AI assistant
Duni — Earnings Release 2008
Feb 18, 2009
3035_10-k_2009-02-18_10b8011f-6af9-434d-a4ef-a71dadaac576.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké för Duni AB (publ) 1 januari – 31 december 2008 (jämfört med samma period föregående år)
18 februari 2009
Fortsatt förbättring av den underliggande lönsamheten.
1 januari – 31 december 2008
- Nettoomsättningen ökade med 2,9 % till 4 099 (3 985) MSEK.
- Rörelseresultatet¹ ökade med 4,8 % till 414 (395) MSEK.
- Rörelsemarginalen¹ ökade från 9,9 % till 10,1 %.
- Kärnverksamheten Professional fortsatte att visa en god utveckling.
- Resultatet efter finansiella poster uppgick till 251 (196) MSEK.
- Resultatet efter skatt för kvarvarande verksamheter uppgick till 191 (99) MSEK.
- Resultat per aktie för kvarvarande verksamheter efter utspädning uppgick till 4,06 (2,09) SEK.
- Styrelsen föreslår en utdelning om 1,80 (1,80) SEK per aktie.
1 oktober – 31 december 2008
- Nettoomsättningen ökade med 1,9 % till 1 145 (1 124) MSEK.
- Rörelseresultatet² ligger i linje med föregående år 145 (148) MSEK.
- Resultatet efter skatt för kvarvarande verksamheter uppgick till 36 (58) MSEK.
- Resultat per aktie för kvarvarande verksamheter efter utspädning uppgick till 0,76 (1,23) SEK.
¹ Före omstruktureringskostnader om 41 (0) MSEK och före en orealiserad värderingseffekt av derivat om -48 (-1) MSEK på grund av att säkringsredovisning inte tillämpas.
² Före omstruktureringskostnader om 41 (0) MSEK och före en orealiserad värderingseffekt av derivat om -39 (-3) MSEK på grund av att säkringsredovisning inte tillämpas.
VDs kommentar
"Dunis försäljning och resultat har under årets fjärde kvartal utvecklats väl mot bakgrund av den kraftiga inbromsning i ekonomin som vi kunnat notera i vår omvärld. Detta är särskilt positivt med hänsyn till att fjärde kvartalet tradionellt är Dunis starkaste, vilket historiskt står för cirka 35 % av rörelseresultatet.
Dunis redovisade försäljningsintäkter har under det fjärde kvartalet påverkats positivt av att den svenska kronan försvagats. Valutaeffekten under kvartalet uppgår till cirka 5 % av nettoomsättningen. Försäljningstappet i fjärde kvartalet mätt i fasta växelkurser uppgår till cirka 3 % och härrör från affärsområdena Retail och Tissue, medan Professional stod sig starkt och nådde totalt samma försäljning som föregående år. Inom Professional har den tyska marknaden haft en fortsatt god utveckling liksom flera andra viktiga marknader i Centraleuropa. Samtidigt har den försvagade konjunkturen fortsatt att påverka den totala efterfrågan för Dunis produkter. Under det senaste kvartalet
Duni är en ledande leverantör av attraktiva och funktionella produkter för dukning och take-away. Varumärket Duni marknadsförs på över 40 marknader och är marknadsledande i centrala och norra Europa. Duni har cirka 2 000 anställda fördelat på 17 länder, huvudkontor i Malmö och produktion i Sverige, Tyskland och Polen. Duni är noterat på NASDAQ OMX Nordic Stockholm under kortnamnet "DUNI". ISIN –kod är SE0000616716.
har särskilt en lägre aktivitet i Östeuropa noterats.
Duni har idag en effektiv verksamhetsplattform tack vare att vi under senare år rationaliserat koncernens produktionsstruktur samt att vi skapat enhetliga och centraliserade supportfunktioner för ett kostnadseffektivt verksamhetsstöd. Under rådande konjunkturläge har ytterligare rationaliseringsåtgärder initierats, bland annat fortsatt optimering av koncernens produktionsresurser. Dessa planerade och partiellt genomförda åtgärder medför en omstruktureringskostnad på totalt 41 MSEK som belastat det fjärde kvartalet. Åtgärderna väntas få full effekt vid halvårsskiftet 2009, med en årlig besparing om cirka 50 MSEK.
För helåret 2008 konstaterar vi en något förbättrad rörelsemarginal med ett
rörelseresultat före engångsposter för Duni om 414 MSEK. Justerat för den svaga svenska kronan innebär det ett oförändrat rörelseresultat jämfört med 395 MSEK föregående år. Under första halvåret ökade rörelseresultatet men även under de volatila höstmånaderna upprätthölls rörelseresultatet på en tillfredsställande nivå. Koncernen uppvisar också ett starkt kassaflöde för året.
Det generella konjunkturläget ser ut att ytterligare försvagas och vi förväntar oss att 2009 blir ett tufft år. Mot bakgrund av denna utveckling har vi vidtagit åtgärder på ett tidigt stadium och skapat en beredskap för ytterligare insatser om marknadsutvecklingen så skulle kräva. Historiskt sett har Dunis konjunkturkänslighet visat sig vara något mindre än för Horecabranschen som helhet", säger Fredrik von Oelreich, VD, Duni.
Nettoomsättningen ökade med 2,9 %
Nettoomsättningen visade en tillväxt om 114 MSEK till 4 099 (3 985) MSEK under perioden 1 januari – 31 december 2008 jämfört med samma period föregående år. Detta innebär en ökning med 2,9 %. Den vikande konjunkturen har medfört en något lägre tillväxt som framförallt har påverkat affärsområdena Retail och Tissue.
Med oförändrade valutakurser från föregående år skulle nettoomsättningen vara 84 MSEK lägre för året.
Nettoomsättningen för perioden 1 oktober – 31 december 2008 steg med 21 MSEK till 1 145 (1 124) MSEK. Detta innebär en ökning med 1,9 %. Med oförändrade valutakurser från föregående år skulle nettoomsättningen vara 58 MSEK lägre.
Förbättrat resultat
Rörelseresultatet (EBIT) före jämförelsestörande poster ökade med 4,8 % till 414 (395) MSEK för perioden 1 januari – 31 december 2008. Bruttomarginalen är 26,8 % (26,0 %). Utöver prishöjningar och en mer lönsam produktmix, har marginalen gynnats av en fördelaktig affärsområdesmix där Professional står för en ökande andel av försäljningen.
Med oförändrade valutakurser från föregående år skulle rörelseresultatet vara 19 MSEK lägre
för året. Vilket innebär ett underliggande rörelseresultat i linje med föregående år.
Det redovisade resultatet efter finansiella poster uppgick till 251 (196) MSEK och resultatet efter skatt uppgick till 191 (99) MSEK.
Rörelseresultatet (EBIT) före jämförelsestörande poster minskade något till 145 (148) MSEK för perioden 1 oktober – 31 december 2008. Valutaförändringar påverkade rörelseresultatet positivt med 12 MSEK.
Det redovisade resultatet efter finansiella poster för kvartalet uppgick till 39 (100) MSEK och resultatet efter skatt uppgick till 36 (58) MSEK.
Jämförelsestörande poster
| Brygga jämförelsestörande poster (MSEK) |
2008 | 2007 | 2008 Q4 |
2007 Q4 |
|---|---|---|---|---|
| Redovisat rörelseresultat Orealiserade värdeförändringar |
326 | 394 | 66 | 145 |
| derivatinstrument | -48 | -1 | -39 | -3 |
| Omstruktureringskostnader | -41 | 0 | -41 | 0 |
| Underliggande rörelseresultat | 414 | 395 | 145 | 148 |
Det redovisade resultatet inkluderar två jämförelsestörande poster.
En omstruktureringskostnad om 41 (0) MSEK hänförlig till rationaliseringsåtgärder som berör ett drygt hundratal anställda varav knappt hälften är tjänstemän. Dessa åtgärder är i första hand hänförbara till produktionsoptimering mellan de tyska och polska konverteringsfabrikerna. Duni räknar med att dessa omstruktureringskostnader skall leda till årliga besparingar om cirka 50 MSEK. Dessa kommer gradvis få effekt under 2009, med full effekt under andra halvåret.
Övriga rörelsekostnader inkluderar en orealiserad värderingseffekt av el- och valutaderivat om 39 (3) MSEK för perioden 1 oktober – 31 december.
Rensat för både effekten av omstruktureringskostnader samt orealiserade värderingseffekter av derivat hade rörelseresultatet uppgått till 145 (148) MSEK. För mer information se Not 6.
Rapportering av affärsområden
Dunis verksamhet är uppdelad i tre affärsområden.
Affärsområde Professional (försäljning till hotell, restauranger och cateringföretag) svarade för 68 % av Dunis nettoomsättning under perioden 1 januari – 31 december 2008.
Affärsområde Retail (huvudsakligen inriktad på detaljhandeln) svarade för 19 % av nettoomsättningen under perioden.
Affärsområde Tissue (produktion av mjukpapper för bordsdukningsprodukter och hygienartiklar) svarade för 13 % av försäljningen till externa kunder under perioden.
Affärsområdena Professional och Retail har i stor utsträckning ett gemensamt produktsortiment. Design och förpackningslösningar anpassas dock för att passa de olika försäljningskanalerna. Produktion och supportfunktioner delas i stor utsträckning av affärsområdena. Duni har valt att redovisa resultatet för affärsområdena på EBIT-nivå, efter att gemensamma kostnader, exklusive jämförelsestörande poster, fördelats ut på respektive affärsområde.
Affärsområde Professional
Nettoomsättningen steg med 4,9 % till 2 771 (2 641) MSEK för perioden 1 januari – 31 december. Med oförändrade valutakurser från föregående år skulle nettoomsättningen vara 66 MSEK lägre för året.
Professional stod därmed för koncernens hela tillväxt. Detta i kombination med förbättrad produktmix och det faktum att Duni lyckades möta ökade råvarukostnader med prisökningar medförde en förbättrad rörelsemarginal. En ökad försäljningsandel av premiumprodukter har åstadkommits genom en framgångsrik sortimentsutveckling som inkluderar ett flertal
nya produkter och koncept som lanserats under året.
Rörelseresultatet ökade till 368 (342) MSEK. Rörelsemarginalen var 13,3 % (12,9 %).
Nettoomsättningen för perioden 1 oktober – 31 december ökade med 4,4 % till 753 (721) MSEK. Rörelseresultatet ökade till 122 (113) MSEK med en rörelsemarginal om 16,2 % (15,5 %). Se även Not 5.
Affärsområde Retail
Nettoomsättningen minskade med 23 MSEK till 777 (800) MSEK för perioden 1 januari – 31 december 2008. Med oförändrade valutakurser från föregående år skulle nettoomsättningen vara 17 MSEK lägre för året. Rörelseresultatet förbättrades till 11 (5) MSEK. Rörelsemarginalen var 1,5 % (0,6 %).
Inom Retail höll trenden med en svagare försäljning än motsvarande period föregående år i sig, men med en något förbättrad lönsamhet tack vare en förstärkt bruttomarginal. I Norden har Duni tappat en del listningar hos några större kunder, men för både kvartalet och helåret har Nordens resultat klart förbättrats tack vare fokusering på lönsammare kunder och förbättrad mix i kombination med nödvändiga prishöjningar. Den tyska marknaden har utvecklats väl under året där framgång har uppnåtts med Dunis nya kategoriupplägg.
Nettoomsättningen för perioden 1 oktober – 31 december uppgick till 261 (268) MSEK. Rörelseresultatet förbättrades från 20 till 21 MSEK och rörelsemarginalen uppgick till 8,1 % (7,5 %). Se även Not 5.
Affärsområde Tissue
Nettoomsättningen ökade med 1,3 % till 551 (544) MSEK för perioden 1 januari – 31 december 2008.
Rörelseresultatet minskade till 35 (49) MSEK. Rörelsemarginalen uppgick till 6,3 % (9,0 %). Det är i första hand högre energipriser som förklarar resultatförsämringen mot föregående år.
Nettoomsättningen för perioden 1 oktober – 31 december var 131 (135) MSEK. Rörelseresultatet var 2 (13) MSEK och rörelsemarginalen uppgick till 1,3 % (9,6 %). I kvartalet har försäljningen av högkvalitativt mjukpapper, så kallade airlaid, utvecklats sämre än väntat. Detta förde med sig att vi varit tvungna att dra ner på produktionen, vilket är huvudförklaringen till det sämre resultatet för affärsområdet i kvartalet. Omsättningen för standard mjukpapper har ökat, men dessa produkter utgör endast en mindre del av de externa leveranserna. Volymerna på airlaid-material för hygienprodukter förväntas förbättras stegvis från slutet av första kvartalet 2009.
Kassaflöde
Koncernens operativa kassaflöde uppgick för perioden 1 januari – 31 december till 274 (263) MSEK. Det operativa kapitalet har bland annat ökat på grund av en svagare krona. Lagervärdet ökade under året med 42 MSEK till 542 (500) MSEK där endast en mindre del är en följd av ökad lagerbindning. Kundfordringarna ökade med 185 MSEK till 731 (546) MSEK, i första hand som en konsekvens av uppsagda factoringavtal i Tyskland. Utvecklingen av kassaflödet påverkas positivt av lägre räntekostnader.
Kassaflödet inklusive investeringsverksamheten uppgick till 135 (1 335) MSEK. Samma period föregående år innehåller ett kassaflöde från avyttring av affärsområdet deSter om 1 209 MSEK. Dunis nettoinvesteringar för kvarvarande verksamheter uppgick till 139 (132) MSEK. Av- och nedskrivningar för perioden uppgick till 97 (90) MSEK.
Koncernens räntebärande nettoskuld per sista december är 1 100 MSEK jämfört med 1 087 MSEK per den 31 december 2007. Se Not 2. Denna marginella ökning inkluderar avslutade factoringavtal på den tyska marknaden om 135 MSEK och en förskottsinbetalning till skattemyndigheten i Tyskland om 42 MSEK för att undvika ytterligare ränta.
Finansnetto
Finansnettot för perioden 1 oktober – 31 december uppgick till -27 (-45) MSEK. De externa räntekostnaderna är lägre än föregående år tack vare en lägre skuldbörda och bättre finansieringsvillkor. Finansnettot för perioden inkluderar en negativ orealiserad värdeförändring från marknadsvärdering av derivat samt från omräkning av kassabalanser i utländsk valuta.
I samband med börsnoteringen genomfördes en refinansiering och därmed innehåller förra årets fjärde kvartal en nedskrivning om 21 MSEK till följd av förtidsinlösen av lån.
Skatter
Den totala redovisade skattekostnaden för perioden 1 januari – 31 december uppgick till 60 (97) MSEK. Den 1 januari 2008 sänktes bolagsskatten i Tyskland vilket bidragit med en
lägre skattesats för Duni. Skillnaden vad gäller skattebelastningen mellan åren härrör även från justeringar avseende föregående perioder.
Under året har den uppskjutna skattefordran relaterad till förlustavdrag reducerats med 45 MSEK varav 24 MSEK avser faktiskt utnyttjande av förlustavdrag och 21 MSEK avser nedskrivning av uppskjuten skattefordran på grund av sänkt skattesats i Sverige, från 28 % till 26,3 %, från och med 1 januari 2009. Periodens redovisade skatt har därmed belastats med en engångskostnad om 20 MSEK.
Duni har fått ett slutgiltigt besked avseende den tidigare nämnda tyska skatterevisionen. En resterande betalning till tyska skattemyndigheten om ca 14 MSEK kommer att ske under våren 2009. Duni Tyskland har nu reglerat avsättningen och kunnat lösa upp 11 MSEK till periodens redovisade skatt. Kopplat till regleringen av den tyska skatterevisionen har Duni Tyskland även bokat upp en uppskjuten skattefordran på grund av fastställda temporära skillnader om 9 MSEK. Totalt påverkas därmed den redovisade skatten i perioden positivt med 20 MSEK.
Resultat per aktie
Årets resultat per aktie för kvarvarande verksamheter före och efter utspädning var 4,06 SEK (före utspädning 2,11 SEK efter utspädning 2,09 SEK).
Personal
Den 31 december 2008 uppgick antalet anställda till 1 952 (2 001). Av antalet anställda är 875 personer sysselsatta inom produktionen. Dunis produktionsanläggningar är belägna i Bramsche i Tyskland, Poznan i Polen och Bengtsfors i Sverige.
Förvärv
Inga förvärv gjordes under perioden.
Nyetableringar
Inga nyetableringar gjordes under perioden.
Riskfaktorer för Duni
Det finns ett antal riskfaktorer som kan påverka Dunis verksamhet såväl utifrån ett operativt som finansiellt perspektiv. Operativa risker hanteras normalt sett av respektive operativ enhet och finansiella risker av finansavdelningen.
Operativa risker
Duni är för närvarande exponerat för risker som är direkt kopplade till den löpande verksamheten. Hantering av prisförändringar på insatsvaror utgör en viktig del för bibehållen lönsamhet. Utvecklingen av attraktiva sortimentskollektioner och i synnerhet julkollektionen är mycket viktig för att Duni skall uppnå en god försäljnings- och resultatutveckling. En försämrad konjunktur i Europa skulle kunna leda till färre antal restaurangbesök, minskad konsumtion i konsumentledet och ökad priskonkurrens vilket kan komma att påverka volymer och bruttomarginaler.
Finansiella risker
De finansiella riskerna härrör främst till risker som är direkt relaterade till valutakurser, räntor och kreditrisker. Riskhanteringen inom Duni styrs av en av Dunis styrelse godkänd finanspolicy. Riskerna i koncernen är i allt väsentligt även hänförliga till moderbolaget. Dunis hantering av finansiella risker beskrivs närmare i årsredovisningen per 2007-12-31.
Vad beträffar Dunis långsiktiga finansiering är den sedan förra året säkerställd genom ett finansieringsavtal som löper till och med 2012.
Eventualförpliktelserna har ökat från 11 MSEK till 42 MSEK sedan 2007-12-31. Ökningen beror till största delen av säkerheter för polska checkräkningskrediter.
Transaktioner med närstående parter
Med närstående parter avses Duni Holding AB. Under första kvartalet 2008 har Duni AB betalt en skuld till Duni Holding om 5,9 MSEK.
Delårsrapporter
| Kvartal I | 24 april, 2009 |
|---|---|
| Kvartal II | 29 juli, 2009 |
| Kvartal III | 28 oktober, 2009 |
| Kvartal IV | 17 februari, 2010 |
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,80 SEK per aktie eller 85 MSEK. Styrelsen bedömer att den föreslagna utdelningen ger utrymme för koncernen att fullgöra sina förpliktelser och genomföra planerade investeringar. Avstämningsdag för rätt till utdelning föreslås till den 11 maj 2009.
Årsstämma 2009
Årsstämma i Duni AB (publ) kommer att hållas i Malmö onsdagen den 6 maj 2009 kl 15.00 på Skånes Dansteater, Östra Varvsgatan 13 A, i Malmö. För ytterligare information hänvisas till Dunis hemsida. Årsredovisningen kommer att finnas tillgänglig för aktieägare senast två veckor
innan årsstämman. Aktieägare som önskar lämna förslag till Dunis valberedning eller som vill få ett ärende behandlat vid årsstämman kan göra det via e-post till [email protected] respektive [email protected] eller med brev till adressen Duni AB, Att: Valberedningen respektive Bolagsstämma, Box 237, 201 22 Malmö, senast den 18 mars 2009.
Valberedningens sammansättning
Valberedningen är ett aktieägarutskott som har ansvar för att nominera de personer som skall föreslås ingå i Dunis styrelse vid årsstämman. Valberedningen lämnar förslag till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter. De tar också fram förslag avseende styrelsearvode, inklusive fördelning mellan ordförande och övriga styrelseledamöter samt eventuell ersättning för kommittéarbete. Dunis valberedning inför årsstämman 2009 består av fyra medlemmar: Peter Nilsson ordförande i Duni AB, tillika valberedningens ordförande, Rune Andersson, Mellby Gård Investerings AB, Bernhard Horn, Polaris Capital Managment, LLC samt Göran Espelund, Lannebo Fonder.
Moderbolaget
Nettoomsättningen uppgick till 1 244 (1 277) MSEK för perioden 1 januari – 31 december 2008. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 181 (-230) MSEK. De externa räntekostnaderna är lägre än föregående år tack vare en lägre skuldbörda och bättre finansieringsvillkor.
Nettoskulden uppgår till 1 104 MSEK, varav en nettofordran om 609 MSEK härrör sig till dotterbolag. Övriga fordringar har ökat på grund av ökad utlåning till dotterbolag. Nettoinvesteringarna uppgick till 16 (23) MSEK.
Koncernstruktur och rapportering
Under 2006 och i början av 2007, avslutade Duni arbetet med att renodla verksamheten till sin kärnverksamhet, i princip motsvarande tidigare Duni Europa. De amerikanska verksamheterna, Duni Corporation och Duni Supply Corporation, såldes i augusti 2006 och försäljningen av flygcateringverksamheten avslutades i mars 2007, när Duni AB sålde aktierna i deSter Holdings B.V. För att kunna göra en relevant jämförelse mellan åren, rapporteras endast den nya koncernstrukturen i sin helhet och benämns i denna rapport som "kvarvarande verksamheter".
Redovisningsprinciper
Bokslutskommunikén har, för koncernen, upprättats i enlighet med IAS 34 och Årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning är upprättad i enlighet med RFR 2.1, Redovisning för juridiska personer samt Årsredovisningslagen. De redovisningsprinciper som redogörs för i årsredovisningen per 2007- 12-31 har tillämpats.
Information i rapporten
Informationen är sådan som Duni ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 18 februari kl. 08.00.
Onsdagen den 18 februari klockan 10.00 CET presenteras bokslutskommunikén via telefonkonferens som också kan följas via webben. För att delta i telefonkonferensen, ring telefonnummer +46 (0)8 5052 0110. För att följa presentationen via webben använd nedan länk: http://events.webeventservices.com/duni/2009/02/18/
Denna rapport har upprättats i både svensk och engelsk version. Vid eventuella variationer mellan de två ska den svenska versionen gälla.
Malmö, 17 februari 2009
Fredrik von Oelreich, VD och koncernchef
För ytterligare information kontakta:
Fredrik von Oelreich, VD och koncernchef, telefon: 040-10 62 00 Johan L. Malmqvist, Finanschef, telefon: 040-10 62 00 Fredrik Wahrolén, Marknads- och kommunikationschef, telefon: 0734-19 62 07
Duni AB (publ) Box 237 201 22 Malmö Telefon: 040-10 62 00 www.duni.com Organisationsnummer: 556536-7488
Koncernens resultaträkningar
| 12 mån januari |
12 mån januari |
3 mån oktober |
3 mån oktober |
|
|---|---|---|---|---|
| MSEK | december | december | december | december |
| Not 1 | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Intäkter | 4 099 | 3 985 | 1 145 | 1 124 |
| Kostnad för sålda varor | -3 020 | -2 948 | -848 | -808 |
| Bruttoresultat | 1 079 | 1 037 | 297 | 316 |
| Försäljningskostnader | -465 | -446 | -119 | -114 |
| Administrationskostnader | -198 | -208 | -51 | -62 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -23 | -13 | -6 | -3 |
| Övriga rörelseintäkter* | 57 | 57 | 14 | 11 |
| Övriga rörelsekostnader* | -124 | -33 | -69 | -3 |
| Rörelseresultat(Not 6) | 326 | 394 | 66 | 145 |
| Finansiella intäkter | 8 | 37 | 3 | 15 |
| Finansiella kostnader | -83 | -235 | -30 | -60 |
| Finansiella poster netto | -75 | -198 | -27 | -45 |
| Resultat efter finansiella poster | 251 | 196 | 39 | 100 |
| Inkomstskatt | -60 | -97 | -3 | -42 |
| Periodens resultat kvarvarande | ||||
| verksamheter | 191 | 99 | 36 | 58 |
| Periodens resultat från avvecklade | ||||
| verksamheter (Not 3) | 6 | 472 | 6 | 15 |
| Periodens resultat | 197 | 571 | 42 | 73 |
| Resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 197 | 571 | 42 | 73 |
| Minoritetsintresse | - | - | - | - |
| 12 mån | 12 mån | 3 mån | 3 mån | |
|---|---|---|---|---|
| januari | januari | oktober | oktober | |
| december | december | december | december | |
| 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
| Resultat per aktie kvarvarande verksamheter, SEK |
||||
| Före utspädning | 4,06 | 2,11 | 0,76 | 1,23 |
| Efter utspädning Genomsnittligt antal aktier före utspädning |
4,06 | 2,09 | 0,76 | 1,23 |
| (´000) Genomsnittligt antal aktier efter |
46 999 | 46 999 | 46 999 | 46 999 |
| utspädning (´000) | 46 999 | 47 333 | 46 999 | 46 999 |
| Resultat per aktie, avvecklade verksamheter, SEK |
||||
| Före utspädning | 0,13 | 10,04 | 0,13 | 0,32 |
| Efter utspädning Genomsnittligt antal aktier före utspädning |
0,13 | 9,97 | 0,13 | 0,32 |
| (´000) Genomsnittligt antal aktier efter |
46 999 | 46 999 | 46 999 | 46 999 |
| utspädning (´000) | 46 999 | 47 333 | 46 999 | 46 999 |
| Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare, SEK |
||||
| Före utspädning | 4,19 | 12,15 | 0,89 | 1,55 |
| Efter utspädning Genomsnittligt antal aktier före utspädning |
4,19 | 12,06 | 0,89 | 1,55 |
| (´000) | 46 999 | 46 999 | 46 999 | 46 999 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (´000) |
46 999 | 47 333 | 46 999 | 46 999 |
* Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader inkluderar värdering av derivat enligt IAS 39.
Koncernens kvartalsvisa resultaträkningar i sammandrag
| MSEK | 2008 | 2007 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| okt | jul | apr | jan | okt | jul | apr | jan | |
| Kvartal | dec | sep | jun | mar | dec | sep | jun | mar |
| Intäkter | 1 145 | 973 | 1 012 | 969 | 1 124 | 966 | 971 | 923 |
| Kostnad för sålda varor | -848 | -715 | -752 | -705 | -808 | -716 | -737 | -686 |
| Bruttoresultat | 297 | 258 | 260 | 264 | 316 | 250 | 234 | 237 |
| Försäljningskostnader | -119 | -104 | -118 | -125 | -114 | -105 | -112 | -115 |
| Administrationskostnader | -51 | -47 | -54 | -46 | -62 | -49 | -47 | -51 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -6 | -5 | -7 | -5 | -3 | -3 | -4 | -2 |
| Övriga rörelseintäkter | 14 | 7 | 18 | 18 | 11 | 18 | 14 | 12 |
| Övriga rörelsekostnader | -69 | -26 | -9 | -20 | -3 | -14 | -12 | -3 |
| Rörelseresultat (Not 6) | 66 | 83 | 90 | 86 | 145 | 97 | 73 | 78 |
| Finansiella intäkter | 3 | 2 | 1 | 1 | 6 | 3 | 5 | 14 |
| Finansiella kostnader | -30 | -14 | -18 | -20 | -51 | -35 | -18 | -121 |
| Finansiella poster netto | -27 | -12 | -17 | -19 | -45 | -32 | -13 | -107 |
| Resultat efter finansiella poster | 39 | 72 | 73 | 67 | 100 | 65 | 60 | -29 |
| Inkomstskatt | -3 | -19 | -16 | -22 | -42 | -27 | -26 | -2 |
| Periodens resultat kvarvarande | ||||||||
| verksamheter | 36 | 53 | 57 | 45 | 58 | 38 | 34 | -31 |
| Resultat från avvecklade verksamheter (Not 3) |
6 | - | - | - | 15 | - | - | 457 |
| Periodens resultat | 42 | 53 | 57 | 45 | 73 | 38 | 34 | 426 |
Koncernens balansräkningar i sammandrag
| 31 december | 31 december | |
|---|---|---|
| MSEK | 2008 | 2007 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Goodwill | 1 199 | 1 199 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 25 | 29 |
| Materiella anläggningstillgångar | 514 | 433 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 369 | 398 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 107 | 2 059 |
| Varulager | 542 | 500 |
| Kundfordringar | 731 | 546 |
| Övriga fordringar | 182 | 207 |
| Likvida medel | 249 | 202 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 704 | 1 455 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 811 | 3 514 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital | 1 544 | 1 416 |
| Långfristiga finansiella skulder | 1 151 | 1 092 |
| Övriga långfristiga skulder | 229 | 219 |
| Summa långfristiga skulder | 1 380 | 1 311 |
| Leverantörsskulder | 358 | 305 |
| Övriga kortfristiga skulder | 529 | 482 |
| Summa kortfristiga skulder | 887 | 787 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 811 | 3 514 |
Förändringar av koncernens eget kapital
| MSEK | Hänförligt till moderföretagets aktieägare | Min oritets intresse |
Summa eget kapital |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Balanserad förlust inkl periodens resultat |
TOTAL | |||
| Utgående balans 31 december 2006 | 59 | 1 681 | 28 | -934 | 834 | 4 | 838 |
| Valutakursdifferenser | - | - | 6 | - | 6 | - | 6 |
| Avvecklad rörelse | - | - | - | - | - | -4 | -4 |
| Summa transaktioner redovisade direkt mot eget kapital |
0 | 0 | 6 | 0 | 6 | -4 | 2 |
| Periodens resultat | - | - | - | 460 | 460 | - | 460 |
| Summa redovisade intäkter och kostnader |
0 | 0 | 6 | 460 | 466 | -4 | 462 |
| Utgående balans 30 juni 2007 | 59 | 1 681 | 34 | -474 | 1 300 | 0 | 1 300 |
| Valutakursdifferenser | - | - | 5 | - | 5 | - | 5 |
| Summa transaktioner redovisade direkt mot eget kapital |
0 | 0 | 5 | 0 | 5 | 0 | 5 |
| Periodens resultat | - | - | - | 111 | 111 | - | 111 |
| Summa redovisade intäkter och kostnader |
0 | 0 | 5 | 111 | 116 | 0 | 116 |
| Utgående balans 31 december 2007 | 59 | 1 681 | 39 | -363 | 1 416 | 0 | 1 416 |
| Valutakursdifferenser | - | - | 16 | - | 16 | - | 16 |
| Summa transaktioner redovisade direkt mot eget kapital |
0 | 0 | 16 | 0 | 16 | 0 | 16 |
| Periodens resultat | - | - | - | 197 | 197 | - | 197 |
| Summa redovisade intäkter och kostnader |
0 | 0 | 16 | 197 | 213 | 0 | 213 |
| Utdelning till aktieägare | - | - | - | -85 | -85 | - | -85 |
| Utgående balans 31 december 2008 | 59 | 1 681 | 55 | -251 | 1 544 | 0 | 1 544 |
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| 1 januari – | 1 januari – | |
|---|---|---|
| 31 december | 31 december 1) | |
| MSEK | 2008 | 2007 |
| Den löpande verksamheten | ||
| Rörelseresultat, kvarvarande verksamheter | 326 | 393 |
| Rörelseresultat, avvecklade verksamheter | 6 | 480 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet etc | 159 | -374 |
| Erlagd ränta och skatt | -142 | -214 |
| Förändring av rörelsekapitalet | -75 | -22 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 274 | 263 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv av anläggningstillgångar | -145 | -146 |
| Avyttring av anläggningstillgångar | 6 | 1 |
| Avvecklade verksamheter | - | 1 209 |
| Förändring i räntebärande tillgångar | 0 | 8 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -139 | 1 072 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Upptagna lån2) | 302 | 2 475 |
| Amortering av skulder2) | -300 | -3 773 |
| Utdelning till aktieägare | -85 | - |
| Förändring av skulder | -13 | -22 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -96 | -1 320 |
| Periodens kassaflöde | 38 | 15 |
| Likvida medel vid periodens ingång | 202 | 184 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 9 | 3 |
| Likvida medel vid periodens utgång | 249 | 202 |
1) Kassaflödesanalysen innehåller delar av både kvarvarande och avvecklade verksamheter. För ytterligare information, se not 4, Förtydligande av operativt kassaflöde för kvarvarande verksamheter 1 januari – 30 december 2007. 2) Upptagna lån och amorteringar inom den fastställda kreditfaciliteten redovisas brutto till den del det avser lån med
löptid överstigande 3 månader i enlighet med IAS 7.
Nyckeltal i sammandrag
| 1 januari – | 1 januari – | |
|---|---|---|
| 31 december | 31 december | |
| 2008 | 2007 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 4 099 | 3 985 |
| Bruttoresultat, MSEK | 1 079 | 1 037 |
| EBIT, MSEK | 326 | 394 |
| EBITDA, MSEK | 422 | 484 |
| Antal anställda | 1 952 | 2 001 |
| Försäljningstillväxt, % | 2,9 % | 5,9 % |
| Bruttomarginal, % | 26,3 % | 26,0 % |
| EBIT marginal, % | 8,0 % | 9,9 % |
| EBITDA marginal, % | 10,3 % | 12,1 % |
| Avkastning på sysselsatt kapital | 14,3 % | 18,7 % |
| Räntebärande skuld i förhållande till eget kapital | 71,2 % | 76,8 % |
Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag
| MSEK | 12 månader januari – december |
12 månader januari – december |
3 månader oktober december |
3 månader oktober december |
|---|---|---|---|---|
| Not 1 | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Intäkter | 1 244 | 1 277 | 333 | 373 |
| Kostnad för sålda varor | -1 104 | -1 171 | -294 | -340 |
| Bruttoresultat | 140 | 106 | 39 | 33 |
| Försäljningskostnader | -121 | -118 | -26 | -28 |
| Administrationskostnader | -149 | -145 | -43 | -44 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -12 | -2 | -3 | - |
| Övriga rörelseintäkter | 224 | 189 | 66 | 87 |
| Övriga rörelsekostnader | -225 | -177 | -94 | -37 |
| Rörelseresultat | -143 | -147 | -60 | 11 |
| Intäkter från andelar i koncernföretag | 351 | 77 | 62 | - |
| Övriga ränteintäkter och liknande intäkter | 84 | 47 | 40 | 2 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | -111 | -207 | -59 | -38 |
| Finansiella poster netto | 324 | -83 | 43 | -36 |
| Resultat efter finansiella poster | 181 | -230 | -17 | -25 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - |
| Skatt på periodens resultat | 3 | 42 | 0 | -7 |
| Periodens resultat | 184 | -188 | -18 | -32 |
Moderbolagets balansräkningar i sammandrag
| 31 december | 31 december | |
|---|---|---|
| MSEK | 2008 | 2007 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Goodwill | 799 | 899 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 25 | 28 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 824 | 927 |
| Materiella anläggningstillgångar | 69 | 71 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 071 | 1 100 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 964 | 2 098 |
| Varulager | 106 | 133 |
| Kundfordringar | 126 | 129 |
| Övriga fordringar | 823 | 466 |
| Kassa och bank | 153 | 116 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 208 | 844 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 172 | 2 942 |
| EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER | ||
| Bundet Eget kapital | 83 | 83 |
| Fritt Eget kapital | 1 398 | 1 221 |
| Summa Eget kapital | 1 481 | 1 304 |
| Avsättningar | 116 | 113 |
| Långfristiga finansiella skulder | 1 275 | 1 307 |
| Summa långfristiga skulder | 1 275 | 1 307 |
| Leverantörsskulder | 71 | 64 |
| Övriga kortfristiga skulder | 229 | 154 |
| Summa kortfristiga skulder | 300 | 218 |
| SUMMA EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH | ||
| SKULDER | 3 172 | 2 942 |
1) Eget kapital omfattar även koncernbidrag från Rexcell Tissue & Airlaid AB som ingår i samma skattesubjekt.
Dunis aktie
Per den 31 december 2008 uppgick aktiekapitalet till 58 749 TSEK och bestod av 46 999 032 stycken utestående stamaktier. Kvotvärdet på aktierna är 1,25 kronor per aktie.
Aktieägare
Duni är noterat på OMX Nordic Exchange Stockholm under kortnamnet "DUNI". Ägarstrukturen för Duni består av i huvudsak Mellby Gård Investerings AB (29,99 %), Polaris Capital Management, LLC (9,62 %) och Lannebo Fonder (8,73 %).
Definitioner
Kostnad för sålda varor: Kostnad för sålda varor, inklusive produktion och logistikkostnader.
Bruttomarginal: Bruttoresultat som procentandel av försäljning.
EBIT: Rörelseresultat.
EBIT marginal: EBIT som procentandel av försäljning.
EBITA: Rörelseresultat justerat för nedskrivning av anläggningstillgångar.
EBITA marginal: EBITA som procentandel av försäljning.
EBITDA: Rörelseresultat justerat för av- och nedskrivningar av anläggningstillgångar.
EBITDA marginal: EBITDA som procentandel av försäljning.
Sysselsatt kapital: Icke räntebärande anläggningstillgångar och omsättningstillgångar, exklusive uppskjuten skattefordran, med avdrag för icke räntebärande skulder.
Avkastning på sysselsatt kapital: Rörelseresultat som andel av sysselsatt kapital.
Avkastning på eget kapital: Periodens resultat som procentandel av eget kapital.
Antal anställda: Antalet anställda vid periodens slut.
Valutajusterad: Siffror som justerats för effekter av valutakursdifferenser. 2008 års siffror beräknade med 2007 års valutakurser.
Vinst per aktie: Resultatet för perioden delat med det genomsnittliga antalet aktier.
Räntebärande nettoskuld: Räntebärande skulder och pensioner minskat med likvida medel och räntebärande fordringar.
Horecabranchen: Förkortning av hotell, restaurang och catering.
Noter
Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper
Duni tillämpar sedan den 1 januari 2005, av EU godkända International Financial Reporting Standards (IFRS). För övergångseffekter, se not 45 och 46 i årsredovisningen per 2007-06-30.
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med IFRS sådana de antagits av EU och därtill följande hänvisning till 9 kapitlet i Årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning är upprättad i enlighet med RFR 2.1, redovisning för juridiska personer och Årsredovisningslagen. Redovisningsprinciperna är desamma som i årsredovisningen per 2007-12-31.
Not 2. Räntebärande nettoskuld
Från och med kvartal fyra 2008 beräknas den räntebärande nettoskulden utan effekten av el- och valutaderivat.
Not 3. Avvecklade verksamheter
De amerikanska verksamheterna, Duni Corporation och Duni Supply Corporation, såldes i augusti 2006. I november 2007 träffade Duni och Innoware LLC slutligt avtal om köpeskillingen och ett skiljeförfarande kunde undvikas. Den slutliga köpeskillingen reglerades med 31 MSEK. Kassaflödeseffekten var -29 MSEK. I samband med denna uppgörelse reglerades avsättningen och 15 MSEK löstes upp som ytterligare reavinst på försäljningen av Duni Americas.
Försäljningen av deSter Holding B.V. slutfördes i mars 2007.
Not 4. Förtydligande av operativt kassaflöde för kvarvarande verksamheter 1 januari – 31 december 2007
Investeringar
Dunis totala nettoinvesteringar för perioden 1 januari – 31 december, 2007 uppgick till 146 MSEK. Av dessa avser 132 MSEK kvarvarande verksamheter.
Förändringar i rörelsekapital
Dunis totala nettoförändring av det operativa rörelsekapitalet, varulager/ kundfordringar/ leverantörsskulder, för perioden 1 januari – 31 december, 2007 uppgick till 20 MSEK. Av förändringen avser -24 MSEK nettoförändring i varulager, 14 MSEK nettoförändring i kundfordringar och 30 MSEK nettoförändring i leverantörsskulder, för kvarvarande verksamheter.
Not 5. Försäljningsutveckling per geografiskt område
| Intäkter - Professional | jan-dec 2008 |
jan-dec 2007 |
Förändring |
|---|---|---|---|
| MSEK | |||
| Norden | 664 | 673 | -1,3 % |
| Centrala Europa | 1 616 | 1 518 | 6,5 % |
| Södra & östra Europa | 469 | 430 | 9,1 % |
| Övriga Världen | 22 | 20 | 10,0 % |
| Totalt | 2 771 | 2 641 | 4,9 % |
| Intäkter - Retail | jan-dec 2008 |
jan-dec 2007 |
Förändring |
|---|---|---|---|
| MSEK | |||
| Norden | 148 | 168 | -11,9 % |
| Centrala Europa | 610 | 620 | -1,6 % |
| Södra & östra Europa | 19 | 12 | 58,3 % |
| Övriga Världen | - | 0 | 0,0 % |
| Totalt | 777 | 800 | -2,9 % |
Not 6. Jämförelsestörande poster
Som jämförelsestörande poster räknar Duni omstruktureringskostnader samt orealiserade värderingseffekter av derivatinstrument, på grund av att säkringsredovisning inte tillämpas. Nedan specificeras på vilka rader dessa poster ligger i den rapporterade resultaträkningen.
| jan-dec | okt-dec | |
|---|---|---|
| Omstruktureringskostnader | 2008 | 2008 |
| MSEK | ||
| Kostnad sålda varor | -21 | -21 |
| Försäljningskostnader | -6 | -6 |
| Administrationskostnader | -4 | -4 |
| Övriga rörelsekostnader | -10 | -10 |
| Totalt | -41 | -41 |
| Derivatinstrument | jan-dec 2008 |
okt-dec 2008 |
jul-sep 2008 |
apr-maj 2008 |
jan-mar 2008 |
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | |||||
| Övriga rörelseintäkter | 1 | -15 | 1 | 9 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | -49 | -24 | -20 | -2 | -3 |
| Totalt | -48 | -39 | -19 | 7 | 3 |
| jan-dec 2007 |
okt-dec 2007 |
jul-sep 2007 |
apr-maj 2007 |
jan-mar 2007 |
|
| Övriga rörelseintäkter | 13 | -3 | 11 | 5 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | -14 | 0 | -8 | -6 | 0 |
| Totalt | -1 | -3 | 3 | -1 | 0 |