Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Electrolux Earnings Release 2017

Jul 19, 2017

2907_ir_2017-07-19_33942f26-5be6-4411-90b7-7b895d5bcb08.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport januari - juni 2017

Stockholm den 19 juli 2017

Sammanfattning av andra kvartalet 2017

  • Nettoomsättningen ökade med 5,1% och uppgick till 31 502 Mkr (29 983).
  • Den organiska försäljningen var oförändrad, förvärv och avyttringar bidrog med 1,2% och positiva valutaomräkningseffekter påverkade försäljningen med 3,9%.
  • Rörelseresultatet förbättrades till 1 942 Mkr (1 564), motsvarande en marginal på 6,2% (5,2).
  • Fyra av sex affärsområden redovisade en rörelsemarginal på över 6%.
  • Starkt operativt kassaflöde efter investeringar på 3,5 Mdr (4,1).
  • Periodens resultat ökade till 1 308 Mkr (1 079), vilket motsvarar ett resultat på 4,55 kr (3,75) per aktie.

Finansiell översikt

Första halvåret Första halvåret
Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 Förändring, % 2017 2016 Förändring, %
Nettoomsättning 31 502 29 983 5,1 60 385 58 097 3,9
Organisk tillväxt, % 0,0 -0,9 -1,4 0,3
Förvärv, % 1,5 0,1 0,9 0,1
Avyttringar, % -0,3 -0,5
Förändringar av valutakurser, % 3,9 -3,6 4,9 -4,3
Rörelseresultat 1 9421) 1 564 24 3 478 2 832 23
Marginal, % 6,2 5,2 5,8 4,9
Resultat efter finansiella poster 1 753 1 448 21 3 187 2 611 22
Periodens resultat 1 308 1 079 21 2 391 1 954 22
Resultat per aktie, kr2) 4,55 3,75 8,32 6,80
Operativt kassaflöde efter investeringar 3 470 4 141 -16 2 512 3 561 -29
Avkastning på nettotillgångar, % 33,4 25,7

1) Rörelseresultatet för det andra kvartalet 2017 har påverkats negativt av upplösningar av förvärvsrelaterade lagervärdejusteringar om 40 Mkr.

2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier, exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 287,4 (287,4) miljoner aktier för andra kvartalet och 287,4 (287,4) miljoner aktier för första halvåret 2017.

För definitioner se sidan 25.

Om Electrolux

Electrolux gör livet bättre och mer hållbart för miljontals människor genom att ständigt utveckla nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi är ett ledande globalt vitvaruföretag som sätter konsumenten i centrum i allt vi gör. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG, Anova, Frigidaire, Westinghouse och Zanussi, säljer vi mer än 60 miljoner produkter till hushåll och professionella användare på fler än 150 marknader varje år. Under 2016 hade Electrolux en omsättning på 121 miljarder kronor och cirka 55 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com

AB Electrolux (publ) 556009-4178

Marknadsöversikt

Marknadsöversikt för andra kvartalet

Efterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 1% under andra kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan i Västeuropa minskade med 1% medan marknaden i Östeuropa förbättrades med 5%. Efterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 5%. Marknadstillväxten för vitvaror i Australien, Kina och Sydostasien bedöms ha ökat.

Efterfrågan på vitvaror i Brasilien, Argentina och Chile ökade.

Källor: Europa: Electrolux uppskattning. Nordamerika: AHAM. * Volym, förändring mot föregående år, %. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.

Andra kvartalet i sammandrag

  • Rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika fortsatte att förbättras.
  • Stabil resultatutveckling för Vitvaror EMEA.
  • God organisk försäljningstillväxt och positiv resultatutveckling för Professionella Produkter.
  • Organisk försäljningstillväxt och förbättrat rörelseresultat för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet.
  • Rörelseresultatet för Hemmiljö och småapparater fortsatte att förbättras.
  • Åtgärderna för att öka lönsamheten inom Vitvaror Latinamerika fortsatte.
  • Förvärvet av Anova slutfördes och i juli annonserades avtalet om att förvärva Best en europeisk tillverkare av köksfläktar.
Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 Förändring, % Första halvåret
2017
Första halvåret
2016
Förändring, %
Nettoomsättning 31 502 29 983 5,1 60 385 58 097 3,9
Förändring av nettoomsättning, %, varav
Organisk tillväxt 0,0 -0,9 -1,4 0,3
Förvärv 1,5 0,1 0,9 0,1
Avyttringar -0,3 -0,5
Förändringar av valutakurser 3,9 -3,6 4,9 -4,3
Rörelseresultat
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 576 567 2 1 134 1 120 1
Vitvaror Nordamerika 987 742 33 1 591 1 237 29
Vitvaror Latinamerika 29 69 -58 131 100 31
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 209 150 40 321 245 31
Hemmiljö och småapparater 77 6 1 180 147 50 194
Professionella Produkter 258 222 16 507 427 19
Övrigt, koncerngemensamma kostnader
etc.
-194 -192 -1 -353 -347 -2
Rörelseresultat 1 942 1 564 24 3 478 2 832 23
Marginal, % 6,2 5,2 5,8 4,9

Nettoomsättningen för koncernen ökade med 5,1% under andra kvartalet. Positiva valutaomräkningseffekter uppgick till 3,9%, nettobidraget från förvärv och avyttringar uppgick till 1,2%. Vitvaror EMEA, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet och Professionella Produkter visade organisk försäljningstillväxt. Försäljningen inom Vitvaror Nordamerika påverkades av lägre försäljningsvolymer av produkter under återförsäljares egna varumärken. I Latinamerika ökade försäljningen i Argentina och Chile medan försäljningen i Brasilien minskade. Försäljningen inom Hemmiljö och småapparater minskade främst som en följd av en aktiv hantering av produktportföljen.

Rörelseresultatet ökade till 1 942 Mkr (1 564), motsvarande en rörelsemarginal på 6,2% (5,2).

Rörelseresultatet förbättrades inom alla affärsområden förutom i Latinamerika. Förbättrad produktmix och högre kostnadseffektivitet bidrog till den positiva resultatutvecklingen under kvartalet. Vitvaror EMEA redovisade en stabil resultatutveckling som ett resultat av förbättrad produktmix och lägre kostnader inom verksamheten. Vitvaror Nordamerika fortsatte att redovisa en god lönsamhetsutveckling tack vare mixförbättringar och högre kostnadseffektivitet inom verksamheten. Rörelseresultatet för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet ökade väsentligt som ett resultat av god utveckling inom flertalet regioner. Rörelseresultatet för Hemmiljö och småapparater fortsatte att förbättras. Professionella Produkter stärkte sin position på flera marknader och rörelseresultatet förbättrades.

Påverkan av valutakursförändringar

Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet för kvartalet negativt med 96 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Påverkan från transaktionseffekter var -186 Mkr, vilka främst var relaterade till det brittiska pundet och egyptiska pundet men också till försvagningar av valutor i Latinamerika. Omräkningseffekterna uppgick i kvartalet till 90 Mkr.

Finansnetto

Finansnettot för andra kvartalet uppgick till -189 Mkr (–116). Finansnettot påverkades negativt av orealiserade förluster relaterade till finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning med 100 Mkr.

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 1 308 Mkr (1 079), motsvarande 4,55 kr (3,75) i resultat per aktie. valuta

Händelser under andra kvartalet 2017

3 april. Ledningsförändring i AB Electrolux

Lars Hygrell är ny marknadsdirektör och medlem i koncernledningen sedan den 1 maj. Han var tidigare marknadschef för affärsområde Vitvaror EMEA. Han efterträdde MaryKay Kopf som lämnat Electrolux.

Händelser efter andra kvartalet

7 juli. Electrolux förvärvar Best, en europeisk tillverkare av köksfläktar

Electrolux har tecknat avtal om att förvärva Best, en europeisk tillverkare av innovativa och väldesignade köksfläktar. Affären gör det möjligt för Electrolux att utveckla ett mer heltäckande utbud av inbyggnadslösningar för kök, och kommer långsiktigt att bidra till företagets lönsamma tillväxt i regionen.

För mer information besök www.electroluxgroup.com

Första halvåret 2017

Nettoomsättningen för koncernen under första halvåret 2017 uppgick till 60 385 Mkr (58 097). Den organiska försäljningen minskade med 1,4%, nettobidraget från förvärv och avyttringar uppgick till 0,4% och positiva valutaomräkningseffekter uppgick till 4,9%.

Rörelseresultatet ökade till 3 478 Mkr (2 832), motsvarande en rörelsemarginal på 5,8% (4,9).

Periodens resultat uppgick till 2,391 Mkr (1 954), motsvarande 8,32 kr (6,80) i resultat per aktie.

ANDEL AV FÖRSÄLJNING PER AFFÄRSOMRÅDE UNDER KV 2 2017 RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Utveckling per affärsområde

Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika

Total marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 1% under andra kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Efterfrågan i Västeuropa minskade med 1%, flertalet marknader förbättades medan efterfrågan i Storbritannien fortsatte att försvagas. Efterfrågan i Östeuropa ökade med 5%.

Vitvaror EMEA visade en organisk försäljningstillväxt med 2,1% under kvartalet. Det förvärvade företaget Kwikot Group bidrog med 2,2% till försäljningen. Produktlanseringar och fortsatt fokus på de mest lönsamma produktkategorierna förbättrade produktmixen och marknadsandelarna fortsatte att stärkas under varumärken inom premiumsegmentet.

Rörelseresultatet förbättrades med en stabil marginal på över 6%. Förbättrad produktmix och lägre kostnader inom verksamheten motverkade negativa valutaeffekter och ökade kostnader för råmaterial.

I juli tecknades avtal om att förvärva Best, en europeisk tillverkare av köksfläktar. Förvärvet kräver godkännanden av berörda myndigheter och väntas slutföras under det tredje kvartalet 2017. För mer information, se sidan 3.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Vitvarumarknaden i Europa, volym, förändring mot föregående Första halvåret Första halvåret
år, % Kv2 2017 Kv2 2016 2017 2016 Helåret 2016
Västeuropa -1 5 0 4 3
Östeuropa, exklusive Turkiet 5 4 4 3 4
Europa totalt 1 4 1 4 3
Mkr
Nettoomsättning 9 356 8 897 18 188 17 898 37 844
Organisk tillväxt, % 2,1 5,2 -0,2 6,2 3,5
Förvärv, % 2,2 1,4
Rörelseresultat 5761) 567 1 134 1 120 2 546
Rörelsemarginal, % 6,2 6,4 6,2 6,3 6,7

1) Rörelseresultatet för andra kvartalet har påverkats negativt av upplösningar av förvärvsrelaterade värdejusteringar av lager om 23 Mkr. Exklusive denna effekt uppgick rörelsemarginalen till 6,4%.

Vitvaror Nordamerika

Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 5% under andra kvartalet jämfört med samma period föregående år. Den totala efterfrågan inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning ökade med 10%.

Electrolux organiska försäljning i Nordamerika minskade med 2,4% under kvartalet. Försäljningen minskade på grund av lägre försäljning av produkter under återförsäljares egna varumärken. Aktiv hantering av produktportföljen förbättrade produktmixen under kvartalet.

Rörelseresultatet förbättrades framförallt som ett resultat av ökad kostnadseffektivitet och mixförbättringar, vilket mer än väl motverkade negativa effekter av prispress och lägre volymer.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Vitvarumarknaden i USA, volym, förändring mot föregående år, Första halvåret Första halvåret
% Kv2 2017 Kv2 2016 2017 2016 Helåret 2016
Vitvaror 5 3 4 5 6
Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning 15 -5 15 -3 -1
Totalt USA 10 0 7 2 3
Mkr
Nettoomsättning 11 699 11 450 21 549 21 387 43 402
Organisk tillväxt, %1) -2,4 -1,5 -4,5 1,7 -0,9
Rörelseresultat 987 742 1 591 1 237 2 671
Rörelsemarginal, % 8,4 6,5 7,4 5,8 6,2

1) Den organiska tillväxten för andra kvartalet, första halvåret och helåret 2016 påverkades negativt med 0,2%, 0,2%, respektive 0,2% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator i Nordamerika överförts till Professionella Produkter.

Vitvaror Latinamerika

Den makroekonomiska situationen i Brasilien var fortsatt svag under andra kvartalet men efterfrågan på vitvaror ökade något, jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan ökade också i Argentina och Chile.

Den organiska försäljningen för Vitvaror Latinamerika minskade med 2,5% under kvartalet. Försäljningsvolymerna ökade i Argentina och Chile medan svaga marknadsförhållanden i Brasilien påverkade försäljningen negativt.

Rörelseresultatet försämrades, främst på grund av negativa valutaeffekter och lägre priser. Fortsatta åtgärder för att förbättra kostnadseffektiviteten bidrog däremot till resultatet.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 Första halvåret
2017
Första halvåret
2016
Helåret 2016
Nettoomsättning 3 857 3 659 8 158 7 302 15 419
Organisk tillväxt, % -2,5 -6,7 -2,5 -9,3 -10,8
Rörelseresultat 29 69 131 100 -68
Rörelsemarginal, % 0,8 1,9 1,6 1,4 -0,4

Vitvaror Asien/Stillahavsområdet

Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien, Kina och Sydostasien bedöms ha ökat under andra kvartalet.

Electrolux visade en organisk försäljningstillväxt på 6,6% under kvartalet. Försäljningen ökade i flertalet regioner och var särskilt stark i Kina. Det förvärvade vinkylsföretaget Vintec bidrog med 1,2% till försäljningen.

Rörelseresultatet förbättrades väsentligt jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Högre försäljningsvolymer och ökad kostnadseffektivitet bidrog till resultatet. Verksamheterna i Australien och Nya Zeeland visade en positiv resultatutveckling.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Första halvåret Första halvåret
Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 2017 2016 Helåret 2016
Nettoomsättning 2 713 2 407 5 086 4 429 9 380
Organisk tillväxt, % 6,6 -2,0 7,3 -3,5 1,3
Förvärv, % 1,2 1,2 0,5
Rörelseresultat 209 150 321 245 626
Rörelsemarginal, % 7,7 6,2 6,3 5,5 6,7

Marknadsefterfrågan på sladdlösa handdammsugare fortsatte att öka väsentligt i Europa och Asien/Stillahavsområdet under andra kvartalet. Efterfrågan på dammsugare med sladd minskade däremot på flera marknader.

Electrolux organiska försäljning minskade med 3,4% under kvartalet. Produktmixen förbättrades som ett resultat av en aktiv hantering av produktportföljen för att lämna olönsamma produktkategorier, vilket minskade försäljningsvolymerna. Förvärvet av bolaget Anova inom smarta köksprodukter påverkade försäljningen med 4,6% medan avyttringen av varumärket Eureka i Nordamerika 2016 hade en negativ inverkan om 4,7%.

Rörelseresultatet fortsatte att förbättras inom flertalet regioner och rörelseresultatet ökade väsentligt. En positiv mixutveckling och kostnadseffektiviseringar bidrog till resultatet.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Första halvåret Första halvåret
Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 2017 2016 Helåret 2016
Nettoomsättning 1 878 1 858 3 664 3 785 8 183
Organisk tillväxt, % -3,4 -12,3 -3,3 -9,2 -8,2
Förvärv, % 4,6 2,3
Avyttringar, % -4,7 -7,1
Rörelseresultat 771) 6 147 50 238
Rörelsemarginal, % 4,1 0,3 4,0 1,3 2,9

1) Rörelseresultatet för andra kvartalet har påverkats negativt av upplösningar av förvärvsrelaterade värdejusteringar av lager om 8 Mkr. Exklusive denna effekt uppgick rörelsemarginalen till 4,5%.

Professionella Produkter

Den totala marknadsefterfrågan för professionell köksoch tvättutrustning ökade i flertalet regioner under andra kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan stärktes på Electrolux huvudmarknader i Västeuropa. Efterfrågan i USA och Japan ökade också.

Electrolux organiska tillväxt uppgick till 5,8%. Förvärvet av det USA-baserade bolaget Grindmaster-Cecilware påverkade försäljningen positivt med 8,8%. Försäljningen ökade på flertalet marknader och var särskilt stark i Europa, Japan och på tillväxtmarknaderna.

Rörelseresultatet fortsatte att förbättras. Satsningarna på produktutveckling för att stärka positionen både inom befintliga och nya segment och marknader fortsatte.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Första halvåret Första halvåret
Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 2017 2016 Helåret 2016
Nettoomsättning 1 999 1 712 3 741 3 296 6 865
Organisk tillväxt, %1) 5,8 1,1 6,8 2,7 4,4
Förvärv, % 8,8 1,4 4,5 1,4 0,6
Rörelseresultat 2582) 222 507 427 954
Rörelsemarginal, % 12,9 13,0 13,6 13,0 13,9

1) Den organiska tillväxten för andra kvartalet, första halvåret och helåret 2016 påverkades positivt med 1,3%, 1,3% respektive 1,3% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator i Nordamerika överförts från affärsområde Vitvaror Nordamerika.

2) Rörelseresultatet för andra kvartalet har påverkats negativt av upplösningar av förvärvsrelaterade värdejusteringar av lager om 9 Mkr. Exklusive denna effekt uppgick rörelsemarginalen till 13,4%.

Kassaflöde

Operativt kassaflöde efter investeringar är säsongsmässigt starkt under andra kvartalet och uppgick till 3 470 Mkr (4 141). Ökade investeringar och lägre kassaflöde från rörelsekapitalet förklarar den något lägre nivån jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Operativt kassaflöde efter investeringar för första halvåret 2017 uppgick till 2 512 Mkr (3 561).

Förvärv av verksamheter hade en negativ inverkan på kassaflödet för det andra kvartalet och första halvåret 2017 med 899 Mkr respektive 3 298 Mkr. Under det andra kvartalet förvärvades Anova, för mer information se sidan 22.

OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR

Första halvåret Första halvåret
Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 2017 2016 Helåret 2016
Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande pos
ter1)
3 031 2 707 5 482 5 027 10 545
Förändring av rörelsekapital 1 269 1 855 -1 473 -516 1 328
Operativt kassaflöde 4 300 4 562 4 009 4 511 11 873
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -832 -678 -1 564 -1 314 -3 390
Förändringar i övriga investeringar 2 257 67 364 657
Operativt kassaflöde efter investeringar 3 470 4 141 2 512 3 561 9 140
Förvärv och avyttringar av verksamheter -899 -3 298 -3 176
Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder 2 571 4 141 -786 3 558 9 316
Betalda finansiella poster, netto2) -52 -117 -131 -178 -514
Betald skatt -312 -430 -555 -631 -1 194
Kassaflöde från den löpande verksamheten
och investeringsverksamheten
2 207 3 594 -1 472 2 749 7 608
Utdelning -1 868 -1 078 -1 868 -1 868
Aktierelaterade ersättningar 4 -3 -488 -57 -57
Periodens kassaflöde exklusive förändring
av lån och kortfristiga placeringar
2 211 1 723 -3 038 824 5 683

1) Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.

2) För perioden 1 januari till 30 juni 2017: erhållna räntor och liknande poster 111 Mkr (52), betalda räntor och liknade poster -175 Mkr (-184) och andra betalda finansiella poster -67 Mkr (-46).

Finansiell ställning

Nettoskuld

Per den 30 juni 2017 hade Electrolux en positiv finansiell nettoskuld om 310 Mkr jämfört med en positiv finansiell nettoskuld om 3 809 Mkr per den 31 december 2016.

Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser minskade till 3 085 Mkr. Totalt ökade nettoskulden med 2 415 Mkr under det första halvåret 2017.

Långfristiga lån, inklusive kortfristig del av långfristiga lån, uppgick per den 30 juni 2017 till 9 001 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,5 år, jämfört med 8 451 Mkr och 2,7 år vid utgången av 2016.

Långfristiga lån om cirka 500 Mkr förfaller till betalning under 2017.

Per den 30 juni 2017 uppgick likvida medel till 10 563 Mkr, en minskning med 3 448 Mkr jämfört med

14 011 Mkr per den 31 december 2016.

Nettotillgångar och rörelsekapital

De genomsnittliga nettotillgångarna för första halvåret 2017 uppgick till 20 805 Mkr (22 032), motsvarande 17,2% (19,0) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 30 juni 2017 till 21 192 Mkr (-21 648).

Rörelsekapitalet per den 30 juni 2017 uppgick till -13 694 Mkr (–11 706), motsvarande –11,1% (–9,5) av den annualiserade nettoomsättningen.

Avkastningen på nettotillgångarna var 33,4% (25,7) och avkastningen på eget kapital var 27,7% (27,3).

Nettoskuld

Mkr 30 juni 2017 30 juni 2016 31 dec. 2016
Kortfristiga lån 952 1 267 1 074
Kortfristig del av långfristiga lån 1 576 499
Kundfordringar med regressrätt 128 321 234
Kortfristig upplåning 2 656 1 588 1 807
Finansiella derivatskulder 148 241 419
Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 24 23 24
Total kortfristig upplåning 2 828 1 852 2 250
Långfristig upplåning 7 425 8 407 7 952
Total upplåning1) 10 253 10 259 10 202
Kassa och bank 10 079 8 538 12 756
Kortfristiga placeringar 153 3 905
Finansiella derivattillgångar 90 191 100
Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter 241 256 250
Likvida medel2) 10 563 8 988 14 011
Finansiell nettoskuld -310 1 271 -3 809
Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 3 085 6 455 4 169
Nettoskuld 2 775 7 726 360
Skuldsättningsgrad 0,16 0,55 0,02
Eget kapital 17 339 13 922 17 738
Eget kapital per aktie, kr 60,33 48,44 61,72
Avkastning på eget kapital, % 27,7 27,3 29,4
Soliditet, % 22,9 19,0 24,7

1) Varav räntebärande lån om 9 953 Mkr per den 30 juni 2017, 9 674 Mkr per den 30 juni 2016 och 9 525 Mkr per den 31 december 2016.

2) Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" på 1 000 MEUR, cirka 9 600 Mkr, som förfaller 2022 med möjlighet till förlängning med ett år.

Övrigt

Asbestmål i USA

Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.

Per den 30 juni 2017 uppgick antalet pågående mål till 3 320 (3 281) med totalt cirka 3 383 (cirka 3 282) käranden. Under andra kvartalet 2017 tillkom 312 nya mål med 312 käranden och 290 mål med cirka 290 käranden avfördes.

Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Som internationell koncern med stor geografisk spridning är Electrolux exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas in i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.

Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2016, www.electrolux.com/arsredovisningen2016 Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några

väsentliga risker ha tillkommit.

Pressmeddelanden 2017
----------------------- --
1 februari Electrolux Bokslutsrapport 2016
samt koncernchef Jonas Samuelsons
kommentar
1 februari Electrolux utser Ricardo Cons till chef för
Vitvaror Latinamerika
6 februari Electrolux förvärvar Anova, ett snabbväxande
bolag inom smarta köksprodukter
10 februari Kai Wärn föreslås som ny styrelseledamot i AB
Electrolux
14 februari Kallelse till årsstämma i AB Electrolux
28 februari Electrolux årsredovisning för 2016 har publicerats
2 mars Electrolux förvärvar Grindmaster-Cecilware och
stärker utbudet inom professionella produkter
20 mars Electrolux publicerar hållbarhetsrapporten för 2017
och framsteg inom arbetet "For the Better"
21 mars Don't Overwash - Kampanj för mer hållbara
tvättvanor
24 mars Kommuniké från Electrolux årsstämma 2017
3 april Ledningsförändring i AB Electrolux, MaryKay Kopf,
marknadsdirektör, lämnar koncernen
28 april Electrolux rapport för första kvartalet 2017
samt koncernchef Jonas Samuelsons
kommentar
28 april Inbjudan till Electrolux kapitalmarknadsdag den
16 november 2017

7 april Electrolux förvärvar Best, en europeisk tillverkare av köksfläktar

Moderbolaget AB Electrolux

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.

Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för första halvåret 2017 till 16 695 Mkr (15 947), varav 13 634 Mkr (12 902) avsåg försäljning till koncernbolag och 3 061 Mkr (3 045) försäljning till utomstående kunder. Resultat efter finansiella poster uppgick till 1 851 Mkr (2 165) inklusive 1 969 Mkr (1 438) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 1 880 Mkr (2 036).

Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 167 Mkr (105). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 4 816 Mkr jämfört med 9 167 Mkr vid ingången av året.

Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 14 828 Mkr, jämfört med 15 582 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2016 uppgick till 2 155 Mkr, varav 1 078 Mkr betalats ut under första kvartalet 2017 och 1 078 Mkr redovisats som en kortfristig skuld.

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19.

Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.

Styrelsen samt verkställande direktören och koncernchefen försäkrar att delårsrapporten för perioden januari – juni 2017 ger en rättvisande översikt av moderbolaget AB Electrolux och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 18 juli 2017

AB Electrolux (publ) 556009-4178

Ronnie Leten Styrelsens ordförande

Petra Hedengran Hasse Johansson Ulla Litzén

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Bert Nordberg Fredrik Persson David Porter Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Jonas Samuelson Ulrika Saxon Kai Wärn Styrelseledamot, VD och koncernchef Styrelseledamot Styrelseledamot

Gunilla Brandt Ulf Carlsson Bo Rothzén

Styrelseledamot, Styrelseledamot, Styrelseledamot,

arbetstagarrepresentant arbetstagarrepresentant arbetstagarrepresentant

Koncernens resultaträkning

Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 Första halvåret
2017
Första halvåret
2016
Helåret 2016
Nettoomsättning 31 502 29 983 60 385 58 097 121 093
Kostnad för sålda varor -24 721 -23 636 -47 601 -45 980 -95 820
Bruttoresultat 6 781 6 347 12 784 12 117 25 273
Försäljningskostnader -3 346 -3 246 -6 565 -6 272 -13 208
Administrationskostnader -1 467 -1 442 -2 819 -2 822 -5 812
Övriga rörelseintäkter/-kostnader -26 -95 78 -191 21
Rörelseresultat 1 942 1 564 3 478 2 832 6 274
Marginal, % 6,2 5,2 5,8 4,9 5,2
Finansiella poster, netto -189 -116 -291 -221 -693
Resultat efter finansiella poster 1 753 1 448 3 187 2 611 5 581
Marginal, % 5,6 4,8 5,3 4,5 4,6
Skatt -445 -369 -796 -657 -1 088
Periodens resultat 1 308 1 079 2 391 1 954 4 493
Poster som ej kommer att omklassificeras till
periodens resultat:
Omräkning av avsättningar för pensioner och
liknande förpliktelser
415 -383 803 -1 959 -236
Inkomstskatt relaterat till poster som ej
omklassificeras
-88 98 -241 541 44
327 -285 562 -1 418 -192
Poster som senare kan komma att
omklassificeras till periodens resultat:
Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning -3 -4 0 -24 43
Kassaflödessäkringar 3 8 82 -29 -82
Valutakursdifferenser -1 054 1 018 -838 349 328
Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att
omklassificeras
23 -18 0 -16 -20
-1 031 1 004 -756 280 269
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -704 719 -194 -1 138 77
Periodens totalresultat 604 1 798 2 197 816 4 570
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 1 307 1 079 2 390 1 954 4 494
Minoritetsintressen 0 0 0 0 -1
Totalt 1 308 1 079 2 391 1 954 4 493
Periodens totalresultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 606 1 797 2 199 816 4 570
Minoritetsintressen -2 1 -2 0 0
Totalt 604 1 798 2 197 816 4 570
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 4,55 3,75 8,32 6,80 15,64
Efter utspädning, kr 4,52 3,73 8,28 6,76 15,55
Genomsnittligt antal aktier1)
Före utspädning, miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Efter utspädning, miljoner 288,9 289,0 288,8 288,9 289,0

1) Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Koncernens balansräkning

Mkr 30 juni 2017 30 juni 2016 31 dec. 2016
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 18 105 18 421 18 725
Goodwill 7 651 5 121 4 742
Övriga immateriella tillgångar 3 615 3 150 3 112
Innehav i intresseföretag 224 205 210
Uppskjutna skattefordringar 5 567 6 198 6 168
Finansiella anläggningstillgångar 187 269 287
Tillgångar i pensionsplaner 327 408 345
Övriga anläggningstillgångar 399 583 400
Summa anläggningstillgångar 36 075 34 355 33 989
Varulager 15 013 16 093 13 418
Kundfordringar 19 397 17 632 19 408
Skattefordringar 565 757 701
Derivatinstrument 93 191 103
Övriga omsättningstillgångar 5 041 4 781 4 568
Kortfristiga placeringar 153 3 905
Kassa och bank 10 079 8 538 12 756
Summa omsättningstillgångar 50 341 47 995 51 859
Summa tillgångar 86 416 82 350 85 848
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital 1 545 1 545 1 545
Övrigt tillskjutet kapital 2 905 2 905 2 905
Övriga reserver -2 225 -1 459 -1 471
Balanserade vinstmedel 15 085 10 901 14 729
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 17 310 13 892 17 708
Minoritetsintresse 28 30 30
Summa eget kapital 17 339 13 922 17 738
Långfristig upplåning 7 425 8 407 7 952
Uppskjutna skatteskulder 862 593 580
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 3 412 6 863 4 514
Övriga avsättningar 6 020 5 736 5 792
Summa långfristiga skulder 17 719 21 599 18 838
Leverantörsskulder 29 743 27 894 28 283
Skatteskulder 652 575 771
Beslutad utdelning 1 078
Övriga skulder 14 922 14 254 15 727
Kortfristig upplåning 2 656 1 588 1 807
Derivatinstrument 162 281 432
Övriga avsättningar 2 145 2 237 2 252
Summa kortfristiga skulder 51 358 46 829 49 272
Summa eget kapital och skulder 86 416 82 350 85 848

Förändring av koncernens eget kapital

Mkr 30 juni 2017 30 juni 2016 Helåret 2016
Ingående balans 17 738 15 005 15 005
Periodens totalresultat 2 197 816 4 570
Aktierelaterad ersättning -441 -31 31
Utdelning -2 155 -1 868 -1 868
Utdelning till minoritetsägare 0 0
Totala transaktioner med aktieägare -2 596 -1 899 -1 837
Utgående balans 17 339 13 922 17 738

Koncernens kassaflödesanalys

Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 Första halvåret
2017
Första halvåret
2016
Helåret 2016
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 1 942 1 564 3 478 2 832 6 274
Avskrivningar 994 905 1 990 1 887 3 934
Övriga ej kassapåverkande poster 95 238 14 308 337
Betalda finansiella poster, netto1) -52 -117 -131 -178 -514
Betald skatt -312 -430 -555 -631 -1 194
Kassaflöde från den löpande verksamheten före föränd
ringar av rörelsekapital
2 667 2 160 4 796 4 218 8 837
Förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager 238 27 -1 764 -1 393 1 493
Förändring av kundfordringar -577 11 -366 763 -467
Förändring av leverantörsskulder 1 238 1 300 2 070 591 72
Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar 370 517 -1 413 -477 230
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital 1 269 1 855 -1 473 -516 1 328
Kassaflöde från den löpande verksamheten 3 936 4 015 3 323 3 702 10 165
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter -899 -3 298 -3 -160
Försäljning av verksamheter 336
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -658 -554 -1 249 -1 093 -2 830
Investeringar i produktutveckling -94 -55 -169 -108 -274
Investeringar i mjukvaror -80 -69 -146 -113 -286
Övrigt 2 257 67 364 657
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 729 -421 -4 795 -953 -2 557
Kassaflöde från den löpande verksamheten
och investeringsverksamheten
2 207 3 594 -1 472 2 749 7 608
Finansieringsverksamheten
Förändring av kortfristiga placeringar 58 8 752 105 -799
Förändring av kortfristiga lån -102 -154 -399 -472 -31
Långfristig nyupplåning 652 652
Amortering av långfristiga lån -77 -2 656 -440 -2 660 -2 669
Utdelning 0 -1 868 -1 078 -1 868 -1 868
Aktierelaterad ersättning 4 -3 -488 -57 -57
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 535 -4 673 -1 001 -4 952 -5 424
Periodens kassaflöde 2 742 -1 079 -2 473 -2 203 2 184
Kassa och bank vid periodens början 7 534 9 486 12 756 10 696 10 696
Kursdifferenser i kassa och bank -197 131 -204 45 -124
Kassa och bank vid periodens slut 10 079 8 538 10 079 8 538 12 756

1) För perioden 1 januari till 30 juni 2017: erhållna räntor och liknande poster 111 Mkr (52), betalda räntor och liknade poster -175 Mkr (-184) och andra betalda finansiella poster -67 Mkr (-46). För helåret 2016: erhållna räntor och liknande poster 123 Mkr, betalda räntor och liknande poster –345 Mkr och andra betalda finansiella poster –292 Mkr.

Nyckeltal

Mkr om ej annat anges Kv2 2017 Kv2 2016 Första halv
året 2017
Första halv
året 2016
Helåret 2016
Nettoomsättning 31 502 29 983 60 385 58 097 121 093
Organisk tillväxt, % 0,0 -0,9 -1,4 0,3 -1,1
Rörelseresultat 1 942 1 564 3 478 2 832 6 274
Marginal, % 6,2 5,2 5,8 4,9 5,2
Resultat efter finansiella poster 1 753 1 448 3 187 2 611 5 581
Periodens resultat 1 308 1 079 2 391 1 954 4 493
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -658 -554 -1 249 -1 093 -2 830
Operativt kassaflöde efter investeringar 3 470 4 141 2 512 3 561 9 140
Resultat per aktie, kr1) 4,55 3,75 8,32 6,80 15,64
Eget kapital per aktie, kr 60,33 48,44 60,33 48,44 61,72
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 5,8 5,3 5,8
Avkastning på nettotillgångar, % 33,4 25,7 29,9
Avkastning på eget kapital, % 27,7 27,3 29,4
Nettoskuld 2 775 7 726 2 775 7 726 360
Skuldsättningsgrad 0,16 0,55 0,16 0,55 0,02
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux,
miljoner
287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Genomsnittligt antal anställda 54 902 55 770 54 535 55 822 55 400

1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux.

För definitioner se sidan 25.

Aktier

Antal aktier A–aktier B–aktier Aktier, totalt Aktier ägda
av Electrolux
Aktier ägda
av övriga
aktieägare
Antal aktier per den 1 januari 2017 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
Antal aktier per den 30 juni 2017 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
I % av antal aktier 7,0%

Valutakurser

SEK 30 juni 2017 30 juni 2016 31 dec. 2016
Valutakurs Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag
ARS 0,5581 0,5089 0,5690 0,5859 0,5813 0,5717
AUD 6,64 6,49 6,31 6,15 6,36 6,54
BRL 2,76 2,55 2,64 2,28 2,48 2,78
CAD 6,63 6,52 6,55 6,30 6,46 6,73
CHF 8,90 8,82 8,67 8,47 8,67 8,90
CLP 0,0133 0,0127 0,0128 0,0122 0,0127 0,0135
CNY 1,28 1,25 1,28 1,28 1,29 1,31
EUR 9,59 9,64 9,42 9,28 9,45 9,55
GBP 11,15 10,96 11,40 11,94 11,60 11,16
HUF 0,0310 0,0312 0,0297 0,0296 0,0303 0,0308
MXN 0,4555 0,4683 0,4567 0,4677 0,4605 0,4388
RUB 0,1513 0,1427 0,1318 0,1207 0,1288 0,1486
THB 0,2544 0,2488 0,2416 0,2356 0,2431 0,2532
USD 8,82 8,45 8,49 8,36 8,58 9,06

Nettoomsättning per affärsområde

Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 Första halvåret
2017
Första halvåret
2016
Helåret 2016
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 9 356 8 897 18 188 17 898 37 844
Vitvaror Nordamerika 11 699 11 450 21 549 21 387 43 402
Vitvaror Latinamerika 3 857 3 659 8 158 7 302 15 419
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 2 713 2 407 5 086 4 429 9 380
Hemmiljö och småapparater 1 878 1 858 3 664 3 785 8 183
Professionella Produkter 1 999 1 712 3 741 3 296 6 865
Totalt 31 502 29 983 60 385 58 097 121 093

Förändring i nettoomsättning per affärsområde

Förändring mot samma period föregående år, % Kv2 2017 Kv2 2017
i lokala valutor
Första halvåret
2017
Första halvåret
2017
i lokala valutor
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 5,2 4,3 1,6 1,2
Vitvaror Nordamerika 2,2 -2,4 0,8 -4,5
Vitvaror Latinamerika 5,4 -2,5 11,7 -2,5
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 12,7 7,8 14,8 8,5
Hemmiljö och småapparater 1,1 -3,3 -3,2 -8,0
Professionella Produkter 16,8 14,6 13,5 11,4
Total förändring 5,1 1,2 3,9 -0,9

Rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 Första halvåret
2017
Första halvåret
2016
Helåret 2016
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 576 567 1 134 1 120 2 546
Marginal, % 6,2 6,4 6,2 6,3 6,7
Vitvaror Nordamerika 987 742 1 591 1 237 2 671
Marginal, % 8,4 6,5 7,4 5,8 6,2
Vitvaror Latinamerika 29 69 131 100 -68
Marginal, % 0,8 1,9 1,6 1,4 -0,4
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 209 150 321 245 626
Marginal, % 7,7 6,2 6,3 5,5 6,7
Hemmiljö och småapparater 77 6 147 50 238
Marginal, % 4,1 0,3 4,0 1,3 2,9
Professionella Produkter 258 222 507 427 954
Marginal, % 12,9 13,0 13,6 13,0 13,9
Koncerngemensamma kostnader etc. -194 -192 -353 -347 -693
Rörelseresultat 1 942 1 564 3 478 2 832 6 274
Marginal, % 6,2 5,2 5,8 4,9 5,2

Förändring i rörelseresultat per affärsområde

Förändring mot samma period föregående år, % Kv2 2017 Kv2 2017
i lokala valutor
Första halvåret
2017
Första halvåret
2017
i lokala valutor
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 1,5 -2,5 1,2 -2,3
Vitvaror Nordamerika 32,9 27,3 28,6 22,5
Vitvaror Latinamerika -57,2 -59,1 30,5 19,0
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 39,4 30,1 31,0 20,9
Hemmiljö och småapparater 1 186,2 995,8 194,3 192,2
Professionella Produkter 16,2 13,4 18,7 16,6
Total förändring 24,2 17,7 22,8 18,2

Rörelsekapital och nettotillgångar

Mkr 30 juni 2017 % av annuali
serad netto
omsättning
30 juni 2016 % av annuali
serad netto
omsättning
31 dec. 2016 % av annuali
serad netto
omsättning
Varulager 15 013 12,2 16 093 13,1 13 418 10,5
Kundfordringar 19 397 15,7 17 632 14,4 19 408 15,2
Leverantörsskulder -29 743 -24,1 -27 894 -22,7 -28 283 -22,2
Avsättningar -8 165 -7 973 -8 044
Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader -9 520 -9 602 -10 732
Skatt och övriga tillgångar och skulder -676 38 -733
Rörelsekapital -13 694 -11,1 -11 706 -9,5 -14 966 -11,7
Materiella anläggningstillgångar 18 105 18 421 18 725
Goodwill 7 651 5 121 4 742
Övriga anläggningstillgångar 4 425 4 207 4 009
Uppskjutna skatteskulder
och tillgångar
4 705 5 605 5 588
Nettotillgångar 21 192 17,2 21 648 17,6 18 098 14,2
Annualiserad nettoomsättning,
beräknad till balansdagskurs
123 308 122 745 127 490
Genomsnittliga nettotillgångar 20 805 17,2 22 032 19,0 20 957 17,3
Annualiserad nettoomsättning,
beräknad till genomsnittskurs
120 770 116 194 121 093

Nettotillgångar per affärsområde

Tillgångar Skulder och eget kapital Nettotillgångar
Mkr 30 juni
2017
30 juni
2016
31 dec.
2016
30 juni
2017
30 juni
2016
31 dec.
2016
30 juni
2017
30 juni
2016
31 dec.
2016
Vitvaror Europa,
Mellanöstern och Afrika
24 042 21 314 21 573 19 110 18 098 20 713 4 932 3 216 860
Vitvaror Nordamerika 16 078 17 358 15 163 14 233 14 449 12 463 1 845 2 909 2 700
Vitvaror Latinamerika 11 844 12 307 12 364 6 758 6 022 6 148 5 086 6 285 6 216
Vitvaror Asien/Stillahavs
området
5 970 5 535 5 688 4 122 3 694 3 846 1 848 1 841 1 842
Hemmiljö och småapparater 5 059 4 194 4 181 3 181 2 742 3 385 1 878 1 452 796
Professionella Produkter 4 559 3 283 3 399 2 655 2 402 2 556 1 904 881 843
Övrigt1) 7 974 8 963 9 124 4 275 3 899 4 283 3 699 5 064 4 841
Totalt operativa tillgångar
och skulder
75 526 72 954 71 492 54 334 51 306 53 394 21 192 21 648 18 098
Likvida medel 10 563 8 988 14 011
Total upplåning 10 253 10 259 10 202
Pensionstillgångar och skulder 327 408 345 3 412 6 863 4 514
Beslutad utdelning 1 078
Eget kapital 17 339 13 922 17 738
Totalt 86 416 82 350 85 848 86 416 82 350 85 848

1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter .

Nettoomsättning och resultat per kvartal

Mkr Kv1 2017 Kv2 2017 Kv3 2017 Kv4 2017 Helåret
2017
Kv1 2016 Kv2 2016 Kv3 2016 Kv4 2016 Helåret
2016
Nettoomsättning 28 883 31 502 28 114 29 983 30 852 32 144 121 093
Rörelseresultat 1 536 1 942 1 268 1 564 1 826 1 616 6 274
Marginal, % 5,3 6,2 4,5 5,2 5,9 5,0 5,2
Resultat efter finansiella poster 1 434 1 753 1 163 1 448 1 725 1 245 5 581
Periodens resultat 1 083 1 308 875 1 079 1 267 1 272 4 493
Resultat per aktie, kr1) 3,77 4,55 3,04 3,75 4,41 4,43 15,64
Antal aktier exklusive aktier ägda
av Electrolux, miljoner
287,4 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Genomsnittligt antal aktier ex
klusive aktier ägda av Electrolux,
miljoner
287,4 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4

1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.

Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal

Mkr Kv1 2017 Kv2 2017 Kv3 2017 Kv4 2017 Helåret
2017
Kv1 2016 Kv2 2016 Kv3 2016 Kv4 2016 Helåret
2016
Vitvaror Europa, Mellanöstern
och Afrika
Nettoomsättning 8 830 9 356 9 001 8 897 9 579 10 367 37 844
Rörelseresultat 558 576 553 567 680 746 2 546
Marginal, % 6,3 6,2 6,1 6,4 7,1 7,2 6,7
Vitvaror Nordamerika
Nettoomsättning 9 850 11 699 9 937 11 450 11 189 10 826 43 402
Rörelseresultat 605 987 495 742 824 610 2 671
Marginal, % 6,1 8,4 5,0 6,5 7,4 5,6 6,2
Vitvaror Latinamerika
Nettoomsättning 4 301 3 857 3 643 3 659 3 968 4 149 15 419
Rörelseresultat 101 29 31 69 19 -187 -68
Marginal, % 2,4 0,8 0,9 1,9 0,5 -4,5 -0,4
Vitvaror Asien/
Stillahavsområdet
Nettoomsättning 2 374 2 713 2 022 2 407 2 515 2 436 9 380
Rörelseresultat 112 209 95 150 208 173 626
Marginal, % 4,7 7,7 4,7 6,2 8,3 7,1 6,7
Hemmiljö och
småapparater
Nettoomsättning 1 786 1 878 1 927 1 858 1 960 2 438 8 183
Rörelseresultat 70 77 44 6 34 154 238
Marginal, % 3,9 4,1 2,3 0,3 1,7 6,3 2,9
Professionella Produkter
Nettoomsättning 1 742 1 999 1 584 1 712 1 641 1 928 6 865
Rörelseresultat 249 258 205 222 234 293 954
Marginal, % 14,3 12,9 12,9 13,0 14,3 15,2 13,9
Övrigt
Koncerngemensamma kostnader
etc
-159 -194 -155 -192 -173 -173 -693
Totalt koncernen
Nettoomsättning 28 883 31 502 28 114 29 983 30 852 32 144 121 093
Rörelseresultat 1 536 1 942 1 268 1 564 1 826 1 616 6 274
Marginal, % 5,3 6,2 4,5 5,2 5,9 5,0 5,2

Moderbolagets resultaträkning

Första halvåret Första halvåret
Mkr Kv2 2017 Kv2 2016 2017 2016 Helåret 2016
Nettoomsättning 8 509 7 787 16 695 15 947 33 954
Kostnad för sålda varor -7 254 -6 457 -14 166 -13 055 -27 939
Bruttoresultat 1 255 1 330 2 529 2 892 6 015
Försäljningskostnader -701 -784 -1 433 -1 733 -3 763
Administrationskostnader -557 -389 -995 -706 -1 711
Övriga rörelseintäkter 0 1 0 1
Övriga rörelsekostnader 0 0 -2 379
Rörelseresultat -3 158 101 454 -1 838
Finansiella intäkter 1 128 1 491 2 293 1 714 4 037
Finansiella kostnader -473 85 -543 -3 -86
Finansiella poster netto 655 1 576 1 750 1 711 3 951
Resultat efter finansiella poster 652 1 734 1 851 2 165 2 113
Bokslutsdispositioner 50 54 109 123 3 298
Resultat före skatt 702 1 788 1 960 2 288 5 411
Skatt -19 -140 -80 -252 -1 027
Periodens resultat 683 1 648 1 880 2 036 4 384

Moderbolagets balansräkning

Mkr 30 juni 2017 30 juni 2016 31 dec. 2016
Tillgångar
Anläggningstillgångar 35 115 35 204 34 019
Omsättningstillgångar 22 850 18 819 25 823
Summa tillgångar 57 965 54 023 59 842
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 4 832 4 652 4 788
Fritt eget kapital 14 828 13 230 15 582
Summa eget kapital 19 660 17 882 20 370
Obeskattade reserver 384 433 396
Avsättningar 1 339 1 356 1 406
Långfristiga skulder 7 022 7 876 7 561
Kortfristiga skulder 29 560 26 476 30 109
Summa eget kapital och skulder 57 965 54 023 59 842

Noter

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2016.

Förberedelser för nya redovisningsstandarder

Under det första halvåret 2017 har Electrolux förberedande arbete avseende nya redovisningsstandarder som ska tillämpas efter 2017 huvudsakligen omfattat IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder. Följande information bör beaktas utöver den information som lämnats under "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som ska tillämpas efter 2016" på sidan 104 i årsredovisningen 2016.

IFRS 9 Finansiella instrument. Electrolux har skapat en ny modell för beräkning av avsättning för osäkra kundfordringar. Den nya modellen bygger på förväntade förluster istället för inträffade förluster. Electrolux kommer att använda det förenklade tillvägagångssättet för kundfordringar, dvs. avsättningen kommer att motsvara den förväntade förlusten för hela livslängden. Gjorda beräkningar visar på en icke materiell ökning av koncernens avsättning för osäkra fordringar.

IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder. De identifierade effekterna av omklassificering mellan nettoomsättning och rörelsekostnader (minskning av nettoomsättningen) samt förändringar i tidpunkten för intäktsredovisning, i samband med leverans av färdiga produkter och försäljning av tjänstekontrakt, har bedömts vara icke materiella för koncernen.

Not 2 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder

30 juni 2017 30 juni 2016 31 dec. 2016
Mkr Verkligt
värde
Bokfört
värde
Verkligt
värde
Bokfört
värde
Verkligt
värde
Bokfört
värde
Per kategori
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen 2 849 2 849 2 423 2 423 6 640 6 640
Finansiella tillgångar som kan säljas 23 23 113 113 123 123
Lånefordringar och kundfordringar 22 673 22 673 18 416 18 416 20 777 20 777
Kassa 4 365 4 365 5 681 5 681 5 920 5 920
Finansiella tillgångar totalt 29 910 29 910 26 633 26 633 33 460 33 460
Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen 162 162 281 281 432 432
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde 39 791 39 695 37 705 37 568 37 927 37 808
Finansiella skulder totalt 39 953 39 857 37 986 37 849 38 359 38 240

Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.

Verkligt värdeestimat

Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.

I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:

Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 30 juni 2017 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 2 779 Mkr (2 345) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 30 juni 2017 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 93 Mkr (191) och de finansiella skulderna till 162 Mkr (281).

Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Electrolux har inga finansiella tillgångar eller skulder som kvalificerar sig för Nivå 3.

Not 3 Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser

Mkr 30 juni 2017 30 juni 2016 31 dec. 2016
Koncernen
Ställda säkerheter 6 32 6
Ansvarsförbindelser 1 347 1 705 1 311
Moderbolaget
Ställda säkerheter
Ansvarsförbindelser 1 615 1 616 1 611

Not 4 Försäljning av verksamheter

I december 2016 avyttrade Electrolux det amerikanska dammsugarvarumärket Eureka och tillhörande tillgångar, vilket hade en positiv effekt på kassaflödet med 336 Mkr. Den positiva effekten i rörelseresultatet var 107 Mkr.

Not 5 Förvärv

Nedan redovisade värden på förvärvade tillgångar och övertagna skulder är preliminära och kan komma att justeras.

Förvärv
Grindmaster
Mkr Anova - Cecilware Kwikot
Förvärvslikvid:
Betalt 874 838 1 632
Innehållen köpeskilling 263 139
Total köpeskilling 1 137 838 1 771
Förvärvade tillgångar och övertagna skulder till verkligt värde:
Förvärvade nettotillgångar totalt 99 290 531
Övertagen nettoskuld1) -58 -149 -207
Goodwill 1 096 697 1 447
Total 1 137 838 1 771

1) Av vilken förvärvad kassa uppgår till totalt 46 Mkr.

Förvärv under första kvartalet 2017

Grindmaster-Cecilware

Den 28 februari 2017 slutfördes förvärvet av den USA-baserade verksamheten Grindmaster-Cecilware genom att samtliga aktier i moderbolaget till Grindmaster-Cecilware koncernen förvärvades kontant. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom storkök och bidrar till att höja tillväxttakten inom affärsområde Professionella Produkter genom en förbättrad tillgång till den amerikanska marknaden.

Grindmaster-Cecilware är en ledande amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Grindmaster-Cecilwares försäljning översteg 65 miljoner USD under 2016 och bolaget har cirka 200 anställda. Företaget har sitt huvudkontor i Louisville, Kentucky, och tillverkning i Louisville samt i Rayong i Thailand.

Goodwill är huvudsakligen relaterad till den ökade marknadsnärvaron i Nordamerika, en av de största marknaderna i världen för professionella vitvaror. Goodwill bedöms inte kunna användas för skatteavdrag.

Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten, från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten, uppgick till 11,8 MUSD respektive 1,3 MUSD, cirka 106 Mkr respektive 12 Mkr.

Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 1 mars 2017, med en förskjutning på en månad. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 17,3 MUSD respektive 0,3 MUSD, motsvarande 153 Mkr respektive 2 Mkr.

Verksamheten ingår i affärsområde Professionella Produkter.

Kwikot Group

I november 2016 informerade Electrolux om det avtal som tecknats om att förvärva Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare, Kwikot Group (Kwikot Proprietary Limited med dotterbolag). Den 1 mars 2017, efter att ha erhållit myndighetsgodkännande, slutfördes transaktionen genom att Electrolux kontant förvärvade samtliga aktier i moderbolaget i Kwikot Group. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom produktlinjen Home Comfort och skapar goda förutsättningar för ytterligare tillväxt i Afrika. Förvärvet stärker väsentligt Electrolux närvaro i Sydafrika.

Kwikot är baserat i Johannesburg där företaget också har tillverkning och huvudlager. Kwikot Group redovisade en försäljning på 1,13 miljarder ZAR (cirka 730 Mkr) och en rörelsemarginal på över 20% under senaste räkenskapsåret, som avslutades per 30 juni 2016. Bolaget har cirka 800 anställda.

Goodwill består i huvudsak av värdet av den ökade marknadsnärvaron i södra Afrika. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.

Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten, från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten, uppgick till 168 MZAR respektive 30 MZAR, cirka 112 Mkr respektive 20 Mkr

Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 1 mars 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 386 MZAR respektive 37 MZAR, motsvarande 257 Mkr respektive 25 Mkr.

Verksamheten ingår i affärsområde Vitvaror EMEA.

Förvärv under andra kvartalet 2017

Anova

Den 4 april 2017 slutförde Electrolux förvärvet av det USA-baserade bolaget Anova som är verksamt inom smarta köksprodukter. Avtalet om att förvärva bolaget annonserades den 6 februari 2017. Anova är ett USA-baserat bolag som tillhandahåller produkten Anova Precision Cooker – en innovativ uppkopplad köksapparat som gör det möjligt att enkelt laga mat med tekniken sous vide och uppnå lika bra resultat i hemmakök som på restaurang.

Avtalad ersättning för förvärvet uppgår till 115 MUSD plus en villkorad ytterligare del på upp till 135 MUSD beroende av framtida finansiellt utfall. I dessa belopp ingår en del som omfattar ersättning till nyckelpersoner i organisationen med krav på fortsatt deltagande i verksamheten. Denna del kommer därmed att redovisas som ersättning till anställda. Förvärvet ger stor möjlighet till lönsam tillväxt i en växande produktkategori. Anovas kundnära affärsmodell och digitala fokus är av stort strategiskt intresse för Electrolux.

Försäljningen för 2016 uppgick till cirka 40 MUSD. Företaget har cirka 70 anställda och konsulter globalt. Anovas huvudkontor ligger i San Francisco i Kalifornien och försäljningen sker huvudsakligen över nätet – direkt till konsument och genom större återförsäljare.

Goodwill är huvudsakligen relaterad till förväntningar på lönsam tillväxt inom den växande produktkategorin uppkopplade köksapparater samt att kunna dra nytta av Anovas kundnära affärsmodell och digitala fokus. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.

Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten från och med 1 januari 2017 och upp till förvärvstidpunkten uppgick till 4,8 MUSD respektive -4,0 MUSD, cirka 43 Mkr respektive -36 Mkr.

Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 4 april 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 10,2 MUSD respektive -2,9 MUSD, motsvarande 90 Mkr respektive -25 Mkr.

Verksamheten ingår i affärsområde Hemmiljö och småapparater.

Transaktionskostnader

Transaktionskostnader för ovan beskrivna förvärv uppgår till 62 Mkr och har kostnadsförts löpande och belastat resultatet med 16 Mkr under 2016 och 46 Mkr under 2017, varav 6 Mkr under andra kvartalet 2017. Kostnaderna ingår i rörelseresultatet per affärsområde.

Årlig utveckling per affärsområde

Mkr 20121) 2013 2014 2015 2016
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning 34 278 33 436 34 438 37 179 37 844
Rörelseresultat 178 –481 232 2 167 2 546
Rörelsemarginal, % 0,5 –1,4 0,7 5,8 6,7
Vitvaror Nordamerika
Nettoomsättning 30 684 31 864 34 141 43 053 43 402
Rörelseresultat 1 347 2 136 1 714 1 580 2 671
Rörelsemarginal, % 4,4 6,7 5,0 3,7 6,2
Vitvaror Latinamerika
Nettoomsättning 22 044 20 695 20 041 18 546 15 419
Rörelseresultat 1 590 979 1 069 463 -68
Rörelsemarginal, % 7,2 4,7 5,3 2,5 -0,4
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Nettoomsättning 8 405 8 653 8 803 9 229 9 380
Rörelseresultat1) 746 116 438 364 626
Rörelsemarginal, % 8,9 1,3 5,0 3,9 6,7
Hemmiljö och småapparater
Nettoomsättning 9 011 8 952 8 678 8 958 8 183
Rörelseresultat 461 309 200 –63 238
Rörelsemarginal, % 5,1 3,5 2,3 –0,7 2,9
Professionella Produkter
Nettoomsättning 5 571 5 550 6 041 6 546 6 865
Rörelseresultat 588 510 671 862 954
Rörelsemarginal, % 10,6 9,2 11,1 13,2 13,9
Övrigt
Nettoomsättning 1 1 1
Koncerngemensamma kostnader m.m. -910 –1 989 –743 –2 632 -693
Totalt koncernen
Nettoomsättning 109 994 109 151 112 143 123 511 121 093
Rörelseresultat 4 000 1 580 3 581 2 741 6 274
Marginal, % 3,6 1,4 3,2 2,2 5,2

1) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har omräknats.

Materiella engångsposter i rörelseresultatet1) 2012 2013 2014 2015 2016
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika –927 –828 –1 212
Vitvaror Nordamerika –105 –392) –1582)
Vitvaror Latinamerika –10
Vitvaror Asien/
Stillahavsområdet
–351 –10
Hemmiljö och småapparater –82 –190
Professionella Produkter
Koncerngemensamma kostnader –1 214 –772) –1 9012)
Totalt koncernen –1 032 –2 475 –1 348 –2 249

1) För mer information, se not 7 i årsredovisningen.

2) Inkluderar kostnader för det ej genomförda förvärvet av GE Appliances. Kostnader för det förberedande integrationsarbetet om 39 Mkr för 2014 och 158 Mkr för 2015 har belastat rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika. Koncerngemensamma kostnader inkluderar transaktionskostnader om 110 Mkr för 2014 och 408 Mkr för 2015 samt den termination fee som Electrolux betalade till General Electric om 175 miljoner USD, motsvarande 1 493 Mkr, i december 2015. Totala kostnader för GE Appliances om 2 059 Mkr belastade rörelseresultatet för 2015, varav 63 Mkr för första kvartalet, 195 Mkr för andra kvartalet, 142 Mkr för tredje kvartalet och 1 659 Mkr för fjärde kvartalet.

Fem år i sammandrag

Mkr om ej annat anges 20121) 2013 2014 2015 2016
Nettoomsättning 109 994 109 151 112 143 123 511 121 093
Organisk tillväxt, % 5,5 4,5 1,1 2,2 -1,1
Rörelseresultat 4 000 1,580 3 581 2 741 6 274
Marginal, % 3,6 1,4 3,2 2,2 5,2
Resultat efter finansiella poster 3 154 904 2 997 2 101 5 581
Periodens resultat 2 365 672 2 242 1 568 4 493
Materiella engångsposter i rörelseresultatet2) –1 032 –2 475 –1 348 -2 249
Investeringar i materiella anläggningstillgångar – 4 090 –3 535 –3 006 –3 027 -2 830
Operativt kassaflöde efter investeringar 5 273 2 412 6 631 6 745 9 140
Resultat per aktie, kr 8,26 2,35 7,83 5,45 15,64
Eget kapital per aktie, kr 54,96 49,99 57,52 52,21 61,72
Utdelning per aktie, kr 6,50 6,50 6,50 6,50 7,50
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 4,1 4,0 4,5 5,0 5,8
Avkastning på nettotillgångar, % 14,8 5,8 14,2 11,0 29,9
Avkastning på eget kapital, % 14,4 4,4 15,7 9,9 29,4
Nettoskuld 10 164 10 653 9 631 6 407 360
Skuldsättningsgrad 0,65 0,74 0,58 0,43 0,02
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av
Electrolux, miljoner
285,9 286,2 286,3 287,1 287,4
Genomsnittligt antal anställda 59 478 60 754 60 038 58 265 55 400

1) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har omräknats. 2) För mer information se tabell på sidan 22 och Not 7 i årsredovisningen.

Finansiella mål över en konjunkturcykel

Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.

Finansiella mål

  • Rörelsemarginal på >6%
  • Kapitalomsättningshastighet på >4 gånger
  • Avkastning på nettotillgångar >20%
  • Genomsnittlig årlig tillväxt på >4%

Definitioner

Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. Nedan följer en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.

Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått

Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.

Tillväxtmått

Förändring i nettoomsättning

Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för förvärv, avyttringar och valutakurseffekter.

Förvärv

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.

Avyttringar

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av nettoomsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.

Avkastningsmått

Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.

Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar.

Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Kapitalmått

Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.

Soliditet Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.

Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.

Aktierelaterade mått

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Eget kapital per aktie

Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Kapitalbegrepp

Likvida medel

Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1) samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1).

Rörelsekapital

Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Nettotillgångar

Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Total upplåning

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1).

Total kortfristig upplåning

Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1).

Räntebärande skulder

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1).

Finansiell nettoskuld

Total upplåning minskat med likvida medel.

Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.

Nettoskuld

Finansiell nettoskuld och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.

Övriga mått

Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.

1) Se tabell Nettoskuld på sidan 8.

Information till aktieägare

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar till resultatet för andra kvartalet 2017

Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electroluxgroup.com/ir

Telefonkonferens kl 09.00

En telefonkonferens hålls idag den 19 juli kl 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Anna Ohlsson-Leijon.

För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 564 74, Sverige +44 203 364 5374, Storbritannien och övriga Europa +1 855 753 2230, USA

Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir

Länk till webbsändning: www.electroluxgroup.com/q2-2017

För mer information kontakta:

Merton Kaplan, Analytiker, Investor Relations, 08-738 70 06

Kalender 2017

Delårsrapport januari - september 27 oktober Kapitalmarknadsdag 16 november

På webben: www.electroluxgroup.com