Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Electrolux Earnings Release 2021

Apr 28, 2021

2907_10-q_2021-04-28_cf23d4ee-85c0-443d-8281-8e3f9b4bd5bd.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Levererar stark lönsam tillväxt

  • Nettoomsättningen ökade till 29 026 Mkr (26 578), motsvarande en organisk försäljningstillväxt på 22,8%. Detta drevs av betydande volymtillväxt och högre priser samt produktmixförbättringar. Överlag var marknadsutvecklingen fortsatt stark.
  • Rörelseresultatet ökade till 2 297 Mkr (122), motsvarande en marginal på 7,9% (0,5). Bidraget från den organiska försäljningstillväxten var den viktigaste drivkraften. Ökade kostnader för externa faktorer, främst råmaterial, kompenserades fullt ut av högre priser.
  • Betydande försäljnings- och resultatförbättringar inom alla affärsområden.
  • Periodens resultat uppgick till 1 556 Mkr (-86) och resultat per aktie uppgick till 5,41 kr (-0,30).
  • Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till -161 Mkr (-2 938).

Finansiell översikt

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Förändring, %
Kvarvarande verksamhet¹
Nettoomsättning 29 026 26 578 9
Försäljningstillväxt, %² 23,0 -5,1
Organisk tillväxt, % 22,8 -5,1
Förvärv, % 0,2 0,0
Avyttringar, % - -
Förändringar av valutakurser, % -13,8 2,1
Rörelseresultat² 2 297 122 n.m.
Rörelsemarginal, % 7,9 0,5
Resultat efter finansiella poster 2 177 -48 n.m.
Periodens resultat 1 556 -86 n.m.
Resultat per aktie, kr³ 5,41 -0,30 n.m.
Avkastning på nettotillgångar, % 42,6 1,8
Operativt kassaflöde efter investeringar -161 -2 938
Totalt koncernen, inklusive avvecklad verksamhet¹
Periodens resultat⁴ 1 556 2 509 -38
Resultat per aktie, kr³ 5,41 8,73 -38

¹ Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information se Not 5.

2 Förändring av nettoomsättning exklusive valutaomräkningseffekter.

² Före utspädning.

⁴ Periodens resultat för första kvartalet 2020 inkluderade ett resultat från utdelningen av Electrolux Professional om 2 379 Mkr.

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar

Det är nu mer än ett år sedan coronaviruspandemin drabbade oss globalt med full kraft och påverkade vårt sätt att leva. Förändringarna i konsumentbeteendet och det utgiftsmönster som pandemin ledde till fortsatte under första kvartalet 2021. Konsumenter fortsatte att tillbringa mer tid hemma och använde sina hushållsprodukter mer intensivt samtidigt som de allokerade en större del av sin hushållsbudget till förbättringar i hemmet. Båda gynnade vår försäljning. Den betydande volymtillväxten och den positiva pris- och mixutvecklingen resulterade i en organisk försäljningstillväxt på 22,8%. Den höga organiska tillväxten var den främsta drivkraften för resultatförbättringen, även om ökad kostnadseffektivitet också bidrog. Rörelseresultatet uppgick till 2 297 Mkr, eller 7,9% av nettoomsättningen.

Konsumenter fortsätter att uppskatta produkter av hög kvalitet som förbättrar användarupplevelsen. Detta har tillsammans med vår innovationskraft bidragit till att öka efterfrågan på våra mer innovativa produkter, vilket resulterat i en förbättrad produkt- och varumärkesmix. Ett starkt fokus på innovation för att förbättra konsumentupplevelser är en viktig drivkraft för lönsam tillväxt varför vi i kvartalet ökade investeringarna i innovation och marknadsföring; precis som vi planerar att göra även för helåret.

Trots att vi producerade på nästan full kapacitet under första kvartalet kunde vi inte möta den starka marknadsefterfrågan i alla produktkategorier. Leveranskedjan var fortsatt ansträngd inom flera områden, särskilt för elektronikkomponenter, vissa plaster och logistik. Situationen kan försämras ytterligare, pådrivet av den globala industrins återhämtning. Mina kollegor har arbetat hårt och med bra resultat för att säkra leveranser. Låga buffertar av insatsmaterial påverkade dock visibiliteten för produktionsplaneringen under kvartalet. Detta resulterade i viss produktionsineffektivitet, brister i matchningen mellan leverans och efterfrågan samt högre logistikkostnader, vilka helt kompenserades för genom kontinuerliga kostnadsförbättringar. Vi fortsätter att ha en nära dialog med våra leverantörer, särskilt av elektronikkomponenter, för att säkerställa tillräcklig leverans under kommande månader för att begränsa påverkan på produktionsvolymer och mix.

Vi började året med att genomföra redan aviserade prishöjningar. Under kvartalet kompenserade pris helt motvinden från externa faktorer, främst råmaterial, och vi förväntar oss att så kommer vara fallet under resten av 2021. Mot bakgrund av senaste tidens negativa utveckling av råmaterialpriser har vi på viktiga marknader aviserat ytterligare prishöjningar.

Även om visibiliteten fortfarande är begränsad på grund av den pågående pandemin, förväntar vi oss fortsatt att efterfrågan under första halvåret 2021 överstiger normala säsongsnivåer på våra huvudmarknader, driven av konsumenters förbättringar i hemmet och återförsäljarnas lagerpåfyllning. Dock kommer kapacitet och tillgängligheten av elektronikkomponenter att förbli begränsande faktorer in i andra halvåret. Vi uppskattar att efterfrågan på marknaden kommer att börja att normaliseras under andra halvåret 2021, förutsatt att konsumtionsmönster börjar normaliseras vid halvårsskiftet. Vår sammantagna bedömning är att tillväxten i marknadsefterfrågan för helåret på de flesta av våra huvudmarknader kommer att vara positiv, med undantag för Latinamerika där vi bedömer att efterfrågan kommer att vara oförändrad efter den senaste tidens makro-turbulens och försämring av pandemisituationen i Brasilien.

Hållbarhet blir allt viktigare för konsumenter. Vi ser ledarskap inom hållbarhet som en konkurrensfördel och fortsätter att uppfylla våra ambitiösa klimatmål. En av våra viktigaste framgångar 2020 är minskningen av CO2 i verksamheten med 70% jämfört med 2015: väl i linje med vårt mål för 2025 på 80%.

Vi fortsätter att hantera situationen på ett flexibelt sätt i rådande pandemi. Jag är övertygad om att vår strategi säkerställer att vi förblir väl positionerade för att leverera långsiktigt aktieägarvärde även under snabbt förändrade marknadsförhållanden.

Utsikter

Marknadsutsikt, volym
jämfört med motsvarande
period föregående år¹
Helåret 2021 Tidigare utsikter för
helåret 2021⁷
Marknadsutsikt, volym
jämfört med motsvarande
period föregående år¹
Helåret 2021 Tidigare utsikter för
helåret 2021⁷
Europa Positivt Något positivt Latinamerika Oförändrat Positivt
Nordamerika Positivt Positivt Asien-Stillahavsområdet,
Mellanöstern och Afrika
Positivt Positivt
Utsikter för affärsverksamheten², jämfört med motsvarande period
föregående år
Helåret 2021 2021⁷ Tidigare utsikter för helåret
Volym/pris/mix Positivt Positivt
Nettokostnader³ Negativt Negativt
Investeringar i innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring⁴ Negativt Negativt
Kostnadseffektiviseringar⁵ Positivt Positivt
Externa faktorer⁶ Negativt 2,4 Mdr kr - 2,8 Mdr kr Negativt 1,6 Mdr kr - 2,0 Mdr kr
Investeringar ~7 Mdr kr ~7 Mdr kr

¹ Electrolux bedömning av marknadsvolymer för vitvaror. ² Intervall för utsikter för affärsverksamheten: Positivt - Neutralt – Negativt, vad gäller påverkan på resultatet. ³ Nettokostnader är summan av "Investeringar i innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring" och "Kostnadseffektiviseringar". ⁴ Består av kostnader för R&D, marknadsföring/varumärkesbyggande, CRM, digital- och eftermarknadsförsäljningsförmåga etc. 5 Effektiviseringar av rörliga kostnader (exkl. råmaterial, handelstariffer och löneinflation >2%) och strukturella kostnader (exkl. innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring). 6 Består av kostnader för råmaterial, handelstariffer liksom direkt och indirekt valutapåverkan och löneinflation >2%. Valutaomräkningseffekter uppskattas 2021 påverka nettoomsättningen med -6% och rörelseresultatet med SEK -400m. 7 Publicerad 2 februari, 2021. Not: Utsikterna för affärsverksamheten ovan redovisas exklusive engångsposter. Utsikterna för marknaden och affärsverksamheten förutsätter ingen betydande ytterligare påverkan från coronaviruspandemin.

Första kvartalet i sammandrag

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Förändring, %
Nettoomsättning 29 026 26 578 9
Rörelseresultat
Europa 1 122 558 101
Nordamerika 493 -299 n.m.
Latinamerika 423 -15 n.m.
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 393 44 n.m.
Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. -134 -165 19
Totalt 2 297 122 n.m.
Rörelsemarginal, % 7,9 0,5

Not: n.m. (not meaningful) används när det beräknade talet inte bedöms tillföra relevant information

Nettoomsättning

Försäljningen ökade med 23,0% under kvartalet, exklusive valutaomräkningseffekter. Den organiska tillväxten ökade markant för alla affärsområden. Detta drevs främst av ökade volymer och högre priser. En större andel innovativa premiumprodukter bidrog också till mixförbättringar i flertalet affärsområden.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet förbättrades avsevärt till 2 297 Mkr (122), vilket motsvarar en marginal på 7,9% (0,5).

Resultatförbättringen var främst ett resultat av den starka organiska tillväxten med ökade volymer och en positiv prisoch mixutveckling. Förbättrad kostnadseffektivitet bidrog också. Ökade externa kostnader, främst från råmaterial, samt högre logistikkostnader kompenserades fullt ut av högre pris. Investeringarna i marknadsföring och varumärkesbyggande ökade.

1 Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter.

2 Investeringar i konsumentdriven innovation och marknadsföring. För mer information om definitioner, se sidan 2 under Utsikter.

Finansnetto

Finansnettot minskade till -120 Mkr (–171), främst ett resultat av lägre räntekostnader.

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 1 556 Mkr (-86), motsvarande 5,41 kr (-0,30) i resultat per aktie.

RÖRELSERESULTATBRYGGA RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 24.

Marknadsöversikt

Under det första kvartalet fortsatte marknaden i Europa att vara stark jämfört med året innan, driven av både Östeuropa och Västeuropa. I USA ökade efterfrågan på vitvaror markant jämfört med föregående år. För mer information om marknadsutvecklingen, se avsnittet "Affärsområden".

* Marknadsvolym, förändring mot föregående år, %.

Källor: Europa: Electrolux uppskattning. USA: AHAM. För definitioner se nedan. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.

Vitvarumarknaden

Europa, volym, förändring mot föregående år, %* Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Västeuropa 15 -4 1
Östeuropa, exklusive Turkiet 13 7 8
Europa totalt 14 -1 3

*Källa: Electrolux uppskattning. Vitvaror inkluderar kylskåp, frysar, tvättmaskiner, torktumlare, spisar, inbyggnadsugnar, inbyggnadshällar, fläktar och diskmaskiner.

USA, volym, förändring mot föregående år, %* Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Vitvaror 18 2 6
Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning 24 -21 0
Totalt 20 -6 4

*Källa: Baserad på AHAM Factory Shipment Report. Första kvartalet 2021 är jämförelse av veckor mellan 1 januari - 3 april 2021 mot 1 januari - 4 april 2020. I överensstämmelse med historisk metodik. Vitvaror inkluderar AHAM 6 (tvättmaskiner, torktumlare, diskmaskiner, kylskåp, frysar, spisar och ugnar) samt hällar.

Affärsområden

Europa

Under det första kvartalet var den totala marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa fortsatt stark och ökade med 14% jämfört med föregående år. Flertalet marknader visade stark tillväxt, främst drivet av att konsumenter investerar mer i förbättringar i hemmen men också av lagerpåfyllnad hos återförsäljare. I Västeuropa ökade efterfrågan med 15% och i Östeuropa med 13%.

Den organiska tillväxten för Electrolux verksamhet i Europa ökade med 14,1% i kvartalet. Produktmixen förbättrades för alla tre innovationsområden Taste/Care/Wellbeing och affärsområdet fortsatte att stärka sin position inom fokusområdena inbyggnadsprodukter för köket och tvättprodukter. Värdemarknadsandelarna för premiumvarumärkena Electrolux och AEG stärktes ytterligare. Priserna ökade något. Volymerna ökade även om efterfrågan inte helt kunde tillgodoses, främst på grund av störningar i leveranskedjan. Försäljningen inom den strategiska eftermarknadsaffären fortsatte att växa.

Rörelseresultatet ökade jämfört med föregående år. Detta var till stor del ett resultat av starkt bidrag från den organiska tillväxten. Investeringar i innovation och marknadsföring fortsatte under kvartalet för att driva lönsam tillväxt. Kontinuerliga kostnadsförbättringar kompenserade fullt ut för högre kostnader för logistik och externa faktorer, såsom råmaterial.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 24.

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 11 637 10 908 46 038
Organisk tillväxt, % 14,1 0,3 3,3
Rörelseresultat 1 122 558 3 643
Rörelsemarginal, % 9,6 5,1 7,9

.

Nordamerika

Under kvartalet fortsatte marknadsefterfrågan på vitvaror att vara stark och ökade med 18% jämfört med föregående år. Samtliga stora produktkategorier utvecklades positivt. Marknadsefterfrågan på samtliga vitvaror, inklusive utrustning för luftkonditionering och mikrovågsugnar, ökade med 20%.

Den organiska tillväxten i kvartalet var 22,9%, jämfört med ett svagt kvartal föregående år, drivet av högre volymer och priser. Försäljningen ökade i samtliga produktkategorier. Den positiva prisutvecklingen var ett resultat av genomförda prishöjningar i början av kvartalet och betydligt lägre nivå av kampanjer. Försäljningen på eftermarknaden fortsatte att öka avsevärt.

Rörelseresultatet ökade betydligt jämfört med föregående år, huvudsakligen ett resultat av det organiska bidraget genom en positiv prisutveckling och högre volymer. Ökad effektivitet i produktionen och positiva valutaeffekter bidrog till resultatet, medan högre logistikkostnader inverkade negativt. Produktionsbegränsningar på grund av hårt vinterväder medförde högre kostnader och en negativ mixeffekt.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 24.

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 9 002 8 409 38 219
Organisk tillväxt, % 22,9 -13,1 0,9
Rörelseresultat 493 -299 1 215
Rörelsemarginal, % 5,5 -3,6 3,2

Latinamerika

Konsumentefterfrågan på vitvaror i Brasilien bedöms ha minskat jämfört med föregående år, drivet av brist på produkter och ökade pandemirestriktioner mot slutet av kvartalet. I Argentina och Chile ökade efterfrågan som ett resultat av uppdämd efterfrågan efter perioder av nedstängningar respektive av statliga stimulanspaket, jämfört med ett svagt kvartal föregående år.

Den organiska försäljningen från Electrolux verksamhet i Latinamerika ökade med 58,3%. Försäljningen under motsvarande kvartal föregående år påverkades av pandemirestriktioner i slutet av kvartalet. Volymerna ökade totalt sett för alla regioner och mixen förbättrades, främst inom kylskåp. Pris bidrog också positivt, en effekt av prishöjningar och en betydligt lägre nivå av kampanjer. Eftermarknadsförsäljningen ökade och bidrog till den organiska tillväxten.

Rörelseresultatet ökade jämfört med föregående år. Detta var främst ett resultat av den organiska tillväxten, drivet av högre volymer, pris och mixförbättringar. Negativ resultatpåverkan från externa faktorer, huvudsakligen valuta och råmaterial, samt ökade logistikkostnader kompenserades fullt ut av högre priser. Investeringar i innovation och varumärkesstärkande initiativ ökade för att stödja produktlanseringar.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 24. * Kv3 2019: Rörelseresultat om 1 539 Mkr motsvarande en marginal på 33,4%. Detta inkluderar engångsposter om 1 326 Mkr.

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 4 516 3 826 16 915
Organisk tillväxt, % 58,3 -1,9 10,0
Rörelseresultat 423 -15 666
Rörelsemarginal, % 9,4 -0,4 3,9

Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika

Under det första kvartalet bedöms konsumentefterfrågan i regionen ha ökat. I Australien ökade efterfrågan som ett resultat av hushållens kraftigt ökade konsumtion. Efterfrågan i Sydostasien återhämtade sig något efter flera kvartal med nedgång.

Electrolux redovisade en organisk försäljningstillväxt på 18,9%. Försäljningsvolymerna ökade på samtliga marknader, inklusive Sydostasien som återhämtade sig och visade tillväxt. Mixen förbättrades främst som ett resultat av lanseringar under kvartalet och föregående år. Pris bidrog också positivt och försäljningen på eftermarknaden växte fortsatt starkt.

Rörelseresultatet ökade betydligt jämfört med föregående år. Detta var främst ett resultat av det starka organiska bidraget, framförallt i Australien och främst genom högmarginalprodukter och högre priser. Externa faktorer påverkade resultatet positivt drivet av en gynnsam valutautveckling. Högre logistikkostnader kompenserades med kontinuerliga kostnadsförbättringar. Investeringar i marknadsföring fortsatte för att stötta produktlanseringar.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 24.

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 3 871 3 434 14 788
Organisk tillväxt, % 18,9 -3,2 1,7
Förvärv, % 1,2 - 0,6
Rörelseresultat 393 44 1 038
Rörelsemarginal, % 10,1 1,3 7,0

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet efter investeringar uppgick till -161 Mkr (-2 938) under kvartalet. Jämförelsen med föregående år återspeglar huvudsakligen ett betydligt högre rörelseresultat, men också ett något lägre säsongsmässigt kassautflöde från rörelsekapitalet. Dessutom påverkade en något lägre investeringsnivå, jämfört med föregående år, kassaflödet positivt.

OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster¹ 3 487 1 534 10 807
Förändring av rörelsekapital -2 925 -3 358 2 852
Operativt kassaflöde 562 -1 824 13 659
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -816 -1 154 -5 338
Förändringar i övriga investeringar 94 40 230
Operativt kassaflöde efter investeringar -161 -2 938 8 552
Förvärv och avyttringar av verksamheter -0 -0 -8
Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder -161 -2 939 8 544
Betalda finansiella poster, netto² -84 -121 -596
Betald skatt -260 -219 -1 132
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten -506 -3 278 6 816
Betalning av leasingskulder -220 -238 -911
Utdelning - - -2 012
Aktierelaterade ersättningar -288 - 0
Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar -1 014 -3 516 3 894

¹ Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.

² För perioden 1 januari till 31 mars: erhållna räntor och liknande poster 11 Mkr (18), betalda räntor och liknade poster -50 Mkr (-118) och andra betalda/erhållna finansiella poster -21 Mkr (9). Betalda räntor avseende leasingskulder -24 Mkr (-30).

Finansiell ställning

Nettoskuld

Per den 31 mars 2021 uppgick Electrolux finansiella nettokassa (exklusive leasingskulder och pensionsavsättningar) till 3 907 Mkr jämfört med en finansiell nettokassa om 4 741 Mkr per den 31 december 2020. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser uppgick till 2 134 Mkr och leasingskulder uppgick till 2 619 Mkr per den 31 mars 2021. Den totala nettoskulden uppgick till 847 Mkr, en minskning med 709 Mkr jämfört med 1 556 Mkr per den 31 december 2020.

Långfristiga lån inklusive kortfristig del av långfristiga lån uppgick per den 31 december 2020 till totalt 14 500 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,6 år, jämfört med 14 400 Mkr och 2,8 år vid utgången av 2020.

I det första kvartalet amorterades 78 Mkr av långfristigt lån. Under resterande del av 2021 förfaller långfristiga lån om cirka 0,2 Mdr kr till betalning. För ytterligare information, se www.electroluxgroup.com.

Per den 31 mars 2021 uppgick likvida medel till 19 389 Mkr, en minskning med 1 078 Mkr jämfört med 20 467 Mkr per den 31 december 2020.

Avkastningen på eget kapital påverkades positivt av resultatet från utdelningen av Electrolux Professional och uppgick till 32,4% (48,9), se Not 5. Justerat för denna uppgick avkastningen till 2,5% under första kvartalet 2020.

Rörelsekapital och nettotillgångar (kvarvarande verksamhet) Rörelsekapitalet per den 31 mars 2021 uppgick till -17 168 Mkr (-15 274), motsvarande –14,5% (–14,3) av den annualiserade nettoomsättningen. Operativt rörelsekapital uppgick till 2 775 Mkr (2 530), motsvarande 2,3% (2,4) av den annualiserade nettoomsättningen, se sidan 19.

De genomsnittliga nettotillgångarna för första kvartalet 2021 uppgick till 21 563 Mkr (27 837), motsvarande 18,6% (26,2) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 31 mars 2021 till 22 860 Mkr (29 502). Avkastningen på nettotillgångarna var 42,6% (1,8).

Nettoskuld
Mkr 31 mar. 2021 31 mar. 2020 31 dec. 2020
Kortfristiga lån 791 3 359 1 012
Kortfristig del av långfristiga lån 3 019 457 277
Kundfordringar med regressrätt 44 102 40
Kortfristig upplåning 3 854 3 918 1 329
Finansiella derivatskulder 64 155 210
Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 82 36 64
Total kortfristig upplåning 4 001 4 109 1 603
Långfristig upplåning 11 481 12 931 14 123
Total upplåning¹ 15 482 17 040 15 727
Kassa och bank 19 121 13 961 20 196
Kortfristiga placeringar 163 178 172
Finansiella derivattillgångar 86 428 81
Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter 20 17 18
Likvida medel² 19 389 14 584 20 467
Finansiell nettoskuld -3 907 2 456 -4 741
Leasingskulder 2 619 3 191 2 618
Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 2 134 5 414 3 679
Nettoskuld 847 11 061 1 556
Skuldsättningsgrad 0,04 0,60 0,08
Totalt eget kapital 19 714 18 442 18 709
Eget kapital per aktie, kr 68,60 64,17 65,10
Avkastning på eget kapital, % 32,4 48,9 34,1
Soliditet, % 23,0 21,2 23,6

¹ Varav räntebärande lån om 15 291 Mkr per den 31 mars 2021 och 16 747 Mkr per den 31 mars 2020.

² Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" om 1 000 miljoner euro, cirka 10 238 Mkr, som förfaller 2023, en "revolving credit facility" om 3 000 Mkr som förfaller 2021 och en "revolving credit facility" om 10 000 Mkr som förfaller 2025.

Övrigt

Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.

Per den 31 mars 2021 uppgick antalet pågående mål till 3 097 (3 884) med totalt cirka 3 103 (cirka 3 920) käranden.

Risker och osäkerhetsfaktorer

En aktiv riskhantering är en förutsättning för att Electrolux ska kunna bedriva en framgångsrik verksamhet. Koncernen är exponerad för ett antal risker som inkluderar strategiska och externa risker men också affärsrisker såsom operationella och finansiella risker.

Den pågående globala pandemin genom spridningen av coronaviruset skapar osäkerhet och påverkar Electrolux verksamhet liksom tillgång och efterfrågan på marknaden. Begränsningar i leveranskedjan kan påverka koncernens finansiella resultat och marknadsandelar negativt vid uteblivna leveranser eller kvalitetsproblem.

Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i mer detalj i 2020 års årsredovisning: http://www.electroluxgroup.com/annualreport2020

Under första kvartalet 2021 tillkom 281 nya mål med 281 käranden och 587 mål med cirka 618 käranden avfördes.

Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.

Hållbara innovationer för konsumentupplevelser

Innovation för att förbättra konsumentupplevelsen inom smak, klädvård och välbefinnande är en viktig drivkraft för långsiktig lönsam tillväxt. Electrolux innovativa produktportfölj, med ett starkt hållbarhetsfokus, gör det möjligt för konsumenter att leva bättre liv samtidigt som de också sparar energi, vatten och resurser. Produktportföljen liksom Electrolux väletablerade varumärken med en lång historia av innovation är konkurrenskraftiga tillgångar. Dessa gör det möjligt för företaget att också stärka sin position på tillväxtmarknader och inom eftermarknaden.

Djup konsumentinsikt är en konkurrensfördel i en tid med större konsumentmedvetenhet. Konsumenter prioriterar hållbarhet alltmer, och forskning visar att 2/3 av de globala konsumenterna är villiga att betala mer för hållbara varor1 . Electrolux mest resurseffektiva produkter har genomgående haft en högre marginal under många år och 2020 stod de för 26% av sålda produkter och 36% av bruttovinsten.

Nordamerika ökar eftermarknadsförsäljningen av vattenfilter

Electrolux avser att fördubbla andelen av försäljningen inom det lönsamma eftermarknadssegmentet till 2025, från cirka 5% 2018. Under 2020 ökade eftermarknadsförsäljningen med 13% och uppgick till cirka 7% av koncernens försäljning.

Affärsområde Nordamerika har under 2020 ökat försäljningen av sina patentskyddade vattenfilter för kylskåp med vattenbehållare under varumärket Frigidaire. Affärsområdet utvecklade en långsiktig plan med målsättning att växa inom det attraktiva eftermarknadssegmentet för vattenfilter genom en närmare relation med konsumenten. Under 2020 ökade försäljningen av vattenfilter med ~50% jämfört med föregående år och bruttovinsten förbättrades med närmare 60%.

Ökad konsumentinsikt stärker varumärket

Genom marknads- och konsumentundersökningar identifierades viktiga förutsättningar för affärsplanen – såsom vattenkvalitet, filtreringsgrad, smak och förtroendet för varumärke – med den övergripande målsättningen att stärka Frigidaire-varumärket för vattenfilter.

Smak var särskilt viktigt- Tidigare undersökningar visade att 54% av konsumenterna tycker att vatten från kylskåps- och frysbehållare smakar bättre än från andra källor inklusive flaskvatten2 . Smak bekräftades vara den viktigaste parametern då olika påstående testades såsom taglinen "a difference you can taste", vilken topprankades av konsumenterna. Vattenkvalitet och reducering av föroreningar var också viktiga områden för konsumenterna.

Öka konsumentmedvetandet

Baserat på dessa insikter skapade Electrolux en kampanj riktad till konsumenter som regelbundet byter vattenfilter. Den fokuserade på sociala medier och återförsäljarnas onlinekanaler och inkluderade utbildningsmaterial för att konsumenterna ska kunna göra ett välinformerat inköp med rådet att inte köpa andra filter än standard.

Kampanjen ökade medvetenheten bland konsumenter om nödvändigheten att regelbundet byta filter med en Frigidaire produkt för att uppnå bästa vattenkvalitet och för att få visuella indikatorer på när filtret behöver bytas ut. Den speglade också den växande konsumenttrenden för en säker och hälsosam hemmiljö, vilken förstärkts ytterligare under coronaviruspandemin.

Vattenbehållare för att minska plastskräp

Under 2020 sålde Electrolux 3,4 miljoner vattenfilter i USA och Kanada vilket motsvarade en minskad användning av cirka 4 miljarder plastflaskor och att deponi av 41 000 ton plastskräp kunde undvikas. Detta bidrog till att Frigidaire erhöll utmärkelsen - Water Quality Sustainability Mark for best practice in environmental sustainability and corporate responsibility.

1 Eco Ethical Report, June 2019.

2 Source: C+R Research (2018-2019). Water Filter Research.

Electrolux for Investors ger en omfattande inblick i hur Electrolux skapar värde genom sin strategi för lönsam tillväxt. (Innehållet är på engelska.)

www.electroluxgroup.com/ir/for-investors

Händelser under kvartalet

Händelser under kvartalet

Mars 25. AB Electrolux årsstämma

Mot bakgrund av risken för spridning av Covid-19 och myndigheternas föreskrifter och råd genomfördes årsstämman genom enbart förhandsröstning (s.k. poströstning) med stöd av tillfälliga lagregler. Inför stämman publicerades en video med VD Jonas Samuelson och styrelseordförande Staffan Bohman innehållande deras reflektioner över året som har gått och strategin framöver.

Staffan Bohman, Petra Hedengran, Henrik Henriksson, Ulla Litzén, Karin Overbeck, Fredrik Persson, David Porter och Jonas Samuelson omvaldes som styrelseledamöter. Staffan Bohman omvaldes även till styrelseordförande. Den föreslagna aktieutdelningen om 8 kronor per aktie fastställdes.

Fullständig dokumentation kring stämmans beslut kan laddas ner från http://www.electroluxgroup.com/agm2021

Mars 29. Electrolux Hållbarhetsrapport 2020 publicerad

Hållbarhetsrapporten för 2020 visar en minskning av utsläppen med 70 procent sedan 2015. Dessutom inkluderar det långsiktiga incitamentsprogrammet för bolagets högsta chefer nu även klimatmål.

Rapporten redovisar Electrolux resultat när det gäller hållbarhetsmålen inom det nya hållbarhetsramverket For the Better 2030 som lanserades i mars 2020. Det omfattande ramverket täcker områdena 'Better Solutions', 'Better Company', 'Better Living' samt företagets klimatmål. Läs rapporten här:

http://www.electroluxgroup.com/sustainabilityreport2020

För mer information, se www.electroluxgroup.com

Moderbolaget AB Electrolux

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.

Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för första kvartalet 2021 till 10 251 Mkr (9 678), varav 8 552 Mkr (7 852) avsåg försäljning till koncernbolag och 1 699 Mkr (1 826) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 408 Mkr (5 357) inklusive 0 Mkr (5 302) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 290 Mkr (5 339).

Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 142 Mkr (181). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 14 421 Mkr jämfört med 15 049 Mkr vid ingången av året.

Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 17 161 Mkr, jämfört med 19 453 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2020 uppgick till 2 299 Mkr och redovisas som en kortfristig skuld.

Moderbolagets resultat- och balansräkning presenteras på sidan 20.

Stockholm den 28 april 2021

AB Electrolux (publ) 556009-4178

Jonas Samuelson

VD och koncernchef

Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer

Koncernens rapport över totalresultat

Nettoomsättning
29 026
26 578
115 960
Kostnad för sålda varor
-22 851
-22 600
-93 689
Bruttoresultat
6 174
3 977
22 272
Försäljningskostnader
-2 557
-2 620
-11 071
Administrationskostnader
-1 223
-1 097
-5 116
Övriga rörelseintäkter/-kostnader
-97
-138
-307
Rörelseresultat
2 297
122
5 778
Finansiella poster, netto
-120
-171
-681
Resultat efter finansiella poster
2 177
-48
5 096
Skatt
-620
-38
-1 108
Periodens resultat, kvarvarande verksamhet
1 556
-86
3 988
Periodens resultat, avvecklad verksamhet (se not 5)
-
2 595
2 595
Periodens resultat, koncernen totalt
1 556
2 509
6 584
Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat:
Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
1 485
-1 442
189
Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras
-323
339
-46
1 162
-1 103
143
Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat:
Kassaflödessäkringar
-37
-6
32
Valutakursdifferenser
884
-131
-3 326
Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras
-1
2
48
846
-135
-3 246
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
2 008
-1 238
-3 103
Periodens totalresultat
3 564
1 271
3 481
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget
1 556
2 509
6 584
Minoritetsintressen
0
-0
0
Totalt
1 556
2 509
6 584
Periodens totalresultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget
3 564
1 271
3 481
Minoritetsintressen
0
-0
-0
Totalt
3 564
1 271
3 481
Resultat per aktie, kr
Före utspädning, kvarvarande verksamhet
5,41
-0,30
13,88
Före utspädning, avvecklad verksamhet
-
9,03
9,03
Före utspädning, koncernen totalt
5,41
8,73
22,91
Efter utspädning, kvarvarande verksamhet
5,39
-0,30
13,86
Efter utspädning, avvecklad verksamhet
-
9,01
9,02
Efter utspädning, koncernen totalt
5,39
8,71
22,88
Genomsnittligt antal aktier¹
Före utspädning, miljoner
287,4
287,4
287,4
Efter utspädning, miljoner
288,4
287,9
287,7
Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020

¹ Genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.

Koncernens balansräkning

Mkr 31 mar. 2021 31 mar. 2020 31 dec. 2020
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar, ägda 21 023 22 488 20 452
Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt 2 348 2 837 2 351
Goodwill 6 714 6 959 6 369
Övriga immateriella tillgångar 3 571 3 716 3 480
Innehav i intresseföretag 284 403 274
Uppskjutna skattefordringar 5 687 7 252 6 064
Finansiella anläggningstillgångar 66 85 65
Tillgångar i pensionsplaner 1 648 1 067 1 272
Övriga anläggningstillgångar 822 1 557 878
Summa anläggningstillgångar 42 165 46 363 41 205
Varulager 17 242 16 860 13 213
Kundfordringar 21 083 18 246 19 944
Skattefordringar 813 645 894
Derivatinstrument 222 640 135
Övriga omsättningstillgångar 4 373 4 763 3 846
Kortfristiga placeringar 163 178 172
Kassa och bank 19 121 13 961 20 196
Summa omsättningstillgångar 63 016 55 293 58 399
Summa tillgångar 105 181 101 656 99 604
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare:
Aktiekapital 1 545 1 545 1 545
Övrigt tillskjutet kapital 2 905 2 905 2 905
Övriga reserver -3 746 -1 486 -4 593
Balanserade vinstmedel 19 003 15 471 18 846
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 19 707 18 434 18 702
Minoritetsintresse 7 7 7
Summa eget kapital 19 714 18 442 18 709
Långfristig upplåning 11 481 12 931 14 123
Långfristiga leasingskulder 1 840 2 325 1 834
Uppskjutna skatteskulder 488 520 476
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 3 783 6 481 4 951
Övriga avsättningar 4 793 5 532 5 567
Summa långfristiga skulder 22 386 27 789 26 952
Leverantörsskulder 35 551 32 575 31 306
Skatteskulder 1 582 534 562
Beslutad utdelning 2 299 - -
Övriga skulder 16 469 14 530 17 114
Kortfristig upplåning 3 854 3 918 1 329
Kortfristiga leasingskulder 779 866 784
Derivatinstrument 101 181 332
Övriga avsättningar 2 446 2 821 2 516
Summa kortfristiga skulder 63 081 55 425 53 943
Summa eget kapital och skulder 105 181 101 656 99 604

Förändring av koncernens eget kapital

Tre månader Tre månader
Mkr 2021 2020 Helår 2020
Ingående balans 18 709 22 574 22 574
Periodens totalresultat 3 564 1 271 3 481
Aktierelaterad ersättning -260 0 70
Utdelning till moderbolagets aktieägare¹ -2 299 -5 403 -7 415
Utdelning till minoritetsägare - - -0
Förvärv av minoritetsintresse -0 -0 -0
Totala transaktioner med aktieägare -2 559 -5 403 -7 346
Utgående balans 19 714 18 442 18 709

1 2020 inkluderar utdelning till aktieägare med 2 012 Mkr samt utdelning av Electrolux Professional AB om 5 403 Mkr, vilket motsvarar marknadsvärdet på Electrolux Professional vid notering på Nasdaq Stockholm den 23 mars, 2020.

Koncernens kassaflödesanalys

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 2 297 122 5 778
Avskrivningar¹ 1 092 1 208 4 587
Övriga ej kassapåverkande poster 97 204 442
Betalda finansiella poster, netto² -84 -121 -596
Betald skatt -260 -219 -1 132
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 3 142 1 194 9 079
Förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager -3 468 -331 1 236
Förändring av kundfordringar -634 2 417 -2 401
Förändring av leverantörsskulder 3 346 -1 682 1 737
Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar -2 168 -3 762 2 279
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital -2 925 -3 358 2 852
Kassaflöde från den löpande verksamheten 217 -2 164 11 932
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter -0 -0 -8
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -601 -943 -4 325
Investeringar i produktutveckling -124 -134 -563
Investeringar i mjukvaror och övriga immateriellatillgångar -91 -76 -450
Övrigt 94 40 230
Kassaflöde från investeringsverksamheten -723 -1 114 -5 115
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten -506 -3 278 6 816
Finansieringsverksamheten
Förändring av kortfristiga placeringar 10 12 16
Förändring av kortfristiga lån -206 2 145 -308
Långfristig nyupplåning - 4 522 9 793
Amortering av långfristiga lån³ -78 -1 078 -4 555
Betalning av leasingskulder -220 -238 -911
Utdelning - - -2 012
Aktierelaterad ersättning -288 - 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -782 5 362 2 023
Periodens kassaflöde, kvarvarande verksamhet -1 288 2 084 8 839
Periodens kassaflöde, avvecklad verksamhet (se not 5) - 1 177 1 177
Periodens kassaflöde, koncernen totalt -1 288 3 260 10 016
Kassa och bank vid periodens början 20 196 11 458 11 458
Kursdifferenser i kassa och bank 212 -146 -677
Kassa och bank i avvecklad verksamhet - -611 -611
Kassa och bank vid periodens slut 19 121 13 961 20 196

¹ För perioden 1 januari till 31 mars: avskrivningar avseende nyttjanderätter uppgick till -208 Mkr (-227).

2 För perioden 1 januari till 31 mars: erhållna räntor och liknande poster 11 Mkr (18), betalda räntor och liknade poster –50 Mkr (–118) och andra betalda/ erhållna finansiella poster -21 Mkr (9). Betalda räntor avseende leasingskulder -24 Mkr (-30).

3 I perioden 1 januari till 31 december, 2020 ingår återköp av lån inklusive tidig återbetalning av lån om 3 085 Mkr.

Nyckeltal

Mkr om ej annat anges Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 29 026 26 578 115 960
Organisk tillväxt, % 22,8 -5,1 3,2
EBITA 2 492 340 6 603
EBITA-marginal, % 8,6 1,3 5,7
Rörelseresultat 2 297 122 5 778
Rörelsemarginal, % 7,9 0,5 5,0
Rörelsemarginal exkl. engångsposter,%¹ 7,9 0,5 5,0
Resultat efter finansiella poster 2 177 -48 5 096
Periodens resultat 1 556 -86 3 988
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -601 -943 -4 325
Operativt kassaflöde efter investeringar -161 -2 938 8 552
Resultat per aktie, kr² 5,41 -0,30 13,88
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år³ 5,4 3,8 4,5
Avkastning på nettotillgångar, %³ 42,6 1,8 22,6
Nettoskuld 847 11 061 1 556
Skuldsättningsgrad 0,04 0,60 0,08
Genomsnittligt antal anställda 51 276 47 111 47 543
Totalt koncernen, inklusive avvecklad verksamhet⁴
Periodens resultat 1 556 2 509 6 584
Resultat per aktie, kr² 5,41 8,73 22,91
Eget kapital per aktie, kr 68,60 64,17 65,10
Avkastning på eget kapital, %⁵ 32,4 48,9 34,1
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner 287,4 287,4 287,4

¹ Första kvartalet 2021 och 2020 samt helåret 2020 inkluderar inte några engångsposter. För mer information om engångsposter under tidigare år, se sidan 24. ² Före utspädning.

³ För att underlätta jämförelse har tillgångar och skulder hänförliga till Electrolux Professional exkluderats från nettotillgångarna för alla perioder.

4 Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information

se Not 5 5 Avkastning på eget kapital för första kvartalet 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 2,5 %.

För definitioner se sidorna 25-26

Valutakurser

SEK 31 mar. 2021 31 mar. 2020 31 dec. 2020
Valutakurs Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag
ARS 0,0952 0,0949 0,1572 0,1566 0,1320 0,0973
AUD 6,45 6,64 6,37 6,16 6,34 6,28
BRL 1,54 1,53 2,17 1,94 1,81 1,58
CAD 6,61 6,93 7,19 7,08 6,84 6,41
CHF 9,28 9,25 10,02 10,45 9,77 9,26
CLP 0,0116 0,0119 0,0121 0,0118 0,0116 0,0115
CNY 1,29 1,33 1,39 1,42 1,33 1,25
EUR 10,14 10,24 10,71 11,06 10,48 10,06
GBP 11,56 12,02 12,48 12,48 11,83 11,14
HUF 0,0280 0,0282 0,0314 0,0307 0,0298 0,0276
MXN 0,4128 0,4257 0,4811 0,4226 0,4317 0,4126
RUB 0,1118 0,1159 0,1440 0,1287 0,1275 0,1095
THB 0,2767 0,2793 0,3095 0,3079 0,2938 0,2735
USD 8,40 8,73 9,70 10,10 9,18 8,19

Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 Helår 2021 Kv1 2020 Kv2 2020 Kv3 2020 Kv4 2020 Helår 2020
Europa
Nettoomsättning 11 637 10 908 8 888 12 317 13 925 46 038
Försäljningstillväxt,% 14,1 0,3 -14,2 15,7 9,3 3,3
EBITA 1 166 600 290 1 565 1 362 3 816
EBITA-marginal, % 10,0 5,5 3,3 12,7 9,8 8,3
Rörelseresultat 1 122 558 244 1 522 1 319 3 643
Rörelsemarginal, % 9,6 5,1 2,8 12,4 9,5 7,9
Nordamerika
Nettoomsättning 9 002 8 409 8 537 10 993 10 281 38 219
Försäljningstillväxt,% 22,9 -13,1 -17,9 8,6 29,2 0,9
EBITA 543 -247 -126 1 033 752 1 413
EBITA-marginal, % 6,0 -2,9 -1,5 9,4 7,3 3,7
Rörelseresultat 493 -299 -173 990 697 1 215
Rörelsemarginal, % 5,5 -3,6 -2,0 9,0 6,8 3,2
Latinamerika
Nettoomsättning 4 516 3 826 2 822 4 779 5 488 16 915
Försäljningstillväxt,% 58,3 -1,9 -24,2 37,8 25,4 10,0
EBITA 464 32 -141 481 464 837
EBITA-marginal, % 10,3 0,8 -5,0 10,1 8,5 4,9
Rörelseresultat 423 -15 -183 440 424 666
Rörelsemarginal, % 9,4 -0,4 -6,5 9,2 7,7 3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern
och Afrika
Nettoomsättning 3 871 3 434 3 230 3 916 4 209 14 788
Försäljningstillväxt,% 20,1 -3,2 -10,9 10,1 11,5 2,3
EBITA 416 78 188 484 403 1 153
EBITA-marginal, % 10,7 2,3 5,8 12,4 9,6 7,8
Rörelseresultat 393 44 159 459 376 1 038
Rörelsemarginal, % 10,1 1,3 4,9 11,7 8,9 7,0
Koncerngemensamma kostnader etc. -134 -165 -109 -191 -318 -783
Totalt, kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 29 026 26 578 23 476 32 004 33 902 115 960
Försäljningstillväxt,% 23,0 -5,1 -16,6 15,3 17,7 3,3
EBITA 2 492 340 146 3 416 2 701 6 603
EBITA-marginal,% 8,6 1,3 0,6 10,7 8,0 5,7
Rörelseresultat 2 297 122 -62 3 220 2 498 5 778
Rörelsemarginal, % 7,9 0,5 -0,3 10,1 7,4 5,0
Totalt koncernen, inklusive avvecklad
verksamhet¹
Periodens resultat, koncernen totalt 1 556 2 509 -141 2 356 1 860 6 584
Resultat per aktie, koncernen totalt, SEK² 5,41 8,73 -0,49 8,20 6,47 22,91

1 Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information se Not 5

2 Före utspädning.

Nettoomsättning per affärsområde

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Europa 11 637 10 908 46 038
Nordamerika 9 002 8 409 38 219
Latinamerika 4 516 3 826 16 915
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 3 871 3 434 14 788
Totalt, kvarvarande verksamhet 29 026 26 578 115 960

Förändring i nettoomsättning per affärsområde, %

Kv1 2021 i lokala
Förändring mot samma period föregående år, % Kv1 2021 valutor
Europa 7 14
Nordamerika 7 23
Latinamerika 18 58
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 13 20
Total förändring, kvarvarande verksamhet 9 23

Rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Europa 1 122 558 3 643
Marginal, % 9,6 5,1 7,9
Nordamerika 493 -299 1 215
Marginal, % 5,5 -3,6 3,2
Latinamerika 423 -15 666
Marginal, % 9,4 -0,4 3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 393 44 1 038
Marginal, % 10,1 1,3 7,0
Koncerngemensamma kostnader etc. -134 -165 -783
Rörelseresultat, kvarvarande verksamhet 2 297 122 5 778
Marginal, % 7,9 0,5 5,0

Förändring i rörelseresultat per affärsområde, Mkr

Kv1 2021
Förändring mot samma period föregående år, Mkr Kv1 2021 valutajusterad
Europa 564 611
Nordamerika 793 755
Latinamerika 438 470
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 349 349
Koncerngemensamma kostnader etc. 31 11
Total förändring, kvarvarande verksamhet 2 175 2 197

Rörelsekapital och nettotillgångar

Mkr 31 mar. 2021 31 mar. 2020 31 dec. 2020
Varulager 17 242 14,5 16 860 15,8 13 213 12,3
Kundfordringar 21 083 17,8 18 246 17,1 19 944 18,6
Leverantörsskulder -35 551 -30,0 -32 575 -30,5 -31 306 -29,2
Operativt rörelsekapital 2 775 2,3 2 530 2,4 1 851 1,7
Avsättningar -7 239 -8 353 -8 083
intäkter och kostnader -11 632 -10 070 -12 777
Skatt och övriga tillgångar och skulder -1 071 619 -181
Rörelsekapital -17 168 -14,5 -15 274 -14,3 -19 191 -17,9
Materiella anläggningstillgångar, ägda 21 023 22 488 20 452
Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt 2 348 2 837 2 351
Goodwill 6 714 6 959 6 369
Övriga anläggningstillgångar 4 743 5 761 4 696
Uppskjutna skatteskulder och -tillgångar 5 199 6 732 5 588
Nettotillgångar 22 860 19,3 29 502 27,6 20 265 18,9
Annualiserad nettoomsättning beräknad till
balansdagskurs
118 618 106 875 107 142
Genomsnittliga nettotillgångar 21 563 18,6 27 837 26,2 25 563 22,0
Annualiserad nettoomsättning beräknad till
genomsnittskurs
116 104 106 310 115 960

¹ Avser annualiserad nettoomsättning.

Nettotillgångar per affärsområde

Tillgångar Skulder och eget kapital Nettotillgångar
31 mar. 31 mar. 31 dec. 31 mar. 31 mar. 31 dec. 31 mar. 31 mar. 31 dec.
Mkr 2021 2020 2020 2021 2020 2020 2021 2020 2020
Europa 27 471 27 461 25 796 26 271 24 864 24 390 1 200 2 598 1 406
Nordamerika 24 314 24 892 20 667 16 375 15 344 14 582 7 940 9 548 6 086
Latinamerika 11 726 11 635 11 190 7 089 5 886 6 663 4 637 5 749 4 526
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och
Afrika 12 439 11 933 11 414 7 495 6 506 7 418 4 944 5 427 3 996
Övrigt¹ 8 194 10 083 8 798 4 055 3 902 4 546 4 139 6 181 4 252
Totalt operativa tillgångar och skulder 84 144 86 005 77 865 61 284 56 503 57 599 22 860 29 502 20 265
Likvida medel 19 389 14 584 20 467 - - - - - -
Total upplåning - - - 15 482 17 040 15 727 - - -
Leasingskulder - - - 2 619 3 191 2 618 - - -
Pensionstillgångar och skulder 1 648 1 067 1 272 3 783 6 481 4 951 - - -
Beslutad utdelning - - - 2 299 - - - - -
Totalt eget kapital - - - 19 714 18 442 18 709 - - -
Totalt 105 181 101 656 99 604 105 181 101 656 99 604 - - -

¹ Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.

Moderbolagets resultaträkning

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 10 251 9 678 40 621
Kostnad för sålda varor -8 627 -8 297 -34 106
Bruttoresultat 1 624 1 381 6 515
Försäljningskostnader -772 -755 -3 582
Administrationskostnader -441 -437 -2 096
Övriga rörelsekostnader - - -382
Rörelseresultat 411 189 455
Finansiella intäkter 75 5 477 7 248
Finansiella kostnader -78 -309 -1 066
Finansiella poster netto -3 5 168 6 182
Resultat efter finansiella poster 408 5 357 6 637
Bokslutsdispositioner -19 21 -36
Resultat före skatt 389 5 378 6 601
Skatt -99 -39 -137
Periodens resultat 290 5 339 6 464

Moderbolagets balansräkning

Mkr 31 mar. 2021 31 mar. 2020 31 dec. 2020
Tillgångar
Anläggningstillgångar 33 703 34 045 33 674
Omsättningstillgångar 39 301 36 963 37 838
Summa tillgångar 73 004 71 008 71 512
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 5 768 5 723 5 724
Fritt eget kapital 17 161 20 447 19 453
Summa eget kapital 22 929 26 170 25 177
Obeskattade reserver 551 434 547
Avsättningar 1 549 1 439 1 550
Långfristiga skulder 11 484 12 883 14 128
Kortfristiga skulder 36 491 30 082 30 110
Summa eget kapital och skulder 73 004 71 008 71 512

Aktier

Aktier ägda av Aktier ägda av
Antal aktier A-aktier B-aktier Aktier, totalt Electrolux övriga aktieägare
Antal aktier per den 1 januari 2021 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
Antal aktier per den 31 mars 2021 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
% av antal aktier 7,0%

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Electrolux delårsrapporter innehåller finansiella rapporter i sammandrag. För koncernen innebär detta huvudsakligen att notupplysningarna är begränsade jämfört med de finansiella rapporter som presenteras i årsredovisningen. För moderbolaget innebär det att de finansiella rapporterna generellt presenteras i förkortade versioner och med begränsade notupplysningar jämfört med årsredovisningen.

Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tillämpats i upprättandet av årsredovisningen 2020, bortsett från ändrade standarder som gäller från 1 januari 2021. Ändringarna har inte haft någon materiell inverkan på de finansiella rapporterna. Se avsnittet "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2020" i Årsredovisningen 2020 för mer information.

Not 2 Uppdelning av intäkter

Electrolux tillverkar och säljer vitvaror, främst på grossistmarknaden, till kunder som är återförsäljare. Electrolux produkter inkluderar kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, dammsugare, luftkonditioneringsapparater och små hushållsapparater. Electrolux har fyra regionala affärsområden med fokus på konsumentprodukter.

Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, när kontrollen över produkterna har överförts. Intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll redovisas när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. Försäljning av tjänster utgör inte en väsentlig del av koncernens totala nettoomsättning.

Geografi och produktkategori bedöms som viktiga attribut i uppdelningen av Electrolux intäkter. Affärsområdena, vilka också utgör koncernens segment, är geografiskt indelade: Europa, Nordamerika, Latinamerika samt Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. För information per affärsområde, se sidorna 5–6. I tillägg presenteras nedan nettoomsättning fördelad på produktområden Taste (matlagningsprodukter), Care (disk- och tvättprodukter) och Wellbeing (bl.a. städprodukter och småapparater).

Mkr Tre månader 2021
Tre månader 2020
Helår 2020
Produktområden
Taste 17 511 16 237 70 593
Care 8 883 7 910 34 298
Wellbeing 2 633 2 431 11 069
Totalt 29 026 26 578 115 960

Not 3 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder

31 mar. 2021 31 mar. 2020 31 dec. 2020
Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört
Mkr värde värde värde värde värde värde
Per kategori
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 227 227 251 251 225 225
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde 40 205 40 205 32 219 32 219 40 152 40 152
Derivat, finansiella tillgångar till verkligt värde via
resultatet 215 215 640 640 89 89
Derivat, säkringsredovisning 7 7 - - 46 46
Finansiella tillgångar totalt 40 654 40 654 33 110 33 110 40 512 40 512
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde 51 239 50 886 49 127 49 425 47 123 46 758
Derivat, finansiella skulder till verkligt värde via resultatet 97 97 126 126 329 329
Derivat, säkringsredovisning 4 4 55 55 3 3
Finansiella skulder totalt 51 340 50 987 49 308 49 606 47 455 47 090

Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.

Verkligt värdeestimat

Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.

I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:

Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 31 mars 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 161 Mkr (166) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 31 mars 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 222 Mkr (640) och de finansiella skulderna till 101 Mkr (181).

Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Den 31 mars 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 3 till 66 Mkr (85) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Not 4 Ställda säkerheter, eventualtillgångar och -förpliktelser

Mkr 31 mar.
2021
31 mar.
2020
31 dec.
2020
Koncernen
Ställda säkerheter - 71 -
Borgensåtaganden och andra
förpliktelser 890 961 893
Moderbolaget
Ställda säkerheter - - -
Borgensåtaganden och andra
förpliktelser 998 1 034 927

Rättsliga processer – uppdatering

Uppdatering gällande beslut meddelat av den italienska miljömyndigheten under 2019 om vissa saneringsåtgärder med anledning av miljöföroreningar kopplade till en fabriksfastighet i Aviano (Italien), som tidigare ägts av Electrolux dotterbolag INFA s.p.a ("INFA"). Som framgår av not 25 i årsredovisningen 2020 överklagades beslutet av den nuvarande verksamhetsutövaren Sarinox s.p.a ("Sarinox") till den administrativa domstolen i Trieste och under 2020 dömde den administrativa domstolen till förmån för Sarinox. Under första kvartalet 2021 överklagades domen av det italienska miljödepartementet. Någon reserv avseende detta ärende har inte redovisats.

Uppdatering avseende tvist i USA om tull på tvättmaskiner tillverkade av Electrolux i Mexiko och importerade till USA mellan februari 2016 och januari 2017. Som tidigare rapporterats har Electrolux överklagat USA:s handelsdepartements (DOC) beslut om en kraftigt ökad tullsats på 72,41% avseende de berörda tvättmaskinerna. I november 2020 höll en skiljenämnd utsedd av NAFTA sekretariatet en muntlig förhandling och i april 2021 beslöt skiljenämnden att återförvisa ärendet till DOC för omprövning och komplettering av information innan skiljenämndens granskning fortsätter. Electrolux anser att bolaget har starka grunder för sitt överklagande och att det är mer sannolikt än inte att Electrolux vinner överklagandet, och har därför inte redovisat någon reserv relaterad till detta ärende. Det är dock inte möjligt att ge en försäkran om att överklagandet kommer att bli framgångsrikt, eftersom överklaganden av denna typ av administrativa beslut i sig alltid är utmanande.

För mer information om dessa ärenden och andra eventualförpliktelser, se not 25 i årsredovisningen 2020.

Not 5 Avvecklad verksamhet

Avvecklad verksamhet

Affärsområde Electrolux Professional avknoppades från Electrolux-koncernen under första kvartalet 2020 när det utdelades till aktieägarna och noterades på Nasdaq Stockholm den 23 mars, 2020. Resultatet från utdelningen utgörs av skillnaden mellan redovisat värde på de utdelade tillgångarna och redovisat värde på skulden avseende beslutad utdelning, motsvarande marknadsvärdet på Electrolux Professional vid noteringstillfället. För mer information se not 1 och not 26 i årsredovisningen 2020. Resultaträkning och kassaflöde som presenteras nedan motsvarar Electrolux Professionals bidrag till Electroluxkoncernens finansiella information fram till separationen den 23 mars 2020.

Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Nettoomsättning - 1 884 1 884
Kostnad för sålda varor - -1 191 -1 191
Bruttoresultat - 693 693
Försäljningskostnader - -349 -349
Administrationskostnader - -161 -161
Övriga rörelseintäkter och -kostnader - 2 2
Rörelseresultat - 185 185
Finansiella poster, netto - -1 -1
Resultat efter finansiella poster - 184 184
Skatt - -40 -40
Periodens resultat, Electrolux Professional - 144 144
Omklassificering av valutakursdifferenser från övrigt totalresultat - 72 72
Resultat från utdelning av Electrolux Professional - 2 379 2 379
Periodens resultat, avvecklad verksamhet - 2 595 2 595
Mkr Kv1 2021 Kv1 2020 Helår 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten - 68 68
Kassaflöde från investeringsverksamheten - -87 -87
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - 1 195 1 195
Periodens kassaflöde - 1 177 1 177

Årlig utveckling per affärsområde

Mkr 2016 2017¹ 2018 2019 2020
Europa
Nettoomsättning 39 097 39 231 43 321 45 420 46 038
Rörelseresultat 2 794 2 772 2 128 2 493 3 643
Rörelsemarginal, % 7,1 7,1 4,9 5,5 7,9
Nordamerika
Nettoomsättning 44 914 42 083 39 804 38 954 38 219
Rörelseresultat 2 657 2 796 1 104 -516 1 215
Rörelsemarginal, % 5,9 6,6 2,8 -1,3 3,2
Latinamerika
Nettoomsättning 16 384 18 277 17 963 19 653 16 915
Rörelseresultat -111 483 492 1 821 666
Rörelsemarginal, % -0,7 2,6 2,7 9,3 3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning 13 833 13 457 14 375 14 954 14 788
Rörelseresultat 673 1 077 979 446 1 038
Rörelsemarginal, % 4,9 8,0 6,8 3,0 7,0
Övrigt
Koncerngemensamma kostnader m.m. -693 -775 -527 -1 055 -783
Totalt, kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 114 228 113 048 115 463 118 981 115 960
Rörelseresultat 5 320 6 353 4 176 3 189 5 778
Marginal, % 4,7 5,6 3,6 2,7 5,0
Engångsposter i rörelseresultatet² 2016 2017 2018³ 2019⁴ 2020
Europa - - -747 -752 -
Nordamerika - - -596 -1 071 -
Latinamerika - - - 1 101 -
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika - - - -398 -
Koncerngemensamma kostnader - - - -224 -
Totalt, kvarvarande verksamhet - - -1 343 -1 344 -

¹ 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15.

² För mer information, se not 7 i årsredovisningarna.

3 Engångsposter 2018: -596 Mkr avser konsolideringen av tillverkningen av frysar i Nordamerika, -747 Mkr avser affärsområde Europa och inkluderar böter om -493 Mkr gällande en utredning som bedrivs av den franska konkurrensmyndigheten, samt en kostnad om -254 Mkr gällande ett ofördelaktigt domstolsbeslut i Frankrike. 4 Engångsposter 2019 inkluderar -829 Mkr som avser konsolideringen av tillverkning av matlagningsprodukter i Nordamerika och -225 Mkr som avser stängningen av

en produktionslinje av kylskåpsprodukter Latinamerika, återvunnen försäljningsskatt i Brasilien om 1 403 Mkr, förlikning i USA om -197 Mkr och omstruktureringskostnader för effektiviseringsåtgärder och outsourcingprojekt inom samtliga affärsområden och koncerngemensamma kostnader om -1 496 Mkr.

Fem år i sammandrag

Koncernen totalt 2016–2018 och kvarvarande verksamhet 2018 (omräknad)-2020

Omräknad
Mkr om ej annat anges 2016 2017¹ 2018 2018² 2019³ 2020
Nettoomsättning 121 093 120 771 124 129 115 463 118 981 115 960
Organisk tillväxt, % -1,1 -0,4 1,3 1,2 -1,0 3,2
Rörelseresultat 6 274 7 407 5 310 4 176 3 189 5 778
Rörelsemarginal, % 5,2 6,1 4,3 3,6 2,7 5,0
Resultat efter finansiella poster 5 581 6 966 4 887 3 754 2 456 5 096
Periodens resultat 4 493 5 745 3 805 2 854 1 820 3 988
Engångsposter i rörelseresultatet⁴ - - -1 343 -1 343 -1 344 -
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -2 830 -3 892 -4 650 -4 506 -5 320 -4 325
Operativt kassaflöde efter investeringar 9 140 6 877 3 649 2 646 2 280 8 552
Resultat per aktie, kr⁵ 15,64 19,99 13,24 9,93 6,33 13,88
Eget kapital per aktie, kr 61,72 71,26 75,67 - 78,55 65,10
Utdelning per aktie, kr 7,50 8,30 8,50 8,50 7,00 8,00
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 5,8 5,9 5,3 5,6 4,5 4,5
Avkastning på nettotillgångar, % 29,9 36,0 22,7 20,2 12,0 22,6
Avkastning på eget kapital, %⁶ 29,4 31,9 18,2 - 11,4 34,1
Nettoskuld 360 197 1 825 - 7 683 1 556
Skuldsättningsgrad 0,02 0,01 0,08 - 0,34 0,08
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux,
miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Genomsnittligt antal anställda 55 400 55 692 54 419 51 253 48 652 47 543

1 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15. 2 Exklusive avvecklad verksamhet.

3 Eget kapital i nyckeltalsberäkningarna inkluderar avvecklad verksamhet

4 För mer information se tabell på sidan 24 och not 7 i årsredovisningarna. 5 Före utspädning.

6 Avkastning på eget kapital för helåret 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 21,7 %.

Finansiella mål över en konjunkturcykel

Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.

Finansiella mål

  • Rörelsemarginal på minst 6%
  • Kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger
  • Avkastning på nettotillgångar >20%
  • Genomsnittlig årlig försäljningstillväxt på minst 4%

Definitioner

Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. På nästa sida finns en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.

Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått

Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.

Definitioner (forts.)

Tillväxtmått

Förändring i nettoomsättning

Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.

Försäljningstillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutaomräkningseffekter.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutakurseffekter, förvärv och avyttringar.

Förvärv

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.

Avyttringar

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av nettoomsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.

Avkastningsmått

EBITA Rörelseresultat exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar.

EBITA marginal EBITA i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) exklusive engångsposter Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter i procent av nettoomsättning.

Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar

Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Kapitalmått

Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.

Soliditet

Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.

Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.

Aktierelaterade mått

Resultat per aktie före utspädning Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Resultat per aktie efter utspädning

Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning, exklusive aktier ägda av Electrolux.

Eget kapital per aktie

Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Kapitalbegrepp

Likvida medel

Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1 samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1 .

Operativt rörelsekapital

Lager och kundfordringar minskat med leverantörsskulder.

Rörelsekapital

Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Nettotillgångar

Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Total upplåning

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Total kortfristig upplåning

Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Räntebärande skulder

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1 .

Finansiell nettoskuld

Total upplåning minskat med likvida medel.

Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.

Nettoskuld

Finansiell nettoskuld, leasingskulder och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.

Övriga mått

Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.

Engångsposter

Materiella engångsposter i rörelseresultatet vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens resultat jämförs med tidigare perioder.

1 Se tabell Nettoskuld på sidan 8.

Information till aktieägare

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar

till resultatet för första kvartalet 2021. Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux webbsida www.electroluxgroup.com/ir

Telefonkonferens 09.00

En telefonkonferens hålls idag den 28 april kl. 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Therese Friberg.

För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 566 426 51, Sverige +44 3333 000 804, Storbritannien och övriga Europa +1 631 9131 422, USA Använd deltagarkoden: 87590350#

Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir

Länk till webbsändning: https://edge.media-server.com/mmc/p/s7byaidv

För mer information kontakta: Sophie Arnius, Head of Investor Relations 070 590 80 72

Kalender 2021

Delårsrapport januari - juni 20 juli

Delårsrapport januari - september 27 oktober

Denna rapport innehåller framtidsinriktade uttalanden som reflekterar bolagets nuvarande förväntningar. Även om bolaget anser att förväntningarna som reflekteras i sådana framtidsinriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att förväntningarna kommer att visa sig vara korrekta eftersom de är föremål för risker och osäkerheter som skulle kunna innebära att faktiska resultat avviker väsentligt beroende på ett antal olika faktorer. Sådana faktorer inkluderar, men begränsas inte till, förändringar i konsumenternas efterfrågan, förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, begränsningar i inköp och produktion, valutakursförändringar, utveckling avseende produktansvarstvister, förändringar i den regulatoriska miljön och andra myndighetsåtgärder.

Framtidsinriktade uttalanden avser endast förväntningar per det datum de gjordes, och utöver vad som krävs enligt tillämplig lag åtar sig bolaget inget ansvar för att uppdatera något av dem i händelse av ny information eller framtida händelser.

AB Electrolux (publ) 556009-4178 Postadress: 105 45 Stockholm, Sverige Besöksadress: S:t Göransgatan 143, Stockholm Telefon: +46 (0)8 738 60 00

Webbsida: www.electroluxgroup.com

Shape living for the better

Electrolux är ett ledande globalt vitvaruföretag som i mer än 100 år gjort livet bättre för miljontals människor. Vi utvecklar nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi strävar ständigt efter att leda utvecklingen mot ett mer hållbart samhälle genom våra produkter och vår verksamhet. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG och Frigidaire, säljer vi ca 60 miljoner produkter till hushåll på ca 120 marknader varje år. Under 2020 hade Electrolux en omsättning på 116 miljarder kronor och cirka 48 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com.