AI assistant
ComTel SpA — Earnings Release 2009
Feb 9, 2010
9984_rns_2010-02-09_65505e62-d874-47c7-a370-f79c6270f0da.html
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
COMPTEL OYJ:N TILINPÄÄTÖS VUODELTA 2009
COMPTEL OYJ:N TILINPÄÄTÖS VUODELTA 2009
COMPTEL
Tilinpäätöstiedote 9.2.2010 klo 8.00
COMPTEL OYJ:N TILINPÄÄTÖS VUODELTA 2009
Loka-joulukuun liikevoitto kasvoi edellisvuodesta, liikevaihto ja tilauskanta
jäivät hieman edellisvuodesta.
Neljännen vuosineljänneksen avainluvut
Liikevaihto 21,6 miljoonaa euroa (loka-joulukuu 2008: 23,2)
Liikevoitto 3,1 miljoonaa euroa (2,9)
Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä 3,7 miljoonaa euroa (3,3)
Tulos/osake 0,01 (0,02)
Tilauskanta 37,6 miljoonaa euroa (38,8)
Koko tilikauden avainluvut
Liikevaihto 74,9 miljoonaa euroa (2008: 84,8)
Liikevoitto 1,0 miljoonaa euroa (11,4)
Liikevoitto ennen kertaluonteisia eriä 3,5 miljoonaa euroa (12,5)
Tulos/osake -0,02 (0,06)
Henkilöstön määrä vuoden lopussa 587 (653)
Hallituksen ehdotus tilikauden 2009 osingoksi on 0,03 (0,04) euroa osakkeelta.
Vuonna 2010 Comptelin liikevaihdon ja liikevoiton arvioidaan kasvavan. Koko
vuoden liikevoittomarginaalin ennakoidaan olevan 8-12 prosenttia. Ensimmäisellä
neljänneksellä liikevaihdon arvioidaan kuitenkin jäävän edellisvuoden tasolle
tai laskevan hieman, jolloin liiketulos jäänee negatiiviseksi.
Tässä pörssitiedotteessa esitetyt koko tilikautta koskevat tilinpäätöstiedot
perustuvat yhtiön tilintarkastettuun tilinpäätökseen. Tilintarkastuskertomus on
annettu 8.2.2010.
Toimitusjohtaja Sami Erviö:
”Comptelin liiketoiminta eteni vuoden viimeisellä neljänneksellä suunnitellusti.
Liikevaihto säilyi Aasiassa ja Lähi-idässä edellisvuoden hyvällä tasolla ja
nousi Euroopassa lähes edellisvuoden tasolle. Euroopan tilanne kääntyi parempaan
suuntaan: loka-joulukuussa Comptel solmi kuusi uutta päälisenssisopimusta,
kaikki Euroopassa. Yhtiön tilauskanta säilyi edellisvuoden tasolla.
Konsernin viimeisen neljänneksen liikevoitto parani edellisvuodesta. Liikevoitto
sisältää noin 0,5 miljoonan euron kertaluonteiset erät liittyen Euroopan
organisaation uudelleenjärjestelyihin.
Maailmantalouden taantuma vaikutti teleoperaattoreiden investointeihin ja
heikensi liiketoiminnan tukiohjelmiston kysyntää Euroopassa ja Amerikassa vuonna
2009. Comptelin koko vuoden liikevaihtoa laski erityisesti alkuvuoden heikko
tilausvirta Euroopassa. Vuoden alussa käynnistetyt kustannussäästöt toteutuivat
suunnitellusti.
Jatkoimme aktiivista tuotekehitystä ja tarjonnan suuntaamista
yksittäistuotteista kohti joustavia kokonaisratkaisuja. Bulgariassa
käynnistyneen asiakaspalvelukeskuksen resursseja ja toimialuetta laajennettiin
vuoden aikana merkittävästi.”
Tammi-joulukuun 2009 yhteenveto
Comptelin vuoden 2009 liikevaihto oli 74,9 miljoonaa euroa (84,8). Liikevaihto
laski edellisvuodesta 11,7 prosenttia (kasvu 3,0). Liikevaihtoa laski alhainen
lisenssimyynti erityisesti Euroopan ja Amerikan markkinoilla. Loka-joulukuun
liikevaihto laski edellisvuodesta 6,7 prosenttia ja oli 21,6 miljoonaa euroa
(23,2).
Konsernin liikevoitto oli 1,0 miljoonaa euroa (11,4), mikä vastaa 1,4 prosenttia
(13,4) liikevaihdosta. Liikevoitto ilman henkilöstövähennyksiin liittyviä 2,5
miljoonan euron suuruisia (1,1) kertaluonteisia eriä oli 3,5 miljoonaa euroa
(12,5), mikä vastaa 4,7 prosenttia (14,7) liikevaihdosta. Loka-joulukuun
liikevoitto oli 3,1 miljoonaa euroa (2,9) eli 14,5 prosenttia (12,3)
liikevaihdosta. Ilman 0,5 miljoonan euron kertaluonteisia eriä vuosineljänneksen
liikevoitto oli 3,7 miljoonaa euroa (3,3).
Nettorahoituserät olivat yhteensä -0,7 miljoonaa euroa (-0,9). Konsernin voitto
ennen veroja oli 0,4 miljoonaa euroa (10,6) eli 0,5 prosenttia (12,5)
liikevaihdosta. Konsernin nettotulos oli -2,1 miljoonaa euroa (6,6). Tilikauden
osakekohtainen tulos oli -0,02 euroa (0,06).
Vuoden 2009 verokulu oli 2,5 miljoonaa euroa (4,0), josta 1,2 miljoonaa euroa
(1,5) oli kahdenkertaisesta verotuksesta johtuvia lähdeveroja, joita on
kumulatiivisesti kertynyt 6,6 miljoonaa euroa. Lähdeverojen takaisinsaannista
neuvotellaan edelleen kohdevaltioiden ja Suomen valtiovarainministeriön kanssa.
Yhtiö uskoo saavansa muutoksen lähdeverojensa verokohteluun.
Konsernin tilauskanta säilyi edellisvuoden tasolla ja oli katsauskauden
päättyessä 37,6 miljoonaa euroa (38,8).
Comptel kävi alkuvuonna sekä viimeisellä neljänneksellä yhteistoimintalain
mukaiset neuvottelut Suomessa ja Norjassa, joiden perusteella henkilöstömäärä
sopeutettiin alentuneeseen kysyntään erityisesti Euroopassa. Näillä
toimenpiteillä konserni saavuttaa vuositasolla yhteensä noin 8 miljoonan euron
kustannussäästöt vuoden 2008 loppuun verrattuna, joista vuonna 2009 toteutui
noin 6 miljoonaa euroa.
Liiketoiminta-alueet
| Liikevaihto, miljoonaa | 1-12 | 1-12 | Muutos | 10-12 | 10-12 | Muutos |
| euroa | 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % |
| Eurooppa | 33,3 | 40,8 | -18,3 | 9,2 | 9,8 | -6,3 |
| Aasia ja Tyynenmeren | 20,5 | 20,9 | -1,9 | 6,0 | 5,9 | 1,7 |
| alue | | | | | | |
| Lähi-itä ja Afrikka | 16,1 | 15,3 | 5,2 | 5,0 | 5,0 | -1,8 |
| Amerikka | 5,1 | 7,9 | -36,2 | 1,5 | 2,4 | -38,4 |
| Yhteensä | 74,9 | 84,8 | -11,7 | 21,6 | 23,2 | -6,7 |
| Liikevoitto | | | | | | |
| markkina-alueittain, | | | | | | |
| miljoonaa euroa | | | | | | |
| Eurooppa | 15,4 | 20,9 | -26,5 | 4,7 | 3,3 | 42,7 |
| Aasia ja Tyynenmeren | 11,5 | 9,3 | 23,2 | 3,2 | 1,3 | 157,5 |
| alue | | | | | | |
| Lähi-itä ja Afrikka | 8,3 | 8,9 | -7,2 | 2,3 | 3,1 | -27,1 |
| Amerikka | 0,3 | 4,2 | -93,5 | 0,2 | 1,3 | -88,0 |
| Konsernin jakamattomat | -34,4 | -32,0 | 7,5 | -7,3 | -6,2 | 0,2 |
| kulut | | | | | | |
| Yhteensä | 1,0 | 11,4 | -91,1 | 3,1 | 2,9 | 9,6 |
| Liikevoitto, % | | | | | | |
| liikevaihdosta | | | | | | |
| Eurooppa | 46,1 | 51,3 | - | 51,7 | 33,9 | - |
| Aasia ja Tyynenmeren | 56,3 | 44,8 | - | 54,1 | 21,4 | - |
| alue | | | | | | |
| Lähi-itä ja Afrikka | 51,6 | 58,6 | - | 46,3 | 62,4 | - |
| Amerikka | 5,4 | 53,1 | - | 10,5 | 53,8 | - |
| Yhteensä | 1,4 | 13,4 | - | 14,5 | 12,3 | - |
Vuonna 2009 Euroopan ja Amerikan liikevaihtoa pienensi alhainen lisenssimyynti.
Euroopan liikevaihdon lasku loiveni vuoden jälkipuoliskolla. Aasian ja
Tyynenmeren liikevaihto säilyi edellisvuoden tasolla ja kasvu jatkui Lähi-idässä
ja Afrikassa. Liikevaihdon lasku ja panostukset uuden liiketoiminnan
kehittämiseen heikensivät liiketulosta merkittävästi Amerikassa. Aasian ja
Tyynenmeren alueella liiketoiminnan kannattavuus vahvistui ja Lähi-idässä ja
Afrikassa kannattavuus säilyi hyvänä. Euroopan kannattavuus parani vuoden
jälkipuoliskolla.
Comptel solmi vuonna 2009 yhteensä 19 (21) päälisenssisopimusta, joista viisi
oli Comptel Mediation and Charging -ratkaisuja, viisi Comptel Control and Charge
-ratkaisuja, neljä Comptel Provisioning and Activation -ratkaisuja, kaksi
Comptel Fulfillment -ratkaisuja, yksi Comptel Order Management -ratkaisu, yksi
Comptel Inventory -ratkaisu ja yksi Comptel Service Repository -ratkaisu.
Kaupoista kymmenen suuntautui Eurooppaan, viisi Lähi-itään ja Afrikkaan, kolme
Aasian ja Tyynenmeren alueelle ja yksi Amerikkaan.
Loka-joulukuussa Comptel myi kuusi (9) uutta päälisenssiä, joista viisi oli
kertomusvuonna lanseerattuja Comptel Control and Charge -ratkaisuja ja yksi
Comptel Mediation and Charging -ratkaisu. Kaupat tehtiin Euroopassa.
| Liikevaihdon | 1-12 | 1-12 | Muutos | 10-12 | 10-12 | Muutos |
| jakauma, miljoonaa | 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % |
| euroa | | | | | | |
| Lisenssit | 19,7 | 27,4 | -28,2 | 8,1 | 8,1 | -0,7 |
| Palvelut ja ylläpito | 55,2 | 57,5 | -3,9 | 13,6 | 15,0 | -9,9 |
| Yhteensä | 74,9 | 84,8 | -11,7 | 21,6 | 23,2 | -6,7 |
Alhainen lisenssimyynti kasvatti palveluiden ja ylläpidon osuutta koko vuoden
liikevaihdosta, viimeisellä neljänneksellä lisenssimyynnin osuus kääntyi
kasvuun.
| Liikevaihto | 1-12 | 1-12 | Muutos | 10-12 | 10-12 | Muutos |
| myyntikanavittain, | 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % |
| miljoonaa euroa | | | | | | |
| Suoramyynti | 51,7 | 60,4 | -14,3 | 14,3 | 16,4 | -12,7 |
| Partnerimyynti | 23,1 | 24,5 | -5,4 | 7,3 | 6,8 | 7,8 |
| Yhteensä | 74,9 | 84,8 | -11,7 | 21,6 | 23,2 | -6,7 |
Myyntikanavien jakaumassa ei tapahtunut merkittäviä muutoksia kertomusvuonna,
viimeisellä neljänneksellä partnerimyynnin osuus kasvoi.
Rahoitusasema
| Miljoonaa euroa | 31.12.2009 | 31.12.2008 | Muutos % |
| Taseen loppusumma | 82,6 | 83,0 | -0,4 |
| Likvidit varat | 6,7 | 6,1 | 9,7 |
| Myyntisaamiset | 23,6 | 27,6 | -14,6 |
| Siirtosaamiset | 13,5 | 9,2 | 47,0 |
| Osatuloutukseen liittyvät | 1,6 | 1,8 | -12,7 |
| siirtovelat | | | |
| Korolliset velat | 8,0 | 5,1 | 58,6 |
| Omavaraisuusaste, prosenttia | 62,6 | 67,4 | - |
Taseen loppusumma 31.12.2009 oli 82,6 miljoonaa euroa (83,0), mistä likvidit
varat olivat yhteensä 6,7 miljoonaa euroa (6,1). Liiketoiminnan nettorahavirta
tammi-joulukuussa oli 6,3 miljoonaa euroa (7,9), maksetut osingot olivat 4,3
miljoonaa euroa (6,4) ja nettoinvestoinnit olivat 4,1 miljoonaa euroa (15,3).
Myyntisaamiset katsauskauden lopussa olivat 23,6 miljoonaa euroa (27,6).
Siirtosaamiset olivat 13,5 miljoonaa euroa (9,2). Osatuloutukseen liittyvät
siirtovelat olivat 1,6 miljoonaa euroa (1,8).
Konsernilla oli 8,0 miljoonaa euroa korollista velkaa tilinpäätöshetkellä (5,1).
Comptel Oyj:llä on voimassa 15,0 miljoonan euron suuruinen revolving credit
facility -rahoitusjärjestely, joka erääntyy vuonna 2013 ja josta on
nostettavissa vielä 7,0 miljoonaa euroa. Omavaraisuusaste oli 62,6 prosenttia
(67,4) ja nettovelkaantumisasteprosentti (gearing) oli 2,8 (-2,1).
Investoinnit, tutkimus ja tuotekehitys (T&K)
| Miljoonaa euroa | 1-12 | 1-12 | Muutos | 10-12 | 10-12 | Muutos |
| | 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % |
| Bruttoinvestoinnit | 0,7 | 10,9 | -93,7 | 0,1 | 0,4 | -79,3 |
| aineettomiin ja | | | | | | |
| aineellisiin | | | | | | |
| hyödykkeisiin | | | | | | |
| Välittömät T&K | 13,1 | 14,0 | -6,5 | 3,0 | 3,8 | -20,0 |
| -kustannukset ja | | | | | | |
| -investoinnit | | | | | | |
| IAS 38:n mukaisesti | 3,9 | 4,6 | -14,4 | 1,4 | 1,0 | 41,0 |
| taseeseen aktivoidut T&K | | | | | | |
| -menot | | | | | | |
Vuoden 2009 bruttoinvestoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin olivat
0,7 miljoonaa euroa (2008: 1,5 ilman yritysostoa) ja ne muodostuivat laite- ja
ohjelmisto- ja kalustohankinnoista. Investoinnit rahoitettiin tulorahoituksella.
Vuoden 2009 välittömät T&K -kustannukset eivät ole täysin vertailukelpoisia
edellisvuoteen, koska Axiom Systems Ltd liitettiin konserniin 20.4.2008 ja
yhtiön kulut on vuonna 2009 kohdistettu vertailuvuotta laajemmin
alueorganisaatioon.
Comptelin tuotekehityspanostukset kohdistuivat pääasiassa uusien joustavien
kokonaisratkaisujen kehittämiseen, jotka nopeuttavat operaattoreiden uusien
palveluiden tuomista markkinoille ja palveluista veloittamista. Comptel jatkoi
kaikkien päätuotteidensa kehitystä kilpailukyvyn edelleen parantamiseksi sekä
uusien toiminnallisuuksien ja ratkaisujen luomiseksi.
Henkilöstö
| | 31.12.2009 | 31.12.2008 | Muutos % |
| Henkilöstömäärä kauden lopussa | 587 | 653 | -10,1 |
| | 1-12 2009 | 1-12 2008 | Muutos % |
| Henkilöstöä keskimäärin | 613 | 606 | 1,2 |
Henkilöstömäärää vähensi kertomusvuonna toiminnan sopeuttaminen alentuneeseen
kysyntään erityisesti Euroopassa.
Bulgariaan vuonna 2008 perustetussa asiakaspalvelukeskuksessa työskenteli vuoden
2009 päättyessä 29 henkilöä. Nämä yhteistyöyrityksessä työskentelevät henkilöt
siirtyvät Comptel-konsernin palvelukseen vuoden 2010 toisen vuosineljänneksen
aikana.
Kertaluonteisia eriä sisältävät henkilöstökulut olivat tammi-joulukuussa 51,0
prosenttia (45,9) liikevaihdosta. Loka-joulukuussa henkilöstökulut olivat 40,9
prosenttia liikevaihdosta (42,9).
Vuoden lopussa henkilöstöstä työskenteli Suomessa 41,1 prosenttia (46,2),
Malesiassa 20,4 prosenttia (15,0), Norjassa 12,1 prosenttia (13,5) ja
Isossa-Britanniassa 9,7 prosenttia (10,9).
Comptelin osake
Vuoden 2009 päätöskurssi oli 0,78 euroa (0,69). Comptelin markkina-arvo oli
vuoden lopussa 83,3 miljoonaa euroa (73,8).
| Comptelin osakkeen | 1-12 | 1-12 | Muutos | 10-12 | 10-12 | Muutos % |
| vaihto | 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | |
| Vaihto, miljoonaa | 35,8 | 30,5 | 17,6 | 3,9 | 7,3 | -46,0 |
| kappaletta | | | | | | |
| Vaihto, miljoonaa | 24,3 | 39,7 | -38,8 | 3,0 | 6,9 | -56,2 |
| euroa | | | | | | |
| Ylin hinta, euroa | 0,96 | 1,58 | -39,2 | 0,82 | 1,29 | -36,4 |
| Alin hinta, euroa | 0,57 | 0,60 | -5,0 | 0,72 | 0,60 | 20,0 |
Comptelin osakkeista 6,4 prosenttia (6,7) oli ulkomaisessa omistuksessa tai
hallintarekisterissä katsauskauden päättyessä.
Comptel Oyj jakoi vuoden aikana 168 426 yhtiön osaketta osana osakepalkkioita
järjestelyyn kuuluville henkilöille ja 100 922 yhtiön osaketta hallituksen
jäsenille vuosipalkkiona yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti.
Konsernin avainhenkilöille jaettiin vuoden aikana yhteensä 1 250 000
optio-oikeutta 2009A. Kaikki loput 2009 optio-oikeudet on annettu Comptel
Communications Oy:lle jaettavaksi myöhemmin konsernin nykyisille tai tuleville
avainhenkilöille. Osakkeen tämänhetkinen merkintähinta optio-oikeudella 2009A on
0,63 euroa, mikä vastaa osakkeen vaihdolla painotettua keskikurssia Helsingin
Pörssissä 1.4. - 30.4.2009.
Vuoden aikana jaettiin myös 100 000 optio-oikeutta 2006A. Osakkeen tämänhetkinen
merkintähinta optio-oikeudella 2006A on 1,69 euroa, mikä vastaa osakkeen
vaihdolla painotettua keskikurssia Helsingin Pörssissä 1.4. - 30.4.2006
vähennettynä maksetuilla osingoilla.
Comptel Oyj:n vuoden 2006B optio-oikeudet tulivat kaupankäynnin kohteeksi
Helsingin Pörssissä 2.11.2009 alkaen. Optio-oikeuksien kaupankäyntitunnus on
CTL1VEW206 ja ISIN-koodi FI4000005335. Osakkeen tämänhetkinen merkintähinta
optio-oikeudella 2006B on 1,89 euroa, mikä vastaa Comptelin osakkeen vaihdolla
painotettua keskikurssia Helsingin Pörssissä 1.4. - 30.4.2007 vähennettynä
maksetuilla osingoilla.
Yhtiön hallussa oli katsauskauden päättyessä 304 004 omaa osaketta, mikä vastaa
0,28 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Yhtiö on käynnistänyt omien
osakkeiden hankintaohjelman, jonka mukaan omia osakkeita hankitaan NASDAQ OMX
Helsingin järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä enintään 800 000 kappaletta.
Hallussa olevien osakkeiden yhteenlaskettu kirjanpidollinen vasta-arvo oli 6 080
euroa.
Varsinainen yhtiökokous 16.3.2009 hyväksyi hallituksen osinkoehdotuksen, jonka
mukaan vuodelta 2008 maksettiin osinkoa 0,04 euroa osakkeelta. Yhtiökokous
päätti optio-oikeuksien antamisesta Comptel-konsernin avainhenkilöille ja
valtuutti hallituksen päättämään enintään 21 400 000 osakkeen suuruisista
osakeanneista sekä enintään 10 700 000 oman osakkeen hankkimisesta. Tämän
valtuutuksen nojalla hankittiin 211 350 omaa osaketta vuonna 2009.
Osakeantivaltuutus ja omien osakkeiden hankintavaltuutus ovat voimassa 30.6.2010
saakka.
Yhtiön hallinnointi
Comptel Oyj:n varsinainen yhtiökokous 16.3.2009 valitsi hallituksen jäseniksi
seuraavat henkilöt: Olli Riikkala, Hannu Vaajoensuu, Timo Kotilainen, Juhani
Lassila ja Petteri Walldén.
Vuonna 2009 konsernijohtoon kuuluivat toimitusjohtaja Sami Erviö,
liiketoiminta-alueiden johtajat Harri Palviainen (Eurooppa) 26.8. saakka, Mika
Korpinen (Aasia ja Tyynenmeren alue), Youssef Kermoury (Lähi-itä ja Afrikka),
Ricardo Carreon (Amerikka), alliansseista ja myynnin kehittämisestä vastaava
johtaja Minesh Patel, strategisen markkinoinnin johtaja Arnhild Schia,
tuotteista ja ratkaisuista vastaava johtaja Simo Sääskilahti, teknologiajohtaja
Gareth Senior, talousjohtaja Markku Pirskanen 20.4. alkaen (Veli Matti
Salmenkylä 15.3. saakka), henkilöstöjohtaja Niina Pesonen ja yhteisten
tukitoimintojen johtaja Markku Järvenpää. Ricardo Carreon lopetti yhtiön
palveluksessa 14.1.2010.
Comptelin tuotteista ja ratkaisuista vastaava johtaja Simo Sääskilahti
nimitettiin Comptel Oyj:n toimitusjohtajan sijaiseksi 1.12.2009 alkaen. DI Timo
Koistinen nimitettiin Euroopan liiketoiminta-alueen johtajaksi 1.1.2010 alkaen.
Yhtiön lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Teleoperaattoreiden tukiohjelmistomarkkinoiden elpyminen saattaa viivästyä
Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa ja kysyntä voi heiketä muilla alueilla.
Comptel kehittää joustavia kokonaisratkaisuja johtaville teleoperaattoreille
maailmanlaajuisesti. Tämä edellyttää, että yhtiö ymmärtää
liiketoimintaympäristönsä kehittymisen sekä asiakkaidensa ja jälleenmyyjiensä
tarpeet alueellisesti oikein. Epäonnistuminen markkinasuhdanteiden
tunnistamisessa, asiakkaidensa tarpeiden huomioimisessa ja tuotteidensa
oikea-aikaisessa kehittämisessä saattaa aiheuttaa merkittävää haittaa Comptelin
liiketoiminnan kasvulle ja kannattavuudelle.
Comptel toimii maailmanlaajuisesti ja on siten altistunut eri
valuuttapositioista aiheutuville riskeille. Valuuttakurssien muutokset yhtiön
raportointivaluutan euron sekä Yhdysvaltain dollarin, Englannin punnan ja Norjan
kruunun välillä vaikuttavat yhtiön liikevaihtoon, kuluihin ja tulokseen.
Comptelin kahdenkertaisen verotuksen estämiseksi tekemä hakemus on edelleen
valtiovarainministeriön käsittelyssä. Yhtiö uskoo saavansa muutoksen
lähdeverojensa verokohteluun myös niiden maiden osalta, missä asian käsittely on
kesken.
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen 2009 yhteydessä selostetaan laajemmin
yhtiön toimintaan liittyviä riskejä.
Tulevaisuuden näkymät
Teleoperaattoreiden tukiohjelmistomarkkinoiden heikentyminen on näkemyksemme
mukaan pysähtynyt ja tilanne on vakaa. Kysynnän elpymisestä ei ole vielä
havaittavissa selviä merkkejä, mutta ennakoimme varovaisen kasvun alkavan vuoden
jälkipuoliskolla.
Vuonna 2010 Comptelin liikevaihdon ja liikevoiton arvioidaan kasvavan. Koko
vuoden liikevoittomarginaalin ennakoidaan olevan 8-12 prosenttia. Ensimmäisellä
neljänneksellä liikevaihdon arvioidaan kuitenkin jäävän edellisvuoden tasolle
tai laskevan hieman, jolloin liiketulos jäänee negatiiviseksi.
Hallituksen ehdotus voittovarojen käytöstä
Konsernin emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma 31.12.2009 oli 29 167 506,81 euroa
(35 326 977,62).
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että yhtiökokouksen käytettävänä olevista
voittovaroista osinkoa maksetaan 0,03 euroa osakkeelta (0,04), yhteensä
3 197 119,68 euroa (4 278 486,24).
Helsingissä 8. päivänä helmikuuta 2010
Hallitus
Sami Erviö
Toimitusjohtaja
TAULUKKO-OSA
Tiedotteessa esitetyt koko tilikautta koskevat tilinpäätöstiedot perustuvat
yhtiön tilintarkastettuun tilinpäätökseen. Tilintarkastuskertomus on annettu
8.2.2010. Katsaus on laadittu EU:ssa käyttöönotettua IAS 34 Osavuosikatsaukset
-standardia noudattaen. Liitetiedossa 1 mainittuja muutoksia lukuun ottamatta
katsaus on laadittu samoja laadintaperiaatteita ja laskentamenetelmiä noudattaen
kuin vuoden 2008 tilinpäätös. Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten
yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä
summaluvusta.
| Konsernin laaja | 1.1.-31.1 | 1.1.-31.1 | 1.10.-31.1 | 1.10.-31.1 |
| tuloslaskelma | 2.2009 | 2.2008 | 2.2009 | 2.2008 |
| (1 000 euroa) | | | | |
| Liikevaihto | 74 896 | 84 849 | 21 619 | 23 161 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 102 | 81 | 15 | 13 |
| Materiaalit ja palvelut | -5 828 | -6 906 | -1 408 | -2 076 |
| Työsuhde-etuuksista | -38 231 | -38 930 | -8 834 | -9 936 |
| johtuvat kulut | | | | |
| Poistot ja | -5 654 | -4 881 | -1 546 | -1 129 |
| arvonalentumiset | | | | |
| Liiketoiminnan muut kulut | -24 268 | -22 830 | -6 713 | -7 175 |
| | -73 980 | -73 547 | -18 501 | -20 316 |
| Liikevoitto/-tappio | 1 018 | 11 383 | 3 132 | 2 858 |
| Rahoitustuotot | 1 156 | 1 992 | 286 | 1 151 |
| Rahoituskulut | -1 825 | -2 913 | -454 | -1 794 |
| Osuus osakkuusyhtiön | 40 | 136 | 40 | 136 |
| tuloksesta | | | | |
| Voitto/tappio ennen veroja | 388 | 10 597 | 3 005 | 2 352 |
| Tuloverot | -2 526 | -3 972 | -1 421 | 225 |
| Tilikauden voitto/tappio | -2 138 | 6 625 | 1 584 | 2 576 |
| Muut laajan tuloksen erät: | | | | |
| Rahavirran suojaukset | -176 | 9 | -71 | 314 |
| Muuntoerot | 743 | -1 683 | 294 | -1 588 |
| Muihin laajan tuloksen | 46 | -2 | 18 | -82 |
| eriin liittyvät verot | | | | |
| Tilikauden laaja tulos | -1 525 | 4 948 | 1 825 | 1 221 |
| yhteensä | | | | |
| Tilikauden voiton/tappion | | | | |
| jakautuminen omistajille: | | | | |
| Emoyhtiön | -2 138 | 6 625 | 1 584 | 2 576 |
| osakkeenomistajille | | | | |
| Vähemmistöosakkaille | - | - | - | - |
| Tilikauden laajan tuloksen | | | | |
| jakautuminen omistajille: | | | | |
| Emoyhtiön | -1 525 | 4 948 | 1 825 | 1 221 |
| osakkeenomistajille | | | | |
| Vähemmistöosakkaille | - | - | - | - |
| Emoyrityksen omistajille | | | | |
| kuuluvasta | | | | |
| voitosta/tappiosta | | | | |
| laskettu osakekohtainen | | | | |
| tulos: | | | | |
| Laimentamaton | -0,02 | 0,06 | 0,01 | 0,02 |
| osakekohtainen tulos, | | | | |
| euroa | | | | |
| Laimennusvaikutuksella | -0,02 | 0,06 | 0,01 | 0,02 |
| oikaistu osakekohtainen | | | | |
| tulos, euroa | | | | |
| Konsernin tase (1 000 euroa) | 31.12.2009 | 31.12.2008 |
| Varat | | |
| Pitkäaikaiset varat | | |
| Liikearvo | 19 355 | 19 027 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 11 806 | 11 978 |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 589 | 2 595 |
| Osuudet osakkuusyrityksissä | 689 | 649 |
| Myytävissä olevat sijoitukset | 87 | 87 |
| Laskennalliset verosaamiset | 1 243 | 1 153 |
| Muut pitkäaikaiset saamiset | 346 | 244 |
| | 35 116 | 35 734 |
| Lyhytaikaiset varat | | |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 38 668 | 39 101 |
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat | 2 093 | 2 005 |
| verosaamiset | | |
| Rahavarat | 6 730 | 6 135 |
| | 47 491 | 47 241 |
| Varat yhteensä | 82 607 | 82 975 |
| Oma pääoma ja velat | | |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma | | |
| pääoma | | |
| Osakepääoma | 2 141 | 2 141 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 7 499 | 7 433 |
| Muuntoerot | -1 757 | -2 500 |
| Kertyneet voittovarat | 38 416 | 44 502 |
| | 46 299 | 51 576 |
| Oma pääoma yhteensä | 46 299 | 51 576 |
| Pitkäaikaiset velat | | |
| Laskennalliset verovelat | 5 458 | 4 902 |
| Varaukset | 2 541 | 2 937 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | 1 | 12 |
| | 8 000 | 7 851 |
| Lyhytaikaiset velat | | |
| Ostovelat ja muut velat | 20 117 | 18 331 |
| Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat | 179 | 176 |
| verovelat | | |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | 8 012 | 5 040 |
| | 28 308 | 23 548 |
| Velat yhteensä | 36 308 | 31 399 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 82 607 | 82 975 |
| Konsernin rahavirtalaskelma (1 000 euroa) | 1.1.-31.12.200 | 1.1.-31.12.2008 |
| | 9 | |
| | | |
| Liiketoiminnan rahavirrat | | |
| Tilikauden voitto/tappio | -2 138 | 6 625 |
| Oikaisut: | | |
| Liiketoimet, joihin ei liity | 6 840 | 6 596 |
| maksutapahtumaa tai liiketoiminnan | | |
| rahavirtaan kuulumattomat erät | | |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut | 336 | 159 |
| Korkotuotot | -64 | -274 |
| Tuloverot | 2 526 | 3 972 |
| Käyttöpääoman muutos: | | |
| Myyntisaamisten ja muiden saamisten | 273 | 1 277 |
| muutos | | |
| Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos | -1 648 | -4 713 |
| Varausten muutos | 396 | -511 |
| Maksetut korot | -315 | -157 |
| Saadut korot | 108 | 262 |
| Maksetut tuloverot | -2 517 | -5 345 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 6 301 | 7 893 |
| | | |
| Investointien rahavirrat | | |
| Tytäryritysten hankinta vähennettynä | - | -9 333 |
| hankintahetken rahavaroilla | | |
| Aikaisempien kausien hankintahintojen | 268 | - |
| oikaisut | | |
| Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin | -458 | -1 273 |
| Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin | -228 | -93 |
| Investoinnit tuotekehityshankkeisiin | -3 906 | -4 566 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden | 341 | - |
| luovutustulot | | |
| Myönnetyt lainat | -75 | - |
| Saamisten muutos | 5 | - |
| Investointien nettorahavirta | -4 053 | -15 265 |
| Rahoituksen rahavirrat | | |
| Maksetut osingot | -4 278 | -6 415 |
| Omien osakkeiden hankinta | -295 | - |
| Lainojen nostot | 8 000 | 8 000 |
| Lainojen takaisinmaksut | -5 000 | -3 000 |
| Muiden pitkäaikaisten velkojen muutos | -11 | -35 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -1 585 | -1 450 |
| Rahavarojen muutos | 663 | -8 822 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 6 135 | 14 708 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 68 | -249 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 6 730 | 6 135 |
| Muutos | 663 | -8 822 |
| | | |
| Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | | |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva pääoma | | | |
--------------------------------------------------------------------------------| 1 000 euroa | Osake- | Muut | Muunto- | Arvon- | |
| | pääoma | rahastot | erot | muu- | |
| | | | | tos- | |
| | | | | rahasto | |
| Oma pääoma | 2 141 | 7 368 | -817 | 78 | |
| 31.12.2007 | | | | | |
| Osingonjako | | | | | |
| Luovutetut omat | | 65 | | | |
| osakkeet | | | | | |
| Osakepohjaiset | | | | | |
| palkitse- | | | | | |
| misjärjes- | | | | | |
| telmät | | | | | |
| Konsernirakente | | | | | |
| en muutos | | | | | |
| Tilikauden | | | -1 683 | 6 | |
| laaja tulos | | | | | |
| yhteensä | | | | | |
| Oma pääoma | 2 141 | 7 433 | -2 500 | 85 | |
| 31.12.2008 | | | | | |
| | | | | Vähem- | Oma |
| | | | | mis- | pääoma |
| | | | | tön | yhteensä |
| | | | | osuus | |
| 1 000 euroa | Omat | Kertyneet | Yhteensä | | |
| | osak- | voittovarat | | | |
| | keet | | | | |
| Oma pääoma | -427 | 43 686 | 52 031 | 116 | 52 147 |
| 31.12.2007 | | | | | |
| Osingonjako | | -6 415 | -6 415 | - | -6 415 |
| Luovutetut omat | 302 | -302 | 65 | | 65 |
| osakkeet | | | | | |
| Osakepohjaiset | | 947 | 947 | | 947 |
| palkitse- | | | | | |
| misjärjes- | | | | | |
| telmät | | | | | |
| Konsernirakente | | | | -116 | -116 |
| en muutos | | | | | |
| Tilikauden | | 6 625 | 4 948 | | 4 948 |
| laaja tulos | | | | | |
| yhteensä | | | | | |
| Oma pääoma | -125 | 44 541 | 51 576 | - | 51 576 |
| 31.12.2008 | | | | | |
| Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista | | |
| Emoyrityksen omistajille kuuluva pääoma | | | |
| 1 000 euroa | Osake- | Muut | Muunto- | Arvon | |
| | pääoma | rahastot | erot | muu- | |
| | | | | tos- | |
| | | | | rahasto | |
| Oma pääoma | 2 141 | 7 433 | -2 500 | 85 | |
| 31.12.2008 | | | | | |
| Osingonjako | | | | | |
| Ostetut omat | | | | | |
| osakkeet | | | | | |
| Luovutetut omat | | 67 | | | |
| osakkeet | | | | | |
| Osakepohjaiset | | | | | |
| palkitse- | | | | | |
| misjärjes- | | | | | |
| telmät | | | | | |
| Tilikauden | | | 743 | -130 | |
| laaja tulos | | | | | |
| yhteensä | | | | | |
| Oma pääoma | 2 141 | 7 499 | -1 757 | -45 | |
| 31.12.2009 | | | | | |
| | | | | Vähem- | Oma |
| | | | | mis- | pääoma |
| | | | | tön | yhteensä |
| | | | | osuus | |
| 1 000 euroa | Omat | Kertyneet | Yhteensä | | |
| | osak- | voittovarat | | | |
| | keet | | | | |
| Oma pääoma | -125 | 44 541 | 51 576 | - | 51 576 |
| 31.12.2008 | | | | | |
| Osingonjako | | -4 278 | -4 278 | - | -4 278 |
| Ostetut omat | -336 | | -336 | | -336 |
| osakkeet | | | | | |
| Luovutetut omat | 174 | -174 | 67 | | 67 |
| osakkeet | | | | | |
| Osakepohjaiset | | 797 | 797 | | 797 |
| palkitse- | | | | | |
| misjärjes- | | | | | |
| telmät | | | | | |
| Tilikauden | | -2 138 | -1 525 | | -1 525 |
| laaja tulos | | | | | |
| yhteensä | | | | | |
| Oma pääoma | -287 | 38 748 | 46 299 | - | 46 299 |
| 31.12.2009 | | | | | |
Liitetiedot
- Uusien ja muutettujen IFRS-standardien sekä tulkintojen soveltaminen
Konserni otti 1.1.2009 käyttöön seuraavat EU:ssa sovellettavaksi hyväksytyt
uudet ja uudistetut standardit ja tulkinnat, joiden katsotaan koskevan
Comptelia:
IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen (uudistettu 2007). Muutokset ovat vaikuttaneet
lähinnä tuloslaskelman ja oman pääoman muutoksia osoittavan laskelman
esitystapaan.
IFRS 8 Toimintasegmentit. Uuden standardin lähtökohtana on, että segmenttien
tunnistaminen perustuu ylimmän johdon raportointiin. IFRS 8 ei muuttanut
konsernin raportoitavia segmenttejä.
IFRS 2 Osakeperusteiset maksut -standardin muutokset -Vesting conditions and
Cancellation. Standardimuutos edellyttää, että kaikki lopullista oikeutta
synnyttämättömät oikeudet otetaan huomioon myönnettyjen oman pääoman ehtoisten
instrumenttien käypää arvoa määritettäessä. Standardimuutoksella ei ole ollut
vaikutusta Comptelin tilinpäätökseen.
Improvements to IFRSs -muutokset (Annual Improvements 2007). Annual improvements
menettelyn kautta tehdyillä standardimuutoksilla ei ole ollut merkittävää
vaikutusta Comptelin tilinpäätökseen.
Muutokset IFRS 7:ään Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot -
Rahoitusinstrumentteja koskevien liitetietojen parantaminen. Muutokset annettiin
maaliskuussa 2009 kansainvälisen rahoituskriisin seurauksena. Muutosten myötä
otetaan käyttöön kolmitasoinen hierarkia rahoitusinstrumenttien käypien arvojen
esittämisessä. Muutettu standardi edellyttää myös lisätietoja käypien arvojen
suhteellisen luotettavuuden arvioinnin helpottamiseksi. Lisäksi
standardimuutokset selkeyttävät ja laajentavat aiempia vaatimuksia
maksuvalmiusriskiä koskevien tietojen esittämisestä. Muutokset ovat lisänneet
vuositilinpäätöksessä esitettävien liitetietojen määrää edellä mainittujen
asioiden osalta.
- Segmenttitiedot
1.1.2009 voimaan tulleen IFRS 8 Toimintasegmentit -standardin mukaan
esitettävien segmenttitietojen on perustuttava johdon raportointiin ja siinä
noudatettuihin laskentaperiaatteisiin. Comptel-konsernissa segmenttiraportointi
perustuu IFRS-säännöksiin. IFRS 8:n käyttöönotto ei muuttanut Comptel-konsernin
raportoitavia segmenttejä eikä segmenteille kohdistettavien tai kohdistamatta
jätettävien erien määrittelyperiaatteita. Comptelissa toimintasegmenttien
tuloksen arviointi ja segmenteille kohdennettavia resursseja koskevat päätökset
perustuvat segmenttien liiketulokseen. Näistä päätöksistä vastaa viime kädessä
Comptel-konsernin toimitusjohtaja.
Liikevaihto segmenteittäin
| 1 000 euroa | 1.1.-31.12. | 1.1.-31.12. | 1.10.-31.12 | 1.10.-31.12 |
| | 2009 | 2008 | .2009 | .2008 |
| Eurooppa | 33 296 | 40 768 | 9 155 | 9 771 |
| Aasia ja Tyynenmeren | 20 455 | 20 861 | 6 009 | 5 907 |
| alue | | | | |
| Lähi-itä ja Afrikka | 16 078 | 15 279 | 4 954 | 5 047 |
| Amerikka | 5 067 | 7 941 | 1 501 | 2 436 |
| Konsernin | 74 896 | 84 849 | 21 619 | 23 161 |
| liikevaihto yhteensä | | | | |
Liikevoitto/-tappio segmenteittäin1)
| 1 000 euroa | 1.1.-31.12. | 1.1.-31.12. | 1.10.-31.12 | 1.10.-31.12 |
| | 2009 | 2008 | .2009 | .2008 |
| Eurooppa | 15 359 | 20 898 | 4 735 | 3 317 |
| Aasia ja Tyynenmeren | 11 517 | 9 348 | 3 249 | 1 262 |
| alue | | | | |
| Lähi-itä ja Afrikka | 8 301 | 8 946 | 2 294 | 3 148 |
| Amerikka | 275 | 4 219 | 158 | 1 312 |
| Konsernin | -34 436 | -32 028 | -7 303 | -6 181 |
| jakamattomat kulut | | | | |
| Konsernin | 1 018 | 11 383 | 3 132 | 2 858 |
| liikevoitto/-tappio | | | | |
| yhteensä | | | | |
| Rahoituserät | -670 | -922 | -168 | -643 |
| Osuus osakkuusyhtiön | 40 | 136 | 40 | 136 |
| tuloksesta | | | | |
| Konsernin | 388 | 10 597 | 3 005 | 2 352 |
| voitto/tappio ennen | | | | |
| veroja | | | | |
1) Axiom Systemsin kulujen kohdistamista segmentteihin on korjattu koko
kuluvalta vuodelta tehdyn integroinnin seurauksena.
- Hankitut liiketoiminnot
Comptel Oyj hankki 21.4.2008 Axiom Systems Holdings Limited-yhtiön koko
osakekannan. Kauppahinta oli 7,0 miljoonaa Englannin puntaa (8,9 miljoonaa
euroa). Vuoden 2009 ensimmäisellä neljänneksellä kauppahinta tarkentui 6,8
miljoonaan Englannin puntaan (8,6 miljoonaan euroon).
- Tuloverot
Laajan tuloslaskelman mukainen verokulu on 2 526 tuhatta euroa (3 972 tuhatta
euroa).
Konserniverokeskuksen verotuksen oikaisulautakunta antoi vuonna 2006 hylkäävän
päätöksen lähdeverojen hyvittämisestä verotuksessa verovuosilta 2004 ja 2005.
Valtiovarainministeriö on ilmoittanut päässeensä neuvotteluissaan sopimukseen
Kreikan, Malesian ja Romanian kanssa. Näiden maiden osalta yhteensä 725 tuhannen
euron suuruinen kahdenkertainen vero vuosilta 2004-2008 on kirjattu
verosaamisiin. Verojen palauttamiseen ja takaisinmaksamiseen liittyvä prosessi
on vielä kesken ko. maiden veroviranomaisilla. Muiden lähdeveroa perineiden
maiden sekä valtiovarainministeriön kanssa jatketaan neuvotteluja
kahdenkertaisen verotuksen poistamiseksi. Comptel uskoo saavansa muutoksen
lähdeverojensa kohteluun.
Oikaisulautakunnan voimassa olevan päätöksen mukaisesti Comptel on kirjannut
kuluksi lähdeveroja tammi-joulukuun aikana 1 234 tuhatta euroa (1 499 tuhatta
euroa).
- Aineelliset hyödykkeet
| 1 000 euroa | 1.1.-31.12.200 | 1.1.-31.12.200 |
| | 9 | 8 |
| Aineellisten hyödykkeiden lisäykset | 458 | 1 351 |
| Liiketoimintojen yhdistäminen | - | 289 |
| Aineellisten hyödykkeiden vähennykset | -343 | -9 |
- Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat osakkuusyhtiöt, hallituksen jäsenet,
konsernijohto sekä johdon vaikutuspiiriin kuuluvat henkilöt ja yhtiöt.
Lähipiirin kanssa toteutuivat seuraavat liiketapahtumat:
| 1 000 euroa | 1.1.-31.12.200 | 1.1.-31.12.200 |
| | 9 | 8 |
| Osakkuusyhtiöt | | |
| Tavaroiden ja palveluiden ostot | 635 | 1 318 |
| Korkotuotot | 4 | 11 |
| Johdon vaikutuspiiriin kuuluvat yhtiöt | | |
| Tavaroiden ja palveluiden ostot | 35 | 28 |
| 1 000 euroa | 31.12.2009 | 31.12.2008 |
| Osakkuusyhtiöt | | |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 76 | 191 |
| Ostovelat ja muut velat | - | 197 |
| Johdon vaikutuspiiriin kuuluvat yhtiöt | | |
| Ostovelat ja muut velat | 1 | 1 |
Johdon palkat ja palkkiot
Johdon työsuhde-etuuksiin sisältyvät hallituksen jäsenten ja konsernijohdon
työsuhde-etuudet2):
| 1 000 euroa | 1.1.-31.12.200 | 1.1.-31.12.200 |
| | 9 | 8 |
| Palkat ja muut lyhytaikaiset | 2 249 | 1 790 |
| työsuhde-etuudet | | |
| Osakeperusteiset maksut | 409 | 412 |
| Yhteensä | 2 657 | 2 201 |
2) Vuoden 2008 aikana konsernin johtoryhmään kuului 8 henkilöä. Vuonna 2009
konsernijohto koostui 12 henkilöstä.
- Sitoumukset
Ei-purettavissa olevien toimitilojen vuokrasopimusten ja muiden vuokrasopimusten
perusteella maksettavat vähimmäisvuokrat:
| 1 000 euroa | 31.12.2009 | 31.12.2008 |
| Yhden vuoden kuluessa | 3 904 | 4 234 |
| Yli vuoden kuluessa ja enintään viiden | 12 783 | 12 136 |
| vuoden kuluttua | | |
| Yli viiden vuoden kuluttua | 2 248 | 3 282 |
| Yhteensä | 18 935 | 19 652 |
Konsernilla ei ollut merkittäviä aineellisten hyödykkeiden hankintaa koskevia
sitoumuksia 31.12.2009 tai 31.12.2008.
- Ehdolliset velat
| 1 000 euroa | 31.12.2009 | 31.12.2008 |
| Pankkitakausvastuut | 1 616 | 1 047 |
- Tunnusluvut
| Tunnusluvut | 1.1.-31.12.200 | 1.1.-31.12.200 |
| | 9 | 8 |
| Taloudellista kehitystä kuvaavat | | |
| tunnusluvut | | |
| Liikevaihto, 1 000 euroa | 74 896 | 84 849 |
| Liikevaihto, muutos % | -11,7 | 3,0 |
| Liikevoitto/-tappio, | 1 018 | 11 383 |
| 1 000 euroa | | |
| Liikevoitto/-tappio, | -91,1 | -31,1 |
| muutos % | | |
| Liikevoitto/-tappio, % liikevaihdosta | 1,4 | 13,4 |
| Tulos ennen veroja, 1 000 euroa | 388 | 10 597 |
| Tulos ennen veroja, % liikevaihdosta | 0,5 | 12,5 |
| Oman pääoman tuotto, % | -4,4 | 12,8 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 1,5 | 19,1 |
| Omavaraisuusaste, % | 62,6 | 67,4 |
| Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja | 686 | 10 919 |
| aineellisiin hyödykkeisiin, 1 000 euroa 1) | | |
| Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja | 0,9 | 12,9 |
| aineellisiin hyödykkeisiin, % | | |
| liikevaihdosta | | |
| IAS 38:n mukaiset aktivoinnit | 3 906 | 4 566 |
| aineettomiin hyödykkeisiin | | |
| Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, 1 000 | 13 092 | 14 007 |
| euroa | | |
| Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, | 17,5 | 16,5 |
| % liikevaihdosta | | |
| Tilauskanta, 1 000 euroa 2) | 37 554 | 38 846 |
| Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä | 613 | 606 |
| tilikauden aikana | | |
| Korolliset nettovelat, 1 000 euroa | 1 282 | -1 083 |
| Nettovelkaantumisaste, % | 2,8 | -2,1 |
| |
| 1) Sisältää Axiom Systemsin hankinnan vuonna 2008. Bruttoinvestoinnit ilman |
| ko. hankintaa olivat 1 461 tuhatta euroa, mikä on 1,7 prosenttia |
| liikevaihdosta. |
| 2) Tilikauden aikana tilauskanta voi vaihdella merkittävästi. |
| Osakekohtaiset tunnusluvut | 1.1.-31.12.200 | 1.1.-31.12.200 |
| | 9 | 8 |
| Tulos/osake, euroa | -0,02 | 0,06 |
| Tulos/osake, euroa, laimennusvaikutuksen | -0,02 | 0,06 |
| mukainen | | |
| Oma pääoma/osake, euroa | 0,43 | 0,48 |
| Osinko/osake, euroa 3) | 0,03 | 0,04 |
| Osinko/tulos, % 3) | -150,1 | 64,6 |
| Efektiivinen osinkotuotto, % 3) | 3,8 | 5,8 |
| Hinta/voittosuhde | -39,0 | 11,1 |
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä | 107 054 810 | 107 054 810 |
| kauden lopussa | | |
| josta omassa hallussa | 304 004 | 92 654 |
| Ulkona olevat osakkeet | 106 750 806 | 106 962 156 |
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä | 106 953 918 | 106 938 539 |
| keskimäärin kauden aikana | | |
| Laimennusvaikutuksellinen osakkeiden määrä | 107 078 252 | 106 938 539 |
| keskimäärin | | |
| 3) Hallituksen ehdotus | | |
- Tunnuslukujen laskentakaavat
--------------------------------------------------------------------------------
| Liikevoitto/-tappioprosen | = | Liikevoitto/-tappio | x 100 |
| tti | | | |
| | | Liikevaihto | |
| Voitto-/tappioprosentti | = | Voitto/tappio ennen veroja | x 100 |
| (ennen veroja) | | | |
| | | Liikevaihto | |
| Oman pääoman tuotto % | = | Voitto/tappio | x 100 |
| (ROE) | | | |
| | | Oma pääoma (keskimäärin vuoden | |
| | | aikana) | |
| Sijoitetun pääoman tuotto | = | Voitto/tappio ennen veroja + | x 100 |
| % (ROI) | | rahoituskulut | |
| | | Oma pääoma + korolliset | |
| | | rahoitusvelat | |
| | | (keskimäärin vuoden aikana) | |
| Omavaraisuusaste % | = | Oma pääoma | x 100 |
| | | Taseen loppusumma - saadut ennakot | |
| Bruttoinvestoinnit | = | Bruttoinvestoinnit aineettomiin ja | x 100 |
| aineettomiin ja | | aineellisiin hyödykkeisiin | |
| aineellisiin | | Liikevaihto | |
| hyödykkeisiin, | | | |
| % liikevaihdosta | | | |
| Tutkimus- ja | = | Tutkimus- ja tuotekehitysmenot | x 100 |
| tuotekehitysmenot, | | | |
| % liikevaihdosta | | Liikevaihto | |
| Nettovelkaantumisaste % | = | Korolliset velat - rahavarat | x 100 |
| (gearing) | | | |
| | | Oma pääoma | |
| Tulos / osake (EPS) | = | Emoyhtiön omistajien osuus | |
| | | tuloksesta | |
| | | Ulkona olevien osakkeiden | |
| | | lukumäärä | |
| | | keskimäärin tilikauden aikana | |
| Oma pääoma / osake | = | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma | |
| | | pääoma | |
| | | Ulkona olevien osakkeiden | |
| | | laimentamaton lukumäärä | |
| | | tilinpäätöspäivänä | |
| Osinko / osake | = | Osinko | |
| | | Ulkona olevien osakkeiden | |
| | | laimentamaton lukumäärä | |
| | | tilinpäätöspäivänä | |
| Osinko / tulos % | = | Osinko / osake | x 100 |
| | | Tulos / osake (EPS) | |
| Efektiivinen osinkotuotto | = | Osinko / osake | x 100 |
| % | | | |
| | | Tilikauden päätöskurssi | |
| Hinta/voittosuhde | = | Tilikauden päätöskurssi | |
| (P/E-luku) | | | |
| | | Tulos / osake (EPS) | |
--------------------------------------------------------------------------------
Comptel Oyj järjestää varsinaisen yhtiökokouksen 22.3.2010 klo 14.00
Helsingissä.
Tilinpäätös ja toimintakertomus vuodelta 2009 ovat yleisön saatavilla yhtiön
verkkosivustolla osoitteessa www.comptel.com viikolla 9.
Comptel Oyj:n osavuosikatsausten julkistamisajankohdat vuonna 2010 ovat:
Tammi-maaliskuu: 22.4.
Tammi-kesäkuu: 22.7.
Tammi-syyskuu: 26.10.
COMPTEL OYJ
Hallitus
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Sami Erviö, puh. (09) 700 1131
Talousjohtaja Markku Pirskanen, puh. 040 517 4606
Sijoittajasuhde- ja viestintäjohtaja Samppa Seppälä, puh. 050 568 0533
Jakelu:
NASDAQ OMX Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet