillföra relevant information.
Nettoomsättning
Försäljningen ökade med 0,4% under kvartalet, exklusive valutaomräkningseffekter. Detta var huvudsakligen drivet av stark prisexekvering genom listprishöjningar som implementerades under tidigare kvartal. Pris ökade avsevärt inom alla affärsområden. Kampanjaktiviteter började att återgå till normala nivåer. Mix förbättrades även om begränsningar i den globala leveranskedjan fortsatte att påverka förmågan att driva mix fullt ut och resulterade i lägre försäljningsvolymer av specifika produktkategorier. Därutöver minskade marknadsefterfrågan i de flesta regioner jämfört med ett starkt kvartal föregående år. Försäljningen på eftermarknaden ökade för koncernen.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet uppgick till 560 Mkr (1 983), vilket motsvarar en marginal på 1,7% (6,5). Liksom under det första kvartalet 2022 resulterade begränsningar i leveranskedjan i avsevärt lägre produktionsvolym liksom i betydligt högre kostnader för inköp av komponenter på spotmarknaden och ökad användning av flygfrakt jämfört med förra året. Oregelbundna leveranser av komponenter orsakade också betydande

1 Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter. 2 Investeringar i konsumentdriven innovation och marknadsföring. För mer information om definitioner, se sidan 2 under Utsikter.
ineffektivitet i produktionen och begränsningar i att fullt ut driva mix, vilket speciellt påverkade affärsområdena Europa och Nordamerika. Därutöver bidrog arbetskraftsbrist och problem med en felaktig komponent i affärsområde Nordamerika till kvartalets lägre tillgänglighet på produkter och högre kostnadsnivå. Lanseringar av nya produkter bidrog till en fortsatt stabil mixexekvering och investeringar i innovation och marknadsföring ökade i syfte att stödja strategiska tillväxtinitiativ. Pris kompenserade för betydande kostnadsinflation, främst inom råmaterial och logistik. Försäljning av anläggningstillgångar vid huvudkontoret bidrog positivt till koncerngemensamma kostnader.
Finansnetto
Finansnettot uppgick till -294 Mkr (-118). Förändringen var främst ett resultat av högre räntekostnader.
Periodens resultat
Periodens resultat uppgick till 257 Mkr (1 383), vilket motsvarar 0,93 kr (4,81) i resultat per aktie.

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 21 och 27.

Första halvåret 2022
Försäljningstillväxten exklusive valutaomräkningseffekter uppgick till -1,5% under det första halvåret. Den organiska försäljningen minskade med 1,6% drivet av lägre volymer. Detta på grund av begränsad produkttillgänglighet och lägre marknadsefterfrågan jämfört med ett starkt första halvår under 2021.
Rörelseresultatet uppgick till 2 134 Mkr (4 281), motsvarande en marginal på 3,3% (7,2). Första halvåret 2022 inkluderade en engångspost om 656 Mkr, se sida 21. Exklusive engångsposten uppgick rörelseresultatet till 1 478 Mkr, motsvarande en marginal på 2,3%. Begränsningar i leveranskedjan och arbetskraftsbrist påverkade produktionsvolymerna negativt och resulterade i ineffektivitet i produktionen samt ökade kostnader för köp på spotmarknaden av komponenter och flygfrakt. Mix bidrog positivt till resultatet trots begränsad produkttillgänglighet. Stark prisexekvering kompenserade för betydande kostnadsinflation, främst inom råmaterial och logistik.
Periodens resultat uppgick till 1 207 Mkr (2 939), motsvarande 4,34 kr (10,22) i resultat per aktie.
Marknadsöversikt
Under det andra kvartalet minskade den totala marknadsefterfrågan i Europa och i USA jämfört med ett starkt kvartal föregående år. Leveransbegränsningar fortsatte hindra förmågan att möta den underliggande efterfrågan fullt ut i vissa produktkategorier. Dessutom påverkade hög inflation och ökade räntenivåer samt större geopolitiska spänningar konsumentefterfrågan negativt. För mer information om marknaderna, se avsnittet Affärsområden.

* Marknadsvolym, förändring mot föregående år, %.
Källor: Europa: Electrolux uppskattning. USA: AHAM. För definitioner se nedan. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.
Vitvarumarknaden
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Europa, volym, förändring mot föregående år, %* | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Västeuropa | -8 | 32 | -9 | 24 | 7 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | -15 | 30 | -8 | 21 | 9 |
| Europa totalt | -10 | 31 | -9 | 23 | 7 |
*Källa: Electrolux uppskattning för vitvaror. Vitvaror inkluderar kylskåp, frysar, tvättmaskiner, torktumlare, spisar, inbyggnadsugnar, inbyggnadshällar, fläktar och diskmaskiner.
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| USA, volym, förändring mot föregående år, %* | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Vitvaror | -6 | 25 | -5 | 21 | 10 |
| Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning | -16 | 22 | -6 | 26 | 15 |
| Totalt | -9 | 24 | -5 | 23 | 11 |
*Källa: Baserad på AHAM Factory Shipment Report. Andra kvartalet 2022 är jämförelse av veckor mellan 3 april 2022 – 2 juli 2022 mot 4 april 2021 – 3 juli 2021. Vitvaror inkluderar AHAM 6 (tvättmaskiner, torktumlare, diskmaskiner, kylskåp, frysar, spisar och ugnar) samt hällar.
Affärsområden
Europa
Under kvartalet minskade den totala marknadsefterfrågan i Europa med 10%. Detta var i jämförelse med ett starkt andra kvartal förra året och med begränsningar i leveranskedjan vilka fortsatte att påverka förmågan att fullt ut möta underliggande efterfrågan. Därutöver accelererade den negativa påverkan på konsumentefterfrågan från hög allmän inflation, ökade räntenivåer och större geopolitiska spänningar under kvartalet. I Västeuropa var nedgången 8% och i Östeuropa 15%. Exklusive Ryssland, minskade efterfrågan i Östeuropa med 10%. Jämfört med andra kvartalet 2019, var efterfrågan i Europa 5% högre.
Electrolux rapporterade en organisk försäljningsminskning på 7,7%, driven av lägre volymer. En alltmer utmanande situation i leveranskedjan påverkade tillgängligheten på produkter avsevärt, särskilt inom tvätt. Trots dessa begränsningar förbättrades mix genom ett tydligt fokus på premiumvarumärkena Electrolux och AEG samt högmixprodukter. Pris utvecklades starkt, drivet av listprisökningar som genomförts huvudsakligen under innevarande år. Den pausade verksamheten i Ryssland bidrog till minskad försäljning.
Rörelseresultatet minskade jämfört med året innan, främst på grund av lägre volymer. Pris kompenserade i stort sett för den betydande kostnadsinflationen, främst inom råmaterial och logistik. Nya listprisökningar genomfördes under andra kvartalet. Begränsningar i leveranskedjan och oregelbundna leveranser fortsatte att resultera i extra kostnader.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 21 och 27.
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Nettoomsättning | 11 345 | 11 721 | 22 880 | 23 357 | 49 384 |
| Organisk tillväxt, % | -7,7 | 37,3 | -6,1 | 24,7 | 10,6 |
| Förvärv, % | 0,3 | - | 0,3 | - | 0,1 |
| Rörelseresultat | 142 | 1 013 | 743 | 2 135 | 4 002 |
| Rörelsemarginal, % | 1,2 | 8,6 | 3,2 | 9,1 | 8,1 |
Nordamerika
Under kvartalet minskade efterfrågan på vitvaror i USA med 6% jämfört med ett starkt kvartal förra året och ökade med 11% jämfört med motsvarande kvartal 2019. Hög allmän inflation och ökade räntenivåer började påverka konsumentefterfrågan negativt, vilket resulterade i ökade lager hos återförsäljare generellt. Begränsningar i leveranskedjan fortsatte att negativt påverka möjligheten att fullt ut möta den underliggande efterfrågan inom vissa produktkategorier. Marknadsefterfrågan på samtliga vitvaror, inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning, minskade med 9% jämfört med året innan.
Electrolux rapporterade en organisk försäljningstillväxt på 0,7%. Pris fortsatte att utvecklas gynnsamt, drivet av listprisökningar som genomförts under tidigare kvartal. Kampanjaktiviteter började återgå till normala nivåer. Volymerna minskade, främst på grund av begränsningar i leveranskedjan men också beroende på arbetskraftsbrist och ett strategiskt skifte bort från vissa inköpta färdiga produkter.
Rörelseresultatet var negativt, främst orsakat av oregelbundna leveranser av flertalet komponenter liksom av brist på arbetskraft till följd av en pressad marknad. Detta resulterade både i signifikant lägre produktion och högre kostnader på grund av ineffektivitet i produktionen liksom ökade köp av komponenter på spotmarknaden och ökad användning av flygfrakt. Ett problem med en viktig felaktig komponent, som åtgärdades under andra kvartalet, resulterade i lägre volymer av vissa högmixprodukter och lägre produktivitet. Trots dessa begränsningar var mixen oförändrad drivet av optimerad allokering av tillgängliga komponenter. Pris kompenserade för den betydande kostnadsinflationen framförallt inom råmaterial och logistik.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 21 och 27.
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Nettoomsättning | 11 905 | 10 132 | 21 845 | 19 134 | 40 468 |
| Organisk tillväxt, % | 0,7 | 33,7 | 0,2 | 28,4 | 12,7 |
| Rörelseresultat | -270 | 558 | 483 | 1 052 | 688 |
| Rörelsemarginal, % | -2,3 | 5,5 | 2,2 | 5,5 | 1,7 |
| Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ | -2,3 | 5,5 | -0,8 | 5,5 | 3,5 |
1 För information kring engångsposter, se sidorna 12 och 21.
Latinamerika
Under kvartalet estimeras konsumentefterfrågan på vitvaror ha minskat tvåsiffrigt i regionen. Detta var drivet av Brasilien och Chile, där högre allmän inflation och räntor påverkade konsumenternas köpkraft negativt. Förra året påverkades även efterfrågan i Chile positivt av statliga stimulansåtgärder. Efterfrågan ökade i Argentina delvis drivet av förbättrad tillgång på produkter och delvis som ett resultat av föregående års negativa effekter till följd av nedstängningar.
Electrolux rapporterade en organisk försäljningstillväxt på 12,9% i Latinamerika, främst driven av listprishöjningar som implementerades under första kvartalet 2022 och under föregående år. Kampanjaktiviteter började att återgå till normala nivåer. Genom lyckade produktlanseringar och ökad tillgång på produkter förbättrades mixen trots konsumenternas minskade köpkraft. Försäljningen på eftermarknaden utvecklades starkt, medan volymerna minskade på grund av de utmanande marknadsförutsättningarna.
Rörelseresultatet minskade då den svagare konsumentefterfrågan resulterade i lägre volymer. Pris kompenserade för den betydande kostnadsinflationen främst inom råmaterial. Ytterligare prishöjningar aviserades för implementering under det tredje kvartalet i syfte att kompensera för ökande kostnadsinflation, inklusive negativa valutaeffekter. Investeringarna i varumärkesbyggande aktiviteter ökade.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 21 och 27.
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Nettoomsättning | 6 268 | 4 782 | 11 030 | 9 298 | 19 958 |
| Organisk tillväxt, % | 12,9 | 90,4 | 3,4 | 73,1 | 33,7 |
| Rörelseresultat | 303 | 327 | 388 | 750 | 1 336 |
| Rörelsemarginal, % | 4,8 | 6,8 | 3,5 | 8,1 | 6,7 |
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
Under kvartalet fortsatte marknadsefterfrågan i regionen som helhet att vara stark, med skillnader mellan olika marknader. Regionens estimerade efterfrågetillväxt var främst driven av Australien och Sydostasien.
Electrolux rapporterade en organisk försäljningstillväxt på 6,4%. Pris fortsatte att utvecklas starkt, främst drivet av listprisökningar som genomförts under tidigare kvartal. Därutöver genomfördes riktade prisökningar under det andra kvartalet. Framgångsrika produktlanseringar bidrog till en fördelaktig mix, medan volymerna minskade. Både volymer och möjligheten att fullt ut driva mix påverkades fortsatt negativt av begränsningar i leveranskedjan under det andra kvartalet, dock i mindre utsträckning än under det första kvartalet.
Rörelseresultatet ökade jämfört med föregående år, drivet av en fördelaktig utveckling av mix och kontinuerliga kostnadsförbättringar. Den starka prisexekveringen kompenserade för betydande kostnadsinflation, inklusive negativa valutaeffekter.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 21 och 27.
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Nettoomsättning | 4 231 | 3 668 | 8 112 | 7 540 | 15 820 |
| Organisk tillväxt, % | 6,4 | 16,3 | 0,5 | 17,6 | 8,4 |
| Förvärv, % | - | 1,5 | - | 1,4 | 0,9 |
| Rörelseresultat | 426 | 312 | 709 | 705 | 1 511 |
| Rörelsemarginal, % | 10,1 | 8,5 | 8,7 | 9,3 | 9,6 |
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet efter investeringar uppgick till 403 Mkr (1 456) under kvartalet. Jämförelsen mellan åren återspeglar främst ett lägre rörelseresultat i kombination med en högre investeringsnivå, vilket påverkade kassaflödet negativt. Lagret var fortsatt på en hög nivå på grund av oregelbundna leveranser och långa ledtider.
Den första av två delbetalningar för utdelningen 2021 på 4,60 kr per aktie delades ut till aktieägarna under kvartalet och kassaflödet påverkades med –1 279 Mkr.
Under kvartalet återköpte Electrolux egna aktier av serie B till ett totalt belopp av 539 Mkr. Aktieåterköpen ingår i det återköpsprogram om maximalt 8 000 000 aktier av serie B för ett totalt maximalt belopp om 1 250 Mkr som löper mellan den 2 maj – 21 oktober 2022.
Det operativa kassaflödet efter investeringar under första halvåret 2022 uppgick till -4 878 Mkr (1 295).
OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR

| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster¹ | 2 434 | 3 174 | 4 681 | 6 661 | 12 185 |
| Förändring av rörelsekapital | -533 | -403 | -6 715 | -3 328 | -3 175 |
| Operativt kassaflöde | 1 901 | 2 771 | -2 034 | 3 333 | 9 010 |
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -1 699 | -1 292 | -3 038 | -2 108 | -6 043 |
| Förändringar i övriga investeringar | 200 | -23 | 194 | 70 | 233 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 403 | 1 456 | -4 878 | 1 295 | 3 200 |
| Förvärv och avyttringar av verksamheter | - | -0 | 2 | -0 | -1 006 |
| Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder | 403 | 1 456 | -4 876 | 1 295 | 2 194 |
| Betalda finansiella poster, netto² | -303 | -155 | -524 | -240 | -470 |
| Betald skatt | -351 | -553 | -703 | -813 | -1 480 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och | |||||
| investeringsverksamheten | -252 | 748 | -6 103 | 242 | 244 |
| Betalning av leasingskulder | -250 | -218 | -478 | -438 | -880 |
| Inlösen av aktier | - | - | - | - | -4 886 |
| Återköp av aktier | -539 | - | -1 539 | - | -894 |
| Utdelning | -1 279 | -1 150 | -1 279 | -1 150 | -2 299 |
| Aktierelaterade ersättningar | 13 | 7 | -230 | -280 | -259 |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och | |||||
| kortfristiga placeringar | -2 307 | -612 | -9 629 | -1 626 | -8 975 |
¹ Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.
² För perioden 1 januari till 30 juni: erhållna räntor och liknande poster 21 Mkr (20), betalda räntor och liknade poster -471 Mkr (-203) och andra betalda/erhållna finansiella poster -74 Mkr (-56).
Finansiell ställning
Nettoskuld
Per den 30 juni 2022 uppgick Electrolux finansiella nettoskuld (exklusive leasingskulder och pensionsavsättningar) till 14 064 Mkr jämfört med en finansiell nettoskuld om 4 645 Mkr per den 31 december 2021. Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser uppgick till ett överskott på 1 687 Mkr och leasingskulder uppgick till 3 535 Mkr per den 30 juni 2022. Den totala nettoskulden uppgick till 15 912 Mkr, en ökning med 7 321 Mkr jämfört med 8 591 Mkr per den 31 december 2021.
Långfristiga lån inklusive kortfristig del av långfristiga lån uppgick per den 30 juni 2022 till totalt 21 785 Mkr med en genomsnittlig löptid på 4,4 år, jämfört med 14 392 Mkr och 1,9 år vid utgången av 2021.
I det andra kvartalet amorterades 1 315 Mkr av långfristigt lån. I maj 2022 emitterade Electrolux 500 miljoner euro och i juni ytterligare 1 000 Mkr under det befintliga Euro Medium Term Note-programmet (EMTN). Under resterande delen av 2022 kommer långfristiga lån om cirka 60 Mkr, samt företagscertifikat om 1 950 Mkr att förfalla. För ytterligare information, se www.electroluxgroup.com.
Nettoskuld
Per den 30 juni 2022 uppgick likvida medel till 12 659 Mkr, en ökning med 1 423 Mkr jämfört med 11 236 Mkr per den 31 december 2021. I det andra kvartalet 2022 användes 539 Mkr för återköp av aktier av serie B.
Nettoskuld/EBITDA var 1,7 (0,1) och avkastningen på eget kapital uppgick till 12,7% (29,5).
Rörelsekapital och nettotillgångar
Rörelsekapitalet per den 30 juni 2022 uppgick till -11 714 Mkr (-16 512), motsvarande -8,8% (-13,7) av den annualiserade nettoomsättningen. Operativt rörelsekapital uppgick till 9 518 Mkr (4 684), motsvarande 7,1% (3,9) av den annualiserade nettoomsättningen, se sida 23.
De genomsnittliga nettotillgångarna per den 30 juni 2022 uppgick till 33 550 Mkr (22 223), motsvarande 26,3% (18,7) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 30 juni 2022 till 37 780 Mkr (23 542).
Avkastningen på nettotillgångarna var 12,7% (38,5).
| Mkr | 30 jun. 2022 | 30 jun. 2021 | 31 dec. 2021 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga lån | 4 820 | 748 | 1 288 |
| Kortfristig del av långfristiga lån | 4 550 | 4 202 | 4 187 |
| Kundfordringar med regressrätt | 51 | 42 | 87 |
| Kortfristig upplåning | 9 421 | 4 992 | 5 563 |
| Finansiella derivatskulder | 182 | 148 | 48 |
| Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter | 70 | 37 | 65 |
| Total kortfristig upplåning | 9 673 | 5 177 | 5 675 |
| Långfristig upplåning | 17 235 | 10 075 | 10 205 |
| Total upplåning¹ | 26 909 | 15 252 | 15 881 |
| Långfristiga finansiella tillgångar | 185 | - | - |
| Kassa och bank | 12 185 | 18 133 | 10 923 |
| Kortfristiga placeringar | 169 | 163 | 165 |
| Finansiella derivattillgångar | 298 | 134 | 144 |
| Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter | 7 | 17 | 4 |
| Likvida medel² | 12 659 | 18 446 | 11 236 |
| Finansiell nettoskuld | 14 064 | -3 194 | 4 645 |
| Leasingskulder | 3 535 | 2 503 | 3 055 |
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | -1 687 | 1 647 | 891 |
| Nettoskuld | 15 912 | 955 | 8 591 |
| Nettoskuld/EBITDA | 1,7 | 0,1 | 0,7 |
| Skuldsättningsgrad | 0,77 | 0,04 | 0,46 |
| Totalt eget kapital | 20 606 | 21 437 | 18 610 |
| Eget kapital per aktie, kr | 75,12 | 74,59 | 65,74 |
| Avkastning på eget kapital, % | 12,7 | 29,5 | 24,4 |
¹ Varav räntebärande lån om 26 605 Mkr per den 30 juni 2022 och 15 025 Mkr per den 30 juni 2021.
² Electrolux har även en outnyttjad garanterad kreditfacilitet som kan nyttjas i flera valutor om 1 000 miljoner euro, cirka 10 730 Mkr, som förfaller 2026.

Övrigt
Återköp av aktier
Under perioden 2 maj – 30 juni 2022 har AB Electrolux återköpt 3 727 457 egna aktier av serie B till ett totalt belopp av 539 Mkr. Aktieåterköpen ingår i det återköpsprogram om maximalt 8 000 000 aktier av serie B för ett totalt maximalt belopp om 1 250 Mkr som offentliggjordes den 29 april 2022. Per den 30 juni 2022 uppgick AB Electrolux innehav av egna aktier till 8 776 572 aktier av serie B. Samtliga förvärv har genomförts på Nasdaq Stockholm av Citigroup Global Markets Europe AG för AB Electrolux räkning.
Återköpsprogrammet, som löper mellan den
2 maj – 21 oktober 2022, genomförs i enlighet med EU:s Marknadsmissbruksförordning (EU) nr 596/2014 ("MAR") och Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 2016/1052 ("Safe Harbour-förordningen").
Syftet med återköpsprogrammet är att optimera bolagets kapitalstruktur och avsikten är att minska antalet
Electroluxaktier genom en indragning av återköpta aktier. För mer information se sidan 12 och
www.electroluxgroup.com/sv/aktieaterkop
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.
Per den 30 juni 2022 uppgick antalet pågående mål till 3 362 (3 130) med totalt cirka 3 370 (cirka 3 138) käranden. Under andra kvartalet 2022 tillkom 239 nya mål med
239 käranden och 221 mål med cirka 222 käranden avfördes. Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Risker och osäkerhetsfaktorer
En aktiv riskhantering är avgörande för att Electrolux ska kunna driva en framgångsrik verksamhet. Koncernen påverkas av flera olika typer av risker såsom strategiska och externa risker men också affärsrisker som till exempel operationella och finansiella risker. Riskhantering i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i mer detalj i årsredovisningen för 2021:
www.electroluxgroup.com/arsredovisning2021
Den globala coronaviruspandemin och Rysslands invasion av Ukraina medför osäkerhet och påverkar såväl Electrolux verksamhet såväl som utbud och efterfrågan. Utvecklingen kan leda till en ekonomisk nedgång, påverka tillgång till marknader och innebära förändrade konsumentbeteenden med negativ påverkan på koncernens försäljning. Begränsningar i leverantörskedjan kan påverka Electrolux tillverkningsförmåga, kostnader för råmaterial och transporter samt valutakursutvecklingen, vilket i sin tur påverkar koncernens finansiella resultat och marknadsandelar negativt vid uteblivna leveranser och kvalitetsproblem.
Verksamhet i Ryssland, Belarus och Ukraina
Electrolux följer noga utvecklingen relaterad till Rysslands invasion av Ukraina. Processer för att undvika sanktioner och andra restriktioner mot Ryssland och Belarus är på plats. Under 2021 representerade Ryssland, Belarus och Ukraina cirka 2% av koncernens nettoförsäljning. När kriget inleddes stoppades alla leveranser och produktion för Ryssland och Belarus, och i Ukraina avbröts både försäljning och produktionen i fabriken som är belägen i västra Ukraina. Efter en noga riskbedömning återupptogs begränsad försäljning och produktion i Ukraina under andra delen av april. Electrolux har inga fabriker i vare sig Ryssland eller Belarus. Per den 30 juni 2022 uppgick tillgångarna i dessa tre länder till cirka 1% av totala tillgångar för koncernen. Det finns inga, för koncernen, viktiga direktleverantörer etablerade i Ryssland, Belarus och Ukraina.
Hållbara innovationer för konsumentupplevelser
Innovation för att förbättra konsumentupplevelsen inom Taste, Care och Wellbeing är en viktig drivkraft för långsiktig lönsam tillväxt. Electrolux innovativa produktportfölj, med ett starkt hållbarhetsfokus, gör det möjligt för konsumenter att leva bättre liv samtidigt som de också sparar energi, vatten och resurser. Produktportföljen liksom Electrolux väletablerade varumärken med en lång historia av innovation är konkurrenskraftiga tillgångar. Dessa gör det möjligt för företaget att också stärka sin position på tillväxtmarknader och inom eftermarknaden.
Djup konsumentinsikt är en konkurrensfördel i en tid med större konsumentmedvetenhet. Konsumenter prioriterar hållbarhet alltmer, och forskning visar att 2/3 av de globala konsumenterna är villiga att betala mer för hållbara varor1 . Electrolux mest resurseffektiva produkter har genomgående haft en högre marginal under många år och 2021 stod de för 19% av sålda produkter och 31% av bruttovinsten.
Expansion i Afrika och Mellanöstern
Som ledande aktör stärker Electrolux sitt erbjudande av varmvattenberedare i Egypten och utökar sin närvaro i hela Mellanöstern och Afrika inom denna viktiga produktkategori. Detta innefattar att designa om användarupplevelsen för att maximera komfort, säkerhet och hygien, utöka produktsortimenten och samtidigt förbättra hållbarheten i både tillverkningen och produkterna.
Tillväxtmarknaderna representerar en konsumentbas på över sex miljarder människor och erbjuder möjligheter till betydande tillväxt. Resurseffektiva produkter är viktiga för att kunna ta tillvara potentialen och öka försäljningen på dessa marknader, som omfattar vatten- och energiknappa regioner. Resurseffektiviteten bidrar till kostnadsbesparingar för slutanvändaren.
Höga betyg från konsumenterna
Egypten är en nyckelmarknad för Electrolux i regionen Afrika och Mellanöstern och stod för cirka 40% av koncernens försäljning i denna region 2021. Electrolux tillverkar ett brett sortiment av varmvattenberedare i Egypten för att passa en mängd olika marknader i Afrika och Mellanöstern. Under 2022 lanserades nya varmvattenberedare som har tagits emot väl av de egyptiska konsumenterna, med ett betyg på 4,89. Lanseringen kommer att fortsätta i fler länder, bland annat Marocko och Libyen, fram till 2023.
Med det senaste produktionsupplägget i fabriken i Kairo stöds innovation av hållbara produkter ytterligare samtidigt som koldioxidutsläppen sänks genom moderniserad produktion inklusive ökad automatisering.
Förbättra den hållbara användarupplevelsen
Produktutveckling som förbättrar användarupplevelsen har spelat en nyckelroll, med särskilt fokus på komfort, säkerhet och hygien. Uppvärmningseffektiviteten har ökat, vilket gör att nästan 30% mer varmvatten kan fås vid samma kapacitet jämfört med den nuvarande plattformen.

En turbouppvärmningsfunktion gör att vattnets uppvärmningstid kan halveras vid behov. Nya elektroniska kontroller förhindrar risken för brännskador eller övertryck och bakteriespridning undviks genom periodisk termisk desinfektion - allt för en säkrare användarupplevelse.
Genom att införa ett nytt material för värmeisolering har värmeförlusten minskat med cirka 15% vilket gör dessa produkter både mer energieffektiva och kostnadseffektiva för användarna. De smarta algoritmerna i premiumserierna lär sig dessutom av användarnas beteende i syfte att värma vattnet till exakt rätt temperatur när det behövs. Electrolux uppskattar att detta innebär ytterligare energibesparingar på cirka 12%.
1 Eco Ethical Report, June 2019.

Hitta fler inspirerande business case om hur Electrolux levererar på sin strategi för lönsam tillväxt och nyckelfaktorerna för att skapa ökat värde i How we create value på vår webbsida.
www.electroluxgroup.com/ir/create-value

Händelser under kvartalet
7 april. Electrolux redovisade en positiv engångspost om 70,5 miljoner USD under första kvartalet efter förlikning i tullfråga Electrolux har nått en förlikning relaterad till processen angående tullar på tvättmaskiner som importerades till USA från Mexiko under 2016/2017. Förlikningsbeloppet på 70,5 miljoner USD (656 Mkr) från bolagets tidigare ombud redovisades som en engångspost, vilket påverkade rörelseresultatet positivt för första kvartalet i affärsområde Nordamerika. Den positiva kassaflödeseffekten inträffade under andra kvartalet 2022.
Förlikningen relaterade till ett beslut från 2018 av USAs handelsdepartement att belägga tvättmaskiner som importerades av Electrolux till USA från Mexiko mellan februari 2016 och januari 2017 med en tullsats på 72,41%. Efter ett överklagande fastställde en skiljenämnd senare handelsdepartementets beslut, vilket medförde att resultatet under fjärde kvartalet 2021 belastades med 85 miljoner USD (727 Mkr), kommunicerat den 26 januari 2022.
29 april. Electrolux beslutade om återköp av egna aktier för perioden maj-okt 2022
Styrelsen i Electrolux har beslutat att återköpa maximalt 8 000 000 egna aktier av serie B under perioden 2 maj 2022 fram till och med den 21 oktober 2022 till ett sammanlagt belopp om högst 1 250 Mkr.
Som en följd av styrelsens översyn av kapitalstrukturen, som kommunicerades den 19 juli 2021, har styrelsen nu beslutat att utnyttja bemyndigandet från årsstämman som hölls 30 mars 2022 genom att lansera ett återköpsprogram för perioden maj – oktober 2022. Det föregående återköpsprogrammet genomfördes mellan 28 oktober 2021 och 3 februari 2022.
Styrelsen har tidigare kommunicerat sin intention att återköpa aktier under kommande år med målet att ytterligare optimera bolagets kapitalstruktur genom efterföljande indragning av aktier. Programmet om 1 250 Mkr är det första steget för att nå målet om återköp av aktier uppgående till cirka 2,5 Mrd kr fram till och med nästa årsstämma som offentliggjordes i delårsrapporten för fjärde kvartalet 2021.
8 juni. Ledningsförändringar i AB Electrolux
Electrolux utsåg Anna Ohlsson-Leijon till ny Chief Commercial Officer och chef för den nya enheten Commercial & Consumer Journey.
Affärsområdescheferna ansvariga för Europa, Nordamerika, APAC&MEA och Latinamerika kommer att rapportera till Anna Ohlsson-Leijon i rollen som Chief Commercial Officer för koncernen. Den nya enheten kommer att fokusera på utveckling av den kommersiella och konsumentnära verksamheten och leda affärsverksamheten i de fyra affärsområdena.
Chris Braam, tidigare chef för försäljning Affärsområde Europa, utsågs till chef för Affärsområde Europa och efterträdde Anna Ohlsson-Leijon i hennes tidigare roll.
Affärsområdescheferna förblir medlemmar i
koncernledningen, vilket säkerställer närhet till verksamheten och betonar de viktiga regionala aspekterna av affärsutveckling och genomförande.
Ändringarna träder i kraft den 1 juli 2022.
För mer information, se www.electroluxgroup.com
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för första halvåret 2022 till 20 644 Mkr (20 718), varav 17 075 Mkr (17 200) avsåg försäljning till koncernbolag och 3 569 Mkr (3 518) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 1 303 Mkr (1 941) inklusive 985 Mkr (916) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 1 249 Mkr (1 662).
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 504 Mkr (334). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 8 196 Mkr jämfört med 6 705 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 11 811 Mkr, jämfört med 15 002 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2021 uppgick till 2 541 Mkr, varav 1 279 Mkr betalats ut under andra kvartalet 2022 och 1 262 Mkr bokats som en kortfristig skuld.
Moderbolagets resultat- och balansräkning presenteras på sidan 24.
Styrelsen samt verkställande direktören och koncernchefen försäkrar att delårsrapporten för perioden januari - juni 2022 ger en rättvisande översikt av moderbolaget AB Electrolux och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 21 juli 2022
AB Electrolux (publ) 556009-4178
Staffan Bohman Styrelsens ordförande
Petra Hedengran Styrelseledamot
Henrik Henriksson Styrelseledamot
Ulla Litzén Styrelseledamot
Karin Overbeck Styrelseledamot
Fredrik Persson Styrelseledamot
David Porter Styrelseledamot
Jonas Samuelson Styrelseledamot, verkställande direktör och koncernchef
Viveca Brinkenfeldt-Lever Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant
Peter Ferm Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant
Wilson Quispe Styrelsesuppleant, arbetstagarrepresentant

Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för AB Electrolux (publ) per 30 juni 2022 och den sex månaders period som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm, juli 21, 2022 PricewaterhouseCoopers AB
Peter Nyllinge Auktoriserad revisor Ansvarig partner
Helena Kaiser de Carolis Auktoriserad revisor
Koncernens rapport över totalresultat
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Nettoomsättning | 33 749 | 30 303 | 63 867 | 59 329 | 125 631 |
| Kostnad för sålda varor | -29 102 | -24 260 | -54 029 | -47 111 | -101 647 |
| Bruttoresultat | 4 647 | 6 043 | 9 838 | 12 218 | 23 984 |
| Försäljningskostnader | -3 191 | -2 883 | -6 076 | -5 440 | -11 835 |
| Administrationskostnader | -1 152 | -1 182 | -2 624 | -2 405 | -4 972 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 256 | 5 | 996 | -92 | -376 |
| Rörelseresultat | 560 | 1 983 | 2 134 | 4 281 | 6 801 |
| Finansiella poster, netto | -294 | -118 | -546 | -239 | -546 |
| Resultat efter finansiella poster | 265 | 1 865 | 1 589 | 4 042 | 6 255 |
| Skatt | -8 | -483 | -382 | -1 103 | -1 577 |
| Periodens resultat | 257 | 1 383 | 1 207 | 2 939 | 4 678 |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: | |||||
| förpliktelser | 1 379 | 491 | 2 683 | 1 976 | 2 746 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras | -318 | -106 | -641 | -429 | -584 |
| 1 061 | 385 | 2 042 | 1 546 | 2 161 | |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: |
|||||
| Kassaflödessäkringar | -9 | 1 | -12 | -35 | -35 |
| Valutakursdifferenser | 1 864 | -99 | 2 960 | 785 | 1 284 |
| omklassificeras | 3 | 9 | 5 | 8 | 9 |
| 1 858 | -88 | 2 953 | 758 | 1 258 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 2 919 | 297 | 4 995 | 2 304 | 3 419 |
| Periodens totalresultat | 3 176 | 1 679 | 6 202 | 5 243 | 8 097 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 257 | 1 382 | 1 207 | 2 938 | 4 677 |
| Minoritetsintressen | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Totalt | 257 | 1 383 | 1 207 | 2 939 | 4 678 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 3 176 | 1 679 | 6 202 | 5 243 | 8 096 |
| Minoritetsintressen | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Totalt | 3 176 | 1 679 | 6 202 | 5 243 | 8 097 |
| Resultat per aktie, kr | |||||
| Före utspädning | 0,93 | 4,81 | 4,34 | 10,22 | 16,31 |
| Efter utspädning | 0,92 | 4,78 | 4,29 | 10,18 | 16,21 |
| Genomsnittligt antal aktier¹ | |||||
| Före utspädning, miljoner | 276,3 | 287,4 | 278,1 | 287,4 | 286,9 |
| Efter utspädning, miljoner | 279,9 | 288,9 | 281,1 | 288,7 | 288,5 |
¹ Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Koncernens balansräkning
| Mkr | 30 jun. 2022 | 30 jun. 2021 | 31 dec. 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar, ägda | 28 198 | 21 171 | 25 422 |
| Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt | 3 225 | 2 250 | 2 771 |
| Goodwill | 7 218 | 6 566 | 6 690 |
| Övriga immateriella tillgångar | 4 651 | 3 684 | 4 000 |
| Innehav i intresseföretag | 71 | 286 | 76 |
| Uppskjutna skattefordringar | 6 243 | 5 653 | 5 746 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 263 | 69 | 65 |
| Tillgångar i pensionsplaner | 3 411 | 1 772 | 1 732 |
| Övriga anläggningstillgångar | 673 | 877 | 634 |
| Summa anläggningstillgångar | 53 953 | 42 328 | 47 136 |
| Varulager | 29 687 | 19 227 | 20 478 |
| Kundfordringar | 22 321 | 20 598 | 23 110 |
| Skattefordringar | 1 226 | 820 | 959 |
| Derivatinstrument | 467 | 228 | 204 |
| Övriga omsättningstillgångar | 5 378 | 4 094 | 4 632 |
| Kortfristiga placeringar | 169 | 163 | 165 |
| Kassa och bank | 12 185 | 18 133 | 10 923 |
| Summa omsättningstillgångar | 71 432 | 63 262 | 60 471 |
| Summa tillgångar | 125 385 | 105 590 | 107 607 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare: | |||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | -382 | -3 834 | -3 335 |
| Balanserade vinstmedel | 16 532 | 20 814 | 17 489 |
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | 20 600 | 21 430 | 18 604 |
| Minoritetsintresse | 7 | 8 | 6 |
| Summa eget kapital | 20 606 | 21 437 | 18 610 |
| Långfristig upplåning | 17 235 | 10 075 | 10 205 |
| Långfristiga leasingskulder | 2 538 | 1 691 | 2 173 |
| Uppskjutna skatteskulder | 862 | 501 | 476 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 1 724 | 3 419 | 2 623 |
| Övriga avsättningar | 4 846 | 4 761 | 4 664 |
| Summa långfristiga skulder | 27 206 | 20 448 | 20 142 |
| Leverantörsskulder | 42 490 | 35 141 | 38 182 |
| Skatteskulder | 1 775 | 1 652 | 1 704 |
| Beslutad utdelning | 1 262 | 1 150 | - |
| Övriga skulder | 18 391 | 17 170 | 19 745 |
| Kortfristig upplåning | 9 421 | 4 992 | 5 563 |
| Kortfristiga leasingskulder | 997 | 811 | 882 |
| Derivatinstrument | 267 | 206 | 75 |
| Övriga avsättningar | 2 970 | 2 582 | 2 704 |
| Summa kortfristiga skulder | 77 573 | 63 704 | 68 854 |
| Summa eget kapital och skulder | 125 385 | 105 590 | 107 607 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Sex månader | Sex månader | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Ingående balans | 18 610 | 18 709 | 18 709 |
| Periodens totalresultat | 6 202 | 5 243 | 8 097 |
| Aktierelaterad ersättning | -126 | -216 | -116 |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | -2 541 | -2 299 | -2 299 |
| Inlösen av aktier | - | - | -4 886 |
| Återköp av aktier | -1 539 | - | -894 |
| Utdelning till minoritetsägare | 0 | -0 | -0 |
| Förvärv av minoritetsintresse | -0 | -0 | -1 |
| Totala transaktioner med aktieägare | -4 206 | -2 515 | -8 196 |
| Utgående balans | 20 606 | 21 437 | 18 610 |

Koncernens kassaflödesanalys
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | 560 | 1 983 | 2 134 | 4 281 | 6 801 |
| Avskrivningar¹ | 1 328 | 1 085 | 2 560 | 2 177 | 4 489 |
| Övriga ej kassapåverkande poster | 546 | 106 | -14 | 203 | 895 |
| Betalda finansiella poster, netto¹ | -303 | -155 | -524 | -240 | -470 |
| Betald skatt | -351 | -553 | -703 | -813 | -1 480 |
| av rörelsekapital | 1 780 | 2 466 | 3 454 | 5 608 | 10 235 |
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | -1 811 | -2 092 | -6 720 | -5 560 | -6 401 |
| Förändring av kundfordringar | 515 | 598 | 3 051 | -37 | -2 253 |
| Förändring av leverantörsskulder | 1 034 | -374 | 548 | 2 971 | 5 372 |
| Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar | -272 | 1 465 | -3 594 | -703 | 106 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | -533 | -403 | -6 715 | -3 328 | -3 175 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 247 | 2 063 | -3 261 | 2 280 | 7 059 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av verksamheter | -0 | -0 | 2 | -0 | -1 006 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -1 312 | -988 | -2 281 | -1 589 | -4 847 |
| Investeringar i produktutveckling | -175 | -112 | -334 | -236 | -578 |
| Investeringar i mjukvaror och övriga immateriellatillgångar | -212 | -192 | -423 | -283 | -618 |
| Övrigt | 200 | -23 | 194 | 70 | 233 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 499 | -1 315 | -2 842 | -2 038 | -6 815 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och | |||||
| investeringsverksamheten | -252 | 748 | -6 103 | 242 | 244 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | -3 | -1 | -4 | 9 | 8 |
| Förändring av kortfristiga lån | 1 237 | -187 | 3 621 | -393 | -291 |
| Långfristig nyupplåning | 6 200 | - | 10 849 | - | 1 |
| Amortering av långfristiga lån | -1 315 | -139 | -4 115 | -217 | -284 |
| Betalning av leasingskulder | -250 | -218 | -478 | -438 | -880 |
| Utdelning | -1 279 | -1 150 | -1 279 | -1 150 | -2 299 |
| Inlösen av aktier | - | - | - | - | -4 886 |
| Återköp av aktier | -539 | - | -1 539 | - | -894 |
| Aktierelaterad ersättning | 13 | 7 | -230 | -280 | -259 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 4 063 | -1 688 | 6 823 | -2 469 | -9 785 |
| Periodens kassaflöde | 3 811 | -940 | 720 | -2 227 | -9 541 |
| Kassa och bank vid periodens början | 7 965 | 19 121 | 10 923 | 20 196 | 20 196 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 409 | -48 | 542 | 164 | 267 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 12 185 | 18 133 | 12 185 | 18 133 | 10 923 |
¹ För perioden 1 januari till 30 juni: erhållna räntor och liknande poster 21 Mkr (20), betalda räntor och liknade poster –471 Mkr (–203) och andra betalda/ erhållna finansiella poster -74 Mkr (-56).
Nyckeltal
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr om ej annat anges | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Nettoomsättning | 33 749 | 30 303 | 63 867 | 59 329 | 125 631 |
| Organisk tillväxt, % | 0,3 | 39,1 | -1,6 | 30,7 | 14,2 |
| EBITA | 786 | 2 173 | 2 566 | 4 665 | 7 592 |
| EBITA-marginal, % | 2,3 | 7,2 | 4,0 | 7,9 | 6,0 |
| Rörelseresultat | 560 | 1 983 | 2 134 | 4 281 | 6 801 |
| Rörelsemarginal, % | 1,7 | 6,5 | 3,3 | 7,2 | 5,4 |
| Rörelsemarginal exkl. engångsposter,%¹ | 1,7 | 6,5 | 2,3 | 7,2 | 6,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 265 | 1 865 | 1 589 | 4 042 | 6 255 |
| Periodens resultat | 257 | 1 383 | 1 207 | 2 939 | 4 678 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -1 312 | -988 | -2 281 | -1 589 | -4 847 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 403 | 1 456 | -4 878 | 1 295 | 3 200 |
| Resultat per aktie, kr² | 0,93 | 4,81 | 4,34 | 10,22 | 16,31 |
| Eget kapital per aktie, kr | 75,12 | 74,59 | 75,12 | 74,59 | 65,74 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | - | - | 3,8 | 5,3 | 5,3 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | - | - | 12,7 | 38,5 | 28,5 |
| Avkastning på eget kapital, % | - | - | 12,7 | 29,5 | 24,4 |
| Nettoskuld | 15 912 | 955 | 15 912 | 955 | 8 591 |
| Nettoskuld/EBITDA | - | - | 1,7 | 0,1 | 0,7 |
| Skuldsättningsgrad | 0,77 | 0,04 | 0,77 | 0,04 | 0,46 |
| Genomsnittligt antal anställda | 52 556 | 52 019 | 51 746 | 51 623 | 51 590 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, | |||||
| miljoner | 276,3 | 287,4 | 278,1 | 287,4 | 286,9 |
¹ Första halvåret 2022 och helåret 2021 inkluderar engångsposter. För mer information om engångsposter avseende föregående år, se sidan 21. ² Före utspädning.
För definitioner se sidorna 28–29.
Valutakurser
| SEK | 30 jun. 2022 | 30 jun. 2021 | 31 dec. 2021 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valutakurs | Genomsnitt | Balansdag | Genomsnitt | Balansdag | Genomsnitt | Balansdag | |
| ARS | 0,0855 | 0,0825 | 0,0925 | 0,0889 | 0,0904 | 0,0880 | |
| AUD | 6,88 | 7,11 | 6,45 | 6,38 | 6,42 | 6,57 | |
| BRL | 1,89 | 1,97 | 1,57 | 1,70 | 1,59 | 1,62 | |
| CAD | 7,53 | 7,99 | 6,72 | 6,87 | 6,82 | 7,07 | |
| CHF | 10,19 | 10,77 | 9,25 | 9,21 | 9,40 | 9,88 | |
| CLP | 0,0115 | 0,0112 | 0,0116 | 0,0116 | 0,0113 | 0,0107 | |
| CNY | 1,48 | 1,54 | 1,30 | 1,32 | 1,33 | 1,42 | |
| EUR | 10,46 | 10,73 | 10,13 | 10,11 | 10,15 | 10,24 | |
| GBP | 12,41 | 12,50 | 11,64 | 11,78 | 11,78 | 12,21 | |
| HUF | 0,0278 | 0,0270 | 0,0283 | 0,0288 | 0,0283 | 0,0277 | |
| MXN | 0,4739 | 0,5118 | 0,4165 | 0,4288 | 0,4216 | 0,4407 | |
| RUB | 0,1327 | 0,1890 | 0,1127 | 0,1165 | 0,1159 | 0,1207 | |
| THB | 0,2838 | 0,2919 | 0,2726 | 0,2653 | 0,2685 | 0,2705 | |
| USD | 9,59 | 10,33 | 8,40 | 8,51 | 8,57 | 9,04 |
Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde
| Mkr | Kv1 2022 | Kv2 2022 | Kv3 2022 | Kv4 2022 Helår 2022 | Kv1 2021 | Kv2 2021 | Kv3 2021 | Kv4 2021 Helår 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Europa | |||||||||
| Nettoomsättning | 11 535 | 11 345 | 11 637 | 11 721 | 11 905 | 14 122 | 49 384 | ||
| Försäljningstillväxt,% | -4,0 | -7,4 | 14,1 | 37,3 | -1,1 | 2,1 | 10,8 | ||
| EBITA | 670 | 222 | 1 166 | 1 057 | 885 | 1 097 | 4 205 | ||
| EBITA-marginal, % | 5,8 | 2,0 | 10,0 | 9,0 | 7,4 | 7,8 | 8,5 | ||
| Rörelseresultat | 602 | 142 | 1 122 | 1 013 | 833 | 1 034 | 4 002 | ||
| Rörelsemarginal, % | 5,2 | 1,2 | 9,6 | 8,6 | 7,0 | 7,3 | 8,1 | ||
| Nordamerika | |||||||||
| Nettoomsättning | 9 940 | 11 905 | 9 002 | 10 132 | 10 378 | 10 955 | 40 468 | ||
| Försäljningstillväxt,% | -0,3 | 0,7 | 22,9 | 33,7 | -1,9 | 4,4 | 12,7 | ||
| EBITA | 807 | -214 | 543 | 602 | 240 | -510 | 875 | ||
| EBITA-marginal, % | 8,1 | -1,8 | 6,0 | 5,9 | 2,3 | -4,7 | 2,2 | ||
| Rörelseresultat | 752 | -270 | 493 | 558 | 196 | -559 | 688 | ||
| Rörelsemarginal, % | 7,6 | -2,3 | 5,5 | 5,5 | 1,9 | -5,1 | 1,7 | ||
| Latinamerika | |||||||||
| Nettoomsättning | 4 761 | 6 268 | 4 516 | 4 782 | 4 910 | 5 750 | 19 958 | ||
| Försäljningstillväxt,% | -6,0 | 12,9 | 58,3 | 90,4 | 10,9 | 11,9 | 33,7 | ||
| EBITA | 115 | 338 | 464 | 371 | 430 | 227 | 1 492 | ||
| EBITA-marginal, % | 2,4 | 5,4 | 10,3 | 7,8 | 8,8 | 4,0 | 7,5 | ||
| Rörelseresultat | 85 | 303 | 423 | 327 | 387 | 200 | 1 336 | ||
| Rörelsemarginal, % | 1,8 | 4,8 | 9,4 | 6,8 | 7,9 | 3,5 | 6,7 | ||
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika |
|||||||||
| Nettoomsättning | 3 882 | 4 231 | 3 871 | 3 668 | 3 736 | 4 545 | 15 820 | ||
| Försäljningstillväxt,% | -5,2 | 6,4 | 20,1 | 17,8 | -3,9 | 6,7 | 9,3 | ||
| EBITA | 300 | 439 | 416 | 333 | 426 | 434 | 1 609 | ||
| EBITA-marginal, % | 7,7 | 10,4 | 10,7 | 9,1 | 11,4 | 9,5 | 10,2 | ||
| Rörelseresultat | 284 | 426 | 393 | 312 | 362 | 445 | 1 511 | ||
| Rörelsemarginal, % | 7,3 | 10,1 | 10,1 | 8,5 | 9,7 | 9,8 | 9,6 | ||
| Koncerngemensamma kostnader etc. | -148 | -41 | -134 | -226 | -139 | -237 | -737 | ||
| Totalt koncernen | |||||||||
| Nettoomsättning | 30 118 | 33 749 | 29 026 | 30 303 | 30 929 | 35 372 | 125 631 | ||
| Försäljningstillväxt,% | -3,3 | 0,4 | 23,0 | 39,3 | -0,0 | 4,9 | 14,3 | ||
| EBITA | 1 780 | 786 | 2 492 | 2 173 | 1 878 | 1 048 | 7 592 | ||
| EBITA-marginal,% | 5,9 | 2,3 | 8,6 | 7,2 | 6,1 | 3,0 | 6,0 | ||
| Rörelseresultat | 1 575 | 560 | 2 297 | 1 983 | 1 639 | 882 | 6 801 | ||
| Rörelsemarginal, % | 5,2 | 1,7 | 7,9 | 6,5 | 5,3 | 2,5 | 5,4 | ||
| Periodens resultat | 950 | 257 | 1 556 | 1 383 | 1 143 | 596 | 4 678 | ||
| Resultat per aktie, SEK¹ | 3,40 | 0,93 | 5,41 | 4,81 | 3,98 | 2,09 | 16,31 |
¹ Före utspädning.
Engångsposter per affärsområde
| Helår | Helår | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv1 2022² Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 | 2022 | Kv1 2021 | Kv2 2021 | Kv3 2021 Kv4 2021¹ | 2021 | |||
| Europa | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Nordamerika | 656 | - | - | - | - | -727 | -727 | ||
| Latinamerika | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Asien-Stillahavsområdet, | |||||||||
| Mellanöstern och Afrika | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Koncerngemensamma | |||||||||
| kostnader etc. | - | - | - | - | - | - | - | ||
| Totalt koncernen | 656 | - | - | - | - | -727 | -727 |
1 Engångsposten om -727 Mkr för det fjärde kvartalet 2021 avser affärsområde Nordamerika och kostnader efter skiljedom i tullfråga i USA angående tullar på tvättmaskiner importerade till USA från Mexiko under 2016/2017. Kostnaden ingår i Övriga rörelseintäkter-kostnader.
2 Engångsposten på 656 Mkr för det första kvartalet 2022 relaterar till affärsområdet Nordamerika och en betalning efter förlikning med tidigare ombud angående rådgivning för tullar på tvättmaskiner som importerades till USA från Mexiko under 2016/2017. Den positiva engångsposten är inkluderad i Övriga rörelseintäkter-kostnader.
Rörelseresultat exklusive engångsposter (NRI)
| Helår | Helår | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv1 2022 Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 | 2022 | Kv1 2021 | Kv2 2021 | Kv3 2021 | Kv4 2021 | 2021 | ||
| Europa | |||||||||
| Rörelseresultat exkl. NRI | 602 | 142 | 1 122 | 1 013 | 833 | 1 034 | 4 002 | ||
| Rörelsemarginal exkl. NRI, % | 5,2 | 1,2 | 9,6 | 8,6 | 7,0 | 7,3 | 8,1 | ||
| Nordamerika | |||||||||
| Rörelseresultat exkl. NRI | 96 | -270 | 493 | 558 | 196 | 168 | 1 415 | ||
| Rörelsemarginal exkl. NRI, % | 1,0 | -2,3 | 5,5 | 5,5 | 1,9 | 1,5 | 3,5 | ||
| Latinamerika | |||||||||
| Rörelseresultat exkl. NRI | 85 | 303 | 423 | 327 | 387 | 200 | 1 336 | ||
| Rörelsemarginal exkl. NRI, % | 1,8 | 4,8 | 9,4 | 6,8 | 7,9 | 3,5 | 6,7 | ||
| Asien-Stillahavsområdet, | |||||||||
| Mellanöstern och Afrika | |||||||||
| Rörelseresultat exkl. NRI | 284 | 426 | 393 | 312 | 362 | 445 | 1 511 | ||
| Rörelsemarginal exkl. NRI, % | 7,3 | 10,1 | 10,1 | 8,5 | 9,7 | 9,8 | 9,6 | ||
| Koncerngemensamma | |||||||||
| kostnader etc. | |||||||||
| Rörelseresultat exkl. NRI | -148 | -41 | -134 | -226 | -139 | -237 | -737 | ||
| Totalt koncernen | |||||||||
| Rörelseresultat exkl. NRI | 919 | 560 | 2 297 | 1 983 | 1 639 | 1 609 | 7 528 | ||
| Rörelsemarginal exkl. NRI, % | 3,1 | 1,7 | 7,9 | 6,5 | 5,3 | 4,5 | 6,0 |
Nettoomsättning per affärsområde
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Europa | 11 345 | 11 721 | 22 880 | 23 357 | 49 384 |
| Nordamerika | 11 905 | 10 132 | 21 845 | 19 134 | 40 468 |
| Latinamerika | 6 268 | 4 782 | 11 030 | 9 298 | 19 958 |
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika | 4 231 | 3 668 | 8 112 | 7 540 | 15 820 |
| Totalt koncernen | 33 749 | 30 303 | 63 867 | 59 329 | 125 631 |
Förändring i nettoomsättning per affärsområde, %
| Kv2 2022 | Sex månader | Sex månader 2022 | ||
|---|---|---|---|---|
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv2 2022 | valutajusterad | 2022 | valutajusterad |
| Europa | -3 | -7 | -2 | -6 |
| Nordamerika | 17 | 1 | 14 | 0 |
| Latinamerika | 31 | 13 | 19 | 3 |
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika | 15 | 6 | 8 | 0 |
| Total förändring koncernen | 11 | 0 | 8 | -1 |
Rörelseresultat per affärsområde
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Europa | 142 | 1 013 | 743 | 2 135 | 4 002 |
| Marginal, % | 1,2 | 8,6 | 3,2 | 9,1 | 8,1 |
| Nordamerika | -270 | 558 | 483 | 1 052 | 688 |
| Marginal, % | -2,3 | 5,5 | 2,2 | 5,5 | 1,7 |
| Latinamerika | 303 | 327 | 388 | 750 | 1 336 |
| Marginal, % | 4,8 | 6,8 | 3,5 | 8,1 | 6,7 |
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika | 426 | 312 | 709 | 705 | 1 511 |
| Marginal, % | 10,1 | 8,5 | 8,7 | 9,3 | 9,6 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | -41 | -226 | -189 | -361 | -737 |
| Rörelseresultat koncernen | 560 | 1 983 | 2 134 | 4 281 | 6 801 |
| Marginal, % | 1,7 | 6,5 | 3,3 | 7,2 | 5,4 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde, Mkr
| Kv2 2022 | Sex månader | Sex månader 2022 | ||
|---|---|---|---|---|
| Förändring mot samma period föregående år, Mkr | Kv2 2022 | valutajusterad | 2022 | valutajusterad |
| Europa | -871 | -916 | -1 392 | -1 486 |
| Nordamerika | -828 | -920 | -569 | -706 |
| Latinamerika | -24 | -71 | -362 | -477 |
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika | 114 | 93 | 5 | -21 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | 186 | 197 | 172 | 197 |
| Total förändring koncernen | -1 424 | -1 616 | -2 146 | -2 494 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 30 jun. 2022 | %¹ | 30 jun. 2021 | %¹ | 31 dec. 2021 | %¹ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 29 687 | 22,2 | 19 227 | 16,0 | 20 478 | 15,9 |
| Kundfordringar | 22 321 | 16,7 | 20 598 | 17,1 | 23 110 | 17,9 |
| Leverantörsskulder | -42 490 | -31,8 | -35 141 | -29,2 | -38 182 | -29,6 |
| Operativt rörelsekapital | 9 518 | 7,1 | 4 684 | 3,9 | 5 407 | 4,2 |
| Avsättningar | -7 816 | -7 343 | -7 368 | |||
| Förutbetalda och upplupna | ||||||
| intäkter och kostnader | -12 608 | -12 631 | -14 371 | |||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | -807 | -1 221 | -1 394 | |||
| Rörelsekapital | -11 714 | -8,8 | -16 512 | -13,7 | -17 726 | -13,7 |
| Materiella anläggningstillgångar, ägda | 28 198 | 21 171 | 25 422 | |||
| Materiella anläggningstillgångar, | ||||||
| nyttjanderätt | 3 225 | 2 250 | 2 771 | |||
| Goodwill | 7 218 | 6 566 | 6 690 | |||
| Övriga anläggningstillgångar | 5 473 | 4 915 | 4 775 | |||
| Uppskjutna skatteskulder och -tillgångar | 5 380 | 5 151 | 5 269 | |||
| Nettotillgångar | 37 780 | 28,3 | 23 542 | 19,6 | 27 201 | 21,1 |
| Annualiserad nettoomsättning beräknad till balansdagskurs |
133 730 | 120 218 | 129 124 | |||
| Genomsnittliga nettotillgångar | 33 550 | 26,3 | 22 223 | 18,7 | 23 860 | 19,0 |
| Annualiserad nettoomsättning beräknad till genomsnittskurs |
127 734 | 118 658 | 125 631 |
¹ Avser annualiserad nettoomsättning.
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 jun. | 30 jun. | 31 dec. | 30 jun. | 30 jun. | 31 dec. | 30 jun. | 30 jun. | 31 dec. | |
| Mkr | 2022 | 2021 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Europa | 32 147 | 27 883 | 30 165 | 26 898 | 25 889 | 28 416 | 5 249 | 1 994 | 1 749 |
| Nordamerika | 33 007 | 24 087 | 26 890 | 21 581 | 16 338 | 17 513 | 11 426 | 7 749 | 9 376 |
| Latinamerika | 18 346 | 13 055 | 14 830 | 9 752 | 7 835 | 8 937 | 8 594 | 5 219 | 5 893 |
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och | |||||||||
| Afrika | 14 563 | 12 109 | 12 579 | 8 141 | 7 328 | 7 679 | 6 422 | 4 781 | 4 900 |
| Övrigt¹ | 11 065 | 8 238 | 10 175 | 4 976 | 4 439 | 4 893 | 6 089 | 3 799 | 5 282 |
| Totalt operativa tillgångar och skulder | 109 129 | 85 371 | 94 639 | 71 349 | 61 829 | 67 437 | 37 780 | 23 542 | 27 201 |
| Likvida medel | 12 659 | 18 446 | 11 236 | - | - | - | - | - | - |
| Långfristiga finansiella tillgångar | 185 | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Total upplåning | - | - | - | 26 909 | 15 252 | 15 881 | - | - | - |
| Leasingskulder | - | - | - | 3 535 | 2 503 | 3 055 | - | - | - |
| Pensionstillgångar och skulder | 3 411 | 1 772 | 1 732 | 1 724 | 3 419 | 2 623 | - | - | - |
| Beslutad utdelning | - | - | - | 1 262 | 1 150 | - | - | - | - |
| Totalt eget kapital | - | - | - | 20 606 | 21 437 | 18 610 | - | - | - |
| Totalt | 125 385 | 105 590 | 107 607 | 125 385 | 105 590 | 107 607 | - | - | - |
¹ Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.
Moderbolagets resultaträkning
| Sex månader | Sex månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2022 | Kv2 2021 | 2022 | 2021 | Helår 2021 |
| Nettoomsättning | 10 011 | 10 467 | 20 644 | 20 718 | 43 805 |
| Kostnad för sålda varor | -8 915 | -8 632 | -17 842 | -17 259 | -36 717 |
| Bruttoresultat | 1 096 | 1 835 | 2 802 | 3 459 | 7 088 |
| Försäljningskostnader | -632 | -838 | -1 449 | -1 610 | -3 746 |
| Administrationskostnader | -320 | -380 | -972 | -821 | -1 992 |
| Övriga rörelsekostnader | - | - | - | - | -75 |
| Rörelseresultat | 144 | 617 | 381 | 1 028 | 1 275 |
| Finansiella intäkter | 566 | 980 | 1 207 | 1 055 | 3 717 |
| Finansiella kostnader | -210 | -64 | -285 | -142 | -457 |
| Finansiella poster netto | 356 | 916 | 922 | 913 | 3 260 |
| Resultat efter finansiella poster | 500 | 1 533 | 1 303 | 1 941 | 4 535 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | -5 | 37 | -24 | -20 |
| Resultat före skatt | 530 | 1 528 | 1 340 | 1 917 | 4 515 |
| Skatt | -39 | -156 | -91 | -255 | -405 |
| Periodens resultat | 491 | 1 372 | 1 249 | 1 662 | 4 110 |
Moderbolagets balansräkning
| Mkr | 30 jun. 2022 | 30 jun. 2021 | 31 dec. 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 40 544 | 33 625 | 39 927 |
| Omsättningstillgångar | 29 980 | 37 624 | 24 984 |
| Summa tillgångar | 70 524 | 71 249 | 64 911 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 6 410 | 5 843 | 6 114 |
| Fritt eget kapital | 11 811 | 18 480 | 15 002 |
| Summa eget kapital | 18 221 | 24 323 | 21 116 |
| Obeskattade reserver | 579 | 556 | 586 |
| Avsättningar | 1 344 | 1 537 | 1 496 |
| Långfristiga skulder | 17 256 | 10 098 | 10 214 |
| Kortfristiga skulder | 33 124 | 34 735 | 31 499 |
| Summa eget kapital och skulder | 70 524 | 71 249 | 64 911 |
Aktier
| Aktier ägda av | Aktier ägda av | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier | A-aktier | B-aktier | Aktier, totalt | Electrolux | övriga aktieägare |
| Antal aktier per den 1 januari 2022 | 8 192 498 | 300 727 810 | 308 920 308 | 25 842 915 | 283 077 393 |
| Årets förändring | -150 | -25 842 765 | -25 842 915 | -17 066 343 | -8 776 572 |
| Antal aktier per den 30 juni 2022 | 8 192 348 | 274 885 045 | 283 077 393 | 8 776 572 | 274 300 821 |
| % av antal aktier | 3,1% |
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Electrolux delårsrapporter innehåller finansiella rapporter i sammandrag. För koncernen innebär detta huvudsakligen att notupplysningarna är begränsade jämfört med de finansiella rapporter som presenteras i årsredovisningen. För moderbolaget innebär det att de finansiella rapporterna generellt presenteras i förkortade versioner och med begränsade notupplysningar jämfört med årsredovisningen.
Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tillämpats i upprättandet av årsredovisningen 2021, bortsett från ändrade standarder som gäller från 1 januari 2022. Ändringarna har inte haft någon materiell inverkan på de finansiella rapporterna. Se avsnittet "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2021" i Årsredovisningen 2021 för mer information.
Not 2 Uppdelning av intäkter
Electrolux tillverkar och säljer vitvaror, främst på grossistmarknaden, till kunder som är återförsäljare. Electrolux produkter inkluderar kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, dammsugare, luftkonditioneringsapparater och små hushållsapparater. Electrolux har fyra regionala affärsområden med fokus på konsumentprodukter.
Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, när kontrollen över produkterna har överförts. Intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll redovisas när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. Försäljning av tjänster utgör inte en väsentlig del av koncernens totala nettoomsättning. Geografi och produktkategori bedöms som viktiga attribut i uppdelningen av Electrolux intäkter. Affärsområdena, vilka också utgör koncernens segment, är geografiskt indelade: Europa, Nordamerika, Latinamerika samt Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. För information per affärsområde, se sidorna 5–7. I tillägg presenteras nedan nettoomsättning fördelad på produktområden Taste (matlagnings- och kylprodukter), Care (disk- och tvättprodukter) och Wellbeing (bl.a. städprodukter och små apparater). Produkter inom alla produktområden säljs inom varje rörelsesegment, således inom samtliga affärsområden.
| Mkr | Sex månader 2022 | Sex månader 2021 | Helår 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Produktområden | ||||
| Taste | 40 174 | 36 033 | 77 457 | |
| Care | 18 358 | 17 401 | 36 415 | |
| Wellbeing | 5 335 | 5 895 | 11 758 | |
| Totalt | 63 867 | 59 329 | 125 631 |
Not 3 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder
| 30 jun. 2022 | 30 jun. 2021 | 31 dec. 2021 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | Bokfört | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde | värde | värde |
| Per kategori | ||||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet | 429 | 429 | 229 | 229 | 227 | 227 |
| Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde | 34,509 | 34,509 | 38,733 | 38,733 | 34,036 | 34,036 |
| Derivat, finansiella tillgångar till verkligt värde via | ||||||
| resultatet | 462 | 462 | 228 | 228 | 204 | 204 |
| Derivat, säkringsredovisning | 5 | 5 | - | - | - | - |
| Finansiella tillgångar totalt | 35,405 | 35,405 | 39,190 | 39,190 | 34,467 | 34,467 |
| Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde | 67,954 | 69,147 | 49,909 | 50,208 | 54,206 | 53,950 |
| Derivat, finansiella skulder till verkligt värde via resultatet | 168 | 168 | 198 | 198 | 68 | 68 |
| Derivat, säkringsredovisning | 99 | 99 | 8 | 8 | 7 | 7 |
| Finansiella skulder totalt | 68,222 | 69,414 | 50,115 | 50,414 | 54,281 | 54,025 |
Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.
Verkligt värdeestimat
Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.
I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 30 juni uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 166 Mkr (160) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 30 juni uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 467 Mkr (228) och de finansiella skulderna till 267 Mkr (206).
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Den 30 juni uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 3 till 263 Mkr (69) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).
Not 4 Ställda säkerheter, eventualtillgångar och -förpliktelser
| Mkr | 30 jun. 2022 |
30 jun. 2021 |
31 dec. 2021 |
|---|---|---|---|
| Koncernen | |||
| Ställda säkerheter | - | - | - |
| Borgensåtaganden och andra | |||
| förpliktelser | 1 370 | 1 016 | 1 108 |
| Moderbolaget | |||
| Ställda säkerheter | - | - | - |
| Borgensåtaganden och andra | |||
| förpliktelser | 1 093 | 980 | 996 |
För mer information om eventualförpliktelser, se not 25 i årsredovisningen 2021.
Not 5 Förvärv
Förvärv under 2022 Inga förvärv har skett under första halvåret 2022.
Förvärv under 2021
Den 8 juli 2021 förvärvade Electrolux La Compagnie du SAV (CSAV), en fransk leverantör av reparationstjänster, specialiserad på reparation av hushållsapparater. Genom förvärvet stärker Electrolux sitt servicenät i Frankrike. CSAV har sitt huvudkontor i Lisses, söder om Paris, och sysselsätter cirka 200 personer. Nettoomsättningen 2020 uppgick till cirka 25 miljoner euro. Verksamheten ingår i affärsområde Europa.
Den 7 december 2021 förvärvade Electrolux 50% av aktierna i det svenska bolaget Gångaren Holding AB. Före förvärvet ägde Electrolux 50% av aktierna i bolaget. Det förvärvade bolaget redovisas som ett helägt dotterbolag från och med förvärvstidpunkten. Gångaren Holding är ägare till Electrolux huvudkontor i Stockholm. Köpeskillingen för de tillkommande 50% uppgick till 990 Mkr och då förvärvet huvudsakligen omfattade en fastighet har det klassificerats som ett tillgångsförvärv, vilket innebär att konsolidering sker till ackumulerat anskaffningsvärde.
Årlig utveckling per affärsområde
| Mkr | 2017¹ | 2018¹ | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Europa | |||||
| Nettoomsättning | 39 231 | 43 321 | 45 420 | 46 038 | 49 384 |
| Rörelseresultat | 2 772 | 2 128 | 2 493 | 3 643 | 4 002 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 4,9 | 5,5 | 7,9 | 8,1 |
| Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 42 083 | 39 804 | 38 954 | 38 219 | 40 468 |
| Rörelseresultat | 2 796 | 1 104 | -516 | 1 215 | 688 |
| Rörelsemarginal, % | 6,6 | 2,8 | -1,3 | 3,2 | 1,7 |
| Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 18 277 | 17 963 | 19 653 | 16 915 | 19 958 |
| Rörelseresultat | 483 | 492 | 1 821 | 666 | 1 336 |
| Rörelsemarginal, % | 2,6 | 2,7 | 9,3 | 3,9 | 6,7 |
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 13 457 | 14 375 | 14 954 | 14 788 | 15 820 |
| Rörelseresultat | 1 077 | 979 | 446 | 1 038 | 1 511 |
| Rörelsemarginal, % | 8,0 | 6,8 | 3,0 | 7,0 | 9,6 |
| Övrigt | |||||
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | -775 | -527 | -1 055 | -783 | -737 |
| Totalt koncernen | |||||
| Nettoomsättning | 113 048 | 115 463 | 118 981 | 115 960 | 125 631 |
| Rörelseresultat | 6 353 | 4 176 | 3 189 | 5 778 | 6 801 |
| Marginal, % | 5,6 | 3,6 | 2,7 | 5,0 | 5,4 |
| Engångsposter i rörelseresultatet² | 2017 | 2018³ | 2019⁴ | 2020 | 2021⁵ |
| Europa | - | -747 | -752 | - | - |
| Nordamerika | - | -596 | -1 071 | - | -727 |
| Latinamerika | - | - | 1 101 | - | - |
| Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika | - | - | -398 | - | - |
| Koncerngemensamma kostnader | - | - | -224 | - | - |
| Totalt koncernen | - | -1 343 | -1 344 | - | -727 |
¹ 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15. IFRS 16 började tillämpas 2019 utan omräkning av jämförelsetal, se Årsredovisning 2018 för mer information. ² För mer information, se not 7 i årsredovisningarna.
3 Engångsposter 2018: -596 Mkr avser konsolideringen av tillverkningen av frysar i Nordamerika, -747 Mkr avser affärsområde Europa och inkluderar böter om -493 Mkr gällande en utredning som bedrivs av den franska konkurrensmyndigheten, samt en kostnad om -254 Mkr gällande ett ofördelaktigt domstolsbeslut i Frankrike. 4 Engångsposter 2019 inkluderar -829 Mkr som avser konsolideringen av tillverkning av matlagningsprodukter i Nordamerika och -225 Mkr som avser stängningen av en produktionslinje av kylskåpsprodukter Latinamerika, återvunnen försäljningsskatt i Brasilien om 1 403 Mkr, förlikning i USA om -197 Mkr och
omstruktureringskostnader för effektiviseringsåtgärder och outsourcingprojekt inom samtliga affärsområden och koncerngemensamma kostnader om -1 496 Mkr. 5 Engångsposten om -727 Mkr för det fjärde kvartalet 2021 avser affärsområde Nordamerika och kostnader efter skiljedom i tullfråga i USA angående tullar på tvättmaskiner importerade till USA från Mexiko under 2016/2017.
Fem år i sammandrag
Koncernen totalt 2017–2018 och kvarvarande verksamhet 2018 (omräknad)-2021
| Restated | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017¹ | 2018¹ | 2018² | 2019³ | 2020 | 2021 |
| 120 771 | 124 129 | 115 463 | 118 981 | 115 960 | 125 631 |
| -0,4 | 1,3 | 1,2 | -1,0 | 3,2 | 14,2 |
| 7 407 | 5 310 | 4 176 | 3 189 | 5 778 | 6 801 |
| 6,1 | 4,3 | 3,6 | 2,7 | 5,0 | 5,4 |
| 6 966 | 4 887 | 3 754 | 2 456 | 5 096 | 6 255 |
| 5 745 | 3 805 | 2 854 | 1 820 | 3 988 | 4 678 |
| - | -1 343 | -1 343 | -1 344 | - | -727 |
| -3 892 | -4 650 | -4 506 | -5 320 | -4 325 | -4 847 |
| 6 877 | 3 649 | 2 646 | 2 280 | 8 552 | 3 200 |
| 19,99 | 13,24 | 9,93 | 6,33 | 13,88 | 16,31 |
| 71,26 | 75,67 | - | 78,55 | 65,10 | 65,74 |
| 8,30 | 8,50 | 8,50 | 7,00 | 8,00 | 9,20 |
| 5,9 | 5,3 | 5,6 | 4,5 | 4,5 | 5,3 |
| 36,0 | 22,7 | 20,2 | 12,0 | 22,6 | 28,5 |
| 31,9 | 18,2 | - | 11,4 | 34,1 | 24,4 |
| 197 | 1 825 | - | 7 683 | 1 556 | 8 591 |
| 0,0 | - | 0,2 | 0,8 | 0,2 | 0,7 |
| 0,01 | 0,08 | - | 0,34 | 0,08 | 0,46 |
| 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 286,9 |
| 55 692 | 54 419 | 51 253 | 48 652 | 47 543 | 51 590 |
1 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15. IFRS 16 började tillämpas 2019 utan omräkning av jämförelsetal, se Årsredovisning 2018 för mer information. 2 Exklusive avvecklad verksamhet.
3 Eget kapital i nyckeltalsberäkningarna inkluderar avvecklad verksamhet.
4 För mer information se tabell på sidan 27 och not 7 i årsredovisningarna.
5 Före utspädning.
6 Avkastning på eget kapital för helåret 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 21,7%.
Finansiella mål över en konjunkturcykel
Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.
Finansiella mål
- Rörelsemarginal på minst 6%
- Kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger
- Avkastning på nettotillgångar >20%
- Genomsnittlig årlig försäljningstillväxt på minst 4%
Definitioner
Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. På nästa sida finns en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.
Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått
Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Definitioner (forts.)
Tillväxtmått
Förändring i nettoomsättning
Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.
Försäljningstillväxt
Förändring i nettoomsättning justerad för valuta-omräkningseffekter.
Organisk tillväxt
Förändring i nettoomsättning justerad för valutakurseffekter, förvärv och avyttringar.
Förvärv
Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.
Avyttringar
Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av netto-omsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.
Avkastningsmått
EBITA
Rörelseresultat exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar.
EBITA marginal EBITA i procent av nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultat exklusive avskrivningar på materiella och immateriella tillgångar.
Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.
Rörelsemarginal (EBIT marginal) exklusive engångsposter Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter i procent av nettoomsättning.
Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar
Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.
Kapitalmått
Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.
Nettoskuld/EBITDA
Finansiell nettoskuld per balansdagen I förhållande till 12 månaders rullande EBITDA, exklusive engångsposter.
Soliditet
Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.
Aktierelaterade mått
Resultat per aktie före utspädning Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Resultat per aktie efter utspädning
Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning, exklusive aktier ägda av Electrolux.
Eget kapital per aktie
Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Kapitalbegrepp
Likvida medel Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1 samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1 .
Operativt rörelsekapital
Lager och kundfordringar minskat med leverantörsskulder.
Rörelsekapital
Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.
Total upplåning
Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .
Total kortfristig upplåning
Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .
Räntebärande skulder
tillgångar i pensionsplaner.
Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1 .
Finansiell nettoskuld Total upplåning minskat med likvida medel.
Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med
Nettoskuld
Finansiell nettoskuld, leasingskulder och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.
Övriga mått
Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.
Engångsposter
Materiella engångsposter i rörelseresultatet vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens resultat jämförs med tidigare perioder.
1 Se tabell Nettoskuld på sidan 9.
Information till aktieägare
VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar
till resultatet för andra kvartalet 2022. Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux webbsida www.electroluxgroup.com/ir
Telefonkonferens 09.00 CEST
En telefonkonferens hålls idag den 21 juli kl. 09.00 (CEST). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Therese Friberg.
Detaljer för deltagande per telefon
Sverige: +46 8 56 64 26 51 Internationellt/Storbritannien: +44 33 33 00 08 04 USA: +1 63 19 13 14 22 PIN-kod: 33503877#
Presentationsmaterial för nedladdning www.electroluxgroup.com/ir
Länk till webbsändning https://edge.media-server.com/mmc/p/mtyzd85i
För mer information, kontakta: Sophie Arnius, chef för investerarrelationer +46 70 590 80 72
Kalender 2022
Delårsrapport januari - september 28 oktober
Denna rapport innehåller framtidsinriktade uttalanden som reflekterar bolagets nuvarande förväntningar. Även om bolaget anser att förväntningarna som reflekteras i sådana framtidsinriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att förväntningarna kommer att visa sig vara korrekta eftersom de är föremål för risker och osäkerheter som skulle kunna innebära att faktiska resultat avviker väsentligt beroende på ett antal olika faktorer. Sådana faktorer inkluderar, men begränsas inte till, förändringar i konsumenternas efterfrågan, förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, begränsningar i inköp och produktion, valutakursförändringar, utveckling avseende produktansvarstvister, förändringar i den regulatoriska miljön och andra myndighetsåtgärder.
Framtidsinriktade uttalanden avser endast förväntningar per det datum de gjordes, och utöver vad som krävs enligt tillämplig lag åtar sig bolaget inget ansvar för att uppdatera något av dem i händelse av ny information eller framtida händelser.
AB Electrolux (publ) 556009–4178 Postadress: 105 45 Stockholm, Sverige Besöksadress: S:t Göransgatan 143, Stockholm Telefon: +46 (0)8 738 60 00
Webbsida: www.electroluxgroup.com


Shape living for the better
Electrolux är ett ledande globalt vitvaruföretag som i mer än 100 år gjort livet bättre för miljontals människor. Vi utvecklar nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi strävar ständigt efter att leda utvecklingen mot ett mer hållbart samhälle genom våra produkter och vår verksamhet. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG och Frigidaire, säljer vi ca 60 miljoner produkter till hushåll på ca 120 marknader varje år. Under 2021 hade Electrolux en omsättning på 126 miljarder kronor och cirka 52 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com.
