AI assistant
ComTel SpA — Interim / Quarterly Report 2012
Jul 18, 2012
9984_rns_2012-07-18_1121d6b3-c98f-49e4-a889-9596df182212.html
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Comptel Oyj:n osavuosikatsaus 1.1. - 30.6.2012
Comptel Oyj:n osavuosikatsaus 1.1. - 30.6.2012
Pörssitiedote 18.7.2012 klo 8.00
Tilauskanta nousi toisella vuosineljänneksellä ennätyskorkeaksi, liikevaihto
edellisvuoden tasolla, korkea kulutaso ja sen aiheuttamat tehostamistoimet
rasittivat tulosta.
Toisen neljänneksen avainluvut:
-- Liikevaihto 20,3 miljoonaa euroa (huhti - kesäkuu 2011: 20,0)
-- Liiketulos -3,8 miljoonaa euroa (1,3)
-- Liiketulos ilman kertaluonteisia eriä -2,5 miljoonaa euroa (1,3)
-- Tulos/osake -0,04 euroa (0,00)
-- Tilauskanta 52,0 miljoonaa euroa (37,7)
Ensimmäisen vuosipuoliskon avainluvut:
-- Liikevaihto 40,2 miljoonaa euroa (tammi - kesäkuu 2011: 36,8)
-- Liiketulos -15,7 miljoonaa euroa (1,2), josta arvonalentumistappio 10,2
milj. euroa
-- Liiketulos ilman kertaluonteisia eriä -4,2 miljoonaa euroa (1,2)
-- Tulos/osake -0,14 euroa (-0,01)
Comptel arvioi aiemman mukaisesti liikevaihdon kasvavan vuonna 2012 noin
kymmenen prosenttia edellisvuodesta. Vuoden 2012 liiketuloksen ilman
kertaluonteisia eriä arvioidaan jäävän 0 - 5 prosenttiin liikevaihdosta.
Alkuvuonna kirjatun arvonalentumistappion ja kertaluonteisten erien takia
liiketuloksen ennakoidaan jäävän negatiiviseksi. Tyypillisesti Comptelin
liikevoitto ja liikevaihto painottuvat vuoden jälkipuoliskolle.
Comptel on korjannut takautuvasti vuosilta 2010 - 2012 raportoituja kuluja.
Korjaus alensi kyseisen ajanjakson optiokuluja 0,6 miljoonaa euroa ja
katsauskauden kuluja 0,1 miljoonaa euroa. Muutokset selostetaan tarkemmin
osavuosikatsauksen taulukko-osassa.
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka:
”Tilauskantamme nousi toisella vuosineljänneksellä ennätyskorkeaksi ja saimme
Länsi-Euroopan alueelta merkittävän 5,4 miljoonan euron projektin johtavan
operaattorin laskutustietojärjestelmien yhdistämiseksi. Vaikka liikevaihtomme
jäi odotuksista, myyntimme kasvoi suurimmilla alueillamme Euroopassa ja
Aasiassa. Kaikkiaan saimme seitsemän uutta asiakasta. Kiinnostus alkuvuonna
hankkimaamme analytiikkaosaamista kohtaan on ollut laajaa ja solmimme
vuosineljänneksen aikana ensimmäiset kaupat Comptel Social Links
-ohjelmistosta.
Toisen vuosineljänneksen operatiivista tulosta alensivat kasvaneet
henkilöstömenot sekä projektitoimituksiin ja markkinointipanostuksiin liittyvät
kustannukset. Lisäksi lisenssimyynnin osuus liikevaihdosta jäi heikoksi.
Aloitimme toimenpiteet kannattavuutemme parantamiseksi rationalisoimalla
tuotekehitystyötä Norjassa. Kaikkiaan tavoittelemme vuositasolla noin 10
miljoonan euron kulusäästöjä, joista 3 - 4 miljoonaa euroa toteutuu kuluvan
vuoden jälkipuoliskolla. Strategiamme toteuttaminen jatkuu suunnitelmien
mukaisesti ja tehostamistoimet ovat omiaan varmistamaan kilpailukykymme
jatkossa.
Kannattavan kasvun aikaansaamiseksi jatkamme uusien tuotteiden tuomista
markkinoille. Keskeisenä avaintuotteena lanseerasimme toukokuussa uuden
sukupolven Comptel Fulfillment -ohjelmistoalustan, joka on herättänyt
toimialalla paljon mielenkiintoa.”
Toisen neljänneksen ja ensimmäisen vuosipuoliskon 2012 liiketoimintakatsaus
Comptelin liikevaihto kasvoi huhti - kesäkuussa 1,2 prosenttia edellisvuodesta
ja oli 20,3 miljoonaa euroa (20,0). Tammi - kesäkuun liikevaihto kasvoi
edellisvuodesta 9,1 prosenttia ja oli 40,2 miljoonaa euroa (36,8). Konsernin
liikevaihtoa kasvattivat projektitoimitukset. Lisenssimyynti jäi
katsauskaudella alhaiseksi.
Toisen vuosineljänneksen liiketulos oli -3,8 miljoonaa euroa (1,3), joka vastaa
-18,8 prosenttia liikevaihdosta (6,4). Liiketulosta rasittivat Norjan
tuotekehitystoimintaan ja konsernin toimitiloihin liittyneet
uudelleenjärjestelykulut. Ilman näitä kertaluonteisia eriä liiketulos oli -2,5
miljoonaa euroa (1,3). Vertailukelpoista liiketulosta heikensivät kasvaneet
henkilöstömenot, projektitoimituksiin ja markkinointipanostuksiin liittyvät
kustannukset sekä lisenssimyynnin alhainen osuus liikevaihdosta.
Ensimmäisellä vuosineljänneksellä kirjatun arvonalentumistappion myötä tammi -
kesäkuun liiketulos oli -15,7 miljoonaa euroa (1,2), joka vastaa -39,1
prosenttia liikevaihdosta (3,2). Liiketulos ilman arvonalentumistappiota ja
toisen neljänneksen kertaluonteisia eriä oli -4,2 miljoonaa euroa (1,2).
Comptel jatkoi alkuvuonna strategiansa mukaisia kasvupanostuksia myynti- ja
palveluorganisaatioon sekä tuotekehitykseen. Myyntijakauma on siirtynyt
palvelupainotteiseksi, mikä heijastuu liiketoiminnan kannattavuuteen.
Kokonaiskulut olivat katsauskaudella kuitenkin poikkeuksellisen korkeat ja
yhtiö on ryhtynyt toimenpiteisiin kulutason alentamiseksi. Kannattavuuden
parantamiseksi yhtiö tavoittelee vuositasolla noin 10 miljoonan euron
kulusäästöjä, joista 3 - 4 miljoonaa euroa toteutuu kuluvan vuoden
jälkipuoliskolla.
Ensimmäisen vuosipuoliskon tulos ennen veroja oli -16,7 miljoonaa euroa (0,9)
ja nettotulos -14,8 miljoonaa euroa (-1,4). Katsauskauden osakekohtainen tulos
oli -0,14 euroa (-0,01).
Katsauskauden verokulu oli -1,8 miljoonaa euroa (2,3), johon sisältyy 1,0
miljoonaa euroa lähdeveroja. Liikearvon arvonalentumistappion yhteydessä
kirjattiin 2,5 miljoonan euron laskennallisen verovelan muutos.
Kahdenkertaisesta verotuksesta johtuvia, hyvittämättömiä lähdeveroja on
vuodesta 2004 alkaen kumulatiivisesti kertynyt 8,6 miljoonaa euroa.
Konsernin tilauskanta kasvoi merkittävästi edellisvuodesta ja oli katsauskauden
päättyessä 52,0 miljoonaa euroa (37,7). Tilauskannasta järjestelmien
ylläpitosopimuksia oli 26,5 miljoonaa euroa (20,4) ja muuta tilauskantaa 25,5
miljoonaa euroa (17,3). Uusien toimitusten tilausvirta vahvistui huomattavasti
ensimmäisestä vuosineljänneksestä.
Comptel Oyj teki katsauskaudella strategisen yritysoston hankkimalla
analytiikkaan erikoistuneen ohjelmistoyrityksen Xtract Oy:n 3,1 miljoonalla
eurolla (enterprise value). Kaupan myötä Comptel yhdistää kuluvan vuoden aikana
Xtractin johtavan analytiikkaosaamisen nykyiseen ohjelmistoonsa ja luo
kokonaisuuden, jonka avulla teleoperaattorit voivat reagoida nopeasti
tietoliikenneverkon tapahtumiin ja automatisoida ne asiakaskokemusta
parantaviksi toimenpiteiksi. Xtract-konserni liitettiin osaksi
Comptel-konsernia 10.2.2012 alkaen. Comptel Oyj rahoitti hankinnan likvideillä
varoillaan. Suomessa työskentelevät 20 Xtractin työntekijää ovat siirtyneet
Comptelin Helsingin toimitiloihin ja maailmanlaajuisesti osaksi Comptelin
organisaatiota.
Liiketoiminta-alueet
Liikevaihto, 4-6 2012 4-6 Muutos 1-6 2012 1-6 2011 Muutos 1-12
miljoonaa euroa 2011 % % 2011
Itä-Eurooppa 4,7 3,9 19,5 8,5 6,8 26,6 12,9
Länsi-Eurooppa 4,7 4,4 8,0 9,7 8,2 18,9 19,1
Aasia ja 6,2 5,4 14,9 10,8 11,7 -7,9 21,1
Tyynenmeren alue
Lähi-itä ja Afrikka 3,0 3,9 -25,2 6,8 6,5 4,4 13,7
Amerikka 1,6 2,3 -29,6 4,3 3,7 17,2 9,9
Yhteensä 20,3 20,0 1,2 40,2 36,8 9,1 76,8
Liiketulos,
miljoonaa euroa
Itä-Eurooppa 2,0 1,5 33,2 3,3 1,9 73,0 2,2
Länsi-Eurooppa 2,0 2,2 -10,0 4,2 4,2 -0,5 11,4
Aasia ja 3,1 3,1 2,5 5,1 7,4 -31,2 11,9
Tyynenmeren alue
Lähi-itä ja Afrikka -0,3 1,9 -115,9 0,8 2,7 -71,3 5,5
Amerikka 0,4 1,3 -70,0 1,9 1,9 -0,6 5,7
Konsernin -11,0 -8,7 26,5 -31,0 -17,0 82,3 -24,8
jakamattomat kulut
Yhteensä -3,8 1,3 -399,0 -15,7 1,2 -1 428,5 11,9
Liiketulos, %
liikevaihdosta
Itä-Eurooppa 42,3 37,9 - 38,9 28,5 - 16,9
Länsi-Eurooppa 42,6 51,2 - 43,3 51,8 - 60,0
Aasia ja 50,2 56,3 - 47,4 63,5 - 56,5
Tyynenmeren alue
Lähi-itä ja Afrikka -10,2 47,9 - 11,5 41,9 - 39,8
Amerikka 24,3 56,9 - 43,3 51,0 - 56,9
Yhteensä -18,8 6,4 - -39,1 3,2 - 15,5
Liikevaihto kasvoi toisella vuosineljänneksellä Itä-Euroopan, Länsi-Euroopan
sekä Aasian ja Tyynenmeren alueilla. Ensimmäisen vuosipuoliskon aikana
liikevaihto kasvoi kaikilla liiketoiminta-alueilla lukuun ottamatta Aasian ja
Tyynenmeren aluetta, missä kirjattiin edellisvuonna suuri lisenssitulo.
Suhteellinen kannattavuus parani liikevaihdon kasvun myötä Itä-Euroopassa.
Comptel sai tammi - kesäkuussa seitsemän merkittävää tilausta (H1 2011: 10),
joista kuusi oli policy control & charging -tuotealueelta, ja yksi managed
services -palvelutilaus. Merkittävinä tilauksina Comptel raportoi myydyt
projektit ja lisenssit, joiden arvo on vähintään 500 000 euroa.
Liikevaihdon 4-6 2012 4-6 2011 Muutos 1-6 2012 1-6 2011 Muutos 1-12
jakauma, % % 2011
miljoonaa euroa
Lisenssit 4,4 5,4 -19,1 7,4 11,1 -33,6 21,1
Palvelut 7,8 6,8 14,5 16,7 10,1 65,3 22,9
Ylläpitosopimukse 8,1 7,7 4,0 16,2 15,6 3,4 32,7
t
Yhteensä 20,3 20,0 1,3 40,2 36,8 9,1 76,8
Lisenssimyynti jäi alhaiseksi, mikä heikensi liiketoiminnan kannattavuutta.
Valtaosa liikevaihdosta muodostui projektitoimituksista, mikä kasvatti
merkittävästi palveluiden osuutta. Ylläpitoliikevaihto koostuu sopimuksiin
perustuvasta, jo toimitettujen järjestelmien ylläpidosta sekä tuesta.
Liikevaihto 4-6 2012 4-6 2011 Muutos 1-6 1-6 Muutos 1-12 2011
myyntikanavittain, % 2012 2011 %
miljoonaa euroa
Suoramyynti 14,8 14,6 1,7 30,6 28,5 7,5 57,1
Partnerimyynti 5,4 5,4 0,1 9,6 8,3 14,7 19,6
Yhteensä 20,3 20,0 1,3 40,2 36,8 9,1 76,8
Liikevaihdon jakaumassa myyntikanavittain ei tapahtunut merkittäviä muutoksia.
Rahoitusasema
Miljoonaa euroa 30.6.2012 31.12.2011 Muutos % 30.6.2011 Muutos
%
Taseen loppusumma 64,3 71,8 -10,5 71,0 -9,6
Likvidit varat 6,1 9,4 -35,4 7,4 -17,8
Myyntisaamiset, brutto 26,9 26,7 0,8 21,0 28,3
Luottotappiovaraus -1,0 -0,7 40,1 -0,8 17,4
Myyntisaamiset, netto 26,0 26,0 -0,2 20,2 28,7
Siirtosaamiset 11,5 10,2 12,6 7,9 45,7
Osatuloutukseen liittyvät 3,3 2,1 59,4 2,0 65,2
siirtovelat
Korolliset velat 7,2 0,1 10 743,0 0,1 8 345,6
Omavaraisuusaste, 47,8 66,6 -28,1 72,3 -33,8
prosenttia
Arvonalentumistappio heijastui taseen loppusummaan, joka oli 64,3 miljoonaa
euroa. Xtract Oy:n hankinta alensi likvidejä varoja, jotka olivat katsauskauden
päättyessä 6,1 miljoonaa euroa. Toisella vuosineljänneksellä maksettiin 3,2
miljoonan euron suuruinen osinko (4,3).
Konsernin liiketoiminnan rahavirta oli toisella vuosineljänneksellä 0,3
miljoonaa euroa (3,5) ja ensimmäisen vuosipuoliskon aikana -0,3 miljoonaa euroa
(6,6).
Myyntisaamiset olivat katsauskauden lopussa 26,0 miljoonaa euroa (20,2).
Siirtosaamiset olivat 11,5 miljoonaa euroa (7,9). Osatuloutukseen liittyvät
siirtovelat olivat 3,3 miljoonaa euroa (2,0).
Comptel Oyj nosti katsauskaudella lainaa 7,0 miljoonaa euroa. Yhtiöllä on
käytettävissä 15,0 miljoonan euron suuruinen revolving credit facility
-rahoitusjärjestely, joka erääntyy vuonna 2013. Omavaraisuusaste oli 47,8
prosenttia (72,3) ja nettovelkaantumisaste (gearing) oli 4,8 prosenttia
(-16,6).
Tutkimus ja tuotekehitys (T&K)
Miljoonaa euroa 4-6 4-6 Muutos 1-6 1-6 Muutos 1-12
2012 2011 % 2012 2011 % 2011
Välittömät T&K -kustannukset 4,8 3,9 23,2 10,0 7,7 28,8 15,4
IAS 38:n mukaisesti taseeseen -1,9 -1,1 75,7 -3,4 -2,1 64,0 -4,0
aktivoidut T&K -menot
Tuotekehityspoistot ja 0,8 0,8 -8,1 1,4 1,7 -19,6 3,4
arvonalentumiset
T&K -kustannukset, netto 3,6 3,6 0,6 8,0 7,4 7,7 14,8
Välittömät T&K -kustannukset 23,5 19,3 - 24,8 21,0 - 20,1
ja investoinnit, % liikevaihdosta
T&K -kustannukset kasvoivat edellisvuodesta yhtiön kehittäessä aktiivisesti
uusia tuotteita markkinoille. Tuotekehityspanostusten takia kustannukset
kasvavat kuluvana vuonna. Tuotekehityskustannukset olivat katsauskaudella 24,8
prosenttia (21,0) liikevaihdosta.
Comptelin tuotekehityspanostukset kohdistuivat pääasiassa operaattoreiden
palvelutoimitusprosessin automatisointiin ja voimakkaasti kasvavan
dataliikenteen reaaliaikaiseen hallintaan ja analysointiin. Yhtiö tavoittelee
globaalia markkinajohtajuutta näillä alueilla, joilla ratkotaan operaattoreiden
ja palveluntarjoajien keskeisiä liiketoimintahaasteita. Samalla yhtiö kehittää
yhtenäistä ohjelmistoalustaa, joka mahdollistaa kustannustehokkaan ja
ratkaisulähtöisen tuotekehityksen.
Kuluvana vuonna yhtiö kehittää erityisesti fulfillment, policy control &
charging ja intelligent customer interaction -tuoteperheidensä tarjontaa.
Viimeksi mainittuun kuuluu keskeisenä osana Xtract-hankinnan myötä saadun
asiakasanalytiikan yhdistäminen osaksi ohjelmistoalustaa. Reaaliaikaisen
analytiikan liittäminen tarjontaan mahdollistaa muun muassa operaattoreiden
asiakasuskollisuuden parantamisen sekä yksilöllisesti kohdennetun
markkinoinnin. Yhtiö esitteli toukokuussa markkinoille uuden sukupolven Comptel
Fulfillment -ohjelmistoalustan, jonka lisäksi ensimmäisen vuosipuoliskon aikana
tuotiin markkinoille viisi ohjelmistojulkistusta mainituilta tuotealueilta.
Investoinnit
Miljoonaa euroa 4-6 4-6 Muutos 1-6 1-6 Muutos 2011
2012 2011 % 2012 2011 %
Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja 0,4 0,2 60,6 3,5 0,4 744,9 1,0
aineellisiin hyödykkeisiin
Katsauskauden bruttoinvestointeja kasvatti edellisvuodesta Xtract Oy:n
hankkiminen. Muutoin investoinnit muodostuivat laite-, ohjelmisto- ja
kalustohankinnoista. Investoinnit rahoitettiin likvideillä varoilla ja
tulorahoituksella.
Henkilöstö
30.6.2012 30.6.2011 Muutos % 31.12.2011
Henkilöstömäärä kauden lopussa 734 629 16,7 639
1-6 2012 1-6 2011 Muutos % 1-12 2011
Henkilöstöä keskimäärin 703 608 15,6 623
Henkilöstömäärä kasvoi merkittävästi edellisvuodesta Comptelin jatkettua
strategiansa mukaisia panostuksia erityisesti myynti- ja
palveluorganisaatioonsa sekä tuotekehitykseen. Katsauskaudella konserniin
liitetyn Xtract Oy:n mukana Comptelin palvelukseen siirtyi 27 työntekijää.
Henkilöstökulut olivat huhti - kesäkuussa 59,6 prosenttia liikevaihdosta
(44,9). Ensimmäisellä vuosipuoliskolla henkilöstökulut olivat 56,3 prosenttia
liikevaihdosta (48,2).
Katsauskauden lopussa henkilöstöstä työskenteli Suomessa 32,3 prosenttia
(34,8), Malesiassa 23,3 prosenttia (24,8), Bulgariassa 9,7 prosenttia (7,0),
Isossa-Britanniassa 7,6 prosenttia (8,7), Yhdistyneissä Arabiemiraateissa 6,9
prosenttia (5,4) Norjassa 4,8 prosenttia (6,2) ja muissa toimintamaissa 15,4
prosenttia (13,1).
Comptelin osake
Katsauskauden päätöskurssi oli 0,41 euroa (0,61). Comptelin markkina-arvo
30.6.2012 oli 43,8 miljoonaa euroa (65,2).
Comptelin osakkeen 4-6 2012 4-6 2011 Muutos 1-6 2012 1-6 2011 Muutos 1-12
vaihto % % 2011
Vaihto, miljoonaa 4,9 6,0 -18,1 15,8 17,2 -8,2 32,8
kappaletta
Vaihto, miljoonaa 2,6 3,7 -30,9 9,1 11,9 -23,5 21,0
euroa
Ylin hinta, euroa 0,59 0,72 -18,1 0,63 0,79 -20,3 0,79
Alin hinta, euroa 0,37 0,54 -31,5 0,37 0,54 -31,5 0,48
Comptelin osakkeista 5,4 prosenttia (7,3) oli ulkomaisessa omistuksessa tai
hallintarekisterissä katsauskauden päättyessä.
Elisa Oyj ilmoitti 17.1.2012, että yhtiön suora omistus Comptel Oyj:stä oli
noussut yli yhden kymmenesosan Saunalahti Group Oyj:n sulauduttua Elisa Oyj:hin
tytäryhtiösulautumisella. Elisa Oyj -konsernin omistus pysyi muuttumattomana.
Comptel Oyj luovutti katsauskaudella vastikkeetta 111 186 yhtiön osaketta
hallituksen jäsenille osana vuosipalkkioiden maksua ja 25 000 yhtiön osaketta
toimitusjohtajalle vuoden 2011 osakepalkkiojärjestelmän ehtojen mukaisesti.
Katsauskauden päättyessä yhtiön hallussa oli 156 499 omaa osaketta, mikä vastaa
0,15 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Hallussa olevien osakkeiden
yhteenlaskettu kirjanpidollinen vasta-arvo oli 3 130 euroa.
Yhtiön hallinnointi
Comptel Oyj:n varsinainen yhtiökokous 26.3.2012 valitsi hallituksen jäseniksi
uudelleen Hannu Vaajoensuun ja Petteri Walldénin sekä uusiksi jäseniksi Pertti
Ervin, Eriikka Söderströmin ja Antti Vasaran. Järjestäytymiskokouksessaan
hallitus valitsi puheenjohtajakseen Pertti Ervin ja varapuheenjohtajaksi Hannu
Vaajoensuun. Hallitus ei perustanut valiokuntia.
Yhtiön tilintarkastajaksi yhtiökokous valitsi tilintarkastusyhteisö Ernst &
Young Oy:n, joka on ilmoittanut päävastuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Heikki
Ilkan.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen osinkoehdotuksen, jonka mukaisesti vuodelta
2011 maksettiin osinkoa 0,03 euroa osakkeelta 12.4.2012.
Yhtiökokous päätti optio-oikeuksien antamisesta Comptel-konsernin
avainhenkilöille osana yhtiön uutta kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään enintään 21 400 000 osakkeen
suuruisista osakeanneista sekä enintään 10 700 000 oman osakkeen hankkimisesta
tai luovuttamista. Valtuutukset ovat voimassa 30.6.2013 saakka, kuitenkin
siten, että valtuutus yhtiön osakepohjaisten kannustinohjelmien toteuttamiseen
on voimassa viisi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä.
Varsinaisen yhtiökokouksen hallitukselle antamista valtuutuksista ja muista
päätöksistä on annettu erillinen pörssitiedote 26.3.2012.
Comptel Oyj:n hallitus päätti katsauskaudella uudesta konsernin
avainhenkilöiden osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä. Järjestelmän
tarkoituksena on yhdistää omistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön
arvon nostamiseksi sekä sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön ja tarjota heille
kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden pitkäjänteiseen omistukseen perustuva
palkkiojärjestelmä.
Comptel Oyj ja Cisco Systems Inc. sopivat huhtikuussa 2012 välimiesmenettelyssä
olleen kiistansa, joka koski Comptelin käyttämiä Axioss-ohjelmiston osia, jotka
on myyty Ciscolle ja samanaikaisesti lisensioitu takaisin Comptelille
käytettäväksi osana Comptelin nykyistä Fulfillment-ratkaisua. Cisco vei asian
Lontoon kansainväliseen välitystuomioistuimeen joulukuussa 2011.
Sovintoratkaisun mukaisesti osapuolet ovat peruneet kaikki toisiaan vastaan
esittämänsä vaateet ja välimiesmenettely on siten päättynyt sovintoon.
Sopimukseen ei liity taloudellisia korvauksia. Comptel jatkaa
fulfillment-liiketoimintaansa sekä olemassa olevien Axioss- ja Comptel
Fulfillment -asiakkaidensa ohjelmistotukea Ciscon kanssa sovitun
takaisinlisensioinnin mukaisesti.
Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Comptel sai heinäkuussa päätökseen Norjan tytäryhtiössään maan lakien ja
työehtosopimusten mukaiset toimenpiteet tuotekehityshenkilöstön vähentämiseksi.
Näiden tehostamistoimenpiteiden myötä tuotekehityksestä ja hallinnosta
lakkautetaan 14 työpaikkaa, minkä seurauksena Comptel saavuttaa vuositasolla
noin 2 miljoonan euron kulusäästön.
Yhtiön lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Comptel kehittää joustavia kokonaisratkaisuja johtaville teleoperaattoreille
maailmanlaajuisesti. Tämä edellyttää, että yhtiö ymmärtää
liiketoimintaympäristönsä kehittymisen sekä asiakkaidensa ja jälleenmyyjiensä
tarpeet alueellisesti oikein. Epäonnistuminen markkinasuhdanteiden
tunnistamisessa, asiakkaidensa tarpeiden huomioimisessa ja tuotteidensa
oikea-aikaisessa kehittämisessä saattaa aiheuttaa merkittävää haittaa Comptelin
liiketoiminnan kasvulle ja kannattavuudelle.
Mikäli yhtiö ei onnistu toteuttamaan vuositasolla noin 10 miljoonan euron
kulusäästöjä, vaikuttaa se yhtiön taloudelliseen tulokseen ja rahoitusasemaan.
Yhtiön toimialalle on tyypillistä liikevaihdon ja tuloksen merkittävä vaihtelu
vuosineljänneksittäin liittyen asiakaskunnan ostokäyttäytymiseen ja
yksittäisten merkittävien kauppojen ajoittumiseen.
Comptel toimii maailmanlaajuisesti ja on siten altistunut eri
valuuttapositioista aiheutuville riskeille. Valuuttakurssien muutokset yhtiön
raportointivaluutan euron sekä Yhdysvaltain dollarin, Englannin punnan,
Malesian ringgitin ja Norjan kruunun välillä vaikuttavat yhtiön liikevaihtoon,
kuluihin ja tulokseen.
Hakemusprosessi Comptelin kahdenkertaisen verotuksen estämiseksi on edelleen
valtiovarainministeriössä osittain kesken. Yhtiö uskoo saavansa muutoksen
lähdeverojensa verokohteluun. Valtioiden välinen prosessi on kuitenkin erittäin
hidas ja muutoksen ajankohtaa on vaikea ennustaa.
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen 2011 yhteydessä selostetaan laajemmin
yhtiön toimintaan liittyviä riskejä.
Tulevaisuuden näkymät
Comptel arvioi 15.6.2012 tiedottamansa mukaisesti liikevaihdon kasvavan vuonna
2012 noin kymmenen prosenttia edellisvuodesta.
Vuoden 2012 liiketuloksen ilman kertaluonteisia eriä arvioidaan jäävän 0 - 5
prosenttiin liikevaihdosta. Alkuvuonna kirjatun arvonalentumistappion ja
kertaluonteisten erien takia liiketuloksen ennakoidaan jäävän negatiiviseksi.
Tyypillisesti Comptelin liikevoitto ja liikevaihto painottuvat vuoden
jälkipuoliskolle.
TAULUKKO-OSA
Osavuosikatsaus on laadittu EU:ssa käyttöönotettua IAS 34
Osavuosikatsaukset-standardia noudattaen. Liitetiedossa 1 mainittuja muutoksia
lukuun ottamatta osavuosikatsaus on laadittu samoja laadintaperiaatteita ja
laskentamenetelmiä noudattaen kuin vuoden 2011 tilinpäätöksessä.
Comptel on soveltanut IAS 8 standardia kausien 2010, 2011 ja Q1/2012 luvuissa
havaitun virheen korjaamiseksi. Virhe on selostettu tarkemmin liitetiedossa 13.
Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu
summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta. Osavuosikatsaus on
tilintarkastamaton.
Konsernin laaja tuloslaskelma 1.1.- 1.1.-30 1.4.- 1.4.-30
(1 000 euroa) 30.6.2012 .6.2011 30.6.2012 .6.2011
* *
Liikevaihto 40 186 36 841 20 260 20 016
Liiketoiminnan muut tuotot 1 16 0 12
Materiaalit ja palvelut -3 258 -2 017 -1 637 -1 244
Työsuhde-etuuksista johtuvat kulut -22 608 -17 769 -12 067 -8 986
Poistot ja arvonalentumiset -12 280 -2 603 -1 152 -1 243
Liiketoiminnan muut kulut -17 755 -13 286 -9 217 -7 279
-55 901 -35 674 -24 073 -18 753
--------------------------------------------------------------------------------
Liikevoitto/-tappio -15 714 1 183 -3 812 1 275
Rahoitustuotot 714 401 277 153
Rahoituskulut -1 668 -668 -754 -253
Voitto/tappio ennen veroja -16 668 916 -4 289 1 175
Tuloverot 1 839 -2 275 -255 -946
Katsauskauden voitto/tappio -14 829 -1 358 -4 544 229
Muut laajan tuloksen erät:
Rahavirran suojaukset 503 352 -239 -101
Muuntoerot 118 -17 115 46
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät -123 -91 59 26
verot
Katsauskauden laaja tulos yhteensä -14 331 -1 115 -4 610 200
Katsauskauden voiton/tappion
jakautuminen
Emoyrityksen osakkeenomistajille -14 829 -1 358 -4 544 229
Katsauskauden laajan tuloksen
jakautuminen
Emoyrityksen osakkeenomistajille -14 331 -1 115 -4 610 200
Emoyrityksen omistajille kuuluvasta
voitosta/tappiosta laskettu
osakekohtainen tulos, euroa
Laimentamaton osakekohtainen tulos, -0,14 -0,01 -0,04 0,00
euroa
Laimennusvaikutuksella oikaistu -0,14 -0,01 -0,04 0,00
osakekohtainen tulos, euroa
*Vuoden 2011 virhe on korjattu.
Konsernin tase (1 000 euroa) 30.6.2012 31.12.2011
Varat
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 2 646 10 832
Muut aineettomat hyödykkeet 12 065 9 255
Aineelliset hyödykkeet 1 301 1 381
Osuudet osakkuusyrityksissä 817 817
Myytävissä olevat sijoitukset 87 87
Laskennalliset verosaamiset 2 260 636
Muut pitkäaikaiset saamiset 542 409
19 718 23 418
------------------------------------------------------------------
Lyhytaikaiset varat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 38 464 38 941
Rahavarat 6 074 9 401
44 538 48 343
------------------------------------------------------------------
Varat yhteensä 64 256 71 761
Oma pääoma ja velat
Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma 2 141 2 141
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 243 178
Muuntoerot -564 -682
Kertyneet voittovarat 22 698 40 169
Oma pääoma yhteensä 24 518 41 805
Pitkäaikaiset varat
Laskennalliset verovelat 2 832 4 798
Varaukset 3 466 2 750
Pitkäaikaiset rahoitusvelat 10 29
6 308 7 577
------------------------------------------------------------------
Lyhytaikaiset velat
Ostovelat ja muut velat 26 191 22 341
Lyhytaikaiset rahoitusvelat 7 238 38
33 430 22 379
------------------------------------------------------------------
Velat yhteensä 39 737 29 956
Oma pääoma ja velat yhteensä 64 256 71 761
Konsernin rahavirtalaskelma (1 000 euroa) 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6. 2011*
Liiketoiminnan rahavirrat
Katsauskauden voitto/tappio -14 829 -1 358
Oikaisut:
Liiketoimet, joihin ei liity maksua tai 13 358 3 028
liiketoiminnan rahavirtaan kuulumattomat erät
Korkokulut ja muut rahoituskulut 127 20
Korkotuotot -14 -16
Tuloverot -1 839 2 275
Käyttöpääoman muutos:
Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos 1 291 5 053
Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos 2 892 -8
Varausten muutos 716 -348
Maksetut korot -121 -20
Saadut korot 10 12
Maksetut tuloverot ja saadut palautukset -1 918 -2 042
Liiketoiminnan nettorahavirta -326 6 596
Investointien rahavirrat
Tytäryritysten hankinta vähennettynä hankintahetken -1 812 -
rahavaroilla
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin -305 -261
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin -331 -157
Investoinnit tuotekehityshankkeisiin -3 364 -2 050
Pitkäaikaisten saamisten muutos -81 -45
Investointien nettorahavirta -5 892 -2 514
Rahoituksen rahavirrat
Maksetut osingot -3 207 -4 270
Lainojen nostot 12 000 -
Lainojen takaisinmaksut -6 020 -
Leasingvelan lyhennys -19 -19
Rahoituksen nettorahavirta 2 754 -4 289
Rahavarojen muutos -3 465 -208
Rahavarat katsauskauden alussa 9 401 7 028
Rahavarat katsauskauden lopussa 6 074 7 392
Muutos -3 327 364
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 137 572
*Vuoden 2011 virhe on korjattu.
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyrityksen omistajille kuuluva pääoma
1 000 euroa Osake- Muut Muunto- Arvon- Omat Kertyneet Yh-
pääoma rahas- erot muutos- osak- voitto- teensä
tot rahasto keet varat
Oma pääoma 2 141 7 575 -858 -40 -600 40 927 49 146
31.12.2010
Osingonjako -4 270 -4 270
Luovutetut 76 225 -225 76
omat osakkeet
Osake- 171 171
pohjaiset
palkitsemis-
järjestelmät*
Katsaus- -17 260 -1 358 -1 115
kauden
laaja tulos
yhteensä*
Oma pääoma 2 141 7 651 -875 221 -375 35 244 44 007
30.6.2011
*Vuoden 2011 virhe on korjattu.
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyrityksen omistajille kuuluva pääoma
1 000 euroa Osake- Muut Muunto- Arvon- Omat Kertyneet Yh-
pääoma rahas- erot muutos- osak- voitto- teensä
tot rahasto keet varat
Oma pääoma 2 141 178 -682 -589 -375 41 133 41 805
31.12.2011
Osingonjako -3 207 -3 207
Luovutetut 66 14 -14 66
omat osakkeet
Osake- 186 186
pohjaiset
palkitsemis-
järjestelmät
Katsaus- 118 380 -14 829 -14 331
kauden
laaja tulos
yhteensä
Oma pääoma 2 141 243 -564 -210 -361 23 269 24 518
30.6.2012
Liitetiedot
- Uusien ja muutettujen IFRS-standardien sekä tulkintojen soveltaminen
Konserni otti 1.1.2012 käyttöön seuraavat EU:ssa sovellettavaksi hyväksytyt
uudet ja uudistetut standardit ja tulkinnat, joiden katsotaan koskevan
Comptelia:
Muutokset IFRS 7:ään Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
(voimaan 1.7.2011 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla). Muutokset lisäävät
rahoitusinstrumenttien luovutuksia koskevien liiketoimien esittämisen
läpinäkyvyyttä ja parantavat tilinpäätöksen käyttäjien mahdollisuuksia saada
käsitys rahoitusinstrumenttien luovutuksiin liittyvistä riskeistä ja näiden
riskien vaikutuksesta yhteisön taloudelliseen asemaan, erityisesti kun kyseessä
on rahoitusvarojen arvopaperistaminen.
- Segmenttitiedot
Liikevaihto segmenteittäin
1 000 euroa 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6.2011 1.4.-30.6.2012 1.4.-30.6.2011
Itä-Eurooppa 8 549 6 752 4 684 3 919
Länsi-Eurooppa 9 741 8 192 4 740 4 387
Aasia ja 10 760 11 686 6 249 5 440
Tyynenmeren
alue
Lähi-itä ja 6 794 6 506 2 953 3 947
Afrikka
Amerikka 4 342 3 706 1 634 2 323
Konsernin 40 186 36 841 20 260 20 016
liikevaihto
yhteensä
Liikevoitto/-tappio segmenteittäin
1 000 euroa 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6. 1.4.-30.6.2012 1.4.-30.6.
2011* 2011*
Itä-Eurooppa 3 326 1 922 1 981 1 487
Länsi-Eurooppa 4 219 4 240 2 020 2 245
Aasia ja Tyynenmeren 5 106 7 421 3 137 3 061
alue
Lähi-itä ja Afrikka 783 2 724 -301 1 892
Amerikka 1 879 1 891 396 1 323
Konsernin jakamattomat -31 027 -17 016 -11 045 -8 733
kulut
Konsernin -15 714 1 183 -3 812 1 275
liikevoitto/-tappio
yhteensä
Rahoituserät -954 -267 -477 -100
Konsernin voitto/tappio -16 668 916 -4 289 1 175
ennen veroja
*Vuoden 2011 virhe on korjattu.
- Hankitut liiketoiminnot
Comptel Oyj hankki 9.2.2012 analytiikkaan erikoistuneen suomalaisen
ohjelmistoyrityksen Xtract Oy:n koko osakekannan.
Hankkimalla Xtractin Comptel yhdistää johtavan analytiikkaosaamisen nykyiseen
ohjelmistoonsa ja luo ainutlaatuisen kokonaisuuden, jonka avulla
teleoperaattorit voivat reagoida nopeasti tietoliikenneverkon tapahtumiin ja
automatisoida ne asiakaskokemusta parantaviksi toimenpiteiksi.
Kaupan arvo (enterprise value) oli 3 100 tuhatta euroa. Varsinainen kauppahinta
oli 2 075 tuhatta euroa ja se maksettiin käteisellä.
Nettovarallisuuteen tehtyjen käyvän arvon kohdistusten jälkeen IFRS 3:n
mukaiseksi liikearvoksi muodostui 1 993 tuhatta euroa. 215 tuhatta euroa
kirjattiin aineettomiin hyödykkeisiin, jotka poistetaan viiden vuoden aikana.
Liikearvo perustuu Xtractin henkilöstön osaamiseen ja Comptelin olemassa olevan
myyntikanavan hyödyntämispotentiaalin Xtractin tuotteiden osalta.
Hankittujen varojen ja vastaanotettujen velkojen arvot hankintapäivänä olivat
seuraavat:
1 000 euroa Yhdistämisessä kirjatut käyvät
arvot
Teknologia (sis. muihin aineettomiin 840
hyödykkeisiin)
Muut aineettomat hyödykkeet 1
Koneet ja kalusto 6
Myyntisaamiset ja muut saamiset 842
Rahavarat 263
Varat yhteensä 1 952
Laskennalliset verovelat 53
Muut korottomat velat 597
Korolliset velat 1 220
Velat yhteensä 1 870
Nettovarat 82
Hankintameno 2 075
Liikearvo 1 993
Rahana maksettu kauppahinta 2 075
Hankitun tytäryrityksen rahavarat -263
Rahavirtavaikutus 1 812
Comptel on kirjannut yhteensä 145 tuhannen euron edestä palkkioita liittyen
neuvontapalveluihin. Palkkiot sisältyvät liiketoiminnan muut kulut -erään.
Xtractin liikevaihto 440 tuhatta euroa ja tulos -1 117 tuhatta euroa
10.2.-30.6.2012 sisältyy konsernin laajaan tuloslaskelmaan. Konsernin
liikevaihto 1.1.-30.6.2012 olisi ollut 40 552 tuhatta euroa ja tappio 14 739
tuhatta euroa, jos Xtract olisi yhdistetty konsernitilinpäätökseen tilikauden
2012 alusta lähtien.
- Liikearvon arvonalentumistappio
Comptel muutti ensimmäisen vuosineljänneksen aikana liikearvon
kohdistamisperiaatteita. Muutoksen yhteydessä tehtiin arvonalentumistestaus
uudella yksikkötasolla. Aikaisemmin liikearvoa ei ole voitu kohdistaa
erityisesti millekään segmentille tai yksikölle. Arvonalentumis-testauksen
seurauksena Comptel kirjasi ensimmäisen vuosineljänneksen tulokseensa 10 179
tuhannen euron arvonalentumistappion.
Testauksessa liikearvon kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritetty
käyttöarvoon perustuen ja käyttöarvo on laskettu diskontattujen ennustettujen
rahavirtojen perusteella. Rahavirtaennusteet perustuvat hallituksen ja johdon
hyväksymiin erityisesti liikevaihdon kasvua ja kannattavuutta käsitteleviin
suunnitelmiin, jotka kattavat viiden vuoden ajanjakson huomioiden
liiketoiminnan viimeaikainen kehitys. Käytetty, ennen veroja määritelty
diskonttauskorko on 16,4 %.
Viiden vuoden jälkeiset rahavirrat on ennustettu eteenpäin arvioimalla
tulevaisuuden liikevaihdon kasvu 0 %:iin.
Testausmallin käyttö vaatii arvioita ja oletuksia liittyen investointeihin,
markkinoiden kasvuun ja yleiseen korkotasoon.
- Tuloverot
Laajan tuloslaskelman mukainen vero on 1 839 tuhatta euroa positiivinen (2 275
tuhatta euroa negatiivinen 2011), koska liikearvon alaskirjauksen yhteydessä
kirjattiin 2 494 tuhannen euron laskennallisen verovelan muutos.
Konserniverokeskuksen verotuksen oikaisulautakunta antoi vuonna 2006 hylkäävän
päätöksen lähdeverojen hyvittämisestä verotuksessa verovuosilta 2004 ja 2005.
Lähdeveroa perineiden maiden sekä valtiovarainministeriön kanssa jatketaan
neuvotteluja kahdenkertaisen verotuksen poistamiseksi. Yhtiö uskoo saavansa
muutoksen lähdeverojensa verokohteluun. Valtioiden välinen prosessi on
kuitenkin erittäin hidas ja muutoksen ajankohtaa on vaikea ennustaa.
Oikaisulautakunnan voimassa olevan päätöksen mukaisesti Comptel on kirjannut
kuluksi lähdeveroja tammi-kesäkuun aikana 961 tuhatta euroa (921 tuhatta
euroa).
- Aineelliset hyödykkeet
1 000 euroa 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6.2011
Aineellisten hyödykkeiden lisäykset 305 261
Aineellisten hyödykkeiden vähennykset -6 -
- Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat osakkuusyhtiö, hallituksen jäsenet, konsernin
johtoryhmä sekä johdon vaikutuspiiriin kuuluvat henkilöt ja yhtiöt.
Lähipiirin kanssa toteutuivat seuraavat liiketapahtumat:
1 000 euroa 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6.2011
Osakkuusyhtiö
Liiketoiminnan muut tuotot 1 -
Tavaroiden ja palveluiden ostot - 91
Korkotuotot 4 4
1 000 euroa 30.6.2012 31.12.2011
Osakkuusyhtiö
Pitkäaikaiset saamiset 95 91
Johdon palkat ja palkkiot
Johdon työsuhde-etuuksiin sisältyvät hallituksen jäsenten ja konsernin
johtoryhmän työsuhde-etuudet.
1 000 euroa 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6.2011
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 1 145 1 277
Osakeperusteiset maksut 106 159
Yhteensä 1 251 1 436
Takaukset ja muut vakuudet
1 000 euroa 30.6.2012 31.12.2011
Takaukset 90 -
- Sitoumukset
Ei-purettavissa olevien toimitilojen vuokrasopimusten ja muiden
vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat:
1 000 euroa 30.6.2012 31.12.2011
Yhden vuoden kuluessa 3 191 3 377
Yli vuoden kuluessa ja enintään viiden vuoden kuluttua 6 292 7 909
Yhteensä 9 483 11 286
Konsernilla ei ollut merkittäviä aineellisten hyödykkeiden hankintaa koskevia
sitoumuksia 30.6.2012 tai 30.6.2011.
- Ehdolliset velat
1 000 euroa 30.6.2012 31.12.2011
Pankkitakausvastuut 3 211 1 847
1 000 euroa 30.6.2012 31.12.2011
Muiden puolesta annetut vakuudet
Takaukset 129 -
- Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
Comptel sai heinäkuussa päätökseen Norjan tytäryhtiössään maan lakien ja
työehtosopimusten mukaiset toimenpiteet tuotekehityshenkilöstön vähentämiseksi.
Näiden tehostamistoimenpiteiden myötä tuotekehityksestä ja hallinnosta
lakkautetaan 14 työpaikkaa, minkä seurauksena Comptel saavuttaa vuositasolla
noin 2 miljoonan euron kulusäästön.
- Tunnusluvut
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut 1.1.- 1.1.- 1.1.-
30.6.2012 30.6.20 31.12.20
11* 11*
Liikevaihto, 1 000 euroa 40 186 36 841 76 751
Liikevaihto, muutos % 9,1 -5,6 -1,5
Liikevoitto/-tappio, 1 000 euroa -15 714 1 183 11 902
--------------------------------------------------------------------------------Liikevoitto/-tappio, muutos % -1 428,5 -70,3 33,6
Liikevoitto/-tappio, % liikevaihdosta -39,1 3,2 15,5
Tulos ennen veroja, 1 000 euroa -16 668 916 10 963
Tulos ennen veroja, % liikevaihdosta -41,5 2,5 14,3
Oman pääoman tuotto, % - - 16,0
Sijoitetun pääoman tuotto, % - - 22,9
Omavaraisuusaste, % 47,8 72,3 66,6
Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja aineellisiin 3 536 419 1 037
hyödykkeisiin, 1 000 euroa 1)
Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja aineellisiin 8,8 1,1 1,4
hyödykkeisiin, % liikevaihdosta
IAS 38:n mukaiset aktivoinnit aineettomiin 3 364 2 050 3 965
hyödykkeisiin, 1 000 euroa
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, 1 000 euroa 9 952 7 726 15 419
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, 24,8 21,0 20,1
% liikevaihdosta
Tilauskanta, 1 000 euroa 2) 51 957 37 664 47 217
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä katsauskauden 703 608 623
aikana
Korolliset nettovelat, 1 000 euroa 1 174 -7 306 -9 334
Nettovelkaantumisaste, % 4,8 -16,6 -22,3
1) Sisältää Xtractin hankinnan vuonna 2012. Bruttoinvestoinnit ilman ko.
hankintaa olivat 630 tuhatta euroa, mikä on 1,6 prosenttia liikevaihdosta.
Luvut eivät sisällä investointeja tuotekehitykseen.
2) Tilikauden aikana tilauskanta voi vaihdella merkittävästi.
*Vuoden 2011 virhe on korjattu.
Osakekohtaiset tunnusluvut 1.1.- 1.1.- 1.1.-31.12.2
30.6.2012 30.6.201 011*
1*
Tulos/osake, euroa -0,14 -0,01 0,07
Tulos/osake, euroa, laimennusvaikutuksen -0,14 -0,01 0,07
mukainen
Oma pääoma/osake, euroa 0,23 0,41 0,39
Osinko/osake, euroa - - 0,03
Osinko/tulos, % - - 43,9
Efektiivinen osinkotuotto, % - - 6,1
Hinta/voittosuhde - - 7,2
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä kauden 107 054 107 054 107 054 810
lopussa 810 810
josta omassa hallussa 156 499 183 900 292 685
Ulkona olevat osakkeet 106 898 106 870 106 762 125
311 910
Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä 106 831 106 716 106 775 223
keskimäärin kauden aikana 715 007
Laimennusvaikutuksellinen osakkeiden määrä 106 831 107 750 106 775 223
keskimäärin 715 336
*Vuoden 2011 virhe on korjattu.
- Tunnuslukujen laskentakaavat
Liikevoitto/-tappioprosentti = Liikevoitto/-tappio x100
----------------------------------
----------------------------------
Liikevaihto
Voitto-/tappioprosentti (ennen = Voitto/tappio ennen veroja x100
veroja)
----------------------------------
----------------------------------
Liikevaihto
Oman pääoman tuotto % (ROE) = Voitto/tappio x100
----------------------------------
----------------------------------
Oma pääoma (keskimäärin vuoden
aikana)
Sijoitetun pääoman tuotto % (ROI) = Voitto/tappio ennen veroja + x100 rahoituskulut
----------------------------------
----------------------------------
Oma pääoma + korolliset
rahoitusvelat (keskimäärin
vuoden aikana)
Omavaraisuusaste % = Oma pääoma x100
----------------------------------
----------------------------------
Taseen loppusumma - saadut
ennakot
Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja = Bruttoinvestoinnit aineettomiin x100
aineellisiin hyödykkeisiin, % ja aineellisiin hyödykkeisiin
liikevaihdosta
----------------------------------
----------------------------------
Liikevaihto
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, % = Tutkimus- ja tuotekehitysmenot x100
liikevaihdosta
----------------------------------
----------------------------------
Liikevaihto
Nettovelkaantumisaste % (gearing) = Korolliset velat - rahavarat x100
----------------------------------
----------------------------------
Oma pääoma
Tulos/osake (EPS) = Emoyrityksen omistajien osuus
tuloksesta
----------------------------------
----------------------------------
Ulkona olevien osakkeiden
lukumäärä keskimäärin
tilikauden aikana
Oma pääoma/osake = Emoyrityksen omistajille kuuluva
oma pääoma
----------------------------------
----------------------------------
Ulkona olevien osakkeiden
laimentamaton lukumäärä
tilinpäätöspäivänä
Osinko/osake = Osinko
----------------------------------
---------------------------------- Ulkona olevien osakkeiden
laimentamaton lukumäärä
tilinpäätöspäivänä
Osinko/tulos % = Osinko/osake x100
----------------------------------
----------------------------------
Tulos/osake (EPS)
Efektiivinen osinkotuotto % = Osinko/osake x100
----------------------------------
----------------------------------
Tilikauden päätöskurssi
Hinta/voittosuhde (P/E-luku) = Tilikauden päätöskurssi
----------------------------------
----------------------------------
Tulos/osake (EPS)
- Korjauksia 2010, 2011 ja Q1/2012 lukuihin
Kausien 2010, 2011 ja Q1/2012 raportoiduissa luvuissa havaittiin virhe ryhmässä
työsuhde-etuuksista johtuvat kulut. Virheet on korjattu takautuvasti IAS 8
standardin mukaisesti. Virhe koski optiokululaskentaa. Vuoden 2010 virheen
korjauksella ei ole vaikutusta omaan pääomaan eikä avaavaa tasetta esitetä.
Tilinpäätöksessä 2012 vuoden 2010 tunnusluvut oikaistaan. Vuoden 2011 laaja
tuloslaskelma muuttui seuraavasti:
Raportoitu Korjattu
Konsernin laaja tuloslaskelma 1.1.-31.12.2011 1.1.-31.12.2011
(1 000 euroa)
Liikevaihto 76 751 76 751
Liiketoiminnan muut tuotot 19 802 19 802
Materiaalit ja palvelut -5 285 -5 285
Työsuhde-etuuksista johtuvat kulut -36 747 -36 454
Poistot ja arvonalentumiset -13 635 -13 635
Liiketoiminnan muut kulut -29 277 -29 277
-84 944 -84 651
--------------------------------------------------------------------------------
Liikevoitto/-tappio 11 609 11 902
Rahoitustuotot 536 536
Rahoituskulut -1 289 -1 289
Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta -187 -187
Voitto/tappio ennen veroja 10 669 10 963
Tuloverot -3 373 -3 373
Tilikauden voitto/tappio 7 297 7 590
Muut laajan tuloksen erät:
Rahavirran suojaukset -727 -727
Muuntoerot 175 175
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot 177 177
Tilikauden laaja tulos yhteensä 6 922 7 216
Tilikauden voiton/tappion jakautuminen
Emoyrityksen osakkeenomistajille 7 297 7 590
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyrityksen osakkeenomistajille 6 922 7 216
Emoyrityksen omistajille kuuluvasta
voitosta/tappiosta laskettu osakekohtainen
tulos, euroa
Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa 0,07 0,07
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen 0,07 0,07
tulos, euroa
Myös osakekohtaista tulosta on oikaistu, mutta pyöristyksistä johtuen
oikaisulla ei ollut vaikutusta tunnuslukuun. Korjauksella ei ollut vaikutusta
oman pääoman määrään.
Korjatut vuoden 2011 ja Q1/2012 luvut neljännesvuosittain:
1-3/201 4-6/201 7-9/201 10-12/2 2011 1-3/201
1 1 1 011 2
Konsernin laaja
tuloslaskelma
(1 000 euroa)
Liikevaihto 16 825 20 016 16 640 23 269 76 751 19 926
Liiketoiminnan muut tuotot 4 12 19 700 87 19 802 1
Materiaalit ja palvelut -773 -1 244 -1 271 -1 997 -5 285 -1 622
Työsuhde-etuuksista -8 783 -8 986 -9 210 -9 475 -36 454 -10 541
johtuvat kulut
Poistot ja -1 359 -1 243 -10 027 -1 005 -13 635 -11 128
arvonalentumiset
Liiketoiminnan muut kulut -6 006 -7 279 -7 796 -8 194 -29 277 -8 538
-16 921 -18 753 -28 305 -20 672 -84 651 -31 829
--------------------------------------------------------------------------------
Liikevoitto/-tappio -92 1 275 8 035 2 684 11 902 -11 901
Rahoitustuotot 249 153 617 -482 536 437
Rahoituskulut -415 -253 -560 -61 -1 289 -914
Osuus osakkuusyhtiön - - - -187 -187 -
tuloksesta
Voitto/tappio ennen veroja -258 1 175 8 092 1 955 10 963 -12 379
Tuloverot -1 329 -946 486 -1 584 -3 373 2 094
Tilikauden voitto/tappio -1 587 229 8 577 371 7 590 -10 285
Muut laajan tuloksen erät:
Rahavirran suojaukset 453 -101 -764 -314 -727 742
Muuntoerot -63 46 -96 288 175 3
Muihin laajan tuloksen -118 26 199 70 177 -182
eriin liittyvät verot
Tilikauden laaja tulos -1 315 200 7 916 415 7 216 -9 721
yhteensä
Tilikauden voiton/tappion
jakautuminen
Emoyrityksen -1 587 229 8 577 371 7 590 -10 285
osakkeenomistajille
Tilikauden laajan tuloksen
jakautuminen
Emoyrityksen -1 315 200 7 916 415 7 216 -9 721
osakkeenomistajille
Emoyrityksen omistajille
kuuluvasta
voitosta/tappiosta
laskettu osakekohtainen
tulos, euroa
Laimentamaton -0,01 0,00 0,08 0,00 0,07 -0,10
osakekohtainen tulos,
euroa
Laimennusvaikutuksella -0,01 0,00 0,08 0,00 0,07 -0,10
oikaistu osakekohtainen
tulos, euroa
Comptel Oyj:n seuraavan osavuosikatsauksen julkistamisajankohta: Tammi -
syyskuu 2012, 18.10.2012
COMPTEL OYJ
Hallitus
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka, puh. (09) 700 1131
Talousjohtaja Mikko Hytönen, puh. 040 758 5801
Sijoittajasuhde- ja viestintäjohtaja Samppa Seppälä, puh. 050 568 0533
Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.comptel.com