AI assistant
Componenta Oyj — Interim / Quarterly Report 2017
Mar 29, 2018
3307_er_2018-03-29_7e153e22-4b27-4d9f-a6f7-0a5f1bc6d105.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
1 7 Tilinpäätöstiedote 1.1.–31.12.2017
Nykyisten jatkuvien toimintojen liikevaihto viime vuoden tasolla, liiketulos kääntyi positiiviseksi
Tässä tilinpäätöstiedotteessa esitetyt tiedot koskevat Componenta-konsernin jatkuvien toimintojen kehitystä tammi-joulukuussa 2017 ja vastaavalla jaksolla vuonna 2016, ellei toisin ole mainittu.
Katsauskauden jatkuvia toimintoja olivat valimoliiketoiminnot Porissa ja Karkkilassa, Suomessa sekä konepaja Främmestadissa, Ruotsissa. Vertailukelpoisesta oikaistusta liikevaihdosta on poistettu paitsi Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB:n vaikutukset, koska ne on luokiteltu lopetetuiksi toiminnoiksi heinäkuussa 2017, myös Suomivalimon ja Pistonsin liikevaihto ennen myyntihetkeä sekä tuotemerkki- ja hallintopalveluveloitukset Hollannista ja Turkista. Vuoden 2016 jatkuvien liiketoimintojen liikevaihdosta, IFRS 138,9 Me, on poistettu Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n vaikutukset, toisin sanoen vuonna 2017 lopetetut toiminnot. Vuoden 2017 liikevaihto sisältää tuotemerkki- ja hallintopalkkioveloituksia vuonna 2017 konsernista poistuneista yhtiöistä, jotka olivat Ruotsissa konkurssiin hakeutuneet takomoyhtiöt sekä Turkin valimoyhtiö, jonka yhdistely konserniin lopetettiin jo vuonna 2016. Componenta julkistaa vertailukausilta vaihtoehtoisia tunnuslukuja (vertailukelpoiset oikaistut luvut taulukoissa ja tekstissä) kuvaamaan liiketoimintansa taloudellista kehitystä ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri kausien välillä. Vertailukelpoisista tunnusluvuista on oikaistu tiettyjä varsinaiseen liiketoimintaan kuulumattomia arvostuseriä, myytyihin tai lopetettuihin liiketoimintoihin liittyviä eriä ja muita eriä, joilla on vaikutusta vertailukelpoisuuteen. Luvut ovat tilintarkastamattomat.
Tammi - joulukuu 2017 lyhyesti
- Katsauskauden jatkuvien toimintojen liikevaihto pysyi edellisvuoden tasolla ollen 122,4 Me. Vertailukelpoinen oikaistu liikevaihto edellisvuoden vastaavalla ajanjaksolla oli 122,0 Me.
- Katsauskauden jatkuvien toimintojen oikaistu käyttökate nousi edellisvuodesta ja oli 4,8 Me. Vertailukelpoinen oikaistu käyttökate edellisvuoden vastaavalla ajanjaksolla oli 0,8 Me ja vastaavasti IFRS:n mukaisista luvuista laskettu oikaistu käyttökate vertailukaudella oli 4,6 Me.
- Katsauskauden jatkuvien toimintojen oikaistu liiketulos nousi edellisvuodesta ja oli 2,9 Me. Vertailukelpoinen oikaistu liiketulos edellisvuoden vastaavalla ajanjaksolla oli -6,1 Me ja vastaavasti IFRS:n mukaisista jatkuvista toiminnoista laskettu oikaistu liiketulos vertailukaudella oli -2,6 Me. Jatkuvien toimintojen liiketulos sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät oli 26,3 Me (-32,3 Me).
- Konsernin katsauskauden tulos sisältäen jatkuvat ja lopetetut toiminnot oli 124,1 Me (-215,5 Me) ja osakekohtainen laimentamaton tulos oli 0,70 e (-1,64 e), johtuen pääasiassa velkaleikkauksista.
- Jatkuvien toimintojen tilauskanta tammikuun alussa oli 16 % edellisvuotta korkeampi ja oli 23,6 Me (20,4 Me).
Loka - joulukuu 2017 lyhyesti
- Katsauskauden jatkuvien toimintojen liikevaihto oli viime vuoden tasolla ollen 31,2 Me. Vertailukelpoinen oikaistu liikevaihto vertailukaudella oli 31,3 Me ja vastaavasti IFRS:n mukainen liikevaihto vertailukaudella oli 32,2 Me.
- Jatkuvien toimintojen oikaistu käyttökate nousi edellisvuodesta ja oli 1,1 Me. Vertailukelpoinen oikaistu käyttökate vertailukaudella oli 0,4 Me ja vastaavasti IFRS:n mukaisista jatkuvista toiminnoista laskettu oikaistu käyttökate vertailukaudella oli 1,3 Me. Valuuttakurssierojen vaikutus käyttökatteeseen oli 0,0 Me (-0,5 Me).
- Jatkuvien toimintojen oikaistu liiketulos nousi edellisvuodesta ja oli 0,8 Me. Vertailukelpoinen oikaistu liiketulos vertailukaudella oli -1,9 Me ja vastaavasti IFRS:n mukaisista jatkuvista toiminnoista laskettu oikaistu liiketulos vertailukaudella oli -0,2 Me. Jatkuvien toimintojen liiketulos sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät oli 0,7 Me (-18,2 Me).
- Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät loka-joulukuun tuloksessa rahoituserien jälkeen olivat yhteensä 0,6 Me (-18,5 Me). Viimeisellä vuosineljänneksellä kirjattiin vertailukelpoisuuteen vaikuttavia alaskirjauksia ja arvonmuutoksia yhteensä noin -1,2 Me.
- Loka-joulukuun tulos, mukaan lukien lopetetut toiminnot, oli 1,1 Me (-194,9 Me) ja osakekohtainen laimentamaton tulos oli 0,02 e (-1,15 e).
Toimitusjohtaja Harri Suutari kommentoi katsauskautta
"Vuosi 2017 oli ensimmäinen voitollinen tilikausi vuodesta 2009 jatkuneen tappiollisen toiminnan jälkeen. Jatkoimme määrätietoisesti saneeraustoimenpiteitä ja keskityimme Componentan kannattavuuden parantamiseen. Emoyhtiön ja sen operatiivisten tytäryhtiöiden saneerausohjelmat vahvistettiin Suomessa ja Ruotsissa. Saneerausohjelmien vahvistamisen johdosta konserniyhtiöiden velkarasite valimoliiketoiminnan osalta keveni sellaiselle tasolle, jonka liiketoiminnan rahavirta parhaan ymmärrykseni mukaan mahdollistaa.
Takomoliiketoiminta poistui konsernista, kun yrityssaneerauksessa olleet Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB haettiin konkurssiin heinäkuussa. Takomoyhtiöiden saneerausvelkoja ei kyetty maksamaan asetetussa ajassa. En ole takomoliiketoiminnan menetyksestä pahoillani, sillä sen kannattavuus oli heikko ja sen tarvitsema käyttöpääoman lisäystarve olisi ollut erittäin merkittävä. Takomoliiketoiminnalla ei ole ollut synergiaa valimoliiketoiminnan kanssa, joten sen menettäminen ei vaikuta negatiivisesti jäljelle jääneeseen liiketoimintaan.
Luovuimme suunnitellusti erittäin velkaisesta Turkin valimoliiketoiminnasta sopimalla Componenta Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş:n osakkeiden myymisestä. Componentan takausvastuut pienenivät kaupan yhteydessä 80 Me.
Saneeraustoimet ovat olleet välttämättömiä Componentan tulevaisuuden varmistamiseksi. Toimet ovat johtaneet konsernin liiketoiminnan pienentymiseen, mutta erityisesti konsernin velkataakan huomattavaan pienentymiseen. Tilinpäätöshetkellä konsernin omavaraisuusaste olikin 34,8 % (-165,3 %).
Componenta Främmestad AB on maksanut tilikauden päättymisen jälkeen kaikki lyhytaikaiset saneerausvelkansa. Konsernilla on tätä kirjoitettaessa noin 15,3 Me pitkäaikaista ulkoista korotonta saneerausvelkaa, josta 2,5 Me Ruotsissa ja loput suomalaisilla konserniyhtiöillä sekä 0,8 Me korollisia pitkäaikaisia saneerausvelkoja.
Suomalaisten konserniyhtiöiden tulee maksaa vuosina 2019-2022 ulkoisia saneerausvelkoja noin 1,7 Me vuosittain. Vuonna 2023 tulee maksaa loput noin 7,2 Me. Ruotsalaisen konserniyhtiön tulee maksaa
ulkoinen pitkäaikainen 2,5 Me saneerausvelka seuraavan kuuden vuoden aikana, mikäli yhtiön tulos sen mahdollistaa.
Kannattavuuden parantuminen johtuu pääasiassa kiinteiden kustannusten pienentymisestä. Vuoden 2017 aikana tehtiin lisäksi operatiivisia tehostamistoimia, joiden tavoitteena on kustannussäästöjen lisäksi tuotteidemme laadun varmistaminen. Tiivis yhteistyö asiakkaidemme kanssa on päivittäisen toimintamme keskiössä. Tavoitteenamme on ollut varmistaa, että toiminnassa tehdyt uudistukset ja muutokset vastaavat asiakkaiden tarpeita. Toimintamme vakauduttua panostamme entistäkin enemmän toiminnan kasvattamiseen erityisesti suhteessa nykyisiin asiakkaisiimme. Siirryimme vuoden 2016 aikana matalaan linjaorganisaatioon ja siirsimme asiakaspalvelun tehtaillemme. Tämä on oleellisella tavalla parantanut palvelukykyämme ja mahdollistaa jatkossa kannattavuuden parantamisen."
Osingonjakoehdotus
Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat 31.12.2017 olivat 14,2 Me (-138,9 Me). Yrityksen saneerauksesta annetun lain 9 luvun 58 §:n mukaan Componenta ei voi saneerausohjelman vahvistamisen ja päättymisen välisenä aikana jakaa osinkoa. Osakeyhtiölain 14 luvun 2§:n mukaan yhtiö ei myöskään voi seuraavan kolmen vuoden aikana jakaa yhtiön vapaata omaa pääomaa osakkeenomistajille, koska yhtiö on alentanut osakepääomaa tappioiden kattamiseksi.
Componentan tulosohjeistus 2018
Componenta odottaa vuoden 2018 jatkuvien toimintojen liikevaihdon olevan 110 - 130 Me ja käyttökatteen ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä odotetaan olevan 4 - 6 Me. Vuoden 2017 jatkuvien toimintojen liikevaihto oli 122,4 Me ja oikaistu käyttökate 4,8 Me. Componentan liiketoimintanäkymät perustuvat suurimpien asiakkaiden liiketoimintanäkymiin sekä alan markkinanäkymiin. Mahdolliset valuuttakurssien vaihtelut, raaka-aineiden kallistuminen ja yleinen kilpailutilanne voivat vaikuttaa liiketoimintanäkymiin. Uusien laskentaperiaatteiden muutoksilla ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta tuleviin tilinpäätöksiin.
Componentan tilinpäätöstiedote 1.1. - 31.12.2017:
Nykyisten jatkuvien toimintojen liikevaihto viime vuoden tasolla, liiketulos kääntyi positiiviseksi
Yhteenveto vuoden 2017 keskeisistä tapahtumista
Vuonna 2017 Componentan jatkuvat toiminnot kääntyivät saneeraustoimenpiteiden johdosta kannattaviksi. Componentan jatkuvien toimintojen tilauskanta vuoden 2017 lopussa oli 23,6 Me (20,4 Me). Konsernin jatkuvien toimintojen tilikauden liikevaihto pysyi viime vuoden tasolla verrattuna oikaistuun liikevaihtoon ja oli 122,4 Me (122,0 Me). Jatkuvien toimintojen oikaistu käyttökate oli 4,8 Me (0,8 Me) ja oikaistu liiketulos 2,9 Me (-6,1 Me).
Componenta keskittyi vuoden 2017 aikana uudelleenjärjestelemään toimintaansa ja jatkoi velkaisimmista liiketoiminnoista luopumista. Emoyhtiön sekä Componenta Finland Oy:n yrityssaneerausohjelmat vahvistettiin käräjäoikeuden päätöksillä 23.8.2017. Saneerausohjelmien mukaisten viiden vuoden pituisten maksuohjelmien toteutus alkaa toukokuussa 2019. Ruotsissa sijaitsevan Componenta Främmestad AB:n saneerausohjelma vahvistettiin 3.7.2017. Yhtiön on määrä suorittaa saneerausvelkansa heinäkuuhun 2018 mennessä. Componenta jatkaa määrätietoista työtä saneerausohjelmien velvoitteiden täyttämiseksi.
Suunnitelmien mukaisesti Turkin yhtiön, Componenta Dökümcülükin osakkeet myytiin ja kauppa toteutui 27.9.2017. Sopimukseen kuuluivat Turkissa sijaitsevat rauta-, konepaja- ja alumiiniliiketoiminnat kokonaisuudessaan. Kaupalla ei ollut kassavirtavaikutusta. Tässä yhteydessä turkkilaiset klubilainapankit vapauttivat Componenta Oyj:n kaikista klubilainasopimukseen perustuvista vastuista ja velvoitteista sisältäen vapautuksen 80 Me:n määräisestä lainatakauksesta.
Yrityssaneerauksessa olleet Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB asetettiin konkurssiin 17.7.2017. Yhtiöille määrätyt kuuden kuukauden maksu ajat saneerausvelkojen maksamiseksi osoittautuivat liian lyhyiksi.
Componenta-konsernin velkojen määrä on pienentynyt oleellisesti saneeraustoimien myötä. Componentalla oli tilinpäätöshetkellä ulkoista saneerausvelkaa yhteensä 19,0 Me. Tämän ohella Componentalla oli vuoden 2017 lopussa Suomessa käytössä asiakkaiden myöntämää ennakkomaksurahoitusta noin 0,1 Me. Componenta Främmestad AB:lla on 27,0 Me suuruinen oman pääoman ehtoinen laina aiemmalta turkkilaiselta konserniyhtiöltä. Tämä erä luetaan
2017 IFRS 2016 IFRS Muutos-% Liikevaihto, jatkuvat toiminnot, Me 122,4 138,9 -12 % Käyttökate, jatkuvat toiminnot, Me 29,8 -11,7 - Liiketulos, jatkuvat toiminnot, Me 26,3 -32,3 - Liiketulosmarginaali, jatkuvat toiminnot, % 21,5 -23,3 - Tulos rahoituserien jälkeen, jatkuvat toiminnot, Me 128,3 0,8 15 812 % Tulos, jatkuvat toiminnot, Me 128,8 -6,1 - Laimentamaton osakekohtainen tulos, e 0,70 -1,64 - Liiketoiminnan rahavirta, jatkuvat toiminnot, Me 2,8 -10,9 - Korollinen nettovelka, Me -3,0 90,1 - Omavaraisuusaste, % 34,8 -165,3 - Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, jatkuvat toiminnot, Me 1,6 0,8 101 % Konsernin saneerausvelat, Me 19,0 163,4 -88 % Henkilöstö kauden lopussa ml. vuokratyövoima, jatkuvat toiminnot 691 664 4 % Henkilöstö keskimäärin kauden aikana ml. vuokratyövoima, jatkuvat toiminnot 680 763 -11 % Tilauskanta, jatkuvat toiminnot, Me 23,6 20,4 16 %
Avainluvut
omaan pääomaan. Kyseinen laina on maksettava pois ennen Componenta Främmestadin mahdollista osingonjakoa.
Heinäkuussa 2017 Pasi Mäkinen nimitettiin Componenta Oyj:n operatiiviseksi johtajaksi. Hänen vastuulleen kuuluvat Suomessa sijaitsevat valimot Porissa ja Karkkilassa sekä Ruotsissa, Främmestadissa, sijaitseva konepaja.
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
Componenta raportoi oikaistun liikevaihdon, oikaistun käyttökatteen ja oikaistun liiketuloksen vaihtoehtoisina tunnuslukuina. Oikaistujen tunnuslukujen tavoitteena on parantaa raportointikausien vertailtavuutta saneeraukseen liittyvien erityispiirteiden vuoksi. Oikaistuun liikevaihtoon ei sisällytetä Componenta Wirsbo -alakonsernin lukuja, koska se on luokiteltu katsauskaudella lopetetuiksi toiminnoiksi. Oikaistuun käyttökatteeseen ja liiketulokseen ei sisällytetä saneerausvelkojen leikkauksia eikä saneerausohjelman toteuttamisen vaikuttavia kuluja. Alla on esitetty vaihtoehtoiset tunnusluvut sekä täsmäytyslaskelmat vertailukelpoisille tunnusluvuille.
| Jatkuvat toiminnot |
2017 IFRS |
2016 Vertailu kelpoinen oikaistu (¹ |
Muutos-% |
|---|---|---|---|
| Oikaistu | |||
| liikevaihto, Me | 122,4 | 122,0 | 0 % |
| Oikaistu | |||
| käyttökate, Me | 4,8 | 0,8 | 472 % |
| Oikaistu | |||
| liiketulos, Me | 2,9 | -6,1 | - |
(1 Vuoden 2016 vertailukelpoisesta oikaistusta liikevaihdosta on poistettu paitsi Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB:n vaikutukset, koska ne on luokiteltu lopetetuiksi toiminnoiksi heinäkuussa 2017, myös Suomivalimon ja Pistonsin liikevaihto ennen myyntihetkeä sekä tuotemerkki- ja hallintopalveluveloitukset Hollannista ja Turkista. Vuoden 2017 liikevaihto sisältää tuotemerkki- ja hallintopalkkioveloituksia vuonna 2017 konsernista poistuneista yhtiöistä, jotka olivat Ruotsissa konkurssiin hakeutuneet takomoyhtiöt.
| 1-12/2017 |
|---|
| 29,8 |
| -25,0 |
| 4,8 |
Vertailukelpoiset erät sisältävät saneerausvelkojen leikkauksia 30,6 Me. Muita eriä olivat sijoituskiinteistöjen arvonmuutokset -2,6 Me, saneerausmenettelyihin liittyvät lakiasianpalvelut ja muut ulkopuoliset palvelut -1,4 Me, Suomen energiaveron palautuksen tilapäinen poistuminen -0,4 Me, Työttömyysvakuutusrahaston saneeraukseen liittyvä lisämaksu -0,4 Me sekä muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät -0,8 Me.
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoisen liikevaihdon täsmäytys | 1-12/2016 | 10-12/2016 |
|---|---|---|
| Liikevaihto, jatkuvat toiminnot yhteensä, IFRS | 138,9 | 32,2 |
| Suomivalimo & Pistons liikevaihto | -8,1 | -0,1 |
| Tuotemerkki- ja hallintopalveluveloitukset Turkki & Hollanti | -8,8 | -0,8 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liikevaihto | 122,0 | 31,3 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen oikaistun vertailukelpoisen käyttökatteen täsmäytys | 1-12/2016 | 10-12/2016 |
| Oikaistu käyttökate | 4,6 | 1,3 |
| Suomivalimo & Pistons käyttökate, ennen myyntihetkeä | 0,1 | 0,0 |
| Tuotemerkki- ja hallintopalveluveloitukset Turkki & Hollanti, sekä tuotelisenssiveloitukset Turkista | -3,9 | -0,9 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen käyttökate | 0,8 | 0,4 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoisen oikaistun liiketuloksen täsmäytys | 1-12/2016 | 10-12/2016 |
| Oikaistu liiketulos | -2,6 | -0,2 |
| Suomivalimo & Pistons liiketulos, ennen myyntihetkeä | 0,4 | -0,8 |
| Tuotemerkki- ja hallintopalveluveloitukset Turkki & Hollanti, sekä tuotelisenssiveloitukset Turkista | -3,9 | -0,9 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen oikaistu liiketulos | -6,1 | -1,9 |
| Me | 1-12/2017 |
|---|---|
| Liiketulos, jatkuvat toiminnot | 26,3 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | -23,4 |
| Oikaistu liiketulos, jatkuvat toiminnot | 2,9 |
Vertailukelpoiset erät sisältävät käyttökatteeseen vaikuttavien erien lisäksi Componenta Främmestad AB:n tuotantokaluston arvonalentumisia -1,5 Me sekä Componenta Finland Oy:n tuotantokaluston arvonalentumisia -0,1 Me.
Saneerausmenettelyt
Componenta-konserniin kuuluvan Componenta Främmestad AB:n saneerausohjelma vahvistettiin Skaraborgin käräjäoikeuden päätöksellä 3.7.2017. Yhtiön oli määrä, paikallisen tuomioistuinpäätöksen mukaisesti, maksaa 12 kuukauden kuluessa päätöksestä lukien noin 2,6 Me konsernin ulkoisia saneerausvelkoja ja 0,6 Me palkkatakaus Ruotsin valtiolle. Saneerausohjelman vahvistamisen edellytyksenä oli riittävä velkojien tuki, joka saavutettiin, kun Componenta Främmestad AB ja turkkilainen Componenta Dökümcülük allekirjoittivat toukokuussa 2017 erillisen sopimuksen 10 Me:n suuruisen saneerausvelkasaamisen hoitamisesta. Sopimuksen mukaan Componenta Främmestad AB:n velkaa Componenta Dökümcülükille leikataan 75 % ja jäljelle jäänyt 2,5 Me maksetaan pois muiden saneerausvelkojen maksamisen jälkeen kuuden vuoden kuluessa. Takaisinmaksu on sidottu Componenta Främmestad AB:n käyttökatteeseen.
Helsingin käräjäoikeus vahvisti Componenta Oyj:n ja sen tytäryhtiön Componenta Finland Oy:n saneerausohjelmat 23.8.2017. Saneerausohjelmien vahvistamisella niiden sisältämät velkaleikkaukset tulivat voimaan. Saneerausohjelman perusteella Componenta Oyj:n etuoikeudettomia saneerausvelkoja leikattiin 94 prosentilla Turkin lainatakauksen poistumisen myötä ja viimesijaiset saneerausvelat leikattiin kokonaan. Componenta Finland Oy:n vakuusvelat
maksetaan täysimääräisesti, kun taas muita etuoikeudettomia velkoja leikattiin 75 prosenttia. Tilikauden lopussa Componenta-konsernin ulkoiset saneerausvelat olivat 19,0 Me, josta Componenta Oyj:n osuus oli 7,8 Me, Componenta Finland Oy:n 5,8 Me, Componenta Främmestad AB:n 5,4 Me. Maksuohjelma alkaa molempien suomalaisten yhtiöiden osalta toukokuussa 2019 ja päättyy marraskuussa 2023. Koko konsernissa maksuohjelma päättyy vuonna 2024. Velkaleikkausten perusteella konsernin jatkuvien toimintojen taseeseen kirjatut velat alenivat 130,2 miljoonalla eurolla, mikä vahvistaa tuloksen kautta omaa pääomaa.
Componenta Oyj allekirjoitti 4.8.2017 sopimuksen omistamiensa turkkilaisen Componenta Dökümcülükin osakkeiden, jotka edustavat 93,6 % osakkeista ja äänistä, myynnistä Döktaş Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.:lle. Kauppa toteutui lopullisesti 27.9.2017. Osakekaupan loppuunsaattamisen yhteydessä turkkilaiset klubilainapankit vapauttivat Componenta Oyj:n kaikista klubilainasopimukseen perustuvista vastuista ja velvoitteista sisältäen vapautuksen 80 Me:n määräisestä lainatakauksesta. Turkin yhtiön osakekaupan toteutuminen vaikuttaa jonkin verran Helsingin käräjäoikeuden 23.8.2017 vahvistaman Componenta Oyj:n saneerausohjelman toteutumiseen. Lainatakaus turkkilaisille klubilainapankeille, määrältään 80 Me, otettiin huomioon vahvistetussa saneerausohjelmassa ehdollisena ja enimmäismääräisenä saneerausvelkana, koska saneerausohjelmaehdotuksen vahvistamisen hetkellä turkkilaiset klubilainapankit eivät olleet vielä vapauttaneet Componenta Oyj:tä lainatakauksesta. Osakekaupan toteuduttua 80 Me:n takausvastuu poistuu Componenta Oyj:n ehdollisina ja enimmäismääräisinä huomioiduista saneerausohjelman veloista.
Componenta Oyj:n etuoikeudettomilla velkojilla on saneerausohjelmaan sisältyvän lisäsuoritusvelvollisuuden perusteella oikeus 80 Me:n saneerausve-
Ulkoisten saneerausvelkojen maksuaikataulu
| Me | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Componenta Oyj | - | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 5,2 | - | 7,8 |
| Componenta Finland Oy | - | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 2,0 | - | 5,8 |
| Componenta Främmestad AB | 2,9*) | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 0,4 | 5,4 |
| Yhteensä | 2,9 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 7,5**) | 0,4 | 19,0 |
*) Componenta Främmestad AB on maksanut 7/2018 erääntyvät saneerausvelat 3/2018.
**) Sisältää 80 Me lainatakauksen poistumisen aiheuttaman lisäsuoritusvelvollisuuden 3,2 Me ja ydinliiketoimintaan kuulumattomien kiinteistöjen myynnistä saatavat tuotot.
lalle maksettavaa suoritusta vastaavaan osuuteen eli yhteensä 3,2 Me suuruiseen lisäsuoritukseen maksuohjelman viimeisenä maksupäivänä marraskuussa 2023. Lisäsuoritus maksetaan yhtiön saneerausohjelman mukaisille etuoikeudettomille velkojille näiden saatavien mukaisessa suhteessa. Componenta Oyj:n saneerausohjelma sisältää edelleen muita ehdollisia ja enimmäismääräisiä velkoja noin 7,3 Me, joille on saneerausohjelmaan sisältyvän maksuohjelman mukaan kohdistettu noin 0,3 Me suoritukset. Componenta Oyj:n ja Componenta Finland Oy:n yhteenlaskettujen taseessa olevien ulkoisten saneerausvelkojen määrä velkaleikkausten jälkeen on noin 13,6 Me, kun otetaan huomioon 80 Me:n takausvastuun poistumisesta syntyvä lisäsuoritusvelvollisuus sekä ehdollisille ja enimmäismääräisille saneerausveloille kohdistetut suoritukset. Takausvastuu sekä muut ehdolliset ja enimmäismääräiset velat on aiemmin huomioitu vain taseen ulkopuolisissa vastuissa.
Componenta Oyj:lle tai Componenta Finland Oy:lle voi syntyä lisäsuoritusvelvollisuus ennakoitua paremman liiketoiminnan kassavirran vuoksi. Mahdollinen lisäsuoritevelvoite ei sisälly yllä oleviin lukuihin.
Tilauskanta
Componentan jatkuvien toimintojen tilauskanta vuoden 2018 alussa oli 16 % suurempi kuin vuotta aiemmin eli 23,6 Me (20,4 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset.
Liikevaihto
Nykyisiä vuoden 2018 jatkuvia toimintoja vastaava vertailukelpoinen liikevaihto pysyi edellisvuoden tasolla ollen 122,4 Me (122,0 Me). IFRS:n mukainen liikevaihto vertailukaudella oli 138,9 Me.
Componentan liikevaihto jakautui tilikaudella asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 65 % (73 %) ja muut teollisuuden alat yhteensä 35 % (27 %).
Tulos
Konsernin jatkuvien toimintojen tilikauden oikaistu käyttökate parani edellisvuodesta ja oli 4,8 Me (0,8 Me). Katsauskauden oikaistua käyttökatetta
paransivat erityisesti kiinteiden kustannusten pienentyminen sekä vertailukautta paremman likviditeettitilanteen mahdollistama tehokas tuotannon ja logistiikan suunnittelu sekä toteuttaminen. Valuuttakurssierojen vaikutus käyttökatteeseen oli -0,1 Me (-2,2 Me). Kannattavuutta heikensivät puolestaan Suomen energiaveron palautuksen tilapäinen poistuminen, materiaalihintojen nousun vaikutus valimoissa ja Componenta Dökümcülükin toimitusongelmiin liittyvät erikoisrahdit. Suomen energiaveron palautuksen tilapäinen poistuminen päättyi käräjäoikeuden vahvistettua saneerausohjelmat 23.8.2017.
Konsernin jatkuvien toimintojen tilikauden oikaistu vertailukelpoinen liiketulos nousi edellisvuodesta ja oli 2,9 Me (-6,1 Me). Käyttökatteen paranemisen lisäksi koneiden ja kaluston poistojen pienentyminen 5,2 Me:lla paransi oikaistua liiketulosta. Koneisiin ja kalustoon liittyvät poistot pienenivät aikaisempina vuosina kirjattujen arvonalentumisten johdosta ja siten katsauskauden poistopohja oli vertailukauden vastaavaa pienempi. IFRS:n mukainen jatkuvien toimintojen katsauskauden liiketulos, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, oli 26,3 Me (-32,3 Me). Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liiketuloksessa olivat positiiviset 23,4 Me (-29,8 Me), johtuen pääasiassa saneerausvelkojen leikkauksista 30,6 Me ja arvonalenemisista palveluyhtiöiden omaisuudessa -2,6 Me, sekä saneeraus- ja uudelleenjärjestelykustannuksista -1,4 Me.
Sijoituskiinteistöjen arvonmuutoksia kirjattiin -2,6 Me johtuen kiinteistöjen myyntiprosessin etenemisestä ja niiden yhteydessä saatujen alustavien tarjousten johdosta. Tämän lisäksi pitkäaikaisten tuotantohyödykkeiden arvonalentumisia kirjattiin -1,6 Me.
Konsernin jatkuvien toimintojen vertailukelpoiset nettorahoituskulut ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä tilikaudella olivat -0,4 Me (-9,8 Me). Rahoituskulut pienentyivät saneerausmenettelyiden ja rahoitusjärjestelyiden johdosta. Katsauskaudella ei ole kirjattu siirtyviä korkokuluja etuoikeudettomille korollisille saneerausveloille, koska niitä on käsitelty viimesijaisina velkoina, jolloin saneerausmenettelyiden aloittamisen jälkeen kertyneitä siirtyviä korkoja on leikattu 100 prosenttia saneerausohjelmien vahvistamisesta johtuen. Jatkuvien toimintojen nettorahoituserät, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät, olivat 102,1 Me (33,1 Me).
Konsernin jatkuvien toimintojen tilikauden oikaistu tulos rahoituserien jälkeen oli 2,5 Me (-12,3 Me) ja jatkuvien toimintojen tulos rahoituserien jälkeen, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät, oli 128,3 Me (0,8 Me). Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tilikauden tuloksessa rahoituserien jälkeen olivat yhteensä 125,8 Me (13,1 Me). Tilikauden jatkuvien toimintojen tulokseen sisältyneet vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät kokonaisuudessaan, 126,1 Me, muodostuvat pääasiassa Suomen ja Ruotsin yhtiöiden saneerausvelkojen leikkauksista, 130,2 Me, ja jo edellä mainittujen tekijöiden lisäksi Componenta Oyj:n takausvastuisiin tehdystä kirjauksesta -3,2 Me, joka johtui konsernin saneerausvelkojen täsmentymisestä. Takausvastuu sekä muut ehdolliset ja enimmäismääräiset velat oli aiemmin huomioitu vain taseen ulkopuolisissa vastuissa.
Jatkuvien toimintojen tilikauden verot olivat 0,5 Me (-6,9 Me). Tilikauden verot sisältävät vahvistettuihin tappioihin liittyviä laskennallisten verosaamisten arvonalentumisia Suomessa ja Ruotsissa 0,0 Me (-5,4 Me) ja muihin laskennallisiin nettoverosaamisiin kirjattuja arvonalennuksia Suomessa ja Ruotsissa yhteensä 0,0 Me (-1,8 Me). Arvonalennukset kirjattiin toiminnan jatkuvuuteen ja laskennallisten verosaamisten hyödynnettävyyteen liittyvän merkittävän epävarmuuden johdosta.
Lopetettujen toimintojen tulos tilikaudella, mukaan lukien Componenta Wirsbo -alakonsernin nettovarallisuuserien arvonalentumiset taseesta poiskirjaamisen johdosta sekä jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden arvonalentumisten kirjaukset koskien saamisia ja osakeomistuksia Componenta Wirsbo -alakonserneilta, olivat yhteensä -4,8 Me (-209,5 Me). Vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät sisälsivät alakonsernin nettovarallisuuserien arvonalentumiset sekä jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden arvonalentumisten kirjaukset koskien saamisia ja osakeomistuksia Componenta Wirsbo -alakonsernilta. Lopetettujen toimintojen tulos tilikaudella ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttaneita eriä oli 0,1 Me (-15,8 Me) ja laskennallinen liiketulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttaneita eriä oli 0,2 Me (2,1 Me).
Konsernin tilikauden tulos oli 124,1 Me (-215,5 Me). Katsauskauden osakekohtainen laimentamaton tulos oli 0,70 e (-1,64 e) ja katsauskauden jatkuvien toimintojen osakekohtainen laimentamaton tulos oli 0,73 e (-0,05 e).
Konsernin oma pääoma on positiivinen tilinpäätöshetkellä. Kuitenkaan oman pääoman tuottoprosentteja ei ole tarkoituksenmukaista laskea, koska laskentakaavassa oma pääoma on vuosineljännesten keskiarvo, minkä vuoksi oma pääoma olisi tunnusluvussa negatiivinen.
Tase, rahoitus ja kassavirta
Tilikauden lopussa konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat yhteensä 5,5 Me (4,4 Me). Yhtiön jatkuvien toimintojen likviditeetti oli katsauskaudella vertailukautta paremmalla tasolla, joka mahdollisti vertailukautta tehokkaamman tuotannollisen toiminnan. Yhtiöllä ei ollut sitovia luottositoumuksia katsauskauden lopussa. Componenta on sopinut vuoden 2016 lopussa Suomessa ja Ruotsissa pääasiakkailta tulevasta ennakkomaksuihin perustuvasta rahoituksesta. Ennakkomaksurahoituksen puitteissa nostetun velan määrä oli 0,1 Me katsauskauden lopussa. Ennakkomaksurahoitus päättyy tulleessaan tulorahoituksella loppuun maksetuksi alkuvuodesta 2018.
Tilikauden lopussa Componenta-konsernin ulkoiset saneerausvelat olivat 19,0 Me, josta Componenta Oyj:n osuus oli 7,8 Me, Componenta Finland Oy:n 5,8 Me, Componenta Främmestad AB:n 5,4 Me (näistä 2,5 Me Turkille, 2,3 Me muille ulkopuolisille velkojille ja 0,6 Me palkkatakauksia Ruotsin valtiolle). Konsernin ulkoisista 19,0 Me saneerausveloista lyhytaikaista velkaa oli 2,9 Me. Lisäksi lyhytaikaisia ostovelkoja, siirtovelkoja ja muita velkoja on 15,4 Me (89,1 Me). Ulkoisiin saneerausvelkoihin sisältyy 1,4 Me korollista velkaa, josta 0,6 Me on lyhytaikaista. Nettovelkaantumisaste vuoden 2017 lopussa oli -16,2 %. Vuoden 2016 vertailulukua ei ole tarkoituksenmukaista laskea negatiivisesta omasta pääomasta johtuen. Konsernin omavaraisuusaste oli joulukuun 2017 lopussa 34,8 % (-165,3 %). Tilikauden lopussa kaikkien erillisyhtiöiden omat pääomat olivat positiiviset: Componenta Oyj:ssä 17,5 Me, Componenta Finland Oy:ssä 9,0 Me ja Componenta Främmestad AB:ssa 16,3 Me. Konsernin oma pääoma on positiivinen 18,3 Me. Konsernin omaa pääomaa paransi myös Componenta Dökümcülükilta saadun pääomalainan 27,0 Me luokittelu oman pääoman ehtoiseksi kolmannella vuosineljänneksellä. Pääomalainalle ei sopimuksen mukaan makseta korkoa, eikä
sille ole määritetty takaisinmaksuaikaa. Laina on maksettava pois ennen kuin Componenta Främmestad AB voi maksaa osinkoa.
Jatkuvien toimintojen liiketoiminnan nettorahavirta tilikaudella oli 2,8 Me (-10,9 Me). Parantunut jatkuvien toimintojen liiketoiminnan rahavirta johtuu paremmasta liiketoiminnan kannattavuudesta. Käyttöpääoman muutokset katsauskaudella olivat 2,7 Me (3,9 Me). Käyttöpääomaan sitoutuneiden varojen pienentymistä selittää ostovelkojen velkaleikkaukset, joiden osuus on 32,5 Me. Lisäksi käyttöpääoman muutokseen vaikuttaa saneerauksesta johtuvat ostovelkojen ja myyntisaamisten maksuehtojen muutokset. Ostovelkoja on maksettu ennakkoon ja hyvin lyhyillä maksuajoilla. Myös myyntisaamisia on saatu kotiutettua nopeammin lyhyemmillä maksuajoilla. Tilikauden päättyessä nettokäyttöpääoma oli 12,6 Me.
Investoinnit
Componentan tilikauden tuotannollisten investointien määrä oli 2,8 Me (19,9 Me), josta rahoitusleasingien osuus oli 0,7 Me (6,4 Me). Jatkuvien toimintojen tuotannollisten investointien määrä oli 1,6 Me (0,8 Me) ja lopetettujen toimintojen tuotannolliset investoinnit olivat 1,2 Me (19,1 Me). Konsernin investointien nettorahavirta oli -2,6 Me (-0,9 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden ja liiketoimintojen kassavirran. Jatkuvien toimintojen investointien rahavirta oli -1,4 Me (7,9 Me).
Lopetetut toiminnot
Konserniyhtiöt Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB Ruotsissa asetettiin konkurssiin 17.7.2017. Tämän johdosta Componenta-konsernilla ei ole enää takomoliiketoimintaa. Componenta Wirsbo -alakonsernin toiminnot on luokiteltu lopetetuiksi toiminnoiksi IFRS 5 -standardin "myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot" mukaisesti ja Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n yhdistely konsernitilinpäätökseen on lopetettu vuoden 2017 kolmannella vuosineljänneksellä. Vuonna 2016 lopetettuihin toimintoihin sisältyi Hollannin alakonserni ja Turkin alakonserni. Lopetettujen toimintojen liikevaihto katsauskaudella oli 27,2 Me (311,2 Me). Lopetettujen toimintojen liiketulos katsauskaudella oli 36,4 Me (-81,1 Me).
Lopetettujen toimintojen tulos oli yhteensä -4,8 Me (-209,5 Me). Lopetettujen toimintojen tulos tilikaudella ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttaneita eriä oli 0,1 Me (-15,8 Me) ja laskennallinen liiketulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttaneita eriä oli 0,2 Me (2,1 Me).
Jatkuvat toiminnot
Vuoden 2017 aikana Componenta on läpikäynyt mittavia muutoksia. Emoyhtiö ja sen operatiiviset tytäryhtiöt Suomessa ja Ruotsissa saivat lainvoimaiset saneerauspäätökset. Ruotsissa sijaitsevat Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB asetettiin konkurssiin 17.7.2017. Turkin yhtiön, Componenta Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş:n, osakkeet myytiin ja kauppa toteutui 27.9.2017.
Katsauskauden jatkuvia toimintoja ovat valimoliiketoiminnot Porissa ja Karkkilassa, Suomessa sekä konepaja Främmestadissa, Ruotsissa. Lisäksi jatkuviin toimintoihin kuuluu merkitykseltään vähäisiä kiinteistöyhtiöitä Suomessa.
Toimintasegmentit ja raportoinnin muutos vuonna 2017
Componentan pääasialliset myytävät tuotteet ovat koneistamattomia, koneistettuja ja maalattuja rautavalukomponentteja. Konsernin näkökulmasta merkityksettömiä myyntituottoja saadaan toimisto- ja teollisuustilojen vuokrauksesta. Konsernin uudelleenjärjestelyiden ja organisaatiomuutosten myötä Componentalla on yksi raportointisegmentti vuoden 2017 lopussa.
Konsernin ylin operatiivinen päätöksentekijä on yhtiön toimitusjohtaja, joka toimii myös emoyhtiön kaikissa tytäryhtiöissä hallituksen puheenjohtajana. Konsernin johtoryhmä ja muu johto avustaa ja tukee toimitusjohtajaa hänen tehtävässään.
Tutkimus- ja kehitystoiminta
Vuonna 2017 Componentan jatkuvien toimintojen tutkimus- ja kehitysmenot olivat -0,0 Me (-0,2 Me), joka vastaa 0 % (0 %) konsernin jatkuvien toimintojen liikevaihdosta. Tutkimus- ja kehittämismenot ovat hyvin pienet, koska Componenta harjoittaa tilauskonepajaliiketoimintaa, joten sillä ei ole mainittavia omia tuotteita.
Osakepääoma ja osakkeet
Componenta Oyj:n osake noteerataan Nasdaq Helsingissä. Osakkeen tilikauden keskikurssi oli 0,20 euroa, alin kurssi 0,11 euroa ja ylin kurssi 0,38 euroa. Osakkeen kurssi vuoden 2017 lopussa oli 0,14 euroa (0,18 euroa). Osakekannan markkina-arvo oli tilikauden lopussa 25,5 Me (31,7 Me) ja osakkeen suhteellinen vaihto tilikaudella 205,5 % (118,6 %) osakekannasta.
Componenta Oyj:n osakepääoma oli tilikauden päättyessä 1,0 Me (21,9 Me). Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä tilikauden lopussa oli 177 269 224 (176 137 224). Osakkeiden määrän kasvu johtuu vaihtovelkakirjalainan vaihtamisesta osakkeiksi. Vuonna 2016 liikkeeseen lasketusta vaihtovelkakirjalainasta merkittiin vuoden 2017 aikana 1 132 000 Componenta Oyj:n uutta osaketta. Osakkeenomistajien määrä katsauskauden päättyessä oli 7 685 (5 423).
Liputusilmoitukset
Componenta sai tilikaudella neljä Arvopaperimarkkinalain mukaista liputusilmoitusta aikavälillä 10.2.2017–3.10.2017. Kaikista liputusilmoituksista annettiin erilliset pörssitiedotteet.
Liputusilmoitusten mukaan Keskinäinen Vakuutusyhtiö Ilmarisen osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä on alittanut viiden prosentin rajan 3.10.2017. Erkki Etolan määräysvaltayhtiöiden Etra Capital Oy:n ja Tiiviste-Group Oy:n yhteenlaskettu osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä on alittanut 15 prosentin rajan 22.3.2017. Sampo-konsernin osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä on alittanut viiden prosentin rajan 10.2.2017. Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiön osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä on alittanut viiden prosentin rajan 10.2.2017.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä
Componenta-konsernissa ei ole voimassa olevaa osakepohjaista kannustinjärjestelmää.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Componenta Oyj:n 5.5.2017 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilikauden 1.1. - 31.12.2016 tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen sekä myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että osinkoa ei jaeta 31.12.2016 päättyneeltä tilikaudelta.
Hallituksen jäsenten lukumääräksi päätettiin neljä. Yhtiökokous päätti valita nykyisen hallituksen jäsenet Olli Isotalon ja Tommi Salusen uudelleen hallituksen jäseniksi sekä Petteri Walldénin ja Anne Leskelän uusina jäseninä.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen puheenjohtajalle maksetaan vuosipalkkiona 50 000 euroa ja hallituksen jäsenille 25 000 euroa. Lisäksi mahdollisten hallituksen alaisten valiokuntien jäsenille maksetaan vuosipalkkiona 5 000 euroa. Hallituksen jäsenten matkakulut korvataan yhtiön matkustussäännön mukaisesti.
Tilintarkastajaksi yhtiökokous valitsi tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy:n.
Yhtiökokous päätti, että yhtiön tilinpäätöksen 31.12.2016 osoittamasta 336 419 172,22 euron tappiosta 31.12.2016 ja sitä ennen päättyneiltä tilikausilta (josta 31.12.2016 päättyneen tilikauden tappio on 236 496 663,78 euroa) yhteensä 233 687 815,06 euroa katetaan alentamalla sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoa, ylikurssirahastoa, vararahastoa ja osakepääomaa. Toimenpiteiden jälkeen sijoitetun vapaan oman pääoman rahaston määrä on 366 000,00 euroa, ylikurssirahaston ja vararahaston määrä on 0,00 euroa ja yhtiön osakepääoma on 1 000 000,00 euroa.
Yhtiökokous päätti myös peruuttaa 15.4.2016 tekemänsä päätöksen enintään 10 000 000 optiooikeuden antamisesta Componenta-konsernin avainhenkilöille.
Hallitus ja johto
Componenta Oyj:n hallitus piti 5.5.2017 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen jälkeen järjestäytymiskokouksen, jossa se valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Petteri Walldénin ja varapuheenjohtajaksi Tommi Salusen.
Hallitus päätti, että erillistä tarkastusvaliokuntaa ei perusteta ja, että hallitus kokonaisuudessaan vastaa tehtävistä, jotka Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodissa on annettu tarkastusvaliokunnalle.
Componentan johtoryhmä 31.12.2017:
- Harri Suutari, toimitusjohtaja, s. 1959, insinööri, 2015 alkaen
- Marko Karppinen, talousjohtaja, s. 1971, KTM, 2016 alkaen
- Pasi Mäkinen, operatiivinen johtaja, s. 1969, insinööri, 2016 alkaen.
Edellisten lisäksi johtoryhmän jäseninä vuoden 2017 aikana ovat toimineet seuraavat henkilöt:
- Pauliina Rannikko, lakiasiain- ja henkilöstöjohtaja, 17.4.2017 saakka
- Seppo Erkkilä, Suomen liiketoiminnan johtaja, 30.6.2017 saakka
- Fredric Lindahl, Componenta Främmestad AB:n toimitusjohtaja, 30.6.2017 saakka
- Mikael Schill, Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n toimitusjohtaja, 17.7.2017 saakka
- Sabri Özdoğan, Turkin alumiiniliiketoiminnan johtaja, 4.8.2017 saakka
- Tuula Rainto, lakiasiainjohtaja, 2.5 22.9.2017.
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Componentan liiketoiminnan merkittävimpiä riskejä ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailu-tilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit). Suojautumisessa valuuttakurssien muutoksilta käytetään valuuttalainoja ja -talletuksia sekä muita luonnollisia suojaussuhteita. Saneerausmenettelyistä johtuen yhtiö ei tällä hetkellä saa tarvittavia limiittejä suojaavien johdannaisten solmimista varten.
Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierrätysteräksen ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.
Componentan mahdolliset käyttöpääoman saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit saattavat heikentää tulevan uuskaupan volyymeja ja pienentää asiakkaiden tulevaisuudessa antamia uusia tuotteita koskevia tilauksia päättyvien tuotteiden tilalle. Volyymejä voivat heikentää myös mahdolliset asiakasmenetykset kaupallisista syistä.
Toiminnan jatkuvuuden kannalta merkittävät yhtiön ja johdon arviot ja olettamat sekä epävarmuudet ovat seuraavat:
- Componenta Finland Oy ja Componenta Oyj kykenevät suoriutumaan saneerausohjelman mukaisista maksusuorituksista.
- Componenta Främmestad AB pystyy maksamaan saneerausvelkansa sovittujen maksuohjelmiensa mukaisesti. Tilikauden päättymisen jälkeen Componenta Främmestad AB on maksanut kaikki lyhytaikaiset saneerausvelkansa, 2,9 Me. Componenta Främmestad AB:lla on edelleen 2,5 Me velka Componenta Dökümcülükille, joka on määrä maksaa pois muiden saneerausvelkojen maksamisen jälkeen kuuden vuoden kuluessa. Takaisinmaksu on sidottu Componenta Främmestad AB:n käyttökatteeseen.
- Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB jättivät heinäkuussa konkurssihakemukset paikallisiin käräjäoikeuksiin. Componentan näkemyksen mukaan Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n saneerausmenettelyiden epäonnistumisella ei arvioida olevan olennaista vaikutusta muiden konserniyhtiöiden saneerausmenettelyihin eikä emoyhtiön toiminnan jatkuvuuteen
● Johto on yhtiöiden seuraavan 12 kuukauden kassavirtaennusteita ja tulevaa likviditeettitilannetta analysoidessaan tehnyt arvioita yhtiöiden tulevista myynnin volyymeista ja liikevaihdoista, käyttökatteista, investoinneista sekä käyttöpääomatarpeista.
Oman pääoman muutokset ja pääomalainat
Kaupparekisteriin on tehty 12.9.2016 ilmoitus osakepääoman menettämisestä. Merkintä poistetaan kaupparekisteristä kun emoyhtiön oma pääoma on yli puolet osakepääomasta. Rekisteri-ilmoitus tehdään kun vuoden 2017 tilintarkastus on saatettu loppuun.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Componenta Oyj:n tytäryhtiön Oy Högfors-Ruukki Ab:n 100 % omistama tytäryhtiö Kiinteistö Oy
Pietarsaaren Tehtaankatu 13 on myynyt omistamansa määräalan 23.2.2018. Componenta Finland Oy:n tytäryhtiö Pietarsaaren Vanha Valimo Oy on myynyt omistamansa määräalan 23.2.2018. Kauppojen kassavirtavaikutus konsernissa oli vähäinen.
Componenta Främmestad AB on maksanut tilikauden päättymisen jälkeen kaikki lyhytaikaiset saneerausvelkansa, 2,9 Me. Lisäksi Componenta Främmestad AB:lla on Turkin entiselle alakonsernille 2,5 Me:n pitkäaikainen velka, joka tulee maksaa seuraavan kuuden vuoden aikana, mikäli yhtiön tulos sen mahdollistaa.
Varsinainen yhtiökokous
Componenta Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään 24.5.2018 klo 9.00 Vantaalla. Yhtiökokouskutsu julkaistaan erillisenä pörssitiedotteena.
Helsinki 29. maaliskuuta 2018
COMPONENTA OYJ Hallitus
Tilinpäätöstiedotteen taulukot
Laadintaperiaatteet
Componentan konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2017 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä Euroopan parlamentin ja neuvoston (EU:n) asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöstä laadittaessa on myös huomioitu yrityssaneerausmenettelyt, jotka on kuvattu alla kohdassa Yrityssaneerausmenettelyt. Lisäksi yhtiö on ottanut tilikauden alusta käyttöön tiettyjä uusia tai uudistettuja IFRS-standardeja vuoden 2016 tilinpäätöksessä kuvatulla tavalla. Tilinpäätöstiedote on tilintarkastamaton.
Yrityssaneerausmenettelyt
Helsingin käräjäoikeus antoi päätöksensä Componenta Oyj:n ja Componenta Finland Oy:n saneerausmenettelyn aloittamisesta 30.9.2016. Helsingin käräjäoikeus määräsi asianajaja Mika Ilveskeron Asianajotoimisto Castrén & Snellman Oy:stä Componenta Oyj:n ja Componenta Finland Oy:n saneerausmenettelyjen selvittäjäksi ("selvittäjä"). Tämän lisäksi Helsingin käräjäoikeus asetti kummankin yhtiön yrityssaneerausta varten velkojatoimikunnat, jotka toimivat saneerausmenettelyssä velkojien yhteisinä edustajina. Käräjäoikeuden asettamissa velkojatoimikunnissa ovat edustettuina eri velkojaryhmät kuten vakuusvelkojat, ostovelkojat, toimittajatakauksen saaneet velkojat sekä muiden vakuudettomien velkojen velkojat. Componenta Oyj:llä ja Componenta Finland Oy:llä on omat erilliset velkojatoimikunnat, johtuen yhtiöiden eri velkojatahoista.
Helsingin käräjäoikeus vahvisti Componenta Oyj:n ja sen tytäryhtiön Componenta Finland Oy:n saneeraus-ohjelmat 23.8.2017. Saneerausohjelman perusteella Componenta Oyj:n etuoikeudettomia saneerausvelkoja leikattiin keskimäärin 94 prosentilla ja viimesijaiset saneerausvelat leikattiin kokonaan. Componenta Finland Oy:n vakuusvelat maksetaan täysimääräisesti, kun taas muita etuoikeudettomia velkoja leikattiin 75 prosenttia. Maksuohjelma alkaa molempien yhtiöiden osalta toukokuussa 2019 ja päättyy marraskuussa 2023.
Componenta Oyj allekirjoitti 4.8.2017 sopimuksen omistamiensa Componenta Turkin osakkeiden, jotka edustavat 93,6 % osakkeista ja äänistä, myynnistä Döktaş Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.:lle. Kauppa toteutui lopullisesti 27.9.2017. Sopimukseen kuuluivat Turkissa sijaitsevat rauta-, konepaja- ja alumiiniliiketoiminnat kokonaisuudessaan. Kaupalla ei ollut kassavirtavaikutusta. Osakekaupan loppuunsaattamisen yhteydessä turkkilaiset klubilainapankit vapauttivat Componenta Oyj:n kaikista klubilainasopimukseen perustuvista vastuista ja velvoitteista sisältäen vapautuksen 80 Me:n määräisestä lainatakauksesta.
Turkin yhtiön osakekaupan toteutuminen vaikuttaa jonkin verran Helsingin käräjäoikeuden 23.8.2017 vahvistaman Componenta Oyj:n saneerausohjelman toteutumiseen. Lainatakaus turkkilaisille klubilainapankeille, määrältään 80 Me, otettiin huomioon vahvistetussa saneerausohjelmassa ehdollisena ja enimmäismääräisenä saneerausvelkana, koska saneerausohjelmaehdotuksen vahvistamisen hetkellä turkkilaiset klubilainapankit eivät olleet vielä vapauttaneet Componenta Oyj:tä lainatakauksesta. Osakekaupan toteuduttua 80 Me:n takausvastuu poistui Componenta Oyj:n ehdollisina ja enimmäismääräisinä huomioiduista saneerausohjelman veloista. Componenta Oyj:n etuoikeudettomilla velkojilla on saneerausohjelmaan sisältyvän lisäsuoritusvelvollisuuden perusteella oikeus 80 Me:n saneerausvelalle maksettavaa suoritusta vastaavaan osuuteen eli yhteensä 3,2 Me suuruiseen lisäsuoritukseen maksuohjelman viimeisenä maksupäivänä
marraskuussa 2023. Lisäsuoritus maksetaan yhtiön saneerausohjelman mukaisille etuoikeudettomille velkojille näiden saatavien mukaisessa suhteessa. Componenta Oyj:n saneerausohjelma sisältää edelleen muita ehdollisia ja enimmäismääräisiä velkoja noin 7,3 Me, joille on saneerausohjelmaan sisältyvän maksuohjelman mukaan kohdistettu noin 0,3 Me suoritukset. Componenta Oyj:n ja Componenta Finland Oy:n yhteenlaskettujen taseessa olevien ulkoisten saneerausvelkojen määrä velkaleikkausten jälkeen on noin 13,6 Me, kun otetaan huomioon 80 Me:n takausvastuun poistumisesta syntyvä lisäsuoritusvelvollisuus sekä ehdollisille ja enimmäismääräisille saneerausveloille kohdistetut suoritukset. Takausvastuu sekä muut ehdolliset ja enimmäismääräiset velat oli aiemmin huomioitu vain taseen ulkopuolisissa vastuissa.
Ruotsissa sijaitsevat Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB asetettiin konkurssiin 17.7.2017. Yhtiöiden olisi tullut vahvistettujen saneerausohjelmien mukaisesti maksaa saneerausvelat, noin 4,9 Me, heinäkuussa 2017. Ensisijaisena tarkoituksena oli saneerausvelkojen maksun lykkäämisestä sopiminen velkojien kanssa ja uudelleenrahoituksen järjestäminen tammikuuhun 2018 mennessä. Ulkopuolisen rahoituksen järjestyminen ja saneerausvelkojen maksujen lykkääminen tammikuuhun 2018 asti kävi epätodennäköiseksi heinäkuussa 2017 velkojien riittämättömän tuen johdosta. Componenta neuvotteli samaan aikaan potentiaalisten takomoliiketoiminnan ostajaehdokkaiden kanssa, mutta nämä neuvottelut päättyivät tuloksettomina.
Componenta Främmestad AB:n saneerausohjelma vahvistettiin Skaraborgin käräjäoikeuden päätöksellä 3.7.2017. Yhtiön on määrä, paikallisen tuomioistuinpäätöksen mukaisesti, maksaa 12 kuukauden kuluessa päätöksestä lukien noin 2,3 Me konsernin ulkoisia saneerausvelkoja ja 0,6 Me palkkatakaus Ruotsin valtiolle. Saneerausohjelman vahvistamisen edellytyksenä oli riittävä velkojien tuki, joka saavutettiin, kun Componenta Främmestad AB ja Componentan Turkin yhtiö allekirjoittivat toukokuussa 2017 erillisen sopimuksen 10 Me:n suuruisen saneerausvelkasaamisen hoitamisesta. Sopimuksen mukaan Componenta Främmestad AB:n velkaa Componentan entiselle Turkin yhtiölle leikataan 75 % ja jäljelle jäänyt 2,5 Me maksetaan pois muiden saneerausvelkojen maksamisen jälkeen kuuden vuoden kuluessa. Takaisinmaksu on sidottu Componenta Främmestadin käyttökatteeseen. Componenta Främmestad AB:lla on 27,0 Me suuruinen oman pääoman ehtoisena käsiteltävä pääomalaina myydylle Turkin yhtiölle. Laina on koroton ja sille ei ole lyhennysaikataulua. Laina estää mahdollisen osingonjaon kyseisessä tytäryhtiössä.
Konsolidointiperusta
Saneerauspäätöksen vahvistuksen myötä Componentalle määrättiin saneerausohjelman valvoja, jonka on saneerausohjelman mukaisesti annettava velkojille selonteko vuosittain saneerausohjelman toteuttamisesta sekä saneerausohjelman päätyttyä loppuselonteko ohjelman toteutumisesta. Saneerausohjelma voidaan tuomioistuimen päätöksellä määrätä valvojan tai velkojan vaatimuksesta raukeamaan. IFRS 10:n mukaisista määräysvaltaan liittyvistä rajoitteista huolimatta Yhtiö katsoo, että Componenta Finland Oy:n ja Componenta Främmestad AB:n sisällyttäminen Componentan konsernitilinpäätökseen on perusteltua ja antaa oikean kuvan konsernin tuloksesta ja taloudellisesta asemasta.
Johto pitää konsernitilinpäätöksen laatimista perusteltuna, koska yhtiön ja sen konsernitilinpäätökseen yhdisteltyjen tytäryhtiöiden toiminnot liittyvät läheisesti toisiinsa ja ovat toisistaan riippuvaisia. Näin ollen Componentan taloudellinen informaatio 31.12.2017 päättyneeltä tilikaudelta esitetään konsernitilinpäätöksenä, joka kattaa yhtiön ja yrityssaneerauksen alla olevat tytäryhtiöt sekä muiden emoyrityksen määräysvallassa olevien yritysten taloudellisen informaation. Lisäksi Componenta Oyj:stä on laadittu erillinen IAS 27:n mukainen emoyrityksen tilinpäätös, joka tullaan esittämään tilinpäätöksen liitetiedossa 39.
Oletus toiminnan jatkuvuudesta
Tilinpäätös tilikaudelta 2017 on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen, jolloin oletetaan, että Componenta pystyy ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa realisoimaan varansa ja suorittamaan velkansa osana tavanomaista liiketoimintaa saneerausohjelmien puitteissa. Componentan johto on toiminnan jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut eri vahvistettuihin saneerausohjelmiin liittyvät epävarmuustekijät ja riskit, yhtiön käytettävissä olevat rahoituslähteet sekä eri saneerausohjelmien alla olevien yhtiöiden liiketoiminnan kassavirtaennusteet seuraavan 12 kuukauden aikana. Saneerausohjelmista johtuvien rajoitteiden vuoksi Componenta arvioi, että sillä on vain rajallinen mahdollisuus vaikuttaa siihen, miten se pystyy siirtämään konserniyhtiöiden välillä likvidejä varoja (kuten tytäryhtiöiden mahdollisuus jakaa varojaan osinkojen, konserniavustusten muodossa tai varojen lainaus konserniyhtiöiden välillä) ja minkälaista uutta rahoitusta se voi hankkia. Johto on toiminnan jatkuvuutta arvioidessaan analysoinut hyväksyttyjen saneerausohjelmien vaikutusta konsernin, saneerausohjelmissa olevien yhtiöiden sekä emoyhtiön taloudelliseen asemaan sekä kassavirtoihin.
Konsernin maksuvalmiustilanteeseen ja sen vaikutukseen yhtiön tuloskehitykseen sekä saneerausohjelmien ja rahoitustransaktioiden onnistumiseen liittyy olennaisia epävarmuustekijöitä, jotka yhtiön johto on huomioinut tehdessään arvioita toiminnan jatkuvuudesta. On mahdollista, että saneerausohjelmien toteutukset epäonnistuvat ja yhtiöt ajautuvat konkurssiin. Saneerausohjelmien toteuttaminen voi epäonnistua esimerkiksi siitä syystä, että saneerauksessa olevat yhtiöt eivät kykene suoriutumaan tuomioistuinten vahvistamista saneerausohjelmissa vahvistetuista saneerausvelkojen takaisinmaksuista ja velkojat eivät suostuisi tässä tilanteessa uudelleen neuvottelemaan sellaisesta velkojen maksujärjestelyistä, joista yhtiöt kykenisivät selviytymään.
Toiminnan jatkuvuuden kannalta merkittävät yhtiön ja johdon arviot ja olettamat sekä epävarmuudet ovat seuraavat:
- Componenta Oyj ja Componenta Finland Oy kykenevät suoriutumaan saneerausohjelmien mukaisista maksusuorituksista.
-
Componenta Främmestad AB pystyy maksamaan saneerausvelkansa sovittujen maksuohjelmiensa mukaisesti heinäkuussa 2018. Yhtiön on määrä, paikallisen tuomioistuinpäätöksen mukaisesti, maksaa heinäkuuhun 2018 mennessä noin 2,3 Me konsernin ulkoisia saneerausvelkoja ja noin 0,6 Me palkkatakaus Ruotsin valtiolle. Yhtiö uskoo, että Componenta Främmestad AB kykenee maksamaan nämä velat ajallaan omalla tulorahoituksellaan.
-
Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB jättivät heinäkuussa konkurssihakemukset paikallisiin käräjäoikeuksiin. Componentan näkemyksen mukaan Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n saneerausmenettelyiden epäonnistumisella ei arvioida olevan olennaista vaikutusta muiden konserniyhtiöiden saneerausohjelmien toteuttamiseen eikä emoyhtiön toiminnan jatkuvuuteen.
- Johto on yhtiöiden seuraavan 12 kuukauden kassavirtaennusteita ja tulevaa likviditeettitilannetta analysoidessaan tehnyt arvioita yhtiöiden tulevista myynnin volyymeista ja liikevaihdoista, käyttökatteista, investoinneista sekä käyttöpääomatarpeista.
Saneerausohjelmien alla olevien yhtiöiden kassavirtaennusteisiin ja rahoitukseen liittyy merkittäviä johdon arviota ja olettamia sekä epävarmuustekijöitä. Johto on yhtiöiden kassavirtaennusteita tehdessään tehnyt arvioita yhtiöiden tulevista myynnin volyymeista ja liikevaihdoista, käyttökatteista, investoinneista ja käyttöpääomatarpeista. Näihin arvioihin liittyy merkittävää epävarmuutta, sillä ei ole varmuutta, että ennustetut myynnin volyymit, myyntihinnat ja käyttökatetasot tullaan saavuttamaan tai investoinnit pystytään toteuttamaan arvioidulla tavalla.
Lopetetut toiminnot
Ruotsissa sijaitsevat Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB asetettiin konkurssiin 17.7.2017. Yhtiöiden olisi tullut vahvistettujen saneerausohjelmien mukaisesti maksaa saneerausvelat, noin 4,9 Me, heinäkuussa 2017. Ensisijaisena tarkoituksena oli saneerausvelkojen maksun lykkäämisestä sopiminen velkojien kanssa ja uudelleenrahoituksen järjestäminen tammikuuhun 2018 mennessä. Ulkopuolisen rahoituksen järjestyminen ja saneerausvelkojen maksujen lykkääminen tammikuuhun 2018 asti kävi epätodennäköiseksi heinäkuussa 2017 velkojien riittämättömän tuen johdosta. Componenta neuvotteli samaan aikaan potentiaalisten takomoliiketoiminnan ostajaehdokkaiden kanssa, mutta nämä neuvottelut päättyivät tuloksettomina.
Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n taseiden konsolidointi on lopetettu heinäkuussa 2017 ja tulosvaikutus esitetään IFRS 5 mukaisesti lopetettuina toimintoina. Yhtiön näkemyksen mukaan yhtiö menetti määräysvallan Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n toimintaan yhtiöiden hakeutuessa konkurssiin. Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n konkurssien myötä konsernissa ei ole enää takomoliiketoimintaa.
Vuoden 2017 tiedot sekä vuoden 2016 vertailutiedot on oikaistu tuloslaskelman, mukaan lukien muut laajan tuloksen erät, rahavirtalaskelman sekä eräiden tunnuslukujen osalta. Segmenttitiedoissa Componenta Wirsbo -alakonsernin luvut on esitetty lopetettuina toimintoina.
Johdon harkintaa edellyttämät laatimisperiaatteet
Laadittaessa konsernitilinpäätöstä kansainvälisen tilinpäätöskäytännön mukaisesti yrityksen johto joutuu tekemään tulevaisuutta koskevia arvioita ja olettamuksia. Seuraavassa mainitaan ne arviot ja oletukset, joihin liittyy merkittävä riski varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen olennaisista muutoksista seuraavan tilikauden aikana.
Componentan tilinpäätöstä laadittaessa, johto on käyttänyt merkittävää harkintaa arvioidessaan toiminnan jatkuvuutta. Toiminnan jatkuvuuteen liittyviä epävarmuustekijöitä on kuvattu yllä tarkemmin kohdassa toiminnan jatkuvuus. Johto on tehnyt merkittäviä arvioita ja oletuksia määrittäessään tilinpäätöksen omaisuuserien kuten sijoituskiinteistöjen, aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden ja vaihtoomaisuuden arvostusta, laskennallisten verosaamisten realisoitavuutta ja vastuusitoumuksia.
Toimintasegmentit ja raportoinnin muutos vuonna 2017
Vuoden 2017 aikana Componenta on läpikäynyt mittavia muutoksia. Emoyhtiö ja sen operatiiviset tytäryhtiöt Suomessa ja Ruotsissa saivat lainvoimaiset saneerauspäätökset. Ruotsissa sijaitsevat Componenta Wirsbo AB ja Componenta Arvika AB asetettiin konkurssiin 17.7.2017. Turkin yhtiön, Componenta Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş:n, osakkeet myytiin ja kauppa toteutui 27.9.2017.
Componentan pääasialliset myytävät tuotteet ovat koneistamattomia, koneistettuja ja maalattuja rautavalukomponentteja. Konsernin näkökulmasta merkityksettömiä myyntituottoja saadaan toimisto- ja teollisuustilojen vuokrauksesta. Konsernin uudelleenjärjestelyiden ja organisaatiomuutosten myötä Componentalla on yksi raportointisegmentti vuoden 2017 lopussa.
Konsernin ylin operatiivinen päätöksentekijä on yhtiön toimitusjohtaja, joka toimii myös emoyhtiön kaikissa tytäryhtiöissä hallituksen puheenjohtajana. Konsernin johtoryhmä ja muu johto avustaa ja tukee toimitusjohtajaa hänen tehtävässään.
Lähipiiritapahtumat
Lähipiiriin kuuluville henkilöille myönnetyt lainat vuoden 2017 lopussa olivat yhteensä 0,0 Me (0,1 Me).
Taloudellisessa raportoinnissa käytettävät vaihtoehtoiset tunnusluvut
Componenta julkaisee IFRS-tunnuslukujen ohella vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvatakseen varsinaisen liiketoiminnan taloudellista kehitystä ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri kausien välillä.
Yhtiön julkaisemat vaihtoehtoiset tunnusluvut sisältävät yhtiön liiketoiminnan tulosta ja kannattavuutta kuvaavia tunnuslukuja, joista on oikaistu yhtiön varsinaiseen perusliiketoimintaan liittymättömiä vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä. Tyypillisiä vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ovat luovutusvoitot ja -tappiot, tuotantolaitoksen sulkemiseen liittyvät tehottomuus- ja sopeuttamiskulut sekä ylimääräiset alaskirjaukset ja mahdolliset alaskirjausten peruutukset, onnettomuuksiin ja luonnonkatastrofeihin liittyvät kulut sekä uudelleenjärjestelyyn, ympäristöön ja vahingonkorvauksiin liittyvät varaukset. Lopetettujen toimintojen alla esitetyt dekonsolidoinnista johtuvat erät on luokiteltu vertailukelpoisuuteen vaikuttaviksi. Saneerausmenettelyihin liittyen yhtiön velkoja on leikattu ja velkojen leikkausten perusteella yhtiön tuloslaskelmaan on syntynyt akordinomaisia tuottoja. Kyseiset tuotot on luokiteltu vertailukelpoisuuteen vaikuttaviksi eriksi. Konsernin johto käyttää harkintaa tehdessään päätöksiä vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien luokittelussa.
Componenta julkaisee vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä oikaistut tunnusluvut "Oikaistu liiketulos", "Oikaistu käyttökate" ja "Oikaistu tulos rahoituserien jälkeen". Muita Componentan käyttämiä vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat käyttökate, oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, oikaistu oman pääoman tuotto ja oikaistu osakekohtainen tulos. Vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä oikaistut tunnusluvut samoin kuin vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät ovat tilintarkastamattomia.
Operatiiviset valuuttakurssierät
Emoyhtiön ja euroalueella sijaitsevien tytäryritysten ulkomaanrahamääräiset saatavat ja velat on muunnettu euroiksi tilinpäätöspäivän valuuttakurssin mukaan. Euroalueen ulkopuolisten konserniyritysten ulkomaanrahamääräiset saatavat ja velat on muunnettu asianomaisen konserniyhtiön toimintavaluuttaan tilinpäätöspäivän valuuttakurssiin.
Ostovelkojen ja myyntisaamisten valuuttakurssierot sekä niihin liittyvät suojauserät esitetään liiketoiminnan muiden tuottojen ryhmässä. Lainojen, talletuksien ja rahavarojen kurssierot sekä näihin liittyvien suojausinstrumenttien tulos esitetään rahoitustuotoissa ja -kuluissa.
Operatiivisia valuuttakurssieroja syntyy esimerkiksi valuuttamääräisistä ostoveloista ja myyntisaamisista sekä muista valuuttamääräisistä operatiivisista saamisista ja veloista. Sellaisten johdannaisten tulosvaikutukset, joilla suojataan operatiivisia valuuttapositioita, sisällytettiin myös määritelmällisesti operatiivisiin valuuttakurssieriin.
Konsernin käyttökatteen täsmäytys
| 1.1.- | 1.1. | 1.10.- | 1.10.- | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Me | 31.12.2017 | -31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
| Jatkuvien toimintojen käyttökate ilman vertailukelpoisuuteen | |||||
| vaikuttavia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja | 4,9 | 6,9 | 1,1 | 1,7 | |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | -0,1 | -2,2 | 0,0 | -0,5 | |
| Jatkuvien toimintojen oikaistu käyttökate | 4,8 | 4,6 | 1,1 | 1,3 | |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, jatkuvat toiminnot *) | 25,0 | -16,3 | 1,4 | -8,7 | |
| Jatkuvien toimintojen käyttökate, mukaan lukien | |||||
| vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | 29,8 | -11,7 | 2,5 | -7,4 |
*) Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät jatkuvien toimintojen käyttökatteessa vuonna 2017 liittyvät saneerausvelkojen leikkauksiin +30,6 Me. Sijoituskiinteistöjen arvonmuutoksia kirjattiin katsauskaudella -2,6 Me. Saneerausmenettelyihin liittyvät lakiasianpalvelut ja muut ulkopuoliset palvelut olivat yhteensä -1,4 Me. Suomen energiaveron palautuksen tilapäinen poistuminen oli -0,4 Me. Työttömyysvakuutusrahaston lisämaksu liittyen saneeraukseen oli -0,4 Me. Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat nettona -0,8 Me.
Konsernin liiketuloksen täsmäytys
| Me | 1.1.- 31.12.2017 |
1.1.- 31.12.2016 |
1.10.- 31.12.2017 |
1.10.- 31.12.2016 |
|---|---|---|---|---|
| Jatkuvien toimintojen liiketulos ilman vertailukelpoisuuteen | ||||
| vaikuttavia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja | 2,9 | -0,3 | 0,8 | 0,3 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | -0,1 | -2,2 | 0,0 | -0,5 |
| Jatkuvien toimintojen oikaistu liiketulos | 2,9 | -2,6 | 0,8 | -0,2 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, jatkuvat toiminnot *) | 23,4 | -29,8 | -0,1 | -18,0 |
| Jatkuvien toimintojen liiketulos, IFRS | 26,3 | -32,3 | 0,7 | -18,2 |
*) Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät jatkuvien toimintojen liiketuloksessa vuonna 2017 liittyvät saneerausvelkojen leikkauksiin +30,6 Me, Suomen sijoituskiinteistöjen arvonmuutoksiin ja arvonalentumisiin -2,6 Me, Componenta Främmestad AB:n tuotantokaluston arvonalentumisiin -1,5 Me sekä Componenta Finland Oy:n tuotantokaluston arvonalentumisia -0,1 Me. Saneerausmenettelyihin liittyvät lakiasianpalvelut ja muut ulkopuoliset palvelut olivat yhteensä -1,4 Me. Suomen energiaveron palautuksen tilapäinen poistuminen vaikutti -0,4 Me. Työttömyysvakuutusrahaston lisämaksu liittyen saneeraukseen oli -0,4 Me. Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat nettona -0,8 Me.
Konsernin tulos rahoituserien jälkeen täsmäytys
| Me | 1.1.- 31.12.2017 |
1.1.- 31.12.2016 |
1.10.- 31.12.2017 |
1.10.- 31.12.2016 |
|---|---|---|---|---|
| Jatkuvien toimintojen tulos rahoituserien jälkeen ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ja operatiivisia |
||||
| valuuttakurssieroja | 2,6 | -10,1 | 0,9 | -1,6 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | -0,1 | -2,2 | -0,1 | -0,5 |
| Jatkuvien toimintojen oikaistu tulos rahoituserien jälkeen | 2,5 | -12,3 | 0,8 | -2,0 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, jatkuvat toiminnot *) | 125,8 | 13,1 | 0,6 | -18,5 |
| Jatkuvien toimintojen tulos rahoituserien jälkeen, IFRS | 128,3 | 0,8 | 1,4 | -20,5 |
*) Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät jatkuvien toimintojen tuloksessa rahoituserien jälkeen ovat yllä mainittujen liiketuloksen kertaerien lisäksi saneerausvelkojen leikkauksia +102,4 Me.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
| 1.1.- | 1.1.- | 1.10.- | 1.10.- | |
|---|---|---|---|---|
| Me | 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
| Jatkuvat toiminnot: | ||||
| Saneerausvelkojen leikkaukset | 30,6 | - | 0,8 | - |
| Uudelleenjärjestelykustannukset sekä saneerauskulut | -1,4 | -1,2 | 0,0 | -1,2 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden sekä saamisten | ||||
| alaskirjaukset ja uudelleenarvostamiset | -4,6 | -20,3 | -1,2 | -20,3 |
| Myyntivoitot ja myyntitappiot | -0,1 | -5,2 | 0,0 | 0,0 |
| Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liiketuloksessa | -1,1 | -3,1 | 0,3 | 3,6 |
| Yhteensä liiketuloksessa, jatkuvat toiminnot | 23,4 | -29,8 | -0,1 | -18,0 |
| Rahoituserien vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | 102,4 | 42,9 | 0,7 | -0,5 |
| Yhteensä tuloksessa rahoituserien jälkeen, jatkuvat toiminnot | 125,8 | 13,1 | 0,6 | -18,5 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat veroerät | 0,3 | -6,9 | 0,0 | -5,2 |
| Yhteensä tilikauden tuloksessa, jatkuvat toiminnot | 126,1 | 6,3 | 0,6 | -23,7 |
| Yhteensä tilikauden tuloksessa, lopetetut toiminnot | -4,9 | -193,7 | -0,2 | -161,8 |
| Yhteensä tilikauden tuloksessa | 121,2 | -187,4 | 0,5 | -185,4 |
Liikevaihdon täsmäytys
| Me | 1.1.- 31.12.2017 |
1.1.- 31.12.2016 |
1.10.- 31.12.2017 |
1.10.- 31.12.2016 |
|---|---|---|---|---|
| Jatkuvat toiminnot yhteensä | 122,4 | 138,9 | 31,2 | 32,2 |
| Lopetetut toiminnot yhteensä | - | 311,2 | - | 62,0 |
| Sisäiset erät/eliminoinnit | - | -46,0 | - | -8,3 |
| Componenta yhteensä | 122,4 | 404,1 | 31,2 | 85,9 |
Vertailulukujen täsmäytys, katsauskauden 2017 jatkuvat toiminnot
Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoisen
| liikevaihdon täsmäytys, Me | 1-12/2016 | 10-12/2016 |
|---|---|---|
| Liikevaihto, jatkuvat toiminnot yhteensä, IFRS | 138,9 | 32,2 |
| Oikaistaan, Suomivalimon & Pistonsin liikevaihto 2016 ennen myyntihetkeä | -8,1 | -0,1 |
| Oikaistaan, tuotemerkki ja hallintopalveluveloitukset Hollannista ja Turkista vuonna 2016 | -8,8 | -0,8 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liikevaihto | 122,0 | 31,3 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoisen oikaistun | ||
| käyttökatteen täsmäytys, Me | 1-12/2016 | 10-12/2016 |
| Oikaistu käyttökate, jatkuvat toiminnot yhteensä | 4,6 | 1,3 |
| Oikaistaan, Suomivalimon & Pistonsin käyttökate 2016 ennen myyntihetkeä | 0,1 | 0,0 |
| Oikaistaan, tuotemerkkiveloitukset Hollannista ja Turkista vuonna 2016 sekä tuotelisensointiveloitukset Turkista |
-3,9 | -0,9 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen oikaistu käyttökate | 0,8 | 0,4 |
| Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoisen oikaistun | ||
| liiketuloksen täsmäytys, Me | 1-12/2016 | 10-12/2016 |
| Oikaistu liiketulos, jatkuvat toiminnot yhteensä | -2,6 | -0,2 |
| Oikaistaan, Suomivalimon & Pistonsin liiketulos 2016 ennen myyntihetkeä | 0,4 | -0,8 |
| Oikaistaan, tuotemerkkiveloitukset Hollannista ja Turkista vuonna 2016 sekä tuotelisensointiveloitukset Turkista |
-3,9 | -0,9 |
Katsauskauden jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen oikaistu liiketulos -6,1 -1,9
Konsernin tuloslaskelma ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
| Muutettu *) | Muutettu *) | |||
|---|---|---|---|---|
| Me | 1.1.-31.12.2017 | 1.1.-31.12.2016 | 1.10.-31.12.2017 | 1.10.-31.12.2016 |
| Jatkuvat toiminnot: | ||||
| Liikevaihto | 122,4 | 138,9 | 31,2 | 32,2 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0,8 | -0,3 | 0,4 | 0,4 |
| Liiketoiminnan kulut | -118,4 | -133,9 | -30,5 | -31,3 |
| Käyttökate | 4,8 | 4,6 | 1,1 | 1,3 |
| % liikevaihdosta | 3,9 | 3,3 | 3,6 | 3,9 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -2,0 | -7,2 | -0,3 | -1,5 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Liiketulos | 2,9 | -2,6 | 0,8 | -0,2 |
| % liikevaihdosta | 2,3 | -1,8 | 2,6 | -0,7 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -0,4 | -9,8 | 0,0 | -1,8 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 2,5 | -12,3 | 0,8 | -2,0 |
| % liikevaihdosta | 2,0 | -8,9 | 2,5 | -6,3 |
| Verot | 0,2 | 0,0 | -0,1 | -0,2 |
| Jatkuvien toimintojen tilikauden tulos | 2,7 | -12,3 | 0,7 | -2,3 |
| Lopetetut toiminnot: | ||||
| Lopetettujen toimintojen tilikauden tulos | 0,1 | -15,8 | 0,0 | -7,2 |
| Tilikauden tulos | 2,8 | -28,1 | 0,7 | -9,4 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 2,8 | -24,8 | 0,7 | -7,0 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,0 | -3,3 | 0,0 | -2,4 |
| 2,8 | -28,1 | 0,7 | -9,4 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos |
||||
| - Componenta yhteensä, laimentamaton, e | 0,02 | -0,20 | 0,00 | -0,05 |
| - Jatkuvat toiminnot, laimentamaton, e | 0,02 | -0,09 | 0,00 | -0,01 |
| - Lopetetut toiminnot, laimentamaton, e | 0,00 | -0,11 | 0,00 | -0,04 |
Konsernin tuloslaskelma
| Muutettu *) | Muutettu *) | |||
|---|---|---|---|---|
| Me | 1.1.-31.12.2017 | 1.1.-31.12.2016 | 1.10.-31.12.2017 | 1.10.-31.12.2016 |
| Jatkuvat toiminnot: | ||||
| Liikevaihto | 122,4 | 138,9 | 31,2 | 32,2 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 31,5 | 1,5 | 1,2 | 0,3 |
| Liiketoiminnan kulut | -124,1 | -152,0 | -29,8 | -39,9 |
| Käyttökate | 29,8 | -11,7 | 2,5 | -7,4 |
| % liikevaihdosta | 24,4 | -8,4 | 8,2 | -23,1 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -3,5 | -20,6 | -1,9 | -10,7 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Liiketulos | 26,3 | -32,3 | 0,7 | -18,2 |
| % liikevaihdosta | 21,5 | -23,3 | 2,2 | -56,5 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 102,1 | 33,1 | 0,7 | -2,4 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 128,3 | 0,8 | 1,4 | -20,5 |
| % liikevaihdosta | 104,8 | 0,6 | 4,5 | -63,8 |
| Verot | 0,5 | -6,9 | -0,1 | -5,4 |
| Jatkuvien toimintojen tilikauden tulos | 128,8 | -6,1 | 1,3 | -26,0 |
| Lopetetut toiminnot: | ||||
| Lopetettujen toimintojen tilikauden tulos | -4,8 | -209,5 | -0,2 | -168,9 |
| Tilikauden tulos | 124,1 | -215,5 | 1,1 | -194,9 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 124,1 | -206,3 | 1,1 | -186,6 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,0 | -9,2 | 0,0 | -8,3 |
| 124,1 | -215,5 | 1,1 | -194,9 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos |
||||
| - Laimentamaton, e, yhteensä | 0,70 | -1,64 | 0,02 | -1,15 |
| - Jatkuvat toiminnot, e | 0,73 | -0,05 | 0,02 | -0,15 |
| - Lopetetut toiminnot, e | -0,03 | -1,59 | 0,00 | -1,00 |
| - Laimennusvaikutuksella oikaistu, e | 0,70 | -1,64 | 0,02 | -1,15 |
Konsernin laaja tuloslaskelma
| Muutettu *) | Muutettu *) | |||
|---|---|---|---|---|
| Me | 1.1.-31.12.2017 | 1.1.-31.12.2016 | 1.10.-31.12.2017 | 1.10.-31.12.2016 |
| Tilikauden tulos | 124,1 | -215,5 | 1,1 | -194,9 |
| Jatkuvat toiminnot: | ||||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
| Ei siirretä tulosvaikutteisiksi | ||||
| Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus | 0,0 | -0,5 | 0,0 | 0,4 |
| Mahdollisesti myöhemmin tulosvaikutteisiksi siirrettävät |
||||
| Muuntoeron muutos | -0,9 | 1,3 | -0,3 | 1,0 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
| Rahavirran suojaukset | 0,1 | 0,3 | 0,0 | 0,1 |
| Muut erät | -0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Tulosvaikutteiset yhteensä | -1,0 | 1,1 | -0,3 | 1,0 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 0,0 |
| Jatkuvien toimintojen muut laajan tuloksen erät | ||||
| verojen jälkeen | -1,0 | 1,0 | 0,0 | 1,5 |
| Lopetetut toiminnot | ||||
| Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus | ||||
| verojen jälkeen | 0,0 | -15,8 | - | -15,9 |
| Muuntoeron muutos | -0,6 | 38,7 | - | 38,8 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot verojen jälkeen |
0,0 | 4,0 | - | 5,2 |
| Muut erät | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
| Lopetettujen toimintojen muut laajan tuloksen erät | ||||
| verojen jälkeen | -0,6 | 26,9 | - | 28,1 |
| Tilikauden laaja tulos | 122,5 | -187,6 | 0,8 | -165,3 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 122,5 | -180,0 | 0,8 | -158,8 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,0 | -7,6 | 0,0 | -6,5 |
| 122,5 | -187,6 | 0,8 | -165,3 |
*) Tilinpäätöksessä esitettyjä tuloslaskelmaa ja rahavirtaa koskevia vertailutietoja vuodelta 2016 on oikeistu johtuen siitä, että Componenta Wirsbo -alakonserni on esitetty lopetettuina toimintoina IFRS 5-standardin mukaisesti.
Konsernin tase
| Me | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| VARAT | ||
| Pitkäaikaiset varat | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 0,2 | 0,9 |
| Liikearvo | - | - |
| Sijoituskiinteistöt | 2,0 | 3,6 |
| Aineelliset hyödykkeet | 21,0 | 35,8 |
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | - | - |
| Saamiset | 0,4 | 0,3 |
| Muut rahoitusvarat ja osakeomistukset | 0,0 | 0,0 |
| Laskennalliset verosaamiset | - | - |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 23,7 | 40,6 |
| Lyhytaikaiset varat | ||
| Vaihto-omaisuus | 14,3 | 17,7 |
| Saamiset | 9,3 | 21,4 |
| Verosaamiset | 0,0 | 0,1 |
| Rahavarat | 5,5 | 4,4 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 29,1 | 43,5 |
| Varat yhteensä | 52,8 | 84,2 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||
| Oma pääoma | ||
| Osakepääoma | 1,0 | 21,9 |
| Muu oma pääoma | 17,3 | -151,6 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 18,3 | -129,7 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 0,0 | 0,0 |
| Oma pääoma yhteensä | 18,3 | -129,7 |
| Velat | ||
| Pitkäaikaiset | ||
| Korolliset pääomalainat | 0,0 | 0,4 |
| Korolliset velat | 1,4 | 56,2 |
| Korottomat velat ja pääomalainat | 15,3 | 27,0 |
| Varaukset | 0,0 | 0,0 |
| Laskennalliset verovelat | 1,3 | 2,4 |
| Lyhytaikaiset | ||
| Korolliset velat | 1,1 | 37,9 |
| Korottomat velat | 15,3 | 89,1 |
| Tuloverovelat | - | 0,0 |
| Varaukset | 0,1 | 0,8 |
| Velat yhteensä | 34,4 | 213,8 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 52,8 | 84,2 |
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
| Me | 31.12.2017 | Muutettu*) 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | ||
| Jatkuvien toimintojen tilikauden tulos rahoituserien jälkeen | 128,3 | 0,8 |
| Poistot ja arvonalenemiset, jatkuvat toiminnot | 3,5 | 20,6 |
| Rahoituksen tuotot ja kulut, jatkuvat toiminnot | -102,1 | -33,1 |
| Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut, jatkuvat toiminnot | -29,5 | -1,0 |
| Käyttöpääoman muutokset, jatkuvat toiminnot | 2,7 | 3,9 |
| Jatkuvien toimintojen liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 2,9 | -8,7 |
| Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot, jatkuvat toiminnot | 0,0 | -2,2 |
| Maksetut verot, jatkuvat toiminnot | 0,0 | 0,0 |
| Jatkuvien toimintojen liiketoiminnan rahavirta | 2,8 | -10,9 |
| Lopetettujen toimintojen liiketoiminnan rahavirta | 1,3 | 10,7 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 4,1 | -0,2 |
| Investointien rahavirta | ||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin, jatkuvat toiminnot | -1,8 | -2,1 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti, jatkuvat toiminnot | 0,0 | 9,7 |
| Muut investoinnit ja myönnetyt lainat, jatkuvat toiminnot | 0,0 | 0,0 |
| Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut, jatkuvat toiminnot | 0,3 | 0,3 |
| Jatkuvien toimintojen investointien rahavirta | -1,4 | 7,9 |
| Lopetettujen toimintojen investointien rahavirta | -1,2 | -8,8 |
| Investointien nettorahavirta | -2,6 | -0,9 |
| Rahoituksen rahavirta | ||
| Vaihtovelkakirjalainan liikkeellelasku, jatkuvat toiminnot | 0,0 | 25,4 |
| Rahoitusleasingvelkojen maksut, jatkuvat toiminnot | 0,1 | -3,0 |
| Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+) / vähennys (-), jatkuvat toiminnot | 0,0 | -0,3 |
| Pitkäaikaisten lainojen nostot, jatkuvat toiminnot | 0,0 | 0,1 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset, jatkuvat toiminnot | -0,1 | -15,7 |
| Jatkuvien toimintojen rahoituksen rahavirta | 0,0 | 6,5 |
| Lopetettujen toimintojen rahoituksen rahavirta**) | -0,5 | -7,1 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -0,4 | -0,6 |
| Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) | 1,1 | -1,7 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 4,4 | 6,1 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 0,0 | 0,0 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 5,5 | 4,4 |
*) Tilinpäätöksessä esitettyjä tuloslaskelmaa ja rahavirtaa koskevia vertailutietoja vuodelta 2016 on oikeistu johtuen siitä, että Componenta Wirsbo -alakonserni on esitetty lopetettuina toimintoina IFRS 5-standardin mukaisesti.
**) Sisältää lopetettujen toimintojen rahavarojen poiskirjaamisen.
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| Me | Osake pää oma |
Yli kurssi rahasto |
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto |
Rakennusten ja maa-alueiden uudelleen arvostus rahasto |
Muut rahastot |
Raha virran suojaukset |
Muunto erot |
Kerty neet voitto varat |
Yhteensä | Määräys vallat tomien omista jien osuus |
Oma pää oma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 1.1.2016 | 21,9 | 15,0 | 152,3 | 15,8 | 4,4 | -0,4 | -37,0 | -160,9 | 11,1 | 7,6 | 18,6 |
| Tilikauden tulos | -206,4 | -206,4 | -9,1 | -215,5 | |||||||
| Muuntoerot | 1,3 | 1,3 | 0,0 | 1,3 | |||||||
| Rahavirran suojaukset | 0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,3 | |||||||
| Muutokset rakennusten | -0,6 | 0,6 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| ja maa-alueiden | |||||||||||
| uudelleenarvostusrahastossa | |||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
| Lopetettujen toimintojen laajan | -15,2 | 0,0 | 36,3 | 3,7 | 24,7 | 1,5 | 26,2 | ||||
| tuloksen erät | |||||||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -15,8 | 0,6 | 0,3 | 37,6 | -202,7 | -180,1 | -7,6 | -187,7 |
| Vaihdettavan | 0,6 | 0,6 | 0,6 | ||||||||
| joukkovelkakirjalainan | |||||||||||
| liikkeellelasku | |||||||||||
| Vaihdettavan | 38,8 | 38,8 | 38,8 | ||||||||
| joukkovelkakirjalainan konversio | |||||||||||
| osakkeiksi | |||||||||||
| Oma pääoma 31.12.2016 | 21,9 | 15,0 | 191,1 | 0,0 | 5,6 | -0,1 | 0,6 | -363,6 | -129,7 | 0,0 | -129,7 |
| Osake pää |
Yli kurssi |
Sijoitetun vapaan pääoman |
Rakennusten ja maa-alueiden uudelleen arvostus |
Muut | Raha virran |
Muunto | Kerty neet voitto |
Määräys vallat tomien omista jien |
Oma pää oma |
||
| Me | oma | rahasto | rahasto | rahasto | rahastot | suojaukset | erot | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
| Oma pääoma 1.1.2017 | 21,9 | 15,0 | 191,1 | 0,0 | 5,6 | -0,1 | 0,6 | -363,6 | -129,7 | 0,0 | -129,8 |
| Tilikauden tulos | 124,1 | 124,1 | 124,1 | ||||||||
| Muuntoerot | -0,9 | -0,9 | -0,9 | ||||||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot | |||||||||||
| ja tappiot | 0,0 | 0,0 | |||||||||
| Rahavirran suojaukset | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||||||
| Muutokset rakennusten | 0,0 | 0,0 | |||||||||
| ja maa-alueiden | |||||||||||
| uudelleenarvostusrahastossa | |||||||||||
| Muut laajan tuloksen erät | -0,2 | -0,2 | -0,2 | ||||||||
| Lopetettujen toimintojen laajan | |||||||||||
| tuloksen erät | -0,6 | -0,6 | -0,6 | ||||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,2 | 0,1 | -1,5 | 124,1 | 122,5 | 0,0 | 122,5 |
| Vaihdettavan joukkovelkakirjalainan liikkeellelasku |
0,0 | 0,0 | |||||||||
| Vaihdettavan | 0,6 | 0,6 | 0,6 | ||||||||
| joukkovelkakirjalainan konversio | |||||||||||
| osakkeiksi | |||||||||||
| Uudelleenluokittelut | -20,9 | -15,0 | -191,2 | -0,8 | 227,9 | 0,0 | 0,0 | ||||
| Pääomalaina | 27,0 | 27,0 | 27,0 | ||||||||
| Hybridilainan velkaleikkaus | -2,0 | -2,0 | -2,0 | ||||||||
| Oma pääoma 31.12.2017 | 1,0 | 0,0 | 0,4 | 0,0 | 29,5 | 0,0 | -0,9 | -11,7 | 18,3 | 0,0 | 18,3 |
Konsernin tunnusluvut
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 34,8 | -165,3 |
| Oma pääoma/osake, e | 0,10 | -0,74 |
| Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me | 20,8 | -35,2 |
| Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % | n/a | -0,2 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | n/a | n/a |
| Oikaistu oman pääoman tuotto, % | n/a | n/a |
| Oman pääoman tuotto, % | n/a | n/a |
| Korolliset nettovelat, korollinen pääomalaina velkana, Me | -3,0 | 90,1 |
| Net gearing, pääomalaina velkana, % | n/a | n/a |
| Jatkuvien toimintojen tilauskanta, Me | 23,6 | 20,4 |
| Jatkuvien toimintojen bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 1,6 | 0,8 |
| Lopetettujen toimintojen bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 1,2 | 19,1 |
| Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me, koko konserni | 2,1 | 13,5 |
| Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me, koko konserni | 2,8 | 19,9 |
| Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta, jatkuvat toiminnot | 1,3 | 0,6 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, jatkuvat toiminnot | 567 | 671 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima, jatkuvat toiminnot | 680 | 763 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, koko konserni | 673 | 3 614 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima, koko konserni | 787 | 3 893 |
| Henkilöstö kauden lopussa, jatkuvat toiminnot | 572 | 578 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima, jatkuvat toiminnot | 691 | 664 |
| Henkilöstö kauden lopussa, koko konserni | 572 | 3 154 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima, koko konserni | 691 | 3 350 |
| Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, %, jatkuvat toiminnot | 79,2 | 80,0 |
| Vastuusitoumukset, Me | 63,0 | 149,4 |
| Osakekohtaiset tiedot | 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|---|
| Tulos/osake (EPS), e | 0,70 | -1,64 | |
| Tulos/osake (EPS), e laimennuksella | 0,70 | -1,64 | |
| Rahavirta/osake, e | 0,02 | 0,00 |
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
| Me | 1-12/2017 | 1-12/2016 |
|---|---|---|
| Aineellisten hyödykkeiden muutokset | ||
| Hankintameno kauden alussa | 211,5 | 586,1 |
| Muuntoerot | -1,1 | -3,6 |
| Lisäykset | 1,7 | 19,8 |
| Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | 0,0 |
| Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutos | 0,0 | -0,8 |
| Vähennykset ja siirrot erien välillä | -69,2 | -390,0 |
| Hankintameno kauden lopussa | 142,9 | 211,5 |
| Kertyneet poistot kauden alussa | -175,7 | -351,7 |
| Muuntoerot | 0,8 | 2,3 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 56,2 | 212,2 |
| Hankittujen liiketoimintojen kertyneet poistot | 0,0 | 0,0 |
| Tilikauden poistot ja arvonalenemiset | -3,2 | -38,5 |
| Kertyneet poistot kauden lopussa | -121,9 | -175,7 |
| Tasearvo kauden lopussa | 21,0 | 35,8 |
| Liikearvo | ||
| Hankintameno kauden alussa | 0,0 | 29,2 |
| Muuntoero | 0,0 | 0,2 |
| Vähennykset ja siirrot erien välillä | 0,0 | -29,4 |
| Tasearvo kauden lopussa | 0,0 | 0,0 |
Konsernin kehitys
Jatkuvien toimintojen liikevaihto markkina-alueittain
| Me | 1-12/2016*) | 1-12/2017 |
|---|---|---|
| Ruotsi | 44,9 | 44,1 |
| Suomi | 27,8 | 25,5 |
| Benelux-maat | 24,6 | 24,6 |
| Saksa | 8,4 | 7,3 |
| Muu Eurooppa | 27,2 | 16,6 |
| Muut maat | 6,0 | 4,4 |
| Jatkuvat toiminnot | 138,9 | 122,4 |
| Lopetetut toiminnot | 311,2 | 27,2 |
| Sisäiset erät/eliminoinnit | -46,0 | -0,2 |
| Yhteensä | 404,1 | 149,5 |
*) Lopetetut toiminnot sisältävät Turkin ja Hollannin toimintojen lisäksi Componenta Wirsbo -alakonsernin liikevaihdon.
Jatkuvien toimintojen neljännesvuosittainen liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
| Me | Q1/16*) | Q2/16*) | Q3/16*) | Q4/16*) | Q1/17**) | Q2/17**) | Q3/17 | Q4/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ruotsi | 13,0 | 12,5 | 9,2 | 10,3 | 12,0 | 11,6 | 9,3 | 11,1 |
| Suomi | 8,7 | 9,3 | 4,9 | 4,9 | 6,2 | 7,1 | 5,8 | 6,3 |
| Benelux-maat | 7,3 | 6,0 | 4,9 | 6,4 | 6,0 | 6,7 | 5,0 | 7,0 |
| Saksa | 1,5 | 3,0 | 2,1 | 1,8 | 2,4 | 1,9 | 1,5 | 1,4 |
| Muu Eurooppa | 5,7 | 7,9 | 5,5 | 8,0 | 4,7 | 4,7 | 3,0 | 4,1 |
| Muut maat | 2,3 | 2,7 | 0,1 | 0,8 | 0,9 | 1,0 | 1,3 | 1,2 |
| Jatkuvat toiminnot | 38,5 | 41,4 | 26,8 | 32,2 | 32,3 | 33,1 | 25,9 | 31,2 |
| Lopetetut toiminnot | 93,9 | 98,2 | 56,9 | 62,0 | 14,1 | 13,3 | -0,1 | - |
| Sisäiset erät/eliminoinnit | -14,2 | -14,8 | -8,5 | -8,3 | -0,1 | -0,1 | - | - |
| Yhteensä | 118,2 | 124,8 | 75,1 | 85,9 | 46,3 | 46,3 | 25,8 | 31,2 |
*) Lopetetut toiminnot sisältävät Turkin ja Hollannin toimintojen lisäksi Componenta Wirsbo -alakonsernin liikevaihdon.
**) Lopetetut toiminnot sisältävät Componenta Wirsbo -alakonsernin liikevaihdon.
Konsernin jatkuvien toimintojen kehitys ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
| Me | 1-12/2016 | 1-12/2017 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 138,9 | 122,4 |
| Liiketulos | -2,6 | 2,9 |
| Nettorahoituskulut | -9,8 | -0,4 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -12,3 | 2,5 |
Konsernin jatkuvien toimintojen kehitys neljännesvuosittain ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
| Me | Q1/16 | Q2/16 | Q3/16 | Q4/16 | Q1/17 | Q2/17 | Q3/17 | Q4/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 38,5 | 41,4 | 26,8 | 32,2 | 32,3 | 33,1 | 25,9 | 31,2 |
| Liiketulos | -0,6 | 0,6 | -2,3 | -0,2 | 0,6 | 1,1 | 0,3 | 0,8 |
| Nettorahoituskulut | -2,2 | -2,8 | -3,0 | -1,8 | 0,0 | -0,2 | -0,1 | 0,0 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -2,8 | -2,2 | -5,3 | -2,0 | 0,6 | 0,9 | 0,3 | 0,8 |
Konsernin jatkuvien toimintojen kehitys
| Me | 1-12/2016 | 1-12/2017 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 138,9 | 122,4 |
| Liiketulos | -32,3 | 26,3 |
| Nettorahoituskulut | 33,1 | 102,1 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 0,8 | 128,3 |
Konsernin jatkuvien toimintojen kehitys neljännesvuosittain
| Me | Q1/16 | Q2/16 | Q3/16 | Q4/16 | Q1/17 | Q2/17 | Q3/17 | Q4/17 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 38,5 | 41,4 | 26,8 | 32,2 | 32,3 | 33,1 | 25,9 | 31,2 |
| Liiketulos | -0,6 | -6,1 | -7,4 | -18,2 | -0,2 | -2,8 | 28,7 | 0,7 |
| Nettorahoituskulut | -2,2 | 40,7 | -3,0 | -2,4 | 0,0 | -0,2 | 101,6 | 0,7 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -2,8 | 34,6 | -10,5 | -20,5 | -0,3 | -3,1 | 130,2 | 1,4 |
| Tilauskanta kauden lopussa, Me | Q1/16 | Q2/16*) | Q3/16 | Q4/16 | Q1/17 | Q2/17 | Q3/17 | Q4/17 |
| Jatkuvat toiminnot yhteensä | 23,4 | 15,7 | 21,8 | 20,4 | 22,4 | 15,9 | 25,1 | 23,6 |
*) Q2/16 tilauskannan vertailulukua on muutettu aikaisemmin julkaistusta. Aikaisempina vuosina Q2 tilauskantajaksoa on muokattu normaalin 2 kuukauden jaksoa pidemmäksi, jotta ainoastaan yhtiön ja asiakkaiden operatiiviset tuotanto- ja toimituspäivät otettaisiin huomioon. Vuosittaiset loma-ajan tuotantolaitosten sulkemiset ajoittuvat pääasiassa kolmannelle vuosineljännekselle. Uusi Q2/16 vertailuluku, 15,7 Me, huomioi tilauskantajaksona seuraavan kahden kuukauden tilaukset. Aikaisemmin julkaistu vertailuluku huomioi 2 kuukauden tuotantoa vastaavat operatiiviset tuotanto- ja toimituspäivät.
Lopetetut toiminnot
| Me | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Lopetetut toiminnot yhteensä tilikauden tuloksessa, IFRS | -4,8 | -209,5 |
| Lopetetut toiminnot yhteensä tilikauden tuloksessa, ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | 0,1 | -15,8 |
| Lopetetut toiminnot yhteensä liiketuloksessa, ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | 0,2 | 2,0 |
Lopetettujen toimintojen rahavirta
| Me | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | 1,3 | 10,7 |
| Investointien nettorahavirta | -1,2 | -8,8 |
| Rahoituksen nettorahavirta, 2017 sisältää rahavarojen poiskirjaamisen konsernin taseesta | -0,5 | -7,1 |
| Rahavarojen lisäys (+) / vähennys (-) | -0,4 | -5,2 |
Componenta Främmestad AB:n tytäryhtiö Componenta Wirsbo AB ja Componenta Wirsbo AB:n tytäryhtiö Componenta Arvika AB asetettiin konkurssiin 17.7.2017 yhtiöiden omasta hakemuksesta. Yhtiöt luokiteltiin lopetetuiksi toiminnoiksi heinäkuussa 2017 IFRS 5 -standardin "myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot" mukaisesti ja yhtiöiden yhdistely konsernitilinpäätökseen lopetettiin heinäkuussa 2017. Vuoden 2016 vertailutiedot on oikaistu tuloslaskelman, mukaan lukien muut laajan tuloksen erät, rahavirtalaskelman sekä eräiden tunnuslukujen osalta. Segmenttitiedoissa Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n luvut ovat esitetty lopetettuina toimintoina ja lisäksi lopetettuina toimintoina on esitetty kaikkien Componenta Wirsbo AB:n ja Componenta Arvika AB:n netto-omaisuuserien arvonalentumiset. Lisäksi jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden kirjaamat arvonalentumiset Componenta Wirsbo AB:lta ja Componenta Arvika AB:lta oleviin nettosaamisiin on esitetty lopetettujen toimintojen alla.
Componenta Wirsbo -alakonsernin lopetettujen toimintojen tulos tilikaudella oli yhteensä -4,8 Me (-17,7 Me). Jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden arvonalentumisten kirjaukset koskien saamisia Componenta Wirsbo -alakonsernilta olivat 2017 yhteensä -0,8 Me. Tämän lisäksi konsernin emoyhtiössä kirjattiin tulokseen saneerausvelkojen alaisia Componenta Wirsbo -alakonsernin puolesta annettuja takauksia yhteensä -1,7 Me.
Vuonna 2017 lopetetut toiminnot
Componenta Wirsbo -alakonserni, lopetettu toiminto
| Me | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Liikevaihto, 1-6/2017 & 1-12/2016 | 27,2 | 45,3 |
| Liiketulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | 0,5 | -3,1 |
| Tulos rahoituserien jälkeen ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | 0,5 | -4,6 |
| Tilikauden tulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, 1-6/2017 & 1-12/2016 | 0,5 | -4,5 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta Wirsbo -alakonsernin tuloksessa ennen konsernitaseesta poiskirjaamista, 1-6/2017 & 1-12/2016 |
-4,1 | -13,2 |
| Tilikauden tulos, IFRS, ennen taseesta poiskirjaamista 1-6/2017 & 1-12/2016 | -3,6 | -17,7 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, muiden yhdisteltävien konserniyhtiöiden saatavien alaskirjaukset |
-0,8 | - |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta Wirsbo -alakonsernin puolesta annettujen takausvastuiden kirjaaminen konsernin emoyhtiössä |
-1,7 | - |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, laajan tuloksen erien siirrot tuloslaskelmaan | 0,5 | - |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta Wirsbo -alakonsernin nettovarallisuuden kirjaaminen pois konsernin taseesta |
0,8 | - |
| Componenta Wirsbo -alakonserni, lopetetun toiminnon tulos yhteensä, IFRS | -4,8 | -17,7 |
Componenta Wirsbo -alakonsernin konkurssin ja taseesta poiskirjaamisen vaikutukset konsernin omaan pääomaan, täsmäytykset
| Me | 2017 |
|---|---|
| Componenta Wirsbo -alakonsernin nettovarallisuuden taseesta poiskirjaaminen vaikutus | |
| tuloksen tai muun laajan tuloksen erien kautta | 0,8 |
| Muiden yhdisteltävien konserniyhtiöiden saatavien alaskirjaukset Componenta Wirsbo -alakonsernilta | -0,8 |
| Componenta Wirsbo -alakonsernin puolesta annettujen takausvastuiden kirjaaminen konsernin emoyhtiössä | -1,7 |
| Componenta Wirsbo-alakonsernin konkurssin ja taseesta poiskirjaamisen vaikutus konsernin omaan pääomaan | -1,7 |
| Componenta Wirsbo -alakonsernin ulkoisten varallisuuserien poiskirjaaminen konsernin taseesta | -12,0 |
| Componenta Wirsbo -alakonsernin ulkoisten velkaerien poiskirjaaminen konsernin taseesta | 12,0 |
| Componenta Wirsbo -alakonsernin puolesta annettujen takausvastuiden kirjaaminen konsernin emoyhtiössä | -1,7 |
| Componenta Wirsbo -alakonsernin konkurssin ja taseesta poiskirjaamisen vaikutus konsernin omaan pääomaan | -1,7 |
Vuonna 2016 lopetetut toiminnot
Hollannin tytäryhtiö Componenta B.V. haettiin konkurssiin 1.9.2016. Tämän johdosta Componenta-konsernilla ei ollut enää rautaliiketoimintaa Hollannissa. Hollannin alakonsernin toiminnot luokiteltiin lopetetuiksi toiminnoiksi IFRS 5 -standardin "myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot" mukaisesti ja Componenta B.V:n yhdistely konsernitilinpäätökseen lopetettiin vuoden 2016 kolmannella vuosineljänneksellä. Segmenttitiedoissa Componenta B.V:n luvut esitettiin lopetettuina toimintoina ja lisäksi lopetettuina toimintoina esitettiin kaikkien Componenta B.V:n netto-omaisuuserien arvonalentumiset. Lisäksi jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden kirjaamat arvonalentumiset Componenta B.V:ltä oleviin nettosaamisiin esitettiin lopetettujen toimintojen alla.
Componenta B.V:n lopetettujen toimintojen tulos tilikaudella, mukaan lukien Hollannin alakonsernin nettovarallisuuserien arvonalentumiset sekä jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden arvonalentumisten kirjaukset koskien saamisia Hollannin alakonsernilta, oli yhteensä -22,5 Me (-24,9 Me). Jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden arvonalentumisten kirjaukset koskien saamisia Hollannin alakonsernilta olivat 2016 yhteensä -21,8 Me. Tämän lisäksi konsernin emoyhtiössä kirjattiin tulokseen saneerausvelkojen alaisia Componenta B.V:n puolesta annettuja takauksia yhteensä -7,9 Me. Tämän lisäksi ensimmäisen ja toisen vuosineljänneksen aikana 2016 kirjattiin vertailukelpoisuuteen vaikuttavia menoja -2,9 Me liittyen Furan-linjan tuotannon lopettamiseen sekä paikallisiin muihin uudelleenjärjestelymenoihin.
Componenta B.V:n paikallisen tuloslaskelman konsolidointi lopetettiin jo 1.7.2016, koska konserni ei ole saanut Componenta B.V:ltä taloudellisia raportteja vuoden 2016 kolmannen vuosineljänneksen lukuihin liittyen. Tällä ei ole olennaista vaikutusta konsernin tilikauden tulokseen. Hollannin tytäryhtiön osakkeiden arvo oli konsernin taseessa 1 euro.
Componenta B.V, lopetettu toiminto
| Me | 2016 |
|---|---|
| Liikevaihto, 1-6/2016 & 1-12/2015 | 43,8 |
| Liiketulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | -2,8 |
| Tulos rahoituserien jälkeen ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | -3,5 |
| Tilikauden tulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, 1-6/2016 & 1-12/2015 | -3,5 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta B.V:n tuloksessa ennen konsernitaseesta poiskirjaamista, 1-6/2016 & 1-12/2015 |
-2,9 |
| Tilikauden tulos, IFRS, ennen taseesta poiskirjaamista 1-6/2016 & 1-12/2015 | -6,4 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, muiden yhdisteltävien konserniyhtiöiden saatavien alaskirjaukset | -21,8 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta B.V:n puolesta annettujen takausvastuiden kirjaaminen konsernin emoyhtiössä |
-7,9 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, laajan tuloksen erien siirrot tuloslaskelmaan | |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta B.V:n nettovarallisuuden kirjaaminen pois konsernin taseesta | 13,5 |
| Componenta B.V, lopetetun toiminnon tulos yhteensä, IFRS | -22,5 |
Componenta B.V:n konkurssin ja taseesta poiskirjaamisen vaikutukset konsernin omaan pääomaan, täsmäytykset Me 2016
| Componenta B.V:n nettovarallisuuden taseesta poiskirjaaminen vaikutus tuloksen tai | |
|---|---|
| muun laajan tuloksen erien kautta | 14,8 |
| Muiden yhdisteltävien konserniyhtiöiden saatavien alaskirjaukset Componenta B.V:ltä | -21,8 |
| Componenta B.V:n puolesta annettujen takausvastuiden kirjaaminen konsernin emoyhtiössä | -7,9 |
| Componenta B.V:n konkurssin ja taseesta poiskirjaamisen vaikutus konsernin omaan pääomaan | -14,9 |
| Me | 2016 |
| Componenta B.V:n -alakonsernin ulkoisten varallisuuserien poiskirjaaminen konsernin taseesta | -41,6 |
| Componenta B.V:n -alakonsernin ulkoisten velkaerien poiskirjaaminen konsernin taseesta | 34,5 |
| Componenta B.V:n puolesta annettujen takausvastuiden kirjaaminen konsernin emoyhtiössä | -7,9 |
| Componenta B.V:n konkurssin ja taseesta poiskirjaamisen vaikutus konsernin omaan pääomaan | -14,9 |
Componenta Oyj:n saneerausmenettelyiden ja annetun osakepantin johdosta yhtiö katsoi menettäneensä määräysvallan Turkin alakonsernissa ja siitä syystä sen yhdistely konsernitilinpäätökseen lopetettiin 31.12.2016 ja sen toiminnot luokiteltiin lopetetuiksi toiminnoiksi Componentan konsernitilinpäätöksessä 31.12.2016. Turkin klubilainapankit ottivat vuoden 2016 lopusta alkaen aktiivisemman roolin Componentan omistamien Componenta Dökümcülükin osakkeiden myyntiprosessissa ja neuvotteluita käytiin käytännössä Turkissa klubilainapankkien johdolla. Lisäksi Componentan edustajien mahdollisuudet osallistua Componenta Dökümcülükin johtamiseen olivat aikaisempaa rajallisemmat. Segmenttitiedoissa Componenta Turkin luvut oli esitetty lopetettuina toimintoina ja lisäksi lopetettuina toimintoina oli esitetty kaikkien Componenta Turkin netto-omaisuuserien arvonalentumiset mukaanlukien konsernin kirjaamat muuntoerot sekä Componenta Turkin kertyneet laajan tuloksen erät omassa pääomassa ja konserniliikearvo. Lisäksi jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden kirjaamat tietyt arvonalentumiset Componenta Turkilta oleviin saamisiin oli esitetty lopetettujen toimintojen alla.
Componenta Turkki -alakonsernin lopetettujen toimintojen tulos tilikaudella, mukaan lukien alakonsernin nettovarallisuuserien arvonalentumiset, oli yhteensä
| Componenta Turkki -alakonserni, lopetettu toiminto | ||
|---|---|---|
-169,3 Me. Turkin alakonsernin nettovarallisuuserien arvonalentumiset, mukaan lukien konserniliikearvon kirjaaminen pois konsernin taseesta, sekä jatkuvien toimintojen konserniyhtiöiden arvonalentumisten kirjaukset koskien saamisia Turkin alakonsernilta olivat 2016 yhteensä -97,6 Me. Konsernin kirjaamien muuntoerojen taseesta poiskirjaaminen oli yhteensä -38,6 Me. Tämän lisäksi Componenta Turkin tuloslaskelmassa oli -25,5 Me vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä tilikauden 2016 aikana seuraavasti: kolmannella vuosineljänneksellä kirjattu Turkin rautaliiketoiminnan liikearvon arvonalentuminen -7,5 Me, kolmannella vuosineljänneksellä kirjattu arvonalentuminen liittyen konkurssiin haetun Componenta BV:n saamisista -9,6 Me, verotarkastuksen yhteydessä määrättyjä lisäveroja - 2,5 Me, myyntisaamisten arvonalentumisia yhteensä -3,6 Me, koneiden ja kaluston arvonalentumisia -1,5 Me sekä uudelleenjärjestely- ja muita vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä nettona -0,8 Me.
Componenta Turkki -alakonsernin paikallisen tuloslaskelman yhdistely lopetettiin 31.12.2016. Taseesta poiskirjaamiset on tehty 31.12.2016 tase-arvoja käyttäen. Turkin tytäryhtiön arvo konsernin taseessa oli 1 euro. Konsernin taseessa oli 31.12.2016 velkaa ei-yhdisteltävälle Turkin alakonsernille 137,3 Me, josta 110,4 Me oli saneerauksen alaista velkaa.
| Me | 2016 |
|---|---|
| Liikevaihto | 226,1 |
| Liiketulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | 8,1 |
| Tulos rahoituserien jälkeen ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | -4,7 |
| Tilikauden tulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä | -7,3 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta Turkin tuloksessa ennen konsernitaseesta poiskirjaamista | -25,5 |
| Tilikauden tulos, IFRS, ennen taseesta poiskirjaamista | -32,8 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, muiden konserniyhtiöiden saatavien alaskirjaukset | -1,5 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, kertyneet muuntoerot mukaan lukien määräysvallattomien osuus | -38,8 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta Turkki -alakonsernin konserniliikearvon kirjaaminen pois konsernin taseesta |
-20,9 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, Componenta Turkki -alakonsernin nettovarallisuuden kirjaaminen pois konsernin taseesta |
-75,2 |
| Componenta Turkki, lopetetun toiminnon tulos yhteensä, IFRS | -169,2 |
| Componenta Turkin määräysvallan menettäminen ja taseesta poiskirjaamisen vaikutukset konsernin omaan pääomaan, täsmäytykset |
|
|---|---|
| Me | 2016 |
| Componenta Turkin nettovarallisuuden taseesta poiskirjaamisen vaikutus tuloksen tai muun laajan tuloksen erien kautta |
-88,9 |
| Componenta Turkki -alakonsernin konserniliikearvojen kirjaaminen pois konsernin taseesta | -20,9 |
| Muiden konserniyhtiöiden saatavien alaskirjaukset Componenta Turkilta | -1,5 |
| Componenta Turkin määräysvallan menettämisen ja taseesta poiskirjaamisen vaikutus vaikutus konsernin omaan pääomaan |
-111,4 |
| Me | 2016 |
| Componenta Turkki -alakonsernin konsernin ulkoisten varallisuuserien poiskirjaaminen konsernin taseesta | -199,1 |
| Componenta Turkki -alakonsernin ulkoisten velkaerien poiskirjaaminen konsernin taseesta | 245,8 |
| Componenta Turkki -alakonsernin konserniliikearvojen kirjaaminen pois konsernin taseesta | -20,9 |
Muiden konserniyhtiöiden velat Componenta Turkille esitetään konsernin taseessa -137,3
vaikutus vaikutus konsernin omaan pääomaan -111,4
Componenta Turkin määräysvallan menettämisen ja taseesta poiskirjaamisen
Vastuusitoumukset
| Me | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Kiinteistökiinnitykset | ||
| Omista velvoitteista | 7,8 | 7,8 |
| Omista velvoitteista | 7,8 | 7,8 |
|---|---|---|
| Yrityskiinnitykset | ||
| Omista velvoitteista | 50,0 | 53,3 |
| Pantit | ||
| Omista velvoitteista | 4,0 | 4,0 |
| Muut vuokrasopimukset | 0,2 | 3,4 |
| Muut vastuut | 1,0 | 80,9 |
| Yhteensä | 63,0 | 149,4 |
Euron vaihtokurssit
| Päätöskurssi | Keskikurssi | |||
|---|---|---|---|---|
| Yksi euro on | 31.12.2017 | 31.12.2016 | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
| SEK | 9,6490 | 9,5525 | 9,5833 | 9,4689 |
| USD | 1,1806 | 1,0541 | 1,1140 | 1,1069 |
| GBP | 0,8818 | 0,8562 | 0,8732 | 0,8195 |
| TRY (Turkin keskuspankki) | 4,1924 | 3,7099 | 3,9950 | 3,3413 |
| RUB | 68,2519 | 64,3000 | 64,9992 | 74,1446 |
Saneerausvelat yhteensä konsernin taseessa
| Me | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Korolliset lyhytaikaiset | 0,6 | 37,9 |
| Korolliset pitkäaikaiset | 0,8 | 56,6 |
| Korottomat lyhytaikaiset | 2,3 | 68,9 |
| Korottomat pitkäaikaiset | 15,3 | - |
| Konsernin saneerausvelat yhteensä | 19,0 | 163,4 |
| Konsernin saneerausvelkojen yhtiökohtainen yhteenveto | ||
| Componenta Oyj | 7,8 | 108,7 |
| Componenta Finland Oy | 5,8 | 20,5 |
| Componenta Främmestad AB | 5,4 | 20,0 |
| Componenta Wirsbo -alakonserni | - | 14,2 |
| 19,0 | 163,4 |
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Oman pääoman | = Tulos rahoituserien jälkeen – verot x 100 |
|---|---|
| tuotto-% (ROE) *) | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo) |
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) *) |
= Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut x 100 Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) Oikaistu oman pääoman tuotto ja oikaistu sijoitetun pääoman tuotto lasketaan samalla periaatteella kuin yllä on mainittu, paitsi sillä erotuksella, että jaettavana olevat tuloslaskelman erät ovat poislukien vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät |
| Omavaraisuusaste, % | = Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus x 100 Taseen loppusumma - saadut ennakot |
| Tulos/osake, e (EPS) | = Tulos rahoituserien jälkeen – verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus - hybridilainan siirtyvät sekä maksetut korot Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Tulos/osake, e, laimennusvaikutuksella |
= Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty mahdollisten optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavaikutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta laskettaessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon). Mahdollisesta vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään. |
| Rahavirta/osake, e (CEPS) |
= Liiketoiminnan nettorahavirta Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Oma pääoma/osake, e | = Oma pääoma ilman pääomalainoja Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa |
| Korolliset nettovelat, Me |
= Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset |
| Nettovelkaantumisaste (net gearing), % |
= Korolliset nettovelat x 100 Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
| Käyttökate, e | = Liiketulos + poistot ja arvonalentumiset +/- osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta |
*) Ensimmäisen vuosipuoliskon oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna).