AI assistant
Electrolux — Earnings Release 2011
Jul 19, 2011
2907_ir_2011-07-19_d9742002-28fc-4030-af86-573ba6dd80b4.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Stockholm den 19 juli 2011
Sammanfattning av andra kvartalet 2011
- • Nettoomsättningen uppgick till 24 143 Mkr (27 311) och periodens resultat till 561 Mkr (1 028), vilket motsvarar 1,97 kr (3,61) per aktie.
- • I jämförbara valutor minskade nettoomsättningen med 2% huvudsakligen som ett resultat av lägre priser.
- • Rörelseresultatet uppgick till 745 Mkr (1 477), motsvarande en marginal på 3,1% (5,4) exklusive jämförelsestörande poster.
- • Prispress, högre kostnader för råmaterial och sourcade produkter hade en negativ inverkan på rörelseresultatet i alla regioner.
- • Lägre försäljningsvolymer av vitvaror i Västeuropa och Nordamerika på grund av svag efterfrågan.
- • Prishöjningar implementeras i alla regioner.
- • Fortsatt starkt resultat för Professionella Produkter, inklusive en positiv engångspost på 90 Mkr.
- • Stark försäljningstillväxt i Asien och en stabil rörelsemarginal.
- • Stabilt kassaflöde från verksamheten.
- • Slutligt avtal träffat om att förvärva Olympic Group i Egypten.
| Innehåll | |
|---|---|
| Nettoomsättning och resultat | 2 |
| Marknadsöversikt | 3 |
| Affärsområden | 3 |
| Kassaflöde | 6 |
| Finansiell ställning | 6 |
| Förvärv | 7 |
| Finansiella data | 11 |
Första
Första
| Förändring | halvåret | halvåret | Förändring | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | % | 2011 | 2010 | % |
| Nettoomsättning | 24 143 | 27 311 | –12 | 47 579 | 52 444 | –9 |
| Rörelseresultat | 745 | 1 270 | –41 | 1 441 | 2 501 | –42 |
| Marginal, % | 3,1 | 4,7 | 3,0 | 4,8 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 696 | 1 269 | –45 | 1 333 | 2 480 | –46 |
| Periodens resultat | 561 | 1 028 | –45 | 1 018 | 1 939 | –47 |
| Resultat per aktie, kr1) | 1,97 | 3,61 | 3,58 | 6,81 | ||
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 14,1 | 25,3 | ||
| Exklusive jämförelsestörande poster | ||||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | –207 | 0 | –302 | ||
| Rörelseresultat | 745 | 1 477 | –50 | 1 441 | 2 803 | –49 |
| Marginal, % | 3,1 | 5,4 | 3,0 | 5,3 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 696 | 1 476 | –53 | 1 333 | 2 782 | –52 |
| Periodens resultat | 561 | 1 173 | –52 | 1 018 | 2 154 | –53 |
| Resultat per aktie, kr1) | 1,97 | 4,12 | 3,58 | 7,57 | ||
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 13,2 | 26,5 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 284,7 (284,6) miljoner aktier för andra kvartalet och 284,7 (284,5) miljoner aktier för första halvåret 2011.
För resultat per aktie efter utspädning, se sidan 11.
För definitioner, se sidan 21.
För mer information kontakta Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information, på telefonnummer 08-738 60 03.
AB ELECTROLUX (PUBL) Postadress Media hotline Investor Relations E-mail adress 105 45 Stockholm 08-657 65 07 08-738 60 03 [email protected] Besöksadress Telefax Hemsida Reg. nr. S:t Göransgatan 143 08-738 74 61 www.electrolux.com 556009-4178
Nettoomsättning och resultat
Andra kvartalet 2011
Electrolux nettoomsättning under andra kvartalet 2011 uppgick till 24 143 Mkr (27 311). Förändringar av valutakurser påverkade nettoomsättningen negativt. Nettoomsättningen minskade med 1,6% i jämförbara valutor, huvudsakligen som ett resultat av lägre priser och lägre volymer för vitvaror.
Förändring av nettoomsättning % Kv2 2011 Första halvåret 2011 Förändringar av valutakurser –10,0 –8,9 Förändringar av volym/pris/mix –1,6 –0,4 Totalt –11,6 –9,3
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för andra kvartalet 2011 uppgick till 745 Mkr (1 270) och resultatet efter finansiella poster till 696 Mkr (1 269). Lägre försäljningspriser och högre kostnader för råmaterial hade en negativ inverkan på rörelseresultatet för kvartalet. Försvagningen av efterfrågan på några av Electrolux viktigaste marknader hade en negativ inverkan på volymerna under det andra kvartalet.
De pågående globala initiativen för att ytterligare minska kostnaderna genom att dra fördel av koncernens globala styrka och räckvidd löper enligt plan. Kostnaderna för dessa globala satsningar uppgick till cirka 150 Mkr under andra kvartalet. Periodens resultat uppgick till 561 Mkr (1 028), vilket motsvarar 1,97 kr (3,61) i resultat per aktie.
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultatet för andra kvartalet 2011 innehåller inga jämförelsestörande poster.
Rörelseresultatet för motsvarande kvartal föregående år inkluderade jämförelsestörande poster uppgående till –207 Mkr avseende avsättningar för strukturåtgärder, se tabell på sidan 11. Exklusive jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet för andra kvartalet 2010 till 1 477 Mkr.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser, jämfört med tidigare år, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter samt effekter av valutasäkringskontrakt, hade en positiv påverkan på rörelseresultatet för andra kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år och uppgick till cirka 65 Mkr.
Effekterna av valutakursförändringarna avsåg framförallt verksamheterna i Latinamerika, Europa och Asien/Stillahavsområdet. Rörelseresultatet har påverkats positivt av att den australiensiska dollarn och den brasilianska realen förstärkts mot den amerikanska dollarn. Transaktionseffekterna uppgick till cirka 275 Mkr. Resultatet från avräkning av valutasäkringskontrakt påverkade rörelseresultatet med cirka –95 Mkr jämfört med föregående år.
Effekterna av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar hade i jämförelse med föregående år en påverkan på rörelseresultatet för kvartalet med cirka –115 Mkr, framförallt på grund av att den svenska kronan förstärkts gentemot euron och den amerikanska dollarn.
Finansnetto
Finansnettot för andra kvartalet 2011 ökade till –49 Mkr, jämfört med –1 Mkr för motsvarande period föregående år. Ökningen beror framförallt på högre räntenivå på upplåningen.
Första halvåret 2011
Electrolux nettoomsättning för första halvåret 2011 uppgick till 47 579 Mkr, jämfört med 52 444 Mkr för motsvarande period föregående år. i jämförbara valutor var nettoomsättningen i linje med föregående år.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för första halvåret 2011 minskade till 1 441 Mkr (2 501) och resultatet efter finansiella poster till 1 333 Mkr (2 480). Periodens resultat försämrades till 1 018 Mkr (1 939), vilket motsvarar 3,58 kr (6,81) i resultat per aktie.
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultatet under första halvåret 2011 innehåller inga jämförelsestörande poster.
Rörelseresultatet för första halvåret 2010 innehöll jämförelsestörande poster uppgående till –302 Mkr avseende avsättningar för strukturåtgärder, se tabell på sidan 11.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter samt effekter av valutasäkringskontrakt, påverkade rörelseresultatet för första halvåret 2011 med cirka 40 Mkr, jämfört med motsvarande period föregående år.
Transaktionseffekterna uppgick till cirka 430 Mkr. Resultatet från avräkning av valutasäkringskontrakt påverkade rörelseresultatet med cirka –165 Mkr, jämfört med föregående år.
I jämförelse med föregående år uppgick effekterna av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar till cirka –225 Mkr för första halvåret 2011.
Finansnetto
Finansnettot för första halvåret 2011 ökade till –108 Mkr, jämfört med –21 Mkr för motsvarande period föregående år. Försämringen förklaras främst av högre räntenivå på upplåningen.
Andel av försäljning per affärsområde, för första halvåret 2011 Rörelseresultat och marginal*
* Exklusive jämförelsestörande poster.
Marknadsöversikt
Efterfrågan på Electrolux huvudmarknader för vitvaror försvagades under andra kvartalet 2011. Efterfrågan på den nordamerikanska marknaden minskade med cirka 10% efter två kvartal med tillväxt. Den europeiska marknaden för vitvaror ökade något men minskade på för Electrolux viktiga marknader såsom Italien, Spanien och Storbritannien. Efterfrågan i Västeuropa minskade med 2%, medan efterfrågan i Östeuropa ökade med 12%.
Marknaden i Brasilien ökade under kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år, men tillväxttakten sjönk. Flera andra marknader i Latinamerika visade också på ökningar.
Efterfrågan på vitvaror i Europa och Nordamerika förväntas öka något under 2011. Efterfrågan i Europa förväntas öka med ungefär 1% (tidigare förväntat 2%) och efterfrågan i Nordamerika med inte mer än 3% (tidigare förväntat 3-5%) under 2011.
Utveckling per affärsområde
Förändring av nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde i jämförbara valutor redovisas på sidan 15.
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 660 | 8 603 | 15 316 | 17 524 | 36 596 |
| Rörelseresultat | 156 | 453 | 467 | 952 | 2 297 |
| Rörelsemarginal, % | 2,0 | 5,3 | 3,0 | 5,4 | 6,3 |
| Vitvarumarknaden i Europa Volym, förändring mot föregående år, % |
Kv2 2011 | Första halvåret 2011 |
|---|---|---|
| Västeuropa | –2 | –2 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 12 | 12 |
| Totalt Europa | 1 | 1 |
Efterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 1% under andra kvartalet 2011 jämfört med motsvarande kvartal föregående år, som ett resultat av kraftig tillväxt i Östeuropa. Efterfrågan i Östeuropa ökade med 12%. Efterfrågan i Västeuropa försvagades med 2% jämfört med föregående år. Stora marknader i södra Europa såsom Spanien och Italien visade på nedgångar. Efterfrågan i Tyskland ökade något under kvartalet.
Försvagningen av efterfrågan, framförallt på den för Electrolux viktiga marknaden Italien, hade en negativ inverkan på försäljningen. Koncernens försäljning i Europa minskade under kvartalet som ett resultat av lägre volymer och försäljningpriser på marknaden.
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika Vitvarumarknaden i Europa*
Vitvaror Nordamerika
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 544 | 9 308 | 14 272 | 16 613 | 30 969 |
| Rörelseresultat | 138 | 439 | 67 | 738 | 1 442 |
| Rörelsemarginal, % | 1,8 | 4,7 | 0,5 | 4,4 | 4,7 |
| Vitvarumarknaden i USA, uppskattade värden | Första halvåret |
|
|---|---|---|
| Volym, förändring mot föregående år, % | Kv2 2011 | 2011 |
| Vitvaror | –10 | –5 |
| Vitvaror totalt, inklusive luftkonditionering och | ||
| mikrovågsugnar | –5 | 1 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Nordamerika uppskattas ha minskat med cirka 10% under andra kvartalet 2011 jämfört med en mycket stark tillväxt, subventionerad av statliga stimulansåtgärder, under det andra kvartalet 2010.
Koncernens försäljning i Nordamerika sjönk under andra kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år, vilket är ett resultat av lägre försäljningsvolymer av vitvaror som en följd av nedgången på marknaden och lägre försäljningspriser. Priserna ökade däremot jämfört med första kvartalet 2011. Under kvartalet höjde Electrolux priserna med 3-5%, vilket började få genomslag under slutet av kvartalet. Koncernens försäljning av luftkonditioneringsutrustning ökade under kvartalet.
Rörelseresultatet försämrades för andra kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år på grund av lägre försäljningspriser och ökade kostnader för råmaterial. Därutöver har ökade kostnader för sourcade produkter och transporter också haft en negativ påverkan på rörelseresultatet. Kostnaderna för råmaterial steg kraftigt under kvartalet.
Vitvaror Latinamerika
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 708 | 3 667 | 7 706 | 7 463 | 16 260 |
| Rörelseresultat | 114 | 209 | 253 | 415 | 951 |
| Rörelsemarginal, % | 3,1 | 5,7 | 3,3 | 5,6 | 5,8 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Brasilien bedöms ha ökat under andra kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år. Tillväxttakten minskade dock jämfört med första kvartalet 2011. Flera andra marknader i Latinamerika visade fortsatt god tillväxt under kvartalet.
Electrolux försäljningsvolymer i Latinamerika ökade under andra kvartalet, vilket lett till högre försäljning och stigande marknadsandelar i Brasilien och på flera andra marknader i Latinamerika. Av koncernens försäljning i Latinamerika under andra kvartalet stod övriga latinamerikanska marknader för mer än 20%.
Rörelseresultatet försämrades för andra kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Lägre försäljningspriser och en försämrad kundmix har påverkat rörelseresultatet negativt. Electrolux började under juni månad genomföra selektiva prishöjningar på den brasilianska marknaden. Den konsolidering som skett bland flera återförsäljare på den brasilianska marknaden har påverkat mixen negativt. Därutöver har rörelseresultatet för kvartalet påverkats negativt av ökade kostnader för råmaterial.
Vitvaror Nordamerika Vitvarumarknaden i USA*
* Volym, förändring mot föregående år, %.
Vitvaror Latinamerika
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 945 | 2 035 | 3 691 | 3 701 | 7 679 |
| Rörelseresultat | 177 | 207 | 351 | 352 | 793 |
| Rörelsemarginal, % | 9,1 | 10,2 | 9,5 | 9,5 | 10,3 |
Australien och Nya Zeeland
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha ökat under andra kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år. Koncernens försäljning sjönk något framförallt som ett resultat av lägre volymer men också av fortsatt prispress på marknaden där den starka australiensiska dollarn har medfört att importerade produkter blivit mer konkurrenskraftiga.
Rörelseresultatet försämrades som en effekt av lägre försäljningspriser, en försämrad produktmix och ökade kostnader för råmaterial.
Sydostasien och Kina
Efterfrågan på marknaderna i Sydostasien och Kina uppskattas ha fortsatt att öka under andra kvartalet 2011 i jämförelse med motsvarande period föregående år. Electrolux försäljning på marknaderna i Sydostasien och Kina fortsatte att växa starkt. Verksamheten i Sydostasien visade fortsatt god lönsamhet.
Dammsugare och småapparater
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 794 | 1 966 | 3 724 | 3 902 | 8 422 |
| Rörelseresultat | 23 | 122 | 137 | 333 | 802 |
| Rörelsemarginal, % | 1,3 | 6,2 | 3,7 | 8,5 | 9,5 |
Marknadens efterfrågan på dammsugare i Europa minskade under andra kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan i Nordamerika ökade under kvartalet.
Koncernens försäljning ökade något under andra kvartalet jämfört med föregående år, framförallt som ett resultat av högre försäljningsvolymer av småapparater och en förbättrad produktmix. Försäljningsvolymerna av småapparater växte starkt i Latinamerika och Asien/Stillhavsområdet. Batteridammsugaren Ergorapido visade fortsatt god tillväxt liksom den nyligen i Nordamerika lanserade dammsugaren Airspeed.
Rörelseresultatet försämrades däremot, framförallt som ett resultat av högre produktkostnader, ökade satsningar inom småapparater och lägre försäljningspriser. Ökade kostnader för sourcade produkter och högre kostnader för råmaterial påverkade produktkostnaderna negativt under kvartalet. Electrolux har fortsatt att satsa på tillväxt inom flera produktkategorier för småapparater, vilket lett till ökade kostnader under kvartalet. Därutöver har lägre försäljningspriser påverkat rörelseresultatet negativt. Prispressen har varit fortsatt stark på flera marknader, framförallt i Latinamerika och Europa.
Professionella Produkter
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 491 | 1 730 | 2 869 | 3 231 | 6 389 |
| Rörelseresultat | 274 | 207 | 451 | 298 | 743 |
| Rörelsemarginal, % | 18,4 | 12,0 | 15,7 | 9,2 | 11,6 |
Marknadens efterfrågan på storköksutrustning bedöms ha minskat något under andra kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år, framförallt som en följd av en svagare marknad i Sydeuropa.
För att öka lönsamheten i Nordamerika lämnade koncernen under tredje kvartalet 2010 en återförsäljare för större köksprodukter. Exklusive denna strukturförändring minskade koncernens försäljning något som ett resultat av nedgången på marknaden i Sydeuropa.
En avyttring av en fastighet inom storköksutrustning påverkade rörelseresultatet positivt för andra kvartalet med cirka 90 Mkr. Exklusive ovanstående post av engångskaraktär försämrades rörelseresultatet för storköksutrustning något för andra kvartalet. Rörelseresultatet påverkades negativt av lägre projektförsäljning i Sydeuropa och ökade kostnader för råmaterial. Prisökningar har dock till stor del kompenserat för de ökade kostnaderna för råmaterial.
Efterfrågan på marknaden för professionell tvättutrustning bedöms ha ökat något under andra kvartalet och koncernens försäljningsvolymer ökade.
Rörelseresultatet har förbättratts tack vare prishöjningar och högre volymer. Prishöjningarna har motverkat högre kostnader för råmaterial. Försvagningen av den amerikanska dollarn har påverkat rörelseresultatet negativt då produkter tillverkats i Europa och exporterats till USA.
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet Dammsugare och småapparater Professionella Produkter
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten för andra kvartalet 2011 uppgick till 928 Mkr (2 821).
Kassaflödet för andra kvartalet följer det normala säsongsmönstret. Förändringar av rörelsekapitalet återspeglar säsongsmässig uppbyggnad av lager inför det normalt starkare andra halvåret.
Utlägg för det pågående omstruktureringsprogrammet och kostnadsbesparingsprogrammet uppgick till cirka –190 Mkr.
Investeringarna under andra kvartalet 2011 avsåg i huvudsak investeringar i nya produkter.
Utdelningen för 2010 på 1 850 Mkr betalades till aktieägarna under kvartalet.
Jämfört med föregående år har kassaflödet från den löpande verksamheten under andra kvartalet 2011 påverkats negativt av det lägre rörelseresultatet.
| Första | Första halvåret |
||
|---|---|---|---|
| Kv2 2011 | Kv2 2010 | 2011 | 2010 |
| 641 | 2 069 | 1 404 | 4 206 |
| 1 267 | 1 773 | –21 | 427 |
| –980 | –1 021 | –1 741 | –1 699 |
| 928 | 2 821 | –358 | 2 934 |
| –1 850 | –1 138 | –1 850 | –1 138 |
| 0 | 15 | 0 | 18 |
| –922 | 1 698 | –2 208 | 1 814 |
| halvåret |
Finansiell ställning
Koncernens egna kapital uppgick per den 30 juni 2011 till 19 473 Mkr (19 708), vilket motsvarar 68,41 kr (69,23) per aktie.
Nettoupplåning
| Mkr | 30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| Upplåning | 13 150 | 12 178 | 12 096 |
| Likvida medel | 11 835 | 12 674 | 12 805 |
| Nettoupplåning | 1 315 | –496 | –709 |
| Skuldsättningsgrad | 0,07 | –0,03 | –0,03 |
| Eget kapital | 19 473 | 19 708 | 20 613 |
| Eget kapital per aktie, kr | 68,41 | 69,23 | 72,41 |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,4 | 20,5 | 20,6 |
| Avkastning på eget kapital exklusive | |||
| jämförelsestörande poster, % | 10,4 | 22,7 | 24,4 |
| Soliditet, % | 31,9 | 31,5 | 33,9 |
Nettoupplåning
Nettoupplåningen uppgick till 1 315 Mkr (–496). Skuldsättningsgraden var 0,07 (–0,03). Soliditeten uppgick till 31,9% (31,5).
I juni 2011 tog Electrolux upp ett femårigt lån på 2 500 Mkr på obligationsmarknaden under sitt Euro Medium Term Note program (EMTN). Av obligationslånet löper 1 500 Mkr till fast ränta med en årlig kupong på 4,5% och 1 000 Mkr till rörlig ränta. Obligationen noteras på Luxemburg-börsen.
Under första halvåret 2011 amorterades långfristiga lån med 903 Mkr. Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 30 juni 2011 till 11 121 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,8 år, jämfört med 9 590 Mkr och 3,3 år vid utgången av 2010. Under 2011 och 2012 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 2 300 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 30 juni 2011 uppgick likvida medel, exklusive kortsiktiga kreditfaciliteter, till 11 835 Mkr (12 674).
Sedan 2005 har Electrolux en ej utnyttjad garanterad kreditfacilitet på 500 MEUR som förfaller 2012, och från och med tredje kvartalet 2010 ytterligare en outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 20 466 Mkr (19 751). Nettotillgångarna uppgick per den 30 juni 2011 till 20 788 Mkr (19 212). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick de genomsnittliga nettotillgångarna till 21 876 Mkr (21 165), motsvarande 23,0% (20,2) av nettoomsättningen.
Rörelsekapitalet per den 30 juni 2011 uppgick till –5 178 Mkr (–5 664), motsvarande –5,3% (–5,1) av den annualiserade nettoomsättningen.
Avkastningen på nettotillgångarna var 14,1% (25,3) och 13,2% (26,5) exklusive jämförelsestörande poster.
Kassaflöde och förändring av nettoupplåningen
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten
Förvärv av egyptiska Olympic Group
Electrolux har tecknat avtal med Paradise Capital om förvärv av dess 52-procentiga majoritetspost i den ledande vitvarutillverkaren i Egypten, Olympic Group Financial Investment Company S.A.E. (Olympic Group).
Electrolux kommer att lansera ett offentligt erbjudande om att förvärva samtliga aktier i Olympic Group till ett pris av 40,60 egyptiska pund (EGP) per aktie och har tecknat avtal med Paradise Capital om att förvärva dess majoritetspost om 52%. Det offentliga erbjudandet förväntas vara genomfört vid månadsskiftet juli/augusti 2011 och Olympic Groups resultat förväntas konsolideras i Electrolux under tredje kvartalet 2011. Olympic Groups aktie är noterad på den egyptiska börsen. Intentionen är att framöver avnotera bolaget från börsen.
Efter att det offentliga erbjudandet genomförts har Electrolux avtalat att sälja Olympic Groups ägarandel i de två intressebolagen Namaa och B-Tech till Paradise Capital. Båda bolagen är noterade på den egyptiska börsen. Aktierna i de två bolagen är enligt avtalet värderade till cirka 450 miljoner EGP (470 Mkr). Baserat på transaktionerna ovan kommer värderingen av eget kapital för Olympic Group, exklusive de två intressebolagen, att uppgå till cirka 2,0 miljarder EGP (2,1 Mdr kr). Olympic Group har en nettoskuld, inklusive minoritetsintressen, på cirka 740 miljoner EGP (780 Mkr), vilken kommer att ingå i transaktionen.
För att fortsatt dra nytta av den expertis som finns inom Paradise Capital kommer Electrolux att ingå ett sjuårigt managementavtal för att säkra fortsatt teknologi och managementsupport till Olympic Group mot en årlig avgift på 2,5% av Olympic Groups nettoomsättning.
Olympic Group har 7 300 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare. Olympic Groups försäljning 2010, exklusive Namaa och B-Tech, uppgick till cirka 2,3 miljarder EGP (2,5 Mdr kr) och det underliggande rörelseresultatet till cirka 265 miljoner EGP (280 Mkr), vilket motsvarar en marginal på 11% och ett nettoresultat på cirka 190 miljoner EGP (200 Mkr).
Olympic Group är en ledande tillverkare av vitvaror i Mellanöstern, med en volymandel av den egyptiska marknaden på cirka 30%. Electrolux och Olympic Group har under närmare 30 år utvecklat ett framgångsrikt affärssamarbete i regionen, vilket idag omfattar teknologi, komponentförsörjning, distribution och varumärkeslicensiering.
Övrigt
Jack Truong ny chef för Vitvaror Nordamerika
Jack Truong har utsetts till ny chef för Vitvaror Nordamerika. Han efterträder Kevin Scott som lämnar Electrolux efter åtta år i bolaget. Jack Truong kommer att rapportera till VD och koncernchef Keith McLoughlin och ingå i koncernledningen. Han tillträder den 1 augusti 2011.
Jack Truong kommer närmast från 3M där han haft flera ledande befattningar med placeringar i USA, Europa och Asien. 3M är ett världsledande företag inom produkter för sjukvård, personlig säkerhet, kontor och elektronik.
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970 tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.
Per den 30 juni 2011 uppgick antalet pågående mål till 2 663 (2 891) med totalt cirka 2 910 (cirka 3 180) käranden. Under andra kvartalet 2011 tillkom 226 nya mål med 226 käranden och 294 mål med cirka 294 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux kan tillkomma i framtiden. Det är inte möjligt att förutsäga vare sig antalet framtida mål eller antalet käranden som framtida mål kan innebära. Utgången av asbestkrav är dessutom i sig osäker och alltid svår att förutse. Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Omvandling av aktier
Enligt AB Electrolux bolagsordning har ägare till aktier av serie A rätt att få sådana aktier omvandlade till aktier av serie B. Under det första halvåret 2011 omvandlades, på begäran av aktieägare, 500 000 A-aktier till B-aktier.
Omvandling av aktier minskar det totala antalet röster i bolaget. Efter omvandlingen uppgår det totala antalet röster till 38 598 843.
Det totala antalet registrerade aktier i bolaget uppgår till 308 920 308 aktier, varav 8 563 125 är A-aktier och 300 357 183 är B-aktier, se tabell på sidan 12.
Den 30 juni 2011 ägde Electrolux 24 255 085 B-aktier, motsvarande 7,9% av totala antalet utestående aktier.
Flytt av tillverkning, jämförelsestörande poster, omstruktureringar 2007–2011
| Fabriksnedläggningar och neddragningar | Nedläggning | ||
|---|---|---|---|
| Torsvik | Sverige | Kompakta vitvaror | (Kv1 2007) |
| Nürnberg | Tyskland | Diskmaskiner, tvätt | (Kv1 2007) |
| maskiner och torktumlare | |||
| Adelaide | Australien | Diskmaskiner | (Kv2 2007) |
| Fredericia | Danmark | Spisar | (Kv4 2007) |
| Adelaide | Australien | Tvättmaskiner | (Kv1 2008) |
| Spennymoor | Storbritannien | Spisar | (Kv4 2008) |
| Changsha | Kina | Kylskåp | (Kv1 2009) |
| Scandicci | Italien | Kylskåp | (Kv2 2009) |
| S:t Petersburg | Ryssland | Tvättmaskiner | (Kv2 2010) |
| Motala | Sverige | Spisar | (Kv1 2011) |
| Webster City | USA | Tvättmaskiner | (Kv1 2011) |
| Alcalà | Spanien | Tvättmaskiner | (Kv1 2011) |
| Beslutade fabriksnedläggningar | Beräknad stängning | ||
|---|---|---|---|
| L'Assomption | Kanada | Spisar | (Kv4 2013) |
| Investering | Start | ||
| Porcia | Italien | Tvättmaskiner | (Kv4 2010) |
| Memphis | USA | Spisar | (Kv2 2012) |
Omstruktureringsprogrammet som startade 2004 har som mål att skapa en långsiktigt konkurrenskraftig produktion. När programmet är helt genomfört år 2011 kommer mer än hälften av vitvarorna att tillverkas i regioner med lägre kostnadsbas. De totala kostnaderna för programmet beräknas uppgå till cirka 8,5 Mdr kr och besparingarna beräknas uppgå till cirka 3,4 Mdr kr per år från 2013. Avsättningar för strukturåtgärder redovisas som jämförelsestörande poster inom rörelseresultatet.
7
Risker och osäkerhetsfaktorer
Electrolux förmåga att öka lönsamheten och avkastningen till aktieägarna bygger på tre grundstenar: innovativa produkter, starka varumärken och en kostnadseffektiv verksamhet. För att lyckas krävs ett effektivt och kontrollerat risktagande.
Electrolux har ett strukturerat och proaktivt sätt att följa och minska de viktigaste riskerna. Kapaciteten har tidigare justerats för att möta den svaga efterfrågan, rörelsekapitalet har strukturellt förbättrats, prisfokuseringen har ökat och inköpsprocessen av råmaterial har ytterligare förfinats.
Under 2010 stabiliserades efterfrågan på koncernens huvudmarknader. Kredittillgången har också förbättrats efter en period av turbulens på finansmarknaderna. Råmaterialpriserna uppvisade dock ett volatilt mönster och prispress rådde på koncernens huvudmarknader.
Utvecklingen inom koncernen påverkas starkt av ett antal omvärldsfaktorer, där de väsentligaste riskfaktorerna att hantera för närvarande är:
Variationer i efterfrågan
Efterfrågan på vitvaror påverkas av det allmänna konjunkturläget. En försämring av konjunkturläget kan medföra förutom lägre försäljningsvolymer också ofta att efterfrågan förskjuts till produkter med lägre priser där marginalerna generellt är lägre. På kort sikt minskar även kapacitetsutnyttjandet i tillverkningen. Den fortsatta utvecklingen av den globala ekonomin är en osäkerhetsfaktor framöver.
Priskonkurrens
På ett flertal av de marknader som Electrolux är verksamt är priskonkurrensen stark. Priskonkurrensen är särskilt påtaglig i de lägre prissegmenten och i produktkategorier med stor överkapacitet. Electrolux strategi, som är baserad på produktinnovation och varumärkesbyggande, strävar bland annat till att minimera och motverka priskonkurrens för de produkter som säljs. Prispress råder fortsatt på koncernens huvudmarknader.
Prisförändringar på råmaterial och komponenter
De råvaror som koncernen främst är exponerad mot är stål, plaster, koppar och aluminium. Bilaterala avtal används för att säkra prisrisken för stål. En del av inköpen av råvaror sker på löpande basis. Stor osäkerhet råder om den framtida utvecklingen av priserna på råvaror.
Valutaexponering
Electrolux globala närvaro med tillverkning och försäljning i ett flertal länder gör att valutaeffekterna balanseras till viss del. Den viktigaste valutapåverkan kommer från så kallade transaktionsflöden; när inköp och/eller produktion görs i en valuta och försäljning sker i en annan valuta. Koncernen använder valutaderivat för att säkra en del av den valutaexponering som uppstår. Valutasäkringen gör att de valutarörelser som sker idag till viss del får en fördröjd påverkan. De viktigaste valutorna för Electrolux-koncernen är USD, EUR, AUD, BRL och GBP. Generellt gynnas Electrolux resultat av en svag USD och EUR samt av en stark AUD, BRL och GBP.
Electrolux påverkas också av omräkningseffekter när koncernens försäljning och operativa resultat omräknas till SEK. Omräkningsexponeringen är främst relaterad till de valutor där koncernens största verksamheter finns, det vill säga i EUR och USD.
Kund- och leverantörsexponering
Electrolux har en noggrann process för kreditbedömning och uppföljning av återförsäljarnas finansiella situation. Hanteringen av krediter samt ansvar och befogenheter för kreditbeslut regleras i koncernens kreditpolicy. Kreditförsäkringar används i vissa fall för att reducera kreditriskerna.
Efter år av konjunkturnedgångar och osäkerhet på finansmarknaderna stabiliserades läget för koncernens återförsäljare och leverantörer under 2010.
Tillgång till finansiering
Electrolux har en låneförfalloprofil som innebär att cirka 2 300 Mkr i långfristiga lån kommer att förfalla till betalning under 2011 och 2012.
Sedan 2005 har Electrolux en ej utnyttjad garanterad kreditfacilitet på 500 MEUR som förfaller 2012 och från och med tredje kvartalet 2010 ytterligare en outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2010, www.electrolux.com/arsredovisningen2010.
Känslighetsanalys i bokslutet för 2010 Råvaruexponering 2010
| Risk | Förändring | Påverkan på resultatet före skatt, Mkr |
|---|---|---|
| Råmaterial | ||
| Stål | 10% | +/–900 |
| Plaster | 10% | +/–500 |
| Valutor¹) och räntor | ||
| USD/SEK | –10% | +601 |
| EUR/SEK | –10% | +319 |
| BRL/SEK | –10% | –314 |
| AUD/SEK | –10% | –273 |
| GBP/SEK | –10% | –202 |
| Räntenivå | 1 procentenhet | +/–60 |
1) Inklusive omräknings- och transaktionseffekter.
Stål, 37% Rostfritt stål, 8% Koppar och aluminium, 13% Plaster, 27% Övrigt, 15%
Electrolux köpte råvaror för cirka 20 miljarder kronor under 2010. Inköp av stål var den största enskilda kostnaden.
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för det första halvåret 2011 till 3 256 Mkr (2 729), varav 1 517 Mkr (1 517) avsåg försäljning till koncernbolag och 1 739 Mkr (1 212) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 966 Mkr (2 444) inklusive 816 Mkr (2 219) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 942 Mkr (2 390).
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 250 Mkr (146). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 5 924 Mkr jämfört med 5 266 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 14 196 Mkr, jämfört med 15 089 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2010 uppgick till 1 850 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 20.
Stockholm den 19 juli 2011
Keith McLoughlin Verkställande direktör och koncernchef
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2010.
Rapporten har ej blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Pressmeddelanden 2011
| 20 januari | Electrolux förstärker sin organisation för innovation | 29 april | Omvandling av aktier |
|---|---|---|---|
| och marknadsföring | 9 maj | Electrolux höjer ribban för hållbarhetsredovisning | |
| 2 februari | Bokslutsrapport 2010 samt koncernchef | 8 juni | Electrolux tar upp lån på obligationsmarknaden |
| Keith McLoughlins kommentar | 13 juni | Electrolux höjer priserna i Europa | |
| 17 februari | Keith McLoughlin och Ulrika Saxon föreslås som | 1 juli | Jack Truong utsedd till chef för Vitvaror Nordamerika |
| nya styrelseledamöter i AB Electrolux | 10 juli | Electrolux förvärvar Olympic Group | |
| 18 februari | Kallelse till årsstämma i AB Electrolux | ||
| 28 februari | Omvandling av aktier | ||
| 4 mars | Electrolux Årsredovisning för 2010 nu på | ||
| www.electrolux.com | |||
| 18 mars | Electrolux utsett till ett av världens mest etiska företag 2011 | ||
| 31 mars | Electrolux årsstämma 2011 | ||
| 1 april | Kommuniké från AB Electrolux årsstämma 2011 | ||
| 5 april | Ändring inom Electrolux affärsområdesrapportering |
27 april Delårsrapport januari-mars samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar
Styrelsen samt verkställande direktören och koncernchefen försäkrar att delårsrapporten för perioden januari–juni 2011 ger en rättvisande översikt av moderbolaget AB Electrolux och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 19 juli 2011
Marcus Wallenberg Styrelsens ordförande
Peggy Bruzelius Torben Ballegaard Sørensen Vice ordförande Styrelseledamot
Hasse Johansson John S. Lupo Styrelseledamot Styrelseledamot
Styrelseledamot Styrelseledamot
Ulrika Saxon Lorna Davis
Barbara Milian Thoralfsson Keith McLoughlin Styrelseledamot Styrelseledamot, verkställande direktör och koncernchef
Ola Bertilsson Gunilla Brandt Ulf Carlsson Styrelseledamot, Styrelseledamot, Styrelseledamot, personalrepresentant personalrepresentant personalrepresentant
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 143 | 27 311 | 47 579 | 52 444 | 106 326 |
| Kostnad för sålda varor Bruttoresultat |
–19 723 4 420 |
–21 308 6 003 |
–38 713 8 866 |
–40 860 11 584 |
–82 697 23 629 |
| Försäljningskostnader | –2 745 | –3 070 | –5 294 | –5 972 | –11 698 |
| Administrationskostnader | –1 018 | –1 468 | –2 301 | –2 808 | –5 428 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 88 | 12 | 170 | –1 | –9 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | –207 | 0 | –302 | –1 064 |
| Rörelseresultat | 745 | 1 270 | 1 441 | 2 501 | 5 430 |
| Marginal, % | 3,1 | 4,7 | 3,0 | 4,8 | 5,1 |
| Finansiella poster, netto | –49 | –1 | –108 | –21 | –124 |
| Resultat efter finansiella poster | 696 | 1 269 | 1 333 | 2 480 | 5 306 |
| Marginal, % | 2,9 | 4,6 | 2,8 | 4,7 | 5,0 |
| Skatt | –135 | –241 | –315 | –541 | –1 309 |
| Periodens resultat | 561 | 1 028 | 1 018 | 1 939 | 3 997 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 6 | 1 | –52 | 29 | 77 |
| Kassaflödessäkringar | –40 | –63 | 49 | –99 | –117 |
| Valutakursdifferenser | 593 | 413 | –272 | 90 | –1 108 |
| Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat | 20 | 13 | –42 | –5 | –30 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 579 | 364 | –317 | 15 | –1 178 |
| Periodens totalresultat | 1 140 | 1 392 | 701 | 1 954 | 2 819 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 561 | 1 028 | 1 018 | 1 939 | 3 997 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 1 140 | 1 392 | 701 | 1 954 | 2 819 |
| Resultat per aktie, kr | 1,97 | 3,61 | 3,58 | 6,81 | 14,04 |
| Efter utspädning, kr | 1,96 | 3,60 | 3,56 | 6,79 | 13,97 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,6 | 284,7 | 284,5 | 284,6 |
| Efter utspädning, miljoner | 286,0 | 285,7 | 286,2 | 285,6 | 286,0 |
Jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Avsättningar för strukturåtgärder och nedskrivningar | |||||
| Vitvarufabriken i L'Assomption, Kanada | – | – | – | – | –426 |
| Reduktion av bemanning inom Konsumentprodukter, Europa | – | – | – | – | –356 |
| Vitvarufabriken i Revin, Frankrike | – | –71 | – | –71 | –71 |
| Vitvarufabriken i Forli, Italien | – | –136 | – | –136 | –136 |
| Vitvarufabriken i Motala, Sverige | – | – | – | –95 | –95 |
| Återföring av outnyttjad reserv för strukturåtgärder | – | – | – | – | 20 |
| Totalt | – | –207 | – | –302 | –1 064 |
Koncernens balansräkning
| Mkr | 30 juni 2011 | 30 juni 2010 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 14 499 | 15 037 | 14 630 |
| Goodwill | 2 249 | 2 311 | 2 295 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 460 | 3 175 | 3 276 |
| Innehav i intresseföretag | 17 | 18 | 17 |
| Uppskjutna skattefordringar | 3 135 | 2 789 | 2 981 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 542 | 476 | 577 |
| Övriga anläggningstillgångar | 2 949 | 1 815 | 2 836 |
| Summa anläggningstillgångar | 26 851 | 25 621 | 26 612 |
| Varulager | 12 593 | 12 607 | 11 130 |
| Kundfordringar | 17 403 | 20 683 | 19 346 |
| Skattefordringar | 464 | 559 | 367 |
| Derivatinstrument | 225 | 455 | 386 |
| Omsättningstillgångar | 4 063 | 3 419 | 3 569 |
| Kortfristiga placeringar | 1 401 | 1 968 | 1 722 |
| Kassa och bank | 9 905 | 9 892 | 10 389 |
| Summa omsättningstillgångar | 46 054 | 49 583 | 46 909 |
| Summa tillgångar | 72 905 | 75 204 | 73 521 |
| Eget kapital och skulder Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare |
|||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | 319 | 1 829 | 636 |
| Balanserade vinstmedel | 14 704 | 13 429 | 15 527 |
| Summa eget kapital | 19 473 | 19 708 | 20 613 |
| Långfristig upplåning | 10 869 | 9 304 | 8 413 |
| Uppskjutna skatteskulder | 885 | 745 | 806 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 2 031 | 1 822 | 2 486 |
| Övriga avsättningar | 5 172 | 5 748 | 5 306 |
| Summa långfristiga skulder | 18 957 | 17 619 | 17 011 |
| Leverantörsskulder | 18 444 | 19 162 | 17 283 |
| Skatteskulder | 1 566 | 2 383 | 1 868 |
| Beslutad utdelning | 10 555 | 11 853 | 10 907 |
| Övriga skulder | 1 823 | 2 254 | 3 139 |
| Kortfristig upplåning | 359 | 532 | 483 |
| Derivatinstrument | 1 728 | 1 693 | 2 217 |
| Övriga avsättningar | 34 475 | 37 877 | 35 897 |
| Summa kortfristiga skulder | 72 905 | 75 204 | 73 521 |
| Summa eget kapital och skulder | |||
| Ansvarsförbindelser | 1 160 | 1 318 | 1 062 |
Aktier
| Antal aktier | Utestående A-aktier |
Utestående B-aktier |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2011 | 9 063 125 | 299 857 183 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| Omvandling av A-aktier till B-aktier | –500 000 | 500 000 | ||
| Aktier tilldelade ledande befattningshavare enligt långsiktiga incitamentsprogram |
– | – | ||
| Antal aktier per den 30 juni 2011 | 8 563 125 | 300 357 183 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| I % av antal aktier | 7,9% |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | 745 | 1 270 | 1 441 | 2 501 | 5 430 |
| Rörelseresultat | 806 | 849 | 1 567 | 1 665 | 3 328 |
| Avskrivningar | –91 | 0 | –170 | 0 | 4 |
| I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust | –194 | 84 | –415 | –68 | 294 |
| Omstruktureringsreserver | –12 | 26 | 9 | 33 | 73 |
| Aktierelaterad ersättning | –43 | 18 | –76 | 27 | –72 |
| Betalda finansiella poster, netto | –570 | –178 | –952 | 48 | –1 316 |
| Betald skatt | 641 | 2 069 | 1 404 | 4 206 | 7 741 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
|||||
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | –583 | –1 278 | –1 659 | –2 412 | –1 755 |
| Förändring av kundfordringar | 980 | 115 | 1 605 | –420 | –216 |
| Förändring av övriga omsättningstillgångar | –506 | –543 | –497 | –559 | –977 |
| Förändring av leverantörsskulder | 1 439 | 2 953 | 1 333 | 3 296 | 2 624 |
| Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar | –63 | 526 | –803 | 522 | 263 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 1 267 | 1 773 | –21 | 427 | –61 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 908 | 3 842 | 1 383 | 4 633 | 7 680 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Avyttringar av verksamheter | 103 | 0 | 208 | 0 | 7 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –741 | –765 | –1 281 | –1 203 | –3 221 |
| Aktivering av produktutveckling | –100 | –110 | –174 | –189 | –396 |
| Övrigt | –242 | –146 | –494 | –307 | –864 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –980 | –1 021 | –1 741 | –1 699 | –4 474 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| och investeringsverksamheten | 928 | 2 821 | –358 | 2 934 | 3 206 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | –6 | 210 | 309 | 1 062 | 1 306 |
| Förändring av kortfristiga lån | 204 | –1 146 | –31 | –1 691 | –1 768 |
| Långfristig nyupplåning | 2 500 | 0 | 2 500 | 6 | 380 |
| Amortering av långfristiga lån | –205 | –312 | –903 | –1 023 | –1 039 |
| Utdelning | –1 850 | –1 138 | –1 850 | –1 138 | –1 138 |
| Försäljning av aktier | 0 | 15 | 0 | 18 | 18 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 643 | –2 371 | 25 | –2 766 | –2 241 |
| Periodens kassaflöde | 1 571 | 450 | –333 | 168 | 965 |
| Kassa och bank vid periodens början | 8 209 | 9 200 | 10 389 | 9 537 | 9 537 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 125 | 242 | –151 | 187 | –113 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 9 905 | 9 892 | 9 905 | 9 892 | 10 389 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | 30 juni 2011 | 30 juni 2010 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 20 613 | 18 841 | 18 841 |
| Periodens totalresultat | 701 | 1 954 | 2 819 |
| Aktierelaterad ersättning | 9 | 33 | 73 |
| Försäljning av aktier | 0 | 18 | 18 |
| Beslutad utdelning | –1 850 | –1 138 | –1 138 |
| Totala transaktioner med aktieägare | –1 841 | –1 087 | –1 047 |
| Utgående balans | 19 473 | 19 708 | 20 613 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 30 juni 2011 | I % av annuali serad netto omsättning |
30 juni 2010 | I % av annuali serad netto omsättning |
31 dec. 2010 | I % av annuali serad netto omsättning |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 12 593 | 12,8 | 12 607 | 11,4 | 11 130 | 10,2 |
| Kundfordringar | 17 403 | 17,7 | 20 683 | 18,7 | 19 346 | 17,7 |
| Leverantörsskulder | –18 444 | –18,7 | –19 162 | –17,3 | –17 283 | –15,8 |
| Avsättningar | –8 931 | –9 263 | –10 009 | |||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader | –6 726 | –8 387 | –7 095 | |||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | –1 073 | –2 142 | –1 991 | |||
| Rörelsekapital | –5 178 | –5,3 | –5 664 | –5,1 | –5 902 | –5,4 |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 499 | 15 037 | 14 630 | |||
| Goodwill | 2 249 | 2 311 | 2 295 | |||
| Övriga anläggningstillgångar | 6 968 | 5 484 | 6 706 | |||
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar | 2 250 | 2 044 | 2 175 | |||
| Nettotillgångar | 20 788 | 21,1 | 19 212 | 17,4 | 19 904 | 18,2 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 20 466 | 21,5 | 19 751 | 18,8 | 19 545 | 18,4 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | ||||||
| exklusive jämförelsestörande poster | 21 876 | 23,0 | 21 165 | 20,2 | 20 940 | 19,7 |
Nyckeltal
| Första halvåret |
Första halvåret |
Helåret | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kv2 2011 | Kv2 2010 | 2011 | 2010 | 2010 | |
| Nettoomsättning, Mkr | 24 143 | 27 311 | 47 579 | 52 444 | 106 326 |
| Rörelseresultat, Mkr | 745 | 1 270 | 1 441 | 2 501 | 5 430 |
| Rörelsemarginal, % | 3,1 | 4,7 | 3,0 | 4,8 | 5,1 |
| EBITDA, Mkr | 1 551 | 2 119 | 3 008 | 4 166 | 8 758 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 1,97 | 3,61 | 3,58 | 6,81 | 14,04 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 14,1 | 25,3 | 27,8 |
| Avkastning på eget kapital, % | – | – | 10,4 | 20,5 | 20,6 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | – | – | 4,7 | 5,3 | 5,4 |
| Eget kapital per aktie, kr | – | – | 68,41 | 69,23 | 72,41 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 1 908 | 3 842 | 1 383 | 4 633 | 7 680 |
| Investeringar, Mkr | –741 | –765 | –1 281 | –1 203 | –3 221 |
| Nettoskuld, Mkr | – | – | 1 315 | –496 | –709 |
| Skuldsättningsgrad | – | – | 0,07 | –0,03 | –0,03 |
| Soliditet, % | – | – | 31,9 | 31,5 | 33,9 |
| Medeltal anställda | 49 926 | 51 181 | 50 251 | 51 371 | 51 544 |
| Exklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Rörelseresultat, Mkr | 745 | 1 477 | 1 441 | 2 803 | 6 494 |
| Rörelsemarginal, % | 3,1 | 5,4 | 3,0 | 5,3 | 6,1 |
| EBITDA, Mkr | 1 551 | 2 326 | 3 008 | 4 468 | 9 822 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 1,97 | 4,12 | 3,58 | 7,57 | 16,65 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 13,2 | 26,5 | 31,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | – | – | 10,4 | 22,7 | 24,4 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | – | – | 4,4 | 5,0 | 5,1 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, se sidan 16.
För definitioner, se sidan 21.
Nettoomsättning per affärsområde*
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 7 660 | 8 603 | 15 316 | 17 524 | 36 596 |
| Vitvaror Nordamerika | 7 544 | 9 308 | 14 272 | 16 613 | 30 969 |
| Vitvaror Latinamerika | 3 708 | 3 667 | 7 706 | 7 463 | 16 260 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 1 945 | 2 035 | 3 691 | 3 701 | 7 679 |
| Dammsugare och småapparater | 1 794 | 1 966 | 3 724 | 3 902 | 8 422 |
| Professionella Produkter | 1 491 | 1 730 | 2 869 | 3 231 | 6 389 |
| Övrigt | 1 | 2 | 1 | 10 | 11 |
| Totalt | 24 143 | 27 311 | 47 579 | 52 444 | 106 326 |
Rörelseresultat per affärsområde*
| Första halvåret |
Första halvåret |
Helåret | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | 2011 | 2010 | 2010 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 156 | 453 | 467 | 952 | 2 297 |
| Marginal, % | 2,0 | 5,3 | 3,0 | 5,4 | 6,3 |
| Vitvaror Nordamerika | 138 | 439 | 67 | 738 | 1 442 |
| Marginal, % | 1,8 | 4,7 | 0,5 | 4,4 | 4,7 |
| Vitvaror Latinamerika | 114 | 209 | 253 | 415 | 951 |
| Marginal, % | 3,1 | 5,7 | 3,3 | 5,6 | 5,8 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 177 | 207 | 351 | 352 | 793 |
| Marginal, % | 9,1 | 10,2 | 9,5 | 9,5 | 10,3 |
| Dammsugare och småapparater | 23 | 122 | 137 | 333,0 | 802,0 |
| Marginal, % | 1,3 | 6,2 | 3,7 | 8,5 | 9,5 |
| Professionella Produkter | 274 | 207 | 451 | 298 | 743 |
| Marginal, % | 18,4 | 12,0 | 15,7 | 9,2 | 11,6 |
| Totalt affärsområden | 882 | 1 637 | 1 726 | 3 088 | 7 028 |
| Marginal, % | 3,7 | 6,0 | 3,6 | 5,9 | 6,6 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | –137 | –160 | –285 | –285 | –534 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | –207 | 0 | –302 | –1 064 |
| Rörelseresultat | 745 | 1 270 | 1 441 | 2 501 | 5 430 |
* Beloppen för 2010 har omräknats i enlighet med den nya rapporteringsstrukturen, se sidan 17 och 19.
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv2 2011 | Kv2 2011 i jämförbara valutor |
Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2011 i jämförbara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –11,0 | –5,2 | –12,6 | –5,5 |
| Vitvaror Nordamerika | –19,0 | –3,2 | –14,1 | –0,9 |
| Vitvaror Latinamerika | 1,1 | 11,2 | 3,3 | 10,2 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | –4,4 | 0,3 | –0,3 | 2,7 |
| Dammsugare och småapparater | –8,7 | 2,0 | –4,6 | 5,3 |
| Professionella Produkter | –13,8 | –7,9 | –11,2 | –4,6 |
| Total förändring | –11,6 | –1,6 | –9,3 | –0,4 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv2 2011 | Kv2 2011 i jämförbara valutor |
Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2011 i jämförbara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –65,6 | –62,6 | –50,9 | –46,4 |
| Vitvaror Nordamerika | –68,6 | –67,6 | –90,9 | –89,5 |
| Vitvaror Latinamerika | –45,5 | –38,4 | –39,0 | –34,6 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | –14,5 | –13,5 | –0,3 | –1,7 |
| Dammsugare och småapparater | –81,1 | –76,6 | –58,9 | –54,3 |
| Professionella Produkter | 32,4 | 40,7 | 51,3 | 63,4 |
| Total förändring exklusive jämförelsestörande poster | –49,6 | –45,8 | –48,6 | –44,1 |
Växelkurser
| Kr | 30 juni 2011 | 30 juni 2010 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| AUD, snittkurs | 6,61 | 6,56 | 6,60 |
| AUD, slutet av perioden | 6,80 | 6,62 | 6,92 |
| BRL, snittkurs | 3,92 | 4,11 | 4,10 |
| BRL, slutet av perioden | 4,06 | 4,30 | 4,08 |
| CAD, snittkurs | 6,50 | 7,09 | 6,96 |
| CAD, slutet av perioden | 6,56 | 7,40 | 6,80 |
| EUR, snittkurs | 8,94 | 9,82 | 9,56 |
| EUR, slutet av perioden | 9,17 | 9,51 | 9,01 |
| GBP, snittkurs | 10,23 | 11,30 | 11,13 |
| GBP, slutet av perioden | 10,13 | 11,63 | 10,52 |
| HUF, snittkurs | 0,0331 | 0,0361 | 0,0346 |
| HUF, slutet av perioden | 0,0345 | 0,0333 | 0,0322 |
| USD, snittkurs | 6,35 | 7,38 | 7,20 |
| USD, slutet av perioden | 6,34 | 7,75 | 6,81 |
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2011 | 23 436 | 24 143 | 47 579 | ||
| 2010 | 25 133 | 27 311 | 26 326 | 27 556 | 106 326 | |
| Rörelseresultat | 2011 | 696 | 745 | 1 441 | ||
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 3,0 | |||
| 2011¹) | 696 | 745 | 1 441 | |||
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 3,0 | |||
| 2010 | 1 231 | 1 270 | 1 977 | 952 | 5 430 | |
| Marginal, % | 4,9 | 4,7 | 7,5 | 3,5 | 5,1 | |
| 2010¹) | 1 326 | 1 477 | 1 977 | 1 714 | 6 494 | |
| Marginal, % | 5,3 | 5,4 | 7,5 | 6,2 | 6,1 | |
| Resultat efter finansiella poster | 2011 | 637 | 696 | 1 333 | ||
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 2,8 | |||
| 2011¹) | 637 | 696 | 1 333 | |||
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 2,8 | |||
| 2010 | 1 211 | 1 269 | 1 901 | 925 | 5 306 | |
| Marginal, % | 4,8 | 4,6 | 7,2 | 3,4 | 5,0 | |
| 2010¹) | 1 306 | 1 476 | 1 901 | 1 687 | 6 370 | |
| Marginal, % | 5,2 | 5,4 | 7,2 | 6,1 | 6,0 | |
| Periodens resultat | 2011 | 457 | 561 | 1 018 | ||
| 2010 | 911 | 1 028 | 1 381 | 677 | 3 997 | |
| Resultat per aktie, kr²) | 2011 | 1,61 | 1,97 | 3,58 | ||
| 2011¹) | 1,61 | 1,97 | 3,58 | |||
| 2010 | 3,20 | 3,61 | 4,85 | 2,38 | 14,04 | |
| 2010¹) | 3,45 | 4,12 | 4,85 | 4,23 | 16,65 | |
1) Exklusive jämförelsestörande poster.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive Electrolux egna aktier.
Antal aktier före utspädning
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 2011 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 284,5 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 2011 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | ||
| 2010 | 284,5 | 284,6 | 284,7 | 284,7 | 284,6 | |
| Jämförelsestörande poster | ||||||
| Avsättningar för strukturåtgärder, nedskrivningar | 2011 | 0 | 0 | 0 | ||
| och realisationsförlust från avyttring, Mkr | 2010 | –95 | –207 | 0 | –762 | –1 064 |
Nettoomsättning per affärsområde och kvartal*
| Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 7 656 | 7 660 | 15 316 | ||
| 2010 | 8 921 | 8 603 | 9 395 | 9 677 | 36 596 |
| 2009 | 9 680 | 9 634 | 10 507 | 10 679 | 40 500 |
| 2011 | 6 728 | 7 544 | 14 272 | ||
| 2010 | 7 305 | 9 308 | 7 604 | 6 752 | 30 969 |
| 2009 | 8 398 | 9 058 | 8 136 | 7 102 | 32 694 |
| 2011 | 3 998 | 3 708 | 7 706 | ||
| 2010 | 3 796 | 3 667 | 3 810 | 4 987 | 16 260 |
| 2009 | 2 437 | 3 122 | 3 571 | 4 172 | 13 302 |
| 2011 | 1 746 | 1 945 | 3 691 | ||
| 2010 | 1 666 | 2 035 | 1 909 | 2 069 | 7 679 |
| 2009 | 1 533 | 1 787 | 1 746 | 1 971 | 7 037 |
| 2011 | 1 930 | 1 794 | 3 724 | ||
| 2010 | 1 936 | 1 966 | 2 106 | 2 414 | 8 422 |
| 2009 | 2 041 | 2 029 | 2 026 | 2 368 | 8 464 |
| 2011 | 1 378 | 1 491 | 2 869 | ||
| 2010 | 1 501 | 1 730 | 1 501 | 1 657 | 6 389 |
| 2009 | 1 727 | 1 850 | 1 629 | 1 923 | 7 129 |
Rörelseresultat per affärsområde och kvartal*
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 2011 | 311 | 156 | 467 | ||
| Marginal, % | 4,1 | 2,0 | 3,0 | |||
| 2010 | 499 | 453 | 919 | 426 | 2 297 | |
| Marginal, % | 5,6 | 5,3 | 9,8 | 4,4 | 6,3 | |
| 2009 | 112 | 255 | 903 | 642 | 1 912 | |
| Marginal, % | 1,2 | 2,6 | 8,6 | 6,0 | 4,7 | |
| Vitvaror Nordamerika | 2011 | –71 | 138 | 67 | ||
| Marginal, % | –1,1 | 1,8 | 0,5 | |||
| 2010 | 299 | 439 | 419 | 285 | 1 442 | |
| Marginal, % | 4,1 | 4,7 | 5,5 | 4,2 | 4,7 | |
| 2009 | –178 | 478 | 617 | 382 | 1 299 | |
| Marginal, % | –2,1 | 5,3 | 7,6 | 5,4 | 4,0 | |
| Vitvaror Latinamerika | 2011 | 139 | 114 | 253 | ||
| Marginal, % | 3,5 | 3,1 | 3,3 | |||
| 2010 | 206 | 209 | 202 | 334 | 951 | |
| Marginal, % | 5,4 | 5,7 | 5,3 | 6,7 | 5,8 | |
| 2009 | 34 | 133 | 296 | 346 | 809 | |
| Marginal, % | 1,4 | 4,3 | 8,3 | 8,3 | 6,1 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2011 | 174 | 177 | 351 | ||
| Marginal, % | 10,0 | 9,1 | 9,5 | |||
| 2010 | 145 | 207 | 242 | 199 | 793 | |
| Marginal, % | 8,7 | 10,2 | 12,7 | 9,6 | 10,3 | |
| 2009 | 15 | 51 | 147 | 165 | 378 | |
| Marginal, % | 1,0 | 2,9 | 8,4 | 8,4 | 5,4 | |
| Dammsugare och småapparater | 2011 | 114 | 23 | 137 | ||
| Marginal, % | 5,9 | 1,3 | 4,8 | |||
| 2010 | 211 | 122 | 167 | 302 | 802 | |
| Marginal, % | 10,9 | 6,2 | 7,9 | 12,5 | 9,5 | |
| 2009 | 75 | 84 | 238 | 366 | 763 | |
| Marginal, % | 3,7 | 4,1 | 11,7 | 15,5 | 9,0 | |
| Professionella Produkter | 2011 | 177 | 274 | 451 | ||
| Marginal, % | 12,8 | 18,4 | 15,7 | |||
| 2010 | 91 | 207 | 202 | 243 | 743 | |
| Marginal, % | 6,1 | 12,0 | 13,5 | 14,7 | 11,6 | |
| 2009 | 105 | 165 | 173 | 225 | 668 | |
| Marginal, % | 6,1 | 8,9 | 10,6 | 11,7 | 9,4 | |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | 2011 | –148 | –137 | –285 | ||
| 2010 | –125 | –160 | –174 | –75 | –534 | |
| 2009 | –125 | –139 | –140 | –103 | –507 | |
| Jämförelsestörande poster | 2011 | 0 | 0 | 0 | ||
| 2010 | –95 | –207 | 0 | –762 | –1 064 | |
| 2009 | –424 | 25 | 56 | –1 218 | –1 561 |
* Från och med första kvartalet 2011 rapporteras koncernens verksamhet inom dammsugare och mindre hushållsapparater som ett separat globalt affärsområde. Verksamheten har tidigare ingått i respektive affärsområdesregion inom konsumentprodukter. Det nya affärsområdets namn är Dammsugare och småapparater. Övriga affärsområden inom konsumentprodukter har bytt namn till Vitvaror.
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
31 dec. 2010 |
30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
31 dec. 2010 |
30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
31 dec. 2010 |
| Vitvaror Europa, | |||||||||
| Mellanöstern och Afrika | 25 734 | 27 810 | 27 481 | 17 585 | 20 550 | 20 668 | 8 149 | 7 260 | 6 813 |
| Vitvaror Nordamerika | 9 699 | 12 350 | 9 072 | 5 160 | 5 790 | 2 060 | 4 539 | 6 560 | 7 012 |
| Vitvaror Latinamerika | 8 242 | 7 107 | 7 228 | 4 769 | 3 961 | 4 082 | 3 473 | 3 146 | 3 146 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 3 894 | 3 838 | 3 920 | 1 852 | 1 900 | 1 900 | 2 042 | 1 938 | 2 020 |
| Dammsugare och småapparater | 4 029 | 3 972 | 4 057 | 2 474 | 2 326 | 2 334 | 1 555 | 1 646 | 1 723 |
| Professionella Produkter | 2 895 | 2 845 | 2 492 | 1 977 | 1 942 | 1 618 | 918 | 903 | 874 |
| Övrigt1) | 6 561 | 4 714 | 6 462 | 5 249 | 5 522 | 6 507 | 1 312 | –808 | –45 |
| Jämförelsestörande poster | 16 | –106 | 4 | 1 216 | 1 327 | 1 643 | –1 200 | –1 433 | –1 639 |
| Totalt operativa tillgångar och | |||||||||
| skulder | 61 070 | 62 530 | 60 716 | 40 282 | 43 318 | 40 812 | 20 788 | 19 212 | 19 904 |
| Likvida medel | 11 835 | 12 674 | 12 805 | — | — | — | — | — | — |
| Räntebärande fordringar | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Räntebärande skulder | — | — | — | 13 150 | 12 178 | 12 096 | — | — | — |
| Eget kapital | — | — | — | 19 473 | 19 708 | 20 613 | — | — | — |
| Totalt | 72 905 | 75 204 | 73 521 | 72 905 | 75 204 | 73 521 | — | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner.
Utveckling per affärsområde*
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 36 596 | 40 500 | 42 952 | 44 015 | 42 965 |
| Rörelseresultat | 2 297 | 1 912 | –303 | 1 861 | 2 575 |
| Rörelsemarginal, % | 6,3 | 4,7 | –0,7 | 4,2 | 6,0 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 30 969 | 32 694 | 29 836 | 30 412 | 32 694 |
| Rörelseresultat | 1 442 | 1 299 | 85 | 1 489 | 1 283 |
| Rörelsemarginal, % | 4,7 | 4,0 | 0,3 | 4,9 | 3,9 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 16 260 | 13 302 | 10 485 | 8 794 | 7 357 |
| Rörelseresultat | 951 | 809 | 645 | 462 | 291 |
| Rörelsemarginal, % | 5,8 | 6,1 | 6,2 | 5,3 | 4,0 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 7 679 | 7 037 | 6 049 | 6 080 | 5 803 |
| Rörelseresultat | 793 | 378 | 93 | 63 | –69 |
| Rörelsemarginal, % | 10,3 | 5,4 | 1,5 | 1,0 | –1,2 |
| Dammsugare och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 422 | 8 464 | 7 987 | 8 309 | 7 987 |
| Rörelseresultat | 802 | 763 | 764 | 747 | 562 |
| Rörelsemarginal, % | 9,5 | 9,0 | 9,6 | 9,0 | 7,0 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 6 389 | 7 129 | 7 427 | 7 102 | 6 941 |
| Rörelseresultat | 743 | 668 | 774 | 584 | 535 |
| Rörelsemarginal, % | 11,6 | 9,4 | 10,4 | 8,2 | 7,7 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 11 | 6 | 56 | 20 | 101 |
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | –534 | –507 | –515 | –369 | –602 |
| Totalt koncernen, exklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 | 103 848 |
| Rörelseresultat | 6 494 | 5 322 | 1 543 | 4 837 | 4 575 |
| Marginal, % | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 | 4,4 |
| Jämförelsestörande poster | –1 064 | –1 561 | –355 | –362 | –542 |
| Totalt koncernen, inklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 | 103 848 |
| Rörelseresultat | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 | 4 033 |
| Marginal, % | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 | 3,9 |
* Från och med första kvartalet 2011 rapporteras koncernens verksamhet inom dammsugare och mindre hushållsapparater som ett separat globalt affärsområde. Verksamheten har tidigare ingått i respektive affärsområdesregion inom konsumentprodukter. Det nya affärsområdets namn är Dammsugare och småapparater. Övriga affärsområden inom konsumentprodukter har bytt namn till Vitvaror.
Moderbolaget, resultaträkning
| Mkr | Kv2 2011 | Kv2 2010 | Första halvåret 2011 |
Första halvåret 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 476 | 1 400 | 3 256 | 2 729 | 5 989 |
| Kostnad för sålda varor | –1 112 | –1 064 | –2 400 | –2 003 | –4 506 |
| Bruttoresultat | 364 | 336 | 856 | 726 | 1 483 |
| Försäljningskostnader | –276 | –243 | –549 | –495 | –923 |
| Administrationskostnader | –220 | –200 | –367 | –383 | –620 |
| Övriga rörelseintäkter | 24 | 0 | 122 | 0 | 379 |
| Övriga rörelsekostnader | –10 | 9 | –10 | –95 | –106 |
| Rörelseresultat | –118 | –98 | 52 | –247 | 213 |
| Finansiella intäkter | 927 | 2 459 | 1 015 | 2 658 | 3 251 |
| Finansiella kostnader | –78 | 30 | –101 | 33 | –29 |
| Finansiella poster netto | 849 | 2 489 | 914 | 2 691 | 3 222 |
| Resultat efter finansiella poster | 731 | 2 391 | 966 | 2 444 | 3 435 |
| Bokslutsdispositioner | 7 | 6 | 15 | 7 | 55 |
| Resultat före skatt | 738 | 2 397 | 981 | 2 451 | 3 490 |
| Skatt | 21 | –43 | –39 | –61 | –283 |
| Periodens resultat | 759 | 2 354 | 942 | 2 390 | 3 207 |
Moderbolaget, balansräkning
| Mkr | 30 juni 2011 | 30 juni 2010 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 28 406 | 28 678 | 28 517 |
| Omsättningstillgångar | 17 437 | 21 420 | 19 944 |
| Summa tillgångar | 45 843 | 50 098 | 48 461 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 14 196 | 14 018 | 15 089 |
| Summa eget kapital | 18 758 | 18 580 | 19 651 |
| Obeskattade reserver | 613 | 677 | 629 |
| Avsättningar | 697 | 603 | 616 |
| Långfristiga skulder | 10 307 | 8 442 | 7 836 |
| Kortfristiga skulder | 15 468 | 21 796 | 19 729 |
| Summa eget kapital och skulder | 45 843 | 50 098 | 48 461 |
| Ställda säkerheter | 5 | 6 | 5 |
| Ansvarsförbindelser | 1 453 | 1 692 | 1 608 |
Fem år i sammandrag
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 | 103 848 |
| Rörelseresultat, Mkr | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 | 4 033 |
| Marginal, % | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 | 3,9 |
| Marginal, exkl. jämförelse | |||||
| störande poster, % | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 | 4,4 |
| Resultat efter finansiella poster, Mkr | 5 306 | 3 484 | 653 | 4 035 | 3 825 |
| Marginal, % | 5,0 | 3,2 | 0,6 | 3,9 | 3,7 |
| Marginal, exkl. jämförelse | |||||
| störande poster, % | 6,0 | 4,6 | 1,0 | 4,2 | 4,2 |
| Periodens resultat, Mkr | 3 997 | 2 607 | 366 | 2 925 | 2 648 |
| Resultat per aktie, kr | 14,04 | 9,18 | 1,29 | 10,41 | 9,17 |
| Genomsnittligt antal aktier | |||||
| efter återköp, miljoner | 284,6 | 284,0 | 283,1 | 281,0 | 288,8 |
| Utdelning, kr | 6,50 | 4,00 | – | 4,25 | 4,00 |
| Värdeskapande, Mkr | 3 772 | 2 884 | –1 040 | 2 053 | 2 202 |
| Avkastning på eget kapital, % | 20,6 | 14,9 | 2,4 | 20,3 | 18,7 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 27,8 | 19,4 | 5,8 | 21,7 | 23,2 |
| Skuldsättningsgrad | –0,03 | 0,04 | 0,28 | 0,29 | –0,02 |
| Investeringar, Mkr | 3 221 | 2 223 | 3 158 | 3 430 | 3 152 |
| Genomsnittligt antal anställda | 51 544 | 50 633 | 55 177 | 56 898 | 55 471 |
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäker samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoupplåning
Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad
Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar
Övriga nyckeltal
Resultat per aktie
Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar
Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar till resultatet för det andra kvartalet 2011
Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
Telefonkonferens
En telefonkonferens hålls den 19 juli 2011 klockan 15.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin, Jonas Samuelson, ekonomi- och finansdirektör och chef för Global Operations inom Vitvaror samt Peter Nyquist, Chef för Investor Relations och Finansiell Information.
En presentation av koncernens andra kvartal 2011 kommer att finnas tillgänglig på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 598 53, Sverige +44 (0) 20 3043 2436, Storbritannien och övriga Europa +1 866 458 4087, USA
Telefonkonferensen kan även avlyssnas på koncernens hemsida www.electrolux.com/webcast1
För mer information
Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information: +46 (0) 8 738 60 03.
Finansiell information om Electrolux är också tillgänglig på www.electrolux.com/ir
Kalender 2011
Finansiella rapporter 2011 Delårsrapport januari – september 28 oktober
Electrolux offentliggör denna information enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 19 juli 2011 klockan 08.00 (CET).