AI assistant
Electrolux — Earnings Release 2010
Feb 2, 2011
2907_10-k_2011-02-02_44fa2533-7ec6-4d72-883a-6abf0e16a29d.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutsrapport 2010
Stockholm den 2 februari 2011
Sammanfattning av fjärde kvartalet 2010
- • Nettoomsättningen uppgick till 27 556 Mkr (28 215) och periodens resultat till 677 Mkr (664), vilket motsvarar 2,38 kr (2,34) per aktie.
- • I jämförbara valutor ökade nettoomsättningen med 1,6%.
- • Stark tillväxt i Latinamerika och Asien/Stillahavsområdet kompenserade för lägre försäljningsvolymer i Europa och Nordamerika.
- • Rörelseresultatet uppgick till 1 714 Mkr (2 023), motsvarande en marginal på 6,2% (7,2) exklusive jämförelsestörande poster.
- • Starka resultat i Asien/Stillahavsområdet, Latinamerika och för Professionella Produkter.
- • Rörelseresultatet i Nordamerika och Europa minskade till följd av högre kostnader för råmaterial och lägre försäljningspriser.
Sammanfattning av helåret 2010
- • Electrolux visade ett rekordresultat och uppnådde målet på en rörelsemarginal om 6% för helåret 2010 exklusive jämförelsestörande poster.
- • Alla affärsområden överträffade föregående års resultat.
- • Förbättringar av produktmixen och kostnadsbesparingar motverkade ökade kostnader för råmaterial och prispress på marknaden.
- • Styrelsen föreslår en utdelning för 2010 på 6,50 kr (4,00) per aktie.
- • Styrelsen föreslår ett nytt återköpsmandat av egna aktier.
| Innehåll | |
|---|---|
| Nettoomsättning och resultat | 2 |
| Marknadsöversikt | 3 |
| Affärsområden | 3 |
| Kassaflöde | 6 |
| Finansiell ställning | 6 |
| Strukturåtgärder | 7 |
| Förslag till utdelning | 9 |
| Finansiella data | 12 |
| Förändring | Förändring | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | % | 2010 | 2009 | % |
| Nettoomsättning | 27 556 | 28 215 | -2 | 106 326 | 109 132 | -3 |
| Rörelseresultat | 952 | 805 | 18 | 5 430 | 3 761 | 44 |
| Marginal, % | 3,5 | 2,9 | 5,1 | 3,4 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 925 | 801 | 15 | 5 306 | 3 484 | 52 |
| Periodens resultat | 677 | 664 | 2 | 3 997 | 2 607 | 53 |
| Resultat per aktie, kr1) | 2,38 | 2,34 | 14,04 | 9,18 | ||
| Avkastning på nettotillgångar, % | - | - | 27,8 | 19,4 | ||
| Exklusive jämförelsestörande poster | ||||||
| Jämförelsestörande poster | -762 | -1 218 | -1 064 | -1 561 | ||
| Rörelseresultat | 1 714 | 2 023 | -15 | 6 494 | 5 322 | 22 |
| Marginal, % | 6,2 | 7,2 | 6,1 | 4,9 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 1 687 | 2 019 | -16 | 6 370 | 5 045 | 26 |
| Periodens resultat | 1 204 | 1 583 | -24 | 4 739 | 3 851 | 23 |
| Resultat per aktie, kr1) | 4,23 | 5,57 | 16,65 | 13,56 | ||
| Avkastning på nettotillgångar, % | - | - | 31,0 | 26,2 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 284,7 (284,4) miljoner aktier för fjärde kvartalet och 284,6 (284,0) miljoner aktier för 2010.
För resultat per aktie efter utspädning, se sidan 12.
För definitioner, se sidan 21.
För mer information kontakta Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information, på telefonnummer 08-738 60 03.
AB ELECTROLUX (PUBL) Postadress Media hotline Investor Relations E-mail adress 105 45 Stockholm 08-657 65 07 08-738 60 03 [email protected] Besöksadress Telefax Hemsida Reg. nr.
S:t Göransgatan 143 08-738 74 61 www.electrolux.com 556009-4178
Nettoomsättning och resultat
Fjärde kvartalet 2010
Electrolux nettoomsättning under fjärde kvartalet 2010 uppgick till 27 556 Mkr (28 215). Förändringar av valutakurser påverkade nettoomsättningen negativt. Nettoomsättningen ökade med 1,6% i jämförbara valutor. Stark försäljning i Asien/Stillahavsområdet och Latinamerika kompenserade lägre försäljningsvolymer i Europa och Nordamerika.
Förändring av nettoomsättning
| % | Kv4 2010 | 2010 |
|---|---|---|
| Förändringar av valutakurser | -3,9 | -4,1 |
| Förändringar av volym/pris/mix | 1,6 | 1,5 |
| Totalt | -2,3 | -2,6 |
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2010 uppgick till 952 Mkr (805) och resultatet efter finansiella poster till 925 Mkr (801). Ökade kostnader för råmaterial, lägre försäljningspriser och högre kostnader för varumärkessatsningar hade en negativ inverkan på rörelseresultatet under kvartalet, medan förbättringar i mix hade en positiv påverkan. Periodens resultat uppgick till 677 Mkr (664), vilket motsvarar 2,38 kr (2,34) i resultat per aktie.
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2010 innehåller jämförelsestörande poster uppgående till -762 Mkr (-1 218) avseende avsättningar för strukturåtgärder relaterade till vitvaror i Nordamerika och Europa, se tabell på sidan 12. Exklusive jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till 1 714 Mkr (2 023).
Påverkan av valutakursförändringar
Andel av försäljning per affärsområde,
Förändringar av valutakurser, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter samt effekter av valutasäkringskontrakt, hade en begränsad påverkan på rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2010 och uppgick till cirka 20 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Transaktionseffekterna uppgick till cirka 100 Mkr och effekterna av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar hade ingen påverkan på rörelseresultatet för kvartalet. Resultatet från avräkning av valutasäkringskontrakt påverkade rörelseresultatet med cirka -80 Mkr jämfört med föregående år.
Finansnetto
Finansnettot för fjärde kvartalet 2010 ökade till -27 Mkr, jämfört med -4 Mkr för motsvarande period föregående år.
Helåret 2010
Electrolux nettoomsättning för 2010 uppgick till 106 326 Mkr, jämfört med 109 132 Mkr för motsvarande period föregående år. I jämförbara valutor ökade nettoomsättningen med 1,5%, framförallt som en följd av högre försäljningsvolymer i Asien/Stillahavsområdet och Latinamerika.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för 2010 ökade till 5 430 Mkr (3 761). Samtliga verksamheter visade förbättringar. Förbättringar av mixen, kostnadsbesparingar och valutakursförändringar hade en positiv påverkan på resultatet jämfört med föregående år. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 5 306 Mkr (3 484). Periodens resultat ökade till 3 997 Mkr (2 607), vilket motsvarar 14,04 kr (9,18) i resultat per aktie.
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultatet för helåret 2010 innehåller jämförelsestörande poster uppgående till -1 064 Mkr (-1 561), se tabell på sidan 12. Exklusive jämförelsestörande poster ökade rörelseresultatet för 2010 till 6 494 Mkr (5 322) och resultatet efter finansiella poster till 6 370 Mkr (5 045). Periodens resultat uppgick till 4 739 Mkr (3 851), motsvarande 16,65 kr (13,56) i resultat per aktie.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter samt effekter av valutasäkringskontrakt, påverkade positivt rörelseresultatet för helåret 2010 med cirka 660 Mkr, jämfört med motsvarande period föregående år. Effekterna av valutakursförändringarna avsåg framförallt verksamheterna i Europa, Asien/Stillahavsområdet och Latinamerika. Resultatet har påverkats positivt av att euron försvagats mot flera andra valutor och av att den australiensiska dollarn och brasilianska realen förstärkts mot den amerikanska dollarn.
Transaktionseffekterna uppgick till cirka 740 Mkr och effekterna av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar till cirka -130 Mkr. Därutöver påverkade resultatet från avräkning av valutasäkringskontrakt rörelseresultatet positivt med cirka 50 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för helåret 2010 förbättrades till -124 Mkr, jämfört med -277 Mkr för motsvarande period föregående år. Förbättringen förklaras främst av lägre räntenivå på upplåningen och lägre nettoupplåning.
Marknadsöversikt
Electrolux huvudmarknader för vitvaror visade ökningar under fjärde kvartalet 2010. Efterfrågan på den nordamerikanska marknaden ökade med 2% och efterfrågan på den europeiska marknaden med 3%.
För året som helhet ökade efterfrågan på den nordamerikanska marknaden med 5%. Tillväxten sker från en mycket låg nivå efter mer än tre år med nedgångar. En bidragande orsak till uppgången under 2010 var statens rabattprogram för energieffektiva produkter under andra kvartalet.
Efterfrågan på vitvaror i Europa ökade något under fjärde kvartalet, framförallt som ett resultat av stark tillväxt i Östeuropa, där efterfrågan ökade med 13%. Efterfrågan i Västeuropa stabiliserades. Stora marknader i Sydeuropa såsom Frankrike och Spanien visade på nedgångar medan efterfrågan i Tyskland, Storbritannien och Norden ökade under kvartalet.
Efterfrågan på marknaderna i Europa stabiliserades under 2010 och ökade med cirka 2%, efter mer än två år av nedgångar.
Marknaden i Brasilien ökade under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Flera andra marknader i Latinamerika visade också på tillväxt under fjärde kvartalet.
Efterfrågan på vitvaror i Europa och Nordamerika förväntas öka något under 2011. Efterfrågan i Europa förväntas öka med ungefär 2% och efterfrågan i Nordamerika med ungefär 3% under 2011.
Utveckling per affärsområde
Förändring av nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde i jämförbara valutor redovisas på sidan 16.
Konsumentprodukter Europa, Mellanöstern och Afrika
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 760 | 11 731 | 40 038 | 44 073 |
| Rörelseresultat | 565 | 875 | 2 703 | 2 349 |
| Rörelsemarginal, % | 5,3 | 7,5 | 6,8 | 5,3 |
Vitvarumarknaden i Europa
| Volym, förändring mot föregående år, % | Kv4 2010 | 2010 |
|---|---|---|
| Västeuropa | 0 | 1 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | +13 | +6 |
| Totalt Europa | 3 | 2 |
Vitvaror
Efterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 3% under fjärde kvartalet 2010 jämfört med motsvarande kvartal föregående år, framförallt som ett resultat av kraftig tillväxt i Östeuropa, där efterfrågan ökade med 13%. Efterfrågan i Västeuropa under fjärde kvartalet låg på samma nivå som motsvarande kvartal föregående år. Efterfrågan minskade i södra Europa där stora marknader såsom Frankrike och Spanien visade på nedgångar. Efterfrågan i Tyskland, Storbritannien och Norden ökade under kvartalet.
Efterfrågan på marknaderna i Europa stabiliserades under 2010 och ökade med cirka 2%, efter mer än två år av nedgångar..
Koncernens försäljning i Europa minskade under fjärde kvartalet och helåret 2010 som ett resultat av lägre volymer och prispress på marknaden. Försäljningsvolymerna har påverkats av att tyska Quelle, en av koncernens stora återförsäljare, försattes i konkurs i slutet av 2009.
Rörelseresultatet försämrades för fjärde kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år, framförallt på grund av prispress, minskade volymer och högre kostnader för råmaterial. Under kvartalet märktes prispressen speciellt i Sydeuropa och Norden samt i Ryssland. Därutöver påverkades resultatet av väsentligt högre kostnader för råmaterial liksom av ökade satsningar på marknadsföring. Under fjärde kvartalet 2010 fortsatte den lansering av en ny serie inbyggnadsprodukter som påbörjades under tredje kvartalet på flera europeiska marknader. Lanseringen har medfört att marknadsföringssatsningarna ytterligare intensifieras.
För helåret 2010 förbättrades rörelseresultatet väsentligt jämfört med föregående år framförallt tack vare en positiv mixutveckling. Ökad försäljning av inbyggnadsprodukter, främst på den tyska marknaden, och en högre försäljningsandel från de centrala regionerna av Europa har bidragit till en förbättrad produktmix. Därutöver har lägre garantikostnader haft en positiv påverkan på rörelseresultatet.
Tidigare personalneddragningar och kostnadsbesparingsåtgärder har fortsatt att positivt påverka rörelseresultatet, medan lägre volymer, prispress och högre marknadsförings- och varumärkessatsningar haft en negativ påverkan.
Dammsugare
Marknadens efterfrågan på dammsugare i Europa fortsatte att förbättras under fjärde kvartalet och helåret 2010 jämfört med föregående år.
Koncernens försäljning ökade under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet försämrades dock, som ett resultat av ökade kostnader för sourcade produkter och högre marknadsinvesteringar. Trots detta fortsatte förbättringen av produktmixen att påverka resultatet positivt för kvartalet.
För helåret 2010 ökade koncernens försäljning och rörelseresultatet förbättrades väsentligt. Det är ett resultat av ökad försäljning av produkter inom premiumsegmentet, vilket förbättrat produktmixen.
Konsumentprodukter Europa, Mellanöstern och Afrika Vitvarumarknaden i Europa*
Konsumentprodukter Nordamerika
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 401 | 7 865 | 33 776 | 35 726 |
| Rörelseresultat | 317 | 450 | 1 574 | 1 476 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | 5,7 | 4,7 | 4,1 |
Vitvarumarknaden i USA
| Volym, förändring mot föregående år, % | Kv4 2010 | 2010 |
|---|---|---|
| Vitvaror | 2 | 5 |
| Vitvaror totalt, inklusive luftkonditionering och | ||
| mikrovågsugnar | 3 | 4 |
Vitvaror
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade under fjärde kvartalet 2010 jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Efterfrågan bedöms ha ökat med cirka 2% under kvartalet. För året som helhet ökade efterfrågan med 5%. Tillväxten sker från en mycket låg nivå efter mer än tre år med nedgångar. En bidragande orsak till tillväxten under 2010 var statens rabattprogram för energieffektiva produkter under andra kvartalet.
Koncernens försäljning i Nordamerika minskade under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Sedan slutet av 2009 har Electrolux avslutat vissa försäljningskontrakt med svag lönsamhet under så kallade private labels, vilket positivt påverkat produktmixen.
Rörelseresultatet försämrades för fjärde kvartalet framförallt som en följd av betydligt högre kostnader för råmaterial, lägre volymer och ökad försäljning till kampanjpriser. Prispressen på marknaden var fortsatt stark under fjärde kvartalet, framförallt drivet av kampanjer inför Thanksgiving. Flytten av tvättmaskinstillverkningen från Webster City i Iowa till Juarez i Mexiko har tillfälligt medfört lägre kapacitetsutnyttjande under kvartalet. Däremot bidrog ökad försäljning av spisar och ugnar positivt till resultatet och produktmixen.
Koncernens försäljning under helåret 2010 var i linje med föregående år. Rörelseresultatet ökade till följd av en förbättrad produktmix.
Dammsugare
Efterfrågan på dammsugare i Nordamerika var under fjärde kvartalet i linje med motsvarande period föregående år. Efterfrågan ökade för helåret 2010. Koncernens försäljning sjönk både under fjärde kvartalet 2010 och året som helhet som en följd av lägre försäljningsvolymer och prispress på marknaden. Koncernen avstod från att delta i utförsäljningar till kampanjpriser under fjärde kvartalet.
Rörelseresultatet minskade för kvartalet och helåret på grund av lägre försäljningsvolymer, högre kostnader för sourcade produkter samt lägre försäljningspriser på marknaden.
Konsumentprodukter Nordamerika Vitvarumarknaden i USA*
* Volym, förändring mot föregående år, %.
Konsumentprodukter Latinamerika
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 304 | 4 401 | 17 276 | 14 165 |
| Rörelseresultat | 392 | 368 | 1 080 | 878 |
| Rörelsemarginal, % | 7,4 | 8,4 | 6,3 | 6,2 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Brasilien bedöms ha ökat kraftigt under fjärde kvartalet 2010 jämfört med motsvarande period föregående år. Flera andra marknader i Latinamerika visade också på en god tillväxt under fjärde kvartalet.
Electrolux försäljningsvolymer i Latinamerika ökade under fjärde kvartalet och helåret 2010, vilket lett till högre försäljning och ökade marknadsandelar i Brasilien och på flera andra marknader i Latinamerika. Av koncernens försäljning i Latinamerika under fjärde kvartalet och helåret 2010 stod övriga latinamerikanska marknader för 14% respektive 17%.
Rörelseresultatet förbättrades för fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år men rörelsemarginalen försämrades. Det beror främst på en försämrad kundmix beroende på den pågående konsolidering som sker bland flera återförsäljare på den brasilianska marknaden. Ökade kostnader för råmaterial har därutöver påverkat resultatet negativt.
Rörelseresultatet för helåret 2010 förbättrades främst som en följd av högre volymer och en förbättrad produktmix. Lanseringar av nya produkter och ökad försäljning av luftkonditioneringsutrustning under året har bidragit till en förbättrad produktmix. För tredje året i rad var rörelseresultatet det bästa någonsin för verksamheten i Latinamerika.
Koncernens dammsugarverksamhet i Latinamerika visade en god tillväxt och resultatutveckling under året.
Konsumentprodukter Asien/Stillahavsområdet
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 434 | 2 295 | 8 836 | 8 033 |
| Rörelseresultat | 272 | 208 | 928 | 458 |
| Rörelsemarginal, % | 11,2 | 9,1 | 10,5 | 5,7 |
Australien och Nya Zeeland
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Australien minskade under fjärde kvartalet och helåret 2010 jämfört med motsvarande perioder föregående år. Koncernens försäljning sjönk något under fjärde kvartalet 2010 och för året som helhet.
Rörelseresultatet förbättrades väsentligt för kvartalet och helåret 2010 som en följd av valutakursförändringar och högre kostnadseffektivitet. Ökade kostnader för råmaterial och prispress har däremot haft en negativ påverkan på rörelseresultatet.
Sydostasien och Kina
Efterfrågan på marknaderna i Sydostasien och Kina uppskattas ha fortsatt att visa en väsentlig ökning under fjärde kvartalet 2010 i jämförelse med motsvarande period föregående år.
Electrolux försäljning på marknaderna i Sydostasien och Kina växte starkt med cirka 25% under fjärde kvartalet och med cirka 35% under helåret 2010 och koncernen fortsatte att ta marknadsandelar. Verksamheten i Sydostasien visade fortsatt god lönsamhet.
Professionella Produkter
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 657 | 1 923 | 6 389 | 7 129 |
| Rörelseresultat | 243 | 225 | 743 | 668 |
| Rörelsemarginal, % | 14,7 | 11,7 | 11,6 | 9,4 |
Marknadens efterfrågan på storköksutrustning bedöms ha fortsatt att stabiliseras under fjärde kvartalet 2010 jämfört med motsvarande period föregående år. Koncernens försäljningsvolymer av egna produkter ökade under kvartalet. Däremot minskade den totala försäljningen av storköksutrustning. Det är ett resultat av att koncernen under tredje kvartalet 2010 lämnade en återförsäljare för större köksprojekt i Nordamerika med för svag lönsamhet.
Rörelseresultatet visade en väsentlig förbättring för fjärde kvartalet och helåret 2010 tack vare ökad försäljning av egentillverkade produkter, förbättrad kundmix och kostnadseffektiviseringar.
Efterfrågan på marknaden för professionell tvättutrustning bedöms ha fortsatt att stabiliseras under fjärde kvartalet 2010. Koncernens försäljningsvolymer minskade under fjärde kvartalet och helåret 2010. Rörelseresultatet förbättrades dock för kvartalet och för helåret 2010 tack vare prishöjningar och ökad kostnadseffektivitet.
Rörelseresultatet för 2010 var det bästa någonsin för verksamheten inom Professionella Produkter.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten för fjärde kvartalet 2010 uppgick till 133 Mkr (-1 440).
Trenden för kassaflödet och rörelsekapitalet visade för fjärde kvartalet 2010 ett normalt säsongsmönster med ökad försäljning och minskade lager. Stark försäljningsökning under högsäsong, framförallt i Latinamerika, har under kvartalet påverkat kassaflödet från rörelsekapitalet. Kassaflödet från rörelsekapitalet under motsvarande period föregående år återspeglade en annan situation med låg produktion och låg försäljning framförallt i december efter flera kvartal med mycket svaga marknader.
Utlägg för det pågående omstruktureringsprogrammet och kostnadsbesparingsprogrammet uppgick till cirka -175 Mkr under kvartalet.
Därutöver, jämfört med föregående år, har högre investeringar påverkat kassaflödet negativt. Investeringarna under fjärde kvartalet 2010 ökade från en låg nivå föregående år. Investeringarna avsåg främst expansion av kapaciteten inom tillverkningen i Brasilien och reinvesteringar samt investeringar i nya produkter i Europa och Nordamerika.
Under fjärde kvartalet 2009 betalades 3 935 Mkr till koncernens pensionsfonder. Betalningarna har reducerat koncernens nettopensionsskuld, begränsat riskexponeringen och volatiliteten i koncernens pensionsåtaganden.
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten för helåret 2010 uppgick till 3 206 Mkr (5 330). Jämfört med föregående år återspeglar kassaflödet för 2010 ett mer normalt kassaflödesmönster under året med ökad produktion, uppbyggnad av lager och investeringar i nya produkter och ny kapacitet. Kassaflödet föregående år reflekterade en mer återhållsam situation med nedskärningar i produktionen och lagernivåer efter en lång period med svaga marknader. Därutöver låg investeringarna på en betydligt lägre nivå.
Kassaflöde
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Löpande verksamhet före förändring av rörelsekapital |
1 854 | 2 171 | 7 741 | 6 378 |
| Förändring av rörelsekapital | -55 | 1 405 | -61 | 5 854 |
| Extra inbetalningar till pensionsfonder |
- | -3 935 | - | -3 935 |
| Investeringar | -1 666 | -1 081 | -4 474 | -2 967 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
133 | -1 440 | 3 206 | 5 330 |
| Utdelning | - | - | -1 138 | - |
| Försäljning av aktier | - | 10 | 18 | 69 |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar |
133 | -1 430 | 2 086 | 5 399 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten
Finansiell ställning
Koncernens egna kapital uppgick per den 31 december 2010 till 20 613 Mkr (18 841), vilket motsvarar 72,41 kr (66,24) per aktie.
Nettoupplåning
| Mkr | 31 dec. 2010 |
31 dec. 2009 |
|---|---|---|
| Upplåning | 12 096 | 14 022 |
| Likvida medel | 12 805 | 13 357 |
| Nettoupplåning | -709 | 665 |
| Skuldsättningsgrad | -0,03 | 0,04 |
| Eget kapital | 20 613 | 18 841 |
| Eget kapital per aktie, kr | 72,41 | 66,24 |
| Avkastning på eget kapital, % | 20,6 | 14,9 |
| Avkastning på eget kapital exklusive jämförelsestörande poster, % |
24,4 | 22,0 |
| Soliditet, % | 33,9 | 31,8 |
Nettoupplåning
Nettoupplåningen uppgick till -709 Mkr (665). Skuldsättningsgraden var -0,03 (0,04). Soliditeten uppgick till 33,9% (31,8).
Under 2010 amorterades långfristiga lån med 1 039 Mkr. Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 31 december 2010 till 9 590 Mkr med en genomsnittlig löptid på 3,3 år, jämfört med 11 153 Mkr och 3,9 år vid utgången av 2009. Under 2011 och 2012 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 3 300 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 31 december 2010 uppgick likvida medel, exklusive kortsiktiga kreditfaciliteter, till 12 805 Mkr (13 357). Sedan 2005 har Electrolux en ej utnyttjad garanterad kreditfacilitet på 500 MEUR som förfaller 2012, och från och med tredje kvartalet 2010 ytterligare en outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 19 545 Mkr (19 411). Nettotillgångarna uppgick per den 31 december 2010 till 19 904 Mkr (19 506).
Justerat för jämförelsestörande poster uppgick de genomsnittliga nettotillgångarna till 20 940 Mkr (20 320), motsvarande 19,7% (18,6) av nettoomsättningen. Jämförelsestörande poster avser avsättningar för strukturåtgärder.
Rörelsekapitalet per den 31 december 2010 uppgick till -5 902 Mkr (-5 154), motsvarande -5,4% (-4,5) av den annualiserade nettoomsättningen.
Avkastningen på nettotillgångarna var 27,8% (19,4) och 31,0% (26,2) exklusive jämförelsestörande poster.
Kassaflöde och förändring av nettoupplåningen
Förändringar i koncernledningen
För att påskynda genomförandet av koncernens strategi baserad på innovativa produkter, investeringar i Electrolux-varumärket och en konkurrenskraftig kostnadsposition, utnämndes nya medlemmar i koncernledningen i januari 2011. Dessa utnämningar kommer att göra det möjligt för koncernen att snabbare utveckla nya produkter och att fortsätta utnyttja sin globala styrka.
Jonas Samuelson har utsetts till Chief Operating Officer och chef för Global Operations inom Vitvaror
Utöver sitt nuvarande ansvar som ekonomi- och finansdirektör efterträder Jonas Samuelson Keith McLoughlin i dennes tidigare roll som Chief Operations Officer och chef för Global Operations inom Vitvaror.
Jan Brockmann har utsetts till Chief Technology Officer
Jan Brockmann utses till Chief Technology Officer med globalt ansvar för koncernens teknikutveckling. Jan Brockmann kommer att rapportera till VD och ingå i koncernledningen. Han började på Electrolux i mars 2010. Jan Brockman kommer närmast från Volkswagen Group.
MaryKay Kopf har utsetts till Chief Marketing Officer
MaryKay Kopf, som för närvarande är ansvarig för marknadsföring inom Electrolux Vitvaror Nordamerika, kommer i sin roll som Chief Marketing Officer att ansvara för koncernens varumärken, marknadsföring och design. MaryKay Kopf kommer att rapportera till VD och ingå i koncernledningen. Hon har arbetet i Electrolux sedan 2003.
VD och koncernchef Hans Stråberg har lämnat Electrolux och efterträtts av Keith McLoughlin
Hans Stråberg meddelade i september 2010 Electrolux styrelse att han avsåg att lämna Electrolux efter 27 år i bolaget och nio år som VD och koncernchef. Han lämnade Electrolux den 31 december 2010. Samtidigt lämnade han sitt styrelseuppdrag i Electrolux.
Keith McLoughlin efterträdde Hans Stråberg. Keith McLoughlin var Chief Operations Officer och globalt ansvarig för produktutveckling, tillverkning och inköp för koncernens vitvaror. Han var tidigare chef för Vitvaror Nordamerika och började på Electrolux 2003.
Henrik Bergström utsedd till chef för Dammsugare och små hushållsapparater
Henrik Bergström utsågs till ny chef för Dammsugare och små hushållsapparater i augusti 2010 efter Morten Falkenberg. Henrik Bergström har tidigare haft flera ledande befattningar inom Electrolux. Vitvaror Nordamerika och Latinamerika. Han har arbetat inom Electrolux sedan 1997.
Strukturåtgärder
December 2010
Electrolux konsoliderar spistillverkningen i Nordamerika
Electrolux koncentrerar sin nordamerikanska spistillverkning till delstaten Tennessee i USA genom att bygga en ny fabrik i Memphis, Tennessee. Tennessee erbjuder en optimal geografisk placering gentemot kunder och leverantörer. Electrolux har redan en spisfabrik i Springfield. Den nya fabriken kommer tillsammans med den befintliga spisfabriken i Springfield att etablera Tennessee som Electrolux spistillverkningscentrum i Nordamerika, vilket möjliggör synergier inom bland annat tillverkning, FoU, inköp med mera.
Produktionen i den nya fabriken i Memphis beräknas starta i mitten av 2012 och vara i full drift 2013. Den nya fabriken, vilken motsvarar en investering om 190 miljoner USD, cirka 1 300 Mkr, är föremål för investeringsstöd från styrande organ på delstats-, county- och stadsnivå.
Tillverkningen vid Electrolux spisfabrik i L'Assomption, Quebec, Kanada, kommer att överföras till den nya fabriken i Memphis. Flytten av produktionen från fabriken i L'Assomption kommer att inledas i mitten av 2012 och fabriken kommer att stängas under fjärde kvartalet 2013. Fabriken har cirka 1 300 anställda. Stängningen beräknas medföra kostnader på cirka 430 miljoner kronor, vilka belastat rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2010 inom jämförelsestörande poster.
Electrolux minskar antalet anställda i Europa
Electrolux kommer att minska sin personalstyrka inom tillverkningsverksamheten för vitvaror med cirka 800 anställda under 2011 och 2012. Ingen fabrik kommer att stängas. Förändringarna genomförs successivt och beräknas vara helt slutförda under fjärde kvartalet 2012. Åtgärderna kommer att medföra kostnader om cirka 360 Mkr, vilka belastat rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2010 inom jämförelsestörande poster.
Oktober 2010
En del i Electrolux strategi är att växa på tillväxtmarknader. Som ett led i denna strategi meddelade Electrolux i oktober sin avsikt att förvärva Olympic Group for Financial Investments S.A.E. Olympic Group är den största tillverkaren av hushållsprodukter i de snabbväxande Mellanöstern- och Nordafrikaregionerna.
Olympic Group, som är noterat på den egyptiska börsen, har 7 300 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare. Under 2009 hade företaget en omsättning på 2,1 miljarder egyptiska pund (EGP), motsvarande cirka 2,5 miljarder svenska kronor. Bolagets volymandel av den egyptiska vitvarumarknaden beräknas uppgå till cirka 30%.
Electrolux tecknade i oktober en avsiktsförklaring med Paradise Capital om att förvärva dess 52-procentiga majoritetspost i Olympic Group. Electrolux avser även att lägga ett publikt bud på reste-
Flytt av tillverkning, jämförelsestörande poster, omstruktureringar 2007–2011
| Fabriksnedläggningar och neddragningar | Nedläggning | ||
|---|---|---|---|
| Torsvik | Sverige | Kompakta vitvaror | (Kv1 2007) |
| Nürnberg | Tyskland | Diskmaskiner, tvätt maskiner och torktumlare |
(Kv1 2007) |
| Adelaide | Australien | Diskmaskiner | (Kv2 2007) |
| Fredericia | Danmark | Spisar | (Kv4 2007) |
| Adelaide | Australien | Tvättmaskiner | (Kv1 2008) |
| Spennymoor | Storbritannien | Spisar | (Kv4 2008) |
| Changsha | Kina | Kylskåp | (Kv1 2009) |
| Scandicci | Italien | Kylskåp | (Kv2 2009) |
| S:t Petersburg | Ryssland | Tvättmaskiner | (Kv2 2010) |
| Beslutade fabriksnedläggningar | Beräknad stängning | ||
|---|---|---|---|
| L'Assomption | Kanada | Spisar | (Kv4 2013) |
| Webster City | USA | Tvättmaskiner | (Kv1 2011) |
| Alcalà | Spanien | Tvättmaskiner | (Kv1 2011) |
| Investering | Startar | ||
| Charlotte | USA | Huvudkontor i USA | (Kv3 2010) |
| Porcia | Italien | Tvättmarkiner | (Kv4 2010) |
| Memphis | USA | Spisar | (Kv2 2012) |
Omstruktureringsprogrammet som startade 2004 har som mål att skapa en långsiktigt konkurrenskraftig produktion. När programmet är helt genomfört år 2011 kommer mer än hälften av vitvarorna att tillverkas i regioner med lägre kostnadsbas och besparingarna beräknas uppgå till cirka 3 Mdr kronor per år från 2013. Avsättningar för strukturåtgärder redovisas som jämförelsestörande poster inom rörelseresultatet. För information om avsättningar under 2010, se tabell på sidan 12.
rande aktier i Olympic Group. Efter genomförandet av affären kommer ägarandelen i intressebolagen Namaa och B-Tech att förvärvas av Paradise Capital.
Det uppskattade skuldfria värdet på Olympic Group exklusive de tidigare nämnda intressebolagen uppgår till cirka 2,7 miljarder EGP eller 3,2 miljarder svenska kronor. Förvärvet förutsätter ett tillfredsställande resultat av den "due diligence"-process som har inletts, godkännande av berörda myndigheter samt att övriga gängse transaktionsöverenskommelser kan träffas.
Efter förvärvet är avsikten att Paradise Capital och Electrolux mot en managementavgift ska ge Olympic Group fortsatt teknik och förvaltningsstöd.
Electrolux utvärderar situationen mot bakgrund av den senaste händelseutvecklingen i Egypten.
Augusti 2010
Förvärv av tvättmaskinsfabrik i Ukraina
Electrolux har tecknat avtal om att förvärva en tvättmaskinsfabrik i Ivano-Frankivsk i Ukraina. Fabriken har cirka 150 anställda.
Förvärvet innebär att Electrolux närvaro och tillverkningsbas på tillväxtmarknaderna i Central- och Östeuropa stärks. Ukraina deltar i frihandelssamarbetet inom Oberoende staters samvälde (OSS) tillsammans med bland andra Ryssland, Kazakstan, Armenien och Azerbajdzjan.
Fabriken förvärvas från Antonio Merloni S.p.A och köpeskillingen uppgår till 19 MEUR. Förvärvet förväntas slutföras under det första kvartalet 2011 och är villkorat av godkännande av konkurrensmyndigheter.
April 2010
Effektiviseringar i vitvarufabriker i Italien och Frankrike
Electrolux har fortsatt omstruktureringsarbetet i Europa. Under andra kvartalet 2010 initierades arbetet för att undersöka hur effektiviteten inom tillverkningen vid tvättmaskinsfabriken i Revin i Frankrike och vid spisfabriken i Forli i Italien kan förbättras. Kostnader på cirka 200 Mkr belastade rörelseresultatet inom jämförelsestörande poster för det andra kvartalet 2010.
Januari 2010
Tillverkningen vid spisfabrik i Sverige fasas ut
Beslut har tagits att fasa ut spisproduktionen i Motala i Sverige. Under första kvartalet 2011 kommer merparten av spistillverkningen att fasas ut och tillverkningen av större spismodeller och minikök att drivas vidare av extern part. Fabriken har cirka 240 anställda. Kostnaden för avvecklingen uppgående till 95 Mkr har belastat rörelseresultatet inom jämförelsestörande poster för första kvartalet 2010.
Övrigt
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.
Per den 31 december 2010 uppgick antalet pågående mål till 2 800 (2 818) med totalt cirka 3 050 (cirka 3 120) käranden. Under 2010 tillkom 842 nya mål med 842 käranden och 860 mål med cirka 915 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux kan tillkomma i framtiden. Det är inte möjligt att förutsäga vare sig antalet framtida mål eller antalet käranden som framtida mål kan innebära. Utgången av asbestkrav är dessutom i sig osäker och alltid svår att förutse.
Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Globala initiativ
Som tidigare tillkännagivits i samband men koncernens kapitalmarknadsdag i november 2010, kommer Electrolux genom globala initiativ att ytterligare reducera kostnader genom att dra fördel av sin globala styrka och räckvidd. Detta ska uppnås genom att tillvarata synergier, öka modulariseringen och optimera de globala inköpen. Initiativen beräknas ge besparingar på cirka 2,0 - 2,5 miljarder kronor per år med fullt genomslag från och med 2015, vilket kommer att bidra till att bibehålla Electrolux konkurrenskraft. Kostnaderna för dessa globala satsningar beräknas till cirka 500 Mkr per år under 2011 och 2012.
Pressmeddelanden 2010-2011
| 29 januari | Omvandling av aktier | 9 augusti | Electrolux förvärvar fabrik i Ukraina |
|---|---|---|---|
| 3 februari | Bokslutsrapport 2009 samt koncernchef | 25 augusti | Anders Edholm utsedd till ny kommunikationsdirektör i |
| Hans Stråbergs kommentar | Electrolux | ||
| 10 februari | Electrolux avnoteras från Londonbörsen | 27 augusti | Henrik Bergström utsedd till chef för Dammsugare och |
| 2 mars | Lorna Davis föreslås som ny styrelseledamot i Electrolux | små hushållsapparater | |
| 11 mars | Electrolux avnoterat från Londonbörsen | 2 september Electrolux årsredovisning rankad som bäst i världen | |
| 27 april | Delårsrapport januari-mars samt koncernchef | 10 september Electrolux ingår i Dow Jones Sustainability World Index för | |
| Hans Stråbergs kommentar | fjärde året i rad | ||
| - Morten Falkenberg, chef för Dammsugare och små | 23 september Hans Stråberg lämnar Electrolux och efterträds av Keith | ||
| hushållsapparater, lämnar Electrolux | McLoughlin som VD och koncernchef | ||
| - Informationsdirektör Lars Göran Johansson lämnar | 30 september Valberedning utsedd inför Electrolux årsstämma 2011 | ||
| Electrolux | 11 oktober | Electrolux tecknar en avsiktsförklaring om att förvärva 52% | |
| 12 maj | Electrolux utsedd till "global superstar" av | i det egyptiska företaget Olympic Group | |
| Forbes Magazine | 27 oktober | Delårsrapport januari-september samt koncernchef | |
| 19 juli | Delårsrapport januari-juni samt koncernchef | Hans Stråbergs kommentar | |
| Hans Stråbergs kommentar |
Årsstämma 2011
Årsstämma i AB Electrolux kommer att hållas torsdagen den 31 mars 2011 i Berwaldhallen, Dag Hammarskjölds väg 3, Stockholm.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår för 2010 en utdelning på 6.50 kronor (4,00) per aktie motsvarande en utbetalning på totalt cirka 1 850 Mkr (1 138) motsvarande en ökning med cirka 60%. Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 40% av periodens resultat exklusive jämförelsestörande poster. Tisdagen den 5 april 2011 föreslås som avstämningsdag för utdelningen.
Koncernens målsättning är att utdelningen ska motsvara minst 30% av årets resultat exklusive jämförelsestörande poster.
Electrolux har under ett antal år haft en utdelningsnivå som varit betydligt högre än 30%. Electrolux har även en lång tradition av höga utdelningar av medel till aktieägarna inklusive återköp och inlösen av aktier.
Förslag till beslut om återköp av egna aktier
Electrolux har tidigare förvärvat och överlåtit egna aktier, i enlighet med bemyndigande från årsstämman. Syftet med återköpsprogrammen har varit att kunna anpassa koncernens kapitalstruktur för att därmed bidra till ökat aktieägarvärde och att kunna använda återköpta aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv samt som säkringsåtgärd för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsen gör bedömningen att det alltjämt är till fördel för bolaget att kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därmed bidra till ökat aktieägarvärde samt att även fortsättningsvis kunna använda återköpta aktier i anledning av eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2011 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många B-aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10 procent av det totala antalet aktier i bolaget.
Den 1 februari 2011 ägde Electrolux 24 255 085 B-aktier i Electrolux, motsvarande 7,9 procent av de totalt antalet utestående aktier i bolaget.
Valberedning
I enlighet med beslut på årsstämman i mars 2010 ska Electrolux valberedning bestå av sex ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen samt bolagets styrelseordförande och ytterligare en styrelseledamot.
Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2010. Petra Hedengran, Investor AB, är ordförande i valberedningen. De övriga ägarrepresentanterna är Ramsay J. Brufer, Alecta, Marianne Nilsson, Swedbank Robur fonder, och Peter Rudman, Nordea Fonder. I valberedningen ingår också Marcus Wallenberg och Peggy Bruzelius, ordförande respektive vice ordförande i Electrolux styrelse.
Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2011 avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning samt process för att utse valberedning för följande år.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected].
Pressmeddelanden 2010-2011
| 12 november | Electrolux håller Kapitalmarknadsdag |
|---|---|
| 7 december | Electrolux årsredovisning vinnare i NASDAQ OMX |
| Nordics tävling | |
| 15 december | Electrolux stänger fabrik i L'Assomption, Kanada och |
| minskar antalet anställda i Europa | |
| 15 december | Electrolux konsoliderar spistillverkningen i Nordamerika |
| 20 januari | Electrolux förstärker sin organisation för innovation och |
| marknadsföring, nya utnämningar i koncernledningen |
Risker och osäkerhetsfaktorer
Riskerna i koncernens verksamhet kan generellt delas in i operativa risker relaterade till affärsverksamheten och risker relaterade till finansverksamheten. De operativa riskerna hanteras normalt av de operativa enheterna i koncernen medan finansiella risker hanteras av den centrala finansavdelningen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Electrolux agerar på konkurrensutsatta marknader som i de flesta fall är relativt mogna. Efterfrågan på vitvaror varierar med det allmänna konjunkturläget och priskonkurrensen är hård inom flertalet produktkategorier. Electrolux förmåga att öka lönsamheten och avkastningen för aktieägarna är till stor del beroende av hur väl koncernen lyckas utveckla innovativa produkter och upprätthålla en kostnadseffektiv tillverkning. Hanteringen av prisförändringar på råmaterial och komponenter samt strukturåtgärder är väsentliga faktorer för att bibehålla och öka konkurrenskraften. Utöver dessa operativa risker är koncernen utsatt för risker relaterade till finansverksamheten såsom ränterisker, finansieringsrisker, valutarisker och kreditrisker. Utvecklingen inom koncernen påverkas starkt av ett antal omvärldsfaktorer, där de väsentligaste riskfaktorerna att hantera för närvarande är:
Variationer i efterfrågan
Efterfrågan på vitvaror påverkas av det allmänna konjunkturläget. En försämring av konjunkturläget kan medföra förutom lägre försäljningsvolymer också ofta att efterfrågan förskjuts till produkter med lägre priser där marginalerna generellt är lägre. På kort sikt minskar även kapacitetsutnyttjandet i tillverkningen. Den fortsatta utvecklingen av den globala ekonomin är en osäkerhetsfaktor framöver.
Priskonkurrens
På ett flertal av de marknader som Electrolux är verksamt är priskonkurrensen stark. Electrolux strategi, som är baserad på produktinnovation och varumärkesbyggande, strävar bland annat till att minimera och motverka priskonkurrens för de produkter som säljs. En fortsatt nedgång i konjunkturen ökar risken för ytterligare prispress.
Prisförändringar på råmaterial och komponenter
De råvaror som koncernen främst är exponerad mot är stål, plaster, koppar och aluminium. Bilaterala avtal används för att säkra prisrisken på råvaror. En del av inköpen av råvaror sker på löpande basis. Stor osäkerhet råder om den framtida utvecklingen av priserna på råvaror.
Tillgång till finansiering
Electrolux har en låneförfalloprofil som innebär att cirka 3 300 Mkr kommer att förfalla till betalning under 2011 och 2012.
Sedan 2005 har Electrolux en ej utnyttjad garanterad kreditfacilitet på 500 MEUR som förfaller 2012 och från och med tredje kvartalet 2010 ytterligare en outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2009, www.electrolux.com/arsredovisningen2009.
Känslighetsanalys i bokslutet för 2010 Råvaruexponering 2010
| Påverkan på resultatet före |
|||
|---|---|---|---|
| Risk | Förändring | skatt, Mkr | |
| Råmaterial | |||
| Stål | 10% | +/– | 900 |
| Plaster | 10% | +/– | 500 |
| Valutor¹) och räntor | |||
| EUR/SEK | –10% | + | 319 |
| USD/SEK | –10% | + | 601 |
| BRL/SEK | –10% | - | -314 |
| AUD/SEK | –10% | - | -273 |
| GBP/SEK | –10% | - | -202 |
| Räntenivå | 1 procentenhet | +/– | 60 |
Stål, 37%
Rostfritt stål, 8%
- Koppar och aluminium, 13%
- Plaster, 27%
Övrigt, 15%
Electrolux köpte råvaror för cirka 20 miljarder kronor under 2010. Inköp av stål var den största enskilda kostnaden.
1) Inklusive omräknings- och transaktionseffekter.
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2010 till 5 989 Mkr (5 928), varav 3 396 Mkr (3 243) avsåg försäljning till koncernbolag och 2 593 Mkr (2 685) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 3 435 Mkr (3 161) inklusive 2 560 Mkr (3 178) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 3 207 Mkr (3 355).
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 562 Mkr (415). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 5 266 Mkr jämfört med 3 869 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 15 089 Mkr, jämfört med 12 694 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2009 uppgick till 1 138 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 20.
Stockholm den 2 februari 2011
AB Electrolux (publ) Styrelsen
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisningsoch värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2009.
Rapporten har ej blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 556 | 28 215 | 106 326 | 109 132 |
| Kostnad för sålda varor | -21 572 | -21 820 | -82 697 | -86 980 |
| Bruttoresultat | 5 984 | 6 395 | 23 629 | 22 152 |
| Försäljningskostnader | -2 912 | -2 819 | -11 698 | -11 394 |
| Administrationskostnader | -1 348 | -1 506 | -5 428 | -5 375 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | -10 | -47 | -9 | -61 |
| Jämförelsestörande poster | -762 | -1 218 | -1 064 | -1 561 |
| Rörelseresultat | 952 | 805 | 5 430 | 3 761 |
| Marginal, % | 3,5 | 2,9 | 5,1 | 3,4 |
| Finansiella poster, netto | -27 | -4 | -124 | -277 |
| Resultat efter finansiella poster | 925 | 801 | 5 306 | 3 484 |
| Marginal, % | 3,4 | 2,8 | 5,0 | 3,2 |
| Skatt | -248 | -137 | -1 309 | -877 |
| Periodens resultat | 677 | 664 | 3 997 | 2 607 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning1) | -63 | 9 | 77 | 138 |
| Kassaflödessäkringar2) | 23 | 41 | -117 | -112 |
| Valutakursdifferenser3) | 190 | 630 | -1 108 | -264 |
| Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat | 33 | - | -30 | - |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 183 | 680 | -1 178 | -238 |
| Periodens totalresultat | 860 | 1 344 | 2 819 | 2 369 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 677 | 664 | 3 997 | 2 607 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 860 | 1 344 | 2 819 | 2 369 |
| Resultat per aktie, kr | 2,38 | 2,34 | 14,04 | 9,18 |
| Efter utspädning, kr | 2,36 | 2,33 | 13,97 | 9,16 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,4 | 284,7 | 284,4 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,4 | 284,6 | 284,0 |
| Efter utspädning, miljoner | 286,4 | 285,4 | 286,0 | 284,6 |
1) Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning avser förändringar av verkligt värde för Electrolux aktieinnehav i Videocon Industries Ltd., Indien. Aktieinnehavet är klassificerat som tillgångar tillgängliga för försäljning i enlighet med IFRS.
2) Kassaflödessäkringar avser värdeförändringar av valutasäkringskontrakt för framtida valutatransaktioner. När transaktionen genomförs redovisas resultateffekten i rörelseresultatet.
3) Valutakursdifferenser avser effekter av valutakursförändringar vid omräkning av nettoinvesteringar i utländska dotterbolag till svenska kronor. Beloppet redovisas netto efter avräkning för säkringskontrakt.
Jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Avsättningar för strukturåtgärder och nedskrivningar | ||||
| Vitvarufabriken i L'Assomption, Kanada | -426 | - | -426 | - |
| Reduktion av bemanning inom Konsumentprodukter, Europa | -356 | - | -356 | - |
| Vitvarufabriken i Revin, Frankrike | - | - | -71 | - |
| Vitvarufabriken i Forli, Italien | - | - | -136 | - |
| Vitvarufabriken i Motala, Sverige | - | - | -95 | - |
| Vitvarufabriken i Alcalà, Spanien | - | -440 | - | -440 |
| Vitvarufabrikerna i Webster City och Jefferson, USA | - | -560 | - | -560 |
| Kontorskonsolidering i USA | - | -218 | - | -218 |
| Vitvarufabriken i Changsha, Kina | - | - | - | -162 |
| Vitvarufabriken i Porcia, Italien | - | - | - | -132 |
| Vitvarufabriken i S:t Petersburg, Ryssland | - | - | - | -105 |
| Återföring av outnyttjad reserv för strukturåtgärder | 20 | - | 20 | 56 |
| Totalt | -762 | -1 218 | -1 064 | -1 561 |
Koncernens balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2010 | 31 dec. 2009 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 14 630 | 15 315 |
| Goodwill | 2 295 | 2 274 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 276 | 2 999 |
| Innehav i intresseföretag | 17 | 19 |
| Uppskjutna skattefordringar | 2 981 | 2 693 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 577 | 434 |
| Övriga anläggningstillgångar | 2 836 | 1 745 |
| Summa anläggningstillgångar | 26 612 | 25 479 |
| Varulager | 11 130 | 10 050 |
| Kundfordringar | 19 346 | 20 173 |
| Skattefordringar | 367 | 1 103 |
| Derivatinstrument | 386 | 377 |
| Omsättningstillgångar | 3 569 | 2 947 |
| Kortfristiga placeringar | 1 722 | 3 030 |
| Kassa och bank | 10 389 | 9 537 |
| Summa omsättningstillgångar | 46 909 | 47 217 |
| Summa tillgångar | 73 521 | 72 696 |
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | ||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | 636 | 1 814 |
| Balanserade vinstmedel | 15 527 | 12 577 |
| Summa eget kapital | 20 613 | 18 841 |
| Långfristig upplåning | 8 413 | 10 241 |
| Uppskjutna skatteskulder | 806 | 819 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 2 486 | 2 168 |
| Övriga avsättningar | 5 306 | 5 449 |
| Summa långfristiga skulder | 17 011 | 18 677 |
| Leverantörsskulder | 17 283 | 16 031 |
| Skatteskulder | 1 868 | 2 367 |
| Övriga skulder | 10 907 | 11 235 |
| Kortfristig upplåning | 3 139 | 3 364 |
| Derivatinstrument | 483 | 351 |
| Övriga avsättningar | 2 217 | 1 830 |
| Summa kortfristiga skulder | 35 897 | 35 178 |
| Summa eget kapital och skulder | 73 521 | 72 696 |
| Ansvarsförbindelser | 1 062 | 1 185 |
Aktier
| Antal aktier | Utestående A-aktier |
Utestående B-aktier |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2010 | 9 502 275 | 299 418 033 | 24 498 841 | 284 421 467 |
| Omvandling av A-aktier till B-aktier | -439 150 | 439 150 | - | - |
| Aktier sålda till ledande befattningshavare enligt reglerna i personaloptions programmen |
- | - | - | - |
| Första kvartalet | - | - | -42 550 | 42 550 |
| Andra kvartalet | - | - | -201 206 | 201 206 |
| Tredje kvartalet | - | - | - | - |
| Fjärde kvartalet | - | - | - | - |
| Aktier tilldelade ledande befattningshavare enligt långsiktiga incitaments program |
- | - | - | - |
| Antal aktier per den 31 december 2010 | 9 063 125 | 299 857 183 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| I % av antal aktier | 7,9% |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 952 | 805 | 5 430 | 3 761 |
| Avskrivningar | 849 | 874 | 3 328 | 3 442 |
| I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust | - | - | 4 | - |
| Omstruktureringsreserver | 587 | 941 | 294 | 434 |
| Aktierelaterad ersättning | 23 | 7 | 73 | 18 |
| Betalda finansiella poster, netto | -77 | -128 | -72 | -348 |
| Betald skatt | -480 | -328 | -1 316 | -929 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
1 854 | 2 171 | 7 741 | 6 378 |
| Förändringar av rörelsekapital | ||||
| Förändring av varulager | 1 090 | 1 271 | -1 755 | 2 276 |
| Förändring av kundfordringar | 127 | 1 453 | -216 | 1 209 |
| Förändring av övriga omsättningstillgångar | -151 | 260 | -977 | 487 |
| Förändring av leverantörsskulder | -489 | -826 | 2 624 | 628 |
| Extra inbetalningar till pensionsfonder | - | -3 935 | - | -3 935 |
| Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar | -632 | -753 | 263 | 1 254 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | -55 | -2 530 | -61 | 1 919 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 799 | -359 | 7 680 | 8 297 |
| Investeringsverksamheten Avyttringar av verksamheter |
- | - | 7 | 4 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -1 160 | -815 | -3 221 | -2 223 |
| Aktivering av produktutveckling | -123 | -57 | -396 | -370 |
| Övrigt | -383 | -209 | -864 | -378 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 666 | -1 081 | -4 474 | -2 967 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| och investeringsverksamheten | 133 | -1 440 | 3 206 | 5 330 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 175 | -551 | 1 306 | -2 734 |
| Förändring av kortfristiga lån | 60 | 194 | -1 768 | -1 131 |
| Långfristig nyupplåning | 3 | 0 | 380 | 1 639 |
| Amortering av långfristiga lån | -8 | -473 | -1 039 | -1 040 |
| Utdelning | - | - | -1 138 | - |
| Försäljning av aktier | 0 | 10 | 18 | 69 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 230 | -820 | -2 241 | -3 197 |
| Periodens kassaflöde | 363 | -2 260 | 965 | 2 133 |
| Kassa och bank vid periodens början | 9 947 | 11 579 | 9 537 | 7 305 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 79 | 218 | -113 | 99 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 10 389 | 9 537 | 10 389 | 9 537 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | 31 dec. 2010 | 31 dec. 2009 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 18 841 | 16 385 |
| Periodens totalresultat | 2 819 | 2 369 |
| Aktierelaterad ersättning | 73 | 18 |
| Försäljning av aktier | 18 | 69 |
| Beslutad utdelning | -1 138 | - |
| Totala transaktioner med aktieägare | -1 047 | 87 |
| Utgående balans | 20 613 | 18 841 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 31 dec. 2010 | I % av annuali serad netto omsättning |
31 dec. 2009 | I % av annuali serad netto omsättning |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 11 130 | 10,2 | 10 050 | 8,8 |
| Kundfordringar | 19 346 | 17,7 | 20 173 | 17,7 |
| Leverantörsskulder | -17 283 | -15,8 | -16 031 | -14,1 |
| Avsättningar | -10 009 | -9 447 | ||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader | -7 095 | -7 998 | ||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | -1 991 | -1 901 | ||
| Rörelsekapital | -5 902 | -5,4 | -5 154 | -4,5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 630 | 15 315 | ||
| Goodwill | 2 295 | 2 274 | ||
| Övriga anläggningstillgångar | 6 706 | 5 197 | ||
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar | 2 175 | 1 874 | ||
| Nettotillgångar | 19 904 | 18,2 | 19 506 | 17,1 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 19 545 | 18,4 | 19 411 | 17,8 |
| Genomsnittliga nettotillgångar exklusive jämförelsestörande poster |
20 940 | 19,7 | 20 320 | 18,6 |
Nyckeltal
| Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 27 556 | 28 215 | 106 326 | 109 132 |
| Rörelseresultat, Mkr | 952 | 805 | 5 430 | 3 761 |
| Rörelsemarginal, % | 3,5 | 2,9 | 5,1 | 3,4 |
| EBITDA, Mkr | 1 801 | 1 679 | 8 758 | 7 203 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 2,38 | 2,34 | 14,04 | 9,18 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | - | - | 27,8 | 19,4 |
| Avkastning på eget kapital, % | - | - | 20,6 | 14,9 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | - | - | 5,4 | 5,6 |
| Eget kapital per aktie, kr | - | - | 72,41 | 66,24 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 1 799 | -359 | 7 680 | 8 297 |
| Investeringar, Mkr | -1 160 | -815 | -3 221 | -2 223 |
| Nettoskuld, Mkr | - | - | -709 | 665 |
| Skuldsättningsgrad | - | - | -0,03 | 0,04 |
| Soliditet, % | - | - | 33,9 | 31,8 |
| Medeltal anställda | 51 803 | 51 058 | 51 544 | 50 633 |
| Exklusive jämförelsestörande poster | ||||
| Rörelseresultat, Mkr | 1 714 | 2 023 | 6 494 | 5 322 |
| Rörelsemarginal, % | 6,2 | 7,2 | 6,1 | 4,9 |
| EBITDA, Mkr | 2 563 | 2 897 | 9 822 | 8 764 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 4,23 | 5,57 | 16,65 | 13,56 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | - | - | 31,0 | 26,2 |
| Avkastning på eget kapital, % | - | - | 24,4 | 22,0 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | - | - | 5,1 | 5,4 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, se sidan 17.
För definitioner, se sidan 21.
Nettoomsättning per affärsområde*
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Konsumentprodukter Europa, Mellanöstern och Afrika | 10 760 | 11 731 | 40 038 | 44 073 |
| Konsumentprodukter Nordamerika | 7 401 | 7 865 | 33 776 | 35 726 |
| Konsumentprodukter Latinamerika | 5 304 | 4 401 | 17 276 | 14 165 |
| Konsumentprodukter Asien/Stillahavsområdet | 2 434 | 2 295 | 8 836 | 8 033 |
| Professionella Produkter | 1 657 | 1 923 | 6 389 | 7 129 |
| Övrigt | 0 | 0 | 11 | 6 |
| Totalt | 27 556 | 28 215 | 106 326 | 109 132 |
Rörelseresultat per affärsområde*
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Konsumentprodukter Europa, Mellanöstern och Afrika | 565 | 875 | 2 703 | 2 349 |
| Marginal, % | 5,3 | 7,5 | 6,8 | 5,3 |
| Konsumentprodukter Nordamerika | 317 | 450 | 1 574 | 1 476 |
| Marginal, % | 4,3 | 5,7 | 4,7 | 4,1 |
| Konsumentprodukter Latinamerika | 392 | 368 | 1 080 | 878 |
| Marginal, % | 7,4 | 8,4 | 6,3 | 6,2 |
| Konsumentprodukter Asien/Stillahavsområdet | 272 | 208 | 928 | 458 |
| Marginal, % | 11,2 | 9,1 | 10,5 | 5,7 |
| Professionella Produkter | 243 | 225 | 743 | 668 |
| Marginal, % | 14,7 | 11,7 | 11,6 | 9,4 |
| Totalt affärsområden | 1 789 | 2 126 | 7 028 | 5 829 |
| Marginal, % | 6,5 | 7,5 | 6,6 | 5,3 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | -75 | -103 | -534 | -507 |
| Jämförelsestörande poster | -762 | -1 218 | -1 064 | -1 561 |
| Rörelseresultat | 952 | 805 | 5 430 | 3 761 |
* Beloppen för 2009 har omräknats i enlighet med den nya rapporteringsstrukturen, se sidan 18.
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv4 2010 | Kv4 2010 i jämförbara valutor |
2010 | 2010 i jämför bara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Konsumentprodukter Europa, Mellanöstern och Afrika | -8,3 | -0,2 | -9,2 | -2,1 |
| Konsumentprodukter Nordamerika | -5,9 | -2,8 | -5,5 | -0,3 |
| Konsumentprodukter Latinamerika | 20,5 | 15,9 | 22,0 | 15,7 |
| Konsumentprodukter Asien/Stillahavsområdet | 6,1 | 4,2 | 10,0 | 5,9 |
| Professionella Produkter | -13,8 | -7,8 | -10,4 | -4,3 |
| Total förändring | -2,3 | 1,6 | -2,6 | 1,5 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv4 2010 | Kv4 2010 i jämförbara valutor |
2010 | 2010 i jämför bara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Konsumentprodukter Europa, Mellanöstern och Afrika | -35,4 | -25,3 | 15,1 | 23,0 |
| Konsumentprodukter Nordamerika | -29,6 | -29,8 | 6,6 | 11,2 |
| Konsumentprodukter Latinamerika | 6,5 | -5,9 | 23,0 | 18,6 |
| Konsumentprodukter Asien/Stillahavsområdet | 30,8 | 20,2 | 102,6 | 88,2 |
| Professionella Produkter | 8,0 | 14,3 | 11,2 | 17,6 |
| Total förändring exklusive jämförelsestörande poster | -15,3 | -14,8 | 22,0 | 25,0 |
Växelkurser
| Kr | 31 dec. 2010 | 31 dec. 2009 |
|---|---|---|
| AUD, snittkurs | 6,60 | 5,98 |
| AUD, slutet av perioden | 6,92 | 6,43 |
| BRL, snittkurs | 4,10 | 3,80 |
| BRL, slutet av perioden | 4,08 | 4,13 |
| CAD, snittkurs | 6,96 | 6,68 |
| CAD, slutet av perioden | 6,80 | 6,86 |
| EUR, snittkurs | 9,56 | 10,63 |
| EUR, slutet av perioden | 9,01 | 10,33 |
| GBP, snittkurs | 11,13 | 11,84 |
| GBP, slutet av perioden | 10,52 | 11,41 |
| HUF, snittkurs | 0,0346 | 0,0380 |
| HUF, slutet av perioden | 0,0322 | 0,0379 |
| USD, snittkurs | 7,20 | 7,63 |
| USD, slutet av perioden | 6,81 | 7,19 |
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2010 | 25 133 | 27 311 | 26 326 | 27 556 | 106 326 |
| 2009 | 25 818 | 27 482 | 27 617 | 28 215 | 109 132 | |
| Rörelseresultat | 2010 | 1 231 | 1 270 | 1 977 | 952 | 5 430 |
| Marginal, % | 4,9 | 4,7 | 7,5 | 3,5 | 5,1 | |
| 2010¹) | 1 326 | 1 477 | 1 977 | 1 714 | 6 494 | |
| Marginal, % | 5,3 | 5,4 | 7,5 | 6,2 | 6,1 | |
| 2009 | -386 | 1052 | 2 290 | 805 | 3 761 | |
| Marginal, % | -1,5 | 3,8 | 8,3 | 2,9 | 3,4 | |
| 2009¹) | 38 | 1 027 | 2 234 | 2 023 | 5 322 | |
| Marginal, % | 0,1 | 3,7 | 8,1 | 7,2 | 4,9 | |
| Resultat efter finansiella poster | 2010 | 1 211 | 1 269 | 1 901 | 925 | 5 306 |
| Marginal, % | 4,8 | 4,6 | 7,2 | 3,4 | 5,0 | |
| 2010¹) | 1 306 | 1 476 | 1 901 | 1 687 | 6 370 | |
| Marginal, % | 5,2 | 5,4 | 7,2 | 6,1 | 6,0 | |
| 2009 | -493 | 932 | 2 244 | 801 | 3 484 | |
| Marginal, % | -1,9 | 3,4 | 8,1 | 2,8 | 3,2 | |
| 2009¹) | -69 | 907 | 2 188 | 2 019 | 5 045 | |
| Marginal, % | -0,3 | 3,3 | 7,9 | 7,2 | 4,6 | |
| Periodens resultat | 2010 | 911 | 1 028 | 1 381 | 677 | 3 997 |
| 2009 | -346 | 658 | 1 631 | 664 | 2 607 | |
| Resultat per aktie, kr²) | 2010 | 3,20 | 3,61 | 4,85 | 2,38 | 14,04 |
| 2010¹) | 3,45 | 4,12 | 4,85 | 4,23 | 16,65 | |
| 2009 | -1,22 | 2,32 | 5,74 | 2,34 | 9,18 | |
| 2009¹) | 0,21 | 2,23 | 5,55 | 5,57 | 13,56 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive Electrolux egna aktier.
Antal aktier före utspädning
| 2010 | 284,5 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 283,6 | 284,1 | 284,3 | 284,4 | 284,4 |
| 2010 | 284,5 | 284,6 | 284,7 | 284,7 | 284,6 |
| 2009 | 283,6 | 283,9 | 284,2 | 284,4 | 284,6 |
| 2010 | -95 | -207 | 0 | -762 | -1 064 |
| 2009 | -424 | 25 | 56 | -1 218 | -1 561 |
Nettoomsättning per affärsområde och kvartal*
| Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 9 719 | 9 349 | 10 210 | 10 760 | 40 038 |
| 2009 | 10 568 | 10 452 | 11 322 | 11 731 | 44 073 |
| 2010 | 7 995 | 10 027 | 8 353 | 7 401 | 33 776 |
| 2009 | 9 144 | 9 848 | 8 869 | 7 865 | 35 726 |
| 2010 | 3 998 | 3 905 | 4 069 | 5 304 | 17 276 |
| 2009 | 2 625 | 3 326 | 3 813 | 4 401 | 14 165 |
| 2010 | 1 912 | 2 298 | 2 192 | 2 434 | 8 836 |
| 2009 | 1 752 | 2 004 | 1 982 | 2 295 | 8 033 |
| 2010 | 1 501 | 1 730 | 1 501 | 1 657 | 6 389 |
| 2009 | 1 727 | 1 850 | 1 629 | 1 923 | 7 129 |
Rörelseresultat per affärsområde och kvartal*
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumentprodukter Europa, Mellanöstern och Afrika | 2010 | 620 | 504 | 1 014 | 565 | 2 703 |
| Marginal, % | 6,4 | 5,4 | 9,9 | 5,3 | 6,8 | |
| 2009 | 160 | 300 | 1 014 | 875 | 2 349 | |
| Marginal, % | 1,5 | 2,9 | 9,0 | 7,5 | 5,3 | |
| Konsumentprodukter Nordamerika | 2010 | 360 | 458 | 439 | 317 | 1 574 |
| Marginal, % | 4,5 | 4,6 | 5,3 | 4,3 | 4,7 | |
| 2009 | -177 | 498 | 705 | 450 | 1 476 | |
| Marginal, % | -1,9 | 5,1 | 7,9 | 5,7 | 4,1 | |
| Konsumentprodukter Latinamerika | 2010 | 220 | 237 | 231 | 392 | 1 080 |
| Marginal, % | 5,5 | 6,1 | 5,7 | 7,4 | 6,3 | |
| 2009 | 50 | 142 | 318 | 368 | 878 | |
| Marginal, % | 1,9 | 4,3 | 8,3 | 8,4 | 6,2 | |
| Konsumentprodukter Asien/Stillahavsområdet | 2010 | 160 | 231 | 265 | 272 | 928 |
| Marginal, % | 8,4 | 10,1 | 12,1 | 11,2 | 10,5 | |
| 2009 | 25 | 61 | 164 | 208 | 458 | |
| Marginal, % | 1,4 | 3,0 | 8,3 | 9,1 | 5,7 | |
| Professionella Produkter | 2010 | 91 | 207 | 202 | 243 | 743 |
| Marginal, % | 6,1 | 12,0 | 13,5 | 14,7 | 11,6 | |
| 2009 | 105 | 165 | 173 | 225 | 668 | |
| Marginal, % | 6,1 | 8,9 | 10,6 | 11,7 | 9,4 | |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | 2010 | -125 | -160 | -174 | -75 | -534 |
| 2009 | -125 | -139 | -140 | -103 | -507 | |
| Jämförelsestörande poster | 2010 | -95 | -207 | 0 | -762 | -1 064 |
| 2009 | -424 | 25 | 56 | -1 218 | -1 561 |
* Från och med första kvartalet 2010 rapporteras verksamheterna inom Övriga världen, det vill säga Mellanöstern och Afrika, inom affärsområde Konsumentprodukter Europa. Dessa har tidigare ingått i affärsområde Asien/Stillahavsområdet och Övriga världen. Den nya rapporteringsstrukturen avspeglar en förändring av organisationen, där ansvaret för Mellanöstern och Afrika från och med 2010 ligger inom Vitvaror Europa. För tidigare rapporteringsstruktur, se tabell nedan.
Tidigare rapporteringsstruktur
| Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret 2009 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 175 | 9 935 | 10 905 | 11 285 | 42 300 |
| Rörelseresultat | 125 | 257 | 977 | 829 | 2 188 |
| Marginal, % | 1,2 | 2,6 | 9,0 | 7,3 | 5,2 |
| Nettoomsättning | 2 145 | 2 521 | 2 399 | 2 741 | 9 806 |
| Rörelseresultat | 60 | 104 | 201 | 254 | 619 |
| Marginal, % | 2,8 | 4,1 | 8,4 | 9,3 | 6,3 |
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2010 |
31 dec. 2009 |
31 dec. 2010 |
31 dec. 2009 |
31 dec. 2010 |
31 dec. 2009 |
| Konsumentprodukter Europa, Mellanöstern och Afrika |
29 845 | 34 164 | 22 478 | 26 373 | 7 367 | 7 791 |
| Konsumentprodukter Nordamerika | 10 019 | 8 336 | 2 320 | 438 | 7 699 | 7 898 |
| Konsumentprodukter Latinamerika | 7 713 | 5 854 | 4 180 | 2 664 | 3 533 | 3 190 |
| Konsumentprodukter Asien/Stilla havsområdet |
4 181 | 3 030 | 2 066 | 1 088 | 2 115 | 1 942 |
| Professionella Produkter | 2 492 | 2 413 | 1 618 | 1 345 | 874 | 1 068 |
| Övrigt1) | 7 498 | 5 738 | 6 507 | 6 685 | 991 | -947 |
| Jämförelsestörande poster | -1 032 | -196 | 1 643 | 1 240 | -2 675 | -1 436 |
| Totalt operativa tillgångar och | ||||||
| skulder | 60 716 | 59 339 | 40 812 | 39 833 | 19 904 | 19 506 |
| Likvida medel | 12 805 | 13 357 | — | — | — | — |
| Räntebärande fordringar | — | — | — | — | — | — |
| Räntebärande skulder | — | — | 12 096 | 14 022 | — | — |
| Eget kapital | — | — | 20 613 | 18 841 | — | — |
| Totalt | 73 521 | 72 696 | 73 521 | 72 696 | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner.
Moderbolaget, resultaträkning
| Mkr | Kv4 2010 | Kv4 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 807 | 2 294 | 5 989 | 5 928 |
| Kostnad för sålda varor | -1 469 | -1 321 | -4 506 | -4 368 |
| Bruttoresultat | 338 | 973 | 1 483 | 1 560 |
| Försäljningskostnader | -226 | -410 | -923 | -865 |
| Administrationskostnader | -20 | -199 | -620 | -367 |
| Övriga rörelseintäkter | 124 | -33 | 379 | 160 |
| Övriga rörelsekostnader | -10 | -121 | -106 | -1 083 |
| Rörelseresultat | 206 | 210 | 213 | -595 |
| Finansiella intäkter | 404 | 2 071 | 3 251 | 3 989 |
| Finansiella kostnader | -242 | -109 | -29 | -233 |
| Finansiella poster netto | 162 | 1 962 | 3 222 | 3 756 |
| Resultat efter finansiella poster | 368 | 2 172 | 3 435 | 3 161 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | 0 | 55 | 20 |
| Resultat före skatt | 403 | 2 172 | 3 490 | 3 181 |
| Skatt | -158 | 148 | -283 | 174 |
| Periodens resultat | 245 | 2 320 | 3 207 | 3 355 |
Moderbolaget, balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2010 | 31 dec. 2009 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 28 517 | 26 901 |
| Omsättningstillgångar | 19 944 | 20 604 |
| Summa tillgångar | 48 461 | 47 505 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 15 089 | 12 694 |
| Summa eget kapital | 19 651 | 17 256 |
| Obeskattade reserver | 629 | 684 |
| Avsättningar | 616 | 584 |
| Långfristiga skulder | 7 836 | 9 512 |
| Kortfristiga skulder | 19 729 | 19 469 |
| Summa eget kapital och skulder | 48 461 | 47 505 |
| Ställda säkerheter | 5 | 4 |
| Ansvarsförbindelser | 1 608 | 1 818 |
Fem år i sammandrag
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 | 103 848 |
| Rörelseresultat, Mkr | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 | 4 033 |
| Marginal, % | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 | 3,9 |
| Marginal, exkl. jämförelse störande poster, % |
6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 | 4,4 |
| Resultat efter finansiella poster, Mkr | 5 306 | 3 484 | 653 | 4 035 | 3 825 |
| Marginal, % | 5,0 | 3,2 | 0,6 | 3,9 | 3,7 |
| Marginal, exkl. jämförelse störande poster, % |
6,0 | 4,6 | 1,0 | 4,2 | 4,2 |
| Periodens resultat, Mkr | 3 997 | 2 607 | 366 | 2 925 | 2 648 |
| Resultat per aktie, kr | 14,04 | 9,18 | 1,29 | 10,41 | 9,17 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner |
284,6 | 284,0 | 283,1 | 281,0 | 288,8 |
| Utdelning, kr | 6,50* | 4,00 | - | 4,25 | 4,00 |
| Värdeskapande, Mkr | 3 772 | 2 884 | -1 040 | 2 053 | 2 202 |
| Avkastning på eget kapital, % | 20,6 | 14,9 | 2,4 | 20,3 | 18,7 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 27,8 | 19,4 | 5,8 | 21,7 | 23,2 |
| Skuldsättningsgrad | -0,03 | 0,04 | 0,28 | 0,29 | -0,02 |
| Investeringar, Mkr | 3 221 | 2 223 | 3 158 | 3 430 | 3 152 |
| Genomsnittligt antal anställda | 51 544 | 50 633 | 55 177 | 56 898 | 55 471 |
* Av styrelsen föreslagen utdelning.
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäker samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoupplåning Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar
Övriga nyckeltal
Resultat per aktie Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
Avkastning på eget kapital Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar till resultatet för fjärde kvartalet och helåret 2010
Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
Telefonkonferens
En telefonkonferens hålls den 2 februari 2011 klockan 16.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin, ekonomi- och finansdirektör och chef för Global Operations inom Vitvaror Jonas Samuelson och Peter Nyquist, Chef för Investor Relations och Finansiell Information.
En presentation av koncernens fjärde kvartal och helåret 2010 kommer att finnas tillgänglig på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 598 53, Sverige +44 (0) 20 3043 2436, Storbritannien och övriga Europa +1 866 458 4087, USA
Telefonkonferensen kan även avlyssnas på koncernens hemsida http://www.electrolux.com/webcast1
För mer information
Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information: +46 (0) 8 738 60 03.
Finansiell information om Electrolux är också tillgänglig på www.electrolux.com/ir
Kalender 2011
Finansiella rapporter 2011
Bokslutsrapport 2010 2 februari Delårsrapport januari - mars 27 april Delårsrapport januari - juni 19 juli Delårsrapport januari - september 28 oktober
Årsredovisning 2010
Tillgänglig på koncernens hemsida vecka 10
Årsstämma 2011
Årsstämman för AB Electrolux kommer att hållas torsdagen den 31 mars 2011 i Berwaldhallen, Dag Hammarskjölds väg 3, Stockholm.
Electrolux offentliggör denna information enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 2 februari 2011 klockan 08.00 (CET).