AI assistant
Capital Park S.A. — Interim / Quarterly Report 2021
Sep 3, 2021
5549_rns_2021-09-03_e64c907e-3736-4821-94ff-60e0d5a76c83.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Klimczaka 1, 02-797 Warszawa +48 22 318 88 88 [email protected]
www.capitalpark.pl www.inwestor.capitalpark.pl
SKRÓCONY SKONSOLIDOWANY RAPORT FINANSOWY GRUPY KAPITAŁOWEJ CAPITAL PARK ZA 6 MIESIĘCY 2021 ROKU

2021
I. WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE*
| 30.06.2021 PLN '000 |
EUR '000 | 31.12.2020 PLN '000 |
EUR '000 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Nieruchomości inwestycyjne | 1 306 594 | 289 018 | 1 171 354 | 253 826 | |
| Nieruchomości inwestycyjne w wartości godziwej |
1 257 379 | 278 132 | 1 120 821 | 242 875 | |
| MSSF 16 – prawo wieczystego użytkowania gruntów |
49 215 | 10 886 | 50 533 | 10 950 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
110 471 | 24 436 | 148 853 | 32 256 | |
| Aktywa dostępne do sprzedaży | 576 383 | 127 496 | 582 469 | 126 218 | |
| Aktywa dostępne do sprzedaży w wartości godziwej |
547 817 | 121 177 | 555 738 | 120 425 | |
| MSSF 16 – prawo wieczystego użytkowania gruntów |
10 657 | 2 357 | 10 657 | 2 309 | |
| Środki pieniężne w ramach aktywów dostępnych do sprzedaży |
17 909 | 3 961 | 16 074 | 3 483 | |
| Aktywa razem | 2 127 450 | 470 591 | 2 019 830 | 437 685 | |
| Zobowiązania oprocentowane, w tym instrumenty finansowe |
890 111 | 196 892 | 808 278 | 175 149 | |
| Zobowiązania razem | 1 131 728 | 250 338 | 1 030 253 | 223 250 | |
| Aktywa netto (NAV) | 995 722 | 220 253 | 989 577 | 214 435 | |
| Liczba akcji | 108 333 998 | 108 333 998 | |||
| NAVPS | 9,19 | 2,03 | 9,13 | 1,98 | |
| Zobowiązania netto do aktywów razem | 36,84% | 32,85% | |||
| Zobowiązania netto do kapitałów własnych |
0,77 | 0,17 | 0,65 | 0,14 | |
| 6 miesięcy 2021 PLN '000 |
EUR '000 | 6 miesięcy 2020 PLN '000 |
EUR '000 | ||
| Przychody operacyjne | 28 334 | 6 231 | 28 720 | 6 467 | |
| Zysk operacyjny netto | 19 496 | 4 288 | 20 524 | 4 621 | |
| Marża | 69% | 71% | |||
| Koszty ogólnego zarządu i koszty funkcjonowania spółek |
(7 659) | (1 684) | (8 297) | (1 868) | |
| Zysk z działalności operacyjnej skorygowany o aktualizację wyceny nieruchomości |
24 468 | 5 381 | 13 029 | 2 934 | |
| Zysk/strata z aktualizacji wyceny nieruchomości |
(24 890) | (5 474) | 8 553 | 1 926 | |
| Zysk/strata z działalności operacyjnej |
(422) | (93) | 21 582 | 4 859 | |
| Zysk/strata netto przypadający na akcjonariuszy spółki dominującej |
6 310 | 1 388 | (30 016) | (6 758) | |
| EPS | 0,06 | 0,01 | (0,28) | (0,06) | |
| Przepływy z działalności | |||||
| operacyjnej | 4 314 | 949 | 6 818 | 1 535 | |
| Przepływy z działalności inwestycyjnej |
(128 350) | (28 226) | (100 061) | (22 530) | |
| Przepływy z działalności finansowej |
89 198 | 19 616 | (352 940) | (79 469) |
* w celu przeliczenia wybranych skonsolidowanych danych finansowych zastosowano wymogi Rozporządzenia Ministra Finansów z 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U.2018.757 z dnia 2018.04.20); nie zastosowano wymogów MSR 21 w tym zakresie.
II. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE GRUPY KAPITAŁOWEJ CAPITAL PARK ZA 6 MIESIĘCY 2021 ROKU
SPIS TREŚCI
| I. | WYBRANE SKONSOLIDOWANE DANE FINANSOWE*2 | |
|---|---|---|
| II. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE | ||
| GRUPY KAPITAŁ OWEJ CAPITAL PARK ZA 6 MIESIĘCY 2021 ROKU 3 | ||
| 1. | ŚRODROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ 6 | |
| 2. | ŚRODROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH | |
| CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 7 | ||
| 3. | ŚRODROCZNE SKRÓCONE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE | |
| WŁASNYM 8 | ||
| 4. | ŚRODROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH 9 | |
| 5. | OŚWIADCZENIA ZARZĄDU10 | |
| 6. | INFORMACJE OGÓLNE 11 | |
| 7. | INFORMACJA DODATKOWA DO ŚRODROCZNEGO SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO | |
| SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 14 | ||
| 8. | DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO | |
| SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 16 | ||
| SEGMENTY SPRAWOZDAWCZE 16 | ||
| NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE 17 | ||
| INWESTYCJE W JEDNOSTKI WSPÓŁKONTROLOWANE 22 | ||
| POZOSTAŁE FINANSOWE AKTYWATRWAŁEWYCENIANEWWARTOŚCIGODZIWEJ PRZEZWYNIK FINANSOWY | ||
| 22 | ||
| POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE 22 | ||
| NALEŻNOŚCI I POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE 23 | ||
| ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY 23 | ||
| KAPITAŁY WŁASNE 23 | ||
| KREDYTY BANKOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE 24 | ||
| ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU WYEMITOWANYCH OBLIGACJI 25 | ||
| ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE 25 PRZYCHODY OPERACYJNE 26 |
||
| ZYSKI I STRATY Z AKTUALIZACJI WYCENY NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH 26 | ||
| POZOSTAŁE PRZYCHODY 26 | ||
| PRZYCHODY FINANSOWE I KOSZTY FINANSOWE 27 | ||
| PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY I ODROCZONY 27 | ||
| UDZIELONE PORĘCZENIA 28 | ||
| ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU GRUPY 28 | ||
| INNE ZOBOWIĄZANIA UMOWNE 28 | ||
| AKTYWOWANE KOSZTY FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO 28 | ||
| ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ 28 | ||
| ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM 29 | ||
| ROZLICZENIA PODATKOWE 29 | ||
| TRANSAKCJE Z JEDNOSTKAMI POWIĄZNYMI 29 | ||
| KAPITALIZACJA PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO ZGODNIE Z MSSF 16 31 | ||
| AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY 31 | ||
| ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU RAPORTOWYM 32 | ||
| III. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE | ||
| CAPITAL PARK S.A. ZA 6 MIESIĘCY 2021 ROKU 33 | ||
| 1. | WYBRANE DANE FINANSOWE* 34 | |
| 2. | SKRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ35 | |
| 3. | ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH | |
| CAŁKOWITYCH DOCHODÓW 36 | ||
| 4. | ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM 37 | |
| 5. | ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH38 | |
| 6. | OŚWIADCZENIA ZARZĄDU39 | |
| 7. | WPROWADZENIE DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO JEDNOSTKOWEGO SPRAWOZDANIA | |
| FINANSOWEGO 40 | ||
| 8. | INFORMACJA DODATKOWA DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO JEDNOSTKOWEGO | |
| SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 45 | ||
| INWESTYCJE W JEDNOSTKACH ZALEŻNYCH 48 | ||
| POŻYCZKI UDZIELONE JEDNOSTKOM ZALEŻNYM I WSPÓŁKONTROLOWANYM 49 | ||
| INWESTYCJE W JEDNOSTKI WSPÓŁKONTROLOWANE 50 | ||
| ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU WYEMITOWANYCH OBLIGACJI 51 | |||
|---|---|---|---|
| PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY I ODROCZONY 51 | |||
| PRZYCHODY Z TYTUŁU ODSETEK 52 | |||
| KOSZTY Z TYTUŁU ODSETEK 52 | |||
| ZYSK/STRATA PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ 52 | |||
| ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM 52 | |||
| INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z JEDNOSTKAMI POWIĄZANYMI 53 | |||
| ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE I POZABILANSOWE 54 | |||
| ZABEZPIECZENIA USTANOWIONE NA MAJĄTKU SPÓŁKI 54 | |||
| ZDARZENIA PO DNIU RAPORTOWYM 55 | |||
| IV. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI CAPITAL PARK S.A. I GRUPY | |||
| CAPITAL PARK ZA 6 MIESI ECY 2021 ROKU 56 | |||
| 1 | GRUPA CAPITAL PARK 57 | ||
| 1.2 | OPIS PORTFELA NIERUCHOMOŚCI GRUPY 58 | ||
| 1.3 | KLUCZOWE OSIĄGNIĘCIA W I PÓŁROCZU 2021 ROKU 61 | ||
| 1.4 | STRUKTURA GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ 61 | ||
| 1.5 | WYBRANE DANE FINANSOWE GRUPY 63 | ||
| 1.6 | WYBRANE DANE FINANSOWE SPÓŁKI 64 | ||
| 1.7 | ZARZĄD I RADA NADZORCZA 65 | ||
| 1.8 | AKCJONARIAT 65 | ||
| 2 | DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA W I PÓŁROCZU 2021 ROKU67 | ||
| 2.1 | PROJEKTY INWESTYCYJNE ZAKOŃCZONE W I PÓŁROCZU 2021 ROKU 67 | ||
| 2.2 | PROJEKTY INWESTYCYJNE W TRAKCIE REALIZACJI 67 | ||
| 2.3 | ZNACZĄCE UMOWY ZAWARTE PRZEZ SPÓŁKĘ I GRUPĘ W I PÓROCZU 2021 ROKU 67 | ||
| 2.4 | INNE ISTOTNE ZDARZENIA WPŁYWAJĄCE NA DZIAŁALNOŚĆ SPÓŁKI I GRUPY W I PÓŁROCZU 2021 ROKU 69 | ||
| 2.5 | OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, W SZCZEGÓLNOŚCI O NIETYPOWYM CHARAKTERZE, MAJĄCYCH ZNACZĄCY | ||
| WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE 70 | |||
| 2.6 | OPIS WYKORZYSTANIA PRZEZ EMITENTA WPŁYWÓW Z EMISJI AKCJI DO CHWILI SPORZĄDZENIA |
||
| SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI 70 | |||
| 2.7 | INFORMACJE DOTYCZĄCE WYPŁACONEJ (LUB ZADEKLAROWANEJ DYWIDENDY) 70 | ||
| 2.8 | SPORY SĄDOWE 70 | ||
| 2.9 | ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM 70 | ||
| 2.10 | ISTOTNE POZYCJE POZABILANSOWE 70 | ||
| 2.11 | PREZENTACJA RÓŻNIC POMIĘDZY OSIĄGNIĘTYMI WYNIKAMI FINANSOWYMI A OPUBLIKOWANYMI |
||
| PROGNOZAMI 71 | |||
| 2.13 | REALIZACJA ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNYCH 71 | ||
| 2.14 | CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻEŃ 71 | ||
| 2.15 | STANOWISKO ZARZĄDU ODNOŚNIE MOŻLIWOŚCI ZREALIZOWANIA WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYCH |
||
| PROGNOZ WYNIKÓW FINANSOWYCH NA DANY ROK 75 | |||
| 2.16 | CZYNNIKI, KTÓRE BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE PRZEZ GRUPĘ WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO | ||
| NAJMNIEJ KOLEJNEGO PÓŁROCZA 75 |
1. ŚRODROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Nota | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 1 394 479 | 1 248 285 | |
| Nieruchomości inwestycyjne | 2 | 1 306 594 | 1 171 354 |
| Inwestycje w jednostki współkontrolowane | 3 | 43 192 | 40 999 |
| Aktywa finansowe | 4 | 21 100 | 21 554 |
| Pozostałe aktywa trwałe | 5 | 23 593 | 14 378 |
| Aktywa obrotowe | 732 971 | 771 545 | |
| Należności i pozostałe aktywa obrotowe | 6 | 39 587 | 31 755 |
| Aktywa finansowe | 6 530 | 8 468 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 7 | 110 471 | 148 853 |
| Aktywa trwałe zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 26 | 576 383 | 582 469 |
| AKTYWA RAZEM | 2 127 450 | 2 019 830 | |
| PASYWA | Nota | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
| Kapitały własne przypadające na akcjonariuszy jednostki dominującej | 995 722 | 989 577 | |
| Kapitał zakładowy | 8 | 108 334 | 108 334 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
826 398 | 852 525 | |
| Pozostałe kapitały rezerwowe | 8 | 73 420 | 73 420 |
| Różnice kursowe z przeliczenia | 4 854 | 5 019 | |
| Niepodzielony wynik finansowy | (17 284) | (49 721) | |
| Zobowiązania długoterminowe | 684 255 | 530 232 | |
| Kredyty bankowe | 9 | 525 160 | 374 021 |
| Inne zobowiązania finansowe | 9 | 18 853 | 24 122 |
| Zobowiązania z tytułu leasingów | 9, 25 | 47 297 | 48 545 |
| Pozostałe zobowiązania i rezerwy | 11 | 9 204 | 8 910 |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 83 741 | 74 634 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 447 473 | 500 021 | |
| Kredyty bankowe | 9 | 98 647 | 114 424 |
| Inne zobowiązania finansowe | 9 | 1 258 | 7 447 |
| Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji | 10 | - | 32 007 |
| Zobowiązania z tytułu leasingów | 9, 25 | 1 918 | 1 988 |
| Zobowiązania handlowe i pozostałe | 11 | 44 074 | 31 423 |
| Zobowiązania Grupy do zbycia klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży |
26 | 301 576 | 312 732 |
| PASYWA RAZEM | 2 127 450 | 2 019 830 |
2. ŚRODROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Nota | 6 m-cy 2021 /Dane niebadane/ |
3 m-ce zakończone 30.06.2021 /Dane niebadane/ |
6 m-cy 2020 /Dane niebadane/ |
3 m-ce zakończone 30.06.2020 /Dane niebadane/ |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody z wynajmu | 12 | 22 966 | 11 660 | 23 638 | 11 723 |
| Przychody związane z funkcjonowaniem nieruchomości 12 | 5 368 | 2 709 | 5 082 | 2 611 | |
| Przychody operacyjne | 28 334 | 14 369 | 28 720 | 14 334 | |
| Koszty bezpośrednio związane z nieruchomościami |
(8 838) | (4 445) | (8 196) | (3 796) | |
| Zysk operacyjny netto (NOI) | 19 496 | 9 924 | 20 524 | 10 538 | |
| Pozostałe przychody, w tym z tytułu usług zarządzania |
14 | 12 762 | 761 | 2 007 | 634 |
| Koszty funkcjonowania spółek celowych | (1 508) | (615) | (1 708) | (690) | |
| Koszty ogólnego zarządu | (6 151) | (3 092) | (6 592) | (3 409) | |
| Zyski/straty z aktualizacji wyceny nieruchomości |
13 | (24 890) | (43 723) | 8 553 | (83 021) |
| Pozostałe koszty | (200) | (36) | (1 964) | (90) | |
| Udział w zysku/stracie jednostek wycenianych metodą praw własności |
69 | (147) | 762 | (412) | |
| Zysk/Strata z działalności operacyjnej | (422) | (36 928) | 21 582 | (76 451) | |
| Przychody z tytułu dywidend | 15 | - | - | 190 | - |
| Przychody z tytułu odsetek | 15 | 1 204 | 762 | 1 735 | 1 111 |
| Koszty odsetek | 15 | (8 291) | (4 574) | (9 673) | (5 010) |
| Pozostałe przychody i koszty finansowe | 15 | 21 838 | 31 820 | (40 115) | 9 136 |
| Zysk/Strata przed opodatkowaniem | 14 329 | (8 920) | (26 281) | (71 213) | |
| Podatek dochodowy | 16 | (8 019) | 1 881 | (3 735) | 9 879 |
| Zysk/Strata netto | 6 310 | (7 039) | (30 016) | (61 334) | |
| Pozostałe całkowite dochody netto | (165) | (83) | 29 | (331) | |
| - pozycje, które mogą zostać przeklasyfikowane do rachunku zysków i strat - różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą |
(165) | (83) | 29 | (331) | |
| Suma dochodów całkowitych netto | 6 145 | (7 122) | (29 987) | (61 621) | |
| Zysk/Strata netto przypadający na akcjonariuszy spółki dominującej |
6 310 | (7 039) | (30 016) | (61 334) | |
| Zysk/Strata netto na jedną akcję (w PLN) | |||||
| Podstawowy za okres obrotowy | 21 | 0,06 | (0,28) | ||
| Rozwodniony za okres obrotowy | 21 | 0,06 | (0,28) |
3. ŚRODROCZNE SKRÓCONE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W SKONSOLIDOWANYM KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały | Różnice kursowe z przeliczenia |
Niepodzielony wynik finansowy |
Razem kapitały własne | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na 01.01.2021 |
108 334 | 852 525 | 73 420 | 5 019 | (49 721) | 989 577 |
| Podział zysku netto | - | (26 127) |
- | - | 26 127 | - |
| Razem transakcje z właścicielami | - | (26 127) | - | - | 26 127 | - |
| Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy | - | - | - | - | 6 310 | 6 310 |
| Inne całkowite dochody netto za okres sprawozdawczy | - | - | - | (165) | - | (165) |
| Suma dochodów całkowitych | - | - | - | (165) | 6 310 | 6 145 |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na 30.06.2021 |
108 334 | 826 398 | 73 420 | 4 854 | (17 284) | 995 722 |
| Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały | Różnice kursowe z przeliczenia |
Niepodzielony wynik finansowy |
Razem kapitały własne | |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na 01.01.2020 |
108 334 | 778 139 | 73 420 | 5 007 | 275 906 | 1 240 806 |
| Podział zysku netto | - | 74 386 | - | - | (74 386) |
- |
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | (227 501) |
(227 501) |
| Razem transakcje z właścicielami | - | 74 386 | - | - | (301 887) | (227 501) |
| Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy | - | - | - | - | (30 016) | (30 016) |
Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy - - - - Inne całkowite dochody netto za okres sprawozdawczy - - - 29 - 29 Suma dochodów całkowitych - - - 29 (30 016) (29 987) Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na 30.06.2020 108 334 852 525 73 420 5 036 (55 997) 983 318
(w tys. PLN)
4. ŚRODROCZNE SKRÓCONE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Wpływy ze sprzedaży | 37 068 | 34 250 |
| Płatność zobowiązań (dostawy i usługi) | (32 649) | (27 357) |
| Odsetki od depozytów | 40 | 185 |
| Podatek dochodowy zwrócony/(zapłacony) | (145) | (260) |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 4 314 | 6 818 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wydatki z tytułu nakładów na inwestycje inwestycji w nieruchomości | (178 352) | (106 191) |
| Spłata udzielonych pożyczek do jednostek współkontrolowanych | 29 | 5 940 |
| Dywidendy otrzymane | - | 190 |
| Utrata kontroli w jednostkach zależnych | 2 000 | - |
| Odsetki | 210 | - |
| Wpływy ze sprzedaży nieruchomości | 36 607 | - |
| Pozostałe wpływy inwestycyjne | 11 156 | - |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (128 350) | (100 061) |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wypłata dywidendy | - | (227 501) |
| Wpływy z tytułu kredytów | 190 784 | 84 752 |
| Odsetki | (7 999) | (11 134) |
| Wykup obligacji | (31 700) | (173 083) |
| Spłaty kredytów i pożyczek | (58 504) | (24 469) |
| Płatności z tytułu leasingów | (3 383) | (1 505) |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | 89 198 | (352 940) |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | (34 838) | (446 183) |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym dotyczących aktywów przeznaczonych do sprzedaży |
(36 547) | (421 334) |
| -różnice kursowe dotyczące środków pieniężnych | (1 709) | 24 849 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu, w tym dotyczące aktywów przeznaczonych do sprzedaży |
164 927 | 604 250 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu, w tym dotyczące aktywów przeznaczonych do sprzedaży |
128 380 | 182 916 |
5. OŚWIADCZENIA ZARZĄDU
Oświadczenie Zarządu CAPITAL PARK S.A. w sprawie rzetelnego sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Niniejszym Zarząd Capital Park S.A. oświadcza, iż wedle najlepszej wiedzy Zarządu, niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Capital Park i dane porównawcze sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Grupy oraz jej wynik finansowy. Sprawozdanie to zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Grupy Kapitałowej, w tym opis podstawowych ryzyk i zagrożeń.
Śkrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę Kapitałową w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Jednostki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania niniejszego skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu raportowym, w skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
6. INFORMACJE OGÓLNE
6.1. DANE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ
| Nazwa: | Capital Park S.A. | ||
|---|---|---|---|
| Forma prawna: | Spółka Akcyjna | ||
| Siedziba: | Klimczaka 1, 02-797 Warszawa | ||
| Kraj rejestracji: | Polska | ||
| Podstawowy przedmiot działalności: | |||
| • działalność holdingowa, |
|||
| • realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, |
|||
| • kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, |
|||
| • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi. |
|||
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego |
||
| Numer KRS: | 373001 | ||
| Numer statystyczny REGON: | 142742125 | ||
6.2. CZAS TRWANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ
Spółka dominująca Capital Park S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
6.3. OKRESY PREZENTOWANE
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku i składa się z:
- śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej sporządzonego na 30 czerwca 2021 roku, które po stronie aktywów i pasywów wykazuje sumę 2 127 450 tys. PLN,
- śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku wykazującego zysk netto w wysokości 6 310 tys. PLN,
- śródrocznego skróconego sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 rokuwykazującego wzrost stanu kapitału własnego o kwotę 6 145 tys. PLN,
- śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku wykazującego spadek stanu środków pieniężnych netto o kwotę 36 547 tys. PLN,
- wprowadzenia do śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień.
Dane porównawcze śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego prezentowane są:
- za okres od 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 r. dla śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów,
- za okres od 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 r. dla śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z przepływów pieniężnych,
- według stanu na 31 grudnia 2020 roku dla śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej,
- za okres od 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku śródrocznego skróconego sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
i jest sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 34 – Śródroczna sprawozdawczość finansowa.
Poprzez dzień raportowy uważa się 30 czerwca 2021 roku. Poprzez okres raportowy rozumie się okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku.
6.4. WYCENA POZYCJI WYRAŻONYCH W WALUTACH OBCYCH
W niniejszym sprawozdaniu finansowym zastosowano następujące kursy wymiany walut:
| Kurs EUR/PLN | 01.01.2021- 30.06.2021 |
01.01.2020- 31.12.2020 |
01.01.2020- 30.06.2020 |
|---|---|---|---|
| Kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu | 4,5208 | 4,6148 | 4,4660 |
| Kurs średni obliczony dla okresu sprawozdawczego | 4,5472 | 4,4742 | 4,4413 |
6.5. PRAWNICY
Ishikawa, Brocławik. Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p.
6.6. BANKI I INSTYTUCJE FINANSOWE
Bank PEKAO S.A. PKO BP S.A., Alior Bank S.A., Getin Noble Bank S.A., mBank S.A., BOŚ Bank S.A., ING Bank Śląski S.A.; ABN AMRO Bank N.V., BNP Paribas Bank Polska S.A., Erste Group Bank AG, Europejski Bank Inwestycyjny, Bank of China.
6.7. AKCJONARIUSZE JEDNOSTKI DOMINUJĄCEJ
Według stanu na dzień sporządzenia niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego akcjonariuszami jednostki dominującej posiadającymi co najmniej 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy byli:
| Razem | 108 333 998 | 100,00% | 108 333 998 | 100,00% |
|---|---|---|---|---|
| Pozostali | 5 600 488 | 5,17% | 5 600 488 | 5,17% |
| Patron Townsend S.à r.l. | 7 052 993 | 6,51% | 7 052 993 | 6,51% |
| Europi Property Group AB | 23 716 161 | 21,89% | 23 716 161 | 21,89% |
| MIRELF VI B.V | 71 964 356 | 66,43% | 71 964 356 | 66,43% |
| Akcjonariusz | Liczba akcji | akcyjnego | Liczba głosów | % głosów |
| % kapitału |
Według stanu na dzień raportowy akcjonariuszami jednostki dominującej posiadającymi co najmniej 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy byli:
| Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału akcyjnego |
Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| MIRELF VI B.V | 71 964 356 | 66,43% | 71 964 356 | 66,43% |
| Europi Property Group AB | 23 683 138 | 21,86% | 23 683 138 | 21,86% |
| Patron Townsend S.à r.l. | 7 052 993 | 6,51% | 7 052 993 | 6,51% |
| Pozostali | 5 633 511 | 5,20% | 5 633 511 | 5,20% |
| Razem | 108 333 998 | 100,00% | 108 333 998 | 100,00% |
Struktura akcjonariatu na dzień 31 grudnia 2020 r. przedstawiała się następująco:
| Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| akcyjnego | ||||
| MIRELF VI B.V | 71 964 356 | 66,43% | 71 964 356 | 66,43% |
| Europi Property Group AB | 15 291 536 | 14,12% | 15 291 536 | 14,12% |
| Patron Townsend S.à r.l. | 7 052 993 | 6,51% | 7 052 993 | 6,51% |
| Pozostali | 14 025 113 | 12,95% | 14 025 113 | 12,95% |
| Razem | 108 333 998 | 100,00% | 108 333 998 | 100,00% |
Na dzień 30 czerwca 2021 r. oraz na dzień sporządzenia niniejszego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego beneficjentem rzeczywistym jest Pan Ronald Dickerman, osoba kontrolująca i beneficjent rzeczywisty spółki MIRELF VI B.V. posiadającej 66,43 % akcji Capital Park S.A.
6.8. STRUKTURA GRUPY
a) Poniżej zaprezentowane zostało zestawienie spółek zależnych oraz współkontrolowanych, które wchodzą w skład Grupy Kapitałowej na dzień raportowy:
| CAPITAL PARK SA | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| CP Development S.à r.l. |
100% | Hazel Investments Sp. z o. o. |
100% | CP Management Sp. z o. o. |
100% |
| ArtN Sp. z o. o. | 100% | Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. |
100% | CP Retail ("SPV 2") Sp. z o.o. |
100% |
| Fundacja Fabryki Norblina | 100% | Diamante Investments Sp. z o. o. |
100% | Sporty Department Store Sp. z o. o. |
100% |
| CP RETAIL B.V. | 100% | Alferno Investments Sp. z o. o. |
100% | Capital Park Kraków Sp. z o. o. |
100% |
| Oberhausen Sp. z o.o. |
100% | Aspire Investments Sp. z o. o. |
100% | Emir 30 Sp. z o. o. | 100% |
| SO SPV 50 Sp. z o.o.* | 60% | Sander Investments Sp. z o. o. |
100% | Kinogram Sp. z o.o. |
100% |
| Wilanów Investments S. à r.l.* |
50% | Polski Hak Sp. z o.o. |
100% | ||
| Rezydencje Pałacowa Sp. z o. o.* |
100% | Krynica Investments Sp. z o.o. |
100% | ||
| RM1 Sp. z o. o.* | 100% |
*jednostki współkontrolowane
Zmiany w strukturze Grupy jakie miały miejsce w okresie sprawozdawczym tj. od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r oraz do dnia publikacji niniejszego środrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
W okresie zakończonym 30 czerwca 2021 r. Capital Park S.A. utworzył nową spółkę - Krynica Investments Sp. z o.o. 30 czerwca 2021 r. CP Development S.a r.l. and CP Retail B.V. złożyły do sądu wniosek o połączenie.
6.9. ZATWIERDZENIE SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostanie podpisane przez Zarząd jednostki dominującej 2 września 2021 roku i opublikowane 3 września 2021 roku.
7.1. ZGODNOŚĆ Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 34 – Śródroczna sprawozdawczość finansowa zatwierdzonym przez Unię Europejską (MSSF UE).
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
7.2. ZASADY PREZENTACJI SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Dane w niniejszym śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały podane w tysiącach polskich złotych, które są walutą funkcjonalną i prezentacji Grupy, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy.
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu
7.3. NAJWAŻNIEJSZE ZDARZENIA JAKIE MIAŁY MIEJSCE W OKRESIE 3 MIESIĘCY 2021 ROKU
Pandemia Covid-19
W pierwszym kwartale 2021 r. Polska zmagała się z najtrudniejszą trzecią falą pandemii w okresie ostatnich 12 miesięcy a rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnego lockdown'u i zaostrzenie dotychczasowych restrykcji. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce administracja rządowa podjęła szereg działań zapobiegawczych, w tym m.in. wprowadziła czasowe zakazy prowadzenia działalności dla pewnych typów podmiotów gospodarczych a także czasowo wygasiła umowy najmu w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2.000 m2 .
Wpływ Covid-19 na wyniki finansowe
W związku z zakazami i ograniczeniami wprowadzonymi dla poszczególnych działalności, a także pogorszeniem sytuacji gospodarczej najemców, epidemia Covid-19 miała negatywny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za 6 miesięcy 2021 roku. Na skutek redukcji opłat z tytułu najmu w wyniku czasowego wygaszenia umów przez tzw. Tarczę Antykryzysową a także w wyniku porozumień z najemcami, na mocy których zostały udzielone czasowe obniżki w czynszu w zamian za m.in. wydłużenie umów najmu, nastąpiło obniżenie skonsolidowanych Sporządzając śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesiący kończący się 30 czerwca 2021 roku jednostka dominująca stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok 2020.
Zmiany do standardów i nowe standardy i interpretacje zatwierdzone przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 r. nie miały istotnego wpływu na prezentowane informacje finansowe.
historycznego, za wyjątkiem inwestycji w nieruchomości oraz pochodnych instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej, której zmiana ujmowana jest w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów.
przychodów z wynajmu Grupy za pierwsze półrocze 2021 roku o 11% w stosunku do założeń sprzed pandemii.
Ponieważ zgodnie z MSSF 16 Grupa prezentuje przychody z najmu z uwzględnieniem uśrednionego czynszu w okresie zawartych umów najmu (tzw. "straight-line rent"), co oznacza, że zmiany stawek czynszu w okresie najmu (w tym redukcje w wyniku Covid-19, rabaty czy wakacje czynszowe) są ujmowane memoriałowo, negatywny wpływ koronawirusa na przychody zrealizowane w 2021 roku został rozłożony ("wypłaszczony") w całym okresie trwania umów najmu.
Wpływ Covid-19 na przyszłą sytuację firmy
Grupa przeprowdziła testy/ analizy wykazujące, że nie istnieje istotna niepewność w odniesieniu do założenia kontynuacji działalności Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości.
Grupa na bieżąco ocenia sytuację i podejmuje działania mające na celu minimalizacje negatywnego wpływu spowodowanego pogorszeniem koniunktury.
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu sytuacja finansowa Grupy jest stabilna i nie uległa pogorszeniu. Grupa posiada obecnie blisko 180 mln PLN dostępnej gotówki, dzięki czemu utrzymuje bezpieczną pozycję płynnościową w obliczu zawirowań spowodowanych epidemią koronawirusa.
7.4. OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, W SZCZEGÓLNOŚCI O NIETYPOWYM CHARAKTERZE MAJĄCYCH ZNACZĄCY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI FINANSOWE
Pandemia Covid-19 – szczegóły zostały opisane w punkcie 7.3 powyżej.
7.5. OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SEZONOWOŚCI LUB CYKLICZNOŚCI DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ CAPITAL PARK
Działalność Grupy nie podlega istotnym zjawiskom sezonowości i cykliczności.
7.6. INFORMACJE DOTYCZĄCE EMISJI WYKUPU I SPŁATY NIEUDZIAŁOWYCH I KAPITAŁOWYCH PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
W czerwcu 2021 roku Grupa wykupiła obligacje serii N o wartości 7.000 tys. EUR (31.670 tys. PLN). Na dzień 30 czerwca 2021 r. Grupa nie posiada żadnych zobowiązań z tytułu obligacji, jak również w 2021 roku nie emitowała udziałowych i kapitałowych papierów wartościowych.
7.7. INFORMACJE DOTYCZĄCE WYPŁACONEJ LUB ZADEKLAROWANEJ DYWIDENDY
Emitent (jednostka dominująca) nie wypłaciła, ani nie zadeklarowała dywidendy w pierwszym półroczu 2021 r.
7.8. STANOWISKO ZARZĄDU ODNOŚNIE WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYCH PROGNOZ WYNIKÓW FINANSOWYCH NA DANY ROK
Zarząd nie publikował ani nie deklarował publikacji prognoz finansowych.
7.9. SPRAWY SĄDOWE
Przed sądem organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej nie toczą się żadne postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Capital Park, których wartość stanowiłaby co najmniej 10% kapitałów własnych Grupy kapitałowej Capital Park.
7.10. INNE INFORMACJE, KTÓRE ZDANIEM ZARZĄDU GRUPY SĄ ISTOTNE DLA OCENY JEJ SYTUACJI KADROWEJ, · MAJĄTKOWEJ, FINANSOWEJ, WYNIKU FINANSOWEGO I ICH ZMIAN ORAZ INFORMACJE, KTÓRE SĄ ISTOTNE DLA OCENY MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZOBOWIĄZAŃ EMITENTA
W ocenie Zarządu obecna i przewidywana sytuacja finansowa Grupy jest stabilna i nie wskazuje na istnienie zagrożeń w zarządzaniu zasobami finansowymi. Na dzień raportowy nie odnotowano zdarzeń negatywnie wpływających na dalszą działalność Grupy.
7.11. WSKAZANIA CZYNNIKÓW, KTÓRE ZDANIEM GRUPY BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO NAJMNIEJ KOLEJNEGO KWARTAŁU
Zmiany kursu EUR/PLN
Zmiany wartości EURO w odniesieniu do złotego mają istotny wpływ na zysk/stratę z aktualizacji wartości nieruchomości i na wyniki finansowe Grupy. Większość nieruchomości inwestycyjnych jest wyceniana i finansowana w EURO, ponieważ aktywa te są aktualizowane według kursu waluty na koniec każdego okresu sprawozdawczego. Wycena z tytułu zmiany kursu Pandemia Covid-19
walutowego istotnie wpłynęła na wynik finansowy okresu sprawozdawczego. Szczególnie wpływ zmiany kursu jest obserwowalny w pozycji Zysk/Strata z aktualizacji wyceny nieruchomości oraz w Pozostałych przychodach/kosztach finansowych.
Ujawnienie w punkcie 7.3
8. DODATKOWE NOTY I OBJAŚNIENIA DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
SEGMENTY SPRAWOZDAWCZE
Grupa wyodrębnia 4 zaprezentowane poniżej segmenty sprawozdawcze. Segmenty reprezentują nieruchomości inwestycyjne na innym etapie procesu inwestycyjnego. Wyodrębniając segmenty operacyjne Zarząd jednostki dominującej wziął pod uwagę zgodnie z MSSF 8 dwa istotne czynniki: pomoc użytkownikom jej sprawozdań finansowych w ocenie rodzaju i skutków finansowych działań gospodarczych, w które jest zaangażowana, oraz środowiska gospodarczego, w którym prowadzi działalność oraz system raportowania zarządczego ustalony w ramach Grupy.
Obecnie działalność Grupy podzielona jest na: (i) Segment Inwestycji ukończonych, to znaczy takich, które są funkcjonującymi nieruchomościami i przynoszą stabilny dochód, (ii) Segment Inwestycji w budowie, czyli inwestycje bądź to na etapie budowy bądź na etapie przygotowania do budowy, (iii) Segment pozostałych inwestycji, w którym zgrupowane są nieruchomości, które nie stanowią podstawowej działalności Grupy oraz (iv) Aktywa dostępne do sprzedaży, które zgodnie z MSSF 5 zostały zaprezentowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w tej linii.
Zarząd analizuje segmenty operacyjne według poniższych ogólnych zasad:
- przy inwestycjach zakończonych w oparciu o NOI (zysk operacyjny netto, którego uzgodnienie do zysku brutto jest zaprezentowane w ramach Skonsolidowanego sprawozdania z zysków i strat i innych całkowitych dochodów) oraz możliwość generowania nadwyżek finansowych,
- przy inwestycjach w budowie w oparciu w wskaźniki opłacalności realizacji projektu, wynikające z możliwej do uzyskania marży po zakończeniu realizacji budowy,
- inwestycje pozostałe są to projekty nie stanowiące głównego biznesu z punktu widzenia strategii Grupy,
- aktywa dostępne do sprzedaży są to projekty z zamiarem sprzedaży w okresie do 12 miesięcy.
Segment inwestycji ukończonych
| Spółka | Inwestycja |
|---|---|
| Oberhausen Sp. z o.o. | Galeria Zaspa, Gdańsk |
| Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. | Hampton by Hilton Old Town Gdańsk |
| Diamante Investments Sp. z o. o. | Street Mall Vis à Vis, Łódź |
| Aspire Investments Sp. z o.o. | KEN, Warszawa |
| Sander Investments Sp. z o.o. | Rubinowy Dom, Bydgoszcz |
Segment inwestycji w budowie
| Spółka | Inwestycja |
|---|---|
| ArtN Sp. z o. o. | Fabryka Norblina, Warszawa |
Segment pozostałych inwestycji
| Spółka | Inwestycja |
|---|---|
| CP Management Sp. z o.o. | Kościuszki, Łódź |
| CP Management Sp. z o.o. | Słomińskiego, Gdańsk |
| Emir 30 Sp. z o.o. | Unieście |
Segment aktywów dostępnych do sprzedaży
| Spółka | Inwestycja |
|---|---|
| Hazel Investments Sp. z o. o. | Royal Wilanów, Warszawa |
| CP Retail SPV 2 Sp. z o.o. | Eurocentrum Hotel i Rezydencje, Warszawa |
Zestawienie danych poszczególnych segmentów z danymi całej Grupy za 6 miesięcy 2021 roku
| DANE FINANSOWE | Inwestycje ukończone |
Inwestycje w budowie |
Pozostałe Inwestycje |
Aktywa przeznaczone do sprzedaży |
Kwoty nie alokowane do segmentów |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość nieruchomości, w tym przeznaczonych do sprzedaży |
186 672 | 1 109 254 | 10 668 | 558 474 | - | 1 865 068 |
| Zobowiązania oprocentowane | 131 122 | 517 027 | - | 256 850 | 44 983 | 949 982 |
| Aktywa razem | 206 443 | 1 147 666 | 21 733 | 581 226 | 170 382 | 2 127 450 |
| Zobowiązania razem | 136 718 | 593 298 | 9 513 | 295 883 | 96 316 | 1 131 728 |
| Przychody z tytułu najmu | 7 427 | - | 828 | 14 711 | - | 22 966 |
| Przychody dotyczące funcjonowania nieruchomości |
1 035 | - | 50 | 4 283 | - | 5 368 |
| Obowiązek świadczenia spełniany w czasie |
1 035 | - | 50 | 4 283 | - | 5 368 |
| Razem przychody operacyjne | 8 462 | - | 878 | 18 994 | - | 28 334 |
| Koszty dotyczące nieruchomości |
(2 201) | - | (586) | (6 051) | - | (8 838) |
| Zysk operacyjny netto (NOI) | 6 261 | - | 292 | 12 943 | - | 19 496 |
Zestawienie danych poszczególnych segmentów z danymi całej Grupy za 2020 rok
| DANE FINANSOWE | Inwestycje ukończone |
Inwestycje w budowie |
Pozostałe Inwestycje |
Aktywa przeznaczone do sprzedaży |
Kwoty nie alokowane do segmentów |
RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość nieruchomości, w tym przeznaczonych do sprzedaży |
220 650 | 940 047 | 10 657 | 566 395 | - | 1 737 749 |
| Zobowiązania oprocentowane | 154 888 | 369 675 | - 266 914 |
77 990 | 869 468 | |
| Aktywa razem | 238 534 | 969 272 | 23 484 | 587 330 | 201 210 | 2 019 830 |
| Zobowiązania razem | 161 405 | 436 171 | 9 090 | 307 012 | 116 575 | 1 030 253 |
| Przychody z tytułu najmu | 14 678 | - | 1 830 | 30 142 | - | 46 650 |
| Przychody dotyczące funcjonowania nieruchomości |
2 195 | - | 121 | 8 655 | - | 10 971 |
| Obowiązek świadczenia spełniany w czasie |
2 195 | - | 121 | 8 655 | - | 10 971 |
| Razem przychody operacyjne | 16 873 | - | 1 951 | 38 797 | - | 57 621 |
| Koszty dotyczące nieruchomości |
(3 842) | - | (2 017) | (11 369) | - | (17 228) |
| Zysk operacyjny netto (NOI) | 13 031 | - | (66) | 27 428 | - | 40 393 |
W 2021 roku nie wystąpiły transakcje pomiędzy segmentami operacyjnymi. Wszystkie aktywa i zobowiązania w ramach
segmentów operacyjnych są zlokalizowane na terytorium Polski.
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE
Do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się nieruchomości, co do których Grupa posiada tytuł własności, współwłasności lub prawo wieczystego użytkowania. Zgodnie z MSR 40 – "Nieruchomości inwestycyjne" wszystkie nieruchomości inwestycyjne wyceniane są w wartości godziwej.
Na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych spółki zależne amortyzują wartość nieruchomości inwestycyjnych, zgodnie z zasadami dotyczącymi środków trwałych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Amortyzacja podatkowa ma charakter pozabilansowy.
Zarząd ściśle monitoruje sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie. Zmiany w otoczeniu rynkowym mają duży wpływ na wartość nieruchomości będących w posiadaniu Grupy. Nieruchomości inwestycyjne są wrażliwe na wiele elementów w tym w szczególności na zmiany stóp kapitalizacji oraz kursu EUR/PLN z uwagi na to, iż podstawą dużej części wycen nieruchomości inwestycyjnych jest czynsz wyrażony w EURO. Wzrost/spadek kursu EUR przekłada się bezpośrednio na wzrost/spadek wartości nieruchomości wyrażonej w PLN i powoduje zysk/stratę z aktualizacji wyceny nieruchomości.
| Typy inwestycji | Ilość projektów | Udział na 30.06.2021 | 30.06.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Inwestycje ukończone | 5 | 14% | 186 672 | ||
| Inwestycje w budowie | 1 | 85% | 1 109 254 | 940 047 | |
| Pozostałe inwestycje | 3 | 1% | 10 668 | 10 657 | |
| Razem | 9 | 100% | 1 306 594 | ||
| Nieruchomości inwestycyjne | 1 257 379 | 1 120 821 | |||
| Wdrożenie MSSF 16 – ujęcie prawa do użytkownia aktywa z tytułu wieczystego użytkowania gruntów |
49 215 | 50 533 | |||
| ZMIANA WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH | 30.06.2021 | 31.12.2020 | |||
| Wartość bilansowa na początek okresu | 1 171 354 | 890 770 | |||
| Zwiększenia stanu, z tytułu: | 166 078 | 280 584 | |||
| Aktywowanie późniejszych nakładów1 | 179 387 | 250 159 | |||
| - w tym aktywowane koszty finansowania | 12 455 | 21 340 | |||
| Uśrednienie czynszu | 1 028 | 5 586 | |||
| Zysk/(strata) netto wynikający z aktualizacji wyceny nieruchomości wg wartości godziwej |
(14 337) | 13 182 | |||
| MSSF 16 – kapitalizacja prawa użytkowania wieczystego | - | 11 657 | |||
| Zmniejszenia stanu, z tytułu: | (30 838) | - | |||
| Zbycie nieruchomości | (30 838) | - | |||
| Wartość bilansowa na koniec okresu [tys. PLN] | 1 306 594 | 1 171 354 | |||
| Wartość bilansowa na koniec okresu [tys. EUR] | 289 018 | 253 826 |
1Na aktywowane nakłady składają się w głównej mierze: koszty budowlane, koszty architektów, usługi doradcze, koszty finansowania (odsetki od kredytów, pożyczek i obligacji, prowizje), koszty prawne oraz koszty usług pomocniczych.
| Typy inwestycji | Ilość projektów | Udział na 30.06.2021 | 30.06.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktywa dostępne do sprzedaży | 2 | 100% | 558 474 | 566 395 | |
| Razem | 2 | 100% | 558 474 | 566 395 | |
| Nieruchomości inwestycyjne | 547 817 | 555 738 | |||
| MSSF 16 – ujęcie prawa do użytkownia aktywa z tytułu |
10 657 | 10 657 | |||
| wieczystego użytkowania gruntów |
| ZMIANA WARTOŚCI AKTYWÓW DOSTĘPNYCH DO SPRZEDAŻY | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Wartość bilansowa brutto na początek okresu | 566 395 | 530 088 |
| Zwiększenia/zmniejszenia stanu, z tytułu: | (7 921) | 36 307 |
| Aktywowanie późniejszych nakładów | 1 660 | 3 273 |
| Uśrednienie czynszu | 972 | (45) |
| Zysk/(Strata) netto wynikający z aktualizacji wyceny nieruchomości wg wartości godziwej |
(10 553) | 33 079 |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu [tys. PLN] | 558 474 | 566 395 |
| Wartość bilansowa brutto na koniec okresu [tys. EUR] | 123 534 | 122 734 |
Ujawnienia zgodnie z MSSF 13 (w oparciu o istotne dane nieobserwowalne Poziom 3)
Na podstawie zasad MSSF 13 Zarząd jednostki dominującej przeprowadził analizę metodologii ustalenia wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych na 30 czerwca 2021 r. oraz na 31 grudnia 2020 r., która doprowadziła do wniosku, że metodologia ta została ustalona w oparciu o 3 poziom hierarchii wyceny do wartości godziwej. Wynika to z faktu, że nie stwierdzono bieżących transakcji o podobnych warunkach, a do wyceny nieruchomości inwestycyjnych przyjęto liczne założenia, które w istotny sposób wpłynęły na ustalenie wartości godziwej. Jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na wycenę nieruchomości jest stopa kapitalizacji (yield), która kształtuje się następująco dla nieruchomości posiadanych przez grupę:
- Nieruchomości biurowe: 4,75%-6,50%
- Nieruchomości handlowe: 5,40%-8,25%
- Nieruchomości hotelowe: 7,50%-8,50%
Dla ustalenia wartości godziwej nieruchomości niezależni rzeczoznawcy stosują metody wyceny najbardziej odpowiednie dla wyceny wartości danej nieruchomości. Są to:
Wycena nieruchomości w podejściu dochodowym, metodą inwestycyjną
W metodzie tej stosuje się dwie techniki: dyskontowania strumieni pieniężnych oraz kapitalizacji prostej. W ten sposób wyceniane są głównie nieruchomości o zakończonym procesie inwestycyjnym i przeznaczeniu komercyjnym. Przy użyciu techniki dyskontowania strumieni dochodów wartość nieruchomości określa suma zdyskontowanych strumieni dochodów możliwych do uzyskania z wycenianej nieruchomości w przyjętym okresie prognozy, powiększoną o zdyskontowaną wartość rezydualną nieruchomości. Prognoza strumieni dochodów dla okresu obowiązywania umów najmu dokonywana jest w oparciu o parametry istniejących umów najmu. Prognoza strumieni dochodów dla okresu po zakończeniu obecnych umów najmu przygotowana jest w oparciu o parametry rynkowe, to znaczy rynkowy czynsz najmu możliwy do uzyskania, straty w dochodzie spowodowane rynkowymi okresami poszukiwania najemcy a także okresami wakacji czynszowych oraz ewentualnymi nakładami na wykończenie powierzchni najemców. Prognoza strumieni dochodów w całym okresie prognozy uwzględnia ewentualne straty związane z niepełną przenaszalnością kosztów operacyjnych nieruchomości – to znaczy wpływy z tytułu czynszu zostają pomniejszone o część kosztów operacyjnych pokrywanych przez właściciela nieruchomości. Wszystkie wymienione parametry rynkowe są określane przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych i wynikają z aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych. Przy wycenie nieruchomości techniką kapitalizacji prostej wartość nieruchomości stanowi iloczyn rocznego dochodu możliwego do uzyskania z danej nieruchomości oraz współczynnika kapitalizacji.
Nieruchomości wyceniane wyżej opisaną metodą stanowią łącznie 14% całego portfela nieruchomości inwestycyjnych Grupy.
Poniżej zaprezentowano podstawowe założenia przyjęte do ustalenia wartości godziwej tej kategorii nieruchomości na 30 czerwca 2021 r.
| Powierzchnia | Nakłady do | Wartość | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nazwa projektu | Lokalizacja | Status | całkowita (w tys. m2 ) |
Obłożenie | Docelowy NOI (w tys. PLN)* |
poniesienia po 30.06.2021 (w tys. PLN) |
księgowa (w tys. PLN)** |
| Galeria Zaspa | Gdańsk | zakończony | 9 | 89% | 5 222 | 1 065 | 61 035 |
| Hampton by Hilton Old Town Gdańsk |
Gdańsk | zakończony | 9 | 100% | 5 850 | - | 68 825 |
| Vis à Vis Łódź | Łódź | zakończony | 6 | 92% | 2 737 | 323 | 33 962 |
| Warszawa, KEN | Warszawa | zakończony | <1 | 100% | 382 | - | 5 457 |
| Rubinowy Dom, Bydgoszcz |
Bydgoszcz | zakończony | <1 | 100% | 69 | - | 863 |
| Razem | 170 142 | ||||||
| PWUG zgodnie z MSSF 16 | 16 530 | ||||||
| Nieruchomości inwestycyjne – segment "Inwestycje ukończone" |
186 672 |
* NOI – docelowy średni roczny zysk operacyjny netto, przyjęty w raportach z wyceny nieruchomości
** Wartość księgowa nieruchomości nie obejmuje aktywa z tytułu prawa użytkowania wieczystego
*** W związku z zawartą warunkową umową sprzedaży udziałów CP Gdańsk Sp. z o.o. wycena nieruchomości została przeprowadzona w oparciu o zapisy umowne
Poniżej zaprezentowano podstawowe założenia przyjęte do ustalenia wartości godziwej tej kategorii nieruchomości na 31 grudnia 2020 r.
| Nazwa projektu | Lokalizacja | Status | Powierzchnia całkowita (w tys. m2 ) |
Obłożenie | Docelowy NOI (w tys. PLN)* |
Nakłady do poniesienia po 31.12.2020 (w tys. PLN) |
Wartość księgowa (w tys. PLN)** |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Galeria Zaspa | Gdańsk | zakończony | 9 | 87% | 5 330 | 1 087 | 62 300 |
| Hampton by Hilton Old Town Gdańsk |
Gdańsk | zakończony | 9 | 100% | 5 972 | - | 70 256 |
| Vis à Vis Łódź | Łódź | zakończony | 6 | 91% | 2 794 | 320 | 34 602 |
| Warszawa, Belgradzka | Warszawa | zakończony | 3 | 80% | 2 189 | - | 29 193 |
| Warszawa, KEN | Warszawa | zakończony | <1 | 100% | 390 | - | 5 570 |
| Rubinowy Dom, Bydgoszcz |
Bydgoszcz | zakończony | <1 | 100% | 71 | - | 881 |
| Razem | 202 802 | ||||||
| PWUG zgodnie z MSSF 16 | 17 848 |
Nieruchomości inwestycyjne – segment "Inwestycje ukończone" 220 650
* NOI – docelowy średni roczny zysk operacyjny netto, przyjęty w raportach z wyceny nieruchomości
** Wartość księgowa nieruchomości nie obejmuje aktywa z tytułu prawa użytkowania wieczystego
*** W związku z zawartą warunkową umową sprzedaży udziałów CP Gdańsk Sp. z o.o. wycena nieruchomości została przeprowadzona w oparciu o zapisy umowne
Wycena nieruchomości w podejściu mieszanym, metodą pozostałościową
Najczęściej stosowana przy wycenie wartości nieruchomości w trakcie budowy, uwzględniająca jej wartość docelową (oszacowaną w podejściu dochodowym lub porównawczym), pomniejszoną o wielkość nakładów inwestycyjnych pozostających do poniesienia na dany dzień wyceny. W ten sposób wyceniane są głównie nieruchomości z rozpoczętym lecz niezakończonym procesem inwestycyjnym tj.: obiekty o przeznaczeniu komercyjnym, biurowym oraz mieszanym komercyjno-biurowym. Wartość docelową, tj. po zrealizowaniu rozwoju, określono w podejściu dochodowym, metodą inwestycyjną, techniką kapitalizacji prostej.
Nieruchomości wyceniane wyżej opisaną metodą stanowią łącznie 85% całego portfela nieruchomości inwestycyjnych Grupy.
Poniżej zaprezentowano podstawowe założenia przyjęte do ustalenia wartości godziwej tej kategorii nieruchomości na 30 czerwca 2021 r.
| Nazwa projektu | Lokalizacja | Status | Powierzchnia całkowita (w tys. m2) |
Pre-let 30.06.20 21 |
Docelowy NOI (w tys. PLN)* |
Nakłady do poniesienia po 30.06.2021 |
Wartość księgowa (w tys. PLN) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fabryka Norblina | Warszawa | w budowie | 65 | 73% | 79 566 | 224 019 | 1 076 569 |
| Razem | 1 076 569 | ||||||
| PWUG zgodnie z MSSF 16 | 32 685 | ||||||
| Nieruchomości inwestycyjne – segment "Inwestycje w budowie" | 1 109 254 |
* NOI –został określony w oparciu o zawarte umowy najmu oraz przyjęty czynsz rynkowy dla powierzchni niewynajętej.
Poniżej zaprezentowano podstawowe założenia przyjęte do ustalenia wartości godziwej tej kategorii nieruchomości na 31 grudnia 2020 r.
| Fabryka Norblina | Warszawa | w budowie | 65 | 66% | 81 220 | 401 044 | 907 362 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nazwa projektu | Lokalizacja | Status | Powierzchnia całkowita (w tys. m2) |
Pre-let 31.12. 2020 |
Docelowy NOI (w tys. PLN)* |
Nakłady do poniesienia po 31.12.2020 |
Wartość księgowa (w tys. PLN) |
| Razem | 907 362 |
|---|---|
| PWUG zgodnie z MSSF 16 | 32 685 |
| Nieruchomości inwestycyjne – segment "Inwestycje w budowie" | 940 047 |
* NOI –został określony w oparciu o zawarte umowy najmu oraz przyjęty czynsz rynkowy dla powierzchni niewynajętej.
Wycena nieruchomości w podejściu porównawczym, metodą porównywania parami
Stosowana w odniesieniu do nieruchomości, dla których można ustalić porównywalne transakcje sprzedaży na danym rynku, a także w odniesieniu do nieruchomości gruntowych i mieszkaniowych. Do wyceny tych nieruchomości analizuje się nieruchomości o podobnych atrybutach, które są przedmiotem transakcji sprzedaży na rynku, znane są cechy nieruchomości od których uzależniana jest cena zakupu oraz warunki przeprowadzonych transakcji. Ze względu na małą liczbę oraz dużą rozbieżność cenową transakcji nieruchomościami porównawczymi, przy wycenie nieruchomości zastosowano metodę porównywania parami. W ten sposób Grupa wycenia głównie nieruchomości niezabudowane lub zabudowane o nieokreślonym przeznaczeniu, na których nie dokonywano nakładów inwestycyjnych oraz lokale mieszkalne przeznaczone do odsprzedaży.
Nieruchomości wyceniane wyżej opisaną metodą stanowią łącznie 1% całego portfela nieruchomości inwestycyjnych Grupy.
Nieruchomości inwestycyjne zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży
Poniżej zaprezentowano podstawowe założenia przyjęte do ustalenia wartości godziwej tej kategorii nieruchomości na 30 czerwca 2021 r.
| Nazwa projektu | Lokalizacja | Status | Metoda wyceny |
Powierzchnia całkowita (w tys. m2 ) |
Obłożenie | Docelowy NOI (w tys. PLN) |
Nakłady do poniesienia po 30.06.2021 (w tys. PLN) |
Wartość księgowa (w tys. PLN) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Royal Wilanów | Warszawa | zakończony | Podejście dochodowe |
37 | 100% | 36 166 | 5 753 | 462 327 |
| Eurocentrum Hotel i Rezydencje |
Warszawa | Grunt przeznaczony na sprzedaż |
W oparciu o cenę ofertową |
- | - | - | - | 85 490 |
| Razem | 547 817 | |||||||
| PWUG zgodnie z MSSF 16 | 10 657 | |||||||
| Aktywa przeznaczone do sprzedaży, w tym PWUG zgodnie z MSSF 16 |
558 474 |
Poniżej zaprezentowano podstawowe założenia przyjęte do ustalenia wartości godziwej tej kategorii nieruchomości na 31 grudnia 2020 r.
| Nazwa projektu | Lokalizacja | Status | Metoda wyceny |
Powierzchnia całkowita (w tys. m2 ) |
Obłożenie | Docelowy NOI (w tys. PLN) |
Nakłady do poniesienia po 31.12.2020 (w tys. PLN) |
Wartość księgowa (w tys. PLN) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Royal Wilanów | Warszawa | zakończony | Podejście dochodowe |
37 | 98% | 36 918 | 5 872 | 470 248 |
| Eurocentrum Hotel i Rezydencje |
Warszawa | Grunt przeznaczony na sprzedaż |
W oparciu o cenę ofertową |
- | - | - | - | 85 490 |
| Razem | 555 738 | |||||||
| PWUG zgodnie z MSSF 16 | 10 657 | |||||||
| Aktywa przeznaczone do sprzedaży, w tym PWUG zgodnie z MSSF 16 |
566 395 |
INWESTYCJE W JEDNOSTKI WSPÓŁKONTROLOWANE
| INWESTYCJE DŁUGOTERMINOWE | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Wartość zaangażowania we wspólne przedsięwzięcie Wilanów Investments | 21 619 | 20 676 |
| Wartość zaangażowania we wspólne przedsięwzięcie SO SPV 50 | 21 573 | 20 323 |
| Razem | 43 192 | 40 999 |
Grupa prezentuje udziały we wspólnych przedsięwzięciach wyceniane metodą praw własności. Na wartość bilansową tych wspólnych przedsięwzięć składają się wartość udziałów w tych jednostkach jak również udzielone tym podmiotom pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami z uwzględnieniem odpisów aktualizujących.
Grupa prezentuje udziały we wspólnych przedsięwzięciach w wartości netto, to znaczy pomniejszone o zobowiązania z tytułu udziału w tych przedsięwzięciach, które odpowiadają oszacowanym przyszłym przepływom pieniężnym z tytułu pokrycia strat we wspólnych przedsięwzięciach.
W poniższej tabeli zaprezentowano podstawowe informacje dotyczące zawartych umów kwalifikowanych jako wspólne przedsięwzięcia.
| Grupa Wilanów Investments | SO SPV 50 | |
|---|---|---|
| Spółki współkontrolowane | Wilanów Investments S. à r. l. z siedzibą w Luksemburgu oraz jej jednostki zależne: Rezydencje Pałacowa Sp. z o.o. oraz RM 1 Sp. z o.o. |
SO SPV 50 Sp. z o.o. |
| Udział w kapitale zakładowym oraz w zysku/stracie |
50 % udziałów w kapitale zakładowym spółki Wilanów Investments S. à r.l. (bezpośrednio) oraz w spółkach Rezydencje Pałacowa Sp. z o.o. oraz RM 1 Sp. z o.o. (pośrednio), 66 % udziałów w zysku/stracie |
60 % udziałów w kapitale zakładowym spółki SO SPV 50 Sp. z o.o i 60 % udziałów w zysku/stracie |
| Dane podstawowe o zawartej umowie |
Porozumienie zawarte 13 sierpnia 2008 r. z Real Management Sp. z o.o. Celem porozumienia jest budowa, sprzedaż oraz zarządzanie nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi na terenie Wilanowa. |
Porozumienie zawarte 3 lutego 2016 roku z Galaxy Sp. z o.o. Celem porozumienia jest przebudowa, rekomercjalizacja, repozycjonowanie oraz zarządzanie centrum handlowym zlokalizowanym w Swarzędzu. |
POZOSTAŁE FINANSOWE AKTYWA TRWAŁE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY
| Razem | 21 100 | 21 554 |
|---|---|---|
| Certyfikaty inwestycyjne REIA II FIZ AN | 9 389 | 9 477 |
| Certyfikaty inwestycyjne REIA FIZ AN | 11 711 | 12 077 |
| POZOSTAŁE FINANSOWE AKTYWA TRWAŁE WYCENIANE W WARTOŚCI GODZIWEJ PRZEZ WYNIK FINANSOWY |
30.06.2021 | 31.12.2020 |
POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE
| POZOSTAŁE AKTYWA TRWAŁE | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Rzeczowe aktywa trwałe | 10 894 | 1 524 |
| Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 1 245 | 1 194 |
| Wartości niematerialne | 467 | 470 |
| Należności długoterminowe | 10 987 | 11 190 |
| Razem | 23 593 | 14 378 |
Wzost rzeczowych aktywów trwałych wynika głównie z nakładów poniesionych przez Kinogram w związku z inwestycją w kino w Fabryce Norblina. W długoterminowych rozliczenia międzyokresowych Grupa prezentuje długoterminowe przedpłaty oraz gwarancje dobrego wykonania umowy. W pozycji należności długoterminowych Grupa prezentuje zapłacony zadatek na zakup udziałów w Spółce Projekt I Sp. z o.o. oraz długoterminowe kaucje.
NALEŻNOŚCI I POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE
| NALEŻNOŚCI I POZOSTAŁE AKTYWA OBROTOWE | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Należności publiczno-prawne | 29 760 | 24 089 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 2 847 | 359 |
| Pozostałe należności | 384 | 121 |
| Należności handlowe | 6 596 | 7 187 |
| Razem | 39 587 | 31 755 |
W należnościach publiczno-prawnych Grupa prezentuje przede wszystkim należności z tytułu podatku od towarów i usług, które spółki z Grupy odzyskują na bieżąco w toku prowadzonej działalności inwestycyjnej. Należności publiczno-prawne związane są z należnościami z tytułu podatku VAT rozpoznanymi przez ArtN w związku z trwającym procesem budowy Fabryki Norblina.
Wzrost krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych wynika głównie z rozpoznanej opłaty z tytułu prawa wieczystego użytkowania i podatku od nieruchomości za 2021 rok.
| NALEŻNOŚCI HANDLOWE | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Należności handlowe brutto | 12 657 | 13 321 |
| Odpisy aktualizujące | (6 061) | (6 134) |
| Należności handlowe netto | 6 596 | 7 187 |
Grupa dokonała oszacowania odpisów aktualizujących w drodze indywidualnej analizy sald należności, zgodnie z najlepszą wiedzą i doświadczeniem Grupy.
ŚRODKI PIENIĘŻNE I ICH EKWIWALENTY
| ŚRODKI PIENIĘŻNE W KASIE I NA RACHUNKACH BANKOWYCH | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Środki na rachunkach bankowych | 38 604 | 118 162 |
| Lokaty krótkoterminowe o terminie realizacji do 3 miesięcy | 71 867 | 30 691 |
| Razem | 110 471 | 148 853 |
| Środki na rachunkach bankowych aktywów przeznaczonych do sprzedaży | 17 909 | 16 074 |
| Razem | 128 380 | 164 927 |
W środkach pieniężnych prezentowanych powyżej zawierają się środki o ograniczonej możliwości dysponowania na 30 czerwca 2021 r. wynosiły one 19 894 tys. PLN (odpowiednio na 31 grudnia 2020 r. 19 699 tys. PLN). Środki te są ulokowane na rachunkach technicznych banku z tytułu
uruchomionych, lecz jeszcze niewydatkowanych środków z kredytu jak również na rachunkach zablokowanych na zabezpieczenie spłaty kredytów, jakie posiadają spółki z Grupy.
KAPITAŁY WŁASNE
Struktura kapitału zakładowego na dzień raportowy i dzień sporządzenia niniejszego skróconego sprawozdania finansowego przedstawia się następująco:
| Seria/emisja rodzaj akcji | Liczba akcji | Cena nominalna (w zł) |
Wartość nominalna serii / emisji |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Seria A akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane | 100 000 | 1,0 | 100 000 | wkład pieniężny | 17.12.2010 | ||
| wkład pieniężny oraz | |||||||
| Seria B akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane | 74 458 541 | 1,0 | 74 458 541 | wkład | 13.10.2011 | ||
| niepieniężny |
| Seria C akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane | 20 955 314 | 1,0 | 20 955 314 | wkład pieniężny | 14.02.2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Seria D akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane | 3 589 891 | 1,0 | 3 589 891 | wkład pieniężny | 03.03.2015 |
| Seria E akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane | 9 230 252 | 1,0 | 9 230 252 Wkład niepieniężny | 14.02.2014 | |
| Razem | 108 333 998 | 108 333 998 |
Struktura akcjonariatu została przedstawiona w punkcie 6.7 Informacji ogólnych.
Poniższa tabela przedstawia pozostałe kapitały rezerwowe na dzień raportowy:
| POZOSTAŁE KAPITAŁY REZERWOWE | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Kapitał wynikający ze zmian w strukturze Grupy | (3 423) | (3 423) |
| Kapitał wynikający z wyceny programu motywacyjnego dla uprawnionych osób | 16 178 | 16 178 |
| Pozostały kapitał rezerwowy (utworzony z zysków zatrzymanych) | 60 665 | 60 665 |
| Razem | 73 420 | 73 420 |
KREDYTY BANKOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE
Grupa wycenia kredyty bankowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe wg zamortyzowanego kosztu (zgodnie z MSSF 9), co oznacza, że wartość zobowiązania wynika z planowanych przepływów pieniężnych związanych z jego realizacją z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.
| KREDYTY BANKOWE I POZOSTAŁE ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 30.06.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
| Kredyty bankowe | 868 258 | 741 964 | |
| Zobowiązania leasingowe* | 59 871 | 61 190 | |
| Pochodne instrumenty finansowe (IRS, forward)** | 21 853 | 34 307 | |
| Razem | 949 982 | 837 461 | |
| Zobowiązania sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | (256 850) | (266 914) | |
| Razem | 693 132 | 570 547 | |
| Długoterminowe kredyty bankowe i pozostałe zobowiązania finansowe |
591 310 | 446 688 | |
| Krótkoterminowe kredyty bankowe i pozostałe zobowiązania finansowe |
358 672 | 390 773 | |
* Ujawnienie użytkowania wieczystego zgodnie z MSSF 16
** Instrumenty pochodne dotyczą zabezpieczeń Grupy przed zmianą stóp procentowych i ryzykiem kursowym zaciągniętych przez Grupę zobowiązań i nie są przedmiotem obrotu
| STRUKTURA ZAPADALNOŚCI | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Zobowiązania poniżej roku, w tym: | 358 672 | 390 773 |
| Zobowiązania sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | (256 850) | 266 914 |
| Płatne od 1 roku do 3 lat | 61 403 | 88 948 |
| Płatne od 3 do 5 lat | 67 372 | 48 417 |
| Płatne powyżej 5 lat | 462 535 | 309 323 |
| Razem | 949 982 | 837 461 |
NAJISTOTNIEJSZE ZMIANY W KREDYTACH BANKOWYCH
Grupa współpracuje z większością banków działających w Polsce oraz kilkoma bankami zagranicznymi. Większość kredytów zaciągniętych przez spółki z Grupy to kredyty inwestycyjne lub budowlane. Większość kredytów jest denominowana w euro i wyceniana na dzień raportowy, wzwiązku z tym zmiany kursu EUR/PLN mają istotny wpływ na strukturę bilansową Grupy wyrażoną wPLN. W czerwcu 2021 roku spółka Alferno Sp. z o.o. spłaciłakredyt inwestycyjny zaciągnięty w Alior Banku w wysokości 4.120 tys. EUR. Pozostałe umowy kredytowe wykazane w sprawozdaniu finansowym za okres kończący się 31 grudnia 2020 r. pozostają w mocy na dzień 30 czerwca 2021 r. W okresie zakończonym 30 czerwca 2021 r. nie podpisano nowych umów kredytowych. W okresie 6 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 r. ArtN Sp. z o.o., podmiot zależny od Capital Park S.A. zaciągnął nowe transze kredytu budowlanego w banku Pekao S.A. oraz Europejskim Banku Inwestycyjnym zgodnie z harmonogramem i stopniem zaawansowania budowy Fabryki Norblina zlokalizowanej w Warszawie, przy ul. Żelaznej.
W okresie objętym niniejszym śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym ani po dniu sprawozdawczym nie wystąpiły przypadki naruszenia warunków umów kredytowych.
| Nazwa banku | Kwota kredytu w tys. PLN na dzień 30.06.2021* |
Kwota kredytu w walucie na dzień 30.06.2021* |
Kwota kredytu w tys. PLN na dzień 31.12.2020* |
Kwota kredytu wg umowy** |
Waluta Oprocentowanie | Termin wymagalności |
Przeznaczenie kredytu |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BNP Paribas Bank Polska S.A. / ING Bank Śląski S.A. |
244 451 | 54 073 | 253 519 | 62 500 | EUR | 3M EURIBOR + marża |
do 2022 | inwestycyjny |
| Getin Noble Bank S.A. | 44 983 | 9 950 | 45 984 | 15 000 | EUR | 3M EURIBOR + marża |
do 2022 | operacyjny |
| BOŚ Bank S.A. | 51 611 | 11 416 | 52 125 | 11 756 | EUR | 3M EURIBOR + marża |
do 2033 | inwestycyjny |
| Alior Bank S.A. | 38 086 | 8 425 | 39 586 | 9 656 | EUR | 3M EURIBOR + marża |
do 2021 | inwestycyjny |
| Alior Bank S.A. | 24 895 | 5 507 | 26 023 | 6 972 | EUR | 3M EURIBOR + marża |
do 2025 | inwestycyjny |
| Alior Bank S.A. | - | - | 19 183 | 4 800 | EUR | 1M EURIBOR + marża |
do 2022 | inwestycyjny |
| Bank PEKAO S.A./EBI | 437 095 | 96 685 | 282 314 | 159 300 | EUR | 3M EURIBOR + marża |
do 2021 do 2026 |
budowlany inwestycyjny |
| Bank PEKAO S.A. kredyt VAT |
27 137 | 27 137 | 23 229 | 35 000 | PLN | WIBOR 1M + marża |
do 2021 | VAT |
| Total | 868 258 | 741 964 |
* Kwoty w zamortyzowanym koszcie.
** Kwoty w walucie z umowy.
Wartość nominalna zobowiązań z tytułu kredytów wynosi 885.391 tys. PLN (195.848 tys. EUR).
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU WYEMITOWANYCH OBLIGACJI
W czerwcu 2021 roku Grupa wykupiła obligacje serii N o wartości 7.000 tys. EUR (31.670 tys. PLN). Na dzień 30 czerwca 2021 r. Grupa nie posiada żadnych zobowiązań z tytułu obligacji, jak również w 2021 roku nie emitowała udziałowych i kapitałowych papierów wartościowych.
ZOBOWIĄZANIA HANDLOWE I POZOSTAŁE
| Zobowiązania handlowe i pozostałe 41 836 |
28 938 |
|---|---|
| Kaucje od najemców 8 210 |
7 879 |
| Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych 1 878 |
2 462 |
| Kaucje gwarancyjne od generalnych wykonawców 1 354 |
1 055 |
| Razem 53 278 |
40 334 |
| Długoterminowe pozostałe zobowiązania i rezerwy 9 204 |
8 910 |
| Krótkoterminowe pozostałe zobowiązania i rezerwy 44 074 |
31 424 |
Wzrost zobowiazań handlowych wynika głównie ze wzrostu zobowiazań inwestycyjnych w związku z budową Fabryki Norblina.
PRZYCHODY OPERACYJNE
A. PRZYCHODY Z WYNAJMU
Przychody z najmu obejmują przychody uzyskiwane z wynajmu ukończonych nieruchomosci inwestycyjnych. Grupa prezentuje przychody z wynajmu w podziale na segmenty sprawozdawcze. Portfel najemców jest bardzo zdywersyfikowany tym samym udział w całości przychodów pojedynczego najemcy jest niewielki i nie przekracza kilku procent.
Grupa prezentuje przychody z najmu z uwzględnieniem uśrednionego czynszu w okresie zawartych umów najmu, co oznacza, że zmiany stawek czynszu w okresie najmu (wakacje czynszowe) są ujmowane memoriałowo.
| PRZYCHODY Z WYNAJMU | Udział 2021 | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|---|
| Inwestycje ukończone | 32% | 7 427 | 7 618 |
| Inwestycje prezentowane jako aktywa na sprzedaż | 64% | 14 711 | 15 052 |
| Pozostałe inwestycje | 4% | 828 | 968 |
| Razem | 100% | 22 966 | 23 638 |
B. PRZYCHODY BEZPOŚREDNIO ZWIĄZANE Z FUNKCJONOWANIEM NIERUCHOMOŚCI
| Razem | 100% | 5 368 | 5 082 |
|---|---|---|---|
| Pozostałe inwestycje | 1% | 50 | 63 |
| Inwestycje prezentowane jako aktywa na sprzedaż | 80% | 4 283 | 4 050 |
| Inwestycje ukończone | 19% | 1 035 | 969 |
| Przychody z tytułu service charge | |||
| PRZYCHODY BEZPOŚREDNIO ZWIĄZANE Z FUNKCJONOWANIEM NIERUCHOMOŚCI |
Udział 2021 | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
ZYSKI I STRATY Z AKTUALIZACJI WYCENY NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH
Nie rzadziej niż na każdy dzień raportowy Grupa wycenia posiadane nieruchomości według wartości godziwej. Zyski lub straty wynikające ze zmian tych wartości ujmowane są w wyniku finansowym bieżącego okresu. Wyniki Grupy zależą w dużym stopniu od zmian cen na rynkach nieruchomości, na które wpływ mają między innymi następujące czynniki:
wysokość czynszów, poziom wynajętej powierzchni nieruchomości, zmiany stóp kapitalizacji, zmiany stóp procentowych, koszty budowy, dostępność finansowania bankowego, kurs EUR/PLN i ogólna sytuacja na rynku kredytowym.
| AKTUALIZACJA WYCENY NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNYCH | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Inwestycje ukończone | (4 277) | 715 |
| Inwestycje w budowie | (10 060) | (5 006) |
| Inwestycje prezentowane jako aktywa na sprzedaż | (10 553) | 12 844 |
| Razem | (24 890) | 8 553 |
Strata z aktualizacji wartości nieruchomości wynika głównie ze spadku kursu EUR, w stosunku do 31 grudnia 2020 r. Większość nieruchomości inwestycyjnych jest wyceniana i finansowana w EURO, ponieważ aktywa te są aktualizowane
według kursu waluty na koniec każdego okresu sprawozdawczego. Wycena z tytułu zmiany kursu walutowego istotnie wpływa na wynik finansowy okresu sprawozdawczego.
POZOSTAŁE PRZYCHODY
| POZOSTAŁE PRZYCHODY | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Odszkodowanie od miasta | 11 156 - |
| Pozostałe | 1 606 | 2 007 |
|---|---|---|
| Razem | 12 762 | 2 007 |
W marcu 2021 roku, ArtN otrzymał odszkodowanie za grunt przekazany miastu w związku z przebudową ulicy Prostej. Zapłata odszkodowania nastąpiła na podstawie decyzji Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 5 marca 2021 r. Miasto
Warszawa odwołało się od decyzji przyznającej odszkodowanie ArtN do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zarząd wierzy że prawdopodobieństwo negatywnego wyroku sądowego jest bardzo niewielkie.
PRZYCHODY FINANSOWE I KOSZTY FINANSOWE
| PRZYCHODY Z DYWIDEND | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| REIA FIZ AN | - | - |
| REIA II FIZ AN | - | 190 |
| Razem | - | 190 |
| PRZYCHODY Z TYTUŁU ODSETEK | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Odsetki od lokat i depozytów | 40 | 196 |
| Odsetki od udzielonych pożyczek | 1 164 | 1 539 |
| Razem | 1 204 | 1 735 |
| Razem | (8 291) | (9 673) |
|---|---|---|
| Pozostałe odsetki | (26) | (7) |
| Odsetki od leasingu | (296) | (559) |
| Odsetki od obligacji | (890) | (3 766) |
| Odsetki od kredytów | (7 079) | (5 341) |
| KOSZTY Z TYTUŁU ODSETEK | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
| POZOSTAŁE PRZYCHODY I KOSZTY FINANSOWE | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Nadwyżka ujemnych/dodatnich różnic kursowych | 17 552 | (12 004) |
| Koszty emisji | (90) | (733) |
| Wycena instrumentów pochodnych | 6 053 | (19 376) |
| Pozostałe | (1 677) | (8 002) |
| Razem | 21 838 | (40 115) |
Grupa wycenia zobowiązania finansowe według zamortyzowanego kosztu zgodnie z MSSF 9. Wynik tej wyceny odnoszony jest na wynik finansowy jako korekta kosztów odsetek od kredytów. Nadwyżka dodatnich różnic kursowych wynika z wyceny zobowiązań walutowych. Instrumenty finansowe wyceniane są do wartości godziwej. Wyceny instrumentów pochodnych obejmują wyceny instrumentów zabezpieczających IRS, forward oraz instrumenty opcyjnego typu CAP, które zabezpieczają przyszłe przepływy związane z planowanymi spłatami kredytów oraz ich przewalutowaniem.
PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY I ODROCZONY
| PODATEK OBCIĄŻAJĄCY WYNIK | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Bieżący podatek dochodowy | (4) | (223) |
| Odroczony podatek dochodowy | (8 015) | (3 512) |
| (Obciążenie)/uznanie podatkowe wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
(8 019) | (3 735) |
| PODATEK DOCHODOWY | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Zysk/(strata) przed opodatkowaniem | 14 329 | (26 281) |
| Podatek dochodowy | (8 019) | (3 735) |
| Efektywna stawka podatku (udział podatku dochodowego w zysku/(stracie) przed opodatkowaniem) |
55,96% | (14,21%) |
Zmiana podatku odroczonego wynika głównie ze wzrostu rezerwy z tytułu podatku odroczonego związanego z wyceną udziałów.
Rozpoznanie podatku odroczonego na wycenie udziałów ma największy wpływ na efektywną stawkę podatkową
UDZIELONE PORĘCZENIA
Zgodnie z przyjętą polityką Grupa kapitałowa Capital Park wykorzystuje poręczenia wewnętrzne tj. nie mające wpływu na niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe.
ZABEZPIECZENIA NA MAJĄTKU GRUPY
W celu zabezpieczenia spłaty kredytów oraz odsetek od tych kredytów zaciągniętych przez podmioty Grupy Kapitałowej udzielono szeregu zabezpieczeń na rzecz banków finansujących. W szczególności były to następujące zabezpieczenia:
- weksle,
- oświadczenia o poddaniu się egzekucji,
- pełnomocnictwa do dysponowania rachunkami bankowymi,
- hipoteki na nieruchomościach,
INNE ZOBOWIĄZANIA UMOWNE
Na 30 czerwca 2021 r. Grupa posiadała zobowiązanie inwestycyjne wynikające z zawartego kontraktu dotyczącego realizacji budowy projektu Fabryka Norblina w wysokości 221.651 tys. PLN.
AKTYWOWANE KOSZTY FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO
Zgodnie z MSR 23 Grupa ujmuje jako zwiększenie wartości nieruchomości inwestycyjnych koszty finansowania zewnętrznego poniesione w okresie prowadzonego procesu
• cesje wierzytelności do istniejących i przyszłych umów najmu, umów ubezpieczenia, umów budowlanych
• zastawy rejestrowe na obecnych i przyszłych udziałach
• umowy podporządkowania dające pierwszeństwo w zaspokajaniu wierzytelności z tytułu kredytu przed
i gwarancji dobrego wykonania,
w spółkach zależnych,
innymi wierzytelnościami.
• depozyty,
Zobowiązanie te będzie sfinansowane z dostępnych środków pieniężnych Grupy oraz w ramach istniejących umów kredytowych z Bankiem PEKAO S.A. oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
budowlanego. Są to głównie koszty kredytów, które zostały wykorzystane na finansowanie inwestycji (odsetki, prowizje oraz różnice kursowe).
| AKTYWOWANE KOSZTY FINANSOWANIA ZEWNĘTRZNEGO | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Nieruchomości inwestycyjne | 12 455 | 9 612 |
| Razem | 12 455 | 9 612 |
ZYSK PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto przypadającego na zwykłych akcjonariuszy Grupy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto przypadającego na zwykłych akcjonariuszy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe).
| WYLICZENIE ZYSKU/(STRATY) NA JEDNĄ AKCJE – ZAŁOŻENIA | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|
|---|---|---|---|
| Zysk/(strata) netto z działalności kontynuowanej | 6 310 | (30 016) | |
| Zysk/(strata) wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku przypadającego na jedną akcję |
6 310 | (30 016) | |
| Zysk/(strata) wykazany dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku przypadającego na jedną akcję |
6 310 | (30 016) | |
| LICZBA WYEMITOWANYCH AKCJI | 30.06.2021 | 30.06.2020 | |
| Średnia ważona liczba akcji wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości podstawowego zysku na jedną akcję w tys. szt. |
108 334 | 108 334 | |
| Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykazana dla potrzeb wyliczenia wartości rozwodnionego zysku na jedną akcję w tys. szt. |
108 334 | 108 334 | |
| Zysk/(strata) netto na jedną akcję (w PLN) | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|
| Podstawowy za okres obrotowy | 0,06 | (0,28) | |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 0,06 | (0,28) | |
| Cały zysk dotyczy działalności kontynuowanej. |
ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Głównym celem zarządzania kapitałem Grupy jest utrzymanie bezpiecznej struktury kapitałowej. Grupa monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik zadłużenia netto, który jest liczony jako stosunek zobowiązań netto do sumy aktywów.
| WSKAŹNIK ZADŁUŻENIA NETTO | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Oprocentowane kredyty, pożyczki, obligacje oraz instrumenty finansowe | 890 111 | 808 278 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | (128 380) | (164 927) |
| Zadłużenie netto | 761 731 | 643 351 |
| Aktywa razem z wyłączeniem MSSF 16 - PWUG | 2 067 578 | 1 958 640 |
| Zadłużenie netto do aktywów razem | 36,84% | 32,85% |
ROZLICZENIA PODATKOWE
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności podlegające regulacjom mogą być przedmiotem kontroli organów administracyjnych, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i sankcji. Brak odniesienia do utrwalonych regulacji prawnych w Polsce powoduje występowanie w obowiązujących przepisach niejasności i niespójności. Często występujące różnice w opiniach co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych zarówno wewnątrz organów państwowych jak i pomiędzy organami państwowymi i przedsiębiorstwami powodują powstawanie obszarów niepewności i konfliktów.
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat począwszy od końca roku, w którym nastąpiła zapłata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Spółek Grupy mogą zostać powiększone o dodatkowe zobowiązania podatkowe.
TRANSAKCJE Z JEDNOSTKAMI POWIĄZNYMI
| Typ powiązania | Należności od podmiotów powiązanych z tytułu pożyczek |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych z tytułu pożyczek |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | 30.06.2021 | 31.12.2020 | ||
| Wilanów Investments S.à r.l | jednostka współzależna | 21 619 | 20 676 | - | - |
| SO SPV 50 Sp. z o.o. | jednostka współzależna | 15 344 | 14 164 | - | - |
|---|---|---|---|---|---|
| Jan Motz | kluczowy personel kierowniczy | 6 530 | 6 465 | - | - |
| Typ powiązania | Pozostałe należności od podmiotów powiązanych |
Pozostałe zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | 30.06.2021 | 31.12.2020 | ||
| SO SPV 50 Sp. z o.o. | jednostka współzależna | 37 | 12 | - | - |
| Beyond PR Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | - | - | 43 | - |
| Myecolife Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | - | - | 9 | - |
| Mount TFI S.A. | powiązanie osobowe | - | 11 | - | - |
| Invipay S.A. | powiązanie osobowe | 2 | - | - | - |
| CP Property 1 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 128 | 134 | - | - |
| CP Property 2 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 27 | 107 | - | - |
| CP Property 3 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 99 | 117 | - | - |
| CP Property 4 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 52 | 69 | - | - |
| CP Property 5 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 73 | 80 | - | - |
| CP Property 6 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 19 | 19 | - | - |
| CP Property 7 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 19 | 19 | - | - |
| CP Racławicka Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 38 | 15 | - | - |
| Marcel Investments Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 38 | 15 | - | - |
| Nerida Investments Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 2 | 15 | - | - |
| Orland Investments Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 141 | 15 | - | - |
| Sagitta Investments Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 38 | 15 | 9 | - |
| CP Retail (SPV1) Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 112 | 15 | - | - |
| RM1 Sp. z o.o. | jednostka współzależna | 78 | 15 | - | - |
| Marta Motz | powiązanie osobowe | - | - | - | - |
| Jan Motz | kluczowy personel kierowniczy | - | - | 196 | 174 |
| Marcin Paweł Juszczyk | kluczowy personel kierowniczy | - | - | 22 | 94 |
| Kinga Nowakowska | kluczowy personel kierowniczy | - | - | 106 | - |
| Ishikawa, Brocławik, Adwokaci i Radcowie Prawni, sp. p. |
powiązanie osobowe | - | - | 95 | 24 |
| Typ powiązania | Przychody z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek oraz dywidendy |
Koszty z tytułu odsetek od zaciągniętych pożyczek |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 miesięcy 2021 6 miesięcy 2020 | 6 miesięcy 2021 | 6 miesięcy 2020 | ||||
| Wilanów Investments S.à r.l | jednostka współzależna | 408 | 502 | - | - | |
| SO SPV 50 Sp. z o.o. | jednostka współzależna | 363 | 399 | - | - | |
| Jan Motz | kluczowy personel kierowniczy | 94 | 95 | - | - | |
| Przychody z tytułu sprzedaży usług |
Koszty z tytułu nabycia usług |
|||||
| Typ powiązania | 6 miesięcy 2021 6 miesięcy 2020 | 6 miesięcy 2021 | 6 miesięcy 2020 | |||
| SO SPV 50 Sp. z o.o. | jednostka współzależna | 414 | 1 056 | - | - | |
| Jan Motz | kluczowy personel kierowniczy | - - |
1 002 | 887 | ||
| Marcin Juszczyk | kluczowy personel kierowniczy | - - |
546 | 487 | ||
| Kinga Nowakowska | kluczowy personel kierowniczy | - - |
487 | 428 | ||
| Marta Motz | powiązanie osobowe | 2 2 |
51 | 62 | ||
| Ishikawa, Brocławik, Adwokaci i Radcowie Prawni, sp. p. |
powiązanie osobowe | - - |
115 | 164 | ||
| Myecolife Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | - - |
68 | 76 | ||
| Varsovia Food Company Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | - - |
- | - | ||
| Beyond PR Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 20 | 26 | 141 | 149 | |
| Invipay S.A. | powiązanie osobowe | - 3 |
- | - | ||
| Mount TFI S.A. | powiązanie osobowe | 173 | 136 | - | - |
| CP Property 1 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 95 | 163 | - | - |
|---|---|---|---|---|---|
| CP Property 2 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 81 | 107 | - | - |
| CP Property 3 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 70 | 107 | - | - |
| CP Property 4 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 72 | 94 | - | - |
| CP Property 5 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 66 | 78 | 5 | 5 |
| CP Property 6 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 15 | 19 | - | - |
| CP Property 7 Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 15 | 19 | - | - |
| CP Racławicka Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 109 | 146 | - | - |
| Marcel Investments Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 84 | 124 | - | - |
| Nerida Investments Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 28 | 48 | - | - |
| Orland Investments Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 111 | 111 | - | - |
| Sagitta Investments Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 72 | 119 | - | - |
| CP Retail (SPV1) Sp. z o.o. | powiązanie osobowe | 84 | 33 | - | - |
| RM1 Sp. z o.o. | jednostka współzależna | 194 | 102 | - | - |
Transakcje z tytułu dostaw i usług wynikające z działalności operacyjnej zostały zawarte na warunkach nie odbiegających istotnie od warunków rynkowych. W przypadku wystąpienia niestandardowych, materialnych transakcji, Grupa dokonuje stosownego ujawnienia.
KAPITALIZACJA PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO ZGODNIE Z MSSF 16
| KAPITALIZACJA PRAWA WIECZYSTEGO UŻYTKOWANIA GRUNTÓW W WARTOŚCI AKTYWÓW ZGODNIE Z MSSF 16 NA DZIEŃ RAPORTOWY |
30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Nieruchomości inwestycyjne | 49 214 | 50 533 |
| Aktywa dostępne do sprzedaży | 10 657 | 10 657 |
| Razem aktywa | 59 871 | 61 190 |
| Zobowiązania z tyt. leasingu – część długoterminowa | 47 297 | 48 545 |
| Zobowiązania z tyt. leasingu – część krótkoterminowa | 12 574 | 12 645 |
| Razem zobowiążania | 59 871 | 61 190 |
AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY
Na dzień raportowy Zarząd jednostki dominującej prezentuje Royal Wilanów oraz CP Retail "SPV2" Sp. z o.o. jako aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży.
| AKTYWA TRWAŁE PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Royal Wilanów, Warszawa: | 490 724 | 496 781 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 472 984 | 480 905 |
| Środki na rachunkach bankowych | 17 740 | 15 876 |
| Eurocentrum Hotel i Rezydencje, Warszawa | 85 659 | 85 688 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 85 490 | 85 490 |
| Środki na rachunkach bankowych | 169 | 198 |
| Total | 576 383 | 582 469 |
| - w tym środki na rachunkach bankowych | 17 909 | 16 074 |
| ZOBOWIĄZANIA DO ZBYCIA KLASYFIKOWANE JAKO PRZEZNACZONE DO SPRZEDAŻY | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
| Kredyty bankowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 244 451 | 253 520 |
| Inne zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
1 742 | 2 738 |
| Zobowiązania z tytułu leasingów | 10 657 | 10 657 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 44 726 | 45 817 |
| Total | 301 576 | 312 732 |
ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU RAPORTOWYM
W dniu 13 sierpnia 2021 r. CP Retail ("SPV2") Sp. z o.o. zawarła z Unique Apartments Grunwaldzka Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży nieruchomości położonej w Warszawie w dzielnicy Ochota, o łącznym obszarze około 6 tys. mkw. Cena sprzedaży wyniosła 20 mln euro netto. Środki ze sprzedaży nieruchomości w kwocie 10 mln EUR zostały przeznaczone na spłatę kredytu w Getin Banku.
26 sierpnia 2021 r. Fabryka Norblina uzyskała pozwolenie na użytkowanie nieruchomości.
IDENTYFIKACJA OSÓB SKŁADAJĄYCH PODPIS ELEKTRONICZNY NA SPRAWOZDANIU FINANSOWYM:
Jan Motz - Prezes Zarządu Kinga Nowakowska - Członek Zarządu Marcin Juszczyk- Członek Zarządu Anna Wziątek-Cybartowska - Osoba sporządzająca sprawozdanie finansowe
III. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE CAPITAL PARK S.A. ZA 6 MIESIĘCY 2021 ROKU
1. WYBRANE DANE FINANSOWE*
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | |||
|---|---|---|---|---|
| 000 PLN | 000 EUR | 000 PLN | 000 EUR | |
| Aktywa razem | 1 201 523 | 265 777 | 1 211 770 | 262 583 |
| Inwestycje w jednostki zależne | 416 455 | 92 120 | 409 158 | 88 662 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 79 422 | 17 568 | 125 355 | 27 164 |
| Kapitał własny | 1 002 176 | 221 681 | 991 530 | 214 859 |
| Zobowiązania długoterminowe | 175 886 | 38 906 | 105 928 | 22 954 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 23 461 | 5 190 | 114 313 | 24 771 |
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | |||
|---|---|---|---|---|
| 000 PLN | 000 EUR | 000 PLN | 000 EUR | |
| Przychody z tytułu dywidend | - | - | - | - |
| Zysk/Strata z działalności operacyjnej | 22 156 | 4 872 | (28 204) | (6 304) |
| Zysk/Strata brutto | 17 749 | 3 903 | (14 705) | (3 287) |
| Zysk/Strata netto | 10 646 | 2 341 | (26 127) | (5 840) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 353 | 78 | (7 044) | (1 574) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (13 464) | (2 961) | 397 749 | 88 899 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (31 142) | (6 849) | (422 219) | (94 368) |
* w celu przeliczenia wybranych jednostkowych danych finansowych zastosowano wymogi Rozporządzenia Ministra Finansów z 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U.2018.757 z dnia 2018.04.20); nie zastosowano wymogów MSR 21 w tym zakresie.
2. SKRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| PASYWA RAZEM | 1 201 523 | 1 211 770 |
|---|---|---|
| Zobowiązania krótkoterminowe | 23 461 | 114 313 |
| Pozostałe zobowiązania i rezerwy | 853 | 913 |
| Zobowiązania handlowe | 141 | 140 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych wyceniane w zamortyzowanym koszcie | 22 467 | 22 948 |
| Zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji wyceniane w zamortyzowanym 4 koszcie |
- | 32 007 |
| Krótkoterminowe pożyczki od podmiotów powiązanych wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
- | 58 305 |
| Zobowiązania długoterminowe | 175 886 | 105 928 |
| Rezerwy na zobowiązania oraz z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 45 903 | 38 802 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych wyceniane w zamortyzowanym koszcie 5 |
22 516 | 23 036 |
| Długoterminowe pożyczki od podmiotów powiązanych wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
107 466 | 44 090 |
| jednostki dominującej | ||
| Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy | 1 002 176 | 991 530 |
| Niepodzielony wynik finansowy | 10 646 | (26 127) |
| Kapitał z wyceny programu motywacyjnego | 16 178 | 16 178 |
| Kapitał zapasowy pozostały | 91 719 | 91 719 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 775 299 | 801 426 |
| Kapitał zakładowy | 108 334 | 108 334 |
| PASYWA | 30.06.2021 /niebadane, przegląd/ |
31.12.2020 /badane/ |
| AKTYWA RAZEM | 1 201 523 | 1 211 770 |
| Aktywa obrotowe | 218 596 | 259 070 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 79 422 | 125 355 |
| Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe | 151 | 20 |
| Należności handlowe i pozostałe należności | 419 | 745 |
| Pożyczki krótkoterminowe udzielone jednostkom zależnym wyceniane w 2 zamortyzowanym koszcie |
138 604 | 132 950 |
| Aktywa trwałe | 982 926 | 952 700 |
| Pozostałe należności długoterminowe | 2 284 | 3 320 |
| Pożyczki długoterminowe udzielone jednostkom zależnym wyceniane w 2 zamortyzowanym koszcie Pozostałe aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
528 047 14 521 |
505 383 14 164 |
| 3 Inwestycje w jednostkach współkontrolowanych |
21 619 | 20 676 |
| 1 Inwestycje w jednostkach zależnych |
416 455 | 409 158 |
| AKTYWA | /niebadane, przegląd/ |
31.12.2020 /badane/ |
| Nota | 30.06.2021 |
3. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z ZYSKÓW LUB STRAT I INNYCH CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Nota | 6 miesięcy 2021 /niebadane, przegląd/ |
3 miesiące zakończone 30.06.2021 /niepodlegające badaniu |
6 miesięcy 2020 /niebadane, przegląd/ |
3 miesiące zakończone 30.06.2020 /niepodlegające badaniu |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 35 | 18 | - | - | |
| Wycena inwestycji w jednostkach zależnych do wartości godziwej |
1 | 5 630 | (5 314) | (39 638) | (53 451) |
| Zyski/straty ze sprzedaży udziałów | - | - | - | - | |
| Przychody z tytułu odsetek | 6 | 21 375 | 12 476 | 16 200 | 7 760 |
| Koszty z tytułu odsetek | 7 | (4 586) | (2 370) | (9 460) | (5 445) |
| Koszty osobowe | (631) | (307) | (589) | (296) | |
| Pozostałe przychody/koszty operacyjne | (697) | (376) | (955) | (414) | |
| Udział w zysku/stracie jednostek współkontrolowanych |
3 | 1 029 | 253 | 1 972 | 526 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 22 156 | 4 379 | (32 470) | (51 319) | |
| Pozostałe przychody finansowe | 699 | (4 790) | 19 285 | (26 166) | |
| Pozostałe koszty finansowe | (5 105) | (3 711) | (11 500) | 14 965 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 17 749 | (4 122) | (24 685) | (62 519) | |
| Podatek dochodowy | 5 | (7 103) | 903 | (4 213) | 3 628 |
| Zysk (strata) netto | 10 646 | (3 218) | (28 898) | (58 891) | |
| Suma dochodów całkowitych | 10 646 | (3 218) | (28 898) | (58 891) | |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | |||||
| Podstawowy za okres obrotowy | 0,10 | (0,27) | |||
| Rozwodniony za okres obrotowy | 0,10 | (0,27) |
4. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Kapitał zapasowy pozostały |
Kapitał z wyceny programu motywacyjnego |
Niepodzielony wynik finansowy |
Razem kapitały własne |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej na dzień 01.01.2021 |
108 334 | 801 426 | 91 719 | 16 178 | (26 127) | 991 530 |
| Podział zysku netto | - | (26 127) | 26 127 | - | ||
| Wypłata dywidendy | - | - | ||||
| Razem transakcje z właścicielami | - | (26 127) | - | - | 26 127 | - |
| Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy | - | 10 646 | 10 646 | |||
| Inne całkowite dochody netto za okres sprawozdawczy | - | - | - | - | - | - |
| Suma dochodów całkowitych | - | - | - | - | 10 646 | 10 646 |
| Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej na dzień 30.06.2021 |
108 334 | 775 299 | 91 719 | 16 178 | 10 646 | 1 002 176 |
| Kapitał zakładowy | Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Kapitał zapasowy pozostały |
Kapitał z wyceny programu motywacyjnego |
Niepodzielony wynik finansowy |
Razem kapitały własne |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej na dzień 01.01.2021 |
108 334 | 778 139 | 40 620 | 16 178 | 301 888 | 1 245 157 |
| Podział zysku netto | 23 287 | 51 099 | (74 386) | - | ||
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | (227 501) | (227 501) |
| Razem transakcje z właścicielami | - | 23 287 | 51 099 | - | (301 888) | (227 501) |
| Zysk/strata netto za okres sprawozdawczy | (28 898) | (28 898) | ||||
| Inne całkowite dochody netto za okres sprawozdawczy | - | |||||
| Suma dochodów całkowitych | - | - | - | - | (28 898) | (28 898) |
| Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej na dzień 30.06.2020 |
108 334 | 801 426 | 91 719 | 16 178 | (28 898) | 988 759 |
5. ŚRÓDROCZNE SKRÓCONE JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| 6 miesięcy 2021 /niebadane, przegląd/ |
6 miesięcy 2020 /niebadane, przegląd/ |
|
|---|---|---|
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Inne wydatki i wpływy operacyjne | 313 | (4 971) |
| Odsetki otrzymane | 40 | 176 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 353 | (4 795) |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 353 | (4 795) |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Nabycie udziałów | (5) | - |
| Odsetki otrzymane | 1 219 | 2 376 |
| Zbycie udziałów, zwrot dopłat | - | 315 173 |
| Wpływy z tytułu dywidendy | - | 125 050 |
| Spłata udzielonych pożyczek wewnątrzgrupowych | 6 370 | 3 564 |
| Udzielone pożyczki wewnątrzgrupowe | (21 047) | (36 273) |
| Inne wpływy inwestycyjne | - | - |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (13 464) | 409 890 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływ pożyczek od podmiotów powiązanych | 2 000 | - |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | (31 700) | (173 083) |
| Odsetki i inne wydatki finansowe | (1 442) | (6 749) |
| Spłaty pożyczek | - | (910) |
| Spłaty kredytów | - | (5 959) |
| Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | - | (227 501) |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (31 142) | (414 202) |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | (44 252) | (9 107) |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych | (45 934) | 15 414 |
| - różnice kursowe dotyczące środków pieniężnych | (1 682) | 24 521 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 125 355 | 129 538 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 79 422 | 144 953 |
| - w tym środki o ograniczonej możliwości dysponowania | 1 356 | 1 340 |
6. OŚWIADCZENIA ZARZĄDU
Oświadczenie Zarządu CAPITAL PARK S.A. w sprawie rzetelnego sporządzenia śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego
Niniejszym Zarząd CAPITAL PARK S.A. oświadcza, iż wedle najlepszej wiedzy Zarządu, niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe CAPITAL PARK S.A. i dane porównywalne sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową Spółki oraz jej wynik finansowy. Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji Spółki, w tym opis podstawowych ryzyk i zagrożeń.
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę Capital Park S.A. w dającej się przewidzieć przyszłości. Zarząd Spółki nie stwierdza na dzień podpisania niniejszego śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu raportowym, na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
1. INFORMACJE OGÓLNE O SPÓŁCE
| Nazwa: | Capital Park S.A. | ||
|---|---|---|---|
| Forma prawna: | Spółka Akcyjna | ||
| Siedziba: | 02-797 Warszawa, ul. Klimczaka 1 | ||
| Kraj rejestracji: | Polska | ||
| Podstawowy przedmiot działalności: | • działalność holdingowa • realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków • kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi |
||
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego |
||
| Numer KRS: | 373001 | ||
| Numer statystyczny REGON: | 142742125 |
2. CZAS TRWANIA
Spółka Capital Park S.A. została utworzona na czas nieoznaczony.
3. IDENTYFIKACJA ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO JEDNOSTKOWEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Spółka sporządziła śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku, składające się z:
- Śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania z sytuacji finansowej sporządzonego na 30 czerwca 2021 roku, które po stronie aktywów i pasywów wykazuje sumę 1 201 523 tys. PLN,
- Śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za okres od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku, wykazującego zysk netto 10 646 tys. PLN,
- Śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania ze zmian w kapitale własnym za okres od
Poprzez dzień raportowy uważa się 30 czerwca 2021 roku. Poprzez okres raportowy rozumie się okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku.
1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku, wykazującego wzrost stanu kapitału własnego o kwotę 10 646 tys. PLN,
- Śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania z przepływów pieniężnych za okres od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku, wykazującego spadek stanu środków pieniężnych netto o kwotę 45 934 tys. PLN,
- Wprowadzenia do śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień
i jest sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 34 – Śródroczna sprawozdawczość finansowa.
4. OKRESY PREZENTOWANE
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2021roku.
Dane porównawcze śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego prezentowane są:
- według stanu na 31 grudnia 2020 roku dla śródrocznego skróconego sprawozdania z sytuacji finansowej,
- za okres od 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku oraz za II kwartał 2020 r. dla śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów,
- za okres od 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku dla śródrocznego skróconego jednostkowego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz dla sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.
5. SKŁAD ORGANÓW JEDNOSTKI WEDŁUG STANU NA DZIEŃ RAPORTOWY:
Organami Spółki są Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, Rada Nadzorcza i Zarząd.
Zarząd:
| Prezes Zarządu | Jan Motz |
|---|---|
| Członek Zarządu | Marcin Juszczyk |
| Członek Zarządu | Kinga Nowakowska |
Rada Nadzorcza:
| Przewodniczący Rady Nadzorczej | Derek Jacobson |
|---|---|
| Członek Rady Nadzorczej | Katarzyna Ishikawa |
| Członek Rady Nadzorczej | Kimberly Adamek |
| Niezależny Członek Rady Nadzorczej | Jacek Kseń |
| Niezależny Członek Rady Nadzorczej | Anna Frankowska-Gzyra |
| Członek Rady Nadzorczej | Matthias Cordier |
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
6. NOTOWANIA NA RYNKU REGULOWANYM
Od 13 grudnia 2013 r. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
7. BIEGLI REWIDENCI
PricewaterhouseCoopers Polska Sp. z o.o. Audyt Sp. k.
8. PRAWNICY
Ishikawa Brocławik Sajna Sp. j. Adwokaci i Radcowie Prawni.
9. BANKI I INSYTUCJE FINANSOWE
Bank PEKAO S.A., Getin Noble Bank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
10. ZNACZĄCY AKCJONARIUSZE SPÓŁKI
Według stanu na dzień raportowy roku akcjonariuszami Spółki posiadającymi powyżej 5% akcji lub głosów, byli:
| 100,00% | ||||
|---|---|---|---|---|
| Pozostali | 5 600 488 | 5,17% | 5 600 488 | 5,17% |
| Patron Townsend S.à r.l. | 7 052 993 | 6,51% | 7 052 993 | 6,51% |
| Europi Property Group AB | 23 716 161 | 21,89% | 23 716 161 | 21,89% |
| MIRELF VI B.V | 71 964 356 | 66,43% | 71 964 356 | 66,43% |
| Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału akcyjnego |
Liczba głosów | % głosów |
Według stanu na dzień raportowy akcjonariuszami jednostki dominującej posiadającymi co najmniej 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy byli:
| Razem | 108 333 998 | 100,00% | 108 333 998 | 100,00% |
|---|---|---|---|---|
| Pozostali | 5 633 511 | 5,20% | 5 633 511 | 5,20% |
| Patron Townsend S.à r.l. | 7 052 993 | 6,51% | 7 052 993 | 6,51% |
| Europi Property Group AB | 23 683 138 | 21,86% | 23 683 138 | 21,86% |
| MIRELF VI B.V | 71 964 356 | 66,43% | 71 964 356 | 66,43% |
| Akcjonariusz | Liczba akcji | akcyjnego | Liczba głosów | % głosów |
| % kapitału |
Struktura akcjonariatu na dzień 31 grudnia 2020 r. przedstawiała się następująco:
| Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| akcyjnego | ||||
| MIRELF VI B.V | 71 964 356 | 66,43% | 71 964 356 | 66,43% |
| Europi Property Group AB | 15 291 536 | 14,12% | 15 291 536 | 14,12% |
| Patron Townsend S.à r.l. | 7 052 993 | 6,51% | 7 052 993 | 6,51% |
| Pozostali | 14 025 113 | 12,95% | 14 025 113 | 12,95% |
| Razem | 108 333 998 | 100,00% | 108 333 998 | 100,00% |
Na dzień 30 czerwca 2021 r. oraz na dzień sporządzenia niniejszego skróconego jednostkowego sprawozdania finansowego beneficjentem rzeczywistym jest Pan Ronald Dickerman osoba kontrolująca i beneficjent rzeczywisty MIRELF IV B.V. (spółka posiadająca 100% udziałów w Townsend Holding B.V.) posiadającej 66,43 % akcji Capital Park S.A.
11. INFORMACJA O JEDNOSTKACH POWIĄZANYCH
Spółka jest jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej Capital Park i sporządza sprawozdanie skonsolidowane. Na dzień raportowy w skład Grupy Kapitałowej Capital Park wchodziły następujące jednostki zależne i współzależne:
| CAPITAL PARK SA | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| CP Development S.à r.l. | 100% | Hazel Investments Sp. z o. o. |
100% | CP Management Sp. z o. o. |
100% |
| ArtN Sp. z o. o. | 100% | Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. |
100% | CP Retail ("SPV 2") Sp. z o.o. |
100% |
| Fundacja Fabryki Norblina | 100% | Diamante Investments Sp. z o. o. |
100% | Sporty Department Store Sp. z o. o. |
100% |
| CP RETAIL B.V. | 100% | Alferno Investments Sp. z o. o. |
100% | Capital Park Kraków Sp. z o. o. |
100% |
| Oberhausen Sp. z o.o. |
100% | Aspire Investments Sp. z o. o. |
100% | Emir 30 Sp. z o. o. | 100% |
| SO SPV 50 Sp. z o.o.* | 60% | Sander Investments Sp. z o. o. |
100% | Kinogram Sp. z o.o. |
100% |
| Wilanów Investments S. à r.l.* |
50% | Polski Hak Sp. z o.o. |
100% | ||
| Rezydencje Pałacowa Sp. z o. o.* |
100% | Krynica Investments Sp. z o.o. |
100% | ||
| RM1 Sp. z o. o.* | 100% |
*jednostki współkontrolowane
Zmiany w strukturze Grupy jakie miały miejsce w okresie sprawozdawczym tj. od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r.:
W okresie zakończonym 30 czerwca 2021 r. Capital Park S.A. utworzył nową spółkę - Krynica Investments Sp. z o.o. 30 czerwca 2021 r. CP Development S.a r.l. and CP Retail B.V. złożyły do sądu wniosek o połączenie.
12. WALUTA
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe prezentowane jest w tysiącach złotych polskich (PLN), o ile nie podano inaczej.
13. WYCENA POZYCJI WYRAŻONYCH W WALUTACH OBCYCH
W niniejszym śródrocznym skróconym jednostkowym sprawozdaniu finansowym zastosowano następujące kursy wymiany walut.
| Kurs EUR/PLN | 01.01.2021- 30.06.2021 |
01.01.2020- 31.12.2020 |
01.01.2020- 30.06.2020 |
|---|---|---|---|
| Kurs obowiązujący na ostatni dzień okresu | 4,5208 | 4,6148 | 4,4660 |
| Kurs średni obliczony dla okresu sprawozdawczego | 4,5472 | 4,4742 | 4,4413 |
14. ZATWIERDZENIE ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO JEDNOSTKOWEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało opublikowane 3 września 2021 r. i podpisane przez Zarząd 2 września 2021 roku.
8. INFORMACJA DODATKOWA DO ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO JEDNOSTKOWEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1. ZGODNOŚĆ Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 34 – Śródroczna sprawozdawczość finansowa zatwierdzonym przez Unię Europejską (MSSF UE).
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF), zatwierdzone do stosowania w UE.
Sporządzając śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe za 6 miesięcy 2021 roku Spółka stosuje takie same zasady rachunkowości jak przy sporządzaniu rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego za rok 2020.
Zmiany do standardów i nowe standardy i interpretacje zatwierdzone przez Unię Europejską dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się w dniu lub po 1 stycznia 2021 r. nie miały istotnego wpływu na prezentowane informacje finansowe.
2. PODSTAWA SPORZĄDZENIA ŚRÓDROCZNEGO SKRÓCONEGO JEDNOSTKOWEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
Dane w niniejszym śródrocznym skróconym jednostkowym sprawozdaniu finansowym zostały podane w tysiącach polskich złotych, które są walutą funkcjonalną i prezentacji Spółki, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy.
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem zobowiązań z tytułu kredytów i wyemitowanych obligacji wycenianych według zamortyzowanego kosztu oraz inwestycji w jednostki zależne wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy i inwestycji w jednostki współkontrolowane wyceniane metodą praw własności.
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe podlegało przeglądowi biegłego rewidenta. Raport z przeglądu publikowany jest razem z niniejszym śródrocznym skróconym jednostkowym sprawozdaniem finansowym.
3. NAJWAŻNIEJSZE ZDARZENIA JAKIE MIAŁY MIEJSCE W OKRESIE 6 MIESIĘCY ROKU
Pandemia Covid-19
W pierwszym kwartale 2021 r. Polska zmagała się z najtrudniejszą trzecią falą pandemii w okresie ostatnich 12 miesięcy a rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnego lockdown'u i zaostrzenie dotychczasowych restrykcji. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce administracja rządowa podjęła szereg działań zapobiegawczych, w tym m.in. wprowadziła czasowe zakazy prowadzenia działalności dla pewnych typów podmiotów gospodarczych a także czasowo wygasiła umowy najmu w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2.000 m2 .
Wpływ Covid-19 na wyniki finansowe
W związku z zakazami i ograniczeniami wprowadzonymi dla poszczególnych działalności, a także pogorszeniem sytuacji gospodarczej najemców, epidemia Covid-19 miała negatywny wpływ na wyniki finansowe jednostek zależnych od CP S.A. za 6 miesięcy 2021 roku. Na skutek redukcji opłat z tytułu najmu w wyniku czasowego wygaszenia umów przez tzw. Tarczę Antykryzysową a także w wyniku porozumień z najemcami, na mocy których zostały udzielone czasowe obniżki w czynszu w zamian za m.in. wydłużenie umów najmu, nastąpiło obniżenie przychodów z wynajmu jednostek zależnych od CP S.A. za pierwsze półrocze 2021 roku o 11% w stosunku do założeń sprzed pandemii. Spółka posiada udziały w jednostkach zależnychwyceniane według wartości godziwej. Jednostki zależne są spółkami celowymi z aktywem w postaci nieruchomości inwestycyjnej oraz zobowiązaniami finansowymi związanymi z finansowaniem inwestycji, w związku z tym szacowanie wartości godziwej bazuje na wartości aktywów netto tych jednostek zależnych, zatem na ich wartość istotny wpływ mająwyniki spółek.
Wpływ Covid-19 na przyszłą sytuację firmy
Spółka przeprowdziła testy/ analizy wykazujące, że nie istnieje istotna niepewność w odniesieniu do założenia kontynuacji działalności Spółki w dającej się przewidzieć przyszłości.
Spółka na bieżąco ocenia sytuację i podejmuje działania mające na celu minimalizacje negatywnego wpływu spowodowanego pogorszeniem koniunktury.
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu sytuacja finansowa Spółki jest stabilna i nie uległa pogorszeniu. Spółka posiada obecnie blisko 76 mln PLN dostępnej gotówki, dzięki czemu utrzymuje bezpieczną pozycję płynnościową w obliczu zawirowań spowodowanych epidemią koronawirusa.
4. OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, W SZCZEGÓLNOŚCI O NIETYPOWYM CHARAKTERZE MAJĄCYCH ZNACZĄCY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI FINANSOWE
Pandemia Covid-19 – szczegóły zostały opisane w punkcie 3 powyżej
5. OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SEZONOWOŚCI LUB CYKLICZNOŚCI DZIAŁALNOŚCI CAPITAL PARK S.A.
Działalność Spółki nie podlega istotnym zjawiskom sezonowości i cykliczności.
6. INFORMACJE DOTYCZĄCE EMISJI WYKUPU I SPŁATY NIEUDZIAŁOWYCH I KAPITAŁOWYCH PAPIEROW WARTOŚCIOWYCH
W czerwcu 2021 roku Grupa wykupiła obligacje serii N o wartości 7.000 tys. EUR (31.670 tys. PLN). Na dzień 30 czerwca 2021 r. Grupa nie posiada żadnych zobowiązań z tytułu obligacji, jak również w 2021 roku nie emitowała udziałowych i kapitałowych papierów wartościowych.
7. INFORMACJE DOTYCZĄCE WYPŁACONEJ LUB ZADEKLAROWANEJ DYWIDENDY
W I półroczu 2021r. Spółka nie wypłaciła dywidendy.
8. STANOWISKO ZARZĄDU ODNOŚNIE WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYCH PROGNOZ WYNIKÓW FINANSOWYCH NA DANY ROK
Zarząd nie publikował ani nie deklarował publikacji prognoz finansowych.
9. SPRAWY SĄDOWE
8.1.
Przed sądem organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej nie toczą się żadne postępowania dotyczące zobowiązań lub wierzytelności Spółki, których wartość stanowiłaby co najmniej 10% kapitałów własnych Capital Park S.A..
10. INNE INFORMACJE, KTÓRE ZDANIEM ZARZĄDU SPÓŁKI SĄ ISTOTNE DLA OCENY JEJ SYTUACJI KADROWEJ, MAJĄTKOWEJ, FINANSOWEJ, WYNIKU FINANSOWEGO I ICH ZMIAN ORAZ INFORMACJE, KTÓRE SĄ ISTOTNE DLA OCENY MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZOBOWIĄZAŃ EMITENTA
W ocenie Zarządu obecna i przewidywana sytuacja finansowa Spółki jest stabilna i nie wskazuje na istnienie zagrożeń w zarządzaniu zasobami finansowymi. Na dzień raportowy nie odnotowano zdarzeń negatywnie wpływających na dalszą działalność Capital Park S.A..
11. WSKAZANIA CZYNNIKÓW, KTÓRE ZDANIEM SPÓŁKI BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIĘTE WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO NAJMNIEJ KOLEJNEGO KWARTAŁU
Zmiany kursu EUR/PLN
SKRÓCONY SKONSOLIDOWANY RAPORT FINANSOWY GRUPY KAPITAŁOWEJ CAPITAL PARK ZA 6 MIESIĘCY 2021 ROKU 46
Zmiany wartości EURO w odniesieniu do złotego mają istotny wpływ na zysk/stratę z aktualizacji wartości nieruchomości posiadanych przez jednostki zależne od Spółki co przekłada się na wycenę udziałów w jednostkach zależnych do wartości godziwej. Większość nieruchomości inwestycyjnych posiadanych przez jednostki zależne jest wyceniana i
Pandemia Covid-19
Ujawnienie w punkcie 3
finansowana w EURO. Ponieważ aktywa te są aktualizowane według kursu waluty na koniec każdego okresu sprawozdawczego, wycena z tytułu zmiany kursu walutowego istotnie wpłynęła na wyniki jednostek zależnych , co miało wpływ w na wartość posiadanych udziałów w jednostkach zależnych.
DODATKOWE INFORMACJE I OBJAŚNIENIA
INWESTYCJE W JEDNOSTKACH ZALEŻNYCH
| UDZIAŁY W SPÓŁKACH ZALEŻNYCH – W WARTOŚCI GODZIWEJ | 30.06.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|
| Udziały lub akcje w wartości godziwej | 416 455 | 409 158 | |
| Razem | 416 455 | 409 158 | |
| UDZIAŁY W SPÓŁKACH ZALEŻNYCH W WARTOŚCI GODZIWEJ | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| CP Retail B. V. | 28 370 | 29 776 |
| CP Development S. à r. l. | 151 446 | 144 835 |
| CP Management Sp. z o. o. | 92 854 | 91 526 |
| Capital Park Kraków Sp. z o. o. | 28 558 | 27 516 |
| Hazel Investments Sp. z o. o. | 76 781 | 76 954 |
| Diamante Investments Sp. z o. o. | 1 339 | 77 |
| Sander Investments Sp. z o. o. | 1 746 | 1 730 |
| Alferno Investments Sp. z o. o. | 2 015 | 1 477 |
| Aspire Investments Sp. z o. o. | 3 548 | 3 614 |
| Emir 30 Sp. z o. o. | 7 922 | 7 964 |
| CP Retail ("SPV 2") Sp. z o. o. | 21 861 | 23 679 |
| Polski Hak Sp. z o.o. | 5 | 5 |
| Kinogram Sp. z o.o. | 5 | 5 |
| Krynica Investments Sp. z o.o. | 5 | - |
| Razem | 416 455 | 409 158 |
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|
| Wartość godziwa udziałów 01.01 | 409 158 | 447 363 |
| Dodatkowe wpłaty na udziały | 1 667 | 6 553 |
| Wycena do wartości godziwej | 5 630 | (44 758) |
| Razem | 416 455 | 409 158 |
POŻYCZKI UDZIELONE JEDNOSTKOM ZALEŻNYM I WSPÓŁKONTROLOWANYM
POŻYCZKI DŁUGOTERMINOWE UDZIELONE JEDNOSTKOM ZALEŻNYM I WSPÓŁKONTROLOWANYM
| Udzielone pożyczki | Oprocentowanie | Termin wymagalności |
30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Hazel Investments Sp. z o. o. | 8% WIBOR 6M + marża |
2023 | 127 281 | 122 731 |
| CP Retail B. V. | 8% WIBOR 3M + marża |
2023 | 16 540 | 16 385 |
| CP Development S. à r. l. | 6% – 8,25% WIBOR 6M + marża |
2023 | 30 438 | 29 510 |
| ArtN Sp. z o.o. | 4,35% - 8% | 2027 | 238 734 | 228 563 |
| Diamante Investments Sp. z o. o. | 8% | 2023-2025 | 7 019 | 7 887 |
| Oberhausen Sp. z o.o. | 8% | 2023-2026 | 8 808 | 8 739 |
| Aspire Investments Sp. z o. o. | 8% | 2023 | 2 141 | 2 075 |
| Capital Park Kraków Sp. z o. o. | 8% | 2023 | - | - |
| Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. | 8% | 2023-2033 | 13 207 | 12 722 |
| CP Retail ("SPV2") Sp. z o.o. | 8% | 2023 | 59 377 | 57 165 |
| Alferno Investments Sp. z o.o. | 8% | 2023 | 22 | 7 221 |
| Sporty Department Sp.z o.o. | 8% | 2023 | 1 456 | 1 506 |
| Emir 30 Sp. z o. o. | 8% | 2023 | 218 | 171 |
| Polski Hak Sp. z o.o. | 8% | 2023 | 11 524 | 10 358 |
| Kinogram Sp. z o.o. | 8% | 2023 | 11 282 | 352 |
| Razem | 528 047 | 505 383 |
POŻYCZKI KRÓTKOTERMINOWE UDZIELONE JEDNOSTKOM ZALEŻNYM I WSPÓŁKONTROLOWANYM
| Udzielone pożyczki | Oprocentowanie | Termin wymagalności |
30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|
| CP Development S. à r. l. | 6% – 8,25% WIBOR 6M + marża |
2022 | 138 604 | 132 950 |
| Razem | 138 604 | 132 950 |
Żadna z udzielonych pożyczek nie jest przeterminowana ani nie nastąpiła istotna utrata jej wartości. W odniesieniu do odpisu z tytułu udzielonych pożyczek Zarząd po obliczeniu odpisu przy zastosowaniu metodologii oczekiwanych strat kredytowych ustalił, że wartość odpisu jest nieistotna i odstąpił od jego ujęcia w sprawozdaniu finansowym.
Oprocentowanie pożyczek wynosi od 4,35% do 8% lub WIBOR 3M/6M powiększony o marżę wahającą się w przedziale od 5,55% do 5,75%. Terminy spłat przypadają w latach 2022-2033. Na udzielonych pożyczkach nie zostało ustanowione zabezpieczenie.
INWESTYCJE W JEDNOSTKI WSPÓŁKONTROLOWANE
Spółka prezentuje udziały we wspólnych przedsięwzięciach, wyceniane metodą praw własności. Na wartość bilansową wspólnych przedsięwzięć składają się wartość udziałów w tych jednostkach, jak również udzielone tym podmiotom pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami z uwzględnieniem skutków wyceny bilansowej.
W poniższej tabeli zaprezentowano szczegóły wyceny zaangażowania we wspólne przedsięwzięcia oraz podstawowe informacje dotyczące zawartego porozumienia jak również podstawowe dane finansowe.
| WARTOŚĆ ZAANGAŻOWANIA WE WSPÓLNE PRZEDSIĘWZIĘCIE WILANÓW INVESTMENTS | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Wartość udziałów | 6 637 | 6 637 |
| Udział w zysku/stracie z lat ubiegłych | 6 210 | 4 931 |
| Udział w zysku/stracie za okres sprawozdawczy | 1 029 | 1 279 |
| Udzielone pożyczki | 23 830 | 23 422 |
| Razem wartość bilansowa inwestycji wyceniona metodą praw | 37 706 | 36 269 |
| Odpis aktualizujący we wspólnych przedsięwzięciach | (16 087) | (15 593) |
| Razem | 21 619 | 20 676 |
| ZMIANA STANU WARTOŚĆ ZAANGAŻOWANIA WE WSPÓLNE PRZEDSIĘWZIĘCIE WILANÓW INVESTMENTS |
30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Na początek okresu | 20 676 | 31 627 |
| Odpis aktualizujący we wspólnych przedsięwzięciach | (495) | (7 869) |
| Spłata pożyczek długoterminowych | - | (3 564) |
| Naliczenie odsetek od pożyczek | 408 | 917 |
| Spłata odsetek od pożyczek | - | (2 376) |
| Wpływ wyceny pożyczek w zamortyzowanym koszcie | - | 662 |
| Niezrealizowane różnice kursowe | - | - |
| Udział w zysku/stracie za okres sprawozdawczy | 1 029 | 1 279 |
| Na koniec okresu | 21 619 | 20 676 |
W poniższej tabeli zaprezentowano podstawowe dane finansowe jednostek współkontrolowanych, kwalifikowanych jako wspólne przedsięwzięcia.
| Grupa Wilanów Investments - Podstawowe dane finansowe | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Aktywa jednostki/jednostek | 78 330 | 76 450 |
| Pasywa jednostki/jednostek | 92 571 | 93 669 |
| Wynik jednostki/jednostek za okres sprawozdawczy | 1 559 | 1 938 |
W poniższej tabeli zaprezentowano podstawowe informacje dotyczące zawartych umów kwalifikowanych jako wspólne przedsięwzięcia.
| Grupa Wilanów Investments | ||||
|---|---|---|---|---|
| Spółki współkontrolowane | Wilanów Investments S. à r. l. z siedzibą w Luksemburgu oraz jej jednostki zależne: Rezydencje Pałacowa Sp. z o.o. oraz RM 1 Sp. z o.o. |
|||
| Udział w kapitale zakładowym oraz w zysku/stracie |
50 % udziałów w kapitale zakładowym spółki Wilanów Investments S. à r.l. (bezpośrednio) oraz w spółkach Rezydencje Pałacowa Sp. z o.o. oraz RM 1 Sp. z o.o. (pośrednio), 66 % udziałów w zysku/stracie |
|||
| Dane podstawowe o zawartej umowie | Porozumienie zawarte 13 sierpnia 2008 r. z Real Management Sp. z o.o. Celem porozumienia jest budowa, sprzedaż oraz zarządzanie nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi na terenie Wilanowa. |
ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU WYEMITOWANYCH OBLIGACJI
W czerwcu 2021 roku Grupa wykupiła obligacje serii N o wartości 7.000 tys. EUR (31 699 500,00 PLN). Na dzień 30 czerwca 2021 r. Grupa nie posiada żadnych zobowiązań z tytułu
obligacji, jak również w 2021 roku nie emitowała udziałowych i kapitałowych papierów wartościowych.
PODATEK DOCHODOWY BIEŻĄCY I ODROCZONY
| PODATEK OBCIĄŻAJĄCY WYNIK | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Bieżący podatek dochodowy | (2) | - |
| Odroczony podatek dochodowy | (7 101) | (4 213) |
| (Obciążenie)/uznanie podatkowe wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów |
(7 103) | (4 213) |
| PODATEK DOCHODOWY | 6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|---|---|---|
| Zysk/(strata) przed opodatkowaniem | 17 749 | (24 685) |
| Podatek dochodowy | (7 103) | (4 213) |
| Efektywna stawka podatku (udział podatku dochodowego w zysku/(stracie) przed opodatkowaniem) |
40,02% | (17,07%) |
Zmiana podatku odroczonego wynika głównie ze wzrostu rezerwy z tytułu podatku odroczonego związanego z wyceną udziałów.
Rozpoznanie podatku odroczonego na wycenie udziałów ma największy wpływ na efektywną stawkę podatkową.
PRZYCHODY Z TYTUŁU ODSETEK
| PRZYCHODY Z ODSETEK | 30.06.2021 | 30.06.2020 |
|---|---|---|
| Odsetki od udzielonych pożyczek | 21 334 | 16 024 |
| Odsetki od lokat i depozytów | 40 | 176 |
| Razem | 21 375 | 16 200 |
KOSZTY Z TYTUŁU ODSETEK
| KOSZTY Z TYTUŁU ODSETEK | 30.06.2021 | 30.06.2020 |
|---|---|---|
| Odsetki od kredytów | 624 | 996 |
| Odsetki od obligacji | 890 | 3 766 |
| Odsetki od pożyczek | 3 071 | 4 698 |
| Pozostałe odsetki | 1 | - |
| Razem | 4 586 | 9 460 |
ZYSK/STRATA PRZYPADAJĄCY NA JEDNĄ AKCJĘ
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadający na zwykłych akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu. Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres
przypadający na zwykłych akcjonariuszy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu (skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywilejowanych zamiennych na akcje zwykłe)
ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM
Głównym celem zarządzania kapitałem Spółki jest utrzymanie bezpiecznej struktury kapitałowej Spółki oraz zapewnienie akcjonariuszom zwrotu z inwestycji. Spółka monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik zadłużenia netto, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów własnych i zadłużenia netto.
| ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Oprocentowane dłużne papiery wartościowe, kredyty i pożyczki | 152 450 | 180 385 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | (79 422) | (125 355) |
| Zadłużenie netto | 73 028 | 55 030 |
| Kapitał razem | 1 002 176 | 991 530 |
| Kapitał i zadłużenie netto | 1 075 204 | 1 046 559 |
| Wskaźnik zadłużenia netto | 6,8% | 5,3% |
Capital Park S.A. nie planuje wypłaty dywidendy w najbliższym okresie. Niemniej w przypadku potencjalnej sprzedaży kluczowych aktywów, Zarząd może zarekomendować podział zysku w drodze wypłaty dywidendy.
INFORMACJE O TRANSAKCJACH Z JEDNOSTKAMI POWIĄZANYMI
| Należności od podmiotów powiązanych |
Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Jednostki zależne | Typ powiązania | 30.06.2021 | 31.12.2020 | 30.06.2021 | 31.12.2020 | |
| CP MANAGEMENT Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | - | 55 | 18 | |
| ARTN Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 2 256 | - | - | - | |
| CP RETAIL ("SPV2") Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | 11 | - | - | |
| ALFERNO INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 29 | - | - | - | |
| POLSKI HAK Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | 342 | - |
| Należności z tyt. odsetek od pożyczek i poręczeń do podmiotów powiązanych |
Zobowiązania z tyt. odsetek od pożyczek i poręczeń do podmiotów powiązanych |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Jednostki zależne | Typ powiązania | 30.06.2021 | 31.12.2020 | 30.06.2021 | 31.12.2020 |
| CP DEVELOPMENT S.a.r.l | Jednostka zależna | 169 042 | 162 460 | - | - |
| CP MANAGEMENT Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | - | 78 295 | 76 204 |
| ALFERNO INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 22 | 8 797 | - | - |
| CP GDAŃSK Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 13 207 | 12 722 | - | - |
| SANDER INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | - | 890 | 864 |
| ARTN Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 238 734 | 230 306 | - | - |
| ASPIRE INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 2 141 | 2 075 | - | - |
| CP KRAKÓW Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | - | 28 281 | 25 327 |
| CP RETAIL B.V. | Jednostka zależna | 16 540 | 16 385 | - | - |
| CP RETAIL ("SPV2") Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 59 377 | 57 165 | - | - |
| DIAMANTE INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 7 019 | 7 887 | - | - |
| HAZEL INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 127 281 | 122 731 | - | - |
| EMIR 30 Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 218 | 171 | - | - |
| OBERHAUSEN Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 8 808 | 8 739 | - | - |
| SPORTY DEPARTMENT STORE Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 1 456 | 1 506 | - | - |
| SPV 50 Sp. z o.o. | Jednostka współzależna | 14 521 | 14 164 | - | - |
| WILANÓW INWESTMENTS S.a.r.l | Jednostka współzależna | 14 380 | 14 466 | - | - |
| POLSKI HAK Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 11 524 | 10 358 | - | - |
| KINOGRAM Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 11 282 | 352 | - | - |
| Przychody operacyjne od podmiotów powiązanych |
Koszty operacyjne od Podmiotów powiązanych |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Typ powiązania | 6 miesięcy 2021 |
6miesięcy 2020 |
6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
|
| CP MANAGEMENT Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 35 | 100 | 114 | 82 |
| OBERHAUSEN Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | 1 | - | - |
| ARTN Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | 15 | 3 | 3 |
| CP RETAIL B.V. | Jednostka zależna | - | 2 | - | - |
| Przychody z tyt. odsetek od pożyczek i poręczeń do podmiotów powiązanych |
Koszty z tyt. odsetek od pożyczek i poręczeń do podmiotów powiązanych |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Typ powiązania | 6 miesięcy 2021 |
6miesięcy 2020 |
6 miesięcy 2021 |
6 miesięcy 2020 |
||
| CP MANAGEMENT Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | 227 | 2 091 | 3 898 | |
| ALFERNO INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 526 | 495 | - | - | |
| ASPIRE INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 66 | 69 | - | - | |
| SPORTY DEPARTMENT STORE Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 58 | 7 | - | - | |
| OBERHAUSEN Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 245 | - | - | - | |
| CP DEVELOPMENT S.a.r.l | Jednostka zależna | 6 479 | 5 961 | - | - | |
| CP GDAŃSK Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 500 | 426 | - | - | |
| CP KRAKÓW Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | - | 954 | 773 | |
| SPV 50 Sp. z o.o. | Jednostka współzależna | 358 | 391 | - | - | |
| DIAMANTE INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 294 | 10 | - | - | |
| HAZEL INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 4 550 | 3 317 | - | - | |
| ARTN Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 5 424 | 3 700 | - | - | |
| CP RETAIL ("SPV2") Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 2 132 | 2 003 | 135 | 23 | |
| WILANÓW INWESTMENTS S.a.r.l | Jednostka współzależna | 408 | 1 053 | - | - | |
| SANDER INVESTMENTS Sp. z o.o. | Jednostka zależna | - | - | 26 | 27 | |
| EMIR 30 Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 7 | 2 | - | - | |
| CP RETAIL B.V. | Jednostka zależna | 491 | 21 | 135 | - | |
| POLSKI HAK Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 416 | - | - | - | |
| KINORBLIN Sp. z o.o. | Jednostka zależna | 80 | - | - | - |
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r. nie wystąpiły transakcje pomiędzy Capital Park S.A. a jednostkami powiązanymi na warunkach innych niż
rynkowe. Wszystkie transakcje z jednostkami powiązanymi mają charakter standardowych usług wynikających z działalności spółki.
ZOBOWIĄZANIA WARUNKOWE I POZABILANSOWE
Wszystkie zobowiązania warunkowe i pozabilansowe wykazane w sprawozdaniu finansowym za okres kończący się 31 grudnia 2020 r. pozostają w mocy na dzień 30 czerwca 2021 r. W okresie zakończonym 30 czerwca 2021 r. nie wystąpiły nowe zobowiązania warunkowe i pozabilansowe dotyczące umów kredytowych.
ZABEZPIECZENIA USTANOWIONE NA MAJĄTKU SPÓŁKI
Na zabezpieczenie spłat kredytów zaciągniętych przez spółki zależne zostały ustanowione zabezpieczenia w postaci zastawów rejestrowych na udziałach w spółkach zależnych. Na 30 czerwca 2021 r. szczegółowe dane przedstawia poniższa tabela:
| Zastawca Dłużnik |
Liczba Wartość udziałów nominalna objętych udziału zastawem |
Wysokość kapitału zakładowego objętego przez wspólników |
Wysokość kapitału zakładowego obciążonego zastawem |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Park S.A. | Capital Park Gdańsk Sp. z o. o. | 7 001 | 500,00 PLN | 3 500 500 PLN | 3 500 000 PLN | |
| Diamante Investments Sp. z o. o. | 13 022 | 500,00 PLN | 6 511 000 PLN | 6 511 000 PLN | ||
| Alferno Investments Sp. z o. o.* | 802 | 500,00 PLN | 401 000 PLN | 401 000 PLN | ||
| Hazel Investments Sp. z o. o. | 4 617 | 500,00 PLN | 2 308 500 PLN | 2 308 500 PLN |
*W czerwcu Alferno Investments Sp. z o. o . Spółka zależna od Capital Park S.A. sprzedała swoja nieruchomość zlokalizowaną w Warszawie. Na dzień sporządzenia tego Sprawozdania zastawy rejestrowe na udziałach nie zostały jeszcze wykreślone.
ZDARZENIA PO DNIU RAPORTOWYM
W dniu 13 sierpnia 2021 r. CP Retail ("SPV2") Sp. z o.o. spółka zależna od Capital Park S.A. zawarła z Unique Apartments Grunwaldzka Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży nieruchomości położonej w Warszawie w dzielnicy Ochota, o łącznym obszarze około 6 tys. mkw. Cena sprzedaży wyniosła 20 mln euro netto. Środki ze sprzedaży nieruchomości w kwocie 10 mln EUR zostały przeznaczone na spłatę części kapitału pożyczek udzielonych CP Retail ("SPV2") Sp. z o. o. przez Capital Park S.A. W tym samym dniu ze środków ze spłaty pożyczek Capital Park S.A. spłaciła kredyt w Getin Bank
IDENTYFIKACJA OSÓB SKŁADAJĄYCH PODPIS ELEKTORONICZNY NA SPRAWOZDANIU FINANSOWYM:
Jan Motz - Prezes Zarządu Kinga Nowakowska - Członek Zarządu Marcin Juszczyk- Członek Zarządu Anna Wziątek-Cybartowska - Osoba sporządzająca sprawozdanie finansowe
IV. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI CAPITAL PARK S.A. I GRUPY CAPITAL PARK ZA 6 MIESIECY 2021 ROKU
CAPITAL PARK TO PUBLICZNY INWESTOR, DEWELOPER I ZARZĄDCA WYSOKIEJ JAKOŚCI PROJEKTÓW NIERUCHOMOŚCIOWYCH NA POLSKIM RYNKU
1 GRUPA CAPITAL PARK 2,3 mld PLN
1.1 PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI SPÓŁKI I GRUPY KAPITAŁOWEJ CAPITAL PARK Grupa Capital Park , w której jednostką dominującą jest spółka Capital Park S.A., jest uznanym inwestorem, wartość portfela nieruchomości w zarządzaniu
deweloperem i zarządcą nieruchomości działającym na rynku nieruchomości w Polsce od ponad 18 lat , od 7 lat notowanym na warszawskiej Giełdzie Papierów
SKRÓCONY SKONSOLIDOWANY RAPORT FINANSOWY GRUPY KAPITAŁOWEJ CAPITAL PARK ZA 6 MIESIĘCY 2021 ROKU 57
207 000 m2
(w tys. PLN)
Grupa ma bogate doświadczenie w tworzeniu wysokiej jakości nowoczesnych nieruchomości biurowych i wysokiej jakości powierzchnia najmu w zarządzaniu
łącznej powierzchni 207 tys. m2
handlowych klasy A, w tym Eurocentrum Office Complex i Royal Wilanów, oraz jest w trakcie budowy flagowego projektu rewitalizacyjnego - Fabryka Norblina w centrum Warszawy. Grupa zarządza portfelem nieruchomości o
mld zł. 90% nieruchomości posiadanych przez grupę
"Biuro +"
Pomysłodawca koncepcji oferującej najwyższej jakości powierzchnie biurowe uzupełnione wachlarzem usług
i wartości rynkowej 2,3
18 lat
doświadczenia na polskim rynku nieruchomości
Wartościowych.
Capital Park zlokalizowanych jest w Warszawie – najbardziej perspektywicznym rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej
Podstawowym celem działalności Grupy jest inwestowanie w nieruchomości celem uzyskania wysokiej
1.2 OPIS PORTFELA NIERUCHOMOŚCI GRUPY
Portfel nieruchomości Grupy, konsolidowany w 100%, obejmuje łączną obecną i planowaną powierzchnię 154 tys. m2 , o wartości wynoszącej 1,6 mld PLN na koniec I półrocza 2021 roku oraz docelowej wartości wynoszącej 2,1 mld PLN.
W portfelu Grupy znajduje się:
- 60 tys. m2 powierzchni ukończonej w 6 projektach, wynajętych w 98%, o WAULT wynoszącym ponad 5 lat, które zapewniają bieżące przychody z najmu,
- 65 tys. m2 powierzchni w budowie,
- 8,5 ha gruntów.
stopy zwrotu w postaci przychodów ze sprzedaży lub najmu albo obu tych źródeł jednocześnie. Grupa pozyskuje atrakcyjne biznesowo nieruchomości, przekształca, buduje, rozbudowuje, komercjalizuje, wynajmuje a następnie sprzedaje.
Ponadto pod zarządzaniem Grupy, na dzień 30 czerwca 2021 roku, znajdowało się:
- 24 tys. m2 powierzchni w 2 projektach joint-venture, które zostały zrealizowane.
- 28 tys. m2 powierzchni w dwóch funduszach inwestycyjnych zamkniętych, tj.:
- REIA FIZAN 35 nieruchomości typu "high street" zlokalizowanych w 25 miastach w Polsce.
- REIAII FIZ AN 6 nieruchomości komercyjnych (handlowych i biurowych) w 5 miastach w Polsce,
które począwszy od I kwartału 2019 roku nie podlegały konsolidacji pełnej w związku z utratą kontroli nad jednostkami zależnymi w wyniku zmiany zarządów spółek

| Nieruchomość | Miasto | Rodzaj obiektu | GLA (tys. m2 ) |
Wskaźnik obłożenia 30/06/2021 |
Wartość księgowe (mln EUR) |
Wartość księgowe (mln PLN) |
Wartość docelowa (mln PLN) |
WAULT (w latach) |
Dług (mln PLN) |
Docelowe NOI (mln PLN) |
Capex do poniesienia (mln PLN) |
Udział Grupy (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| INWESTYCJE UKOŃCZONE | ||||||||||||
| Royal Wilanów | Warszawa | Biurowo handlowy |
37 | 100% | 102 | 462 | 474 | 4,2 | 246 | 36 | 6 | 100% |
| Gdańsk Zaspa | Gdańsk | Handlowy | 9 | 89% | 14 | 61,0 | 63 | 4,1 | 38 | 5 | 1 | 100% |
| Hampton By Hilton Old Town Gdańsk |
Gdańsk | Hotel | 9 | 100% | 15 | 68,8 | 69 | 15,6 | 52 | 6 | - | 100% |
| Vis à Vis Łódź | Łódź | Handlowy | 6 | 92% | 8 | 34,0 | 34 | 4,7 | 25 | 3 | - | 100% |
| Warszawa Aleja KEN | Warszawa | Handlowy | 0 | 100% | 1 | 5,5 | 5 | 4,6 | - | <1 | - | 100% |
| Bydgoszcz Krasińskiego | Bydgoszcz | Handlowy | 0 | 100% | 0 | 0,9 | 1 | 3,6 | - | <1 | - | 100% |
| Suma | 61 | 98% | 140 | 632 | 646 | 5,5 | 361 | 50 | 7 | |||
| INWESTYCJE W BUDOWIE I PRZYGOTOWANIU | ||||||||||||
| Fabryka Norblina | Warszawa | Biurowo handlowy |
65 | 73% | 238 | 1 076,6 | 1 428 | - | 453 | 80 | 224 | 100% |
| Eurocentrum Hotel i Rezydencje |
Warszawa | Hotelowo mieszkalny |
28 | n/a | 19 | 85 | - | - | - | - | 100% | |
| Pozostałe | 5 miast | - | 1 | n/a | 2 | 11 | 11 | - | - | - | - | 100% |
| Suma | 94 | 259 | 1 173 | 1 438 | 453 | 80 | 224 | |||||
| Razem – nieruchomości konsolidowane w 100% | 154 | 399 | 1 805 | 2 085 | 814 | 130 | 231 | |||||
| INWESTYCJE JOINT-VENTURE | ||||||||||||
| ETC Swarzędz | Swarzędz | Handlowy | 20 | 91% | 34 | 156 | 157 | 4,3 | 124 | 12 | 4 | 50% |
| Vis à Vis Wilanów | Warszawa | Handlowy | 4 | 100% | 9 | 40 | 40 | 7,0 | 19 | 3 | - | 66% |
| Suma | 24 | 93% | 43 | 195 | 197 | 5,0 | 143 | 15 | 4 | |||
| RAZEM | 178 | 96% | 442 | 2 000 | 2 282 | 5,4 | 957 | 145 | 235 |
Źródło: Capital Park; Raporty z wyceny sporządzone przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych na dzień 31 grudnia 2020 roku. Dane prezentowane są w mln złotych na dzień 30 czerwca 2021 roku, o ile nie wskazano inaczej.
Objaśnienia:
-
- Wartości księgowe w PLN, EUR zaprezentowane zostały z wyłączeniem wpływu MSSF 16
-
- Zadłużenie finansowe prezentowane w kwotach nominalnych, tj. z wyłączeniem wpływu zamortyzowanego kosztu.
-
- Capex do poniesienia stanowi nakłady inwestycyjne do poniesienia na danym projekcie po 30 czerwca 2021 roku
-
- Zaprezentowano 100% wartości nieruchomości i kredytów podmiotów joint-venture.
1.3 KLUCZOWE OSIĄGNIĘCIA W I PÓŁROCZU 2021 ROKU
W I półroczu 2021 roku działalność Spółki i Grupy koncentrowała się przede wszystkim na budowie, komercjalizacji i oddaniu do użytkowania rozpoczętych projektów deweloperskich oraz przygotowaniu do realizacji projektów. Dążąc do maksymalizacji wartości projektów ukończonych i wzrostu przychodów z wynajmu, Grupa aktywnie zarządzała portfelem nieruchomości m.in. poprzez maksymalizację obłożenia istniejących projektów, utrzymanie najlepszej jakości nieruchomości, tworzenie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dla najemców (Biuro+).
Do kluczowych osiągnięć Spółki i Grupy w I półroczu 2021 roku zaliczają się:
Kontynuacja budowy Fabryki Norblina
- Pomimo pandemii budowa inwestycji przebiega bez większych zakłóceń. Inwestycja została zakończona w sierpniu i obecnie trwają jedynie prace wykończeniowe. 26 sierpnia 2021 roku Fabryka Norblina uzyskała pozwolenie na użytkowanie.
- Pierwsi najemcy Fabryki Norblina wprowadzili się z początkiem września 2021 r.
- W I półroczu 2021 roku Grupa zawarła umowy przednajmu z najemcami biurowymi na łączną powierzchnię 4.000 m2 , a na koniec czerwca 2021 powierzchnia obiektu wynajęta była w 80% powierzchni biurowej i 58% powierzchni handlowej co stanowiło blisko 74% docelowego NOI.
Kinogram
• Kinogram – nowy wymiar doświadczania sztuki i filmu. Autorski koncept kina butikowego, znajdującego się w Fabryce Norblina składa się z 7 oryginalnie wystrojonych sal, mogących pomieścić aż 620 miłośników kinematografii. Jednym z wyróżników kina jest najnowszy, wysokiej klasy sprzęt kinotechniczny oraz statuetka Oscara, którą podziwiać można w Sali numer 7. Ponadto, wydarzenia organizowane przez Kinogram zostały objęte opieką merytoryczną Gildii Reżyserów Polskich. Pierwszym z nich będzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy KinoGram (KIFF), którego wyniki ogłoszone zostaną już 1 listopada bieżącego roku.
Spłata obligacji
• W czerwcu 2021 roku Grupa wykupiła obligacje serii N o wartości 7.000 tys. EUR. Na dzień 30 czerwca 2021 r. Grupa nie posiada żadnych zobowiązań z tytułu obligacji, jak również w 2021 roku nie emitowała udziałowych i kapitałowych papierów wartościowych.
1.4 STRUKTURA GRUPY, W KTÓREJ SPÓŁKA JEST JEDNOSTKĄ DOMINUJĄCĄ
Na dzień 30 czerwca 2021 roku w skład Grupy Kapitałowej CAPITAL PARK wchodziły 23 podmioty, w tym spółka Capital Park S.A. jako jednostka dominująca, 21 spółek celowych, oraz Fundacja Fabryki Norblina. Funkcje jednostki zarządzającej nieruchomościami i projektami Grupy pełni spółka CP Management Sp. z o.o. Grupa konsoliduje metodą praw własności następujące spółki:
- Wilanow Investments Sarl.,
- Rezydencje Pałacowa Sp. z o.o.,
- RM1 Sp. z o. o,
- SO SPV 50 Sp. z o.o.
Grupa pomimo większościowego udziału w zysku/stracie Spółek, nie posiada pełnej zdolności do kierowania ich polityką finansową i operacyjną, w związku z tym jednostki te wyceniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności, zgodnie z MSSF 11.
Zmiany w strukturze grupy kapitałowej:
W okresie zakończonym 30 czerwca 2021 r. Capital Park S.A. utworzył nową spółkę - Krynica Investments Sp. z o.o.
30 czerwca 2021 r. CP Development S.a r.l. and CP Retail B.V. złożyły do sądu wniosek o połączenie.
Poniżej przedstawiono schemat struktury Grupy Kapitałowej na dzień 30 czerwca 2021 roku:
| CAPITAL PARK SA Hazel Investments 100% Capital Park Gdańsk 100% Diamante Investments 100% |
CP Management Sp. z o. o. CP Retail ("SPV 2") Sp. z o.o. Sporty Department Store Sp. z o. o. |
100% 100% 100% |
|---|---|---|
| Alferno Investments | Capital Park Kraków | |
| 100% | Sp. z o. o. | 100% |
| 100% | Emir 30 Sp. z o. o. | 100% |
| Sander Investments | Kinogram | 100% |
| Sp. z o.o. | 100% | |
| 100% | ||
| Aspire Investments | 100% | Sp. z o.o. Polski Hak Krynica Investments Sp. z o.o. |
CAPITAL PARK SA
1.5 WYBRANE DANE FINANSOWE GRUPY
| 30.06.2021 PLN '000 |
EUR '000 | 31.12.2020 PLN '000 EUR '000 |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nieruchomości inwestycyjne | 1 306 594 | 289 018 | 1 171 354 | 253 826 | ||
| Nieruchomości inwestycyjne w wartości godziwej |
1 257 379 | 278 132 | 1 120 821 | 242 875 | ||
| MSSF 16 – prawo wieczystego użytkowania gruntów |
49 215 | 10 886 | 50 533 | 10 950 | ||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |
110 471 | 24 436 | 148 853 | 32 256 | ||
| Aktywa dostępne do sprzedaży | 576 383 | 127 496 | 582 469 | 126 218 | ||
| Aktywa dostępne do sprzedaży w wartości godziwej |
547 817 | 121 177 | 555 738 | 120 425 | ||
| MSSF 16 – prawo wieczystego użytkowania gruntów |
10 657 | 2 357 | 10 657 | 2 309 | ||
| Środki pieniężne w ramach aktywów dostępnych do sprzedaży |
17 909 | 3 961 | 16 074 | 3 483 | ||
| Aktywa razem | 2 127 450 | 470 591 | 2 019 830 | 437 685 | ||
| Zobowiązania oprocentowane, w tym instrumenty finansowe |
890 111 | 196 892 | 808 278 | 175 149 | ||
| Zobowiązania razem | 1 131 728 | 250 338 | 1 030 253 | 223 250 | ||
| Aktywa netto (NAV) | 995 722 | 220 253 | 989 577 | 214 435 | ||
| Liczba akcji | 108 333 998 | 108 333 998 | ||||
| NAVPS | 9,19 | 2,03 | 9,13 | 1,98 | ||
| Zobowiązania netto do aktywów razem | 36,84% | 32,85% | ||||
| Zobowiązania netto do kapitałów | 0,77 | 0,17 | 0,65 | 0,14 | ||
| własnych | 6 miesięcy 2021 PLN '000 |
EUR '000 | 6 miesięcy 2020 PLN '000 |
EUR '000 | ||
| Przychody operacyjne | 28 334 | 6 231 | 28 720 | 6 467 | ||
| Zysk operacyjny netto | 19 496 | 4 288 | 20 524 | 4 621 | ||
| Marża | 69% | 71% | ||||
| Koszty ogólnego zarządu i koszty funkcjonowania spółek |
(7 659) | (1 684) | (8 297) | (1 868) | ||
| Zysk z działalności operacyjnej skorygowany o aktualizację wyceny nieruchomości |
24 468 | 5 381 | 13 029 | 2 934 | ||
| Zysk/strata z aktualizacji wyceny nieruchomości |
(24 890) | (5 474) | 8 553 | 1 926 | ||
| Zysk/strata z działalności operacyjnej |
(422) | (93) | 21 582 | 4 859 | ||
| Zysk/strata netto przypadający na akcjonariuszy spółki dominującej |
6 310 | 1 388 | (30 016) | (6 758) | ||
| EPS | 0,06 | 0,01 | (0,28) | (0,06) | ||
| Przepływy z działalności operacyjnej |
4 314 | 949 | 6 818 | 1 535 | ||
| Przepływy z działalności inwestycyjnej |
(128 350) | (28 226) | (100 061) | (22 530) | ||
| Przepływy z działalności finansowej |
89 198 | 19 616 | (352 940) | (79 469) |
* w celu przeliczenia wybranych skonsolidowanych danych finansowych zastosowano wymogi Rozporządzenia Ministra Finansów z 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U.2018.757 z dnia 2018.04.20); nie zastosowano wymogów MSR 21 w tym zakresie.
1.6 WYBRANE DANE FINANSOWE SPÓŁKI
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | |||
|---|---|---|---|---|
| 000 PLN | 000 EUR | 000 PLN | 000 EUR | |
| Aktywa razem | 1 201 523 | 265 777 | 1 211 770 | 262 583 |
| Inwestycje w jednostki zależne | 416 455 | 92 120 | 409 158 | 88 662 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 79 422 | 17 568 | 125 355 | 27 164 |
| Kapitał własny | 1 002 176 | 221 681 | 991 530 | 214 859 |
| Zobowiązania długoterminowe | 175 886 | 38 906 | 105 928 | 22 954 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 23 461 | 5 190 | 114 313 | 24 771 |
| 30.06.2021 | 31.12.2020 | |||
|---|---|---|---|---|
| 000 PLN | 000 EUR | 000 PLN | 000 EUR | |
| Zysk/Strata z działalności operacyjnej | 22 156 | 4 872 | (28 204) | (6 304) |
| Zysk/Strata brutto | 17 749 | 3 903 | (14 705) | (3 287) |
| Zysk/Strata netto | 10 646 | 2 341 | (26 127) | (5 840) |
| - | ||||
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 353 | 78 | (7 044) | (1 574) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (13 464) | (2 961) | 397 749 | 88 899 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | (31 142) | (6 849) | (422 219) | (94 368) |
* w celu przeliczenia wybranych jednostkowych danych finansowych zastosowano wymogi Rozporządzenia Ministra Finansów z 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U.2018.757 z dnia 2018.04.20); nie zastosowano wymogów MSR 21 w tym zakresie.
1.7 ZARZĄD I RADA NADZORCZA
ZARZĄD
| Imię i Nazwisko | Stanowisko | Rok pierwszego | Rok powołania na | Rok upływu obecnej |
|---|---|---|---|---|
| powołania | obecną kadencję | kadencji | ||
| Jan Motz | Prezes Zarządu | 2010 | 2020 | 2024 |
| Marcin Juszczyk | Członek Zarządu | 2010 | 2020 | 2024 |
| Kinga Nowakowska | Członek Zarządu | 2016 | 2020 | 2024 |
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu.
Podział kompetencji Członków Zarządu Spółki
| Członek Zarządu | Jan Motz | Marcin Juszczyk | Kinga Nowakowska |
|---|---|---|---|
| Funkcja, stanowisko | Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny |
Członek Zarządu, Dyrektor ds. Inwestycyjnych i Finansowych |
Członek Zarządu, Dyrektor Operacyjna |
| Nadzór nad obszarami | Dział budowlany Wynajem powierzchni biurowych Relacje inwestorskie |
Inwestycje Finanse i treasury Controlling Księgowość Relacje inwestorskie |
Zarządzanie nieruchomościami Wynajem powierzchni handlowych Dział prawny Marketing Rozwój koncepcji "Biuro+" |
RADA NADZORCZA
| Imię i Nazwisko | Stanowisko | Rok pierwszego | Rok powołania na | Rok upływu |
|---|---|---|---|---|
| powołania | obecną kadencję | obecnej kadencji | ||
| Derek Jacobson | Przewodniczący Rady Nadzorczej | 2020 | 2020 | 2023 |
| Kimberly Adamek | Członek Rady Nadzorczej | 2020 | 2020 | 2023 |
| Matthias Oliver Cordier | Członek Rady Nadzorczej | 2020 | 2020 | 2023 |
| Anna Frankowska – Gzyra Niezależny Członek Rady | 2013 | 2018 | 2023 | |
| Katarzyna Ishikawa | Członek Rady Nadzorczej Nadzorczej |
2011 | 2018 | 2023 |
| Jacek Kseń | Niezależny Członek Rady | 2013 | 2018 | 2023 |
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
Nadzorczej
1.8 AKCJONARIAT
Struktura kapitału zakładowego na dzień publikacji niniejszego sprawozdania przedstawiała się następująco:
| Seria/emisja rodzaj akcji | Liczba akcji | Cena nominalna (w zł) |
Wartość nominalna |
Sposób pokrycia kapitału |
Data rejestracji |
|---|---|---|---|---|---|
| Seria A akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
100 000 | 1,0 | 100 000 | wkład pieniężny | 2010-12-17 |
| Seria B akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
74 458 541 | 1,0 | 74 458 541 | wkład pieniężny oraz wkład niepieniężny |
2011-10-13 |
| Seria C akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
20 955 314 | 1,0 | 20 955 314 | wkład pieniężny | 2014-02-14 |
| Seria D akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
3 589 891 | 1,0 | 3 589 891 | wkład pieniężny | 2015-03-03 |
| Seria E akcje zwykłe na okaziciela nieuprzywilejowane |
9 230 252 | 1,0 | 9 230 252 | wkład niepieniężny |
2014-02-14 |
| Razem | 108 333 998 | 108 333 998 |
W okresie od 1 stycznia 2021 roku do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania nie nastąpiły zmiany w strukturze kapitału zakładowego.
Poniżej przedstawiono strukturę akcjonariatu na dzień publikacji niniejszego raportu, w tym akcje posiadane przez członków Zarządu:
| Akcjonariusz | Liczba akcji | % kapitału | Liczba głosów | % głosów |
|---|---|---|---|---|
| MIRELF VI B.V | 71 964 356 | 66,43% | 71 964 356 | 66,43% |
| Europi Property Group AB |
23 716 161 | 21,89% | 23 716 161 | 21,89% |
| Patron Townsend S.à r.l. |
7 052 993 | 6,51% | 7 052 993 | 6,51% |
| Jan Motz | 2 728 911 | 2,52% | 2 728 911 | 2,52% |
| Marcin Juszczyk | 926 479 | 0,86% | 926 479 | 0,86% |
| Kinga Nowakowska | 343 346 | 0,32% | 343 346 | 0,32% |
| Pozostali | 1 601 752 | 1,48% | 1 601 752 | 1,48% |
| Razem | 108 333 998 | 100,00% | 108 333 998 | 100,00% |
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania podmiotem dominującym wobec Capital Park SA była spółka Madison International Real Estate Liquidity Fund VI ("MIRELF VI"), należąca do grupy Madison International Realty, która 13 maja 2019 roku nabyła kontrolny pakiet 65,99% akcji Capital Park SA od Patron Capital Partners, paneuropejskiego inwestora instytucjonalnego z branży nieruchomości. Na dzień publikacji niniejszego raportu MIRELF VI posiadał 66,43% akcji i głosów na WZA Spółki.
Patron Capital Partners zatrzymał mniejszościowy pakiet udziałów w Grupie wynoszący na dzień publikacji 6,51% akcji.
Na dzień publikacji niniejszego raportu 21,86% akcji i głosów na WZA Spółki należało do Europi Property Group.
3,7% akcji Spółki reprezentujących taką samą liczbę głosów na WZA posiada Zarząd Capital Park, w tym Jan Motz 2,52%, Marcin Juszczyk, 0,86% oraz Kinga Nowakowska 0,32% akcji Spółki i głosów na WZA.
2 DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA W I PÓŁROCZU 2021 ROKU
W I półroczu 2021 roku spółki z Grupy Kapitałowej CAPITAL PARK zarówno kontynuowały działalność rozpoczętą w latach poprzednich jak i realizowały nowo rozpoczęte projekty inwestycyjne.
2.1 PROJEKTY INWESTYCYJNE ZAKOŃCZONE W I PÓŁROCZU 2021 ROKU
W I półroczu 2021 roku nie zostały oddane do użytku nowe inwestycje.
2.2 PROJEKTY INWESTYCYJNE W TRAKCIE REALIZACJI
Na dzień 30 czerwca 2021 Grupa była w trakcie realizacji projektu:
| Fabryka Norblina, Warszawa | |
|---|---|
| Termin ukończenia: | III kwartał 2021 r. – 26 sierpnia 2021 r. Fabryka Norblina uzyskała |
| pozwolenie na użytkowanie | |
| Wartość księgowa: | 1.077 mln zł (238 mln EUR) |
| Opis: | Wielofunkcyjny projekt rewitalizacji terenu dawnej fabryki Norblina, który |
| dostarczy 41,232 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A oraz 23,802 m2 powierzchni usługowo-handlowo-rozrywkowo-kulturalnej. |
|
| Capex do poniesienia po 30.06.2021: | 224 mln PLN (w całości finansowany kredytami bankowymi) |
| Poziom przednajmu: | 73% na dzień publikacji, w tym: handel - 58%, biura - 80%) |
| Główni najemcy: | Allegro, JTI Polska, bank skandynawski, General Property, Kinogram, operator food hall, Art Box Experience (galleria sztuki cyfrowej), Muzeum Fabryki Norblina, BioBazar, Music Club |
| Udział Grupy | 100% |
2.3 ZNACZĄCE UMOWY ZAWARTE PRZEZ SPÓŁKĘ I GRUPĘ W I PÓROCZU 2021 ROKU
2.3.1 KREDYTY I POŻYCZKI
W I półroczu 2021 roku nie były zawierane żadne nowe umowy kredytowe ani pożyczek przez jednostkę dominującą ani spółki z Grupy. W czerwcu 2021 roku spółka Alferno Sp. z o.o. spłaciła kredyt inwestycyjny zaciągnięty w Alior Banku w wysokości 4.120 tys. EUR W pierwszym półroczu 2021 r. ArtN Sp. z o.o., podmiot zależny od Capital Park S.A. zaciągnął nowe transze kredytu budowlanego w banku Pekao S.A. oraz Europejskim Banku Inwestycyjnym zgodnie z harmonogramem i stopniem zaawansowanie budowy Fabryki Norblina zlokalizowanej w Warszawie, przy ul. Żelaznej.
W okresie kończącym się 30 czerwca 2021 r. ani po dniu bilansowym nie wystąpiły przypadki naruszenia warunków umów kredytowych.
Informacje dotyczące zobowiązań z tytułu kredytów Grupy znajdują się w Nocie 9 do Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.
2.3.2 OBLIGACJE
W czerwcu 2021 roku Grupa wykupiła obligacje serii N o wartości 7.000 tys. EUR (31.670 tys. PLN). Na dzień 30 czerwca 2021 r. Grupa nie posiada żadnych zobowiązań
z tytułu obligacji, jak również w 2021 roku nie emitowała udziałowych i kapitałowych papierów wartościowych.
2.3.3 UDZIELONE I OTRZYMANE POŻYCZKI
W I półroczu 2021 roku Grupa nie udzielała pożyczek podmiotom spoza Grupy Kapitałowej. Informacje na temat pożyczek udzielonych i otrzymanych przez spółkę Capital Park SA znajdują się w jednostkowym sprawozdaniu finansowym w nocie 2.
Udzielone pożyczki prezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych Grupy dotyczą wsparcia finansowego wspólnych przedsięwzięć, zgodnie z zawartymi umowami JV. Więcej informacji o udzielonych pożyczkach znajduje się w Nocie 3 Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego.
2.3.4 UDZIELONE I OTRZYMANE PORĘCZENIA
Na dzień 30 czerwca 2021 roku spółki z Grupy posiadały następujące udzielone poręczenia:
| Poręczyciel | Korzystający | Tytułem | Termin ważności |
|---|---|---|---|
| CP Retail B.V. (spółka zależna) |
Capital Park SA | Poręczenie spłaty kredytu udzielonego Capital Park S.A. przez Getin Noble Bank SA do wysokości 200% kwoty kredytu w dniu 25 czerwca 2018 |
Do 31 grudnia 2024 roku |
| CP Retail SPV 2 sp. z o.o. |
Capital Park SA | Zabezpieczenie kredytu udzielonego Capital Park S.A. przez Getin Noble Bank SA do w dniu 25 czerwca 2018, z późniejszymi zmianami, w wysokości 15 mln EUR, w postaci hipoteki do kwoty 30.000 tys. EUR na nieruchomości gruntowej położonej przy Al. Jerozolimskich, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr WA1M/00195026/5 |
Warunkiem zwolnienia zabezpieczenia hipotecznego udzielonego przez CP Retail SPV2 Sp. z o.o. jest przedpłata kredytu w kwocie min. 11.000 tys. EUR. |
| Capital Park SA | Alferno Investments sp. z o.o. * (spółka zależna) |
Poręczenie spłaty kredytu inwestycyjnego do 200% kwoty kredytów z dnia 13 września 2017 |
Do momentu przeprowadzenia przez spółkę przez 6 kolejnych miesięcy czynszów od najemców w minimalnej kwocie 190 tys. zł miesięcznie. |
| Capital Park SA | Capital Park Gdańsk sp. z o.o. (spółka zależna) |
Umowa wsparcia zabezpieczająca spłatę kredytu inwestycyjnego udzielonego Capital Park Gdańsk Sp. z o.o. (właściciel projektu Hampton by Hilton Old Town Gdańsk) przez Bank Ochrony Środowiska SA z dnia 5 września 2016 |
Umowa wsparcia obowiązuje do czasu przedłożenia zatwierdzonego sprawozdania finansowego za 2020 roku oraz spełnienia łącznie następujących warunków: • braku naruszenia kowenantów WOD większego od 1,2, • osiągnięcie zgodnie z postanowieniami Umowy Kredytu Inwestycyjnego wskaźnika WOD większego niż 1,2; • ustanowieniu na rzecz Banku depozytu obsługi długu w wysokości 3- miesięcznej raty kapitało-odsetkowej. |
| ArtN sp. z o.o. (spółka zależna) |
Gwarancja przekroczenia kosztów projektu oraz kosztów hedgingu do kwoty 79 916 tys. zł – koszty niezbędne do ukończenia projektu oraz koszty hedgingu. Gwarancja w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu 1,2 dla kowenantu |
Gwarancja wygasa w dniu konwersji kredytu budowlanego na kredyt inwestycyjny lub w dniu całkowitej spłaty zadłużenia, w zależności które ze zdarzeń nastąpi wcześniej |
|
| Capital Park SA | DSCR. Gwarancja pokrycia kosztów działalności Fundacji. |
Gwarancja wygasa w dniu całkowitej spłaty kredytu |
|
| Poręczenie spłaty kredytu VAT do kwoty 35 000 tys. zł. |
Poręczenie obowiązuje do wcześniejszej z dat: do dnia całkowitej spłaty kredytu lub 31 grudnia 2024 roku. |
*W czerwcu 2021 r. Alferno Investments Sp. Z o. o . Spółka zależna od Capital Park S.A. sprzedała swoja nieruchomość zlokalizowaną w Warszawie. Na dzień sporządzenia tego Sprawozdania zastawy rejestrowe na udziałach nie zostały jeszcze wykreślone.
2.3.1 INFORMACJE O ZAWARCIU PRZEZ EMITENTA LUB JEDNOSTKĘ OD NIEGO ZALEŻNĄ JEDNEJ LUB WIELU TRANSAKCJI, JEŻELI ZOSTAŁY ZAWARTE NA INNYCH WARUNKACH NIŻ RYNKOWE
W I półroczu 2021 roku nie wystąpiły transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe. Zestawienie transakcji z jednostkami powiązanymi w I półroczu 2021 roku znajduje się w nocie 24 do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Capital Park za I półrocze 2021 roku.
2.3.2 INFORMACJE O ZNANYCH EMITENTOWI UMOWACH, W WYNIKU KTÓRYCH MOGĄ W PRZYSZŁOŚCI NA-STĄPIĆ ZMIANY W PROPORCJACH POSIADANYCH AKCJI PRZEZ DOTYCHCZASOWYCH AKCJONARIUSZY I OBLIGATARIUSZY
13 maja 2019 roku pomiędzy MIRELF VI B.V. ("MIRELF VI") z siedzibą w Amsterdamie, posiadającą 100% udziału w spółce Townsend Holding B.V. z siedzibą w Amsterdamie, podmiocie kontrolującym Spółkę, a CP Holdings Sarl z siedzibą w Luksemburgu ("CPH") została zawarta umowa opcji ("Umowa Opcji"), na mocy której CPH udzielił MIRELF VI opcji wykupu ("opcja wykupu") przez MIRELF VI udziałów od CPH reprezentujących cały kapitał zakładowy będący w posiadaniu Patron Townsend Sarl. z siedzibą w Luksemburgu, który na dzień 13 maja 2019 roku wynosił 5 980 993 udziałów w Capital Park S.A, co stanowiło 5,564% wszystkich udziałów w Capital Park S.A. oraz 5,644% wszystkich głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Capital Park S.A. Udzielenie opcji, o której mowa powyżej polega na pośrednim nabyciu powyższych udziałów w Capital Park S.A. posiadanych przez Patron Townsend Sarl. MIRELF VI może zawiadomić o wykonaniu opcji wykupu w dowolnym czasie od 13 maja 2019 roku włącznie do dnia 13 maja 2023 roku. Na dzień publikacji niniejszego raportu opcja wykupu nie została zrealizowana.
Ponadto, zgodnie z Umową Opcji, MIRELF VI udzielił CPH opcji na mocy której CPH jest uprawniony do sprzedaży MIRELF VI udziałów reprezentujących cały kapitał zakładowy Patron Townsend Sarl ("opcja sprzedaży"). CPH może zawiadomić o wykonaniu opcji sprzedaży w dowolnym czasie od 13 maja 2021 roku włącznie do dnia 13 maja 2023 roku.
2.3.3 INNE ZNACZĄCE UMOWY
Nie wystąpiły.
2.4 INNE ISTOTNE ZDARZENIA WPŁYWAJĄCE NA DZIAŁALNOŚĆ SPÓŁKI I GRUPY W I PÓŁROCZU 2021 ROKU
Pandemia Covid-19
W pierwszym kwartale 2021 r. Polska zmagała się z najtrudniejszą trzecią falą pandemii w okresie ostatnich 12 miesięcy a rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnego lockdown'u i zaostrzenie dotychczasowych restrykcji. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce administracja rządowa podjęła szereg działań zapobiegawczych, w tym m.in. wprowadziła czasowe zakazy prowadzenia działalności dla pewnych typów podmiotów gospodarczych a także czasowo wygasiła umowy najmu w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2.000 m2 .
Wpływ Covid-19 na wyniki finansowe
W związku z zakazami i ograniczeniami wprowadzonymi dla poszczególnych działalności, a także pogorszeniem sytuacji gospodarczej najemców, epidemia Covid-19 miała negatywny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy za 6 miesięcy 2021 roku. Na skutek redukcji opłat z tytułu najmu w wyniku czasowego wygaszenia umów przez tzw. Tarczę Antykryzysową a także w wyniku porozumień z najemcami, na mocy których zostały udzielone czasowe obniżki w czynszu w zamian za m.in. wydłużenie umów najmu, nastąpiło obniżenie skonsolidowanych przychodów z wynajmu Grupy za pierwsze półrocze 2021 roku o 11% w stosunku do założeń sprzed pandemii.
Ponieważ zgodnie z MSSF 16 Grupa prezentuje przychody z najmu z uwzględnieniem uśrednionego czynszu w okresie zawartych umów najmu (tzw. "straight-line rent"), co oznacza, że zmiany stawek czynszu w okresie najmu (w tym redukcje w wyniku Covid-19, rabaty czy wakacje czynszowe) są ujmowane memoriałowo, negatywny wpływ koronawirusa na przychody zrealizowane w 2021 roku został rozłożony ("wypłaszczony") w całym okresie trwania umów najmu.
Wpływ Covid-19 na przyszłą sytuację firmy
Grupa przeprowdziła testy/ analizy wykazujące, że nie istnieje istotna niepewność w odniesieniu do założenia kontynuacji działalności Grupy w dającej się przewidzieć przyszłości.
Grupa na bieżąco ocenia sytuację i podejmuje działania mające na celu minimalizacje negatywnego wpływu spowodowanego pogorszeniem koniunktury.
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu sytuacja finansowa Grupy jest stabilna i nie uległa pogorszeniu. Grupa posiada obecnie blisko 180 mln PLN dostępnej gotówki, dzięki czemu utrzymuje bezpieczną pozycję płynnościową w obliczu zawirowań spowodowanych epidemią koronawirusa.
2.5 OPIS CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, W SZCZEGÓLNOŚCI O NIETYPOWYM CHARAKTERZE, MAJĄCYCH ZNA-CZĄCY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE
Poza zdarzeniami wymienionymi w punkcie 2.4 niniejszego sprawozdanie nie wystąpiły.
2.6 OPIS WYKORZYSTANIA PRZEZ EMITENTA WPŁYWÓW Z EMISJI AKCJI DO CHWILI SPORZĄDZENIA SPRA-WOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI
Nie dotyczy.
2.7 INFORMACJE DOTYCZĄCE WYPŁACONEJ (LUB ZADEKLAROWANEJ DYWIDENDY)
Emitent (jednostka dominująca) nie wypłaciła, ani nie zadeklarowała dywidendy w pierwszym półroczu 2021 r.
2.8 SPORY SĄDOWE
Na dzień 30 czerwca 2021 roku Spółka lub jednostki od niej zależne nie były stroną jednego pojedynczego postępowania ani dwóch lub więcej postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem
2.9 ISTOTNE ZDARZENIA PO DNIU BILANSOWYM
W dniu 13 sierpnia 2021 r. CP Retail ("SPV2") Sp. z o.o. zawarła z Unique Apartments Grunwaldzka Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży nieruchomości położonej w Warszawie w dzielnicy Ochota, o łącznym obszarze około 6 tys. mkw. Cena sprzedaży wyniosła 20 mln euro netto. Środki ze sprzedaży nieruchomości w kwocie 10 mln EUR zostały przeznaczone na spłatę kredytu w Getin Banku.
administracji publicznej, dotyczących zobowiązań albo wierzytelności Spółki lub jednostek od niej zależnych, którego lub których wartość stanowiłaby co najmniej
10% kapitałów własnych Spółki.
26 sierpnia 2021 r. Fabryka Norblina uzyskała pozwolenie na użytkowanie nieruchomości.
2.10 ISTOTNE POZYCJE POZABILANSOWE
W celu zabezpieczenia spłaty kredytów oraz odsetek od tych kredytów zaciągniętych przez podmioty Grupy Kapitałowej udzielono szeregu zabezpieczeń na rzecz banków finansujących.
W szczególności były to następujące zabezpieczenia:
- weksle,
- oświadczenia o poddaniu się egzekucji,
- pełnomocnictwa do dysponowania rachunkami bankowymi,
- cesje wierzytelności do istniejących i przyszłych umów najmu, umów ubezpieczenia, umów budowlanych i gwarancji dobrego wykonania,
- zastawy rejestrowe na obecnych i przyszłych udziałach w spółkach zależnych,
- depozyty,
- umowy podporządkowania dające pierwszeństwo w zaspokajaniu wierzytelności z tytułu kredytu przed innymi wierzytelnościami.
2.11 PREZENTACJA RÓŻNIC POMIĘDZY OSIĄGNIĘTYMI WYNIKAMI FINANSOWYMI A OPUBLIKOWANYMI PRO-GNOZAMI
Spółka ani Grupa nie publikowały prognoz na 2021 rok.
2.12 INNE INFORMACJE, KTÓRE ZDANIEM EMITENTA SĄ ISTOTNE DLA OCENY JEGO SYTUACJI KADROWEJ, MAJĄTKOWEJ, FINANSOWEJ, WYNIKU FINANSOWEGO I ICH ZMIAN, ORAZ INFORMACJE, KTÓRE SĄ ISTOTNE DLA OCENY MOŻLIWOŚCI REALIZACJI ZOBOWIĄZAŃ PRZEZ EMITENT
W ocenie Zarządu obecna i przewidywana sytuacja finansowa Grupy jest stabilna i nie wskazuje na istnienie zagrożeń w zarządzaniu zasobami finansowymi, innych niż ryzyka opisane w dalszej części Sprawozdania Zarządu.
2.13 REALIZACJA ZAMIERZEŃ INWESTYCYJNYCH
Obecnie większość działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej CAPITAL PARK prowadzona jest bezpośrednio przez podmioty zależne i współkontrolowane przez Spółkę dominującą. Kluczowym założeniem finansowania Grupy jest pozyskiwanie finansowania bankowego w ramach spółek celowych realizujących osobne projekty inwestycyjne. Taka strategia umożliwia Grupie ograniczenie wpływu ryzyka na inne projekty, a jednocześnie niweluje ogólne ryzyko związane z działalnością gospodarczą Grupy w związku z potencjalnym ryzykiem dotyczącym pojedynczej inwestycji.
Celem Grupy jest zapewnienie wystarczających środków pieniężnych oraz gotowych do wykorzystania kredytów bankowych.
Na koniec I półrocza 2021 roku Grupa dysponowała 128 mln zł gotówki, z czego środki o ograniczonej możliwości dysponowania wynosiły 20 mln zł. Grupa posiada stabilną sytuację finansową oraz zabezpieczone środki zarówno bieżącą działalność,, jak i na realizację przyszłych inwestycji.
Grupa stara się wypracować sytuację, dzięki której ma dostęp do finansowania na najlepszych możliwych do uzyskania w danej chwili warunkach. Zarząd uważa, że Grupa posiada korzystną sytuację dla pozyskiwania finansowania w przyszłości na potrzeby realizacji planowanych projektów inwestycyjnych. Dobra reputacja na rynku poparta udowodnionymi osiągnięciami Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie odnotowano zdarzeń negatywnie wpływających na dalszą działalność Grupy.
umożliwia Grupie dostęp do dużej liczby instytucji finansowych oraz zdywersyfikowanych źródeł finansowania.
Fabryka Norblina – inwestycja w trakcie realizacji
W listopadzie 2017 roku grupa pozyskała w Banku Pekao SA finansowanie budowy obiektu Fabryka Norblina w łącznej kwocie 159,3 mln Euro i rozpoczęła realizację flagowej inwestycji, stanowiącej wielofunkcyjny postindustrialny projekt rewitalizacji Dawnej Fabryki Norblina zlokalizowany przy ulicy Żelaznej w Warszawie, która dostarczy 65 tys. m2 (GLA) powierzchni biurowohandlowo-rozrywkowo-kulturalnej.
W I półroczu 2021 roku kontynuowane były zaawansowane prace budowlane. Na dzień sporządzenia niniejszego raportu budowa została zakończona- 26 sierpnia 2021 roku Fabryka Norblina uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Obecnie trwają jedynie prace wykończeniowe. Pierwsi najemcy zaczęli wprowadzać się z początkiem września 2021 r.
Po dniu 30 czerwca 2021 roku nakłady inwestycyjne pozostałe do poniesienia przez Grupę na budowę projektu wyniosą 224 mln zł i finansowane będą w całości kredytami bankowymi.
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu Grupa podpisała umowy przednajmu budynku stanowiące 73% całkowitej powierzchni najmu oraz blisko 74% docelowego NOI inwestycji.
2.14 CZYNNIKI RYZYKA I ZAGROŻEŃ
Podejście Spółki i Grupy do zarządzania ryzykiem jest odzwierciedleniem stosowanego modelu biznesowego oraz bazuje na doświadczeniach i wiedzy zaangażowanego zespołu menedżerskiego. Wszelkie decyzje inwestycyjne oraz postępy prac nad projektami są omawiane na cyklicznych spotkaniach Zarządu.
Niżej opisane obszary ryzyka oraz skuteczność zarządzania nimi podlegają również stałej weryfikacji przez Dział Kontroli Wewnętrznej oraz Komitet Audytu. Decyzje inwestycyjne mogące nieść potencjalnie wyższe ryzyko lub związane z zaangażowaniem znacznych nakładów podlegają też weryfikacji Komitetu Inwestycyjnego.
Poniżej przedstawione zostały kluczowe czynniki ryzyka, które zdaniem Zarządu mają największy wpływ na działalność Grupy.
Omówione poniżej ryzyka nie stanowią kompletnej ani wyczerpującej listy i w konsekwencji nie mogą być traktowane jako jedyne ryzyka, na które narażona jest Grupa.
| 2.14.1 | ZEWNĘTRZNE CZYNNIKI RYZYKA | ||
|---|---|---|---|
| -------- | ---------------------------- | -- | -- |
| RYZYKOI ZWIĄZANE Z ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ COVID-19 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | ||||
| • • • • • • |
Czynniki ryzyka Zakaz wykonywania określonych rodzajów działalności, Ograniczenie mobilności społecznej, Spowolnienie wzrostu gospodarczego Pogorszenie ogólnych warunków gospodarczych na świecie oraz w Polsce. Niepewność związana z czasem trwania pandemii i skalą działań administracji rządowej. Pogorszenie sytuacji finansowej najemców i /lub potencjalne bankructwa najemców. |
• Spadek wpływów z wynajmu nieruchomości. • Brak możliwości ukończenia projektów zgodnie z ustalonym harmonogramem i / lub budżetem z powodu przestojów w działalności kontrahentów, niedoborów siły roboczej, zakłóceń łańcucha dostaw, przedłużenia terminów uzyskania pozwoleń i innych procedur administracyjnych, • Utrudniony dostęp do finansowania i / lub żądanie przez banki dodatkowych zabezpieczeń umów kredytowych, • |
• Podejmowanie działań umożliwiających prowadzenie regularnej działalności operacyjnej Grupy oraz realizację budowy Fabryki Norblina z jak najmniejszymi zakłóceniami, • Zabezpieczanie aktywów oraz minimalizacja ekspozycji pracowników na wpływ Covid-19 (praca zdalna), • Utrzymywanie płynności Grupy na bezpiecznym poziomie, • Prowadzenie negocjacji z bankami w zakresie zawieszenia spłaty kapitału i odsetek, tam gdzie jest to konieczne i możliwe, w celu |
||
| Spadek aktywności najemców i partnerów biznesowych na rynku nieruchomości w Polsce skutkujący zawieszeniem lub niepowodzeniem zawierania umów najmu czy realizacji procesu inwestycyjnego. • Negatywny wpływ renegocjacji warunków umów najmu, restrukturyzacji najemców na zawarte umowy najmu, dochód z wynajmu i wartość nieruchomości. |
ograniczenia skutków zmniejszonych wpływów czynszów z najmu (kluczowym celem jest utrzymanie samofinansowania wszystkich zakończonych projektów, bez potrzeby dalszych dopłat kapitałowych). |
RYZYKO ZMIENNEJ SYTUACJI MAKROEKONOMICZNEJ
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
|---|---|---|---|---|---|
| • | Pogorszenie ogólnych warunków gospodarczych na świecie oraz w |
• | Spadek wartości rynkowej nieruchomości. |
• | Odpowiedni dobór nieruchomości wchodzących w skład portfela. |
| • | Polsce. Pogorszenie koniunktury na |
• | Zmniejszenie możliwości sprzedaży nieruchomości prowadzący do utraty |
Staranna analiza lokalizacji i jakości nieruchomości. |
|
| rynku nieruchomości i w branży deweloperskiej. |
• | płynności. Upadłość najemców prowadząca do |
• | Podnoszenie wartości nieruchomości poprzez |
|
| • | Cykliczność rynku nieruchomości. |
• | pogorszenia płynności. Spadek czynszów uzyskiwanych z |
systematyczne remonty i modernizacje. |
|
| • | Pogorszenie sytuacji w branży finansowej. |
• | najmu nieruchomości. Mniejsza dostępność kredytów. |
• | Dobór najemców o stabilnej sytuacji finansowej i silnym |
| • | Zmiany w polskim systemie finansowym – postępująca deregulacja OFE. |
• • |
Mniejszy popyt lub całkowity brak popytu na nowe emisje obligacji. Wyższe koszty finansowania. |
brandzie. Zawieranie umów z najemcami sieciowymi i renomowanymi instytucjami. |
|
| • | • | Wykorzystywanie zróżnicowanych rodzajów finansowania dłużnego. |
|||
| • | Dywersyfikacja źródeł finansowania i utrzymywanie dobrych relacji z wiodącymi instytucjami finansowymi. |
||||
• Rozbudowa przychodów o element dywidendowy i zarządzanie nieruchomościami.
instrumentów pochodnych.
Park na rynku, m.in. "Biuro Plus" czy "The place to be, the place to
work".
| RYZYKO KURSOWE | ||||
|---|---|---|---|---|
| Czynniki ryzyka | Wpływ | |||
| • | Wahania kursów walut, w szczególności EUR/PLN. |
• Mniejsze wpływy ze sprzedaży nieruchomości wyrażone w PLN. • Mniejsze przychody z najmu. • Spadek kursu EUR/PLN prowadzi z kolei do spadku wycen bilansowych nieruchomości. |
• • |
Stosowanie naturalnego hedgingu poprzez dostosowanie waluty najmu do waluty kredytu. Ze względu jednak na fakt, że walutą bazową wyceny nieruchomości jest EUR a hedging bilansowy jest niepełny, Grupa ma i będzie miała profil "eksportera". Całkowite wyeliminowanie ryzyka kursowego jest niemożliwe. Stosowanie w ograniczonym zakresie dostępnych na rynku |
| RYZYKO STÓP PROCENTOWYCH | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||||
| • Wzrost stóp procentowych. • Spadek stóp procentowych. |
• Wzrost kosztów obsługi długu spowodowany wzrostem stóp procentowych. • Wzrost stóp kapitalizacji (czyli spadek wartości nieruchomości będących w posiadaniu Grupy). Stopy kapitalizacji są w dużym stopniu skorelowane z tzw. stopami wolnymi od ryzyka i mogą rosnąć wraz ze wzrostem stóp procentowych. • Odwrotna sytuacja: spadek stóp kapitalizacji w wyniku spadku stóp procentowych powodujący wzrost cen nieruchomości, które Grupa chce nabywać. RYZYKO KONKURENCJI |
• Stosowanie długoterminowej strategii zarządzania aktywami generującymi dochód. • Ciągłe monitorowanie rynku nieruchomości oraz sytuacji gospodarczej i odpowiednie dostosowywanie przyjętej strategii. • Wykorzystywanie transakcji zamiany stóp procentowych (swapy). Transakcje te nie pokrywają jednak 100% ekspozycji. Stopień pokrycia ekspozycji jest kompromisem pomiędzy mniejszym ryzykiem a wyższym kosztem. |
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
|---|---|---|---|---|---|
| • • |
Działania firm konkurencyjnych. Działania lokalnych inwestorów indywidualnych. |
• • • • |
Spadek czynszów i cen sprzedaży nieruchomości. Wzrost poziomu pustostanów. Wzrost cen i kosztów zakupu nieruchomości. Utrudnienie i wydłużenie procesu inwestycyjnego. |
• • • • • |
Staranny dobór nieruchomości oraz wykorzystanie możliwości związanych z "distressed assets". Wykorzystanie doświadczenia w realizacji projektów i znajomości rynku do realizacji unikalnych projektów. Wykorzystanie potencjału finansowego i organizacyjnego Grupy. Aktywne zarządzanie nieruchomościami. Opracowanie unikalnych koncepcji wyróżniających projekty Capital |
- Zagrożenia fizyczne spowodowane zmianami klimatu, w tym wzrost emisji gazów cieplarnianych, wzrost temperatury, pogorszenie jakości powietrza itp.
- Rosnąca świadomość zmian klimatu w społeczeństwie, powodująca wzrost presji na firmy by dbały o związki między klimatem, zrównoważonym rozwojem i społeczeństwem.
- Przejście na technologie i modele niskoemisyjne, odporność na zmiany klimatu.
- Wprowadzenie regulacji prawnych wymagających dostosowanie działalności biznesowej do wymagań zrównoważonego rozwoju i zarządzania ryzykiem klimatycznym.
- Działania UE zmierzające do stworzenia systemu finansowego wspierającego zrównoważony rozwój.
RYZYKO KLIMATYCZNE
- Wzrost kosztów realizacji inwestycji i / lub konieczność poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych w istniejących budynkach.
- Ograniczenia w pozyskiwaniu finansowania.
- Ograniczenia w nabywaniu nowych gruntów inwestycyjnych.
Czynniki ryzyka Wpływ Działania ograniczające ryzyko
- Zielona" certyfikacja budynków jako potwierdzenie działania zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa na wszystkich etapach inwestycji, tj. projektowania, budowy i eksploatacji. Eurocentrum Office Complex otrzymał najwyższą ocenę "zielonej" Leed Platinum, a Royal Wilanów i Norblin Factory otrzymały certyfikaty BREEAM z oceną "Very Good".
- Promowanie odpowiedzialnych postaw wśród pracowników, najemców i mieszkańców (tj. skuteczne zarządzanie odpadami).
- Opracowanie Programu Edukacji Ekologicznej oraz specjalnego "zielonego" przewodnika dla najemców w kluczowych budynkach Grupy, w celu promocji angażowanie się w inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i rozwijania ekologicznych nawyków w ich codziennym życiu.
- Bieżąca ocena ryzyka związanego z klimatem w toku działalności Grupy, jej dostawców, partnerów biznesowych i we wszystkich społecznościach, w których działa.
2.14.2 CZYNNIKI RYZYKA ZWIĄZANE Z PORTFELEM NIERUCHOMOŚCI
| RYZYKO ZWIĄZANE Z UTRATĄ NAJEMCÓW | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
| • • • |
Utrata najemców biurowych i handlowych lub trudności w ich pozyskaniu. Niepozyskanie najemców biurowych w Warszawie ze względu na dużą podaż powierzchni biurowej. Utrata kluczowego najemcy ("anchor tenant") |
• • • • |
Utrata przychodów i płynności poprzez m.in.: Spadek przychodu z najmu, Brak możliwości sprzedaży nieruchomości, Brak możliwości uruchomienia finansowania bankowego. |
• • • • • |
Staranny dobór najemców. Współpraca z renomowanymi zewnętrznymi firmami specjalizującymi się w usługach pośrednictwa w najmie Atrakcyjna oferta dla najemców. Systematyczny monitoring zadowolenia najemców i podejmowanie działań naprawczych. Stosowanie kaucji i gwarancji bankowych jako zabezpieczenia umów najmu. |
| RYZYKO ZWIĄZANE Z WYCENĄ NIERUCHOMOŚCI | |||||
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
| • • |
Spadek wartości nieruchomości rozpoznawany jako strata z aktualizacji wyceny. Przyjęcie błędnych założeń prowadzących do błędów w wycenie nieruchomości i wdrożenie błędnych strategii dla danego projektu. |
• • |
Niższe od zakładanych wpływy z czynszów i ze sprzedaży nieruchomości. Wartość bilansowa nieruchomości nieodzwierciedlająca wartości godziwej. |
• • • • |
Współpraca z niezależnymi rzeczoznawcami majątkowymi. Staranny dobór metod wyceny. Stosowanie kilkuetapowej procedury akceptacji wyceny. Systematyczny przegląd nieruchomości i monitoring głównych założeń. |
| RYZYKO ZWIĄZANE Z PROJEKTAMI W BUDOWIE | |||||
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||
| • • |
Przekroczenie budżetu. Niedotrzymanie przez generalnych wykonawców |
• • |
Spadek marży deweloperskiej. Opóźnienie realizacji projektu prowadzące do spadku przychodów z najmu. |
• | Współpraca z renomowanymi wykonawcami o stabilnej sytuacji finansowej. |
| • | przyjętych standardów jakości i terminów. Nieuzyskanie pozwolenia na użytkowanie. |
• • • |
Naruszenie kowenantów umowy o finansowanie bankowe. Pojawienie się roszczeń. Negatywny wpływ na wizerunek Grupy i możliwość wynajęcia powierzchni. |
• • • • |
Zabezpieczenia zawarte w umowach o generalne wykonawstwo inwestycji. Stały monitoring i nadzór nad realizacją prac budowlanych przez inspektorów lub specjalistyczne firmy zewnętrzne. Zatrudnienie w Grupie doświadczonych specjalistów. Doświadczenie w realizacji projektów deweloperskich oraz stały monitoring przebiegu prac. |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RYZYKO PROCEDUR ADMINISTRACYJNYCH | |||||||
| Czynniki ryzyka | Wpływ | Działania ograniczające ryzyko | |||||
| • • • |
Opieszałość działania krajowej administracji i urzędów. Działania organizacji społecznych lub właścicieli nieruchomości sąsiednich oraz okolicznych mieszkańców. Brak lokalnych planów |
• • |
Nieuzyskanie lub opóźnienie w uzyskaniu pozwoleń i decyzji prowadzące do opóźnienia lub zaniechania realizacji projektu inwestycyjnego. Wydłużenie procesu pozyskania pozwoleń prowadzące do obniżenia rentowności inwestycji. |
• • |
Wykorzystanie doświadczenia w przeprowadzaniu procedur administracyjnych. Zatrudnianie specjalistów w wielu dziedzinach, w tym: w zakresie finansów, prawa, budowy i procedur administracyjnych. |
2.15 STANOWISKO ZARZĄDU ODNOŚNIE MOŻLIWOŚCI ZREALIZOWANIA WCZEŚNIEJ PUBLIKOWANYCH PRO-GNOZ WYNIKÓW FINANSOWYCH NA DANY ROK
Zarząd nie publikował ani nie deklarował publikacji prognoz finansowych.
2.16 CZYNNIKI, KTÓRE BĘDĄ MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE PRZEZ GRUPĘ WYNIKI W PERSPEKTYWIE CO NAJMNIEJ KOLEJNEGO PÓŁROCZA
Pandemia Covid-19
Szczegóły zostały opisane w punkcie 2.4
Zmiany kursu EUR/PLN
Grupa jest eksponowana na ryzyko kursowe, głównie PLN/EUR. Wynika ono głównie z różnic między walutą raportowania sprawozdań finansowych (złoty) a walutą wyceny nieruchomości, zobowiązań oraz umów z najemcami (euro).
| 3 KLUCZOWE MIEJSCA WPŁYWU ZMIAN PLN/EUR NA SPRAWOZDANIE FINANSOWE | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRZYCHODY | AKTYWA | ZOBOWIĄZANIA | ||||||
| • | 99% przychodów z najmu Grupy oparta jest o czynsze w euro, a wyniki sprzedaży raportowane są w PLN. |
• | 95% nieruchomości Grupy wycenianych jest w euro. Wynik na rewaluacji projektów (aktywów w bilansie) wynika z oszacowania wartości projektów w euro, a następnie przeliczenia ich na PLN. |
• | Zadłużenie bilansowe jest w większości (97%) w euro. Wartość kredytów jest przeliczana na datę bilansową na PLN, a różnica pokazywana w RZiS. |
Utrzymanie się wysokiego kursu EUR/PLN lub jego dalszy wzrost/spadek może przyczynić się istotnie do wzrostu/spadku przychodów Grupy z wynajmu – czynsze wyrażone w euro stanowią zdecydowaną większość przychodów Grupy. Z drugiej strony, może mieć istotny wpływ na strukturę zobowiązań finansowych Grupy wyrażoną w PLN, ponieważ 97% kredytów bankowych na dzień 30 czerwca 2021 roku była denominowana w euro.
Niemniej jednak, Grupa dzięki finansowaniu w euro oraz wycenie nieruchomości w euro w naturalny sposób ogranicza skutki wyceny wynikające z niezrealizowanych różnic kursowych na wynik Grupy.
Poza czynnikami opisanymi powyżej oraz w rozdziale "Czynniki ryzyka i zagrożeń" niniejszego Sprawozdania, na dzień publikacji Raportu nie są znane Grupie jakiekolwiek czynniki czy zdarzenia, które mogłyby istotnie wpłynąć na osiągnięte przez Grupę wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego roku.
IDENTYFIKACJA OSÓB SKŁADAJĄYCH PODPIS ELEKTORONICZNY NA SPRAWOZDANIU ZARZĄDU
Jan Motz - Prezes Zarządu Kinga Nowakowska - Członek Zarządu Marcin Juszczyk- Członek Zarządu


(w tys. PLN)
SKRÓCONY SKONSOLIDOWANY RAPORT FINANSOWY GRUPY KAPITAŁOWEJ CAPITAL PARK ZA 6 MIESIĘCY 2021 ROKU Klimczaka 1, 02-797 Warsaw +48 22 318 88 88 [email protected]
www.capitalpark.pl www.inwestor.capitalpark.pl
77