Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Electrolux Earnings Release 2018

Feb 1, 2019

2907_10-k_2019-02-01_e3708282-4bbc-4bcb-8e8e-03696cfdd9f1.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Goda framsteg på en utmanande marknad

  • Nettoomsättningen uppgick till 34 425 Mkr (32 580). Försäljningstillväxten uppgick till 2,5%, vilket var ett resultat av prishöjningar och mixförbättringar för flertalet affärsområden.
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 963 Mkr (2 065) motsvarande en marginal på 5,7% (6,3). Fyra affärsområden uppnådde en marginal på över 6%.
  • Exklusive en engångspost om +71 Mkr, som hänför sig till den avslutade franska konkurrensmyndighetens utredning, uppgick rörelseresultatet till 1 892 Mkr, motsvarande en marginal på 5,5% (6,3).
  • Ett positivt bidrag till resultatet från volym/pris/mix inom alla affärsområden uppvägde delvis högre inköpskostnader och negativa valutaeffekter.
  • Vitvaror Nordamerika påverkades av en högre kostnadsinflation från handelstariffer och en lägre försäljning av produkter under återförsäljares egna varumärken.
  • Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till 3 163 Mkr (2 078).
  • Periodens resultat minskade till 1 575 Mkr (2 002) och resultat per aktie uppgick till 5,48 kr (6,97).
  • Styrelsen föreslår en utdelning för 2018 på 8,50 kr (8,30) per aktie som kommer att utbetalas i två delar.
  • Styrelsen har meddelat avsikten att förbereda en avknoppning och börsnotering av affärsområdet Professionella Produkter.

Finansiell översikt

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Förändring, % 2018 2017 Förändring, %
Nettoomsättning 34 425 32 580 6 124 129 120 771 3
Försäljningstillväxt, %1) 2,5 5,4 1,7 0,5
Organisk tillväxt, % 2,7 4,0 1,3 -0,4
Förvärv, % 0,5 1,9 0,7 1,4
Avyttringar, % -0,7 -0,5 -0,3 -0,4
Förändringar av valutakurser, % 3,1 -4,7 1,1 0,2
Rörelseresultat2) 1 963 2 065 -5 5 310 7 407 -28
Rörelsemarginal, % 5,7 6,3 4,3 6,1
Resultat efter finansiella poster 1 832 2 001 -8 4 887 6 966 -30
Periodens resultat 1 575 2 002 -21 3 805 5 745 -34
Resultat per aktie, kr3) 5,48 6,97 13,24 19,99
Operativt kassaflöde efter investeringar 3 163 2 078 3 649 6 877
Avkastning på nettotillgångar, % 22,7 36,0

1) Förändring av nettoomsättning exklusive valutaomräkningseffekter.

2) Rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2018 inkluderar en engångspost om 71 Mkr relaterad till den utredning som den franska konkurrensmyndigheten avslutade i kvartalet och avser Vitvaror EMEA. Exklusive denna post uppgick rörelseresultatet till 1 892 Mkr, motsvarande en marginal om 5,5% (6,3). Rörelseresultatet för helåret 2018 inkluderar engångsposter om -1,343 Mkr. Exklusive dessa poster uppgick rörelseresultatet till 6 653 Mkr, motsvarande en marginal om 5,4% (6,1), se sidorna 12 och 21. 3) Före utspädning.

För definitioner se sidorna 29-30.

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar

Mot bakgrund av de utmaningar vi ställts inför är jag nöjd med vårt resultat för 2018. Vårt fokus på innovation för att förbättra konsumentupplevelsen och vår höga kostnadseffektivitet är våra viktigaste konkurrensfördelar. Detta har i kombination med prishöjningar påverkat resultatet positivt, men kunde inte helt kompensera för den starka motvind vi har mött, främst från råmaterial och valuta. Det underliggande rörelseresultatet för 2018 var 6 653 Mkr, motsvarande en marginal på 5,4%. Försäljningstillväxten var 1,7%, främst som ett resultat av prishöjningar och mixförbättringar inom flertalet av våra affärsområden.

EMEA visade under 2018 en stark organisk försäljningstillväxt och ett stabilt underliggande resultat, tack vare innovativa produkter under våra premiumvarumärken. Vår verksamhet i Nordamerika påverkades väsentligt av ökade råmaterialkostnader och USA:s handelstariffer, liksom av en minskad försäljning av produkter under återförsäljares egna varumärken. Detta kunde till viss del motverkas av kostnadsbaserade prishöjningar. Latinamerika visade en hög organisk försäljningstillväxt och ett förbättrat resultat. Asien/Stillahavsområdet visade stark tillväxt i Sydostasien, medan Hemmiljö och småapparater under året befunnit sig i en produktövergångsfas. Slutligen har Professionella Produkter fortsatt att visa lönsam tillväxt.

Under fjärde kvartalet var försäljningstillväxten 2,5%, till vilket flertalet affärsområden bidrog. Den underliggande rörelsemarginalen var 5,5% och fyra affärsområden uppnådde en marginal på över 6%.

Den övergripande trenden i efterfrågan under 2018 förväntas fortsätta på de flesta marknaderna under 2019, men visibiliteten påverkas av den ökade osäkerheten i omvärlden. Marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa bedöms öka något, medan efterfrågan i Nordamerika och Latinamerika förväntas vara oförändrad eller minska något. Den positiva efterfrågetrenden i Sydostasien förväntas fortsätta och efterfrågan i Australien förväntas vara oförändrad.

Utöver de prishöjningar som vi genomförde 2018 har vi inlett 2019 med att implementera redan tidigare annonserade prishöjningar på de viktigaste marknaderna. Dessa förväntas kompensera för den starka externa motvind vi möter, trots att priserna på råmaterial under senare tid utvecklats positivt. Jämfört med föregående år bedömer vi att den negativa påverkan från råmaterial, handelstariffer och valuta kommer att uppgå till cirka 2,0-2,4 Mdr kr under 2019. Vi fortsätter att investera i

produktinnovationer och automatisering för att stödja ytterligare lönsam tillväxt. Investeringar under 2019 bedöms uppgå till cirka 7 Mdr kr.

Under 2019 fyller Electrolux 100 år och vi tar nu nästa steg för att snabbare driva lönsam tillväxt. Det kommer vi att göra genom att bli vassare och ännu mer fokuserade på att utveckla innovationer och lösningar för konsumentupplevelser såväl som hur vi möter marknaden. Genom att kombinera Hemmiljö och småapparater med våra fyra regionala affärsområden säkerställer vi en mer samlad ansats i vår interaktion med konsumenter på respektive marknad, både kring varumärke och produktdesign. Som vi tillkännagav igår, är intentionen att förbereda en avknoppning av Professionella Produkter. Den verksamheten kommer därmed att kunna fokusera på sina egna specifika möjligheter som ett fristående noterat bolag och fortsätta sin lönsamma tillväxtresa.

Jag är övertygad om att vi är väl positionerade med rätt affärsfokus i denna utmanande kostnadsmiljö för att kunna fortsätta skapa aktieägarvärde. Electrolux finansiella mål kommer att förbli oförändrade efter en avknoppning av Professionella Produkter. Vår resa mot lönsam tillväxt fortsätter under 2019 och framåt.

Utsikter för 2019

Marknadsutsikt, volym jämfört med
motsvarande period föregående år1)
Helåret 2019 Marknadsutsikt, volym jämfört med
motsvarande period föregående år1)
Helåret 2019
Europa Något positivt Sydostasien Positivt
Nordamerika Stabilt till något negativt Australien Stabilt
Latinamerika Stabilt till något negativt

1) Electrolux bedömning av marknadsvolymer för vitvaror.

Utsikter för affärsverksamheten2), jämfört med
motsvarande period föregående år
Kv1 2019 Helåret 2019
Volym/pris/mix Fördelaktigt Fördelaktigt
Råmaterialkostnad och handelstariffer Ökning med 0,5-0,6 Mdr kr Ökning med 1,7-2,1 Mdr kr
Kostnadseffektiviseringar3) Ofördelaktigt Ofördelaktigt
Valutaeffekter 4) -350 Mkr -300 Mkr
Investeringar Ökning ~7 Mdr kr

2) Intervall för utsikter för affärsverksamheten: Fördelaktigt - Neutralt - Ofördelaktigt.

3) Effektiviseringar inom rörliga kostnader (exkl. råmaterial och handelstariffer) och strukturella kostnader.

4)Valutaeffekter på rörelseresultatet för helåret 2019, varav transaktionseffekter uppgår till -300 Mkr och omräkningseffekter till 0 Mkr, beräknade med valutakurser per den 22 januari 2019.

Utsikterna för affärsverksamheten ovan redovisas exklusive engångsposter.

Fjärde kvartalet i sammandrag

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Förändring, % Helår 2018 Helår 2017 Förändring, %
Nettoomsättning 34 425 32 580 6 124 129 120 771 3
Rörelseresultat
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 1 040 969 7 2 220 2 764 -20
Vitvaror Nordamerika 180 447 -60 972 2 757 -65
Vitvaror Latinamerika 286 218 31 464 425 9
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 160 215 -26 648 750 -14
Hemmiljö och småapparater 205 214 -4 398 431 -8
Professionella Produkter 294 276 7 1 134 1 054 8
Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc, -201 -273 26 -527 -775 32
Totalt koncernen 1 963 2 065 -5 5 310 7 407 -28
Rörelsemarginal, % 5,7 6,3 4,3 6,1
Rörelsemarginal exkl, engångsposter, %1) 5,5 6,3 5,4 6,1

1) Engångsposter om 71 Mkr för det fjärde kvartalet 2018 avser VItvaror EMEA, se sidorna 4 och 12. För information om engångsposter för helåret 2018, se sidan 21.

Nettoomsättning

Försäljningen för koncernen ökade med 2,5%, exklusive valutaomräkningseffekter, under kvartalet. Den organiska tillväxten var 2,7%,vilket var ett resultat av prishöjningar och mixförbättringar. Förvärv och avyttringar påverkade försäljningen med 0,5% respektive -0,7%.

Försäljningen för Vitvaror EMEA ökade, huvudsakligen beroende på produktmixförbättringar. Kostnadsbaserade prishöjningar och förbättrad produktmix resulterade i ökad försäljning för Vitvaror Latinamerika. Vitvaror Asien/Stillahavsområdet fortsatte att rapportera en stark tillväxt i Sydostasien, medan försäljningen i Australien minskade. Hemmiljö och småapparater hade en stark tillväxt inom kategorin sladdlösa dammsugare. Professionella Produkter bidrog positivt till försäljningssiffrorna genom volym/pris/mix.

Vitvaror Nordamerikas försäljningsnedgång berodde huvudsakligen på lägre försäljningsvolymer av produkter under återförsäljares egna varumärken, vilket delvis kompenserades med kostnadsbaserade prishöjningar.

Rörelseresultat

15%

7%

7%

Rörelseresultatet minskade till 1 963 Mkr (2 065) motsvarande en marginal på 5,7% (6,3).

Rörelseresultatet inkluderar en upplösning av en avsättning på 71Mkr som hänför sig till den franska konkurrensmyndighetens slutliga beslut. Exklusive denna engångspost uppgick rörelseresultatet till 1 892 Mkr, motsvarande en marginal på 5,5% (6,3). Alla affärsområden bidrog till resultatet genom förbättringar av volym/pris/mix. Detta kunde dock inte helt kompensera för ökade råmaterialkostnader, handelstullar och negativa valutaeffekter.

Rörelseresultatet för Vitvaror Latinamerika förbättrades som ett resultat av prishöjningar, produktmixförbättringar och en högre kostnadseffektivitet. Resultatet för Professionella Produkter förblev stabilt. Rörelseresultatet för Vitvaror EMEA, exklusive engångsposter, låg i linje med föregående års resultat trots det utmanande marknadsläget. Resultatet för Hemmiljö och småapparater låg i linje med föregående år.

ANDEL AV FÖRSÄLJNING PER AFFÄRSOMRÅDE UNDER KV 4 2018

Rörelseresultatet minskade betydligt för Vitvaror Nordamerika, framför allt till följd av lägre volymer, ökade kostnader för råmaterial och handelstullar. Resultatet från Vitvaror Asien/Stillahavsområdet minskade också, huvudsakligen på grund av negativa valutaeffekter.

Påverkan av valutakursförändringar

Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet negativt med 290 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Transaktionseffekter uppgick till -352 Mkr och avsåg främst verksamheten i Latinamerika men även verksamheterna i Australien och Europa. Omräkningseffekter uppgick till 62 Mkr.

Finansnetto

Finansnettot för fjärde kvartalet uppgick till –131 Mkr (–64). Ökningen är främst hänförlig till högre räntekostnader i Latinamerika.

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 1 575 Mkr (2 002), motsvarande 5,48 kr (6,97) i resultat per aktie.

Helår 2018

Försäljningstillväxten för koncernen var 1,7%, exklusive valutaomräkningseffekter, under helåret. Organisk tillväxt var 1,3% och förvärv och avyttringar påverkade försäljningen med 0,7% respektive -0,3%.

Rörelseresultatet uppgick till 5 310 Mkr (7 407), motsvarande en marginal på 4,3% (6,1). Under helåret uppgick engångsposter till –1 343 Mkr , se sidan 21. Exklusive dessa engångsposter uppgick rörelse-

  • resultatet till 6 653 Mkr, motsvarande en marginal om 5,4% (6,1). Periodens resultat uppgick till 3 805 Mkr (5 745), motsvarande 13,24 kr
  • (19,99) i resultat per aktie. Den totala skatten för 2018 uppgick till -1 081 Mkr (-1 221), motsvarande en skattesats på 22,1% (17,5).

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal - 12m

3 | AB ELECTROLUX BOKSLUTSRAPPORT 2018

Rörelsemarginalen - 12m redovisas exklusive engångsposter, se sidorna 21 och 28.

Marknadsöversikt

Marknaden i Europa förbättrades som ett resultat av tillväxt i Östeuropa medan efterfrågan i Västeuropa var stabil. I USA minskade marknadsefterfrågan. För mer information om marknadsutvecklingen, se avsnittet "Utveckling per affärsområde" nedan.

* Marknadsvolym, förändring mot föregående år, %.

Källa: Europa: Electrolux uppskattning, Nordamerika: AHAM. För definitioner se sidorna 4 och 5. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.

Utveckling per affärsområde

Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika (EMEA)

Den totala marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 2% under fjärde kvartalet, jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Ökningen drevs fortsatt av en stark tillväxt på 7% i Östeuropa, samtidigt som efterfrågan i Västeuropa var stabil.

Electrolux verksamhet i EMEA redovisade en organisk försäljningstillväxt på 3,8% under kvartalet. Förbättringar av produktmixen och högre försäljningsvolymer inom fokusområdena tvätt och inbyggda köksprodukter bidrog positivt och resulterade i ökade marknadsandelar inom premiumvarumärken.

Som tidigare meddelats inkluderar rörelseresultatet en upplösning av en avsättning på 71 Mkr som hänför sig till att den franska konkurrensmyndighetens utredning vilken avslutades under kvartalet. Beloppet avser skillnaden mellan det faktiska bötesbeloppet och den avsättning som gjordes under andra kvartalet.

Justerat för denna engångspost låg rörelseresultatet i linje med förra årets resultat. Ett starkt organiskt bidrag från volym/pris/mix kompenserade för högre kostnader för råmaterial, negativa valutaeffekter och investeringar i innovation och marknadsföring.

Rörelsemarginalen - 12m redovisas exklusive engångsposter, se sidan 21 och 28.

Vitvarumarknaden i Europa, volym, förändring mot föregående år, %* Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Västeuropa 0 2 -1 1
Östeuropa, exklusive Turkiet 7 6 7 5
Europa totalt 2 3 1 2
Mkr
Nettoomsättning 12 176 11 214 42 732 38 524
Organisk tillväxt, % 3,8 3,8 5,3 0,6
Förvärv, % 0,4 2,8 1,0 2,1
Rörelseresultat 1 040 969 2 220 2 764
Rörelsemarginal, % 8,5 8,6 5,2 7,2
Rörelsemarginal exkl, engångsposter, %1) 8,0 8,6 6,9 7,2

* Källa: Electrolux uppskattning

Vitvaror inkluderar kylskåp, frysar, tvättmaskiner, torktumlare, spisar, inbyggnadsugnar, inbyggnadshällar, fläktar och diskmaskiner.

1) För information om engångsposter se sidorna 12 och 21.

Vitvaror Nordamerika

Marknadsefterfrågan på vitvaror i USA minskade med 1% under kvartalet jämfört med föregående år. Den totala efterfrågan inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning ökade med 3%.

Electrolux verksamhet i Nordamerika redovisade en organisk försäljningsminskning på 5,3% under kvartalet. Det berodde främst på lägre försäljning av produkter under återförsäljares egna varumärken. Sears, en större kund för egna varumärken, lämnade i oktober in en ansökan om företagsrekonstruktion enligt Chapter 11 i den amerikanska konkurslagen. Kostnadsbaserade prishöjningar bidrog positivt till försäljningen, även om de hade en viss negativ effekt på försäljningsvolymerna under kvartalet.

Rörelseresultatet minskade betydligt jämfört med föregående år, framför allt till följd av lägre försäljningsvolymer och ökade kostnader för råmaterial och handelstullar. Prishöjningarna hade en positiv effekt på resultatet. Föregående års resultat påverkades positivt av högre kostnadsbesparingar.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginalen - 12m redovisas exklusive engångsposter, se sidorna 21 och 28.

Vitvarumarknaden i USA, volym, förändring mot föregående år, %* Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Vitvaror -1 1 -1 3
Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning 15 13 2 14
Totalt 3 4 0 6
Mkr
Nettoomsättning 9 812 9 563 38 875 40 656
Organisk tillväxt, % -5,3 -4,2 -6,2 -6,1
Rörelseresultat 180 447 972 2 757
Rörelsemarginal, % 1,8 4,7 2,5 6,8
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %1)

1) För information om engångsposter se sidan 21.

* Källa: Vitvaror inkluderar AHAM 6 (tvättmaskiner, torktumlare, diskmaskiner, kylskåp, frysar, spisar och ugnar) samt hällar.

Vitvaror Latinamerika

Konsumentefterfrågan på vitvaror i Brasilien bedöms ha minskat något under fjärde kvartalet, till följd av politisk och ekonomisk osäkerhet. I Argentina sågs en märkbar avmattning av marknaden efter devalveringen. Konsumentefterfrågan i Chile bedöms dock ha ökat under kvartalet.

Electrolux verksamhet i Latinamerika redovisade en organisk försäljningstillväxt på 12,3%. Kostnadsbaserade prishöjningar och produktmixförbättringar i Brasilien bidrog positivt till försäljningen. Prishöjningarna fortsatte dock att ha en negativ påverkan på försäljningsvolymerna.

Rörelseresultat förbättrades jämfört med föregående år. Utöver prishöjningarna och förbättringarna av produktmixen bidrog ett starkt fokus på kostnadseffektivitet till resultatet. Högre kostnader för råmaterial och negativa valutaeffekter fortsatte att påverka resultatet negativt.

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Nettoomsättning 5 098 5 012 17 076 17 302
Organisk tillväxt, % 12,3 29,9 9,8 7,9
Rörelseresultat 286 218 464 425
Rörelsemarginal, % 5,6 4,3 2,7 2,5

Vitvaror Asien/Stillahavsområdet

Marknadsefterfrågan på vitvaror i Sydostasien fortsatte att öka under fjärde kvartalet. Efterfrågan i Australien minskade däremot jämfört med föregående år i huvudsak till följd av en svagare fastighetsmarknad.

Electrolux organiska försäljningstillväxt uppgick till 1,5%. Tillväxten i Sydostasien fortsatte att vara stark, särskilt inom tvätt, vilket bidrog till en förbättrad produktmix. De prishöjningar som genomförts i Australien för att kompensera för ökade kostnader relaterade till negativa valutaeffekter hade en negativ påverkan på försäljningsvolymerna.

Rörelseresultatet minskade jämfört med föregående år. Prishöjningar och produktmixförbättringar kunde inte helt kompensera för de negativa valutaeffekterna och de lägre volymerna för affärsområdet i Australien i kombination med ökade kostnader för råmaterial.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Nettoomsättning 2 555 2 437 9 165 8 759
Organisk tillväxt, % 1,5 9,9 3,7 5,6
Förvärv, % 0,7
Rörelseresultat 160 215 648 750
Rörelsemarginal, % 6,2 8,8 7,1 8,6

Hemmiljö och småapparater

Den totala marknadsefterfrågan på dammsugare ökade under fjärde kvartalet, drivet av sladdlösa dammsugare. Efterfrågan på dammsugare med sladd minskade däremot. Trendskiftet i marknadsefterfrågan mot sladdlösa produkter fortsätter.

Den organiska försäljningen ökade med 13,9% under kvartalet. Detta berodde främst på produktmixförbättringar genom stark tillväxt i det sladdlösa segmentet, delvis tack vare den nya sladdlösa dammsugaren i premiumsegmentet som lanserades i september. Affärsområdet ökade sin marknadsandel i Europa inom i segmentet för dammsugare med sladd. Avyttringen av de nordamerikanska verksamheterna för kommersiella dammsugare och centraldammsugare föregående kvartal hade en negativ inverkan på försäljningen med -10,7%.

Rörelseresultatet låg i linje med förra året. Förbättringar av produktmixen bidrog positivt. Affärsområdet befinner sig fortfarande i en produktövergångsfas med större investeringar i produktlanseringar. Negativa valutaeffekter och högre kostnader för råmaterial påverkade resultatet negativt.

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Nettoomsättning 2 380 2 269 7 616 7 808
Organisk tillväxt, % 13,9 -8,1 -1,1 -4,2
Förvärv, % 8,0 0,7 4,7
Avyttringar, % -10,7 -6,4 -5,4 -6,6
Rörelseresultat 205 214 398 431
Rörelsemarginal, % 8,6 9,4 5,2 5,5

Professionella Produkter

Den totala marknadsefterfrågan på professionell köks- och tvättutrustning ökade i flertalet regioner under fjärde kvartalet.

Den organiska tillväxten uppgick till 4,7%. Detta berodde på en ökad försäljning i segmenten tvätt och dryckesprodukter, liksom på ett positivt bidrag från priser och försäljning i samband med kundservice. De förvärvade bolagen Schneidereit GmbH och SPM Drink Systems hade en positiv inverkan på försäljningen med 6,2%, se sidan 27.

Rörelseresultatet förbättrades något. Prishöjningar och produktmixförbättringar kompenserade de ökade kostnaderna för råvaror och extra investeringar i kundservice och i forskning och utveckling för produktlanseringar. Minskningen av rörelsemarginalen berodde på att de verksamheter som förvärvades under 2018 hade en utspädningseffekt på marginalen.

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Nettoomsättning 2 405 2 085 8 666 7 723
Organisk tillväxt, % 4,7 2,8 3,5 5,6
Förvärv, % 6,2 6,3 4,7 6,6
Rörelseresultat 294 276 1 134 1 054
Rörelsemarginal, % 12,2 13,2 13,1 13,7

Kassaflöde

Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till 3 163 Mkr (2 078) i kvartalet. Ökingen förklaras främst av positivt bidrag från rörelsekapital.

Förvärvet av SPM Drink Systems under kvartalet hade en negativ inverkan på kassaflödet med 449 Mkr, se sidan 27.

Den andra delen av två utbetalningar av den totala aktieutdelningen om 8,30 per aktie för 2017 betalades till aktieägarna under kvartalet, vilket påverkade kassaflödet med -1 193 Mkr .

Operativt kassaflöde efter investeringar för helåret 2018 uppgick till 3 649 Mkr (6 877). Minskningen förklaras av lägre resultat, högre investeringar och lägre kassaflöde från rörelsekapital, framförallt till följd av timingeffekter.

Förvärv av verksamheter hade en negativ inverkan på kassaflödet för helåret 2018 om 902 Mkr, medan avvyttringar hade en positiv påverkan om 293 Mkr under året. För mer information om förvärv och avvyttringar, se sidan 27.

Utbetalningen av aktieutdelningen för 2017 påverkade kassaflödet med -2 385 Mkr under helåret 2018.

OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster1) 2 954 3 021 10 547 11 405
Förändring av rörelsekapital 2 516 1 156 -1 000 267
Operativt kassaflöde 5 470 4 177 9 547 11 672
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -2 422 -2 158 -5 629 -4 857
Förändringar i övriga investeringar 115 59 -269 62
Operativt kassaflöde efter investeringar 3 163 2 078 3 649 6 877
Förvärv av verksamheter -463 -11 -609 -3 405
Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder 2 701 2 067 3 041 3 472
Betalda finansiella poster, netto2) -167 -57 -361 -227
Betald skatt -465 -445 -1 140 -1 421
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten 2 069 1 565 1 540 1 824
Utdelning -1 193 -1 077 -2 385 -2 155
Aktierelaterade ersättningar 8 5 -210 -483
Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar 884 493 -1 056 -814

1) Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.

2) För perioden 1 januari till 31 december 2018: erhållna räntor och liknande poster 192 Mkr (199), betalda räntor och liknade poster –551 Mkr (–357) och andra betalda/ erhållna finansiella poster -2 Mkr (–69).

Finansiell ställning

Nettoskuld

Per den 31 december 2018 hade Electrolux en positiv finansiell nettoskuld om 1 989 Mkr jämfört med en positiv finansiell nettoskuld om 2 437 Mkr per den 31 december 2017. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser ökade till 3 814Mkr. Den totala nettoskulden uppgick till 1 825 Mkr, en ökning med 1 628 Mkr jämfört med 197 Mkr per den 31 december 2017.

Långfristiga lån och kortfristig del av långfristiga lån uppgick per den 31 december 2018 till totalt 8 553 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,6 år, jämfört med 8 088 Mkr och 2,4 år vid utgången av 2017.

Under det fjärde kvartalet amorterades långfristiga lån om cirka SEK 380m. Under 2019 förfaller långfristiga lån om cirka 2 400 Mkr till betalning.

Per den 31 december 2018 uppgick likvida medel till 12 249Mkr, en ökning med 275 Mkr jämfört med 11 974 Mkr per den 31 december 2017.

Rörelsekapital och nettotillgångar

Rörelsekapitalet per den 31 december 2018 uppgick till –16 848 Mkr (–15 873), motsvarande –13,5% (–13,4) av den annualiserade nettoomsättningen. Operativt rörelsekapital uppgick till 3 789 Mkr (4 288), motsvarande 3,0% (3,6) av den annualiserade nettoomsättningen, se sidan 23.

De genomsnittliga nettotillgångarna för 2018 uppgick till 23 381 Mkr (20 572), motsvarande 18,8% (17,0) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 31 december 2018 till 23 574 Mkr (20 678).

Avkastningen på nettotillgångarna var 22,7% (36,0) och avkastningen på eget kapital var 18,2% (31,9).

Nettoskuld
Mkr 31 dec. 2018 31 dec. 2017
Kortfristiga lån 1 429 990
Kortfristig del av långfristiga lån 2 355 1 501
Kundfordringar med regressrätt 168 204
Kortfristig upplåning 3 952 2 695
Finansiella derivatskulder 81 228
Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 28 27
Total kortfristig upplåning 4 062 2 950
Långfristig upplåning 6 198 6 587
Total upplåning1) 10 260 9 537
Kassa och bank 11 697 11 289
Kortfristiga placeringar 176 358
Finansiella derivattillgångar 132 85
Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter 243 242
Likvida medel2) 12 249 11 974
Finansiell nettoskuld -1 989 -2 437
Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 3 814 2 634
Nettoskuld 1 825 197
Skuldsättningsgrad 0,08 0,01
Totalt eget kapital 21 749 20 480
Eget kapital per aktie, kr 75,67 71,26
Avkastning på eget kapital, % 18,2 31,9
Soliditet, % 25,6 26,4

1) Varav räntebärande lån om 9 982 Mkr per den 31 december 2018, 9 078 Mkr per den 31 december 2017.

2) Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" på 1 000 MEUR, cirka 10 300 Mkr, som förfaller 2023.

Övrigt

Asbestmål i USA

Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.

Per den 31 december 2018 uppgick antalet pågående mål till 3 460 (3 372) med totalt cirka 3 502 (cirka 3 435 ) käranden. Under fjärde kvartalet 2018 tillkom 334 nya mål med 334 käranden och 263 mål med cirka 263 käranden avfördes.

Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Som internationell koncern med stor geografisk spridning är Electrolux exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas in i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.

Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i mer detalj i årsredovisningen för 2017,

www.electroluxgroup.com/arsredovisningen2017

Innovationer för förstklassiga konsumentupplevelser

Electrolux fokuserar på att erbjuda innovationer som är relevanta för att höja konsumentupplevelsen inom matlagning, klädvård och ett hälsosamt välbefinnande i hemmet. Detta görs med ett starkt fokus på hållbarhet och miljö. Innovation är en avgörande förutsättning i Electrolux strategi för att uppnå lönsam tillväxt och förbättra marginalerna.

Bli ledande inom frontmatat i Sydostasien

Electrolux har under de senaste tio åren stärkt sin position betydligt inom frontmatade tvättmaskiner i Sydostasien. Det här lönsamma segmentet har stor strategisk betydelse för Electrolux. Försäljningen har haft en genomsnittlig tillväxttakt på cirka 15 procent årligen mellan 2008 och 2018 samtidigt som rörelsemarginalen har förbättrats signifikant. Även marknadspositionen har stärkts betydligt och Electrolux är nu en av marknadsledarna inom frontmatade tvättmaskiner i Sydostasien.

Bakom det starka resultatet ligger en strategi att anpassa produkterna till särskilda behov hos kunderna regionalt, utifrån en djup konsumentinsikt. Många konsumenter tyckte att det var svårt att tvätta vissa specifikt asiatiska kläder, som till exempel hijaber och batik utan att skada tygerna. Den begränsade tillgången till elektricitet har varit ytterligare en utmaning på marknader som Indonesien, vilket resulterat i att de varma tvättprogrammen inte kunnat användas så ofta och som en effekt har konsumenterna inte varit nöjda med tvättresultatet. Produktutvecklingen inriktades därför på att lösa dessa problem och uppnå ett mycket gott tvättresultat även vid kalla tvättprogram. De positiva effekterna på försäljningen stärktes tack vare ett starkt varumärke, liksom genom effektiv marknadsföring och distribution. Insikter om köpbeteenden användes för att differentiera produkterna i butik; fokus lades på några få, riktade budskap och på att skapa en premiumkänsla för varumärket och produkterna. Marknaden för detta lönsamma segment var fortsatt stark under 2018, och förstärktes ytterligare genom lanseringen av nya produkter.

Varumärket Electrolux stärks

Electrolux varumärket revitaliseras för att bidra till lönsam tillväxt. Koncernen har tre huvudsakliga och väletablerade varumärken AEG, Electrolux och Frigidaire. Dessa varumärken står för 80 procent av bruttoresultat. En god förståelse av målgrupperna för de viktigaste varumärkena gör att satsningarna inom FoU samt marknadsföring kan fokuseras. Över 90 procent av resurserna i form av marknadsföring, design och FoU anslås för dessa varumärken. För att maximera värdet av dessa varumärkens fokuserar Electrolux på utvalda produkter och produktkategorier med höga marginaler. Detta görs i samarbetar med utvalda affärspartners.

Hög varumärkeskännedom är viktigt. I dag undersöker konsumenterna marknaden och jämför olika produkter innan de ger sig in i den faktiska köpprocessen och därför har det blivit allt viktigare att finnas med bland de varumärken som kommer i fråga för jämförelsen. Varumärken måste vara välkända och tilltala specifika konsumentgrupper. Ett starkt varumärke ger lönsam tillväxt och kan sälja fler produkter till högre priser.

Under 2016 och 2017 vässades och utvecklades varumärkena AEG och Frigidaire, vilket resulterade i tydligare varumärkesbudskap och ett fokuserat och relevant erbjudande till konsumenterna. Detta gjordes i nära samarbete med utvalda samarbetspartners vilket möjliggjorde effektiv marknadsföring, leverans och försäljning. Varumärket Electrolux vässas nu med liknande metoder som använts för att utveckla AEG och Frigidaire. Nya produkter med det senaste inom smakupplevelser, klädvård och välbefinnande i hemmet kommer att lanseras under 2019. De nya produktlinjerna bygger på skandinavisk design med människan i fokus och en professionell kvalitet. Electrolux vill vara det mest efterfrågade och mest hållbara varumärket i hemmet.

Exempel på innovationer under 2018

11 januari Nya vitvaror lanseras i Nordamerika i samband med att varumärket
Frigidaire firar 100 år
5 mars Electrolux uppkopplade ångugn med inbyggd kamera lanseras på
marknaden
26 mars Electrolux lanserar robotdammsugaren Pure i9 i USA
10 april Electrolux lanserar sin första öppna innovationsfabrik
21 augusti Electrolux lanserar en ny innovation inom sladdlösa dammsugare
29 augusti Electrolux introducerar nya innovationer på IFA-mässan i Berlin
6 november Electrolux och Karma introducerar smart kylskåp för att minska
matsvinn

För mer information, se www.electroluxgroup.com

Händelser under och efter kvartalet

Händelser under fjärde kvartalet 2018

2 oktober. Electrolux stärker sitt professionella utbud genom att förvärva SPM Drink Systems

Electrolux har förvärvat SPM Drink Systems, en ledande italiensk tillverkare av professionell utrustning för beredning av frysta och varma drycker samt mjukglass. Förvärvet är en del av Electrolux strategi för att öka närvaron inom hotell-, restaurang- och cafébranschen.

15 oktober. Electrolux kommenterar effekt av utveckling i Sears

Electrolux kommenterar beskedet ifrån Sears Holdings Corporation, en stor amerikansk kund, att denna har ansökt om frivillig företagsrekonstruktion enligt Chapter 11 i den amerikanska konkurslagen.

Efter dagens besked avser Electrolux arbeta med Sears rekonstruktör för att utforska förutsättningarna att fortsätta göra affärer med Sears, samtidigt som den finansiella och verksamhetsmässiga exponeringen hanteras.

För att trygga kontinuiteten i verksamheten och för att motverka den finansiella exponeringen har Electrolux aktivt planerat för olika scenarier angående Sears, samtidigt som bolaget har ökat affärerna med andra kunder. Därför bedömer Electrolux i nuläget att det inte kommer att uppstå några väsentliga engångskostnader som omedelbar följd av Sears företagsrekonstruktion enligt Chapter 11.

Det är dock svårt att förutsäga slutresultatet av Sears försök att rekonstruera sin verksamhet, med de olika scenarier som det kan medföra. Det kan därför inte uteslutas att utvecklingen kan komma att få en väsentlig inverkan på framtida försäljning och resultat inom Electrolux affärsområde Vitvaror Nordamerika. Affärsområdets exponering mot Sears är för närvarande omkring 10 procent av dess intäkter.

20 november. Electrolux vinnare i ny hållbarhetsrankning

Electrolux har utnämnts till delad vinnare i rankningen Hållbara bolag 2018 i kategorin konsumtionsvaror, tillsammans med H&M. Hållbara bolag 2018, som är framtagen av Dagens Industri, Aktuell Hållbarhet och Ekonomihögskolan vid Lunds Universitet är en ny hållbarhetsrankning som mäter hållbarhetsarbetet hos Sveriges börsnoterade bolag.

6 december. Fransk konkurrensprocess avslutad

Den franska konkurrensmyndigheten har avslutat den tidigare kommunicerade utredningen av ett påstått brott mot konkurrensregler i Frankrike av Electrolux och andra vitvarutillverkare under åren 2006 till 2009.

Konkurrensmyndigheten har beslutat om ett bötesbelopp på 48 miljoner euro, vilket är lägre än den avsättning om 54 miljoner euro (564 miljoner kronor) som gjorts av Electrolux och som redovisades som en engångspost i det andra kvartalet 2018. Beslutet följer på en förlikning som ingåtts mellan Electrolux och myndigheten tidigare i år.

Skillnaden mellan det faktiska bötesbeloppet och avsättningen kommer att redovisas som en justering av den engångspost som rapporterades i andra kvartalet. Denna justering har gett en positiv effekt på resultatet för affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika i det fjärde kvartalet.

Som tidigare meddelats av Electrolux, i ett pressmeddelande den 7 februari 2018, så genomför den franska konkurrensmyndigheten ytterligare en utredning som berör Electrolux. Företaget har ännu inte informerats om några slutsatser gällande den utredningen.

För mer information besök www.electroluxgroup.com

Händelser efter fjärde kvartalet 2018

31 januari. Electrolux återupptar USA-investering i tillverkning och produktutveckling, planerar omstruktureringsprojekt

Electrolux meddelade idag att bolaget återupptar ett investeringsprojekt vid sin fabrik i Springfield, Tennessee och konsoliderar all amerikansk tillverkning av matlagningsprodukter till den anläggningen. Electrolux planerar också att flytta tillverkning av kylskåp från sin fabrik i Santiago, Chile, till andra anläggningar. Åtgärderna ger upphov till omstruktureringskostnader i första kvartalet 2019 på cirka 1 miljard kronor, varav omkring 300 miljoner blir kassaflödespåverkande.

"Vi satsar helhjärtat på att investera i tillverkningen i USA och på att lansera nya köksprodukter under Frigidaire-varumärket. Genom att anpassa verksamhetens storlek till en marknad i omvandling så möjliggör vi investeringar i tillväxtområden och bättre lönsamhet", säger Alan Shaw, chef för Electrolux affärsområde Vitvaror Nordamerika.

Som tidigare meddelats höjer Electrolux investeringsnivån för att driva satsningar på riktad tillväxt under de kommande 3-4 åren, främst i Nordamerika och Latinamerika. Investeringarna avser främst produktplattformar, automation och innovation. Som en del av denna plan meddelade Electrolux under 2018 investeringar för att modernisera och expandera sina fabriker i Springfield (matlagningsprodukter) samt i Anderson, South Carolina (kyl- och frysprodukter).

Till följd av ändrade marknadsförutsättningar, ökade råmaterialkostnader och handelshinder har investeringen i Springfield, som uppskattas till cirka 250 miljoner USD, nu anpassats för att stödja produktutveckling, flexibilitet och ökad konkurrenskraft.

I och med att Electrolux återupptar detta projekt och förlägger all tillverkning till Springfield kommer bolaget att upphöra med tillverkning vid sin fabrik i Memphis, Tennessee. Tillverkningen där väntas fortsätta till och med 2020. Electrolux kommer att ta omstruktureringskostnader på omkring 800 miljoner kronor för detta under första kvartalet 2019. (Dessa kostnader är inte inräknade i den uppskattade investeringen.)

"Vi vill göra allt för att stötta våra kolleger i Memphis och meddelar dessa förändringar två år i förväg för att ge god tid för omställningen", säger Alan Shaw.

Utvidgningen av anläggningen i Springfield, Tennessee, kommer att vara helt genomförd och produktion påbörjas under fjärde kvartalet 2020. Utvidgningen i Anderson, South Carolina kommer att vara helt genomförd och produktion påbörjas under 2019.

Ökad global användning av modulbaserade produktplattformar har också bidragit till ett beslut att upphöra med tillverkning av kylskåp vid Electrolux fabrik i Santiago, Chile, för att öka effektiviteten och vässa det lokala produktutbudet. Fabriken kommer att fortsätta tillverka tvätt- och matlagningsprodukter, vilket redan idag utgör merparten av tillverkningen. Electrolux kommer att ta omstruktureringskostnader på omkring 225 miljoner kronor för detta under första kvartalet 2019.

Omstruktureringskostnaderna kommer att redovisas som engångsposter i resultatet för första kvartalet 2019 och belastar affärsområdena Vitvaror Nordamerika respektive Vitvaror Latinamerika. Rapporten för första kvartalet publiceras den 26 april 2019.

Electrolux uppskattar årliga besparingar på omkring 1 miljard kronor med full effekt från och med 2022, till följd av de åtgärder som meddelats idag.

Avsnittet fortsätter på följande sida.

Händelser efter kvartalet forts.

31 januari. Electrolux förbereder avknoppning och börsnotering av affärsområdet Professionella Produkter

Electrolux, en världsledande leverantör av hushållsprodukter och motsvarande produkter för professionell användning, meddelade idag att bolaget förbereder en avknoppning av affärsområdet Professionella Produkter från koncernen. Electrolux styrelse har inlett ett arbete med avsikt att kunna föreslå en bolagsstämma att besluta att dela koncernen i två noterade bolag – "Electrolux" för hushållsprodukter samt "Electrolux Professional" för professionella produkter – genom en utdelning av Electrolux Professional till aktieägarna i AB Electrolux under 2020.

Electrolux styrelse är av uppfattningen att en sådan uppdelning har möjlighet att skapa betydande värde för aktieägarna över tid eftersom de två verksamheterna har olika slutmarknader, kunder och drivkrafter. En uppdelning bedöms underlätta för båda bolagen att fokusera på sina respektive tillväxtmöjligheter, med tydliga strategier för innovation och kundfokus samt en hög grad av kapitaleffektivitet. Kostnader för uppdelningen förväntas vara relativt låga.

Electrolux Professional är en ledande leverantör av lösningar för storkök, dryckesservering samt tvätt till en bred kundkrets som inkluderar såväl restauranger och hotell som sjukvårds- och andra serviceinrättningar. Verksamheten är global med närvaro i EMEA, Nordamerika och Asien-Stillahavsområdet. Dess marknad karaktäriseras av höga krav på kvalitet och effektiva lösningar, vilket kräver ett komplett utbud av branschledande produkter, kundservice i toppklass samt innovation och investeringar i uppkopplade lösningar.

Electrolux-koncernens konsumentverksamhet erbjuder hushållsprodukter under ett antal väletablerade varumärken, såsom Electrolux, Frigidaire och AEG, och med marknadsledande positioner på utvalda områden. Electrolux har en stark historik och fokus på att utveckla innovationer för utmärkta kundupplevelser. Marknaden påverkas av ökat konsumentinflytande, hållbarhet, digitalisering, en växande medelklass som driver efterfrågan samt konsolidering av branschen.

"Electrolux Professional är den enda leverantören på marknaden för professionella vitvaror med ett komplett utbud av lösningar integrerat under ett varumärke. Verksamheten har stor potential för långsiktigt värdeskapande som ett snabbrörligt, självständigt bolag, med möjligheter att satsa på tillväxt genom konsolidering på marknaden samt innovation", säger Staffan Bohman, styrelseordförande i AB Electrolux. "Electrolux anser även att konsumentverksamheten kommer att dra nytta av en uppdelning, både sett till marginaler och lönsamhet. Detta genom ett starkare fokus på innovation för konsumentupplevelser, eftermarknaden och utvecklingsmarknader. Electrolux finansiella mål kommer att förbli oförändrade efter en avknoppning av Electrolux Professional".

Förberedelserna har inletts och styrelsen avser presentera ett förslag till utdelning och notering av Electrolux Professional till en bolagsstämma. Förutsatt att aktieägarna röstar för ett sådant förslag kommer aktieägare i AB Electrolux att få aktier i Electrolux Professional motsvarande sitt innehav i AB Electrolux. Avsikten är att notera Electrolux Professional på Nasdaq Stockholm under första halvåret 2020. Styrelsen avser att återkomma med en uppdatering om förberedelserna samt en mer detaljerad tidsplan omkring mitten av 2019.

En utdelning av Electrolux Professional väntas uppfylla kraven enligt Lex Asea, vilket i korthet innebär att det inte bör uppstå några omedelbara skattekonsekvenser för Sverigebaserade aktieägare i AB Electrolux, eftersom dessa endast bör beskattas på värdet av de erhållna aktierna i Electrolux Professional när de säljer dem.

1 februari. Electrolux vässar organisationen för att driva lönsam tillväxt Electrolux genomför idag strategiska och organisatoriska förändringar för att stärka förutsättningarna för att skapa enastående konsumentupplevelser och driva lönsam tillväxt i sin konsumentverksamhet.

Electrolux reviderar nu sin affärsområdesstruktur och skapar fyra konsumentfokuserade regionala affärsområden, vilket ger en mer samlad ansats på respektive marknad, med gemensamma varumärkesplattformar för interaktionerna med konsumenter. Detta innebär att affärsområdet Hemmiljö och småapparater, som idag bland annat ansvarar för Electrolux utbud av dammsugare, kommer att kombineras med de fyra nuvarande affärsområdena för vitvaror.

För att höja innovationstakten kring produkter och ägandeupplevelser samlar Electrolux också centrala avdelningar med ansvar för olika aspekter av konsumentupplevelser inom en ny organisatorisk struktur, som leds av en Chief Experience Officer (CXO). Denna organisation blir globalt ansvarig för områden som marknadsföring, design, produktlinjer samt digitala lösningar och ägandeupplevelser. Ola Nilsson, som för närvarande är chef för Hemmiljö och småapparater, har utnämnts till CXO och vice VD för Electrolux. I samband med förändringen av roller och ansvarsområden i koncernledningen utnämns även Chief Operations Officer Jan Brockmann till vice VD.

Electrolux styrelse meddelade igår avsikten att knoppa av och börsnotera affärsområdet Professionella Produkter.

"De senaste åren har inneburit många förbättringar i hur vi fokuserat Electrolux varumärken och produktutbud på innovation för konsumentupplevelser. Vi har ökat takten i vår digitala transformation och gjort betydande investeringar i modularisering och automation. Dessa förändringar har lett till en väsentlig resultatförbättring under 2017 och 2018", säger Jonas Samuelson, VD och koncernchef för Electrolux.

"När Electrolux nu blir ännu mer fokuserat på konsumentverksamheten har vi stora möjligheter att driva lönsam tillväxt. Vi kommer att göra detta genom att öka innovationstakten inom våra viktigaste upplevelseområden och vidareutveckla vårt utbud för eftermarknaden med ägandelösningar i världsklass, samt genom att dra nytta av den fortsatta digitala utvecklingen av marknaden. Med fyra konsumentfokuserade affärsområden och stark global kapacitet både på marknadssidan och i den operativa verksamheten så skapar vi en organisation som har bästa möjliga förutsättningar att lyckas med dessa uppgifter. Electrolux finansiella mål kommer att förbli oförändrade efter en avknoppning av Professionella Produkter".

Förändringarna som meddelas idag sker med omedelbar verkan. Electrolux kommer att publicera sin första kvartalsrapport som bygger på den nya affärsområdesstrukturen den 26 april 2019. Proformasiffror som visar på resultaten inom de sammanslagna affärsområdena kommer att offentliggöras genom ett pressmeddelande innan kvartalsrapporten.

För mer information besök www.electroluxgroup.com

Årsstämma 2019

Electrolux årsstämma äger rum den 10 april 2019 på Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm.

Förslag till utdelning

Styrelsen föreslår för 2018 en utdelning på 8,50 kr (8,30) per aktie, motsvarande en utbetalning på totalt cirka 2, 443 Mkr (2 385). Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 64% (42) av periodens resultat.

Utdelningen föreslås att betalas ut i två lika stora delar. Den första med avstämningsdag den 12 april 2019 och den andra med avstämningsdag den 11 oktober 2019. Utbetalning beräknas ske den 17 april 2019 respektive 16 oktober 2019.

Förslag till beslut om återköp av egna aktier

Electrolux har under flera år haft mandat från årsstämman att förvärva egna aktier.

Styrelsen föreslår att årsstämman 2019 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många B-aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10% av totalt antal aktier i bolaget.

Syftet med förslaget är att kunna använda återköpta aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram och kunna anpassa koncernens kapitalstruktur.

Den 31 december 2018 ägde Electrolux 21 522 858 B aktier i Electrolux, motsvarande cirka 7,0% av totalt antal utestående aktier i bolaget.

Valberedning

Electrolux valberedning utgörs av Johan Forssell (ordförande), Investor AB, Kaj Thorén, Alecta, Marianne Nilsson, Swedbank Robur Fonder, och Carine Smith Ihenacho, Norges Bank Investment Management. I valberedningen ingår också Staffan Bohman och Fredrik Persson, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.

Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning, revisor, arvode till revisor samt, i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.

I januari 2019 presenterade Electrolux valberedning sitt förslag till val av styrelse

Electrolux valberedning föreslog inför årsstämman omval av samtliga styrelseledamöter utom Bert Nordberg, som avböjt omval. Staffan Bohman föreslogs väljas om till styrelseordförande och Petra Hedengran, Hasse Johansson, Ulla Litzén, Fredrik Persson, David Porter, Jonas Samuelson, Ulrika Saxon and Kai Wärn föreslogs som ledamöter.

För mer information gå till www.electroluxgroup.com

Moderbolaget AB Electrolux

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.

Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2018 till 38 911 Mkr (35 168), varav 31 806 Mkr (28 695) avsåg försäljning till koncernbolag och 7 105 Mkr (6 473) försäljning till externa kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 7 162 Mkr (6 555) inklusive 7 179 Mkr (6 496) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 5 488 Mkr (6 536).

Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 594 Mkr (672). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 7 244 Mkr jämfört med 6 066 Mkr vid ingången av året. Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 22 078 Mkr, jämfört med 19 364 Mkr

vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2017 uppgick till 2 385 Mkr. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 24.

Stockholm den 1 februari 2019

AB Electrolux (publ) 556009-4178

Styrelsen

Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.

Koncernens rapport över totalresultat

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Nettoomsättning 34 425 32 580 124 129 120 771
Kostnad för sålda varor -27 836 -25 829 -100 908 -95 222
Bruttoresultat 6 589 6 752 23 221 25 549
Försäljningskostnader -3 629 -3 406 -12 986 -12 897
Administrationskostnader -1 289 -1 446 -5 101 -5 550
Övriga rörelseintäkter/-kostnader 293 166 177 305
Rörelseresultat 1 963 2 065 5 310 7 407
Finansiella poster, netto -131 -64 -423 -441
Resultat efter finansiella poster 1 832 2 001 4 887 6 966
Skatt -257 1 -1 081 -1 221
Periodens resultat 1 575 2 002 3 805 5 745
Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat:
Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser -848 248 -448 1 229
Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras 224 -170 128 -440
-625 78 -319 789
Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat:
Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning 1 1
Kassaflödessäkringar 32 10 -2 95
Valutakursdifferenser 6 196 203 -1 224
Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras 20 -13 23 -17
58 194 224 -1 145
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -567 272 -95 -356
Periodens totalresultat 1 008 2 274 3 710 5 389
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 1 575 2 002 3 805 5 745
Minoritetsintressen 0 0 0 0
Totalt 1 575 2 002 3 805 5 745
Periodens totalresultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 1 008 2 273 3 710 5 390
Minoritetsintressen 0 1 0 -1
Totalt 1 008 2 274 3 710 5 389
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 5,48 6,97 13,24 19,99
Efter utspädning, kr 5,45 6,92 13,14 19,88
Genomsnittligt antal aktier1)
Före utspädning, miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4
Efter utspädning, miljoner 289,3 289,3 289,5 289,0

1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.

Koncernens balansräkning

Mkr 31 dec. 2018 31 dec. 2017
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 21 088 19 192
Goodwill 8 239 7 628
Övriga immateriella tillgångar 3 919 3 741
Innehav i intresseföretag 397 337
Uppskjutna skattefordringar 6 448 5 712
Finansiella anläggningstillgångar 246 212
Tillgångar i pensionsplaner 532 455
Övriga anläggningstillgångar 952 459
Summa anläggningstillgångar 41 822 37 736
Varulager 16 750 14 655
Kundfordringar 21 482 20 747
Skattefordringar 738 830
Derivatinstrument 139 87
Övriga omsättningstillgångar 4 507 3 839
Kortfristiga placeringar 176 358
Kassa och bank 11 697 11 289
Summa omsättningstillgångar 55 490 51 806
Summa tillgångar 97 312 89 542
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital 1 545 1 545
Övrigt tillskjutet kapital 2 905 2 905
Övriga reserver -2 394 -2 615
Balanserade vinstmedel 19 683 18 630
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 21 738 20 465
Minoritetsintresse 11 14
Summa eget kapital 21 749 20 480
Långfristig upplåning 6 198 6 587
Uppskjutna skatteskulder 868 730
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 4 346 3 089
Övriga avsättningar 5 281 5 753
Summa långfristiga skulder 16 693 16 159
Leverantörsskulder 34 443 31 114
Skatteskulder 984 924
Övriga skulder 17 105 15 849
Kortfristig upplåning 3 952 2 695
Derivatinstrument 102 251
Övriga avsättningar 2 284 2 070
Summa kortfristiga skulder 58 870 52 903
Summa eget kapital och skulder 97 312 89 542

Förändring av koncernens eget kapital

Mkr 31 dec. 2018 31 dec. 2017
Ingående balans 20 480 17 738
Ändring av redovsiningsregler -18 -126
Periodens totalresultat 3 710 5 389
Aktierelaterad ersättning -35 -356
Utdelning -2 385 -2 155
Utdelning till minoritetsägare 0 0
Förvärv av minoritetsintresse -3 -11
Totala transaktioner med aktieägare -2 424 -2 522
Utgående balans 21 749 20 480

Koncernens kassaflödesanalys

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 1 963 2 065 5 310 7 407
Avskrivningar 1 083 1 013 4 150 3 977
Övriga ej kassapåverkande poster -92 -57 1 088 21
Betalda finansiella poster, netto1) -167 -57 -361 -227
Betald skatt -465 -445 -1 140 -1 421
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 2 322 2 519 9 046 9 757
Förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager 1 843 1 704 -1 619 -1 377
Förändring av kundfordringar -1 657 -1 195 -582 -1 992
Förändring av leverantörsskulder 2 054 350 2 317 3 418
Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar 277 297 -1 116 218
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital 2 516 1 156 -1 000 267
Kassaflöde från den löpande verksamheten 4 839 3 675 8 046 10 024
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter -471 -11 -902 -3 405
Försäljning av verksamheter 8 293
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -2 106 -1 691 -4 650 -3 892
Investeringar i produktutveckling -119 -148 -416 -418
Investeringar i mjukvaror -197 -141 -563 -369
Övrigt 115 -119 -269 -116
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 770 -2 110 -6 506 -8 200
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten 2 069 1 565 1 540 1 824
Finansieringsverksamheten
Förändring av kortfristiga placeringar 4 -206 193 539
Förändring av kortfristiga lån 329 385 951 -386
Långfristig nyupplåning 2 1 736 1 002
Amortering av långfristiga lån -376 -503 -1 531 -1 695
Utdelning -1 193 -1 077 -2 385 -2 155
Aktierelaterad ersättning 8 5 -210 -483
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 227 -1 396 -1 245 -3 178
Periodens kassaflöde 842 169 295 -1 354
Kassa och bank vid periodens början 10 874 11 084 11 289 12 756
Kursdifferenser i kassa och bank -19 36 113 -113
Kassa och bank vid periodens slut 11 697 11 289 11 697 11 289

1) För perioden 1 januari till 31 December 2018: erhållna räntor och liknande poster 192 Mkr (199), betalda räntor och liknade poster –551 Mkr (–357) och andra betalda/erhållna finansiella poster -2 Mkr (–69).

Nyckeltal

Mkr om ej annat anges Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Nettoomsättning 34 425 32 580 124 129 120 771
Organisk tillväxt, % 2,7 4,0 1,3 -0,4
EBITA 2 205 2 290 6 282 8 327
EBITA-marginal, % 6,4 7,0 5,1 6,9
Rörelseresultat 1 963 2 065 5 310 7 407
Rörelsemarginal, % 5,7 6,3 4,3 6,1
Rörelsemarginal exkl. engångsposter,%1) 5,5 6,3 5,4 6,1
Resultat efter finansiella poster 1 832 2 001 4 887 6 966
Periodens resultat 1 575 2 002 3 805 5 745
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -2 106 -1 691 -4 650 -3 892
Operativt kassaflöde efter investeringar 3 163 2 078 3 649 6 877
Resultat per aktie, kr2) 5,48 6,97 13,24 19,99
Eget kapital per aktie, kr 75,67 71,26 75,67 71,26
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 5,3 5,9
Avkastning på nettotillgångar, % 22,7 36,0
Avkastning på eget kapital, % 18,2 31,9
Nettoskuld 1 825 197 1 825 197
Skuldsättningsgrad 0,08 0,01 0,08 0,01
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4
Genomsnittligt antal anställda 53 497 57 579 54 419 55 692

1) Engångsposter om -1 343 Mkr för helåret 2018 avsåg under första kvartalet Vitvaror Nordamerika med -596 Mkr, under andra kvartalet Vitvaror EMEA med -818 Mkr och under fjärde kvartalet 71 Mkr. För information om engångsposter, se sidan 21. 2) Före utspädning.

För definitioner se sidan 29-30.

Aktier

Antal aktier A–aktier B–aktier Aktier, totalt Aktier ägda
av Electrolux
Aktier ägda
av övriga
aktieägare
Antal aktier per den 1 januari 2018 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
Antal aktier per den 31 december 2018 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
% av antal aktier 7,0%

Valutakurser

SEK 31 dec. 2018 31 dec. 2017
Valutakurs Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag
ARS 0,3087 0,2373 0,5176 0,4729
AUD 6,50 6,34 6,53 6,41
BRL 2,39 2,32 2,66 2,48
CAD 6,71 6,59 6,57 6,55
CHF 8,91 9,15 8,67 8,41
CLP 0,0136 0,0129 0,0131 0,0134
CNY 1,31 1,30 1,26 1,26
EUR 10,26 10,28 9,64 9,84
GBP 11,57 11,38 11,03 11,09
HUF 0,0321 0,0320 0,0312 0,0317
MXN 0,4517 0,4556 0,4499 0,4160
RUB 0,1392 0,1292 0,1463 0,1419
THB 0,2691 0,2754 0,2517 0,2516
USD 8,70 8,97 8,54 8,21

Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv1 2018 Kv2 2018 Kv3 2018 Kv4 2018 Helår
2018
Kv1 2017 Kv2 2017 Kv3 2017 Kv4 2017 Helår
2017
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning 9 640 10 167 10 749 12 176 42 732 8 539 9 304 9 465 11 214 38 524
Försäljningstillväxt,% 10,1 4,4 6,3 4,1 6,0 -1,8 4,3 1,4 6,6 2,7
EBITA 678 -143 851 1 099 2 484 551 636 830 1 048 3 065
EBITA-marginal, % 7,0 -1,4 7,9 9,0 5,8 6,5 6,8 8,8 9,3 8,0
Rörelseresultat 602 -214 792 1 040 2 220 474 561 761 969 2 764
Rörelsemarginal, % 6,2 -2,1 7,4 8,5 5,2 5,6 6,0 8,0 8,6 7,2
Vitvaror Nordamerika
Nettoomsättning 8 564 10 549 9 949 9 812 38 875 9 850 11 699 9 544 9 563 40 656
Försäljningstillväxt,% -5,1 -9,7 -3,9 -5,3 -6,2 -7,0 -2,4 -10,8 -4,2 -6,1
EBITA -147 634 368 206 1 062 628 1 009 742 467 2 847
EBITA-marginal, % -1,7 6,0 3,7 2,1 2,7 6,4 8,6 7,8 4,9 7,0
Rörelseresultat -167 612 347 180 972 605 987 719 447 2 757
Rörelsemarginal, % -1,9 5,8 3,5 1,8 2,5 6,1 8,4 7,5 4,7 6,8
Vitvaror Latinamerika
Nettoomsättning 4 064 4 274 3 640 5 098 17 076 4 301 3 857 4 132 5 012 17 302
Försäljningstillväxt,% 6,4 20,7 0,5 12,3 9,8 -2,5 -2,5 7,4 29,9 7,9
EBITA 92 0 252 335 679 155 74 125 272 626
EBITA-marginal, % 2,3 0,0 6,9 6,6 4,0 3,6 1,9 3,0 5,4 3,6
Rörelseresultat 34 -56 200 286 464 101 29 77 218 425
Rörelsemarginal, % 0,8 -1,3 5,5 5,6 2,7 2,4 0,8 1,9 4,3 2,5
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Nettoomsättning 2 055 2 317 2 238 2 555 9 165 2 010 2 232 2 081 2 437 8 759
Försäljningstillväxt,% 7,6 2,8 3,8 1,5 3,7 9,4 7,8 -1,1 9,9 6,3
EBITA 141 204 191 176 713 123 220 226 227 796
EBITA-marginal, % 6,9 8,8 8,6 6,9 7,8 6,1 9,9 10,9 9,3 9,1
Rörelseresultat 127 187 174 160 648 112 209 214 215 750
Rörelsemarginal, % 6,2 8,1 7,8 6,2 7,1 5,6 9,4 10,3 8,8 8,6
Hemmiljö och småapparater
Nettoomsättning 1 665 1 838 1 733 2 380 7 616 1 759 1 857 1 922 2 269 7 808
Försäljningstillväxt,% -3,8 -2,6 -13,6 2,1 -4,3 -12,5 -3,3 -1,1 -6,0 -5,8
EBITA 92 89 97 232 510 70 94 114 240 518
EBITA-marginal, % 5,5 4,8 5,6 9,8 6,7 4,0 5,1 5,9 10,6 6,6
Rörelseresultat 64 60 69 205 398 60 69 89 214 431
Rörelsemarginal, % 3,8 3,3 4,0 8,6 5,2 3,4 3,7 4,6 9,4 5,5
Professionella Produkter
Nettoomsättning 1 917 2 209 2 135 2 405 8 666 1 742 1 999 1 897 2 085 7 723
Försäljningstillväxt,% 8,5 6,7 6,7 11,0 8,2 8,0 14,6 17,9 9,1 12,2
EBITA 245 331 293 310 1 179 250 268 286 288 1 092
EBITA-marginal, % 12,8 15,0 13,7 12,9 13,6 14,3 13,4 15,1 13,8 14,1
Rörelseresultat 237 324 280 294 1 134 249 258 272 276 1 054
Rörelsemarginal, % 12,4 14,7 13,1 12,2 13,1 14,3 12,9 14,3 13,2 13,7
Koncerngemensamma kostnader etc -133 -86 -107 -201 -527 -159 -194 -150 -273 -775
Totalt koncernen
Nettoomsättning 27 906 31 354 30 444 34 425 124 129 28 201 30 948 29 042 32 580 120 771
Försäljningstillväxt,% 3,3 0,7 0,7 2,5 1,7 -3,2 1,2 -1,7 5,4 0,5
EBITA 1 011 1 075 1 991 2 205 6 282 1 666 2 152 2 219 2 290 8 327
EBITA-marginal,% 3,6 3,4 6,5 6,4 5,1 5,9 7,0 7,6 7,0 6,9
Rörelseresultat 764 827 1 756 1 963 5 310 1 442 1 919 1 981 2 065 7 407
Rörelsemarginal, % 2,7 2,6 5,8 5,7 4,3 5,1 6,2 6,8 6,3 6,1
Resultat efter finansiella poster 672 748 1 634 1 832 4 887 1 340 1 730 1 895 2 001 6 966
Periodens resultat 551 517 1 162 1 575 3 805 1 012 1 291 1 440 2 002 5 745
Resultat per aktie, kr1) 1,92 1,80 4,04 5,48 13,24 3,52 4,49 5,01 6,97 19,99

1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.

Omräknad finansiell information för organisationsförändring

Från och med 1 januari 2019 ingår organisationen för vitvaror i Mellanöstern och Afrika (MEA), som tidigare ingått i affärsområdet Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika (EMEA), i affärsområdet Vitvaror Asien/Stillahavsområdet (APAC). Omräknad finansiell information för 2018 för affärsområdena Vitvaror Europa samt Vitvaror APAC & MEA visas nedan.

Kv1 2018
Kv2 2018
Kv3 2018
SEKm Nettoom
sättning
Rörelse
resultat
Rörelse
marginal, %
Nettotill
gångar
Nettoom
sättning
Rörelse
resultat
Rörelse
marginal, %
Nettotill
gångar
Nettoom
sättning
Rörelse
resultat
Rörelse
marginal, %
Nettotill
gångar
Vitvaror EMEA
Rapporterat 9 640 602 6,2 4 915 10 167 -214 -2,1 4 250 10 749 792 7,4 3 950
Justering för MEA -681 -32 -3 229 -899 -46 -3 128 -812 -91 -3 095
Vitvaror Europa 8 959 569 6,4 1 687 9 268 -260 -2,8 1 122 9 936 702 7,1 855
Vitvaror APAC
Rapporterat 2 055 127 6,2 1 939 2 317 187 8,1 1 884 2 238 174 7,8 1 896
Justering för MEA 681 32 3 229 899 46 3 128 812 91 3 095
Vitvaror Asien/Stillahavs
området, Mellanöstern och Afrika
2 737 160 5,8 5 167 3 215 234 7,3 5 012 3 051 264 8,7 4 991
Kv4 2018 Helår 2018
SEKm Nettoom
sättning
Rörelse
resultat
Rörelse
marginal, %
Nettotill
gångar
Nettoom
sättning
Rörelse
resultat
Rörelse
marginal, %
Nettotill
gångar
Vitvaror EMEA
Rapporterat 12 176 1 040 8,5 3 392 42 732 2 220 5,2 3 392
Justering för MEA -882 -99 -3 150 -3 275 -268 -3 150
Vitvaror Europa 11 294 941 8,3 242 39 458 1 952 4,9 242
Vitvaror APAC
Rapporterat 2 555 160 6,2 1 971 9 165 648 7,1 1 971
Justering för MEA 882 99 3 150 3 275 268 3 150
Vitvaror Asien/Stillahavs
området, Mellanöstern och Afrika
3 437 259 7,5 5 122 12 439 916 7,4 5 122

Engångsposter per affärsområde

Mkr Kv1 20181) Kv2 20182) Kv3 2018 Kv4 20183) Helår
2018
Kv1 2017 Kv2 2017 Kv3 2017 Kv4 2017 Helår
2017
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika2) -818 71 -747
Vitvaror Nordamerika1) -596 -596
Vitvaror Latinamerika
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Hemmiljö och småapparater
Professionella Produkter
Koncerngemensamma kostnader etc.
Totalt koncernen -596 -818 71 -1 343

1) Engångsposter om -596 Mkr för det första kvartalet 2018 avser konsolideringen av tillverkningen av frysar i Nordamerika. Kostnaderna är inkluderade i kostnad för sålda varor och består av nedskrivning av materiella tillgångar och avsättning för personalkostnader och övriga kostnader relaterade till projektet.

2) Engångsposter om -818 Mkr för det andra kvartalet, avser-564 Mkr för en avsättning gällande en utredning som bedrivs av den franska konkurrensmyndigheten och -254 Mkr för en avsättning på grund av ett ofördelaktigt domstolsbeslut i Frankrike, båda dessa poster avser Vitvaror EMEA . Kostnaderna är inkluderade i övriga rörelseintäkter/-kostnader.

3) Engångsposter om 71 Mkr för det fjärde kvartalet, avser utredningen som bedrevs av den franska konkurrensmyndigheten och som avslutades i kvartalet och är skillnaden mellan det faktiska bötesbeloppet och avsättningen som gjordes i andra kvaratlet. Kostnaderna är inkluderade i övriga rörelseintäkter/-kostnader.

Rörelseresultat exklusive engångsposter

Mkr Kv1 2018 Kv2 2018 Kv3 2018 Kv4 2018 Helår
2018
Kv1 2017 Kv2 2017 Kv3 2017 Kv4 2017 Helår
2017
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Rörelseresultat exkl, engångsposter 602 604 792 969 2 967 474 561 761 969 2 764
Rörelsemarginal exkl, engångsposter,% 6,2 5,9 7,4 8,0 6,9 5,6 6,0 8,0 8,6 7,2
Vitvaror Nordamerika
Rörelseresultat exkl, engångsposter 429 612 347 180 1 568 605 987 719 447 2 757
Rörelsemarginal exkl, engångsposter,% 5,0 5,8 3,5 1,8 4,0 6,1 8,4 7,5 4,7 6,8
Totalt koncernen
Rörelseresultat exkl, engångsposter 1 360 1 645 1 756 1 892 6 653 1 442 1 919 1 981 2 065 7 407
Rörelsemarginal exkl, engångsposter,% 4,9 5,2 5,8 5,5 5,4 5,1 6,2 6,8 6,3 6,1

Nettoomsättning per affärsområde

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 12 176 11 214 42 732 38 524
Vitvaror Nordamerika 9 812 9 563 38 875 40 656
Vitvaror Latinamerika 5 098 5 012 17 076 17 302
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 2 555 2 437 9 165 8 759
Hemmiljö och småapparater 2 380 2 269 7 616 7 808
Professionella Produkter 2 405 2 085 8 666 7 723
Totalt 34 425 32 580 124 129 120 771

Förändring i nettoomsättning per affärsområde

Förändring mot samma period föregående år, % Kv4 2018 Kv4 2018
i lokala valutor
Helår 2018 Helår 2018
i lokala valutor
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 9 4 11 6
Vitvaror Nordamerika 3 -5 -4 -6
Vitvaror Latinamerika 2 12 -1 10
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 5 1 5 4
Hemmiljö och småapparater 5 2 -2 -4
Professionella Produkter 15 11 12 8
Total förändring 6 2 3 2

Rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 1 040 969 2 220 2 764
Marginal, % 8,5 8,6 5,2 7,2
Vitvaror Nordamerika 180 447 972 2 757
Marginal, % 1,8 4,7 2,5 6,8
Vitvaror Latinamerika 286 218 464 425
Marginal, % 5,6 4,3 2,7 2,5
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 160 215 648 750
Marginal, % 6,2 8,8 7,1 8,6
Hemmiljö och småapparater 205 214 398 431
Marginal, % 8,6 9,4 5,2 5,5
Professionella Produkter 294 276 1 134 1 054
Marginal, % 12,2 13,2 13,1 13,7
Koncerngemensamma kostnader etc. -201 -273 -527 -775
Rörelseresultat 1 963 2 065 5 310 7 407
Marginal, % 5,7 6,3 4,3 6,1

Förändring i rörelseresultat per affärsområde

Förändring mot samma period föregående år, % Kv4 2018 Kv4 2018
i lokala valutor
Helår 2018 Helår 2018
i lokala valutor
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 7 4 -20 -23
Vitvaror Nordamerika -60 -63 -65 -65
Vitvaror Latinamerika 31 66 9 47
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet -26 -29 -14 -16
Hemmiljö och småapparater -4 -9 -8 -7
Professionella Produkter 7 3 8 3
Total förändring -5 -7 -28 -30

Rörelsekapital och nettotillgångar

% av
31 dec. annualiserad
netto
31 dec. % av
annualiserad netto
Mkr 2018 omsättning 2017 omsättning
Varulager 16 750 13,5 14 655 12,4
Kundfordringar 21 482 17,3 20 747 17,5
Leverantörsskulder -34 443 -27,7 -31 114 -26 3
Operativt rörelsekapital 3 789 3,0 4 288 3,6
Avsättningar -7 565 -7 823
Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader -11 745 -11 038
Skatt och övriga tillgångar och skulder -1 327 -1 300
Rörelsekapital -16 848 -13,5 -15 873 -13,4
Materiella anläggningstillgångar 21 088 19 192
Goodwill 8 239 7 628
Övriga anläggningstillgångar 5 516 4 749
Uppskjutna skatteskulder och -tillgångar 5 580 4 981
Nettotillgångar 23 574 19,0 20 678 17,5
Annualiserad nettoomsättning, beräknad
till balansdagskurs
124 399 118 464
Genomsnittliga nettotillgångar 23 381 18,8 20 572 17,0
Annualiserad nettoomsättning, beräknad
till genomsnittskurs
124 129 120 771

Nettotillgångar per affärsområde

Tillgångar Skulder och eget kapital Nettotillgångar
Mkr 31 dec.
2018
31 dec.
2017
31 dec.
2018
31 dec.
2017
31 dec.
2018
31 dec.
2017
Vitvaror Europa, Mellanöstern ochAfrika 27 389 25 575 23 997 22 037 3 392 3 538
Vitvaror Nordamerika 17 405 14 840 15 010 12 723 2 395 2 117
Vitvaror Latinamerika 12 085 12 602 6 531 6 752 5 554 5 850
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 6 123 5 788 4 152 4 163 1 971 1 625
Hemmiljö och småapparater 6 011 5 341 3 601 3 519 2 410 1 822
Professionella Produkter 6 101 4 434 3 144 2 706 2 957 1 728
Övrigt1) 9 418 8 533 4 523 4 535 4 895 3 998
Totalt operativa tillgångar och skulder 84 531 77 113 60 958 56 436 23 574 20 678
Likvida medel 12 249 11 974
Total upplåning 10 260 9 537
Pensionstillgångar och skulder 532 455 4 346 3 089
Eget kapital 21 749 20 480
Totalt 97 312 89 542 97 312 89 542

1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.

Moderbolagets resultaträkning

Mkr Kv4 2018 Kv4 2017 Helår 2018 Helår 2017
Nettoomsättning 11 068 9 898 38 911 35 168
Kostnad för sålda varor -9 597 -8 585 -33 560 -30 034
Bruttoresultat 1 471 1 313 5 351 5 134
Försäljningskostnader -940 -829 -3 247 -2 967
Administrationskostnader -166 -269 -1 410 -1 795
Övriga rörelseintäkter 0 1 0 1
Övriga rörelsekostnader -239 -105 -804 -105
Rörelseresultat 126 111 -110 268
Finansiella intäkter 4 968 1 924 7 967 7 142
Finansiella kostnader -202 -120 -695 -855
Finansiella poster netto 4 766 1 804 7 272 6 287
Resultat efter finansiella poster 4 892 1 915 7 162 6 555
Bokslutsdispositioner 59 11 -1 743 182
Resultat före skatt 4 951 1 926 5 419 6 737
Skatt -101 -61 69 -201
Periodens resultat 4 850 1 865 5 488 6 536

Moderbolagets balansräkning

Mkr 31 dec. 2018 31 dec. 2017
Tillgångar
Anläggningstillgångar 38 254 35 596
Omsättningstillgångar 33 157 28 267
Summa tillgångar 71 411 63 863
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 5 437 5 068
Fritt eget kapital 22 078 19 364
Summa eget kapital 27 515 24 432
Obeskattade reserver 442 444
Avsättningar 1 133 1 229
Långfristiga skulder 5 735 6 181
Kortfristiga skulder 36 586 31 577
Summa eget kapital och skulder 71 411 63 863

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Electrolux delårsrapporter innehåller finansiella rapporter i sammandrag. För koncernen innebär detta huvudsakligen att notupplysningarna är begränsade jämfört med de finansiella rapporter som presenteras i årsredovisningen. För moderbolaget innebär det att de finansiella rapporterna generellt presenteras i förkortade versioner och med begränsade notupplysningar jämfört med årsredovisningen.

Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tillämpats i upprättandet av årsredovisningen 2017, bortsett från nya standarder som gäller från 1 januari 2018. Koncernens redovisningsprinciper beskrivs i not 1 i årsredovisningen 2017, vilken även inkluderar beskrivning av övergångseffekter och redovisningsprinciper avseende IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder samt IFRS 9 Finansiella Instrument, vilka tillämpas av Electrolux från och med den 1 januari 2018. Ändringar har gjorts i de övergångseffekter avseende IFRS 15 som presenterades i årsredovisningen 2017. Ändringarna påverkar endast kundfordringar, leverantörsskulder samt övriga kortfristiga skulder.

Förberedelser för nya redovisningsstandarder

Under 2018 har Electrolux förberedande arbete avseende nya redovisningsstandarder som ska tillämpas efter 2018 varit inriktat på IFRS 16 Leasingavtal. Ett omfattande arbete har utförts inom hela koncernen för att implementera IFRS 16. Arbetet har omfattat att uppskatta den fulla inverkan av IFRS 16, att identifiera och gå igenom leasingavtal, att utarbeta processer och implementera en koncerngemensam systemlösning för att uppfylla redovisnings- och rapporteringskraven, samt att samla in och analysera kontraktsinformation. Den generella effekten av IFRS 16, resultatet av det förberedande arbetet samt de preliminära effekterna av att applicera standarden beskrivs nedan.

IFRS 16 Leasingavtal

Electrolux kommer att tillämpa IFRS 16 enligt den förenklade övergångsmetoden per övergångsdatumet 1 januari 2019. I enlighet med standarden har jämförelsetalen inte räknats om, utan den ackumulerade effekten av övergången kommer att redovisas som en öppningsbalansjustering. Samtliga nyttjanderätter värderas vid övergången till redovisat värde som om de nya redovisningsreglerna tillämpats från kontraktens början och leasingskulderna värderas till nuvärdet av per övergångsdagen återstående framtida leasebetalningar. Den marginella

låneräntan per övergångsdagen används för värdering av såväl nyttjanderätterna som leasingskulderna. När IFRS 16 tillämpas för första gången använder koncernen praktiska lösningar som tillåts i standarden, när tillämpligt. De tillämpade praktiska lösningarna inkluderar följande:

  • Det görs ingen omvärdering av huruvida ett kontrakt är, eller innehåller, ett leasingavtal vid övergången till IFRS 16. Detta betyder att standarden tillämpas på alla avtal som identifierats som leasingavtal i enlighet med IAS 17 och IFRIC 4.
  • Operationella leasingavtal med en kvarvarande leasingtid på mindre än 12 månader per 1 januari 2019 redovisas som kortfristiga leasingavtal, vilket innebär att de inte tas upp i balansräkningen vid övergången.
  • Direkta anskaffningskostnader för nyttjanderätter har uteslutits från beräkning av redovisat värde vid övergången.
  • Historisk information har använts vid bedömning av ett leasingavtals längd i de fall det finns optioner att förlänga eller säga upp ett avtal.

Vid tillämpning av IFRS 16 kommer både nettotillgångar och nettoskuld att öka till följd av att nyttjanderätter och leasingskulder kommer att redovisas i balansräkningen. Leasingavgiften, som idag i sin helhet redovisas som rörelsekostnad, kommer att ersättas av en avskrivning av nyttjanderätten och en räntekostnad på leasingskulden. Resultaträkningen kommer även att påverkas, sett över tid, då leasingavgifter idag redovisas som en linjär kostnad. Vid tillämpning av IFRS 16 blir den totala leasingkostnaden normalt högre de första åren av ett leasingavtal för att senare avta. Detta beror på att räntekostnaden minskar över tid i takt med att leasingskulden minskar med betalningarna. Kassaflöde från den löpande verksamheten kommer att öka då leasingkostnaderna för närvarande ingår i kassaflöde från den löpande verksamheten men under IFRS 16 kommer huvuddelen av leasingbetalningarna att redovisas som avbetalning av leasingskulden och således klassificeras som kassaflöde från finansieringsverksamheten. Endast den del av betalningarna som avser ränta kommer att ingå i kassaflöde från den löpande verksamheten. Leasingavgifter avseende tillgångar som inte redovisas i balansräkningen, således kortfristiga avtal och avtal av mindre värde, kommer fortsättningsvis att fullt ut påverka kassaflöde från den löpande verksamheten. Nyckeltal kommer att påverkas av IFRS 16 som en konsekvens av effekterna på balansräkning, resultaträkning och kassaflöde.

En preliminär bedömning indikerar en öppningsbalansjustering per 1 januari, 2019 med följande uppskattade balansräkningseffekter, utan hänsyn tagen till justeringar av interimsposter relaterade till nyttjanderätterna vid övergången:

  • Nyttjanderätter: 3 100 Mkr
  • Uppskjuten skattefordran: 60 Mkr
  • Leasingskulder: 3 400 Mkr
  • Balanserade vinstmedel: -240 Mkr

Baserat på de preliminära beloppen ovan kommer nettotillgångarna att öka med 3 160 Mkr och nettoskulden kommer att öka med 3 400 Mkr. Den preliminära effekten på nettotillgångarna förväntas påverka segmenten enligt följande: Vitvaror Europa: 700 Mkr, Vitvaror Nordamerika 900 Mkr, Vitvaror Latinamerika: 200 Mkr, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika: 700 Mkr, Hemmiljö och Småapparater: 150 Mkr, Professionella Produkter 150 Mkr och koncerngemensamt: 360 Mkr.

Koncernens preliminära uppskattning är att tillämpningen av de nya redovisningsreglerna kommer att ha en något positiv inverkan på rörelseresultatet och en mycket liten effekt på periodens nettoresultat för helåret 2019. Kassaflöde från den löpande verksamheten kommer att öka och kassaflödet från finansieringsverksamheten kommer att minska med cirka 900 Mkr då amorteringen av leasingskulden kommer att påverka kassaflöde från finansieringsverksamheten.

Not 2 Uppdelning av intäkter

Electrolux tillverkar och säljer vitvaror, främst på grossistmarknaden, till kunder som är återförsäljare. Electrolux produkter inkluderar kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, dammsugare, luftkonditioneringsapparater och små hushållsapparater. Affärsområdena Vitvaror samt Hemmiljö och småapparater fokuserar på konsumentmarknaden och affärsområde Professionella Produkter fokuserar på professionella användare. Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, när kontrollen över produkterna har överförts.

Intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll redovisas när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. Försäljning av tjänster utgör inte en väsentlig del av koncernens totala nettoomsättning. Produkt och geografi har bedömts som viktiga attribut i uppdelningen av Electrolux intäkter. Tabellen nedan presenterar därför nettoomsättningen för affärsområdena Vitvaror, Hemmiljö och småapparater samt Professionella Produkter fördelade per geografiskt område.

Helår 2018 Helår2017
mkr Vitvaror Hemmiljö och
småapparater
Professionella
Produkter
Totalt Vitvaror Hemmiljö och
småapparater
Proffessionella
Produkter
Totalt
Geografiskt område
Europa, Mellanöstern och Afrika 42 732 3 891 6 951 53 574 38 524 3 628 6 141 48 292
Nordamerika 38 875 926 849 40 650 40 656 1 427 764 42 847
Latinamerika 17 076 887 17 963 17 302 975 18 277
Asien/Stillahavsområdet 9 165 1 912 866 11 942 8 759 1 778 819 11 356
Totalt 107 847 7 616 8 666 124 129 105 241 7 808 7 723 120 771

Not 3 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder

31 dec. 2018 31 dec. 2017
Mkr Verkligt
värde
Bokfört
värde
Verkligt
värde
Bokfört
värde
Per kategori
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 560 560
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde 33 180 33 180
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen (IAS39) 3 305 3 305
Finansiella tillgångar som kan säljas (IAS39) 20 20
Lånefordringar och kundfordringar (IAS39) 23 858 23 858
Kassa 5 707 5 707
Finansiella tillgångar totalt 33 740 33 740 32 890 32 890
Finansiella skulder till verkligt värde via resultatet 102 102 251 251
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde 44 650 44 593 40 432 40 350
Finansiella skulder totalt 44 752 44 695 40 683 40 601

1) Ett finansiellt instrument som tidigare klassificerats som tillgängligt för försäljning har vid övergången till IFRS 9 omklassificerats som finansiell tillgång till verkligt värde via resultatet.

Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.

Verkligt värdeestimat

Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.

I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:

Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 31 december 2018 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 4 154 Mkr (3 239) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 31 december 2018 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 139 Mkr (87) och de finansiella skulderna till 102 Mkr (251).

Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Electrolux har inga materiella finansiella tillgångar eller skulder som kvalificerar sig för Nivå 3.

Not 4 Ställda säkerheter, ansvarsförbindelser och eventualtillgångar

Mkr 31 dec.
2018
31 dec.
2017
Koncernen
Ställda säkerheter 6 6
Ansvarsförbindelser 1 015 1 187
Moderbolaget
Ställda säkerheter
Ansvarsförbindelser 1 534 1 497

För mer information om eventualförpliktelser, se Not 25 i årsredovisningen 2017.

Eventualtillgångar

I december 2018 erhöll Electrolux ett domstols certifikat som bestyrker ett slutligt och icke-överklagbart beslut i Brasilien om att Electrolux har rätt att återfå överbetald skatt för 2002-2014. I december 2018 lämnade Electrolux in en ansökan till den brasilianska skattemyndigheten om återbetalning av den överbetalda skatten. Electrolux anser att det finns starkt stöd för ansökan. I och med att den brasilianska skattemyndigheten har förespråket en särskild beräkningsmetodik för belopp att återbetala har dock endast en mindre del, motsvarande skattemyndighetens metodik, redovisats som en tillgång per 31 december 2018. Beloppet i ansökan, utöver den redovisade tillgången, uppgår till cirka 1 400 Mkr.

Not 5 Förvärv och avyttringar av verksamheter

Förvärv

Förvärv av Schneidereit GmbH

Den 22 februari 2018 slutförde Electrolux förvärvet av Schneidereit GmbH, en leverantör av uthyrningslösningar för professionell tvätt i Tyskland och Österrike. Avtalet om förvärvet meddelades den 22 januari 2018.

Förvärvet hjälper Electrolux att utveckla utbudet inom professionell tvätt och stödjer den långsiktigt lönsamma tillväxten i Europa. Schneidereit adderar en kompletterande affärsmodell som gör det möjligt för Electrolux att erbjuda bra tvättlösningar till en ännu bredare kundbas och samtidigt utvärdera hyresbaserad försäljning vilket är ett intressant tillväxtområde inom branschen professionella produkter.

Nettoomsättningen inom den förvärvade verksamheten uppgick 2016 till cirka 18 miljoner euro (cirka 175 Mkr) och bolaget har omkring 110 anställda i Tyskland.

Köpeskillingen utgörs av en kontant betalning om 32,8 miljoner euro samt en uppskjuten del om 3,6 miljoner euro. Kontantbetalningen motsvarar 331 Mkr med en kassaflödeseffekt, exklusive förvärvade likvida medel, om -303 Mkr.

Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper per 31 december med finansiella rapporter för perioden januari – december 2018, och bidrar till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) med 18,7 miljoner EUR respektive 0 tusen EUR, motsvarande cirka 192 Mkr respektive 0 Mkr.

Verksamheten ingår i affärsområde Professionella Produkter.

Förvärv av SPM Drink Systems

Den 2 October 2018 meddelade och slutförde Electrolux förvärvet av SPM Drink Systems, en ledande italiensk tillverkare av professionell utrustning för beredning av frysta och varma drycker samt mjukglass. Den förvärvade verksamheten hade under 2017 en total nettoomsättning på cirka 30 miljoner EUR och 110 anställda. Bolagets huvudkontor och viktigaste anläggningar ligger i Spilamberto, Modena i Italien.

Köpeskillingen utgörs av en kontant betalning om 45,6 miljoner EUR, motsvarande cirka 470 Mkr med en kassaflödeseffekt om -449 Mkr, exklusive förvärvade likvida medel.

Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från 1 oktober och bidrar till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) med 3,7 miljoner EUR respektive -665 tusen EUR, motsvarande cirka 38 Mkr respektive -7 Mkr. Verksamheten ingår i affärsområde Professionella Produkter.

Transaktionskostnader

Transaktionskostnader avseende de ovan beskrivna förvärven har kostnadsförts löpande och uppgår till 11,5 Mkr, vilket belastat resultatet med 4 Mkr under 2017 och 7,5 Mkr under 2018. Kostnaderna ingår i affärsområdets rörelseresultat.

Kassaflöde avseende förvärv av verksamheter

Kassaflöde avseende förvärv uppgick till -902 Mkr. Utöver kassaflödeseffekterna avseende förvärven av Schneidereit GmbH (303 Mkr) och SPM Drink Systems (449 Mkr) ingår även betalningar av uppskjutna ersättningar om totalt 144 Mkr. Dessa avser förvärven av Kwikot 2017 (125 Mkr), Vintec 2016 (15 Mkr) samt Veetsan 2015 (4 Mkr). Förvärv av minoritet uppgick till 3 Mkr och övriga förvärv av verksamheter uppgick till 3 Mkr.

Avyttringar

Försäljning av Beam och Sanitaire i Nordamerika

Den 8 augusti 2018 meddelade Electrolux avyttringen av sina USA-baserade verksamheter inom kommersiella dammsugare och centraldammsugare i Nordamerika, inklusive varumärkena Sanitaire och BEAM. Försäljningspriset brutto uppgick till 37 miljoner USD (320 Mkr) vilket resulterade i en realisationsvinst på 24 miljoner USD (205 Mkr) och en kassaflödeseffekt på 34 miljoner USD (293 Mkr), varav 285 Mkr i tredje kvartalet och 8 Mkr i fjärde kvartalet. Transaktionskostnader uppgick till 17 Mkr. Rationaliseringsåtgärder och nedskrivningar av anläggningstillgångar föranledda av avyttringarna uppgick till 14 miljoner USD (115 Mkr) och har belastat periodens resultat. De avyttrade verksamheterna hade under 2017 samlade intäkter på cirka 70 miljoner USD.

Avyttringarna och dess relaterade effekter ingår i affärsområde Hemmiljö och småapparater.

Årlig utveckling per affärsområde

Mkr 2014 2015 2016 20171) 2018
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning 34 438 37 179 37 844 38 524 42 732
Rörelseresultat 232 2 167 2 546 2 764 2 220
Rörelsemarginal, % 0,7 5,8 6,7 7,2 5,2
Vitvaror Nordamerika
Nettoomsättning 34 141 43 053 43 402 40 656 38 875
Rörelseresultat 1 714 1 580 2 671 2 757 972
Rörelsemarginal, % 5,0 3,7 6,2 6,8 2,5
Vitvaror Latinamerika
Nettoomsättning 20 041 18 546 15 419 17 302 17 076
Rörelseresultat 1 069 463 -68 425 464
Rörelsemarginal, % 5,3 2,5 -0,4 2,5 2,7
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Nettoomsättning 8 803 9 229 9 380 8 759 9 165
Rörelseresultat 438 364 626 750 648
Rörelsemarginal, % 5,0 3,9 6,7 8,6 7,1
Hemmiljö och småapparater
Nettoomsättning 8 678 8 958 8 183 7 808 7 616
Rörelseresultat 200 –63 238 431 398
Rörelsemarginal, % 2,3 –0,7 2,9 5,5 5,2
Professionella Produkter
Nettoomsättning 6 041 6 546 6 865 7 723 8 666
Rörelseresultat 671 862 954 1 054 1 134
Rörelsemarginal, % 11,1 13,2 13,9 13,7 13,1
Övrigt
Nettoomsättning 1
Koncerngemensamma kostnader m.m. –743 –2 632 -693 -775 -527
Totalt koncernen
Nettoomsättning 112 143 123 511 121 093 120 771 124 129
Rörelseresultat 3 581 2 741 6 274 7 407 5 310
Marginal, % 3,2 2,2 5,2 6,1 4,3

2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS15.

Engångsposter i rörelseresultatet1) 2014 2015 2016 2017 2018
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika –1 212 -747
Vitvaror Nordamerika –392) –1582) -596
Vitvaror Latinamerika –10
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet –10
Hemmiljö och småapparater –190
Professionella Produkter
Koncerngemensamma kostnader –772) –1 9012)
Totalt koncernen –1 348 –2 249 -1 343

1) För mer information, se not 7 i årsredovisningarna.

2) Inkluderar kostnader för det ej genomförda förvärvet av GE Appliances. Kostnader för det förberedande integrationsarbetet om 39 Mkr för 2014 och 158 Mkr för 2015 har belastat rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika. Koncerngemensamma kostnader inkluderar transaktionskostnader om 110 Mkr för 2014 och 408 Mkr för 2015 samt den termination fee som Electrolux betalade till General Electric om 175 miljoner USD, motsvarande 1 493 Mkr, i december 2015. Totala kostnader för GE Appliances om 2 059 Mkr belastade rörelseresultatet för 2015, varav 63 Mkr för första kvartalet, 195 Mkr för andra kvartalet, 142 Mkr för tredje kvartalet och 1 659 Mkr för fjärde kvartalet.

Fem år i sammandrag

Mkr om ej annat anges 2014 2015 2016 20171) 2018
Nettoomsättning 112 143 123 511 121 093 120 771 124 129
Organisk tillväxt, % 1,1 2,2 -1,1 -0,4 1,3
Rörelseresultat 3 581 2 741 6 274 7 407 5 310
Rörelsemarginal, % 3,2 2,2 5,2 6,1 4,3
Resultat efter finansiella poster 2 997 2 101 5 581 6 966 4 887
Periodens resultat 2 242 1 568 4 493 5 745 3 805
Engångsposter i rörelseresultatet2) –1 348 -2 249 -1 343
Investeringar i materiella anläggningstillgångar –3 006 –3 027 -2 830 -3 892 -4 650
Operativt kassaflöde efter investeringar 6 631 6 745 9 140 6 877 3 649
Resultat per aktie före utspädning, kr 7,83 5,45 15,64 19,99 13,24
Eget kapital per aktie, kr 57,52 52,21 61,72 71,26 75,67
Utdelning per aktie, kr 6,50 6,50 7,50 8,30 8,503)
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 4,5 5,0 5,8 5,9 5,3
Avkastning på nettotillgångar, % 14,2 11,0 29,9 36,0 22,7
Avkastning på eget kapital, % 15,7 9,9 29,4 31,9 18,2
Nettoskuld 9 631 6 407 360 197 1 825
Skuldsättningsgrad 0,58 0,43 0,02 0,01 0,08
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner 286,3 287,1 287,4 287,4 287,4
Genomsnittligt antal anställda 60 038 58 265 55 400 55 692 54 419

1) 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS15.

2) För mer information se tabell på sidan 21 och 28 och Not 7 i årsredovisningarna.

3)Av styrelsen föreslagen.

Finansiella mål över en konjunkturcykel

Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.

Finansiella mål

  • Rörelsemarginal på minst 6%
  • Kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger
  • Avkastning på nettotillgångar >20%
  • Genomsnittlig årlig tillväxt på minst 4%

Definitioner

Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. På följande sida finns en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.

Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått

Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.

Definitioner (forts.)

Tillväxtmått

Förändring i nettoomsättning

Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.

Försäljningstillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutaomräkningseffekter.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutakurseffekter, förvärv och avyttringar.

Förvärv

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.

Avyttringar

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av nettoomsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.

Avkastningsmått

EBITA

Rörelseresultat exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar.

EBITA marginal EBITA i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) exklusive engångsposter Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter i procent av nettoomsättning.

Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar.

Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Kapitalmått Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.

Soliditet Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.

Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.

Aktierelaterade mått

Resultat per aktie före utspädning Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Resultat per aktie efter utspädning

Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning, exklusive aktier ägda av Electrolux.

Eget kapital per aktie

Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Kapitalbegrepp

Likvida medel

Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1) samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1).

Operativt rörelsekapital

Lager och kundfordringar minskat med leverantörsskulder.

Rörelsekapital

Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Nettotillgångar

Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Total upplåning

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1).

Total kortfristig upplåning

Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1).

Räntebärande skulder Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt.1)

Finansiell nettoskuld Total upplåning minskat med likvida medel.

Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.

Nettoskuld

Finansiell nettoskuld och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.

Övriga mått

Operativt kassaflöde efter investeringar

Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/ avyttringar av verksamheter.

Engångsposter

Materiella engångsposter i rörelseresultatet2) vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens finansiella resultat jämförs med tidigare perioder.

1) Se tabell Nettoskuld på sidan 9.

2) För mer information se Not 7 i Årsredovisning 2017.

Information till aktieägare

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar till resultatet för fjärde kvartalet 2018 Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux webbsida www.electroluxgroup.com/ir

Telefonkonferens 09.00 En telefonkonferens hålls idag den 1 februari kl 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Therese Friberg.

För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 566 426 62, Sverige +44 203 008 9806, Storbritannien och övriga Europa +1 855 831 5945, USA

Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir

Länk till webbsändning: www.electroluxgroup.com/q4-2018

För mer information kontakta:

Sophie Arnius, Head of Investor Relations 070-590 80 72

Merton Kaplan, IR Manager 073-885 7803

Kalender 2019

Åresredovisning 2018 Vecka 10 Kapitalmarknadsdag 27 mars Årsstämma 10 april Delårsrapport januari - mars 26 april Delårsrapport januari - juli 18 juli Delårsrapport januari - september 25 oktober

Denna rapport innehåller framtidsinriktade uttalanden som reflekterar bolagets nuvarande förväntningar. Även om bolaget anser att förväntningarna som reflekteras i sådana framtidsinriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att förväntningarna kommer att visa sig vara korrekta eftersom de är föremål för risker och osäkerheter som skulle kunna innebära att faktiska resultat avviker väsentligt beroende på ett antal olika faktorer. Sådana faktorer inkluderar, men begränsas inte till, förändringar i konsumenternas efterfrågan, förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, valutakursförändringar, utveckling avseende produktansvarstvister, förändringar i den regulatoriska miljön och andra myndighetsåtgärder.

Framtidsinriktade uttalanden avser endast förväntningar per det datum de gjordes, och utöver vad som krävs enligt tillämplig lag åtar sig bolaget inget ansvar för att uppdatera något av dem i händelse av ny information eller framtida händelser.

AB Electrolux (publ) 556009-4178 Postadress: 105 45 Stockholm, Sverige Besöksadress: S:t Göransgatan 143, Stockholm Telefon: +46 (0)8 738 60 00

Webbsida: www.electroluxgroup.com

Shape living for the better

Electrolux gör livet bättre och mer hållbart för miljontals människor genom att ständigt utveckla nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi är ett ledande globalt vitvaruföretag som sätter konsumenten i centrum i allt vi gör. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG, Anova, Frigidaire, Westinghouse och Zanussi, säljer vi mer än 60 miljoner produkter till hushåll och professionella användare på fler än 150 marknader varje år. Under 2018 hade Electrolux en omsättning på 124 miljarder kronor och cirka 54 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com