Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Electrolux Earnings Release 2020

Feb 2, 2021

2907_10-k_2021-02-02_03177180-8fe5-4064-bf99-b5edd9eb3ec9.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Innovation och konsumentefterfrågan ger starka resultat

Kommentarer och siffror i denna rapport avser kvarvarande verksamhet om inget annat anges

  • Nettoomsättningen uppgick till 33 902 Mkr (32 011). Den organiska försäljningen ökade med 17,5%, till följd av en fortsatt hög nivå av investeringar i hemmet men även en positiv utveckling av mix och pris.
  • Rörelseresultatet uppgick till 2 498 Mkr (960), motsvarande en marginal på 7,4% (3,0). Högre priser och innovativa högmarginalprodukter var viktiga drivkrafter.
  • Stark försäljning och resultat i samtliga affärsområden.
  • Periodens resultat uppgick till 1 860 Mkr (366) och resultat per aktie uppgick till 6,47 kr (1,27).
  • Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till 5 364 Mkr (2 823).
  • Styrelsen föreslår en utdelning för 2020 på 8,00 kr (7,00) per aktie, att utbetalas vid två tillfällen.

Finansiell översikt

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Förändring, % Helår 2020 Helår 2019 Förändring, %
Kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 33 902 32 011 6 115 960 118 981 -3
Försäljningstillväxt, %¹ 17,7 -2,8 3,3 -1,3
Organisk tillväxt, % 17,5 -2,8 3,2 -1,0
Förvärv, % 0,2 0,0 0,1 0,0
Avyttringar, % - - - -0,3
Förändringar av valutakurser, % -11,8 2,8 -5,8 4,3
Rörelseresultat² 2 498 960 160 5 778 3 189 81
Rörelsemarginal, % 7,4 3,0 5,0 2,7
Resultat efter finansiella poster 2 339 736 218 5 096 2 456 108
Periodens resultat 1 860 366 408 3 988 1 820 119
Resultat per aktie, kr³ 6,47 1,27 13,88 6,33
Avkastning på nettotillgångar, % - - 22,6 12,0
Operativt kassaflöde efter investeringar 5 364 2 823 8 552 2 280
Totalt koncernen, inklusive avvecklad verksamhet
Periodens resultat⁴ 1 860 559 233 6 584 2 509 162
Resultat per aktie, kr³ 6,47 1,94 22,91 8,73

¹ Förändring av nettoomsättning exklusive valutaomräkningseffekter.

² Rörelseresultatet för helåret 2019 inkluderade engångsposter om -1 344 Mkr. Exklusive dessa engångsposter uppgick rörelseresultatet 2019 till 4 533 Mkr, motsvarande en marginal om 3,8%, se sidan 19.

³ Före utspädning.

⁴ Periodens resultat för helåret 2020 inkluderade ett resultat från utdelningen av Electrolux Professional om 2 379 Mkr.

För definitioner, se sidorna 27–28.

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar

Coronaviruspandemin påverkade hela samhället väsentligt under 2020. Vår strategi, såväl som vårt flexibla arbetssätt, hjälpte oss att hantera utmaningarna på ett säkert sätt och att möta de förändrade konsumentbehoven till följd av pandemin.

Året var mycket volatilt med ett utmanande första halvår följt av en betydande återhämtning under det andra halvåret. Det resulterade i en stark ekonomisk förbättring för helåret med en rörelsemarginal på 5,0% (2,7). Den organiska försäljningstillväxten på 3,2% drevs av förbättrad mix genom försäljning av mer innovativa premiumprodukter samt av högre nettopriser. Eftermarknadsförsäljningen, ett av våra strategiska fokusområden, ökade med 13% och stod för cirka 7% av koncernens försäljning.

Den organiska försäljningstillväxten under det fjärde kvartalet var 17,5%. Försäljningen gynnades fortsatt av att konsumenterna allokerade en högre del av hushållsbudgeten till förbättringar i hemmet men även av våra pris- och mixförbättringar. Rörelsemarginalen ökade kraftigt till 7,4% (3,0) och alla affärsområden förbättrade sina resultat och levererade marginaler långt över 6%.

För 2021 är visibiliteten fortsatt begränsad på grund av den pågående pandemin. För det första halvåret 2021 förväntar vi oss dock att den starka konsumentefterfrågan från förändringen i hushållens konsumtion under andra halvåret 2020 i viss mån kvarstår. Dessutom är återförsäljarnas lager för närvarande generellt låga. Vi förväntar oss därför att efterfrågan under första halvåret 2021 kommer att vara över normal säsongsnivå på våra huvudmarknader, även om kapacitet och komponenttillgänglighet sannolikt kommer att förbli begränsande faktorer. Förutsatt att konsumtionsmönstret normaliseras vid halvårsskiftet, uppskattar vi att även marknadsefterfrågan normaliseras under andra halvåret 2021. Vår sammantagna bedömning för helåret 2021 är att marknadsefterfrågan på vitvaror är positiv på våra huvudmarknader.

För 2021 reviderar vi formatet för hur vi kommunicerar utsikter för affärsverksamheten för att tydligare knyta an till drivkrafterna för lönsam tillväxt i vår värdeskapande strategi. Våra strategiska initiativ för att nå rörelsemarginalmålet på minst 6% och försäljningstillväxt på minst 4% ledde till betydande förbättringar under 2020.

För 2021 förväntar vi oss ett fortsatt positivt organiskt bidrag från volym, pris och mix drivet av en gynnsam marknadsefterfrågan, prishöjningar som kompenserar för motvind från råmaterial, och ökade investeringar i

innovation/marknadsföring, inklusive en ökad grad av digitalisering av konsumentkontakter. Under de senaste tre åren har mixförbättringar från innovation, varumärken och försäljningstillväxt på eftermarknaden totalt bidragit med över 3 miljarder kronor till rörelseresultatet, vilket ger en mycket gynnsam avkastning på dessa investeringar.

Kontinuerliga kostnadsförbättringar och genomförandet av vårt produktionsinvesteringsprogram, i synnerhet från vår nya kylskåpsfabrik i Anderson, kommer att öka kostnadseffektiviteten under 2021. Det kommer dock delvis att motverkas av högre logistikkostnader samt omställningseffekter när vi rampar upp fler fabriker inom vårt produktionsinvesteringsprogram mot årets senare del. Eftersom vi även planerar att öka investeringarna i innovation/marknadsföring, givet att marknadsförutsättningarna förblir gynnsamma, förväntas vår totala nettokostnad att öka 2021.

Som ett globalt vitvaruföretag är vi exponerade för olika externa faktorer som råmaterial, tullar, valuta och förhöjd inflation. För 2021 uppskattar vi en motvind, främst från råmaterialkostnader. Under de senaste två åren har vi fullt ut kompenserat motvind från råmaterial och valuta genom prisökningar och vi förväntar oss att göra det även 2021 genom redan aviserade prisökningar.

Jag är stolt över hur vi som organisation har navigerat i detta utmanande år med starkt fokus på hälsa och säkerhet. För mig bekräftar det att vi har rätt strategi och kultur på plats, så att vi snabbt kan agera på utmaningar och möjligheter. När pandemin fortsätter in i 2021 kommer vi att fortsätta att skapa värde - säkert och hållbart.

Utsikter

Marknadsutsikt, volym jämfört med motsvarande Marknadsutsikt, volym jämfört med motsvarande
period föregående år¹ Helåret 2021 period föregående år¹ Helåret 2021
Europa Något positivt Latinamerika Positivt
Nordamerika Positivt Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika Positivt
Utsikter för affärsverksamheten², jämfört med motsvarande period föregående år Helåret 2021
Volym/pris/mix Positivt
Nettokostnader³ Negativt
Investeringar i innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring⁴ Negativt
Kostnadseffektiviseringar⁵ Positivt

¹ Electrolux bedömning av marknadsvolymer för vitvaror. ² Intervall för utsikter för affärsverksamheten: Positivt - Neutralt – Negativt, vad gäller påverkan på resultatet. ³ Nettokostnader är summan av "Investeringar i innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring" och "Kostnadseffektiviseringar". ⁴ Består av kostnader för R&D, marknadsföring/varumärkesbyggande, CRM, digital- och eftermarknadsförsäljningsförmåga etc. 5 Effektiviseringar av rörliga kostnader (exkl. råmaterial, handelstariffer och löneinflation >2%) och strukturella kostnader (exkl. innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring). 6 Består av kostnader för Externa faktorer⁶ Negativt 1,6 Mdr kr - 2,0 Mdr kr Investeringar ~7 Mdr kr

råmaterial, handelstariffer liksom direkt och indirekt valutapåverkan och löneinflation >2%. Valutaomräkningseffekter uppskattas 2021 påverka nettoomsättningen med -7% och rörelseresultatet med SEK -400m Not: Utsikterna för affärsverksamheten ovan redovisas exklusive engångsposter. Utsikterna för marknaden och affärsverksamheten förutsätter ingen betydande ytterligare påverkan från coronaviruspandemin.

Fjärde kvartalet i sammandrag

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Förändring, % Helår 2020 Helår 2019 Förändring, %
Nettoomsättning 33 902 32 011 6 115 960 118 981 -3
Rörelseresultat
Europa 1 319 1 138 16 3 643 2 493 46
Nordamerika 697 -519 n.m. 1 215 -516 n.m.
Latinamerika 424 340 25 666 1 821 -63
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 376 315 20 1 038 446 133
Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. -318 -315 -1 -783 -1 055 26
Totalt 2 498 960 160 5 778 3 189 81
Rörelsemarginal, % 7,4 3,0 5,0 2,7
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ 7,4 3,0 5,0 3,8

¹ För information om engångsposter, se sidan 19.

Not: n.m. (not meaningful) används när det beräknade talet inte bedöms tillföra relevant information

Avvecklad verksamhet

Electrolux Professional AB noterades som ett fristående bolag på Nasdaq Stockholm den 23 mars 2020 och är därmed inte längre del av koncernen Electrolux. Resultatet för den period som Electrolux Professional var del av Electroluxkoncernen rapporteras som "avvecklad verksamhet". Se not 5 för detaljer.

Kommentarerna i denna rapport avser konsumentverksamheten, kvarvarande verksamhet, exklusive Electrolux Professional, om inte annat anges.

Nettoomsättning

Försäljningen ökade med 17,7% i kvartalet, exklusive valutaomräkningseffekter. Högre priser och innovativa premiumprodukter bidrog. Volymer ökade också, även om leverans- och produktionsbegränsningar delvis kvarstod och påverkade möjligheten att fullt ut möta efterfrågan. Samtliga affärsområden uppvisade en stark organisk tillväxt och försäljningen på eftermarknaden fortsatte att öka. Föregående års fjärde kvartal påverkades negativt av konsolideringen av tillverkningen i USA och lagerrensning hos en större amerikansk kund.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet uppgick till 2 498Mkr (960), motsvarande en marginal på 7,4% (3,0). Det förbättrade resultatet var främst

en effekt av den stora organiska tillväxten med ökade volymer liksom en positiv utveckling av pris och mix genom försäljning av högmarginalprodukter. Lägre kostnader för råmaterial hade en något positiv påverkan jämfört med föregående år och positiv prisutveckling kompenserade fullt ut för fortsatt negativa valutaeffekter och högre logistikkostnader. Investeringar i strategiska initiativ och marknadsföring ökade.

Påverkan av valutakursförändringar

Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet med -421 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Transaktionseffekter uppgick till -244 Mkr, framförallt relaterat till försvagade valutor i Latinamerika men också till RUB och GBP. Omräkningseffekter uppgick till -177 Mkr.

Finansnetto

Finansnettot minskade till -159 Mkr (–223), främst ett resultat av lägre räntekostnader.

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 1 860 Mkr (366), motsvarande 6,47 kr (1,27) i resultat per aktie.

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 19 och 26.

Helåret 2020

Försäljningstillväxten exklusive valutaomräkningseffekter uppgick för kvarvarande verksamhet till 3,3% under helåret 2020. Den organiska tillväxten uppgick till 3,2% då förvärv påverkade försäljningen positivt med 0,1%.

Rörelseresultatet uppgick till 5 778 Mkr (3 189), motsvarande en rörelsemarginal på 5,0% (2,7). Under helåret 2019 uppgick engångsposter till -1 344 Mkr, se sidan 19. Exklusive dessa engångsposter uppgick rörelseresultatet 2019 till 4 533 Mkr, motsvarande en marginal om 3,8%.

Periodens resultat för kvarvarande verksamhet uppgick till 3 988 Mkr (1 820), motsvarande 13,88kr (6,33) i resultat per aktie. Periodens resultat för koncernen, inklusive avvecklad verksamhet, uppgick till 6 584Mkr (2 509), motsvarande 22,91 kr (8,73) i resultat per aktie. 2020 inkluderade ett resultat från utdelningen av Electrolux Professional om 2 379 Mkr.

Marknadsöversikt

Marknaden i Europa fortsatte att vara stark i det fjärde kvartalet och ökade signifikant jämfört med föregående år, drivet av både östra och västra Europa, som ett resultat av förändrade konsumtionsmönster då mer tid spenderas i hemmet. I USA fortsatte marknadsefterfrågan för vitvaror också att öka betydligt jämfört med föregående år. För mer information om marknadsutvecklingen, se avsnittet "Affärsområden".

* Marknadsvolym, förändring mot föregående år, %.

Källor: Europa: Electrolux uppskattning. USA: AHAM. För definitioner se nedan. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.

Vitvarumarknaden

Europa, volym, förändring mot föregående år, %* Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Västeuropa 9 1 1 1
Östeuropa, exklusive Turkiet 12 2 8 3
Europa totalt 10 1 3 2

*Källa: Electrolux uppskattning. Vitvaror inkluderar kylskåp, frysar, tvättmaskiner, torktumlare, spisar, inbyggnadsugnar, inbyggnadshällar, fläktar och diskmaskiner.

USA, volym, förändring mot föregående år, %* Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Vitvaror 20 -2 6 -2
Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning 9 -12 -1 -10
Totalt 17 -5 4 -5

*Källa: AHAM. Vitvaror inkluderar AHAM 6 (tvättmaskiner, torktumlare, diskmaskiner, kylskåp, frysar, spisar och ugnar) samt hällar.

Affärsområden

Europa

Under det fjärde kvartalet fortsatte den totala marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa att vara stark och ökade 10% jämfört med föregående år. Alla marknader växte, främst drivet av den förändring i konsumtionsmönster som skett då mer tid spenderas i hemmet. I Västeuropa ökade efterfrågan med 9% och i Östeuropa med 12%.

Den organiska tillväxten för Electrolux verksamhet i Europa ökade med 9,3%. Mix fortsatte att utvecklas positivt, främst genom inbyggnadsprodukter för köket och tvättprodukter, och tillväxten av den strategiska eftermarknadsaffären förblev stark. Premiumvarumärkena Electrolux och AEG stärkte sina värdemarknadsandelar ytterligare och nettopris ökade. Volymer ökade på samtliga marknader, även om efterfrågan inte kunde tillgodoses till fullo på grund av begränsningar i leveranser och produktion.

Rörelseresultatet ökade jämfört med föregående år. Detta var till stor del ett resultat av det organiska bidraget, men även lägre kostnader för råmaterial påverkade resultatet positivt. Investeringar i marknadsföring och strategiska initiativ, liksom en negativ valutautveckling och högre logistikkostnader påverkade resultatet negativt.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 19 och 26.

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Nettoomsättning 13 925 13 352 46 038 45 420
Organisk tillväxt, % 9,3 3,3 3,3 1,7
Förvärv, % - - - 0,1
Rörelseresultat 1 319 1 138 3 643 2 493
Rörelsemarginal, % 9,5 8,5 7,9 5,5
Rörelsemarginal exkl, engångsposter, %¹ 9,5 8,5 7,9 7,1

¹ För information om engångsposter se sid 19.

Nordamerika

Under kvartalet fortsatte marknadsefterfrågan att vara stark och ökade med 20% jämfört med föregående år. Samtliga stora produktkategorier utvecklades positivt. Marknadsefterfrågan på samtliga vitvaror, inklusive utrustning för luftkonditionering och mikrovågsugnar, ökade med 17%.

Den organiska försäljningen ökade markant i kvartalet med 29,2%, delvis som ett resultat av ett svagt fjärde kvartal föregående år, vilket påverkades av konsolidering av tillverkning och lagerrensning hos en större kund. Försäljningen ökade i samtliga produktkategorier. Både pris och produktmix utvecklades också positivt då kampanjer hölls på en mycket låg nivå och försäljningen av högmarginalprodukter ökade. Försäljningen på eftermarknaden fortsatte att öka avsevärt.

Rörelseresultatet ökade betydligt jämfört med föregående år, huvudsakligen ett resultat av det organiska bidraget genom en positiv prisutveckling, högre volymer och mixförbättringar.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 19 och 26.

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Nettoomsättning 10 281 8 719 38 219 38 954
Organisk tillväxt, % 29,2 -18,3 0,9 -8,7
Avyttringar, % - - - -1,0
Rörelseresultat 697 -519 1 215 -516
Rörelsemarginal, % 6,8 -5,9 3,2 -1,3
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ 6,8 -5,9 3,2 1,4

¹ För information om engångsposter se sid 19.

Latinamerika

I det fjärde kvartalet bedöms konsumentefterfrågan på vitvaror i Brasilien ha ökat jämfört med föregående år, drivet av statliga incitament. I Argentina ökade efterfrågan då tillgängligheten på produkter förbättrades. Även i Chile växte efterfrågan hjälpt av statliga stimulanspaket, jämfört med ett svagt fjärde kvartal föregående år.

Den organiska försäljningen från Electrolux verksamhet i Latinamerika ökade med 25,4%. Volymer ökade totalt sett, drivet av Brasilien. Pris bidrog också positivt, en effekt av prishöjningar och en betydligt lägre nivå av kampanjer. Eftermarknadsförsäljningen ökade och försäljningen online fortsatte att växa på samtliga huvudmarknader.

Rörelseresultatet ökade jämfört med föregående år. Detta var främst drivet av den organiska tillväxten, huvudsakligen från pris men också högre volymer. Ogynnsam valutautveckling, hög inflation och ökade logistikkostnader fortsatte att påverka resultatet negativt men kompenserades fullt ut av högre pris. Investeringar i innovation och marknadsföring ökade.

Rörelseresultat och rörelsemarginal

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 19 och 26. * Kv3 2019: Rörelseresultat om 1 539 Mkr motsvarande en marginal på 33,4%. Detta inkluderar engångsposter om 1 326 Mkr.

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Nettoomsättning 5 488 5 913 16 915 19 653
Organisk tillväxt, % 25,4 13,9 10,0 10,9
Rörelseresultat 424 340 666 1 821
Rörelsemarginal, % 7,7 5,8 3,9 9,3
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ 7,7 5,8 3,9 3,7

¹ För information om engångsposter se sid 19.

Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika

Under det fjärde kvartalet bedöms konsumentefterfrågan i regionen sammantaget ha minskat något, då Sydostasien fortsatt påverkades av recessioner och nedstängningar till följd av coronaviruset. I Australien, en av Electrolux huvudmarknader, fortsatte dock efterfrågan att vara stark som ett resultat av hushållens ökade konsumtion.

Electrolux redovisade en organisk försäljningstillväxt på 9,7%. Försäljningen ökade på samtliga marknader, undantaget Sydostasien, även om den delvis påverkades av begränsningar i leveranser. Pris och mix bidrog också positivt. Försäljningen ökade markant i Australien, drivet av högre priser liksom ökad försäljning av högmarginalprodukter, främst inom kökskategorin. I Sydostasien fortsatte dock försäljningen att minska på grund av den svaga marknaden men mix förbättrades. Försäljningen på eftermarknaden växte fortsatt starkt.

Rörelseresultatet ökade betydligt jämfört med föregående år. Detta var främst ett resultat av den starka försäljningstillväxten. En positiv valutautveckling och lägre kostnader för råmaterial bidrog också positivt. Högre logistikkostnader och ökade investeringar i strategiska initiativ och marknadsföring påverkade dock resultatet negativt.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 19 och 26.

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Nettoomsättning 4 209 4 027 14 788 14 954
Organisk tillväxt, % 9,7 -4,2 1,7 -1,3
Förvärv, % 1,8 0,1 0,6 0,1
Rörelseresultat 376 315 1 038 446
Rörelsemarginal, % 8,9 7,8 7,0 3,0
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ 8,9 7,8 7,0 5,6

¹ För information om engångsposter se sid 19.

Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till 5 364 Mkr (2 823) under kvartalet. Det ökade kassaflödet jämfört med föregående år var främst ett resultat av ett högre rörelseresultat, men även en lägre nivå av investeringar bidrog positivt.

Utbetalningen av aktieutdelningen om 7,00 kr per aktie för 2019 betalades till aktieägarna under kvartalet, vilket påverkade kassaflödet med –2,012 Mkr

Operativt kassaflöde efter investeringar för helåret 2020 uppgick till 8 552 Mkr (2 280). I jämförelse med föregående år bidrog rörelseresultatet och en lägre investeringsnivå positivt, liksom en mer gynnsam utveckling av rörelsekapitalet. Som ett resultat av den starka efterfrågan på marknaden under det andra halvåret som inte till fullo kunde tillgodoses, var lagernivåerna låga samtidigt som inköpen låg på en hög nivå.

OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster¹ 3 662 2 121 10 807 9 746
Förändring av rörelsekapital 3 677 3 151 2 852 -498
Operativt kassaflöde 7 338 5 271 13 659 9 248
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -2 026 -2 649 -5 338 -6 674
Förändringar i övriga investeringar 52 200 230 -294
Operativt kassaflöde efter investeringar 5 364 2 823 8 552 2 280
Förvärv och avyttringar av verksamheter -0 -0 -8 -27
Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder 5 364 2 823 8 544 2 254
Betalda finansiella poster, netto² -171 -225 -596 -656
Betald skatt -561 -460 -1 132 -1 277
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten 4 632 2 138 6 816 321
Betalning av leasingskulder -226 -219 -911 -870
Utdelning -2 012 -1 221 -2 012 -2 443
Aktierelaterade ersättningar 0 5 0 9
Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar 2 394 702 3 894 -2 982

¹ Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.

² För perioden 1 januari till 31 december: erhållna räntor och liknande poster 72 Mkr (74), betalda räntor och liknade poster -397 Mkr (-495) och andra betalda/erhållna finansiella poster -163 Mkr (-110). Betalda räntor avseende leasingskulder -108 Mkr (-124).

Finansiell ställning

Nettoskulden per den 31 december 2020 och 31 december 2019 exkluderar tillgångar och skulder för Electrolux Professional. Eget kapital per den 31 december 2020 exkluderar Electrolux Professional. Eget kapital per den 31 december 2019 inkluderar Electrolux Professional.

Nettoskuld

Per den 31 december 2020 uppgick Electrolux finansiella nettoskuld (exklusive leasingskulder och pensionsavsättningar) positiv (nettokassa) till 4 741 Mkr jämfört med en finansiell nettoskuld om 667 Mkr per den 31 december 2019. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser uppgick till 3 679 Mkr och leasingskulder uppgick till 2 618 Mkr per den 31 december 2020. Den totala nettoskulden uppgick till 1 556 Mkr, en minskning med 6 127 Mkr jämfört med 7 683 Mkr per den 31 december 2019.

Långfristiga lån inklusive kortfristig del av långfristiga lån uppgick per den 31 december 2020 till totalt 14 400 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,8 år, jämfört med 9 682 Mkr och 3,0 år vid utgången av 2019.

I det fjärde kvartalet amorterades 77 Mkr och 6 MUSD av långfristigt lån. Under 2021 förfaller långfristiga lån om cirka 0,3 Mdr kr till betalning. För ytterligare information, se www.electroluxgroup.com.

Per den 31 december 2020 uppgick likvida medel till 20 467 Mkr, en ökning med 9 278 Mkr jämfört med 11 189 Mkr per den 31 december 2019.

Avkastningen på eget kapital påverkades positivt av resultatet från utdelningen av Electrolux Professional och uppgick till 34,1% (11,4). Justerat för denna uppgick avkastningen till 21,7% (11,4).

Rörelsekapital och nettotillgångar (kvarvarande verksamhet) Rörelsekapitalet per den 31 december 2020 uppgick till -19 191 Mkr (-17,390), motsvarande –17,9% (–14,8) av den annualiserade nettoomsättningen. Operativt rörelsekapital uppgick till 1 851 Mkr (3,149), motsvarande 1,7% (2,7) av den annualiserade nettoomsättningen, se sidan 21.

De genomsnittliga nettotillgångarna för helåret 2020 uppgick till 25 563 Mkr (26 532), motsvarande 22,0% (22,3) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 31 december 2020 till 20 265 Mkr (26 172). Avkastningen på nettotillgångarna var 22,6% (12,0).

Nettoskuld
Mkr 31 dec. 2020 31 dec. 2019¹
Kortfristiga lån 1 012 1 307
Kortfristig del av långfristiga lån 277 1 446
Kundfordringar med regressrätt 40 602
Kortfristig upplåning 1 329 3 354
Finansiella derivatskulder 210 233
Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 64 33
Total kortfristig upplåning 1 603 3 620
Långfristig upplåning 14 123 8 236
Total upplåning² 15 727 11 856
Kassa och bank 20 196 10 807
Kortfristiga placeringar 172 190
Finansiella derivattillgångar 81 176
Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter 18 16
Likvida medel³ 20 467 11 189
Finansiell nettoskuld -4 741 667
Leasingskulder 2 618 3 150
Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 3 679 3 866
Nettoskuld 1 556 7 683
Skuldsättningsgrad 0,08 0,34
Totalt eget kapital 18 709 22 574
Eget kapital per aktie, kr 65,10 78,55
Avkastning på eget kapital, % 34,1 11,4
Soliditet, % 23,6 23,6

¹ Electrolux Professional var huvudsakligen finansierat genom internlån från Electrolux om totalt ca 1,2 Mdr kr, vilka är inkluderade i den redovisade nettoskulden per den 31 december 2019 ovan. Dessa lån återbetalades i samband med noteringen av Electrolux Professional den 23 mars 2020.

² Varav räntebärande lån om 15 412 Mkr per den 31 december 2020 och 10 989 Mkr per den 31 december 2019.

³ Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" om 1 000 miljoner euro, cirka 10 057 Mkr, som förfaller 2023, en "revolving credit facility" om 3 000 Mkr som förfaller 2021 och en "revolving credit facility" om 10 000 Mkr som förfaller 2025.

Övrigt

Asbestmål i USA

Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.

Per den 31 december 2020 uppgick antalet pågående mål till 3 403 (3 897) med totalt cirka 3 440 (cirka 3 933) käranden.

Risker och osäkerhetsfaktorer

En aktiv riskhantering är en förutsättning för att Electrolux ska kunna bedriva en framgångsrik verksamhet. Koncernen är exponerad för ett antal risker som inkluderar strategiska och externa risker men också affärsrisker såsom operationella och finansiella risker.

Den pågående globala pandemin genom spridningen av coronaviruset skapar osäkerhet och påverkar Electrolux verksamhet liksom tillgång och efterfrågan på marknaden.

Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i mer detalj i 2019 års årsredovisning: www.electroluxgroup.com/arsredovisning2019

Under fjärde kvartalet 2020 tillkom 231 nya mål med 232 käranden och 262 mål med cirka 262 käranden avfördes.

Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.

Utveckla hållbara innovationer för konsumentupplevelser

Innovation för att förbättra konsumentupplevelser inom Taste, Care och Wellbeing är ett nyckelområde för att driva lönsam tillväxt. Electrolux fokuserade och innovativa produktportfölj, med stark betoning på hållbarhet, möjliggör för konsumenter att förbättra sitt dagliga liv samtidigt som de ofta även kan spara energi, vatten och resurser. Produktportföljen, tillsammans med Electrolux väletablerade varumärken präglade av innovation, är konkurrensfördelar vilka möjliggör för företaget att även stärka sin ställning på tillväxtmarknader och på eftermarknaden.

Djup konsumentinsikt är en konkurrensfördel i en tid med större konsumentmedvetenhet och ökar avkastningen på investeringar. Konsumenter prioriterar hållbarhet i allt högre grad och studier visar att 2/3 av de globala konsumenterna är villiga att betala mer för hållbara varor.* Electrolux mest resurseffektiva produkter har genomgående haft en högre marginal under många år och 2019 svarade dessa produkter för 23% av totalt sålda enheter och 32% av bruttovinsten.

Hållbar livsstil i fokus på en konkurrensutsatt marknad

Electrolux strävar efter att skapa produkter för välbefinnande som utmärker sig både genom en tilltalande design och hur de främjar hälsosamma inomhusmiljöer och ett hållbart boende. Produktinnovation baserad på konsumentinsikt gör det möjligt för Electrolux att basera sitt erbjudande på konsumenternas behov och förväntningar.

Den nya sladdlösa dammsugaren PureQ9 avlägsnar snabbt och effektivt fint damm från golvet samtidigt som den är ergonomisk, tyst och designad för att alltid finnas till hands, vilket har uppskattats mycket av konsumenterna.

Sedan den globala lanseringen 2019 har PureQ9 tagits emot väl på många marknader och fick 2020 den prestigefyllda utmärkelsen iF Design Awards för sin innovativa design. I Korea, en av världens mest konkurrensutsatta dammsugarmarknader, har den fått kundbetyget 4,6, genererat 71% försäljningstillväxt inom den sladdlösa kategorin och ökad marknadsandelen med 2,1 procentenheter. Not: iF Design Award delas ut av iF International Forum Design GmbH. Kundbetyg baserat på rullande tre månader fram till augusti 2020. Marknadsandel och försäljningstillväxt baserade på nio månader 2020 jämfört med nio månader 2019. Marknadsandelar är inom kategorin sladdlösa premiumprodukter. *Eco Ethical Report juni 2019.

Prisbelönt för innovation av konsumentupplevelser

Innovation är en grundpelare i Electrolux strategi för lönsam tillväxt. Ett uthålligt fokus på innovation för konsumentupplevelser har fortsatt ökat efterfrågan på produkter med hög prestanda, vilket genererat en gynnsam produktmix.

Ett färskt exempel på hur produktinnovation lönar sig är det externa erkännande som företaget fick i november 2020 av reviewed.com i USA. Electrolux rankades högst i fem olika produktkategorier, under både varumärket Electrolux och Frigidaire, inklusive "bästa kylskåp" och "bästa induktionsspis". Den prisbelönta fristående spisen uppfyller både alla grundläggande behov samt har specialfunktioner som AirFry.

Spisen Frigidaire AirFry har framgångsrikt etablerat Electrolux i kategorin fristående premiumspisar, bidragit till en marknadsandel på 10%, genererat en betydligt högre bruttomarginal jämfört med traditionella spisar och fått kundbetyget 4,4.

Not: Rated.com är en webbplats för konsumentproduktomdömen som ägs av Gannett och en del av USA Today Network. Kundbetyget baseras på rullande sex månaders data fram till augusti 2020. Marknadsandel per sex månader 2020.

Hitta fler inspirerande exempel i Annual Review 2019.

Över ett dussin exempel från alla fyra regioner samlade på ett ställe som visar hur Electrolux skapar värde genom hållbara innovationer för konsumentupplevelse.

https://www.electroluxgroup.com/annualreports/2019/create-value/case-stories/

November 3. Kommuniké från AB Electrolux extra bolagsstämma

Mot bakgrund av risken för spridning av Covid-19 och myndigheternas föreskrifter och råd genomfördes den extra bolagsstämman genom enbart förhandsröstning (s.k. poströstning) med stöd av tillfälliga lagregler.

Stämman beslutade om föreslagen utdelning om 7,00 kronor per aktie. Avstämningsdag för utdelningen fastställdes till torsdagen den 5 november 2020. Utbetalning av utdelningen skedde från Euroclear Sweden AB tisdagen den 10 november 2020.

Stämman beslutade att, i enlighet med styrelsens förslag, godkänna omfattningen och huvudprinciperna för Electrolux prestationsbaserade långsiktiga aktieprogram för 2020.

Stämman beslutade även om ändringar i bolagsordningen. De beslutade ändringarna gör det möjligt för bolaget att genomföra bolagsstämmor genom poströstning och/eller genom att styrelsen samlar in fullmakter.

November 17. Electrolux kapitalmarknadsuppdatering 2020

Electrolux höll en digital kapitalmarknadsuppdatering som fokuserade på hur Electrolux driver lönsam tillväxt genom innovation, där design och varumärken utgör viktiga områden. Under evenemanget presenterades hur Electrolux har stärkt sin premiumposition i Europa genom omfattande konsumentinsikter, särskilt inom inbyggda kök, och på vilket sätt det har ökat intäkterna.

December 8. CDP tilldelar Electrolux dubbelt A-betyg för klimat- och vatteninsatser

Electrolux uppmärksammas som ett av världens främsta företag inom hållbarhet genom en prestigefylld plats på den globala ideella organisationen CDPs A-lista. Electrolux är ett av få företag som får höga betyg för sina insatser både vad gäller klimatförändringar och vattenfrågor. Electrolux har varit med på CDPs A-lista för klimat i fem år, medan det är första gången det även blir en placering på A-listan för vatten.

Betydande insatser som genomförts under året är bland annat presentationen av en utfasningsplan för att ersätta gaser med stor klimatpåverkan i samtliga produkter senast 2023, i enlighet med Parisavtalet. Electrolux har också beslutat att basera en del av ersättningen till ledande chefer på andelen minskade utsläpp av växthusgaser.

För att ytterligare driva globala åtgärder inom vattenfrågor ingår Electrolux i det nyligen lanserade 50L Home Coalition. Företag, myndigheter och organisationer som World Economic Forum har gått samman för att driva utvecklingen av innovativa lösningar som ska bidra till en ansvarsfull användning av vatten i hemmen. Electrolux kommer även att samarbeta med WWF för att vidareutveckla sina vattenrelaterade hållbarhetsmål.

För mer information, se www.electroluxgroup.com

Årsstämma 2021

Electrolux årsstämma kommer att hållas den 25 mars 2021. Med anledning av coronaviruset har styrelsen beslutat att årsstämman ska genomföras utan fysisk närvaro av aktieägare, ombud och utomstående och att aktieägare ska ha möjlighet att utöva sin rösträtt endast genom att rösta på förhand, s.k. poströstning. Aktieägarna kommer dock att ha möjlighet att ställa frågor skriftligen inför stämman. Frågorna och svaren kommer att publiceras på koncernens hemsida www.electroluxgroup.com senast fem dagar före stämman tillsammans med en webcast med styrelsens ordförande och VD innehållande deras reflektioner kring 2020.

Ytterligare information om poströstningsförfarandet kommer att publiceras i kallelsen till årsstämman.

Förslag till utdelning

Styrelsen föreslår för 2020 en utdelning på 8,00 kr (7,00) per aktie, motsvarande en utbetalning på totalt cirka 2 299 Mkr (2 012). Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 58% av periodens resultat för kvarvarande verksamhet. Föregående års utdelning motsvarade cirka 80% av periodens resultat för koncernen, inklusive avvecklad verksamhet.

Utdelningen föreslås att betalas ut i två lika stora delar. Den första med avstämningsdag den 29 mars 2021 och den andra med avstämningsdag den 29 september 2021. Utbetalning beräknas ske den 1 april 2021 respektive 4 oktober 2021.

Förslag till beslut om återköp av egna aktier

Electrolux har under flera år haft mandat från årsstämman att förvärva egna aktier.

Styrelsen föreslår att årsstämman 2021 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många B-aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10% av totalt antal aktier i bolaget.

Syftet med förslaget är att kunna använda återköpta aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram och kunna anpassa koncernens kapitalstruktur.

Den 31 december 2020 ägde Electrolux 21 522 858 B aktier i Electrolux, motsvarande cirka 7,0% av totalt antal utestående aktier i bolaget.

Valberedning

Electrolux valberedning utgörs av Johan Forssell, Investor AB, ordförande i valberedningen. De övriga ledamöterna är Carina Silberg, Alecta, Tomas Risbecker, AMF – Försäkring och Fonder and Marianne Nilsson, Swedbank Robur Fonder. I valberedningen ingår också Staffan Bohman och Fredrik Persson, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.

Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2021 avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning, revisor, arvode till revisor samt, i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.

För mer information, se www.electroluxgroup.com

Moderbolaget AB Electrolux

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.

Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2020 till 40 621 Mkr (40 594), varav 33 349 Mkr (33 113) avsåg försäljning till koncernbolag och 7 272 Mkr (7 481) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 6 637 Mkr (4 033) inklusive 6 782 Mkr (4 396) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 6 464 Mkr (3 357).

Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 935 Mkr (658). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 15 049 Mkr jämfört med 6 084 Mkr vid ingången av året.

Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 19 453 Mkr, jämfört med 22 894 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2019 uppgick till 2 012 Mkr vid periodens slut. Utdelningen till aktieägarna av aktierna i Electrolux Professional AB uppgick till 7 749 Mkr, vilket motsvarar det bokförda värdet på aktierna vid tidpunkten för utdelningen.

Moderbolagets resultat- och balansräkning presenteras på sidan 22.

Stockholm den 2 februari 2021

AB Electrolux (publ) 556009-4178

Styrelsen

Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer

Koncernens rapport över totalresultat

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Nettoomsättning 33 902 32 011 115 960 118 981
Kostnad för sålda varor -26 183 -26 255 -93 689 -99 182
Bruttoresultat 7 720 5 756 22 272 19 799
Försäljningskostnader -3 402 -3 434 -11 071 -12 186
Administrationskostnader -1 633 -1 375 -5 116 -5 481
Övriga rörelseintäkter/-kostnader -187 12 -307 1 057
Rörelseresultat 2 498 960 5 778 3 189
Finansiella poster, netto -159 -223 -681 -733
Resultat efter finansiella poster 2 339 736 5 096 2 456
Skatt -480 -370 -1 108 -636
Periodens resultat, kvarvarande verksamhet 1 860 366 3 988 1 820
Periodens resultat, verksamhet under avveckling - 192 2 595 688
Periodens resultat, koncernen totalt 1 860 559 6 584 2 509
Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat:
Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 345 1 715 189 -103
Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras -76 -409 -46 3
269 1 305 143 -100
Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat:
Kassaflödessäkringar 35 16 32 -10
Valutakursdifferenser -1 338 -704 -3 326 1 030
Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras -2 10 48 24
-1 305 -678 -3 246 1 044
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -1 035 627 -3 103 944
Periodens totalresultat 825 1 186 3 481 3 452
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 1 860 560 6 584 2 509
Minoritetsintressen 0 -1 0 -1
Totalt 1 860 559 6 584 2 509
Periodens totalresultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 825 1 187 3 481 3 453
Minoritetsintressen -0 -1 -0 -1
Totalt 825 1 186 3 481 3 452
Resultat per aktie, kr
Före utspädning, kvarvarande verksamhet 6,47 1,27 13,88 6,33
Före utspädning, verksamhet under avveckling - 0,67 9,03 2,40
Före utspädning, koncernen totalt 6,47 1,94 22,91 8,73
Efter utspädning, kvarvarande verksamhet 6,46 1,27 13,86 6,30
Efter utspädning, avvecklad verksamhet - 0,67 9,02 2,38
Efter utspädning, koncernen totalt 6,46 1,94 22,88 8,69
Genomsnittligt antal aktier¹
Före utspädning, miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4
Efter utspädning, miljoner 287,9 288,6 287,7 288,8

¹ Genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.

Koncernens balansräkning

Mkr 31 dec. 2020 31 dec. 2019
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar, ägda 20 452 21 803
Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt 2 351 2 811
Goodwill 6 369 7 071
Övriga immateriella tillgångar 3 480 3 817
Innehav i intresseföretag 274 424
Uppskjutna skattefordringar 6 064 6 618
Finansiella anläggningstillgångar 65 93
Tillgångar i pensionsplaner 1 272 1 043
Övriga anläggningstillgångar 878 1 486
Summa anläggningstillgångar 41 205 45 166
Varulager 13 213 16 194
Kundfordringar 19 944 20 847
Skattefordringar 894 913
Derivatinstrument 135 192
Övriga omsättningstillgångar 3 846 4 465
Kortfristiga placeringar 172 190
Kassa och bank 20 196 10 807
Avvecklad verksamhet, tillgångar som innehas för utdelning (se not 5) - 8 034
Summa omsättningstillgångar 58 399 61 642
Summa tillgångar 99 604 106 808
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare:
Aktiekapital 1 545 1 545
Övrigt tillskjutet kapital 2 905 2 905
Övriga reserver -4 593 -1 351
Balanserade vinstmedel 18 846 19 468
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 18 702 22 566
Minoritetsintresse 7 8
Summa eget kapital 18 709 22 574
Långfristig upplåning 14 123 8 236
Långfristiga leasingskulder 1 834 2 333
Uppskjutna skatteskulder 476 561
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 4 951 4 909
Övriga avsättningar 5 567 5 577
Summa långfristiga skulder 26 952 21 616
Leverantörsskulder 31 306 33 892
Skatteskulder 562 883
Övriga skulder 17 114 16 821
Kortfristig upplåning 1 329 3 354
Kortfristiga leasingskulder 784 817
Derivatinstrument 332 293
Övriga avsättningar 2 516 2 606
Avvecklad verksamhet, skulder som innehas för utdelning (se not 5) - 3 951
Summa kortfristiga skulder 53 943 62 617
Summa eget kapital och skulder 99 604 106 808

Förändring av koncernens eget kapital

Mkr Helår 2020 Helår 2019
Ingående balans 22 574 21 749
Förändring av redovisningsprinciper - -234
Periodens totalresultat 3 481 3 452
Aktierelaterad ersättning 70 52
Utdelning till moderbolagets aktieägare¹ -7 415 -2 443
Utdelning till minoritetsägare -0 -1
Förvärv av minoritetsintresse -0 -1
Totala transaktioner med aktieägare -7 346 -2 393
Utgående balans 18 709 22 574

1 2020 inkluderar utdelning till aktieägare med 2 012 Mkr samt utdelning av Electrolux Professional AB om 5 403 Mkr, vilket motsvarar marknadsvärdet på Electrolux Professional vid notering på Nasdaq Stockholm den 23 mars, 2020.

Koncernens kassaflödesanalys

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 2 498 960 5 778 3 189
Avskrivningar¹ 1 117 1 214 4 587 4 821
Övriga ej kassapåverkande poster 47 -52 442 1 736
Betalda finansiella poster, netto² -171 -225 -596 -656
Betald skatt -561 -460 -1 132 -1 277
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital 2 930 1 436 9 079 7 813
Förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager
Förändring av kundfordringar -58 1 893 1 236 -437
-1 973 -2 020 -2 401 -604
Förändring av leverantörsskulder 4 646 1 445 1 737 67
Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar 1 061 1 832 2 279 476
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital 3 677 3 150 2 852 -498
Kassaflöde från den löpande verksamheten 6 606 4 586 11 932 7 314
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter -0 -0 -8 -27
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -1 730 -2 326 -4 325 -5 320
Investeringar i produktutveckling -125 -103 -563 -788
Investeringar i mjukvaror och övriga immateriellatillgångar -171 -220 -450 -566
Övrigt 52 200 230 -294
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 975 -2 449 -5 115 -6 994
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten 4 632 2 137 6 816 321
Finansieringsverksamheten
Förändring av kortfristiga placeringar 3 2 16 -13
Förändring av kortfristiga lån -1 331 683 -308 854
Långfristig nyupplåning -0 1 507 9 793 3 810
Amortering av långfristiga lån⁴ -163 -1 143 -4 555 -2 376
Betalning av leasingskulder -226 -219 -911 -870
Utdelning -2 012 -1 221 -2 012 -2 443
Aktierelaterad ersättning 0 5 0 9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -3 729 -386 2 023 -1 028
Periodens kassaflöde, kvarvarande verksamhet 902 1 751 8 839 -707
Periodens kassaflöde, avvecklad verksamhet (se not 5) - 261 1 177 297
Periodens kassaflöde, koncernen totalt 902 2 012 10 016 -410
Kassa och bank vid periodens början 19 460 9 621 11 458 11 697
Kursdifferenser i kassa och bank -166 -175 -667 172
Kassa och bank i avvecklad verksamhet - - -611 -
Kassa och bank vid periodens slut³ 20 196 11 458 20 196 11 458

¹ För perioden 1 januari till 31 december: avskrivningar avseende nyttjanderätter uppgick till -876 Mkr (-876).

2 För perioden 1 januari till 31 december: erhållna räntor och liknande poster 72 Mkr (74), betalda räntor och liknade poster –397 Mkr (–495) och andra betalda/ erhållna finansiella poster -163 Mkr (-110). Betalda räntor avseende leasingskulder -108 Mkr (-124).

3 Skillnaden mellan kassa och bank per 31 december 2019 i koncernens kassaflödesanalys och koncernens balansräkning motsvarar kassa och bank i Electrolux Professional om ca 600 Mkr.

⁴ I perioden 1 januari till 31 december, 2020 ingår återköp av lån inklusive tidig återbetalning av lån om 3 085 Mkr.

Nyckeltal

Mkr om ej annat anges Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 33 902 32 011 115 960 118 981
Organisk tillväxt, % 17,5 -2,8 3,2 -1,0
EBITA 2 701 1 162 6 603 4 003
EBITA-marginal, % 8,0 3,6 5,7 3,4
Rörelseresultat 2 498 960 5 778 3 189
Rörelsemarginal, % 7,4 3,0 5,0 2,7
Rörelsemarginal exkl. engångsposter,%¹ 7,4 3,0 5,0 3,8
Resultat efter finansiella poster 2 339 736 5 096 2 456
Periodens resultat 1 860 366 3 988 1 820
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -1 730 -2 326 -4 325 -5 320
Operativt kassaflöde efter investeringar 5 364 2 823 8 552 2 280
Resultat per aktie, kr² 6,47 1,27 13,88 6,33
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år³ - - 4,5 4,5
Avkastning på nettotillgångar, %³ - - 22,6 12,0
Nettoskuld⁴ 1 556 7 683 1 556 7 683
Skuldsättningsgrad⁴ 0,08 0,34 0,08 0,34
Genomsnittligt antal anställda 50 560 48 589 47 543 48 652
Totalt koncernen, inklusive avvecklad verksamhet
Periodens resultat 1 860 559 6 584 2 509
Resultat per aktie, kr² 6,47 1,94 22,91 8,73
Eget kapital per aktie, kr 65,10 78,55 65,10 78,55
Avkastning på eget kapital, %⁵ - - 34,1 11,4
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4

¹ För information om engångsposter, se sidan 19.

² Före utspädning.

³ För att underlätta jämförelse har tillgångar och skulder hänförliga till Electrolux Professional exkluderats från nettotillgångarna för alla perioder.

4 Nettoskulden per 31 december 2020 och 31 december 2019 exkluderar tillgångar och skulder hänförliga till Electrolux Professional. Eget kapital per 31 december

2020 exkluderar Electrolux Professional. Eget kapital per 31 december 2019 inkluderar Electrolux Professional.

5 Avkastning på eget kapital för helåret 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 21,7 %.

För definitioner se sidan 27–28.

Valutakurser

SEK 31 dec. 2020 31 dec. 2019
Valutakurs Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag
ARS 0,1320 0,0973 0,2010 0,1558
AUD 6,34 6,28 6,57 6,53
BRL 1,81 1,58 2,40 2,31
CAD 6,84 6,41 7,10 7,14
CHF 9,77 9,26 9,50 9,60
CLP 0,0116 0,0115 0,0133 0,0125
CNY 1,33 1,25 1,37 1,34
EUR 10,48 10,06 10,56 10,44
GBP 11,83 11,14 12,03 12,25
HUF 0,0298 0,0276 0,0324 0,0315
MXN 0,4317 0,4126 0,4878 0,4951
RUB 0,1275 0,1095 0,1455 0,1507
THB 0,2938 0,2735 0,3039 0,3119
USD 9,18 8,19 9,43 9,33

Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv1 2020 Kv2 2020 Kv3 2020 Kv4 2020 2020 Kv1 2019 Kv2 2019 Kv3 2019 Kv4 2019 Helår 2019
Europa
Nettoomsättning 10 908 8 888 12 317 13 925 46 038 10 553 10 479 11 036 13 352 45 420
Försäljningstillväxt,% 0,3 -14,2 15,7 9,3 3,3 4,6 1,0 -1,8 3,3 1,8
EBITA 600 290 1 565 1 362 3 816 730 631 149 1 189 2 698
EBITA-marginal, % 5,5 3,3 12,7 9,8 8,3 6,9 6,0 1,3 8,9 5,9
Rörelseresultat 558 244 1 522 1 319 3 643 686 576 93 1 138 2 493
Rörelsemarginal, % 5,1 2,8 12,4 9,5 7,9 6,5 5,5 0,8 8,5 5,5
Nordamerika
Nettoomsättning 8 409 8 537 10 993 10 281 38 219 9 099 10 255 10 880 8 719 38 954
Försäljningstillväxt,% -13,1 -17,9 8,6 29,2 0,9 -6,8 -12,1 -0,7 -18,3 -9,5
EBITA -247 -126 1 033 752 1 413 -450 555 -3 -486 -383
EBITA-marginal, % -2,9 -1,5 9,4 7,3 3,7 -4,9 5,4 -0,0 -5,6 -1,0
Rörelseresultat -299 -173 990 697 1 215 -482 504 -20 -519 -516
Rörelsemarginal, % -3,6 -2,0 9,0 6,8 3,2 -5,3 4,9 -0,2 -5,9 -1,3
Latinamerika
Nettoomsättning 3 826 2 822 4 779 5 488 16 915 4 312 4 816 4 613 5 913 19 653
Försäljningstillväxt,% -1,9 -24,2 37,8 25,4 10,0 6,9 8,3 14,2 13,9 10,9
EBITA 32 -141 481 464 837 -165 217 1 591 390 2 033
EBITA-marginal, % 0,8 -5,0 10,1 8,5 4,9 -3,8 4,5 34,5 6,6 10,3
Rörelseresultat -15 -183 440 424 666 -223 164 1 539 340 1 821
Rörelsemarginal, % -0,4 -6,5 9,2 7,7 3,9 -5,2 3,4 33,4 5,8 9,3
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern
och Afrika
Nettoomsättning 3 434 3 230 3 916 4 209 14 788 3 445 3 682 3 801 4 027 14 954
Försäljningstillväxt,% -3,2 -10,9 10,1 11,5 2,3 2,3 -3,8 1,6 -4,1 -1,2
EBITA 78 188 484 403 1 153 141 204 -115 350 580
EBITA-marginal, % 2,3 5,8 12,4 9,6 7,8 4,1 5,5 -3,0 8,7 3,9
Rörelseresultat 44 159 459 376 1 038 110 171 -150 315 446
Rörelsemarginal, % 1,3 4,9 11,7 8,9 7,0 3,2 4,7 -4,0 7,8 3,0
Koncerngemensamma kostnader etc. -165 -109 -191 -318 -783 -143 -197 -400 -315 -1 055
Totalt, kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 26 578 23 476 32 004 33 902 115 960 27 408 29 232 30 330 32 011 118 981
Försäljningstillväxt,% -5,1 -16,6 15,3 17,7 3,3 0,6 -3,6 1,2 -2,8 -1,3
EBITA 340 146 3 416 2 701 6 603 145 1 433 1 263 1 162 4 003
EBITA-marginal,% 1,3 0,6 10,7 8,0 5,7 0,5 4,9 4,2 3,6 3,4
Rörelseresultat 122 -62 3 220 2 498 5 778 -53 1 219 1 063 960 3 189
Rörelsemarginal, % 0,5 -0,3 10,1 7,4 5,0 -0,2 4,2 3,5 3,0 2,7
Totalt koncernen, inklusive avvecklad
verksamhet
Periodens resultat, koncernen totalt 2 509 -141 2 356 1 860 6 584 79 1 132 739 559 2 509
Resultat per aktie, koncernen totalt, SEK¹ 8,73 -0,49 8,20 6,47 22,91 0,28 3,94 2,57 1,94 8,73

¹ Före utspädning.

Engångsposter per affärsområde

Helår Helår
Mkr Kv1 2020 Kv2 2020 Kv3 2020 Kv4 2020 2020 Kv1 2019¹ Kv2 2019 Kv3 2019² Kv4 2019 2019
Europa - - - - - - - -752 - -752
Nordamerika - - - - - -829 - -242 - -1 071
Latinamerika - - - - - -225 - 1 326 - 1 101
Asien-Stillahavsområdet,
Mellanöstern och Afrika - - - - - - - -398 - -398
Koncerngemensamma
kostnader etc. - - - - - - - -224 - -224
Totalt, kvarvarande
verksamhet - - - - - -1 054 - -290 - -1 344

¹ Engångsposter om -829 Mkr avser konsolideringen av tillverkning av matlagningsprodukter i Nordamerika och -225 Mkr avser stängningen av en produktionslinje av kylskåpsprodukter i Latinamerika. Kostnaderna är inkluderade i kostnad för sålda varor och består av nedskrivning av materiella tillgångar, avsättning för personalkostnader och övriga kostnader relaterade till projekten.

² Engångsposter om -290 Mkr inkluderar återvunnen försäljningsskatt i Brasilien om 1 403 Mkr, förlikning i USA om -197 Mkr och omstruktureringskostnader för effektiviseringsåtgärder och outsourcingprojekt inom samtliga affärsområden och koncerngemensamma kostnader om -1 496 Mkr. Återvunnen försäljningsskatt i Brasilien och kostnaden för förlikning i USA är inkluderade i övriga rörelseintäkter/kostnader. Kostnaderna för omstrukturering och outsourcingprojekt är inkluderade i respektive relevant funktion i resultaträkningen.

Rörelseresultat exklusive engångsposter (NRI)

Helår Helår
Mkr Kv1 2020 Kv2 2020 Kv3 2020 Kv4 2020 2020 Kv1 2019 Kv2 2019 Kv3 2019 Kv4 2019 2019
Europa
Rörelseresultat exkl. NRI 558 244 1 522 1 319 3 643 686 576 845 1 138 3 245
Rörelsemarginal exkl. NRI, % 5,1 2,8 12,4 9,5 7,9 6,5 5,5 7,7 8,5 7,1
Nordamerika
Rörelseresultat exkl. NRI -299 -173 990 697 1 215 347 504 222 -519 555
Rörelsemarginal exkl. NRI, % -3,6 -2,0 9,0 6,8 3,2 3,8 4,9 2,0 -5,9 1,4
Latinamerika
Rörelseresultat exkl. NRI -15 -183 440 424 666 2 164 213 340 720
Rörelsemarginal exkl. NRI, % -0,4 -6,5 9,2 7,7 3,9 0,1 3,4 4,6 5,8 3,7
Asien-Stillahavsområdet,
Mellanöstern och Afrika
Rörelseresultat exkl. NRI 44 159 459 376 1 038 110 171 248 315 844
Rörelsemarginal exkl. NRI, % 1,3 4,9 11,7 8,9 7,0 3,2 4,7 6,5 7,8 5,6
Koncerngemensamma
kostnader etc.
Rörelseresultat exkl. NRI -165 -109 -191 -318 -783 -143 -197 -176 -315 -831
Totalt, kvarvarande
verksamhet
Rörelseresultat exkl. NRI 122 -62 3 220 2 498 5 778 1 001 1 219 1 353 960 4 533
Rörelsemarginal exkl. NRI, % 0,5 -0,3 10,1 7,4 5,0 3,7 4,2 4,5 3,0 3,8

Engångsposter benämns i tabellen ovan NRI, Non-Recurring Items.

Nettoomsättning per affärsområde

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Europa 13 925 13 352 46 038 45 420
Nordamerika 10 281 8 719 38 219 38 954
Latinamerika 5 488 5 913 16 915 19 653
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 4 209 4 027 14 788 14 954
Totalt, kvarvarande verksamhet 33 902 32 011 115 960 118 981

Förändring i nettoomsättning per affärsområde

Kv4 2020 i lokala Helår 2020 i lokala
Förändring mot samma period föregående år, % Kv4 2020 valutor Helår 2020 valutor
Europa 4 9 1 3
Nordamerika 18 29 -2 1
Latinamerika -7 25 -14 10
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 5 12 -1 2
Total förändring, kvarvarande verksamhet 6 18 -3 3

Rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Europa 1 319 1 138 3 643 2 493
Marginal, % 9,5 8,5 7,9 5,5
Nordamerika 697 -519 1 215 -516
Marginal, % 6,8 -5,9 3,2 -1,3
Latinamerika 424 340 666 1 821
Marginal, % 7,7 5,8 3,9 9,3
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 376 315 1 038 446
Marginal, % 8,9 7,8 7,0 3,0
Koncerngemensamma kostnader etc. -318 -315 -783 -1 055
Rörelseresultat, kvarvarande verksamhet 2 498 960 5 778 3 189
Marginal, % 7,4 3,0 5,0 2,7

Förändring i rörelseresultat per affärsområde

Kv4 2020 i lokala Helår 2020 i lokala
Förändring mot samma period föregående år, % Kv4 2020 valutor Helår 2020 valutor
Europa 16 22 46 50
Nordamerika n.m. n.m. n.m. n.m.
Latinamerika 25 97 -63 -46
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 20 24 133 147
Total förändring, kvarvarande verksamhet 160 205 81 123

Not: n.m. (not meaningful) används när det beräknade talet bedöms att inte tillföra relevant information.

Rörelsekapital och nettotillgångar

Mkr 31 dec. 2020 31 dec. 2019²
Varulager 13 213 12,3 16 194 13,8
Kundfordringar 19 944 18,6 20 847 17,7
Leverantörsskulder -31 306 -29,2 -33 892 -28,8
Operativt rörelsekapital 1 851 1,7 3 149 2,7
Avsättningar -8 083 -8 183
Förutbetalda och upplupna
intäkter och kostnader -12 777 -11 748
Skatt och övriga tillgångar och skulder -181 -608
Rörelsekapital -19 191 -17,9 -17 390 -14,8
Materiella anläggningstillgångar, ägda 20 452 21 803
Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt 2 351 2 811
Goodwill 6 369 7 071
Övriga anläggningstillgångar 4 696 5 820
Uppskjutna skatteskulder och -tillgångar 5 588 6 057
Nettotillgångar 20 265 18,9 26 172 22,3
Annualiserad nettoomsättning beräknad till balansdagskurs 107 142 117 519
Genomsnittliga nettotillgångar 25 563 22,0 26 532 22,3
Annualiserad nettoomsättning beräknad till genomsnittskurs 115 960 118 981

¹ Avser annualiserad nettoomsättning.

² Exklusive avvecklad verksamhet.

Nettotillgångar per affärsområde

Skulder och eget
Tillgångar kapital Nettotillgångar
31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec.
Mkr 2020 2019 2020 2019 2020 2019
Europa 25 796 28 032 24 390 26 604 1 406 1 429
Nordamerika 20 667 22 917 14 582 16 421 6 086 6 496
Latinamerika 11 190 14 064 6 663 7 020 4 526 7 044
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 11 414 12 351 7 418 6 289 3 996 6 062
Övrigt¹ 8 798 9 175 4 546 4 033 4 252 5 142
Totalt operativa tillgångar och skulder 77 865 86 540 57 599 60 368 20 265 26 172
Avvecklad verksamhet, operativa tillgångar och skulder - 8 034 - 3 951 - -
Likvida medel 20 467 11 189 - - - -
Total upplåning - - 15 727 11 856 - -
Leasingskulder - - 2 618 3 150 - -
Pensionstillgångar och skulder 1 272 1 043 4 951 4 909 - -
Totalt eget kapital - - 18 709 22 574 - -
Totalt 99 604 106 808 99 604 106 808 - -

¹ Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.

Moderbolagets resultaträkning

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Nettoomsättning 12 054 11 411 40 621 40 594
Kostnad för sålda varor -9 583 -9 764 -34 106 -35 020
Bruttoresultat 2 471 1 647 6 515 5 574
Försäljningskostnader -1 134 -939 -3 582 -3 314
Administrationskostnader -711 -408 -2 096 -2 276
Övriga rörelsekostnader -375 -438 -382 -487
Rörelseresultat 251 -138 455 -503
Finansiella intäkter 653 1 501 7 248 5 424
Finansiella kostnader -191 -300 -1 066 -888
Finansiella poster netto 462 1 201 6 182 4 536
Resultat efter finansiella poster 713 1 063 6 637 4 033
Bokslutsdispositioner -73 127 -36 -682
Resultat före skatt 640 1 190 6 601 3 351
Skatt -142 -133 -137 6
Periodens resultat 498 1 057 6 464 3 357

Moderbolagets balansräkning

Mkr 31 dec. 2020 31 dec. 2019
Tillgångar
Anläggningstillgångar 33 674 41 760
Omsättningstillgångar 37 838 33 100
Summa tillgångar 71 512 74 860
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 5 724 5 597
Fritt eget kapital 19 453 22 894
Summa eget kapital 25 177 28 491
Obeskattade reserver 547 430
Avsättningar 1 550 1 461
Långfristiga skulder 14 128 8 200
Kortfristiga skulder 30 110 36 278
Summa eget kapital och skulder 71 512 74 860

Aktier

Aktier ägda av Aktier ägda av
Antal aktier A-aktier B-aktier Aktier, totalt Electrolux övriga aktieägare
Antal aktier per den 1 januari 2020 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
Antal aktier per den 31 december 2020 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
% av antal aktier 7,0%

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Electrolux delårsrapporter innehåller finansiella rapporter i sammandrag. För koncernen innebär detta huvudsakligen att notupplysningarna är begränsade jämfört med de finansiella rapporter som presenteras i årsredovisningen. För moderbolaget innebär det att de finansiella rapporterna generellt presenteras i förkortade versioner och med begränsade notupplysningar jämfört med årsredovisningen.

Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tillämpats i upprättandet av årsredovisningen 2019, bortsett från ändrade standarder som gäller från 1 januari 2020. Ändringarna har inte haft någon materiell inverkan på de finansiella rapporterna. Se avsnittet "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2019" i Årsredovisningen 2019 för mer information.

Avvecklad verksamhet

Electrolux offentliggjorde i januari 2019 att bolaget förbereder en avknoppning och utdelning av affärsområdet Professionella Produkter ("Electrolux Professional"). Den 5 december 2019 beslutade Electrolux styrelse att föreslå till Electrolux aktieägare att besluta om att till Electrolux aktieägare dela ut samtliga aktier i det helägda dotterbolaget Electrolux Professional AB. Beslutet fattades vid en extra bolagsstämma den 21 februari 2020 och Electrolux Professional AB noterades på Nasdaq Stockholm den 23 mars 2020. Electrolux Professional har sedan december 2019 klassificerats som verksamhet som innehas för utdelning till ägarna och redovisas i enlighet med tillämpliga principer för anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. Samtliga därtill relaterade effekter refereras till som "Avvecklad verksamhet".

Sedan december 2019 rapporteras Electrolux Professional som avvecklad verksamhet i koncernens rapport över totalresultat. Koncernens rapport över totalresultat för jämförelseperioder har omräknats enligt samma principer. Resultatet för Electrolux Professional har exkluderats från de individuella raderna i den konsoliderade resultaträkningen och i stället redovisas nettoresultatet som "Periodens resultat, avvecklad verksamhet", vilket i sin helhet är hänförligt till moderbolagets ägare.

I den konsoliderade kassaflödesanalysen inkluderar en fullständig kassaflödesanalys för kvarvarande verksamhet och totalt kassaflöde för avvecklad verksamhet.

I balansräkningen per den 31 december 2019 presenteras tillgångar och skulder hänförliga till Electrolux Professional till "Verksamhet under avveckling, tillgångar som innehas för utdelning" respektive "Verksamhet under avveckling, skulder som innehas för utdelning". Balansräkningar för tidigare år får enligt IFRS inte omräknas och är därför oförändrade. Däremot har genomsnittliga nettotillgångar 2019 som presenteras på sid 21 omräknats för att underlätta jämförelse mellan åren.

Resultaträkning, balansräkning och kassaflöde avseende avvecklad verksamhet presenteras i not 5.

Not 2 Uppdelning av intäkter

Electrolux tillverkar och säljer vitvaror, främst på grossistmarknaden, till kunder som är återförsäljare. Electrolux produkter inkluderar kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, dammsugare, luftkonditioneringsapparater och små hushållsapparater. Electrolux har fyra regionala affärsområden med fokus på konsumentprodukter.

Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, när kontrollen över produkterna har överförts. Intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll redovisas när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. Försäljning av tjänster utgör inte en väsentlig del av koncernens totala nettoomsättning.

Geografi och produktkategori bedöms som viktiga attribut i uppdelningen av Electrolux intäkter. Affärsområdena, vilka också utgör koncernens segment, är geografiskt indelade: Europa, Nordamerika, Latinamerika samt Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. För information per affärsområde, se sidorna 5–6. I tillägg presenteras nedan nettoomsättning fördelad på produktområden Taste (matlagningsprodukter), Care (disk- och tvättprodukter) och Wellbeing (bl.a. städprodukter och småapparater).

Mkr Helår 2020 Helår 2019
Produktområden
Taste 70 593 72 424
Care 34 298 34 593
Wellbeing 11 069 11 964
Totalt 115 960 118 981

Not 3 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder

31 dec. 2020 31 dec. 2019
Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört
Mkr värde värde värde värde
Per kategori
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 225 225 269 269
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde 40 152 40 152 31 668 31 668
Derivat, finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 89 89 114 114
Derivat, säkringsredovisning 46 46 78 78
Finansiella tillgångar totalt 40 512 40 512 32 129 32 129
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde 47 123 46 758 45 515 45 482
Derivat, finansiella skulder till verkligt värde via resultatet 329 329 291 291
Derivat, säkringsredovisning 3 3 2 2
Finansiella skulder totalt 47 455 47 090 45 808 45 775

Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.

Verkligt värdeestimat

Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.

I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:

Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 31 december 2020 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 160 Mkr (176) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 31 december 2020 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 135 Mkr (192) och de finansiella skulderna till 332 Mkr (293).

Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Den 31 december 2020 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 3 till 65 Mkr (93) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Not 4 Ställda säkerheter, eventualtillgångar och -förpliktelser

31 dec. 31 dec.
Mkr 2020 2019
Koncernen
Ställda säkerheter - 6
Borgensåtaganden och andra förpliktelser 893 939
Moderbolaget
Ställda säkerheter - -
Borgensåtaganden och andra förpliktelser 927 1 015

Rättslig process - uppdatering

I november 2017 meddelade USA:s handelsdepartement (DOC) att Electrolux preliminärt har ålagts en kraftigt ökad tullsats på 72,41% avseende tvättmaskiner tillverkade av Electrolux i Mexiko och importerade till USA mellan februari 2016 och januari 2017. I mars 2018 informerade DOC Electrolux att den preliminära tullsatsen fastslagits. Electrolux har överklagat beslutet och en skiljenämnd utsedd av NAFTA sekretariatet kommer att granska och avgöra överklagandet. En muntlig förhandling ägde rum i november 2020 men skiljenämnden har ännu inte meddelat sitt avgörande. Om tullsatsen inte sänks väsentligt till följd av överklagandet kan det medföra en engångskostnad för Electrolux på upp till cirka 70 miljoner USD. Engångskostnaden, om någon, är föremål för en ränta på för närvarande 5%. Electrolux anser dock att bolaget har starka grunder för sitt överklagande och att det är mer sannolikt än inte att Electrolux vinner överklagandet, och har därför inte redovisat någon reserv för en sådan potentiell kostnad. Det är dock inte möjligt att ge en försäkran om att överklagandet kommer att bli framgångsrikt, eftersom överklaganden av denna typ av administrativa beslut i sig alltid är utmanande.

För mer information om eventualförpliktelser, se not 25 i årsredovisningen 2019.

Not 5 Förvärv av verksamheter och avvecklad verksamhet

Förvärv

Electrolux har förvärvat 60% av aktierna i det kinesiska företaget Guangdong De Yi Jie Appliances Co., LTD, ett företag som säljer AEG hushållsprodukter i Kina. Före förvärvet ägde Electrolux 40% av aktierna i företaget. Det förvärvade företaget redovisas som ett helägt dotterbolag från och med 31 augusti 2020. En preliminär förvärvsanalys har resulterat i en goodwill på 12 Mkr. Kassaflödeseffekt från förvärvet är netto -7 Mkr. Bolaget ingår i affärsområde Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. För information om förvärv under 2019, se not 5 i interimsrapporten Kv4 2019 samt not 26 i årsredovisningen 2019.

Avvecklad verksamhet

Affärsområde Electrolux Professional klassificerades i december 2019 som verksamhet som innehas för försäljning och redovisades i enlighet med tillämpliga principer för anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter, IFRS 5 "Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter" samt IFRIC 17 "Värdeöverföring av icke-kontanta tillgångar genom utdelning till ägare". Avknoppningen av verksamheten slutfördes under första kvartalet 2020 när Electrolux Professional utdelades till aktieägarna och noterades på Nasdaq Stockholm den 23 mars, 2020. Resultatet från utdelningen utgörs av skillnaden mellan redovisat värde på de utdelade tillgångarna och redovisat värde på skulden avseende beslutad utdelning, motsvarande marknadsvärdet på Electrolux Professional vid noteringstillfället. Samtliga därtill relaterade effekter refereras till som "avvecklad verksamhet". Se avsnittet "Avvecklad verksamhet" i not 1 för ytterligare information. Den finansiella information som presenteras nedan motsvarar Electrolux Professionals bidrag till Electroluxkoncernens finansiella information fram till separationen den 23 mars 2020.

Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Nettoomsättning - 2 334 1 884 9 281
Kostnad för sålda varor - -1 563 -1 191 -6 040
Bruttoresultat - 771 693 3 241
Försäljningskostnader - -392 -349 -1 699
Administrationskostnader - -243 -161 -584
Övriga rörelseintäkter och -kostnader - 28 2 32
Rörelseresultat - 164 185 991
Finansiella poster, netto - 18 -1 12
Resultat efter finansiella poster - 181 184 1 003
Skatt - 11 -40 -314
Periodens resultat, Electrolux Professional - 192 144 688
Omklassificering av valutakursdifferenser från övrigt totalresultat - - 72 -
Resultat från utdelning av Electrolux Professional - - 2 379 -
Periodens resultat, avvecklad verksamhet - - 2 595 -
Mkr 31 dec. 2020 31 dec. 2019
Anläggningstillgångar, ägda - 1 214
Anläggningstillgångar, nyttjanderätt - 238
Goodwill - 1 821
Övriga immateriella tillgångar - 388
Övriga anläggningstillgångar - 397
Summa anläggningstillgångar - 4 057
Varulager - 1 265
Kundfordringar - 1 687
Övriga omsättningstillgångar - 1 025
Summa omsättningstillgångar - 3 977
Summa tillgångar - 8 034
Långfristig upplåning - 3
Långfristiga leasingskulder - 172
Övriga avsättningar - 846
Summa långfristiga tillgångar - 1 021
Leverantörsskulder - 1 485
Kortfristig upplåning - 4
Kortfristiga leasingskulder - 72
Övriga kortfristiga skulder - 1 370
Summa kortfristiga skulder - 2 930
Summa skulder - 3 951
Mkr Kv4 2020 Kv4 2019 Helår 2020 Helår 2019
Kassaflöde från den löpande verksamheten - 457 68 1 120
Kassaflöde från investeringsverksamheten - -133 -87 -689
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - -63 1 195 -134
Periodens kassaflöde - 261 1 177 297

Årlig utveckling per affärsområde

Mkr 2016 2017¹ 2018 2019 2020
Europa
Nettoomsättning 39 097 39 231 43 321 45 420 46 038
Rörelseresultat 2 794 2 772 2 128 2 493 3 643
Rörelsemarginal, % 7,1 7,1 4,9 5,5 7,9
Nordamerika
Nettoomsättning 44 914 42 083 39 804 38 954 38 219
Rörelseresultat 2 657 2 796 1 104 -516 1 215
Rörelsemarginal, % 5,9 6,6 2,8 -1,3 3,2
Latinamerika
Nettoomsättning 16 384 18 277 17 963 19 653 16 915
Rörelseresultat -111 483 492 1 821 666
Rörelsemarginal, % -0,7 2,6 2,7 9,3 3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning 13 833 13 457 14 375 14 954 14 788
Rörelseresultat 673 1 077 979 446 1 038
Rörelsemarginal, % 4,9 8,0 6,8 3,0 7,0
Övrigt
Koncerngemensamma kostnader m.m. -693 -775 -527 -1 055 -783
Totalt, kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 114 228 113 048 115 463 118 981 115 960
Rörelseresultat 5 320 6 353 4 176 3 189 5 778
Marginal, % 4,7 5,6 3,6 2,7 5,0
Engångsposter i rörelseresultatet² 2016 2017 2018³ 2019⁴ 2020
Europa - - -747 -752 -
Nordamerika - - -596 -1 071 -
Latinamerika - - - 1 101 -
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika - - - -398 -
Koncerngemensamma kostnader - - - -224 -
Totalt, kvarvarande verksamhet - - -1 343 -1 344 -

¹ 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15.

² För mer information, se not 7 i årsredovisningarna.

3 Engångsposter 2018: -596 Mkr avser konsolideringen av tillverkningen av frysar i Nordamerika, -747 Mkr avser affärsområde Europa och inkluderar böter om -493 Mkr gällande en utredning som bedrivs av den franska konkurrensmyndigheten, samt en kostnad om -254 Mkr gällande ett ofördelaktigt domstolsbeslut i Frankrike.

4 Engångsposter 2019 inkluderar -829 Mkr som avser konsolideringen av tillverkning av matlagningsprodukter i Nordamerika och -225 Mkr som avser stängningen av en produktionslinje av kylskåpsprodukter Latinamerika, återvunnen försäljningsskatt i Brasilien om 1 403 Mkr, förlikning i USA om -197 Mkr och

omstruktureringskostnader för effektiviseringsåtgärder och outsourcingprojekt inom samtliga affärsområden och koncerngemensamma kostnader om -1 496 Mkr.

Fem år i sammandrag

Koncernen totalt 2016–2018 och kvarvarande verksamhet 2018 (omräknad)-2020

Omräknad
Mkr om ej annat anges 2016 2017¹ 2018 2018² 2019³ 2020
Nettoomsättning 121 093 120 771 124 129 115 463 118 981 115 960
Organisk tillväxt, % -1,1 -0,4 1,3 1,2 -1,0 3,2
Rörelseresultat 6 274 7 407 5 310 4 176 3 189 5 778
Rörelsemarginal, % 5,2 6,1 4,3 3,6 2,7 5,0
Resultat efter finansiella poster 5 581 6 966 4 887 3 754 2 456 5 096
Periodens resultat 4 493 5 745 3 805 2 854 1 820 3 988
Engångsposter i rörelseresultatet⁴ - - -1 343 -1 343 -1 344 -
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -2 830 -3 892 -4 650 -4 506 -5 320 -4 325
Operativt kassaflöde efter investeringar 9 140 6 877 3 649 2 646 2 280 8 552
Resultat per aktie, kr⁵ 15,64 19,99 13,24 9,93 6,33 13,88
Eget kapital per aktie, kr 61,72 71,26 75,67 - 78,55 65,10
Utdelning per aktie, kr⁶ 7,50 8,30 8,50 8,50 7,00 8,00
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 5,8 5,9 5,3 5,6 4,5 4,5
Avkastning på nettotillgångar, % 29,9 36,0 22,7 20,2 12,0 22,6
Avkastning på eget kapital, %⁷ 29,4 31,9 18,2 - 11,4 34,1
Nettoskuld 360 197 1 825 - 7 683 1 556
Skuldsättningsgrad 0,02 0,01 0,08 - 0,34 0,08
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux,
miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Genomsnittligt antal anställda 55 400 55 692 54 419 51 253 48 652 47 543

1 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15. 2 Exklusive avvecklad verksamhet.

3 Eget kapital i nyckeltalsberäkningarna inkluderar avvecklad verksamhet

4 För mer information se tabell på sidorna 19 och 26 och not 7 i årsredovisningarna.

5 Före utspädning.

6 2020, föreslaget av styrelsen

7 Avkastning på eget kapital för helåret 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 21,7 %.

Finansiella mål över en konjunkturcykel

Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.

Finansiella mål

  • Rörelsemarginal på minst 6%
  • Kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger
  • Avkastning på nettotillgångar >20%
  • Genomsnittlig årlig försäljningstillväxt på minst 4%

Definitioner

Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. På nästa sida finns en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.

Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått

Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.

Definitioner (forts.)

Tillväxtmått

Förändring i nettoomsättning

Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.

Försäljningstillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutaomräkningseffekter.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutakurseffekter, förvärv och avyttringar.

Förvärv

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.

Avyttringar

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av nettoomsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.

Avkastningsmått

EBITA Rörelseresultat exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar.

EBITA marginal EBITA i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) exklusive engångsposter Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter i procent av nettoomsättning.

Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar

Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Kapitalmått

Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.

Soliditet

Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.

Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.

Aktierelaterade mått

Resultat per aktie före utspädning Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Resultat per aktie efter utspädning

Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning, exklusive aktier ägda av Electrolux.

Eget kapital per aktie

Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Kapitalbegrepp

Likvida medel Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1 samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1 .

Operativt rörelsekapital

Lager och kundfordringar minskat med leverantörsskulder.

Rörelsekapital

Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Nettotillgångar

Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Total upplåning

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Total kortfristig upplåning

Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Räntebärande skulder

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1 .

Finansiell nettoskuld

Total upplåning minskat med likvida medel.

Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.

Nettoskuld Finansiell nettoskuld, leasingskulder och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.

Övriga mått

Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.

Engångsposter Materiella engångsposter i rörelseresultatet vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens resultat jämförs med tidigare perioder.

1 Se tabell Nettoskuld på sidan 8.

Information till aktieägare

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar
till resultatet för fjärde kvartalet 2020
Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på
Electrolux webbsida
Kalender 2021
www.electroluxgroup.com/ir
Telefonkonferens 09.00
En telefonkonferens hålls idag den 2 februari kl. 09.00
(CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef
Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör
Therese Friberg.
För deltagande per telefon, vänligen ring:
+46 (0) 8 566 426 51, Sverige
+44 3333 000 804, Storbritannien och övriga Europa
+1 631 9131 422, USA
Använd deltagarkoden: 32090696#
Presentationsmaterial för nedladdning:
www.electroluxgroup.com/ir
Länk till webbsändning:
www.electroluxgroup.com
https://edge.media-server.com/mmc/p/oywjim24

För mer information kontakta: Sophie Arnius, Head of Investor Relations 070 590 80 72

Årsredovisning, vecka 8 22–26 februari
Årsstämma 25 mars
Delårsrapport januari - mars 28 april
Delårsrapport januari - juni 20 juli
Delårsrapport januari - september 27 oktober

Årsredovisningen kommer att finnas tillgänglig på Electrolux webbplats

Denna rapport innehåller framtidsinriktade uttalanden som reflekterar bolagets nuvarande förväntningar. Även om bolaget anser att förväntningarna som reflekteras i sådana framtidsinriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att förväntningarna kommer att visa sig vara korrekta eftersom de är föremål för risker och osäkerheter som skulle kunna innebära att faktiska resultat avviker väsentligt beroende på ett antal olika faktorer. Sådana faktorer inkluderar, men begränsas inte till, förändringar i konsumenternas efterfrågan, förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, begränsningar i inköp och produktion, valutakursförändringar, utveckling avseende produktansvarstvister, förändringar i den regulatoriska miljön och andra myndighetsåtgärder.

Framtidsinriktade uttalanden avser endast förväntningar per det datum de gjordes, och utöver vad som krävs enligt tillämplig lag åtar sig bolaget inget ansvar för att uppdatera något av dem i händelse av ny information eller framtida händelser.

AB Electrolux (publ) 556009-4178 Postadress: 105 45 Stockholm, Sverige Besöksadress: S:t Göransgatan 143, Stockholm Telefon: +46 (0)8 738 60 00

Webbsida: www.electroluxgroup.com

Shape living for the better

Electrolux är ett ledande globalt vitvaruföretag som i mer än 100 år gjort livet bättre för miljontals människor. Vi utvecklar nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi strävar ständigt efter att leda utvecklingen mot ett mer hållbart samhälle genom våra produkter och vår verksamhet. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG och Frigidaire, säljer vi ca 60 miljoner produkter till hushåll på ca 120 marknader varje år. Under 2020 hade Electrolux en omsättning på 116 miljarder kronor och cirka 48 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com.