AI assistant
Electrolux — Audit Report / Information 2019
Mar 10, 2020
2907_rns_2020-03-10_9b9274d4-c976-48f1-9c93-b8bc0f424ca3.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer

Upptagande till handel av aktierna i Electrolux Professional AB på Nasdaq Stockholm

VIKTIG INFORMATION
För definitioner av vissa termer som används i detta prospekt, se "Vissa definitioner" på nästa sida.
Detta prospekt har upprättats med anledning av beslutet på AB Electrolux (publ) ("Electrolux") extra bolagsstämma som hölls den 21 februari 2020 om att dela ut aktierna i Electrolux Professional AB (publ) ("Electrolux Professional" eller "Bolaget") till Electrolux aktieägare samt Electrolux Professionals styrelses ansökan om notering av dessa aktier på Nasdaq Stockholm.
Detta prospekt har godkänts av Finansinspektionen i enlighet med Europaparlamentets och Rådets förordning (EU) 2017/1129 av den 14 juni 2017 om prospekt som ska offentliggöras när värdepapper erbjuds till allmänheten eller tas upp till handel på en reglerad marknad ("Prospektförordningen").
För prospektet gäller svensk rätt. Tvist med anledning av detta prospekt och därmed sammanhängande rättsförhållanden ska avgöras av svensk domstol exklusivt. Prospektet har även upprättats i en engelskspråkig version. Den engelska versionen innehåller vissa delar särskilt riktade till innehavare utanför Sverige, vilka inte är inkluderade i den svenska versionen. Vid eventuell avvikelse mellan språkversionerna ska den svenska versionen ha företräde.
Detta prospekt har upprättats med anledning av Electrolux Professionals ansökan om upptagande till handel av aktierna i Electrolux Professional på Nasdaq Stockholm och innehåller inte något erbjudande om att teckna eller på annat sätt förvärva aktier eller andra finansiella instrument i Bolaget, vare sig i Sverige eller någon annan jurisdiktion. Prospektet och därmed sammanhängande material får inte distribueras i eller till USA, Australien, Kanada, Japan eller någon annan jurisdiktion där sådan distribution skulle kräva ytterligare prospekt, registrering eller andra åtgärder än de som följer av svensk rätt eller annars strider mot reglerna i sådant land eller sådan jurisdiktion. Personer som mottar exemplar av detta prospekt måste informera sig om och följa sådana restriktioner. Åtgärder i strid med restriktionerna kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.
En investering i värdepapper är förenad med vissa risker (se avsnittet "Riskfaktorer"). När investerare fattar ett investeringsbeslut måste de förlita sig på sin egen bedömning av Electrolux Professional, inklusive föreliggande sakförhållanden och risker. Investerare får endast förlita sig på informationen i detta prospekt samt eventuella tillägg till detta prospekt. Ingen person är behörig att lämna någon annan information eller göra några andra uttalanden än de som finns i detta prospekt och, om så ändå sker, ska sådan information eller sådana uttalanden inte anses ha godkänts av Electrolux Professional och Electrolux Professional ansvarar inte för sådan information eller sådana uttalanden. Varken offentliggörandet av detta prospekt eller några transaktioner som genomförs med anledning härav ska anses innebära att informationen i detta prospekt är korrekt och gällande vid någon annan tidpunkt än per dagen för offentliggörandet av detta prospekt eller att det inte har förekommit någon förändring i Electrolux Professionals verksamhet efter nämnda dag. Om det sker väsentliga förändringar av informationen i detta prospekt kommer sådana förändringar att offentliggöras enligt bestämmelserna om tillägg till prospekt i Prospektförordningen.
Information till investerare i USA
Utdelningen av Electrolux Professionals aktier har inte registrerats och kommer inte att registreras enligt U.S. Securities Act från år 1933, i dess nuvarande lydelse ("Securities Act"). Electrolux Professionals aktier har varken godkänts eller underkänts av U.S. Securities and Exchange Commission ("SEC"), någon delstatlig värdepappersmyndighet i USA eller någon amerikansk tillsynsmyndighet. Inte heller har någon sådan myndighet bedömt eller uttalat sig om fördelarna med utdelningen av Electrolux Professionals aktier eller om riktigheten och tillförlitligheten av detta dokument. Att påstå motsatsen är en brottslig handling i USA.
Electrolux Professional kommer att förlita sig på ett undantag som tillhandahålls i regel 12g3-2(b) enligt U.S. Securities Exchange Act från 1934, i dess nuvarande lydelse, och kommer därför inte behöva registrera sina aktier hos SEC. Enligt regel 12g3-2(b) kommer Electrolux Professional att offentliggöra vissa dokument på sin hemsida. Dessa dokument kommer framför allt att bestå av engelskspråkiga versioner av Bolagets årsredovisningar, pressmeddelanden och viss annan information som har offentliggjorts i Sverige. Däremot kommer Electrolux Professional inte vara skyldigt att till SEC ge in årsredovisningar i enlighet med Form 20-F eller att tillhandahålla rapporter i enlighet med Form 6-K.
Electrolux Professionals aktier bör i allmänhet inte betraktas som värdepapper som är föremål för begränsningar ("restricted securities") i enlighet med Rule 144(a)(3) under Securities Act. Personer som erhåller värdepapper till följd av separationen av Electrolux Professional från Electrolux (andra än närstående) kan återsälja dem utan begränsning enligt Securities Act. En aktieägare som erhåller värdepapper och som är närstående till Electrolux Professional per dagen och vid tidpunkten för när separationen av Electrolux Professional från Electrolux verkställs eller som blir närstående därefter kommer att vara föremål för vissa amerikanska överlåtelsebegränsningar avseende de aktier som erhålls inom ramen för separationen.
Framåtriktad information
Prospektet innehåller viss framåtriktad information som återspeglar Electrolux Professionals aktuella syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som "avser", "bedömer", "förväntar", "kan", "planerar", "anser", "uppskattar" och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är avhängig framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och verkligt utfall kan komma att skilja sig väsentligen från vad som uttalas i framåtriktad information. Electrolux Professional åtar sig inte att uppdatera eller revidera framåtriktad information på grund av ny information, framtida händelser eller liknande annat än om det krävs av tillämplig lag.
Faktorer som kan medföra att Electrolux Professionals framtida resultat och utveckling avviker från vad som uttalas i framåtriktad information innefattar bland annat dem som beskrivs i avsnittet "Riskfaktorer". Framåtriktad information i detta prospekt gäller endast per dagen för prospektets offentliggörande.
Presentation av finansiell information
Viss finansiell och annan information som presenteras i prospektet har avrundats. Följaktligen överensstämmer inte siffrorna i vissa kolumner exakt med angiven totalsumma. Om inget annat anges har ingen information i detta prospekt reviderats eller granskats av en revisor.
Innehåll
| Sammanfattning | 4 |
|---|---|
| Riskfaktorer | 10 |
| Bakgrund och motiv | 23 |
| Information om utdelningen av aktierna i Electrolux Professional | 24 |
| Marknadsöversikt | 27 |
| Verksamhetsbeskrivning | 33 |
| Utvald historisk finansiell information | 51 |
| Kommentarer till den finansiella utvecklingen | 58 |
| Kapitalstruktur och annan finansiell information | 68 |
| Styrelse, koncernledning och revisor | 72 |
| Bolagsstyrning | 78 |
| Aktiekapital och ägarförhållanden | 83 |
| Legala frågor och kompletterande information | 86 |
| Vissa skattefrågor | 89 |
| Historisk finansiell information | F1 |
| Adresser | A2 |
Viktiga datum
| Sista dag för handel i Electrolux A- respektive B-aktie med rätt till utdelning av A- respektive B-aktier i |
|
|---|---|
| Electrolux Professional: 17 mars 2020 | |
| Electrolux A- respektive B-aktie samt amerikanska depåbevis handlas exklusive rätt till utdelning av A- respektive B-aktier i Electrolux Professional: 18 mars 2020 |
|
| Avstämningsdag för erhållande av A- respektive B-aktier i Electrolux Professional: 19 mars 2020 |
|
| Beräknad första dag för handel med Electrolux Professionals A- respektive B-aktie på |
|
| Nasdaq Stockholm: 23 mars 2020 |
Övrig information
| Kortnamn A-aktien: EPRO A | |
|---|---|
| Kortnamn B-aktien: EPRO B | |
| ISIN-kod A-aktien: SE0013720018 | |
| ISIN-kod B-aktien: SE0013747870 | |
| LEI-kod: 254900KI62Q46ZWD8084 |
Finansiell information
| Delårsrapport januari–mars 2020: 6 maj 2020 | |
|---|---|
| Delårsrapport januari–juni 2020: 24 juli 2020 | |
| Delårsrapport januari–september 2020: 30 oktober 2020 | |
| Delårsrapport januari–december 2020: 3 februari 2021 |
Vissa definitioner
I detta prospekt används följande definitioner:
- "Electrolux Professional" eller "Bolaget" avser, beroende på sammanhanget, Electrolux Professional AB (publ) (org. nr 556003-0354) eller den koncern vari Electrolux Professional AB (publ) är moderbolag.
- "Koncernen" avser Electrolux Professional AB (publ) och dess dotterbolag.
- "Electrolux" avser, beroende på sammanhanget, AB Electrolux (publ) (org. nr 556009-4178) eller den koncern vari AB Electrolux (publ) är moderbolag.
- "Electrolux-koncernen" avser AB Electrolux (publ) och dess dotterbolag.
- "Euroclear Sweden" avser Euroclear Sweden AB.
"Nasdaq Stockholm" avser, beroende på sammanhanget, den reglerade marknaden Nasdaq Stockholm eller Nasdaq Stockholm AB. "SEK", "EUR" and "USD" avser svenska kronor, euro respektive amerikanska dollar (Mdr avser miljarder, M avser miljoner och T avser tusen).
Sammanfattning
Inledning och varning
Detta prospekt har upprättats med anledning av upptagandet till handel av aktierna i Electrolux Professional AB (publ) (organisationsnummer 556003-0354), S:t Göransgatan 143, 112 17 Stockholm, på Nasdaq Stockholm. ISIN-koden för A-och B-aktierna är SE0013720018 respektive SE0013747870. Electrolux Professionals LEI-kod är 254900KI62Q46ZWD8084.
Detta prospekt godkändes av Finansinspektionen (med postadress Box 7821, 103 97 Stockholm, telefonnummer +46 (0)8 408 980 00 och hemsida ) i egenskap av behörig myndighet enligt Prospektförordningen den 10 mars 2020.
Denna sammanfattning bör betraktas som en introduktion till prospektet. Varje beslut om att investera i värdepapperen ska baseras på en bedömning av prospektet i dess helhet från investerarens sida. En investerare kan förlora hela eller delar av sitt investerade kapital. Om talan väcks i domstol angående informationen i prospektet kan den investerare som är kärande enligt nationell rätt bli tvungen att stå för kostnaderna för översättning av prospektet innan de rättsliga förfarandena inleds. Civilrättsligt ansvar kan endast åläggas de personer som har lagt fram sammanfattningen, inklusive översättningar av den, men endast om sammanfattningen är vilseledande, felaktig eller oförenlig med de andra delarna av prospektet eller om den inte, tillsammans med andra delar av prospektet, ger nyckelinformation för att hjälpa investerare när de överväger att investera i sådana värdepapper.
Nyckelinformation om emittenten
Vem är emittent av värdepapperen?
Electrolux Professional AB (publ) (organisationsnummer 556003-0354) är emittent av värdepapperen enligt detta prospekt. Electrolux Professionals styrelse har sitt säte i Stockholms kommun. Bolaget bildades i Sverige 1898 och är ett svenskt publikt aktiebolag som regleras av aktiebolagslagen (2005:551). Electrolux Professionals LEI-kod är 254900KI62Q46ZWD8084.
Huvudsaklig verksamhet
Electrolux Professional är en av de ledande globala leverantörerna av professionell utrustning och tjänster inom storkök, dryck och tvätt sett till omsättning och har en bred krets av kunder runt om i världen, från restauranger och hotell till hälso- och sjukvård, skolor och andra serviceinrättningar. Bolagets lösningar och produkter tillverkas vid tolv anläggningar i sju länder runt om i världen och säljs i cirka 110 länder. Per den 31 december 2019 hade Bolaget 3 624 anställda och huvudkontoret ligger i Stockholm.
Electrolux Professional har ett komplett utbud av lösningar inom storköks-, dryckes- och tvättutrustning, med produkter och tjänster som adresserar en rad olika kunders behov. Bolaget fokuserar på lösningar där det finns ett behov av högpresterande, tillförlitlig utrustning med stora krav på eftermarknadstjänster under utrustningens livscykel och där kunderna fokuserar på produktivitet och den totala ägandekostnaden. Bolaget strävar efter att underhålla, utveckla och stärka sina kundrelationer genom samarbete, innovation och hållbarhet till nytta för kunderna.
Electrolux Professional har lokal närvaro på relevanta globala marknader, vilket gör det möjligt att erbjuda en flexibel och effektiv organisation för såväl tillverkning som försäljning. Electrolux Professional har en flexibel leverantörskedja och en kostnadseffektiv tillverkning, vilket gör att Bolaget kan bedriva verksamheten effektivt över konjunkturcyklerna. Electrolux Professionals produkter säljs antingen genom distributörer och återförsäljare eller direkt till kunder, beroende på den regionala dynamiken.
Electrolux Professional har två segment: Food & Beverage (F&B) och Laundry. F&B erbjuder ett brett sortiment av utrustning för professionella lösningar inom storkök och dryck. Laundry erbjuder ett brett sortiment av utrustning för professionell tvättverksamhet. Utöver sina produkterbjudanden tillhandahåller de båda segmenten eftermarknadstjänster och lösningar.
Större aktieägare
Vid tidpunkten för detta prospekt är Electrolux Professional ett helägt dotterbolag till Electrolux. Ägarstrukturen i Electrolux Professional kommer initialt att vara densamma som i Electrolux på avstämningsdagen för den föreslagna utdelningen.1) Tabellen nedan visar Electrolux Professionals aktieägare som har ett direkt eller indirekt innehav som motsvarar fem procent eller mer av antalet aktier eller röster i Bolaget, under antagandet att utdelningen av aktier i Electrolux Professional hade genomförts med avstämningsdag den 28 februari 2020. Per den dagen hade Electrolux 52 360 aktieägare.
| Innehavare/förvaltare | Antal A–aktier | Antal B–aktier | Totalt antal aktier | Aktier, % | Röster, % |
|---|---|---|---|---|---|
| Investor | 6 420 771 | 44 365 641 | 50 786 412 | 17,7 | 30,1 |
| Swedbank Robur fonder | – | 22 745 457 | 22 745 457 | 7,9 | 6,3 |
| Alecta pensionsförsäkring | 500 000 | 21 925 098 | 22 425 098 | 7,8 | 7,5 |
| BlackRock, Inc. | – | 14 396 070 | 14 396 070 | 5,0 | 4,0 |
| Övriga aktieägare | 1 271 768 | 175 772 645 | 177 044 413 | 61,6 | 52,2 |
| Totalt | 8 192 539 | 279 204 911 | 287 397 450 | 100,0 | 100,0 |
Källa: Modular Finance och Euroclear Sweden.
Bolagets koncernledning
Av tabellen nedan framgår medlemmarna i Electrolux Professionals koncernledning per dagen för detta prospekt.
| Befattning |
|---|
| VD och koncernchef |
| CFO |
| SVP Investor Relations and Corporate Communication |
| Chief Human Resources Officer (CHRO) |
| SVP & GM APAC & MEA |
| SVP & GM Americas |
| SVP & GM Europe |
| SVP Product & Marketing |
| SVP Business Development |
| COO (Operations & R&D) |
Revisor
Deloitte AB (Rehnsgatan 17, 113 79 Stockholm) är Electrolux Professionals revisor, med auktoriserade revisorn Jan Berntsson som huvudansvarig revisor.
Finansiell nyckelinformation för emittenten
Den utvalda historiska finansiella informationen nedan har (utöver alternativa nyckeltal) hämtats från Electrolux Professionals reviderade sammanslagna finansiella information för räkenskapsåren 2017, 2018 och 2019 som har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards, såsom de har antagits av EU ("IFRS").
Sammanslagen rapport över totalresultat
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 281 | 8 666 | 7 723 |
| Rörelseresultat | 992 | 1 143 | 1 060 |
| Periodens resultat | 663 | 952 | 786 |
| Rörelsemarginal, %1) | 10,7 | 13,2 | 13,7 |
| Resultat per aktie (före utspädning), kr2) | 2,31 | 3,31 | 2,74 |
1) Alternativt nyckeltal.
2) Resultat per aktie har beräknats baserat på genomsnittligt antal utestående aktier i Electrolux under 2019 (287,4 miljoner aktier).
Sammanslagen balansräkning
| Mkr | 31 dec 2019 | 31 dec 2018 | 31 dec 2017 |
|---|---|---|---|
| Summa tillgångar | 8 035 | 7 576 | 5 874 |
| Summa eget kapital | 2 711 | 3 527 | 2 424 |
| Nettoskuld1) | 1 025 | –226 | –481 |
1) Alternativt nyckeltal.
Sammanslagen kassaflödesanalys
| 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| 1 118 | 904 | 1 031 |
| –702 | –833 | –984 |
| 6 795 | –337 | –599 |
| 7 211 | –266 | –552 |
Specifika nyckelrisker för emittenten
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till makroekonomiska faktorer och geopolitiska förhållanden
Efterfrågan på Electrolux Professionals produkter är beroende av det allmänna ekonomiska läget inom branschen för professionella produkter, vilket i sin tur påverkas av makroekonomiska faktorer i de länder och regioner där Electrolux Professional bedriver verksamhet. En väsentlig negativ ekonomisk utveckling eller politisk osäkerhet på de marknader där Electrolux Professional bedriver verksamhet skulle leda till en betydande branschomfattande nedgång i omsättning. En betydande negativ ekonomisk utveckling eller långvarig politisk osäkerhet på någon av dessa marknader skulle därför ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens nettoomsättning och resultat.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till sina tillverkningsenheter
Electrolux Professional har tolv tillverkningsenheter i sju länder och tillverkningen består av en kedja av processer där större avbrott och störningar skulle påverka Electrolux Professionals möjligheter att uppfylla sina åtaganden gentemot kunder negativt. Omfattande avbrott eller störningar till följd av sådana händelser skulle påverka Electrolux Professionals förmåga att tillverka produkter, vilket skulle ha en väsentlig negativ inverkan på dess verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Dessutom kan Electrolux Professional från tid till annan komma att omlokalisera eller överföra delar av sin produktionskapacitet till nya fabriker eller mellan befintliga fabriker. Omfattande störningar i verksamheten på någon av Koncernens tillverkningsanläggningar eller någon icke förutsedd omfattande försening vid överflyttning av tillverkning till nya anläggningar, vare sig det beror på tekniska problem eller problem med arbetskraften eller förseningar i fråga om godkännanden eller problem vid idrifttagandet, skulle leda till förseningar i leveranserna av produkter till kunder, ökade kostnader och minskade intäkter.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus
I slutet av december 2019 upptäcktes ett utbrott av ett nytt coronavirus (senare benämnt COVID-19) i staden Wuhan i Hubei-provinsen i Kina. Utbrottet av coronavirus i Kina har lett till myndighetsbeslut om att stänga ned städer och olika affärsverksamheter, vilket har påverkat Koncernens inköp från, och tillverkning i, Kina. I slutet av februari 2020 spreds även coronaviruset snabbt utanför Kina, där det största utbrottet utanför Asien inträffade i norra Italien, initialt med regionerna Lombardiet och Veneto som epicentrum och därefter spritt till andra regioner. Eftersom Electrolux Professionals operativa huvudkontor, inklusive en stor del av Koncernens ledning, tillverkningsenheter och ett logistikcenter, ligger i Pordenone i den angränsande regionen Friulien och Juliska Venetien finns det en risk att utbrottet av coronavirus i norra Italien kan ha en betydande negativ inverkan på Koncernens verksamhet samt tillverknings- och distributionskapacitet.
Hittills har utbrottet av coronavirus påverkat Koncernens försäljning negativt i Kina och Italien och förväntas påverka Electrolux Professional och dess slutmarknader under det första halvåret 2020. Det är dock högst sannolikt att utbrott av coronavirus kommer att inträffa även i andra delar av världen, även om spridningen och konsekvenserna för närvarande är mycket svåra att förutse. En förlängd osäkerhet och bristande kontroll över viruset kan ha flera negativa konsekvenser för Electrolux Professional och dess globala närvaro samt efterföljande påverkan på Koncernens kassaflöde, nettoomsättning och lönsamhet. Beroende på spridningen av coronaviruset är det också rimligt att anta att börser över världen kommer att vara mycket volatila och att aktiekurser kommer att vara föremål för extraordinära svängningar. Det finns således en risk att kursen på Electrolux Professionals aktie kommer att följa den allmänna marknadsvolatiliteten, oaktat Koncernens resultat och prestation, och minska i värde i betydande mån efter noteringen på Nasdaq Stockholm.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till råvaror, komponenter och råmaterial
På såväl global som lokal nivå är tillgången till, och priserna på, råvaror och komponenter föremål för betydande prisvariationer. Förändringar i råvarupriserna påverkar inköpskostnaderna och därmed Koncernens marginaler. Höjda energipriser har också en negativ inverkan på Koncernens kostnader. Vidare ökar tullar och andra handelsbegränsande åtgärder som omfattar råvaror som Electrolux Professional använder i produktionen, eller komponenter som ingår i Electrolux Professionals produkter, Electrolux Professionals produktionskostnader och har därmed en negativ effekt på dess resultat. Bristande tillgång på råvaror eller elektricitet skulle ha en negativ inverkan på Electrolux Professionals förmåga att tillverka produkter.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till marknadskonkurrens
Electrolux Professional är verksamt inom en konkurrensutsatt bransch som kännetecknas av branschstandarder i snabb förändring och kontinuerliga förbättringar av prestanda och produktegenskaper. För att hantera en konkurrensutsatt miljö kan Koncernen tvingas öka effektiviteten genom att sänka kostnaderna i värdekedjan ytterligare, till exempel på leverantörsnivå. Ökad konkurrens som tvingar Electrolux Professional att sänka sina priser för att behålla kunder och marknadsandelar skulle ha en negativ inverkan på dess marginaler och resultat. Om Electrolux Professional dessutom erfar en betydande minskning i ordervolymer eller intäkter eller förlorar viktiga eller stora kunder på grund av ökad konkurrens skulle det ha en betydande negativ inverkan på dess omsättning och resultat.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till compliance och bristande regelefterlevnad
Electrolux Professionals globala verksamhet exponerar Koncernen för risker relaterade till hållbarhetsfaktorer såsom mänskliga rättigheter, anställningsvillkor och korruption. Överträdelser av anti-korruptionslagstiftning som resulterar i omfattande böter eller andra straffrättsliga, civilrättsliga eller administrativa sanktioner eller som leder till att Electrolux Professional utesluts från att delta i offentliga upphandlingar ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professionals anseende, verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är därtill beroende av att dess medarbetare, leverantörer och andra utomstående följer gällande lagar och regler samt interna styrdokument och policyer. Överträdelser eller bristande efterlevnad av tillämpliga lagar och regler skulle påverka Electrolux Professionals verksamhet och anseende negativt. Om Electrolux Professionals interna kontroller och andra åtgärder för att garantera efterlevnad av lagar, regler, interna riktlinjer och policyer är otillräckliga finns det en risk att Koncernens anseende skadas och att Koncernen blir föremål för böter, viten och andra sanktioner och/eller föremål för civil- eller straffrättsligt ansvar.
Electrolux Professional är föremål för miljörelaterade risker
Electrolux Professionals tillverkning omfattas av ett stort antal internationella, nationella och lokala direktiv, lagar och förordningar avseende miljö, hälsa och säkerhet, inklusive sådana som avser lagring, hantering, bearbetning, transport och avlägsnande av miljöfarliga och giftiga material, uppförande och drift av anläggningarna och standarder avseende energieffektivitet samt utsläpp till luft, mark och vatten. Allvarliga fall av bristande efterlevnad eller tvister riskerar att leda till viten, straffavgifter eller skadestånd, eller till civil- eller straffrättsligt ansvar, vilket skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professionals anseende och verksamhet.
Electrolux Professional kan vidare hållas ansvarigt för att undersöka och sanera föroreningar och utsläpp vid Koncernens anläggningar samt på fastigheter som Electrolux Professional, eller bolag eller verksamheter som Koncernen har förvärvat eller gått samman med, äger eller tidigare har ägt, oavsett om
Electrolux Professional har orsakat föroreningen eller om den verksamhet som har orsakat föroreningen var laglig vid tidpunkten då föroreningen uppstod. Miljörisker kan vara betydande i samband med förvärv och avyttringar som omfattar fastigheter och tillverkningsanläggningar.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till rättsliga och administrativa förfaranden
Electrolux Professional är inblandat i tvister som uppstår inom ramen för den löpande verksamheten. Tvisterna kan bland annat röra påstådda fel i leveranser av varor och tjänster, garantiåtaganden, leverantörsavtal, arbetsrättsliga frågor, patent och andra immateriella rättigheter samt övriga frågor om rättigheter och skyldigheter som uppstår inom ramen för Koncernens verksamhet. Electrolux Professional kan också bli föremål för produktansvarskrav om någon av dess produkter påstås ha orsakat skada på egendom, personskada eller andra negativa konsekvenser (inklusive vid användning av produkter som innehåller komponenter som har erhållits från utomstående leverantörer). Tvister kan också uppstå i samband med samgåenden och förvärv. Tvister och utredningar kan visa sig kostsamma, vara tidskrävande och kan störa den normala verksamheten. De finansiella, anseendemässiga och rättsliga konsekvenserna av väsentliga tvister är osäkra och utgör en mycket betydande risk för Electrolux Professional, eftersom en ogynnsam utgång av sådana tvister eller utredningar skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är föremål för valutarisker
Electrolux Professionals lösningar och produkter tillverkas vid tolv anläggningar i sju länder runt om i världen och säljs i cirka 110 länder. Följaktligen är Koncernen exponerad för valutarisker. Med valutarisk avses risken att valutakursförändringar har en negativ effekt på Bolagets finansiella ställning, lönsamhet eller kassaflöde och omfattar transaktionsexponering och omräkningsexponering. Omfattande valutakursförändringar utgör en betydande risk för Electrolux Professional. Vidare utgör de utländska dotterbolagens nettotillgångar och -skulder en nettoinvestering i utländsk valuta som vid konsolidering ger upphov till en omräkningsdifferens. Denna exponering påverkar ibland Koncernens totalresultat och kapitalstruktur.
Electrolux Professional är föremål för likviditets- och finansieringsrisker
Electrolux Professional är föremål för likviditetsrisk för det fall Koncernen inte kan uppfylla betalningsåtaganden på grund av otillräckliga likvida medel, vilket i sin tur kan härröra från faktorer utanför Koncernens kontroll, däribland en kreditkris eller allvarliga negativa ekonomiska förhållanden i de länder där Koncernen bedriver verksamhet. Därutöver är Electrolux Professional föremål för risken att finansieringen av Koncernens kapitalbehov samt refinansiering av utestående lån försvåras eller fördyras i framtiden. Omfattande nedgångar i Koncernens kreditvärdighet eller lönsamhet, betydande höjningar av räntor och betydande minskningar i tillgången på krediter eller åtstramade villkor från långivare riskerar att begränsa Koncernens tillgång på kapital,
inklusive dess förmåga att uppta ytterligare lån och emittera aktier.
Electrolux Professional är föremål för kreditrisker
Kreditrisk vid finansiella transaktioner är risken att motparten inte kan uppfylla sina avtalsmässiga skyldigheter relaterade till Koncernens investeringar i likvida medel och derivat. Kreditrisker uppkommer också i samband med kundfordringar. Om Electrolux Professional är oförmöget att driva in kundfordringar från större kunder skulle det ha en negativ inverkan på Koncernens resultat. Fallissemang som är betydligt högre än förväntat eller förändringar i en viktig kunds finansiella situation skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens kreditförluster och, därmed, på dess likviditet, resultat och finansiella ställning.
De förväntade fördelarna med utdelningen av Electrolux Professional kanske inte realiseras
Det avsedda syftet med separationen av Electrolux Professional från Electrolux är att skapa långsiktigt aktieägarvärde och att öka fokus, kundnytta och utvecklingsmöjligheter för Electrolux Professional som fristående bolag. Det finns dock en risk att de förväntade fördelarna med utdelningen inte kommer att uppnås om de antaganden som beslutet att genomföra utdelningen bygger på visar sig vara felaktiga eller om de förväntade fördelarna eller de underliggande drivkrafterna har överskattats. Det finns också en risk att investerarnas vilja att investera direkt i Electrolux Professional är överskattad, vilket kan leda till att aktiepriset i Electrolux Professional utvecklas ogynnsamt efter noteringen av Bolagets aktier på Nasdaq Stockholm. I den utsträckning Electrolux Professional som fristående bolag ådrar sig ytterligare kostnader eller genererar lägre omsättning skulle dess verksamhet, finansiella ställning och resultat kunna påverkas negativt och de förväntade fördelarna från utdelningen skulle kanske inte realiseras.
Nyckelinformation om värdepapperen
Värdepapperens viktigaste egenskaper
Detta prospekt avser upptagande till handel av aktierna i Electrolux Professional AB (publ) på Nasdaq Stockholm av 8 192 539 A-aktier (ISIN-kod SE0013720018) och 279 204 911 B-aktier (ISIN-kod SE0013747870). Aktierna är utfärdade enligt svensk rätt, fullt betalda och denominerade i SEK. Kvotvärdet per aktie är 0,1 kr.
Per dagen för detta prospekt finns det 287 397 450 aktier, varav 8 192 539 A-aktier och 279 204 911 B-aktier i Electrolux Professional.
Rättigheter som sammanhänger mer värdepapperen
Varje A-aktie har en röst och varje B-aktie har en tiondels röst på bolagsstämman.
Om Bolaget beslutar om kontantemission eller kvittningsemission av A-aktier och B-aktier, ska innehavare av A-aktier och B-aktier ha företrädesrätt att teckna nya aktier av samma aktieslag i förhållande till det antal aktier innehavaren äger (primär företrädesrätt). Aktier som inte tecknas med primär företrädesrätt ska erbjudas samtliga aktieägare (sekundär företrädesrätt). Om antalet aktier för teckning med sekundär företrädesrätt är för lågt ska aktierna fördelas mellan tecknarna i förhållande till deras tidigare aktieinnehav och om detta inte är möjligt ska fördelningen ske genom lottning.
Ägare till A-aktie ska ha rätt att begära att A-aktie omvandlas till B-aktie. Begäran om omvandling, som ska vara skriftlig och ange hur många aktier som önskas omvandlande, ska göras hos Bolagets styrelse. Omvandlingen ska utan dröjsmål anmälas för registrering. Omvandlingen är verkställd när registrering har skett och anteckning i avstämningsregistret gjorts.
A-aktier och B-aktier har lika rätt till andel av Bolagets vinst och överskott vid likvidation. Rätt till utdelning tillkommer den som på den av bolagsstämman fastställda avstämningsdagen är registrerad aktieägare i den av Euroclear Sweden förda aktieboken.
Electrolux Professionals aktier är inte föremål för inskränkningar i den fria överlåtbarheten.
Utdelningspolicy
Electrolux Professionals mål är att utdelningen ska motsvara cirka 30 procent av årets resultat.
Var kommer värdepapperen att handlas?
Aktierna kommer att handlas på Nasdaq Stockholm. Kortnamnet för A- och B-aktierna kommer att vara EPRO A respektive EPRO B.
Vilka nyckelrisker är specifika för värdepapperen?
Aktiekursen kan vara volatil och kursutvecklingen är beroende av en rad faktorer
Eftersom en investering i aktier kan öka eller minska i värde finns det en risk att en investerare inte får tillbaka investerat kapital. Aktiekursens utveckling är beroende av en rad faktorer, varav en del är bolagsspecifika medan andra är knutna till aktiemarknaden som helhet. Det finns en risk att det inte vid var tidpunkt kommer att föreligga en aktiv och likvid marknad för handel i Electrolux Professionals aktier, vilket skulle påverka investerares möjligheter att få tillbaka investerat kapital. Detta utgör en betydande risk för enskilda investerare.
Electrolux Professionals förmåga att i framtiden lämna utdelning är beroende av flera faktorer
Utdelning får endast ske om det finns utdelningsbara medel hos Electrolux Professional och med ett sådant belopp att det framstår som försvarligt med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av eget kapital och Electrolux Professionals konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt för ett visst räkenskapsår. Vidare påverkas Electrolux Professionals möjligheter att lämna utdelning i framtiden av Koncernens framtida resultat, finansiella ställning, kassaflöden, rörelsekapitalbehov och andra faktorer. Det finns dock en risk att utdelningsbara medel inte finns tillgängliga under något enskilt räkenskapsår, vilket skulle minska avkastningen på en investerares investerade kapital.
Det finns en risk att det inte kommer att utvecklas en aktiv, likvid och fungerande marknad för handel i Electrolux Professionals aktier
Före noteringen på Nasdaq Stockholm finns ingen marknad för aktierna i Electrolux Professional. Följaktligen finns det en risk att en aktiv marknad för handel i aktierna inte kommer att utvecklas efter noteringen på Nasdaq Stockholm. Vidare finns det en risk att likviditeten i Electrolux Professionals A-aktie kommer att vara mer begränsad än i Electrolux Professionals B-aktie. Låg likviditet i A-aktien i Electrolux Professional skulle kunna medföra svårigheter att sälja A-aktier vid den tidpunkt som aktieägaren önskar eller till ett pris som skulle kunna erhållas om en gynnsam likviditetssituation rådde.
Nyckelinformation om upptagandet till handel på en reglerad marknad
På vilka villkor och enligt vilken tidplan kan jag investera i detta värdepapper?
Prospektet avser inte något erbjudande. Aktierna i Electrolux Professional delas ut till Electrolux aktieägare i proportion till varje aktieägares innehav i Electrolux på den av Electrolux styrelse bestämda avstämningsdagen för utdelningen (den 19 mars 2020). För varje A-aktie i Electrolux erhålls en A-aktie i Electrolux Professional och för varje B-aktie i Electrolux erhålls en B-aktie i Electrolux Professional.
Eftersom att prospektet inte avser något erbjudande kommer det inte att uppstå någon utspädningseffekt.
Upptagande till handel på Nasdaq Stockholm
Electrolux Professionals styrelse har ansökt om upptagande till handel av Bolagets A- och B-aktie på Nasdaq Stockholm. Nasdaq Stockholms bolagskommitté har den 5 mars 2020 beslutat att godkänna Electrolux Professionals ansökan om upptagande av Bolagets aktier till handel på Nasdaq Stockholm under förutsättning att vissa sedvanliga villkor uppfylls. Första dag för handel förväntas bli den 23 mars 2020.
Transaktionskostnader
De totala kostnaderna för den föreslagna uppdelningen av Electrolux-koncernen uppskattas uppgå till cirka 300 Mkr, inklusive projekt- och noteringskostnader om cirka 230 Mkr samt utländsk skatt om cirka 70 Mkr. Transaktionskostnader kommer huvudsakligen att bäras av Electrolux och Electrolux Professionals kostnader hänförliga till upptagandet till handel på Nasdaq Stockholm beräknas uppgå till cirka 2 Mkr.
Varför upprättas detta prospekt?
Bakgrund och motiv
Den 5 december 2019 offentliggjorde Electrolux förslaget att separera och dela ut affärsområdet Professionella Produkter till aktieägarna och notera Electrolux Professional på Nasdaq Stockholm. Den extra bolagsstämman i Electrolux den 21 februari 2020 beslutade att dela ut alla aktier i Electrolux Professional till Electrolux aktieägare. Första dag för handel i Electrolux Professionals aktie förväntas vara den 23 mars 2020.
Styrelsen och koncernledningen bedömer att en uppdelning av Electrolux-koncernen kommer att skapa betydande värde för aktieägarna över tid. De två verksamheterna har olika slutmarknader, kunder och drivkrafter för efterfrågan. En separation från Electrolux och en separat notering av aktierna i Electrolux Professional förväntas öka fokus, kundnytta och utvecklingsmöjligheter. Under ledning av en separat ledningsgrupp och styrelse samt med egen tillgång till kapital förväntas separationen även möjliggöra för Electrolux Professional att framgångsrikt kunna realisera sina strategier. Vidare är Electrolux och Electrolux Professional som separata bolag bättre positionerade för att möta de olika faktorer som driver efterfrågan och de utmaningar som ställs på deras respektive slutmarknader. En notering ger också nuvarande och nya investerare möjlighet att investera direkt i Electrolux Professional.
Väsentliga intressekonflikter
Electrolux Professionals finansiella rådgivare i samband med utdelningen och upptagandet till handel på Nasdaq Stockholm är Morgan Stanley. Morgan Stanley (samt till Morgan Stanley närstående företag) har från tid till annan inom ramen för den löpande verksamheten tillhandahållit, och kan i framtiden komma att tillhandahålla, olika bank-, finansiella-, investerings-, kommersiella och andra tjänster åt Electrolux Professional för vilka de erhållit, respektive kan komma att erhålla, ersättning.
Riskfaktorer
En investering i värdepapper är förenad med risk. Inför ett eventuellt investeringsbeslut är det viktigt att noggrant analysera de riskfaktorer som bedöms vara av betydelse för Electrolux Professional och aktiens framtida utveckling. Det gäller bland annat risker som är hänförliga till Electrolux Professionals verksamhet och bransch, legala risker, finansiella risker, risker relaterade till utdelningen av aktierna i Electrolux Professional samt risker relaterade till aktien och upptagandet till handel av aktier. Nedan beskrivs de riskfaktorer som för närvarande bedöms vara väsentliga för Electrolux Professional. Riskfaktorernas väsentlighet har bedömts på grundval av sannolikheten för deras förekomst och den förväntade omfattningen av deras negativa effekter. De riskfaktorer som för närvarande bedöms mest väsentliga presenteras först i varje kategori, medan riskfaktorerna därefter presenteras utan särskild rangordning. Redogörelsen nedan är baserad på information som är tillgänglig per dagen för detta prospekt.
Risker hänförliga till Electrolux Professional
Risker hänförliga till Electrolux Professionals verksamhet och bransch
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till makroekonomiska faktorer och geopolitiska förhållanden
Electrolux Professional är en global leverantör av professionella produkter inom segmenten storkök och dryck (Food & Beverage) och tvätt (Laundry) till en rad professionella kunder, däribland restauranger, hotell, skolor, företag, sjukhus och dagligvaruhandeln. Efterfrågan på Electrolux Professionals produkter är beroende av det allmänna ekonomiska läget inom branschen för professionella produkter, vilket i sin tur påverkas av makroekonomiska faktorer i de länder och regioner där Electrolux Professional bedriver verksamhet, däribland tillväxttakten i den globala och lokala ekonomin, sysselsättningsnivåer och hushållens disponibla inkomster, befolkningstillväxt och urbanisering, valutakursförändringar, tullar och andra handelsbegränsande åtgärder, råvarupriser och inflation.
En väsentlig negativ ekonomisk utveckling eller politisk osäkerhet på de marknader där Electrolux Professional bedriver verksamhet skulle leda till en betydande branschomfattande nedgång i omsättning. Till exempel är effekterna på den globala ekonomin från Brexit fortfarande osäkra och det finns en risk att Brexit skulle kunna få oförutsägbara konsekvenser för kreditmarknaderna, EU:s inre marknad och andra viktiga finans- och handelsrelationer. Dessutom kan det pågående utbrottet av ett nytt coronavirus (COVID-19) också påverka den allmänna ekonomiska utvecklingen, både globalt och regionalt, och ha en negativ inverkan på efterfrågan från Koncernens slutmarknader (se vidare "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus" nedan). Vidare har oljepriset sjunkit markant under det första kvartalet 2020. Betydande förändringar i oljepriset kan ha negativa effekter på den globala ekonomin. Den globala ekonomin har också påverkats av handelskonflikten mellan USA och Kina som har lett till handelshinder och ökade kostnader för branschen för professionella produkter. Dessutom
har den politiska oron i samband med demokratiprotesterna i Hongkong haft en negativ inverkan på det politiska och ekonomiska klimatet, särskilt i Sydostasien. Även Thailand har varit föremål för politisk instabilitet under flera år, vilket har lett till störningar i verksamheten i regionen. Mellanöstern är en annan region som på senare tid varit föremål för geopolitisk osäkerhet. Under 2019 härrörde 66 procent, 16 procent respektive 17 procent av Electrolux Professionals nettoomsättning från Europa, Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika respektive Amerika (vilka utgör Koncernens geografiska regioner). En betydande negativ ekonomisk utveckling eller långvarig politisk osäkerhet på någon av dessa marknader skulle därför ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens nettoomsättning och resultat.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till sina tillverkningsenheter
Electrolux Professional har tolv tillverkningsenheter i sju länder och tillverkningen består av en kedja av processer där större avbrott och störningar skulle påverka Electrolux Professionals möjligheter att uppfylla sina åtaganden gentemot kunder negativt. Electrolux Professionals tillverkningsenheter finns i Europa (Frankrike, Italien, Sverige och Schweiz), USA (Louisville, Kentucky) och Asien (Kina och Thailand), av vilka enheterna i Vallenoncello, Italien, Ljungby, Sverige och Rayong, Thailand, är de som står för den största andelen av Koncernens produktion. Detta exponerar Electrolux Professional för en rad olika risker som är mer eller mindre specifika för landet eller regionen i fråga. Dessa risker omfattar ogynnsam geopolitisk utveckling, extrema väderförhållanden och naturkatastrofer, brand, stöld, systemfel, mekaniska fel eller utrustningshaveri. Electrolux Professional har till exempel en tillverkningsenhet i Vallenoncello, Italien som ligger i en jordbävningszon. Epidemier eller pandemier, som exempelvis det pågående utbrottet av coronavirus, kan också påverka Koncernen tillverkningskapacitet (se vidare "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus" nedan). Omfattande avbrott eller störningar till följd av sådana händelser skulle påverka Electrolux Professionals förmåga att tillverka produkter, vilket skulle ha en väsentlig negativ inverkan på dess verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Dessutom kan Electrolux Professional från tid till annan komma att omlokalisera eller överföra delar av sin produktionskapacitet till nya fabriker eller mellan befintliga fabriker. Electrolux Professional har exempelvis för avsikt att slå ihop sina två fabriker i Thailand till en ny fabrik, som för närvarande håller på att uppföras. Överföring av produktionen från en anläggning till en annan samt uppförandet av nya fabriker är kostsamma och komplexa processer och medför risker för ytterligare störningar och förseningar under överförings- eller uppförandeperioden. Därutöver kommer Electrolux Professional under omlokaliseringen att vara beroende av kostnadseffektiva leveranser av komponenter och semifärdiga varor från leverantörer. Vidare riskerar Electrolux Professional att fortsätta att ådra sig ytterligare kostnader efter omlokaliseringsprocessen under den tid som den nya anläggningen är i uppstartsfas eller uppleva begränsningar i kapacitet, vilket kan påverka leveranser till kunder. Omfattande störningar i verksamheten på någon av Koncernens tillverkningsanläggningar eller någon icke förutsedd omfattande försening vid överflyttning av tillverkning till nya anläggningar, vare sig det beror på tekniska problem eller problem med arbetskraften eller förseningar i fråga om godkännanden eller problem vid idrifttagandet, skulle leda till förseningar i leveranserna av produkter till kunder, ökade kostnader och minskade intäkter. Det finns också en risk för att Electrolux Professional i framtiden inte kommer att kunna bygga nya fabriker eller göra investeringar i befintliga anläggningar på gynnsamma villkor eller effektivisera produktionen om det skulle behövas. Det är osäkert i vilken utsträckning sådana händelser kan komma att påverka Electrolux Professional och detta utgör en mycket betydande risk för Koncernens tillverkningskapacitet.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus
I slutet av december 2019 upptäcktes ett utbrott av ett nytt coronavirus (senare benämnt COVID-19) i staden Wuhan i Hubeiprovinsen i Kina. Den 30 januari 2020 klassificerade världshälsoorganisationen, WHO, utbrottet som ett "internationellt hot mot människors hälsa" (Eng. Public Health Emergency of International Concern). Fall av coronavirus har rapporterats i flera länder över hela världen, inklusive i Asien, Europa, Nordamerika, Sydamerika och Australien.
Utbrottet av coronavirus i Kina har lett till myndighetsbeslut om att stänga ned städer och olika affärsverksamheter, vilket har påverkat Koncernens inköp från, och tillverkning i, Kina. Eftersom Electrolux Professional köper in vissa komponenter från Kina och har en tillverkningsenhet i Shanghai (som var stängd under några veckor i januari och februari 2020) kan en förlängd nedstängning av den kinesiska industrin ha en betydande negativ inverkan på Koncernens inköp av komponenter och tillverkningskapacitet. Situationen kan även påverka efterfrågan i Kina och i närliggande regioner.
I slutet av februari 2020 spreds även coronaviruset snabbt utanför Kina, där det största utbrottet utanför Asien inträffade i norra Italien, initialt med regionerna Lombardiet och Veneto som epicentrum och därefter spritt till andra regioner, vilket föranledde nedstängning av städer, stängda skolor, universitet och offentliga inrättningar samt inställda offentliga evenemang. Eftersom Electrolux Professionals operativa huvudkontor (inklusive en stor del av Koncernens ledning) samt tillverkningsenheter och ett logistikcenter ligger i Pordenone i den angränsande regionen
Friulien och Juliska Venetien, och vissa leverantörer finns i norra Italien, finns det en risk att utbrottet av coronavirus i norra Italien kan ha en betydande negativ inverkan på Koncernens verksamhet samt tillverknings- och distributionskapacitet.
Hittills har utbrottet av coronavirus påverkat Koncernens försäljning negativt i Kina och Italien och förväntas påverka Electrolux Professional och dess slutmarknader under det första halvåret 2020. Det är dock högst sannolikt att utbrott av coronavirus kommer att inträffa även i andra delar av världen, även om spridningen och konsekvenserna för närvarande är mycket svåra att förutse. En förlängd osäkerhet och bristande kontroll över viruset kan ha flera negativa konsekvenser för Electrolux Professional och dess globala närvaro samt efterföljande påverkan på Koncernens kassaflöde, nettoomsättning och lönsamhet. Koncernen har på kort sikt beslutat att begränsa anställdas resande och sådana begränsningar kan behöva förlängas beroende på spridningen av coronaviruset, vilket exempelvis kan begränsa försäljnings-, marknadsförings- och serviceaktiviteter som utförs av Koncernen. Vidare kan en eventuell negativ inverkan på hotell- och restaurangbranschen till följd av exempelvis minskat resande, minskad konsumtion av mat och dryck utanför hemmet samt minskad turism leda till att kunder avstår från eller senarelägger investeringar, orders och projekt. Dessutom kan Electrolux Professional behöva anpassa verksamhet, lagernivåer och tillverkningsenheter efter minskad aktivitet och eventuella störningar i leverantörskedjan, vilket kan påverka flera funktioner negativt, inklusive försäljning, marknadsföring, distribution och tillverkning. Det finns också en risk att de åtgärder som den italienska regeringen offentliggjorde den 8 mars 2020 (och som utökades den 9 mars 2020) i syfte att begränsa coronaviruset, inklusive resebegränsningar inom Italien där endast arbetsrelaterade resor eller resor för brådskande familjeangelägenheter tillåts, samt eventuella liknande åtgärder som vidtas av andra länder, kan ha en betydande negativ inverkan på Koncernens tillverkningskapacitet. Ytterst kan coronaviruset också dämpa efterfrågan på Koncernens produkter.
Beroende på spridningen av coronaviruset är det också rimligt att anta att börser över världen kommer att vara mycket volatila och att aktiekurser kommer att vara föremål för extraordinära svängningar. Det finns således en risk att kursen på Electrolux Professionals aktie kommer att följa den allmänna marknadsvolatiliteten, oaktat Koncernens resultat och prestation, och minska i värde i betydande mån efter noteringen på Nasdaq Stockholm.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till råvaror, komponenter och råmaterial
På såväl global som lokal nivå är tillgången till, och priserna på, råvaror och komponenter föremål för betydande prisvariationer till följd av förändringar i tillgång och efterfrågan, transportkostnader, myndighetsregleringar och tullar, valutakursförändringar, priskontroller, inflation och det ekonomiska klimatet, liksom andra icke förutsedda omständigheter. Förändringar i råvarupriserna påverkar inköpskostnaderna och därmed Koncernens marginaler. Höjda energipriser har också en negativ inverkan på Koncernens kostnader. Vidare ökar tullar och andra handelsbegränsande åtgärder som omfattar råvaror som Electrolux Professional använder i produktionen, eller komponenter som ingår i Electrolux Professionals produkter, Electrolux Professionals produktionskostnader och har därmed en negativ effekt på dess
resultat. Bristande tillgång på råvaror eller elektricitet skulle ha en negativ inverkan på Electrolux Professionals förmåga att tillverka produkter.
Under 2019 köpte Electrolux Professional råvaror och komponenter för cirka 2,7 Mdr kr, varav cirka 0,12 Mdr kr avsåg råvaror som är direkt inköpta (ingår inte i komponenter). De råvaror som Koncernen köper direkt och i förhållande till vilka Koncernen är direkt exponerad för prisvariationer är framför allt kolstål och rostfritt stål. Som en statisk beräkning per den 31 december 2019 skulle en förändring i inköpspriserna med +/- 10 procent på direktköp av kolstål respektive rostfritt stål ha påverkat Koncernens resultat före skatt med cirka 10 Mkr. Priset på råvaror påverkar i sin tur priset på komponenter. Det innebär att betydande ökningar av inköpspriser på stål och andra viktiga råvaror samt komponenter har en negativ inverkan på Electrolux Professionals produktionskostnader och därmed dess resultat. Det finns en risk att möjligheterna att i framtiden helt eller delvis kompensera för ökade kostnader genom att höja priserna mot kunder är begränsade, vilket skulle förvärra de negativa konsekvenserna av sådana kostnadsökningar. Electrolux Professional kan också bli föremål för brist på elektriska komponenter, däribland kopplingsdon och mikrokretsar, vilket kan orsaka förseningar i produktionen. Det finns även en risk att kontraktuella säkringsåtgärder som vidtas av Koncernen i förhållande till råvaru- och råmaterialpriser inte är tillräckliga eller effektiva för att sänka kostnaderna hänförliga till ökade priser.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till marknadskonkurrens
Electrolux Professional är verksamt inom en konkurrensutsatt bransch som kännetecknas av branschstandarder i snabb förändring och kontinuerliga förbättringar av prestanda och produktegenskaper. Konkurrensfaktorer utgörs bland annat av försäljningspris, produktegenskaper och -kännetecken, prestanda och kvalitet, anseende, energieffektivitet och eftermarknadstjänster. Electrolux Professional konkurrerar med ett antal konkurrenter, inklusive, bland andra, Ali Group, Alliance Laundry Systems, Marmon Group, Middleby, Rational och Welbilt, varav flera har starka varumärken och stor finansiell kapacitet. Flera av dessa konkurrenter är verksamma globalt och är stora, väletablerade bolag. För att hantera en konkurrensutsatt miljö kan Koncernen tvingas öka effektiviteten genom att sänka kostnaderna i värdekedjan ytterligare, till exempel på leverantörsnivå. Ökad konkurrens som tvingar Electrolux Professional att sänka sina priser för att behålla kunder och marknadsandelar skulle ha en negativ inverkan på dess marginaler och resultat. Om Electrolux Professional dessutom erfar en betydande minskning i ordervolymer eller intäkter eller förlorar viktiga eller stora kunder på grund av ökad konkurrens skulle det ha en betydande negativ inverkan på dess omsättning och resultat. Det är osäkert i vilken utsträckning marknadskonkurrensen kan komma att påverka Electrolux Professional och detta utgör en mycket betydande risk för Koncernens nettoomsättning och marginaler.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till försäljningsavtal och garantiåtaganden
Electrolux Professional säljer produkter både direkt till kunder och indirekt genom ett globalt nätverk av återförsäljare och distributörer. Koncernen erbjuder också helhetslösningar (som inbegriper design, integrering, anpassning och service) som inkluderar utrustning för mat, dryck och tvätt på samma ställe där uppdraget kan pågå i flera månader. Sådana projekt exponerar Electrolux Professional för risker och kräver, i synnerhet vid direktförsäljning, projektplanering och -kontroll samt övervakning för att säkerställa att åtaganden och bedömningar beträffande projektkostnader och -intäkter utgör en tillfredsställande grund för redovisning av intäkter, kostnader och lönsamhet. Avtal och projekt med fastpriskomponenter medför också risker, eftersom sådana komponenter innebär att Electrolux Professional accepterar ett pris för uppdraget som bygger på särskilda villkor och bedömningar av slutkostnaden för uppdraget vid den tidpunkt då avtalet ingås, varvid Electrolux Professional åtar sig de huvudsakliga riskerna hänförliga till projektets genomförande. Ett exempel på ett omfattande projekt är OS i Sotji i Ryssland 2014, där Electrolux Professional tillsammans med återförsäljare tillhandahöll storköks- och tvättlösningar till OS-byn och mediacentren samt levererade utrustning till idrottarnas stugor och hotell. Projektet omfattade 6 000 produkter och 100 lastbilslaster med utrustning för att servera i genomsnitt 30 000 måltider och tvätta 20 000 kg tvätt per dag. Det finns en risk att Electrolux Professional misslyckas med att på ett korrekt sätt bedöma kostnaderna för att utföra ett projekt, vilket skulle ha en väsentlig negativ inverkan på marginaler. Projekt som kräver omfattande initiala investeringar i utveckling och produktion skulle också påverka Electrolux Professionals kassaflöden negativt.
På sedvanligt sätt inom branschen omfattas vissa av de sålda produkterna av en garanti som ingår i priset och som gäller under en i förväg fastställd period (vanligtvis ett till två år). Det vanligaste garantiåtagandet för Electrolux Professional är att ersätta en felaktig komponent enligt lag eller marknadspraxis. I enlighet med IFRS beräknas avsättningar för garantier på grundval av historiska uppgifter om bland annat omfattningen av åtgärder och reparationskostnader. Per den 31 december 2019 uppgick Electrolux Professionals avsättningar för garantiåtaganden till 245 Mkr. Avsättningar för garantier innebär uppskattningar av resultatet av krav till följd av felaktiga produkter. Bolaget måste göra bedömningar av de sannolika nivåerna av returnerade varor och kostnaderna för att ersätta felaktiga produkter. Om dessa beräkningar och antaganden är avsevärt felaktiga eller om Electrolux Professional måste möta omfattande garantiåtagande skulle det ha en negativ inverkan på Koncernens resultat och finansiella ställning. Det skulle också kunna ha en negativ inverkan på Koncernens försäkringspremier och självrisk (se "Electrolux Professional är föremål för försäkringsrelaterade risker" nedan).
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till produktutveckling och andra produktrelaterade risker
Branschen för professionella produkter kännetecknas av ett behov av att erbjuda produkter som möjliggör hög produktivitet i en miljö med hög belastning på produkterna i kombination med tekniska krav som ständigt förändras, vilket påverkar både hårdvara och mjukvara. I likhet med många andra kommersiella miljöer har branschen för professionella produkter den senaste tiden upplevt en ökad efterfrågan på tydliga krav kring problemlösning, förutsägbara beteenden, dataanalys och artificiell intelligens. Alla dessa krav syftar till att tillgodose behov hänförliga till att kontrollera den totala ägandekostnaden, volatilitet i verksamheten och relaterade kostnader samt portföljförvaltning (till exempel operatörer med flera försäljningsställen). I den här miljön är produktutveckling och produktförbättringar kritiska faktorer för att upprätthålla marginaler och möjliggöra försäljningstillväxt inom alla Koncernens produktlinjer. Electrolux Professional måste således fortlöpande utveckla och förbättra sina produkter i linje med kundkrav, branschtrender och viktig marknadskaraktäristika. Produktutveckling och innovation kräver också att ledningen lägger ner mycket tid samt stora ekonomiska och andra resurser på forskning och utveckling. Under 2019 uppgick exempelvis Electrolux Professionals kostnader för forskning och utveckling till 438 Mkr. Dessutom skräddarsyr Electrolux Professional ibland de produkter Bolaget utvecklar utifrån en särskild kunds önskemål eller krav. Om en sådan kund väljer att avsluta sin relation med Koncernen eller inte längre efterfrågar den kundanpassade produkten finns det en risk att Electrolux Professional inte kommer att kunna sälja eventuellt överblivet lager av den kundanpassade produkten samt att investeringarna och arbetet med produktutveckling har gjorts i onödan. Om Electrolux Professional skulle misslyckas med sin produktutveckling eller produktförbättring, till exempel genom att inte introducera nya funktioner och egenskaper i rätt tid, riskerar Koncernen att inte kunna ta tillvara ytterligare tillväxtmöjligheter genom att utveckla hållbara och innovativa lösningar med konkurrenskraftiga driftskostnader, vilket skulle leda till minskad omsättning och försämrade marginaler.
Därutöver är de flesta av Electrolux Professionals produkter och produktlinjer, däribland kylskåp, spisar, diskmaskiner, dryckesbehållare, kaffemaskiner och tvättmaskiner, föremål för regleringar om grundläggande hälso- och säkerhetskrav för de produkter som släpps ut på marknaden (t.ex. Maskindirektivet (2006/42/EG), Lågspänningsdirektivet (2014/35/EU), Direktivet om elektromagnetisk kompatibilitet (2014/30/EU), RoHS-direktivet (2011/65/EU), Förordningen om anordningar för förbränning av gasformiga bränslen ((EU) 2016/426), Förordningen om material och produkter avsedda att komma i kontakt med livsmedel ((EU) 1935/2004) samt Förordningen om god tillverkningssed när det gäller material och produkter avsedda att komma i kontakt med livsmedel ((EU) 2023/2006) samt i förekommande fall, internationella och nationella motsvarigheter. Electrolux Professionals verksamhet ställer således krav på upprättande och efterlevnad av interna rutiner inom samtliga Koncernens marknader och i alla regioner för att säkerställa efterlevnad av kraven för dess produkter. Om någon av Electrolux Professionals produkter skulle ha brister som leder till allvarliga olyckor eller ohälsa finns det en risk att behöriga myndigheter fattar beslut om att förbjuda försäljningen eller att leverantören tvingas återkalla produkterna från marknaden eller lämna varningsinformation. Om Electrolux Professional inte följer sådana krav riskerar Koncernen även böter och krav från kontraktsparter och utomstående. Om en produkt orsakar personskada eller skador på egendom skulle Electrolux
Professional också kunna tvingas återkalla produkten eller ställas inför produktansvarsanspråk. Om en komponent i en produkt som levereras till en kund har en brist som påverkar säkerheten kan det dessutom krävas att Electrolux Professional ersätter komponenten. Väsentliga sådana produktåterkallelser eller produktansvarsanspråk skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professionals verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till leverantörer, återförsäljare och distributörer samt andra utomstående
Electrolux Professionals tillverkningsprocess är beroende av tillgången på, och leverans i tid av, komponenter och råvaror, vilka i första hand köps in från tredjepartsleverantörer. Vissa viktiga delar, produkter samt patenterade och kundanpassade komponenter, däribland mangelband, glasluckor till tvättmaskiner, magnetroner, och transformatorer, finns bara tillgängliga från en enda leverantör eller ett begränsat antal leverantörer. Om sådana leverantörer upphör med eller avbryter produktionen eller leveranser eller annars misslyckas med att leverera sådana komponenter till Koncernen finns det en risk att Electrolux Professional är oförmöget att få tag i dessa produkter eller patenterade och kundanpassade komponenter under en viss tidsperiod, vilket skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens förmåga att tillverka en viss typ eller viss kategori av produkter. Om Electrolux Professional tvingas byta ut eller inleda samarbete med en ny leverantör riskerar det också leda till betydande kostnader och arbete att utvärdera och godkänna en ny aktör samt att det kan bli svårt för Electrolux Professional att köpa eller få tag på råvaror, produkter samt patenterade och kundanpassade komponenter inom rimlig tid eller till acceptabel kostnad.
Electrolux Professional säljer sina produkter både genom egna försäljningsenheter samt genom externa återförsäljare och distributörer över hela världen. På vissa marknader och inom vissa produktkategorier förlitar sig Koncernen på ett begränsat antal sådana externa återförsäljare och distributörer. Inom segmentet Laundry i Nordamerika säljer exempelvis Koncernen huvudsakligen sina produkter genom en distributör. Om Electrolux Professionals avtal med dessa parter skulle avslutas, ändras eller omförhandlas på ett ogynnsamt sätt finns det en risk att Koncernens försäljningskapacitet skulle påverkas negativt under en viss tidsperiod, i synnerhet om en sådan uppsägning eller ogynnsam ändring avser en större distributör eller återförsäljare. Om Electrolux Professional skulle tvingas byta ut eller inleda samarbete med en ny återförsäljare eller distributör riskerar det också leda till betydande kostnader och arbete att utvärdera och godkänna en ny aktör samt att det kan bli svårt att hitta en återförsäljare eller distributör med motsvarande försäljningsförmåga.
Vidare har Electrolux Professional ett omfattande globalt Customer Care-nätverk med ungefär 10 000 auktoriserade tekniska experter och mer än 2 000 servicepartners (både egen personal och externa parter) i ungefär 110 länder som tillhandahåller förebyggande och korrigerande serviceunderhåll samt erbjuder reservdelar, förbrukningsvaror och kemikalier. Electrolux Professional är således beroende av sådana oberoende parters utförande och deras kontraktuella åtaganden när det gäller kvalitet, försäljning och leveranstid samt att de uppfyller Electrolux
Professionals riktlinjer och andra branschstandarder när det gäller bland annat miljö, arbetsmiljö, anti-korruption, mänskliga rättigheter och affärsetik. Det finns dock en risk att sådana aktörer drabbas av finansiella svårigheter, blir insolventa eller försätts i konkurs, eller till följd av geopolitiska faktorer eller katastrofer misslyckas med sitt försäljningsarbete, inte levererar i tid eller i enlighet med den kostnadsstruktur och kvalitet som de har åtagit sig, eller på annat sätt inte följer tillämpliga riktlinjer eller branschstandarder. Exempelvis kan det pågående utbrottet av coronavirus ha en negativ inverkan på Koncernens leverantörskedja (se vidare "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus" ovan). Om Electrolux Professional misslyckas med sin bedömning och utvärdering av sådana aktörer, eller om sådana aktörer inte kan uppfylla sina åtaganden gentemot Koncernen, finns det en risk att detta har en väsentlig negativ inverkan på Koncernens anseende, verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till IT och cybersäkerhet
Electrolux Professional måste upprätthålla en välfungerande IT-infrastruktur för att säkerställa kontinuitet och förbättra effektiviteten i verksamheten och kommunicera med kunderna samt för att bibehålla finansiell precision och effektivitet. Cyberattacker, IT-systemavbrott, inklusive avbrott i leverantörers eller andra utomstående parters IT-system, riskerar att ge upphov till störningar i Koncernens verksamhet genom att orsaka transaktionsfel, ineffektivitet i databearbetning, förseningar eller annulleringar av kundordrar, förlust av kunder, försämringar i tillverkning eller leverans av produkter eller andra verksamhetsstörningar. Ett betydande IT-systemavbrott eller säkerhetsintrång skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professionals verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Stora delar av Electrolux Professionals IT-miljö är outsourcad till utomstående IT-leverantörer. Electrolux Professional har exempelvis tecknat avtal med en leverantör av datacenterinfrastruktur och migrerat sin infrastruktur till denna leverantör som en del av separationen från Electrolux. Det finns en risk att nya och outsourcade IT-infrastrukturtjänster visar sig vara bristfälliga eller inte kompatibla med den verksamhet som Electrolux Professional bedriver. Om Electrolux Professionals IT-infrastruktur inte fungerar på ett tillfredsställande sätt, och detta leder till ineffektivitet eller större störningar i verksamheten, skulle det ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens verksamhet. Vidare genomför Electrolux Professional för närvarande vissa IT-transformeringsprojekt. Electrolux Professional håller exempelvis för närvarande på att implementera ett nytt affärssystem avseende resursplanering (ERP) i ett projekt som kommer att pågå under flera år. IT-transformeringsprojekt, inklusive eventuell migrering av data, kan leda till oväntade kostnader och ta längre tid än förväntat, en risk som förstärks när den tillgängliga tidsramen är begränsad och projekten genomförs på global nivå.
Electrolux Professional och Electrolux har ingått ett serviceavtal enligt vilket Electrolux under en övergångsperiod kommer tillhandahålla vissa IT-tjänster till Electrolux Professional inom ett antal områden, både på koncern- och landnivå. Brister i Electrolux uppfyllande av sina åtaganden gentemot Electrolux Professional, oenigheter om tolkning av avtal eller andra störningar skulle kunna ha en negativ inverkan på Koncernens verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professionals cybersäkerhetsrisker uppstår främst inom försäljning och tillverkning, leverantörskedjan eller om dess uppkopplade produkter skulle hackas. Information om produkter, avtal, försäljningspriser och kostnader utgör känslig information som skulle kunna vara föremål för cyberhot. Electrolux Professional är främst exponerat för attacker med skadliga program och utpressningstrojaner, men cyberrelaterade risker kan också uppkomma genom förlust av information till följd av otillräckliga eller felaktiga interna processer, avbrott eller tekniska fel, mänskliga fel eller naturkatastrofer. Dessa risker kan också uppkomma hos Electrolux Professionals leverantörer, återförsäljare, distributörer och andra externa parter med vilka Electrolux Professional interagerar. Det är osäkert i vilken utsträckning cyberrelaterade risker kan komma att påverka Electrolux Professional och detta utgör en betydande risk för Koncernen eftersom de kan leda till avbrott i verksamheten, förlust av viktig data samt anseendeskador.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till sin internationella verksamhet
Electrolux Professionals produkter tillverkas vid tolv anläggningar i sju länder runt om i världen och säljs i cirka 110 länder. Under 2019 härrörde 66 procent, 16 procent respektive 17 procent av Koncernens nettoomsättning från Europa, Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika respektive Amerika. Till följd av den internationella verksamheten är Electrolux Professional föremål för ett antal olika komplexa lagar, regleringar och kontroller, samt olika icke-bindande avtal och riktlinjer, bland annat relaterade till arbetsrättslig lagstiftning, produktsäkerhet och valutakontroller. Ogynnsamma förändringar av regulatoriska krav, ekonomisk och politisk instabilitet, tullar och andra handelshinder samt pris- och valutakontroller skulle begränsa Koncernens lönsamhet i berörda länder. Vidare innebär terroristattacker, väpnade konflikter, naturkatastrofer, myndighetsbeslut samt epidemier och pandemier som på ett betydande sätt påverkar Electrolux Professionals inhemska och internationella verksamhet, orsakar störningar i leverantörskedjan och försämrar Koncernens möjligheter att tillverka och leverera produkter en betydande risk för Koncernen. Sådana händelser kan ha en direkt inverkan på Electrolux Professionals eller dess leverantörers eller kunders anläggningar över hela världen, vilket skulle ha en negativ inverkan på Koncernens verksamhet och resultat (se även "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus" ovan).
Electrolux Professionals internationella verksamhet exponerar även Koncernen för andra risker, däribland ogynnsamma politiska förändringar, oförutsedda lagändringar, inkonsekvent tillämpning av befintliga lagar och regler, otydliga regulatoriska system, tull- och beskattningssystem samt olika metoder och rutiner för bedrivandet av affärsverksamhet. Den internationella verksamheten i vissa jurisdiktioner, till exempel Kina och Thailand, exponerar även Electrolux Professional för potentiellt längre betalningscykler, svårigheter att få betalt för kundfordringar och att föra över likvida medel från vissa länder samt en ökad risk för kundförluster. Därutöver har det politiska och ekonomiska landskapet i delar av Sydamerika på senare tid varit instabilt. Oroligheter och protester till följd av missnöje med politiska åtgärder
och lokala myndigheter har uppstått i exempelvis Bolivia, Chile och Colombia. Vidare har inflationen i Argentina nått historiskt höga nivåer under 2019. Sådana faktorer kan leda till minskad försäljning och därmed påverka Electrolux Professionals verksamhet i den berörda jurisdiktionen och regionen negativt. Koncernen förväntar sig att dess internationella verksamhet fortsättningsvis kommer att stå en ökad andel av den totala verksamheten i framtiden. Det är osäkert i vilken utsträckning risker relaterade till den internationella verksamheten kan komma att påverka Electrolux Professional och detta utgör en betydande risk för Koncernens tillväxt och lönsamhet.
Electrolux Professional är beroende av att upprätthålla sitt anseende
Electrolux Professionals varumärken, inklusive den licensierade varumärkeskomponenten Electrolux och det licensierade varumärket Zanussi, är kända världen över och Koncernens framgångar är beroende av dess förmåga att upprätthålla och förbättra sitt anseende och sin varumärkesuppfattning. Om Koncernen misslyckas med detta eller om, vare sig det är berättigat eller inte, Electrolux Professionals anseende eller uppfattningen om något av dess varumärken skadas allvarligt eller drabbas av omfattande negativ publicitet skulle Electrolux Professional påverkas negativt. Vidare skulle omfattande negativ publicitet om regulatoriska eller rättsliga processer mot Electrolux Professional också skada dess anseende och varumärkesuppfattning, undergräva kundernas förtroende för Koncernen och minska den långsiktiga efterfrågan på dess produkter, även om de regulatoriska eller rättsliga processerna är ogrundade eller inte av väsentlig betydelse för verksamheten. Det är osäkert i vilken utsträckning ett skadat anseende kan komma att påverka Electrolux Professional och detta utgör en betydande risk för efterfrågan på Koncernens produkter.
Electrolux Professionals förmåga att upprätthålla, utöka och expandera sitt varumärke är vidare beroende av Koncernens möjligheter att anpassa sig till ett snabbt föränderligt medielandskap, vilket inkluderar en ökad betydelse av sociala medier och spridning av reklamkampanjer online. Negativa inlägg eller kommentarer om Electrolux Professional på sociala medier och andra webbplatser som sprider sig snabbt genom sådana forum skulle kunna orsaka stora skador på Koncernens anseende och varumärke.
Efter separationen av Electrolux Professional från Electrolux kommer det att finnas två separata globala koncerner vars namn och varumärken kommer att innehålla "Electrolux". Eftersom både Electrolux Professional och Electrolux använder en kommersiell beteckning och ett varumärke som innehåller "Electrolux" skulle eventuella negativa händelser eller publicitet hänförlig till Electrolux potentiellt kunna skada Electrolux Professionals anseende och varumärke, undergräva förtroendet för Koncernen och minska efterfrågan på dess produkter, även om Electrolux Professional inte är inblandat i de negativa händelserna eller publiciteten. Eftersom både Electrolux och Electrolux Professionals aktier kommer att vara noterade på Nasdaq Stockholm riskerar eventuella negativa händelser eller negativ publicitet hänförlig till Electrolux att negativt påverka investerarnas vilja att investera i aktier i Electrolux Professional.
Electrolux Professional är beroende av att attrahera och behålla medarbetare med nyckelkompetens
Engagerade medarbetare och chefer utgör en viktig del i Electrolux Professionals förmåga att uppnå sina mål och visioner. Electrolux Professional är beroende av fortsatta tjänster och prestationer från sina nyckelmedarbetare, ledningsgrupp och kvalificerade medarbetare. Inom Electrolux Professionals verksamhet är till exempel svetsare med specialistkompetens viktiga i några av Koncernens tillverkningsprocesser. Framöver kan emellertid brist på svetsare att uppstå inom branschen. För Electrolux Professional är detta särskilt påtagligt i Frankrike, Schweiz och USA. I takt med att digitalisering och uppkoppling blir allt viktigare konkurrensfaktorer inom branschen är det dessutom av avgörande betydelse att anställa och behålla ingenjörer med relevant kompetens. Eventuell oförmåga att anställa, utveckla, engagera och behålla ett tillräckligt antal kvalificerade medarbetare skulle begränsa Koncernens verksamhet väsentligt, exempelvis genom att dess förmåga att framgångsrikt utveckla nya produkter försämras, genom att förmågan att få ut produkterna på marknaden försenas eller genom att dess förmåga att med framgång identifiera nya affärsmöjligheter och genomföra sin strategi försämras. Det finns också en risk för att kompetenta medarbetare lämnar Electrolux Professional och går till konkurrenter. Om sådana avhoppande medarbetare med god kännedom om Electrolux Professional också tar med sig andra kvalificerade medarbetare förstärks denna risk. Det finns en risk att detta leder till betydande framtida intäktsbortfall och ökade kostnader, vilket skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professionals verksamhet, resultat och finansiella ställning.
I en affärsmiljö som präglas av hård konkurrens är det viktigt att attrahera och behålla medarbetare med rätt kompetens, erfarenhet och värderingar. Detta kan dock vara särskilt utmanande på tillväxtmarknader där konkurrensen om kvalificerade medarbetare är hög och den samlade kompetensen kan vara begränsad. Om detta leder till ökade ersättningsnivåer skulle det ha en negativ inverkan på Electrolux Professionals resultat. Under 2019 uppgick löner och ersättningar till anställda till 1 666 Mkr. Om Electrolux Professional däremot skulle erbjuda alltför låga ersättningsnivåer finns det å andra sidan en risk att medarbetarna väljer att avsluta sin anställning, vilket skulle ha en negativ inverkan på Electrolux Professionals konkurrenskraft och verksamhet.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till samgåenden, förvärv och avyttringar
En del av Koncernens strategi är beroende av ökad tillväxt genom förvärv. Genomförandet av denna strategi kräver kontinuerligt sökande efter potentiella förvärv och investeringar och kräver att Koncernen har förmåga att identifiera lämpliga förvärvsobjekt och investeringsmöjligheter. 2017 slutförde Koncernen till exempel förvärvet av Grindmaster-Cecilware, en tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker baserad i USA. Förvärvet var en del av Koncernens tillväxtstrategi och gjordes för att ta steget in i dryckessegmentet inom marknaden för professionella produkter. Det finns dock en risk att Electrolux Professional i framtiden inte kommer att kunna genomföra strategiska samgåenden eller förvärv på grund av exempelvis konkurrens från andra köpare, konkurrensrättsliga begränsningar eller ökad skuldsättning. Det begränsade antalet
företag inom det segment som uppfyller Electrolux Professionals strategiska krav kan också vara en begränsande faktor. Om Electrolux Professional misslyckas med att genomföra strategiska samgåenden och förvärv skulle det ha en negativ inverkan på Koncernens expansion och förmåga att tillvarata framtida tillväxt.
Samgåenden och förvärv medför även risker relaterade till integrering av nya verksamheter och medarbetare. Det är därför viktigt att i samband med samgåenden och förvärv behålla nyckelpersoner och att ha en välfungerande och effektiv integrationsprocess. Det finns en risk att det uppstår missnöjde bland de anställda i de förvärvade verksamheterna och bland Electrolux Professionals personal och att det i slutändan leder till att viktiga medarbetare väljer att avsluta sina anställningar. Dessutom kan Electrolux Professional ådra sig betydande förvärvskostnader och omstruktureringskostnader eller andra kostnader i samband med samgåenden och förvärv. Det finns också en risk för att förväntade synergier inte förverkligas, eller att det krävs ytterligare integrationskostnader för att uppnå dessa synergier. Efter genomförda samgåenden och förvärv finns det också en risk att affärsrelationer med kunder, återförsäljare, distributörer och leverantörer förändras eller upphör, vilket kan försvåra för Electrolux Professional att framgångsrikt uppnå förväntade synergier. Dessa risker är särskilt påtagliga vid förvärv av företag med liknande produktutbud som Electrolux Professional, eller som bedriver verksamhet inom samma segment eller regioner som Koncernen.
Electrolux Professional kan också tvingas uppta ytterligare lån eller emittera aktier för att kunna finansiera förvärv och dessa finansieringsalternativ kanske inte är tillgängliga på gynnsamma villkor vid de tillfällen det behövs. Det finns också en risk att due diligence-granskningar, om sådana genomförs, inte identifierar alla de frågor som är nödvändiga för att kunna uppskatta kostnader och potentiella förluster i en viss transaktion, inklusive potentiell exponering mot regulatoriska sanktioner till följd av det förvärvade företagets tidigare verksamhet. Sådana frågor kan vara särskilt relevanta när det gäller miljöfrågor (se "Electrolux Professional är föremål för miljörelaterade risker" nedan). Det finns också en risk att Electrolux Professional behöver göra nedskrivning av goodwill eller andra immateriella anläggningstillgångar samband med avyttringar eller förvärv (se "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till värderingen av varulager och goodwill" nedan). Risker relaterade till samgåenden och förvärv utgör således en betydande risk för Koncernen.
Legala risker
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till compliance och bristande regelefterlevnad
Electrolux Professionals globala verksamhet exponerar Koncernen för risker relaterade till hållbarhetsfaktorer såsom mänskliga rättigheter, anställningsvillkor och korruption. Riskerna kan uppstå i olika delar av produktionskedjan, till exempel vid inköp och försäljning. Electrolux Professional bedriver verksamhet i vissa jurisdiktioner där det anses föreligga en förhöjd risk för korruption, i synnerhet vid offentlig upphandling. Den typen av verksamhet kan därmed leda till en ökad risk för korruption. Vidare skulle överträdelser av anti-korruptionslagstiftning som resulterar i omfattande böter eller andra straffrättsliga, civilrättsliga eller administrativa sanktioner eller som leder till att Electrolux Professional utesluts från att delta i offentliga upphandlingar ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professionals anseende, verksamhet, resultat och finansiella ställning. Korruptionsrelaterade incidenter eller anklagelser mot leverantörer eller andra utomstående parter med vilka Electrolux Professional har en kommersiell relation riskerar att leda till negativ publicitet som skulle kunna skada Electrolux Professionals anseende, även om Electrolux Professional inte är inblandat.
Electrolux Professional bedriver också verksamhet i jurisdiktioner som är föremål för internationella sanktioner, som exempelvis Ryssland. Sanktionslagstiftningen är komplex och dess tillämplighet på vissa givna omständigheter kan ofta vara föremål för tolkning och vara svår att avgöra med säkerhet. Verksamheten i sådana jurisdiktioner kan därmed resultera i en ökad risk för påstådda sanktionsöverträdelser med avseende på tidigare, pågående eller framtida affärsverksamhet eller att Koncernen blir föremål för utredningar eller krav. Sanktionslagstiftningen ändras också ofta, vilket skulle kunna kräva att Electrolux Professional upphör med eller begränsar sin verksamhet på berörda marknader.
Electrolux Professionals produktportfölj har historiskt sett varit av en sådan art att produkterna generellt sett inte har bedömts riskera att falla under regler om exportkontroll. Digitaliseringens och uppkopplingens ökade betydelse innebär emellertid att Koncernens produkter i framtiden kommer att innehålla mer avancerad teknologi och mjukvarulösningar. Detta i kombination med att flera stora handelsaktörer runt om i världen skärper och breddar sina regelverk vad gäller exempelvis exportkontroll och nationell säkerhet medför att det finns det en risk att Electrolux Professionals produkter i framtiden kan komma att falla in under regler om exportkontroll, vilket skulle kräva mer framtida kassaflöden, ökad administration, ytterligare interna kontroller och i vissa fall handelsrestriktioner.
Electrolux Professional är därtill beroende av att dess medarbetare, leverantörer och andra utomstående följer gällande lagar och regler samt interna styrdokument och policyer. Överträdelser eller bristande efterlevnad av tillämpliga lagar och regler skulle påverka Electrolux Professionals verksamhet och anseende negativt. Ett sådant agerande kan till exempel omfatta bristande efterlevnad av lagar och regler relaterade till offentlig upphandling och konkurrensrätt, penningtvätt, IT-säkerhet och dataskydd (inklusive GDPR), bolagsstyrning, exportkontroll och handelssanktioner, IFRS och andra regler hänförliga till redovisning och finansiell rapportering, miljö, arbetsmiljö, affärsetik och likabehandling. Det finns också en risk att interna styrdokument, policyer och uppförandekoder inte alltid är tillräckliga och fullt ut effektiva, i synnerhet om Koncernen exponeras för risker som inte helt eller tillräckligt har identifierats eller förutsetts. Electrolux Professional är också föremål för risken att dess befattningshavare agerar i strid med Koncernens strategier, bolagsstyrningspraxis, interna riktlinjer och policydokument. Om Electrolux Professionals interna kontroller och andra åtgärder för att garantera efterlevnad av lagar, regler, interna riktlinjer och policyer är otillräckliga finns det en risk att Koncernens anseende skadas och att Koncernen blir föremål för böter, viten och andra sanktioner och/eller föremål för civil- eller straffrättsligt ansvar.
Electrolux Professional är föremål för miljörelaterade risker
Electrolux Professionals tillverkning omfattas av ett stort antal internationella, nationella och lokala direktiv, lagar och förord ningar avseende miljö, hälsa och säkerhet, inklusive sådana som avser lagring, hantering, bearbetning, transport och avlägsnande av miljöfarliga och giftiga material, uppförande och drift av anläggningarna och standarder avseende energieffektivitet samt utsläpp till luft, mark och vatten. Vissa av Koncernens tillverkningsanläggningar är tillståndspliktiga, vilket bland annat omfattar gränsvärden för tillåtna utsläpp till luft och vatten samt buller och kräver också att Electrolux Professional lämnar in anmälningar, rapporter och/eller dokumentation till relevanta myndigheter. Allvarliga fall av bristande efterlevnad eller tvister riskerar att leda till viten, straffavgifter eller skadestånd, eller till civil- eller straffrättsligt ansvar, vilket skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professionals anseende och verksamhet.
Electrolux Professional kan vidare hållas ansvarigt för att undersöka och sanera föroreningar och utsläpp vid Koncernens anläggningar samt på fastigheter som Electrolux Professional, eller bolag eller verksamheter som Koncernen har förvärvat eller gått samman med, äger eller tidigare har ägt, oavsett om Electrolux Professional har orsakat föroreningen eller om den verksamhet som har orsakat föroreningen var laglig vid tidpunkten då föroreningen uppstod. Vid de flesta av Koncernens anläggningar har verksamhet bedrivits under lång tid. Detta innebär typiskt sett en ökad risk för anspråk relaterade till föroreningar eftersom miljökraven generellt sett var mindre omfattande förr jämfört med idag. Koncernen avyttrade till exempel en tillverkningsanläggning i Sursee i Schweiz under 2001. 2010 uppmärksammades Koncernen på att den avyttrade anläggningen i Sursee var förorenad av klorerade lösningsmedel, vilket krävde att Koncernen kompenserade köparen med 280 tusen schweiziska franc CHF ("CHF"). Köparen har därefter upptäckt ytterligare föroreningar och krävt ytterligare ersättning av Electrolux Professional. Koncernen har gjort avsättningar för kraven, uppgående till totalt 460 tusen CHF. Miljörisker kan vara betydande i samband med förvärv och avyttringar som omfattar fastigheter och tillverkningsanläggningar.
Electrolux Professional kan också bli föremål för krav från myndigheter, privatpersoner, bolag eller andra parter som begär ersättning för påstådd personskada, sakskada eller skada på naturen orsakad av föroreningar eller farliga ämnen som har åsamkats av Electrolux Professionals verksamhet, tillverkningsanläggningar eller produkter. Upptäckt av tidigare okända eller nya allvarliga föroreningar eller framställda krav om undersökning och sanering av tidigare kända sådana föroreningar vid Electrolux Professionals anläggningar riskerar att leda till stora och oväntade kostnader. Koncernen har gjort avsättningar i balansräkningen för vissa miljösaneringsåtgärder, vilka per den 31 december 2019 uppgick till 33 Mkr. Risker för betydande kostnader och krav, inklusive undersökning och sanering av tidigare eller nuvarande föroreningar, är en naturlig del av Koncernens löpande verksamhet och dess ägande och användande av industrifastigheter utgör därmed en betydande risk.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till rättsliga och administrativa förfaranden
Electrolux Professional är inblandat i tvister som uppstår inom ramen för den löpande verksamheten. Tvisterna kan bland annat röra påstådda fel i leveranser av varor och tjänster, garantiåtaganden, leverantörsavtal, arbetsrättsliga frågor, patent och andra immateriella rättigheter samt övriga frågor om rättigheter och
skyldigheter som uppstår inom ramen för Koncernens verksamhet. Electrolux Professional kan också bli föremål för produktansvarskrav om någon av dess produkter påstås ha orsakat skada på egendom, personskada eller andra negativa konsekvenser (inklusive vid användning av produkter som innehåller komponenter som har erhållits från utomstående leverantörer). Tvister kan också uppstå i samband med samgåenden och förvärv.
Den 21 januari 2020 lämnade en leverantör in en stämningsansökan i Italien mot Electrolux Professional med ett krav om 11,3 miljoner euro (cirka 118 Mkr). Kravet avser ersättning för påstådd skada relaterad till inköpsvolymer och prissättning under kontraktsperioden samt kostnader relaterade till påstådd felaktig uppsägning av leverantörsavtalet. Electrolux Professional bestrider kravet, men det kan inte uteslutas att det slutliga utfallet skulle kunna få en betydande påverkan på Electrolux Professionals rörelseresultat och kassaflöde.
Därutöver kan Koncernen också bli föremål för utredningar och rättsliga förfaranden som har inletts av konkurrensmyndigheter. Under 2017 utreddes till exempel Electrolux Professional av Konkurrensverket för ett påstått konkurrensbegränsande samarbete (Konkurrensverket beslutade att inte ingripa och lade ner utredningen 2017). Eventuella framtida negativa utfall inom ramen för konkurrensrättsliga förfaranden riskerar att leda till administrativa böter och skadestånd, vilket kan uppgå till betydande belopp beroende på omständigheterna i det enskilda fallet. Eventuella rättsliga åtgärder som vidtas, eller viten som utdöms av konkurrensmyndigheter eller regulatoriska myndigheter världen över, kan också begränsa Electrolux Professionals möjligheter att bedriva och expandera sin verksamhet i vissa länder och utgör därmed en betydande risk för Koncernens tillväxtstrategi.
Tvister och utredningar kan visa sig kostsamma, vara tidskrävande och kan störa den normala verksamheten. De finansiella, anseendemässiga och rättsliga konsekvenserna av väsentliga tvister är osäkra och utgör en mycket betydande risk för Electrolux Professional, eftersom en ogynnsam utgång av sådana tvister eller utredningar skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till immateriella rättigheter
Electrolux Professionals immateriella rättigheter, inklusive patent, varumärken, designrättigheter, upphovsrätt, affärshemligheter och därmed sammanhängande immateriella rättigheter är en betydande och värdefull del av Koncernens verksamhet. Electrolux Professional är också licenstagare till vissa immateriella rättigheter, till exempel komponenten "Electrolux" i varumärket Electrolux Professional samt varumärket Zanussi (till vilka Electrolux kommer att behålla äganderätten och utfärda licenser till Electrolux Professional enligt ett långsiktigt varumärkeslicensavtal). Dessa varumärken är några av Koncernens viktigaste immateriella rättigheter. Att vara licenstagare till immateriella rättigheter medför vissa skyldigheter och begränsningar när det gäller användningen av de immateriella rättigheterna, vilket innebär att Electrolux Professional inte har samma frihet vid användandet av licensen som om Electrolux Professional hade ägt de aktuella immateriella rättigheterna. Om Electrolux Professional exempelvis skulle bryta mot väsentliga villkor i licensavtalet skulle det kunna leda till att Electrolux Professional förlorar rätten att använda den immateriella rättigheten. Ett misslyckade att med erhålla,
förnya eller upprätthålla skyddet för Electrolux Professionals immateriella rättigheter skulle få negativa konsekvenser för dess konkurrenskraft, till exempel om Electrolux Professional inte längre kan använda vissa varumärken eller om någon annan aktör säljer produkter av låg kvalitet vid användande av något av Electrolux Professionals varumärken eller kännetecken eller på annat sätt ger en missvisande bild av dessa varumärken.
Electrolux Professional har ansökt om immaterialrättsligt skydd i ett flertal jurisdiktioner med avseende på vissa innovationer och nya produkter, produktfunktioner och processer. Under 2019 lämnade Electrolux Professional exempelvis in cirka 20 unika patentansökningar till myndigheter i olika jurisdiktioner. Det finns dock en risk för att de immateriella rättigheter som Electrolux Professional äger ifrågasätts, ogiltigförklaras eller att andra kringgår Koncernens patent med sin design. I vissa länder där Koncernen bedriver verksamhet, till exempel Kina, kan lagar och processer göra det mer utmanande för Koncernen att skydda och upprätthålla immateriella rättigheter jämfört med exempelvis i USA eller Europa. En betydande försämring av skyddet av de immateriella rättigheterna skulle försvaga Koncernens konkurrensfördelar med avseende på dess produkter, tjänster och varumärken i de berörda länderna.
Vidare finns det en risk att andra parter gör gällande immateriella rättigheter som täcker vissa av Electrolux Professionals teknologier, patent, varumärken, produkter eller tjänster. Om Koncernen inom sin produktutveckling upptäcker att dess lösningar eller innovationer redan omfattas av andra parters immateriella rättigheter kan Koncernen tvingas designa om eller anpassa sina produkter, vilket kan göra Koncernens produktutveckling svårare, mer kostsam och ta längre tid. Det finns också en risk för att tvister och anspråk gällande patent, varumärken eller andra immateriella rättigheter är kostsamma och tar ledningens och nyckelmedarbetares fokus från Koncernens affärsverksamhet. Electrolux Professional kan även behöva betala royalties för att kunna fortsätta att använda vissa patent eller varumärken om Koncernen skulle göra intrång i en annan parts immateriella rättigheter. Koncernen riskerar också att bli skyldig att betala betydande skadestånd eller bli föremål för förelägganden som förbjuder utveckling, produktion och försäljning av vissa produkter, vilket skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är föremål för skatterisker
Koncernen har dotterbolag som är föremål för beskattning i cirka 30 jurisdiktioner. Bolaget är följaktligen skattskyldigt i såväl Sverige som i andra jurisdiktioner. Under 2017–2019 uppgick Electrolux Professionals skattekostnader (som belastar periodens resultat) till 265 Mkr, 182 Mkr respektive 314 Mkr och den effektiva skattesatsen uppgick till 25,2 procent, 16,0 procent respektive 32,1 procent. Det finns en risk att Electrolux Professionals uppfattning och tolkning av skattelagstiftning, skatteavtal och övriga bestämmelser inte är korrekt i alla avseenden. Det finns också en risk att skattemyndigheter i berörda jurisdiktioner gör bedömningar och fattar beslut som avviker från Electrolux Professionals uppfattning och tolkning av ovannämnda lagar, skatteavtal och övriga bestämmelser, vilket riskerar att ha en negativ inverkan på Koncernens skattekostnader och effektiva skattesats. Det finns således en risk att ändrade lagar, skatteavtal och andra bestämmelser, som eventuellt kan gälla retroaktivt, kan ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professional resultat.
Electrolux Professionals prognoser för framtida beskattningsbara intäkter är baserade på ledningens bedömningar och antaganden. Det finns följaktligen en risk att förändringar i antaganden eller felaktiga uppskattningar i prognostiserade framtida beskattningsbara intäkter resulterar i betydande skillnader i värderingen av uppskjuten skatt. Per den 31 december 2019 uppgick Electrolux Professionals uppskjutna skattefordringar som översteg uppskjutna skatteskulder till ett nettobelopp om 206 Mkr. Koncernen hade per den 31 december 2019 förlustavdrag och andra avdragsgilla temporära skillnader uppgående till 35 Mkr, vilka inte beaktats vid beräkningen av uppskjutna skattefordringar. Väsentliga skillnader i sådana antaganden utgör därmed en betydande risk för Electrolux Professional.
Under de senaste åren har skattemyndigheter ökat sitt fokus på internprissättningsfrågor, vilket är ett mycket komplext område. Tvister hänförliga till internprissättning gäller ofta betydande belopp och kan i vissa fall ta flera år att avgöra. Negativa utfall vid granskningar och tvister avseende internprissättning kan ha en väsentlig negativ inverkan på Electrolux Professionals skattesituation. Från tid till annan är Electrolux Professional också inblandat i andra skattetvister, skatterevisioner och förfaranden av varierande betydelse och omfattning. Sådana processer kan bli långvariga och sträcka sig över flera år och kan kräva att Electrolux Professional betalar betydande belopp i ytterligare skatt och innebär därmed en betydande risk för Koncernen.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till arbetsrättslig lagstiftning
Per den 31 december 2019 hade Electrolux Professional 3 624 anställda i cirka 30 länder. Koncernen behöver därmed efterleva flera olika arbetsrättsliga lagar och förordningar som föreskriver en varierande nivå av arbetstagarskydd. Om sådana lagar och förordningar skulle ändras på ett sätt som minskar arbetsgivarens flexibilitet eller ålägger arbetsgivaren ytterligare administrativa eller finansiella skyldigheter skulle det påverka Electrolux Professionals verksamhet negativt.
Electrolux Professional är också föremål för separata kollektivavtal med vissa arbetstagarorganisationer, till exempel i Italien och Sverige, med olika lång giltighetstid. Koncernen förhandlar regelbundet med vissa av arbetstagarorganisationerna som representerar de anställda. Det finns emellertid en risk att Koncernen inte kommer att kunna förnya kollektivavtalen på gynnsamma villkor. Sådana omförhandlingar kan också orsaka störningar i verksamheten och öka risken för stridsåtgärder. Följaktligen är Electrolux Professional, inom ramen för sin egen verksamhet samt inom leverantörers och andra utomstående parters verksamhet, föremål för risker relaterade till strejker eller andra stridsåtgärder, vilka, om de pågår under en lång tid eller omfattar en större eller viktig del av verksamheten, skulle skapa störningar och förseningar i verksamheten. Risker relaterade till arbetsrättslig lagstiftning innebär därmed en betydande risk för Koncernen.
Det finns även en risk att övertalighet, exempelvis till följd av effektiviseringar, rationaliseringar eller omlokalisering av verksamheten eller nedlagd tillverkning, som inte hanteras korrekt och i samråd med arbetstagarorganisationer skadar Electrolux Professionals anseende och försämrar dess relation med arbetstagarorganisationer eller innebära att Koncernen måste utge ersättning till de anställda. Som en del i ett omstruktureringsprogram initierat under 2019 pågår exempelvis nedstängning av ett reservdelslager och säljkontor i Herborn i Tyskland samt omloka
Upptagande till handel av aktierna i Electrolux Professional AB på Nasdaq Stockholm
lisering av verksamheten till en annan anläggning. Omstruktureringen påverkar 135 medarbetare, av vilka 35 blir övertaliga. Med anledning av nedstängningen har arbetstagarorganisationen i Herborn begärt ett ersättningspaket från Electrolux Professional som uppgår till mellan 4,5 miljoner euro och 5 miljoner euro. Eftersom parterna inte har kommit överens har Electrolux Professional, i december 2019, hänskjutit ärendet till en tysk arbetsdomstol.
Electrolux Professional är föremål för försäkringsrelaterade risker
Före separationen från Electrolux omfattades Electrolux Professionals verksamhet huvudsakligen av det försäkringsskydd som upprätthölls av Electrolux helägda försäkringsdotterbolag. Efter separation måste Electrolux Professional följaktligen etablera ett nytt försäkringsskydd, vilket typiskt sett är mer kostsamt än försäkring genom ett försäkringsdotterbolag, eftersom Electrolux Professional måste vända sig till den direkta försäkringsmarknaden. Under 2019 uppgick Electrolux Professionals kostnader för sitt försäkringsskydd, arrangerat av Electrolux, till cirka 1,6 miljoner euro. Det finns en risk att Koncernen, helt eller delvis, inte kommer att kunna upprätthålla sitt försäkringsskydd på lika gynnsamma villkor i framtiden. Det finns också en risk att Electrolux Professional ådrar sig omfattande förluster som inte täcks av försäkring. Om sådana risker inträffar skulle det ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Finansiella risker
Electrolux Professional är föremål för valutarisker Electrolux Professionals lösningar och produkter tillverkas vid tolv anläggningar i sju länder runt om i världen och säljs i cirka 110 länder. Följaktligen är Koncernen exponerad för valutarisker. Med valutarisk avses risken att valutakursförändringar har en negativ effekt på Bolagets finansiella ställning, lönsamhet eller kassaflöde och omfattar transaktionsexponering och omräkningsexponering. Transaktionsexponering definieras som det bekräftade framtida nettoresultatet av operationella och finansiella in- och utflöden av valutor och är främst hänförlig till intern försäljning från tillverkningsenheter till säljbolag eller extern exponering vid inköp av komponenter och produktionsmaterial som betalas i utländsk valuta. Med omräkningsexponering avses risken att valutakursförändringar har en negativ effekt på Koncernens balansräkning eller eget kapital och uppkommer när en del av Koncernens eget kapital/nettotillgångar eller en finansiell tillgång eller skuld är denominerad i en utländsk valuta.
De största nettoexportvalutorna som Electrolux Professional är exponerat för är thailändska baht ("THB"), EUR och SEK. De största nettoimportvalutorna som Electrolux Professional är exponerat för är USD, brittiska pund ("GBP"), kinesiska renminbi ("CNY"), norska kroner ("NOK") och danska kroner ("DKK"). Dessa valutor representerar tillsammans en majoritet av Koncernens exponering. Som en statisk beräkning per den 31 december 2019 skulle en förändring uppåt eller nedåt med 10 procent i USD, GBP respektive EUR ha påverkat Koncernens resultat 2019 med cirka +/- 69 Mkr, +/- 19 Mkr, respektive +/- 12 Mkr. Det finns en risk för att säkringstransaktioner, om sådana genomförs, och eventuella prishöjningar för att motverka effekterna av valutakursförändringar inte är tillräckliga för att skydda Koncernen mot valutakursförändringar. Omfattande valutakursförändringar utgör en betydande risk för Electrolux Professional.
Vidare utgör de utländska dotterbolagens nettotillgångar och -skulder en nettoinvestering i utländsk valuta som vid konsolidering ger upphov till en omräkningsdifferens. Denna exponering påverkar ibland Koncernens totalresultat och kapitalstruktur. Som en statisk beräkning per den 31 december 2019 skulle en förändring uppåt eller nedåt i värdet på respektive valuta med 10 procent gentemot SEK ha påverkat Koncernens nettoinvesteringar med cirka +/- 323 Mkr.
Electrolux Professional är föremål för likviditets- och finansieringsrisker
Electrolux Professional är föremål för likviditetsrisk för det fall Koncernen inte kan uppfylla betalningsåtaganden på grund av otillräckliga likvida medel, vilket i sin tur kan härröra från faktorer utanför Koncernens kontroll, däribland en kreditkris eller allvarliga negativa ekonomiska förhållanden i de länder där Koncernen bedriver verksamhet.
Därutöver är Electrolux Professional föremål för risken att finansieringen av Koncernens kapitalbehov samt refinansiering av utestående lån försvåras eller fördyras i framtiden. Koncernens upplåning utgörs främst av en revolverande kreditfacilitet med Koncernens huvudbanker och ett bilateralt lån. Det finns en risk att finansieringsmöjligheter inte fortsätter att finnas tillgänglig för Koncernen på godtagbara villkor. Koncernens finansieringsavtal kan också innehålla vissa villkor som exempelvis medför begränsningar vad gäller ytterligare lån, förvärv samt avyttringar av tillgångar och ställande av säkerheter. Sådana villkor kan begränsa Koncernens förmåga att säkra tillräckligt med kapital eller tillräcklig finansiering genom nya lån eller försäljning av tillgångar. Om Koncernen bryter mot sådana finansiella villkor kan utestående belopp att betala i enlighet med sådana finansieringsvillkor förfalla till omedelbar betalning.
Per den 31 december 2019 uppgick Electrolux Professionals nettoskuld till 1 025 Mkr. Om Koncernens skuldsättning ökar finns det en risk att det ökar Electrolux Professionals sårbarhet för, och minskar dess flexibilitet vad gäller att hantera, allmänna ekonomiska och branschrelaterade förutsättningar. Det skulle även begränsa Koncernens flexibilitet med avseende på att planera för, eller reagera på, förändringar i Electrolux Professionals verksamhet, konkurrenslandskap och den bransch vari Electrolux Professional verkar och ha en negativ effekt på Koncernens konkurrenskraft, i synnerhet om skuldsättningen är högre än dess konkurrenters.
Det finns en risk att omfattande nedgångar i Koncernens kreditvärdighet eller lönsamhet, betydande höjningar av räntor och betydande minskningar i tillgången på krediter eller åtstramade villkor från långivare skulle begränsa Koncernens tillgång på kapital, inklusive dess förmåga att uppta ytterligare lån och emittera aktier.
Electrolux Professional är föremål för kreditrisker
Kreditrisk vid finansiella transaktioner är risken att motparten inte kan uppfylla sina avtalsmässiga skyldigheter relaterade till Koncernens investeringar i likvida medel och derivat. Kreditrisker uppkommer också i samband med kundfordringar. Electrolux Professionals kundbas kännetecknas av en blandning av återkommande kunder, som återförsäljare och engångskunder,
samt butiker med flera försäljningsställen eller reservdelskunder. Om Electrolux Professional är oförmöget att driva in kundfordringar från större kunder skulle det ha en negativ inverkan på Koncernens resultat. Per den 31 december 2019 uppgick kundfordringarna netto, efter reserveringar för förväntade kreditförluster, till 1 687 Mkr och de totala avsättningarna för förväntade kreditförluster uppgick till 66 Mkr. Om den förväntade nivån av kreditförluster på kundfordringar förfallna sedan 16 till 60 dagar hade varit 10 procent högre/lägre per den 31 december 2019 skulle avsättningen för framtida kundförluster ha ökat/minskat med 0 Mkr. Om den förväntade nivån av kreditförluster på kundfordringar förfallna sedan 61 till 180 dagar hade varit 10 procent högre/lägre per den 31 december 2019 skulle avsättningen för framtida kundförluster ha ökat/minskat med 1 Mkr. Fallissemang som är betydligt högre än förväntat eller förändringar i en viktig kunds finansiella situation skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens kreditförluster och, därmed, på dess likviditet, resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är föremål för ränterisker
Ränterisk är risken att förändringar i marknadsräntan påverkar Koncernens intäkter negativt. Räntebindningstiden är en av de viktigaste faktorerna som påverkar ränterisken. Under 2019 var Koncernens genomsnittliga räntebindningsperiod kortare än 1 år eftersom Electrolux Professional huvudsakligen har finansierats genom kortfristiga interna lån från Electrolux före separationen. Räntebindningsperioden kommer således att öka från dessa nivåer till att eventuellt, men inte nödvändigtvis, överstiga 1 år, eftersom Electrolux Professional har ingått externa finansieringsarrangemang. Derivatinstrument som till exempel ränteswapkontrakt kan användas för att hantera ränterisken, varvid räntan kan förändras från bunden till rörlig och vice versa. Som en statisk beräkning per den 31 december 2019 skulle en förändring av räntan med 1 procentenhet ha påverkat Koncernens räntekostnader med cirka +/- 10 Mkr. Ökade marknadsräntor som i betydande omfattning påverkar Electrolux Professionals räntekostnader skulle ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till sina pensionsåtaganden
Electrolux Professional finansierar förmånsbestämda pensionsåtaganden i ett antal länder, bland annat i Schweiz, Italien, Frankrike och Tyskland. Förmånsbestämda pensionsplaner innebär att Bolaget har en pensionsförpliktelse som grundar sig på en eller flera faktorer där utfallet i nuläget är okänt. Till exempel kan pensionsersättningen vara beroende av slutlön, genomsnittslön eller ett fast belopp per anställningsår. Under 2019 uppgick Electrolux Professionals avsättningar för pensionsåtaganden till 208 Mkr.
Det finns huvudsakligen tre kategorier av risker hänförliga till förmånsbestämda pensionsåtaganden och pensionsplaner. För det första kan ökad livslängd hos förmånstagarna samt inflation av löner och pensioner leda till högre framtida utbetalningar och därmed även öka pensionsåtagandets omfattning. För det andra investeras pensionsmedel i olika finansiella instrument där avkastningen är föremål för marknadsförändringar. Slutligen kan den diskonteringsränta som används för att beräkna nuvärdet av pensionsåtagandet variera och därmed påverka värderingen av den förmånsbestämda pensionsskulden. Diskonteringsräntan
påverkar även räntekostnaden eller -intäkten som redovisas under finansiella poster samt kostnaden för tjänstgöring under innevarande år. Förväntade löneökningar och livslängdsantaganden baseras på lokala förhållanden i respektive land och förändringar i dessa kan påverkade det beräknade åtagandet.
Som en statisk beräkning per den 31 december 2019 skulle en förändring med +1 år i livslängden, en förändring med +0,5 procent av inflationen och en förändring med +/–1 procent av diskonteringsräntan ha påverkat Koncernens förmånsbestämda pensionsåtaganden med 29 Mkr, 16 Mkr respektive –121 Mkr/+160 Mkr. Under 2020 beräknas Electrolux Professional göra inbetalningar till pensionsstiftelser och utbetalningar av förmåner direkt till de anställda med sammanlagt 13 Mkr. Förändrade finansiella antaganden utgör en betydande risk för Koncernens kostnader för förmånsbestämda pensionsåtaganden och därmed dess resultat och finansiella ställning.
Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till värderingen av varulager och goodwill
Under 2019 sålde Electrolux Professional cirka 396 000 produkter över hela världen. Följaktligen innehar Electrolux Professional betydande lager av varor och reservdelar som produceras och innehas av flera olika tillverknings- och försäljningsenheter i många länder. Varulager och pågående arbeten värderas till det lägsta av anskaffningsvärde, vid normalt kapacitetsutnyttjande, och nettoförsäljningsvärde. Med nettoförsäljningsvärde avses beräknat försäljningsvärde vid normala affärstransaktioner med avdrag för beräknad kostnad för färdigställande och beräknad kostnad för försäljning till marknadsvärde. Den utgift för varulagret som kostnadsförts ingår i posten Kostnad för sålda varor och uppgick under 2019 till 5 107 Mkr för Koncernen. Electrolux Professional skriver ned produkt- och reservdelslager som har blivit inkuranta eller som inte uppfyller det förväntade värdet eller det realiserbara nettovärdet. Under 2019 uppgick nedskrivningsbeloppet till följd av inkurans till 38 Mkr, medan återfört belopp från tidigare års nedskrivningar uppgick till 33 Mkr för Koncernen. Om ledningens uppskattningar med avseende på värdering av varulagret visar sig vara väsentligt felaktiga skulle det ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens resultat och finansiella ställning.
Per den 31 december 2019 redovisade Electrolux Professional goodwill om 1 821 Mkr samt övriga immateriella anläggningstillgångar om 388 Mkr, vilket totalt motsvarar cirka 27,5 procent av tillgångarna i Koncernens balansräkning. Goodwill prövas varje år med avseende på behovet av eventuell nedskrivning eller när händelser och förändringar inträffar som tyder på att det redovisade värdet av en tillgång inte kan återvinnas. En tillgång som har minskat i värde skrivs ned till återvinningsbart värde baserat på bästa tillgängliga information. Olika bedömningsgrunder används beroende på tillgången till information. Om ett marknadsvärde kan fastställas används detta och nedskrivningsbeloppet redovisas när indikation finns att det redovisade värdet på en tillgång inte kan återvinnas. I de flesta fall kan marknadsvärdet dock inte fastställas och en uppskattning av verkligt värde görs med tillämpning av nuvärdesberäkning av kassaflöden baserad på förväntat framtida utfall. Betydande skillnader i uppskattningen av förväntat framtida utfall och de diskonteringsräntor som använts skulle resultera i avvikelser vid värderingen av tillgångarna. Sådana betydande skillnader och större nedskrivningar av
varulager eller tillgångar skulle ha en väsentlig negativ påverkan på Koncernens verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Risker relaterade till utdelningen av aktierna i Electrolux Professional
De förväntade fördelarna med utdelningen av Electrolux Professional kanske inte realiseras
Det avsedda syftet med separationen av Electrolux Professional från Electrolux är att skapa långsiktigt aktieägarvärde och att öka fokus, kundnytta och utvecklingsmöjligheter för Electrolux Professional som fristående bolag. En drivande faktor bakom separationen är det faktum att de två verksamheterna har olika slutmarknader, kunder samt drivkrafter för efterfrågan. Det finns dock en risk att de förväntade fördelarna med utdelningen inte kommer att uppnås om de antaganden som beslutet att genomföra utdelningen bygger på visar sig vara felaktiga eller om de förväntade fördelarna eller de underliggande drivkrafterna har överskattats. Exempelvis kan Electrolux Professional som fristående bolag kanske inte erhålla extern finansiering eller andra finansiella tjänster på lika förmånliga villkor som är tillgängliga för Electrolux före separationen. Det finns också en risk att investerarnas vilja att investera direkt i Electrolux Professional är överskattad, vilket kan leda till att aktiepriset i Electrolux Professional utvecklas ogynnsamt efter noteringen av Bolagets aktier på Nasdaq Stockholm. I den utsträckning Electrolux Professional som fristående bolag ådrar sig ytterligare kostnader eller genererar lägre omsättning skulle dess verksamhet, finansiella ställning och resultat kunna påverkas negativt och de förväntade fördelarna från utdelningen skulle kanske inte realiseras.
Skadeslöshetsåtaganden ingångna i samband med separationen från Electrolux kan leda till oförutsedda kostnader för Electrolux Professional Enligt de separationsavtal som har ingåtts med anledning av separationen av Electrolux Professional från Electrolux ska Electrolux Professional, som huvudregel, hålla Electroluxkoncernen skadeslöst för eventuella förpliktelser eller skada orsakad av, eller relaterad till, verksamheten inom affärsområdet Professionella Produkter, oavsett när sådan skada uppstod och vilken juridisk person som orsakade skadan. Relevanta bolag i Electrolux-koncernen ska, på motsvarande sätt, som huvudregel, hålla Electrolux Professional skadeslöst för eventuella förpliktelser eller skada orsakad av, eller relaterad till, verksamheten för konsumentprodukter eller övrig kvarvarande verksamhet som bedrevs av Electrolux-koncernen före den första dagen för handel i Electrolux Professionals aktier på Nasdaq Stockholm, oavsett när sådan skada uppstod och vilken juridisk person som orsakade skadan. Om det skulle uppkomma oförutsedda betydande förpliktelser hänförliga till Electrolux Professionals verksamhet och som skulle omfattas av Electrolux Professional-koncernens
skadeslöshetsåtaganden skulle detta leda till ökade kostnader för Electrolux Professional. Om Electrolux Professional och Electrolux inte lyckas enas om ansvarsfördelningen enligt beskrivningen ovan kan frågan slutligen behöva avgöras genom skiljeförfarande, vilket kan ta tid och bli kostsamt för Electrolux Professional.
Risker relaterade till aktierna i Electrolux Professional
Risker relaterade till aktierna och upptagandet till handel på en reglerad marknad
Aktiekursen kan vara volatil och kursutvecklingen är beroende av en rad faktorer
Eftersom en investering i aktier kan öka eller minska i värde finns det en risk att en investerare inte får tillbaka investerat kapital. Aktiekursens utveckling är beroende av en rad faktorer, varav en del är bolagsspecifika medan andra är knutna till aktiemarknaden som helhet. Aktiekursen kan till exempel påverkas av utbud och efterfrågan, variationer i faktiska eller förväntade resultat, förändringar av resultatprognoser, oförmåga att nå analytikers resultatförväntningar, misslyckande med att uppnå finansiella och operativa mål, förändringar i allmänna ekonomiska förhållanden, förändringar av regulatoriska förhållanden och andra faktorer som avyttring av större aktieinnehav av aktieägare. Dessutom finns det en risk att kursen på Electrolux Professionals aktie minskar i värde i betydande mån efter noteringen på Nasdaq Stockholm som en konsekvens av det pågående utbrottet av coronavirus, eftersom de globala aktiemarknaderna har varit föremål för exceptionell volatilitet i kölvattnet därav (se vidare "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus" ovan). Kursen på Electrolux Professionals aktie påverkas även i vissa fall av exempelvis konkurrenters aktiviteter och ställning på marknaden. Det finns en risk att det inte vid var tidpunkt kommer att föreligga en aktiv och likvid marknad för handel i Electrolux Professionals aktier, vilket skulle påverka investerares möjligheter att få tillbaka investerat kapital. Detta utgör en betydande risk för enskilda investerare.
Electrolux Professionals förmåga att i framtiden lämna utdelning är beroende av flera faktorer
Utdelning får endast ske om det finns utdelningsbara medel hos Electrolux Professional och med ett sådant belopp att det framstår som försvarligt med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av eget kapital och Electrolux Professionals konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt för ett visst räkenskapsår. Vidare påverkas Electrolux Professionals möjligheter att lämna utdelning i framtiden av Koncernens framtida resultat, finansiella ställning, kassaflöden, rörelsekapitalbehov och andra faktorer. Electrolux Professionals mål är att utdelningen ska motsvara cirka 30 procent av årets resultat. Det finns dock en risk att utdelningsbara medel inte finns tillgängliga under något enskilt räkenskapsår, vilket skulle minska avkastningen på en investerares investerade kapital.
Det finns en risk att det inte kommer att utvecklas en aktiv, likvid och fungerande marknad för handel i Electrolux Professionals aktier
Före noteringen på Nasdaq Stockholm finns ingen marknad för aktierna i Electrolux Professional. Följaktligen finns det en risk att en aktiv marknad för handel i aktierna inte kommer att utvecklas efter noteringen på Nasdaq Stockholm. Vidare finns det en risk att likviditeten i Electrolux Professionals A-aktie kommer att vara mer begränsad än i Electrolux Professionals B-aktie (bland annat på grund av färre A-aktier och A-aktieägare). Låg likviditet i A-aktien i Electrolux Professional skulle kunna medföra svårigheter att
sälja A-aktier vid den tidpunkt som aktieägaren önskar eller till ett pris som skulle kunna erhållas om en gynnsam likviditetssituation rådde. Detta utgör en betydande risk för enskilda A-aktieägare.
Aktieägare i USA och andra jurisdiktioner är föremål för särskilda aktierelaterade risker
Electrolux Professionals aktie kommer endast att vara noterad i SEK och eventuell utdelning kommer att betalas i SEK. Det innebär att aktieägare utanför Sverige kan få en negativ effekt på värdet av innehav och eventuella utdelningar när dessa omvandlas till andra valutor om SEK minskar i värde mot den aktuella valutan. Den senaste tidens svaga utveckling för SEK har således haft en negativ effekt på värdet av aktieinnehav denominerat i andra valutor. Vidare kan skattelagstiftningen i såväl Sverige som aktieägarens hemland påverka intäkterna från eventuell utdelning.
I vissa jurisdiktioner kan det finnas begränsningar i nationell värdepapperslagstiftning som medför att aktieägare i sådana jurisdiktioner inte har möjlighet att delta i nyemissioner och andra erbjudanden om överlåtbara värdepapper till allmänheten. Electrolux Professional har aktieägare i bland annat USA, Australien, Kanada och Japan där värdepapperslagstiftningen medför sådana begränsningar. Om Electrolux Professional i framtiden emitterar nya aktier med företrädesrätt för Bolagets aktieägare kan aktieägare i vissa jurisdiktioner, däribland nämnda länder, vara föremål för begränsningar som exempelvis innebär att de inte kan delta i sådana nyemissioner eller att deras deltagande på annat sätt försvåras eller begränsas. Sådana begränsningar utgör en betydande risk för aktieägare i USA eller i andra jurisdiktioner där sådana begränsningar tillämpas.
Bakgrund och motiv
Den 5 december 2019 offentliggjorde Electrolux förslaget att separera och dela ut affärsområdet Professionella Produkter till aktieägarna och notera Electrolux Professional på Nasdaq Stockholm. Den extra bolagsstämman i Electrolux den 21 februari 2020 beslutade att dela ut alla aktier i Electrolux Professional till Electrolux aktieägare. Första dag för handel i Electrolux Professionals aktie förväntas vara den 23 mars 2020.
Styrelsen och koncernledningen bedömer att en uppdelning av Electrolux-koncernen kommer att skapa betydande värde för aktieägarna över tid. De två verksamheterna har olika slutmarknader, kunder och drivkrafter för efterfrågan. En separation från Electrolux och en separat notering av aktierna i Electrolux Professional förväntas öka fokus, kundnytta och utvecklingsmöjligheter. Under ledning av en separat ledningsgrupp och styrelse samt med egen tillgång till kapital förväntas separationen även möjliggöra för Electrolux Professional att framgångsrikt kunna realisera sina strategier. Vidare är Electrolux och Electrolux Professional som separata bolag bättre positionerade för att möta de olika faktorer som driver efterfrågan och de utmaningar som ställs på deras respektive slutmarknader. En notering ger också nuvarande och nya investerare möjlighet att investera direkt i Electrolux Professional.
Electrolux Professional är en av de ledande globala leverantörerna av professionell utrustning och tjänster inom storkök, dryck och tvätt sett till omsättning och har en bred krets av kunder runt om i världen, från restauranger och hotell till hälso- och sjukvård, skolor och andra serviceinrättningar. Bolaget fokuserar på lösningar där det finns ett behov av högpresterande, tillförlitlig utrustning med stora krav på eftermarknadstjänster under utrustningens livscykel och där kunderna fokuserar på produktivitet och den totala ägandekostnaden. Bolaget strävar efter att underhålla, utveckla och stärka sina kundrelationer genom samarbete, innovationsarbete och hållbarhet till nytta för kunderna. Bolagets lösningar och produkter tillverkas vid tolv anläggningar i sju länder runt om i världen och säljs i cirka 110 länder. Under 2019 genererade Electrolux Professional en nettoomsättning om 9 281 Mkr, vilket motsvarade 7,2 procent av Electrolux nettoomsättning. Per den 31 december 2019 hade Bolaget 3 624 anställda och huvudkontoret ligger i Stockholm.
Styrelsen för Electrolux Professional är ansvarig för innehållet i detta prospekt. Enligt styrelsens kännedom överensstämmer den information som ges i prospektet med sakförhållandena och ingen uppgift som sannolikt skulle kunna påverka dess innebörd har utelämnats.
Stockholm den 10 mars 2020 Electrolux Professional AB (publ) Styrelsen
Information om utdelningen av aktierna i Electrolux Professional
Beslut om utdelning
Den extra bolagsstämman i Electrolux den 21 februari 2020 beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att dela ut samtliga aktier i det helägda dotterbolaget Electrolux Professional till aktieägarna i Electrolux. Aktierna i Electrolux Professional delas ut till Electrolux aktieägare i proportion till varje aktieägares innehav i Electrolux på den av styrelsen för Electrolux fastställda avstämningsdagen för utdelningen (den 19 mars 2020). För varje aktie i Electrolux erhålls en aktie av motsvarande aktieslag i Electrolux Professional. Utöver att vara registrerad som aktieägare på avstämningsdagen för utdelningen (direktregistrerad eller genom förvaltare) behöver inga åtgärder vidtas för att erhålla aktier i Electrolux Professional. Utdelningen förväntas uppfylla kraven i de s.k. Lex Asea-reglerna och beskattning kommer därmed inte ske omedelbart för fysiska personer och aktiebolag med skatterättslig hemvist i Sverige. Se även avsnittet "Vissa skattefrågor".
Utdelningsrelation
För varje A-aktie i Electrolux erhålls en A-aktie i Electrolux Professional och för varje B-aktie i Electrolux erhålls en B-aktie i Electrolux Professional. Totalt kommer 287 397 450 aktier i Electrolux Professional att delas ut, varav 8 192 539 A-aktier och 279 204 911 B-aktier. Varje A-aktie i Electrolux Professional berättigar till en röst och varje B-aktie i Electrolux Professional berättigar till en tiondels röst på bolagsstämma. Se även avsnittet "Aktiekapital och ägarförhållanden".
Avstämningsdag
Avstämningsdag för rätt till att erhålla aktier i Electrolux Professional är den 19 mars 2020. Sista dag för handel i Electrolux aktier inklusive rätt till utdelning av aktier i Electrolux Professional är den 17 mars 2020. Aktierna i Electrolux handlas exklusive rätt till utdelning av aktier i Electrolux Professional från och med den 18 mars 2020.
Erhållande av aktier i Electrolux Professional
De som på avstämningsdagen för utdelningen av Electrolux Professional är införda i den av Euroclear Sweden förda aktieboken över aktieägare i Electrolux erhåller utan åtgärd aktier i Electrolux Professional. Aktierna i Electrolux Professional kommer att finnas tillgängliga på utdelningsberättigade aktieägares
VP-konton (eller VP-konto som tillhör den som på annat sätt är berättigad till utdelning) senast två bankdagar efter avstämningsdagen. Därefter kommer Euroclear Sweden att sända ut en avi med uppgift om det antal aktier som finns registrerade på mottagarens VP-konto.
Förvaltarregistrerade innehav
De aktieägare som på avstämningsdagen för utdelningen av aktierna i Electrolux Professional har sitt innehav i Electrolux förvaltarregistrerat (till exempel hos en bank eller annan förvaltare) erhåller inga redovisningsuppgifter från Euroclear Sweden. Avisering och utbokning av aktierna i Electrolux Professional till förvaltarregistrerade aktieägares konto kommer istället att ske i enlighet med respektive förvaltares rutiner.
Notering av aktierna i Electrolux Professional
Styrelsen för Electrolux Professional har ansökt om upptagande till handel av Bolagets A-aktie respektive B-aktie på Nasdaq Stockholm. Nasdaq Stockholms bolagskommitté har den 5 mars 2020 beslutat att godkänna Electrolux Professionals ansökan om upptagande av Bolagets aktier till handel på Nasdaq Stockholm under förutsättning att vissa sedvanliga villkor uppfylls. Första dag för handel förväntas bli den 23 mars 2020. Bolagets kortnamn på Nasdaq Stockholm, s.k. ticker, kommer att vara EPROA för A-aktien och EPRO B för B-aktien. ISIN-koden för Electrolux Professionals A-aktie är SE0013720018 och ISIN-koden för Electrolux Professionals B-aktie är SE0013747870.
Innehavare av amerikanska depåbevis (ADRs) i Electrolux
I enlighet med villkoren i det depåavtal som reglerar de utfärdade amerikanska depåbevisen (Eng. American Depositary Receipts – "ADRs") som representerar B-aktier i Electrolux, förväntas Citibank, N.A., i egenskap av depåbank, sälja de aktier i Electrolux Professional som delas ut avseende de B-aktier i Electrolux som är deponerade hos depåbanken. Nettointäkterna från försäljningen av aktierna i Electrolux Professional kommer fördelas av depåbanken pro rata till innehavarna av amerikanska depåbevis som representerar B-aktier i Electrolux.1)
1) I enlighet med villkoren i depåavtalet kommer Citibank, N.A. att dra av 0,05 USD per ADR från likviden vid försäljningen.
Rätt till utdelning
Aktierna i Electrolux Professional medför rätt till utdelning för första gången på den avstämningsdag för utdelning som infaller närmast efter att utdelningen av aktierna i Electrolux Professional har verkställts. Eventuell utdelning betalas ut efter beslut av bolagsstämma. Utbetalning av eventuell utdelning ombesörjs av Euroclear Sweden eller, i det fall aktierna är förvaltarregistrerade, i enlighet med respektive förvaltares rutiner. Rätt till sådan utdelning tillkommer den som på den av bolagsstämman fastställda avstämningsdagen för utdelningen var registrerad som ägare i den av Euroclear Sweden förda aktieboken. För vidare information om Electrolux Professionals utdelningspolicy, se "Finansiella mål och utdelningspolicy" i avsnittet "Verksamhetsbeskrivning". För information om skatt på utdelning, se avsnittet "Vissa skattefrågor".
Transaktionskostnader
De totala kostnaderna för den föreslagna uppdelningen av Electrolux-koncernen uppskattas uppgå till cirka 300 Mkr, inklusive projekt- och noteringskostnader om cirka 230 Mkr samt utländsk skatt om cirka 70 Mkr. Transaktionskostnader kommer huvudsakligen att bäras av Electrolux och Electrolux Professionals kostnader hänförliga till upptagandet till handel på Nasdaq Stockholm beräknas uppgå till cirka 2 Mkr.


Marknadsöversikt
Informationen i prospektet avseende marknadssituation, marknadsutveckling, tillväxttakt, marknadstrender och konkurrenssituationen på de marknader och i de regioner där Electrolux Professional bedriver verksamhet är baserad på uppgifter, statistik och rapporter från tredje parter och/eller har tagits fram av Electrolux Professional baserat på Bolagets egen information samt information hämtad från allmänt tillgängliga källor såsom FN, Världsbanken, Euromonitor International Ltd., Oxford Economics och andra externa källor. Electrolux Professional har sammanställt informationen om marknaden och konkurrenssituationen baserat på dessa historiska uppgifter och baserat på antaganden, uppskattningar och metoder som Bolaget bedömer är rimliga. Denna information har återgetts korrekt och såvitt Electrolux Professional känner till och kan utröna av information som har offentliggjorts av dessa tredje parter har inga sakförhållanden utelämnats som skulle kunna göra den återgivna informationen felaktig eller vilseledande. Electrolux Professional har däremot inte oberoende verifierat informationen, varför dess riktighet och fullständighet inte kan garanteras. Ytterligare faktorer som bör beaktas vid bedömningen av marknads- och branschinformationen beskrivs på andra ställen i prospektet, däribland i avsnittet "Riskfaktorer".
Electrolux Professionals bransch
Electrolux Professional är verksamt inom marknaden för professionella produkter och erbjuder utrustning och lösningar inom storkök, dryck och tvätt till en bred krets av kunder, däribland kunder inom den globala hotell- och restaurangbranschen samt till diverse andra verksamheter och institutioner. Bolaget betraktar och adresserar marknaden genom två huvudsakliga segment, professionell storköks- och dryckesutrustning samt professionell tvättutrustning, vilka enligt Bolagets uppskattning uppgick till cirka 25,5 Mdr USD respektive 2,5 Mdr USD (cirka 238 Mdr kr respektive 23 Mdr kr1)) under 2019.2)
Efterfrågan på Electrolux Professionals lösningar påverkas av ett antal faktorer, däribland det allmänna ekonomiska läget, befolkningstillväxt, hushållens disponibla inkomster, kund- och konsumentbeteende samt förändringar i kundernas preferenser. Viktiga framgångsfaktorer omfattar stark innovationsförmåga, tillförlitlighet och produktkvalitet, ett välutvecklat distributions- och servicenätverk samt ett starkt varumärke.
Electrolux Professional bedömer att branschen främst kännetecknas av:
- ► Gynnsamma övergripande trender på slutmarknaderna med flera faktorer som kan driva strukturell tillväxt
- ► Produkter vars prestanda kan ha betydande påverkan på kundernas produktivitet
- ► Krav på tillförlitliga och tekniskt avancerade produkter
- ► Betydande fördelar genom lokal närvaro och kundsamarbete
- ► Fortlöpande eftermarknadssupport under utrustningens livscykel
Allmänna trender och drivkrafter på marknaden
Electrolux Professional drar nytta av olika strukturella drivkrafter för tillväxt på Bolagets slutmarknader, vilka förväntas stödja långsiktiga hållbara utvecklingsmöjligheter på dess relevanta marknader. Bolaget bedömer att följande faktorer kommer att vara viktiga drivkrafter i den fortsatta utvecklingen av den globala marknaden för storkök-, dryckes- och tvättutrustning:
- ► Befolkningstillväxt
- ► Urbanisering
- ► Ökat deltagande på arbetsmarknaden
- ► Ökad disponibel inkomst för hushållen
- ► Förändringar i kund- och konsumentbeteende (däribland ett ökat antal måltider som äts utanför hemmet)
Befolkningstillväxt
Befolkningstillväxten är en viktig faktor som driver tillväxten på marknaden för professionella produkter. En växande befolkning leder bland annat till ett ökat antal potentiella slutkunder, efterfrågan på mat och dryck utanför hemmet samt andra användningsområden för professionella produkter. Electrolux Professional bedömer att den här trenden är en viktig drivkraft för tillväxt inom alla affärssegment och slutmarknader.
2019 uppgick världens befolkning 7,7 miljarder människor och den förväntas öka med över 2,0 miljarder under de närmaste 30 åren och uppgå till 9,7 miljarder 2050.3) Av tabellen nedan framgår den globala befolkningsökningen under perioden 2005–2050. Den historiska och prognostiserade befolkningsdatan presenteras uppdelat på de regioner som utgör Bolagets geografiska regioner.
2) Global marknadsstorlek baserad på total omsättning (inklusive eftermarknadstjänster).
3) Källa: FN World Population Prospects.
1) Beräknat baserat på en valutakurs USD/SEK om 9,330593.
| Miljoner människor | 2005 | 2010 | 2015 | 2019e | 2030e | 2050e | Genom snittlig årlig tillväxttakt '05–'19 |
Genom snittlig årlig tillväxttakt '19–50e |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Världen4) | 6 542 | 6 957 | 7 380 | 7 713 | 8 548 | 9 735 | 1,2 % | 0,8 % |
| Europa | 788 | 799 | 812 | 820 | 825 | 811 | 0,3 % | 0,0 % |
| Asien, Stillahavsområdet, | ||||||||
| Mellanöstern och Afrika | 4 869 | 5 223 | 5 587 | 5 878 | 6 626 | 7 737 | 1,4 % | 0,9 % |
| Amerika | 885 | 935 | 981 | 1 015 | 1 097 | 1 188 | 1,0 % | 0,5 % |
Källa: FN World Population Prospects 2019 från FN:s avdelning för ekonomiska och sociala ärenden, avdelningen för befolkningsanalys, © FN 2019. Används med tillstånd från FN.
Urbanisering
Med urbanisering avses att befolkningen flyttar från landsbygd till städer. Ett mått på urbanisering är andelen av ett områdes befolkning som bor i städer. Ökad urbanisering är en viktig drivkraft för konsumtion utanför hemmet, i synnerhet vad gäller att äta måltider ute. Urbaniseringen genererar också en större efterfrågan på boyta i redan tättbefolkade områden och ökar andelen tjänstemannajobb, vilket får fler människor att efterfråga externa tjänster inom mat och dryck samt tvätt för att spara tid och plats.
Dessutom leder urbaniseringen till ökad samfärdsel på allmänna platser, däribland shoppingcenter och tågstationer, vilket leder till en ökad efterfrågan på snabbmat och drycker.
Globalt förväntas befolkning i städer utgöra 57 procent av den totala befolkningen 2020 och öka till 69 procent till 2050. Under de närmaste årtiondena förväntas urbaniseringen öka i alla större regioner, där tillväxtmarknaderna förväntas erfara den snabbaste urbaniseringstakten.5) Tabellen nedan visar den historiska och prognostiserade urbaniseringen under perioden 2005–2050 uppdelat på de regioner som utgör Bolagets geografiska regioner.
| Urbanisering | 2005 | 2010 | 2015 | 2020e | 2030e | 2050e | Absolut förändring6) '05–'20e |
Absolut förändring6) '20–'50e |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Världen4) | 49 % | 52 % | 54 % | 57 % | 60 % | 69 % | 7,6 p.e | 11,8 p.e |
| Europa | 70 % | 71 % | 71 % | 72 % | 74 % | 81 % | 2,0 p.e | 8,7 p.e |
| Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika |
40 % | 44 % | 47 % | 50 % | 55 % | 64 % | 9,6 p.e | 14,0 p.e |
| Amerika | 79 % | 80 % | 81 % | 83 % | 85 % | 90 % | 4,6 p.e | 7,0 p.e |
Källa: FN World Urbanization Prospects: The 2018 Revision från FN:s avdelning för ekonomiska och sociala ärenden, avdelningen för befolkningsanalys, © FN 2019. Används med tillstånd från FN.
Ökat deltagande på arbetsmarknaden
Under de senaste årtiondena har kvinnors deltagande på arbetsmarknaden ökat stadigt globalt sett. Samtidigt har åldersspannet på arbetskraften generellt sett breddats till följd av höjd pensionsålder och studenters förändrade arbetsmönster. I linje med denna ökning i deltagande på arbetsmarknaden har hushållens disponibla inkomster ökat, medan den tillgängliga tiden för hushållsarbete, till exempel matlagning och städning, har minskat. Detta mönster förväntas fortsätta i och med att den globala arbetslösheten beräknas minska från den aktuella nivån på 5 procent 2019 till under 5 procent 2040.7) Tillsammans driver dessa trender efterfrågan på restaurangbesök utanför hemmet och tvättjänster. Tabellen nedan visar den historiska och prognostiserade utvecklingen för deltagandet på arbetsmarknaden globalt under perioden 2005–2030.
| Miljoner människor | 2005 | 2010 | 2015 | 2019e | 2025e | 2030e | Genom snittlig årlig tillväxttakt '15–'19 |
Genom snittlig årlig tillväxttakt '19–'30e |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 705 | 2 870 | 3 054 | 3 189 | 3 391 | 3 540 | 1,1 % | 1,0 % |
| Anställda män | 1 645 | 1 730 | 1 818 | 1 890 | 2 001 | 2 084 | 1,0 % | 0,9 % |
| % Män av totalt antal anställda | 60,8 % | 60,3 % | 59,5 % | 59,3 % | 59,0 % | 58,9 % | ||
| Anställda kvinnor | 1 060 | 1 140 | 1 236 | 1 299 | 1 390 | 1 456 | 1,3 % | 1,0 % |
| % Kvinnor av totalt antal | ||||||||
| anställda | 39,2 % | 39,7 % | 40,5 % | 40,7 % | 41,0 % | 41,1 % |
Källa: Euromonitor International Ltd. Informationen i tabellen kommer från oberoende marknadsundersökningar genomförda av Euromonitor International Ltd. Undersökningarna innefattar uppskattningar baserade på officiella publicerade källor och opinionsundersökningar avseende handel. De tekniker och metoder som används vid marknadsundersökningar är av sådan natur att informationens riktighet eller fullständighet inte kan garanteras och vid investeringsbeslut ska inte otillbörlig vikt fästas vid informationen. Euromonitor International Ltd. åtar sig inget ansvar för innehållet däri.
- 4) Se "Översikt" i avsnittet "Verksamhetsbeskrivning" för information om Bolagets geografiska regioner.
- 5) Källa: FN World Population Prospects.
- 6) I procentenheter.
- 7) Källa: Oxford Economics (global rådgivare inom prognoser och kvantitativ analys, ).
Ökad disponibel inkomst för hushållen
Disponibel inkomst är ett mått på hur mycket ett hushåll kan konsumera efter skatt, vilket påverkar konsumtionsvanor och konsumenters utgifter. En högre disponibel inkomst gör det möjligt för fler människor att spendera mer pengar på fritidsaktiviteter som restaurangbesök och mindre tid på hushållsarbete, som att tvätta själva. Tabellen nedan visar utvecklingen av hushållens konsumtion under perioden 2005–2030. Historiska och prognostiserade uppgifter för hushållens konsumtion globalt visas i tabellen nedan uppdelat på de regioner som utgör Bolagets geografiska regioner.
| Hushållens konsumtionsutgifter8) | 2005 | 2010 | 2015 | 2019e | 2025e | 2030e | Genom snittlig årlig tillväxttakt '05–'19 |
Genom snittlig årlig tillväxttakt '19–'30e |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Världen9) | 100 | 123 | 127 | 138 | 170 | 206 | 2,3 % | 3,7 % |
| Europa | 100 | 119 | 109 | 117 | 144 | 175 | 1,2 % | 3,7 % |
| Asien, Stillahavsområdet, | ||||||||
| Mellanöstern och Afrika | 100 | 148 | 166 | 179 | 234 | 300 | 4,3 % | 4,8 % |
| Amerika | 100 | 120 | 130 | 145 | 173 | 202 | 2,7 % | 3,1 % |
Källa: Euromonitor International Ltd. Informationen i tabellen kommer från oberoende marknadsundersökningar genomförda av Euromonitor International Ltd. Undersökningarna innefattar uppskattningar baserade på officiella publicerade källor och opinionsundersökningar avseende handel. De tekniker och metoder som används vid marknadsundersökningar är av sådan natur att informationens riktighet eller fullständighet inte kan garanteras och vid investeringsbeslut ska inte otillbörlig vikt fästas vid informationen. Euromonitor International Ltd. åtar sig inget ansvar för innehållet däri.
Historiskt sett har ökningen av hushållens disponibla inkomst påskyndats ytterligare av den globala befolkningstillväxten samt en avtagande nivå av global fattigdom. Andelen av världens befolkning som lever på 1,9 USD per dag eller mindre har minskat från 36 procent 1990 till 9 procent 2018 och ett ökat antal människor ingår nu i den arbetande medelklassen.10) Electrolux Professional förväntar sig att hushållens ökade disponibla inkomster och en högre levnadsstandard kommer att öka efterfrågan på konsumtion utanför hemmet framöver.
Förändringar i kund- och konsumentbeteende
Trender, teknisk utveckling och preferenser förändras snabbt när det gäller konsumtion utanför hemmet globalt, vilket påverkar kund- och konsumentbeteenden. Till följd av detta blir förmågan att förutse och överträffa kundernas och slutkonsumenternas krav allt viktigare. Bolaget har observerat bland annat följande förändringar i kund- och konsumentbeteenden:
- ► Behov av större kundanpassning
- ► Inriktning mot mycket innovativa produkter och tjänster med fokus på uppkoppling och ett omfattande erbjudande av eftermarknadstjänster
- ► Ökad medvetenhet kring miljöpåverkan och hållbarhet
- ► Ökat fokus på färska ingredienser med hög kvalitet
- ► Önskan om nya smaker och en känsla av upptäckarglädje för mat och dryck
- ► Ökat fokus på den totala kostnaden för inköp och användning av en viss utrustning snarare än enbart inköpskostnad
Professionell köks- och dryckesutrustning
Electrolux Professionals försäljning av utrustning inom storkök och dryck är i hög grad beroende av vilka investeringar kunder gör i ny utrustning samt deras investeringar i underhåll, renovering och reparation av utrustningen. Bolaget riktar in sig på marknaden för professionell storköks- och dryckesutrustning inklusive service av utrustningen. De viktigaste användningsområdena för produkterna är platser som erbjuder konsumtion av mat och dryck utanför hemmet, som exempelvis hotell, restauranger, detaljhandeln, skolor och sjukhus. Enligt Bolagets uppskattning uppgick den globala marknaden för storkök och dryck till cirka 25,5 Mdr USD 2019, varav storkök stod för cirka 80 procent och dryck för cirka 20 procent.11)Under de senaste åren har den globala marknaden för storkök och dryck uppvisat tillväxt, vilken även förväntas fortsätta på medellång sikt. Enligt Bolagets uppskattning har segmentet för storkök och dryck uppvisat en genomsnittlig årlig tillväxttakt om cirka 3–4 procent mellan 2013 och 2018, med en tillväxt inom dryckessegmentet som är något starkare än inom storkök. Utöver de generella marknadstrenderna och drivkrafterna i branschen påverkas tillväxten också av ökade krav på livsmedelssäkerhet, miljövänlighet och minskat matsvinn, fokus på nyttiga produkter och menyer, drivkrafter för automatisering och optimering av arbetskraft, produktinnovation samt den ökade betydelsen av datahantering och digitalisering. Dessa trender kan skönjas både på mogna storköks- och dryckesmarknader, som Nordamerika och Europa, och på snabbväxande tillväxtmarknader som Asien och Stillahavsregionen samt Mellanöstern och Afrika. Enligt Bolagets uppskattning förväntas den globala marknadstillväxten på medellång sikt främst drivas av konsumtion i Kina och Sydostasien, medan Europa och Nordamerika förväntas växa i en något lägre takt. Den största marknaden för storköks- och dryckesutrustning är Asien och Stillahavsregionen samt Mellanöstern och Afrika, som stod för cirka 36 procent av den globala omsättningen 2019, följt av Amerika som stod för cirka 35 procent och Europa som stod för cirka 29 procent. Globalt sett står de fem största bolagen inom professionell utrustning för storkök och dryck för cirka 40 procent av marknaden sett till omsättning. Electrolux Professional genererar den största delen av sina intäkter i Europa. Det är även en prioriterad strategi för Bolaget att utöka sin marknadsnärvaro i Nordamerika, vilket är en av de största globala marknaderna för professionella produkter, samtidigt som Bolaget fortsätter att etablera sig för att växa ytterligare i Asien och Stillahavsområdet.
8) Konsumtionsutgifter per hushåll är indexerade till 100 för 2005.
9) Se "Översikt" i "Verksamhetsbeskrivning" för information om Bolagets geografiska regioner.
10) Källa: Världsbanken. Pressmeddelande den 19 september 2018, "Decline of Global Extreme Poverty Continues but Has Slowed".
11) Global marknadsstorlek baserad på total omsättning (inklusive eftermarknadstjänster).
Viktiga trender som påverkar lösningar för storkök och dryck
Samtidigt som de ovan nämnda allmänna marknadstrenderna som befolkningstillväxt, urbanisering, sysselsättningsgrad och hushållens disponibla inkomster är viktiga faktorer för utvecklingen av branschen för professionella produkter i stort har Bolaget också observerat flera andra viktiga drivkrafter för tillväxt.
En ökad efterfrågan på mer mångsidig köksutrustning, där det är möjligt att tillreda en större variation av maträtter, har kännetecknat marknaden på senare år. Det beror främst på två faktorer; minskade köksytor och ökad menyvariation. Den globala minskningen av köksytor hänger samman med den ökade urbaniseringen, vilken leder till högre hyra per kvadratmeter i större städer. Till följd av detta försöker ett stort antal restaurangägare att minska mängden utrustning som används i den dagliga verksamheten, vilket kräver mångsidiga maskiner. Dessutom har restaurangägarna gradvis ökat variationen i sina menyer som en konsekvens av förändringar i kundernas matvanor. Detta beror främst på ett skifte mot hälsosammare matvanor, större fokus på produkternas ursprung och kvalitet samt en större nyfikenhet hos kunderna, vilket har ett samband med sociala mediers ökade betydelse för restaurangbesök. Till följd av detta kräver restaurangägarna mer mångsidig köksutrustning.
Ett ökat fokus på den totala ägandekostnaden snarare än enbart investeringskostnad som grund för inköpsbeslut är en annan viktig trend i branschen. Ägandekostnaden för köksutrustning omfattar främst energi- och underhållskostnader samt arbetskostnader för att utnyttja utrustningen. Det finns därför efterfrågan på mer energieffektiv och lättanvänd utrustning. Målet med de tekniska framstegen är att säkerställa att utrustningen har låg driftskostnad. Som en konsekvens av hur stor betydelse utrustningen har för kundens dagliga verksamhet är det dessutom avgörande att ha ett starkt service- och eftermarknadserbjudande. På sikt kan automatisering av produkterna och möjligheter till uppkoppling hjälpa kunderna att optimera arbetskraften och minska arbetskostnaderna, vilket i sin tur kan minska den totala ägandekostnaden. Samtidigt kan en ökad digitalisering, och förmåga till uppkoppling, av utrustningen ha potential att öka kundlojaliteten och skapa en positiv miljö för eftermarknadsverksamheten.
Många av trenderna som gäller köksutrustningsbranschen som har beskrivits ovan gäller även för professionell dryckesutrustning, i synnerhet när det gäller mindre storlek på utrustning och en ökad efterfrågan på mer kostnadseffektiv utrustning. Förändrat kundbeteende och ändrade kundpreferenser har också stor inverkan på dryckesbranschen. I många regioner rör sig kunderna mot nyttigare dryckesalternativ. Dessutom kommer det fram nya och innovativa produkter, däribland kallbryggt kaffe och andra särskilda kaffetyper samt smaksatt mineralvatten. Särskilt på mogna marknader som Europa och Nordamerika tenderar kundpreferenserna att röra sig mot specialsmaksatta drycker. Dessa förändringar i kundbeteende leder till efterfrågan på mer mångsidig utrustning för att tillgodose kunders olika smakpreferenser.
Jämfört med köksutrustningsbranschen har dryckesindustrin både en historiskt högre tillväxttakt och en högre förväntad tillväxttakt. Den prognostiserade högre tillväxten för dryckesbranschen är främst en följd av de ovan nämnda trenderna samt en större påverkan från säsongstrender, en större produktdiversifiering samt mindre utrustning, vilket skapar mer utrymme för fler maskiner som används samtidigt. Inom dryckesutrustningssektorn uppvisar, enligt Bolaget, kaffemaskiner den mest attraktiva tillväxtprognosen på medellång sikt, medan marknaden för behållare för icke frysta drycker utgör det största undersegmentet i branschen.
Konkurrenssituation
Electrolux Professionals produkter säljs på konkurrensutsatta marknader, där de främsta differentierande faktorerna är tillförlitlighet, produkternas kännetecken, kvalitet, produkternas prestanda samt variation och bredd i produktutbud, produktinnovation och eftermarknadstjänster. En annan viktig konkurrensfaktor är den totala ägandekostnaden, inklusive priset på utrustningen, underhålls- och driftskostnader, samt ergonomi- och hälso- och säkerhetsaspekter. Produktdesign är ytterligare en differentierande faktor, i synnerhet i Europa. Även kundrelationer är en viktig differentierande faktor. Leverantörer av storköks- och dryckesutrustning upprätthåller i allmänhet långvariga relationer med nyckelkunder och distributörer för att på så sätt öka sin andel av kundens totala affär och den totala tillväxten. Nära kundrelationer är särskilt viktigt i relation till kedjor.
Electrolux Professional är en av de ledande globala aktörerna sett till omsättning, med ett komplett utbud inom storkök och dryck. Några av Bolagets främsta konkurrenter inom storköksoch dryckesutrustning är bland annat Ali Group, Hoshizaki, Illinois Tool Works, Marmon Group, Middleby, Rational och Welbilt. Dessutom konkurrerar Bolaget med ett antal lokala aktörer samt aktörer som fokuserar på enskilda produktlinjer.
Professionell tvättutrustning
Den professionella tvättutrustningsmarknaden består av professionell tvättutrustning och tillhörande tjänster för hotell- och restaurangbranschen samt andra verksamheter och institutioner och är till stor del beroende av kundernas inköpsförmåga vad gäller nya produkter samt underhåll, renovering och reparation. Electrolux Professional riktar främst in sig på det professionella tvättutrustnings- och servicesegmentet och fokuserar inte lika mycket på det storskaliga industriella tvättutrustningssegmentet. Bolaget delar upp sin relevanta marknad i två huvudsakliga områden; en del av marknaden som genererar intäkter genom professionell tvättutrustning och en annan del där kunderna använder produkterna som en del av sitt erbjudande. Tvättomater och liknande inrättningar är exempel på den förstnämnda kategorin, medan hotell och vårdinrättningar är exempel på den sistnämnda. Bolaget uppskattar att den totala marknaden för professionell tvättutrustning under 2019 uppgick till cirka 2,5 Mdr USD. Under de senaste åren har den globala professionella tvättutrustningsmarknaden uppvisat tillväxt om 2–3 procent per år, vilken – enligt Bolagets uppskattningar – även förväntas fortsätta på medellång sikt. Marknadstillväxten har främst påverkats av ett ökat fokus på produkternas hållbarhet och effektivitet, märknings- och certifieringskrav samt krav på innovation och möjligheter till uppkopplad utrustning. Även om dessa trender kan skönjas över hela världen skiljer de sig åt i betydelse på regional nivå. Enligt Bolagets uppskattning är den största marknaden för professionell tvättutrustning Europa, som under 2019 stod för cirka 40 procent av den globala omsättningen, följt av Amerika som stod för cirka 36 procent
och Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika som stod för cirka 24 procent. Electrolux Professional genererar den största delen av sina intäkter i Europa, USA och Japan. På global nivå står de fem största bolagen, där Electrolux Professional är inkluderat, för cirka 70 procent av marknaden sett till omsättning.
Viktiga trender som påverkar efterfrågan på tvättlösningar och eftermarknadstjänster
På samma sätt som för lösningar inom storkök och dryck är de ovan nämnda allmänna marknadstrenderna som befolkningstillväxt, urbanisering, anställningsgrad och disponibel inkomst för hushållen viktiga faktorer för utvecklingen av hela branschen för professionella produkter. Bolaget har också observerat flera andra viktiga tillväxtfaktorer.
Hållbarhet och energieffektivitet är, enligt Bolaget, viktiga trender som påverkar marknaden för professionell tvättutrustning. Användarna av utrustningen fokuserar i allt högre grad på total ägandekostnad för utrustningen snarare än den initiala investeringen, till exempel på vattenförbrukning och energieffektivitet, vilket sänker de löpande driftskostnaderna. Detta är också resultatet av striktare myndighetsreglering i många regioner. Tillsammans skapar strävan efter att uppfylla miljöstandarder och strävan mot att minska driftskostnaderna ett behov av att ersätta befintlig utrustning, vilket kan öka utgifterna för utrustning. Denna trend ökar också betydelsen av customer care, vilket är en viktig konkurrensfaktor i branschen.
Därtill har en ökad efterfrågan på innovativ och uppkopplad utrustning påverkat marknaden för professionell tvättutrustning. Allteftersom maskinerna blir enklare att använda vill kunderna i allt högre grad övervaka och hantera utrustningen på ett sätt som minskar behovet av okvalificerad arbetskraft. I takt med att mer tekniskt avancerad utrustning med betydande fördelar för kunderna introduceras förväntas nästa stora ersättningscykel för utrustningen vara på gång. Till följd av lägre ägandekostnader förväntas kunderna uppvisa en större flexibilitet vad gäller initialkostnad för utrustning.
Medan nya affärsmodeller, till exempel funktionell försäljning och uthyrningslösningar, redan har etablerats i andra branscher är det bara på senare tid som sådana affärsmodeller har vuxit i betydelse på marknaden för professionell tvättutrustning. Efterfrågan på hyrd utrustning ökar snabbt, särskilt i Europa och i synnerhet från mindre företag. Som en konsekvens av detta justerar ett flertal aktörer sina affärsmodeller.
Konkurrenssituation
Electrolux Professionals produkter säljs på konkurrensutsatta marknader, där de främsta differentierande konkurrensfaktorerna är kvalitet, prestanda, innovation, produktdesign och eftermarknadstjänster. Ytterligare viktiga faktorer som påverkar konkurrensen är den totala ägandekostnaden, inklusive pris för utrustning, underhåll och driftskostnader, samt ergonomi- och hälso- och säkerhetsaspekter. Även kundrelationer är en viktig differentierande faktor. Leverantörer av tvättutrustning upprätthåller i allmänhet långvariga relationer med nyckelkunder och distributörer för att på så sätt öka sin andel av kundens totala affär och den totala tillväxten.
Electrolux Professional är en av de ledande globala aktörerna inom professionell tvättutrustning sett till omsättning, med ett
komplett utbud under ett globalt varumärke. Några av Bolagets främsta konkurrenter inom tvättutrustning är bland annat Alliance Laundry Systems, Girbau Group, Maytag och Miele Professional. Dessutom konkurrerar Bolaget med ett antal lokala aktörer och aktörer som fokuserar på enskilda produktlinjer.

Marknadsöversikt
9 281
Verksamhetsbeskrivning
Översikt
Electrolux Professional är en av de ledande globala leverantörerna av professionell utrustning och tjänster inom storkök, dryck och tvätt sett till omsättning och har en bred krets av kunder runt om i världen, från restauranger och hotell till hälso- och sjukvård, skolor och andra serviceinrättningar. Bolagets lösningar och produkter tillverkas vid tolv anläggningar i sju länder runt om i världen och säljs i cirka 110 länder. Per den 31 december 2019 hade Bolaget 3 624 anställda och huvudkontoret ligger i Stockholm.
Electrolux Professional har ett komplett utbud av lösningar inom storköks-, dryckes- och tvättutrustning, med produkter och tjänster som adresserar en rad olika kunders behov. Bolaget fokuserar på lösningar där det finns ett behov av högpresterande, tillförlitlig utrustning med stora krav på eftermarknadstjänster under utrustningens livscykel och där kunderna fokuserar på produktivitet och den totala ägandekostnaden. Bolaget strävar efter att underhålla, utveckla och stärka sina kundrelationer genom samarbete, innovation och hållbarhet till nytta för kunderna.
Electrolux Professional har lokal närvaro på relevanta globala marknader, vilket gör det möjligt att erbjuda en flexibel och effektiv organisation för såväl tillverkning som försäljning. Electrolux Professional har en flexibel leverantörskedja och en kostnadseffektiv tillverkning, vilket gör att Bolaget kan bedriva verksamheten effektivt över konjunkturcyklerna. Electrolux Professionals produkter säljs antingen genom distributörer och återförsäljare eller direkt till kunder, beroende på den regionala dynamiken.
För att kunna erbjuda ett komplett utbud har Bolaget inrättat en stor global serviceorganisation som tillhandahåller tjänster och reservdelar till kunder. Det nya serviceerbjudandet, Essentia, tillgodoser det snabbt växande behovet av underhåll genom olika abonnemangsmodeller och serviceavtal.
Electrolux Professional kan erbjuda ett komplett utbud inom storkök, dryck och tvätt – the OnE approach – som kan täcka in alla kunders behov under ett globalt varumärke. Electrolux Professional bedömer att Bolaget har en konkurrensfördel genom sin breda portfölj av produkter och eftermarknadstjänster under ett globalt varumärke samt sin omfattande geografiska räckvidd, både när det gäller kundrelationer och servicenätverk. Electrolux Professional strävar efter att bibehålla en kontinuerlig relation med kunderna under utrustningens hela livscykel och därmed skapa förutsättningar för att kunden ska fortsätta att köpa utrustning och tilläggstjänster.
Electrolux Professional har två segment: Food & Beverage (F&B) och Laundry. F&B erbjuder ett brett sortiment av utrustning för professionella lösningar inom storkök och dryck. Laundry erbjuder ett brett sortiment av utrustning för professionell tvättverksamhet. Utöver sina produkterbjudanden tillhandahåller de båda segmenten eftermarknadstjänster och lösningar.
Grafen nedan visar Electrolux Professionals nettoomsättningsutveckling under räkenskapsåren 2013–2019.

10000 Översikt över nettoomsättningsutveckling
Källa för informationen avseende 2013–2016: Electrolux årsredovisningar för respektive år samt Electrolux interna redovisningssystem. För definition av organisk tillväxt, se "Nyckeltal" i avsnittet "Utvald historisk finansiell information".

Av tabellen nedan framgår fördelningen av Bolagets nettoomsättning 2019 per segment och geografiskt område i enlighet med Bolagets rapporteringsstruktur.
Electrolux Professionals kommersiella verksamhet är huvudsakligen fokuserad på tre geografiska regioner: Amerika (Americas), Europa (Europe) och Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika (APAC & MEA). Grafen nedan visar Bolagets fördelning av länder i dessa regioner.

Geografiska regioner – fördelning av länder
Electrolux Professionals historia
Electrolux Professionals långa historia bidrar till Bolagets framgångar och långsiktiga vision. Bolagets historia sträcker sig mer än 100 år bakåt i tiden när företag som Wascator, Zanussi och Cecilware grundades (vilka senare förvärvades av Electrolux) och Bolaget drar på så sätt nytta av generationer av kunnande.
Verksamheten för professionella produkter inom Electroluxkoncernen kan härledas tillbaka till 1962, när Elektro Helios, ett företag som också var verksamt inom marknaden för professionella kökslösningar, förvärvades. Electrolux verksamhet inom professionella produkter expanderade till professionell tvätt i början av 1970-talet.
Verksamhetsområdet blev ett eget affärsområde inom Electrolux-koncernen 1989 genom att alla verksamheter inom professionella produkter som hade förvärvats genom åren och som då ingick i Electrolux-koncernen för första gången integrerades. Detta omfattade ledande verksamheter inom specifika segment, däribland storkök och tvättsystem, vissa med mer än 100 års erfarenhet av det professionella segmentet. Bolaget har idag långvariga affärsrelationer med kunder och leverantörer tack vare Electrolux-koncernens historia. Sedan Electrolux Professional skapades har verksamhetsområdet fortsatt att utvecklas med fokus på en rad kärnverksamheter för att stödja hotell- och restaurangbranschen.
En värdeskapande fas inleddes 1996 när affärsområdet Electrolux Professional effektiviserades och ett 20-tal mindre fabriker stängdes. Vidare avyttrades flera andra verksamheter, exempelvis fritidsprodukter, motorer och kompressorer mellan 1998 och 2002.
1999 inrättades ett operativt huvudkontor för det professionella affärsområdet i Pordenone i Italien. Affärsområdet fokuserade huvudsakligen på två produktlinjer; storkök och tvättsystem. Den
största produktlinjen för storkök tillverkades i Pordenone och den största produktlinjen för tvättsystem tillverkades i Ljungby, Sverige. Ledningen fattade också vid denna tid ett beslut om att förtydliga och förstärka varumärket Electrolux Professional som en helhetsleverantör.
2004 började Electrolux Professional återigen att fokusera på internationell expansion genom att etablera operativa kontor i Nordamerika och 2005 en fabrik i Thailand, där produktionen av tvättutrustning kan tillgodose behov i Asien-Stillahavsregionen och i andra regioner. Bolaget inledde också ytterligare verksamhet i andra delar av världen som Indien, Brasilien och Dubai, Förenade Arabemiraten.
Den kommersiella expansionen pågick i ytterligare ett årtionde tills ett antal förvärv genomfördes. 2015 förvärvade Bolaget Shanghai Veetsan Commercial Machinery, en av de största tillverkarna av professionella diskmaskiner i Kina. Förvärvet stärkte Electrolux Professionals position i Kina och Asien-Stillahavsregionen ytterligare, där Bolaget såg potential för betydande tillväxt. Förvärvet av Schneidereit 2018 gav möjlighet att utveckla nya affärsmodeller. Schneidereit är en leverantör av uthyrningslösningar för professionell tvätt i Tyskland och Österrike.
2017 expanderade Electrolux Professional i segmentet för dryckesutrustning genom förvärvet av Grindmaster-Cecilware i USA. Grindmaster-Cecilware tillverkar kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Detta förvärv följdes av ytterligare två förvärv som syftade till att utöka den teknologiska plattformen inom dryckes- och kaffeautomater. 2018 förvärvades SPM, en italiensk tillverkare av utrustning för frysta drycker, och 2019 förvärvades Unic, en fransk tillverkare av automatiska och traditionella espressomaskiner.
Bilden nedan visar ett antal milstolpar i Electrolux Professionals historia.

Översikt över Electrolux Professionals historia
Tvätt
1973 tog Electrolux steget in i branschen för professionell tvättutrustning genom förvärvet av Wascator. Genom förvärvet skapades Electrolux – Wascator.
Wascator grundades i Stockholm 1902 som specialist på värmesystem och tvättmaskiner. Den största verksamhetsdelen var installation av värmesystem, men företaget tillverkade också stora, banddrivna industritvättmaskiner. I slutet av 1940-talet bestämde sig företaget för att lansera en liten frontmatad tvättmaskin avsedd för hushållsbruk som fick namnet Wascator (en kombination av engelska "washing" (tvätta) och "lavatory" (tvättrum)). Några år efter framgången med den första lilla Wascatortvättmaskinen fick hela företaget heta Wascator.
I dag erbjuder Electrolux Professional ett brett utbud av professionell tvättutrustning som säljs i hela världen och tillverkas i Sverige, Thailand och Frankrike. Bolagets kunder återfinns inom en mängd olika segment, från flerbostadshus, hotell och vårdinrättningar till industriella tvätterier och tvättomater.
Storkök
Electrolux köksverksamhet skapades genom fusionen med Elektro-Helios 1962. Elektro-Helios grundades i Sverige 1919 och har alltid förknippats med enkla men funktionella produkter. I årtionden hade märkets styrka haft sin grund i företagets utmärkta spisar och dess produkter ansågs pålitliga och prisvärda.
1984 växte verksamheten kraftigt i och med förvärvet av italienska Zanussi. Zanussi grundades 1916 som en liten fabrik för vedspisar och växte till en viktig aktör inom matlagningsprodukter till hem och storkök. Från 1967 riktades ett större fokus mot den professionella delen av verksamheten genom bildandet av en särskild division som kallades Zanussi Grandi Impianti, som strävade efter att växa både organiskt och genom förvärv. 1968 köpte Zanussi F. Zoppas, en stor italiensk tillverkare av elektriska, hushålls- och cateringprodukter. Divisionen Zoppas Grandi Cucine, som grundades 1951, tillförde gedigen erfarenhet och blev snart en viktig tillgång med sina specialistegenskaper. 1988 förvärvades Alpeninox, en av Italiens ledande tillverkare av kylutrustning till hotell och restauranger.
Idag erbjuder Electrolux Professional ett brett utbud av professionell storköksutrustning som säljs till en rad olika segment inom restaurangbranschen. Produkterna säljs i hela världen och tillverkas i Europa (Italien, Frankrike och Schweiz) och Asien (Kina och Thailand).
Dryck
2017 expanderade Electrolux Professional i segmentet för dryckesutrustning genom förvärvet av Grindmaster-Cecilware. Grindmaster-Cecilware är en amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Grindmaster-Cecilware bildades genom fusionen mellan Grindmaster Corporation och Cecilware Corporation 2009, två företag som båda hade en rik och diversifierad företagshistoria. Förvärvet breddade Electrolux Professionals utbud inom dryckesverksamheten och ökade tillväxten på den amerikanska marknaden.
Förvärvet av Grindmaster-Cecilware följdes av ytterligare två förvärv som syftade till att utöka den teknologiska plattformen inom dryckes- och kaffeautomater. 2018 slutförde Electrolux
Professional förvärvet av SPM, en italiensk tillverkare av professionell utrustning för frysta och varma drycker samt mjukglass. Förvärvet breddade och kompletterade produktportföljen inom drycker, varefter Electrolux Professional blev en helhetsleverantör inom dryck. 2019 förvärvade Electrolux Professional Unic, en fransk tillverkare av automatiska och traditionella espressomaskiner. Förvärvet kompletterade utbudet av produkter för dryck. Unic har 100 års erfarenhet inom teknologi, kvalitet och tillverkning avseende espressomaskiner.
Mission och strategi
Mission
Att göra det dagliga arbetet för Electrolux Professionals kunder enklare, mer lönsamt och verkligt hållbart.
Strategi
Electrolux Professionals strategi bygger på fyra pelare där grunden är effektiv verksamhet (Operational excellence) för att förbättra försäljningsproduktiviteten och kostnadseffektiviteten i leverantörskedjan.
Växa verksamheten genom att utveckla hållbara, innovativa lösningar med låga driftskostnader: Sätta standarden för branschinnovation inom hållbarhet och energieffektivitet, kompletterat av en uppkopplad och digital plattform som uppfyller kundernas behov.
Expandera inom restaurangkedjor, särskilt i Nordamerika, växa inom dryck samt expandera på tillväxtmarknader: Öka den globala närvaron och marknadspositionen i utvalda branscher organiskt och genom selektiv M&A som ytterligare accelerator.
Öka försäljningen inom Customer Care (inom eftermarknaden) genom ytterligare utveckling av det globala servicenätverket och kompetensen som helhetsleverantör samt öka försäljningen av tillbehör och förbrukningsvaror för att stärka produkternas prestanda och kundupplevelsen.
Dra nytta av the OnE approach: Stärka positionen som en helhetsleverantör inom storkök, dryck och tvätt för att tillgodose alla kunders behov genom ett enda globalt varumärke och göra kundernas liv enklare i en värld av uppkopplade produkter.
Växa genom innovation
Electrolux Professional fokuserar på innovation för att expandera sin verksamhet genom kontinuerliga investeringar i forskning och utveckling, vilket är avgörande för att bibehålla och förbättra konkurrenskraften. Genom en kontinuerlig utveckling av nya och förbättrade produkter och tjänster strävar Bolaget efter att tillgodose kundernas behov, hjälpa dem med deras största utmaningar och på så sätt ge dem mervärde.
Fokus på digitalisering av produkter, uppkoppling och flexibilitet ingår i Bolagets strategi och kretsar kring ny teknik som kan förbättra erbjudandet på ett ekonomiskt och miljömässigt konstruktivt sätt. Ambitionen är att tillgodose kundernas allt större krav på flexibla maskiner med låga driftskostnader.
Expandera inom restaurangkedjor
Electrolux Professional arbetar kontinuerligt för att öka sin globala närvaro och stärka sin marknadsposition inom utvalda, attraktiva branschsegment. Bolaget har väldefinierade tillväxtområden,
vilka huvudsakligen omfattar ökad försäljning till kedjor – stora varumärken med flera serviceställen i utvalda områden – samt i Nordamerika och på tillväxtmarknader.
Vidare strävar Bolaget efter att öka sina tillväxtmöjligheter genom selektiva förvärv. Fokus ligger därför på förvärvsobjekt med en tydlig koppling till Bolagets strategiska inriktning i syfte att stärka Bolagets marknadsposition och/eller komplettera portföljen av produkter och tjänster.
Öka försäljningen på eftermarknaden
Electrolux Professional är verksamt på en marknad som kännetecknas av hög maskinanvändning, vilket kräver en tillförlitlig eftermarknadsservice. Bolaget strävar efter att hjälpa och stödja sina kunder under hela produktens livslängd genom sitt globala försäljningsnätverk. Bolaget strävar efter att eftermarknadsförsäljningen ska utökas ytterligare genom utveckling av det globala servicenätverket och kompetensen som helhetsleverantör samt ökad försäljning av tillbehör och förbrukningsvaror för att stärka produkternas prestanda och kundupplevelsen.
Dra nytta av the OnE approach
Electrolux Professional strävar efter att ytterligare stärka sin position som en helhetsleverantör inom storkök, dryck och tvätt för att tillgodose alla kundernas behov genom ett enda globalt varumärke och göra kundernas liv enklare i en värld av uppkopplade produkter. Den omfattande närvaron på olika geografiska marknader, både när det gäller kundrelationer och servicenätverk, kan stärkas ytterligare. Den löpande relationen med kunderna under utrustningens hela livscykel skapar också ett behov av att fortsätta köpa utrustning och tilläggstjänster.
Effektiv verksamhet (Operational excellence)
Utöver de ovan beskrivna fyra strategiska initiativen för tillväxt och expansion strävar Electrolux Professional efter att främja en effektiv verksamhet genom att ytterligare öka kostnadseffektiviteten inom produktion med syfte att nå en produktivitet och tillverkning i världsklass. Bolaget strävar efter att ytterligare öka effektiviteten och flexibiliteten i sin leverantörskedja genom att säkerställa kontinuitet i processerna, anpassa kapaciteten till potentiella variationer i efterfrågan, optimera ledtiderna för leveranser och förbättra omsättningshastigheten på varulager. Dessutom strävar Electrolux Professional efter att ytterligare sänka produktionskostnaderna, optimera närvaron i branschen och förbättra leverantörskedjan genom en större koncentration bland sina leverantörer.
Medarbetare och ledarskap
Electrolux Professional arbetar för att vara en ansvarsfull arbetsgivare för hela sin personalstyrka. För att upprätthålla denna standard har Bolaget inrättat följande vägledande principer:
- ► Behandla varandra med hänsyn och respekt, vilket omfattar att värdesätta mångfald och inkludering och motarbeta diskriminering och trakasserier
- ► Ge de anställda en hållbar arbetsmiljö, vilket omfattar säkra och hälsosamma arbetsplatser
- ► Sträva efter att ha rätt medarbetare på rätt plats, vilket omfattar att rekrytera de bästa talangerna och kompetensutveckling inför framtiden
- ► Locka till sig, behålla och motivera anställda, vilket omfattar att erbjuda marknadsmässig ersättning
- ► Bedriva verksamheten på ett öppet och rättvist sätt med respekt för skapande, utveckling och genomförande av medarbetarrelaterade processer
- ► Ge de anställda utmanande och intressanta arbetsuppgifter med möjligheter till lärande och utveckling
Med "anställda" avser Electrolux Professional anställda arbetare, tillfälligt anställda, kontrakterad arbetskraft samt praktikanter, traineer och provanställda. Alla chefer är ansvariga för att införa och upprätthålla dessa principer i sin organisation, inklusive att se till att det finns lokala rutiner för att stödja efterlevnaden.
Bolaget fokuserar på kompetensutveckling genom:
- ► Rekrytering: attrahera tekniskt kunniga personer till företaget. Detta omfattar bland annat experter inom robotteknik, artificiell intelligens och sakernas internet (Eng. Internet of Things) eftersom expertis inom dessa områden kommer att ha en avgörande inverkan på Bolagets förmåga att utvecklas och vara innovativt i framtiden
- ► Utveckling: kontinuerlig talangutveckling inom organisationen för att säkerställa långsiktig, branschövergripande konkurrenskraft
Bolaget har ett globalt etikprogram som omfattar både utbildning och ett så kallat whistleblowing-system; Electrolux Professional Ethics Web Helpline. Via stödlinjen kan de anställda rapportera misstänkta oegentligheter på det lokala språket. Anmälningar kan lämnas anonymt om det är tillåtet enligt lokal lagstiftning. Att ha duktiga medarbetare är avgörande för att kunna genomföra Bolagets strategi. Därför strävar Bolaget, utöver ovannämnda åtgärder och som ett övergripande mål, efter att attrahera och utveckla ambitiösa, nyfikna, engagerade och motiverade anställda med olika bakgrund i fråga om nationalitet, kön, ålder, erfarenhet och utbildning.
Styrkor och konkurrensfördelar
Electrolux Professional bedömer att det finns flera avgörande styrkor och konkurrensfördelar som har bidragit till Bolagets utveckling och resultat och som utgör en stark grund för att Electrolux Professional ska kunna genomföra sin strategi som ett fristående bolag. Dessa styrkor och konkurrensfördelar omfattar bland annat följande:
Motståndskraftiga och strukturellt växande underliggande slutmarknader
Bolaget är verksamt inom flera segment på marknaderna för professionella storkök, dryck och tvätt. Historiskt sett har dessa uppvisat större motståndskraft vid lågkonjunkturer jämfört med den vidare marknaden för kapitalvaror. Tillväxttakten och konsumtionsmönstren varierar mellan olika marknader och segment, men kännetecknas sammantaget av gynnsamma marknadstrender med flera strukturella drivkrafter för tillväxt. Global ekonomisk tillväxt, befolkningstillväxt, ökade disponibla inkomster för hushållen, förändringar i kund- och konsumentbeteende samt urbanisering driver efterfrågan på Electrolux Professionals lösningar.
Utöver dessa allmänna marknadstrender och drivkrafter inom branschen finns det ett flertal specifika drivkrafter för tillväxt inom Bolagets segment. Inom mat och dryck finns det en växande efterfrågan på mångsidig och mer produktiv tillagningsutrustning för mat och dryck till följd av minskade köksytor och ökad menyvariation. Dessutom lägger kunderna större vikt vid de totala ägandekostnaderna för utrustningen, vilket ökar efterfrågan på
Upptagande till handel av aktierna i Electrolux Professional AB på Nasdaq Stockholm
mer energieffektiva, hållbara och lättskötta maskiner. Detta gäller även tvätt, där särskilt energieffektivitet och vattenförbrukning är viktiga inköpskriterier. Denna övergripande trend och kundfokus ligger i linje med ändrad lagstiftning och kan också förbättra hälso- och säkerhetsvillkoren för kundernas anställda.
Väl positionerat för att möta kundernas behov
Bolaget anser sig vara väl positionerat för att möta kundernas olika behov genom tillförlitliga, innovativa, tekniskt avancerade produkter samt eftermarknadsbehov. Bolagets konkurrensposition tar sitt avstamp i dess kontinuerliga fokus på att aktivt tillgodose kundernas enskilda behov, med hjälp av sitt långsiktiga kundåtagande, omfattande globala nätverk för försäljning och service samt sin historia av innovation.
Betydande påverkan från produkternas effektivitet på kundernas produktivitet: Bolaget strävar efter att ge kunderna mervärde genom att hjälpa dem att öka produktiviteten på ett hållbart sätt. I dagens samhälle strävar kunderna allt mer efter att öka produktiviteten genom att använda utrustning och personal mer effektivt. Till följd av globalt ökade lokalkostnader och den därmed relaterade minskningen av köksytor finns det ett större behov av innovativa och mångsidiga produkter. Kunderna vill samarbeta med aktörer som har ett stort tekniskt kunnande och som kan hjälpa dem med lösningar för framtiden.
Betydande fördelar från lokal närvaro och samarbete med kunderna: Bolagets lokala närvaro på relevanta globala marknader är en naturlig följd av den utrustning och de tjänster som Bolaget erbjuder. För att sänka höga transportkostnader och få en bättre förståelse för de lokala kundernas behov samt bygga relationer har Electrolux Professional lokal närvaro i sina viktigaste regioner globalt. Denna närvaro är en avgörande differentierande faktor när det gäller snabba och effektiva eftermarknadslösningar, vilka är av stor betydelse för de flesta kunder med tanke på hur viktig utrustningen är i deras dagliga verksamhet.
Fortlöpande eftermarknadsstöd under utrustningens livscykel: Electrolux Professionals produkter används inom den professionella branschen, vilken kännetecknas av hög maskinanvändning och som därför kräver utrustning av hög kvalitet i kombination med en tillförlitlig eftermarknadsservice. Detta kan utgöra ett stöd för kunderna under hela produktens livslängd och kan leda till lägre ägandekostnad. Bolagets omfattande globala servicenätverk stärks ytterligare av dess omfattande globala närvaro och bidrar till djupa och långvariga kundrelationer.
Särställning på marknaden som helhetsleverantör
Electrolux Professional kan erbjuda ett komplett utbud inom storkök, dryck och tvätt – the OnE approach – som kan täcka in alla kunders behov under ett globalt varumärke.
Bolaget har en konkurrensfördel genom sin breda portfölj av produkter och tjänster under ett globalt varumärke samt sin starka närvaro på olika geografiska marknader, både när det gäller kundrelationer och servicenätverk.
Med en omfattande intern kapacitet och samarbete med sina partners kan Electrolux Professional erbjuda ett heltäckande utbud i hela värdekedjan, från design och produktion till installation och service. Vidare kan skräddarsydda reservdelar och andra eftermarknadstillbehör och förbrukningsvaror möjliggöra bättre
underhåll av utrustningen och tillföra ytterligare intäktsströmmar till Bolaget.
Vidare tillgodoser det innovativa serviceerbjudandet Essentia den snabbt växande underhållstrenden med olika abonnemangsmodeller och serviceavtal som syftar till att fånga upp alla olika önskemål.
Electrolux Professionals "OnE approach" ger också Bolaget ett försprång när det gäller att aktivt hantera den växande trenden med uppkopplade produkter genom att erbjuda differentierad service och möjliggör dessutom ständig tillgång till kunderna. Kunderna erhåller därmed bättre kunskap om sin utrustning samtidigt som Electrolux Professional kan bygga upp en pågående relation med kunderna under produktens livscykel och skapar på så sätt behov av att fortsätta köpa utrustning och tilläggstjänster från Bolaget.
Innovationsfokus med attraktiv pipeline av produktlanseringar
Kunderna tenderar att i allt högre grad efterfråga innovativa, användarvänliga och energieffektiva lösningar, varför innovation spelar en avgörande roll för Bolagets tillväxt. Electrolux Professionals nuvarande konkurrenskraftiga och omfattande produktportfölj täcker in samtliga stora segment inom hotell- och restaurangbranschen och gynnas av sitt kontinuerligt stora fokus på innovation och sin pipeline av nya produktlanseringar. Genom sin långa historia inom teknologi och innovation, i kombination med ökade, riktade investeringar inom forskning och utveckling samt andra investeringar, strävar Electrolux Professional efter att stärka sin ställning som ett globalt bolag fokuserat på kundlösningar och innovation.
Bolaget strävar efter att dess innovativa lösningar ska vara ett svar på kundernas största utmaningar, däribland deras krav på att sänka driftskostnaderna, öka produktiviteten och användningsgraden av utrustningen, minska miljöpåverkan samt förbättra hälso- och säkerhetsvillkoren för de anställda.
Electrolux Professional har utvecklat en rad avancerade teknologier, däribland användning av artificiell intelligens för att undvika överfrysning av ingredienser eller för att spara energi. Lösningarna ska hjälpa kunderna att öka sin produktivitet och effektivitet, sänka driftskostnaderna och minska miljöpåverkan. Dessutom arbetar Electrolux Professional aktivt med den branschövergripande trenden med uppkopplade produkter och har tagit fram en uppkopplingsmodell för sina produkter som omfattar produktstyrning, underhåll, hantering och övervakning av utrustningen.
För att säkerställa hållbar innovation investerar Electrolux Professional kontinuerligt i teknik och produktutveckling. I genomsnitt har 4,4 procent av den årliga nettoomsättningen lagts på forskning och utveckling de senaste tre åren.
Global tillverkningsbas och lokal försäljning för att stötta kunder
Electrolux Professionals mål är att vara den globala produktivitetspartnern för sina kunder och hjälpa dem att på ett hållbart sätt öka sin effektivitet. Målet är att uppnå detta genom ett starkt nätverk av direktförsäljning och service i cirka 30 länder över hela världen samt genom att skapa kundvärde genom innovativa lösningar som syftar till att hantera kundernas största utmaningar. Den omfattande försäljningsnärvaron syftar till att säkerställa att försäljningsarbetet stöds av stort kunnande inom användningsområdet och att stärka kundrelationerna. Bolagets säljorganisation har som mål att ta aktivt ansvar för marknaden genom direkt närvaro via försäljare och distributörer. Dessutom är kostnadseffektiva tillverkningsprocesser samt en flexibel och effektiv tillverkningsorganisation avgörande konkurrensfördelar. Bolagets anläggningar arbetar huvudsakligen med en enskiftsmodell, vilket indikerar hög kapacitet, och en mycket flexibel leverantörskedja med korta ledtider och låga lagernivåer gör att det går snabbt och effektivt att anpassa sig till ändringar i efterfrågan. Denna struktur gör att Bolaget kan minska kostnadsbasen samtidigt som intäkter och kassaflöden kan förbättras. En modulär produktarkitektur används för en ändamålsenlig hantering av komplexitet och variationer, vilket leder till en marknadsbaserad, effektiv verksamhet. Electrolux Professional har ett nära samarbete med sina leverantörer för att säkerställa högsta kvalitet till sina kunder. Samtidigt som Electrolux Professional har en lång historik av kunnande och branschledarskap inom tillverkning fortsätter Bolaget att eftersträva ytterligare effektiviseringar.
Attraktiv finansiell profil med stabil historik
Electrolux Professional har en historik av hållbar omsättningstillväxt, attraktiv lönsamhet och kassaflödesgenerering över tid. Bolaget har i mer än sju år i rad genererat tillväxt och har redovisat en genomsnittlig årlig tillväxttakt under 2017–2019 om 9,6 procent (5,9 procent justerat för valutaomvandlingsrelaterad tillväxt). Den genomsnittliga årliga tillväxttakten för segmentet F&B var 9,4 procent under 2017–2019, medan den genomsnittliga årliga tillväxttakten för segmentet Laundry var 9,9 procent under samma period (inklusive organisk, förvärvsdriven och valutaomvandlingsrelaterad tillväxt). Vidare har Bolaget historiskt sett förbättrat EBITA och haft en EBITA-marginal på i genomsnitt 13,1 procent de senaste tre åren.1) F&B har genererat en genomsnittlig EBITAmarginal på 11,2 procent, medan Laundry har uppnått en genomsnittlig EBITA-marginal på 16,8 procent under samma period.
Rörelseresultatet och rörelsemarginalen minskade 2019 jämfört med 2018. Minskningen berodde främst på lägre volymer och delvis även på förberedelser hänförliga till separationen av Electrolux Professional från Electrolux. Rörelseresultatet påverkades av initiala kostnader för ny IT-infrastruktur samt högre löpande kostnader för att bedriva verksamhet som ett fristående bolag. Under 2019 initierades ett effektiviseringsprogram i syfte att motverka de tillkommande högre kostnaderna som fristående bolag.
Bolaget har bevisat sin starka kassaflödesgenerering – även under 2019 – med investeringar på, i genomsnitt, under 2,5 procent av nettoomsättningen.
Ytterligare finansiell uppsida genom tillväxt i kedjesegmentet
Electrolux Professional har väldefinierade tillväxtområden och potential för ytterligare marginalförbättringar. Utvecklingen av hållbara, innovativa lösningar med låga driftskostnader avses kompletteras med ytterligare tillväxt genom ökad försäljning i Nordamerika och på tillväxtmarknader, till kedjor – stora varumärken med flera serviceställen i utvalda områden – samt inom dryckessegmentet. Exempelvis genomfördes under 2019 en stor leverans av dryckesutrustning till snabbmatskedjan Subway, som i betydande mån bidrog till Electrolux Professionals omsättningstillväxt det året. Genom att även öka eftermarknadsförsäljningen kan marginalerna förbättras ytterligare.
Finansiella mål och utdelningspolicy
Electrolux Professionals målsättning är att skapa värde för sina intressenter genom lönsam tillväxt. Detta avses uppnås genom fortsatt tillväxt, effektiv verksamhet och kapitaleffektivitet genom att tillvarata ökad efterfrågan inom utvalda marknadssegment och motståndskraft i eftermarknadsverksamheten.
Styrelsen för Electrolux Professional har antagit följande finansiella mål som gäller på medellång sikt samt följande utdelningspolicy.
| Mål2) | Beskrivning | Genomsnittligt resultat 2017–2019 |
|---|---|---|
| Omsättningstillväxt | Årlig organisk tillväxt om mer än 4 procent över tid, kompletterad av värdeskapande förvärv. |
3,1 %3) |
| EBITA-marginal | Uppnå en EBITA-marginal på 15 procent. | 13,1 % |
| Operativt rörelsekapital | Operativt rörelsekapital lägre än 15 procent av nettoomsättningen. | 15,9 % |
| Nettoskuld/EBITDA | Nettoskuld i förhållande till EBITDA under 2,5 x. Högre nivåer kan tillfälligt accepteras vid händelse av förvärv, under förutsättning att det finns en tydlig plan för minskad nettoskuldsättning. |
– |
Översikt över finansiella mål och utdelningspolicy
Electrolux Professionals mål är att utdelningen, som kan komma att föreslås av styrelsen på årlig basis, ska motsvara cirka 30 procent av årets resultat, från medel som är tillgängliga för ändamålet. Bolaget strävar efter att använda kapitalet effektivt för att generera så mycket aktieägarvärde som möjligt, däribland potentiella förvärv. Tidpunkten, tillkännagivande och belopp för framtida utdelningar kommer att bero på Bolagets finansiella ställning, intäkter, kapitalkrav och krav på återbetalning av lån.
Ovanstående finansiella mål och utdelningspolicy utgör framåtriktad information. Framåtriktad information utgör inte någon garanti för framtida resultat eller utveckling och verkligt utfall kan skilja sig väsentligen från vad som uttrycks i framåtriktad information. Se även "Framåtriktad information" i avsnittet "Viktig information".
1) För definition av EBITA och EBITA-marginal, se "Nyckeltal" i avsnittet "Utvald historisk finansiell information".
2) För definition, se "Nyckeltal" i avsnittet "Utvald historisk finansiell information".
3) Organisk tillväxt (dvs. exklusive förvärvsdriven och valutaomvandlingsrelaterad tillväxt).
Kunder
Bolagets slutkunder utgörs av stora multinationella och regionala restaurangkedjor, fristående restauranger, cateringfirmor, fritidsoch, logianläggningar, vårdinrättningar, skolor och universitet samt småföretag och stora industrikunder. Electrolux Professional förser sina kunder med professionell köks-, dryckes- och tvättutrustning samt tillhörande eftermarknadsprodukter och -tjänster. Bolagets tio största kunder stod för cirka 15 procent av den totala nettoomsättningen 2019. I tabellen nedan visas exempel på kunder per kundsegment.
| Kundsegment | Exempel på kunder |
|---|---|
| Restauranger & kedjor | Subway, Yum, Pret à Manger, Auto grill, Panda Express, Cracker Barrel |
| Hotell | Marriott, Hilton, Mandarin Oriental, Accor, Hyatt, Rezidor |
| Barer, kaféer, rosterier och ingrediensproducenter |
Nestlé, Carlsberg, Illy, Cafés Richard |
| Utbildning, fritid och sport | Manchester City, Indiana Pacers, Union Berlin Football Club |
| Detaljhandel och närbutiker |
Walmart, OXXO, 7-Eleven, Eataly |
| Vårdinrättningar | Korian, Orpea, DomusVi, Peking Medical Hospital |
| Näringsliv, transport, industri och fastighets förvaltning |
Sodexo, Elior, LSG Sky chefs, Carnival, Costa Cruises |
| Offentliga institutioner | Fraport, amerikanska armén, italienska flottan, brittiska armén |
Electrolux Professional samarbetar med sina kunder för att tillgodose deras behov, bland annat när det gäller:
- ► Förenkling, ökad hastighet och flexibilitet i hela deras verksamhet
- ► Högre kvalitet på storköks-, dryckes- och tvättjänster
- ► Lägre energiförbrukning och koldioxidutsläpp
- ► Lägre totalkostnader under utrustningens livscykel
- ► Tillförlitlighet i hela utrustningssystemet
Bolaget ingår vanligtvis inte några långsiktiga avtal med sina kunder. Restaurangkedjor godkänner dock vanligen särskilda tillverkare som godkända leverantörer av viss utrustning. Därefter sker försäljningen lokalt eller regionalt till slutkunderna genom återförsäljare eller distributörer. Många snabbmatskedjor startar eller renoverar ett stort antal restauranger eller ändrar ofta sina menyer, vilket kräver stora investeringar i ny utrustning under en relativt kort tidsperiod. För att hantera detta väljer kedjorna ofta ett litet antal utrustningsleverantörer vars godkända produkter får eller måste köpas av dem som driver snabbmatsrestaurangerna. Electrolux Professional samarbetar nära med sina kunder för att utveckla de produkter kunderna behöver och för att bli godkända leverantörer av dessa produkter.
Electrolux Professionals kunder kräver regelbundna uppgraderingar av produkterna, vilket hjälper dem att höja produktiviteten och livsmedelssäkerheten, sänka arbetskostnaderna och uppfylla kraven på hygien, hållbarhet och energieffektivitet. Uppgraderingarna kräver oftast att utrustningen kundanpassas eftersom kunderna dessutom försöker differentiera sina respektive utbud och tjänster. Individualisering och innovation av utrustning är de främsta faktorerna som påverkar köpbesluten för Bolagets kunder, vilket gör det nödvändigt med produktinnovation. Detta
är således en av de viktigaste differentierande faktorerna och konkurrensfördelarna för Electrolux Professional. Electrolux Professionals stora investeringar i forskning och utveckling driver utvecklingen av innovativ utrustning och säkerställer att Bolaget är väl positionerat för att tillgodose behoven hos sin globala kundbas.
Erbjudande
Electrolux Professional kan erbjuda ett komplett utbud inom storkök, dryck och tvätt under ett globalt varumärke. Det visar sig också i Bolagets utbud i hela värdekedjan för projekt; från projektplanering och design till produktion, montering och eftermarknadstjänster. Electrolux Professionals produktutbud och omfattande utbud av tjänster gör det därför möjligt för Bolaget att erbjuda kunderna kompletta lösningar under ett globalt varumärke. Detta gör att Bolaget kan fungera som referenspartner genom att minska antalet leverantörer och därmed komplexiteten för kunderna. Sin långa erfarenhet av att arbeta med flera olika intressenter, däribland konsulter, möjliggör för Electrolux Professional att framgångsrikt hantera en komplex verksamhet.
Helhetsleverantör under ett globalt varumärke – The OneE Approach

Segment
Electrolux Professional har två segment: Food & Beverage (F&B) och Laundry. F&B erbjuder utrustning som används i samtliga led i tillagning och konsumtion av mat och dryck, däribland ugnar, kylskåp, diskmaskiner och dryckesbehållare. Laundry erbjuder utrustning som används i samtliga led inom professionell städning, däribland tvättmaskiner, torktumlare och produkter för strykning. Electrolux Professionals segment är nära sammankopplade med varandra, eftersom produkter från de båda segmenten kompletterar varandra i Bolagets erbjudande för att tillhandahålla omfattande lösningar som är anpassade efter kundernas behov.
Food & Beverage (F&B)
Electrolux Professionals segment F&B redovisade en nettoomsättning om 5 895 Mkr 2019, vilket motsvarade cirka 64 procent av Electrolux Professionals nettoomsättning. Segmentet redovisade EBITA om 568 Mkr under samma period, motsvarande en EBITAmarginal om 9,6 procent.
De viktigaste produkterna inom storkök innefattar utrustning för matlagning, kylning, diskning och dynamisk tillagning. Bolagets huvudprodukter inkluderar ugnar, varmköksutrustning, kyl- och frysskåp, nedkylningsskåp, beredningsmaskiner, mixers och diskutrustning samt tillbehör och förbrukningsvaror.
De viktigaste produkterna inom dryck innefattar utrustning för varma, kalla och frysta drycker samt behållare för läskedrycker. Bolagets huvudprodukter inkluderar kaffekvarnar, kaffemaskiner (espresso och bryggare), behållare för varma och kalla drycker, juice, frysta drycker och så kallade "soft serve"-produkter (mjukglass).
Översikt över användningsområden inom Food & Beverage samt produktutbud
| Kategori | Storkök | Dryck | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Användnings område |
Dynamisk matlagning |
Matlagning | Kylning | Disk | Varma | Kalla | Frysta | Mjukglass |
| Utbud | • Skär maskiner och mat beredare • Grönsaks tvättare • Sallads slungor • Visp- och blandnings maskiner • Vakuum pack maskiner och åter förslutare • Skalnings maskiner med flera funktioner |
• Fritöser • Kombi • Kokgrytor ugnar och stek • Varmlufts bord ugnar • Grillar och stekhällar • Ventila tions utrustning • Modulär varmköks linje • Stekhällar |
• Kyl- och frysskåp • Kyl- och frysbänkar • Sallads kylbänkar • Kyl- och frysrum • Nedkyl ningsskåp |
• Kommer siella disk maskiner och tillbe hör • Avfalls hanterings system • Disk hanterings system |
• Kaffekvar nar • Kaffe bryggare • Espresso kaffe maskiner • Kaffe behållare • Behållare för varma drycker |
• Behållare för kalla drycker • Behållare för kall juice • System för ölservering |
• Dispenser för fryst granita • Dispenser maskin för fryst glass |
• "Soft serve"- produkter • Mjukglass maskiner |
| Produkt exempel |
Laundry
Electrolux Professionals segment Laundry redovisade en nettoomsättning om 3 386 Mkr 2019, vilket motsvarade cirka 36 procent av Electrolux Professionals nettoomsättning. Segmentet redovisade EBITA om 507 Mkr under samma period, motsvarande en EBITAmarginal om 15,0 procent.
De viktigaste produkterna inom tvätt innefattar utrustning för tvätt, torkning och strykning. Bolagets huvudprodukter inkluderar tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp, strykjärn och tillhörande specialtillbehör och förbrukningsvaror.
Översikt över användningsområden inom Laundry samt produktutbud
| Användningsområde | Tvätt | Torkning | Strykning | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Utbud | • Frontmatade tvättmaskiner • Sidomatade tvättmaskiner • Effektiv dosering • Barriärtvättmaskiner • System för tvätt och torkning |
• Torktumlare • System för tvätt och torkning • Torkskåp • Centrifuger |
• Strykjärn • Industriella strykjärn • Produkter för efterbehandling |
||
| Produktexempel |
Marknadsföring och försäljning
Electrolux Professional säljer sina produkter genom ett globalt nätverk av återförsäljare och distributörer. Den avgörande differentierande faktorn för Bolagets försäljningsnätverk är förmågan att möta kunderna som en enda aktör med en bred portfölj av produktkategorier. Det gör att Bolaget kan uppvisa en enhetlig profil gentemot sina kunder med många olika produktkategorier med ett relevant kunnande om utrustning för storkök, dryck och tvätt samt lämplig kundservice för stora, globala kedjor.
Electrolux Professionals marknadsföring är anpassad till de respektive geografiska regionerna och distributionskanalerna. Största fokus ligger på att försvara och stärka konkurrensförmågan på de etablerade marknaderna samt att ta sig in på, och snabbt växa inom, nya geografiska regioner och marknadssegment. Bolaget strävar därför efter att marknadsföra och stärka Electrolux Professionals varumärke och anseende genom en skräddarsydd marknadsföringsstrategi, kompletterad av en strukturerad process och organisation för försäljning. Bolagets marknadsföringsåtgärder omfattar automatiserad marknadsföring, prestation och varumärkesbyggande med ett helhetsperspektiv och enhetlig presentation i samtliga kanaler samt samordnad reklam med återförsäljare, digital marknadsföring och marknadsföring på en rad olika branschmässor.
Electrolux Professionals säljorganisation strävar efter att ta ett aktivt ansvar för marknaden genom direkt närvaro eller genom återförsäljare och distributörer. En betydande del av Bolagets nettoomsättning utgörs av projektverksamhet, vilket Bolaget definierar som helhetslösningar som inkluderar utrustning för storkök, dryck och tvätt på ett och samma ställe. Projektverksamhet utförs vanligen i nybyggda lokaler, men kan även vara aktuell när befintlig verksamhet genomgår en genomgripande förändring. Vid projektverksamhet är Electrolux Professional involverat från design och specifikationer till installation, driftsättning och eftermarknadsservice. Projektverksamhet omfattar att sköta kontakterna mellan många olika operativa kontaktpunkter, beslutsfattare och opinionsbildare samt att säkerställa att prestanda, kapacitet, tidsplan och budgetmål följs. Detta uppnås genom specialiserade, lokala säljbolag och samarbetspartners.
Utöver sitt huvudvarumärke Electrolux Professional använder Bolaget specialiserade varumärken för att nå ut på vissa marknader. Dessa varumärken hanteras lokalt och är mycket välkända bland kunderna i deras respektive regioner. I tabellen nedan redovisas de specialiserade varumärken som används av Bolaget.
| Översikt över Electrolux Professionals varumärken per användningsområde | |||
|---|---|---|---|
| Huvudvarumärke | Storkök | Dryck | Tvätt |
|---|---|---|---|
| ✔ | ✔ | ✔ | |
| Specialiserade märken | Storkök | Dryck | Tvätt |
| ✘ | ✔ | ✘ | |
| ✔ | ✘ | ✘ | |
| ✘ | ✔ | ✘ | |
| ✔ | ✘ | ✘ | |
| ✘ | ✘ | ✔ | |
| ✘ | ✔ | ✘ | |
| ✘ | ✔ | ✘ | |
| ✔ | ✘ | ✘ | |
| ✘ | ✘ | ✔ | |
| ✔ | ✘ | ✘ | |
| ✔ | ✘ | ✘ | |
| ✔ | ✘ | ✘ |
Forskning och utveckling
Process
En av Electrolux Professionals främsta konkurrensfördelar är dess fokus på att utveckla nya och innovativa produkter i syfte att uppfylla kundernas behov och öka deras produktivitet och effektivitet. Bolagets kunder är aktivt involverade i utvecklingsstrategin och deltar i utvecklingsprocessen för att ta fram nya produkter. I en majoritet av fallen är Electrolux Professional i direktkontakt med slutkunder även vid distribution av produkter genom återförsäljare. Det möjliggör för Bolaget att samverka med kunderna och hålla sig uppdaterat om deras krav och behov. Produktinnovationerna är specifikt anpassade efter dessa behov, vilket ger betydande mervärde för kunderna. Detta kundfokuserade angreppssätt underlättas av Electrolux Professionals lokala närvaro på sina marknader runt om i världen, med produktförsäljning i cirka 110 länder. Syftet med att ha en sådan lokal närvaro runtom i världen är att förstå behoven och särdragen hos sin specifika marknad och göra det möjligt att bättre förutspå kommande marknadstrender och på så sätt tidigt anpassa innovationsstrategin.
Utöver kundernas aktiva delaktighet i produktutvecklingsprocessen strävar Electrolux Professional efter att ligga i framkant och ha tillgång till den senaste tekniken genom att diversifiera sina teknikresurser. För att stödja de interna forsknings- och utvecklingsaktiviteterna och säkerställa teknisk differentiering samarbetar Bolaget med strategiska partners.
Organisation
De globala forsknings- och utvecklingsaktiviteterna ("FoU") är helt integrerade i Electrolux Professionals segment. FoU-organisationerna är specialiserade efter både produkt och syfte, med målet att få mindre mekaniskt och mer elektroniskt och digitalt anpassat innehåll i produkterna. Samtliga FoU-organisationer övervakas av en global FoU-chef för att säkerställa tydlighet i den strategiska inriktningen. Båda segmenten driver egna kompetenscenter, vilka leder de respektive FoU-processerna
och fastställer riktlinjerna för dem. Denna struktur ger kortare omloppstider och en effektivare organisation som minimerar tiden till lansering och stärker Bolagets konkurrensposition. Den decentraliserade FoU-strukturen gör att Bolaget kan locka till sig de bästa medarbetarna i olika geografiska regioner. De huvudsakliga kompetenscentren ligger i Frankrike, Italien, Sverige och USA.
Electrolux Professional bidrar med betydande belopp till sina globala FoU-aktiviteter. Under 2017–2019 uppgick Bolagets investeringar i FoU till totalt cirka 1,2 Mdr kr, vilket motsvarar ett genomsnitt om 4,4 procent av nettoomsättningen per år under den perioden. En betydande del av investeringarna i FoU består av personalkostnader, arvode till externa konsulter, utveckling av prototyper, produktgodkännanden och andra kostnader.
Aktuella trender
Electrolux Professional inriktar sitt FoU-arbete mot flera marknadstrender, vilket bland annat omfattar digitalisering av produkter samt uppkopplade och flexibla produkter (för mer information se avsnittet "Marknadsöversikt" samt "Mission och strategi" ovan). Dessa trender syftar till att förenkla kundernas hantering av produkterna och öka produkternas hastighet och effektivitet. Hållbarhet och minimerad miljöpåverkan är ett annat fokusområde och Bolaget strävar efter att tillverka produkter som är mer energioch resurseffektiva. Electrolux Professional bedömer att Bolaget, mot bakgrund av sin erfarenhet av innovationer och marknadsnärvaro, är väl positionerat för att dra nytta av dessa trender.
Produktlanseringar
Tack vare forsknings- och utvecklingsarbetet kan Bolaget ständigt förnya och skräddarsy sina produkter för att hålla jämna steg med kundernas ändrade behov. I tabellen nedan sammanfattas de produktlanseringar (hårdvara) som gjordes under 2019. Dessutom strävar Electrolux Professional efter att ständigt förbättra sin service och sina eftermarknadslösningar.
Viktiga produktlanseringar (hårdvara) 2019

Upptagande till handel av aktierna i Electrolux Professional AB på Nasdaq Stockholm
Immateriella rättigheter
Electrolux Professionals forsknings- och designportfölj innehåller cirka 585 patent1) och 70 designrättigheter. Patenten är uppdelade i storkök, tvätt och dryck. Varje segment ansvarar för sin egen patentportfölj, inklusive framtida utveckling och löpande marknadsscreening för redan befintliga patent. Varje patentkategori innehåller enskilda patent och patentfamiljeregistreringar.
Electrolux Professionals huvudvarumärke används globalt. Electrolux Professional är licenstagare till immateriella rättigheter, däribland komponenten "Electrolux" i varumärket Electrolux Professional samt varumärket Zanussi (till vilka Electrolux kommer att behålla äganderätten och utfärda licenser till Electrolux Professional enligt ett långsiktigt varumärkeslicensavtal). Dessa är några av Koncernens viktigaste immateriella rättigheter. Dessutom använder Electrolux Professional flera andra varumärken för utvalda produkter och marknader, vilka benämns specialiserade varumärken. Dessa omfattar bland annat Wascomat och Grindmaster.
Produktion
Process
Electrolux Professionals interna produktion består av både tillverkning och montering. Bolaget utvärderar löpande nivån av intern produktion i förhållande outsourcad tillverkning. För närvarande tillverkas och monteras en majoritet av produkterna internt. Trots den höga andelen intern produktion har Bolaget en mycket flexibel tillverkningsprocess som kan anpassas snabbt och effektivt efter ändrad efterfrågan.
För att ytterligare effektivisera den interna produktionen tillämpas en modulär produktarkitektur för en ändamålsenlig hantering av komplexitet och variationer, vilket leder till en marknadsbaserad, effektiv verksamhet. Bolaget gör också regelbundna utvärderingar av effektiviteten i de olika tillverkningsanläggningarna för att öka den operativa effektiviteten och minska olyckor, avfall, spill, fel och förseningar. De senaste åren har de flesta av Electrolux Professionals globala tillverkningsanläggningar minskat avfall och spill samt ökat den hållbara produktionen och processtandardiseringen.
Tillverkning
Electrolux Professional har tolv tillverkningsanläggningar globalt, vilka i huvudsak är organiserade baserat på produktlinje. Bolagets anläggningar är välinvesterade där arbetet huvudsakligen sker i enskift, vilket möjliggör framtida tillväxt. Placeringen av anläggningarna bidrar till att minska leveranskostnaderna avsevärt, optimera leveranstiderna och bygga upp lokala relationer för att bättre förstå kundernas behov. Bolaget tillämpar en helhetssyn för att utvärdera och optimera sin närvaro utifrån sex pelare; ekonomisk optimering, effektivt utnyttjande av tillgångar, verksamhetskrav, risk och motståndskraft, ledarskapsaspekter och externa aspekter. Bolaget utvärderar löpande sin tillverkning för att säkerställa att tillverkningsprocesserna uppfyller högsta möjliga standarder för effektivitet, flexibilitet och prestanda. Bolaget har nyligen gjort framsteg i att koncentrera sin tillverkning och avser att slå ihop sina båda anläggningar i Thailand till en enda anläggning.
I tabellen nedan ges information om anläggningar som Bolaget nu driver och anser är väsentliga för verksamheten.
Översikt över tillverkningsanläggningar
| Ort | Huvudsaklig funktion | Huvudsaklig produktkategori |
Tillverkade produkter | Ägd/Hyrd | Ungefärlig yta (m2)2) |
|---|---|---|---|---|---|
| Louisville, USA | Tillverkningsenhet | Dryck | • Kaffebryggare • Kaffekvarnar • Behållare för varma/frysta drycker |
Hyrd | 8 500 |
| Carros, Frankrike | Tillverkningsenhet | Dryck | • Espressokaffemaskiner | Hyrd | 4 500 |
| Troyes, Frankrike | Tillverkningsenhet | Tvätt | • Tvättmaskiner, strykjärn | Ägd | 7 800 |
| Aubusson, Frankrike |
Tillverkningsenhet | Storköks lösningar |
• Dynamisk tillagning: visp- och blandningsmaskiner, beredningsmaskiner, skalare, grönsaksskärare, front cooking-tillagning och servering direkt fram för kunden (display cooking) |
Ägd | 14 000 |
| Saintvallier, Frankrike |
Tillverkningsenhet | Storköks lösningar |
• Made to measure-spisar | Hyrd | 2 500 |
| Ljungby, Sverige | Tillverkningsenhet | Tvätt | • Tvättmaskiner • Torktumlare |
Ägd | 21 000 |
| Sursee, Schweiz | Tillverkningsenhet | Storköks lösningar |
• Modulär varmköksutrustning: grillar, stekhällar, stekbord, fritöser, pastakokare, kokgrytor, neutrala hällar, hela hällar, brännare, öppna underreden, induktionshällar, spishällar • Högkapacitetsmatlagning: tippbara kokgrytor och stekbord • Made to measure-spisar |
Ägd | 7 500 |
| Vallenoncello, Italien |
Tillverkningsenhet | Storköks lösningar |
• Kyl- & frysutrustning: bänkar, skåp, blast chillers (snabbnedkylningsskåp), rullskåp, salladskylskåp • Ugnssystem • Modulär varmköksutrustning: grillar, stekhällar, stekbord, fritöser, pastakokare, kokgrytor, neutrala hällar, hela hällar, brännare, öppna underreden, induktionshällar, spishällar • Diskmaskiner: huvdiskmaskiner, tunneldiskmaskiner, underbänksdiskmaskiner, glasdiskmaskiner |
Ägd | 48 500 |
| Spilamberto, Italien | Tillverkningsenhet | Dryck | • Behållare för varma och frysta drycker • Mjukglassmaskiner |
Ägd | 6 000 |
| Shanghai, Kina | Tillverkningsenhet | Storköks lösningar |
• Diskmaskiner: huvdiskmaskiner, tunneldiskmaskiner, underbänksdiskmaskiner, banddiskmaskin |
Hyrd | 9 300 |
| Rayong, Thailand | Tillverkningsenhet | Storköks lösningar, Tvätt |
• Tvättmaskiner • Torktumlare: fristående, pelarmonterad • Kyl- & frysutrustning: bänkar, skåp3) • Diskmaskiner: huvdiskmaskiner4) |
Hyrd | 14 000 |
| Rayong, Thailand | Tillverkningsenhet | Dryck | • Kaffebryggare • Behållare för kalla drycker • Behållare för kall juice |
Ägd | 4 500 |
Inköp
Electrolux Professional köper in en rad olika råvaror och komponenter i stora volymer från externa leverantörer. Bolaget övervakar noga kvaliteten och tillförlitligheten hos leverantörerna och deras respektive produkter och komponenter. Merparten av inköpen är direkt material såsom mekaniska, kemiska och elektriska komponenter. Inköpsbeslut är nära kopplade till de beslut som fattas i FoU-organisationen, vilket styr inriktningen för den framtida produktionen. Electrolux Professional har ett strategiskt fokus på att köpa in råvaror från flera leverantörer för att minska leverantörsrisken och beroendet av enstaka leverantörer för specifika delar. Detta gäller särskilt varor som är kritiska för produktionsprocessen, exempelvis kolstål och rostfritt stål, där Bolaget strävar efter att säkerställa att kvaliteten på de inköpta varorna är högre än branschgenomsnittet. Flexibilitet hos leverantörerna är också av största vikt för Electrolux Professional och möjliggör för Bolaget att minska ledtider och lagernivåer, vilket underlättar en effektivare produktionsprocess.
Electrolux Professionals inköpsfunktion hanteras på koncernnivå och organiserar inköpen av de direkta material som krävs för vardera segmentet. Särskilda funktioner hanteras också per segment men de viktigaste varorna hanteras på koncernnivå. Bolaget har långvariga relationer och avtal med de flesta av sina leverantörer. Bolaget strävar kontinuerligt efter att sänka sina inköpskostnader utan att kompromissa med produktkvaliteten. Leverantörsavtalen innehåller ofta kvalitetsmål.
2019 uppgick Bolagets utgifter för inköp av direkt material inklusive för förvärvade bolag till totalt cirka 2,7 Mdr kr, vilket motsvarar cirka 80 procent av totala inköp av direktmaterial och produkter.
2) Omfattar enbart tillverkningsytan.
3) Kylningsverksamheten planeras att avvecklas under fjärde kvartalet 2020.
4) Diskmaskinsverksamheten planeras att avvecklas i slutet av andra/början av tredje kvartalet 2020.
Bolaget har sammanlagt fler än 3 300 leverantörer. 2019 avsåg direkt material främst mekaniska material som stål, aluminium och gjutjärn, vilka motsvarade cirka 40 procent av de totala utgifterna för direkt material. För att motverka eventuella negativa effekter från prisvariationer tillämpar Bolaget vanligtvis fasta priser i leverantörsavtalen för vissa råvaror och komponenter, däribland kolstål, rostfritt stål och liknande råvaror. Detta görs vanligtvis på årsbasis, men kan variera baserat på omständigheterna.
Logistik
Målet med logistikorganisationen är att förse kunderna med rätt produkter och reservdelar i rätt tid och till lägsta möjliga kostnad. Bolaget strävar efter att uppnå detta genom effektiv och snabb kundorderhantering, ändamålsenlig planering, omfattande styrning av hela distributionsnätverket samt gemensam och ändamålsenlig hantering av lagernivåerna av färdiga produkter och reservdelar.
Bolaget strävar efter att skapa en flexibel och effektiv logistikplattform som kan fungera som en konkurrensfördel, samtidigt som det främjar en miljö präglad av säkerhet och hållbarhet. Produkterna distribueras genom två globala och tio regionala logistikcentrum med slutmarknader i omkring 110 länder.
Electrolux Professionals logistikorganisation täcker in tre huvudsakliga ansvarsområden; produktdistribution, fabriksplanering och reservdelshantering. Distributionsverksamheten utförs via ett nätverk av interna och externa leverantörer (till exempel speditörer och logistikföretag m.m.) i syfte att erbjuda bästa möjliga servicenivå till lägsta möjliga kostnad (med hänsyn till kundens behov). För att sänka kundernas kostnader fokuserar Bolaget på att effektivisera kundorderhanteringen. Processer och resultat övervakas löpande genom hantering av lagerverksamheten och transporter enligt fastställda rutiner samt genom att övervaka relevanta nyckeltal (kundservicenivå, kostnader, leverantörernas servicenivå m.m.). Fabriksplaneringen omfattar ett flertal arbetsuppgifter och ansvarsområden som sträcker sig från hantering och kontroll av lagernivån av färdiga produkter, planering och hantering av fabrikens produktionskapacitet, överlämning av produktionsorder till fabrikerna samt övervakning av servicenivåerna. Reservdelsplanering och -hantering säkerställer att det finns ett tillräckligt lager av komponenter för att tillgodose kundernas behov, vilket effektiviserar hela processen från kundorderhantering till lagerhantering och transporter.
Logistikkostnaderna delas in i tre huvudkategorier: lagerkostnader, primära transportkostnader och sekundära transportkostnader. Electrolux Professional strävar efter att minimera logistikkostnaderna genom att optimera flödet av reservdelar, standardisera logistikavtalen för nyligen förvärvade företag och öka direktleveranserna från logistikcentren.
IT
Electrolux Professional är beroende av en välfungerande ITinfrastruktur för att säkerställa kontinuitet i verksamheten, förbättra effektiviteten, kommunicera med sina kunder och upprätthålla ekonomisk noggrannhet och effektivitet. Electrolux Professional har en global IT-organisation som sköts av ett 50-tal anställda. Huvudsyftet är att se till att alla IT-tjänster som krävs för att stödja Bolagets verksamhet och målsättningar fungerar. Bolagets IT-
organisation leds av Chief Information Officer (CIO), med stöd av Chief Information Security Officer (CISO), Head of Infrastructure, Head of Applications samt Head of Processes and Policies, vilka leder sina respektive områden med interna team och leverantörer av IT-tjänster. Bolaget har också tre outsourcingsavtal för ITinfrastrukturstjänster med externa parter.
Bolaget fokuserar också på att övergå till standardiserade applikationer och tjänster. Electrolux Professional har valt utvalda strategiska leverantörer som är Bolagets prioriterade val för att tillhandahålla de applikationer och den infrastruktur som behövs.
IT-säkerhet
Bolaget skyddar sina IT-tillgångars sekretess och integritet i linje med branschkrav och i enlighet med gällande lagar och förordningar. IT-säkerhetsorganisationen leds av CISO, som rapporterar direkt till CIO.
Electrolux Professional har tagit fram en uppsättning policyer för IT- och informationssäkerhet som täcker in alla krav på säkerhet inom Koncernen. Policyerna uppdateras regelbundet när nya och strängare krav uppkommer. Organisationen täcker in både IT- och informationssäkerhet samt IT-risker. Efterlevnaden av Bolagets IT- och informationssäkerhetspolicyer och GDPR mäts och kontrolleras av Head of Processes and Policies.
Säkerhet och hållbarhet
Medvetenhet om Electrolux Professionals ansvar
Hållbarhet är en avgörande del av Electrolux Professionals arv och strategi. Som en del av Electrolux-koncernen har Electrolux Professional en lång tradition av att tillämpa etiska affärsprinciper och minska sin sociala påverkan och miljöpåverkan i hela värdekedjan. Electrolux Professional är medvetet om att en etisk hållning är avgörande för att lyckas med affärerna och för att säkerställa att Bolaget bedriver ett ansvarsfullt företagande. Bolaget tillämpar samma höga standarder och principer för uppförande i hela världen innefattande: respekt, mångfald, integritet, etik, säkerhet och miljöskydd.
Electrolux Professional kan bidra till en bättre miljö genom att utveckla effektiva produkter och minska den miljöpåverkan som orsakas av Koncernens verksamhet. Electrolux Professional vill bidra till samhället på ett positivt sätt och göra det genom att engagera sig för etik och mänskliga rättigheter genom såväl arbetssätt och åtgärder som genom att vinna förtroendet hos alla som påverkas av verksamheten. Bolaget är medvetet om sitt ansvar för hälsa, säkerhet och välbefinnande för både anställda och kunder.
Hälsa, säkerhet och välbefinnande
Säkerhet är av avgörande vikt för Electrolux Professionals kunder eftersom användningen av Bolagets produkter ofta involverar en kombination av vatten, heta ytor, böjliga kablar och el. Bolaget strävar efter att garantera kundsäkerhet och minska risker genom att fokusera på produktsäkerhet under produktutvecklingen och tillverkningen av sina produkter. Bolaget anlitar också utomstående laboratorier som kontrollerar produkterna ur ett säkerhetsperspektiv. Under de senaste åren har Electrolux Professional också börjat genomföra ergonomicertifieringar av vissa produkter (ERGOCERT).
Därutöver prioriterar Electrolux Professional alla anställdas hälsa genom att erbjuda en säker och hälsosam arbetsmiljö. I anläggningarna arbetar Bolaget med en nollvision för olyckor, med säkerhet högst upp på agendan. Arbetet med hälsa och säkerhet är en integrerad del av Bolagets produktionssystem Electrolux Professional Production System. Framstegen mäts genom en indikator som registrerar olyckor. Mellan 2016 och 2019 har olycksfrekvensen minskat med mer än 12 procent.
Miljö
Electrolux Professional lägger stor vikt vid att minska miljöpåverkan från sin verksamhet. Bolaget strävar efter att förbättra miljöavtrycket från verksamheten genom minskad förbrukning av el och vatten samt genom att minimera avfallsmängder och koldioxidutsläpp. Bolaget är redan på god väg att nå sitt mål om att minska energiförbrukningen per standardenhet med 20 procent mellan 2015 och 2020. Målen för minskad vattenförbrukning per standardenhet har redan nåtts och ambitionen att använda 50 procent förnybar el per 2020 är inom räckhåll. Bolaget har dessutom gjort teknikinvesteringar i flera anläggningar, till exempel i solceller vid anläggningen Vallenoncello i Italien och en av anläggningarna i Thailand. Anläggningen i Sursee, Schweiz använder ett geotermiskt uppvärmnings- och luftkonditioneringssystem som bidrar med årliga besparingar av energi om cirka 70 procent. Denna förbättring bidrar till att minska koldioxidutsläppen med cirka 90 procent. Bolaget innehar också certifieringar enligt ISO9001 och ISO14001 för de flesta delar av verksamheten.
Electrolux Professionals produkter är byggda för att hålla och den största miljöpåverkan sker under kundernas användning. Electrolux Professional arbetar därför för att minska miljöpåverkan från produkterna under hela livscykeln, till nytta för både kunder och miljön. Bolaget utnyttjar kontinuerligt teknik och innovation för att möta kunders efterfrågan på resurseffektiva produkter som har så låg förbrukning som möjligt av el, vatten och tvättmedel. Hållbara lösningar med låga driftskostnader kommer att förbli en viktig del av Bolagets strategi där Bolaget strävar efter att utveckla och främja de mest el- och vatteneffektiva produkterna i branschen.
Electrolux Professional uppfyller även kraven i WEEE-direktivet om avfall som utgörs av eller innehåller elektrisk och elektronisk utrustning (2012/19/EU).
Bolaget har en proaktiv hållning i fråga om kemikaliehantering och kontrollerar de inköpta material som används i tillverkningen. Alla komponenter och råvaror som Bolaget köper är fria från sådana miljöfarliga ämnen som är förbjudna enligt RoHS-direktivet (2011/65/EU) eller följer gränsvärdena för ämnen som är tillåtna. Vidare har Bolaget en lista över material som går längre än kraven i gällande lagar och förordningar och begränsar eller förbjuder användningen av vissa material i Bolagets produkter. 2019 började Bolaget också använda märkningarna ECOLABEL och Svanen för tvättmedel.
Etiska affärsmetoder
Electrolux Professional har antagit en uppförandekod och ytterligare policyer som föreskriver vilka etiska standarder som ska tillämpas i Bolagets verksamhet. Uppförandekoden är tillgänglig som en e-learning och ska säkerställa att alla förstår Bolagets principer och standarder. Uppförandekoden föreskriver att Bolaget förbinder sig att upprätthålla höga standarder för mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljöansvar och anti-korruption inom samtliga verksamhetsområden, vilket innebär att Bolaget kräver detsamma av sina samarbetspartners. Electrolux Professional förväntar sig att dess leverantörer efterlever principerna i Koncernens arbetsplatspolicy och Koncernens arbetsplatsdirektiv, vilka innehåller samma krav som gäller för Bolagets egen verksamhet. Dessa policyer är harmoniserade för att uppfylla kraven i regelverk som Internationella arbetsorganisationens (ILO) huvudsakliga konventioner och FN:s principer Global Compact.
Överträdelser kan rapporteras via Ethics Web Helpline från överallt i världen. Anmälningar kan lämnas anonymt om det är tilllåtet enligt lag.
Organisationsstruktur
Electrolux Professionals huvudkontor ligger i Stockholm. Bolaget distribuerar produkter till cirka 110 länder i världen och sysselsätter omkring 3 600 personer. Bolaget bedriver verksamhet genom två segment: Food & Beverage (F&B) och Laundry. Även om segmenten bedriver verksamhet enskilt med olika funktioner för forskning och utveckling samt specifika inköp finns det stöd och funktioner som samordnar arbetet mellan segmenten och ger ett övergripande koncernperspektiv på Bolagets verksamhet. Bland de olika funktionerna finns global FoU, leverantörskedja, HR och andra allmänna processer. Syftet med den centraliserade kontrollen är att upptäcka överlappningar, överföra kunskap och på ett effektivt sätt utnyttja synergier från gemensamma processer.
Bilden nedan visar Koncernens huvudsakliga organisationsstruktur och koncernledning. Strukturen omfattar även en utökad ledningsgrupp som består av chefsjurist, CIO, Vice President Global Marketing, Vice President Customer Care & Quality samt vice Chief Technology Officer och relaterade avdelningar, vilket inte framgår av denna förenklade bild. För mer information om koncernledningen, se "Koncernledning" i avsnittet "Styrelse, koncernledning och revisor".
Organisationsstruktur5)

Anställda
Per den 31 december 2019 hade Electrolux Professional 3 624 anställda. Av tabellen nedan framgår fördelningen av anställda per geografisk region.
| Anställda per region | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Globalt | 3 624 | 3 555 | 3 183 |
| Europa | 2 859 | 2 742 | 2 409 |
| % totalt | 78,9 % | 77,1 % | 75,7 % |
| Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika | 601 | 641 | 605 |
| % totalt | 16,6 % | 18,0 % | 19,0 % |
| Amerika | 164 | 172 | 169 |
| % totalt | 4,5 % | 4,8 % | 5,3 % |
Regulatorisk översikt
Electrolux Professional bedriver verksamhet inom den globala branschen för professionella produkter och tillverkar och säljer utrustning för storkök, dryck och tvätt till professionella kunder. I allmänhet kräver inte Koncernens verksamhet regulatoriska tillstånd eller myndighetstillstånd. Däremot måste vissa av Koncernens tillverkningsenheter i Europa, USA och Asien ha tillstånd för sin verksamhet, vilket bland annat avser gränsvärden för tilllåtna utsläpp till luft och vatten samt buller och kräver också att Electrolux Professional lämnar in anmälningar, rapporter och dokumentation till relevanta myndigheter. Dessutom omfattas de flesta av Electrolux Professionals produkter av föreskrifter i fråga om hälso- och säkerhetskrav. Nedan återfinns en sammanfattning av det viktigaste regelverken för Koncernens produkter.
Europa
I alla EU:s medlemsstater omfattas Electrolux Professionals produkter som släpps ut på marknaden av EU:s förordningar och direktiv, såsom de, i tillämpliga fall, har införlivats i nationell lagstiftning, vilka föreskriver grundläggande hälso- och säkerhetskrav. De viktigaste är Maskindirektivet (2006/42/EG) ("MD"), Lågspänningsdirektivet (2014/35/EU) ("LVD"), direktivet om elektromagnetisk kompatibilitet (2014/30/EU) ("EMC"), direktivet om begränsning av användning av vissa farliga ämnen i elektrisk och elektronisk utrustning (2011/65/EU) ("RoHS II"), Förordningen om anordning för förbränning av gasformiga bränslen ((EU) 2016/426) ("GAR"), Förordningen om material och produkter avsedda att komma i kontakt med livsmedel ((EG)1935/2004) ("FCR") och Förordningen om god tillverkningssed när det gäller material och produkter avsedda att komma i kontakt med livsmedel ((EG)2023/2006) ("GMPR"). I europeiska länder som inte är medlemmar i EU gäller, i förekommande fall, nationella motsvarigheter.
MD gäller för produkter som består av en enhet som är sammansatt av komponenter, varav minst en rörlig, som är sammansatta för ett särskilt ändamål. LVD omfattar elektrisk utrustning som fungerar med en viss ingående eller utgående spänning och gäller för ett brett urval av elektriska produkter. Syftet med EMC är att begränsa elektromagnetisk strålning från utrustning för att säkerställa att utrustningen inte stör radio- och teleutrustning samt annan utrustning. GAR innehåller föreskrifter om utsläpp på marknaden och ibruktagande av anordningar för förbränning av gasformiga bränslen. RoHS II begränsar användningen av vissa farliga ämnen i elektrisk och elektronisk utrustning. FCR och GMPR fastställer allmänna säkerhetskrav för tillverkning, bearbetning och distribution av alla material och produkter avsedda att komma i kontakt med livsmedel. MD, GAR, LVD, EMC och RoHS II gäller för professionell utrustning inom storkök och tvätt. FCR och GMPR fastställer krav för material och artiklar avsedda att komma i kontakt med livsmedel.
Koncernens efterlevnad av ovannämnda reglering övervakas av behöriga nationella och lokala myndigheter. Eventuella överträdelser kan leda till ekonomiska sanktioner eller att tillverkaren måste återkalla produkten från marknaden.
Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
För att Electrolux Professionals produkter ska få släppas ut på marknaden måste de uppfylla ett antal grundläggande hälsooch säkerhetskrav. Med hänsyn till antalet potentiella länder och den kontinuerliga utvecklingen av lagstiftning som sker i Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika utvärderas produktutsläpp på marknaden enligt en efterfrågansmodell, "business on demand", i olika kanaler (t.ex. interna analyser, lokala återförsäljare och kontroll av marknadstillträde).
Amerika
För att Electrolux Professionals produkter ska få komma ut på marknaden måste de uppfylla ett antal grundläggande hälsooch säkerhetskrav. De viktigaste i USA är NFPA 70 (National Electrical Code – elsäkerhet), NFPA 54 (National Fuel Gas Code – gassäkerhet) och FDA Code (Food and Drug Administration – hygiensäkerhet).

Utvald historisk finansiell information
Om inget annat anges har nedanstående sammanslagen historisk finansiell information hämtats från Electrolux Professionals reviderade sammanslagna finansiella rapporter för räkenskapsåren 2017, 2018 och 2019, vilka har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards såsom de har antagits av EU ("IFRS"). De sammanslagna finansiella rapporterna för räkenskapsåren 2018 och 2019 har reviderats av Deloitte AB, medan de sammanslagna finansiella rapporterna för räkenskapsåret 2017 har reviderats av PricewaterhouseCoopers AB, såsom det beskrivs i deras revisorsrapporter vilka återfinns på andra ställen i detta prospekt (se "Revisorsrapporter avseende sammanslagen historisk finansiell information" på s. F40 respektive F41 i avsnittet "Historisk finansiell information").
Vissa ytterligare tilläggsupplysningar lämnas i enlighet med kraven i Rådet för finansiell rapporterings rekommendation "RFR 1". IFRS behandlar inte specifikt upprättandet av sammanslagna finansiella rapporter. Termen "sammanslagna finansiella rapporter" avser den finansiella information som tas fram genom att slå samman finansiell information för enheter som står under gemensam kontroll men som inte uppfyller kraven på en koncern enligt IFRS 10 (Koncernredovisning). De sammanslagna finansiella rapporterna är avsedda att presentera Electrolux Professional-koncernens historiska finansiella information. Ett viktigt krav för upprättandet av dessa sammanslagna finansiella rapporter är att alla enheter står under gemensam kontroll genom Electrolux ägarskap.
Bildandet av Electrolux Professional-koncernen omfattar transaktioner mellan enheter som står under gemensam kontroll. Eftersom varken dessa transaktioner eller de sammanslagna finansiella rapporterna omfattas av någon IFRS-standard bör ledningen i enlighet med IAS 8 (Redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar och bedömningar samt fel) utveckla och tillämpa en redovisningsprincip som bland annat är relevant och tillförlitlig. En lämplig och etablerad metod som ledningen anser vara relevant och tillförlitlig är att samla de enheter som utgör Electrolux Professional-koncernen. Eftersom Electrolux Professional inte tidigare har upprättat varken koncernredovisning eller sammanslagna finansiella rapporter är dessa sammanslagna finansiella rapporter de första finansiella rapporterna enligt IFRS för Electrolux Professional avseende vilka IFRS 1 tillämpas (Första gången International Financial Reporting Standards tillämpas). IFRS 1 föreskriver vilka rutiner som måste följas när en enhet tillämpar IFRS-standarder för första gången med den 1 januari 2017 som övergångsdagen till IFRS. För mer information, se "Not 1 – Redovisningsprinciper" på s. F7 och framåt i "Historisk finansiell information".
Sammanslagen rapport över totalresultat
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 281 | 8 666 | 7 723 |
| Kostnad för sålda varor | –6 040 | –5 443 | –4 851 |
| Bruttoresultat | 3 241 | 3 222 | 2 873 |
| Försäljningskostnader | –1 699 | –1 641 | –1 490 |
| Administrationskostnader | –582 | –432 | –330 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 32 | –6 | 8 |
| Rörelseresultat | 992 | 1 143 | 1 060 |
| Finansiella poster, netto | –15 | –9 | –9 |
| Resultat efter finansiella poster | 978 | 1 134 | 1 052 |
| Skatt | –314 | –182 | –265 |
| Periodens resultat | 663 | 952 | 786 |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: | |||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande | –33 | –47 | 42 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras | 6 | 10 | –10 |
| –27 | –37 | 32 | |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: | |||
| Valutakursdifferenser | 101 | 150 | 15 |
| 101 | 150 | 15 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 74 | 113 | 47 |
| Periodens totalresultat | 737 | 1 066 | 833 |
Sammanslagen balansräkning
| Tillgångar Anläggningstillgångar Materiella anläggningstillgångar 1 214 1 085 978 Nyttjanderättstillgångar 238 169 123 Goodwill 1 821 1 438 776 Övriga immateriella anläggningstillgångar 388 394 183 Uppskjutna skattefordringar 350 246 122 Tillgångar i pensionsplaner 13 3 3 Övriga anläggningstillgångar 33 20 7 Summa anläggningstillgångar 4 057 3 355 2 193 Omsättningstillgångar Varulager 1 265 1 299 903 Kundfordringar 1 687 1 658 1 453 Skattefordringar 102 36 93 Övriga omsättningstillgångar 273 209 138 Kortfristiga placeringar – 788 915 Kassa och bank 651 230 179 Summa omsättningstillgångar 3 978 4 220 3 682 Summa tillgångar 8 035 7 576 5 874 Eget kapital och skulder Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare Aktiekapital 25 25 25 Övrigt tillskjutet kapital 5 5 5 Övriga reserver 266 165 15 Balanserade vinstmedel 2 415 3 332 2 379 Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 2 711 3 527 2 424 Summa eget kapital 2 711 3 527 2 424 Långfristiga skulder Långfristig upplåning 3 63 30 Långfristiga leasingskulder 172 117 90 Uppskjutna skatteskulder 144 143 72 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 208 222 140 Övriga avsättningar 494 361 385 Summa långfristiga skulder 1 021 906 716 Kortfristiga skulder Leverantörsskulder 1 606 1 571 1 421 Skatteskulder 73 22 78 Övriga skulder 1 361 1 244 1 028 Kortfristig upplåning 994 126 84 Kortfristiga leasingskulder 72 59 40 Övriga avsättningar 198 121 83 Summa kortfristiga skulder 4 303 3 142 2 734 |
Mkr | 31 december 2019 | 31 december 2018 | 31 december 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Summa eget kapital och skulder | 8 035 | 7 576 | 5 874 |
Sammanslagen kassaflödesanalys
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | 992 | 1 143 | 1 060 |
| Avskrivningar | 287 | 220 | 193 |
| Övriga ej kassapåverkade poster | 7 | 27 | 6 |
| Betalda finansiella poster, netto1) | –6 | –8 | –7 |
| Betald skatt | –275 | –297 | –287 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
1 006 | 1 085 | 965 |
| Förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av varulager | 139 | –239 | 32 |
| Förändring av kundfordringar | 43 | –35 | 13 |
| Förändring av leverantörsskulder | –23 | –17 | 31 |
| Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar | –47 | 110 | –10 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 112 | –181 | 66 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 118 | 904 | 1 031 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av verksamhet | –441 | –756 | –826 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –243 | –144 | –144 |
| Investeringar i produktutveckling | –9 | –24 | –22 |
| Investeringar i andra immateriella anläggningstillgångar | –5 | –1 | –1 |
| Övrigt | –4 | 91 | 8 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –702 | –833 | –984 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten | 417 | 71 | 47 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av kortfristiga lån | –32 | –101 | 24 |
| Långfristig nyupplåning | – | 2 | – |
| Amortering av långfristiga lån | –36 | –4 | –158 |
| Betalning av leasingskulder | –83 | –51 | –44 |
| Utdelning till Electrolux | –428 | –336 | –305 |
| Erhållna aktieägartillskott | 5 702 | 13 | – |
| Förändring av finansiella skulder, Electrolux-koncernen | 1 672 | 142 | –116 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 6 795 | –337 | –599 |
| Periodens kassaflöde | 7 211 | –266 | –552 |
| Kassa och bank vid periodens början | 230 | 179 | 149 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 14 | 13 | –2 |
| Övrigt kassaflöde från transaktioner med aktieägare, Electrolux-koncernen2) | –6 804 | 304 | 585 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 651 | 230 | 179 |
1) 2019, 2018 och 2017 uppgick erhållna räntor och liknande poster till 12 Mkr, 6 Mkr respektive 2 Mkr, betalda räntor och liknande poster uppgick till –13 Mkr, –6 Mkr respektive –7 Mkr och andra betalda/erhållna finansiella poster uppgick till 1 Mkr, –1 Mkr respektive –2 Mkr. Betald ränta hänförligt till leasingskulder uppgick till –6 Mkr, –6 Mkr respektive –4 Mkr.
2) Posten "Övrigt kassaflöde från transaktioner med aktieägare, Electrolux-koncernen" avser kassaeffekter från kassaflöden som ingår i Electrolux Professionals sammanslagna finansiella rapporter och som är hänförliga till legala enheter som kommer att kvarstå i Electrolux-koncernen efter separationen. För 2019 inkluderar posten även likvida medel som Electrolux Professional har erlagt till Electrolux-koncernen i samband med förvärv av koncernbolag.
Finansiell information per segment1)
Food & Beverage
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 895 | 5 399 | 4 922 |
| EBITA | 568 | 629 | 607 |
| EBITA-marginal, % | 9,6 | 11,7 | 12,3 |
| Rörelseresultat | 522 | 599 | 572 |
| Rörelsemarginal, % | 8,9 | 11,1 | 11,6 |
Laundry
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 386 | 3 267 | 2 801 |
| EBITA | 507 | 573 | 502 |
| EBITA-marginal, % | 15,0 | 17,6 | 17,9 |
| Rörelseresultat | 488 | 558 | 499 |
| Rörelsemarginal, % | 14,4 | 17,1 | 17,8 |
Nettoomsättning per geografisk region
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Europa | 6 165 | 5 681 | 5 028 |
| Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika | 1 513 | 1 578 | 1 467 |
| Amerika | 1 603 | 1 407 | 1 229 |
| Totalt | 9 281 | 8 666 | 7 723 |
Nyckeltal
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 281 | 8 666 | 7 723 |
| Organisk tillväxt, %1) | –0,3 | 4,1 | 5,6 |
| EBITA1) | 1 058 | 1 188 | 1 098 |
| EBITA-marginal, %1) | 11,4 | 13,7 | 14,2 |
| Jämförelsestörande poster1) | –32 | – | – |
| EBITA-marginal exklusive jämförelsestörande poster, %1) | 11,7 | 13,7 | 14,2 |
| Rörelseresultat1) | 992 | 1 143 | 1 060 |
| Rörelsemarginal, %1) | 10,7 | 13,2 | 13,7 |
| Rörelsemarginal exklusive jämförelsestörande poster, %1) | 11,0 | 13,2 | 13,7 |
| Resultat efter finansiella poster | 978 | 1 134 | 1 052 |
| Periodens resultat | 663 | 952 | 786 |
| Investeringar1) | –257 | –169 | –167 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar1) | 1 138 | 1 131 | 1 167 |
| Resultat per aktie (före utspädning), SEK2) | 2,31 | 3,31 | 2,74 |
| Nettoskuld1) | 1 025 | –226 | –481 |
| Nettoskuld/EBITDA, %1) | 0,8 | –0,2 | –0,4 |
| Operativt rörelsekapital i procent av nettoomsättningen1) | 17,7 | 16,3 | 13,8 |
| Genomsnittligt antal aktier, miljoner | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Antal anställda | 3 624 | 3 555 | 3 183 |
1) Alternativa nyckeltal (nyckeltal som inte definieras i enlighet med IFRS).
2) Resultat per aktie har beräknats baserat på genomsnittligt antal utestående aktier i Electrolux under 2019 (287,4 miljoner aktier).
1) Utöver Koncernens två segment, Food & Beverage och Laundry, redovisas koncerngemensamma kostnader, vilka tillsammans med segmentens resultat motsvarar Koncernens totala EBITA respektive rörelseresultat.
Definitioner och avstämning av alternativa nyckeltal
Electrolux Professional presenterar vissa mått som inte definieras i enlighet med IFRS (alternativa nyckeltal). Dessa mått används av ledningen för att bedöma den finansiella och operationella utvecklingen för Koncernen. Ledningen anser att dessa alternativa nyckeltal ger användbar information om Koncernens finansiella och operationella utveckling. Dessa mått är dock inte nödvändigtvis jämförbara med liknande mått som presenteras av andra företag. De alternativa nyckeltalen har således begränsningar som ett analytiskt verktyg och ska inte betraktas enskilt eller som ett substitut för de finansiella mått som presenteras i enlighet med IFRS. De alternativa nyckeltalen har hämtats från Electrolux Professionals interna redovisning och har inte reviderats.
| Mått | Definition | Förklaring |
|---|---|---|
| Organisk tillväxt % | Förändring i omsättningstillväxt exklusive valutakurseffekter och effekter från förvärv. |
Koncernens rapporteringsvaluta är SEK, samtidigt som netto omsättningen i första hand är i andra valutor. Organisk tillväxt är beroende av fluktuationer i SEK gentemot andra valutor. Därutöver kan förvärvade verksamheter påverka den redovi sade nettoomsättningen. Organisk tillväxt justerad för effekter från förvärv och valutakurseffekter visar den underliggande omsättningsutvecklingen utan dessa parametrar. |
| Förvärv % | Förändringar i nettoomsättningen under innevarande period hänförlig till förvärvad verksamhet i förhållande till föregående periods omsättning under en 12-månadsperiod som räknas från förvärvsdagen. |
Se "Organisk tillväxt" ovan. |
| Rörelseresultat (EBIT) | Resultat före ränta och skatt. | Används som en indikation på Koncernens förmåga att generera vinst, oavsett finansieringsmetod (avgör sedan den optimala användningen av skuld kontra eget kapital). |
| Rörelsemarginal (EBIT-marginal) |
Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning. | Rörelsemarginalen visar rörelseresultatet i förhållande till nettoomsättningen. Rörelsemarginal är ett viktigt internt mått eftersom Koncernen anser att det ger läsarna av finansiella rapporter en bättre förståelse för Koncernens finansiella resultat både på kort och lång sikt. |
| Jämförelsestörande poster |
Väsentliga resultatposter som realisationsvinster och -förluster vid avyttringar av produktgrupper eller större enheter, ned läggning eller betydande nedskärningar av större enheter eller verksamheter, omstruktureringsarbete, betydande nedskrivningar samt övriga betydande jämförelsestörande kostnader eller intäkter. |
Summerar händelser och transaktioner vars resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens finansiella resul tat jämförs med tidigare perioder. |
| Rörelsemarginal exklusive jämförelse störande poster |
Rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster i förhål lande till nettoomsättning. |
Rörelsemarginalen exklusive jämförelsestörande poster visar rörelseresultatet förhållande till nettoomsättningen, justerat för jämförelsestörande poster. Detta är ett viktigt internt mått eftersom Koncernen anser att det ger läsarna av finansiella rapporter en bättre förståelse för Koncernens finansiella resultat både på kort och lång sikt. |
| Investeringar | Investeringar i materiella anläggningstillgångar, produkt utveckling och andra immateriella anläggningstillgångar. |
Används för att säkerställa att användningen av likvida medel är i linje med Koncernens övergripande strategi för använd ningen av likvida medel. |
| EBITA | Rörelseresultat minus av- och nedskrivningar hänförliga till immateriella anläggningstillgångar (exklusive nyttjanderätts tillgångar). |
EBITA ger en indikation på rörelseresultatet minus av- och nedskrivningar hänförliga till immateriella anläggnings tillgångar (exklusive nyttjanderättstillgångar) och används huvudsakligen för att följa upp rörelseresultatet utan påverkan från av- och nedskrivning av övervärden hänför liga till förvärv. |
| EBITA-marginal | EBITA i förhållande till nettoomsättning. | Används för att utvärdera verksamhetsresultatet i förhållande till nettoomsättning för att mäta Bolagets effektivitet. |
| EBITDA | EBITA minus avskrivningar på materiella anläggningstill gångar (inklusive nyttjanderättstillgångar). |
EBITDA är en indikator på verksamhetens kassagenererings kapacitet i förhållande till omsättning. |
| EBITA-marginal exklusive jämförelse störande poster |
EBITA exklusive jämförelsestörande poster i förhållande till nettoomsättning. |
Jämförelsestörande poster varierar från år till år och mellan olika perioder och för att kunna analysera trender exkluderas jämförelsestörande poster från EBITA-marginalen. |
| Operativt kassaflöde efter investeringar |
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investerings verksamheten justerat för betalda finansiella poster, netto, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter. |
Används för att monetarisera likvida medel från kärnverk samheten. |
| Nettoskuld | Kortfristig upplåning (kortfristiga lån och kundfordringar med regressrätt), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter samt långfristig upplåning, leasingskulder, net toavsättningar för förmåner efter avslutad anställning minus likvida medel (likvida medel, förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter samt koncernkonton inom Electrolux koncernen). |
Nettoskulden beskriver Koncernens totala skuldfinansiering och övervakas av ledningen. |
| Nettoskuld/EBITDA | Nettoskuld i förhållande till EBITDA (Nettoskuld baserad på utgående balans och EBITDA beräknas rullande baserat på de senaste fyra kvartalen). |
Ett mått på finansiell risk som visar nettoskuld i förhållande till kassagenerering. |
| Operativt rörelse Summan av valutajusterade genomsnittliga varulager, ej kapital i procent av närstående-relaterade kundfordringar och leverantörsskulder nettoomsättningen för de senaste tolv månaderna (Operativt rörelsekapital) i för hållande till valutajusterad genomsnittlig nettoomsättning för de senaste tolv månaderna. |
|
|---|---|
| Samtliga månader under perioden valutajusteras med till lämpning av den genomsnittliga valutakursen vid utgången av perioden. |
Används för att utvärdera hur effektivt Koncernen genererar likvida medel i förhållande till nettoomsättningen. |
Organisk tillväxt
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, redovisat | 9 281 | 8 666 | 7 723 |
| Nettoomsättning föregående år. | 8 666 | 7 723 | 6 865 |
| Förändring i nettoomsättning | 615 | 943 | 858 |
| Förändring i nettoomsättning, % | 7,1 | 12,2 | 12,5 |
| Exklusive: | |||
| Valutakurseffekter, netto | –283 | –286 | –18 |
| Förvärv | –357 | –327 | –454 |
| Organisk tillväxt i Mkr | –25 | 330 | 386 |
| Organisk tillväxt, % | –0,3 | 4,1 | 5,6 |
| Food & Beverage | –1,1 | 2,8 | 5,3 |
| Laundry | 1,0 | 6,5 | 6,0 |
Investeringar
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –243 | –144 | –144 |
| Investeringar i produktutveckling | –9 | –24 | –22 |
| Investeringar i andra immateriella anläggningstillgångar | –5 | –1 | –1 |
| Investeringar | –257 | –169 | –167 |
EBITA, EBITA-marginal och EBITA-marginal exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseresultat | 992 | 1 143 | 1 060 |
| Avskrivning | 66 | 45 | 37 |
| Nedskrivning av immateriella anläggningstillgångar (exklusive nyttjanderättstillgångar) | 0 | 0 | 0 |
| EBITA | 1 058 | 1 188 | 1 098 |
| Food & Beverage | 568 | 629 | 607 |
| Laundry | 507 | 573 | 502 |
| Koncerngemensamma kostnader | –18 | –14 | –11 |
| EBITA-marginal, % | 11,4 | 13,7 | 14,2 |
| Food & Beverage | 9,6 | 11,7 | 12,3 |
| Laundry | 15,0 | 17,6 | 17,9 |
| Jämförelsestörande poster: | |||
| Omstruktureringskostnader | 122 | – | – |
| Reglering av pensionsplan i Sverige | –90 | – | – |
| Jämförelsestörande poster, totalt | 32 | – | – |
| EBITA exklusive jämförelsestörande poster | 1 089 | 1 188 | 1 098 |
| EBITA-marginal exklusive jämförelsestörande poster, % | 11,7 | 13,7 | 14,2 |
Rörelsemarginal och rörelsemarginal exklusive jämförelsestörande poster
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseresultat | 992 | 1 143 | 1 060 |
| Rörelsemarginal, % | 10,7 | 13,2 | 13,7 |
| Jämförelsestörande poster: | |||
| Omstruktureringskostnader, % | 1,3 | – | – |
| Reglering av pensionsplan i Sverige, % | –1,0 | – | – |
| Jämförelsestörande poster, totalt, % | 0,3 | – | – |
| Rörelsemarginal exklusive jämförelsestörande poster, % | 11,0 | 13,2 | 13,7 |
Operativt kassaflöde efter investeringar
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten | 417 | 71 | 47 |
| Addera: | |||
| Finansiella poster, netto | 6 | 8 | 7 |
| Betald skatt | 275 | 297 | 287 |
| Förvärv av verksamheter | 441 | 756 | 826 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 1 138 | 1 131 | 1 167 |
Nettoskuld
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga lån | 4 | 13 | – |
| Kundfordringar med regressrätt | – | 19 | – |
| Kortfristiga lån, Electrolux-koncernen | 990 | 94 | 84 |
| Kortfristig upplåning | 994 | 126 | 84 |
| Övriga finansiella skulder, Electrolux-koncernen | 234 | 208 | 232 |
| Finansiella derivatskulder | 4 | – | – |
| Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter | 8 | 1 | 1 |
| Total kortfristig upplåning | 1 241 | 336 | 317 |
| Långfristig upplåning | 3 | 63 | 30 |
| Total upplåning1) | 1 244 | 399 | 347 |
| Kassa och bank | 651 | 230 | 179 |
| Finansiella derivattillgångar | 4 | – | – |
| Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter | 2 | 1 | 0 |
| Koncernkonton och andra kortfristiga finansiella fordringar, Electrolux-koncernen | – | 788 | 915 |
| Likvida medel | 656 | 1 020 | 1 095 |
| Finansiell nettoskuld (total upplåning minus likvida medel) | 588 | –621 | –748 |
| Leasingskulder | 243 | 176 | 130 |
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 195 | 219 | 137 |
| Nettoskuld | 1 025 | –226 | –481 |
1) Varav räntebärande skulder uppgick till 997 Mkr, 170 Mkr respektive 114 Mkr per den 31 december 2019, 2018 respektive 2017.
Nettoskuld/EBITDA
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| EBITA | 1 058 | 1 188 | 1 098 |
| Addera: | |||
| Avskrivning | 222 | 175 | 155 |
| EBITDA (senaste fyra kvartalen rullande) | 1 280 | 1 363 | 1 253 |
| Nettoskuld | 1 025 | –226 | –481 |
| Nettoskuld/EBITDA, % | 0,8 | –0,2 | –0,4 |
Operativt rörelsekapital i procent av nettoomsättningen
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Varulager | 1 377 | 1 253 | 1 061 |
| Kundfordringar | 1 730 | 1 666 | 1 457 |
| Leverantörsskulder | –1 467 | –1 460 | –1 377 |
| Operativt rörelsekapital | 1 640 | 1 459 | 1 141 |
| Genomsnittlig nettoomsättning | 9 281 | 8 948 | 8 282 |
| Operativt rörelsekapital i procent av nettoomsättningen | 17,7 | 16,3 | 13,8 |
Kommentarer till den finansiella utvecklingen
Denna operationella och finansiella översikt är avsedd att underlätta förståelsen för och bedömningen av trender och förändringar i Bolagets resultat och finansiella ställning. Informationen nedan bör läsas tillsammans med avsnittet "Utvald historisk finansiell information" och de sammanslagna finansiella rapporter som har upprättats i enlighet med IFRS såsom de har antagits av EU och presenteras på annan plats i detta prospekt. För information om Bolagets redovisningsprinciper, se "Not 1 – Redovisningsprinciper" på s. F7 och framåt i avsnittet "Historisk finansiell information".
Huvuddelen av de funktioner och processer som har inrättats för att Electrolux Professional ska bli ett fristående företag, skilt från Electrolux, har implementerats under 2019 eller kommer att implementeras under 2020. Det innebär att den finansiella informationen inte är helt representativ när det gäller fristående kostnader för dessa funktioner och processer. Electrolux Professional bedömer att 2020 kommer att bli det första hela året under vilket kostnaderna för de nya funktionerna och processerna kommer att få fullt genomslag.
Historiska resultat ger inte nödvändigtvis en korrekt indikation på framtida resultat. Detta avsnitt innehåller framåtriktad information. Sådan information grundar sig på uppskattningar och antaganden och är föremål för risker, osäkerhet och andra faktorer, inklusive men inte begränsat till de som anges i avsnittet "Riskfaktorer". Dessa faktorer skulle kunna innebära att Bolagets framtida rörelseresultat, finansiella ställning eller kassaflöden avviker väsentligt från den information som anges eller indikeras i sådan framåtriktad information. Se också "Framåtriktad information" i "Viktig information".
Översikt
Electrolux Professional är en av de ledande globala leverantörerna av professionell utrustning och tjänster inom storkök, dryck och tvätt sett till omsättning och har en bred krets av kunder runt om i världen, från restauranger och hotell till hälso- och sjukvård, skolor och andra serviceinrättningar. Bolagets lösningar och produkter tillverkas vid tolv anläggningar i sju länder runt om i världen och säljs i cirka 110 länder.
Segment
Electrolux Professional har två segment: Food & Beverage och Laundry. Segmenten följs regelbundet upp av VD och koncernchefen som är Koncernens högsta verkställande beslutsfattare.
Food & Beverage erbjuder utrustning för olika professionella användare inom hotell- och restaurangbranschen. Produkterna inom Food & Beverage utgörs främst av modulär matlagningsutrustning, ugnar, diskmaskiner och kylskåp, utrustning för servering av varma drycker (t.ex. kaffekvarnar, kaffebryggare och kaffebehållare), kalla drycker (behållare för kalla drycker och juice), frysta drycker (behållare för frysta drycker och glass) samt så kallade "soft serve"-produkter (mjukglass) .
Laundry erbjuder utrustning avsedd för en rad professionella användare, från självbetjäning, hotell och restaurang till vårdinstitutioner och kommersiella tvättinrättningar. Bland kunderna finns tvättinrättningar på sjukhus och hotell, tvättstugor i hyreshus i Skandinavien samt tvättomater. Produkter som erbjuds inom
tvättsegmentet inkluderar tvättmaskiner, torktumlare, strykjärn och utrustning för efterbehandling.
Utöver sina produkterbjudanden tillhandahåller de båda segmenten eftermarknadstjänster till kunder under produktens hela livscykel.
Viktiga faktorer som påverkar resultatet
Electrolux Professionals resultat har påverkats, och kommer sannolikt att fortsätta att påverkas, av ett antal faktorer, varav vissa ligger utanför Electrolux Professionals kontroll. Nedan följer en beskrivning av viktiga faktorer som Electrolux Professional bedömer har påverkat resultat under räkenskapsåren 2017–2019 och som kan förväntas fortsätta påverka Electrolux Professionals resultat i framtiden:
- ► Nettoomsättningsvolym, prissättning samt produkt- och marknadsmix
- ► Efterfrågan, marknadsförhållanden och råvarupriser
- ► Effektivitet och kostnadskontroll
- ► Eftermarknadstjänster
- ► Forskning och utveckling
- ► Produktionskapacitet
- ► Valutakurseffekter
- ► Finansieringskostnader
- ► Förvärv och avyttringar
Nettoomsättningssvolym, prissättning samt produkt- och marknadsmix
Nettoomsättningssvolymen drivs av marknadsförhållanden som beskrivs i "Efterfrågan, marknadsförhållanden och råvarupriser" nedan och påverkar nettoomsättning, resultat och kassaflöde. Electrolux Professional genomför strategiska granskningar av sina priser, vilka också påverkar intäkter, resultat och kassaflöde, för att kunna fastställa rätt prissättningsnivå. Bolagets produkter påverkas av förändringar av kostnader på insatsvaror, däribland råvaru- och komponentpriser. Även om det finns generella kännetecken för Bolagets produkt- och tjänsteerbjudande är produkterna och tjänsterna i viss mån specialanpassade efter den specifika kunden, vilket innebär att priserna måste sättas på individuell basis, även för att beakta en värdebaserad prissättningsapproach. Därutöver påverkar produkt- och tjänstemixen samt den geografiska mixen Bolagets nettoomsättning, resultat och kassaflöde eftersom Bolagets produkter och tjänster har olika vinstmarginaler och eftersom mixen även kan variera mellan olika geografiska områden.
Efterfrågan, marknadsförhållanden och råvarupriser
Electrolux Professionals resultat och kassaflöde påverkas av efterfrågan på Bolagets produkter och tjänster. Efterfrågan drivs av utvecklingen på de globala marknaderna för storköks-, dryckes- och tvättutrustning samt av omfattningen av relaterade eftermarknadstjänster. Efterfrågan kan också påverkas av det pågående utbrottet av coronavirus. En förlängd osäkerhet och bristande kontroll över viruset kan ha en negativ inverkan på efterfrågan från flera av Koncernens slutmarknader (se vidare "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus" i avsnittet "Riskfaktorer" samt "Utbrottet av coronavirus" nedan.)
Electrolux Professionals omsättning från storköks- och dryckesutrustningsmarknaderna är i hög grad beroende av vilka investeringar kunderna gör i ny utrustning samt deras investeringar i underhåll av utrustningen, renovering och reparationer. Enligt Bolaget har den globala marknaden för storkök och dryck under de senaste åren uppvisat tillväxt om 3–4 procent per år, vilken även förväntas fortsätta på medellång sikt. Utöver de allmänna marknadstrenderna och drivkrafterna i branschen påverkas tillväxten främst av ökade krav på livsmedelssäkerhet, miljövänlighet och minskat matsvinn, fokus på nyttiga produkter och menyer, drivkrafter för automatisering och optimering av arbetsstyrkan, produktinnovation samt den ökade betydelsen av datahantering och digitalisering. Dessa trender kan skönjas både på mogna storköks- och dryckesmarknader, som Nordamerika och Europa, och på snabbväxande tillväxtmarknader som Asien och Stillahavsområdet samt Mellanöstern och Afrika. Den globala marknadstillväxten på medellång sikt förväntas enligt Bolaget främst härröra från Kina och Sydostasien, medan Europa och Nordamerika förväntas växa i en något lägre takt.
Electrolux Professionals omsättning från tvättutrustningsmarknaderna är också beroende av vilka investeringar kunderna gör i ny utrustning, deras underhåll samt renovering och reparationer. Den professionella tvättutrustningsmarknaden består av professionella tvättprodukter och tillhörande tjänster till hotell- och restaurangbranschen och andra verksamheter och institutioner.
Marknadstillväxten har främst påverkats av en ökad trend med fokus på produkternas hållbarhet och effektivitet, krav på märkning och certifieringar samt krav på innovation och möjligheter till uppkopplad utrustning. Dessa trender kan skönjas över hela världen men skiljer sig i betydelse på regional nivå.
Inom ramen för sin verksamhet är Electrolux Professional exponerat för inköpspriser på råvaror, vilket kan delas upp i direkt exponering, vilket innebär full råvaruexponering, och indirekt exponering, vilket definieras som exponering som härrör från endast en del av en komponent. Råvaruprisrisk hanteras i huvudsak genom avtal med leverantörer. För en mer detaljerad beskrivning av centrala drivkrafter på marknaden som förväntas påverka Electrolux Professionals resultat i framtiden, se avsnittet "Marknadsöversikt".
Effektivitet och kostnadskontroll
Electrolux Professionals förmåga att upprätthålla effektiviteten i verksamheten och kostnadskontroll påverkar Bolagets resultat och kassaflöde. Bolagets operationella effektivitet är beroende av dess produktionsprocess, inköp och logistikinfrastruktur, sin förmåga att generera kostnadssynergier, en effektiv resursfördelning samt innovation (både vad gäller produktionsvänliga produkter och själva produktionsprocessen). Bolaget utvärderar fortlöpande olika sätt att förbättra effektiviteten i verksamheten i hela värdekedjan och därmed sänka kostnaderna och förbättra konkurrenskraft och resultat. Under de senaste åren har Electrolux Professional implementerat ett antal strategiska initiativ i produktionen för att öka effektiviteten, minska kostnadsbasen och förbättra resultat och kassaflöde.
Eftermarknadstjänster
Utöver utrustning erbjuder Bolaget ett brett utbud av tjänster och eftermarknadslösningar. Eftermarknadstjänsterna är väsentliga för Bolagets resultat och kassaflöde, en integrerad del av kunderbjudandet och en avgörande del i Bolagets strategi. Denna verksamhet tillför stabilitet till Bolagets nettoomsättning, resultat och kassaflöde, eftersom den är en nödvändighet för kundernas dagliga verksamhet oavsett rådande allmänt ekonomiskt klimat, till skillnad från investeringar i utrustning. Eftermarknadserbjudandet varierar per produkttyp och sträcker sig från heltäckande servicekontrakt till försäljning av reservdelar. För mer information om Electrolux Professionals serviceerbjudande, se "Erbjudande" i avsnittet "Verksamhetsbeskrivning".
Forskning och utveckling
En viktig faktor för Electrolux Professionals framgång är dess förmåga att utveckla nya produkter som uppfyller kundernas behov och ökar deras produktivitet. Detta drivs främst av ledningens beslut att göra investeringar i produktutveckling och rätt teknologi, vilket leder till ett starkare och mer konkurrenskraftigt produktutbud som gör det möjligt för Electrolux Professional att behålla sin konkurrenskraft och prissättning.
Produktutvecklingen börjar och slutar med kunderna i fokus. Koncernens försäljningsorganisation interagerar kontinuerligt med kunderna i syfte att förstå deras behov. Fortsatta investeringar i forskning och utveckling är helt avgörande för Bolagets framtida lönsamhet. För ytterligare information om Bolagets
arbete med produktutveckling och innovation, se "Forskning och utveckling" i avsnittet "Verksamhetsbeskrivning".
Produktionskapacitet
Electrolux Professionals resultat och kassaflöde påverkas av Bolagets produktionskapacitet i förhållande till efterfrågan på dess produkter. Bolaget eftersträvar att ha en kostnadseffektiv och flexibel produktion som vid behov kan justeras efter förändringar i volym. Bolaget utvärderar löpande sina produktionsprocesser för att avgöra vilka processer som bör utföras internt och vilka som ska outsourcas. Under de senaste åren har Bolaget förbättrat sina produktionsprocesser för att ha en ändamålsenlig tillverkning för att betjäna kunderna på ett effektivt sätt och kunna möta framtida variationer i volym. Koncernens produktionskapacitet och leverantörskedja kan också påverkas av det pågående utbrottet av coronavirus (se vidare "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till utbrottet av coronavirus" i avsnittet "Riskfaktorer" samt "Utbrottet av coronavirus" nedan.)
Valutakurseffekter
Eftersom Electrolux Professional är ett globalt bolag med försäljning i cirka 110 länder över hela världen påverkas Bolagets resultat och kassaflöde av valutakursförändringar. Valutakursförändringar kan exponera Bolaget för transaktions- och omräkningsrisker som påverkar Bolagets resultat och kassaflöde. Transaktionsexponering uppkommer främst när intäkter från försäljningen av Bolagets produkter genereras i andra länder och valutor än kostnaderna, medan omräkningsrisker uppkommer vid omräkningen av dotterbolagens resultat och balansräkningar i utländska valutor till SEK.
Finansieringskostnader
Electrolux Professionals resultat och kassaflöde påverkas av finansieringskostnader, främst räntekostnader. Räntekostnaderna är beroende av räntebärande skulder, räntesatser och valutakursförändringar. Bolaget har antagit finansiella mål som syftar till att säkerställa att Bolaget är stabilt och har en sund nivå av finansiell skuldsättning (se "Finansiella mål och utdelningspolicy" avsnittet i "Verksamhetsbeskrivning"). Bolaget har en policy för att diversifiera förfallostrukturen för sina skulder för att säkerställa att stora belopp inte måste refinansieras samtidigt. Bolaget föredrar räntor som löper på kort sikt, vilket kan ge högre volatilitet för nettoräntekostnader jämfört med långa löptider. Per dagen för detta prospekt är Bolagets räntebärande skulder denominerade i SEK. För mer information, se "Likviditet och kapitalresurser" nedan.
Förvärv och avyttringar
Electrolux Professional har historiskt sett lyckats kombinera organisk tillväxt och tillväxt genom förvärv. Bolagets vision är att förvärva företag som har en tydlig koppling till Bolagets strategiska inriktning, i syfte att stärka Bolagets marknadsposition och/eller komplettera Bolagets portfölj av produkter och tjänster. Electrolux Professional har tidigare genomfört ett antal förvärv och Bolaget arbetar aktivt för att göra de förvärvade verksamheterna till en integrerad del av Electrolux Professional. Bolaget arbetar kontinuerligt för att identifiera och utvärdera nya investeringsmöjligheter och selektiva förvärv förväntas fortsätta att bidra till Bolagets tillväxt i framtiden.
Beskrivning av poster i resultaträkningen Nettoomsättning
Nettoomsättning avser vederlag som erhålls från, eller försäljningen av, varor och tjänster som säljs inom ramen för Electrolux Professionals ordinarie verksamhet och utgörs främst av utrustning och tjänster inom storkök, dryck och tvätt. Nettoomsättning mäts som verkligt värde av köpeskillingen som har erhållits eller ska erhållas och med avdrag för moms, förväntade kundreturer, rabatter och andra liknande avdrag.
Kostnad för sålda varor
Kostnad för sålda varor utgörs främst av kostnader relaterade till inköpta komponenter och råvaror, färdiga produkter, arbetskostnader knutna till produktionen, transportkostnader, av- och nedskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar, förändringar i varulager eller färdiga produkter och produkter under tillverkning samt övriga rörelsekostnader.
Försäljningskostnader
Försäljningskostnader avser kostnader som uppkommer i samband med marknadsföring och försäljning.
Administrationskostnader
Administrationskostnader avser ersättningen till ledningen (lokal och central) samt centrala funktioner som ekonomi, HR samt logistik.
Forsknings- och utvecklingskostnader
Forskning och utvecklingskostnader avser kostnader hänförliga till forskning och utveckling av nya produkter och processer som Electrolux Professional kan dra nytta av. Utgifter för utvecklingsverksamheten kostnadsförs löpande såvida inte verksamheten uppfyller vissa kriterier för att bokföras som tillgång.
Övriga rörelseintäkter och -kostnader
Övriga rörelseintäkter och -kostnader är intäkter och kostnader som inte är hänförliga till administration, marknadsföring eller forskning och utveckling. Detta omfattar provision, kapitalvinster och -förluster samt valutakursdifferenser på fordringar och skulder denominerade i utländska valutor som omräknas med tillämpning av valutakursen per balansdagen.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella poster består av finansiella intäkter och finansiella kostnader. Finansiella intäktsposter omfattar ränteintäkter i form av likvida medel och finansiella leasingfordringar, kapitalvinster, förändringar i verkligt värde på övriga tillgångar samt valutakursvinster. Finansiella kostnadsposter omfattar räntekostnader på lån, nettopensionsavsättningar, uppskjuten köpeskilling, kapitalförluster, förändringar i verkligt värde på övriga skulder och lån, nedskrivningar och valutakursförluster.
Skatt
Skattekostnad för perioden består av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell skattekostnad beräknas baserat på de skatteregler som är tillämpliga per balansdagen i de länder där moderbolaget och dess dotterbolag bedriver verksamhet och genererar beskattningsbara intäkter. Aktuell skatt omfattar även justeringar hänförliga till redovisad aktuell skatt från tidigare perioder. Uppskjuten skatt beräknas baserat på temporära skillnader mellan redovisade värden och de beskattningsbara värdena på tillgångar och skulder samt för uppskjuten skatt, i den mån det är sannolikt att dessa kan kvittas mot framtida beskattningsbara vinster.
2019 jämfört med 2018
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för 2019 uppgick till 9 281 Mkr jämfört med 8 666 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 615 Mkr eller 7,1 procent. Den organiska tillväxten var –0,3 procent. Nettoomsättningen ökade i Europa och Amerika, men minskade i Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. Den stora lanseringen av dryckesutrustning till restaurangkedjan Subway slutfördes under det första halvåret 2019 i USA. Trots viss negativ organisk tillväxt bidrog en positiv valutaeffekt om 3,4 procent till den ökade omsättningen. Förvärv bidrog med ytterligare 4,0 procent.
Food & Beverage
Nettoomsättningen för Food & Beverage under 2019 uppgick till 5 895 Mkr jämfört med 5 399 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 496 Mkr eller 9,2 procent.
Den organiska tillväxten var –1,1 procent. Omsättningen ökade i Europa och i USA understödd av betydande effekter från lanseringen till Subway, samtidigt som den minskade i Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika där Koncernen också påverkades av aktiviteter hänförliga till separationsprocessen. Valutaomräkning bidrog positivt med 3,9 procent. Förvärv bidrog med ytterligare 6,4 procent (inklusive effekter från de förvärvade verksamheterna SPM Drink Systems och Unic SAS).
Laundry
Nettoomsättningen för Laundry uppgick 2019 till 3 386 Mkr jämfört med 3 267 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 119 Mkr eller 3,6 procent.
Den organiska tillväxten var 1,0 procent. Den organiska tillväxten drevs av ökad försäljning i både Europa och Amerika, samtidigt som försäljningen minskade i Asien, Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. Valutaomräkningseffekter bidrog med 2,6 procent.
Kostnad för sålda varor
Kostnad för sålda varor uppgick 2019 till 6 040 Mkr jämfört med 5 443 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 597 Mkr eller 11,0 procent. Ökningen av kostnad för sålda varor påverkades av en ökning i materialkostnader och högre FoU-kostnader för utvecklingen av nya produkter som lanserades under året.
Bruttoresultat
Bruttoresultatet för 2019 uppgick till 3 241 Mkr jämfört med 3 222 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 19 Mkr eller 0,6 procent. Den relativt begränsade förbättringen av bruttoresultatet jämfört med den ökade nettoomsättningen berodde främst på en ökning i råmaterialpriser, högre nivåer av investeringar i FoU samt effekter från att nyligen förvärvade bolag uppvisade lägre marginaler än genomsnittligt.
Försäljningskostnader
Försäljningskostnaderna för 2019 uppgick till 1 699 Mkr jämfört med 1 641 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 58 Mkr eller 3,5 procent. Ökningen av försäljningskostnaderna berodde främst på kostnader hänförliga till lansering av nya produkter, konsolidering av förvärvade bolag samt valutaomräkningseffekter.
Administrationskostnader
Administrationskostnaderna för 2019 uppgick till 582 Mkr jämfört med 432 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 150 Mkr eller 34,7 procent. Ökningen av administrationskostnaderna drevs främst av valutaomräkningseffekter, konsolidering av förvärvade bolag, engångskostnader relaterade till aktiviteter hänförliga till separationsprocessen från Electrolux-koncernen samt tillkommande löpande kostnader som krävs för att bedriva verksamhet som ett fristående bolag.
Övriga rörelseintäkter/-kostnader
Övriga rörelseintäkter/-kostnader för 2019 uppgick till 32 Mkr jämfört med rörelseintäkter/-kostnader om –6 Mkr 2018.
Rörelseresultat och EBITA
Rörelseresultatet för 2019 uppgick till 992 Mkr jämfört med 1 143 Mkr 2018, vilket motsvarar en minskning med 151 Mkr eller 13,2 procent. Minskningen av rörelseresultatet drevs främst av minskad försäljning och produktionsvolymer samt ytterligare kostnader för utveckling och lansering av nya produkter. Tillkommande engångskostnader hänförliga till separationsaktiviteter samt löpande kostnader för att bedriva verksamhet som ett fristående bolaget påverkade resultatet negativt. Rörelsemarginalen minskade till 10,7 procent från 13,2 procent. Förvärvade verksamheter inverkade på marginalerna.
EBITA för 2019 uppgick till 1 058 Mkr jämfört med 1 188 Mkr 2018, vilket motsvarar en minskning med 130 Mkr eller 10,9 procent. EBITA-marginalen minskade till 11,4 procent från 13,7 procent.
Food & Beverage
Rörelseresultatet för Food & Beverage 2019 uppgick till 522 Mkr jämfört med 599 Mkr 2018, vilket motsvarar en minskning med 77 Mkr eller 12,9 procent. Minskningen av rörelseresultatet drevs främst av lägre försäljning och produktionsvolymer samt ytterligare kostnader för utveckling och lansering av nya produkter. Under samma period minskade rörelsemarginalen till 8,9 procent från 11,1 procent. Förvärvade verksamheter inverkade på marginalerna.
EBITA för 2019 uppgick till 568 Mkr jämfört med 629 Mkr 2018, vilket motsvarar en minskning med 61 Mkr eller 9,7 procent. EBITAmarginalen minskade till 9,6 procent från 11,7 procent.
Laundry
Rörelseresultatet för Laundry 2019 uppgick till 488 Mkr jämfört med 558 Mkr 2018, vilket motsvarar en minskning med 70 Mkr eller 12,5 procent. Minskningen av rörelseresultatet drevs främst av lägre försäljningsvolymer och FoU-kostnader för ny produktutveckling. Under samma period minskade rörelsemarginalen till 14,4 procent från 17,1 procent.
EBITA för 2019 uppgick till 507 Mkr jämfört med 573 Mkr 2018, vilket motsvarar en minskning med 66 Mkr eller 11,5 procent. EBITA-marginalen minskade till 15,0 procent från 17,6 procent.
Finansiella poster
Finansiella intäkter för 2019 uppgick till 15 Mkr jämfört med 6 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 9 Mkr. Finansiella kostnader för 2019 uppgick till 30 Mkr jämfört med 15 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 15 Mkr. Finansiella poster, netto 2019 uppgick till –15 Mkr jämfört med –9 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 6 Mkr.
Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella poster för 2019 uppgick till 978 Mkr jämfört med 1 134 Mkr 2018, vilket motsvarar en minskning med 156 Mkr eller 13,8 procent.
Skatt
Skatt för 2019 påverkades negativt av en avsättning för skatt. Detta uppvägdes av utökad tillgångsmassa till följd av marknadsmässig överlåtelse av vissa tillgångar och skulder mellan Electrolux och Electrolux Professional.
Periodens resultat
Periodens resultat för 2019 uppgick till 663 Mkr jämfört med 952 Mkr 2018, vilket motsvarar en minskning med 289 Mkr eller 30,4 procent.
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten för 2019 uppgick till 1 118 Mkr jämfört med 904 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 214 Mkr eller 23,7 procent. Ökningen av kassaflöde från den löpande verksamheten berodde främst på minskade lager och fordringar.
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflöde från investeringsverksamheten för 2019 uppgick till –702 Mkr jämfört med –833 Mkr 2018, vilket motsvarar ett minskat utflöde med 131 Mkr eller 15,7 procent. Minskningen av kassaflöde från investeringsverksamheten var främst hänförlig till minskade kassaflöden för förvärv av verksamheter, samtidigt som investeringar i materiella anläggningstillgångar ökade jämfört med föregående år.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Kassaflöde från finansieringsverksamheten för 2019 uppgick till 6 795 Mkr jämfört med –337 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 7 132 Mkr. Det stora kassaflödet från finansieringsverksamheten för 2019 var hänförligt till finansiering från Electrolux-koncernen för att finansiera förvärv av aktier i dotterbolag.
Periodens kassaflöde
Periodens kassaflöde för 2019 uppgick till 7 211 Mkr jämfört med –266 Mkr 2018, vilket motsvarar en ökning med 7 477 Mkr.
2018 jämfört med 2017
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för 2018 uppgick till 8 666 Mkr jämfört med 7 723 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 943 Mkr eller 12,2 procent. Den organiska tillväxten var 4,1 procent. Nettoomsättningen ökade på flera marknader, i synnerhet i Nord-, Syd- och Östeuropa samt Nordamerika. Nettoomsättningen minskade i Storbritannien på grund av minskad efterfrågan på marknaden.
Utöver den organiska tillväxten bidrog en positiv valutaeffekt om 4,0 procent till omsättningen. Förvärv bidrog med ytterligare 4,1 procent.
Food & Beverage
Nettoomsättningen för Food & Beverage under 2018 uppgick till 5 399 Mkr jämfört med 4 922 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 476 Mkr eller 9,7 procent.
Den organiska tillväxten var 2,8 procent. Den organiska tillväxten drevs främst av ökad efterfrågan och försäljning i Syd-, Öst- och Nordeuropa samt i USA. Valutaomräkning bidrog med 4,2 procent. Förvärvet av SPM Drink Systems och Grindmaster--Cecilware bidrog med 2,6 procent. Stora lanseringar till kedjor bidrog till tillväxten, särskilt i USA. Geografiskt hade Food & Beverage den största tillväxten i Europa. Nettoomsättningen från eftermarknadstjänster växte i alla regioner med Europa som den viktigaste faktorn för omsättningstillväxten.
Laundry
Nettoomsättningen för Laundry uppgick 2018 till 3 267 Mkr jämfört med 2 801 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 466 Mkr eller 16,6 procent.
Den organiska tillväxten var 6,5 procent. Den organiska tillväxten drevs av ökad efterfrågan i Amerika, Skandinavien och Östeuropa. Valutaomräkningseffekter bidrog med 3,5 procent. Förvärvet av Schneidereit bidrog med 6,6 procent till tillväxten. Nettoomsättningen från eftermarknadstjänster ökade i de flesta regioner med särskilt stark tillväxt i Japan.
Kostnad för sålda varor
Kostnad för sålda varor uppgick 2018 till 5 443 Mkr jämfört med 4 851 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 592 Mkr eller 12,2 procent. Ökningen av kostnad för sålda varor drevs främst av en högre nettoomsättning, ökade kostnader för råvaror som stål och plast samt ytterligare investeringar i produktutveckling.
Bruttoresultat
Bruttoresultatet för 2018 uppgick till 3 222 Mkr jämfört med 2 873 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 349 Mkr eller 12,1 procent. Ökningen av bruttoresultatet drevs främst av ökade volymer och en positiv prisutveckling. Råvarupriserna ökade och hade en negativ påverkan på marginalerna. Investeringarna i innovation fortsatte.
Försäljningskostnader
Försäljningskostnaderna för 2018 uppgick till 1 641 Mkr jämfört med 1 490 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 151 Mkr eller 10,1 procent. Ökningen av försäljningskostnaderna berodde främst på förvärv och investeringar i customer care.
Administrationskostnader
Administrationskostnaderna för 2018 uppgick till 432 Mkr jämfört med 330 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 102 Mkr eller 30,9 procent. Ökningen av administrationskostnaderna drevs främst av konsolidering av de förvärvade företagen och förvärvsrelaterade kostnader.
Övriga rörelseintäkter/-kostnader
Övriga rörelseintäkter/-kostnader för 2018 uppgick till –6 Mkr jämfört med positiva rörelseintäkter/-kostnader om 8 Mkr 2017, vilket motsvarar en kostnadsökning med 14 Mkr. Ökningen av övriga kostnader berodde främst på engångsposter relaterade till en pensionsplan i Storbritannien och avsättning för omstruktureringar.
Rörelseresultat och EBITA
Rörelseresultatet för 2018 uppgick till 1 143 Mkr jämfört med 1 060 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 83 Mkr eller 7,8 procent. Ökningen av rörelseresultatet drevs främst av en positiv prisutveckling och ökade försäljningsvolymer. Rörelsemarginalen minskade till 13,2 procent från 13,7 procent. Förvärvade verksamheter inverkade på marginalerna.
EBITA för 2018 uppgick till 1 188 Mkr jämfört med 1 098 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 90 Mkr eller 8,2 procent, där Laundry bidrog främst till lönsamhetsutvecklingen. EBITAmarginalen minskade till 13,7 procent från 14,2 procent.
Food & Beverage
Rörelseresultatet för Food & Beverage 2018 uppgick till 599 Mkr jämfört med 572 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 27 Mkr eller 4,7 procent. Ökningen av rörelseresultatet drevs främst av ökade volymer och positiv prisutveckling. Under samma period minskade rörelsemarginalen till 11,1 procent från 11,6 procent. Den förvärvade verksamheten SPM Drink Systems inverkade också på marginalerna.
EBITA för 2018 uppgick till 629 Mkr jämfört med 607 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 22 Mkr eller 3,7 procent. EBITAmarginalen minskade till 11,7 procent från 12,3 procent.
Laundry
Rörelseresultatet för Laundry 2018 uppgick till 558 Mkr jämfört med 499 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 59 Mkr eller 11,8 procent. Ökningen av rörelseresultatet drevs främst av
positiv prisutveckling och ökade volymer. Under samma period minskade rörelsemarginalen till 17,1 procent från 17,8 procent på grund av inverkan från förvärvet av Schneidereit.
EBITA för 2018 uppgick till 573 Mkr jämfört med 502 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 71 Mkr eller 14,1 procent. EBITAmarginalen minskade till 17,6 procent från 17,9 procent.
Finansiella poster
Finansiella intäkter för 2018 uppgick till 6 Mkr jämfört med 3 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 3 Mkr. Finansiella kostnader för 2018 uppgick till 15 Mkr jämfört med 12 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 3 Mkr. Finansiella poster, netto för såväl 2018 som 2017 uppgick till –9 Mkr.
Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella poster för 2018 uppgick till 1 134 Mkr jämfört med 1 052 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 82 Mkr eller 7,8 procent.
Skatt
Skatt för 2018 påverkades positivt av en uppskjuten skattefordran i USA hänförlig till redovisning av skatteförluster.
Periodens resultat
Periodens resultat för 2018 uppgick till 952 Mkr jämfört med 786 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 166 Mkr eller 21,1 procent.
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten för 2018 uppgick till 904 Mkr jämfört med 1 031 Mkr 2017, vilket motsvarar en minskning med 127 Mkr eller 12,3 procent. Minskningen av kassaflöde från den löpande verksamheten berodde främst på ytterligare investeringar och ökning av rörelsekapitalet.
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflöde från investeringsverksamheten för 2018 uppgick till –833 Mkr jämfört med –984 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 151 Mkr eller 15,3 procent. Ökningen av kassaflöde från investeringsverksamheten var främst hänförlig till lägre kassaflöden relaterade till förvärv samt avyttring av långfristiga fordringar i Schneidereit.
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Kassaflöde från finansieringsverksamheten för 2018 uppgick till –337 Mkr jämfört med –599 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 262 Mkr eller 43,7 procent. Ökningen av kassaflöde från finansieringsverksamheten var främst hänförlig till förändring av finansiella skulder gentemot Electrolux-koncernen.
Periodens kassaflöde
Periodens kassaflöde för 2018 uppgick till om –266 Mkr jämfört med –552 Mkr 2017, vilket motsvarar en ökning med 286 Mkr.
Likviditet och kapitalresurser
Kapitalresurser
Electrolux Professionals likviditetsbehov uppstår i första hand till följd av behovet att finansiera rörelsekapital och investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar men också verksamhetsförvärv. Som affärsområde inom Electrolux-koncernen gjordes kapitalresurser främst tillgängliga genom koncernkonton. I samband med noteringen av aktierna i Electrolux Professional refinansieras befintlig finansiering med en flervalutadenominerad revolverande kreditfacilitet med Koncernens huvudbanker och ett bilateralt lån, vilket beskrivs vidare i "Kreditfaciliteter och lån" nedan.
Uttalande angående rörelsekapital
Det är Electrolux Professionals bedömning att dess rörelsekapital är tillräckligt för de aktuella behoven under den kommande tolvmånadersperioden. I detta sammanhang avser rörelsekapitalet Bolagets förmåga att få tillgång till kontanta medel och andra likvida medel för att kunna fullgöra sina betalningsförpliktelser vartefter de förfaller till betalning.
Finansiell ställning
Per den 31 december 2019 uppgick den totala nettoskulden till 1 025 Mkr, jämfört med en nettokassa om 226 Mkr per den 31 december 2018, vilket motsvarar en ökning om 1 251 Mkr. Ökningen berodde främst finansiering till stöd för separationen och omorganisationen av Koncernen.
Investeringar
Electrolux Professionals totala investeringar under räkenskapsåren 2017–2019 framgår av tabellen nedan. Investeringarna består huvudsakligen av materiella anläggningstillgångar, produktutveckling samt andra immateriella anläggningstillgångar.
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar |
-243 | -144 | -144 |
| Investeringar i produkt utveckling |
-9 | -24 | -22 |
| Investeringar i mjukvaror och andra immateriella anläggningstillgångar |
-5 | -1 | -1 |
| Totalt | -257 | -169 | -167 |
Nuvarande och framtida investeringar
Electrolux Professional har för avsikt att slå ihop sina två tillverkningsenheter i Thailand till en anläggning, vilken för närvarande är under uppbyggnad. Electrolux Professional har dessutom, till följd av förvärvet av SPM Drinking Systems 2018, åtagit sig att förvärva bolagets produktionsanläggning i Spilamberto, Italien. Denna process startade 2019 och avslutades i februari 2020.
Projektet i Thailand och investeringar relaterade till förvärvet av anläggningen i Spilamberto kommer att finansieras genom Electrolux Professionals befintliga finansiella medel.
Förutom investeringarna relaterade till sammanslagningen av anläggningarna i Thailand och förvärvet av anläggningen i Spilamberto, Italien, bedömer Bolaget att dess investeringar i materiella anläggningstillgångar, produktutveckling och övriga immateriella anläggningstillgångar under 2020 kommer att vara i linje med historiska nivåer.
Förvärv
Nedan beskrivs de förvärv som har genomförts av Electrolux Professional under räkenskapsåren 2017–2019. För ytterligare information, se "Not 25 – Förvärvade och avyttrade verksamheter" på s. F35–37 i avsnittet "Historisk finansiell information".
2019
Transaktionskostnader avseende förvärven under 2019 uppgick till 3,5 Mkr och har kostnadsförts löpande under förvärvsprocessen 2019. Kostnaderna har redovisats i rörelseresultatet som koncerngemensamma kostnader.
Unic SAS
I april 2019 förvärvade Electrolux Professional samtliga aktier i Unic SAS, en fransk producent av professionella espressomaskiner. Köpeskillingen för aktierna uppgick till 39 miljoner euro, med en övertagen nettoskuld som uppskattas till 6,6 miljoner euro. Bolagets huvudkontor och huvudsakliga tillverkningsanläggning ligger i södra Frankrike, med dotterbolag i USA och Japan. Förvärvet är en del av Electrolux Professionals strategi att växa med ett komplett utbud av lösningar inom storkök, dryck och tvätt.
Unic-koncernens nettoomsättning och rörelseresultat för 2019 uppgick till 16,7 miljoner euro respektive –1,6 miljoner euro (cirka 176 Mkr respektive –17 Mkr). Den förvärvade verksamheten bidrog till Electrolux Professionals sammanslagna räkenskaper för 2019 med 10,7 miljoner euro i nettoomsättning och –1,6 miljoner euro i rörelseresultat (cirka 113 Mkr respektive –17 Mkr). Goodwill som redovisas för transaktionen härrör främst från synergier med Electrolux Professionals verksamhet inom detta affärssegment. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.
Verksamheten ingår i segmentet Food & Beverage.
2018
Transaktionskostnader avseende förvärven under 2018 uppgick till 11 Mkr har kostnadsförts löpande under förvärvsprocessen 2018 (7 Mkr) och 2017 (4 Mkr). Kostnaderna har redovisats i rörelseresultatet som koncerngemensamma kostnader.
Schneidereit GmbH
I februari 2018 förvärvade Electrolux Professional Schneidereit GmbH, en leverantör av uthyrningslösningar för tvätt till professionella kunder i Tyskland och Österrike. Förvärvet har möjliggjort för Electrolux Professional att utveckla utbudet inom professionell tvätt. Vid tidpunkten för förvärvet hade bolaget cirka 110 anställda runtom i Tyskland.
Vederlaget utgjordes av en kontant betalning om 32,8 miljoner euro samt en uppskjuten del (hold-back) om 3,6 miljoner euro. Kontantbetalningen motsvarade 331 Mkr och den uppskjutna delen 37 Mkr. Kassaflödeseffekten uppgick till –303 Mkr exklusive förvärvade likvida medel. Under 2019 frigjordes den uppskjutna delen med mindre justeringar, vilket gav ett ytterligare utflöde av kassa om 3,3 miljoner euro (35 Mkr).
Den förvärvade verksamheten ingår i Electrolux Professionals sammanslagna räkenskaper per den 31 december 2018 med finansiella rapporter för räkenskapsåret 2018 och bidrog till Kon cernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive av- och nedskrivning av övervärde) med 18,7 miljoner euro respektive 0 euro (cirka 192 Mkr respektive 0 kr). Goodwill från transaktionen är huvudsakligen relaterad till värdet av den förvärvade förvärvsmodellen med dess tillväxtpotential och identifierade synergier. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.
Verksamheten ingår i segmentet Laundry.
SPM Drink Systems
I oktober 2018 förvärvade Electrolux Professional S.P.M. Drink Systems S.p.A., en italiensk tillverkare av professionell utrustning för beredning av frysta och varma drycker samt mjukglass som en del av Electrolux Professionals strategi att öka sin närvaro i det snabbväxande dryckessegmentet inom hotell- och restaurangbranschen. Bolagets huvudkontor samt viktigaste tillverkningsanläggningar ligger i Spilamberto, Modena i Italien. Vid tidpunkten för förvärvet hade bolaget omkring 130 anställda.
Vederlaget utgjordes av en kontant betalning om 45,6 miljoner euro (470 Mkr) med en kassaflödeseffekt om –449 Mkr, exklusive förvärvade likvida medel. Den förvärvade verksamheten ingår i Electrolux Professionals sammanslagna räkenskaper från den 1 oktober 2018 och bidrog till Koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive av- och nedskrivning av övervärde) med 3,7 miljoner euro respektive –0,7 miljoner euro (cirka 38 Mkr respektive –7 Mkr). För räkenskapsåret 2018 redovisade den förvärvade verksamheten en nettoomsättning och ett rörelseresultat om 31 miljoner euro respektive 0,6 miljoner euro (cirka 314 Mkr respektive 6 Mkr). Goodwill från transaktionen är huvudsakligen relaterad till den ökade marknadsnärvaron i det snabbväxande dryckessegmentet både från ett produktsortiments- och ett geografiskt perspektiv. Goodwill bedöms inte kunna användas för skatteavdrag.
Verksamheten ingår i segmentet Food & Beverage.
2017
Transaktionskostnader hänförliga till förvärven 2017 uppgick till 7 Mkr och har kostnadsförts löpande under förvärvsprocessen 2017 (4 Mkr) och 2016 (3 Mkr). Kostnaderna har redovisats i rörelseresultatet som koncerngemensamma kostnader. Under 2017 utbetalades ett belopp motsvarande 4 Mkr hänförligt till uppskjutet vederlag för förvärvet av det kinesiska bolaget Veetsan Commercial Machinery Co som genomfördes 2015.
Grindmaster-Cecilware
I februari 2017 genomfördes förvärvet av den USA-baserade verksamheten Grindmaster-Cecilware genom att samtliga aktier i moderbolaget till Grindmaster-Cecilware-koncernen förvärvades mot ett kontant vederlag. Förvärvet breddade Electrolux Professionals utbud inom dryckessegmentet. Grindmaster-Cecilware är en tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Företaget har sitt huvudkontor i Louisville, Kentucky samt tillverkning i Louisville och i Rayong i Thailand.
Nettoomsättningen och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten uppgick 2017 till 64,9 miljoner USD (560 Mkr) respektive 2,6 miljoner USD (23 Mkr). Verksamheten ingår i Electrolux Professionals sammanslagna räkenskaper från och med 1 mars 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till Koncernens
nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive av- och nedskrivning av övervärde) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 53,1 miljoner USD respektive 1,3 miljoner USD (cirka 454 Mkr respektive 11 Mkr). Goodwill är huvudsakligen relaterad till den ökade marknadsnärvaron i Nordamerika, en av de största marknaderna i världen för professionella produkter. Goodwill bedöms inte kunna användas för skatteavdrag.
Under första kvartalet 2018 redovisades ytterligare nettoskulder uppgående till 1,1 miljoner USD (10 Mkr). Goodwill har ökat med motsvarande belopp.
Verksamheten ingår i segmentet Food & Beverage.
Kreditfaciliteter och lån
Flervalutadenominerad revolverande kreditfacilitet
Före separationen av Electrolux Professional från Electrolux har Electrolux Professional huvudsakligen finansierats av Electrolux.
Den 21 februari 2020 ingick Electrolux Professional en flervalutadenominerad revolverande kreditfacilitet om 250 miljoner euro med sina huvudbanker med Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) som arrangör. Löptiden för faciliteten är fem år (med två möjligheter till förlängning, vilket är helt upp till respektive långivare att avgöra) och de tillgängliga valutorna är, förutom euro, SEK, CHF och USD. Faciliteten innehåller inte några finansiella kovenanter eller utdelningsbegränsningar.
Bilateralt lån
Den 6 mars 2020 ingick Electrolux Professional ett bilateralt lån on 600 Mkr med AB Svensk Exportkredit. Huvudsyftet med lånet är att underlätta återbetalning av de lån som har ställts ut till Electrolux Professional av Electrolux före separationen. Löptiden för lånet är sju år. Lånet innehåller inte några finansiella kovenanter eller utdelningsbegränsningar.
Forskning och utveckling
Under räkenskapsåren 2017–2019 uppgick Electrolux Professionals kostnader för forskning och utveckling till 352 Mkr, 383 Mkr respektive 438 Mkr. Se "Forskning och utveckling" i avsnittet "Verksamhetsbeskrivning" för en beskrivning av forsknings- och utvecklingsaktiviteter inom Koncernen.
Materiella anläggningstillgångar
Per den 31 december 2017, 2018 och 2019 uppgick Electrolux Professionals materiella anläggningstillgångar till 978 Mkr, 1 085 Mkr respektive 1 214 Mkr, bestående av mark och markanläggningar, byggnader, maskiner och andra tekniska anläggningar, övrig utrustning samt pågående nyanläggningar.
Materiella anläggningstillgångar redovisas till historiskt anskaffningsvärde med avdrag för linjära, ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Mark är inte föremål för avskrivning eftersom den bedöms ha obegränsad ekonomisk livslängd, men i övrigt beräknas avskrivningarna enligt den linjära metoden och grundar sig på förväntade nyttjandeperioder.
För mer information, se "Not 12 – Materiella anläggningstillgångar" på s. F21 i avsnittet "Historisk finansiell information".
För information om Koncernens tillverkningsanläggningar, se "Tillverkning" i avsnittet "Verksamhetsbeskrivning". Vissa av Koncernens tillverkningsanläggningar kräver miljötillstånd för sin verksamhet, vilket kräver att Electrolux Professional lämnar in anmälningar, rapporter och dokumentation till relevanta lokala myndigheter, se "Regulatorisk översikt" i avsnittet "Verksamhetsbeskrivning".
Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar
Per den 31 december 2017, 2018 och 2019 uppgick Electrolux Professionals bokförda värde av goodwill till 776 Mkr, 1 438 Mkr respektive 1 821 Mkr, medan övriga immateriella anläggningstillgångar, bestående av produktutveckling, kundrelationer, varumärken och övriga immateriella anläggningstillgångar, uppgick till 183 Mkr, 394 Mkr respektive 388 Mkr.
Goodwill redovisas som en immateriell tillgång med obestämd nyttjandeperiod till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerad nedskrivning. Electrolux Professional redovisar kostnader för vissa egenutvecklade, nya produkter som tillgångar, under förutsättning att sannolikheten för framtida ekonomisk nytta och ekonomisk livslängd bedöms som hög. En immateriell tillgång redovisas endast i den mån produkten kan säljas på befintliga marknader och resurser finns för att fullfölja utvecklingen. Endast de utgifter som är direkt hänförliga till utvecklingen av den nya produkten redovisas. Redovisade utvecklingskostnader skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan tre och fem år enligt den linjära metoden. Förvärvade mjukvarulicenser och utvecklingskostnader redovisas med utgångspunkt i förvärvs- och implementeringsutgifter. Kostnaden skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan tre och fem år enligt den linjära metoden. Varumärken beräknas till anskaffningskostnad med avdrag för avskrivningar och nedskrivningar. Varumärken skrivs av över nyttjandeperioden, som beräknas vara fem till tio år enligt den linjära metoden. Kundrelationer beräknas till verkligt värde i samband med förvärv. Värdena av dessa kundrelationer skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan fem och 15 år enligt den linjära metoden.
För mer information, se "Not 13 – Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar" på s. F22–23 i avsnittet "Historisk finansiell information".
Väsentliga trender
Under det fjärde kvartalet 2019 bedöms den totala marknadsefterfrågan på professionell köks- och tvättutrustning ha ökat jämfört med föregående år, men i en långsammare takt än tidigare kvartal. Professionella användare, däribland restaurangkedjor, sköt upp sina beslut om nya investeringar.
Nettoomsättningen minskade organiskt under det fjärde kvartalet 2019. Minskningen berodde främst på lägre volymer inom storkök och dryck i USA samt på minskad försäljning i Asien-Stillahavsområdet till följd av att kunder valde att pausa projekt. Dessutom har arbetet med att förbereda Bolaget för separationen och börsnoteringen var mycket tidskrävande och har krävt betydande uppmärksamhet från ledningen. Detta har i viss utsträckning även påverkat Bolagets verksamhet.
Den övergripande marknadsutveckling under det fjärde kvartalet 2019 har fortsatt under det första kvartalet 2020. Den stora lanseringen till en kedja som Bolaget genomförde under det
första halvåret 2019 kommer att medföra viss press på tillväxttakten under det första halvåret 2020. Under det första halvåret 2020 kommer Electrolux Professionals kontor i USA att flytta från Charlotte, North Carolina, till Louisville, Kentucky. Detta kan påverka försäljningsutvecklingen något i USA.
Under det tredje kvartalet 2019 lanserade Koncernen ett program för att hantera dess kostnadsstruktur, men även för att kompensera för ökade kostnader relaterade till separationen och börsnoteringen (tillkommande kostnader för Electrolux Professional som ett fristående bolag förväntas uppgå till cirka 100 Mkr per år). Effektiviseringsprogrammet löper enligt plan och förväntas generera årliga besparingar om cirka 100 Mkr med full effekt under det andra halvåret 2020.
Utbrottet av coronavirus
Det pågående utbrottet av coronavirus, som inledningsvis startade i Kina och därefter har spridit sig till Europa (där det största utbrottet utanför Asien har inträffat i norra Italien) och även till resten av världen, förväntas påverka Electrolux Professionals verksamhet och dess slutmarknader under det första halvåret 2020. För närvarande förutser Electrolux Professional inte någon väsentlig inverkan vad gäller förmågan att leverera produkter till sina kunder, men om den osäkra situationen fortsätter eller förvärras kan Bolagets tillverkningskapacitet påverkas, bland annat eftersom Electrolux Professional har tillverkningsanläggningar och vissa leverantörer i Kina och i norra Italien.
Koncernens försäljning till institutionella kunder (sjukhus, ålderdomshem, skolor m.m.) samt, inom segmentet Laundry, till vissa andra kundkategorier (exempelvis tvättomater och liknande inrättningar samt tvättstugor i flerfamiljshus) förväntas ha lägre risk att påverkas av utbrottet av coronavirus jämfört med försäljningen till restauranger och hotell, vilka kan bli föremål för en högre påverkan samt avbrutna eller senarelagda ordrar och investeringar. Inom Laundry, Koncernens mest lönsamma segment, har Electrolux Professional en relativt liten exponering mot restauranger och hotell och säljer produkter huvudsakligen till bland annat sjukhus, andra vårdinrättningar samt tvättomater och liknande inrättningar. Inom Food & Beverage sker en relativt stor andel av försäljningen till institutionella kunder. Totalt sett uppskattas Koncernens försäljning till institutionella kunder tillsammans med försäljning till ovan nämnda andra kundkategorier inom segmentet Laundry motsvara cirka 50 procent av Koncernens totala nettoomsättning.
Vad gäller tillverkning, distribution och logistik kan utbrottet av coronavirus påverka leveranser och service till kunder. Koncernen har dock vidtagit försiktighetsåtgärder och implementerat beredskapsplaner som syftar till att säkerställa ordnad verksamhet och kontinuitet under rådande förhållanden. Electrolux Professional har även en global tillverkningsbas, vilket kan ge viss flexibilitet i tillverkningen. De åtgärder som den italienska regeringen offentliggjorde den 8 mars 2020 (och som utökades den 9 mars 2020) i syfte att begränsa coronaviruset, inklusive resebegränsningar inom Italien där endast arbetsrelaterade resor eller resor för brådskande familjeangelägenheter tillåts, samt eventuella liknande åtgärder som vidtas av andra länder, kan ha en betydande inverkan på Koncernens tillverkningskapacitet.
För närvarande uppskattar Bolaget att utbrottet av coronavirus kommer att påverka affärsaktiviteten under det andra kvartalet
2020 i högre utsträckning än vad som för närvarande förväntas för det första kvartalet 2020. På grund av den höga graden av osäkerhet är det för närvarande inte möjligt att uppskatta den totala inverkan på helåret 2020.
Vidare kan statliga subventioner och finanspolitiska stimulansåtgärder, såsom de för närvarande diskuteras i många länder som reaktion på en eventuell långvarig virusspridning, ha positiva effekter på investeringar inom hotell- och restaurangbranschen och verka som en potentiellt dämpande faktor. På längre sikt kan Electrolux Professional till och med komma att se positiva effekter på efterfrågan för vissa produktkategorier och i vissa regioner. På tillväxtmarknader där Koncernens marknadsnärvaro och försäljning är låg kan exempelvis ett ökat fokus på hygien och sanitet, samt därmed investeringar i bland annat diskmaskiner och tvättutrustning, leda till ökad efterfrågan på sådana produktkategorier.
Bolaget har vidtagit försiktighetsåtgärder för att möjliggöra kontinuitet i verksamheten samt för att skydda sina medarbetare. Exempelvis har lagerplanering och -hantering justerats. För att motverka eventuella störningar i leverantörskedjan har lagernivåer ökats i Koncernens större lageranläggningar samt även decentraliserats till lokala lagerlokaler. Dessutom har åtgärder som skärpta restriktioner för tillgång till – samt kontroller vid – vissa fabriker och kontor, resebegränsningar för anställda samt arrangemang för arbete hemifrån vidtagits.
Sammanfattningsvis har utvecklingen av utbrottet av coronavirus stort fokus och hög prioritet inom Koncernen. Electrolux Professional gör sitt yttersta för att säkerställa medarbetarnas hälsa och säkerhet samt för att reducera eventuell inverkan på verksamheten.
Betydande förändringar sedan den 31 december 2019
Den 18 februari 2020 beslutade årsstämman i Electrolux Professional om en fondemission. Syftet med fondemissionen var att öka aktiekapitalet samt antalet aktier för att reflektera Electrolux kapitalstruktur före separationen av Electrolux Professional från Electrolux. Se "Fondemission" i avsnittet "Kapitalstruktur och annan finansiell information" samt "Aktiekapitalets utveckling" i avsnittet "Aktiekapital och ägarförhållanden".
Den 21 februari 2020 ingick Electrolux Professional en flervalutadenominerad revolverande kreditfacilitet om 250 miljoner euro och den 6 mars 2020 ingick Electrolux Professional ett bilateralt lån on 600 Mkr. Se "Kreditfaciliteter och lån" ovan.
Utöver vad som anges ovan har det inte inträffat några betydande förändringar av Electrolux Professionals finansiella ställning eller finansiella resultat sedan den 31 december 2019.
Kapitalstruktur och annan finansiell information
Eget kapital och skuldsättning
Eget kapital och skulder
Nedan redovisas Electrolux Professionals kapitalisering per den 31 december 2019.
| Mkr | 31 december 2019 |
|---|---|
| Summa kortfristiga skulder | 1 300 |
| Mot garanti eller borgen | – |
| Mot säkerhet | – |
| Utan garanti/borgen eller säkerhet | 1 300 |
| Summa långfristiga skulder | 383 |
| Mot garanti eller borgen | – |
| Mot säkerhet | – |
| Utan garanti/borgen eller säkerhet | 383 |
| Summa eget kapital | 2 711 |
| Aktiekapital | 25 |
| Reservfond | 5 |
| Andra reserver | 2 681 |
| Totalt | 4 394 |
Tabellen innehåller endast räntebärande skuldsättning, med undantag för att den även innehåller icke-räntebärande skuldsättning hänförlig till koncernbidrag från Electrolux (234 Mkr), leasingskulder (244 Mkr) och pensionsskulder, brutto (208 Mkr).
Nettoskuldsättning
Nedan redovisas Electrolux Professionals nettoskuldsättning per den 31 december 2019.
| Mkr | 31 december 2019 |
|---|---|
| (A) Kassa | 651 |
| (B) Andra likvida medel | – |
| (C) Lätt realiserbara värdepapper | – |
| (D) Summa likviditet (A)+(B)+(C) | 651 |
| (E) Kortfristiga finansiella fordringar | – |
| (F) Kortfristiga bankskulder1) | 994 |
| (G) Kortfristig del av långfristiga skulder | – |
| (H) Andra kortfristiga finansiella skulder | 306 |
| (I) Summa kortfristiga finansiella skulder (F)+(G)+(H) | 1 300 |
| (J) Netto kortfristig finansiell skuldsättning (I)-(E)-(D) | 649 |
| (K) Långfristiga banklån | 3 |
| (L) Emitterade obligationer | – |
| (M) Andra långfristiga lån | 380 |
| (N) Långfristig finansiell skuldsättning (K)+(L)+(M) | 383 |
| (O) Finansiell nettoskuldsättning (J)+(N)2) | 1 032 |
1) Består av interna lån mellan Electrolux och Electrolux Professional.
2) Posten "Finansiell nettoskuldsättning" avviker med 7 Mkr från Electrolux Professionals nyckeltal "Nettoskuld", som per den 31 december 2019 uppgick till 1 025 Mkr (se "Nyckeltal" i avsnittet "Historisk finansiell information"). Differensen förklaras av derivat, upplupna räntor och pensionsmedel.
Tabellen innehåller endast räntebärande skuldsättning, med undantag för att den även innehåller icke-räntebärande skuldsättning hänförlig till koncernbidrag från Electrolux (234 Mkr), leasingskulder (244 Mkr) och pensionsskulder, brutto (208 Mkr).
Indirekt skuldsättning och eventualförpliktelser
Per den 31 december 2019 uppgick Koncernens indirekta skuldsättning och eventualförpliktelser till 126 Mkr. Se även "Not 24 – Eventualförpliktelser" på s. F35 i avsnittet "Historisk finansiell information".
Förändringar sedan 31 december 2019
Externa finansieringsarrangemang
Den 21 februari 2020 ingick Electrolux Professional en flervalutadenominerad revolverande kreditfacilitet om 250 miljoner euro med sina huvudbanker och den 6 mars 2020 ingick Electrolux Professional ett bilateralt lån on 600 Mkr med AB Svensk Exportkredit (se "Kreditfaciliteter och lån" i avsnittet "Kommentarer till den finansiella utvecklingen").
Före separationen av Electrolux Professional från Electrolux har Electrolux Professional huvudsakligen finansierats av Electrolux och genom att ingå dessa externa finansieringsarrangemang kommer Electrolux Professional att återbetala interna lån som har ställts ut av Electrolux. Genom att ingå dessa externa finansieringsarrangemang kommer den finansiella nettoskuldsättningen enligt tabellen ovan därmed inte att förändras i någon betydande mån.
Fondemission
Den 18 februari 2020 beslutade årsstämman i Electrolux Professional om en fondemission som innebär en ökning av aktiekapitalet med 3,7 Mkr genom att utgivande av 8 167 539 A-aktier och 279 204 911 B-aktier (se "Aktiekapitalets utveckling" i avsnittet "Aktiekapital och ägarförhållanden"). Det belopp med vilket aktiekapitalet ökades tillfördes aktiekapitalet från fritt eget kapital.
Syftet med fondemissionen var att öka aktiekapitalet samt antalet aktier för att reflektera Electrolux kapitalstruktur före separationen av Electrolux Professional från Electrolux.
Finansiell exponering och riskhantering
Finansiell riskhantering
Koncernen är föremål för risker relaterade till likvida medel, kundfordringar, lån, råvaror och valutaexponering. Riskerna omfattar:
- ► Finansieringsrisker relaterade till Koncernens kapitalbehov
- ► Valutarisker på kommersiella flöden och nettoinvesteringar i utländska dotterbolag
- ► Råmaterialprisrisker som påverkar kostnaden för råvaror och komponenter
- ► Kreditrisker relaterade till finansiella och kommersiella aktiviteter
- ► Ränterisker avseende likvida medel och upplåning
Electrolux Professionals finansiella risker hanterades under 2017, 2018 och 2019 inom ramen för Electrolux-koncernens finansiella riskhantering. Electrolux Professional har etablerat sina egna finansiella riskpolicyer för att övervaka och hantera de finansiella riskerna som uppstår i Koncernens verksamhet (samtliga policyer benämns i fortsättningen "Finanspolicyn"), vilka godkändes av styrelsen för Electrolux Professional och trädde i kraft den 1 oktober 2019. Det primära ansvaret för att säkerställa att dessa risker hanteras på ett effektivt och professionellt sätt ligger hos Group Treasury med stöd av ledningen för respektive operativa enheter. Dessutom är den kommersiella kreditrisken operationellt hanterad av controller-funktionen och omfattas av Koncernens kreditpolicy. Policyerna antas genom en matris för delegering av befogenheter som definierar roller och ansvarsområden inom Koncernens ledningsstruktur. Tillämpningen av policyerna övervakas genom interna kontroller och överträdelser hanteras i enlighet med på förhand fastställda rutiner.
Koncernens treasury-avdelning i Stockholm (Group Treasury) tillhandahåller tjänster till verksamheten, samordnar tillgången till finansiella marknader samt övervakar och hanterar de finansiella riskerna genom interna riskrapporter, vilka analyserar exponeringar utifrån grad och omfattning av riskerna.
Koncernens Finanspolicy styr användningen av finansiella derivat. Internrevisorer granskar kontinuerligt efterlevnaden av policyer och exponeringslimiter. För mer information, se "Not 2 – Finansiell riskhantering" på s. F11–13 i avsnittet "Historisk finansiell information".
Kapitalstruktur
I Koncernen definieras kapital som eget kapital i enlighet med vad som anges i balansräkningen. Koncernens målsättning är att ha en kapitalstruktur som resulterar i en ändamålsenligt avvägd kapitalkostnad och en tillräcklig kreditvärdighet där hänsyn tas till verksamhetens behov och framtida förvärv.
Finansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risken att finansieringen av Koncernens kapitalbehov samt återfinansieringen av utestående lån försvåras eller fördyras. Genom att se till att förfallodatum är jämnt fördelade över tid samt genom att undvika att den kortfristiga upplåningen överstiger likviditetsgränserna kan finansieringsrisken begränsas. Enligt Finanspolicyn ska Group Treasury säkerställa att den återstående genomsnittliga löptiden för krediterna i den totala skuldportföljen överstiger 2 år och vid varje given tidpunkt ska likviditeten övervakas och vara i linje med policyn.
Valutarisk
Med valutarisk avses risken att valutakursförändringar har en negativ effekt på Bolagets finansiella ställning, lönsamhet eller kassaflöde. För att hantera dessa effekter säkrar Koncernen valutariskerna inom ramen för Finanspolicyn. Koncernens övergripande valutaexponering ska hanteras centralt av Group Treasury.
Transaktionsexponering från kommersiella flöden
Med transaktionsexponering avses det bekräftade framtida nettoresultatet från operationella och finansiella in- och utflöden av valutor. Finanspolicyn anger i vilken utsträckning kommersiella flöden ska säkras.
Koncernens geografiskt utspridda tillverkning reducerar effekterna av valutakursförändringar. Resterande transaktionsexponering är antingen relaterad till intern försäljning från tillverkningsenheter till säljbolag eller extern exponering vid inköp av komponenter och produktionsmaterial som betalas i utländsk valuta.
Om transaktionsexponeringen, baserad på långsiktiga kontrakt i utländska valutor, är väsentlig ska Group Treasury kontaktas för eventuella beslut om säkring. Group Treasury är ensamt ansvarig för att godkänna finansiella säkringar och derivatkontrakt med externa parter.
Omräkningsexponering vid konsolidering av bolag utanför Sverige
Med omräkningsexponering avses risken att valutakursförändringar har en negativ effekt på balansräkningen eller Koncernens eget kapital. Detta inträffar när en del av Koncernens eget kapital, nettotillgångar eller en finansiell tillgång eller skuld är denominerad i en utländsk valuta. Electrolux Professional säkrar inte denna typ av exponering.
Valutakänslighet i transaktions- och omräkningsexponering
De största nettoexportvalutorna som Electrolux Professional är exponerat för är THB, EUR och SEK. De största nettoimportvalutorna som Electrolux Professional är exponerat för är USD, GBP, CNY, NOK och DKK. Dessa valutor representerar tillsammans en majoritet av Koncernens exponering.
Valutaexponering från utländska investeringar bör om möjligt hanteras genom lån i lokal valuta. Återstående utländsk nettoinvestering ska normalt sett inte säkras via finansiella derivat. I undantagsfall kan CFO besluta om att använda finansiella derivat för att säkra eget kapital. Säkringsredovisning ska tillämpas på alla finansiella derivat som har använts för att säkra eget kapital.
Råmaterialprisrisk
Med råmaterialprisrisk avses risken att förändringar i råmaterialpriser leder till en oväntad påverkan på Koncernens resultaträkning eller balansräkning. Inköpsavdelningen ansvarar för hantering av den övergripande råmaterialprisrisken och uppföljning av råvaruexponeringen. Inköpsavdelningen ska sträva efter att nå en kommersiell säkring genom att matcha villkoren i försäljningskontrakt med villkoren i kontrakten med befintliga råmaterialleverantörer. Om det uppstår en väsentlig exponering utan möjligheter till fasta priser från leverantörer eller överföring av potentiella resultateffekter på kunden ska finansiell säkring övervägas. I sådana fall ska Group Treasury kontaktas för diskussion om säkringsstrategi och säkringsmotpart. Inköpsavdelningen får inte ingå några finansiella säkringsavtal eller finansiella avtal.
Kreditrisk
Kreditrisk i den finansiella verksamheten
Kreditrisk vid finansiella transaktioner är risken att motparten inte kan uppfylla sina avtalsmässiga skyldigheter avseende Koncernens investeringar i likvida medel och derivat. För att begränsa exponeringen mot kreditrisk har Koncernen antagit en policy som innebär att överskottslikviditet ska sättas in på bankkonton i Koncernens huvudbanker, investeras i värdepapper som har emitterats av huvudbankerna eller investeras i statspapper.
Finanspolicyn anger att:
- ► Kortfristiga placeringar i form av insättningar ska göras hos Koncernens huvudbanker eller banker med ett kreditbetyg som är lägst BBB- (investeringsgrad) enligt Standard & Poor.
- ► Kortfristiga placeringar i form av värdepapper bör som lägst ha kreditbetyg A.
Koncernen strävar efter att ha ramavtal om nettning (ISDA) med alla motparter för transaktioner i derivatinstrument. Tillgångar och skulder kommer endast att nettas ur ett kreditriskperspektiv för motparter med giltiga ISDA-avtal. Vidare bör derivat fördelas mellan olika motparter för att minska kreditrisken. Till följd av dessa policyer och begränsningar är de förväntade kreditförlusterna från extern finansiell verksamhet inte väsentlig.
Kreditrisk i kundfordringar
Electrolux Professionals kundbas kännetecknas av en blandning av återkommande kunder som återförsäljare och engångskunder samt butiker med flera försäljningsställen eller reservdelskunder. För försäljningen gäller normala leverans- och betalningsvillkor. Finanspolicyn definierar hur kreditprocessen ska ske i Koncernen för att uppnå en konkurrenskraftig och professionell kreditförsäljning, minska kreditförlusterna, förbättra kassaflödet och optimera vinsten.
Electrolux Professional har antagit en kreditvärderingsmodell (Electrolux Professional Rating Model – "EPRM") som hanteras av Koncernens kreditchef. Syftet med EPRM är att få en enhetlig och objektiv bedömning av kreditrisker som ger mer standardiserade och systematiska kreditutvärderingar för att minimera inkonsekvens i besluten. EPRM baseras på en riskbedömning med ett poängsystem och är grunden i kundutvärderingen. Kundens risk tilldelas en riskpoäng i EPRM och kunderna klassificeras i olika kategorier. Varje riskkategori motsvaras av en riskpoäng i EPRM: låg risk (1), måttlig risk (2), medelhög risk (3), tydlig risk (4), hög risk (5) och obestånd (6). Mängden information som krävs för bedömningen varierar beroende på storleken på kreditgräns och risken. EPRM är ett obligatoriskt verktyg att använda för kreditbedömningar inom Electrolux Professional-koncernen. Externa informationskällor används för grundläggande information och kreditinformation om kunder. Vilken typ av information och informationskälla som krävs fastställs av Koncernens kreditansvariga. EPRM måste användas för kunder med en kreditgräns på minst 750 000 kr om inte ett högre belopp har godkänts av Koncernens kreditchef eller CFO. EPRM ska också användas för kunder med fullt kreditskydd eftersom kreditbeslut fattas på bruttokreditgränsen.
Så långt som möjligt ska kundfordringar vara försäkrade och täckta genom ett globalt försäkringsprogram. Under befintliga program täcker kreditförsäkringen inte bara risken för kundens insolvens, utan också risken för långvarigt försenade betalningar.
Ränterisker avseende likvida medel och upplåning
Ränterisk är risken att förändringar i marknadsräntan påverkar Koncernens intäkter negativt. Räntebindningstiden är en av de viktigaste faktorerna som påverkar ränterisken.
Likvida medel
Likvida medel består enligt Koncernens definition av kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter. Electrolux Professionals målsättning är att likvida reserver, inklusive kassa och bank, kortfristiga placeringar och outnyttjade garanterade kreditfaciliteter ska uppgå till minst 500 Mkr. Om nivån inte kan bibehållas ska styrelsen omedelbart informeras och lämpliga åtgärder ska vidtas för att återställa den uppställda nivån.
Ränterisk avseende likvida medel
All likviditet placeras normalt i räntebärande instrument med löptid mellan 0 till 3 månader.
Finanspolicyn anger att:
- ► Överskjutande innehav av likvida medel ska undvikas. Överskottslikviditet ska kvittas mot externa skulder.
- ► Kortfristiga placeringar ska ha en löptid som matchar större utbetalningar, planerade investeringar eller utdelning och får inte överstiga 12 månader.
Upplåning
Enligt Finanspolicyn ska Koncernens skuldfinansiering skötas av Group Treasury för att säkerställa effektivitet och riskkontroll. Lån ska huvudsakligen upptas på moderbolagsnivå och överföras till dotterbolag i form av interna lån eller kapitaltillskott. Olika derivatinstrument kan användas i denna process för att konvertera medlen till avsedd valuta. Kortfristig finansiering kan även ske lokalt i dotterbolag i länder med kapitalrestriktioner.
Under 2017–2019 var Koncernen huvudsakligen finansierad av Electrolux. Inför separationen och börsnoteringen har Electrolux Professional ingått en revolverande kreditfacilitet med sina huvudbanker samt ett bilateralt lån som en ytterligare facilitet för att, bland annat, återbetala lån från Electrolux (se "Kreditfaciliteter och lån" i avsnittet "Kommentarer till den finansiella utvecklingen").
Ränterisk avseende upplåning
Finanspolicyn föreskriver att den genomsnittliga löptiden för räntan i upplåningsportföljen (inklusive checkräkningskrediter, revolverande kreditfaciliteter, lån med en fast återbetalningstid och räntederivat) ska vara mellan 0–3 år. Group Treasury ansvarar för att förvalta den långfristiga upplåningsportföljen och ska sträva efter en balans mellan rörliga och fasta räntor för att begränsa den negativa påverkan som en höjning av marknadsräntorna kan medföra. Derivatinstrument, till exempel ränteswapkontrakt, kan användas för att hantera ränterisken, varvid räntan kan förändras från bunden till rörlig och vice versa. En eventuell bindning av räntan för en period längre än 5 år får inte genomföras utan godkännande från styrelsen.
Styrelse, koncernledning och revisor
Styrelse
Enligt Electrolux Professionals bolagsordning ska styrelsen bestå av minst tre och högst nio ledamöter, med högst tre suppleanter, valda av aktieägarna på bolagsstämma. Därutöver har arbetstagarorganisationer enligt lag rätt att utse arbetstagarrepresentanter. Styrelsen består för närvarande av sju bolagsstämmovalda ledamöter, som valdes av årsstämman 2020 för tiden intill slutet av årsstämman 2021, utan suppleanter, samt två ordinarie ledamöter och en suppleant utsedda av arbetstagarorganisationer.
| Namn | Uppdrag | Ledamot i Electrolux |
Ledamot i Electrolux Professional sedan |
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolags ledningen |
Oberoende i förhållande till Bolagets större aktieägare |
Revisions utskottet |
Ersättnings utskottet |
Aktie innehav1) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kai Wärn | Ordförande | Ja | 2019 | Ja | Ja | – | Ordförande | 4 000 |
| Katharine Clark | Ledamot | – | 2020 | Ja | Ja | – | – | – |
| Lorna Donatone | Ledamot | – | 2019 | Ja | Ja | Ledamot | – | – |
| Hans Ola Meyer | Ledamot | – | 2019 | Ja | Ja | Ordförande | – | – |
| Daniel Nodhäll | Ledamot | – | 2019 | Ja | Nej | Ledamot | Ledamot | 4 000 |
| Martine Snels | Ledamot | − | 2019 | Ja | Ja | – | Ledamot | – |
| Carsten Voigtländer | Ledamot | − | 2019 | Ja | Ja | – | – | – |
| Ulf Karlsson | Ledamot*) | Ja*) | 1999 | – | – | – | – | – |
| Joachim Nord | Ledamot*) | Ja*) | 2016 | – | – | – | – | 110 |
| Per Magnusson | Suppleant*) | – | 1995 | – | – | – | – | – |
*) Arbetstagarrepresentant.
1) Eget samt närstående fysiska och juridiska personers innehav under antagandet att separationen av Electrolux Professional från Electrolux hade genomförts med avstämningsdag den 28 februari 2020, dvs. avser innehavet i Electrolux per nämnda dag (med därefter kända förändringar). Styrelseledamöternas respektive innehav i Electrolux Professional per första dagen för handel i Electrolux Professionals aktier, vilken förväntas vara den 23 mars 2020, kan avvika från informationen ovan.

Kai Wärn
Född 1959. Styrelseordförande och styrelseledamot sedan 2019. Ordförande i ersättningsutskottet. Utbildning och arbetslivserfarenhet: Civilingenjör i Maskinteknik, Kungliga Tekniska Högskolan, Stockholm. Operations Partner vid IK Investment Partners Norden AB. VD och koncernchef för Seco Tools AB. Flertalet befattningar inom ABB.
Andra pågående uppdrag/befattningar: VD och koncernchef samt styrelseledamot i Husqvarna AB1). Styrelseledamot i AB Electrolux, Exandio Holding AB och Comparsio AB. Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): –
Innehav: 4 000 B-aktier.
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen respektive Bolagets större aktieägare.

Katharine Clark
Född 1979. Styrelseledamot sedan 2020.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Kandidatexamen (Hons) i ledningsinformationssystem, Bournemouth University, Storbritannien. Diplom i professionell marknadsföring, Charted Institute of Marketing, Storbritannien. Andra pågående uppdrag/befattningar: VP EMEA, Global Smart Residential, UK och Managing Director, Yale EMEA, UK för Assa Abloy.
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): Business Unit Manager, Yale Scandinavia, Sverige för Assa Abloy. Innehav: −
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen respektive Bolagets större aktieägare.

Lorna Donatone
Född 1957. Styrelseledamot sedan 2019. Ledamot i revisionsutskottet. Utbildning och arbetslivserfarenhet: MBA, Texas Christian University, USA. Kandidatexamen, Tulane University, USA. Flera ledande befattningar inom Sodexo-koncernen.
Andra pågående uppdrag/befattningar: Styrelseledamot i National Restaurant Association Educational Foundation, USA.
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): Styrelseledamot i Sodexo Foundation, Jamba Inc. och Culinary Institute of America, USA. Styrelseledamot emeriti i National Restaurant Association, USA.
Innehav: –
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen respektive Bolagets större aktieägare.

Hans Ola Meyer
Född 1955. Styrelseledamot sedan 2019. Ordförande i revisionsutskottet. Utbildning och arbetslivserfarenhet: Civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm.
Andra pågående uppdrag/befattningar: Ekonomi- och finansdirektör för Atlas Copco AB. Styrelseledamot i Upplands Motor Holding AB. Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): –
Innehav: –
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen respektive Bolagets större aktieägare.

Daniel Nodhäll
Född 1978. Styrelseledamot sedan 2019. Ledamot i ersättningsutskottet och revisionsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm.
Andra pågående uppdrag/befattningar: Chef Noterade Bolag i Investor. Styrelseledamot i Husqvarna AB och Saab AB.
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 4 000 B-aktier. Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen men inte i förhållande till Bolagets större aktieägare.

Martine Snels
Född 1969. Styrelseledamot sedan 2019. Ledamot i ersättningsutskottet. Utbildning och arbetslivserfarenhet: Masterexamen i agronomieteknik från Koninklijke universitet Leuven, campus Geel, Belgien. Studier inom matematik, Antwerpens universitet, Belgien. Avancerad finans, London Business School, England. Ekonomi för icke-ekonomer, Singapore Institute of Management, Singapore. B2B Marknadsföring, Vlerick Business School, Belgien.
Andra pågående uppdrag/befattningar: Styrelseledamot i Resilux.
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): Medlem i GEA Groups koncernledning samt flera ledande befattningar inom FrieslandCampina, inklusive Chief Operating Officer och Executive Director för Ingredients.
Innehav: –
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen respektive Bolagets större aktieägare.

Carsten Voigtländer
Född 1963. Styrelseledamot sedan 2019.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Examen i maskinteknik, Technical University of Braunschweig, Tyskland. Teknologie doktorsexamen i simulering av process- och systemteknik, Technical University of Braunschweig, Tyskland. Företagsekonomi för ingenjörer, ESMT Berlin, Tyskland. Avancerad företagsledning, INSEAD.
Andra pågående uppdrag/befattningar: VD och ägare av Voigtlaender Board Advisory. Vice ordförande i Saurer Intelligent Technology Ltd. Styrelseledamot i Arbonia AG, BBC Group AG, INNIO Group och Star Deutschland GmbH. Ledamot av Foundation Board i Friedhelm Loh Stiftung.
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): VD för Vaillant Group.
Innehav: –
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen respektive Bolagets större aktieägare.

Ulf Carlsson
Född 1958. Styrelseledamot sedan 1998. Arbetstagarrepresentant, utsedd av LO.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Teknisk gymnasieutbildning. Arbetar heltid med fackliga frågor på lokal, regional, europeisk och global nivå. Andra pågående uppdrag/befattningar: Styrelseledamot (arbetstagarrepresentant) i AB Electrolux.2) Styrelseledamot i Ljungbybostäder AB, Sparbanksstiftelsen Kronan i Syd Förvaltning AB och Ljungby Dacke 11 AB.
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): Styrelseledamot i Idé och Resurscentrum i Ljungby AB. Innehav: –

Joachim Nord
Född 1966. Styrelseledamot sedan 2019 (styrelsesuppleant 2016–2019). Arbetstagarrepresentant, utsedd av PTK.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Teknisk gymnasieutbildning. Field quality expert Bought in Products (BIP) i Electrolux Professional AB. Andra pågående uppdrag/befattningar: Styrelsesuppleant (arbets-
tagarrepresentant) i AB Electrolux.3)
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 110 B-aktier.
Per Magnusson
Född 1964. Styrelsesuppleant sedan 1995. Arbetstagarrepresentant, utsedd av LO.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Teknisk gymnasieutbildning. Svetsare, Electrolux. Erfarenhet inom verkstadsarbete, Electrolux. Andra pågående uppdrag/befattningar: –
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: –
2) Ulf Carlsson kommer att avträda som styrelseledamot (arbetstagarrepresentant) i Electrolux i samband med separationen av Electrolux Professional.
3) Joachim Nord kommer att avträda som styrelsesuppleant (arbetstagarrepresentant) i Electrolux i samband med separationen av Electrolux Professional.
| Namn | Befattning | Anställd inom Electrolux Professional sedan |
Ingår i Electrolux koncern ledning sedan |
Aktieinnehav1) |
|---|---|---|---|---|
| Alberto Zanata | VD och koncernchef | 1989 | 2009 | 39 803 |
| Fabio Zarpellon | CFO | 1994 | – | 5 945 |
| Jacob Broberg | SVP Investor Relations and Corporate | |||
| Communication | 2019 | – | 2 000 | |
| Marie Thérèse Chaabane | Chief Human Resources Officer (CHRO) | 2000 | – | 7 878 |
| Douglas Walker | SVP & GM APAC & MEA | 2009 | – | 4 385 |
| John Evans | SVP & GM Americas | 2011 (även 2004–2007) | – | 4 240 |
| Philippe Zavattiero | SVP & GM Europe | 2007 (även 1996–2001) | – | 8 084 |
| Torsten Urban | SVP Product & Marketing | 2013 | – | 5 214 |
| Paolo Schira | SVP Business Development | 2006 | – | 7 331 |
| Carlo M. Caroni | COO (Operations & R&D) | 2014 | – | 10 972 |
Koncernledning
1) Eget samt närstående fysiska och juridiska personers innehav under antagandet att separationen av Electrolux Professional från Electrolux hade genomförts med avstämningsdag den 28 februari 2020, dvs. avser innehavet i Electrolux per nämnda dag (med därefter kända förändringar). Koncernledningens respektive innehav i Electrolux Professional per första dagen för handel i Electrolux Professionals aktier, vilken förväntas vara den 23 mars 2020, kan avvika från informationen ovan.

Alberto Zanata
Född 1960. VD och koncernchef sedan 2009.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Masterexamen i elektroteknik med företagsledning, Padua University, Italien. Chef för Professional Products samt Executive Vice President inom Electrolux-koncernen.
Andra pågående uppdrag/befattningar: –
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 39 803 B-aktier

Jacob Broberg
Född 1964. SVP Investor Relations and Corporate Communication sedan 2019.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Fil. kand. i statsvetenskap och ekonomi, Lunds universitet. SVP Corporate Communications & Investor Relations i Cloetta AB.
Andra pågående uppdrag/befattningar: Styrelseledamot i Sveriges Kommunikatörer AB.
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 2 000 B-aktier.

Fabio Zarpellon
Född 1967. CFO sedan 2009. Utbildning och arbetslivserfarenhet: Examen inom företagsledning, Ca'Foscari University of Venice, Italien. CFO för Professionella Produkter inom Electrolux-koncernen. Andra pågående uppdrag/befattningar: VD, La Vela srl. Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 5 945 B-aktier.

Marie Thérèse Chaabane4)
Född 1953. CHRO sedan 2019. Utbildning och arbetslivserfarenhet: Examen i nationalekonomi, Paris University, Frankrike. Vice President Change Management and Human Resources inom affärsområdet Professionella Produkter i Electroluxkoncernen.
Andra pågående uppdrag/befattningar: –
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 7 878 B-aktier.
4) Marie Thérèse Chaabane kommer att gå i pension i januari 2021.

Douglas Walker
Född 1960. SVP & GM APAC & MEA sedan 2014.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Polymerteknologi, ingenjör inom plast- och polymerteknologi, University of North London, England. Flera ledande befattningar inom affärsområdet Professionella Produkter i Electrolux-koncernen, inklusive SVP Commercial APAC och Head of Region UK.
Andra pågående uppdrag/befattningar: – Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 4 385 B-aktier.

John Evans
Född 1967. SVP & GM Americas sedan 2011.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Fil. kand. i masskommunikation och marknadsföring, Kings College, Wilkes-Barre, Pennsylvania, USA. Chef Americas inom affärsområdet Professionella Produkter i Electroluxkoncernen.
Andra pågående uppdrag/befattningar: –
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 4 240 B-aktier (samt 100 ADRs).

Torsten Urban
Född 1970. SVP Product & Marketing sedan 2019.
Utbildning och arbetslivserfaren-
het: Examen inom företagsledning med inriktning mot marknadsföring, VWA Munich, Tyskland. Flera ledande befattningar inom affärsområdet Professionella Produkter i Electroluxkoncernen, inklusive SVP Product and Marketing och SVP Business Unit Food Service.
Andra pågående uppdrag/befattningar: – Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 5 214 B-aktier.

Paolo Schira
Född 1975. SVP Business Development sedan 2019.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Masterexamen i ingenjörsvetenskap, University of Trieste, Italien. Flera ledande befattningar inom affärsområdet Professionella Produkter i Electrolux-koncernen, inklusive SVP Business Development och Vice President Business Unit Laundry.
Andra pågående uppdrag/befattningar: – Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 7 331 B-aktier.

Philippe Zavattiero
Född 1961. SVP & GM Europe sedan 2013.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Masterexamen i ingenjörsvetenskap, National Institute Polytechnique of Grenoble, Frankrike. Masterexamen, ESSEC Business School Paris, Frankrike. SVP, Commercial Organization Europe inom affärsområdet Professionella Produkter i Electroluxkoncernen.
Andra pågående uppdrag/befattningar: –
Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): Styrelseledamot i Institut Paul Bocuse, Frankrike. Innehav: 8 084 B-aktier.

Carlo M. Caroni
Född 1968. COO (Operations & R&D) sedan 2014 (Operations) respektive 2019 (R&D).
Utbildning och arbetslivserfarenhet:
Masterexamen inom maskinteknik med inriktning mot ekonomi och företagsledning, Politecnico di Torino, Italien. SVP Global Operations inom affärsområdet Professionella Produkter i Electrolux-koncernen.
Andra pågående uppdrag/befattningar: – Tidigare uppdrag/befattningar (senaste fem åren): – Innehav: 10 972 B-aktier.
Övrig information om styrelse och koncernledning
Samtliga styrelseledamöter och medlemmar i koncernledningen kan nås via Electrolux Professionals adress, S:t Göransgatan 143, 112 17 Stockholm, Sverige.
Det föreligger inte några familjeband mellan styrelseledamöterna och/eller de ledande befattningshavarna. Ingen ledamot eller ledande befattningshavare har dömts i något bedrägerirelaterat mål under de senaste fem åren. Ingen av dem har varit inblandad i någon konkurs, konkursförvaltning eller likvidation i egenskap av medlem av förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller ledande befattningshavare under de senaste fem åren. Inte heller har någon anklagelse och/eller sanktion utfärdats av reglerings- eller tillsynsmyndigheter (inbegripet godkända yrkessammanslutningar) mot någon av dem under de senaste fem åren. Ingen styrelseledamot eller ledande befattningshavare har under de senaste fem åren förbjudits av domstol att ingå som medlem av ett bolags förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller från att utöva ledande eller övergripande funktioner hos en emittent.
Ingen styrelseledamot eller ledande befattningshavare har några privata intressen eller andra uppdrag som kan stå i strid med de uppgifter de utför för Electrolux Professional. Som framgår ovan har dock ett flertal styrelseledamöter och ledande befattningshavare ekonomiska intressen i Electrolux Professional genom aktieinnehav.
Revisor
Deloitte AB (Rehnsgatan 17, 113 79 Stockholm) är Electrolux Professionals revisor sedan 2018. Deloitte AB omvaldes på årsstämman 2020 för perioden intill slutet av årsstämman 2021. Valet av Deloitte AB 2018 hade föregåtts av en utförlig upphandlingsprocess inom Electrolux-koncernen. Jan Berntsson, auktoriserad revisor och medlem i FAR (branschorganisationen för revisorer i Sverige) är huvudansvarig revisor. Deloitte AB har reviderat Koncernens sammanslagna finansiella rapporter för räkenskapsåren 2019 och 2018 på s. F2–39 i avsnittet "Historisk finansiell information".
PricewaterhouseCoopers AB (Torsgatan 21, SE-113 97 Stockholm) var Electrolux Professionals revisor fram slutet av årsstämman 2018, med Peter Nyllinge, auktoriserad revisor och medlem i FAR, som huvudansvarig revisor. PricewaterhouseCoopers AB har reviderat Koncernens sammanslagna finansiella rapporter för räkenskapsåret 2017 på s. F2–39 i avsnittet "Historisk finansiell information".
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning inom Electrolux Professional
Till grund för styrningen av Electrolux Professional ligger aktiebolagslagen, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter och Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden") liksom andra tillämpliga svenska och utländska lagar och regler. Koden baseras på principen "följ eller förklara", vilket innebär att bolag inte är skyldiga att jämt följa varenda regel i Koden, utan är fria att välja alternativa lösningar vilka de känner passar bättre för deras förutsättningar, förutsatt att de rapporterar varje avvikelse och beskriver den alternativa lösningen och anledningen till avvikelsen. Electrolux Professional kommer att tillämpa Koden utan avvikelse från och med noteringen på Nasdaq Stockholm.
Styrningsstruktur

Bolagsstämma
Enligt aktiebolagslagen är bolagsstämman det högsta beslutande organet i ett svenskt aktiebolag och aktieägarna utövar sin rösträtt på dessa stämmor. Årsstämman för Electrolux Professional hålls varje år före juni månads utgång. Utöver årsstämman kan extra bolagsstämma hållas vid behov. Electrolux Professionals bolagsstämma hålls i Stockholms kommun, där Bolaget har sitt säte.
På bolagsstämman beslutar Electrolux Professionals aktieägare om olika frågor, däribland fastställande av resultaträkningar och balansräkningar, disposition av Bolagets resultat, frågan om ansvarsfrihet för styrelse och VD, valberedningens sammansättning, val av styrelseledamöter (däribland styrelseordförande) och revisor, ersättning till styrelseledamöter och revisor samt riktlinjer för ersättning till VD och övriga ledande befattningshavare. Electrolux Professionals aktieägare beslutar även om andra frågor av betydelse för Bolaget på bolagsstämman, som exempelvis om eventuella ändringar av bolagsordningen.
Rätt att delta i bolagsstämma
Samtliga aktieägare som fem vardagar (lördagar inräknade) före bolagsstämman är direktregistrerade i Bolagets av Euroclear Sweden förda aktiebok, och som senast det datum som anges i kallelsen till bolagsstämma har meddelat Bolaget om sin avsikt att närvara, har rätt att delta i bolagsstämman och rösta för det antal aktier de innehar.
Förutom att meddela Bolaget måste aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade genom bank eller annan förvaltare begära att deras aktier tillfälligt registreras i deras eget namn i den av Euroclear Sweden förda aktieboken, för att ha rätt att delta i stämman. Aktieägare bör informera sina förvaltare i god tid före avstämningsdagen.
Aktieägare får delta vid Electrolux Professionals bolagsstämma personligen eller genom ombud och får medföra högst två biträden. Normalt har aktieägare möjlighet att anmäla sig till bolagsstämma på flera olika sätt i enlighet med vad som anges i kallelsen till stämman.
Aktieägarinitiativ
Aktieägare i Bolaget som vill ha ett ärende behandlat på årsstämman ska begära detta skriftligen hos styrelsen. Begäran måste ha inkommit till Bolaget senast sju veckor före årsstämman eller efter den tidpunkten, men i sådan tid att ärendet kan tas upp i kallelsen till årsstämman.
Valberedning
Enligt Koden ska ett bolag som är noterat på Nasdaq Stockholm ha en valberedning med uppgift att lägga fram förslag till års
stämman om val av stämmoordförande, styrelse, styrelseordförande och revisor, ersättning till varje styrelseledamot (fördelat mellan styrelseordförande och övriga styrelseledamöter samt ersättning för utskottsarbete), ersättning till revisor och, i den mån det anses nödvändigt, förslag till ändringar av instruktion till valberedningen. Vid extra bolagsstämma som hölls den 5 december 2019 antogs följande instruktion till valberedningen att gälla tills vidare under förutsättning att Bolaget noteras på Nasdaq Stockholm.
Valberedningen ska bestå av fem ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen tillsammans med Electrolux Professionals styrelseordförande. Valberedningen ska konstitueras på grundval av aktieägarstatistik från Euroclear Sweden per den sista bankdagen i augusti året före årsstämman och övrig tillförlitlig ägarinformation som tillhandahållits Bolaget vid denna tidpunkt. Namnen på representanterna i valberedningen och på de aktieägare som de företräder ska offentliggöras så snart de utsetts. Om aktieägarstrukturen förändras under valberedningens mandatperiod kan valberedningens sammansättning ändras för att återspegla detta. Förändringar i valberedningens sammansättning ska offentliggöras så snart sådana skett. Bolagets revisionsutskott biträder valberedningen i arbetet med att föreslå val av revisorer och valberedningens förslag till bolagsstämman om val av revisorer ska innehålla revisionsutskottets rekommendation. Valberedningens förslag offentliggörs senast i samband med publicering av kallelsen till årsstämman. Aktieägare ges möjlighet att vända sig till valberedningen med nomineringsförslag.
Styrelse
Styrelsen har det övergripande ansvaret för Electrolux Professionals organisation och förvaltning.
Sammansättning och oberoende
Electrolux Professionals styrelse består av sju ledamöter utan suppleanter, vilka väljs av årsstämman, och två ledamöter med en suppleant, vilka enligt svensk lag är utsedda av arbetstagarorganisationerna.
Årsstämman väljer styrelseordförande. Direkt efter årsstämman håller styrelsen ett konstituerande möte där bland annat ledamöter utses i styrelsens olika utskott. Ordförande för Electrolux Professionals styrelse är Kai Wärn. Av styrelsens nuvarande ledamöter ingår ingen i koncernledningen.
Enligt Koden måste en majoritet av de styrelseledamöter som utses av årsstämman vara oberoende i förhållande till Bolaget och dess ledning. Detta gäller inte för arbetstagarrepresentanter. För att fastställa huruvida en styrelseledamot är oberoende bör alla omständigheter beaktas som kan ifrågasätta styrelseledamotens oberoende i förhållande till Bolaget eller ledningen, till exempel om en styrelseledamot nyligen varit anställd av Bolaget eller ett närstående bolag. Högst en styrelseledamot vald av årsstämman får sitta i ledningen för Bolaget eller ett dotterbolag. Minst två styrelseledamöter som är oberoende i förhållande till Bolaget och ledningen måste också vara oberoende i förhållande till Bolagets större aktieägare. För att bedöma en styrelseledamots oberoende bör omfattningen på styrelseledamotens direkta eller indirekta relation till de större aktieägarna beaktas.
En större aktieägare är, enligt Koden, en aktieägare som direkt eller indirekt kontrollerar minst 10 procent av aktierna eller rösterna i Bolaget.
Styrelsen har bedömts uppfylla tillämpliga krav på oberoende. Alla ledamöter utom Daniel Nodhäll har ansetts oberoende. Daniel Nodhäll har bedömts som oberoende gentemot Bolaget och koncernledningen, men inte gentemot större aktieägare i Electrolux Professional.
Styrelsens arbete och ansvar
Styrelsens uppgifter regleras i aktiebolagslagen, Bolagets bolagsordning och Koden, varav den senare kommer att bli tilllämplig för Bolaget från tidpunkten för noteringen av aktierna på Nasdaq Stockholm. Därutöver regleras styrelsens arbete av en av styrelsen årligen fastställd arbetsordning. Arbetsordningen reglerar bland annat arbets- och ansvarsfördelningen mellan styrelsens ledamöter, styrelsens ordförande och VD samt innehåller rutiner för finansiell rapportering för VD. Styrelsen fastställer även instruktioner för styrelsens utskott.
Styrelsen ansvarar för Electrolux Professionals organisation och förvaltningen av Bolagets angelägenheter. Styrelsens arbetsuppgifter omfattar fastställande av strategier, mål, affärsplaner, budget, delårsrapporter, årsbokslut samt antagande av policyer. Styrelsen ska också övervaka Bolagets ekonomiska resultat och se till att Bolaget har god intern kontroll och formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer för finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs samt att bolagets finansiella rapportering är upprättad i överensstämmelse med lag, tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på noterade bolag. Dessutom ska styrelsen se till att det finns en tillfredsställande kontroll av Bolagets efterlevnad av lagar och andra regler som gäller för Bolagets verksamhet samt Bolagets efterlevnad av interna riktlinjer samt utvärdera verksamheten mot de mål och policyer som styrelsen har fastställt. Styrelsen har som uppdrag att identifiera hur hållbarhetsfrågor påverkar Bolagets risker och affärsmöjligheter samt fastställa erforderliga riktlinjer för Bolagets uppträdande i samhället i syfte att säkerställa dess långsiktigt värdeskapande förmåga. Styrelsen ansvarar dessutom för att löpande utvärdera VD:s arbete. Därutöver beslutar styrelsen om större investeringar och ändringar i Koncernens organisation och verksamhet. Styrelsens ordförande leder och organiserar styrelsens arbete, ser till att styrelsen fullgör sina arbetsuppgifter och att styrelsens beslut verkställs. Styrelsens ordförande ska tillsammans med VD övervaka Bolagets resultat samt förbereda och leda styrelsemötena. Styrelseordföranden är också ansvarig för att styrelseledamöterna varje år utvärderar sitt arbete och fortlöpande får den information som krävs för att kunna utföra sitt arbete effektivt. Styrelseordföranden företräder Bolaget gentemot dess aktieägare.
Styrelseutskott
Enligt aktiebolagslagen och Koden ska styrelsen inrätta ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott. Bolaget har inrättat ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott. En majoritet av vardera utskottets ledamöter är oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen. För revisionsutskottet gäller att minst en av de ledamöter som är oberoende i förhållande till Bolaget och
bolagsledningen ska även vara oberoende i förhållande till Bolagets större ägare.
Utskottens arbete är i huvudsak av beredande och rådgivande karaktär, men styrelsen kan i särskilda fall delegera beslutsbefogenheter till utskotten. De ärenden som behandlats vid utskottsmötena ska protokollföras och löpande rapporteras till styrelsen. Utskottens ledamöter och deras ordförande utses vid det konstituerande styrelsemöte som hålls direkt efter valet av styrelseledamöter. Styrelsen har också bestämt att ärenden kan hänskjutas till tillfälliga utskott som behandlar specifika frågor.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvuduppgifter är att övervaka processerna kring Electrolux Professionals finansiella rapportering och interna kontroll för att säkerställa kvaliteten i den externa rapporteringen. Revisionsutskottet har även till uppgift att stödja valberedningen med förslag vid val av externa revisorer. Revisionsutskottet består av följande tre styrelseledamöter: Hans Ola Meyer (ordförande), Lorna Donatone och Daniel Nodhäll. De externa revisorerna rapporterar till utskottet vid varje ordinarie möte.
Ersättningsutskott
En av ersättningsutskottets huvuduppgifter är att föreslå riktlinjer för ersättning till medlemmar i koncernledningen. Ersättningsutskottet föreslår också ändringar i ersättningen till VD för beslut i styrelsen samt granskar och beslutar om ändringar i ersättningen till övriga medlemmar i koncernledningen på förslag av VD.
Utskottet består av följande tre styrelseledamöter: Kai Wärn (ordförande), Daniel Nodhäll och Martine Snels. Minst två möten hålls varje år och ytterligare möten kan hållas vid behov.
Ersättning till styrelsen
Årsstämman beslutar om ersättning till styrelsen för en period om ett år fram till nästa årsstämma. Ersättningen fördelas mellan ordföranden, övriga styrelsemedlemmar och ersättning för utskottsarbete.
Årsstämman 2020 beslutade att arvode för tiden fram till nästa årsstämma ska utgå med 1 500 000 kr till styrelsens ordförande och med 500 000 kr till varje styrelseledamot som är vald av bolagsstämman. Vidare beslutades att ersättning för utskottsarbete ska utgå med 150 000 kr för ordföranden och med 100 000 kr för varje ledamot i revisionsutskottet samt med 100 000 kr för ordföranden och med 75 000 kr för varje ledamot i ersättningsutskottet.
Det beslutades vidare att arvoden ska utgå retroaktivt för tiden sedan dess respektive ledamot valdes fram till årsstämman 2020 med ett belopp som motsvarar en proraterad del av styrelserespektive utskottsarvodena enligt ovan baserat på den tid ledamoten varit del av styrelsen och respektive utskott. Tabellen nedan visar de retroaktiva styrelse- och utskottsarvodena från när styrelseledamoten invaldes till och med årsstämman 2020 (med ett proraterat belopp för styrelse- och utskottsarvode baserat på den tid respektive styrelseledamot ingick i styrelsen och respektive utskott).
| Tkr | Roll | Ordinarie arvode | Arvode för utskottsarbete | Totalt arvode |
|---|---|---|---|---|
| Kai Wärn | Ordförande | 625 000 | 50 000 | 675 000 |
| Katharine Clark | Ledamot | 41 667 | – | 41 667 |
| Lorna Donatone | Ledamot | 166 667 | 25 000 | 191 667 |
| Hans Ola Meyer | Ledamot | 208 333 | 62 500 | 270 833 |
| Daniel Nodhäll | Ledamot | 208 333 | 58 333 | 266 667 |
| Martine Snels | Ledamot | 125 000 | 18 750 | 143 750 |
| Carsten Voigtländer | Ledamot | 125 000 | – | 125 000 |
| Totalt arvode | 1 500 000 | 214 583 | 1 714 583 |
VD och koncernledning
Koncernledningen består för nuvarande av VD och nio andra medlemmar. VD utses av och får instruktioner från styrelsen. VD utser i sin tur övriga medlemmar i koncernledningen och är ansvarig för den löpande förvaltningen av Koncernens verksamheter i enlighet med styrelsens riktlinjer och anvisningar. Koncernledningsmöten hålls varje månad för genomgång av föregående månads resultat, uppdatering av prognoser och planer samt för diskussion kring strategifrågor.
Ersättningsriktlinjer
Riktlinjerna för ersättning och övriga anställningsvillkor för Electrolux Professionals koncernledning har godkänts av årsstämman 2020. Koncernledningen består av VD och nio andra medlemmar. Ersättningsvillkoren ska betona "belöning efter prestation" och variera i förhållande till den enskildes prestationer och Koncernens resultat. Den totala ersättningen för koncernledningen ska ha en stark anknytning till innehavd position, vara i linje med marknadspraxis och kan bestå av följande komponenter: årlig fast ersättning, rörlig ersättning samt övriga förmåner
som pension och försäkring. Följande beskriver de olika riktlinjer som används för att bestämma ersättningsbeloppet:
- ► Fast ersättning ska vara konkurrenskraftig på den relevanta marknaden och avspegla det ansvar som arbetet medför. Fast ersättning består av årlig grundlön och kan, om det föreskrivs lokalt av obligatoriska kollektivavtalsvillkor, även innefatta en fast konkurrensklausul. Grundlönen ska ses över regelbundet (vanligen årligen) för att säkerställa fortsatt konkurrenskraft och för att belöna individuella prestationer.
- ► Rörlig ersättning kan vara baserad på både kortsiktiga och långsiktiga incitament. Enligt principen "belöning efter prestation" ska den rörliga ersättningen utgöra en betydande del av den totala ersättningen för koncernledningen. Rörlig ersättning ska alltid mätas mot förutbestämda mål och ha en maximinivå över vilken ingen ersättning utfaller. Både kortoch långsiktiga incitament ska vara beroende av position och den rörliga ersättningen kan uppgå till maximalt 100 procent av årlig fast ersättning.
- ► Pensioner och förmåner som ålderspension och efterlevandepension, invaliditetsförmåner och sjukvårdsförmåner ska
utformas så att de återspeglar regler och praxis i hemlandet. Om möjligt ska pensionsplanerna vara avgiftsbestämda. I individuella fall, beroende på bestämmelser i kollektivavtal, skatte- och/eller socialförsäkringslagstiftning som gäller för personen, kan andra pensionsplaner eller pensionslösningar tillämpas. Övriga förmåner kan bestå av företagsbil, bostad och privat sjukvårdsförsäkring.
Styrelsen kan tillfälligt besluta att avvika från riktlinjerna, helt eller delvis, om det i ett visst fall finns en särskild anledning till avvikelsen och en avvikelse är nödvändig för att tjäna Bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa Bolagets finansiella förmåga. Se också "Not 26 – Anställda och ersättningar" på s. F37–38 i avsnittet "Historisk finansiell information".
Ersättning till koncernledningen
Ersättningen till medlemmar av koncernledningen består av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner och andra förmåner. Tabellen nedan visar information om beräknad ersättning att betalas ut av Electrolux Professional till koncernledningen 2020.
| Tkr | Fast lön1) | Kortsiktig rörlig lön2) |
Långsiktig rörlig lön2) |
Pension3) | Andra förmåner4) |
Sociala avgifter |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| VD och koncernchef | 5 397 | 2 565 | 2 565 | 625 | 372 | 2 113 | 13 637 |
| Andra medlemmar av koncernledningen*) | 23 195 | 8 406 | 7 550 | 2 646 | 2 706 | 6 013 | 50 516 |
| Totalt | 28 592 | 10 971 | 10 115 | 3 271 | 3 078 | 8 126 | 64 153 |
* 9 personer.
1) Den årliga fasta lönen inkluderar semesterersättning, betalda semesterdagar samt avdrag för bilförmån.
2) Beräknat som 50 procent av maximalt utfall.
3) Koncernledningens pensionsplaner är avgiftsbestämda. Det finns således inga belopp avsatta eller upplupna för pension, avgång eller liknande förmåner till den nuvarande koncernledningen.
4) Vissa medlemmar i koncernledningen har rätt till olika förmåner, exempelvis företagsbil och sjukvårdsförsäkring.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Uppsägningstiden ska vara tolv månader för koncernchef och VD vid uppsägning på Electrolux Professionals initiativ och sex månader vid uppsägning på koncernchef och VD:s initiativ. För övriga medlemmar i koncernledningen ska uppsägningstiden vara sex till tolv månader vid uppsägning på Electrolux Professionals initiativ och tre till sex månader vid uppsägning på koncernledningsmedlemmens initiativ. I individuella fall kan avtalsmässigt avgångsvederlag utgå utöver nämnd uppsägningstid.
Långsiktiga incitamentsprogram
Aktierelaterad ersättning i Electrolux 2017, 2018 och 2019
Medlemmarna i Electrolux Professionals koncernledning som hade en ledande befattning inom Electrolux-koncernen 2017– 2019 har historiskt deltagit i Electrolux långsiktiga aktieincitamentsprogram ("LTI-program"). 2017, 2018 och 2019 års program omfattar 15–17 ledande befattningshavare och nyckelpersoner inom Electrolux Professional. LTI-programmet för 2017 reglerades i februari 2020 och resulterade i att 66 393 B-aktier i Electrolux delades ut till anställda i Electrolux Professional. Med anledning av separationen av Electrolux Professional från Electrolux reglerades LTI-programmen för 2018 och 2019, med hänsyn till Electrolux Professionals anställda, i förtid genom kontant utbetalning efter en accelererad tilldelning. Detta resulterade i att 255 000 kr utbetalades av Electrolux till anställda i Electrolux Professional.
Långsiktigt incitamentsprogram 2020
Det finns för närvarande ett långsiktigt kontantbaserat incitamentsprogram för ledande befattningshavare ("LTI-programmet 2020"), som omfattar cirka 25 deltagare. Villkorat av att vissa på förhand bestämda resultatmål uppfylls kan deltagarna i programmet ha rätt att erhålla en kontant utbetalning i slutet av en treårsperiod. Mätperioden för uppfyllandet av målen är ett år. Resultatmålen är (i) resultat per aktie och (ii) operativt kassaflöde efter investeringar. Styrelsen kommer att ange en högsta och en lägsta nivå för vart och ett av resultatmålen (i) och (ii). Om den högsta nivån uppnås eller överstigs kommer kontantbelöningen att uppgå till (men inte att överstiga) den maximala kontanta betalning som kan betalas inom ramen för programmet. Om resultatet är under den högsta nivån men överstiger den lägsta nivån kommer en proportionerlig kontantutbetalning att göras. Ingen betalning kommer att göras om resultatet är på eller under den lägsta nivån. För att någon betalning ska göras måste också deltagaren, som huvudregel, förbli anställd under hela treårsperioden. Omfattningen av den högsta kontantbelöning är beroende av deltagarens position och kan uppgå till maximalt 100 procent av den årliga grundlönen.
Deltagarna måste köpa aktier för en eventuell kontantbelöning som erhålls inom ramen för programmet, efter avdrag för inkomstskatt, och behålla sådana aktier under en period om två år. Syftet med LTI-programmet 2020 är därmed att deltagarna ska bygga upp ett aktieinnehav i Bolaget för att skapa ett gemensamt intresse hos deltagarna och aktieägarna för en god långsiktig utveckling av Electrolux Professional.
Den totala uppskattade kostnaden för LTI-programmet 2020 är 15,5 Mkr1) (baserat på ett maximalt antal deltagare och att resultatnivån ligger i mitten av spannet). Den totala uppskattade kostnaden för LTI-programmet 2020 är 31 Mkr1) (baserat på ett maximalt antal deltagare och en maximal resultatnivå (100 procent av max)).
Externa revisorer
Vid årsstämman 2020 valdes Deloitte AB till bolagets externa revisorer för en ettårsperiod fram till årsstämman 2021. Deloitte
1) Exklusive sociala avgifter. Betalning av sociala avgifter beror på deltagarnas anställningsland.
AB avger revisionsberättelse för Electrolux Professional, årsredovisningar för dess dotterbolag, koncernredovisning och förvaltningen av Electrolux Professional. Revisorerna genomför även en översiktlig granskning av rapporten för det tredje kvartalet.
Revisionen sker i enlighet med aktiebolagslagen, International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Revisionen av årsredovisningshandlingar för legala enheter utanför Sverige sker i enlighet med lagstadgade krav och andra tillämpliga regler i respektive land samt i enlighet med god revisionssed med avgivande av revisionsberättelse för de legala enheterna.
Internrevision inom Koncernen
Funktionen för internrevision inom Koncernen, Group Internal Audit, upprättar oberoende, objektiva granskningar utformade i syfte att skapa värde och förbättra Electrolux Professionals verksamhet. Funktionen för internrevision ska hjälpa Electrolux Professional att uppnå sina mål genom en systematisk, noggrann strategi för att utvärdera och förbättra effektiviteten av organisationens processer för styrning, internkontroll och riskhantering.
Koncerninterna revisionsuppdrag ska utföras i enlighet med en årlig riskbedömningsplan som är framtagen och godkänd av revisionsutskottet. Revisionsplanen är resultatet av en oberoende riskbedömning som utförs av funktionen för internrevision för att identifiera och utvärdera risker förenade med implementeringen av Bolagets strategi, verksamhet och affärsprocesser. Revisionerna ska genomföras med hjälp av en metod avsedd för att utvärdera utformningen och effektiviteten i de interna kontrollerna för att säkerställa att riskerna hanteras på ett tillfredsställande sätt och processer drivs på ett effektivt sätt. Möjligheter att förbättra effektiviteten i styrning och i processer för intern kontroll och riskhantering som framkommer vid interna revisioner rapporteras till den ansvariga för åtgärder. En sammanfattning av revisionsresultaten ska lämnas till revisionsutskottet. Även en nulägesbeskrivning av ledningens genomförandeplan avseende överenskomna åtgärder för att hantera de brister som framkommit vid granskningarna lämnas. Chefen för internrevisionsfunktion rapporterar administrativt till VD och funktionellt till revisionsutskottet.
Internkontroll avseende finansiell rapportering
Processen för intern kontroll, riskbedömning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt övervakning avseende den finansiella rapporteringen är utformad för att säkerställa pålitlig övergripande finansiell rapportering och externa finansiella rapporter i enlighet med IFRS, tillämpliga lagar och förordningar samt övriga krav. Denna process involverar styrelsen, revisionsutskottet, koncernledningen och samtliga anställda.
Electrolux Professionals styrelse har det övergripande ansvaret för att upprätta ett effektivt system för intern kontroll. Revisionsutskottet granskar och utvärderar regelbundet att det interna kontrollregelverket är tillräckligt. Det bevakar kontrollbrister som har identifierats inom Koncernens internkontroll och övervakar, i förekommande fall, genomförandet av åtgärdsplaner. VD och koncernledningen har det yttersta ansvaret för internkontroll inom sina respektive ansvarsområden.
Samtliga enheter inom Koncernen måste upprätthålla tillfredsställande internkontroll. Ett minimikrav är att de kontrollaktiviteter som genomförs ska täcka de nyckelrisker som har identifierats inom Koncernen. Ansvar och befogenheter definieras i instruktioner för attesträtt, manualer, policyer, rutiner och koder, inklusive uppförandekoden, Group Workplace Policy och Group Anti-Corruption Policy, informationspolicy, finans- och kreditdirektiv samt redovisningsmanual. Dessa interna riktlinjer utgör tillsammans med lagar och andra externa regelverk den så kallade kontrollmiljön. Alla anställda inom Electrolux Professional måste följa dessa riktlinjer.
Riskbedömning
Riskbedömning är bedömningen av risker i olika processer och informationspunkter som ingår i Bolagets finansiella rapporter. I detta ingår att identifiera risker som kan uppstå om de grundläggande kraven på den finansiella rapporteringen (fullständighet, riktighet, värdering och rapportering) i Koncernen inte uppfylls samt risk för förlust eller förskingring av tillgångar eller potentiellt bedrägeri.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteter syftar till att begränsa identifierade risker och säkerställer korrekt och tillförlitlig finansiell rapportering samt processeffektivitet. Kontrollaktiviteterna inkluderar pågående utvärderingar, självutvärderingar och internrevision för att avgöra om internkontrollen är uppdaterad och fungerar.
Information och kommunikation
Information och kommunikation om risker och kontroller inom Koncernen bidrar till att säkerställa att riktiga affärsbeslut fattas. Riktlinjer för den finansiella rapporteringen kommuniceras till de anställda genom bland annat manualer, policyer och koder som publiceras och finns tillgängliga på det koncerngemensamma intranätet.
Uppföljning
Uppföljning och tester av kontrollaktiviteter utförs kontinuerligt för att säkerställa att risker har behandlats på ett tillfredsställande sätt. Kontrollaktiviteter följs upp kontinuerligt på tre nivåer; Koncern, rapporteringsenhet och process. Uppföljningen omfattar både formella och informella rutiner som tillämpas av chefer och processägare samt kontrollutförare. Dessa rutiner inbegriper uppföljning av resultat mot budgetar och planer, analyser och nyckeltal samt resultat från självutvärderingar. Internrevisionsfunktionen upprätthåller testplaner och utför oberoende tester av utvalda kontroller. Kontroller som fallerat måste åtgärdas, vilket betyder att åtgärder måste vidtas och implementeras för att rätta till bristerna. Revisionsutskottet granskar rapporter om den interna kontrollen och processerna avseende den finansiella rapporteringen. Internrevisionsfunktionen arbetar även förebyggande genom att föreslå förbättringar i kontrollmiljön. Chefen för internrevisionsfunktion rapporterar till VD och revisionsutskottet när det gäller aktiviteter inom internrevision och till CFO i övriga frågor.
Aktiekapital och ägarförhållanden
Aktieinformation
Enligt Electrolux Professionals bolagsordning ska aktiekapitalet uppgå till minst 20 000 000 kr och högst 80 000 000 kr, fördelat på minst 200 000 000 och högst 800 000 000 aktier. Det finns två serier av aktier utgivna i Bolaget: A-aktier och B-aktier. Vid tidpunkten för detta prospekt uppgår Bolagets registrerade aktiekapital till 28 739 745 kr, fördelat på 287 397 450 aktier, varav 8 192 539 A-aktier och 279 204 911 B-aktier, med ett kvotvärde om 0,1 kr per aktie. För information om förändringar i Bolagets aktiekapital, se "Aktiekapitalets utveckling" nedan.
Aktierna i Electrolux Professional är utgivna enligt svensk rätt, fullt betalda och denominerade i SEK. Aktierna är inte föremål för några överlåtelsebegränsningar. Aktieägarnas rättigheter kan endast ändras på det sätt som anges i aktiebolagslagen och i bolagsordningen.
Vissa rättigheter kopplade till aktierna
Bolagsstämma
Kallelse till bolagsstämma ska ske genom annonsering i Postoch Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på Bolagets hemsida. Samtidigt som kallelse sker ska Bolaget genom annonsering i Svenska Dagbladet upplysa om att kallelse har skett. Rätt att delta i bolagsstämman har den aktieägare som är införd i aktieboken fem vardagar före bolagsstämman och som har anmält sitt deltagande till Bolaget senast den dagen som anges i kallelsen till bolagsstämman.
Rösträtt
Varje A-aktie har en röst och varje B-aktie har en tiondels röst på bolagsstämman. Varje aktieägare är berättigad att rösta för hela antalet aktier utan begränsning av röstetalet. Se "Bolagsstämma" i avsnittet "Bolagsstyrning" för mer information om bolagsstämman i Electrolux Professional.
Företrädesrätt till nya aktier m.m.
Om Bolaget beslutar om kontantemission eller kvittningsemission av A-aktier och B-aktier, ska innehavare av A-aktier och B-aktier ha företrädesrätt att teckna nya aktier av samma aktieslag i förhållande till det antal aktier innehavaren äger (primär företrädesrätt). Aktier som inte tecknas med primär företrädesrätt ska erbjudas samtliga aktieägare (sekundär företrädesrätt). Om antalet aktier för teckning med sekundär företrädesrätt är för lågt ska aktierna fördelas mellan tecknarna i förhållande till deras tidigare aktieinnehav och om detta inte är möjligt ska fördelningen ske genom lottning.
Beslutar Bolaget att genom kontantemission eller kvittningsemission enbart emittera A-aktier eller B-aktier kommer alla
aktieägare, oavsett om deras aktier är A-aktier eller B-aktier, att ha företrädesrätt att teckna aktier i förhållande till det antal aktier de äger.
Beslutar Bolaget att genom kontantemission eller kvittningsemission ge ut teckningsoptioner eller konvertibler har aktieägarna företrädesrätt att teckna teckningsoptioner som om emissionen gällde de aktier som kan komma att nytecknas på grund av optionsrätten respektive företrädesrätt att teckna konvertibler som om emissionen gällde de aktier som konvertiblerna kan komma att bytas ut mot.
Vad som ovan sagts ska inte innebära någon inskränkning i möjligheten att fatta beslut om kontantemission eller kvittningsemission med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Vid ökning av aktiekapitalet genom fondemission ska nya aktier emitteras av varje aktieslag i förhållande till det antal aktier av samma slag som finns sedan tidigare. Därvid ska gamla aktier av visst aktieslag medföra rätt till nya aktier av samma aktieslag. Vad nu sagts ska inte innebära någon inskränkning i möjligheten att genom fondemission, efter erforderlig ändring av bolagsordningen, ge ut aktier av nytt slag.
Utspädning vid eventuella aktiekapitalökningar
Eventuella aktiekapitalökningar, inklusive genom riktade emissioner, kommer att leda till utspädning för aktieägare som av någon anledning inte är berättigad att, eller inte kan, delta i en sådan emission. Eventuella sådana aktiekapitalökningar leder till utspädning av den ägar- och röstandel i Electrolux Professional som innehas av befintliga aktieägare vid den aktuella tidpunkten.
Rätt till utdelning och överskott vid likvidation
A-aktier och B-aktier har lika rätt till andel av Bolagets vinst och överskott vid likvidation.
Utdelning beslutas av bolagsstämman och utbetalningen sker genom Euroclear Sweden. Utdelning får endast lämnas om Bolaget, efter utdelning, fortfarande har full täckning för sitt bundna egna kapital och om utdelning då framstår som försvarlig med hänsyn till (i) de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet, och (ii) Bolagets och Koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt (den s.k. försiktighetsregeln). Som huvudregel får aktieägarna inte besluta om utdelning av ett högre belopp än styrelsen föreslagit eller godkänt. Utdelningar betalas normalt ut kontant till aktieägarna per aktie, men kan även ske genom sakutdelning.
Rätt till utdelning tillkommer den som på den av bolagsstämman fastställda avstämningsdagen är registrerad aktieägare i den av Euroclear Sweden förda aktieboken. Om aktieägare inte kan nås genom Euroclear Sweden kvarstår aktieägarens fordran på Bolaget avseende utdelningsbeloppet och begränsas i tiden endast genom regler om tioårig preskription. Om fordran
preskriberas tillfaller utdelningen Electrolux Professional. Varken aktiebolagslagen eller Electrolux Professionals bolagsordning innehåller några restriktioner gällande rätt till utdelning för aktieägare utanför Sverige. Med förbehåll för eventuella restriktioner som införts av banker eller clearingsystem i relevant jurisdiktion sker utbetalningar till sådana aktieägare på samma sätt som för aktieägare bosatta i Sverige. Aktieägare som inte är skatteskyldiga i Sverige är dock normalt föremål för svensk kupongskatt. Se avsnittet "Vissa skattefrågor" för mer information.
Viktig information om beskattning
Skattelagstiftningen i investerarens hemland och i Sverige kan påverka de eventuella intäkter som erhålls från aktier i Electrolux Professional.
Beskattning av utdelning och kapitalinkomster samt regler om kapitalförluster i samband med avyttring av värdepapper beror på den enskilde aktieägarens särskilda förhållanden. Skilda regler gäller för olika kategorier skattskyldiga och för olika typer av investeringsformer. Varje aktieinnehavare bör därmed anlita en skatterådgivare för att få information om specifika skatteföljder som kan uppstå i det enskilda fallet, inklusive tillämpningen och effekten av utländska skatteregler och skatteavtal.
Utdelningshistorik
Ingen utdelning har betalats ut av Electrolux Professional till Electrolux under räkenskapsåren 2017–2019.
För information om Electrolux Professionals utdelningspolicy, se "Finansiella mål och utdelningspolicy" i avsnittet "Verksamhetsbeskrivning".
Omvandlingsförbehåll
Ägare till A-aktie ska ha rätt att begära att A-aktie omvandlas till B-aktie. Begäran om omvandling, som ska vara skriftlig och ange hur många aktier som önskas omvandlande, samt, om begäran inte omfattar hela innehavet, vilka av dessa omvandlingen avser, ska göras hos Bolagets styrelse. Bolagets styrelse ska vid ordinarie sammanträde behandla frågor om inkomna begäran om omvandling. Styrelsen kan dock, om styrelsen anser att det finns skäl för det, behandla frågor om omvandling även vid andra tider än som ovan sagts. Omvandlingen ska utan dröjsmål anmälas för registrering. Omvandlingen är verkställd när registrering har skett och anteckning i avstämningsregistret gjorts.
Aktiekapitalets utveckling
Tabellen nedan visar utvecklingen av Bolagets aktiekapital sedan den 1 januari 2017.
| Förändring av antalet aktier Förändring Totalt antal aktier |
Kvot | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| År | Händelse | A–aktier | B–aktier | av aktie kapital, SEK |
A–aktier | B–aktier | Totalt antal aktier |
Totalt aktie kapital, SEK |
värde, SEK |
| Ingående | |||||||||
| balans | – | – | – | – | 25 000 | – | 25 000 | 25 000 000 | 1 000 |
| 2020 | Fondemission1) | 8 167 539 | 279 204 911 | 3 739 745 | 8 192 539 | 279 204 911 | 287 397 450 | 28 739 745 | 0,1 |
1) Den 18 februari 2020 beslutade årsstämman i Electrolux Professional om en fondemission. Syftet med fondemissionen var att öka aktiekapitalet samt antalet aktier för att reflektera Electrolux kapitalstruktur före separationen av Electrolux Professional från Electrolux.
Ägarstruktur
Vid tidpunkten för detta prospekt är Electrolux Professional ett helägt dotterbolag till Electrolux. Ägarstrukturen för Electrolux Professional kommer initialt vara densamma som i Electrolux på avstämningsdagen för den föreslagna utdelningen.1) Tabellen
nedan visar ägarstrukturen för Electrolux Professional under antagandet att utdelningen av aktier i Electrolux Professional hade genomförts med avstämningsdag den 28 februari 2020. Per den dagen hade Electrolux 52 360 aktieägare.
| Innehavare/förvaltare | Antal A–aktier | Antal B–aktier | Totalt antal aktier | Aktier, % | Röster, % |
|---|---|---|---|---|---|
| Investor | 6 420 771 | 44 365 641 | 50 786 412 | 17,7 | 30,1 |
| Swedbank Robur fonder | – | 22 745 457 | 22 745 457 | 7,9 | 6,3 |
| Alecta pensionsförsäkring | 500 000 | 21 925 098 | 22 425 098 | 7,8 | 7,5 |
| BlackRock, Inc. | – | 14 396 070 | 14 396 070 | 5,0 | 4,0 |
| Handelsbanken Fonder | – | 8 210 000 | 8 210 000 | 2,9 | 2,3 |
| Nordea Fonder | – | 7 494 763 | 7 494 763 | 2,6 | 2,1 |
| Vanguard | – | 7 096 248 | 7 096 248 | 2,5 | 2,0 |
| AMF Försäkring och Fonder | 1 000 000 | 5 168 461 | 6 168 461 | 2,1 | 4,2 |
| Fiduciary Management, Inc. of Milwaukee | – | 6 092 750 | 6 092 750 | 2,1 | 1,7 |
| Carnegie fonder | – | 4 771 124 | 4 771 124 | 1,7 | 1,3 |
| De tio största aktieägarna | 7 920 771 | 142 265 612 | 150 186 383 | 52,3 | 61,3 |
| Övriga aktieägare | 271 768 | 136 939 299 | 137 211 067 | 47,7 | 38,7 |
| Totalt | 8 192 539 | 279 204 911 | 287 397 450 | 100,0 | 100,0 |
Källa: Modular Finance och Euroclear Sweden.
I Sverige är den lägsta gränsen för anmälningspliktigt innehav (s.k. flaggning) fem procent av samtliga aktier eller av röstetalet för samtliga aktier.
Investor kan utöva ett betydande inflytande över Bolaget i frågor där aktieägarna har rösträtt. Investor kan genom sitt aktieinnehav rösta igenom flertalet förslag som läggs fram på bolagsstämma även om övriga aktieägare inte ställer sig bakom förslaget. Investors kontroll begränsas emellertid av aktiebolagslagens bestämmelser om minoritetsskydd.
Ansökan om upptagande till handel
Electrolux Professionals styrelse har ansökt om upptagande till handel av Bolagets A- och B-aktie på Nasdaq Stockholm. Nasdaq Stockholms bolagskommitté har den 5 mars 2020 beslutat att godkänna Electrolux Professionals ansökan om upptagande av Bolagets aktier till handel på Nasdaq Stockholm under förutsättning att vissa sedvanliga villkor uppfylls. Första dag för handel förväntas bli den 23 mars 2020.
Central värdepappersförvaring
Bolagets aktier är registrerade i ett avstämningsregister i enlighet med lagen (1998:1479) om värdepapperscentraler och kontoföring av finansiella instrument. Registret förs av Euroclear Sweden (Euroclear Sweden AB, Box 191, 101 23 Stockholm, Sverige). Aktierna registreras på person. Inga aktiebrev har utfärdats för aktierna eller kommer utfärdas för nya aktier. ISIN-koden för A-aktien är SE0013720018 och ISIN-koden för B-aktien är SE0013747870.
Aktieägaravtal m.m.
Styrelsen känner inte till några aktieägaravtal eller andra överenskommelser mellan Bolagets aktieägare som syftar till att utöva gemensamt inflytande över Bolaget. Styrelsen känner heller inte till några avtal eller motsvarande som kan resultera i att kontrollen över Bolaget förändras.
Information om offentliga uppköpserbjudanden och inlösen av minoritetsaktier
Enligt lagen (2006:451) om offentliga uppköpserbjudanden på aktiemarknaden ska den som inte innehar några aktier, eller som innehar aktier som representerar mindre än 30 procent av röstetalet för samtliga aktier i ett svenskt aktiebolag vars aktier är upptagna till handel på reglerad marknad, och som genom förvärv av aktier i ett sådant bolag, ensam eller tillsammans med närstående, uppnår ett aktieinnehav som representerar minst 30 procent av röstetalet, omedelbart offentliggöra hur stort dennes aktieinnehav i bolaget är samt inom fyra veckor därefter lämna ett offentligt uppköpserbjudande avseende resterande aktier i bolaget (budplikt).2)
En aktieägare som själv eller genom dotterföretag innehar mer än 90 procent av aktierna i ett svenskt aktiebolag har rätt att lösa in resterande aktier i bolaget. Ägare till de resterande aktierna har en motsvarande rätt att få sina aktier inlösta av majoritetsägaren. Förfarandet för sådan inlösen av minoritetsaktier regleras närmare i aktiebolagslagen.
1) Exklusive egna aktier. Per den 28 februari 2020 innehade Electrolux 21 522 858 egna B-aktier som inte berättigar till aktier i Electrolux Professional.
2) Eftersom egna aktier som innehas av Electrolux inte berättigar till aktier i Electrolux Professional kommer Investor – under antagandet att utdelningen av aktier i Electrolux Professional hade genomförts med avstämningsdag den 28 februari 2020 – att inneha 17,7 procent av aktierna och 30,1 procent av rösterna i Electrolux Professional jämfört med 16,4 procent av aktierna och 28,4 procent av rösterna i Electrolux före utdelningen. Att Investor kommer att inneha mer än 30 procent av rösterna i Electrolux Professional enbart som en konsekvens av en separation som genomförs enligt de s.k. Lex Asea-reglerna (och inte till följd av ett förvärv) föranleder inte budplikt.
Legala frågor och kompletterande information
Information om prospektet
Detta prospekt har godkänts av Finansinspektionen, som behörig myndighet enligt förordning (EU) 2017/1129 (Prospektförordningen). Finansinspektionen godkänner detta prospekt enbart i så motto att det uppfyller de krav på fullständighet, begriplighet och konsekvens som anges i förordning (EU) 2017/1129. Detta godkännande bör inte betraktas som något slags stöd för den emittent eller kvaliteten på de värdepapper som avses i detta prospekt. Investerare bör göra sin egen bedömning av huruvida det är lämpligt att investera i dessa värdepapper.
Detta prospekt är giltigt i tolv månader efter godkännandet av prospektet. Skyldigheten att upprätta tillägg till detta prospekt med anledning av nya omständigheter av betydelse, sakfel eller väsentliga felaktigheter är inte tillämpligt när aktierna i Electrolux Professional har tagits upp till handel på Nasdaq Stockholm.
Allmän bolags- och koncerninformation
Bolagets företagsnamn (tillika kommersiella beteckning) är Electrolux Professional AB (publ). Electrolux Professionals
organisationsnummer är 556003-0354 och styrelsen har sitt säte i Stockholms kommun. Bolaget bildades i Sverige den 6 juni 1898 och registrerades hos Bolagsverket den 8 augusti 1898. Bolaget är ett svenskt publikt aktiebolag som regleras av aktiebolagslagen. Electrolux Professionals LEI-kod är 254900KI62Q46ZWD8084. Adressen till Electrolux Professionals hemsida är www.electroluxprofessional.com. Information som finns på hemsidan utgör inte del av detta prospekt.
Enligt 3 § i bolagsordningen är föremålet för Bolagets verksamhet att driva tillverkning och försäljning av maskiner och tillbehör, huvudsakligen avsedda för rengöring, mat- och dryckesberedning och därmed förenlig verksamhet.
Koncernstruktur och dotterbolag
Electrolux Professional är moderbolag i Koncernen, som består av cirka 50 legala enheter i cirka 30 länder. I tabellen nedan redovisas de viktigaste koncernföretagen. Electrolux Professional har inget aktieinnehav i något intresseföretag.
| Dotterbolag | Land | Aktier och rösträtt, % |
|---|---|---|
| Electrolux Professional BV | Belgien | 100 |
| Electrolux Professional A/S | Danmark | 100 |
| Electrolux Professional Oy | Finland | 100 |
| Electrolux Professional SAS | Frankrike | 100 |
| Unic SAS | Frankrike | 100 |
| Electrolux Professional S.p.A. | Italien | 100 |
| S.P.M. Drink Systems S.p.A. | Italien | 100 |
| Electrolux Professional (Japan) Ltd. | Japan | 100 |
| Electrolux (Shanghai) Professional Appliances Co., Ltd. | Kina | 100 |
| Electrolux Professional AG | Schweiz | 100 |
| Electrolux Professional Slovakia s.r.o. | Slovakien | 100 |
| Electrolux Professional S.A. | Spanien | 100 |
| Electrolux Professional Ltd. | Storbritannien | 100 |
| Electrolux Professional (Thailand) Co., Ltd. | Thailand | 100 |
| Crathco Ltd | Thailand | 100 |
| Electrolux Professional GmbH | Tyskland | 100 |
| Schneidereit GmbH | Tyskland | 100 |
| Electrolux Professional LLC | USA | 100 |
| Grindmaster Corporation | USA | 100 |
Separationen från Electrolux
Bakgrund
Även om Electrolux Professionals verksamhet tidigare har bedrivits som en i hög grad operativt oberoende verksamhet har Electrolux Professional-koncernen varit juridiskt integrerad inom Electrolux och delat vissa koncernfunktioner, däribland finansiering, HR och treasury-avdelning, med Electrolux. Före utdelningen av Electrolux Professional har Electrolux Professional-koncernens verksamhet i allt väsentligt varit avskild från övrig verksamhet som har bedrivits av Electrolux. Utgångspunkten för ansvarsfördelningen efter separationen är att Electrolux ansvarar för konsumentverksamheten (inklusive övrig kvarvarande verksamhet)
och att Electrolux Professional ansvarar för verksamheten inom affärsområdet Professionella Produkter.
För att skapa en legalt avskild koncern har Electrolux Professional och Electrolux under 2019 genomfört vissa företagsomstruktureringstransaktioner varigenom, som huvudprincip, dotterbolag, tillgångar, anställda, skulder och verksamheter som rör affärsområdet Professionella Produkter har konsoliderats i Electrolux Professional-koncernen ("Lokala Separationstransaktioner").
Beslutet att separera Electrolux Professional från Electrolux genom utdelning till Electrolux aktieägare fattades på Electrolux extra bolagsstämma den 21 februari 2020. För mer information om utdelningen av Electrolux Professional, se avsnittet "Information om utdelningen av aktierna i Electrolux Professional".
Separationsramavtal
Electrolux och Electrolux Professional har ingått ett separationsramavtal ("Separationsramavtalet") som reglerar vissa huvudprinciper för separationen och den allmänna fördelningen av förpliktelser mellan Electrolux Professional-koncernen och Electrolux-koncernen. Enligt Separationsramavtalet ska Electrolux Professional, som huvudregel, hålla Electroluxkoncernen skadeslöst för eventuella förpliktelser eller skada orsakad av, eller relaterad till, verksamheten inom affärsområdet Professionella Produkter, oavsett när sådan skada uppstod och vilken juridisk person som orsakade skadan. Relevanta bolag i Electrolux-koncernen ska, på motsvarande sätt, som huvudregel, hålla Electrolux Professional skadeslöst för eventuella förpliktelser eller skada orsakad av, eller relaterad till, verksamheten för konsumentprodukter eller övrig kvarvarande verksamhet som bedrevs av Electrolux-koncernen före den första dagen för handel i Electrolux Professionals aktier på Nasdaq Stockholm, oavsett när sådan skada uppstod och vilken juridisk person som orsakade skadan.
Lokala separationsavtal
De Lokala Separationstransaktionerna regleras av vissa lokala överlåtelseavtal (tillsammans de "Lokala Separationsavtalen") som består av två huvudkategorier: (i) aktieöverlåtelseavtal för överlåtelse av aktierna i vissa helägda dotterbolag för de bolag som endast bedrev verksamhet inom Professionella Produkter, och (ii) inkråmsöverlåtelseavtal för de bolag inom Electroluxkoncernen som bedrev verksamhet inom både Professionella Produkter och konsumentverksamhet för överlåtelse av tillgångar och förpliktelser som kunde hänföras till verksamheten för Professionella Produkter. Alla tillgångar och aktier har som huvudregel överlåtits i befintligt skick utan garantier från säljarens sida.
IT-serviceavtal
Electrolux och Electrolux Professional har ingått ett serviceavtal enligt vilket Electrolux under en övergångsperiod har åtagit sig att tillhandahålla vissa IT-tjänster till Electrolux Professional till dess att självständig kapacitet har etablerats inom Electrolux Professional. IT-tjänsterna kommer tillhandahållas av Electrolux till Electrolux Professional till senast den 31 mars 2021.
Immateriella rättigheter
Electrolux har överlåtit vissa immateriella rättigheter som är kopplade till verksamheten Professionella Produkter till Electrolux Professional enligt ett avtal om överlåtelse av immateriella rättigheter. "Electrolux"-komponenten av varumärket Electrolux (som enbart ska användas i kombination med "Professional", dvs. "Electrolux Professional") och varumärket "Zanussi" kommer fortsättningsvis att ägas av Electrolux men licensieras från Electrolux till Electrolux Professional enligt en licens som har upplåtits till Electrolux Professional genom ett varumärkeslicensavtal. Varumärkeslicensavtalet har en initial avtalsperiod om 50 år som automatiskt förnyas med efterföljande tioårsperioder, vid två tillfällen, såvida det inte sägs upp med två års uppsägningstid av någon av parterna. Under de första 15 åren av avtalstiden kommer licensen att vara royaltyfri. Därefter ska Electrolux Professional betala royalty för licensen som uppgår till 0,1 procent av nettoomsättningen hänförlig till de licensierade produkterna och tjänsterna, där mer detaljerade beräkningsprinciper anges i avtalet.
Varumärkeslicensavtalet innehåller en change of control-klausul som ger Electrolux rätt att säga upp avtalet eller någon licens däri med omedelbar verkan vid händelse av kontrollägarskifte av Electrolux Professional. Sådant kontrollägareskifte ska anses inträffa exempelvis vid försäljning eller överföring av ett bestämmande inflytande eller en majoritetspost i Electrolux Professional (eller ett moderbolag) till en annan enhet som bedriver betydande verksamhet inom vitvaror för konsumenter (varmed avses verksamhet inom vitvaror för konsumenter med årliga försäljningsintäkter om mer än 10 Mdr kr någon gång under avtalstidens första tolv månader, ett belopp som därefter årligen höjs i enlighet med det svenska konsumentprisindexet), vilket är helt upp till Electrolux att skäligen avgöra.
Tekniksamarbetesramavtal
Electrolux och Electrolux Professional har ingått ett ramavtal om tekniksamarbete ("Tekniksamarbetesramavtalet") i vilket parterna har: (i) ömsesidigt licensierat viss befintlig teknologi, (ii) inrättat ett teknikforum för att diskutera nyutvecklad teknologi och synergier, och (iii) upprättat ett ramverk för parternas samarbete kring utvecklingsaktiviteter. Avtalet är avsett att gälla till och med den tionde årsdagen för separationen av Electrolux Professional från Electrolux och ska förlängas automatiskt med fem år vid två efterföljande tillfällen, såvida inte avtalet sägs upp i förtid av någon av parterna före varje sådan förlängning. Avtalet kan sägas upp av någon av parterna med sex månaders varsel.
Parterna kan dessutom komma överens om att driva projekt relaterade till vissa delar eller teknikområden som har diskuterats inom det teknikforum som inrättats genom avtalet. Projekten kan till exempel omfatta forsknings- och utvecklingstjänster mellan parterna. Varje projekt kommer att vara föremål för ett separat projektavtal som ska förhandlas och överenskommas i enlighet med Tekniksamarbetesramavtalet.
Pensionsåtaganden
I flertalet länder har Electrolux Professional pensionsplaner som redan före separationen varit åtskilda från Electrolux. I ett fåtal länder fanns dock pensionsstrukturer kopplade till Electrolux. Som huvudregel och i förekommande fall har ansvar och tillgångar hänförliga till förmånsbestämda pensionsplaner relaterade till Electrolux Professional överförts till Electrolux Professional.
Försäkring
Electrolux och Electrolux Professional har ingått ett försäkringsramavtal gällande försäkringsskydd för det två koncernerna från första dagen för handel av Electrolux Professionals aktie på Nasdaq Stockholm. I försäkringsramavtalet har det enats om att Electrolux försäkringsbolag, och därmed Electrolux-koncernen, ska ansvara för historiska skador som har inträffat före första dagen för handel i Electrolux Professionals aktie på Nasdaq Stockholm (även skador hänförliga till verksamheten för Professionella Produkter).
Väsentliga avtal
Nedan följer en sammanfattning av väsentliga avtal som Electrolux Professional har ingått under de senaste två åren samt andra avtal som Electrolux Professional ingått och som innehåller rättigheter eller skyldigheter som är av väsentlig betydelse för Electrolux Professional (i båda fallen med undantag för avtal som har ingåtts inom ramen för den normala verksamheten).
Se även de avtal som är beskrivna i "Separationen från Electrolux" ovan.
Förvärv
Under räkenskapsåren 2017–2019 har Electrolux Professional förvärvat Unic SAS, Schneidereit GmbH, S.P.M. Drink Systems S.p.A. och Grindmaster-Cecilware. Se "Förvärv" i avsnittet "Kommentarer till den finansiella utvecklingen".
Kreditavtal
Se "Kreditfaciliteter och lån" i avsnittet "Kommentarer till den finansiella utvecklingen".
Rättsliga förfaranden och tvister
Electrolux Professional bedriver verksamhet i flera länder och inom ramen för den löpande verksamheten är Koncernen från tid till annan föremål för tvister, krav och administrativa förfaranden. Utöver vad som anges nedan har dock Koncernen inte varit part i några myndighetsförfaranden, rättsliga förfaranden eller skiljeförfaranden (inbegripet förfaranden som ännu inte är avgjorda eller som enligt Electrolux Professionals kännedom riskerar att inledas) under de senaste tolv månaderna, som kan få eller under den senaste tiden har haft betydande effekter på Electrolux Professionals finansiella ställning eller lönsamhet.
Tvist med leverantör i Italien
Den 21 januari 2020 lämnade en leverantör in en stämningsansökan i Italien mot Electrolux Professional med ett krav om 11,3 miljoner euro (cirka 118 Mkr). Kravet avser ersättning för påstådd skada relaterad till inköpsvolymer och prissättning under kontraktsperioden samt kostnader relaterade till påstådd felaktig uppsägning av leverantörsavtalet. Electrolux Professional bestrider kravet, men det kan inte uteslutas att det slutliga utfallet skulle kunna få en betydande påverkan på Electrolux Professionals rörelseresultat och kassaflöde.
Se även "Electrolux Professional är föremål för risker relaterade till rättsliga och administrativa förfaranden" i avsnittet "Riskfaktorer".
Transaktioner med närstående
Tabellen nedan visar transaktioner mellan Electrolux Professional och Electrolux under räkenskapsåren 2017–2019.
| Mkr | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Till/från Electrolux-koncernen | |||
| Försäljning av varor | – | – | – |
| Inköp av varor | –50 | –54 | –46 |
| Ränteintäkter | 9 | 3 | 2 |
| Räntekostnader | –17 | –5 | –3 |
| Totalt | –58 | –56 | –47 |
| Kortfristiga placeringar | |||
| Koncernkonto | – | 788 | 915 |
| Långfristig upplåning | |||
| Långfristiga lån | – | 38 | 10 |
| Leverantörsskulder | |||
| Leverantörsskulder | 121 | 124 | 84 |
| Övriga skulder | |||
| Övriga finansiella skulder | 234 | 208 | 232 |
| Övriga kortfristiga opera tionella skulder |
4 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
23 | 11 | 7 |
| Derivat | 1 | 2 | –1 |
| Kortfristiga lån | |||
| Kortfristiga lån | 990 | 94 | 84 |
Det har inte förekommit några närståendetransaktioner efter den 31 december 2019 som enskilt eller tillsammans är väsentliga för Electrolux Professional.
För information om ersättning till styrelseledamöter och koncernledning, se avsnittet "Styrelse, koncernledning och revisor". Se "Not 28 – Transaktioner med närstående" på s. F39 i avsnittet "Historisk finansiell information" för en beskrivning av Koncernens transaktioner med närstående under räkenskapsåren 2017–2019.
Rådgivare m.m.
Electrolux Professionals finansiella rådgivare i samband med utdelningen och upptagandet till handel på Nasdaq Stockholm är Morgan Stanley. Morgan Stanley (samt till Morgan Stanley närstående företag) har från tid till annan inom ramen för den löpande verksamheten tillhandahållit, och kan i framtiden komma att tillhandahålla, olika bank-, finansiella-, investerings-, kommersiella och andra tjänster åt Electrolux Professional för vilka de erhållit, respektive kan komma att erhålla, ersättning.
Mannheimer Swartling Advokatbyrå är Electrolux Professionals legala rådgivare beträffande svensk rätt och Davis Polk & Wardwell är Electrolux Professionals legala rådgivare beträffande amerikansk rätt i samband med utdelningen och upptagandet till handel på Nasdaq Stockholm.
Tillgängliga handlingar
Electrolux Professionals bolagsordning och registreringsbevis finns tillgängliga i elektronisk form på Bolagets hemsida ( ).
Vissa skattefrågor
Nedan följer en allmän sammanfattning av vissa skattekonsekvenser som kan uppkomma med anledning av utdelningen av aktierna i Electrolux Professional till aktieägarna i Electrolux. Sammanfattningen är inte en uttömmande analys av samtliga skattekonsekvenser, varken i Sverige, USA eller i något annat land. Skattekonsekvenserna för varje enskild aktieägare beror på de specifika omständigheterna i det enskilda fallet och skattelagstiftningen i det land där aktieägare har sin skatterättsliga hemvist. Varje aktieägare bör därför rådfråga sin egen skatterådgivare för information om de särskilda skattekonsekvenserna som kan uppstå i det enskilda fallet. Sammanfattningen är baserad på gällande lagstiftning vid tidpunkten för detta prospekt och tar inte hänsyn till lagändringar som, ibland med retroaktiv verkan, sker efter denna tidpunkt.
Vissa skattefrågor i Sverige
Nedan följer en sammanfattning av vissa svenska skattekonsekvenser som kan uppkomma med anledning av utdelningen av aktierna i Electrolux Professional till aktieägarna i Electrolux. Sammanfattningen är baserad på gällande lagstiftning och utgör endast allmän information till fysiska personer, och aktiebolag, med skatterättslig hemvist i Sverige om inte annat anges. Sammanfattningen omfattar inte: (i) aktier som innehas av handelsbolag eller som innehas som lagertillgångar i näringsverksamhet, (ii) de särskilda reglerna för skattefri kapitalvinst (inklusive avdragsförbud vid kapitalförlust) och utdelning i bolagssektorn som kan bli tillämpliga då aktieägare innehar aktier som anses näringsbetingade, (iii) aktier som förvaras på ett s.k. investeringssparkonto eller genom en kapitalförsäkring, vilka omfattas av särskilda regler för schablonbeskattning, eller (iv) särskilda skatteregler för vissa typer av skattskyldiga, exempelvis investmentföretag och försäkringsföretag. Skattekonsekvenserna för varje enskild aktieägare kommer således bero på ägarens speciella situation. Varje aktieägare bör därför rådfråga en skatterådgivare för att få information om de särskilda konsekvenser som kan uppstå i det enskilda fallet, inklusive (men inte begränsat till) tillämpligheten och effekten av utländska skatteregler och skatteavtal.
Fysiska personer
Beskattning vid utdelning av aktier i Electrolux Professional
Utdelningen av aktier i Electrolux Professional väntas uppfylla kraven i de s.k. Lex Asea-reglerna. Utdelningen av aktierna i Electrolux Professional till aktieägarna i Electrolux kommer således inte föranleda någon omedelbar beskattning. Aktieägarna i Electrolux som är berättigade att delta i utdelningen kommer att ha omkostnadsbeloppet för sina aktier i Electrolux fördelat mellan dessa aktier och de mottagna aktierna i Electrolux Professional. Fördelningen av omkostnadsbeloppet baseras på den värdeförändring på aktierna i Electrolux som uppkommer till följd av utdelningen av aktierna i Electrolux Professional. Electrolux kommer att ansöka om ett allmänt råd från Skatteverket avseende hur omkostnadsbeloppet ska fördelas och detta råd kommer att publiceras på Electrolux, Electrolux Professionals och Skatteverkets hemsidor så snart som möjligt.
Skatt på utdelning från Electrolux Professional
Utdelning från marknadsnoterade aktier beskattas i inkomstslaget kapital med en skattesats om 30 procent. För de som är bosatta i Sverige innehålls normalt preliminärskatt avseende utdelning
med 30 procent. Den preliminära skatten innehålls av Euroclear Sweden, eller när det gäller förvaltarregistrerade aktier, av den svenska förvaltaren.
Kapitalvinstbeskattning vid avyttring av aktier i Electrolux Professional
Försäljning eller avyttring av marknadsnoterade aktier kan resultera i en skattepliktig kapitalvinst eller en avdragsgill kapitalförlust. Kapitalvinster beskattas i inkomstslaget kapital med en skattesats om 30 procent. Kapitalvinsten eller kapitalförlusten beräknas som skillnaden mellan försäljningsersättningen, med avdrag för försäljningsutgifter, och omkostnadsbeloppet. Omkostnadsbeloppet för alla aktier av samma slag och sort beräknas gemensamt med tillämpning av genomsnittsmetoden. Vid försäljning av marknadsnoterade aktier får omkostnadsbeloppet alternativt bestämmas enligt schablonmetoden till 20 procent av försäljningsersättningen efter avdrag för försäljningsutgifter. Anskaffningsutgiften, och därmed omkostnadsbeloppet, för de aktier som mottas i Electrolux Professional genom utdelningen från Electrolux beräknas med utgångspunkt i det allmänna råd som Skatteverket kommer att meddela (se "Beskattning vid utdelning av aktier i Electrolux Professional" ovan).
Kapitalförluster kan vara fullt ut avdragsgilla mot skattepliktiga kapitalvinster på noterade och onoterade aktier samt mot andra marknadsnoterade delägarrätter som realiseras under samma beskattningsår. Detta gäller dock inte andelar i värdepappersfonder eller specialfonder som endast innehåller svenska fordringsrätter, s.k. räntefonder. Kapitalförlust som inte omfattas av detta är avdragsgilla till 70 procent i inkomstslaget kapital. Uppkommer underskott i inkomstslaget kapital medges skattereduktion mot kommunal och statlig inkomstskatt samt fastighetsskatt och kommunal fastighetsavgift. Denna skattereduktion beviljas med 30 procent av den del av underskottet som inte överstiger 100 000 kr och 21 procent av resterande del. Ett underskott kan inte sparas till senare beskattningsår.
Aktiebolag
Beskattning vid utdelning av aktier i Electrolux Professional
Eftersom utdelningen av aktier i Electrolux Professional förväntas uppfylla de s.k. Lex Asea-reglerna kommer utdelningen inte föranleda någon omedelbar beskattning. Se motsvarande avsnitt beträffande individer för fastställande av omkostnadsbelopp för aktierna i Electrolux Professional.
Skatt på utdelning och kapitalvinst avseende aktierna i Electrolux Professional
För ett aktiebolag beskattas alla inkomster, inklusive skattepliktig kapitalvinst och utdelning, i inkomstslaget näringsverksamhet med 21,4 procent för räkenskapsår som börjar efter 31 december 2018 och med 20,6 procent för räkenskapsår som börjar efter 31 december 2020. Kapitalvinster och kapitalförluster beräknas på samma sätt som beskrivits ovan avseende fysiska personer. Avdragsgilla kapitalförluster på aktier eller andra delägarrätter får endast dras av mot skattepliktiga kapitalvinster på sådana värdepapper. En sådan kapitalförlust kan även, om vissa villkor är uppfyllda, kvittas mot kapitalvinster i bolag inom samma koncern, under förutsättning att koncernbidragsrätt föreligger mellan bolagen. En kapitalförlust som inte kan utnyttjas ett visst år får sparas utan begränsning i tiden och kvittas mot skattepliktiga kapitalvinster på aktier och andra delägarrätter under efterföljande beskattningsår.
Särskilda skattefrågor för aktieägare som inte är skattskyldiga i Sverige
Kupongskatt på utdelning
Eftersom utdelningen av aktier i Electrolux Professional förväntas uppfylla kraven i de s.k. Lex Asea-reglerna kommer någon svensk kupongskatt inte tas ut på denna utdelning.
Framtida utdelningar från Electrolux Professional kommer generellt vara föremål för svensk kupongskatt. Skattesatsen är 30 procent men är i allmänhet reducerad för aktieägare bosatta i jurisdiktioner med vilka Sverige ingått skatteavtal. I Sverige verkställs avdraget för kupongskatt av Euroclear Sweden. Beträffande förvaltarregistrerade aktier verkställer förvaltaren avdraget för kupongskatt.
I de fall 30 procent kupongskatt innehållits vid utbetalning till en person som har rätt att beskattas enligt en lägre skattesats eller för mycket kupongskatt annars innehållits, kan återbetalning begäras hos Skatteverket före utgången av det femte kalenderåret efter utdelningen.
Kapitalvinstbeskattning vid avyttring av aktierna i Electrolux Professional
Aktieägare utan skatterättslig hemvist och vars aktieinnehav inte är hänförligt till ett fast driftställe i Sverige kapitalvinstbeskattas normalt inte i Sverige vid avyttring av aktier. Aktieägaren kan emellertid bli föremål för beskattning i sin hemviststat. Enligt en särskild regel kan dock fysiska personer utan skatterättslig hemvist i Sverige bli föremål för svensk beskattning vid försäljning av aktier om de vid något tillfälle under avyttringsåret eller något av de tio föregående kalenderåren har varit bosatta eller stadigvarande vistats i Sverige. Tillämpligheten av denna regel kan dock begränsas av skatteavtal mellan Sverige och andra länder.
Historisk finansiell information
Finansiell information för räkenskapsåren 2019, 2018 och 2017
| Sammanslagen rapport över totalresultat | F2 |
|---|---|
| Sammanslagen balansräkning | F3 |
| Förändring av sammanslaget eget kapital | F4 |
| Sammanslagen kassaflödesanalys | F5 |
| Noter | F6–39 |
| Revisorsrapporter avseende sammanslagen historisk finansiell information | F40–41 |
Sammanslagen rapport över totalresultat
| Mkr | NOT | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3, 4 | 9 281 | 8 666 | 7 723 |
| Kostnad för sålda varor | 5, 7 | –6 040 | –5 443 | –4 851 |
| Bruttoresultat | 3 241 | 3 222 | 2 873 | |
| Försäljningskostnader | 5, 7 | –1 699 | –1 641 | –1 490 |
| Administrationskostnader | 5, 7 | –582 | –432 | –330 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 6, 7 | 32 | –6 | 8 |
| Rörelseresultat | 992 | 1 143 | 1 060 | |
| Finansiella poster, netto | 9 | –15 | –9 | –9 |
| Resultat efter finansiella poster | 978 | 1 134 | 1 052 | |
| Skatt | 10 | –314 | –182 | –265 |
| Periodens resultat | 663 | 952 | 786 | |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: | ||||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 21 | –33 | –47 | 42 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras | 6 | 10 | –10 | |
| –27 | –37 | 32 | ||
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: | ||||
| Valutakursdifferenser | 11 | 101 | 150 | 15 |
| 101 | 150 | 15 | ||
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 74 | 113 | 47 | |
| Periodens totalresultat | 737 | 1 066 | 833 | |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 663 | 952 | 786 | |
| Totalt | 663 | 952 | 786 | |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 737 | 1 066 | 833 | |
| Totalt | 737 | 1 066 | 833 | |
| Resultat per aktie | 20 | |||
| Avseende resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | ||||
| Före utspädning, kr | 2,31 | 3,31 | 2,74 | |
| Efter utspädning, kr | 2,31 | 3,31 | 2,74 | |
| Genomsnittligt antal aktier1) | 20 | |||
| Före utspädning, miljoner | 287,4 | 287,4 | 287,4 | |
| Efter utspädning, miljoner | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
1) Resultat per aktie har beräknats baserat på genomsnittligt antal utestående aktier i AB Electrolux under 2019 (287,4 miljoner aktier).
Sammanslagen balansräkning
| Mkr | NOT | 31 december 2019 |
31 december 2018 |
31 december 2017 |
1 januari 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | |||||
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 1 214 | 1 085 | 978 | 923 |
| Nyttjanderättstillgångar | 8 | 238 | 169 | 123 | 106 |
| Goodwill | 13 | 1 821 | 1 438 | 776 | 160 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 13 | 388 | 394 | 183 | 20 |
| Uppskjutna skattefordringar | 10 | 350 | 246 | 122 | 109 |
| Tillgångar i pensionsplaner | 21 | 13 | 3 | 3 | 6 |
| Övriga anläggningstillgångar | 14 | 33 | 20 | 7 | 7 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 057 | 3 355 | 2 193 | 1 332 | |
| Omsättningstillgångar | |||||
| Varulager | 15 | 1 265 | 1 299 | 903 | 806 |
| Kundfordringar | 17,18 | 1 687 | 1 658 | 1 453 | 1 351 |
| Skattefordringar | 102 | 36 | 93 | 10 | |
| Övriga omsättningstillgångar | 16 | 273 | 209 | 138 | 131 |
| Kortfristiga placeringar | 18, 28 | – | 788 | 915 | 790 |
| Kassa och bank | 18 | 651 | 230 | 179 | 149 |
| Summa omsättningstillgångar | 3 978 | 4 220 | 3 682 | 3 236 | |
| Summa tillgångar | 8 035 | 7 576 | 5 874 | 4 568 | |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||||
| Aktiekapital | 20 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 20 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga reserver | 20 | 266 | 165 | 15 | 0 |
| Balanserade vinstmedel | 20 | 2 415 | 3 332 | 2 379 | 1 351 |
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | 2 711 | 3 527 | 2 424 | 1 381 | |
| Summa eget kapital | 2 711 | 3 527 | 2 424 | 1 381 | |
| Långfristiga skulder | |||||
| Långfristig upplåning | 18, 28 | 3 | 63 | 30 | 26 |
| Långfristiga leasingskulder | 18 | 172 | 117 | 90 | 80 |
| Uppskjutna skatteskulder | 10 | 144 | 143 | 72 | 34 |
| Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser | 21 | 208 | 222 | 140 | 196 |
| Övriga avsättningar | 22 | 494 | 361 | 385 | 318 |
| Summa långfristiga skulder | 1 021 | 906 | 716 | 654 | |
| Kortfristiga skulder | |||||
| Leverantörsskulder | 18, 28 | 1 606 | 1 571 | 1 421 | 1 374 |
| Skatteskulder | 73 | 22 | 78 | 6 | |
| Övriga skulder | 23, 28 | 1 361 | 1 244 | 1 028 | 959 |
| Kortfristig upplåning | 18, 28 | 994 | 126 | 84 | 89 |
| Kortfristiga leasingskulder | 18 | 72 | 59 | 40 | 35 |
| Övriga avsättningar | 22 | 198 | 121 | 83 | 70 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 303 | 3 142 | 2 734 | 2 533 | |
| Summa eget kapital och skulder | 8 035 | 7 576 | 5 874 | 4 568 |
Förändring av sammanslaget eget kapital
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Not | Aktiekapital | Övrigt tillskju tet kapital |
Övriga reserver |
Balanserade vinstmedel |
Summa eget kapital |
| Ingående balans 1 januari 2017 | 25 | 5 | – | 1 351 | 1 381 | |
| Periodens resultat | – | – | – | 786 | 786 | |
| Omräkning av avsättningar för pensioner och | ||||||
| liknande förpliktelser | – | – | – | 42 | 42 | |
| Valutakursdifferenser | – | – | 15 | – | 15 | |
| Inkomstskatt relaterad till övrigt totalresultat | – | – | – | –10 | –10 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | – | – | 15 | 32 | 47 | |
| Periodens totalresultat | – | – | 15 | 818 | 833 | |
| Utdelning till Electrolux-koncernen | – | – | – | –305 | –305 | |
| Övriga transaktioner med aktieägare, Electrolux-koncernen | 20 | – | – | – | 515 | 515 |
| Totala transaktioner med aktieägare | – | – | – | 210 | 210 | |
| Utgående balans 31 december 2017 | 25 | 5 | 15 | 2 379 | 2 424 | |
| Periodens resultat | – | – | – | 952 | 952 | |
| Omräkning av avsättningar för pensioner och | ||||||
| liknande förpliktelser | – | – | – | –47 | –47 | |
| Valutakursdifferenser | – | – | 150 | – | 150 | |
| Inkomstskatt relaterad till övrigt totalresultat | – | – | – | 10 | 10 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | – | – | 150 | –37 | 113 | |
| Periodens totalresultat | – | – | 150 | 916 | 1 066 | |
| Utdelning till Electrolux-koncernen | – | – | – | –336 | –336 | |
| Aktieägartillskott, Electrolux-koncernen | – | – | – | 13 | 13 | |
| Övriga transaktioner med aktieägare, Electrolux-koncernen | 20 | – | – | – | 361 | 361 |
| Totala transaktioner med aktieägare | – | – | – | 38 | 38 | |
| Utgående balans 31 december 2018 | 25 | 5 | 165 | 3 332 | 3 527 | |
| Periodens resultat | – | – | – | 663 | 663 | |
| Omräkning av avsättningar för pensioner och | ||||||
| liknande förpliktelser | – | – | – | –33 | –33 | |
| Valutakursdifferenser | – | – | 101 | – | 101 | |
| Inkomstskatt relaterad till övrigt totalresultat | – | – | – | 6 | 6 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | – | – | 101 | –27 | 73 | |
| Periodens totalresultat | – | – | 101 | 636 | 737 | |
| Utdelning till Electrolux-koncernen | – | – | – | –428 | –428 | |
| Aktieägartillskott, Electrolux-koncernen | – | – | – | 7 697 | 7 697 | |
| Övriga transaktioner med aktieägare, Electrolux-koncernen | 20 | – | – | – | –8 822 | –8 822 |
| Totala transaktioner med aktieägare | – | – | – | –1 553 | –1 553 | |
| Utgående balans 31 december 2019 | 25 | 5 | 266 | 2 415 | 2 711 |
Sammanslagen kassaflödesanalys
| Mkr | NOT | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 992 | 1 143 | 1 060 | |
| Avskrivningar | 287 | 220 | 193 | |
| Övriga ej kassapåverkande poster | 7 | 27 | 6 | |
| Betalda finansiella poster, netto1) | –6 | –8 | –7 | |
| Betald skatt | –275 | –297 | –287 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 1 006 | 1 085 | 965 | |
| Förändringar av rörelsekapital | ||||
| Förändring av varulager | 139 | –239 | 32 | |
| Förändring av kundfordringar | 43 | –35 | 13 | |
| Förändring av leverantörsskulder | –23 | –17 | 31 | |
| Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar | –47 | 110 | –10 | |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 112 | –181 | 66 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 118 | 904 | 1 031 | |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av verksamhet | 25 | –441 | –756 | –826 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 12 | –243 | –144 | –144 |
| Investeringar i produktutveckling | 13 | –9 | –24 | –22 |
| Investeringar i andra immateriella anläggningstillgångar | 13 | –5 | –1 | –1 |
| Övrigt | –4 | 91 | 8 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –702 | –833 | –984 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten | 417 | 71 | 47 | |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av kortfristiga lån | –32 | –101 | 24 | |
| Långfristig nyupplåning | 18 | – | 2 | – |
| Amortering av långfristiga lån | 18 | –36 | –4 | –158 |
| Betalning av leasingskulder | –83 | –51 | –44 | |
| Utdelning till Electrolux-koncernen | –428 | –336 | –305 | |
| Erhållna aktieägartillskott | 5 702 | 13 | – | |
| Förändring av finansiella skulder, Electrolux-koncernen | 1 672 | 142 | –116 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 6 795 | –337 | –599 | |
| Periodens kassaflöde | 7 211 | –266 | –552 | |
| Kassa och bank vid periodens början | 230 | 179 | 149 | |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 14 | 13 | –2 | |
| Övrigt kassaflöde från transaktioner med aktieägare, Electrolux-koncernen2) | –6 804 | 304 | 585 | |
| Kassa och bank vid periodens slut | 651 | 230 | 179 | |
1) Erhållna räntor och liknande poster 12 Mkr (6; 2), betalda räntor och liknande poster –13 Mkr (–6; –7) och andra betalda finansiella poster 1 Mkr (–1; 2). Betalda räntor för leasingskulder –6 Mkr (–6; –4).
2) Posten "Övrigt kassaflöde från transaktioner med aktieägare, Electrolux-koncernen" avser kassaeffekter från kassaflöden som ingår i Electrolux Professionals sammanslagna finansiella rapporter och som är hänförliga till legala enheter som kommer att kvarstå i Electrolux-koncernen efter separationen. För 2019 inkluderar posten även likvida medel som Electrolux Professional har erlagt till Electrolux-koncernen i samband med förvärv av koncernbolag.
Noter
| Not 1 Redovisningsprinciper |
F7 |
|---|---|
| Not 2 Finansiell riskhantering |
F11 |
| Not 3 Redovisning per segment |
F13 |
| Not 4 Intäktsredovisning |
F14 |
| Not 5 Rörelsekostnader |
F16 |
| Not 6 Övriga rörelseintäkter och -kostnader |
F17 |
| Not 7 Jämförelsestörande poster |
F17 |
| Not 8 Leasing |
F17 |
| Not 9 Finansiella intäkter och finansiella kostnader |
F19 |
| Not 10 Skatt |
F19 |
| Not 11 Övrigt totalresultat |
F20 |
| Not 12 Materiella anläggningstillgångar |
F21 |
| Not 13 Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar |
F22 |
| Not 14 Övriga anläggningstillgångar |
F23 |
| Not 15 Varulager |
F23 |
| Not 16 Övriga tillgångar |
F24 |
| Not 17 Kundfordringar |
F24 |
| Not 18 Finansiella instrument |
F24 |
| Not 19 Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut |
F30 |
| Not 20 Aktiekapital, antal aktier och vinst per aktie |
F30 |
| Not 21 Ersättningar efter avslutad anställning |
F30 |
| Not 22 Övriga avsättningar |
F34 |
| Not 23 Övriga skulder |
F35 |
| Not 24 Eventualförpliktelser |
F35 |
| Not 25 Förvärvade och avyttrade verksamheter |
F35 |
| Not 26 Anställda och ersättningar |
F37 |
| Not 27 Arvoden till revisorer |
F38 |
| Not 28 Transaktioner med närstående |
F39 |
| Not 29 Väsentliga händelser efter balansdagen |
F39 |
Not 1 Redovisningsprinciper
Detta avsnitt ger en översiktlig sammanfattning av de grunder som har använts för upprättandet av de sammanslagna finansiella rapporterna. För information om redovisning av specifika poster se respektive not.
Styrelsen för AB Electrolux lade fram ett förslag till en extra bolagsstämma om utdelning av affärsområdet Professionella Produkter (Electrolux Professional) genom en utdelning av aktierna i Electrolux Professional AB. Den extra bolagsstämman ägde rum den 21 februari 2020 och beslut fattades att godkänna utdelningen.
Dessa sammanslagna finansiella rapporter omfattar Electrolux Professional AB, moderbolaget, och dess dotterbolag och har upprättats för att presentera Electrolux Professional-koncernens historiska finansiella information för räkenskapsåren 2017, 2018 och 2019.
Electrolux Professional AB har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige. De sammanslagna finansiella rapporterna godkändes för publicering av styrelsen den 10 mars 2020.
Begreppen "Electrolux Professional", "Koncernen" eller "Bolaget" är beroende på sammanhanget hänvisningar till Electrolux Professional AB (publ) med org. nr. 556003-0354 eller till den koncern som Electrolux Professional AB (publ) och dess dotterbolag utgör. Summerade belopp som presenteras i tabeller och löptext överensstämmer inte alltid med den beräknade summan av de separata delkomponenterna på grund av avrundningsdifferenser. Ambitionen är att varje delkomponent ska överensstämma med sin ursprungskälla och därför kan avrundningsdifferenser påverka totalen när samtliga delkomponenter summeras.
Grunder för upprättande av redovisningen
De sammanslagna finansiella rapporterna har upprättats med tillämpning av International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Vissa ytterligare tilläggsupplysningar lämnas i enlighet med kraven i Rådet för finansiell rapporterings rekommendation "RFR 1". IFRS behandlar inte specifikt upprättandet av sammanslagna finansiella rapporter. Termen "sammanslagna finansiella rapporter" avser den finansiella information som tas fram genom att lägga samman finansiell information för enheter som står under gemensam kontroll men som inte uppfyller kraven på en koncern enligt IFRS 10 (Koncernredovisning). De sammanslagna finansiella rapporterna är avsedda att presentera Electrolux Professional-koncernens historiska finansiella information. Ett viktigt krav för upprättandet av dessa historiska finansiella rapporter är att alla enheter står under gemensam kontroll genom AB Electrolux ägarskap.
Bildandet av Electrolux Professional-koncernen ("Koncernen") omfattar transaktioner mellan enheter som står under gemensam kontroll. Eftersom varken dessa transaktioner eller sammanslagna finansiella rapporter omfattas av någon IFRS-standard bör ledningen i enlighet med IAS 8 (Redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar och bedömningar samt fel) utveckla och tilllämpa en redovisningsprincip som bland annat är relevant och tillförlitlig. En lämplig och etablerad metod som ledningen anser vara relevant och tillförlitlig är att lägga samman de enheter som utgör Electrolux Professional-koncernen. Eftersom Electrolux Professional inte tidigare har upprättat varken koncernredovisning eller sammanslagna finansiella rapporter är dessa sammanslagna finansiella rapporter de första finansiella rapporterna enligt IFRS för Electrolux Professional på vilka IFRS 1 tillämpas (Första gången International Financial Reporting Standards tillämpas). IFRS 1 föreskriver vilka rutiner som måste följas när en enhet tillämpar IFRS-standarder för första gången med den 1 januari 2017 som övergångsdagen till IFRS. Enligt IFRS 1 ska samma redovisningsprinciper tillämpas i öppningsbalansen per 1 januari 2017 och efterföljande perioder. De tillämpade redovisningsprinciperna ska
För presentationen av de sammanslagna finansiella rapporterna har Electrolux Professional-koncernen valt att tillämpa följande frivilliga undantag i IFRS 1:
- ► IFRS 3 (Rörelseförvärv) har inte tillämpats retroaktivt på rörelseförvärv som gjordes före den 1 januari 2004, vilket var övergångsdagen till IFRS för Electrolux-koncernen.
- ► Vid tillämpningen av IFRS 16 (Leasingavtal) har Koncernen bedömt huruvida ett kontrakt förelåg den 1 januari 2017 som innehöll leasing mot bakgrund av fakta och omständigheter som förelåg per detta datum snarare än när avtalet ingicks.
- ► Nyttjanderätter har värderats vid övergången till redovisat värde som om de nya redovisningsreglerna tillämpats från kontraktens början och leasingskulderna har värderats till nuvärdet av per övergångsdagen återstående framtida lease-betalningar.
- ► Koncernen har också tillämpat följande praktiska lösningar vid införandet av IFRS 16:
- (i) Direkta anskaffningskostnader för nyttjanderätter har uteslutits från beräkning av redovisat värde vid övergången.
- (ii) Historisk information har använts vid bedömning av ett leasingavtals längd i de fall det finns optioner att förlänga eller säga upp avtalet.
- ► Den kumulativa omräkningsdifferensen för samtliga utländska verksamheter antas vara noll i den ingående balansen för 2017.
De val av redovisningsprinciper som görs av Electrolux Professional-koncernen är identiska med dem som görs av Electrolux-koncernen, med undantag för första gången som nya redovisningsstandarder tillämpas med tillämpningsdatum för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2017 till 31 december 2019; såsom IFRS 9 (Finansiella instrument), IFRS 15 (Intäkter från avtal med kunder) och IFRS 16. Electrolux-koncernen tillämpade IFRS 9 och IFRS 15 per den 1 januari 2018 och IFRS 16 per den 1 januari 2019. Jämförelsesiffror för 2017 har omräknats för införandet av IFRS 15, men inga omräkningar av jämförelsesiffror har gjorts för IFRS 9 (2017) och IFRS 16 (2017 och 2018). Electrolux-koncernen har redovisat Electrolux Professional som ett segment. Electrolux Professional-koncernen redovisar Food & Beverage och Laundry som sina segment.
Med tanke på att det inte bara var separata juridiska personer som överfördes som en del av bildandet av Electrolux Professionalkoncernen utan också delar av juridiska personer togs hänsyn till följande vid upprättandet av de sammanslagna finansiella rapporterna för att fastställa vilka tillgångar, skulder, intäkter och utgifter samt kassaflöden som ingår. Redovisningsprinciperna nedan har tillämpats konsekvent på samtliga redovisade perioder och för samtliga enheter som ingår i de sammanslagna finansiella rapporterna.
Principer tillämpade vid konsolidering
De sammanslagna finansiella rapporterna har upprättats med tillämpning av förvärvsmetoden. Metoden innebär att de tillgångar och skulder samt eventualförpliktelser som förvärvade bolag äger vid förvärvstillfället värderas för att fastställa deras koncernmässiga anskaffningsvärde (se även grunder för upprättande av redovisningen ovan). Anskaffningskostnaden för ett förvärv utgörs av verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emitterade egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder per överlåtelsedagen. Förvärvslikviden inkluderar verkligt värde av tillgångar eller skulder till följd av avtal om tilläggsköpeskilling. Utgifter direkt hänförliga till förvärvet kostnadsförs löpande. Om förvärvskostnaden och verkligt värde vid förvärvstidpunkten av tidigare ägd andel överstiger verkligt värde på de förvärvade nettotillgångarna redovisas skillnaden som goodwill. Om verkligt värde på de förvärvade nettotillgångarna överstiger förvärvskostnaden ska de förvärvade tillgångarna på nytt identifieras och värderas.
Eventuellt kvarstående överskott vid en omvärdering ska omedelbart resultatföras. Koncernens sammanslagna finansiella rapporter inkluderar de finansiella rapporterna för Electrolux Professional AB (moderbolaget) och dess direkt eller indirekt ägda dotterbolag efter:
- ► eliminering av koncerninterna transaktioner och orealiserade koncerninterna vinster och
- ► redovisade värden och avskrivningar avseende förvärvade övervärden.
Definition av koncernbolag
De sammanslagna finansiella rapporterna omfattar Electrolux Professional AB och samtliga bolag över vilka moderbolaget (Electrolux Professional AB) har kontroll, det vill säga rätt att styra verksamheten, exponering för rörlig avkastning och förmåga att använda sin rätt att styra. När Koncernen upphör att ha kontroll eller bestämmande inflytande över en enhet värderas resterande innehav till verkligt värde och förändringen i värdet redovisas i sammanslagen rapport över Koncernens totalresultat. Vid utgången av 2019 bestod Koncernen av 48 företag.
Vad avser bolag som tillkommit eller avyttrats under året gäller följande:
- ► Bolag som förvärvats har inkluderats i den sammanslagna rapporten över totalresultat från och med att Electrolux eller Electrolux Professional har erhållit kontroll.
- ► Bolag som avyttrats ingår i den sammanslagna resultaträkningen fram till dess att Electrolux eller Electrolux Professionals kontroll har upphört.
Fördelning av intäkter och kostnader
Grunden för fördelning av intäkter och kostnader för Electrolux Professional-koncernen har främst varit redovisningen av Electrolux-koncernens segment. Electrolux-koncernen har gjort en intern kostnadsfördelning där vissa centrala kostnader såsom IT- och HR-funktionerna har belastats i respektive segment. Kostnadsfördelningarna är baserade på faktiska kostnader som Electrolux-koncernen ådragit sig. Som en följd har de relaterade kostnaderna för bildandet av segmentet Electrolux Professionalkoncernen inkluderats i de sammanslagna finansiella rapporterna. Tidigare icke fördelade centrala kostnader i Electrolux-koncernen, som främst är kostnader som avser Electrolux koncernledningsaktiviteter, har inte allokerats till Electrolux Professional-koncernen. Historiskt sett har Electrolux-koncernen inte belastat Electrolux Professional-segmentet med några royalty- eller licensavgifter avseende varumärkena Electrolux och Zanussi. Däremot har Electrolux Professional-segmentet ådragit sig kostnader för att sköta varumärkena och sådana kostnader har redovisats i Electrolux Professional-segmentet. Electrolux-koncernen har överlåtit vissa immateriella rättigheter som är kopplade till verksamheten Professionella Produkter till Electrolux Professional enligt ett avtal om överlåtelse av immateriella rättigheter. "Electrolux" komponenten av varumärket Electrolux (som enbart ska användas i kombination med "Professional", dvs. "Electrolux Professional") och varumärket "Zanussi" kommer fortsättningsvis att ägas av Electrolux-koncernen men licensieras från Electrolux till Electrolux Professional enligt en licens som har upplåtits till Electrolux Professional genom ett varumärkeslicensavtal. Varumärkeslicensavtalet har en initial avtalsperiod om 50 år som automatiskt förnyas med efterföljande tioårsperioder, vid två tillfällen, såvida det inte sägs upp med två års uppsägningstid av någon av parterna. Under de första 15 åren av avtalstiden kommer licensen att vara royaltyfri. Därefter ska Electrolux Professional betala royalty för licensen som uppgår till 0,1 % av nettoomsättningen hänförlig till de licensierade produkterna och tjänsterna, där mer detaljerade beräkningsprinciper anges i avtalet.
Aktierelaterad ersättning
Faktiska kostnader för aktierelaterad ersättning som avser anställda i Electrolux Professional som Electrolux-koncernen ådrar sig har redovisats i Electrolux Professional-segmentet och redovisas därmed i de sammanslagna finansiella rapporterna.
Finansiella kostnader och kapitalstruktur
Finansiella kostnader som belastar Electrolux Professionals enheter är baserade på faktiska kostnader för lån och ränta som ska betalas till Electrolux-koncernens centrala treasury-funktion för de enheter som var separata juridiska personer under de historiska perioderna och som nu ingår i Electrolux Professional-koncernen. För juridiska personer som har varit delade mellan Electrolux Professional och Electrolux konsumentverksamhet och som fortsätter att ingå i Electrolux-koncernen har inga finansiella poster inkluderats i de historiska finansiella rapporterna på grund av begränsade möjligheter att samla in tillförlitlig information.
Electrolux Professional-koncernens historiska kapitalstruktur som den presenteras i dessa sammanslagna finansiella rapporter är inte nödvändigtvis representativ för en separat enhets kapitalstruktur, eftersom extern upplåning har skötts centralt i enlighet med Electrolux-koncernens finanspolicy. Överskott i koncernkonto (cashpool) presenteras som fordringar på Electrolux-koncernen och underskott i koncernkonto som skulder till Electrolux-koncernen.
Inkomstskatt
I de sammanslagna finansiella rapporterna redovisas skatt baserat på skattepliktigt resultat som genererats av de bolag som ingår i de sammanslagna finansiella rapporterna.
Inkomstskatt i de sammanslagna finansiella rapporterna innefattar både aktuell och uppskjuten skatt. Inkomstskatt redovisas i den sammanslagna rapporten över totalresultat såvida inte den underliggande posten redovisas direkt i eget kapital eller övrigt totalresultat. För dessa poster redovisas även den hänförliga skatten direkt i eget kapital eller övrigt totalresultat. En aktuell skatteskuld eller -fordran redovisas för den bedömda skatten att betala eller få tillbaka för innevarande eller tidigare år. Uppskjuten skatt redovisas för temporära skillnader mellan tillgångarnas och skuldernas bokförda värden och deras skattevärde och skattemässiga underskottsavdrag. Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den utsträckning det är troligt att framtida skattepliktigt resultat kommer att finnas tillgängligt mot vilket de avdragsgilla temporära skillnaderna och skattemässiga underskott kan kvittas.
Vid redovisningen av inkomstskatt kvittar Electrolux Professional aktuella skattefordringar mot aktuella skatteskulder och uppskjutna skattefordringar mot uppskjutna skatteskulder i balansräkningen, när Electrolux Professional har en legal rätt att kvitta dessa poster mot varandra och har för avsikt att göra det.
Uppskjuten skatt redovisas inte för följande temporära skillnader: goodwill som inte är skattemässigt avdragsgill, för den initiala redovisningen av tillgångar eller skulder som varken påverkar redovisningen eller det beskattningsbara resultatet samt för skillnader hänförliga till investeringar i dotterbolag när det är sannolikt att de temporära skillnaderna inte kommer att kunna återföras inom en överskådlig framtid. Uppskjuten skatt värderas till den skattesats som förväntas tillämpas på de temporära skillnaderna när de återförs, baserat på de skattelagar som har införts, eller i allt väsentligt införts, per balansdagen. En justering av uppskjutna skattefordringar eller skulder till följd av förändringar i skattesatsen redovisas i den sammanslagna rapporten över totalresultat, såvida den inte avser en temporär skillnad som redovisas direkt i eget kapital eller övrigt totalresultat, i vilket fall justeringen också redovisas i eget kapital eller övrigt totalresultat. Värderingen av uppskjutna skattefordringar omfattar bedömningar av avdragsmöjligheterna
för kostnader som ännu inte är föremål för beskattning och uppskattningar gällande framtida beskattningsbara intäkter för att möjliggöra nyttjandet av outnyttjade underskottsavdrag i olika skattejurisdiktioner.
Resultat per aktie
I dessa sammanslagna finansiella rapporter har beräkningen av vinst per aktie baserats på det genomsnittliga antalet utestående aktier i AB Electrolux under 2019. Detta anses mer relevant med tanke på avsikten att spegla samma aktiestruktur som finns i AB Electrolux i Electrolux Professional AB på grund av den föreslagna utdelningen av Electrolux Professional-koncernen. Den beräkning av vinst per aktie för respektive år som presenteras i dessa sammanslagna finansiella rapporter baseras på Electrolux Professional-koncernens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, dividerat med det genomsnittliga antalet utestående aktier före och efter utspädning i AB Electrolux. Se not 20 för mer information.
Transaktioner med aktieägare och närstående
Koncernbidrag, utdelning och andra transaktioner mellan Electrolux konsumentverksamhet och Electrolux Professional utan ersättning har redovisats som "Övriga transaktioner med aktieägare, Electrolux-koncernen" i eget kapital i dessa sammanslagna finansiella rapporter. Transaktioner mellan koncernbolag och balanser med företag inom Electrolux konsumentverksamhet i den normala affärsverksamheten har tagits upp som transaktioner och balanser med närstående. Se not 28 för mer information.
Pensionsåtaganden
Pensionsåtaganden och tillhörande förvaltningstillgångar har inkluderats i de sammanslagna finansiella rapporterna baserat på de beräknade åtagandena i enlighet med IAS 19 för de medarbetare som har överförts till Electrolux Professional-koncernen.
Händelser efter balansdagen
I fråga om den potentiella effekten från händelser efter balansdagen har Electrolux Professional i enlighet med IAS 10 valt principen att i de sammanslagna finansiella rapporterna endast beakta den senast redovisade perioden, nämligen räkenskapsåret 2019. Räkenskapsåren 2018 och 2017 anses därmed som avslutade.
Omräkning av utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta har omräknats till funktionell valuta till transaktionsdagens kurs.
Finansiella tillgångar och skulder denominerade i utländsk valuta värderas till balansdagens kurs och eventuella skillnader i valutakurserna inkluderas i periodens resultat.
Den sammanslagna finansiella rapporteringen är upprättad i svenska kronor (SEK), som i enlighet med IAS 21 är Electrolux Professional ABs funktionella valuta och Koncernens rapporteringsvaluta.
Balansräkningarna i utländska dotterbolag har omräknats till SEK till balansdagens kurs. Rapporterna över totalresultat har omräknats till årets genomsnittskurs. Den omräkningsdifferens som uppkommer i samband med valutaomräkningen ingår i övrigt totalresultat.
| 2019 | 2018 | 2017 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Valutakurser | Genomsnitt | Balansdag | Genomsnitt | Balansdag | Genomsnitt | Balansdag |
| CNY | 1,37 | 1,34 | 1,31 | 1,30 | 1,26 | 1,26 |
| CZK | 0,4113 | 0,4100 | 0,3997 | 0,3987 | 0,3661 | 0,3855 |
| DKK | 1,41 | 1,40 | 1,38 | 1,38 | 1,30 | 1,32 |
| EUR | 10,56 | 10,44 | 10,26 | 10,28 | 9,64 | 9,84 |
| GBP | 12,03 | 12,25 | 11,57 | 11,38 | 11,03 | 11,09 |
| JPY | 0,0864 | 0,0854 | 0,0787 | 0,0813 | 0,0760 | 0,0729 |
| NOK | 1,07 | 1,06 | 1,06 | 1,03 | 1,03 | 1,00 |
| RUB | 0,1455 | 0,1507 | 0,1392 | 0,1292 | 0,1463 | 0,1419 |
| THB | 0,3039 | 0,3119 | 0,2691 | 0,2754 | 0,2517 | 0,2516 |
| TRY | 1,67 | 1,57 | 1,87 | 1,70 | 2,35 | 2,17 |
| USD | 9,43 | 9,33 | 8,70 | 8,97 | 8,54 | 8,21 |
Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2019
Följande nya eller ändrade redovisningsstandarder har publicerats men är inte obligatoriska för 2019 och har inte tillämpats i förtid av Electrolux Professional: IFRS 3 Rörelseförvärv, IFRS 17 Försäkringsavtal, IAS 1 Utformning av finansiella rapporter samt IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar och bedömningar samt fel. Standarderna har ännu inte antagits av EU om inte annat angetts ovan. De nya eller ändrade standarder som nämns ovan förväntas inte ha någon väsentlig påverkan på Electrolux Professionals sammanslagna finansiella rapporter.
Nya tolkningar av redovisningsstandarder
Inga nya tolkningar, med ikraftträdandedatum efter 2019, har publicerats av International Financial Reporting Interpretation Committee (IFRIC).
Viktiga redovisningsprinciper och osäkerhetsfaktorer vid uppskattade värden
Användning av uppskattade värden
Vid upprättandet av de sammanslagna finansiella rapporterna enligt IFRS har ledningen använt uppskattningar och antaganden i redovisningen av tillgångar och skulder, liksom i upplysningar avseende eventualtillgångar och eventualförpliktelser. Verkligt utfall kan med andra antaganden och under andra omständigheter avvika från dessa uppskattningar. Nedan följer en sammanfattning från Electrolux Professional av de redovisningsprinciper som vid sin tillämpning kräver mer omfattande subjektiva bedömningar från ledningens sida vad gäller uppskattningar och antaganden i frågor som till sin natur är svåra att bedöma.
Nedskrivning av tillgångar och nyttjandeperioder
Anläggningstillgångar, inklusive goodwill prövas varje år med avseende på behovet av eventuell nedskrivning eller när händelser och förändringar inträffar som tyder på att det redovisade värdet
av en tillgång inte kan återvinnas. En tillgång som har minskat i värde skrivs ned till återvinningsvärdet, dvs. det högre av marknadsvärde och nyttjandevärde. Marknadsvärdet bedöms utifrån bästa tillgängliga information. Olika bedömningsgrunder används beroende på tillgången till information. Om ett marknadsvärde kan fastställas har detta använts och nedskrivningsbeloppet redovisats när indikation finns att det redovisade värdet på en tillgång inte kan återvinnas. I de fall marknadsvärdet inte kunnat fastställas görs en uppskattning av nyttjandevärdet med tillämpning av nuvärdesberäkning av kassaflöden baserad på förväntat framtida utfall. Skillnader i uppskattningen av förväntat framtida utfall och de diskonteringsräntor som använts kan resultera i avvikelser vid värderingen av tillgångarna. Den årliga nedskrivningsprövningen avseende goodwill och andra immateriella anläggningstillgångar med obestämd livslängd, inklusive utförd känslighetsanalys, har inte visat på något nedskrivningsbehov. Se not 13 för mer information.
Materiella anläggningstillgångar skrivs av linjärt över beräknad livslängd. Nyttjandeperioden för materiella anläggningstillgångar beräknas för byggnader till 10–40 år, för markanläggningar till 15 år och för maskiner, tekniska installationer och övrig utrustning till 3–15 år. Ledningen gör regelbundet en omvärdering av nyttjandeperioden för alla tillgångar av väsentlig betydelse. Värdet enligt balansräkningen per den 31 december 2019 uppgick för materiella anläggningstillgångar till 1 214 Mkr. Värdet enligt balansräkningen per den 31 december 2019 uppgick för goodwill till 1 821 Mkr.
Leasing
Vid redovisning av leasing kan ett antal olika antaganden behöva göras och fastställandet av diskonteringsräntan liksom fastställandet av leasingperioden har bedömts som mest kritiska. Tillämpade diskonteringsräntorna fastställs centralt och utgörs av Koncernens beräknade marginella låneränta för respektive enhet, vilken fastställs per land, valuta och kontraktsperiod (>12–36 månader, >37–72 månader och >72 månader). Modellen för att fastställa marginell låneränta granskas minst årligen eller när det finns indikation på behov av granskning för att säkerställa validiteten i modellen. Leasingperioden bestäms utifrån den information som finns tillgänglig i leasingavtalet samt andra relevanta fakta och omständigheter i enlighet med ledningens bedömning. Leaseperioden inkluderar förlängnings- eller uppsägningsoptioner om sådana möter kravet för rimlig säkerhet. Det finns inte alltid specifika klausuler om till exempel uppsägning, annullering eller förnyelse av ett leasingavtal. I sådana fall görs antaganden baserat på den information som finns i kontraktet tillsammans med ledningens bedömning av relevanta omständigheter. Per den 31 december 2019 uppgick redovisat värde på nyttjanderättstillgångar till 238 Mkr och totala leasingskulder uppgick till 244 Mkr. Av det bokförda värdet avser 182 Mkr nyttjanderättstillgångarna hänförliga till leasingkontrakt avseende byggnader, av vilka många kontrakt har olika typer av förlängnings- och uppsägningsoptioner. Ändringar av bedömningen av huruvida sådana typer av optioner är rimligt säkra att utnyttjats eller inte kan ge en väsentlig effekt på bokförda värden på nyttjanderättstillgångar och leasingskulder redovisade enligt IFRS 16.
Uppskjuten skatt
Vid upprättandet av de sammanslagna finansiella rapporterna gör Electrolux Professional en beräkning av inkomstskatten för varje skattejurisdiktion där Koncernen är verksam, liksom av uppskjutna skatter hänförliga till temporära skillnader. Uppskjutna skattefordringar som är hänförliga till förlustavdrag och temporära skillnader redovisas om skattefordringarna kan förväntas återvinnas genom framtida beskattningsbara intäkter. Förändringar i antaganden om prognostiserade framtida beskattningsbara intäkter, liksom förändringar av skattesatser, kan resultera i betydande skillnader i värderingen av uppskjutna skatter. Electrolux Professional redovisar per
den 31 december 2019 uppskjutna skattefordringar överstigande uppskjutna skatteskulder till ett nettobelopp om 206 Mkr. Koncernen hade per den 31 december 2019 förlustavdrag och andra avdragsgilla temporära skillnader uppgående till 35 Mkr, som inte beaktats vid beräkningen av uppskjuten skattefordran.
Aktuell skatt
Electrolux Professionals avsättningar för osäkra utfall gällande skatterevisioner och skatteprocesser är baserade på ledningens bedömningar och redovisade i balansräkningen. Dessa uppskattningar kan skilja sig från det verkliga utfallet och det går normalt sett inte att beräkna när Electrolux Professionals kassaflöde kommer att påverkas.
Under senare år har skattemyndigheter intensifierat fokus på internprissättningsfrågor. Internprissättningsfrågor är normalt sett mycket komplexa, omfattar stora belopp och kan ta flera år att avgöra.
Kundfordringar
Fordringar redovisas netto efter reservering för förväntade kreditförluster. Nettovärdet speglar de belopp som förväntas kunna inkasseras baserat på omständigheter som är kända på balansdagen. Ändrade förhållanden, till exempel att uteblivna betalningar ökar i omfattning eller att förändringar inträffar i en betydande kunds ekonomiska ställning, kan medföra väsentliga avvikelser i värderingen. Per den 31 december 2019 uppgick kundfordringarna netto, efter reserveringar för förväntade kreditförluster, till 1 687 Mkr. Reserver för förväntade kreditförluster uppgick per den 31 december 2019 till 66 Mkr.
Ersättningar efter avslutad anställning
Electrolux Professional finansierar ett antal avgiftsbestämda och förmånsbestämda pensionsplaner för sina anställda. Beräkningen av pensionskostnaden för de förmånsbestämda pensionsplanerna grundas på antaganden om diskonteringsränta, dödlighet och framtida pensions- och löneökningar. Ändrade antaganden har direkt inverkan på nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen, kostnader för tjänstgöring under innevarande period, räntekostnader och ränteintäkter. Genomsnittlig diskonteringsränta vid kostnadsberäkningen för 2019 var 1,73 %, densamma tillämpades vid uppskattningen av förpliktelserna vid utgången av 2018. En känslighetsanalys för vissa antaganden presenteras i not 21.
Omstruktureringar
I omstruktureringskostnader ingår erforderlig nedskrivning av tillgångar och övriga poster som inte påverkar kassaflödet, liksom beräknade kostnader för uppsägning av personal samt övriga direkta kostnader relaterade till avslutande av verksamheter. Kostnadsberäkningen baseras på detaljerade åtgärdsplaner som förväntas förbättra Koncernens kostnadsstruktur och produktivitet. För att minimera osäkerhetsfaktorn ligger normalt historiskt utfall från liknande händelser i tidigare åtgärdsplaner till grund för beräkningen. Avsättningar för omstruktureringskostnader uppgick vid årets slut 2019 till 86 Mkr.
Garantier
På sedvanligt sätt inom den bransch där Electrolux Professional är verksamt omfattas vissa produkter av en garanti som ingår i priset och som gäller under en i förväg fastställd period. Avsättningar för garantier beräknas på grundval av historiska uppgifter om omfattningen av åtgärder, reparationskostnader och liknande. Electrolux Professionals avsättning för garantiåtaganden uppgick per den 31 december 2019 till 245 Mkr.
Tvister
Electrolux Professional är inblandat i tvister i den normala affärsverksamheten. Tvisterna kan bland annat röra produktansvar, påstådda fel i leveranser av varor och tjänster, patent och andra rättigheter och övriga frågor om rättigheter och skyldigheter i anslutning till Electrolux Professionals verksamhet. Sådana tvister kan visa sig kostsamma och tidskrävande och kan störa den normala verksamheten. Resultaten av komplicerade tvister är dessutom svåra att förutse. Det kan inte uteslutas att en ofördelaktig utgång i en tvist kan visa sig ha en väsentlig negativ inverkan på Koncernens resultat och finansiella ställning.
Beräkning av förväntade kreditförluster
Vid beräkning av förväntade kreditförluster använder Koncernen framåtriktad information så långt det är rimligt med förbättrad prognoskvalitet, vilken baseras på antaganden om olika framtida marknadseffekter och hur dessa antas påverka varandra.
Om den förväntade nivån av kreditförluster på kundfordringar förfallna sedan 16 till 60 dagar hade varit 10 % högre/lägre per den 31 december 2019 skulle avsättningen för framtida kundförluster ha ökat/minskat med 0 Mkr (0; 0).
Om den förväntade nivån av kreditförluster på kundfordringar förfallna sedan 61 till 180 dagar hade varit 10 % högre/lägre per den 31 december 2019 skulle avsättningen för framtida kundförluster ha ökat/minskat med 1 Mkr (1; 1).
Not 2 Finansiell riskhantering
Finansiell riskhantering
Koncernen är föremål för risker relaterade till likvida medel, kundfordringar, leverantörsskulder, lån, råvaror och valutaexponering. Riskerna omfattar:
- ► Finansieringsrisker avseende Koncernens kapitalbehov
- ► Valutarisker på kommersiella flöden och nettoinvesteringar i utländska dotterbolag
- ► Råmaterialprisrisker som påverkar kostnaden för råvaror och insatskomponenter
- ► Kreditrisker hänförliga till finansiella och kommersiella aktiviteter; och
- ► Ränterisker avseende likvida medel och upplåning
Electrolux Professionals finansiella risker hanterades under 2017, 2018 och 2019 som en del av Electrolux-koncernens finansiella riskhantering. Styrelsen i AB Electrolux har etablerat flera policyer för att övervaka och hantera de finansiella riskerna hänförliga till Electrolux-koncernens verksamhet. Electrolux Professional har antagit sina egna finansiella riskpolicyer, vilka godkändes av styrelsen i Electrolux Professional AB och som trädde i kraft den 1 oktober 2019 (samtliga riktlinjer benämns i fortsättningen Finanspolicy). Det primära ansvaret för att säkerställa att dessa risker hanteras på ett effektivt och professionellt sätt ligger hos Group Treasury med stöd av ledningen för respektive operativa enheter. Dessutom är den kommersiella kreditrisken operationellt hanterad av controllerfunktionen och omfattas av Koncernens kreditpolicy. Policyerna antas genom en matris för delegering av befogenheter, som definierar roller och ansvarsområden inom Koncernens ledningsstruktur. Tillämpningen av policyerna övervakas genom interna kontroller och överträdelser hanteras i enlighet med på förhand överenskomna rutiner. Styrelsen träffas regelbundet (åtminstone kvartalsvis) för att diskutera affärsfrågor, efterlevnad av policyer samt styrningsfrågor.
Koncernens finansavdelning i Stockholm, Group Treasury, tillhandahåller tjänster till verksamheten, samordnar tillgången till finansiella marknader, övervakar och hanterar de finansiella riskerna genom interna riskrapporter, som analyserar exponeringar utifrån grad och omfattning av riskerna.
Koncernens Finanspolicy styr användningen av finansiella derivat. Internrevisorer granskar kontinuerligt efterlevnaden av policyer och exponeringsgränser.
Kapitalstruktur
I Koncernen definieras kapital som eget kapital i enlighet med vad som visas i balansräkningen. Koncernens målsättning är att ha en kapitalstruktur som resulterar i en effektiv, vägd kapitalkostnad och en kreditvärdighet där hänsyn till verksamhetens behov samt framtida förvärv säkerställs.
Finansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risken att finansieringen av Koncernens kapitalbehov samt återfinansiering av utestående lån försvåras eller fördyras. Genom att hålla en jämn förfalloprofil för upplåningen samt genom att undvika att den kortfristiga upplåningen överstiger likviditetsgränserna kan finansieringsrisken minskas. Enligt Finanspolicyn ska Group Treasury säkerställa att den återstående genomsnittliga löptiden för krediterna i den totala skuldportföljen överstiger 2 år och vid varje given tidpunkt ska likviditeten övervakas och vara i linje med policyn.
Valutarisk
Med valutarisk avses risken att fluktuationer i växelkurserna har en negativ effekt på Bolagets finansiella ställning, lönsamhet eller kassaflöde. I syfte att hantera dessa effekter säkrar Koncernen valutariskerna inom ramen för Finanspolicyn och Koncernens övergripande valutaexponering ska hanteras centralt av Group Treasury.
Transaktionsexponering från kommersiella flöden
Med transaktionsexponering avses det bekräftade framtida nettoresultatet från rörelsen och finansiella in- och utflöden av valutor. Finanspolicyn anger i vilken utsträckning kommersiella flöden ska säkras.
Den geografiskt utspridda tillverkningen minskar effekterna av valutafluktuationer. Resterande transaktionsexponering är antingen relaterad till intern försäljning från produktionsenheter till säljbolag eller extern exponering vid inköp av komponenter och produktionsmaterial som betalas i utländsk valuta.
Om transaktionsexponeringen, baserad på långsiktiga kontrakt i utländska valutor, är väsentlig ska Group Treasury kontaktas för eventuella beslut om säkring. Group Treasury är ensamt ansvarig för att godkänna finansiella säkringar och derivatkontrakt med externa parter.
Omräkningsexponering vid konsolidering av bolag utanför Sverige
Med omräkningsexponering avses risken att förändringar i växelkurserna har en negativ effekt på balansräkning eller Koncernens eget kapital. Detta inträffar när en del av Koncernens eget kapital, nettotillgångar eller en finansiell tillgång eller skuld är denominerad i en utländsk valuta. Electrolux Professional säkrar inte denna exponering. Omräkningsdifferens som uppstår vid omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar är medräknad i den känslighetsanalys som redovisas nedan.
Valutakänslighet i transaktions- och omräkningsexponering
De största nettoexportvalutorna Electrolux Professional är exponerad för är THB, EUR och SEK. De största nettoimportvalutorna Electrolux Professional är exponerad för är USD, GBP, CNY, NOK och DKK. Dessa valutor representerar tillsammans en majoritet av Koncernens exponering.
Valutaexponering från utländska investeringar bör om möjligt hanteras genom lån i lokal valuta. Återstående utländsk nettoinvestering ska normalt sett inte säkras via finansiella derivat. I undantagsfall kan Koncernens CFO besluta om att använda finansiella derivat för att säkra eget kapital. Säkringsredovisning ska tillämpas på alla finansiella derivat som har använts för att säkra eget kapital.
Känslighetsanalysen beaktar nettotransaktionsflödet såsom det anges i not 18 och rörelseresultat (EBIT dvs. före skatt) per funktionell valuta per utgången av varje år. Tabellen inkluderar inte effekten på eget kapital avseende förändringar av valutakurser. Kalkylen bygger på intäkter och kostnader vid bokslut och tar inte hänsyn till dynamiska effekter såsom ändrade konkurrensmönster eller konsumentbeteenden, vilka kan uppkomma till följd av valutakursförändringar.
KÄNSLIGHETSANALYS FÖR VÄSENTLIGA VALUTOR
| Valuta | Förändring | Resultatpåverkan 2019 | Resultatpåverkan 2018 | Resultatpåverkan 2017 |
|---|---|---|---|---|
| USD/SEK | –10 % | –69 | –52 | –51 |
| GBP/SEK | –10 % | –19 | –18 | –22 |
| CNY/SEK | –10 % | –12 | –9 | –7 |
| DKK/SEK | –10 % | –10 | –8 | –9 |
| NOK/SEK | –10 % | –7 | –8 | –7 |
| RUB/SEK | –10 % | –5 | –6 | –4 |
| TRY/SEK | –10 % | –2 | –2 | –2 |
| CZK/SEK | –10 % | –2 | –2 | –2 |
| EUR/SEK | –10 % | 6 | –13 | –2 |
| THB/SEK | –10 % | 34 | 0 | 3 |
Råmaterialprisrisk
Med råmaterialprisrisk avses risken att förändringar i råmaterialpriser leder till en oväntad påverkan på Koncernens sammanslagna rapport över totalresultat eller Koncernens sammanslagna balansräkning. Inköpsavdelningen ansvarar för hantering av den övergripande råmaterialprisrisken och uppföljning av råmaterialexponeringen. Inköpsavdelningen ska sträva efter att nå en kommersiell säkring genom att matcha villkoren i försäljningskontrakt med villkoren i kontrakten med befintliga råmaterialleverantörer. Om det sker en väsentlig exponering utan möjligheter till fasta priser mot leverantörer eller överföring av potentiella resultateffekter på kunden ska finansiell säkring beaktas. I sådana fall ska Group Treasury kontaktas för diskussion om säkringsstrategi och säkringsmotpart. Inköpsavdelningen får inte ingå några finansiella säkringsavtal eller finansiella avtal.
Kreditrisk
Kreditrisker i finansiell verksamhet
Kreditrisk vid finansiella transaktioner är risken att motparten inte kan uppfylla sina avtalsmässiga skyldigheter avseende Koncernens investeringar i likvida medel och derivat. För att begränsa kreditriskerna har Koncernen antagit en policy om att överskottslikviditet ska sättas in på bankkonton i Koncernens huvudbanker, investeras i värdepapper som utfärdats av huvudbankerna eller investeras i statspapper.
Finanspolicyn, som trädde i kraft den 1 oktober 2019, anger att
- ► Kortfristiga placeringar i form av insättningar ska göras hos de banker som tillhandahåller Electrolux Professionals revolverande kreditfacilitet eller banker med ett kreditbetyg som är minst BBB- (investeringsgrad) enligt Standard & Poor.
- ► Kortfristiga placeringar i form av värdepapper bör som lägst ha kreditbetyg A.
Koncernen strävar efter ramavtal om nettning (ISDA) med alla motparter för transaktioner i derivatinstrument. Tillgångar och skulder kommer endast att nettas ur ett kreditriskperspektiv för motparter med giltiga ISDA-avtal. Vidare bör derivat fördelas mellan olika motparter för att minska kreditrisken. Som ett resultat av dessa policyer och begränsningar är förväntade kreditförluster från extern finansiell verksamhet inte väsentlig.
Kreditrisker i kundfordringar
Electrolux Professionals kundbas kännetecknas av en blandning av återkommande kunder såsom återförsäljare och engångskunder, samt butiker med flera försäljningsställen eller reservdelskunder.
För försäljningen gäller normala leverans- och betalningsvillkor. Finanspolicyn definierar hur kreditprocessen ska ske i Koncernen för att uppnå en konkurrenskraftig och professionell kreditförsäljning, minska kreditförlusterna, förbättra kassaflödet och optimera vinsten.
Electrolux Professional har antagit en kreditvärderingsmodell (EPRM) som hanteras av Koncernens kreditchef. Syftet med EPRM är att få en enhetlig och objektiv bedömning av kreditrisker som ger mer standardiserade och systematiska kreditutvärderingar för att minimera inkonsekvens i besluten. Kundens risk tilldelas en riskpoäng i EPRM och kunderna klassificeras i olika kategorier. Varje riskkategori motsvaras av en riskpoäng i EPRM: låg risk (1), måttlig risk (2), medelhög risk (3), tydlig risk (4), hög risk (5) och obestånd (6). Mängden information som krävs för bedömningen varierar med storleken på kreditgräns och risken. Electrolux Professional Rating Model (EPRM) är ett obligatoriskt verktyg att använda för kreditbedömningar inom Koncernen. Externa informationskällor används för grundläggande information och kreditinformation om kunder såsom unikt identifikationsnummer DUNS och juridisk ställning. Vilken typ av information och informationskälla som krävs fastställs av Koncernens kreditansvariga. EPRM måste användas för kunder med en kreditgräns på minst 750 000 kronor om inte ett högre belopp har godkänts av Koncernens kreditchef eller Koncernens CFO. EPRM ska också användas för kunder med fullt kreditskydd eftersom kreditbeslut fattas om bruttokreditgränsen.
Så långt som möjligt ska kundfordringar vara försäkrade och täckta genom ett globalt försäkringsprogram. Under befintliga program täcker kreditförsäkringen inte bara risken för kundens insolvens, utan också risken för långvarigt försenade betalningar.
Ränterisker avseende likvida medel och upplåning
Ränterisk hänför sig till risken att Koncernens exponering för förändringar i marknadsräntan kan påverka nettoresultatet negativt. Räntebindningstiden är en av de mer betydande faktorerna som inverkar på ränterisken.
Likvida medel
Likvida medel enligt Koncernens definition består av kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar, förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter. Efter separationen är målsättningen för Electrolux Professional att nivån av likvida reserver, inklusive kassa och bank, kortfristiga placeringar och outnyttjade garanterade kreditfaciliteter ska uppgå till minst 500 Mkr. Om nivån inte kan bibehållas ska styrelsen i Electrolux Professional AB omedelbart informeras och lämpliga åtgärder ska vidtas för att återställa den uppställda nivån.
Ränterisker avseende likvida medel
All likviditet placeras normalt i räntebärande instrument med förfall mellan 0 till 3 månader. Se not 18 för mer information.
- Finanspolicyn, som trädde i kraft den 1 oktober 2019, anger att: ► Överskjutande innehav av likvida medel ska undvikas. Överskjutande likvida medel ska kvittas mot externa skulder.
- ► Kortfristiga placeringar ska ha en tid till förfall som matchar större utbetalningar, planerade investeringar eller utdelning och får inte överstiga 12 månader.
Upplåning
Enligt Finanspolicyn ska Koncernens skuldhantering skötas av Group Treasury för att säkerställa effektivitet och riskkontroll. Lån ska huvudsakligen upptas på moderbolagsnivå och överförs till dotterbolag i form av interna lån eller kapitaltillskott. Olika derivatinstrument kan användas i denna process för att omvandla medlen till avsedd valuta. Kortfristig finansiering kan även ske lokalt i dotterbolag i länder med kapitalrestriktioner. Se not 18 för mer information.
Under 2017, 2018 och 2019 var Electrolux Professionalkoncernen huvudsakligen finansierad av AB Electrolux. Inför separationen och börnoteringen har Electrolux Professional ingått en revolverande kreditfacilitet med sina huvudbanker samt ett bilateralt tidsbestämt lån som en ytterligare facilitet för att, bland annat, återbetala lån från AB Electrolux.
Ränterisk avseende upplåning
Finanspolicyn föreskriver att den genomsnittliga löptiden för räntan i upplåningsportföljen (inklusive checkräkningskrediter, revolverande kreditfacilitet, lån med fast återbetalningstid och räntederivat) ska ligga på 0–3 år och Group Treasury ansvarar för att förvalta den långfristiga upplåningsportföljen och ska sträva efter en balans mellan rörliga och fasta räntor för att begränsa den negativa påverkan som en höjning av marknadsräntorna kan medföra. Derivatinstrument som till exempel ränteswapkontrakt kan användas för att hantera ränterisken, varvid räntan kan förändras från bunden till rörlig och vice versa. En eventuell bindning av räntan för en period längre än 5 år får inte genomföras utan godkännande från styrelsen.
På basis av upplåningen under 2019 och med beaktande av utestående lån per den 31 december 2019 som uppgick till 1 miljard SEK skulle en förändring med 1 procentenhet i räntesatserna ha haft en effekt på Koncernens räntekostnader om cirka 10 Mkr.
Kortfristiga och långfristiga lån ligger för närvarande mot AB Electrolux och kommer att ersättas med externa lån vid tidpunkten för börsnoteringen. Finansieringen relaterad till Koncernens kapitalstruktur efter börsnoteringen har godkänts av styrelsen.
Not 3 Redovisning per segment
Koncernen har två segment:
Segmenten följs regelbundet upp av verkställande direktör och koncernchef som är Koncernens högsta verkställande beslutsfattare.
Food & Beverage erbjuder utrustning för olika professionella användare inom hotell- och restaurangbranschen. Produkterna inom Food & Beverage utgörs främst av modulär matlagningsutrustning, ugnar, diskmaskiner och kylskåp, utrustning för servering av varma drycker (t.ex. kaffekvarnar, kaffebryggare och kaffebehållare), kalla drycker (behållare för kalla drycker och juice), frysta drycker (behållare för frysta drycker och glass) och så kallade "soft serve"-produkter (mjukglass) samt kundservice.
Laundry erbjuder utrustning avsedd för en rad professionella användare, från självbetjäning, hotell och restaurang till vårdinstitutioner och kommersiella tvättinrättningar. Bland kunderna finns tvättinrättningar på sjukhus och hotell, tvättstugor i hyreshus i Skandinavien samt tvättomater. Produkter som erbjuds inom tvättsegmentet inkluderar tvättmaskiner, torktumlare, strykjärn och utrustning för efterbehandling.
Segmenten ansvarar för rörelseresultat före ränta, skatt och avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) och rörelseresultat, medan nettotillgångar, finansnetto och skatter liksom nettoskuld och eget kapital inte rapporteras per segment. Rörelseresultat för segmenten konsolideras enligt samma principer som för Koncernen. Segmenten består både av separata bolag och divisioner inom bolag med flera segment. I de senare sker viss allokering av kostnader. Rörelsekostnader som inte ingår i segmenten redovisas under posten Koncerngemensamma kostnader och omfattar främst kostnader relaterade till koncernledningsaktiviteter som behövs för att driva Electrolux Professional-koncernen.
Eventuell försäljning mellan segment sker på marknadsmässiga villkor och till marknadsmässiga priser.
► Food & Beverage
► Laundry
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT PER SEGMENT
| 2019 | 2018 | 2017 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Food & Beverage Laundry |
Koncern gemen samma kostnader |
Totalt | Food & Beverage Laundry |
Koncern gemen samma kostnader |
Totalt | Food & Beverage Laundry |
Koncern gemen samma kostnader |
Totalt | ||||
| Nettoomsättning | 5 895 | 3 386 | – | 9 281 | 5 399 | 3 267 | – | 8 666 | 4 922 | 2 801 | – | 7 723 |
| EBITA | 568 | 507 | –18 | 1 058 | 629 | 573 | –14 | 1 188 | 607 | 502 | –11 | 1 098 |
| Avskrivning på immateriella tillgångar |
–45 | –20 | – | –66 | –30 | –16 | – | –45 | –34 | –3 | – | –37 |
| Rörelseresultat | 522 | 488 | –18 | 992 | 599 | 558 | –14 | 1 143 | 572 | 499 | –11 | 1 060 |
| Finansiella poster, netto | –15 | –9 | –9 | |||||||||
| Resultat efter finansiella poster |
978 | 1 134 | 1 052 | |||||||||
| Skatter | –314 | –182 | –265 | |||||||||
| Periodens resultat | 663 | 952 | 786 |
AVSKRIVNINGAR PÅ MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR INKLUSIVE NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
| 2019 | 2018 | 2017 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncern | Koncern | Koncern | ||||||||||
| gemen | gemen | gemen | ||||||||||
| Food & | samma | Food & | samma | Food & | samma | |||||||
| Beverage Laundry | kostnader | Totalt | Beverage Laundry | kostnader | Totalt | Beverage Laundry | kostnader | Totalt | ||||
| Avskrivningar | –149 | –66 | –6 | –222 | –119 | –55 | – | –175 | –108 | –47 | – | –155 |
NETTOOMSÄTTNING PER LAND
| Nettoomsättning1) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2017 | |||||||
| USA | 1 350 | 1 193 | 1 017 | ||||||
| Italien | 1 319 | 1 123 | 1 006 | ||||||
| Sverige | 804 | 769 | 707 | ||||||
| Frankrike | 720 | 635 | 558 | ||||||
| Tyskland | 603 | 594 | 384 | ||||||
| Storbritannien | 361 | 350 | 366 | ||||||
| Finland | 351 | 329 | 292 | ||||||
| Japan | 344 | 338 | 345 | ||||||
| Kina | 296 | 292 | 269 | ||||||
| Danmark | 293 | 266 | 257 | ||||||
| Schweiz | 268 | 225 | 253 | ||||||
| Spanien | 261 | 225 | 197 | ||||||
| Nederländerna | 138 | 125 | 119 | ||||||
| Norge | 132 | 131 | 122 | ||||||
| Mexiko | 126 | 118 | 99 | ||||||
| Turkiet | 122 | 151 | 111 | ||||||
| Österrike | 106 | 104 | 93 | ||||||
| Övriga | 1 685 | 1 698 | 1 528 | ||||||
| Totalt | 9 281 | 8 666 | 7 723 |
1) Nettoomsättningen per land är baserad på kundernas landstillhörighet.
Värdet på Koncernens materiella och immateriella anläggningstillgångar i Sverige, som är Koncernens hemland, uppgick till 251 Mkr (246; 193). Värdet på Koncernens materiella och immateriella anläggningstillgångar utanför Sverige uppgick till 3 409 Mkr (2 841; 1 867). Enskilda länder med störst värde i detta avseende är Italien med 912 Mkr (905; 462), USA med 854 Mkr (862; 794) och Frankrike med 558 Mkr (132; 120).
Koncernen har ingen enskild kund som står för 10 % eller mer av den externa försäljningen.
Not 4 Intäktsredovisning
Intäktsredovisning
Electrolux Professional tillverkar och säljer ett brett utbud av produkter till hotell och restaurangbranschen, inom segmenten
- ► Food & Beverage
- ► Laundry
Segmentet Food & Beverage verkar på en marknad som kännetecknas av en bred kundbas (hotell, institutioner, restauranger, skolor, barer och pubar), där Electrolux Professional erbjuder skräddarsydda lösningar till olika kundgrupper. Produkterna inom Food & Beverage utgörs främst av modulär matlagningsutrustning, ugnar, diskmaskiner och kylskåp, utrustning för servering av varma drycker (t.ex. kaffekvarnar, kaffebryggare och kaffebehållare), kalla drycker (behållare för kalla drycker och juice), frysta drycker (behållare för frysta drycker och glass) och så kallade "soft serve" produkter (mjukglass) samt kundservice.
Segmentet Laundry erbjuder ett brett sortiment av lösningar anpassade till specifika marknader och kundtyper. Produkterna och tjänsterna är avsedda för en rad professionella användare, från självbetjäning, hotell- och restaurangbranschen till vårdinstitutioner och kommersiella tvättinrättningar. Bland kunderna finns tvättinrättningar på sjukhus och hotell, tvättstugor i hyreshus i Skandinavien samt tvättomater. Produkter som erbjuds inom tvättsegmentet är tvättmaskiner, torktumlare, manglar, strykjärn och utrustning för efterbehandling.
Försäljningsintäkter redovisas med avdrag för mervärdesskatt, särskilda varuskatter, returer och rabatter. Intäkterna härrör från försäljning av färdiga produkter och tjänster.
Försäljning av färdiga produkter inklusive reservdelar och tillbehör
Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, dvs. när kontrollen över produkterna har överförts. I praktiken beror överföring av kontroll, och därmed intäktsredovisning, normalt på leveransvillkoren.
Transaktionspris – Volymrabatter
Produkter säljs ibland med volymrabatter baserat på total försäljning under en viss tidsperiod, normalt 3–12 månader. Intäkter från sådan försäljning redovisas baserat på det pris som anges i kontraktet, med avdrag för de beräknade volymrabatterna. Rabatter beräknas och redovisas baserat på erfarenhet, med hjälp av antingen förväntat värde eller en bedömning av det mest sannolika beloppet. Intäkterna redovisas endast i den utsträckning det är högst sannolikt att en väsentlig återföring inte kommer att inträffa. Avtalsskulder redovisas för förväntade volymrabatter som betalas till kunder i förhållande till försäljning fram till rapportperiodens slut. Den beräknade volymrabatten revideras vid varje rapporteringsdatum.
Fordringar, kontraktstillgångar och kontraktsskulder
En fordran redovisas när kontrollen över produkterna har överförts, eftersom det är vid den tidpunkten ersättningen är ovillkorlig, då det endast är en tidsfråga innan betalning ska ske. Om ersättningen är villkorad av ytterligare prestation redovisas en kontraktstillgång.
Om Electrolux Professional erhåller förskott från kund redovisas en kontraktsskuld. Se tabell på sidan F16.
Försäljning av varor och tjänster kombinerat
När avtal omfattar både varor och tjänster fördelas försäljningsvärdet på de separata prestationsåtagandena och intäktsredovisning sker när varje separat prestationsåtagande uppfyllts. De typer av prestationsåtaganden som generellt kan uppstå är produkter, reservdelar, installation, service och support.
Försäljning av tjänster i separat kontrakt
Electrolux Professional redovisar intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. För servicekontrakt som täcker en längre period redovisas intäkter linjärt över kontraktsperioden.
Betalningar från kunder
Betalningsvillkor är baserade på lokala marknadsförhållanden. Koncernen har ingen betydande finansieringskomponent inkluderad i betalningsvillkoren.
Betalningar till kunder
Avtal kan, i ett begränsat antal fall, göras med kunder för att kompensera kunden för olika tjänster eller aktiviteter som kunden utför. Detta hänför sig exempelvis till avtal enligt vilka Electrolux Professional samtycker till att kompensera kunden för marknadsaktiviteter som kunden utför. Huvudregeln är att om betalningen
är relaterad till en särskild tjänst eller produkt ska den redovisas som ett köp av den tjänsten eller produkten. Om inte ska den dras av från den relaterade intäktsströmmen. I praktiken ska, om kontraktet inte innehåller något krav på uppföljning från Electrolux Professionals sida och/eller rapportering från kunden att tjänsten utförs, betalningen redovisas som en minskning av intäkterna.
Garantier
Den vanligaste garantiåtgärden för Electrolux Professional är att ersätta en felaktig komponent enligt lagstadgad och allmän praxis. I dessa fall redovisas garantiåtagandet som en avsättning. Electrolux Professional säljer också utökad garanti där intäkterna redovisas under garantiperioden, vilken vanligtvis påbörjas efter den lagstadgade garantiperioden. Ibland erbjuds garanti inklusive service och i de fall det inte är möjligt att åtskilja garanti och service så kombineras de två och intäkterna redovisas under garantiperioden.
Fraktkostnader
Fraktkostnader kan ingå i priset för den sålda produkten beroende på avtalsvillkoren och intäkterna redovisas samtidigt som intäkten från produktförsäljningen.
Intäktstyper och flöden
Färdiga produkter, reservdelar, tjänster och tillbehör svarade för den övervägande delen av Koncernens intäkter om 9 281 Mkr (8 666; 7 723) under året. Koncernens nettoomsättning i Sverige uppgick till 804 Mkr (769; 707). Exporten från Sverige uppgick under året till 1 749 Mkr (2 800; 2 216), varav 989 Mkr (1 924; 1 467) till egna dotterbolag.
Uppdelning av intäkter
Electrolux Professional tillverkar och säljer ett brett sortiment av produkter till hotell- och restaurangbranschen. Försäljning av tjänster utgör inte en väsentlig del av Electrolux Professionals totala nettoomsättning. Geografi bedöms som ett viktigt attribut i uppdelningen av Electrolux Professionals intäkter. Tabellen nedan presenterar därför nettoomsättningen per geografisk region utifrån var kunderna finns. Nettoomsättning per land finns angiven under not 3.
UPPDELNING AV INTÄKTER
| Geografisk region | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Europa | 6 165 | 5 681 | 5 028 |
| Asien, Stillhavsområdet, Mellan östern och Afrika |
1 513 | 1 578 | 1 467 |
| Amerika | 1 603 | 1 407 | 1 229 |
| Totalt | 9 281 | 8 666 | 7 723 |
Tabellen nedan visar ingående och utgående balanser, samt årets förändringar, avseende kontraktsskulder. Det finns inga kontraktstillgångar att redovisa.
KONTRAKTSSKULDER
| Kontraktsskulder | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kundbonus/ Incitament |
Förutbetalda intäkter – service & garantier |
||||
| Förskott från kunder |
Kortfristiga | Långfristiga | Kontrakts skulder, totalt |
||
| Ingående balans 1 januari 2018 | 48 | 36 | 12 | – | 96 |
| Bruttoökning under året | 21 | 37 | 8 | – | 66 |
| Utbetalt/ överenskommet med kunder | – | –44 | – | – | –44 |
| Intäkter redovisade under året | –12 | – | –10 | – | –22 |
| Kursdifferenser | 2 | 2 | – | – | 4 |
| Utgående balans 31 december 2018 | 59 | 31 | 10 | – | 100 |
| Ingående balans 1 januari 2019 | 59 | 31 | 10 | – | 100 |
| Bruttoökning under året | 253 | 77 | 33 | 109 | 472 |
| Utbetalt/ överenskommet med kunder | – | –55 | – | – | –55 |
| Intäkter redovisade under året | –210 | – | –12 | – | –222 |
| Förvärv/avyttringar av verksamheter | – | – | 3 | – | 3 |
| Övriga förändringar av kontraktsbalanser | 6 | – | – | – | 6 |
| Kursdifferenser | 1 | 1 | 1 | –2 | 1 |
| Utgående balans 31 december 2019 | 109 | 54 | 35 | 107 | 305 |
Detaljerad information för 2017 är inte tillgänglig.
Not 5 Rörelsekostnader
Kostnad för sålda varor samt information om kostnadsslag
Kostnad för sålda varor inkluderar kostnader för följande poster:
► Färdiga produkter, d.v.s. tillverkningskostnad och kostnad för inköpta färdiga produkter
- ► Produktgarantier
- ► Miljöavgifter
- ► Lager och transport
► Valutakursdifferenser på leverantörsskulder och kundfordringar samt effekter av valutasäkringar
RÖRELSEKOSTNADER
| Rörelsekostnader | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Direktmaterial och | |||
| komponenter | 2 489 | 2 263 | 1 924 |
| Inköpta produkter | 1 252 | 1 345 | 1 070 |
| Avskrivningar | 287 | 220 | 193 |
| Löner, andra ersättningar | |||
| och sociala kostnader | 2 103 | 2 015 | 1 839 |
| Övrig rörelsekostnader | 2 158 | 1 679 | 1 637 |
| Totalt | 8 289 | 7 522 | 6 663 |
Kostnad för sålda varor inkluderar kostnader för direktmaterial och komponenter uppgående till 2 489 Mkr (2 263; 1 924) samt kostnader för inköpta produkter med 1 252 Mkr (1 345; 1 070). Årets avskrivningar uppgick till 287 Mkr (220; 193). Kostnader för forskning och utveckling uppgick till 438 Mkr (383; 352).
Statliga stöd hänförliga till kostnader har redovisats i resultaträkningen som en minskning av motsvarande kostnader med 1 Mkr (0; 0).
Koncernens rörelseresultat inkluderar kursdifferenser som netto uppgick till 19 Mkr (0; –8). De svenska fabrikerna svarade för 22,2 % (21,2; 28,7) av det totala tillverkningsvärdet.
Försäljnings- och administrationskostnader
Försäljningskostnader inkluderar kostnader för varumärkeskommunikation, reklam samt kostnader för personal inom marknadsföring och försäljning. Försäljningskostnader inkluderar även kostnader för nedskrivning av osäkra kundfordringar.
Administrationskostnader inkluderar kostnader för företagets ledning, ekonomi, personalfunktion, allmän administration samt IT-kostnader relaterade till nämnda funktioner. Administrationskostnader relaterade till tillverkande verksamheter är inkluderade i kostnad för sålda varor.
Not 6 Övriga rörelseintäkter och -kostnader
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | |||
| Vinst vid försäljning av materiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 0 |
| Statligt stöd/subvention | 1 | 0 | 0 |
| Övrigt | 34 | 5 | 9 |
| Totalt | 36 | 6 | 9 |
| Övriga rörelsekostnader | |||
| Förlust vid försäljning av materiella anläggningstillgångar | –1 | 0 | 0 |
| Transaktionskostnader, förvärvade verksamheter | –4 | –10 | 0 |
| Övrigt | 0 | –1 | –1 |
| Totalt | –5 | –12 | –1 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 32 | –6 | 8 |
Not 7 Jämförelsestörande poster
Noten summerar händelser och transaktioner vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens finansiella resultat jämförs med tidigare perioder, bland annat:
- ► Realisationsvinster och -förluster vid avyttringar av produktgrupper eller större enheter
- ► Nedläggningar av eller väsentliga nedskärningar vid större enheter och verksamheter
- ► Omstruktureringar med åtgärdsplaner i syfte att omforma en större struktur eller process
- ► Väsentliga nedskrivningar
- ► Övriga väsentliga jämförelsestörande kostnader och intäkter
Jämförelsestörande poster för 2019 består av resultateffekter från en reglering av en pensionsplan i Sverige i andra kvartalet och en omstruktureringsplan som initierades i tredje kvartalet. Under 2018 och 2017 förekom inga jämförelsestörande kostnader och intäkter som påverkade rörelseresultatet.
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Jämförelsestörande poster | |||
| Omstrukturering | –122 | – | – |
| Pensionsreglering, Sverige | 90 | – | – |
| Totalt | –32 | – | – |
Not 8 Leasing
Majoriteten av Koncernens leasingavtal är de enligt vilka Koncernen är leasetagare. Detta gäller ett stort antal tillgångar såsom lager, kontorslokaler, fordon och viss kontorsutrustning. Den genomsnittliga hyresperioden för kontors- och lagerbyggnader är 5–10 år och genomsnittliga leasingperioder för bilar är 3–5 år. Koncernens aktivitet som leasegivare är begränsad.
Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning. En sådan bedömning görs när ett avtal ingås. Ett identifierat leasingavtal klassificeras vidare av Koncernen som antingen ett korttidsavtal, leasing av tillgång av lågt värde eller ett standardleasingavtal. Korttidsleasingavtal definieras som leasingavtal med en leasingperiod om 12 månader eller mindre. Koncernens definition av tillgång av lågt värde omfattar alla persondatorer, bärbara datorer, telefoner, kontorsutrustning och möbler samt alla övriga tillgångar med ett värde (som ny) under 100 000 kr. Leasingavgifter avseende korttidsleasingavtal och leasing av tillgång av lågt värde redovisas som rörelsekostnader linjärt över leasingperioden. Koncernen tillämpar termen "standardavtal" på alla identifierade leasingavtal som varken kategoriseras som korttidsleasingavtal eller leasing
av tillgång av lågt värde. Ett standardleasingavtal är således ett leasingavtal för vilket en tillgång, i form av en nyttjanderätt, och en motsvarande leasingskuld redovisas vid leasingavtalets början, det vill säga när den underliggande tillgången är tillgänglig för användning. Koncernens leasingtillgångar, i form av nyttjanderätter, liksom långfristiga och kortfristiga leasingskulder presenteras som separata poster i den sammanslagna balansräkningen.
De tillgångar och skulder som härrör från leasingavtal värderas initialt utifrån en nuvärdesberäkning. Leasingskulden fastställs som nuvärdet av alla framtida leasingavgifter vid inledningsdatumet, diskonterat med hjälp av Koncernens beräknade marginella låneränta, vilken fastställs per land och kontraktsperiod (>12–36 månader, >37–72 månader och >72 månader).
Följande leasingbetalningar ingår i värderingen av en leasingskuld:
- ► fasta avgifter, efter avdrag för eventuella förmåner i samband med teckningen av leasingavtalet,
- ► variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt värderade med hjälp av index eller pris vid inledningsdatumet,
- ► belopp som förväntas betalas ut av leasetagaren enligt restvärdesgarantier,
- ► lösenpriset för en option att köpa om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja en sådan möjlighet, och
- ► straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet, om leasingperioden återspeglar att möjligheten att säga upp leasingavtalet kommer att utnyttjas.
Variabla leasingavgifter som inte beror på ett index eller ett pris (inklusive fastighetsskatt) ingår inte i värderingen av leasingskulden. Hänförliga variabla leasingbetalningar redovisas löpande i Koncernens rapport över totalresultat.
Efterföljande värdering av leasingskulden görs genom att minska det redovisade värdet för att återspegla utbetalda leasingavgifter och öka det redovisade värdet för att återspegla räntan på leasingskulden enligt effektivräntemetoden. För detaljerad information om de räntor som tillämpas, se not 9.
En nyttjanderätt värderas initialt till anskaffningsvärde, vilket inkluderar den summa leasingskulden ursprungligen värderats till, leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet, efter avdrag för eventuella förmåner i samband med teckningen av leasingavtalet, eventuella initiala direkta utgifter, och kostnader för återställande (om inte dessa kostnader uppstår i samband med varuproduktion) med motsvarande åtagande redovisat och värderat som en avsättning enligt IAS 37. Efterföljande värdering av nyttjanderätten görs till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar, eventuella nedskrivningar liksom eventuella effekter från omvärdering av leasingskulden. Omvärdering av leasingskulden, och motsvarande tillämplig justering av nyttjanderätten, görs när
- ► leasingperioden förändras eller bedömningen av en köpoption förändras, leasingskulden omvärderas då genom att diskontera de ändrade leasingavgifterna med en ändrad diskonteringsränta,
- ► leasingavgifterna förändras till följd av ändringar i ett index eller ett pris eller när de belopp som förväntas betalas ut enligt en restvärdesgaranti förändras, leasingskulden omvärderas då genom att diskontera de ändrade leasingavgifterna med en oförändrad diskonteringsränta (såvida inte förändringarna i leasingavgifterna är ett resultat av en ändrad rörlig ränta, i så fall används en ändrad diskonteringsränta),
- ► leasingavtalet ändras, och ändringen inte redovisas som ett separat leasingavtal, leasingskulden omvärderas genom att diskontera de ändrade leasingavgifterna med en ändrad diskonteringsränta.
En nyttjanderätt skrivs normalt av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingperiod. Om det bedöms som rimligt säkert att äganderätten till den underliggande tillgången kommer att överföras vid utgången av leasingperioden skrivs dock tillgången av över nyttjandeperioden. Avskrivning av nyttjanderätten påbörjas från inledningsdatumet. Nedskrivning av nyttjanderätten fastställs och redovisas i enlighet med IAS 36.
Betalda leasingavgifter avseende standardleasingavtal redovisas delvis som avbetalning av leasingskulden och delvis som räntekostnad i Koncernens rapport över totalresultat.
Leasingkomponenter särskiljs från icke-leasingkomponenter för leasingavtal avseende byggnader (kontorslokaler, lager m.m.). För leasingavtal avseende andra tillgångsslag (maskiner, fordon m.m.) redovisas leasingkomponenter och eventuella icke-leasingkomponenter som en enda leasingkomponent.
Vid fastställandet av leasingperioden inkluderas förlängningsmöjlighet endast om det bedöms som rimligt säkert att förlänga. Perioder som följer efter möjlighet till uppsägning inkluderas i leasingperioden endast om det bedöms som rimligt säkert att leasingavtalet inte kommer att sägas upp. Leasingperioden omprövas om en betydelsefull händelse skulle inträffa eller om omständigheterna på ett betydande sätt skulle förändras.
FÖRÄNDRING AV NYTTJANDERÄTT
| Nyttjanderättstillgångar | Byggnader | Maskiner | Fordon | Övrigt | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Redovisat värde | |||||
| Öppningsbalans 1 januari 2017 | 60 | 5 | 40 | 1 | 106 |
| Rörelseförvärv | 15 | 0 | 1 | 0 | 17 |
| Tillägg | 10 | 4 | 27 | 1 | 42 |
| Avslutade kontrakt | – | – | – | – | – |
| Avskrivningar | –17 | –2 | –22 | 0 | –42 |
| Övriga förändringar | – | – | – | – | – |
| Kursdifferenser | – | – | – | – | – |
| Utgående balans 31 december 2017 | 68 | 8 | 46 | 2 | 123 |
| Öppningsbalans 1 januari 2018 | 68 | 8 | 46 | 2 | 123 |
| Rörelseförvärv | 35 | 2 | 2 | 1 | 39 |
| Tillägg | 40 | 2 | 17 | 0 | 58 |
| Avslutade kontrakt | – | – | – | – | – |
| Avskrivningar | –25 | –3 | –23 | –1 | –52 |
| Övriga förändringar | – | – | – | – | – |
| Kursdifferenser | – | – | – | – | – |
| Utgående balans 31 december 2018 | 118 | 8 | 41 | 2 | 169 |
| Öppningsbalans 1 januari 2019 | 118 | 8 | 41 | 2 | 169 |
| Rörelseförvärv | 29 | – | 1 | 1 | 30 |
| Tillägg | 79 | 10 | 26 | – | 116 |
| Avslutade kontrakt | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | –47 | –6 | –28 | –1 | –82 |
| Övriga förändringar | – | – | – | – | 0 |
| Kursdifferenser | 3 | 0 | 1 | 0 | 4 |
| Utgående balans 31 december 2019 | 182 | 12 | 41 | 2 | 238 |
LEASINGKOSTNADER
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Korttidsleasing | –1 | – | – |
| Avtal med lågt värde | –1 | –1 | –1 |
| Avskrivningar | –82 | –52 | –42 |
| Variabla avgifter | –16 | –10 | –8 |
| Total | –99 | –63 | –51 |
| Leasingskulder, räntekostnad | –6 | –6 | –4 |
Totalt kassaflöde för leasingavtal uppgick för 2019 till 107 Mkr (68; 57). Framtida betalningar av ingångna leasingavtal för vilka inledningsdatumet ännu inte har inträffat uppgår till 10 Mkr.
För information om löptidsprofil, se not 18.
Not 9 Finansiella intäkter och finansiella kostnader
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Finansiella intäkter | |||
| Ränteintäkter | |||
| från Electrolux-koncernen | 9 | 3 | 2 |
| från övriga | 3 | 3 | 0 |
| Övriga finansiella intäkter | 3 | – | 2 |
| Totalt | 15 | 6 | 3 |
| Finansiella kostnader | |||
| Räntekostnader | |||
| till Electrolux-koncernen | –17 | –5 | –3 |
| till övriga | –3 | –1 | –3 |
| Valutakursdifferenser, netto | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader för pensions | |||
| planer, netto | –2 | –2 | –2 |
| Räntekostnader för lease | |||
| skulder | –6 | –6 | –4 |
| Övriga finansiella kostnader | –2 | –1 | 0 |
| Totalt | –30 | –15 | –12 |
| Finansiella poster, netto | –15 | –9 | –9 |
Not 10 Skatt
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Aktuell skatt | –414 | –249 | –296 |
| Uppskjuten skatt | 100 | 67 | 31 |
| Skatt inkluderad i periodens resultat |
–314 | –182 | –265 |
| Skatt relaterad till övrigt total resultat |
6 | 10 | –10 |
| Skatt inkluderad i periodens totalresultat |
–308 | –172 | –275 |
Uppskjuten skatt 2019 innehåller en effekt om 0 Mkr (0; 0) hänförlig till förändringar i skattesatser. Under 2019 har –69 Mkr (–81; –129) i aktuell skatt redovisats direkt i eget kapital. Aktuella skatter 2019 omfattar justeringar hänförliga till tidigare år om –4 Mkr (–4; –8).
TEORETISK OCH EFFEKTIV SKATTESATS
| % | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Teoretisk skattesats | 23,0 | 24,5 | 25,3 |
| Icke-skattepliktiga/ej avdragsgilla resultatposter, |
|||
| netto | –1,1 | 0,2 | 0,4 |
| Outnyttjade förlustavdrag | 0,5 | – | 0,7 |
| Utnyttjade ej aktiverade förlustavdrag |
– | – | – |
| Övriga förändringar i estimat relaterade till uppskjuten skatt |
0,3 | –5,7 | – |
| Källskatt | – | – | 1,7 |
| Övrigt | 9,4 | –3,0 | –2,9 |
| Effektiv skattesats | 32,1 | 16,0 | 25,2 |
Koncernens teoretiska skattesats beräknas utifrån viktat resultat efter finansiella poster multiplicerat med lokal bolagsskattesats. Skattekostnaden för 2019 har påverkats negativt av en avsättning för inkomstskatt, men har kompenserats av ökningen av tillgångsbasen till följd av överföring av tillgångar och skulder på marknadsmässiga villkor mellan Electrolux och Electrolux Professional.
Ej aktiverade avdragsgilla temporära skillnader
Koncernen hade per den 31 december 2019 förlustavdrag och andra avdragsgilla temporära skillnader uppgående till 35 Mkr (23; 1), som inte beaktats vid beräkningen av uppskjuten skattefordran. Bolaget analyserar och bedömer varje fall av ej aktiverade poster separat och tar aktiva beslut om i vilka lägen uppskjutna skattefordringar på temporära skillnader bör aktiveras. Koncernen redovisar normalt inte uppskjutna skattefordringar på temporära skillnader i situationer där det anses att förmåga att utnyttja dessa är begränsad. De ej aktiverade avdragsgilla uppskjutna skattefordringarna på de temporära skillnaderna förfaller enligt följande:
| Ej aktiverade avdragsgilla temporära skillnader | 31 december 2019 |
|---|---|
| 2019 | – |
| 2020 | – |
| 2021 | – |
| 2022 | – |
| 2023 | – |
| Och senare | 35 |
| Utan tidsbegränsning | – |
| Totalt | 35 |
Tabellen nedan visar uppskjutna skattefordringar och -skulder vid rapporteringsperiodens slut samt förändringen i netto uppskjutna skattefordringar och -skulder.
| Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder | 31 december 2019 | 31 december 2018 | 31 december 2017 |
|---|---|---|---|
| Uppskjutna skattefordringar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 4 | 0 |
| Avsättningar för pensionsåtaganden | 33 | 41 | 26 |
| Avsättningar för omstruktureringar | – | – | – |
| Övriga avsättningar | 56 | 52 | 48 |
| Varulager | 23 | 18 | 14 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 63 | 39 | 5 |
| Skattedel i outnyttjade förslustavdrag | 78 | 54 | 0 |
| Övriga uppskjutna skattefordringar | 120 | 42 | 4 |
| Uppskjutna skattefordringar före kvittning av uppskjutna skatte | |||
| fordringar mot uppskjutna skatteskulder | 382 | 250 | 97 |
| Kvittning av uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder | –32 | –4 | 25 |
| Uppskjutna skattefordringar netto | 350 | 246 | 122 |
| Uppskjutna skatteskulder | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 37 | 39 |
| Övriga avsättningar | 10 | 10 | 0 |
| Varulager | 6 | 1 | 0 |
| Immaterialla anläggningstillgångar | 103 | 86 | 6 |
| Övriga uppskjutna skatteskulder | 32 | 13 | 2 |
| Uppskjutna skatteskulder före kvittning av uppskjutna skatteskulder | |||
| mot uppskjutna skattefordringar | 176 | 147 | 47 |
| Kvittning av uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder | –32 | –4 | 25 |
| Uppskjutna skatteskulder netto | 144 | 143 | 72 |
| Netto av uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder | 206 | 103 | 50 |
Not 11 Övrigt totalresultat
| 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|
| –5 | 32 | – |
| –33 | –47 | 42 |
| 6 | 10 | –10 |
| –32 | –5 | 32 |
| 165 | 15 | – |
| 101 | 150 | 15 |
| 266 | 165 | 15 |
| 74 | 113 | 47 |
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
| Mark och mark anläggningar |
Byggnader | Maskiner och andra tek niska anlägg ningar |
Inventarier | Pågående nyanlägg ningar och förskott |
Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningskostnader | ||||||
| Ingående balans 1 januari 2017 | 87 | 740 | 1 510 | 232 | 53 | 2 622 |
| Årets anskaffningar | 3 | 7 | 59 | 7 | 52 | 129 |
| Förvärv av verksamheter | 2 | 9 | 18 | 0 | 2 | 30 |
| Överföring av pågående arbeten och förskott | 1 | 0 | 39 | 2 | –32 | 10 |
| Försäljningar, utrangeringar m m | 0 | 0 | –12 | –1 | –2 | –15 |
| Kursdifferenser | –3 | 2 | 25 | 0 | 5 | 28 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 90 | 757 | 1 638 | 240 | 78 | 2 804 |
| Årets anskaffningar | 0 | 3 | 61 | 10 | 68 | 143 |
| Förvärv av verksamheter | 2 | 10 | 18 | 11 | 0 | 41 |
| Överföring av pågående arbeten och förskott | 1 | 48 | 30 | 2 | –80 | 0 |
| Försäljningar, utrangeringar m m | – | 0 | –10 | –2 | – | –12 |
| Kursdifferenser | 7 | 43 | 59 | 16 | 1 | 126 |
| Utgående balans 31 december 2018 | 100 | 861 | 1 796 | 277 | 68 | 3 101 |
| Årets anskaffningar | 46 | 18 | 86 | 24 | 64 | 238 |
| Förvärv av verksamheter | 2 | 3 | 6 | 2 | 0 | 13 |
| Försäljningar, utrangeringar m m | –12 | –62 | –18 | –80 | 0 | –172 |
| Kursdifferenser | 7 | 24 | 33 | 12 | 3 | 78 |
| Utgående balans 31 december 2019 | 142 | 844 | 1 903 | 235 | 134 | 3 258 |
| Mark och mark | Maskiner och andra tek niska anlägg |
Pågående nyanlägg ningar och |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| anläggningar | Byggnader | ningar | Inventarier | förskott | Totalt | |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
| Ingående balans 1 januari 2017 | 13 | 279 | 1 214 | 193 | 0 | 1 698 |
| Årets avskrivningar | 0 | 23 | 77 | 13 | – | 113 |
| Försäljningar, utrangeringar m m | – | 0 | –13 | 0 | – | –13 |
| Kursdifferenser | 0 | 5 | 22 | 1 | 0 | 28 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 13 | 306 | 1 300 | 207 | 0 | 1 826 |
| Årets avskrivningar | 1 | 24 | 83 | 16 | 0 | 123 |
| Försäljningar, utrangeringar m m | 0 | 0 | –10 | –2 | 0 | –12 |
| Nedskrivningar | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 |
| Kursdifferenser | 1 | 16 | 46 | 13 | 0 | 75 |
| Utgående balans 31 december 2018 | 15 | 347 | 1 421 | 233 | 0 | 2 016 |
| Årets avskrivningar | 1 | 29 | 93 | 17 | 0 | 140 |
| Försäljningar, utrangeringar m m | –5 | –49 | –18 | –88 | 1 | –159 |
| Kursdifferenser | 0 | 9 | 26 | 12 | 0 | 47 |
| Utgående balans 31 december 2019 | 11 | 336 | 1 522 | 174 | 1 | 2 044 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2017 | 77 | 451 | 338 | 34 | 78 | 978 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2018 | 85 | 514 | 375 | 43 | 68 | 1 085 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2019 | 131 | 508 | 381 | 60 | 133 | 1 214 |
Materiella anläggningstillgångar redovisas till historiskt anskaffningsvärde med avdrag för linjära, ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Mark är inte föremål för avskrivning, eftersom den bedöms ha obegränsad ekonomisk livslängd. I övrigt beräknas avskrivningarna enligt den linjära metoden och grundar sig på följande förväntade nyttjandeperioder:
| Markanläggningar | 15 år |
|---|---|
| Byggnader | 10–40 år |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 3–15 år |
| Övrig utrustning | 3–10 år |
Totala nedskrivningar under 2019 var 0 Mkr (1; 0) för byggnader och mark, 0 Mkr (2; 0) för maskiner och annan utrustning samt 0 Mkr (0; 0) för pågående nyanläggningar.
Not 13 Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Goodwill redovisas som en immateriell anläggningstillgång med obestämd nyttjandeperiod till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerad nedskrivning.
Produktutveckling
Electrolux Professional aktiverar kostnader för vissa egenutvecklade, nya produkter, under förutsättning att sannolikheten för framtida ekonomisk nytta och ekonomisk livslängd bedöms som hög. En immateriell anläggningstillgång redovisas endast i den mån produkten kan säljas på befintliga marknader och resurser finns för att fullfölja utvecklingen. Endast de kostnader som är direkt hänförliga till utvecklingen av den nya produkten aktiveras. Aktiverade utvecklingskostnader skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan 3 och 5 år, enligt den linjära metoden.
Mjukvara
Förvärvade mjukvarulicenser och utvecklingskostnader aktiveras med utgångspunkt från förvärvs- och implementeringsutgifter. Utgiften skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan 3 och 5 år, enligt den linjära metoden.
Varumärken
Varumärken redovisas till anskaffningskostnad med avdrag för avskrivningar och nedskrivningar. Varumärken skrivs av över nyttjandeperioden, som beräknas vara 5 till 10 år, enligt den linjära metoden.
Kundrelationer
Kundrelationer aktiveras till verkligt värde i samband med förvärv. Värdena av dessa kundrelationer skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan 5 och 15 år, enligt den linjära metoden.
Immateriella anläggningstillgångar med obestämd livslängd
Goodwill hade per den 31 december 2019 ett bokfört värde av 1 821 Mkr (1 438; 776; 160). Fördelningen, för prövning av nedskrivningsbehov, mellan kassaflödesgenererande enheter visas i nedanstående tabell.
Alla immateriella anläggningstillgångar med obestämd livslängd testas minst varje år mot att värdet inte avviker negativt från aktuellt bokfört värde och det finns någon indikation om nedskrivning. Enskilda tillgångar kan testas oftare om det finns indikationer på en värdeminskning. Återvinningsvärdet av de kassaflödesgenererande enheterna har bestämts med hjälp av nyttjandevärdet. De kassaflödesgenererande enheterna utgörs av segmenten. Kostnader relaterade till centralt utförda tjänster bärs av de kassaflödesgenererande enheterna och är därför inkluderade i nedskrivningstesten för varje kassaflödesgenererande enhet. Koncerngemensamma poster som inte kan allokeras ut på de kassaflödesgenererande enheterna på ett rimligt och konsekvent sätt inkluderas i nedskrivningstesten för alla kassaflödesgenererande enheter tillsammans.
Nyttjandevärdet har beräknats med hjälp av diskonterade kassaflöden och baseras på, av koncernledningen godkända, prognoser gällande de kommande fyra åren. Prognoserna har byggts upp från estimat i respektive bolag i segmenten för respektive kassaflödesgenererande enhet. När prognosen utarbetas läggs ett antal huvudantaganden avseende till exempel volym, pris, produktmix och priser gällande råmaterial och komponenter som bas för framtida tillväxt och bruttomarginal. Dessa siffror sätts i relation till historiska siffror samt externa rapporter angående marknadens tillväxt. Kassaflödet för det sista av de fyra åren används för beräkningen av evighetsvärdet. Diskonteringsräntan som används baseras på Koncernens WACC (Weighted Average Cost of Capital) före skatt med justering för en individuell landsriskpremie och inflation för de ingående länderna. Ländernas individuella diskonteringsränta används för att beräkna en viktad diskonteringsränta för varje kassaflödesgenererande enhet.
Diskonteringsräntan före skatt som använts under 2019 var 9,3 % (10,1; 10,0; 9,0). För beräkningen av slutvärdet av kassaflöden används den så kallade Gordons modell. Enligt Gordons modell beräknas evighetsvärdet av ett växande kassaflöde som startkassaflödet dividerat med kapitalkostnad minus tillväxt. Kapitalkostnad minus tillväxt om 2 % (2; 2; 2) är 7,3 % (8,1; 8,0; 7,0). Nedskrivningstesten för 2017, 2018 och 2019 ledde inte till någon nedskrivning.
GOODWILL OCH ÖVRIGA IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
| 2019 | 2018 2017 |
1 januari 2017 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill och diskonteringsränta |
Goodwill | Diskonterings ränta % |
Goodwill | Diskonterings ränta % |
Goodwill | Diskonterings ränta % |
Goodwill | Diskonterings ränta % |
| Food & Beverage | 1 518 | 9,3 | 1 137 | 10,1 | 773 | 10,0 | 158 | 9,0 |
| Laundry | 303 | 9,3 | 301 | 10,1 | 3 | 10,0 | 2 | 9,0 |
| Totalt | 1 821 | 1 438 | 776 | 160 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | Produkt utveckling |
Kund relationer |
Varu märken |
Övrigt | Totalt övriga im materiella anlägg ningstillgångar |
|
| Anskaffningskostnader | ||||||
| Ingående balans 1 januari 2017 | 160 | 46 | 0 | 0 | 4 | 50 |
| Årets anskaffningar | – | – | – | – | – | 0 |
| Förvärv av verksamheter | 680 | – | 103 | 37 | 53 | 193 |
| Intern utveckling | – | 22 | – | – | – | 22 |
| Kursdifferenser | –64 | 0 | –9 | –3 | –5 | –17 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 776 | 68 | 94 | 34 | 52 | 248 |
| Årets anskaffningar | – | – | – | – | 1 | 1 |
| Förvärv av verksamheter | 595 | 1 | 161 | 37 | 17 | 216 |
| Intern utveckling | – | 24 | – | – | – | 24 |
| Kursdifferenser | 67 | 3 | 10 | 3 | 5 | 21 |
| Utgående balans 31 december 2018 | 1 438 | 96 | 265 | 74 | 75 | 510 |
| Årets anskaffningar | – | – | – | – | 5 | 5 |
| Förvärv av verksamheter | 344 | – | 20 | 14 | 2 | 36 |
| Intern utveckling | – | 9 | – | – | – | 9 |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | – | – | – | – | –2 | –2 |
| Kursdifferenser | 39 | 2 | 7 | 2 | 3 | 14 |
| Utgående balans 31 december 2019 | 1 821 | 107 | 292 | 90 | 83 | 572 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
| Ingående balans 1 januari 2017 | 0 | 28 | 0 | 0 | 2 | 30 |
| Årets avskrivningar | – | 7 | 9 | 3 | 18 | 37 |
| Kursdifferenser | – | – | – | – | –1 | –1 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 0 | 35 | 9 | 3 | 19 | 66 |
| Årets avskrivningar | – | 9 | 21 | 6 | 9 | 45 |
| Kursdifferenser | – | 2 | 1 | – | 2 | 5 |
| Utgående balans 31 december 2018 | 0 | 46 | 31 | 9 | 30 | 116 |
| Årets avskrivningar | – | 13 | 32 | 6 | 15 | 66 |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | – | – | – | – | –2 | –2 |
| Kursdifferenser | – | 1 | 1 | – | 2 | 4 |
| Utgående balans 31 december 2019 | 0 | 60 | 64 | 15 | 45 | 184 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2017 | 776 | 33 | 85 | 31 | 33 | 183 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2018 | 1 438 | 50 | 234 | 65 | 45 | 394 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2019 | 1 821 | 47 | 228 | 75 | 38 | 388 |
ÖVRIGA IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar är i rapporten över sammanslaget totalresultat inkluderade i posten Kostnad för sålda varor med 26 Mkr (18; 14), i posten Administrationskostnader med 6 Mkr (0; 0) och i posten Försäljningskostnader med 34 Mkr (27; 23). Electrolux Professional kapitaliserade inga upplåningskostnader under 2019, 2018 och 2017.
Not 14 Övriga anläggningstillgångar
| 31 december | |||
|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2017 | |
| Långfristiga finansiella | |||
| fordringar | – | 1 | 0 |
| Övriga fordringar | 33 | 19 | 7 |
| Totalt | 33 | 20 | 7 |
Not 15 Varulager
| 31 december | |||
|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2017 | |
| Råmaterial | 434 | 434 | 365 |
| Pågående arbeten | 31 | 23 | 11 |
| Färdiga varor | 797 | 839 | 525 |
| Förskott till leverantörer | 3 | 3 | 2 |
| Totalt | 1 265 | 1 299 | 903 |
Varulager och pågående arbeten värderas till det lägsta av anskaffningsvärde, vid normalt kapacitetsutnyttjande, och nettoförsäljningsvärde. Med nettoförsäljningsvärde avses beräknat försäljningsvärde vid normala affärstransaktioner med avdrag för beräknad kostnad för färdigställande och beräknad kostnad för försäljning till marknadsvärde. Anskaffningsvärde för varulager och pågående arbete inkluderar utvecklingskostnad, direkt material, direkt lön, verktygskostnad, övrig direkt kostnad samt relaterad tillverkningsomkostnad. Anskaffningskostnaden beräknas enligt metoden vägda genomsnittspriser. Reserv för inkurans ingår i värdet för varulager.
Den utgift för varulagret som kostnadsförts ingår i posten Kostnad för sålda varor och uppgick till 5 107 Mkr (4 620; 4 213) för Koncernen.
Nedskrivningsbeloppet under året uppgick till 38 Mkr (35;17) och återfört belopp från tidigare år uppgick till 33 Mkr (25; 10) för Koncernen. Beloppen ingår i sammanslagen rapport över totalresultat inom kostnad för sålda varor.
Not 16 Övriga tillgångar
| 31 december | |||
|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2017 | |
| Övriga fordringar | 212 | 146 | 90 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
55 | 61 | 46 |
| Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter |
2 | 1 | 0 |
| Derivat | 4 | 0 | 0 |
| Derivat, Electrolux-koncernen | 0 | 1 | 2 |
| Totalt | 273 | 209 | 138 |
I posten Övriga fordringar ingår bland annat fordringar avseende mervärdesskatt, operativa skatter och försäkringsfordringar.
Not 17 Kundfordringar
| 31 december | |||
|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2017 | |
| Kundfordringar | 1 753 | 1 728 | 1 533 |
| Avsättningar för osäkra | |||
| fordringar | –66 | –70 | –80 |
| Kundfordringar, netto | 1 687 | 1 658 | 1 453 |
| Avsättningar i förhållande till | |||
| kundfordringar, % | 3,8 | 4,1 | 5,2 |
Kundfordringar redovisas vid första redovisningstillfället till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden med avdrag för avsättning för förväntad förlust. Koncernen tillämpar en förenklad metod för kundfordringar och använder en matris för att uppskatta förväntad förlust. Förändring i avsättningen redovisas via sammanslagen rapport över totalresultat i försäljningskostnader. Beräkning av förväntad förlust baseras på historisk data och justeras för framåtblickande analys som inkluderar makroekonomiska faktorer som påverkar olika kundsegment och mer specifika faktorer såsom tecken på konkurs eller känd insolvens m.m. Electrolux Professional använder sig av kreditförsäkring som ett sätt att skydda sig mot kreditrisker. Koncernens interna riktlinjer till koncernbolagen är att som lägst reservera 0,01 % av icke förfallna kundfordringar och kundfordringar som är förfallna upp till 15 dagar. För kundfordringar som är förfallna mellan 16 och 60 dagar reserverar Electrolux Professional 1 % och ökar reserveringen till 5 % för kundfordringar som är förfallna mellan 61 och 180 dagar. Kundfordringar som är förfallna över 6 månader men mindre än ett år reserveras till 45 % och kundfordringar som är förfallna mer än 12 månader reserveras till 100 %. Procentsatserna avser utgången av året. Vid utgången av 2019 har de framåtblickande faktorerna inte haft någon väsentlig påverkan på reserveringarna.
AVSÄTTNINGAR FÖR OSÄKRA KUNDFORDRINGAR
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Avsättningar 1 januari | –70 | –80 | –86 |
| Förvärv av verksamheter | –1 | –4 | –4 |
| Nya avsättningar | –4 | 1 | –5 |
| Kundförluster | 11 | 16 | 18 |
| Valutakursdifferenser och | |||
| övriga förändringar | –2 | –3 | –3 |
| Avsättningar 31 december | –66 | –70 | –80 |
Det bokförda värdet på fordringarna är lika med det verkliga värdet, eftersom effekten av diskontering inte är väsentlig. Avsättningar till och ianspråktagande av reserven för osäkra kundfordringar har tagits över i sammanslagen rapport över totalresultat och är inkluderade i försäljningskostnaderna.
ÅLDERSANALYS AV FÖRFALLNA KUNDFORDRINGAR
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Kundfordringar som inte förfallit |
1 460 | 1 518 | 1 313 |
| 1 – 15 dagar förfallna | 63 | 64 | 63 |
| 16 – 60 dagar förfallna | 90 | 55 | 48 |
| 2 – 6 månader förfallna | 74 | 21 | 29 |
| 6 – 12 månader förfallna | – | – | – |
| Mer än 1 år förfallna | – | – | – |
| Kundfordringar totalt | 1 687 | 1 658 | 1 453 |
Not 18 Finansiella instrument
Tilläggsinformation återfinns i följande noter: I not 2 Finansiell riskhantering redovisas Koncernens riskpolicy generellt och mer detaljerat med avseende på Electrolux Professionals viktigaste finansiella instrument. I not 17 beskrivs kundfordringar och kreditrisker förknippade med dessa.
I denna not beskrivs Koncernens viktigaste finansiella instrument med avseende på huvudsakliga villkor, där det anses relevant, liksom riskexponering och verkligt värde vid årets slut.
Finansiella instrument
Första redovisning och värdering
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när Koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och försäljning av finansiella tillgångar redovisas normalt på affärsdagen, det datum då Koncernen förbinder sig att köpa eller sälja tillgången. Vid första redovisningstillfället värderar Koncernen en finansiell tillgång eller finansiell skuld till verkligt värde plus eller minus, för en finansiell tillgång eller finansiell skuld som inte värderas till verkligt värde via resultaträkningen, transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärv eller emission av den finansiella tillgången eller den finansiella skulden, till exempel avgift och provision. Transaktionskostnader för finansiella tillgångar och finansiella skulder som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen kostnadsförs i resultaträkningen.
Finansiella tillgångar
Klassificering och efterföljande värdering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande värderingskategorier:
- ► verkligt värde via resultatet,
- ► verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
- ► upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringskraven för skuld- och egetkapitalinstrument beskrivs nedan:
Skuldinstrument är de instrument som uppfyller definitionen av en finansiell skuld från emittentens perspektiv, såsom kundfordringar, lånefordringar samt statsobligationer.
Koncernen klassificerar sina skuldinstrument i en av följande två värderingskategorier:
Upplupet anskaffningsvärde: Tillgångar som innehas i syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden som endast utgör betalningar av kapitalbelopp och ränta, och som inte är identifierade som värderade till verkligt värde via resultatet, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med eventuella redovisade förväntade kreditförluster (se "Nedskrivning och förväntad förlust" nedan). Ränteintäkter från
dessa finansiella tillgångar redovisas i finansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden.
Verkligt värde via resultatet: Tillgångar som inte uppfyller kriterierna för upplupet anskaffningsvärde värderas till verkligt värde via resultatet. Vinst eller förlust på ett skuldinstrument som efter första redovisningen värderas till verkligt värde via resultatet och inte ingår i ett säkringsförhållande redovisas i finansnettot när den uppstår. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas i finansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden. Kundfordringar som säljs utan regressrätt klassificeras som "innehas för försäljning" med vinst eller förlust redovisad i rörelseresultatet.
Skuldinstrument omklassificeras endast när Koncernens affärsmodell för hantering av dessa tillgångar ändras.
Egetkapitalinstrument är instrument som uppfyller definitionen av eget kapital ur emittentens perspektiv, vilket innebär instrument utan kontraktsmässig skyldighet att betala och som belägger en residual rätt i emittentens nettotillgångar. Vinst eller förlust på egetkapitalinstrument som redovisas till verkligt värde via resultatet redovisas i finansnettot. Koncernen har inga väsentliga investeringar i egetkapitalinstrument.
Nedskrivning och förväntad förlust
Koncernen bedömer, på framåtriktad basis, de på lång sikt förväntade kreditförlusterna som är kopplade till dess finansiella tillgångar och som inte redovisas till verkligt värde. För att kunna göra detta används en klassificeringsmodell för att underlätta en bedömningen kring sannolikheten för fallissemang. Baserat på denna modell redovisar Koncernen en avsättning för sådana potentiella förluster vid varje rapporteringstillfälle. Värderingen av förväntade kreditförluster återspeglar ett opartiskt och sannolikhetsvägt belopp baserat på rimlig och stödjande information som är tillgänglig, såsom tidigare händelser, nuvarande villkor och prognoser för framtida ekonomiska förhållanden. Den här modellen används för kassa och bank. För kundfordringar tillämpar Koncernen "den förenklade metoden", (se not 17). För kassa används
en klassificeringsmodell baserat på en prognos av "sannolikheten för fallissemang" för varje motpart. På grund av en hög klassificering av motparter och kort förfallotid är nedskrivningsbeloppet oväsentligt.
Borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång, eller del därav, tas bort från balansräkningen när de avtalsrättsliga rättigheterna att erhålla kassaflöden från tillgången upphör eller har överlåtits och Koncernen antingen (i) överför väsentligen alla risker och förmåner förknippade med ägande eller (ii) i betydande mån varken överför eller behåller alla risker och fördelar förknippade med ägande och inte behåller kontrollen över tillgången.
Finansiella skulder
Klassificering och efterföljande värdering
Klassificering och efterföljande värdering av Koncernens finansiella skulder, exklusive derivatinstrument, görs till upplupet anskaffningsvärde. Derivatinstrument med negativa verkliga värden klassificeras till verkligt värde via resultaträkningen.
Borttagande från balansräkningen
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när den är utsläckt, det vill säga när den förpliktelse som anges i avtalet fullgörs, annulleras eller upphör.
Derivatinstrument
Derivat redovisas initialt till verkligt värde per den dag då derivatavtalet ingås och därefter omvärderas det till verkligt värde. Samtliga derivat redovisas som tillgångar när verkligt värde är positivt och som skulder när verkligt värde är negativt. Vinst eller förlust från förändring i verkligt värde avseende derivat redovisas i resultatet.
Nettoskuld
Vid utgången av 2019 uppgick Electrolux Professional-koncernens finansiella nettoskuld till 588 Mkr (–621; –748). Tabellen nedan visar hur Koncernen beräknar nettoskulden och vad den består av.
| Nettoskuld | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga lån | 4 | 13 | – |
| Kortfristig del av långfristiga lån | – | – | – |
| Kundfordringar med regressrätt | – | 19 | – |
| Kortfristiga skulder, Electrolux-koncernen | 990 | 94 | 84 |
| Kortfristig upplåning | 994 | 126 | 84 |
| Finansiella derivatskulder | 4 | – | – |
| Upplupna räntekostnader/förutbetalda ränteintäkter | 8 | 1 | 1 |
| Övriga finansiella skulder, Electrolux-koncernen | 234 | 208 | 232 |
| Total kortfristig upplåning | 1 241 | 336 | 317 |
| Långfristiga lån | 3 | 25 | 20 |
| Långfristiga lån, Electrolux-koncernen | – | 38 | 10 |
| Långfristig upplåning | 3 | 63 | 30 |
| Total upplåning1) | 1 244 | 399 | 347 |
| Kassa och bank | 651 | 230 | 179 |
| Kortfristiga investeringar | – | – | – |
| Finansiella derivattillgångar | 4 | – | – |
| Förutbetald räntekostnad/upplupen ränteintäkt | 2 | 1 | – |
| Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter, Electrolux-koncernen | 0 | 0 | 0 |
| Koncernkonton och andra kortfristiga finansiella fordringar, Electrolux-koncernen | – | 788 | 915 |
| Likvida medel | 656 | 1 020 | 1 095 |
| Finansiell nettoskuld (total upplåning minus likvida medel) | 588 | –621 | –748 |
| Leasingskulder | 243 | 176 | 130 |
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 195 | 219 | 137 |
| Nettoskuld | 1 025 | –226 | –481 |
| Revolverande kreditfacilitet | – | – | – |
1) Varav räntebärande skulder uppgår till 997 Mkr per den 31 december 2019 (170; 114).
Likvida medel
Likvida medel, såsom definierat av Koncernen, består av kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter. Kassa och bank består av kontanta medel, banktillgodohavanden och övriga kortfristiga placeringar med hög likviditet och med en löptid om högst 3 månader.
Av tabellen nedan framgår nyckeltal avseende likvida medel. Det bokförda värdet av likvida medel motsvarar ungefär verkligt värde.
| Likviditetsprofil | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Kassa och bank | 651 | 230 | 179 |
| Finansiella derivattillgångar | 4 | – | – |
| Förutbetald räntekostnad/upplupen ränteintäkt | 2 | 1 | – |
| Koncernkonton och andra kortfristiga finansiella fordringar, Electrolux-koncernen | – | 788 | 915 |
| Likvida medel | 656 | 1 020 | 1 095 |
| Nettolikviditet | –585 | 684 | 778 |
Nettolikviditet definieras som likvida medel minus total kortfristig upplåning.
Räntebärande skulder
Lån redovisas vid första redovisningstillfället till verkligt värde av de medel som influtit efter avdrag för transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten värderas lånen till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
FÖRÄNDRINGAR I SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL FINANSIERING
| Kassaflödepåverkande | Ej kassaflödepåverkande | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | Öpp nings– balans |
Amor tering |
Ny upplåning |
Föränd ring, netto |
Förändring finansiell skuld, Electrolux koncernen |
Omklassi fiseringar |
Förvärv | Tillägg/ annul leringar |
Valuta kursdif ferenser |
Stäng nings balans |
| Långfristiga skulder (inklusive kortfristig del) |
63 | –36 | – | – | –38 | –16 | 33 | – | –3 | 3 |
| Kortfristiga skulder (exklusive kortfristig del) |
126 | – | – | –32 | 896 | – | 5 | – | 2 | 997 |
| Leasingskulder | 176 | –83 | – | – | – | – | 31 | 115 | 4 | 243 |
| Totalt | 365 | –119 | 0 | –32 | 858 | –16 | 68 | 115 | 3 | 1 243 |
Av följande tabell framgår bokförda värden på Koncernens upplåning.
| Bokfört värde, 31 december | |||
|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2017 | |
| Långfristig upplåning | |||
| Övriga banklån | 3 | 25 | 20 |
| Lån från Electrolux-koncernen | – | 39 | 10 |
| Totalt långfristiga lån | 3 | 63 | 30 |
| Kortfristig upplåning | |||
| Övriga banklån | 4 | 13 | – |
| Lån från Electrolux-koncernen | 990 | 94 | 84 |
| Kundfordringar med regressrätt | – | 19 | – |
| Total kortfristig upplåning | 994 | 126 | 84 |
| Total upplåning | 997 | 189 | 114 |
| Leasingskulder | |||
| Långfristiga leasingskulder | 172 | 117 | 90 |
| Kortfristiga leasingskulder | 72 | 59 | 40 |
| Totala leasingskulder | 243 | 176 | 130 |
Kommersiella flöden
Electrolux Professionals Finanspolicy, som trädde i kraft den 1 oktober 2019, anger att:
- ► Valutaexponering i operativa enheter kan säkras från fall till fall. Prognostiserade flöden säkras normalt inte, eftersom dessa exponeringar kan motverkas med naturliga säkringar och prisjusteringar.
- ► Chefen för Group Treasury och M&A har befogenhet att godkänna säkring av kända flöden, såsom interna utdelningar eller betalningar hänförliga till utdelningar och förvärv och avyttringar (M&A), som till följd av tidpunkten orsakar en tillfällig exponering för Koncernen.
Säkringsredovisning tillämpas ej såvida inget annat anges häri.
Tabellen nedan visar prognosticerat transaktionsflöde, import och export, på helårsbasis för 2020 liksom ingångna säkringar vid bokslutet 2019.
PROGNOSTICERAT TRANSAKTIONSFLÖDE OCH SÄKRINGAR
| THB | EUR | SEK | CZK | RUB | NOK | DKK | CNY | GBP | USD | Övrigt | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valutainflöde, lång position | 128 | 919 | 979 | 33 | 44 | 65 | 86 | 105 | 171 | 808 | 164 | 3 501 |
| Valutautflöde, kort position | –621 | –1 342 | –1 193 | –13 | 0 | 0 | –8 | –2 | –20 | –163 | –139 | –3 501 |
| Transaktionsflöde, brutto | –493 | –423 | –214 | 20 | 44 | 65 | 78 | 103 | 151 | 644 | 25 | 0 |
| Säkring | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Transaktionsflöde, netto | –493 | –423 | –214 | 20 | 44 | 65 | 78 | 103 | 151 | 644 | 25 | 0 |
Löptidsprofil över finansiella skulder och derivat
I tabellen nedan återfinns de odiskonterade kassaflöden som kommer av Koncernens skulder i form av finansiella instrument, baserade på de vid årsbokslutet kontrakterade återstående löptiderna. Rörliga ränteflöden med framtida räntesättningsdagar estimeras med marknadens vid årsskiftet förväntade ränteläge för varje affärs respektive räntesättningsdag. Alla kassaflöden i utländsk valuta är konverterade till SEK med vid årsbokslutet gällande avistakurs. De kortfristiga leverantörsskulderna matchas med positivt kassaflöde från kundfordringar. Lånens förfall hanteras genom tillgänglig likviditet och genom nyemission av obligationer, certifikat eller banklån och bilaterala lån. Förutom nämnda resurser har Electrolux Professional ingått ett avtal gällande en revolverande kreditfacilitet om 250 miljoner euro med sina huvudbanker samt ett bilateralt lån om 600 Mkr med AB Svensk Exportkredit.
LÖPTIDSPROFIL ÖVER FINANSIELLA SKULDER OCH DERIVAT - ODISKONTERADE KASSAFLÖDEN
| <= 0,5 år | > 0,5 år < 1 år | > 1 år < 2 år | > 2 år < 5 år | > 5 år | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lån | –990 | –7 | – | – | – | –997 |
| Leasingskulder | –34 | –34 | –53 | –89 | –28 | –237 |
| Nettoreglerade derivat | – | – | – | – | – | – |
| Bruttoreglerade derivat | – | – | – | – | – | – |
| varav utflöde | –899 | – | – | – | – | –899 |
| varav inflöde | 899 | – | – | – | – | 899 |
| Leverantörsskulder | –1 606 | – | – | – | – | –1 606 |
| Finansiella garantier | – | – | – | – | – | – |
| Totalt | –2 629 | –41 | –53 | –89 | –28 | –2 840 |
Nettovinst/-förlust, verkligt värde samt bokfört värde för finansiella instrument
Tabellerna nedan visar nettovinst/-förlust, effekten i resultat och eget kapital samt verkligt värde och bokförda värden för finansiella tillgångar och skulder. Nettovinst/-förlust kan inkludera både valutakursdifferenser och vinst/förlust hänförliga till förändring av räntenivåer.
NETTOVINST/-FÖRLUST, INTÄKTER OCH KOSTNADER PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT
| 2019 | 2018 | 2017 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vinst/ förlust i resul taträk ningen |
Vinst/ förlust i övrigt totalre sultat |
Intäkter | Kost nader |
Vinst/ förlust i resul taträk ningen |
Vinst/ förlust i övrigt totalre sultat |
Intäkter | Kost nader |
Vinst/ förlust i resul taträk ningen |
Vinst/ förlust i övrigt totalre sultat |
Intäkter | Kost nader |
|
| Rapporterat i rörelse resultatet |
||||||||||||
| Finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde via resultaträkningen |
– | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella tillgångar och skulder till upplupet anskaffningsvärde |
–19 | – | – | – | 0 | – | – | – | –8 | – | – | – |
| Nettovinst/-förlust, intäkter och kostnader |
–19 | – | – | – | 0 | – | – | – | –8 | – | – | – |
| Rapporterat i finansnettot | ||||||||||||
| Finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde via resultaträkningen |
1 | – | – | – | 0 | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Finansiella tillgångar till upp lupet anskaffningsvärde |
– | – | 12 | – | – | – | 6 | – | – | – | 2 | – |
| Övriga finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde |
– | – | – | –20 | – | – | – | –6 | – | – | – | –6 |
| Nettovinst/-förlust, intäkter och kostnader |
1 | – | 12 | –20 | 0 | – | 6 | –6 | 0 | – | 2 | –6 |
| 2019 | 2018 | 2017 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hierarki nivå |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
Hierarki nivå |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
Hierarki nivå |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
||
| Finansiella tillgångar | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | ||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via | ||||||||||
| resultaträkningen | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | |
| Kundfordringar | 1 688 | 1 688 | 1 658 | 1 658 | 1 453 | 1 453 | ||||
| Finansiella tillgångar till upplupet anskaff ningsvärde |
1 688 | 1 688 | 1 658 | 1 658 | 1 453 | 1 453 | ||||
| Derivatinstrument | 4 | 4 | 0 | 0 | 2 | 2 | ||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via | ||||||||||
| resultaträkningen | 2 | 4 | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | |
| Kortfristiga investeringar | 0 | 0 | 788 | 788 | 915 | 915 | ||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via | ||||||||||
| resultaträkningen | 1 | – | – | 1 | – | – | 1 | – | – | |
| Finansiella tillgångar till upplupet anskaff ningsvärde |
– | – | 788 | 788 | 915 | 915 | ||||
| Kassa och bank | 651 | 651 | 230 | 230 | 179 | 179 | ||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen |
– | – | – | – | – | – | ||||
| Finansiella tillgångar till upplupet anskaff | ||||||||||
| ningsvärde | 651 | 651 | 230 | 230 | 179 | 179 | ||||
| Finansiella tillgångar totalt | 2 344 | 2 344 | 2 677 | 2 677 | 2 550 | 2 550 | ||||
| Finansiella skulder | ||||||||||
| Långfristig upplåning | 3 | 3 | 63 | 63 | 29 | 29 | ||||
| Finansiella skulder till upplupet anskaffnings | ||||||||||
| värde | 3 | 3 | 63 | 63 | 29 | 29 | ||||
| Leverantörsskulder | 1 606 | 1 606 | 1 571 | 1 571 | 1 421 | 1 421 | ||||
| Finansiella skulder till upplupet anskaffnings | ||||||||||
| värde | 1 606 | 1 606 | 1 571 | 1 571 | 1 421 | 1 421 | ||||
| Kortfristig upplåning | 1 228 | 1 228 | 334 | 334 | 316 | 316 | ||||
| Finansiella skulder till upplupet anskaffnings | ||||||||||
| värde | 1 228 | 1 228 | 334 | 334 | 316 | 316 | ||||
| Derivatinstrument | 5 | 5 | 2 | 2 | 3 | 3 | ||||
| Finansiella skulder till verkligt värde via resul taträkningen |
2 | 5 | 5 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | |
| Finansiella skulder totalt | 2 843 | 2 843 | 1 970 | 1 970 | 1 769 | 1 769 |
Verkligt värdeestimat
Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade med aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/-swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med Forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen. I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes-formel.
Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki.
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt.
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata.
Not 19 Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut
Det finns inga ställda säkerheter att rapportera för åren 2019, 2018 och 2017.
Not 20 Aktiekapital, antal aktier och vinst per aktie
Aktiekapitalet som är hänförligt till moderbolagets aktieägare fördelar sig på följande sätt:
AKTIEKAPITAL
| Kvotvärde | |
|---|---|
| Aktiekapital 31 december 2017 | |
| 25 000 A-aktier, med kvotvärde 1 000 kr | 25 000 |
| Totalt | 25 000 |
| Aktiekapital 31 december 2018 | |
| 25 000 A-aktier, med kvotvärde 1 000 kr | 25 000 |
| Totalt | 25 000 |
| Aktiekapital 31 december 2019 | |
| 25 000 A-aktier, med kvotvärde 1 000 kr | 25 000 |
| Totalt | 25 000 |
Aktiekapital
Electrolux Professional AB:s aktiekapital, per 31 december 2019, består av 25 000 A-aktier med ett kvotvärde på 1 000 kr per aktie. Alla aktier är fullt betalda. Samtliga aktier berättigar innehavaren till samma proportion av tillgångar och vinst och ger lika rätt till utdelning.
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital avser kapital tillskjutet från ägare och inkluderar betalda överkurser i samband med emissioner.
Övriga reserver
Övriga reserver omfattar valutakursdifferenser vilka avser effekter av valutakursförändringar vid omräkning av nettoinvesteringar i utländska dotterbolag till svenska kronor.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel, inklusive periodens resultat, inkluderar resultatet för moderbolaget och dess del av resultaten i dotterbolag. Balanserade vinstmedel inkluderar även transaktioner med aktieägare, omräkning av pensioner och liknande förpliktelser, reversering av kostnad för aktiebaserade betalningar som redovisats i resultaträkningen, resultat från försäljning av egna aktier samt belopp för aktieutdelning.
RESULTAT PER AKTIE
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 663 | 952 | 786 |
| Resultat per aktie, kr | |||
| Före utspädning | 2,31 | 3,31 | 2,74 |
| Efter utspädning | 2,31 | 3,31 | 2,74 |
| Genomsnittligt antal aktier, miljoner |
|||
| Före utspädning | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Efter utspädning | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
Resultat per aktie före och efter utspädning är beräknat genom att dividera periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget med genomsnittligt antal aktier. I dessa finansiella rapporter har beräkningen av vinst per aktie baserats på det genomsnittliga antalet utestående aktier i AB Electrolux under 2019. Detta anses mer relevant med tanke på avsikten att spegla samma aktiestruktur som finns i AB Electrolux i Electrolux Professional AB på grund av den föreslagna utdelningen av Koncernen. Den beräkning av vinst per aktie för respektive år som presenteras i dessa sammanslagna finansiella rapporter baseras på Electrolux Professional-koncernens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, delat med det genomsnittliga antalet utestående aktier före och efter utspädning.
Genomsnittligt antal aktier uppgick under 2019 till 287 397 450 (287 397 450; 287 397 450).
ÖVRIGA TRANSAKTIONER MED AKTIEÄGARE, ELECTROLUX-KONCERNEN
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Justering av skatter | 69 | 109 | 116 |
| Koncernbidrag | –238 | –219 | –219 |
| Pensioner | 19 | 7 | 15 |
| Överföring av tillgångar och | |||
| skulder | –8 672 | 464 | 603 |
| Totalt | –8 822 | 361 | 515 |
Transaktioner hänförliga till överföringen av tillgångar och skulder som en del av bildandet av Electrolux Professional-koncernen mellan Electrolux-koncernen och Electrolux Professionalkoncernen har klassificerats som transaktioner med aktieägare. Under 2017, 2018 and 2019 har tillgångar och skulder överförts till Electrolux Professional utan att köpeskilling erlagts. Under den senare delen av 2019 har en omfattande omstrukturering skett för att forma den legala Electrolux Professional-koncernen och ett antal transaktioner genomfördes där Electrolux Professional erlade köpeskilling för tillgångar och skulder som legalt överfördes, vilka Electrolux Professional redan inkluderat i de sammanslagna finansiella rapporterna sedan tidigare.
Not 21 Ersättningar efter avslutad anställning
Ersättningar efter avslutad anställning
Koncernen finansierar pensionsplaner i många av de länder där den har verksamheter. Pensionsplanerna kan vara avgiftsbestämda eller förmånsbestämda eller en kombination av båda. Avgiftsbestämda pensionsplaner innebär att Bolaget gör periodiska inbetalningar till separata myndigheter eller fonder och ersättningsnivån är beroende av den uppnådda avkastningen på dessa investeringar. Förmånsbestämda planer innebär att Bolaget har en pensionsförpliktelse som grundar sig på en eller flera faktorer där utfallet i nuläget är okänt. Till exempel kan ersättningar vara beroende av slutlön, genomsnittlig lön eller ett fast belopp per år av anställning.
Kostnaden för pensioner delas upp i tre delar och består av kostnad för tjänstgöring under innevarande år, finansieringskostnad eller intäkt samt effekter av omräkning. Kostnad för tjänstgöring under innevarande år redovisas i Koncernen som rörelsekostnad och klassificeras som kostnad för sålda varor, försäljnings- eller administrationskostnad, beroende på de anställdas arbetsuppgifter. Finansieringskostnad eller intäkt redovisas inom finansiella poster och effekter av omräkning redovisas i övrigt totalresultat. Företaget använder den så kallade Projected Unit Credit Method för att fastställa nuvärdet av sina förpliktelser och kostnader.
Den nettoskuld för ersättningar efter avslutad anställning som redovisas i balansräkningen utgörs av nuvärdet av Koncernens förpliktelser på balansdagen med avdrag för förvaltningstillgångarnas marknadsvärde. Beräkningar baseras på aktuariella antaganden som fastställs i anslutning till balansdagen. Förändringar i nuvärdet av skulden på grund av ändrade aktuariella antaganden samt ändrat utfall redovisas i övrigt totalresultat som omräkning. Den verkliga avkastningen minus beräknad ränteintäkt på förvaltningstillgångar redovisas även den i övrigt totalresultat som omräkning. Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder redovisas direkt i resultaträkningen.
Schweiz
I Schweiz är pensionens storlek baserad på genomsnittslönen under anställningen. Inbetalningar sker till stiftelsen och vid underskott enligt lokala redovisningsregler ska en plan upprättas för att återställa fonderingsnivån. Schweizisk lag föreskriver inte hur arbetsgivarens ytterligare bidrag vid ett eventuellt underskott ska beräknas och därmed föreligger normalt sett ingen lägsta fonderingsnivå. Pensionsutbetalningar till pensionärer sker från pensionsfonden.
Frankrike och Italien
Electrolux Professional gör avsättningar till obligatoriska avgångsvederlag. Dessa avsättningar täcker Koncernens förpliktelse att betala avgångsvederlag till anställda som slutar sin anställning
på grund av uppnådd pensionsålder, avskedande eller egen uppsägning.
Övriga länder
Det finns ett antal olika pensionsplaner i andra länder, varav vissa är finansierade och andra inte är det. Förpliktelser gällande ålderspension för tjänstemän i Sverige hänförliga till ITP2 garanteras genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalade från Rådet för finansiell rapportering, UFR10, är detta en förmånsbestämd plan för flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2019 har Bolaget inte haft tillgång till information som har gjort det möjligt att redovisa sin proportionerliga del av planens förpliktelser, tillgångar och kostnader, vilket innebär att planen inte kunde redovisas som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Förväntade avgifter för nästa redovisningsperiod för ITP2-försäkringen i Alecta uppgår till 15 Mkr.
Förklaring av belopp i rapporterna avseende förmånsbestämda planer.
| ERSÄTTNINGAR EFTER AVSLUTAD ANSTÄLLNING | |
|---|---|
| Information per land 31 december 2019 | Frankrike | Italien | Schweiz | Övriga | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Redovisat i balansräkningen | |||||
| Nuvärde av fonderade och ofonderade förpliktelser | 43 | 93 | 844 | 47 | 1 027 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde (efter avdrag för tillgångstak) | 0 | 0 | –793 | –39 | –832 |
| Totalt (överskott)/underskott | 43 | 93 | 51 | 8 | 195 |
| Varav redovisad som | |||||
| Tillgångar i pensionsplaner | – | – | – | – | 13 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | – | – | – | – | 208 |
| Total fonderingsnivå för samtliga planer, % | 0 | 0 | 94 | 83 | 81 |
| Genomsnittlig löptid för förpliktelsen, år | 9,1 | 8,2 | 13,5 | – | 13,0 |
| Redovisat i totalresultat | |||||
| Kostnad för tjänstgöring1) | 2 | 0 | 12 | –83 | –69 |
| Räntekostnad, netto | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 |
| Omvärdering (vinst)/förlust | –2 | 6 | 6 | 23 | 33 |
| Total kostnad (vinst) för förmånsbestämda planer | 1 | 7 | 18 | –60 | –34 |
| Kostnad för avgiftsbestämda planer | – | – | – | – | 62 |
| Redovisat i kassaflödesanalysen | |||||
| Inbetalningar av arbetsgivaren | – | – | 10 | – | 10 |
| Gottgörelse | – | – | – | –26 | –26 |
| Utbetalda förmåner av arbetsgivaren | 1 | 7 | – | 8 | 16 |
| Huvudsakliga antaganden för värderingen av förpliktelsen | |||||
| Livslängd, år2) | |||||
| Män | – | – | 22,6 | – | 22,5 |
| Kvinnor | – | – | 24,7 | – | 24,6 |
| Inflation, %3) | 1,7 | 1,7 | 1,3 | – | 1,3 |
| Diskonteringsränta, % | 0,4 | 0,6 | 0,1 | – | 0,2 |
| Information per land 31 december 2018 | Frankrike | Italien | Schweiz | Övriga | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Redovisat i balansräkningen | |||||
| Nuvärde av fonderade och ofonderade förpliktelser | 37 | 91 | 755 | 536 | 1 419 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde (efter avdrag för tillgångstak) | 0 | 0 | –714 | –486 | –1 200 |
| Totalt (överskott)/underskott | 37 | 91 | 41 | 50 | 219 |
| Varav redovisad som | |||||
| Tillgångar i pensionsplaner | – | – | – | – | 3 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | – | – | – | – | 222 |
| Total fonderingsnivå för samtliga planer, % | 0 | 0 | 95 | 91 | 85 |
| Genomsnittlig löptid för förpliktelsen, år | 9,5 | 8,1 | 12,6 | 13,6 | 11,8 |
| Redovisat i totalresultat | |||||
| Kostnad för tjänstgöring | 2 | 0 | 12 | 13 | 27 |
| Räntekostnad, netto | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Omvärdering (vinst)/förlust | 0 | –2 | 18 | 31 | 47 |
| Total kostnad (vinst) för förmånsbestämda planer | 2 | –1 | 30 | 44 | 75 |
| Kostnad för avgiftsbestämda planer | – | – | – | – | 62 |
| Redovisat i kassaflödesanalysen | |||||
| Inbetalningar av arbetsgivaren | – | – | 10 | – | 10 |
| Gottgörelse | – | – | – | –20 | –20 |
| Utbetalda förmåner av arbetsgivaren | 2 | 4 | 0 | 18 | 24 |
| Huvudsakliga antaganden för värderingen av förpliktelsen | |||||
| Livslängd, år2) | |||||
| Män | – | – | 22,5 | 21,5 | 21,7 |
| Kvinnor | – | – | 24,5 | 24,2 | 24,3 |
| Inflation, %3) | 1,8 | 1,8 | 1,3 | 1,7 | 1,6 |
| Diskonteringsränta, % | 1,3 | 1,5 | 0,8 | 2,3 | 1,7 |
| Information per land 31 december 2017 | Frankrike | Italien | Schweiz | Övriga | Totalt |
| Redovisat i balansräkningen | |||||
| Nuvärde av fonderade och ofonderade förpliktelser | 36 | 77 | 694 | 495 | 1 302 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde (efter avdrag för tillgångstak) | 0 | 0 | –675 | –490 | –1 165 |
| Totalt (överskott)/underskott | 36 | 77 | 19 | 5 | 137 |
| Varav redovisad som | |||||
| Tillgångar i pensionsplaner | – | – | – | – | 3 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | – | – | – | – | 140 |
| Total fonderingsnivå för samtliga planer, % | 0 | 0 | 97 | 99 | 89 |
| Genomsnittlig löptid för förpliktelsen, år | 9,8 | 8,3 | 12,8 | 13,3 | 11,8 |
| Redovisat i totalresultat | |||||
| Kostnad för tjänstgöring4) | 2 | 0 | –8 | 12 | 6 |
| Räntekostnad, netto | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 |
| Omvärdering (vinst)/förlust | –1 | 0 | –36 | –5 | –42 |
| Total kostnad (vinst) för förmånsbestämda planer | 2 | 1 | –44 | 7 | –35 |
| Kostnad för avgiftsbestämda planer | – | – | – | – | 61 |
| Redovisat i kassaflödesanalysen | |||||
| Inbetalningar av arbetsgivaren | – | – | 9 | 0 | 9 |
| Gottgörelse | – | – | – | –14 | –14 |
| Utbetalda förmåner | 1 | 4 | 0 | 18 | 23 |
| Huvudsakliga antaganden för värderingen av förpliktelsen | |||||
| Livslängd, år2) | |||||
| Män | – | – | 22,4 | 21,4 | 21,6 |
| Kvinnor | – | – | 24,4 | 24,2 | 24 |
| Inflation, %3) Diskonteringsränta, % |
1,7 1,2 |
1,7 1,3 |
1,0 0,6 |
1,7 2,2 |
1,6 1,6 |
1) Inkluderar en vinst på 90 Mkr i Sverige till följd av regleringen av ITP2.
2) Uttryckt som genomsnittligt livslängdsantagande för en 65-åring i antal år.
3) Inflation som påverkar löne- och pensionsökning.
4) Inkluderar ett positivt resultat om totalt 19 Mkr avseende planändringar i Schweiz.
| Avstämning av förändring i nuvärdet avseende fonderade och ofonderade förpliktelser | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 januari | 1 419 | 1 302 | 1 340 |
| Kostnad för tjänstgöring under innevarande år | 18 | 24 | 22 |
| Särskilda händelser | 1 | –1 | –19 |
| Räntekostnad | 13 | 18 | 18 |
| Omvärdering till följd av förändrade finansiella antaganden | 138 | 6 | 24 |
| Omvärdering till följd av förändrade demografiska antaganden | 0 | 0 | –4 |
| Omvärdering till följd av erfarenhetsbaserade justeringar | –16 | 19 | –2 |
| Inbetalningar av deltagare i pensionsplaner | 8 | 10 | 9 |
| Utbetalda förmåner | –58 | –42 | –50 |
| Valutakursdifferenser | 41 | 68 | –37 |
| Regleringar och övrigt | –537 | 15 | 1 |
| Utgående balans 31 december | 1 027 | 1 419 | 1 302 |
| Avstämning av förändring i verkligt värde av förvaltningstillgångar | 2019 | 2018 | 2017 |
| Ingående balans 1 januari | 1 200 | 1 165 | 1 150 |
|---|---|---|---|
| Ränteintäkt1) | 11 | 16 | 16 |
| Verklig avkastning på förvaltningstillgångar exklusive ränteintäkt1) | 92 | –22 | 61 |
| Nettoinbetalningar av arbetsgivaren | –16 | –11 | –5 |
| Inbetalningar av deltagare i pensionsplaner | 8 | 10 | 9 |
| Utbetalda förmåner | –42 | –18 | –27 |
| Valutakursdifferenser | 37 | 61 | –39 |
| Regleringar och övrigt | –458 | –1 | 0 |
| Utgående balans 31 december | 832 | 1 200 | 1 165 |
1) Verklig avkastning på förvaltningstillgångar uppgick till 103 Mkr (–6; 77).
Risker
Det finns huvudsakligen tre kategorier av risker som förknippas med förmånsbestämda pensionsförpliktelser och pensionstillgångar. Ökad livslängd hos förmånstagarna samt inflation som påverkar löner och pensioner påverkar den framtida utbetalningens storlek och därmed även skuldens omfattning. Pensionsmedel är investerade i olika finansiella instrument där avkastningen är exponerad för marknadsförändringar. Diskonteringsräntan som används för att beräkna nuvärdet av pensionsskulden kan variera och därmed påverka värderingen av den förmånsbestämda pensionsskulden. Diskonteringsräntan påverkar även räntekostnaden eller intäkten som redovisas bland de finansiella posterna samt även beräkningen av kostnaden för årets intjäning. Förväntade löneökningar och livslängdsantaganden baseras på lokala förhållanden i respektive land och förändringar i dessa kan leda till omräknad förpliktelse.
Känslighetsanalysen nedan redogör för effekten på den förmånsbestämda pensionsskuldens storlek vid en förändring av aktuariella antaganden. Känslighetsanalysen är inte avsedd att uttrycka Electrolux Professionals uppfattning om sannolikheten för en förändring.
KÄNSLIGHETSANALYS AV FÖRPLIKTELSERNA
| Totalt | |
|---|---|
| Livslängd +1 år | 29 |
| Inflation +0,5 %1) | 16 |
| Diskonteringsränta +1 % | –121 |
| Diskonteringsränta –1 % | 160 |
1) Ändringar i inflationstakt påverkar övriga inflationskänsliga antaganden som till exempel framtida pensions- och löneökningar.
Under 2020 beräknar Koncernen att göra inbetalningar till stiftelserna och utbetalningar av förmåner direkt till de anställda med sammanlagt 13 Mkr.
MARKNADSVÄRDE AV FÖRVALTNINGSTILLGÅNGAR PER KATEGORI
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Räntebärande placeringar | 267 | 359 | 336 |
| Aktier | 240 | 456 | 461 |
| Övriga placeringar | 61 | 83 | 81 |
| Fastigheter | 240 | 275 | 261 |
| Likvida medel | 24 | 27 | 26 |
| 832 | 1 200 | 1 165 |
Placeringsstrategi och hantering av risk
Tillgångarna i stiftelserna förvaltas professionellt av förvaltare som föreslår allokeringar till portföljen utifrån ett ramverk fastställt av stiftelsernas styrelser. Risker hänförliga till pensionsförpliktelser, dvs mortalitetsexponering och inflation, övervakas fortlöpande av Koncernens Finance Governance Board.
Övergripande styrning
Group Finance Government Board sammanträder 3–4 gånger per år och ser över Koncernens pensionsåtaganden samt förvaltningen av pensionstillgångarna. Group Finance Governance Board har dessutom följande ansvar:
- ► Godkänna finansiella och aktuariella antaganden för beräkning av pensionsfondens tillgångar och skulder.
- ► Initiera processer för nya planer, förändringar av planer samt besluta om avveckling av pensionsplaner om sådana åtgärder anses nödvändiga.
- ► Godkänna valet av nya representanter i de lokala pensionsstiftelserna (eller motsvarande).
Not 22 Övriga avsättningar
| Omstrukturering | Garantiåtaganden | Övriga | Totalt | |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 januari 2017 | – | 197 | 191 | 388 |
| Förvärv av verksamheter | – | 20 | 62 | 82 |
| Gjorda avsättningar | 10 | 71 | 23 | 104 |
| Ianspråktagna avsättningar | – | –71 | –17 | –88 |
| Återförda outnyttjade belopp | – | –4 | –6 | –10 |
| Valutakursdifferenser | – | –4 | –4 | –8 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 10 | 209 | 249 | 468 |
| varav kortfristiga avsättningar | 10 | 60 | 13 | 83 |
| varav långfristiga avsättningar | – | 149 | 236 | 385 |
| Ingående balans 1 januari 2018 | 10 | 209 | 249 | 468 |
| Förvärv av verksamheter | – | 10 | 18 | 28 |
| Gjorda avsättningar | 12 | 63 | 11 | 86 |
| Ianspråktagna avsättningar | –12 | –45 | –25 | –82 |
| Återförda outnyttjade belopp | – | –2 | –34 | –36 |
| Valutakursdifferenser | – | 8 | 10 | 18 |
| Utgående balans 31 december 2018 | 10 | 243 | 229 | 482 |
| varav kortfristiga avsättningar | 10 | 97 | 14 | 121 |
| varav långfristiga avsättningar | – | 146 | 215 | 361 |
| Ingående balans 1 januari 2019 | 10 | 243 | 229 | 482 |
| Förvärv av verksamheter | – | 5 | – | 5 |
| Gjorda avsättningar | 101 | 47 | 212 | 360 |
| Ianspråktagna avsättningar | –24 | –48 | –62 | –134 |
| Återförda outnyttjade belopp | – | –6 | –27 | –33 |
| Valutakursdifferenser | –1 | 4 | 9 | 12 |
| Utgående balans 31 december 2019 | 86 | 245 | 361 | 692 |
| varav kortfristiga avsättningar | 76 | 107 | 15 | 198 |
| varav långfristiga avsättningar | 10 | 138 | 346 | 494 |
Avsättningar redovisas när Koncernen har ett åtagande till följd av en inträffad händelse och det är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Det belopp som redovisas som avsättning är det belopp som enligt bästa bedömning beräknas utgå för att reglera åtagandet per balansdagen. I det fall pengars tidsvärde är av betydelse har beloppet redovisats till nuvärdet av beräknade utgifter.
Garantireserver redovisas vid tidpunkten för försäljningen av de produkter som garantin avser och beräknas på historik för motsvarande åtaganden. Avsättningar för garantiåtaganden redovisas på grund av Koncernens policy att bära kostnaderna för att reparera felaktiga produkter. Garantier lämnas vanligen för ett till två år efter försäljningen.
Omstruktureringsreserver redovisas när Koncernen både har beslutat om en detaljerad omstruktureringsplan och genomförandet har påbörjats eller huvuddragen har tillkännagivits berörda parter. Avsättningar för omstrukturering omfattar de kostnader som beräknas uppstå under de kommande åren som en följd av Koncernens beslut att minska personal, både i enheter som nyligen förvärvats och i enheter som ingår i Koncernen sedan tidigare. Beloppen har beräknats utifrån ledningens bästa uppskattningar och justeras när ändringar av dessa uppskattningar sker.
Övriga avsättningar omfattar huvudsakligen avsättningar för direkt- och indirekt skatt, miljöåtaganden, processer utöver garantikrav samt åtaganden hänförliga till medarbetarna. Tidpunkten för kassaflöden relaterade till övriga avsättningar är osäker.
Not 23 Övriga skulder 31 december
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Semesterlöneskuld1) | 126 | 105 | 0 |
| Övriga upplupna personalkostnader1) | 145 | 122 | 0 |
| Upplupna räntekostnader | 8 | 1 | 1 |
| Övriga förutbetalda intäkter1) | 10 | 118 | – |
| Övriga upplupna kostnader1) | 195 | 216 | 331 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter till Electrolux-koncernen | 23 | 11 | 7 |
| Avtalsskulder2) | 305 | 100 | 96 |
| Mervärdesskatt3) | 86 | 93 | – |
| Övriga personalrelaterade skulder3) | 138 | 112 | – |
| Övriga skulder3) | 82 | 156 | 358 |
| Derivat | 4 | – | – |
| Derivat till Electrolux-koncernen | 1 | 2 | 3 |
| Övriga finansiella skulder till Electrolux-koncernen | 234 | 208 | 232 |
| Övriga skulder till Electrolux-koncernen | 4 | – | – |
| Totalt | 1 361 | 1 244 | 1 028 |
1) Fördelningen mellan semesterlöneskuld, övriga upplupna personalkostnader, övriga förutbetalda intäkter och övriga upplupna kostnader finns inte tillgänglig för 2017.
2) Förändringen i avtalsskulder 2019 och 2018 visas i not 4.
3) Fördelningen mellan mervärdesskatt, övriga personalrelaterade skulder och övriga skulder finns inte tillgänglig för 2017.
I posten Övriga upplupna kostnader ingår bland annat upplupna kostnader för avgifter, annonsering och sales promotion.
Not 24 Eventualförpliktelser 31 december
| 2019 | 2018 | 2017 | ||
|---|---|---|---|---|
| Eventualförpliktelser | 126 | 7 | 7 | |
| Totalt | 126 | 7 | 7 |
Den 21 januari 2020 lämnade en leverantör in en stämningsansökan i Italien mot Electrolux Professional med ett krav om 11,3 miljoner euro, motsvarande cirka 118 Mkr. Kravet avser ersättning för påstådd skada relaterad till inköpsvolymer och prissättning under kontraktsperioden samt kostnader relaterade till påstådd felaktig uppsägning av leverantörsavtalet. Electrolux Professional bestrider kravet men det kan inte uteslutas att det slutliga utfallet skulle kunna få en betydande påverkan på Electrolux Professionals rörelseresultat och kassaflöde.
Not 25 Förvärvade och avyttrade verksamheter
| FÖRVÄRV | 2019 | 2018 | 2017 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Köpeskilling | Unic | Schneidereit | SPM | Total | Grindmaster– Cecilware |
| Betalning för årets förvärv | 410 | 331 | 470 | 801 | 838 |
| Uppskjuten köpeskilling | – | 37 | – | 37 | – |
| Total köpeskilling | 410 | 368 | 470 | 838 | 838 |
Redovisade värden av förvärvade tillgångar och övertagna skulder
| Materiella anläggningstillgångar, ägda | 13 | 19 | 22 | 41 | 30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt | 31 | 14 | 27 | 40 | 17 |
| Immateriella tillgångar | 52 | 109 | 91 | 200 | 193 |
| Varulager | 63 | 29 | 86 | 115 | 152 |
| Kundfordringar1) | 40 | 41 | 75 | 116 | 115 |
| Övriga anläggningstillgångar | 10 | 93 | 11 | 104 | 90 |
| Leverantörsskulder | –26 | –11 | –61 | –72 | –34 |
| Övriga rörelseskulder | –40 | –113 | –46 | –159 | –238 |
| Förvärvade nettotillgångar, totalt | 142 | 181 | 204 | 385 | 325 |
| Kassa och bank | 4 | 28 | 21 | 49 | 11 |
| Leasingskulder | –31 | –14 | –27 | –40 | –17 |
| Upplåning | –42 | –121 | –32 | –153 | –160 |
| Förvärvad nettoskuld | –69 | –107 | –37 | –144 | –166 |
| Goodwill | 336 | 294 | 303 | 597 | 679 |
| Totalt | 410 | 368 | 470 | 838 | 838 |
| 1) Kundfordringar | |||||
| Kundfordringar, brutto | 41 | 43 | 77 | 120 | 117 |
| Avsättning för osäkra kundfordringar | –1 | –2 | –2 | –4 | –2 |
| Totalt | 40 | 41 | 75 | 116 | 115 |
Upptagande till handel av aktierna i Electrolux Professional AB på Nasdaq Stockholm
BETALNINGAR FÖR FÖRVÄRV
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Betalning för årets förvärv | 410 | 801 | 838 |
| Förvärvade kassa- och bank tillgodohavanden |
–4 | –49 | –11 |
| Betalning av uppskjuten köpeskilling på förvärv från |
|||
| föregående år | 35 | – | – |
| Totalt betalat | 441 | 752 | 827 |
Förvärv under 2019
Unic SAS
Den 24 april 2019 slutfördes förvärvet av den franska producenten av professionella espressomaskiner, Unic SAS, genom förvärvet av 100 % av aktierna i en kontanttransaktion. Köpeskillingen för aktierna uppgick till 39 miljoner euro, med en övertagen nettoskuld som uppskattas till 6,6 miljoner euro. Bolagets huvudkontor och viktigaste tillverkningsanläggning ligger i södra Frankrike, med dotterbolag i USA och Japan. Förvärvet är en del av Electrolux Professionals strategi att växa med ett komplett utbud av storkök, drycker samt tvättlösningar. Tillsammans med de tidigare förvärven (Grindmaster-Cecilware i Nordamerika under 2017 och SPM Drink Systems i Italien 2018) kompletterar Unic Koncernens portfölj av produkter inom kalla, varma och frysta drycker.
Unic-koncernens nettoomsättning och rörelseresultat för 2019 uppgick till 16,7 miljoner euro respektive –1,6 miljoner euro, cirka 176 Mkr respektive –17 Mkr. Den förvärvade verksamheten bidrar till Electrolux Professionals sammanslagna resultat för 2019 med 10,7 miljoner euro i nettoomsättning och –1,6 miljoner euro i rörelseresultat, cirka 113 Mkr respektive –17 Mkr.
Goodwill som redovisas för transaktionen härrör främst från synergier med Electrolux Professionals verksamhet inom detta segment. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.
Verksamheten ingår i segmentet Food & Beverage.
Transaktionskostnader
Transaktionskostnader avseende förvärv under 2019 uppgår till 3,5 Mkr och har kostnadsförts löpande under förvärvsprocessen 2019. Kostnaderna har redovisats i rörelseresultatet som koncerngemensamma kostnader.
Förvärv under 2018
Schneidereit GmbH
Den 22 februari 2018 slutförde Electrolux Professional förvärvet av Schneidereit GmbH, en leverantör av uthyrningslösningar för professionell tvätt i Tyskland och Österrike. Avtalet om förvärvet ingicks den 22 januari 2018. Förvärvet har möjliggjort för Electrolux Professional att utveckla utbudet inom professionell tvätt och stödjer den långsiktigt lönsamma tillväxten i Europa. Schneidereit adderar en kompletterande affärsmodell som gör det möjligt för Electrolux Professional att erbjuda bra tvättlösningar till en ännu bredare kundbas och samtidigt utvärdera hyresbaserad försäljning, vilket är ett intressant tillväxtområde inom branschen professionell tvätt. Bolaget har cirka 110 anställda i Tyskland.
Köpeskillingen utgjordes av en kontant betalning om 32,8 miljoner euro samt en uppskjuten del (hold-back) om 3,6 miljoner euro. Kontantbetalningen motsvarade 331 Mkr och den uppskjutna delen motsvarade 37 Mkr. Kassaflödeseffekten uppgick till –303 Mkr exklusive förvärvade likvida medel. Under 2019 frigjordes den uppskjutna delen med mindre justeringar, vilket gav ett ytterligare kassautflöde på 3,3 miljoner euro, motsvarande 35 Mkr.
Verksamheten ingår i Electrolux Professionals sammanslagna räkenskaper per 31 december 2018 med finansiella rapporter för perioden januari–december 2018, och bidrar till Koncernens
nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) med 18,7 miljoner euro respektive 0 EUR, motsvarande cirka 192 Mkr respektive 0 kr. Goodwill är huvudsakligen relaterad till värdet av den förvärvade affärsmodellen med dess tillväxtpotential och synergier.
Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag. Verksamheten ingår i segmentet Laundry.
SPM Drink Systems
Den 2 oktober 2018 slutförde Electrolux Professional förvärvet av SPM Drink Systems, en ledande italiensk tillverkare av professionell utrustning för beredning av frysta och varma drycker samt mjukglass. Förvärvet är en del av Electrolux Professionals strategi för en lönsam tillväxt och ökar Electrolux Professionals närvaro i det snabbväxande dryckessegmentet inom hotell- och restaurangbranschen. Bolaget har omkring 130 anställda och dess huvudkontor samt de viktigaste anläggningarna ligger i Spilamberto, Modena i Italien.
Köpeskillingen utgjordes av en kontant betalning om 45,6 miljoner euro, motsvarande cirka 470 Mkr med en kassaflödeseffekt om –449 Mkr, exklusive förvärvade likvida medel.
Verksamheten ingår i Electrolux Professionals sammanslagna räkenskaper från 1 oktober 2018 och bidrar till Koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) med 3,7 miljoner euro respektive –0,7 miljoner euro, motsvarande cirka 38 Mkr respektive –7 Mkr.
För helåret 2018 redovisade den förvärvade verksamheten en nettoomsättning och rörelseresultat uppgående till 31 miljoner euro respektive 0,6 miljoner euro, motsvarande cirka 314 Mkr respektive 6 Mkr.
Goodwill är huvudsakligen relaterad till den ökade marknadsnärvaron i det snabbväxande dryckessegmentet både ur ett produktsortiment och geografiskt perspektiv. Goodwill bedöms inte kunna användas för skatteavdrag.
Verksamheten ingår i segmentet Food & Beverage.
Transaktionskostnader
Transaktionskostnader avseende ovan beskrivna förvärv har kostnadsförts löpande och uppgår till 11 Mkr, vilket belastat resultatet med 7 Mkr under 2018 och 4 Mkr under 2017. Kostnaderna har redovisats i rörelseresultatet som koncerngemensamma kostnader.
Förvärv under 2017
Grindmaster-Cecilware
I februari 2017 slutfördes förvärvet av den USA-baserade verksamheten Grindmaster-Cecilware genom att samtliga aktier i moderbolaget för Grindmaster-Cecilware-koncernen förvärvades kontant. Förvärvet breddar Electrolux Professionals utbud inom dryck och bidrar till att höja tillväxttakten inom segmentet Food & Beverage genom en förbättrad tillgång till den amerikanska marknaden. Grindmaster-Cecilware är en ledande amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Företaget har sitt huvudkontor i Louisville, Kentucky, och tillverkning i Louisville samt i Rayong i Thailand.
Goodwill är huvudsakligen relaterad till den ökade marknadsnärvaron i Nordamerika, en av de största marknaderna i världen för professionella produkter. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten för 2017 uppgick till 64,9 miljoner US-dollar (560 Mkr) respektive 2,6 miljoner US-dollar (23 Mkr). Verksamheten ingår i Electrolux Professionals sammanslagna räkenskaper från och med 1 mars 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till Koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 53,1 miljoner US-dollar (454 Mkr) respektive 1,3 miljoner US-dollar (11 Mkr).
I första kvartalet 2018 redovisades ytterligare nettoskulder uppgående till 1,1 miljoner US-dollar (10 Mkr). Motsvarande belopp har ökat goodwill.
Verksamheten ingår i segmentet Food & Beverage.
Transaktionskostnader
Transaktionskostnader avseende ovan beskrivna förvärv har kostnadsförts löpande och uppgår till 7 Mkr, vilket belastat resultatet med 4 Mkr under 2017 och 3 Mkr under 2016. Kostnaderna har redovisats i rörelseresultatet som koncerngemensamma kostnader.
Betalning av uppskjuten köpeskilling från förvärv före 2017
Under 2017 betalades ett belopp motsvarande 4 Mkr avseende den uppskjutna delen av köpeskillingen för förvärvet under 2015 av det kinesiska företaget Veetsan Commercial Machinery Co.
Avyttringar
Ingen avyttring av verksamheter gjordes under 2019, 2018 eller 2017.
Not 26 Anställda och ersättningar
Anställda och ersättningar
Per den 31 december 2019 uppgick antalet anställda till 3 624 (3 555; 3 183).
ANTAL ANSTÄLLDA PER GEOGRAFISK REGION
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Europa | 2 859 | 2 742 | 2 409 |
| Asien, Stillhavsområdet, Mellanöstern och Afrika | 601 | 641 | 605 |
| Amerika | 164 | 172 | 169 |
| Totalt | 3 624 | 3 555 | 3 183 |
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
| 2019 | 2018 | 2017 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
Totalt | Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
Totalt | Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
Totalt | |
| Koncernen totalt | 1 666 | 437 | 2 103 | 1 534 | 482 | 2 016 | 1 428 | 410 | 1 838 |
| varav pensionskostnader | – | –71) | –7 | – | 89 | 89 | – | 67 | 67 |
1) Inkluderar inlösen av pensionsskuld till Alecta om 90 Mkr.
Riktlinjer för ersättning till koncernledningen 2017–2019
För åren 2017–2019 har riktlinjerna för ersättning till koncernledningen tillämpats i enlighet med beslut på Electrolux-koncernens årsstämma för respektive år. Historiska ersättningar till ledande befattningshavare är inte inkluderade eftersom det inte är representativt för deras ansvarsområden i Electrolux Professional. Istället har en prognos redovisats baserat på en årlig fast ersättning, förmåner och målnivå (50 % av max) av den variabla ersättningen för helåret 2020.
Riktlinjer för ersättning till koncernledningen 2020
Riktlinjerna för ersättning och övriga anställningsvillkor för Electrolux Professionals koncernledning har godkänts vid årsstämman 2020.
Koncernledningen består av VD och nio andra medlemmar. Ersättningsvillkoren ska betona "belöning efter prestation" och variera i förhållande till den enskildes prestationer och Koncernens resultat. Den totala ersättningen för koncernledningen ska ha en stark anknytning till den position var och en har, vara i linje med marknadspraxis och kan bestå av följande komponenter: årlig fast ersättning, rörlig ersättning och övriga förmåner såsom pension och försäkring. Följande beskriver de olika riktlinjer för att bestämma ersättningsbelopp:
► Fast ersättning ska vara konkurrenskraftig på den relevanta marknaden och spegla det ansvar som arbetet medför. Fast ersättning består av grundlön och kan, om det föreskrivs lokalt av obligatoriska kollektivavtal, även innefatta en fast konkurrensklausul. Grundlönen ska ses över regelbundet (vanligen årligen) för att säkerställa fortsatt konkurrenskraft och för att belöna individuella prestationer.
- ► Rörlig ersättning kan bestå av både kortfristiga och långsiktiga incitament. Enligt principen "belöning efter prestation" ska den rörliga ersättningen utgöra en betydande del av den totala ersättningen för koncernledningen. Rörlig ersättning ska alltid mätas mot förutbestämda mål samt ha en maximinivå över vilken ingen ersättning utfaller. Både kort- och långsiktiga incitament ska vara beroende av position och den rörliga ersättningen kan uppgå till maximalt 100 % av årlig fast ersättning.
- ► Pensioner och förmåner, såsom ålderspension och efterlevandepension, invaliditesförmåner och sjukvårdsförmåner ska utformas så att de återspeglar regler och praxis i hemlandet. Om möjligt ska pensionsplanerna vara avgiftsbestämda. I individuella fall, beroende på bestämmelser i kollektivavtalet, skatte- och/eller socialförsäkringslagar som gäller för personen, kan andra pensionsplaner eller pensionslösningar tillämpas. Övriga förmåner kan bestå av företagsbil, bostad och privat sjukförsäkring.
Uppsägningstiden ska vara 12 månader för koncernchef och VD vid uppsägning på Electrolux Professionals initiativ och 6 månader vid uppsägning på koncernchef och VD:s initiativ. För övriga medlemmar i koncernledningen ska uppsägningstiden vara 6 till 12 månader vid uppsägning på Electrolux Professionals initiativ och 3 till 6 månader vid uppsägning på koncernledningsmedlemmens initiativ.
I individuella fall kan avtalsmässigt avgångsvederlag utgå utöver nämnd uppsägningstid.
Styrelsen kan tillfälligt besluta att avvika från riktlinjerna, helt eller delvis, om det i ett visst fall finns en särskild anledning till avvikelsen,
och avvikelsen är nödvändig för att tjäna Bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa Bolagets finansiella livskraft.
Koncernchef och verkställande direktör
Den rörliga ersättningen till koncernchef och VD består av både kort- och långsiktiga incitament och baseras på fasta finansiella mål på koncernnivå. Kortsiktiga incitament kan ge upp till 100 % av den årliga grundlönen och långfristiga incitament kan ge maximalt 100 % av den årliga grundlönen.
Uppsägningstiden från Bolagets sida är 12 månader och från koncernchef och VD:s sida 6 månader. Koncernchef och VD har rätt till avgångsvederlag i 12 månader.
Koncernchef och VD intjänar pensionsrättigheter i enlighet med italienska socialförsäkringslagar för pensioner. En frivillig avgiftsbestämd pensionsplan erbjuds (Previndai) där Bolaget matchar bidrag med upp till 6 000 euro om året. Därutöver bidrar Bolaget även till den italienska lagstadgade TFR.
Sjukvårdsförmåner erbjuds i enlighet med de kollektivt avtalade pensionsplansreglerna från FASI och Assidai som är särskilt utformade för ledande befattningshavare (Dirigenti).
Övriga medlemmar i koncernledningen
Den rörliga ersättningen för övriga medlemmar i koncernledningen består av både kort- och långsiktiga incitament och baseras på fasta finansiella mål på koncernnivå, samt på regionala mål och mål på koncernnivå för regionala chefer. Kortfristiga incitament kan ge högst 60–80 % av den årliga grundlönen beroende på tjänstegrad och långfristiga incitament kan ge maximalt 50–80 % av den årliga grundlönen, beroende på tjänstegrad.
Uppsägningstiden för övriga medlemmar i koncernledningen ska vara 6 till 12 månader vid uppsägning på Electrolux Professionals initiativ och 3 till 6 månader vid uppsägning på koncernledningsmedlemmens initiativ.
Medlemmar i koncernledningen som är anställda i Italien åtnjuter, liksom koncernchef och VD, också pensionsförmåner i enlighet med den italienska socialförsäkringslagstiftningen gällande pensioner och har möjlighet att delta i den frivilliga avgiftsbestämda pensionsplan som erbjuds (Previndai) där Bolaget matchar bidrag med upp till 6 000 euro om året. Därutöver bidrar Bolaget även till den italienska lagstadgade TFR.
Sjukvårdsförmåner erbjuds i enlighet med de kollektivt avtalade pensionsplansreglerna från FASI och Assidai som är särskilt utformade för ledande befattningshavare (Dirigenti).
Medlemmar i koncernledningen som är anställda i Sverige omfattas av kollektivt avtalad ITP 1, som är en avgiftsbestämd plan.
För medlemmar i koncernledningen som är anställda utanför Italien och Sverige kan olika anställnings- och pensionsvillkor samt andra förmåner, såsom bil, förekomma beroende på arbetsland.
Electrolux aktierelaterade ersättning 2017, 2018 och 2019
Medlemmarna i Electrolux Professionals koncernledning, som hade en ledande befattning inom Electrolux-koncernen 2017–2019, har historiskt sett deltagit i Electrolux långsiktiga aktieincitamentsprogram ("LTI-program"). Vardera av 2017, 2018 och 2019 års program omfattar 15–17 ledande befattningshavare och nyckelpersoner inom Electrolux Professional. LTI-programmet för 2017 fastställdes i februari 2020 och hade ett resultatutfall på 90 %, vilket resulterade i att totalt 66 393 B-aktier i Electrolux delades ut till anställda i Electrolux Professional. Den totala kostnaden för 2017 års LTI-program uppgick till 15,5 Mkr (exklusive sociala avgifter).
Med anledning av separationen reglerades LTI-programmen för 2018 och 2019, med hänsyn till Electrolux Professionals anställda, i förtid genom att kontanta medel betalades ut efter en accelererad tilldelning. Resultatutfallet för dessa LTI-program var 1,5 % respektive 0 %. Den totala kostnaden för LTI-program reglerade i kontanta medel uppgick till 255 000 kr (exklusive sociala avgifter).
Not 27 Arvoden till revisorer
På årsstämman 2019 valdes Deloitte till revisorer för perioden fram till årsstämman 2020.
| 2019 | 2018 | 2017 | |
|---|---|---|---|
| Deloitte | |||
| Revisionsarvoden1) | 4 | 2 | – |
| Arvoden för revisionsnära konsulttjänster2) | – | – | – |
| Arvoden för skattekonsultationer3) | – | – | – |
| Alla övriga arvoden | – | – | – |
| Totala arvoden till Deloitte | 4 | 2 | – |
| PwC | |||
| Revisionsarvoden1) | – | 1 | 3 |
| Arvoden för revisionsnära konsulttjänster2) | – | – | – |
| Arvoden för skattekonsultationer3) | – | – | – |
| Alla övriga arvoden | – | – | – |
| Totala arvoden till PwC | – | 1 | 3 |
| Revisionsarvoden till övriga revisionsfirmor | – | – | – |
| Totala arvoden till revisorer | 4 | 3 | 3 |
1) Revisionsarvoden består av arvoden för det årliga revisionsuppdraget och andra revisionstjänster som är av den karaktären att de enbart kan utföras av den årsstämmovalde revisorn, däribland granskning av koncernredovisningen, lagstadgad revision av moder- och dotterbolag, revisorsintyganden samt attestuppdrag.
2) Arvoden för revisionsnära konsulttjänster består av arvoden för utlåtanden och andra uppdrag som i relativt hög grad är förknippade med revisionen av Koncernens och bolagens årsredovisningar och bokföring och som traditionellt utförs av externrevisorn, däribland konsultationer beträffande redovisnings- och rapporteringskrav samt granskning av internkontroll. I arvoden för revisionsnära konsulttjänster ingår granskning av delårsrapport.
3) Arvoden för skattekonsultationer består bland annat av rådgivning avseende efterlevnad av skatteregler och övriga skatterådgivningstjänster.
Not 28 Transaktioner med närstående
| Till/från Electrolux-koncernen | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Försäljning av varor | – | – | – |
| Inköp av varor | –50 | –54 | –46 |
| Ränteintäkter | 9 | 3 | 2 |
| Räntekostnader | –17 | –5 | –3 |
| Kortfristiga placeringar | |||
| Koncernkonto | – | 788 | 915 |
| Långfristig upplåning | |||
| Långfristiga lån | – | 38 | 10 |
| Leverantörsskulder | |||
| Leverantörsskulder | 121 | 124 | 84 |
| Övriga skulder | |||
| Övriga finansiella skulder | 234 | 208 | 232 |
| Övriga kortfristiga operationella skulder | 4 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 11 | 7 |
| Derivat | 1 | 2 | –1 |
| Kortfristiga lån | |||
| Kortfristiga lån | 990 | 94 | 84 |
Transaktioner mellan Electrolux Professional AB och dess dotterbolag har eliminerats i Koncernen och redovisas inte i denna not. Transaktioner med nyckelpersoner i ledning och styrelse redovisas i not 26. Transaktioner hänförliga till pensionsplaner redovisas i not 21. Egetkapitaltransaktioner med aktieägare redovisas i not 20. Koncernen har också köpt tjänster från Electrolux-koncernen som har baserats på allmänt vedertagna kommersiella villkor, såsom IT-tjänster och administrativa tjänster.
Not 29 Väsentliga händelser efter balansdagen
Den 21 januari 2020 lämnade en leverantör in en stämningsansökan i Italien mot Electrolux Professional med ett krav om 11,3 miljoner euro, motsvarande cirka 118 Mkr. Kravet avser ersättning för påstådd skada relaterad till inköpsvolymer och prissättning under kontraktsperioden samt kostnader relaterade till påstådd felaktig uppsägning av leverantörsavtalet. Electrolux Professional bestrider kravet men det kan inte uteslutas att det slutliga utfallet skulle kunna få en betydande påverkan på Electrolux Professionals rörelseresultat och kassaflöde.
Den 18 februari 2020 beslutade årsstämman i Electrolux Professional om en fondemission. Syftet med fondemissionen var att öka aktiekapitalet samt antalet aktier för att reflektera Electrolux kapitalstruktur före separationen av Electrolux Professional från Electrolux.
Den 21 februari 2020 ingick Electrolux Professional en flervalutadenominerad revolverande kreditfacilitet om 250 miljoner euro och den 6 mars 2020 ingick Electrolux Professional ett bilateralt lån on 600 Mkr.
Rapport från oberoende revisor
Till styrelsen i Electrolux Professional AB (publ), org.nr 556003-0354
finansiell information
Rapport om de sammanslagna finansiella
rapporterna
Uttalanden
Vi har utfört en revision av de sammanslagna finansiella rapporterna för Electrolux Professional-koncernen för den period om två räkenskapsår som slutar den 31 december 2019. Koncernens sammanslagna finansiella rapporter ingår på sidorna F2–F39 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har de sammanslagna finansiella rapporterna upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Koncernens sammanslagna finansiella ställning per den 31 december 2019 samt 31 december 2018 och av dess sammanslagna finansiella resultat och sammanslagna kassaflöde för vart och ett av de två räkenskapsår som slutar den 31 december 2019 enligt IFRS, så som de antagits av EU.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att de sammanslagna finansiella rapporterna upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta sammanslagna finansiella rapporter som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av de sammanslagna finansiella rapporterna ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av Koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra det.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de sammanslagna finansiella rapporterna som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i de sammanslagna finansiella rapporterna.
Som en del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
Revisorsrapporter avseende sammanslagen historisk
- identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i de sammanslagna finansiella rapporterna, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
- skaffar vi oss en förståelse av den del av Koncernens interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
- utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
- drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av de sammanslagna finansiella rapporterna. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om Koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i de sammanslagna finansiella rapporterna om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om de sammanslagna finansiella rapporterna. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att Koncernen inte längre kan fortsätta verksamheten.
- utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i de sammanslagna finansiella rapporterna, däribland upplysningarna, och om de sammanslagna finansiella rapporterna återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
- inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom Koncernen för att göra ett uttalande avseende de sammanslagna finansiella rapporterna. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av revisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Stockholm den 10 mars 2020
Deloitte AB
Jan Berntsson Auktoriserad revisor
Rapport från oberoende revisor
Till styrelsen i Electrolux Professional AB (publ), org.nr 556003-0354
Rapport om de sammanslagna finansiella rapporterna
Uttalanden
Vi har utfört en revision av de sammanslagna finansiella rapporterna för Electrolux Professional-koncernen för år 2017. Koncernens sammanslagna finansiella rapporter ingår på sidorna F2–F39 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har de sammanslagna finansiella rapporterna upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Koncernens sammanslagna finansiella ställning per den 31 december 2017 samt 1 januari 2017 och av dess sammanslagna finansiella resultat och sammanslagna kassaflöde för räkenskapsåret som slutar den 31 december 2017 enligt IFRS, så som de antagits av EU.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att de sammanslagna finansiella rapporterna upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta sammanslagna finansiella rapporter som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av de sammanslagna finansiella rapporterna ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av Koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra det.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de sammanslagna finansiella rapporterna som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i de sammanslagna finansiella rapporterna.
Som en del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
- identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i de sammanslagna finansiella rapporterna, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
- skaffar vi oss en förståelse av den del av Koncernens interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
- utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
- drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av de sammanslagna finansiella rapporterna. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om Koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i de sammanslagna finansiella rapporterna om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om de sammanslagna finansiella rapporterna. Våra slutsatser baseras på de revision nyttsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att Koncernen inte längre kan fortsätta verksamheten.
- utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i de sammanslagna finansiella rapporterna, däribland upplysningarna, och om de sammanslagna finansiella rapporterna återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
- inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom Koncernen för att göra ett uttalande avseende de sammanslagna finansiella rapporterna. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av revisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Stockholm den 10 mars 2020
PricewaterhouseCoopers AB
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Peter Nyllinge Camilla Samuelsson
Upptagande till handel av aktierna i Electrolux Professional AB på Nasdaq Stockholm
Adresser
Electrolux Professional AB (publ)
Huvudkontor
Besöks- och postadress S:t Göransgatan 143 112 17 Stockholm Telefon: 08 410 564 50
Finansiell rådgivare
Morgan Stanley
Hovslagargatan 5A 111 48 Stockholm
Legala rådgivare
Beträffande svensk rätt Mannheimer Swartling Advokatbyrå Norrlandsgatan 21 Box 1711 111 87 Stockholm
Beträffande amerikansk rätt
Davis Polk & Wardwell London LLP
5 Aldermanbury Square London EC2V 7HR, Storbritannien
Revisor
Deloitte AB
Rehnsgatan 17 113 79 Stockholm
Denna sida har avsiktligt lämnats blank.
Denna sida har avsiktligt lämnats blank.

S:t Göransgatan 143, 112 17 Stockholm