Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Electrolux Earnings Release 2012

Jul 19, 2012

2907_ir_2012-07-19_4cd7e95b-5c4a-4dc3-8d96-12a664369b52.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport januari – juni 2012

Stockholm den 19 juli 2012

Sammanfattning av andra kvartalet 2012 Läs mer
• Nettoomsättningen uppgick till 27 763 Mkr (24 143) och periodens resultat till 763 Mkr (561),
vilket motsvarar 2,67 kr (1,97) per aktie.
2
• Nettoomsättningen förbättrades med 15%, varav 5,8% avsåg organisk tillväxt, 5,6% förvärv
och 3,6% förändringar av valutakurser.
2
• Stark organisk tillväxt, framförallt i Latinamerika och Asien, bidrog till den
positiva utvecklingen av nettoomsättningen.
5
• Verksamheten i Europa tog marknadsandelar inom alla produktkategorier inom vitvaror. 4
• Rörelseresultatet förbättrades till 1 150 Mkr (745), motsvarande en marginal på 4,1% (3,1). 2
• Högre försäljningspriser i Nordamerika hade en positiv påverkan på rörelseresultatet. 4
• Förbättringar av volym, pris och mix bidrog positivt till resultatet i Latinamerika. 5
• Högre kostnader för råmaterial fortsatte att påverka resultatet negativt, men i lägre grad än
under tidigare kvartal. De ökade kostnaderna har motverkats av effektiviseringar.
4
• Starkt kassaflöde under kvartalet. 7

Finansiell översikt

Första halvåret Första halvåret
Mkr1) Kv2 2012 Kv2 2011 Förändring, % 2012 2011 Förändring, %
Nettoomsättning 27 763 24 143 15 53 638 47 579 13
Rörelseresultat 1 150 745 54 2 093 1 441 45
Marginal, % 4,1 3,1 3,9 3,0
Resultat efter finansiella poster 993 696 43 1 785 1 333 34
Periodens resultat 763 561 36 1 322 1 018 30
Resultat per aktie2) 2,67 1,97 4,63 3,58
Operativt kassaflöde3) 3 606 1 438 151 3 563 462 671

1) Nyckeltal är exklusive jämförelsestörande poster. Andra kvartalet och första halvåret 2012 och 2011 innehöll inga jämförelsestörande poster. Jämförelsestörande poster inkluderar kostnader för omstruktureringsprogram för att skapa en långsiktigt konkurrenskraftig produktion, se sidorna 8 och 11.

2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 286,1 (284,7) miljoner aktier för andra kvartalet och 285,7 (284,7) miljoner aktier för första halvåret 2012.

3) Justerat för betalda finansiella poster, betalda skatter samt förvärv och avyttringar av verksamheter.

Nullupid qui voluptium sum di as si För resultat per aktie efter utspädning, se sidan 11. För definitioner, se sidan 21.

För mer information kontakta Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information, på telefonnummer 08-738 60 03.

Om Electrolux

Electrolux är en av världens ledande tillverkare av hushållsmaskiner samt motsvarande utrustning för professionell användning. Konsumenter köper 40 miljoner Electroluxprodukter i 150 länder varje år. Företaget fokuserar på att, baserat på bred och djup konsumentinsikt, ta fram innovativa lösningar designade med omtanke om användaren och som möter konsumenters och professionella användares behov. I Electrolux produktsortiment ingår kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, luftkonditionering och småapparater så som dammsugare under välkända varumärken som Electrolux, AEG, Eureka och Frigidaire. Under 2011 hade Electrolux en omsättning på 102 miljarder kronor och 58 000 anställda. För mer information besök www.electrolux.com/press och www.electrolux.com/news.

Marknadsöversikt

Efterfrågan på vitvaror fortsatte att minska på vissa av Electrolux mogna marknader under andra kvartalet jämfört med föregående år medan efterfrågan på tillväxtmarknaderna fortsatte att växa.

Efterfrågan på vitvaror i Västeuropa sjönk med 4%. Efterfrågan i Nordamerika var oförändrad i jämförelse med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på marknaden i Australien beräknas ha minskat under kvartalet.

Efterfrågan i Östeuropa ökade med 3% och efterfrågan i Latinamerika och Sydostasien visade fortsatt stark tillväxt.

Efterfrågan på vitvaror i Europa för 2012 förväntas vara oförändrad eller minska med upp till 2%. Efterfrågan i Nordamerika förväntas vara oförändrad eller öka med upp till 2%.

Andra kvartalet i sammandrag

Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 Förändring,
%
Första
halvåret
2012
Första
halvåret
2011
Förändring,
%
Nettoomsättning 27 763 24 143 15,0 53 638 47 579 12,7
Förändring av nettoomsättning, %, varav
Förvärv 5,6 5,7
Organisk tillväxt 5,8 4,7
Förändringar av valutakurser 3,6 2,3
Rörelseresultat
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 215 156 38 496 467 6
Vitvaror Nordamerika 512 138 271 671 67 901
Vitvaror Latinamerika 316 114 177 594 253 135
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 172 177 –3 327 351 –7
Dammsugare och småapparater 31 23 35 124 137 –9
Professionella Produkter 155 274 –43 287 451 –36
Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. –251 –137 –83 –406 –285 –42
Rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster 1 150 745 54 2 093 1 441 45
Marginal, % 4,1 3,1 3,9 3,0
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 1 150 745 54 2 093 1 441 45
Marginal, % 4,1 3,1 3,9 3,0
  • • Organisk tillväxt, framförallt på tillväxtmarknader, bidrog till den positiva utvecklingen av nettoomsättningen.
  • • Stark utveckling för verksamheterna i Nordamerika och Latinamerika.
  • • Vitvaror Europa tog marknadsandelar.
  • • Starkt operativt kassaflöde.

Nettoomsättningen för Electrolux-koncernen förbättrades med 15,0% under andra kvartalet 2012. 5,8% avsåg organisk tillväxt. Ökad försäljning på tillväxtmarknader såsom Latinamerika, Sydostasien och Östeuropa bidrog till den positiva utvecklingen. Trots fortsatt svaga marknadsförhållanden på Electrolux mogna marknader lyckades koncernen ta marknadsandelar. I Europa ökade marknadsandelarna inom alla kategorier för vitvaror. Förvärven av CTI i Chile och Olympic Group i Egypten påverkade nettoomsättningen med 5,6%. Förändringar av valutakurser hade en positiv påverkan på 3,6%.

Rörelseresultatet förbättrades till 1 150 Mkr (745), motsvarande en marginal på 4,1% (3,1). Utvecklingen var särkilt stark för verksamheterna i Nordamerika och Latinamerika. Prishöjningar, tidigare kostnadsbesparingsaktiviteter och de pågående globala initiativen för att minska kostnaderna bidrog till resultatet. Fortsatt svag efterfrågan och lägre försäljningsvolymer på vissa av Electrolux viktigaste marknader samt högre kostnader för råmaterial fortsatte att påverka resultatutvecklingen negativt.

Koncernens pågående strukturella arbete med att minska kapitalbindningen har bidragit till den positiva utvecklingen av rörelsekapitalet och det starka kassaflödet under kvartalet, se sidan 7.

Vitvarumarknaden i USA*

* Volym, förändring mot föregående år, %.

Påverkan av valutakursförändringar

Förändringar av valutakurser jämfört med motsvarande period föregående år påverkade rörelseresultatet negativt med –80 Mkr. Påverkan från transaktionseffekter var –345 Mkr, valutasäkringar 235 Mkr och omräkningseffekter 30 Mkr. Påverkan från transaktionseffekter och valutasäkringar var huvudsakligen hänförliga till verksamheterna i Latinamerika och stärkningen av den amerikanska dollarn gentemot den brasilianska realen.

Finansnetto

Finansnettot för andra kvartalet 2012 uppgick till –157 Mkr (–49). Finansnettot har påverkats av högre genomsnittlig ränta och ökad nettoskuld som en följd av föregående års förvärv.

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 763 Mkr (561), motsvarande 2,67 kr (1,97) i resultat per aktie.

Första halvåret 2012

Nettoomsättningen för Electrolux-koncernen uppgick under första halvåret 2012 till 53 638 Mkr (47 579). Nettoomsättningen förbättrades med 12,7%, av vilka 4,7% hänförs till organisk tillväxt, 5,7% till förvärv och 2,3% till valutakursförändringar.

Rörelseresultatet förbättrades till 2 093 Mkr (1 441), motsvarande en marginal på 3,9% (3,0). Rörelseresultat efter finansiella poster uppgick till 1 785 Mkr (1 333). Periodens resultat var 1 322 Mkr (1 018), motsvarande 4,63 kr (3,58) i resultat per aktie.

Händelser under andra kvartalet 2012

3 juli, Electrolux produkter börjar säljas på The Home Depot The Home Depot, världens största specialåterförsäljare för hemrenoveringar, kommer att börja sälja Electrolux vitvaror i USA.

Efter en lansering i flera steg kommer Electrolux vitvaror under varumärkena Frigidaire, Frigidaire Gallery och Electrolux att finnas till försäljning på The Home Depot. Produktsortimentet kommer att omfatta ugnar, kylskåp, frysar, diskmaskiner och tvättmaskiner. För mer information besök www.electrolux.com/press

Rörelseresultat och marginal*

Andel av försäljning per affärsområde för andra kvartalet 2012

Utveckling per affärsområde

Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika

Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 Första halvåret
2012
Första halvåret
2011
Helår
2011
Nettoomsättning 8 216 7 660 16 481 15 316 34 029
Rörelseresultat 215 156 496 467 709
Rörelsemarginal, % 2,6 2,0 3,0 3,0 2,1
Vitvarumarknaden i Europa,
volym, förändring mot föregående år, %
Västeuropa –4 –2 –3 –2 –3
Östeuropa, exklusive Turkiet 3 12 4 12 9
Totalt Europa –2 1 –1 1 0

Efterfrågan på vitvaror i Europa minskade med 2% under andra kvartalet 2012 jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Marknaden i Västeuropa sjönk med 4%, ett resultat av svag efterfrågan i Spanien, Italien och Frankrike. Efterfrågan i Storbritannien och de nordiska länderna ökade något. Efterfrågan i Östeuropa ökade med 3%, vilket var en lägre ökningstakt i jämförelse med tidigare kvartal, framförallt som en effekt av att marknadstillväxten i Ryssland mattats av och av en nedgång på marknaderna i Sydösteuropa.

Koncernens försäljning ökade jämfört med föregående år som ett resultat av högre försäljningsvolymer på de flesta huvudmarknader och marknadsandelarna fortsatte att öka inom alla större produktkategorier. Lanseringen av nästa generations premiumprodukter för vitvaror under Electrolux-varumärket och återlanseringen av produkter under varumärket Zanussi för massmarknadssegmentet har tillsammans med den tidigare lanseringen av AEG-produkter bidragit till den positiva utvecklingen.

Rörelseresultatet för andra kvartalet inklusive en positiv engångspost på 50 Mkr från en tillgångsförsäljning i Spanien ökade jämfört med föregående år. Högre försäljningsvolymer och kostnadsbesparingar motverkades delvis av en negativ land- och produktmix. Omställningskostnader inför den omfattande relanseringen av produkter under varumärket Electrolux har också påverkat resultatet negativt. Landmixen försämrades som ett resultat av ökad försäljning i Östeuropa och lägre försäljning i Sydeuropa.

Bidraget från föregående års förvärv av vitvarutillverkaren Olympic Group i Egypten var något negativt under kvartalet.

Vitvaror Nordamerika

Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 Första halvåret
2012
Första halvåret
2011
Helår
2011
Nettoomsättning 8 599 7 544 15 706 14 272 27 665
Rörelseresultat 512 138 671 67 250
Rörelsemarginal, % 6,0 1,8 4,3 0,5 0,9
Vitvarumarknaden i USA,
volym, förändring mot föregående år, %
Vitvaror 0 –10 –4 –5 –4
Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning –5 –4
Totalt –2 –5 –4 1 –1

Marknadens efterfrågan på vitvaror i Nordamerika var oförändrad under andra kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på spisar och diskmaskiner ökade medan övriga produktkategorier minskade. Efterfrågan på mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning minskade med 5%. Totalt minskade vitvaror, inklusive luftkonditioneringsutrustning och mikrovågsugnar, med 2% under kvartalet.

Koncernens försäljning i Nordamerika ökade i jämförbara valutor under det andra kvartalet jämfört med föregående år främst som en effekt av högre försäljningspriser. Därutöver ökade försäljningsvolymera inom flera produktkategorier inom vitvaror och koncernen tog marknadsandelar. Prishöjningar genomfördes i april och augusti föregående år och i februari 2012. De genomsnittliga försäljningspriserna har visat en sekventiell ökning under andra kvartalet jämfört med första kvartalet 2012.

Rörelseresultatet för andra kvartalet förbättrades väsentligt tack vare högre försäljningspriser. Ökad effektivitet inom tillverkningen och inköpsprocessen samt mer selektiva promotionaktiviteter bidrog också positivt till rörelseresultatet. Ökade kostnader för råmaterial, sourcade produkter och lägre volymer fortsatte att påverka resultatet negativt.

Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika

Vitvaror Nordamerika

Vitvaror Latinamerika

Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 Första halvåret
2012
Första halvåret
2011
Helår
2011
Nettoomsättning 5 183 3 708 10 332 7 706 17 810
Rörelseresultat 316 114 594 253 820
Rörelsemarginal, % 6,1 3,1 5,7 3,3 4,6

Marknadens efterfrågan på vitvaror i Latinamerika bedöms ha fortsatt att öka under andra kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på vitvaror i Brasilien har fortsatt att visa tillväxt som ett resultat av skattereduktioner på inhemskt producerade vitvaror. Stimulanspaketet är förlängt till den sista augusti 2012.

av stark volymtillväxt. Försäljningen på övriga latinamerikanska marknader utanför Brasilien ökade till cirka 30% (20) av den totala omsättningen, i huvudsak som en följd av förvärvet av CTI i Chile.

Rörelseresultatet förbättrades väsentligt främst som ett resultat av det förvärvade bolaget CTI men också tack vare högre försäljningsvolymer och priser samt av en förbättrad produkt- och kundmix.

Försäljningen inom verksamheterna i Latinamerika ökade under kvartalet jämfört med samma period föregående år som ett resultat

Vitvaror Asien/Stillahavsområdet

Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 Första halvåret
2012
Första halvåret
2011
Helår
2011
Nettoomsättning 2 198 1 945 4 039 3 691 7 852
Rörelseresultat 172 177 327 351 736
Rörelsemarginal, % 7,8 9,1 8,1 9,5 9,4

Australien och Nya Zeeland

Marknadens efterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha fortsatt minska under andra kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period föregående år. Koncernens försäljning sjönk under kvartalet, framförallt beroende på fortsatt prispress på marknaden. Electrolux försäljningsvolymer minskade men mindre än marknaden och koncernen tog marknadsandelar.

Rörelseresultatet försämrades jämfört med föregående år i huvudsak som en effekt av lägre försäljningspriser och lägre volymer. Ökade kostnader inför kommande produktlanseringar påverkade också rörelseresultatet negativt för kvartalet.

Sydostasien och Kina

Efterfrågan på marknaden i Sydostasien beräknas ha fortsatt att visa tillväxt under andra kvartalet 2012 i jämförelse med motsvarande period föregående år. Efterfrågan i Kina sjönk som en effekt av att tidigare stimulansåtgärder för vitvaror upphörde vid årsskiftet men också som en effekt av att ett liknande program aviserats med start i juni/juli 2012.

Electrolux försäljning på marknaderna i Sydostasien och Kina fortsatte att växa starkt och Electrolux bedöms ha tagit marknadsandelar.

Verksamheten i Sydostasien visade fortsatt god lönsamhet.

Vitvaror Latinamerika

Vitvaror Asien/Stillahavsområdet

Delårsrapport januari – juni 2012

Dammsugare och småapparater

Första halvåret Första halvåret Helår
Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 2012 2011 2011
Nettoomsättning 2 105 1 794 4 210 3 724 8 359
Rörelseresultat 31 23 124 137 543
Rörelsemarginal, % 1,5 1,3 2,9 3,7 6,5

Marknadens efterfrågan på dammsugare i Europa och Nordamerika minskade under andra kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Koncernens försäljning ökade under andra kvartalet jämfört med samma period föregående år som ett resultat av högre försäljningsvolymer. Ökad försäljning av dammsugare i Nordamerika bidrog till ökade marknadsandelar. Fortsatt stark försäljningstillväxt för sladdlösa batteridammsugare och små hushållsapparater i de flesta regioner bidrog även till den högre nettoomsättningen.

Rörelseresultatet för andra kvartalet ökade jämfört med motsvarande period föregående år. Det förvärvade bolaget Somela i Chile bidrog till den positiva utvecklingen. Exklusive förvärvet var rörelseresultatet i nivå med föregående år. Lägre försäljningspriser, valutakursförändringar, ökade kostnader för sourcade produkter och högre marknadsföringskostnader inför produktlanseringar i Asien motverkade bidraget från den ökade försäljningen.

Professionella Produkter

Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 Första halvåret
2012
Första halvåret
2011
Helår
2011
Nettoomsättning 1 462 1 491 2 870 2 869 5 882
Rörelseresultat 155 274 287 451 841
Rörelsemarginal, % 10,6 18,4 10,0 15,7 14,3

Marknadens efterfrågan på storköksutrustning i Europa bedöms ha minskat under andra kvartalet 2012. Försäljningen av storköksutrustning sjönk jämfört med motsvarande period föregående år på grund av lägre försäljningsvolymer som ett resultat av en svagare marknad i södra Europa. Rörelseresultatet minskade något exklusive en engångspost föregående år på cirka 90 Mkr för avyttring av tillgångar. Lägre försäljningsvolymer och en negativ landmix har påverkat rörelseresultatet. Landmixen försämrades som ett resultat av lägre försäljning i Sydeuropa och ökad försäljning på tillväxtmarknader. Prisökningar har delvis motverkat resultatförsämringen.

Efterfrågan på marknaden för professionell tvättutrustning bedöms ha minskat något på Electrolux huvudmarknader i Västeuropa under andra kvartalet. Koncernens försäljningsvolymer av egentillverkade produkter sjönk. Rörelseresultatet försämrades som en följd av lägre volymer, medan prishöjningar och en positiv landmix påverkat rörelseresultatet positivt.

Dammsugare och småapparater

Professionella Produkter

Kassaflöde

Första halvåret Första halvåret Helår
Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 2012 2011 2011
Löpande verksamhet 1 749 1 254 3 203 2 432 6 122
Förändring av rörelsekapital 2 862 1 267 2 370 –21 1 116
Löpande investeringar –1 005 –1 083 –2 010 –1 949 –4 493
Operativt kassaflöde 3 606 1 438 3 563 462 2 745
Förvärv och avyttringar av verksamheter 103 –45 208 –5 556
Betalda finansiella poster, netto –184 –43 –286 –76 –214
Betald skatt –382 –570 –957 –952 –1 625
Kassaflöde från den löpande verksamheten och
investeringsverksamheten 3 040 928 2 275 –358 –4 650
Utdelning –1 860 –1 850 –1 860 –1 850 –1 850
Försäljning av aktier 212
Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån
och kortfristiga placeringar 1 180 –922 627 –2 208 –6 500

Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten under andra kvartalet 2012 förbättrades till 3 040 Mkr (928). Kassaflödet för andra kvartalet följer det normala säsongsmönstret. Förändringar av rörelsekapitalet återspeglar säsongsmässig uppbyggnad av lager inför det normalt starkare andra halvåret. Jämfört med föregående år påverkades kassaflödet av förbättringar av rörelseresultatet och rörelsekapitalet. Det varma vädret i Nordamerika har förlängt luftkonditioneringssäsongen, vilket hade en positiv påverkan på leverantörsskulderna och förändringar av rörelsekapitalet under kvartalet.

Koncernens pågående strukturella arbete med att minska kapitalbindningen har bidragit till den fördelaktiga utvecklingen av rörelsekapitalet, se tabell på sidan 16.

Betalningar för det pågående omstruktureringsprogrammet och kostnadsbesparingsprogrammet uppgick till cirka –130 Mkr under kvartalet.

Investeringarna under andra kvartalet avsåg i huvudsak investeringar inom tillverkningen för nya produkter och produktionskapacitet. De största projekten är spisfabriken i Memphis, Tennessee, i USA och den nya fabriken för kylskåp och frysar i Rayong i Thailand för den sydostasiatiska marknaden. Spisfabriken i Memphis får investeringsstöd från myndighetsorgan.

Utdelningen för 2011 på 1 860 Mkr betalades till aktieägarna under kvartalet.

Finansiell ställning

Nettoupplåning

Mkr 30 juni 2012 30 juni 2011 31 dec. 2011
Upplåning 15 047 13 150 14 206
Likvida medel 9 189 11 835 7 839
Nettoupplåning 5 858 1 315 6 367
Skuldsättningsgrad 0,29 0,07 0,31
Eget kapital 20 163 19 473 20 644
Eget kapital per aktie, kr 70,47 68,41 72,52
Avkastning på eget kapital, % 13,3 10,4 10,4
Soliditet, % 28,7 31,9 30,1

Nettoupplåningen uppgick till 5 858 Mkr (1 315). Skuldsättningsgraden var 0,29 (0,07).

Under första kvartalet 2012 tog Electrolux upp ett lån på 1 000 Mkr på obligationsmarknaden under EMTN-programmet.

Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 30 juni 2012 till 12 634 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,5 år, jämfört med 11 669 Mkr och 3,0 år vid utgången av 2011. Under 2012 och 2013 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 4 100 Mkr att förfalla till betalning.

Per den 30 juni 2012 uppgick likvida medel, exklusive kortsiktiga kreditfaciliteter, till 9 189 Mkr (11 835).

Electrolux har två outnyttjande garanterade kreditfaciliteter. En 500 MEUR multi-currency revolving credit facility, cirka 4 400 Mkr, som förfaller 2016 med möjlighet till förlängning upp till två år och en kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.

och investeringsverksamheten Kassaflöde och förändring av nettoupplåningen

Kassaflöde från den löpande verksamheten

–8 000 Löpande verksamhet Rörelsekapital Investeringsverksamhet Förvärv/avyttringar Nettoupplåning 30 juni 2012 Nettoupplåning 31 december 2011 Försäljning av aktier Övrigt Finansnetto och skatt Utdelning

Nettotillgångar och rörelsekapital

De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 27 180 Mkr (20 466). Nettotillgångarna uppgick per den 30 juni 2012 till 26 021 Mkr (20 788). Nettotillgångarna har påverkats av förvärven av Olympic Group och CTI under andra halvåret 2011. Justerat för jämförelsestörande poster, dvs avsättningar för strukturåtgärder, uppgick de genomsnittliga nettotillgångarna till 28 141 Mkr (21 876), motsvarande 26,2% (23,0) av nettoomsättningen.

Rörelsekapitalet per den 30 juni 2012 uppgick till –7 028 Mkr (–5 178), motsvarande –6,4% (–5,3) av den annualiserade nettoomsättningen. Avkastningen på nettotillgångarna var 15,4% (14,1) och 14,9% (13,2) exklusive jämförelsestörande poster.

Övrigt

Asbestmål i USA

Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.

Per den 30 juni 2012 uppgick antalet pågående mål till 2 821 (2 663) med totalt cirka 2 893 (cirka 2 910) käranden. Under det andra kvartalet 2012 tillkom 284 nya mål med 288 käranden och 204 mål med cirka 210 käranden avfördes.

Ytterligare stämningar mot Electrolux kan tillkomma i framtiden. Det är inte möjligt att förutsäga vare sig antalet framtida mål eller antalet käranden som framtida mål kan innebära. Utgången av asbestkrav är dessutom i sig osäker och alltid svår att förutse. Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.

Flytt av tillverkning, jämförelsestörande poster, omstruktureringar 2007–2013

Fabriksnedläggningar och neddragningar Nedläggning
Torsvik Sverige Kompakta vitvaror Kv1 2007
Nürnberg Tyskland Diskmaskiner, tvätt
maskiner och torktumlare
Kv1 2007
Adelaide Australien Diskmaskiner Kv2 2007
Fredericia Danmark Spisar Kv4 2007
Adelaide Australien Tvättmaskiner Kv1 2008
Spennymoor Storbritannien Spisar Kv4 2008
Changsha Kina Kylskåp Kv1 2009
Scandicci Italien Kylskåp Kv2 2009
S:t Petersburg Ryssland Tvättmaskiner Kv2 2010
Motala Sverige Spisar Kv1 2011
Webster City USA Tvättmaskiner Kv1 2011
Alcalà Spanien Tvättmaskiner Kv1 2011
Beslutade fabriksnedläggningar Beräknad stängning
L'Assomption Kanada Spisar Kv4 2013
Investeringar Start
Porcia Italien Tvättmaskiner Kv4 2010
Memphis USA Spisar Kv2 2012

Under 2004 lanserade Electrolux ett omstruktureringsprogram för att skapa en långsiktigt konkurrenskraftig produktion. Programmet är nu i en avslutande fas och har hitintills givit årliga besparingar på cirka 3 Mdr kr. Cirka 35% av tillverkningen i högkostnadsområden har flyttats, vilket innebär att drygt 60% av koncernens vitvaror idag tillverkas i lågkostnadsregioner, med närhet till snabbt växande marknader för hushållsprodukter. Under 2011 presenterades ytterligare åtgärder för att anpassa produktionskapaciteten till lägre efterfrågan på de mogna marknaderna. De totala kostnaderna för hela programmet beräknas uppgå till cirka 12 Mdr kr och besparingarna till cirka 5 Mdr kr per år från 2016. Avsättningar för strukturåtgärder redovisas som jämförelsestörande poster inom rörelseresultatet.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Electrolux är som internationell koncern med stor geografisk spridning exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas upp i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.

Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Detta arbete sker utifrån en bedömning av riskernas sannolikhet och potentiella effekt för koncernen. För en närmare beskrivning av risker och riskhantering hänvisas till Årsredovisningen för 2011 på sidan 70. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.

Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2011, www.electrolux.com/arsredovisningen2011.

Moderbolaget AB Electrolux

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.

Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för det första halvåret 2012 till 2 915 Mkr (3 256), varav 1 470 Mkr (1 739) avsåg försäljning till koncernbolag och 1 445 Mkr (1 517) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 742 Mkr (1 013) inklusive 520 Mkr (816) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 672 Mkr (977). Moderbolaget rapporterar koncernbidrag i resultaträkningen. 2011 års räkningar har omräknats.

Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 131 Mkr (250). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 2 803 Mkr jämfört med 2 206 Mkr vid ingången av året.

Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 14 731 Mkr, jämfört med 15 938 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2011 uppgick till 1 860 Mkr.

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19.

Redovisnings- och värderingsprinciper

Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2011.

Rapporten har ej blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.

Stockholm den 19 juli 2012

Keith McLoughlin Verkställande direktör och koncernchef

Råvaruexponering 2011

Stål, 35% Rostfritt stål, 8%

Koppar och aluminium, 13%

Plaster, 29%

Övrigt, 15%

Electrolux köpte råvaror för cirka 20 Mdr kr under 2011. Inköp av stål var den största enskilda kostnaden.

Pressmeddelanden 2012

10 januari Electrolux utser Stefano Marzano till den nya rollen som
Chief Design Officer
2 februari Bokslutsrapport 2011 samt koncernchef Keith
McLoughlins kommentar
15 februari Ronnie Leten och Fredrik Persson föreslås som nya
styrelseledamöter i Electrolux
17 februari Kallelse till årsstämma i AB Electrolux
2 mars Electrolux Årsredovisning för 2011 publicerad
22 mars Electrolux tar upp lån på obligationsmarknaden
27 mars Kommuniké från AB Electrolux årsstämma 2012
25 april Delårsrapport januari-mars samt koncernchef
Keith McLoughlins kommentar
3 juli Electrolux produkter börjar säljas på The Home Depot

Styrelsen samt verkställande direktören och koncernchefen försäkrar att delårsrapporten för perioden januari — juni 2012 ger en rättvisande översikt av moderbolaget AB Electrolux och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 19 juli 2012

Marcus Wallenberg Styrelsens ordförande

Ronnie Leten Vice styrelseordförande

Keith McLoughlin Styrelseledamot, verkställande direktör och koncernchef

Hasse Johansson Styrelseledamot

Ulrika Saxon Styrelseledamot

Barbara Milian Thoralfsson Styrelseledamot

Ulf Carlsson Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant

Styrelseledamot

Fredrik Persson Styrelseledamot

Torben Ballegaard Sørensen Styrelseledamot

Ola Bertilsson Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant

Gunilla Brandt Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant

10

Delårsrapport januari – juni 2012

Lorna Davis

Koncernens resultaträkning

Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 Första
halvåret
2012
Första
halvåret
2011
Helår
2011
Nettoomsättning 27 763 24 143 53 638 47 579 101 598
Kostnad för sålda varor*) –22 358 –19 723 –43 405 –38 713 –82 840
Bruttoresultat 5 405 4 420 10 233 8 866 18 758
Försäljningskostnader –2 996 –2 745 –5 612 –5 294 –10 821
Administrationskostnader*) –1 316 –1 018 –2 586 –2 301 –4 972
Övriga rörelseintäkter/-kostnader 57 88 58 170 190
Jämförelsestörande poster –138
Rörelseresultat 1 150 745 2 093 1 441 3 017
Marginal, % 4,1 3,1 3,9 3,0 3,0
Finansiella poster, netto –157 –49 –308 –108 –237
Resultat efter finansiella poster 993 696 1 785 1 333 2 780
Marginal, % 3,6 2,9 3,3 2,8 2,7
Skatt –230 –135 –463 –315 –716
Periodens resultat 763 561 1 322 1 018 2 064
Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning –12 6 –14 –52 –91
Kassaflödessäkringar –6 –40 –3 49 111
Valutakursdifferenser 539 593 70 –272 –223
Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat –1 20 1 –42 –104
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 520 579 54 –317 –307
Periodens totalresultat 1 283 1 140 1 376 701 1 757
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 761 561 1 322 1 018 2 064
Minoritetsintressen 2
Totalt 763 561 1 322 1 018 2 064
Periodens totalresultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 1 275 1 140 1 374 701 1 752
Minoritetsintressen 8 2 5
Totalt 1 283 1 140 1 376 701 1 757
Resultat per aktie, kr 2,67 1,97 4,63 3,58 7,25
Efter utspädning, kr 2,66 1,96 4,62 3,56 7,21
Antal aktier efter återköp, miljoner 286,1 284,7 286,1 284,7 284,7
Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner 286,1 284,7 285,7 284,7 284,7
Efter utspädning, miljoner 286,3 286,0 286,3 286,2 286,1

*) En rättelse har skett i delårsrapporten efter att den publicerades den 19 juli 2012. En tidigare felallokering av kostnader för det andra kvartalet 2012 har justerats genom att kostnader för sålda varor minskats med 409 Mkr och administrationskostnaderna ökats med motsvarande belopp.

Jämförelsestörande poster

Första
halvåret
Första
halvåret
Helår
Mkr Kv2 2012 Kv1 2011 2012 2011 2011
Avsättningar för strukturåtgärder och nedskrivningar
Vitvarufabriken i Kinston, USA –104
Minskning av antalet anställda inom
Konsumentprodukter, Europa –54
Återföring av outnyttjad reserv för strukturåtgärder 20
Totalt –138

Finansiell data per kvartal och helår kan laddas ned från www.electrolux.com/ir. Det finns en grafsektion där man kan se trender samt jämföra finansiella poster.

Koncernens balansräkning

Mkr 30 juni 2012 30 juni 2011 31 dec. 2011
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 16 399 14 499 15 613
Goodwill 5 939 2 249 6 008
Övriga immateriella tillgångar 5 099 3 460 5 146
Innehav i intresseföretag 17 17 18
Uppskjutna skattefordringar 3 117 3 135 2 980
Finansiella anläggningstillgångar 537 542 517
Övriga anläggningstillgångar 3 079 2 949 3 036
Summa anläggningstillgångar 34 187 26 851 33 318
Varulager 14 096 12 593 11 957
Kundfordringar 18 177 17 403 19 226
Skattefordringar 498 464 666
Derivatinstrument 320 225 252
Övriga omsättningstillgångar 3 664 4 063 3 662
Kortfristiga placeringar 618 1 401 337
Kassa och bank 7 985 9 905 6 966
Summa omsättningstillgångar 45 358 46 054 43 066
Summa tillgångar 79 545 72 905 76 384
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital 1 545 1 545 1 545
Övrigt tillskjutet kapital 2 905 2 905 2 905
Övriga reserver 377 319 324
Balanserade vinstmedel 15 246 14 704 15 761
Summa eget kapital 20 073 19 473 20 535
Minoritetsintresse 90 109
Summa eget kapital 20 163 19 473 20 644
Långfristig upplåning 10 623 10 869 9 639
Uppskjutna skatteskulder 1 138 885 1 127
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 2 141 2 031 2 111
Övriga avsättningar 4 981 5 172 5 300
Summa långfristiga skulder 18 883 18 957 18 177
Leverantörsskulder 21 289 18 444 18 490
Skatteskulder 1 343 1 566 1 717
Övriga skulder 11 338 10 555 10 497
Kortfristig upplåning 4 106 1 823 4 170
Derivatinstrument 230 359 324
Övriga avsättningar 2 193 1 728 2 365
Summa kortfristiga skulder 40 499 34 475 37 563
Summa eget kapital och skulder 79 545 72 905 76 384
Ansvarsförbindelser 1 858 1 160 1 276

Förändring av koncernens eget kapital

Mkr 30 juni 2012 30 juni 2011 31 dec. 2011
Ingående balans 20 644 20 613 20 613
Periodens totalresultat 1 376 701 1 757
Aktierelaterad ersättning –163 9 29
Försäljning av aktier 212
Utdelning –1 860 –1 850 –1 850
Utdelning till minoritetsägare –1 –1
Förvärv av verksamheter –45 96
Totala transaktioner med aktieägare –1 857 –1 841 –1 726
Utgående balans 20 163 19 473 20 644

Koncernens kassaflödesanalys

Första Första
Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 halvåret
2012
halvåret
2011
Helår
2011
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 1 150 745 2 093 1 441 3 017
Avskrivningar 826 806 1 646 1 567 3 173
I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust –53 –91 –53 –170 –207
Omstruktureringsreserver –177 –194 –320 –415 110
Aktierelaterad ersättning 3 –12 –163 9 29
Betalda finansiella poster, netto –184 –43 –286 –76 –214
Betald skatt –382 –570 –957 –952 –1 625
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital 1 183 641 1 960 1 404 4 283
Förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager –1 289 –583 –2 197 –1 659 269
Förändring av kundfordringar 287 980 1 147 1 605 244
Förändring av övriga omsättningstillgångar 84 –506 67 –497 200
Förändring av leverantörsskulder 2 946 1 439 2 856 1 333 1 379
Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar 834 –63 497 –803 –976
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital 2 862 1 267 2 370 –21 1 116
Kassaflöde från den löpande verksamheten 4 045 1 908 4 330 1 383 5 399
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter –45 –6 377
Avyttringar av verksamheter 103 208 821
Investeringar i materiella anläggningstillgångar –1 033 –741 –1 817 –1 281 –3 163
Investeringar i produktutveckling –98 –100 –191 –174 –374
Investeringar i mjukvaror –117 –168 –248 –332 –744
Övrigt1) 243 –74 246 –162 –212
Kassaflöde från investeringsverksamheten –1 005 –980 –2 055 –1 741 –10 049
Kassaflöde från den löpande verksamheten
och investeringsverksamheten 3 040 928 2 275 –358 –4 650
Finansieringsverksamheten
Förändring av kortfristiga placeringar 26 –6 –289 309 1 444
Förändring av kortfristiga lån –1 632 204 –316 –31 –619
Långfristig nyupplåning 7 2 500 1 007 2 500 3 503
Amortering av långfristiga lån –6 –205 –13 –903 –1 161
Utdelning –1 860 –1 850 –1 860 –1 850 –1 850
Försäljning av aktier 212
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –3 465 643 –1 259 25 1 317
Periodens kassaflöde –425 1 571 1 016 –333 –3 333
Kassa och bank vid periodens början 8 349 8 209 6 966 10 389 10 389
Kursdifferenser i kassa och bank 61 125 3 –151 –90
Kassa och bank vid periodens slut 7 985 9 905 7 985 9 905 6 966

1) Inkluderar investeringsbidrag med 347 Mkr.

Nyckeltal

Första
halvåret
Första
halvåret
Helår
Mkr om ej annat anges Kv2 2012 Kv2 2011 2012 2011 2011
Nettoomsättning 27 763 24 143 53 638 47 579 101 598
Organisk tillväxt, % 5,8 –1,6 4,7 –0,4 0,2
Jämförelsestörande poster –138
Rörelseresultat 1 150 745 2 093 1 441 3 017
Marginal, % 4,1 3,1 3,9 3,0 3,0
Resultat efter finansiella poster 993 696 1 785 1 333 2 780
Periodens resultat 763 561 1 322 1 018 2 064
Investeringar i materiella anläggningstillgångar –1 033 –741 –1 817 –1 281 –3 163
Operativt kassaflöde 3 606 1 438 3 563 462 2 745
Resultat per aktie, kr¹) 2,67 1,97 4,63 3,58 7,25
Eget kapital per aktie, kr 70,47 68,41 72,52
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 3,9 4,7 4,6
Avkastning på nettotillgångar, % 15,4 14,1 13,7
Avkastning på eget kapital, % 13,3 10,4 10,4
Nettoskuld 5 858 1 315 6 367
Skuldsättningsgrad 0,29 0,07 0,31
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av
Electrolux, miljoner 286,1 284,7 285,7 284,7 284,7
Genomsnittligt antal anställda 58 298 49 926 58 432 50 251 52 916
Exklusive jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 1 150 745 2 093 1 441 3 155
Marginal, % 4,1 3,1 3,9 3,0 3,1
Resultat per aktie, kr¹) 2,67 1,97 4,63 3,58 7,55
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 3,8 4,4 4,3
Avkastning på nettotillgångar, % 14,9 13,2 13,5

1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux.

För definitioner, se sidan 21.

Aktier

Antal aktier Utestående
A-aktier
Utestående
B-aktier
Utestående
aktier, totalt
Aktier ägda
av Electrolux
Aktier ägda
av övriga
aktieägare
Antal aktier per den 1 januari 2012 8 212 725 300 707 583 308 920 308 24 255 085 284 665 223
Omvandling av A-aktier till B-aktier
Försäljning av aktier –1 469 595 1 469 595
Antal aktier per den 30 juni 2012 8 212 725 300 707 583 308 920 308 22 785 490 286 134 818
I % av antal aktier 7,4%

Nettoomsättning per affärsområde

Första
halvåret
Första
halvåret
Helår
Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 2012 2011 2011
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 8 216 7 660 16 481 15 316 34 029
Vitvaror Nordamerika 8 599 7 544 15 706 14 272 27 665
Vitvaror Latinamerika 5 183 3 708 10 332 7 706 17 810
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 2 198 1 945 4 039 3 691 7 852
Dammsugare och småapparater 2 105 1 794 4 210 3 724 8 359
Professionella Produkter 1 462 1 491 2 870 2 869 5 882
Övrigt 1 1 1
Totalt 27 763 24 143 53 638 47 579 101 598

Rörelseresultat per affärsområde

Första
halvåret
Första
halvåret
Helår
Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 2012 2011 2011
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 215 156 496 467 709
Marginal, % 2,6 2,0 3,0 3,0 2,1
Vitvaror Nordamerika 512 138 671 67 250
Marginal, % 6,0 1,8 4,3 0,5 0,9
Vitvaror Latinamerika 316 114 594 253 820
Marginal, % 6,1 3,1 5,7 3,3 4,6
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 172 177 327 351 736
Marginal, % 7,8 9,1 8,1 9,5 9,4
Dammsugare och småapparater 31 23 124 137 543
Marginal, % 1,5 1,3 2,9 3,7 6,5
Professionella Produkter 155 274 287 451 841
Marginal, % 10,6 18,4 10,0 15,7 14,3
Koncerngemensamma kostnader etc. –251 –137 –406 –285 –744
Totalt koncernen exklusive jämförelsestörande poster 1 150 745 2 093 1 441 3 155
Marginal, % 4,1 3,1 3,9 3,0 3,1
Jämförelsestörande poster –138
Rörelseresultat 1 150 745 2 093 1 441 3 017
Marginal, % 4,1 3,1 3,9 3,0 3,0

Förändring i nettoomsättning per affärsområde

Förändring mot samma period föregående år, % Kv2 2012 Kv2 2012 i
jämförbara
valutor
Första
halvåret
2012
Första halvåret
2012 i jämförbara
valutor
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 7,3 7,6 7,6 7,7
Vitvaror Nordamerika 14,0 3,1 10,0 2,8
Vitvaror Latinamerika 39,8 48,0 34,1 40,4
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 13,0 4,7 9,4 2,1
Dammsugare och småapparater 17,3 13,2 13,1 10,4
Professionella Produkter –1,9 –2,8 0,0 –0,7
Total förändring 15,0 11,4 12,7 10,4

Förändring i rörelseresultat per affärsområde

Förändring mot samma period föregående år, % Kv2 2012 Kv2 2012 i
jämförbara
valutor
Första
halvåret
2012
Första halvåret
2012 i jämförbara
valutor
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika 37,8 28,3 6,2 3,4
Vitvaror Nordamerika 271,0 252,2 901,5 840,4
Vitvaror Latinamerika 177,2 173,9 134,8 134,6
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet –2,8 –7,2 –6,8 –11,8
Dammsugare och småapparater 34,8 44,4 –9,5 –9,5
Professionella Produkter –43,4 –44,4 –36,4 –37,2
Total förändring exklusive jämförelsestörande poster 54,4 48,3 45,2 41,4

Rörelsekapital och nettotillgångar

Mkr 30 juni 2012 I % av annualiserad
nettoomsättning
30 juni 2011 I % av annualiserad
nettoomsättning
31 dec. 2011 I % av annualiserad
nettoomsättning
Varulager 14 096 12,8 12 593 12,8 11 957 10,5
Kundfordringar 18 177 16,5 17 403 17,7 19 226 17,0
Leverantörsskulder –21 289 –19,3 –18 444 –18,7 –18 490 –16,3
Avsättningar –9 315 –8 931 –9 776
Förutbetalda och upplupna intäkter och
kostnader –7 414 –6 726 –6 598
Skatt och övriga tillgångar och skulder –1 283 –1 073 –1 499
Rörelsekapital –7 028 –6,4 –5 178 –5,3 –5 180 –4,6
Materiella anläggningstillgångar 16 399 14 499 15 613
Goodwill 5 939 2 249 6 008
Övriga anläggningstillgångar 8 732 6 968 8 717
Uppskjutna skatteskulder och tillgångar 1 979 2 250 1 853
Nettotillgångar 26 021 23,6 20 788 21,1 27 011 23,8
Genomsnittliga nettotillgångar 27 180 25,3 20 466 21,5 22 091 21,7
Genomsnittliga nettotillgångar
exklusive jämförelsestörande poster 28 141 26,2 21 876 23,0 23 354 23,0

Nettotillgångar per affärsområde

Tillgångar
Skulder och eget kapital
Nettotillgångar
Mkr 30 juni
2012
30 juni
2011
31 dec.
2011
30 juni
2012
30 juni
2011
31 dec.
2011
30 juni
2012
30 juni
2011
31 dec.
2011
Vitvaror Europa,
Mellanöstern och Afrika 22 987 21 130 24 297 13 824 12 981 14 847 9 163 8 149 9 450
Vitvaror Nordamerika 13 820 11 343 10 391 9 601 6 804 5 075 4 219 4 539 5 316
Vitvaror Latinamerika 13 886 10 073 14 075 7 165 6 600 6 607 6 721 3 473 7 468
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 4 982 4 278 4 630 2 691 2 236 2 590 2 291 2 042 2 040
Dammsugare och småapparater 4 360 3 764 4 792 2 333 2 209 2 582 2 027 1 555 2 210
Professionella Produkter 2 835 2 911 2 829 1 983 1 993 1 897 852 918 932
Övrigt1) 7 410 7 555 7 414 5 738 6 243 6 816 1 672 1 312 598
Jämförelsestörande poster 76 16 117 1 000 1 216 1 120 –924 –1 200 –1 003
Totalt operativa tillgångar och
skulder 70 356 61 070 68 545 44 335 40 282 41 534 26 021 20 788 27 011
Likvida medel 9 189 11 835 7 839
Räntebärande fordringar
Räntebärande skulder 15 047 13 150 14 206
Eget kapital 20 163 19 473 20 644
Totalt 79 545 72 905 76 384 79 545 72 905 76 384

1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.

Nettoomsättning och resultat per kvartal

Helår Helår
Mkr Kv1 2011 Kv2 2011 Kv3 2011 Kv4 2011 2011 Kv1 2012 Kv2 2012 Kv3 2012 Kv4 2012 2012
Nettoomsättning 23 436 24 143 25 650 28 369 101 598 25 875 27 763
Rörelseresultat 696 745 1 064 512 3 017 943 1 150
Marginal, % 3,0 3,1 4,1 1,8 3,0 3,6 4,1
Rörelseresultat exklusive
jämförelsestörande poster 696 745 1 098 616 3 155 943 1 150
Marginal, % 3,0 3,1 4,3 2,2 3,1 3,6 4,1
Resultat efter finansiella poster 637 696 1 119 328 2 780 792 993
Resultat efter finansiella poster exklusive
jämförelsestörande poster 637 696 1 153 432 2 918 792 993
Periodens resultat 457 561 825 221 2 064 559 763
Resultat per aktie,kr1) 1,61 1,97 2,90 0,77 7,25 1,96 2,67
Resultat per aktie exklusive jämförelsestö
rande poster,kr1) 1,61 1,97 2,96 1,01 7,55 1,96 2,67
Jämförelsestörande poster2) –34 –104 –138
Antal aktier före utspädning, miljoner 284,7 284,7 284,7 284,7 284,7 286,1 286,1
Genomsnittligt antal aktier efter återköp,
miljoner 284,7 284,7 284,7 284,7 284,7 285,4 286,1

1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive Electrolux egna aktier

2) Avsättningar för strukturåtgärder, nedskrivningar och realisationsförlust från avyttring

Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal

Mkr Kv1 2011 Kv2 2011 Kv3 2011 Kv4 2011 Helår
2011
Kv1 2012 Kv2 2012 Kv3 2012 Kv4 2012 Helår
2012
Vitvaror Europa, Mellanöstern och
Afrika
Nettoomsättning 7 656 7 660 8 964 9 749 34 029 8 265 8 216
Rörelseresultat 311 156 444 –202 709 281 215
Marginal, % 4,1 2,0 5,0 –2,1 2,1 3,4 2,6
Vitvaror Nordamerika
Nettoomsättning 6 728 7 544 7 122 6 271 27 665 7 107 8 599
Rörelseresultat –71 138 107 76 250 159 512
Marginal, % –1,1 1,8 1,5 1,2 0,9 2,2 6,0
Vitvaror Latinamerika
Nettoomsättning 3 998 3 708 4 101 6 003 17 810 5 149 5 183
Rörelseresultat 139 114 222 345 820 278 316
Marginal, % 3,5 3,1 5,4 5,7 4,6 5,4 6,1
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Nettoomsättning 1 746 1 945 1 981 2 180 7 852 1 841 2 198
Rörelseresultat 174 177 172 213 736 155 172
Marginal, % 10,0 9,1 8,7 9,8 9,4 8,4 7,8
Dammsugare och småapparater
Nettoomsättning 1 930 1 794 2 056 2 579 8 359 2 105 2 105
Rörelseresultat 114 23 169 237 543 93 31
Marginal, % 5,9 1,3 8,2 9,2 6,5 4,4 1,5
Professionella Produkter
Nettoomsättning 1 378 1 491 1 426 1 587 5 882 1 408 1 462
Rörelseresultat 177 274 199 191 841 132 155
Marginal, % 12,8 18,4 14,0 12,0 14,3 9,4 10,6
Övrigt
Nettoomsättning 1 1
Rörelseresultat, koncerngemensamma
kostnader etc –148 –137 –215 –244 –744 –155 –251
Totalt koncernen exklusive
jämförelsestörande poster
Nettoomsättning 23 436 24 143 25 650 28 369 101 598 25 875 27 763
Rörelseresultat 696 745 1 098 616 3 155 943 1 150
Marginal, % 3,0 3,1 4,3 2,2 3,1 3,6 4,1
Jämförelsestörande poster –34 –104 –138
Totalt koncernen
Nettoomsättning 23 436 24 143 25 650 28 369 101 598 25 875 27 763
Rörelseresultat 696 745 1 064 512 3 017 943 1 150
Marginal, % 3,0 3,1 4,1 1,8 3,0 3,6 4,1

Växelkurser

SEK 30 juni, 2012 30 juni, 2011 31 dec., 2011
AUD, snittkurs 7,06 6,61 6,72
AUD, slutet av perioden 7,09 6,80 7,02
BRL, snittkurs 3,66 3,92 3,88
BRL, slutet av perioden 3,45 4,06 3,68
CAD, snittkurs 6,79 6,50 6,55
CAD, slutet av perioden 6,80 6,56 6,77
EUR, snittkurs 8,88 8,94 9,02
EUR, slutet av perioden 8,78 9,17 8,93
GBP, snittkurs 10,77 10,23 10,36
GBP, slutet av perioden 10,87 10,13 10,65
HUF, snittkurs 0,0301 0,0331 0,0322
HUF, slutet av perioden 0,0304 0,0345 0,0287
USD, snittkurs 6,82 6,35 6,48
USD, slutet av perioden 6,98 6,34 6,90

Förvärv 20111)

Förvärvslikvid

Mkr Olympic Group CTI Totalt
Kontant betalning 2 556 3 804 6 360
Totalt 2 556 3 804 6 360

Förvärvade tillgångar och skulder till verkligt värde

Materiella anläggningstillgångar
555
382
Övriga immateriella tillgångar
516
1 012
Varulager
577
734
Kundfordringar
195
763
Övriga omsättnings– och anläggningstillgångar
236
310
Leverantörsskulder
–223
–189
Övriga rörelseskulder
–574
–886
Omsättningstillgångar klassificerade som att de innehas för försäljning
537

Förvärvade nettotillgångar, totalt
1 819
2 126
Kassa och bank
34
114
Upplåning
–723
–499
Förvärvad nettoskuld
–689
–385
Minoritetsintresse
–69
–41
Goodwill
1 495
2 104
Mkr
937
1 528
1 311
958
546
–412
–1 460
537
3 945
148
–1 222
–1 074
–110
3 599
Totalt 2 556 3 804 6 360

1) Olympic Group och CTI är inkluderade i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med september respektive oktober månad 2011.

CTI-koncernen

I Chile tillverkar och säljer CTI-koncernen kylskåp, spisar, tvättmaskiner och varmvattenberedare under varumärkena Fensa och Mademsa, och är den ledande tillverkaren med en volymmarknadsandel på 36%. I Argentina har CTI-koncernen även en ledande position under varumärket GAFA och i Chile är Somela den största leverantören av mindre hushållsapparater. CTI–koncernen har 2 200 anställda och två produktionsanläggningar i Chile och en produktionsanläggning i Argentina. Förvärvet är ett led i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader och ger betydande försäljnings– och tillväxtsynergier. Förvärvet gör Electrolux till den största vitvaruleverantören i Chile och Argentina och stärker ytterligare Electrolux position som ett ledande vitvaruföretag på den snabbt växande latinamerikanska marknaden.

CTI:s och Somelas aktier är noterade på Santiago Stock Exchange i Chile. CTI-koncernens nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.

Olympic Group

Olympic Group är en ledande tillverkare av vitvaror i Mellanöstern, med en volymandel av den egyptiska marknaden på cirka 30%. Olympic Group har 7 100 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare. Förvärvet är en del i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader som Mellanöstern och Afrika. Electrolux och Olympic Group har under närmare 30 år utvecklat ett framgångsrikt affärssamarbete i regionen, vilket idag omfattar teknologi, komponentförsörjning, distribution och varumärkeslicensiering.

Olympic Groups aktier är noterade på den egyptiska börsen. Olympic Groups nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.

Moderbolaget, resultaträkning

Mkr Kv2 2012 Kv2 2011 Första
halvåret
2012
Första
halvåret
2011
Helår
2011
Nettoomsättning 1 422 1 476 2 915 3 256 6 660
Kostnad för sålda varor –1 028 –1 112 –2 161 –2 400 –5 023
Bruttoresultat 394 364 754 856 1 637
Försäljningskostnader –285 –276 –574 –549 –1 109
Administrationskostnader –76 –220 –114 –367 –295
Övriga rörelseintäkter 51 24 137 122 298
Övriga rörelsekostnader –1 –10 –1 –10 –10
Rörelseresultat 83 –118 202 52 521
Finansiella intäkter 652 955 828 1 088 2 727
Finansiella kostnader –149 –95 –288 –127 –344
Finansiella poster netto 503 860 540 961 2 383
Resultat efter finansiella poster 586 742 742 1 013 2 904
Bokslutsdispositioner 2 7 7 15 32
Resultat före skatt 588 749 749 1 028 2 936
Skatt –20 18 –77 –51 –191
Periodens resultat 568 767 672 977 2 745

Moderbolaget, balansräkning

Mkr 30 juni 2012 30 juni 2011 31 dec. 2011
Tillgångar
Anläggningstillgångar 33 595 28 406 33 247
Omsättningstillgångar 16 944 17 437 14 833
Summa tillgångar 50 539 45 843 48 080
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 4 562 4 562 4 562
Fritt eget kapital 14 731 14 196 15 938
Summa eget kapital 19 293 18 758 20 500
Obeskattade reserver 590 613 597
Avsättningar 837 697 732
Långfristiga skulder 10 196 10 307 9 220
Kortfristiga skulder 19 623 15 468 17 031
Summa eget kapital och skulder 50 539 45 843 48 080
Ställda säkerheter 5 5 5
Ansvarsförbindelser 1 733 1 453 1 428

Årlig utveckling per affärsområde

Mkr 2011 2010 2009 2008 2007
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning 34 029 36 596 40 500 42 952 44 015
Rörelseresultat 709 2 297 1 912 –303 1 861
Rörelsemarginal, % 2,1 6,3 4,7 –0,7 4,2
Vitvaror Nordamerika
Nettoomsättning 27 665 30 969 32 694 29 836 30 412
Rörelseresultat 250 1 442 1 299 85 1 489
Rörelsemarginal, % 0,9 4,7 4 0,3 4,9
Vitvaror Latinamerika
Nettoomsättning 17 810 16 260 13 302 10 485 8 794
Rörelseresultat 820 951 809 645 462
Rörelsemarginal, % 4,6 5,8 6,1 6,2 5,3
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Nettoomsättning 7 852 7 679 7 037 6 049 6 080
Rörelseresultat 736 793 378 93 63
Rörelsemarginal, % 9,4 10,3 5,4 1,5 1
Dammsugare och småapparater
Nettoomsättning 8 359 8 422 8 464 7 987 8 309
Rörelseresultat 543 802 763 764 747
Rörelsemarginal, % 6,5 9,5 9 9,6 9
Professionella Produkter
Nettoomsättning 5 882 6 389 7 129 7 427 7 102
Rörelseresultat 841 743 668 774 584
Rörelsemarginal, % 14,3 11,6 9,4 10,4 8,2
Övrigt
Nettoomsättning 1 11 6 56 20
Koncerngemensamma kostnader m.m. –744 –534 –507 –515 –369
Totalt koncernen, exklusive jämförelsestörande poster
Nettoomsättning 101 598 106 326 109 132 104 792 104 732
Rörelseresultat 3 155 6 494 5 322 1 543 4 837
Marginal, % 3,1 6,1 4,9 1,5 4,6
Jämförelsestörande poster –138 –1 064 –1 561 –355 –362
Totalt koncernen, inklusive jämförelsestörande poster
Nettoomsättning 101 598 106 326 109 132 104 792 104 732
Rörelseresultat 3 017 5 430 3 761 1 188 4 475
Marginal, % 3 5,1 3,4 1,1 4,3

Fem år i sammandrag

Mkr om ej annat anges 2011 2010 2009 2008 2007
Nettoomsättning 101 598 106 326 109 132 104 792 104 732
Organisk tillväxt, % 0,2 1,5 –4,8 –0,9 4,0
Jämförelsestörande poster –138 –1 064 –1 561 –355 –362
Rörelseresultat 3 017 5 430 3 761 1 188 4 475
Marginal, % 3,0 5,1 3,4 1,1 4,3
Resultat efter finansiella poster 2 780 5 306 3 484 653 4 035
Periodens resultat 2 064 3 997 2 607 366 2 925
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 3 163 3 221 2 223 3 158 3 430
Operativt kassaflöde 2 745 4 587 6 603 2 875 2 363
Resultat per aktie, kr 7,25 14,04 9,18 1,29 10,41
Eget kapital per aktie, kr 73 72 66 58 57
Utdelning per aktie, kr 6,50 6,50 4,00 4,25
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 4,6 5,4 5,6 5,1 5,1
Avkastning på nettotillgångar, % 13,7 27,8 19,4 5,8 21,7
Avkastning på eget kapital, % 10,4 20,6 14,9 2,4 20,3
Nettoskuld 6 367 –709 665 4 556 4 703
Skuldsättningsgrad 0,31 –0,03 0,04 0,28 0,29
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av
Electrolux, miljoner 284,7 284,6 284,0 283,1 281,0
Genomsnittligt antal anställda 52 916 51 544 50 633 55 177 56 898
Exklusive jämförelsestörande poster
Rörelseresultat 3 155 6 494 5 322 1 543 4 837
Marginal, % 3,1 6,1 4,9 1,5 4,6
Resultat per aktie, kr) 7,55 16,65 13,56 2,32 11,66
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 4,3 5,1 5,4 4,9 4,5
Avkastning på nettotillgångar, % 13,5 31,0 26,2 7,2 20,9

Finansiella mål över en konjunkturcykel

Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet. Nyckeltalen är exklusive jämförelsestörande poster.

Finansiella mål

  • Rörelsemarginal på >6%
  • Kapitalomsättningshastighet på >4%
  • Avkastning på nettotillgångar >25%
  • Årlig tillväxt på >4%

Definitioner

Kapitalbegrepp

Annualiserad nettoomsättning

Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.

Nettotillgångar

Summa tillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.

Rörelsekapital

Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.

Total upplåning

Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäker samt kundfordringar med regressrätt.

Nettoupplåning

Total upplåning minskat med likvida medel.

Skuldsättningsgrad

Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.

Soliditet

Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.

Övriga nyckeltal

Organisk tillväxt

Försäljningstillväxt justerad för förvärv, avyttringar och förändringar i valutakurser.

Operativt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten justerat för betalda finansiella poster, betalda skatter samt förvärv och avyttringar av verksamheter.

Resultat per aktie

Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.

Avkastning på eget kapital

Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.

Avkastning på nettotillgångar

Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.

Kapitalomsättningshastighet

Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar.

VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar till resultatet för det andra kvartalet 2012

Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir

Telefonkonferens

En telefonkonferens hålls den 19 juli 2012 klockan 15.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin, ekonomi- och finansdirektör Tomas Eliasson och Peter Nyquist, Chef för Investor Relations och Finansiell Information.

En presentation av koncernens andra kvartal 2012 kommer att finnas tillgänglig på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir

För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 598 53, Sverige +44 (0) 20 3043 2436, Storbritannien och övriga Europa +1 866 458 4087, USA

Telefonkonferensen kan även avlyssnas på koncernens hemsida www.electrolux.com/interim-report-webcast

För mer information

Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information: +46 (0) 8 738 60 03.

Finansiell information om Electrolux är också tillgänglig på www.electrolux.com/ir

Kalender 2012

Finansiella rapporter 2012 Delårsrapport januari – september 22 oktober

AB ELECTROLUX (PUBL)

105 45 Stockholm 08-657 65 07 08-738 60 03 [email protected] Besöksadress Telefax Hemsida Reg. nr S:t Göransgatan 143 08-738 74 61 www.electrolux.com 556009-4178

Postadress Pressjour Investor Relations Epostadress