AI assistant
Develia S.A. — Interim / Quarterly Report 2021
Sep 8, 2021
5583_rns_2021-09-08_b8218b18-56be-4df3-900a-9b6122031889.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ DEVELIA W I PÓŁROCZU 2021 ROKU
Wrocław, 8 września 2021 roku
SPIS TREŚCI
| ZASADY SPORZĄDZENIA ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA | ||
|---|---|---|
| FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ DEVELIA | 3 | |
| I. | PODSTAWOWE INFORMACJE O GRUPIE | 3 |
| II. | OPIS DZIAŁALNOŚCI PROWADZONEJ PRZEZ GRUPĘ W I PÓŁROCZU 2021 ROKU | 6 |
| III. | SYTUACJA MAJĄTKOWA, FINANSOWA I DOCHODOWA GRUPY W I PÓŁROCZU 2021 ROKU | 15 |
| IV. | ZDARZENIA ISTOTNIE MAJĄCE LUB MOGĄCE MIEĆ WPŁYW NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY ORAZ | |
| FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI GRUPY W I PÓŁROCZU 2021 ROKU | 17 | |
| V. | INNE ZDARZENIA JAKIE NASTĄPIŁY PO DNIU 30 CZERWCA 2021 ROKU | 20 |
| VI. | STANOWISKO ZARZĄDU DOTYCZĄCE MOŻLIWOŚCI ZREALIZOWANIA WCZEŚNIEJ | |
| PUBLIKOWANYCH PROGNOZ WYNIKÓW ZA DANY ROK, W ŚWIETLE WYNIKÓW ZAPREZENTOWANYCH | ||
| W RAPORCIE PÓŁROCZNYM W STOSUNKU DO WYNIKÓW PROGNOZOWANYCH |
22 | |
| VII. | SPRAWY SĄDOWE | 22 |
| VIII. | WSKAZANIE CZYNNIKÓW, KTÓRE W OCENIE EMITENTA BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE | |
| PRZEZ NIEGO WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO NAJMNIEJ KOLEJNEGO KWARTAŁU | 22 | |
| IX. | INNE INFORMACJE, KTÓRE ZDANIEM EMITENTA SĄ ISTOTNE DLA OCENY JEGO SYTUACJI | |
| KADROWEJ, MAJĄTKOWEJ, FINANSOWEJ, WYNIKU FINANSOWEGO I ICH ZMIAN ORAZ INFORMACJE, | ||
| KTÓRE SĄ ISTOTNE DLA OCENY MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZOBOWIĄZAŃ PRZEZ EMITENTA |
23 | |
| X. | INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ EMITENTA LUB JEDNOSTKĘ OD NIEGO ZALEŻNĄ JEDNEJ LUB | |
| WIELU TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI, JEŻELI POJEDYNCZO LUB ŁĄCZNIE SĄ ONE |
||
| ISTOTNE I ZOSTAŁY ZAWARTE NA INNYCH WARUNKACH NIŻ RYNKOWE |
23 | |
| XI. | INFORMACJE O UDZIELONYCH PORĘCZENIACH I GWARANCJACH PRZEZ EMITENTA I PRZEZ | |
| SPÓŁKI GRUPY | 23 | |
| XII. | CHARAKTERYSTYKA CZYNNIKÓW RYZYKA ISTOTNYCH DLA DZIAŁALNOŚCI GRUPY | 23 |
| XIII. | PODSUMOWANIE | 26 |
ZASADY SPORZĄDZENIA ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO GRUPY KAPITAŁOWEJ DEVELIA
Grupa Kapitałowa Develia, w której podmiotem dominującym jest spółka Develia S.A. (wcześniej LC Corp S.A.), zobowiązana jest sporządzać skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") przyjętymi przez Unię Europejską.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Develia za okres sprawozdawczy od 01.01.2021 do 30.06.2021 roku zostało sporządzone zgodnie z MSSF w kształcie zatwierdzonym przez UE, mającymi zastosowanie do śródrocznej sprawozdawczości finansowej.
Informacje o zasadach zastosowanych przy sporządzeniu śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy zostały również przedstawione w nocie 6-8 do załączonego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Zmiany stosowanych przez Grupę Kapitałową Develia zasad rachunkowości i ich wpływ na politykę rachunkowości Grupy oraz na sposób prezentacji danych zostały przedstawione w nocie 8-9 do załączonego półrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
I. PODSTAWOWE INFORMACJE O GRUPIE
Grupa Kapitałowa Develia ("Grupa") składa się z Develia S.A. i jej spółek zależnych.
Develia S.A. (dalej również jako "Develia" lub "Emitent") została utworzona aktem notarialnym dnia 3 marca 2006 roku i wpisana w dniu 15 marca 2006 r. do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000253077. Siedziba Spółki dominującej mieści się w Polsce we Wrocławiu, ul. Powstańców Śląskich 2-4. Zgodnie z uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy dotyczącą zmiany statutu, z dniem 2 września 2019 r. zarejestrowana została zmiana nazwy Emitenta z LC Corp S.A. na Develia S.A.
Spółce dominującej nadano numer statystyczny REGON 020246398 oraz NIP 899-25-62-750
Kapitał zakładowy Develia S.A. wynosi 447.558.311 PLN (w pełni opłacony).
Czas trwania Spółki dominującej oraz jednostek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony. Podstawowym przedmiotem działania Spółki dominującej jest:
• PKD 64.20.Z Działalność holdingów finansowych
Podstawowym przedmiotem działalności spółek zależnych jest prowadzenie inwestycji budowlanych na należących do tych spółek gruntach w celu ich późniejszego wynajmu lub sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.
W okresie objętym sprawozdaniem oraz na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie występuje podmiot dominujący wobec Develia S.A.
W skład Grupy Kapitałowej Develia na dzień 30 czerwca 2021 r. wchodzą następujące spółki zależne od Develia S.A.:
| Efektywny udział Emitenta | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nazwa spółki | Wysokość kapitału na dzień 30.06.2021 r. |
30 czerwca 2021 Udział w kapitale |
31 grudnia 2020 Udział w kapitale |
|
| w zł | ||||
| Arkady Wrocławskie S.A. Sky Tower S.A. |
113.700.000 23.100.000 |
100% 100% |
100% 100% |
|
| Warszawa Przyokopowa Sp. z o.o. | 33.003.000 | 100% | 100% | |
| Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. | 13.530.000 | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
|
| LC Corp Invest I Sp. z o.o. | 5.000 | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
|
| LC Corp Invest II Sp. z o.o. LC Corp Invest III Sp. z o.o. LC Corp Invest VII Sp. z o.o. LC Corp Invest VIII Sp. z o.o. |
88.800.000 6.700.000 4.000.000 13.500.000 |
100% 100% 100% 100% |
100% 100% 100% 100% |

| LC Corp Invest IX Sp. z o.o. | 4.700.000 | 100% | 100% |
|---|---|---|---|
| LC Corp Invest X Sp. z o.o. | 10.300.000 | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XI Sp. z o.o. | 41.000.000 | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XII Sp. z o.o. | 24.800.000 | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. | 305.000 | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XVI Sp. z o.o. | 5.000 | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. | 5.000 | 100% | 100% |
| LC Corp Invest XXII Sp. z o.o. w likwidacji 1) | 60.000 | - | 100% |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 2 Sp. k. | 10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 4 Sp. k. | 10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 6 Sp. k. | 10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 7 Sp. k. | 10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 8 Sp. k. | 10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 9 Sp. k.4) | 10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 10 Sp. k. | 10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp. k. | 10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 20 Sp. k. |
85.910.000 | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 21 Sp. k. |
10.000 | 100% (pośrednio) | 100% (pośrednio) |
| LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. |
42.710.000 | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
| LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Investments S.K.A. |
91.905.080 | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
| Develia Invest Sp. z o.o. | 1.339.000 | 100% | 100% |
| LC Corp Service S.A. | 630.000 | 100% (bezpośrednio i pośrednio) |
100% (bezpośrednio i pośrednio) |
| Atal Services Sp. z o.o.2) | 5.000 | 50% | - |
1) ) Z dniem 18 czerwca 2021 r. spółka LC Corp Invest XXII Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji została wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców KRS (wykreślenie prawomocne z dniem 2 lipca 2021 r.)
2) W dniu 9 czerwca 2021 r. Develia S.A. nabyła 50 udziałów, stanowiących 50% kapitału zakładowego w spółce Atal Services Sp. z o.o.
Spółki zależne konsolidowane są metodą pełną, zaś spółki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności.
1. Ważniejsze zdarzenia w zakresie zmian w Grupie w I półroczu 2021 roku
W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 roku nastąpiły zmiany w składzie Grupy, opisane poniżej.
-
- W dniu 30 kwietnia 2021 r. spółka Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. zbyła ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 10 Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu na rzecz LC Corp Service S.A.
-
- W dniu 30 kwietnia 2021 r. spółka LC Corp Invest VII Sp. z o.o. zbyła ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu na rzecz LC Corp Service S.A.
-
- W dniu 30 kwietnia 2021 r. spółka LC Corp Invest VIII Sp. z o.o. zbyła ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp. k. z siedzibą we Wrocławiu na rzecz LC Corp Service S.A.
-
- Z dniem 18 czerwca 2021 r. spółka LC Corp Invest XXII Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji została wykreślona z Rejestru Przedsiębiorców KRS (wykreślenie prawomocne z dniem 2 lipca 2021 r.)
-
- W dniu 9 czerwca 2021 r. Develia S.A. nabyła 50 udziałów, stanowiących 50% kapitału zakładowego w spółce Atal Services Sp. z o.o.
-
- W dniu 17 czerwca 2021 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników LC Corp Invest III Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie dobrowolnego umorzenia udziałów w kapitale zakładowym spółki oraz obniżenia kapitału zakładowego o 5.000.000,00 zł. tj. do kwoty 1.700.000,00 zł poprzez umorzenie 50.000 udziałów. W chwili obecnej trwa postępowanie konwokacyjne. Zmiana nastąpi z chwilą zarejestrowania przez sąd rejestrowy.
-
- W dniu 30 czerwca 2021 r. uchwałą nr 35 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia został warunkowo podwyższony kapitał zakładowy Spółki o kwotę nie większą niż 22.377.912,00 PLN przez emisję nie więcej niż 22.377.912 akcji zwykłych na okaziciela serii K, o wartości nominalnej 1,00 zł każda w celu wprowadzenia w Spółce programu motywacyjnego dla osób o kluczowym znaczeniu dla Spółki. Celem warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego jest przyznanie praw do objęcia akcji nowej emisji posiadaczom warrantów subskrypcyjnych emitowanych na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia. Warranty
subskrypcyjne zostaną wyemitowane w celu umożliwienia realizacji przez Spółkę powyżej opisanego programu motywacyjnego. W celu realizacji uprawnień do objęcia akcji w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego walne zgromadzenie uchwaliło ponadto emisję w łącznej liczbie do 22.377.912 imiennych warrantów subskrypcyjnych serii A, z których każdy daje prawo do objęcia jednej akcji, z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy Spółki.
2. Przedmiot działalności
Przedmiotem działalności Grupy jest działalność deweloperska związana z prowadzonymi inwestycjami budowlanymi, przy czym przedmiotem działalności Develia S.A. odzwierciedlonym w systemie ewidencji REGON jest działalność holdingów finansowych, zarządzanie i kierowanie działalnością gospodarczą, działalność w zakresie zagospodarowywania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku Emitent oraz Grupa realizowała strategię zgodną z podstawowym rodzajem działalności tj. działalność inwestycyjną.
3. Kapitał akcyjny Emitenta
3.1. Struktura własności znacznych pakietów akcji emitenta
Kapitał zakładowy Develia S.A. na dzień 30 czerwca 2021 roku wynosił 447.558.311 zł i dzielił się na 447.558.311 akcji zwykłych na okaziciela uprawniających do wykonywania jednego głosu z każdej akcji na Walnym Zgromadzeniu o wartości nominalnej 1 zł każda.
Struktura własności znacznych pakietów akcji na dzień przekazania półrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za I półrocze 2021 rok zgodnie z informacjami posiadanymi przez Emitenta.
| Akcjonariusz | Liczba posiadanych akcji |
Liczba głosów | Udział % w kapitale zakładowym |
Udział % głosów na walnym zgromadzeniu |
|---|---|---|---|---|
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" |
85.289.000 | 85.289.000 | 19,06 % | 19,06% |
| Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny |
83.470.921 | 83.470.921 | 18,65 % | 18,65% |
| AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny AVIVA Santander |
63.148.000 | 63.148.000 | 14,11% | 14,11% |
| MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny1) | 36.000.000 | 36.000.000 | 8,04% | 8,04% |
Struktura własności znacznych pakietów akcji na dzień przekazania sprawozdania za I kwartał 2021 r. zgodnie z informacjami posiadanymi przez Emitenta:
| Akcjonariusz | Liczba posiadanych akcji |
Liczba głosów | Udział % w kapitale zakładowym |
Udział % głosów na walnym zgromadzeniu |
|---|---|---|---|---|
| Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny |
83.470.921 | 83.470.921 | 18,65 % | 18,65 % |
| Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" |
77.195.648 | 77.195.648 | 17,25 % | 17,25 % |
| AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny AVIVA Santander |
59.612.000 | 59.612.000 | 13,32% | 13,32% |
|---|---|---|---|---|
| MetLife Otwarty Fundusz Emerytalny | 34.528.295 | 34.528.295 | 7,71% | 7,71% |
W okresie od przekazania raportu za I kwartał 2021 r. do dnia sporządzenie niniejszego sprawozdania poza opisanymi powyżej nie zaszły istotne zmiany w strukturze własności znacznych pakietów akcji emitenta.
3.2. Zestawienie stanu posiadania akcji emitenta lub uprawnień do nich przez osoby zarządzające i nadzorujące emitenta na dzień publikacji raportu za I półrocze 2021 roku, wraz ze wskazaniem zmian w stanie posiadania, w okresie od przekazania poprzedniego raportu kwartalnego
| Imię i nazwisko | Funkcja w organie | Stan posiadania akcji Emitenta na dzień 14.05.2021 |
Zmniejszenie | Zwiększenie | Stan posiadania akcji Emitenta na dzień 08.09.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Osoby nadzorujące | |||||
| Jacek Osowski | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
- | - | - | - |
| Paweł Małyska | Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej |
- | - | - | - |
| Artur Osuchowski | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| Piotr Kaczmarek | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| Robert Pietryszyn | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| Piotr Pinior | Członek Rady Nadzorczej | - | - | - | - |
| Marcin Eckert 1) | Członek Rady Nadzorczej | - | - | n/d | n/d |
| Piotr Borowiec 2) | Członek Rady Nadzorczej | n/d | n/d | - | - |
(1) Z dniem 30 czerwca 2021 r. w związku z upływem kadencji Rady oraz niepowołaniem Marcina Eckerta na członka Rady Nadzorczej nowej kadencji z dniem 30 czerwca 2021 r. wygasł mandat Marcina Ecekrta jako członka Rady Nadzorczej
(2) Piotr Borowiec powołany jako nowy członek Rady Nadzorczej nowej kadencji z dniem 1 lipca 2021 r.
| Osoby zarządzające | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Andrzej Oślizło | Prezes Zarządu | - | - | - | - |
| Paweł Ruszczak | Wiceprezes Zarządu | 46.800 | - | - | 46.800 |
| Mariusz Poławski | Wiceprezes Zarządu | ||||
| Tomasz Wróbel1) | Członek Zarządu |
- | - | n/d | n/d |
(1) W związku z rezygnacją Tomasza Wróbla z ubiegania się o powołanie do Zarządu na kolejną kadencję, z dniem 30 czerwca 2021r. (wraz z upływem tego) dnia wygasł mandat Tomasza Wróbla jako członka Zarządu Emitenta.
II. OPIS DZIAŁALNOŚCI PROWADZONEJ PRZEZ GRUPĘ W I PÓŁROCZU 2021 ROKU
W I półroczu 2021 Develia S.A. realizowała zadania związane z administracją, zarządzaniem oraz nadzorem właścicielskim nad spółkami zależnymi, a także organizowała finansowanie ich działalności inwestycyjnej. Emitent prowadził również intensywną działalność w zakresie pozyskiwania gruntów pod nowe inwestycje w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu oraz Katowicach. Spółki zależne od Develia S.A. prowadziły działania na rynku deweloperskim kontynuując inwestycje lub przygotowując się do rozpoczęcia inwestycji budowlanych oraz zarządzając centrami biurowo-handlowo-usługowymi Arkady Wrocławskie i Sky Tower oraz centrum biurowousługowymi Wola Retro.
1.Podstawowe produkty towary i usługi
Głównym źródłem przychodów Grupy w pierwszym półroczu 2021 r. była sprzedaż lokali mieszkalnych i usługowych, która stanowiła 88,8% wszystkich przychodów. Przychody Grupy z usług najmu nieruchomości komercyjnych stanowiły 11,2%.
W poniższej tabeli przedstawione zostały dane za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2021 r. dotyczące przychodów i zysków poszczególnych segmentów Grupy (w tys. złotych):
| Okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2021 |
Usługi najmu | Działalność Działalność holdingowa deweloperska (pozostała) |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży razem | 42 202 | 334 515 | 27 | 376 744 |
| Zysk/(strata) brutto ze sprzedaży - Wynik segmentu |
22 070 | 93 771 | 27 | 115 868 |
2.Informacja o rynkach zbytu
Obszarem działalności Grupy Kapitałowej jest Polska, z kluczowymi lokalizacjami w dużych miastach: Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk i Katowice.
W pierwszym półroczu 2021 r. uzyskane przychody wynikały z działalności deweloperskiej spółek z Grupy prowadzonej na rynku krajowym w poszczególnych miastach.
Łącznie w pierwszym półroczu 2021 r. sprzedano 1062 mieszkania i lokale usługowe (umowy przedwstępne sprzedaży/umowy deweloperskie; po uwzględnieniu odstąpień), tj. o 151% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a przekazano 758 mieszkania i lokale usługowe (sprzedaż wykazywana w rachunku wyników), tj. o 57% więcej niż w pierwszym półroczu 2020 r.
Poniżej zaprezentowano szczegółowe zestawienie sprzedaży w poszczególnych miastach w okresie pierwszego półrocza 2021r. (wraz z danymi porównywalnymi za rok ubiegły) (w tabelach: liczba lokali mieszkalnych i usługowych.
| przedsprzedaż | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| miasto | 2 kw. 2020 | 2 kw. 2021 | 01.01-30.06.2020 | 01.01-30.06.2021 | 01.01-31.08.2020 | 01.01-31.08.2021 |
| Warszawa | 16 | 53 | 126 | 184 | 186 | 198 |
| Wrocław | 26 | 59 | 126 | 165 | 171 | 188 |
| Kraków | 24 | 241 | 69 | 394 | 109 | 494 |
| Gdańsk | 37 | 89 | 82 | 214 | 177 | 291 |
| Łódź | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Katowice | 9 | 40 | 20 | 105 | 25 | 179 |
| RAZEM | 112 | 482 | 423 | 1062 | 668 | 1350 |
| +330% | +151% | +102% |
| przekazania | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| miasto | 2 kw. 2020 | 2 kw. 2021 | 01.01-30.06.2020 | 01.01-30.06.2021 | 01.01-31.08.2020 | 01.01-31.08.2021 |
| Warszawa | 17 | 60 | 224 | 276 | 226 | 286 |
| Wrocław | 0 | 204 | 0 | 204 | 58 | 615 |
| Kraków | 42 | 55 | 254 | 153 | 347 | 166 |
| Gdańsk | 2 | 39 | 4 | 102 | 103 | 115 |
| Łódź | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Katowice | 0 | 7 | 0 | 23 | 0 | 25 |
| RAZEM | 61 | 365 | 482 | 758 | 734 | 1207 |
| +498% | +57% | +64% |
| sprzedane miasto do 30.06.2021 |
w ofercie 30.06.2021 |
do wprowadzenia po 30.06.2021 |
do sprzedaży po 30.06.2021 |
w ofercie 31.08.2021 |
do wprowadzenia po 31.08.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| RAZEM | 15408 | 1432 | 8194 | 9626 | 1420 | 8241 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Katowice | 255 | 205 | 760 | 965 | 131 | 760 |
| Łódź | 60 | 0 | 275 | 275 | 0 | 275 |
| Gdańsk | 2011 | 434 | 1705 | 2139 | 440 (**) |
1622 (***) |
| Kraków | 3629 | 605 | 1262 | 1867 | 505 (**) |
1262 |
| Wrocław | 3607 | 83 | 1180 | 1263 | 253 | 987 (***) |
| Warszawa | 5846 | 105 | 3012 | 3117 | 91 | 3335 (*) |
(*) w tym Krakowska (323 lokale) - grunt zakupiony po 30.06.2021
(**) w tym Słoneczne Miasteczko XIII (108) i Przy Alejach III (48) - wprowadzone do sprzedaży i prace przygotowawcze w 2Q2021, rozpoczęcie budowy w 3Q2021
(***) w tym Kaskady Różanki (132), Reja (61) i Marinus (83) - wprowadzone do sprzedaży w 3Q2021
Poniżej opisano projekty Grupy zarówno realizowane jak i w przygotowaniu według danych na dzień 30 czerwca 2021 r.
3.Projekty deweloperskie zrealizowane
3.1. Projekty komercyjne
| Nazwa projektu | Miasto | Dzielnica | Segment | Termin zakończenia budowy |
Powierzchnia (m²) |
|---|---|---|---|---|---|
| Wola Retro | Warszawa | Wola | Biurowo usługowy |
3Q'2019 | 25 598 |
| Arkady Wrocławskie | Wrocław | Krzyki | Biurowo handlowo usługowy |
2Q'2007 | 38 833 |
| Sky Tower | Wrocław | Krzyki | Biurowo handlowo usługowy |
1Q'2013 | 53 923 |
| Wola Center * | Warszawa | Wola | Biurowo usługowy |
3Q'2013 | 33 283 |
| Retro Office House * | Wrocław | Stare Miasto | Biurowo - usługowy |
1Q'2018 | 21 914 |
| Silesia Star * (Budynek A) |
Katowice | Bogucice Zawodzie |
Biurowo - usługowy |
4Q'2014 | 14 969 |
| Silesia Star * Katowice (Budynek B) |
Bogucice Zawodzie |
Biurowo - usługowy |
3Q'2016 | 14 210 |
* nieruchomości zabudowane budynkami Retro Office House we Wrocławiu oraz Silesia Star Budynek A i B w Katowicach zostały sprzedane przez spółki Grupy w 2019 r. a Wola Center w Warszawie w 2020 r.
Poniższa tabela przedstawia NOI dla nieruchomości komercyjnych Spółki w 1H"2020 i w 1H'2021 r. oraz WALT
| NOI dla nieruchomości komercyjnych (mln Eur) |
1H 2020 | 1H 2021 | WALT | |
|---|---|---|---|---|
| Arkady Wrocławskie | 1,67 | 1,59 | Powierzchnia biurowa – 2,0 Powierzchnia handlowa- 2,4 |
| Sky Tower | 2,84 | 2,38 | Powierzchnia biurowa – 3,4 Powierzchnia handlowa- 4,5 |
|---|---|---|---|
| Wola Retro | 1,11 | 1,23 | Powierzchnia biurowa – 5,5 Powierzchnia handlowa- 8,5 |
Poniższa tabela przedstawia wyceny obiektów komercyjnych wykonanych przez rzeczoznawców lub Zarząd Spółki na dzień 30 czerwca 2021 r.
| 30.06.2021 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nieruchomość | Yield | Wycena EUR | ||
| Arkady Wrocławskie | 8,50% | 38.300.000 | ||
| Sky Tower | 7,75% | 83.000.000 | ||
| Wola Retro | 6,00% | 73.200.000 |
3.2. Projekty mieszkaniowe
| Nazwa projektu | Miasto | Dzielnica | Segment | Termin zakończenia budowy |
Liczba mieszkań i lokali użytkowych |
Powierzchnia (m²) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przy Promenadzie (etapy I-III) |
Warszawa | Praga Południe |
Mieszkania, usługi |
4Q'2010 | 730 | 48 160 |
| Przy Promenadzie (etap IV) |
Warszawa | Praga Południe |
Mieszkania, usługi |
3Q'2016 | 202 | 9 773 |
| Rezydencja Kaliska | Warszawa | Śródmieście Ochota |
Mieszkania, usługi |
1Q'2011 | 101 | 7 430 |
| Mieszkania, usługi |
4Q'2012 | 114 | 6 918 | |||
| 3Q'2014 | 229 | 13 141 | ||||
| Powstańców 33 (etapy I-V) |
Ząbki k/Warszawy |
3Q'2016 | 230 | 13 635 | ||
| 3Q'2018 | 165 | 10 045 | ||||
| 2Q'2019 | 123 | 6 958 | ||||
| Warszawa | Mieszkania , usługi |
4Q'2014 | 192 | 10 008 | ||
| Wola | 4Q'2015 | 112 | 5 628 | |||
| 1Q'2018 | 157 | 7 982 | ||||
| Na Woli | 4Q'2018 | 150 | 7 586 | |||
| (etapy I-VIII) | 1Q'2019 | 147 | 7 565 | |||
| 2Q'2019 | 147 | 7 554 | ||||
| 4Q'2019 | 301 | 15 616 | ||||
| 3Q'2020 | 177 | 9 547 | ||||
| Poborzańska | Warszawa | Targówek | Mieszkania, usługi |
2Q'2016 | 91 | 4 189 |
| Warszawa | Praga Południe | Mieszkania, usługi |
2Q'2016 | 140 | 7 409 | |
| Mała Praga | 3Q'2017 | 217 | 11 359 | |||
| (etapy I-IV) | 1Q'2018 | 158 | 8 124 | |||
| 1Q'2019 | 235 | 12 058 | ||||
| Korona Pragi | Praga Południe | Mieszkania, | 4Q'2017 | 170 | 8 988 | |
| (etapy I-III) | Warszawa | usługi | 3Q'2018 | 171 | 8 992 |
| 4Q'2018 | 173 | 9 086 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2Q'2017 | 159 | 8 604 | ||||
| Krzemowe | Warszawa | Mokotów | Mieszkania | 4Q'2017 | 244 | 11 917 |
| (etapy I-III) | 4Q'2018 | 130 | 6 622 | |||
| Mały Grochów | Mieszkania , | 1Q'2021 | 105 | 5 318 | ||
| (etapy I-II) | Warszawa | Grochów | usługi | 1Q'2021 | 137 | 7 010 |
| Rokokowa Residence | Warszawa | Bielany | Mieszkania, domy |
1Q'2021 | 29 | 3 531 |
| 3Q'2012 | 176 | 9 352 | ||||
| Maestro (etapy I-III) |
Wrocław | Krzyki Jagodno |
Mieszkania | 3Q'2013 | 160 | 8 829 |
| 3Q'2017 | 125 | 7 126 | ||||
| 2Q'2013 | 72 | 2 819 | ||||
| Potokowa (etapy I-III) |
Wrocław | Maślice | Mieszkania i domy |
3Q'2013 | 42 | 4 486 |
| 2Q'2014 | 73 | 3 621 | ||||
| 3Q'2013 | 173 | 9 200 | ||||
| 3Q'2014 | 179 | 8 716 | ||||
| Graniczna | 4Q'2015 | 187 | 9 688 | |||
| (etapy I-VI) | Wrocław | Fabryczna | Mieszkania | 2Q'2016 | 125 | 6 449 |
| 4Q'2016 | 168 | 9 103 | ||||
| 3Q'2017 | 168 | 9 119 | ||||
| Nowalia | Wrocław | Klecina | Domy w zabudowie szeregowej |
1Q'2014 | 44 | 4 634 |
| Brzeska 5 | Wrocław | Krzyki | Mieszkania, usługi |
4Q'2014 | 167 | 7 889 |
| Stabłowicka 77 | 3Q'2014 | 73 | 4 259 | |||
| (etapy I-II) | Wrocław | Fabryczna | Mieszkania | 1Q'2015 | 60 | 3 159 |
| Dolina Piastów | Wrocław | Fabryczna | Mieszkania | 2Q'2016 | 176 | 9 278 |
| Nowa Tęczowa | Wrocław | Stare Miasto | Mieszkania, usługi |
1Q'2018 | 212 | 10 025 |
| Sołtysowicka | Wrocław | Sołtysowice | Mieszkania | 1Q'2018 | 165 | 9 486 |
| Między Parkami (etap I) |
Wrocław | Klecina | Mieszkania | 1Q'2019 | 164 | 8 607 |
| Małe Wojszyce | Wrocław | Wojszyce | Mieszkania | 2Q'2020 | 63 | 3 636 |
| Nowa Racławicka | Wrocław | Krzyki | Mieszkania | 2Q'2021 | 231 | 13 319 |
| 4Q'2011 | 120 | 6 624 | ||||
| 4Q'2012 | 164 | 8 960 | ||||
| 3Q'2014 | 42 | 2 162 | ||||
| Słoneczne Miasteczko (etapy I-IX) |
Kraków | Bieżanów Prokocim |
Mieszkania | 4Q'2015 | 120 | 6 498 |
| 2Q'2017 | 108 | 5 894 | ||||
| 4Q'2018 | 108 | 5 903 | ||||
| 1Q'2019 | 108 | 5 878 |
| 3Q'2020 | 108 | 5 806 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1Q'2021 | 102 | 5 865 | ||||
| Okulickiego 59 | Kraków | Mistrzejowice | Mieszkania, usługi |
4Q'2012 | 146 | 6 701 |
| 2Q'2015 | 164 | 8 011 | ||||
| Grzegórzecka | Mieszkania, | 4Q'2015 | 149 | 7 042 | ||
| (etapy I-IV) | Kraków | Śródmieście | usługi | 1Q'2016 | 85 | 4 562 |
| 1Q'2017 | 242 | 11 928 | ||||
| 2Q'2017 | 150 | 7 055 | ||||
| 1Q'2018 | 130 | 6 190 | ||||
| Centralna Park (etapy I-V) |
Kraków | Czyżyny | Mieszkania | 4Q'2018 | 264 | 12 941 |
| 4Q'2019 | 151 | 7 451 | ||||
| 1Q2020 | 103 | 5 183 | ||||
| 5 Dzielnica | Mieszkania, | 1Q'2017 | 190 | 10 018 | ||
| (etapy I-II) | Kraków | Krowodrza | usługi | 3Q'2017 | 113 | 5 678 |
| Przy Mogilskiej (etap I) |
Kraków | Prądnik Czerwony |
Mieszkania | 2Q'2021 | 65 | 3 022 |
| 4Q'2012 | 72 | 3 795 | ||||
| Przy Srebrnej | Mieszkania, usługi |
3Q'2014 | 28 | 1 734 | ||
| (etapy I-IV) | Gdańsk | Łostowice | 4Q'2014 | 46 | 2 104 | |
| 3Q'2016 | 32 | 1 687 | ||||
| 1Q'2018 | 65 | 2 940 | ||||
| Świętokrzyska Park | Mieszkania | 4Q'2018 | 65 | 2 949 | ||
| Gdańsk Łostowice |
2Q'2019 | 65 | 2 936 | |||
| (etapy I-VI) | 4Q'2019 | 65 | 2 939 | |||
| 3Q'2020 | 108 | 5 306 | ||||
| 4Q'2020 | 54 | 2 654 | ||||
| Przy Alejach | 2Q'2016 | 110 | 5 521 | |||
| (etapy I-II) | Gdańsk | Zaspa | Mieszkania | 2Q'2017 | 97 | 5 087 |
| 4Q'2017 | 230 | 12 336 | ||||
| Bastion Wałowa | Mieszkania | 4Q'2018 | 230 | 12 339 | ||
| (etapy I-IV) | Gdańsk | Śródmieście | 4Q'2020 | 140 | 7 192 | |
| 4Q'2020 | 115 | 4 065 | ||||
| Dębowa Ostoja (I etap) |
Łódź | Bałuty | Domy w zabudowie szeregowej |
3Q'2011 | 22 | 4 548 |
| Pustynna 43 (I etap) |
Łódź | Górna | Mieszkania | 4Q'2012 | 38 | 2 884 |
| Ceglana Park (etap I) |
Katowice | Brynów | Mieszkania , usługi |
4Q'2020 | 86 | 5 306 |
| Total | 13 039 | 701 247 |
Na dzień 30 czerwca 2021 roku Grupa nie przekazała 122 lokali z zakończonych inwestycji zaprezentowanych powyżej.
4.Projekty inwestycyjne w realizacji
4.1. Projekty mieszkaniowe
| Nazwa projektu | Miasto | Dzielnica | Segment | Planowany termin zakończenia budowy |
Liczba mieszkań i lokali użytkowych |
Powierzchnia (m²) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mała Praga (etap V) |
Warszawa | Praga Południe | Mieszkania, usługi |
4Q'2021 | 48 | 2 940 | |
| Na Woli (etapy IX) |
Warszawa | Wola | Mieszkania, usługi |
4Q'2021 | 305 | 15 873 | |
| Prestovia House | Warszawa | Praga Północ | Mieszkania | 4Q'2022 | 162 | 8 363 | |
| Kamienna (etapy I-II) |
Wrocław | Huby | Mieszkania, usługi |
3Q'2021 3Q'2021 |
253 186 |
13 133 9 780 |
|
| Między Parkami (etap II) |
Wrocław | Klecina | Mieszkania | 4Q'2021 | 202 | 12 977 | |
| Mist House | Wrocław | Krzyki | Mieszkania | 1Q'2023 | 46 | 2 973 | |
| Kaskady Różanki | Wrocław | Różanka | Mieszkania, usługi |
4Q'2022 | 132 | 8 174 | |
| 3Q'2021 | 123 | 8 660 | |||||
| Słoneczne Miasteczko | Bieżanów | Mieszkania | 1Q'2022 | 102 | 5 776 | ||
| (etapy X - XIII) | Kraków | Prokocim | 4Q'2022 | 108 | 5 790 | ||
| 4Q'2022 | 108 | 5 832 | (*) | ||||
| Przy Mogilskiej | Prądnik | 4Q'2023 | 137 | 6 505 | |||
| (etap II-III) | Kraków | Czerwony | Mieszkania | 4Q'2023 | 136 | 6 183 | |
| Centralna Park | Mieszkania, | 4Q'2022 | 270 | 14 421 | |||
| (etapy VI-VII) | Kraków | Czyżyny | usługi | 4Q'2022 | 224 | 12 497 | |
| Grzegórzecka 77 (etap V) |
Kraków | Grzegórzki | Mieszkania, usługi |
3Q'2022 | 94 | 5 505 | |
| Świętokrzyska Park (etapy VII) |
Gdańsk | Łostowice | Mieszkania | 4Q'2021 | 108 | 5 146 | |
| Osiedle Latarników | Mieszkania, | 4Q'2021 | 135 | 7 677 | |||
| (etap I-II) | Gdańsk | Letnica | usługi | 4Q'2022 | 218 | 12 101 | |
| Baltea | Gdańsk | Przymorze | Mieszkania, usługi |
4Q'2022 | 239 | 15 221 | |
| Szmaragdowy Park (etap I) |
Gdańsk | Orunia Górna - Gdańsk Południe |
Mieszkania | 4Q'2022 | 175 | 8 780 | |
| Przy Alejach (etap III) |
Gdańsk | Zaspa | Mieszkania | 4Q'2022 | 48 | 2 912 | (*) |
| Ceglana Park | Mieszkania , | 3Q'2022 | 178 | 10 395 | |||
| (etap II-III) | Katowice | Brynów | usługi | 4Q'2022 | 196 | 11 477 | |
| Total (30.06.2021) | 3 933 | 219 091 |
Lokale niewprowadzone do oferty oraz rozpoczęcie budowy do daty bilansowej
| Kaskady Różanki | Wrocław | Różanka | Mieszkania, usługi |
-132 | -8 174 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Total (30.06.2021) | 3 801 | 210 917 | |||||
| Lokale wprowadzone do oferty oraz rozpoczęcie budowy po dacie bilansowej | |||||||
| Reja | Wrocław | Ołbin | Mieszkania, usługi |
61 | 2 967 | ||
| Marinus | Gdańsk | Brzeźno | Mieszkania, usługi |
83 | 5 040 | ||
| Total (31.08.2021) | 4 077 | 227 098 | |||||
| Zakończenie budowy po dniu bilansowym | |||||||
| Kamienna | Wrocław | Huby | Mieszkania, | -253 | -13 133 | ||
| (etapy I-II) | usługi | -186 | -9 780 | ||||
| Total (31.08.2021) | 3 638 | 204 185 |
Na dzień 30 czerwca 2021 roku Grupa posiadała 2 415 lokali sprzedanych będących w realizacji.
(*) Słoneczne Miasteczko XIII (108 lokali), Przy Alejach III (48 lokali) wprowadzenie do oferty oraz rozpoczęte prace przygotowawcze w 2Q'2021 , rozpoczęcie budowy w 3Q'2021
5.Projekty deweloperskie w przygotowaniu (pozostające w banku ziemi)
5.1. Projekty komercyjne
| Nazwa projektu | Miasto | Powierzchnia GLA (m²) |
Planowany termin realizacji |
|---|---|---|---|
| Kolejowa * | Wrocław | 33 000 | 1Q / 1H '2022 |
* Rozpoczęcie realizacji projektu Kolejowa będzie ściśle uzależnione od sytuacji na rynku komercyjnym w tym wpływu epidemii Covid na popyt na nowe powierzchnie najmu we Wrocławiu. Spółka rozważa także możliwość alternatywnego wykorzystania gruntu np. realizację projektu mieszkań na wynajem instytucjonalny.
5.2. Projekty mieszkaniowe
| Nazwa projektu | Miasto | Liczba mieszkań i lokali użytkowych |
Powierzchnia (m²) |
|---|---|---|---|
| Trzcinowa | Warszawa | 161 | 8 401 |
| Toruńska | Warszawa | 196 | 10 219 |
| Aleje Praskie | Warszawa | 1 207 | 66 734 |
| Aroniowa | Warszawa | 1 448 | 79 055 |
| Reszelska | Wrocław | 83 | 5 337 |
| Reja | Wrocław | 61 | 2 967 |
| Total (31.08.2021) | 8 517 | 501 850 | |
|---|---|---|---|
| Krakowska | Warszawa | 323 | 16 620 |
| Total (30.06.2021) Grunty zakupione po dacie bilansowej |
8 194 | 485 230 | |
| Dębowa Ostoja | Łódź | 161 | 24 479 |
| Pustynna 43 | Łódź | 114 | 8 286 |
| Ceglana Park | Katowice | 760 | 40 472 |
| Zamojska | Gdańsk | 89 | 5 060 |
| Przemyska | Gdańsk | 382 | 21 246 |
| Marinus | Gdańsk | 83 | 5 040 |
| Bajkowy Park | Gdańsk | 792 | 45 495 |
| Osiedle Latarników | Gdańsk | 159 | 9 122 |
| Via Flora | Gdańsk | 156 | 8 813 |
| Szmaragdowy Park | Gdańsk | 44 | 2 148 |
| Centralna Park | Kraków | 640 | 34 132 |
| Grzegórzecka | Kraków | 301 | 20 236 |
| Słoneczne Miasteczko | Kraków | 321 | 17 431 |
| Ogrody Wojszyce | Wrocław | 114 | 16 517 |
| Kaskady Różanki | Wrocław | 132 | 8 174 |
| Krzemieniecka | Wrocław | 32 | 4 040 |
| Vratislavia Reidence (Malin) |
Wrocław | - | - |
| Cynamonowa | Wrocław | 114 | 7 300 |
| Orawska | Wrocław | 644 | 34 526 |
| Total (31.08.2021) | 8 241 | 485 669 | ||
|---|---|---|---|---|
| Marinus | Gdańsk | -83 | -5 040 | |
| Reja | Wrocław | -61 | -2 967 | |
| Kaskady Różanki | Wrocław | -132 | -8 174 | |
| Lokale wprowadzone do oferty po dacie bilansowej |
(*) projekt Malin nie uwzględniony na 30.06.2021 w kalkulacji banku gruntów
6.Uzależnienie Grupy od dostawców i odbiorców
• Odbiorcy usług
W I półroczu 2021 r. spółki Grupy, w zakresie sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych, nie były uzależnione od żadnego odbiorcy usług, z uwagi na to, iż klientami Grupy są głównie osoby fizyczne, należące do szeroko rozumianej grupy konsumenckiej.
• Dostawcy usług
W I półroczu 2021 spółki Grupy nie były uzależnione od szczególnych dostawców – usługi budowlane oferowane są przez wiele firm konkurujących na rozwiniętym rynku budowlanym w Polsce i spółki Grupy korzystają z usług różnych firm budowlanych w celu eliminacji ryzyka uzależnienia od jednego podmiotu. Grupa kontraktuje prace budowlane wyłaniając wykonawców w drodze przetargów, wybierając najkorzystniejszą ofertę. Inwestycje Grupy są realizowane głównie w systemie generalnego wykonawstwa.
7. Istotne umowy znaczące, umowy ubezpieczenia
W I półroczu 2021 spółki Grupy nie zawierały żadnych istotnych umów, których wartość stanowiłaby co najmniej 10% kapitałów własnych Emitenta. W pozostałym zakresie znaczącym dla spółek Grupy umowy takie (w szczególności dotyczące finansowania i zakupu nieruchomości) zostały opisane w niniejszym sprawozdaniu.
III. SYTUACJA MAJĄTKOWA, FINANSOWA I DOCHODOWA GRUPY W I PÓŁROCZU 2021 ROKU
| Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe | Stan na dzień 30 czerwca 2021 tys. zł |
Stan na dzień 30 czerwca 2020 tys. zł |
|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 1 052 770 | 1 243 789 |
| Aktywa obrotowe | 1 966 504 | 1 765 364 |
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | - | - |
| Kapitał (fundusz) własny | 1 297 648 | 1 510 123 |
| Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania | 1 721 626 | 1 499 030 |
| Suma bilansowa | 3 019 274 | 3 009 153 |
| Przychody ze sprzedaży | 376 744 | 220 079 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 115 868 | 91 565 |
| Zysk/(strata) z działalności operacyjnej | 68 051 | 56 790 |
| Zysk brutto | 68 179 | 15 359 |
| Zysk netto | 55 651 | 8 817 |
W okresie zakończonym 30 czerwca 2021 roku Grupa osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 376 744 tys. zł oraz zysk netto w wysokości 55 651 tys. zł.
Główne czynniki i zdarzenia mające znaczący wpływ na wyniki finansowe Grupy w okresie 6 miesięcy zakończonym dnia 30 czerwca 2021 roku to w szczególności:
-
realizacja sprzedaży (przekazania) mieszkań i lokali usługowych w inwestycjach deweloperskich - istotny wzrost w stosunku do 2020 roku
-
- spadek kursu EUR/PLN (4,5208) na dzień 30 czerwca 2021 roku w stosunku do kursu EUR/PLN na 31 grudnia 2020 roku (4,6148) mający wpływ na przeliczenie na PLN wartości nieruchomości inwestycyjnych wycenianych w EUR oraz kredytów w EUR finansujących te nieruchomości
-
- wpływ ogłoszenia epidemii COVID-19 na bieżącą działalność Grupy, szczegółowo opisany w punkcie IV.7.
Charakterystyka struktury aktywów i pasywów skonsolidowanego bilansu, w tym z punktu widzenia płynności Grupy Kapitałowej
| 30 czerwca 2021 | Struktura | |||
|---|---|---|---|---|
| w tys. zł | % | |||
| Aktywa | ||||
| A. | Aktywa trwałe | 1 052 770 | 34,87% | |
| 1. | Wartości niematerialne | 435 | 0,01% | |
| 2. | Rzeczowe aktywa trwałe | 4 428 | 0,15% | |
| 3. | Należności długoterminowe | 15 309 | 0,51% | |
| 4. | Grunty zakwalifikowane do aktywów trwałych | - | 0,00% | |
| 5. | Nieruchomości inwestycyjne | 1 004 110 | 33,26% | |
| 6. | Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 2 163 | 0,07% | |
| 7. | Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 26 325 | 0,87% | |
| B. | Aktywa obrotowe | 1 966 504 | 65,13% | |
| 1. | Zapasy | 1 316 344 | 43,60% | |
| 2. | Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 31 460 | 1,04% | |
| 3. | Należność z tytułu podatku dochodowego | 5 495 | 0,18% | |
| 4. | Aktywa z tytułu instrumentów pochodnych | - | 0,00% | |
| 5. | Krótkoterminowe papiery wartościowe | 10 010 | 0,33% | |
| 6. | Pozostałe aktywa finansowe | 112 039 | 3,71% | |
| 7. | Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne | 483 702 | 16,02% | |
| 8. | Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 7 454 | 0,25% | |
| C. | Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | - | 0,00% | |
| Aktywa razem 3 019 274 |
100,00% |
Pasywa
| A. | Kapitał własny | 1 297 648 | 42,98% |
|---|---|---|---|
| I. | Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 297 648 | 42,98% |
| 1. | Kapitał podstawowy | 447 558 | 14,82% |
| 2. | Pozostałe kapitały | 794 439 | 26,31% |
| 3. | Zysk/(Strata) netto | 55 651 | 1,84% |
| II. | Udziały niekontrolujące | - | 0,00% |
| B. | Zobowiązania długoterminowe | 716 881 | 23,74% |
| 1. | Długoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i obligacji | 650 596 | 21,55% |
| 2. | Długoterminowe zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych | 760 | 0,03% |
| 3. | Długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 18 929 | 0,63% |
| 4. | Rezerwy | 6 874 | 0,23% |
| 5. | Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 39 722 | 1,32% |
| C. | Zobowiązania krótkoterminowe | 1 004 745 | 33,28% |
| 1. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu kredytów i obligacji | 157 451 | 5,21% |
| 2. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu instrumentów pochodnych | 256 | 0,01% |
| 3. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu | 53 540 | 1,77% |
| 4. | Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 192 015 | 6,36% |
| 5. | Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 3 470 | 0,11% |
| 6. | Rezerwy | 5 791 | 0,19% |
| 7. | Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz przychody przyszłych okresów | 592 222 | 19,61% |
| D. | Zobowiązania dotyczące aktywów przeznaczonych do sprzedaży | - | 0,00% |
Pasywa razem 3 019 274 100,00%
IV. ZDARZENIA ISTOTNIE MAJĄCE LUB MOGĄCE MIEĆ WPŁYW NA DZIAŁALNOŚĆ GRUPY ORAZ FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI GRUPY W I PÓŁROCZU 2021 ROKU
1. Umowy kredytu zawarte przez spółki Grupy
Zawarcie umowy kredytu przez Spółkę z Santander Bank Polska S.A.
W dniu 4 marca 2021 r. Spółka zawarła z Santander Bank Polska S.A. umowę kredytu budowlanego nieodnawialnego na finansowanie inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, z garażem podziemnym przy ulicy Jagiellońska 45a w Warszawie do kwoty 36.270.000,00 zł oraz na refinansowanie części kosztów netto poniesionych przez Spółkę na finansowanie inwestycji. Termin spłaty kredytu określony został na 33 miesiące od dnia podpisania umowy kredytu. Zabezpieczenia kredytu stanowią:
- hipoteka do kwoty 54.405.000,00 zł na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 45a,
- oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego na rzecz Santander Bank Polska SA, do kwoty 54.405.000,00 zł,
- zastawy rejestrowe do najwyższej sumy zabezpieczenia 54.405.000,00 zł oraz zastawy finansowe na wierzytelnościach z rachunków bankowych związanych z inwestycją, przy czym na wierzytelnościach z rachunku powierniczego zostanie ustanowiony jedynie zastaw rejestrowy,
- blokada środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych związanych z inwestycją (z wyłączeniem rachunku powierniczego),
- zawarcie umowy przelewu na zabezpieczenie wierzytelności pieniężnych wynikających z umów związanych z Inwestycją,
- pełnomocnictwo udzielone bankowi do rachunków bankowych oraz do dokonania blokady środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach w przypadkach wskazanych w umowie kredytu
Zawarcie przez Spółkę umowy kredytu odnawialnego z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A.
W dniu 29 kwietnia 2021 r. spółka Develia S.A. zawarła z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. umowę kredytu w rachunku bieżącym, na mocy której bank udzielił spółce kredytu w kwocie 20 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie bieżących zobowiązań wynikających z wykonywanej działalności, w tym kosztów prowadzonych inwestycji (w tym zakupu gruntów). Kredyt udzielony został spółce na okres od dnia podpisania umowy kredytu do dnia 28 kwietnia 2022 r. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania kredyt nie został uruchomiony. Zabezpieczenia kredytu stanowią:
- hipoteka łączna do kwoty 30.000.000,00 zł na nieruchomościach których właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest Develia S.A.,
- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego na rzecz PKO BP SA, do kwoty 30.000.000,00 zł,
- zastaw finansowy i zastaw rejestrowy o najwyższej sumie zabezpieczenia w kwocie 30.000.000,00 zł na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym.
Aneks do umowy kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę w mBank S.A.
W dniu 01 kwietnia 2021 r. spółka Develia S.A. zawarła z mBank S.A. aneks do umowy kredytu odnawialnego z 03 grudnia 2020 r., na mocy którego uzupełniono listę zabezpieczeń spłaty kredytu, umożliwiając spółce wykorzystanie pełnej kwoty kredytu do 35 mln PLN.
Aneks do umowy kredytu bankowego zaciągniętego przez Arkady Wrocławskie S.A. w Santander bank Polska S.A. na podstawie umowy kredytu zawartej w dniu 28 lutego 2008 r.
W dniu 30 czerwca 2021 roku Spółka zawarła z Santander Bank Polska S.A. aneks do umowy kredytu z dnia 28 lutego 2008 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego część raty kapitałowej przypadająca do zapłaty w dniu 31 grudnia 2021 r. została przesunięta do zapłaty do dnia 30 czerwca 2021 r. W dniu 30 czerwca 2021 r. nastąpiła spłata kapitału w wysokości 109,375 tys. EUR.
Aneksy do umowy kredytu zaciągniętego w Getin Noble Bank S.A. oraz Aliior Bank S.A. przez Sky Tower S.A. na podstawie umowy kredytu zawartej w dniu 29 grudnia 2012 r.
W dniu 30 marca 2021 r. pomiędzy Sky Tower SA a Getin Noble Bank i Alior Bank SA został zawarty Aneks nr 11 do umowy kredytu z dnia 29 grudnia 2012 r. na podstawie którego zostały wprowadzone zmiana harmonogramu
spłaty kredytu poprzez przeniesienie raty kapitałowej kredytu inwestycyjnego, przypadającej do spłaty na koniec marca 2021 r. (616 177,60 EUR dla obydwu banków) do ostatniej raty balonowej płatnej w ostatnim dniu okresu kredytowania, tj. 20.12.2022r. oraz dotyczące podwyższenia poziomu wsk. LTV do max. 55%..
W dniu 30 kwietnia 2021 r. spółka Sky Tower S.A. zawarła z konsorcjum banków Getin Noble Bank S.A. oraz Alior Bank S.A. Aneks nr 12 do umowy kredytu z dnia 29 grudnia 2012 roku wraz z późniejszymi zmianami, na mocy którego podwyższono wskaźnik LTV z poziomu 50% do poziomu 55% oraz wprowadzono definicję Prognozowanego Wskaźnika Pokrycia Obsługi Długu (DSCR). Spółka Sky Tower zobowiązała się do utrzymywania wskaźnika na poziomie nie niższym niż 120%, a w przypadkach koniecznych, do wpłaty na Rachunek Rezerwy na Obsługę Długu kwoty niezbędnej do zapewnienia wskaźnika na poziomie nie niższym niż 120%. Pozostałe zapisy aneksu dotyczyły rozliczeń z najemcami obiektu zarządzanego przez spółkę oraz regulowały kwestie dofinansowania spółki przez spółkę Develia S.A. i podporządkowania finansowania spłacie kredytu z możliwością spłaty po uprzedniej zgodzie banku i spełnieniu wskaźników określonych w umowie kredytu.
Aneks do umowy kredytu zaciągniętego w mBank S.A. przez LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. na podstawie umowy kredytu zawartej w dniu 28 października 2020
W dniu 29 marca 2021 spółka LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. zawarła aneks do umowy kredytu z 28 października 2020 roku, na mocy którego przesunięto okres udostępnienia kredytu z 28 kwietnia 2021 r. na 30 września 2021 r. Pozostałe zapisy aneksu regulowały nowe warunki wykorzystania kredytu oraz warunki zawarcia transakcji zabezpieczających ryzyko wzrostu stóp procentowych.
W dniu 31 maja 2021 spółka LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. k. zawarła aneks do umowy kredytu z 28 października 2020 roku, na mocy którego strony umowy dokonały zmiany w zakresie zawierania transakcji zabezpieczających ryzyko wzrostu stóp procentowych polegającej na skróceniu minimalnego okresu obowiązywania transakcji z pięciu lat na dwa lata, z obowiązkiem odnowienia zapadłej transakcji na kolejny minimum dwuletni okres.
Zawarcie transakcji typu FX forward przez spółkę LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp.k.
W dniu 24 marca 2021 roku Spółka zawarła na podstawie umowy ramowej z dnia 8 lutego 2018 roku, transakcję walutową typu forward w zakresie transakcji terminowych i pochodnych związanych z wykonaniem umowy kredytowej wydłużającą okres rozliczenia transakcji nierozliczonej do dnia jej zapadalności, tj. do 31 marca 2021 roku. Dla nierozliczonej kwoty 11.532 tys. PLN ustalono nową datę rozliczenia, 30 czerwca 2021 roku. Kwota nominalna przedmiotowej transakcji w kwocie bazowej wyniosła 2.626 tys. EUR.
W dniu 7 czerwca 2021 roku spółka LC Corp Invest XVII Sp. z o.o. Projekt 22 Sp. kom. na mocy wykonania umowy kredytu z dnia 28 października 2020 roku w zakresie transakcji terminowych i pochodnych zawarła transakcję zabezpieczającą ryzyko wzrostu stóp procentowych typu opcja CAP na kwotę 13,3 mln EUR na okres od 25 czerwca 2021 roku do 26 czerwca 2023 roku.
W dniu 29 czerwca 2021 roku Spółka zawarła na podstawie umowy ramowej z dnia 8 lutego 2018 roku, transakcję walutową typu forward w zakresie transakcji terminowych i pochodnych związanych z wykonaniem umowy kredytowej wydłużającą okres rozliczenia transakcji nierozliczonej do dnia jej zapadalności, tj. do 30 czerwca 2021 roku. Dla nierozliczonej kwoty 11.534 tys. PLN ustalono nową datę rozliczenia, 30 września 2021 roku. Kwota nominalna przedmiotowej transakcji w kwocie bazowej wyniosła 2.626 tys. EUR.
Poza powyżej opisanymi, w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku nie zawarto nowych umów kredytu ani ich zmian.
2. Uruchomienia i spłaty kredytów przez spółki Grupy
-
- W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku spółka Arkady Wrocławskie S.A. dokonała spłat rat kredytu zaciągniętego w walucie EUR wobec Santander Bank Polska S.A. w kwocie 1.571 tys. PLN. Na dzień 30 czerwca 2021 roku całkowita wartość zadłużenia w przeliczeniu na złote wyniosła 59.168 tys. PLN.
-
- W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku spółka Sky Tower S.A. dokonała spłat rat kredytu zaciągniętego w walucie EUR w wobec konsorcjum banków: Getin Noble Bank S.A. i Alior Bank S.A. w kwocie 2.580 tys. PLN. Na dzień 30 czerwca 2021 roku całkowita wartość zadłużenia w przeliczeniu na złote wyniosła 193.508 tys. PLN.
-
- W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku spółka LC Corp Invest XVII Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Projekt 22 Sp. k. dokonała zgodnie z umową kredytową z bankiem mBank S.A. przeznaczoną na częściowe sfinansowanie inwestycji Wola Retro w Warszawie uruchomienia kredytu w EUR
w łącznej wysokości 4.724 tys. PLN oraz dokonała spłat rat kredytu w kwocie 1.160 tys. PLN. Na dzień 30 czerwca 2021 roku całkowita wartość zadłużenia w przeliczeniu na złote wyniosła 119.827 tys. PLN.
- W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku spółka Develia S.A. dokonała zgodnie z umową kredytową z bankiem Santander Bank Polska S.A. z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Prestovia House" w Warszawie uruchomienia kredytu w łącznej wysokości 2.299 tys. PLN oraz dokonała spłaty kredytu w kwocie 2.299 tys. PLN. Na dzień 30 czerwca 2021 roku całkowita wartość zadłużenia w przeliczeniu na złote wyniosła 1,00 PLN.
3. Wypłata dywidendy przez Emitenta
W dniu 30 czerwca 2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Develia S.A. podjęło uchwałę w przedmiocie wypłaty dywidendy na następujących zasadach:
- a) Wysokość dywidendy: 76.084.912,87 zł
- b) Wartość dywidendy przypadającej na jedną akcję: 0,17 zł
- c) Liczba akcji objętych dywidendą: 447.558.311 akcje
- d) Dzień dywidendy: 6 lipca 2021 r.
- e) Termin wypłaty dywidendy: 13 lipca 2021 r.
4. Wypłata dywidend przez spółki zależne w której podziale uczestniczył Emitent
- 1) W dniu 18 stycznia 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. z dnia 14 stycznia 2021 roku wypłacona została zaliczka na poczet zysku za 2020 rok w wysokości 10.624 tys. PLN na rzecz Develia S.A.
- 2) W dniu 26 stycznia 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. z dnia 25 stycznia 2021 roku wypłacona została zaliczka na poczet zysku za 2020 rok w wysokości 15.355 tys. PLN na rzecz Develia S.A.
- 3) W dniu 26 kwietnia 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników LC Corp Invest X Sp. z o.o. z dnia 16 kwietnia 2021 roku wypłacona została dywidenda za 2020 rok na rzecz Develia S.A w wysokości 19.164 tys. PLN.
- 4) W dniu 26 kwietnia 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników LC Corp Invest VIII Sp. z o.o. z dnia 16 kwietnia 2021 roku wypłacona została dywidenda za 2020 rok na rzecz Develia S.A w wysokości 16.466 tys. PLN.
- 5) W dniu 26 kwietnia 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników LC Corp Invest XV Sp. z o.o. z dnia 16 kwietnia 2021 roku wypłacona została dywidenda za 2020 rok na rzecz Develia S.A w wysokości 1.092 tys. PLN.
- 6) W dniu 29 kwietnia 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników LC Corp Invest XI Sp. z o.o. z dnia 16 kwietnia 2021 roku wypłacona została dywidenda za 2020 rok na rzecz Develia S.A w wysokości 6.754 tys. PLN.
- 7) W dniu 6 maja 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Kraków Zielony Złocień Sp. z o.o. z dnia 5 maja 2021 roku wypłacona została dywidenda za 2020 rok w łącznej wysokości 16.600 tys. PLN na rzecz Develia S.A.
- 8) W dniu 10 maja 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników LC Corp Invest VII Sp. z o.o. z dnia 26 kwietnia 2021 roku wypłacona została dywidenda za 2020 rok na rzecz Develia S.A w wysokości 4.000 tys. PLN.
- 9) W dniu 10 maja 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników LC Corp Invest I Sp. z o.o. z dnia 26 kwietnia 2021 roku wypłacona została dywidenda za 2020 rok na rzecz Develia S.A w wysokości 14 tys. PLN.
- 10) W dniu 25 maja 2021 roku na mocy Uchwały Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników LC Corp Invest III Sp. z o.o. z dnia 30 kwietnia 2021 roku wypłacona została dywidenda za 2020 rok na rzecz Develia S.A w wysokości 799 tys. PLN
5. Emisja, wykup papierów wartościowych
W dniu 10 maja 2021 roku Emitent dokonał wykupu 85.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 85.000 tys. PLN wyemitowanych w dniu 10 maja 2016 r.
W dniu 10 maja 2021 roku Emitent dokonał wykupu 15.000 sztuk niezabezpieczonych 5-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 85.000 tys. PLN wyemitowanych w dniu 19 sierpnia 2016 r.
W dniu 11 maja 2021 roku Emitent dokonał emisji 150.000 sztuk niezabezpieczonych 3-letnich obligacji kuponowych o wartości 1 tys. PLN każda i łącznej wartości nominalnej 150.000 tys. PLN w ramach podpisanej z mBank S.A. z siedzibą w Warszawie Umowy Programu Emisji Obligacji z datą wykupu na dzień 10 maja 2024 r.
Poza powyżej opisanymi w okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku nie dokonywano innych emisji ani wykupów obligacji.
6. Zmiana dokumentacji programu emisji obligacji
W dniu 5 marca 2021 roku pomiędzy Emitentem a mBank S.A. został zawarty aneks do umowy programowej z dnia 2 października 2018 roku ("Umowa Programowa"), na podstawie której Emitent ustanowił program emisji obligacji Emitenta do łącznej kwoty (wartości nominalnej) wyemitowanych i niewykupionych obligacji wynoszącej 400.000.000 PLN ("Program Emisji"). Zawarcie aneksu do Umowy Programowej dostosowuje Umowę Programową oraz dokumentację Programu Emisji do zmienionych przepisów prawa mających zastosowanie do emisji obligacji. Obligacje emitowane w ramach zmienionego Programu Emisji ("Obligacje") będą proponowane do nabycia zgodnie z art. 33 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 15 stycznia 2015 roku o obligacjach.
7. Analiza wpływu koronawirusa COVID-19
Istotnym czynnikiem wpływającym na bieżącą działalność Grupy w 2021 roku było ogłoszenie stanu epidemii COVID-19. Po bardzo dobrych wynikach sprzedaży w styczniu i lutym 2020 roku Grupa odnotowała istotny spadek liczby nowo zawartych umów sprzedaży w kwietniu 2020 roku, w maju i czerwcu sprzedaż rosła, natomiast mimo to wyniki sprzedażowe całego kwartału i półrocza były istotnie gorsze od porównywalnych okresów 2019 roku.
W drugiej połowie roku Grupa odnotowała istotną poprawę sprzedaży mieszkań. Najlepszym okresem pod kątem sprzedaży mieszkań był IV kwartał 2020 roku - Grupa zawarła 580 umów deweloperskich i przedwstępnych co stanowiło 43% sprzedaży całego 2020 roku. Wyniki sprzedaży w całym 2020 roku były o ok. 10% niższe niż w 2019 roku. Wyniki sprzedaży w I półroczu 2021 potwierdzają dobrą sytuację na rynku deweloperskim, Grupa zawarła 1.062 umów deweloperskich i przedwstępnych i spodziewa się istotnego wzrostu sprzedaży mieszkań w 2021 roku. Cel Zarządu na ten rok to 1.750-1.850 lokali.
Epidemia Covid-19 wpłynęła na opóźnienie w zakresie wydawania decyzji administracyjnych np. decyzji o pozwoleniu na budowę, ze względu na zawieszenie biegu terminów administracyjnych spowodowane epidemią oraz zmianą sposobu pracy urzędów. Wolniejszy bieg procesów administracyjnych wpłynął na posiadaną przez Grupę Develia ofertę mieszkań w sprzedaży, która szczególnie w okresie III kwartału utrzymywała się na relatywnie niskim poziomie.
Zarząd na bieżąco monitorował postępy na budowach, nie odnotowano materialnego wpływu epidemii na harmonogram realizacji inwestycji.
Pandemia COVID-19 miała też znaczący wpływ na działalność Grupy w segmencie komercyjnym, był on widoczny w przychodach i przepływach pieniężnych generowanych przez budynki komercyjne szczególnie te o istotnym udziale powierzchni handlowych – te zmiany skutkowały obniżeniem w 2020 roku wartości nieruchomości inwestycyjnych Arkad Wrocławskich, Sky Tower i Woli Retro o łączną kwotę 52.490 tys. EUR.
Poza opisanym powyżej wpływem, ogłoszenie epidemii COVID-19 nie wpłynęło w istotny sposób na sytuację płynnościową spółek z Grupy, jak też na wycenę najistotniejszych pozycji finansowych (m.in. zapasów, należności oraz rezerw).
Epidemia Covid-19 pozostaje nadal ważnym czynnikiem ryzyka. Nagły wzrost zachorować i kolejne potencjalne restrykcje mogą wpływać na działalność Grupy. Wpływ epidemii na Grupę w kolejnych miesiącach jest zdaniem Zarządu niemożliwy do oszacowania.
V. INNE ZDARZENIA JAKIE NASTĄPIŁY PO DNIU 30 CZERWCA 2021 ROKU
Po dniu bilansowym, tj. po 30 czerwca 2021 roku nie odnotowano istotnych zdarzeń, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na prezentowane wyniki finansowe, natomiast miały miejsce inne zdarzenia.
-
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Develia S.A. powołało z dniem 1 lipca 2021 r. do składu Rady Nadzorczej Spółki na nową trzyletnią kadencję następujące osoby: Jacka Osowskiego, powierzając mu funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej, Pawła Małyskę, powierzając mu funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej oraz Piotra Piniora, Piotra Borowca, Artura Osuchowskiego, Piotra Kaczmarka i Roberta Pietryszyna.
-
- W związku z wygaśnięciem w dniu 30 czerwca 2021 r. mandatu Tomasza Wróbla jako członka Zarządu, skład Zarząd spółki Develia S.A. począwszy od dnia 1 lipca 2021 roku przedstawia się następująco:
- Andrzej Oślizło Prezes Zarządu
- Paweł Ruszczak Wiceprezes Zarządu
-
Mariusz Poławski – Wiceprezes Zarządu
-
W związku z zakończeniem z dniem 30 czerwca 2021 roku kadencji Komitetu Audytu oraz Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń działających w ramach Rady Nadzorczej oraz w związku z powołaniem w dniu 30.06.2021 roku przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Emitenta nowych Członków Rady Nadzorczej na nową, wspólną, trzyletnią kadencję, Rada Nadzorcza Emitenta w dniu 02.07.2021 roku powołała nowych członków Komitetu Audytu oraz Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń w składzie:
a) Komitet Audytu:
- Artur Osuchowski Przewodniczący Komitetu
- Paweł Małyska Członek Komitetu
- Piotr Kaczmarek Członek Komitetu
- Robert Pietryszyn Członek Komitetu
b) Komitet Nominacji i Wynagrodzeń:
- Jacek Osowski Przewodniczący Komitetu
- Paweł Małyska Członek Komitetu
- Piotr Kaczmarek Członek Komitetu
- Piotr Pinior Członek Komitetu
- Piotr Borowiec Członek Komitetu
-
- W dniu 4 sierpnia 2021 r. Emitent jako kupujący zawarł w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży, na podstawie której nabył od podmiotów niepowiązanych z Emitentem prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności nieruchomości położonych w Warszawie przy al. Krakowskiej wraz z prawem własności posadowionych na nich budynków (dalej: Nieruchomość) oraz z innymi świadczeniami wymienionymi w umowie. Łączna powierzchnia nieruchomości gruntowych będących przedmiotem transakcji wynosi 0,7215 ha. Cena za Nieruchomość została określona na łączną kwotę 58.000.000,00 zł netto, powiększoną o podatek VAT obliczony według stawki 23 % tj. na kwotę 71.340.000,00 zł brutto.
-
- W dniu 11 sierpnia 2021 r. Emitent jako kupujący zawarł w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży, na podstawie której nabył od podmiotu niepowiązanego z Emitentem prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Komandorskiej wraz z prawem własności posadowionego na niej budynku (dalej: Nieruchomość). Łączna powierzchnia nieruchomości gruntowej będącej przedmiotem transakcji wynosi 0,2349 ha. Cena za Nieruchomość została określona na łączną kwotę 19.500.000,00 zł netto, powiększoną o podatek VAT obliczony według stawki 23 % tj. na kwotę 23.985.000,00 zł brutto.
-
- W dniu 11 sierpnia 2021 r. spółka Develia S.A. zawarła z Bankiem Ochrony Środowiska S.A. umowę kredytu nieodnawialnego do kwoty 33,7 mln PLN z przeznaczeniem na finansowanie lub refinansowanie kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego pod nazwą "Kaskady Różanki" we Wrocławiu. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu kredyt nie został uruchomiony. Zabezpieczenia kredytu stanowią:
- − hipoteka do kwoty 50.550.000,00 PLN na nieruchomości, zlokalizowanej we Wrocławiu, przy ul. Chorwackiej, KW nr WR1K/00091989/0, wraz cesją z polisy ubezpieczeniowej od ryzyk budowlanych, a po zakończeniu Inwestycji wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości,
- − oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. w formie aktu notarialnego do kwoty 50.550.000,00 PLN,
- − zastaw finansowy do najwyższej sumy zabezpieczenia 50.550.000,00 PLN na prawach do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach kredytobiorcy prowadzonych w Banku Ochrony Środowiska S.A., wraz z klauzulą kompensacyjną,
- − pełnomocnictwo udzielone bankowi przez Spółkę do pobrania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach kredytobiorcy w banku,
- − przelew wierzytelności z umowy z generalnym wykonawcą inwestycji,
- − ustanowienie blokady środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych związanych z inwestycją (z wyłączeniem rachunku powierniczego),
- − przelew majątkowych praw autorskich w zakresie wszystkich pól eksploatacji oraz praw zależnych do dokumentacji projektowej oraz sprawowanie nadzoru autorskiego, w zakresie inwestycji, pod warunkiem zawieszającym wejścia w życie w przypadku wypowiedzenia przez Bank Umowy Kredytu.
-
- W dniu 13 sierpnia 2021 r. Emitent zawarł z Grupo Lar Holding Polonia sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ("Grupo Lar Holding Polonia") oraz CGLS sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie ("Lar Management Polonia") – tj. spółkami należącymi do hiszpańskiej grupy kapitałowej Grupo Lar ("Partnerzy"), umowę współpracy w ramach joint venture z zamiarem realizacji inwestycji mieszkaniowych w Warszawie przy utworzeniu kilku spółek inwestycyjnych, które będą właścicielami praw i obowiązków wynikających z projektów deweloperskich
("Umowa JV"). Umowa JV została zawarta co do zasady na warunkach określonych w porozumieniu w sprawie nawiązania współpracy w ramach joint venture "Memorandum of Understanding of a joint venture in the Polish real estate sector", zawartym przez Emitenta, Grupo Lar Holding Polonia oraz Lar Management Polonia w dniu 11.06.2021 roku, o którym Emitent informował raportem bieżącym numer 45/2021 z dnia 13.08.2021 r. Współpraca w ramach Umowy JV będzie polegać na utworzeniu kilku spółek inwestycyjnych z zamiarem budowy osiedli mieszkaniowych w Warszawie, które będą właścicielami praw i obowiązków wynikających z danych projektów deweloperskich. Projekty będą czerpać z doświadczenia Emitenta oraz Partnerów, a operacyjne zarządzanie będzie realizowane przez zespół Grupo Lar. Łączne zaangażowanie kapitałowe Emitenta oraz Grupo Lar Holding Polonia w ramach współpracy na podstawie Umowy JV wyniesie 125.000.000 PLN, przy czym zaangażowanie Emitenta zostało określone na 80%, a zaangażowanie Grupo Lar Holding Polonia na 20%. Umowa JV została zawarta pod następującymi warunkami zawieszającymi:
(i) uzyskanie zgody Prezesa UOKiK na koncentrację polegającą na utworzeniu wspólnych przedsiębiorców przez Emitenta oraz Grupo Lar Holding Polonia,
(ii) zakończenie przez Emitenta dodatkowego due diligence dwóch projektów deweloperskich z pozytywnym wynikiem.
-
- W dniu 23 sierpnia 2021 r. spółki LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 10 Sp.k. i Spółka LC Corp Invest XV Sp. z o.o. Projekt 11 Sp.k. powzięły uchwały w sprawie połączenia ze spółką LC Corp Service S.A. na podstawie art. 492 § 1 pkt 1) k.s.h (łączenie się przez przejęcie). Połączenie nastąpi z chwila zarejestrowania przez Sąd rejestrowy.
-
- W dniu 6 września 2021 r. rapoetem bieżącym nr 50/2021 Emitent poinformował o planowanej emisji obligacji w ramach programu obligacji Emitenta do łącznej kwoty (wartości nominalnej) wyemitowanych i niewykupionych obligacji wynoszącej 400.000.000 PLN Szczegółowe parametry emisji obligacji zostaną ustalone w procesie rozmów z inwestorami i budowania księgi popytu.
-
- W dniu 7 września 2021 r. Develia S.A. zbyła 50 udziałów, stanowiących 50% kapitału zakładowego w spółce Atal Services Sp. z o.o.
Poza powyższymi zdarzeniami nie wystąpiły inne zdarzenia po dniu 30 czerwca 2021 roku, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Develia.
VI. STANOWISKO ZARZĄDU DOTYCZĄCE MOŻLIWOŚCI ZREALIZOWANIA WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYCH PROGNOZ WYNIKÓW ZA DANY ROK, W ŚWIETLE WYNIKÓW ZAPREZENTOWANYCH W RAPORCIE PÓŁROCZNYM W STOSUNKU DO WYNIKÓW PROGNOZOWANYCH
Emitent nie publikował prognoz finansowych na rok 2021.
VII. SPRAWY SĄDOWE
Na dzień 30 czerwca 2021 roku nie toczyły się istotne postępowania sądowe, arbitrażowe lub przed organem administracji dotyczące zobowiązań lub wierzytelności Emitenta lub jednostek zależnych, których wartość byłaby istotna dla sytuacji finansowej spółek Grupy. Spółki zależne od Emitenta są stroną postępowań sądowych i administracyjnych, których wartość nie ma materialnego wpływu na ich działalność lub kondycję finansową. Pozostałe sprawy w znaczącej większości dotyczą roszczeń Spółek zależnych od Emitenta dochodzonych od ich dłużników. Rezerwy na sprawy sądowe zostały zaprezentowane w nocie 27 do skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
VIII. WSKAZANIE CZYNNIKÓW, KTÓRE W OCENIE EMITENTA BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE PRZEZ NIEGO WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO NAJMNIEJ KOLEJNEGO KWARTAŁU
Istotne znaczenie na osiągane przez Grupę Kapitałową Develia S.A. wyniki będzie miała sytuacja makroekonomiczna, w szczególności dotycząca dostępności kredytów hipotecznych dla potencjalnych klientów oraz kształtowanie się sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w związku ze stanem epidemii. Czynniki te w głównej mierze determinują popyt na nowe mieszkania oraz strukturę i cenę tych mieszkań. Dodatkowo czynnikiem, który może wpływać na popyt na mieszkania może być dalszy wzrost cen materiałów budowlanych, cen mieszkań, dostępność gruntów umożliwiających ich dewelopowanie oraz niepewność związana z sytuacją globalnej gospodarki, co także może przełożyć się na powstrzymywanie się klientów z decyzją zakupu mieszkań.
Zgodnie z definicją MSSF 15 Grupa Kapitałowa Develia S.A. ujmuje przychód z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych w momencie przejścia kontroli na klienta. W konsekwencji w następnym kwartale wynik ze sprzedaży zależeć będzie od wartości lokali przekazanych klientom zgodnie z powyższą definicją w tym okresie.
Na osiągane przez Grupę wyniki operacyjne będzie wpływał również poziom przychodów uzyskiwanych z wynajmu powierzchni komercyjnych w centrum Arkady Wrocławskie, Sky Tower oraz Wola Retro uzależniony od kursu euro. Od kursu euro zależeć będzie również wycena kredytów walutowych oraz nieruchomości inwestycyjnych Arkady Wrocławskie, Sky Tower oraz Wola Retro.
W dłuższej perspektywie wpływ na wyniki Grupy będą miały w ocenie Zarządu również m. in.:
- realizacja strategii nabywania gruntów pod budownictwo mieszkaniowe oraz prowadzenie inwestycji na tych gruntach celem zwiększenia oferty Grupy w sposób adekwatny do popytu na rynku,
- zmiana podejścia w stosunku do nieruchomości komercyjnych w portfelu Grupy Develia, poprzez możliwość sprzedaży wybranych aktywów,
- rosnące koszty wykonawstwa w przypadku nowych projektów deweloperskich, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na marże osiągane w przyszłości,
- rosnące koszty finansowania obligacyjnego i utrudniony dostęp do tego rynku, związane z bieżącą sytuacją na rynku kapitałowym oraz potencjalnym zaostrzeniem regulacji
- dalszą niepewnością związaną z sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie.
- IX. INNE INFORMACJE, KTÓRE ZDANIEM EMITENTA SĄ ISTOTNE DLA OCENY JEGO SYTUACJI KADROWEJ, MAJĄTKOWEJ, FINANSOWEJ, WYNIKU FINANSOWEGO I ICH ZMIAN ORAZ INFORMACJE, KTÓRE SĄ ISTOTNE DLA OCENY MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZOBOWIĄZAŃ PRZEZ EMITENTA
W okresie sprawozdawczym zakończonym 30 czerwca 2021 roku w Grupie Kapitałowej nie wystąpiły inne zdarzenia istotne dla oceny sytuacji kadrowej, majątkowej i finansowej jak również zdarzenia, które byłyby istotne dla oceny możliwości realizacji zobowiązań przez Emitenta poza przedstawionymi w sprawozdaniach finansowych i sprawozdaniu z działalności Grupy kapitałowej.
X. INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ EMITENTA LUB JEDNOSTKĘ OD NIEGO ZALEŻNĄ JEDNEJ LUB WIELU TRANSAKCJI Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI, JEŻELI POJEDYNCZO LUB ŁĄCZNIE SĄ ONE ISTOTNE I ZOSTAŁY ZAWARTE NA INNYCH WARUNKACH NIŻ RYNKOWE
W okresie sprawozdawczym zakończonym 30 czerwca 2021 roku Emitent ani jego jednostki zależnie nie zawierały z podmiotami powiązanymi istotnych transakcji, ani również transakcji na warunkach innych niż rynkowe.
XI. INFORMACJE O UDZIELONYCH PORĘCZENIACH I GWARANCJACH PRZEZ EMITENTA I PRZEZ SPÓŁKI GRUPY
W okresie sprawozdawczym zakończonym 30 czerwca 2021 roku Emitent ani jego jednostki zależnie nie udzielała istotnych poręczeń ani gwarancji innym podmiotom.
XII. CHARAKTERYSTYKA CZYNNIKÓW RYZYKA ISTOTNYCH DLA DZIAŁALNOŚCI GRUPY
Opisane poniżej czynniki ryzyka, wskazane według najlepszej aktualnej wiedzy Emitenta, są w opinii Emitenta wyczerpujące, jednak Emitent zastrzega, że w wyniku działalności prowadzonej przez spółki Grupy, przedstawiona lista ryzyk może ulec zmianie. W przyszłości mogą powstać ryzyka trudne do przewidzenia w chwili obecnej, na przykład o charakterze losowym i niezależne od Grupy. Przedstawiając czynniki ryzyka w poniższej kolejności, Emitent nie kierował się prawdopodobieństwem ich zaistnienia ani oceną ich ważności.
Ryzyko związane z epidemią COVID-19
Czynnikiem ryzyka dla działalności Emitenta i oraz jego Grupy w drugim półroczu 2021 roku jest trwająca od marca 2020 roku epidemia COVID-19. Ewentualny wzrost zachorowań w Polsce i ewentualne wprowadzenie dalszych okresowych ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym będzie mogło przełożyć się na zmianę stylu życia wielu osób i wpłynąć na przychody uzyskiwane z najmów przez spółki Grupy będące właścicielami obiektów handlowo-usługowych, presję najemców na obniżki czynszów a nawet rozwiązywanie umów.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Zarząd Emitenta nie jest w stanie określić przyszłych, nie znanych na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania konsekwencji trwającej epidemii COVID-19, jednakże podejmowane są działania mające na celu ograniczenie tego ryzyka poprzez stosowne zabezpieczenie płynności finansowej Spółki, wdrożenie środków ostrożności zgodnych z zaleceniami WHO i GIS oraz ciągłe monitorowanie sytuacji epidemiologicznej i jej wpływu na działalność Spółki.
Ryzyko związane z sytuacją na rynkach finansowych i nieruchomości
Do czynników mogących negatywnie wpłynąć na działalność Grupy należy zaliczyć politykę sektora bankowego w stosunku do firm deweloperskich, gdyż skala kredytowania firm deweloperskich będzie miała istotny wpływ na skalę uruchamiania nowych projektów. Również polityka sektora bankowego w stosunku do osób fizycznych w zakresie
kredytów hipotecznych jest istotnym czynnikiem ryzyka, gdyż ograniczanie podaży kredytów hipotecznych wprost przekłada się na popyt na mieszkania w istotnej części finansowany przez kredyty hipoteczne.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym (fluktuacje popytu/podaży) mają również istotny wpływ na działalność Grupy. Istotny wpływ ma także sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych, kształtująca poziomy osiąganych czynszów najmu oraz poziom wycen nieruchomości komercyjnych (poprzez realizowane na rynku stopy kapitalizacji (yield). Na rynku mieszkaniowym spodziewany jest nadal wzrost cen mieszkań, na co oddziaływać może fakt, iż systematycznie drożeją nieruchomości pod budowę oraz koszty wykonawcze, a nadto, ich ilość została ograniczona przez regulacje dotyczące obrotu ziemią rolną. Nadto, wzrosnąć może również liczba lokali kupowanych inwestycyjnie, bowiem zakup nieruchomości uznawany jest za korzystniejszą formę lokowania kapitału, aniżeli lokaty bankowe, chyba że wzrosną stopy procentowe i ten trend się zatrzyma.
Ryzyko walutowe
W spółkach zarządzających nieruchomościami komercyjnymi przychody z najmu, a także zobowiązania wynikające z umów finansowania są denominowane w euro (EUR). W konsekwencji, Grupa jest narażona na ryzyko walutowe związane z wahaniami kursu wymiany PLN/EUR.
Ryzyko walutowe wynikające z obsługi kredytu walutowego jest ograniczane przez pobieranie czynszów z najmu indeksowanych do waluty kredytu finansującego inwestycję. Ryzyko spowodowane różnicami czasowymi pomiędzy fakturowaniem, a spłatą kredytu jest ograniczane, w zależności od sytuacji rynkowej, przez zakup odpowiedniej kwoty waluty w terminach fakturowania czynszów.
Ryzyko walutowe obejmuje również wycenę bilansową nieruchomości komercyjnych i wycenę kredytów (finansujących te inwestycje), które na dzień bilansowy przeliczane są z EUR na PLN według średniego kursu NBP na ten dzień.
Spadek kursu EUR skutkuje spadkiem wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych, których wycena jest sporządzana w EUR i przeliczana na PLN, co znajduje odzwierciedlenie w "skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów" w pozycji "Zysk/(Strata) z nieruchomości inwestycyjnych" oraz spadkiem wyceny zobowiązań z tytułu kredytów w EUR zaciągniętych w związku z budową nieruchomości inwestycyjnych, co jest ujmowane w "skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów" w pozycji "Przychody finansowe". W efekcie spadek kursu EUR powoduje zmniejszenie skonsolidowanego zysku brutto.
Analogicznie wzrost kursu EUR powoduje wzrost wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych, których wycena jest sporządzana w EUR i przeliczana na PLN, co znajduje odzwierciedlenie w "skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów" w pozycji "Zysk/(Strata) z nieruchomości inwestycyjnych" oraz wzrostem wyceny zobowiązań z tytułu kredytów w EUR zaciągniętych w związku z budową nieruchomości inwestycyjnych, co jest ujmowane w "skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów" w pozycji "Przychody finansowe". W efekcie wzrost kursu EUR powoduje zwiększenie skonsolidowanego zysku brutto.
Wyceny wartości godziwej aktywów w EUR (nieruchomości inwestycyjne), wyrażone w sprawozdaniu finansowym według średniego kursu NBP oraz wycena kredytów w EUR, wykazywanego w sprawozdaniu według tego samego kursu może powodować powstawanie istotnych niezrealizowanych różnic kursowych. Poniższa tabela przedstawia wrażliwość wyniku finansowego netto na możliwe wahania kursu euro przy założeniu niezmienności innych czynników. Ze względu na dużą niestabilność kursu euro w ostatnich latach wrażliwość wyniku finansowego dla tego roku zaprezentowano przy zmianie o 20 groszy.
| Wzrost/spadek kursu waluty w PLN |
Wpływ na wynik finansowy netto w tys. PLN |
Wpływ na kapitał własny w tys. PLN |
|
|---|---|---|---|
| 31 grudnia 2020 roku | + 0,20 | 17 944 | 17 944 |
| (badane) | - 0,20 | (17 944) | (17 944) |
| 30 czerwca 2021 roku | + 0,20 | 18 134 | 18 134 |
| (badane) | - 0,20 | (18 134) | (18 134) |
Zmiana kursu EUR ma charakter niepieniężny i pozostaje bez wpływu na bieżącą sytuację i działalność operacyjną spółek Grupy.
Ryzyko stopy procentowej
Ryzyko stóp procentowych dotyczy przede wszystkim długoterminowych zobowiązań finansowych, opartych na zmiennej stopie. Ryzyko to jest częściowo kompensowane przez indeksację przychodów z najmu w spółkach Grupy zarządzających obiektami komercyjnymi. W niektórych spółkach finansowanych długoterminowymi kredytami inwestycyjnymi, zgodnie z zapisami w tych umowach kredytowych, są zawierane transakcje zabezpieczające ryzyko stopy procentowej i prowadzona jest rachunkowość zabezpieczeń. Ryzyko wzrostu stóp
procentowych może się jednak przełożyć również na zmniejszenie dostępności kredytów na finansowanie zakupu lokali mieszkaniowych przez klientów grupy oraz zmniejszenie atrakcyjności inwestycyjnego zakupu lokali mieszkalnych pod wynajem jako alternatywy do lokat bankowych. Dodatkowo z uwagi na fakt, iż Spółka finansuje swoją działalność emitowanymi obligacjami i kredytami opartymi przeważnie na zmiennej stopie procentowej, zmiany stóp będą miały również bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe.
Ryzyko kredytowe
Grupa stara się zawierać transakcje z renomowanymi podmiotami o dobrej zdolności kredytowej. Ponadto, dzięki bieżącemu monitorowaniu stanów należności, narażenie Grupy na ryzyko nieściągalnych należności jest nieznaczne.
W odniesieniu do innych aktywów finansowych Grupy, takich jak środki pieniężne i ich ekwiwalenty, ryzyko kredytowe Grupy jest minimalne, ponieważ Grupa lokuje środki w bankach o dobrej, stabilnej kondycji finansowej. W Grupie nie występują istotne koncentracje ryzyka kredytowego.
Ryzyko związane z płynnością
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością, a elastycznością finansowania, poprzez korzystanie z rozmaitych źródeł finansowania, takich jak kredyty bankowe i obligacje. Grupa posiada własne środki finansowe zabezpieczające bieżącą działalność oraz prowadzone obecnie inwestycje, ale rozszerzenie działalności wymaga pozyskiwania dalszego finansowania poprzez zawieranie umów kredytów bankowych lub emisję obligacji. Spółka dąży do dostosowania terminów spłaty kolejnych rat do wpływów ze sprzedaży poszczególnych inwestycji.
Ryzyko związane z realizacją projektów deweloperskich
Realizacji projektów deweloperskich, ze względu na ich złożoną zarówno pod względem prawnym jak i technicznym naturę, towarzyszy wiele istotnych ryzyk. Ryzyka te obejmują w szczególności nieuzyskanie pozwoleń niezbędnych do wykorzystania gruntów zgodnie z planami Grupy, opóźnienia w zakończeniu budowy, koszty przewyższające koszty założone w budżecie spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi, niewypłacalność wykonawców lub podwykonawców, wzrost kosztów generalnego wykonawstwa, wzrost kosztów materiałów budowlanych, spory pracownicze u wykonawców lub podwykonawców, niedobór materiałów lub sprzętu budowlanego, nieszczęśliwe wypadki lub nieprzewidziane trudności techniczne, brak możliwości uzyskania pozwoleń umożliwiających oddanie budynku lub budynków do użytkowania lub innych wymaganych pozwoleń, czy też zmiany w przepisach regulujących wykorzystanie gruntów. W razie wystąpienia któregokolwiek z tych ryzyk, może zaistnieć opóźnienie w realizacji projektu deweloperskiego, zwiększenie kosztów lub utrata przychodów, zamrożenie środków zainwestowanych w nabycie nieruchomości pod projekt deweloperski, a w niektórych przypadkach niezdolność do ukończenia inwestycji, co może mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową lub wyniki Grupy.
Ryzyko związane z wzrostem kosztów budowy
Istotnym ryzykiem oprócz wzrostu cen nieruchomości, jest także możliwy wzrost kosztów realizacji inwestycji, wynikających z podwyżek cen materiałów budowlanych oraz deficytu pracowników budów i wzrost ich płac. Wzrost cen wykonawstwa oraz materiałów w istotny sposób wpłynie na rentowność realizowanych inwestycji, szczególnie jeśli proporcjonalnie nie wzrosną ceny mieszkań i odpowiednio w stosunku do inwestycji komercyjnych czynsze najmu. Trudno przewidzieć jak będą kształtowały się te trendy w najbliższej przyszłości.
Ryzyko administracyjno-budowlane
Niedoskonałości regulacji polskiego systemu prawnego sprawiają, iż organy administracji budowlanej mogą wydać decyzje administracyjne (np. pozwolenie na budowę) z naruszeniem prawa, co z kolei może skutkować zaskarżeniem tych decyzji przez osoby trzecie mające w tym interes. Zaskarżenie (zarówno uzasadnione jak i nieuzasadnione) takich decyzji może z kolei spowodować wstrzymanie procesu inwestycyjnego, co przekłada się bezpośrednio na pogorszenie rentowności inwestycji, a tym samym wyniku finansowego inwestora. Ponadto istotnym ryzykiem są pojawiające się coraz częściej żądania gmin uzależniające wydanie decyzji pozwolenia na budowę od spełnienia innych dodatkowych warunków nie wynikających z przepisów prawa. Na wydłużenie procesu inwestycyjnego rzutuje także niewydolność organów administracji i sądów administracyjnych owocujące coraz większym wydłużeniem procesu przygotowania inwestycji przed jej uruchomieniem.
Ryzyko dotyczące zmian legislacyjnych
Dodatkowym ryzykiem dla spółek grupy realizujących inwestycje mieszkaniowe, jest nowelizacja ustawy deweloperskiej, która wejdzie w życie w 2022 r. i która wprowadza obowiązkowe składki na deweloperski fundusz gwarancyjny oraz zmiany w obrębie szeroko rozumianego prawa budowlanego. Wprowadzenie obowiązkowych
składek na deweloperski fundusz gwarancyjny spowoduje z kolei zwiększenie obciążeń finansowych deweloperów oraz zmniejszenie zyskowności projektów deweloperskich co wpłynie na całą branżę deweloperską.
Ryzyko związane z odpowiedzialnością po sprzedaży lokali mieszkaniowych i domów
Działalność Grupy będzie obejmować w szczególności sprzedaż mieszkań i domów. W związku z tym Grupa może być narażona na spory i postępowania sądowe związane ze zrealizowanymi inwestycjami, w wyniku których spółki z Grupy mogą zostać zobowiązane do spełnienia określonych świadczeń (np. wynikających z gwarancji wykonania prac budowlanych udzielonych klientom). Może to mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową lub wyniki Grupy.
Ryzyko związane z konkurencją
Spółki Grupy jako właściciele obiektów biurowo-handlowo-usługowych narażone są na znaczącą konkurencję ze strony innych podobnych obiektów działających na tych samych rynkach. Szczególnie w tym zakresie narażone są spółki prowadzące obiekty handlowo-usługowe we Wrocławiu. W praktyce bazując na wstępnych danych dotyczących obrotów galerii handlowej Arkady Wrocławskie, należy to ryzyko ocenić jako wysokie. Również rozwój rynku nieruchomości biurowych i komercyjnych może prowadzić, między innymi, do nadwyżki podaży nieruchomości biurowych oraz handlowo-usługowych. Potencjalnie każde z tych ryzyk osobno jak również razem wziętych pod uwagę może mieć negatywny wpływ na bieżącą działalność, sytuację finansową w tym wyniki Grupy.
Ryzyko związane z cenami nieruchomości i stawkami czynszów najmu
Zyskowność spółek Grupy zależy m. in. od cen lokali mieszkalnych oraz poziomu stawek czynszu za powierzchnie usługowe i biurowe w Polsce. W razie spadku tych cen może to mieć wpływ na działalność, sytuację finansową lub wyniki Grupy. Istotnym ryzykiem jest również wzrost cen nieruchomości inwestycyjnych, a także brak na rynku dobrze przygotowanych inwestycji, posiadających uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego lub decyzje o warunkach zabudowy, umożliwiających na nich szybką realizację inwestycji. Deweloper musi obecnie akceptować wyższy poziom ryzyka przy zakupie nieruchomości i konieczność uzyskania decyzji administracyjnych umożliwiających ich zabudowę, co rodzi ryzyko znacznego w czasie przesunięcia możliwości rozpoczęcia takich inwestycji.
Wartość nieruchomości przeznaczonych do wynajmowania zależy w dużej mierze od pozostałego okresu obowiązywania związanych z nimi umów najmu, jak również od zdolności finansowej najemców. W razie, gdyby spółki Grupy nie były w stanie przedłużyć wygasających umów najmu na korzystnych warunkach oraz znaleźć i zatrzymać odpowiednich najemców posiadających dobrą kondycję finansową i pragnących zawrzeć długoterminowe umowy najmu, będzie to miało niekorzystny wpływ na wartość rynkową jej portfela. Dodatkowy wpływ na to ryzyko ma również wprowadzony stan epidemii COVID-19 i problemy finansowe najemców, którzy przejawiają dodatkową presję na obniżki czynszów i rozwiązanie umów najmu. Zdolność finansowa danego najemcy może się pogorszyć w krótkim lub średnim okresie co może spowodować dodatkowe ryzyko niewypłacalności najemcy, skutkujące również rozwiązaniem umów najmu i brakiem możliwości znalezienia nowego najemcy. Wszystkie te czynniki mogą mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową lub wyniki spółek Grupy.
Zarządzanie ryzykiem w Develia S.A. odbywa się poprzez sformalizowany proces okresowej identyfikacji, analizy i oceny czynników ryzyka. W tym procesie identyfikowania ryzyk ustalane są odpowiednie procedury i procesy, których wprowadzenie ma na celu eliminację, bądź ograniczenie ryzyka dla Spółki i Grupy.
XIII. PODSUMOWANIE
W I półroczu 2021 r. Grupa realizowała rozpoczęte wcześniej inwestycje, uruchamiała nowe projekty, a także poszukiwała nowych nieruchomości gruntowych pod potencjalne akwizycje.
Spółki Grupy na bieżąco wywiązywały się i wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec Skarbu Państwa, instytucji finansowych oraz kontrahentów. Dobra, stabilna sytuacja finansowa Grupy zapewnia możliwość dalszego jej rozwoju oraz finansowania bieżącej działalności zarówno operacyjnej jak i inwestycyjnej.
Niniejszym Zarząd Develia S.A. oświadcza, iż kontynuacja działalności spółki i Grupy nie jest zagrożona.
Sporządzono: Wrocław, dnia 8 września 2021 roku
__________________________________ Andrzej Oślizło – Prezes Zarządu
__________________________________ Paweł Ruszczak – Wiceprezes Zarządu
__________________________________ Mariusz Poławski – Wiceprezes Zarządu