Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Electrolux Earnings Release 2021

Jul 20, 2021

2907_ir_2021-07-20_0de4db31-703a-4670-95ee-8407b4a63389.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Stark tillväxt och momentum för innovation

  • Nettoomsättningen ökade till 30 303 Mkr (23 476), vilket motsvarar en organisk försäljningstillväxt på 39,1% med stöd av stark marknadsefterfrågan i samtliga affärsområden. Förra årets andra kvartal var kraftigt negativt påverkat av pandemin.
  • Rörelseresultatet ökade till 1 983 Mkr (-62), vilket motsvarar en marginal på 6,5% (-0,3). Stark prisexekvering och gynnsam produktmix var viktiga drivkrafter.
  • Periodens resultat uppgick till 1 383 Mkr (-141) och resultat per aktie uppgick till 4,81 kr (-0,49).
  • Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till 1 456 Mkr (122).
  • Styrelsen har beslutat om en justerad utdelningspolicy på cirka 50% av årets resultat och ett förslag om ett automatiskt inlösenförfarande om 17 kronor per aktie, samt kommunicerat en avsikt att fatta beslut om återköp av aktier över tid.
Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 Förändring, % 2021 2020 Förändring, %
Kvarvarande verksamhet¹
Nettoomsättning 30 303 23 476 29 59 329 50 054 19
Försäljningstillväxt, %² 39,3 -16,6 30,8 -11,0
Organisk tillväxt, % 39,1 -16,6 30,7 -11,0
Förvärv, % 0,2 - 0,2 -
Avyttringar, % - - - -
Förändringar av valutakurser, % -10,2 -3,1 -12,3 -0,6
Rörelseresultat² 1 983 -62 n.m. 4 281 60 n.m.
Rörelsemarginal, % 6,5 -0,3 7,2 0,1
Resultat efter finansiella poster 1 865 -251 n.m. 4 042 -299 n.m.
Periodens resultat 1 383 -141 n.m. 2 939 -228 n.m.
Resultat per aktie, kr³ 4,81 -0,49 n.m. 10,22 -0,79 n.m.
Avkastning på nettotillgångar, % - - 38,5 0,4
Operativt kassaflöde efter investeringar 1 456 122 1 295 -2 816
Totalt koncernen, inklusive avvecklad verksamhet¹
Periodens resultat⁴ 1 383 -141 n.m. 2 939 2 367 24
Resultat per aktie, kr³ 4,81 -0,49 n.m. 10,22 8,24 24

Finansiell översikt

¹ Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information se Not 5.

2 Förändring av nettoomsättning exklusive valutaomräkningseffekter.

3

Före utspädning. ⁴ Periodens resultat för första kvartalet 2020 inkluderade ett resultat från utdelningen av Electrolux Professional om 2 379 Mkr.

För definitioner, se sidorna 27–28.

Not: n.m. (not meaningful) används när det berörda talet inte bedöms tillföra relevant information.

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar

Under det andra kvartalet fortsatte vi att dra nytta av en gynnsam marknad, ett starkt prismomentum och hög efterfrågan på våra innovativa produkter. Rörelseresultatet uppgick till 1 983 Mkr, vilket motsvarar en marginal på 6,5% och den organiska försäljningstillväxten var 39,1%. För ett år sedan resulterade restriktioner i samband med coronaviruspandemin i en betydande volymnedgång, vilken vi delvis mildrade genom tillfälliga kostnadsåtgärder. Jämfört med andra kvartalet 2019 var den organiska försäljningstillväxten 16,4%.

Stark efterfrågan i kombination med en global leveransbrist, särskilt av elektroniska komponenter, fortsatte att hanteras framgångsrikt genom mina kollegors hårda arbete och täta samarbete med våra leverantörer. Produktionseffektiviteten och matchningen mellan efterfrågan och vår produktmix påverkades dock negativt av oregelbundna leveranser. Marknaden för elektroniska komponenter förväntas begränsas ytterligare något under tredje kvartalet och därför räknar vi med utmaningar i att helt möta marknadens förväntan på produktmix. Vi fortsätter att ha en tät dialog med våra leverantörer för att mildra dessa leveransutmaningar då vi förväntar oss att situationen förblir osäker över en längre period.

Vi fortsätter att helt kompensera för motvinden från externa faktorer, elektroniska komponenter och logistik genom högre pris, och vi förväntar oss att det kommer att vara fallet också för helåret. Vi har aviserat och börjat genomföra ytterligare prishöjningar som successivt träder i kraft under resten av året. Detta eftersom kostnaderna för råmaterial, elektroniska komponenter och logistik fortsätter att öka, vilket resulterar i ett ökat tryck på kostnadseffektivitet och externa kostnadsfaktorer.

Vi behåller våra regionala marknadsutsikter för helåret 2021, även om visibiliteten förblir begränsad på grund av den pågående pandemin. Marknadsefterfrågan förväntas börja normaliseras under andra halvan av 2021, men med betydande regionala skillnader, beroende på pandemins utveckling och effekter från stimulansprogram. De globala leveransutmaningarna under första halvåret förväntas ha en högre påverkan under andra halvåret.

Genom förbättrad lönsamhet och hög kapitaleffektivitet är Electrolux finansiella ställning och balansräkning mycket starka. De betydande investeringsprogrammen i produktion och produktinnovation utvecklas väl. Jag är därför nöjd över att styrelsen har beslutat att vi kan kombinera fortsatta ambitiösa tillväxtinvesteringar med att dela ut en större del av det värde som skapas till våra aktieägare. Som första steg görs detta genom att justera utdelningspolicyn till cirka 50% av resultatet, och ett föreslaget automatiskt inlösenförfarande om 17 kr per aktie under andra halvan av 2021. Kombinerat med den ordinarie utdelningen, redan godkänd av årsstämman, skulle detta innebära en total kontant utdelning om 25 kr per aktie som ska betalas ut 2021. Framöver är styrelsens avsikt att komplettera ordinarie utdelning med pågående återköp av aktier, initialt genom att använda det befintliga mandatet att återköpa upp till 9,4 miljoner aktier fram till årsstämman 2022.

Jag är övertygad om att vår strategi säkerställer att vi förblir väl positionerade för att leverera långsiktigt aktieägarvärde även under snabbt föränderliga marknadsförhållanden.

Utsikter Marknadsutsikt, volym jämfört med motsvarande period föregående år¹ Helåret 2021 Tidigare utsikter för helåret 2021⁷ Marknadsutsikt, volym jämfört med motsvarande period föregående år¹ Helåret 2021 Europa Positivt Positivt Latinamerika Oförändrat Oförändrat Nordamerika Positivt Positivt Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika Positivt Positivt Utsikter för affärsverksamheten², jämfört med motsvarande period föregående år Helåret 2021 Tidigare utsikter för helåret 2021⁷ Volym/pris/mix Positivt Positivt Nettokostnader³ Negativt Negativt Investeringar i innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring⁴ Negativt Negativt

Kostnadseffektiviseringar⁵ Positivt Positivt

Investeringar 6-7 Mdr kr ~7 Mdr kr

¹Electrolux bedömning av marknadsvolymer för vitvaror. ² Intervall för utsikter för affärsverksamheten: Positivt - Neutralt – Negativt, vad gäller påverkan på resultatet. ³Nettokostnader är summan av "Investeringar i innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring" och "Kostnadseffektiviseringar". ⁴Består av kostnader för R&D, marknadsföring/varumärkesbyggande, CRM, digital- och eftermarknadsförsäljningsförmåga etc. 5 Effektiviseringar av rörliga kostnader (exkl. råmaterial, handelstariffer och löneinflation >2%) och strukturella kostnader (exkl. innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring). 6 Består av kostnader för råmaterial, handelstariffer liksom direkt och indirekt valutapåverkan och löneinflation >2%. Valutaomräkningseffekter uppskattas 2021 påverka nettoomsättningen med -6% och rörelseresultatet med SEK -400m. 7 Publicerad 28 april, 2021. Not: Utsikterna för affärsverksamheten ovan redovisas exklusive engångsposter. Utsikterna för marknaden och affärsverksamheten förutsätter ingen betydande ytterligare påverkan från coronaviruspandemin.

Externa faktorer⁶ Negativt 3,0 Mdr kr - 3,5 Mdr kr Negativt 2,4 Mdr kr - 2,8 Mdr kr

Tidigare utsikter för helåret 2021⁷

Andra kvartalet i sammandrag

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 Förändring, % 2021 2020 Förändring, % Helår 2020
Nettoomsättning 30 303 23 476 29 59 329 50 054 19 115 960
Rörelseresultat
Europa 1 013 244 314 2 135 802 166 3 643
Nordamerika 558 -173 n.m. 1 052 -472 n.m. 1 215
Latinamerika 327 -183 n.m. 750 -198 n.m. 666
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern
och Afrika 312 159 96 705 203 248 1 038
Övrigt, koncerngemensamma
kostnader etc. -226 -109 -107 -361 -275 -31 -783
Totalt 1 983 -62 n.m. 4 281 60 n.m. 5 778
Rörelsemarginal, % 6,5 -0,3 7,2 0,1 5,0

Not: n.m. (not meaningful) används när det beräknade talet inte bedöms tillföra relevant information

Nettoomsättning

Försäljningen ökade med 39,3% under kvartalet, exklusive valutaomräkningseffekter. Förra årets andra kvartal var kraftigt negativt påverkat av pandemin. Organisk tillväxt i kvartalet ökade betydligt i samtliga affärsområden. Den drevs främst av ökade volymer. Mix fortsatte att utvecklas positivt. Eftermarknadsaffären fortsatte att växa. Pris förbättrades efter listprisökningar som genomfördes under första halvåret och fortsatt betydligt lägre nivå av kampanjer.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet förbättrades avsevärt till 1 983 Mkr (-62), vilket motsvarar en marginal på 6,5% (-0,3). Den betydande organiska tillväxten var den främsta drivkraften för högre resultat, även om begränsningar i logistik- och leveranskedjan påverkade tillgängligheten och mixen av produkter. Högre priser kompenserade fullt ut för motvind från externa faktorer, främst från råmaterial. Investeringarna i innovation och

1 Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter.

2 Investeringar i konsumentdriven innovation och marknadsföring. För mer information om definitioner, se sidan 2 under Utsikter.

marknadsföring ökade, dels på grund av en betydande minskning förra året, dels för att understödja strategiska tillväxtinitiativ. Framstegen i konsolideringen av tillverkningen i USA och kontinuerliga kostnadsförbättringar påverkade resultatet positivt, medan högre logistik- och inköpskostnader påverkade negativt.

Finansnetto

Finansnettot minskade till -118Mkr (–188), främst ett resultat av lägre räntekostnader.

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 1 383 Mkr (-141), motsvarande 4,81 kr (-0,49) i resultat per aktie.

RÖRELSERESULTATBRYGGA RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 26.

Första halvåret 2021

Försäljningstillväxten exklusive valutaomräkningseffekter uppgick till 30,8% under det första halvåret. Den organiska tillväxten ökade med 30,7%.

Rörelseresultatet uppgick till 4 281 Mkr (60), motsvarande en marginal på 7,2% (0,1). Periodens resultat uppgick till 2 939 Mkr (-228), motsvarande 10,22 kr (-0,79) i resultat per aktie.

Periodens resultat för den totala koncernen uppgick till 2 939 Mkr (2 367) motsvarande 10,22 kr (8,24) i resultat per aktie. Jämförelsetalen för 2020 inkluderade ett resultat från utdelningen av Electrolux Professional på 2 379 Mkr, se not 5.

Marknadsöversikt

Under det andra kvartalet fortsatte marknaden i Europa att vara stark jämfört med året innan, drivet av både Östeuropa och Västeuropa. I USA ökade efterfrågan på vitvaror markant jämfört med föregående år. Förra årets efterfrågan i Europa och USA påverkades av pandemirelaterade begränsningar. För mer information om marknadsutvecklingen, se avsnittet "Affärsområden".

* Marknadsvolym, förändring mot föregående år, %.

Källor: Europa: Electrolux uppskattning. USA: AHAM. För definitioner se nedan. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.

Vitvarumarknaden

Sex månader Sex månader
Europa, volym, förändring mot föregående år, %* Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Västeuropa 32 -17 24 -11 1
Östeuropa, exklusive Turkiet 30 -3 21 2 8
Europa totalt 31 -13 23 -7 3

*Källa: Electrolux uppskattning. Vitvaror inkluderar kylskåp, frysar, tvättmaskiner, torktumlare, spisar, inbyggnadsugnar, inbyggnadshällar, fläktar och diskmaskiner.

Sex månader Sex månader
USA, volym, förändring mot föregående år, %* Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Vitvaror 25 -6 21 -2 6
Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning 22 -9 26 -15 0
Totalt 24 -7 23 -7 4

*Källa: Baserad på AHAM Factory Shipment Report. Andra kvartalet 2021 är jämförelse av veckor mellan 4 april – 3 juli 2021 mot 5 april - 4 juli 2020. I överensstämmelse med historisk metodik. Vitvaror inkluderar AHAM 6 (tvättmaskiner, torktumlare, diskmaskiner, kylskåp, frysar, spisar och ugnar) samt hällar.

Affärsområden

Europa

Under andra kvartalet uppvisade den totala marknadsefterfrågan i Europa stark tillväxt och ökade med 31% jämfört med förra året, som påverkats starkt av pandemirelaterade begränsningar. Alla marknader uppvisade stark tillväxt. Konsumenternas ökade investeringar i förbättringar i hemmet och lagerpåfyllnad hos återförsäljare fortsatte att gynna efterfrågan. I Västeuropa ökade efterfrågan med 32% och i Östeuropa med 30%.

Electrolux rapporterade en organisk försäljningstillväxt på 37,3% för kvartalet, främst på grund av högre volymer, med baslinjen väsentligt negativt påverkad av pandemin. Produktmixen var positiv inom alla tre innovationsområden Taste/Care/Wellbeing och affärsområdet fortsatte att stärka sin position inom fokusområdena inbyggnadsprodukter för köket respektive tvättprodukter. Värdemarknadsandelarna för premiumvarumärkena Electrolux och AEG stärktes ytterligare. Pris ökade något. Försäljningen inom den strategiska eftermarknadsaffären fortsatte att växa.

Rörelseresultatet ökade jämfört med föregående år. Detta var främst ett resultat av det starka organiska bidraget från volym, pris och mix. Investeringar i innovation och marknadsföring ökade betydligt under kvartalet

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 26.

jämfört med förra årets omfattande kostnadsbesparingsåtgärder. Kontinuerliga kostnadsförbättringar kompenserade för högre logistikkostnader, medan externa faktorer, främst råmaterial, påverkade resultatet negativt.

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 11 721 8 888 23 357 19 796 46 038
Organisk tillväxt, % 37,3 -14,2 24,7 -6,9 3,3
Rörelseresultat 1 013 244 2 135 802 3 643
Rörelsemarginal, % 8,6 2,8 9,1 4,1 7,9

Nordamerika

Under kvartalet fortsatte marknadsefterfrågan på vitvaror i USA att vara stark och ökade med 25% jämfört med ett kvartal förra året påverkat av pandemibegränsningar. Konsumenternas ökade investeringar i förbättringar i hemmen, drivet av stimulansprogram påverkade marknadsefterfrågan positivt. Marknadsefterfrågan på vitvaror, inklusive mikrovågsugnar och hemkomfortprodukter, ökade med 24%.

Den organiska tillväxten under kvartalet var 33,7%, driven av volym, pris och mix. Samtliga produktkategorier liksom eftermarknadsaffären visade försäljningstillväxt. Den positiva prispåverkan drevs av prishöjningar som genomfördes tidigt under året samt en betydligt lägre nivå av kampanjer.

Rörelseresultatet ökade jämfört med samma period föregående år, främst drivet av det starka organiska bidraget genom högre volymer samt positiv pris- och mixutveckling, även om produkttillgänglighet och mix påverkades negativt av globala begränsningar i logistik och leveranskedja. Externa faktorer, främst drivet av råmaterial, kompenserades fullt ut av pris. Framstegen inom konsolideringen av tillverkningen i

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 26.

Anderson påverkade resultatet positivt medan högre logistikoch inköpskostnader samt investeringar i marknadsföring påverkade negativt.

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 10 132 8 537 19 134 16 946 38 219
Organisk tillväxt, % 33,7 -17,9 28,4 -15,7 0,9
Rörelseresultat 558 -173 1 052 -472 1 215
Rörelsemarginal, % 5,5 -2,0 5,5 -2,8 3,2

Latinamerika

Trots en pågående och eskalerande pandemi uppskattas konsumenters efterfrågan på vitvaror i regionen att vara positiv, jämfört med ett kvartal förra året starkt påverkat av pandemirestriktioner. I Brasilien ökade efterfrågan jämfört med föregående år till följd av att fysiska butiker åter öppnades. I Argentina och Chile ökade konsumentefterfrågan avsevärt. Statliga stimulanspaket fortsatte att vara viktiga drivkrafter för efterfrågan, främst i Chile.

Electrolux verksamhet i Latinamerika visade en stark organisk försäljningstillväxt på 90,4%. Förra årets försäljningsvolymer var påverkade av pandemibegränsningar. Pris bidrog positivt till följd av prisökningar och en betydligt lägre nivå av kampanjer. Både produktmix och ökad försäljning på eftermarknaden bidrog till organisk försäljningstillväxt.

Rörelseresultatet ökade jämfört med samma period föregående år. Detta drevs främst av det starka organiska bidraget från högre volymer, prissättning och bättre mix. Motvind från externa faktorer, främst råmaterial, kompenserades fullt ut av högre priser. Investeringar i

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 26. * Kv3 2019: Rörelseresultat om 1 539 Mkr motsvarande en marginal på 33,4%. Detta inkluderar engångsposter om 1 326 Mkr.

varumärkesstärkande initiativ ökade, delvis på grund av den betydande minskning förra året och delvis för att stödja produktlanseringar.

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 4 782 2 822 9 298 6 648 16 915
Organisk tillväxt, % 90,4 -24,2 73,1 -13,8 10,0
Rörelseresultat 327 -183 750 -198 666
Rörelsemarginal, % 6,8 -6,5 8,1 -3,0 3,9

Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika

Under det andra kvartalet beräknas marknadsefterfrågan i regionen ha ökat. Sydostasien uppvisade tillväxt för andra kvartalet i rad jämfört med ett kvartal förra året påverkat av pandemibegränsningar. Marknadsåterhämtningen i Sydostasien påverkades dock mot slutet av kvartalet av återinförda restriktioner. I Australien minskade efterfrågan på marknaden jämfört med ett starkt kvartal förra året, men var fortfarande på en hög nivå.

Electrolux rapporterade en stark organisk försäljningstillväxt på 16,3%. Förra årets försäljningsvolymer påverkades av pandemibegränsningar. Mixen förbättrades främst till följd av lanseringar som gjordes under året och förra året samt av att eftermarknadsförsäljningen fortsatte att växa kraftigt. Prisökningar som genomförts tidigare under året och under kvartalet påverkade positivt.

Rörelseresultatet ökade markant jämfört med föregående år, främst till följd av det starka organiska bidraget. Prisökningar kompenserade motvind från externa faktorer. Högre logistikkostnader fortsatte att påverka resultatet negativt.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 26.

Investeringar i innovation ökade liksom i marknadsföring för att stödja produktlanseringar. Förra årets investeringar i marknadsföring var betydligt lägre på grund av marknadssituationen.

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 3 668 3 230 7 540 6 664 14 788
Organisk tillväxt, % 16,3 -10,9 17,6 -7,2 1,7
Förvärv, % 1,5 - 1,4 - 0,6
Rörelseresultat 312 159 705 203 1 038
Rörelsemarginal, % 8,5 4,9 9,3 3,0 7,0

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet efter investeringar uppgick till 1 456 Mkr (122) under kvartalet. Ökningen jämfört med föregående år var ett resultat av det betydligt högre rörelseresultatet, medan bidraget från rörelsekapitalet var negativt. Detta var främst en effekt av ökade lagernivåer under kvartalet, delvis till följd av bristande matchning mellan utbud och efterfrågan. Dessutom påverkade en något högre investeringsnivå jämfört med föregående år kassaflödet negativt.

Den första av två delbetalningar för utdelningen 2020 på 8,00 kr per aktie delades ut till aktieägarna under kvartalet och kassaflödet påverkades med –1 150 Mkr.

Det operativa kassaflödet efter investeringar under första halvåret 2021 uppgick till 1 295 Mkr (-2 816).

OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster¹ 3 174 1 195 6 661 2 729 10 807
Förändring av rörelsekapital -403 -51 -3 328 -3 409 2 852
Operativt kassaflöde 2 771 1 145 3 333 -679 13 659
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -1 292 -1 080 -2 108 -2 234 -5 338
Förändringar i övriga investeringar -23 57 70 97 230
Operativt kassaflöde efter investeringar 1 456 122 1 295 -2 816 8 552
Förvärv och avyttringar av verksamheter -0 -0 -0 -0 -8
Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder 1 456 122 1 295 -2 817 8 544
Betalda finansiella poster, netto² -155 -175 -240 -296 -596
Betald skatt -553 -88 -813 -307 -1 132
Kassaflöde från den löpande verksamheten och
investeringsverksamheten 748 -142 242 -3 420 6 816
Betalning av leasingskulder -218 -230 -438 -468 -911
Utdelning -1 150 - -1 150 - -2 012
Aktierelaterade ersättningar 7 - -280 - 0
Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och
kortfristiga placeringar -612 -372 -1 626 -3 888 3 894

¹ Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.

² För perioden 1 januari till 30 juni: erhållna räntor och liknande poster 20 Mkr (38), betalda räntor och liknade poster -156 Mkr (-234) och andra betalda/erhållna finansiella poster -56 Mkr (-43). Betalda räntor avseende leasingskulder -47 Mkr (-57).

Finansiell ställning

Nettoskuld

Per den 30 juni 2021 uppgick Electrolux finansiella nettokassa (exklusive leasingskulder och pensionsavsättningar) till 3 194 Mkr jämfört med en finansiell nettokassa om 4 741 Mkr per den 31 december 2020. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser uppgick till 1 647 Mkr och leasingskulder uppgick till 2 503 Mkr per den 30 juni 2021. Den totala nettoskulden uppgick till 955 Mkr, en minskning med 601 Mkr jämfört med 1 556 Mkr per den 31 december 2020.

Långfristiga lån inklusive kortfristig del av långfristiga lån uppgick per den 30 juni 2021 till totalt 14 277 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,3 år, jämfört med 14 400 Mkr och 2,8 år vid utgången av 2020.

I det andra kvartalet amorterades 139 Mkr av långfristigt lån. Under resterande del av 2021 förfaller långfristiga lån om cirka 0,1 Mdr kr till betalning. För ytterligare information, se www.electroluxgroup.com.

Per den 30 juni 2021 uppgick likvida medel till 18 446 Mkr, en minskning med 2 021 Mkr jämfört med 20 467 Mkr per den 31 december 2020.

För de första sex månaderna uppgick avkastningen på eget kapital till 29,5% (24,5). Jämförelsetalen för de första sex månaderna 2020 påverkades av resultatet från utdelningen av Electrolux Professional, se Not 5. Justerat för denna uppgick avkastningen till -0,1% under första halvåret 2020.

Rörelsekapital och nettotillgångar

Rörelsekapitalet per den 30 juni 2021 uppgick till -16 512 Mkr (-14 757), motsvarande –13,7% (–15,3) av den annualiserade nettoomsättningen. Operativt rörelsekapital uppgick till 4 684 Mkr (4 688), motsvarande 3,9% (4,8) av den annualiserade nettoomsättningen, se sidan 21.

De genomsnittliga nettotillgångarna för första halvåret 2021 uppgick till 22 223 Mkr (27 868), motsvarande 18,7% (27,8) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 30 juni 2021 till 23 542 Mkr (27 931). Avkastningen på nettotillgångarna var 38,5% (0,4).

Nettoskuld
Mkr 30 jun. 2021 30 jun. 2020 31 dec. 2020
Kortfristiga lån 748 2 977 1 012
Kortfristig del av långfristiga lån 4 202 2 036 277
Kundfordringar med regressrätt 42 49 40
Kortfristig upplåning 4 992 5 062 1 329
Finansiella derivatskulder 148 180 210
Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 37 46 64
Total kortfristig upplåning 5 177 5 288 1 603
Långfristig upplåning 10 075 14 544 14 123
Total upplåning¹ 15 252 19 833 15 727
Kassa och bank 18 133 16 747 20 196
Kortfristiga placeringar 163 177 172
Finansiella derivattillgångar 134 177 81
Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter 17 17 18
Likvida medel² 18 446 17 117 20 467
Finansiell nettoskuld -3 194 2 716 -4 741
Leasingskulder 2 503 2 952 2 618
Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 1 647 5 183 3 679
Nettoskuld 955 10 851 1 556
Skuldsättningsgrad 0,04 0,64 0,08
Totalt eget kapital 21 437 17 080 18 709
Eget kapital per aktie, kr 74,59 59,43 65,10
Avkastning på eget kapital, % 29,5 24,5 34,1
Soliditet, % 24,6 21,6 23,6

¹ Varav räntebärande lån om 15 025 Mkr per den 30 juni 2021 och 19 557 Mkr per den 30 juni 2020.

² Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" om 1 000 miljoner euro, cirka 10 111 Mkr, som förfaller 2023, och en "revolving credit facility" om 10 000 Mkr som förfaller 2025.

Övrigt

Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.

Per den 30 juni 2021 uppgick antalet pågående mål till 3 130 (3 743) med totalt cirka 3 138 (cirka 3 779) käranden. Under

Risker och osäkerhetsfaktorer

En aktiv riskhantering är en förutsättning för att Electrolux ska kunna bedriva en framgångsrik verksamhet. Koncernen är exponerad för ett antal risker som inkluderar strategiska och externa risker men också affärsrisker såsom operationella och finansiella risker.

Den pågående globala pandemin genom spridningen av coronaviruset skapar osäkerhet och påverkar Electrolux verksamhet liksom tillgång och efterfrågan på marknaden. Begränsningar i leveranskedjan kan påverka koncernens finansiella resultat och marknadsandelar negativt vid uteblivna leveranser eller kvalitetsproblem.

Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i mer detalj i 2020 års årsredovisning: http://www.electroluxgroup.com/annualreport2020

andra kvartalet 2021 tillkom 330 nya mål med 332 käranden och 297 mål med cirka 297 käranden avfördes.

Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.

Hållbara innovationer för konsumentupplevelser

Innovation för att förbättra konsumentupplevelsen inom smak, klädvård och välbefinnande är en viktig drivkraft för långsiktig lönsam tillväxt. Electrolux innovativa produktportfölj, med ett starkt hållbarhetsfokus, gör det möjligt för konsumenter att leva bättre liv samtidigt som de också sparar energi, vatten och resurser. Produktportföljen liksom Electrolux väletablerade varumärken med en lång historia av innovation är konkurrenskraftiga tillgångar. Dessa gör det möjligt för företaget att också stärka sin position på tillväxtmarknader och inom eftermarknaden.

Djup konsumentinsikt är en konkurrensfördel i en tid med större konsumentmedvetenhet. Konsumenter prioriterar hållbarhet alltmer, och forskning visar att 2/3 av de globala konsumenterna är villiga att betala mer för hållbara varor1 . Electrolux mest resurseffektiva produkter har genomgående haft en högre marginal under många år och 2020 stod de för 26% av sålda produkter och 36% av bruttovinsten.

Ökad konkurrenskraft i Brasilien

Electrolux investerar 8 miljarder kronor i ett omfattande program som moderniserar tillverkningen, huvudsakligen genom modularisering och automatisering i Nord- och Latinamerika och Europa. Investeringen i kyl/frysfabriken i Curitiba i Brasilien, som färdigställdes 2020, är en del av programmet. Den resulterade i ökad konkurrenskraft genom stärkt position i det växande segmentet för två-dörrars kylskåp, samtidigt som flexibiliteten och kostnads- och resurseffektiviteten förbättrade.

Modularisering ökar innovationstakten

När fabriken I Curitiba byggdes om användes standardiserade och globala modulära produktplattformar. Modularisering av produktionen driver lönsam tillväxt då det ökar innovationstakten genom global teknik, ökar flexibiliteten och möjliggör ett vässat erbjudande med fler relevanta funktioner till en lägre kostnad med högsta kvalitet.

Nya produkter resulterade i ledande marknadsposition

Investeringen i Curitiba gjorde det möjligt att använda en ny innovativ och attraktiv produktplattform, inriktad mot marknaden för två-dörrars kylskåp, vilken står för en hög andel av den brasilianska marknadens försäljningsvolym. Dess fryskapacitet på 128 liter är den största i

marknadssegmentet och med vändbara och uttagbara hyllor fyller de en viktig funktion för konsumenters behov av plats och

flexibilitet. De förslutna lådorna bevarar varor färska längre och inverterad teknologi gör dem 45% mer energieffektivitet än lokal energistandard. Produkterna använder också köldmedel med lägre klimatpåverkan. Ett år efter lanseringen av åtta produkter 2019, intog Electrolux en ledande marknadsposition i Brasilien inom det frostfria segmentet med frys högst upp.

Ökad resurseffektivitet och säkerhet

Höghastighetsmaskiner integrerades i viktiga produktionsfaser, vissa mer än dubbelt så effektiva som tidigare utrustning samtidigt som de använder mindre material och energi. För produktionen i sin helhet har CO2-utsläpp minskats med 11% och vattenanvändningen med 12% sedan investeringen påbörjades 2017. Verktyg gjorda med 3D-teknik ökade injektionsmaskinernas produktivitet med 30% och minskade energikonsumtionen för att tillverka delarna.

Nivån av automatisering i produktionen ökade markant, från 4% till 23%, och ett nytt varulager byggdes, utrustad med toppmodern teknik. Den högre graden av automatisering minskade antalet olycksfallshändelser med cirka 10%, direkt arbetskraft med en fjärdedel och råmateriallagret med nästan 20%.

1 Eco Ethical Report, June 2019.

Hitta fler inspirerande business case om hur Electrolux levererar på sin strategi för lönsam tillväxt och nyckelfaktorerna för att skapa ökat värde i How we create value på vår webbsida.

www.electroluxgroup.com/en/category/investor-relations/how-we-create-value/

Juli 19. Electrolux justerar utdelningspolicy och föreslår utbetalning med 17 kronor per aktie genom ett inlösenförfarande

Electrolux offentliggör, efter en översyn av sin kapitalstruktur, en justerad utdelningspolicy på cirka 50% av årets resultat, ett förslag om ett automatiskt inlösenförfarande om 17 kronor per aktie och en avsikt att fatta beslut om återköp av aktier över tid.

"Electrolux har under de senaste åren genererat ett starkt kassaflöde genom förbättrad lönsamhet och hög kapitaleffektivitet, trots stora investeringar i att stärka bolagets produkt- och serviceerbjudande liksom i ökad interaktion med konsumenter för att stärka den organiska tillväxten", säger Staffan Bohman, styrelseordförande i AB Electrolux.

"Styrelsen har gjort en grundlig översyn av koncernens strategiska planer och nuvarande kapitalstruktur med främsta prioritet att behålla en hög kapacitet för värdeskapande organiska investeringar och selektiva förvärv. Eftersom koncernens finansiella ställning idag är mycket stark, har styrelsen också beslutat att dela ut en större del av det värde som skapats till våra aktieägare."

Baserat på översynen har styrelsen beslutat att justera utdelningspolicyn från det nuvarande målet om en utdelning som motsvarar minst 30% av årets resultat till cirka 50% av årets resultat.

Därutöver har styrelsen beslutat att föreslå en kontant utbetalning till aktieägarna genom ett automatiskt inlösenförfarande under andra halvåret 2021.

Vidare avser styrelsen att, utöver ordinarie aktieutdelning, framöver föreslå att stämman fattar beslut om ökade återköp av aktier med efterföljande indragning av aktier. Som ett första steg avser styrelsen att använda bemyndigandet från årsstämman 2021 att återköpa aktier. Detaljer om omfattning och längd avseende framtida återköpsprogram kommer att meddelas om och när de beslutas.

"Styrelsens mål är att behålla en "solid investment grade" rating, såsom definierat av ledande ratinginstitut, vilket innebär att koncernens nettoskuld över tid inte bör överstiga två (2) gånger EBITDA. Den justerade policyn för aktieutdelningar, den föreslagna utbetalningen genom aktieinlösen och planerade återköp av aktier är viktiga delar för att uppnå en optimal kapitalstruktur för koncernen", avslutar Staffan Bohman.

Information om det föreslagna inlösenförfarandet

Styrelsen har beslutat att föreslå att en extra bolagstämma fattar beslut om en utbetalning till aktieägarna om 17 kronor per aktie, motsvarande ett totalt belopp på cirka 4,9 miljarder kronor, genom ett automatiskt inlösenförfarande, varigenom varje aktie delas upp i en ordinarie aktie och en inlösenaktie. Den extra bolagsstämman kommer att hållas den 27 augusti 2021.

Föreslagen preliminär avstämningsdag för genomförande av uppdelningen av aktien är den 5 oktober 2021. Handel i inlösenaktier beräknas äga rum på Nasdaq Stockholm från och med den 6 oktober 2021 till och med den 22 oktober 2021, varefter inlösenaktien blir inlöst automatiskt. Utbetalning av inlösenbeloppet beräknas äga rum omkring den 28 oktober 2021, förutsatt godkännande av den extra bolagsstämman.

Kallelsen till den extra bolagsstämman inklusive de fullständiga villkoren för det föreslagna inlösenförfarandet kommer att offentliggöras omkring den 2 augusti 2021. Electrolux kommer också att publicera en informationsbroschyr om det föreslagna inlösenförfarandet på Electrolux hemsida

www.electroluxgroup.com/egm2021 omkring den 2 augusti 2021.

Återköpsprogram

Som nämnts ovan är det styrelsens avsikt att till bolagstämmor under flera kommande år föreslå återköp av aktier med efterföljande indragning av aktier i syfte att minska Electrolux aktiekapital.

Som ett första steg avser styrelsen att under 2021 initiera ett återköpsprogram i samband med slutförandet av det automatiska inlösenförfarandet, genom att använda bemyndigandet från årsstämman 2021 att återköpa egna Baktier upp till högst 10 procent av samtliga aktier utgivna av bolaget. Electrolux innehar för närvarande 21 522 858 egna Baktier, motsvarande omkring 7,0 procent av det totala antalet aktier i bolaget.

För mer information, se www.electroluxgroup.com

Moderbolaget AB Electrolux

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.

Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för första halvåret 2021 till 20 718 Mkr (17 515), varav 17 200 Mkr (14 188) avsåg försäljning till koncernbolag och 3 518 Mkr (3 327) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 1 941 Mkr (5 203) inklusive 916 Mkr (6 088) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 1 662 Mkr (5 380).

Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 334 Mkr (271). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 13 352 Mkr jämfört med 15 049 Mkr vid ingången av året.

Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 18 480 Mkr, jämfört med 19 453 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2020 uppgick till 2 299 Mkr, varav 1 150 Mkr har betalats ut under andra kvartalet 2021 och 1 150 Mkr har redovisats som en kortfristig skuld.

Moderbolagets resultat- och balansräkning presenteras på sidan 22.

Styrelsen samt verkställande direktören och koncernchefen försäkrar att delårsrapporten för perioden januari - juni 2021 ger en rättvisande översikt av moderbolaget AB Electrolux och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 20 juli 2021

AB Electrolux (publ) 556009-4178

Staffan Bohman Styrelsens ordförande

Petra Hedengran Styrelseledamot

Henrik Henriksson Styrelseledamot

Ulla Litzén Styrelseledamot

Karin Overbeck Styrelseledamot

Fredrik Persson Styrelseledamot

David Porter Styrelseledamot

Jonas Samuelson Styrelseledamot, verkställande direktör och koncernchef

Viveca Brinkenfeldt-Lever Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant

Peter Ferm Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant

Wilson Quispe Styrelsesuppleant, arbetstagarrepresentant

Revisorns granskningsrapport

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för AB Electrolux (publ) för perioden 1 januari - 30 juni 2021. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 20 juli 2021 Deloitte AB

Jan Berntsson Auktoriserad revisor

Koncernens rapport över totalresultat

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 30 303 23 476 59 329 50 054 115 960
Kostnad för sålda varor -24 260 -20 125 -47 111 -42 725 -93 689
Bruttoresultat 6 043 3 351 12 218 7 329 22 272
Försäljningskostnader -2 883 -2 443 -5 440 -5 063 -11 071
Administrationskostnader -1 182 -1 087 -2 405 -2 184 -5 116
Övriga rörelseintäkter/-kostnader 5 116 -92 -22 -307
Rörelseresultat 1 983 -62 4 281 60 5 778
Finansiella poster, netto -118 -188 -239 -359 -681
Resultat efter finansiella poster 1 865 -251 4 042 -299 5 096
Skatt -483 109 -1 103 71 -1 108
Periodens resultat, kvarvarande verksamhet 1 383 -141 2 939 -228 3 988
Periodens resultat, avvecklad verksamhet (se not 5) - - - 2 595 2 595
Periodens resultat, koncernen totalt 1 383 -141 2 939 2 367 6 584
Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat:
Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande
förpliktelser
491 41 1 976 -1 401 189
Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras -106 -25 -429 313 -46
385 16 1 546 -1 087 143
Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens
resultat:
Kassaflödessäkringar 1 2 -35 -4 32
Valutakursdifferenser -99 -1 286 785 -1 417 -3 326
Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att
omklassificeras 9 46 8 49 48
-88 -1 238 758 -1 372 -3 246
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 297 -1 222 2 304 -2 460 -3 103
Periodens totalresultat 1 679 -1 363 5 243 -92 3 481
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 1 382 -141 2 938 2 368 6 584
Minoritetsintressen 0 -0 1 -0 0
Totalt 1 383 -141 2 939 2 367 6 584
Periodens totalresultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 1 679 -1 363 5 243 -92 3 481
Minoritetsintressen 1 -0 1 -0 -0
Totalt 1 679 -1 363 5 243 -92 3 481
Resultat per aktie, kr
Före utspädning, kvarvarande verksamhet 4,81 -0,49 10,22 -0,79 13,88
Före utspädning, avvecklad verksamhet - - - 9,03 9,03
Före utspädning, koncernen totalt 4,81 -0,49 10,22 8,24 22,91
Efter utspädning, kvarvarande verksamhet 4,78 -0,49 10,18 -0,79 13,86
Efter utspädning, avvecklad verksamhet - - - 9,02 9,02
Efter utspädning, koncernen totalt 4,78 -0,49 10,18 8,23 22,88
Genomsnittligt antal aktier¹
Före utspädning, miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Efter utspädning, miljoner 288,9 287,4 288,7 287,7 287,7

¹ Genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.

Koncernens balansräkning

Mkr 30 jun. 2021 30 jun. 2020 31 dec. 2020
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar, ägda 21 171 21 243 20 452
Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt 2 250 2 635 2 351
Goodwill 6 566 6 685 6 369
Övriga immateriella tillgångar 3 684 3 582 3 480
Innehav i intresseföretag 286 389 274
Uppskjutna skattefordringar 5 653 7 136 6 064
Finansiella anläggningstillgångar 69 82 65
Tillgångar i pensionsplaner 1 772 1 015 1 272
Övriga anläggningstillgångar 877 1 398 878
Summa anläggningstillgångar 42 328 44 165 41 205
Varulager 19 227 14 315 13 213
Kundfordringar 20 598 15 813 19 944
Skattefordringar 820 794 894
Derivatinstrument 228 226 135
Övriga omsättningstillgångar 4 094 4 020 3 846
Kortfristiga placeringar 163 177 172
Kassa och bank 18 133 16 747 20 196
Summa omsättningstillgångar 63 262 52 091 58 399
Summa tillgångar 105 590 96 255 99 604
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare:
Aktiekapital 1 545 1 545 1 545
Övrigt tillskjutet kapital 2 905 2 905 2 905
Övriga reserver -3 834 -2 724 -4 593
Balanserade vinstmedel 20 814 15 347 18 846
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 21 430 17 073 18 702
Minoritetsintresse 8 7 7
Summa eget kapital 21 437 17 080 18 709
Långfristig upplåning 10 075 14 544 14 123
Långfristiga leasingskulder 1 691 2 123 1 834
Uppskjutna skatteskulder 501 462 476
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 3 419 6 199 4 951
Övriga avsättningar 4 761 5 452 5 567
Summa långfristiga skulder 20 448 28 780 26 952
Leverantörsskulder 35 141 25 440 31 306
Skatteskulder 1 652 787 562
Beslutad utdelning 1 150 - -
Övriga skulder 17 170 15 620 17 114
Kortfristig upplåning 4 992 5 062 1 329
Kortfristiga leasingskulder 811 829 784
Derivatinstrument 206 263 332
Övriga avsättningar 2 582 2 396 2 516
Summa kortfristiga skulder 63 704 50 396 53 943
Summa eget kapital och skulder 105 590 96 255 99 604

Förändring av koncernens eget kapital

Sex månader Sex månader
Mkr 2021 2020 Helår 2020
Ingående balans 18 709 22 574 22 574
Periodens totalresultat 5 243 -92 3 481
Aktierelaterad ersättning -216 2 70
Utdelning till moderbolagets aktieägare¹ -2 299 -5 403 -7 415
Utdelning till minoritetsägare -0 -0 -0
Förvärv av minoritetsintresse -0 -0 -0
Totala transaktioner med aktieägare -2 515 -5 402 -7 346
Utgående balans 21 437 17 080 18 709

1 2020 inkluderar utdelning till aktieägare med 2 012 Mkr samt utdelning av Electrolux Professional AB om 5 403 Mkr, vilket motsvarar marknadsvärdet på Electrolux Professional vid notering på Nasdaq Stockholm den 23 mars, 2020.

Koncernens kassaflödesanalys

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 1 983 -62 4 281 60 5 778
Avskrivningar¹ 1 085 1 168 2 177 2 375 4 587
Övriga ej kassapåverkande poster 106 90 203 294 442
Betalda finansiella poster, netto² -155 -175 -240 -296 -596
Betald skatt -553 -88 -813 -307 -1 132
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar
av rörelsekapital
2 466 932 5 608 2 126 9 079
Förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager -2 092 1 638 -5 560 1 308 1 236
Förändring av kundfordringar 598 1 268 -37 3 684 -2 401
Förändring av leverantörsskulder -374 -5 490 2 971 -7 172 1 737
Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar 1 465 2 533 -703 -1 229 2 279
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital -403 -51 -3 328 -3 409 2 852
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 063 881 2 280 -1 283 11 932
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter -0 -0 -0 -0 -8
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -988 -829 -1 589 -1 772 -4 325
Investeringar i produktutveckling -112 -151 -236 -285 -563
Investeringar i mjukvaror och övriga immateriellatillgångar -192 -100 -283 -176 -450
Övrigt -23 57 70 97 230
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 315 -1 023 -2 038 -2 137 -5 115
Kassaflöde från den löpande verksamheten och
investeringsverksamheten 748 -142 242 -3 420 6 816
Finansieringsverksamheten
Förändring av kortfristiga placeringar -1 1 9 13 16
Förändring av kortfristiga lån -187 -84 -393 2 061 -308
Långfristig nyupplåning - 5 271 - 9 793 9 793
Amortering av långfristiga lån³ -139 -1 752 -217 -2 830 -4 555
Betalning av leasingskulder -218 -230 -438 -468 -911
Utdelning -1 150 - -1 150 - -2 012
Aktierelaterad ersättning 7 - -280 - 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 688 3 206 -2 469 8 568 2 023
Periodens kassaflöde, kvarvarande verksamhet -940 3 064 -2 227 5 148 8 839
Periodens kassaflöde, avvecklad verksamhet (se not 5) - - - 1 177 1 177
Periodens kassaflöde, koncernen totalt -940 3 064 -2 227 6 325 10 016
Kassa och bank vid periodens början 19 121 13 961 20 196 11 458 11 458
Kursdifferenser i kassa och bank -48 -279 164 -425 -677
Kassa och bank i avvecklad verksamhet - - - -611 -611
Kassa och bank vid periodens slut 18 133 16 747 18 133 16 747 20 196

¹ För perioden 1 januari till 30 juni: avskrivningar avseende nyttjanderätter uppgick till -418 Mkr (-448).

² För perioden 1 januari till 30 juni: erhållna räntor och liknande poster 20 Mkr (38), betalda räntor och liknade poster –156 Mkr (–234) och andra betalda/ erhållna finansiella poster -56 Mkr (-43). Betalda räntor avseende leasingskulder -47 Mkr (-57).

³ I perioden 1 januari till 30 juni, 2020, samt Kv2 2020 ingår återköp av lån om 1 604 Mkr. I perioden 1 januari till 31 december, 2020 ingår återköp av lån inklusive tidig återbetalning av lån om 3 085 Mkr.

Nyckeltal

Sex månader Sex månader
Mkr om ej annat anges Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 30 303 23 476 59 329 50 054 115 960
Organisk tillväxt, % 39,1 -16,6 30,7 -11,0 3,2
EBITA 2 173 146 4 665 487 6 603
EBITA-marginal, % 7,2 0,6 7,9 1,0 5,7
Rörelseresultat 1 983 -62 4 281 60 5 778
Rörelsemarginal, % 6,5 -0,3 7,2 0,1 5,0
Rörelsemarginal exkl. engångsposter,%¹ 6,5 -0,3 7,2 0,1 5,0
Resultat efter finansiella poster 1 865 -251 4 042 -299 5 096
Periodens resultat 1 383 -141 2 939 -228 3 988
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -988 -829 -1 589 -1 772 -4 325
Operativt kassaflöde efter investeringar 1 456 122 1 295 -2 816 8 552
Resultat per aktie, kr² 4,81 -0,49 10,22 -0,79 13,88
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år³ - - 5,3 3,6 4,5
Avkastning på nettotillgångar, %³ - - 38,5 0,4 22,6
Nettoskuld 955 10 851 955 10 851 1 556
Skuldsättningsgrad 0,04 0,64 0,04 0,64 0,08
Genomsnittligt antal anställda 52 019 44 602 51 623 45 628 47 543
Totalt koncernen, inklusive avvecklad verksamhet⁴
Periodens resultat 1 383 -141 2 939 2 367 6 584
Resultat per aktie, kr² 4,81 -0,49 10,22 8,24 22,91
Eget kapital per aktie, kr 74,59 59,43 74,59 59,43 65,10
Avkastning på eget kapital, %⁵ - - 29,5 24,5 34,1
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux,
miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4

¹ Första halvåret 2021 och 2020 samt helåret 2020 inkluderar inte några engångsposter. För mer information om engångsposter under tidigare år, se sidan 24.

² Före utspädning.

³ För att underlätta jämförelse har tillgångar och skulder hänförliga till Electrolux Professional exkluderats från nettotillgångarna för alla perioder.

4 Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information se Not 5

5Avkastning på eget kapital för första halvåret 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till -0,1 %.

För definitioner se sidorna 27–28

Valutakurser

SEK 30 jun. 2021 30 jun. 2020 31 dec. 2020
Valutakurs Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag
ARS 0,0925 0,0889 0,1494 0,1330 0,1320 0,0973
AUD 6,45 6,38 6,37 6,42 6,34 6,28
BRL 1,57 1,70 1,99 1,71 1,81 1,58
CAD 6,72 6,87 7,08 6,85 6,84 6,41
CHF 9,25 9,21 9,98 9,85 9,77 9,26
CLP 0,0116 0,0116 0,0119 0,0115 0,0116 0,0115
CNY 1,30 1,32 1,37 1,32 1,33 1,25
EUR 10,13 10,11 10,64 10,49 10,48 10,06
GBP 11,64 11,78 12,19 11,50 11,83 11,14
HUF 0,0283 0,0288 0,0308 0,0294 0,0298 0,0276
MXN 0,4165 0,4288 0,4527 0,4045 0,4317 0,4126
RUB 0,1127 0,1165 0,1393 0,1318 0,1275 0,1095
THB 0,2726 0,2653 0,3057 0,3031 0,2938 0,2735
USD 8,40 8,51 9,63 9,37 9,18 8,19

Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 Helår 2021 Kv1 2020 Kv2 2020 Kv3 2020 Kv4 2020 Helår 2020
Europa
Nettoomsättning 11 637 11 721 10 908 8 888 12 317 13 925 46 038
Försäljningstillväxt,% 14,1 37,3 0,3 -14,2 15,7 9,3 3,3
EBITA 1 166 1 057 600 290 1 565 1 362 3 816
EBITA-marginal, % 10,0 9,0 5,5 3,3 12,7 9,8 8,3
Rörelseresultat 1 122 1 013 558 244 1 522 1 319 3 643
Rörelsemarginal, % 9,6 8,6 5,1 2,8 12,4 9,5 7,9
Nordamerika
Nettoomsättning 9 002 10 132 8 409 8 537 10 993 10 281 38 219
Försäljningstillväxt,% 22,9 33,7 -13,1 -17,9 8,6 29,2 0,9
EBITA 543 602 -247 -126 1 033 752 1 413
EBITA-marginal, % 6,0 5,9 -2,9 -1,5 9,4 7,3 3,7
Rörelseresultat 493 558 -299 -173 990 697 1 215
Rörelsemarginal, % 5,5 5,5 -3,6 -2,0 9,0 6,8 3,2
Latinamerika
Nettoomsättning 4 516 4 782 3 826 2 822 4 779 5 488 16 915
Försäljningstillväxt,% 58,3 90,4 -1,9 -24,2 37,8 25,4 10,0
EBITA 464 371 32 -141 481 464 837
EBITA-marginal, % 10,3 7,8 0,8 -5,0 10,1 8,5 4,9
Rörelseresultat 423 327 -15 -183 440 424 666
Rörelsemarginal, % 9,4 6,8 -0,4 -6,5 9,2 7,7 3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern
och Afrika
Nettoomsättning 3 871 3 668 3 434 3 230 3 916 4 209 14 788
Försäljningstillväxt,% 20,1 17,8 -3,2 -10,9 10,1 11,5 2,3
EBITA 416 333 78 188 484 403 1 153
EBITA-marginal, % 10,7 9,1 2,3 5,8 12,4 9,6 7,8
Rörelseresultat 393 312 44 159 459 376 1 038
Rörelsemarginal, % 10,1 8,5 1,3 4,9 11,7 8,9 7,0
Koncerngemensamma kostnader etc. -134 -226 -165 -109 -191 -318 -783
Totalt, kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 29 026 30 303 26 578 23 476 32 004 33 902 115 960
Försäljningstillväxt,% 23,0 39,3 -5,1 -16,6 15,3 17,7 3,3
EBITA 2 492 2 173 340 146 3 416 2 701 6 603
EBITA-marginal,% 8,6 7,2 1,3 0,6 10,7 8,0 5,7
Rörelseresultat 2 297 1 983 122 -62 3 220 2 498 5 778
Rörelsemarginal, % 7,9 6,5 0,5 -0,3 10,1 7,4 5,0
Totalt koncernen, inklusive avvecklad
verksamhet¹
Periodens resultat, koncernen totalt 1 556 1 383 2 509 -141 2 356 1 860 6 584
Resultat per aktie, koncernen totalt, SEK² 5,41 4,81 8,73 -0,49 8,20 6,47 22,91

¹ Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information se Not 5.

² Före utspädning.

Nettoomsättning per affärsområde

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Europa 11 721 8 888 23 357 19 796 46 038
Nordamerika 10 132 8 537 19 134 16 946 38 219
Latinamerika 4 782 2 822 9 298 6 648 16 915
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 3 668 3 230 7 540 6 664 14 788
Totalt, kvarvarande verksamhet 30 303 23 476 59 329 50 054 115 960

Förändring i nettoomsättning per affärsområde, %

Kv2 2021 Sex månader Sex månader 2021
Förändring mot samma period föregående år, % Kv2 2021 valutajusterad 2021 valutajusterad
Europa 32 37 18 25
Nordamerika 19 34 13 28
Latinamerika 69 90 40 73
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 14 18 13 19
Total förändring, kvarvarande verksamhet 29 39 19 31

Rörelseresultat per affärsområde

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Europa 1 013 244 2 135 802 3 643
Marginal, % 8,6 2,8 9,1 4,1 7,9
Nordamerika 558 -173 1 052 -472 1 215
Marginal, % 5,5 -2,0 5,5 -2,8 3,2
Latinamerika 327 -183 750 -198 666
Marginal, % 6,8 -6,5 8,1 -3,0 3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 312 159 705 203 1 038
Marginal, % 8,5 4,9 9,3 3,0 7,0
Koncerngemensamma kostnader etc. -226 -109 -361 -275 -783
Rörelseresultat, kvarvarande verksamhet 1 983 -62 4 281 60 5 778
Marginal, % 6,5 -0,3 7,2 0,1 5,0

Förändring i rörelseresultat per affärsområde, Mkr

Kv2 2021 Sex månader Sex månader 2021
Förändring mot samma period föregående år, Mkr Kv2 2021 valutajusterad 2021 valutajusterad
Europa 768 798 1 333 1 410
Nordamerika 731 704 1 524 1 461
Latinamerika 510 484 948 958
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 153 153 502 501
Koncerngemensamma kostnader etc. -117 -117 -86 -109
Total förändring, kvarvarande verksamhet 2 046 2 021 4 221 4 221

Rörelsekapital och nettotillgångar

Mkr 30 jun. 2021 30 jun. 2020 31 dec. 2020
Varulager 19 227 16,0 14 315 14,8 13 213 12,3
Kundfordringar 20 598 17,1 15 813 16,4 19 944 18,6
Leverantörsskulder -35 141 -29,2 -25 440 -26,3 -31 306 -29,2
Operativt rörelsekapital 4 684 3,9 4 688 4,8 1 851 1,7
Avsättningar -7 343 -7 848 -8 083
Förutbetalda och upplupna
intäkter och kostnader -12 631 -10 762 -12 777
Skatt och övriga tillgångar och
skulder -1 221 -835 -181
Rörelsekapital -16 512 -13,7 -14 757 -15,3 -19 191 -17,9
Materiella anläggningstillgångar,
ägda 21 171 21 243 20 452
Materiella anläggningstillgångar,
nyttjanderätt 2 250 2 635 2 351
Goodwill 6 566 6 685 6 369
Övriga anläggningstillgångar 4 915 5 451 4 696
Uppskjutna skatteskulder och -
tillgångar 5 151 6 674 5 588
Nettotillgångar 23 542 19,6 27 931 28,9 20 265 18,9
Annualiserad nettoomsättning
beräknad till balansdagskurs 120 218 96 669 107 142
Genomsnittliga nettotillgångar 22 223 18,7 27 868 27,8 25 563 22,0
Annualiserad nettoomsättning
beräknad till genomsnittskurs 118 658 100 107 115 960

¹ Avser annualiserad nettoomsättning.

Nettotillgångar per affärsområde

Tillgångar Skulder och eget kapital Nettotillgångar
30 jun. 30 jun. 31 dec. 30 jun. 30 jun. 31 dec. 30 jun. 30 jun. 31 dec.
Mkr 2021 2020 2020 2021 2020 2020 2021 2020 2020
Europa 27 883 24 364 25 796 25 889 20 657 24 390 1 994 3 707 1 406
Nordamerika 24 087 22 616 20 667 16 338 14 430 14 582 7 749 8 187 6 086
Latinamerika 13 055 10 138 11 190 7 835 4 538 6 663 5 219 5 600 4 526
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och
Afrika 12 109 11 133 11 414 7 328 5 801 7 418 4 781 5 333 3 996
Övrigt¹ 8 238 9 871 8 798 4 439 4 767 4 546 3 799 5 104 4 252
Totalt operativa tillgångar och skulder 85 371 78 124 77 865 61 829 50 192 57 599 23 542 27 931 20 265
Likvida medel 18 446 17 117 20 467 - - - - - -
Total upplåning - - - 15 252 19 833 15 727 - - -
Leasingskulder - - - 2 503 2 952 2 618 - - -
Pensionstillgångar och skulder 1 772 1 015 1 272 3 419 6 199 4 951 - - -
Beslutad utdelning - - - 1 150 - - - - -
Totalt eget kapital - - - 21 437 17 080 18 709 - - -
Totalt 105 590 96 255 99 604 105 590 96 255 99 604 - - -

¹ Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.

Moderbolagets resultaträkning

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 10 467 7 837 20 718 17 515 40 621
Kostnad för sålda varor -8 632 -7 152 -17 259 -15 449 -34 106
Bruttoresultat 1 835 685 3 459 2 066 6 515
Försäljningskostnader -838 -842 -1 610 -1 597 -3 582
Administrationskostnader -380 -450 -821 -887 -2 096
Övriga rörelsekostnader - -7 - -7 -382
Rörelseresultat 617 -614 1 028 -425 455
Finansiella intäkter 980 894 1 055 6 371 7 248
Finansiella kostnader -64 -434 -142 -743 -1 066
Finansiella poster netto 916 460 913 5 628 6 182
Resultat efter finansiella poster 1 533 -154 1 941 5 203 6 637
Bokslutsdispositioner -5 14 -24 35 -36
Resultat före skatt 1 528 -140 1 917 5 238 6 601
Skatt -156 181 -255 142 -137
Periodens resultat 1 372 41 1 662 5 380 6 464

Moderbolagets balansräkning

Mkr 30 jun. 2021 30 jun. 2020 31 dec. 2020
Tillgångar
Anläggningstillgångar 33 625 34 210 33 674
Omsättningstillgångar 37 624 35 993 37 838
Summa tillgångar 71 249 70 203 71 512
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 5 843 5 660 5 724
Fritt eget kapital 18 480 20 476 19 453
Summa eget kapital 24 323 26 136 25 177
Obeskattade reserver 556 435 547
Avsättningar 1 537 1 510 1 550
Långfristiga skulder 10 098 14 517 14 128
Kortfristiga skulder 34 735 27 605 30 110
Summa eget kapital och skulder 71 249 70 203 71 512

Aktier

Aktier ägda av Aktier ägda av
Antal aktier A-aktier B-aktier Aktier, totalt Electrolux övriga aktieägare
Antal aktier per den 1 januari 2021 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
Antal aktier per den 30 juni 2021 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
% av antal aktier 7,0%

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Electrolux delårsrapporter innehåller finansiella rapporter i sammandrag. För koncernen innebär detta huvudsakligen att notupplysningarna är begränsade jämfört med de finansiella rapporter som presenteras i årsredovisningen. För moderbolaget innebär det att de finansiella rapporterna generellt presenteras i förkortade versioner och med begränsade notupplysningar jämfört med årsredovisningen.

Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tillämpats i upprättandet av årsredovisningen 2020, bortsett från ändrade standarder som gäller från 1 januari 2021. Ändringarna har inte haft någon materiell inverkan på de finansiella rapporterna. Se avsnittet "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2020" i Årsredovisningen 2020 för mer information.

Not 2 Uppdelning av intäkter

Electrolux tillverkar och säljer vitvaror, främst på grossistmarknaden, till kunder som är återförsäljare. Electrolux produkter inkluderar kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, dammsugare, luftkonditioneringsapparater och små hushållsapparater. Electrolux har fyra regionala affärsområden med fokus på konsumentprodukter.

Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, när kontrollen över produkterna har överförts. Intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll redovisas när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. Försäljning av tjänster utgör inte en väsentlig del av koncernens totala nettoomsättning.

Geografi och produktkategori bedöms som viktiga attribut i uppdelningen av Electrolux intäkter. Affärsområdena, vilka också utgör koncernens segment, är geografiskt indelade: Europa, Nordamerika, Latinamerika samt Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. För information per affärsområde, se sidorna 5–6. I tillägg presenteras nedan nettoomsättning fördelad på produktområden Taste (matlagningsprodukter), Care (disk- och tvättprodukter) och Wellbeing (bl.a. städprodukter och små

apparater).

Mkr Sex månader 2021 Sex månader 2020
Produktområden
Taste 36 033 30 478 70 593
Care 17 401 14 641 34 298
Wellbeing 5 895 4 935 11 069
Totalt 59 329 50 054 115 960

Not 3 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder

30 jun. 2021 30 jun. 2020 31 dec. 2020
Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört
Mkr värde värde värde värde värde värde
Per kategori
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 229 229 245 245 225 225
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde 38 733 38 733 32 574 32 574 40 152 40 152
Derivat, finansiella tillgångar till verkligt värde via
resultatet 228 228 219 219 89 89
Derivat, säkringsredovisning - - 7 7 46 46
Finansiella tillgångar totalt 39 190 39 190 33 045 33 045 40 512 40 512
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde 49 909 50 208 45 288 45 046 47 123 46 758
Derivat, finansiella skulder till verkligt värde via resultatet 198 198 260 260 329 329
Derivat, säkringsredovisning 8 8 3 3 3 3
Finansiella skulder totalt 50 115 50 414 45 551 45 309 47 455 47 090

Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.

Verkligt värdeestimat

Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.

I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:

Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 30 juni 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 160 Mkr (163) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 30 juni 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 228 Mkr (226) och de finansiella skulderna till 206 Mkr (263).

Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Den 30 juni 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 3 till 69 Mkr (82) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Not 4 Ställda säkerheter, eventual tillgångar och -förpliktelser

Mkr 30 jun.
2021
30 jun.
2020
31 dec.
2020
Koncernen
Ställda säkerheter - 37 -
Borgensåtaganden och andra
förpliktelser 1 016 948 893
Moderbolaget
Ställda säkerheter - - -
Borgensåtaganden och andra
förpliktelser 980 956 927

Rättsliga processer – uppdatering

Uppdatering gällande beslut meddelat av den italienska miljömyndigheten under 2019 om vissa saneringsåtgärder med anledning av miljöföroreningar kopplade till en fabriksfastighet i Aviano (Italien), som tidigare ägts av Electrolux dotterbolag INFA s.p.a ("INFA"). Som framgår av not 25 i årsredovisningen 2020 överklagades beslutet av den nuvarande verksamhetsutövaren Sarinox s.p.a ("Sarinox") till den administrativa domstolen i Trieste och under 2020 dömde den administrativa domstolen till förmån för Sarinox. Under första kvartalet 2021 överklagades domen av det italienska miljödepartementet. Någon reserv avseende detta ärende har inte redovisats.

Uppdatering avseende tvist i USA om tull på tvättmaskiner tillverkade av Electrolux i Mexiko och importerade till USA mellan februari 2016 och januari 2017. Som tidigare rapporterats har Electrolux överklagat USA:s handelsdepartements (DOC) beslut om en kraftigt ökad tullsats på 72,41% avseende de berörda tvättmaskinerna. I november 2020 höll en skiljenämnd utsedd av NAFTA sekretariatet en muntlig förhandling och i april 2021 beslöt skiljenämnden att återförvisa ärendet till DOC för omprövning och komplettering av information innan skiljenämndens granskning fortsätter. Electrolux anser att bolaget har starka grunder för sitt överklagande och att det är mer sannolikt än inte att Electrolux vinner överklagandet, och har därför inte redovisat någon reserv relaterad till detta ärende. Det är dock inte möjligt att ge en försäkran om att överklagandet kommer att bli framgångsrikt, eftersom överklaganden av denna typ av administrativa beslut i sig alltid är utmanande.

För mer information om dessa ärenden och andra eventualförpliktelser, se not 25 i årsredovisningen 2020.

Not 5 Avvecklad verksamhet

Avvecklad verksamhet

Affärsområde Electrolux Professional avknoppades från Electrolux-koncernen under första kvartalet 2020 när det utdelades till aktieägarna och noterades på Nasdaq Stockholm den 23 mars, 2020. Resultatet från utdelningen utgörs av skillnaden mellan redovisat värde på de utdelade tillgångarna och redovisat värde på skulden avseende beslutad utdelning, motsvarande marknadsvärdet på Electrolux Professional vid noteringstillfället. För mer information se not 1 och not 26 i årsredovisningen 2020. Resultaträkning och kassaflöde som presenteras nedan motsvarar Electrolux Professionals bidrag till Electroluxkoncernens finansiella information fram till separationen den 23 mars 2020.

Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning - - - 1 884 1 884
Kostnad för sålda varor - - - -1 191 -1 191
Bruttoresultat - - - 693 693
Försäljningskostnader - - - -349 -349
Administrationskostnader - - - -161 -161
Övriga rörelseintäkter och -kostnader - - - 2 2
Rörelseresultat - - - 185 185
Finansiella poster, netto - - - -1 -1
Resultat efter finansiella poster - - - 184 184
Skatt - - - -40 -40
Periodens resultat, Electrolux Professional - - - 144 144
Omklassificering av valutakursdifferenser från övrigt
totalresultat - - - 72 72
Resultat från utdelning av Electrolux Professional - - - 2 379 2 379
Periodens resultat, avvecklad verksamhet - - - 2 595 2 595
Sex månader Sex månader
Mkr Kv2 2021 Kv2 2020 2021 2020 Helår 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten - - - 68 68
Kassaflöde från investeringsverksamheten - - - -87 -87
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - - - 1 195 1 195
Periodens kassaflöde - - - 1 177 1 177

Årlig utveckling per affärsområde

Europa
Nettoomsättning
39 097
39 231
43 321
45 420
Rörelseresultat
2 794
2 772
2 128
2 493
Rörelsemarginal, %
7,1
7,1
4,9
5,5
Nordamerika
46 038
3 643
7,9
38 219
1 215
3,2
16 915
Nettoomsättning
44 914
42 083
39 804
38 954
Rörelseresultat
2 657
2 796
1 104
-516
Rörelsemarginal, %
5,9
6,6
2,8
-1,3
Latinamerika
Nettoomsättning
16 384
18 277
17 963
19 653
Rörelseresultat
-111
483
492
1 821
666
Rörelsemarginal, %
-0,7
2,6
2,7
9,3
3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning
13 833
13 457
14 375
14 954
14 788
Rörelseresultat
673
1 077
979
446
1 038
Rörelsemarginal, %
4,9
8,0
6,8
3,0
7,0
Övrigt
Koncerngemensamma kostnader m.m.
-693
-775
-527
-1 055
-783
Totalt, kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning
114 228
113 048
115 463
118 981
115 960
Rörelseresultat
5 320
6 353
4 176
3 189
5 778
Marginal, %
4,7
5,6
3,6
2,7
5,0
Engångsposter i rörelseresultatet²
2016
2017
2018³
2019⁴
2020
Europa
-
-
-747
-752
-
Nordamerika
-
-
-596
-1 071
-
Latinamerika
-
-
-
1 101
-
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
-
-
-
-398
-
Koncerngemensamma kostnader
-
-
-
-224
-
Totalt, kvarvarande verksamhet
-
-
-1 343
-1 344
-

¹ 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15.

² För mer information, se not 7 i årsredovisningarna.

3 Engångsposter 2018: -596 Mkr avser konsolideringen av tillverkningen av frysar i Nordamerika, -747 Mkr avser affärsområde Europa och inkluderar böter om -493 Mkr gällande en utredning som bedrivs av den franska konkurrensmyndigheten, samt en kostnad om -254 Mkr gällande ett ofördelaktigt domstolsbeslut i Frankrike. 4 Engångsposter 2019 inkluderar -829 Mkr som avser konsolideringen av tillverkning av matlagningsprodukter i Nordamerika och -225 Mkr som avser stängningen av en produktionslinje av kylskåpsprodukter Latinamerika, återvunnen försäljningsskatt i Brasilien om 1 403 Mkr, förlikning i USA om -197 Mkr och

omstruktureringskostnader för effektiviseringsåtgärder och outsourcingprojekt inom samtliga affärsområden och koncerngemensamma kostnader om -1 496 Mkr.

Fem år i sammandrag

Koncernen totalt 2016–2018 och kvarvarande verksamhet 2018 (omräknad)-2020

Omräknad
Mkr om ej annat anges 2016 2017¹ 2018 2018² 2019³ 2020
Nettoomsättning 121 093 120 771 124 129 115 463 118 981 115 960
Organisk tillväxt, % -1,1 -0,4 1,3 1,2 -1,0 3,2
Rörelseresultat 6 274 7 407 5 310 4 176 3 189 5 778
Rörelsemarginal, % 5,2 6,1 4,3 3,6 2,7 5,0
Resultat efter finansiella poster 5 581 6 966 4 887 3 754 2 456 5 096
Periodens resultat 4 493 5 745 3 805 2 854 1 820 3 988
Engångsposter i rörelseresultatet⁴ - - -1 343 -1 343 -1 344 -
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -2 830 -3 892 -4 650 -4 506 -5 320 -4 325
Operativt kassaflöde efter investeringar 9 140 6 877 3 649 2 646 2 280 8 552
Resultat per aktie, kr⁵ 15,64 19,99 13,24 9,93 6,33 13,88
Eget kapital per aktie, kr 61,72 71,26 75,67 - 78,55 65,10
Utdelning per aktie, kr 7,50 8,30 8,50 8,50 7,00 8,00
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 5,8 5,9 5,3 5,6 4,5 4,5
Avkastning på nettotillgångar, % 29,9 36,0 22,7 20,2 12,0 22,6
Avkastning på eget kapital, %⁶ 29,4 31,9 18,2 - 11,4 34,1
Nettoskuld 360 197 1 825 - 7 683 1 556
Skuldsättningsgrad 0,02 0,01 0,08 - 0,34 0,08
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux,
miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Genomsnittligt antal anställda 55 400 55 692 54 419 51 253 48 652 47 543

1 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15. 2 Exklusive avvecklad verksamhet.

3 Eget kapital i nyckeltalsberäkningarna inkluderar avvecklad verksamhet

4 För mer information se tabell på sidan 24 och not 7 i årsredovisningarna.

5 Före utspädning.

6 Avkastning på eget kapital för helåret 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 21,7 %.

Finansiella mål över en konjunkturcykel

Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.

Finansiella mål

  • Rörelsemarginal på minst 6%
  • Kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger
  • Avkastning på nettotillgångar >20%
  • Genomsnittlig årlig försäljningstillväxt på minst 4%

Definitioner

Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. På nästa sida finns en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.

Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått

Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.

Definitioner (forts.)

Tillväxtmått

Förändring i nettoomsättning

Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.

Försäljningstillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutaomräkningseffekter.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutakurseffekter, förvärv och avyttringar.

Förvärv

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.

Avyttringar

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av nettoomsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.

Avkastningsmått

EBITA Rörelseresultat exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar.

EBITA marginal EBITA i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) exklusive engångsposter Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter i procent av nettoomsättning.

Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar

Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Kapitalmått

Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.

Soliditet

Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.

Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.

Aktierelaterade mått

Resultat per aktie före utspädning Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Resultat per aktie efter utspädning

Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning, exklusive aktier ägda av Electrolux.

Eget kapital per aktie

Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Kapitalbegrepp

Likvida medel Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella

derivattillgångar1 samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1 .

Operativt rörelsekapital

Lager och kundfordringar minskat med leverantörsskulder.

Rörelsekapital

Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Nettotillgångar

Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Total upplåning

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Total kortfristig upplåning Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Räntebärande skulder

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1 .

Finansiell nettoskuld

Total upplåning minskat med likvida medel.

Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.

Nettoskuld

Finansiell nettoskuld, leasingskulder och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser. Övriga mått

Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.

Engångsposter

Materiella engångsposter i rörelseresultatet vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens resultat jämförs med tidigare perioder.

1 Se tabell Nettoskuld på sidan 8.

Information till aktieägare

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar

till resultatet för andra kvartalet 2021. Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux webbsida www.electroluxgroup.com/ir

Telefonkonferens 09.00

En telefonkonferens hålls idag den 20 juli kl. 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Therese Friberg.

För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 566 426 51, Sverige +44 3333 000 804, Storbritannien och övriga Europa +1 631 9131 422, USA Använd deltagarkoden: 67236691#

Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir

Länk till webbsändning: https://edge.media-server.com/mmc/p/spzkrugz

För mer information kontakta: Sophie Arnius, Head of Investor Relations 070 590 80 72

Kalender 2021

Extra bolagsstämma 27 augusti

Delårsrapport januari - september 27 oktober

Denna rapport innehåller framtidsinriktade uttalanden som reflekterar bolagets nuvarande förväntningar. Även om bolaget anser att förväntningarna som reflekteras i sådana framtidsinriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att förväntningarna kommer att visa sig vara korrekta eftersom de är föremål för risker och osäkerheter som skulle kunna innebära att faktiska resultat avviker väsentligt beroende på ett antal olika faktorer. Sådana faktorer inkluderar, men begränsas inte till, förändringar i konsumenternas efterfrågan, förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, begränsningar i inköp och produktion, valutakursförändringar, utveckling avseende produktansvarstvister, förändringar i den regulatoriska miljön och andra myndighetsåtgärder.

Framtidsinriktade uttalanden avser endast förväntningar per det datum de gjordes, och utöver vad som krävs enligt tillämplig lag åtar sig bolaget inget ansvar för att uppdatera något av dem i händelse av ny information eller framtida händelser.

AB Electrolux (publ) 556009–4178 Postadress: 105 45 Stockholm, Sverige Besöksadress: S:t Göransgatan 143, Stockholm Telefon: +46 (0)8 738 60 00

Webbsida: www.electroluxgroup.com

Shape living for the better

Electrolux är ett ledande globalt vitvaruföretag som i mer än 100 år gjort livet bättre för miljontals människor. Vi utvecklar nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi strävar ständigt efter att leda utvecklingen mot ett mer hållbart samhälle genom våra produkter och vår verksamhet. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG och Frigidaire, säljer vi ca 60 miljoner produkter till hushåll på ca 120 marknader varje år. Under 2020 hade Electrolux en omsättning på 116 miljarder kronor och cirka 48 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com.