AI assistant
Electrolux — Annual Report 2017
Feb 28, 2018
2907_10-k_2018-02-28_550ca1e5-724c-4f4d-8641-b62d0769915f.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Shape living for the better
Electrolux årsredovisning 2017
Shape living for the better
Vår framtid styrs av hur vi alla lever våra liv. Det är därför vi kämpar för att både förbättra vardagen för miljontals människor och planeten vi bor på. Detta genomsyrar allt vi gör: varje idé, varje produkt och varje möte. —
Vi tycker att alla har rätt till fantastiska smakupplevelser. Vi tror att det alltid finns ett bättre sätt att ta hand om kläder så att de känns som nya längre. Och vi vill att hemmet ska vara en plats för välbefinnande där vi tar hand om oss själva och våra nära och kära.
För att lyckas med detta tänker vi ständigt om, förnyar och förbättrar – både internt och tillsammans med våra partners och kunder.
Genom att skapa fantastiska upplevelser och produkter som ger människor en rikare vardag, och samtidigt värnar om vår miljö, vill vi bli en drivande kraft för en bättre och mer hållbar livsstil.
Detta är Electrolux syfte: Shape living for the better.
vi utvecklar och förbättrar smakupplevelser, klädvård och välbefinnande för ett bättre och mer hållbart liv världen över
taste
Skapa fantastiska smakupplevelser genom vår professionella expertis
care
Vårda dina kläder så de håller sig som nya längre
wellbeing
Uppnå hälsa och välbefinnande i hemmet
vårt erbjudande
Electrolux är en av världens ledande tillverkare av vitvaror för konsumenter och professionella användare. Vi erbjuder omsorgsfullt designade, innovativa och hållbara lösningar för hem och företag under välkända varumärken som Electrolux, AEG, Zanussi och Frigidaire.
122
MILJARDER KR I OMSÄTTNING
MILJONER PRODUKTER SÅLDA ÅRLIGEN
60
150
MARKNADER DÄR PRODUKTERNA SÄLJS
56000 ANSTÄLLDA
innehåll
PURPOSE
| Smakupplevelse, klädvård | |
|---|---|
| och välbefinnande | 3 |
| Electrolux 2017 | 6 |
| VD-ord | 8 |
| Globala trender | 10 |
| Electrolux purpose | 12 |
| Mål | 14 |
STRATEGI
| Electrolux affärsmodell | 18 |
|---|---|
| Förstklassiga konsumentupplevelser | 20 |
| Effektiv verksamhet | 25 |
| Kompetens och teamship | 29 |
| Vägen framåt | 32 |
MARKNADER OCH AFFÄRSOMRÅDEN
| Vitvarumarknaden | 36 |
|---|---|
| Electrolux marknader | 38 |
| Vitvaror EMEA | 40 |
| Vitvaror Nordamerika | 42 |
| Vitvaror Latinamerika | 44 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 46 |
| Hemmiljö och småapparater | 48 |
| Professionella Produkter | 50 |
ELECTROLUX-AKTIEN OCH RISKHANTERING
| Electrolux-aktien | 54 |
|---|---|
| Electrolux och kapitalmarknaden | 58 |
| Riskhantering | 60 |
RAPPORTER
| Förvaltningsberättelse | 69 |
|---|---|
| Noter | 95 |
| Förslag till vinstdisposition | 129 |
| Revisionsberättelse | 130 |
| Elvaårsöversikt | 134 |
| Årlig utveckling per affärsområde | 136 |
| Kvartalsinformation | 137 |
| Hållbarhetsredovisning | 138 |
| Bolagsstyrningsrapport | 148 |
| Årsstämma | 165 |
| Historia | 166 |
| Händelser och rapporter | 168 |
Årsredovisningen för AB Electrolux (publ), 556009-4178, utgörs av Förvaltningsberättelse och Noter (sidorna 69—133). Årsredovisningen publiceras på svenska och engelska.
Hållbarhetsprioriteringar är integrerade i hela årsredovisningen. I Hållbarhetsredovisningen på sidorna 138—146 beskrivs Electrolux hållbarhetsarbete mer i detalj. En komplett hållbarhetsredovisning finns på www.electroluxgroup.com/sustainabilityreport17
Electrolux 2017
Viktiga händelser
- • Rörelseresultatet ökade med 18%.
- • Rörelsemarginalen uppgick till 6,1% (5,2).
- • Resultatet förbättrades för samtliga affärsområden.
- • Fyra affärsområden uppnådde en rörelsemarginal över 6%.
- • Starkt operativt kassaflöde efter investeringar.
- • Fem förvärv slutfördes.
Nettoomsättningen ökade med 0,8 procent, den organiska tillväxten var något negativ medan förvärv bidrog till omsättningen. Organisk tillväxt i flertalet regioner, men optimeringar av produktportföljen som innebar att olönsamma produktkategorier lämnades, samt lägre volymer under återförsäljares varumärken i Nordamerika inverkade negativt på omsättningen.
Rörelsemarginalen förbättrades till 6,1 procent. Fyra av sex affärsområden uppnådde en rörelsemarginal över 6 procent. Ökad effektivitet och förbättrad produktmix bidrog till den positiva resultatutvecklingen.
Operativt kassaflöde efter investeringar var starkt och uppgick till 6,9 miljarder kr, vilket främst förklaras av resultatutvecklingen. Förvärv inverkade negativt på kassaflödet med 3,4 miljarder kr.
2017 I korthet Marginalförbättring
Nyckeltal Affärsområden
produkter som erbjuder förstklassiga konsumentupplevelser
Taste
Genom att göra det möjligt att skapa fantastiska smakupplevelser.
Electrolux säljer spisar, hällar, ugnar, köksfläktar, mikrovågsugnar, kylskåp, frysar och diskmaskiner till hushåll och professionella kök över hela världen. Electrolux är ledande inom köksprodukter och nya funktioner utvecklas ständigt.
64% andel av koncernens försäljning varav 4% professionella produkter
Care
Genom att göra det möjligt att vårda kläder så att de håller sig som nya längre.
Tvättmaskiner och torktumlare utgör kärnan i Electrolux erbjudande för tvätt och klädvård. Efterfrågan drivs av innovationer som användarvänlighet och resurseffektivitet.
19% andel av koncernens försäljning varav 2% professionella produkter
Wellbeing
Genom att göra det möjligt att uppnå hälsa och välbefinnande i hemmet.
Electrolux dammsugare, luftkonditioneringsutrustning, varmvattenberedare värmepumpar, småapparater och tillbehör säljs till konsumenter över hela världen. Electrolux har ett starkt, globalt distributionsnätverk och ett attraktivt produkterbjudande inklusive service.
17% andel av koncernens försäljning
Målet för rörelsemarginalen uppnåddes 2017
rörelsemarginal
6,1%
Electrolux gjorde stora framsteg under 2017. Jag är mycket nöjd med att vi tog ett viktigt steg på vägen mot lönsam tillväxt när vi nådde en rörelsemarginal på 6,1 procent, en ökning med närmare 20 procent. Detta uppnåddes genom vårt ständiga fokus på att skapa hållbar lönsamhet, vilket resulterade i förbättrade resultat för samtliga affärsområden. Under året lanserade vi ett nytt företagssyfte – Shape living for the better – som anger riktningen för Electrolux de kommande åren.
Under 2017 nådde vi för första gången sedan 2010 vårt mål på en rörelsemarginal på minst 6 procent. Det var en viktig milstolpe. Vi fortsatte att fokusera på att uppnå en hållbar lönsamhet, där optimering av produktportföljen och kostnadseffektivitet var nyckelområden. Vi har fokuserat vår produktportfölj till de mest konsumentrelevanta och lönsamma produktkategorierna, samtidigt som vi lämnat olönsamma produktkategorier och marknader. Detta medförde dock till att koncernens organiska försäljning minskade. När nu rörelsemarginalen är återställd till vår målnivå flyttar vi fokus till lönsam tillväxt. Vårt konsekventa arbete för att öka kostnadseffektiviteten i hela koncernen var framgångsrikt och vår kostnadsstruktur förbättrades avsevärt. Vi lyckades även lyfta produktkvaliteten till en ny rekordnivå.
Ett tydligt företagssyfte som drivkraft
Under året uppdaterade vi också vårt strategiska ramverk genom att koppla vår affärsmodell för lönsam tillväxt till ett tydligt företagssyfte, Purpose – Shape living for the better – att göra livet bättre genom att ständigt utveckla nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö och mer hållbart liv världen över. Jag känner mycket starkt för att vi tydliggör vårt företagssyfte eftersom det anger Electrolux inriktning för de kommande åren, och under 2017 lanserades ett stort antal nya, innovativa produkter för att skapa förstklassiga konsumentupplevelser.
Bättre resultat för samtliga affärsområden
Flertalet av våra marknader hade en positiv efterfrågetrend, och marknadsvolymerna i Latinamerika återhämtade sig efter flera år av nedgångar.
I EMEA fortsatte den gynnsamma resultattrenden. Jag är mycket nöjd med att vårt starka fokus på nya, innovativa produkter ger resultat och att våra premiumvarumärken tog marknadsandelar. Vi fortsatte den framgångsrika lanseringen av våra nya produktserier under varumärket AEG, inklusive de nya uppkopplade tvättmaskinerna. Rörelseresultatet förbättrades och rörelsemarginalen ökade till 7,2 procent. Under året slutförde vi förvärvet av Kwikot Group, en tillverkare av varmvattenberedare i Sydafrika samt Best, en europeisk tillverkare av innovativa köksfläktar. Dessa förvärv ökar våra möjligheter att långsiktigt växa lönsamt.
Vår verksamhet i Nordamerika uppnådde en förbättrad rekordhög marginal på 6,8 procent, tack vare optimeringar av produktportföljen och en ökad kostnadseffektivitet. Vi genomförde den strategiskt viktiga lanseringen av nya produkter
inom Frigidaire, som fick ett mycket positivt mottagande av återförsäljare och konsumenter. Frigidaire Gallery Freestanding Induction Range är den första induktionsspisen i en lägre prisklass på den amerikanska marknaden.
Vår verksamhet i Latinamerika återhämtade sig starkt med en organisk försäljningstillväxt på 8 procent efter en nedgång på 11 procent under 2016. En gynnsam marknadstrend på stora marknader, såsom Brasilien och Argentina, bidrog till den positiva utvecklingen tillsammans med lanseringen av nya konsumentrelevanta produkter på ett flertal marknader, bland annat tvättmaskiner med hög kapacitet och mikrovågsugnar med ny teknik. Även rörelseresultatet och rörelsemarginalen förbättrades väsentligt. Under 2017 förvärvade vi varumärket Continental, som gör det möjligt för oss att ytterligare stärka vår marknadsnärvaro i regionen.
Asien/Stillahavsområdet uppnådde en hög marginal på 7,5 procent och en stark organisk tillväxt på 6 procent. Försäljningsvolymerna ökade inom flertalet produktkategorier. Jag är mycket nöjd med att vi genom vårt arbete med att utveckla innovativa produkter som är skräddarsydda efter kundernas behov tar marknadsandelar i en hårt konkurrensutsatt region.
Inom Hemmiljö och småapparater förbättrades rörelseresultatet och rörelsemarginalen betydligt till 5,5 procent. Vår strategi att avveckla olönsamma produktkategorier hade en kortsiktigt negativ inverkan på den organiska försäljningen som minskade med 4 procent. Vi lanserade robotdammsugaren Electrolux PURE i9, som har ett smart navigationssystem som upptäcker hinder och manövrerar runt dem. Vi slutförde också förvärvet av Anova i USA, leverantören av den uppkopplade sous-vide-enheten som gör det möjligt att laga restaurangmat hemma.
Slutligen skulle jag vilja lyfta fram resultatet för Professionella Produkter som fortsatte att visa lönsam tillväxt och återigen levererade en stark, stabil rörelsemarginal på 13,7 procent. För första gången någonsin översteg rörelseresultatet 1 miljard kronor. Vi ska fortsätta att expandera denna lönsamma verksamhet med riktade investeringar i nya produkter och säljkanaler och under 2017 förvärvade vi Grindmaster-Cecilware, en tillverkare av dryckesprodukter. Det breddar vårt utbud och ökar tillgången till den viktiga USA-marknaden.
På väg mot lönsam tillväxt
Utvecklingen under 2017 har gjort mig ännu mer övertygad än någonsin om att Electrolux är väl positionerat för ytterligare tillväxt under 2018 och framöver,
eftersom ett flertal viktiga förutsättningar för tillväxt nu finns på plats.
Den digitala omvandlingen påverkar inte bara Electrolux utan hela vitvarubranschen och även konsumentbeteendet, vilket innebär både på möjligheter och utmaningar. Vi kommer att fortsätta att öka takten i användningen av digitala lösningar för att effektivisera verksamheten och öka dialogen med konsumenterna.
Jag förväntar mig att efterfrågetillväxten på de flesta marknader fortsätter under 2018. Vår ambition är att dra fördel av marknadstillväxten och av våra nya innovativa produkter för förstklassiga konsumentupplevelser som tagits emot mycket väl på marknaden.
Ledarskap inom hållbarhet fortsätter också att vara avgörande för att leverera förstklassiga konsumentupplevelser. Electrolux är sedan 16 år tillbaka undertecknare av FN:s Global Compact, och är även branschledande i det prestigefyllda Dow Jones Sustainability Index. Och vi har för avsikt att göra ytterligare förbättringar samt att göra smartare, mer resurseffektiva lösningar tillgängliga för alla.
Kontinuerliga förbättringar utgör själva kärnan i vårt förhållningssätt på Electrolux och är helt avgörande för att behålla konkurrenskraften över tid. Vi ska fortsätta att arbeta för att förbättra kostnadsstrukturer, metoder, processer och kompetensområden.
Investeringar i innovation
Vi vässar också vår förmåga att driva tillväxt genom investeringar i innovation för att ta fram nya konkurrenskraftiga produkter. Bland annat har omfattande investeringar i nya tillverkningsprocesser initierats vid vår kylskåpsfabrik i Anderson och spisfabriken i Springfield i USA samt på kylskåpsfabriken i Curitiba i Brasilien. Under 2018 ökar vi investeringarna till 6 miljarder kronor för att generera ytterligare lönsam tillväxt.
Våra medarbetares kompetens och engagemang är naturligtvis fortsatt avgörande för våra framgångar, och jag skulle vilja tacka våra medarbetare och övriga intressenter för deras värdefulla bidrag under året. Styrelsens förslag att öka utdelningen för 2017 till 8,30 kronor per aktie återspeglar vårt fokus på att skapa värde för aktieägarna, och jag är helt övertygad om att vi är väl positionerade för att fortsätta skapa värde.
Stockholm i februari 2018
Jonas Samuelson Verkställande direktör och koncernchef
Globala trender som påverkar branschen
Den globala marknaden för hushållsprodukter förändras av fem viktiga trender: ökad konsumentmakt, digitalisering, hållbarhet, konsolidering och en växande medelklass. Förändringarna ställer krav på investeringar och skalfördelar, men innebär även stora möjligheter.
En bransch i förändring
Den globala marknaden förändras i allt snabbare takt av ett antal trender som påverkar volymer och vilka typer av produkter som efterfrågas, men också hur dessa produkter tillverkas, marknadsförs och säljs.
Konsumenternas makt ökar i takt med att de blir alltmer välinformerade, och lätt kan skaffa sig information om priser, erbjudanden och produktegenskaper. Det innebär att Electrolux, liksom övriga varumärken, behöver kunna presentera tydlig information om hur produkter och erbjudanden är differentierade för att möta kundernas behov.
Digitalisering har stor betydelse för att öka konsumenters makt. Mobila lösningar och tillgång till Internet ställer krav på Electrolux och skapar möjligheter att
interagera med konsumenter på nya sätt. Digitaliseringen ger också stora möjligheter att utveckla allt mer avancerade produkter, som exempelvis uppkopplade produkter, och att effektivisera koncernens verksamhet.
Hållbarhet blir allt viktigare för kunder, konsumenter och myndigheter, vilket kräver att tillverkare utvecklar och erbjuder hållbara lösningar. Denna trend har varit tydlig under ett antal år men utvecklingen accelererar nu, i varierande grad i olika regioner.
En global medelklass växer fram som en följd av stark ekonomisk tillväxt i nya ekonomier. Denna trend har varit tydlig under flera år och kommer att fortsätta. Konsolideringen i branschen drivs till
stor del av de ovanstående trenderna,
eftersom de leder till utmaningar som kräver stora investeringar och skalfördelar. Tillverkarna och återförsäljarna av hushållsprodukter blir allt färre, större och mer internationella.
Trenderna i branschen leder till att koncernens traditionella konkurrenter ökar satsningarna på digitalisering och lösningar för smarta hem. Konkurrensen ökar också genom nya konkurrenter som stora digitala spelare och nystartade företag som använder ny teknik för att förändra värdekedjan. Dessutom medför förändrade konsumentbeteenden tillsammans med ökad internetförsäljning, stora förändringar för den traditionella detaljhandeln.
Electrolux uppskattningar.
Världsmarknaden
Världsmarknaden för hushållsprodukter kan delas upp i två delar. På de mogna marknaderna (Västeuropa, Nordamerika, Japan och Australien/ Nya Zeeland) är befolkningstillväxten låg och försäljningen domineras av ersättningsprodukter. Tillväxtmarknaderna (Afrika, Mellanöstern, Östeuropa, Latinamerika, Sydostasien och Kina) präglas däremot av snabbt stigande levnadsstandard, vilket innebär att ett stort antal nya hushåll får råd att investera i vitvaror och andra hushållsprodukter.
Under 2017 ökade efterfrågan på vitvaror i såväl mogna markander som tillväxtmarknader. Efterfrågan på vitvaror stärktes under året på flertalet marknader, som Latinamerika, Östeuropa, Nordamerika, Australien och Sydostasien. Under 2017 svarade tillväxtmarknaderna för cirka 65 procent av den totala marknadsvolymen jämfört med 50 procent år 2000. Tillväxtmarknaderna svarade under året för cirka 30 procent av Electrolux försäljning. Målsättningen är att den andelen ska öka.
JORDENS BEFOLKNING Miljoner
13% Befolkning på Electrolux huvudmarknader Västeuropa, Nordamerika, Australien, Nya Zeeland, Japan
87% Befolkning på Electrolux tillväxtmarknader Afrika, Mellanöstern, Östeuropa, Latinamerika, Sydostasien, Kina
Ett tydligt företagssyfte
Purpose
Shape living for the better
Vår framtid styrs av hur vi alla lever våra liv. Det är därför vi kämpar för att både förbättra vardagen för miljontals människor och planeten vi bor på. Detta genomsyrar allt vi gör: varje idé, varje produkt och varje möte.
Vi tycker att alla har rätt till fantastiska smakupplevelser. Vi tror att det alltid finns ett bättre sätt att ta hand om kläder så att de känns som nya längre. Och vi vill att hemmet ska vara en plats för välbefinnande där vi tar hand om oss själva och våra nära och kära. För att lyckas med detta tänker vi ständigt om, förnyar och förbättrar — både internt och tillsammans
med våra partners och kunder. Genom att skapa fantastiska upplevelser och produkter som ger människor en rikare vardag, och samtidigt värnar om vår miljö, vill vi bli en drivande kraft för en bättre och mer hållbar livsstil.
Detta är Electrolux syfte: Shape living for the better.
Mission
Vi utvecklar och förbättrar smakupplevelser, klädvård och välbefinnande för ett bättre och mer hållbart liv världen över.
För att skapa dessa upplevelser inriktar vi vårt innovationsarbete på tre områden:
Vi hjälper människor att laga läcker och nyttig mat till familj och vänner. En ugn med jämn värme eller en spis med snabb och exakt temperaturreglering kan ge konsumenterna inspiration och förmåga att lyckas med matlagningen.
Vi hjälper konsumenter att ta hand om sina kläder så att de känns nya och fräscha under längre tid. Electrolux
har lösningar som gör det möjligt för konsumenten att lägga sina favoritkläder i tvättmaskinen utan att behöva oroa sig för resultatet.
Människor bryr sig om sin miljö och den luft de andas. Vi kallar det välbefinnande. Electrolux hjälper konsumenter att skapa en bättre hemmiljö genom dammsugare, luftkonditioneringsapparater och vattenrenare.
Strategiska drivkrafter
Electrolux företagsyfte – Purpose – stöds av tre drivkrafter: Agera hållbart, Skapa bättre upplevelser samt Ständigt förbättra. Drivkrafterna styr våra beteenden, ger riktning åt våra strategier och förmedlar kärnan i hur vi uppträder som företag.
Agera hållbart — Inspirera och bidra till en förändring till det bättre.
Vi går till jobbet varje dag fast beslutna om att förbättra livet för våra kunder och vår planet. Vi är stolta över vårt skandinaviska arv och vad vi har uppnått, men vi vill bli ännu bättre. Vi vill utveckla
smartare, mer resurssnåla lösningar som alla kan ha råd med. Vi vill skapa bättre möjligheter för våra medarbetare och för vår omvärld. Vi vill agera etiskt och med respekt för mänskliga rättigheter. Vi vill samarbeta med kunder och affärspartners som delar vår strävan att skapa en förändring till det bättre.
Skapa bättre upplevelser — Lösningar som lyfter vardagen.
Livet är fullt av upplevelser. De finns i maten vi äter, i hur vi sköter våra kläder, i luftkvaliteten i våra hem och i vattnet vi dricker. För oss handlar bra upplevelser inte bara om att förhöja våra kunders vardag, utan att samtidigt värna om vårt samhälle och vår planet.
Ständigt förbättra —Tänka nytt och aldrig slå sig till ro.
Vi slår oss aldrig till ro, utan strävar nyfiket framåt. Vi ser möjligheter där andra ser problem, och ser till att saker händer. Det är vad som krävs för att förändra livet till det bättre.
Mål
Electrolux finansiella mål bidrar till att behålla och stärka koncernens ledande, globala position i branschen samt till en god totalavkastning för Electrolux aktieägare.
Rörelsemarginal
Electrolux fokuserar på att uppnå en stabil lönsamhetsnivå inom samtliga affärsområden med högsta prioritet på att säkerställa en rörelsemarginal om minst 6 procent över en konjunkturcykel. Detta ska uppnås genom lanseringar av innovativa produkter, en optimering av produktportföljen, lägre produktkostnader och kostnadseffektiviseringar.
Rörelsemarginalen förbättrades till 6,1 procent (5,2). Fyra affärsområden nådde en rörelsemarginal över 6 procent . Förbättrad kostnadseffektivitet och produktmix bidrog till den positiva marginalutvecklingen under 2017. Electrolux har fokuserat på de produktkategorier som är mest relevanta för konsumenterna och mest lönsamma, lämnat olönsamma produktkategorier vilket har förbättrat produktmixen och förbättrat effektiviteten inom verksamheten.
Kapitalomsättningshastighet
Electrolux strävar efter en optimal kapitalstruktur utifrån koncernens lönsamhetsoch tillväxtmål. Under senare år har arbetet med att minska rörelsekapitalet intensifierats. Det har resulterat i ett lägre rörelsekapital, och målet på en kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger har överträffats. Genom att minska kapitalbindningen i verksamheterna skapas möjligheter för lönsam tillväxt.
Kapitalomsättningshastigheten ökade till 5,9 gånger (5,8) under 2017. Koncernens pågående arbete att strukturellt och operationellt minska kapitalbindningen inom rörelsekapitalet bidrog till den positiva utvecklingen.
Avkastning på nettotillgångar
Med fokus på tillväxt med bibehållen lönsamhet och på en liten effektiv kapitalbas kan Electrolux skapa en långsiktigt hög avkastning. Med en rörelsemarginal som når målet på minst 6 procent och en kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger blir Electrolux avkastning på nettotillgångarna minst 20 procent .
Avkastning på nettotillgångar uppgick till 35,8procent (29,9). De genomsnittliga nettotillgångarna och rörelsekapitalet minskade under året. De genomsnittliga nettotillgångarna har reducerats till 20 713Mkr (20 957), motsvarande 17,0procent (17,3) av nettoomsättningen. Rörelsekapitalet minskade till –15 721 Mkr (–14 966), motsvarande –12,2procent (–11,7) av nettoomsättningen. Det operativa rörelseresultatet (lager, kundfordringar och kortfristiga skulder) förbättrades till 4 305 Mkr (4 543), motsvarande 3,3procent (3,5) av nettoomsättningen.
3 581
3,2
mål*
Rörelseresultat Rörelsemarginal
1,4 1 580
6%
13 14 15 16 17
2 741
6 274
7 407
5,2
resultat 2017 6,1% mål*
4x
resultat 2017
5,9x
20% 35,8%
* Finansiella mål över en konjunkturcykel.
Electrolux aktieägare har under de senaste tio åren erhållit en genomsnittlig, årlig totalavkastning på cirka 14 procent. Bolagets förmåga att skapa ett stabilt kassaflöde och effektivisera verksamheten har starkt bidragit till detta värdeskapande. Det finns ytterligare lönsamhetspotential i form av ökade marginaler.
Försäljningstillväxt
Alla affärsområden måste uppnå en uthållig lönsamhetsnivå innan satsningar görs på riktad lönsam tillväxt, se Electrolux affärsmodell på sidorna 18–19. För att nå tillväxtmålet fortsätter koncernen att stärka sin ställning på huvudmarknaderna, på nya marknader och i nya segment. Den organiska tillväxten kompletteras med förvärv, och målet är en total försäljningstillväxt på minst 4 procent.
Koncernens nettoomsättning ökade till 122 060 Mkr (121 093), den organiska tillväxten var något negativ medan förvärv/ avyttringar bidrog till omsättningen med 1,0 procent. Fyra affärsområden visade organisk försäljningstillväxt. Aktiv hantering av produktportföljen för att lämna olönsamma produktkategorier, samt lägre försäljning under återförsäljares varumärken i Nordamerika påverkade försäljningen negativt.
20% Avkastning på nettotillgångar
Enligt det strategiska ramverket ska innovativa produkter som ger förstklassiga konsumentupplevelser bidra till ökad lönsamhet och en marginal på minst 6 procent. En kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger i kombination med en rörelsemarginal på minst 6 procent ger en avkastning på nettotillgångar på minst 20 procent.
Medarbetarnas engagemang
Electrolux lägger stor vikt vid individens utveckling för att kunna rekrytera, utveckla och behålla kvalificerade talanger med olika bakgrunder. Teamship är Electrolux arbetssätt. Teamship handlar om att sätta gemensamma mål som möjliggör tydliga vägval och ständiga förbättringar. Det handlar om samarbete. Det handlar om transparens och en lärande organisation. Slutligen handlar det om engagemang och passion för förstklassiga konsumentupplevelser.
Electrolux medarbetarundersökning, EES, är ett viktigt ledarverktyg för att mäta och utveckla engagemang, ledarskap, lagarbete samt uppslutning bakom strategi och företagets grundläggande syfte. Undersökningen möjliggör en extern jämförelse med andra högpresterande lärande organisationer.
4% Försäljningstillväxt X =
Värdeskapande
Ytterligare potential för värdeskapande finns om Electrolux kan öka försäljningen med ökad lönsamhetsnivå. Verksamheten måste uppnå en uthållig lönsamhetsnivå innan ytterligare satsningar görs på riktad lönsam tillväxt. Målet är att växa med i genomsnitt 4 procent årligen. För ytterligare information om Electrolux affärsmodell och väg till lönsam tillväxt, se sidan 18.
Hållbarhet
En förutsättning för att förverkliga Electrolux strategi för lönsam tillväxt är att vara ledande inom hållbarhet . Målsättningen är att kontinuerligt bli bättre på att svara mot människors behov och förbättra deras dagliga liv på ett hållbart sätt. Under 2017 svarade de mest resurseffektiva produkterna för 19 procent av antal sålda produkter och 28 procent av bruttovinsten.
Electrolux kan bäst bidra till lösningen på klimatfrågan genom effektiva produkter. Den absolut största delen av klimatpåverkan uppkommer när produkterna används. Genom mer effektiva produkter och verksamheter strävar koncernen efter att minska koldioxidpåverkan med 50 procent fram till 2020 i förhållande till 2005. Fram till och med 2017 har utsläppen minskat med 15 miljoner ton motsvarande mer än hälften av målet.
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT, % MEDARBETARNAS ENGAGEMANG, %
Total försäljningstillväxt exklusive valutaomräkningseffekter.
59% 64% 67% Mål, 80%
Under 2017 genomfördes en mindre undersökning för att följa upp team med låga poäng i tidigare undersökningar, vilken visade klara framsteg. En ny fullständig undersökning kommer att genomföras under 2018.
HALVERA KLIMATPÅVERKAN, MILJONER TON CO2
mål 2020
resultat 2017
-50% -31%
Strategi
Electrolux affärsmodell
För att uppnå koncernens företagssyfte – Shape living for the Better – och driva lönsam tillväxt fokuserar Electrolux affärsmodell på att skapa förstklassiga konsumentupplevelser. Detta bygger på en stabil grund av Effektiv verksamhet och Kompetens och teamship, samt tre viktiga förändrings drivkrafter.
Innovationsarbetet fokuserar på hur konsumenterna med hjälp av koncernens produkter och lösningar kan skapa förstklassiga upplevelser inom smak, klädvård och välbefinnande. Syftet är att stärka den övergripande upplevelse som erbjudandet ger, både före, under och efter inköpet av produkten. Arbetet inriktas på tre huvudområden:
Innovation inom smakupplevelser, klädvård och välbefinnande: Investeringar i de innovationer som är mest relevanta för att skapa förstklassiga konsumentupplevelser för att laga delikat mat, vårda kläder på bästa sätt samt att öka välbefinnandet i hemmet.
Produkter med starka varumärken med utvalda partners: Målinriktad tillväxt och optimering av produktportföljen till de mest lönsamma produktkategorierna och varumärkena samt produkter med tydliga fördelar för konsumenten, i samarbete med utvalda partners.
Högkvalitativ och uppkopplad ägandeupplevelse: Hög kvalitet och digitala satsningar för att ge konsumenterna bästa möjliga upplevelse vid användingen av produkerna är tillsammans med service en central del av processen efter att produkterna sålts.
Effektiv verksamhet
Electrolux fokuserar på effektiv verksamhet i alla delar av värdekedjan. Optimeringen av verksamheten fokuserar på modularisering, automation och investeringar i anpassningar av befintliga anläggningar för att säkerställa en konkurrenskraftig kostnadsstruktur, och ge de bästa förutsättningar för fortsatt tillväxt. Grunden är en stabil och fokuserad organisation som strävar efter att minimera komplexitet och förenkla rutiner, för att kunna leverera produkter och tjänster av högsta kvalitet och med hög leveranssäkerhet.
Electrolux strävar efter hållbar tillväxt där en nyckelkomponent är effektiv resursanvändning. Genom programmet Green Spirit sätts mål för att kontinuerligt minska resursanvändningen.
Kompetens och teamship
Teamship är Electrolux arbetssätt och handlar om att sätta gemensamma mål som möjliggör tydliga vägval och ständiga förbättringar. Det handlar om samarbete. Det handlar om transparens och en lärande organisation. Slutligen handlar det om engagemang och passion för att skapa förstklassiga konsumentupplevelser.
Digital omvandling
Den digitala omvandlingen förändrar konsumentbeteenden, branschen och hela världen i allt snabbare takt. Det ger avsevärda möjligheter till effektivisering av verksamheten, och till kontinuerlig interaktion med konsumenterna. Den digitala omvandlingen påverkar alla delar av Electrolux verksamhet och innefattar en mängd olika åtgärder och projekt inom fem huvudområden: uppkopplade vitvaror, produktivitet, leveranskedjan, modularisering/tillverkning samt konsumenternas upplevelse av att köpa och använda produkterna.
Ständiga förbättringar
Ständiga förbättringar innebär att leverera högre kundvärde till en lägre kostnad. Electrolux utvecklar kontinuerligt metoder, processer, kompetenser och företagskultur för att förbättra kostnadsstrukturer. Ständiga förbättringar handlar om att förenkla rutiner och skapa värde genom att arbeta smartare. Inom Electrolux pågår ett flertal funktionsöverskridande effektiviseringsprogram och andra aktiviteter för att minska såväl rörliga som fasta kostnader.
Hållbar utveckling
Att vara ledande inom hållbarhet är avgörande för att uppnå Electrolux företagssyfte och för att leverera förstklassiga konsumentupplevelser. Koncernens hållbarhetsarbete fokuserar på nio prioriterade områden som sammantaget bidrar till: bättre lösningar, bättre verksamheter och ett bättre samhälle. Se Hållbarhetsredovisning 2017 sidorna 138–146.
Vägen till lönsam tillväxt
För att uppnå hållbar lönsam tillväxt tillämpar Electrolux en trestegsmodell för alla affärsområden. Den inleds med att säkerställa att verksamheten är stabil och förutsägbar, i kombination med ett tydligt fokus baserat på aktiva val för att öka lönsamheten.
Det andra steget handlar om att leverera uthållig lönsamhet, vilket innebär att den fokuserade affärsmodellen är stabil mot omvärldsförändringar samt har tydliga konkurrensfördelar som möjliggör långsiktig uthållig lönsamhet.
Slutligen i det tredje steget kan affärsområdet inrikta sig på att öka tillväxten på ett målinriktat sätt, genom att dra nytta av sina styrkefaktorer genom selektiva investeringar med tydlig avkastning.
Förutsättningarna för lönsam tillväxt är på väg att realiseras och Electroluxkoncernen har genomfört det andra stadiet, uthållig lönsamhet, på vägen till lönsam tillväxt. Detta uppnåddes genom ett antal gemensamma prioriteringar i koncernens verksamheter och affärsområden:
- • Optimering av produktportföljen med fokus på de mest lönsamma produkterna och produktkategorierna
- • Fokus på kostnadseffektivitet
- • Avsevärt förbättrad produktkvalitet
- • Teamship på alla nivåer
Tre affärsområden har nått stadiet riktad tillväxt. De tre övriga affärsområdena tog under 2017 steg framåt på vägen. För ytterligare information om vägen framåt och affärsområdenas genomförande av affärsmodellen, se sidorna 32–33 och 40–51.
Förstklassiga konsumentupplevelser
Laga delikat mat med hjälp av Electrolux professionella kunnande — interaktiva kökssystem som ger bättre resultat med mindre arbetsinsats.
Vårda kläder så de håller sig nya längre — smarta lösningar ger perfekt resultat varje gång.
Electrolux strävar efter att ge konsumenterna bästa möjliga upplevelser inom tre områden: välsmakande mat, klädvård och hälsosamt välbefinnande i hemmet.
Hälsosamt välbefinnande i hemmet — interaktiva ekosystem för välbefinnande.
Innovationer inom smakupplevelser, klädvård och välbefinnande
All produktutveckling inom Electrolux strävar efter att ge konsumenterna bästa möjliga upplevelse och resultat vid användande av Electrolux produkter. Produktutvecklingen fokuserar på tre huvudområden för att kunna erbjuda förstklassiga konsumentupplevelser inom välsmakande mat, klädvård och hälsosamt välbefinnande i hemmet.
Smakupplevelser Electrolux produkter hjälper konsumenterna att få kulinariska upplevelser, och laga god och nyttig mat till familj och vänner. Några exempel är Electrolux CombiSteam smarta ugnar med CookView kamera och appen My Electrolux, samt Anova Precision Cooker, en innovativ uppkopplad produkt som med sous vide-metoden gör det möjligt att i hemmet laga mat med restaurangkvalitet. En kontinuerlig dialog med professionella kockar och utveckling av nya lösningar för restauranger över hela världen ger värdefulla insikter som överförs till andra delar av koncernen.
Klädvård Electrolux hjälper konsumenter att ta hand om sina kläder så att de känns nya under längre tid. Ett vanligt problem är att man inte vågar använda tvättmaskin eller torktumlare till vissa plagg, men Electrolux har lösningar som gör det möjligt att använda produkterna utan att behöva oroa sig för resultatet. Under 2017 fick AEG:s uppkopplade tvättmaskiner och torktumlare toppbetyg av ett flertal tidningar och konsumentorganisationer i Europa. Även inom klädvård drar koncernen stor nytta av erfarenheter från professionella användare när nya produkter utvecklas för konsumenter, som till exempel torktumlare med värmepumpsteknologi.
Välbefinnande Konsumenter vill också skapa en ren och hälsosam inomhusmiljö fri från damm, allergener och föroreningar. Electrolux har lösningar för detta i form av exempelvis dammsugare, luftkonditioneringsapparater och vattenrenare. Ett exempel på en innovativa lösning inom detta område som lanserades under 2017 är robotdammsugaren Electrolux PURE i9 (även kallad AEG RX9) med en användarvänlig app och ett smart navigationssystem som innebär att den, till skillnad från andra robotdammsugare, kan upptäcka och undvika hinder, se sidan 49.
Produkter med starka varumärkenoch utvalda partners
Koncernen har ett antal starka varumärken som bland annat AEG, Electrolux, Frigidaire, Westinghouse och Zanussi. Under 2017 förvärvades Anova, vilket tillförde ett varumärke med digitalt fokus, en passionerad användargrupp samt en affärsmodell med direktförsäljning till konsument. Under året revitaliserade Electrolux framgångsrikt varumärkena AEG och Frigidaire i Europa respektive Nordamerika. Samtidigt förbereddes en liknande vässning av varumärket Electrolux under 2018. För att maximera värdet av dessa varumärken fokuserar Electrolux på utvalda produkter och produktkategorier med höga marginaler, och samarbetar med utvalda partners för att möjliggöra effektiv marknadsföring, leverans och försäljning.
Ny teknik öppnar möjligheter för nya lösningar. Under 2017 såldes totalt ungefär 6 miljoner uppkopplade vitvaror i världen. Prognoser pekar på att motsvarande siffra 2020 kommer att vara cirka 120 miljoner. Electrolux siktar på att då leverera mer än 1 miljon uppkopplade produkter per år. Förutom att förenkla och förbättra användningen av produkten stärker uppkopplingen också kontakten med konsumenten efter köpet. Uppkopplade vitvaror är således ett område av stor betydelse i Electrolux fortsatta innovationsarbete inom alla större produktområden.
Under 2017 lanserade koncernen ett antal nya uppkopplade produkter Konsumenternas behov och preferenser varierar mellan olika delar av världen. Globala projekt svarar för en ökande andel av Electrolux produktutveckling och koncernens globala tillverkningsplattformar underlättar spridningen av framgångsrika lanseringar från en marknad till en annan, med anpassning till lokala preferenser. Sådana anpassningar är avgörande för att kunna erbjuda bästa möjliga konsumentupplevelser över hela världen. Plattformarna stödjer också företagets ambition att erbjuda mer resurseffektiva produkter till fler konsumenter över hela världen.
Electrolux har cirka 15 utvecklingscenter för hushållsprodukter, runt om i världen, som fokuserar på olika produkter och teknikområden. Utvecklingscenter
Högkvalitativ och uppkopplad ägandeuppleve
som till exempel Electrolux PerfectCare tvättmaskiner och torktumlare, robotdammsugaren (se sidan 49) och luftkonditioneringsapparaterna Frigidaire CoolConnect. Koncernen lanserade också Electrolux Connectivity Platform, ett ekosystem för sakernas internet som kopplar konsumenter, tjänsteleverantörer och tredjepartsaktörer till Electrolux plattform. Systemet implementerades för första gången i Electrolux PerfectCare, produktserier av smarta tvättmaskiner och torktumlare.
Röststyrda produkter
Under 2017 ingick Electrolux, som första vitvarutillverkare, ett avtal med finns för närvarande i Sverige, Italien, Tyskland, USA, Brasilien, Egypten och Kina.
Koncernens mest väsentliga miljöpåverkan kommer från energi- och vattenförbrukning när produkterna används. Electrolux lägger därför stor vikt vid ökad produkteffektivitet, och hållbarhet är ett av fyra prioriterade områden inom produktutvecklingen. Minst en tredjedel av produktutvecklingskostnaderna är miljörelaterade och omfattar bland annat energi- och vatteneffektivitet. Effektiv användning av material blir allt viktigare. Electrolux har framgångsrikt infört återvunnet material i dammsugare och andra hushållsapparater.
Google Home för att införa röststyrning i Frigidaire och Anova-produkter i USA. Konsumenter kan till exempel säga till en Frigidaire luftkonditioneringsapparat att höja rumstemperaturen, ändra fläkthastigheten, slå av och på apparaten etc. Med en Anova Precision Cooker kan användare av Google Home med röststyrning ställa in temperaturen och kontrollera tillagningen. Koncernen har anslutit sig till Open Connectivity Foundation, ett brett samarbetsprojekt för att fortsätta utvecklingen mot enhetliga standards för utveckling av öppen källkod för uppkopplade produkter.
ÅTRÅVÄRDA VARUMÄRKEN SOM FÖRÄNDRAR LIVET TILL DET BÄTTRE
BANBRYTANDE — INTERAKTIV — INTELLIGENT
AEG ligger alltid steget före och möjliggör enastående resultat genom tysk ingenjörskonst.
UTAN ANSTRÄNGNING — MÖJLIGGÖRANDE — BERIKANDE
Electrolux ger dig frihet att skapa och uppleva genom vårt professionella kunnande.
PÅLITLIG — TIDSBESPARANDE — INTUITIV
Frigidaire, Westinghouse och Zanussi möjliggör fantastiska resultat varje gång, och ger dig mer tid för det du tycker om mest.
EXAKT — SMART — GEMENSAM
Anova ger professionella resultat på ett enkelt sätt genom smart precision och kontakt med passionerade användare.
Under året arbetade Electrolux framgångsrikt med att förnya varumärkena AEG i Europa och Frigidaire i Nordamerika. Förberedelser pågår för att under 2018 på ett liknande sätt vässa varumärket Electrolux.
Electrolux smarta ugn CombiSteam Pro med kamera inne i ugnen, och appen My Electrolux.
Konsumentkontakt
Electrolux utvecklar lösningar för att skapa kontakt med konsumenter under hela köp- och användningsprocessen. Målet är att etablera en nära dialog med konsumenterna och stärka helhetsupplevelsen av Electrolux erbjudande. Koncernens process "360° Consumer Experience" fokuserar på att skapa den bästa kundupplevelsen i olika skeden, från utforskning av olika alternativ och besök på olika webbplatser, interaktion på sociala medier och val av produkt hos återförsäljare, till installation och användning.
Electrolux har fört en dialog med konsumenter, kökstillverkare och återförsäljare i syfte att skapa bästa möjliga upplevelse av varumärket.
Electrolux erbjuder effektiv service, snabba uppgraderingar och ett brett
sortiment av tillbehör och förbrukningsmaterial. En väl fungerande serviceverksamhet har fördelen att den dels ökar kundnöjdheten och dels öppnar för lönsam försäljning på eftermarknaden. Målsättningen är att öka den andel av en produkts försäljningsvärde som består av service, förbrukningsvaror och tillbehör.
Ökande försäljning online
Beslut om köp av hushållsprodukter grundas allt oftare på besök på olika webbplatser, bloggar eller användning av sociala medier. Onlineförsäljningen väntas öka avsevärt i takt med ökad internetanvändning. Under 2017 lanserade koncernen nya e-handelsbutiker för AEG, Electrolux och Zanussi i flera länder i Europa.
Engagemang för kvalitet
Kvalitet är en grundläggande förutsättning för att konsumenten ska välja en produkt från Electrolux framför konkurrenterna. Koncernen har ambitiösa långsiktiga mål för fortsatta kvalitetsförbättringar, och driver ett globalt kvalitetsarbete genom programmet Committed to Quality. Detta program bidrar till att skapa bättre upplevelser och ständiga förbättringar genom att lyssna på konsumenter samt prioritera att förhindra och tidigt upptäcka misstag på marknaden. Under 2017 nådde produktkvaliteten en ny rekordnivå med en service call rate (SCR) på 3,7% (se diagram).
Koncernens process "360º Consumer Experience" fokuserar på att skapa den bästa konsumentupplevelsen i olika skeden, från utforskning av olika alternativ, aktivitet på sociala medier, besök på webbplatser och val av produkt hos återförsäljare, till installation och användning av produkterna.
Electrolux dokumentärserie Tasteology som beskriver viktiga steg till den ultimata smakupplevelsen har haft stor framgång i social medier.
Närmare 200 robotar installeras varje år, mer än 1000 robotar 2020
I slutet av 2017 fanns mer än 700 robotar i Electrolux fabriker, och den siffran bedöms stiga till mer än 1 000 robotar år 2020.
Effektiv verksamhet
Electrolux strävar efter maximal effektivitet och kvalitet genom att producera modulariserade produkter i automatiserade och digitala tillverkningsprocesser. Detta möjliggör leverans av konkurrenskraftigt prissatta produkter till både massmarknaden och premiummarknaden. Koncernen säkerställer en konkurrenskraftig kostnadsstruktur genom att fokusera på ständiga effektiviseringar.
Tillverkningsindustrin genomgår, främst genom digitalisering, en snabb teknologisk omvandling. Detta är både en utmaning och en spännande möjlighet för Electrolux att öka effektiviteten, höja kvaliteten, förbättra kundservicen och producera förstklassiga lösningar med minskad inverkan på miljön. Det är också en nyckelfaktor för att behålla konkurrenskraft i vitvarubranschen där det blir allt viktigare att snabbt kunna anpassa sig till konsumenternas krav.
Ett antal aktiviteter pågår för att ytterligare öka effektiviteten och sänka kostnaderna. Målsättningen är att införa nya arbetssätt som innefattar digital produktion, smart automatisering, modularisering, hållbarhet och standardisering. Grunden för detta är en stabil och fokuserad organisation som strävar efter att minimera komplexitet och förenkla arbetssätt för att leverera produkter och tjänster med överlägsen kvalitet och stor leveranssäkerhet.
Strävandena att effektivisera verksamheten fokuserar på tre huvudområden:
- • Automatisering samt modernisering av befintliga anläggningar
- • Digital leveranskedja
- • Modularisering och digital produktion
Anpassningar av konstruktion samt modernisering av befintliga anläggningar
Produkternas konkurrenskraft förstärks genom ständiga förbättringar på alla områden, samt genom moderniseringar av befintliga anläggningar. Under 2017 inleddes omfattande uppgraderingar av kylskåpsfabriken i Anderson, South Carolina, spisfabriken i Springfield, Tennessee och kylskåpsfabriken i Curitiba, Brasilien. Investeringarna fokuserar på produkternas konstruktion, automatisering och innovationer. Resultatet förväntas ge ökade effektiviseringar och kapacitetsökningar. Satsningarna innebär att investeringar i anläggningstillgångar ökar under de närmaste tre, fyra åren.
Investeringarna kommer att öka konkurrenskraften och kostnadseffektiviteten. Dessutom medför det viktiga tillväxtmöjligheter genom tillverkning av innovativa produkter. Konkurrenskraften ökas ytterligare av att nya produkter i ökad omfattning är konstruerade för att möjliggöra en högre grad av automatisering och flexibilitet i produktionen.
Digital leveranskedja
Digitala processer för ett närmare samarbete med Electrolux leverantörer och återförsäljare bidrar till minskade kostnader, förbättrad kvalitet och ökad flexibilitet. Som en del av den digitala omställningen bygger Electrolux en digitalt integrerad leveranskedja där tillverkningsprocesser kopplas till marknaden för att möta rådande efterfrågan. Under 2017 lanserades ett projekt som kopplar upp maskinerna i fabrikerna, och därmed möjliggör spårning och lokalisering av material samt optimering av komponentflöden.
Under året infördes ett nytt transportstyrningssystem i Nordamerika för att följa, spåra och planera inkommande leveranser av råmaterial. Det automatiska systemet bygger på en internetbaserad
PRODUKTIVITETSFÖRBÄTTRINGAR OCH KONSUMENTORIENTERAD FLEXIBILITET
ANPASSNING AV KONSTRUKTION
Minskade produktkostnader genom konstruktion anpassad till tillverkningen, leverantörsproduktivitet samt program för kostnadseffektivitet och modernisering
MODULARISERADE PRODUKTER
Modulariserade produkter i automatiserad och digital tillverkning med maximal effektivitet och kvalitet
ENASTÅENDE SERVICE
Enastående servicenivåer genom integrerad digital leveranskedja som ger effektivitet, flexibilitet och korta ledtider
STARKT KVALITETSFOKUS
databas, och leder till besparingar genom en övergången från manuella till automatiska transportstyrningssystem. I Europa infördes ett nytt system som gör det möjligt att följa och spåra Electrolux produkter på 750 transportrutter.
Koncernen har tydliga globala skalfördelar genom samordning av inköp av råmaterial, komponenter och färdiga produkter. Den globala inköpsfunktionen koordinerar och hanterar ungefär 60procent av samtliga inköp. Programmet Ansvarsfulla Inköp stödjer det globala arbetet med att fatta rätt beslut angående leverantörer och att upprätthålla ett hållbart agerande hos koncernens leverantörer.
Modularisering och digital produktion
Ett pågående omfattande program för modularisering sänker produkt- och produktutvecklingskostnaderna genom standardiserade globala tillverkningsplattformar för nya produkter. Detta innefattar betydande automatisering, och fokuserar på planering av fabrikerna. Ett tecken på den ökande automatiseringen är antalet robotar i Electrolux fabriker. I slutet av 2017 fanns mer än 700 robotar, och den siffran bedöms stiga till mer än1 000 robotar år 2020.
Modulariseringen ökar innovationstakten genom att frigöra resurser för investeringar i produktutveckling. Dessutom visar erfarenheterna att modularisering medför att tiden från produktutveckling till marknadsintroduktion av en färdig produkt minskar med 20–30 procent, och att investeringskostnaden minskar med 15–20 procent.
Att allt fler nya produkter bygger på ett antal koncerngemensamma moduler möjliggör ökade besparingar i inköpsledet samtidigt som den ökade automationen leder till minskade direkta lönekostnader. En viktig effekt är också att modulariseringen leder till ökad flexibilitet genom att produkter kan kundanpassas sent i tillverkningsprocessen. Koncernen strävar efter att ytterligare minska antalet moduler, och samtidigt fullt ut behålla flexibiliteten att kundanpassa produkter sent i processen.
Ökad effektivitet
Effektiviseringsåtgärderna fortsatte att ge tydliga resultat under året. Modulariseringen inom olika produktgrupper ökade och ledde till ökad effektivitet inom produktutveckling, marknadsföring och produktion.
Koncernen strävar efter att kontinuerligt sänka sina rörliga och fasta kostnader. Electrolux Continuous Improvement Program (ECIP) har som målsättning att genom förbättrade rutiner, ökad resurseffektivitet samt ökad användning av digitala verktyg och processer minska de fasta kostnaderna.
Utöver koncernövergripande åtgärder för att förenkla och optimera tillverkningen, arbetar samtliga affärsområden med att minska rörelsekapitalet för att frigöra resurser som i stället kan investeras i tillväxtaktiviteter. Arbetet fokuseras i första hand på kundfordringar, leverantörsskulder och lager.
Under 2017 ledde rörelsekapitalprogrammet till en förbättring av det operativa rörelseresultatet (lager, kundfordringar och kortfristiga skulder) till 4 305 Mkr (4 543), motsvarande 3,3 procent (3,5) av nettoomsättningen.
Hållbar utveckling
Hållbarhet är en viktig omskapande drivkraft som påverkar effektiviseringen av verksamheten. Produktlivscykelperspektivet är vägledande när det gäller Electrolux arbete med att minska miljöpåverkan, genom att det visar graden av påverkan från utvinning av råmaterial, tillverkning, transport och produktanvändning till sluthantering. Den mest väsentliga miljöpåverkan från Electrolux verksamhet är koldioxidutsläpp som en följd av energiförbrukning när produkterna används. Utformning och utveckling av effektivare produkter har därför högsta prioritet, men Electrolux strävar också efter att minska påverkan från råmaterial. Påverkan från tillverkning och transporter är betydligt lägre, men har också hög prioritet.
Koncernens övergripande mål är att minska klimateffekten under produkternas livslängd med 50 procent fram till 2020, jämfört med 2005. Under 2017 sattes vetenskapligt baserade mål för att staka ut den långsiktiga vägen för minskning av koldioxidutsläppen i linje med Paris-överenskommelsen COP21.
Energianvändning och koldioxidutsläpp har hög prioritet, och Electrolux har mål för både absoluta och relativa minskningar. Målsättningen är att förbättra energieffektiviteten med mer än 50 procent till 2020 jämfört med 2005. Under 2017 hade ener-
Uppskattat antal robotar installerade i Electrolux produktionsanläggningar.
Omkring 70% återanvänd plast är använd i utvalda modeller av dammsugare, som bland annat Electrolux Green Range-dammsugare.
Med tvättmaskinerna Electrolux PerfectCare kan känsliga material, ylle och till och med plaggen märkta "endast handtvätt" tvättas hemma.
giförbrukningen per producerad enhet minskat med 40 procent.
Direkta utsläpp av koldioxid från Electrolux verksamhet är nära kopplade till användningen av energi. Utöver att kontinuerligt minska energiförbrukningen i verksamheten har Electrolux också satt upp målet att år 2020 använda 50 procent förnybar energi.
Under 2017 var 22procent av den använda energin förnybar, och utsläppen av koldioxid minskade med 340 000tonCO₂ jämfört med 2005.
Över 25 procent av samhällets globala koldioxidutsläpp kommer från transportsektorn. Electrolux har som mål att minska CO₂-utsläppen från transporter med 15 procent till 2020, och resultaten under 2017 var i linje med detta mål.
Insatsvarorna i hushållsprodukter är främst stål, plast och elektronikkomponenter. Materialbesparingar uppnås genom att optimera användningen av insatsvaror, utan att göra avkall på produkternas prestanda och kvalitet. Electrolux har som mål att öka mängden återvunnet material i nya produkter från 5 600 ton 2017 till 20 000 ton 2020. I vissa dammsugarmodeller används upp till 70 procent återvunnen plast.
Electrolux arbetar proaktivt för att identifiera eventuellt farliga material. Nya forskningsrön och intressentkrav används för att uppdatera företagets lista över begränsade material (Restricted Materials List, RML), i syfte att fasa ut farliga kemikalier.
Vattenbrist är ett stort problem i många regioner. Electrolux har ett långsiktigt
RESURSEFFEKTIVITET
VATTENFÖRBRUKNING
-17%
Den genomsnittliga vattenförbrukningen per producerad enhet i jämförbara fabriker har minskat med 17% sedan 2015.
KOLDIOXIDUTSLÄPP
-35%
Det genomsnittliga koldioxidutsläppet per producerad enhet i jämförbara fabriker har minskat med 35% sedan 2015.
engagemang för att bidra till en bättre hushållning med begränsade vattentillgångar. Electrolux har tillsammans med Världsnaturfonden kartlagt vattenrelaterade risker vid koncernens fabriker. Som ett resultat av detta har koncernen infört ett system för kontroll av vattenanvändningen, med syfte att minska vattenförbrukningen i tillverkningen med 5 procent per år i områden där det råder vattenbrist.
För att minska mängden avfall i verksamheten har Electrolux satt upp som mål att införa Zero Landfill program i alla fabriker senast 2020. Programmet fokuserar på att identifiera var avfallet uppstår, åtgärder för att minska det och möjligheter att återanvända material.
Electrolux största möjlighet att bidra till lösningen på klimatfrågan är att minska förbrukningen av resurser som energi och vatten i den dagliga användningen av produkterna. Koncernen ska minska klimatpåverkan under produkternas livslängd med 50% fram till 2020 i förhållande till 2005. Detta innebär att de totala utsläppen ska minska med cirka 25 miljoner ton från produktanvändning, produktion, transporter och användning av växthusgaser. Fram till och med 2017 har utsläppen minskat med 15 miljoner ton.
* Beräknat som ett genomsnitt av elva olika vitvaror.
Kompetens och teamship
Electrolux strävar efter att rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare med olika bakgrunder. Teamship är centralt i Electrolux arbetssätt för att skapa en högpresterande och lärande multikulturell global organisation.
Talent
Electrolux strävar efter att utveckla en kultur som bidrar till en högpresterande och lärande organisation. För att uppnå Electrolux företagssyfte – Shape living for the Better – är nedanstående kompetensområden viktiga i utvecklingen av medarbetare och vid rekrytering av nya medarbetare:
- • Energy drivkraft och förmåga att uppnå resultat.
- • Openness fokus på kundernas behov och möjligheter, samt på samarbete.
- • Agility förmåga att anpassa sig till en verklighet som hela tiden förändras.
- • Growth nyfikenhet samt förmåga att lära och utvecklas.
Electrolux lägger stor vikt vid kompetensutveckling för att kunna rekrytera, utveckla och behålla kvalificerade medarbetare med olika bakgrunder. Koncernens fyra kompetensområden är centrala i processerna för rekrytering, utvärdering och i arbetet för att identifiera och bedöma nödvändiga kvalifikationer för respektive befattning. Med hjälp av tydliga mål, utvecklingsplaner och utvärdering av prestationer ska medarbetarna uppmuntras att bidra till koncernens framgång och sin egen personliga utveckling.
Under 2017 fortsatte digitaliseringen av alla kompetensrelaterade processer genom TalentONE. TalentONE är en internetbaserad lösning som ger chefer ett enklare och effektivare verktyg i utvecklingen av medarbetare och prestationer.
Ledarskap
Kompetensområdena ovan är centrala i Electrolux ledarskapsmodell, och ingår i alla koncernens ledarskapsutbildningar och workshops. Ledarskapsmodellen är en del i processen för utvärdering av chefer, som ledare både för affärsverksamheten och för medarbetarna.
För att säkerställa god intern tillgång till framtida chefer har koncernen utvecklat en strukturerad process för att identifiera och utveckla medarbetare för att kunna ta nästa steg i karriären. För högre chefer erbjuder koncernen ett ledarskapsprogram som ska stärka förmågan att driva den utveckling som krävs för en framgångsrik implementering av Electrolux affärsmodell. Under 2017 fokuserade ledarskapsprogrammet till stor del på den digitala omvandlingen, och de möjligheter och utmaningar som den innebär för karriärutveckling och ledarskap.
Under året förstärktes Electrolux utbildning för ledare i sina första chefspositioner genom fokus på: Leading oneself och Leading others and coaching for performance.
Aligned Goals
We focus on common goals We make clear choices We drive continuous improvement
Collaboration
We cross-collaborate with clear roles We embrace team diversity We develop and learn together
Transparency
We build trust through openness We get the right facts and numbers We celebrate success and
learn from mistakes
Engagement
We are passionate about customer experience We act with a sense of urgency We take ownership and make it happen
Teamship
Teamship är Electrolux arbetssätt. Det handlar om att sätta gemensamma mål som möjliggör tydliga vägval och ständiga förbättringar. Det handlar om samarbete. Det handlar om öppenhet och en lärande organisation. Slutligen handlar det om engagemang och passion för att skapa förstklassiga konsumentupplevelser. Under 2017 genomfördes interaktiva teamship-workshops med nya medarbetare.
Engagemang
Electrolux mäter och utvecklar medarbetarnas engagemang med hjälp av medarbetarundersökningen (EES). Denna är ett viktigt verktyg för att mäta engagemang, ledarskap, lagarbete samt uppslutning bakom strategi och Electrolux Purpose. Undersökningen möjliggör en extern jämförelse med andra högpresterande lärande organisationer.
Under året genomfördes en extra undersökning för att följa upp avdelningar med låga resultat i tidigare undersökningar. Resultaten från denna var mycket uppmuntrande eftersom samtliga grupper gjorde framsteg och förbättrade sina resultat.
Etik, integritet och mänskliga rättigheter Oavsett var i världen koncernen bedriver verksamhet gäller samma höga standard och principer för uppförande. Etik, integritet och respekt för människor och miljön beaktas när medarbetarna möter kunder och kollegor världen över.
Electrolux fortsatte under året att stärka sitt arbete kring mänskliga rättigheter. De mest väsentliga områdena relaterade till mänskliga rättigheter omfattar föreningsfrihet, diskriminering och arbetsförhållanden. Det omfattar också integritetsskydd då Electrolux hanterar en ökad mängd personuppgifter, samt korruption. Under 2017 genomfördes konsekvensanalyser för mänskliga rättigheter i Egypten och Thailand.
Electrolux har ett globalt etikprogram som omfattar både etikutbildning och ett whistleblowing-system – Electrolux Ethics Helpline. Genom Ethics Helpline kan medarbetare rapportera, på det egna landets språk, misstänkta oegentligheter. Anmälningarna kan göras anonymt om landets lagstiftning medger det. De flesta anmälningarna under 2017 avsåg diskriminering och trakasserier.
Koncernen genomförde under 2017 en intern informationskampanj för att stärka medvetenheten om Ethics Helpline. Rutiner för att hantera potentiella fall av sexuella trakasserier och förseelser behandlades i koncernledningen under 2017.
Hälsa och säkerhet
Electrolux tillämpar ett globalt ledningssystem för hälsa och säkerhet, med syfte att bidra till en stark säkerhetskultur. Under året minskade den koncernövergripande arbetsskadefrekvensen (TCIR1)) till 0,58. Ungefär 82 procent av fabrikerna låg på en nivå under 1,0. Sedan 2013 har arbetsskadefrekvensen minskat från 1,0 till 0,58. Koncernens målsättning är att till 2020 reducera arbetsskadefrekvensen till mindre än 0,5.
1) Total arbetsskadefrekvens per 200 000 arbetstimmar.
Europa, 38% Nordamerika, 18% Australien, Nya Zeeland och Japan, 2% Afrika och Mellanöstern, 6% Latinamerika, 29% Sydostasien och Kina, 7%
KÖNSFÖRDELNING 2017
Koncernen
Koncern- Styrelse
Kvinnor, % Män, %
8
ledning
The Electrolux Awards Day
Med Electrolux Awards vill Electrolux uppmärksamma och belöna goda insatser från medarbetare som driver förändring och åstadkommer genomgripande resultat i enlighet med koncernens strategi och mål. I varje kategori utses ett antal finalister, från Electrolux olika verksamheter i världen, som får möjlighet att närvara vid Electrolux Awards Day i Stockholm — en prisceremoni där vinnarna får ta emot sina utmärkelser. –
På Electrolux Awards Day utdelas följande utmärkelser
Ownership Solutions Award, Design Award, Industrial Operations Excellence Award, Invention Award, Leadership Award, Marketing Excellence Award, Product Award, Purchasing Award, Sales Award, Sustainability Award och Quality Award. Electrolux delar även ut en årlig Teamship Award vid ett separat evenemang.
Utöver dessa interna utmärkelser delar Electrolux också ut en årlig Supplier Award.
Vägen framåt
Electrolux har en stabil grund för att ta nästa steg på vägen mot lönsam tillväxt. Ett flertal viktiga förutsättningar för tillväxt är nu på plats.
Mot lönsam tillväxt
Under 2017 gjorde koncernen goda framsteg på vägen mot lönsam tillväxt. Målsättningen är att ta nästa steg mot riktad tillväxt. Flera viktiga förutsättningar finns nu på plats.
Underliggande marknadstillväxt. Den positiva utvecklingen av efterfrågan på flertalet marknader 2017 väntas fortsätta under 2018.
Fler affärsområden uppnådde riktad tillväxt. Ytterligare två affärsområden, Vitvaror EMEA och Vitvaror Asien/Stillahavsområdet, uppnådde steget för riktad tillväxt under året. Professionella Produkter har i flera år befunnit sig i detta stadium. Alla tre övriga affärsområden tog ett steg framåt längs vägen.
Optimering av produktportföljen. Den aktiva optimeringen av produktportföljen har till stor del fokuserat på lönsamma produktkategorier och konsumentrelevanta innovationer, samt på att lämna olönsamma produktkategorier och marknader. Detta fokus flyttas nu mot tillväxt och att växa lönsamma produktkategorier.
Innovationer ger resultat. Koncernens satsningar på att erbjuda förstklassiga konsumentupplevelser inom smak, klädvård och välbefinnande har resulterat i nya bättre produkter som är enkla att använda och har en högre kvalitet, och som mottagits mycket positivt på marknaderna.
Konkurrenskraftig kostnadsstruktur. Electrolux har kontinuerligt ökat kostnadseffektiviteten genom förbättrade arbetsmetoder, ökad resurseffektivitet och förenklade processer.
Ökade investeringar i innovation. Omfattande investeringsprogram har inletts inom tillverkningen. Dessa investeringar genomförs för tillverkning av nya innovativa produkter för att höja produktiviteten och för att driva fortsatt tillväxt.
Aktiv förvärvsstrategi. Förvärv är en integrerad del i arbetet med att öka utbudet av förstklassiga konsumenterbjudanden. Electrolux avser att med hjälp av de fem förvärven 2017, Kwikot, Grindmaster-Cecilware, Anova, Best och varumärket Continental bredda och förstärka produktutbudet och driva tillväxt, se sidan 84.
Konkurrensfördelar
Electrolux har ett antal viktiga konkurrensfördelar på den fortsatta resan på vägen mot lönsam tillväxt.
Ett brett produktutbud gör Electrolux till en ledande tillverkare av kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, luftkonditionering, hemmiljö och småapparater, och den enda aktören som erbjuder kompletta lösningar för såväl konsumenter som professionella användare.
Global närvaro ger skalfördelar och bidrar till en effektiv kostnadsstruktur. Dessutom bidrar globala, enhetsöverskridande projekt till en snabbare och mer effektiv process för produktutveckling. Ett omfattande globalt program för modularisering inom tillverkningen genomförs som bland annat omfattar effektiviseringar, inköp av råmaterial och komponenter.
Starka varumärken, som AEG, Electrolux, Frigidaire, Westinghouse och Zanussi. Konsumentdriven innovation och ett starkt fokus på design och kvalitet har gett AEG en stark position inom vitvaror i Tyskland, Österrike och Benelux. Electrolux är ett ledande varumärke i stora delar av Europa och Latinamerika. I Nordamerika är Frigidaire koncernens varumärke för vitvaror. Utöver dessa strategiska varumärken finns ett stort antal mindre, regionala och lokala varumärken.
Professionell expertis inom matlagning och tvätt bidrar till att skapa innovativa lösningar för konsumentprodukter. Electrolux har under lång tid tagit fram matlagningslösningar för världens främsta kockar och restauranger. I Europa använder omkring hälften av alla restauranger med Michelin-stjärnor
Electrolux erbjudande till konsumenterna fokuserar på smak, klädvård och välbefinnande.
köksutrustning från Electrolux, vilket också bidrar till att stärka varumärket Electrolux. Kunskaper och erfarenheter från koncernens professionella verksamhet överförs kontinuerligt till utveckling av konsumentprodukter.
Starka globala positioner. Köksprodukter svarar för närmare två tredjedelar av koncernens försäljning och företaget har starka positioner inom alla typer av köksprodukter och betydande globala marknadsandelar. I dag finns den starkaste globala positionen inom spisar. Koncernen har de senaste åren stärkt sin ledande position inom inbyggnadsprodukter genom omfattande produktlanseringar samt samarbeten med kökstillverkare. Till restauranger och storkök erbjuder Electrolux kompletta lösningar som omfattar spisar, ugnar, kylskåp, frysar och diskmaskiner. Koncernen har också starka positioner inom frontmatade tvättmaskiner och diskmaskiner, som är ett segment med låg penetration på många marknader. Även här överförs kunskaper från den professionella verksamheten. Electrolux har lång erfarenhet av att ta fram effektiva och användaranpassade produkter för
tvättinrättningar på sjukhus, hotell, tvättomater och tvättstugor. Electrolux har även en stark global ställning inom dammsugare och breddar sitt erbjudande inom Hemmiljö med små hushållsapparater, luftkonditioneringsutrustning och varmvattenberedare.
Konsumentinsikt har under många år varit i fokus för all produktutveckling inom koncernen. Electrolux genomför ett stort antal intervjuer och hembesök vilket tillsammans med koncernens "usability labs" ger kunskap om hur konsumenterna använder olika hushållsprodukter, samt vilka behov de har. Med denna omfattande kunskapsbas som grund utvecklar Electrolux lösningar för att kunna erbjuda den bästa kundupplevelsen.
Den skandinaviska designtraditionen har stor betydelse i koncernens designarbete och vid utvecklingen av nya och hållbara produkter. Ett nära samarbete mellan design, FoU och marknadsföring leder till att nya produkter snabbare når marknaden och uppskattas av fler konsumenter.
Electrolux har visat god förmåga att utveckla och tillverka smartare, mer tillgängliga och resurseffektiva lösningar för att möta ökade krav från konsumenter, kunder och övriga intressenter på marknaden. Utvecklingen av dessa produkter
En ledande position inom hållbarhet.
ger en stor potential att växa och möjlighet att förbättra levnadsstandarden för en växande medelklass på tillväxtmarknaderna. För att möta den ökade efterfrågan på energi- och kostnadseffektiva produkter erbjuder Electrolux ett brett sortiment av de mest energieffektiva produkterna, vilka svarar för en betydande del av koncernens bruttovinst.
Medarbetare och kultur spelar en avgörande roll för att Electrolux ska uppnå sin mission och sina mål. Electrolux strävar efter en kultur som stödjer rätt beteenden i en högpresterande och lärande organisation. Teamship är Electrolux arbetssätt och har etablerats på alla nivåer i organisationen. Det handlar om att sätta gemensamma mål som möjliggör tydliga vägval och ständiga förbättringar. Det handlar om engagemang och passion för förstklassiga konsumentupplevelser.
ANDEL AV KONCERNENS FÖRSÄLJNING KÖKSPRODUKTKATEGORIER
Kök, 60% Tvätt, 17% Dammsugare och småapparater, 6% Hemmiljö och service, 11% Professionell köksutrustning, 4% Kök, 60% Tvätt, 17% Dammsugare och småapparater, 6% Hemmiljö och service, 11% Professionell köksutrustning, 4% Professionell tvättutrustning, 2%
Marknader och affärsområden
Vitvarumarknaden
Västeuropa
Den europeiska marknaden är fragmenterad och karakteriseras av stora variationer i konsumentbeteenden mellan olika länder samt av ett stort antal tillverkare, varumärken och återförsäljare. Strukturell överkapacitet och prispress har lett till konsolidering inom industrin där aktörerna strävar efter skalfördelar. Marknadsefterfrågan fortsatte att öka under 2017, med tillväxt inom områden som energieffektiva vitvaror och inbyggnadsprodukter för kök.
Huvudmarknader
Nordamerika
Mogen och homogen marknad med hög penetration där ersättningsprodukter dominerar. Stora bostäder ger utrymme för många och stora hushållsapparater och vitvaror. Marknaden består av ett antal inhemska och globala tillverkare. Den fortsatta utvecklingen på husmarknaden ger möjlighet till tillväxt under de närmaste åren. Efterfrågan på vitvaror var fortsatt god under 2017 och visade tillväxt i alla kategorier.
Electrolux huvudkonkurrenter Whirlpool • Haier • LG Electronics • Samsung
Australien, Nya Zeeland och Japan
Japan är världens tredje största enskilda marknad, och domineras av stora inhemska tillverkare och återförsäljare. Små bostäder gör att konsumenterna efterfrågar kompakta produkter som exempelvis handdammsugare. I Australien och Nya Zeeland är produktpenetrationen hög och efterfrågan drivs främst av design och innovationer, samt energi- och vatteneffektivitet. Under 2017 ökade marknadsefterfrågan i regionen.
Electrolux huvudkonkurrenter Haier • Samsung • LG Electronics • Panasonic
EFTERFRÅGAN PÅ VITVAROR
Electrolux huvudkonkurrenter Miele • B/S/H • Whirlpool • Samsung
• LG Electronics • Arcelik
MARKNADSVÄRDE
PRODUKTPENETRATION
| Europa | |
|---|---|
| Befolkning: | 450 miljoner |
| Genomsnittligt antal personer per hushåll: |
2,3 |
| Bosatta i städer: | 78% |
| Beräknad real BNP tillväxt 2017*: |
1,5% |
MILJONER ENHETER
EFTERFRÅGAN PÅ VITVAROR
MARKNADSVÄRDE
01 03 05 07 09 11 13 15 17
PRODUKTPENETRATION
| Nordamerika | |
|---|---|
| Befolkning: | 362 miljoner |
| Genomsnittligt antal personer per hushåll: |
2,6 |
| Bosatta i städer: | 82% |
| Beräknad real BNP tillväxt 2017: |
2,2% |
EFTERFRÅGAN PÅ VITVAROR
MARKNADSVÄRDE
PRODUKTPENETRATION
| Australien, Nya Zeeland och Japan | |
|---|---|
| Befolkning: | 157 miljoner |
| Genomsnittligt antal personer per hushåll: |
2,5 |
| Bosatta i städer: | 93% |
| Beräknad real BNP tillväxt 2017: |
1,6% |
* Inkluderar endast Euro-området.
Not: Marknadsdata för efterfrågan på vitvaror inkluderar vitvaror, mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrusning.
Tillväxtmarknader
Afrika, Mellanöstern och Östeuropa
Stor variation i utvecklingsnivå mellan olika länder. Den geografiska spridningen bidrar till att det är svårt för tillverkare och återförsäljare att nå höga marknadsandelar. Östeuropa domineras av västerländska tillverkare, och en större marknad för ersättningsprodukter växer. I Afrika är penetrationen låg, men tillväxttakten hög i takt med att hushållens köpkraft ökar. Mellanöstern utgör bas för regional tillverkning men påverkas av politisk osäkerhet.
Latinamerika
Brasilien är den största marknaden i regionen och ett fåtal stora tillverkare svarar där för en stor andel av marknaden. Efter de senaste årens ekonomiska nedgång har efterfrågan i regionen börjat återhämtas och det finns en långsiktig tillväxtpotential för vitvaror, speciellt för kategorier med låg penetration. Efterfrågan på enklare spisar, kylskåp och tvättmaskiner väntas öka i takt med en växande medelklass. Ökande intresse för energi- och vatteneffektivitet kan också driva efterfrågan.
Electrolux huvudkonkurrenter Whirlpool • LG Electronics • Samsung • Daewoo
EFTERFRÅGAN PÅ VITVAROR
MARKNADSVÄRDE
PRODUKTPENETRATION
| Latinamerika | |
|---|---|
| Befolkning: | 646 miljoner |
| Genomsnittligt antal | |
| personer per hushåll: | 2,8 |
| Bosatta i städer: | 80% |
| Beräknad real BNP | |
| tillväxt 2017: | 1,2% |
Sydostasien och Kina
Regionen präglas av ekonomisk tillväxt, snabb urbanisering, små bostadsytor och en växande medelklass. Kina är världens största marknad för hushållsprodukter, och marknaden domineras av de inhemska tillverkarna. I likhet med på andra tillväxtmarknader prioriterar konsumenterna kylskåp, tvättmaskiner och luftkonditionering när välståndet stiger. Energieffektiva produkter och utländska premiumprodukter blir populärare.
Electrolux huvudkonkurrenter
LG Electronics • Panasonic • Haier • B/S/H • Whirlpool • Midea • Samsung • Gree
EFTERFRÅGAN PÅ VITVAROR
MARKNADSVÄRDE
PRODUKTPENETRATION
| Sydostasien och Kina | |
|---|---|
| Befolkning: | 4 113 miljoner |
| Genomsnittligt antal personer per hushåll: |
3,8 |
| Bosatta i städer: | 44% |
| Beräknad real BNP tillväxt 2017: |
6,3% |
Källor: Världsbanken, OECD och Electrolux uppskattningar.
EFTERFRÅGAN PÅ VITVAROR
Electrolux huvudkonkurrenter B/S/H • Whirlpool • Samsung • LG Electronics • Arcelik
MARKNADSVÄRDE
PRODUKTPENETRATION
| Afrika och Mellanöstern | |
|---|---|
| Befolkning: | 1 529 miljoner |
| Genomsnittligt antal personer per hushåll: |
4,8 |
| Bosatta i städer: | 47% |
| Beräknad real BNP tillväxt 2017: |
2,9% |
Electrolux marknadsposition
Marknadsefterfrågan i Västeuropa har förbättrats under flera år, och Electrolux försäljning har ökat. Koncernen har starka marknadspositioner, framförallt inom köksprodukter för både konsumenter och professionella användare.
13 14 15 16 17
Huvudmarknader
Lanseringar av nya innovativa premiumprodukter av vitvaror under egna varumärken. Fokus på att investera i och stärka varumärket Frigidaire, samt att växa i distributionskanaler som byggföretag och online. Viktiga fokusområden är också att bredda produktutbudet inom professionella produkter och stärka erbjudandet till globala restaurangkedjor.
Electrolux prioriteringar
Stärka positionen ytterligare i Australien och Nya Zeeland genom lanseringar av nya innovativa produkter under varumärkena Electrolux och Westinghouse och produkter med hög energi- och vatteneffektivitet. Fortsatt satsning på kompakta, användarvänliga och tysta hushållsprodukter i Japan och Sydkorea.
Vitvaror, 95% Småapparater, 3% Professionell köks och tvättutrustning, 2%
Electrolux marknadsställning
Professionella Produkter: Stark närvaro sedan lång tid för tvättprodukter. Närvaron inom köksprodukter och dryckessegmentet, bland annat för restaurangkedjor ökar.
Nettoomsättningen i Nordamerika har visat en positiv trend de senaste åren drivet av marknadstillväxt, men också av lanseringar av nya produkter och nya distributionskanaler. På senare tid har koncernen påverkats av vikande försäljning av produkter under återförsäljares varumärken, vilket delvis kompenserats av tillväxt inom egna varumärken.
Varumärken
Electrolux marknadsställning i Australien
31% vitvaror
9% dammsugare
Professionella Produkter: Sedan länge en stark ställning för såväl tvättutrustning som professionella köksprodukter.
NETTOOMSÄTTNING
Australien är koncernens största marknad i regionen. I Japan är Electrolux en relativt liten aktör men har på senare år lyckats etablera en växande verksamhet inom små, kompakta dammsugare.
Tillväxtmarknader
Afrika, Mellanöstern och Östeuropa Latinamerika Sydostasien och Kina
Electrolux prioriteringar
Ökat fokus på de starkaste produktkategorierna och varumärkena i Östeuropa. Målsättningen är lönsam tillväxt inom utvalda produktkategorier i takt med ekonomisk återhämtning och, framför allt i Afrika, ökat välstånd. Electrolux tillverkning i Egypten möjliggör tillväxt på marknaderna i Mellanöstern och Nordafrika. Produktlanseringar inom luftkonditionering och små hushållsapparater ger ytterligare tillväxtmöjligheter i regionen.
9% vitvaror, Egypten 11% dammsugare, Östeuropa Professionella Produkter: Ledande position med speciellt stark ställning inom institutionsoch hotellsegmentet.
NETTOOMSÄTTNING
Electrolux är positionerat för framtida tillväxt och ökad försäljning i takt med att marknaderna växer i Östeuropa, Mellanöstern och Afrika. Marknaderna i Östeuropa har på senare tid visat en stark återhämtning i efterfrågan, med ökad försäljning för Electrolux.
Electrolux prioriteringar
I delar av regionen har marknaderna varit svaga under senare år, men det finns tecken på återhämtning på marknader som Brasilien, Argentina och Chile, där det på längre sikt finns betydande tillväxtmöjligheter. Genom att fokusera på kostnadskontroll och effektivitet, kan koncernen dra nytta av de möjligheter som uppstår när hushållens köpkraft stabiliseras och konsumenternas efterfrågan stiger.
Varumärken
Electrolux marknadsställning
18% vitvaror, Latinamerika 38% dammsugare Professionella Produkter: Ökad närvaro
för Professionella Produkter i regionen.
NETTOOMSÄTTNING
De senaste årens svaga marknader har inverkat negativt på Electrolux försäljning. Marknaderna återhämtade sig dock under 2017. Nettoomsättningen i Latinamerika väntas öka eftersom Electrolux är positionerat för tillväxt med ett starkt produkterbjudande, i kombination med förvärvet av varumärket Continental.
Electrolux prioriteringar
Öka närvaron i Asien genom att satsa på nya marknader, försäljningskanaler och segment, samt genom att marknadsföra ett brett sortiment av vitvaror. En växande medelklass innebär ökad efterfrågan på premiumprodukter. Fokus ligger också på professionella användare inom tvätt och kök, samt på lanseringar av kompakta dammsugare och små hushållsapparater.
Electrolux marknadsställning i Sydostasien
5% vitvaror
21% dammsugare
Professionella Produkter: Erkänd tillverkare med speciellt stark ställning inom hotellsegmentet.
NETTOOMSÄTTNING
Electrolux försäljning i Sydostasien har visat tillväxt. Koncernens starka position inom frontmatade tvättmaskiner har använts för att utöka verksamheten också till köksprodukter.
Vitvaror EMEA
Fokus var fortsatt starkt på de mest lönsamma produktkategorierna, och koncernens premiumvarumärken fortsatte att ta marknadsandelar och rörelseresultatet förbättrades.
Vägen till lönsam tillväxt
Vitvaror EMEA har uppnått Riktad tillväxt, den tredje fasen på vägen mot lönsam tillväxt. Detta har uppnåtts genom optimering av produktportföljen, en stark pipeline av nya produkter samt en vältrimmad och effektiv produktion och kostnadsstruktur. Marknadspositionerna är starka inom inbyggnadsprodukter, spisar och tvätt, liksom i de flesta länder i regionen.
Från denna starka utgångspunkt inriktar sig Electrolux på utvalda tillväxtområden som inbyggda köks- och tvättprodukter. Andra exempel är ökad tillväxt i Sydafrika genom förvärvet av Kwikot Group samt att integrering av den förvärvade köksfläkttillverkaren Best skapar ett ännu mer konkurrenskraftigt erbjudande i den lönsamma köksfläktverksamheten.
Genomförande av affärsmodellen
Produktmixen förbättrades genom nya produktlanseringar och ett kontinuerligt starkt fokus på de mest lönsamma produktkategorierna, och att premiumvarumärkena har tagit marknadsandelar. Den omfattande lanseringen av nya köks- och tvättproduktserier under varumärket AEG fortsatte.
Åtgärder för att öka effektiviteten i verksamhet och produktion intensifierades ytterligare för att motverka ökade kostnader för råmaterial. Arbetet inom Electrolux Continuous Improvements Program, ett funktionsöverskridande program för att höja kundvärde och sänka kostnader, ledde till ökad kostnadseffektivitet på många områden.
Kvaliteten förbättrades avsevärt, vilket ledde till betydligt lägre garantikostnader. Den fortsatta minskningen av rörelsekapitalet frigjorde resurser för ytterligare affärsutveckling.
Under året slutförde Electrolux förvärven av Kwikot och Best. Kwikot Group är Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare, och förvärvet breddar Electrolux erbjudande inom produktlinjen Home Comfort och skapar en stark plattform för fortsatt tillväxt i Afrika. Best är en europeisk tillverkare av innovativa och väldesignade köksfläktar. Förvärvet stärker Electrolux inom design, forskning och utveckling samt tillverkning av köksfläktar. Kwikot och Best bidrog positivt till försäljningen med 2,1 procent under 2017.
ANDEL AV KONCERNENS FÖRSÄLJNING
32%
Marknadsposition och styrkefaktorer
EMEA är Electrolux största marknad och koncernen har ett brett erbjudande inom huvudsakligen tre varumärken; Electrolux, AEG och Zanussi. Koncernen är en av de tre största aktörerna på de flesta geografiska marknaderna och ledande i Norden. Marknadspositionerna är särskilt starka inom köksprodukter som spisar, hällar och inbyggnadsprodukter.
Den totala europeiska vitvarumarknaden växte med 1 procent under 2017. I Västeuropa var efterfrågan stabil. Efterfrågan ökade på de flesta marknader men minskade i Storbritannien. I Östeuropa ökade efterfrågan med 4 procent. Hård konkurrens mellan ett stort antal tillverkare, varumärken och återförsäljare fortsatte att leda till prispress. Viktiga konkurrenter är Whirlpool, B/S/H och Samsung.
RÖRELSEMARGINAL
7,2%
I Mellanöstern och Afrika har koncernen en stark ställning i Egypten, men mindre positioner med stor potential i övriga delar av regionen. Den svaga makroekonomiska situationen i Egypten inverkade negativt på vitvarumarknaden under 2017. Afrika och Mellanöstern omfattar ett stort antal länder med betydande variationer i välstånd och urbaniseringsgrad. Gemensamt är att efterfrågan på vitvaror stiger i takt med ökat välstånd. Electrolux strategi är att i första hand växa i Egypten, Saudiarabien och den Lägre Gulfregionen.
Dan Arler, chef för Vitvaror EMEA
Resultatkommentar
Lansering av nya innovativa produkter och fokus på de mest lönsamma produktkategorierna ledde till en förbättrad produktmix. Affärsområdet tog marknadsandelar under premiumvarumärken. Rörelseresultat och marginal förbättrades. Förbättrad produktmix och ökad kostnadseffektivitet
kompenserade för de negativa effekterna av ökade råvarukostnader och prispress.
Nettoomsättning och rörelsemarginal
Prioriteringar framöver
- • Fokus på tillväxt inom starka områden som inbyggnadsprodukter, spisar och tvätt, samt dra nytta av Best-förvärvet och växa inom MEA
- • Stärka varumärkespositionen genom lanseringar av AEG och Electrolux
- • Använda nya tekniker och ekosystem, inklusive röststyrning och assisterad matlagning
Marknadsposition
- • Vitvaror 16% i Västeuropa
- • Vitvaror 15% i Östeuropa
- • Vitvaror 9% i Egypten
AEG:s uppkopplade tvättmaskiner och torktumlare...
... gör det möjligt för konsumenter att koppla upp sig via appen MyAEG.
Förstklassiga konsumenterbjudanden
Under året lanserades ett antal nya innovativa produkter. AEG:s uppkopplade tvättmaskiner och torktumlare gör det möjligt att styra och kontrollera produkten på distans, via appen MyAEG. AEG:s 8000-serie av torktumlare är en StiWa pristagare och uppnådde en Net Promoter Score (NPS) av 100 i ett tidigt skede.
Electrolux PerfectCare, en ny serie tvättmaskiner och torktumlare, har alla funktioner som finns i AEG:s motsvarande tvättprodukter, och är dessutom först i branschen med en FreshScent-funktion som gör det möjligt att fräscha upp ömtåliga kläder utan att behöva köra ett helt tvättprogram.
SpinView™ är en roterande hylla som gör det lätt att komma åt saker som står långt in i kylskåpet.
Nya e-handelsbutker lanserades över hela Europa för att förbättra konsumenternas upplevelse av att handla online.
Ytterligare information om koncernens produkter finns på Electrolux webb för konsumenter.
Vitvaror Nordamerika
Optimering av produktportföljen och förstärkningen av varumärket Frigidaire var viktiga fokusområden under året och rörelseresultatet förbättrades.
Vägen till lönsam tillväxt
Vitvaror Nordamerika befinner sig i den första fasen på vägen mot lönsam tillväxt; Stabilitet & fokus. Ett viktigt fokusområde i denna fas är optimering av produktportföljen. Affärsområdet förenklar sitt erbjudande till de bästa och mest lönsamma produkterna. Affärsområdet upplever en historisk förändring av marknaden i takt med att konsumenterna föredrar nya sätt att handla och få varor levererade. Samtidigt omformas återförsäljarledet genom att Sears fortsätter sin omställning, och andra återförsäljare, såväl traditionella som nya, ökar sina marknadsandelar. Electrolux anpassar sig till dessa förändringar genom att förnya sitt erbjudande under varumärket Frigidaire, förenkla organisationen, öka innovationstakten, bygga upp ett nätverk för hemleveranser vid kontraktsförsäljning samt öka investeringarna i produktionsanläggningar för att möjliggöra ökad tillväxt.
Genomförande av affärsmodellen
Huvudfokus under året var att förstärka varumärket Frigidaire. Detta innefattade lansering av de fristående induktionsspisarna Frigidaire Gallery, som är de första induktionsspisarna i en lägre prisklass på marknaden i USA. Spisarna produceras i Springfield-fabriken med robotteknik som är en av branschens modernaste.
Under året lanserades ett program för att fokusera produkterbjudandet, i syfte att koncentrera produkterna till de mest lönsamma och konsumentrelevanta samt att förenkla i verksamheten.
Electrolux prioriterade också att öka försäljningen genom nya digitala kanaler. Tillverkningskapaciteten i USA kommer att öka. För att öka kostnadseffektiviteten och tillväxten inleddes investeringar i automatisering, modularisering och nya globala plattformar.
Under året infördes ett nytt transportstyrningssystem i Nordamerika för att följa, spåra och planera för inkommande leveranser av råmaterial. Det automatiska systemet leder till besparingar genom övergång från manuella till automatiska transportstyrningsprocesser.
Electrolux fortsatte också att förstärka sitt nätverk för hemleveranser i samband med kontraktförsäljning i byggindustrin.
ANDEL AV KONCERNENS FÖRSÄLJNING
33%
6,8%
RÖRELSEMARGINAL
Marknadsposition och styrkefaktorer
Electrolux har ett starkt erbjudande i USA och Kanada, särskilt inom köksprodukter som spisar, kylskåp och frysar. Vitvarorna säljs i huvudsak under det välkända varumärket Frigidaire inom flera prissegment. Varumärket Electrolux står för en mindre andel av försäljningen och inriktas på det lägre premiumsegmentet. Koncernen säljer också vitvaror under återförsäljares egna varumärken.
Efterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 3 procent under 2017, tack vare en förbättrad makroekonomisk situation och ökat bostadsbyggande.
Marknaden karaktäriseras också av konkurrens mellan flera nationella och globala tillverkare. Den globala konkurrensen fortsatte att öka under 2017 och allt fler internationella aktörer erbjuder nu fulla sortiment av vitvaror. Viktiga konkurrenter är Whirlpool, Haier, LG Electronics och Samsung.
Konsolideringen bland återförsäljare är relativt hög, närmare 70 procent av vitvarorna såldes genom de fyra stora återförsäljarna Sears, Lowe's, The Home Depot och Best Buy.
Alan Shaw, chef för Vitvaror Nordamerika
Resultatkommentar
Produktmixen förbättrades, genom aktiv optimering av produktportföljen, medan lägre volymer under återförsäljares egna varumärken samt fortsatt prispress inverkade negativt på försäljningen.
Rörelseresultatet och marginal förbättrades som ett resultat av ökad kostnadseffektivitet och förbättrad produktmix, som mer än kompenserade för de negativa effekterna av prispress, lägre volymer och ökade kostnader för råmaterial.
Nettoomsättning och rörelsemarginal
Prioriteringar framöver
- • Förenkla verksamheten och
- produkterbjudandet
- • Stora investeringar inom tillverkningen
- • Ökning av kontraktförsäljning och försäljning i digitala kanaler
Marknadsposition
- i nordamerika
- • Vitvaror 17%
Frigidaires serie i svart rostfritt.
Förstklassiga konsumenterbjudanden
De fristående induktionsspisarna Frigidaire Gallery, som lanserades under 2017, är marknadens första induktionsspisar i en lägre prisklass i USA. Serien nominerades i kategorin vitvaror till tidskriften Interior Designs "Best of the Year"-utmärkelser. Koncernen lanserade också en serie produkter i svart rostfritt i massmarknadssegmentet. Svart är på väg att bli ett allt populärare alternativ till rostfritt stål.
Koncernen fortsatte under året den kraftfulla lanseringen av den prisbelönta serien av frontmatade tvättmaskiner under varumärket Electrolux som inleddes under 2016. Det är ett exempel på en ny produkt med global modulär design som ökar försäljningen och förbättrar produktmixen. Tvättmaskinerna är först i branschen med att använda tvättekniken SmartBoost™ som maximerar tvättkraften genom att förblanda tvättmedlet med vatten innan det når kläderna. För ytterligare information se www.electroluxappliances.com
Frigidaire Gallery fristående induktionsspis.
Det makroekonomiska läget förbättrades i Latinamerika under 2017. Electrolux fortsatte att fokusera på kostnadseffektivitet och optimering av produktportföljen, och rörelseresultatet förbättrades avsevärt.
Vägen till lönsam tillväxt
Vitvaror Latinamerika har nått den andra fasen på vägen mot lönsam tillväxt; Uthållig lönsamhet. Det innebär ett starkt fokus på kostnadseffektivitet och optimering av produktportföljen. Avsikten är att bredda produktutbudet och skapa förstklassiga konsumentupplevelser, samt att dra nytta av den makroekonomiska återhämtningen. Electrolux är marknadsledare i ett stort antal produktkategorier, och har hög produktkvalitet och lokal produktion. Fokus ligger på att öka nettoförsäljningen framförallt på Electrolux största marknader i regionen.
Genomförande av affärsmodellen
Optimering av produktportföljen till de mest lönsamma produktkategorierna och produkter med tydliga fördelar för konsumenterna fortsatte att ha högsta prioritet. Under året ökade försäljningsvolymerna avsevärt.
Ett program för kostnadseffektivitet fortsatte att ge resultat i samtliga enheter. Detta innefattade ökad automatisering, minskad resursanvändning, förbättrad produktkvalitet och lageroptimering, samt effekter på hälsa och miljö.
Åtgärder för att bättre utnyttja den installerade basen och minska mängden spill ledde till att fabrikerna i Rosario, Argentina och Santiago, Chile uppnådde 100 procent av den planerade produktionsvolymen, samtidigt som mängden spill minskade.
Under året förvärvade Electrolux varumärket Continental i Latinamerika. Detta möjliggör ytterligare marknadstäckning i regionen, till stöd för lönsam tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
2,5%
ANDEL AV KONCERNENS FÖRSÄLJNING
14%
Marknadsposition och styrkefaktorer
Varumärket Electrolux har en stark position i Latinamerika tack vare innovativa produkter och ett nära samarbete med de marknadsledande butikskedjorna. Brasilien är koncernens största marknad i regionen. I större latinamerikanska länder som Brasilien, Chile och Argentina är Electrolux marknadsledande i ett stort antal produktkategorier inom vitvaror. Koncernen har en stark portfölj av varumärken, som Electrolux, Frigidaire, Fensa, Mademsa, Gafa och Continental. Viktiga konkurrenter är Whirlpool, LG Electronics, Samsung och Mabe.
Under 2017 ökade efterfrågan på vitvaror i Brasilien, efter flera år av vikande efterfrågan. Brasilien svarar för cirka 50 procent av totalmarknaden. Efterfrågan ökade även i Argentina och Chile.
Den latinamerikanska marknaden erbjuder goda möjligheter till långsiktig tillväxt i takt med en växande medelklass. Marknaden karaktäriseras även av en hög grad av konsolidering. Dessa faktorer bidrar till att stärka potentialen hos etablerade producenter i regionen.
3 Riktad tillväxt
Lönsam tillväxt
1 Stabilitet & fokus
2 Uthållig lönsamhet
Ricardo Cons, chef för Vitvaror Latinamerika
Resultatkommentar
Den positiva marknadstrenden och optimering av produktportföljen på större marknader som Brasilien och Argentina bidrog till ökande försäljning inom alla produktområden i regionen. Rörelseresultatet och marginalen fortsatte att återhämta sig och förbättrades avsevärt, som en följd av ökade volymer och förbättrad kostnadseffektivitet.
Nettoomsättning och rörelsemarginal
Prioriteringar framöver
- • Fortsatt fokus på
- kostnadseffektivitet
- • Fokus på optimering av produktportföljen
- • Produkter för förstklassiga konsumenterbjudanden
Marknadsposition
• Electrolux har en marknadsandel om cirka 32% av den kombinerade marknaden av Brasilien, Chile och Argentina, med en ledande ställning inom kyl/frys och klädvård.
Electrolux mikrovågsugn med Air Cook.
Förstklassiga konsumenterbjudanden
Electrolux lanserade nya innovativa produkter på ett flertal marknader. Bland dessa fanns en ny toppmatad tvättmaskin med kompressorteknik och trumma av rostfritt stål, för konsumenter som vill ha stor kapacitet. Electrolux har också utvecklat Jet&Clean-teknik, som innebär att konsumenten inte behöver rengöra doseringsanordningen efter varje tvätt, samt Perfect Dilution, som förhindrar fläckar från tvättmedel på kläder.
Electrolux förnyar matlagningen i mikrovågsugnar. Den nya mikrovågsugnen med AirCook är den första produkten med ett system med kraftfull cirkulation av varmluft som gör det möjligt för konsumenter att steka mat utan olja, bara med varmluft.
Electrolux toppmatad tvättmaskin med kompressorteknik och trumma av rostfritt stål.
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet 1 Stabilitet & fokus 2 Uthållig lönsamhet
Försäljningen av Electrolux vitvaror ökade i större delen av Asien/ Stillahavsområdet och resultatet förbättrades. Avsikten är att fortsätta investera i produktutveckling för att växa lönsamt i hela regionen.
Vägen till lönsam tillväxt
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet har nått det tredje steget på vägen mot Lönsam tillväxt; Riktad tillväxt. Målsättningen är att fortsätta växa lönsamt Och samtidigt öka satsningarna på tillväxt. Viktiga fokusområden är att behålla de starka marknadspositionerna i Australien/ Nya Zeeland och där bredda utbudet under varumärket AEG, att öka försäljningen i nya kanaler, att öka takten i lansering av uppkopplade produkter samt att växa geografiskt på de växande marknaderna i Sydostasien.
Under 2017 tecknade Electrolux ett avtal med Midea om ett joint venture i Kina. Syftet är att öka försäljningen av AEG-produkter i Kina genom att kombinera dessa premiumprodukter med Mideas starka nätverk för försäljning och distribution. Målsättningen är att i Kina bygga upp hållbara marknadspositioner för varumärkena AEG och Electrolux.
Genomförande av affärsmodellen
Under året låg ett starkt fokus på att växa i de mest lönsamma produkterna och produktkategorierna, vilket ledde till en förbättrad produktmix.
Ett stort antal projekt för ständiga förbättringar inleddes över hela regionen, och bidrog till betydande kostnadsbesparingar. Dessa åtgärder förbättrade kostnadseffektivitet och processer inom funktioner som logistik, produktionsflöden och reservdelshantering.
Electrolux har en betydande produktionskapacitet i Rayong, Thailand, och baserat på globala plattformar tillverkas där bland annat kylskåp och tvättmaskiner för Sydostasien, Australien, Nya Zeeland och Kina. Den positiva trenden för bearbetningskostnader och fasta produktionskostnader fortsatte under året.
3 Riktad tillväxt
Lönsam tillväxt
Kenneth L. Ng, chef för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Resultatkommentar
Organisk försäljningsökning över hela regionen. Försäljningsvolymerna ökade i de flesta produktkategorier.
Verksamheterna i Australien och Nya Zeeland fortsatte sin stabila resultatutveckling, och rörelseresultatet förbättrades i Sydostasien och Kina.
Nettoomsättning och rörelsemarginal
Prioriteringar framöver
- • Växa geografiskt, och i nya kanaler, på de växande marknaderna i Sydostasien
- • Öka takten i lanseringar av uppkopplade produkter och ekosystem
- • Bygga en uthållig position i Kina
Marknadsposition
- • Vitvaror 31% i Australien • Liten men växande marknads-
- andel i Sydostasien
ANDEL AV KONCERNENS FÖRSÄLJNING
Marknadsposition och styrkefaktorer
Ungefär hälften av Electrolux försäljning av vitvaror i regionen sker i Australien där koncernen är marknadsledande. Koncernens varumärke Westinghouse har starka positioner i ett flertal produktkategorier i massmarknadssegmentet. Varumärket Electrolux är positionerat inom premiumsegmentet. Viktiga konkurrenter är Haier, Samsung och LG Electronics.
I Sydostasien har Electrolux ett starkt erbjudande inom premiumprodukter riktade mot den snabbt växande medelklassen, bland annat energieffektiva frontmatade tvättmaskiner och inbyggnadsprodukter för
köket. Vatten- och energieffektivitet är viktiga drivkrafter i det varma klimatet i regionen. Electrolux frontmatade tvättmaskiner är väl anpassade till dessa förutsättningar och har betydande marknadsandelar.
RÖRELSEMARGINAL
7,5%
Kina är den största marknaden för hushållsprodukter. Electrolux marknadsandel på den kinesiska marknaden är förhållandevis låg, men det finns en stor långsiktig potential för ökad försäljning till den växande medelklassen.
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien, Kina och Sydostasien bedöms ha ökat under 2017.
Diskmaskinen Electrolux ComfortLift.
Förstklassiga konsumenterbjudanden
Under året lanserades ett flertal nya innovativa produkter som diskmaskinen Electrolux ComfortLift och ett flertal nya matlagningsprodukter i Australien och Nya Zeeland. I Vietnam och Kina lanserades tvättmaskinerna Electrolux UltraMix™ avsedda för skonsam tvätt i låga temperaturer.
Tvättmaskinen Electrolux UltraMix™.
Hemmiljö och småapparater
Fortsatta åtgärder för att öka lönsamheten ledde till ett avsevärt förbättrat rörelseresultat. Produkter som Anova Precision Cooker och den nya robotdammsugaren Electrolux PURE i9 lanserades.
Vägen till lönsam tillväxt
Hemmiljö och småapparater har nått fasen Uthållig lönsamhet på vägen mot lönsam tillväxt. Detta innefattar ett tydligt fokus på optimering av produktportföljen och att lämna olönsamma produktkategorier och marknader. Avyttringen av varumärket Eureka under 2016 följdes av fortsatta åtgärder för att ompositionera verksamheten och lämna olönsamma produktkategorier i andra regioner.
Affärsfokus ligger på att inom Hemmiljö och småapparater växa inom områdena välbefinnande, smak och klädvård. Nya produktlanseringar av dammsugare inriktas främst på tillväxt inom sladdlösa och robotar. Electrolux bygger också ett ekosystem inom välbefinnande genom produktserierna EASE, WELL och PURE. Kombinationserbjudanden inom dammsugare och luftkonditionering öppnar möjligheter att förbättra konsumentupplevelserna ytterligare.
Genomförande av affärsmodellen
Affärsområdet fortsatte att fokusera på att förbättra kunderbjudandet, minska komplexiteten och koncentrera verksamheten till de mest lönsamma produktkategorierna. Optimering av produktportföljen och lämnande av olönsamma produktkategorier ledde under året till en förbättrad produktmix. Ytterligare ett viktigt fokusområde var att förbättra produktkvaliteten där service call rate förbättrades avsevärt och garantikostnaderna minskade med närmare 50 procent.
Kostnadskontroll och omorganisation av verksamheten i flera regioner ledde till en avsevärt förbättrad kostnadseffektivitet.
Electrolux förvärvade Anova, ett USAbaserat företag som erbjuder Anova Precision Cooker, en innovativ uppkopplad produkt som med sous vide-metoden gör det möjligt att i hemmet laga mat med restaurangkvalitet. Förvärvet ger en betydande möjlighet till tillväxt inom detta nya produktområde. Anovas digitala fokus och affärsmodellen med direktförsäljning till konsument är av stort strategiskt intresse för Electrolux. Anova bidrog positivt till försäljningen med 4,7 procent under 2017.
RÖRELSEMARGINAL
5,5%
ANDEL AV KONCERNENS FÖRSÄLJNING
Marknadsposition och styrkefaktorer
Affärsområdet har globalt ansvar för att utveckla Electrolux erbjudande kring hälsosamt välbefinnande i hemmet för att skapa förstklassiga konsumentupplevelser och stärka Electrolux positioner inom dammsugare, luftkonditionering och vattenrening.
Inom dammsugare har koncernen ledande positioner på de största marknaderna, med en stark ställning inom premiumdammsugare såväl med sladd som sladdlösa. Totalmarknaden för dammsugare växte under 2017, främst genom att försäljningen av sladdlösa handdammsugare ökade i de flesta regioner. Produktutvecklingen fokuserar på innovativa
och energieffektiva dammsugare i de högre prissegmenten. För små hushållsapparater fokuserar produktutvecklingen på innovativa köks- och tvättapparater med hög prestanda.
I Europa säljs de flesta produkterna under varumärket Electrolux som kompletteras med varumärket AEG. I Nordamerika har Electrolux en mindre position genom förvärvet av varumärket Anova som tillför nya spännande möjligheter för försäljning och digital interaktion med konsumenter, samt ett nytt nav för produktutveckling. Försäljningen i Latinamerika och Asien sker främst under varumärket Electrolux.
3 Riktad tillväxt
Lönsam tillväxt
1 Stabilitet & fokus
2 Uthållig lönsamhet
Ola Nilsson, chef för Hemmiljö och småapparater
Resultatkommentar
Åtgärdsprogrammet för att återställa lönsamheten fortsatte under året, och rörelseresultat och marginal förbättrades avsevärt. Strategiskt beslut att fokusera verksamheten på de starkaste kategorierna förbättrade produktmixen, vilket i kombination med ökad kostnadseffektivitet bidrog till resultatet.
Lämnandet av olönsamma produktkategorier hade negativ inverkan på försäljningen under 2017.
Nettoomsättning och rörelsemarginal
Prioriteringar framöver
- • Aggressiva produktlanseringar för att växa inom sladdlösa dammsugare och robotdammsugare
- • Bygga ett ekosystem inom välbefinnande genom produktserierna EASE, WELL och PURE
- • Använda Anova för att driva tillväxt i USA genom direktförsäljning till konsument, digital marknadsföring och uppkopplade produkter
Market position
- • Ledande ställning i EMEA, Latinamerika och delar av Asien/Stillahavsområdet
- • Global aktör med tillgång till distributionskanaler på de större marknaderna
Den nya robotdammsugaren Electrolux PURE i9 (även kallad AEG RX9).
Förstklassiga konsumentupplevelser
Den framgångsrika lanseringen av den nya robotdammsugaren Electrolux PURE i9 (även kallad AEG RX9) var ett viktigt steg i den fortsatta förbättringen av erbjudandet. PURE i9 kan styras via mobiltelefon och kan, till skillnad från andra robotdammsugare, upptäcka och undvika hinder. Den rankades som bästi-test av en välkänd svensk tekniktidning, och inledande feedback från konsumenter var mycket positiv.
Anova Precision Cooker kopplar upp sig mot användarens mobiltelefon och erbjuder tusentals recept som gör det enkelt att laga mat med sous vide – en matlagningsteknik som är etablerad i gourmetrestauranger och blir vanligare bland konsumenter. Maten placeras i en försluten plastpåse och tillagas i vattenbad vid exakt temperatur. Anova Precision Cooker är en doppvärmare och cirkulator som säkerställer ett bra resultat genom att värma vattnet till en exakt temperatur och behålla denna.
Anova Precision Cooker.
Professionella Produkter
Ett starkt produkterbjudande inom både köks- och tvättutrustning för professionella användare bidrog till en fortsatt lönsam organisk försäljningstillväxt på flertalet marknader och för första gången någonsin översteg rörelseresultatet 1 miljard kronor.
Vägen till lönsam tillväxt
Professionella Produkter har nått fasen Riktad tillväxt, som är det tredje steget på vägen mot lönsam tillväxt. Produktutbudet är innovativt och marknadspositionerna starka inom både köks- och tvättutrustning, framförallt i Europa, och nu även inom drycker i USA. Några exempel på fokusområden har varit att utveckla produkter med förstklassiga egenskaper inom vatten- och energieffektivitet, användbarhet och uppkoppling. Från denna stabila bas inriktar sig Electrolux på utvalda tillväxtområden som restaurangkedjor, snabbmatsrestauranger, drycker och eftermarknad.
Genomförande av affärsmodellen
Investeringar i produktutveckling bidrog till en positiv försäljningsutveckling på flertalet marknader. Under året lanserades ett flertal nya unika produkter och den organiska tillväxten uppgick till 5,6 procent. Investeringarna i nya produkter och tekniker nådde nya rekordnivåer, till stor del fokuserade på hållbara produkter med digitala lösningar. Uppkopplade produkter ger möjligheter att skapa unika konsumentupp-
ANDEL AV KONCERNENS FÖRSÄLJNING
6%
levelser, samt att utveckla nya affärsmodeller. Exempel på produkter som lanserats under 2017 är Electrolux SpeeDelight och Electrolux myPROzip tvättmaskin och torktumlare, se sidan 51.
Åtgärder för att effektivisera verksamheten pågår i syfte att förbättra konkurrenskraften och bidra till ytterligare tillväxtmöjligheter. Ett globalt kundvårdsprogram implementerades för att förbättra servicen av installerade produkter och erbjuda ytterligare servicelösningar.
Electrolux förvärvade, och integrerade framgångsrikt, Grindmaster-Cecilware, en ledande amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Förvärvet är ett viktigt tillskott till affärsområdets strategi att växa i Nordamerika, bredda utbudet till nya kategorier och bli en "one stop shop" för kunder inom hotell och restaurangbranschen. Grindmaster-Cecilware bidrog positivt till försäljningen med 6,6 procent under 2017.
Alberto Zanata, chef för Professionella Produkter
Resultatkommentar
Ett starkt produkterbjudande inom både köks- och tvättutrustning för professionella användare bidrog till en organisk försäljningstillväxt och ett starkt resultat.
Lönsamheten förbättrades för både köksutrustning och tvättutrustning, medan den förvärvade verksamheten inom dryckesprodukter hade en utspädningseffekt på rörelsemarginalen.
Nettoomsättning och rörelsemarginal
Prioriteringar framöver
- • Fortsätta att lansera innovativa
- kunderbjudanden
- • Använda förvärvet av Grindmaster-Cecilware för att växa inom drycker
- • Växa inom eftermarknad
Marknadsposition
- • Stark position i Europa
- • Global organisation för
Nordamerika
försäljning och kundvård • Växande marknadsandel i tillväxtekonomier och
Marknadsposition och styrkefaktorer
Nordamerika svarar för strax över 35 procent och Europa för 25 procent av efterfrågan på den globala marknaden för professionella köks- och tvättprodukter. Efterfrågan på totalmarknaden för professionell köks- och tvättutrustning ökade i flertalet regioner under 2017.
Omkring 65 procent av försäljningen genereras i Europa och närmare 14 procent i Nordamerika. Andra viktiga marknader är Japan, Kina, Mellanöstern och Afrika samt Sydostasien.
Electrolux är en leverantör av kompletta system, och har en global försäljnings- och kundvårdsorganisation.
Electrolux har en stark position på den europeiska marknaden för köksutrustning, särskilt bland institutioner (sjukhus, personalmatsalar och skolor) samt restauranger, catering och hotell. Koncernen är också en ledande leverantör av kompletta, stora och innovativa installationer på ett antal tillväxtmarknader under varumärket Electrolux.
RÖRELSEMARGINAL
13,7%
Exempel på kunder inom tvättutrustning är tvättinrättningar på sjukhus och hotell. Electrolux levererar även produkter för tvättstugor i hyresfastigheter i Skandinavien och till tvättomater, främst i Nordamerika och Japan.
Diskmaskinen Electrolux Green&Clean Rack Type, ett glas vatten räcker för att rengöra en hel korg med smutsig disk.
Förstklassiga kunderbjudanden
Koncernen fortsatte att lansera och utveckla produkter med stark hållbarhetsprofil. Energieffektivitet har hög prioritet vid utvecklingen av professionell utrustning. Ett flertal viktiga lanseringar gjordes under året.
Diskmaskinen Electrolux Green&Clean RackType lanserades 2017 med det kaxiga påståendet att den har branschens lägsta driftkostnader. En ventilationsfri värmepumpslösning minskar energiförbrukningen med 50 procent.
De nya kyldiskarna Electrolux ecostoreHP, som lanserades under 2017, minskar elnotan med 80 procent, ökar kapaciteten med 50 liter och gör samtidigt att mindre mat går till spillo.
Under 2017 lanserades en ny modernare modell av den exklusiva och klassiska spisen Molteni.
Den flexibla höghastighetsgrillen Electrolux SpeeDelight tilldelades två prestigefyllda Plus X-utmärkelser, och utsågs bland annat till årets bästa produkt. Plus X, som är världens största utmärkelse för teknologi, sport och livsstil, belönade SpeeDelight för innovation, hög kvalitet, design, användarvänlighet och funktion. SpeeDelight är Electrolux första uppkopplade professionella köksprodukt. För ytterligare information se
https://www.professional.electrolux.com
Den halvprofessionella tvättlösningen Electrolux myPRO utökades under året myPROzip — en tvätt och torktumlare med digitala lösningar för uppkoppling mot Electrolux, eller kunders olika betalningssystem. För ytterligare information se https://www.mypro.electrolux.com
Caractère, den nya serien av den klassiska spisen Molteni lanserades under 2017.
Electroluxaktien och riskhantering
Electrolux-aktien
Under året 2017 visade Electrolux en stark utveckling inom flertalet affärsområden och rörelsemarginalen förbättrades till över 6 procent. Detta var en följd av fortsatt fokus på lönsam tillväxt och en fortsatt gynsam marknad med god efterfrågan men också ett resultat av ökad produktivitet och högre kostnadseffektivitet. Kassaflödet och balansräkning var starkt. Electrolux-aktien utvecklades starkt under året och totalavkastningen uppgick till 20 procent.
Under 2017 steg Electrolux B-aktie med 17 procent och överträffade det breda svenska aktieindexet, OMX Stockholm, som ökade med 6 procent under motsvarande period. Under året visade Electrolux affärsområden operationella förbättringar och koncernen uppnådde en rörelsemarginal över 6 procent som ett resultat av stark produktmix och ökad kostnadseffektivitet.
Kursutvecklingen var stark under större delen av året tack vare den positiva resultattrenden och förbättrade lönsamheten inom flertalet affärsområden. Under senare delen av året försvagades kursen något jämfört med börsindexet på grund av en ökad oro för fortsatt prispress i USA och ökade råmaterialspriser. Detta resulterade i en negativ syn på aktien från kapitalmarknaden. Efter publiceringen av rapporten för fjärde kvartalet 2017 ökade aktiekursen på rapportdagen med 7 procent till följd av lönsam organisk tillväxt och fortsatt kostnadseffektivitet.
Totalavkastning
Öppningskursen för B-aktien 2017 var 226,30 kronor. Högsta stängningskurs var 309,40 kronor den 1 november. Lägsta stängningskurs var 218,80 kronor den 9 januari. Stängningskursen för B-aktien vid årets slut var 264,30 kronor, vilket var 17 procent högre än vid slutet av 2016.
Den totala avkastningen uppgick för året till 20 procent. Genomsnittlig årlig totalavkastning på en placering i Electrolux B-aktie har under de senaste tio åren uppgått till 14 procent. Motsvarande avkastning för OMX Stockholm totalavkastning var 9 procent.
Aktiens volatilitet
Electrolux-aktien har under de senaste fem åren uppvisat en volatilitet på cirka 30 (dagsvärden). Detta kan jämföras med en genomsnittlig volatilitet för Nasdaq Stockholm på 20. B-aktiens betavärde över de senaste fem åren är 1,2. Ett betavärde högre än 1 indikerar att aktien är mer känslig för marknadssvängningar än genomsnittet.
Data per aktie
| 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Börskurs B-aktien vid årets slut, kr | 66,75 | 167,50 | 191,00 | 109,70 | 170,50 | 168,50 | 228,80 | 205,20 | 226,30 | 264,30 |
| Högsta notering, B-aktien, kr | 106,00 | 184,10 | 194,70 | 195,60 | 179,00 | 192,70 | 231,10 | 282,80 | 239,60 | 309,40 |
| Lägsta notering, B-aktien, kr | 53,50 | 57,50 | 142,50 | 95,30 | 111,50 | 153,70 | 135,30 | 193,10 | 173,10 | 218,80 |
| Kursförändring under året, % | –38 | 151 | 14 | –43 | 55 | –1 | 36 | –10 | 10 | 17 |
| Eget kapital per aktie, kr | 58 | 66 | 72 | 73 | 55 | 50 | 58 | 52 | 62 | 72 |
| Börskurs/eget kapital, % | 116 | 253 | 264 | 151 | 310 | 338 | 398 | 393 | 367 | 369 |
| Utdelning, kr | 0 | 4,00 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 7,50 | 8,301) |
| Vinstutdelningsandel, %2) 3) | 0 | 29 | 39 | 86 | 57 | 66 | 58 | 49 | 48 | 42 |
| Direktavkastning, %4) | 0 | 2,4 | 3,4 | 5,9 | 3,8 | 3,9 | 2,8 | 3,2 | 3,3 | 3,1 |
| Resultat per aktie, kr | 1,29 | 9,18 | 14,04 | 7,25 | 8,26 | 2,35 | 7,83 | 5,45 | 15,64 | 19,99 |
| Resultat per aktie, kr3) | 2,32 | 13,56 | 16,65 | 7,55 | 11,36 | 9,81 | 11,30 | 5,45 | 15,64 | 19,99 |
| Kassaflöde, kr5) | 4,22 | 29,16 | 26,98 | 18,97 | 24,74 | 15,57 | 27,35 | 28,76 | 35,37 | 34,88 |
| EBIT-multipel6) | 19,8 | 12,8 | 10,8 | 13,4 | 14,6 | 38,8 | 22,4 | 25,5 | 11,2 | 11,07 |
| EBIT multipel3) 6) | 15,2 | 9,1 | 9,1 | 12,8 | 11,6 | 15,1 | 16,8 | 25,5 | 11,2 | 11,07 |
| P/E-tal7) | 51,7 | 18,2 | 13,6 | 15,1 | 20,6 | 71,7 | 29,2 | 37,7 | 14,5 | 13,2 |
| P/E-tal3) 7) | 28,8 | 12,4 | 11,5 | 14,5 | 15,0 | 17,2 | 20,2 | 37,7 | 14,5 | 13,2 |
| Antal aktieägare | 52 600 | 52 000 | 57 200 | 58 800 | 51 800 | 51 500 | 46 500 | 45 500 | 48 900 | 45 295 |
1) Enligt styrelsens förslag.
2) Utdelning i procent av periodens resultat.
3) Exklusive materiella engångsposter.
4) Utdelning per aktie dividerad med börskurs vid årets slut.
5) Kassaflöde från löpande verksamhet minus investeringar dividerat med genomsnittligt antal aktier efter återköp. 6) Börsvärde exklusive återköp plus nettoupplåning och minoritetsandel dividerat med rörelseresultat.
7) Börskurs i relation till resultat.
Electrolux-aktiens utveckling under året
Rekommendationer från analytiker
| Efter Kv4 2016 |
Efter Kv1 2017 |
Efter Kv2 2017 |
Efter Kv3 2017 |
Efter Kv4 2017 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Köp | 64% | 45% | 29% | 21% | 20% |
| Behåll | 18% | 33% | 42% | 43% | 60% |
| Sälj | 18% | 22% | 29% | 36% | 20% |
Aktieägarstruktur
Electrolux-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Electrolux börsvärde uppgick vid utgången av 2017 till cirka 82 (70) miljarder kronor, vilket motsvarade 2,3 (1,8) procent av det totala värdet på Nasdaq Stockholm. Bolagets utestående aktier är indelade i A- och B-aktier där varje A-aktie är berättigad till en röst och varje B-aktie är berättigad till en tiondels röst.
Utdelning
Styrelsen föreslår för 2017 en utdelning på 8,30 (7,50) kronor per aktie, motsvarande en utbetalning på totalt cirka 2 385 Mkr. Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 42 procent av periodens resultat. Utdelningen föreslås att betalas ut i två lika stora delar, varav första delen beräknas ske den 12 april 2018 och resterande del den 12 oktober 2018. Baserat på kursen för Electrolux B-aktie vid årets slut motsvarar utdelningen en direktavkastning för 2017 på 3,1 procent.
Koncernens målsättning är att utdelningen ska motsvara minst 30 procent av årets resultat. Electrolux har under ett antal år haft en utdelningsnivå som varit betydligt högre än 30 procent.
Ägarstruktur
Per den 31 december 2017 ägde svenska institutioner, aktiefonder och privatpersoner 49 procent av totala aktieinnehavet. Under året ökade det utländska ägandet och uppgick till 51 procent vid årets slut. Utländska investerare anges inte alltid i aktieägarregistret. Utländska banker och andra förvaltare kan registreras för en eller flera kunders räkning och då framgår vanligen inte de faktiska innehavarna av registret.
Aktiebaserade incitamentsprogram
Electrolux har ett flertal långsiktiga incitamentsprogram för ledande befattningshavare. Sedan 2004 har Electrolux treåriga prestationsbaserade aktieprogram.
Incitamentsprogrammen hade vid årets slut en mindre utspädningseffekt på totala antalet aktier.
Konvertering av aktier
I enlighet med AB Electrolux bolagsordning har ägare av A-aktier rätt att omvandla dessa till B-aktier. Omvandlingen innebär att totalt antal röster i bolaget minskar. Under 2017 konverterades inga A-aktier till B-aktier. Totalt antal registrerade aktier i bolaget uppgår till 308 920 308, varav 8 192 539 är A-aktier och 300 727 769 är B-aktier.
Största aktieägare
| Aktiekapital, % | Röster, % | |
|---|---|---|
| Investor AB | 15,5 | 29,9 |
| BlackRock, Inc. | 4,4 | 3,5 |
| Alecta Pensionsförsäkring | 3,2 | 3,8 |
| Swedbank Robur fonder | 2,7 | 2,2 |
| Norges Bank Investment Management | 2,5 | 2,0 |
| AMF Försäkring och Fonder | 2,3 | 1,8 |
| JP Morgan Asset Management | 2,1 | 1,7 |
| Fiduciary Management Funds | 2,1 | 1,7 |
| Vanguard | 1,8 | 1,4 |
| Invesco | 1,6 | 1,3 |
| Nordea Investment Management | 1,3 | 1,1 |
| Övriga aktieägare | 53,5 | 49,6 |
| Externa aktieägare | 93,0 | 100,0 |
| AB Electrolux | 7,0 | 0,0 |
| Totalt | 100,0 | 100,0 |
Källa: Holdings och Euroclear Sweden per den 31 december 2017. Siffrorna är avrundade.
Enligt Euroclear Sweden AB hade Electrolux 45 295 aktieägare per den 31 december 2017. Investor AB är största ägare med 15,5 procent av aktiekapitalet och 29,9 procent av rösterna. Information om aktieägare och aktieägande uppdateras varje kvartal på www.electroluxgroup.com/ownership
Fördelning av aktieinnehav
| Innehav av aktier | Ägarandel, % | Antal aktieägare |
Antal aktieägare, % |
|---|---|---|---|
| 1–1 000 | 2,9 | 41 140 | 90,8 |
| 1 001–10 000 | 3,0 | 3 701 | 8,2 |
| 10 001–20 000 | 0,6 | 135 | 0,3 |
| 20 001– | 93,5 | 319 | 0,7 |
| Totalt | 100,0 | 45 295 | 100,0 |
Källa: Holdings och Euroclear Sweden per den 31 december 2017.
Vid utgången av 2017 värderades Electrolux B-aktie till 13,2. Direktavkastningen uppgick till 3,1% baserat på styrelsens utdelningsförslag om 8,30 kr per aktie för 2017. * Exklusive jämförelsestörande poster till och med 2014 och kostnader för GE 2015.
ÄGARFÖRDELNING PER LAND P/E-TAL OCH DIREKTAVKASTNING
Per den 31 december 2017 uppgick det utländska ägandet i Electrolux till cirka 51% av kapitalet. Källa: Euroclear Sweden och Holdings per den 31 december 2017.
USA, 18%
Norge, 3%
Bloomberg ELUXB SS
Aktiestatistik
Handel i Electrolux B-aktier
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Antal omsatta Electroluxaktier, miljoner | 271,0 | 292,3 |
| Värde, omsättning av aktier, Mdr kr | 71,8 | 61,6 |
| Genomsnittlig dagsomsättning (antal), miljoner | 1,1 | 1,2 |
| Genomsnittlig dagsomsättning (värde), Mkr | 286 | 244 |
| Antal utfärdade/indragna depåbevis (ADR) | 553,5 | 1 822,6 |
| Antal utestående depåbevis (ADR) | 868,7 | 813,2 |
Källa: Nasdaq Stockholm, Citi.
Börshandel
Under 2017 handlades 36 procent av Electrolux B-aktier utanför Nasdaq Stockholm jämfört med 48 procent under 2016. Electroluxaktien svarade för 2,0 (1,6) procent av aktieomsättningen på Nasdaq Stockholm, som under 2017 uppgick till 3 623 miljarder kronor (3 850).
Marknadsandel
| % | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Nasdaq Stockholm | 64,3 | 51,6 |
| BATS CXE | 18,3 | 23,7 |
| BATS BXE | 7,9 | 10,4 |
| Turquoise | 9,5 | 14,3 |
| Totalt | 100,0 | 100,0 |
Källa: Electrolux och Nasdaq.
31 mars 2005. En ADR motsvarar två B-aktier.
Aktiedata
Genomsnittlig dagsomsättning för Electrolux-aktien
2) MSCI:s globala standardklassifi cering av branscher i aktieindex.
| 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| 127 | 146 | 269 | 178 | 255 |
| 280 457 | 311 398 | 372 570 | 243 520 | 286 103 |
Aktienotering1) Stockholm Antal aktier 308 920 308 varav A-aktier 8 192 539 varav B-aktier 300 727 769 Kvotvärde 5 kr Börsvärde den 31 december 2017 82 miljarder kr GICS kod2) 25201040 Tickerkoder Reuters ELUXb.ST
1) Handeln i Electrolux depåbevis (ADR) överfördes från Nasdaq till OTC marknaden den
Under 2017 omsattes dagligen i genomsnitt 1,1 miljoner Electroluxaktier på Nasdaq Stockholm.
Electrolux — en ledare inom konsumentvarusektorn Koncernens hållbarhetsresultat stärker relationerna med investerarna. Under 2017 och för elfte året i rad blev Electrolux utnämnt till ledare i hushållsmaskinsbranschen av det prestigefyllda Dow Jones Sustainability Index (DJSI). Electrolux rankas därmed bland de 10 procent bästa av världens 2 500 största företag för sina resultat inom miljö och socialt arbete. Dessutom har Electrolux fått erkännanden från andra index och organisationer, däribland RobecoSAM. Electrolux tilldelades också en plats på CDP:s A-lista 2017.
TOTALAVKASTNING OCH ANTAL OMSATTA AKTIER FÖR ELECTROLUX B-AKTIE PÅ NASDAQ STOCKHOLM 2011–2017
HANDELSPLATTFORMAR FÖR ELECTROLUX-AKTIEN
Cirka 64% av den totala handelsvolymen i Electrolux handlas genom Nasdaq Stockholms handelsplattform. BATS andel av totala antal affärer har minskat något under det senaste året.
Electrolux och kapitalmarknaden
Electrolux övergripande mål är att skapa aktieägarvärde och bibehålla en långsiktig relation med sina aktieägare. I kommunikation med kapitalmarknaden ska Electrolux erbjuda tillförlitlig, korrekt och aktuell information om koncernens utveckling och finansiella ställning.
Electrolux kapitalmarknadsdag 2017
Den 16 november 2017 anordnade Electrolux en kapitalmarknadsdag på huvudkontoret i Stockholm. Ett stort antal investerare, finansanalytiker och journalister var på plats för att lyssna på presentationer från medlemmar av koncernledningen. Presentationerna beskrev strategi, framtidsutsikter, konsumentupplevelser, effektiv verksamhet samt koncernens fortsatta resa mot lönsam tillväxt.
På väg mot målet för rörelsemarginalen
Electrolux VD och koncernchef Jonas Samuelsson inledde med en strategisk översikt, inklusive en uppföljning av budskapen från den föregående kapitalmarknadsdagen i februari 2016, och vad Electrolux sedan dess levererat i form av lönsamhet, tillväxt och kassaflöde. Han konstaterade att förutsättningarna för lönsam tillväxt börjar komma på plats, och upprepade koncernens ambition att uppnå en EBIT-marginal på minst 6 procent i genomsnitt över en konjunkturcykel. Han redogjorde också för hur långt vart och ett av de sex affärsområdena kommit på vägen mot lönsam tillväxt.
En presentation från kapitalmarknadsdagen 2017 finns tillgänglig på www.electroluxgroup.com/cmd2017
Fokus på konsumentupplevelser
Flera av presentationerna fokuserade på att det är avgörande att erbjuda förstklassiga konsumentupplevelser för att uppnå lönsam tillväxt. Uppkoppling och digitalisering är två viktiga branschtrender som påverkar produktutvecklingen inom fokusområdena smakupplevelser, klädvård och hälsosamt välbefinnande i hemmet. Ett antal exempel på nya produkter demonstrerades, bland annat med röststyrning. Marknadsdirektören Lars Hygrell redogjorde för hur Electrolux arbetat med att ytterligare stärka varumärkena AEG, Frigidaire och Electrolux.
Ständiga förbättringar av verksamheten
Jan Brockmann, chef för Global Operations, beskrev arbetet med att stärka produkternas konkurrenskraft genom ständiga förbättringar på alla områden, bland annat genom modularisering, digital leveranskedja och moderniseringar av befintliga produktionsanläggningar. Investeringarna i anläggningstillgångar för att driva riktad tillväxt kommer att öka, framförallt genom omfattande satsningar inom tillverkningen i Nordamerika och Latinamerika. Utöver den ökade effektiviteten kommer investeringarna att öppna tillväxtmöjligheter genom nya innovativa produkter.
Årsstämman 2018 kommer att hållas den 5 april 2018 på Stockholm Waterfront Congress Centre i Stockholm. 5 finns på www.electroluxgroup.com/arsstamma2018
Mer information om och material från årsstämman 2018
Viktiga frågor från kapitalmarknaden
Analytikerna arbetar med frågor som rör utvecklingen av marknaden för vitvaror samt efterfrågan på Electrolux huvudmarknader.Prognoser gällande pris, produktmix och volymer är viktiga ämnen som analytikerna fokuserar på för att få en bättre förståelse för verksamheten, och som de sedan kan lägga till grund för sina långsiktiga prognoser gällande framtida utveckling.
Exempel på frågor från analytiker under 2017
Kan ni förklara hur ni arbetar med att förbättra priserna/ produktmixen i era affärsområden?
Electrolux avser att fortsätta förbättra produktmixen genom att fokusera på innovation och nya produktlanseringar för att erbjuda konsumentupplevelser av högsta klass med de starkaste varumärkena. Nyckeln till en bra produktmix kommer att vara att lansera nya produkter under premiummärken som Electrolux och AEG. En optimering av produktportföljen förbättrar även produktmixen genom att i viss mån dämpa de negativ effekterna från prispressen i branschen. På flera av Electrolux marknader har koncernen också tillkännagivit prisökningar som en följd av ökade råvarupriser.
Hur ser ni på den svåra prissättningssituationen i Nordamerika?
Den amerikanska marknaden för vitvaror är en konkurrensutsatt marknad som omfattar stora volymer, och därför intressant för internationella vitvarutillverkare. Det har lett till en kontinuerlig prispress på marknaden under de senaste åren, orsakad främst av aggressiva reklamkampanjer i kombination med utdragna realisationer under de amerikanska semesterperioderna. Electrolux har nyligen annonserat prishöjningar i Nordamerika.
Kan ni kommentera er strategi för företagsförvärv?
De senaste åren har vi arbetat aktivt med att utveckla en bra pipeline för fusioner och företagsförvärv som stöd för vår strategi och som en väg mot lönsam tillväxt genom förvärv. Under 2017 slutförde vi fem affärer och förvärvade Anova, ett vitvaruföretag för smarta kök, till affärsområdet Hemmiljö och småapparater, den Sydafrikanska tillverkaren av varmvattenberedare Kwikot, det USAbaserade Grindmaster-Cecilware till den professionella verksamheten, Best, ett köksfläktsföretag i Europa och varumärket Continental i Brasilien. Dessa förvärv kommer att stärka vår marknadsposition och bidra till tillväxt av omsättning och resultat i våra verksamheter. Vi ska fortsätta att utvärdera potentiella förvärv som passar vår strategi genom att erbjuda de bästa konsumentupplevelserna inom smak, klädvård och välbefinnande.
Kan ni redogöra för potentialen i er hantering av produktportföljen?
Produktportföljhanteringen är vårt sätt att fokusera på fördelar för konsumenterna, lönsamhet och tillväxt. Electrolux har under många år satsat på en strukturerad portföljhantering i EMEA, och nu senast i Asien/Stillahavsområdet och Hemmiljö och småapparater, vilket har gynnat affärsenheterna i form av en bättre produktmix och ett positivt bidrag till intäkterna. Electrolux satsar på portföljhanteringen genom att avsätta resurser till de mest lönsamma produkterna, prioriterade kategorierna och varumärkena som ger högre täckningsbidrag. På lång sikt är det en förutsättning för effektivare marknadsföring, leveranser och försäljning och tillväxt med konkurrenskraftiga produkter.
Hur ser marknadsprognosen ut för era huvudmarknader? Den övergripande trenden med en positiv efterfrågan på de flesta marknader under 2017 förväntas fortsätta under 2018. Den europeiska marknaden för vitvaror förväntas uppvisa en tillväxt på 1–2 procent under 2018, med en ökad efterfrågan i de flesta länder. Efterfrågan på vitvaror i Nordamerika förblir gynnsam och förväntas öka med 2–3procent. Återhämtningen av marknaden i Latinamerika fortsätter med en förväntad tillväxt på 3–5 procent. Australien väntas växa med 1–2 procent och marknadsprognosen för Sydostasien ser fortsatt positiv ut.
Vilka är de främsta områdena för att förbättra kostnadseffektiviteten framöver?
Generellt har vi goda resultat från tidigare års kostnadseffektiviseringar, med minskade strukturella kostnader från större tillverkningsprogram, som nu har slutförts. Sedan början av 2017 har Electrolux presterat starkt när det gäller att effektivisera nettokostnaderna, vilket motverkat en högre inflation och högre råvarupriser. Det har främst varit möjligt genom att minska de rörliga kostnaderna, men även genom effektiviseringar knutna till operativa strukturella kostnader. Vi avser att fortsätta förbättringarna i våra verksamheter och dämpa effekterna av inflationskostnader.
Telefonkonferenserna från kvartalspresentationerna finns tillgängliga på www.electroluxgroup.com/ir
Riskhantering
Electrolux är utsatt för olika typer av risker som strategiska och externa risker, men också affärsrisker som operativa och finansiella risker. En aktiv riskhantering är nödvändig för att Electrolux ska driva en framgångsrik verksamhet. Koncernen har ett strukturerat och proaktivt sätt att följa och minimera de viktigaste riskerna.
Electrolux ramverk för riskhantering
Electrolux är utsatt för olika typer av risker som består av: strategirisker och hanterbara affärsrisker. De strategiska riskerna avser koncernens strategi och påverkas av omvärlden. Affärsrisker består av operativa risker, som hanteras av koncernens operativa enheter, och finansiella risker, som hanteras av Group Treasury. Koncernen har flera riskhanteringsprocesser med aktiviteter som leds av affärsområdenas styrelser. Koncernen har även interna enheter som regelbundet hanterar risker. Exempel på interna enheter är: Risk Management Board, Insider Committee, Ethics & Human Rights Steering Group, Audit Board och Tax Board. För mer information om Electrolux organisationsstruktur och system för internkontroll och riskhantering, se bolagsstyrningsrapporten.
Extern risk: Makroekonomiska trender, politisk osäkerhet och övergripande förändringar i branschen så som digital transformation är faktorer som kan påverka vitvarubranschen. Electrolux styrelse och styrelserna i de olika affärsområdena följer utvecklingen på viktiga marknader och utvärderar proaktivt makroekonomiska och politiska risker, men även möjligheter som kan påverka koncernens strategi och verksamhet på marknaderna.
Strategirisk: Koncernens strategi påverkas av både externa och interna faktorer som kan ge upphov till risker i genomförandet av strategin. Electrolux styrelse och styrelserna i de olika affärsområdena ser regelbundet över det strategiska ramverket för att säkerställa att det är aktuellt och att affärsområdena kan skapa ekonomisk värde. Koncernens operativa enheter hanterar potentiella risker relaterade till de strategiska prioriteringarna.
Operativ risk: Koncernens förmåga att förbättra resultatet och skapa värde för sina intressenter är starkt kopplat till att uppnå förstklassiga konsumentinnovationer samt fortsatt fokus på lönsam tillväxt och en kostnadseffektiv verksamhet. För att lyckas krävs en effektiv och kontrollerad riskhantering. Risker inom verksamheten hanteras huvudsakligen av affärsområdenas styrelser. Koncernen har även interna organ som proaktivt övervakar och hanterar operationella risker.
Finansiell risk: Electrolux påverkas av finansiella risker som kapitalmarknadsrisk, kreditrisk och likviditetsrisk. Dessa risker regleras av koncernens finanspolicy som antagits av Electrolux styrelse. Hanteringen av dessa risker är centraliserad till Group Treasury och sker till stor del genom användandet av finansiella instrument.
Externa risker
Politisk och makroekonomisk risk
Politisk osäkerhet och svaga makroekonomiska förhållanden kan indirekt påverka efterfrågan på vitvaror. Det får konsekvenser
för Electrolux affär och strategi i regioner med stora politiska och ekonomiska risker. Företag som investerar i att utveckla sin kompetens i att vara snabbrörlig och flexibel och har alternativa strategier kan upprätthålla sina konkurrensfördelar även på riskmarknader. Därför vidtar Electrolux proaktiva åtgärder för att bedöma och hantera såväl riskerna som möjligheterna.
Variation i efterfrågan
Kraftfulla åtgärder och besparingsprogram har visat att Electrolux snabbt kan justera kostnadsstrukturen när mark-
naderna är svaga och efterfrågan på koncernens produkter minskar. När efterfrågan på marknaden är hög är det viktigt att Electrolux kan dra fördel av sin globala storlek genom att snabbt leverera nya, innovativa produkter.
Priskonkurrens
Flera av Electrolux marknader präglas av priskonkurrens. Detta är särskilt påtagligt i de lägre prissegmenten och i produktkatego-
rier med stor överkapacitet. Electrolux har historiskt eftersträvat en disciplinerad prissättningsstrategi. På marknader med hög inflation i kombination med fluktuationer i valutakurser har Electrolux möjlighet att välja att höja priserna för att kompensera de negativa effekterna.
Förändrade regelverk
Förändrade regelverk (avseende bransch, miljö, sociala frågor, arbetsrätt och mänskliga rättigheter) kan påverka koncernens
renommé och förmåga att framgångsrikt driva verksamheten. För att hantera dessa risker finns ett antal processer som intern revision, granskning av leverantörer, miljöstyrning och certifiering, etikprogram och säkerhetssystem. Omvärldsbevakning sker kontinuerligt för att skapa beredskap för regelförändringar som kan påverka verksamheten.
RÅVARUEXPONERING 2017
Globala trender
Nya trender som ökad konsumentmakt, digitalisering, konsolidering och hållbarhet har lett till en snabb förändringstakt i branschen.
Förändringarna ställer stora krav på investeringar och anpassningsbarhet, men öppnar också stora möjligheter. Electrolux fokuserar på investeringar inom innovation och digitalisering och uppkopplade produkter och har förändrat sitt produktsortiment i syfte att bidra till ett bättre liv genom att förbättra upplevelser inom smak, klädvård och välbefinnande. Electrolux har även satt upp ambitiösa mål för att stärka sitt hållbarhetsarbete.
Inverkan från råmaterial
En stor del av koncernens kostnader är materialkostnader. Electrolux köper in råvaror och komponenter för cirka 47 miljarder kronor, varav
cirka 18 miljarder kronor avser råvaror. Prisfluktuationer påverkar koncernens inköpskostnader och därmed lönsamheten. För att motverka effekterna från högre inköpskostnader till följd av högre priser på råvaror kan Electrolux vidta åtgärder såsom att förbättra kostnadseffektiviteten, omförhandla inköpsavtal för råvaror som stål och kemiprodukter eller höja priserna på sina produkter. En känslighetsanalys avseende inverkan från råmaterial presenteras nedan.
Känslighetsanalys vid årsslutet 2017
| Påverkan på resultatet före |
||
|---|---|---|
| Råmaterial1) | Förändring +/- | skatt, Mkr |
| Handelsstål | 10% | 700 |
| Rostfritt stål | 10% | 200 |
| Plaster | 10% | 600 |
1) Förändringar i råmaterial relaterar till Electrolux priser och kontrakt, vilket kan skilja sig från marknadspriserna. Värderna i tabellen är avrundade och baserade per årets slut 2017.
PRISUTVECKLING FÖR STÅL OCH PLASTER, VIKTADE MARKNADSPRISER ÄR INDEXERADE
INDEX 0 30 60 90 120 150 kv1 kv2 kv3 kv4 kv1 kv2 kv3 kv4 Stål Plaster 2016 2017
Strategirisker och möjligheter
Lönsam tillväxt
För att uppnå lönsam tillväxt tillämpar Electrolux en trestegsmodell för alla affärsområden. Koncernen behöver i alla delar av verksamheten vara framgångsrik inom nyckelområden
som fokus på "produktportföljhantering", kostnadseffektivitet, förbättringar av produktkvaliteten samt teamship på alla nivåer. Förmågan att investera i tillväxt och innovation i senare faser av modellen, som nya marknader och nya produktsegment, är därför avgörande. Om strategin inte genomförs enligt prioriteringarna kan det påverka koncernens förmåga att ta tillvara möjligheter, växa med lönsamhet och erbjuda förstklassiga konsumentupplevelser.
Förstklassiga konsumentupplevelser
Electrolux investerar i innovation för att skapa förstklassiga konsumentupplevelser genom ett innovativt produkterbjudande
inom smak, klädvård och välbefinnande. Att ge konsumenterna bästa möjliga produkter, lösningar och upplevelser är en central del av Electrolux strategi och affärsmodell. Koncernen måste säkerställa fortsatta investeringar inom områden som produktinnovationer, FoU, uppkoppling, service och kvalitetsförbättringar för att leverera förstklassiga innovationer och lösningar som intresserar konsumenterna. Kvalitet är ett grundläggande skäl för konsumenter att välja Electrolux produkter, och ett prioriterat område för koncernen. Electrolux har initierat programmet "Committed to Quality" för att ytterligare förstärka fokus på kvalitet i hela verksamheten runt om i världen.
Ledarskap inom hållbarhet är avgörande för att genomföra Electrolux strategi för lönsam tillväxt. Målsättningen är att hela Hållbar utveckling Digital omställning
tiden bli bättre på att möta människors behov, och förbättra deras dagliga liv på ett hållbart sätt. Electrolux har sedan länge uppmärksammat den påverkan företaget har på miljö och samhälle. Electrolux har gjort avsevärda framsteg på området och är en erkänd ledare inom hållbarhet. Möjligheter, viktiga risker och hur de hanteras beskrivs i Hållbarhetsredovisning 2017 på sidorna 138–146.
Electrolux ambition att erbjuda förstklassiga konsumentupplevelser och att effektivisera verksamheten är kopplad till fem drivkraf-
ter i den digitala omställningen: digital konsumentupplevelse, uppkopplade upplevelser, digital produktivitet, modularisering & digital tillverkning samt digital leveranskedja. Förmåga att genomföra den digitala omställningen är avgörande för att koncernen ska kunna anpassa verksamheten till snabba förändringar i industrin och till konsumenternas behov.
Operativa risker
Riktad tillväxt
Under de senaste åren har koncernen arbetat med att optimera produktportföljen i syfte att stärka de mest lönsamma produktkat-
egorierna och varumärkena, och lämna olönsamma produkter. Arbetet är en viktig del av koncernens fokus på riktad tillväxt och att erbjuda förstklassiga konsumentupplevelser samt att uppnå hållbar lönsamhet. En viktig utmaning är att framgångsrikt fortsätta implementeringen av riktad tillväxt, och behålla förmågan att investera och allokera resurser till de mest strategiska varumärkena och kategorierna. Som en del av sina strategiska prioriteringar har Electrolux ett starkt fokus på en aktiv och strukturerad styrning av produktportföljen inom alla affärsområden.
Kompetens och teamship
Teamship är Electrolux arbetssätt. Det handlar om att sätta gemensamma mål, om samarbete och om en lärande organisation.
Slutligen handlar det om engagemang och passion för förstklassiga konsumentupplevelser. Engagerade medarbetare och ledare med rätt kompetens är avgörande för att Electrolux ska uppnå sina mål och sin vision. Det är en förutsättning för att organisationen genom sitt arbetssätt ska kunna attrahera och behålla kompetenta medarbetare. Oavsett var i världen koncernen bedriver verksamhet gäller samma höga standard och principer för uppförande. Electrolux har ett globalt etikprogram som omfattar både etikutbildning och ett whistleblowing-system – Electrolux Ethics Helpline. Som ett globalt bolag måste koncernen fortsatt säkerställa och främja en kultur av samverkan, samtidigt som organisationen arbetar för utveckling och tillväxt i den globala verksamheten.
Effektiv verksamhet
Vitvarubranschen kännetecknas av intensiv konkurrens mellan tillverkare, och förändringstakten på marknaden har lett till
en pågående konsolidering där regionala aktörer blir mer globala och söker synergi- och skalfördelar. Därför krävs det kontinuerliga åtgärder för att optimera verksamheten för att behålla konkurrensfördelar. Electrolux fokuserar på automation, modularisering och modernisering av befintliga fabriker för att säkerställa en effektiv kostnadsstruktur. Om projekt för att optimera verksamheten inte kan genomföras enligt plan kan förväntade kostnadseffektiviseringar i koncernen påverkas.
Kund- och leverantörsexponering
Försämrade förutsättningar för återförsäljare på marknader där efterfrågan sjunker kraftigt kan vara en utmaning för tillverkare
med stor exponering mot en särskild kund. Electrolux har en hög kundkoncentration i Nordamerika och Latinamerika, jämfört med andra marknader, främst på grund av den höga konsolideringsgraden på dessa marknader. Koncernen har en noggrann process för kreditbedömning och uppföljning av kundernas finansiella situation. På samma sätt kan en hög koncentration av leverantörer skapa risker i leverantörskedjan. Befogenheter för kreditbeslut och ansvar för hantering av kreditlimiter regleras i koncernens kreditpolicy. Ett globalt kreditförsäkringsprogram finns i flera länder för att minska kreditrisken. Electrolux erbjuder sina leverantörer möjligheten till leverantörsfinansiering.
En stor del av Electrolux kostnadsbas är rörlig och består huvudsakligen av kostnader för råmaterial och komponenter, inköpta produkter, logistik och marknadsföring. Under 2017 var cirka 70 procent av kostnaderna rörliga, och 30 procent fasta. Electrolux kostnadsstruktur gör att koncernen kan vara flexibel och snabbt anpassa sig till externa risker som lägre efterfrågan på marknaden eller fluktuationer i råvarupriset. Under 2017 förbättrade Electrolux verksamhetens effektivitet och minskade kostnaderna kraftigt med en nettokostnadseffektivitet om cirka SEK3 miljarder.
Electrolux kostnadsstruktur 2017
| Miljarder kronor | |
|---|---|
| Försäljning | 122 |
| Direkt material | –47 |
| Inköpta produkter | –17 |
| Övriga rörliga kostnader | –18 |
| Operativa strukturella kostnader | –23 |
| Strukturella kostnader – innovation och marknadsföring |
–9 |
| Rörelseresultat | 7,4 |
| Rörliga kostnader | 70% |
| Fasta kostnader | 30% |
Finansiella risker
Ränterisker
Ränterisk hänför sig till risken att koncernens exponeringar för förändringar i marknadsräntan kan påverka nettoresultatet negativt. Räntebindningstiden är en av de mer betydande
faktorerna som inverkar på ränterisken. All likviditet placeras i räntebärande instrument med förfall mellan 0 till 3 månader. Group Treasury ansvarar för att den genomsnittliga räntebindningsperioden i den långsiktiga skuldportföljen håller sig inom spannet 0 till 3 år. Derivatinstrument som till exempel ränteswapkontrakt används för att hantera ränterisken, varvid räntan kan ändras från bunden till rörlig och vice versa. En förändring nedåt i avkastningskurvan med 1 procentenhet minskar koncernens nettoränteresultat med cirka 60 Mkr (72).
Motpartsrisk
Kreditriskexponering uppstår vid placering av likvida medel och i derivatinstrument. Detta hanteras som en finansiell motpartsrisk inom
Koncernen. För att begränsa kreditriskerna har en motpartslista upprättats som fastställer maximal exponering gentemot varje enskild godkänd motpart. Investeringar och derivataffärer görs normalt med emittenter och motparter med en långsiktig kreditvärdering om A– definierat av Standard & Poor's eller motsvarande ratinginstitut.
Refinansieringsrisk
Refinansieringsrisk avser risken att koncernens upplåningsbehov samt refinansiering av befintliga lån försvåras eller fördyras.
Koncernens skuldhantering sköts av Group Treasury för att säkerställa effektivitet och riskkontroll. Lån upptas huvudsakligen på moderbolagsnivå och överförs till dotterbolagen i form av interna lån eller kapitaltillskott. I denna process används olika derivatinstrument för att omvandla medlen till lämplig valuta. Risken reduceras ytterligare genom att hålla en jämn förfalloprofil för upplåningen. Oaktat säsongsvariationer ska nettoupplåningen, summan av räntebärande skulder med avdrag för likvida medel, enligt finanspolicyn vara långfristig.
Koncernens upplåning innehåller inte några särskilda villkor, så kallade covenants, som kan framtvinga förtida lösen av lån. Electrolux har som målsättning att långfristiga skulders genomsnittliga tid till förfall inte ska understiga två år samt ha en jämnt fördelad förfalloprofil.
Pensionsåtaganden
Den sista december 2017 hade Electrolux samlade åtaganden för pensioner och förmåner om cirka 28 miljarder kronor. Koncernens
pensionsåtagande koordineras centralt av Treasury som övervakar pensionstillgångarna om cirka 26 miljarder kronor vilka förvaltas genom regionala pensionsfonder. Nettoavsättningen för ersättningar efter avslutad anställning uppgick till 2 634 Mkr.
De främsta riskerna relaterade till pensionsåtagandet består av marknadsförändringar som påverkar både kapitalmarknaden och diskonteringsräntan som används för att beräkna nuvärdet av pensionsåtagandena. Aktuariella antaganden, exempelvis förväntad livslängd och inflation, utgör också en riskfaktor då dessa påverkar den förväntade storleken av framtida pensionsutbetalningar.
Kapitalstruktur
Electrolux målsättning är att ha en kapitalstruktur som resulterar i en effektiv viktad kapitalkostnad och en kreditvärdighet där hänsyn till
verksamhetens behov samt att framtida potentiella förvärv säkerställs. För att uppnå och upprätthålla en effektiv kapitalstruktur framgår det i finanspolicyn att Electrolux målsättning ska vara att med marginal bibehålla en långsiktig rating motsvarande så kallad Investment Grade. I december 2017 bekräftade Standard & Poor's Electrolux kreditbetyg A- med stabila framtidsutsikter.
Valutarisker
Electrolux är exponerat för valutarisker på grund av att ogynnsamma förändringar i valutakurser kan påverka resultat och eget kapital
negativt. I syfte att hantera dessa effekter säkrar Electrolux valutariskerna inom ramen för finanspolicyn. Electrolux övergripande valutariskexponering hanteras centralt. För en utförligare beskrivning av Electrolux valutaexponering, se sidorna 66–67.
Mer om riskhantering
MER INFORMATION OM ELECTROLUX VERKSAMHET
Läs mer i årsredovisningen om hur Electrolux genomför sin strategi och hanterar operativa och finansiella risker för att skapa långsiktigt hållbart värde för sina intressenter.
| STRATEGI | VERKSAMHET | ||
|---|---|---|---|
| Implementering av strategi och affärsmodell | Sida 18–33 | Variationer i marknadsefterfrågan | Sida 36–39 |
| Globala trender som påverkar branschen | Sida 10–11 | Anpassad kostnadsstruktur till efterfrågan och konkurrens |
Sida 61, 63 |
| Digital transformation | Sida 19 | Råvarupriser och råmaterial | Sida 61 |
| Innovation och förstklassiga konsumentupplevelser |
Sida 20–23 | Valutaexponering | Sida 66–67 |
| Strategiska drivkrafter | Sida 13 | Digitalisering och modularisering | Sida 25–26 |
| Starka varumärken | Sida 22 | Konkurrenskraftig kostnadsstruktur | Sida 25–27 |
| Effektiv verksamhet | Sida 25–27 | Produktkvalitet | Sida 21 |
| Kompetens och teamship | Sida 29–31 | Ständiga förbättringar | Sida 19, 26 |
| Koncernledning | Sida 160–161 | Kundexponering | Sida 111 |
| FINANSIELL | HÅLLBARHET OCH BOLAGSSTYRNING | ||
| Ränterisker | Sida 102 | Hållbarhetsredovisning 2017 | Sida 138–146 |
| Finansieringsrisk | Sida 102 | For the Better | Sida 140 |
| Valutarisker | Sida 102 | Hållbarhetsstyrning – Risker och möjligheter | Sida 142 |
| Kreditrisk | Sida 103 | Väsentliga hållbarhetsfrågor längs värdekedjan | Sida 144–145 |
| Skatt | Sida 106 | Bolagsstyrningsrapport 2017 | Sida 148–164 |
| Pensionsåtaganden | Sida 117–120 | Intern kontroll | Sida 162 |
Electrolux valutaexponering
Valutaexponering
Electrolux globala närvaro med tillverkning och försäljning i många länder gör att valutakurseffekterna till viss del balanseras. Den viktigaste valutapåverkan kommer från transaktionsflöden; när inköp och/eller produktion görs i en valuta och försäljning sker i en annan valuta.
Varje månad samlar Group Treasury in 12 månaders prognos av transaktionsflöden från alla enheter och säkrar den fakturerade delen med valutaderivat. Till viss mån säkrar koncernen även upp prognostiserade flöden då både pris och volym är kontrakterade. Resultaten från valutasäkringarna transfereras till de operationella enheterna. Det är affärsområdenas ansvar att omgående justera priserna och kostnadsbasen för att parera valutarörelserna.
Electrolux påverkas också av omräkningseffekter när koncernens operativa resultat omräknas till SEK. Omräkningsexponeringen är störst för de valutor där koncernens största verksamheter finns.
Känslighetsanalys – valutor
De viktigaste valutorna för Electroluxkoncernen är USD, EUR, BRL, CNY, GBP, CHF och CAD. På kartan visas de viktigaste valutaparen med förklaringar till hur de påverkar koncernen. Generellt gynnas Electrolux av en svag USD och EUR samt av en stark BRL, GBP, CAD, och CHF.
I länder där Electrolux har betydande tillverkning och logistikcenter kommer över tid en stor del av valutakursförändringarnas effekter att jämnas ut på grund av en naturlig säkring.
Valutapåverkan 2017
I jämförelse mot föregående år har valutakurserna för helåret 2017 haft en något negativ effekt på rörelseresultatet. Den totala valutaeffekten (omräkningseffekter och transaktionseffekter) uppgick till –76 Mkr. Transaktionseffekten uppgick till –119 Mkr och omräkningseffekten till 43 Mkr.
De största negativa valutaeffekterna kom från dyrare import till Storbritannien och Egypten då deras valutor devalverats. Den negativa effekten motverkades till viss mån genom billigare import till EMEA, Latinamerika, Asien/Stillahavsområdet och Kanada tack vare en svagare USD, även om detta också resulterade i dyrare import till USA från Kina och Mexiko.
Den negativa valutaeffekten på rörelseresultatet har motverkats av pris- och mixförbättringar.
NORDAMERIKA
Electrolux är en nettoimportör från Kina och produktionen i Mexiko. Utöver detta har verksamheten i Kanada en exponering mot USD då Electrolux importerar produkter till marknaden.
LATINAMERIKA
Merparten av de färdiga produkter som säljs på marknaden tillverkas i egna fabriker i regionen, medan import av insatsvaror som råmaterial och komponenter prissätts i USD.
DE STÖRSTA VALUTAEXPONERINGARNA, PROGNOS 2018, MKR
ELECTROLUX ÅRSREDOVISNING 2017
Känslighetsanalys vid årsslutet 2017
| Valutor1) och räntor | Förändring+/- | Påverkan på resultat före skatt, Mkr |
|---|---|---|
| USD/EUR | 10% | 300 |
| EUR/GBP | 10% | 260 |
| USD/CAD | 10% | 260 |
| USD/BRL | 10% | 200 |
| EUR/CHF | 10% | 160 |
| THB/AUD | 10% | 120 |
| USD/THB | 10% | 110 |
| USD/CLP | 10% | 110 |
| EUR/RUB | 10% | 90 |
| USD/AUD | 10% | 80 |
| Omräkningseffekter av valutor2) | 10% | 690 |
| Räntenivå | 1 procentenhet | 60 |
1) Inkluderar transaktionseffekter men exkluderar omräkningseffekter.
2) Beräknas på antaganden om att den svenska kronan förstärks alternativt försvagas mot alla andra valutor.
Förvaltningsberättelse och Noter
Förvaltningsberättelse
- • Nettoomsättningen ökade till 122 060 Mkr (121 093).
- • Den organiska försäljningen minskade med 0,4% , förvärv och avyttringar bidrog med 1,0% och valutomräkningseffekter hade en positiv inverkan på 0,2%.
- • Organisk försäljningstillväxt för Vitvaror EMEA, Vitvaror Latinamerika, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet och Professionella Produkter.
- • Rörelseresultatet förbättrades för samtliga affärsområden.
- • Rörelseresultatet uppgick till 7 407 Mkr (6 274), motsvarande en marginal på 6,1% (5,2).
- • Starkt operativt kassaflöde efter investeringar på 6 877 Mkr (9 140).
- • Periodens resultat ökade till 5 745 Mkr (4 493), motsvarande 19,99 kr (15,64) per aktie.
- • Styrelsen föreslår en utdelning för 2017 på 8,30 kr (7,50) per aktie som kommer att utbetalas i två delar.
| Nyckeltal | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 | Förändring, % |
| Nettoomsättning | 122 060 | 121 093 | 0,8 |
| Organisk tillväxt, % | –0,4 | –1,1 | |
| Förvärv, % | 1,4 | 0,1 | |
| Avyttringar, % | –0,4 | — | |
| Förändringar av valutakurser, % | 0,2 | –1,0 | |
| Rörelseresultat | 7 407 | 6 274 | 18 |
| Marginal, % | 6,1 | 5,2 | |
| Resultat efter finansiella poster | 6 966 | 5 581 | 25 |
| Periodens resultat | 5 745 | 4 493 | 28 |
| Resultat per aktie, kr1) | 19,99 | 15,64 | |
| Utdelning per aktie, kr | 8,302) | 7,50 | |
| Operativt kassaflöde efter investeringar3) | 6 877 | 9 140 | –25 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 35,8 | 29,9 | |
| Kapitalomsättningshastighet, gånger | 5,9 | 5,8 | |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,02 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 31,7 | 29,4 | |
| Genomsnittligt antal anställda | 55 692 | 55 400 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 287,4 (287,1) miljoner aktier för helåret 2017. 2) Enligt styrelsens förslag.
3) Se sidan 82.
AB Electrolux (publ), 556009-4178 Årsredovisning 2017, sid 69–133
Sammanfattning av 2017
- • Nettoomsättningen ökade med 0,8%, den organiska försäljningstillväxten minskade något medan förvärv bidrog till försäljningen.
- • Rörelseresultatet ökade med 18% och förbättrades för samtliga affärsområden.
- •Vitvaror EMEA, Vitvaror Nordamerika, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet och Professionella Produkter uppnådde en marginal på över 6%.
- •Väsentlig förbättring av rörelseresultatet för Vitvaror Latinamerika och Hemmiljö och småapparater.
- • Förbättrad produktmix och ökad kostnadseffektivitet kompenserade för ökade kostnader för råmaterial.
- • Fem förvärv slutfördes: Grindmaster-Cecilware, Kwikot Group, Anova, Best samt varumärket Continental.
Marknadsöversikt
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa förbättrades med 1% under 2017. Flertalet marknader visade tillväxt. Efterfrågan var stabil i Västeuropa och ökade med 4% i Östeuropa. Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika fortsatte att förbättras och ökade med 3%. Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien, Kina och Sydostasien bedöms också ha förbättrats. Efterfrågan på vitvaror i Brasilien ökade, efter tre år i rad av nedgång. Efterfrågan förbättrades även i Argentina och Chile.
Totalt såldes cirka 49 miljoner vitvaror i USA under 2017, vilket överstiger nivån under rekordåren 2005 och 2006.
Källor: Europa: Electrolux beräkning. USA: AHAM. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.
Nettoomsättning och rörelseresultat
Electrolux nettoomsättning 2017 ökade med 0,8%. Den organiska försäljningen minskade med 0,4%, nettobidraget från förvärv och avyttringar svarade för 1,0% och positiva omräkningseffekter från valutor uppgick till 0,2%. En förbättrad mix bidrog till organisk försäljningstillväxt inom Vitvaror EMEA. Vitvaror Latinamerika påverkades positivt av den gynnsamma marknadsutvecklingen, framförallt i Brasilien och Argentina, och försäljningen ökade. Vitvaror Asien/Stillahavsområdet hade en god försäljningsutveckling på flertalet marknader. Professionella Produkter växte organiskt inom både kök och tvätt.
Försäljningen för Vitvaror Nordamerika påverkades negativt av lägre försäljningsvolymer av produkter under återförsäljares varumärken och av fortsatt prispress, medan försäljningen under egna varumärken ökade. Försäljningen för Hemmiljö och småapparater minskade, främst som en följd av att olönsamma segment lämnades.
Rörelseresultatet ökade till 7 407 Mkr (6 274), motsvarande en rörelsemarginal på 6,1% (5,2). Rörelseresultatet förbättrades för samtliga affärsområden. Fyra affärsområden uppnådde en rörelsemarginal på över 6%. Förbättringar av produktmixen och högre kostnadseffektivitet bidrog till den goda utvecklingen under 2017, och kompenserade för ökade kostnader för råmaterial.
Den positiva resultatutvecklingen för Vitvaror EMEA fortsatte under 2017 som ett resultat av förbättrad produktmix och ökad kostnadseffektivitet, och marginalen ökade till 7,2%. Vitvaror Nordamerika uppnådde en rekordhög marginal på 6,8% som ett resultat av ökad kostnadseffektivitet, trots minskade volymer under återförsäljares varumärken, prispress och ökade kostnader för råmaterial. Rörelseresultatet för Vitvaror Latinamerika fortsatte att återhämta sig och förbättrades avsevärt, medan Vitvaror Asien/Stillahavsområdet visade en fortsatt god resultatutveckling i flertalet regioner. Resultatet för Hemmiljö och småapparater förbättrades väsentligt och den lönsamma tillväxten fortsatte för Professionella Produkter.
Finansiella mål över en konjunkturcykel
FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT RÖRELSEMARGINAL
Total försäljningstillväxt exklusive valutaomräkningseffekter.
Rörelseresultat Rörelsemarginal Mål, minst 6%
För information om materiella engångsposter i rörelseresultatet 2013–2015, se Not 7.
Finansiell översikt per affärsområde
| Mkr | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 122 060 | 121 093 | 0,8 |
| Rörelseresultat | |||
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 2 764 | 2 546 | 9 |
| Vitvaror Nordamerika | 2 757 | 2 671 | 3 |
| Vitvaror Latinamerika | 425 | –68 | 725 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 750 | 626 | 20 |
| Hemmiljö och småapparater | 431 | 238 | 81 |
| Professionella Produkter | 1 054 | 954 | 11 |
| Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. | –775 | –693 | –12 |
| Rörelseresultat | 7 407 | 6 274 | 18 |
| Marginal, % | 6,1 | 5,2 |
Lanseringar av nya produkter
Electrolux strävar efter att driva lönsam tillväxt genom att skapa förstklassiga konsumentupplevelser. Produktutvecklingen fokuserar på tre huvudområden: smakupplevelser, klädvård samt hälsa och välmående i hemmet. Några exempel på innovativa produkter under 2017 var två nya produktserier under varumärket AEG i Europa. Köksprodukterna i Mastery Range och den nya serien tvättprodukter utvecklad för att förändra sättet att se på klädvård. AEG:s uppkopplade tvättmaskiner och torktumlare gör det möjligt att, via appen MyAEG, i hemmet styra och övervaka produkterna på distans. I Nordamerika lanserades de fristående induktionsspisarna Frigidaire Gallery som de första induktionsspisarna i en lägre prisklass på den amerikanska marknaden. I Asien/Stillahavsområdet lanserades ett flertal nya innovativa produkter som diskmaskinen Electrolux ComfortLift och tvättmaskinerna Electrolux UltraMix™ som tvättar skonsamt vid låga temperaturer. I Latinamerika introducerades nya innovativa produkter på ett flertal marknader, till exempel nya toppmatade tvättmaskiner för konsumenter som vill ha en produkt med hög kapacitet. Den nya robotdammsugaren Electrolux PURE i9 som kan styras via mobiltelefon lanserades. Anova Precision Cooker kan kopplas till användarens mobiltelefon och erbjuda tusentals recept som gör det enkelt att laga mat med sous vide, en metod som är etablerad i gourmet-restauranger och används alltmer av konsumenter.
Strategiska åtgärder för att förbättra lönsamheten
Under 2017 gjorde koncernen goda framsteg på vägen mot lönsam tillväxt. Viktiga prioriteringar var: optimering av produktportföljen, åtgärder för att öka kostnadseffektiviteten samt förbättring av produktkvaliteten. Electrolux har fokuserat på de produktkategorier som är mest relevanta för konsumenterna och mest lönsamma, och lämnat olönsamma produktkategorier och marknader, vilket har lett till en förbättrad produktmix. Genom ständiga förbättringar och ökad resurseffektivitet har kostnadsstrukturen förbättrats avsevärt. Omfattande satsningar inom tillverkningen främst i Nordamerika och Latinamerika har inletts. Dessa investeringar i utveckling av nya produkter avser driva ytterligare tillväxt och öka produktiviteten. Koncernen driver ett globalt kvalitetsarbete genom programmet Committed to Quality. Under 2017 nådde produktkvaliteten en ny rekordnivå.
Förvärv
Förvärv är en integrerad del av Electrolux strategi för att bredda produktutbudet och skapa en stark plattform för tillväxt i nya segment och marknader. Under 2017 förvärvades Grindmaster-Cecilware, Kwikot Group, Anova, Best och varumärket Continental, se sid 84 och Not 26.
Förändringar i koncernledningen
Mikael Östman är chefsjurist sedan 1 januari 2017. Ricardo Cons utsågs till chef för Vitvaror Latinamerika 1 februari 2017, och Lars Hygrell är marknadsdirektör sedan 1 maj 2017. För ytterligare information, se www.electroluxgroup.com
Genomsnittliga nettotillgångar Avkastning på nettotillgångar Mål, >20%
Nettoomsättning och resultat
- • Den organiska försäljningen minskade med 0,4%, nettobidraget från förvärv och avyttringar uppgick till 1,0% och positiva valutaomräkningseffekter till 0,2%.
- • Rörelseresultatet förbättrades till 7 407 Mkr (6 274), motsvarande en marginal på 6,1% (5,2).
- • Rörelseresultatet förbättrades för samtliga affärsområden.
- • Periodens resultat ökade till 5 745 Mkr (4 493) och resultatet per aktie till 19,99 kr (15,64).
Nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning 2017 ökade med 0,8% och uppgick till 122 060 Mkr (121 093). Den organiska försäljningen minskade med 0,4%, nettobidraget från förvärv och avyttringar uppgick till 1,0% och positiva omräkningseffekter svarade för 0,2%.
Verksamheterna inom Vitvaror EMEA, VItvaror Latinamerika, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet och Professionella Produkter visade organisk försäljningstillväxt. Strategiska beslut att lämna olönsamma produktkategorier framförallt inom Hemmiljö och småapparater påverkade försäljningen negativt. Lägre volymer under återförsäljares varumärken och prispress påverkade försäljningen i Nordamerika negativt.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för 2017 förbättrades till 7 407 Mkr (6 274), motsvarande en marginal på 6,1% (5,2).
Rörelseresultatet förbättrades för samtliga affärsområden. Produktmixförbättringar och högre effektivitet bidrog till den positiva resultatutvecklingen. För mer information om resultat per affärsområde, se sidan 74.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet negativt med 76 Mkr jämfört med föregående år. Påverkan från transaktionseffekter var –119 Mkr. Omräkningseffekterna uppgick till 43 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot minskade till –441Mkr (–693). Förbättringen beror främst på valutaeffekter. Finansnettot för helåret 2016 påverkades av omvärderingar av finansiella skulder i Egypten om –170 Mkr som en effekt av försvagningen av landets valuta.
Resultat efter finansiella poster
Resultatet efter finansiella poster uppgick till 6 966 Mkr (5 581), motsvarande 5,7% (4,6) av nettoomsättningen.
Skatt
Den totala skatten för 2017 uppgick till – 1 221 Mkr (–1 088), motsvarande en skattesats på 17,5% (19,5). Den effektiva skattesatsen har påverkats av positiva nettoeffekter om totalt 479 Mkr. Dessa avser framförallt omvärdering av uppskjutna skattefordringar, till viss del motverkade av negativa effekter om –128 Mkr relaterade till nya regler för företagsbeskattning i USA.
Periodens resultat och resultat per aktie
Periodens resultat ökade till 5 745 Mkr (4 493), motsvarande 19,99 kr (15,64) i resultat per aktie före utspädning.
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSEMARGINAL
RESULTAT PER AKTIE
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Not | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3, 4 | 122 060 | 121 093 |
| Kostnad för sålda varor | 4, 7 | –96 511 | –95 820 |
| Bruttoresultat | 25 549 | 25 273 | |
| Försäljningskostnader | 4, 7 | –12 897 | –13 208 |
| Administrationskostnader | 4, 7 | –5 550 | –5 812 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 328 | 218 |
| Övriga rörelsekostnader | 6, 7 | –23 | –197 |
| Rörelseresultat | 3, 4, 8 | 7 407 | 6 274 |
| Finansiella intäkter | 9 | 183 | 109 |
| Finansiella kostnader | 9 | –624 | –802 |
| Finansiella poster, netto | –441 | –693 | |
| Resultat efter finansiella poster | 6 966 | 5 581 | |
| Skatt | 10 | –1 221 | –1 088 |
| Periodens resultat | 5 745 | 4 493 | |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: | |||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 22 | 1 229 | –236 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras | –440 | 44 | |
| 789 | –192 | ||
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: | |||
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 11, 29 | 1 | 43 |
| Kassaflödessäkringar | 11 | 95 | –82 |
| Valutakursdifferenser | 11 | –1 233 | 328 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras | –17 | –20 | |
| –1 154 | 269 | ||
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | –365 | 77 | |
| Periodens totalresultat | 5 380 | 4 570 | |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 5 745 | 4 494 | |
| Minoritetsintressen | 0 | –1 | |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 5 381 | 4 570 | |
| Minoritetsintressen | –1 | 0 | |
| Resultat per aktie | 20 | ||
| Avseende resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget: | |||
| Före utspädning, kr | 19,99 | 15,64 | |
| Efter utspädning, kr | 19,88 | 15,55 | |
| Genomsnittligt antal aktier | 20 | ||
| Före utspädning, miljoner | 287,4 | 287,4 | |
| Efter utspädning, miljoner | 289,0 | 289,0 |
Utveckling per affärsområde
- • Fortsatt positiv resultatutveckling för Vitvaror EMEA med förbättrad marginal.
- • Rörelseresultatet och marginalen för Vitvaror Nordamerika förbättrades, trots minskade försäljningsvolymer av återförsäljares varumärken och ökade kostnader för råmaterial.
- • Organisk försäljningstillväxt och förbättrad lönsamhet för Vitvaror Latinamerika.
- • God resultatutveckling och försäljningstillväxt på flertalet marknader för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet.
- • Åtgärderna för att förbättra lönsamheten inom Hemmiljö och småapparater fortsatte och rörelseresultatet förbättrades avsevärt.
- • Lönsam organisk tillväxt för Professionella Produkter.
Electrolux verksamhet är organiserad i sex affärsområden. Inom Vitvaror är affärsområdena geografiskt avgränsade medan affärsområdena Hemmiljö och småapparater och Professionella Produkter är globala. Koncernens verksamhet inkluderar produkter för såväl konsumenter som professionella användare.
Konsumentprodukterna omfattar främst vitvaror, till exempel kylskåp, frysar, spisar, torktumlare, tvätt- och diskmaskiner, utrustning för luftkonditionering och mikrovågsugnar. Andra viktiga försäljningsområden för Electrolux är dammsugarprodukter, vatten- och värmepumpar, små hushållsapparater, tillbehör och service.
Professionella Produkter omfattar storköksutrustning för hotell, restauranger och institutioner samt tvättutrustning för fastighetstvättstugor, tvättomater, hotell och andra professionella användare och sedan 2017 även dryckesprodukter.
ANDEL AV FÖRSÄLJNINGEN PER AFFÄRSOMRÅDE
Viktiga affärshändelser under 2017
Mars, 2017. Electrolux förvärvar Grindmaster-Cecilware och stärker utbudet inom professionella produkter.
Electrolux har förvärvat Grindmaster-Cecilware, en ledande amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker, se sidan 84.
Mars, 2017. Electrolux förvärvar Kwikot Group.
I november 2016 meddelade Electrolux ett avtal om att förvärva den ledande tillverkaren av varmvattenberedare i Sydafrika, Kwikot Group. I mars 2017 godkändes förvärvet av berörda myndigheter, se sidan 84.
April, 2017. Electrolux förvärvar Anova, ett snabbväxande bolag inom smarta köksprodukter.
Anova är ett USA-baserat bolag som tillhandahåller produkten Anova Precision Cooker, en innovativ uppkopplad köksapparat som gör det möjligt att enkelt laga mat med tekniken sous vide och uppnå lika bra resultat i hemmakök som på restaurang, se sidan 84.
Augusti, 2017. Electrolux förvärvar Best, en europeisk tillverkare av köksfläktar.
Electrolux har tecknat avtal om att förvärva Best, en europeisk tillverkare av innovativa och väldesignade köksfläktar, se sidan 84.
Augusti, 2017. Electrolux lanserar banbrytande robotdammsugare.
Electrolux har lanserat en robotdammsugare med nyskapande design och banbrytande teknik som tar kvaliteten på autonom städning till en helt ny nivå. Produkten har under 2017 lanserats i Europa och Asien under varumärkena Electrolux och AEG.
September, 2017. Electrolux bibehåller branschledarskapet i Dow Jones Hållbarhetsindex.
Electrolux har blivit utnämnd branschledare i kategorin hushållsprodukter i Dow Jones Hållbarhetsindex (DJSI World). Det är elfte året i rad som Electrolux erhåller detta erkännande i denna utvärdering, vilken publiceras av RobecoSAM.
Oktober, 2017. Electrolux förvärvar varumärket Continental i Latinamerika.
Electrolux har meddelat att den brasilianska domstolen, som administrerar konkursen efter Mabe Brazil, har accepterat ett bud på de immateriella tillgångarna i konkursboet. Electrolux har därmed tagit över rättigheterna till varumärket Continental inom hemprodukter.
Oktober, 2017. Electrolux får utmärkelse som världsledande inom klimatarbete.
Electrolux tillhör de 5% av världens företag som är ledande i arbetet mot klimatförändringar. Det anser den internationella ideella organisationen CDP som har tilldelat Electrolux en plats på 2017 års A-lista. Det är andra året i rad som Electrolux A-listas av CDP för sitt arbete med att minska utsläpp, mildra klimatrisker och för sitt bidrag för en hållbar världsekonomi.
November, 2017. Electrolux bestrider antidumpningstullsats beslutad av USA:s handelsdepartement
Electrolux vitvaruverksamhet i Nordamerika har preliminärt ålagts en kraftigt ökad tullsats efter beslut av USA:s handelsdepartement. Tullsatsen på 72,41% gäller tvättmaskiner tillverkade av Electrolux i Mexiko och importerade till USA mellan februari 2016 och januari 2017. Electrolux avser att kraftfullt bestrida detta beslut. Om den preliminära tullsatsen skulle fastställas som slutgiltig, skulle det medföra en engångskostnad för Electrolux under 2018 på cirka 70 MUSD.
För mer information se www.electroluxgroup.com
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Marknadsefterfrågan i Europa ökade med 1% under 2017. Efterfrågan var stabil i Västeuropa och steg med 4% i Östeuropa. Efterfrågan ökade på flertalet marknader men minskade i Storbritannien.
Electrolux verksamhet i EMEA visade en organisk försäljningstillväxt på 0,6% under 2017. Produktmixen förbättrades genom lansering av nya innovativa produktserier samt fokus på de mest lönsamma produktkategorierna. Affärsområdet tog marknadsandelar under varumärken i premiumsegmentet. Förvärven av Kwikot och Best bidrog till försäljningen med 2,1%. Den positiva resultatutvecklingen fortsatte, och rörelseresultatet och marginalen förbättrades. Förbättrad mix och ökad kostnadseffektivitet kompenserade för negativa effekter av ökade råmaterialkostnader och prispress.
Under 2017 förvärvade Electrolux Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare, Kwikot Group, samt Best, en europeisk tillverkare av innovativa och väldesignade köksfläktar, se sidan 84.
| NYCKELTAL | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Nettoomsättning | 38 524 | 37 844 |
| Organisk tillväxt, % | 0,6 | 3,5 |
| Förvärv, % | 2,1 | — |
| Rörelseresultat | 2 764 | 2 546 |
| Rörelsemarginal, % | 7,2 | 6,7 |
| Nettotillgångar | 3 547 | 860 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 77,6 | 101,5 |
| Investeringar | 1 420 | 1 402 |
| Genomsnittligt antal anställda | 20 573 | 20 216 |
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSEMARGINAL
Vitvaror Nordamerika
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 3% under 2017. Totalt, inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning, ökade efterfrågan med 6%.
Electrolux organiska försäljning i Nordamerika minskade med 6,1%. Lägre försäljningsvolymer av produkter under återförsäljares egna varumärken och prispress på marknaden hade
negativ inverkan. Försäljningsvolymerna av vitvaror under egna varumärken ökade dock, vilket förbättrade produktmixen.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades som ett resultat av ökad kostnadseffektivitet och förbättrad produktmix, vilket mer än kompenserade för negativ påverkan från prispress, minskade volymer och ökade kostnader för råmaterial.
| NYCKELTAL | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Nettoomsättning | 40 656 | 43 402 |
| Organisk tillväxt, %1) | –6,1 | –0,9 |
| Rörelseresultat | 2 757 | 2 671 |
| Rörelsemarginal, % | 6,8 | 6,2 |
| Nettotillgångar | 2 260 | 2 700 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 117,5 | 75,7 |
| Investeringar | 1 467 | 673 |
| Genomsnittligt antal anställda | 14 255 | 14 838 |
1) Den organiska tillväxten för helåret 2016 påverkades negativt med 0,2% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator i Nordamerika överförts till affärsområde Professionella Produkter.
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSEMARGINAL
Vitvaror Latinamerika
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Brasilien förbättrades, efter tre år i rad av nedgång. Efterfrågan i Argentina och Chile ökade också.
Electrolux verksamhet i Latinamerika visade en organisk försäljningstillväxt på 7,9% under 2017. Den gynnsamma marknadsutvecklingen på stora marknader som Brasilien och Argentina bidrog till den positiva försäljningsutvecklingen. Försäljningsvolymerna ökade inom flertalet produktkategorier på de större marknaderna i regionen.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades avsevärt jämfört med föregående år. Detta var ett resultat av ökade volymer och ökad kostnadseffektivitet, vilka kompenserade för ökade kostnader för råmaterial samt prispress.
Under 2017 förvärvades varumärket Continental i Latinamerika. Förvärvet möjliggör att Electrolux ytterligare kan stärka marknadsnärvaron i regionen, se sidan 84.
| NYCKELTAL | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Nettoomsättning | 17 302 | 15 419 |
| Organisk tillväxt, % | 7,9 | –10,8 |
| Rörelseresultat | 425 | –68 |
| Rörelsemarginal, % | 2,5 | –0,4 |
| Nettotillgångar | 5 850 | 6 216 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 7,4 | –1,1 |
| Investeringar | 711 | 600 |
| Genomsnittligt antal anställda | 10 381 | 10 459 |
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSEMARGINAL
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Den totala marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien, Sydostasien och Kina bedöms ha ökat under 2017. Marknadstillväxten var speciellt gynnsam i Sydostasien och Australien.
Electrolux visade en organisk försäljningstillväxt på 5,6%, till följd av ökade försäljningsvolymer och förbättrad produktmix. Försäljningsvolymerna ökade i flertalet produktkategorier i Australien, Nya Zeeland och Sydostasien.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades. Verksamheterna i Australien och Nya Zeeland fortsatte sin stabila resultatutveckling, och rörelseresultaten förbättrades i Sydostasien och Kina.
| NYCKELTAL | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Nettoomsättning | 10 048 | 9 380 |
| Organisk tillväxt, % | 5,6 | 1,3 |
| Förvärv, % | 0,7 | 0,5 |
| Rörelseresultat | 750 | 626 |
| Rörelsemarginal, % | 7,5 | 6,7 |
| Nettotillgångar | 1 625 | 1 842 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 40,8 | 34,6 |
| Investeringar | 418 | 271 |
| Genomsnittligt antal anställda | 3 792 | 3 493 |
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSEMARGINAL
Hemmiljö och småapparater
Den totala marknadsefterfrågan på dammsugare ökade under 2017, driven främst av sladdlösa handdammsugare som ökade väsentligt i flertalet regioner.
Den organiska försäljningen för Electrolux minskade med 4,2% under 2017. Produktmixen förbättrades som ett resultat av optimering av produktportföljen, medan försäljningsvolymerna minskade. Åtgärder för att lämna olönsamma produktkategorier samt minskad försäljning av sladdlösa dammsugare inverkade negativt på försäljningen. Det förvärvade bolaget Anova bidrog positivt till försäljningen med 4,7%, medan avyttringen av
| NYCKELTAL | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Nettoomsättning | 7 808 | 8 183 |
| Organisk tillväxt, % | –4,2 | –8,2 |
| Förvärv, % | 4,7 | — |
| Avyttringar, % | –6,6 | — |
| Rörelseresultat | 431 | 238 |
| Rörelsemarginal, % | 5,5 | 2,9 |
| Nettotillgångar | 1 822 | 796 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 30,1 | 18,6 |
| Investeringar | 190 | 171 |
| Genomsnittligt antal anställda | 2 360 | 2 348 |
varumärket Eureka i USA i december 2016 inverkade negativt med 6,6%.
Programmet för att förbättra lönsamheten fortsatte under året, och rörelseresultatet och marginalen förbättrades avsevärt. Strategiska beslut att fokusera verksamheten på de starkaste produktkategorierna förbättrade produktmixen vilket tillsammans med kostnadseffektivitet bidrog till resultatet.
Under 2017 förvärvades Anova, ett USA-baserat företag inom smarta köksprodukter, se sidan 84.
Professionella Produkter
Den totala efterfrågan för professionell köksutrustning och tvättutrustning ökade på flertalet marknader. Efterfrågan ökade i Europa, Asien och Stillahavsområdet samt USA.
Electrolux organiska tillväxt uppgick till 5,6%. Försäljningen av såväl professionell tvättutrustning som köksutrustning ökade. Försäljningen ökade på flera marknader och var särskilt stark i Västeuropa, USA och Japan. Förvärvet av Grindmaster-Cecilware bidrog positivt med 6,6% till försäljningen.
Rörelseresultatet och marginalen var fortsatt stabila. Högre försäljningsvolymer bidrog till resultatet, medan valutaeffekter
hade negativ inverkan. Lönsamheten förbättrades för både köksutrustning och tvättutrustning, medan den förvärvade verksamheten inom dryckesprodukter hade en utspädningseffekt på rörelsemarginalen.
Investeringar i produktutveckling genomfördes för att stärka positionerna på befintliga och nya segment och marknader.
Under 2017 förvärvades det USA-baserade bolaget Grindmaster-Cecilware, en ledande amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker, se sidan 84.
| 2017 | 2016 |
|---|---|
| 7 723 | 6 865 |
| 5,6 | 4,4 |
| 6,6 | 0,6 |
| 1 054 | 954 |
| 13,7 | 13,9 |
| 1 728 | 843 |
| 64,3 | 108,1 |
| 167 | 124 |
| 2 947 | 2 767 |
1) Den organiska tillväxten för helåret 2016 påverkades positivt med 1,3% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator i Nordamerika överförts från affärsområde Vitvaror Nordamerika.
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSEMARGINAL
Finansiell ställning
- • Soliditeten uppgick till 26,5% (24,7).
- • Avkastningen på eget kapital var 31,7% (29,4).
- • Avkastningen på nettotillgångar var 35,8% (29,9).
- • Den finansiella nettoskulden uppgick till –2 437 Mkr (–3 809).
Rörelsekapital och nettotillgångar
Likvida medel
Per den 31 december 2017 uppgick rörelsekapitalet till –15 721 Mkr (–14 966), motsvarande –12,2% (–11,7) av nettoomsättningen. Rörelsekapitalet relaterat till varulager, kundfordringar och leverantörsskulder uppgick till 4 305 Mkr (4 543), motsvarande 3,3% (3,5) av den annualiserade nettoomsättningen.
De genomsnittliga nettotillgångarna uppgick till 20 713 Mkr (20 957), motsvarande 17,0% (17,3) av den annualiserade nettoomsättningen.
Avkastningen på nettotillgångar var 35,8% (29,9).
Rörelsekapital och nettotillgångar
| I % av | I % av | |||
|---|---|---|---|---|
| 31 dec. | annuali serad netto |
31 dec. | annuali serad netto |
|
| Mkr | 2017 | omsättning1) | 2016 | omsättning1) |
| Varulager | 14 632 | 11,4 | 13 418 | 10,5 |
| Kundfordringar | 20 945 | 16,3 | 19 408 | 15,2 |
| Leverantörsskulder | –31 272 | –24,4 | –28 283 | –22,2 |
| Avsättningar | –7 823 | –8 044 | ||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader |
–10 895 | –10 732 | ||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder |
–1 308 | –733 | ||
| Rörelsekapital | –15 721 | –12,2 | –14 966 | –11,7 |
| Materiella anläggnings tillgångar |
19 192 | 18 725 | ||
| Goodwill | 7 628 | 4 742 | ||
| Övriga anläggnings tillgångar |
4 749 | 4 009 | ||
| Uppskjutna skatteskulder och -tillgångar |
4 945 | 5 588 | ||
| Nettotillgångar | 20 793 | 16,2 | 18 098 | 14,2 |
| Annualiserad netto omsättning2) |
128 367 | 127 490 | ||
| Genomsnittliga netto tillgångar |
20 713 | 17,0 | 20 957 | 17,3 |
| Annualiserad netto omsättning3) |
122 060 | 121 093 | ||
| Avkastning på netto tillgångar, % |
35,8 | 29,9 | ||
| 1) Annualiserad, se Not 30. |
2) Beräknad till balansdagskurs.
3) Beräknad till genomsnittskurs.
AVKASTNING PÅ NETTOTILLGÅNGAR
Genomsnittliga nettotillgångar Avkastning på nettotillgångar
De genomsnittliga nettotillgångarna för 2017 minskade till 20 713 Mkr (20 957). Avkastningen på nettotillgångarna uppgick till 35,8% (29,9).
| Likviditetsprofil | ||
|---|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2017 | 31 dec. 2016 |
| Likvida medel | 11 974 | 14 011 |
| % av annualiserad nettoomsättning1) | 17,0 | 19,5 |
| Nettolikviditet | 9 024 | 11 761 |
| Räntebindningstid, dagar | 16 | 22 |
| Effektiv årlig avkastning, % | 1,8 | 0,9 |
1) Likvida medel inklusive kreditfaciliteter i procent av annualiserad nettoomsättning, se nedan. För mer information om likviditetsprofilen, se Not 18.
Per den 31 december 2017 uppgick likvida medel, exklusive kortfristiga kreditfaciliteter, till 11 974 Mkr (14 011). Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" på 1 000 MEUR, cirka 9 800 Mkr, som förfaller 2022 med möjlighet till förlängning med ett år.
KAPITALOMSÄTTNINGSHASTIGHET, GÅNGER PER ÅR
Kapitalomsättningshastigheten
Koncernens balansräkning
| Mkr | Not | 31 december 2017 | 31 december 2016 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 19 192 | 18 725 |
| Goodwill | 13 | 7 628 | 4 742 |
| Övriga immateriella tillgångar | 13 | 3 741 | 3 112 |
| Innehav i intresseföretag | 29 | 337 | 210 |
| Uppskjutna skattefordringar | 10 | 5 675 | 6 168 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 | 212 | 287 |
| Tillgångar i pensionsplaner | 22 | 455 | 345 |
| Övriga anläggningstillgångar | 14 | 459 | 400 |
| Summa anläggningstillgångar | 37 699 | 33 989 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 15 | 14 632 | 13 418 |
| Kundfordringar | 17, 18 | 20 945 | 19 408 |
| Skattefordringar | 830 | 701 | |
| Derivatinstrument | 18 | 87 | 103 |
| Övriga omsättningstillgångar | 16 | 3 839 | 4 568 |
| Kortfristiga placeringar | 18 | 358 | 905 |
| Kassa och bank | 18 | 11 289 | 12 756 |
| Summa omsättningstillgångar | 51 980 | 51 859 | |
| Summa tillgångar | 89 679 | 85 848 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 20 | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 20 | 2 905 | 2 905 |
| Andra reserver | 20 | –2 624 | –1 471 |
| Balanserade vinstmedel | 20 | 18 756 | 14 729 |
| 20 582 | 17 708 | ||
| Minoritetsintresse | 14 | 30 | |
| Summa eget kapital | 20 596 | 17 738 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristig upplåning | 18 | 6 587 | 7 952 |
| Uppskjutna skatteskulder | 10 | 730 | 580 |
| Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser | 22 | 3 089 | 4 514 |
| Övriga avsättningar Summa långfristiga skulder |
23 | 5 753 16 159 |
5 792 18 838 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 18 | 31 272 | 28 283 |
| Skatteskulder | 924 | 771 | |
| Övriga skulder | 24 | 15 712 | 15 727 |
| Kortfristig upplåning | 18 | 2 695 | 1 807 |
| Derivatinstrument | 18 | 251 | 432 |
| Övriga avsättningar | 23 | 2 070 | 2 252 |
| Summa kortfristiga skulder | 52 924 | 49 272 | |
| Totala skulder | 69 083 | 68 110 | |
| Summa eget kapital och skulder | 89 679 | 85 848 |
Nettoskuld
Nettoskuld
| Mkr | 31 dec. 2017 | 31 dec. 2016 |
|---|---|---|
| Kortfristiga lån | 2 950 | 2 250 |
| Långfristiga lån | 6 587 | 7 952 |
| Total upplåning1) | 9 537 | 10 202 |
| Likvida medel | 11 974 | 14 011 |
| Finansiell nettoskuld | –2 437 | –3 809 |
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
2 634 | 4 169 |
| Nettoskuld | 197 | 360 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,02 |
| Eget kapital | 20 596 | 17 738 |
| Eget kapital per aktie, kr | 71,66 | 61,72 |
| Avkastning på eget kapital, % | 31,7 | 29,4 |
| Soliditet, % | 26,5 | 24,7 |
1)Varav räntebärande lån om 9 078 Mkr per den 31 december 2017 och 9 525 Mkr per den 31 december 2016.
Per den 31 december 2017 hade Electrolux en positiv finansiell nettoskuld om 2 437 Mkr, jämfört med en positiv finansiell nettoskuld om 3 809 Mkr per den 31 december 2016. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser minskade till 2 634 Mkr. Den totala nettoskulden uppgick till 197 Mkr, en minskning med 163 Mkr jämfört med 360 Mkr per den 31 december2016.
Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallo tid inom 12 månader, uppgick per den 31 december 2017 till 8 088 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,4 år, jämfört med 8 451 Mkr och 2,7 år vid utgången av 2016.
Under 2018 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 1 500 Mkr att förfalla till betalning.
Electrolux har som målsättning att långfristiga skulders genomsnittliga tid till förfall inte ska understiga två år samt ha en jämnt fördelad förfalloprofil och en genomsnittlig räntebindningstid på mellan noll och tre år. Högst 5 000 Mkr av den långfristiga upplåningen får ha kortare förfallotid än 12 månader. Den genomsnittliga räntebindningstiden för den långfristiga upplåningen uppgick vid årsskiftet till 0,6 år (0,8).
Den genomsnittliga räntesatsen för koncernens totala räntebärande lån uppgick vid årsskiftet till 2,1% (2,0).
Rating
Electrolux har så kallad Investment Grade-rating från Standard & Poor's. 2017 bekräftades kreditvärderingen A- med stabil framtidsutsikt.
Rating
| Långfristig upplåning |
Framtids utsikt |
Kortfristig upplåning |
Kortfristig upplåning, Norden |
|
|---|---|---|---|---|
| Standard & Poor's |
A- | Stable | A-2 | K-1 |
Skuldsättningsgrad och soliditet
Skuldsättningsgraden uppgick till 0,01 (0,02). Soliditeten uppgick till 26,5% (24,7).
Eget kapital och avkastning på eget kapital
Eget kapital uppgick per den 31 december 2017 till 20 596 Mkr (17 738), vilket motsvarar 71,66 kr (61,72) per aktie. Avkastningen på eget kapital var 31,7% (29,4).
FÖRFALLOPROFIL FÖR LÅNGFRISTIG UPPLÅNING
Under 2018 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 1 500 Mkr att förfalla till betalning. För mer information om upplåning, se Not 2 och 18.
08 09 10 11 12 13 14 15 16 17
1) Båda nyckeltalen har från och med 2012 väsentligt påverkats av den förändrade pensionsredovisningen enligt den uppdaterade redovisningsstandarden IAS 19 Ersättningar till anställda.
Förändring av koncernens eget kapital
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Övriga reserver |
Balan serade vinst medel |
Totalt | Minoritets intresse |
Summa eget kapital |
| Ingående balans 1 januari 2016 | 1 545 | 2 905 | –1 739 | 12 264 | 14 975 | 30 | 15 005 |
| Periodens resultat | — | — | — | 4 494 | 4 494 | –1 | 4 493 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | — | — | 43 | — | 43 | — | 43 |
| Kassaflödessäkringar | — | — | –82 | — | –82 | — | –82 |
| Valutakursdifferenser | — | — | 327 | — | 327 | 1 | 328 |
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
— | — | — | –236 | –236 | — | –236 |
| Inkomstskatt relaterat till övrigt totalresultat | — | — | –20 | 44 | 24 | — | 24 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | — | — | 268 | –192 | 76 | 1 | 77 |
| Periodens totalresultat | — | — | 268 | 4 302 | 4 570 | 0 | 4 570 |
| Aktierelaterad ersättning | — | — | — | 31 | 31 | — | 31 |
| Utdelning 6,50 kr per aktie | — | — | — | –1 868 | –1 868 | 0 | –1 868 |
| Förvärv av minoritetsintresse | — | — | — | 0 | 0 | — | 0 |
| Totala transaktioner med aktieägare | — | — | — | –1 837 | –1 837 | 0 | –1 837 |
| Utgående balans 31 december 2016 | 1 545 | 2 905 | –1 471 | 14 729 | 17 708 | 30 | 17 738 |
| Periodens resultat | — | — | — | 5 745 | 5 745 | 0 | 5 745 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | — | — | 1 | — | 1 | — | 1 |
| Kassaflödessäkringar | — | — | 95 | — | 95 | — | 95 |
| Valutakursdifferenser | — | — | –1 232 | — | –1 232 | –1 | –1 233 |
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
— | — | — | 1 229 | 1 229 | — | 1 229 |
| Inkomstskatt relaterat till övrigt totalresultat | — | — | –17 | –440 | –457 | — | –457 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | — | — | –1 153 | 789 | –364 | –1 | –365 |
| Periodens totalresultat | — | — | –1 153 | 6 534 | 5 381 | –1 | 5 380 |
| Aktierelaterad ersättning | — | — | — | –356 | –356 | — | –356 |
| Utdelning 7,50 kr per aktie | — | — | — | –2 155 | –2 155 | 0 | –2 155 |
| Förvärv av minoritetsintresse | — | — | — | 4 | 4 | –15 | –11 |
| Totala transaktioner med aktieägare | — | — | — | –2 507 | –2 507 | –15 | –2 522 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 1 545 | 2 905 | –2 624 | 18 756 | 20 582 | 14 | 20 596 |
För mer information om aktiekapital, antal aktier och resultat per aktie, se Not 20.
Kassaflöde
- • Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till 6 877 Mkr (9 140).
- •Investeringarna uppgick till 4 679Mkr (3 390).
- • Satsningar på forskning och utveckling uppgick till 3,0% (3,0) av nettoomsättningen.
Operativt kassaflöde efter investeringar
Operativt kassaflöde efter investeringar 2017 uppgick till 6 877 Mkr (9 140). Det operativa kassaflödet var i nivå med föregående år medan högre investeringar påverkade kassaflödet negativt.
Förvärv av verksamheter hade en negativ inverkan på kassaflödet för helåret 2017 om 3 405 Mkr, se sidan 84 och Not 26.
| Kassaflöde | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2017 | 2016 |
| Rörelseresultat justerat för ej kassaflödes påverkande poster1) |
11 405 | 10 545 |
| Förändring av rörelsekapital | 267 | 1 328 |
| Operativt kassaflöde | 11 672 | 11 873 |
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar |
–4 857 | –3 390 |
| Förändringar i övriga investeringar | 62 | 657 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 6 877 | 9 140 |
| Förvärv och avyttringar av verksamheter | –3 405 | 176 |
| Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder | 3 472 | 9 316 |
| Betalda finansiella poster, netto2) | –227 | –514 |
| Betald skatt | –1 421 | –1 194 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
1 824 | 7 608 |
| Utdelning | –2 155 | –1 868 |
| Aktierelaterade ersättningar | –483 | –57 |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar |
–814 | 5 683 |
1) Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster. 2) För perioden 1 januari–31 december 2017. Erhållna räntor och liknande poster 199 Mkr (123), betalda räntor och liknande poster –357 Mkr (–345) och andra betalda finansiella poster –69 Mkr (–292).
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar under 2017 uppgick till 3 892 Mkr (2 830). Investeringarna motsvarade 3,2% (2,3) av nettoomsättningen. Totala investeringar inklusive investeringar i produktutveckling och mjukvaror uppgick till 4 679 Mkr (3 390). Investeringarna under 2017 avsåg främst investeringar inom tillverkningen för effektiviseringar och nya produkter.
Investeringar per affärsområde
| Mkr | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Vitvaror | ||
| Europa, Mellanöstern och Afrika | 1 420 | 1 402 |
| % av nettoomsättningen | 3,7 | 3,7 |
| Nordamerika | 1 467 | 673 |
| % av nettoomsättningen | 3,6 | 1,6 |
| Latinamerika | 711 | 600 |
| % av nettoomsättningen | 4,1 | 3,9 |
| Asien/Stillahavsområdet | 418 | 271 |
| % av nettoomsättningen | 4,2 | 2,9 |
| Hemmiljö och småapparater | 190 | 171 |
| % av nettoomsättningen | 2,4 | 2,1 |
| Professionella Produkter | 167 | 124 |
| % av nettoomsättningen | 2,2 | 1,8 |
| Övrigt | 306 | 149 |
| Totalt | 4 679 | 3 390 |
| % av nettoomsättningen | 3,8 | 2,8 |
Utgifter för forskning och utveckling
Utgifter för forskning och utveckling 2017, inklusive aktiveringar på 355 Mkr (274), uppgick för året till 3 621 Mkr (3 372), motsvarande 3,0% (3,0) av nettoomsättningen.
OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR
Operativt kassaflöde efter investeringar för 2017 uppgick till 6 877 Mkr (9 140).
INVESTERINGAR
MKR
Investeringar Avskrivningar
Investeringarna för 2017 inklusive investeringar i produktutveckling och mjukvaror uppgick till 4 679 Mkr (3 390).
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Not | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | 7 407 | 6 274 | |
| Avskrivningar | 3 977 | 3 934 | |
| Övriga ej kassapåverkande poster | 21 | 337 | |
| Betalda finansiella poster, netto1) | –227 | –514 | |
| Betald skatt | –1 421 | –1 194 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 9 757 | 8 837 | |
| Förändringar av rörelsekapital | |||
| Förändring av varulager | –1 377 | 1 493 | |
| Förändring av kundfordringar | –1 992 | –467 | |
| Förändring av leverantörsskulder | 3 418 | 72 | |
| Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar | 218 | 230 | |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 267 | 1 328 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 10 024 | 10 165 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av verksamhet | 26 | –3 405 | –160 |
| Försäljning av verksamhet | 26 | — | 336 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 12 | –3 892 | –2 830 |
| Investeringar i produktutveckling | 13 | –418 | –274 |
| Investeringar i mjukvaror | 13 | –369 | –286 |
| Övrigt2) | –116 | 657 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –8 200 | –2 557 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten | 1 824 | 7 608 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 539 | –799 | |
| Förändring av kortfristiga lån | –386 | –31 | |
| Långfristig nyupplåning | 18 | 1 002 | — |
| Amortering av långfristiga lån | 18 | –1 695 | –2 669 |
| Utdelning | –2 155 | –1 868 | |
| Aktierelaterad ersättning | –483 | –57 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –3 178 | –5 424 | |
| Periodens kassaflöde | –1 354 | 2 184 | |
| Kassa och bank vid periodens början | 12 756 | 10 696 | |
| Kursdifferenser i kassa och bank | –113 | –124 | |
| Kassa och bank vid periodens slut | 11 289 | 12 756 |
1) Erhållna räntor och liknande poster 199 Mkr (123), betalda räntor och liknande poster –357 Mkr (–345) och andra betalda finansiella poster –69 Mkr (–292). 2) Inkluderar förvärvet av varumärket Continental i Latinamerika om 178 Mkr.
Förvärv och övriga fakta
Förvärv under 2017
Grindmaster-Cecilware
Den 28 februari 2017 slutförde Electrolux förvärvet av den amerikanska verksamheten Grindmaster-Cecilware. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom storkök och bidrar till att höja tillväxttakten inom affärsområdet Professionella Produkter genom en förbättrad tillgång till den amerikanska marknaden, en av de största marknaderna i världen för professionella vitvaror.
Grindmaster-Cecilware är en ledande amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Grindmaster-Cecilwares försäljning översteg 65 miljoner USD under 2016 och bolaget har cirka 200 anställda. Företaget har sitt huvudkontor i Louisville, Kentucky, och tillverkning i Louisville samt i Rayong i Thailand.
Kwikot Group
Den 1 mars förvärvade Electrolux Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare, Kwikot Group. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom produktlinjen Home Comfort och skapar goda förutsättningar för ytterligare tillväxt i Afrika samt stärker Electrolux närvaro i Sydafrika.
Kwikot är baserat i Johannesburg där det också har tillverkning och huvudlager. Kwikot hade en försäljning på 1,13 miljarderrand (cirka 730 Mkr) och en rörelsemarginal på över 20% under senaste räkenskapsåret, per 30 juni 2016. Bolaget har omkring 800 anställda.
Anova
Den 4 april slutförde Electrolux förvärvet av Anova, ett USAbaserat bolag inom smarta köksprodukter. Anova tillhandahåller produkten Anova Precision Cooker, en innovativ uppkopplad köksapparat som gör det möjligt att enkelt laga mat med tekniken sous vide och uppnå lika bra resultat i hemmakök som på restaurang. Förvärvet ger stor möjlighet till lönsam tillväxt i denna växande produktkategori. Även Anovas affärsmodell med direkt konsumentkontakt och digitala fokus är av stort strategiskt intresse för Electrolux.
Försäljningen 2016 uppgick till omkring 40 miljoner USD. Företaget har cirka 70 anställda och konsulter globalt. Anovas huvudkontor ligger i San Francisco i Kalifornien och försäljningen sker huvudsakligen över nätet – direkt till konsument och genom större återförsäljare.
Best
Den 10 augusti slutförde Electrolux förvärvet av den europeiska köksfläktstillverkaren Best. Best är en europeisk tillverkare av innovativa och väldesignade köksfläktar. Affären gör det möjligt för Electrolux att utveckla ett mer heltäckande utbud av inbyggnadslösningar för kök, och kommer långsiktigt att bidra till företagets lönsamma tillväxt i regionen.
Best hade en nettoomsättning 2016 på 42 miljoner euro (cirka 400 Mkr) och cirka 450 anställda, främst vid anläggningar i Cerreto d'Esi (centrala Italien) och Zabrze (södra Polen).
Varumärket Continental i Latinamerika
Den 23 oktober meddelade Electrolux att den brasilianska domstol som administrerar konkursen efter Mabe Brazil har accepterat ett bud på de immateriella tillgångarna i konkursboet för totalt 70 miljoner real (178 Mkr). Electrolux har därmed tagit över rättigheterna till varumärket Continental inom hemprodukter.
För mer information om förvärv av verksamheter, se Not 26.
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.
Per den 31 december 2017 uppgick antalet pågående mål till 3 372 (3 233) med totalt cirka 3 435 (cirka 3 296) käranden. Under 2017 tillkom 1 313 nya mål med 1 313 käranden och 1 174 mål med cirka 1 174 käranden avfördes.
Det avtal som koncernen år 2007 träffade med vissa försäkringsbolag är fortfarande i kraft. Enligt avtalet ska försäkringsbolagen ersätta koncernen för en del av kostnaderna för vissa asbestrelaterade stämningar. Avtalet kan sägas upp med en uppsägningstid om 60 dagar. I en sådan situation skulle parterna återgå till de rättigheter och skyldigheter de har under berörda försäkringar.
Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det ärinte möjligt att förutsäga antalet framtida mål.
Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
För information om vissa andra rättsliga processer, se Not 25 Eventualförpliktelser.
Externa risker
En aktiv riskhantering är en förutsättning för att Electrolux ska kunna bedriva en framgångsrik verksamhet. Koncernens strategiska ramverk i kombination med externa omvärldsfaktorer skapar möjligheter men också risker som måste hanteras i den dagliga verksamheten. Electrolux hanterar och minimerar väsentliga risker på ett strukturerat och proaktivt sätt.
Koncernen har flera riskhanteringsprocesser med aktiviteter som leds av affärsområdenas styrelser. För mer information om Electrolux organisationsstruktur och system för internkontroll och riskhantering, se Bolagsstyrningsrapporten.
Koncernen har även interna organ och råd som regelbundet hanterar risker, exempel är: Risk Management Board, InsiderCommittee, Ethics & Human Rights Steering Group, Audit Board och Tax Board.
Externa risker
Makroekonomiska trender, politisk osäkerhet och globala trender inom vitvaruindustrin är faktorer som påverkar vitvarubranschen och marknader som Electrolux är verksamt på. Electrolux följer kontinuerligt utvecklingen på viktiga marknader och utvärderar proaktivt finansiella och politiska risker för att anpassa verksamheten. Externa risker omfattar:
Variationer i efterfrågan
Kraftfulla åtgärder och besparingsprogram har visat att Electrolux snabbt kan justera kostnadsnivån när marknaderna är svaga och efterfrågan på koncernens produkter sjunker. När efterfrågan på marknaden visar hög tillväxt är det viktigt att Electrolux kan dra fördel av sin globala storlek genom att snabbt erbjuda nya, innovativa produkter och kundupplevelser av högsta kvalitet.
Förändrad branschdynamik
Nya trender som ökad konsumentmakt, digitalisering, konsolidering och krav på hållbarhet har lett till en snabb förändringstakt i branschen. Förändringarna ställer stora krav på investeringar och anpassningsbarhet, men öppnar också upp för stora möjligheter. Electrolux har de senaste åren investerat i FoU och nya innovationer och har omvandlat sin verksamhet till ett konsumentinriktat företag med starkt fokus på att stärka erbjudandet till konsumenten. Electrolux har även ambitiösa mål för att ytterligare förbättra sitt hållbarhetsarbete. För mer informaton, se Electrolux Hållbarhetsredovisning 2017 på sidorna 138—146.
Priskonkurrens
Flera av Electrolux marknader präglas av priskonkurrens. Detta är särskilt påtagligt i de lägre prissegmenten och i produktkategorier med stor överkapacitet. Electrolux har historiskt haft en disciplinerad prissättningsstrategi. På marknader med hög inflation i kombination med fluktuationer i valutakurser har Electrolux möjlighet att höja priserna för att kompensera de negativa effekterna.
Prisförändringar på råmaterial och komponenter En stor del av koncernens kostnader är materialkostnader. Electrolux köper in råvaror och komponenter för cirka 47 miljarder kronor, varav cirka 18 miljarder kronor avser råvaror. Prisfluktuationer påverkar koncernens inköpskostnader och därmed lönsamheten. För att motverka effekterna av högre inköpskostnader till följd av högre priser på råvaror kan Electrolux vidta åtgärder för att förbättra kostnadseffektiviteten, omförhandla inköpsavtal för råvaror som stål och kemiprodukter eller höja priserna på sina produkter.
Politisk och makroekonomisk risk
Politisk osäkerhet och svaga makroekonomiska förhållanden kan indirekt påverka efterfrågan på vitvaror. Det får konsekvenser för Electrolux verksamhet och strategi i regioner med stora politiska och makroekonomiska risker såsom i Latinamerika, Mellanöstern och Afrika. Electrolux vidtar proaktiva åtgärder för att bedöma och hantera riskerna i dessa regioner.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs mer i detalj i Not 1 Redovisningsprinciper, Not 2 Finansiell riskhantering och i Not 18 Finansiella instrument.
Känslighetsanalys vid årets slut, 2017
| Påverkan på | ||
|---|---|---|
| Risk | Förändring +/- | resultat före skatt, Mkr |
| Råmaterial1) | ||
| Handelsstål | 10% | 700 |
| Rostfritt stål | 10% | 200 |
| Plaster | 10% | 600 |
| Valutor2) och räntor | ||
| USD/ EUR | 10% | 300 |
| EUR/GBP | 10% | 260 |
| USD/CAD | 10% | 260 |
| USD/BRL | 10% | 200 |
| EUR/CHF | 10% | 160 |
| THB/AUD | 10% | 120 |
| USD/THB | 10% | 110 |
| USD/CLP | 10% | 110 |
| EUR/RUB | 10% | 90 |
| USD/AUD | 10% | 80 |
| Omräkningseffekter av valutor3) | 10% | 690 |
| Räntenivå | 1 procentenhet | 60 |
1) Förändringar i råmaterial relaterar till Electrolux priser och kontrakt, vilket kan skilja sig från marknadspriserna.
2) Inkluderar transaktionseffekter men exkluderar omräkningsseffekter.
3) Beräknas på antaganden om att den svenska kronan förstärks alternativt försvagas mot alla andra valutor.
RÅVARUEXPONERING 2017
Handelsstål, 38% Plaster, 35% Koppar och aluminium, 7% Rostfritt stål, 10% Övrigt, 10%
Electrolux köpte råvaror för cirka 18 Mdr kr under 2017. Inköp av stål var den största enskilda kostnaden.
Aktiekapital och ägande
Aktiekapital och ägarstruktur
AB Electrolux aktiekapital uppgick per den 31 december 2017 till 1 545 Mkr, motsvarande 308 920 308 aktier. Aktiekapitalet i Electrolux består av A-aktier och B-aktier. En A-aktie berättigar till en röst och en B-aktie till en tiondels röst. Samtliga aktier medför samma rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst och berättigar till lika stor utdelning. I enlighet med den svenska aktiebolagslagen föreskriver Electrolux bolagsordning dessutom att vissa särskilda rättigheter tillkommer innehavare av aktier av olika slag om bolaget skulle ge ut nya aktier och vissa andra instrument.
I enlighet med Electrolux bolagsordning har ägare av A-aktier rätt att omvandla dessa till B-aktier. Syftet med omvandlingsklausulen är att ge innehavare av A-aktier möjlighet att uppnå förbättrad likviditet i sina aktieinnehav. Omvandlingen minskar det totala antalet röster i bolaget. Inga omvandlingar av aktier gjordes 2017.
Totalt antal aktier i bolaget uppgår till 308 920 308, av vilka 8 192 539 är A-aktier och 300 727 769 är B-aktier och totala antalet röster uppgår till 38 265 316.
Största aktieägarna
| Andel av kapital, % |
Andel av röster, % |
|
|---|---|---|
| Investor AB | 15,5 | 29,9 |
| BlackRock, Inc. | 4,4 | 3,5 |
| Alecta pensionsförsäkring | 3,2 | 3,8 |
| Swedbank Robur Fonder | 2,7 | 2,2 |
| Norges Bank Investment Management | 2,5 | 2,0 |
| AMF försäkringar & fonder | 2,3 | 1,8 |
| JP Morgan Asset Management | 2,1 | 1,7 |
| Fiduciary Management, Inc. of Milwaukee | 2,1 | 1,7 |
| Vanguard | 1,8 | 1,4 |
| Invesco | 1,6 | 1,3 |
| Totalt tio största ägarna | 38,2 | 49,3 |
Källa: Holdings och Euroclear Sweden per den 31 december 2017.
Enligt Euroclear Sweden AB hade Electrolux 45 295 aktieägare per den 31 december 2017. Investor AB är största ägare med 15,5% av aktiekapitalet och 29,9% av rösterna. Information om aktieägare och aktieägande uppdateras varje kvartal på koncernens webbsida www.electroluxgroup.com
Fördelning av aktieinnehav
| Innehav av aktier | Ägarandel, % | Antal aktieägare |
Antal aktieägare, % |
|---|---|---|---|
| 1–1 000 | 2,9 | 41 140 | 90,8 |
| 1 001–10 000 | 3,0 | 3 701 | 8,3 |
| 10 001–20 000 | 0,6 | 135 | 0,3 |
| 20 001– | 93,5 | 319 | 0,7 |
| Totalt | 100 | 45 295 | 100 |
Källa: Holdings och Euroclear Sweden per den 31 december 2017.
Bolagsordning
AB Electrolux bolagsordning anger att val av styrelse alltid ska äga rum på årsstämman. Frånsett detta innehåller inte bolagsordningen några bestämmelser om hur styrelseledamöter tillsätts eller avsätts eller om ändring av bolagsordningen.
En aktieägare kan rösta för det fulla antalet av honom eller henne ägda och företrädda aktierna på bolagsstämma i Electrolux. De utgivna aktierna är fritt överlåtbara, utan begränsningar till följd av lag eller Electrolux bolagsordning. Electrolux känner inte till några avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktier i bolaget. Electrolux bolagsordning finns på www.electroluxgroup.com
Effekter av större ägarförändringar på långsiktig finansiering Koncernens långfristiga finansiering innehåller villkor som innebär att långivare kan begära förtida lösen av lånen om kontrollen över bolaget förändras på ett väsentligt sätt. En sådan väsentlig kontrollförändring kan äga rum till följd av ett offentligt uppköpserbjudande av Electrolux-aktier.
ÄGARSTRUKTUR
Svenska institutioner och fonder, 44% Utländska investerare, 51% Svenska privatpersoner, 5%
Av det totala aktiekapitalet vid årets slut ägdes cirka 51% av utländska investerare. Källa: Holdings och Euroclear Sweden per den 31 december 2017.
Utdelning av medel till aktieägarna
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår för 2017 en utdelning på 8,30 kronor (7,50) per aktie, motsvarande en utbetalning på totalt cirka 2 385 Mkr (2 155). Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 42% (48) av periodens resultat.
Utdelningen föreslås att betalas ut i två lika stora delar. Den första med avstämningsdag den 9 april 2018 och den andra med avstämningsdag den 9 oktober 2018. Utbetalning beräknas ske den 12 april 2018 respektive 12 oktober 2018.
Koncernens målsättning är att utdelningen ska motsvara minst 30% av årets resultat. Historiskt har Electrolux utdelningsnivå varit betydligt högre än 30%. Electrolux har en lång tradition med höga utdelningar av medel till aktieägarna inklusive återköp och inlösen av aktier.
Förslag till förnyat mandat för återköp av egna aktier Electrolux har under flera år haft mandat från årsstämman att förvärva egna aktier.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2018 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många B-aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10% av totalt antal aktier i bolaget.
Syftet med förslaget är att kunna använda återköpta aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram och kunna anpassa koncernens kapitalstruktur.
Den 31 december 2017 ägde Electrolux 21 522 858 B-aktier i Electrolux, motsvarande 7,0% av totalt antal utestående aktier i bolaget.
Antal aktier
| Aktier ägda | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| A-aktier | B-aktier | Aktier, totalt | Aktier ägda av Electrolux |
av övriga aktieägare |
|
| Antal aktier per den 1 januari 2017 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| Antal aktier per den 31 december 2017 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| I % av antal aktier | 7,0% |
Anställda
Electrolux företagskultur
Teamship är Electrolux arbetssätt. Det handlar om att sätta gemensamma mål som möjliggör tydliga vägval och ständiga förbättringar. Det handlar om samarbete. Det handlar om transparens och en lärande organisation. Slutligen handlar det om engagemang och passion för att skapa förstklassiga konsumentupplevelser.
Oavsett var i världen koncernen bedriver verksamhet gäller samma höga standarder och principer för uppförande.
Electrolux har ett globalt etikprogram som omfattar både utbildning och ett så kallat whistleblowing-system, the Electrolux Ethics Helpline. Genom Electrolux Ethics Helpline kan anställda anmäla misstänkta oegentligheter på sitt lokala språk. Anmälningar kan lämnas anonymt om det är lagligen tillåtet.
Uppförandekod
Koncernen har en uppförandekod för arbetsplatsen som definierar högt ställda krav på arbetsförhållanden för alla Electrolux-anställda i samtliga länder och affärsområden. Uppförandekoden omfattar frågor såsom barn- och tvångsarbete, hälsa och säkerhet, anställdas rättigheter samt uppfyllande av miljökrav. Viktiga policies i dessa sammanhang är Electrolux etiska kod (Electrolux Code of Ethics), uppförandekod för arbetsplatsen (Electrolux Workplace Code of Conduct), policy mot korruption och mutor (Electrolux Policy on Corruption and Bribery) samt miljöpolicy.
Antal anställda
Det genomsnittliga antalet anställda 2017 ökade till 55 692 (55 400), varav 2 039 (2 076) i Sverige. Vid årets slut uppgick det totala antalet anställda till 56 708 (53 889).
Löner och ersättningar uppgick under året till16 470 Mkr (15 886), varav i Sverige 1 406 Mkr (1 155).
Förslag till ersättningsriktlinjer för koncernledningen
Styrelsen kommer att föreslå årsstämman 2018 följande riktlinjer för ersättningar och andra anställningsvillkor för VD och koncernchef samt övriga medlemmar av Electrolux koncernledning. Koncernledningen består för närvarande av tolv medlemmar. De föreslagna riktlinjerna för 2018 motsvarar de riktlinjer som antogs av årsstämman 2017.
Riktlinjerna ska tillämpas på anställningsavtal som ingås efter årsstämman 2018 samt även på ändringar i gällande anställningsavtal som görs därefter.
Ersättningar till VD och koncernchef beslutas av styrelsen i AB Electrolux baserat på rekommendation av Electrolux ersättningsutskott. Ersättningar till övriga medlemmar i koncernledningen beslutas av Electrolux ersättningsutskott och rapporteras till styrelsen.
För en detaljerad beskrivning av ersättningar till koncernledningen och relaterade kostnader, se Not 27.
Electrolux ska sträva efter att erbjuda en total ersättning som är rimlig och konkurrenskraftig i förhållande till det som gäller i respektive koncernledningsmedlems anställningsland eller region. Ersättningsvillkoren ska betona "belöning efter prestation" och variera i förhållande till den enskildes prestationer och koncernens resultat. Den totala ersättningen för koncernledningen kan bestå av de komponenter som anges nedan.
Fast ersättning
Den årliga grundlönen ("Grundlönen") ska vara konkurrenskraftig på den relevanta marknaden och avspegla det ansvar som arbetet medför. Lönenivåerna ska ses över regelbundet (vanligen årligen) för att säkerställa fortsatt konkurrenskraft och för att belöna individuella prestationer.
Rörlig ersättning
Enligt principen "belöning efter prestation" ska den rörliga lönen utgöra en betydande del av den totala ersättningen för koncernledningen. Rörlig lön ska alltid mätas mot förutbestämda mål samt ha en maximinivå över vilken ingen ersättning utfaller.
Rörlig lön ska huvudsakligen relatera till finansiella prestationsmål.
Prestationerna kan också mätas mot icke-finansiella mål för att därigenom uppnå fokus på aktiviteter i enlighet med Electrolux strategiska planer. Målen ska vara specifika, tydliga, mätbara och tidsbundna och ska fastställas av styrelsen.
Kortsiktiga incitament (STI)
Medlemmar av koncernledningen ska delta i en STI-plan (short term incentive) enligt vilken de kan erhålla rörlig lön. Målen i STIplanen ska huvudsakligen vara finansiella. Dessa ska utformas baserat på det årliga finansiella resultatet för koncernen och,
ANSTÄLLDA
vad avser sektorcheferna, resultatet för den sektor för vilken han eller hon är ansvarig.
Storleken på det möjliga STI-utfallet ska vara beroende av position och får uppgå till högst 100% av grundlönen. Med beaktande av rådande marknadsförhållanden får det möjliga STI-utfallet för medlemmar av koncernledningen i USA uppgå till högst 150% av grundlönen vid uppnående av maximinivå.
STI som intjänas under 2018 beräknas1) variera mellan noll vid utfall under miniminivån och 65 Mkr (exklusive sociala avgifter) vid maximinivån.
Långsiktiga incitament (LTI)
Styrelsen kommer att på årlig basis utvärdera huruvida ett långsiktigt incitamentsprogram ska föreslås bolagsstämman eller inte. Långsiktiga incitamentsprogram ska alltid utformas med syftet att ytterligare stärka deltagarnas samt Electrolux aktieägares gemensamma intresse av en god långsiktig utveckling för Electrolux.
För en detaljerad beskrivning av samtliga program och relaterade kostnader, se Not 27.
Förslag till ett prestationsbaserat långsiktigt aktieprogram 2018
Styrelsen kommer att föreslå årsstämman 2018 att ett prestationsbaserat långsiktigt aktieprogram införs för 2018. Det föreslagna programmet kommer att kopplas till av styrelsen fastställda prestationsmål för koncernens (i) vinst per aktie, (ii) avkastning på nettotillgångar samt (iii) justerad organisk försäljningstillväxt under räkenskapsåret 2018. Programmet föreslås omfatta högst 350 ledande befattningshavare och nyckelpersoner. Eventuell tilldelning av prestationsbaserade aktier kommer att ske 2021. Detaljerad information om programmet lämnas i kallelsen till årsstämman 2018.
Kostnaden för det föreslagna LTI-programmet för 2018 beräknas1) till 461 Mkr (inklusive sociala avgifter) vid maximinivån.
Extraordinära arrangemang
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang, utöver vad som anges ovan om mål, har till syfte att rekrytera eller behålla personal, att sådana arrangemang enbart görs på individnivå, att de aldrig överstiger tre (3) gånger grundlönen och att de ska intjänas och/eller betalas ut i delbetalningar under en period om minst två (2) år.
Kostnader för extraordinära arrangemang under 2017 uppgår till cirka 3,2 Mkr. Kostnader för extraordinära arrangemang som ännu inte betalats ut beräknas för närvarande uppgå till cirka 3,2 Mkr.
Pensioner och förmåner
Ålderspension, sjukförmåner och medicinska förmåner ska utformas så att de återspeglar regler och praxis i hemlandet. Om möjligt ska pensionsplanerna vara avgiftsbestämda. I individuella fall, beroende på de skatte- och/eller socialförsäkringslagar som gäller för personen, kan andra pensionsplaner eller pensionslösningar tillämpas.
Andra förmåner kan tillhandahållas enskilda medlemmar eller hela koncernledningen. Dessa förmåner ska inte utgöra en väsentlig del av den totala ersättningen.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Uppsägningstiden ska vara tolv månader vid uppsägning på Electrolux initiativ och sex månader vid uppsägning på koncernledningsmedlemmens initiativ.
I individuella fall kan avgångsvederlag utgå utöver nämnd uppsägningstid. Avgångsvederlag kan enbart komma att betalas ut efter uppsägning från Electrolux sida eller när en medlem i koncernledningen säger upp sig på grund av en väsentlig förändring i sin arbetssituation, vilken får till följd att han eller hon inte kan utföra ett fullgott arbete. Detta kan till exempel vara fallet vid en väsentlig ägarförändring i Electrolux i kombination med förändringar i organisationen och/eller förändringar av ansvarsområde.
Avgångsvederlag kan för individen innebära en förlängning av grundlönen för en period upp till tolv månader efter anställningsavtalets upphörande; inga andra förmåner ska ingå. Sådana utbetalningar ska reduceras med ett värde motsvarande den inkomst som personen under en period av upp till tolv månader tjänar från andra inkomstkällor, antingen från anställning eller från annan fristående verksamhet.
Avvikelser från riktlinjerna
Styrelsen ska vara berättigad att avvika från dessa riktlinjer om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.
Hållbarhet och miljöarbete
Electrolux fortsatt global branschledare i Dow Jones hållbarhetsindex 2017
Under 2017 blev Electrolux för elfte året i rad utnämnt till ledande i sin bransch av det prestigefyllda Dow Jones Sustainability Index (DJSI). Electrolux rankas därmed bland de 10% som utgör de främsta av världens 2 500 största företag för miljörelaterade och sociala frågor. Dessutom har Electrolux uppmärksammats av andra index och organisationer, däribland RobecoSAM, CDP och OEKOM Prime. Electrolux är upptagen på A-listan för CDPs klimatrapportering.
Hållbarhetsredovisning 2017
Koncernens hållbarhetsstrategi – For the Better – fokuserar på tre områden: Bättre lösningar, Bättre verksamhet och Ett bättre samhälle. För mer information om koncernens hållbarhetsarbete och resultat under 2017, se Electrolux hållbarhetsredovisning 2017 på sidorna 138–146.
Tillstånd och anmälningsplikt i Sverige och andra länder Electrolux driver tre fabriker i Sverige som totalt svarar för cirka
1,3% av det totala tillverkningsvärdet i koncernen. För två av dessa anläggningar krävs myndighetstillstånd samt anmälningsplikt. Tillstånden avser till exempel maxvärden eller gränsvärden för utsläpp till luft och vatten samt bullernivåer. Inga väsentliga förelägganden enligt Miljöbalken har rapporterats under 2017.
Tillverkande enheter i andra länder anpassar verksamheten, ansöker om nödvändiga tillstånd och rapporterar till myndigheter i enlighet med lokal lagstiftning. Koncernen tillämpar en försiktighetspolicy när det gäller förvärv av nya fabriker och pågående verksamheter. Risker för avvikelser, tvister eller händelser som kan utgöra en materiell finansiell risk rapporteras till koncernnivå enligt koncernens policy. Inga väsentliga händelser har rapporterats under 2017.
Electrolux produkter påverkas av lagstiftning på olika marknader, främst i form av energiförbrukning, producentansvar för återvinning samt begränsning och hantering av farliga ämnen. Electrolux bevakar kontinuerligt förändringari lagstiftning och produktutveckling och tillverkningen anpassas till dessa förändringar.
Händelser efter räkenskapsårets slut
12 januari. Staffan Bohman föreslås som ny ordförande
Electrolux valberedning föreslår inför årsstämman att Staffan Bohman väljs som ny styrelseordförande i AB Electrolux. Valberedningen föreslår även omval av ledamöterna Petra Hedengran, Hasse Johansson, Ulla Litzén, Bert Nordberg, Fredrik Persson, David Porter, Jonas Samuelson, Ulrika Saxon och Kai Wärn. Ronnie Leten har, som tidigare meddelats, avböjt omval.
22 januari. Electrolux förvärvar tyskt bolag inom professionell tvätt Electrolux har tecknat avtal om att förvärva Schneidereit GmbH, en leverantör av uthyrningslösningar för professionell tvätt i Tyskland och Österrike. Förvärvet hjälper Electrolux att utveckla utbudet inom professionell tvätt och stödjer den långsiktiga lönsamma tillväxten i Europa.
Omsättningen för 2016 uppgick till cirka 18 miljoner euro (cirka 175 Mkr) och bolaget har omkring 110 anställda i Tyskland. Förvärvet väntas avslutas under första kvartalet 2018 och kräver godkännande av konkurrensmyndigheter.
30 januari. Electrolux investerar 500 miljoner USD i innovation och tillverkning i USA; konsoliderar produktion
Electrolux planerar totala investeringar om cirka 500 miljoner USD i sin amerikanska tillverkning. Detta är nästa steg i en plan för lönsam tillväxt i Nordamerika med ett nytt sortiment innovativa köksprodukter under varumärket Frigidaire. Electrolux kommer även att konsolidera den lokala tillverkningen av frysar till fabriken i Anderson, South Carolina.
Beslutet innebär en modernisering och utbyggnad av tillverkningsenheten i Springfield, Tennessee för omkring 250 miljoner USD, bland annat för en ny serie fristående köksprodukter. Electrolux har sedan tidigare fattat beslut om att investera cirka 250 miljoner USD i en ny serie produkter och tillverkningsprocesser vid fabriken i Anderson. De båda investeringarna, med flera, kommer att bidra till en ny serie innovativa köksprodukter som är särskilt utformade för att hjälpa Frigidaires konsumenter att ständigt uppnå bra resultat i köket.
Till följd av konsolideringen av produktion till Anderson kommer företagets verksamhet vid fabriken i St Cloud, Minnesota att upphöra. Tillverkningen väntas pågå till och med 2019. Under första kvartalet 2018 kommer omstruktureringskostnader om cirka 75 miljoner USD (cirka 600 Mkr) att belasta resultatet.
7 februari. Electrolux kommer erhålla "Statement of Objections" från den franska konkurrensmyndigheten
Den franska konkurrensmyndigheten har meddelat Electrolux att myndigheten avser utfärda ett så kallat "Statement of Objections" innehållande påståenden att Electrolux och andra vitvarutillverkare har brutit mot konkurrensbestämmelser i Frankrike under perioden september 2006 till april 2009.
Ett "Statement of Objections" är ett formellt steg i en utredning där konkurrensmyndigheten informerar de berörda parterna om sina preliminära slutsatser. Utlåtandet föregriper inte det slutliga utfallet av utredningen.
Som tidigare meddelats i Electrolux årsredovisningar blev Electrolux under 2013 föremål för en utredning av den franska konkurrensmyndigheten gällande eventuell överträdelse av konkurrensbestämmelser.
Myndigheten har därefter beslutat att bedriva två separata utredningar. I den ena utredningen har myndigheten nu meddelat Electrolux att man under mars 2018 avser utfärda ett "Statement of Objections" där myndigheten kommer att hävda att Electrolux och andra vitvarutillverkare har koordinerat prissättningen på vitvaror i Frankrike under perioden september 2006 till april 2009. I den andra utredningen har myndigheten ännu inte kommunicerat några slutsatser och därför är det för tidigt att bedöma i vilken omfattning den utredningen kan komma att påverka koncernen. Electrolux samarbetar fullt ut med konkurrensmyndigheten i dessa utredningar.
Electrolux kommer utvärdera innehållet i "Statement of Objections" när det mottagits. Med hänsyn till utredningarnas natur kan det inte uteslutas att utfallet kan få en väsentlig inverkan på Electrolux finansiella resultat och kassaflöde. I detta skede är det dock inte möjligt att förutsäga omfattningen av en sådan inverkan.
För mer information besök www.electroluxgroup.com
Moderbolagets resultaträkning
| Resultaträkning | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | Not | 2017 | 2016 |
| Nettoomsättning | 35 168 | 33 954 | |
| Kostnad för sålda varor | –30 034 | –27 939 | |
| Bruttoresultat | 5 134 | 6 015 | |
| Försäljningskostnader | –2 967 | –3 763 | |
| Administrationskostnader | –1 795 | –1 711 | |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 1 | — |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | –105 | –2 379 |
| Rörelseresultat | 268 | –1 838 | |
| Finansiella intäkter | 9 | 7 142 | 4 037 |
| Finansiella kostnader | 9 | –855 | –86 |
| Finansiella poster, netto | 6 287 | 3 951 | |
| Resultat efter finansiella poster | 6 555 | 2 113 | |
| Bokslutsdispositioner | 21 | 182 | 3 298 |
| Resultat före skatt | 6 737 | 5 411 | |
| Skatt | 10 | –201 | –1 027 |
| Årets resultat | 6 536 | 4 384 |
Rapport över totalresultat
| Mkr | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Årets resultat | 6 536 | 4 384 |
| Övrigt totalresultat | ||
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 1 | 42 |
| Valutakursdifferenser | 36 | 41 |
| Kassaflödessäkringar | –1 | 5 |
| Inkomstskatt relaterad till övrigt totalresultat | 1 | –1 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 37 | 87 |
| Periodens totalresultat | 6 573 | 4 471 |
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2017 till 35 168 Mkr (33 954), varav 28 695 Mkr (27 545) avsåg försäljning till koncernbolag och 6 473 Mkr (6 409) försäljning till externa kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 6 555 Mkr (2 113) inklusive 6 496Mkr (3 511) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 6 536 Mkr (4 384).
Inkomstskatt hänförlig till koncernbidrag rapporteras i resultaträkningen. Inkomstskatt hänförlig till kassaflödessäkringar rapporteras i övrigt totalresultat.
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 672 Mkr (427). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 6 066 Mkr jämfört med 9 167 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 19 364 Mkr, jämfört med 15 582 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2016 uppgick till 2 155 Mkr.
För uppgifter om antalet anställda samt löner och ersättningar, se Not 27. Beträffande koncernens innehav av aktier och andelar, se Not 29.
Moderbolagets balansräkning
| mkr | Not | 31 december 2017 | 31 december 2016 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 13 | 1 530 | 1 246 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 168 | 108 |
| Uppskjutna skattefordringar | 282 | 370 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 | 33 616 | 32 295 |
| Summa anläggningstillgångar | 35 596 | 34 019 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 15 | 2 640 | 2 594 |
| Fordringar hos koncernföretag | 17 769 | 11 085 | |
| Kundfordringar | 1 079 | 1 019 | |
| Skattefordringar | — | — | |
| Derivatinstrument inom koncernen | 47 | 268 | |
| Derivatinstrument | 80 | 90 | |
| Övriga fordringar | 250 | 322 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 336 | 374 | |
| Kortfristiga placeringar | — | 904 | |
| Kassa och bank | 6 066 | 9 167 | |
| Summa omsättningstillgångar | 28 267 | 25 823 | |
| Summa tillgångar | 63 863 | 59 842 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 20 | 1 545 | 1 545 |
| Reservfond | 3 017 | 3 017 | |
| Fond för utvecklingsutgifter | 506 | 226 | |
| 5 068 | 4 788 | ||
| Fritt eget kapital | |||
| Balanserad vinst | 12 828 | 11 198 | |
| Årets resultat | 6 536 | 4 384 | |
| 19 364 | 15 582 | ||
| Summa eget kapital | 24 432 | 20 370 | |
| Obeskattade reserver | 21 | 444 | 396 |
| Avsättningar | |||
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 22 | 438 | 440 |
| Övriga avsättningar | 23 | 791 | 966 |
| Summa avsättningar | 1 229 | 1 406 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till koncernföretag | 72 | 72 | |
| Obligationslån | 3 332 | 4 952 | |
| Övriga långfristiga lån | 2 777 | 2 537 | |
| Summa långfristiga skulder | 6 181 | 7 561 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till koncernföretag | 25 969 | 25 699 | |
| Leverantörsskulder | 1 723 | 1 523 | |
| Övriga skulder | 580 | 414 | |
| Kortfristig upplåning | 1 501 | 499 | |
| Derivatinstrument inom koncernen | 279 | 183 | |
| Derivatinstrument | 228 | 368 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 1 297 | 1 423 |
| Summa kortfristiga skulder | 31 577 | 30 109 | |
| Summa skulder och avsättningar | 38 987 | 39 076 | |
| Summa eget kapital och skulder | 63 863 | 59 842 | |
Moderbolagets förändring av eget kapital
| Bundet eget kapital | Fritt eget kapital | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| mkr | Aktiekapital | Reservfond | Fond för utvecklings utgifter |
Fond för verkligt värde |
Balanserade vinstmedel |
Totalt eget kapital |
| Ingående balans 1 januari 2016 | 1 545 | 3 017 | — | –79 | 13 255 | 17 738 |
| Periodens resultat | — | — | — | — | 4 384 | 4 384 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | — | — | — | 42 | — | 42 |
| Valutakursdifferenser | — | — | — | 41 | — | 41 |
| Kassaflödessäkringar | — | — | — | 5 | — | 5 |
| Inkomstskatt relaterat till övrigt totalresultat | — | — | — | –1 | — | –1 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | — | — | — | 87 | — | 87 |
| Periodens totalresultat | — | — | — | 87 | 4 384 | 4 471 |
| Aktierelaterad ersättning | — | — | — | — | 29 | 29 |
| Fond för utvecklingsutgifter | — | — | 226 | — | –226 | 0 |
| Utdelning 6,50 kr per aktie | — | — | — | — | –1 868 | –1 868 |
| Totala transaktioner med aktieägare | — | — | 226 | — | –2 065 | –1 839 |
| Utgående balans 31 december 2016 | 1 545 | 3 017 | 226 | 8 | 15 574 | 20 370 |
| Periodens resultat | — | — | — | — | 6 536 | 6 536 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | — | — | — | 1 | — | 1 |
| Valutakursdifferenser | — | — | — | 36 | — | 36 |
| Kassaflödessäkringar | — | — | — | –1 | — | –1 |
| Inkomstskatt relaterat till övrigt totalresultat | — | — | — | 1 | — | 1 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | — | — | — | 37 | — | 37 |
| Periodens totalresultat | — | — | — | 37 | 6 536 | 6 573 |
| Aktierelaterad ersättning | — | — | — | — | –356 | –356 |
| Fond för utvecklingsutgifter | — | — | 280 | — | –280 | 0 |
| Utdelning 7,50 kr per aktie | — | — | — | — | –2 155 | –2 155 |
| Totala transaktioner med aktieägare | — | — | 280 | — | –2 791 | –2 511 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 1 545 | 3 017 | 506 | 45 | 19 319 | 24 432 |
Moderbolagets kassaflödesanalys
| mkr | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||
| Resultat efter finansiella poster | 6 555 | 2 113 |
| Avskrivningar | 317 | 326 |
| I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust | 114 | 2 334 |
| Aktierelaterad ersättning | –454 | –34 |
| Koncernbidrag | 230 | 3 244 |
| Betald skatt | –112 | –102 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 6 650 | 7 881 |
| Förändringar av rörelsekapital | ||
| Förändring av varulager | –46 | –119 |
| Förändring av kundfordringar | –60 | –346 |
| Förändring av koncernfordringar | –5 769 | 35 |
| Förändring av övriga omsättningstillgångar | 120 | –76 |
| Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar | –77 | 379 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | –5 832 | –127 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 818 | 7 754 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förändring av aktier och andelar | –1 428 | –2 871 |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | –597 | –393 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –75 | –34 |
| Övrigt | 5 | 949 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –2 095 | –2 349 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten | –1 277 | 5 405 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 904 | –904 |
| Förändring av kortfristiga lån | 851 | 149 |
| Förändring av koncerninterna lån | –231 | 1 679 |
| Nya långfristiga lån | — | — |
| Amortering av långfristiga lån | –1 229 | –2 681 |
| Utdelning | –2 155 | –1 868 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –1 860 | –3 625 |
| Periodens kassaflöde | –3 137 | 1 780 |
| Kassa och bank vid periodens början | 9 167 | 7 346 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 36 | 41 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 6 066 | 9 167 |
Noter
Innehåll
| Not 1 | Redovisningsprinciper | 96 |
|---|---|---|
| Not 2 | Finansiell riskhantering | 102 |
| Not 3 | Redovisning per segment | 103 |
| Not 4 | Nettoomsättning och rörelseresultat | 105 |
| Not 5 | Övriga rörelseintäkter | 105 |
| Not 6 | Övriga rörelsekostnader | 105 |
| Not 7 | Materiella engångsposter i rörelseresultatet | 105 |
| Not 8 | Leasing | 106 |
| Not 9 | Finansiella intäkter och finansiella kostnader | 106 |
| Not 10 | Skatter | 106 |
| Not 11 | Övrigt totalresultat | 107 |
| Not 12 | Materiella anläggningstillgångar | 108 |
| Not 13 | Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar |
109 |
| Not 14 | Övriga anläggningstillgångar | 111 |
| Not 15 | Varulager | 111 |
| Not 16 | Övriga tillgångar | 111 |
| Not 17 | Kundfordringar | 111 |
| Not 18 | Finansiella instrument | 112 |
| Not 19 | Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut | 115 |
| Not 20 | Aktiekapital, antal aktier och resultat per aktie | 116 |
| Not 21 | Obeskattade reserver, moderbolaget | 116 |
| Not 22 | Ersättningar efter avslutad anställning | 117 |
| Not 23 | Övriga avsättningar | 121 |
| Not 24 | Övriga skulder | 121 |
| Not 25 | Eventualförpliktelser | 122 |
| Not 26 | Förvärvade och avyttrade verksamheter | 122 |
| Not 27 | Anställda och ersättningar | 124 |
| Not 28 | Arvoden till revisorer | 126 |
| Not 29 | Aktier och andelar | 127 |
| Not 30 | Definitioner | 128 |
| Not 31 | Förslag till vinstdisposition | 129 |
| Revisionsberättelse | 130 |
AB Electrolux (publ), 556009-4178
Not1 Redovisningsprinciper
Denna sektion är en översiktlig sammanfattning av de grunder som använts för upprättandet av de finansiella rapporterna. För information om redovisning av specifika poster se respektive not. För ytterligare information om redovisningsprinciper kontakta Electrolux Investor Relations.
Grunder för upprättande av redovisningen
Koncernredovisningen upprättas med tillämpning av International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad beträffar omvärderingen av finansiella tillgångar som kan säljas samt finansiella tillgångar och skulder (inklusive derivatinstrument) värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Vissa ytterligare tilläggsupplysningar lämnas i enlighet med Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 samt Årsredovisningslagen. I enlighet med IAS 1 tillämpar Electroluxkoncernens bolag enhetliga redovisningsprinciper, oavsett lokal lagstiftning. De beskrivs i Electrolux redovisningsmanual, som i alla avseenden uppfyller IFRS krav. Nedanstående principer har genomgående tillämpats för samtliga år som årsredovisningen omfattar med undantag för nya redovisningsstandarder, där tillämpningen följer reglerna i respektive standard. För mer information om nya standarder, se avsnittet om nya eller ändrade redovisningsstandarder nedan.
Summerade belopp som presenteras i tabeller och räkningar överensstämmer inte alltid med den beräknade summan av de separata delkomponenterna på grund av avrundningsdifferenser. Ambitionen är att varje delkomponent ska överensstämma med sin ursprungskälla och därför kan avrundningsdifferenser påverka totalen när samtliga delkomponenter summeras.
Moderbolagets redovisning är upprättad enligt samma redovisningsprinciper som för koncernen med undantag för vad som beskrivs i avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.
Årsredovisningen godkändes för utfärdande av styrelsen den 15 februari 2017. Balansräkningarna och resultaträkningarna är föremål för fastställande av årsstämman den 5 april 2018.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen är upprättad med tillämpning av förvärvsmetoden. Metoden innebär att de tillgångar och skulder samt eventualförpliktelser som förvärvade bolag äger vid förvärvstillfället värderas för att fastställa deras koncernmässiga anskaffningsvärde.
Anskaffningskostnaden för ett förvärv utgörs av verkligt värde på tillgångar som lämnats som ersättning, emitterade egetkapitalinstrument och uppkomna eller övertagna skulder per överlåtelsedagen. Förvärvslikviden inkluderar verkligt värde av tillgångar eller skulder till följd av avtal om tilläggsköpeskilling. Utgifter direkt hänförliga till förvärvet kostnadsförs löpande. Minoritetsintressen i det förvärvade bolaget redovisas antingen till verkligt värde eller som minoritetens proportionerliga andel av det förvärvade bolagets nettotillgångar. Metoden för redovisning av minoriteten väljs förvärv för förvärv.
Om förvärvskostnaden och värdet av minoritetsintresset samt verkligt värde vid förvärvstidpunkten av tidigare ägd andel överstiger verkligt värde på de förvärvade nettotillgångarna redovisas skillnaden som goodwill. Om verkligt värde på de förvärvade nettotillgångarna överstiger förvärvskostnaden ska de förvärvade tillgångarna på nytt identifieras och värderas. Eventuellt kvarstående överskott vid en omvärdering ska omedelbart resultatföras.
Koncernens konsoliderade finansiella rapporter inkluderar de finansiella rapporterna för moderbolaget och dess direkt eller indirekt ägda dotterbolag efter:
- • eliminering av koncerninterna transaktioner och orealiserade koncerninterna vinster i lager och
- • redovisade värden och avskrivningar avseende förvärvade övervärden.
Definition av koncernbolag
Koncernredovisningen omfattar AB Electrolux och samtliga bolag över vilka moderbolaget har kontroll, det vill säga rätt att styra verksamheten, exponering för rörlig avkastning och förmåga att använda sin makt. När koncernen upphör att ha kontroll eller bestämmande inflytande över en enhet värderas resterande innehav till verkligt värde och förändringen i värdet redovisas i resultaträkningen.
Vid årets slut uppgick totalt antal koncernbolag till 153 (148) med 214 (209) rörelsedrivande enheter.
Vad avser bolag som tillkommit eller avyttrats under året gäller följande:
- • Bolag som förvärvats har medtagits i koncernens resultaträkning från och med att Electrolux erhållit kontroll.
- • Bolag som avyttrats ingår i koncernens resultaträkning fram till dess att Electrolux kontroll upphört.
Intressebolag
Alla bolag där koncernen har betydande inflytande, men som inte kontrolleras av koncernen, i allmänhet sådana bolag där koncernen äger mellan 20 och 50% av röstetalet, betraktas som intressebolag och redovisas enligt kapitalandelsmetoden.
Omräkning av utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta har omräknats till funktionell valuta till transaktionsdagens kurs.
Finansiella tillgångar och skulder denominerade i utländsk valuta värderas till balansdagens kurs. Kursdifferenser som uppstår redovisas i periodens resultat, förutom den del som utgör en effektiv säkring av nettoinvesteringar, där redovisning sker mot övrigt totalresultat.
Koncernredovisningen är upprättad i svenska kronor (SEK), som är moderbolagets funktionella valuta och presentationsvaluta.
Balansräkningarna i utländska dotterbolag har omräknats till SEK till balansdagens kurs. Resultaträkningarna har omräknats till årets genomsnittskurs. Den omräkningsdifferens som uppkommer i samband med valutaomräkningen förs till övrigt totalresultat.
Valutakurser
| SEK | 2017 | 2016 | ||
|---|---|---|---|---|
| Valutakurs | Genomsnitt Balansdag Genomsnitt |
Balansdag | ||
| ARS | 0,5176 | 0,4730 | 0,5813 | 0,5717 |
| AUD | 6,53 | 6,41 | 6,36 | 6,54 |
| BRL | 2,66 | 2,48 | 2,48 | 2,78 |
| CAD | 6,57 | 6,55 | 6,46 | 6,73 |
| CHF | 8,67 | 8,41 | 8,67 | 8,90 |
| CLP | 0,0132 | 0,0134 | 0,0127 | 0,0135 |
| CNY | 1,26 | 1,26 | 1,29 | 1,31 |
| EUR | 9,64 | 9,84 | 9,45 | 9,55 |
| GBP | 11,03 | 11,09 | 11,60 | 11,16 |
| HUF | 0,0312 | 0,0317 | 0,0303 | 0,0308 |
| MXN | 0,4499 | 0,4160 | 0,4605 | 0,4388 |
| RUB | 0,1463 | 0,1419 | 0,1288 | 0,1486 |
| THB | 0,2517 | 0,2516 | 0,2431 | 0,2532 |
| USD | 8,54 | 8,21 | 8,58 | 9,06 |
Nya eller ändrade redovisningsstandarder tillämpliga 2017
Följande nya eller ändrade standarder var tillämpliga från 1 januari 2017: IAS 7: Disclosure Initiative och IAS 12: Recognition of Deferred Tax Assets for Unrealised Losses. Båda antogs av EU den 6 november 2017. Dessa nya eller ändrade standarder hade ingen materiell inverkan på Electrolux finansiella rapporter.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2017 Följande nya redovisningsstandarder har publicerats men är inte obligato-
riska för 2017 och har inte tillämpats i förtid av Electrolux.
IFRS 9 Finansiella Instrument
IFRS 9 behandlar klassificering, värdering, första redovisning, nedskrivning och avslutande av redovisning av finansiella instrument liksom säkringsredovisning. Obligatoriskt tillämpningsdatum är 1 januari 2018. Standarden antogs av EU den 22 november 2016. Electrolux kommer att tillämpa standarden från och med den 1 januari 2018. Jämförelsetalen för 2017 kommer inte att omräknas, enligt vad som är tillåtet enligt standarden. Övergångseffekterna redovisas som justeringar av öppningsbalansen 2018.
Som en del av koncernens genomförandeprojekt för IFRS 9 har koncernen granskat tillämpad klassificering och värdering av finansiella tillgångar och skulder enligt IFRS 9 med följande resultat. Koncernen har dragit slutsatsen att IFRS 9 inte påverkar koncernens redovisning av finansiella skulder, eftersom de nya kraven endast påverkar redovisningen av finansiella skulder som är upptagna till verkligt värde via resultaträkningen och Electrolux har inga sådana skulder. När det gäller finansiella tillgångar är slutsatsen av genomförd bedömning av Electrolux portfölj och hur den
hanteras att den ska behandlas som en enda affärsmodell som är "Hold to Collect" då syftet med portföljen är att inkassera kontraktsmässiga kassaflöden och investeringarna hålls till förfall. De huvudsakliga riskerna med affärsmodellen är förenliga med "Hold to Collect" då fokus är på kreditrisk, valutarisk, råvarurisk och ränterisk. Redovisning av "Hold to Collect" sker till upplupet anskaffningsvärde, vilket inte innebär någon förändring jämfört nuvarande redovisning. Electrolux säljer ibland kundfordringar utan regressrätt. Därför har Electrolux definierat en portfölj av specifika kunders kundfordringar vilka kategoriseras som 'Hold to Sell'. Syftet är att uppnå ett borttagande från balansräkningen före förfallodagen.
IFRS 9 introducerar en ny nedskrivningsmodell för finansiella tillgångar, en modell baserad på förväntad förlust istället för inträffad förlust. Detta påverkar beräkningen av avsättningar för osäkra fordringar och kommer att leda till avsättning för förväntad förlust på samtliga finansiella fordringar, inklusive icke-förfallna. Electrolux har skapat en ny modell för beräkning av avsättning för osäkra kundfordringar. Koncernen kommer att tillämpa "det förenklade tillvägagångssättet" för kundfordringar, dvs. avsättningen kommer att motsvara den förväntade förlusten för hela livslängden. Effekten av att tillämpa den nya modellen leder till en ökning om 18 Mkr av koncernens reserv för osäkra kundfordringar motsvarande 2,3% av avsättningen per den 31 december 2017. Effekten är baserad på en omräkning av reserven vid utgången av 2017 och kommer att redovisas som en justering av öppningsbalansen 2018. Denna justering kommer att påverka kundfordringar (via avsättning för osäkra kundfordringar), uppskjuten skatt och eget kapital (balanserade vinstmedel).
Reglerna för säkringsredovisning i IFRS 9 skapar en tydligare koppling mellan redovisningen av säkringsinstrument och koncernens riskhantering. I enlighet med standarden har därför koncernen beslutat att tillämpa IFRS 9 avseende säkringsredovisning. Idag tillämpas säkringsredovisning inom koncernen endast på valutarisk och ränterisk. Generellt kan fler säkringsrelationer kvalificera för säkringsredovisning under IFRS 9 eftersom standarden introducerar en mer principbaserad tillämpning. Den nya standarden möjliggör för tillämpning av säkringsredovisning på riskkomponenter av icke-finansiell karaktär. Det innebär att Electrolux kommer att kunna tilllämpa säkringsredovisning vid säkring av råvaror med finansiella derivat som ett komplement till dagens bilaterala avtal med leverantörer. Koncernen har bekräftat att dess nuvarande säkringsrelationer fortsättningsvis kommer att kvalificera för säkringsredovisning vid tillämpning av IFRS 9.
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder
IFRS 15 ersätter IAS 18 och IAS 11 och skapar ett nytt tankesätt för intäktsredovisning. Obligatoriskt tillämpningsdatum är 1 januari 2018. Standarden antogs av EU den 22 september 2016. Electrolux kommer att anta IFRS 15 med fullständig retroaktiv tillämpning med användning av standardens "praktiska lösningar" när tillämpligt. Påverkan på de finansiella rapporterna från användningen av dessa praktiska lösningar bedöms som icke-materiell.
Den nya standarden är baserad på principen att intäkter redovisas när kontroll över en vara eller tjänst har överförts till kund. Således har IFRS 15 fokus på "överföringen av kontroll" istället för på "överföringen av risker och förmåner" under nuvarande standarder.
IFRS 15 introducerar en femstegsmodell som ska tillämpas på alla kundavtal för att fastställa när och hur intäkter ska redovisas. Kärnan i femstegsmodellen är att:
-
- Identifiera avtal med kunder.
-
- Identifiera de separata prestationsåtagandena.
-
- Fastställ avtalets transaktionspris.
-
- Fördela transaktionspriset till var och en av de separata prestationsåtagandena.
-
- Redovisa intäkterna när varje prestationsåtagande är uppfyllt.
Nedanstående tabell visar den totala omräkningseffekten av IFRS 15 på öppnings- och stängningsbalans 2017 per påverkad balansräkningspost. De ursprungligen rapporterade beloppen för december 2016 respektive december 2017 visas i kolumnerna "Rapporterat" och omräkningsjusteringarna visas i kolumnerna "Just.". Den justerade öppningsbalansen för 2017 visas i kolumnen "Omräknad ÖB 2017" och den justerade stängningsbalansen för 2017 visas i kolumnen "Omräknad dec. 2017". De omräknade beloppen för december 2017 kommer att användas som jämförelsetal från 2018.
| Omräkningseffekter från IFRS15 på koncernens ingående och utgående balanser 2017 | |
|---|---|
| Öppningsbalans 2017 | Stängningsbalans 2017 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Rapporterat dec. 2016 |
Omräknad Just. ÖB 2017 |
Rapporterat dec. 2017 |
Just. | Omräknad dec. 2017 |
|
| Koncernen | ||||||
| Uppskjutna skattefordringar | 6 168 | 42 | 6 210 | 5 675 | 36 | 5 711 |
| Varulager | 13 418 | 23 | 13 441 | 14 632 | 23 | 14 655 |
| Summa tillgångar | 85 848 | 65 | 85 913 | 89 679 | 59 | 89 738 |
| Övriga reserver | –1 471 | — | –1 471 | –2 624 | 9 | –2 615 |
| Balanserade vinstmedel | 14 729 | –126 | 14 603 | 18 756 | –126 | 18 630 |
| Övriga skulder (Förutbetalda intäkter) | 15 727 | 191 | 15 918 | 15 712 | 176 | 15 888 |
| Summa eget kapital och skulder | 85 848 | 65 | 85 913 | 89 679 | 59 | 89 738 |
Övergången till IFRS 15 kommer att genomföras med retroaktiv tillämpning i enlighet med standardens riktlinjer. En övergång till IFRS 15 med retroaktiv tillämpning innebär att IFRS 15 tillämpas som om den alltid skulle ha tillämpats. Belopp för 2017 omräknas utifrån vad som är tillämpligt. Perioder före den 1 januari 2017 omräknas genom en justering av de ingående balanserna för 2017, vilket leder till en nettojustering av eget kapital som uppgår till –126 Mkr. Detaljer avseende övergångseffekterna presenteras nedan.
Ett omfattande arbete har utförts under de senaste åren för att implementera standarden, tolka den och vad den betyder för Electrolux, liksom identifiering av huvudsakliga relevanta redovisningsområden som kan komma att ändras. Effekterna av tillämpningen av den nya standarden har utvärderats och följande redovisningsområden har identifierats som väsentligen påverkade av övergången till IFRS 15.
-
- Periodiseringseffekter relaterade till utleverans av färdiga produkter (avseende kontrakt som inte avslutats vid övergången till IFRS 15) har identifierats i affärsområdena Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika samt Hemmiljö och småapparater, baserat på en utvärdering av tidpunkten då kontroll överförs till kund. Dessa periodiseringseffekter har ingen effekt på helårsbasis, men ger upphov till märkbara kvartalseffekter på nettoomsättning och rörelseresultat samt på nyckeltal såsom rörelsemarginal och vinst per aktie. Huvudsakliga effekter är en negativ inverkan på Q1 och en positiv inverkan på Q4. På grund av dessa kvartalseffekter kommer justering att ske genom att samtliga kvartal 2017 omräknas. Nettoeffekten vid utgången av 2016 är –8 Mkr efter skatt och kommer att redovisas som en justering av öppningsbalansen 2017. Justeringen kommer att påverka lager, förutbetald intäkt, uppskjuten skatt och eget kapital (balanserade vinstmedel). Kvartalsvisa omräkningseffekter från ovan beskrivna förändring presenteras med omräknade kvartals- och helårstal för 2017 i tabeller nedan och på nästa sida.
-
- Identifiering av kontrakt för bedömning av förhållande avseende agent eller huvudman. En omprövning av kontrakten, baserat på en förändring av fokus från "risker och förmåner" till "kontroll", har lett till slutsatsen att Electrolux under ett begränsat antal kontrakt är agent snarare än huvudman. Förändringen av redovisningen leder till en nettoredovisning i stället för en bruttoredovisning. Detta resulterar i en minskning av nettoomsättning respektive kostnad för såld vara för affärsområde Vitvaror Asien/Stillahavsområdet om 1 289 Mkr för helåret 2017. Förändringen har ingen effekt på rörelseresultatet men medför en ökning av rörelsemarginalen. Effekterna av denna förändring presenteras genom omräknade kvartals- och helårstal för 2017 i tabellen "Omräkningseffekter från IFRS 15 per kvartal" på nästa sida. Förändringen påverkar inte öppningsbalansen 2017.
Förutom de väsentligen påverkade redovisningsområden som beskrivs ovan finns det andra icke-väsentliga balansräkningseffekter av övergången till IFRS 15 vilka medför en öppningsbalansjustering i eget kapital 2017 om netto –118 Mkr. Dessa effekter medför inga andra omräkningsjusteringar.
Belopp i Mkr om ej annat anges
Forts. Not 1
Tabellen nedan visar de totala kvartals- och helårseffekterna från IFRS 15 på 2017 års nettoomsättning och rörelseresultat för de berörda affärsområdena och totala koncernen. Ursprungligen rapporterade belopp för varje kvartal 2017 visas i kolumnen "Rapp.", omräkningsjusteringar i kolumnen "Just." och den omräknade beloppen i kolumnen "Omr.". De omräknade beloppen kommer att användas som jämförelsetal från 2018.
Omräkningseffekter från IFRS 15 per kvartal
| Kv1 2017 | Kv2 2017 | Kv3 2017 | Kv4 2017 | Helåret 2017 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||||||||||||
| Nettoomsättning | 8 830 | –291 | 8 539 | 9 356 | –52 | 9 304 | 9 422 | 43 | 9 465 | 10 914 | 300 | 11 214 | 38 524 | — | 38 524 |
| Rörelseresultat | 558 | –84 | 474 | 576 | –15 | 561 | 749 | 12 | 761 | 882 | 87 | 969 | 2 764 | — | 2 764 |
| Marginal, % | 6,3 | 5,6 | 6,2 | 6,0 | 7,9 | 8,0 | 8,1 | 8,6 | 7,2 | 7,2 | |||||
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||||||||||||
| Nettoomsättning | 2 374 | –364 | 2 010 | 2 713 | –481 | 2 232 | 2 415 | –334 | 2 081 | 2 547 | –110 | 2 437 | 10 048 –1 289 | 8 759 | |
| Rörelseresultat | 112 | — | 112 | 209 | — | 209 | 214 | — | 214 | 215 | — | 215 | 750 | — | 750 |
| Marginal, % | 4,7 | 5,6 | 7,7 | 9,4 | 8,9 | 10,3 | 8,5 | 8,8 | 7,5 | 8,6 | |||||
| Hemmiljö och småapparater | |||||||||||||||
| Nettoomsättning | 1 786 | –27 | 1 759 | 1 878 | –21 | 1 857 | 1 898 | 24 | 1 922 | 2 245 | 24 | 2 269 | 7 808 | — | 7 808 |
| Rörelseresultat | 70 | –10 | 60 | 77 | –8 | 69 | 80 | 9 | 89 | 205 | 9 | 214 | 431 | — | 431 |
| Marginal, % | 3,9 | 3,4 | 4,1 | 3,7 | 4,2 | 4,6 | 9,1 | 9,4 | 5,5 | 5,5 | |||||
| Totalt koncernen | |||||||||||||||
| Nettoomsättning | 28 883 | –682 | 28 201 | 31 502 | –554 | 30 948 | 29 309 | –267 | 29 042 | 32 366 | 214 | 32 580 122 060 –1 289 120 771 | |||
| Kostnad för sålda varor |
–22 880 | 588 –22 292 –24 721 | 531 –24 190 –23 199 | 288 –22 911 –25 711 | –118 –25 829 –96 511 | 1 289 –95 222 | |||||||||
| Röresleresultat | 1 536 | –94 | 1 442 | 1 942 | –23 | 1 919 | 1 960 | 21 | 1 981 | 1 969 | 96 | 2 065 | 7 407 | — | 7 407 |
| Marginal, % | 5,3 | 5,1 | 6,2 | 6,2 | 6,7 | 6,8 | 6,1 | 6,3 | 6,1 | 6,1 | |||||
| Skatt | –351 | 23 | –328 | –445 | 6 | –439 | –450 | –5 | –455 | 25 | –24 | 1 | –1 221 | — | –1 221 |
| Periodens resultat | 1 083 | –71 | 1 012 | 1 308 | –17 | 1 291 | 1 424 | 16 | 1 440 | 1 930 | 72 | 2 002 | 5 745 | — | 5 745 |
| Periodens totalresultat |
1 593 | –69 | 1 524 | 604 | –11 | 593 | 979 | 19 | 998 | 2 204 | 70 | 2 274 | 5 380 | 9 | 5 389 |
| Resultat per aktie, kr | 3,77 | 3,52 | 4,55 | 4,49 | 4,96 | 5,01 | 6,72 | 6,97 | 19,99 | 19,99 |
Tabellen nedan visar totala effekter från IFRS 15 per kvartal och helår 2017 per berörd post i koncernbalansräkningen. Ursprungligen rapporterade belopp visas i kolumn "Rapp.", omräkningsjusteringarna i kolumn "Just." Och omräknade belopp i kolumn "Omr.". De omräknade beloppen kommer att användas som jämförelsetal från 2018.
Omräkningseffekter från IFRS 15 på koncernens balansräkning
| Kv1 2017 | Kv2 2017 | Kv3 2017 | Kv4 2017 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. |
| Koncernen | ||||||||||||
| Uppskjutna skattefordringar | 5 957 | 64 | 6 021 | 5 567 | 68 | 5 635 | 5 371 | 62 | 5 433 | 5 675 | 36 | 5 711 |
| Varulager | 15 752 | 247 | 15 999 | 15 013 | 297 | 15 310 | 16 148 | 251 | 16 399 | 14 632 | 23 | 14 655 |
| Summa tillgångar | 84 916 | 311 | 85 227 | 86 416 | 365 | 86 781 | 89 006 | 313 | 89 319 | 89 679 | 59 | 89 738 |
| Övriga reserver | –1 196 | 2 | –1 194 | –2 225 | 8 | –2 217 | –2 818 | 11 | –2 807 | –2 624 | 9 | 2 615 |
| Balanserade vinstmedel | 13 418 | –197 | 13 221 | 15 085 | –214 | 14 871 | 16 712 | –198 | 16 514 | 18 576 | –126 | 18 630 |
| Övriga skulder (Förutbetalda intäkter) |
14 336 | 506 | 14 842 | 14 922 | 571 | 15 493 | 16 578 | 500 | 17 078 | 15 712 | 176 | 15 888 |
| Summa eget kapital och skulder | 84 916 | 311 | 85 227 | 86 416 | 365 | 86 781 | 89 006 | 313 | 89 319 | 89 679 | 59 | 89 738 |
IFRS 16 Leasingavtal innebär en omfattande förändring avseende redovisning av leasingavtal och kräver att alla leasingavtal redovisas i balansräkningen. Tillämpningen av IFRS 16 kommer således att leda till att operationella leasingavtal redovisas i balansräkningen. Electrolux har operationella leasingavtal avseende exempelvis lager, kontorslokaler och viss kontorsutrustning. Arbete pågår kring att uppskatta den fulla inverkan av IFRS 16, liksom att utarbeta processer och utvärdera systemlösningar för att uppfylla rapporteringskraven. Obligatoriskt tillämpningsdatum är 1 januari 2019 med tidig tillämpning tillåten om även IFRS 15 Intäkter från kontrakt med kunder tillämpas. IFRS 16 antogs av EU den 31 oktober 2017.
Följande nya eller ändrade standarder förväntas inte ha någon materiell inverkan på Electrolux finansiella rapporter: IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar, IFRS 4 Försäkringsavtal (antagen av EU den 3 november 2017), IFRS 17 "Insurance Contracts", IAS 19 Ersättningar till anställda, IAS 28 Innehav i intresseföretag och joint ventures, IAS 40 Förvaltningsfastigheter, samt Årliga förbättringar 2014–2016 (antagen av EU den 7 februari 2018) samt 2015–2017.
Nya tolkningar av redovisningsstandarder
International Financial Reporting Standards Committee (IFRIC) har utgivit IFRIC 22 "Foreign Currency Transactions and Advance Consideration" och IFRIC 23 "Uncertainty over Income Tax Treatments". Obligatoriskt tillämpningsdatum är 1 januari 2018 och 1 januari 2019. Tolkningarna har ännu inte antagits av EU. Tolkningarna förväntas inte ha någon materiell inverkan på Electrolux finansiella rapporter.
Viktiga redovisningsprinciper och
osäkerhetsfaktorer vid uppskattade värden
Användning av uppskattade värden
Vid upprättandet av årsredovisningen enligt IFRS har koncernledningen använt uppskattningar och antaganden i redovisningen av tillgångar och skulder, liksom i upplysningar avseende eventualtillgångar och eventualförpliktelser. Verkligt utfall kan med andra antaganden och under andra omständigheter avvika från dessa uppskattningar. Nedan följer en sammanfattning av de redovisningsprinciper som vid sin tillämpning kräver mer omfattande subjektiva bedömningar från företagsledningens sida vad
gäller uppskattningar och antaganden i frågor som till sin natur är svårbedömbara.
Nedskrivning av tillgångar
Anläggningstillgångar liksom goodwill prövas varje år med avseende på behovet av eventuell nedskrivning eller när händelser och förändringar inträffar som tyder på att det redovisade värdet av en tillgång inte kan återvinnas. En tillgång som minskat i värde skrivs ned till marknadsvärdet baserat på bästa tillgängliga information. Olika bedömningsgrunder har använts beroende på tillgången till information. Om ett marknadsvärde kan fastställas har detta använts och nedskrivningsbeloppet redovisats när indikation finns att det redovisade värdet på en tillgång inte kan återvinnas. I de flesta fall har marknadsvärdet dock inte kunnat fastställas och en uppskattning av verkligt värde har gjorts med tillämpning av nuvärdesberäkning av kassaflöden baserad på förväntat framtida utfall. Skillnader i uppskattningen av förväntat framtida utfall och de diskonteringsräntor som använts kan resultera i avvikelser vid värderingen av tillgångarna. Den årliga nedskrivningsprövningen avseende goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämd livslängd, inklusive utförd känslighetsanalys, har inte visat på något nedskrivningsbehov. Se not 13 på sidan 109 för mer information.
Materiella anläggningstillgångar avskrivs linjärt över beräknad livslängd. Nyttjandeperioden för materiella tillgångar beräknas för byggnader och markanläggningar till 10–40 år, för maskiner, tekniska installationer och övrig utrustning till 3–15 år. Företagsledningen gör regelbundet en omvärdering av nyttjandeperioden för alla tillgångar av väsentlig betydelse. Värde enligt balansräkningen per den 31 december 2017 uppgick för materiella tillgångar till 19 192 Mkr och för goodwill till 7 628 Mkr.
Uppskjutna skatter
Vid upprättandet av de finansiella rapporterna gör Electrolux en beräkning av inkomstskatten för varje skattejurisdiktion där koncernen är verksam, liksom av uppskjutna skatter hänförliga till temporära skillnader. Uppskjutna skattefordringar som huvudsakligen är hänförliga till förlustavdrag, energiskattekrediter och temporära skillnader redovisas om skattefordringarna kan förväntas återvinnas genom framtida beskattningsbara intäkter. Förändringar i antaganden om prognosticerade framtida beskattningsbara intäkter, liksom förändringar av skattesatser, kan resultera i betydande skillnader i värderingen av uppskjutna skatter. Electrolux redovisar per den 31 december 2017 uppskjutna skattefordringar överstigande uppskjutna skatteskulder till ett nettobelopp om 4 945 Mkr. Koncernen hade per den 31 december 2017 förlustavdrag och andra avdragsgilla temporära skillnader uppgående till 7 134 Mkr, som inte beaktats vid beräkningen av uppskjuten skattefordran.
Inkomstskatter
Electrolux avsättningar för osäkra utfall gällande skatterevisioner och skatteprocesser är baserade på ledningens bedömningar och redovisade i balansräkningen. Dessa uppskattningar kan skilja sig från det verkliga utfallet och det går normalt sett inte att beräkna när Electrolux kassaflöde kommer att påverkas.
Under senare år har skattemyndigheter intensifierat fokus på internprissättningsfrågor. Internprissättningsfrågor är normalt sett mycket komplexa, omfattar stora belopp och kan ta flera år att lösa.
Kundfordringar
Fordringar redovisas netto efter reservering för osäkra fordringar. Nettovärdet speglar de belopp som förväntas kunna inkasseras baserat på omständigheter som är kända på balansdagen. Ändrade förhållanden, till exempel att uteblivna betalningar ökar i omfattning eller att förändringar inträffar i en betydande kunds ekonomiska ställning, kan medföra väsentliga avvikelser i värderingen. Vid 2017 års slut uppgick kundfordringarna netto, efter reserveringar för osäkra fordringar, till 20 945 Mkr. Reserveringar för osäkra fordringar uppgick vid årets slut till 801 Mkr.
Ersättningar efter avslutad anställning
Electrolux har förmånsbestämda pensionsplaner för en del anställda i vissa länder. Beräkningen av pensionskostnaden grundas på antaganden om diskonteringsränta, dödlighet och framtida pensions- och löneökningar. Ändrade antaganden har direkt inverkan på nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen, kostnader för tjänstgöring under innevarande period, räntekostnader och ränteintäkter. Genomsnittlig diskonteringsränta vid kostnadsberäkningen för 2017 var 2,79%, densamma tillämpades vid uppskattningen av förpliktelserna vid utgången av 2016. En känslighetsanalys för vissa antaganden presenteras i Not 22 på sidan 119.
Omstruktureringskostnader
I omstruktureringskostnader ingår erforderlig nedskrivning av tillgångar och övriga poster som inte påverkar kassaflödet, liksom beräknade kostnader för uppsägning av personal samt övriga direkta kostnader relaterade till avslutande av verksamheter. Kostnadsberäkningen baseras på detaljerade åtgärdsplaner som förväntas förbättra koncernens kostnadsstruktur och produktivitet. För att minimera osäkerhetsfaktorn ligger normalt historiskt utfall från liknande händelser i tidigare åtgärdsplaner till grund för beräkningen. Reserveringar för omstrukturering uppgick vid årets slut till 1 290 Mkr.
Garantier
Som brukligt i den bransch där Electrolux är verksamt omfattas många produkter av en garanti som ingår i priset och som gäller under en i förväg fastställd period. Avsättningar för garantier beräknas på grundval av historiska uppgifter om omfattningen av åtgärder, reparationskostnader och liknande. Därutöver görs avsättningar för garantier av goodwillkaraktär och utökade garantier. Även om förändringar i antaganden kan resultera i andra värderingar är det osannolikt att detta skulle väsentligt påverka koncernens resultat eller finansiella ställning. Electrolux avsättning för garantiåtaganden uppgick per den 31 december 2017 till 1 915 Mkr. Intäkter från utökade garantier redovisas linjärt över avtalsperioden om det inte finns indikationer på att andra metoder bättre motsvarar fullgörandet.
Tvister
Electrolux är inblandat i tvister i den normala affärsverksamheten. Tvisterna rör bland annat produktansvar, påstådda fel i leveranser av varor och tjänster, patent och andra rättigheter och övriga frågor om rättigheter och skyldigheter i anslutning till Electrolux verksamhet. Sådana tvister kan visa sig kostsamma och tidskrävande och kan störa den normala verksamheten. Resultaten av komplicerade tvister är dessutom svåra att förutse. Det kan inte uteslutas att en ofördelaktig utgång i en tvist kan visa sig ha en väsentlig negativ inverkan på koncernens resultat och finansiella ställning.
Redovisningsprinciper som tillämpas från 1 januari 2018
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och IFRS 9 Finansiella instrument tillämpas av Electrolux från 1 januari 2018. De nya standardernas generella effekter samt övergångseffekter beskrivs i avsnittet "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2017" på sidorna 96—98. Redovisningsprinciperna för intäktsredovisning, baserat på IFRS 15 och finansiella instrument, baserade på IFRS 9, presenteras nedan.
Intäktsredovisning
Electrolux tillverkar och säljer vitvaror, främst på grossistmarknaden, till kunder som är återförsäljare. Electrolux produkter inkluderar kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, dammsugare, luftkonditioneringsapparater och små hushållsapparater. Electrolux erbjuder kompletta lösningar för både konsumenter och professionella.
Försäljning av färdiga produkter inklusive reservdelar och tillbehör
Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, t ex när kontrollen över produkterna har överförts genom att produkterna levereras till kunden. Leverans sker när produkterna har skickats till en specifik plats, riskerna avseende inkurans och förlust har överförts till kunden och antingen har kunden accepterat produkterna i enlighet med försäljningskontraktet, acceptansvillkoren har förfallit eller så finns objektivt bevis på att alla kriterier för godkännande har uppfyllts. I praktiken beror överföring av kontroll, och därmed intäktsredovisning, normalt på leveransvillkoren.
Transaktionspris – Volymrabatter
Produkter säljs ofta med volymrabatter baserat på total försäljning under en viss tidsperiod, normalt 3—12 månader. Intäkter från sådan försäljning redovisas baserat på det pris som anges i kontraktet, med avdrag för de beräknade volymrabatterna. Rabatter beräknas och redovisas baserat på erfarenhet, med hjälp av antingen förväntat värde eller en bedömning av det mest sannolika beloppet. Intäkterna redovisas endast i den utsträckning det är högst sannolikt att en väsentlig återföring inte kommer att inträffa. Avtalsskulder redovisas för förväntade volymrabatter som betalas till kunder i förhållande till försäljning fram till rapportperiodens slut. Den beräknade volymrabatten revideras vid varje rapporteringsdatum.
Fordringar, kontraktsfordringar och kontraktsskulder
En fordran redovisas när varorna levereras, eftersom det är vid den tidpunkten ersättningen är ovillkorlig, eftersom det endast är en tidsfråga innan betalning ska ske. Om ersättningen är villkorad av ytterligare prestation redovisas en kontraktstillgång.
Om Electrolux erhåller förskott från kund redovisas en avtalsskuld.
Belopp i Mkr om ej annat anges
Forts. Not 1
Försäljning av varor och tjänster kombinerat
När avtal omfattar både varor och tjänster fördelas försäljningsvärdet på de separata prestationsåtagandena och intäktsredovisning sker när varje separat prestationsåtagande uppfyllts. De typer av prestationsåtaganden som generellt kan uppstå är produkter, reservdelar, installation, service och support, samt utbildning.
Försäljning av tjänster i separat kontrakt
Electrolux redovisar intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. För servicekontrakt som täcker en längre period redovisas intäkter linjärt över kontraktsperioden.
Försäljning av licenser i separat kontrakt
Electrolux licensierar varumärken till andra företag. Licensen ger licenstagaren rätt att få åtkomst till immateriell egendom under licensperioden och intäkterna redovisas över tid. Den vanligaste typen av licens för Electrolux är försäljningsbaserad royalty där intäkterna redovisas när försäljning sker.
Betalningar till kunder
Avtal kan göras med kunder för att kompensera kunden för olika tjänster eller aktiviteter som kunden utför. Detta hänför sig exempelvis till avtal enligt vilka Electrolux samtycker till att kompensera kunden för marknadsaktiviteter som kunden utför. Huvudregeln är att om betalningen är relaterad till en särskild tjänst eller produkt ska den redovisas som ett köp av den tjänsten eller produkten. Om inte, ska den dras av från den relaterade intäktsströmmen. I praktiken, om kontraktet inte innehåller något krav på uppföljning från Electrolux sida och/eller rapportering från kunden att tjänsten utförs, ska betalningen redovisas som en minskning av intäkterna.
Kundincitament
Kundincitament inkluderar marknadsföringsaktiviteter som t.ex. kuponger, presentkort, gratisprodukter och lojalitetspoäng. Kundincitament är ytterligare prestationsförpliktelser som ger kunden en materiell rätt, det vill säga att kunden köper en produkt eller tjänst i det ursprungliga köpet och rätten till en gratis eller diskonterad produkt eller tjänst i framtiden. Kunden betalar på så vis i förskott för framtida produkter eller tjänster. Intäkterna fördelas därför på två prestationsåtaganden, den ursprungligen inköpta produkten och den inköpta produkten i framtiden (förskottsbetalning). En skuld redovisas för rabatten tills den används eller löper ut oanvänd.
Gratisprodukter som inte är relaterade till Electrolux sortiment redovisas som marknadsföringskostnad.
När det gäller gratisprodukter relaterade till Electrolux sortiment fördelas inkomsterna både för den vanliga produkten som säljs och gratisprodukten.
Garantier
Den vanligaste garantiåtgärden för Electrolux är att ersätta en felaktig produkt enligt lagstadgad och allmän praxis. I dessa fall redovisas garantiåtagandet som en avsättning. Electrolux säljer också utökad garanti där intäkterna redovisas under garantiperioden, vilken vanligtvis påbörjas efter den lagstadgade garantiperioden. Ibland erbjuds garanti inklusive service och i de fall det är svårt att åtskilja garanti och service så kombineras de två och intäkterna redovisas under garantiperioden.
Försäljning med returrätt
En returrätt är inte ett separat prestationsåtagande men påverkar transaktionspriset för de levererade varorna. Returrätter är vanligt förekommande inom detaljhandeln.
Avseende returrätt som följer av lagstiftning, praxis eller som anges i avtal med kund, redovisas inte intäkter för varor som förväntas returneras. Istället redovisas en skuld för förväntad återbetalning till kund. En tillgång redovisas också avseende förväntad återlämnad produkt. Den uppskattade mängden returnerade varor i varje försäljning med returrätt, baseras på förväntat värde eller det mest sannolika beloppet, beroende på vilken metod som anses bäst att förutse beloppet. Uppskattningen revideras vid varje rapporteringstillfälle.
Huvudman kontra agent
I vissa länder verkar Electrolux som agent (ombud), det vill säga att Electrolux är delaktig i att en extern leverantör tillhandahåller varor eller tjänster till kund. Electrolux intäktsredovisar den provision som erhålls för att ombesörja överföringen av varor eller tjänster, eller det nettoersättningsbelopp som företaget har kvar efter att ha betalat den andra parten den ersättning som erhållits i utbyte mot de varor eller tjänster som tillhandahålls av den parten.
Fraktkostnader
I de flesta fall ingår frakt i priset för den sålda produkten och intäkterna redovisas samtidigt som intäkten från produktförsäljningen.
Konsignationslager eller försäljningsavtal
För vissa kunder håller Electrolux produkter i kundens lager eller försäljningsställe. Överföring av kontroll av produkterna görs när kunden lyfter produkten från lagret eller när produkten säljs till slutkonsumenten. Electrolux redovisar intäkter när kontrollen har överförts eller när det finns en laglig rätt att genomföra en försäljningstransaktion.
Finansiella instrument
Första redovisning och värdering
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och försäljning av finansiella tillgångar redovisas normalt på affärsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller sälja tillgången.
Vid första redovisningstillfället värderar koncernen en finansiell tillgång eller finansiell skuld till verkligt värde plus eller minus, för en finansiell tillgång eller finansiell skuld som inte värderas till verkligt värde via resultaträkningen, transaktionskostnader som är direkt hänförliga till förvärv eller emission av den finansiella tillgången eller den finansiella skulden, till exempel avgift och provision. Transaktionskostnader för finansiella tillgångar och finansiella skulder som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen kostnadsförs i resultaträkningen.
Finansiella tillgångar
Klassificering och efterföljande värdering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande värderingskategorier:
- • verkligt värde via resultatet,
- • verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
- • upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringskraven för skuld- och egetkapitalinstrument beskrivs nedan:
Skuldinstrument är de instrument som uppfyller definitionen av en finansiell skuld från emittentens perspektiv, såsom kundfordringar, lånefordringar samt statsobligationer.
Koncernen klassificerar sina skuldinstrument i en av följande två värderingskategorier:
Upplupet anskaffningsvärde: Tillgångar som innehas i syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden som endast utgör betalningar av kapitalbelopp och ränta, och som inte är identifierade som värderade till verkligt värde via resultatet, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med eventuella redovisade förväntade kreditförluster (se "Nedskrivning" nedan). Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas i finansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden.
Verkligt värde via resultatet: Tillgångar som inte uppfyller kriterierna för upplupet anskaffningsvärde värderas till verkligt värde via resultatet. Vinst eller förlust på ett skuldinstrument som efter första redovisningen värderas till verkligt värde via resultatet och inte ingår i ett säkringsförhållande redovisas i finansnettot när den uppstår. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas i finansnettot med tillämpning av effektivräntemetoden. Kundfordringar som säljs utan regressrätt klassificeras som "Hold to Sell" med vinst eller förlust redovisad i rörelseresultatet.
Skuldinstrument omklassificeras endast när koncernens affärsmodell för hantering av dessa tillgångar ändras.
Egetkapitalinstrument är instrument som uppfyller definitionen av eget kapital ur emittentens perspektiv, vilket innebär instrument utan kontraktsmässig skyldighet att betala och som belägger en residual rätt i emittentens nettotillgångar. Vinst eller förlust på egetkapitalinstrument som redovisas till verkligt värde via resultatet redovisas i finansnettot. Koncernen har inga väsentliga investeringar i egetkapitalinstrument.
Nedskrivning och förväntad förlust
Koncernen bedömer de på lång sikt förväntade kreditförluster som är kopplade till dess tillgångar som är skuldinstrument och som inte redovisas till verkligt värde. Koncernen redovisar en avsättning för sådana förluster vid varje rapporteringstillfälle. Värderingen av förväntade kreditförluster återspeglar ett opartiskt och sannolikhetsvägt belopp baserat på rimlig och stödjande information tillgänglig, såsom tidigare händelser, nuvarande villkor och prognoser för framtida ekonomiska förhållanden. För kundfordringar tillämpar koncernen "den förenklade metoden", vilket
innebär att avsättningen för osäkra kundfordringar motsvarar förväntade kreditförluster för återstående löptid. För att mäta de förväntade kreditförlusterna har kundfordringarna grupperats i sex kategorier baserat på kreditrisk och förfallotid. Om en avsättning anses otillräcklig på grund av individuella aspekter utökas avsättningen för att täcka faktiskt förväntade förlusterna.
Borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång, eller del därav, tas bort från balansräkningen när de avtalsrättsliga rättigheterna att erhålla kassaflöden från tillgången upphör eller har överlåtits och koncernen antingen (i) överför väsentligen alla risker och förmåner förknippade med ägande eller ( ii) varken överför eller behåller väsentligen alla risker och fördelar förknippade med ägande och inte behåller kontrollen över tillgången.
Finansiella skulder
Klassificering och efterföljande värdering
Klassificering och efterföljande värdering av koncernens finansiella skulder, exklusive derivatinstrument, görs till upplupet anskaffningsvärde.
Borttagande från balansräkningen
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när den är utsläckt (d. v. s. när den förpliktelse som anges i avtalet fullgörs, annuleras eller upphör).
Derivat och säkringsverksamhet
Derivat redovisas initialt till verkligt värde per den dag då derivatavtalet ingås och därefter omvärderas det till verkligt värde. Samtliga derivat redovisas som tillgångar när verkligt värde är positivt och som skulder när verkligt värde är negativt. Vinst eller förlust från förändring i verkligt värde avseende derivat som inte identifierats som säkringsinstrument, och inte eller kvalificerat som sådant, redovisas i resultatet.
Koncernen tillämpar kraven i IFRS 9 avseende säkringsredovisning. För derivat som identifierats, och kvalificerat, som säkringsinstrument beror redovisningen av vinst eller förlust på vad som utgör den säkrade posten. Derivat identifieras som antingen:
- a) Säkring av verkligt värde på redovisade tillgångar eller skulder eller bindande åtagande;
- b) Säkring av mycket sannolika framtida kassaflöden hänförliga till en redovisad tillgång eller skuld; eller
- c) Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet.
Koncernen dokumenterar, vid säkringens början, förhållandet mellan den säkrade posten och säkringsinstrumentet samt målet för riskhanteringen och riskhanteringsstrategin för att genomföra säkringstransaktionen. Koncernen dokumenterar även sin bedömning, både vid säkringens början och löpande, huruvida derivaten som används i säkringstransaktioner är mycket effektiva för att kompensera förändringar i verkliga värden eller kassaflöden för säkrade poster.
Säkring av verkligt värde
Förändringar i verkligt värde på derivat som är identifierat och kvalificerar som säkring av verkligt värde redovisas i resultaträkningen tillsammans med förändringar i verkligt värde på den säkrade tillgången eller skulden som kan hänföras till den säkrade risken.
Kassaflödessäkring
Den effektiva delen av förändringar i verkligt värde på derivat som är identifierat och kvalificerar som kassaflödessäkring redovisas i eget kapital via övrigt totalresultat. Vinst eller förlust hänförlig till den ineffektiva delen redovisas direkt i resultatet. Belopp som ackumuleras i eget kapital överförs till resultatet då den säkrade posten påverkar resultatet. Redovisning sker tillsammans med intäkt eller kostnad relaterad till den säkrade posten.
Säkring av nettoinvestering
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet redovisas på samma sätt som kassaflödessäkringar. Eventuell vinst eller förlust på säkringsinstrumentet avseende den effektiva delen av säkringen redovisas direkt i eget kapital via övrigt totalresultat. Vinsten eller förlusten avseende den ineffektiva delen redovisas direkt i resultatet. Vinster och förluster som ackumuleras i eget kapital överförs till resultatet när den utländska verksamheten avyttras och ingår som en del av vinsten eller förlusten vid avyttringen.
Redovisningsprinciper för moderbolaget
Moderbolagets årsredovisning är upprättad enligt Årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridisk person. RFR 2 innebär att moderbolaget ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från IFRS och tillägg som ska göras.
Finansiella instrument redovisas i moderbolaget enligt IAS 39 Finansiella instrument.
Andelar i dotterbolag
Andelar i dotterbolag redovisas enligt anskaffningsvärdemetoden. Prövning av värdet på andelarna görs när indikationer finns att värdet minskat.
Omräkning av utländsk valuta
Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor (SEK), som är moderbolagets redovisningsvaluta. Ett av de bolag som bedriver verksamhet i kommission för moderbolaget bytte 1 januari 2015 sin funktionella valuta till euro. Vid omräkning från euro till SEK uppstår därför valutakursdifferenser från och med 2015. Kommissionärsbolagets balansräkning har omräknats till SEK till balansdagens kurs. Resultaträkningen har omräknats till årets genomsnittskurs. Den omräkningsdifferens som uppkommer i samband med valutaomräkningen förs till övrigt totalresultat i moderbolaget.
Anteciperad utdelning
Utdelningar från koncernföretag redovisas i resultaträkningen efter att beslut om utdelning fattats på respektive dotterbolags årsstämma. Anteciperad utdelning redovisas i de fall moderbolaget ensidigt har rätt att besluta om storleken på utdelningen samt att moderbolaget har beslutat om utdelningens storlek innan moderbolaget har publicerat årsredovisning eller kvartalsrapporter.
Skatter
Moderbolaget redovisar obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatt i förekommande fall. I koncernredovisningen däremot delas obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital. Skatt på koncernbidrag redovisas i resultaträkningen.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Koncernbidrag som har lämnats eller mottagits av moderbolaget redovisas som bokslutsdispositioner i resultaträkningen. Av moderbolaget lämnade aktieägartillskott redovisas i aktier och andelar som prövas för nedskrivning enligt ovanstående.
Pensioner
Moderbolaget redovisar pensioner i enlighet med RFR 2. Enligt RFR 2 ska upplysningar lämnas avseende tillämpliga delar av reglerna i IAS 19.
Immateriella anläggningstillgångar
Moderbolaget skriver av varumärken i enlighet med RFR 2. Electroluxvarumärket i Nordamerika skrivs av linjärt över 40 år. Alla övriga varumärken skrivs av linjärt över nyttjandeperioden som är estimerad till 10 år.
Den centrala utvecklingskostnaden för koncernens gemensamma affärssystem är aktiverad i moderbolaget. Avskrivningen baseras på nyttjande och idrifttagande för respektive dotterbolag som estimerats till 5 år per bolag med linjär avskrivning. Den tillämpade principen ger en ungefärlig total avskrivningstid för systemet på 10 år.
Bokslutsdispositioner och obeskattade reserver
Moderbolaget redovisar de ytterligare avskrivningar som krävs enligt svensk skattelagstiftning som bokslutsdispositioner i resultaträkningen. I balansräkningen inkluderas de i obeskattade reserver.
Utvecklingsfond
Moderbolaget redovisar Fond för utvecklingsutgifter i enlighet med Årsredovisningslagen (1995:1554). Ett belopp motsvarande summan av periodens utgifter för egenupparbetade immateriella tillgångar har flyttats från fritt eget kapital till fonden för utvecklingsutgifter i bundet eget kapital.
Presentation i årsredovisningen
Resultat- och balansräkningarna i moderbolagets årsredovisning har uppställts i enlighet med Årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2.
Not2 Finansiell riskhantering
Finansiell riskhantering
Koncernen är utsatt för risker relaterade till likvida medel, kundfordringar, leverantörsskulder, lån, råvaror och valutaexponering. Riskerna är främst: • Ränterisker avseende likvida medel och lån
- • Finansieringsrisker avseende koncernens kapitalbehov
- • Valutarisker på kommersiella flöden och nettoinvesteringar i utländska dotterbolag
- • Råvaruprisrisker som påverkar kostnaden för råvaror och insatskomponenter i tillverkade produkter
- • Kreditrisker hänförliga till finansiella och kommersiella aktiviteter
Styrelsen i Electrolux har antagit en finanspolicy och en kreditpolicy för hela koncernen, som reglerar hur dessa risker ska hanteras och kontrolleras (samtliga riktlinjer benämns i fortsättningen finanspolicy). Riskhanteringen utförs bland annat med hjälp av derivatinstrument i enlighet med fastställda limiter i finanspolicyn. Av finanspolicyn framgår även hur riskhanteringen av pensionsstiftelsernas tillgångar ska ske.
Den finansiella riskhanteringen har i huvudsak centraliserats till koncernens finansavdelning i Stockholm (Group Treasury). Finansiella aktiviteter på nationell nivå hanteras av tre regionala finansenheter i Singapore, Nordamerika och Latinamerika.
Ränterisker avseende likvida medel och upplåning
Ränterisk hänför sig till risken att koncernens exponering för förändringar i marknadsräntan kan påverka nettoresultatet negativt. Räntebindningstiden är en av de mer betydande faktorerna som inverkar på ränterisken.
Likvida medel
Likvida medel enligt koncernens definition består av kontanta medel, derivat till verkligt värde, förutbetalda räntekostnader, upplupna ränteintäkter och övriga kortfristiga placeringar. För Electrolux är målsättningen att likvida medel plus garanterade kreditfaciliteter ska uppgå till minst 2,5% av nettoomsättningen. Vidare ska koncernens nettolikviditet, det vill säga likvida medel med avdrag för kortfristig upplåning, överstiga 0 med beaktande av att svängningar kan förekomma beroende på förvärv, avyttringar och säsongsvariationer. I enlighet med finanspolicyn sker placeringar av likvida medel i räntebärande instrument med hög likviditet och som utges av kreditvärdiga emittenter. Se Kreditrisker i finansiell verksamhet på sidan 107.
Ränterisker avseende likvida medel
All likviditet placeras normalt i räntebärande instrument med förfall mellan 0 till 3 månader. En förändring nedåt i avkastningskurvan med 1 procentenhet skulle minska koncernens ränteresultat med cirka 111 Mkr (128). Se Not 18 på sid 112 för mer information.
Upplåning
Koncernens skuldhantering sköts av Group Treasury för att säkerställa effektivitet och riskkontroll. Lån upptas huvudsakligen på moderbolagsnivå och överförs till dotterbolag i form av interna lån eller kapitaltillskott. Olika derivatinstrument används i denna process för att omvandla medlen till lämplig valuta. Kortfristig finansiering sker även lokalt i dotterbolag i länder med kapitalrestriktioner. Koncernens upplåning innehåller inte några särskilda villkor, så kallade covenants, som kan framtvinga förtida lösen av lån. Se Not 18 på sid 112 för mer information.
Ränterisk avseende upplåning
Group Treasury ser till att den genomsnittliga räntebindningsperioden i den långsiktiga skuldportföljen håller sig inom spannet 0 till 3 år. Derivatinstrument som till exempel ränteswapkontrakt används för att hantera ränterisken, varvid räntan kan förändras från bunden till rörlig och vice versa. Med utgångspunkt från 2017 års volymer och en genomsnittlig räntebindningstid på 0,6 år (0,8) för den långfristiga upplåningen skulle en förändring av marknadsräntan med 1 procentenhet påverka koncernens resultat för år 2017 med cirka +/– 52 Mkr (56). Denna beräkning baseras på ett antagande om att en simultan parallellförskjutning med 1procentenhet sker av samtliga räntekurvor. Beräkningen är approximativ och tar inte hänsyn till att räntesatserna för olika löptider och att räntor i olika valutor kan ändras på olika sätt.
Kapital och kreditrating
Kapital definieras i Electrolux som eget kapital inklusive minoritetsandel i enlighet med vad som visas i balansräkningen. Det innebär att kapitalet per den 31 december 2017 uppgick till 20 596 Mkr (17 738). Electrolux målsättning är att ha en kapitalstruktur som resulterar i en effektiv, vägd kapitalkostnad och en kreditvärdighet där hänsyn till verksamhetens behov samt framtida förvärv säkerställs.
För att uppnå och upprätthålla en effektiv kapitalstruktur framgår det i finanspolicyn att Electrolux målsättning ska vara att med marginal bibehålla en långsiktig rating motsvarande så kallad Investment Grade. I december 2017 bekräftade Standard & Poor's Electrolux kreditbetyg A- med stabila framtidsutsikter. Standard & Poor's bekräftade även A-2 ratingen för den internationella kortfristiga upplåningen, samt K-1 ratingen för den nordiska kortfristiga upplåningen.
Rating
| Långfristig upplåning |
Framtids utsikter |
Kortfristig upplåning |
Kortfristig upplåning, Nordisk |
|
|---|---|---|---|---|
| Standard & Poor's | A- | Stable | A-2 | K-1 |
Vid uppföljning av kapitalstrukturen använder Electrolux nyckeltal framtagna med samma metoder som ratinginstitut och banker använder. Electrolux ser över kapitalstrukturen och gör ändringar när ekonomiska förutsättningar förändras. För att bibehålla eller ändra kapitalstrukturen kan Electrolux styrelse föreslå att justera utdelningsnivån till aktieägarna, göra en extra utdelning, köpa tillbaka egna aktier, göra en aktieemission eller sälja tillgångar för att minska skulden.
Finansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risken att finansieringen av koncernens kapitalbehov samt refinansieringen av utestående lån försvåras eller fördyras. Genom att hålla en jämn förfalloprofil för upplåningen samt genom att undvika att den kortfristiga upplåningen överstiger likviditetsgränserna kan finansieringsrisken minskas. Oaktat säsongsvariationer ska nettoupplåningen, summan av räntebärande skulder med avdrag för likvida medel, enligt finanspolicyn vara långfristig. Electrolux har som målsättning att långfristiga skulders genomsnittliga tid till förfall inte ska understiga två år samt ha en jämnt fördelad förfalloprofil. Högst 5 000 Mkr av den långfristiga upplåningen får ha kortare förfallotid än 12 månader. Se Not 18 på sid 112 för mer information.
Valutarisk
Electrolux är exponerat för valutarisker på grund av att ogynnsamma förändringar i valutakurser kan påverka resultat och eget kapital negativt. I syfte att hantera dessa effekter säkrar Electrolux valutariskerna inom ramen för finanspolicyn. Electrolux övergripande valutariskexponering hanteras centralt.
Transaktionsexponering från kommersiella flöden
Finanspolicyn anger i vilken utsträckning kommersiella flöden ska säkras. Under 2016 uppdaterades finanspolicyn så att säkring med valutaderivat endast skall tillämpas på fakturerade flöden. Detta innebär att valutaexponeringar från prognostiserade flöden normalt ska hanteras genom naturliga säkringar, prisjusteringar och kostnadsreduktioner.
Dotterbolagen täcker riskexponeringen i de kommersiella valutaflödena med hjälp av koncernens finansenheter. Group Treasury övertar därmed valutarisken och täcker riskerna externt genom valutaderivat.
Den geografiskt utspridda tillverkningen minskar effekterna av valutafluktuationer. Resterande transaktionsexponering är antingen relaterad till intern försäljning från produktionsbolag till säljbolag eller extern exponering vid inköp av komponenter och produktionsmaterial som betalas i utländsk valuta. Dessa externa importer är till stor del prissatta i U.S. dollar. Electrolux globala närvaro leder dock till att signifikant netta bort transaktionsexponeringen. Se Not 18 på sid 114 för mer information.
Omräkningsexponering vid konsolidering av enheter utanför Sverige
Valutakursförändringar påverkar även Electrolux resultat i samband med omräkningen av resultaträkningar i utländska dotterbolag till svenska kronor. Electrolux säkrar inte denna risk och följaktligen är den omräkningsdifferens som uppstår vid omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar medräknad i den känslighetsanalys som redovisas nedan.
Valutakänslighet i transaktions- och omräkningsexponering
De största nettoexportvalutorna Electrolux är exponerad för är U.S. dollar, kinesiska renminbi och euro. De största importvalutorna Electrolux är exponerad för är brittiska pund, australienska dollar, kanadensiska dollar samt brasilianska real. Dessa valutor representerar tillsammans en majoritet av Electrolux exponering, men nettas till stor del bort då olika valutor representerar nettoinflöden och utflöden. En samtidig 10-procentig förändring uppåt eller nedåt av värdet på varje valuta mot svenska kronan skulle påverka koncernens resultat på ett år med cirka +/– 1 010 Mkr (700), allt annat lika. Kalkylen bygger på intäkter och kostnader i bokslutet för 2017 och tar inte hänsyn
till dynamiska effekter såsom ändrade konkurrensmönster eller konsumentbeteenden, vilka kan uppkomma till följd av valutakursförändringar.
Känslighetsanalys för större valutor
| Risk | Förändring | Resultat påverkan 2017 |
Resultat påverkan 2016 |
|---|---|---|---|
| Valuta | |||
| GBP/SEK | –10% | –323 | –313 |
| AUD/SEK | –10% | –295 | –319 |
| CAD/SEK | –10% | –255 | –228 |
| BRL/SEK | –10% | –233 | –213 |
| CHF/SEK | –10% | –177 | –165 |
| CLP/SEK | –10% | –97 | –120 |
| THB/SEK | –10% | 67 | 99 |
| CNY/SEK | –10% | 121 | 244 |
| EUR/SEK | –10% | 336 | 321 |
| USD/SEK | –10% | 824 | 608 |
Exponering i nettoinvesteringar
(omräkningsexponering i balansräkningen)
De utländska dotterbolagens tillgångar med avdrag för skulderna utgör en nettoinvestering i utländsk valuta, som vid konsolideringen ger upphov till en omräkningsdifferens. Exponeringen hanteras normalt genom naturliga säkringar, vilket inkluderar matchning av tillgångarna med skulder i samma valuta. I undantagsfall kan exponeringen hanteras med valutaderivat, som i dessa fall säkras i det svenska moderbolaget.
En samtidig 10-procentig förändring uppåt eller nedåt av värdet på respektive valuta gentemot den svenska kronan skulle påverka koncernens eget kapital vid årsskiftet 2017 med cirka +/– 2 977 Mkr (3 180), allt annat lika. En liknande värdering av utestående derivatinstrument som används för att säkra nettoinvesteringar ger en effekt på koncernens egna kapital på cirka +/- 148 Mkr (0).
Råvaruprisrisk
Råvaruprisrisk avser risken för att kostnaderna för direkta och indirekta material stiger när underliggande råvarupriser stiger på världsmarknaden. Electrolux påverkas av förändringar i råvarupriser på grund av ingångna leveransavtal, där priserna är kopplade till råvarupriset på världsmarknaden. Riskexponeringen kan delas upp i direkt råvaruprisrisk, som innebär full exponering och indirekt råvaruprisrisk, som innebär en exponering som avser råvaruprisrisken inbäddad i en insatskomponent. Råvaruprisrisk hanteras i huvudsak genom avtal med leverantörerna. En förändring med
Not3 Redovisning per segment
Rörelsesegment – Affärsområden
Koncernens verksamhet är uppdelad i sex rörelsesegment baserat på skillnader i produkter: Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika, Vitvaror Nordamerika, Vitvaror Latinamerika, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet, Hemmiljö och småapparater och Professionella Produkter.
Från och med 2017 har affärsområdet Hemmiljö och småapparater bytt namn till Hemmiljö och småapparater. Segmentet har det globala ansvaret för att utveckla Electrolux erbjudande inom "ökad hälsa och välmående i hemmet" och för att stärka Electrolux position inom dammsugare, luftkonditionering och vattenrening.
Affärsområden för Vitvaror är geografiskt uppdelade, medan Hemmiljö och småapparater och Professionella Produkter är globala affärsområden. Segmenten följs regelbundet upp av verkställande direktör och koncernchef som är koncernens högsta verkställande beslutsfattare.
Segmenten Vitvaror respektive Hemmiljö och småapparater producerar varor för konsumentmarknaden. Produkter inom Vitvaror avser främst kylskåp, frysar, spisar, torktumlare, tvättmaskiner, diskmaskiner, och mikrovågsugnar. Affärsområdet Hemmiljö och småapparater inkluderar dammsugare och små hushållsapparater.
Professionella produkter, som består av de två segmenten Köksutrustning och Tvättlösningar för professionella användare, har slagits samman till ett rörelsesegment i enlighet med reglerna för sammanslagning. Sammanslagningen är gjord på grund av likheter i produkter och service som erbjuds professionella kunder, liknande produktionsprocesser som är utformade för att framställa produkter som klarar väldigt krävande användning, samt likheter i försäljning och distributionskanaler.
Segmenten ansvarar för rörelseresultat och de nettotillgångar som används i deras verksamheter, medan finansnetto och skatter liksom nettoupplåning och eget kapital inte rapporteras per segment. Rörelseresultat 10% på stålpriset påverkar koncernens resultat med cirka +/– 800 Mkr (800) och på plaster med cirka +/– 700 Mkr (700) baserat på volymerna under 2017.
Kreditrisk
Kreditrisker i finansiell verksamhet
Kreditriskexponering uppstår vid placering av likvida medel och i derivatinstrument. För att begränsa kreditriskerna har en motpartslista upprättats som fastställer maximal exponering gentemot varje enskild godkänd motpart. Både investeringar och derivataffärer görs med emittenter och motparter med en långsiktig kreditvärdering om A– definierat av Standard & Poor's eller motsvarande ratinginstitut. Group Treasury kan tillåta avvikelser från denna regel, till exempel för att möjliggöra penningplaceringar i länder med lägre kreditbetyg än A–, men detta gäller endast en mindre del av de totala likvida medlen. Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har även upprättat ISDA-avtal med de flesta motparterna, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. För att minska motpartsrisken vid betalning av valutaaffärer gjorda med banker använder Group Treasury Continuous Linked Settlement (CLS). CLS eliminerar temporär motpartsrisk då båda benen i en valutatransaktion regleras samtidigt.
Kreditrisker i kundfordringar
Electrolux säljer till ett stort antal kunder, till exempel större återförsäljare, inköpsgrupper och oberoende butiker samt till yrkesmässiga och professionella slutanvändare. För försäljningen gäller normala leverans- och betalningsvillkor. Electrolux kreditpolicy definierar hur kreditprocessen ska ske för att uppnå en konkurrenskraftig och professionell kreditförsäljning, minska kreditförlusterna, förbättra kassaflödet och optimera vinsten. På mer detaljerad nivå anges även en miniminivå för utvärdering av kund- och kreditrisker, klargörande av ansvarsområden och ramverk för kreditbeslut. Beslutsprocessen kombinerar parametrarna risk/ersättning, betalningsvillkor/-säkerheter för att säkerställa en så hög betald försäljning som möjligt. På vissa marknader använder Electrolux kreditförsäkringar som skydd. Kreditlimiter över 300 Mkr beslutas av styrelsen. Electrolux har under många år använt Electrolux Rating Model (ERM) för en enhetlig och objektiv bedömning av kreditrisker. ERM-modellen medför en mer standardiserad och systematisk kreditutvärdering för att minimera inkonsekvens i besluten. ERM är baserad på risk/ersättning och är basen för utvärdering av kunder. Modellen består av tre delar; kund- och marknadsinformation, varningssignaler och kreditriskklassificering. Risken på en kund bestäms av den kreditriskklassificering som kunden tilldelas.
Det föreligger en viss koncentration av kreditriskexponering mot ett mindre antal kunder, huvudsakligen i USA, Latinamerika och Europa. Se Not 17 på sid 111 för närmare information.
och nettotillgångar för segmenten konsolideras enligt samma principer som för koncernen totalt. Segmenten består både av separata bolag och divisioner inom bolag med flera segment. I de senare sker viss allokering av kostnader och nettotillgångar. Rörelsekostnader som inte ingår i segmenten redovisas under posten Koncerngemensamma poster och omfattar främst kostnader relaterade till koncernledningsaktiviteter som behövs för att driva Electrolux-koncernen.
Försäljning mellan segment sker på marknadsmässiga villkor och till marknadsmässiga priser.
| Nettoomsättning | Rörelseresultat | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
38 524 | 37 844 | 2 764 | 2 546 |
| Vitvaror Nordamerika | 40 656 | 43 402 | 2 757 | 2 671 |
| Vitvaror Latinamerika | 17 302 | 15 419 | 425 | –68 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet |
10 048 | 9 380 | 750 | 626 |
| Hemmiljö och småapparater |
7 808 | 8 183 | 431 | 238 |
| Professionella Produkter | 7 723 | 6 865 | 1 054 | 954 |
| 122 060 | 121 093 | 8 182 | 6 967 | |
| Koncerngemensamma poster | — | — | –775 | –693 |
| Totalt | 122 060 | 121 093 | 7 407 | 6 274 |
| Finansiella poster, netto | — | — | –441 | –693 |
| Resultat efter finansiella poster | — | — | 6 966 | 5 581 |
Belopp i Mkr om ej annat anges
Forts. Not 3
Försäljning mellan segment förekommer med följande fördelning:
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 995 | 1 143 |
| Vitvaror Nordamerika | 705 | 841 |
| Vitvaror Latinamerika | — | 1 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 308 | 296 |
| Professionella Produkter | 6 | 8 |
| Elimineringar | 2 014 | 2 289 |
Segmenten ansvarar för förvaltningen av de operativa tillgångarna och deras resultat beräknas på denna nivå, medan Group Treasury ansvarar för finansieringen på koncern- och landsnivå. Följaktligen fördelas inte likvida medel, räntebärande fordringar, räntebärande skulder och eget kapital till segmenten.
| Tillgångar 31 december |
Skulder och eget kapital 31 december |
Nettotillgångar 31 december |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 25 591 | 21 573 | 22 044 | 20 713 | 3 547 | 860 |
| Vitvaror Nordamerika | 14 840 | 15 163 | 12 580 | 12 463 | 2 260 | 2 700 |
| Vitvaror Latinamerika | 12 602 | 12 364 | 6 752 | 6 148 | 5 850 | 6 216 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 5 946 | 5 688 | 4 321 | 3 846 | 1 625 | 1 842 |
| Hemmiljö och småapparater | 5 341 | 4 181 | 3 519 | 3 385 | 1 822 | 796 |
| Professionella Produkter | 4 434 | 3 399 | 2 706 | 2 556 | 1 728 | 843 |
| Övrigt1) | 8 496 | 9 124 | 4 535 | 4 283 | 3 961 | 4 841 |
| 77 250 | 71 492 | 56 457 | 53 394 | 20 793 | 18 098 | |
| Likvida medel | 11 974 | 14 011 | — | — | — | — |
| Total upplåning | — | — | 9 537 | 10 202 | — | — |
| Pensionstillgångar och skulder | 455 | 345 | 3 089 | 4 514 | — | — |
| Eget kapital | — | — | 20 596 | 17 738 | — | — |
| Totalt | 89 679 | 85 848 | 89 679 | 85 848 | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner, skatteposter.
| Avskrivningar | Investeringar i anläggningstillgångar |
Kassaflöde1) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 1 365 | 1 343 | 1 420 | 1 402 | 2 154 | 2 936 |
| Vitvaror Nordamerika | 1 119 | 1 136 | 1 467 | 673 | 2 975 | 4 980 |
| Vitvaror Latinamerika | 633 | 607 | 711 | 600 | 2603) | 263 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 300 | 295 | 418 | 271 | 971 | 665 |
| Hemmiljö och småapparater | 199 | 206 | 190 | 171 | 317 | 521 |
| Professionella Produkter | 151 | 112 | 167 | 124 | 1 112 | 1 061 |
| Övrigt2) | 210 | 235 | 306 | 149 | –912 | –1 286 |
| Förvärv/avyttringar | — | — | — | — | –3 405 | 176 |
| Finansiella poster | — | — | — | — | –227 | –514 |
| Betald skatt | — | — | — | — | –1 421 | –1 194 |
| Totalt | 3 977 | 3 934 | 4 679 | 3 390 | 1 824 | 7 608 |
1) Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten. 2) Koncerngemensamma funktioner.
3) Inkluderar –178 Mkr relaterat till förvärvet av varumärket Continental.
Geografisk information
| Nettoomsättning1) | |||
|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | ||
| USA | 39 462 | 41 821 | |
| Brasilien | 11 721 | 9 988 | |
| Tyskland | 5 938 | 6 516 | |
| Sverige (koncernens hemland) | 5 283 | 5 294 | |
| Australien | 5 011 | 4 858 | |
| Frankrike | 4 149 | 4 141 | |
| Italien | 4 088 | 3 822 | |
| Storbritannien | 3 969 | 4 121 | |
| Kanada | 3 689 | 3 910 | |
| Schweiz | 3 188 | 3 203 | |
| Övriga | 35 562 | 33 419 | |
| Totalt | 122 060 | 121 093 |
Värdet på koncernens anläggningstillgångar och immateriella tillgångar i Sverige, som är koncernens hemland, uppgick till 1 888 Mkr (1 457). Värdet på koncernens anläggningstillgångar och immateriella tillgångar utanför Sverige uppgick till 28 673 Mkr (25 123). Enskilda länder med störst värde på anläggningstillgångar och immateriella tillgångar är Italien med 3 219 Mkr (2 980), USA med 7 474 Mkr (5 838) och Polen med 2 347 Mkr (2 104).
Koncernen har ingen enskild kund som står för 10% eller mer av den externa försäljningen.
1) Nettoomsättningen per land är baserad på kundens landstillhörighet.
Not4 Nettoomsättning och rörelseresultat
Intäktsredovisning samt ytterligare information om nettoomsättning
Försäljningsintäkter redovisas med avdrag för mervärdesskatt, särskilda varuskatter, returer och rabatter. Intäkter härrör från försäljning av färdiga produkter och service. Försäljningsintäkter redovisas när de väsentliga risker och förmåner som medföljer äganderätten till varan övergått till köparen och när koncernen inte längre är i besittning av eller har kontroll över varan och intäkten kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Intäkter från utförda tjänster, såsom installation eller reparation av produkter, redovisas när tjänsterna utförts. Intäkter från försäljning av förlängda garantier redovisas linjärt över kontraktsperioden såvida det inte finns bevis för att andra metoder bättre beskriver matchningen av intäkter och kostnader för garantiåtagandena.
Försäljning av produkter stod för den övervägande delen av koncernens intäkter. Koncernens intäkter från serviceverksamhet uppgick till 1 772 Mkr (1 621). Koncernens nettoomsättning i Sverige uppgick till 5 283 Mkr (5 294). Exporten från Sverige uppgick under året till 31 384 Mkr (30 312), varav 28 321 Mkr (27 363) till egna dotterbolag. Större delen av den svenska exporten kommer från ett av de svenska bolagen som fungerar som inköps-/försäljningsnav för den europeiska verksamheten, vilket innebär att större delen av de europeiska produktflödena går via detta bolag.
Kostnad för sålda varor samt information om kostnadsslag
Kostnad för sålda varor inkluderar kostnader för följande poster: • Färdiga produkter, d.v.s. tillverkningskostnad och kostnad för inköpta
- färdiga produkter
- • Produktgarantier
- • Miljöavgifter
- • Lager och transport
- • Valutakursdifferenser på kundfordringar och leverantörsskulder samt effekter av valutasäkringar
Kostnad för sålda varor inkluderar kostnader för direkt material och komponenter uppgående till 47 956 Mkr (48 617) samt kostnader för inköpta produkter med 17 481 Mkr (16 628). Årets avskrivningar uppgick till 3977 Mkr (3 934). Kostnader för forskning och utveckling uppgick till 3 566 Mkr (3 443).
Statliga stöd hänförliga till kostnader har redovisats i resultaträkningen som en minskning av motsvarande kostnader med 79 Mkr (98). Statliga stöd som ingår i balansräkningen redovisas som förutbetalda intäkter och kommer att intäktsredovisas över tillgångens nyttjandeperiod. Återstående värde av sådana stöd uppgick vid utgången av 2017 till 879 Mkr (1 049).
Koncernens rörelseresultat inkluderar kursdifferenser som netto uppgick till 90 Mkr (32). De svenska fabrikerna svarade för 1,3% (1,7) av det totala tillverkningsvärdet.
Försäljnings- och administrationskostnader
Försäljningskostnader inkluderar kostnader för varumärkeskommunikation, reklam samt kostnader för personal inom marknadsföring och försäljning. Försäljningskostnader inkluderar även kostnader för nedskrivning av osäkra kundfordringar.
Administrationskostnader inkluderar kostnader för företagets ledning, ekonomi, personalfunktion, allmän administration samt IT-kostnader relaterade till nämnda funktioner. Administrationskostnader relaterade till tillverkande verksamheter är inkluderade i kostnad för sålda varor.
Not5 Övriga rörelseintäkter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Vinst vid försäljning av materiella anläggningstillgångar |
115 | 41 | — | — | |
| Vinst vid försäljning av verksamheter och aktier |
6 | 164 | 1 | — | |
| Reducering av förmånsbestämd plan |
134 | — | — | ||
| Övrigt | 73 | 13 | — | — | |
| Totalt | 328 | 218 | 1 | — |
Not6 Övriga rörelsekostnader
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Förlust vid försäljning av materiella anläggningstillgångar |
–18 | –56 | –1 | — | |
| Förlust vid försäljning av verksamheter och aktier |
— | — | — | –37 | |
| Nedskrivningar | — | — | –104 | –2 342 | |
| Övrigt | –5 | –141 | — | — | |
| Totalt | –23 | –197 | –105 | –2 379 |
Not7 Materiella engångsposter i rörelseresultatet
Noten summerar händelser och transaktioner vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens finansiella resultat jämförs med tidigare perioder, bland annat:
- • Realisationsvinster och förluster vid avyttringar av produktgrupper eller större enheter
- • Nedläggningar av eller väsentliga nedskärningar vid större enheter och verksamheter
- • Omstruktureringar med åtgärdsplaner i syfte att omforma en större struktur eller process
- • Väsentliga nedskrivningar
- • Övriga väsentliga ej återkommande kostnader och intäkter
Under 2017 och 2016 fanns inga transaktioner av jämförelsestörande karaktär.
Not8 Leasing
Koncernen äger normalt sina produktionsanläggningar. Koncernen hyr en del lager- och kontorsfastigheter liksom en del kontorsutrustning. De flesta hyresavtal i koncernen är operationella leasingavtal och kostnaderna redovisas direkt i resultaträkningen under respektive period.
När finansiella leasingavtal ingås redovisas de till det lägsta av den hyrda fastighetens marknadsvärde och nuvärdet av minimileasingavgifterna. Tillgångar som innehas enligt leasingavtal skrivs av över nyttjandeperioden. Om det inte med rimlig grad av säkerhet kan fastställas att äganderätten övergår till leasetagaren vid slutet av hyresperioden skrivs tillgången av i dess helhet över den kortare av hyresperioden och återstående nyttjandeperiod.
Finansiell leasing
Electrolux har inga finansiella leasingavtal av materiellt värde.
Operationell leasing
Framtida minimileaseavgifter i koncernen fördelar sig enligt följande:
| Operationell leasing | |
|---|---|
| 2018 | 1 171 |
| 2019–2022 | 2 813 |
| 2023– | 507 |
| Totalt | 4 491 |
Leasingkostnaderna för 2017 (minimileaseavgifter) uppgick till 1 230Mkr (1 191). I koncernens operationella leasingavtal finns inga variabla avgifter av materiellt värde. Avtalen innehåller inga restriktioner.
Not9 Finansiella intäkter och finansiella kostnader
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Finansiella intäkter | |||||
| Ränteintäkter | |||||
| från dotterbolag | — | — | 541 | 465 | |
| från övriga | 183 | 109 | 96 | 51 | |
| Utdelning från dotterbolag | — | — | 6 496 | 3 511 | |
| Övriga finansiella intäkter | — | — | 9 | 10 | |
| Totalt | 183 | 109 | 7 142 | 4 037 | |
| Finansiella kostnader | |||||
| Räntekostnader | |||||
| till dotterbolag | — | — | –132 | –52 | |
| till övriga | –360 | –314 | –275 | –239 | |
| Valutakursdifferenser, netto | –11 | –224 | –320 | 324 | |
| Räntekostnader för pensions planer, netto |
–92 | –116 | — | — | |
| Övriga finansiella kostnader | –161 | –148 | –128 | –119 | |
| Totalt | –624 | –802 | –855 | –86 |
Räntekostnader till övriga, för koncern och moderbolag, inkluderar vinster och förluster på derivat som använts för att justera räntebindningen. Se Not 18 på sid 112 för information om finansiella instrument.
Not10 Skatter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Aktuell skatt | –1 540 | –995 | –112 | –101 |
| Uppskjuten skatt | 319 | –93 | –89 | –926 |
| Skatt inkluderad i periodens resultat |
–1 221 | –1 088 | –201 | –1 027 |
| Skatt relaterad till övrigt totalresultat |
–457 | 24 | — | –1 |
| Skatt inkluderad i periodens totalresultat |
–1 678 | –1 064 | –201 | –1 028 |
Uppskjuten skatt 2017 innehåller en effekt om –139 Mkr (–28) hänförlig till förändringar i skattesatser. Den nya amerikanska bolagsskattelagstiftningen hade en engångseffekt om –128 Mkr. Koncernbokslutet innehåller 98 Mkr (87) i uppskjutna skatteskulder hänförliga till obeskattade reserver i moderbolaget.
Teoretisk och effektiv skattesats
| % | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Teoretisk skattesats | 27,7 | 28,4 |
| Icke-skattepliktiga/ej avdragsgilla resultatposter, netto |
–2,7 | –0,2 |
| Outnyttjade förlustavdrag | 0,3 | 0,7 |
| Utnyttjade ej aktiverade förlustavdrag | –1,5 | –1,8 |
| Övriga förändringar i redovisning av uppskjuten skatt | –11,1 | –9,8 |
| Källskatt | 1,8 | 2,9 |
| Övrigt | 3,0 | –0,7 |
| Effektiv skattesats | 17,5 | 19,5 |
Koncernens teoretiska skattesats beräknas utifrån en viktning av koncernens totala nettoomsättning per land multiplicerat med lokal bolagsskattesats.
Ej aktiverade avdragsgilla temporära skillnader
Koncernen hade per den 31 december 2017 förlustavdrag och andra avdragsgilla temporära skillnader uppgående till 7 134 Mkr (9 653), som inte beaktats vid beräkning av uppskjuten skattefordran. Bolaget analyserar och bedömer varje fall av ej aktiverade poster separat och tar aktiva beslut om i vilka lägen temporära skillnader bör aktiveras. Dessa beslut baseras bland annat på förväntningar om framtiden vilket visserligen utgör en bedömning men som ändock görs med välgrundade fakta som bas. De ej aktiverade avdragsgilla temporära skillnaderna förfaller enligt följande:
| 31 december, 2017 | |
|---|---|
| 2017 | 83 |
| 2018 | 110 |
| 2019 | 120 |
| 2020 | 110 |
| 2021 | 10 |
| 2022– | 224 |
| Utan tidsbegränsning | 6 477 |
| Totalt | 7 134 |
Förändringar i uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
Tabellen visar uppskjutna skattefordringar och skatteskulder netto.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder, netto
| Upp | Totalt | Netto | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| lupna | upp | upp | |||||||||
| Avsätt | kostna | skjutna | skjutna | ||||||||
| Avsätt | ning för | Skatte | der och | skatte | skatte | ||||||
| Över | ning för | omstruk | Övriga | del i | förut | fordringar | fordringar | ||||
| avskriv | pensio | ture | avsätt | Varu | förlust | betalda | och | Kvittning | och | ||
| ningar | ner | ringar | ningar | lager | avdrag | intäkter | Övrigt | -skulder | av skatt | -skulder | |
| Ingående balans 1 januari 2016 | –295 | 1 229 | 471 | 1 200 | –272 | 1 259 | 589 | 1 063 | 5 244 | — | 5 244 |
| Redovisat i periodens totalresultat | –204 | 137 | –87 | 92 | 132 | –291 | 4 | 168 | –49 | — | –49 |
| Förvärv av verksamheter | — | — | — | — | — | — | — | –4 | –4 | — | –4 |
| Valutakursdifferenser | –16 | 57 | 14 | 153 | –16 | 37 | 42 | 126 | 397 | — | 397 |
| Utgående balans | |||||||||||
| 31 december 2016 | –515 | 1 423 | 398 | 1 445 | –156 | 1 005 | 635 | 1 353 | 5 588 | — | 5 588 |
| Varav uppskjutna skattefordringar | 223 | 1 448 | 398 | 1 595 | 297 | 1 005 | 645 | 1 757 | 7 368 | –1 200 | 6 168 |
| Varav uppskjutna skatteskulder | –738 | –25 | — | –150 | –453 | — | –10 | –404 | –1 780 | 1 200 | –580 |
| Ingående balans 1 januari 2017 | –515 | 1 423 | 398 | 1 445 | –156 | 1 005 | 635 | 1 353 | 5 588 | — | 5 588 |
| Redovisat i periodens totalresultat | 202 | –470 | –41 | –337 | 83 | –144 | –206 | 792 | –121 | — | –121 |
| Förvärv av verksamheter | –15 | — | — | 49 | –8 | 22 | 35 | –323 | –240 | — | –240 |
| Valutakursdifferenser | 50 | –36 | 3 | –111 | 22 | –23 | –38 | –149 | –282 | — | –282 |
| Utgående balans | |||||||||||
| 31 december 2017 | –278 | 917 | 360 | 1 046 | –59 | 860 | 426 | 1 673 | 4 945 | — | 4 945 |
| Varav uppskjutna skattefordringar | 257 | 932 | 360 | 1 196 | 227 | 860 | 426 | 2 356 | 6 614 | –939 | 5 675 |
| Varav uppskjutna skatteskulder | –535 | –15 | — | –150 | –286 | — | — | –683 | –1 669 | 939 | –730 |
I posten Övrigt ingår skattekrediter relaterade till produktion av energieffektiva produkter med 1 631 Mkr (895) och för i USA erlagd utländsk skatt med 25 Mkr (248).
Not11 Övrigt totalresultat
| Group | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: | ||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | ||
| Ingående balans 1 januari | –340 | –148 |
| Vinst/förlust till övrigt totalresultat | 1 229 | –236 |
| Inkomstskatt relaterad till poster som ej omklassificeras | –440 | 44 |
| Utgående balans 31 december | 449 | –340 |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: | ||
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | ||
| Ingående balans 1 januari | 0 | –43 |
| Vinst/förlust till övrigt totalresultat | 4 | –18 |
| Överfört till resultatet | –3 | 61 |
| Utgående balans 31 december | 1 | 0 |
| Kassaflödessäkringar | ||
| Ingående balans 1 januari | –101 | –19 |
| Vinst/förlust till övrigt totalresultat | –6 | –101 |
| Överfört till resultatet | 101 | 19 |
| Utgående balans 31 december | –6 | –101 |
| Valutakursdifferenser | ||
| Ingående balans 1 januari | –1 273 | –1 600 |
| Säkring av nettoinvesteringar | –39 | 0 |
| Valutakursdifferenser | –1 193 | 327 |
| Utgående balans 31 december | –2 505 | –1 273 |
| Inkomstskatt | ||
| Ingående balans 1 januari | –97 | –77 |
| Inkomstskatt relaterad till poster som kanske omklassificeras | –17 | –20 |
| Utgående balans 31 december | –114 | –97 |
| Minoritetsintresse, valutakursdifferenser | –1 | 1 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | –365 | 77 |
Inkomstskatter avseende övrigt totalresultat uppgick till –440 Mkr (44) för poster hänförliga till omräkning av avsättningar för pensioner och liknande åtaganden, till –17 Mkr (–20) för finansiella instrument för säkringar.
Not12 Materiella anläggningstillgångar
| Koncernen | Mark och mark anläggningar |
Byggnader | Maskiner och andra tekniska anläggningar |
Inventarier | Pågående nyanläggningar och förskott |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningskostnader | ||||||
| Ingående balans 1 januari 2016 | 1 407 | 9 395 | 35 460 | 2 418 | 3 077 | 51 757 |
| Årets anskaffningar | 8 | 96 | 757 | 143 | 1 825 | 2 829 |
| Förvärv av verksamheter | — | — | — | — | — | — |
| Överföring av pågående arbeten och förskott | 6 | 389 | 2 592 | –42 | –2 945 | — |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | –7 | –19 | –1 149 | –7 | –69 | –1 251 |
| Kursdifferenser | 4 | 333 | 2 507 | 128 | 200 | 3 172 |
| Utgående balans 31 december 2016 | 1 418 | 10 194 | 40 167 | 2 640 | 2 088 | 56 507 |
| Årets anskaffningar | 10 | 108 | 916 | 234 | 2 623 | 3 891 |
| Förvärv av verksamheter | 42 | 196 | 200 | 14 | 7 | 459 |
| Överföring av pågående arbeten och förskott | 9 | 234 | 1 530 | 22 | –1 795 | 0 |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | –74 | –181 | –1 629 | –85 | 40 | –1 929 |
| Kursdifferenser | –37 | –198 | –1 481 | –36 | –119 | –1 871 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 1 368 | 10 353 | 39 703 | 2 789 | 2 844 | 57 057 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
| Ingående balans 1 januari 2016 | 199 | 4 057 | 26 809 | 1 937 | 305 | 33 307 |
| Årets avskrivningar | 40 | 298 | 2 466 | 205 | — | 3 009 |
| Överföring av pågående arbeten och förskott | — | 114 | –3 | –114 | 3 | — |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | –25 | –3 | –1 009 | — | — | –1 037 |
| Nedskrivningar | — | 13 | 20 | — | 96 | 129 |
| Kursdifferenser | 10 | 222 | 2 026 | 104 | 12 | 2 374 |
| Utgående balans 31 december 2016 | 224 | 4 701 | 30 309 | 2 132 | 416 | 37 782 |
| Årets avskrivningar | 20 | 318 | 2 496 | 222 | 1 | 3 057 |
| Överföring av pågående arbeten och förskott | 0 | 0 | 8 | –8 | 0 | 0 |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | –9 | –155 | –1 572 | –78 | 0 | –1 814 |
| Nedskrivningar | 0 | 0 | 20 | 0 | 0 | 20 |
| Kursdifferenser | –12 | –85 | –1 029 | –23 | –31 | –1 180 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 223 | 4 779 | 30 232 | 2 245 | 386 | 37 865 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2016 | 1 194 | 5 493 | 9 858 | 508 | 1 672 | 18 725 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2017 | 1 145 | 5 574 | 9 471 | 544 | 2 458 | 19 192 |
Materiella anläggningstillgångar redovisas till historiskt anskaffningsvärde med avdrag för linjära, ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Mark är inte föremål för avskrivning, eftersom den bedöms ha obegränsad ekonomisk livslängd, men i övrigt beräknas avskrivningarna enligt den linjära metoden och grundar sig på följande förväntade nyttjandeperioder: Byggnader och markanläggningar 10–40 år • Maskiner och tekniska anläggningar 3–15 år
• Övrig utrustning 3–10 år
Totala nedskrivningar under 2017 var 0 Mkr (13) för byggnader och mark, 20 Mkr (20) för maskiner och annan utrustning samt 0 Mkr (96) för pågående nyanläggningar. Merparten är relaterad till affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
| Moderbolaget | Mark och mark anläggningar |
Byggnader | Maskiner och andra tekniska anläggningar |
Inventarier | Pågående nyanläggningar och förskott |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningskostnader | ||||||
| Ingående balans 1 januari 2016 | 4 | 57 | 720 | 397 | 34 | 1 212 |
| Årets anskaffningar | — | — | 3 | 7 | 24 | 34 |
| Överföring av pågående arbeten och förskott | — | — | 4 | 5 | –9 | — |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | — | — | — | –19 | — | –19 |
| Kursdifferenser | — | — | 2 | 2 | — | 4 |
| Utgående balans 31 december 2016 | 4 | 57 | 729 | 392 | 49 | 1 231 |
| Årets anskaffningar | — | — | — | 61 | 14 | 75 |
| Överföring av pågående arbeten och förskott | — | — | — | 4 | –4 | 0 |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | –3 | –56 | –671 | –7 | — | –737 |
| Kursdifferenser | — | — | 2 | 2 | 1 | 5 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 1 | 1 | 60 | 452 | 60 | 574 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
| Ingående balans 1 januari 2016 | 4 | 57 | 689 | 339 | — | 1 089 |
| Årets avskrivningar | — | — | 35 | 16 | — | 51 |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | — | — | — | –19 | — | –19 |
| Kursdifferenser | — | — | 1 | 1 | — | 2 |
| Utgående balans 31 december 2016 | 4 | 57 | 725 | 337 | — | 1 123 |
| Årets avskrivningar | — | — | 16 | 17 | — | 33 |
| Försäljningar, utrangeringar m.m. | –3 | –56 | –688 | –6 | — | –753 |
| Kursdifferenser | — | — | 1 | 2 | — | 3 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 1 | 1 | 54 | 350 | — | 406 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2016 | 0 | 0 | 4 | 55 | 49 | 108 |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2017 | 0 | 0 | 6 | 102 | 60 | 168 |
Not13 Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Goodwill redovisas som en immateriell anläggningstillgång med obestämd nyttjandeperiod till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerad nedskrivning.
Utvecklingskostnader
Electrolux aktiverar kostnader för vissa egenutvecklade, nya produkter, under förutsättning att sannolikheten för framtida ekonomisk nytta och ekonomisk livslängd bedöms som hög. En immateriell tillgång redovisas endast i den mån produkten kan säljas på befintliga marknader och resurser finns för att fullfölja utvecklingen. Endast de kostnader som är direkt hänförliga till utvecklingen av den nya produkten aktiveras. Aktiverade utvecklingskostnader skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan 3 och 5 år, enligt den linjära metoden.
Programvaror
Förvärvade programvarulicenser och utvecklingskostnader aktiveras med utgångspunkt från förvärvs- och implementeringsutgifter. Utgiften skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan 3 och 5 år, enligt den linjära metoden.
Varumärken
Varumärken redovisas till anskaffningskostnad med avdrag för avskrivningar och nedskrivningar. Rättigheten att i Nordamerika använda varumärket Electrolux, som förvärvades år 2000, anses ha en obestämd nyttjandeperiod och avskrivs inte. En av koncernens nyckelstrategier är att utveckla Electrolux till ett ledande varumärke för de produktkategorier där företaget är verksamt. Detta förvärv har givit Electrolux rätten att använda varumärket Electrolux världen över. Rätten att använda varumärket gällde tidigare endast utanför Nordamerika. Rättigheten ingår i posten Övrigt i tabellen på sidan 110 med ett bokfört värde på 410 Mkr. Övriga varumärken skrivs av över nyttjandeperioden, som beräknas vara 5 till 10 år, enligt den linjära metoden.
Kundrelationer
Kundrelationer aktiveras till verkligt värde i samband med förvärv. Värdena av dessa kundrelationer skrivs av över nyttjandeperioden, som bedöms vara mellan 5 och 15 år, enligt den linjära metoden.
Immateriella tillgångar med obestämd livslängd
Goodwill per den 31 december 2017 hade ett bokfört värde av 7 628 Mkr. Fördelningen mellan kassaflödesgenererande enheter visas i nedanstående tabell.
Alla immateriella tillgångar med obestämd livslängd testas minst varje år mot att värdet inte avviker negativt från aktuellt bokfört värde. Enskilda tillgångar kan testas oftare om det finns indikationer på en värdeminskning. Återvinningsvärdet av de kassaflödesgenererande enheterna har bestämts med hjälp av nyttjandevärdet. De kassaflödesgenererande enheterna utgörs av affärsområdena. Kostnader relaterade till centralt utförda tjänster och globala aktiviteter bärs av de kassaflödesgenererande enheterna och är därför inkluderade i nedskrivningstesten för varje kassaflödesgenererande enhet. Koncerngemensamma poster, avseende koncernledningsaktiviteter som behövs för att driva Electroluxkoncernen, kan inte allokeras ut på de kassaflödesgenererande enheterna på ett rimligt och konsekvent sätt och inkluderas därför i nedskrivningstesten för alla kassaflödesgenerande enheter tillsammans.
Nyttjandevärdet har beräknats med hjälp av diskonterade kassaflöden och baseras på, av koncernledningen godkända, prognoser gällande fem perioder. Prognoserna har byggts upp från estimat i respektive bolag i affärsområdena för respektive kassaflödesgenererande enhet. När prognosen utarbetas läggs ett antal huvudantaganden avseende till exempel volym, pris, produktmix och priser gällande råmaterial och komponenter som bas för framtida tillväxt och bruttomarginal. Dessa siffror sätts i relation till historiska siffror samt externa rapporter angående marknadens tillväxt. Kassaflödet för den femte perioden används för beräkningen av evighetsvärdet. Kalkylräntan som används baseras på koncernens WACC (Weighted Average Cost of Capital) före skatt med tillägg av en individuell landsriskpremie för de ingående länderna. Ländernas individuella diskonteringsränta används för att beräkna en viktad diskonteringsränta för varje kassaflödesgenererande enhet.
Kalkylräntan före skatt som använts under 2017 varierade till huvuddelen mellan 9,4% (7,3) och 11,9% (15,3). För beräkningen av slutvärdet av kassaflöden används den så kallade Gordons modell. Enligt Gordons modell beräknas evighetsvärdet av ett växande kassaflöde som startkassaflödet dividerat med kapitalkostnad minus tillväxt. Kapitalkostnad minus tillväxt (2%) varierade mellan 7,4 och 9,9%.
Känslighetsanalyser har genomförts baserat på en minskning av rörelsemarginalen med 0,5 procentenheter respektive en ökning av kapitalkostnaden med en procentenhet. Ingen av känslighetsanalyserna har lett till en minskning av återvinningsvärdet under redovisat värde för någon av de kassaflödesgenererande enheterna. De hypotetiska förändringarna i antagandena skulle således inte leda till något nedskrivningsbehov. Beräkningarna är baserade på ledningens bedömning av rimligt möjliga negativa förändringar i två viktiga antaganden (rörelsemarginal och kapitalkostnaden), men de är hypotetiska och ska inte ses som en indikation på att dessa faktorer sannolikt kommer att förändras. Känslighetsanalyser bör därför tolkas med försiktighet.
Goodwill, värde av varumärke samt diskonteringsränta
| 2017 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | Varumärket Electrolux |
Kalkyl ränta,% |
Goodwill | Varumärket Electrolux |
Kalkyl ränta,% |
|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 2 506 | — | 10,0 | 1 089 | — | 9,8 |
| Vitvaror Nordamerika | 451 | 410 | 9,4 | 498 | 410 | 7,3 |
| Vitvaror Latinamerika | 1 114 | — | 11,9 | 1 186 | — | 15,3 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 1 528 | — | 9,9 | 1 563 | — | 10,1 |
| Professionella Produkter | 776 | — | 10,0 | 160 | — | 9,0 |
| Hemmiljö och småapparater | 1 253 | — | 10,0 | 246 | — | 9,4 |
| Totalt | 7 628 | 410 | 4 742 | 410 |
Belopp i Mkr om ej annat anges
Forts. Not 13
Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar
| Koncernen Övriga immateriella anläggningstillgångar |
Moderbolaget | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Goodwill | Produkt utveckling |
Program varor |
Övrigt | Totalt övriga immateriella anläggnings tillgångar |
Varumärken, programvaror m.m. |
||
| Anskaffningskostnader | |||||||
| Ingående balans 1 januari 2016 | 5 200 | 3 008 | 3 565 | 1 872 | 8 445 | 2 807 | |
| Årets anskaffningar | — | — | 110 | 1 | 111 | 150 | |
| Förvärv av verksamheter | 108 | — | — | 57 | 57 | — | |
| Intern utveckling | — | 274 | 176 | — | 450 | 243 | |
| Omklassificering | — | –52 | 2 | 50 | 0 | — | |
| Fullt avskrivna | — | –213 | –448 | –70 | –731 | — | |
| Nedskrivningar | — | –43 | –1 | –2 | –46 | –33 | |
| Kursdifferenser | –566 | 265 | 116 | –179 | 202 | 13 | |
| Utgående balans 31 december 2016 | 4 742 | 3 239 | 3 520 | 1 729 | 8 488 | 3 180 | |
| Årets anskaffningar | — | — | 144 | 174 | 318 | 174 | |
| Förvärv av verksamheter | 3 2201) | — | — | 764 | 764 | — | |
| Intern utveckling | — | 418 | 225 | — | 643 | 423 | |
| Omklassificering | — | –29 | 17 | 12 | 0 | — | |
| Fullt avskrivna | — | –112 | –129 | — | –241 | — | |
| Nedskrivningar | — | –11 | –38 | — | –49 | –40 | |
| Kursdifferenser | –334 | –75 | –51 | –78 | –204 | 15 | |
| Utgående balans 31 december 2017 | 7 628 | 3 430 | 3 688 | 2 601 | 9 719 | 3 752 | |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||||
| Ingående balans 1 januari 2016 | — | 1 979 | 2 316 | 749 | 5 044 | 1 683 | |
| Årets avskrivningar | — | 345 | 430 | 150 | 925 | 275 | |
| Omklassificering | — | — | 1 | –1 | 0 | — | |
| Fullt avskrivna | — | –213 | –448 | –70 | –731 | — | |
| Nedskrivningar | — | 7 | — | — | 7 | –29 | |
| Kursdifferenser | — | 168 | 67 | –104 | 131 | 5 | |
| Utgående balans 31 december 2016 | — | 2 286 | 2 366 | 724 | 5 376 | 1 934 | |
| Årets avskrivningar | — | 300 | 391 | 229 | 920 | 284 | |
| Omklassificering | — | — | — | — | — | — | |
| Fullt avskrivna | — | –112 | –129 | — | –241 | — | |
| Nedskrivningar | — | 3 | — | — | 3 | –3 | |
| Kursdifferenser | — | –33 | –20 | –27 | –80 | 7 | |
| Utgående balans 31 december 2017 | — | 2 444 | 2 608 | 926 | 5 978 | 2 222 | |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2016 | 4 742 | 953 | 1 154 | 1 005 | 3 112 | 1 246 | |
| Värde enligt balansräkningen 31 december 2017 | 7 628 | 986 | 1 080 | 1 675 | 3 741 | 1 530 |
1) Inkluderar en justering av provisoriskt värde på –4 Mkr inom värderingsperioden hänförlig till ett förvärv under 2016.
I posten Övrigt ingår varumärken med 901 Mkr (553) och kundrelationer med mera med 774 Mkr (452). Avskrivningar på immateriella tillgångar är i resultaträkningen inkluderade i posten Kostnad för sålda varor med 472 Mkr (431), i posten Administrationskostnader med 266 Mkr (343) samt i posten Försäljningskostnader med 182 Mkr (151). Electrolux kapitaliserade inga upplåningskostnader under 2017 och 2016.
Belopp i Mkr om ej annat anges
Not14 Övriga anläggningstillgångar
| Koncernen 31 december |
Moderbolaget 31 december |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Aktier i dotterbolag | — | — | 29 823 | 28 396 |
| Andelar i övriga bolag | — | — | 225 | 327 |
| Långfristiga fordringar i dotterbolag |
— | — | 3 548 | 3 559 |
| Övriga fordringar | 459 | 400 | 20 | 13 |
| Totalt | 459 | 400 | 33 616 | 32 295 |
Not15 Varulager
| Koncernen 31 december |
Moderbolaget 31 december |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Råmaterial | 3 288 | 3 276 | — | 19 |
| Produkter i arbete | 277 | 257 | — | 1 |
| Färdiga varor | 11 035 | 9 874 | 2 640 | 2 574 |
| Förskott till leverantörer | 32 | 11 | — | — |
| Totalt | 14 632 | 13 418 | 2 640 | 2 594 |
Varulager och pågående arbeten värderas till det lägsta av anskaffningsvärde, vid normalt kapacitetsutnyttjande, och nettoförsäljningsvärde. Med nettoförsäljningsvärde avses beräknat försäljningsvärde vid normala affärstransaktioner med avdrag för beräknad kostnad för färdigställande och beräknad kostnad för försäljning till marknadsvärde. Anskaffningsvärde för varulager och pågående arbete inkluderar utvecklingskostnad, direkt material, direkt lön, verktygskostnad, övrig direkt kostnad samt relaterad tillverkningsomkostnad. Anskaffningskostnaden beräknas enligt metoden vägda genomsnittspriser. Reserv för inkurans ingår i värdet för varulager.
Den utgift för varulagret som kostnadsförts ingår i posten Kostnad för sålda varor och uppgick till 86 973 Mkr (83 463) för koncernen.
Nedskrivningsbeloppet under året uppgick till 257 Mkr och återfört belopp från tidigare år uppgick till 300 Mkr för koncernen. Beloppen ingår i resultaträkningen inom Kostnad för sålda varor.
Not16 Övriga tillgångar
| Koncernen 31 december |
|||
|---|---|---|---|
| 2017 2016 |
|||
| Övriga kortfristiga fordringar | 2 426 | 3 199 | |
| Avsättningar för osäkra fordringar | –35 | –28 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 207 | 1 147 | |
| Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter |
241 | 250 | |
| Totalt | 3 839 | 4 568 |
I posten Övriga fordringar ingår bland annat mervärdesskatt.
Not17 Kundfordringar
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Kundfordringar | 21 746 | 20 165 |
| Avsättningar för osäkra kundfordringar | –801 | –757 |
| Kundfordringar, netto | 20 945 | 19 408 |
| Avsättningar i förhållande till kundfordringar, % | 3,7 | 3,8 |
Kundfordringar redovisas vid första redovisningstillfället till verkligt värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden med avdrag för avsättning för värdenedgång. Förändring i avsättningen redovisas via resultaträkningen i försäljningskostnader. Koncernens policy är att reservera 50% av kundfordringar som är förfallna med mer än 6 månader men mindre än 12 månader och att reservera 100% av kundfordringar som är förfallna med 12 månader eller mer. Om avsättningarna anses otillräckliga beroende på individuella omständigheter som konkurs, känd insolvens eller dylikt, utökas avsättningarna till att täcka de bedömda förlusterna.
Avsättningar för osäkra kundfordringar
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Avsättningar 1 januari | –757 | –500 |
| Förvärv av verksamheter | –18 | — |
| Nya avsättningar | –212 | –345 |
| Kundförluster | 152 | 110 |
| Valutakursdifferenser och övriga förändringar | 34 | –22 |
| Avsättningar 31 december | –801 | –757 |
Det bokförda värdet på fordringarna är lika med det verkliga värdet, eftersom effekten av diskontering inte är väsentlig. Electrolux har en väsentlig koncentrationsexponering visavi ett fåtal större kunder, huvudsakligen i USA, Latinamerika och Europa. Fordringar på kunder med utestående krediter överstigande 300 Mkr och däröver utgör 36% (32) av totala kundfordringar. Avsättningar till och ianspråktagande av reserven för osäkra kundfordringar har tagits över resultaträkningen och är inkluderade i försäljningskostnaderna. Ökningen i nya avsättningar beror till största delen på den ökade kreditrisken inom verksamheten för återförsäljares egna märkesvaror.
Tidsanalys av förfallna kundfordringar
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Kundfordringar som inte förfallit | 20 485 | 19 227 |
| Upp till 2 månader förfallna | 447 | 150 |
| 2–6 månader förfallna | 13 | 31 |
| 6–12 månader förfallna | — | — |
| Mer än 1 år förfallna | — | — |
| Förfallna kundfordringar, ej nedskrivna | 460 | 181 |
| Nedskrivna kundfordringar | 801 | 757 |
| Kundfordringar totalt | 21 746 | 20 165 |
| Andel förfallna kundfordringar, inklusive nedskrivna, % |
5,8 | 4,7 |
Not18 Finansiella instrument
Tilläggsinformation återfinns i följande noter till årsredovisningen: i Not 2, Finansiell riskhantering, redovisas koncernens risk- och finanspolicy generellt och mer detaljerat med avseende på Electrolux viktigaste finansiella instrument. I Not 17 beskrivs kundfordringar och kreditrisker förknippade med dessa.
I denna not beskrivs koncernens viktigaste finansiella instrument med avseende på huvudsakliga villkor, där så anses relevant, liksom riskexponering och verkligt värde vid årets slut.
Finansiella tillgångar i koncernen indelas i följande kategorier:
- • Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
- • Lånefordringar och kundfordringar
- • Finansiella tillgångar som kan säljas
Syftet med förvärvet av det finansiella instrumentet ligger till grund för klassificeringen. Klassificeringen görs av företagsledningen vid första redovisningstillfället.
Derivatinstrument redovisas vid första redovisningstillfället till verkligt värde vid tidpunkten för kontraktets ingående och värderas därefter till verkligt värde. Metoden för redovisning av vinst eller förlust är beroende av om derivatinstrumentet klassificeras som ett säkringsinstrument och i så fall av den säkrade postens karaktär. I koncernen klassificeras derivat antingen som säkring av verkligt värde på redovisade tillgångar eller skulder eller av ett bindande åtagande (säkring av verkligt värde), som säkring av prognosticerade transaktioner (kassaflödessäkring) eller som säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter.
Förändringar i säkringsreserven redovisas inom övrigt totalresultat i koncernens resultaträkning.
Nettoskuld
Vid slutet av 2016 uppgick koncernens finansiella nettoskuld till –2 437 Mkr (–3 809). Tabellen nedan visar hur Electrolux beräknar nettoskulden.
Nettoskuld
| 31 december | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Kortfristiga lån | 990 | 1 074 |
| Kortfristig del av långfristiga lån | 1 501 | 499 |
| Kundfordringar med regressrätt | 204 | 234 |
| Kortfristig upplåning | 2 695 | 1 807 |
| Finansiella derivatskulder | 228 | 419 |
| Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter |
27 | 24 |
| Total kortfristig upplåning | 2 950 | 2 250 |
| Långfristig upplåning | 6 587 | 7 952 |
| Total upplåning | 9 537 | 10 202 |
| Kassa och bank | 11 289 | 12 756 |
| Kortfristiga placeringar | 358 | 905 |
| Finansiella derivattillgångar | 85 | 100 |
| Förutbetald räntekostnad/upplupen ränteintäkt | 242 | 250 |
| Likvida medel | 11 974 | 14 011 |
| Finansiell nettoskuld | –2 437 | –3 809 |
| Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser |
2 634 | 4 169 |
| Nettoskuld | 197 | 360 |
Kreditfacilitet (1 000 MEUR)1) 9 844 10 912 1) Kreditfaciliteterna är inte inkluderade i nettoupplåningen. Kreditfaciliteterna kan dock
användas för kort- och långfristig upplåning.
Förändring i långfristiga räntebärande skulder
| Kassaflödespåverkande | Ej kassaflödespåverkande | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Öppnings balans |
Amortering | Ny upplåning | Förvärv | Omvärdering | Stängnings balans |
|
| Långfristiga skulder inkl. kortfristig del | 8 451 | –1 695 | 1 002 | 437 | –107 | 8 088 |
| Derivat | — | — | — | — | –1 | –1 |
| Totalt | 8 451 | –1 695 | 1 002 | 437 | –108 | 8 087 |
Likvida medel
Likvida medel, såsom definierat av Electrolux, består av kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter. Kassa och bank består av kontanta medel, banktillgodohavanden och övriga kortfristiga placeringar med hög likviditet och med en löptid om högst 3 månader.
Av nedanstående tabell framgår nyckeltal avseende likvida medel. Det bokförda värdet av likvida medel motsvarar ungefär verkligt värde.
Likviditetsprofil
| 31 december | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Kassa och bank | 11 289 | 12 756 |
| Kortfristiga placeringar | 358 | 905 |
| Finansiella derivattillgångar | 85 | 100 |
| Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter |
242 | 250 |
| Likvida medel | 11 974 | 14 011 |
| % av annualiserad nettoomsättning1) | 17,0 | 19,5 |
| Nettolikviditet | 9 024 | 11 761 |
| Fast räntebindningstid, dagar | 16 | 22 |
| Effektiv ränta, % (årsgenomsnitt) | 1,8 | 0,9 |
1) Likvida medel plus den outnyttjade kreditfaciliteten på 1 000 MEUR dividerat med omsättningen på årsbasis.
Under 2017 uppgick likvida medel, inklusive en garanterad kreditfacilitet på 1 000 MEUR, till 17,0% (19,5) av omsättningen på årsbasis. Nettolikviditet definieras som likvida medel minus kortfristiga lån.
Räntebärande skulder
Lån redovisas vid första redovisningstillfället till verkligt värde av de medel som influtit efter avdrag för transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten värderas lånen till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Under 2017 förföll eller amorterades långfristiga lån med 1 258 Mkr. Förfallen har delvis refinansierats med 1 002 Mkr.
Per den 31 december 2017 uppgick koncernens totala räntebärande skulder till 9 078 Mkr (9 525), varav 8 088 Mkr (8 451) avser långfristig upplåning inklusive förfall under de kommande 12 månaderna. Långfristig upplåning med förfall inom ett år uppgår till 1 501 Mkr (499). Huvuddelen av den utestående långfristiga upplåningen har skett via det europeiska Medium Term Note-programmet samt via bilaterala lån. Majoriteten av den långfristiga upplåningen, 7 609 Mkr (7 988), har skett på moderbolagsnivå. Electrolux har även en outnyttjad garanterad syndikerad kreditfacilitet på 1 000 MEUR med förfall 2022. Electrolux förväntas dock fylla eventuella framtida behov av kortfristig upplåning genom bilaterala bankkrediter och kapitalmarknadsprogram, till exempel certifikatprogram.
Vid årsslutet 2017 var den genomsnittliga räntebindningstiden för långfristig upplåning 0,6 år (0,8). I beräkningen av genomsnittlig räntebindningstid ingår de effekter som härrör från räntederivatinstrument som utnyttjas för att hantera ränterisken i upplåningsportföljen. Den genomsnittliga räntesatsen på total upplåning var vid årsskiftet 2,1% (2,0).
Verkligt värde på räntebärande lån var 9 143 Mkr. Verkligt värde inklusive swaptransaktioner som används för att hantera räntebindningstiden uppgår till cirka 9 144 Mkr.
Av följande tabell framgår bokförda värden på koncernens upplåning.
| Upplåning | |
|---|---|
| Bokfört värde totalt 31 december |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Emitterat/löptid | Typ av lån | Räntesats % | Valuta | Nominellt värde (i valuta) |
2017 | 2016 |
| Obligationslån1) | ||||||
| 2012–2018 | Euro MTN Program | 2,910 | SEK | 270 | — | 270 |
| 2012–2018 | Euro MTN Program | Rörlig | SEK | 730 | — | 730 |
| 2013–2020 | Euro MTN Program | 3,440 | SEK | 170 | 170 | 170 |
| 2013–2020 | Euro MTN Program | Rörlig | SEK | 830 | 830 | 830 |
| 2013–2018 | Euro MTN Program | Rörlig | SEK | 600 | — | 600 |
| 2013–2018 | Euro MTN Program | 2,875 | SEK | 400 | — | 399 |
| 2014–2019 | Euro MTN Program | Rörlig | SEK | 750 | 750 | 750 |
| 2014–2019 | Euro MTN Program | 2,340 | SEK | 250 | 250 | 250 |
| 2014–2019 | Euro MTN Program | 1,000 | EUR | 100 | 982 | 952 |
| 2017–2024 | Euro MTN Program | Rörlig | SEK | 350 | 350 | — |
| Obligationslån totalt | 3 332 | 4 951 | ||||
| Övriga långfristiga lån1) | ||||||
| 1996–2036 | Lån till fast ränta i Tyskland | 7,870 | EUR | 39 | 381 | 369 |
| 2013–2021 | Långfristigt amorteringsbanklån i Sverige, lång del |
Rörlig | SEK | 769 | 769 | 1 000 |
| 2015–2021 | Långfristigt banklån i Sverige | Rörlig | USD | 170 | 1 392 | 1 537 |
| 2017–2026 | Långfristigt amorteringsbanklån i Sverige |
Rörlig | USD | 75 | 616 | — |
| Övriga långfristiga lån | 97 | 95 | ||||
| Övriga långfristiga lån totalt | 3 255 | 3 001 | ||||
| Långfristig upplåning | 6 587 | 7 952 | ||||
| Kortfristig del av långfristiga lån2) | ||||||
| 2012–2017 | Euro MTN Program | 2,625 | SEK | 100 | — | 99 |
| 2012–2017 | Euro MTN Program | Rörlig | SEK | 400 | — | 400 |
| 2012–2018 | Euro MTN Program | 2,910 | SEK | 270 | 270 | — |
| 2013–2018 | Euro MTN Program | Rörlig | SEK | 600 | 600 | — |
| 2013–2018 | Euro MTN Program | 2,875 | SEK | 400 | 400 | — |
| 2013–2021 | Långfristigt amorteringsbanklån i Sverige, kort del |
Rörlig | SEK | 231 | 231 | — |
| Kortfristig del av långfristiga lån totalt | 1 501 | 499 | ||||
| Övriga kortfristiga lån | ||||||
| Kortfristiga lån i Egypten | Rörlig | EGP | 450 | 208 | 187 | |
| Kortfristiga lån i Brasilien | Rörlig | BRR | 25 | 61 | 396 | |
| Kortfristiga lån i Chile | Rörlig | CLP | 15 878 | 212 | 164 | |
| Övriga kortfristiga lån | 509 | 327 | ||||
| Övriga kortfristiga lån totalt | 990 | 1 074 | ||||
| Kundfordringar med regressrätt | 204 | 234 | ||||
| Kortfristig upplåning | 2 695 | 1 807 | ||||
| Derivat till verkligt värde, skuld | 228 | 419 | ||||
| Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter |
27 | 24 | ||||
| Total upplåning | 9 537 | 10 202 | ||||
| 1) Räntebindningsstrukturen för lån har justerats med ränteswapar. |
2) Långfristiga lån med förfallotid inom 12 månader har tagits upp som kortfristiga lån i koncernbalansräkningen.
Kortfristiga lån avser huvudsakligen länder med kapitalrestriktioner. Den genomsnittliga löptiden för koncernens långfristiga upplåning, inklusive långfristiga lån med förfall inom 12 månader, uppgick till 2,4 år (2,7) vid slutet av 2017. Av nedanstående tabell framgår återbetalningsplanen för den långfristiga upplåningen.
Återbetalningsplan för långfristig upplåning per den 31 december
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023— | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förlags- och obligationslån | — | 1 982 | 1 000 | 0 | 0 | 350 | 3 332 |
| Banklån och andra lån | — | 405 | 408 | 1 645 | 100 | 697 | 3 255 |
| Kortfristig del av långfristiga lån | 1 501 | — | — | — | — | — | 1 501 |
| Totalt | 1 501 | 2 387 | 1 408 | 1 645 | 100 | 1 047 | 8 088 |
Övriga räntebärande placeringar
Räntebärande fordringar avseende kundfinansieringar till ett belopp om 0 Mkr (0) ingår i posten Kundfordringar i koncernbalansräkningen. Koncernens kundfinansieringsverksamhet bedrivs som säljstöd och riktar sig huvudsakligen till oberoende återförsäljare i Skandinavien. Större delen av finansieringen sker för löptider kortare än 12 månader. Det finns ingen väsentlig koncentration av kreditrisker inom kundfinansieringen. Säkerheter och rätt att återta lager minskar också kreditrisken i denna finansieringsverksamhet. En viss ränterisk föreligger vad avser intäkterna från kundfinansieringen. Denna risk är dock inte av väsentlig betydelse för koncernen.
Prognosticerat transaktionsflöde och säkringar
Transaktionsexponering
Tabellen nedan visar prognosticerat transaktionsflöde, import och export, på helårsbasis för 2018 liksom ingångna säkringar vid bokslutet 2017.
Säkrade belopp är beroende av säkringspolicyn för varje enskilt flöde med beaktande av riskexponeringen. Säkringseffekten på rörelsens intäkter uppgick 2017 till –107 Mkr (–241). I årsbokslutet uppgick verkligt värde på terminskontrakt avsedda för säkring av framtida flöden till –12 Mkr (87).
| AUD | BRL | CAD | CHF | CLP | CNY | EUR | GBP | THB | USD | Övrigt | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valutainflöde, lång position | 2 762 | 2 004 | 2 429 | 1 669 | 1 027 | 414 | 5 031 | 3 120 | 2 137 | 3 703 | 6 823 | 31 118 |
| Valutautflöde, kort position | –123 | 0 | 0 | 0 | 0 | –1 855 | –9 683 | 0 | –3 171 –14 579 | –1 707 –31 118 | ||
| Transaktionsflöde, brutto | 2 639 | 2 004 | 2 429 | 1 669 | 1 027 | –1 441 | –4 653 | 3 120 | –1 034 –10 876 | 5 116 | — | |
| Säkring | –680 | –639 | –244 | –167 | –143 | 1 106 | 199 | –193 | –137 | 1 656 | –758 | — |
| Transaktionsflöde, netto | 1 959 | 1 365 | 2 185 | 1 502 | 884 | –335 | –4 454 | 2 927 | –1 170 | –9 220 | 4 357 | — |
Löptidsprofil över finansiella skulder och derivat
I tabellen nedan återfinns de odiskonterade kassaflöden som kommer av koncernens skulder i form av finansiella instrument, baserade på de vid årsbokslutet kontrakterade återstående löptiderna. Rörliga ränteflöden med framtida räntesättningsdagar estimeras med marknadens vid årsskiftet förväntade ränteläge för varje affärs respektive räntesättningsdag. Alla kassaflöden i utländsk valuta är konverterade till SEK med vid årsbokslutet gällande avistakurs.
Löptidsprofil över finansiella skulder och derivat – odiskonterade kassaflöden
| Upp till 1 år | 1–2 år | 2–5 år | 5 år - | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|
| Lån | –2 614 | –2 519 | –3 283 | –1 098 | –9 514 |
| Nettoreglerade derivat | –1 | –1 | — | 1 | –1 |
| Bruttoreglerade derivat | –159 | — | — | — | –159 |
| varav utflöde | –20 667 | — | — | — | –20 667 |
| varav inflöde | 20 508 | 1 | — | — | 20 509 |
| Leverantörsskulder | –31 272 | — | — | — | –31 272 |
| Finansiella garantier | –1 039 | — | — | — | –1 039 |
| Totalt | –35 085 | –2 520 | –3 283 | –1 097 | –41 985 |
Nettovinst/-förlust, verkligt värde samt bokfört värde för finansiella instrument
Tabellerna nedan visar nettovinst/-förlust, effekten i resultat och eget kapital samt verkligt värde och bokförda värden för finansiella tillgångar och skulder. Nettovinst/-förlust kan inkludera både valutakursdifferenser och vinst/förlust hänförliga till förändring av räntenivåer.
Vinst/förlust, intäkter och kostnader på finansiella instrument
| 2017 | 2016 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vinst/förlust i resultat räkningen |
Vinst/förlust i övrigt totalresultat Intäkter Kostnader |
Vinst/förlust i resultat räkningen |
Vinst/förlust i övrigt totalresultat Intäkter Kostnader |
|||||
| Rapporterat i rörelseresultatet | ||||||||
| Finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde via resultaträkningen |
–107 | — | — | — | –241 | — | — | — |
| Lånefordringar och kundfordringar | 197 | — | — | — | –348 | — | — | — |
| Nettovinst/-förlust, intäkter och kostnader | 90 | — | — | — | –589 | — | — | — |
| Rapporterat i finansnettot | ||||||||
| Finansiella tillgångar och skulder till verkligt värde via resultaträkningen |
216 | 58 | — | –9 | 186 | –82 | 11 | — |
| Lånefordringar och kundfordringar | –286 | — | 190 | — | –206 | — | 119 | — |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | –104 | 1 | — | — | –56 | 42 | — | — |
| Övriga finansiella skulder | 130 | — | — | –638 | –120 | — | — | –587 |
| Nettovinst/-förlust, intäkter och kostnader | –44 | 59 | 190 | –647 | –196 | –40 | 130 | –587 |
Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder
| 20171) | 20161) | |
|---|---|---|
| Bokfört värde | Bokfört värde | |
| Finansiella tillgångar | ||
| Finansiella tillgångar | 212 | 288 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 192 | 165 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 20 | 123 |
| Kundfordringar | 20 945 | 19,408 |
| Lånefordringar och kundfordringar | 20 945 | 19,408 |
| Derivatinstrument | 87 | 103 |
| Kortfristiga investeringar | 358 | 905 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 164 | 904 |
| Lånefordringar och kundfordringar | 194 | 1 |
| Kassa och bank | 11 289 | 12,756 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 2 863 | 5,468 |
| Lånefordringar och kundfordringar | 2 719 | 1,368 |
| Kassa | 5 707 | 5,920 |
| Finansiella tillgångar totalt | 32 891 | 33,460 |
| Finansiella skulder | ||
| Långfristig upplåning | 6 587 | 7,952 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 6 587 | 7,952 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde då säkringsredovisning av verkligt värde tillämpas |
— | — |
| Leverantörsskulder | 31 272 | 28,283 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 31 272 | 28,283 |
| Kortfristig upplåning | 2 491 | 1,573 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 2 491 | 1,573 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde då säkringsredovisning av verkligt värde tillämpas |
— | — |
| Derivatinstrument | 251 | 432 |
| Finansiella skulder totalt | 40 601 | 38,240 |
1) Bokfört värde är lika med verkligt värde med undantag för långfristig och kortfristig upplåning där verkligt värde är 66 Mkr (78) respektive 16 Mkr (0) högre än bokfört värde.
Verkligt värdeestimat
Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade med aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/-swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med Forwardrateavtal, har underliggande plan använts för värderingen. I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel.
Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki.
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Vid årsskiftet 2017/18 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 3 239 Mkr (6 660) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Vid årskiftet 2017/18 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 87 Mkr (103) och de finansiella skulderna till 251 Mkr (432).
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Electrolux har inga finansiella tillgångar eller skulder som kvalificerar sig för Nivå 3.
Not19 Ställda säkerheter för skulder till kreditinstitut
| Koncernen 31 december |
Moderbolaget 31 december |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Fastighetsinteckningar | — | — | — | — | |
| Övrigt | 6 | 6 | — | — | |
| Totalt | 6 | 6 | — | — |
Not20 Aktiekapital, antal aktier och resultat per aktie
Aktiekapitalet som är hänförligt till moderbolagets aktieägare fördelar sig på följande sätt:
Aktiekapital
AB Electrolux aktiekapital, per 31 december 2017, består av 8 192 539 A-aktier och 300 727 769 B-aktier med ett kvotvärde på 5 kr per aktie. Alla aktier är fullt betalda. A-aktien har en röst och B-aktien en tiondels röst. Samtliga aktier berättigar innehavaren till samma proportion av tillgångar och vinst och ger lika rätt till utdelning.
Aktiekapital
| Kvotvärde | |
|---|---|
| Aktiekapital 31 december 2016 | |
| 8 192 539 A-aktier, kvotvärde 5 kr | 41 |
| 300 727 769 B-aktier, kvotvärde 5 kr | 1 504 |
| Totalt | 1 545 |
| Aktiekapital 31 december 2017 | |
| 8 192 539 A-aktier, kvotvärde 5 kr | 41 |
| 300 727 769 B-aktier, kvotvärde 5 kr | 1 504 |
| Totalt | 1 545 |
| Antal aktier | |||
|---|---|---|---|
| Ägda av bolaget |
Ägda av andra aktieägare |
Totalt | |
| Aktier 31 december 2016 | |||
| A-aktier | — | 8 192 539 | 8 192 539 |
| B-aktier | 21 522 858 279 204 911 300 727 769 | ||
| Omvandling av A-aktier till B-aktier | |||
| A-aktier | — | — | — |
| B-aktier | — | — | — |
| Sålda aktier | |||
| A-aktier | — | — | — |
| B-aktier | — | — | — |
| Aktier 31 december 2017 | |||
| A-aktier | — | 8 192 539 | 8 192 539 |
| B-aktier | 21 522 858 279 204 911 300 727 769 |
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital avser kapital tillskjutet från ägare och inkluderar betalda överkurser i samband med emissioner.
Övriga reserver
Övriga reserver inkluderar följande poster: Kassaflödessäkringar vilka avser värdeförändringar av valutasäkringskontrakt för framtida valutatransaktioner samt valutakursdifferenser vilka avser effekter av valutakursförändringar vid omräkning av nettoinvesteringar i utländska dotterbolag till svenska kronor. Beloppet redovisas netto efter avräkning för säkringskontrakt. Slutligen innehåller Övriga reserver skatt relaterad till ovanstående poster.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel inklusive periodens resultat inkluderar resultatet för moderbolaget och dess del av resultaten i dotterbolag och intressebolag. Balanserade vinstmedel inkluderar även omräkning av pensioner och liknande förpliktelser, reversering av kostnad för aktiebaserade betalningar som redovisats i resultaträkningen, resultat från försäljning av egna aktier samt belopp för aktieutdelning.
Resultat per aktie
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget |
5 745 | 4 494 |
| Resultat per aktie | ||
| Före utspädning, kr | 19,99 | 15,64 |
| Efter utspädning, kr | 19,88 | 15,55 |
| Genomsnittligt antal aktier, miljoner | ||
| Före utspädning | 287,4 | 287,4 |
| Efter utspädning | 289,0 | 289,0 |
Resultat per aktie före utspädning är beräknat genom att dividera periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget med genomsnittligt antal aktier. Genomsnittligt antal aktier är vägt antal utestående aktier under året efter återköp av egna aktier. Resultat per aktie efter utspädning är beräknat genom att justera genomsnittligt antal aktier med uppskattat antal aktier från aktieprogrammen. Aktieprogram inkluderas i beräkningen av utspädningen från och med starten av varje program. Utspädningen i koncernen är en konsekvens av Electrolux långsiktiga incitamentsprogram.
Genomsnittligt antal aktier uppgick under året till 287 397 450 (287 397 450) och efter utspädning till 289 020 186 (288 991 920).
Not21 Obeskattade reserver, moderbolaget
| 31 december 2017 | Bokslutsdispositioner | 31 december 2016 | ||
|---|---|---|---|---|
| Ackumulerade avskrivningar utöver plan | ||||
| Varumärken | 357 | 42 | 315 | |
| Licenser | 20 | –27 | 47 | |
| Maskiner och inventarier | 43 | 42 | 1 | |
| Byggnader | 0 | 0 | — | |
| Övrigt | 24 | –9 | 33 | |
| Totalt | 444 | 48 | 396 | |
| Koncernbidrag | –230 | |||
| Bokslutsdispositioner totalt | –182 |
Not22 Ersättningar efter avslutad anställning
Ersättningar efter avslutad anställning
Koncernen finansierar pensionsplaner i många av de länder där den har verksamheter av betydande storlek. Pensionsplanerna kan vara avgiftsbestämda eller förmånsbestämda eller en kombination av båda. Förmånsbestämda planer innebär att bolaget har en pensionsförpliktelse som grundar sig på en eller flera faktorer där utfallet i nuläget är okänt. Till exempel kan ersättningar vara beroende av slutlön, genomsnittlig lön eller ett fast belopp per år av anställning. Avgiftsbestämda pensionsplaner innebär att bolaget gör periodiska inbetalningar till separata myndigheter eller fonder och ersättningsnivån är beroende av den uppnådda avkastningen på dessa investeringar. Vissa planer kombinerar löften om att göra periodiska inbetalningar med ett löfte om garanterad minimiavkastning på investeringarna. Även denna typ av planer definieras som förmånsbestämda.
I vissa länder gör Electrolux avsättningar för obligatoriska ersättningar efter avslutad anställning. Dessa avsättningar täcker koncernens förpliktelse att betala avgångsvederlag till anställda som slutar sin anställning på grund av uppnådd pensionsålder, avskedande eller egen uppsägning.
Utöver pensionsförmåner och obligatoriska ersättningar täcker koncernen sjukvårdsförmåner för en del av sina anställda i vissa länder, huvudsakligen i USA.
Kostnaden för pensioner delas upp i tre delar och består av kostnad för tjänstgöring under innevarande år, finansieringskostnad eller intäkt samt effekter av omräkning. Kostnad för tjänstgöring under innevarande år redovisas i koncernen som rörelsekostnad och klassificeras som kostnad för sålda varor, försäljnings- eller administrationskostnad, beroende på de anställdas arbetsuppgifter. Finansieringskostnad eller intäkt redovisas inom finansiella poster och effekter av omräkning redovisas i övrigt totalresultat. Företaget använder den så kallade Projected Unit Credit Method för att fastställa nuvärdet av sina förpliktelser och kostnader.
Den nettoskuld för ersättningar efter avslutad anställning som redovisas i balansräkningen utgörs av nuvärdet av koncernens förpliktelser på balansdagen med avdrag för förvaltningstillgångarnas marknadsvärde. Beräkningar baseras på aktuariella antaganden som fastställs i anslutning till balansdagen. Förändringar i nuvärdet av skulden på grund av ändrade aktuariella antaganden samt ändrat utfall redovisas i övrigt totalresultat som omräkning. Den verkliga avkastningen minus beräknad ränteintäkt på förvaltningstillgångar redovisas även den i övrigt totalresultat som omräkning. Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder redovisas direkt i resultaträkningen.
En kortfattad beskrivning av de större ländernas pensionsplaner följer nedan.
USA
Antalet pensionsplaner i USA har minskat avsevärt de senaste åren genom konsolidering av planer. Framtida intjäning i de förmånsbestämda planerna upphör och anställda erbjuds avgiftsbestämda pensionsplaner. Pensioner under utbetalning indexeras generellt inte. Fonderingsnivån ses över årligen och målet är att nivån ska återställas inom en sjuårsperiod. Vid överskott i pensionsfonden kan företaget avstå att göra inbetalningar till pensionsfonden. Gottgörelse från fonden till företaget beskattas med 50%. Avsättningar för sjukvårdsförmåner efter avslutad anställning förekommer. Pensionsutbetalningar till pensionärer sker huvudsakligen från pensionsfonden.
Storbritannien
Framtida intjäning i den förmånsbestämda planen upphör och anställda erbjuds avgiftsbestämd pensionslösning. Fonderingsnivån bedöms vart tredje år och därefter upprättas en inbetalningsplan i överenskommelse mellan företaget och förvaltaren av pensionsfonden. Placeringsstrategin beslutas av förvaltaren i samråd med Electrolux. Pensionsutbetalningar till pensionärer sker från pensionsfonden.
Sverige
Den största pensionsplanen i Sverige är ITP 2 planen. ITP 2 (Industrins och handelns tilläggspension) är en kollektivavtalad pensionsförmån som omfattar tjänstemän där pensionsförmånen baseras på den anställdas slutlön. Pension under utbetalning indexeras efter beslut av Alectas styrelse och normalt sker indexering med inflation. Planen är delvis stängd, då endast personer födda före 1979 har möjlighet att välja ITP 2. För personer födda 1979 eller senare erbjuds en avgiftsbestämd pensionslösning, ITP 1. Electrolux har valt att trygga den förmånsbestämda ålderspensionen av ITP 2 i egen regi genom en stiftelse. Stiftelsens styrelse består av lika antal representanter från arbetsgivare och arbetstagare. Det förekommer inget krav på en lägsta fonderingsnivå. Pensionsutbetalningar till pensionärer sker direkt från Electrolux och inte från stiftelsens pensionstillgångar. Vid överskott i stiftelsen kan företaget avstå inbetalningar till stiftelsen och begära gottgörelse från stiftelsen för årets respektive föregående års pensionskostnader.
Tyskland
I Tyskland finns ett flertal förmånsbestämda pensionsplaner där ersättningen är baserad på förmånstagarens slutlön. Pensioner under utbetalning justeras för inflation vart tredje år. Samtliga planer är stängda för nya deltagare. Electrolux har satt upp ett så kallat Contractual Trust Arrangement (CTA) och de fonderade pensionsmedlen administreras av en lokal bank. Electrolux kontrollerar medlen genom en investeringskommitté med representanter från Electrolux koncernstaber och lokalanställda. Det finns inga krav på lägsta fonderingsnivå för en CTA. Vid överskott enligt både lokal redovisning och IFRS kan Electrolux hämta gottgörelse från pensionstillgångarna, dock högst med det belopp som beräknats enligt lokala regler. Betalningar till pensionärer sker direkt från Electrolux och företaget kan hämta gottgörelse för sina pensionsutbetalningar. När sista förmånstagaren lämnat planen har Electrolux tillgång till kvarstående medel.
Schweiz
I Schweiz finns tre förmånsbestämda pensionsplaner. Pensionens storlek är baserad på genomsnittslönen under anställningen och indexering sker efter beslut i stiftelsens styrelse dock minst i nivå med lagstadgade krav. Inbetalningar sker till stiftelsen och vid underskott enligt lokala redovisningsregler ska en plan upprättas för att återställa fonderingsnivån. Schweizisk lag föreskriver inte hur arbetsgivarens ytterligare bidrag vid ett eventuellt underskott ska beräknas och därmed föreligger normalt sett ingen lägsta fonderingsnivå. Tillgångarna förvaltas till största del av två banker i landet, vilka sköter både tillgångsallokering och direkta placeringar i samförstånd med stiftelsens styrelse. Betalning till pensionärer sker från stiftelsens tillgångar.
Övriga länder
Det finns ett antal mindre pensionsplaner i övriga länder, varav de större finns i Frankrike, Italien, Kanada och Norge. Planerna i Frankrike och Italien är till största delen ofonderade. I Norge är planerna fonderade. I Kanada förekommer en kombination av fonderat och ofonderat. Pensionens storlek i dessa länder baseras på förmånstagarens slutlön och/eller genomsnittslön under anställningen. Vissa planer är öppna för nya deltagare.
Belopp i Mkr om ej annat anges
Forts. Not 22
Förklaring av belopp i rapporterna avseende förmånsbestämda planer.
Information per land 31 december 2017
| USA | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| USA | Sjukvårds förmån |
Storbri tannien |
Sverige | Tyskland | Schweiz | Övriga | Totalt | |
| Redovisning i balansräkningen | ||||||||
| Nuvärde av fonderade och ofonderade förpliktelser | 8 203 | 1 790 | 6 700 | 3 690 | 3 773 | 3 083 | 1 139 | 28 378 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde (efter avdrag för tillgångstak) |
–7 951 | –1 826 | –6 449 | –2 822 | –3 345 | –3 008 | –343 | –25 744 |
| Totalt (överskott)/underskott | 252 | –36 | 251 | 868 | 428 | 75 | 796 | 2 634 |
| Varav redovisad som | ||||||||
| Tillgångar i pensionsplaner | — | — | — | — | — | — | — | 455 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | — | — | — | — | — | — | — | 3 089 |
| Total fonderingsnivå för samtliga planer, % | 97 | 102 | 96 | 76 | 89 | 98 | 30 | 91 |
| Genomsnittlig löptid för förpliktelsen, år | 10,1 | 9,9 | 16,7 | 16,7 | 14,3 | 12,8 | — | 13,4 |
| Redovisning i resultaträkningen | ||||||||
| Kostnad för tjänstgöring1) | –124 | — | 8 | 146 | 21 | –36 | 8 | 23 |
| Räntekostnad, netto | 38 | 9 | 9 | 15 | 11 | 2 | 7 | 91 |
| Omvärdering (vinst)/förlust | –764 | –207 | –42 | 102 | –126 | –163 | –29 | –1 229 |
| Total kostnad (vinst) för förmånsbestämda planer | –850 | –198 | –25 | 263 | –94 | –197 | –14 | –1 115 |
| Kostnad för avgiftsbestämda planer | 585 | |||||||
| Redovisning i kassflödesräkningen | ||||||||
| Inbetalningar av arbetsgivaren | — | –29 | –55 | — | –1 | –36 | –13 | –134 |
| Gottgörelse | — | — | — | 88 | — | — | — | 88 |
| Utbetalda förmåner av arbetsgivaren | –20 | — | — | –120 | –154 | — | –28 | –322 |
| Huvudsakliga antaganden för värderingen av förpliktelsen |
||||||||
| Livslängd, år2) | ||||||||
| Män | 20,0 | 20,0 | 22,1 | 23,0 | 19,8 | 22,4 | — | 21,8 |
| Kvinnor | 22,3 | 22,3 | 24,5 | 24,8 | 23,5 | 24,4 | — | 24 |
| Inflation, %3) | 3 | 6,75 | 3,25 | 1,75 | 1,7 | 1 | — | 2,42 |
| Diskonteringsränta, % | 3,6 | 3,6 | 2,5 | 2,5 | 1,7 | 0,6 | — | 2,54 |
Information per land 31 december 2016
| USA | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sjukvårds | Storbri | |||||||
| USA | förmån | tannien | Sverige | Tyskland | Schweiz | Övriga | Totalt | |
| Redovisning i balansräkningen | ||||||||
| Nuvärde av fonderade och ofonderade förpliktelser | 9 466 | 2 126 | 6 579 | 3 342 | 3 730 | 3 341 | 1 150 | 29 734 |
| Förvaltningstillgångarnas verkliga värde (efter avdrag för tillgångstak) |
–8 321 | –1 878 | –6 247 | –2 699 | –3 067 | –3 017 | –336 | –25 565 |
| Totalt (överskott)/underskott | 1 145 | 248 | 332 | 643 | 663 | 324 | 814 | 4 169 |
| Varav redovisad som | ||||||||
| Tillgångar i pensionsplaner | — | — | — | — | — | — | — | 345 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | — | — | — | — | — | — | — | 4 514 |
| Total fonderingsnivå för samtliga planer, % | 88 | 88 | 95 | 81 | 82 | 90 | 29 | 86 |
| Genomsnittlig löptid för förpliktelsen, år | 10,7 | 10,5 | 16,0 | 16,3 | 14,5 | 13,6 | – | 13,4 |
| Redovisning i resultaträkningen | ||||||||
| Kostnad för tjänstgöring4) | 58 | — | –66 | 126 | 21 | 54 | 11 | 204 |
| Räntekostnad, netto | 42 | 12 | 11 | 14 | 24 | 1 | 12 | 116 |
| Omvärdering (vinst)/förlust | –15 | –67 | 48 | 104 | 61 | 63 | 42 | 236 |
| Total kostnad (vinst) för förmånsbestämda planer | 85 | –55 | –7 | 244 | 106 | 118 | 65 | 556 |
| Kostnad för avgiftsbestämda planer | 507 | |||||||
| Redovisning i kassflödesräkningen | ||||||||
| Inbetalningar av arbetsgivaren | — | –38 | –58 | — | –568 | –35 | –14 | –713 |
| Gottgörelse | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Utbetalda förmåner av arbetsgivaren | –18 | — | — | –112 | –147 | — | –37 | –314 |
| Huvudsakliga antaganden för värderingen av förpliktelsen |
||||||||
| Livslängd, år2) | ||||||||
| Män | 21,3 | 21,3 | 22 | 23,0 | 19,8 | 22,3 | — | 21,9 |
| Kvinnor | 23,4 | 23,4 | 24,4 | 24,8 | 23,5 | 24,3 | — | 24,2 |
Inflation, %3) 3 7 3,25 1,5 1,8 1 — 2,42 Diskonteringsränta, % 3,9 3,9 2,8 2,6 1,8 0,6 — 2,79
1) Inkluderar intäkter om totalt 237 Mkr avseende planändringar i Schweiz och USA.
2) Uttryckt som genomsnittligt livslängdsantagande för en 65-åring i antal år.
3) Inflation påverkande löne- och pensionsökning. För USA Medical avser siffran inflationen för hälsorelaterade kostnader.
4) Inkluderar särskilda händelser i Storbritannien som genererat en intäkt på 75 Mkr.
Avstämning av förändring i nuvärdet av fonderade och ofonderade förpliktelser
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Ingående balans 1 januari | 29 734 | 28 669 |
| Kostnad för tjänstgöring under innevarande år | 255 | 278 |
| Särskilda händelser | –232 | –75 |
| Räntekostnad | 764 | 852 |
| Omvärdering till följd av förändrade finansiella antaganden |
851 | 1 296 |
| Omvärdering till följd av förändrade demografiska antaganden |
–275 | –218 |
| Omvärdering till följd av erfarenhetsbaserade justeringar |
–76 | –15 |
| Inbetalningar av deltagare i pensionsplaner | 43 | 46 |
| Utbetalda förmåner | –1 526 | –1 564 |
| Valutakursdifferenser | –1 138 | 483 |
| Regleringar och övrigt | –22 | –18 |
| Utgående balans 31 december | 28 378 | 29 734 |
Avstämning av förändring i verkligt värde av förvaltningstillgångar
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Ingående balans 1 januari | 25 565 | 24 160 |
| Ränteintäkt1) | 673 | 736 |
| Verklig avkastning på förvaltningstillgångar exklusive ränteintäkt1) |
1 832 | 824 |
| Inverkan av tillgångstak | –79 | 3 |
| Nettoinbetalningar av arbetsgivaren | 368 | 1 027 |
| Inbetalningar av deltagare i pensionsplaner | 43 | 46 |
| Utbetalda förmåner | –1 526 | –1 564 |
| Valutakursdifferenser | –1 071 | 343 |
| Regleringar och övrigt | –61 | –10 |
| Utgående balans 31 december | 25 744 | 25 565 |
1) Verklig avkastning på förvaltningstillgångar uppgick till 2 505Mkr (1 560).
Risk
Det finns huvudsakligen tre kategorier av risker som förknippas med förmånsbestämda pensionsförpliktelser och pensionstillgångar. Den första kategorin avser risker relaterade till den faktiska pensionsutbetalningens storlek. Ökad livslängd hos förmånstagarna samt inflation som påverkar löner och pensioner är de primära riskerna som påverkar den framtida utbetalningens storlek och därmed även skuldens omfattning. Den andra kategorin avser avkastning på investeringar. Pensionsmedel är investerade i olika finansiella instrument där avkastningen är exponerad för marknadsförändringar. Svag avkastning kan reducera investeringarnas storlek och leda till att pensionsmedlen inte räcker för att täcka framtida pensionsutbetalningar. Den sista kategorin avser mätning och påverkar redovisningen av pensionsskuldernas storlek. Diskonteringsräntan som används för att beräkna nuvärdet av pensionsskulden kan variera och därmed påverka värderingen av den förmånsbestämda pensionsskulden. Diskonteringsräntan påverkar även räntekostnaden eller intäkten som redovisas bland de finansiella posterna samt även beräkningen av kostnaden för årets intjäning. För att bestämma diskonteringsräntan använder koncernen AAklassificerade företagsobligationer med en löptid som motsvarar längden av pensionsförpliktelsen. I Sverige och Norge används bostadsobligationer för att bestämma diskonteringsräntan. Förväntade löneökningar och livslängdsantaganden baseras på lokala förhållanden i respektive land och förändringar i dessa kan leda till omräknad förpliktelse och därmed påverka redovisningen.
Placeringsstrategi och hantering av risk
Målsättningen för koncernens placeringsstrategi är att över tid minska koncernens totala pensionskostnad och för att uppnå detta accepteras ett visst risktagande. Placeringarna är långsiktiga och fördelningen av tillgångsslag säkerställer att investeringsportföljerna är väl diversifierade. I vissa länder har system inrättats för att vid given tidpunkt, när fonderingsnivån är god, placera mer i räntebärande papper. Detta kallas "triggerpoints scheme". Styrelsen för AB Electrolux godkänner årligen ramarna för koncernens placeringsstrategi av pensionstillgångar. Det slutliga placeringsbeslutet fattas av de lokala pensionsfondernas och stiftelsernas styrelser som rådgör med Electrolux. Risker som livslängd, diskonteringsränta och inflation bevakas kontinuerligt. För att minimera risken för koncernen övervägs kontinuerligt alternativa pensionslösningar.
Känslighetsanalysen nedan redogör för effekten på den förmånsbestämda pensionsskuldens storlek vid en förändring av aktuariella antaganden. Känslighetsanalysen är inte avsedd att uttrycka Electrolux uppfattning om sannolikheten för en förändring.
Känslighetsanalys av förpliktelserna
| USA | USA Sjukvårds förmån |
Storbri tannien |
Sverige | Tyskland | Schweiz | Övriga | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Livslängd +1 år | 277 | 102 | 327 | 126 | 134 | 101 | 9 | 1 076 |
| Inflation +0,5%1) | 37 | 95 | 224 | 329 | 253 | 36 | 38 | 1 012 |
| Diskonteringsränta +1% | –746 | –166 | –1 005 | –540 | –491 | –366 | –95 | –3 409 |
| Diskonteringsränta –1% | 888 | 196 | 1 301 | 698 | 623 | 453 | 112 | 4 271 |
1) Ändringar i inflationstakt påverkar övriga inflationskänsliga antaganden som till exempel framtida pensions- och löneökningar.
Under 2018 beräknar koncernen att göra inbetalningar till stiftelserna och utbetalningar av förmåner direkt till de anställda med sammanlagt 386 Mkr.
MARKNADSVÄRDE AV FÖRVALTNINGSTILLGÅNGAR PER KATEGORI
Räntebärande, 10 586 Mkr Aktier, 9 052 Mkr Hedgefonder, 2 896 Mkr Fastigheter, 1 998 Mkr Infrastruktur, 340 Mkr Private equity, 81 Mkr Likvida medel, 612 Mkr
120 Noter
Belopp i Mkr om ej annat anges
Forts. Not 22
| 31 december | |||
|---|---|---|---|
| Marknadsvärde av förvaltningstillgångar utan noterade priser |
2017 | 2016 | |
| Räntebärande | 63 | 83 | |
| Fastigheter | 2 107 | 1 998 | |
| Infrastruktur | 377 | 340 | |
| Aktier | 79 | 81 |
Den svenska pensionsstiftelsen har förvaltningstillgångar till ett värde av 200 Mkr som avser en fastighet där Electrolux är hyresgäst.
Styrning
Electrolux Pension Board sammanträder 3–4 gånger per år och ser över företagets pensionsåtaganden samt förvaltningen av pensionstillgångarna. Electrolux Pension Board har dessutom följande ansvar:
- • Verkställa beslut fattade av AB Electrolux styrelse i fråga om pensioner. • Utvärdera och godkänna nya pensionsplaner, förändringar i befintliga planer samt besluta om avveckling av pensionsplaner.
- • Årligen godkänna koncernens och lokala placeringsstrategier.
- • Årligen godkänna koncernens och lokala jämförelseindex för uppföljning av förvaltningstillgångar.
- • Godkänna nya styrelserepresentanter i pensionsstiftelserna. • Godkänna finansiella och aktuariella antaganden för beräkning
- av förpliktelsens storlek.
Moderbolaget
I enlighet med svenska redovisningsprinciper som tillämpas i moderbolaget är beräkningarna för förmånsbaserade skulder baserade på officiellt tillhandahållna förutsättningar, vilka skiljer sig från de förutsättningar som använts i enlighet med IFRS. Förmånerna säkras genom inbetalning till en separat pensionsstiftelse eller redovisas som en skuld i balansräkningen. Redovisningsprinciperna som tillämpas i moderbolagets resultat- och balansräkning skiljer sig från IFRS främst avseende:
- • Beräkningen av pensionsskulden enligt svenska redovisningsprinciper tar inte hänsyn till framtida löneökningar.
- • Diskonteringsräntan för den svenska skuldberäkningen bestäms av PRI och var för 2017 4,0% (4,0) och är densamma för alla svenska företag.
- • Förändringar i diskonteringsräntan eller övriga aktuariella antaganden redovisas direkt i resultat- och balansräkningen.
- • Underskott måste antingen återställas genom inbetalningar eller redovisas som skuld i balansräkningen.
- • Överskott kan inte redovisas som tillgång men kan i vissa fall gottgöras företaget för att minska pensionskostnaderna.
Förändring av kapitalvärdet av förmånsbestämda pensionsförpliktelser för fonderade och ofonderade förpliktelser
| Fonderat Ofonderat | Totalt | ||
|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 januari 2016 | 1 562 | 420 | 1 982 |
| Kostnader för tjänstgöring innevarande år |
45 | 26 | 71 |
| Räntekostnader | 63 | 17 | 80 |
| Utbetalda förmåner | –73 | –23 | –96 |
| Utgående balans 31 december 2016 | 1 597 | 440 | 2 037 |
| Kostnader för tjänstgöring innevarande år |
64 | 9 | 73 |
| Räntekostnader | 65 | 18 | 83 |
| Utbetalda förmåner | –75 | –29 | –104 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 1 651 | 438 | 2 089 |
Förändring av verkligt värde på förvaltningstillgångarna
| Fonderat | |
|---|---|
| Ingående balans 1 januari 2016 | 2 114 |
| Verklig avkastning på förvaltningstillgångarna | 181 |
| Inbetalningar och gottgörelse till/från stiftelsen | — |
| Utgående balans 31 december 2016 | 2 295 |
| Verklig avkastning på förvaltningstillgångarna | 175 |
| Inbetalningar och gottgörelse till/från stiftelsen | –73 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 2 397 |
Redovisning i balansräkningen
| 31 december | ||
|---|---|---|
| 2017 | 2016 | |
| Kapitalvärde av pensionsförpliktelser | –2 089 | –2 037 |
| Verkligt värde av förvaltningstillgångar | 2 397 | 2 295 |
| Överskott/underskott | 308 | 258 |
| Begränsning av tillgångsvärdet i enlighet med svenska redovisningsprinciper |
–746 | –698 |
| Nettoavsättning för pensionsförpliktelser | –438 | –440 |
| varav redovisat som avsättning för pensioner | –438 | –440 |
Redovisning i resultaträkningen
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Kostnad för tjänstgöring innevarande år | 73 | 71 |
| Räntekostnad | 83 | 80 |
| Kostnad för förmånsbestämda pensionsplaner | 156 | 151 |
| Försäkringspremier | 102 | 85 |
| Kostnad för avgiftsbestämda pensionsplaner | 102 | 85 |
| Särskild löneskatt/avkastningsskatt | 31 | 48 |
| Försäkringskostnad FPG | 2 | 2 |
| Pensionskostnad | 291 | 286 |
| Gottgörelse från stiftelsen | –73 | — |
| Redovisad pensionskostnad | 218 | 286 |
Electrolux svenska pensionsstiftelse
Sedan 1998 har pensionsskulderna för koncernens moderbolag och svenska dotterbolag avseende PRI-pension tryggats genom en pensions-stiftelse. Marknadsvärdet på stiftelsens tillgångar uppgick per den 31 december 2017 till 2 830 Mkr (2 714) och pensionsåtaganden till 1 934 Mkr (1 878). I de svenska bolagen redovisades per den 31 december 2017 sammanlagt 0 Mkr (0) som skuld till pensionsstiftelsen. Inbetalningar till stiftelsen uppgick under 2017 till 0 Mkr (0). Gottgörelse från stiftelsen under 2017 uppgick till 88 Mkr (0).
Not23 Övriga avsättningar
| Koncernen | Moderbolaget | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omstruk turering |
Garanti åtaganden |
Ersätt ningar |
Övriga | Totalt | Omstruk turering |
Garanti åtaganden |
Övriga | Totalt | |
| Ingående balans 1 januari 2016 | 1 968 | 1 623 | 1 635 | 2 831 | 8 057 | 572 | 407 | 46 | 1 025 |
| Gjorda avsättningar | 28 | 1 432 | 373 | 1 382 | 3 215 | 20 | 423 | 37 | 480 |
| Ianspråktagna avsättningar | –395 | –1 232 | –493 | –1 120 | –3 240 | –135 | –396 | –29 | –560 |
| Återförda outnyttjade belopp | — | –64 | — | –285 | –349 | — | — | — | — |
| Valutakursdifferenser | 66 | 53 | 100 | 142 | 361 | 15 | 6 | — | 21 |
| Utgående balans 31 december 2016 | 1 667 | 1 812 | 1 615 | 2 950 | 8 044 | 472 | 440 | 54 | 966 |
| varav kortfristiga avsättningar | 446 | 947 | 306 | 553 | 2 252 | 315 | 85 | — | 400 |
| varav långfristiga avsättningar | 1 221 | 865 | 1 309 | 2 397 | 5 792 | 157 | 355 | 54 | 566 |
| Ingående balans 1 januari 2017 | 1,667 | 1,812 | 1,615 | 2,950 | 8,044 | 472 | 440 | 54 | 966 |
| Förvärv av verksamheter | 12 | 128 | — | 343 | 483 | — | — | — | — |
| Gjorda avsättningar | — | 1,404 | 394 | 1,319 | 3,117 | 4 | 407 | 20 | 431 |
| Ianspråktagna avsättningar | –373 | –1,360 | –519 | –848 | –3,100 | –148 | –432 | –26 | –606 |
| Återförda outnyttjade belopp | –34 | –44 | — | –348 | –426 | –14 | — | — | –14 |
| Valutakursdifferenser | 18 | –25 | –128 | –160 | –295 | 8 | 6 | — | 14 |
| Utgående balans 31 december 2017 | 1,290 | 1,915 | 1,362 | 3,256 | 7,823 | 322 | 421 | 48 | 791 |
| varav kortfristiga avsättningar | 303 | 932 | 274 | 561 | 2,070 | 220 | 82 | — | 302 |
| varav långfristiga avsättningar | 987 | 983 | 1,088 | 2,695 | 5,753 | 102 | 339 | 48 | 489 |
Avsättningar redovisas när koncernen har ett åtagande som en följd av en inträffad händelse och det är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Det belopp som redovisas som avsättning är det belopp som enligt bästa bedömning beräknas utgå för att reglera åtagandet per balansdagen. I det fall pengars tidsvärde är av betydelse har beloppet redovisats till nuvärdet av beräknade utgifter.
Garantireserver redovisas vid tidpunkten för försäljningen av de produkter som garantin avser och beräknas på historik för motsvarande åtaganden. Avsättningar för garantiåtaganden redovisas på grund av koncernens policy att bära kostnaderna för att reparera felaktiga produkter. Garantier lämnas vanligen för ett till två år efter försäljningen.
Omstruktureringsreserver redovisas när koncernen både har beslutat om en detaljerad omstruktureringsplan och genomförandet påbörjats eller huvuddragen har tillkännagivits berörda parter. Avsättningar för omstrukturering omfattar de kostnader som beräknas uppstå under de kommande åren som en följd av koncernens beslut att stänga vissa fabriker, rationalisera produktionen samt minska personal, både i enheter som nyligen förvärvats och i enheter som ingår i koncernen sedan tidigare. Beloppen har beräknats utifrån företagsledningens bästa uppskattningar och justeras när ändringar av dessa uppskattningar sker. Huvuddelen av omstruktureringsavsättningarna per 31 december 2017 förväntas utnyttjas under 2018 och 2019.
Avsättningar för ersättningar avser koncernens försäkringsbolag. Övriga avsättningar omfattar huvudsakligen avsättningar för indirekt skatt, miljöåtaganden, ersättningskrav relaterade till asbestexponering samt andra åtaganden av vilka ingen avsättning är av materiell storlek för koncernen. Tidpunkten för kassaflöden relaterade till avsättningarna för ersättningskrav och övriga avsättningar är osäker.
Not24 Övriga skulder
| Koncernen 31 december |
Moderbolaget 31 december |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Semesterlöneskulder | 1 057 | 1 044 | 213 | 209 | |
| Övriga upplupna personal kostnader |
1 726 | 1 715 | 315 | 337 | |
| Upplupna räntekostnader | 27 | 24 | 25 | 22 | |
| Förutbetalda intäkter | 262 | 275 | 6 | — | |
| Övriga upplupna kostnader | 9 057 | 8 845 | 738 | 855 | |
| Övriga skulder | 3 583 | 3 824 | — | — | |
| Totalt | 15 712 | 15 727 | 1 297 | 1 423 |
I posten Övriga upplupna kostnader ingår bland annat upplupna kostnader för avgifter, annonsering och sales promotion, bonus samt förlängda garantier. I Övriga skulder ingår bland annat mervärdesskatt.
Not25 Eventualförpliktelser
| Koncernen 31 december |
Moderbolaget 31 december |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| Borgens- och övriga eventualför pliktelser |
|||||
| till förmån för dotterbolag | — | — | 1 009 | 979 | |
| till förmån för externa motparter |
1 039 | 1 167 | 477 | 614 | |
| Kapitalvärde av pensionsåtagan den utöver skuldfört belopp |
148 | 144 | 11 | 18 | |
| Totalt | 1 187 | 1 311 | 1 497 | 1 611 |
Borgens- och övriga ansvarsförbindelser till förmån för externa motparter består till stor del av åtaganden i samband med försäljning till amerikanska återförsäljare via ett externt finansieringsprogram med en reglerad återtagandeklausul av Electrolux produkter i händelse av återförsäljares konkurs.
Utöver ovan angivna ansvarsförbindelser förekommer som ett led i koncernens normala affärsverksamhet garantier för fullgörande av olika kontraktsenliga åtaganden. Ingen indikation fanns vid årsskiftet att lämnade kontraktsgarantier kommer att medföra någon utbetalning.
Rättsliga processer
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla mål hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.
Per den 31 december 2017 uppgick antalet pågående mål till 3372 (3233) med totalt cirka 3 435 (cirka 3 296) käranden. Under 2017 tillkom 1 313 nya mål med 1 313 käranden och 1 174 mål med cirka 1 174 käranden avfördes.
Det avtal som koncernen år 2007 träffade med vissa försäkringsbolag är fortfarande i kraft. Enligt avtalet ska försäkringsbolagen ersätta koncernen för en del av kostnaderna för vissa asbestrelaterade stämningar. Avtalet kan sägas upp med en uppsägningstid om 60 dagar. I en sådan situation skulle parterna återgå till de rättigheter och skyldigheter de har under berörda försäkringar.
Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
I juli 2004 inträffade en gasexplosion på Husqvarnas fabrik i Ghislenghien, Belgien, som resulterade i 24 dödsfall och omfattande person- och sakskador. 2012 fann den belgiska högsta domstolen att Husqvarna tillsammans med andra parter var gemensamt skyldiga till olyckan och solidariskt ansvariga för de skadestånd som kan komma ifråga. Som före detta dotterbolag till Electrolux omfattas Husqvarna av Electrolux försäkringsprogram för 2004. Dessa program är återförsäkrade av externa försäkringsbolag. Electrolux bedömning är att de skador som Husqvarna har försäkringsskydd för under Electrolux försäkringsprogram är täckta av de externa återförsäkringsprogrammen.
Koncernen är involverad i en rättslig process i Egypten som rör privatiseringen av ett egyptiskt dotterbolag. Processen pågår för närvarande i första instans i en domstol i Kairo, Egypten. Electrolux bedömer att talan saknar rättslig grund. Om utgången i processen skulle bli negativ bedömer Electrolux att skadorna till stor del kommer att täckas av garantier som Electrolux erhöll i samband med förvärvet av Olympic Group 2011.
I oktober 2013 blev Electrolux föremål för en utredning av den franska konkurrensmyndigheten gällande eventuell överträdelse av konkurrensbestämmelser. Myndigheten har därefter beslutat att bedriva två separata utredningar. I den ena utredningen har myndigheten i februari 2018 meddelat Electrolux att man under mars 2018 avser utfärda ett "Statement of Objections" där myndigheten kommer att hävda att Electrolux och andra vitvarutillverkare har koordinerat prissättningen på vitvaror i Frankrike under perioden september 2006 till april 2009. Ett "Statement of Objections" är ett formellt steg i en utredning där konkurrensmyndigheten informerar de berörda parterna om sina preliminära slutsatser. Utlåtandet föregriper inte det slutliga utfallet av utredningen. I den andra utredningen har myndigheten ännu inte kommunicerat några slutsatser. Med hänsyn till utredningarnas natur kan det inte uteslutas att utfallet kan få en väsentlig inverkan på Electrolux finansiella resultat och kassaflöde. I detta skede är det dock inte möjligt att förutsäga omfattningen av en sådan inverkan.
I november 2017 meddelade USA:s handelsdepartement (DOC) att Electrolux preliminärt har ålagts en kraftigt ökad tullsats. Tullsatsen på 72,41 procent gäller tvättmaskiner tillverkade av Electrolux i Mexiko och importerade till USA mellan februari 2016 och januari 2017. Om den preliminära tullsatsen skulle fastställas som slutgiltig, skulle det medföra en engångskostnad för Electrolux under 2018 på cirka 70 miljoner USD. Denna preliminära tullsats är betydligt högre än vad den skulle ha varit om DOC hade beaktat faktiska uppgifter för den aktuella perioden. Det är Electrolux uppfattning att DOC, som grund för sitt beslut, felaktigt åberopar att Electrolux inte skulle ha lämnat in de faktiska uppgifterna till departementet i rätt tid. Ett slutligt beslut om tullsatsen väntas under mars 2018. Electrolux avser att kraftfullt bestrida ett beslut som inte grundar sig på faktiska uppgifter och kommer vid behov överklaga beslutet.
Not26 Förvärvade och avyttrade verksamheter
| 2017 | 2016 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förvärv | Anova | Grindmaster Cecilware |
Kwikot | Best | Total | Vintec |
| Köpeskilling: | ||||||
| Betalning för årets förvärv | 870 | 838 | 1 632 | 109 | 3 449 | 134 |
| Uppskjuten köpeskilling | 263 | 0 | 139 | — | 402 | 39 |
| Total köpeskilling | 1 133 | 838 | 1 771 | 109 | 3 851 | 173 |
| Redovisade värden av förvärvade tillgångar och övertagna skulder: |
||||||
| Totala förvärvade nettotillgångar | 92 | 308 | 531 | 129 | 1 060 | 64 |
| Övertagna nettoskulder | –57 | –149 | –207 | –20 | –433 | — |
| Goodwill | 1 098 | 679 | 1 447 | — | 3 224 | 109 |
| Totalt | 1 133 | 838 | 1 771 | 109 | 3 851 | 173 |
| Betalningar för förvärv: | 2017 | 2016 | ||||
| Betalning för årets förvärv | 3 449 | 134 | ||||
| Förvärvade kassa- och banktillgodohavanden | –61 | — | ||||
| Betalning av uppskjuten köpeskilling på förvärv från föregående år |
6 | 26 | ||||
| Betalning för inköp av minoritetsintressen i CTI SA och Somela SA i Chile |
11 | — | ||||
| Totalt betalat | 3 405 | 160 |
Förvärv under 2017
Grindmaster-Cecilware
Den 28 februari 2017 slutfördes förvärvet av den USA-baserade verksamheten Grindmaster-Cecilware genom att samtliga aktier i moderbolaget till Grindmaster-Cecilware koncernen förvärvades kontant. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom storkök och bidrar till att höja tillväxttakten inom affärsområde Professionella Produkter genom en förbättrad tillgång till den amerikanska marknaden.
Grindmaster-Cecilware är en ledande amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Grindmaster-Cecilwares försäljning översteg 65 MUSD under 2016 och bolaget har cirka 200 anställda. Företaget har sitt huvudkontor i Louisville, Kentucky, och tillverkning i Louisville samt i Rayong i Thailand.
Goodwill är huvudsakligen relaterad till den ökade marknadsnärvaron i Nordamerika, en av de största marknaderna i världen för professionella vitvaror. Goodwill bedöms inte kunna användas för skatteavdrag.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten, från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten, uppgick till 11,8 MUSD respektive 1,3 MUSD, cirka 106 Mkr respektive 12 Mkr.
Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 1 mars 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 53,1 MUSD respektive 1,3 MUSD, motsvarande 454 Mkr respektive 11 Mkr.
Kwikot Group
I november 2016 informerade Electrolux om det avtal som tecknats om att förvärva Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare, Kwikot Group (Kwikot Proprietary Limited med dotterbolag). Den 1 mars 2017, efter att ha erhållit myndighetsgodkännande, slutfördes transaktionen genom att Electrolux kontant förvärvade samtliga aktier i moderbolaget i Kwikot Group. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom produktlinjen Home Comfort och skapar goda förutsättningar för ytterligare tillväxt i Afrika. Förvärvet stärker väsentligt Electrolux närvaro i Sydafrika.
Kwikot är baserat i Johannesburg där företaget också har tillverkning och huvudlager. Kwikot Group redovisade en försäljning på 1,13 miljarder ZAR (cirka 730 Mkr) och en rörelsemarginal på över 20% under räkenskapsåret som avslutades per 30 juni 2016. Bolaget har cirka 800 anställda.
Goodwill består i huvudsak av värdet av den ökade marknadsnärvaron i södra Afrika. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten, från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten, uppgick till 168 MZAR respektive 30 MZAR, cirka 112 Mkr respektive 20 Mkr
Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 1 mars 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 933 MZAR respektive 116 MZAR, motsvarande 600 Mkr respektive 75 Mkr.
Verksamheten ingår i affärsområde Vitvaror EMEA.
Anova
Den 4 april 2017 slutförde Electrolux förvärvet av det USA-baserade bolaget Anova som är verksamt inom smarta köksprodukter. Avtalet om att förvärva bolaget annonserades den 6 februari 2017. Anova är ett USAbaserat bolag som tillhandahåller produkten Anova Precision Cooker – en innovativ uppkopplad köksapparat som gör det möjligt att enkelt laga mat med tekniken sous vide och uppnå lika bra resultat i hemmakök som på restaurang.
Avtalad ersättning för förvärvet uppgår till 115 MUSD plus en villkorad ytterligare del på upp till 135 MUSD beroende av framtida finansiellt utfall. I dessa belopp ingår en del som omfattar ersättning till nyckelpersoner i organisationen med krav på fortsatt deltagande i verksamheten. Denna del kommer därmed att redovisas som ersättning till anställda. Förvärvet ger stor möjlighet till lönsam tillväxt i en växande produktkategori. Anovas kundnära affärsmodell och digitala fokus är av stort strategiskt intresse för Electrolux.
Försäljningen för 2016 uppgick till cirka 40 MUSD. Företaget har cirka 70 anställda och konsulter globalt. Anovas huvudkontor ligger i San Francisco i Kalifornien och försäljningen sker huvudsakligen över nätet – direkt till konsument och genom större återförsäljare.
Goodwill är huvudsakligen relaterad till förväntningar på lönsam tillväxt inom den växande produktkategorin uppkopplade köksapparater samt att kunna dra nytta av Anovas kundnära affärsmodell och digitala fokus. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag. Verksamheten ingår i affärsområde Hemmiljö och småapparater.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten uppgick till 4,8 MUSD respektive –4,0 MUSD, cirka 43 Mkr respektive –36 Mkr.
Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 4 april 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 45,5 MUSD respektive –2,4 MUSD, motsvarande 389 Mkr respektive –21 Mkr.
Best
Den 10 augusti 2017 slutförde Electrolux förvärvet av Best en europeisk tillverkare av köksfläktar. Avtalet om att förvärva bolaget publicerades den 7 juli 2017. Best är en europeisk tillverkare av innovativa och väldesignade köksfläktar. Förvärvet stärker Electrolux inom design, forskning och utveckling samt tillverkning av köksfläktar.
Best hade en nettoomsättning 2016 på 42 MEUR (cirka 400 Mkr) och 450 anställda, främst vid anläggningar i Cerreto d'Esi i centrala Italien och Zabrze i södra Polen.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten uppgick till 19 MEUR respektive –2,7 MEUR, cirka 185 Mkr respektive –26 Mkr.
Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 11 augusti 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 17,7 MEUR respektive –2,1 MEUR, motsvarande cirka 171 Mkr respektive –20 Mkr.
Verksamheten ingår i affärsområde Vitvaror EMEA.
Transaktionskostnader
Transaktionskostnader för ovan beskrivna förvärv uppgår till 70 Mkr och har kostnadsförts löpande och belastat resultatet med 16 Mkr under 2016 och 54 Mkr under 2017. Kostnaderna ingår i rörelseresultatet per affärsområde.
Förvärv under 2016
Vintec
I juni 2016 slöts ett avtal om förvärv av det Australien och Singapore baserade Vintec som säljer ett brett spektrum av vinkylar på den asiatiska marknaden. Den årliga försäljningen uppgår till cirka 21 MAUD. Ungefär två tredjedelar av försäljningen sker i Australien. Förvärvet slutfördes i början av augusti då en första betalning om 20,7 MAUD (134 Mkr) gjordes. En villkorad köpeskilling på ytterligare 5,5 MAUD kan komma att betalas inom de kommande 24 månaderna beroende på utfallet på vissa specifika prestationskriteria. Under 2017 betalades 0,9 MAUD (5,8 MSEK).
Försäljningar
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Sålda verksamheter | ||
| Eureka verksamhet, USA | — | 336 |
| Total kontant erhållen betalning för försäljning | — | 336 |
Ingen försäljning av verksamheter gjordes under 2017. I december 2016 slutfördes försäljningen av den Nordamerikanska verksamheten inom produktkategorin dammsugare under varumärket Eureka. Försäljningspriset brutto uppgick till 40 MUSD (343 Mkr). Den avyttrade verksamheten omsätter cirka 60 MUSD. Transaktionskostnader uppgick till 19 Mkr varav 7 Mkr betalades under 2016.
Not27 Anställda och ersättningar
Anställda och ersättningar
Genomsnittligt antal anställda under 2017 uppgick till 55 692 (55 400) personer. Av dessa var 35 774 (35 584) män och 19 948 (19 816) kvinnor.
En detaljerad specifikation över antalet anställda per land har sänts till Bolagsverket och kan beställas från AB Electrolux, Investor Relations. Den finns även tillgänglig på koncernens webbsida www.electroluxgroup.com.
Genomsnittligt antal anställda per geografiskt område
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | ||
| Europa | 21 258 | 20 991 | |
| Nordamerika | 9 755 | 10 064 | |
| Latinamerika | 15 975 | 16 218 | |
| Asien/Stillahavsområdet | 5 223 | 4 872 | |
| Övriga världen | 3 481 | 3 255 | |
| Totalt | 55 692 | 55 400 |
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
| 2017 | 2016 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
Totalt | Löner och ersättningar |
Sociala kostnader |
Totalt | |||||
| Moderbolaget | 1 174 | 583 | 1 757 | 931 | 478 | 1 409 | ||||
| varav pensionskostnader1) | 209 | 209 | 178 | 178 | ||||||
| Dotterbolag | 15 296 | 3 311 | 18 607 | 14 955 | 3 011 | 17 966 | ||||
| varav pensionskostnader | 399 | 399 | 533 | 533 | ||||||
| Koncernen totalt | 16 470 | 3 894 | 20 364 | 15 886 | 3 489 | 19 375 | ||||
| varav pensionskostnader | 608 | 608 | 711 | 711 |
1) Inkluderar kostnader enligt lokala redovisningsregler med 6 Mkr (4) avseende tidigare verkställande direktörer.
Löner och andra ersättningar till styrelse, ledande befattningshavare och övriga anställda
| 2017 | 2016 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelseledamöter och ledande befattningshavare1) |
Övriga anställda |
Totalt | Styrelseledamöter och ledande befattningshavare1) |
Övriga anställda |
Totalt | |||
| Moderbolaget | 66 | 1 108 | 1 174 | 72 | 859 | 931 | ||
| Övriga | 281 | 15 015 | 15 296 | 251 | 14 704 | 14 955 | ||
| Koncernen totalt | 347 | 16 123 | 16 470 | 323 | 15 563 | 15 886 |
1) Enligt Årsredovisningslagens definition av ledande befattningshavare.
Av styrelsemedlemmar i koncernen var 108 män och 16 kvinnor, varav 8 män och 4 kvinnor i moderbolaget. Enligt Årsredovisningslagens definition av ledande befattningshavare i koncernen uppgick de till 152 män och 55 kvinnor, varav 5 män och 1 kvinna i moderbolaget. Koncernens totala pensionskostnader för styrelsemedlemmar och ledande befattningshavare uppgick till 34 Mkr (35).
Ersättning till styrelsen
Årsstämman fattar beslut om den totala ersättningen till styrelsen för en period av ett år fram till nästa årsstämma. Ersättningen fördelas mellan ordförande, övriga styrelseledamöter samt ersättning för utskottsarbete. Styrelsen beslutar om fördelningen av arvodet för utskottsarbete mellan utskottsmedlemmarna. Arvodet utbetalas i förskott varje kvartal. Därmed avser utbetalt arvode för 2017 en fjärdedel av beslutat arvode vid årsstämman 2016 och tre fjärdedelar av beslutat arvode vid årsstämman 2017. Totalt kontant utbetalda ersättningar under 2017 uppgick till 7,5 Mkr, varav 6,5 Mkr avsåg ordinarie ersättning och 1,0 Mkr ersättning för utskottsarbete.
Ersättning till styrelsen 2017
| Tkr | Ordinarie ersättning |
Ersättning för utskottsarbete |
Ersättning totalt |
|---|---|---|---|
| Ronnie Leten, ordförande | 2 064 | 90 | 2 154 |
| Kai Wärn | 435 | — | 435 |
| Petra Hedengran | 575 | 306 | 881 |
| Hasse Johansson | 575 | 143 | 718 |
| Ulla Litzén | 575 | 250 | 825 |
| Bert Nordberg | 575 | — | 575 |
| Fredrik Persson | 575 | 112 | 687 |
| David Porter | 575 | — | 575 |
| Jonas Samuelson, VD | — | — | — |
| Ulrica Saxon | 575 | 90 | 665 |
| Bo Rothtzén | — | — | — |
| Gunilla Brandt | — | — | — |
| Ulf Carlsson | — | — | — |
| Total ersättning 2017 | 6 524 | 991 | 7 515 |
Ersättningsutskottet
För information avseende ersättningsutskottet, se Bolagsstyrningsrapporten på sidan 153.
Riktlinjer för ersättning till koncernledningen
Årsstämman 2017 godkände de föreslagna riktlinjerna för ersättning till koncernledningen. Dessa riktlinjer beskrivs nedan.
Electrolux övergripande principer för ersättning lägger stor vikt vid befattning, individuell prestation, gruppens prestation och att ersättningen ska vara konkurrenskraftig i medlemmens anställningsland eller region.
Det sammanlagda ersättningspaketet till högre chefer består av fast lön, rörlig lön baserat på årliga prestationsmål, långsiktiga aktierelaterade program samt pensions- och försäkringsförmåner.
Electrolux strävar efter att erbjuda en skälig och konkurrenskraftig sammanlagd ersättningsnivå med tyngdpunkt på "belöning efter prestation". Den rörliga ersättningen utgör därmed en betydande andel av den sammanlagda ersättningen till ledande befattningshavare. Den sammanlagda ersättningen blir lägre när målen inte nås.
Koncernen har en enhetlig modell för rörlig lön till chefer och högre befattningshavare. Rörlig lön är baserad på finansiella mål men kan, i vissa, fall inkludera icke-finansiella mål. För varje befattning har det fastställts en miniminivå och en maxnivå för rörlig lön. Miniminivån är alltid noll och maxnivån kan inte överskridas.
Sedan 2004 har Electrolux prestationsbaserade, långsiktiga aktieprogram för ledande befattningshavare och nyckelpersoner. Maximalt antal deltagare har genom åren varierat mellan 160–260. För mer information, se sidan 125.
Ersättning till och anställningsvillkor för verkställande direktören
Den sammanlagda ersättningen till verkställande direktören utgörs av fast lön, rörlig lön baserat på årliga mål, långsiktiga aktierelaterade program samt pensions- och försäkringsförmåner.
För VD sattes årlig grundlön 2017 till 10,6 Mkr .
Den rörliga lönen baseras på årliga finansiella mål för koncernen. För varje år sätts finansiella mål med ett spann från miniminivå till maxnivå. Om utfallet understiger miniminivån för ett år utgår ingen rörlig lön. Om utfallet överstiger maxnivån är den rörliga lönen maximalt 100% av den årliga grundlönen. Om utfallet är mellan miniminivå och maxnivå beräknas betalningen linjärt i intervallet.
VD omfattas av koncernens långsiktiga prestationsbaserade aktieprogram. För mer information om programmen, se nedan.
Uppsägningstiden från bolagets sida är 12 månader och från VDs sida 6 månader. VD är berättigad till 12 månaders avgångsvederlag baserat på fast lön vid uppsägning med avdrag för andra inkomster under den 12 månadersperiod som avgångsvederlaget utbetalas. Avgångsvederlag är tillämpligt om anställningen avslutas av bolaget. Det är även tillämpligt om anställningen avslutas av VD vid allvarligt avtalsbrott från bolagets sida eller om det har skett en större ändring i ägarstrukturen kombinerat med ändringar i ledningen och individuellt ansvar.
Pensionsvillkor för verkställande direktören
VD omfattas av den kollektivavtalade ITP-planen, planens alternativregel, och Electrolux Pensionsplan för Verkställande Direktör. Electrolux Pensionsplan för Verkställande Direktör är en avgiftsbestämd plan. Avgiften för VD uppgår till 35% av den fasta lönen och inkluderar även avgifter för ITPplanens förmåner, alternativ ITP och eventuell kompletterande sjuk- och efterlevandepension. VD har utöver det en kompletterande sjukpensionsförmån som utfaller om maximalt 1,2 Mkr per år vid långvarig sjukdom. Pensionsåldern för VD är 65 år.
Det sammanlagda kapitalvärdet av pensionsåtaganden för nuvarande VD, tidigare verkställande direktörer och deras efterlevande uppgår till 236 Mkr (227), varav 22 Mkr (18) avser VD.
Ersättningar till och anställningsvillkor för övriga
medlemmar i koncernledningen
Den sammanlagda ersättningen till övriga medlemmar i koncernledningen består, i likhet med ersättningen till VD, av fast lön, rörlig lön baserad på årliga mål, långsiktiga aktiebaserade program samt pensions- och försäkringsförmåner.
Grundlönen revideras årligen per den 1 januari. Den genomsnittliga löneökningen för övriga medlemmar i koncernledningen 2017 var 4,27% (2,95).
Rörlig lön under 2017 baserades på finansiella mål på affärsområdesoch koncernnivå. Rörlig lön för affärsområdeschefer varierar mellan minimum som är 0% och ett maximum på 100% av den årliga grundlönen. För koncernledningsmedlemmar i USA är maximum upp till 150% av den årliga grundlönen.
Medlemmar i koncernledningen som är stabschefer i koncernen har en rörlig lön som varierar mellan minimum som är 0% och ett maximum uppgående till 80% av grundlönen.
Kostnader för extraordinära arrangemang under 2017 uppgår till cirka 3,2 Mkr. Kostnader för extraordinära program som ännu inte har betalats ut uppskattas för närvarande till cirka 3,2 Mkr.
Övriga medlemmar i koncernledningen omfattas av koncernens långsiktiga prestationsbaserade aktieprogram. För mer information om programmen, se nedan
Uppsägningstiden från bolagets sida är 12 månader och från individens sida 6 månader. Några medlemmar i koncernledningen är berättigade till 12 månaders avgångsvederlag baserat på fast lön vid uppsägning, med avdrag för andra inkomster under den 12 månadersperiod som avgångsvederlaget utbetalas. Avgångsvederlag är tillämpligt om anställningen avslutas av företaget. Det är även tillämpligt om anställningen avslutas av den anställda vid allvarligt avtalsbrott från företagets sida eller om det har skett en större förändring i ägarstrukturen kombinerat med förändringar i ledningen och i individuellt ansvar.
För medlemmar i koncernledningen som är anställda utanför Sverige kan olika villkor och förmåner, såsom bil, förekomma beroende på arbetsland.
Pensionsvillkor för övriga medlemmar i koncernledningen
Medlemmar i koncernledningen anställda 2012 eller senare i Sverige omfattas av en pensionsplan där företagets totala avgifter motsvarar 35% av den årliga grundlönen. Pensionsåldern är 65 år.
Medlemmar i koncernledningen anställda i Sverige före 2012 omfattas av den alternativa ITP-planen samt en tilläggsplan.
Den alternativa ITP-planen är en avgiftsbestämd pensionsplan där avgiften ökar med stigande ålder. Avgiften varierar mellan 20 och 35% av den pensionsgrundande lönen mellan 7,5 och 30 inkomstbasbelopp. Förutsatt att medlemmen är i tjänst till 60 års ålder slutbetalar företaget utestående avgifter i den alternativa ITP-planen. Avgiften till tilläggsplanen uppgår till 35% av pensionsgrundande lön överstigande 20 inkomstbasbelopp.
Electrolux tillhandahåller sjukpension uppgående till 70% av pensionsgrundande lön inkluderande andra sjukpensionsförmåner. Electrolux tillhandahåller även efterlevandepension. Efterlevandepensionen motsvarar det ackumulerade ålderspensionskapitalet, dock minst 250 inkomstbasbelopp.
Pensionsgrundande lön beräknas som innevarande års fasta lön inklusive semesterersättning plus genomsnittet för de tre senaste årens rörliga lön. Intjänad pension uppräknas årligen med en realränta om 3,5%. Pensionsåldern för övriga medlemmar i koncernledningen anställda i Sverige före 2012 är 60 år.
För medlemmar i koncernledningen som är anställda i utlandet gäller olika pensionsvillkor beroende på anställningsland.
Aktiebaserade ersättningar
Electrolux har flera långsiktiga incitamentsprogram som erbjudits ledande befattningshavare. Målsättningen är att kunna erbjuda förmåner i form av långsiktiga incitament kopplade till bolagets aktiekurs för att attrahera, motivera och behålla ledande befattningshavare. Programmen är utformade så att deltagarnas incitament överensstämmer med aktieägarnas intressen.
Electrolux klassificerar aktiebaserade ersättningsprogram som transaktioner reglerade med egetkapitalinstrument, och instrumentens verkliga värde vid tilldelningstidpunkten redovisas över intjänandeperioden på 2,7 år. Vid varje bokslut revideras det förväntade antalet tilldelade aktier. Resultateffekten av en eventuell förändring av tidigare estimat påverkar då resultaträkningen med en motsvarande justering av eget kapital.
Utöver detta gör koncernen avsättningar för beräknade sociala kostnader för de aktiebaserade ersättningsprogrammen. Dessa kostnader redovisas i resultaträkningen över intjänandeperioden. Avsättningarna omvärderas regelbundet baserat på instrumentens verkliga värde per varje balansdag.
Långsiktiga incitamentsprogram 2015, 2016 och 2017
Årsstämman godkände ett långsiktigt incitamentsprogram för 2017. Aktieprogrammet är i linje med Electrolux principer om ersättning efter prestation och utgör en integrerad del av det totala ersättningspaketet för koncernledningen och andra ledande befattningshavare. Programmen är till nytta för bolagets aktieägare då de bidrar till att underlätta rekrytering, behålla kompetenta medarbetare samt förenar ledningens intressen med aktieägarnas eftersom programmen främjar aktieägande bland deltagarna samt att de har ett fokus på företagets långsiktiga strategi.
Tilldelningen av aktier enligt 2015, 2016 och 2017 års program bestäms utifrån deltagarens befattning samt utfallet av tre finansiella mål; (1) årlig tillväxt i vinst per aktie och (2) avkastning på nettotillgångar, (3) organisk försäljningstillväxt. Utfallet av de tre finansiella målen kommer att beslutas av styrelsen efter utgången av den ettåriga mätperioden.
För 2015, 2016 och 2017 års program är tilldelningen linjär från miniminivån till maxnivån. Nås inte miniminivån sker ingen tilldelning. Nås maxnivån tilldelas 100% av antalet aktier. Hamnar utfallet mellan minimi- och maxnivåerna sker en proportionerlig tilldelning. Tilldelningen sker vederlagsfritt efter tre år.
Om en programdeltagare lämnar sin anställning inom Electrolux under programmens treåriga intjänandeperiod kommer programdeltagaren att uteslutas från programmet och inte få några aktier eller andra förmåner inom ramen för programmet. Under vissa omständigheter, exempelvis vid deltagares bortgång, frånvaro på grund av långvarig sjukdom, pensionering eller försäljning av den anställdes enhet, kan deltagaren ha rätt till en reducerad allokering av aktier eller andra förmåner inom ramen för programmet.
Vardera av 2015, 2016 och 2017 års program omfattar 210–260 ledande befattningshavare och nyckelpersoner i nästan 30 länder. Deltagarna i 2017 års program delas in i sex grupper: Verkställande direktören, övriga medlemmar i koncernledningen samt fyra grupper av övriga ledande befattningshavare och nyckelpersoner. Programmen avser B-aktier.
Kostnaden för 2017 års program under en treårsperiod beräknas vid ett resultat mellan minimum och maximum uppgå till cirka 197 Mkr, inklusive sociala avgifter. Om maxnivån uppnås beräknas kostnaden maximalt uppgå till 393 Mkr. Tilldelning av aktier enligt programmet kommer att medföra en maximal ökning av antalet utestående aktier på högst 0,66%.
För 2017 medförde de långsiktiga incitamentsprogrammen en kostnad i resultaträkningen på 115 Mkr (inklusive en kostnad på 27 Mkr för sociala avgifter), jämfört med en kostnad på 86 Mkr för år 2016 (inklusive en kostnad på 23 Mkr för sociala avgifter). Den totala reserven för sociala kostnader i balansräkningen uppgår till 55 Mkr (63).
Återköpta aktier till långsiktiga incitamentsprogram
Årsstämman 2016 beslutade att bolaget skall äga rätt att sälja B-aktier i bolaget i syfte att täcka kostnaderna, inklusive sociala avgifter, som kan uppkomma till följd av 2014 års aktieprogram. Bolaget har inte nyttjat denna rätt.
Tilldelning inom 2014 års aktieprogram
Resultatet för 2014 års aktieprogram nådde 70,9% av maximinivån och prestationsbaserade aktier tilldelades deltagarna i enlighet med villkoren för 2014 års aktieprogram under 2017.
Ersättning till koncernledningen
| 2017 | 2016 | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | Fast lön1) |
Rörlig lön 2) |
Lång siktiga aktie pro gram3) |
Andra ersätt ningar4) |
Total pensions kostnad |
Sociala kost nader |
Fast lön1) |
Rörlig lön2) |
Lång siktiga aktie pro gram3) |
Andra ersätt ningar4) |
Total pensions kostnad |
Sociala kost nader |
|
| Verkställande direktör5) | 10 849 | 8 480 | 7 508 | 3 | 3 710 | 7 331 | 10 435 | 7 333 | 8 295 | 11 558 | 3 780 | 3 998 | |
| varav Jonas Samuelson |
10 849 | 8 480 | 7 508 | 3 | 3 710 | 7 331 | 9 239 | 7 333 | 4 350 | 1 | 3 208 | 3 302 | |
| varav Keith McLoughlin | — | — | — | — | — | — | 1 196 | — | 3 945 | 11 557 | 572 | 696 | |
| Övriga medlemmar i koncernledningen |
49 572 | 43 512 | 24 101 | 25 443 | 13 792 | 21 608 | 52 995 | 44 076 | 17 216 | 22 528 | 17 525 | 17 416 | |
| Totalt | 60 421 | 51 992 | 31 609 | 25 446 | 17 502 | 28 939 | 63 430 | 51 409 | 25 511 | 34 086 | 21 305 | 21 414 |
1) Fast lön inkluderar semesterlön, betalda semesterdagar och löneavdrag för personalbil. 2) Rörlig lön intjänad 2017 som utbetalas 2018 och rörlig lön intjänad 2016 som utbetalades 2017.
3) Kostnaden för långsiktiga aktieprogram beräknas i enlighet med IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar. Om den förväntade kostnaden avseende ett program reduceras, återförs tidigare
bokade kostnader och visas som en intäkt i resultaträkningen. Kostnaden inkluderar sociala kostnader för programmet.
4) Beloppet inkluderar förmåner såsom skattekompensation, bostad och bil, avgångsvederlag, ersättning för konkurrensbegränsning och kostnader för extraordinära arrangemang. 5) Ersättning under 2017 avser Jonas Samuelson. Ersättning 2016 avser Jonas Samuelson från och med 1 februari 2016 och Keith McLoughlin till och med 31 januari 2016.
Antal potentiella aktier per kategori och år
| Max antal B-aktier1) | Maxvärde, kr 2) 3) | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2015 | 2017 | 2016 | 2015 | |||
| Verkställande direktör | 45 809 | 51 515 | 52 404 | 10 600 000 | 10 000 000 | 11 547 000 | ||
| Övriga medlemmar i koncernledningen | 17 239 | 21 547 | 19 545 | 3 989 000 | 4 183 000 | 4 307 000 | ||
| Övriga chefer, kat. D | 10 212 | 10 795 | 9 637 | 2 363 000 | 2 095 000 | 2 124 000 | ||
| Övriga chefer, kat. C | 5 301 | 5 816 | 5 206 | 1 227 000 | 1 129 000 | 1 147 000 | ||
| Övriga chefer, kat. B4) | 3 797 | — | — | 879 000 | — | — | ||
| Övriga chefer, kat. A | 2 562 | 3 021 | 2 788 | 593 000 | 586 000 | 614 000 |
1)Varje maxvärde har räknats om till ett antal aktier. Antal aktier baseras på ett pris per aktie om 220,36 kr för 2015, 194,12 kr för 2016, samt 231,40 kr för 2017 beräknat som den genomsnittliga sista betalkursen på Electrolux B-aktie på Nasdaq Stockholm under en period av tio handelsdagar före den dag erbjudande lämnas om deltagande i programmet reducerat med nuvärdet av
förväntad utdelning under perioden innan aktier tilldelas. Det viktade genomsnittliga tilldelningsvärdet för alla program är 214,97 kr. 2) Det sammanlagda maxvärdet för samtliga deltagare vid tilldelning är 285 Mkr för 2015 års program 296 Mkr för 2016 års program och 330 Mkr för 2017 års program.
3) Aktietilldelningen från 2015 års program kommer att vara 21% av maxnivån. Från 2016 års program 75% av maxnivån och från 2017 års program 90% av maxnivån.
4) Ny kategori introducerad 2017.
Långsiktigt incitamentsprogram 2017
| Finansiella mål | Tilldelning av aktier | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Minimum | Maximum | Verkligt utfall |
Utfall, % | Vikt, % | Tilldel ning, % |
||
| Organisk försäljningstillväxt, % | 0,0 | 1,0 | –0,4 | 0 | 10 | 0,0 | |
| Resultat per aktie, kr | 14,5 | 18,0 | 19,81) | 100 | 40 | 40,0 | |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 26,0 | 32,5 | 41,11) | 100 | 50 | 50,0 | |
| Total tilldelning | 90,0 |
1) Inkluderar justering för förvärv och avyttringar.
Not28 Arvoden till revisorer
PricewaterhouseCoopers (PwC) är valda revisorer för perioden fram till årsstämman 2018.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | ||
| PwC | |||||
| Revisionsarvoden1) | 41 | 40 | 8 | 9 | |
| Arvoden för revisionsnära konsulttjänster 2) | 2 | 1 | 2 | 1 | |
| Arvoden för skattekonsultationer3) | 1 | 4 | — | — | |
| Alla övriga arvoden4) | 10 | 4 | 9 | 1 | |
| Totala arvoden till PwC5) | 54 | 49 | 19 | 11 | |
| Revisionsarvoden till övriga revisionsfirmor | 2 | — | — | — | |
| Totala arvoden till revisorer | 56 | 49 | 19 | 11 |
1) Revisionsarvoden består av arvoden för det årliga revisionsuppdraget och andra revisionstjänster som är av den karaktären att de enbart kan utföras av den årsstämmovalde revisorn, inkluderandes granskning av koncernredovisningen, lagstadgad revision av moder- och dotterbolag, revisorsintyganden samt attestuppdrag. 2) Arvoden för revisionsnära konsulttjänster består av arvoden för utlåtanden och andra uppdrag som är i relativt hög grad förknippade med revisionen av koncernens och bolagens årsredo-
visningar och bokföring och som traditionellt utförs av externrevisorn, inkluderandes konsultationer beträffande redovisnings- och rapporteringskrav, granskning av internkontroll samt revision av pensionsplaner. I arvoden för revisionsnära konsulttjänster ingår granskning av delårsrapport. 3) Arvoden för skattekonsultationer består av debiterande för skattetjänster, inkluderandes upprättande av deklarationer, skattekonsultationer, skatterådgivning i samband med företagsför-
värv och fusioner, transferprissättning, begäran om förhandsbesked eller andra utlåtanden från skattemyndigheter, skatteplanering samt skattetjänster relaterade till utlandspersonal. 4) Alla övriga arvoden består av arvoden för tjänster som transaktionsstöd, finansiell rådgivning samt övriga tjänster.
5) Av arvoden för revisionsnära konsulttjänster avser 2 Mkr PwC Sverige, av skattekonsultationer avser 0 Mkr PwC Sverige och av övriga arvoden avser 9 Mkr PwC Sverige.
Not29 Aktier och andelar
Intressebolag
Innehav i intressebolag uppgick 2017 till 337 Mkr (210). Under året sålde Electrolux sitt 39,3% ägande i Sidème, Frankrike, med en kapitalvinst om 6 Mkr. Electrolux äger 50% av Gångaren 13 Holding AB, Sverige, med ett bokfört värde om 190 Mkr (194). Gångaren 13 Holding AB är ett fastighetsbolag som äger Electrolux-koncernens huvudkontor i Sverige.
I samband med förvärvet av Sydafrikanska Kwikot-koncernen förvärvade Electrolux 3 intresseföretag, SYR Africa, 50%, Shalamuka Kwikot, 49%, och Kwikot Solar, 50% med ett samlagt bokfört värde om 53 MZAR cirka 35 Mkr. SYR Africa levererar ventiler till Kwikot och har Kwikot som enda kund. Shalamuka Kwikot och Kwikot Solar utövar för närvarande endast marginell affärsverksamhet.
I november 2017 förvärvade Electrolux 49% i det belgiska bolaget Next-Tech BVBA/SPRL med ett bokfört värde om 11,3 MEUR, cirka 112 Mkr. Next-Tech designar och säljer mjuk- och hårdvarulösningar för återförsäljare som säljer kökslösningar till konsumenter. Alla intressebolag är onoterade.
Bolag klassificerade som innehav tillgängliga för försäljning
Electrolux äger 2,6% (2,7) av aktierna i Videocon Industries Ltd, Indien, med ett bokfört värde om 20 Mkr (123).
Koncernbolag
Följande tabell listar de större bolagen som inkluderas i Electrolux-koncernen. En detaljerad specifikation över bolag inom koncernen har sänts till Bolagsverket och kan beställas från AB Electrolux Investor Relations.
| Dotterbolag | Innehav, % | |
|---|---|---|
| Större bolag som ingår i koncernen | ||
| Argentina | Frimetal S.A | 99,79 |
| Australien | Electrolux Home Products Pty. Ltd | 100 |
| Belgien | Electrolux Home Products Corporation N.V. | 100 |
| Brasilien | Electrolux do Brasil S.A. | 100 |
| Chile | CTI S.A. | 99,79 |
| Danmark | Electrolux Home Products Denmark A/S | 100 |
| Egypten | Electrolux Egypt for Home Appliances S.A.E. | 99,96 |
| Finland | Oy Electrolux Ab | 100 |
| Frankrike | Electrolux France SAS | 100 |
| Electrolux Home Products France SAS | 100 | |
| Electrolux Professionnel SAS | 100 | |
| Italien | Electrolux Appliances S.p.A. | 100 |
| Electrolux Professional S.p.A. | 100 | |
| Electrolux Italia S.p.A. | 100 | |
| Kanada | Electrolux Canada Corp. | 100 |
| Kina | Electrolux (Hangzhou) Domestic Appliances Co. Ltd | 100 |
| Electrolux (China) Home Appliance Co. Ltd | 100 | |
| Mexiko | Electrolux de Mexico, S.A. de C.V. | 100 |
| Nederländerna | Electrolux Associated Company B.V. | 100 |
| Electrolux Home Products (Nederland) B.V. | 100 | |
| Norge | Electrolux Home Products Norway AS | 100 |
| Polen | Electrolux Poland Spolka z.o.o. | 100 |
| Ryssland | LLC Electrolux Rus | 100 |
| Schweiz | Electrolux AG | 100 |
| Electrolux Professional AG | 100 | |
| Singapore | Electrolux SEA Pte Ltd | 100 |
| Sydafrika | Kwikot (Pty) Ltd. | 100 |
| Spanien | Electrolux España, S.A.U. | 100 |
| Storbritannien | Electrolux Plc | 100 |
| Electrolux Professional Ltd. | 100 | |
| Sverige | Electrolux Laundry Systems Sweden AB | 100 |
| Electrolux HemProdukter AB | 100 | |
| Electrolux Appliances AB | 100 | |
| Thailand | Electrolux Thailand Co. Ltd. | 100 |
| Tyskland | Electrolux Deutschland GmbH | 100 |
| Electrolux Rothenburg GmbH Factory and Development | 100 | |
| Electrolux Professional GmbH | 100 | |
| Ukraina | DC Electrolux LLC | 100 |
| Ungern | Electrolux Lehel Kft | 100 |
| USA | Electrolux Home Products, Inc. | 100 |
| Electrolux North America, Inc. | 100 | |
| Electrolux Professional Inc. | 100 | |
| Österrike | Electrolux Austria GmbH | 100 |
Not30 Definitioner
Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. Dessa andra nyckeltal och indikatorer anses nödvändiga för att kunna följa utvecklingen av koncernens finansiella mål. Genom en kombination av kontinuerlig tillväxt, hög lönsamhet, ett stabilt kassaflöde och en optimal kapitalbas är målet att generera en hög totalavkastning för Electrolux aktieägare. Därför är nyckeltal avseende tillväxt, lönsamhet och kapital, aktiebaserade mått och kapitalbegrepp relevanta att presentera kontinuerligt. Nedan följer en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.
Beräkning av genomsnittsvärden och
annualiserade resultaträkningsmått
Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Tillväxtmått
Förändring i nettoomsättning
Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.
Organisk tillväxt
Förändring i nettoomsättning justerad för förvärv, avyttringar och valutakurseffekter.
Förvärvad tillväxt
Förändring i nettoomsättning minskad med organisk tillväxt. Förvärvad tillväxt avser nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.
Avkastningsmått
Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.
Avkastning på nettotillgångar
Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.
Kapitalmått
Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.
Soliditet Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.
Aktierelaterade mått
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Eget kapital per aktie
Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Kapitalbegrepp
Likvida medel
Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1) samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1).
Rörelsekapital
Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.
Total upplåning
Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 1).
Total kortfristig upplåning
Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1).
Räntebärande skulder
Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1).
Finansiell nettoskuld Total upplåning minskat med likvida medel.
Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.
Nettoskuld
Finansiell nettoskuld och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.
Övriga mått
Operativt kassaflöde efter investeringar
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/ avyttringar av verksamheter.
Räntetäckningsgrad
Rörelseresultat plus finansiella intäkter i relation till totala räntekostnader.
1) Se tabell Nettoskuld på sidan 112.
Not31 Förslag till vinstdisposition
| Tusen kronor | |
|---|---|
| Styrelsen föreslår att årets vinst jämte balanserade vinstmedel disponeras som följer: | 19 364 149 |
| Till aktieägarna utdelas 8,30 kronor per aktie1) | 2 385 399 |
| I ny räkning överföres | 16 978 750 |
| Totalt | 19 364 149 |
1) Beräknat på antal utestående aktier per den 15 februari 2018.
Styrelsen har föreslagit att årsstämman 2018 beslutar om utdelning med 8,30 kronor per aktie uppdelat på två utbetalningstillfällen. Vid det första utbetalningstillfället betalas 4,15 kronor per aktie med måndagen den 9 april 2018 som avstämningsdag och vid det andra utbetalningstillfället 4,15 kronor med tisdagen den 9 oktober 2018 som avstämningsdag. Med anledning av förslaget får styrelsen härmed avge följande yttrande enligt 18 kap. 4 § aktiebolagslagen.
Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter föreslagen utdelning.
Enligt styrelsens bedömning kommer bolagets och koncernens egna kapital efter föreslagen utdelning att vara tillräckligt stort i förhållande till verksamhetens art, omfattning och risker. Styrelsen har i detta beaktat bland annat bolagets och koncernens historiska utveckling, budgeterad utveckling och konjunkturläget. Eget kapital i bolaget hade varit 92 710 tusen kronor lägre om finansiella instrument som värderats till verkligt värde enligt 4 kap. 14 a § årsredovisningslagen istället värderats efter lägsta värdets princip, inklusive kumulativ omvärdering av externt aktieinnehav.
Bolagets och koncernens soliditet bedöms även efter den föreslagna utdelningen vara god i förhållande till den bransch koncernen är verksam inom. Utdelningen kommer inte att påverka bolagets och koncernens förmåga att infria sina betalningsförpliktelser. Styrelsen bedömer att bolaget och koncernen har god beredskap att hantera såväl förändringar med avseende på likviditeten som oväntade händelser.
Styrelsen anser att bolaget och koncernen har förutsättningar att ta framtida affärsrisker och även tåla eventuella förluster. Föreslagen utdelning kommer inte att negativt påverka bolagets och koncernens förmåga att göra ytterligare affärsmässigt motiverade investeringar i enlighet med styrelsens planer.
Styrelsen försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 15 februari 2018 AB ELECTROLUX (PUBL) 556009-4178
Ronnie Leten Styrelsens ordförande
Jonas Samuelson Petra Hedengran Hasse Johansson Ulla Litzén
Styrelseledamot och verkställande Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Bert Nordberg Fredrik Persson David Porter Ulrika Saxon Kai Wärn
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
direktör och koncernchef
Gunilla Brandt Ulf Carlsson Bo Rothzén Styrelseledamot, Styrelseledamot, Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant arbetstagarrepresentant arbetstagarrepresentant
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i AB Electrolux (publ), Organisationsnummer 556009-4178
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för AB Electrolux (publ) för år 2017. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 69–133 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2017 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2017 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt i antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens
struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt vitvarubranschen i vilken koncernen verkar.
De finansiella rapporterna för Electrolux-koncernen omfattar omkring 200 rapporterande enheter i 55 länder runtom i världen. Verksamheten styrs och övervakas genom affärsområdena – Vitvaror EMEA, Vitvaror Nordamerika, Vitvaror Latinamerika, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet, Hemmiljö och småapparater samt Professionella Produkter. Vi har därför anpassat vår revision av de rapporterande enheterna inom varje affärsområde, genom att ta hänsyn till enheternas kontrollmiljö och affärsprocesser samt den verksamhetsuppföljning och analys som ledningen gör för de olika affärsområdena.
Vid utformandet av den övergripande revisionsstrategin bestämdes revisionens omfattning och inriktning för de rapporterande enheterna. De mest väsentliga enheterna har varit föremål för en revision av de finansiella rapporterna som helhet medan övriga enheter har varit föremål för specificerade granskningsåtgärder av de mest väsentliga resultat- och balansposterna utifrån verksamhetens karaktär.
Koncernredovisningen, notupplysningar i årsredovisningen och ett antal mer komplexa redovisningsfrågor som pensioner, avsättningar för skatter samt nedskrivningsprövning av goodwill ansvarade koncernteamet för.
Utöver detta tillämpades en central revisionsansats av Electrolux Control System (ECS), med dokumenterade nyckelkontroller och processer som testats av ledningen, kvalitetssäkrats av internrevision (MA&SA) och sammanställts i en global intern kontrolldatabas. Koncernrevisionsteamet har utfört egen testning av kontroller på Electrolux shared service center i Krakow, Polen. Resultatet av den granskning som utförts centralt avseende ECS och centraliserade IT-system delades med lokala revisorer. Lokala revisionsteam instruerades i att utföra sin granskning med utgångspunkt i detta.
De rapporterande enheter som omfattas av revision för koncernrevisionsändamål representerar cirka 75 procent av koncernens nettoomsättning. Koncernrevisionsteamet har därutöver utfört analytisk granskning på affärsområdesnivå för att även inkludera mindre väsentliga rapporterande enheter i vår revision. Lagstadgad revision utförs för samtliga dotterbolag i koncernen som är föremål för sådana krav enligt respektive lands lagstiftning.
Vår revision utförs löpande under året. I samband med vår översiktliga granskning av delårsrapporten för de första nio månaderna och rapporterar vi våra iakttagelser till koncernledningen, ledningarna för affärsområdena samt styrelsens revisionsutskott. I samband med årsbokslutsgranskningen rapporterar vi även våra iakttagelser till styrelsen i sin helhet. Avseende delårsrapporten för de första nio månaderna avger vi en översiktlig granskningsberättelse.
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller fel. De betraktas som väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa, och kvalitativa överväganden, fastställde vi revisionens inriktning och omfattning, våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt bedömde effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
| Särskilt betydelsefullt område | Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området |
|---|---|
Intäktsredovisning
Nettoomsättningen är ett viktigt mått för uppföljningen och genomförandet av Electrolux strategi. Nettoomsättningen utgör en väsentlig post i koncernens resultaträkning och uppgick till 122 miljarder kronor 2017. I vår revision bedöms korrekt periodavgränsning av nettoomsättningen som ett särskilt betydelsefullt område.
Majoriteten av koncernens nettoomsättning utgörs av försäljning av produkter varvid intäkten redovisas när de väsentliga risker och förmåner som medföljer äganderätten till varan har övergått till köparen. Inom affärsområdet Vitvaror EMEA, är verksamhetens upplägg något mer komplext med en svensk rapporterande enhet som agerar som ett köpande/säljande nav för den europeiska verksamheten och som merparten av produkterna passerar igenom.
Se årsredovisningen not 4 – Nettoomsättning och rörelseresultat.
Värdering av kundfordringar – risk för kreditförluster
Electrolux har en viss koncentration av kreditriskexponering mot ett antal större kunder, huvudsakligen i USA, Latinamerika och Europa. Vissa av dessa större kunder har en utmanande marknadssituation. För att minska risken för väsentliga kreditförluster, är en ändamålsenlig övervakning och hantering av kreditrisker av stor vikt.
Kundfordringar är en väsentlig post i de finansiella rapporterna för koncernen och uppgick till 20,9 miljarder kronor per den 31 december 2017 och avsättningar för osäkra kundfordringar är ett område som påverkas av ledningens bedömningar och uppskattningar. Avsättningen för osäkra kundfordringar uppgick till 801 miljoner kronor (varav nya avsättningar uppgick till 212 miljoner kronor) per den 31 december 2017 och kundförlusterna för 2017 uppgick till 152 miljoner kronor.
Se årsredovisningen Not 2 – Finansiell riskhantering och not 17 – Kundfordringar.
Vår revision omfattade en kombination av testning av intern kontroll över finansiell rapportering kopplat till intäktsprocessen, verksamhetsuppföljning och analys av affärsområdena, analytisk granskning och granskning av väsentliga nya kundkontrakt. Olika kontrakt kan innehålla olika leveransvillkor som behöver beaktas med avseende på intäktsredovisningen. Vår revision omfattade också stickprovstest av leveransbevis för att säkerställa att risken hade övergått till köparen. Vi har haft ett särskilt fokus på intäktsredovisningen inom affärsområdet Vitvaror EMEA mot bakgrund av de koncerninterna transaktioner som följer av verksamhetens upplägg.
Baserat på vår granskning har vi inte identifierat några väsentliga observationer för revisionen som helhet avseende Electrolux intäktsredovisning.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder:
- • Bedömning och uppdatering av vår förståelse kring intern kontroll över finansiell rapportering med avseende på kreditriskhantering;
- • Bedömning av koncernens kreditpolicy som fastställer befogenheter för kreditbeslut och hantering av krediter;
- • Förfrågningar till Electrolux kreditavdelning i syfte att förstå och bedöma övervakande kontroller och uppföljning/bevakning av de största kunderna genom Electrolux Rating Model (ERM);
- • Analytisk granskning och förfrågningar till affärsområdescontrollers och kreditcontrollers;
- • Granskning och bedömning av avsättningar för osäkra kundfordringar för att säkerställa att dessa var förenliga med IFRS, med ett fokus på väsentliga nya avsättningar.
Vi hade ett särskilt fokus i vår revision på hur Electrolux hanterar kreditrisken för stora kunder. Vi utvärderade och utmanade ledningens bedömningar samt efterlevnad av koncernens redovisningsprinciper med avseende på avsättningar för osäkra kundfordringar.
Baserat på vår granskning har vi inte identifierat några väsentliga observationer för revisionen som helhet avseende Electrolux avsättningar för osäkra kundfordringar.
Vi har i samband med vår revision utfört en rad granskningsåtgärder för att verifiera att den redovisningsmässiga hanteringen av förvärv har skett i enlighet med gällande redovisningsprinciper samt att nedskrivningstest av Goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod har utförts baserat på allmänt vedertagna meto-
- der. Vår revision omfattade bland annat följande granskningsåtgärder: • Granskning av förvärvskalkyler för betydande rörelseförvärv för att bedöma verkliga värden som har åsatts förvärvade tillgångar och övertagna skulder;
- • Utvärdering av betydande antaganden i nedskrivningsprövningarna av goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, samt
- • Analys av känsligheten i dessa antaganden.
Baserat på vår granskning har vi inte identifierat några väsentliga observationer för revisionen som helhet avseende redovisning av rörelseförvärv samt värdering av hänförlig goodwill och immateriella tillgångar.
Redovisning av rörelseförvärv samt värdering av hänförlig goodwill och immateriella tillgångar
Under 2017 slutförde Electrolux fyra rörelseförvärv med en total köpeskilling om 3,851 miljoner kronor. Redovisning av rörelseförvärv kräver betydande uppskattningar och bedömningar av företagsledningen för att fastställa verkliga värden på förvärvade tillgångar och övertagna skulder. I perioder efter förvärvet ska goodwill eller andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, hänförliga till förvärvet, årligen av företagsledningen prövas avseende ett eventuellt nedskrivningsbehov. Dessa nedskrivningsprövningar kräver företagsledningens uppskattningar och bedömningar för att identifiera och fastställa koncernens kassagenererande enheter och uppskatta deras framtida intäkter, rörelseresultat, rörelsekapital och investeringsbehov samt avkastningskrav.
Se årsredovisningen Not 13 – Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar och not 26 – Förvärvade och avyttrade verksamheter.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–68 och 134–137 samt 165–168. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ än att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller fel och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsnämndens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/ revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för AB Electrolux (publ) för år 2017 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- •företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
- •på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsnämndens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
PricewaterhouseCoopers AB, Stockholm, utsågs till AB Electrolux revisor av bolagsstämman den 26 Mars 2014 och har varit bolagets revisor sedan 18 april 2002.
Stockholm den 16 februari 2018
PricewaterhouseCoopers AB
Huvudansvarig revisor
Peter Nyllinge Camilla Samuelsson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Elvaårsöversikt
| Mkr | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning och resultat | |||||
| Nettoomsättning | 104 732 | 104 792 | 109 132 | 106 326 | 101 598 |
| Organisk tillväxt, % | 4,0 | –0,9 | –4,8 | 1,5 | 0,2 |
| Avskrivningar | 2 738 | 3 010 | 3 442 | 3 328 | 3 173 |
| Jämförelsestörande poster 2) | –362 | –355 | –1 561 | –1 064 | –138 |
| Rörelseresultat | 4 475 | 1 188 | 3 761 | 5 430 | 3 017 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 035 | 653 | 3 484 | 5 306 | 2 780 |
| Periodens resultat | 2 925 | 366 | 2 607 | 3 997 | 2 064 |
| Kassaflöde | |||||
| Kassaflöde från löpande verksamheten | 5 346 | 4 949 | 8 297 | 7 680 | 5 399 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –4 069 | –3 755 | –2 967 | –4 474 | –10 049 |
| varav investeringar i materiella anläggningstillgångar | –3 430 | –3 158 | –2 223 | –3 221 | –3 163 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
1 277 | 1 194 | 5 330 | 3 206 | –4 650 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investerings | |||||
| verksamheten exklusive rörelseförvärv och -avyttringar | 1 277 | 1 228 | 5 326 | 3 199 | 906 |
| Utdelningar och återköp av aktier | –6 708 | –1 187 | 69 | –1 120 | –1 850 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar i % av nettoomsättning |
3,3 | 3,0 | 2,0 | 3,0 | 3,1 |
| Marginaler 3) | |||||
| Rörelsemarginal, % | 4,6 | 1,5 | 4,9 | 6,1 | 3,1 |
| Resultat efter finansiella poster i % av nettoomsättning | 4,2 | 1,0 | 4,6 | 6,0 | 2,9 |
| Finansiell ställning | |||||
| Totala tillgångar | 66 089 | 73 323 | 72 696 | 73 521 | 76 384 |
| Nettotillgångar | 20 743 | 20 941 | 19 506 | 19 904 | 27 011 |
| Rörelsekapital | –2 129 | –5 131 | –5 154 | –5 902 | –5 180 |
| Kundfordringar | 20 379 | 20 734 | 20 173 | 19 346 | 19 226 |
| Varulager | 12 398 | 12 680 | 10 050 | 11 130 | 11 957 |
| Leverantörsskulder | 14 788 | 15 681 | 16 031 | 17 283 | 18 490 |
| Totalt eget kapital | 16 040 | 16 385 | 18 841 | 20 613 | 20 644 |
| Räntebärande skulder | 11 163 | 13 946 | 14 022 | 12 096 | 14 206 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser, netto | |||||
| Nettoskuld | 4 703 | 4 556 | 665 | –709 | 6 367 |
| Data per aktie, kr | |||||
| Periodens resultat | 10,41 | 1,29 | 9,18 | 14,04 | 7,25 |
| Eget kapital | 57 | 58 | 66 | 72 | 73 |
| Utdelning 4) | 4,25 | — | 4,00 | 6,50 | 6,50 |
| Kurs på B-aktien vid årets slut | 108,50 | 66,75 | 167,50 | 191,00 | 109,70 |
| Nyckeltal | |||||
| Avkastning på eget kapital,% | 20,3 | 2,4 | 14,9 | 20,6 | 10,4 |
| Avkastning på nettotillgångar,% | 21,7 | 5,8 | 19,4 | 27,8 | 13,7 |
| Nettotillgångar i % av nettoomsättning 5) | 18,6 | 18,1 | 17,1 | 18,2 | 23,8 |
| Kundfordringar i % av nettoomsättning 5) | 18,3 | 17,9 | 17,7 | 17,7 | 17,0 |
| Varulager i % av nettoomsättning 5) | 11,1 | 11,0 | 8,8 | 10,2 | 10,5 |
| Skuldsättningsgrad | 0,29 | 0,28 | 0,04 | –0,03 | 0,31 |
| Räntetäckningsgrad | 7,49 | 1,86 | 7,54 | 12,64 | 5,84 |
| Utdelning i % av totalt eget kapital | 7,5 | — | 6,0 | 9,0 | 9,0 |
| Övriga uppgifter | |||||
| Genomsnittligt antal anställda | 56 898 | 55 177 | 50 633 | 51 544 | 52 916 |
| Löner och ersättningar | 12 612 | 12 662 | 13 162 | 12 678 | 13 137 |
| Antal aktieägare | 52 700 | 52 600 | 52 000 | 57 200 | 58 800 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp | 281,0 | 283,1 | 284,0 | 284,6 | 284,7 |
| Antal aktier vid årets slut efter återköp | 281,6 | 283,6 | 284,4 | 284,7 | 284,7 |
1) Rapporterade belopp 2012 har räknats om på grund av den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda.
2) Från och med 2015 används inte längre jämförelsestörande poster.
3) Jämförelsestörande poster är exkluderade för åren 2005 till 2013. År 2014 har justerats. 4) För 2017: Styrelsens förslag.
5) Annualiserad nettoomsättning, beräknad till balansdagskurs, 2017: 128 367 (2016: 127 490).
| Årlig tillväxt, % | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 år | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 20121) | |
| 2,1 | 122 060 | 121 093 | 123 511 | 112 143 | 109 151 | 109 994 | |
| –0,4 | –1,1 | 2,2 | 1,1 | 4,5 | 5,5 | ||
| 3 977 | 3 934 | 3 936 | 3 671 | 3 356 | 3 251 | ||
| — | — | — | –1 199 | –2 475 | –1 032 | ||
| 13,1 | 7 407 | 6 274 | 2 741 | 3 581 | 1 580 | 4 000 | |
| 17,2 | 6 966 | 5 581 | 2 101 | 2 997 | 904 | 3 154 | |
| 19,4 | 5 745 | 4 493 | 1 568 | 2 242 | 672 | 2 365 | |
| 7,2 | 10 024 | 10 165 | 8 267 | 7 822 | 4 455 | 7 080 | |
| –8 200 | –2 557 | –3 403 | –3 759 | –4 734 | –4 702 | ||
| –1,0 | –3 892 | –2 830 | –3 027 | –3 006 | –3 535 | –4 090 | |
| 1 824 | 7 608 | 4 864 | 4 063 | –279 | 2 378 | ||
| 5 229 | 7 432 | 4 955 | 4 132 | –74 | 2 542 | ||
| –2 155 | –1 868 | –1 870 | –1 861 | –1 860 | –1 868 | ||
| 3,2 | 2,3 | 2,5 | 2,7 | 3,2 | 3,7 | ||
| 6,1 | 5,2 | 2,2 | 3,2 | 3,7 | 4,6 | ||
| 5,7 | 4,6 | 1,7 | 2,7 | 3,1 | 3,8 | ||
| 3,6 | 89 679 | 85 848 | 83 471 | 85 688 | 76 001 | 75 194 | |
| –4,3 | 20 793 | 18 098 | 21 412 | 26 099 | 24 961 | 25 890 | |
| –15 721 | –14 966 | –12 234 | –8 377 | –5 800 | –6 505 | ||
| 2,8 | 20 945 | 19 408 | 17 745 | 20 663 | 19 441 | 18 288 | |
| 2,5 | 14 632 | 13 418 | 14 179 | 14 324 | 12 154 | 12 963 | |
| 8,7 | 31 272 | 28 283 | 26 467 | 25 705 | 20 607 | 20 590 | |
| 5,5 | 20 596 | 17 738 | 15 005 | 16 468 | 14 308 | 15 726 | |
| –6,1 | 9 537 | 10 202 | 13 097 | 14 703 | 14 905 | 13 088 | |
| 2 634 | 4 169 | 4 509 | 4 763 | 2 980 | 4 479 | ||
| –54,6 | 197 | 360 | 6 407 | 9 631 | 10 653 | 10 164 | |
| 19,3 | 19,99 | 15,64 | 5,45 | 7,83 | 2,35 | 8,26 | |
| 5,4 | 71,66 | 61,72 | 52,21 | 57,52 | 50 | 55 | |
| 8,30 | 7,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | ||
| 9,2 | 264,30 | 226,30 | 205,20 | 228,80 | 168,50 | 170,50 | |
| 31,7 | 29,4 | 9,9 | 15,7 | 4,4 | 14,4 | ||
| 35,8 | 29,9 | 11,0 | 14,2 | 5,8 | 14,8 | ||
| 16,2 16,3 |
14,2 15,2 |
17,3 14,3 |
20,4 16,2 |
21,8 17,0 |
22,5 15,9 |
||
| 11,4 | 10,5 | 11,5 | 11,2 | 10,6 | 11,3 | ||
| 0,01 | 0,02 | 0,43 | 0,58 | 0,74 | 0,65 | ||
| 12,16 | 3,75 | 3,75 | 5,16 | 2,11 | 2,72 | ||
| 10,5 | 10,5 | 12,4 | 11,3 | 13,0 | 11,8 | ||
| –1,3 | 55 692 | 55 400 | 58 265 | 60 038 | 60 754 | 59 478 | |
| 3,6 | 16 470 | 15 886 | 15 858 | 14 278 | 13 521 | 13 785 | |
| –2,6 | 45 295 | 48 939 | 45 485 | 46 500 | 51 500 | 51 800 | |
| 287,4 | 287,4 | 287,1 | 286,3 | 286,2 | 285,9 | ||
| 287,4 | 287,4 | 287,4 | 286,3 | 286,2 | 286,1 |
Årlig utveckling per affärsområde
| Mkr | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 33 436 | 34 438 | 37 179 | 37 844 | 38 524 |
| Rörelseresultat | –481 | 232 | 2 167 | 2 546 | 2 764 |
| Marginal, % | –1,4 | 0,7 | 5,8 | 6,7 | 7 ,2 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 31 864 | 34 141 | 43 053 | 43 402 | 40 656 |
| Rörelseresultat | 2 136 | 1 714 | 1 580 | 2 671 | 2 757 |
| Marginal, % | 6,7 | 5,0 | 3,7 | 6,2 | 6 ,8 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 20 695 | 20 041 | 18 546 | 15 419 | 17 302 |
| Rörelseresultat | 979 | 1 069 | 463 | –68 | 425 |
| Marginal, % | 4,7 | 5,3 | 2,5 | –0,4 | 2 ,5 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 8 653 | 8 803 | 9 229 | 9 380 | 10 048 |
| Rörelseresultat | 116 | 438 | 364 | 626 | 750 |
| Marginal, % | 1,3 | 5,0 | 3,9 | 6,7 | 7 ,5 |
| Hemmiljö och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 952 | 8 678 | 8 958 | 8 183 | 7 808 |
| Rörelseresultat | 309 | 200 | –63 | 238 | 431 |
| Marginal, % | 3,5 | 2,3 | –0,7 | 2,9 | 5 ,5 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 5 550 | 6 041 | 6 546 | 6 865 | 7 723 |
| Rörelseresultat | 510 | 671 | 862 | 954 | 1 054 |
| Marginal, % | 9,2 | 11,1 | 13,2 | 13,9 | 13 ,7 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 1 | 1 | — | — | — |
| Rörelseresultat, koncerngemensamma kostnader etc | –1 989 | –743 | –2 632 | –693 | –775 |
| Totalt koncernen | |||||
| Nettoomsättning | 109 151 | 112 143 | 123 511 | 121 093 | 122 060 |
| Rörelseresultat | 1 580 | 3 581 | 2 741 | 6 274 | 7 407 |
| Marginal, % | 1,4 | 3,2 | 2,2 | 5,2 | 6 ,1 |
1) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har omräknats för att möjliggöra jämförelse.
| Materiella engångsposter i rörelseresultatet1) | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –828 | –1 212 | — | — | — |
| Vitvaror Nordamerika | — | –392) | –1582) | — | — |
| Vitvaror Latinamerika | — | –10 | — | — | — |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | –351 | –10 | — | — | — |
| Hemmiljö och småapparater | –82 | — | –190 | — | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader | –1 214 | –772) | –1 9012) | — | — |
| Totalt koncernen | –2 475 | –1 348 | –2 249 | — | — |
1) För mer information se not 7.
2) Inkluderar kostnader för det ej genomförda förvärvet av GE Appliances. Kostnader för det förberedande integrationsarbetet om 39 Mkr för 2014 och 158 Mkr för 2015 har belastat rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika. Koncerngemensamma kostnader inkluderar transaktonskostnader om 110 Mkr för 2014 och 408 Mkr för 2015 samt den termination fee som Electrolux betalade till General Electric om 175 MUSD, motsvarande 1 493 Mkr i december 2015. Totala kostnader för GE Appliances om 2 059 Mkr belastade rörelseresultatet för 2015, varav 63 Mkr för första kvartalet, 195 Mkr för andra kvartalet, 142 Mkr för tredje kvartalet och 1 659 Mkr för fjärde kvartalet.
Kvartalsinformation
| Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kv 1 2017 |
kv 2 2017 |
kv 3 2017 |
kv 4 2017 |
helår 2017 |
kv 1 2016 |
kv 2 2016 |
kv 3 2016 |
kv 4 2016 |
helår 2016 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
||||||||||
| Nettoomsättning | 8 830 | 9 356 | 9 422 | 10 914 | 38 524 | 9 001 | 8 897 | 9 579 | 10 367 | 37 844 |
| Rörelseresultat | 558 | 576 | 749 | 882 | 2 764 | 553 | 567 | 680 | 746 | 2 546 |
| Marginal,% | 6,3 | 6,2 | 7,9 | 8,1 | 7,2 | 6,1 | 6,4 | 7,1 | 7,2 | 6,7 |
| Vitvaror Nordamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 9 850 | 11 699 | 9 544 | 9 563 | 40 656 | 9 937 | 11 450 | 11 189 | 10 826 | 43 402 |
| Rörelseresultat | 605 | 987 | 719 | 447 | 2 757 | 495 | 742 | 824 | 610 | 2 671 |
| Marginal,% | 6,1 | 8,4 | 7,5 | 4,7 | 6,8 | 5,0 | 6,5 | 7,4 | 5,6 | 6,2 |
| Vitvaror Latinamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 4 301 | 3 857 | 4 132 | 5 012 | 17 302 | 3 643 | 3 659 | 3 968 | 4 149 | 15 419 |
| Rörelseresultat | 101 | 29 | 77 | 218 | 425 | 31 | 69 | 19 | –187 | –68 |
| Marginal,% | 2,4 | 0,8 | 1,9 | 4,3 | 2,5 | 0,9 | 1,9 | 0,5 | –4,5 | –0,4 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | ||||||||||
| Nettoomsättning | 2 374 | 2 713 | 2 415 | 2 547 | 10 048 | 2 022 | 2 407 | 2 515 | 2 436 | 9 380 |
| Rörelseresultat | 112 | 209 | 214 | 215 | 750 | 95 | 150 | 208 | 173 | 626 |
| Marginal,% | 4,7 | 7,7 | 8,9 | 8,5 | 7,5 | 4,7 | 6,2 | 8,3 | 7,1 | 6,7 |
| Hemmiljö och småapparater | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 786 | 1 878 | 1 898 | 2 245 | 7 808 | 1 927 | 1 858 | 1 960 | 2 438 | 8 183 |
| Rörelseresultat | 70 | 77 | 80 | 205 | 431 | 44 | 6 | 34 | 154 | 238 |
| Marginal,% | 3,9 | 4,1 | 4,2 | 9,1 | 5,5 | 2,3 | 0,3 | 1,7 | 6,3 | 2,9 |
| Professionella Produkter | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 742 | 1 999 | 1 897 | 2 085 | 7 723 | 1 584 | 1 712 | 1 641 | 1 928 | 6 865 |
| Rörelseresultat | 249 | 258 | 272 | 276 | 1 054 | 205 | 222 | 234 | 293 | 954 |
| Marginal,% | 14,3 | 12,9 | 14,3 | 13,2 | 13,7 | 12,9 | 13,0 | 14,3 | 15,2 | 13,9 |
| Övrigt | ||||||||||
| Rörelseresultat, koncerngemensamma kostnader etc |
–159 | –194 | –150 | –273 | –775 | –155 | –192 | –173 | –173 | –693 |
| Totalt koncernens | ||||||||||
| Nettoomsättning | 28 883 | 31 502 | 29 309 | 32 366 | 122 060 | 28 114 | 29 983 | 30 852 | 32 144 | 121 093 |
| Rörelseresultat | 1 536 | 1 942 | 1 960 | 1 969 | 7 407 | 1 268 | 1 564 | 1 826 | 1 616 | 6 274 |
| Marginal,% | 5,3 | 6,2 | 6,7 | 6,1 | 6,1 | 4,5 | 5,2 | 5,9 | 5,0 | 5,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 434 | 1 753 | 1 874 | 1 905 | 6 966 | 1 163 | 1 448 | 1 725 | 1 245 | 5 581 |
| Periodens resultat | 1 083 | 1 308 | 1 424 | 1 930 | 5 745 | 875 | 1 079 | 1 267 | 1 272 | 4 493 |
| Resultat per aktie, kr1) | 3,77 | 4,55 | 4,96 | 6,72 | 19,99 | 3,04 | 3,75 | 4,41 | 4,43 | 15,64 |
| Antal aktier före utspädning, miljoner | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner |
287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive Electrolux egna aktier,
Hållbarhetsredovisning 2017
Electrolux är en av världens ledande tillverkare av hushållsmaskiner och professionell köksoch tvättutrustning. Företagets mission är att utveckla och förbättra smakupplevelser, klädvård och välbefinnande för ett bättre och mer hållbart liv världen över.
Affärsmodell
För att uppnå Electrolux syfte – to shape living for the better – och skapa lönsam tillväxt, använder företaget en affärsmodell som fokuserar på att skapa förstklassiga konsumentupplevelser inom smak, klädvård och välbefinnande.
Målet är att skapa ett kontinuerligt flöde av konsumentrelevanta innovationer under starka varumärken inom viktiga områden. Electrolux fokuserar på att möjliggöra välsmakande mat, högkvalitativ klädvård och en hälsosam hemmiljö.
Electrolux säljer över 60 miljoner hushållsmaskiner varje år och har länge uppmärksammat den påverkan som företaget har på miljön och samhället i stort.
Hållbarhet är definierad som en drivkraft för förändring i affärsmodellen eftersom företaget inser den ökade betydelsen av ett hållbarhetsarbete som ger resultat och bra renommé. Här ingår såväl den egna verksamheten som produkternas påverkan på samhället och planeten. Electrolux har gjort avsevärda framsteg på området och är en erkänd ledare inom hållbarhet.
ELECTROLUX – LEDARE I VITVARUBRANSCHEN
Koncernens hållbarhetsresultat stärker relationerna med investerarna. Under 2017 blev Electrolux för elfte året i rad utnämnt till ledande i sin bransch av det prestigefyllda Dow Jones Sustainability Index (DJSI). Electrolux rankas därmed bland de 10 procent som utgör de främsta av världens 2 500 största företag för miljörelaterade och sociala frågor. Dessutom har Electrolux uppmärksammats av andra index och organisationer, däribland RobecoSAM, CDP och oekom Prime. Electrolux är upptagen på A-listan för CDPs klimatrapportering.
Electrolux i en föränderlig värld
Electrolux verkar i en värld som är i ständig förändring. En växande befolkning ökar pressen på naturresurserna, snabb teknologisk utveckling kräver nya affärsmodeller och oron för klimatet och jordens resurser påverkar beslutsfattandet på alla nivåer. Dessa globala megatrender medför utmaningar för affärsverksamheten, men som även medför stora affärsmöjligheter.
Demografi
Globala demografiska trender, exempelvis befolkningstillväxt, en växande medelklass, en åldrande befolkning och urbanisering, leder till en ökad efterfrågan på hushållsmaskiner, vilket innebär ett ökat nyttjande av naturresurser. Under de närmaste 15 åren förväntas ytterligare en miljard människor köpa sitt första kylskåp.
Effekter för Electrolux:
- • Betydande tillväxtpotential på tillväxtmarknader. • Fortsatta behov av att förbättringa produkternas
- miljöprestanda. • Ökad betydelse för gruppen äldre konsumenter och det
- ökande antalet mindre hushåll.
- • Potential för nya affärsmodeller, till exempel delat ägande.
Klimat och resurser
Behovet av att minska utsläppen av växthusgaser, och anpassa sig till ett förändrat klimat och begränsade naturresurser, kommer att driva företag mot "cirkulära affärsmodeller" som främjar resurseffektivitet, minskad användning av farliga kemikalier samt en minskning av mängden avfall.
Effekter för Electrolux:
- • Fortsatta behov av att förbättringar av produkternas miljöprestanda.
- • Press på att minska vattenförbrukningen i områden med vattenbrist.
- •Konkurrens om vissa metaller och mineraler.
- • Den cirkulära ekonomin ökar i betydelse.
- • Förväntningar om att gå längre än vad kemikalielagstiftningen kräver.
Teknologi
Ny teknologi sprids snabbt över världen och inköpsbesluten påverkas i allt högre grad av information på nätet och av sociala medier. Sakernas internet (IoT) innebär att miljarder produkter kommer att vara uppkopplade inom en snar framtid.
Effekter för Electrolux:
- • Större makt och medvetenhet hos konsumenterna kräver öppenhet och hållbara affärsmetoder.
- • Digitaliseringen kommer att driva nästa våg av verksamhetseffektiviseringar, inklusive ett närmare samarbete med leverantörerna.
- • Uppkoppling ger möjligheter till nya affärsmodeller som leder till ökad resurseffektivitet.
- • Sakernas internet möjliggör en livslång relation mellan producenter och konsumenter, men kräver samtidigt en hög nivå av skydd för personuppgifter och integritet.
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Väsentliga hållbarhetsfrågor är områden som speglar Electrolux viktigaste ekonomiska, miljörelaterade och sociala påverkan.
Väsentlighetsanalysen syftar till att kartlägga och förstå vilka hållbarhetsfrågor som är viktiga för aktieägarna samt för koncernens strategi. Den är ett viktigt sätt att utvärdera förmågan att skapa och behålla värde.
Electrolux tar tillvara insikter som bygger på globala trender och drivkrafter, marknadsundersökningar, produktforskning, interna och externa dialoger, synpunkter från experter och
konsumentenkäter samt andra informationskällor för att få en aktuell bild av det rådande affärsklimatet.
De väsentliga hållbarhetsfrågorna beskrivs i koncernens hållbarhetsramverk "For the Better" som består av nio löften. De är definierade genom Electrolux hållbarhetsmål för 2020 och stöds av nyckeltal (se For the Better sidan 140).
Överensstämmelsen mellan FN:s mål för hållbar utveckling och Electrolux hållbarhetsramverk visar att företagets materialitetsanalys reflekterar samhällets prioriteringar.
GENOMSNITTLIGA KOLDIOXIDUTSLÄPP UNDER EN VITVARAS LIVSTID*
Livscykelperspektivet ger vägledning om hur man bäst kan minska miljöpåverkan genom att visa på den inbördes relationen mellan utvinning av råmaterial, tillverkning, transporter, användning och återvinning. Den viktigaste miljöpåverkan för Electrolux är utsläpp av växthusgaser som ett resultat av produktion av energi för produkternas användning. Electrolux mål är att halvera produkternas klimatpåverkan ur ett livscykelperspektiv till 2020 i förhållande till 2005. Om detta uppnås undviks utsläpp på cirka 25 miljoner ton koldioxid.
*Beräknat som ett genomsnitt av elva olika vitvaror.
For the Better
Koncernens hållbarhetsstrategi – For the Better – omfattar tre områden: Bättre lösningar, Bättre verksamhet och Ett bättre samhälle. Dessa är definierade i nio löften för att uppnå positiva förändring. Strategin omfattar även en målsättning att halvera koncernens direkta koldioxidutsläpp före utgången av 2020.
Bättre lösningar
För att möta den globala tillväxten av hushållsprodukter utan motsvarande ökad miljöpåverkan krävs effektivare användning av resurser som råvaror, vatten och energi.
Förbättra produkternas prestanda och effektivitet Att hantera klimatförändringar och den ökade efterfrågan på vatten är några av de mest angelägna utmaningarna som samhället står inför. Electrolux bidrar till att minska belastningen genom att erbjuda flera serier med resurseffektiva produkter. Under 2017 svarade produkter med ledande miljöprestanda för 19 procent av sålda produkter och 28 procent av bruttovinsten. Exempel på en produkt som lanserades under 2017 är diskmaskinen Green&Clean för professionella kök. Dessa har marknadens lägsta driftskostnader och använder bara ett glas vatten till varje korg med disk.
Effektivisera resursanvändningen
Insatsvarorna i hushållsprodukter är främst stål, plast och elektronikkomponenter. Ett sätt att bidra till ökad resurseffektivitet är att öka användningen av återvunnet material samt att stödja initiativ för att återvinna produkter. Under 2017 ökade Electrolux aktiviteterna i samtliga affärsområden för att nå målet på 20 000 ton återvunnen plast till 2020.
Eliminera skadliga material
Electrolux har en genomtänkt syn på materialvalen i sina produkter för att skydda människors hälsa samt miljön. Koncernen fortsätter att införa en gemensam process för kemikaliehantering. Nya forskningsrön och intressentkrav används för att uppdatera företagets lista över begränsade material.
HALVERA KLIMATPÅVERKAN, MILJONER TON KOLDIOXID
Bättre verksamhet
Med 56 000 medarbetare i hela världen och verksamhet i över 58 länder påverkar Electrolux människors dagliga liv runt om i världen. Det pågår ett ständigt arbete för att öka resurseffektiviteten och bli ett säkrare och mer etiskt företag.
Uppnå mer med mindre
Effektiv resursanvändning minskar miljöpåverkan och kostnader. Programmet Green Spirit, som ingår i Electrolux Manufacturing System, har som mål att kontinuerligt minska förbrukningen av energi och vatten i företagets verksamheter över hela världen. Under 2017 minskade Electrolux energiförbrukningen med 2,4 procent och koldioxidutsläppen med 17,5 procent jämfört med 2016.
Säkerställa bästa hälsa och säkerhet
Electrolux strävar efter att förebygga olyckor och att säkra medarbetarnas hälsa och säkerhet, oavsett var i världen de befinner sig. Koncernens globala olycksfrekvens (TCIR) uppgick under 2017 till 0,58. Sedan 2005 har olycksfrekvensen minskat med 82 procent.
Den beräknade kostnadsminskningen var mer än 340 Mkr för 2017, jämfört med 2005, baserat på historiska data.
Respektera mänskliga rättigheter och etiska principer Electrolux fortsätter att bygga ett etiskt och pålitligt företag, där alla som påverkas av bolagets verksamhet kan känna att deras rättigheter respekteras. Koncernen har ett globalt etikprogram som omfattar både utbildning och ett så kallat visselblåsarsystem – Electrolux Ethics Helpline och under 2017 kom 186 rapporter in till detta system. Som del i företagets arbete med mänskliga rättigheter, genomfördes två lokala konsekvensanalyser av mänskliga rättigheter.
Bättre samhälle
Som ett globalt bolag påverkar Electrolux miljoner människor: kunder, leverantörer och lokala samhällen. Electrolux strävar efter att göra skillnad i samhället genom att försöka hjälpa alla intressenter i värdekedjan att bedriva en mer hållbar verksamhet och genom att göra ett positivt avtryck i de samhällen där koncernen verkar.
Lösningar för hälsa och en hållbar livsstil för fler människor Electrolux gör effektiva produkter tillgängliga för fler människor vilket skapar möjligheter till ett bättre liv för alla. Electrolux kan som ett globalt bolag bidra till en snabbare tekniköverföring till nya växande marknader. Resurseffektiva lösningar förbättrar människors liv och minimerar miljöpåverkan.
Vara en positiv kraft
Som världsledande inom köksprodukter fokuseras Electrolux insatser i samhället på mat, i samarbete med medarbetare
och lokala intressenter. Insatserna stödjs av Electrolux Food Foundation samt samarbetet i Feed the Planet med World Association of Chefs' Societies (Worldchefs) och världens största ungdomsorganisation AIESEC. Ett flertal lokala och två globala projekt drevs under 2017.
Förbättra hållbarhet i leverantörskedjan
Oavsett var koncernens produkter och komponenter produceras måste det ske med respekt för människor och miljö. Som en del i arbetet med ansvarsfulla inköp genomförde Electrolux 387 leverantörsrevisioner under 2017 och fler än 650 medarbetare hos över 300 leverantörer utbildades i Electrolux uppförandekod och i andra relevanta hållbarhetsfrågor. Electrolux använder sin position som stor inköpare för att förbättra logistiken genom samarbetslösningar.
AVVIKELSER VID REVISIONER I PROGRAMMET FÖR ANSVARSFULLA INKÖP
Hållbarhetsstyrning – Risker och Möjligheter
Övergripande styrning
Electrolux hållbarhetsstrategi – For the Better – följs upp direkt av koncernledningen och av ledningsgrupper för respektive affärsområde som har tagit fram prioriteringar och mål för de nio löftena.
Koncernledningen har också antagit policyer för miljö, uppförandekod, korruption och mutor medan styrelsen har godkänt etikkoden.
Varje affärsområde ansvarar för att bidra till att uppfylla koncernens hållbarhetsmål i enlighet med de nio löftena. Flera av de tillhörande nyckeltalen har delats upp och följs upp på affärsområdesnivå.
Referensgrupper och styrgrupper med deltagare från koncernledningen och ledande befattningshavare har inrättats för flera olika program, exempelvis styrgruppen för Ethics & Human Rights, Industrial Operations, External Affairs samt kemikalieanvändning.
Flera koncernfunktioner ansvarar för att kartlägga och åtgärda icke-finansiella risker inom sina respektive ansvarsområden. Risker rapporteras regelbundet till koncernledningen och tas med i väsentlighetsanalysen.
- Viktiga ansvarsområden för hantering av hållbarhet: •Internrevision och Specialutredningar (MASA) utvärderar och
- förbättrar processer för styrning, internkontroll och riskhantering. •Koncernfunktionen Riskhantering jämför och övervakar de
- huvudsakliga riskerna i verksamheten liksom kritiska leverantörer. •Koncernfunktionen Legal Affairs ansvarar för att implementera
- ett program för korruptionsbekämpning. • Ansvaret för att övervaka leverantörernas efterlevnad ligger hos varje affärsområdes inköpsledning, med stöd från teamet för Ansvarsfulla Inköp.
- •Koncernfunktionen Sustainability Affairs bedömer väsentlighet, tar fram riktlinjer, mål och genomförandeprogram samt ansvarar för programmet Ansvarsfulla Inköp.
- • Den globala Ethics Helpline (visselblåsarfunktionen) och ett etiskt program följs upp av styrgruppen för etik och mänskliga rättigheter.
| Område | Miljö | Sociala, arbets- och mänskliga rättigheter |
Anti-korruption |
|---|---|---|---|
| Policyer | Miljöpolicy Uppförandekod |
Uppförandekod Riktlinjer för arbetsplatsen |
Etikkod Policy om korruption och mutor |
| •Produktutformning Huvud |
•Barn- och tvångsarbete | •Intressekonflikter | |
| områden | •Effektivitet i verksamheten | •Hälsa och säkerhet, arbetstider, ersättning |
•Mutor och andra otillbörliga förmåner |
| •Påverkan på lagstiftning | •Diskriminering och trakasserier | •Affärspartners och kunder | |
| •Miljöledning | •Föreningsfrihet, kollektiva förhandlingar |
•Politiskt engagemang |
Fullständiga texter av Electrolux policys finns på www.electroluxgroup.com/en/category/sustainability/codes-and-policies
Miljö
Sett över en produkts hela livscykel har Electrolux en relativt stor miljöpåverkan, till följd av energiförbrukning och användningen av material och kemikalier. Miljöpåverkan är störst under produkternas användningsfas och koncernens strategi är att förbättra produkternas miljöprestanda.
Electrolux miljöpolicy innehåller riktlinjer för hur Electrolux ska förbättra miljöprestandan genom produktion och produktanvändning samt genom att konstruera produkter som enkelt går att återvinna. Krav för koncernens verksamhet och i leverantörskedjan beskrivs i Riktlinjer för arbetsplatsen. Alla Electrolux fabriker med fler än 50 anställda ska vara certifierade enligt ISO 14001.
Koncernens krav på leverantörer beskrivs i uppförandekoden och i standarden för arbetsplatser. Efterlevnad är obligatoriskt vid utvärdering av potentiella och nuvarande leverantörer. Electrolux största OEM- och ODM-leverantörer måste mäta och följa upp sin förbrukning av energi och vatten och rapportera dem enligt rapporteringsstandarden för energi respektive Världsnaturfondens vattenriskfilter.
Electrolux redovisar enligt CDP:s principer för både klimat och vatten och ingick i A-listan 2017 för klimat och uppnådde bedömningen A- i vattenrapporten för 2017.
Electrolux produkter påverkas av lagstiftning om energiförbrukning, producentansvar och hantering av farliga ämnen. Vissa kunder har krav som går längre än lagstiftningen. De viktigaste miljöriskerna är kopplade till krav från lagstiftare och kunder (se sidorna 144–145). Att inte uppfylla kraven kan leda till böter eller begränsade produktionstillstånd, minskad försäljning eller återkallande av produkter. Electrolux har rutiner för att minska dessa risker, däribland ISO-hanteringssystem, internrevisioner, programmet Ansvarsfulla Inköp och sätter även upp mål i produktutvecklingsplanerna.
Koncernens proaktiva hållning syftar till att utveckla och främja försäljningen av produkter med lägre miljöpåverkan. Beredskap för en strängare produktlagstiftning kan leda till ökad försäljning. Under många år har produkter med högre miljöprestanda haft högre lönsamhetsmarginaler.
Koncernens program för att minska resursförbrukningen i verksamheten och använda mer återvunnet material i produkterna ger kostnadsbesparingar.
Under 2017 ansökte Electrolux om godkännande för Science Based Targets i linje med Parisavtalet, COP 21.
Sociala frågor, arbetsvillkor och mänskliga rättigheter
Electrolux bygger på förtroende. Det innebär att alla aktiviteter och beslut måste styras av etik, integritet och respekt för människor och miljön, oavsett var i världen som koncernen verkar.
Konsumenterna fattar i allt högre grad sina inköpsbeslut utifrån förtroendet för företaget och hur det bidrar till samhället. Anställda föredrar också att arbeta för ett företag med samma värderingar som de själva. Att respektera mänskliga rättigheter och vara ett etiskt företag handlar om mer än att bara följa lagar. Det handlar om att vägleda medarbetarna i vad som är rätt och fel och hur man fattar beslut därefter. Målen i – For the Better – speglar koncernens åtagande att skapa en stark kultur kring etik och mänskliga rättigheter. De mest väsentliga riskerna relaterade till mänskliga rättigheter omfattar föreningsfrihet, diskriminering och arbetsförhållanden. Andra risker omfattar integritetsskydd då vi hanterar en ökad mängd personuppgifter, samt korruption.
Uppförandekoden och etikkoden är utgångspunkterna för arbetet med sociala frågor, arbetsvillkor och mänskliga rättigheter. Våra Riktlinjer för arbetsplatsen bygger på Uppförandekoden och är en vägledning för att bedöma, åtgärda och minska risker för bristande efterlevnad i hela värdekedjan. Uppförandekoden speglar företagets ansvar att respektera mänskliga rättigheter och utgör Electrolux policy för mänskliga rättigheter.
Electrolux följer upp resultaten och hanterar riskerna genom interna och externa revisioner, en årlig bedömning av produktionsenheternas resultat, lokala utvärderingar av mänskliga rättigheter, utbildning, Ethics Helpline, dialog mellan arbetsgivare och arbetstagare samt kommittéer för hälsa och säkerhet. Risker i leverantörskedjan hanteras inom ramen för programmet Ansvarsfulla Inköp genom revisioner och utbildning.
Arbetet med mänskliga rättigheter involverar många funktioner i organisation, från personalavdelningen till inköp och den globala industriella verksamheten. Ansvaret för etikprogrammet och uppföljningen av mänskliga rättigheter ligger hos styrgruppen för etik och mänskliga rättigheter, som består av representanter för olika koncernfunktioner.
Under 2016 utvecklades och lanserades en metodik för att kartlägga och bedöma effekterna av mänskliga rättigheter på koncernnivå.
Sex sakområden och tre affärsprocesser utgör koncernens främsta människorättsfrågor. Metoderna överensstämmer med FN:s vägledande principer om företag och mänskliga rättigheter och den praxis som växer fram kring konsekvensanalyser för mänskliga rättigheter.
Under 2017 genomfördes konsekvensanalyser för mänskliga rättigheter i Egypten och Thailand. Dessa omfattade koncernens samtliga verksamheter i de aktuella länderna, inklusive risker hos leverantörer och kunder.
Anti-korruption
Korruption utgör ett hot mot hållbar ekonomisk och social utveckling i världen, i synnerhet i fattiga regioner. Korruption kan också få allvarliga negativa följder för koncernen genom att förhindra tillväxt, öka kostnaderna och orsaka allvarliga legala risker och kan riskera bolagets anseende. Med verksamhet i 58 länder i hela världen, däribland på tillväxtmarknader, är Electrolux exponerat för risker knutna till korruption och mutor. Riskerna kan uppstå i olika delar av värdekedjan, så som inom inköp och försäljning.
Electrolux har nolltolerans mot korruption och arbetar ständigt för att öka medvetenheten bland medarbetarna för att minimera risken för korruption. Bestämmelser mot korruption ingår i företagets Policy om korruption och mutor som alla medarbetare måste följa. Dessa riktlinjer ger vägledning till medarbetarna om hur man gör rätt och förklarar vilka handlingar som är olagliga och olämpliga.
Anställda kan rapportera brott mot etiska riktlinjer via ett så kallat whistleblowing-system. Under 2017 inkom totalt 186 anmälningar varav 19 inom kategorin affärsetik utreddes. Kategorin affärsetik omfattar anklagelser kopplade till korruption, bedrägeri, stöld, internkontroll och kartellbildning.
Utöver policyn om korruption och mutor, har Electrolux lanserat koncernövergripande webbaserade kurser om korruptionsbekämpning. Dessa initiativ kompletterar de specialutbildningar som vissa funktioner genomgår, exempelvis försäljning, inköp och ledande befattningshavare (vilka är mer utsatta för korruptionsrisker). Sådana fysiska utbildningstillfällen har genomförts lokalt inom organisationen, antingen av interna jurister eller externa experter. Utbildningskraven följs upp och utvärderas kontinuerligt utifrån affärsverksamhetens behov samt det rättsliga ramverket och riskerna.
Väsentliga hållbarhetsfrågor längs värdekedjan
Ett värdekedjeperspektiv underlättar för Electrolux att hantera sin hållbarhetspåverkan och skapa mesta möjliga värde.
Ansatsen underlättar att identifiera möjligheter, minimera eller förstärka hållbarhetspåverkan och förstå begränsningar. Den hjälper också företaget att förstå sambandet mellan åtgärder och resultat.
Följande avsnitt beskriver Electrolux viktigaste hållbarhetsrisker ur ett värdekedjeperspektiv och hur de hanteras samt värdeskapande för företaget och samhället.
Produktutveckling
Nära samarbete mellan design, marknadsföring och FoU gör att nya produkter kan erbjuda konsumentupplevelser av högsta klass.
Ambitionen är att ta fram lösningar med ledande miljöprestanda. Innovationer lanserade i rätt tid är nyckeln till att kunna uppfylla framtida lagstiftningskrav och möta marknadens efterfrågan. Fokus ligger på en effektiv användning av energi, vatten och material samt kemikalier i vitvaror.
Risker
- • Att inte uppfylla lagstift-
- nings- eller marknadskrav. • Att inte uppfylla konsumenternas förväntningar.
Riskhantering
- •Kontinuerligt förbättra produkteffektiviteten.
- • Öka användningen av återvunnet material. • Eliminera skadliga material.
- •Integrera framtida krav i produktutvecklingsplanerna.
Förmåga att påverka - Hög
Värdeskapande
Att förutse konsumenternas behov av effektivitet ger kundvärde och överensstämmer med affärsstrategin, samtidigt som det minskar den negativa miljöpåverkan.
Leverantörer
Electrolux anlitar flera tusen leverantörer, varav många i tillväxtländer. Fokus ligger på att garantera att Electrolux krav efterlevs och att utveckla leverantörernas kapacitet att förbättra hållbarhetsaspekterna.
Risker
- •Kopplas samman med brott mot sociala, etiska och mänskliga rättigheter. • Svåra väderförhållanden
- orsakade av klimatförändringar kan påverka leveranserna negativt.
- • Avbrott i verksamheten på grund av oetiska affärsmetoder i leverantörskedjan.
Riskhantering
- • Tillämpa ett riskbaserat arbetssätt för att kartlägga relevanta leverantörer.
- •Klimatkonsekvensbedömningar av centrala leverantörer.
- • Utföra revisioner för att följa upp att leverantörer efterlever Electrolux krav.
- • Genomföra utbildningar och förbättringsprogram.
Förmåga att påverka - Medelhög
Värdeskapande
Att genomdriva Electrolux standarder stödjer mänskliga rättigheter och höjer standarden för miljö, arbetsvillkor och ekonomi, särskilt på tillväxtmarknaderna. Detta leder till ökat förtroende och en stabil leverantörskedja samtidigt som det minskar affärs- och anseenderiskerna.
Electrolux verksamheter
Electrolux bedriver tillverkning i 53 fabriker har försäljning på 150 marknader och omkring 56 000 medarbetare. Prioriterade områdena är att minska miljöpåverkan, upprätthålla höga etiska standarder och arbetsvillkor samt ha en positiv påverkan på lokalsamhällena.
Risker
- • Driftstopp på grund av utsläpp till följd av olyckor.
- • Driftstopp orsakade av svåra väderförhållanden till följd av klimatförändringar.
- • Påverkan från brott mot sociala, etiska och mänsk-
- liga rättigheter. •Korruption kopplat till svag samhällskontroll.
Riskhantering
- • Miljöledningssystem och effektiviseringsprogram.
- • Säkerställa bästa villkor för hälsa och säkerhet.
- • Ledningssystem och utbildning för att stärka hållbarhetspolicyerna.
- •Klimatkonsekvensbedömningar av verksamheterna.
- • Stödja program i lokalsamhällena.
Förmåga att påverka - Hög
Värdeskapande
Electrolux skapar fördelar för lokalsamhällena genom att erbjuda arbetstillfällen, kunskapsöverföring och ekonomiska möjligheter. Positiva relationer till medarbetarna främjar kompetensutveckling, medarbetarnas välbefinnande och tillfredsställelse med arbetet. Att engagera sig i lokalsamhället skapar goda relationer med intressenter, gör medarbetarna stolta och stärker varumärket.
Transporter
Hantering av transporter är en del av det livscykelbaserade synsättet på koncernens totala påverkan. Electrolux släpper ut mer koldioxid under varutransporterna än från energiförbrukningen i koncernens samtliga övriga verksamheter. Omkring 300 000 ton släpps ut genom transport av varor på hav, land och i luft i Europa, Nordamerika och Brasilien.
Risker
- • Utsläpp från transporter.
- • Arbetsvillkor i logistikföretag.
Riskhantering
- • Samarbetslösningar för att minska den sociala och miljömässiga påverkan inom logistiken.
- • Stimulera effektiva transportslag.
Förmåga att påverka - Medelhög
Värdeskapande
Att bidra till att skapa en mer hållbar transportsektor stärker Electrolux varumärke. Transporter omfattas av Electrolux koldioxidmål. Koncernen stödjer också leverantörerna i deras arbete för att förbättra sin standard för miljö och arbetsvillkor.
Försäljning
Electrolux säljer mer än 60 miljoner produkter i mer än 150 marknader varje år. Försäljningen sker främst genom återförsäljare. Energioch produktmärkning, och hållbarhetskommunikation, ökar konsumenternas medvetenhet om effektivitet.
Risker
- • Underlåtenhet att informera konsumenterna på ett effektivt sätt.
- • Att inte uppfylla konsumenternas förväntningar på produkteffektivitet.
- • Begränsade möjligheter att påverka köpbeslut på försäljningsställena. •Korruption.
Riskhantering
- •Kontinuerligt förbättra produkternas prestanda och effektivitet.
- • Förbättra kommunikationen före och vid försäljning.
- • Tredje parts stöd för produkterna, till exempel bäst-i-test.
- •Informera om teman som matförvaring, minskat matsvinn, vård av kläder och textilier.
- •Koncernövergripande utbildning om anti-korruption.
Förmåga att påverka - Medelhög
Värdeskapande
Ökad transparens och ökat utbud av hållbara produkter bidrar till att återförsäljarna når sina hållbarhetsmål, att varumärket stärks samt att kundlojaliteten ökar. Electrolux Green Range visar att det är en lönsam strategi att erbjuda hållbarhetseffektiva produkter.
Kundens användning
Den mest väsentliga miljöpåverkan från Electrolux produkter uppstår när produkterna används. Energi- och vatteneffektivitet har därför högsta prioritet.
Ökad användning av uppkopplade produkter kommer att bidra till att optimera produktanvändningen.
Risker
- • Att inte uppfylla förväntningar på produktprestanda.
- •Konsumenter som inte använder produkterna på ett optimalt sätt.
- • Produktsäkerhet.
- • Skydd av personuppgifter för användare av uppkopplade produkter.
Riskhantering
- •Kontinuerligt förbättra produkternas prestanda och effektivitet.
- • Beredskap för utökade bestämmelser om skydd av personuppgifter.
- • Hantering och rutiner kring produktsäkerhet.
- • Ökad utveckling och försäljning av uppkopplade produkter.
Förmåga att påverka - Medelhög
Värdeskapande
Hushållsprodukter ger sociala fördelar som många tar för givet, som att bevara mat, förbättra hygien, frigöra tid från hushållssysslor samt underlätta jämställdhet. Fördelar som är speciellt viktiga på tillväxtmarknader. Mer effektiva produkter, höjd medvetenhet hos konsumenterna och fler uppkopplade produkter kan bidra till att motverka de globala koldioxidutsläppen, och samtidigt minska matsvinn och slitage på kläder.
Sluthantering
Lagstiftning om återvinning av hushållsprodukter införs på allt fler marknader. I genomsnitt står materialen för omkring 10 procent av en produkts livscykelpåverkan, och enligt Electrolux marknadsundersökning är detta en topprioritering för konsumenterna.
I Europa, den region som har den mest långtgående lagstiftningen om producentansvar, måste 80 procent av materialen från insamlade stora vitvaror återvinnas.
Risker
- • Förväntningar på tillverkarna att ta mer ansvar än vad lagstiftningen kräver.
- • Slöseri med resurser på grund av bristande återvinning.
- •Illegal handel med kasserade produkter och återvunna material.
Riskhantering
- • Upprätta cirkulära affärsmodeller för återvunna material.
- • Eliminera skadliga material för att möjliggöra högre kvalitet på återvunna material och minska miljöpåverkan.
- • Främja korrekt återvinning som en del av producentansvaret.
Förmåga att påverka - Låg
Värdeskapande
Minskad miljöpåverkan genom minskad deponi bidrar till att skapa resurseffektiva kretsloppssystem. Innovativa konstruktioner som använder återvunna material spar pengar och energi, samt ökar konsumenternas förtroende för Electrolux varumärke.
Hållbarhetsredovisningen i årsredovisningen är baserad på GRI, G4 och framtagen för att uppfylla kraven i den svenska årsredovisningslagen. För mer detaljerad information om Electrolux och hållbarhet, se hållbarhetsrapporten på: www.electroluxgroup.com/sustainability
Hållbarhetsrapportering och information
Electrolux hållbarhetsrutiner och system för information och kommunikation har som mål att förse viktiga intressentgrupper med korrekt, relevant och aktuell information om företagets mål och resultat av koncernens hållbarhetsarbete, vilket kallas för For the Better.
Avsnittet om hållbarhetsrapportering i denna rapport är baserad på GRI, G4 och har utvecklats för att uppfylla kraven enligt Årsredovisningslagen. Rapporten innehåller även exempel på Electrolux förpliktelser till FN:s Global Compact. Om inte annat anges så omfattar informationen all verksamhet som potentiellt kan påverka företagets resultat för kalenderåret 2017.
Hållbarhetsinformation kommuniceras regelbundet i form av:
- • Electrolux Sustainability Report, inklusive
- -United Nations Global Compact, Communication on Progress
- -United Nations Guiding Principles Reporting Framework • Sustainability in Brief
- • Obligatorisk rapportering om transparens i leverantörskedjan
- • Pressmeddelanden
- • Möten med viktiga intressenter globalt
- • Frågeformulär från investerare och analytiker
- • Årlig rapportering till CDP om klimat och vatten
Rapporter, policyer och pressmeddelanden finns tillgängliga på www.electroluxgroup.com
Stockholm den 15 februari 2018
AB Electrolux (publ) Styrelsen
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i AB Electrolux (publ), org.nr 556009-4178 Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2017 på sidorna 138–146 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 16 februari 2018
PricewaterhouseCoopers AB
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Peter Nyllinge Camilla Samuelsson
Ovan: Nya PURED9 Green ger dig ett rent hem och en större känsla av välbefinnande. Den är dessutom tillverkad av 70% återvunnen plast och har bästa energieffektivitet.
För mer information om Electrolux hållbarhetsarbete, se hållbarhetsrapporten på: www.electroluxgroup.com/sustainability
Bolagsstyrningsrapport 2017
Electrolux strävar efter att tillämpa strikta normer och effektiva processer för att säkerställa att all verksamhet skapar långsiktigt värde för aktieägarna och övriga intressenter. Detta omfattar upprätthållande av en effektiv organisationsstruktur, system för internkontroll och riskhantering samt transparent intern och extern rapportering.
Electrolux-koncernen består av 153 bolag med försäljning i fler än 150 länder. Moderbolag i koncernen är det svenska publika aktiebolaget AB Electrolux, vars aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.
Till grund för styrningen av Electrolux ligger den svenska aktiebolagslagen, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter och Svensk kod för bolagsstyrning ("koden") liksom andra tillämpliga svenska och utländska lagar och regler. Koden finns på webbplatsen för Kollegiet för svensk bolagsstyrning, som ansvarar för administrationen av koden: www.bolagsstyrning.se.
Electrolux formella styrningsstruktur visas nedan.
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats som en del av Electrolux tillämpning av koden. Electrolux redovisar inga avvikelser från koden för 2017. Inga överträdelser av tillämpliga börsregler eller av god sed på aktiemarknaden har rapporterats gällande Electrolux av Nasdaq Stockholms disciplinnämnd eller Aktiemarknadsnämnden under 2017.
Viktiga externa regelverk
- • Svensk aktiebolagslag
- • Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
- • Svensk kod för bolagsstyrning
Viktiga interna regelverk • Bolagsordning
- • Styrelsens arbetsordning
- •Informationspolicy, finans- och kreditpolicy, redovisningsmanual m.fl.
- • Processer för internkontroll och riskhantering
- • Electrolux etiska kod, policy mot korruption och mutor samt
- uppförandekod för arbetsplatsen
Electrolux gör livet bättre och mer hållbart för miljontals människor genom att ständigt utveckla nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi är ett ledande globalt vitvaruföretag som sätter konsumenten i centrum i allt vi gör. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG, Anova, Frigidaire, Westinghouse och Zanussi, säljer vi mer än 60 miljoner produkter till hushåll och professionella användare på fler än 150 marknader varje år. Under 2017 hade Electrolux en omsättning på 122 miljarder kronor och cirka 56 000 anställda. För mer information se www.electroluxgroup.com
AB Electrolux (publ) är registrerat hos Bolagsverket med organisationsnummer 556009-4178. Styrelsens säte är i Stockholm. Koncernens huvudkontor har adress S:t Göransgatan 143, 105 45 Stockholm.
Viktiga händelser 2017
- • Omval av Ronnie Leten som styrelseordförande och val av Kai Wärn som ny styrelseledamot.
- • Prestationsbaserat, långsiktigt incitamentsprogram för ledande befattningshavare.
- • Fortsatt fokus på globalt etikprogram och ramverk för mänskliga rättigheter.
Aktier och aktieägare
Electrolux-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Vid årsslutet 2017 hade Electrolux 45 295 aktieägare enligt Euroclear Sweden AB. Av det totala aktiekapitalet ägdes 44 procent av svenska institutioner och fonder, 51 procent av utländska investerare och 5 procent av svenska privata investerare, se nedan. Investor AB är största ägare med 15,5 procent av aktiekapitalet och 29,96 procent av rösterna. De tio största aktieägarna representerade 38,2 procent av aktiekapitalet och 49,3 procent av rösterna i bolaget.
Rösträtt
Aktiekapitalet i AB Electrolux består av A-aktier och B-aktier. En A-aktie berättigar ägaren till en röst och en B-aktie till en tiondels röst. Såväl A-aktier som B-aktier berättigar ägarna till lika stor andel av tillgångar och vinst och berättigar till lika stor utdelning. Ägare av A-aktier kan begära konvertering av sina A-aktier till B-aktier. Omvandlingen minskar det totala antalet röster i bolaget. Per den 31 december 2017 uppgick det totala antalet aktier till 308 920 308, varav 8 192 539 utgjorde A-aktier och 300 727 769 B-aktier. Det totala antalet röster uppgick till 38 265 316. B-aktierna representerade 78,6 procent av rösterna och 97,3 procent av aktiekapitalet.
Utdelningspolicy
Electrolux mål är att utdelningen ska motsvara minst 30 procent av årets resultat. Under ett antal år har utdelningsnivån varit betydligt högre än 30 procent.
Årsstämman i mars 2017 beslutade anta styrelsens förslag om en utdelning på 7,50 kronor per aktie för 2016 som i enlighet med styrelsens förslag betalades ut i två lika delar vid två tillfällen. Styrelsen föreslår en utdelning för 2017 på 8,30 kronor per aktie att utbetalas i två lika delar vid två tillfällen, uppgående till en total utdelning på cirka 2 385 Mkr.
Informationen om ägarstruktur uppdateras varje kvartal på koncernens webbsida,
Aktieägare genom bolagsstämma
Aktieägare genom bolagsstämma Aktieägares rätt att fatta beslut om Electrolux angelägenheter utövas vid
bolagsstämma. Electrolux årsstämma hålls i Stockholm under det första halvåret.
Extra bolagsstämma kan hållas om styrelsen anser att behov finns eller om Electrolux revisorer eller ägare till minst 10 procent av samtliga aktier i bolaget begär det.
För att kunna delta i beslut erfordras att aktieägaren är närvarande vid stämman, antingen personligen eller genom ombud. Vidare krävs att aktieägaren är införd i aktieboken vid visst datum före stämman och att anmälan om deltagande gjorts till bolaget i viss ordning. Aktieägare som innehar aktier i Electrolux genom amerikanska depåbevis, så kallade ADR, eller andra sådana bevis, måste vidta ytterligare åtgärder för att kunna delta i stämman. Innehavare av sådana bevis uppmanas att i god tid före stämman kontakta sin bank, förvaltare eller utgivaren av depåbevisen för mer information.
Enskilda aktieägare som önskar få ett särskilt ärende behandlat på bolagsstämma kan normalt begära detta i god tid före stämman hos Electrolux styrelse under särskild adress som publiceras på koncernens webbsida. Sista dag för att göra en sådan begäran publiceras på koncernens webbsida inför respektive bolagsstämma.
Beslut vid bolagsstämma fattas normalt med enkel majoritet. I vissa frågor föreskriver dock aktiebolagslagen att förslag ska godkännas av en större andel av de på stämman företrädda aktierna och avgivna rösterna.
Årsstämma 2017
Vid årsstämman den 23 mars 2017 på Stockholm Waterfront Congress Centre i Stockholm var 1 128 aktieägare företrädda, representerande 48,4 procent av aktiekapitalet och 61,3 procent av rösterna. Verkställande direktörens anförande direktsändes på koncernens webbsida och finns liksom protokoll tillgängliga på www.electroluxgroup.com/bolagsstyrning. Stämman hölls på svenska och simultantolkades till engelska. Samtliga styrelseledamöter och koncernens huvudansvarige revisor närvarade vid stämman.
www.electroluxgroup.com/bolagsstyrning.
Beslut som togs vid årsstämman 2017
- • Utdelning med 7,50 kronor per aktie för räkenskapsåret 2016 att betalas ut i två lika delar om 3,75 kronor per aktie.
- • Val av Kai Wärn till ny styrelseledamot och omval av styrelseledamöterna Hasse Johansson, Petra Hedengran, Ronnie Leten, Ulla Litzén, Bert Nordberg, Fredrik Persson David Porter, Jonas Samuelson och Ulrika Saxon.
- • Omval av Ronnie Leten som styrelseordförande.
- • Ersättning till styrelsen.
- • Godkännande av riktlinjer för ersättning till Electrolux koncernledning.
- • Prestationsbaserat, långsiktigt incitamentsprogram för 2017 omfattande upp till 350 ledande befattningshavare och nyckelpersoner.
- • Bemyndigande om förvärv av egna aktier samt om överlåtelse av egna aktier i anledning av företagsförvärv och för att täcka kostnader i anledning av aktieprogrammet för 2015.
Årsstämma 2018
Electrolux nästa årsstämma hålls torsdagen den 5 april 2018 på Stockholm Waterfront Congress Centre i Stockholm.
För ytterligare information om nästa årsstämma, se sidan 165.
Valberedning
Valberedning
Årsstämman beslutar om processen för val av styrelse och revisorer. Årsstäm-
man 2011 antog en instruktion för valberedningen som gäller tillsvidare. Instruktionen inbegriper ett tillvägagångssätt för utnämning av en valberedning som består av sex ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen, bolagets styrelseordförande samt ytterligare en styrelseledamot.
Valberedningen ska konstitueras på grundval av aktieägarstatistik från Euroclear Sweden AB per den sista bankdagen i augusti året före årsstämman och övrig tillförlitlig ägarinformation som tillhandahållits bolaget vid denna tidpunkt. Namnen på representanterna i valberedningen och på de aktieägare som de företräder ska offentliggöras så snart de utsetts. Om aktieägarstrukturen förändras under nomineringsprocessen kan valberedningens sammansättning ändras för att återspegla detta.
Bolagets revisionsutskott biträder valberedningen i arbetet med att föreslå val av revisor och valberedningens förslag till bolagsstämman om val av revisor ska innehålla revisionsutskottets rekommendation.
Valberedningens förslag offentliggörs senast i samband med kallelsen till årsstämman. Aktieägare ges möjlighet att vända sig till valberedningen med nomineringsförslag.
Valberedning inför årsstämman 2017 Valberedningen inför årsstämman 2017 bestod av sex ledamöter.
Johan Forssell från Investor AB ledde valberedningens arbete. I nomineringsarbetet inför årsstämman 2017 bedömde
valberedningen såväl den nuvarande styrelsens sammansättning och storlek som Electrolux-koncernens verksamhet. Särskild vikt lades vid Electrolux strategier och mål och de krav som koncernens framtida inriktning väntas ställa på styrelsen. Valberedningen tillämpade regel 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning som mångfaldspolicy vid framtagandet av förslaget till styrelse. Valberedningen ansåg att det bland styrelseledamöterna finns en mångfald och bredd vad gäller ålder, nationalitet, utbildningsbakgrund, kön, erfarenhet, kompetens och den tid som de innehaft uppdraget.
Valberedningen föreslog val av Kai Wärn till ny styrelseledamot och omval av Ronnie Leten som styrelseordförande. Efter valet vid årsstämman 2017 är tre av nio bolagsstämmovalda styrelseledamöter kvinnor (vid denna beräkning ingår inte VD i totalt antal styrelseledamöter). En rapport om valberedningens arbete lämnades i valberedningens motiverade yttrande som offentliggjordes inför årsstämman 2017. Ytterligare information om valberedningen och dess arbete finns på koncernens webbsida, www.electroluxgroup.com/bolagsstyrning.
Valberedning inför årsstämman 2018
Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2018 baseras på ägarförhållandena per den 31 augusti 2017. Valberedningen presenterades i ett pressmeddelande den 27 september 2017.
I valberedningen ingår:
- • Johan Forssell, Investor AB, ordförande
- • Kaj Thorén, Alecta
- • Marianne Nilsson, Swedbank Robur Fonder
- • Carine Smith Ihenacho, Norges Bank Investment Management
- • Ronnie Leten, Electrolux styrelseordförande
- • Fredrik Persson, styrelseledamot i Electrolux
Aktieägare som vill lämna förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected].
Årsstämman beslutar om:
- • Fastställande av årsredovisning.
- • Utdelning.
- • Val av styrelseledamöter och, i förekommande fall, revisorer.
- • Ersättning till styrelse och revisorer.
- • Riktlinjer för ersättning till koncernledningen.
- • Övriga viktiga frågor.
I valberedningens uppgifter ingår att lämna förslag till nästa årsstämma avseende:
- • Ordförande vid stämman.
- • Styrelsens ledamöter.
- • Styrelsens ordförande.
- • Arvode till styrelsens ledamöter.
- • Ersättning för utskottsarbete.
- • Ändringar i instruktion för valberedningen, om det är påkallat. • Revisorer och revisorsarvoden då beslut ska fattas om detta vid
- följande årsstämma.
Styrelse
Styrelsen har det övergripande ansvaret för Electrolux organisation och förvaltning.
Styrelsens sammansättning
Electrolux styrelse består av tio ledamöter utan suppleanter, vilka väljs av årsstämman, och tre ledamöter med suppleanter, vilka enligt svensk lag är utsedda av arbetstagarorganisationerna.
Årsstämman väljer styrelseordförande. Direkt efter årsstämman håller styrelsen ett konstituerande möte där bland annat ledamöter utses i styrelsens olika utskott. Ordförande för Electrolux styrelse är Ronnie Leten.
Av styrelsens nuvarande ledamöter ingår utöver VD ingen annan i företagsledningen. Två av de tio ledamöterna är utländska medborgare.
För ytterligare information om styrelseledamöterna, se sidorna 158–159. Informationen uppdateras regelbundet på koncernens webbsida www.electroluxgroup.com.
Oberoende
Styrelsen har bedömts uppfylla tillämpliga krav på oberoende. Bedömningen av varje styrelseledamots oberoende presenteras i tabellen på sidan 158.
Alla ledamöter utom Petra Hedengran och Jonas Samuelson har ansetts oberoende. Petra Hedengran har bedömts som oberoende gentemot bolaget och bolagsledningen, men inte gentemot större aktieägare i Electrolux. Jonas Samuelson har bedömts som oberoende gentemot större aktieägare i Electrolux, men inte gentemot bolaget och bolagsledningen i sin egenskap av VD och koncernchef.
Jonas Samuelson saknar väsentliga aktieinnehav och delägarskap i företag som har betydande affärsförbindelser med Electrolux. Jonas Samuelson är den enda medlemmen av koncernledningen som ingår i styrelsen.
Styrelsens uppgifter
Styrelsens huvudsakliga uppgift är att för ägarnas räkning förvalta koncernens verksamhet på ett sådant sätt att ägarnas intresse av långsiktigt lönsam tillväxt och värdeskapande tillgodoses på bästa möjliga sätt. Styrelsens arbete regleras bland annat av den svenska aktiebolagslagen, bolagsordningen, koden och den arbetsordning som styrelsen fastställt för sitt arbete. Electrolux bolagsordning finns tillgänglig på koncernens webbsida, www.electroluxgroup.com/bolagsstyrning.
Arbetsordning och styrelsemöten
Styrelsen fastställer varje år en arbetsordning för styrelsearbetet och reviderar den vid behov. I arbetsordningen beskrivs ordförandens särskilda roll och uppgifter, liksom ansvarsområden för de av styrelsen tillsatta utskotten.
Enligt arbetsordningen och koden ska ordföranden bland annat:
- • Organisera och fördela styrelsearbetet.
- • Säkerställa att styrelsen fullgör sina uppgifter och har relevant kunskap om bolaget.
- • Tillse att styrelsearbetet utförs på ett effektivt sätt.
- • Säkerställa att styrelsens beslut verkställs på ett effektivt sätt.
- • Säkerställa att styrelsen årligen genomför en utvärdering avdet egna arbetet.
Arbetsordningen för styrelsen omfattar även detaljerade instruktioner till verkställande direktören och andra bolagsfunktioner om vilka frågor som kräver styrelsens godkännande. Instruktionerna anger bland annat de högsta belopp som olika beslutsorgan inom koncernen har rätt att godkänna när det gäller kreditlimiter, investeringar och andra utgifter.
Enligt arbetsordningen ska konstituerande styrelsemöte hållas direkt efter årsstämman. Vid detta möte beslutas bland annat om val av ledamöter till styrelsens utskott och vilka som ska teckna Electrolux firma. Styrelsen håller därutöver normalt sju ordinarie sammanträden per år. Fyra av dessa hålls i samband med publicering av koncernens helårs- respektive delårsrapporter. Ett eller två av mötena hålls i samband med besök på någon av koncernens verksamheter. Ytterligare möten, inklusive telefonmöten, hålls vid behov.
Styrelsens arbete under 2017
Styrelsen höll under året tio sammanträden. Samtliga förutom ett hölls i Stockholm. Varje styrelsemedlems deltagande i dessa möten visas i tabellen på sidan 158.
Alla sammanträden under året har följt en dagordning, som tillsammans med dokumentation för varje punkt på dagordningen tillhandahållits ledamöterna inför styrelsemötena. Normalt varar mötena en halv eller hel dag för att ge tid för presentationer och diskussioner. Electrolux chefsjurist är sekreterare vid styrelsemötena.
Vid varje ordinarie styrelsemöte redogör verkställande direktören för koncernens resultat och finansiella ställning samt utsikter för kommande kvartal. Dessutom behandlas investeringar, etableringar av nya verksamheter samt förvärv och avyttringar. Inför investeringar över 100 Mkr tas beslut av styrelsen och alla investeringar över 25 Mkr rapporteras till styrelsen.
Styrelsen hanterar och beslutar i
- koncernövergripande frågor såsom: • Huvudsakliga mål.
- • Strategisk inriktning.
- • Väsentliga frågor som rör finansiering, investeringar, förvärv och avyttringar.
- • Uppföljning och kontroll av verksamheter, informationsgivning och organisationsfrågor, inklusive utvärdering av koncernens operativa ledning.
- • Val och, då det är påkallat, uppsägning av bolagets verkställande direktör.
- • Övergripande ansvar för upprättande av effektiva system för internkontroll och riskhantering liksom en tillfredsställande process för övervakning av bolagets efterlevnad av tillämpliga lagar och regler samt interna policies.
Ersättning till styrelsen 2015–2017 (gällande från respektive årsstämma)
| Kronor | 2017 | 2016 | 2015 | |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens ordförande | 2 075 000 | 2 030 000 | 2 000 000 | |
| Styrelsens vice ordförande | — | — | 640 000 | |
| Ledamot | 580 000 | 560 000 | 550 000 | |
| Ordförande i revisionsutskottet | 250 000 | 250 000 | 250 000 | |
| Medlem i revisionsutskottet | 120 000 | 95 000 | 95 000 | |
| Ordförande i ersättningsut skottet |
125 000 | 120 000 | 120 000 | |
| Medlem i ersättningsutskottet | 75 000 | 60 000 | 60 000 |
Vanligen gör även en affärsområdeschef en genomgång av ett aktuellt strategiskt ärende vid styrelsemötet. I tabellen nedan finns en översikt av styrelsens arbete under året.
Viktiga styrelseärenden 2017
- • Utdelningsförslag för räkenskapsåret 2016.
- • Anpassning av Electrolux strategi och affärsmodell till nya globala trender inom industrin som digitalisering, konsolidering, ökad konsumentmakt, hållbarhet och en växande medelklass.
- • Förvärv av verksamheter för att bredda Electrolux erbjudande i befintliga och nya segment och marknader: —Kwikot Group, en ledande tillverkare av varmvattenberedare i
- Sydafrika
- —Grindmaster-Cecilware, en amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för kalla och varma drycker
- —Anova, ett snabbväxande bolag inom smarta köksprodukter
- —Best, en europeisk tillverkare av köksfläktar —Varumärket Continental i Latinamerika
- • Ökade satsningar inom tillverkningen, framförallt i Nordamerika och Latinamerika, för att förbättra tillväxtmöjligheterna och höja
- produktiviteten. • Fortsatta åtgärder för att förbättra lönsamheten inom Hemmiljö och småapparater och Vitvaror Latinamerika.
Säkerställande av kvalitet i finansiell rapportering I den arbetsordning som årligen beslutas av styrelsen ingår detaljerade instruktioner om bland annat vilka ekonomiska rapporter och vilken finansiell information som ska lämnas till styrelsen. Utöver bokslutsrapport, delårsrapporter och årsredovisning granskar och utvärderar styrelsen omfattande finansiell information, som avser såväl koncernen som helhet som olika enheter som ingår i koncernen.
Styrelsen granskar också, i första hand genom styrelsens revisionsutskott, de mest väsentliga redovisningsprinciper som tillämpas i koncernen avseende den finansiella rapporteringen liksom väsentliga förändringar av principerna i rapporteringen.
I revisionsutskottets uppgifter ingår även att granska rapporter om internkontroll och processerna för finansiell rapportering såväl som interna revisionsrapporter som sammanställs av koncernens funktion för internrevision, Management Assurance & Special Assignments.
Koncernens externa revisorer rapporterar till styrelsen vid behov men minst en gång per år. Åtminstone en av dessa rapporteringar sker utan att verkställande direktören eller någon annan medlem av koncernledningen är närvarande. Koncernens externa revisorer deltar också irevisionsutskottets möten.
Revisionsutskottet rapporterar efter varje möte till styrelsen. Samtliga revisionsutskottsmöten protokollförs och protokollen är tillgängliga för alla styrelseledamöter och för revisorerna.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt arbete. Utvärderingen avser arbetsformer och arbetsklimat liksom huvudinriktningen för styrelsens arbete. Denna utvärdering fokuserar även på tillgång till och behovet av särskild kompetens i styrelsen. Utvärderingen används som ett verktyg för att utveckla styrelsens arbete och utgör därutöver ett underlag för valberedningens nomineringsarbete. Styrelseordföranden tar varje år initiativ till och leder utvärderingen av styrelsens arbete. I utvärderingen ingår frågeformulär och diskussioner.
Under 2017 svarade styrelseledamöterna på skriftliga frågeformulär. Som en del av utvärderingsprocessen hade också styrelseordföranden individuella diskussioner med enskilda styrelseledamöter. Utvärderingarna diskuterades vid ett styrelsemöte.
Resultatet av utvärderingarna presenterades för valberedningen av styrelseordföranden.
Ersättning till styrelsen
Ersättning till styrelsen bestäms av årsstämman och utgår till de styrelseledamöter som inte är anställda av Electrolux. Arvodet till ordförande och ledamöter reviderades under 2017, se sidan 151.
Valberedningen har rekommenderat att styrelseledamöter valda av årsstämman förvärvar och behåller aktier i Electrolux så länge de kvarstår i styrelsen. En styrelseledamots aktieinnehav bör efter fem år motsvara ett årsarvode före skatt.
Styrelseledamöter som inte är anställda av Electrolux inbjuds inte att delta i bolagets långsiktiga incitamentsprogram för ledande befattningshavare och nyckelpersoner.
För ytterligare information om ersättning till styrelsens ledamöter, se Not 27.
ÖVERSIKT ÖVER OLIKA PUNKTER PÅ STYRELSENS DAGORDNING OCH UTSKOTTSMÖTEN 2017
Vid varje ordinarie styrelsemöte redogjordes för koncernens resultat och finansiella ställning samt för utsikterna för kommande kvartal.
Styrelsens utskott
Ersättningsutskott
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott och ett revisionsutskott. Utskottens arbete är i huvudsak av beredande och
rådgivande karaktär, men styrelsen kan i särskilda fall delegera beslutsbefogenheter till utskotten. De ärenden som behandlats vid utskottsmötena ska protokollföras och rapporteras till styrelsen vid nästa möte. Utskottens ledamöter och deras ordföranden utses vid det konstituerande styrelsemöte som hålls direkt efter valet av styrelseledamöter.
Styrelsen har också bestämt att ärenden kan hänskjutas till tillfälliga utskott som behandlar specifika frågor.
Ersättningsutskott
En av ersättningsutskottets huvuduppgifter är att föreslå riktlinjer för ersättning till medlemmar i koncernledningen. Ersättningsutskottet föreslår också ändringar i ersättningen till verkställande direktören för beslut i styrelsen, samt granskar och beslutar om ändringar i ersättningen till övriga medlemmar i koncernledningen på förslag av verkställande direktören.
Utskottet består av tre styrelseledamöter: Petra Hedengran (ordförande), Ronnie Leten och Ulrika Saxon. Minst två möten hålls varje år och ytterligare möten kan hållas vid behov.
Under 2017 höll ersättningsutskottet två möten. Respektive styrelseledamots deltagande visas i tabellen på sidan 158. Viktiga frågor som togs upp var beslut om ersättning till nya medlemmar i koncernledningen, granskning och beslut om
förändring av ersättning till medlemmar i koncernledningen, uppföljning och utvärdering av tidigare godkända långsiktiga incitamentsprogram och riktlinjer för ersättning till koncernledningen samt en allmän översyn och beredning av ett långsiktigt incitamentsprogram samt riktlinjer för ersättningen till koncernledningen 2018. Electrolux personaldirektör har deltagit i och varit ansvarig för förberedelserna inför utskottets möten.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvuduppgift är att övervaka processerna kring Electrolux finansiella rapportering och interna kontroll för att säkerställa kvaliteten i den externa rapporteringen. Revisionsutskottet har även till uppgift att stödja valberedningen med förslag vid val av externa revisorer.
Revisionsutskottet har från och med årsstämman 2017 bestått av tre styrelseledamöter: Ulla Litzén (ordförande), Petra Hedengran och Fredrik Persson. De externa revisorerna rapporterar till utskottet vid varje ordinarie möte. Minst tre möten hålls per år och ytterligare sammanträden hålls vid behov.
Under 2017 höll revisionsutskottet fem möten. Respektive styrelseledamots deltagande visas i tabellen på sidan 158. Chefer i Electrolux har även mellan mötena i särskilda ärenden haft regelbundna kontakter med ordföranden i utskottet. Koncernens ekonomi- och finansdirektör och chefen för internrevision och internkontroll har deltagit i sammanträdena. Koncernens chefsjurist är utskottets sekreterare.
I ersättningsutskottets uppgifter ingår bland annat:
- • Att förbereda och utvärdera riktlinjer för ersättning till koncernledningen.
- • Att förbereda och utvärdera mål och principer för rörlig ersättning.
- • Att förbereda villkor för pensioner, uppsägningar, avgångsvederlag och övriga förmåner för koncernledningen.
- • Att förbereda och utvärdera Electrolux långsiktiga incitamentsprogram.
I revisionsutskottets uppgifter ingår bland annat:
- • Att granska de finansiella rapporterna.
- • Att övervaka effektiviteten i den interna kontrollen, inklusive riskhanteringen, avseende den finansiella rapporteringen.
- • Att följa upp verksamheten inom internrevisionsfunktionen Management Assurance & Special Assignments avseende organisation, bemanning, budget, planer, resultat och revisionsrapporter.
- • Att granska vissa kreditgränser.
- • Att hålla sig informerat om den externa revisionen och om slutsatserna av Revisorsnämndens kvalitetskontroll samt utvärdera de externa revisorernas arbete.
- • Att informera styrelsen om resultatet av den externa revisionen och om på vilket sätt revisionen bidrog till den finansiella rapporteringens tillförlitlighet samt vilken funktion utskottet haft i denna process.
- • Att granska och, i förekommande fall, förhandsgodkänna när de
- externa revisorerna anlitas för andra uppdrag än revisionstjänster. • Att utvärdera de externa revisorernas objektivitet och oberoende.
- • Att stödja valberedningen med förslag vid val av externa revisorer.
Externa revisorer
Externa revisorer
Vid årsstämman 2014 omvaldes PricewaterhouseCoopers AB (PwC) till
bolagets externa revisorer för en fyraårsperiod fram till årsstämman 2018. Auktoriserade revisorn Peter Nyllinge är huvudansvarig för revisionen av Electrolux.
PwC avger revisionsberättelse för AB Electrolux, årsredovisningar för bolagets dotterbolag, koncernredovisning och förvaltningen av AB Electrolux. Revisorerna genomför även en översiktlig granskning av rapporten för det tredje kvartalet.
Revisionen sker i enlighet med aktiebolagslagen, International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige.
Revisionen av årsredovisningshandlingar för legala enheter utanför Sverige sker i enlighet med lagstadgade krav och andra tillämpliga regler i respektive land samt i enlighet med god revisionssed enligt International Federation of Accountants (IFAC) med avgivande av revisionsberättelse för de legala enheterna.
För ytterligare information om bolagets revisorer, se nedan. För detaljerad information om arvoden till revisorer samt utförda uppdrag i koncernen, se nedan och Not 28.
Internrevision
Internkontroll och riskhantering Funktionen för internrevision, Management Assurance & Special
Assignments, är ansvarig för oberoende, objektiva granskningar i syfte att systematiskt utvärdera och föreslå förbättringar av effektiviteten i processerna för styrning, internkontroll och riskhantering.
Internkontroll och riskhantering är den process som utformats för att ge en rimlig försäkran om att koncernens mål uppnås genom ändamålsenlig och effektiv verksamhet, efterlevnad av tillämpliga lagar och förordningar samt tillförlitlig finansiell rapportering.
Interna revisionsuppdrag utförs i enlighet med en årlig riskbedömningsplan som är framtagen och godkänd av revisionsutskottet. Revisionsplanen är resultatet av en oberoende riskbedömning som utförs av funktionen för internrevision för att identifiera och utvärdera risker förenade med implementeringen av bolagets strategi, verksamhet och affärsprocesser. Planen är utformad för att hantera de mest betydande riskerna som identifierats inom koncernen och dess affärsområden. Revisionerna genomförs med hjälp av en metod avsedd för att utvärdera utformningen och effektiviteten i de interna kontrollerna för att säkerställa att riskerna hanteras på ett tillfredsställande sätt och processer drivs på ett effektivt sätt.
Möjligheter att förbättra effektiviteten i styrning och i processer för intern kontroll och riskhantering som framkommer vid interna revisioner rapporteras till den ansvariga affärsområdesledningen för åtgärder. En sammanfattning av revisionsresultaten lämnas till Audit Board, ett internt organ för revisionsfrågor, och revisionsutskottet. Även en nulägesbeskrivning av ledningens genomförandeplan avseende överenskomna åtgärder för att hantera de brister som framkommit vid granskningarna lämnas.
För ytterligare information om internkontroll, se sidan 162. För ytterligare information om riskhantering, se Not 1, Not 2 och Not 18.
Revisorer
PricewaterhouseCoopers AB Peter Nyllinge
Född 1966. Auktoriserad revisor. Huvudansvarig. Andra revisionsuppdrag: Skandinaviska Enskilda Banken och Fagerhult. Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
Camilla Samuelsson Född 1968. Auktoriserad revisor. Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
Innehav i AB Electrolux anges per den 31 december 2017 och inkluderar i förekommande fall närstående fysiska och juridiska personers innehav.
Arvode till revisorer
| Mkr | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|
| PwC | |||
| Revisionsarvoden | 41 | 40 | 42 |
| Arvoden för revisionsnära konsulttjänster | 2 | 1 | 2 |
| Arvoden för skattekonsultationer | 1 | 4 | 3 |
| Alla övriga arvoden | 10 | 4 | 21 |
| Totala arvoden till PwC | 54 | 49 | 68 |
| Revisionsarvoden till övriga revisionsfirmor |
2 | — | — |
| Totala arvoden till revisorer | 56 | 49 | 68 |
För information om arvoden till revisorer samt utförda uppdrag i koncernen, se Not 28.
Styrning av Electrolux
Electrolux – ett globalt ledande företag med fokus på kunden
Electrolux har ett strategiskt ramverk som kopplar bolagets affärsmodell och modell
för lönsam tillväxt till ett tydligt företagssyfte – Shape living for the better – att göra livet bättre och mer hållbart genom att ständigt utveckla produkter för förstklassiga konsumentupplevelser. Genom att skapa fantastiska upplevelser och produkter som ger människor en rikare vardag, och samtidigt värnar om miljön vill Electrolux vara en drivande kraft mot en hållbar livsstil. Fokus är att investera i innovationer som bidrar till de bästa smakupplevelserna, den bästa klädvården och en hälsosammare hemmiljö.
Genom riktad tillväxt och optimering av produktportföljen till de mest lönsamma produktkategorierna och produkterna med de största konsumentfördelarna ska Electrolux stärka sin ställning i de produktkategorier och försäljningskanaler bolaget är mest konkurrenskraftigt. Som ett komplement till organisk tillväxt ser Electrolux en möjlighet att växa genom förvärv. En förutsättning för Electrolux affärsmodell är en stabil grund av Effektiv verksamhet och Kompetens och teamship, samt tre viktiga förändringsfaktorer: ständiga förbättringar, digital omvandling och hållbar utveckling. Electrolux mål är att växa lönsamt, se finansiella mål nedan.
Hållbar verksamhet
För att förverkliga Electrolux strategi att nå långsiktig lönsam tillväxt är det en förutsättning att koncernen är ledande inom hållbarhet. Under 2017 representerade Electrolux mest energieffektiva produkter 19 procent av försäljningen och 28 procent av bruttovinsten.
Electrolux har ett hållbarhetstänkande i alla de länder som företaget verkar i. Att förstå och vara engagerad i utmaningar som klimatförändringar, att skapa etiska och säkra arbetsplatser samt att vara en ansvarsfull part vid inköp och omstruktureringar är avgörande i strategiarbetet. Värden som etik, integritet och respekt är grundläggande för alla anställda när de är i kontakt med kunder och kollegor världen över. Viktiga policys i dessa sammanhang är Electrolux etiska kod (Electrolux Code of Ethics), uppförandekod för arbetsplatsen (Electrolux Workplace Code of Conduct) samt policy mot korruption och mutor (Electrolux Policy on Corruption and Bribery).
I Dow Jones Sustainability World Index (DJSI World) för 2017 bibehöll Electrolux platsen som branschledare i kategorin för hållbara hushållsprodukter. RobecoSam publicerar Dow Jones hållbarhetsindex som utvärderar den prestanda som världsledande företag uppvisar i hållbarhet – i alla branscher på såväl global som regional nivå. Utvärderingen baseras på kriterier som bolagsstyrning, riskhantering, varumärken, minskning av klimatpåverkan, hantering av inköp samt arbetsförhållanden.
Electrolux har ett globalt etikprogram som omfattar både utbildning och ett så kallat whistleblowing-system, Electrolux Ethics Helpline. Genom Electrolux Ethics Helpline kan anställda anmäla misstänkta oegentligheter på sitt lokala språk. Anmälningar kan lämnas anonymt om det är lagligen tillåtet. Det högsta antalet fall under 2017 avser diskriminering och trakasserier, såsom verbala trakasserier och respektlöst agerande.
I linje med FN:s ramverk och vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter har en riskbedömning på koncernnivå utförts under 2016. Under 2017 utvecklades ett ramverk för lokala konsekvensbedömningar av mänskliga rättigheter, som lanserades i Egypten och Thailand. Ramverket fokuserar på att identifiera risker för skada på människa, som en direkt eller indirekt konsekvens av verksamheten, och omfattar även korruptionsrisker och möjligheter till att bidra till lokalsamhället.
Läs mer om Electrolux hållbarhetsarbete på www.electroluxgroup.com/sustainability.
Electrolux som skattebetalare
En viktig aspekt i Electrolux syfte — Shape living for the better — är att agera som en god samhällsmedborgare och skattebetalare i de länder där koncernen är verksam. I de länder där koncernen bedriver verksamhet spelar Electrolux en viktig roll i att bidra till de offentliga finanserna. Electrolux har 56 000 anställda i cirka 60 länder och bedriver tillverkning vid cirka 50 anläggningar världen över.
Av de totala skatter Electrolux betalade under 2017 svarade bolagsskatten för cirka 16 procent, se diagram nedan. Bolagsskatten utgör endast en del av koncernens bidrag till de offentliga finanserna. Utöver bolagsskatt betalar Electrolux indirekta skatter, fastighetsskatt, arbetsgivaravgifter, miljöavgifter och ett antal andra direkta eller indirekta skatter. Electrolux totala bidrag till de offentliga finanserna uppgick under 2017 till cirka 7,8 miljarder kronor, varav omkring hälften var hänförliga till tillväxtmarknader.
Electrolux mest transparenta bidrag till de offentliga finanserna världen över är bolagsskatten, se not 10. Bolagsskatten uppgick till 1 221 miljoner kronor under 2017, vilket motsvarar en skattesats för koncernen om 17,5 procent. Cirka 40 procent av den totala bolagsskatten för 2017 avsåg koncernens verksamhet på tillväxtmarknader.
För ytterligare information om Electrolux skattepolicy, se www.electroluxgroup.com.
ELECTROLUX TOTALA SKATT 2017
Finansiella mål
Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Fokus ligger på lönsam tillväxt.
- • Tillväxt på minst 4 procent per år.
- • Rörelsemarginal på minst 6 procent.
- • Kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger.
- • Avkastning på nettotillgångar på över 20 procent.
Riskbedömning
Electrolux har ett strukturerat och proaktivt sätt att följa och minimera de viktigaste riskerna. Generellt finns två typer av risker: strategirisker och hanterbara affärsrisker. Risker relaterade till koncernens strategi påverkas av omvärlden. Affärsrisker består av operativa risker, som hanteras av koncernens operativa enheter, och finansiella risker, som hanteras av den centrala finansavdelningen.
Koncernens förmåga att förbättra lönsamheten och skapa värde för sina aktieägare beror till stor del på förmågan att lansera innovativa produkter och skapa förstklassiga kunderbjudanden under starka varumärken samtidigt som verksamheten bedrivs på ett kostnadseffektivt sätt. För att lyckas krävs en effektiv och kontrollerad riskhantering.
Makroekonomiska trender, politisk osäkerhet och övergripande förändringar i branschdynamiken är faktorer som kan påverka vitvarubranschen och de marknader där Electrolux är verksamt. Electrolux följer utvecklingen på viktiga marknader och utvärderar proaktivt möjligheter samt finansiella och politiska risker för att anpassa verksamheten. Externa risker omfattar variationer i efterfrågan, priskonkurrens och prisförändringar på råmaterial. Förändringar i branschdynamiken som digitalisering, konsolidering och krav på hållbarhet är andra exempel. Utöver dessa risker är koncernen utsatt för risker relaterade till finansverksamheten som exempelvis ränterisker, finansieringsrisker, valutarisker och kreditrisker.
Riskexponeringar hanteras av interna organ, se nedan, och affärsområdesstyrelser.
Syftet för funktionen Internrevision, Management Assurance & Special Assignments, är att ge en rimlig försäkran om att bolagets mål uppnås genom ändamålsenlig och effektiv verksamhet, efterlevnad av tillämpliga lagar och förordningar samt tillförlitlig finansiell rapportering, se sidan 162.
Ledning och företagsstruktur
Electrolux strävar efter att tillämpa strikta normer och effektiva processer för att all verksamhet ska skapa långsiktigt värde för aktieägarna och övriga intressenter. Detta innebär att upprätthålla en effektiv organisationsstruktur, system för internkontroll och riskhantering samt transparent intern och extern rapportering.
Koncernen har en decentraliserad företagsstruktur där den övergripande ledningen för den operativa verksamheten till stor del utövas av affärsområdesstyrelser.
Electrolux verksamhet är organiserad i sex affärsområden. Inom Vitvaror är affärsområdena geografiskt avgränsade, medan affärsområdena Professionella Produkter respektive Hemmiljö och småapparater är globala. Sex koncernstaber stöttar samtliga affärsområden: Ekonomi och finans, Juridik, Personal och organisationsutveckling, Marknadsföring och varumärken, Global Operations samt Kommunikation.
Det finns ett antal interna organ som är forum för beredning och beslut inom sina respektive områden, se nedan. Respektive organ inkluderar representanter från berörda funktioner.
För att fullt ut kunna utnyttja koncernens globala närvaro och stordriftsfördelar inom vitvaror har Koncernen inrättat Global Operations, en global organisation med ansvar för produktutveckling, inköp, tillverkning, design och kvalitet.
VD och koncernledning Koncernledningen består av verkställande direktören, de sex affärsområdescheferna, samt fem stabschefer.
Verkställande direktören utses av och får instruktioner från styrelsen. Verkställande direktören utser i sin tur övriga medlemmar i koncernledningen och är ansvarig för den löpande förvaltningen av koncernens verksamheter i enlighet med styrelsens riktlinjer och anvisningar. Koncernledningsmöten hålls varje månad för genomgång av föregående månads resultat, uppdatering av prognoser och planer samt för diskussion kring strategifrågor.
En diversifierad ledningsgrupp
Electrolux koncernledning med gedigen erfarenhet, olika kulturell bakgrund och erfarenhet från olika marknader skapar en utmärkt plattform för lönsam tillväxt i linje med koncernens strategi. I koncernledningen finns sju nationaliteter representerade. De flesta har arbetslivserfarenhet från internationella konsumentföretag inom olika sektorer.
Ett dynamiskt koncernledningsteam med djup kunskap om förutsättningarna på olika marknader är avgörande för att kunna driva lönsam tillväxt. På senare tid har ett flertal viktiga initiativ tagits för att bättre dra nytta av den unika, globala position som Electrolux har. På flera områden har globala och affärsområdesöverskridande organisationer skapats för att till exempel öka innovationstakten inom produktutveckling, minska komplexiteten i tillverkningen och optimera inköpen.
Förändringar i koncernledningen under 2017 Ricardo Cons utsågs till Chef för Vitvaror Latinamerika från och
med den 1 februari 2017.
- Mikael Östman utsågs till chefsjurist från och med den 1 januari 2017. Han ersatte Cecilia Vieweg som gick i pension.
- Lars Hygrell utsågs till marknadsdirektör från och med den 1 maj 2017. Han ersatte MaryKay Kopf som lämnade bolaget.
För ytterligare information om medlemmarna i koncernledningen, se sidorna 160–161. Informationen uppdateras regelbundet på www.electroluxgroup.com.
Viktiga ärenden/fokusområden för den verkställande direktören och koncernledningen under 2017
- • Utnämning av nya koncernledningsmedlemmar.
- • Electrolux Purpose Shape living for the better
- • Fokus på innovationer för att stärka kundupplevelsen genom att ständigt utveckla nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö.
- • Program för att förbättra kvaliteten och användarupplevelsen hos konsumenter.
- • Aktiv hantering av produktportföljen för att öka försäljningen av
- lönsamma produkter och lämna olönsamma kategorier. • Fortsatta effektiviseringar för en konkurrenskraftig kostnads-
- struktur.
- • Modularisering, automation och digitalisering inom tillverkningen.
- • Ökade satsningar inom tillverkningen, framförallt i Nordamerika och Latinamerika, för att förbättra tillväxtmöjligheterna och höja produktiviteten.
- • Digitalisering genom uppkopplade produkter och onlineförsäljning.
- • Förvärv av verksamheter för att bredda Electrolux erbjudande i befintliga och nya segment och marknader:
- —Kwikot Group, en ledande tillverkare av varmvattenberedare i Sydafrika
- —Grindmaster-Cecilware, en amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för kalla och varma drycker —Anova , ett amerikanskt snabbväxande bolag inom smarta köksprodukter
- —Best, en europeisk tillverkare av köksfläktar
- —Varumärket Continental i Latinamerika
- • Fortsatta åtgärder för att förbättra lönsamheten inom Hemmiljö och småapparater och Vitvaror Latinamerika.
Affärsområdena
Affärsområdenas styrelser
Cheferna för affärsområdena är medlemmar av koncernledningen och
har ansvar för rörelseresultatet och nettotillgångarna för sina respektive affärsområden.
Den övergripande ledningen för affärsområdena utövas av affärsområdesstyrelser, som sammanträder varje kvartal. Verkställande direktören är ordförande i samtliga affärsområdesstyrelser. I sammanträdena deltar förutom verkställande direktören, ledningen för respektive affärsområde samt ekonomi- och finansdirektören. Affärsområdesstyrelserna ansvarar för övervakningen av den löpande verksamheten, upprättar strategier och fastställer budgetar samt beslutar om större investeringar.
Ersättningar
Ersättning till koncernledningen Riktlinjer för ersättning till koncernledningen beslutas av årsstämman på
grundval av förslag från styrelsen. Ersättningen till verkställande direktören beslutas sedan av styrelsen baserat på rekommendation från ersättningsutskottet. Förändringar i ersättningarna till övriga medlemmar i koncernledningen beslutas av ersättningsutskottet, baserat på förslag från verkställande direktören, och rapporteras till styrelsen.
Electrolux ska sträva efter att erbjuda en total ersättning som är rimlig och konkurrenskraftig i förhållande till det som gäller i respektive koncernledningsmedlems anställningsland eller region. Ersättningsvillkoren ska betona "belöning efter prestation" och variera i förhållande till den enskildes prestationer och koncernens resultat.
Ersättningen kan bestå av:
- • Fast lön.
- • Rörlig lön.
- • Andra förmåner såsom pension och försäkringar.
Enligt principen "belöning efter prestation" ska den rörliga lönen utgöra en betydande del av den totala ersättningen till koncernledningen. Rörlig lön ska alltid mätas mot förutbestämda mål samt ha en maximinivå över vilken ingen ersättning utfaller. Målen ska huvudsakligen relatera till finansiella mål.
Styrelsen kommer att på årlig basis utvärdera huruvida ett långsiktigt incitamentsprogram ska föreslås årsstämman eller inte. Årsstämman 2017 beslutade om ett långsiktigt aktieprogram för upp till 350 ledande befattningshavare och nyckelpersoner.
För ytterligare information om ersättningar och riktlinjer för ersättningar, långsiktiga incitamentsprogram och pensionsförmåner, se Not 27.
TIDSLINJE FÖR DET LÅNGSIKTIGA INCITAMENTSPROGRAMMET FÖR LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2017
Beräkningen av antalet prestationsaktier kopplas till av styrelsen fastställda prestationsmål för koncernens (i) vinst per aktie, (ii) avkastning på nettotillgångar samt (iii) organisk försäljningstillväxt under räkenskapsåret 2017. Eventuell tilldelning av prestationsaktier till deltagarna sker under 2020.
Styrelse och revisorer
RONNIE LETEN
Ordförande Född 1956. Belgien. Civilekonom. Invald 2012. Medlem i Electrolux ersättningsutskott.
Andra uppdrag: Styrelseledamot i AB SKF och F Intressenter 3 AB.
Tidigare befattningar: Flera ledande befattningar inom Atlas Copco-koncernen inkluderande verkställande direktör och koncernchef i Atlas Copco AB. Fabrikschef på Tenneco Automotive Inc, Belgien. Olika befattningar på General Biscuits.
Innehav i AB Electrolux: 10 000 B-aktier.
ULLA LITZÉN
Född 1956. Sverige. Civilekonom och M.B.A. Invald 2016. Ordförande i Electrolux revisionsutskott. Andra uppdrag: Styrelseledamot i Alfa Laval AB, Husqvarna AB, NCC
AB och Ratos AB. Tidigare befattningar: Verkställande direktör för W Capital Management AB, helägt av Wallenbergstiftelserna. Ledande befattningar inom Investorkoncernen inkluderande Direktör och medlem av ledningsgruppen för Investor AB. Innehav i AB Electrolux: 4 000 B-aktier
JONAS SAMUELSON
Verkställande direktör och koncernchef Född 1968. Sverige. Civilekonom. Invald 2016.
Andra uppdrag: Styrelseledamot i Polygon AB.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande ekonomi- och finansdirektör i AB Electrolux, chef för Global Operations inom Vitvaror och Chef för affärsområdet Vitvaror EMEA. Ekonomi- och finansdirektör och vice VD i Munters AB. Olika befattningar inom General Motors, huvudsakligen i USA, och Saab Automobile AB.
Innehav i AB Electrolux: 25 068 B-aktier.
PETRA HEDENGRAN
Född 1964. Sverige. Jur. kand. Invald 2014. Ordförande i Electrolux ersättningsutskott och medlem i Electrolux revisionsutskott.
Andra uppdrag: Chefsjurist och medlem i ledningsgruppen för Investor AB. Styrelseledamot i Alecta och Föreningen för god sed på värdepappersmarknaden.
Tidigare befattningar: Advokat och delägare på Advokatfirman Lindahl. Ledande befattningar inom ABB Financial Services inkluderande chefsjurist för ABB Financial Services, Nordic Region. Tingsnotarie på Stockholms tingsrätt och biträdande jurist på Gunnar Lindhs Advokatbyrå.
Innehav i AB Electrolux: 3 500 B-aktier.
HASSE JOHANSSON Född 1949. Sverige. Civilingenjör. Invald 2008.
Andra uppdrag: Styrelseordförande i Dynamate Industrial Services AB och Uniter AB. Styrelseledamot i Skyllbergs Bruk AB, Calix Group AB, DevPort AB, Klippan Group AB och SEM Electromagnet Holding AB.
Tidigare befattningar: Vice verkställande direktör och chef för FoU i Scania CV AB. Grundare av Mecel AB (del av Delphi Corporation). Chefsbefattningar inom Delphi Corporation.
Innehav i AB Electrolux: 4 000 B-aktier.
Innehav i AB Electrolux anges per den 31 december 2017 och inkluderar i förekommande fall närstående fysiska och juridiska personers innehav.
BERT NORDBERG Född 1956. Sverige. Ingenjör. Invald 2013.
Andra uppdrag: Styrelseordförande i Vestas Wind Systems A/S. Styrelseledamot i Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA, Axis Communications AB, Essity AB och Saab Group.
Tidigare befattningar: Styrelseordförande och verkställande direktör i Sony Mobile Communications AB. Olika chefsbefattningar inom Ericsson-koncernen. Olika befattningar inom Data General Corporation och Digital Equipment Corporation.
Innehav i AB Electrolux: 3 000 B-aktier.
KAI WÄRN
Född 1959. Civilingenjör. Invald 2017. Andra uppdrag: VD och koncernchef för Husqvarna AB. Styrelseledamot i Husqvarna AB.
Tidigare befattningar: Operations Partner vid IK Investment Partners Norden AB. VD och koncernchef för Seco Tools AB. Olika befattningar inom ABB. Innehav i AB Electrolux: 4 000 B-aktier.
STYRELSENS ERSÄTTNING UNDER 2017, NÄRVARO OCH OBEROENDE
| Total ersättning 2017, Tkr |
Närvaro vid styrelsemöten1) |
Närvaro vid ersättnings utskottsmöten |
Närvaro vid revisions utskottsmöten |
Oberoende2) | |
|---|---|---|---|---|---|
| Ronnie Leten | 2 154 | 10/10 | 2/2 | Ja | |
| Petra Hedengran | 881 | 8/10 | 2/2 | 5/5 | Nej |
| Hasse Johansson | 718 | 10/10 | Ja | ||
| Ulla Litzén | 825 | 9/10 | 5/5 | Ja | |
| Bert Nordberg | 575 | 10/10 | Ja | ||
| Fredrik Persson | 687 | 9/10 | 5/5 | Ja | |
| David Porter | 575 | 9/10 | Ja | ||
| Jonas Samuelson | — | 10/10 | Nej | ||
| Ulrika Saxon | 665 | 10/10 | 2/2 | Ja | |
| Kai Wärn | 435 | 7/10 | Ja |
1) Kai Wärn utsågs till ny styrelseledamot vid årsstämman i mars 2017. 2) För ytterligare information om oberoende, se sidan 151.
STYRELSENS SEKRETERARE
Född 1967. Jur. kand och civilekonom. Chefsjurist i AB Electrolux. Sekreterare i Electrolux styrelse sedan
MIKAEL ÖSTMAN
2017.
ULRIKA SAXON
Född 1966. Sverige. Ekonomistudier vid Handelshögskolan i Stockholm. Invald 2011. Medlem i Electrolux ersättningsutskott.
Andra uppdrag: Verkställande direktör i Bonnier Growth Media och medlem i Bonnier ABs koncernledning. Styrelseledamot i Svensk Filmindustri, Adlibris, KIT Media, FLX och Refunder.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar i olika företag inom Bonnierkoncernen inkluderande verkställande direktör i Bonnier Tidskrifter. Seniorkonsult inom marknadsföring och mediastrategier.
Innehav i AB Electrolux: 2 000 B-aktier
FREDRIK PERSSON
Född 1968. Sverige. Civilekonom. Invald 2012. Medlem i Electrolux revisionsutskott. Andra uppdrag: Styrelseordförande i JM AB, Svenskt Näringsliv, ICC Sverige och-Nasdaq Stockholm ABs bolagskommitté. Styrelseledamot i Hufvudstaden AB och Ahlström Capital Oy.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Axel Johnson AB inkluderande verkställande direktör och koncernchef. Analyschef på Aros Securities AB. Olika befattningar inom ABB Financial Services AB.
Innehav i AB Electrolux: 3 000 B-aktier
DAVID PORTER
Född 1965. USA. Kanditatexamen i ekonomi. Invald 2016.
Andra uppdrag: Head of Microsoft Stores, Corporate Vice President, Microsoft Corp. Tidigare befattningar: Chef för Worldwide Product Distribution på DreamWorks Animation SKG. Olika befattningar inom Wal-Mart Stores, Inc.
Innehav i AB Electrolux: 1 250 B-aktier
Innehav i AB Electrolux: 7 591 B-aktier. STYRELSENS UTSKOTT Ersättningsutskott Ersättningsutskottet består av tre
styrelseledamöter: Petra Hedengran (ordförande), Ronnie Leten och Ulrika Saxon. Revisionsutskott
Revisionsutskottet består av tre styrelseledamöter: Ulla Litzén (ordförande), Petra Hedengran och Fredrik Persson.
REVISORER
PricewaterhouseCoopers AB
PETER NYLLINGE Född 1966. Auktoriserad revisor.
Huvudansvarig. Andra revisionsuppdrag: Skandinaviska Enskilda Banken och Fagerhult.
Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
CAMILLA SAMUELSSON Född 1968. Auktoriserad revisor.
Innehav i AB Electrolux: 0 aktier. Vid årsstämman 2014 omvaldes PricewaterhouseCoopers AB (PwC) till bolagets revisorer för en fyraårsperiod fram till årsstämman 2018.
ARBETSTAGARLEDAMÖTER
GUNILLA BRANDT
Född 1953. PTK-representant. Invald 2006. Närvaro vid styrelsemöten: 10/10 Innehav i AB Electrolux: 0 aktier
ULF CARLSSON Född 1958.
LO-representant. Invald 2001. Närvaro vid styrelsemöten: 9/10 Innehav i AB Electrolux: 0 aktier
BO ROTHZÉN
Född 1963. LO-representant. Invald 2017. Närvaro vid styrelsemöten: 7/10 Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
ARBETSTAGARLEDAMÖTER, SUPPLEANTER
RICHARD DELLNER Född 1953. PTK-representant. Invald 2013. Innehav i AB Electrolux: 500 B-aktier.
PETER FERM Född 1965. PTK-representant. Invald 2014. Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
JOACHIM NORD Född 1966. PTK-representant. Invald 2018. Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
Koncernledning
1 JONAS SAMUELSON Verkställande direktör och koncernchef.
Född 1968. Civ. ekon. I koncernledningen och anställd sedan 2008.
Andra uppdrag: Styrelseledamot i Polygon AB.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande ekonomi- och finansdirektör i AB Electrolux, chef för Global Operations inom Vitvaror och Chef för affärsområdet Vitvaror EMEA. Ekonomi- och finansdirektör och vice VD i Munters AB. Olika befattningar inom General Motors, huvudsakligen i USA, och Saab Automobile AB. Innehav i AB Electrolux:
25 068 B-aktier.
2 DANIEL (DAN) ARLER Chef för Vitvaror EMEA och vice
verkställande direktör.
Född 1968. Nederländerna. B.Sc. i marknadsföring. I
koncernledningen sedan 2016 och anställd sedan 2002. Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande chef för Electrolux i Japan och Varumärkes- och Chefsbefattningar inom Vitvaror EMEA, bland annat chef för köksprodukter. Chefsbefattningar inom Stanley Works Europe och Whirlpool Corporation i Europa.
Innehav i AB Electrolux: 8 785 B-aktier.
3 JAN BROCKMANN
Chef Global Operations. Född 1966. Tyskland. M. Sc. in Mechanical Engineering, M.B.A. I koncernledningen sedan 2011 och anställd sedan 2010.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande teknik- och produktutvecklingsdirektör för koncernen och chef för FoU inom Electrolux Vitvaror. Chefsbefattningar inom Volkswagen Group. Projektchef i Roland Berger Strategy Consultants GmbH. Ledande befattningar inom Valeo Group. Innehav i AB Electrolux:
8 789 B-aktier.
4 RICARDO CONS
Chef för Vitvaror Latinamerika och vice verkställande direktör. Född 1967. Brasilien. Fil kand i finansiell administration och marknadsföring, MBA i ledarskap. I koncernledningen sedan 2016 och anställd sedan 1997—2011 och 2016.
Tidigare befattningar: Chefspositioner inom Franke i Brasilien. Chefspositioner inom Electrolux i Brasilien, bland annat chef för Dammsugare och småapparater Latin Amerika samt försäljnings och marknadschef för vitvaror. Chefspositioner inom Volvo i Brasilien.
Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
5 LARS HYGRELL Marknadsdirektör.
Född 1964. Sverige. Civ. ing. I koncernledningen sedan 2017 och anställd sedan 2009.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande marknadschef för Vitvaror EMEA och global varumärkeschef. Olika tjänster inom marknadsföring för Saab Automobile och General Motors Europe.
Innehav i AB Electrolux: 4 425 B-aktier.
6 ANNA OHLSSON-LEIJON Ekonomi- och finansdirektör (CFO).
Född 1968. Sverige. Civ. ekon. I koncernledningen sedan 2016 och anställd sedan 2001. Andra uppdrag:
Styrelseledamot i Alfa Laval AB.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande CFO för Electrolux Vitvaror EMEA och chef för Electrolux avdelning Corporate Control & Services. Ekonomidirektör i Kimoda. Olika befattningar inom PricewaterhouseCoopers.
Innehav i AB Electrolux: 4 629 B-aktier.
7 KENNETH L. NG Chef för Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet och vice verkställande direktör. Född 1962. USA. MBA och B.S. i
marknadsföring. I koncernledningen och anställd sedan 2015.
Tidigare befattningar: VD och koncernchef för Lixil Corp i Kina. Chef för American Standard i Asien/Stillahavsområdet (dotterbolag till Lixil Corp). VD i Kina för Decorative Paints, inom ICI/ Akzo Nobel. Chefsbefattningar inom Philips Electronics i Asien Stillahavsområdet, Kina och Australien/Nya Zeeland. Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
8 OLA NILSSON Chef för Hemmiljö och småapparater och vice verkställande direktör. Född 1969. Sverige. Civ. ekon. I koncernledningen sedan 2016
och anställd sedan 1994. Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande chef för tvättprodukter inom Vitvaror EMEA och chef för Dammsugare och småapparater i Asien/ Stillahavsområdet. Innehav i AB Electrolux:
4 377 B-aktier.
9 ALAN SHAW
Chef för Electrolux Vitvaror Nordamerika och vice verkställande direktör. Född 1963. USA. B.S. i ekonomi och statsvetenskap. M.B.A. i marknadsföring. I koncernledningen sedan 2016 och anställd sedan 2016.
Tidigare befattningar: Medlem i koncernledningen vid Husqvarna AB. VD och koncernchef för Char-Broil LLC. VD och koncernchef vid Murray Group. Seniora chefsbefattningar i Asien/Stillahavsområdet och i Nordamerika för Whirlpool. Marknadsföringschef inom Whirlpools samriskbolag i Brasilien, Consul. Befattningar med produktansvar inom Whirlpool Corporation. Innehav i AB Electrolux: 0 aktier.
10 LARS WORSØE PETERSEN
Personaldirektör Född 1958. Danmark. M.Econ. I koncernledningen sedan 2011 och anställd sedan 1994–2005 och 2011.
Tidigare befattningar: Chef för koncernstab Personal i Husqvarna AB. Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande Personalchef för Electrolux Vitvaror Nordamerika och chef för Electrolux Holding A/S i Danmark.
Innehav i AB Electrolux: 17 155 B-aktier.
11 ALBERTO ZANATA
Chef för Professionella Produkter och vice verkställande direktör. Född 1960. Italien.
Universitetsexamen i elektroteknik med företagsekonomi. I koncernledningen sedan 2009 och anställd sedan 1989.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande chef för Professionella Produkter i Nordamerika och olika chefsbefattningar inom Electrolux Professionella Produkter.
Innehav i AB Electrolux: 26 141 B-aktier.
12 MIKAEL ÖSTMAN
Chefsjurist Född 1967. Sverige. Jur. kand. och Civ.ekon. I koncernledningen sedan 2017 och anställd sedan 2002.
Tidigare befattningar: Ledande befattningar inom Electrolux inkluderande chef för Electrolux Legal Affairs Europe och chef för Electrolux Corporate Legal Department. Bolagsjurist på Telia Mobile AB. Jurist vid Advokatfirman Vinge. Tingsnotarie på Stockholms tingsrätt.
Innehav i AB Electrolux: 7 951 B-aktier.
Intern kontroll över finansiell rapportering
Electrolux Control System (ECS) har utformats för att säkerställa korrekt och tillförlitlig finansiell rapportering och redovisning i enlighet med tillämpliga lagar och förordningar, redovisningsstandarder samt övriga krav på noterade bolag. ECS tillför värde genom tydliggörande av roller och ansvar, förbättrad processeffektivitet, ökad riskmedvetenhet och förbättrade beslutsunderlag.
ECS baseras på Internal Control — Integrated Framework (2013) utgivet av the Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission (COSO). Detta ramverk omfattar fem huvudområden; kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, uppföljning/förbättring samt informera och kommunicera.
Kontrollmiljö
Grunden för ECS är kontrollmiljön, som bestämmer de individuella och kollektiva förhållningssätten inom koncernen. Den definieras genom policies och rutiner, manualer och koder, och upprätthålls med hjälp av Electrolux organisationsstruktur med tydligt ansvar och befogenheter baserade på gemensamma värden. Fjärde kvartalet Electrolux Control System
Electrolux styrelse har det övergripande ansvaret för att upprätta ett effektivt system för intern kontroll. Ansvaret för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö är delegerat till verkställande direktören. Koncernens bolagsstyrning beskrivs på sidan 148. Specifikt för den finansiella rapporteringen har styrelsen inrättat ett revisionsutskott som bistår styrelsen beträffande de relevanta policies samt väsentliga redovisningsprinciper som koncernen tillämpar.
Ansvar och befogenheter definieras i instruktioner för attesträtt, manualer, policies, rutiner och koder. Några exempel är Electrolux etiska kod, Electrolux uppförandekod för Tredje kvartalet arbetsplatsen, Electrolux policy mot korruption och mutor, informationspolicy, finans- och kreditpolicy samt redovisnings-
manual. Dessa interna riktlinjer utgör tillsammans med lagar och andra externa regelverk den så kallade kontrollmiljön. Alla anställda måste följa dessa riktlinjer. Första kvartalet
Samtliga enheter inom Electrolux måste upprätthålla tillfredsställande intern kontroll. Ett minimikrav är att de kontrollaktiviteter som genomförs ska täcka de nyckelrisker som identifierats inom koncernen. Koncernledningen har det yttersta ansvaret för intern kontroll inom sina respektive ansvarsområden. Koncernledningen beskrivs på sidorna 160–161.
ECS Program Office, en avdelning inom internrevisionsfunktionen, har utvecklat metodiken och är ansvarig för att upprätthålla ECS. För att säkerställa att dessa aktiviteter inom ECS utförs i tid har även specifika ECS-relaterade roller i linjeorganisationen definierats.
KONTROLLMILJÖ — EXEMPEL
Redovisningsmanual
Redovisningsprinciper och rapporteringsinstruktioner för koncernens enheter finns i Electrolux redovisningsmanual. Redovisningsmanualen är obligatorisk för samtliga enheter.
Kreditpolicy
Ramverk för kreditbeslut med regler för kund-/kreditbedömning och hantering av kreditrisker samt klargörande av roller och ansvar.
Instruktion för attesträtt
Beskrivning av de anställdas befogenheter med monetära, volymbaserade eller andra tillämpliga gränsvärden, till exempel godkännande av kreditgränser och kreditnotor. Policy för internkontroll
Kontrollmiljö
Uppföljning
Informera och kommunicera
Förbättring
Riskbedömning
Beskrivning av ansvar för intern kontroll. Kontrollerna ska möta definierade minimikrav för intern kontroll inom respektive process, till exempel försäljningsprocessen.
Uppförandekod
Andra kvartalet
Kontrollaktiviteter
Minimistandarder inom miljö, hälsa, säkerhet, arbetsförhållanden och mänskliga rättigheter. Uppförandekoden fär arbetsplatsen är bindande för både Electrolux egna enheter och leverantörer.
Riskbedömning
Riskbedömning
Kontrollaktiviteter
I riskbedömningen ingår att identifiera risker som kan uppstå om de grundläg-
gande kraven på den finansiella rapporteringen (fullständighet, riktighet, värdering och rapportering) i koncernen inte uppfylls samt risk för förlust eller förskingring av tillgångar.
I början av varje kalenderår utför ECS Program Office en global riskbedömning för att bestämma de enheter, datacenter och processer som ska ingå i ECS-aktiviteterna. Inom koncernen har ett antal olika processer som genererar transaktioner till betydande konton i den finansiella rapporteringen identifierats.
Alla stora enheter arbetar med ECS. Dessa större enheterna motsvarar cirka 81 procent av koncernens nettoomsättning och 69 procent av koncernens nettotillgångar.
ECS har införts i nästan alla mindre enheter i koncernen. Omfattningen av ECS är begränsad för dessa mindre enheter i och med att formell testning inte är obligatorisk.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteter begränsar identifierade risker och säkerställer korrekt och tillförlitlig finansiell rapportering såväl som processeffektivitet.
Kontrollaktiviteterna inkluderar såväl övergripande som detaljerade kontroller och syftar till att förebygga, upptäcka och korrigera fel och avvikelser. I ECS implementeras, dokumenteras
- och testas följande kontrolltyper: • Manuella kontroller och applikationskontroller, som säkerställer att nyckelrisker inom processer kopplade till den finansiella rapporteringen är kontrollerade.
- • Generella IT-kontroller som säkrar IT-miljön för nyckelapplikationer.
- • Företagsövergripande kontroller, som säkerställer och förbättrar kontrollmiljön inom Electrolux.
Uppföljning Förbättring
Uppföljning och Förbättring
Uppföljning och tester av kontrollaktiviteter utförs kontinuerligt för att säkerställa att risker har beaktats och behandlats på ett tillfredsställande sätt.
Kontinuerlig uppföljning sker på fyra nivåer; koncernen, affärsområdet, enhe-
ten och processen. Uppföljningen omfattar både formella och informella rutiner som tillämpas av chefer och processägare samt kontrollutförare. Dessa rutiner inbegriper uppföljning av resultat mot budgetar och planer, analyser samt nyckeltal.
Inom ramen för ECS är ledningen ansvarig för test av kontrollerna. Testare som är oberoende av kontrollutförarna utför dessa aktiviteter. Koncernens internrevisionsfunktion upprätthåller testplaner och utför oberoende tester av utvalda kontroller. Kontroller som fallerat måste åtgärdas, vilket betyder att åtgärder måste vidtas och implementeras för att rätta till bristerna.
Testresultaten från de större enheterna lämnas till de externa revisorerna som bedömer resultaten av de tester som ledningen och internrevisionsfunktionen utfört. De externa revisorerna bestämmer sedan i vilken grad de kan förlita sig på det arbete som utförts inom ECS avseende koncernrevisionen och de lokala bokslutsrevisionerna.
Revisionsutskottet granskar rapporter om den interna kontrollen och processerna avseende den finansiella rapporteringen. Koncernens internrevisionsfunktion arbetar även förebyggande genom att föreslå förbättringar i kontrollmiljön. Chefen för funktionen rapporterar till verkställande direktören och revisionsutskottet när det gäller aktiviteter inom internrevision och till ekonomi- och finansdirektören i övriga frågor.
Informera och kommunicera
Informera och kommunicera
Att informera och kommunicera om risker och kontroller inom Electrolux-koncernen bidrar till att säkerställa att riktiga affärsbeslut fattas.
Riktlinjer för den finansiella rapporteringen kommuniceras till de anställda genom manualer, policies och koder som publiceras på det koncerngemensamma intranätet, tillsammans med information om ECS.
Kommunikation och information om risker och resultatet av kontrollerna är en central del inom ECS. Ledning, processägare och kontrollutförare, är i allmänhet ansvariga för genomförandet.
Status på ECS-aktiviteterna följs kontinuerligt upp genom samtal mellan ECS Office och affärssektorernas koordinatorer. Information om status på ECS lämnas fortlöpande till sektoroch koncernledningen, den interna styrelsen för revision samt revisionsutskottet.
RISKBEDÖMNING — EXEMPEL KUNDFORDRINGAR
KONTROLLAKTIVITETER — EXEMPEL
| Process | Bedömd risk | Kontrollaktivitet |
|---|---|---|
| Boksluts process |
Risk för felaktig finansiell rapportering. | Avstämning mellan huvud bok och kundreskontra utförs, dokumenteras och godkänns. |
| IT-process | Risk för icke-godkända/felaktiga förändringar i IT-miljön. |
Alla förändringar i IT-miljön sank tioneras, testas, verifieras och slutgodkänns. |
| Försäljnings process |
Risk för att inte erhålla betalning från kunder i tid. |
Kundbetalningar övervakas och utestående betalningar följs upp. |
| Försäljnings process |
Risk för att ådra sig osäkra fordringar. | Applikationen blockerar sälj order/leveranser automatiskt när kreditgränsen överskrids. |
Finansiell rapportering och information
Electrolux rutiner och system för informationsgivning syftar till att förse marknaden med relevant, tillförlitlig, korrekt och aktuell information om koncernens utveckling och finansiella ställning. För att särskilt bedöma materialiteten i informationen om Electrolux, inklusive den finansiella rapporteringen och för att säkerställa att viktig information kommuniceras till marknaden i god ordning finns en Disclosure Committee.
Electrolux har en informationspolicy som uppfyller de krav som ställs på ett noterat bolag.
Finansiell information lämnas regelbundet i form av: • Boksluts- och delårsrapporter, vilka publiceras som
- pressmeddelanden.
- • Årsredovisning.
- • Pressmeddelanden om viktiga nyheter och händelser som kan ha en väsentlig påverkan på aktiekursen.
- • Presentationer och telefonkonferenser för finansanalytiker, investerare och media samma dag som boksluts- och delårsrapporter publiceras samt i samband med publicering av annan viktig information.
- • Möten med finansanalytiker och investerare i Sverige och på olika platser i världen.
Alla rapporter, presentationer och pressmeddelanden publiceras samtidigt på koncernens webbsida; www.electroluxgroup.com/ir.
Stockholm den 15 februari 2018
AB Electrolux (publ) Styrelsen
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagstämman i Electrolux (publ), org.nr 556009-4178 Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2017 på sidorna 148–164 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 16 februari 2018
PricewaterhouseCoopers AB
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Peter Nyllinge Camilla Samuelsson
Faktorer som påverkar framåtriktade uttalanden
Denna årsredovisning innehåller framåtriktade uttalanden i den betydelse som avses i den amerikanska Private Securities Litigation Reform Act of 1995. Sådana uttalanden omfattar bland annat Electrolux finansiella mål, mål avseende framtida verksamhet och finansiella planer. Dessa uttalanden bygger på nuvarande förväntningar och är föremål för risker och osäkerheter som kan medföra att resultatutfallet avviker väsentligt beroende på en mängd faktorer. Dessa faktorer omfattar bland annat: konsumentefterfrågan och marknadsförhållandena i de geografiska områden och branscher inom vilka Electrolux är verksamt,
effekterna av valutaförändringar, prispress till följd av konkurrenssituationen, en väsentlig nedgång i försäljning via stora återförsäljare, framgång inom utveckling av nya produkter och inom marknadsföring, utvecklingen inom rättsprocesser avseende produktansvar, framsteg i att uppnå målen för produktivitet och effektiv kapitalanvändning, framgång i att identifiera tillväxtmöjligheter och förvärvsobjekt och i att integrera dessa med befintlig verksamhet samt framsteg i att uppnå målen för omstrukturering och effektivisering av leveranskedjan.
Årsstämma
Årsstämman äger rum torsdagen den 5 april 2018 klockan 17.00 på Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons plan 4, Stockholm.
Deltagande
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska •dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB
- förda aktieboken onsdagen den 28 mars 2018, •dels anmäla sig till Electrolux senast
- onsdagen den 28 mars 2018.
Anmälan
- Anmälan kan göras
- •på koncernens webbsida, www.electroluxgroup.com/arsstamma2018
- •per telefon 08-402 92 79 på vardagar mellan kl. 9.00 och kl. 16.00
- •per brev under adress AB Electrolux c/o Euroclear Sweden AB Box 191 101 23 Stockholm
Vid anmälan bör aktieägare ange namn, person- eller organisationsnummer, adress, telefonnummer samt antalet biträden. Sker deltagandet med stöd av fullmakt bör denna insändas i god tid före årsstämman.
Fullmaktsformulär på svenska och engelska finns på koncernens webbsida,
www.electroluxgroup.com/arsstamma2018.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade måste, utöver anmälan om deltagande i stämman, tillfälligt föras in i aktieboken i eget namn (så kallad rösträttsregistrering) för att få delta i stämman. För att denna registrering ska vara verkställd onsdagen den 28 mars 2018 bör aktieägaren i god tid före denna dag kontakta sin bank eller förvaltare.
Utdelning
Styrelsen föreslår för 2017 en utdelning på 8,30 kronor per aktie motsvarande en utbetalning på totalt cirka 2 385 Mkr (2 155). Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 42 procent av periodens resultat. Utdelningen föreslås att betalas ut i två lika stora delar. Den första med avstämningsdag måndagen den 9 april 2018 och den andra med avstämningsdag tisdagen den 9 oktober 2018. Den första utbetalningen beräknas ske torsdagen den 12 april 2018 och den andra utbetalningen fredagen den 12 oktober 2018.
VIKTIGA DATUM FÖR ÅRSSTÄMMAN 2018
Historia
Förändra livet till det bättre — under nästan 100 år
Electrolux har förändrat livet till det bättre för hundratals miljoner konsumenter över hela världen i nästan hundra år. Det tog faktiskt sin början redan 1908 när Electrolux grundare Axel Wenner-Gren fick syn på en stor amerikansk dammsugare i ett skyltfönster i Wien och insåg att om han kunde utveckla en mindre och lättare modell skulle han kunna göra miljontals människors liv lättare.
AxelWenner-Grens vision förverkligades i och med lanseringen av Lux I år 1912, och han grundade Electrolux några år senare, 1919. Det första verkliga genombrottet kom 1921 när Modell V lanserades. Det var en ovanligt lätt, effektiv och bekväm dammsugare, utrustad med medar så att den skulle vara lätt att dra på alla typer av underlag. Modell V blev en omedelbar framgång och Electrolux blev snabbt synonymt med sundare och mer hygieniska hem världen över.
Wenner-Grens ambitioner för att underlätta ett bättre liv slutade inte där. Kylning och förvaring av mat var ett
stort problem för många hushåll, och en innovativ lösning lades fram för Wenner-Gren år 1925 av två forskare vid Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm – absorptionskylskåpet. Återigen såg Wenner-Gren möjligheten att göra människor liv bättre och investerade i tekniken. År 1931 lanserade Electrolux det första luftkylda absorptionskylskåpet, som kunde drivas med el eller gas. Flera miljoner enheter såldes över hela världen före kriget.
Sedan de här tidiga åren har Electrolux varit en föregångare med ett stort antal innovationer. Exemplen sträcker sig från dammindikatorer på dammsugare, extremt energieffektiva kylskåp, ugnar som föreslår det bästa tillagningssättet till världens första robotdammsugare.
Med innovationer som dessa har Electrolux bidragit till att förändra livet till det bättre i hela världen under hundra år – och kommer att fortsätta att göra det under många årframöver.
senaste robotdammsugare. Ovan ett tidstypiskt kylskåp från 1950-talet. Nedan till vänster, Anova Precision Cooker, och nedan till höger D-kylskåpet, det första absorptionskylskåpet, lanserat 1926.
Electrolux grundare Axel Wenner-Gren var visionären som förstod att utveckla produkter för framtiden. Innovationerna som han introducerade förändrade hushåll världen över.
På motsatta sidan, Lux 1 lanserad 1912 tillsammans med Electrolux PURE i9, vår
Händelser och rapporter
På Electrolux webbsida www.electroluxgroup.com/ir finns utökad och uppdaterad information om bland annat Electrolux-aktien och bolagsstyrning samt en plattform för finansiell statistik.
Electrolux årsredovisning 2017 electroluxgroup.com/arsredovisning2017
Electrolux annual review 2017 electroluxgroup.com/annualreview2017
Electrolux delårsrapporter electroluxgroup.com/ir
Electrolux hållbarhetsrapport (GRI) electroluxgroup.com/sustainabilityreport2017
Finansiella rapporter och viktiga händelser under 2018
5
Bokslutsrapport Delårsrapport januari–mars Årsstämma Delårsrapport
26 okt
Delårsrapport januari–september
Electrolux prenumerationsservice finns på www.electroluxgroup.com/prenumerera
Investor Relations www.electroluxgroup.com/ir
AB ELECTROLUX (PUBL), 556009-4178
Postadress: 105 45 Stockholm, Sweden | Besöksadress: S:t Göransgatan 143, Stockholm Telefon: +46 8 738 60 00 | Webbsida: www.electroluxgroup.com
på webben:
www.electroluxgroup.com/arsredovisning2017