AI assistant
DEVA HOLDİNG A.Ş. — Capital/Financing Update 2020
Apr 17, 2020
8687_rns_2020-04-17_90cf49b2-ed71-4b45-aeea-2050ed331276.pdf
Capital/Financing Update
Open in viewerOpens in your device viewer
HALKA ARZ EDİLMEKSİZİN BORCLANMA ARACI İHRACI BASVURU FORMU
A. İHRAÇÇIYA İLİŞKİN GENEL BİLGİLER
1. İHRAÇÇIYI TANITICI BİLGİLER
1.1. Ticaret Unvanı
: DEVA HOLDİNG A.Ş.
1.2. Merkez Adresi
: Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. No.1 Küçükçekmece-İSTANBUL
1.3. Ticaret Sicil Müdürlüğü
: İstanbul
1.4. Ticaret Sicil Numarası
: 70061
1.5. Faaliyet Konusu
: Ana sözleşmenin “İşletme Konusu” başlıklı 4. Maddesi uyarınca; Şirketimizin ana faaliyet konusu, beşeri ilaç ve ilaç hammaddesi üretimi ve pazarlaması yapmaktır. Merkezi İstanbul’da bulunan şirketimizin Üretim tesisleri Çerkezköy ve Kartepe’dedir. Çerkezköy’de bulunan tesislerde ilaç hammaddesi üretimi de yapılmaktadır. 31.12.2019 tarihi itibarıyla yaklaşık 2.252 çalışanı bulunan şirketimiz sektörün köklü jenerik ilaç üreticisidir. Ayrıca, Kartepe’de bulunan tesislerinde tıbbi ampul ve kolonya üretimi de yapmaktadır.
1.6. Ortaklık Yapısı
Şirket’in C Grubu payları 24.03.1986 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da “DEVA” koduyla işlem görmektedir. Payların 14/04/2020 tarihindeki II. Seans kapanış fiyatı 10,13 olarak gerçekleşmiştir.
Şirket’in 200.019.287,78 TL olan çıkarılmış sermayesinin ortaklar arasında dağılımını gösterir tablo aşağıda yer almaktadır.
| Ortaklık Yapısı | |||
|---|---|---|---|
| Ortağın Ticaret Unvanı/Adı Soyadı | Sermayedeki Payı | ||
| Grubu | Tutar (TL) | Oran (%) | |
| Eastpharma Sarl | A | 0,037 | |
| Eastpharma Sarl | B | 0,036 | |
| Eastpharma Sarl | C | 164.424.760,06 | 82,20 |
| Diğer pay sahipleri | A | 0,013 | |
| Diğer pay sahipleri | B | 0,014 | |
| Diğer pay sahipleri | C | 35.594.527,62 | 17,80 |
| Toplam | 200.019.287,78 | 100,00 |
DEVA HOLDİNG A.Ş.
A ve B grubu imtiyazlı payların her biri, C grubu payların on misli oy hakkına sahip olup, A grubu payların kar payında da imtiyazı mevcuttur. (Ana sözleşme Madde 8) Ayrıca, Yönetim Kurulu’ nun iki üyesi A grubu imtiyazlı pay sahipleri tarafından gösterilen adaylar arasından, A ve B Grubu imtiyazlı pay sahipleri tarafından seçilir. (Ana sözleşme Madde 12)
1.7. Sermayede En Fazla Paya Sahip Tüzel Kişi Ortaçağ Ait Ortaklık Yapısı
Şirket sermayesinin %82,20’sine sahip olan Eastpharma Sarl’ın %100’ü Eastpharma Ltd.’e ait olup mevcut kayıtlarımıza göre Eastpharma Ltd.’in % 5 ve üzeri pay sahiplerini gösterir ortaklık yapısı aşağıdadır.
| Ortaklık Yapısı | ||
|---|---|---|
| Ortağın Ticaret Unvanı/Adı Soyadı | Sermayedeki Payı | |
| USD (*) | Oran (%) | |
| Pharmainvest Master Account LP | 34.291.253 | 50,69 |
| Emerging Value Opportunities Master Account LP | 9.392.948 | 13,88 |
| Diğer pay sahipleri | 23.965.799 | 35,43 |
| Toplam | 67.650.000 | 100,00 |
(*) 1 pay 5 (beş) USD’dir.
1.8. Sermayede En Fazla Paya Sahip Tüzel Kişi Ortaçağın Bulunduğu Ülkeye İlişkin Riskler:
Eastpharma S.A.R.L. 2006 yılında Eastpharma Ltd. şirketi tarafından Lüksemburg’da kurulmuştur. Şirketin sermayesinin tamamı Eastpharma Ltd. şirketine aittir. Şirketin amacı, gelişmekte olan ülkelerde, hızlı büyüme potansiyeli bulunan ilaç sanayinde yatırımlar yapmak olarak açıklanmıştır. Bu amaçla, yatırımlarını Türkiye’de başlatmıştır. Eastpharma S.A.R.L, 2006 yılında Türkiye’de, Deva Holding A.Ş.’nin %52,6’sını satın almıştır. Sonraki dönemlerde de Deva Holding A.Ş. hisselerini satın alan şirket, Haziran 2008 itibarıyla Deva hisselerinin %82,2’sine sahip olmuştur. 2007 yılında Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ni satın alan Şirket, Türkiye’de büyümeyi ve üretim üssü olarak belirlediği Türkiye’den gelişmekte olan ülkelere, Avrupa ve Amerika pazarlarına ihracat yapmayı hedeflemektedir.
Eastpharma Ltd. ise GEM Global Equities Management SA’nın fon yöneticiliği yaptığı bir grup yatırım fonu şirketi tarafından 2006 yılında Bermuda’da kurulmuştur. Şirketin büyük ortakları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yatırımlar yapmak konusunda uzmanlaşmış yatırım fonlarıdır. Eastpharma Ltd şirketi, 2007 yılında Londra Borsası’nda halka açılmıştır.
Lüksemburg, 1970’lerde çelik sektörünün düşüşe geçmesiyle birlikte finans ve bankacılık sektörünü ön plana çıkarmıştır. Halen yatırım fonu yönetimi merkezi rolünü başarıyla sürdürmekte olan Lüksemburg, 2005 yılından bu yana dünyanın New York’tan sonra ikinci büyük yatırım fonu merkezi, Avro Bölgesi’nin de birinci özel bankacılık pazarıdır. Küçük, dengeli, sanayileşmiş ülkeler arasında yer alan Lüksemburg, dünyada kişi başına düşen geliri en yüksek ülkeler arasındadır. Enflasyon ve işsizliğin düşük seviyede seyrettiği ülkede, ekonomideki iyileşme büyük ölçüde finans sektörünün performansına bağlıdır. 2018 yılında GSYİH’si 60,1 milyar Avro’dur. 2019 yılı büyüme oranı %2,8’dir. (Kaynak: Ekonomi ve Dişşleri Bakanlığı.)
2
DEVA HOLDİN
1.9. Yönetim Kurulu Üyeleri
| Yönetim Kurulu Üyeleri | |||
|---|---|---|---|
| Adı-Soyadı | Görevi | Seçildiği GK/YK Tarihi | Görev Süresi |
| Philipp Daniel Haas | Yönetim Kurulu Başkanı- İcracı Üye | 15.04.2019 / Genel Kurul | 3 yıl |
| Mesut Çetin | Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı- İcracı Üye | 15.04.2019 / Genel Kurul | 3 yıl |
| Ayşecik Haas | İcracı olmayan Yönetim Kurulu Üyesi | 15.04.2019 / Genel Kurul | 3 yıl |
| Eşref Güneş Ufuk | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi | 15.04.2019 / Genel Kurul | 3 yıl |
| Tuncay Cem Akkuş | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi | 15.04.2019 / Genel Kurul | 3 yıl |
Ana sözleşmemizin “Yönetim Kurulu” başlıklı 12. Maddesi gereğince; Şirketin idare ve temsili beş kişiden oluşan Yönetim Kurulu’na aittir. Yönetim Kurulu Genel Kurul tarafından, -beş üyeden ikisi A ve B grubu imtiyazlı pay sahipleri tarafından, A grubu imtiyazlı pay sahiplerinin gösterdiği adaylar arasından olmak kaydıyla, üç yıl için seçilir.
Yönetim Kurulunda görev alacak bağımsız üyelerin sayısı ve nitelikleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun kurumsal yönetime ilişkin düzenlemelerine göre tespit edilir. Yönetim Kurulu üyeleri tekrar seçilebilirler. Yönetim Kurulu ilk toplantısında Kurul Üyeleri arasından bir başkan ve bir başkan yardımcısı seçer.
1.10. Bağlı Ortaklıkları ve Finansal Duran Varlıkları
| Bağlı Ortaklıklar | |||
|---|---|---|---|
| Ticaret Unvanı | Sermayesi Orijinal Para Birimi | Sermayesi (TL) | Sahip Olunan Sermaye Oranı (%) |
| Devatis Ltd. | 4.177.177 NZD | 13.653.230 | 100 |
| Devatis Gmbh | 150.000 EUR | 496.898 | 100 |
| Devatis AG | 100.000 CHF | 234.800 | 100 |
| Devatis Inc. | 2.000.000 USD | 9.741.800 | 100 |
| Devatis De Mexico, S.De Rl. De C.V | 50.000 MXN | 16.801 | 99,998 |
Şirketimizin finansal duran varlığı bulunmamaktadır.
3
DEVA HOLDİNEME
1.11. KAP Sertifikası Başvurusunun Yapılıp Yapılmadığı ve Bildirimle Yetkili Kişilerin İsimleri ve Görevleri
Sermaye Piyasası Kurulu’nun VII-128.6 sayılı “Kamuyu Aydınlatma Platformu Tebliği”nin 5’inci maddesi uyarınca Şirket adına bildirim göndermek için elektronik sertifikaları bulunan yetkili kişiler aşağıda belirtilmiştir.
| Bildirimle Yetkili Kişilerin İsimleri | Görevleri | Belgenin Alındığı Tarih |
|---|---|---|
| Mesut Çetin | Yönetim Kurulu Başkan Yrd-CFO | 03.02.2020 |
| Rıza Yıldız | Finansal Raporlama ve Muhasebe Direktörü | 03.02.2020 |
1.12. MKK Üyeliği’nin Bulunup Bulunmadığına İlişkin Bilgi:
Şirketimiz 2005 yılından beri Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. Üyesidir.
2. SERMAYEYE İLİŞKİN BİLGİLER
Son Sermaye Artırımına İlişkin Bilgiler
2.1. Artırım Öncesi Sermaye : 200.000.000,00 TL
2.2. Artırım Kaynakları (Nakit veya ilgili iç kaynak/kar payı kalemleri belirtilecektir.)
Birleşme nedeniyle iç kaynaklardan
- 19.287,78 TL
-
2.3. Artırım Sonrası Sermaye (Güncel Sermaye Tutarı) : 200.019.287,78 TL
2.4. Sermayenin
- Tescil Tarihi : 30.12.2016
- İlan Edildiği TTSG Tarih ve Sayısı : 05.01.2017 - 9235
2.5. Sermayenin Ödenmiş Kısmının Tespitine : 19.03.2020 – YMM-2770/2020/71/10
İlişkin Mali Müşavirlik Raporunun Tarih ve Sayısı
3. FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM
Şirket’in 2018 ve 2019 yıllarına ait finansal tablolarının bağımsız denetimi hakkında bilgiler aşağıdaki tabloda verilmektedir.
| Finansal Tablo Tarihi | Hazırlanma Esasları * | Konsolide/Solo | Bağımsız Denetim Kuruluşu | Bağımsız Denetim Görüşü** |
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2018 | Türkiye Muhasebe Standartları | Konsolide | Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali | Olumlu |
4
DETA HOLDİNG
| Müşavirlik A.Ş | ||||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2019 | Türkiye | |||
| Muhasebe | ||||
| Standartları | Konsolide | Güney Bağımsız | ||
| Denetim ve Serbest | ||||
| Muhasebeci Mali | ||||
| Müşavirlik A.Ş | Olumlu |
- (Finansal tabloların hangi standartlara göre hazırlandığı hakkında bilgi verilecektir.)
Şirket’in 2018 ve 2019 yıllarına ait finansal tablolarından seçilmiş veriler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.
| Finansal Durum Tablosu (TL) | 31.12.2018 | 31.12.2019 |
|---|---|---|
| Dönen Varlıklar | 962.287.348 | 1.241.271.141 |
| Nakit ve Nakit Benzerleri | 121.115.624 | 277.045.749 |
| Ticari Alacaklar | 404.061.560 | 481.870.300 |
| Diğer Alacaklar | 474.273 | 715.513 |
| Stoklar | 375.439.716 | 430.762.881 |
| Peşin Ödenmiş Giderler | 37.676.273 | 46.274.963 |
| Cari Dönen Vergisiyle İlgili Varlıklar | 157.381 | 118.360 |
| Diğer Dönen Varlıklar | 23.362.521 | 4.483.375 |
| Duran Varlıklar | 706.152.981 | 878.231.323 |
| Maddi Duran Varlıklar | 401.535.401 | 503.183.494 |
| Kullanım Hakkı Varlıkları | - | 27.795.038 |
| Maddi Olmayan Duran Varlıklar | 273.764.900 | 299.158.713 |
| Peşin Ödenmiş Giderler | 25.190.986 | 34.135.069 |
| Ertelenmiş Vergi Varlığı | 5.661.694 | 13.959.009 |
| Aktif Toplamı | 1.668.440.329 | 2.119.502.464 |
| Kısa Vadeli Yükümlülükler | 584.100.327 | 670.474.995 |
| Kısa Vadeli Borçlanmalar | 307.211.508 | 232.197.986 |
| Uzun Vadeli Borçlanmaların Kısa Vadeli Kısımları | 135.655.554 | 214.709.403 |
| Ticari Borçlar | 85.699.382 | 131.722.339 |
| Çalışanlara Sağlanan Faydalar Kapsamında Borçlar | 6.339.968 | 8.722.300 |
| Diğer Borçlar | 2.493.842 | 4.495.019 |
| Türev Araçlar | - | 4.351.477 |
| Devlet Teşvik ve Yardımları | 1.777.379 | 1.393.247 |
| Ertelenmiş Gelirler | 3.229.696 | 3.033.122 |
| Dönen Karı Vergi Yükümlülüğü | 897.933 | 525.644 |
| Kısa Vadeli Karşılıklar | 38.851.048 | 67.611.592 |
| Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler | 1.944.017 | 1.712.866 |
| Uzun Vadeli Yükümlülükler | 337.932.105 | 418.185.380 |
| Uzun Vadeli Borçlanmalar | 284.710.473 | 352.713.211 |
| Devlet Teşvik ve Yardımları | 31.755.886 | 37.666.354 |
| Ertelenmiş Gelirler | 926.511 | 247.067 |
| Uzun Vadeli Karşılıklar | 20.539.235 | 27.558.748 |
| Özkaynaklar | 746.407.897 | 1.030.842.089 |
|---|---|---|
| Ana Ortaklığa Ait Özkaynaklar | 746.407.897 | 1.030.842.089 |
| Ödenmiş Sermaye | 200.019.288 | 200.019.288 |
| Sermaye Düzelte Farkları | 140.080.696 | 140.080.696 |
| Geri Alınan Paylar (-) | (28.847) | (28.847) |
| Paylara İlişkin Primler/İskontolar | 2.870.803 | 2.870.803 |
| Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak | ||
| Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler | (4.670.933) | (6.046.480) |
| Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak | ||
| Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler | (696.642) | 1.376.420 |
| Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler | 150.864.955 | 150.864.955 |
| Geçmiş Yıllar Karları / (Zararları) | 121.607.460 | 255.689.513 |
| Net Dönem Karı | 136.361.117 | 286.015.741 |
| Pasif Toplamı | 1.668.440.329 | 2.119.502.464 |
| Gelir Tablosu (TL) | 31.12.2018 | 31.12.2019 |
| --- | --- | --- |
| Hasılat | 1.040.677.048 | 1.373.983.541 |
| Satışların Maliyeti (-) | (518.658.672) | (654.824.247) |
| Brüt Kar | 522.018.376 | 719.159.294 |
| Pazarlama Giderleri (-) | (148.395.640) | (178.856.870) |
| Genel Yönetim Giderleri (-) | (92.408.761) | (101.691.892) |
| Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-) | (35.783.934) | (39.388.361) |
| Esas Faaliyetlerden Diğer Gelirler | 48.479.653 | 52.018.045 |
| Esas Faaliyetlerden Diğer Giderler (-) | (16.673.492) | (24.552.244) |
| Esas Faaliyet Karı | 277.236.202 | 426.687.972 |
| Yatırım Faaliyetlerinden Gelirler | 551.139 | 2.298.567 |
| Yatırım Faaliyetlerinden Giderler (-) | - | (130.743) |
| Finansman Gideri Öncesi Faaliyet Karı | 277.787.341 | 428.855.796 |
| Finansman Giderleri (-) | (121.817.774) | (148.160.975) |
| Vergi Öncesi Kar | 155.969.567 | 280.694.821 |
| Vergi Geliri / (Gideri) | (19.608.450) | 5.320.920 |
| Dönem Karı | 136.361.117 | 286.015.741 |
4. DERECELENDİRME
| Derecelendirme
kuruluşunun unvanı | Derecelendirme
notunun verildiği
tarih | Uzun vadeli ulusal
derecelendirme
notu | Yatırım yapılabilir
seviye olup olmadığı |
| --- | --- | --- | --- |
| JCR Avrasya
Derecelendirme A.Ş.
(JCR Eurasia Rating) | 14.04.2020 | AA- (Trk) | Yatırım yapılabilir
seviye |
| JCR Avrasya
Derecelendirme A.Ş. | 25.04.2019 | A+ (Trk) | Yatırım yapılabilir
seviye |
6
DEV HOLD
7
| (JCR Eurasia Rating) | |||
|---|---|---|---|
| JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. (JCR Eurasia Rating) | 11.05.2018 | A+ (Trk) | Yatırım yapılabilir seviye |
| JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. (JCR Eurasia Rating) | 15.05.2017 | A (Trk) | Yatırım yapılabilir seviye |
| JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. (JCR Eurasia Rating) | 26.04.2016 | A- (Trk) | Yatırım yapılabilir seviye |
B. SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA İLİŞKİN BİLGİLER
- Tedavülde Bulunan Sermaye Piyasası Araçları
| Türü | İhraç Tutarı | İhraç Tarihi | İtfa Tarihi | Faiz/Getiri Oranı (%)* | İhraç Şekli | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tutar | Para Birimi | |||||
| Tahvil | 80.000.000 | TL | 07.05.2018 | 04.05.2020 | Gösterge+325 baz puan | Nitelikli Yatırımcı |
| Tahvil | 65.000.000 | TL | 07.05.2018 | 04.05.2021 | Gösterge+350 baz puan | Nitelikli Yatırımcı |
*2 yıllık ve 3 yıllık olarak değişken faizli ihraç edilen tahvillerin kuponu 8. Kupon faiz oranı sırasıyla 3,2351% ve 3,2974% olup son kupona göre hesaplanan yıllık basit/bileşik faizi sırasıyla 12,9760% ve 13,6218% ve 13,2258% ve 1,8970% dir.
- İhraç Tavanı Alınan Henüz Satışı Gerçekleştirilmemiş Sermaye Piyasası Araçları
YOKTUR.
- İhraçtan Elde Edilecek Fonun Kullanım Yerleri
| Kullanım Yerlerine İlişkin Açıklama | Tahsis Edilecek Tutar (TL) veya Oran (%) |
|---|---|
| Yapılması planlanan uzun vadeli ihraçtan elde edilecek kaynağın tamamı; ilk etapta mevcut kısa vadeli ve kısa vadeye düşmüş finansal borçların kapatılmasında kullanılacaktır. Böylelikle şirketin borçlanma vadesi uzatılarak pasif yapının güçlendirilmesi sağlanacaktır. | % 100 |
DAYA HOLDİN
- Yetkili Kuruluş ve Sözleşme Tarihi
Borçlanma aracı ihraçlarında İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yetkili kuruluş olarak görev alacak olup Deva Holding A.Ş. ile İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. arasında 11.03.2020 tarihinde Borçlanma Aracı İhracı Aracılık Hizmeti Sözleşmesi imzalanmıştır. İmzalanan sözleşme kapsamında verilecek aracılık hizmetinin türü “En İyi Gayret Aracılığı”dır.
- Borçlanma Araçlarının Borsa’da İşlem Görmesi için Borsa’ya Yapılan Başvuru Tarihi
Borçlanma araçlarının Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda işlem görmesine ilişkin 2020 Nisan ayı içerisinde Borsa İstanbul A.Ş.’ye başvuru yapılması planlanmaktadır.
14/04/2020
