Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

ComTel SpA Earnings Release 2012

Feb 13, 2013

9984_rns_2013-02-13_68826340-aff2-44a5-bdf5-93e60ead764f.html

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Comptel Oyj:n tilinpäätöstiedote vuodelta 2012

Comptel Oyj:n tilinpäätöstiedote vuodelta 2012

Pörssitiedote 13.2.2013 klo 8.00

Liikevaihto kasvoi 7,4 prosenttia edellisvuodesta. Liikearvon
arvonalentumistappio ja panostukset liiketoiminnan kehittämiseen heikensivät
kannattavuutta erityisesti vuoden ensimmäisellä puoliskolla. Tilauskanta kasvoi
hieman edellisvuodesta.

Neljännen vuosineljänneksen avainluvut

-- Liikevaihto 21,9 miljoonaa euroa (Q4 2011: 23,3)
-- Liikevoitto 1,8 miljoonaa euroa (2,7)
-- Tulos/osake euroa 0,02 (0,00)
-- Tilauskanta 48,4 miljoonaa euroa (47,2)

Koko vuoden avainluvut

-- Liikevaihto 82,4 miljoonaa euroa (2011: 76,8)
-- Liiketulos -13,5 miljoonaa euroa (11,9)
-- Liiketulos ilman kertaluonteisia eriä -0,8 miljoonaa euroa (3,1)
-- Tulos/osake -0,12 euroa (0,07)
-- Henkilöstön määrä vuoden lopussa 679 (639)

Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että vuodelta 2012 ei makseta osinkoa.

Comptel arvioi vuoden 2013 liikevaihdon kasvavan edellisvuodesta. Liikevoiton
odotetaan nousevan 5 - 10 prosenttiin liikevaihdosta. Tyypillisesti Comptelin
liikevoitto ja liikevaihto painottuvat vuoden jälkipuoliskolle.

Tässä pörssitiedotteessa esitetyt koko tilikautta koskevat tilinpäätöstiedot
perustuvat yhtiön tilintarkastettuun tilinpäätökseen. Tilintarkastuskertomus on
annettu 12.2.2013.

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka:

”Neljäs vuosineljännes oli vuoden paras sekä liikevaihdon että liikevoiton
osalta. Solmimme kaksi erittäin merkittävää kauppaa, joista toinen oli
fulfillment-tuotealueelta ja toinen edistyksellisen analytiikan alueelta.
Bangladeshilainen teleoperaattori Robi Axiata automatisoi
asiakasvuorovaikutuksensa ja tehostaa liiketoimintaansa Comptel Social Links
-analytiikkaratkaisun avulla. Tilaus oli Comptelin historian suurin analytiikan
alueelta. Comptelilla on tällä hetkellä 15 Social Links -asiakasta.

Jatkoimme vuonna 2012 strategiamme toteutusta suunnitelmiemme mukaisesti.
Liikevaihtomme kasvoi markkinoita nopeammin. Loppuvuodesta keskitimme myynnin
ohjauksen globaaliin organisaatioon ja pyrimme tätä kautta lisäämään myynnin
tehokkuutta. Tuotekehityksessä investoimme erityisesti
fulfillment-tuotealueeseen ja edistyksellisiin analytiikkaratkaisuihin.
Kesäkuussa aloittamamme vuositasolla 10 miljoonan euron kustannussäästöohjelma
eteni tavoitteidemme mukaisesti ja saimme kannattavuuttamme parannettua
merkittävästi toisen vuosipuoliskon aikana. Erityisesti palveluorganisaatiomme
tehokkuus on kasvanut huomattavasti ohjelman seurauksena. Toteutetut
säästötoimet ja palveluorganisaation toteutunut kehitys antavat meille hyvät
edellytykset parantaa kannattavuuttamme vuoden 2013 aikana. Olemmekin
asettaneet kannattavuuden parantamisen vuoden 2013 tärkeimmäksi
tavoitteeksemme.

Vuoden aikana saimme kaiken kaikkiaan 13 uutta asiakasta. Saimme 15
merkittävää, yli 500 000 euron arvoista tilausta.”

Liiketoimintakatsaus

Comptelin liikevaihto laski loka - joulukuussa edellisvuodesta ja oli 21,9
miljoonaa euroa (23,3). Liikevaihdon lasku johtui odotettua heikommasta
lisenssimyynnistä joulukuussa. Koko vuoden liikevaihto kasvoi edellisvuodesta
7,4 prosenttia ja oli 82,4 miljoonaa euroa (76,8). Koko vuoden liikevaihtoa
kasvatti lisääntynyt palvelumyynti.

Liikevoitto laski loka - joulukuussa 1,8 miljoonaan euroon (2,7) eli 8,2
prosenttiin (11,5) liikevaihdosta. Kannattavuutta heikensi erityisesti
edellisvuotta alhaisempi lisenssimyynti. Koko vuoden liiketulos oli -13,5
miljoonaa euroa (11,9), mikä vastaa -16,4 prosenttia (15,5) liikevaihdosta.
Tappiollinen liiketulos johtui pääasiassa ensimmäisellä vuosineljänneksellä
kirjatusta 10,2 miljoonan euron liikearvon arvonalentumistappiosta. Comptel
kirjasi vuoden aikana myös tehostamistoimenpiteisiin ja uudelleenjärjestelyihin
liittyviä eriä 2,5 miljoonaa euroa, jotka osaltaan heikensivät liiketulosta.
Konsernin liiketulos ilman näitä kertaluonteisia eriä oli -0,8 miljoonaa euroa
(3,1), mikä vastaa -1,0 prosenttia (4,0) liikevaihdosta. Operatiivista
kannattavuutta heikensivät kasvaneet henkilöstömenot, projektitoimituksiin ja
markkinointipanostuksiin liittyvät kustannukset sekä lisenssimyynnin alhainen
osuus liikevaihdosta. Kannattavuus parani kuitenkin huomattavasti toisella
vuosipuoliskolla yhtiön aloittaman kustannussäästöohjelman seurauksena, jolla
tavoiteltiin noin 10 miljoonan euron vuositason säästöjä.

Tilikauden nettorahoituserät olivat -0,7 miljoonaa euroa (-0,8). Konsernin
tulos ennen veroja oli -14,0 miljoonaa euroa (11,0) eli -16,9 prosenttia (14,3)
liikevaihdosta. Konsernin nettotulos oli -12,8 miljoonaa euroa (7,6).
Tilikauden osakekohtainen tulos oli -0,12 euroa (0,07).

Tilikauden verokulu oli -1,2 miljoonaa euroa (3,4). Comptel kirjasi 3,5
miljoonan euron suuruisen laskennallisen verosaamisen tilikauden 2012
tappiosta. Verokulu sisälsi kahdenkertaisesta verotuksesta johtuvia lähdeveroja
1,7 miljoonaa euroa (1,2). Kahdenkertaisesta verotuksesta johtuvia,
hyvittämättömiä ja kuluksi kirjattuja lähdeveroja on vuodesta 2004 alkaen
kumulatiivisesti kertynyt 9,2 miljoonaa euroa.

Konsernin tilauskanta kasvoi hieman edellisvuodesta ja oli tilikauden
päättyessä 48,4 miljoonaa euroa (47,2). Tilauskannasta järjestelmien
ylläpitosopimuksia oli 27,2 miljoonaa (24,9) ja muuta tilauskantaa 21,2
miljoonaa euroa (22,3).

Comptel on korjannut takautuvasti vuosilta 2010 ja 2011 raportoituja kuluja.
Korjaus alensi vuoden 2010 optiokuluja 0,2 miljoonaa euroa ja vuoden 2011
optiokuluja 0,3 miljoonaa euroa. Vertailutietoja on muutettu takautuvasti.
Muutokset selostetaan tarkemmin liitetiedossa 12.

Comptel Oyj teki tilikaudella strategisen yritysoston hankkimalla analytiikkaan
erikoistuneen ohjelmistoyrityksen Xtract Oy:n 3,1 miljoonalla eurolla
(enterprise value). Kaupan myötä Comptel yhdistää Xtractin johtavan
analytiikkaosaamisen nykyiseen ohjelmistoonsa ja luo kokonaisuuden, jonka
avulla teleoperaattorit voivat reagoida nopeasti tietoliikenneverkon
tapahtumiin ja automatisoida ne asiakaskokemusta parantaviksi toimenpiteiksi.
Xtract-konserni liitettiin osaksi Comptel-konsernia 10.2.2012 alkaen. Comptel
Oyj rahoitti hankinnan likvideillä varoillaan.Suomessa työskentelevät 20
Xtractin työntekijää ovat siirtyneet Comptelin Helsingin toimitiloihin ja
maailmanlaajuisesti osaksi Comptelin organisaatiota.

Liiketoiminta-alueet

Liikevaihto, 10-12 2012 10-12 2011 Muutos 1-12 2012 1-12 2011 Muutos
miljoonaa euroa % %


Itä-Eurooppa 4,3 3,6 18,8 16,3 12,9 26,4

Länsi-Eurooppa 5,7 6,1 -6,7 21,0 19,1 10,0

Aasia ja 5,0 5,2 -4,0 21,7 21,1 2,6
Tyynenmeren alue


Lähi-itä ja 4,4 3,9 11,9 14,5 13,7 6,0
Afrikka


Amerikka 2,5 4,4 -42,8 8,9 9,9 -10,1

Yhteensä 21,9 23,3 -5,9 82,4 76,8 7,4

Liikevoitto
markkina-alueitta
in, miljoonaa
euroa


Itä-Eurooppa 1,8 0,0 5 6,3 2,2 189,2
270,4


Länsi-Eurooppa 2,8 4,8 -41,2 9,7 11,4 -15,1

Aasia ja 1,9 2,7 -29,3 9,5 11,9 -20,3
Tyynenmeren alue


Lähi-itä ja 1,4 1,5 -6,6 3,0 5,5 -45,6
Afrikka


Amerikka 1,2 3,0 -60,6 3,8 5,7 -33,1

Konsernin -7,3 -9,3 -21,0 -45,8 -24,8 85,0
jakamattomat
kulut


Yhteensä 1,8 2,7 -33,4 -13,5 11,9 -213,6

Liikevoitto, %
liikevaihdosta


Itä-Eurooppa 42,4 -1,0 - 38,6 16,9 -

Länsi-Eurooppa 49,5 78,6 - 46,3 60,0 -

Aasia ja 37,6 51,1 - 43,9 56,5 -
Tyynenmeren alue


Lähi-itä ja 32,0 38,4 - 20,4 39,8 -
Afrikka


Amerikka 46,7 67,7 - 42,3 56,9 -

Yhteensä 8,2 11,5 - -16,4 15,5 -

Itä-Euroopan liikevaihto kasvoi voimakkaasti edellisvuodesta. Liikevaihtoa
kasvatti erityisesti liiketoiminnan kasvu Euraasian alueella. Länsi-Euroopassa
liikevaihto kasvoi lähinnä lisääntyneiden projektitoimitusten vuoksi. Aasian ja
Tyynenmeren sekä Lähi-idän alueilla liikevaihto kasvoi hieman edellisvuodesta.
Amerikassa liikevaihto laski Pohjois-Amerikan alueella.

Liikevaihdon kasvu nosti kannattavuutta Itä-Euroopassa. Muilla
liiketoiminta-alueilla liikevoitto laski edellisvuodesta palvelupainotteisin
myyntijakauman ja myyntiorganisaatioihin tehtyjen investointien seurauksena.

Loka - joulukuussa Comptel sai kaksi merkittävää tilausta. Tilikauden aikana
Comptel sai 15 merkittävää tilausta (23), joista kolme oli
fulfillment-tuotealueelta, yhdeksän policy control & charging -alueelta, 2
managed services -palvelutilausta ja yksi intelligent customer interaction
-analytiikkatilaus. Merkittävinä tilauksina Comptel raportoi myydyt projektit
ja lisenssit, joiden arvo on vähintään 500 000 euroa.

Liikevaihdon 10-12 2012 10-12 2011 Muutos 1-12 2012 1-12 2011 Muutos
jakauma, % %
miljoonaa euroa


Lisenssit 3,2 7,3 -55,6 16,6 21,1 -21,4

Palvelut 10,6 6,9 53,4 33,2 22,9 45,1

Ylläpitosopimukset 8,0 9,1 -11,5 32,6 32,7 -0,4

Yhteensä 21,9 23,3 -5,9 82,4 76,8 7,4

Lisenssimyynti laski edellisvuodesta. Palveluliikevaihto kasvoi voimakkaasti
lisääntyneiden projektitoimitusten ja strategian mukaisten uusien palveluiden
myynnin ansiosta. Ylläpitoliikevaihto koostuu sopimuksiin perustuvasta, jo
toimitettujen järjestelmien ylläpidosta sekä tuesta.

Liikevaihto 10-12 2012 10-12 2011 Muutos 1-12 2012 1-12 2011 Muutos
myyntikanavittain % %
, miljoonaa euroa


Suoramyynti 17,2 15,8 8,6 62,1 57,1 8,7

Partnerimyynti 4,7 7,4 -37,0 20,3 19,6 3,6

Yhteensä 21,9 23,3 -5,9 82,4 76,8 7,4

Suoramyynti kasvoi edellisvuoteen verrattuna. Partnerimyynti pysyi samalla
tasolla kuin vuonna 2011.

Rahoitusasema

Miljoonaa euroa 31.12.2012 31.12.2011 Muutos %

Taseen loppusumma 68,5 71,8 -4,6

Likvidit varat 4,8 9,4 -48,8

Myyntisaamiset, brutto 24,1 26,7 -9,8

Luottotappiovaraus -1,3 -0,7 84,4

Myyntisaamiset, netto 22,8 26,0 -12,3

Siirtosaamiset 12,6 10,2 23,1

Osatuloutukseen liittyvät siirtovelat 2,8 2,1 36,5

Korolliset velat 8,4 0,1 12 402,2

Omavaraisuusaste, prosenttia 46,8 66,5 -29,7

Taseen loppusumma 31.12.2012 oli 68,5 miljoonaa euroa (71,8), mistä likvidit
varat olivat yhteensä 4,8 miljoonaa euroa (9,4). Tilikaudella maksettiin 3,2
miljoonan euron (7,2) suuruinen osinko.

Konsernin liiketoiminnan nettorahavirta oli viimeisellä neljänneksellä -0,6
miljoonaa euroa (-3,5) ja koko tilikaudella 1,1 miljoonaa euroa (-0,0).

Myyntisaamiset olivat tilikauden lopussa 22,8 miljoonaa euroa (26,0).
Siirtosaamiset olivat 12,6 miljoonaa euroa (10,2). Osatuloutukseen liittyvät
siirtovelat olivat 2,8 miljoonaa euroa (2,1).

Comptel Oyj solmi tilikauden aikana uuden lainajärjestelyn. Järjestely koostuu
kahdesta osasta. Siihen kuuluu 7,0 miljoonan euron suuruinen tasalyhenteinen,
pitkäaikainen laina sekä 13,0 miljoonan euron suuruinen valmiusluottolimiitti.
7,0 miljoonan euron tasalyhenteinen laina oli kokonaisuudessaan nostettu ja
valmiusluottolimiitistä oli käytössä 1,0 miljoonaa euroa. Molemmat
lainajärjestelyt erääntyvät tammikuussa 2016. Omavaraisuusaste oli 46,8
prosenttia (66,5) ja nettovelkaantumisaste (gearing) oli 13,1 prosenttia
(-22,3).

Tutkimus ja tuotekehitys (T&K)

Miljoonaa euroa 10-12 10-12 Muutos 1-12 1-12 Muutos
2012 2011 % 2012 2011 %


Välittömät T&K -kustannukset ja 4,5 4,6 -1,2 18,6 15,4 20,5
investoinnit


IAS 38:n mukaisesti taseeseen -1,3 -0,9 46,2 -6,2 -4,0 55,6
aktivoidut T&K -menot


Tuotekehityspoistot ja 0,8 0,7 12,7 2,8 3,4 -16,0
arvonalentumiset


Tuotekehityskulut, netto 4,0 4,4 -8,7 15,3 14,8 2,8

Välittömät T&K -kustannukset ja 20,6 19,6 - 22,5 20,1 -
investoinnit, % liikevaihdosta


T&K -kustannukset kasvoivat edellisvuodesta yhtiön kehittäessä aktiivisesti
uusia tuotteita markkinoille. Tuotekehityskustannukset olivat tilikaudella 22,5
prosenttia (20,1) liikevaihdosta.

Comptelin tuotekehityspanostukset kohdistuivat pääasiassa operaattoreiden
palvelutoimitusprosessin automatisointiin ja voimakkaasti kasvavan
dataliikenteen reaaliaikaiseen hallintaan ja analysointiin. Yhtiö tavoittelee
globaalia markkinajohtajuutta näillä alueilla, joilla ratkotaan operaattoreiden
ja palveluntarjoajien keskeisiä liiketoimintahaasteita. Samalla yhtiö kehittää
yhtenäistä ohjelmistoalustaa, joka mahdollistaa kustannustehokkaan ja
ratkaisulähtöisen tuotekehityksen.

Vuonna 2012 yhtiö kehitti erityisesti Fulfillment, Policy Control & Charging ja
Social Links -tuoteperheidensä tarjontaa. Viimeksi mainittuun kuuluu keskeisenä
osana Xtract-hankinnan myötä saadun edistyksellisen analytiikan yhdistäminen
osaksi ohjelmistoalustaa. Reaaliaikaisen analytiikan liittäminen tarjontaan
mahdollistaa muun muassa operaattoreiden asiakasuskollisuuden parantamisen sekä
yksilöllisesti kohdennetun markkinoinnin. Katsauskaudella tuotiin markkinoille
neljä merkittävää ohjelmistojulkistusta mainituilta tuotealueilta.

Investoinnit

Miljoonaa euroa 10-12 2012 10-12 2011 Muutos 1-12 2012 1-12 2011 Muutos
% %


Bruttoinvestoinnit 0,6 0,4 52,4 4,5 1,0 332,2
aineettomiin ja
aineellisiin
hyödykkeisiin


Tilikauden bruttoinvestoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin olivat
4,5 miljoonaa euroa (1,0) ja ne muodostuivat laite- ja ohjelmisto- ja
kalustohankinnoista sekä Xtract-yhtiön hankinnasta. Bruttoinvestoinnit ilman
Xtract-hankintaa olivat 1,7 miljoonaa euroa (1,0). Investoinnit rahoitettiin
tulorahoituksella.

Henkilöstö

                            31.12.2012  31.12.2011  Muutos %

Henkilöstömäärä kauden lopussa 679 639 6,3

                     1-12 2012  1-12 2011  Muutos %

Henkilöstöä keskimäärin 700 623 12,4

Henkilöstömäärä kasvoi Comptelin panostaessa tuotekehitys- ja
palveluorganisaatioonsa. Tilikaudella konserniin liitetyn Xtract Oy:n mukana
Comptelin palvelukseen siirtyi 27 työntekijää.

Henkilöstökulut olivat viimeisellä vuosineljänneksellä 46,8 prosenttia
liikevaihdosta (40,7). Koko tilikauden henkilöstökulut olivat 53,5 prosenttia
liikevaihdosta (47,5).

Vuoden lopussa henkilöstöstä työskenteli Suomessa 31,7 prosenttia (32,2),
Malesiassa 26,1 prosenttia (24,1), Bulgariassa 9,7 prosenttia (8,9),
Yhdistyneissä Arabiemiraateissa 7,7 prosenttia (6,4), Isossa-Britanniassa 6,8
prosenttia (7,8), Norjassa 3,2 prosenttia (5,8) ja muissa toimintamaissa 14,8
prosenttia (14,8).

Comptelin osake

Tilikauden päätöskurssi oli 0,40 euroa (0,49). Comptelin markkina-arvo oli
vuoden lopussa 42,8 miljoonaa euroa (52,3).

Comptelin osakkeen 10-12 2012 10-12 2011 Muutos 1-12 2012 1-12 2011 Muutos
vaihto % %


Vaihto, miljoonaa 7,6 7,2 5,6 26,7 32,8 -18,6
kappaletta


Vaihto, miljoonaa 3,0 4,4 -31,8 13,4 21,0 -36,2
euroa


Ylin hinta, euroa 0,45 0,72 -37,5 0,63 0,79 -20,3

Alin hinta, euroa 0,37 0,48 -22,9 0,37 0,48 -22,9

Comptelin osakkeista 6,4 prosenttia (8,4) oli ulkomaisessa omistuksessa tai
hallintarekisterissä tilikauden päättyessä.

Comptel Oyj luovutti tilikaudella vastikkeetta 111 186 yhtiön osaketta
hallituksen jäsenille osana vuosipalkkioiden maksua ja 25 000 yhtiön osaketta
toimitusjohtajalle vuoden 2011 osakepalkkiojärjestelmän ehtojen mukaisesti.

Elisa Oyj ilmoitti 17.1.2012, että yhtiön suora omistus Comptel Oyj:stä oli
noussut yli yhden kymmenesosan Saunalahti Group Oyj:n sulauduttua Elisa Oyj:hin
tytäryhtiösulautumisella. Elisa Oyj -konsernin omistus pysyi muuttumattomana.

Comptelilla on voimassa kaksi optio-ohjelmaa.

Vuoden 2006 optio-ohjelman A-sarjan optio-oikeuksien merkintäaika päättyi
30.11.2010, B-sarjan 30.11.2011 ja C-sarjan 30.11.2012. Merkintäajan kuluessa
optioilla ei merkitty osakkeita.

Varsinainen yhtiökokous päätti 16.3.2009 optio-oikeuksien antamisesta
Comptel-konsernin avainhenkilöille osana kannustus- ja sitouttamisjärjestelmää.

Optio-oikeuksien määrä on 4 200 000 kappaletta. Optio-oikeuksista 1 400 000
merkitään tunnuksella 2009A, 1 400 000 tunnuksella 2009B ja 1 400 000
tunnuksella 2009C. Optio-oikeuksilla voi merkitä yhteensä enintään 4 200 000
yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Optio-oikeuksien perusteella
merkittävien osakkeiden osuus on enintään 3,8 % yhtiön kaikista osakkeista ja
osakkeiden tuottamista äänistä mahdollisen osakemerkinnän jälkeen, jos
merkinnässä annetaan uusia osakkeita.

Optio-oikeudella merkittävän osakkeen merkintähinta perustuu Comptelin osakkeen
markkinahintaan NASDAQ OMX Helsingissä huhtikuussa 2009, huhtikuussa 2010 ja
huhtikuussa 2011. Osakkeen tämänhetkinen merkintähinta optio-oikeuksilla 2009A
on 0,43 euroa, mikä vastaa Comptelin osakkeen vaihdolla painotettua
keskikurssia NASDAQ OMX Helsingissä 1.4. - 30.4.2009 vähennettynä maksetuilla
osingoilla ja pääomanpalautuksella. Osakkeen tämänhetkinen merkintähinta
optio-oikeuksilla 2009B on 0,70 euroa, mikä vastaa Comptelin osakkeen vaihdolla
painotettua keskikurssia NASDAQ OMX Helsingissä 1.4. - 30.4.2010 vähennettynä
maksetuilla osingoilla ja pääomanpalautuksella. Osakkeen tämänhetkinen
merkintähinta optio-oikeuksilla 2009C on 0,54 euroa, mikä vastaa Comptelin
osakkeen vaihdolla painotettua keskikurssia NASDAQ OMX Helsingissä 1.4. -
30.4.2011 vähennettynä maksetuilla osingoilla ja pääomanpalautuksella.

Optioilla tapahtuva osakkeiden merkintäaika on optio-oikeudella 2009A 1.11.2011
- 30.11.2013, optio-oikeudella 2009B 1.11.2012 - 30.11.2014 ja optio-oikeudella
2009C 1.11.2013 - 30.11.2015.

Comptel haki optio-oikeuksien 2009A ottamista NASDAQ OMX Helsingin
pörssilistalle 1.11.2011 alkaen. Optio-oikeuksien kaupankäyntitunnus on
CTL1VEW109 ja ISIN-koodi FI4000031489. Optio-oikeuksien kokonaisvaihto oli
tilikaudella 38 500 kappaletta ja päätöskurssi oli 0,18 euroa.

Comptel haki optio-oikeuksien 2009B ottamista NASDAQ OMX Helsingin
pörssilistalle 1.11.2012 alkaen. Optio-oikeuksien kaupankäyntitunnus on
CTL1VEW209 ja ISIN-koodi FI4000048767. Optio-oikeuksilla ei käyty kauppaa
vuonna 2012.

Tilikauden aikana jaettiin yhteensä 100 000 optio-oikeutta 2009B ja 100 000
optio-oikeutta 2009C. Tilikauden 2012 aikana yhtiölle palautui
2009B-optio-oikeuksia 100 000 kpl ja 2009C-optio-oikeuksia 150 000 kpl. Kaikki
loput 2009 optio-oikeudet on annettu Comptel Communications Oy:lle myöhemmin
jaettavaksi. Yhtiön hallussa on 2009A-optio-oikeuksia 540 000 kpl,
2009B-optio-oikeuksia 275 000 kpl ja 2009C-optio-oikeuksia 155 000 kpl.

Varsinainen yhtiökokous päätti 26.3.2012 optio-oikeuksien antamisesta
Comptel-konsernin avainhenkilöille osana kannustus- ja sitouttamisjärjestelmää.
Optio-ohjelma 2012 liittyy Comptelin hallituksen helmikuussa 2012 päättämään
osakepohjaiseen kannustinjärjestelmään.

Optio-ohjelma 2012 poikkeaa Comptelin edellisistä optiojärjestelmistä siten,
että optio-oikeuksien saajan osakeomistus vaikuttaa hänelle tarjottavien
optio-oikeuksien määrään ja optio-oikeuksilla merkittävien osakkeiden
merkintäajan alkaminen edellyttää hallituksen asettamien liiketoiminnallisten
tai taloudellisten tavoitteiden täyttymistä. Tavoitteet ovat konsernin
liikevaihdon kasvu ja osakekohtaisen tuloksen tai yhtiön markkina-arvon kasvu.

Optio-oikeuksien määrä on 5 100 000 kappaletta. Optio-oikeuksista 2 550 000
merkitään tunnuksella 2012A ja 2 550 000 tunnuksella 2012B. Optio-oikeuksilla
voi merkitä yhteensä enintään 5 100 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa
osaketta. Optio-oikeuksien perusteella merkittävien osakkeiden osuus on
enintään 4,5 % yhtiön kaikista osakkeista ja osakkeiden tuottamista äänistä
mahdollisen osakemerkinnän jälkeen, jos merkinnässä annetaan uusia osakkeita.

Optio-oikeudella 2012A ja 2012B merkittävän osakkeen merkintähinta perustuu
Comptelin osakkeen vaihdolla painotettuun keskikurssiin NASDAQ OMX Helsinki
Oy:ssä 27.2. - 23.3.2012. Merkintähinnasta vähennetään vuosittain maksetut
osingot ja pääoman palautukset. Osakkeen tämän hetkinen merkintähinta on 0,57
euroa osakkeelta. Osakkeiden merkintäaika optio-oikeudella 2012A on 2.5.2015 -
30.11.2017 ja optio-oikeudella 2012B 2.5.2016 - 30.11.2017.

Vuonna 2012 konsernin avainhenkilöille jaettiin yhteensä 1 914 759
optio-oikeutta 2012A ja 1 914 759 optio-oikeutta 2012B. Vuoden 2012 aikana
yhtiölle palautui 50 688 optio-oikeutta 2012A ja 50 688 optio-oikeutta 2012B.
Kaikki loput 2012 optio-oikeudet on annettu Comptel Communications Oy:lle
myöhemmin jaettavaksi. Yhtiön hallussa on 2012A optio-oikeuksia 685 929 kpl ja
2012B optio-oikeuksia 685 929 kpl.

Comptel Oyj:n toimitusjohtajalla on osakepalkkiojärjestelmä, jonka
tarkoituksena on yhdistää omistajien ja toimitusjohtajan tavoitteet yhtiön
arvon nostamiseksi sekä sitouttaa toimitusjohtaja yhtiöön. Järjestelmään
osallistuminen ja mahdollisen palkkion saaminen ansaintajaksolta edellyttää,
että toimitusjohtaja omistaa yhtiön osakkeita tai hankkii niitä hallituksen
ennalta päättämän määrän, 230 000 osaketta. Omistusvelvoite on voimassa
31.12.2015 asti. Lisäksi järjestelmän mahdollinen palkkio on sidottu
toimitusjohtajan toimisuhteen voimassaoloon.

Comptelin hallitus päätti helmikuussa 2012 uudesta konsernin avainhenkilöiden
osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä.

Uuden järjestelmän tarkoituksena on yhdistää omistajien ja kohdehenkilöiden
tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi sekä sitouttaa kohdehenkilöt yhtiöön ja
tarjota heille kilpailukykyinen yhtiön osakkeiden pitkäjänteiseen omistukseen
perustuva kannustinjärjestelmä.

Kannustinjärjestelmään kuuluu Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2012 ja
26.3.2012 yhtiökokouksen hyväksymä Optiojärjestelmä 2012.

Sitouttavassa osakepalkkiojärjestelmässä on kaksi ansaintajaksoa, jotka
molemmat alkavat 2.5.2012 ja päättyvät 2.5.2015 ja 2.5.2016. Järjestelmään
osallistuminen ja palkkion saaminen ansaintajaksoilta edellyttää, että
kohdehenkilö omistaa yhtiön osakkeita tai hankkii niitä hallituksen ennalta
päättämän määrän. Lisäksi järjestelmän mahdollinen palkkio on sidottu
kohdehenkilön työ- tai toimisuhteen tai sopimussuhteen voimassaoloon. Mikäli
kohdehenkilön työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota
ei pääsäännön mukaan makseta.

Järjestelmän palkkiot maksetaan vuosina 2015 ja 2016 osittain yhtiön osakkeina
ja osittain rahana. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta kohdehenkilölle
aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Järjestelmän perusteella
maksettavien palkkioiden yhteismäärä on enintään noin 1 050 000 Comptel Oyj:n
osaketta ja enintään 1,5 kertaa osakkeiden arvoa vastaava määrä rahaa.

Järjestelmän kohderyhmään kuului 35 henkilöä vuoden 2012 lopussa.

Yhtiön hallussa oli tilikauden päättyessä 161 219 omaa osaketta, mikä vastaa
0,15 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Hallussa olevien osakkeiden
yhteenlaskettu kirjanpidollinen vasta-arvo oli 3 224 euroa.

Varsinainen yhtiökokous 26.3.2012 hyväksyi hallituksen osinkoehdotuksen, jonka
mukaan vuodelta 2011 maksettiin osinkoa 0,03 euroa osakkeelta. Yhtiökokous
valtuutti hallituksen päättämään enintään 21 400 000 osakkeen suuruisista
osakeanneista sekä enintään 10 700 000 oman osakkeen hankkimisesta tai
luovuttamista. Valtuutukset ovat voimassa 30.6.2013 saakka, kuitenkin siten,
että valtuutus yhtiön osakepohjaisten kannustinohjelmien toteuttamiseen on
voimassa viisi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä.

Yhtiön hallinnointi

Comptel Oyj:n varsinainen yhtiökokous 26.3.2012 valitsi hallituksen jäseniksi
seuraavat henkilöt: Pertti Ervi, Hannu Vaajoensuu, Petteri Walldén, Eriikka
Söderström ja Antti Vasara. Järjestäytymiskokouksessaan hallitus valitsi
puheenjohtajaksi Pertti Ervin ja varapuheenjohtajaksi Hannu Vaajoensuun.
Hallitus ei perustanut järjestäytymiskokouksessaan valiokuntia.

Yhtiön tilintarkastajaksi yhtiökokous valitsi tilintarkastusyhteisö Ernst &
Young Oy:n, joka on ilmoittanut päävastuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Heikki
Ilkan.

Lokakuussa 2012 toteutettujen organisaatio- ja vastuumuutosten jälkeen
konsernin johtoryhmän muodostivat toimitusjohtaja Juhani Hintikan lisäksi
myyntijohtaja Mauro Carobene, teknologiajohtaja Antti Koskela,
palveluliiketoiminnan johtaja Kari Onniselkä, talousjohtaja Mikko Hytönen,
henkilöstöjohtaja Niina Pesonen ja markkinointi- ja viestintäjohtaja Ulla
Koivukoski.

Comptel Oyj ja Cisco Systems Inc. sopivat huhtikuussa 2012 välimiesmenettelyssä
olleen kiistansa, joka koski Comptelin käyttämiä Axioss-ohjelmiston osia, jotka
on myyty Ciscolle ja samanaikaisesti lisensioitu takaisin Comptelille
käytettäväksi osana Comptelin nykyistä Fulfillment-ratkaisua. Cisco vei asian
Lontoon kansainväliseen välitystuomioistuimeen joulukuussa 2011.
Sovintoratkaisun mukaisesti osapuolet ovat peruneet kaikki toisiaan vastaan
esittämänsä vaateet ja välimiesmenettely on siten päättynyt sovintoon.
Sopimukseen ei liity taloudellisia korvauksia. Comptel jatkaa
fulfillment-liiketoimintaansa sekä olemassa olevien Axioss- ja Comptel
Fulfillment -asiakkaidensa ohjelmistotukea Ciscon kanssa sovitun
takaisinlisensioinnin mukaisesti.

Yhtiön lähiajan riskit ja epävarmuustekijät

Comptel kehittää joustavia kokonaisratkaisuja johtaville teleoperaattoreille
maailmanlaajuisesti. Tämä edellyttää, että yhtiö ymmärtää
liiketoimintaympäristönsä kehittymisen sekä asiakkaidensa ja jälleenmyyjiensä
tarpeet alueellisesti oikein. Epäonnistuminen markkinasuhdanteiden
tunnistamisessa, asiakkaidensa tarpeiden huomioimisessa ja tuotteidensa
oikea-aikaisessa kehittämisessä saattaa aiheuttaa merkittävää haittaa Comptelin
liiketoiminnan kasvulle ja kannattavuudelle.

Yhtiön toimialalle on tyypillistä liikevaihdon ja tuloksen merkittävä vaihtelu
vuosineljänneksittäin liittyen asiakaskunnan ostokäyttäytymiseen ja
yksittäisten merkittävien kauppojen ajoittumiseen.

Comptelin liiketoiminta muodostuu laajojen tuotteistettujen tietojärjestelmien
toimittamisesta ja yksittäisen toimitusprojektin arvo voi olla useita miljoonia
euroja. Näin ollen yksittäiseen toimitusprojektiin tai asiakkaaseen voi liittyä
huomattava tappio- tai luottotappioriski. Lisäksi osa Comptelin asiakkaista
toimii maissa, joiden poliittinen tai taloudellinen tilanne voi lisätä
luottotappioriskiä.

Comptel toimii maailmanlaajuisesti ja on siten altistunut eri
valuuttapositioista aiheutuville riskeille. Valuuttakurssien muutokset yhtiön
raportointivaluutan euron sekä Yhdysvaltain dollarin, Englannin punnan ja
Malesian ringgitin välillä vaikuttavat yhtiön liikevaihtoon, kuluihin ja
tulokseen.

Hakemusprosessi Comptelin kahdenkertaisen verotuksen estämiseksi on edelleen
valtiovarainministeriössä kesken. Valtioiden välinen prosessi on kuitenkin
erittäin hidas ja muutoksen ajankohtaa on vaikea ennustaa. Valtiot voivat myös
päätyä verosopimusten tulkinnassa eriäviin näkökantoihin, mikä voi tarkoittaa,
että kahdenkertainen verotus jää voimaan.

Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen 2012 yhteydessä selostetaan laajemmin
yhtiön toimintaan liittyviä riskejä.

Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat

Raportointikauden jälkeen ei ole ollut merkittäviä tapahtumia.

Tulevaisuuden näkymät

Comptel arvioi vuoden 2013 liikevaihdon kasvavan edellisvuodesta. Liikevoiton
odotetaan nousevan 5 - 10 prosenttiin liikevaihdosta.

Tyypillisesti Comptelin liikevoitto ja liikevaihto painottuvat vuoden
jälkipuoliskolle.

Hallituksen ehdotus voittovarojen käytöstä

Konsernin emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma 31.12.2012 oli 1 840 001,68 euroa
(15 026 574,95).

Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että vuodelta 2012 ei makseta osinkoa.

TAULUKKO-OSA

Tiedotteessa esitetyt koko tilikautta koskevat tilinpäätöstiedot perustuvat
yhtiön tilintarkastettuun tilinpäätökseen. Tilintarkastuskertomus on annettu
12.2.2013. Katsaus on laadittu EU:ssa käyttöönotettua IAS 34 Osavuosikatsaukset
-standardia noudattaen.

Vuoden 2012 viimeisellä neljänneksellä Comptel päätti luopua IAS 39 standardin
mukaisesta suojauslaskennasta. Muut muutokset laadintaperiaatteisiin ja
laskentamenetelmiin on esitetty liitetiedossa 1.

Comptel on soveltanut IAS 8 standardia kausien 2010, 2011 ja Q1/2012 luvuissa
havaitun virheen korjaamiseksi. Virhe on selostettu tarkemmin liitetiedossa 12.

Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu
summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.

Konsernin laaja tuloslaskelma 1.1.- 1.1.-31. 1.10.- 1.10.-31.
(1 000 euroa) 31.12.2 12.2011* 31.12.2 12.2011*
012 012



Liikevaihto 82 428 76 751 21 889 23 269


Liiketoiminnan muut tuotot 9 19 802 6 87


Materiaalit ja palvelut -5 477 -5 285 -1 121 -1 997

Työsuhde-etuuksista johtuvat kulut -44 108 -36 454 -10 244 -9 475

Poistot ja arvonalentumiset -14 619 -13 635 -1 320 -1 005

Liiketoiminnan muut kulut -31 749 -29 277 -7 423 -8 194

                                       -95 954   -84 651  -20 108    -20 672

--------------------------------------------------------------------------------

Liikevoitto/-tappio -13 517 11 902 1 787 2 684


Rahoitustuotot 1 042 536 65 -482

Rahoituskulut -1 739 -1 289 -137 -61

Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta 259 -187 259 -187


Voitto/tappio ennen veroja -13 955 10 963 1 975 1 955


Tuloverot 1 152 -3 373 228 -1 584


Tilikauden voitto/tappio -12 804 7 590 2 203 371


Muut laajan tuloksen erät:

Rahavirran suojaukset 781 -727 -118 -314

Muuntoerot 46 175 -104 288

Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät -191 177 31 70
verot



Tilikauden laaja tulos yhteensä -12 168 7 216 2 011 415


Tilikauden voiton/tappion jakautuminen

Emoyrityksen osakkeenomistajille -12 804 7 590 2 203 371


Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen

Emoyrityksen osakkeenomistajille -12 168 7 216 2 011 415


Emoyrityksen omistajille kuuluvasta
voitosta/tappiosta laskettu
osakekohtainen tulos, euroa



Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa -0,12 0,07 0,02 0,00

Laimennusvaikutuksella oikaistu -0,12 0,07 0,02 0,00
osakekohtainen tulos, euroa


*Vuoden 2011 virhe on korjattu.

Konsernin tase (1 000 euroa) 31.12.2012 31.12.2011


Varat


Pitkäaikaiset varat

Liikearvo 2 646 10 832

Muut aineettomat hyödykkeet 13 350 9 255

Aineelliset hyödykkeet 1 518 1 381

Osuudet osakkuusyrityksissä 1 076 817

Myytävissä olevat sijoitukset 87 87

Laskennalliset verosaamiset 3 804 636

Muut pitkäaikaiset saamiset 493 409
------------------------------------------------------------------------------- 22 974 23 418



Lyhytaikaiset varat

Myyntisaamiset ja muut saamiset 40 617 38 919

Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 43 22

Rahavarat 4 817 9 401

                                                         45 476      48 343

-------------------------------------------------------------------------------

Varat yhteensä 68 451 71 761


Oma pääoma ja velat


Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma


Osakepääoma 2 141 2 141

Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 243 178

Muuntoerot -636 -682

Kertyneet voittovarat 25 208 40 169

Oma pääoma yhteensä 26 956 41 805


Pitkäaikaiset varat

Laskennalliset verovelat 3 302 4 798

Varaukset 787 1 529

Pitkäaikaiset rahoitusvelat 5 275 29

                                                          9 364       6 355

-------------------------------------------------------------------------------

Lyhytaikaiset velat

Varaukset 1 511 1 221

Lyhytaikaiset rahoitusvelat 3 082 38

Ostovelat ja muut velat 27 230 21 615

Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 307 726

                                                         32 130      23 600

-------------------------------------------------------------------------------

Velat yhteensä 41 494 29 956


Oma pääoma ja velat yhteensä 68 451 71 761

Konsernin rahavirtalaskelma (1 000 euroa) 1.1.-31.12.2012 1.1.-31.12
.2011*



Liiketoiminnan rahavirrat


Tilikauden voitto/tappio -12 804 7 590

Oikaisut:

Liiketoimet, joihin ei liity maksua tai 15 815 -4 756
liiketoiminnan rahavirtaan kuulumattomat erät


Korkokulut ja muut rahoituskulut 228 63

Korkotuotot -412 -56

Tuloverot -1 152 3 373

Käyttöpääoman muutos:

Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos -592 -4 903

Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos 4 307 1 211

Varausten muutos -452 796

Maksetut korot -312 -63

Saadut korot 17 48

Maksetut tuloverot ja saadut palautukset -3 551 -3 350


Liiketoiminnan nettorahavirta 1 092 -47


Investointien rahavirrat

Tytäryritysten hankinta vähennettynä hankintahetken -1 812 -
rahavaroilla


Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin -1 044 -434

Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin -417 -558

Investoinnit tuotekehityshankkeisiin -6 101 -3 965

Aineettomien hyödykkeiden luovutustuotot - 21 903

Pitkäaikaisten saamisten muutos -32 -58


Investointien nettorahavirta -9 406 16 888


Rahoituksen rahavirrat


Maksetut osingot -3 207 -7 242

Maksettu pääoman palautus - -7 473

Lainojen nostot 29 000 -

Lainojen takaisinmaksut -22 020 -

Leasingvelan lyhennys -38 -38


Rahoituksen nettorahavirta 3 735 -14 753


Rahavarojen muutos -4 579 2 088


Rahavarat tilikauden alussa 9 401 7 028

Rahavarat tilikauden lopussa 4 817 9 401

Muutos -4 585 2 373


Valuuttakurssien muutosten vaikutus -5 286

*Vuoden 2011 virhe on korjattu.

Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista

Emoyrityksen omistajille kuuluva pääoma

1 000 euroa Osake- Muut Muunto- Arvon- Omat Kertyneet Yh-
pääoma rahas- erot muutos- osak- voitto- teensä
tot rahasto keet varat


Oma pääoma 2 141 7 575 -858 -40 -600 40 927 49 146
31.12.2010


Osingonjako -7 473 -7 473

Pääoman palautus -7 473 -7 473

Luovutetut 76 225 -225 76
omat osakkeet


Osake- 314 314
pohjaiset
palkitsemis-
järjestelmät*


Tili- 175 -550 7 590 7 216
kauden
laaja tulos
yhteensä*


Oma pääoma 2 141 178 -682 -589 -375 41 133 41 805
31.12.2011


*Vuoden 2011 virhe on korjattu.

Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista

Emoyrityksen omistajille kuuluva pääoma

1 000 euroa Osake- Muut Muunto- Arvon- Omat Kertyneet Yh-
pääoma rahas- erot muutos- osak- voitto- teensä
tot rahasto keet varat


Oma pääoma 2 141 178 -682 -589 -375 41 133 41 805
31.12.2011


Osingonjako -3 207 -3 207

Luovutetut 66 14 -14 66
omat osakkeet


Osake- 460 460
pohjaiset
palkitsemis-
järjestelmät


Tili- 46 590 -12 804 -12 168
kauden
laaja tulos
yhteensä


Oma pääoma 2 141 243 -636 0 -361 25 568 29 956
31.12.2012


Liitetiedot

  1. Uusien ja muutettujen IFRS-standardien sekä tulkintojen soveltaminen

Konserni otti 1.1.2012 käyttöön seuraavat EU:ssa sovellettavaksi hyväksytyt
uudet ja uudistetut standardit ja tulkinnat, joiden katsotaan koskevan
Comptelia:

Muutokset IFRS 7:ään Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
(voimaan 1.7.2011 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla). Muutokset lisäävät
rahoitusinstrumenttien luovutuksia koskevien liiketoimien esittämisen
läpinäkyvyyttä ja parantavat tilinpäätöksen käyttäjien mahdollisuuksia saada
käsitys rahoitusinstrumenttien luovutuksiin liittyvistä riskeistä ja näiden
riskien vaikutuksesta yhteisön taloudelliseen asemaan, erityisesti kun kyseessä
on rahoitusvarojen arvopaperistaminen.

  1. Segmenttitiedot

Liikevaihto segmenteittäin

1 000 euroa 1.1.- 1.1.- 1.10.- 1.10.-
31.12.2012 31.12.2011 31.12.2012 31.12.2011



Itä-Eurooppa 16 312 12 910 4 258 3 585

Länsi-Eurooppa 20 975 19 074 5 715 6 125

Aasia ja Tyynenmeren alue 21 665 21 109 5 012 5 219

Lähi-itä ja Afrikka 14 541 13 716 4 362 3 900

Amerikka 8 934 9 942 2 542 4 441

Konsernin liikevaihto yhteensä 82 428 76 751 21 889 23 269

Liikevoitto/-tappio segmenteittäin

1 000 euroa 1.1.- 1.1.- 1.10.- 1.10.-31.12.20
31.12.201 31.12.2011 31.12.201 11*
2 * 2



Itä-Eurooppa 6 304 2 180 1 805 -35

Länsi-Eurooppa 9 712 11 442 2 828 4 813

Aasia ja Tyynenmeren alue 9 504 11 919 1 886 2 667

Lähi-itä ja Afrikka 2 967 5 458 1 398 1 496

Amerikka 3 782 5 657 1 186 3 007

Konsernin jakamattomat kulut -45 786 -24 753 -7 316 -9 264

Konsernin liikevoitto/-tappio -13 517 11 902 1 787 2 684
yhteensä


Rahoituserät -697 -753 -72 -543

Osuus osakkuusyhtiön 259 -187 259 -187
tuloksesta


Konsernin voitto/tappio ennen -13 955 10 963 1 975 1 955
veroja


*Vuoden 2011 virhe on korjattu.

  1. Hankitut liiketoiminnot

Comptel Oyj hankki 9.2.2012 analytiikkaan erikoistuneen suomalaisen
ohjelmistoyrityksen Xtract Oy:n koko osakekannan.

Hankkimalla Xtractin Comptel yhdistää johtavan analytiikkaosaamisen nykyiseen
ohjelmistoonsa ja luo ainutlaatuisen kokonaisuuden, jonka avulla
teleoperaattorit voivat reagoida nopeasti tietoliikenneverkon tapahtumiin ja
automatisoida ne asiakaskokemusta parantaviksi toimenpiteiksi.

Kaupan arvo (enterprise value) oli 3 100 tuhatta euroa. Varsinainen kauppahinta
oli 2 075 tuhatta euroa ja se maksettiin käteisellä.

Nettovarallisuuteen tehtyjen käyvän arvon kohdistusten jälkeen IFRS 3:n
mukaiseksi liikearvoksi muodostui 1 993 tuhatta euroa. 215 tuhatta euroa
kirjattiin aineettomiin hyödykkeisiin, jotka poistetaan viiden vuoden aikana.

Liikearvo perustuu Xtractin henkilöstön osaamiseen ja Comptelin olemassa olevan
myyntikanavan hyödyntämispotentiaalin Xtractin tuotteiden osalta.

Hankittujen varojen ja vastaanotettujen velkojen arvot hankintapäivänä olivat
seuraavat:

1 000 euroa Yhdistämisessä kirjatut käyvät
arvot



Teknologia (sis. muihin aineettomiin 840
hyödykkeisiin)


Muut aineettomat hyödykkeet 1

Koneet ja kalusto 6

Myyntisaamiset ja muut saamiset 842

Rahavarat 263

Varat yhteensä 1 952


Laskennalliset verovelat 53

Muut korottomat velat 597

Korolliset velat 1 220

Velat yhteensä 1 870


Nettovarat 82


Hankintameno 2 075

Liikearvo 1 993


Rahana maksettu kauppahinta 2 075

Hankitun tytäryrityksen rahavarat -263

Rahavirtavaikutus 1 812


Comptel on kirjannut yhteensä 145 tuhannen euron edestä palkkioita liittyen
neuvontapalveluihin. Palkkiot sisältyvät liiketoiminnan muut kulut -erään.

Xtractin liikevaihto 1 145 tuhatta euroa ja tappio 1 523 tuhatta euroa
10.2.-31.12.2012 sisältyy konsernin laajaan tuloslaskelmaan. Konsernin
liikevaihto 1.1.-31.12.2012 olisi ollut 82 793 tuhatta euroa ja tappio 13 457
tuhatta euroa, jos Xtract olisi yhdistetty konsernitilinpäätökseen tilikauden
2012 alusta lähtien.

  1. Liikearvon arvonalentumistappio

Comptel muutti ensimmäisen vuosineljänneksen aikana liikearvon
kohdistamisperiaatteita. Muutoksen yhteydessä tehtiin arvonalentumistestaus
uudella yksikkötasolla. Aikaisemmin liikearvoa ei ole voitu kohdistaa
erityisesti millekään segmentille tai yksikölle.

Arvonalentumistestauksen seurauksena Comptel kirjasi ensimmäisen
vuosineljänneksen tulokseensa 10 179 tuhannen euron arvonalentumistappion.

Testauksessa liikearvon kerrytettävissä oleva rahamäärä on määritetty
käyttöarvoon perustuen ja käyttöarvo on laskettu diskontattujen ennustettujen
rahavirtojen perusteella. Rahavirtaennusteet perustuvat hallituksen ja johdon
hyväksymiin erityisesti liikevaihdon kasvua ja kannattavuutta käsitteleviin
suunnitelmiin, jotka kattavat viiden vuoden ajanjakson huomioiden
liiketoiminnan viimeaikainen kehitys. Käytetty, ennen veroja määritelty
diskonttauskorko on 16,4 %.

Viiden vuoden jälkeiset rahavirrat on ennustettu eteenpäin arvioimalla
tulevaisuuden liikevaihdon kasvu 0 %:iin.

Testausmallin käyttö vaatii arvioita ja oletuksia liittyen investointeihin,
markkinoiden kasvuun ja yleiseen korkotasoon.

  1. Tuloverot

Laajan tuloslaskelman mukainen vero on 1 152 tuhatta euroa positiivinen (3 373
tuhatta euroa negatiivinen 2011). Liikearvon alaskirjauksen yhteydessä
kirjattiin 2 494 tuhannen euron laskennallisen verovelan muutos. Comptel
kirjasi myös 3 487 tuhannen euron suuruisen laskennallisen verosaamisen
tilikauden 2012 tappiosta.

Konserniverokeskuksen verotuksen oikaisulautakunta antoi vuonna 2006 hylkäävän
päätöksen lähdeverojen hyvittämisestä verotuksessa verovuosilta 2004 ja 2005.

Hakemusprosessi Comptelin kahdenkertaisen verotuksen estämiseksi on edelleen
valtiovarainministeriössä kesken. Valtioiden välinen prosessi on kuitenkin
erittäin hidas ja muutoksen ajankohtaa on vaikea ennustaa. Valtiot voivat myös
päätyä verosopimusten tulkinnassa eriäviin näkökantoihin, mikä voi tarkoittaa,
että kahdenkertainen verotus jää voimaan.

Oikaisulautakunnan voimassa olevan päätöksen mukaisesti Comptel on kirjannut
kuluksi lähdeveroja tilikauden aikana 1 680 tuhatta euroa (1 189 tuhatta
euroa).

  1. Aineelliset hyödykkeet

1 000 euroa 1.1.-31.12.2012 1.1.-31.12.2011


Aineellisten hyödykkeiden lisäykset 1 044 479

Aineellisten hyödykkeiden vähennykset -1 -2

  1. Lähipiiritapahtumat

Konsernin lähipiiriin kuuluvat osakkuusyhtiö, hallituksen jäsenet, konsernin
johtoryhmä sekä johdon vaikutuspiiriin kuuluvat henkilöt ja yhtiöt.

Lähipiirin kanssa toteutuivat seuraavat liiketapahtumat:

1 000 euroa 1.1.-31.12.2012 1.1.-31.12.2011


Osakkuusyhtiö

Liiketoiminnan muut tuotot 2 -

Tavaroiden ja palveluiden ostot - 156

Korkotuotot 8 8


1 000 euroa 31.12.2012 31.12.2011


Osakkuusyhtiö

Pitkäaikaiset saamiset 98 91

Myyntisaamiset 1 -


Johdon palkat ja palkkiot

Johdon työsuhde-etuuksiin sisältyvät hallituksen jäsenten ja konsernin
johtoryhmän työsuhde-etuudet.

1 000 euroa 1.1.-31.12.2012 1.1.-31.12.2011


Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 2 033 2 942

Osakeperusteiset maksut 233 207

Yhteensä 2 267 3 148

Takaukset ja muut vakuudet

1 000 euroa 31.12.2012 31.12.2011


Takaukset 70 -

  1. Sitoumukset

Ei-purettavissa olevien toimitilojen vuokrasopimusten ja muiden
vuokrasopimusten perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat:

1 000 euroa 31.12.2012 31.12.2011


Yhden vuoden kuluessa 2 934 3 377

Yli vuoden kuluessa ja enintään viiden vuoden kuluttua 6 087 7 909

Yhteensä 9 021 11 286

Konsernilla ei ollut merkittäviä aineellisten hyödykkeiden hankintaa koskevia
sitoumuksia 31.12.2012 tai 31.12.2011.

  1. Ehdolliset velat

1 000 euroa 31.12.2012 31.12.2011


Pankkitakausvastuut 2 969 1 847

Kiinnitetyt panttivelkakirjat 200 -

1 000 euroa 31.12.2012 31.12.2011


Muiden puolesta annetut vakuudet

Takaukset 123 -

  1. Tunnusluvut

Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut 1.1.- 1.1.-
31.12.20 31.12.201
12 1*



Liikevaihto, 1 000 euroa 82 428 76 751

Liikevaihto, muutos % 7,4 -1,5

Liikevoitto/-tappio, 1 000 euroa -13 517 11 902

Liikevoitto/-tappio, muutos % -213,6 31,3

Liikevoitto/-tappio, % liikevaihdosta -16,4 15,5

Tulos ennen veroja, 1 000 euroa -13 955 10 963

Tulos ennen veroja, % liikevaihdosta -16,9 14,3

Oman pääoman tuotto, % -37,2 16,7

Sijoitetun pääoman tuotto, % -36,3 23,6

Omavaraisuusaste, % 46,8 66,5

Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja aineellisiin 4 484 1 037
hyödykkeisiin, 1 000 euroa 1)


Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja aineellisiin 5,4 1,4
hyödykkeisiin, % liikevaihdosta


IAS 38:n mukaiset aktivoinnit aineettomiin hyödykkeisiin, 1 6 170 3 965
000 euroa


Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, 1 000 euroa 18 581 15 419

Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, 22,5 20,1
% liikevaihdosta


Tilauskanta, 1 000 euroa 48 368 47 217

Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä katsauskauden aikana 700 623

Korolliset nettovelat, 1 000 euroa 3 541 -9 334

Nettovelkaantumisaste, % 13,1 -22,3

*Vuoden 2011 virhe on korjattu.

Osakekohtaiset tunnusluvut 1.1.- 1.1.-
31.12.2012 31.12.2011
*



Tulos/osake, euroa -0,12 0,07

Tulos/osake, euroa, laimennusvaikutuksen mukainen -0,12 0,07

Oma pääoma/osake, euroa 0,25 0,39

Osinko/osake, euroa2) 0,00 0,03

Osinko/tulos, % - 42,2

Efektiivinen osinkotuotto, % - 6,1

Hinta/voittosuhde -3,3 6,9


Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä kauden lopussa 107 054 107 054
810 810


josta omassa hallussa 161 219 292 685

Ulkona olevat osakkeet 106 893 106 762
591 125


Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin 106 863 106 775
kauden aikana 518 223


Laimennusvaikutuksellinen osakkeiden määrä keskimäärin 107 650 106 775
327 223


*Vuoden 2011 virhe on korjattu.

1) Luku ei sisällä investointeja tuotekehitykseen.
2) Hallituksen ehdotus

11. Tunnuslukujen laskentakaavat

Liikevoitto/-tappioprosentti = Liikevoitto/-tappio x100
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Liikevaihto
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Voitto-/tappioprosentti (ennen = Voitto/tappio ennen veroja x100
veroja)
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Liikevaihto
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Oman pääoman tuotto % (ROE) = Voitto/tappio x100
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Oma pääoma (keskimäärin vuoden
aikana)
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Sijoitetun pääoman tuotto % (ROI) = Voitto/tappio ennen veroja + x100
rahoituskulut
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Oma pääoma + korolliset
rahoitusvelat (keskimäärin
vuoden aikana)
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Omavaraisuusaste % = Oma pääoma x100
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Taseen loppusumma - saadut
ennakot
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja = Bruttoinvestoinnit aineettomiin x100
aineellisiin hyödykkeisiin, % ja aineellisiin hyödykkeisiin
liikevaihdosta
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Liikevaihto -------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, % = Tutkimus- ja tuotekehitysmenot x100
liikevaihdosta
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Liikevaihto
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Nettovelkaantumisaste % (gearing) = Korolliset velat - rahavarat x100
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Oma pääoma
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Tulos/osake (EPS) = Emoyrityksen omistajien osuus
tuloksesta
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Ulkona olevien osakkeiden
lukumäärä keskimäärin
tilikauden aikana
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Oma pääoma/osake = Emoyrityksen omistajille kuuluva
oma pääoma
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Ulkona olevien osakkeiden
laimentamaton lukumäärä
tilinpäätöspäivänä
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Osinko/osake = Osinko
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Ulkona olevien osakkeiden
laimentamaton lukumäärä
tilinpäätöspäivänä
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Osinko/tulos % = Osinko/osake x100
-------------------------------------- ---------------------------------------
---------------------------------- Tulos/osake (EPS)
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Efektiivinen osinkotuotto % = Osinko/osake x100
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Tilikauden päätöskurssi
-------------------------------------- -----
-------------------------------------- -----
Hinta/voittosuhde (P/E-luku) = Tilikauden päätöskurssi
-------------------------------------- ---------------------------------------
----------------------------------
Tulos/osake (EPS)
-------------------------------------- -----


  1. Korjauksia 2010, 2011 ja Q1/2012 lukuihin

Kausien 2010, 2011 ja Q1/2012 raportoiduissa luvuissa havaittiin virhe ryhmässä
työsuhde-etuuksista johtuvat kulut. Virheet on korjattu takautuvasti IAS 8
standardin mukaisesti. Virhe koski optiokululaskentaa. Vuoden 2010 virheen
korjauksella ei ole vaikutusta omaan pääomaan eikä avaavaa tasetta esitetä.
Tilinpäätöksessä 2012 vuoden 2010 tunnusluvut on oikaistu. Vuoden 2011 laaja
tuloslaskelma muuttui seuraavasti:

                                                 Raportoitu         Korjattu

Konsernin laaja tuloslaskelma 1.1.-31.12.2011 1.1.-31.12.2011
(1 000 euroa)



Liikevaihto 76 751 76 751


Liiketoiminnan muut tuotot 19 802 19 802


Materiaalit ja palvelut -5 285 -5 285

Työsuhde-etuuksista johtuvat kulut -36 747 -36 454

Poistot ja arvonalentumiset -13 635 -13 635

Liiketoiminnan muut kulut -29 277 -29 277

                                                    -84 944          -84 651

--------------------------------------------------------------------------------

Liikevoitto/-tappio 11 609 11 902


Rahoitustuotot 536 536

Rahoituskulut -1 289 -1 289

Osuus osakkuusyhtiön tuloksesta -187 -187


Voitto/tappio ennen veroja 10 669 10 963


Tuloverot -3 373 -3 373


Tilikauden voitto/tappio 7 297 7 590


Muut laajan tuloksen erät:

Rahavirran suojaukset -727 -727

Muuntoerot 175 175

Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot 177 177


Tilikauden laaja tulos yhteensä 6 922 7 216


Tilikauden voiton/tappion jakautuminen

Emoyrityksen osakkeenomistajille 7 297 7 590


Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen

Emoyrityksen osakkeenomistajille 6 922 7 216


Emoyrityksen omistajille kuuluvasta
voitosta/tappiosta laskettu osakekohtainen
tulos, euroa



Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa 0,07 0,07

Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen 0,07 0,07
tulos, euroa


Myös osakekohtaista tulosta on oikaistu, mutta pyöristyksistä johtuen
oikaisulla ei ollut vaikutusta tunnuslukuun. Korjauksella ei ollut vaikutusta
oman pääoman määrään.

Korjatut vuoden 2011 ja Q1/2012 luvut neljännesvuosittain:

                        1-3/201  4-6/201  7-9/201  10-12/2     2011  1-3/201
                              1        1        1      011                 2

Konsernin laaja
tuloslaskelma
(1 000 euroa)



Liikevaihto 16 825 20 016 16 640 23 269 76 751 19 926


Liiketoiminnan muut tuotot 4 12 19 700 87 19 802 1


Materiaalit ja palvelut -773 -1 244 -1 271 -1 997 -5 285 -1 622

Työsuhde-etuuksista -8 783 -8 986 -9 210 -9 475 -36 454 -10 541
johtuvat kulut


Poistot ja -1 359 -1 243 -10 027 -1 005 -13 635 -11 128
arvonalentumiset


Liiketoiminnan muut kulut -6 006 -7 279 -7 796 -8 194 -29 277 -8 538

                        -16 921  -18 753  -28 305  -20 672  -84 651  -31 829

--------------------------------------------------------------------------------

Liikevoitto/-tappio -92 1 275 8 035 2 684 11 902 -11 901


Rahoitustuotot 249 153 617 -482 536 437

Rahoituskulut -415 -253 -560 -61 -1 289 -914

Osuus osakkuusyhtiön - - - -187 -187 -
tuloksesta



Voitto/tappio ennen veroja -258 1 175 8 092 1 955 10 963 -12 379


Tuloverot -1 329 -946 486 -1 584 -3 373 2 094


Tilikauden voitto/tappio -1 587 229 8 577 371 7 590 -10 285


Muut laajan tuloksen erät:

Rahavirran suojaukset 453 -101 -764 -314 -727 742

Muuntoerot -63 46 -96 288 175 3
--------------------------------------------------------------------------------Muihin laajan tuloksen -118 26 199 70 177 -182
eriin liittyvät verot



Tilikauden laaja tulos -1 315 200 7 916 415 7 216 -9 721
yhteensä



Tilikauden voiton/tappion
jakautuminen


Emoyrityksen -1 587 229 8 577 371 7 590 -10 285
osakkeenomistajille



Tilikauden laajan tuloksen
jakautuminen


Emoyrityksen -1 315 200 7 916 415 7 216 -9 721
osakkeenomistajille



Emoyrityksen omistajille
kuuluvasta
voitosta/tappiosta
laskettu osakekohtainen
tulos, euroa



Laimentamaton -0,01 0,00 0,08 0,00 0,07 -0,10
osakekohtainen tulos,
euroa


Laimennusvaikutuksella -0,01 0,00 0,08 0,00 0,07 -0,10
oikaistu osakekohtainen
tulos, euroa


Comptel Oyj järjestää varsinaisen yhtiökokouksen 20.3.2013 klo 15.00
Helsingissä.

Comptelin vuosikertomus 2012 on saatavilla viikolla 9 yhtiön verkkosivustolla
osoitteessa www.comptel.com

Comptel Oyj:n osavuosikatsausten julkistamisajankohdat vuonna 2013 ovat:

Tammi - maaliskuu: 17.4.2013

Tammi - kesäkuu: 16.7.2013

Tammi - syyskuu: 16.10.2013

COMPTEL OYJ
Hallitus

Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka, puh. (09) 700 1131
Talousjohtaja Mikko Hytönen, puh. 040 758 5801
Markkinointi- ja viestintäjohtaja Ulla Koivukoski, puh. 0400 481 870

Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.comptel.com