AI assistant
Dantax — Interim / Quarterly Report 2021
May 18, 2021
3428_iss_2021-05-18_5905dd76-56f2-487f-b2ad-46d2e585955f.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Dantax A/S Bransagervej 15 DK-9490 Pandrup Tlf. (+45) 98 24 76 77 CVR. nr. 36 59 15 28
NASDAQ Copenhagen A/S
Pandrup, den 18. maj 2021
Delårsrapport for Dantax A/S for perioden 1. juli 2020 - 31. marts 2021
Resume:
- Periodens resultat efter skat blev et overskud på 14,9 mio. kr., mod et underskud på 7,6 mio. kr. sidste år. Resultatet af primær drift udgør 0,3 mio. kr. efter skat og resultatet af finansielle poster udgør 14,6 mio. kr. efter skat.
- En del af selskabets overskydende likviditet er investeret i børsnoterede aktier. I perioden har der i gennemsnit været investeret 55 mio. kr. i aktier. Investeringen har i perioden givet et afkast på 18,7 mio.kr. før skat, svarende til et afkast på ca. 35 % for perioden.
- Forventningerne til årets resultat fastholdes til et overskud før finansielle poster i niveauet 0,5 1 mio. kr. efter skat. kr.
HOVEDTAL FOR KONCERNEN -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| I tusinde kroner | 1/7-31/3 2021 |
1/7-31/3 2020 |
Året 2019/20 |
|---|---|---|---|
| ------------------------------------------ | ------------------------------------------ | ------------------------------------------ | |
| Nettoomsætning | 19.341 | 17.496 | 22.346 |
| Resultat af primær drift | 336 | -464 | -699 |
| Finansiering, netto | 18.728 | -9.236 | 800 |
| Resultat før skat | 19.064 | -9.700 | 141 |
| Skat af periodens resultat | -4.212 | 2.064 | -74 |
| Periodens resultat | 14.852 | -7.636 | 67 |
| Investering i materielle anlægsaktiver | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 89.610 | 64.560 | 72.899 |
| Aktiekapital | 30.000 | 30.000 | 30.000 |
| Egenkapital | 80.262 | 60.588 | 68.322 |
| Forpligtelser | 9.348 | 3.972 | 4.577 |
NØGLETAL FOR KONCERNEN -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| 1/7-31/3 2021 ------------------------------------------ |
1/7-31/3 2020 ------------------------------------------ |
Året 2019/20 ------------------------------------------ |
|
|---|---|---|---|
| Overskudsgrad | 1,7 | -2,7 | -3,1 |
| ROIC (Afkast af investeret kapital) | 3,5 | -3,0 | -4,3 |
| Egenkapitalens forrentning | 40,8 | -15,8 | 0,1 |
| Soliditetsgrad | 90 | 94 | 90 |
| Resultat efter skat pr. aktie (EPS) | 50,2 | -25,8 | 0,2 |
| Udvandet resultat efter skat pr aktie (EPS-D) | 49,9 | -25,6 | 0,2 |
| Indre værdi pr. aktie | 271 | 205 | 231 |
| Børskurs ultimo pr. aktie | 276 | 204 | 226 |
| Gennemsnitligt antal ansatte | 11 | 12 | 11 |
Resultat pr aktie er beregnet i overensstemmelse med IAS 33. Definition af øvrige nøgletal kan ses i den offentliggjorte årsrapport for 2019/20 side 35.
Ledelsesberetning
Aktivitet
Koncernens hovedaktivitet består af udvikling, markedsføring og salg af Hi-Fi-udstyr. Aktiviteten foregår i datterselskabet Dantax Radio A/S. Salget sker primært under mærkerne Raidho, Gamut og Scansonic.
Periodens resultat efter skat blev et overskud på 14,9 mio. kr. mod et underskud på 7,6 mio. kr. sidste år.
Hi-Fi-aktivitet.
På trods af Covid situationen har der i forhold til sidste år været stigning i såvel omsætning som resultat.
Investering
En del af selskabets overskydende likviditet er investeret i børsnoterede aktier. I halvåret har der i gennemsnit været investeret 55 mio. kr. i aktier. Investeringen har i perioden givet et afkast på 18,7 mio.kr. før skat, svarende til et afkast på ca. 35 % for perioden.
Den overskydende likviditet påtænkes anvendt til opkøb, såfremt der kan findes en egnet opkøbsmulighed indenfor branchen. Indtil videre placeres den likvide beholdning i børsnoterede aktier og som bankindestående.
Forventninger.
Forventningerne til årets resultat fastholdes til et overskud før finansielle poster i niveauet 0,5 - 1 mio. kr. efter skat,
Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1/7 2020 – 31/3 2021 for Dantax A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 "Præsentation af delårsregnskaber" som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. marts 2021 samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. juli 2020 – 31. marts 2021.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat, og for koncernens finansielle stilling som helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står overfor.
Pandrup, den 18. maj 2021
I direktionen
Peter Bøgh Jensen
I bestyrelsen
formand
Per Mogensen John Peter Jensen Mads Peter Lübeck
Peter Bager Peter Bøgh Jensen
Dantax A/S Bransagervej 15 DK-9490 Pandrup Tlf. (+45) 98 24 76 77 CVR. nr. 36 59 15 28
NASDAQ Copenhagen A/S
Pandrup, den 18. maj 2021
Delårsrapport for Dantax A/S for perioden 1. juli 2020 - 31. marts 2021
Resume:
- Periodens resultat efter skat blev et overskud på 14,9 mio. kr., mod et underskud på 7,6 mio. kr. sidste år. Resultatet af primær drift udgør 0,3 mio. kr. efter skat og resultatet af finansielle poster udgør 14,6 mio. kr. efter skat.
- En del af selskabets overskydende likviditet er investeret i børsnoterede aktier. I perioden har der i gennemsnit været investeret 55 mio. kr. i aktier. Investeringen har i perioden givet et afkast på 18,7 mio.kr. før skat, svarende til et afkast på ca. 35 % for perioden.
- Forventningerne til årets resultat fastholdes til et overskud før finansielle poster i niveauet 0,5 1 mio. kr. efter skat. kr.
HOVEDTAL FOR KONCERNEN -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| I tusinde kroner | 1/7-31/3 2021 |
1/7-31/3 2020 |
Året 2019/20 |
|---|---|---|---|
| ------------------------------------------ | ------------------------------------------ | ------------------------------------------ | |
| Nettoomsætning | 19.341 | 17.496 | 22.346 |
| Resultat af primær drift | 336 | -464 | -699 |
| Finansiering, netto | 18.728 | -9.236 | 800 |
| Resultat før skat | 19.064 | -9.700 | 141 |
| Skat af periodens resultat | -4.212 | 2.064 | -74 |
| Periodens resultat | 14.852 | -7.636 | 67 |
| Investering i materielle anlægsaktiver | 0 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 89.610 | 64.560 | 72.899 |
| Aktiekapital | 30.000 | 30.000 | 30.000 |
| Egenkapital | 80.262 | 60.588 | 68.322 |
| Forpligtelser | 9.348 | 3.972 | 4.577 |
NØGLETAL FOR KONCERNEN -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| 1/7-31/3 2021 ------------------------------------------ |
1/7-31/3 2020 ------------------------------------------ |
Året 2019/20 ------------------------------------------ |
|
|---|---|---|---|
| Overskudsgrad | 1,7 | -2,7 | -3,1 |
| ROIC (Afkast af investeret kapital) | 3,5 | -3,0 | -4,3 |
| Egenkapitalens forrentning | 40,8 | -15,8 | 0,1 |
| Soliditetsgrad | 90 | 94 | 90 |
| Resultat efter skat pr. aktie (EPS) | 50,2 | -25,8 | 0,2 |
| Udvandet resultat efter skat pr aktie (EPS-D) | 49,9 | -25,6 | 0,2 |
| Indre værdi pr. aktie | 271 | 205 | 231 |
| Børskurs ultimo pr. aktie | 276 | 204 | 226 |
| Gennemsnitligt antal ansatte | 11 | 12 | 11 |
Resultat pr aktie er beregnet i overensstemmelse med IAS 33. Definition af øvrige nøgletal kan ses i den offentliggjorte årsrapport for 2019/20 side 35.
Ledelsesberetning
Aktivitet
Koncernens hovedaktivitet består af udvikling, markedsføring og salg af Hi-Fi-udstyr. Aktiviteten foregår i datterselskabet Dantax Radio A/S. Salget sker primært under mærkerne Raidho, Gamut og Scansonic.
Periodens resultat efter skat blev et overskud på 14,9 mio. kr. mod et underskud på 7,6 mio. kr. sidste år.
Hi-Fi-aktivitet.
På trods af Covid situationen har der i forhold til sidste år været stigning i såvel omsætning som resultat.
Investering
En del af selskabets overskydende likviditet er investeret i børsnoterede aktier. I halvåret har der i gennemsnit været investeret 55 mio. kr. i aktier. Investeringen har i perioden givet et afkast på 18,7 mio.kr. før skat, svarende til et afkast på ca. 35 % for perioden.
Den overskydende likviditet påtænkes anvendt til opkøb, såfremt der kan findes en egnet opkøbsmulighed indenfor branchen. Indtil videre placeres den likvide beholdning i børsnoterede aktier og som bankindestående.
Forventninger.
Forventningerne til årets resultat fastholdes til et overskud før finansielle poster i niveauet 0,5 - 1 mio. kr. efter skat,
Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1/7 2020 – 31/3 2021 for Dantax A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 "Præsentation af delårsregnskaber" som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. marts 2021 samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. juli 2020 – 31. marts 2021.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat, og for koncernens finansielle stilling som helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står overfor.
Pandrup, den 18. maj 2021
I direktionen
Peter Bøgh Jensen
I bestyrelsen
formand
Per Mogensen John Peter Jensen Mads Peter Lübeck
Peter Bager Peter Bøgh Jensen