AI assistant
DEVA HOLDİNG A.Ş. — Annual Report 2014
Nov 23, 2016
8687_rns_2016-11-23_e38f7b17-edc0-4580-83dc-a7879ec38e35.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DEVA HOLDING A.Ş.
2014 Faaliyet Raporu

56 yıldır
Sağlığın olduğu her yerde...

Sağlık kattığımız yaşamlar için yaptığımız işin değerini biliyor, DEVA olarak hasta odaklı yaklaşımımızla ülkemize hizmet sunuyoruz.
Bu bakış açısıyla DEVA Holding 2014 yılında, çocukluğunda alerjik astım ile tanışan sonrasında hastalığı yenerek serbest dalış alanında dünya rekortmeni olan Milli Sporcu Şahika Ercümen’in sponsorluğunu üstlenmiştir.
56 yıldır
Sağlığın olduğu her yerde...
2014 FAALİYET RAPORU
İÇERİK
Kısaca DEVA Holding 01
Finansal Göstergeler 02
Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı 03
Yönetim Kurulu ve Üst Düzey Yöneticiler 06-07
Organizasyon Şeması 08-09
Hissedarlık Yapısı ve Bağlı Ortaklıklar 10
Misyon, Vizyon ve Ana İlkeler 11
İlaç Sektöründen Notlar 12-13
DEVA'da 2014 Yılı 14-19
İnsan Kaynakları ve Gelişim 20
Üretim Tesisleri 21-32
DevArge 33-34
Ruhsatlandırma Faaliyetleri ve Yatırımlar 35
İdari Faaliyetler 36-37
DEVA Holding Kalite Kültürü 38-39
DEVA Bağlı Ortaklıklar 40-41
DEVA Bağlı Ortaklıklar ve İlişkili Şirketler 45
Sonuç 46
Beyan 47
Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu 48-55
Hissedarlara Bilgi 56
Kâr Dağıtım Tablosu 57
Bağımsız Denetçi Raporu 58
Bağımsız Denetim Raporu ve Mali Tablolar 59-144
KISACA DEVA HOLDING
1

1958 yılında faaliyetine başlayan DEVA Holding,Türkiye'nin köklü ilaç üreticilerinden birisidir.
Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve hammadde üretimi ve pazarlaması olan DEVA Holding, veteriner ilacı, kolonya ve tıbbi ampul üretimi de gerçekleştirmektedir.
DEVA Holding'in çoğunluk hisseleri, 2006 yılında uluslararası fon yönetim şirketi GEM Global Equities Management S.A.'nin yönetmekte olduğu fonlar tarafından alınmış, yönetimi üstlenmek üzere EastPharma Ltd. kurulmuştur.
DEVA Holding, küresel ölçekte sağlıklı yaşama herkesin erişebilmesi amacıyla, yenilikçi ve farklı ürünler yüksek kaliteli bir deneyim ile sunma, rekabet ettiği alanlarda dev ilaç markaları yaratarak ilk tercih olma hedefinde hızlı adımlarla yürümektedir.
DEVA Holding, her sene piyasaya yeni ürünler sunmak suretiyle ürün çeşitliliğini zenginleştirerek fark yaratmaktadır.
DEVA Holding hastaların ihtiyaç duyabilecekleri ilaçlara ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık vermektedir. Bu kapsamda, DEVA Holding'in tesisleri Avrupa GMP (Good Manufacturing Practice - İyi Üretim Uygulamaları) uygunluk onayı almıştır.
DEVA Holding, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında yaklaşık 167 eğitimli ve konusunda uzman personelden oluşan güçlü kadrosu, güncel teknoloji ile donatılmış laboratuvarları ve üretim sahaları ile katma değeri yüksek, yenilikçi, yeni form ve ürünler geliştirmektedir. Diğer yandan Ar-Ge faaliyetlerini ilgili otoritelerin beklentilerini karşılayacak şekilde, etik ve kanuni bütün düzenlemelere uygun yürütmek, ürünün güvenlik, etkinlik ve kalitesinin değişmediğini raf ömrü uzatma çalışmaları ile kanıtlayarak ürün ulaşabilirliğini arttırmak, sürdürülebilir büyüme için verimliliği arttırıcı yöntemler geliştirmek ve üretime adaptasyonu için çalışmaktadır.
DEVA Holding, kurduğu üretim tesisleri ile Türkiye'de en kapsamlı üretim yapan yerli ilaç şirketi konumuna ulaşmıştır. Üretimine Çerkezkoy ve Kartepe'deki üretim tesislerinde devam eden DEVA Holding, yıllık 500 milyon kutu ilaç üretim kapasitesine sahiptir.
"İnsan sağlığı, dünyanın neresinde olursa olsun, vazgeçilmez önceliğimizdir" prensibi ile yola çıkan DEVA Holding, sosyal sorumluluk projelerine de destek vermektedir.
FAALİYET RAPORU
2
FINANSAL GÖSTERGELER
FINANSAL GÖSTERGELER
| Başlıca mali ve operasyonel göstergeler (TL) | ||
|---|---|---|
| 31.12.2014 | 31.12.2013 | |
| Toplam varlıklar | 893.532.192 | 826.626.770 |
| Toplam yükümlülükler | 481.623.020 | 423.576.791 |
| Toplam özsermaye | 411.909.172 | 403.049.979 |
| 01.01.2014 - 31.12.2014 | 01.01.2013 - 31.12.2013 | |
| Satış gelirleri (net) | 467.940.004 | 418.391.085 |
| Esas faaliyet kârı | 45.155.802 | 47.427.756 |
| Net kâr | 8.722.942 | 24.603.670 |
| Temel rasylar (%) | ||
| 31.12.2014 | 31.12.2013 | |
| Cari oran | 1,57 | 1,80 |
| Likidite oranı | 0,98 | 1,14 |
| Hassas oran | 0,16 | 0,25 |
| Borçlar/Aktif toplamı (Finansal kaldıraç oranı) | 0,54 | 0,51 |
| Özkaynaklar/Borçlar (Finansman oranı) | 0,86 | 0,95 |
| 01.01.2014 - 31.12.2014 | 01.01.2013 - 31.12.2013 | |
| Brüt kâr marjı | 0,35 | 0,38 |
| Net kâr marjı (Satış rantabilitesi) | 0,02 | 0,06 |
| Özkaynaklar kâr marjı (Özkaynak rantabilitesi) | 0,02 | 0,06 |
Toplam Yurtiçi İlaç Satışları (Milyon Kutu)
| 2011 | 118,7 |
|---|---|
| 2012 | 109,2 |
| 2013 | 114,7 |
| 2014 | 124,9 |
Toplam İhracat (Milyon TL)
| 2011 | 12,9 |
|---|---|
| 2012 | 13,1 |
| 2013 | 18,1 |
| 2014 | 25,9 |
Toplam Yurtiçi İlaç Satışları (Milyon TL)
| 2011 | 349,9 |
|---|---|
| 2012 | 368,1 |
| 2013 | 369,4 |
| 2014 | 396,9 |
SERMAYE VE ORTAKLIK YAPISI
Şirketin;
Kayıtlı Sermaye Tavanı : 500.000.000 TL
Çıkarılmış Sermayesi : 200.000.000 TL
DEVA HOLDING A.Ş. ORTAKLIK YAPISI (31.12.2014)
| Ünvanı | Hisse miktarı (TL) | Sermayeye Oranı (%) |
|---|---|---|
| EastPharma S.a.r.l | 164.424.760 | 82,21 |
| Diğer Hissedarlar | 35.575.240 | 17,79 |
| TOPLAM | 200.000.000 | 100,00 |
2014 FAALİYET RAPORU
YÖNETİM KURULU BAŞKANI'NIN MESAJI
3

Değerli Paydaşlarımız,
Türkiye ilaç sektörü için 2014, oldukça zor bir yıl oldu. Fiyat ve kur konuları nedeniyle rekabetin giderek zorlaştığı bir ortamda DEVA Holding, kutu bazında %6,1 pazar payı ile 2. sıraya yükseldi. Bu yıl için koyduğumuz hedeflere ulaşırken, giderek güçlenen yeni ürün portföyümüz, başarılı pazarlama çalışmalarımız ve artan üretim faaliyetlerimiz ile 2014 yılında mali ve operasyonel açıdan tatmin edici sonuçlar elde ettik.
Yatırımlarımız devam ediyor.
DEVA Holding olarak, 1700 metrekarelik Çerkezköy inhaler ilaç üretim tesisinin açılışını yaptık. Tek vardiyada yılda 2 milyon aerosol vial, 180 milyon kuru toz kapsül ve 23 milyon BFS vial üretilebilme kapasitesine sahip yeni tesisimiz Türkiye’de tüm inhaler ürün çeşitlerini barındıran en büyük tesis oldu.
Bölgesel genişlemeyi sürdürürek küresel ölçekte bir şirket olma yolunda ilerliyoruz.
Bölgesel büyüme operasyonlarımız ve ihracat faaliyetlerimiz artarak devam ediyor. Bu yıl, aralarında Almanya, İsviçre, Hollanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da bulunduğu toplam 19 ülkede 107 ürünümüz ruhsat onayı aldı. Önümüzdeki yıl da farklı ülkelerle stratejik ortaklık projeleri için araştırmalarımız devam edecek.
Yeni ürünler sunmaya devam ediyoruz.
Ar-Ge faaliyetleri kapsamında güncel teknoloji ile donatılmış laboratuarlarımız ve üretim sahalarımız ile katma değeri yüksek, inovatif yeni form ve ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, 2014 yılında ciromuzun yaklaşık %9’unu Ar-Ge’ye ayırdık. DEVA Oftalmoloji portföyünün ilk ürünü siklosporin etkin maddeli DEPORES %0,05 oftalmik emulsiyonu bu yılın Nisan ayında Türk tıbbının hizmetine sunarak göz hastalıkları alanında kendi üretim tesislerinde üretim yapan “yerli üretici” konumunu kazandık. Diğer yandan stratejik büyüme alanlarımızdan biri olan hastane ürünleri grubumuz ile de portföyümüze güç katıyoruz. 2015 yılında bu alanda özellikle BFS teknolojisi ile üretilen solüsyonların portföyümüze katılımasını bekliyoruz.
Ülkemizde uluslararası standartlara uygun, etkin ve güvenilir ilaçların üretilmesi ve kullanıma sunulması için bu alanda yaptığımız yatırımlara önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.
Sorumluluğumuzun bilincindeyiz.
Sağlık kattığımız yaşamlar için yaptığımız işin değerini ve önemini biliyoruz. Bu bakış açısıyla DEVA Holding olarak, çocukluğunda alerjik astım ile tanışmış, sonrasında hastalığı yenerek serbest dalış alanında dünya rekortmeni olmuş Milli Sporcu Şahika Ercümen’in sponsorluğunu üstlendik.
Sağlık kattığımız her yaşam, bize daha iyisini yapmak için güç veriyor...
En önemli varlığımız çalışanlarımız.
DEVA Holding olarak rekabet ortamındaki en büyük avantajımızın, alanında uzman ve özverili çalışanlarımız olduğunun bilincindeyiz. Bu anlamda çalışanlarımıza değer veriyor ve bu gücün global bir şirket olma yönünde bizi kısa sürede hedeflerimize taşıyacağına inanıyoruz.
DEVA Holding olarak, erişilebilir ve yenilikçi ürünleri Türkiye’de üreterek hastalara ulaştırmak en büyük önceliğimiz. Güçlü iş modelimiz, ulusal ve uluslararası platformda sahip olduğumuz tecrübe ile faaliyetlerimizi büyüterek sürdürmeye devam edeceğiz.
En derin sevgi ve saygılarımla,
Philipp Haas
Yönetim Kurulu Başkanı &CEO

FAALİYET RAPORU
2014 FAALİYET RAPORU
YÖNETİM KURULU VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER
6
YÖNETİM KURULU VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO
Philipp Daniel Haas
DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su olan Philipp Haas; St. Gailen Ekonomi, Hukuk ve İş İdaresi İşletme Üniversitesi'nde ihtisas alanı bankacılık olmak üzere İşletme Yüksek Lisansı yapmıştır. Akıcı Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Türkçe konuşmaktadır. 1992 yılından beri yatırım danışmanı ve yönetici olarak görev almıştır. Philipp D. Haas, Doğu Avrupa Ülkeleri ve özellikle Türkiye pazarlarında geniş deneyime sahiptir. Ukrayna ve Türkiye'de birçok yeniden yapılandırma projelerinde yer almıştır. Philipp D. Haas, 90'larda kurumsal yabancı yatırımcıların temsilen birçok yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Bunların arasında Ukrayna'da bulunan Rogan Brewery ile Türkiye'de bulunan Net Holding sayılabilir. İlaç sektöründe geniş deneyime sahip olan Philipp D. Haas, gelişmekte olan piyasalardaki fonlara ilaç sektöründe danışmanlık yaparak yatırımlarını Doğu Avrupa'ya yönlendirmiştir. Bunlar arasında daha sonra Zentiva adını alan Slovakopharma firması da bulunmaktadır. EastPharma Ltd ve DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Haas, aynı zamanda Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş., Saba İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ, New Life Yaşam Sigorta AŞ., Eastpharma İlaç Üretim Pazarlama San. ve Tic.AŞ.'de de Yönetim Kurulu Başkanı; Eastpharma Sarl, Lypanosys Pte Limited'de ise Yönetim Kurulu Üyesi'dir. Ayrıca Grup bünyesindeki DEVA Holdings (Australia) PTY Ltd, DEVA Holdings NZ Ltd, Eastpharma Canada Ltd, Fairfax Pharma GmbH ve DEVA Health Care A.G. şirketlerinde de yönetici olarak görev yapmaktadır. Philipp D. Haas, Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TISD)'nde Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı'dır.

Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı ve CFO
Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. adına
Mesut Çetin
DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı ve CFO'su olan Mesut Çetin, 2005 ve 2007 yılları arasında GEM Global Equities Management S.A. bünyesinde operasyonlardan sorumlu yönetici olarak çalışmıştır. Bu, aynı grup bünyesinde 1999 yılından itibaren analist, trader ve proje yöneticisi gibi değişik pozisyonlarda da görev almıştır. Mesut Çetin, EastPharma Ltd, EastPharma Canada Ltd, Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. ve Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyesi'dir. Ayrıca, Grup bünyesindeki diğer şirketlerde de CFO görevini yürütmektedir. Mesut Çetin, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu olup, yüksek lisansını Koç Üniversitesi EMBA programında tamamlanmıştır.

Yönetim Kurulu Üyesi
Beat Martin Schlagenhauf
DEVA Holding'in Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olan Beat Schlagenhauf, sahibi olduğu Zürih-İsviçre merkezli Schlagenhauf & Patner Portfolio Management firması üzerinden yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği yapmaktadır. 1987'de kendi firmasını kurmadan önce yine Zürih'te Rothschild Bank'ta 9 sene portföy yöneticisi ve başkan yardımcısı olarak görev almıştır. Eastpharma Ltd. de Yönetim Kurulu Üyesi olan Beat Schlagenhauf, Mayıs 2011 tarihinden beri DEVA Holding Yönetim Kurulu Üyesi'dir.
2014 FAALİYET RAPORU
YÖNETİM KURULU VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER
7

Yönetim Kurulu Üyesi
Cüneyt Demirgüreş
DEVA Holding'in Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olan Cüneyt Demirgüreş, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansı'nı tamamlamış, 1990-1993 yılları arasında University of Alabama'da Finans Doktorası yapmıştır. Aralarında Eczacıbaşı Menkul Değerler, Demir Yatırım ve Demirbank, İsviçre Portföy Yönetimi ve Unicredit Menkul Değerler'in bulunduğu finansal kuruluşlarda üst düzey yönetici konumunda önemli görevlerde bulunan Demirgüreş, Baytur Motorlu Vas. Ticaret A.Ş. ve Baylas Otomotiv A.Ş. şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olup, Koç Üniversitesi'nde kıdemli öğretim görevlisidir.

Yönetim Kurulu Üyesi
Ayşecik Haas
DEVA Holding'in İcracı Olmayan Yönetim Kurulu Üyesi olan Ayşecik Haas, 1991 senesinde Ankara Özel Yükseliş Koleji'nden mezun olduktan sonra, lisans öğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde, ekonomi mastırını Texas Tech Üniversitesi'nde yapmıştır. İş hayatına Türkiye'de Emek Elektrik ve Beko Elektronik'te mühendislik ile ilgili çeşitli görevlerde başlayan Ayşecik Haas, ekonomi mastırından sonra New York'ta finans sektöründe çalışmış, dönüşünde kısa bir dönem Hattat Holding'te yatırım uzmanı olarak görev yapmıştır. 2008'de bir medya kuruluşu olan NAR Group'un Genel Müdürlüğünü yapmaya başlayan Ayşecik Haas, halen bu görevini sürdürmektedir.
Yıl içinde Yönetim Kurulu Üyeliklerinde gerçekleşen değişiklikler
Yönetim Kurulu Üyeleri 22 Mayıs 2013 tarihinde yapılan Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısında, 2016 yılında yapılacak Genel Kurul Toplantısına kadar 3 yıl süre ile görev yapmak üzere seçilmişlerdir.
Üst Düzey Yöneticiler
Philipp Daniel Haas - (CEO)
Mesut Çetin - (CFO)
Doğan Varinlioğlu - Pazarlama, Satış & Ticaret Genel Müdür Yardımcısı
Altuğ Uysal - Üretim & Kalite Operasyonları, Projeler Genel Müdür Yardımcısı
Rıza Yıldız - Finansal Raporlama ve Muhasebe Direktörü
Hartwig Andreas Steckel - Arge, İş Geliştirme & Ruhsatlandırma Direktörü
Burç Kunter - Vetaş A.Ş. Direktörü
İnsan Kaynakları, Gelişim ve Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Saraç Mayıs 2014, Kalite Direktörü Vildan Yılmaz ise Eylül 2014'te şirketimizden ayrılmıştır.
FAALİYET RAPORU
ORGANİZASYON ŞEMASI
Yonetim Kurulu

2014 FAALIYET RAPORU
ORGANİZASYON ŞEMASI
9
Bu Başkanı ve CEO

2014 FAALİYET RAPORU
HİSSEDARLIK YAPISI VE BAĞLI ORTAKLIKLAR
EastPharma Ltd. DEVA Holding'li bünyesinde bulundurmakta olup, A, B ve C grubu hisselerine sahiptir.

HİSSEDAR YAPISI (C Grubu Hisseler)


İMTİYAZLI PAYLAR HAKKINDA BİLGİ
Şirketimiz sermayesi içinde beheri 0,01 TL değerinde 5 adet A grubu ve 5 adet B grubu olmak üzere toplam 10 adet 0,10 TL.lık imtiyazlı pay bulunmaktadır. Bu paylara tanınan imtiyazlar;
Kâr Payı İmtiyazı
A grubu imtiyazlı payların, dağıtılabilir kârdan, ana sözleşmede belirtilen sıra ve esaslara göre ayrılacak kârın % 10'unu alma hakkı bulunmaktadır.
Oy Hakkı Bakımından İmtiyaz
A ve B grubu imtiyazlı paylar, oy hakkı bakımından; C grubu payların on misli oy hakkına sahiptir.
Yönetim İmtiyazı
Yönetim Kurulu'nun iki üyesi A grubu imtiyazlı pay sahibi hissedarlar arasından, A ve B grubu imtiyazlı pay sahipleri tarafından seçilir.
2014 FAALİYET RAPORU
MİSYON, VİZYON VE ANA İLKELER
11
Misyonumuz
Küresel ölçekte sağlıklı yaşama herkesin erişebilmesi amacıyla, yenilikçi ve farklı ürünleri yüksek kaliteli bir deneyim ile sunmak için varız.
Vizyonumuz
Rekabet ettiğimiz alanlarda dev ilaç markaları yaratarak ilk tercih olmak.
Değerlerimiz
Şeffaflık, Sonuç Odaklılık ve Elini Taşın Altına Koymak.
İlkelerimiz
DEVA Holding tüm iş süreçlerinde ana ilkelerini titizlikle gözetmekte, faaliyetlerinin her alanına yansıtmaktadır.
Dürüstlük, Kalite, Güvenilirlik, Müşteri odaklılık, Etik kurallara bağlılık, Özerk yönetim, Çalışan memnuniyeti, Yaratıcılık, Girişimcilik, Ekip çalışması, Çevrecilik.
2014 FAALİYET RAPORU
12
İLAÇ SEKTÖRÜNDEN NOTLAR
Serbest piyasa ve ihale toplam IMS Health verilerine göre 2014 yılında, Türkiye ilaç pazarında 16,3 milyar TL değerinde 2,1 milyar kutu ilaç satışı gerçekleşmiştir. (*) Pazar, bir önceki yıla göre kutu olarak %3,7 oranında, TL olarak ise %10,1 oranında büyüme kaydetmiştir.
Türkiye pazarında reçeteli ilaçların toplam ilaç pazarına oranı hem kutu hem de TL olarak %92'dir.
Ülkemizde pek çok tedavi grubundan ilaç ithalatı olmakla beraber ağırlıklı olarak, yeni ve yüksek teknoloji gerektiren preparatlar, bazı aşılar, kan faktörleri, bazı kontrollü salim sistemine sahip olan ilaçlar, insülin, solunum ve kanser ilaçları ithal edilmektedir.
IMS Health verilerine göre, 2014 yılında sektör ithalatı, kutu bazında %5,2 oranında büyümüş, USD bazında ise %2,3 oranında küçülerek 4,4 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Yerli ilaç pazarı ise, kutu bazında %3,2 oranında büyümüş, USD bazında %7,2 oranında küçülerek 3 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. İthalatın toplam pazar içindeki oranı, kutu olarak %25 iken, USD bazında %59'dur.

Toplam Pazar (Milyon Kutu)

Toplam Pazar (Milyon TL)

Toplam Pazar (Milyon USD)
Kaynak: IMS Health
(*) IMS'in hesaplama metodu değişikliğine bağlı olarak; "Mal Fazlası" kutu değere dahil olup, TL değere dahil değildir.
2014 FAALİYET RAPORU
İLAÇ SEKTÖRÜNDEN NOTLAR
Ülkemizde 2014 yılında ilaç segmentlerine göre pazar dağılımı kutu ve TL/USD bazında aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir. Hem kutu hem de TL/USD bazında Beslenme & Metabolizma segmenti en büyük paya sahip olmuştur.

Toplam Pazar % Satış Dağılımı (Kutu)

Toplam Pazar % Satış Dağılımı (TL/USD)
FAALİYET RAPORU
2014
14
DEVA'DA 2014 YILI
2014 yılında, DEVA Holding kutu bazında 125 milyonluk IMS satışı (Serbest Piyasa + İhale) ile 2013 yılına göre %12,6'lik, TL bazında ise 440 milyon IMS satışıyla 2013 yılına göre %10,2'lik büyüme kaydetmiştir.
DEVA Holding 2014 yılında kutu bazında %6,1 pazar payı ile 2. sıraya yükselmiş, TL olarak ise %2,7 pazar payı ile geçen seneki yerini korumuştur.

İlk 15 Firma Pazar Payı (TL)

İlk 15 Firma Pazar Payı (Kutu)
2014 FAALİYET RAPORU
DEVA'DA 2014 YILI
15

DEVA Holding (Milyon Kutu)

DEVA Holding (Milyon TL)

DEVA Holding (Milyon USD)
2014 FAALİYET RAPORU
16
DEVA'DA 2014 YILI
2014 yılında Türkiye ilaç sektörünün kutu bazında ilk 100 ürünü içerisine DEVA Holding'ten Amoklavin, Dikloron, Devit D3, Cezol, Desefin, Cefaks, Tilkotil ve Dekort girerken, TL bazında ilk 100 ürün içerisine ise Amoklavin girmiştir.
2014 yılında şirket IMS cirosunun %50'sini toplam 14 ürün oluşturmuştur. Bu ürünler Amoklavin, Cefaks, Dilatrend, Dikloron, Candexil Plus, Devit D3, Dodex, Biteral, Depores, Imatis, Respiro, Oceral, Madopar ve Inhibace Plus'tır. 2014 yılında 13 yeni molekülün 16 farklı formda lansmanı yapılmış, ayrıca mevcut molekülere de 4 farklı form eklenmiştir.
DEVA Holding'in 2014 yılı ilaç satışının hem kutu hem de TL/USD bazında en büyük bölümünü sistemik anti-infektif grubu ilaçlar oluşturmaktadır. Satışların kutu ve TL/USD bazında segment dağılımı aşağıdaki gibidir:

DEVA Holding % Satış Dağılımı (Kutu)

DEVA Holding % Satış Dağılımı (TL/USD)
ULUSLARARASI PAZARLAR
DEVA Holding, 2011'de uygulamaya koyduğu uluslararası pazarlardaki stratejilerini, 2014 yılındaki çalışmalarıyla devam ettirmiştir.
GMP Denetimleri
2014 yılı içerisinde üretim tesislerimiz Suudi Arabistan ve Uganda Sağlık Otoriterleri tarafından GMP denetimlerinden geçmiştir.
2014 FAALİYET RAPORU
DEVA'DA 2014 YILI
17
Beşeri İlaç İhracatı
Yurtdışındaki ilaç firmaları ve distribütörler ile anlaşmalar yaparak; ürünlerin DEVA markasıyla ve lisans sözleşmeleriyle yurtdışı pazarlara satışı, ana iş modelleri olarak 2014 yılında da devam etmiştir.
Yeni anlaşmaların ve stratejilerin sonuçlarını vermeye başladığı 2014 yılında, DEVA'nın beşeri ilaç ihracatı, bir önceki seneye göre %43 oranında artış göstermiş ve 10,7 Milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Beşeri İlaç İhracatı (USD)
2014 yılı ihracatının bölgeler bazında dağılımı;

Global anlamda büyüme stratejisi, yeni pazarlara giriş ve mevcut pazarlardaki gücün yeni ruhsatlarla artırılması olmak üzere, iki temel yöntemle sürdürülmektedir. 2014 yılında gelişmekte olan pazarlarda, 38 ülkede 329 ruhsat başvurusu yapılmış, 14 ülkede toplam 97 adet ruhsat alınmıştır.
2014 yılında yüksek büyüme hızları ile önem kazanan ilaç pazarlarına sahip Afrika, Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkeleri ön plana alınmıştır. Bu bağlamda, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Kamerun, Gabon, Ürdün, Uganda, Myanmar, Katar, Malezya, Brunei, Tayland ve Filipinler distribütörlük anlaşması imzalanan yeni pazarlardır. Afrika'da 23 ülkeyi ve Orta Amerika'da 8 ülkeyi kapsayan lisans anlaşması DEVA'nın bu kitalardaki en önemli hamlelerinden biri olmuştur. Buna ek olarak DEVARGE tarafından geliştirilmiş bir ürünün global lisans satış ve tedariğini kapsayan işbirliği anlaşması imzalanmıştır. 2014 yılında uluslararası ihale pazarlarında güçlü bir aktör olabilmek adına Almanya, İsviçre, Yeni Zelanda gibi regüle ülkelerde de çalışmalara başlanmıştır.
FAALİYET RAPORU
18
DEVA'DA 2014 YILI
Hammadde Ihracatı
2014 yılı non-steril hammadde ihracatı 1,48 milyon USD olarak gerçekleşmiştir.
Boş Ampul ve Fason Üretim
Boş ampul kapasitesinin büyük bir kısmını kendi üretimlerinde değerlendiren DEVA Holding, kalan atıl kapasitesini değerlendirmek için, 2014 yılında Türkiye'nin önde gelen ilaç üreticilerine yaklaşık 12,5 milyon adetlik ampul satışı gerçekleştirmiştir.
Uluslararası Arenadaki Tanıtım Faaliyetleri
DEVA Holding, Ekim 2014'te yaklaşık 140 ülkeden 2200 firmanın katılımı ile Paris'te gerçekleşen ve ilaç endüstrisinin en prestijli fuarı olan Cphl'da stand açarak, ürünlerini, AR-GE ve üretim yetkinliklerini yaklaşık 36 bin ziyaretçi ile paylaşarak global anlamdaki bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmüştür.
Ayrıca 2014 boyunca tüm önemli uluslararası organizasyonlara katılarak DEVA Holding'in bu alandaki iletişim ağı büyütülmüş ve yeni iş ortaklarıyla anlaşma zemini yaratılmıştır. Katılınan önemli kongre ve seminerler:
- EuroPLX - İspanya, Portekiz
- Pharmavenue - İspanya
- DCAT - ABD
- DUPHAT - Dubai
- CPhl - Istanbul
- CPhl - Paris
- SISDAK - Senegal
- MEDICWEST - Nijerya
- ExpoPharm - Munih
- CPhl - Japonya
- Vector Pharma - Meksika
Ayrıca, distribütörlerin satış ve pazarlama ekiplerine, medikal ve ürün müdürlerimizin destekleriyle yıl boyunca ürün eğitimleri verilmiştir.

2014 FAALİYET RAPORU
20
İNSAN KAYNAKLARI VE GELİŞİM
2014 İNSAN KAYNAKLARI VE GELİŞİM
Türkiye ilaç sektörünün üst basamaklarinda yerini saglamlaştıran DEVA Holding, yuksek profilli insan sermayesi ile daha fazla rekabet gücu kazandigi gürusünden de yola cıkarak, 2014 yılı iche daha satis ve uretim tesisleri aigırliki olmak üzere bunyesinde istihdam yaratmaya devam etmektedir. Ayrıca, tum calisanlarimiza kariyer firsati sunmak adina terfilerde ic kaynaklara oncelik verilmis ve ic adaylarin degerlendirme merkezi uygulamalarıyla uygun gorevlere atanabilmesine yonelik systemler uygulanmaya devam edilmistir. Bu gelismeler sonucunda, sirketimizin 2014 yıl sonu itibariyle demografik yapis asagidaki gibidir:



2014 yılında da İnsan Kaynakları politikamiz kapsaminda meslek liselerinin gelisimine katkı saglanması ve üniversite ögrencilerinin egitimleri sirasinda is yasamlarinin sekillenmesine destek olunması amacıyla stajyer alimlarimiza devam edilmistir. Türkiye'nin onde gelen üniversiteleri ile staj kontenjan anlasmalari imzalanmistir. Yaz doneminde 95 üniversite ögrencisine, kis doneminde ise 53 meslek lisesi ögrencisine, DEVA Holding bunyesinde cesitli departmanlarda staj imkanı sunulmus olup, bu gençlerin gelisimlerine katkıda bulunularak henüz ögrencilik donemlerinde is yasamı ile tanismaları saglanmistir.
DEVA Holding Ailesi olarak, genel mudurluk binamiz ve tum uretim tesislerimizde yapilan kan bagis kampanyasinda, calisanlarimiz tarafindan yapilan kan bagislari Kizilay tarafindan ucretsiz olarak ihtiyaç sahibi hastalara ulastrilmistir. Bu sosyal sorumluk projeleri DEVA Holding calisanlarinin topluma karsi etik ve sorumlu davranması yönunde ornek uygulamalar teşkil ederek, insan sagliginin onemini ve zorlu donemlerde lider firmalarin kurumsal sorumluk bilinciyle sureklilik arz eden yardimlarla onculuk yapması gerekliligi bir kez daha vurgulamistir.
"DEVA Performans Yonetimi Sistemi" kapsaminda; 2014 yılında da verilen hedefler dogrultusunda tum calisanlarin yıl icinde performans degerlendirmesi yapilmstir.
2014 yılında "Saha Yetenek Havuzu" projesiGPCeklestirilerek, 44 saha calisani degerlendirme merkezi surecine katilmistir.
Calisanlarimizin, motivasyon ve sosyal etkinliklerini artirmak, birlik ve beraberlik duygularin pekiştirmek amacıyla kültür, sanat ve spor alaninda cesitli etkinlikler duzenlenmis olup, spor turnuvası, piknik, kutlama, resim yarisması, tatil vb. pek cok organizasyon gerçeklestirilmistir.
2014 yılında da; calisanlarin, hem teknik bilgi ve becerilerini artirmak, hem de kisisel yetkinliklerini gelistirmek amacıyla kurum ici egitimlerin yanı sira, kurum disinda da gerek yurtiç gerekse yurtdisindaki egitim, konferans ve seminarskatilimlarina yogun olarak devam edilmistir.
Tüm insan kaynakları sistemleri ve personel veözluk islemleri faaliyetleri 2014 yıl icerisinde de basarili olarak sürdurulmistur.
2014 FAALIYET RAPORU
ÜRETİM TESİSLERİ
21
DEVA HOLDING ÇERKEZKÖY-I ÜRETİM TESİSLERİ

İstanbul'dan yaklaşık 110 km uzaklıkta, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde 52.000 m² alan üzerine kurulu 32.000 m² kapalı tesislere sahip olan DEVA Holding Çerkezköy-I Üretim Tesisleri likit/yarı katı, solid, betalaktam 1, betalaktam 2 ve hormonlu ürünler üretimi yapan modern binalardan oluşmaktadır.
Likit / Yarı Katı Üretim Bölümü
Toplam Üretim: 15 milyon kutu
Kapasite Artışı: %7
Bu bölümümüzde non steril likit ve yarı katı ürünler üretilmektedir.
Likit bölümümüzde tüm şurup - damla ve spreyler; pomat bölümünde, krem ve jeller; supozituvar - ovul bölümünde ise supozituvar - ovuller en son teknoloji ile üretilmektedir.
2013 yılında toplam 14 milyon kutu üretilen bu bölümümüzde, 2014 yılında 8,8 milyon kutu şurup süspansiyon-damla, 6,2 milyon kutu krem-jel ve supozituvar olmak üzere %7 lik bir artışla toplam 15 milyon kutu üretim gerçekleştirilmiştir.

FAALİYET RAPORU
22 ÜRETİM TESİSLERİ
Solid Bölümü
Toplam Üretim: 37 milyon kutu
Katı formların (tablet/film tablet, kapsül, toz süspansiyon vs) üretimi için dizayn edilen Çerkezköy-I Üretim Solid Bölümü yıllık tek vardiyada 35 milyon kutu bitmiş ürün paketleme kapasitesine sahiptir. Bu bölümümüzde 2014 yılında 35 milyon kutu tablet/film tablet ve kapsül ve 2 milyon kutu süspansiyon olmak üzere toplam 37 milyon kutu bitmiş ürün paketlemesi gerçekleştirilmiştir.

Betalaktam Bölümü
Non - steril katı (tablet/film tablet, toz süspansiyon, v.s) ve steril toz enjektiplere farmasötik formlarda ilaç üretimi için dizayn edilen Çerkezköy Betalaktam Üretim Tesisleri Sefalosporin ve Penisilin olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşmaktadır.
Sefalosporin Üretim Bölümü (Betalaktam 1)
Toplam Üretim: 22,6 milyon kutu
Kapasite Artışı: %12
Sefalosporin Üretim bölümünde 2014 yılında 17,3 milyon kutu steril toz enjektiplere flakon, 2,3 milyon kutu oral süspansiyon, 3 milyon kutu kaplı film tablet olmak üzere % 12'lik bir artışla toplam 22,6 milyon kutu farmasötik ürün üretilmiştir.

2014 FAALİYET RAPORU
ÜRETİM TESİSLERİ
İnhalasyon Ürünleri Üretim Bölümü
Toplam maliyeti yaklaşık 15 milyon TL'yi bulan, Astım ve KOAH hastalıklarının tedavisinde kullanılan ürünlerin üretileceği tesis, 4 ay gibi Türk ilaç sektörü için rekor sayılacak bir sürede hazır hale getirilerek, Haziran ayında açılış gerçekleştirildi. Böylece Türkiye'de üretim yapılmadığından ithal edilmek zorunda kalınan inhaler ilaçları için devletin kasasından döviz çıkması önlenmiş oldu.
1700 metrekare kapalı alana sahip ve en son teknolojiyle tasarlanan tesis, hem kendi başına tam bir uzmanlık alanı olan inhalasyon preparatlarının üretilmesine imkân sağlamış hem de gelecek yıllarda ülkemizin bu alandaki ihtiyaçlarını yerli üretimle karşılamış olacaktır. Yeni dizayn edilen inhaler alanımızda da likit aerosol inhaler'ler (MDI) kuru toz kapsül inhaler'ler (DPI) üretilmekte, 2015 yılında da inhalasyon için nebüller en son teknoloji (BFS) ile üretilecektir.





Penisilin Üretim Bölümü (Betalaktam 2)
Toplam Üretim: 14,4 milyon kutu
Penisilin üretim bölümünde 2014 yılında 3 milyon kutu steril toz enjektable flakon, 4,8 milyon kutu oral süspansiyon, 6,6 milyon kutu kaplı film tablet olmak üzere yaklaşık toplam 14,4 milyon kutu farmasötik ürün üretilmiştir.

FAALİYET RAPORU
24 ÜRETİM TESİSLERİ
Hormonlu Ürünler Üretim Tesisi
Toplam Üretim: 14,1 milyon kutu
Kapasite Artışı: %66
Hormonlu ürünler üretim bölümünde 2014 yılında non steril bölümde; 2,3 milyon kutu krem/pomad, 1,8 milyon kutu tablet, steril bölümde ise 10 milyon kutu steril ampul, flakon ve damla üretilerek toplam 14,1 milyon kutu üretim gerçekleştirilerek 2013 yılına göre %66'lık kapasite artışı sağlanmıştır. Hormon steril bölüm, Tarım Gıda Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Sağlığı ürünlerinde ülkemizde ilk GMP belgesi alan kuruluş olmamızı sağlamıştır.

Tesisimiz 2014 yılı başında ISO 14001 ve OHSAS 18001 denetiminden başarıyla geçip, iş güvenliğine ve çevreye verdiğimiz önemi taçlandırmıştır. Mayıs 2014 tarihinde de yeni inhaler üretim alanımız Sağlık Bakanlığı üretim yeri izni denetiminden başarıyla geçmiştir.
Yine 2014 yılında tüm bölümlerimiz Suudi Arabistan FDA, Tarım Gıda Hayvancılık Bakanlığı, Uganda Sağlık Bakanlığı otorite denetimlerinden ve Merck, Roche ve Atral Cipan müşteri otoritelerince yapılan denetimlerinden de başarıyla geçmiştir.
DEVA HOLDING ÇERKEZKÖY-II ÜRETİM TESİSLERİ
İstanbul'dan yaklaşık 110 km uzaklıkta, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde 67.551 m² alan üzerine kurulu 18.742 m² kapalı tesislere sahip olan DEVA Holding Çerkezköy-II Üretim Tesisleri Solid Onkoloji, Likit Onkoloji, Hayvan Sağlığı Ürünleri ve API üretimi yapan modern binalardan oluşmaktadır.
Solid Onkoloji Üretim Bölümü
Toplam Üretim: 249,8 bin kutu
Kapasite Artışı: %53
2013 yılında 6 molekülde 19 ürün olarak devam eden üretim, 2014 yılında eklenen 2 molekül ve 3 yeni ürünle 8 molekülde 22 ürün olarak gerçekleşmiştir.
2014 FAALİYET RAPORU
ÜRETİM TESİSLERİ
25
Bölümümüzde 2013 yılında 163.130 kutu olan üretim miktarı 2014 yılında %53 artışla 249.792 kutu olarak gerçekleşmiştir.

ABD pazarı için FDA çalışmalarında Temozolomide 5 mg Kapsül, Temozolomide 20 mg Kapsül, Temozolomide 100 mg Kapsül, Temozolomide 140 mg Kapsül, Temozolomide 180 mg Kapsül, Temozolomide 250 mg Kapsül isimli ürünlerin validasyon serileri üretilmiştir. Ürünlerin ruhsat dosyaları hazırlanmıştır, stabilite çalışmaları devam etmektedir.

2013 YILI SOLİD ONKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜRETİM DAĞILIMI

2014 YILI SOLİD ONKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜRETİM DAĞILIMI


2014 FAALİYET RAPORU
26
ÜRETİM TESİSLERİ
2014 Aralık ayında Çerkezkoy-II tesisinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan genel denetim kapsamında denetime girmiştir. 2015 yılı içerisinde FDA ve Alman Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak olan EU GMP sertifika yenileme denetimleri gerçekleşecektir.
2014 yılı içerisinde Femmex 25 mg 30 film tablet, Calux 50 mg 28 film tablet ve Calux 150 mg 28 film tablet yeni ürünlerin üretimleri gerçekleştirilmiştir. 2015 yılı için Cupsyn 150 mg film tablet, Cupsyn 500 mg film tablet, Midizol 5 mg kapsül, Midizol 20 mg kapsül, Midizol 100 mg kapsül, Midizol 140 mg kapsül, Midizol 180 mg kapsül, Midizol 250 mg kapsül ürünleri için stabilite ve ruhsat çalışmaları devam etmektedir.
Steril Likit Onkoloji Üretim Bölümü
Toplam Üretim: 571 bin kutu
Çerkezköy-II Üretim Tesisinde 2013 yılı içinde Steril Likit Onkoloji Üretim için yeni bir üretim alanı kurulmuş, Ocak 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı denetiminden geçerek üretim yeri izni alınmıştır. Topkapı tesisinde üretilmekte olan onkoloji ürünlerinin validasyon çalışmaları ardından transferleri tamamlanarak ihtiyaç doğrultusunda üretimlere başlanmıştır. Ar-Ge faaliyetleri doğrultusunda, ürün portföyünün genişletilmesine ve kapasite artırımına yönelik olarak yeni projeler üzerinde çalışılmaktadır. Aralık 2014 tarihinde Çerkezköy-II tesisinde yapılan Sağlık Bakanlığı denetiminde likit onkoloji bölümü de tekrar denetlenmiştir. 2014 yılında likit onkoloji departmanında 7 farklı ürün ve farklı dozajları ile 14 ürünün üretimi gerçekleştirilmiştir. 2015 yılında ruhsatının alınmasını bekleyen 3 yeni molekül yer almaktadır.
2014 yılı içerinde toplam 571.060 kutu ürün üretilmiştir. Bunun 216.575 kutusunu likit ürünler, 354.485 kutusunu liyofilize ürünler oluşturmaktadır.
2014 Steril Likit Onkoloji Departmanı Üretimleri

Steril HSÜ Üretim Bölümü
Toplam Üretim: 74,6 bin kutu
Kapasite Artışı: %441
2013 yılında bölümün açılış denetimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmış olup, başarılı geçen denetim sonrası üretime başlanmıştır. 2013 yılı içinde 4 ürünün toplam 13.798 kutu üretimleri gerçekleştirilmiştir.
FAALİYET RAPORU
2014
ÜRETİM TESİSLERİ
27
2014 yılında ise, 8 adet ürünün üretimi gerçekleştirilmiş, toplam üretim bir önceki yıla göre 5 kat artışla 74.587 kutu olarak gerçekleşmiştir.

Steril HSÜ Üretim (Kutu)

Non Steril HSÜ Üretim Bölümü
2014 yılı sonunda departmanın açılış denetimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmış ve başarılı geçen denetim sonrası departmanda üretim başlamıştır.

API Üretim Bölümü
Toplam Üretim: 11,5 bin kg
Kapasite Artışı: %40
2014 yılı içinde betalactam API ve non betalactam API bölümlerinde üretimlere devam edilmiştir. 2012 yılında kurulan steril potassium clavulanate tesisinde de üretimler yapılmıştır. 2012 yılında 7.272 kg olan toplam API üretimi 2013 yılında %13 artışla 8.212 kg, 2014 yılında bir önceki yıla göre %40,4 artışla 11.526 kg olarak gerçekleşmiştir. Müşteri talepleri doğrultusunda 18 farklı API üretilmiştir.

FAALİYET RAPORU
28 ÜRETİM TESİSLERİ
İmatinib Mesylate üretimi için kullanılan API üretim tesisinde Ar-Ge API departmanı tarafından pilot seriler üretilmiş ve EU DMF'i (European Drug Master File-Avrupa Standartlarına uygun etkin madde ana dosyası) oluşturulmuştur. 2014 yılında 92,93 kg üretilmiştir.

Üretim faaliyetlerinden kaynaklanan çevre etkilerini en aza indirmek için reaksiyondan çıkan toksit gazlar değişik çözeltilerle neutralize edilip atmosfere atılmaktadır.
Çerkezköy Ana Üretim ve API Üretim Tesislerimizde 2014 yılı kapasite kullanım oranı %71'dir.
DEVA HOLDING KARTEPE ÜRETİM TESİSLERİ


İzmit - Ankara karayolu üzerinde, Kocaeli Kartepe mevkiinde, 32.000 m² alan üzerine kurulu, 16.500 m² kapalı tesis alanına sahip olan DEVA Holding Kartepe Üretim Tesisleri, steril ilaç üretim, boş tıbbi ampul üretim ve kolonya üretimi yapan modern binalardan oluşmaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU
ÜRETİM TESİSLERİ
29
Kartepe Steril İlaç Üretim Tesisi:
Toplam Üretim: 22,3 milyon kutu
Kapasite Artışı: %9
Kartepe Steril İlaç Üretim Tesisinde, Steril Likit Enjeksiyonluk Ampul, Steril Likit Enjeksiyonluk Flakon, Steril Likit Enjeksiyonluk Liyofilize Flakon ve BFS (Blow-Fill-Seal) teknolojisi ile büyük hacim (LVP) ve küçük hacim (SVP) paranteral solüsyonlar üretilebilmektedir. (PE şişede Steril Likit İnfizyon Çözeltisi, PE şişede Steril Likit Göz Damlası ve Steril Likit Çözücü flakon)
2013 yılında 20.500.000 kutu steril ilaç üretimi yapılan tesisimizde, 2014 yılında toplam 22.300.000 kutu üretim yapılarak toplamda % 9'luk artış meydana gelmiştir.

Steril Enjeksiyonluk Ampul Üretimi
Toplam Üretim: 16 milyon kutu ampul
19 milyon adet çözücü ampul
2013 yılında; toplam 17 milyon kutu ampul ve 30 milyon çözücü ampul üretimi yapılmış olan tesisimizde, 2014 yılında; toplam 16 milyon kutu ampul ve 19 milyon çözücü ampul üretilmiştir. 2014 yılında üretilen toplam tek ampul adedimiz; 93 milyon'dur.


FAALİYET RAPORU
30
ÜRETİM TESİSLERİ
2014 yılı içerisinde ayrıca, tesisimizde var olan iki adet ampul dolum hattına ilaveten, tesisimizde bulunan steril oftalmik pomad üretim hattı Çerkezköy-I tesisimize taşınarak bu alana üçüncü ampul dolum hattı kurulumu gerçekleştirilmiş olup, Kasım 2014 itibariyle bu hatta da üretime başlanmıştır.
Tesisimizde 2014 yılı içerisinde, toplam steril oftalmik pomad üretim miktarı 97.824 kutu olmuştur.
Steril Likit Enjeksiyonluk Flakon, Steril Likit Enjeksiyonluk Liyofilize Flakon Üretimi
Toplam Üretim: 5,9 milyon kutu
Kapasite Artışı: %69
2013 yılında üretime başlanan ve toplam 3,5 milyon kutu flakon üretimi gerçekleştirilmiş olan Steril Likit Enjeksiyonluk Flakon ve Steril Likit Enjeksiyonluk Liyofilize Flakon Üretim hattımızda; 2014 yılında toplam 5,9 milyon kutu flakon üretimi yapılmıştır.

2014 yılı flakon üretiminde; 2013 yılına göre yaklaşık olarak %69'luk artış gerçekleştirilmiştir.
2014 yılı içerisinde ayrıca flakon ve liyofilize flakon üretim hattımıza mevcuttaki 30 m²'lik lyofilizatöre ilaveten, yeni 40 m²'lik otomatik yükleme ve boşaltma sistemi olan lyofilizatör kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde tesisimiz, Türkiye'nin otomatik yükleme ve boşaltma sistemi olan en yüksek lyofilizasyon kapasitesine sahip tesisi olmuştur.
BFS-LVP Üretimi
Toplam Üretim: 87,9 bin adet
Kapasite Artışı: %513
2013 yılında üretime başlanan ve 14.323 adet üretim gerçekleştirilmiş olan BFS-LVP Üretim hattımızda, 2014 yılında toplam 87.859 adet üretim gerçekleştirilmiştir.

2014 FAALİYET RAPORU
ÜRETİM TESİSLERİ
BFS-SVP Üretimi
Toplam Üretim: 310,5 bin kutu
2013 yılı içerisinde validasyon çalışmaları tamamlanan üretim hattımızda; 2014 yılı itibariyle üretime başlanmış olup, toplam olarak 310.514 kutu üretim gerçekleştirilmiştir.
Bu hatta üretilen DEPORES %0,05 Oftalmik Emülsiyon içeren tek dozluk flakon isimli ürünümüz, Türkiye'deki ilk jenerik ürün olma özelliğini taşımaktadır.
Ayrıca, Sağlık Bakanlığımız ve Alman Sağlık Bakanlığı (BFS - SVP ve BFS - LVP hatlarımız) tarafından onaylı olan tesisimiz, 2014 yılı içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da denetlenerek GMP sertifikası almıştır. Bu sertifikayla beraber tesisimiz, Türkiye'nin GTHB tarafından GMP sertifikası almış ilk tesislerinden biri olma özelliğini elde etmiştir.
2015 yılı hedefimiz ise steril likit enjeksiyonluk liyofilize flakon hattımızda yapılacak olan FDA denetimini başarıyla geçmektedir.
Boş Tıbbi Ampul Üretimi
Toplam Üretim: 134,5 milyon adet
Boş Tıbbi Ampul Üretim bölümümüz, tıbbi ampul üretiminde ülkemizin önde gelen üç şirketinden biri olarak piyasa ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır.
ISO 9001:2008 sertifikasına sahip olan tesisimiz, Bureau Veritas tarafından periyodik olarak denetlenmektedir.
2001 yılından itibaren, ISO 9001 kalite yönetim sistemine sahip olan bölümümüzde, üretilen tıbbi ampullerin önemli bir kısmı da, DEVA Holding dışında Türkiye'nin önde gelen ilaç firmalarına satılmaktadır.
2013 yılı boş tıbbi ampul üretim adedimiz 162,8 milyon olup; 2014 yılı üretim adedimiz, 134,5 milyon olarak gerçekleşmiştir.

Kolonya Üretimi
Toplam Üretim: 2,92 milyon adet
Türkiye'nin en çok satılan markalarından biri olan Boğaziçi Kolonyalarının üretiminin yapıldığı bölümümüzde; 80° Limon, lavanta ve tıraş kolonyası gibi çeşitli kesimlere hitap eden ürünler üretilmektedir.
FAALİYET RAPORU
32 ÜRETİM TESİSLERİ
2013 yılı kolonya üretim adedimiz 3,45 milyon şişe olup, 2014 yılı üretim adedi 2,92 milyon olarak gerçekleşmiştir.

Kolonya Üretimi (Adet)
Ayrıca tesislerimiz; 2014 yılı içerisinde ISO 14001 ve OHSAS 18001 denetimlerinden de başarıyla geçmiş, çevre ve iş sağlığı ve güvenliği konularında, TUV Thuringen tarafından ISO 14001:2004 ve BS OHSAS 18001:2007 standartlarına uygunluk açısından sertifikalandırılmıştır.
Kartepe Üretim Tesislerimizde 2014 yılı kapasite kullanım oranı %73'tür.
ÜRETİM GÖSTERGELERİ
Üretim tesislerimizde kutu bazında toplam beşeri ve veteriner ilaç üretimi; 2011 yılında 109,2 milyon kutu, 2012 yılında 119,8 milyon kutu, 2013 yılında 123,7 milyon kutu ve 2014 yılında 131 milyon kutu olarak gerçekleşmiştir.
Toplam üretim değeri (ilaç ve diğer) ise; 2011 yılında 214,2 milyon TL, 2012 yılında 212,3 milyon TL, 2013 yılında 226,8 milyon TL ve 2014 yılında 260,6 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.
2014 FAALİYET RAPORU
DEVARGE
33


DEVARGE
Vizyonumuz, Türkiye'nin en büyük jenerik ilaç üreticisi olmak, uluslararası pazarlara ağırlik olarak ihracatı yapilan ürünler ile yüksek kalitede ekonomik ürünleri gelistirmektir.
167 eğitimli ve konusunda uzman personelden oluşan güçlü kadromuz ve tam teşekküllü, güncel teknoloji ile donatılmış laboratuvarları ve üretim sahalarımız ile katma değeri yüksek, yenilikçi, yeni form ve ürünler gelistirmeyi hedefliyoruz. Diğer yandan Ar-Ge faaliyetlerini ilgili otoritelerin beklentilerini karşılayacak şekilde, etik ve kanuni bütün düzenlemelere uygun yürütmek, ürünün güvenlik, etkinlik ve kalitesinin değişmediğinde raf ömrü uzatma çalışmaları ile kanıtlayarak ürün ulaşabilirliğini arttırmak, sürdürülebilir büyüme için verimliliği arttırıcı yöntemler gelistirmek ve üretime adaptasyonu için çalışıyoruz.
Çalışma prensibimiz, ürünlerimizin kalitesinin güncel standartları sürekli karşılaması, patent ihlal etmeyen yeni formülasyonlar, dozaj formları, farklı sentez yollarının ve yeni polimorf yöntemlerinin bulunması yönündedir.
Uzun vadeli hedeflerimiz ise, eşdeğer ilaç gelistirmede öncü olmak, stratejik ürünlerde dikey entegrasyon sağlamak, etken madde ve yeni polimorf gelistirmede dünya ile rekabet etmek, değer katılmış ürünler gelistirerek farklılık oluşturmak, regüle pazarlara (EMA ve FDA) ürünler gelistirmeye devam etmek, yeni teknolojileri firmamıza adapte ederek geleceğe yatırım yapmak, üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanmasıyla katma değeri yüksek ürünler gelistirmek, patent tescil ile fikri haklarımızın korunmasını sağlamaktır.
DevArge, Analitik Geliştirme, Farmasötik Geliştirme, Farmasötik Teknoloji, API Geliştirme, CMC Dokümantasyon Patent ve Biyoteknoloji bölümlerinden oluşmaktadır.
DevaArge: Önformülasyon ve Pilot Üretim Sahası, Sentez ve Ölçek Büyütme Laboratuvarları, Stabilite Sahası, Analitik Geliştirme Laboratuvarları, Biyoteknoloji Laboratuvarları, Onkolitik ve Hormon Üretim Sahası, Pilot Üretim Tartım Sahası, Hammadde Ambalaj Malzemesi ve Bitmiş Ürün Deposu ve Analiz Laboratuvarları ve CMC Dokümantasyon arşivlerinden oluşmakta olup toplam 7.000 m² alanı kapsamaktadır.
2014 yıl sonu itibari ile 50 yeni bitmiş ürün gelistirme projesi ve CTD dosya hazırlıkları tamamlanmıştır. 7 yeni ruhsat dosyası için ABD Sağlık Bakanlığı'na FDA'ye ANDA ruhsat başvurusu gerçekleştirilmiştir ve 12 ruhsat dosyası için Avrupa Birliği Medikal Ajansı EMA'ya ruhsat başvurusu gerçekleştirilmiştir.
FAALİYET RAPORU
34
DEVARGE
Ürünlerimizin innovator ürün ile benzerliğinin göstergesi olan 23 biyoesdeğirlik calisması tamamlanmış, gelistirdigimiz birim formül ve üretim yontemiyele ede edilen ürünlerin referans ürünle etkinlik ve güvenlik açısindan benzer oldugu bulunmuşur.
2014 yılı ıçinde 18 ürün ıçin teknoloji transferi calisması yapılarak yeni teknoloji ve ürünler ülkemize kazandırilmış, 36 ürün ıçin hammadde alternatif kaynak calisması yapılarak maliyetler azaltilmış.
2014 yılı içinde iki yeni etkin maddenin (API) gelistirme calismaları tamamlanmıștır. Gelistirilen API'ler ıçin biri EU olmak üzere iki ilaç Ana dosyası (DMF) CTD formatinda hazirlanmıștr. Gelistirme calisması daha önce tamamlanan bir API'nin ticari sarjlarının üretimine baslanmıștr. API Ar-Ge calismalarımizdan elde edilen sonuçlar doğrultusunda iki adet calismamız uluslararası Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis dergisinde makale yayinlanmak üzere kabul almıștr. Bir API ıçin EP patent basvurusu yapilmıștr. Bazı etken maddeler ıçin safsızlıklar sentezlenip ticari satiş yapilmıștr.
2014 yılında toplam 9 yenilikçi TÜBİTAK destekli proje calisilmiștr. Bunlardan 2012'de baslayan 3 projenin 2'si 2014'te basarı ile tamamlanmıștr. Diğeri halen devam etmektedir. 2013 yılında baslatılan 4 proje ve 2014 yılında baslatılan 2 proje halen devam etmektedir.

2014 FAALİYET RAPORU
RUHSATLANDIRMA FAALİYETLERİ
35
RUHSATLANDIRMA FAALİYETLERİ
DEVA Holding olarak, 2014 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı'na 46 adet beşeri tıbbi ürün için ruhsat başvurusu yapılmış, 48 adet ürün ruhsatlandırılmıştır. Mevcut maliyetlerimizin azaltılması ve kârlılığımızın artırılması hedefi ile ürünler ile ilgili olarak yaklaşık 872 adet varyasyon başvurusu yapılmıştır. Öte yandan, ruhsat yenileme çalışmaları kapsamında 38 ürün için ruhsat yenileme başvurusu yapılmıştır.
YATIRIMLAR
01.01.2014-31.12.2014 döneminde DEVA Holding A.Ş. ve Grup şirketlerine; Yönetim Binası, Fabrika, Makine-Tesisat ve Demirbaş olmak üzere toplam 44.473.018 TL, Ar-Ge, Ruhsatlandırma ve Lisanslarla ilgili olarak 48.735.341 TL tutarında olmak üzere toplam 93.208.359 TL yatırım yapılmıştır.
Ar-Ge Merkezi Belgesi'ne sahip olan şirketimize TÜBİTAK onaylı Ar-Ge projelerine sağlanan nakdi desteklerin yanı sıra, Ar-Ge Merkezi kapsamında çalışan tüm projeler için vergi ve SGK indirimleri sağlanmaktadır. TÜBİTAK tarafından değerlendirilerek desteklenmesi uygun bulunan harcamaların toplam tutarlarının maksimum %60'ı nakdi destek olarak ödenmektedir.
Şirketin TÜBİTAK onaylı devam eden 5 projesi bulunmakta olup, 2014 yılında TÜBİTAK destekli veya Ar-Ge Merkezi kapsamında 23.957.118 TL'lik teşvikli harcama gerçekleşmiştir.
Ayrıca, DEVA Çerkezköy tesisleri için alınmış olan 28 Mayıs 2013 - 28 Mayıs 2016 tarihleri arasında geçerli, 111282 ve 112159 nolu teşvik belgesi kapsamında 2014 yılında 7.666.464 TL ve 10.510.723 TL. harcama gerçekleşmiştir. Aynı dönemde Kartepe tesisleri için alınmış olan 114407 no'lu teşvik belgesi kapsamında ise 6.445.835 TL.harcama gerçekleşmiştir.
Teşvik kapsamındaki harcamaların KDV ve Gümrük Vergisi muafiyeti, Kurumlar Vergisi istisnası ve diğer vergiler yönünden muhtelif avantajları bulunmaktadır.

2014 FAALİYET RAPORU
36
İDARİ FAALİYETLER
RİSK YÖNETİM VE İÇ KONTROL MEKANİZMASI
Şirketimizin risk yönetimine ilişkin faaliyetleri Risk Yönetim Komitesi koordinasyonunda yürütülmektedir. Risk Yönetim Komitesi, Kredi Komitesi ve İç Denetim'den gelen bilgileri, Kurumsal Risk Yönetimi çerçevesinde değerlendirmekte, değerlendirme sonuçlarını ve varsa riskleri azaltmaya yönelik aksiyon planlarını oluşturarak Yönetim Kurulu'na sunmaktadır.
Kredi Komitesi, müşterilere mal alımlarında tahsis edilecek kredi limitlerini ve alınacak teminatların esaslarını belirler. Limit ve teminatların belirlenmesinde müşterinin ortaklık yapısı, taşınmazları, finansal durumu ve bölgede hakkında yapılan istihbarat çalışmalarından faydalanılır. Müşterilerin açık hesaplarının sürekli olarak kontrol edilmesiyle, teminat oranlarının istenilen düzeylerde tutulması ve şüpheli alacak riskinin asgariye indirilmesi amaçlanır.
İç Denetim Müdürlüğü, Şirket'in yürüttüğü tüm faaliyetlerin, uluslararası denetim ilkelerine ve genel kabul görmüş yönetim standartlarına, Şirket'in ana sözleşmesi ile yazılı politika ve uygulamalarına uyumunu denetleyerek, verimli ve etkin kontrollerin yapılmasını ve iyileştirici tedbirlerin zamanında alınmasını sağlar. İç Denetim Müdürlüğü, denetim planı çerçevesinde bütün birimleri risk yönetimi açısından değerlendirerek, denetim sonuçlarını düzenli olarak Risk Yönetim Komitesine ve Denetimden Sorumlu Komiteye sunar.
2014 yılında şirketin faaliyetlerine yönelik iç denetim çalışmaları yapılmış, tüm birimlerden gelen risk bildirimleri de değerlendirilerek bulgular ve bunları iyileştirmeye yönelik tavsiyeler Yönetim Kurulu'na sunulmuştur.
DÖNEM İÇİNDE ANA SÖZLEŞMEDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER VE NEDENLERİ
Dönem içinde ana sözleşmede değişiklik yapılmamıştır.
ORTAKLIĞIN;
Sermaye durumunda dönem içindeki değişiklikler
Dönem içinde, sermaye durumunda bir değişiklik olmamıştır.
Dönem içinde gerçekleşen denetimler
2014 yılı içinde, Şirketimizden Boğaziçi Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı tarafından 2009 yılına ilişkin bazı bilgi ve belgeler istenmiş, istenilen bilgi ve belgeler teslim edilmiş olup, süreç devam etmektedir.
Şirket aleyhine açılan davalar
Şirketimiz aleyhine açılmış davalar, iş davaları ve vergi cezalarına ilişkin davalardan oluşmaktadır. İş davaları, ayrılan personelin açtığı işe iade, iş akdinden doğan alacak ve iş akdinden doğan tazminat davalarına ilişkin davalardan oluşmakta; vergi davaları ise cezalı katma değer vergisi, kurumlar vergisi, damga vergisi, geçici vergi ile gecikme zammı ve vergi ziyaı konularından oluşmaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi mali tablolarda 16 no'lu dipnotta verilmektedir.
Toplu sözleşme uygulamaları
Çalışanlarla Toplu İş Sözleşmesi bulunmamaktadır.
Personel ve işçi hareketleri
Herhangi bir personel ve işçi hareketi olmamıştır.
Kıdem tazminatı yükümlülüğü
01.01.2014 - 31.12.2014 döneminde DEVA Holding A.Ş. ve Grup Şirketlerinin kıdem tazminatı yükümlülüğü toplam 4.922.854 TL olup, ilgili mevzuata göre tamamı için karşılık ayrılmıştır.
Personel ve işçiye sağlanan hak ve menfaatler
Çalışanlarımıza ücretlerinin dışında, görevlerinin gerek ve ihtiyaçları doğrultusunda, iş yerinde yemek, giyim, personel servisi, bayram harçlığı, çocuk ve tahsil yardımları, gıda yardımı, yakacak yardımı, evlenme, aile, doğum, ölüm yardımları yapılmış, hayat sigortası ile isteğe bağlı grup sağlık sigortası uygulamalarına devam edilmiştir.
Dönem içinde yapılan bağışlar hakkında bilgi
01.01.2014-31.12.2014 döneminde çeşitli kurum ve derneklere 1.613.931 TL tutarında bağış ve yardım yapılmıştır.
Şirketimiz "İnsan sağlığı dünyanın neresinde olursa olsun vazgeçilmez önceliğimiz" ilkesinden yola çıkarak toplumun yaşam kalitesini iyileştirmek ve ekonomik, çevresel, kültürel ve sosyal gelişmeye destek verme sorumluluğunun bilincinde olarak, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerine 2014 yılında da devam etmiş, bu amaçla, çeşitli eğitim ve sağlık kuruluşlarının fiziki ve donanım eksikliklerinin giderilmesi için gerekli destek verilmiştir.
2014 FAALİYET RAPORU
İDARİ FAALİYETLER 37
KOMİTELER ve ÇALIŞMA ESASLARI
Denetimden Sorumlu Komite
| Adı Soyadı | Görevi | Açıklama |
|---|---|---|
| Beat Martin Schlagenhauf | Başkan | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi |
| Cüneyt Demirgüreş | Üye | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi |
Komitelerin çalışma esasları ile ilgili “Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu”nda bilgi verilmiştir.
Kurumsal Yönetim Komitesi
| Adı Soyadı | Görevi | Açıklama |
|---|---|---|
| Beat Martin Schlagenhauf | Başkan | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi |
| Mesut Çetin | Üye | İcracı Yönetim Kurulu Üyesi |
| Ayşecik Haas | Üye | İcracı Olmayan Yönetim Kurulu Üyesi |
RİSKLER VE YÖNETİM ORGANININ DEĞERLENDİRMESİ
Şirketimiz tarafından şirketin varlığını, gelişmesini ve devamını tehlikeye düşürebilecek risklerin erken teşhisi, tespit edilen risklerle ilgili gerekli önlemlerin uygulanması ve riskin yönetilmesi amacıyla çalışmalar yapmak üzere Riskin Erken Saptanması Komitesi kurulmuştur.
Finansal Riskler:
Şirketimizin işletme sermayesi ihtiyacı; özkaynakları, Türk Lirası ve yabancı para cinsinden kısa ve uzun vadeli banka kredileri ve borçlanma araçları ile karşılanmaktadır. Nedeniyle kur ve faizlerde yaşanan artışlar, şirketin finansman maliyetlerini artırmaktadır. Şirketin maruz kaldığı faiz risklerinin yönetilmesi amacıyla, kredi portföyü ve nakit akış projeksiyonları esas alınarak faizlerde yaşanacak olası değişikliklerde oluşacak kazanç ve kayıplar duyarlılık analizleri ile ölçülmektedir. Ayrıca toplam krediler içindeki değişken faizli kredilerin makul bir oranda tutulmasına çalışılmaktadır. Gerek yabancı para cinsinden banka kredileri, gerekse yabancı para cinsinden yapılan alımlardan kaynaklanabilecek kur risklerinden koruma amaçlı türev ürünler kullanılabilmektedir.
Müşteri Alacak Riski:
Ticari alacakların dağılımı ve ödeme koşulları risk yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. Şirket, işlemlerini yalnızca kredi güvenilirliği olan taraflarla gerçekleştirme ve mümkün olduğu durumlarda teminat elde etme yoluyla alacak riskini azaltmaya çalışmaktadır. A Grubu müşteriler ile herhangi bir teminat olmaksızın çalışılırken, B ve C grubu müşteriler ile banka teminat mektubu veya ipotek gibi teminatlar alınmak suretiyle çalışılmaktadır. Şirketin maruz kaldığı kredi risklerini asgariye indirmek için; müşterilerin finansal durumları, kredi limitleri ve teminatları Kredi Komitesi tarafından düzenli olarak takip edilmektedir.
Stratejik Riskler:
Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen/belirlenecek ilaç fiyatlama politikasının (kurum iskonto oranlarında artış ve/veya referans fiyatlarda indirim, referans kurun revize edilmemesi) sektör ve dolayısıyla şirketimiz üzerinde olumsuz etkisi olabilmektedir. Bu olumsuz etkiler; yeni pazarlar, ürün çeşitliliğinin artırılması, yeni satış politikaları ve etkin yönetilen maliyet daraltıcı politikalar ile giderilmeye çalışılmaktadır.
Operasyonel Riskler:
Operasyonel riskler, deprem, yangın ve çevre kazası gibi faaliyetleri etkileyen olaylarla ve iş süreçlerin sorunsuz çalışması ile ilgilidir. Sigortalanabilir riskler her yıl gözden geçirilerek, sigortalanmak suretiyle şirket dışında bırakılmaktadır.
İŞLETMENİN FİNANSMAN KAYNAKLARI VE ÇIKARILMIŞ SERMAYE PİYASASI ARAÇLARININ NİTELİĞİ VE TUTARI
Şirketimizin finansman kaynakları; özermaye, faaliyetleri sonucunda oluşan fonlar ile para ve sermaye piyasalarından temin edilen kısa ve uzun vadeli borçlanmalardan oluşmaktadır.
Şirketimiz tarafından 07.05.2013 tarihinde nitelikli yatırımcılara satılmak suretiyle, 3 yıl vadeli, 3 ayda bir değişken faizli, aylık kupon ödemeli, 100.000.000 TL tutarında tahvil ihraç edilmiştir. Tahvilin faizi, Piyasadaki “Gösterge Devlet İç Borçlanma Senedinin” Yıllık Basit Faiz oranına 300 baz puan ek getiri ilave edilmek suretiyle bulunmaktadır. İhraç tarihi itibariyle tahvilin basit faizi %8,09, bileşik faizi ise %8,40’dır. Söz konusu ihraçtan elde edilen fon kısa vadeli banka kredilerinin kapatılmasında kullanılmıştır.
2014 FAALİYET RAPORU
38
DEVA HOLDİNG KALİTE KÜLTÜRÜ
KALİTE – ÖZEN VE YENİLİKÇİLİK
DEVA kalitesi ÖZEN ve YENİLİKÇİLİK ilkelerine dayanır.
DEVA, hastalara, müşterilere, çalışanlara, ve ürünleri ürettiği çevreye karşı özenli davranır. Bu özenle, DEVA markası ve itibarını destekleyecek şekilde güvenli ve etik bir ürün tedariki sağlanır.
DEVA hizmetlerinin sürekli olarak geliştirebilmesi, pazar payını arttırabilmesi ve rekabetçi konumunun korunabilmesi için ürünler, süreçler ve yönetim uygulamaları yenilenmektedir. Bu yenilikçi yaklaşım yeni işbirlikleri için fırsat yaratmaktadır.
KALİTE KÜLTÜRÜ
DEVA kalite kültürü “bir defada doğru” kavramı üzerine kuruludur. DEVA’daki her çalışan, hasta güvenliği ve operasyonlarda mükemmeliyet için bu ilkeyi benimser.
DEVA kalite kültürü, ürün araştırma ve geliştirme ile başlar ve üretimden dağıtım ağlarına kadar bütün süreçleri kapsar.
KALİTE SİSTEMİ
DEVA kalite yönetim sistemi sayesinde, özen ve yenilikçilik ilkelerimizi kalite kültürümüze doğrudan uygulayabilmekteyiz. Kalite yönetim sistemimiz, bütün imalat tesislerimizin tutarlılık ve en iyi uygulamalarla üretim yapmasına yardımcı bir operasyonel prosedür çerçevesi sağlar. Aynı zamanda yasal gereklilikleri ve uluslararası iyi Üretim Uygulaması (GMP) standartlarını da karşılar. Kalite yönetim sistemi, risk yönetim tekniklerini ve pragmatik uygulamaları içerir.
KALİTE ANLAYIŞI
DEVA tutkulu ve anlayışlı insanların liderliğinde faaliyet gösterir. Ürünlerimizin her aşamasında, DEVA çalışanları gelişime odaklanır ve hem Türkiye’de, hem uluslararası pazarlarda rekabet avantajı kazanmaya çalışırlar. Çalışanlarımız, ilaç piyasalarında karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmeye kararlıdır ve kendilerini buna vakfetmişlerdir.
2014 FAALİYET RAPORU
DEVA HOLDING KALITE KÜLTÜRÜ
39

2014 FAALİYET RAPORU
sağlıklı nesiller için…







EastPharma
Vetas
www.vetas.com.tr
BEVA
DEVA İLE BAĞLI ORTAKLIKLAR
41
VETAS VETERİNER VE TARIM İLAÇLARI A.Ş.
Veteriner ve tarım ilaçları üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet göstermek üzere DEVA Holding çatısı altında kurulan Vetaş, Türkiye hayvan sağlığı ilaçları sektörünün önde gelen firmaları arasında yer almaktadır. Vetaş, hastalıkların önlenmesi, teşhisi ve tedavisinde yüksek kaliteli çözümler üreten yenilikçi ürün skalasıyla, sektörün en geniş ürün yelpazesine sahiptir.
Ekonomik gelişmelere, et, süt, yem ve canlı hayvan fiyatlarına son derece duyarlı olan sektördeki tüm gelişmeleri doğru zamanda doğru stratejilerle değerlendiren Vetaş, güçlü konumunu korumak ve ileriye götürmek amacıyla geleceğe dönük projelere ağırlık vermektedir.
Vetaş, kaliteli, sağlıklı, güvenli ve verimli hayvansal gıda üretimi sağlanması için, sahip olduğu üstün teknolojik altyapısı ile her anlamda ihtiyacı karşılamaya her zaman olduğu gibi 2014 yılında da devam etmiş, yeni ürün çalışmalarına ağırlık vererek, saha dinamikleri doğrultusunda ürün yelpazesini genişletme projelerine odaklanmıştır.
Vetaş'ın birçok ürününün üretildiği Sağlık Bakanlığı ve Avrupa GMP belgeli üretim tesisleri için, ayrıca 2014 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetimleri tamamlanarak üç adet GMP belgesi alınmıştır.
2014 yılında Vetaş, yeni regülasyon ve yönetmelikler doğrultusunda beş yeni ürün için satış izni almış, bir ruhsat dosyasını da güncellemiştir.
Fason üretimdeki non-steril ürünlerimizin üretimi için Çerkezköy'de 2013 yılında kurulan yeni üretim tesisine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan üretim izni ve GMP onayı alınmıştır.
Vetaş, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin düzenlediği 3. Sürü Sağlığı ve Yönetimi Sempozyumu'na platin sponsor ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin düzenlediği XVI. Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kongresi'ne bronz sponsor olarak katılmıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde, "Günümüzde Saha Veteriner Hekimliği ve Geleceği" konulu bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
Vetaş, 2014 yılında "Bilimin Işığında" sloganıyla hayata geçirmiş olduğu, onbir yerel ve bir genel olmak üzere oniki toplantı ile çok sayıda veteriner hekime ulaştığı yeni projesi Vetakademi Kampüs programıyla bilimsel ihtiyaçların karşılanmasında köprü olmaya devam etmektedir.
İletişim Bilgileri:
Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Cad. No:1 K.Çekmece - İstanbul
Phone: +90 (212) 692 92 92 Fax: +90 (212) 697 02 08
İnternet adresi: www.vetas.com.tr
DEVA HOLDINGS NZ LIMITED
Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların, Yeni Zelanda ve Avusturalya'da satış ve dağıtımının yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.
DEVA SINGAPORE PTE.LTD. (*)
Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların, Singapur'da satış ve dağıtımının yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.
DEVA HOLDINGS PTY LTD
Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların, Avustralya'da satış ve dağıtımının yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.
EASTPHARMA CANADA
Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların, Kanada'da satış ve dağıtımının yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.
FAIRFAX PHARMA
Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların, Almanya'da satış ve dağıtımının yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.
DEVA HEALTH CARE AG
Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların, İsviçre'de satış ve dağıtımının yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.
2014 FAALİYET RAPORU

2014 FAALİYET RAPORU
DEVA BAĞLI ORTAKLIKLAR VE İLİŞKİLİ ŞİRKETLER
2014 FAALİYET RAPORU
![]() |
||
|---|---|---|
BAĞLI ORTAKLIKLAR VE İLİŞKİLİ ŞİRKETLER
45
BAĞLI ORTAKLIKLAR VE İLİŞKİLİ ŞİRKETLER HAKKINDA BİLGİ
Bağlı Ortaklıklar
DEVA Holding, Türkiye'de veteriner ve tarım ilaçları üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş.'nin %99,61 oranında ana hissedarıdır. Ayrıca kendi ürünlerinin Avustralya ve Yeni Zelanda'da satış ve dağıtımını yapması amacıyla Yeni Zelanda'da kurduğu DEVA Holdings NZ Limited, Singapur'da kurduğu DEVA Holding Singapore PTE. Ltd (*), Avustralya'da kurduğu DEVA Holding (Australia) PTY Ltd., Kanada'da kurduğu East Pharma Canada Ltd, Almanya'da kurduğu Fairfax Pharma ve İsviçre'de kurduğu DEVA Health Care AG Şirketinin %100 sahibidir.
(*) DEVA Singapore Pte. Ltd.'in tasfiye işlemleri Ocak 2015'de tamamlanmıştır.
Diğer İlişkili Şirketler
Beşeri ilaç üretimi ve pazarlaması, ilaç aktif maddeleri ve veteriner ilaçları konusunda faaliyet gösteren ve merkezi Lüksemburg'ta bulunan Eastpharma Sarl şirketi, DEVA Holding'in %82,21 pay oranıyla ana hissedarı konumundadır. Eastpharma Sarl şirketi aynı zamanda yine Türkiye ilaç sektöründe faaliyet gösteren Saba İlaç San. Ve Tic.A.Ş.'nin de %99,99 oranında ana hissedarıdır.
Bağlı Ortaklıklar ve İlişkili Şirketler ile Ticari İlişki Hakkında Bilgi
EastPharma Sarl şirketi, ilaç sektöründe faaliyet gösteren Roche firması ile yaptığı anlaşma sonucunda 18 adet Roche ürününün ruhsat ve satış hakkını satın almıştır. Bu 18 adet üründen 16'sının ruhsat ve satış hakkını DEVA Holding'e, diğer 2'sini ise Saba İlaç'a devretmiştir. Eastpharma Sarl, bu ürünlerin Türkiye'deki satışları üzerinden DEVA Holding ve Saba İlaç firmalarından "royalty" geliri elde etmektedir.
Vetaş ve Saba ürünlerinin büyük bir kısmı fason olarak DEVA Holding tarafından üretilmekte ve depolanmaktadır. Bunun yanında Vetaş ve Saba şirketi DEVA Holding'den mali ve idari hizmet almaktadır. Ayrıca Saba ürünlerinin pazarlama, satış ve dağıtımı DEVA Holding üzerinden gerçekleşmektedir.
Hakim Şirket ve Bağlı Şirketle Yapılan İşlemlere ait Bağlılık Raporu
1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 199'uncu maddesi uyarınca, DEVA Holding A.Ş. yönetim kurulu, faaliyet yılının ilk üç ayı içinde, geçmiş faaliyet yılında şirketin hakim ortağı ve hakim ortağına bağlı şirketlerle ilişkileri hakkında bir rapor düzenlemek ve bu raporun sonuç kısmına faaliyet raporunda yer vermekle yükümlüdür. DEVA Holding A.Ş.'nin ilişkili taraflarla yapmış olduğu işlemler hakkında gerekli açıklamalar 6 No'lu finansal rapor dipnotunda yer almaktadır. Ayrıca DEVA Holding A.Ş. Yönetim Kurulu söz konusu kanun hükmü uyarınca işbu Bağlılık Raporu'nu hazırlamıştır.
Şirketimizin Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan işbu raporda; Şirketimizin hakim ortağı ve hakim ortağın bağlı ortaklıkları ile 2014 yılı içinde yapmış olduğu tüm işlemlerde, işlemin yapıldığı veya önlemin alındığı veya alınmasından kaçınıldığı anda tarafımızca bilinen hal ve şartlara göre; her bir işlemde uygun bir karşı edim sağlandığı ve şirketi zarara uğratabilecek, alınan veya alınmasından kaçınılan herhangi bir önlem bulunmadığı ve bu çerçevede denkleştirmeyi gerektirecek herhangi bir işlem veya önlemin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
FAALİYET RAPORU
46
SONUÇ
Faaliyet dönemi;
- Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-14.1 sayılı tebliğ hükümleri uyarınca düzenlenen konsolide mali tablolara göre vergi sonrası 8.722.942 TL,
- Türk Ticaret Kanunu ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde düzenlenen Deva Holding’in bireysel mali tablolarına göre 2.572.332 TL kâr ile sonuçlanmıştır.
Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-14.1 sayılı tebliğ hükümleri uyarınca düzenlenen konsolide mali tablolara ve Türk Ticaret Kanunu ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde düzenlenmiş olan Deva Holding’in bireysel mali tablolarına göre 01.01.2014 – 31.12.2014 faaliyet döneminde oluşan kâr, geçmiş yıl zararlarına mahsup edileceğinden kâr dağıtımının mümkün olmadığı hususu,
Sayın Genel Kurul’un onayına saygıyla arz olunur.
DEVA HOLDİNG A.Ş.
Yönetim Kurulu
2014 FAALİYET RAPORU
BEYAN
47
FINANSAL TABLO VE FAALİYET RAPORLARININ KABULÜNE İLİŞKİN YÖNETİM KURULU'NUN
KARAR TARİHİ: 10.03.2015
KARAR SAYISI: 2015/06
SERMAYE PİYASASI KURULU'NUN “SERMAYE PİYASASINDA FİNANSAL RAPORLAMAYA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ”NİN İKİNCİ BÖLÜMÜNÜN 9. MADDESİ GEREĞİNCE SORUMLULUK BEYANI
Şirketimiz Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi tarafından onaylanmış 2014 Ocak – Aralık dönemine ait “Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği (II-14.1)” uyarınca Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan Türkiye Muhasebe Standartları/Türkiye Finansal Raporlama Standartları çerçevesinde ve mevzuata uygun olarak hazırlanan, bağımsız denetimden geçmiş konsolide finansal tablo ve faaliyet raporunun;
a) Tarafımızca incelendiğini,
b) Şirketimizdeki görev ve sorumluluk alanında sahip olduğumuz bilgiler çerçevesinde, önemli konularda gerçeğe aykırı bir açıklama içermediğini ya da açıklamanın yapıldığı tarih itibariyle yanıltıcı olması sonucunu doğurabilecek herhangi bir eksiklik içermediğini,
c) Şirketimizdeki görev ve sorumluluk alanında sahip olduğumuz bilgiler çerçevesinde, yürürlükteki finansal raporlama standartlarına göre hazırlanmış konsolide finansal tabloların, Şirketimizin aktifleri, pasifleri, finansal durumu ve kar ve zararı ile ilgili gerçeği dürüst bir biçimde yansıttığı ve faaliyet raporunun işin gelişimi ve performansını, Şirketimizin finansal durumunu, karşı karşıya olduğu önemli riskler ve belirsizliklerle birlikte, dürüstçe yansıttığını,
beyan ederiz.
Saygılarımızla,

Beat Martin SCHLAGENHAUF
Denetimden Sorumlu
Komite Başkanı

Mesut ÇETİN
Yönetim Kurulu
Başkan Yardımcısı/CFO

Rıza YILDIZ
Finansal Raporlama ve
Muhasebe Direktörü
2014 FAALİYET RAPORU
48
KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU
BÖLÜM I - KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİNE UYUM BEYANI
Şirketimiz, tüm paydaşları ile ilişkilerini düzenleyen yönetim ilkelerinde eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk prensiplerini esas almakta olup, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) II.17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliğinde bulunan Kurumsal Yönetim İlkelerinde yer alan uyumlması zorunlu olan/olmayan düzenlemelerden aşağıda detaylarıyla anlatılan konulara 2014 yılında uyum konusunda azami ölçüde özen ve dikkat göstermiştir ve gelecekte de göstermeye devam edecektir.
Uyum sağlanamayan ilkelere "Uyum Raporu" nun ilgili bölümlerinde yer verilmiştir. İlkelere tam uyumun öneminin bilincinde olan şirketimiz, tam uyumun sağlanmasına yönelik çalışmalarına devam etmektedir.
Uygulanamayan Kurumsal Yönetim İlkeleri, paydaşlarımız arasında herhangi bir çıkar çatışmasına sebep olmamıştır.
BÖLÜM II - PAY SAHİPLERİ
2.1. Yatırımcı İlişkileri Bölümü
Şirket bünyesinde, pay sahiplerinin ortaklık haklarına ve bu hakların kullanılmasına ilişkin sorularını yanıtlamak ve şirket ile pay sahipleri arasındaki ilişkilerde aracı rol oynamak üzere "Ortaklarla İlişkiler" birimi bulunmaktadır.
Söz konusu birimin görevleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, CFO ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi Mesut Çetin yönetiminde aşağıda iletişim bilgileri bulunan kişiler tarafından yürütülmektedir. Yürütülen faaliyetlerle ilgili olarak 29 Aralık 2014 tarihinde Yönetim Kurulu'na rapor sunulmuştur.
Rıza Yıldız - Finansal Raporlama ve Muhasebe Direktörü
Telefon : 0212-692 94 20
Faks : 0212-697 40 32
E-posta : [email protected]
Gülseren Mahmutoğlu – Hazine ve Ortaklarla İlişkiler Müdür Yardımcısı
Telefon : 0212-692 94 21
Faks : 0212-697 02 08
E-posta : [email protected]
SPK İleri Düzey ve Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisanslarına sahiptir.
Dönem içinde, pay sahiplerinin incelemesine sunulacak dokümanlar hazırlanarak yıllık genel kurul toplantısının kanun ve mevzuata uygun olarak düzenlenmesi sağlanmış, kamuyu aydınlatmak amacıyla Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) gerekli açıklamalar yapılmış, yaklaşık 90 yatırımcı ile yüzyüze veya çeşitli iletişim araçları vasıtasıyla görüşme yapılmıştır.
2.2. Pay Sahiplerinin Bilgi Edinme Haklarının Kullanımı
Dönem içinde, çeşitli iletişim araçları vasıtasıyla ve bizzat şirket merkezine gelerek yapılan görüşmelerde tüm pay sahipleri veya potansiyel yatırımcıların talepleri mevzuat çerçevesinde kalmak şartıyla en kısa sürede sonuçlandırılmıştır.
Pay sahiplerini ilgilendirecek her türlü konu ile ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) ve Şirketin www.deva.com.tr adresli internet sitesinde yapılan açıklamalar ile Kurumsal Yönetim İlkeleri çerçevesinde pay sahiplerinin bilgi edinme haklarını kullanmaları da sağlanmıştır.
Şirket Ana Sözleşmesi'nde, pay sahipleri tarafından özel denetçi atanması ile ilgili bir düzenleme olmayıp, bu hak Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 438. Maddesi ile düzenlendiğinden ayrıca düzenleme yapmaya gerek duyulmamıştır. Dönem içinde de bu konu ile ilgili herhangi bir talep olmamıştır.
2.3. Genel Kurul Toplantıları
Şirketin 2013 yılı hesap dönemine ait Olağan Genel Kurul Toplantısı 08 Nisan 2014 tarihinde saat 13:30'da Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. No.1 Küçükçekmece-İSTANBUL adresindeki şirket merkezinde, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) 1527. Maddesi uyarınca fiziki ve elektronik ortamda yapılmıştır. Bu toplantıda, şirket sermayesinin yaklaşık % 83,92'lik kısmı temsil edilmiştir. Toplantıya menfaat sahipleri ve medyadan katılım olmamıştır.
Genel Kurul toplantılarına davet, Yönetim Kurulu tarafından, mümkün olan en fazla sayıda pay sahibine ulaşmayı sağlayacak şekilde Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve ana sözleşmede öngörülen hususlara uygun olarak, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nin 14.03.2014 tarih ve 8528 sayılı nüshasında, Şirketin www.deva.com.tr adresli internet sitesinde ve Elektronik Genel Kurul Sisteminde (EGKS) yıllık genel kurul toplantısından 21 gün önce yapılmıştır. Ayrıca; gündem, vekaletname, bilgilendirme dokümanı, bilanço, kâr ve zarar cetvelleri ile Yönetim Kurulu ve Denetçi raporları da toplantıdan 21 gün önce şirket merkezinde, şirketin internet sitesinde, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) ve EGKS'de pay sahiplerinin incelemelerine sunulmuştur.
2014 FAALİYET RAPORU
KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU
49
Genel Kurul toplantılarında gündemde yer alan konular ayrıntılı şekilde aktarılarak, pay sahiplerine soru sorma ve düşüncelerini açıklama imkanı verilmektedir. Toplantıda söz alan pay sahiplerimiz şirketin performansı ve stratejileri ile ilgili sorular sormuş, bu sorular Divan Başkanı ve ilgili yöneticiler tarafından cevaplandırılmıştır. Genel Kurul'da pay sahiplerinin sordukları tüm sorular cevaplandırılmış, cevaplandırılanaması sebebiyle Ortaklarla İlişkiler Birimince yazılı cevaplandırılan soru olmamıştır. Pay sahipleri tarafından gündem maddeleri ile ilgili verilen öneriler mevcudun oy birliği ile kabul edilerek ilgili Genel Kurul tutanağına işlenmiştir.
Genel Kurul toplantıları, şirket merkezinde yapılmakta olup, en üst düzeyde katılımın sağlanması için toplantıya katılacak pay sahiplerine ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Toplantı tutanakları, arzu eden pay sahiplerine posta yoluyla da gönderilmekte, ayrıca şirket merkezinde, internet sitesinde, KAP'ta ve EGKS'de pay sahiplerinin bilgisine sunulmaktadır.
2013 yılı içinde idari faaliyetler ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında toplam 739.206 TL tutarında bağış ve yardım yapıldığı bilgisi ayrı bir gündem maddesi olarak pay sahiplerinin bilgisine sunulmuştur.
2.4. Oy Hakları ve Azınlık Hakları
Şirket Ana Sözleşmesi'nin 27. maddesi gereğince, toplam 0,10 TL'lik A ve B grubu imtiyazlı hisse senetlerinin her biri, C grubu payların 10 misli, yani 10 oy hakkına sahiptir.
Şirketimiz pay sahipleri arasında, beraberinde hakimiyet ilişkisi de getiren karşılıklı iştirak ilişkisi içinde bulunan bir ortaklık bulunmamaktadır. Azınlık payları yönetimde temsil edilmemektedir. Azlık hakları, ana sözleşme ile sermayenin yirmide birinden daha düşük bir şekilde belirlenmemiştir.
2.5. Kâr Payı Hakkı
Türk Ticaret Kanunu'nun 348. maddesine uygun olarak, şirket Ana Sözleşmesi'nin 10. ve 43. maddeleri gereğince, A grubu imtiyazlı pay sahiplerine, şirketin yıllık kârından birinci kar payına zarar gelmemek kaydıyla; safi kârdan, %5 kanuni yedek akçe ile ödenmesi gereken vergiler ayrıldıktan ve ödenmiş sermayenin %6'si oranında bir indirim yapıldıktan sonra bulunacak meblağın %10'u ayrılmaktadır.
DEVA Holding'in kâr dağıtım politikası;
Şirketimiz, Türk Ticaret Kanunu hükümleri, Sermaye Piyasası Düzenlemeleri, Vergi Düzenlemeleri ve diğer ilgili düzenlemeler ile Ana Sözleşmemizin kâr dağıtımı ile ilgili maddesi çerçevesinde kâr dağıtımı yapmaktadır.
Kar Dağıtım Prensipleri:
1- Kar dağıtımında pay sahiplerimizin beklentileri ile Şirketimiz menfaatleri arasındaki hassas dengelere ve karlılık durumuna uygun bir politika izlenir. Kar dağıtım tutarı; Şirketin, büyüme trendi, karlılık durumu, stratejik hedefleri, yatırım projeleri ve çalışma sermayesinin gerektirdiği fon ihtiyaçları da dikkate alınarak Yönetim Kurulu tarafından belirlenerek, Genel Kurul'un onayına sunulur.
2- Kar dağıtımı nakit olabileceği gibi, bedelsiz pay olarak da yapılabilir.
3- Kâr dağıtımına en geç dağıtım kararı verilen genel kurul toplantısının yapıldığı hesap dönemi sonu itibarıyla başlanması şartıyla, Genel Kurul onayını takiben Genel Kurul'un tespit ettiği tarihte başlanır.
4- Şirketimiz Esas Sözleşmesinde "Kar Payı Avansı" dağıtılması ile ilgili bir düzenleme olmadığından "Kar Payı Avansı" dağıtımayacaktır.
5- Kar dağıtımı yapılmayacaksa, gerekçesi ve dağıtılmayan karın ne amaçla kullanılacağı kamuya açıklanır.
"Kar Dağıtım Politikası" Şirket'in finansal performansı, öngörülen yatırım projeleri, sektörel ve ekonomik koşullar dikkate alınarak her yıl yeniden gözden geçirilebilir.
Kâr dağıtım politikası Genel Kurul Toplantısında pay sahiplerinin bilgisine sunulmuş olup, ayrıca faaliyet raporunda ve internet sitesinde de yayınlanmak suretiyle kamuya duyurulmuştur.
2013 yılı faaliyet döneminde oluşan kâr geçmiş yıl zararlarına mahsup edildiğinden kâr payı dağıtımı mümkün olmamıştır.
2.6. Payların Devri
Şirket Ana Sözleşmesi'nin 9. maddesi gereğince; (A) ve (B) grubu imtiyazlı payların devri için Yönetim Kurulu kararı gerekmektedir. Ayrıca, İmtiyazlı pay sahibi bir gerçek veya tüzel kişinin veya bu gerçek veya tüzel kişi ile birlikte hareket eden imtiyazlı pay sahibi diğer gerçek veya tüzel kişilerin, doğrudan veya dolaylı olarak yapacağı pay devri işlemlerinin imtiyazlı payların %5'ine ulaşması halinde, Yönetim Kurulu, Türk Ticaret Kanunu'nun 493. Maddesi hükümleri uyarınca onay istemini red etme hakkına veya devredene payların başvurma anındaki gerçek değeri ile Şirket veya diğer pay sahipleri ya da üçüncü kişiler hesabına almayı önerme hakkına sahiptir.
FAALİYET RAPORU
50
KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU
BÖLÜM III - KAMUYU AYDINLATMA VE ŞEFFAFLIK
3.1 Kurumsal İnternet Sitesi ve İçeriği
Şirket internet sitesine www.deva.com.tr adresinden ulaşılabilmektedir. İnternet sitesinde "Yatırımcı İlişkileri" başlığı altında, Kurumsal Yönetim İlkelerinde belirlenen hususlara yer verilmekte olup İngilizce internet sitesinin güncellenme çalışmalarına devam edilmektedir.
3.2 Faaliyet Raporu
Şirket faaliyet raporu, menfaat sahiplerinin Şirket faaliyetleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmasını sağlayacak şekilde, Kurumsal Yönetim İlkelerine ve mevzuatta belirtilen hususlara uygun olarak hazırlanmaktadır.
BÖLÜM IV - MENFAAT SAHİPLERİ
4.1. Menfaat Sahiplerinin Bilgilendirilmesi
Menfaat sahipleri şirketin bilgilendirme politikası çerçevesinde düzenli olarak bilgilendirilmektedir. Şirket ile ilgili menfaat sahipleri, gerektiğiinde ve/veya talepleri halinde yapılan görüşme ve toplantılar vasıtasıyla, ilgili oldukları hususlarla sınırlı olmak üzere, şirket tarafından bilgilendirilmektedir. Yapılan müşteri ziyaretleri ile müşterilerimizin talep ve beklentileri belirlenmekte ve faaliyetler buna göre geliştirilmektedir. Ayrıca katılınan fuarlar ile müşteri ve tedarikçilerle fikir paylaşımında bulunulmaktadır.
Şirket çalışanlarının bilgilendirilmesi ise intranet, elektronik posta, toplantı veya duyurular yoluyla olmaktadır.
Menfaat sahipleri, şirketin mevzuata aykırı veya etik açıdan uygun olmayan işlemlerini toplantı, telefon ve/veya elektronik posta yoluyla Kurumsal Yönetim Komitesi Üyelerine iletebilmektedir.
4.2. Menfaat Sahiplerinin Yönetime Katılımı
Menfaat sahiplerinin yönetime katılımı ile ilgili bir düzenleme bulunmamakla birlikte, şirket çalışanlarının çalışma koşulları, kendilerine sağlanan hak ve menfaatlerin belirlenmesinde, çalışanların görüşlerine başvurularak en doğru ve memnun edici sonuçlara ulaşılmasına gayret edilmektedir. Aynı şekilde şirket, müşterilerine ve tedarikçilerine, gerektiğiinde toplantılar ve görüşmeler yapılması suretiyle, daha verimli çalışma şartlarının oluşması yönünde gayret göstermektedir.
4.3. İnsan Kaynakları Politikası
DEVA Holding, rekabette öne çıkabilmek için en büyük destekçisinin insan kaynağı olduğunun bilincinde olan bir şirket olarak adını, çalışmak için en çok tercih edilen kurumlar sıralamasında en üst sıralara çıkartabilecek stratejileri oluşturmaktadır.
DEVA Holding, insan kaynakları alanında, Türkiye'de beşeri ilaç üretiminde en kalifiye çalışan profilini istihdam ederek, çalışanların değerleri doğrultusunda elini taşın altına koyan, şeffaf bir yönetim anlayışı içinde gelişen ve geliştiren, sonuç odaklı ve verimli bir şekilde uzmanlık alanlarında faaliyet gösteren bireyler olarak geliştirme politikasını benimsemiştir. Bu politika, performans değerlendirme süreçleri, bilimsel ölçme ve geliştirme merkezi uygulamaları ve ömür boyu öğrenme esasına dayalı eğitim ve geliştirme uygulamaları ile desteklenmektedir.
DEVA Holding olarak, başarı odaklı, yenilikçi, ekip çalışmasına yatkın, problem çözebilen, müşteri ve kalite odaklı kişileri aramıza katmayı ve çalışanlarımızı bu yönde geliştirmeyi hedeflemekteyiz.
Çalışanlarla Toplu İş Sözleşmesi yapılmadığından, görüşmeleri sürdürmek üzere bir temsilci atanmamıştır.
Çalışanlarımızdan bugüne kadar işyerinde ayrımcılık yapıldığına dair herhangi bir şikayet ulaşmamıştır.
Şirket çalışanlarının görev tanımları ve dağılımı ile performans ve ödüllendirme kriterleri oluşturulmuş olup, yöneticiler ve intranet vasıtasıyla duyurulmuştur.
4.4. Etik Kurallar ve Sosyal Sorumluluk
Şirketin misyonu ve ilkeleri internet sitesinde yayınlanmak suretiyle kamuyla paylaşılmıştır.
İçinde yaşadığımız çevrenin gelişen teknoloji ve sanayileşme ile hızla yok olduğunun bilincinde olan şirketimiz, üretim faaliyetlerinden kaynaklanan çevre etkilerini değerlendirerek, kontrol altında tutar ve en aza indirmek için uygun teknolojileri kullanır. Sürdürülebilir bir çevre için atıkların en düşük seviyeye indirilmesi, enerji ve doğal kaynakları verimli kullanması, geri dönüşümün desteklenmesi için gerekli tedbirleri alır. Çevreye verdiğimiz önemi belgelemek adına ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi alınmıştır.
Şirketimiz "İnsan sağlığı dünyanın neresinde olursa olsun vazgeçilmez önceliğimiz" ilkesinden yola çıkarak toplumun yaşam kalitesini iyileştirmek ve ekonomik, çevresel, kültürel ve sosyal gelişmeye destek verme sorumluluğunun bilincinde olarak, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerine 2014 yılında da devam etmiştir. Bu amaçla, eğitim ve sağlık kuruluşlarında donanım ve fiziki eksikliklerinin giderilmesine çalışılmış, üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine staj imkanı tanınmıştır.
2014 FAALİYET RAPORU
KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU
51
BÖLÜM V - YÖNETİM KURULU
5.1. Yönetim Kurulunun Yapısı ve Oluşumu
Şirketin Yönetim Kurulu’nda görev yapan üyelere ilişkin bilgiler aşağıda gösterilmiştir:
Yönetim Kurulu Üyeleri:
Philipp Daniel Haas - Yönetim Kurulu Başkanı – İcraçı
DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Philipp Haas; St. Gallen Ekonomi, Hukuk ve İş İdaresi İşletme Üniversitesi’nde ihtisas alanı bankacılık olmak üzere İşletme Yüksek Lisansı yapmıştır. Akıcı Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Türkçe konuşmaktadır. 1992 yılından beri yatırım danışmanı ve yönetici olarak görev almış olan Philipp D. Haas, Doğu Avrupa Ülkeleri ve özellikle Türkiye pazarlarında geniş deneyime sahiptir. Ukrayna ve Türkiye’de birçok yeniden yapılandırma projelerinde yer almış olan Philipp D. Haas, 90’larda kurumsal yabancı yatırımcıların temsilen birçok yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Bunların arasında Ukrayna’da bulunan Rogan Brewery ile Türkiye’de bulunan Net Holding sayılabilir. İlaç sektöründe geniş deneyime sahip olan Philipp D. Haas, gelişmekte olan piyasalardaki fonlara ilaç sektöründe danışmanlık yaparak yatırımlarını Doğu Avrupa’ya yönlendirmiştir. Bunlar arasında daha sonra Zentiva adını alan Slovakopharma firması da bulunmaktadır. EastPharma Ltd ve DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Haas, aynı zamanda Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş., Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., New Life Yaşam Sigorta A.Ş., Eastpharma İlaç Üretim Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.’de de Yönetim Kurulu Başkanı; Eastpharma Sarl, Lypanosys Pte Limited’de ise Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca Grup bünyesindeki DEVA Holdings (Australia) PTY Ltd, DEVA Holdings NZ Ltd, Eastpharma Canada Ltd, Fairfax Pharma GmbH ve DEVA Health Care A.G. şirketlerinde de yönetici olarak görev yapmaktadır. Philipp D. Haas, Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TISD)’nde Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı’dır.
Görev Süresi: 22.05.2013 – 22.05.2016
Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. adına Mesut Çetin - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı – İcraçı
DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su olan Mesut Çetin, 2005 ve 2007 yılları arasında GEM Global Equities Management S.A. bünyesinde operasyonlardan sorumlu yönetici olarak çalışmış olup, aynı grup bünyesinde 1999 yılından itibaren analist, trader ve proje yöneticisi gibi değişik pozisyonlarda da görev almıştır. Mesut Çetin, EastPharma Ltd, EastPharma Canada Ltd, Vetaş Veteriner Ve Tarım İlaçları A.Ş. ve Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca, Grup bünyesindeki diğer şirketlerde de CEO görevini yürütmektedir. Mesut Çetin, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu olup, yüksek lisansını Koç Üniversitesi EMBA programında tamamlamıştır.
Görev Süresi: 22.05.2013 – 22.05.2016
Beat Martin Schlagenhauf - Yönetim Kurulu Üyesi – Bağımsız
DEVA Holding’in Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olan Beat Schlagenhauf, sahibi olduğu Zürih-İsviçre merkezli Schlagenhauf & Patner Portfolio Management firması üzerinden yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği yapmaktadır. 1987’de kendi firmasını kurmadan önce yine Zürih’te Rothschild Bank’ta 9 sene portföy yöneticisi ve başkan yardımcısı olarak görev almıştır. Eastpharma Ltd. de Yönetim Kurulu Üyesi olan Beat Schlagenhauf, Mayıs 2011 tarihinden beri DEVA Holding Yönetim Kurulu üyesidir.
Görev Süresi: 22.05.2013 – 22.05.2016
Cüneyt Demirgüre - Yönetim Kurulu Üyesi – Bağımsız
DEVA Holding’in Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olan Cüneyt Demirgüre, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı’nı tamamlamış, 1990-1993 yılları arasında University of Alabama’da Finans Doktorası yapmıştır. Aralarında Eczacıbaşı Menkul Değerler, Demir Yatırım ve Demirbank, İsviçre Portföy Yönetimi ve Unicredit Menkul Değerler’in bulunduğu finansal kuruluşlarda üst düzey yönetici konumunda önemli görevlerde bulunan Demirgüre, Baytur Motorlu Vas. Ticaret A.Ş. ve Baylas Otomotiv A.Ş. şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olup, Koç Üniversitesi’nde gidemli öğretim görevlisidir.
Görev Süresi: 22.05.2013 – 22.05.2016
Ayşecik Haas - Yönetim Kurulu Üyesi – İcraçı Olmayan
DEVA Holding’in İcraçı Olmayan Yönetim Kurulu Üyesi olan Ayşecik Haas, 1991 senesinde Ankara Özel Yükseliş Koleji’nden mezun olduktan sonra, lisans öğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde, Ekonomi mastırını Texas Tech Üniversitesi’nde yapmıştır. İş hayatına Türkiye’de Emek Elektrik ve Beko Elektronik’te mühendislik ile ilgili çeşitli görevlerde başlayan Ayşecik Haas, ekonomi mastırından sonra New York’ta finans sektöründe çalışmış, dönüşünde kısa bir dönem Hattat Holding’te yatırım uzmanı olarak görev yapmıştır. 2008’de bir medya kuruluşu olan NAR Group’un Genel Müdürlüğü yapmaya başlayan Ayşecik Haas, halen bu görevini sürdürmektedir.
Görev Süresi: 22.05.2013 – 22.05.2016
2014 FAALİYET RAPORU
52
KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU
BAĞIMSIZLIK BEYANI
DEVA Holding A.Ş. Kurumsal Yönetim Komitesine;
Şirketinizin 22 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak olan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Yönetim Kurulu Üyeliğine "Bağımsız Üye" sıfatı ile aday gösterilmem nedeniyle, bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkeleri gereği;
a) DEVA Holding A.Ş. Yönetim Kurulunda son on yıl içerisinde altı yıldan fazla Yönetim Kurulu üyeliği yapmadığımı,
b) DEVA Holding A.Ş., Deva Holding A.Ş.'nin ilişkili taraflarından biri veya DEVA Holding A.Ş. sermayesinde doğrudan veya dolaylı olarak % 10 veya daha fazla paya sahip hissedarların yönetim veya sermaye bakımından ilişkili olduğu tüzel kişiler ile kendim, eşim ve ikinci dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarım arasında, son beş yıl içinde, doğrudan veya dolaylı istihdam, sermaye veya önemli nitelikte ticari ilişkinin kurulmadığını,
c) Son beş yıl içerisinde, başta DEVA Holding A.Ş.'nin denetimini, derecelendirilmesini ve danışmanlığını yapan şirketler olmak üzere, yapılan anlaşmalar çerçevesinde DEVA Holding A.Ş.'nin faaliyet ve organizasyonunun tamamını veya belli bir bölümünü yürüten şirketlerde çalışmadığımı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev almadığımı,
d) Son beş yıl içerisinde, DEVA Holding A.Ş.'ye önemli ölçüde hizmet ve ürün sağlayan firmaların herhangi birisinde ortak, çalışan veya yönetim kurulu üyesi olmadığımı,
e) DEVA Holding A.Ş.'nin sermayesinde % 1'den fazla paya sahip olmadığımı ve bu payların imtiyazlı olmadığını,
f) Bağımsız yönetim kurulu üyesi olmam sebebiyle üstleneceğim görevleri gereği gibi yerine getirecek mesleki eğitim, bilgi ve tecrübeye sahip olduğumuz,
g) Kamu kurum ve kuruluşlarında tam zamanlı görev almadığımı,
h) DEVA Holding A.Ş.'nin faaliyetlerine olumlu katkılarda bulunabilecek, ortaklar arasındaki çıkar çatışmalarında tarafsızlığımı koruyabilecek, menfaat haklarını dikkate alarak özgürce karar verebilecek güçlü etik standartlara, mesleki itibara ve tecrübeye sahip olduğumuz,
i) DEVA Holding A.Ş. faaliyetlerinin işleyişini takip edebilecek ve üstlendiğim görevlerin gereklerini tam olarak yerine getirebilecek ölçüde işlere zaman ayırabileceğimi,
Komiteniz, ortaklarınız ve ilgili bütün tarafların bilgisine beyan ederim.

Saygılarımla,
BEAT MARTİN SCHLAGENHAUF
2014 FAALİYET RAPORU
KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU
53
BAĞIMSIZLIK BEYANI
DEVA Holding A.Ş. Kurumsal Yönetim Komitesine;
Şirketinizin 22 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak olan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Yönetim Kurulu Üyeliğine "Bağımsız Üye" sıfatı ile aday gösterilmem nedeniyle, bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkeleri gereği;
a) DEVA Holding A.Ş. Yönetim Kurulunda son on yıl içerisinde altı yıldan fazla Yönetim Kurulu üyeliği yapmadığımı,
b) DEVA Holding A.Ş., DEVA Holding A.Ş.'nin ilişkili taraflarından biri veya DEVA Holding A.Ş. sermayesinde doğrudan veya dolaylı olarak % 10 veya daha fazla paya sahip hissedarların yönetim veya sermaye bakımından ilişkili olduğu tüzel kişiler ile kendim, eşim ve ikinci dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarım arasında, son beş yıl içinde, doğrudan veya dolaylı istihdam, sermaye veya önemli nitelikte ticari ilişkinin kurulmadığını,
c) Son beş yıl içerisinde, başta DEVA Holding A.Ş.'nin denetimini, derecelendirilmesini ve danışmanlığını yapan şirketler olmak üzere, yapılan anlaşmalar çerçevesinde DEVA Holding A.Ş.'nin faaliyet ve organizasyonunun tamamını veya belli bir bölümünü yürüten şirketlerde çalışmadığımı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev almadığımı,
d) Son beş yıl içerisinde, DEVA Holding A.Ş.'ye önemli ölçüde hizmet ve ürün sağlayan firmaların herhangi birisinde ortak, çalışan veya yönetim kurulu üyesi olmadığımı,
e) DEVA Holding A.Ş.'nin sermayesinde % 1'den fazla paya sahip olmadığımı ve bu payların imtiyazlı olmadığımı,
f) Bağımsız yönetim kurulu üyesi olmam sebebiyle üstleneceğim görevleri gereği gibi yerine getirecek mesleki eğitim, bilgi ve tecrübeye sahip olduğumuz,
g) Kamu kurum ve kuruluşlarında tam zamanlı görev almadığımı,
h) Gelir Vergisi Kanunu'na göre Türkiye'de yerleşmiş sayıldığımı,
i) DEVA Holding A.Ş.'nin faaliyetlerine olumlu katkılarda bulunabilecek, ortaklar arasındaki çıkar çatışmalarında tarafsızlığımı koruyabilecek, menfaat haklarını dikkate alarak özgürce karar verebilecek güçlü etik standartlara, mesleki itibara ve tecrübeye sahip olduğumuz,
j) DEVA Holding A.Ş. faaliyetlerinin işleyişini takip edebilecek ve üstlendiğim görevlerin gereklerini tam olarak yerine getirebilecek ölçüde işlere zaman ayırabileceğimi,
Komiteniz, ortaklarınız ve ilgili bütün tarafların bilgisine beyan ederim.

Saygılarımla,
CÜNEYT DEMİRGÜREŞ
FAALİYET RAPORU
KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği için, 2012 yılı Genel Kurul toplantısı öncesinde, Aday Gösterme Komitesinin görevini de üstlenen Kurumsal Yönetim Komitesine yapılan iki adayın başvuru su değerlendirilmiş ve bağımsızlık kriterlerini taşıdıklarına ilişkin 29.04.2013 tarih 2013/3 sayılı rapor Yönetim Kurulu'na sunulmuş ve Yönetim Kurulu'nun 29.04.2013 tarih 2013/16 sayılı kararı ile Genel Kurul Toplantısında Yönetim Kurulu'na bağımsız üye olarak aday gösterilmelerine karar verilmiştir.
İlgili dönem içinde Bağımsız Yönetim Kurulu üyelerinin bağımsızlıklarını ortadan kaldıracak herhangi bir durum oluşmamıştır.
Yönetim Kurulu Başkanı; ana hissedar Eastpharma Ltd'in de Yönetim Kurulu Başkanı olması ve önceki deneyimlerinden sektörü yakından tanıması nedeniyle CEO görevini de yürütmektedir.
Yapılan Genel Kurul toplantılarında, yeni seçilen Yönetim Kurulu üyelerine 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 395 ve 396. maddelerinde yazılı işlemleri yapabilmeleri için izin verilmektedir. Bu izinden dolayı Yönetim Kurulu üyelerinin şirket dışında başka görevler de almasını engelleyecek bir durum bulunmamaktadır. Yönetim Kurulu Üyelerinin şirket dışında aldığı görevler özgeçmişleri içinde açıklanmakta olup, Yönetim Kurulu Üyelerinden Beat Martin Schlagenhauf, Cüneyt Demirgüreş ve Ayşecik Haas Grup dışındaki şirketlerde görev almaktadır.
Yönetim Kurulumuzda bir kadın üye bulunmaktadır.
5.2. Yönetim Kurulunun Faaliyet Esasları
Yönetim Kurulu, işlerin gerektirdiği durumlarda Hukuk İşlerinin koordinasyonunda toplanmaktadır. Toplantılara çağrı telefon ve/veya e-posta yoluyla olmaktadır. Bu toplantılarda, şirket ile ilgili konular görüşülmekte ve karara bağlanmaktadır. Bu raporun kapsadığı dönem içinde 38 adet Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirilmiş olup katılım oranı % 97'dir. Toplantı gündemleri, karar alınması gereken konular göz önünde bulundurularak ve diğer Yönetim Kurulu üyelerinin ön görüşleri alınarak oluşturulur. Yönetim Kurulu toplantılarında kararlar Ana Sözleşme'de yazılı nisaplar uyarınca alınmış, herhangi bir karşı oy kullanılmamıştır.
Ana Sözleşme'de Yönetim Kurulu Üyelerine ağırlıklı oy hakkı veya veto hakkı tanınmamıştır. Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticilerin görevleri sırasında şirkette sebep olabilecekleri zararlar 20 milyon Amerikan Doları bedelle sigorta ettirilmiştir.
5.3. Yönetim Kurulu Bünyesinde Oluşturulan Komitelerin Sayı, Yapı ve Bağımsızlığı
Yönetim Kurulu'nca "Denetimden Sorumlu Komite", "Kurumsal Yönetim Komitesi" ve "Riskin Erken Saptanması Komitesi" oluşturulmuştur. Komiteler ayrıntılı olarak düzenlenmiş çalışma esasları doğrultusunda faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler.
Denetimden Sorumlu Komite
| Adı Soyadı | Görevi | Açıklama |
|---|---|---|
| Beat Martin Schlagenhauf | Başkan | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi |
| Cüneyt Demirgüreş | Üye | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi |
Denetimden Sorumlu Komite, Sermaye Piyasası Mevzuatı çerçevesinde, ortaklığın muhasebe sistemi, finansal bilgilerin kamuya açıklanması, bağımsız denetimi ve şirketin iç kontrol sisteminin işleyişinin ve etkinliğinin gözetimini yapmaktadır. Yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde tespit ettiği hususları değerlendirerek Yönetim Kuruluna raporlar. Denetimden Sorumlu Komite yılda 4 defa toplanmaktadır.
Kurumsal Yönetim Komitesi; Sermaye Piyasası Mevzuatına ve Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkelerinde yer alan esaslara uygun olarak Şirketin Kurumsal Yönetim İlkelerine uyumunu izler, bu konuda iyileştirme çalışmalarında bulunarak Yönetim Kurulu'na öneriler sunar. Kurumsal Yönetim Komitesi gerekli gördüğü zamanlarda toplanır. Şirketimizde "Aday Gösterme Komitesi" ve "Ücret Komitesi" kurulmadığından bu komitelerin görevleri de "Kurumsal Yönetim Komitesi" tarafından yerine getirilmektedir.
Kurumsal Yönetim Komitesi
| Adı Soyadı | Görevi | Açıklama |
|---|---|---|
| Beat Martin Schlagenhauf | Başkan | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi |
| Mesut Çetin | Üye | İcraci Yönetim Kurulu Üyesi |
| Ayşecik Haas | Üye | İcraci Olmayan Yönetim Kurulu Üyesi |
FAALİYET RAPORU
KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU
55
Riskin Erken Saptanması Komitesi
| Adı Soyadı | Görevi | Açıklama |
|---|---|---|
| Beat Martin Schlagenhauf | Başkan | Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi |
| Mesut Çetin | Üye | İcraci Yönetim Kurulu Üyesi |
| Ayşecik Haas | Üye | İcraci Olmayan Yönetim Kurulu Üyesi |
Riskin Erken Saptanması Komitesi, şirketin varlığını, gelişmesini ve devamını tehlikeye düşürebilecek risklerin erken teşhisi, tespit edilen risklerle ilgili gerekli önlemlerin uygulanması ve riskin yönetilmesi amacıyla çalışmalar yaparak Yönetim Kurulu'na raporlar.
Şirketimiz Yönetim Kurulu 5 kişiden oluştuğundan aynı üyeler değişik komitelerde görev almaktadır.
5.4. Risk Yönetim ve İç Kontrol Mekanizması
Şirketimizin risk yönetimine ilişkin faaliyetleri Risk Yönetim Komitesi koordinasyonunda yürütülmektedir. Risk Yönetim Komitesi, Kredi Komitesi ve İç Denetim'den gelen bilgileri, Kurumsal Risk Yönetimi çerçevesinde değerlendirmekte; değerlendirme sonuçlarını ve varsa riskleri azaltmaya yönelik aksiyon planlarını oluşturarak Yönetim Kurulu'na sunmaktadır.
Ayda bir defa toplanan Kredi Komitesi, müşterilere mal alımlarında tahsis edilecek kredi limitlerini ve alınacak teminatların esaslarını belirler. Limit ve teminatların belirlenmesinde müşterinin ortaklık yapısı, taşınmazları, finansal durumu, bölgede hakkında yapılan istihbarat çalışmalarından faydalanılır. Müşterilerin açık hesaplarının sürekli olarak kontrol edilmesiyle, teminat oranlarının istenilen düzeylerde tutulması ve şüpheli alacakların asgariye indirilmesi amaçlanır.
İç Denetim Müdürlüğü, bütün birimleri risk yönetimi açısından değerlendirerek, denetim sonuçlarını Risk Yönetim Komitesine ve Denetimden Sorumlu Komiteye sunar.
5.5. Şirketin Stratejik Hedefleri
Yerli ilaç sanayinin lider kuruluşlarından biri olan DEVA Holding'in stratejisi, Türkiye'yi üretim üssü haline getirmek ve Türkiye için dış pazarları fethetmektir. Bu stratejiye ulaşmak için senelik satış, gider ve yatırım bütçeleri hazırlanır, finansal tablo projeksiyonları oluşturur. Yönetim Kurulu tarafından onaylanan bütçe, belirlenen dönem içerisindeki hedeflere ulaşmak için gerekli temel süreçtir. Yönetim Kurulu şirketin hedeflerine ulaşma derecesini, faaliyetlerini ve geçmiş performansını her ay sonu bütçe ve fiili sonuçların karşılaştırılmasıyla gözden geçirir.
5.6. Mali Haklar
Dönem içinde Yönetim Kurulu Üyeleri ile Üst Düzey Yöneticilere sağlanan hakkı huzur, ücret, prim, ikramiye, kıdem tazminatı vb mali hakların toplamı sırası ile 3.185.295 TL ve 3.358.834 TL., benzin, telefon, kira vb gibi hakların toplam tutarı ise Yönetim Kurulu Üyeleri için 34.117 TL ve Üst Düzey Yöneticiler için 61.626 TL. olmak üzere toplam 6.639.872 TL.dir.
Şirketimizin Ücretlendirme Politikası Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin bilgisine sunulmuş olup internet sitesinde yayınlanmaktadır. Mali haklarla ilgili açıklamalar Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üst Düzey Yöneticiler ayrımında yapılmaktadır. Yönetim Kurulu üyelerinin ücretleri Genel Kurul tarafından belirlenmektedir. Üst düzey yöneticilere verilecek mali hakları ise "Kurumsal Yönetim Komitesi" tarafından Ücret Komitesi Görev ve Çalışma esasları uyarınca belirlenir ve Yönetim Kurulu'na sunulur.
Şirket tarafından herhangi bir Yönetim Kurulu üyesi veya üst düzey yöneticiye borç, kredi, kefalet verilmemiştir.
FAALİYET RAPORU
HISSEDARLARA BİLGİ
İletişim Bilgileri:
Adresi : Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. No.1 Küçükçekmece-İSTANBUL
Telefon : 0212 692 92 92
Faks : 0212 697 02 08
İnternet adresi : www.deva.com.tr
E-Posta adresi : [email protected]
Şirketin Ticaret Sicil Bilgileri
Kayıtlı Olduğu Sicil : İstanbul Ticaret Sicil Memurluğu
Sicil No. : 70061
Bağımsız Denetçi
Ernst & Young
Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Tel : 212 315 30 00
Faks : 212 230 82 91
Vergi Tasdiki
Başaran Nas YMM A.Ş.
Tel : 212 326 60 60
Faks : 212 326 60 50
DEVA Holding Hisse Senedinin 2014 Yılı Performansı
DEVA Holding'in çıkarılmış sermayesi 200.000.000 TL'dir. Şirketin sermayesi 20.000.000.000 adet 1 kuruşluk paya bölünmüştür.
Borsa İstanbul A.Ş.'de (BİST) DEVA kodu ile işlem gören paylarının 1 lotu 01.01.2014 – 31.12.2014 döneminde en düşük 1,59 TL.den, en yüksek 2,30 TL.den işlem görmüş olup yılı 2,10 TL.den kapatmıştır.
DEVA Holding hisse senetlerinin kapanış fiyatlarına göre 2014 yılı performansını gösteren grafik aşağıda sunulmuştur.

2014 FAALİYET RAPORU
KAR DAĞITIM TABLOSU 57
DEVA HOLDİNG A.Ş. 2014 yılı Kâr Payı Dağıtım Tablosu (TL)
- Çıkarılmış Sermaye
200.000.000,00 - Genel Kanuni Yedek Akçe (Yasal Kayıtlara Göre)
7.411.510,00
Esas sözleşme uyarınca kar dağıtımında imtiyaz var ise
sözkonusu imtiyaza ilişkin bilgi
SPK'ya Göre Yasal Kayıtlara (YK) Göre
- Dönem Kârı
5.069.145,00
2.572.332,00 - Vergiler (-)
3.653.797,00
- - Net Dönem Kârı
8.722.942,00
2.572.332,00 - Geçmiş Yıl Zararları (-)
(90.724.844,00)
(126.415.018,49) -
Genel Kanuni Yedek Akçe ( - )
- Net Dağıtılabilir Dönem Karı/Zararı
(82.001.902,00)
(123.842.686,49) - Yıl içinde yapılan bağışlar (+)
1.613.931,47 - Bağışlar Eklenmiş Net Dağıtılabilir Dönem Kârı/Zararı
(80.387.970,53) - Ortaklara Birinci Kâr Payı
- Nakit
- Bedelsiz
- Toplam
- İmtiyazlı Pay Sahiplerine Dağıtılan Kâr Payı
- Dağıtılan Diğer Kâr Payı
- Yönetim Kurulu Üyelerine
- Çalışanlara
- Pay Sahibi Dışındaki Kişilere
- İntifa Senedi Sahiplerine Dağıtılan Kâr Payı
- Ortaklara İkinci Kâr Payı
- Genel Kanuni Yedek Akçe
- Statü Yedekleri
- Özel Yedekler
- Olağanüstü Yedek
- Dağıtılması Öngörülen Diğer Kaynaklar
| KÂR PAYI ORANLARI TABLOSU | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| PAY BAŞINA TEMETTÜ BİLGİLERİ | ||||||
| GRUBU | TOPLAM DAĞITILAN KÂR PAYI | TOPLAM DAĞITILAN KÂR PAYI /NET DAĞITILABILIR DÖNEM KÂRI | 1 TL NOMİNAL DEĞERLİ PAYA İSABET EDEN KAR PAYI | |||
| Nakit (TL) | Bedelsiz (TL) | Oranı (%) | Tutarı (TL) | Oranı (%) | ||
| NET | A | |||||
| B | ||||||
| TOPLAM |
2014 FAALİYET RAPORU
58 BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU
YÖNETİM KURULUNUN YILLIK FAALİYET RAPORUNA İLİŞKİN BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU
Deva Holding A.Ş. Yönetim Kurulu'na
Yönetim Kurulunun Yıllık Faaliyet Raporunun Bağımsız Denetim Standartları Çerçevesinde Denetimine İlişkin Rapor
Deva Holding A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının (birlikte “Grup” olarak anılacaktır) 31 Aralık 2014 tarihinde sona eren hesap dönemine ilişkin yıllık faaliyet raporunu, denetlemiş bulunuyoruz.
Yönetim Kurulunun Yıllık Faaliyet Raporuna İlişkin Sorumluluğu
Grup yönetimi, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun (“TTK”) 514’üncü maddesi ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (“SPK”) II-14.1 No’lu “Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği” (“Tebliğ”) hükümleri uyarınca yıllık faaliyet raporunun konsolide finansal tablolarla tutarlı olacak ve gerçeği yansıtacak şekilde hazırlanmasından ve bu nitelikteki bir faaliyet raporunun hazırlanmasını sağlamak için gerekli gördüğü iç kontrolden sorumludur.
Bağımsız Denetçinin Sorumluluğu
Sorumluluğumuz, Grup’un faaliyet raporuna yönelik olarak TTK’nın 397’nci maddesi ve Tebliğ çerçevesinde yaptığımız bağımsız denetime dayanarak, bu faaliyet raporunda yer alan finansal bilgilerin Grup’un 10 Mart 2015 tarihli bağımsız denetçi raporuna konu olan konsolide finansal tablolarıyla tutarlı olup olmadığı ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığı hakkında görüş vermektir.
Yaptığımız bağımsız denetim, Sermaye Piyasası Kurulu’nca yayımlanan bağımsız denetim standartlarına ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan Türkiye Denetim Standartlarının bir parçası olan Bağımsız Denetim Standartlarına (“BDS”) uygun olarak yürütülmüştür. Bu standartlar, etik hükümlere uygunluk sağlanmasını ve bağımsız denetimin, faaliyet raporunda yer alan finansal bilgilerin konsolide finansal tablolarla tutarlı olup olmadığına ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığına dair makul güvence elde etmek üzere planlanarak yürütülmesini gerektirmektedir. Bağımsız denetim, tarihi finansal bilgiler hakkında denetim kanıtı elde etmek amacıyla denetim prosedürlerinin uygulanmasını içerir. Bu prosedürlerin seçimi, bağımsız denetçinin mesleki muhakemesine dayanır. Bağımsız denetim sırasında elde ettiğimiz bağımsız denetim kanıtlarının, görüşümüzün oluşturulması için yeterli ve uygun bir dayanak oluşturduğuna inanıyoruz.
Görüş
Görüşümüze göre yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu içinde yer alan finansal bilgiler, tüm önemli yöntemiyle, denetlenen konsolide finansal tablolarla tutarlıdır ve gerçeği yansıtmaktadır.
Mevzuattan Kaynaklanan Diğer Yükümlülükler
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun (“TTK”) 402’nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca; BDS 570 “İşletmenin Sürekliliği” çerçevesinde, Grup’un öngörülebilir gelecekte faaliyetlerini sürdüremeyeceğine ilişkin önemli bir belirsizliğe rastlanılmamıştır.
Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi
A member firm of Ernst & Young Global Limited

Zeynap Okuyan Gökyılmaz, SMMM
Sorumlu Denetçi
10 Mart 2015
İstanbul, Türkiye
2014 FAALİYET RAPORU
59

2014 FAALİYET RAPORU
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİNDE SONA EREN YILA AİT
KONSOLİDE FİNANSLAL TABLOLAR
2014 FAALİYET RAPORU
62
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU
Deva Holding Anonim Şirketi Yönetim Kurulu'na
Finansal Tablolara İlişkin Rapor
Deva Holding Anonim Şirketinin (“Şirket”) ve bağlı ortaklıklarının (hep birlikte “Grup” olarak anılacaktır) 31 Aralık 2014 tarihli konsolide finansal durum tablosu ile aynı tarihte sona eren hesap dönemine ait; konsolide kâr veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosu, konsolide özkaynak değişim tablosu ve konsolide nakit akış tablosu ile önemli muhasebe politikalarını özetleyen dipnotlar ve diğer açıklayıcı notlardan oluşan ilişikteki konsolide finansal tablolarını denetlemiş bulunuyoruz.
Yönetimin Finansal Tablolara İlişkin Sorumluluğu
Grup yönetimi; konsolide finansal tabloların Türkiye Muhasebe Standartlarına uygun olarak hazırlanmasından, gerçeğe uygun bir biçimde sunumundan ve hata veya hile kaynaklı önemli yanlışlık içermeyen finansal tabloların hazırlanmasını sağlamak için gerekli gördüğü iç kontrolden sorumludur.
Bağımsız Denetçinin Sorumluluğu
Sorumluluğumuz, yaptığımız bağımsız denetime dayanarak, bu konsolide finansal tablolar hakkında görüş vermektir. Yaptığımız bağımsız denetim, Sermaye Piyasası Kurulu'nca yayımlanan bağımsız denetim standartlarına ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan Türkiye Denetim Standartlarının bir parçası olan Bağımsız Denetim Standartlarına uygun olarak yürütülmüştür. Bu standartlar, etik hükümlere uygunluk sağlanmasını ve bağımsız denetimin, finansal tabloların önemli yanlışlık içerip içermediğine dair makul güvence elde etmek üzere planlanarak yürütülmesini gerektirmektedir.
Bağımsız denetim, finansal tablolardaki tutar ve açıklamalar hakkında denetim kanıtı elde etmek amacıyla denetim prosedürlerinin uygulanmasını içerir. Bu prosedürlerin seçimi, finansal tablolardaki hata veya hile kaynaklı “önemli yanlışlık” risklerinin değerlendirilmesi de dahil, bağımsız denetçinin mesleki muhakemesine dayanır. Bağımsız denetçi risk değerlendirmelerini yaparken, şartlara uygun denetim prosedürlerini tasarlamak amacıyla, işletmenin finansal tablolarının hazırlanması ve gerçeğe uygun sunumuyla ilgili iç kontrolü değerlendirir, ancak bu değerlendirme, işletmenin iç kontrolünün etkinliğine ilişkin bir görüş verme amacı taşımaz. Bağımsız denetim, bir bütün olarak finansal tabloların sunumunun değerlendirilmesinin yanı sıra, işletme yönetimi tarafından kullanılan muhasebe politikalarının uygunluğunun ve yapılan muhasebe tahminlerinin makul olup olmadığının değerlendirilmesini de içerir.
Bağımsız denetim sırasında elde ettiğimiz bağımsız denetim kanıtlarının, görüşümüzün oluşturulması için yeterli ve uygun bir dayanak oluşturduğuna inanıyoruz.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLAR
63
Görüş
Görüşümüze göre konsolide finansal tablolar, Deva Holding Anonim Şirketinin ve bağlı ortaklıklarının 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla finansal durumunu ve aynı tarihte sona eren hesap dönemine ait finansal performansını ve nakit akışlarını, Türkiye Muhasebe Standartlarına uygun olarak tüm önemli yönleriyle gerçeğe uygun bir biçimde sunmaktadır.
Mevzuattan Kaynaklanan Diğer Yükümlülüklere İlişkin Rapor
1) 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun (“TTK”) 398’inci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca düzenlenen Riskin Erken Saptanması Sistemi ve Komitesi Hakkında Denetçi Raporu 10 Mart 2015 tarihinde Şirket’in Yönetim Kurulu’na sunulmuştur.
2) TTK’nın 402’nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca Şirketin 1 Ocak – 31 Aralık 2014 hesap döneminde defter tutma düzeninin, finansal tabloların, kanun ile Şirket esas sözleşmesinin finansal raporlamaya ilişkin hükümlerine uygun olmadığına dair önemli bir hususa rastlanmamıştır.
3) TTK’nın 402’nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca Yönetim Kurulu tarafımıza denetim kapsamında istenen açıklamaları yapmış ve talep edilen belgeleri vermiştir.
Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Anonim Şirketi
A member firm of Ernst & Young Global Limited

Zeynep Okuyan Gökyılmaz, SMMM
Sorumlu Denetçi
10 Mart 2015
İstanbul, Türkiye
2014 FAALİYET RAPORU
64
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE BİLANÇO
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
| Dipnot Referansları | Cari Dönem (Bağamsız denetimden geçmiş) 31 Aralık 2014 | Yeniden Sınıflanmış (Not 2) Önceki Dönem (Bağamsız denetimden geçmiş) 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|---|
| VARLIKLAR | |||
| Dönen Varlıklar | 412.977.017 | 398.542.948 | |
| Nakit ve Nakit Benzerleri | 4 | 42.143.562 | 55.449.610 |
| Ticari Alacaklar | 7 | 195.592.409 | 178.968.811 |
| İlişkili Taraflardan Ticari Alacaklar | 6 | 9.244.018 | 8.833.988 |
| İlişkili Olmayan Taraflardan Ticari Alacaklar | 186.348.391 | 170.134.823 | |
| Diğer Alacaklar | 8 | 725.806 | 1.150.173 |
| Stoklar | 9 | 154.953.905 | 146.146.025 |
| Peşin Ödenmiş Giderler | 10 | 10.354.107 | 8.084.888 |
| Cari Dönem Vergisiyle İlgili Varlıklar | 11 | 216.418 | 306.871 |
| Diğer Dönen Varlıklar | 19 | 8.990.810 | 8.436.570 |
| Duran Varlıklar | 480.555.175 | 428.083.822 | |
| Maddi Duran Varlıklar | 12 | 298.276.248 | 280.901.014 |
| Maddi Olmayan Duran Varlıklar | 154.837.667 | 113.791.995 | |
| Şerefiye | 14 | 1.782.731 | 1.782.731 |
| Diğer Maddi Olmayan Duran Varlıklar | 13 | 153.054.936 | 112.009.264 |
| Peşin Ödenmiş Giderler | 10 | 2.356.303 | 11.887.747 |
| Ertelenmiş Vergi Varlığı | 27 | 25.084.957 | 21.503.066 |
| TOPLAM VARLIKLAR | 893.532.192 | 826.626.770 |
Ekli dipnotlar bu konsolide finansal tabloların tamamlayıcı bir parçasıdır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
65
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYE KONSOLİDE BİLANÇO
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
| Dipnot Referansları | Cari Dönem (Bağımsız denetimden geçmiş) 31 Aralık 2014 | Yeniden Sınıflanmış (Not 2) Önceki Dönem (Bağımsız denetimden geçmiş) 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|---|
| KAYNAKLAR | |||
| Kısa Vadeli Yükümlülükler | 262.838.941 | 221.711.389 | |
| Kısa Vadeli Borçlanmalar | 5 | 156.357.253 | 117.344.814 |
| Uzun Vadeli Borçlanmaların Kısa Vadeli Kısımları | 5 | 41.907.645 | 49.734.490 |
| Ticari Borçlar | 7 | 35.986.454 | 26.944.815 |
| İlişkili Taraflara Ticari Borçlar | 6 | 2.513.438 | 1.303.622 |
| İlişkili Olmayan Taraflara Ticari Borçlar | 33.473.016 | 25.641.193 | |
| Çalışanlara Sağlanan Faydalar Kapsamında Borçlar | 18 | 3.856.503 | 4.167.699 |
| Diğer Borçlar | 8 | 675.475 | 623.150 |
| İlişkili Taraflara Diğer Borçlar | 45.494 | 45.494 | |
| İlişkili Olmayan Taraflara Diğer Borçlar | 629.981 | 577.656 | |
| Devlet Teşvik ve Yardımları | 15 | 2.348.435 | 1.871.229 |
| Ertelenmiş Gelirler | 10 | 481.306 | 136.399 |
| Dönem Karı Vergi Yükümlülüğü | 27 | - | 69.089 |
| Kısa Vadeli Karşılıklar | 19.517.584 | 19.894.303 | |
| Çalışanlara Sağlanan Faydalara İlişkin | |||
| Kısa Vadeli Karşılıklar | 18 | 10.279.256 | 7.602.703 |
| Diğer Kısa Vadeli Karşılıklar | 16 | 9.238.328 | 12.291.600 |
| Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler | 19 | 1.708.286 | 925.401 |
| Uzun Vadeli Yükümlülükler | 218.784.079 | 201.865.402 | |
| Uzun Vadeli Borçlanmalar | 5 | 197.213.233 | 181.893.419 |
| Devlet Teşvik ve Yardımları | 15 | 16.647.992 | 15.098.904 |
| Uzun Vadeli Karşılıklar | 4.922.854 | 4.873.079 | |
| Çalışanlara Sağlanan Faydalara İlişkin | |||
| Uzun Vadeli Karşılıklar | 18 | 4.922.854 | 4.873.079 |
| ÖZKAYNAKLAR | 411.909.172 | 403.049.979 | |
| Ana Ortaklığa Ait Özkaynaklar | 411.867.527 | 402.987.051 | |
| Ödenmiş Sermaye | 20 | 200.000.000 | 200.000.000 |
| Sermaye Düzelte Farkları | 20 | 140.080.696 | 140.080.696 |
| Karşılıklı İştirak Sermaye Düzelmesi (-) | 20 | (28.847) | (28.847) |
| Paylara İlişkin Primler/İskontolar | 20 | 2.870.803 | 2.870.803 |
| Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak | |||
| Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler | 287.622 | - | |
| Tanımlanmış Fayda Planları Yeniden Ölçüm Kazançları | 287.622 | - | |
| Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacak | |||
| Birikmiş Diğer Kapsamlı Gelirler veya Giderler | (205.800) | (75.712) | |
| Yabancı Para Çevirim Farkları | (205.800) | (75.712) | |
| Kardan Ayrılan Kısıtlanmış Yedekler | 20 | 150.864.955 | 150.864.955 |
| Geçmiş Yıllar Zararları | 20 | (90.724.844) | (115.328.514) |
| Net Dönem Karı | 8.722.942 | 24.603.670 | |
| Kontrol Gücü Olmayan Paylar | 41.645 | 62.928 | |
| TOPLAM KAYNAKLAR | 893.532.192 | 826.626.770 |
Ekli dipnotlar bu konsolide finansal tabloların tamamlayıcı bir parçasıdır.
2014 FAALİYET RAPORU
66
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİNDE SONA EREN YILA AİT KONSOLİDE KAR VEYA ZARAR TABLOSU
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
| Dipnot Referansları | Cari Dönem (Bağımsız denetimden geçmiş) 1 Ocak-31 Aralık 2014 | Önceki Dönem (Bağımsız denetimden geçmiş) 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|---|
| Hasslat | 21 | 467.940.004 | 418.391.085 |
| Satışların Maliyeti (-) | 21 | (304.010.757) | (261.494.294) |
| BRÜT KAR | 163.929.247 | 156.896.791 | |
| Pazarlama Giderleri (-) | 22 | (87.864.003) | (86.335.709) |
| Genel Yönetim Giderleri (-) | 22 | (31.931.264) | (32.037.365) |
| Araştırma ve Geliştirme Giderleri (-) | 22 | (4.425.496) | (3.872.023) |
| Esas Faaliyetlerden Diğer Gelirler | 24 | 56.492.251 | 60.469.454 |
| Esas Faaliyetlerden Diğer Giderler (-) | 24 | (51.044.933) | (47.693.392) |
| ESAS FAALİYET KARI | 45.155.802 | 47.427.756 | |
| Yatırım Faaliyetlerinden Gelirler | 25 | 866.010 | 13.343.338 |
| Yatırım Faaliyetlerinden Giderler (-) | 25 | (196.642) | (251) |
| FİNANSMAN GİDERİ ÖNCESİ FAALİYET KARI | 45.825.170 | 60.770.843 | |
| Finansman Giderleri (-) | 26 | (40.777.308) | (36.651.691) |
| VERGİ ÖNCESİ KAR | 5.047.862 | 24.119.152 | |
| Vergi Geliri | 3.653.797 | 469.522 | |
| Ertelenmiş Vergi Geliri | 27 | 3.653.797 | 469.522 |
| DÖNEM KARI | 8.701.659 | 24.588.674 | |
| Dönem Karının Dağılımı | |||
| Kontrol Gücü Olmayan Paylar | (21.283) | (14.996) | |
| Ana Ortaklık Payları | 8.722.942 | 24.603.670 | |
| 8.701.659 | 24.588.674 | ||
| Pay başına kazanç | 28 | 0,0004 | 0,0012 |
| Sulandırılmış pay başına kazanç | 0,0004 | 0,0012 |
Ekli dipnotlar bu konsolide finansal tabloların tamamlayıcı bir parçasıdır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
67
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİNDE SONA EREN YILA AİT KONSOLİDE DİĞER KAPSAMLI GELİR TABLOSU
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
| | Cari Dönem
(Bağımsız
denetimden
geçmiş)
1 Ocak-
31 Aralık
2014 | Önceki Dönem
(Bağımsız
denetimden
geçmiş)
1 Ocak-
31 Aralık
2013 |
| --- | --- | --- |
| DÖNEM KARI | 8.701.659 | 24.588.674 |
| DİĞER KAPSAMLI GELİRLER / (GİDERLER) | | |
| Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacaklar | 287.622 | - |
| Tanımlanmış Fayda Planları Yeniden Ölçüm Kazançları | 359.528 | - |
| Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılmayacak Diğer Kapsamlı Gelire
İlişkin Vergiler | (71.906) | - |
| Kar veya Zararda Yeniden Sınıflandırılacaklar | (130.088) | (168.418) |
| Yabancı Para Çevirim Farkları | (130.088) | (168.418) |
| DİĞER KAPSAMLI GELİR / (GİDER) | 157.534 | (168.418) |
| TOPLAM KAPSAMLI GELİR | 8.859.193 | 24.420.256 |
| Toplam Kapsamlı Gelirin Dağılımı: | 8.859.193 | 24.420.256 |
| Kontrol Gücü Olmayan Paylar | (21.283) | (14.996) |
| Ana Ortaklık Payları | 8.880.476 | 24.435.252 |
Ekli dipnotlar bu konsolide finansal tabloların tamamlayıcı bir parçasıdır.
2014 FAALİYET RAPORU
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİNDE SONA EREN YILA AİT KONSOLİDE ÖZKAYNAKLAR DEĞİŞİM TABLOSU
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
| Dipnot | Ödenmiş sermaye | Sermaye düzelmesi farkları | Karşılıklı işitrak sermaye düzelmesi (-) | Paylara Bişkin Pennist / İskontular | Tanımlarmış fayda planlarından aktıkralıklara karanç ve kayıplar | Yabancı para çevrim farkları | Kardan ayrılan konflanmış yedekler | Birlkiniz Zararlar | Kontrol gücü olmayan paylar | Toplam özkaynaklar | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Geçmiş yıllar zararları | Net dönem kan | Ana ortaklığa ait özkaynaklar | |||||||||||
| 1 Ocak 2013 itibariyle bakiye | 20 | 200.000.000 | 140.000.696 | (28.847) | 2.870.803 | - | 92.706 | 150.864.955 | (149.569.357) | 34.240.843 | 378.551.799 | 77.924 | 378.629.723 |
| Geçmiş yıllar zararlarına transfer | - | - | - | - | - | - | - | 34.240.843 | (34.240.843) | ||||
| Toplam kapsamlı gelir | - | - | - | - | - | (168.418) | 24.603.670 | 24.435.252 | (14.996) | 24.420.256 | |||
| Tanımlarmış Fayda Planları | |||||||||||||
| Yeniden Ölçüm Kazançları | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| Yabancı para çevrim farkları | - | - | - | - | - | (168.418) | - | (168.418) | (168.418) | ||||
| Net dönem kan | - | - | - | - | - | - | - | - | 24.603.670 | 24.603.670 | (14.996) | 24.588.674 | |
| 31 Aralık 2013 itibariyle bakiye | 20 | 200.000.000 | 140.000.696 | (28.847) | 2.870.803 | - | (75.712) | 150.864.955 | (115.328.514) | 24.603.670 | 402.987.051 | 62.928 | 403.049.979 |
| 1 Ocak 2014 itibariyle bakiye | 20 | 200.000.000 | 140.000.696 | (28.847) | 2.870.803 | - | (75.712) | 150.864.955 | (115.328.514) | 24.603.670 | 402.987.051 | 62.928 | 403.049.979 |
| Geçmiş yıllar zararlarına transfer | - | - | - | - | - | - | - | 24.603.670 | (24.603.670) | ||||
| Toplam kapsamlı gelir | - | - | - | - | 287.622 | (130.088) | 8.722.942 | 8.880.476 | (21.283) | 8.859.193 | |||
| Tanımlarmış Fayda Planları | |||||||||||||
| Yeniden Ölçüm Kazançları | - | - | - | - | 287.622 | - | - | 287.622 | 287.622 | ||||
| Yabancı para çevrim farkları | - | - | - | - | - | (130.088) | - | (130.088) | (130.088) | ||||
| Net dönem kan | 8.722.942 | 8.722.942 | (21.283) | 8.703.659 | |||||||||
| 31 Aralık 2014 itibariyle bakiye | 20 | 200.000.000 | 140.000.696 | (28.847) | 2.870.803 | 287.622 | (205.800) | 150.864.955 | (90.724.844) | 8.722.942 | 411.867.527 | 41.645 | 411.909.172 |
Eki diptorlar bu konsolide finansal tabloların tamamlayıcıs bir parçasıdır.
FAALİYET RAPORU
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
69
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİNDE SONA EREN YILA AİT KONSOLİDE NAKİT AKIŞ TABLOSU
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
| Dipnot Referansları | Cari Dönem (Bağımsız denetimden geçmiş) 1 Ocak – 31 Aralık 2014 | Geçmiş Dönem (Bağımsız denetimden geçmiş) 1 Ocak – 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|---|
| İŞLETME FAALİYETLERİNDEN KAYNAKLANAN NAKİT AKIMI | |||
| Net dönem karı | 8.701.659 | 24.588.674 | |
| Net dönem karını işletme faaliyetlerinde kullanılan nakit akımına getirmek için yapılan düzeltmeler: | |||
| Maddi duran varlıkların amortismanı | 12 | 20.149.356 | 20.370.307 |
| Maddi olmayan duran varlıklar amortismanı | 13 | 5.048.641 | 4.278.586 |
| Maddi olmayan duran varlıklar değer düşüklüğü | 13 | 1.291.272 | 1.027.043 |
| Kıdem tazminatı karşılığı | 18 | 2.327.002 | 2.132.141 |
| Borç (ödeme) / karşılığı | 16 | 29.457.137 | 28.605.292 |
| Şüpheli alacak karşılığı iptali | 7 | (157.169) | - |
| Şüpheli diğer alacak karşılığı | 8 | 1.357.307 | - |
| Stok değer düşüklüğü karşılığı | 9 | 2.664.916 | 575.883 |
| Çıkarılmış tahviller gerçeğe uygun değer değişikliği | (1.296.303) | - | |
| Sabit kıymet satış karı | 25 | (669.368) | (13.343.087) |
| Gelir tahakkuku | (1.642.023) | (1.697.051) | |
| Banka kredileri faiz giderleri | 26 | 27.834.168 | 17.791.600 |
| Çıkarılmış tahviller faiz giderleri | 26 | 11.109.993 | 7.797.648 |
| Yabancı para kredilerden oluşan kur farkı zararı | 26 | 1.517.196 | 10.548.073 |
| Faiz gelirleri | 24 | (3.756.109) | (2.466.853) |
| Vergi geliri | 27 | (3.653.797) | (469.522) |
| İşletme sermayesinde gerçekleşen değişimler: | |||
| Ticari alacaklardaki (artış) / azalış | (16.318.115) | 21.370.370 | |
| Stoklardaki artış | (7.582.040) | (24.683.133) | |
| İlişkili taraflardan alacaklardaki artış | (410.030) | (5.828.809) | |
| Diğer cari/dönen varlıklardaki (artış) / azalış | (3.449.528) | 8.141.720 | |
| Ticari borçlardaki artış | 7.831.823 | 3.178.091 | |
| İlişkili taraflara borçlardaki artış / (azalış) | 1.209.816 | (449.748) | |
| Diğer karşılıklardaki (artış) / azalış | (30.702.848) | (29.142.600) | |
| Diğer kısa vadeli yükümlülüklerdeki artış | 4.639.323 | 1.771.670 | |
| Faaliyetlerden elde edilen nakit | 55.502.279 | 74.096.295 | |
| Ödenen vergiler | 11 - 27 | (285.507) | (583.228) |
| Ödenen dava karşılıkları | 16 | (1.807.561) | (6.553.625) |
| Ödenen kıdem ve ihbar tazminatı | 16 - 18 | (1.917.699) | (2.349.077) |
| İşletme faaliyetlerinden elde edilen nakit | 51.491.512 | 64.610.365 |
Ekli dipnotlar bu konsolide finansal tabloların tamamlayıcı bir parçasıdır.
2014 FAALİYET RAPORU
70
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİNDE SONA EREN YILA AİT KONSOLİDE NAKİT AKIŞ TABLOSU
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
| Dipnot Referansları | Cari Dönem (Bağımsız denetimden geçmiş) 1 Ocak – 31 Aralık 2014 | Geçmiş Dönem (Bağımsız denetimden geçmiş) 1 Ocak – 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|---|
| YATIRIM FAALİYETLERİNDEN KAYNAKLANAN NAKİT AKIMI | |||
| Teşvik kapsamında alınan ödemeler | 10 | 2.836.184 | 2.371.869 |
| Maddi duran varlık alımları | 12 | (44.473.018) | (47.951.069) |
| Duran varlık satışlarından elde edilen nakit | 2.461.531 | 16.905.327 | |
| Maddi olmayan duran varlık alımları | 13 | (43.795.955) | (33.235.358) |
| Diğer duran varlıklardaki değişim | 10 | 9.531.444 | (9.292.709) |
| Yatırım faaliyetlerinde kullanılan nakit | (73.439.814) | (71.201.940) | |
| FİNANSMAN FAALİYETLERİNDEN KAYNAKLANAN NAKİT AKIMI | |||
| Alınan faizler | 24 | 3.734.813 | 2.369.825 |
| Ödenen faiz | (24.695.274) | (14.573.142) | |
| Kredi geri ödemeleri | (455.011.213) | (680.220.164) | |
| Alınan krediler | 495.832.713 | 644.629.831 | |
| Çıkarılmış tahvillerde (kullanılan) / elde edilen nakit | (11.109.993) | 93.327.597 | |
| Finansal faaliyetlerden elde edilen nakit | 8.751.046 | 45.533.947 | |
| YABANCI PARA ÇEVİRİM FARKLARININ ETKİSİNDEN ÖNCE NAKİT VE NAKİT BENZERLERİNDEKİ | |||
| NET DEĞİŞİM | (13.197.256) | 38.942.372 | |
| Yabancı para çevrim farklarındaki değişim | (130.088) | (168.418) | |
| NAKİT VE NAKİT BENZERLERİNDEKİ NET DEĞİŞİM | (13.327.344) | 38.773.954 | |
| DÖNEM BAŞI NAKİT VE NAKİT BENZERLERİ | 55.449.610 | 16.578.628 | |
| DÖNEM SONU NAKİT VE NAKİT BENZERLERİ | 42.122.266 | 55.352.582 |
Ekli dipnotlar bu konsolide finansal tabloların tamamlayıcı bir parçasıdır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLAR
71
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
1. GRUP'UN ORGANİZASYONU VE FAALİYET KONUSU
Deva Holding A.Ş. ("Şirket") ve bağlı ortaklıklarından (hep birlikte "Grup"), Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. İstanbul, Türkiye'de faaliyet göstermektedir. Şirket 22 Eylül 1958 yılında kurulmuş olup, Şirket'in ana faaliyet konusu beşeri ilaç üretimi ve pazarlamasıdır. Şirket'in ticaret ünvanı ve faaliyetlerini yürüttüğü adresi aşağıdaki gibidir:
Deva Holding A.Ş. Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Caddesi No:1 K.Çekmece / İstanbul.
Grup'ta çalışan ortalama personel sayısı 31 Aralık 2014 tarihinde biten dönem için 1.809 kişidir (31 Aralık 2013: 1.814).
Eastpharma S.A.R.L. Şirket'in ana hissedarıdır. Eastpharma S.A.R.L. 2006 yılında Lüksemburg'da kurulmuştur ve %100'ü 2006 yılında kurulan ve Bermuda merkezli bir şirket olan Eastpharma Ltd.'ye aittir. Eastpharma S.A.R.L. 27 Kasım 2006'da Şirket'in %52,6'sını satın almıştır. Eastpharma S.A.R.L. sonraki dönemlerde hisse alımına devam etmiştir. 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle Eastpharma S.A.R.L. Deva hisselerinin %82,2'sine sahiptir (31 Aralık 2013: %82,2). 2011 yılında, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 26 Mayıs 2011 tarihli onayı ile Şirket çıkarılmış sermayesini nakit artırmak suretiyle, 180.070.656 TL'den 200.000.000 TL'ye yükseltmiştir. Bu artışın 16.384.384 TL'si Eastpharma S.A.R.L. tarafından nakit olarak, kalan 3.544.960 TL'lik kısmı ise diğer ortaklar tarafından karşılanmıştır. Eastpharma Ltd. ana hissedarları GEM Global Equities Management S.A. tarafından yönetilen fonlardır.
Şirket hisseleri 24 Mart 1986 tarihinden itibaren Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlamıştır.
31 Aralık 2014 tarihinde Şirket sermayesi beheri 0,01 TL tutarında toplam 20.000.000.000 adet hisseden oluşmaktadır (31 Aralık 2013: 20.000.000.000). Şirket'in nominal sermaye yapısı aşağıdaki gibidir (Not 20):
| Ortaklar | % | 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | % | 2013 | ||
| Eastpharma SARL | 82,2 | 164.424.760 | 82,2 | 164.424.760 |
| Diğer | 17,8 | 35.575.240 | 17,8 | 35.575.240 |
| Nominal sermaye | 100,0 | 200.000.000 | 100,0 | 200.000.000 |
| Sermaye düzeltme farkları | 140.080.696 | 140.080.696 | ||
| Karşılıklı iştirak sermaye düzeltmesi (-) | (28.847) | (28.847) | ||
| Düzeltilmiş sermaye | 340.051.849 | 340.051.849 |
2014 FAALİYET RAPORU
72
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- GRUP'UN ORGANİZASYONU VE FAALİYET KONUSU (devamı)
Bağlı Ortaklıklar
Şirket’in 31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihleri itibariyle bağlı ortaklıklarının detayları ve başlıca faaliyet konuları aşağıdaki gibidir:
| Bağlı Ortaklıklar | Ana faaliyeti | Grup'un sermayedeki pay oranı ve oy kullanma hakkı oranı (%) | |
|---|---|---|---|
| 31 Aralık 2014 | 31 Aralık 2013 | ||
| Vetaş | Veteriner ve tarım ilaçları üretimi ve pazarlaması | 99,6 | 99,6 |
| Deva Holdings NZ (*) | Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların Yeni Zelanda ve Avusturalya'da satış ve dağıtımı | 100 | 100 |
| Deva Singapore (***) | Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların Singapur'da satış ve dağıtımı | 100 | 100 |
| Deva Holdings PTY (**) | Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların Avustralya'da satış ve dağıtımı | 100 | 100 |
| EastPharma Canada (**) | Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların Kanada'da satış ve dağıtımı | 100 | 100 |
| Fairfax Pharma (**) | Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların Almanya'da satış ve dağıtımı | 100 | - |
| Deva Health Care A.G (**) | Beşeri-tıbbi ve veteriner ilaçların İsviçre'de satış ve dağıtımı | 100 | - |
() 19 Aralık 2007’de kurulmuş olan şirketin konsolide finansal tablolarda etkisi sınırlıdır.
() İlgili şirketlerin faal olmamaları sebebiyle konsolide finansal tablolara önemli bir etkisi yoktur. Bu nedenle konsolidasyona dahil edilmemektedirler.
(**) İlgili şirket 12 Ocak 2015 itibariyle faaliyetlerini sonlandırmıştır.
Grup’un bağlı ortaklıklarından Vetaş haricindeki şirketler yurtdışında faaliyet göstermektedirler.
Grup’un bağlı ortaklıklarının tam ünvanları aşağıda belirtildiği gibidir:
Vetaş Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş.
Deva Holdings NZ Ltd.
Deva Holding Singapore PTE. Ltd.
Deva Holdings PTY Ltd.
East Pharma Canada Ltd.
Fairfax Pharma Gmbh
Deva Health Care A.G
Vetaş
Deva NZ
Deva Singapore
Deva Holdings PTY
EastPharma Canada
Fairfax Pharma
Deva Health Care A.G
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
73
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- GRUP'UN ORGANİZASYONU VE FAALİYET KONUSU (devamı)
Bağlı Ortaklıklar (devamı)
Şirket ve bağlı ortaklıkları ("Grup") ilaç sektöründe faaliyet göstermektedir ve pazarda yer edinmiş jenerik ilaç üreticilerindendir. Şirket'in geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır ve satış ekibi tüm ülkeye yayılmıştır. Grup'un 4 farklı lokasyonda 4 üretim tesisi bulunmaktadır.
Şirket 217 değişik formda 120 ilaç molekülüne sahiptir. Bunlardan 12 tanesi (19 değişik formda) lisans haklarının kullanım yolu ile üretilip satılan ürünlerdir.
31 Aralık 2014 tarihi itibariyle iş bölümleri beşeri ilaç üretim ve satışı, veteriner ve tarım ilaçları üretim ve satışı ve diğerdir.
Beşeri ilaç bölümü gelirinin büyük bölümünü jenerik ve ruhsatlı ilaçların satışından elde etmektedir. Jenerik ilaçlar, Şirket'in üretip aktif ilaç bileşeninin kimyasal ismi yerine Şirket'in ticari markası altında sattığı nihai ürünlerdir. Orijinal ilaçlar, Şirket'in, ilaç bileşeninin haklarını elinde bulunduran diğer ilaç şirketlerinin lisansları altında ürettigi ve sattığı nihai ilaçlardır. Bu iş bölümü kas sistemi, beslenme, metabolizma ve kalp ve damar hastalıkları tedavisinde kullanılan geniş bir ilaç yelpazesine sahiptir. Kurumsal harcamalar ve varlıklar beşeri ilaç satış iş bölümünde yer almaktadır.
Beşeri ilaç bölümü aynı zamanda ilaç ve antibiyotiklerin aktif maddesi "API" üretim ve yerel üreticilerle birlikte yabancı ilaç şirketlerine satışını da içermektedir. Şirket, üretim faaliyetlerinin yanı sıra mikrobiyoloji laboratuarında hammadde adaptasyon, mikroorganizma seleksiyon, besiyeri formülasyon vb. deneme ve araştırma çalışmaları yapmakta, pilot fermantörlerde de çeşitli deneme ve araştırma fermantasyonlarını gerçekleştirmektedir.
Şirket'in bağlı ortaklıklarından 1973 yılında kurulan Vetaş, veteriner ve tarım ilaçları sektöründe faaliyet göstermektedir. Vetaş, veteriner ve hayvan üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu iş bölümünün geliri 74 tescilli ürünün ve 97 değişik formunun satışından elde edilmektedir.
Diğer iş bölümündeki faaliyetler kolonya ürünleri üretimi ve satışından oluşmaktadır.
Grup'un faaliyetleriyle ilgili iş bölümü bilgileri Not 3'te sunulmuştur.
Finansal Tabloların Onaylanması
Finansal tablolar, Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış ve 10 Mart 2015 tarihinde yayınlanması için yetki verilmiştir. Genel Kurul'un ve ilgili düzenleyici kurumların yasal mevzuata göre düzenlenmiş finansal tabloları ve bu finansal tabloları değiştirme hakkı bulunmaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU
74
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
2. KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR
Uygunluk Beyanı
Şirket ve Türkiye'de yerleşik bağlı ortaklıkları yasal defterleri ile yasal finansal tablolarını Türk Ticaret Kanunu ("TTK") ve vergi mevzuatınca belirlenen muhasebe ilkelerine uygun tutmakta ve hazırlamaktadır. Yurt dışında faaliyet gösteren bağlı ortaklıklar, muhasebe kayıtlarını ve finansal tablolarını faaliyette bulunduğu ülkelerin para birimi cinsinden ve o ülkelerin mevzuatına uygun olarak hazırlamaktadır.
İlişikteki finansal tablolar Sermaye Piyasası Kurulu'nun ("SPK") 13 Haziran 2013 tarih ve 28676 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Seri II, 14.1 No'lu "Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği" ("Tebliğ") hükümlerine uygun olarak hazırlanmış olup Tebliğin 5. Maddesine istinaden Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu ("KGK") tarafından yürürlüğe konulmuş olan Türkiye Muhasebe Standartları / Türkiye Finansal Raporlama Standartları ile bunlara ilişkin ek ve yorumları ("TMS/TFRS") esas alınmıştır.
Ayrıca finansal tablolar ve dipnotlar SPK tarafından 7 Haziran 2013 tarihli duyuru ile açıklanan formatlara uygun olarak sunulmuştur.
Kullanılan Para Birimi
Grup'un her işletmesinin kendi finansal tabloları faaliyette bulundukları temel ekonomik çevrede geçerli olan para birimi (fonksiyonel para birimi) ile sunulmuştur. Her işletmenin finansal durumu ve faaliyet sonuçları, Şirket'in geçerli para birimi olan ve konsolide finansal tablolar için sunum para birimi olan TL cinsinden ifade edilmiştir. Yurtdışında faaliyette bulunan bağlı ortaklığa ait finansal tablolar (Deva NZ), özkaynak kalemleri haricindeki finansal durum tablosu kalemleri için dönem sonu kuru, özkaynak kalemleri için tarihi kurlar ve gelir tablosu kalemleri için ise ortalama kurlar kullanılarak sunum para birimine çevrilmektedir.
Yüksek Enflasyon Dönemlerinde Finansal Tabloların Düzeltilmesi
SPK'nın 17 Mart 2005 tarih ve 11/367 sayılı kararı uyarınca, Türkiye'de faaliyette bulunan ve Türkiye Muhasebe Standartları'na (TMS/TFRS uygulamasını benimseyenler dahil) uygun olarak finansal tablo hazırlayan şirketler için, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere enflasyon muhasebesi uygulamasına son verilmiştir. Buna istinaden, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren 29 No'lu "Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama" Standardı ("TMS 29") uygulanmamıştır.
Konsolidasyon Esasları
Konsolide finansal tablolar, Şirket ve Şirket'in bağlı ortaklıkları tarafından kontrol edilen işletmelerin finansal tablolarını kapsar. Kontrol, Şirket'in aşağıdaki şartlar sağlaması ile sağlanır:
- yatırım yapılan şirket/varlık üzerinde gücünün olması;
- yatırım yapılan şirket/varlıktan elde edeceği değişken getirilere açık olması ya da bu getirilere hakkı olması; ve
- getiriler üzerinde etkisi olabilecek şekilde gücünü kullanabilmesi.
Yukarıda listelenen kriterlerin en az birinde herhangi bir değişiklik oluşmasına neden olabilecek bir durumun ya da olayın ortaya çıkması halinde Şirket yatırımının üzerinde kontrol gücünün olup olmadığını yeniden değerlendirir.
Şirket'in yatırım yapılan şirket/varlık üzerinde çoğunluk oy hakkına sahip olmadığı durumlarda, ilgili yatırımın faaliyetlerini tek başına yönlendirebilecek/yönetebilecek şekilde yeterli oy hakkının olması halinde, yatırım yapılan şirket/varlık üzerinde kontrol gücü vardır. Şirket, aşağıdaki unsurlar da dahil olmak üzere, ilgili yatırımdaki oy çoğunluğunun kontrol gücü sağlamak için yeterli olup olmadığını değerlendirmesinde konuyla ilgili tüm olayları ve şartları göz önünde bulundurur:
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLAR
75
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Konsolidasyon Esasları (devamı)
- Şirket’in sahip olduğu oy hakkı ile diğer hissedarların sahip olduğu oy hakkının karşılaştırılması;
- Şirket ve diğer hissedarların sahip olduğu potansiyel oy hakları;
- Sözleşmeye bağlı diğer anlaşmalardan doğan haklar; ve
- Şirket’in karar verilmesi gereken durumlarda ilgili faaliyetleri yönetmede (geçmiş dönemlerdeki genel kurul toplantılarında yapılan oylamalar da dahil olmak üzere) mevcut gücünün olup olmadığını gösterebilecek diğer olay ve şartlar.
Bir bağlı ortaklığın konsolidasyon kapsamına alınması Şirket’in bağlı ortaklık üzerinde kontrole sahip olmasıyla başlar ve kontrolünü kaybetmesiyle sona erer. Yıl içinde satın alınan veya elden çıkarılan bağlı ortaklıkların gelir ve giderleri, satın alın tarihinden elden çıkarma tarihine kadar konsolide kar veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosuna dahil edilir.
Kar veya zarar ve diğer kapsamlı gelirin her bir kalemi ana ortaklık hissedarlarına ve kontrol gücü olmayan paylara aittir. Kontrol gücü olmayan paylar ters bakiye ile sonuçlansa dahi, bağlı ortaklıkların toplam kapsamlı geliri ana ortaklık hissedarlarına ve kontrol gücü olmayan paylara aktarılır.
Gerekli olması halinde, Grup’un izlediği muhasebe politikalarıyla aynı olması amacıyla bağlı ortaklıkların finansal tablolarında muhasebe politikalarıyla ilgili düzeltmeler yapılmıştır.
Tüm grup içi varlıklar ve yükümlülükler, özkaynaklar, gelir ve giderler ve Grup şirketleri arasındaki işlemlere ilişkin nakit akışları konsolidasyonda elimine edilir.
Muhasebe Politikalarındaki Değişiklikler
Muhasebe politikalarında bir değişiklik olduğu takdirde, yapılan önemli değişiklikler geriye dönük olarak uygulanmakta ve önceki dönem konsolide finansal tabloları yeniden düzenlenmektedir. Dönem içerisinde Grup’un muhasebe politikalarında herhangi bir değişiklik olmamıştır.
Karşılaştırmalı Bilgiler ve Önceki Dönem Tarihli Finansal Tabloların Düzeltilmesi
Mali durum ve performans trendlerinin tespitine imkan vermek üzere, Grup’un konsolide finansal tabloları önceki dönemde karşılaştırmalı olarak hazırlanmaktadır. Cari dönem konsolide finansal tabloların sunumu ile uygunluk sağlanması açısından karşılaştırmalı bilgiler gerekli görüldüğünde yeniden sınıflandırılır ve önemli farklılıklar açıklanır. Cari dönemde Grup SPK’nın 7 Haziran 2013 tarihli açıklanan formatına uyum sağlamak amacıyla önceki dönem finansal tablolarında bazı sınıflamalar yapmıştır. Sınıflamaların niteliği, nedeni ve tutarları aşağıda açıklanmıştır:
> 2013 yılında Grup, finansal durum tablosunda 133.394 TL tutarındaki “Kıdem teşvik ve yönetici prim karşılıkları”nı diğer kısa vadeli karşılıklar içerisinde sunmuştur. Cari yılda, Grup yönetimi, bu tutarı “Çalışanlara sağlanan faydalara ilişkin kısa vadeli karşılıklar” altında sınıflamıştır.
> 2013 yılında Grup, finansal durum tablosunda 925.401 TL tutarındaki personel harici “Ödenecek vergi ve fonları”nı çalışanlara sağlanan faydalar kapsamında borçlar içerisinde sunmuştur. Cari yılda, Grup yönetimi, bu tutarı “Diğer kısa vadeli yükümlülükler” altında sınıflamıştır.
> 2013 yılında Grup, finansal durum tablosunda 1.871.229 TL tutarındaki “Kısa vadeli devlet teşvik ve yardımları”nı ertelenmiş gelirler içerisinde sunmuştur. Cari yılda, Grup yönetimi, bu tutarı “Devlet teşvik ve yardımları” altında sınıflamıştır.
> 2013 yılında Grup, finansal durum tablosunda 15.098.904 TL tutarındaki “Uzun vadeli devlet teşvik ve yardımları”nı ertelenmiş gelirler içerisinde sunmuştur. Cari yılda, Grup yönetimi, bu tutarı “Devlet teşvik ve yardımları” altında sınıflamıştır.
> 2013 yılında Grup, finansal durum tablosunda 494.612 TL tutarındaki “İsim hakkı gider tahakkukları”nı diğer kısa vadeli karşılıklar içerisinde sunmuştur. Cari yılda, Grup yönetimi, bu tutarı “İlişkili olmayan taraflara ticari borçlar” altında sınıflamıştır.
FAALİYET RAPORU
76
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devam)
Muhasebe Tahminlerindeki Değişiklikler ve Hatalar
Muhasebe tahminlerindeki değişiklikler, yalnızca bir döneme ilişkin ise, değişikliğin yapıldığı cari dönemde, gelecek dönemlere ilişkin ise, hem değişikliğin yapıldığı dönemde hem de gelecek dönemlerde, ileriye yönelik olarak uygulanır. Grup’un cari yıl içerisinde muhasebe tahminlerinde önemli bir değişikliği olmamıştır.
Tespit edilen önemli bir muhasebe hatası söz konusu olursa, düzeltme geriye dönük olarak uygulanır ve önceki dönem finansal tabloları yeniden düzenlenir.
Yeni ve Revize Edilmiş Standartlar ve Yorumlar
31 Aralık 2014 tarihi itibariyle sona eren yıla ait konsolide finansal tabloların hazırlanmasında esas alınan muhasebe politikaları aşağıda özetlenen 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle geçerli yeni ve değiştirilmiş TFRS standartları ve TFRYK yorumları dışında önceki yılda kullanılanlar ile tutarlı olarak uygulanmıştır. Bu standartların ve yorumların Grup’un mali durumu ve performansı üzerindeki etkileri ilgili paragraflarda açıklanmıştır.
(i) 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olan yeni standart, değişiklik ve yorumlar
TMS 32 Finansal Araçlar: Sunum - Finansal Varlık ve Borçların Netleştirilmesi (Değişiklik)
Değişiklik “muhasebeleştirilen tutarları netleştirme konusunda mevcut yasal bir hakkının bulunması” ifadesinin anlamına açıklık getirmekte ve TMS 32 netleştirme prensibinin eş zamanlı olarak gerçekleşmeyen ve brüt ödeme yapılan hesaplaşma (takas büroları gibi) sistemlerindeki uygulama alanına açıklık getirmektedir. Söz konusu standardın Grup’un finansal durumu veya performansı üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.
TFRS Yorum 21 Vergi ve Vergi Benzeri Yükümlülükler
Bu yorum, vergi ve vergi benzeri yükümlülüğün işletme tarafından, ödemeyi ortaya çıkaran eylemin ilgili yasalar çerçevesinde gerçekleştiği anda kaydedilmesi gerektiğine açıklık getirmektedir. Aynı zamanda bu yorum, vergi ve vergi benzeri yükümlülüğün sadece ilgili yasalar çerçevesinde ödemeyi ortaya çıkaran eylemin bir dönem içerisinde kademeli olarak gerçekleşmesi halinde kademeli olarak tahakkuk edebileceğine açıklık getirmektedir. Asgari bir eşiğin aşılması halinde ortaya çıkan bir vergi ve vergi benzeri yükümlülük, asgari eşik aşılmadan yükümlülük olarak kayıtlara alınamayacaktır. Söz konusu yorum Grup için geçerli değildir ve Grup’un finansal durumu veya performansı üzerinde hiçbir etkisi olmamıştır.
TMS 36 Varlıklarda Değer Düşüklüğü - Finansal olmayan varlıklar için geri kazanılabilir değer açıklamaları (Değişiklik)
TFRS 13 ‘Gerçeğe uygun değer ölçümleri’ne getirilen değişiklikten sonra TMS 36 Varlıklarda değer düşüklüğü standardındaki değer düşüklüğüne uğramış varlıkların geri kazanılabilir değerlerine ilişkin bazı açıklama hükümleri değiştirilmiştir. Değişiklik, değer düşüklüğüne uğramış varlıkların (ya da bir varlık grubunun) gerçeğe uygun değerinden elden çıkarma maliyetleri düşülmüş geri kazanılabilir tutarının ölçümü ile ilgili ek açıklama hükümleri getirmiştir. Söz konusu standardın Grup’un finansal durumu veya performansı üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
77
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Yeni ve Revize Edilmiş Standartlar ve Yorumlar (devamı)
(i) 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olan yeni standart, değişiklik ve yorumlar (devamı)
TMS 39 Finansal Araçlar: Muhasebeleştirme ve Ölçme – Türev ürünlerin devri ve riskten korunma muhasebesinin devamlılığı (Değişiklik)
TMS 39 Finansal Araçlar: Muhasebeleştirme ve Ölçme standardına getirilen değişiklik, finansal riskten korunma aracının kanunen ya da düzenlemeler sonucunda merkezi bir karşı tarafa devredilmesi durumunda riskten korunma muhasebesinin durdurulmasını zorunlu kılan hükme dar bir istisna getirmektedir. Söz konusu standardın Grup’un finansal durumu veya performansı üzerinde bir etkisi olmamıştır.
TFRS 10 Konsolide Finansal Tablolar (Değişiklik)
TFRS 10 standardı yatırım şirketi tanımına uyan şirketlerin konsolidasyon hükümlerinden muaf tutulmasına ilişkin bir istisna getirmek için değiştirilmiştir. Konsolidasyon hükümlerine getirilen istisna ile yatırım şirketlerinin bağlı ortaklıklarını TFRS 9 Finansal Araçlar standardı hükümleri çerçevesinde gerçeğe uygun değerden muhasebeleştirmeleri gerekmektedir. Söz konusu değişikliğin Grup’un finansal durumu ve performansı üzerinde hiçbir etkisi olmamıştır.
ii) Yayınlanan ama yürürlüğe girmemiş ve erken uygulamaya konulmayan standartlar
Konsolide finansal tabloların onaylanma tarihi itibariyle yayımlanmış fakat cari raporlama dönemi için henüz yürürlüğe girmemiş ve Grup tarafından erken uygulanmaya başlanmamış yeni standartlar, yorumlar ve değişiklikler aşağıdaki gibidir. Grup aksi belirtilmedikçe yeni standart ve yorumların yürürlüğe girmesinden sonra konsolide finansal tablolarını ve dipnotlarını etkileyecek gerekli değişiklikleri yapacaktır.
TFRS 9 Finansal Araçlar – Sınıflandırma ve Açıklama
Aralık 2012’de yapılan değişiklikle yeni standart, 1 Ocak 2015 tarihi ve sonrasında başlayan yıllık hesap dönemleri için geçerli olacaktır. TFRS 9 Finansal Araçlar standardının ilk safhası finansal varlıkların ve yükümlülüklerin ölçülmesi ve sınıflandırılmasına ilişkin yeni hükümler getirmektedir. TFRS 9’a yapılan değişiklikler esas olarak finansal varlıkların sınıflama ve ölçümünü ve gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılarak ölçülen olarak sınıflandırılan finansal yükümlülüklerin ölçümünü etkileyecektir ve bu tür finansal yükümlülüklerin gerçeğe uygun değer değişikliklerinin kredi riskine ilişkin olan kısmının diğer kapsamlı gelir tablosunda sunumunu gerektirmektedir. Grup, standardın finansal durumu ve performansı üzerine etkilerini standardın diğer safhaları KGK tarafından kabul edildikten sonra değerlendirecektir.
TMS 19 – Tanımlanmış Fayda Planları: Çalışan Katkıları (Değişiklik)
TMS 19’a göre tanımlanmış fayda planları muhasebeleştirilirken çalışan ya da üçüncü taraf katkıları göz önüne alınmalıdır. Değişiklik, katkı tutarı hizmet verilen yıl sayısından bağımsız ise, işletmelerin söz konusu katkıları hizmet dönemlerine yaymak yerine, hizmetin verildiği yılda hizmet maliyetinden düşerek muhasebeleştirebileceklerini açıklığa kavuşturmuştur. Değişiklik, 1 Temmuz 2014 ve sonrasında başlayan yıllık hesap dönemleri için geriye dönük olarak uygulanacaktır. Söz konusu değişikliğin Grup’un finansal durumu ve performansı üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.
TMS 16 ve TMS 38 – Kabuledilebilir Amortisman ve İtfa Yöntemlerinin Açıklığa Kavuşturulması (TMS 16 ve TMS 38’deki Değişiklikler)
TMS 16 ve TMS 38’deki Değişiklikler, maddi duran varlıklar için hasılata dayalı amortisman hesaplaması kullanımını yasaklamış ve maddi olmayan duran varlıklar için hasılata dayalı amortisman hesaplaması kullanımını önemli ölçüde sınırlandırmıştır. Değişiklikler, 1 Ocak 2016 ve sonrasında başlayan yıllık hesap dönemleri için ileriye dönük olarak uygulanacaktır. Erken uygulamaya izin verilmektedir. Söz konusu değişikliğin Grup’un finansal durumu ve performansı üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.
FAALİYET RAPORU
78
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Yeni ve Revize Edilmiş Standartlar ve Yorumlar (devamı)
ii) Yayınlanan ama yürürlüğe girmemiş ve erken uygulamaya konulmayan standartlar (devamı)
TMS / TFRS'lerde yıllık iyileştirmeler
KGK, Eylül 2014'te '2010-2012 dönemine ilişkin yıllık iyileştirmeler' ve '2011-2013 dönemine ilişkin yıllık iyileştirmeler' ile ilgili olarak aşağıdaki standart değişikliklerini yayınlamıştır. Değişiklikler 1 Temmuz 2014'ten itibaren başlayan yıllık hesap dönemleri için geçerlidir.
Yıllık iyileştirmeler - 2010-2012 Dönemi:
TFRS 2 Hisse Bazlı Ödemeler
Hakediş koşulları ile ilgili tanımlar değişmiş olup sorunları gidermek için performans koşulu ve hizmet koşulu tanımlanmıştır. Değişiklik ileriye dönük olarak uygulanacaktır.
TFRS 3 İşletme Birleşmeleri
Bir işletme birleşmesindeki özkaynak olarak sınıflanmayan koşullu bedel, TFRS 9 Finansal Araçlar kapsamında olsun ya da olmasın sonraki dönemlerde gerçeğe uygun değerinden ölçülecek kar veya zararda muhasebeleşir. Değişiklik işletme birleşmeleri için ileriye dönük olarak uygulanacaktır.
TFRS 8 Faaliyet Bölümleri
Değişiklikler şu şekildedir: i) Faaliyet bölümleri standardın ana ilkeleri ile tutarlı olarak birleştirilebilir/ toplulaştırılabilir. ii) Faaliyet varlıklarının toplam varlıklar ile mutabakat, bu mutabakat işletmenin faaliyetlere ilişkin karar almaya yetkili yönetici'sine raporlanıyorsa açıklanmalıdır. Değişiklikler geriye dönük olarak uygulanacaktır.
TMS 16 Maddi Duran Varlıklar ve TMS 38 Maddi Olmayan Duran Varlıklar
TMS 16.35(a) ve TMS 38.80(a)'daki değişiklik yeniden değerlemenin aşağıdaki şekilde yapılabileceğini açıklığa kavuşturmuştur: i) Varlığın brüt defteri değeri piyasa değerine getirilecek şekilde düzeltilir veya ii) varlığın net defteri değerinin piyasa değeri belirlenir, net defter değeri piyasa değerine gelecek şekilde brüt defter değeri oransal olarak düzeltilir. Değişiklik geriye dönük olarak uygulanacaktır.
TMS 24 İlişkili Taraf Açıklamaları
Değişiklik, kilit yönetici personeli hizmeti veren yönetici işletmenin ilişkili taraf açıklamalarına tabi ilişkili bir taraf olduğunu açıklığa kavuşturmuştur. Değişiklik geriye dönük olarak uygulanacaktır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
79
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Yeni ve Revize Edilmiş Standartlar ve Yorumlar (devamı)
ii) Yayınlanan ama yürürlüğe girmemiş ve erken uygulamaya konulmayan standartlar (devamı)
Yıllık İyileştirmeler - 2011–2013 Dönemi
TFRS 3 İşletme Birleşmeleri
Değişiklik ile i) sadece iş ortaklıklarının değil müşterek anlaşmaların da TFRS 3’ün kapsamında olmadığı ve ii) bu kapsam istisnasının sadece müşterek anlaşmanın finansal tablolarındaki muhasebeleşmeye uygulanabilir olduğu açıklığa kavuşturulmuştur. Değişiklik ileriye dönük olarak uygulanacaktır
TFRS 13 Gerçeğe Uygun Değer Ölçümü Karar Gerekçeleri
TFRS 13’teki portföy istisnasının sadece finansal varlık, finansal yükümlülüklere değil TMS 39 kapsamındaki diğer sözleşmeler de uygulanabileceği açıklanmıştır. Değişiklik ileriye dönük olarak uygulanacaktır.
TMS 40 Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller
Gayrimenkulün yatırım amaçlı gayrimenkul ve sahibi tarafından kullanılan gayrimenkul olarak sınıflanmasında TFRS 3 ve TMS 40’un karşılıklı ilişkisini açıklığa kavuşturmuştur. Değişiklik ileriye dönük olarak uygulanacaktır.
Söz konusu değişikliklerin Grup’un finansal durumu veya performansı üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmemektedir.
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu (UMSK) tarafından yayınlanmış fakat KGK tarafından yayınlanmamış yeni ve düzeltilmiş standartlar ve yorumlar
Aşağıda listelen yeni standartlar, yorumlar ve mevcut UFRS standartlarındaki değişiklikler UMSK tarafından yayınlanmış fakat cari raporlama dönemi için henüz yürürlüğe girmemiştir. Fakat bu yeni standartlar, yorumlar ve değişiklikler henüz KGK tarafından TFRS’ye uyarlanmamıştır/yayınlanmamıştır ve bu sebeple TFRS’nin bir parçasını oluşturmazlar. Grup konsolide finansal tablolarında ve dipnotlarda gerekli değişiklikleri bu standart ve yorumlar TFRS’de yürürlüğe girdikten sonra yapacaktır.
Yıllık İyileştirmeler - 2010–2012 Dönemi
TFRS 13 Gerçeğe Uygun Değer Ölçümü
Karar Gerekçeleri’nde açıklandığı üzere, üzerlerinde faiz oranı belirtilmeyen kısa vadeli ticari alacak ve borçlar, iskonto etkisinin önemsiz olduğu durumlarda, fatura tutarından gösterilebilecektir. Değişiklikler derhal uygulanacaktır.
2014 FAALİYET RAPORU
80
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Yeni ve Revize Edilmiş Standartlar ve Yorumlar (devamı)
ii) Yayınlanan ama yürürlüğe girmemiş ve erken uygulamaya konulmayan standartlar (devamı)
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu (UMSK) tarafından yayınlanmış fakat KGK tarafından yayınlanmamış yeni ve düzeltilmiş standartlar ve yorumlar (devamı)
Yıllık İyileştirmeler - 2011–2013 Dönemi
UFRS 15 - Müşterilerle Yapılan Sözleşmelerden Doğan Hasılat
UMSK Mayıs 2014’de UFRS 15 Müşterilerle Yapılan Sözleşmelerden Doğan Hasılat ortak standardını yayınlamıştır. Standarttaki yeni beş aşamalı model, hasılatın muhasebeleştirme ve ölçüm ile ilgili gereklilikleri açıklamaktadır. Standart, müşterilerle yapılan sözleşmelerden doğan hasılata uygulanacak olup bir işletmenin olağan faaliyetleri ile ilgili olmayan bazı finansal olmayan varlıkların (örneğin maddi duran varlık çıkışları) satışının muhasebeleştirilip ölçülmesi için model oluşturmaktadır. UFRS 15, 1 Ocak 2017 ve sonrasında başlayan yıllık hesap dönemleri için uygulanacaktır. UFRS 15’e geçiş için iki alternatif uygulama sunulmuştur; tam geriye dönük uygulama veya modifiye edilmiş geriye dönük uygulama. Modifiye edilmiş geriye dönük uygulama tercih edildiğinde önceki dönemler yeniden düzenlenmeyecek ancak mali tablo dipnotlarında karşılaştırılmalı rakamsal bilgi verilecektir. Söz konusu değişikliğin Grup’un finansal durumu ve performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir.
UFRS 9 Finansal Araçlar – Nihai Standart (2014)
UMSK, Temmuz 2014’te UMS 39 Finansal Araçlar: Muhasebeleştirme ve Ölçme standardının yerine geçecek olan ve sınıflandırma ve ölçme, değer düşüklüğü ve finansal riskten korunma muhasebesi aşamalarından oluşan projesi UFRS 9 Finansal Araçlar’ı nihai olarak yayınlamıştır. UFRS 9 finansal varlıkların içinde yönetildikleri iş modelini ve nakit akım özelliklerini yansıtan akılcı, tek bir sınıflama ve ölçüm yaklaşımına dayanmaktadır. Bunun üzerine, kredi kayıplarının daha zamanında muhasebeleştirilebilmesini sağlayacak ileriye yönelik bir beklenen kredi kaybı modeli ile değer düşüklüğü muhasebesine tabi olan tüm finansal araçlara uygulanabilen tek bir model kurulmuştur. Buna ek olarak, UFRS 9, banka ve diğer işletmelerin, finansal borçlarını gerçeğe uygun değeri ile ölçme opsiyonun seçtikleri durumlarda, kredi kredi değerliliklerindeki düşüşe bağlı olarak finansal borçun gerçeğe uygun değerindeki azalmadan dolayı kar veya zarar tablosunda gelir kaydetmeleri sonucunu doğuran “kredi kredi riski” denilen sorunu ele almaktadır. Standart ayrıca, risk yönetimi ekonomisini muhasebe uygulamaları ile daha iyi ilişkilendirebilmek için geliştirilmiş bir finansal riskten korunma modeli içermektedir. UFRS 9, 1 Ocak 2018 veya sonrasında başlayan yıllık hesap dönemleri için geçerlidir; ancak, erken uygulamaya izin verilmektedir. Ayrıca, finansal araçların muhasebesi değiştirilmeden ‘kredi kredi riski’ ile ilgili değişikliklerinin tek başına erken uygulanmasına izin verilmektedir. Grup, standardın finansal durumu ve performansı üzerine etkilerini değerlendirmektedir.
UMS 27 – Bireysel Mali Tablolarda Özkaynak Yöntemi (UMS 27’de Değişiklik)
Ağustos 2014’te UMSK, işletmelerin bireysel finansal tablolarında bağlı ortaklıklar ve iştiraklerdeki yatırımların muhasebeleştirilmesinde özkaynak yönteminin kullanılması seçeneğini yeniden sunmak için UMS 27’de değişiklik yapmıştır. Buna göre işletmelerin bu yatırımları:
- maliyet değeriyle
- UFRS 9 (veya UMS 39)’a göre
veya - özkaynak yöntemini kullanarak muhasebeleştirilmesi gerekmektedir.
İşletmelerin aynı muhasebeleştirmeyi her yatırım kategorisine uygulaması gerekmektedir. Bu değişiklik 1 Ocak 2016 ve sonrasında başlayan yıllık raporlama dönemleri için geçerli olup, geçmişe dönük olarak uygulanmalıdır. Erken uygulamaya izin verilmekte olup, erken uygulama açıklamalıdır. Değişiklik Grup için geçerli değildir ve Grup’un finansal durumu veya performansı üzerinde etkisi olmayacaktır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
81
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Yeni ve Revize Edilmiş Standartlar ve Yorumlar (devamı)
ii) Yayınlanan ama yürürlüğe girmemiş ve erken uygulamaya konulmayan standartlar (devamı)
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu (UMSK) tarafından yayınlanmış fakat KGK tarafından yayınlanmamış yeni ve düzeltilmiş standartlar ve yorumlar (devamı)
UFRS Yıllık İyileştirmeler, 2012-2014 Dönemi
UMSK, Eylül 2014'te UFRS'lerdeki yıllık iyileştirmelerini, "UFRS Yıllık İyileştirmeler, 2012-2014 Dönemi"ni yayınlamıştır. Doküman, değişikliklerin sonucu olarak değişikliğe uğrayan standartlar ve ilgili Gerekçeler hariç, dört standarda beş değişiklik getirmektedir. Etkilenen standartlar ve değişikliklerin konuları aşağıdaki gibidir:
- UFRS 5 Satış Amaçlı Elde Tutulan Duran Varlıklar ve Durdurulan Faaliyetler – elden çıkarma yöntemlerinde değişiklik
- UFRS 7 Finansal Araçlar: Açıklamalar – hizmet sözleşmeleri; değişikliklerin UFRS 7'ye ara dönem özet finansal tablolara uygulanabilirliği
- UMS 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar – iskonto oranına ilişkin bölgesel pazar sorunu
- UMS 34 Ara Dönem Finansal Raporlama – bilginin ‘ara dönem finansal raporda başka bir bölümde’ açıklanması
Bu değişiklik 1 Ocak 2016 ve sonrasında başlayan yıllık raporlama dönemleri için geçerli olup, erken uygulamaya izin verilmektedir. Söz konusu değişikliklerin Grup'un finansal durumu ve performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir
UFRS 10 ve UMS 28: Yatırımcı İşletmenin İştirak veya İş Ortaklığına Yaptığı Varlık Satışları veya Katkıları - Değişiklikler
UMSK, Eylül 2014'te, UFRS 10 ve UMS 28'deki bir iştirak veya iş ortaklığına verilen bir bağlı ortaklığın kontrol kaybını ele almadaki gereklilikler arasındaki tutarsızlığı gidermek için UFRS 10 ve UMS 28'de değişiklik yapmıştır. Bu değişiklik ile bir yatırımcı ile iştirak veya iş ortaklığı arasında, UFRS 3'te tanımlandığı şekli ile bir işletme teşkil eden varlıkların satışı veya katkısından kaynaklanan kazanç veya kayıpların tamamının yatırımcı tarafından muhasebeleştirilmesi gerektiği açıklığa kavuşturulmuştur. Eski bağlı ortaklıkta tutulan yatırımın gerçeğe uygun değerden yeniden ölçülmesinden kaynaklanan kazanç veya kayıplar, sadece ilişkisiz yatırımcıların o eski bağlı ortaklıktaki payları ölçüsünde muhasebeleştirilmelidir. İşletmelerin bu değişikliği, 1 Ocak 2016 veya sonrasında başlayan yıllık raporlama dönemleri için ileriye dönük olarak uygulamaları gerekmektedir. Erken uygulamaya izin verilmektedir. Değişiklikler Grup için geçerli değildir ve Grup'un finansal durumu veya performansı üzerinde etkisi olmayacaktır.
UFRS 10, UFRS 12 ve UMS 28: Yatırım İşletmeleri: Konsolidasyon istisnasının uygulanması (UFRS 10 ve UMS 28'de Değişiklik)
UMSK, Aralık 2014'te, UFRS 10 Konsolide Finansal Tablolar standardındaki yatırım işletmeleri istisnasının uygulanması sırasında ortaya çıkan konuları ele almak için UFRS 10, UFRS 12 ve UMS 28'de değişiklikler yapmıştır: Değişiklikler 1 Ocak 2016 veya sonrasında başlayan yıllık raporlama dönemleri için geçerlidir. Erken uygulamaya izin verilmektedir. Değişiklikler Grup için geçerli değildir ve Grup'un finansal durumu veya performansı üzerinde etkisi olmayacaktır.
UMS 1: Açıklama İnisiyatifi (UMS 1'de Değişiklik)
UMSK, Aralık 2014'te, UMS 1'de değişiklik yapmıştır. Bu değişiklikler; Önemlilik, Ayrıştırma ve alt toplamlar, Dipnot yapısı, Muhasebe politikaları açıklamaları, Özkaynakta muhasebeleştirilen yatırımlardan kaynaklanan diğer kapsamlı gelir kalemlerinin sunumu alanlarında dar odaklı iyileştirmeler içermektedir. Bu değişiklikler 1 Ocak 2016 veya sonrasında başlayan yıllık raporlama dönemleri için geçerlidir. Erken uygulamaya izin verilmektedir. Değişikliklerin Grup'un konsolide finansal tablo dipnotları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmemektedir.
2014 FAALİYET RAPORU
82
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti
a. Hasılat
Gelirler, dağıtım depolarına yapılan ilaç satışlarından elde edilmektedir. Gelirler, teslimatın gerçekleşmesi, gelir tutarının güvenilir şekilde belirlenebilmesi ve işlemle ilgili ekonomik faydaların Grup'a akmasının muhtemel olması üzerine alınan veya alınması beklenen bedelin rayiç değeri üzerinden tahakkuk esasına göre kayıtlara alınır.
Türkiye'de ilaç fiyatları, Bakanlar Kurulu'nun yayınlamış olduğu Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğ çerçevesinde belirlenir. Brüt satışlar; satış iskontoları, satış hacmi iskontoları ve bedelsiz ürün teşviklerini içerir.
Satış iskontoları sabit bir yüzde ile satış anında verilir ve dönem satış gelirinden indirilir. Satış iskontoşu yüzdesi satılan ürüne göre değişmektedir.
Hacim iskontoşu, dönem içindeki satışların sabit bir yüzdesi ve dönem içinde yapılmış toplam satışlara göre belirlenir. Hacim iskontoşu yüzdeleri ecza depolarına göre değişir. Hacim iskontolarının tahmini, her dönemdeki gerçekleşmiş faturalı satışların sabit bir oranına dayanır ve dönem satış gelirlerinden indirilir.
Ayrıca Grup ecza depolarına bedelsiz ürün şeklinde teşvikler vermektedir. Bedelsiz ürün teşvikleri, ecza depolarının, Grup'tan bedelsiz olarak sağladığı ürünleri, bedelsiz olarak müşterilerine dağıtımını sağlar. Her dönem sonunda, ecza depoları müşterilerine sağladıkları bedelsiz ürünlerin toplam miktarını Grup'a bildirirler. İndirim tutarı (ecza deposunun borcundan düşülecek tutar), dönem içinde verilen bedelsiz ürünlerin miktarına bakılarak tahmin edilir ve gelirden indirilir.
Malların satışından elde edilen gelir, aşağıdaki şartlar karşılandığında muhasebeleştirilir:
- Grup'un mülkiyetle ilgili tüm önemli riskleri ve kazanımları alıcıya devretmesi;
- Grup'un mülkiyetle ilişkilendirilen ve süregelen bir idari katılımının ve satılan mallar üzerinde etkin bir kontrolünün olmaması;
- Gelir tutarının güvenilebilir bir şekilde ölçülmesi;
- İşlemle ilişkili olan ekonomik faydaların Grup'a akışının olası olması;
- İşlemden kaynaklanacak maliyetlerin güvenilebilir bir şekilde ölçülmesi.
Satılan malın maliyeti – bedelsiz ürünler
Ecza depolarına sağlanan bedelsiz ürünlerin tahmini tutarı, ecza depolarının müşterilerine o dönem içinde verdikleri bedelsiz ürün sayısı esas alınarak yapılır ve bedelsiz ürünlerin maliyeti, satılan malın maliyetine dahil edilir.
Faiz gelirleri
Faiz gelirleri etkin faiz yöntemi esasına göre, temettü gelirleri ise temettü tahsil etme hakkının ortaya çıktığı tarihte gelir olarak kayıtlara alınmaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
83
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
b. Stoklar
Stoklar, net gerçekleşebilir değer ya da maliyet bedelinden düşük olanı ile değerlenir. Stoklara dahil edilen maliyeti oluşturan unsurlar malzeme, işçilik ve genel üretim giderleridir. Maliyet, standart maliyetlerle oluşmakta ve her raporlama döneminin sonunda standart maliyetler fiili maliyetler ile karşılaştırılarak güncellenmektedir. Net gerçekleşebilir değer, olağan ticari faaliyet içerisinde oluşan tahmini satış fiyatından tahmini tamamlanma maliyeti ve satışı gerçekleştirmek için gerekli tahmini satış maliyeti toplamının indirilmesiyle elde edilen tutardır.
c. Maddi Duran Varlıklar
Maddi duran varlıklar, maliyet değerlerinden birikmiş amortisman ve birikmiş değer düşüklükleri düşüldükten sonraki tutar üzerinden gösterilirler. Kiralama veya idari amaçlı ya da halihazırda belirlenmemiş olan diğer amaçlar doğrultusunda inşa edilme aşamasındaki varlıklar, maliyet değerlerinden varsa değer düşüklüğü kaybı düşülemek gösterilirler. Maliyete yasal harçlar da dahil edilir. Kullanıma ve satışa hazır hale getirilmesi önemli ölçüde zaman isteyen varlıklar söz konusu olduğunda, borçlanma maliyetleri aktifleştirilir. Bu tür varlıklar, diğer sabit varlıklar için kullanılan amortisman yönteminde olduğu gibi, kullanıma hazır olduklarında amortismana tabi tutulurlar.
Bir maddi duran varlık kaleminin defter değeri elden çıkarıldığında veya kullanımından ya da elden çıkarılmasından gelecekte ekonomik yarar beklenmediği durumlarda bilanço dışı bırakılır. Bir maddi duran varlık kaleminin bilanço dışı bırakılmasından doğan kazanç veya kayıp ilgili kalem bilanço dışı bırakıldığında (TMS 17 farklı şekilde satış ve geri kiralama işlemi gerektirmedikçe) gelir tablosu ile ilişkilendirilir. Kazançlar, hasılat olarak sınıflandırılmaz.
Bir maddi duran varlık kaleminin elden çıkarılması çeşitli yollarla (satış, finansal kiralama veya bağış) gerçekleşebilir. Bir maddi duran varlığın elden çıkarma tarihinin belirlenmesinde, "TMS 18 Hasılat" Standardında yer alan işletme mallarının satışından sağlanan hasılatın muhasebeleştirilmesine ilişkin kriterler uygulanır. Satıp geri kiralama işlemi yoluyla elden çıkarmalarda TMS 17 uygulanır.
Maddi duran varlık kaleminin defter değerine, ilgili kalemin bir parçası için yenileme maliyetini dahil etmesi durumunda; yenilenen parçanın ayrı olarak itfa edilip edilmediğine bakılmaksızın, yenilenen parçanın defter değeri bilanço dışı bırakılır. İşletme için yenilenen parçanın defter değerinin belirlenmesi mümkün/uygulanabilir değilse, yenileme maliyeti, yenilenen parçanın alındığında ya da inşa edildiğindeki maliyetinin bir göstergesi olarak kullanılabilir. Bir maddi duran varlık kaleminin bilanço dışı bırakılmasından doğan kazanç ya da kayıp; varsa varlıkların elden çıkarılmasından kaynaklanan net tahsilat ile varlığın defter değeri arasındaki fark olarak belirlenir.
FAALİYET RAPORU
84
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
d. Finansal Kiralama İşlemleri
Bir varlığın mülkiyetine sahip olmaktan kaynaklanan risk ve kazanımların önemli bir kısmının kiracıya ait olduğu kiralama işlemleri, finansal kiralama olarak sınıflandırılırken diğer kiralamalar faaliyet kiralaması olarak sınıflandırılır.
Finansal kiralamayla elde edilen varlıklar, kiralama tarihindeki varlığın makul değeri, ya da asgari kira ödemelerinin bugünkü değerinden düşük olanı kullanılarak aktifleştirilir. Kiralayana karşı olan yükümlülük, bilançoda finansal kiralama yükümlülüğü olarak gösterilir. Finansal kiralama ödemeleri, finansman gideri ve finansal kiralama yükümlüğündeki azalışı sağlayan ana para ödemesi olarak ayrılır ve böylelikle borcun geri kalan ana para bakiyesi üzerinden sabit bir oranda faiz hesaplanmasını sağlar. Finansal giderler, Grup'un yukarıda ayrıntılarına yer verilen genel borçlanma politikası kapsamında finansman giderlerinin aktifleştirilen kısmı haricindeki bölümü gelir tablosuna kaydedilir.
Faaliyet kiralamaları için yapılan ödemeler (kiralayandan kira işleminin gerçekleşebilmesi için alınan veya alınacak olan teşvikler de kira dönemi boyunca doğrusal yöntem ile gelir tablosuna kaydedilir), kira dönemi boyunca doğrusal yöntem ile gelir tablosuna kaydedilir.
e. Maddi Olmayan Duran Varlıklar
Satın alınan maddi olmayan duran varlıklar
Satın alınan maddi olmayan duran varlıklar, maliyet değerlerinden birikmiş itfa payları ve birikmiş değer düşüklükleri düşüldükten sonraki tutarıyla gösterilirler. Bu varlıklar beklenen faydalı ömrülerine göre doğrusal itfa yöntemi kullanılarak itfaya tabi tutulur. Beklenen faydalı ömrü ve amortisman yöntemi, tahminlerde ortaya çıkan değişikliklerin olası etkilerini tespit etmek amacıyla her yıl gözden geçirilir ve tahminlerdeki değişiklikler ileriye dönük olarak muhasebeleştirilir.
İşletme içi yaratılan maddi olmayan duran varlıklar-arastırma ve geliştirme giderleri
Arastırma faaliyetleri giderleri oluştuğu dönem içinde gider olarak kabul edilir. Geliştirme faaliyetleri (ya da Grup içi bir projenin gelişim aşaması) sonucu ortaya çıkan işletme içi yaratılan maddi olmayan duran varlıklar yalnızca aşağıda belirtilen şartların tamamı karşılandığında kayda alınırlar:
- Maddi olmayan duran varlığın kullanıma hazır ya da satılmaya hazır hale getirilebilmesi için tamamlanmasının teknik anlamda mümkün olması,
- Maddi olmayan duran varlığı tamamlama, kullanma veya satma niyetinin olması,
- Maddi olmayan duran varlığın kullanılabilir veya satılabilir olması,
- Varlığın ne şekilde ileriye dönük olası bir ekonomik fayda sağlayacağının belli olması,
- Maddi olmayan duran varlığın gelişimini tamamlamak, söz konusu varlığı kullanmak ya da satmak için uygun teknik, finansal ve başka kaynakların olması, ve
- Varlığın geliştirme maliyetinin, geliştirme sürecinde güvenilir bir şekilde ölçülebilir olması.
Grup yeni ilaçların lisans ve ruhsatları ile ilgili geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktadır. İşletme içi yaratılan maddi olmayan varlık tutarı, maddi olmayan duran varlığın yukarıda belirtilen muhasebeleştirme şartlarını karşıladığı andan itibaren oluşan harcamaların toplam tutarıdır. İşletme içi yaratılan maddi olmayan varlıklar kayda alınamadıklarında, ilgili geliştirme harcamaları oluştukları dönemde gider olarak kaydedilir.
Başlangıç muhasebeleştirmesi sonrasında, işletme içi yaratılan maddi olmayan varlıklar da ayrı olarak satın alınan maddi olmayan duran varlıklar gibi maliyet değerlerinden birikmiş itfa payları ve birikmiş değer düşüklükleri düşüldükten sonraki tutar üzerinden gösterilirler.
Maddi olmayan varlıkların bilanço dışı bırakılması
Bir maddi olmayan duran varlık elden çıkarıldığında veya kullanımı ya da satışından, gelecekte ekonomik yarar elde edilmesinin beklenmemesi durumunda bilanço dışı bırakılır. Bir maddi olmayan duran varlığın bilanço dışı bırakılmasıdan kaynaklanan kar ya da zarar, varsa, varlıkların elden çıkarılmasıdan sağlanan net tahsilatlar ile defter değerleri arasındaki fark olarak hesaplanır. Bu fark, ilgili varlık bilanço dışına alındığı zaman kar veya zararda muhasebeleştirilir.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
85
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
f. Varlıklarda Değer Düşüklüğü
Amortismana veya itfaya tabi olan varlıklar için defter değerinin geri kazanılmasının mümkün olmadığı durum ya da olayların ortaya çıkması halinde değer düşüklüğü testi uygulanır. Varlığın defter değerinin geri kazanılabilir tutarını aşması durumunda değer düşüklüğü karşılığı kaydedilir. Geri kazanılabilir tutar, satış maliyetleri düşüldükten sonra elde edilen gerçeğe uygun değer veya kullanımdaki değerin büyük olasıdır. Değer düşüklüğünün değerlendirilmesi için varlıklar ayrı tanımlanabilir nakit akımlarının olduğu en düşük seviyede gruplanır (nakit üreten birimler). Değer düşüklüğüne tabi olan finansal olmayan varlıklar her raporlama tarihinde değer düşüklüğünün olası iptali için gözden geçirilir.
g. Borçlanma Maliyetleri
Kullanıma ve satışa hazır hale getirilmesi önemli ölçüde zaman isteyen varlıklar söz konusu olduğunda, satın alınması, yapımı veya üretimi ile doğrudan ilişkilendirilen borçlanma maliyetleri, ilgili varlık kullanıma veya satışa hazır hale getirilene kadar varlığın maliyetine dahil edilmektedir. Yatırımla ilgili kredinin henüz harcanmamış kısmının geçici süre ile finansal yatırımlarda değerlendirilmesiyle elde edilen finansal yatırım geliri aktifleştirmeye uygun borçlanma maliyetlerinden mahsup edilir. Diğer tüm finansman giderleri, oluştukları dönemlerde gelir tablosuna kaydedilmektedir. Grup'un kullanıma ve satışa hazır hale getirilmesi önemli ölçüde zaman isteyen varlıkları ilaç lisans ve ruhsat geliştirme maliyetleridir. Söz konusu maliyetlerin satışa hazır hale gelecek bir ürüne dönüşmesi birden fazla finansal döneme yayılmaktadır. Geliştirme maliyetleri için katlanılan borçlanma maliyetleri satışa hazır hale getirilene kadar varlığın maliyetine dahil edilmektedir. 31 Aralık 2014 itibariyle, on iki aylık dönemde 2.324.121 TL (31 Aralık 2013: 855.519 TL) borçlanma maliyeti özellikli varlıklar üzerinde aktifleştirilmiştir. Aktifleştirilebilecek borçlanma maliyetleri tutarının belirlenmesinde kullanılan aktifleştirme oranı on iki aylık dönem itibariyle %6,6'dir (31 Aralık 2013: on iki dönem itibariyle %6). Bu borçlanma oranı Grup'un ilgili dönem süresince mevcut tüm borçlarına ilişkin borçlanma maliyetlerinin ağırlıklı ortalamasıdır. Diğer tüm borçlanma maliyetleri kar veya zarar tablosunda muhasebeleştirilmiştir.
h. Finansal Araçlar
(i) Finansal varlıklar
Finansal yatırımlar, gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan ve gerçeğe uygun değerinden kayıtlara alınan finansal varlıklar haricinde, gerçeğe uygun piyasa değerinden alım işlemiyle doğrudan ilişkilendirilebilen harcamalar düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden muhasebeleştirilir. Yatırımlar, yatırım araçlarının ilgili piyasa tarafından belirlenen süreye uygun olarak teslimatı koşulunu taşıyan bir kontrata bağlı olan işlem tarihinde kayıtlara alınır veya kayıtlardan çıkarılır.
Finansal varlıklar “gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal varlıklar”, “vadesine kadar elde tutulacak yatırımlar”, “satılmaya hazır finansal varlıklar” ve “kredi ve alacaklar” olarak sınıflandırılır.
Etkin faiz yöntemi
Etkin faiz yöntemi, finansal varlığın itfa edilmiş maliyet ile değerlenmesi ve ilgili faiz gelirinin ilişkili olduğu döneme dağıtılması yöntemidir. Etkin faiz oranı; finansal aracın beklenen ömrü boyunca veya uygun olması durumunda daha kısa bir zaman dilimi süresince tahsil edilecek tahmini nakit toplamının, ilgili finansal varlığın tam olarak net bugünkü değerine indirgeyen orandır.
Gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal varlıklar dışında sınıflandırılan finansal varlıklar ile ilgili gelirler etkin faiz yöntemi kullanmak suretiyle hesaplanmaktadır.
Gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal varlıklar
Gerçeğe uygun değer farkı gelir tablosuna yansıtılan finansal varlıklar; alım-satım amacıyla elde tutulan finansal varlıklardır. Bir finansal varlık, kısa vadede elden çıkarılması amacıyla edinildiği zaman söz konusu kategoride sınıflandırılır. Finansal riske karşı etkili bir koruma aracı olarak belirlenmemiş olan türev ürünleri teşkil eden bahse konu finansal varlıklar da gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal varlıklar olarak sınıflandırılır. Bilanco tarihi itibariyle Grup'un gerçeğe uygun değer farkı gelir tablosuna yansıtılan finansal varlığı bulunmaktadır (Not 5).
FAALİYET RAPORU
86
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
h. Finansal Araçlar (devamı)
(i) Finansal varlıklar (devamı)
Vadesine kadar elde tutulan finansal varlıklar
Grup'un vadesine kadar elde tutma olanağı ve niyetinin olduğu, sabit veya belirlenebilir bir ödeme planına sahip, sabit vadeli borçlanma araçları, vadesine kadar elde tutulacak yatırımlar olarak sınıflandırılır. Vadesine kadar elde tutulacak yatırımlar etkin faiz yöntemine göre itfa edilmiş maliyet bedelinden değer düşüklüğü tutarı düşülecek kayıtlara alınır ve ilgili gelirler etkin faiz yöntemi kullanılmak suretiyle hesaplanır. Bilanço tarihi itibariyle Grup'un vadesine kadar elde tutulan finansal varlığı bulunmamaktadır.
Satılmaya hazır finansal varlıklar
Satılmaya hazır finansal varlıklar vadesine kadar elde tutulacak finansal varlık olmayan veya alım satım amaçlı finansal varlık olmayan finansal varlıklardan oluşmaktadır. Satılmaya hazır finansal varlıklar kayıtlara alındıktan sonra güvenilir bir şekilde ölçülebiliyor olması koşuluyla gerçeğe uygun değerleriyle değerlenmektedir. Gerçeğe uygun değeri güvenilir bir şekilde ölçülemeyen ve aktif bir piyasası olmayan menkul kıymetler maliyet değeriyle gösterilmektedir. Satılmaya hazır finansal varlıklara ilişkin kar veya zararlara ilgili dönemin gelir tablosunda yer verilmektedir. Bu tür varlıkların makul değerinde meydana gelen değişiklikler özkaynak hesapları içinde gösterilmektedir. İlgili varlığın elden çıkarılması veya değer düşüklüğü olması durumunda özkaynak hesaplarındaki tutar kar / zarar olarak gelir tablosuna transfer edilir. Satılmaya hazır finansal varlık olarak sınıflandırılan özkaynak araçlarına yönelik yatırımlardan kaynaklanan ve gelir tablosunda muhasebeleştirilen değer düşüş karşılıkları, sonraki dönemlerde gelir tablosundan iptal edilemez.
Bilanço tarihi itibariyle Grup'un satılmaya hazır finansal varlığı bulunmamaktadır.
Krediler ve alacaklar
Sabit ve belirlenebilir ödemeleri olan, piyasada işlem görmeyen ticari ve diğer alacaklar ve krediler bu kategoride sınıflandırılır. Krediler ve alacaklar etkin faiz yöntemi kullanılarak iskonto edilmiş maliyeti üzerinden değer düşüklüğü düşülecek gösterilir.
Finansal varlıklarda değer düşüklüğü
Gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal varlıklar dışındaki finansal varlık veya finansal varlık grupları, her bilanço tarihinde değer düşüklüğüne uğradıklarına ilişkin göstergelerin bulunup bulunmadığına dair değerlendirmeye tabi tutulur. Finansal varlığın ilk muhasebeleştirilmesinden sonra bir veya birden fazla olayın meydana gelmesi ve söz konusu olayın ilgili finansal varlık veya varlık grubunun güvenilir bir biçimde tahmin edilebilen gelecekteki nakit akımları üzerindeki olumsuz etkisi sonucunda ilgili finansal varlığın değer düşüklüğüne uğradığına ilişkin tarafsız bir göstergenin bulunması durumunda değer düşüklüğü zararı oluşur. Kredi ve alacaklar için değer düşüklüğü tutarı gelecekte beklenen tahmini nakit akımlarının finansal varlığın etkin faiz oranı üzerinden iskonto edilerek hesaplanan bugünkü değeri ile defter değeri arasındaki farktır.
Bir karşılık hesabının kullanılması yoluyla defter değerinin azaltıldığı ticari alacaklar haricinde, bütün finansal varlıklarda, değer düşüklüğü doğrudan ilgili finansal varlığın kayıtlı değerinden düşülür. Ticari alacağın tahsil edilememesi durumunda söz konusu tutar karşılık hesabından düşülecek silinir. Karşılık hesabındaki değişimler gelir tablosunda muhasebeleştirilir.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
87
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
h. Finansal Araçlar (devamı)
(i) Finansal varlıklar (devamı)
Finansal varlıklarda değer düşüklüğü (devamı)
Satılmaya hazır özkaynak araçları haricinde, değer düşüklüğü zararı sonraki dönemde azalırsa ve azalış değer düşüklüğü zararının muhasebeleştirilmesi sonrasında meydana gelen bir olayla ilişkilendirilebiliyorsa, önceden muhasebeleştirilen değer düşüklüğü zararı, değer düşüklüğünün iptal edileceği tarihte yatırımın değer düşüklüğü hiçbir zaman muhasebeleştirilmemiş olması durumunda ulaşacağı itfa edilmiş maliyet tutarını aşmayacak şekilde gelir tablosunda iptal edilir. Satılmaya hazır özkaynak araçlarının gerçeğe uygun değerinde değer düşüklüğü sonrasında meydana gelen artış, doğrudan özkaynaklarda muhasebeleştirilir.
Nakit ve nakit benzerleri
Nakit ve nakit benzeri kalemleri, nakit para, vadesiz mevduat ve satın alım tarihinden itibaren vadeleri 3 ay veya 3 aydan daha az olan, hemen nakde çevrilebilecek olan ve önemli tutarda değer değişikliği riski taşımayan yüksek likiditeye sahip diğer kısa vadeli yatırımlardır.
Finansal varlıkların bilanço dışı bırakılması
Grup, finansal varlığa ait nakit akışlarına ilişkin sözleşmeden doğan haklarının süresinin dolması veya ilgili finansal varlığı ve bu varlığın mülkiyetinden doğan tüm riskleri ve kazanımları başka bir tarafa devretmesi durumunda söz konusu varlığı bilanço dışı bırakır. Varlığın mülkiyetinden doğan tüm risklerin ve kazanımların başka bir tarafa devredilmediği ve varlığın kontrolünün Grup tarafından elde bulundurulduğu durumlarda, Grup, varlıkta kalan payını ve bu varlıktan kaynaklanan ve ödenmesi gereken yükümlülükleri muhasebeleştirmeye devam eder. Grup’un devredilen bir varlığın mülkiyetinden doğan tüm riskleri ve kazanımları elde tutması durumunda, finansal varlığın muhasebeleştirilmesine devam edilir ve elde edilen gelirler için transfer edilen finansal varlık karşısında teminata bağlanan bir borç tutarı da muhasebeleştirilir.
(ii) Finansal yükümlülükler
Grup’un finansal yükümlülükleri ve özkaynak araçları, sözleşmeye bağlı düzenlemelere, finansal bir yükümlülüğün ve özkaynağa dayalı bir aracın tanımlanma esasına göre sınıflandırılır. Grup’un tüm borçları düşüldükten sonra kalan varlıklarındaki hakkı temsil eden sözleşme özkaynağa dayalı finansal araçtır. Belirli finansal yükümlülükler ve özkaynağa dayalı finansal araçlar için uygulanan muhasebe politikaları aşağıda belirtilmiştir.
Finansal yükümlülükler gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal yükümlülükler veya diğer finansal yükümlülükler olarak sınıflandırılır.
Gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal yükümlülükler
Gerçeğe uygun değer farkı kar veya zarara yansıtılan finansal yükümlülükler, gerçeğe uygun değeryle kayda alınır ve her raporlama döneminde, bilanço tarihindeki gerçeğe uygun değeryle yeniden değerlenir. Gerçeğe uygun değerlerindeki değişim, gelir tablosunda muhasebeleştirilir. Gelir tablosunda muhasebeleştirilen net kazanç ya da kayıplar, söz konusu finansal yükümlülük için ödenen faiz tutarını da kapsar. Bilanço tarihi itibariyle Grup’un gerçeğe uygun değer farkı gelir tablosuna yansıtılan finansal yükümlülüğü bulunmamaktadır.
Çıkarılmış tahviller
Çıkarılmış tahviller başlangıçta işlem maliyetlerinden arındırılmış gerçeğe uygun değerleriyle muhasebeleştirilir ve sonraki dönemlerde etkin faiz oranı üzerinden hesaplanan faiz gideri ile birlikte etkin faiz yöntemi kullanılarak itfa edilmiş maliyet bedelinden muhasebeleştirilir. Etkin faiz yöntemi, finansal yükümlülüğün itfa edilmiş maliyetlerinin hesaplanması ve ilgili faiz giderinin ilişkili olduğu döneme dağıtılması yöntemidir. Etkin faiz oranı; finansal aracın beklenen ömrü boyunca veya uygun olması halinde daha kısa bir zaman dilimi süresince gelecekte yapılacak tahmini nakit ödemelerini tam olarak ilgili finansal yükümlülüğün net bugünkü değerine indirgeyen orandır.
FAALİYET RAPORU
88
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devam)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devam)
h. Finansal Araçlar (devam)
(i) Finansal varlıklar (devam)
Türev finansal araçlar
Grup'un faaliyetleri, temelde işletmeyi kur ve faiz oranlarındaki değişimlere bağlı olan finansal risklere maruz bırakmaktadır. Grup, belirli bağlayıcı taahhütlere ve gelecekte tahmin edilen işlemlere bağlı döviz kuru dalgalanmaları ile ilişkilendirilen finansal risklerden korunmak amacıyla türev finansal araçları (esas olarak döviz kuru forward sözleşmeleri) kullanmaktadır. Grup, türev finansal araçları spekülatif amaçlı kullanmamaktadır.
i. İşletme Birleşmeleri
İşletme satın almaları, satın alım yöntemi kullanılarak, muhasebeleştirilir. Bir işletme birleşmesinde transfer edilen bedel, gerçeğe uygun değerli üzerinden ölçülür; transfer edilen bedel, edinen işletme tarafından transfer edilen varlıkların birleşme tarihindeki gerçeğe uygun değerlerinin, edinen işletme tarafından edinilen işletmenin önceki sahiplerine karşı üstlenilen borçların ve edinen işletme tarafından çıkarılan özkaynak paylarının toplamı olarak hesaplanır. Satın alma ilişkin maliyetler genellikle oluştukları anda gider olarak muhasebeleştirilir.
Satın alınan tanımlanabilir varlıklar ile üstlenilen yükümlülükler, satın alım tarihinde gerçeğe uygun değerleri üzerinden muhasebeleştirilir. Aşağıda belirtilenler bu şekilde muhasebeleştirilmez:
- Ertelenmiş vergi varlıkları ya da yükümlülükleri veya çalışanlara sağlanan faydalara ilişkin varlık ya da yükümlülükler, sırasıyla, TMS 12 Gelir Vergisi ve TMS 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar standartları uyarınca hesaplanarak, muhasebeleştirilir;
- Satın alınan işletmenin hisse bazlı ödeme anlaşmaları ya da Grup'un satın alınan işletmenin hisse bazlı ödeme anlaşmalarının yerine geçmesi amacıyla imzaladığı hisse bazlı ödeme anlaşmaları ile ilişkili yükümlülükler ya da özkaynak araçları, satın alım tarihinde TFRS 2 Hisse Bazlı Ödeme Anlaşmaları standardı uyarınca muhasebeleştirilir; ve
- TFRS 5 Satış Amaçlı Elde Tutulan Durun Varlıklar ve Durdurulan Faaliyetler standardı uyarınca satış amaçlı elde tutulan olarak sınıflandırılan varlıklar (ya da elden çıkarma grupları) TFRS 5'de belirtilen kurallara göre muhasebeleştirilir.
Şerefiye, satın alım için transfer edilen bedelin, satın alınan işletmedeki varsa kontrol gücü olmayan payların ve, varsa, aşamalı olarak gerçekleşen bir işletme birleşmesinde edinen işletmenin daha önceden elinde bulundurduğu edinilen işletmedeki özkaynak paylarının gerçeğe uygun değeri toplamının, satın alınan işletmenin satın alma tarihinde tanımlanabilen varlıklarının ve üstlenilen tanımlanabilir yükümlülüklerinin net tutarını aşan tutar olarak hesaplanır. Yeniden değerlendirme sonrasında satın alınan işletmenin satın alma tarihinde tanımlanabilen varlıklarının ve üstlenilen tanımlanabilir yükümlülüklerinin net tutarının, devredilen satın alma bedelinin, satın alınan işletmedeki kontrol gücü olmayan payların ve, varsa, satın alma öncesinde satın alınan işletmedeki payların gerçeğe uygun değeri toplamını aşması durumunda, bu tutar pazarlıkla satın almadan kaynaklanan kazanç olarak doğrudan kar/zarar içinde muhasebeleştirilir.
Hissedar paylarını temsil eden ve sahiplerine tasfiye durumunda işletmenin net varlıklarının belli bir oranda pay hakkını veren kontrol gücü olmayan paylar, ilk olarak ya gerçeğe uygun değerleri üzerinden ya da satın alınan işletmenin tanımlanabilir net varlıklarının kontrol gücü olmayan paylar oranında muhasebeleştirilen tutarları üzerinden ölçülür. Ölçüm esası, her bir işleme göre belirlenir. Diğer kontrol gücü olmayan pay türleri gerçeğe uygun değere göre ya da, uygulanabilir olduğu durumlarda, bir başka TFRS standardında belirtilen yöntemler uyarınca ölçülür. Bir işletme birleşmesinde Grup tarafından transfer edilen bedelin, koşullu bedeli de içerdiği durumlarda, koşullu bedeli satın alım tarihindeki gerçeğe uygun değer üzerinden ölçülür ve işletme birleşmesinde transfer edilen bedele dahil edilir. Ölçme dönemi içerisinde ortaya çıkan ek bilgilerin sonucunda koşullu bedelin gerçeğe uygun değerinde düzeltme yapılması gerekiyorsa, bu düzeltme şerefiyeden geçmişe dönük olarak düzeltilir. Ölçme dönemi, birleşme tarihinden sonraki, edinen işletmenin işletme birleşmesinde muhasebeşirdiği geçici tutarları düzeltebildiği dönemdir. Bu dönem satın alım tarihinden itibaren 1 yıldan fazla olamaz.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
89
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
i. İşletme Birleşmeleri (devamı)
Ölçme dönemi düzeltmeleri olarak nitelendirilmeyen koşullu bedelin gerçeğe uygun değerindeki değişiklikler için uygulanan sonraki muhasebeleştirme işlemleri, koşullu bedel için yapılan sınıflandırma şekline göre değişir. Özkaynak olarak sınıflandırılmış koşullu bedel yeniden ölçülmez ve buna ilişkin sonradan yapılan ödeme, özkaynak içerisinde muhasebeleştirilir. Varlık ya da borç olarak sınıflandırılan koşullu bedelin Finansal araç niteliğinde olması ve TMS 39 Finansal Araçlar: Muhasebeleştirme ve Ölçüm standardı kapsamında bulunması durumunda, söz konusu koşullu bedel gerçeğe uygun değerinden ölçülür ve değişiklikten kaynaklanan kazanç ya da kayıp, kar veya zararda ya da diğer kapsamlı gelirde muhasebeleştirilir. TMS 39 kapsamında olmayanlar ise, TMS 37 Karşılıklar, Şartı Bağlı Yükümlülükler ve Varlıklar veya diğer uygun TFRS’ler uyarınca muhasebeleştirilir.
Aşamalı olarak gerçekleşen bir işletme birleşmesinde Grup’un satın alınan işletmede önceden sahip olduğu özkaynak payı gerçeğe uygun değere getirmek için satın alım tarihinde (yani Grup’un kontrolü ele aldığı tarihte) yeniden ölçülür ve, varsa, ortaya çıkan kazanç/zarar kar/zarar içinde muhasebeleştirilir. Satın alım tarihi öncesinde diğer kapsamlı gelir içinde muhasebeleştirilen satın alınan işletmenin payından kaynaklanan tutarlar, söz konusu payların elden çıkarıldığı varsayımı altında kar/zarara aktarılır.
İşletme birleşmesi ile ilgili satın alma muhasebesinin birleşmenin gerçekleştiği raporlama tarihinin sonunda tamamlanamadığı durumlarda, Grup muhasebeleştirme işleminin tamamlanamadığı kalemler için geçici tutarlar raporlar. Bu geçici raporlanan tutarlar, ölçüm döneminde düzeltilir ya da satın alım tarihinde muhasebeleştirilen tutarlar üzerinde etkisi olabilecek ve bu tarihte ortaya çıkan olaylar ve durumlar ile ilgili olarak elde edilen yeni bilgileri yansıtmak amacıyla fazladan varlık veya yükümlülük muhasebeleştirilir.
1 Ocak 2010 tarihi öncesinde oluşan işletme birleşmeleri, TFRS 3’ün önceki versiyonunda belirlenen muhasebe kuralları uyarınca muhasebeleştirilmiştir.
j. Şerefiye
Satın alım işleminde oluşan şerefiye tutarı, varsa, değer düşüklüğü karşılıkları düşüldükten sonra satın alım tarihindeki maliyet değeriyle değerlenir.
Değer düşüklüğü testi için, şerefiye Grup’un birleşmenin getirdiği sinerjiden fayda sağlamayı bekleyen nakit üreten birimlerine (ya da nakit üreten birim gruplarına) dağıtılır.
Şerefiyenin tahsis edildiği nakit üreten birimi, her yıl değer düşüklüğü testine tabi tutulur. Birimin değer düşüklüğüne uğradığını gösteren belirtilerin olması durumunda ise değer düşüklüğü testi daha sık yapılır. Nakit üreten birimin geri kazanılabilir tutarı defter değerinden düşük ise, değer düşüklüğü karşılığı ilk olarak birime tahsis edilen şerefiyeden ayrılır, ardından birim içindeki varlıkların defter değeri düşürülür. Şerefiye için ayrılan değer düşüklüğü karşılığı, doğrudan konsolide gelir tablosundaki kar/zarar içinde muhasebeleştirilir. Şerefiye değer düşüklüğü karşılığı sonraki dönemlerde iptal edilmez.
İlgili nakit üreten birimin satışı sırasında, şerefiye için belirlenen tutar, satış işleminde kar/zararın hesaplamasına dahil edilir.
k. İştiraklerin Sahip Olduğu Şirket Hisseleri
Grup’un, özkaynağına dayalı finansal araçlarını yeniden edinmesi durumunda, bu araçlar ("işletmenin geri satın alınan kendi hisseleri") özkaynaktan düşülür. İşletmenin özkaynağına dayalı finansal araçlarının alışından, satışından, ihracından ya da iptalinden dolayı kar veya zarara herhangi bir kazanç ya da kayıp yansıtılmaz. Bunun gibi, işletmenin geri satın alınan kendi hisseleri, işletme tarafından ya da konsolide edilmiş şirketler grubunun diğer üyeleri tarafından geri alınabilir ya da elde tutulabilir. Alınan ya da ödenen tutarlar doğrudan özkaynakta muhasebeleştirilir. 2010 yılında Deva ile Deva İlaç’ın birleşmesi sonrası, Deva’nın bir kısmı imtiyazlı hisssesi (0,013 TL nominal değerli A grubu ve 0,01 TL nominal değerli B grubu) ve 28.847 TL nominal değerli C grubu hisssesi Vetaş’a ait hale gelmiştir.
FAALİYET RAPORU
90
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
- Kur Değişiminin Etkileri
Grup’un her işletmesinin solo finansal tabloları faaliyette bulundukları temel ekonomik çevrede geçerli olan para birimi (fonksiyonel para birimi) ile sunulmuştur. Her işletmenin mali durumu ve faaliyet sonuçları, Grup’un geçerli para birimi olan ve konsolide finansal tablolar için sunum birimi olan TL cinsinden ifade edilmiştir.
Herbir işletmenin finansal tablolarının hazırlanması sırasında, yabancı para cinsinden (TL dışındaki para birimleri) muhasebeleştirilen işlemler, işlem tarihindeki kurlar kullanılarak TL’ye çevrilmektedir. Bilancoda yer alan dövize bağlı parasal varlık ve borçlar bilanço tarihinde geçerli olan kurlar kullanılarak TL’ye çevrilmişlerdir. Gerçeğe uygun değerden ölçülen yabancı para birimindeki parasal olmayan kalemler gerçeğe uygun değerin belirlendiği tarihteki döviz kurları kullanılarak çevrilir. Tarihi maliyet cinsinden ölçülen yabancı para birimindeki parasal olmayan kalemler yeniden çevrime tabi tutulmazlar.
Kur farkları, aşağıda belirtilen durumlar haricinde, oluştukları dönemdeki kar ya da zararda muhasebeleştirilirler:
- Geleceğe yönelik kullanım amacıyla inşa edilmekte olan varlıklarla ilişkili olan ve yabancı para birimiyle gösterilen borçlar üzerindeki faiz maliyetlerine düzeltme kalemi olarak ele alınan ve bu tür varlıkların maliyetine dahil edilen kur farkları,
- Yabancı para biriminden kaynaklanan risklere karşı finansal koruma sağlamak amacıyla gerçekleştirilen işlemlerden kaynaklanan kur farkları,
- Yurtdışı faaliyetindeki net yatırım bir parçasını oluşturan, çevrim yedeklerinde muhasebeleştirilen ve net yatırım satışında kar ya da zararla ilişkilendirilen, ödenme niyeti ya da ihtimali olmayan yurtdışı faaliyetlerden kaynaklanan parasal borç ve alacaklardan doğan kur farkları.
Grup’un yabancı faaliyetlerindeki varlık ve yükümlülükler, konsolide finansal tablolarda bilanço tarihinde geçerli olan kurlar kullanılarak TL cinsinden ifade edilir. Gelir ve gider kalemleri, işlemlerin gerçekleştiği tarihteki kurların kullanılması gereken dönem içerisindeki döviz kurlarında önemli bir dalgalanma olmadığı takdirde (önemli dalgalanma olması halinde, işlem tarihindeki kurlar kullanılır), dönem içerisindeki ortalama kurlar kullanılarak çevrilir. Oluşan kur farkı özkaynak olarak sınıflandırılır ve Grup’un çevrim fonuna transfer edilir. Söz konusu çevrim farklılıkları yabancı faaliyetin elden çıkarıldığı dönemde gelir tablosuna kaydedilir.
m. Pay Başına Kazanç
Konsolide gelir tablosunda belirtilen pay başına kazanç, net karın, ilgili dönem boyunca piyasada bulunan hisse senetlerinin ağırlıklı ortalama sayısına bölünmesi ile bulunmuştur.
Türkiye’de şirketler, sermayelerini, hissedarlarına geçmiş yıl karlarından dağıttıkları “bedelsiz hisse” yolu ile arttırabilmektedirler. Bu tip “bedelsiz hisse” dağıtımları, pay başına kazanç hesaplamalarında, ihraç edilmiş hisse gibi değerlendirilir. Buna göre, bu hesaplamalarda kullanılan ağırlıklı ortalama hisse sayısı, söz konusu hisse senedi dağıtımlarının geçmişe dönük etkileri de dikkate alınarak bulunmuştur.
n. Bilanço Tarihinden Sonraki Olaylar
Bilanço tarihinden sonraki olaylar, kara ilişkin herhangi bir duyuru veya diğer seçilmiş finansal bilgilerin kamuya açıklanmasından sonra ortaya çıkmış olsalar bile, bilanço tarihi ile bilançonun yayımı için yetkilendirilme tarihi arasındaki tüm olayları kapsar.
o. Karşılıklar, Şarta Bağlı Yükümlülükler ve Şarta Bağlı Varlıklar
Geçmiş olaylardan kaynaklanan mevcut bir yükümlülüğün bulunması, yükümlülüğün yerine getirilmesinin muhtemel olması ve söz konusu yükümlülük tutarının güvenilir bir şekilde tahmin edilebilir olması durumunda finansal tablolarda karşılık ayrılır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
o. Karşılıklar, Şarta Bağlı Yükümlülükler ve Şarta Bağlı Varlıklar (devamı)
Karşılık olarak ayrılan tutar, yükümlülüğe ilişkin risk ve belirsizlikler göz önünde bulundurularak, bilanço tarihi itibariyle yükümlülüğün yerine getirilmesi için yapılacak harcamanın tahmin edilmesi yoluyla hesaplanır. Karşılığın, mevcut yükümlülüğün karşılanması için gerekli tahmini nakit akımlarını kullanarak ölçülmesi durumunda söz konusu karşılığın defter değeri, ilgili nakit akımlarının bugünkü değerine eşittir.
Karşılığın ödenmesi için gerekli olan ekonomik faydanın bir kısmı ya da tamamının üçüncü taraflarca karşılanmasının beklendiği durumlarda, tahsil edilecek tutar, ilgili tutarın tahsil edilmesinin hemen hemen kesin olması ve güvenilir bir şekilde ölçülmesi halinde varlık olarak muhasebeleştirilir.
Yeniden yapılandırma
Grup'un yeniden yapılandırmaya ilişkin ayrıntılı bir resmi plan geliştirmesiyle birlikte yeniden yapılandırma planını uygulamaya koyarak ya da bu plana ilişkin temel özellikleri bundan etkileneceklere açıklayarak, söz konusu plandan etkilenecekler için geçerli bir beklenti oluşturması durumunda yeniden yapılandırma karşılığı muhasebeleştirilir. Yeniden yapılandırma karşılığının hesaplaması sadece yeniden yapılandırma işleminden kaynaklanan doğrudan harcamalarla ilgili olup, yeniden yapılandırma için gereken tutarlar ile işletmenin süregelen faaliyetleriyle ilişkilendirilmeyen tutarları kapsar.
p. İlişkili Taraflar
Aşağıdaki kriterlerden birinin varlığında, taraf Şirket ile ilişkili sayılır:
(a) Söz konusu tarafın, doğrudan ya da dolaylı olarak bir veya birden fazla aracı yoluyla:
(i) İşletmeyi kontrol etmesi, işletme tarafından kontrol edilmesi ya da işletme ile ortak kontrol altında bulunması (ana ortaklıklar, bağlı ortaklıklar ve aynı iş dalındaki bağlı ortaklıklar dahil olmak üzere);
(ii) Şirket üzerinde önemli etkisinin olmasını sağlayacak payının olması; veya
(iii) Şirket üzerinde ortak kontrole sahip olması;
(b) Tarafın, Şirket'in bir iştiraki olması;
(c) Tarafın, Şirket'in ortak girişimci olduğu bir iş ortaklığı olması;
(d) Tarafın, Şirket'in veya ana ortaklığının kilit yönetici personelinin bir üyesi olması;
(e) Tarafın, (a) ya da (d) de bahsedilen herhangi bir bireyin yakın bir aile üyesi olması;
(f) Tarafın; kontrol edilen, ortak kontrol edilen ya da önemli etki altında veya (d) ya da (e)'de bahsedilen herhangi bir bireyin doğrudan ya da dolaylı olarak önemli oy hakkına sahip olduğu bir işletme olması; veya
(g) Tarafın, işletmenin ya da işletme ile ilişkili taraf olan bir işletmenin çalışanlarına işten ayrılma sonrasında sağlanan fayda planları olması, gerekir.
İlişkili taraflarla yapılan işlem, ilişkili taraflar arasında kaynaklarının, hizmetlerin ya da yükümlülüklerin bir bedel karşılığı olup olmadığına bakılmaksızın transferidir.
Konsolide finansal tablolarda, EastPharma Ltd., EastPharma S.A.R.L., EastPharma İlaç Üretim Pazarlama A.Ş., Lypanosys Pte Ltd ve Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile önemli yönetim personeli ve Yönetim Kurulu üyeleri, aileleri ve onlar tarafından kontrol edilen veya onlara bağlı şirketler, iştirak ve bağlı ortaklıklar, ilişkili taraflar ("İlişkili Taraflar") olarak kabul ve ifade edilmişlerdir.
FAALİYET RAPORU
92
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
r. Finansal Bilgilerin Bölümlere Göre Raporlanması
Grup, operasyonlarını 3 faaliyet bölümüne sınıflandırmıştır; beşeri ilaç üretim ve satışı, veteriner ve tarım ilaçları ve diğer. Bu faaliyet bölümleri TFRS 8’e uygun olarak hazırlanmıştır. Grup’un Türkiye dışında önemli bir varlığı bulunmamaktadır.
s. Sermaye ve Temettüler
Adi hisseler ve imtiyazlı hisse senetleri özermaye olarak sınıflandırılır. Adi hisseler ve imtiyazlı hisse senetleri üzerinden dağıtılan temettüler, beyan edildiği dönemde birikmiş kardan indirilerek ödenecek temettü yükümlülüğü olarak kaydedilir.
t. Kurum Kazancı Üzerinden Hesaplanan Vergiler
Türk Vergi Mevzuatı, ana şirket ve onun bağlı ortaklığına konsolide vergi beyannamesi hazırlamasına izin vermediğinden dolayı, ekli konsolide finansal tablolarda da yansıtıldığı üzere, vergi karşılıkları her bir işletme bazında ayrı olarak hesaplanmıştır.
Gelir vergisi gideri, cari vergi ve ertelenmiş vergi giderinin toplamından oluşur.
Cari vergi
Cari yıl vergi yükümlülüğü, dönem karının vergiye tabi olan kısmı üzerinden hesaplanır. Vergiye tabi kar, diğer yıllarda vergilendirilebilen veya indirilebilen gelir veya gider kalemleri ile veya indirilemeyen kalemleri hariç tuttuğundan dolayı, gelir tablosunda belirtilen kardan farklılık gösterir. Grup’un cari vergi yükümlülüğü bilanço tarihi itibariyle yasallaşmış ya da önemli ölçüde yasallaşmış vergi oranı kullanılarak hesaplanmıştır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
t. Kurum Kazancı Üzerinden Hesaplanan Vergiler (devamı)
Ertelenmiş vergi
Ertelenen vergi yükümlülüğü veya varlığı, varlıkların ve yükümlülüklerin finansal tablolarda gösterilen tutarları ile yasal vergi matrahı hesabında dikkate alınan tutarları arasındaki geçici farklılıkların bilanço yöntemine göre vergi etkilerinin yasalarmış vergi oranları dikkate alınarak hesaplanmasıyla belirlenmektedir. Ertelenen vergi yükümlülükleri vergilendirilebilir geçici farkların tümü için hesaplanırken, indirilebilir geçici farklardan oluşan ertelenen vergi varlıkları, gelecekte vergiye tabi kar elde etmek suretiyle bu farklardan yararlanmanın kuvvetle muhtemel olması şartıyla hesaplanmaktadır. Bahse konu varlık ve yükümlülükler, ticari ya da mali kar/zararı etkilemeyen işleme ilişkin geçici fark, şerefiye veya diğer varlık ve yükümlülüklerin ilk defa finansal tablolara alınmasından (işletme birleşmeleri dışında) kaynaklanıyorsa muhasebeleştirilmez.
Ertelenen vergi yükümlülükleri, Grup'un geçici farklılıkların ortadan kalkmasını kontrol edebildiği ve yakın gelecekte bu farkın ortadan kalkma olasılığının düşük olduğu durumlar haricinde, bağlı ortaklık ve iştiraklerdeki yatırımlar ve iş ortaklıklarındaki paylar ile ilişkilendirilen vergilendirilebilir geçici farkların tümü için hesaplanır. Bu tür yatırım ve paylar ile ilişkilendirilen vergilendirilebilir geçici farklardan kaynaklanan ertelenen vergi varlıkları, yakın gelecekte vergiye tabi yeterli kar elde etmek suretiyle bu farklardan yararlanmanın kuvvetle muhtemel olması ve gelecekte bu farkların ortadan kalkmasının muhtemel olması şartıyla hesaplanmaktadır.
Ertelenen vergi varlığının kayıtlı değeri, her bir bilanço tarihi itibariyle gözden geçirilir. Ertelenen vergi varlığının bir kısmının veya tamamının sağlayacağı faydanın elde edilmesine imkan verecek düzeyde mali kar elde etmenin muhtemel olmadığı ölçüde, ertelenen vergi varlığının kayıtlı değeri azaltılır.
Ertelenmiş vergi varlıkları ve yükümlülükleri varlıkların gerçekleşeceği veya yükümlülüklerin yerine getirildiği dönemde geçerli olması beklenen ve bilanço tarihi itibariyle kanunlanmış veya önemli ölçüde kanunlanmış vergi oranları (vergi düzenlemeleri) üzerinden hesaplanır. Ertelenmiş vergi varlıkları ve yükümlülüklerinin hesaplanması sırasında, Grup'un bilanço tarihi itibariyle varlıklarının defter değerini geri kazanma ya da yükümlülüklerini yerine getirmesi için tahmin ettiği yöntemlerin vergi sonuçları dikkate alınır. Ertelenmiş vergi varlıkları ve yükümlülükleri, cari vergi varlıklarıyla cari vergi yükümlülüklerini mahsup etme ile ilgili yasal bir hakkın olması veya söz konusu varlık ve yükümlülüklerin aynı vergi mercii tarafından toplanan gelir vergisiyle ilişkilendirilmesi ya da Grup'un cari vergi varlık ve yükümlülüklerini netleştirmek suretiyle ödeme niyetinin olması durumunda mahsup edilir.
u. Çalışanlara Sağlanan Faydalar / Kıdem Tazminatları
Türkiye'de mevcut kanunlar ve toplu iş sözleşmeleri hükümlerine göre kıdem tazminatı, emeklilik veya işten çıkarılma durumunda ödenmektedir. Güncellenmiş olan TMS 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar Standardı ("TMS 19") uyarınca söz konusu türdeki ödemeler tanımlanmış emeklilik fayda planları olarak nitelendirilir. Bilançoda muhasebeleştirilen kıdem tazminatı yükümlülüğü, tüm çalışanların emeklilikleri dolayısıyla ileride doğması beklenen yükümlülük tutarlarının net bugünkü değerine göre hesaplanmış ve finansal tablolara yansıtılmıştır.
v. Nakit Akım Tablosu
Nakit akım tablosunda, döneme ilişkin nakit ve nakit benzerlerindeki değişimler; esas, yatırım ve finansman faaliyetlerine dayalı bir biçimde sınıflandırılarak raporlanmıştır. Nakit ve nakit benzerleri, kısa vadeli yükümlülükler için elde bulundurulan ve yatırım amacıyla veya diğer amaçlarla kullanılmayan kasa, banka gibi varlıklardır.
FAALİYET RAPORU
94
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
2. KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
y. Devlet Teşvik ve Yardımları
Devlet bağışları, bağışların alınacağına ve Grup'un uymakla yükümlü olduğu şartları karşıladığına dair makul bir güvence olduğunda gerçeğe uygun değerleri üzerinden kayda alınırlar.
Maliyetlere ilişkin devlet bağışları, karşılayacakları maliyetlerle eşleştikleri ilgili dönemler boyunca tutarlı bir şekilde gelir olarak muhasebeleştirilir. Maddi ve maddi olmayan varlıklara ilişkin devlet bağışları, ertelenmiş devlet bağışları olarak cari / cari olmayan borçlar altına sınıflandırılır, faydalı ömürleri üzerinden doğrusal amortisman uygulanarak gelir tablosuna alacak kaydedilir.
Grup, Türkiye Bilim ve Teknik Araştırma Kurulu'ndan ("TÜBİTAK") yardım almaktadır. TÜBİTAK, Türkiye'de bulunan sanayilerin araştırma ve teknoloji geliştirme faaliyetlerini cesaretlendirmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğini organize etmek ve düzenlemek için bir program yürütmektedir. Bu program çerçevesinde, sanayi şirketlerinin geliştirme masraflarının belli bir kısmı geri ödenmektedir.
z. Önemli muhasebe kararları ve kesin olmayan muhasebe tahminlerinin dayanakları
Muhasebe politikalarını etkileyen önemli kararlar
Bu bölümde muhasebe politikalarının uygulanması sürecinde Grup Yönetimi, konsolide finansal tablolarda muhasebeleştirilen tutarlar üzerinde önemli etkisi olan aşağıdaki kararları almıştır.
İşletme içi yaratılan maddi olmayan duran varlıkların geri kazanımı
Geliştirme faaliyetleri (ya da Grup/şirket içi bir projenin gelişim aşaması) sonucu ortaya çıkan işletme içi yaratılan maddi olmayan duran varlıklar yalnızca bu varlıkların kullanıma veya satışa hazır hale gelebilmesinin teknik olarak mümkün olması, işletmenin bu varlığı tamamlama, kullanma veya satma niyetinin bulunması, maddi olmayan varlığı kullanma veya satma imkanının bulunması, maddi olmayan duran varlığın muhtemel ekonomik faydayı nasıl oluşturacağının belirli olması, ayrıca, maddi olmayan duran varlığın çıktısının veya maddi olmayan duran varlığın kendisinin bir piyasasının olması veya işletme bünyesinde kullanılacaksa maddi olmayan duran varlığın kullanılabilir olması, geliştirme safhasını tamamlamak ve maddi olmayan duran varlık kullanmak veya satmak için yeterli teknik, mali ve diğer kaynakların mevcut olması ve geliştirme sürecinde maddi olmayan duran varlıkla ilgili yapılan harcamaların güvenilir bir biçimde ölçülebilir olması halinde kayda alınırlar. İşletme içi yaratılan maddi olmayan duran varlıklar kayda alınamadıklarında, geliştirme harcamaları olarak oluştukları dönemde gider olarak kaydedilir.
Dönem içinde Grup Yönetimi işletme içi yaratılan maddi olmayan duran varlıkların muhtemel ekonomik faydalarının varlığını yeniden tetkik etmiştir. Grup Yönetimi projelerin beklenildiği gibi devam edeceğine inanmaktadır ve yapılan analiz üzerine projelerin benzer ekonomik fayda yaratacağını öngörmektedir. Grup Yönetimi ekonomik fayda azalsa dahi varlıkların kayıtlı bedellerinin geri kazanılmasının söz konusu olduğundan emindir. Bu durum Grup Yönetimi tarafından yakından takip edilmektedir ve gelecekteki piyasa faaliyetlerinin düzeltme yapılmasını gerektirdiği durumlarda söz konusu düzeltmeleri yapacaktır. 31 Aralık 2014 itibari ile 1.291.272 TL tutarındaki maddi olmayan duran varlık, yönetim tarafından değer düşüklüğüne uğradığı tespit edildiğinden, karşılık ayrılmıştır (31 Aralık 2013: 1.027.043 TL) (Not 13).
İşletme birleşmesi yoluyla elde edilen maddi olmayan duran varlıklar
Bağlı ortaklıkların alımı, satın alım yöntemi kullanılarak muhasebeleştirilir. İşletme birleşmesinin maliyeti, birleşme tarihinde verilen varlıkların, oluşan veya üstlenilen yükümlülüklerin ve bağlı ortaklığın kontrolünü elde etmek için çıkarılan özkaynak araçlarının gerçeğe uygun değerlerinin ve işletme birleşmesine doğrudan atfedilebilen diğer maliyetlerin toplamı olarak hesaplanır. Değerleme, satın alma fiyatının TFRS 3 "Şirket Birleşmeleri" ve TMS 38 "Maddi Olmayan Duran Varlıklar"'a uygun olarak çeşitli varlık gruplarına dağıtılmasına temel sağlamak için yapılır. TFRS 3 ve TMS 38'e göre gerçeğe uygun değer "Karşılıklı pazarlık ortamında, bilgili ve istekli gruplar arasında bir varlığın el değiştirmesi ya da bir borcun ödenmesi durumunda ortaya çıkması gereken tutardır". Maddi olmayan duran varlıkların gerçeğe uygun değerinin belirlenmesinde geleneksel üç yöntem göz önünde bulundurulmuştur: Maliyet yöntemi, piyasa yöntemi ve gelir yöntemi. Maliyet yöntemi; Grup'un, müşteri ilişkileri ve finansal raporlama sebebiyle ayrı bir maddi duran varlık olarak tanımlanmayan toplam iş gücü değerini ölçerken kullanılmıştır. Gelir yöntemi, satın alınmış ürün lisans haklarının değerini belirlerken kullanılmıştır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
z. Önemli muhasebe kararları ve kesin olmayan muhasebe tahminlerinin dayanakları (devamı)
Ertelenmiş vergi
Grup, vergiye esas yasal finansal tabloları ile TFRS’ye göre hazırlanmış finansal tabloları arasındaki farklılıklardan kaynaklanan geçici zamanlama farkları için ertelenmiş vergi varlığını ve yükümlülüğünü muhasebeleştirmektedir. Grup’un bağlı ortaklıklarının gelecekte oluşacak karlarından indirilebilecek kullanılmamış mali zararları ve diğer indirilebilir geçici farklardan oluşan ertelenmiş vergi varlıkları bulunmaktadır. Ertelenmiş vergi varlıklarının kısmen ya da tamamen geri kazanılabilir tutarı mevcut koşullar altında tahmin edilmiştir. Değerlendirme sırasında, gelecekteki kar projeksiyonları, cari dönemlerde oluşan zararlar, kullanılmamış zararların ve diğer vergi varlıklarının son kullanılabileceği tarihler ve gerektiğiinde kullanılabilecek vergi planlama stratejileri göz önünde bulundurulmuştur. Elde edilen veriler ışığında, Grup’un gelecekte elde edilecek vergiye tabi kar ertelenmiş vergi varlıklarının tamamını karşılamaya yetmiyorsa, ertelenmiş vergi varlığının tamamı veya bir kısmına karşılık ayrılır. Grup, 31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihleri itibariyle, yapılan değerlendirmeler sonucu, ertelenmiş vergi varlıklarını gelecekte vergiye tabi kar beklentisi olduğu için kayıtlarına almıştır.
Şerefiye değer düşüklüğü
Şerefiye değer düşüklüğü olup olmadığına karar verilirken, şerefiyenin dağıtılacağı nakit yaratan birimlerin “NYB” tahmini değeri gereklidir. Kullanım değeri hesaplaması için, Grup’un öngördüğü, nakit yaratan birimlerinden doğacak nakit akımlarına ve bu nakit akışlarının bugünkü değerini hesaplamak için de; uygun iskonto oranına ihtiyaç duyulur. Kullanımdaki değer hesaplanırken; nakit yaratan birimlerin geri kazanılabilir tutarı belirlenir. Kullanım değeri hesaplamasındaki temel varsayımlar; iskonto oranları, büyüme oranları, beklenen satış fiyatları değişimleri ve döneme ait direkt maliyetlerdir.
Grup, paranın zaman değerinin mevcut piyasa değerlendirmelerini yansıtan vergi öncesi oranları ve şirketin nakit yaratan birimlerine özgü riskleri göz önünde bulundurarak, tahmini iskonto oranı belirlemektedir. Büyüme oranları, sanayi büyüme tahminlerine dayanmaktadır. Satış fiyatları ve direkt maliyetteki değişimlerse, geçmiş uygulamalara (deneyimlere) ve gelecekte olması öngörülen pazar değişimlerine dayanmaktadır.
31 Aralık 2014 itibariyle, nakit yaratan birimlerin geri kazanılabilir tutarları, yönetim tarafından onaylanmış, beş yıllık periyodu kapsayan finansal bütçeleri baz alarak öngörülen nakit akışlarına ve yıllık %10,7 iskonto oranına dayanarak hesaplanmıştır. Beş yıllık dönemden sonraki dönemlere ait nakit akışları, beş yıllık döneme ait nakit akışlarının, %0,47’si reel büyüme oranı ve %6,5’i enflasyon oranı olmak suretiyle, yıllık %7 sabit büyüme oranıyla devam ettirilmesiyle elde edilmiştir. Değer düşüklüğüne ilişkin çalışmalar yıllık olarak ve aynı dönemde yapılmaktadır.
Değer düşüklüğü olarak belirlenen tutarın dağılımı yapılırken, şirket “Nakit yaratan birimlerinin gerçeğe uygun değeri - satış kadar katlanılan maliyetlerinin toplamı” ve “kullanım değeri”’nden yüksek tutarda olanını göz önünde bulundurmuştur. “Gerçeğe uygun değeri - satış kadar katlanılan maliyetler toplamı” tutarı, Grup Yönetimi, işlem yöntemi ve NYB’nin halka arz edilmiş hisselerini içeren pazar yaklaşımı kullanılarak belirlenmiştir. “Gerçeğe uygun değeri - satış kadar katlanılan maliyetler toplamı” tutarı, yönetim tarafından onaylanmış, nakit akım projeksiyonları baz alınarak hesaplanan kullanım değerini de barındırmaktadır. Nakit yaratan birimlerin gerçeğe uygun değerini belirlemek için ağırlıklandırma faktörü kullanılmıştır.
Şerefiye değer düşüklüğü yıllık test edilmektedir. 31 Aralık 2014 ve 2013 itibariyle değer düşüklüğüne rastlanmadığı için ekli konsolide finansal tablolarda herhangi bir şerefiye değer düşüklüğü bulunmamaktadır.
FAALİYET RAPORU
96
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARIN SUNUMUNA İLİŞKİN ESASLAR (devamı)
Önemli Muhasebe Politikalarının Özeti (devamı)
z. Önemli muhasebe kararları ve kesin olmayan muhasebe tahminlerinin dayanakları (devamı)
Net gerçekleşebilir değer
Stoklar, net gerçekleşebilir değer ya da maliyet bedelinden düşük olanı ile değerlenir. Stoklara dahil edilen maliyeti oluşturan unsurlar malzeme, işçilik ve genel üretim giderleridir. Maliyet, standart maliyetlerle oluşmakta ve her raporlama döneminin sonunda standart maliyetler fiili maliyetler ile karşılaştırılarak güncellenmektedir. Net gerçekleşebilir değer, olağan ticari faaliyet içerisinde oluşan tahmini satış fiyatından tahmini tamamlanma maliyeti ve satışı gerçekleştirmek için gerekli tahmini satış maliyeti toplamının indirilmesiyle elde edilen tutardır.
Stokların net gerçekleşebilir değeri maliyetinin altına düştüğünde, stoklar net gerçekleşebilir değerine indirgenir ve değer düşüklüğünün oluştuğu yılda gelir tablosuna gider olarak yansıtılır. Grup Yönetiminin tahminlerine dayanan hesaplamalara göre stokların net gerçekleşebilir değeri maliyetinin altına düştüğü için stokların bir kısmına karşılık ayrılarak net gerçekleşebilir değerine indirgenmiştir.
- BÖLÜMLERE GÖRE RAPORLAMA
31 Aralık 2014 tarihi itibari ile iş bölümleri beşeri ilaç üretim ve satışı, veteriner ve tarım ilaçları üretim ve satışı ve diğerdir. Diğer iş bölümündeki faaliyetler kolonya ürünleri satışından oluşmaktadır.
| 31 Aralık 2014 | Beşeri ilaç | Veteriner ve tarım ilaçları | Diğer | Toplam |
|---|---|---|---|---|
| Satış gelirleri | 432.735.269 | 28.220.761 | 6.983.974 | 467.940.004 |
| Satışların maliyeti | (277.518.568) | (20.675.323) | (5.816.866) | (304.010.757) |
| Faaliyet giderleri | (116.317.506) | (6.985.359) | (917.898) | (124.220.763) |
| Bölüm sonuçları | 38.899.195 | 560.079 | 249.210 | 39.708.484 |
| Esas faaliyetlerden diğer gelirler | 56.492.251 | |||
| Esas faaliyetlerden diğer giderler (-) | (51.044.933) | |||
| Yatırım faaliyetlerinden gelirler | 866.010 | |||
| Yatırım faaliyetlerinden giderler(-) | (196.642) | |||
| Finansman giderleri(-) | (40.777.308) | |||
| Vergi geliri | 3.653.797 | |||
| Net dönem karı | 8.701.659 |
2014 yılında, Grup ürünlerinin dağıtımı Türkiye’deki en büyük iki ecza deposu tarafından yapılmaktadır. Bu ecza depolarına yapılan satışların toplam satışlar içerisindeki payı, %26 ve %36’dır (31 Aralık 2013: %30 ve %34). 31 Aralık 2014 itibariyle, bu iki ecza deposundan alacaklar toplam alacakların %26 ve %31’ini oluşturmaktadır (31 Aralık 2013: %32 ve %30).
Grup yönetimi bölümlere göre raporlamada faaliyet karı üzerinde durmaktadır, bu nedenle Grup diğer giderleri bölümler bazında dağıtımaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- BÖLÜMLERE GÖRE RAPORLAMA (devam)
| 31 Aralık 2013 | Beşeri ilaç | Veteriner ve tarım ilaçları | Diğer | Toplam |
|---|---|---|---|---|
| Satış gelirleri | 398.892.783 | 12.340.516 | 7.157.786 | 418.391.085 |
| Satışların maliyeti | (247.854.979) | (8.008.288) | (5.631.027) | (261.494.294) |
| Faaliyet giderleri | (115.722.988) | (5.806.834) | (715.275) | (122.245.097) |
| Bölüm sonuçları | 35.314.816 | (1.474.606) | 811.484 | 34.651.694 |
| Esas faaliyetlerden diğer gelirler | 60.469.454 | |||
| Esas faaliyetlerden diğer giderler (-) | (47.693.392) | |||
| Yatırım faaliyetlerinden gelirler | 13.343.087 | |||
| Finansman giderleri(-) | (36.651.691) | |||
| Vergi geliri | 469.522 | |||
| Net dönem kari | 24.588.674 |
- NAKİT VE NAKİT BENZERLERİ
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Kasa | 61.130 | 59.451 |
| Bankadaki nakit | 42.061.136 | 55.293.131 |
| Vadesiz mevduatlar | 4.903.848 | 277.409 |
| Vadesi üç aydan kısa vadeli mevduatlar | 37.157.288 | 55.015.722 |
| Nakit akış tablosundaki nakit ve nakit benzerleri | 42.122.266 | 55.352.582 |
| Faiz geliri tahakkuku | 21.296 | 97.028 |
| 42.143.562 | 55.449.610 |
31 Aralık 2014 itibari ile Grup'un vadeli mevduatları AVRO, NZD, ABD Doları ve TL cinsindendir. AVRO ortalama faiz oranı %2,78, NZD ortalama faiz oranı %4,25, ABD Doları ortalama faiz oranı %3,05 ve TL ortalama faiz oranı %10,75'tir (31 Aralık 2013 itibariyle Grup'un vadeli mevduatları AVRO ve ABD Doları cinsindendir. AVRO ortalama faiz oranı %3,0 ve ABD Doları ortalama faiz oranı %3,3'tür). Grup finansal yatırımlarını kısa vadeli yapmaktadır ve tüm dönemler için açılan vadeli mevduatların vadeleri ilgili dönem takip eden ilk ayda kapanmaktadır.
Grup'un 31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihlerinde bloke mevduatı bulunmamaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU
98
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL BORÇLAR
| | 31 Aralık
2014 | 31 Aralık
2013 |
| --- | --- | --- |
| Kısa vadeli banka kredileri | 156.357.253 | 117.344.814 |
| Uzun vadeli kredilerin kısa vadeli anapara taksitleri | 42.002.465 | 48.151.813 |
| Çıkarılmış tahvillerin kısa vadeli kısmı () | (94.820) | 1.582.677 |
| Toplam kısa vadeli finansal borçlar | 198.264.898 | 167.079.304 |
| Uzun vadeli kredilerin uzun vadeli kısmı | 97.289.471 | 82.350.851 |
| Çıkarılmış tahviller () | 99.923.762 | 99.542.568 |
| Toplam uzun vadeli finansal borçlar | 197.213.233 | 181.893.419 |
| Toplam finansal borçlar | 395.478.131 | 348.972.723 |
(*) Grup tarafından 7 Mayıs 2013 tarihinde nitelikli yatırımcılara satılmak suretiyle, 3 yıl vadeli, 3 ayda bir değişken faizli, aylık kupon ödemeli, 100.000.000 TL tutarında tahvil ihraç edilmiştir. Tahvilin faizi, Piyasadaki “Gösterge Devlet İç Borçlanma Senedinin” Yıllık Basit Faiz oranına 300 baz puan ek getiri ilave edilmek suretiyle bulunmaktadır. İhraç tarihi itibariyle tahvilin basit faizi %8,09, bileşik faizi ise %8,40'dır.
31 Aralık 2014 itibariyle tahvilin etkin faiz oranı %11,58 (31 Aralık 2013: %11,18) ve beklenen ömrü boyunca yapılacak tahmini nakit ödemelerinin indirgenmiş tutarı 99.828.942 TL'dir (31 Aralık 2013: 101.125.245 TL).
i) Banka kredileri ve çıkarılmış tahviller
Finansal borçların geri ödeme vadeleri aşağıdaki gibidir:
| | 31 Aralık
2014 | 31 Aralık
2013 |
| --- | --- | --- |
| 1 yıl içerisinde ödenecek | 198.264.898 | 167.079.304 |
| 1 - 2 yıl içerisinde ödenecek | 143.246.145 | 28.664.120 |
| 2 - 3 yıl içerisinde ödenecek | 22.727.088 | 132.287.760 |
| 3 - 4 yıl içerisinde ödenecek | 20.240.000 | 11.701.539 |
| 4 - 5 yıl içerisinde ödenecek | 11.000.000 | 9.240.000 |
| | 395.478.131 | 348.972.723 |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLAR
99
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Tutarlar aksi belirtilmedikçe Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir)
- FINANSAL BORÇLAR (devam)
i) Banka kredileri (devam)
Kısa vadeli banka kredileri aşağıdaki derden oluşmaktadır:
| Döviz | Ağırlıklı ortalama | 31 Aralık |
|---|---|---|
| Cinsi | etkin faiz oranı | Anapara 2014 |
| TL | %10,5 | 152.666.807 |
| Faiz tahakkuku | 3.690.446 | |
| 156.357.253 |
Kısa vadeli banka kredileri çeşitli bankalardan kullanılan sabit ve değişken faiz oranı spot ve rotatif kredileri içerir. 31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 itibariyle toplam kredi limitleri sırasıyla 794.148.740 TL ve 729.587.170 TL'dir. Anapara ve faiz vadesinde ödenir. Vade süresince anapara ve faizlerin geri ödenmemiş gibi bir söyleşme ihlalinin olmaması durumunda söyleşmelerin son bir geçerlilik tarihi yoktur.
Uzun vadeli banka kredilerinin kısa vadeli anapara taksitleri aşağıdaki derden oluşmaktadır.
| Döviz | Ağırlıklı ortalama | 31 Aralık |
|---|---|---|
| Cinsi | etkin faiz oranı | Anapara 2014 |
| TL | %10,6 | 33.402.025 |
| ABD Doları | %4,9 | 2.944.444 |
| Faiz tahakkuku | 1.772.569 | |
| 42.002.465 | ||
| Döviz | Ağırlıklı ortalama | 31 Aralık |
| --- | --- | --- |
| Cinsi | etkin faiz oranı | Anapara 2013 |
| TL | %10,3 | 21.024.614 |
| ABD Doları | %5,6 | 11.711.110 |
| Faiz tahakkuku | 2.132.176 | |
| 48.151.813 |
FAALİYET RAPORU
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Totarlar aksi belirtilmedikçe Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir)
- FİNANSAL BORÇLAR (devamı)
i) Banka kredileri (devamı)
Uzun vadeli banka kredileri aşağıdaki derden oluşmaktadır:
| Döviz | Ağırlıklı ortalama | Anapara | 31 Aralık |
|---|---|---|---|
| Cinsi | etkin faiz oranı | 2014 | |
| TL | %11,1 | 81.511.206 | 81.511.206 |
| ABD Doları | %5,0 | 722.224 | 1.674.765 |
| AVRO | %4,3 | 5.000.000 | 14.103.500 |
| 97.289.471 | |||
| Döviz | Ağırlıklı ortalama | Anapara | 31 Aralık |
| --- | --- | --- | --- |
| Cinsi | etkin faiz oranı | 2013 | |
| TL | %11,0 | 59.842.581 | 59.842.581 |
| ABD Doları | %5,0 | 3.666.668 | 7.825.770 |
| AVRO | %4,3 | 5.000.000 | 14.682.500 |
| 82.350.851 |
Grup'un borçlarının gerçeğe uygun değeri, söz konusu borçların defter değerine yaklaşık tutardadır.
FAALİYET RAPORU
2014
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLAR
101
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Tutarlar aksi belirtilmedikçe Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir)
- FİNANSAL BORÇLAR (devamı)
i) Banka kredileri (devamı)
Grup’un uzun vadeli banka kredilerinin detayı aşağıdaki gibidir:
a) 2.166.668 ABD Doları tutarındaki kredi (2013: 3.611.112 ABD Doları) 15 Şubat 2011 tarihinde alınmıştır. Kredi anapara ödemeleri 1 yıl ödemesiz dönemi müteakip 14 Şubat 2012 tarihinde başlamıştır ve 9 Şubat 2016 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %5’tir. Anapara ve faiz ödemeleri 6’şar aylık dönemlerde yapılmaktadır.
b) 1.500.000 ABD Doları tutarındaki kredi (2013: 4.500.000 ABD Doları) 29 Mart 2011 tarihinde alınmıştır. Kredi anapara geri ödemeleri 1 yıl ödemesiz dönemi müteakip 29 Mart 2012 tarihinde başlamıştır ve 27 Mart 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %5’tir. Anapara ve faiz ödemeleri 6’şar aylık dönemlerde yapılmaktadır. Kredi teminatı olarak, Şirket’in Çerkezköy’de bulunan fabrika binaları ve diğer binalar üzerinde 15.750.000 ABD Doları tutarında ipotek mevcuttur (Not 17).
c) 1.717.486 TL tutarında kredi (2013: 2.936.528 TL) 26 Ocak 2011 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 25 Nisan 2011 tarihinde başlamıştır ve 25 Ocak 2016 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %10,6’dır.
d) 228.312 TL tutarında kredi (2013: 495.376 TL) 26 Ağustos 2011 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 24 Kasım 2011 tarihinde başlamıştır ve 24 Ağustos 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %15,6’dır.
e) 790.100 TL tutarında kredi (2013: 1.701.838 TL) 16 Eylül 2011 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 14 Aralık 2011 tarihinde başlamıştır ve 14 Eylül 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %17,4’tür.
f) 197.284 TL tutarında taşıt kredisi (2013: 627.511 TL) 14 Mayıs 2012 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 14 Haziran 2012 tarihinde başlamıştır ve 14 Mayıs 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %13’tür. Kredi teminatı olarak, satın alınan taşıtlar rehnedilmiştir (Not 17).
g) 8.900.000 TL tutarındaki kredi (2013: 13.350.000 TL) 23 Ekim 2012 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 23 Ocak 2013 tarihinde başlamıştır ve 23 Ekim 2016 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %11,2’dir. Anapara ve faiz ödemeleri 3’er aylık dönemlerde yapılmaktadır. Kredi teminatı olarak, Şirket’in Kocaeli Kartepe’de bulunan fabrika binası ve diğer binalardan oluşan taşınmazları üzerinde 20.000.000 TL tutarında ipotek mevcuttur (Not 17).
h) 3.000.000 TL tutarındaki kredi (2013: 6.000.000 TL) 24 Aralık 2012 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 24 Mart 2013 tarihinde başlamıştır ve 24 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %9,4’tür. Anapara ve faiz ödemeleri 3’er aylık dönemlerde yapılmaktadır.
i) 508.939 TL tutarında taşıt kredisi (2013: 1.058.877 TL) 5 Ekim 2012 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 5 Kasım 2012 tarihinde başlamıştır ve 5 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %10,8’dir. Kredi teminatı olarak, satın alınan taşıtlar rehnedilmiştir (Not 17).
j) 16.818 TL tutarında taşıt kredisi (2013: 34.992 TL) 12 Ekim 2012 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 12 Kasım 2012 tarihinde başlamıştır ve 12 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %10,8’dir. Kredi teminatı olarak, satın alınan taşıtlar rehnedilmiştir (Not 17).
k) 15.137 TL tutarında taşıt kredisi (2013: 31.494 TL) 16 Ekim 2012 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 16 Kasım 2012 tarihinde başlamıştır ve 16 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %10,8’dir. Kredi teminatı olarak, satın alınan taşıtlar rehnedilmiştir (Not 17).
2014 FAALİYET RAPORU
102
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Tutarlar aksi belirtilmedikçe Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir)
- FİNANSAL BORÇLAR (devamı)
i) Banka kredileri (devamı)
l) 15.886 TL tutarında taşıt kredisi (2013: 33.054 TL) 19 Ekim 2012 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 19 Kasım 2012 tarihinde başlamıştır ve 19 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı % 10,8’dir. Kredi teminatı olarak, satın alınan taşıtlar rehnedilmiştir (Not 17).
m) 47.929 TL tutarında taşıt kredisi (2013: 88.004 TL) 15 Ocak 2013 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 15 Şubat 2013 tarihinde başlamıştır ve 15 Ocak 2016 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı % 9’dur. Kredi teminatı olarak, satın alınan taşıtlar rehnedilmiştir (Not 17).
n) 60.074 TL tutarında taşıt kredisi (2013: 110.274 TL) 17 Ocak 2013 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 18 Şubat 2013 tarihinde başlamıştır ve 15 Ocak 2016 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı % 9’dur. Kredi teminatı olarak, satın alınan taşıtlar rehnedilmiştir (Not 17).
o) 5.000.000 Avro tutarındaki kredi (2013: 5.000.000 Avro) 10 Temmuz 2013 tarihinde alınmıştır. Anapara geri ödemesi 18 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşecektir. Kredinin faiz oranı %4,3’tür. Faiz ödemeleri 6’şar aylık dönemlerde yapılmaktadır.
p) 12.960.000 TL tutarındaki kredi (2013: 16.200.000 TL) 1 Ağustos 2013 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 3 Şubat 2014 tarihinde başlamıştır ve 1 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %9,8’dir. Anapara ve faiz ödemeleri 6’şar aylık dönemlerde yapılmaktadır. Kredi teminatı olarak, Şirket’in Çerkezköy’de bulunan iki adet arsası üzerinde 16.200.000 TL tutarında ipotek mevcuttur (Not 17).
q) 7.384.615 TL tutarındaki kredi (2013: 8.000.000 TL) 24 Ekim 2013 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 1 yıl ödemesiz dönemi müteakip 24 Ekim 2014 tarihinde başlamıştır ve 19 Ekim 2017 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %11’dir. Anapara ve faiz ödemeleri 3’er aylık dönemlerde yapılmaktadır. Kredi teminatı olarak, Şirket’in Çerkezköy’de bulunan fabrika binaları ve diğer binalar üzerinde 15.750.000 ABD Doları tutarında ipotek mevcuttur (Not 17).
r) 8.000.000 TL tutarındaki kredi (2013: 10.000.000 TL) 4 Aralık 2013 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 4 Haziran 2014 tarihinde başlamıştır ve 4 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %11,50’dir. Anapara ve faiz ödemeleri 6’şar aylık dönemlerde yapılmaktadır.
s) 16.000.000 TL tutarındaki kredi (2013: 20.000.000 TL) 10 Aralık 2013 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 10 Haziran 2014 tarihinde başlamıştır ve 10 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %11,50’dir. Anapara ve faiz ödemeleri 6’şar aylık dönemlerde yapılmaktadır. Kredi teminatı olarak, Şirket’in Çerkezköy’de bulunan fabrika binaları ve diğer binalar üzerinde 20.000.000 TL tutarında ipotek mevcuttur (Not 17).
t) 70.651 TL tutarında taşıt kredisi (2013: Yoktur) 31 Ekim 2014 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 28 Kasım 2014 tarihinde başlamıştır ve 31 Ekim 2017 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %11,40’dır. Kredi teminatı olarak, satın alınan taşıtlar rehnedilmiştir (Not 17).
u) 55.000.000 TL tutarındaki kredi (2013: Yoktur) 23 Aralık 2014 tarihinde alınmıştır. Kredi geri ödemeleri 23 Haziran 2015 tarihinde başlayacaktır ve 23 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecektir. Kredinin faiz oranı %11,15’dir. Anapara ve faiz ödemeleri 6’şar aylık dönemlerde yapılacaktır. Kredi teminatı olarak, Şirket’in Halkalı’da bulunan merkez binası üzerinde 55.000.000 TL tutarında ipotek mevcuttur (Not 17).
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
103
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Tutarlar aksi belirtilmedikçe Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir)
- FİNANSAL BORÇLAR (devamı)
i) Banka kredileri (devamı)
v) Grup' un 150.615.000 TL tutarında ortalama faiz oranı yıllık %10,49 olan kısa vadeli TL kredisi bulunmaktadır (2013: 113.370.000 TL). Ayrıca 2.051.807 TL tutarında sifir faizli kredi kullanılmıştır (2013: 2.033.013 TL). Kredilerin faiz ve anapara ödemesi vadesi geldiğinde gerçekleşmektedir.
Grup, 31 Aralık 2014 itibariyle, kullanmış olduğu krediler için satışlarına karşılık almış olduğu toplam 86.424.286 TL tutarındaki çeki teminata vermiştir (31 Aralık 2013: 67.272.296 TL).
ii) Finansal kiralama işlemlerinden borçlar
Bulunmamaktadır (2013: Bulunmamaktadır).
FAALİYET RAPORU
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYE KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DIPNOTLAR
(Tutarlar aksi belirtilmedikçe Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir)
- İLİŞKİLİ TARAFLARLA İLGİLİ BAKİYELER VE İŞLEMLER
| İlişkili taraflarla olan bakiyeler | 31 Aralık 2014 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alacaklar | Borçlar | |||||||
| Kısa vadeli | Uzun vadeli | Kısa vadeli | Uzun vadeli | |||||
| Ticari | Ticari olmayan | Ticari | Ticari olmayan | Ticari | Ticari olmayan | Ticari | Ticari olmayan | |
| Ortaklar | ||||||||
| East Pharma S.A.R.L. | - | - | - | - | 2.513.438 | - | - | - |
| Hisse sahipleri | - | - | - | - | - | 45.494 | - | - |
| Ana ortak tarafından yönetilen diğer şirketler | ||||||||
| Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. | 9.244.018 | - | - | - | - | - | - | - |
| 9.244.018 | - | - | - | 2.513.438 | 45.494 | - | - | |
| 1 Ocak - 31 Aralık 2014 | ||||||||
| İlişkili taraflarla olan işlemler | Stok alımları | Mal satışları | Faiz gelirleri | Faiz giderleri | Kira geliri | İsim hakkı gideri (*) | Diğer gelirler (**) | Diğer giderler |
| Ortaklar | ||||||||
| East Pharma S.A.R.L. | 14.072.037 | - | - | - | - | 8.666.556 | - | - |
| Ana ortak tarafından yönetilen diğer şirketler | ||||||||
| Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. | 48.294.454 | 6.724.800 | 2.161.799 | - | 376.577 | - | 1.713.062 | - |
| 62.366.491 | 6.724.800 | 2.161.799 | - | 376.577 | 8.666.556 | 1.713.062 | - |
Şirket ile Şirket'in ilişkili tarafları olan bağlı ortaklıklar arasında gerçekleşen işlemler konsolidasyon sırasında elimine edildiklerinden, bu notta açıklanmamıştır.
(*) Deva Holding A.Ş. ve ana ortağı EastPharma S.A.R.L. arasında imzalanan, Roche ürünlerinin haklarının satın alınmasına ilişkin sözleşme çerçevesinde, Grup sözleşme eklerinde belirtilen oranlar dahilinde, alt lisans alan EastPharma S.A.R.L. vasıtasıyla satın alınan ruhsat ve lisans hakları için, her bir ürünün net satış hasılatı üzerinden EastPharma S.A.R.L.'a lisans "İsim hakkı" bedeli ödemekle yükümlüdür. Söz konusu oranlar Grup ile ilişkili olmayan ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş bir bağımsız denetim şirketi tarafından, 5 Şubat 2014 tarihinde yenilenen ve Ocak 2014 itibariyle geçerli olan değerleme sonuçlarına göre elde edilmiştir. Değerleme yöntemi olarak, indirgenmiş nakit akım esas alınarak yapılan kar paylaşımı yöntemi-ekonomik yaklaşım kullanılmıştır.
(**) Diğer gelirler, Grup'un ilişkili şirketi Saba İlaç'ın ürünlerinin satışından elde edilen komisyon gelirlerinden oluşmaktadır.
FAALİYET RAPORU
2014
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Tutarlar aksi belirtilmedikçe Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir)
| 31 Aralık 2013 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alacaklar | Borçlar | |||||||
| Kısa vadeli | Uzun vadeli | Kısa vadeli | Uzun vadeli | |||||
| İlişkili taraflarla olan bakiyeler | Ticari | Ticari olmayan | Ticari | Ticari olmayan | Ticari | Ticari olmayan | Ticari | Ticari olmayan |
| Ortaklar | ||||||||
| East Pharma S.A.R.L. | - | - | - | - | 1.303.622 | - | - | - |
| Hisse sahipleri | - | - | - | - | - | 45.494 | - | - |
| Ana ortak tarafından yönetilen diğer şirketler | ||||||||
| Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. | 8.833.988 | - | - | - | - | - | - | - |
| 8.833.988 | - | - | - | 1.303.622 | 45.494 | - | - | |
| 1 Ocak - 31 Aralık 2013 | ||||||||
| İlişkili taraflarla olan işlemler | Stok alımları | Mal satışları | Faiz gelirleri | Faiz giderleri | Kira geliri | İsim hakkı gideri (*) | Diğer gelirler (**) | Diğer giderler |
| Ortaklar | ||||||||
| East Pharma S.A.R.L. | 13.475.808 | - | - | - | - | 5.152.030 | - | - |
| Ana ortak tarafından yönetilen diğer şirketler | ||||||||
| Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. | 48.281.021 | 7.039.813 | 1.617.998 | - | 269.653 | - | 1.667.611 | - |
| 61.756.829 | 7.039.813 | 1.617.998 | - | 269.653 | 5.152.030 | 1.667.611 | - |
() Deva Holding A.Ş. ve ana ortağı EastPharma S.A.R.L. arasında imzalanan, Roche ürünlerinin haklarının satın alınmasına ilişkin sözleşme çerçevesinde, Grup sözleşme eklerinde belirtilen oranlar dahilinde, alt lisans alan EastPharma S.A.R.L. vasıtasıyla satın alınan ruhsat ve lisans hakları için, her bir ürünün net satış hasılatı üzerinden EastPharma S.A.R.L.'a lisans "İsim hakkı" bedeli ödemekle yükümlüdür. Söz konusu oranlar Grup ile ilişkisi olmayan, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş bir bağımsız denetim şirketi tarafından Şubat 2009 tarihinde gerçekleştirilen değerlemeye göre elde edilmiştir (Değerleme Raporu Ocak 2013 tarihinde yenilenmiş ve Ocak 2013'den itibaren yenilenen oranlar kullanılmaya başlanmıştır). Değerleme yöntemi olarak, indirgenmiş nakit akım esas alınarak yapılan kar paylaşım yöntemi-ekonomik yaklaşım kullanılmıstır.
(*) Diğer gelirler, Grup'un ilişkili şirketi Saba İlaç'ın ürünlerinin satışından elde edilen komisyon gelirlerinden oluşmaktadır.
FAALİYET RAPORU
106
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- İLİŞKİLİ TARAFLARLA İLGİLİ BAKİYELER VE İŞLEMLER (devamı)
31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihi itibariyla Grup'un ilişkili taraflara kullandırılan kredilerinin detayı aşağıdaki gibidir:
| 31 Aralık 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Orjinal Para Birimi | Vade (Gün) | Faiz Oranı % | Kısa Vadeli Borçlar | |
| İlişkili taraflara kullandırılan krediler: | ||||
| Bağlı Ortaklıklar | ||||
| Deva Holdings NZ | ABD Doları | 93 | %3,5 | 345.694 |
| NZ Doları | 93 | %3,5 | 3.027.125 | |
| 3.372.819 | ||||
| 31 Aralık 2013 | ||||
| Orjinal Para Birimi | Vade (Gün) | Faiz Oranı % | Kısa Vadeli Borçlar | |
| İlişkili taraflara kullandırılan krediler | ||||
| Bağlı Ortaklıklar | ||||
| Deva Holdings NZ | ABD Doları | 151 | %3,5 | 280.933 |
| 280.933 |
31 Aralık 2014 ve 2013 tarihinde sona eren dönemlere ilişkin üst yönetime ödenen ücretleri, primleri, kıdem tazminatları ve ücret benzeri menfaatleri içeren tutar aşağıdaki gibidir:
| 1 Ocak-31 Aralık | 1 Ocak-31 Aralık | |
|---|---|---|
| Üst yönetime sağlanan menfaatler | 2014 | 2013 |
| Ücretler ve diğer kısa vadeli faydalar | 6.530.041 | 7.069.458 |
| Diğer uzun vadeli faydalar | 109.831 | 109.178 |
| 6.639.872 | 7.178.636 |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
107
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- TİCARİ ALACAKLAR VE BORÇLAR
Ticari alacaklar
| 31 Aralık 2014 | 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Kısa vadeli ticari alacaklar | ||
| Ticari alacaklar | 51.284.407 | 49.198.418 |
| Alacak senetleri | 141.507.811 | 128.335.791 |
| Alacak senetleri reeskontu (-) | (2.184.161) | (2.922.304) |
| İlişkili taraflardan ticari alacaklar (Not 6) | 9.244.018 | 8.833.988 |
| Diğer ticari alacaklar | 37.826 | - |
| Gelir tahakkukları (*) | 2.454.078 | 2.431.657 |
| Şüpheli ticari alacaklar karşılığı (-) | (6.751.570) | (6.908.739) |
| 195.592.409 | 178.968.811 |
31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihleri itibariyle Grup vadesi geçmiş ticari ve diğer alacakların tamamına karşılık ayırmıştır. Geri kalan tutarın tamamı vadesi henüz gelmemiş, tahsil kabiliyeti yüksek alacaklardan oluşmaktadır. Mal satışı ile ilgili ortalama vade 117 gündür (31 Aralık 2013: 134 gün).
(*) Grup geliştirme giderleri dolayısıyla devlet teşvibi almaktadır. Gelir tahakkukları bakiyesi TUBİTAK’tan elde edilen teşvik geliri tahakkukunu içermektedir. 31 Aralık 2014 itibariyle TUBİTAK gelir tahakkuku 2.149.768 TL’dir (31 Aralık 2013: 2.334.628).
Henüz vadesi gelmemiş ve şüpheli hale gelmemiş alacaklara ilişkin alınan teminatlar aşağıdaki gibidir:
| 31 Aralık 2014 | 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Alınan teminat mektupları | 16.155.095 | 15.237.406 |
| 16.155.095 | 15.237.406 |
Grup’un ana finansal varlıkları ticari alacaklar, diğer alacaklar ve yatırımlarıdır. Grup’un kredi riski esas olarak ticari alacaklarındadır. 31 Aralık 2014 itibariyle iki müşteri bakiyesi toplam alacakların sırasıyla %26 ve %31’unu oluşturmaktadır (31 Aralık 2013: % 32 ve % 30).
Deva Holding, ilişkili kuruluşu olan Saba İlaç’a ait ürünlerin satış ve pazarlamasını yapmaktadır. İlişkili taraflarla olan bakiyeler notunun içerisinde bulunan 9.244.018 TL, Grup’un bu işlemden kaynaklanan alacak tutarını göstermektedir (Not 6).
Tahsili şüpheli duruma gelen alacaklar için karşılık ayrılmıştır. Bu karşılık, vadesi geçmiş, finansal güçlük içerisinde bulunan müşterilerin tespiti ile hesaplanmıştır.
31 Aralık 2014 ve 2013 tarihlerinde sona eren dönemlerde şüpheli alacaklar karşılığının hareketi aşağıdaki gibidir:
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| 1 Ocak bakiyesi | 6.908.739 | 6.908.739 |
| Konusu kalmayan karşılıklar | (157.169) | - |
| 31 Aralık bakiyesi | 6.751.570 | 6.908.739 |
Türk Lirası cinsinden ticari alacakların reeskontunda %10,5 etkin faiz oranı kullanılabilen (2013: %11), yabancı para cinsinden alacakların reeskontunda dönem sonu itibari ile libor oranları baz alınmıştır.
2014 FAALİYET RAPORU
108
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- TİCARİ ALACAKLAR VE BORÇLAR (devamı)
Ticari borçlar
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| Kısa vadeli ticari borçlar | 2014 | 2013 |
| Ticari borçlar | 31.861.568 | 25.044.991 |
| Borç senetleri | 3.871 | 3.563 |
| İlişkili taraflara ticari borçlar (Not 6) (*) | 2.513.438 | 1.303.622 |
| Gider tahakkukları (**) | 1.192.190 | 98.027 |
| İsim hakkı gider tahakkukları | 415.387 | 494.612 |
| 35.986.454 | 26.944.815 |
(*) Şirketin ana ortağı EastPharma S.A.R.L. ile Deva Holding arasında yapılan anlaşmaya göre EastPharma S.A.R.L.'ın haklarını elinde bulundurduğu ürünlerin satışından dolayı bu şirkete 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle ödenecek olan isim hakkı borcu 2.513.438 TL'dir (31 Aralık 2013: 1.303.622 TL). EastPharma S.A.R.L. 2008 yılında alınan 17 Roche ürününün Türkiye'deki haklarını elinde bulundurmaktadır. EastPharma S.A.R.L. ayrıca 1 adet Roche ürününün Türkiye dışında 17 ülkedeki haklarını da elinde bulundurmaktadır. Şirketin 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle EastPharma S.A.R.L. aracılığıyla F. Hoffman – La Roche Ltd'den hammadde alımına ilişkin EastPharma S.A.R.L'a borcu bulunmamaktadır. (31 Aralık 2013: Bulunmamaktadır).
(**) 31 Aralık 2014 itibari ile gider tahakkukları 1.067.264 TL ciro prim karşılıklarını içermektedir.
Borç senetleri Grup'un satıcılarına verdiği vadeleri bir yıldan az olan ileri tarihli çeklerden oluşmaktadır.
Grup'un 31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 itibariyle uzun vadeli ticari borçları bulunmamaktadır.
- DİĞER ALACAKLAR VE BORÇLAR
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| Diğer kısa vadeli alacaklar | 2014 | 2013 |
| Diğer çeşitli alacaklar | 1.554.551 | 927.861 |
| Personelden alacaklar | 469.866 | 60.897 |
| Şüpheli diğer alacaklar karş. (-) | (1.357.307) | - |
| Verilen depozito ve teminatlar | 58.696 | 161.415 |
| 725.806 | 1.150.173 |
31 Aralık 2014 ve 2013 tarihlerinde sona eren dönemlerde şüpheli diğer alacaklar karşılığının hareketi aşağıdaki gibidir:
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| 1 Ocak bakiyesi | - | - |
| Dönem içinde ayrılan karşılıklar | 1.357.307 | - |
| 31 Aralık bakiyesi | 1.357.307 | - |
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
| Diğer kısa vadeli borçlar | 2014 | 2013 |
| Alınan depozito ve teminatlar | 116.745 | 107.515 |
| İlişkili taraflara ticari olmayan borçlar (Not 6) | 45.494 | 45.494 |
| Diğer çeşitli borçlar | 513.236 | 470.141 |
| 675.475 | 623.150 |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
109
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- STOKLAR
| | 31 Aralık
2014 | 31 Aralık
2013 |
| --- | --- | --- |
| İlk madde ve malzeme | 97.626.092 | 79.575.145 |
| Yarı mamüller | 18.303.992 | 18.820.364 |
| Mamüller | 42.036.615 | 47.325.172 |
| Ticari mallar | 1.068.555 | 1.841.777 |
| Stok değer düşüklüğü karşılığı (-) | (4.081.349) | (1.416.433) |
| | 154.953.905 | 146.146.025 |
31 Aralık 2014 itibariyle sigortalanmış stok tutarı 160.000.000 TL’dir (31 Aralık 2013: 140.000.000 TL).
Stok değer düşüklüğü karşılığındaki hareketler aşağıdaki gibidir:
| | 1 Ocak-
31 Aralık
2014 | 1 Ocak-
31 Aralık
2013 |
| --- | --- | --- |
| 1 Ocak bakiyesi | 1.416.433 | 840.550 |
| Dönem içinde ayrılan karşılık | 3.025.555 | 2.370.289 |
| Dönem içinde kullanılan karşılıklar | (360.639) | (1.794.406) |
| 31 Aralık bakiyesi | 4.081.349 | 1.416.433 |
- PEŞİN ÖDENMİŞ GİDERLER VE ERTELENMİŞ GELİRLER
| Kısa Vadeli Peşin Ödenmiş Giderler | 31 Aralık | 31 Aralık |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Stok alımı için verilen sipariş avansları | 7.884.019 | 5.290.257 |
| Gelecek aylara ait giderler | 2.123.318 | 2.306.777 |
| İş avansları | 346.770 | 487.854 |
| 10.354.107 | 8.084.888 | |
| Uzun Vadeli Peşin Ödenmiş Giderler | 31 Aralık | 31 Aralık |
| 2014 | 2013 | |
| Sabit kıymet alımı için verilen avanslar | 2.164.303 | 11.793.142 |
| Gelecek yıllara ait giderler | 192.000 | 94.605 |
| 2.356.303 | 11.887.747 |
FAALİYET RAPORU
110
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- PEŞİN ÖDENMİŞ GİDERLER VE ERTELENMİŞ GELİRLER (devam)
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| Kısa Vadeli Ertelenmiş Gelirler | 2014 | 2013 |
| Alınan sipariş avansları | 481.306 | 136.399 |
| 481.306 | 136.399 |
- CARİ DÖNEM VERGİSİYLE İLGİLİ VARLIKLAR VE BORÇLAR
| Cari Dönem Vergisiyle İlgili Kısa Vadeli Varlıklar | 31 Aralık | 31 Aralık |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Peşin ödenen vergi | 216.418 | 306.871 |
| 216.418 | 306.871 |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DIPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
12. MADDI DURAN VARLIKLAR
| Asari ve aralar | Yer altı ve yerlütü düzenleri | Binalar | Tesis makine ve cihazlar | Taşlar | Denirbaşlar | Özel maliyetler | Yapılmaktı olan yatırımlar | Toplam | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maliyet Değeri | |||||||||
| 1 Ocak 2014 itibariyla açılıp bakiyesi | 28.273.418 | 615.688 | 133.941.733 | 240.527.691 | 5.793.248 | 22.140.229 | 247.813 | 13.604.887 | 445.144.707 |
| Alımlar | - | - | - | - | 119.771 | 1.526.894 | 2.035 | 42.824.318 | 44.473.018 |
| Çıkışlar | - | - | (219.153) | (3.223.933) | (77.802) | (322.783) | - | - | (3.843.671) |
| Yapılmaktı olan yatırımlardan transferler | - | - | 8.416.650 | 19.503.284 | - | - | - | (27.919.934) | - |
| 31 Aralık 2014 itibariyla kapanış bakiyesi | 28.273.418 | 615.688 | 142.139.230 | 256.807.042 | 5.835.217 | 23.344.340 | 249.848 | 28.509.271 | 485.774.054 |
| Birikmiş Amortismanlar | |||||||||
| 1 Ocak 2014 itibariyla açılıp bakiyesi | - | (234.930) | (17.091.772) | (129.213.279) | (1.889.339) | (15.648.175) | (166.198) | - | (164.243.693) |
| Sınıflamalar (*) | - | - | - | (2.615.265) | - | - | - | - | (2.615.265) |
| Dönem gideri | - | (35.852) | (3.232.914) | (17.985.179) | (1.015.072) | (1.750.361) | (20.734) | - | (24.040.112) |
| Çıkışlar | - | - | 91.901 | 2.926.076 | 77.802 | 305.485 | - | - | 3.401.264 |
| 31 Aralık 2014 itibariyla kapanış bakiyesi | - | (270.782) | (20.232.785) | (146.887.647) | (2.826.609) | (17.093.051) | (186.932) | - | (187.497.806) |
| 31 Aralık 2014 itibariyla net defter değeri | 28.273.418 | 344.906 | 121.906.445 | 109.919.395 | 3.008.608 | 6.251.289 | 62.916 | 28.509.271 | 298.276.248 |
(*) Makine ve teçhizatlar ilişkin dönem amortisman artışının 2.615.265 TL tutarındaki kısmı Araştırma-Geliştirme departmanında kullanılan ve Grup'un ilaç lisans üretimiyle doğrudan ilişkilendirilebilen geliştirme faaliyetleriyle ilgilidir. Söz konusu tutar TMS 16 ve TMS 38 kapsamında aktifleştirilmiş olup, maddi olmayan duran varlıkların maliyet bedeline sınıflanmıştır (Not 13).
31 Aralık 2014 itibariyle de finansal kiralama yolu ile elde edilen maddi duran varlıkların aktif değeri 1.352.026 TL, söz konusu varlıkların birikmiş amortismanı 1.280.696 TL'dir. Finansal kiralama yoluyla edinilen maddi duran varlıkların net değeri 71.329 TL makine tesis ve cihazlardan oluşmaktadır. 2014 yılında önceki dönemlerde finansal kiralama yolu ile alınan maddi duran varlıklardan 77.802 TL satış yapılmıştır. 2014 yılında yapılan yeni finansal kiralama işlemi bulunmamaktadır.
31 Aralık 2014 itibariyle, on iki aylık dönemde 2.324.121 TL (31 Aralık 2013: 855.519 TL) borçlanma maliyeti özellikli varlıklar üzerinde aktifleştirilmiştir.
31 Aralık 2014 itibariyle sigortalanın maddi duran varlık tutarı 657.065.000 TL'dir. (31 Aralık 2013: 572.810.000).
Krediler, Grup'un sahip olduğu merkez binası ile Kocaeli Kartepe ve Tekirdağ Çerkezköy'de bulunan fabrika binaları ve diğer binalarından ve Çerkezköy'de bulunan arsalarından oluşan taşınmazları üzerinde bulunan, sırasıyla 55.000.000 TL, 20.000.000 TL, 20.000.000 TL, 15.750.000 ABD Doları ve 16.200.000 TL tutarındaki ipotekler ile güvence altına alınmıştır (Not 17).
FAALİYET RAPORU
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYE KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DIPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- MADDİ DURAN VARLIKLAR (devam)
| 28.273.418 | 615.688 | 133.941.733 | 240.527.691 | 5.793.248 | 22.140.229 | 247.813 | 13.604.887 | 445.144.707 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maliyet Değeri | |||||||||
| 1 Ocak 2013 itibarıyla açılıp bakiyesi | - | (200.856) | (15.657.525) | (107.853.995) | (1.068.752) | (13.633.665) | (142.580) | - | (138.557.373) |
| Alımlar | - | - | - | (2.346.563) | - | - | - | - | (2.346.563) |
| Çıkışlar | - | - | - | (19.287.943) | (870.817) | (2.018.877) | (23.618) | - | (25.638.106) |
| Yapılmakta olan yatırımlardan transfer | - | - | - | 275.222 | 50.230 | 4.367 | - | - | 2.298.349 |
| 31 Aralık 2013 itibarıyla kapanış bakiyesi | - | (234.930) | (17.091.772) | (129.213.279) | (1.889.339) | (15.648.175) | (166.198) | - | (164.243.693) |
| Birikmiş Amortismanlar | |||||||||
| 1 Ocak 2013 itibarıyla açılıp bakiyesi | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Soniflamalar (*) | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Dönem gideri | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Çıkışlar | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 31 Aralık 2013 itibarıyla kapanış bakiyesi | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| 31 Aralık 2013 itibarıyla net defter değeri | 28.273.418 | 380.758 | 116.849.961 | 111.314.412 | 3.903.909 | 6.492.054 | 81.615 | 13.604.887 | 280.901.014 |
(*) Makine ve teçhizatlara ilişkin dönem amortisman artışının 2.346.563 TL tutarındaki kısmı Araştırma-Geliştirme departmanında kullanılan ve Grup'un ilaç lisans üretimiyle doğrudan ilişkilendirilebilen geliştirme faaliyetleriyle ilgilidir. Söz konusu tutar TMS 16 ve TMS 38 kapsamında aktifleştirilmiş olup, maddi olmayan duran varlıkların maliyet bedeline sınıflanmıştır (Not 13).
31 Aralık 2013 itibari ile finansal kiralama yolu ile elde edilen maddi duran varlıkların aktif değeri 1.429.828 TL, söz konusu varlıkların birikmiş amortismanı 1.102.389 TL'dir. Finansal kiralama yoluyla edinilen maddi duran varlıkların net değeri 327.439 TL makine tesis ve cihazlardan oluşmaktadır. 2013 yılında önceki dönemlerde finansal kiralama yolu ile alınan maddi duran varlıklardan satış yapılmasıdır. 2013 yılında yapılan finansal kiralama yoluyla alım bulunmamaktadır.
31 Aralık 2013 itibariyle, on iki aylık dönemde 855.519 TL (31 Aralık 2012: 720.165 TL) borçlanma maliyeti özellikli varlıklar üzerinde aktifleştirilmiştir.
31 Aralık 2013 itibariyle sigortalanan maddi duran varlık tutarı 572.810.000 TL'dir. (31 Aralık 2012: 545.915.000).
Krediler, Grup'un sahip olduğu merkez binası ile Kocaeli Kartepe ve Tekirdağ Çerkezköy'de bulunan fabrika binaları ve diğer binalarından ve Çerkezköy'de bulunan arsalarından oluşan taşınmazları üzerinde bulunan, sırasıyla 18.500.000 ABD Doları, 20.000.000 TL, 20.000.000 TL, 15.750.000 ABD Doları ve 16.200.000 TL tutarındaki ipotekler ile güvence altına alınmıştır (Not 17).
FAALİYET RAPORU
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
12. MADDİ DURAN VARLIKLAR (devamı)
Maddi duran varlıkların amortisman dönemleri, tahmin edilen ömürleri esas alınarak, aşağıda belirtilmiştir:
| Yer altı yer üstü düzenleri | 25-50 yıl |
| Binalar | 25-50 yıl |
| Makine, tesis ve cihazlar | 4-30 yıl |
| Taşıtlar | 5 yıl |
| Demirbaşlar | 5 yıl |
| Özel maliyetler | 2-3 yıl |
Arazi, arsalar ve yapılmakta olan yatırımlar dışında, maddi duran varlıkların maliyet tutarları, beklenen faydalı ömürlerine göre doğrusal amortisman yöntemi kullanılarak amortismana tabi tutulur. Beklenen faydalı ömür, kalıntı değer ve amortisman yöntemi, tahminlerde ortaya çıkan değişikliklerin olası etkileri için her yıl gözden geçirilir ve tahminlerde bir değişiklik varsa ileriye dönük olarak muhasebeleştirilir.
Amortisman giderleri 17.288.068 TL’si (2013: 17.451.325 TL) satılan malın maliyetine, 7.909.929 TL’si (2013: 7.197.568 TL) operasyonel giderlere ve 3.890.756 TL’si (2013: 5.267.799 TL) stoklar üzerine dahil edilmiştir.
13. MADDİ OLMAYAN DURAN VARLIKLAR
| Lisans ve Haklar | Müşteri İlişkileri | Geliştirme Maliyetleri | Toplam | |
|---|---|---|---|---|
| Maliyet Değeri | ||||
| 1 Ocak 2014 itibarıyla açılış bakiyesi | 87.555.202 | 3.730.513 | 60.967.002 | 152.252.717 |
| Varlıklar arası yapılan sınıflamalar (*) | - | - | 2.615.265 | 2.615.265 |
| Alımlar (**) | - | - | 46.120.076 | 46.120.076 |
| Yapılmakta olan yatırımlardan transferler | 13.956.759 | - | (13.956.759) | - |
| Çıkışlar | (82.428) | - | (1.282.725) | (1.365.153) |
| 31 Aralık 2014 itibarıyla kapanış bakiyesi | 101.429.533 | 3.730.513 | 94.462.859 | 199.622.905 |
| Birikmiş İtfa Payları | ||||
| 1 Ocak 2014 itibarıyla açılış bakiyesi | (34.468.430) | (1.025.894) | (4.749.129) | (40.243.453) |
| Dönem gideri | (4.862.117) | (186.524) | - | (5.048.641) |
| Çıkışlar | 15.397 | - | - | 15.397 |
| Değer düşüklüğü karşılığı | - | - | (1.291.272) | (1.291.272) |
| 31 Aralık 2014 itibarıyla kapanış bakiyesi | (39.315.150) | (1.212.418) | (6.040.401) | (46.567.969) |
| 31 Aralık 2014 itibarıyla net defter değeri | 62.114.383 | 2.518.095 | 88.422.458 | 153.054.936 |
() Maddi duran varlıklar içerisinde bulunan makine ve techizatlara ilişkin dönem amortisman artışının 2.615.265 TL’lik kısmı Araştırma-Geliştirme departmanında kullanılan ve Grup’un ilaç lisans üretimiyle doğrudan ilişkilendirilebilen geliştirme faaliyetleriyle ilgilidir. Söz konusu tutar TMS 16 ve TMS 38 kapsamında aktifleştirilmiş olup, maddi olmayan duran varlıkların maliyet bedeline sınıflanmıştır (Not 12).
(*) Dönem içi alımlar çoğunlukla işletme içerisinde geliştirilen ve lisansları alınmış ürünlerden oluşmaktadır.
31 Aralık 2014 tarihi itibariyle işletme içerisinde üretilen maddi olmayan duran varlıkların net defter değeri, geliştirme maliyetlerinin 76.478.479 TL kısmı ile haklar içerisinde bulunan 23.354.250 TL’den oluşmaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU
114
DEVA HOLDING A.S. VE BAGLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.S. VE BAGLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARIHI ITIBARIYLE
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLARA ILISKIN DIPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçepara birimi Türk Lirasi "TL" cinsinden ifade edilmistir.)
13. MADDI OLMAYAN DURAN VARLIKLAR (devam)
| Lisans ve Haklar | Müşteri İlişkileri | Geliştirme Maliyetleri | Toplam | |
|---|---|---|---|---|
| Maliyet Değeri | ||||
| 1 Ocak 2013 itibariyla açılıp bakiyesi | 76.604.577 | 3.730.513 | 37.839.004 | 118.174.094 |
| Varlıklar arası yapilan siniflamalar (*) | - | 2.346.563 | 2.346.563 | |
| Alımlar (**) | 10.950.625 | - | 23.140.252 | 34.090.877 |
| Çıkışlar | - | - | (2.358.817) | (2.358.817) |
| 31 Aralık 2013 itibariyla kapanış bakiyesi | 87.555.202 | 3.730.513 | 60.967.002 | 152.252.717 |
| Birikmiş İfa Paylar | ||||
| 1 Ocak 2013 itibariyla açılıp bakiyesi | (23.857.419) | (839.367) | (10.324.602) | (35.021.388) |
| Dönem gideri | (3.289.624) | (186.527) | (802.435) | (4.278.586) |
| Çıkışlar | - | - | 83.564 | 83.564 |
| Değer düşüklügü karşilgı | (309.479) | - | (717.564) | (1.027.043) |
| 31 Aralık 2013 itibariyla kapanış bakiyesi | (27.456.522) | (1.025.894) | (11.761.037) | (40.243.453) |
| 31 Aralık 2013 itibariyla net defter değeri | 60.098.680 | 2.704.619 | 49.205.965 | 112.009.264 |
() Maddi duran varliklar icerisinde bulunan makine ve technizatlara iliskin donem amortisman artışinin 2.346.563 TL'lik kismı Araşirma-Gelistirme departmaninda kullanilan ve Grup'un ilac lisans üretimiyle dochrudan iliskilendirilebilen gelistirme faaliyetleriyle ilgilidir. Söz konusu tutar TMS 16 ve TMS 38 kapsaminda aktifletirilmiş olup, maddi olmayan duran varliklarin maliyet bedeline siniflanmıstır (Not 12).
(*) Dönem ıci alımlar çoğunlukla ışletme icerisinde gelistirilen ve lisansları alınmış ürünlerden olusmaktadir.
31 Aralık 2013 tarihi itibariyle ışletme icerisinde üretilen maddi olmayan duran varliklarin net defter değeri, gelistirme maliyetlerinin 45.880.394 TL kismı ile haklar icerisinde bulunan 16.458.538 TL'den olusmaktadir.
Maddi olmayan varliklarin amortisman donemleri, tahmin edilen faydalı ömürleri esas alınarak, aşağıda belirtilmiştir:
Lisans ve haklar 3-15 yıl
Müşteri iliskileri 20 yıl
Geliştirme maliyetleri 15 yıl
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- ŞEREFİYE
| 31 Aralık 2014 | 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Şerefiye | 1.782.731 | 1.782.731 |
14 Mart 2008 tarihinde, Şirket'in ana hissedarı olan Eastpharma SARL, F. Hoffman – La Roche Ltd (“Roche”) ile Türkiye’de tescil olan sekiz adet Roche ürününün tüm haklarını, yükümlülüklerini ve tedariğini kapsayan “Satın Alma Sözleşmesi” imzalamıştır.
Eastpharma SARL, ayrıca 16 Mayıs 2008 tarihinde, şirkete Türkiye’de ek sekiz adet ürün için tescil hakkı veren Lisans ve Tedarik Anlaşması imzalamıştır. Şirketin ana ortaklığı olan Eastpharma SARL tarafından imzalanan sözleşmeler kapsamında Deva, söz konusu sözleşmelere taraf olmuştur.
Satın Alma Sözleşmesinin belirli bir geçerlik süresi bulunmamaktadır. Lisans ve Tedarik Anlaşması 5 yıllık bir süreç için geçerlidir. Alım taahhüdü ve anlaşmaya konu olan ürünlerin satışından sorumlu personelin tüm hakları Şirket’in yükümlülüğündedir. Eastpharma SARL anlaşmayı 3 yıl daha uzatma hakkını kullanmıştır.
Anlaşmalar Türkiye Rekabet Kurulu tarafından 16 Mayıs 2008 tarihinde onaylanmış ve 19 Eylül 2008 tarihinden itibaren geçerli olmuştur. Şirket’in ana hissedarı olan Eastpharma SARL, söz konusu 14 adet ürünün Türkiye’deki kullanım hakkı ve ruhsatlarını Deva Holding A.Ş.’ye devretmiştir.
Anlaşmalara konu olan hakların alım fiyatı, Şirket’in devrolan satış personelinin kıdem tazminatları ve izin karşılığı ile netleştirilerek, nakit 18.897.646 TL olarak gerçekleşmiştir. Değer düşüklüğüne ilişkin çalışmalar yıllık olarak yapılmakta olup, değer düşüklüğü olduğuna dair bir indikatore rastlanmadığından 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle çalışma yapılmamıştır (Not 2).
İşletme birleşmesi sonucu oluşan şerefiyenin tamamı “beşeri ilaç” bölümüne ait olup, 31 Aralık 2014 itibariyle dağıtılmayan bir tutar bulunmamaktadır.
- DEVLET TEŞVİK VE YARDIMLARI
| 31 Aralık 2014 | 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Kısa Vadeli Devlet Teşvik ve Yardımları (*) | 2.348.435 | 1.871.229 |
| 2.348.435 | 1.871.229 | |
| 31 Aralık 2014 | 31 Aralık 2013 | |
| Uzun Vadeli Devlet Teşvik ve Yardımları (*) | 16.647.992 | 15.098.904 |
| 16.647.992 | 15.098.904 |
(*) Grup geliştirme giderleri dolayısıyla devlet teşvibi almaktadır. Kısa/uzun vadeli devlet teşvik ve yardımları bakiyesi TUBİTAK’tan elde edilen teşvik geliri tahakkukundan oluşmaktadır. Teşvik varlıklarla ilişkili olduğu için ertelenen gelir olarak kaydedilmektedir ve varlığın faydalı ömrü süresince gelir tablosunda giderleştirilecek iffa paylarını netleyecek şekilde gelir tablosuna aktarılacaktır.
31 Aralık 2014 tarihinde sona eren dönem içerisinde Grup 2.836.184 TL tutarında geliştirme giderlerine ilişkin devlet teşvibi almıştır.
FAALİYET RAPORU
116
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
15. DEVLET TEŞVİK VE YARDIMLARI (devamı)
Grup’un TÜBİTAK onaylı ve devam eden 5 adet Ar-Ge projesi bulunmaktadır. 3 projeye 2013 ve 2 projeye ise 2014 yılında başlanmıştır. 2014 yılı içerisinde toplam 23.957.118 TL’lik Ar-Ge gideri gerçekleşmiştir.
Şirket adına Mayıs 2010 itibariyle 5746 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında kanun kapsamında Ar-ge Merkezi Belgesi alınmıştır. TÜBİTAK onaylı ve Ar-Ge Merkezi kapsamındaki projeler için, belirli oranlarda nakdi destek alınmakta, vergi ve SGK indirimi sağlanmaktadır. Kesinleşen ve Şirket’e ödenen nakdi destekler, her bir proje kapsamında sunulan dönemsel harcamaların mahiyetinin TÜBİTAK tarafından değerlendirilmesi suretiyle belirlenmektedir. Desteklenmesi uygun bulunan harcamaların, toplam tutarlarının %60’ı nakdi destek olarak ödenmektedir. Ayrıca 2014 yılının tamamı için yapılan harcamaların TÜBİTAK tarafından kabul edilmesi esası ve proje ile ilişkilendirilebilen bölümlerinden yola çıkılarak hesaplanan toplamların %57’si kadarı gelir tahakkuku kaydedilmiştir.
Deva Çerkezköy tesisleri için alınmış olan 28 Mayıs 2013 - 28 Mayıs 2016 tarihlerinde geçerli, 111282 ve 112159 nolu teşvik belgesi kapsamında, 2014 on iki aylık dönemde sırasıyla 7.666.464 TL ve 10.510.723 TL harcama yapılmıştır. Deva Köseköy tesisleri için alınmış olan 114407 nolu teşvik belgesi kapsamında 2014 yılında 6.445.835 TL harcama gerçekleşmiştir.
Teşvik kapsamındaki harcamaların KDV ve gümrük vergisi muafiyeti ve diğer vergiler yönünden muhtelif avantajları bulunmaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
117
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- KARŞILIKLAR
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| Kısa vadeli karşılıklar | 2014 | 2013 |
| Fiyat düzenlemesi sonrası oluşan satış | ||
| iadelerine dair gider tahakkukları | 1.862.500 | 3.903.556 |
| Tahakkuk eden satış iskontosu | 3.385.655 | 2.834.512 |
| Dava karşılıkları | 3.990.173 | 5.553.532 |
| 9.238.328 | 12.291.600 | |
| Fiyat düzenlemesi sonrası | ||
| oluşan satış | ||
| iadelerine dair gider | ||
| tahakkukları | Tahakkuk eden | |
| satış iskontosu | Dava | |
| karşılıkları (*) | Toplam | |
| --- | --- | --- |
| 1 Ocak 2014 itibariyle | 3.903.556 | 2.834.512 |
| İlave karşılık | 193.998 | 36.714.273 |
| Dönem içinde yapılan ödemeler | (372.554) | (30.330.294) |
| Konusu kalmayan karşılık | (1.862.500) | (5.832.836) |
| 31 Aralık 2014 itibariyle | 1.862.500 | 3.385.655 |
| 1 Ocak 2013 itibariyle | 6.752.967 | 2.576.476 |
| İlave karşılık | 866.556 | 36.870.988 |
| Dönem içinde yapılan ödemeler | (740.967) | (28.056.033) |
| Konusu kalmayan karşılık | (2.975.000) | (8.556.919) |
| 31 Aralık 2013 itibariyle | 3.903.556 | 2.834.512 |
(*) Karşılıklar Grup aleyhine açılmış iş davaları ve vergi cezalarına ilişkin dava tutarlarını içermektedir. İş davaları, ayrılan personelin açtığı işe iade, iş akdinden doğan alacak ve iş akdinden doğan tazminat davalarına ilişkin davalardan oluşmakta; vergi davaları ise cezalı katma değer vergisi, kurumlar vergisi, damga vergisi, geçici vergi ile gecikme cezası ve vergi ziyacı konularından oluşmaktadır.
Grup'a karşı açılan ve halen devam etmekte olan davalar için ayrılan karşılıklar, Grup'un davacılara karşı olan yasal yükümlülüğünün yönetim tarafınca belirlenen en yakın tahminini temsil eder. 2014 ve 2013 yılında kayıtlara alınan karşılık Grup aleyhine açılmış personel davaları ve vergi cezalarına ilişkin tutarı içermektedir. Devam etmekte olan dava sayısı birden fazla olduğundan muhtemel nakit çıkışları farklı dönemlerde olacaktır. Bilanço tarihi itibariyle 228 adet dava bulunmaktadır. Bunlar için ayrılmış karşılığın 3.804.282 TL'si Grup aleyhine açılmış işe iade davalarından, 185.891 TL'si vergi cezalarından oluşmaktadır.
FAALİYET RAPORU
118
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.S. VE BAGLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARIHI ITIBARIYLE
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLARA ILISKIN DIPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- TAAHHUTLER
| Döviz cinsi | Tutar | Döviz kuru | 31 Aralık 2014 | |
|---|---|---|---|---|
| İpotekler | ABD Dolari | 15.750.000 | 2,3189 | 36.522.675 |
| TL | 111.200.000 | 1,0000 | 111.200.000 | |
| 147.722.675 | ||||
| Verilen kefaletler (*) | TL | 73.862.500 | 1,0000 | 73.862.500 |
| AVRO | 1.772.610 | 2,8207 | 5.000.000 | |
| ABD Dolari | 12.559.834 | 2,3189 | 29.125.000 | |
| 107.987.500 | ||||
| Verilen teminat mektuplari | TL | 25.959.003 | 1,0000 | 25.959.003 |
| ABD Dolari | 64.000 | 2,3189 | 148.410 | |
| 26.107.413 | ||||
| Rehinler (**) | TL | 932.718 | 1,0000 | 932.718 |
| 932.718 | ||||
| 282.750.306 | ||||
| Döviz cinsi | Tutar | Döviz kuru | 31 Aralık 2013 | |
| İpotekler | ABD Dolari | 34.250.000 | 2,1343 | 73.099.775 |
| TL | 56.200.000 | 1,0000 | 56.200.000 | |
| 129.299.775 | ||||
| Verilen kefaletler (*) | TL | 55.155.000 | 1,0000 | 55.155.000 |
| AVRO | 1.702.707 | 2,9365 | 5.000.000 | |
| ABD Dolari | 22.590.545 | 2,1343 | 48.215.000 | |
| 108.370.000 | ||||
| Verilen teminat mektuplari | TL | 20.433.512 | 1,0000 | 20.433.512 |
| 20.433.512 | ||||
| Rehinler (**) | TL | 1.984.206 | 1,0000 | 1.984.206 |
| 1.984.206 | ||||
| 260.087.493 |
() Verilen kefaletler alinan banka kredilerine karşılık garanti niteliğinde verilmiştir.
(*) Rehinler alinan taşıt kredilerine karşılık garanti niteliğinde verilmiştir.
28 Aralık 2011 tarihli Kartepe/Kocaeli tesisinde bulunan fabrika binasının satış anlasmasına göre söz konusu gayrimenkulün teslim tarihinden önce oluşmuş ve daha sonra ortaya çıkabilecek her türlü yasal, maddi ve idari sorumluluklar Şirket'e aittir. Teslim tarihine kadar Şirket'in faaliyetleri neticesinde gerçekleşmiş olan ve devir tarihindeki çevre mevcuaına aykırılık teşkil eden hususlardan dolayı uygulanabilecek cezanın azami tutarı 3.000.000 ABD Doları ile sınırlandırılmış olup, cezanın bu tutarı aşması halinde Şirket'ten herhangi bir talepte bulunulamayacaktır. Bilanco tarihi itibariyla Grup yönetimi söz konusu durum ile ilgili nakit çıkışı beklemediği için konsolide finansal tablolarda herhangi bir karşılık ayrılmamıştır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- TAAHHÜTLER (devamı)
31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihleri itibariyle Grup'un teminat/rehin/ipotek ("TRİ") pozisyonuna ilişkin tabloları aşağıdaki gibidir:
| Grup Tarafından Verilen TRİ'ler | 31 Aralık 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| TL karşılığı | ABD Doları | Avro | TL | ||
| A. Kendi Tüzel Kişiliği Adına Vermiş Olduğu TRİ'lerin Toplam Tutarı | |||||
| -Teminat | 23.696.413 | 64.000 | - | 23.548.003 | |
| -Rehin | 932.718 | - | - | 932.718 | |
| -İpotek | 147.722.675 | 15.750.000 | - | 111.200.000 | |
| 172.351.806 | 15.814.000 | - | 135.680.721 | ||
| B. Tam Konsolidasyon Kapsamına Dahil Edilen Ortaklıklar Lehine Vermiş Olduğu TRİ'lerin Toplam Tutarı | |||||
| -Teminat | 110.398.500 | 12.559.834 | 1.772.610 | 76.273.500 | |
| -Rehin | - | - | - | - | |
| -İpotek | - | - | - | - | |
| 110.398.500 | 12.559.834 | 1.772.610 | 76.273.500 | ||
| C. Olağan Ticari Faaliyetlerinin Yürütülmesi Amacıyla Diğer 3. Kişilerin Borcunu Temin Amacıyla Vermiş Olduğu TRİ'lerin Toplam Tutarı | - | - | - | - | |
| D. Diğer Verilen TRİ'lerin Toplam Tutarı | - | - | - | - | |
| Toplam | 282.750.306 | 28.373.834 | 1.772.610 | 211.954.221 | |
| 31 Aralık 2013 | |||||
| TL karşılığı | ABD Doları | Avro | TL | ||
| A. Kendi Tüzel Kişiliği Adına Vermiş Olduğu TRİ'lerin Toplam Tutarı | |||||
| -Teminat | 18.922.512 | - | - | 18.922.512 | |
| -Rehin | 1.984.206 | - | - | 1.984.206 | |
| -İpotek | 129.299.775 | 34.250.000 | - | 56.200.000 | |
| 150.206.493 | 34.250.000 | - | 77.106.718 | ||
| B. Tam Konsolidasyon Kapsamına Dahil Edilen Ortaklıklar Lehine Vermiş Olduğu TRİ'lerin Toplam Tutarı | |||||
| -Teminat | 109.881.000 | 22.590.545 | 1.702.707 | 56.666.000 | |
| -Rehin | - | - | - | - | |
| -İpotek | - | - | - | - | |
| 109.881.000 | 22.590.545 | 1.702.707 | 56.666.000 | ||
| C. Olağan Ticari Faaliyetlerinin Yürütülmesi Amacıyla Diğer 3. Kişilerin Borcunu Temin Amacıyla Vermiş Olduğu TRİ'lerin Toplam Tutarı | - | - | - | - | |
| D. Diğer Verilen TRİ'lerin Toplam Tutarı | - | - | - | - | |
| Toplam | 260.087.493 | 56.840.545 | 1.702.707 | 133.772.718 |
Şirket'in vermiş olduğu diğer TRİ'lerin özkaynaklara oranı 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle %0'dır (31 Aralık 2013: %0).
2014 FAALİYET RAPORU
120
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- TAAHHÜTLER, KOŞULLU VARLIK VE YÜKÜMLÜLÜKLER (devamı)
31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 itibariyle Grup'un iptal edilemeyen faaliyet kiralamalarına ilişkin yükümlülüğü aşağıdaki gibidir:
| AVRO | TL | 31 Aralık | |
|---|---|---|---|
| 2014 | |||
| Vadesi 1 yıldan az | 866.026 | 2.683.816 | 5.126.614 |
| Vadesi 1 ile 5 yıl arasında | 866.675 | 5.523.744 | 7.968.373 |
| 1.732.700 | 8.207.560 | 13.094.987 | |
| AVRO | TL | 31 Aralık | |
| Vadesi 1 yıldan az | 645.419 | 1.707.908 | 3.603.181 |
| Vadesi 1 ile 5 yıl arasında | 1.059.817 | - | 3.112.153 |
| 1.705.236 | 1.707.908 | 6.715.334 |
Grup'un faaliyet kiralamaları gideri genel olarak satış personeline verilen kiralık araçlara öden tutarlardan oluşmaktadır. 31 Aralık 2014 tarihinde sona eren döneme ait faaliyet kiralamaları ödemelerine ilişkin toplam gider 5.097.255 TL'dir (1 Ocak – 31 Aralık 2013: 6.088.423 TL).
- ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR
Çalışanlara sağlanan faydalar kapsamında borçlar
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Personele ödenecek ücretler | 166.851 | 435.381 |
| Ödenecek vergi ve fonlar | 1.644.387 | 1.834.232 |
| Ödenecek sosyal güvenlik primleri | 2.045.265 | 1.898.086 |
| 3.856.503 | 4.167.699 |
Çalışanlara sağlanan faydalara ilişkin kısa vadeli karşılıklar
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Kullanılmayan izin karşılığı | 4.330.894 | 3.828.852 |
| Satış prim karşılığı | 1.973.058 | 646.158 |
| Kıdem teşvik ve yönetici prim karşılıkları (*) | 133.337 | 133.394 |
| Diğer borç ve gider karşılıkları | 3.841.967 | 2.994.299 |
| 10.279.256 | 7.602.703 |
(*) 31 Aralık 2014 itibari ile kıdem teşvik ve çalışanlara sağlanan diğer faydalar için ayrılan karşılık, Şirket hisselerinin Eastpharma tarafından satın alınmasından önce belirli çalışanlarına sağladığı özel fesih faydalarıyla ilgili 57.500 ABD Doları’nı (133.337 TL) içerir. Şirket söz konusu çalışanlarına işten ayrılmaları durumunda diğer yasal yükümlülükleri ile birlikte kıdemleri ile orantılı olarak artan teşvik primlerini ödemekle yükümlüdür.
Grup, kullanılmamış izinleri, bir yıllık dönem içerisinde çalışanlarına kullandıracağından, çalışanlara sağlanan faydalara ilişkin kısa vadeli karşılıklar hesabında takip etmektedir.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- ÇALIŞANLARA SAĞLANAN FAYDALAR (devamı)
| Kullanılmayan izin karşılığı | Satış prim karşılığı | Kıdem teşvik ve yönetici prim karşılıkları | Toplam | |
|---|---|---|---|---|
| 1 Ocak 2014 itibariyle karşılık | 3.828.852 | 646.158 | 133.394 | 4.608.404 |
| Dönem içinde eklenen karşılık | 1.477.445 | 1.973.058 | 10.560 | 3.461.063 |
| Dönem içinde yapılan ödemeler | (975.403) | (646.158) | (10.617) | (1.632.178) |
| 31 Aralık 2014 itibariyle karşılık | 4.330.894 | 1.973.058 | 133.337 | 6.437.289 |
Kıdem tazminatı karşılıkları
Yürürlükteki İş Kanunu hükümleri uyarınca, çalışanlardan kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde iş sözleşmesi sona erenler, hak kazandıkları yasal kıdem tazminatlarının ödenmesi yükümlülüğü vardır. Ayrıca, halen yürürlükte bulunan 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 6 Mart 1981 tarih, 2422 sayılı ve 25 Ağustos 1999 tarih, 4447 sayılı Yasalar ile Değişik 60’ıncı Maddesi hükmü gereğince kıdem tazminatını alarak işten ayrılma hakkı kazananlara da yasal kıdem tazminatlarını ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Emeklilik öncesi hizmet şartlarıyla ilgili bazı geçiş karşılıkları, ilgili kanunun 23 Mayıs 2002 tarihinde değiştirilmesi ile Kanun’dan çıkarılmıştır.
31 Aralık 2014 tarihi itibariyle ödenebilir kıdem tazminatı, aylık 3.438,22 TL (31 Aralık 2013: 3.254,44 TL) tavanına tabidir.
Kıdem tazminatı yükümlülüğü yasal olarak herhangi bir fonlamaya tabi değildir. Kıdem tazminatı karşılığı, Grup’un, çalışanların emekli olmasından kaynaklanan gelecekteki muhtemel yükümlülük tutarının bugünkü değerinin tahmin edilmesi yoluyla hesaplanmaktadır. TMS 19 (“Çalışanlara Sağlanan Faydalar”), Grup’un yükümlülüklerinin, tanımlanmış fayda planları kapsamında aktüeryal değerleme yöntemleri kullanılarak geliştirilmesini öngörür. Bu doğrultuda, toplam yükümlülüklerin hesaplanmasında kullanılan aktüeryal varsayımlar aşağıda belirtilmiştir:
Ana varsayım, her hizmet yılı için olan azami yükümlülük tutarının enflasyona paralel olarak artacak olmasıdır. Dolayısıyla, uygulanan iskonto oranı, gelecek enflasyon etkilerinin düzeltilmesinden sonraki beklenen reel oranı ifade eder. Bu nedenle, 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle, mali tablolarda karşılıklar, geleceğe ilişkin, çalışanların emekliliğinden kaynaklanacak muhtemel yükümlülüğünün bugünkü değeri tahmin edilerek hesaplanır. İlgili bilanço tarihlerindeki karşılıklar, yıllık %7,00 enflasyon ve %11,00 iskonto oranı varsayımlarına göre yaklaşık %3,74 olarak elde edilen reel iskonto oranı kullanılmak suretiyle hesaplanmıştır (31 Aralık 2013: %3,74). Emekli olma olasılığına ilişkin kullanılan tahmini oran da %90,08 (2013: %91,03) olarak dikkate alınmıştır. Kıdem tazminatı tavanı altı ayda bir revize edilmekte olup, Grup’un kıdem tazminatı karşılığının hesaplanmasında 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren geçerli olan 3.541,37 TL tavan tutarı dikkate alınmıştır.
Kıdem tazminatındaki değişim aşağıdaki şekildedir:
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| 1 Ocak itibariyle karşılık | 4.873.079 | 5.090.015 |
| Hizmet maliyeti | 2.145.429 | 2.300.010 |
| Faiz maliyeti | 181.573 | 111.145 |
| Ödenen kıdem tazminatları | (1.917.699) | (2.349.077) |
| Aktüeryal kazanç | (359.528) | (279.014) |
| 31 Aralık itibariyle karşılık | 4.922.854 | 4.873.079 |
FAALİYET RAPORU
122
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.S. VE BAGLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARIHI ITIBARIYLE
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLARA ILISKIN DIPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- DIGER DÖNEN VARLIKLAR
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| Diğer Dönen Varlıklar | 2014 | 2013 |
| Devreden KDV | 7.293.575 | 6.638.988 |
| Diğer KDV | 1.697.235 | 1.797.582 |
| 8.990.810 | 8.436.570 | |
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
| Diğer Kısa Vadeli Yükümlülükler | 2014 | 2013 |
| Ödenecek vergi ve fonlar | 1.582.682 | 925.401 |
| Diğer KDV | 125.604 | - |
| 1.708.286 | 925.401 |
- ANA ORTAKLIĞA AİT ÖZKAYNAKLAR
Sermaye
| Ortaklar | 31 Aralık | 31 Aralık | ||
|---|---|---|---|---|
| % | 2014 | % | 2013 | |
| Eastpharma SARL | 82,2 | 164.424.760 | 82,2 | 164.424.760 |
| Diğer | 17,8 | 35.575.240 | 17,8 | 35.575.240 |
| Nominal sermaye | 100,0 | 200.000.000 | 100,0 | 200.000.000 |
| Sermaye düzeltme farkları | 140.080.696 | 140.080.696 | ||
| Karşılıklı istirak sermaye düzeltmesi (-) | (28.847) | (28.847) | ||
| Düzeltilmiş sermaye | 340.051.849 | 340.051.849 |
31 Aralık 2014 itibariyle Şirket sermayesi beheri 0,01 TL tutarında toplam 19.999.999.990 adet C grubu adi hisse, 5 adet B grubu imtiyazlı hisse ve 5 adet A grubu imtiyazlı hisseden oluşmaktadır (31 Aralık 2013: beheri 0,01 TL tutarında toplam 19.999.999.990 adet C grubu adi hisse, 5 adet B grubu imtiyazlı hisse ve 5 adet A grubu imtiyazlı hisse).
Adi hisse senedi
Her C grubu payın bir oy hakkı vardır. Kar dağıtımı; Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve ana sözleşme hükümlerine göre, Yönetim Kurulu’na alınan kararın Genel Kurul’ca onaylanması suretiyle yapılır.
İmtiyazlı hisse senedi
Her A ve B grubu imtiyazlı payın, adi hisse senedinin on katı oy hakkı vardır. Şirket’in ana sözleşmesine göre safi kardan %5 kanuni yedek akçe ile ödenmesi gereken vergiler ayrıldıktan ve ödenmiş sermayenin %6’su oranında bir indirim yapıldıktan sonra bulunacak meblağın %10’u A grubu imtiyazlı hisse senedi sahiplerine müktesep hak olarak verilir. Geriye kalan karın tamamı veya bir kısmı, normal hisselere her hisseye eşit miktarda dağıtılmak üzere tahsis edilebilir.
A ve B hisselerinin şirket tasfiyesi sırasında herhangi bir imtiyazı bulunmamaktadır. Tasfiye Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre yapılır. Şirket’in 27 Nisan 2007 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısında; hisse senetlerinin nominal değeri 5274 sayılı TTK’da değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında 1 Kr olarak değiştirilmiş olup bunun sonucunda toplam 100 adet olan imtiyazlı paylar 10 adete indirilmiştir.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- ANA ORTAKLIĞA AİT ÖZKAYNAKLAR (devamı)
Sermaye (devamı)
31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 itibariyle sermaye ve benzeri özkaynaklar altında gösterilen kalemlerin detayı aşağıdaki gibidir:
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Sermaye | 200.000.000 | 200.000.000 |
| Paylara ilişkin primler/iskontolar | 2.870.803 | 2.870.803 |
| Kardan ayrılan kısıtlanmış yedekler | 150.864.955 | 150.864.955 |
| Karşılıklı iştirak sermaye düzeltmesi (-) | (28.847) | (28.847) |
| 353.706.911 | 353.706.911 |
Kardan ayrılan kısıtlanmış yedekler
Yasal yedekler Türk Ticaret Kanunu'na göre ayrılan birinci ve ikinci tertip yasal yedeklerden oluşmaktadır ve hissedarlara dağıtılamazlar. Birinci tertip yasal yedekler, tüm yedekler tarihi ödenmiş sermayenin %20'sine erişene kadar, geçmiş dönem ticari karından yıllık %5 oranında ayrılır. İkinci tertip yasal yedekler, birinci tertip yasal yedek ve temettülerden sonra, tüm nakdi temettü dağıtımlarından yıllık %10 oranında ayrılır.
SPK'nın 1 Ocak 2008 tarihine kadar geçerli olan gereklilikleri uyarınca enflasyona göre düzeltilen ilk finansal tablo denkleştirme işleminde ortaya çıkan ve “geçmiş yıllar zararı”nda izlenen tutarı, SPK'nın kar dağıtımına ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde, enflasyona göre düzeltilmiş finansal tablolara göre dağıtılabilecek kar rakamı bulunurken indirim kalemi olarak dikkate alınmaktaydı. Bununla birlikte, “Geçmiş yıllar zararları”nda izlenen söz konusu tutar, varsa dönem karı ve dağıtılmamış geçmiş yıl karları, kalan zarar miktarının ise sırasıyla olağanüstü yedek akçeler, yasal yedek akçeler, özkaynak kalemlerinin enflasyon muhasebesine göre düzeltilmesinden kaynaklanan sermaye yedeklerinden mahsup edilmesi mümkün bulunmaktaydı.
Yine 1 Ocak 2008 tarihine kadar geçerli olan uygulama uyarınca, enflasyona göre düzeltilen ilk finansal tablo düzenlenmesi sonucunda özkaynak kalemlerinden “Sermaye, Emisyon Primi, Yasal yedekler, Statü yedekleri, Özel yedekler ve Olağanüstü yedek” kalemlerine bilançoda kayıtlı değerleri ile yer verilmekte ve bu hesap kalemlerinin düzeltilmiş değerleri toplu halde özkaynak grubu içinde “Özsermaye enflasyon düzeltmesi farkları” hesabında yer almaktaydı. Tüm özkaynak kalemlerine ilişkin “Özsermaye enflasyon düzeltmesi farkları” sadece bedelsiz sermaye artırımı veya zarar mahsubunda, olağanüstü yedeklerin kayıtlı değerleri ise, bedelsiz sermaye artırımı; nakit kar dağıtımı ya da zarar mahsubunda kullanılabilmekteydi.
Yabancı para çevirim farkları
Yabancı ülkelerde faaliyet gösteren Bağlı Ortaklıkların finansal tabloları, KGK tarafından yayımlanmış TMS/TFRS'ler uyarınca doğru sunumun yapılması amacıyla gerekli düzeltme ve sınıflandırmalar yansıtılarak düzenlenmiştir. İlgili yabancı ortaklıkların varlık ve yükümlülükleri bilanço tarihindeki döviz kuru, gelir ve giderler ortalama döviz kuru kullanılarak Türk Lirası'na çevrilmiştir. Kapanış ve ortalama kur kullanımı sonucu ortaya çıkan kur farkları özkaynaklar içerisindeki yabancı para çevirim farkları kalemi altında muhasebeleştirilmektedir.
Geçmiş yıl zararları
Grup'un 31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihlerinde sırasıyla 90.724.844 TL ve 115.328.514 TL tutarında geçmiş yıl zararı bulunmaktadır. Geçmiş yıl zararları içerisinde 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 26.410.082 TL olağanüstü yedek bulunmaktadır (31 Aralık 2013: 26.410.082 TL).
FAALİYET RAPORU
124
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- SATIŞLAR VE SATIŞLARIN MALİYETİ
| 1 Ocak-31 Aralık | 1 Ocak-31 Aralık | |
|---|---|---|
| Hasılat (net) | 2014 | 2013 |
| Beşeri ilaç satış geliri | 432.735.269 | 398.892.783 |
| Veteriner ve tarım ilaçları satış geliri | 28.220.761 | 12.340.516 |
| Diğer gelirler | 6.983.974 | 7.157.786 |
| 467.940.004 | 418.391.085 | |
| 1 Ocak-31 Aralık | 1 Ocak-31 Aralık | |
| Satışların maliyeti | 2014 | 2013 |
| İlk madde ve malzeme gideri | (146.249.442) | (125.874.378) |
| Direkt işçilik gideri | (14.854.341) | (14.587.302) |
| Genel üretim giderleri | (81.659.669) | (75.202.528) |
| Amortisman giderleri | (17.288.068) | (17.451.325) |
| Yarı mamul stoklarındaki değişim | (516.372) | 6.353.044 |
| Mamul stoklarındaki değişim | (5.288.557) | 3.366.390 |
| (265.856.449) | (223.396.099) | |
| Satılan ticari malların maliyeti(*) | (38.154.308) | (38.098.195) |
| (304.010.757) | (261.494.294) |
(*) Satılan ticari malların maliyeti Saba İlaç ürünlerinden oluşmaktadır.
- ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME GİDERLERİ, PAZARLAMA, SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ, GENEL YÖNETİM GİDERLERİ
| 1 Ocak-31 Aralık | 1 Ocak-31 Aralık | |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Pazarlama giderleri (-) | (87.864.003) | (86.335.709) |
| Genel yönetim giderleri (-) | (31.931.264) | (32.037.365) |
| Araştırma ve geliştirme giderleri (-) | (4.425.496) | (3.872.023) |
| (124.220.763) | (122.245.097) |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
125
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME GİDERLERİ, PAZARLAMA, SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ, GENEL YÖNETİM GİDERLERİ (devamı)
i) Araştırma ve Geliştirme Giderleri Detayı
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Personel giderleri | (11.035.757) | (9.274.426) |
| Amortisman gideri | (141.356) | (141.555) |
| Diğer giderler | (4.235.311) | (3.674.735) |
| (15.412.424) | (13.090.716) | |
| Personel ile ilgili aktifleştirilen geliştirme maliyetleri | 10.986.928 | 9.218.693 |
| (4.425.496) | (3.872.023) |
ii) Pazarlama Giderleri Detayı
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Personel giderleri | (40.528.750) | (44.226.984) |
| Amortisman gideri | (1.008.003) | (1.100.477) |
| İsim hakkı gideri | (10.452.254) | (6.784.144) |
| Kira gideri | (5.954.066) | (6.539.610) |
| Seyahat-ulaşım-konaklama giderleri | (6.106.716) | (5.399.748) |
| Danışmanlık giderleri | (1.491.749) | (1.603.373) |
| Promosyon ürün ve reklam giderleri | (20.104.238) | (22.140.784) |
| Diğer giderler | (2.218.227) | 1.459.411 |
| (87.864.003) | (86.335.709) |
FAALİYET RAPORU
126
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.S. VE BAGLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARIHI ITIBARIYLE
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLARA ILISKIN DIPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME GİDERLERİ, PAZARLAMA, SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ, GENEL YÖNETİM GİDERLERİ (devamı)
iii) Genel Yönetim Giderleri Detayı
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Personel giderleri | (19.117.450) | (19.163.689) |
| Amortisman gideri | (6.760.570) | (5.955.536) |
| Kira gideri | (248.067) | (261.998) |
| Seyahat-ulaşım-konaklama giderleri | (1.524.201) | (1.595.458) |
| Danışmanlık giderleri | (1.263.594) | (1.389.697) |
| Promosyon ürün ve reklam giderleri | (127.999) | (618.929) |
| Diğer giderler | (6.882.253) | (6.837.949) |
| (35.924.134) | (35.823.256) | |
| Personel ile ilgili aktifleştirilen geliştirme maliyetleri | 3.992.870 | 3.785.891 |
| (31.931.264) | (32.037.365) |
- NİTELİKLERİNE GÖRE GİDERLER
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Personel giderleri | (70.681.957) | (72.665.099) |
| Amortisman gideri | (7.909.929) | (7.197.568) |
| İsim hakkı gideri (*) | (10.452.254) | (6.784.144) |
| Kira gideri | (6.202.133) | (6.801.608) |
| Promosyon ürün ve reklam giderleri | (20.232.237) | (22.759.713) |
| Seyahat-ulaşım-konaklama giderleri | (7.630.917) | (6.995.206) |
| Danışmanlık giderleri | (2.755.343) | (2.993.070) |
| Diğer giderler | (13.335.791) | (9.053.273) |
| (139.200.561) | (135.249.681) | |
| Personel ile ilgili aktifleştirilen geliştirme maliyetleri | 14.979.798 | 13.004.584 |
| (124.220.763) | (122.245.097) |
(*) İsim hakkı gideri Roche ürünlerinin satışından dolayı Eastpharma S.A.R.L'a dönem içerisinde ödenen tutarı göstermektedir. Eastpharma SARL 2008 yılında alınan 17 Roche ürününün Türkiye'deki haklarını elinde bulundurmaktadır. EastPharma S.A.R.L. ayrıca 1 adet Roche ürününün Türkiye dışında 17 ülkedeki haklarını da elinde bulundurmaktadır.
31 Aralık 2014 itibariyle 5.270.870 TL'si maddi duran varlık, 33.733.326 TL'si maddi olmayan duran varlık olmak üzere toplamda 39.004.196 TL araştırma ve geliştirme harcaması gerçekleşmiştir (31 Aralık 2013: 33.381.527 TL). Bu bakiyenin 23.957.118 TL'si bilanço tarihi itibariyle teşvik kapsamındadır (31 Aralık 2013: 26.737.993 TL). Söz konusu toplam harcama tutarının 10.986.928 TL'lik kısmı personel giderleriyle ilgili maliyetlerden oluşmak üzere toplam 34.578.700 TL'lik kısmı aktifleştirilmiştir.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- ESAS FAALİYETLERDEN DİĞER GELİRLER VE GİDERLER
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Faaliyetlerden kaynaklanan kur farkı geliri | 637.822 | 6.952.097 |
| Reeskont faiz gelirleri | 47.648.155 | 46.006.635 |
| Komisyon geliri (*) | 1.746.613 | 1.678.777 |
| Faiz gelirleri | 3.404.934 | 2.317.835 |
| Satışların ertelenmiş faiz geliri | 351.175 | 149.018 |
| Diğer gelirler | 2.703.552 | 3.365.092 |
| 56.492.251 | 60.469.454 |
(*) Komisyon gelirinin içinde Grup’un ilişkili şirketi Saba İlaç’ın ürünlerinin satışından elde edilen gelir bulunmaktadır (1.713.062 TL) (Not 6).
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Faaliyetlerden kaynaklanan kur farkı gideri | (1.992.960) | (20.257) |
| Reeskont faiz giderleri | (47.014.831) | (46.308.596) |
| Diğer giderler | (2.037.142) | (1.364.539) |
| (51.044.933) | (47.693.392) |
- YATIRIM FAALİYETLERİNDEN GELİRLER
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Sabit kıymet satış geliri | 866.010 | 13.343.338 |
| Sabit kıymet satış zararı | (196.642) | (251) |
| 669.368 | 13.343.087 |
FAALİYET RAPORU
128
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSMAN GİDERLERİ
| 1 Ocak-31 Aralık 2014 | 1 Ocak-31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Banka kredileri faiz giderleri | (30.158.289) | (18.647.119) |
| Tahvil faiz ve masraf giderleri | (11.109.993) | (7.797.648) |
| Toplam faiz giderleri | (41.268.282) | (26.444.767) |
| Eksi: duran varlıkların maliyetine dahil edilen tutar | 2.324.121 | 855.519 |
| (38.944.161) | (25.589.248) | |
| Net kur farkı gideri | (1.517.196) | (10.548.073) |
| Forward gelirleri | 452.900 | 191.675 |
| Diğer finansman giderleri | (768.851) | (706.045) |
| (40.777.308) | (36.651.691) |
- GELİR VERGİLERİ (ERTELENMİŞ VARLIK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ DAHİL)
Kurumlar vergisi
Zararlar gelecek yıllarda oluşacak vergilendirilebilir kardan düşülmek üzere, maksimum 5 yıl taşınabilir. Ancak oluşan zararlar geriye dönük olarak önceki yıllarda oluşan karlardan düşülemez.
Türkiye'de vergi değerlendirmesiyle ilgili kesin ve kati bir mutabakatlaşma prosedürü bulunmamaktadır. Şirketler ilgili yılın hesap kapama dönemini takip eden yılın 1-25 Nisan tarihleri arasında vergi beyannamelerini hazırlamaktadır. Vergi Dairesi tarafından bu beyannameler ve buna baz olan muhasebe kayıtları 5 yıl içerisinde incelenerek değiştirilebilir.
Gelir vergisi stopajı
Kurumlar vergisine ek olarak, dağıtılması durumunda kar payı elde eden ve bu kar paylarını kurum kazancına dahil ederek beyan eden tam mükellef kurumlara ve yabancı şirketlerin Türkiye'deki şubelerine dağıtılanlar hariç olmak üzere kar payları üzerinden ayrıca gelir vergisi stopajı hesaplanması gerekmektedir. Gelir vergisi stopajı 24 Nisan 2003 – 22 Temmuz 2006 tarihleri arasında tüm şirketlerde %10 olarak uygulanmıştır. Bu oran, 23 Temmuz 2006 tarihinden itibaren, 2006/10731 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile %15 olarak uygulanmaktadır. Dağıtılmayıp sermayeye ilave edilen kar payları gelir vergisi stopajına tabi değildir.
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| Cari vergi yükümlülüğü: | 2014 | 2013 |
| Matrah artırımı sonucu kurumlar vergisi karşılığı (*) | - | 69.089 |
| - | 69.089 |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- GELİR VERGİLERİ (ERTELENMİŞ VARLIK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ DAHİL) (devamı)
(*) Vergi ihtilafları ve borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin hükümler içeren 6111 sayılı Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiş ve 25 Şubat 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Söz konusu kanun hükümlerine göre; Grup, yasal süresi içinde kurumlar vergisi açısından 2006, 2007, 2008 ve 2009 yılları için, ilgili kanunun matrah artırımı hükümlerinden yararlanmıştır. Söz konusu yıllarla sınırlı olmak kaydıyla mali kar çıkan yıllarda kurumlar vergisi matrahı yasa çerçevesince belirli oranlarda artırılmış ve üzerinden %20 kurumlar vergisi hesaplanmıştır. Zarar çıkan yıllarda ise, yasada belirtilen asgari tutarlar üzerinden vergi hesaplanmıştır. Ayrıca matrah artırımında bulunulan yılla ilgili olarak 2010 yılına devreden zarar var ise bu zararın %50’si 2010 ve sonraki dönemlerin vergi matrahının hesabında dikkate alınmamak üzere silinmiştir. Geçmiş yıl zararlarından silinen tutar 50.779.055 TL’dir.
Matrah artırımına gidilen yıllarla ilgili olarak, yasa gereği kurumlar vergisi kapsamında yeni bir vergi incelemesi olmayacaktır.
| 1 Ocak-31 Aralık | 1 Ocak-31 Aralık | |
|---|---|---|
| Vergi gideri aşağıdakilerden oluşmaktadır: | 2014 | 2013 |
| Ertelenmiş vergi geliri | (3.653.797) | (469.522) |
| Toplam vergi geliri | (3.653.797) | (469.522) |
Dönem vergi giderinin dönem karı ile mutabakatı aşağıdaki gibidir:
| 1 Ocak-31 Aralık | 1 Ocak-31 Aralık | |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| Faaliyetlerden elde edilen vergi öncesi kar | 5.047.862 | 24.119.152 |
| Geçerli vergi oranı | %20 | %20 |
| Hesaplanan vergi | 1.009.572 | 4.823.830 |
| Vergi etkisi: | ||
| - kanunen kabul edilmeyen giderler | 614.057 | 743.040 |
| - vergiye tabi olmayan gelirler | (531.318) | (2.225.286) |
| - araştırma ve geliştirme indirimleri | (4.746.108) | (3.811.106) |
| Gelir tablosundaki vergi karşılığı geliri | (3.653.797) | (469.522) |
Ertelenmiş vergi
Grup, vergiye esas yasal finansal tabloları ile TFRS’ye göre hazırlanmış finansal tabloları arasındaki farklılıklardan kaynaklanan geçici zamanlama farkları için ertelenmiş vergi varlığı ve yükümlülüğü muhasebeleştirmektedir. Söz konusu farklılıklar genellikle bazı gelir ve gider kalemlerinin vergiye esas finansal tabloları ile TFRS’ye göre hazırlanan konsolide finansal tablolarda farklı dönemlerde yer almasından kaynaklanmakta olup, söz konusu farklar aşağıda belirtilmektedir.
Ertelenmiş vergi varlık ve yükümlülüklerinin hesaplanmasında kullanılan vergi oranı %20’dir (2013: %20).
Türkiye’de işletmelerin konsolide vergi iadesi beyan edememeleri sebebiyle, ertelenmiş vergi varlıkları olan bağlı ortaklıklar, ertelenmiş vergi yükümlülükleri olan bağlı ortaklıklar ile netleştirilmez ve ayrı olarak gösterilir.
FAALİYET RAPORU
130
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- GELİR VERGİLERİ (ERTELENMİŞ VARLIK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ DAHİL) (devamı)
Ertelenmiş vergi (devamı) :
Bilançoda ertelenmiş vergi bakiyeleri aşağıdaki şekilde gösterilmiştir:
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| Ertelenmiş vergi (varlıkları)/yükümlülükleri: | 2014 | 2013 |
| Maddi ve maddi olmayan varlıkların değerleme ve amortisman farkları | 4.578.917 | 3.385.463 |
| Kıdem tazminatı karşılığı | (984.571) | (974.616) |
| Vergiden indirilecek geçmiş yıl mali zararları | (7.775.731) | (8.646.477) |
| Araştırma ve geliştirme indirimleri | (13.119.500) | (8.573.874) |
| Stoklar | (1.159.184) | (491.077) |
| Kullanılmamış izin karşılığı | (866.179) | (765.770) |
| Verilen bedelsiz mal iskontoları | (677.131) | (566.902) |
| Fiyat düzenlemesi sonrası oluşan satış iadelerine dair gider tahakkukları | (372.500) | (780.711) |
| Şüpheli alacak karşılığı | (1.621.775) | (1.227.419) |
| Dava karşılığı | (798.035) | (1.110.706) |
| Diğer | (2.289.268) | (1.750.977) |
| (25.084.957) | (21.503.066) |
31 Aralık 2014 ve 2013 tarihleri itibariyle sona eren dönem içindeki ertelenmiş vergi varlıkları hareketi aşağıda verilmiştir:
| 1 Ocak-31 Aralık | 1 Ocak-31 Aralık | |
|---|---|---|
| Ertelenmiş vergi varlığı / (yükümlülüğü) hareketleri: | 2014 | 2013 |
| 1 Ocak itibarıyla açılış bakiyesi | 21.503.066 | 21.033.544 |
| Gelir tablosunda muhasebeleştirilen ertelenmiş vergi geliri | 3.653.797 | 469.522 |
| Diğer kapsamlı gelir tablosunda muhasebeleştirilen vergi gideri | (71.906) | - |
| 31 Aralık itibarıyla kapanış bakiyesi | 25.084.957 | 21.503.066 |
Bilanço tarihi itibariyle, Grup'un ileriki dönemlerde karlarından mahsup edilmek üzere devreden vergi zararları 104.476.155 TL'dir (31 Aralık 2013: 86.101.755 TL). Söz konusu geçmiş yıl zararları üzerinden 20.895.231 TL tutarında ertelenmiş vergi varlığı hesaplanmaktadır (31 Aralık 2013: 17.220.351 TL). Grup Yönetimi yapılan en son bütçe ve tahminlere dayanarak bu zararların gelecek dönemlerde indirime konu olacağını öngörmektedir.
Geçmiş yıllar zararları itfa tarihleri aşağıdaki gibidir:
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | |
| 2015 | - | 3.308.967 |
| 2016 | 28.723.232 | 35.366.341 |
| 2018 | 4.562.817 | 4.557.075 |
| 2019 ve sonrası | 5.592.608 | - |
| 38.878.657 | 43.232.383 |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
131
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- PAY BAŞINA KAZANÇ
| 1 Ocak-31 Aralık | 1 Ocak-31 Aralık | |
|---|---|---|
| Pay başına kazanç | 2014 | 2013 |
| Ana ortaklığa ait net dönem kari | 8.722.942 | 24.603.670 |
| Tedavüldeki hisselerin ağırlıklı ortalama adedi | 20.000.000.000 | 20.000.000.000 |
| Pay başına düşen basit ve hisse başına bölünmüş kazanç (TL) | 0,0004 | 0,0012 |
- FİNANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ
(a) Sermaye risk yönetimi
Grup, sermaye yönetiminde, bir yandan faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamaya çalışırken, diğer yandan da borç ve özkaynak dengesini en verimli şekilde kullanarak karlılığını artırmayı hedeflemektedir.
Grup’un sermaye yapısı 5’inci Not’ta açıklanan kredileri de içeren finansal borçlar, 4’üncü Not’ta açıklanan nakit ve nakit benzerleri ve sırasıyla 20’inci Not’ta açıklanan çıkarılmış sermaye, sermaye yedekleri, kar yedekleri ve geçmiş yıl karlarını da içeren özkaynak kalemlerinden oluşmaktadır.
31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihleri itibariyle özkaynakların finansal borçlara oranı aşağıdaki gibidir:
| 31 Aralık 2014 | 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Finansal borçlar | 395.478.131 | 348.972.723 |
| Eksi: Nakit ve nakit benzerleri | (42.143.562) | (55.449.610) |
| Net borç | 353.334.569 | 293.523.113 |
| Toplam özkaynak | 411.909.172 | 403.049.979 |
| Yatırılan sermaye | 851.346.985 | 771.114.232 |
| Net borç / Yatırılan sermaye oranı | %42 | %38 |
Grup’un sermaye maliyeti ile birlikte her bir sermaye sınıfıyla ilişkilendirilen riskler üst yönetim tarafından 3 aylık dönemde değerlendirilir. Üst yönetim değerlendirmelerine dayanarak, sermaye yapısını yeni borç edinilmesi veya mevcut olan borçun geri ödenmesiyle olduğu kadar, temettü ödemeleri, yeni hisse ihracı yoluyla dengede tutulması amaçlanmaktadır.
Grup’un genel stratejisi önceki dönemden bir farklılık göstermemektedir.
FAALİYET RAPORU
132
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
(b) Finansal risk faktörleri
Grup faaliyetleri nedeniyle piyasa riski (kur riski, gerçeğe uygun değer faiz oranı riski, nakit akımı faiz oranı riski ve fiyat riski), kredi riski ve likidite riskine maruz kalmaktadır. Grup’un risk yönetimi programı genel olarak mali piyasalardaki belirsizliğin, Grup finansal performansı üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerinin minimize edilmesi üzerine odaklanmaktadır.
Risk yönetimi, Yönetim Kurulu tarafından onaylanan politikalar doğrultusunda vadeli alım/satım sözleşmeleri ile yürütülmektedir. Politika ve riskler Denetim Kurulu tarafından düzenli olarak izlenmektedir. Bu uygulamanın bir sonucu olarak Grup düzenli olarak risk performansı değerlendirmesi yapmaktadır.
(b.1) Kredi riski yönetimi
Finansal aracın taraflarından birinin sözleşmeye bağlı yükümlülüğünü yerine getirememesi nedeniyle Grup’a finansal bir kayıp oluşturması riski, kredi riski olarak tanımlanır. Grup, işlemlerini yalnızca kredi güvenilirliği olan taraflarla gerçekleştirme ve mümkün olduğu durumlarda teminat elde etme yoluyla kredi riskini azaltmaya çalışmaktadır. Grup’un maruz kaldığı kredi riskleri; müşterilerin finansal durumları ve kredi limitlerinin risk yönetimi komitesi tarafından takip edilerek ayda bir kez gözden geçirilmesiyle takip edilmektedir.
2014 yılında, Grup ürünlerinin önemli bir bölümünün dağıtım Türkiye’deki en büyük iki ecza deposu tarafından yapılmaktadır. Söz konusu ecza depolarına yapılan satışların toplam satışlar içerisindeki payı, %26 ve %36’dır (31 Aralık 2013: %30 ve %34). 31 Aralık 2014 itibariyle, bu iki ecza deposundan alacaklar %26 ve %31’dir (31 Aralık 2013: %32 ve %30). Grup kredi riskini kredi limitlerini ve ticari alacak bakiyelerini takip ederek yönetmektedir.
İç derecelendirme bilgilerine göre değerlendirilen vadesi geçmemiş ve değer düşüklüğüne uğramamış finansal varlıkların kredi kalitesi aşağıdaki gibidir:
| 31 Aralık | 31 Aralık | |
|---|---|---|
| Ticari alacaklar | 2014 | 2013 |
| İç derecelendirme bilgilerine göre; | ||
| A Grubu Müşteriler | 161.111.043 | 142.330.387 |
| B Grubu Müşteriler | 147.061 | 9.569.537 |
| C Grubu Müşteriler | 25.090.287 | 18.234.899 |
| 186.348.391 | 170.134.823 |
A Grubu Müşteriler: Herhangi bir teminat olmaksızın Kredi Komitesi tarafından uygun görülen ve Yönetim Kurulu Başkanı tarafından onaylanan kredi limiti tanımlanan müşterilerdir.
B Grubu Müşteriler: Var olan teminatına ilave olarak Kredi Komitesi tarafından uygun görülen ve Yönetim Kurulu Başkanı tarafından onaylanan kredi limiti tanımlanan müşterilerdir.
C Grubu Müşteriler: Bire bir teminat karşılığı (banka teminat mektubunun tamamı veya herhangi bir ipotek değerinin %70’i kadar) kredi limiti tanınan müşterilerdir.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR 133
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- FINANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
(b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.1) Kredi riski yönetimi (devamı)
Finansal araç türleri itibariyle maruz kalınan kredi riskleri
| 31 Aralık 2014 | Alacaklar | Bankalardaki Mevduat | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Ticari Alacaklar | |||||
| İliskili Taraf | Diğer Taraf | Diğer Alacaklar | |||
| İliskili Taraf | Diğer Taraf | ||||
| Raporlama tarihi itibariyle maruz kalınan azami kredi riski (*) | 9.244.018 | 186.348.391 | - | 725.806 | 42.061.136 |
| - Azami riskin teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | 16.155.095 | - | - | - |
| A. Vadesi geçmemiş ya da değer düşüklüğüne uğramamış finansal varlıkların net defteri | 9.244.018 | 186.348.391 | - | 725.806 | 42.061.136 |
| B. Koşulları yeniden görüşülmüş bulunan, aksi takdirde vadesi geçmiş veya değer düşüklüğüne uğramış sayılacak finansal varlıkların defteri | - | - | - | - | - |
| C. Vadesi geçmiş ancak değer düşüklüğüne uğramamış varlıkların net defteri | - | - | - | - | - |
| - Teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | - | - | - | - |
| D. Değer düşüklüğüne uğrayan varlıkların net defteri değerleri | - | - | - | - | - |
| - Vadesi geçmiş (brüt defteri değerleri) | - | 6.751.570 | - | - | - |
| - Değer düşüklüğü (-) | - | (6.751.570) | - | - | - |
| - Net değerin teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | - | - | - | - |
| - Vadesi geçmemiş (brüt defteri değerleri) | - | - | - | - | - |
| - Değer düşüklüğü (-) | - | - | - | - | - |
| - Net değerin teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | - | - | - | - |
| E. Bilanço dışı kredi riski içeren unsurlar | - | - | - | - | - |
(*) Tutarın belirlenmesinde, alınan teminatlar gibi, kredi güvenilirliğinde artış sağlayan unsurlar dikkate alınmamıştır.
FAALİYET RAPORU
134
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
(b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.1) Kredi riski yönetimi (devamı)
Finansal araç türleri itibariyle maruz kalınan kredi riskleri
| 31 Aralık 2013 | Alacaklar | Bankalardaki Mevduat | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Ticari Alacaklar | Diğer Alacaklar | Diğer Alacaklar | Diğer Alacaklar | ||
| Raporlama tarihi itibariyle maruz kalınan azami kredi riski (*) | 8.833.988 | 170.134.823 | - | 1.150.173 | 55.390.159 |
| - Azami riskin teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | 15.237.406 | - | - | - |
| A. Vadesi geçmemiş ya da değer düşüklüğüne uğramamış finansal varlıkların net defteri | 8.833.988 | 170.134.823 | - | 1.150.173 | 55.390.159 |
| B. Koşulları yeniden görüşülmüş bulunan, aksi takdirde vadesi geçmiş veya değer düşüklüğüne uğramış sayılacak finansal varlıkların defteri | - | - | - | - | - |
| C. Vadesi geçmiş ancak değer düşüklüğüne uğramamış varlıkların net defteri | - | - | - | - | - |
| - teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | - | - | - | - |
| D. Değer düşüklüğüne uğrayan varlıkların net defteri | - | - | - | - | - |
| - Vadesi geçmiş (brüt defteri) | - | 6.908.739 | - | - | - |
| - Değer düşüklüğü (-) | - | (6.908.739) | - | - | - |
| - Net değerin teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | - | - | - | - |
| - Vadesi geçmemiş (brüt defteri) | - | - | - | - | - |
| - Değer düşüklüğü (-) | - | - | - | - | - |
| - Net değerin teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | - | - | - | - |
| E. Bilancı dışı kredi riski içeren unsurlar | - | - | - | - | - |
(*) Tutarın belirlenmesinde, alınan teminatlar gibi, kredi güvenilirliğinde artış sağlayan unsurlar dikkate alınmamıştır.
FAALİYET RAPORU
2014
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
(b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.1) Kredi riski yönetimi (devamı)
Vadelerine Göre Alacaklar
| 31 Aralık 2014 | Ticari Alacaklar | Diğer Alacaklar | Bankalardaki Mevduat | Diğer | Toplam |
|---|---|---|---|---|---|
| Vadesi üzerinden 1-30 gün geçmiş | - | - | - | - | - |
| Vadesi üzerinden 1-3 ay geçmiş | - | - | - | - | - |
| Vadesi üzerinden 3-12 ay geçmiş | - | - | - | - | - |
| Vadesi üzerinden 1-5 yıl geçmiş | 2.008.608 | - | - | - | 2.008.608 |
| Vadesini 5 yıldan fazla geçmiş | 4.742.962 | - | - | - | 4.742.962 |
| Toplam vadesi geçen alacaklar | 6.751.570 | - | - | - | 6.751.570 |
| Teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | - | - | - | - |
Vadelerine Göre Alacaklar
| 31 Aralık 2013 | Ticari Alacaklar | Diğer Alacaklar | Bankalardaki Mevduat | Diğer | Toplam |
|---|---|---|---|---|---|
| Vadesi üzerinden 1-30 gün geçmiş | - | - | - | - | - |
| Vadesi üzerinden 1-3 ay geçmiş | - | - | - | - | - |
| Vadesi üzerinden 3-12 ay geçmiş | - | - | - | - | - |
| Vadesi üzerinden 1-5 yıl geçmiş | 2.224.777 | - | - | - | 2.224.777 |
| Vadesini 5 yıldan fazla geçmiş | 4.683.962 | - | - | - | 4.683.962 |
| Toplam vadesi geçen alacaklar | 6.908.739 | - | - | - | 6.908.739 |
| Teminat, vs ile güvence altına alınmış kısmı | - | - | - | - | - |
(b.2) Likidite risk yönetimi
Likidite riski yönetimi ile ilgili esas sorumluluk, yönetim kuruluna aittir. Yönetim Kurulu, Grup Yönetimi'nin kısa, orta ve uzun vadeli fonlama ve likidite gereklilikleri için, uygun bir likidite riski yönetimi oluşturmuştur.
Grup'un likidite gereksiniminin başlıca nedeni fabrika, makine-tesisat ve demirbaş ağırlıklı yapılan Ar-Ge yatırımları ile ruhsatlandırma ve lisanslarla ilgili olarak yapılan yatırımlardan doğan işletme sermayesi ihtiyacıdır.
Yönetim Kurulu, Grup Yönetimi'nin kısa, orta ve uzun vadeli fonlama ve likidite gereklilikleri için, uygun bir likidite riski yönetimi oluşturmuştur. Grup, likidite riskini tahmini ve fiili nakit akımlarını düzenli olarak takip etmek ve finansal varlık ve yükümlülüklerin vadelerinin eşleştirilmesi yoluyla yeterli fonların ve borçlanma rezervinin devamını sağlamak suretiyle yönetir.
Likidite riski analizi
Aşağıdaki tablo, Grup'un türev niteliğinde olmayan finansal yükümlülüklerinin vade dağılımını göstermektedir. Aşağıdaki tablolar, Grup'un yükümlülükleri iskonto edilmeden ve ödemesi gereken en erken tarihler esas alınarak hazırlanmıştır. Söz konusu yükümlülükler üzerinden ödenecek faizler aşağıdaki tabloya dahil edilmiştir.
2014 FAALİYET RAPORU
136
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYE
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
29. FINANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
b) Finansal Risk Faktörleri (devamı)
(b.2) Likidite risk yönetimi (devamı)
| 31 Aralık 2014 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Sözleşme uyarınca vadeler | Sözleşme uyarınca | ||||
| Defter Değeri | nakit cikalar toplamı | 3 aydan kısa | 3-12 ay arası | 1-5 yıl arası | |
| Türev olmayan finansal yükümlülükler | |||||
| Banka kredileri ve tahviller | 395.478.131 | 449.232.150 | 87.103.464 | 131.359.316 | 230.769.370 |
| Ticari borçlar | 35.986.454 | 36.094.449 | 35.984.455 | 109.994 | - |
| Toplam yükümlülük | 431.464.585 | 485.326.599 | 123.087.919 | 131.469.310 | 230.769.370 |
| 31 Aralık 2013 | |||||
| Sözleşme uyarınca vadeler | Sözleşme uyarınca | ||||
| Defter Değeri | nakit cikalar toplamı | 3 aydan kısa | 3-12 ay arası | 1-5 yıl arası | |
| Türev olmayan finansal yükümlülükler | |||||
| Banka kredileri ve tahviller | 348.972.723 | 403.754.186 | 111.509.126 | 73.111.990 | 219.133.070 |
| Vergi ceza yükümlülükleri | 423.539 | 544.097 | 394.606 | - | 149.491 |
| Ticari borçlar | 26.450.203 | 26.612.275 | 26.217.141 | 395.134 | - |
| Toplam yükümlülük | 375.846.465 | 430.910.558 | 138.120.873 | 73.507.124 | 219.282.561 |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
137
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.3) Piyasa riski yönetimi
Faaliyetleri nedeniyle Grup, döviz kurundaki (b.3.1 maddesine bakınız) ve faiz oranındaki (b.3.2 maddesine bakınız) değişiklikler ile ilgili finansal risklere maruz kalmaktadır. Faiz oranıyla ilişkilendirilen riskleri kontrol altında tutabilmek için Grup, belirli bir oranda sabit ve değişken faizli kredi sözleşmeleri yapmaktadır.
Grup düzeyinde karşılaşılan piyasa riskleri, duyarlılık analizleri esasına göre değerlendirilmektedir.
Cari yılda Grup’un maruz kaldığı piyasa riskinde veya maruz kalınan riskleri yönetim ve ölçüm yöntemlerinde, önceki yıla göre bir değişiklik olmamıştır.
(b.3.1) Kur riski yönetimi
Yabancı para cinsinden işlemler, kur riskinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Grup, döviz cinsinden varlık ve yükümlülüklerinin Türk Lirası’na çevriminde kullanılan kur oranlarının değişimi nedeniyle, kur riskine maruzdur. Kur riski ileride oluşacak ticari işlemler, kayda alınan aktif ve pasifler arasındaki fark sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kur riski, onaylanmış politikalara dayalı olarak yapılan vadeli döviz alım/satım sözleşmeleri ile yönetilmektedir.
Aşağıdaki tablo her bir finansal enstrüman sınıfı için Şirket ve bağlı ortaklıklarının yabancı para riskini göstermektedir.
FAALİYET RAPORU
138
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.S. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
- FINANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.3) Piyasa riski yönetimi (devamı)
(b.3.1) Kur riski yönetimi (devamı)
Döviz Pozisyonu Tablosu
- Ticari alacak
2a. Parasal finansal varlıklar
2b. Parasal olmayan finansal varlıklar - Diğer
- DÖNEN VARLIKLAR
- Ticari alacaklar
6a. Parasal finansal varlıklar
6b. Parasal olmayan finansal varlıklar - Diğer
- DURAN VARLIKLAR
- TOPLAM VARLIKLAR
- Ticari borçlar
- Finansal yükümlülükler
12a. Parasal olan diğer yükümlülükler
12b. Parasal olmayan diğer yükümlülükler - KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER
- Ticari borçlar
- Finansal yükümlülükler
16a. Parasal olan diğer yükümlülükler
16b. Parasal olmayan diğer yükümlülükler - UZUN VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER
- TOPLAM YÜKÜMLÜLÜKLER
- Bilanço dışı döviz cinsinden türevi araçların net varlık / yükümlülük pozisyonu (19a-19b)
19.a Aktif karakterli bilanço dışı döviz cinsinden türevi ürünlerin tutarı
19b. Pasif karakterli bilanço dışı döviz cinsinden türevi ürünlerin tutarı - Net yabancı para varlık yükümlülük pozisyonu
- Parasal kalemler net yabancı para varlık / yükümlülük pozisyonu (1+2a+5+6a-10-11-12a-14-15-16a)
- Döviz hedge'i için kullanılan finansal araçların toplam gerçeğe uygun değeri
- Döviz varlıkların hedge edilen kısmının tutarı
- Döviz yükümlülüklerin hedge edilen kısmının tutarı
31 Aralık 2014
| TL Karşılığı | ABD Doları | AVRO | CHF | GBP | Diğer |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.293.496 | 2.514.826 | 102.216 | - | - | 173.545 |
| 26.450.687 | 5.257.567 | 5.016.081 | 3.615 | 2.752 | 91.699 |
| - | - | - | - | - | - |
| 9.066.015 | 1.539.984 | 1.661.276 | 37.350 | 200.661 | - |
| 41.810.198 | 9.312.377 | 6.779.573 | 40.965 | 203.413 | 265.244 |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 6.554.978 | 349.596 | 90.581 | 4.600 | 6.600 | 5.454.300 |
| 6.554.978 | 349.596 | 90.581 | 4.600 | 6.600 | 5.454.300 |
| 48.365.176 | 9.661.973 | 6.870.154 | 45.565 | 210.013 | 5.719.544 |
| 6.760.842 | 261.197 | 1.829.231 | 295.553 | 84.518 | - |
| 6.827.871 | 2.944.444 | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 13.588.713 | 3.205.641 | 1.829.231 | 295.553 | 84.518 | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 15.778.265 | 722.224 | 5.000.000 | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 15.778.265 | 722.224 | 5.000.000 | - | - | - |
| 29.366.978 | 3.927.865 | 6.829.231 | 295.553 | 84.518 | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 18.998.198 | 5.734.108 | 40.923 | (249.988) | 125.495 | 5.719.544 |
| 3.377.205 | 3.844.528 | (1.710.934) | (291.938) | (81.766) | 265.244 |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
139
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.3) Piyasa riski yönetimi (devamı)
(b.3.1) Kur riski yönetimi (devamı)
Döviz Pozisyonu Tablosu
- Ticari alacak
2a. Parasal finansal varlıklar
2b. Parasal olmayan finansal varlıklar - Diğer
- DÖNEN VARLIKLAR
- Ticari alacaklar
6a. Parasal finansal varlıklar
6b. Parasal olmayan finansal varlıklar - Diğer
- DURAN VARLIKLAR
- TOPLAM VARLIKLAR
- Ticari borçlar
- Finansal yükümlülükler
12a. Parasal olan diğer yükümlülükler
12b. Parasal olmayan diğer yükümlülükler - KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER
- Ticari borçlar
- Finansal yükümlülükler
16a. Parasal olan diğer yükümlülükler
16b. Parasal olmayan diğer yükümlülükler - UZUN VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER
- TOPLAM YÜKÜMLÜLÜKLER
- Bilanço dışı döviz cinsinden türevi araçların net varlık / yükümlülük pozisyonu (19a-19b)
19.a Aktif karakterli bilanço dışı döviz cinsinden türevi ürünlerin tutarı
19b. Pasif karakterli bilanço dışı döviz cinsinden türevi ürünlerin tutarı - Net yabancı para varlık yükümlülük pozisyonu (9-18+19)
- Parasal kalemler net yabancı para varlık / yükümlülük pozisyonu (1+2a+5+6a-10-11-12a-14-15-16a)
- Döviz hedge’i için kullanılan finansal araçların toplam garçeğe uygun değeri
- Döviz varlıkların hedge edilen kısmının tutarı
- Döviz yükümlülüklerin hedge edilen kısmının tutarı
31 Aralık 2013
| TL | ABD Doları | AVRO | CHF | GBP | Diğer |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.346.800 | 2.026.375 | - | - | - | 21.907 |
| 55.333.992 | 10.023.862 | 11.547.180 | 2.402 | 7.412 | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 15.483.935 | 2.046.563 | 3.562.236 | 226.478 | 32.519 | - |
| 75.164.727 | 14.096.800 | 15.109.416 | 228.880 | 39.931 | 21.907 |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 1.149.145 | 377.596 | 116.807 | 100 | - | - |
| 1.149.145 | 377.596 | 116.807 | 100 | - | - |
| 76.313.872 | 14.474.396 | 15.226.223 | 228.980 | 39.931 | 21.907 |
| 2.662.402 | 144.470 | 782.475 | 4.987 | 12.646 | - |
| 24.995.023 | 11.711.111 | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 27.657.425 | 11.855.581 | 782.475 | 4.987 | 12.646 | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 22.508.270 | 3.666.668 | 5.000.000 | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 22.508.270 | 3.666.668 | 5.000.000 | - | - | - |
| 50.165.695 | 15.522.249 | 5.782.475 | 4.987 | 12.646 | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| 26.148.177 | (1.047.853) | 9.443.748 | 223.993 | 27.285 | 21.907 |
| 9.515.097 | (3.472.012) | 5.764.705 | (2.585) | (5.234) | 21.907 |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
| - | - | - | - | - | - |
FAALİYET RAPORU
140
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE
KONSOLİDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- FINANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.3) Piyasa riski yönetimi (devamı)
(b.3.1) Kur riski yönetimi (devamı)
Kur riskine duyarlılık
Grup içindeki şirketlerin fonksiyonel para birimi TL’dir, başlıca ABD Doları ve Avro cinsinden kur riskine maruz kalmaktadır.
Aşağıdaki tablo Grup’un ABD Doları, Avro ve diğer döviz kurlarındaki %10’luk artışa ve azalışa olan duyarlılığını göstermektedir. %10’luk oran, üst düzey yöneticilere Grup içinde kur riskinin raporlanması sırasında kullanılan oran olup, söz konusu oran yönetimin döviz kurlarında beklediği olası değişikliği ifade etmektedir. Duyarlılık analizi sadece yıl sonundaki açık yabancı para cinsinden parasal kalemleri kapsar ve söz konusu kalemlerin yıl sonundaki %10’luk kur değişiminin etkilerini gösterir (31 Aralık 2013: %10). Bu analiz, dış kaynaklı krediler ile birlikte Grup içindeki yurt dış faaliyetler için kullanılan, krediyi alan ve de kullanan tarafların fonksiyonel para birimi dışındaki kredilerini kapsamaktadır. Pozitif değer, kar/zarardaki artışı ifade eder. Özkaynak etkisi bulunmamaktadır.
Kur Riskine Duyarlılık Tablosu
31 Aralık 2014
| Kar / Zarar | ||
|---|---|---|
| Yabancı paranın değer kazanması | Yabancı paranın değer kaybetmesi | |
| ABD Dolarının TL karşısında % 10 değişmesi halinde | ||
| 1 - ABD Doları net varlık / yükümlülüğü | 891.508 | (891.508) |
| 2- ABD Doları riskinden korunan kısım (-) | - | - |
| 3- ABD Doları net etki (1 +2) | 891.508 | (891.508) |
| AVRO’nun TL karşısında % 10 değişmesi halinde | ||
| 4 - AVRO net varlık / yükümlülük | (482.603) | 482.603 |
| 5 - AVRO riskinden korunan kısım (-) | - | - |
| 6- AVRO net etki (4+5) | (482.603) | 482.603 |
| Diğer döviz kurlarının TL karşısında % 10 değişmesi halinde | ||
| 7- Diğer döviz net varlık / yükümlülüğü | (71.184) | 71.184 |
| 8- Diğer döviz kuru riskinden korunan kısım (-) | - | - |
| 9- Diğer Döviz Varlıkları net etki (7+8) | (71.184) | 71.184 |
| TOPLAM (3 + 6 +9) | 337.721 | (337.721) |
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
141
DEVA HOLDİNG A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.3) Piyasa riski yönetimi (devamı)
(b.3.1) Kur riski yönetimi (devamı)
Kur riskine duyarlılık (devamı)
Kur Riskine Duyarlılık Tablosu
31 Aralık 2013
| Kar / Zarar | ||
|---|---|---|
| Yabancı paranın değer kazanması | Yabancı paranın değer kaybetmesi | |
| ABD Dolarının TL karşısında % 10 değişmesi halinde | ||
| 1 - ABD Doları net varlık / yükümlülüğü | (741.031) | 741.031 |
| 2- ABD Doları riskinden korunan kısım (-) | - | - |
| 3- ABD Doları net etki (1 +2) | (741.031) | 741.031 |
| AVRO'nun TL karşısında % 10 değişmesi halinde | ||
| 4 - AVRO net varlık / yükümlülük | 1.692.806 | (1.692.806) |
| 5 - AVRO riskinden korunan kısım (-) | - | - |
| 6- AVRO net etki (4+5) | 1.692.806 | (1.692.806) |
| Diğer döviz kurlarının TL karşısında % 10 değişmesi halinde | ||
| 7- Diğer döviz net varlık / yükümlülüğü | (265) | 265 |
| 8- Diğer döviz kuru riskinden korunan kısım (-) | - | - |
| 9- Diğer Döviz Varlıkları net etki (7+8) | (265) | 265 |
| TOPLAM (3 + 6 +9) | 951.510 | (951.510) |
(b.3.2) Faiz oranı riski yönetimi
Grup'un sabit ve değişken faiz oranları üzerinden borçlanması, Grup'u faiz oranı riskine maruz bırakmaktadır. Söz konusu risk, Grup tarafından, sabit ve değişken oranlı borçlar arasında uygun bir dağılım yapılmak suretiyle, yönetilmektedir. Riskten korunma stratejileri, faiz oranı beklentisi ve tanımlı olan risk ile uyumlu olması için düzenli olarak değerlendirilmektedir. Böylece optimal riskten korunma stratejisinin oluşturulması, gerek bilançonun pozisyonunun gözden geçirilmesi gerekse faiz harcamalarının farklı faiz oranlarında kontrol altında tutulması amaçlanmaktadır.
31 Aralık 2014 tarihi itibariyle, toplam borçluluğun %25'i değişken faizli Türk Lirası yükümlülüklerden oluşmaktadır.
Faiz oranı duyarlılığı
Aşağıdaki duyarlılık analizleri raporlama tarihinde türevsel olmayan enstrümanların maruz kaldığı faiz oranı riskleri baz alınarak belirlenmiştir. Değişken faizli yükümlülüklerin analizinde yıl sonundaki bakiyenin tüm yıl boyunca var olduğu varsayımı kullanılmıstır. Grup yönetimi, faiz oranlarında 50 baz puanlık bir dalgalanma beklemektedir. Söz konusu tutar, Grup içinde üst düzey yönetime yapılan raporlamalarda da kullanılmaktadır.
FAALİYET RAPORU
142
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL ARAÇLARDAN KAYNAKLANAN RİSKLERİN NİTELİĞİ VE DÜZEYİ (devamı)
b) Finansal risk faktörleri (devamı)
(b.3) Piyasa riski yönetimi (devamı)
(b.3.2) Faiz oranı riski yönetimi (devamı)
Faiz oranı duyarlılığı (devamı)
Faiz Pozisyonu Tablosu
| 31 Aralık 2014 | 31 Aralık 2013 | |
|---|---|---|
| Sabit Faizli Araçlar | ||
| Finansal Varlıklar | - | - |
| Finansal Yükümlülükler | 295.649.189 | 242.667.478 |
| Değişken Faizli Finansal Araçlar | ||
| Finansal Varlıklar | - | - |
| Finansal Yükümlülükler | 99.828.942 | 106.305.245 |
| 395.478.131 | 348.972.723 |
Raporlama tarihinde faiz oranlarında 50 baz puanlık bir yükseliş olması ve diğer tüm değişkenlerin sabit tutulması durumunda 31 Aralık 2014 itibariyle net dönem karı 425.085 TL azalmaktadır. (31 Aralık 2013: 260.594 TL). Özkaynak etkisi bulunmamaktadır. Raporlama tarihinde faiz oranlarında 50 baz puanlık bir azalış olması ve diğer tüm değişkenlerin sabit tutulması durumunda Grup'un net dönem karını aynı tutarda arttırmaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU
KONSOLIDE FINANSAL RAPORLAR 143
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLE
KONSOLIDE FINANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası "TL" cinsinden ifade edilmiştir.)
30. FINANSAL ARAÇLAR
Finansal araçlar kategorileri
| 31 Aralık 2014 | Krediler ve alacaklar (nakit ve nakit benzerleri dahil) | Satılmaya hazır finansal varlıklar | İtfa edilmiş değerin gösterilen finansal yükümlülükler | Defter değeri | Not |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansal varlıklar | |||||
| Nakit ve nakit benzerleri | 42.143.562 | - | - | 42.143.562 | 4 |
| Ticari alacaklar (ilişkili şirket bakiyeleri dahil) | 195.592.409 | - | - | 195.592.409 | 7 |
| Finansal yükümlülükler | |||||
| Finansal borçlar | - | - | 395.478.131 | 395.478.131 | 5 |
| Ticari borçlar (ilişkili şirket bakiyeleri dahil) | - | - | 35.986.454 | 35.986.454 | 7 |
| 31 Aralık 2013 | Krediler ve alacaklar (nakit ve nakit benzerleri dahil) | Satılmaya hazır finansal varlıklar | İtfa edilmiş değerin gösterilen finansal yükümlülükler | Defter değeri | Not |
| Finansal varlıklar | |||||
| Nakit ve nakit benzerleri | 55.449.610 | - | - | 55.449.610 | 4 |
| Ticari alacaklar (ilişkili şirket bakiyeleri dahil) | 178.968.811 | - | - | 178.968.811 | 7 |
| Finansal yükümlülükler | |||||
| Finansal borçlar | - | - | 348.972.723 | 348.972.723 | 5 |
| Vergi ceza yükümlülükleri | - | - | 423.539 | 423.539 | 16 |
| Ticari borçlar (ilişkili şirket bakiyeleri dahil) | - | - | 26.944.815 | 26.944.815 | 7 |
FAALİYET RAPORU
144
KONSOLİDE FİNANSAL RAPORLAR
DEVA HOLDING A.Ş. VE BAĞLI ORTAKLIKLARI
31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE
KONSOLİDE FİNANSAL TABLOLARA İLİŞKİN DİPNOTLAR
(Aksi belirtilmedikçe para birimi Türk Lirası “TL” cinsinden ifade edilmiştir.)
- FİNANSAL ARAÇLAR (devamı)
Finansal araçlar kategorileri (devamı)
Grup’un finansal varlıklarının ve yükümlülüklerinin gerçeğe uygun değeri, söz konusu varlıkların ve yükümlülüklerin defter değerine yaklaşık tutardadır.
Finansal varlıkların ve yükümlülüklerin gerçeğe uygun değeri aşağıdaki gibi belirlenir:
- Birinci seviye: Finansal varlık ve yükümlülükler, birbirinin aynı varlık ve yükümlülükler için aktif piyasada işlem gören borsa fiyatlarından değerlenmiştir.
- İkinci seviye: Finansal varlık ve yükümlülükler, ilgili varlık ya da yükümlülüğün birinci seviyede belirtilen borsa fiyatından başka direk ya da indirek olarak piyasada gözlenebilen fiyatının bulunmasında kullanılan girdilerden değerlenmiştir.
- Üçüncü seviye: Finansal varlık ve yükümlülükler, varlık ya da yükümlülüğün gerçeğe uygun değerinin bulunmasında kullanılan piyasada gözlenebilir bir veriye dayanmayan girdilerden değerlenmiştir.
31 Aralık 2014 itibari ile Grup’un yukarıda belirtilen seviyelerle değerlenen herhangi bir finansal varlık ve yükümlülüğü bulunmamaktadır (31 Aralık 2013: Bulunmamaktadır).
- BİLANÇO TARİHİNDEN SONRAKİ OLAYLAR
Bulunmamaktadır.
2014 FAALİYET RAPORU

Daha geniş bilgi için firmamıza başvurunuz. DEVA HOLDING Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. No:134303 Küçükçekmece / İSTANBUL Tel: (0212) 444 DEVA (3382)
www.deva.com.tr
twitter.com/DEVA_Holding
facebook.com/DEVA
^{}[]