AI assistant
Capital Park S.A. — Management Reports 2019
Apr 12, 2019
5549_rns_2019-04-12_afe1ba81-6da5-447f-af1c-17e20e4095f3.pdf
Management Reports
Open in viewerOpens in your device viewer
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI CAPITAL PARK ZA 2018 ROK
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI CAPITAL PARK ZA 2018 ROK
Warszawa, 11 kwietnia 2019 roku
SPIS STREŚCI
| 1 | OPIS DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI 6 | |
|---|---|---|
| 1.1 | PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI CAPITAL PARK, JAKO JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ 6 | |
| 1.2 | OPIS PORTFELA NIERUCHOMOŚCI GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ 6 | |
| 1.3 | STRATEGIA I WARTOŚCI SPÓŁKI I GRUPY 11 | |
| 1.4 | KLUCZOWE OSIĄGNIĘCIA W 2018 ROKU12 | |
| 1.5 | MODEL BIZNESOWY12 | |
| 1.6 | PRZEWAGI KONKURENCYJNE 13 | |
| 1.7 | STRUKTURA GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ13 | |
| 1.8 | WYBRANE DANE FINANSOWE 16 | |
| 1.9 | ZARZĄD I RADA NADZORCZA17 | |
| 1.10 AKCJONARIAT17 | ||
| 2 | DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA W 2018 ROKU 20 | |
| 2.1 | PROJEKTY INWESTYCYJNE ZAKOŃCZONE W 2018 ROKU20 | |
| 2.3 | SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI 21 | |
| 2.4 | INFORMACJA O ISTOTNYCH TRANSAKCJACH POMIĘDZY JEDNOSTKAMI POWIĄZANYMI ZAWARTYCH W 2018 ROKU | |
| NA WARUNKACH INNYCH NIŻ RYNKOWE 22 | ||
| 2.5 | OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SEZONOWOŚCI LUB CYKLICZNOŚCI DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI 22 | |
| 2.6 | RYNKI ZBYTU 22 | |
| 2.7 | NAJWIĘKSI KONTRAHENCI 23 | |
| 2.9 | INNE ISTOTNE ZDARZENIA WPŁYWAJĄCE NA DZIAŁALNOŚĆ SPÓŁKI I GRUPY W 2018 ROKU 27 | |
| 2.10 OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, W SZCZEGÓLNOŚCI O NIETYPOWYM CHARAKTERZE, MAJĄCYCH ZNACZĄCY WPŁYW NA | ||
| OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE 27 | ||
| 2.11 OPIS WYKORZYSTANIA PRZEZ EMITENTA WPŁYWÓW Z EMISJI AKCJI DO CHWILI SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA Z | ||
| DZIAŁALNOŚCI 27 | ||
| 2.12 INFORMACJE DOTYCZACE WYPŁACONEJ (LUB ZADEKLAROWANEJ) DYWIDENDY 27 | ||
| 2.13 SPORY SĄDOWE27 | ||
| 2.14 ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM27 | ||
| 2.15 ISTOTNE POZYCJE POZABILANSOWE 28 | ||
| 3 | ANALIZA SYTUACJI FINANSOWO-MAJĄTKOWEJ SPÓŁKI 29 | |
| 3.1 | OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ29 | |
| 3.2 | WYNIKI FINANSOWE30 | |
| 3.3 | PREZENTACJA RÓŻNIC POMIĘDZY OSIĄGNIĘTYMI WYNIKAMI FINANSOWYMI A OPUBLIKOWANYMI PROGNOZAMI33 | |
| 3.4 | WSKAŹNIKI FINANSOWE33 | |
| 3.5 | ZARZĄDZANIE ZASOBAMI FINANSOWYMI34 | |
| 3.6 | REALIZACJA ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNYCH35 | |
| 3.7 | PERSPEKTYWY ROZWOJU DZIAŁALNOŚCI 35 | |
| 3.8 | CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻEŃ36 | |
| 3.9 | STANOWISKO ZARZĄDU ODNOŚNIE MOŻLIWOŚCI ZREALIZOWANIA WCZESNIEJ PUBLIKOWANYCH PROGNOZ | |
| WYNIKÓW FINANSOWYCH NA DANY ROK 39 | ||
| 3.10 CZYNNIKI, KTÓRE BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE PRZEZ GRUPĘ WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO NAJMNIEJ | ||
| KOLEJNEGO ROKU39 | ||
| 4 | ŁAD KORPORACYJNY 40 | |
| 4.1 | OŚWIADCZENIE O STOSOWANIU ZASAD ŁADU KORPORACYJNEGO40 | |
| 4.2 | UPRAWNIENIA KONTROLNE41 | |
| 4.3 | ZASADY ZMIANY STATUTU42 | |
| 4.4 | ZASADY DZIAŁANIA ORGANÓW SPÓŁKI43 | |
| 4.5 | WALNE ZGROMADZERNIA AKCJONARIUSZY W 2018 ROKU46 | |
| 4.7 | PROGAM MOTYWACYJNY DLA CZŁONKÓW ZARZĄDU I PRACOWNIKÓW 48 | |
| 4.8 | AKCJE W POSIADANIU CZŁONKÓW ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ49 | |
| 4.9 | OGRANICZENIA PRAW Z AKCJI49 | |
| 4.10 INFORMACJE O ZNANYCH EMITENTOWI UMOWACH, W WYNIKU KTÓRYCH MOGĄ W PRZYSZŁOŚCI NASTĄPIĆ | ||
| ZMIANY W PROPORCJACH POSIADANYCH AKCJI PRZEZ DOTYCHCZASOWYCH AKCJONARIUSZY I OBLIGATARIUSZY 49 | ||
| 4.11 INFORMACJE O SYSTEMIE KONTROLI PROGRAMÓW AKCJI PRACOWNICZYCH49 | ||
| 4.12 ZMIANY W PODSTAWOWYCH ZASADACH ZARZĄDZANIA PRZEDSIĘBIORSTWEM SPÓŁKI I JEJ GRUPĄ KAPITAŁOWĄ .50 | ||
| 4.13 SYSTEM KONTROLI WEWNĘTRZNEJ I ZARZĄDZANIA RYZYKIEM50 | ||
| 4.14 KOMUNIKACJA Z RYNKIEM KAPITAŁOWYM50 | ||
| 4.15 POLITYKA RÓŻNORODNOŚCI50 | ||
| 4.16 SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU51 | ||
| 4.17 AUDYTOR 52 |
CAPITAL PARK TO PUBLICZNY INWESTOR, DEWELOPER I ZARZĄDCA WYSOKIEJ JAKOŚCI PROJEKTÓW NIERUCHOMOŚCIOWYCH NA POLSKIM RYNKU
"Biuro Plus"
Pomysłodawca koncepcji oferującej najwyższej jakości powierzchnie biurowe uzupełnione wachlarzem usług
2,6 mld PLN
wartość portfela nieruchomości w zarządzaniu
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI CAPITAL PARK S.A. ZA ROK 2018 5
304 tys. m2
wysokiej jakości powierzchni najmu
16 lat doświadczenia na polskim rynku nieruchomości
1 OPIS DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI
1.1 PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI CAPITAL PARK, JAKO JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ
Grupa Capital Park, w której jednostką dominującą jest spółka Capital Park S.A., jest inwestorem i deweloperem działającym na rynku nieruchomości w Polsce od 16 lat. Podstawowym celem działalności Grupy jest inwestowanie w nieruchomości celem uzyskania wysokiej stopy zwrotu w postaci przychodów ze sprzedaży lub najmu albo obu tych źródeł jednocześnie. Grupa pozyskuje atrakcyjne biznesowo nieruchomości, przekształca, buduje, rozbudowuje, komercjalizuje, a następnie wynajmuje bądź sprzedaje lub w oparciu o portfele nieruchomości generujących dochód tworzy innowacyjne fundusze dywidendowe.
1.2 OPIS PORTFELA NIERUCHOMOŚCI GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ
Portfel nieruchomości zarządzany przez Grupę obejmuje łączną obecną i planowaną powierzchnię 304 tys. m2 , o wartości (z uwzględnieniem inwestycji joint venture) wynoszącej 2,6 mld PLN na koniec 2018 roku oraz docelowej wartości wynoszącej 3,8 mld PLN.
W portfelu zarządzanym przez Grupę znajduje się:
- 147 tys. m2 powierzchni ukończonej w 8 projektach, wynajętych w 91%, o WAULT wynoszącym 5 lat, która zapewniają bieżące przychody z najmu.
- 96 tys. m2 powierzchni w budowie i w przygotowaniu w 2 projektach, w tym flagowy projekt w sercu Warszawy – ArtN,
-
31 tys. m2 powierzchni w dwóch funduszach inwestycyjnych zamkniętych, tj:
-
REIA FIZAN 39 nieruchomości typu "high street" zlokalizowanych w 26 miastach w Polsce.
- REIAII FIZ AN 8 nieruchomości komercyjnych (handlowych i biurowych) w 6 miastach w Polsce,
które w związku ze sprawowaną na 31 grudnia 2018 roku kontrolą Grupa konsoliduje metodą pełną (a więc wykazuje 100% ich przychodów, aktywów i zobowiązań), pomimo mniejszościowego zaangażowania na łącznych poziomie wynoszącym 24 mln PLN.
• 30 tys. m2 powierzchni w 3 projektach joint-venture, które zostały ukończone.
Podział portfela z uwzględnieniem rodzaju powierzchni prezentuje się następująco:
GLA: 304 tys. m 2
Charakterystyka kluczowych inwestycji:
PROJEKTY UKOŃCZONE
- Eurocentrum Office Complex nowoczesny kompleks biurowy klasy A zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, największy zielony budynek biurowy w Warszawie certyfikowany w systemie LEED na poziomie Platinum, oferujący całkowitą powierzchnię najmu wynoszącą 84 636 m2 , składający się z budynków:
- Alfa, 19-piętrowy budynek o łącznej powierzchni najmu 14 319 m2 oddany do użytku w 2002 roku (Grupa Capital Park nabyła nieruchomość w marcu 2007),
- Beta i Gamma, 14-piętrowy budynek klasy A o powierzchni 43 182 m2 , oddany do użytku w czerwcu 2014,
- Delta, 14-piętrowy budynek klasy A o powierzchni 27 135 m2 , oddany w I kwartale 2016.
- Royal Wilanów budynek biurowo-handlowy klasy A o łącznej powierzchni 36 923 m2 , zrealizowany przez Grupę Capital Park i oddany do użytku w sierpniu 2015 roku, jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w Wilanowie i ulubione miejsce spotkań okolicznych mieszkańców. Na 4 kondygnacjach znajduje się 29 570 m2 nowoczesnej i funkcjonalnej powierzchni
biurowej. Natomiast na parterze budynku 7 180 m2 zajmuje powierzchnia handlowo-usługowa z licznymi sklepami, punktami usługowymi, restauracjami i kawiarniami. Budynek certyfikowany jest w systemie BREEAM na poziomie Very Good.
- Hampton by Hilton Old Town Gdańsk unikalny projekt hotelowo-handlowy w centrum Gdańska, o łącznej powierzchni 7 094 m2 , w którym zlokalizowany jest 3-gwiazdkowy hotel z 174 pokojami, dwoma salami konferencyjnymi, salą fitness dla gości oraz nowoczesną powierzchnię handlowo-usługową (656 m2 ) na parterze.
- Gdańsk Zaspa pierwsze centrum handlowe trójmiasta – ETC, zlokalizowane w dzielnicy Zaspa przy Al. Rzeczypospolitej w Gdańsku, zakupione w 2015 roku wspólnie z JV partnerem – Grupą Akron, zmodernizowane i oddane do użytku w kwietniu 2016 roku. Od 2017 roku Grupa jest właścicielem inwestycji w 100%. Centrum handlowe po przebudowie oferuje 50 sklepów i punktów usługowych na dwóch kondygnacjach oraz 215 bezpłatnych miejsc postojowych.
PROJEKTY W BUDOWIE I W PRZYGOTOWANIU
• ArtN – flagowy projekt w trakcie budowy. Unikalny, wielofunkcyjny projekt rewitalizacji dawnej fabryki Norblina w Warszawie u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej, który dostarczy 67 351 m2 powierzchni najmu, w tym 40 405 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A oraz 29 946 m2 usługowohandlowo-rozrywkowo-kulturalnej. W listopadzie 2017 roku Grupa rozpoczęła prace budowlane, a ukończenie inwestycji zaplanowane jest na I kwartał 2021 roku. Budowa będzie współfinansowana przez bank Pekao SA oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Obecnie trwają prace m.in. fundamentowania specjalistycznego obiektu realizowane przez firmę Soletanche Polska sp. z o.o. i Warbud SA. Do dnia sporządzenia niniejszego raportu Grupa podpisała umowy najmu, które odpowiadały 34% docelowego NOI obiektu.
• Eurocentrum Hotel i Rezydencje – nowoczesny kompleks hotelowo-mieszkaniowy o łącznej powierzchni 28 220 m2 , w którym znajdzie się 4 gwiazdkowy hotel Holiday Inn z 217 pokojami, 390 wysokiej jakości apartamentów na wynajem,
Według powierzchni najmu (m2 )
Struktura portfela inwestycji ukończonych:
powierzchnia handlowa oraz 4-poziomowy parking podziemny z 430 miejscami postojowymi. Inwestycja zlokalizowana będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Eurocentrum Office Complex w Struktura portfela inwestycji w budowie i w przygotowaniu:
ArtN 70% Eurocentrum Hotel i Rezydencje 30% Pozostałe 0% GLA 96 tys. m2
Według powierzchni najmu (m2 )
FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE NIERUCHOMOŚCI
- Real Estate Income Asset FIZAN (REIA FIZAN) stworzony przez Grupę w 2013 roku jeden z pierwszych na polskim rynku nieruchomości fundusz dywidendowy składający się z 39 gotowych nieruchomości handlowych typu high-street, zlokalizowanych przy głównych ulicach handlowych w 26 miastach w Polsce. Na 31 grudnia 2018 roku udział Grupy w funduszu wynosił 18%.
- Real Estate Income Asset II FIZAN (REIA II FIZAN) stworzony przez Grupę pod koniec 2016 roku dywidendowy fundusz składający się z 6 gotowych nieruchomości biurowo-komercyjnych zlokalizowanych w 6 miastach w Polsce. Na 31 grudnia 2018 roku udział Grupy w funduszu wynosił 15%.
INWESTYCJE JOINT-VENTURE
Grupa posiada trzy inwestycje realizowane w ramach wspólnych przedsięwzięć, które konsolidowane są metodą praw własności. Należą do nich:
- ETC Swarzędz pierwsze centrum handlowe w Wielkopolsce otwarte w 1994 roku. Grupa wspólnie z JV partnerem – Grupą Akron w lipcu 2016 roku rozpoczęła przebudowę budynku. Centrum zostało oddane do użytku w październiku 2017 roku a jego powierzchnia handlowa po przebudowie wyniosła 20 104 m2 . W centrum handlowym funkcjonuje obecnie 80 lokali handlowo-usługowych, których najemcami są znane, zarówno ogólnopolskie jak i międzynarodowe sieci handlowe, jak i lokalne marki.
- Street Mall Vis à Vis Wilanów to już czwarte centrum handlowe typu "convenience" pod szyldem Vis à Vis, otwarte w grudniu 2018 roku. Na powierzchni 4 210 m2 znajdują się 22 markowe
Zarządzającym funduszami jest Mount Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA. Grupa Capital Park zarządza wszystkimi nieruchomościami oraz świadczy usługi pomocnicze i zarządcze na rzecz spółek wchodzących w skład funduszu. Grupa pomimo posiadania mniejszościowego pakietu certyfikatów inwestycyjnych funduszy na 31 grudnia 2018 sprawowała nad nimi kontrolę i konsolidowała je metodą pełną, a więc wykazywała w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym 100% aktywów i zobowiązań spółek celowych wchodzących w skład funduszy oraz udziały mniejszościowe. Na 31 grudnia 2018 roku wartość aktywów netto funduszy w posiadaniu Grupy wynosiła łącznie 24 mln zł.
sklepy i punkty usługowe, w których klienci będą mogli szybko i wygodnie zrobić wszystkie codzienne zakupy w drodze do domu. Centrum zlokalizowane jest w południowej części Warszawy, w sąsiedztwie Wilanowa, przy głównej drodze prowadzącej do Konstancina-Jeziornej.
• Rezydencje Pałacowa I i II – to osiedle podmiejskich willi obejmujące 48 domów realizowanych w dwóch fazach: I etap inwestycji obejmujący 24 domy został zrealizowany w 2013 roku i w 100% sprzedany, II etap inwestycji zakładający budowę kolejnych 24 domów został zakończony w listopadzie 2018 roku. Na 31 grudnia 2018 sprzedanych zostało 15 z 24 domów oraz zawarto 3 umowy rezerwacyjne a na dzień sporządzenia niniejszego raportu sprzedanych zostało 100% domów.
Według wartości
– w II połowie 2019 roku.
Warszawie. Pozwolenie na budowę spodziewane jest w II kwartale 2019 roku a rozpoczęcie budowy
Struktura portfela inwestycji joint-venture:
ETC Swarzędz 74% Vis à Vis Wilanów 13% Rezydencja Pałacowa II 13% Według wartości Wartość księgowa 231 mln zł +16% r/r
Kluczowe projekty inwestycyjne Grupy i ich lokalizacja:
* Wartość księgowa i obłożenie według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku
| Nieruchomość | Miasto | GLA (tys. m2) |
Obłożenie | Wartość księgowa (mln PLN) |
Wartość docelowa (mln PLN) |
Yield | WAULT | Zadłużenie finansowe |
Docelowe NOI (mln PLN) |
Nakłady do poniesienia (mln PLN) |
Udział w projekcie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| INWESTYCJE UKOŃCZONE | |||||||||||
| Eurocentrum Office Complex | Warszawa | 85 | 90% | 913 | 937 | 6,44% | 4,0 | 511 | 60 | 12 | 100% |
| Royal Wilanów | Warszawa | 37 | 95% | 437 | 442 | 6,50% | 4,5 | 256 | 29 | 2 | 100% |
| Gdańsk Zaspa | Gdańsk | 9 | 93% | 65 | 65 | 7,75% | 4,8 | 39 | 5 | 0 | 100% |
| Hampton By Hilton Old Town Gdańsk | Gdańsk | 7 | 100% | 64 | 64 | 8,50% | 17,1 | 51 | 5 | - | 100% |
| Vis à Vis Łódź | Łódź | 6 | 98% | 34 | 34 | 8,00% | 4,2 | 26 | 3 | - | 100% |
| Warszawa Belgradzka | Warszawa | 3 | 26% | 27 | 27 | 7,25% | 4,8 | 19 | 2 | 100% | |
| Warszawa KEN | Warszawa | 0 | 100% | 5 | 5 | 7,25% | 3,6 | - | 0 | 100% | |
| Bydgoszcz Krasińskiego | Bydgoszcz | 0 | 100% | 1 | 1 | 7,25% | 0,8 | - | 0 | 100% | |
| Suma | 147 | 91% | 1 546 | 1.575 | 4,9 | 901 | 105 | 14 | |||
| INWESTYCJE W BUDOWIE I W PRZYGOTOWANIU | |||||||||||
| ArtN | Warszawa | 67 | 21% | 421 | 1.258 | 5,10% | - | - | 64 | 685 | 100% |
| Eurocentrum Hotel i Rezydencje (Crowne) | Warszawa | 28 | 33% | 51 | 337 | 5,75% | - | - | 7 | 197 | 100% |
| Pozostałe | 5 miast | 1 | n/a | 31 | 31 | - | - | - | - | - | |
| Suma | 96 | 24% | 502 | 1 626 | - | - | 71 | 882 | |||
| FUNDUSZE INWESTYCYJNE ZAMKNIĘTE | |||||||||||
| REIA FIZAN (39 nieruchomości) | 26 miast | 15 | 83% | 169 | 169 | 7,45% | 2,0 | 101 | 13 | - | 18% |
| REIA II FIZAN (8 nieruchomości) | 6 miast | 16 | 90% | 143 | 143 | 7,34% | 2,8 | 85 | 10 | - | 15% |
| Suma | 31 | 86% | 312 | 312 | 2,4 | 186 | 23 | 0 | |||
| Suma - inwestycje konsolidowane metodą pełną | 274 | 274 | 2 361 | 3 514 | 1 087 | 199 | 896 | ||||
| INWETYCJE JOINT VENTURE | |||||||||||
| ETC Swarzędz | Swarzędz | 20 | 88% | 151 | 156 | 7,25% | 4,2 | 120 | 11 | 3 | 60% |
| Vis à Vis Wilanów | Warszawa | 4 | 93% | 40 | 40 | 7,25% | 11,7 | 15 | 3 | - | 64% |
| Rezydencje Pałacowa II | Warszawa | 6 | Sprzedanych 15/24 3 rezerwacje |
41 | 41 | - | - | 5 | - | - | 64% |
| Suma - inwestycje joint-venture | 30 | 232 | 237 | 140 | 14 | 3 | |||||
| RAZEM | 304 | 2 593 | 3 751 | 4,8 | 1 227 | 213 | 899 |
Źródło: Capital Park; Raporty z wyceny portfela nieruchomości Capital Park na dzień 31.12.2018 sporządzone przez Knight Frank Sp. z o.o., Jones Lang LaSalle sp. z o.o., Emmerson Evaluation sp. z o.o.- dla wartości księgowej, wartości docelowej, NOI, yield, nakładów do poniesienia. Dane prezentowane są w mln złotych na dzień 31 grudnia 2018, o ile nie wskazano inaczej.
Objaśnienia:
1 Yield Eurocentrum Office Complex stanowi uśredniony yield dla budynków Beta, Gamma i Delta wynoszący 6,25% i dla budynku Alfa wynoszący 7,75%.
2 Yield Hampton by Hilton Old Town Gdańsk wynika z zawartej z przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości.
3 Reversionary yield (wynikowa stopa kapitalizacji, tj. stosunek czynszu rynkowego przy pełnym wynajęciu nieruchomości do wartości nieruchomości) dla kluczowych projektów kształtuje się następująco: Eurocentrum: Beta i Gamma: 7,05%, Delta: 7,00%, Alfa: 8,90%, Royal Wilanów: 7,10%, ArtN: 5,26%.
4 Zadłużenie finansowe prezentowane z wyłączeniem wpływu zamortyzowanego kosztu.
5 W projekcie Eurocentrum Hotel & Rezydencje podane GLA obejmuje 8 tys. m2 planowanej powierzchni użytkowej apartamentów, NOI i yield dotyczy wyłącznie części hotelowej.
6 W projekcie Rezydencje Pałacowa II GLA obejmuje powierzchnię użytkową domów, z kolei wartość docelową projektu stanowią wpływy netto ze sprzedaży domów.
7 Na datę publikacji Raportu dla projektu ArtN Grupa zawarła umowy najmu w stanowiące 34% docelowego NOI, w inwestycji Rezydencje Pałacowa II sprzedanych zostało 100% domów.
1.3 STRATEGIA I WARTOŚCI SPÓŁKI I GRUPY
Celem Grupy Capital Park jest maksymalizacja wartości portfela nieruchomości. Poniżej zaprezentowane zostały główne elementy strategii operacyjnej na lata 2018-2021.
| Cele strategiczne na lata 2018-2021 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wynajem pozostałej wolnej powierzchni w projektach ukończonych |
• W trakcie realizacji celu • Spadek wolnej powierzchni z 11% na koniec 2017 roku do 9% na koniec 2018 roku |
|||
| Dokończenie budowy, komercjalizacja i stabilizacja rozpoczętych projektów deweloperskich |
• Postęp realizacji projektu rewitalizacji dawnej fabryki Norblina (ArtN) w Warszawie |
|||
| Co udało się osiągnąć? Realizacja istotnej marży deweloperskiej na prowadzonych projektach. 2 x NOI vs 2017 rok |
• W trakcie realizacji. |
|||
| Rekapitalizacja, rozważana częściowa sprzedaż aktywów |
• W trakcie realizacji. |
|||
| Dystrybucje do akcjonariuszy | • Do realizacji w kolejnych latach. |
|||
| Zwiększenie skali zarządzanych aktywów poprzez kolejne akwizycje i dalsza budowa portfela nieruchomości (poszukiwanie nowego kapitału) |
• W trakcie realizacji. • Pozyskanie nowego inwestora strategicznego - Madison International Realty. • Otwartość na pozyskanie dodatkowego kapitału i realizację projektów w formule joint venture |
NASZE WARTOŚCI
Podchodzimy odpowiedzialnie do biznesu i chcemy być godnym zaufania partnerem, cenionym zarówno przez inwestorów, jak i kontrahentów. Nasze podejście jest
SKUTECZNOŚĆ
Jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć i tego jak zarządzamy naszymi obiektami
- osiągnięcie wszystkich celów zakładanych w IPO Spółki w 2013 roku,
- zrealizowanie wszystkich założeń finansowych i inwestycyjnych wyznaczonych na 2018 rok,
- projekty wybudowane przez Grupę oddane zostały zgodnie z ustalonym budżetem i harmonogramem a obecnie wynajęte są w 91%
ZORIENTOWANIE NA BUDOWANIE WARTOŚCI
Ponieważ to właśnie wartość decyduje o sukcesie na rynku aktywów trwałych
- wysoka jakość budynków,
- najlepsze lokalizacje,
- nowoczesna powierzchnia spełniająca najwyższe standardy.
zawarte w naszych wartościach, które odróżniają nas od innych firm i pomagają w tworzeniu marki, z którą ludzie i organizacje chcą współpracować.
ZAUFANIE
Myślimy przyszłościowo i zawsze dążymy do budowania długofalowych relacji z najemcami i partnerami
- dobre relacje z bankami i instytucjami rynku kapitałowego,
- unikalna koncepcja Biuro Plus,
- doświadczony Asset Management,
- satysfakcja najemców potwierdzona przeprowadzonymi badaniami.
INNOWACYJNOŚĆ
Identyfikujemy nowe możliwości i staramy się być kreatywni w wyszukiwaniu i kreowaniu atrakcyjnych projektów
- prekursor na polskim rynku w tworzeniu unikalnych usług dla najemców i komfortowej przestrzeni budynków,
- placemaking innowacyjność w tworzeniu przestrzeni publicznej,
- rewitalizacja terenu dawnej fabryki Norblina,
- kreatywne podejście do komercjalizacji powierzchni handlowo-usługowej,
- stworzenie jednego z pierwszych na polskim rynku nieruchomości funduszu dywidendowego.
1.4 KLUCZOWE OSIĄGNIĘCIA W 2018 ROKU
W 2018 roku działalność Spółki i Grupy koncentrowała się przede wszystkim na budowie, komercjalizacji i oddaniu do użytkowania rozpoczętych projektów deweloperskich oraz przygotowaniu do realizacji projektów. Dążąc do maksymalizacji wartości projektów ukończonych i wzrostu przychodów z wynajmu, Grupa aktywnie zarządzała portfelem nieruchomości m.in. poprzez maksymalizację obłożenia istniejących projektów, utrzymanie najlepszej jakości nieruchomości, tworzenie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dla najemców (Biuro Plus).
Do kluczowych osiągnięć Spółki i Grupy w 2018 roku zaliczają się:
| Kluczowe osiągnięcia 2018 roku | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Zakończenie budowy trzech projektów inwestycyjnych: | |||||||
| – Hotel Hampton by Hilton Old Town Gdańsk zlokalizowany w sercu gdańskiej Starówki o łącznej powierzchni 7 094 m2 z 174 pokojami, dwoma salami konferencyjnymi, kinem studyjnym i salą fitness dla gości. Realizacja budowy obiektu zakończona została w czerwcu 2018. W pierwszym pełnym kwartale działalności, tj. III kw. 2018, wskaźnik obłożenia pokoi hotelowych wynosił 78%. |
||||||||
| 210 m2 ‒ Street Mall Vis à Vis Wilanów w Warszawie o powierzchni 4 GLA z 22 sklepami i punktami usługowymi zostało otwarte 1 grudnia 2018 roku. Na 31 grudnia 2018 roku wskaźnik obłożenia obiektu wynosi 93%. Inwestycja realizowana jest w ramach wspólnego przedsięwzięcia z Real Management sp. z o.o. Grupa posiada 50% udziałów w kapitale zakładowym oraz 64% udziałów w zysku spółki celowej. |
||||||||
| ‒ Rezydencje Pałacowa II – drugi etap nowoczesnych domów jednorodzinnych w Warszawie przy ul. Wiedeńskiej obejmujący 24 domy jednorodzinne o powierzchni ok 230 m2 z przestronnym ogrodem i dwoma miejscami parkingowymi każdy. Inwestycja ukończona w listopadzie 2018 roku. Na 31 grudnia 2018 roku sprzedanych zostało 15 z 24 domów oraz zostały zawarte 3 umowy rezerwacyjne. Na dzień sporządzenia niniejszego Raportu sprzedanych zostało 100% domów. Inwestycja zrealizowana została w ramach wspólnego przedsięwzięcia z Real Management sp. z o.o. Grupa posiada 50% udziałów w kapitale zakładowym oraz 64% udziałów w zysku spółki celowej |
2 W 2018 roku kontynuowano prace specjalistycznego fundamentowania obiektu a także prowadzono prace konserwatorskie obiektów ruchomych jak i nieruchomych. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Grupa podpisała umowy najmu, które odpowiadały 34% docelowego NOI obiektu. Ukończenie inwestycji zaplanowane jest na I kwartał 2021.
3 Dzięki aktywnemu zarządzaniu portfelem nieruchomości ukończonych i zawarciu nowych umów najmu wskaźnik obłożenia obiektów ukończonych w Grupie wzrósł z 89% na koniec 2017 roku do 91% na koniec 2018 roku co wpłynęło na wzrost przychodów z najmu o 16% w stosunku do 2017 roku, tj. do poziomu 146 mln zł w 2018 roku oraz wzrost FFO o 49% z 38 mln zł w 2017 roku do 57 mln zł w 2018 roku.
4 Uzyskanie w Europejskim Banku Inwestycyjnym 60 mln euro kredytu na realizację projektu ArtN, dzięki czemu udział dotychczasowego banku kredytującego projekt zmalał z 159 mln euro do 93,3 mln euro. Uruchomienie kredytu planowane jest na II kwartał 2019 roku.
5 Przygotowanie do realizacji projektu mieszkaniowo-hotelowego Eurocentrum Hotel i Rezydencje (Crowne) w Warszawie o powierzchni 28 220 m2 , w którym znajdzie się czterogwiazdkowy hotel Holiday Inn. z 217 pokojami, 390 wysokiej jakości mieszkaniami na wynajem, powierzchnią handlowo-usługową oraz trzypoziomowym parkingiem podziemnym. Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie Eurocentrum Office Complex w Al. Jerozolimskich w Warszawie. Pozwolenie na budowę spodziewane jest w II kwartale 2019 roku a rozpoczęcie budowy przewidywane jest na II półrocze 2019 roku.
1.5 MODEL BIZNESOWY
Sprawdzony model biznesowy spółki inwestycyjnej realizującej atrakcyjne zwroty z inwestycji.
- Wyszukiwanie projektów o dużym potencjale budowy wartości.
- Rozwijanie ciekawych architektonicznie i funkcjonalnie koncepcji, które są atrakcyjne dla lokalnych społeczności, a co za tym idzie – przyciągają najemców i wpływają pozytywnie na
- długoterminowy i stabilny wzrost wartości tych nieruchomości.
- Realizacja złożonych projektów deweloperskich i rewitalizacyjnych, które przynoszą znaczące marże.
-
Innowacyjne podejście do nieruchomości i koncepcji z nimi związanych, m.in. poprzez:
-
Tworzenie produktów inwestycyjnych w oparciu o tworzone portfele nieruchomości (podobnie jak w przypadku funduszu REIA FIZAN oraz REIA II FIZAN)
- Innowacyjne podejście do Asset Management'u w celu maksymalizacji osiąganych dochodów.
- Rozwój programu Vis à Vis, polegający na nabywaniu lub budowie kameralnych centrów handlowych typu convenience centers.
- Tworzenie aliansów strategicznych z partnerami operacyjnymi.
1.6 PRZEWAGI KONKURENCYJNE
- Wysokiej jakości portfel nieruchomości składający się z nowoczesnej powierzchni biurowej i handlowej klasy A, obejmujący przede wszystkim Eurocentrum Office Complex czy Royal Wilanów, o łącznej powierzchni 304 000 m2 i wartości rynkowej 2,6 mld zł (razem z projektami joint-venture), z czego 78% stanowią nieruchomości zlokalizowane w Warszawie – najbardziej atrakcyjnym rynku nieruchomości w Polsce.
- Bezpieczna struktura kapitałowa, potwierdzona zdolność do pozyskiwania zarówno tradycyjnego, jak i innowacyjnego finansowania oraz zapewnione finansowanie dla kluczowych projektów. Dzięki niej możemy stworzyć dawną fabrykę Norblina oraz Eurocentrum Hotel i Rezydencje, projekty które będą kluczowym czynnikiem wzrostu wartości Grupy w najbliższych 3 latach.
-
Zarząd z ponad 20-letnim doświadczeniem w realizacji projektów deweloperskich i w zarządzaniu
-
Długoterminowa perspektywa działania Grupy i chęć utrzymywania kontroli nad kluczowymi nieruchomościami w niepowtarzalnych lokalizacjach.
- Realizacja kluczowych projektów w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa i dbałość o środowisko, potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami LEED lub BREEAM.
- Stworzenie i rozwój unikalnej koncepcji "Biuro Plus" zakładającej oferowanie najwyższej jakości powierzchnie biurowe oraz komfortową przestrzeń uzupełnioną szerokim wachlarzem usług.
nieruchomościami, zarówno na polskim jak i amerykańskim rynku, posiadający unikalne pomysły i wizje oraz możliwości w tworzeniu perspektywicznych projektów inwestycyjnych generujących wartość dla interesariuszy Spółki. Własna platforma operacyjna z doświadczonym i zaangażowanym zespołem 79 profesjonalistów, pozwalająca na kompleksową realizację procesu inwestycyjnego.
• Unikalna koncepcja "Biuro Plus" zakładająca oferowanie najwyższej jakości powierzchnie biurowe oraz komfortową przestrzeń uzupełnioną szerokim wachlarzem usług. Zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań w naszych kluczowych budynkach znacząco zmniejszających koszty eksploatacyjne najemców.
1.7 STRUKTURA GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ
Na dzień 31 grudnia 2018 roku w skład Grupy Kapitałowej CAPITAL PARK wchodziło 40 podmiotów, w tym spółka Capital Park S.A. jako jednostka dominująca, 36 spółek celowych, trzy zamknięte fundusze inwestycyjne nieruchomości: Real Estate Income Assets FIZAN, Real Estate Income Assets II FIZAN oraz Ipopema 141 FIZAN, Real Assets Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA oraz Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Funkcje jednostki zarządzającej nieruchomościami i projektami Grupy pełni spółka CP Management Sp. z o.o.
Poniżej przedstawiono schemat struktury Grupy Kapitałowej na dzień 31 grudnia 2018 roku.
| CP RETAIL B.V. | 100% |
|---|---|
| Dakota Investments Sp. z o. o. |
100% |
| Oberhausen Sp. z o.o. |
100% |
| SO SPV 50 | 60% |
| REIA FIZAN | 18% |
| CP Property 1 sp. z o.o. | 100% |
| CP Property 2 sp. z o.o. | 100% |
| CP Property 3 sp. z o.o. | 100% |
| CP Property 4 sp. z o.o. | 100% |
| CP Property 5 sp. z o.o. | 100% |
| CP Property 6 sp. z o.o. | 100% |
| CP Property 7 sp. z o.o. | 100% |
| REIA II FIZAN | 15% |
| Capital Park Racławicka sp. z o.o. |
100% |
| Marcel Investments sp. z.o. |
100% |
| Orland Investments sp. z.o. |
100% |
| Sagitta Investments sp. z.o. |
100% |
| Nerida Investments sp. z.o. |
100% |
| CP Retail SPV 1 sp. z o.o. | 100% |
CAPITAL PARK SA
| Hazel Investments Sp. z o. o. |
100% |
|---|---|
| Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. |
100% |
| Diamante Investments Sp. z o. o. |
100% |
| Alferno Investments Sp. z o. o. |
100% |
| Aspire Investments Sp. z o. o. |
100% |
| Sander Investments Sp. z o. o. |
100% |
| Sporty Department Store Sp. z o. o. |
100% |
| Patron Wilanow S. à r.l. |
50% |
| Rezydencje Pałacowa Sp. z o. o. |
100% |
| RM1 Sp. z o. o. | 100% |
| CP Management Sp. z o. o. |
100% |
|---|---|
| CP Development S.à r.l. | 100% |
| ArtN Sp. z o. o. | 100% |
| Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina |
100% |
| CP Retail ("SPV 2") Sp. z o.o. |
100% |
| Capital Park Kraków Sp. z o. o. |
100% |
| Ipopema 141 FIZAN | 100% |
| Roryd Investments Sp. z o.o. |
100% |
| Marlene Investments Sp. z o.o. |
100% |
| Emir 30 Sp. z o. o. | 100% |
Grupa konsoliduje fundusze REIA FIZ AN i REIA FIZAN II metodą pełną z uwagi na sprawowaną kontrolę nad funduszami i ich spółkami celowymi i pośrednio poprzez posiadane certyfikaty inwestycyjne uczestniczy w zysku lub stracie spółek odpowiednio w 18% i 15%.
Spółka posiada następujące jednostki współzależne:
- Patron Wilanow S. à r .l.,
-
Rezydencje Pałacowa Sp. z o.o.,
-
RM1 Sp. z o. o,
- SO SPV 50 Sp. z o.o.
Grupa pomimo większościowego udziału w zysku/stracie Spółek, nie posiada pełnej zdolności do kierowania ich polityką finansową i operacyjną, w związku z tym jednostki te wyceniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, zgodnie z MSSF 11.
1.7.1 ZMIANY W STRUKTURZE GRUPY, KTÓREJ JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ JEST SPÓŁKA
W okresie od 1 stycznia 2018 roku do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania wprowadzone zostały niżej wymienione zmiany w strukturze Grupy. Zmiany te są wynikiem działań zmierzających do uproszczenia struktury Grupy kapitałowej mających na celu zwiększenia przejrzystości Grupy, usprawnienie wewnątrzgrupowych przepływów finansowych oraz eliminację zbędnych kosztów.
| Data | Opis zdarzenia |
|---|---|
| Połączenia spółek zależnych: DT-SPV 12 Sp. z o.o., Capital Park Opole Sp. z o.o., Silverado | |
| 31 stycznia 2018 r. | Investments Sp. z o.o., Vera Investments - Bis Sp. z o.o., Elena Investments Sp. z o.o., CP Invest |
| S.A. ze spółką CP Management Sp. z o.o. (spółka przejmująca) | |
| Wykreślenie z rejestru spółki CP Property S.C SP, CP Property 2 S.C SP, CP Property 3 S.C SP, | |
| 17 maja 2018 r. | CP Property 4 S.C SP |
| 15 czerwca 2018 r. | Rejestracja połączenia spółki CP Property "SPV1" Sp. z o. ze spółką CP Property 1 Sp. z o.o. |
| (spółka przejmująca), | |
| 15 czerwca 2018 r. | Rejestracja połączenia spółki CP Property "SPV2" Sp. z o. ze spółką CP Property 2 Sp. z o.o. |
| (spółka przejmująca), | |
| 15 czerwca 2018 r. | Rejestracja połączenia spółek CP Property "SPV3" Sp. z o. i CP Property "SPV5" Sp. z o. ze |
| spółką CP Property 3 Sp. z o.o. (spółka przejmująca), | |
| 15 czerwca 2018 r. | Rejestracja połączenia spółki CP Property "SPV4" Sp. z o. ze spółką CP Property 4 Sp. z o.o. |
| (spółka przejmująca), | |
| 15 czerwca 2018 r. | Rejestracja połączenia spółek CP Property "SPV6" Sp. z o. ze spółką CP Property 5 Sp. z o.o. |
| (spółka przejmująca), | |
| 21 czerwca 2018 r. | Wykreślenie z rejestru spółki CP Property S.à r.l |
| 26 czerwca 2018 r. | Sprzedaż 100% udziałów w spółce CP Property Sp. z o. o. przez fundusz REIA FIZAN |
1.8 WYBRANE DANE FINANSOWE
| dane w tys. zł | 31.12.2018 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa razem | 1 269 448 | 295 220 | 1 293 110 | 310 031 | 1 268 583 | 286 750 |
| Inwestycje w jednostki zależne | 589 891 | 137 184 | 593 768 | 142 360 | 618 308 | 139 762 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
29 135 | 6 776 | 107 270 | 25 719 | 86 168 | 19 478 |
| Kapitał własny | 940 269 | 218 667 | 954 844 | 228 930 | 976 301 | 220 683 |
| Zobowiązania długoterminowe | 256 389 | 59 626 | 192 534 | 46 161 | 108 113 | 24 438 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 72 791 | 16 928 | 145 732 | 34 940 | 184 169 | 41 630 |
| Zobowiązania netto do aktywów razem |
23% | 16% | 14% | |||
| Zobowiązania netto do kapitałów własnych |
0,3 | 0,2 | 0,2 |
| dane w tys. zł | 2018 | 2017 | 2016 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody z tytułu dywidend | - | - | - | - | 2 107 | 481 |
| Zysk/Strata z działalności operacyjnej |
(1 074) | (252) | (25 581) | (6 027) | 12 928 | 2 955 |
| Zysk/Strata przed opodatkowaniem |
(376) | (88) | (24 532) | (5 779) | 14 599 | 3 336 |
| Zysk/Strata netto | (19 516) | (4 574) | (22 379) | (5 272) | 8 410 | 1 922 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
(1 220) | (286) | (3 676) | (866) | (8 546) | (1 987) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(56 683) | (13 184) | (16 077) | (3 788) | 93 421 | 21 384 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(20 232) | (4 742) | 40 855 | 9 337 | (9 738) | (2 225) |
1.9 ZARZĄD I RADA NADZORCZA
ZARZĄD
| Imię i Nazwisko | Stanowisko | Rok powołania na Rok pierwszego powołania obecną kadencję |
Rok upływu obecnej kadencji |
|
|---|---|---|---|---|
| Jan Motz | Prezes Zarządu | 2010 | 2019 | 2022 |
| Marcin Juszczyk | Członek Zarządu | 2010 | 2019 | 2022 |
| Kinga Nowakowska | Członek Zarządu | 2016 | 2019 | 2022 |
Jan Motz, Marcin Juszczyk oraz Kinga Nowakowska zostali powołani na kolejną kadencję w dniu 21 marca 2019 roku. Obecna wspólna kadencja trwa 3 lata i upływa 21 marca 2022 roku.
W okresie od 1 stycznia 2018 roku do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.
Podział kompetencji Członków Zarządu Spółki
| Członek Zarządu | Jan Motz | Marcin Juszczyk | Kinga Nowakowska |
|---|---|---|---|
| Funkcja, stanowisko | Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny |
Członek Zarządu, Dyrektor ds. Inwestycyjnych i Finansowych |
Członek Zarządu, Dyrektor Operacyjna |
| Nadzór nad obszarami | Dział budowlany Wynajem powierzchni biurowych Relacje inwestorskie |
Inwestycje Finanse i treasury Controlling Księgowość |
Zarządzanie nieruchomościami Wynajem powierzchni handlowych Dział prawny Marketing Rozwój koncepcji "Biuro Plus" |
RADA NADZORCZA
| Imię i Nazwisko | Stanowisko | Rok pierwszego powołania |
Rok powołania na obecną kadencję |
Rok upływu obecnej kadencji |
|---|---|---|---|---|
| Keith Breslauer | Przewodniczący Rady Nadzorczej | 2011 | 2018 | 2023 |
| Jacek Kseń | Niezależny Członek Rady Nadzorczej | 2013 | 2018 | 2023 |
| Shane Law | Członek Rady Nadzorczej | 2011 | 2018 | 2023 |
| Matthew Edward Utting | Członek Rady Nadzorczej | 2011 | 2018 | 2023 |
| Anna Frankowska – Gzyra | Niezależny Członek Rady Nadzorczej | 2013 | 2018 | 2023 |
| Katarzyna Ishikawa | Członek Rady Nadzorczej | 2011 | 2018 | 2023 |
W dniu 29 czerwca 2018 roku członkowie Rady Nadzorczej zostali powołani na wspólną pięcioletnią kadencję, która upływa 29 czerwca 2023 roku.
W okresie od 1 stycznia 2018 roku do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
1.10 AKCJONARIAT
Struktura kapitału zakładowego na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawiała się następująco:
| Seria/emisja rodzaj akcji | Liczba akcji | Cena nominalna (w zł) |
Wartość nominalna |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
|---|---|---|---|---|---|
| Seria A akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
100 000 | 1,0 | 100 000 | wkład pieniężny | 2010-12-17 |
| Seria B akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
71 693 301 | 1,0 | 71 693 301 | wkład pieniężny oraz wkład niepieniężny |
2011-10-13 |
| Seria C akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
20 955 314 | 1,0 | 20 955 314 | wkład pieniężny | 2014-02-14 |
| Seria D akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
2 751 036 | 1,0 | 2 751 036 | wkład pieniężny | 2015-03-03 |
| Seria E akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
9 230 252 | 1,0 | 9 230 252 | wkład niepieniężny |
2014-02-14 |
| Seria F akcje zwykłe imienne uprzywilejowane co do praw głosu |
2 765 240 | 1,0 | 2 765 240 | wkład pieniężny | 2013-12-05 |
| Razem | 107 495 143 | 107 495 143 |
Udział procentowy głosów na WZA
Na dzień 31 grudnia 2018 roku podmiotem dominującym wobec Capital Park SA były Fundusze II i III z grupy Patron Capital Partners z siedzibą w Londynie, które pośrednio poprzez spółkę CP Holdings S. à r. l. posiadały 71,65% kapitału zakładowego Spółki oraz 69,77% głosów na WZA Spółki. Grupa Patron Capital Partners to jedna z wiodących grup funduszy inwestujących w nieruchomości w Europie, która zarządza kapitałem o szacunkowej wartości 3,4 mld EUR. Grupa Patron Capital Partners jest strategicznym inwestorem Grupy Capital Park od 2005 roku.
W dniu 8 marca 2019 roku CP Holdings S. à r. l. zawarła ze spółką MIRELF VI B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia ("MIRELF") warunkową umowę zbycia na rzecz MIRELF 100% udziałów w spółce Townsend Holding B.V. z siedzibą w Amsterdamie (Holandia), która to spółka jest właścicielem 65,997% akcji w kapitale zakładowym Capital Park SA. Umowa została zawarta pod warunkiem, m.in. uzyskania przez MIRELF zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji.
Poniżej przedstawiono strukturę akcjonariuszy Spółki na dzień publikacji niniejszego raportu, w tym akcje posiadane przez członków Zarządu:
Podwyższenia kapitału zakładowego Capital Park SA w 2018 roku
| Data podwyższenia | Data rejestracji | Ilość akcji Seria akcji | Ilość praw z warrantów |
Seria warrantów |
Kapitał akcyjny przed podwyższeniem |
Kapitał akcyjny po podwyższeniu |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017-12-28 | 2018-02-27 | 45 090 | D | 45 090 | E | ||
| 2018-01-04 | 2018-02-27 | 10 590 | D | 10 590 | E | 106 594 909 | |
| 2018-01-12 | 2018-02-27 | 45 089 | D | 45 089 | E | 106 483 550 | |
| 2018-02-05 | 2018-02-27 | 10 590 | D | 10 590 | E | ||
| 2018-06-18 | 2018-08-28 | 66 269 | D | 66 269 | F | 106 594 909 | 106 661 178 |
| 2018-08-09 | 2018-09-05 | 45 089 | D | 45 089 | F | 106 661 178 | 106 706 267 |
| 2018-10-09 | 2018-11-26 | 315 816 | D | 315 816 | G | 106 706 267 | 107 022 083 |
| 2018-11-19 | 2018-12-16 | 141 918 | D | 141 918 | H | 107 022 083 | 107 164 001 |
| 2018-11-29 | 2018-12-16 | 331 142 | D | 331 142 | H | 107 164 001 | 107 495 143 |
Po 31 grudnia 2018 roku nie wystąpiły zmiany w kapitale zakładowym Spółki.
2 DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA W 2018 ROKU
W 2018 roku spółki z Grupy Kapitałowej CAPITAL PARK zarówno kontynuowały działalność rozpoczętą w latach poprzednich jak i realizowały nowo rozpoczęte projekty inwestycyjne.
2.1 PROJEKTY INWESTYCYJNE ZAKOŃCZONE W 2018 ROKU
| Hotel Hampton by Hilton Old Town Gdańsk | ||||
|---|---|---|---|---|
| Data ukończenia: | czerwiec 2018 | |||
| Wartość księgowa: | 64 mln zł | |||
| Opis: | Inwestycja hotelowo-handlowa o łącznej powierzchni 7 094 m2 , w której |
|||
| zlokalizowany jest hotel Hampton by Hilton z 174 pokojami, 2 salami | ||||
| konferencyjnymi, salą fitness, kinem studyjnym oraz 656 m2 powierzchni | ||||
| handlowo-usługowej i garaż podziemny. | ||||
| Najemcy: | VHM, Koss Delicatessen, Pan Kejk, Manufaktura Nalewki | |||
| Poziom najmu: | 100% | |||
| Udział Grupy | 100% w kapitale i zysku spółki | |||
| Street Mall Vis à Vis Wilanów, Warszawa | ||||
| Data ukończenia: | październik 2018 | |||
| Wartość księgowa: | 40 mln zł | |||
| Opis: | Kameralne centrum handlowe typu "Convenience", obejmujące 22 | |||
| markowe sklepy i punkty usługowe, w których klienci mogą szybko i wygodnie zrobić wszystkie codzienne zakupy w drodze do domu. |
||||
| Główni najemcy: | Villa Nova Dental Clinic, RTV Euro AGD, Hebe, Decathlon, Orange Theory | |||
| Poziom najmu: | Fitness Club, Max Burgers, Sakana Sushi Bar, Restauracja Indyjska 93% |
|||
| Udział Grupy | 50% w kapitale i 60% w zysku spółki (projekt zrealizowany w ramach joint venture z Real Management SA) |
|||
| Rezydencje Pałacowa II, Warszawa | ||||
| Data ukończenia: | wrzesień 2018 | |||
| Wartość księgowa: | 41 mln zł | |||
| Opis: | II etap realizacji osiedla podmiejskich willi składający się z 24 domów jednorodzinnych o powierzchni ok. 230 m2 każdy, posiadające przestronny ogród, garaż podziemny z 2 miejscami postojowymi, sąsiedztwo Parku Natolińskiego i budowanej południowej obwodnicy Warszawy |
|||
| Sprzedanych domów | 15 z 24 domów (3 rezerwacje) | |||
| Udział Grupy | 50% w kapitale i 60% w zysku spółki (projekt zrealizowany w ramach joint venture z Real Management SA) |
*Wartość księgowa, obłożenie i sprzedaż domów wg stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku
2.2 PROJEKTY INWESTYCYJNE W TRAKCIE REALIZACJI
Na dzień 31 grudnia 2018 Grupa była w trakcie realizacji projektu:
| ArtN, Warszawa | |
|---|---|
| Termin ukończenia: | I kwartał 2021 |
| Wartość księgowa: | 421 mln zł |
| Opis: | Wielofunkcyjny projekt rewitalizacji terenu dawnej fabryki Norblina, który |
| dostarczy 40 405 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A oraz 26 946 |
|
| Capex do poniesienia po 31.12.2018 : |
m2 powierzchni usługowo-handlowo-rozrywkowo-kulturalnej. 685 mln PLN (w tym wkład własny: 38 mln zł) |
| Poziom przednajmu: | 21% (50% - handel, 7% - biura) |
| Główni najemcy: | OH Kino, Food Hall Operator, Biobazar, Superpharm, L'Oreal Professionel |
| Udział Grupy | 100% |
*Wartość księgowa, capex do poniesienia i przednajem wg stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku
2.3 SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI
Obecnie działalność Grupy, w której Spółka jest jednostką dominującą, podzielona jest na trzy segmenty sprawozdawcze, które stanowią odrębne strategiczne części biznesowe i reprezentują etap realizacji procesu inwestycyjnego:
| Segment Operacyjny | Opis |
|---|---|
| Segment Inwestycji ukończonych |
Stanowią funkcjonujące nieruchomości, przynoszące stabilny dochód. W ramach tego segmentu prezentowane są również wybrane dane finansowe dotyczące projektów, co do których Grupa posiada kontrolę pomimo posiadania mniejszościowego pakietu certyfikatów inwestycyjnych, tj. zamknięte fundusze inwestycyjne nieruchomości - REIA FIZAN i REIA II FIZAN |
| Segment Inwestycji w budowie |
Inwestycje na etapie realizacji budowy bądź na etapie przygotowania do budowy. |
| Segment pozostałych inwestycji |
Nieruchomości, które nie stanowią podstawowej działalności Grupy lub nie są kluczowe w realizacji strategii. |
Segment inwestycji ukończonych .
| Nazwa podmiotu | Nazwa Inwestycji | Funkcja | Lokalizacja |
|---|---|---|---|
| Dakota Investments Sp. z o. o. | Eurocentrum Alfa Eurocentrum Office Complex (Beta, Gamma i Delta) |
Biurowa | Warszawa, Al. Jerozolimskie 134-136 |
| Hazel Investments Sp. z o. o. | Royal Wilanów | Biurowo-handlowa | Warszawa, Klimczaka 1 |
| Diamante Investments Sp. z o. o. | Street Mall Vis à Vis Łódź | Handlowa | Łódź, Zgierska 211 |
| Oberhausen Sp. z o.o. | Galeria Zaspa | Handlowa | Gdańsk, Rzeczypospolitej 33 |
| Aspire Investments Sp. z o.o. | Warszawa, KEN | Handlowa | Warszawa, KEN |
| Alferno Investments Sp. z o.o. | Warszawa, Belgradzka | Handlowa | Warszawa, Belgradzka |
| Sander Investments Sp. z o.o. | Rubinowy Dom | Handlowa | Bydgoszcz, Krasińskiego |
| Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. | Hampton by Hilton Old Town Gdańsk |
Hotelowo-handlowa | Gdańsk, Długa |
| Real Estate Income Assets FIZ AN | 39 nieruchomości | Handlowa | 26 miast w Polsce |
| Real Estate Income Assets II FIZ AN | 8 nieruchomości | Biurowo-handlowa | 6 miast w Polsce |
Segment inwestycji w budowie i przygotowaniu
| Nazwa podmiotu | Inwestycj | Funkcja | Lokalizacja |
|---|---|---|---|
| ArtN Sp. z o. o. | ArtN, Żelazna, Warszawa | Biurowo-handlowo-rozrywkowa | Warszawa, Żelazna 51/53 |
| CP Retail SPV 2 Sp. z o.o. | Eurocentrum Hotel i Rezydencje, Warszawa |
Biurowo-handlowa | Warszawa, Al. Jerozolimskie 138 |
Segment Pozostałych Inwestycji
| Nazwa podmiotu | Inwestycja |
|---|---|
| CP Management Sp. z o.o. | Kościuszki, Łódź |
| CP Management Sp. z o.o. | Słomińskiego, Gdańsk |
| Emir 30 Sp. z o.o. | Unieście |
| Marlene Investments Sp. z o.o. | Święcajty, Mazury |
2.3.1 NIERUCHOMOSCI INWESTYCYJNE
Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się nieruchomości, co do których Grupa posiada tytuł własności, współwłasności lub prawo wieczystego użytkowania. Zgodnie z MSR 40 – "Nieruchomości inwestycyjne" - wszystkie te nieruchomości inwestycyjne wyceniane są w wartości godziwej.
Na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych spółki zależne amortyzują wartość nieruchomości inwestycyjnych, zgodnie z zasadami dotyczącymi środków trwałych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Amortyzacja podatkowa ma charakter pozabilansowy.
Zarząd ściśle monitoruje sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie. Zmiany w otoczeniu rynkowym mają duży wpływ na wartość nieruchomości będących w posiadaniu Grupy. Nieruchomości inwestycyjne są wrażliwe na wiele elementów, w tym w szczególności na zmiany stóp kapitalizacji oraz kursu EUR/PLN z uwagi na to, iż podstawą dużej części wycen nieruchomości inwestycyjnych jest czynsz wyrażony w euro. Wzrost/spadek kursu euro przekłada się bezpośrednio na wzrost/spadek wartości nieruchomości wyrażonej w złotych i powoduje zysk/stratę z aktualizacji wyceny nieruchomości.
| Razem | 61 | 100% | 2 360 158 | 2 174 397 | 2 084 314 |
|---|---|---|---|---|---|
| Pozostałe inwestycje | 4 | 1% | 30 905 | 31 023 | 32 046 |
| Inwestycje w budowie | 2 | 20% | 471 490 | 415 470 | 370 609 |
| w tym w strukturach FIZ | 47 | 13% | 311 909 | 317 939 | 337 142 |
| Inwestycje ukończone | 55 | 79% | 1 857 763 | 1 727 904 | 1 681 659 |
| Typy inwestycji | Ilość projektów Udział na 31.12.2018 | 31.12.2018 | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
2.3.2 STRUKTURA PRZYCHODÓW GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ
Struktura osiągniętych przychodów netto Grupy z wynajmu nieruchomości (w tys. PLN) w latach 2018-2016 przedstawia poniższa tabela.
| PRZYCHODY Z WYNAJMU | Udział 2018 | 12 miesięcy 2018 |
12 miesięcy 2017 |
12 miesięcy 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Inwestycje ukończone | 99% | 144 337 | 124 829 | 106 573 |
| W tym w strukturach FIZ | 20% | 28 594 | 29 411 | 29 692 |
| Inwestycje w budowie | - | - | 929 | 126 |
| Pozostałe inwestycje | 1% | 1 499 | - | 1 033 |
| Razem | 100% | 145 836 | 125 758 | 107 732 |
Przychody z najmu obejmują przychody uzyskiwane z wynajmu oraz opłaty eksploatacyjne i bezpośrednie refaktury kosztów eksploatacyjnych.
Portfel najemców jest bardzo zdywersyfikowany, tym samym udział w całości przychodów pojedynczego najemcy jest niewielki i nie przekracza kilku procent.
Wzrost przychodów z tytułu czynszów wynika głównie ze wzrostu poziomu powierzchni wynajętej w dwóch głównych projektach Grupy: Eurocentrum Office Complex oraz Royal Wilanów.
Grupa prezentuje przychody z najmu z uwzględnieniem uśrednionego czynszu w okresie zawartych umów najmu, co oznacza, że zmiany stawek czynszu w okresie najmu (wakacje czynszowe) są ujmowane memoriałowo.
2.4 INFORMACJA O ISTOTNYCH TRANSAKCJACH POMIĘDZY JEDNOSTKAMI POWIĄZANYMI ZAWARTYCH W 2018 ROKU NA WARUNKACH INNYCH NIŻ RYNKOWE
W 2018 roku nie wystąpiły transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe.
2.5 OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SEZONOWOŚCI LUB CYKLICZNOŚCI DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI
Działalność Spółki nie podlega istotnym zjawiskom sezonowości i cykliczności.
2.6 RYNKI ZBYTU
W minionym roku Grupa, w której Spółka jest jednostką dominującą, prowadziła działalność i osiągała przychody z nią związane na terenie Polski. Działalność Grupy koncentruje się przede wszystkim na rynku warszawskim, gdzie zlokalizowane są inwestycje, których wartość na 31 grudnia 2018 roku stanowiła 83% łącznej wartości portfela Grupy (tylko nieruchomości konsolidowane metodą pełną, w tym wchodzące w skład funduszy inwestycyjnych REIA FIZAN i REIA II FIZAN). Przychody osiągnięte z projektów zlokalizowanych na rynku warszawskim stanowiły 78% wszystkich przychodów z najmu Grupy.
2.7 NAJWIĘKSI KONTRAHENCI
Pod względem zakupu usług w 2018 roku największym kontrahentem Spółki była firma PricewaterhouseCoopers sp. z o.o., audytor wybrany do przeglądu i badania sprawozdań finansowych Spółki za lata 2018 i 2019.
| Dostawca | Wartość obrotów [tys. PLN] | Udział w dostawach usług [%] |
|---|---|---|
| PricewaterhouseCoopers sp. z o.o. | 160 | 10% |
2.8 ZNACZĄCE UMOWY ZAWARTE PRZEZ SPÓŁKĘ W 2018 ROKU
2.8.1 KREDYTY I POŻYCZKI
Umowa kredytu Getin Noble Bank SA
25 czerwca 2018 roku spółka Capital Park S.A. podpisała z Getin Noble Bank umowę kredytową, zgodnie z którą został Spółce udostępniony kredyt w wysokości do 10 mln EUR z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności.
2.8.2 OBLIGACJE
Emisja obligacji serii N
Dnia 18 czerwca 2018 roku Spółka Capital Park S. A. wyemitowała 70 000 sztuk 3-letnich niezabezpieczonych obligacji na okaziciela serii N o wartości nominalnej 100 EUR każda, o łącznej wartości 7 000 tys. euro z terminem wykupu przypadającym 18 czerwca 2021 roku. Oprocentowanie obligacji wynosi 4,30 % i jest wypłacane w cyklach kwartalnych. Celem emisji była zmiana profilu walutowego zadłużenia Spółki poprzez refinansowanie obligacji zapadających w latach 2018-2019 oraz finansowanie potrzeb inwestycyjnych Grupy.
Kluczowe kowenanty obligacji.
W warunkach emisji obligacji spółka Capital Park S.A. zobowiązała się do spełniania szeregu kowenantów, które Kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej równej Euribor 3M + marża. Termin spłaty ostatniej transzy kredytu przypada 31 grudnia 2022 r. Kredyt został wypłacony w kwocie 10 mln EUR w dniu 13 lipca 2018 roku
Wykup obligacji w 2018 roku
W minionym roku Spółka dokonała wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej wynoszącej 46,1 mln zł, w tym:
- obligacje serii E o wartości nominalnej 11,1 mln zł w dniu 18 marca 2018 roku,
- obligacje serii F o wartości nominalnej 33,1 mln zł w dniu 3 czerwca 2018 roku,
- obligacje serii G o wartości nominalnej 1,9 mln zł w dniu 14 sierpnia 2018 roku.
w momencie ich naruszenia dają obligatariuszom prawo żądania wcześniejszego wykupu obligacji. Do kluczowych kowenantów zaliczają się:
| Seria obligacji | Podstawy wcześniejszego wykupu na żądanie Obligatariuszy | |
|---|---|---|
| H, I | • | Ograniczenie możliwości wypłaty dywidendy przez Capital Park S.A. - gdy emitent wypłaci dywidendę lub dokona skupu akcji własnych lub w jakikolwiek inny sposób o zbliżonym sensie ekonomicznym przekaże środki pieniężne akcjonariuszom, chyba że środki na wypłatę dywidendy będą pochodzić ze sprzedaży przed podmiot z Grupy Emitenta do podmiotu nienależącego do Grupy Emitenta dowolnej z |
| następujących nieruchomości: Eurocentrum Alfa, BetaΓ, Delta (Al. Jerozolimskie 132-136, 00- 813 Warszawa), Royal Wilanów (ul. Klimczaka róg Przyczółkowej, Warszawa), Racławicka Point (ul. Racławicka 93, 02-639 Warszawa), Warszawa Sobieskiego (ul. Sobieskiego 104, 00-764 Warszawa), Art Norblin (ul. Żelazna 51/53, 00-841 Warszawa) i łączna kwota przekazanych środków pieniężnych będzie nie wyższa od 80% różnicy pomiędzy ceną sprzedaży nieruchomości, a wykazywanym w dniu transakcji saldem zadłużenia zabezpieczonego na nieruchomości będącej przedmiotem transakcji. |
||
|---|---|---|
| • | Wskaźnika Zadłużenia Netto Grupy na poziomie nie wyższym niż 1,2, wyliczony jako stosunek łącznej wartości Skonsolidowanego Długu Netto do Kapitałów Własnych Grupy, na podstawie ostatniego opublikowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy. |
|
| • | Jednostkowy Wskaźnik Zadłużenia Netto na poziomie nie wyższym niż 0,35, wyliczony jako stosunek łącznej wartości Jednostkowego Długu Netto do Kapitałów Własnych Emitenta, na podstawie ostatniego opublikowanego jednostkowego sprawozdania finansowego Emitenta. |
|
| J, K, L, M, N | • | Wskaźnik Zadłużenia Netto Grupy na poziomie nie wyższym niż 0,6, wyliczony jako stosunek łącznej wartości Skonsolidowanego Długu Netto do Skonsolidowanych Aktywów, na podstawie ostatniego opublikowanego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy. |
Szczegółowe informacje dotyczące podstaw wcześniejszego wykupu obligacji na żądanie Obligatariuszy zawarte są w warunkach emisji obligacji dostępnych na stronie relacji inwestorskich Grupy http://inwestor.capitalpark.pl/produktyinwestycyjne/obligacje/.
| Poniżej zaprezentowane zostało zestawienie zobowiązań z tyt. obligacji na dzień 31 grudnia 2018 roku. | |
|---|---|
| ------------------------------------------------------------------------------------------------------- | -- |
| Obligacje notowane na rynku Catalyst |
31.12.2018* | 31.12.2017* | 31.12.2016* | Kwota nominalna |
Waluta | Oprocentowanie | Termin wymagalności |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligacje serii B | - | - | 34 875 | 35 000 | PLN | 6M WIBOR + | spłacone |
| Obligacje serii C | - | - | 20 171 | 20 000 | PLN | 5,5% 6M WIBOR + |
spłacone |
| Obligacje serii D | - | - | 52 138 | 53 886 | PLN | 5,3% 3M WIBOR + |
spłacone |
| Obligacje serii E | - | 11 095 | 11 013 | 11 033 | PLN | 4,3% 3M WIBOR + |
spłacone |
| Obligacje serii F | - | 32 872 | 32 454 | 32 630 | PLN | 4,3% 3M WIBOR + |
spłacone |
| Obligacje serii G | - | 1 868 | 1 861 | 1 884 | PLN | 4,3% 3M WIBOR + |
spłacone |
| Obligacje serii H, I | 14 957 | 14 934 | 14 924 | 15 000 | PLN | 4,3% 3M WIBOR + |
04/2019 |
| Obligacje serii J** | 8 461 | 8 152 | - | 2 000 | EUR | 4,8% Stałe 3,75% |
03/2020 |
| Obligacje serii K, L | 90 804 | 87 534 | - | 21 375 | EUR | Stałe 4,1% | 04/2020 |
| Obligacje serii M | 63 989 | 52 370 | - | 15 125 | EUR | Stałe 4,1% | 12/2020 |
| Obligacje serii N | 25 928 | - | - | 7 000 | EUR | Stałe 4,3% | 06/2021 |
| Odsetki naliczone | 1 013 | 1 009 | 977 | - | - | 2018 | |
| Razem | 205 153 | 209 834 | 168 413 | ||||
| Obligacje długoterminowe | 192 758 | 156 231 | 55 374 | ||||
| Obligacje krótkoterminowe | 12 395 | 53 603 | 113 039 |
* Kwoty w zamortyzowanym koszcie.
** Seria J nie jest notowana na rynku Catalyst.
2.8.3 UDZIELONE I OTRZYMANE POŻYCZKI
W 2018 roku Spółka udzielała pożyczki wyłącznie podmiotom z Grupy Kapitałowej.
Udzielone pożyczki prezentowane w Sprawozdaniu z sytuacji Finansowej oraz w Sprawozdaniu z Przepływów Pieniężnych dotyczą wsparcia finansowego projektów Grupy oraz wspólnych przedsięwzięć (Vis à Vis Wilanów, Rezydencje Pałacowa i ETC Swarzędz), zgodnie z zawartymi umowami JV.
Na 31 grudnia 2018 roku Spółka posiadała następujące pożyczki długoterminowe udzielone jednostkom zależnym i współkontrolowanym:
| Udzielone pożyczki | Oprocentowanie | Termin wymagalności |
31.12.2018 | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Dakota Investments Sp. z o. o. | 8% WIBOR 6M + marża |
2022 | 105 235 | 94 440 | 107 696 |
| Hazel Investments Sp. z o. o. | 8% WIBOR 6M + marża |
2022 | 126 258 | 124 689 | 83 620 |
| CP Retail B. V. | 8% WIBOR 3M + marża |
2020 | 11 441 | 10 420 | 31 567 |
| CP Development S. à r. l. | 6% – 8,25% WIBOR 6M + marża |
2020 | 26 277 | 25 006 | 23 707 |
| ArtN Sp. z o.o. | 4,35% - 8% | 2020 - 2021 | 111 692 | 16 361 | 10 095 |
| Diamante Investments Sp. z o. o. | 8% | 2022 | 10 097 | 9 451 | 8 961 |
| Oberhausen Sp. z o.o. | 8% | 2020 | 6 854 | 6 551 | - |
| Aspire Investments Sp. z o. o. | 8% | 2020 | 2 484 | 2 318 | 2 171 |
| Capital Park Kraków Sp. z o. o. | 8% | 2020 | - | - | - |
| Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. | 8% | 2020-2033 | 16 391 | 13 176 | 491 |
| CP Retail ("SPV2") Sp. z o.o. | 8% | 2020-2021 | 49 198 | 44 585 | - |
| Alferno Investments Sp. z o.o. | 8% | 2022 | 9 308 | 7 995 | 7 978 |
| Sporty Department Sp.z o.o. | 8% | 2020 | 132 | 56 | - |
| Marlene Investments Sp. z o. o. | - | - | - | - | 53 |
| Pozostałe | 8% | 2024 | - | 103 | 387 |
| Razem | 475 368 | 355 151 | 276 726 |
Na 31 grudnia 2018 roku Spółka posiadała następujące pożyczki krótkoterminowe udzielone jednostkom zależnym i współkontrolowanym:
| Udzielone pożyczki | Oprocentowanie | Termin wymagalności |
31.12.2018 | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| CP Development S. à r. l. | 6% – 8,25% WIBOR 6M + marża |
2019 | 119 851 | 117 735 | 113 086 |
| ArtN Sp. z o.o. | 6,5% - 8% | 2019 | - | 47 370 | 39 944 |
| Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. | 8% | 2019 | - | - | 12 922 |
| Alferno Investments Sp. z o.o. | 8% | 2019 | - | - | - |
| CP Management Sp. z o.o. | 8% | 2019 | 7 785 | 7 159 | - |
| Hazel Investments Sp. z o. o. | 6% - 8% WIBOR 6M + marża |
2019 | - | - | 44 580 |
| CP Retail B. V. | 8% WIBOR 3M + marża |
2019 | - | - | - |
| Dakota Investments Sp. z o. o. | 8% | 2019 | - | - | - |
| DT - SPV 12 Sp. z o. o. | 8% | 2019 | - | 61 | 56 |
| CP Retail ("SPV2") Sp. z o.o. | 8% | 2019 | - | - | 34 |
| Capital Park Opole Sp. z o. o. | 8% | 2019 | - | - | 11 |
| Marlene Investments Sp. z o. o. | - | - | - | - | 1 455 |
| Razem | 127 636 | 172 325 | 212 088 |
Żadna z udzielonych pożyczek nie jest przeterminowana, ani nie nastąpiła utrata jej wartości. Oprocentowanie pożyczek wynosi od 4,35% do 8% lub WIBOR 3M/6M powiększony o marżę wahającą się w przedziale od 5,55% do 5,75%. Terminy spłat przypadają w latach 2019-2033. Na udzielonych pożyczkach nie zostało ustanowione zabezpieczenie.
W 2018 roku Spółka Capital Park SA nie otrzymała pożyczek od podmiotów powiązanych ani niepowiązanych.
2.8.4 UDZIELONE I OTRZYMANE PORĘCZENIA
Na dzień 31 grudnia 2018 roku Spółka posiadała następujące udzielone i otrzymane poręczenia:
| Poręczyciel | Korzystający | Termin ważności | Tytułem |
|---|---|---|---|
| CP Retail B.V. (spółka zależna) |
Capital Park SA | Do 31 grudnia 2024 roku | Poręczenie spłaty kredytu udzielonego Capital Park S.A. przez Getin Noble Bank SA do wysokości 200% kwoty kredytu w dniu 25 czerwca 2018. |
| Capital Park SA |
Alferno Investments sp. z o.o. (spółka zależna) |
Do momentu osiągnięcia przez spółkę przez 6 kolejnych miesięcy czynszów od najemców w minimalnej kwocie 190 tys. zł miesięcznie. |
Poręczenie spłaty kredytu inwestycyjnego i VAT do 200% kwoty kredytów z dnia 13 września 2017. |
| Capital Park SA |
Capital Park Gdańsk sp. z o.o. (spółka zależna) |
Umowa wsparcia obowiązuje do czasu przedłożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego za 2019 roku oraz spełnienia łącznie następujących warunków: • braku naruszenia kowenantów (dług netto/EBITDA oraz wskaźnik płynności bieżącej), • osiągnięcie zgodnie z postanowieniami Umowy Kredytu Inwestycyjnego wskaźnika WOD większego niż 1.1; • ustanowieniu na rzecz Banku depozytu obsługi długu w wysokości 3-miesięcznej raty kapitało-odsetkowej. |
Umowa wsparcia zabezpieczająca spłatę kredytu inwestycyjnego udzielonego Capital Park Gdańsk Sp. z o.o. (właściciel projektu Hampton by Hilton Old Town Gdańsk) przez Bank Ochrony Środowiska SA z dnia 5 września 2016 |
2.8.5 UMOWY ZAWARTE POMIĘDZY AKCJONARIUSZAMI
Spółka Capital Park nie posiada żadnych informacji na temat znaczących dla jej działalności umów zawartych w 2018 roku pomiędzy akcjonariuszami.
Po dniu bilansowym, tj. w dniu 8 marca 2019 roku, Spółka otrzymała zawiadomienie od spółki CP Holdings S.à r.l. z siedzibą w Luksemburgu ("CPH"), posiadającego na dzień 31 grudnia 2018 roku 69,55% akcji i 70% udziału w głosach na WZA Spółki, o podpisaniu 8 marca 2019 r. pomiędzy CPH a MIRELF VI B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia ("MIRELF") warunkowej umowy dotyczącej zbycia przez CPH na rzecz MIRELF 100% udziałów w spółce Townsend Holding B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia ("Townsend Holding") (Agreement for the sale and purchase of the entire issued share capital of Townsend Holding B.V.) ("Udziały"), która to spółka jest właścicielem 65,997% akcji w kapitale zakładowym Capital Park S.A. ("Spółka"). Zgodnie z zawiadomieniem umowa została zawarta pod warunkiem. Warunkiem nabycia przez MIRELF Udziałów jest, m.in., uzyskanie przez MIRELF zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji.
2.8.6 UMOWY WSPÓŁPRACY LUB KOOPERACJI
W 2018 roku Spółka nie zawierała żadnych znaczących umów dotyczących współpracy lub kooperacji z innymi podmiotami.
| Przedmiot ubezpieczenia | Ubezpieczony | Ubezpieczyciel | Suma ubezpieczenia [tys. zł] |
|---|---|---|---|
| Majątkowe | CP Management sp. z o. o. |
Chubb European Group Limited Sp. z o.o. oddział w Polsce, Colonnade Insurance SA |
1 774 692 |
| Utraty zysku | CP Management sp. z o. o. |
Chubb European Group Limited Sp. z o.o. oddział w Polsce, Colonnade Insurance SA |
225 051 |
| Odpowiedzialności cywilnej | CP Management sp. z o. o. |
Chubb European Group Limited Sp. z o.o. oddział w Polsce |
30 000 |
| Techniczne - sprzęt elektroniczny oraz oprogramowanie |
CP Management sp. z o. o. |
Chubb European Group Limited Sp. z o.o. oddział w Polsce, Colonnade Insurance SA |
2 050 |
| Odpowiedzialności cywilnej zawodowej - prowadzenie ksiag rachunkowych |
CP Management sp. z o. o. |
AXA ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA |
2 000 |
2.8.7 UMOWY UBEZPIECZENIA GRUPY KAPITAŁOWEJ
| Razem | 2 736 613 | ||
|---|---|---|---|
| OC ArtN | ArtN sp. z o.o. | Generali Towarzystwo Ubezpieczeń SA | 10 000 |
| CAR ArtN (ubezpieczenie wszystkich ryzyk budowy) |
ArtN sp. z o.o. | Generali Towarzystwo Ubezpieczeń SA, TUiR Allianz polska SA, AXA ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA |
540 720 |
| D&O (OC członków władz Spółki) | Capital Park SA | AIG Europe Limited sp. z o.o. | 100 000 |
| Prospekt emisyjny z dn. 14.11.2013 r. | Capital Park SA | AIG Europe Limited sp. z o.o. | 50 000 |
| Majątkowe - ścianka wspinaczkowa na terenie kompleksu parkowo - rekreacyjnego wokół Royal Wilanów |
Hazel Investments sp. z o. o. |
Ergo Hestia SA | 100 |
| Odpowiedzialności cywilnej - teren kompleksu parkowo - rekreacyjnego wokół Royal Wilanów |
Hazel Investments sp. z o. o. |
Ergo Hestia SA | 2 000 |
2.9 INNE ISTOTNE ZDARZENIA WPŁYWAJĄCE NA DZIAŁALNOŚĆ SPÓŁKI I GRUPY W 2018 ROKU
Nie wystąpiły.
2.10 OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, W SZCZEGÓLNOŚCI O NIETYPOWYM CHARAKTERZE, MAJĄCYCH ZNACZĄCY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE
W 2018 roku nie zanotowano znaczących czynników o nietypowym charakterze, które mogłyby mieć wpływ na osiągnięte przez Spółkę wyniki finansowe.
2.11 OPIS WYKORZYSTANIA PRZEZ EMITENTA WPŁYWÓW Z EMISJI AKCJI DO CHWILI SPORZĄDZENIA SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI
Nie dotyczy.
2.12 INFORMACJE DOTYCZACE WYPŁACONEJ (LUB ZADEKLAROWANEJ) DYWIDENDY
W 2018 roku Spółka nie wypłacała ani nie deklarowała wypłaty dywidendy.
2.13 SPORY SĄDOWE
Na dzień 31 grudnia 2018 roku Spółka lub jednostki od niej zależne nie były stroną jednego pojedynczego postępowania ani dwóch lub więcej postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań albo wierzytelności Spółki lub jednostek od niej zależnych, którego lub których wartość stanowiłaby co najmniej 10% kapitałów własnych Spółki.
2.14 ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM
Zawarcie warunkowej umowy sprzedaży 65,997% akcji w kapitale zakładowym Capital Park S.A. przez Grupę Patron Capital Partners
W dniu 8 marca 2019 roku wpłynęło do Spółki zawiadomienie od spółki CP Holdings S.à r.l. z siedzibą w Luksemburgu ("CPH"), o podpisaniu 8 marca 2019 r. pomiędzy CPH a MIRELF VI B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia ("MIRELF") warunkowej umowy dotyczącej zbycia przez CPH na rzecz MIRELF 100% udziałów w spółce Townsend Holding B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia ("Townsend Holding") (Agreement for the sale and purchase of the entire issued share capital of Townsend Holding B.V.) ("Udziały"), która to spółka jest właścicielem 65,997% akcji w kapitale zakładowym Capital Park S.A. ("Spółka"). Zgodnie z zawiadomieniem umowa została zawarta pod warunkiem.
Warunkiem nabycia przez MIRELF Udziałów jest, m.in., uzyskanie przez MIRELF zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji.
Nabycie Udziałów będzie skutkowało obowiązkiem ogłoszenia przez MIRELF wezwania następczego na akcje Spółki w trybie art. 73 ust. 2 ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tj. wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji Spółki powodującej osiągnięcie 66% ogólnej liczby głosów w kapitale zakładowym Spółki).
Powołanie Członków Zarządu na kolejną wspólną kadencję
21 marca 2019 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła jednogłośnie uchwały o powołaniu Zarządu Capital Park S.A. w składzie:
- Jan Motz jako Prezes Zarządu,
- Marcin Juszczyk jako Członek Zarządu,
- Kinga Nowakowska jako Członek Zarządu,
2.15 ISTOTNE POZYCJE POZABILANSOWE
W celu zabezpieczenia spłaty kredytów oraz odsetek od tych kredytów zaciągniętych przez podmioty Grupy Kapitałowej udzielono szeregu zabezpieczeń na rzecz banków finansujących. W szczególności były to następujące zabezpieczenia:
- weksle,
- oświadczenia o poddaniu się egzekucji,
- pełnomocnictwa do dysponowania rachunkami bankowymi,
- hipoteki na nieruchomościach,
na kolejną wspólną trzyletnią kadencję.
Zmiany w statucie Spółki przyjęte uchwałami podjętymi na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w dniu 8 kwietnia 2019 roku
- Zmiana definicji Drugiego Uprawnionego Akcjonariusza z CP Holdings Sarl z siedzibą w Luksemburgu na Townsend Holding BV z siedzibą w Amsterdamie, Holandia.
- Drugiemu Uprawnionemu Akcjonariuszowi przysługuje uprawnienie osobiste do odwołania trzech członków Rady Nadzorczej powołanych do Rady Nadzorczej przez CP Holdings S.àr.l. z siedzibą w Luksemburgu w wykonaniu uprawnienia osobistego przysługującego CP Holdings S.àr.l. w okresie, kiedy CP Holdings S.àr.l. pozostawał akcjonariuszem Spółki.
Cel zmiany: zmiany zaproponowane w związku ze zmianą akcjonariusza, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 5/2019 z dnia 8 marca 2019 roku.
- cesje wierzytelności do istniejących i przyszłych umów najmu, umów ubezpieczenia, umów budowlanych i gwarancji dobrego wykonania,
- zastawy rejestrowe na obecnych i przyszłych udziałach w spółkach zależnych, depozyty,
- umowy podporządkowania dające pierwszeństwo w zaspokajaniu wierzytelności z tytułu kredytu przed innymi wierzytelnościami.
Poza wyżej wymienionymi Grupa nie posiadała istotnych zobowiązań pozabilansowych.
3 ANALIZA SYTUACJI FINANSOWO-MAJĄTKOWEJ SPÓŁKI
3.1 OTOCZENIE MAKROEKONOMICZNE GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ
Spadający współczynnik pustostanów w Warszawie
- Na koniec 2018 współczynnik pustostanów w Warszawie wyniósł 8,7% i był najniższy od 2012 roku. Prognozowane są dalsze spadki pustostanów.
- Rekordowe stopy kapitalizacji w sektorze biurowym w Warszawie w 2018 roku, tj. 4,75%.
- W 2018 roku a warszawski rynek biurowy oddano 232 700 m2 nowoczesnej powierzchni, z czego największe budynki to: Proximo II (19 950 m2 ), Equator IV (19 200 m2 ) oraz Centrum Biurowe Koneser (17 300 m2 ).
- W 2018 roku odnotowano rekordowy popyt netto 647 600 m2 , który był wynikiem o 6% wyższym niż w 2017 roku.
-
Absorpcja netto, najważniejszy wskaźniki opisujący aktywność najemców, wyniosła 345 000 m2 w 2018 roku.
-
Na koniec 2018 roku, w budowie znajdowało się blisko 830 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej a kolejna fala podaży planowana jest na 2020 rok, jednak na niższym poziomie niż pierwotnie zakładano z uwagi na przesunięcie kilku wielkoskalowych projektów na 2021 rok.
- Pomimo utrzymującego się niskiego współczynnika powierzchni niewynajętej, w szerokim centrum czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 EUR do 23,75 EUR/m²/miesiąc, a poza nim od 11 EUR do 15 EUR/m²/miesiąc.
- W 2018 roku odnotowano rosnący udział coworkingu i "flexible office" w transakcjach najmu, stanowiący blisko 15% popytu netto.
Absorpcja netto, roczna podaż biurowa oraz współczynnik pustostanów w Warszawie
Nowa i przyszła podaż w Warszawie
Źródło: Knight Frank "Rynek biurowy" 1Q17-4Q18, Jones Lang LaSalle"Warszawski rynek biurowy" 4Q 2018, Cushman & Wakefield "Marketbeat 2018
3.2 WYNIKI FINANSOWE
3.2.1 WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SPRAWOZDANIA Z SYTUACJI FINANSOWEJ
Poniższa tabela przedstawia roczne sprawozdanie z sytuacji finansowej Spółki Capital Park na dzień 31 grudnia 2018 roku. Dane porównawcze prezentowane są na dzień 31 grudnia 2017 roku.
| AKTYWA | 31.12.2018 | % sumy | 31.12.2017 | % sumy |
|---|---|---|---|---|
| /badane/ | bilansowej | /badane/ | bilansowej | |
| Aktywa trwałe | ||||
| Inwestycje w jednostkach zależnych | 589 891 | 46% | 593 768 | 46% |
| Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych | 33 720 | 3% | 26 923 | 2% |
| Pożyczki długoterminowe udzielone jednostkom zależnym | 475 368 | 37% | 355 151 | 27% |
| wyceniane w zamortyzowanym koszcie Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe |
0 | 0% | 27 810 | 2% |
| Pozostałe aktywa finansowe wyceniane w | ||||
| zamortyzowanym koszcie | 12 554 | 1% | 6 830 | 1% |
| Pozostałe należności długoterminowe | 673 | 0% | 0 | 0% |
| 1 112 206 | 88% | 1 010 482 | 78% | |
| Aktywa obrotowe | ||||
| Pożyczki krótkoterminowe udzielone jednostkom zależnym | ||||
| wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 127 636 | 10% | 172 325 | 13% |
| Należności handlowe i pozostałe należności | 463 | 0% | 3 016 | 0% |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 8 | 0% | 17 | 0% |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 29 135 | 2% | 107 270 | 8% |
| 157 241 | 12% | 282 628 | 22% | |
| AKTYWA RAZEM | 1 269 448 | 100% | 1 293 110 | 100% |
| 31.12.2018 | % sumy | 31.12.2017 | % sumy | |
| PASYWA | /badane/ | bilansowej | /badane/ | bilansowej |
| Kapitały własne | ||||
| Kapitał zakładowy | 107 495 | 8% | 106 484 | 8% |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny | 797 655 | 63% | 858 320 | |
| nominalnej | 66% | |||
| Kapitał zapasowy pozostały | 40 620 | 3% | 5 795 | 0% |
| Kapitał rezerwowy z emisji akcji oczekujących na | 0 | 0% | 45 | |
| rejestrację | 0% | |||
| Kapitał z wyceny programu motywacyjnego | 14 014 | 1% | 10 040 | 1% |
| Niepodzielony wynik finansowy | 0 | 0% | (3 461) | 0% |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | (19 516) | (2%) | (22 379) | (2%) |
| 940 269 | 74% | 954 844 | 74% | |
| Zobowiązania długoterminowe | ||||
| Długoterminowe pożyczki od podmiotów powiązanych | 5 353 | 0% | 6 059 | 0% |
| wyceniane w zamortyzowanym koszcie Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji wyceniane |
196 435 | 15% | 165 716 | 13% |
| w zamortyzowanym koszcie | ||||
| Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych wyceniane w | 42 513 | 3% | 0 | 0% |
| zamortyzowanym koszcie Rezerwy na zobowiązania oraz z tytułu odroczonego |
12 089 | 1% | 20 759 | 2% |
| podatku dochodowego | 256 389 | 20% | 192 534 | 15% |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||||
| Krótkoterminowe pożyczki od podmiotów powiązanych | 57 992 | 5% | 59 303 | 5% |
| wyceniane w zamortyzowanym koszcie Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji wyceniane |
12 395 | 1% | 53 603 | 4% |
| w zamortyzowanym koszcie Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych wyceniane w |
||||
| zamortyzowanym koszcie | 169 | 0% | 31 188 | 2% |
| Zobowiązania handlowe | 114 | 0% | 261 | 0% |
| Pozostałe zobowiązania i rezerwy | 2 121 | 0% | 1 377 | 0% |
| 72 791 | 6% | 145 732 | 11% | |
| PASYWA RAZEM | 1 269 448 | 100% | 1 293 110 | 100% |
Wyjaśnienie kluczowych pozycji ze sprawozdania z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz porównanie z rokiem zakończonym 31 grudnia 2017 roku.
Inwestycje w jednostkach zależnych
Spółka prezentuje inwestycje w jednostkach zależnych zgodnie z MSR 28 w cenie nabycia. Nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy Spółka dokonuje weryfikacji wartości tych inwestycji pod kątem utraty wartości zgodnie z MSR 36.
Na dzień 31 grudnia 2018 roku zmniejszenie wartości inwestycji w jednostki zależne w porównaniu do końca 2017 roku wynikało przede wszystkim z ujęcia odpisu aktualizującego wartość udziałów w jednostce zależnej Diamante Investments sp. z o.o. w wysokości 12 mln zł. Przesłanką do dokonania odpisu było uwzględnienie pogorszonych prognoz finansowych.
Pożyczki udzielone jednostkom zależnym
Spółka pozyskuje finansowanie zewnętrzne i transferuje je do swoich jednostek zależnych w postaci pożyczek. Wzrost salda udzielonych pożyczek w porównaniu do stanu na koniec 2017 wynikało z wypłat pożyczek do spółek celowych realizujących projekty inwestycyjne, głównie ArtN sp. z o.o.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku oraz lokaty krótkoterminowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy. Spadek salda środków pieniężnych wynikał głównie ze spłaty obligacji oraz wzrostu pożyczek udzielonych do jednostek zależnych.
Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji
W tej pozycji Spółka prezentuje obligacje serii od H do N o wartości nominalnej 210 mln zł, z czego 15 mln zł stanowią obligacje z terminem wymagalności przypadającym na 2019 roku. Łączne zobowiązania z tego tytułu spadły w porównaniu do stanu na 31 grudnia 2017 roku o 10 mln zł, głównie w wyniku spłaty obligacji.
Kredyty bankowe
Pozycja ta obejmuje zobowiązanie z tytułu korporacyjnej linii kredytowej udzielonej przez Getin Noble Bank SA, która wyceniana jest metodą zamortyzowanego kosztu. Na dzień 31 grudnia 2018 roku zadłużenie z tytułu umowy kredytowej wynosiło 10 mln euro a jej termin zapadalności przypada w 2022 roku.
3.2.2 WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SPRAWOZDANIA Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
Poniższa tabela przedstawia wybrane dane finansowe z rocznego sprawozdania z zysków lub strat i całkowitych dochodów Spółki Capital Park za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku. Dane porównawcze prezentowane są za okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku.
| 12 miesięcy 2018 /badane/ |
12 miesięcy 2017 /badane/ |
Zmiana | Zmiana % | |
|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 152 | 241 | (89) | (37%) |
| Przychody z tytułu dywidend | - | - | - | - |
| Zyski/straty ze sprzedaży udziałów | - | - | - | - |
| Odpisy aktualizujące wartość udziałów w jednostkach zależnych i współkontrolowanych |
(8 387) | (27 360) | 18 973 | (69%) |
| Przychody z tytułu odsetek | 24 236 | 23 840 | 396 | 2% |
| Koszty z tytułu odsetek | (12 454) | (16 094) | 3 640 | (23%) |
| Koszty osobowe | (744) | (733) | (11) | 2% |
| Pozostałe przychody/koszty operacyjne | (2 265) | (2 941) | 676 | (23%) |
| Koszty wyceny programu motywacyjnego | (5 609) | (1 718) | (3 891) | 226% |
| Udział w zysku/stracie jednostek współkontrolowanych | 3 997 | (816) | 4 813 | (590%) |
| Strata (zysk) z działalności operacyjnej | (1 074) | (25 581) | 24 507 | (96%) |
| Pozostałe przychody finansowe | 5 977 | 3 470 | 2 507 | 72% |
| Pozostałe koszty finansowe | (5 279) | (2 421) | (2 858) | 118% |
| Strata (zysk) przed opodatkowaniem | (376) | (24 532) | 24 156 | (98%) |
| Podatek dochodowy | (19 140) | 2 153 | (21 293) | (989%) |
|---|---|---|---|---|
| Strata (zysk) netto | (19 516) | (22 379) | 2 863 | (13%) |
| Suma dochodów całkowitych | (19 516) | (22 379) | 2 863 | (13%) |
| Strata (zysk) netto na jedną akcję (w zł) | ||||
| Podstawowy za okres obrotowy | (0,18) | (0,21) | 0,03 | (14%) |
| Rozwodniony za okres obrotowy | (0,18) | (0,21) | 0,03 | (14%) |
Wyjaśnienie kluczowych pozycji ze sprawozdania z zysków lub strat i całkowitych dochodów za okres od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku oraz porównanie wyników finansowych za 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2018 roku z tym samym okresem 2017 roku
Odpisy aktualizujące wartość udziałów w jednostkach zależnych i współkontrolowanych
W wyniku przeprowadzonych na dzień 31 grudnia 2018 roku testów na utratę wartości w spółkach zależnych utworzono odpis na kwotę 12 mln zł oraz rozwiązano odpisy na kwotę 4 mln zł.
Odpisy aktualizujące są wynikiem dostosowania do bieżącej sytuacji finansowej oraz uwzględnienia pogorszonych prognoz co do możliwości zrealizowania planów biznesowych przez niektóre spółki zależne.
Koszty z tytułu odsetek
Spadek na tej pozycji wynika ze spadku kosztu odsetek od obligacji w wyniku refinansowania obligacji obligacjami o niższym kuponie jak również ze spadku kosztów odsetek od pożyczek otrzymanych od jednostek zależnych.
Udział w zysku/stracie jednostek współkontrolowanych
Spółka prezentuje udziały we wspólnych przedsięwzięciach, wyceniane metodą praw własności.
Na wartość bilansową tych wspólnych przedsięwzięć składają się wartość udziałów w tych jednostkach, jak również udzielone tym podmiotom pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami z uwzględnieniem skutków wyceny bilansowej.
Pozostałe przychody finansowe
W pozycji tej spółka wykazuje przede wszystkim przychody z tytułu prowizji za pozyskiwanie finansowania, z tytułu poręczeń kredytów bankowych w spółkach zależnych oraz nadwyżkę dodatnich różnic kursowych.
Wzrost tej pozycji w 2018 roku wynika przede wszystkim z rozwiązania odpisu aktualizującego wartość pożyczki udzielonej spółce Patron Wilanow w wysokości 4 mln zł.
3.2.3 WYBRANE DANE ZE SPRAWOZDANIA Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Poniższa tabela przedstawia wybrane dane ze sprawozdania z przepływów pieniężnych Spółki Capital Park za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.
| 29 135 | 107 270 | (78 135) | (73%) |
|---|---|---|---|
| (150%) | |||
| (56 683) | (16 077) | (40 606) | 253% |
| (1 220) | (3 676) | 2 456 | (67%) |
| 107 270 | 86 168 | 21 102 | 24% |
| 2018 | 2017 | Zmiana | Zmiana % |
| (20 232) | 40 855 | (61 087) |
Saldo środków pieniężnych w 2018 roku zmniejszyło się o 78,1 mln zł i na koniec roku wyniosło 29,1 mln zł, przede wszystkim w wyniku spłaty obligacji oraz korporacyjnej linii kredytowej a także wzrostu salda udzielonych pożyczek spółkom celowym realizującym projekty inwestycyjne.
Saldo środków pieniężnych na 31 grudnia 2018 roku zawiera środki o ograniczonej możliwości dysponowania., które wyniosły 1,3 mln zł (12,1 mln zł odpowiednio na dzień 31 grudnia 2017 roku). Środki te są ulokowane na rachunku zablokowanym na zabezpieczenie obsługi długu.
Ujemne przepływy z działalności inwestycyjnej wynikały głównie z udzielonych pożyczek wewnątrzgrupowych w łącznej kwocie 73,4 mln zł.
Ujemne przepływy z działalności finansowej wynikały przede wszystkim ze spłaty trzech serii obligacji (E-G) o wartości nominalnej 46,1 mln zł oraz korporacyjnej linii kredytowej o wartości 7,5 mln euro. W minionym roku wpływy finansowe stanowiły emisja obligacji serii N o wartości 7 mln euro oraz uruchomienie nowej linii korporacyjnej o wartości 10 mln euro.
3.3 PREZENTACJA RÓŻNIC POMIĘDZY OSIĄGNIĘTYMI WYNIKAMI FINANSOWYMI A OPUBLIKOWANYMI PROGNOZAMI
Grupa nie publikowała prognoz na 2018 rok.
3.4 WSKAŹNIKI FINANSOWE
Poniżej przedstawiono wybrane wskaźniki finansowe Spółki:
WSKAŹNIKI PŁYNNOŚCI SPÓŁKI
| WSKAŹNIKI PŁYNNOŚCI SPÓŁKI | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Wskaźnik bieżący | 2,2 | 1,9 |
| Wskaźnik natychmiastowy | 0,4 | 0,7 |
Wskaźnik bieżący (aktywa obrotowe/zobowiązania krótkoterminowe) – Wzrost wskaźnika w porównaniu do roku poprzedniego wynika ze zwiększenia salda pożyczek udzielonych jednostkom zależnym oraz zmniejszenia salda zobowiązań krótkoterminowych w wyniku spłaty obligacji i korporacyjnej linii kredytowej.
Wskaźnik natychmiastowy (środki pieniężne/ zobowiązania krótkoterminowe) – Spadek wskaźnika wynika ze zmniejszenia salda środków pieniężnych.
Grupa na bieżąco monitoruje ryzyko braku funduszy przy pomocy narzędzia okresowego planowania płynności. Narzędzie to uwzględnia terminy wymagalności zarówno inwestycji jak i aktywów finansowych oraz prognozowane przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.
Celem Grupy jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciągłością finansowania działalności inwestycyjnej a terminową spłatą zadłużenia poprzez pozyskiwanie różnych źródeł finansowania, takich jak kredyty bankowe, pożyczki, obligacje, umowy leasingu.
Do bieżącej obsługi zobowiązań Grupa wykorzystuje także środki pieniężne uzyskiwane z przychodów z czynszów z tytułu najmu oraz refinansowania dotychczasowych zobowiązań kredytami inwestycyjnymi.
WSKAŹNIKI ZADŁUŻENIA SPÓŁKI
| WSKAŹNIKI ZADŁUŻENIA SPÓŁKI | 31.12.2018 | 31.12.2017 |
|---|---|---|
| Zadłużenie netto/aktywa | 23% | 16% |
| Zadłużenie netto/kapitały własne | 0,3 | 0,2 |
Zadłużenie netto do aktywów - (zadłużenie netto, tj. oprocentowane kredyty i pożyczki pomniejszone o środki pieniężne/aktywa razem) – Pomimo utrzymania się zadłużenia finansowego na tym samym poziomie co w poprzednim roku, wzrost wskaźnika wynikał ze zmniejszenia salda środków pieniężnych ze 107,3 mln zł na koniec 2017 roku do 29,1 mln zł na koniec 2018 roku.
Zadłużenie netto do kapitałów własnych - (zadłużenie netto, tj. oprocentowane kredyty i pożyczki pomniejszone o środki pieniężne/aktywa własne) – Nieznaczny wzrost wskaźnika wynikał ze zmniejszenia wartości kapitałów własnych w 2018 roku przy jednoczesnym utrzymaniu się zadłużenia finansowego na poziomie jak przed rokiem.
Spółka planuje spłacić obligacje zapadające w kwietniu 2019 roku ze środków pozostających do dyspozycji na rachunkach bankowych Spółki.
3.5 ZARZĄDZANIE ZASOBAMI FINANSOWYMI
3.5.1 STRATEGIA FINANSOWANIA SPÓŁKI I GRUPY
Wkład działu Inwestycji i Finansów w sukces całej Grupy, w której Spółka jest jednostką dominującą, to między innymi zapewnianie finansowania naszych projektów na optymalnych warunkach. Zaciągając nowe zobowiązania finansowe, stosujemy konserwatywne podejście do poziomu LTV, staramy się jednocześnie zarządzać ryzykiem i minimalizować koszty obsługi długu.
Nasze podejście do finansowania opiera się na trzech głównych filarach:
| ZAPEWNIENIE FINANSOWANIA |
• Zapewnienie wkładu własnego w budowanych obiektach oraz na nowe projekty. • Zarządzanie zapadalnością długu. • Minimalizowanie kosztu zadłużenia. |
Największa część zadłużenia Spółki do spłaty (166 mln zł) przypada na 2020 rok a Grupy (727 mln zł) przypada na 2022 rok. |
|---|---|---|
| DYWERSYFIKACJA FINANSOWANIA |
• Finansowanie bankowe na poszczególne projekty, w ramach spółek celowych (bez regresu do spółki holdingowej). • Obligacje korporacyjne niezabezpieczone. • Kredyty wielocelowe na poziomie holdingu. |
Grupa współpracuje z 14 bankami |
| ZDROWY BILANS | Do oceny zadłużenia stosujemy dwa wskaźniki: • wskaźnik zadłużenia do wartości projektu (LTV, loan to value) na poziomie pojedynczych inwestycji w ramach spółek celowych, • wskaźnik zadłużenia netto na poziomie skonsolidowanym. |
Na koniec 2018 roku wskaźnik zadłużenia netto do aktywów Spółki wyniósł 23% a Grupy wyniósł 47%. |
Na koniec 2018 zadłużenie finansowe ogółem Spółki wyniosło 315 mln zł, z czego 209 mln zł stanowiły obligacje, 63 mln zł – pożyczki otrzymane od jednostek powiązanych a 43 mln zł – korporacyjna linia kredytowa. Zadłużenie Spółki w złotych spadło nieznacznie o 1 mln zł (zmiana 0% r/r), co wynikało ze spłaty linii kredytowej zapadającej w 2018 roku w wysokości 7,5 mln euro i uruchomieniu nowej linii kredytowej w wysokości 10 mln euro zterminem spłaty przypadającym w 2022 roku. Dług finansowy netto Spółki na koniec 2018 roku wyniósł 286 mln zł (wzrost o 77 mln zł r/r) i stanowił 23% aktywów.
Największa część zadłużenia Spółki do spłaty w wysokości 166 mln zł przypada w 2020 roku i obejmuje cztery serie obligacji (J-M).
Struktura finansowania Spółki
Kluczowe parametry długu Spółki
| 2018 | 2017 | 2016 | |
|---|---|---|---|
| Zobowiązania netto do aktywów razem | 23% | 16% | 14% |
| Struktura walutowa długu (EUR/PLN) | 94% | 76% | 16% |
3.5.2 OCENA ZARZĄDZANIA ZASOBAMI FINANSOWYMI
W ocenie Zarządu obecna i przewidywana sytuacja finansowa Grupy, w której Spółka jest jednostką dominującą, jest stabilna i nie wskazuje na istnienie zagrożeń w zarządzaniu zasobami finansowymi, innych niż ryzyka opisane w dalszej części Sprawozdania Zarządu.
3.6 REALIZACJA ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNYCH
Obecnie większość działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej CAPITAL PARK prowadzona jest bezpośrednio przez podmioty zależne i współkontrolowane przez Spółkę dominującą. Kluczowym założeniem finansowania Grupy jest pozyskiwanie finansowania bankowego w ramach spółek celowych realizujących osobne projekty inwestycyjne. Taka strategia umożliwia Grupie ograniczenie wpływu ryzyka na inne projekty, a jednocześnie niweluje ogólne ryzyko związane z działalnością gospodarczą Grupy w związku z potencjalnym ryzykiem dotyczącym pojedynczej inwestycji.
ArtN – inwestycja w trakcie realizacji
Grupa w listopadzie 2017 roku pozyskała w Banku Pekao SA finansowanie budowy obiektu ArtN w łącznej kwocie 159,3 mln Euro i rozpoczęła realizację flagowej inwestycji, stanowiącej wielofunkcyjny postindustrialny projekt rewitalizacji terenu dawnej fabryki Norblina zlokalizowany przy ulicy Żelaznej w Warszawie, która dostarczy 66 713 m2 (GLA) powierzchni biurowohandlowo-rozrywkowo-kulturalnej. W kwietniu 2018 roku Grupa zawarła umowę z firmą WARBUD SA, jako głównym wykonawcą prac projektowych i robót budowlanych, za wynagrodzeniem obejmującym wynagrodzenie ryczałtowe netto 333 mln zł oraz kwotę tymczasową netto (której wykorzystanie zależne jest od decyzji inwestora w trakcje realizacji inwestycji) 32 mln zł. W 2018 roku kontynuowane były prace m.in. fundamentowania specjalistycznego obiektu realizowane przez firmę Soletanche Polska sp. z o.o. a także renowacje historycznych budynków, maszyn i urządzeń.
3.7 PERSPEKTYWY ROZWOJU DZIAŁALNOŚCI
W 2019 roku Spółka będzie dalej kontynuowała działalność holdingową i będzie utrzymywała inwestycje w jednostki realizujące projekty inwestycyjne. W nadchodzącym roku działalność Grupy będzie się koncentrowała na kontynuacji budowy i komercjalizacji Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie odnotowano zdarzeń negatywnie wpływających na dalszą działalność Spółki i Grupy.
W grudniu 2018 roku Grupa zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu ("EBI") umowę finansowania, tzw Finance Contract, na podstawie której EBI na warunkach określonych w umowie wyraził zgodę na udzielenie ArtN kredytu w maksymalnej kwocie 60 mln Euro, dzięki czemu kwota kredytu budowlanego i inwestycyjnego udzielonego spółce ArtN przez Bank Pekao SA została obniżona z kwoty 159,3 mln Euro do kwoty 99,3 mln Euro.
W 2018 roku Grupa poniosła nakłady inwestycyjne w kwocie 65 mln zł z wkładu własnego. Po dniu 31 grudnia 2018 roku nakłady inwestycyjne pozostałe do poniesienia przez Grupę na budowę projektu wyniosą 685 mln zł, w tym wkład własny Grupy wyniesie jeszcze 38 mln zł.
Planowany termin oddania inwestycji do użytku to pierwszy kwartał 2021 roku.
Celem Grupy jest zapewnienie wystarczających środków pieniężnych oraz gotowych do wykorzystania kredytów bankowych. Grupa stara się wypracować sytuację, dzięki której ma dostęp do finansowania na najlepszych możliwych do uzyskania w danej chwili warunkach. Zarząd uważa, że Grupa posiada korzystną sytuację dla pozyskiwania finansowania w przyszłości na potrzeby realizacji planowanych projektów inwestycyjnych. Dobra reputacja na rynku poparta udowodnionymi osiągnięciami umożliwia Grupie dostęp do dużej liczby instytucji finansowych oraz zdywersyfikowanych źródeł finansowania.
inwestycji ArtN oraz przygotowaniu do realizacji projektu wielofunkcyjnego Eurocentrum Hotel i Rezydencje, dla którego Grupa jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę.
Ukończenie projektów w budowie i w przygotowaniu
| Projekt | Adres | Powierzchnia najmu (m2 | ) Planowana data ukończenia |
|---|---|---|---|
| ArtN | Żelazna 51/53, Warszawa | 66 713 | I kwartał 2021 |
| Eurocentrum Hotel i Rezydencje | Aleje Jerozolimskie 124, Warszawa | 28 220 | II połowa 2021 |
Ponadto Grupa będzie kładła nacisk na ustabilizowanie projektów ukończonych m.in. poprzez aktywne zarządzanie nieruchomościami oraz wynajęcie pozostałej wolnej powierzchni w celu maksymalizacji przychodów z najmu i FFO (na dzień 31 grudnia 2018 obłożenie projektów ukończonych wynosiło 91%).
3.8 CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻEŃ
Podejście Spółki i Grupy do zarządzania ryzykiem jest odzwierciedleniem stosowanego modelu biznesowego oraz bazuje na doświadczeniach i wiedzy zaangażowanego zespołu menedżerskiego. Wszelkie decyzje inwestycyjne oraz postępy prac nad projektami są omawiane na cyklicznych spotkaniach Zarządu.
Niżej opisane obszary ryzyka oraz skuteczność zarządzania nimi podlegają również stałej weryfikacji przez Dział Kontroli Wewnętrznej oraz Komitet Audytu. Decyzje inwestycyjne mogące nieść potencjalnie wyższe ryzyko lub związane z zaangażowaniem znacznych nakładów podlegają też weryfikacji Komitetu Inwestycyjnego a w przypadku przekroczenia ustalonych limitów również Rady Nadzorczej.
Grupa będzie również dążyła do zwiększenie skali zarządzanych aktywów poprzez kolejne akwizycje i dalszą rozbudowę portfela nieruchomości.
Poniżej przedstawione zostały kluczowe czynniki ryzyka, które zdaniem Zarządu mają największy wpływ na działalność Grupy.
Omówione poniżej ryzyka nie stanowią kompletnej ani wyczerpującej listy i w konsekwencji nie mogą być traktowane jako jedyne ryzyka, na które narażona jest Grupa. Lista czynników ryzyka, które Grupa aktualnie uważa za istotne, została przedstawiona w Nocie Informacyjnej obligacji serii N wyemitowanych przez Spółkę, która jest dostępna na stronie relacji inwestorskich Spółki w sekcji Produkty Inwestycyjne – Obligacje http://inwestor.capitalpark.pl/produktyinwestycyjne/obligacje/seria-n/
nieruchomościami.
| RYZYKO ZMIENNEJ SYTUACJI MAKROEKONOMICZNEJ | |||
|---|---|---|---|
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |
| • Pogorszenie ogólnych warunków gospodarczych na świecie oraz w Polsce. • Pogorszenie koniunktury na rynku nieruchomości i w branży deweloperskiej. • Cykliczność rynku nieruchomości. • Pogorszenie sytuacji w branży finansowej. • Zmiany w polskim systemie finansowym – postępująca deregulacja OFE. |
• Spadek wartości rynkowej nieruchomości. • Zmniejszenie możliwości sprzedaży nieruchomości prowadzący do utraty płynności. • Upadłość najemców prowadząca do pogorszenia płynności. • Spadek czynszów uzyskiwanych z najmu nieruchomości. • Mniejsza dostępność kredytów. • Mniejszy popyt lub całkowity brak popytu na nowe emisje obligacji. • Wyższe koszty finansowania. |
• Odpowiedni dobór nieruchomości wchodzących w skład portfela. Staranna analiza lokalizacji i jakości nieruchomości. • Podnoszenie wartości nieruchomości poprzez systematyczne remonty i modernizacje. • Dobór najemców o stabilnej sytuacji finansowej i silnym brandzie. Zawieranie umów z najemcami sieciowymi i renomowanymi instytucjami. • Wykorzystywanie zróżnicowanych rodzajów finansowania dłużnego. • Dywersyfikacja źródeł finansowania i utrzymywanie dobrych relacji z wiodącymi instytucjami finansowymi. • Rozbudowa przychodów o element dywidendowy i zarządzanie |
3.8.1 ZEWNĘTRZNE CZYNNIKI RYZYKA
| RYZYKO KURSOWE | ||||
|---|---|---|---|---|
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | ||
| • Wahania kursów walut, w szczególności EUR/PLN. |
• Mniejsze wpływy ze sprzedaży nieruchomości wyrażone w PLN. • Mniejsze przychody z najmu. • Spadek kursu EUR/PLN wpływający na spadek wycen bilansowych nieruchomości. |
• Stosowanie naturalnego hedgingu poprzez dostosowanie waluty długu do waluty najmu. Ze względu jednak na fakt, że walutą bazową wyceny nieruchomości jest EUR a hedging bilansowy jest niepełny, Grupa ma i będzie miała profil "eksportera". Całkowite wyeliminowanie ryzyka kursowego jest niemożliwe. • Stosowanie w ograniczonym zakresie dostępnych na rynku |
| RYZYKO STÓP PROCENTOWYCH | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
| • • |
Wzrost stóp procentowych. Spadek stóp procentowych. |
• | Wzrost kosztów obsługi długu spowodowany wzrostem stóp procentowych. |
• | Stosowanie długoterminowej strategii zarządzania aktywami generującymi dochód. |
| • | Wzrost stóp kapitalizacji (czyli spadek wartości nieruchomości będących w posiadaniu Grupy). Stopy kapitalizacji są w dużym stopniu skorelowane z tzw. stopami wolnymi |
• | Ciągłe monitorowanie rynku nieruchomości oraz sytuacji gospodarczej i odpowiednie dostosowywanie przyjętej strategii. |
||
| • | od ryzyka i mogą rosnąć wraz ze wzrostem stóp procentowych. Odwrotna sytuacja: spadek stóp kapitalizacji w wyniku spadku stóp procentowych powodujący wzrost cen nieruchomości, które Grupa chce nabywać. |
• | Wykorzystywanie transakcji zamiany stóp procentowych (swapy). Transakcje te nie pokrywają jednak 100% ekspozycji. Stopień pokrycia ekspozycji jest kompromisem pomiędzy mniejszym ryzykiem a wyższym kosztem. |
||
| RYZYKO KONKURENCJI |
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
|---|---|---|---|---|---|
| • • |
Działania firm konkurencyjnych. Działania lokalnych inwestorów indywidualnych. |
• • • • |
Spadek czynszów i cen sprzedaży nieruchomości. Wzrost poziomu pustostanów. Wzrost cen i kosztów zakupu nieruchomości. Utrudnienie i wydłużenie procesu inwestycyjnego. |
• • • • |
Staranny dobór nieruchomości oraz wykorzystanie możliwości związanych z"distressed assets". Wykorzystanie doświadczenia w realizacji projektów i znajomości rynku do realizacji unikalnych projektów. Wykorzystanie potencjału finansowego i organizacyjnego Grupy. Aktywne zarządzanie |
nieruchomościami. • Opracowanie unikalnych koncepcji wyróżniających projekty Capital Park na rynku, m.in. "Biuro Plus" czy "The place to be, the place to work".
instrumentów pochodnych.
3.8.2 CZYNNIKI RYZYKA ZWIĄZANE Z PORTFELEM NIERUCHOMOŚCI
| RYZYKO ZWIĄZANE Z UTRATĄ NAJEMCÓW | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| • • • |
Czynniki ryzyka Utrata najemców biurowych i handlowych lub trudności w ich pozyskaniu. Niepozyskanie najemców biurowych w Warszawie ze względu na dużą podaż powierzchni biurowej. Utrata kluczowego najemcy ("anchor tenant") |
Wpływ • Utrata przychodów i płynności poprzez m.in.: • Spadek przychodu z najmu, • Brak możliwości sprzedaży nieruchomości, • Brak możliwości uruchomienia finansowania bankowego. |
Działania ograniczające ryzyko • Staranny dobór najemców. • Współpraca z renomowanymi zewnętrznymi firmami specjalizującymi się w usługach pośrednictwa w najmie • Atrakcyjna oferta dla najemców. • Aktywne zarządzanie nieruchomościami przez własny zespół Asset Management, • Wdrażanie i ciągłe udoskonalanie usług dodanych i inicjatyw wspierających długoterminową lojalność najemców w ramach koncepcji "Biuro Plus" • Systematyczny monitoring zadowolenia najemców i podejmowanie działań naprawczych. • Angażowanie najemców w dialog w celu jak najlepszego dopasowania oferty do potrzeb pracowników biur i klientów najemców handlowych. |
||
| • Stosowanie kaucji i gwarancji bankowych jako zabezpieczenia umów najmu. |
|||||
| Czynniki ryzyka | RYZYKO ZWIĄZANE Z WYCENĄ NIERUCHOMOŚCI Wpływ |
Działania ograniczające ryzyko | |||
| • • |
Spadek wartości nieruchomości rozpoznawany jako strata z aktualizacji wyceny. Przyjęcie błędnych założeń |
• Niższe od zakładanych wpływy z czynszów i ze sprzedaży nieruchomości. • Wartość bilansowa nieruchomości nieodzwierciedlająca wartości |
• Współpraca z niezależnymi rzeczoznawcami majątkowymi. • Staranny dobór metod wyceny. • Stosowanie kilkuetapowej procedury weryfikacji wyceny. |
||
| • | prowadzących do błędów w wycenie nieruchomości, Wdrożenie błędnych strategii dla danego projektu. |
godziwej. | • Systematyczny przegląd nieruchomości i monitoring głównych założeń. |
||
| RYZYKO ZWIĄZANE Z PROJEKTAMI W BUDOWIE | |||||
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
| • • |
Przekroczenie budżetu. Niedotrzymanie przez generalnych wykonawców przyjętych standardów jakości i terminów. |
• Spadek marży deweloperskiej. • Opóźnienie realizacji projektu prowadzące do spadku przychodów z najmu. • Naruszenie kowenantów umowy |
• Współpraca z renomowanymi wykonawcami o stabilnej sytuacji finansowej. • Zabezpieczenia zawarte w umowach o generalne wykonawstwo |
||
| • | Nieuzyskanie pozwolenia na użytkowanie. |
o finansowanie bankowe. • Pojawienie się roszczeń. • Negatywny wpływ na wizerunek Grupy i możliwość wynajęcia powierzchni. |
inwestycji. • Stały monitoring i nadzór nad realizacją prac budowlanych przez inspektorów lub specjalistyczne firmy zewnętrzne. • Zatrudnienie w Grupie doświadczonych specjalistów. • Doświadczenie w realizacji projektów deweloperskich oraz stały monitoring przebiegu prac. |
||
| RYZYKO PROCEDUR ADMINISTRACYJNYCH | |||||
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
| • • |
Opieszałość działania krajowej administracji i urzędów. Działania organizacji społecznych lub właścicieli |
• Nieuzyskanie lub opóźnienie w uzyskaniu pozwoleń i decyzji prowadzące do opóźnienia lub zaniechania realizacji projektu inwestycyjnego. |
• Wykorzystanie doświadczenia w przeprowadzaniu procedur administracyjnych. • Zatrudnianie specjalistów w wielu dziedzinach, w tym: w zakresie |
| • | nieruchomości sąsiednich oraz okolicznych mieszkańców. Brak lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego. |
• • |
Wydłużenie procesu pozyskania pozwoleń prowadzące do obniżenia rentowności inwestycji. Cofnięcie uzyskanych pozwoleń. |
finansów, prawa, budowy i procedur administracyjnych. |
|
|---|---|---|---|---|---|
| -- | --- | --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | -------- | -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | ---------------------------------------------------------- |
3.9 STANOWISKO ZARZĄDU ODNOŚNIE MOŻLIWOŚCI ZREALIZOWANIA WCZESNIEJ PUBLIKOWANYCH PROGNOZ WYNIKÓW FINANSOWYCH NA DANY ROK
Zarząd nie publikował ani nie deklarował publikacji prognoz finansowych.
3.10 CZYNNIKI, KTÓRE BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE PRZEZ GRUPĘ WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO NAJMNIEJ KOLEJNEGO ROKU
Zdaniem Zarządu, następujące tendencje, będą się utrzymywać i wpływać na działalność Spółki:
Zmiany kursu EUR/PLN
Grupa jest eksponowana na ryzyko kursowe, głównie PLN/EUR. Wynika ono głównie z różnic między walutą raportowania sprawozdań finansowych (złoty) a walutą wyceny nieruchomości, zobowiązań oraz umów z najemcami (euro).
| 3 KLUCZOWE MIEJSCA WPŁYWU ZMIAN PLN/EUR NA SPRAWOZDANIE FINANSOWE | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| PRZYCHODY | AKTYWA | ZOBOWIĄZANIA | |||
| • | • Większość (99%) przychodów z najmu Grupy oparta jest o czynsze w euro, a wyniki sprzedaży raportowane są w PLN. |
• Wynik na rewaluacji projektów (aktywów w bilansie) wynika z oszacowania wartości projektów w euro, a następnie przeliczenia ich na PLN. |
Zadłużenie bilansowe jest w większości (99%) w euro. Wartość kredytów jest przeliczana na datę bilansową na PLN, a różnica pokazywana w RZiS. |
Znaczny wzrost wartości euro w odniesieniu do złotego istotnie zwiększył zysk z aktualizacji wartości nieruchomości Grupy w 2018 roku (w porównaniu do straty z aktualizacji wyceny nieruchomości w roku zakończonym 31 grudnia 2017 roku z uwagi na spadek kursu EUR/PLN).
Utrzymanie się wysokiego kursu EUR/PLN lub jego dalszy wzrost/spadek może przyczynić się istotnie do wzrostu/spadku przychodów Grupy z wynajmu – czynsze wyrażone w euro stanowią zdecydowaną większość przychodów Grupy. Z drugiej strony, może mieć istotny wpływ na strukturę zobowiązań finansowych Grupy wyrażoną w PLN, ponieważ 99% kredytów bankowych i obligacji na dzień 31 grudnia 2018 r. była denominowana w euro.
Niemniej jednak, Grupa dzięki finansowaniu w euro oraz wycenie nieruchomości w euro w naturalny sposób ogranicza skutki wyceny wynikające z niezrealizowanych różnic kursowych na wynik Grupy.
Poza czynnikami opisanymi powyżej oraz w rozdziale "Czynniki ryzyka i zagrożeń" niniejszego Sprawozdania, na dzień publikacji Raportu nie są znane Grupie jakiekolwiek czynniki czy zdarzenia, które mogłyby istotnie wpłynąć na osiągnięte przez Grupę wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego roku.
4 ŁAD KORPORACYJNY
4.1 OŚWIADCZENIE O STOSOWANIU ZASAD ŁADU KORPORACYJNEGO
Zbiór zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega Spółka, zawarty jest w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016" ("DPSN"). Kodeks dostępny jest na stronie GPW https://www.gpw.pl/dobre-praktyki.
W 2018 roku Spółka stosowała wszystkie zasady ładu korporacyjnego zgodnie z dokumentem DPSN, z zastrzeżeniem następujących zasad, które nie były stosowane w Spółce lub też były stosowane w ograniczonym zakresie:
| Zasady nie stosowane w Spółce | Wyjaśnienie |
|---|---|
| I.Z.1.16. Co do obowiązku zamieszczenia na stronie internetowej Spółki - informacji na temat planowanej transmisji obrad walnego zgromadzenia – nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia, oraz zasada powiązana z powyższą zasadą: IV.Z.2. |
Obecnie w Statucie Spółki nie ma zapisów, które pozwalałyby na udział akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Z uwagi na brzmienie art. 406 Kodeksu spółek handlowych, który zezwala na wprowadzenie komunikacji elektronicznej w ramach walnego zgromadzenia tylko w sytuacji, gdy statut to dopuszcza, Spółka aktualnie nie zapewnia akcjonariuszom udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej w czasie rzeczywistym. Ponadto wysokie koszty zapewnienia odpowiedniego sprzętu i możliwości technicznych, które pozwalałaby na zrealizowanie zasady są niewspółmierne do potencjalnych korzyści wynikających dla akcjonariuszy, zważywszy na strukturę akcjonariatu. Spółka realizuje natomiast obowiązek umieszczenia na stronie internetowej zapisu przebiegu obrad walnego zgromadzenia w formie audio lub wideo, a także stosuje pozostałe reguły dotyczące organizacji i przebiegu walnego zgromadzenia. Spółka przestrzega obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa oraz dąży do realizowania właściwej polityki informacyjnej. |
| II.Z.2. Zasiadanie członków zarządu spółki w zarządach lub radach nadzorczych spółek spoza grupy kapitałowej spółki wymaga zgody rady nadzorczej. |
Regulacje obowiązujące w Spółce oraz umowy z członkami Zarządu nie przewidują ograniczeń wskazanych w powyższej zasadzie. Spółka stosuje się w tym zakresie do obowiązujących przepisów prawa, tj. art. 380 KSH regulującego objęcie funkcji w spółkach konkurencyjnych. |
| IV.Z.2. W powiązaniu z rekomendacją IV. R. 2 Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym. |
Przyczyny odstąpienia od stosowania w Spółce powyższej zasady zostały podane w wyjaśnieniu o niestosowaniu zasady I.Z.1.16. W Statucie Spółki nie ma zapisów, które by pozwalały na udział akcjonariuszy w Walnym Zgromadzeniu Spółki przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Z uwagi na brzmienie art. 406 Kodeksu spółek handlowych, który zezwala na wprowadzenie komunikacji elektronicznej w ramach Walnego Zgromadzenia tylko w sytuacji, gdy statut to dopuszcza, Spółka aktualnie nie może zapewnić akcjonariuszom udziału w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej w czasie rzeczywistym. Spółka realizuje natomiast obowiązek umieszczenia na stronie internetowej zapisu przebiegu obrad walnego zgromadzenia w formie audio lub wideo, a także stosuje pozostałe reguły dotyczące organizacji i przebiegu walnego zgromadzenia. Spółka przestrzega obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa oraz dąży do realizowania właściwej polityki informacyjnej. |
| IV.Z.9. Spółka dokłada starań, aby projekty uchwał walnego zgromadzenia zawierały uzasadnienie, jeżeli ułatwi to akcjonariuszom podjęcie uchwały z należytym |
Powyższa zasada będzie stosowana w Spółce częściowo przez co należy rozumieć, iż Spółka będzie dokładać starań, aby przekazać akcjonariuszom uzasadnienia w szczególności |
rozeznaniem. W przypadku, gdy umieszczenie danej sprawy w porządku obrad walnego zgromadzenia następuje na żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy, zarząd lub przewodniczący walnego zgromadzenia zwraca się o przedstawienie uzasadnienia proponowanej uchwały. W istotnych sprawach lub mogących budzić wątpliwości akcjonariuszy spółka przekaże uzasadnienie, chyba że w inny sposób przedstawi akcjonariuszom informacje, które zapewnią podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem.
do projektów uchwał w sprawach istotnych lub mogących budzić wątpliwości. W ocenie Spółki uzasadnienie każdej uchwały walnego zgromadzenia, w tym uchwał, które podejmowane są standardowo zgodnie przepisami Kodeksu spółek handlowych nie jest niezbędne dla procesu podejmowania decyzji przez walne zgromadzenie.
W przypadku, gdy implementowanie zasad ładu korporacyjnego będzie wymagać dokonania zmian w dokumentacji korporacyjnej Spółki (Statut, regulamin Zarządu, regulamin Rady Nadzorczej, regulamin Walnego Zgromadzenia), Zarząd Spółki zainicjuje niezbędne działania w tym kierunku. Zarząd Spółki zamierza także rekomendować Radzie Nadzorczej i Walnemu Zgromadzeniu przestrzeganie wszystkich zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW z wyjątkami wskazanymi powyżej. Należy podkreślić, że decyzja co do przestrzegania części zasad określonych w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW należeć będzie do akcjonariuszy Spółki oraz do Rady Nadzorczej.
4.2 UPRAWNIENIA KONTROLNE
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 akcjonariusze posiadali następujące uprawnienia kontrolne:
| Uprawniony akcjonariusz | Rodzaj uprawnienia | Podstawa prawna |
|---|---|---|
| Pierwszy Uprawniony Akcjonariusz (Jan Motz) oraz Drugi Uprawniony Akcjonariusz (CP Holdings S.à r.l.) |
Żądanie zwołania nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy ("WZA") nie później niż w terminie pięciu tygodni po złożeniu takiego żądania oraz do żądania umieszczenia konkretnych spraw w porządku obrad takiego WZA |
art. 13 pkt 1 i 2 Statutu Spółki |
| Pierwszy Uprawniony Akcjonariusz (Jan Motz) tak długo, jak posiada co najmniej 5% głosów w Spółce |
Powołanie i odwołanie jednego członka Rady Nadzorczej. | art. 19 pkt 3 Statutu Spółki |
| Pierwszy Uprawniony Akcjonariusz (Jan Motz) tak długo, jak posiada łącznie co najmniej 2,1% lecz poniżej 5% głosów w Spółce |
Wskazanie co najmniej dwóch kandydatów na członków Rady Nadzorczej, spośród których WZA wybierze jednego. W takiej sytuacji, w przypadku, gdy WZA nie powoła członka Rady Nadzorczej spośród kandydatów zgłoszonych przez Pierwszego Uprawnionego Akcjonariusza, przysługiwać mu będzie uprawnienie osobiste do powołania członka Rady Nadzorczej spośród zgłoszonych przez siebie uprzednio kandydatów. W przypadku, gdy WZA powoła członków Rady Nadzorczej wyłącznie spoza grona kandydatów zgłoszonych przez Pierwszego Uprawnionego Akcjonariusza, przysługiwać mu będzie uprawnienie osobiste do odwołania jednego z członków Rady Nadzorczej powołanych przez WZA i powołania członka Rady Nadzorczej spośród zgłoszonych przez siebie uprzednio kandydatów. |
art. 19 pkt 4 Statutu Spółki |
| Pierwszy Uprawniony Akcjonariusz (Jan Motz) tak długo, jak posiada łącznie co najmniej 2,1% lecz poniżej 5% głosów w Spółce |
Żądanie odwołania przez WZA członka Rady Nadzorczej powołanego w trybie określonym w punkcie powyżej, pod warunkiem jednoczesnego przedstawienia nowych kandydatów. W sytuacji, gdy WZA nie odwoła takiego członka Rady Nadzorczej, Pierwszemu Uprawnionemu Akcjonariuszowi przysługiwać będzie uprawnienie osobiste do odwołania takiego członka Rady Nadzorczej i powołania członka Rady Nadzorczej spośród zgłoszonych przez siebie uprzednio kandydatów. |
art. 19 pkt 4 Statutu Spółki |
| Drugi Uprawniony Akcjonariusz (CP Holdings S.à r.l.) tak długo jak |
Powołania i odwołania jednego członka Rady Nadzorczej, będącego jednocześnie Przewodniczącym Rady Nadzorczej. |
art. 19 pkt 5 Statutu Spółki |
| posiadać będzie co najmniej 5% głosów w Spółce, lecz mniej niż 10% głosów w Spółce |
||||
|---|---|---|---|---|
| Drugi Uprawniony Akcjonariusz (CP Holdings S.à r.l.) tak długo jak posiadać będzie co najmniej 10% głosów w Spółce, lecz mniej niż 25% głosów w Spółce |
Powołanie i odwołanie dwóch członków Rady Nadzorczej z Przewodniczącym Rady Nadzorczej włącznie. |
art. 19 pkt 6 Statutu Spółki |
||
| Drugi Uprawniony Akcjonariusz (CP Holdings S.à r.l.) tak długo jak posiadać będzie co najmniej 25% głosów w Spółce |
Powołanie i odwołanie trzech członków Rady Nadzorczej z Przewodniczącym Rady Nadzorczej włącznie. |
art. 19 pkt 6 Statutu Spółki |
Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w dniu 8 kwietnia 2019 roku, w związku ze zmianą głównego akcjonariusza Spółki, podjęte zostały uchwały w sprawie następujących zmian Statutu:
- Zmiana definicji Drugiego Uprawnionego Akcjonariusza z CP Holdings Sarl z siedzibą w Luksemburgu na Townsend Holding BV z siedzibą w Amsterdamie, Holandia.
- Drugiemu Uprawnionemu Akcjonariuszowi przysługuje uprawnienie osobiste do odwołania trzech członków Rady Nadzorczej powołanych do Rady Nadzorczej przez CP Holdings S.àr.l. z siedzibą
w Luksemburgu w wykonaniu uprawnienia osobistego przysługującego CP Holdings S.àr.l. w okresie, kiedy CP Holdings S.àr.l. pozostawał akcjonariuszem Spółki.
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania:
- Townsend Holding BV posiada 64,34% głosów na WZA Spółki,
- CP Holdings S.à r.l. posiada 5,56% głosów na WZA Spółki,
- Jan Motz posiada 5,42% głosów na WZA Spółki.
4.3 ZASADY ZMIANY STATUTU
Zmiana statutu Spółki wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki Capital Park S.A. oraz wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
4.4 ZASADY DZIAŁANIA ORGANÓW SPÓŁKI
WALNE ZGROMADZENIE AKCJONARIUSZY RADA NADZORCZA ZARZĄD • WZA obraduje raz w roku jako zwyczajne Walne Zgromadzenie ("ZWZ") lub w szczególnych sprawach jako nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ("NWZ"), • WZA może zostać zwołane przez akcjonariuszy Spółki w drodze wykonania uprawnień osobistych (punkt 4.2 niniejszego sprawozdania, • WZA może zostać zwołane przez akcjonariuszy posiadających więcej niż 1/20 kapitałów. • 6 członków, • 5-letnia kadencja, • 2 członków powołuje i odwołuje WZA, natomiast 4 członków powołują i odwołują akcjonariusze Spółki w drodze wykonania uprawnień osobistych, • Do ważności uchwał RN wymagana jest obecność na posiedzeniu co najmniej czterech jej członków za wyjątkiem bezwzględnej większości głosów Członków RN wymaganej w kwestiach dotyczących zawieszenia i odwoływania Członków Zarządu. • 1- 4 członków powoływanych i odwoływanych przez RN, liczbę członków Zarządu ustala RN, • 3-letnia kadencja, • Jednoosobowa reprezentacja, • Uchwały Zarządu zapadają bezwzględną większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu. Do kompetencji WZA należy m.in. – zatwierdzanie sprawozdań Spółki, – udzielanie członkom Zarządu oraz Rady Nadzorczej absolutorium, – zmiany Statutu, – uchwalanie Regulaminu Walnego Zgromadzenia oraz Regulaminu Rady Nadzorczej, Do kompetencji RN należy m.in.: – zatwierdzanie rocznych planów finansowych, – wyrażanie zgody na wszelkie transakcje lub czynności prawne, które nie były uwzględnione albo realizowane są na warunkach odbiegających od przedstawionych w rocznym biznesplanie Grupy, których wartość przekracza netto ustalony limit (z zastrzeżeniem – Zarząd działa na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych, postanowień Statutu Spółki oraz Regulaminu Zarządu. – Do kompetencji Zarządu należy prowadzenie wszelkich spraw Spółki, za wyjątkiem zastrzeżonych przepisami prawa i Statutem do wyłącznej kompetencji Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej.
Komitety Rady Nadzorczej
W ramach Rady Nadzorczej zostały powołane: Komitet Inwestycyjny, Komitet Audytu oraz Komitet Wynagrodzeń.
§ 23 ust. 4 Statutu).
| KOMITET INWESTYCYJNY | KOMITET AUDYTU | KOMITET WYNAGRODZEŃ |
|---|---|---|
| • Posiedzenia co najmniej raz w miesiącu • Otrzymuje miesięczne sprawozdania z zarządzania oraz projekty sprawozdań dotyczących istotnych zdarzeń, które zaszły w działalności Spółki. • Otrzymuje projekty biznesplanów. |
• Posiedzenia komitetu odbywają się co najmniej raz na kwartał • Otrzymuje kwartalne raporty finansowe i z działalności oraz projekty sprawozdań finansowych |
W zakresie zadań i funkcjonowania Komitetu Wynagrodzeń i Komitetu Nominacji stosuje się Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej (2005/162/WE) z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów nie wykonawczych. |
Do zadań komitetu należy przede wszystkim konsultowanie i rozpatrywanie:
- Proponowanych inwestycji, sprzedaży aktywów i transakcji joint venture,
- Projektów w toku monitorowanie postępów w realizacji projektów i opcji strategii dotyczących rozwoju Grupy,
- Wszelkiej dokumentacji finansowej i prawnej związanej z inwestycjami Grupy,
- Nadzoru nad wydatkami kapitałowymi Grupy.
Skład:
Keith Breslauer Shane Law Matt Utting
Do zadań komitetu należy w szczególności:
- Monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej,
- Monitorowanie skuteczności systemów kontroli wewnętrznej, audytu wewnętrznego oraz zarządzania ryzykiem,
- Monitorowanie wykonywania czynności rewizji finansowej,
- Rekomendowanie Radzie Nadzorczej wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych.
KOMITET INWESTYCYJNY KOMITET AUDYTU KOMITET WYNAGRODZEŃ
Do zadań komitetu należy m.in.:
- Przedstawienie RN propozycji dotyczących wynagrodzenia dyrektorów wykonawczych lub zarządzających oraz ocena wyników ich pracy,
- Monitorowanie poziomu struktury wynagrodzeń kadry kierowniczej wysokiego szczebla,
- Omawianie ogólnych zasad realizowania systemów wynagrodzeń, w szczególności opcji na akcje i przedstawianie RN propozycji w tym zakresie.
Skład: Jacek Kseń (P, N) Shane Law Anna Frankowska – Gzyra (N)
Skład:
Keith Breslauer (P) Jacek Kseń (N) Anna Frankowska – Gzyra (N)
Działalność Komitet Audytu w 2018 roku
W 2018 roku Członkowie Komitetu Audytu spełniali kryteria niezależności w rozumieniu art. 129 ust. 3 i 4 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, a także w rozumieniu zasady II.Z.4. "Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016".
W przypadku Spółki wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości posiadają wszyscy członkowie Komitetu Audytu w Spółce. Wiedzę i umiejętności w powyższym zakresie członkowie Komitetu Audytu nabyli poprzez uzyskanie wykształcenia w zakresie nauk ekonomicznych i pokrewnych w ramach studiów wyższych, studiów podyplomowych, specjalistycznych kursów i szkoleń oraz poprzez doświadczenie zawodowe związane z pełnieniem funkcji w organach zarządzających i nadzorczych spółek kapitałowych (w tym także pełnienie funkcji członka Komitetu Audytu tych organów). W szczególności w odniesieniu do posiadanego wykształcenia członków Komitetu Audytu można wskazać, iż:
- Pan Jacek Kseń skończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Następnie obronił doktorat z tematyki międzynarodowych rynków finansowych na dawnej SGPiS (obecnie SGH) w Warszawie.
- Pan Shane Law posiada tytuł Bachelor of Science na Uniwersytecie w Durham, a od 1997 roku posługuje się tytułem Chartered Accountant (FCCA).
• Pani Anna Frankowska – Gzyra jest adwokatem amerykańskim, w 1987 roku ukończyła St. Louis University, a następnie 1990 roku uzyskała tytuł Juris Doctor na wydziale prawa University of Illinois, Champaign-Urbana. W lipcu 1990 Pani Anna Frankowska – Gzyra zdała egzamin zawodowy i została przyjęta do the Illinois State Bar Association.
Wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Spółka posiadają członkowie Rady Nadzorczej w osobie Pana Shane'a Law oraz Pana Jacka Ksenia. Pan Shane Law wiedzę z zakresu branży uzyskał m.in. pełniąc funkcję dyrektora operacyjnego w Patron Capital Advisers LLP należącej do Grupy Funduszy Patron Capital Partners, do której dołączył w 2003 roku. Oprócz swojej funkcji dyrektora ds. operacyjnych Shane Law koncentruje się na inwestycjach korporacyjnych i kapitałowych grupy Patron. Pan Jacek Kseń uzyskał wiedzę z zakresu branży, w której działa Spółka będąc m.in. w latach 2009-2015 doradcą operacyjnym w Polsce jednego z największych funduszy typu Private Equity Advent International.
W roku 2018 Komitet Audytu odbył 5 posiedzeń, których głównym tematem były: wyniki finansowe i operacyjne Grupy, zakres, przebieg i metodologia prac audytora związanych z przeglądem i badaniem jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych Spółki, przeglądów systemu kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem pod kątem zapewnienia, iż główne ryzyka strategiczne, operacyjne i finansowe są prawidłowo identyfikowane i zarządzane, szczegółowa analiza projektów jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, uzyskiwanie dodatkowych informacji i wyjaśnień na ich temat od Zarządu Spółki oraz wskazywanie konieczności wprowadzenia ewentualnych sprostowań, dodatkowych wyjaśnień lub komentarzy.
W 2018 roku Komitet Audytu przedstawił Radzie Nadzorczej Spółki rekomendację dotyczącą wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia przeglądu i badania jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych Spółki w roku 2018 sporządzoną na podstawie analizy ofert, które wpłynęły do Spółki od poszczególnych firm audytorskich; rekomendacja obejmowała wybór firmy audytorskiej PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Spółka nie korzystała wcześniej z usług wyżej wskazanego biegłego rewidenta. Wybór firmy audytorskiej został dokonany przez Radę Nadzorczą Spółki na podstawie uchwały z dnia 10 lipca 2018 roku zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym;
Ponadto w 2018 roku Komitetu Audytu w związku z (i) przyjętą na mocy uchwały nr 02/11/2017 Rady Nadzorczej Spółki z dnia 23 listopada 2017 roku "Polityką świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem (usług dodatkowych)" (dalej: "Polityka"), i (ii) faktem, że firma audytorska PricewaterhouseCoopers sp. z o.o. nie świadczyła dla Spółki żadnych usług dodatkowych – ocenił, że nie wystąpiło zagrożenia lub ryzyko dla zabezpieczeń niezależności, o której mowa w art. 69-73 Ustawy o biegłych rewidentach.
Główne założenia polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania sprawozdań finansowych obejmują:
Spółka zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa poddaje swoje jednostkowe i skonsolidowane sprawozdania finansowe przeglądom oraz badaniom przeprowadzanym przez firmę audytorską.
Wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych Spółki powinien być realizowany w oparciu o następujące zasady:
-
Firma audytorska uprawniona do badania oraz przeglądu jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych Spółki oraz Grupy Kapitałowej Spółki wybierana jest przez Radę Nadzorczą Spółki po przedstawieniu rekomendacji komitetu audytu. Decyzja o wyborze firmy audytorskiej podejmowana jest w formie uchwały Rady Nadzorczej.
-
- Dokonując wyboru firmy audytorskiej, Rada Nadzorcza Spółki zwraca uwagę na:
- a. Posiadane doświadczenie, kwalifikacje i umiejętności zespołu audytowego, w szczególności w badaniu sprawozdań finansowych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
- b. Doświadczenie w obszarze rynku nieruchomości inwestycyjnych, zarządzania ryzykiem, kontroli wewnętrznej i ładu korporacyjnego.
- c. Dostęp firmy audytorskiej do ekspertów z zakresu podatków, finansów przedsiębiorstw, systemów informatycznych i kontroli wewnętrznej, z których pomocy będzie mogła skorzystać w razie potrzeby przy badaniu Spółki.
- d. Kryterium kosztowe, które nie ma charakteru decydującego w wyborze firmy audytorskiej.
-
- Wybór jest dokonywany z uwzględnieniem zasad bezstronności i niezależności firmy audytorskiej oraz analizy prac realizowanych przez nią na rzecz Spółki, a wykraczających poza zakres badania sprawozdań finansowych celem uniknięcia konfliktu interesów (zachowanie bezstronności i niezależności).
-
- Podstawą prowadzonego badania i przeglądu przez firmę audytorską są obowiązujące przepisy prawa, w szczególności ustawa o rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz wymogi Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
-
- Rada Nadzorcza Spółki kieruje się zasadą rotacji firmy audytorskiej zgodnie z Ustawą oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, uchylające decyzję Komisji 2005/909/WE ("Rozporządzenie").
-
- Firma audytorska rozpoczyna badanie lub przegląd po podpisaniu umowy ze Spółką. Umowa z firmą audytorską zawierana jest na okresy oraz na warunkach zgodnych z ustawą z dnia 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym i Rozporządzeniem.
Główne założenia polityki świadczenia przez firmę audytorską usług niebędących badaniem (usług dodatkowych) obejmują:
-
Spółka zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa poddaje swoje jednostkowe i skonsolidowane sprawozdania finansowe przeglądom oraz badaniom przeprowadzanym przez firmę audytorską.
-
- Świadczenie przez Podmiot Objęty Procedurą dozwolonych usług niebędących badaniem (usług dodatkowych), powinno być realizowane w oparciu o przepisy wynikające z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym i innych przepisów prawa, standardy zawodowe biegłego rewidenta oraz powinno uwzględniać następujące zasady:
- a. Podmioty Objęte Procedurą nie mogą świadczyć bezpośrednio ani pośrednio na rzecz Spółki ani jednostek powiązanych żadnych zabronionych usług niebędących badaniem sprawozdań finansowych ani czynnościami rewizji finansowej (dalej: "Usługi Zabronione").
- b. Usługami Zabronionymi niebędącymi badaniem sprawozdań finansowych są usługi wskazane w art. 5 ust. 1 Rozporządzenia,
- c. Usługami Zabronionymi nie są usługi wskazane w art. 136 ust. 2 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
- d. Spółka może zlecić świadczenie usług wskazanych w art. 136 ust. 2 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
Podmiotom Objętym Procedurą jedynie w zakresie niezwiązanym z polityką podatkową Spółki, po przeprowadzeniu przez Komitet Audytu oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności, o której mowa w art. 69-73 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
e. Przed zleceniem Podmiotom Objętym Procedurą świadczenia usług wskazanych w art. 136 ust. 2 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, Spółka zwraca się do biegłego rewidenta lub firmy audytorskiej z pytaniem, czy nie są to Usługi Zabronione w rozumieniu Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym;
Komitet Audytu dokonuje oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności, o której mowa w art. 69-73 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym na wniosek Zarządu Spółki, zawierający: wskazanie usług dodatkowych jakie mają być świadczone, a także informację o tym czy biegły rewident lub firma audytorska potwierdziła, że wskazana usługa dodatkowa nie jest Usługą Zabronioną.
| Data | Rodzaj | Opis |
|---|---|---|
| zgromadzenia | ||
| 29 czerwca 2018 | Zwyczajne Walne Zgromadzenie |
Zatwierdzono roczne sprawozdania z działalności Spółki i Grupy Capital Park oraz udzielono absolutorium wszystkim Członkom Rady Nadzorczej i Zarządu. Powołano Członków Rady Nadzorczej Capital Park S.A. na nową kadencję. Walne Zgromadzenie zdecydowało o: • Pokryciu niepokrytej straty Spółki Capital Park S.A. za rok obrotowy 2011 w kwocie 1 972 000,00 zł z kapitału zapasowego Spółki, • Pokryciu niepokrytej straty Spółki Capital Park S.A. za rok obrotowy 2012 w kwocie 1 488 580,98 zł z kapitału zapasowego Spółki, • Pokryciu straty Spółki Capital Park S.A. za rok obrotowy 2017 w kwocie 22 378 963,52 zł z kapitału zapasowego Spółki. |
| 28 listopada 2018 | Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie |
Zmieniono statut Spółki: • Usunięcie konieczności spełnienia wymogu 2/3 głosów na WZA w kwestiach związanych z odwołaniem któregokolwiek z Członków Zarządu. • Skrócenie kadencji Zarządu Spółki z 5 do 3 lat • Wprowadzenie wymogu bezwzględnej większości głosów Członków Rady Nadzorczej w kwestiach dotyczących zawieszenia i odwoływania Członków Zarządu. Cel zmiany: Po zmianie akcjonariusz posiadający zwykłą większość w RN i na WZA jest w stanie odwołać zarząd, podobnie jak w innych spółkach publicznych z naszej branży. |
| Zmieniono treść Regulaminu Programu Motywacyjnego (przy czym nie ulega zmianie ilość Warrantów które mogą zostać wydane w ramach programu): • Zmieniona definicja obowiązywania programu poprzez zamienienie słów "po zakończeniu" na słowa "Po Dacie Wygaśnięcia" - zmiana techniczna |
4.5 WALNE ZGROMADZERNIA AKCJONARIUSZY W 2018 ROKU
- Wskazanie daty przydziału dla Warrantów serii K, uzależniając ją od rejestracji Walnego w KRS - alokacja warrantów po wynikach H1/2018 została wstrzymana do czasu podjęcia tych uchwał;
- Zmiana definicji Wartości Aktywów Netto, mająca na celu eliminację różnic kursowych, które wpływają na wycenę bilansowa aktywów i pasywów, zniekształcając rzeczywiste wyniki. Zmiana dotyczyła przeliczenia wartości bilansowych ze zł na euro oraz zmianę sposobu ujmowania aktywów i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego od różnic pomiędzy wartością ̨ księgową a podatkową nieruchomości, w związku z możliwością ̨zmiany strategii w zakresie posiadach przez Grupę̨nieruchomości inwestycyjnych.
- Objaśnienie elementu wzoru NAV0 aktualizacja wartości bazowej NAV0 odzwierciedlająca opisane powyżej zmiany w zakresie ujmowania podatku odroczonego oraz przeliczona na EUR zgodnie z nową definicją NAV.
- Objaśnienie czynności po ewentualnych zmianach właścicielskich.
- Wskazanie nowego sposobu wyliczenia parametru Ni dla Warrantów serii K, w związku ze zmianami na Walnym 28/11/2018 - liczba warrantów wydanych w poprzednich seriach nie ulega zmianie
- Zmiana wzoru oświadczenia o wykonaniu prawa z warrantów -zmiana techniczna
Cel zmiany: wyeliminowanie czynników, które są poza kontrola Osób Uprawnionych (tj. różnic kursowych z wyceny oraz sposobu ujmowania podatku odroczonego), w wyniku czego program umożliwi lepszą ocenę realizowanych zadań.
4.6 WYNAGRODZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ
4.6.1 Wynagrodzenie i zasady wynagradzania członków Zarządu
W tabeli poniżej przedstawiono wysokość wypłaconego wynagrodzenia otrzymanego przez poszczególnych członków Zarządu od w 2018 roku.
| WYNAGRODZENIE BRUTTO | 31.12.2018 | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|
| Zarząd | 1 374 | 188 | 895 |
| WYNAGRODZENIE BRUTTO | 31.12.2018 |
|---|---|
| Jan Motz | 630 |
| Marcin Juszczyk | 297 |
| Kinga Nowakowska | 447 |
Umowy z członkami zarządu określające wypłatę odprawy w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia ze stanowiska
Umowy zawarte przez członków Zarządu przewidują również świadczenia wypłacane w chwili rozwiązania stosunku pracy bez istotnej przyczyny (odprawy). Członkowie Zarządu zawarli również umowy o zakazie konkurencji ze Spółką. Umowy te zawierają postanowienia dotyczące zakazu zajmowania się przez członka Zarządu, bez uzyskania pisemnej zgody Spółki, bezpośrednio lub pośrednio działalnością konkurencyjną w stosunku do Spółki, w okresie trwania umowy, jak również w ciągu osiemnastu miesięcy od dnia jej rozwiązania, za co przewidziane jest – po rozwiązaniu stosunku pracy wynagrodzenie.
4.6.2 Wynagrodzenie i zasady wynagradzania członków Rady Nadzorczej
W tabeli poniżej przedstawiono wysokość wypłaconego wynagrodzenia otrzymanego przez poszczególnych członków Rady Nadzorczej od Spółki.
| WYNAGRODZENIE BRUTTO | 31.12.2018 | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|
| Rada Nadzorcza | 403 | 360 | 360 |
| WYNAGRODZENIE BRUTTO | 31.12.2018 | ||
| Jan Motz | 139 |
| Marcin Juszczyk | 139 |
|---|---|
| Kinga Nowakowska | 125 |
Na dzień sporządzenia raportu, nie istnieją umowy zawarte pomiędzy Spółką lub jej podmiotami zależnymi a Członkami Rady Nadzorczej określające świadczenia wypłacane w chwili rozwiązania stosunku pracy.
4.7 PROGAM MOTYWACYJNY DLA CZŁONKÓW ZARZĄDU I PRACOWNIKÓW
Celem Programu Motywacyjnego jest stworzenie bodźców, które zachęcą, zatrzymają i zmotywują Osoby Uprawnione – członków zarządu Spółki ("Pierwotne Osoby Uprawnione") oraz innych pracowników Spółki, niebędących członkami Zarządu, ustalonych według uznania Zarządu w drodze uchwały ("Wtórne Osoby Uprawnione") – do działania na rzecz wzrostu wartości dla akcjonariuszy poprzez umożliwienie im objęcia Akcji Spółki.
Szczegółowe założenia programu motywacyjnego określone zostały w Uchwale Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Capital Park S.A. z 28 lipca 2011 roku, zmienionej 30 września 2013 roku oraz w 21 marca 2017 roku, oraz w Regulaminie Programu Motywacyjnego, który jest załącznikiem do wymienionej Uchwały.
Podstawowe założenia Programu Motywacyjnego:
- W ramach Programu Motywacyjnego Spółka może wyemitować nie więcej niż 7 218 738 imiennych warrantów subskrypcyjnych uprawniających łącznie do objęcia 7 218 738 akcji zwykłych na okaziciela serii D Spółki po cenie emisyjnej wynoszącej 1,00 PLN.
- Warranty subskrypcyjne nie mogą być obciążane, podlegają dziedziczeniu oraz nie są zbywalne.
- Ilość warrantów przeznaczonych do objęcia w każdej z kolejnych dat przydziału zależy od
następujących kryteriów ekonomicznych i czasowych: wzrost wartości aktywów netto oraz wzrost ceny akcji, upływu czasu, co zapewnia zrównanie interesów kadry zarządzającej oraz akcjonariuszy Capital Park S.A.
- Warranty subskrypcyjne serii A-G zostały objęte wyłącznie przez Pierwotne Osoby Uprawnione, warranty serii H-J zostały objęte przez Pierwotne oraz Wtórne Osoby Uprawnione, natomiast warranty subskrypcyjne kolejnych serii K-M mogą być obejmowane przez Pierwotne oraz Wtórne Osoby Uprawnione.
- Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Osobom Uprawnionym zostały przydzielone warranty w ramach serii A-K.
- Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego Osoby Uprawnione wykonały prawa z warrantów serii A-H.
- Daty przydziału warrantów serii I-K zaprezentowane zostały w tabeli poniżej, natomiast daty przydziału ko- lejnych serii L-M przypadają nie później niż dwa mie- siące po opublikowaniu rocznego lub półrocznego sprawozdania finansowego, które będą podlegały ba- daniu lub przeglądowi przez biegłego rewidenta.
- Możliwość wykonania praw z warrantów serii L-M wygaśnie 30 czerwca 2021 roku.
| Seria | Data przydziału warrantów |
Jan Motz | Marcin Juszczyk |
Kinga Nowakowska |
Wtórne Osoby Uprawnione |
|---|---|---|---|---|---|
| I | 21.11.2017 | 37 056 | 24 704 | 24 704 | 37 055 |
| J | 19.04.2018 12.05.2018 |
37 056 | 24 704 | 24 704 | 37 055 |
| K | 29.12.2018 | 177 546 | 118 363 | 118 363 | 177 546 |
Warranty przydzielone
Szczegółowe informacje na temat akcji Spółki posiadanych przez Członków Zarządu w znajdują się w punkcie 1.10 niniejszego sprawozdania.
Wycena Programu Motywacyjnego
Do wyceny warrantów subskrypcyjnych wykorzystano model Blacka-Scholesa, który umożliwia oszacowanie bieżącej wartości tych warrantów.
Zgodnie z aktualizacją wyceny programu motywacyjnego dokonaną na dzień raportowy założono, że łącznie w ramach programu wymianie na akcje będzie podlegać 3 659 384 warrantów.
Całkowita wartość programu, wyceniona z uwzględnieniem powyższej ilości warrantów oraz bieżącego kursu akcji Spółki została oszacowana na 16,13 mln zł. Całkowity koszt programu obciąża koszty proporcjonalnie do upływu jego trwania. Saldo kapitału rezerwowego z wyceny programu motywacyjnego na dzień raportowy wyniosło 14,0 mln zł.
4.8 AKCJE W POSIADANIU CZŁONKÓW ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania, łączna liczba i wartość nominalna akcji, będących w posiadaniu osób zarządzających przedstawiała się następująco:
| Liczba akcji [szt.] |
Wartość nominalna [tys. PLN] |
|
|---|---|---|
| Jan Motz | 3 209 253 | 3 209 |
| Marcin Juszczyk | 1 006 708 | 1 007 |
| Kinga Nowakowska | 267 575 | 268 |
W okresie od przekazania poprzedniego raportu kwartalnego stan posiadania akcji przez Jana Motza oraz Marcina Juszczyka zwiększył się odpowiednio o 88 529 oraz 57 430 sztuk akcji.
Szczegółowe informacje dotyczące przyznanych oraz zrealizowanych warrantów subskrypcyjnych przez Członków Zarządu zostały przedstawione w 4.6 niniejszego sprawozdania.
4.9 OGRANICZENIA PRAW Z AKCJI
Ograniczenia w wykonywaniu prawa głosu
Statut Spółki nie przewiduje ograniczeń dotyczących wykonywania prawa głosu.
Ograniczenia w przenoszeniu prawa własności papierów wartościowych emitenta
W 2018 roku 1 813 123 akcji należących do Jana Motza podlegało ograniczeniom zbywalności (tzw. lock-up) w ten sposób, że:
• 906.562 akcji należących do Jana Motza - do czasu wystąpienia wcześniejszego z poniższych zdarzeń:
Członkowie Zarządu nie posiadali bezpośrednio udziałów w żadnej ze spółek celowych należących do Grupy Capital Park.
Członkowie Rady Nadzorczej nie posiadali akcji w Spółce Capital Park S.A. ani udziałów w innych podmiotach Grupy.
- upływu trzech lat od daty nabycia wymienionych powyżej akcji przez Jana Motza, tj. do 5 grudnia 2016 r., oraz
- osiągnięcia przez CP Holdings określonego minimalnego progu zwrotu z inwestycji w Spółkę.
- 906.561 akcji należących do Jana Motza oraz 906.561 akcji należących do Jerzego Kowalskiego do chwili osiągnięcia przez Patron Wilanów S.à r.l zwrotu minimalnego ustalonego zgodnie z Umową Inwestycyjną.
4.10 INFORMACJE O ZNANYCH EMITENTOWI UMOWACH, W WYNIKU KTÓRYCH MOGĄ W PRZYSZŁOŚCI NASTĄPIĆ ZMIANY W PROPORCJACH POSIADANYCH AKCJI PRZEZ DOTYCHCZASOWYCH AKCJONARIUSZY I OBLIGATARIUSZY
W dniu 5 grudnia 2013 roku pomiędzy akcjonariuszami CP Holdings S.à r.l. i Janem Motzem została podpisana umowa, w wyniku której Jan Motz jest warunkowo zobowiązany do zwrotnego przeniesienia na rzecz CP Holdings S.à r.l. 906 562 akcji Capital Park S.A. uprzywilejowanych co do głosu w przypadku nie osiągnięcia przez CP Holdings S.à r.l. założonej w umowie stopy zwrotu. Jednocześnie w sytuacji osiągnięcia przez CP Holdings S.à r.l. określonych w umowie "stóp zwrotu" Jan Motz uzyska prawo do otrzymania maksymalnie do 3 142 323 akcji zwykłych Capital Park S.A.
4.11 INFORMACJE O SYSTEMIE KONTROLI PROGRAMÓW AKCJI PRACOWNICZYCH
W Spółce nie funkcjonuje system kontroli programu akcji pracowniczych.
4.12 ZMIANY W PODSTAWOWYCH ZASADACH ZARZĄDZANIA PRZEDSIĘBIORSTWEM SPÓŁKI I JEJ GRUPĄ KAPITAŁOWĄ
W 2018 roku nie nastąpiły istotne zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Spółki i jej Grupą Kapitałową.
4.13 SYSTEM KONTROLI WEWNĘTRZNEJ I ZARZĄDZANIA RYZYKIEM
W Grupie Capital Park istnieje system kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem, który za pomocą wyodrębnionej komórki organizacyjnej w procesie sporządzania sprawozdań finansowych oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych realizowany jest poprzez:
PROCEDURY WEWNĘTRZNE I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM
W Grupie funkcjonują wewnętrzne procedury dotyczące informacji finansowej i obiegu dokumentów, mające na celu identyfikację i eliminację obszarów ryzyka i nieprawidłowości we wszystkich dziedzinach aktywności Spółek z Grupy. Procedury kontrolne podlegają okresowej analizie i aktualizacji.
REGULARNĄ OCENĘ PROCEDUR KONTROLI WEWNĘTRZNEJ
Procedury kontroli wewnętrznej są nadzorowane przez Kontrolera Finansowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności ich funkcjonowania oraz zgodności z przyjętymi regulacjami.
REGULARNĄ OCENĘ DZIAŁALNOŚCI SPÓŁEK W OPARCIU O OKRESOWE RAPORTY FINANSOWE
W trakcie roku w spółkach Grupy Capital Park przygotowywane są szczegółowe raporty finansowe umożliwiające Zarządom spółek analizę i ocenę wyników ich bieżącej działalności.
SFORMALIZOWANY SYSTEM TWORZENIA BUDŻETÓW I PLANÓW FINANSOWYCH ORAZ BIEŻĄCY MONITORING ICH WYKONANIA
Podstawę oceny i kontroli w szczególności bieżących i planowanych projektów inwestycyjnych stanowią opracowane przez Grupę modele finansowe poszczególnych projektów inwestycyjnych. Szczegółowe budżety inwestycyjne sporządzane są w oparciu o wieloletnie doświadczenie i dogłębną wiedzę na temat rynku nieruchomości zespołu konsultantów Grupy Capital Park. Stworzone plany finansowe umożliwiają Grupie nadzorowanie i ocenę przebiegu całego procesu deweloperskiego, kontrolę kosztów i wykonania budżetu oraz monitorowanie harmonogramów. Budżety projektów będących w trakcie realizacji aktualizowane są na bieżąco, natomiast pozostałe projekty inwestycyjne nie rzadziej niż co 3 miesiące.
JASNO OKREŚLONY ZAKRES OBOWIĄZKÓW I KOMPETENCJI W PROCESIE PRZYGOTOWANIA I AUTORYZOWANIA SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
Sprawozdania finansowe spółek z Grupy Capital Park przygotowywane są przez księgowych, weryfikowane przez Kontrolera Finansowego Grupy (odpowiedzialnego za procedury kontroli wewnętrznej w Grupie). Za sporządzenie sprawozdania finansowego Spółki oraz skonsolidowanego sprawozdania Grupy Kapitałowej Capital Park odpowiedzialność ponosi Zarząd Spółki, który zatwierdza sprawozdania a przed publikacją przedstawia je do oceny Radzie Nadzorczej Spółki oraz Komitetowi Audytu.
4.14 KOMUNIKACJA Z RYNKIEM KAPITAŁOWYM
Jednym z narzędzi kontaktu Spółki z przedstawicielami rynku kapitałowego jest sekcja relacji inwestorskich prowadzona w języku polskim i angielskim na stronie internetowej Grupy http://inwestor.capitalpark.pl/. Znajdują się w niej przede wszystkim takie informacje, jak:
- Raporty bieżące i okresowe,
- Prezentacje dotyczące publikacji wyników finansowych,
- Dane finansowe Spółki,
- Notowania akcji Spółki,
- Rekomendacje analityków,
4.15 POLITYKA RÓŻNORODNOŚCI
• Informacje o przeprowadzonych emisjach obligacji.
Na stronie relacji inwestorskich Spółki znajduje się również sekcja poświęcona ładowi korporacyjnemu http://inwestor.capitalpark.pl/dokumenty/lad-
korporacyjny/, w której znajdują się informacje o stosowanych przez Spółkę dobrych praktykach oraz inne informacje wymagane przez kodeks DPSN.
Z kolei w zakładce WZA http://inwestor.capitalpark.pl/dokumenty/wza/ znajdują się informacje dotyczące Walnych Zgromadzeń Spółki, w tym transmisje z posiedzeń oraz uchwały podjęte przez Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy.
Różnorodność, otwartość, wzajemny szacunek i zaufanie to wartości niezwykle bliskie działalności biznesowej Grupy Capital Park. Grupa kieruje się zasadą równego traktowania wszystkich pracowników oraz wspiera przeciwdziałanie wszelkiego rodzaju dyskryminacji, aktywnie podchodząc do zwiększania różnorodności i zapewnienia równych szans rozwoju zawodowego wśród pracowników, co przekłada się na efektywność pracy i rozwój Grupy. Zarząd Grupy kładzie szczególny nacisk na stworzenie takiego środowiska pracy, w którym pracownicy, niezależnie od różnic pomiędzy sobą, mają szanse na pełne wykorzystanie swojego potencjału. Podejmując decyzje o nawiązaniu współpracy z kandydatami, Grupa kieruje się doświadczeniem zawodowym, stażem pracy w zawodzie, posiadanym wykształceniem stosownie do zakresu powierzanych zadań.
Grupa zatrudnia zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym przedziale wiekowym, biorąc pod uwagę ocenę spełnienia przez kandydatów kryteriów merytorycznych.
Na 31 grudnia 2018 roku 65% wszystkich pracowników i konsultantów Grupy stanowiły kobiety.
W skład Zarządu oraz Rady Nadzorczej wchodzą członkowie z wykształceniem m.in. w zakresie prawa, ekonomii i finansów oraz różnorodnym doświadczeniem
4.16 SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU
Społeczna odpowiedzialność biznesu jest częścią działalności Grupy od początku jej istnienia. Podejmując decyzje inwestycyjne Grupa myśli w perspektywie długoterminowej, a zrealizowane projekty są odzwierciedleniem szacunku wobec jej klientów, środowiska i otoczenia.
ZIELONE BUDYNKI
Certyfikacja budynków jest wyrazem naszego profesjonalizmu i troski o środowisko naturalne, a także stanowi gwarant tworzenia inwestycji w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa zarówno na etapie projektowania, realizacji, jak i późniejszego funkcjonowania budynku. Eurocentrum Office Complex otrzymał ekologiczny certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum a Royal Wilanów i Dawna Fabryka Norblina są certyfikowane systemem BREEAM na poziomie Very Good. Co to właściwie oznacza dla użytkowników?
- nasze budynki to miejsce przyjazne zarówno dla pracowników, jak i dla środowiska,
- ekologiczne rozwiązania wpływają na długofalowe obniżenie kosztów obsługi biura,
- pozytywny wpływ na dobre samopoczucie pracowników i wzrost produktywności,
zawodowym. Na 31 grudnia 2018 roku w skład Zarządu wchodziła jedna kobieta i dwóch mężczyzn a w skład Rady Nadzorczej wchodziły dwie kobiety i czterech mężczyzn.
Struktura wiekowa członków Zarządu przedstawia się następująco:
- 41-50 lat 2 osoby,
- 51-60 lat 1 osoba,
a Rady Nadzorczej:
- 41-50 lat 3 osoby,
- 51-60 lat 2 osoby,
- 61-70 lat 1 osoba.
Kluczowa kadra menedżerska, obejmująca dyrektorów poszczególnych departamentów tj. inwestycyjnego, finansowego, księgowego, prawnego, budowlanego, wynajmu handlowego, wynajmu biurowego, zarządzania nieruchomościami i relacji inwestorskich, składa się z 6 kobiet i 3 mężczyzn.
Struktura wiekowa kluczowej kadry menedżerskiej kształtuje się następująco:
- 31-40 lat 5 osób,
- 41-50 lat 4 osoby.
- łatwiejszy dostęp do alternatywnych środków transportu.
MIEJSKA PASIEKA
Ekologia oraz idea zrównoważonego rozwoju miast są niezwykle bliskie Grupie Capital Park, dlatego też postanowiliśmy dachy naszych budynków przemienić w miejskie pasieki. W 2016 roku na dachu biurowca Eurocentrum i Royal Wilanów powstały podniebne pasieki na wzór tych działających z powodzeniem na dachach najsłynniejszych budynków świata m.in.: Opery Paryskiej czy Muzeum Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku.
PROMOWANIE ODPOWIEDZIALNYCH POSTAW WŚRÓD PRACOWNIKÓW
Aż do 75% odpadów biurowych można odzyskać, dlatego też zachęcamy naszych najemców do efektywnego gospodarowania odpadami. W naszych kluczowych obiektach mamy podpisane umowy z podwykonawcami, którzy regularnie wywożą, monitorują i informują o ilości odebranych odpadów z podziałem na ich rodzaj. Każdy z najemców dotrzymuje od nas pojemniki do segregowania odpadów w systemie MultiSort, który umożliwia segregację odpadów na 3, 6 i 11 frakcji (papier, tektura, dokumenty poufne, plastik, tetra pak, szkło, metal, elektrośmieci, baterie, odpady niebezpieczne i inne).
Dodatkowo, dla najemców budynku Royal Wilanów i Eurocentrum Office Complex przygotowaliśmy specjalny ekologiczny przewodnik, aby zachęcić ich do aktywnego włączenia się w działania na rzecz środowiska oraz wypracowania codziennych proekologicznych nawyków.
EKOLOGICZNY TRANSPORT
Rower to nasz ulubiony środek komunikacji, dlatego promujemy wśród naszych najemców korzystanie z tego środka transportu na co dzień. W Eurocentrum i Royal Wilanów funkcjonuje wiele udogodnień dla rowerzystów w postaci licznych garażowanych miejsc postojowych jak i stojaków rowerowych przed budynkami, szatni i pryszniców, samoobsługowych stacji napraw rowerów. Dodatkowo w pobliżu budynków znajdują się wypożyczalnie rowerów miejskich Veturilo.
W ofercie biurowców znajdują się również program Carpooling, czyli możliwość wspólnego dojeżdżania do pracy, stacje ładowania aut elektrycznych czy shuttle bus umożliwiającą bezpłatną komunikację dla pracowników Royal Wilanów.
WYDARZENIA SPOŁECZNE, KULTURALNE I SPORTOWE
Chcemy aby nasze projekty były czymś więcej niż tylko miejscem pracy, dlatego m.in. w Royal Wilanów stworzyliśmy place, które stały się centrum wydarzeń kulturalno-sportowych, na których zorganizowaliśmy m.in.: Cykle – Nocne Granie oraz Teatr Plenerowy, mistrzostwa Europy i Świata w piłce nożnej, kino plenerowe – Filmowa Stolica Lata. Aktywnie angażujemy się w akcje społeczne, m.in. organizujemy akcje krwiodawstwa w budynkach Eurocentrum Office Complex i Royal Wilanów, zbiórki elektrośmieci "Zrzuć Zbędne Kilowaty", zbiórki butów dla dzieci z Zambii czy żywności dla zwierząt ze schroniska. Promujemy alternatywne środki komunikacji i zdrowego stylu życia poprzez kolejne edycje "Bike to Eurocentrum", czy akcje dla dzieci zachęcające do zdrowego odżywiania się. W 2018 roku dodatkowo organizowaliśmy w obiektach Grupy m.in. zbiórkę dla Przedszkola Fundacji Cukierkowo, działającego na rzecz dzieci chorych na cukrzycę I stopnia oraz akcję "Wszystkie Słoiki pod Royal Wilanów!" – zbiórka na rzecz Oddziału Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka, zorganizowana wspólnie z Burmistrzem Dzielnicy Wilanów i Dyrektorem Centrum Kultury Wilanów.
Więcej informacji na temat wydarzeń dotychczas wspieranych przez Grupę Capital Park znajduje się na stronie korporacyjnej Spółki www.capitalpark.pl w sekcji Mecenat.
4.17 AUDYTOR
Firmą audytorską uprawnioną do badania sprawozdań finansowych Spółki Capital Park S.A. i skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Capital Park S.A. za lata 2018-2019 jest PricewaterhouseCoopers sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
| WYNAGRODZENIE WYPŁACONE LUB NALEŻNE ZA ROK OBROTOWY | 31.12.2018 | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|---|
| Za badanie rocznego oraz przegląd śródrocznego sprawozdania finansowego |
160 | 185 | 179 |
| Za inne usługi poświadczające | - | - | - |
| Razem | 160 | 185 | 179 |
Warszawa, dnia 11 kwietnia 2019 roku
PODPISY CZŁONKÓW ZARZĄDU CAPITAL PARK S.A.
Jan Motz
Prezes Zarządu
Marcin Juszczyk Kinga Nowakowska
Członek Zarządu Członek Zarządu
CAPITAL PARK SA
02-797 Warszawa
T +48 22 318 88 88 F +48 22 318 88 89 [email protected]
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI CAPITAL PARK S.A. ZA ROK 2018 53 www.capitalpark.pl www.inwestor.capitalpark.pl