Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Componenta Oyj Interim / Quarterly Report 2016

Apr 22, 2016

3307_10-q_2016-04-22_606a8ab2-a71a-4ff7-a1a0-656ecdb1f3c6.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

OSAVUOSIKATSAUS 1.1. - 31.3.2016

Liikevaihto ja liikevoitto jäivät edellisvuotta pienemmiksi, rahoitusjärjestelyt etenevät suunnitellusti

Tammi - maaliskuu 2016 lyhyesti

  • Tilauskanta huhtikuun alussa oli 10 % edellisvuotta matalampi ja oli 83 Me (92 Me).
  • Liikevaihto katsauskaudella laski 11 % edellisvuodesta ja oli 118 Me (133 Me).
  • Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä jäi edellisvuodesta ja oli 4,3 Me (9,9 Me).
  • Katsauskaudella kannattavuutta heikensivät edellisvuotta alhaisemmat tuotantovolyymit sekä kireän likviditeetin aiheuttamat tuotantokatkokset. Lisäksi laatukustannukset nousivat edellisvuoden vastaavasta ajankohdasta. Valuuttakurssierojen vaikutus käyttökatteeseen oli -0,8 Me (-0,3 Me).
  • Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä jäi edellisvuodesta ja oli -0,1 Me (5,4 Me). Katsauskauden liikevoitto kertaluonteiset erät mukaan lukien oli -2,2 Me (4,4 Me).
  • Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli -5,8 Me (0,2 Me) ja mainitut erät mukaan lukien oli -7,8 Me (-0,9 Me).

  • Katsauskauden tulokseen rahoituserien jälkeen vaikuttaneet kertaluonteiset erät olivat yhteensä -2,0 Me (-1,1 Me).

  • Katsauskauden tulos oli -7,8 Me (-1,7 Me) ja osakekohtainen laimentamaton tulos oli -0,08 e (-0,02 e).
  • Tasetta merkittävästi vahvistavat rahoitusjärjestelyt etenevät suunnitellusti. Suunnitellussa rahoitusratkaisussa pyritään muun muassa laskemaan liikkeeseen uusi vaihdettava pääomalaina, neuvottelemaan emoyhtiön vakuudellisia lainoja koskevista järjestelyistä, neuvottelemaan Turkin tytäryhtiön rahoituksesta turkkilaisten pankkien kanssa sekä myymään Componentan mäntäliiketoiminta. Tämän lisäksi yhtiö kartoittaa mahdollisuuksia myydä ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta.
  • Componentan uusien raportointisegmenttien Rautaliiketoiminta ja Alumiiniliiketoiminta - mukainen raportointi otettiin käyttöön 1.1.2016 alkaen.

Componentan tulosohjeistus 2016

Yhtiön taloudellisen tilanteen ja käynnissä olevan rakennemuutoksen johdosta tulosohjeistuksen antaminen on poikkeuksellisen haastavaa. Sen vuoksi Componenta ei toistaiseksi anna ennustetta tuloskehityksestä näkymiä kommentoidessaan.

Toimitusjohtaja Harri Suutari kommentoi katsauskautta:

"Componentan rautatuotteiden myynti laski alkuvuoden aikana noin 13 % edellisvuodesta johtuen lähinnä kaivos-, rakennus- ja maatalouskoneiden heikosta myynnin kehityksestä päämarkkina-alueillamme. Alumiinituotteiden myynti säilyi lähes edellisen vuoden tasolla.

Rautatuotteiden myynnin avulla saatu käyttökate laski 6,0 miljoonasta eurosta 1,0 miljoonaan euroon johtuen alentuneista volyymeista ja heikon maksukyvyn aiheuttamista tuotantokatkoista ja muista erikoisjärjestelyistä. Laatukustannukset olivat alkuvuonna poikkeuksellisen korkeat johtuen ongelmista muutamien uusien valimotuotteiden tuotannon sisäänajossa. Rautatoimintaan investoitiin 2,5 miljoonaa euroa.

Alumiinituotteiden avulla saatu käyttökate parani 3,1 miljoonasta eurosta 3,5 miljoonaan euroon. Alumiiniliiketoimintaan investoitiin 4,6 miljoonaa euroa. Kone- ja laiteasennukset uuteen Manisan tuotantolaitokseen Turkissa ovat alkaneet suunnitellusti.

Johtamismallia uudistettiin purkamalla konserninlaajuinen matriisiorganisaatio ja asiakasrajapinnan toiminnot palautettiin liiketoimintayksiköille. Samalla liiketoimintayksiköistä tuli tulosvastuullisia. Muutoksen yhteydessä johtamisen ja hallinnon henkilöstö väheni erityyppisillä ratkaisuilla 40 henkilötyövuodella ja vuotuiset kiinteät kustannukset tulevat laskemaan noin 3,5 miljoonaa euroa. Vaikutukset tulevat näkymään osittain vuonna 2016 ja täysimääräisinä vuoden 2017 alusta alkaen. Konsernin johtamisen ja hallinnon kustannukset olivat vuonna 2015 noin 21 miljoonaa euroa. Pyrimme laskemaan nämä kustannukset noin puoleen aiemmasta.

Alkuvuoden aikana strategiaa selkeytettiin. Jatkossa Componenta jatkaa alumiiniliiketoiminnan kehittämistä aiemmin suunnitellusti, mutta rautaliiketoiminnassa tullaan jatkossa keskittymään teknologiamielessä automaattisiin tuorehiekkalinjoihin. Jalostusastetta pyritään kasvattamaan lisäämällä koneistuksen ja pintakäsittelyn osuutta palvelussa.

Konsernin rahoitusasema on ollut alkuvuoden aikana vaikea. Uskon, että nyt neuvottelujen alla oleva rahoituskokonaisuus tuo toiminnan jatkuvuuden turvaavan ratkaisun. Konsernin kannattavuus on kuitenkin edelleenkin liian heikko kantaakseen jäljelle jäävän velkataakan ja kannattavuutta kohottavia toimia on edelleenkin jatkettava nopeassa aikataulussa. Ratkaisuja joudutaan pohtimaan lähiajan kassavirran perusteella."

Avainluvut

Q1 2016 Q1 2015 Muutos 2015
Tilauskanta, Me 82,7 92,3 -10 % 76,9
Liikevaihto, Me 118,2 133,1 -11 % 494,8
Käyttökate*), Me 4,3 9,9 -57 % 24,9
Liikevoitto*), Me -0,1 5,4 n/m 7,0
Liikevoitto*), % -0,1 4,1 n/m 1,4
Tulos rahoituserien jälkeen*), Me -5,8 0,2 n/m -18,4
Tulokseen rahoituserien jälkeen vaikuttaneet kertaluonteiset erät, Me -2,0 -1,1 91 % -30,5
Verot, Me 0,0 -0,8 -96 % -33,8
Tulos, Me -7,8 -1,7 361 % -82,7
Osakekohtainen tulos, e -0,08 -0,02 297 % -0,86
Net gearing, % 2 410 208 1 061 % 1 273
Sijoitetun pääoman tuotto*), % -0,2 6,5 n/m 2,3
Oman pääoman tuotto*), % -165,2 -2,7 5 973 % -20,4
Henkilöstö kauden lopussa ml. vuokratyövoima 4 272 4 253 0 % 4 269

*) Ilman kertaluonteisia eriä

Componentan Q1 2016 osavuosikatsaus pdf-muodossa on tämän tiedotteen liitteenä. Se on myös saatavissa yhtiön internet-sivuilla osoitteessa www.componenta.com.

Componentan osavuosikatsaus 1.1. - 31.3.2016 Liikevaihto ja liikevoitto jäivät edellisvuotta pienemmiksi, rahoitusjärjestelyt etenevät suunnitellusti

Tilauskannan ja myynnin kehitys

Componentan tilauskanta huhtikuun alussa oli 10 % pienempi kuin vuotta aiemmin eli 82,7 Me (92,3 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Kierrätysteräksen ja raudan sekä alumiinin hintojen muutokset pienensivät katsauskauden tilauskantaa raaka-ainelisien pienentymisen johdosta noin 3 Me verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan.

Raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta oli 5 % pienempi verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Componentan asiakastoimialan myynti oli 9 % pienempi kuin edellisvuonna.

Rakennus- ja kaivosteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 14 % verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Componentan asiakastoimialan myynti oli 25 % pienempi kuin edellisvuonna.

Koneenrakennus-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 21 % edellisvuodesta. Componentan asiakastoimialan myynti oli 14 % pienempi kuin edellisvuonna.

Maatalouskoneet-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 6 % verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan. Componentan asiakastoimialan myynti oli 10 % pienempi kuin edellisvuonna.

Autoteollisuus-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 8 % edellisvuoteen verrattuna. Componentan asiakastoimialan myynti oli 2 % pienempi kuin edellisvuonna.

Liikevaihto

Konsernin katsauskauden liikevaihto laski 11 % ja oli 118 Me (133 Me). Componentan rautatuotteiden myynti laski alkuvuoden aikana noin 13 % edellisvuodesta johtuen lähinnä kaivos-, rakennus- ja maatalouskoneiden heikosta myynnin kehityksestä päämarkkina-alueillamme. Alumiinituotteiden myynti säilyi lähes edellisen vuoden tasolla.

Konsernin kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 61 % (62 %).

Componentan liikevaihto jakautui katsauskaudella asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 33 % (32 %), rakennus- ja kaivosteollisuus 15 % (17 %), koneenrakennus 20 % (21 %), maatalouskoneet 14 % (14 %) ja autoteollisuus 18 % (16 %).

Tulos

Konsernin katsauskauden käyttökate ilman kertaluonteisia eriä heikkeni edellisvuodesta ja oli 4,3 Me (9,9 Me). Katsauskauden käyttökatetta heikensivät edellisvuotta alhaisemmat tuotantovolyymit sekä kireän likviditeetin aiheuttamat tuotantokatkokset. Lisäksi käyttökatetta heikensivät lisääntyneet laatukustannukset. Operatiiviset valuuttakurssierot heikensivät käyttökatetta -0,8 Me (-0,3 Me).

Konsernin katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä heikkeni edellisvuodesta ja oli -0,1 Me (5,4 Me). Liikevoitto edellä mainitut kertaluonteiset erät mukaan lukien oli -2,2 Me (4,4 Me).

Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat -5,6 Me (-5,3 Me). Nettorahoituskulut olivat edellisvuotta 0,3 Me suuremmat johtuen kasvaneista korkokuluista, joiden vaikutusta pienensivät valuuttakurssivoitot.

Konsernin katsauskauden tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli -5,8 Me (0,2 Me) ja edellä mainitut erät mukaan lukien -7,8 Me (-0,9 Me).

Katsauskauden liikevoittoon sisältyneet kertaluonteiset erät olivat -2,0 Me (-1,0 Me). Kertaluonteiset erät liikevoitossa liittyvät pääasiassa Heerlenin furaanilinjan lopettamiskuluihin -1,1 Me ja konsernihallinnon uudelleenjärjestelykuluihin -0,3 Me, muut kertaluonteiset erät nettona olivat -0,6 Me.

Katsauskauden verot olivat 0,0 Me (-0,8 Me).

Katsauskauden tulos oli -7,8 Me (-1,7 Me). Katsauskauden osakekohtainen laimentamaton tulos oli -0,08 e (-0,02 e).

Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli -0,2 % (6,5 %) ja edellä mainitut erät mukaan lukien -3,3 % (5,3 %). Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli -165,2 % (-2,7 %) ja mainitut erät mukaan lukien -220,1 % (-6,2 %).

Tuloslaskelman eroanalyysi katsauskaudella ilman kertaluonteisia eriä edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna

Liikevaihto
118,2
133,1
-11 %
Tuotannon arvo
121,6
135,8
-10 %
Me Q1/16 Q1/15 Ero
Materiaalit
-54,9
-62,1
-11 %
Muuttuvat palkat ja ulkopuoliset palvelut
-23,1
-23,4
-1 %
Muut muuttuvat ja kiinteät kulut
-39,3
-40,3
-3 %
Kulut yhteensä
-117,3
-125,9
-7 %
Käyttökate
4,3
9,9
-57 %

Tase, rahoitus ja kassavirta

Componenta ei vuonna 2015 täyttänyt tiettyjä syndikaattilainasopimuksen ehtoja, minkä vuoksi yhtiö allekirjoitti joulukuun 2015 lopussa pohjoismaisten syndikaattilainan osapuolten kanssa niin sanotun standstill-sopimuksen, jossa rahoittajat vapauttivat Componentan mainittujen lainaehtojen täyttämisestä määräaikaisesti huhtikuun 2016 loppuun asti.

Componenta aloitti joulukuun alussa neuvottelut uusia strategisia linjauksia tukevasta ja yhtiön rahoitusaseman ja taseen vahvistamista turvaavasta rahoitusratkaisusta. Yhtiö tiedotti 1.4.2016 päässeensä alustavaan sopimukseen emoyhtiön vakuudellisten velkojen pois maksamisesta. Tavoiteltu järjestely muodostaa kokonaisuuden, joka toteutuessaan vahvistaa yhtiön tasetta vähentämällä vakuudellisia velkoja 72 miljoonaa euroa sekä lisäämällä yhtiön omaa pääomaa noin 50 miljoonaa euroa.

Vakuudellisten velkojen osalta tehtävä järjestely ja yhtiön käyttöpääoman turvaaminen on tarkoitus rahoittaa laskemalla liikkeeseen vaihdettava pääomalaina ja myymällä ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta.

Lisäksi turkkilaisten pankkien kanssa on edetty neuvotteluissa koskien Turkin tytäryhtiön lisärahoitusta ja rahoituksen muuttamista pitkäaikaisemmaksi.

Yhtiön tavoitteena on tiedottaa järjestelyistä tarkemmin 31.5.2016 mennessä.

Konsernilla on erääntymässä pitkä- ja lyhytaikaisia lainoja pankeilta ja muilta rahoitusinstituutioilta yhteensä 152,3 Me seuraavien 12 kuukauden aikana. Yhtiön likviditeetti oli alkuvuonna 2016 kireä, mikä vaikutti negatiivisesti yhtiön tuotannolliseen toimintaan. Neuvottelut rahoituslaitosten ja muiden sijoitusinstituutioiden kanssa ovat jatkuneet alkuvuoden 2016 aikana.

Konsernin katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset olivat yhteensä 8,6 Me (7,8 Me). Yhtiöllä ei ollut sitovia luottositoumuksia katsauskauden lopussa. Katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset sisältävät 4,0 Me varoja, joiden käyttöön sisältyy nostorajoituksia liittyen pääasiassa Manisan alumiinivalimoinvestoinnin etenemiseen. Nostorajoitusten alaiset varat nostetaan toisen vuosineljänneksen aikana. Konsernin korolliset nettovelat olivat 236 Me (226 Me) katsauskauden lopussa, jolloin yhtiöllä ei ollut pääomalainoja. Q1 2015 vertailuluvussa pääomalainojen osuus oli 2,0 Me. Nettovelkaantumisaste oli 2 410 % (208 %).

Konsernin omavaraisuusaste oli maaliskuun lopussa 2,4 % (22,7 %).

Liiketoiminnan nettorahavirta katsauskaudella oli 8,4 Me (-4,0 Me). Parantunut liiketoiminnan rahavirta johtuu käyttöpääoman muutoksista, jotka katsauskaudella olivat 11,5 Me (-7,7 Me). Käyttöpääomaan sitoutuneet varat pienenivät lähinnä ostovelkojen kasvun johdosta. Erääntyneet ostovelat olivat katsauskauden lopussa 29,6 Me. Yhtiön heikosta tuloskehityksestä johtuen käyttöpääomarahoituksen tilanne on pysynyt kireänä.

Componenta tehostaa pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien määrä maaliskuun lopussa oli 87,8 Me (95,2 Me).

Maaliskuun lopussa yhtiön sijoitettu pääoma oli 254 Me (342 Me).

Investoinnit

Componentan katsauskauden tuotannollisten investointien määrä oli 7,1 Me (5,0 Me), josta rahoitusleasing-investointien osuus oli 1,5 Me (0,2 Me). Investointien nettorahavirta oli -5,8 Me (-5,1 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin, myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden kassavirran. Katsauskauden investoinneista 4,2 Me oli pääasiassa kapasiteettia kasvattavia investointeja alumiiniliiketoimintaan Turkin Manisassa.

Strategia ja strategiset projektit

Strategian mukaisesti Componenta tulee jatkossa keskittymään rautavaluissa tuorehiekkateknologiaan ja volyymiltaan keskisuuriin tuotesarjoihin ja alumiinivaluihin sekä pyrkii kasvattamaan kaikkien tuotantolaitosten käyttöasteita.

Ensisijaisena tavoitteena on kannattavuuden selkeä parantaminen ja siihen liittyen on aloitettu liiketoimintarakenteen strateginen tarkastelu, joka sisältää mahdollisia tuotantolaitosten sulkemisia tai myyntejä, tuotannon siirtoja ja muita kannattavuuden selvään parantamiseen tähtääviä toimenpiteitä.

Osana käynnissä olevaa strategiatyötä Componentan johtamisjärjestelmä uudistettiin maaliskuun alussa. Uudessa järjestelmässä luovutaan aikaisemmasta divisioonarakenteesta ja liiketoiminta jaetaan viiteen liiketoiminta-alueeseen: Suomen liiketoiminta, Ruotsin liiketoiminta, Hollannin liiketoiminta, Turkin rautaliiketoiminta ja Turkin alumiiniliiketoiminta. Liiketoiminta-alueet muodostuvat liiketoimintayksiköistä eli paikallisista valimoista, konepajoista ja takomoista. Liiketoiminta-alueet vastaavat myös omasta myynnistään.

Uudistuksella tavoitellaan merkittäviä kustannussäästöjä ja kiinteitä kustannuksia karsitaan useilla toimenpiteillä. Konsernitason myynti-, suunnittelu-, laatu- ja asiakaspalvelutoiminnot liitetään osaksi liiketoimintayksiköitä. Toimenpiteillä pyritään

liiketoimintayksiköiden ydinosaamisen kehittämiseen sekä asiakaspalvelun ja laadun oleelliseen parantamiseen.

Suomessa henkilöstön osallistumista johtamiseen on edistetty nimittämällä pääluottamusmies kunkin liiketoimintayksikön johtoryhmän jäseneksi.

Componenta Oyj:n tytäryhtiö Karkkilan Lääkärikeskus Oy myi 9.2.2016 konsernin ydinliiketoimintaan kuulumattoman lääkärikeskus- ja työterveyspalveluliiketoimintansa Mehiläinen Oy:lle. Lääkärikeskuksen omistus siirtyi Mehiläiselle 1.3.2016 alkaen.

Neuvottelut Componentan mäntäliiketoimintayksikön Componenta Pistonsin myynnistä jatkuvat ja kyseisen yksikön omaisuuserät on määritelty myytävänä oleviksi omaisuuseriksi IFRS:n mukaisesti. Tämän lisäksi yhtiö kartoittaa mahdollisuuksia myydä ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta.

Uudet liiketoimintasegmentit

Componenta selkeytti johtamisjärjestelmänsä 3.3.2016 alkaen osana käynnissä olevaa strategiatyötä. Uudessa järjestelmässä luovuttiin aikaisemmasta divisioonarakenteesta ja Componentan organisaatio jaettiin viiteen liiketoiminta-alueeseen, jotka vastaavat rauta- ja alumiinikomponenttien tuotannosta ja myynnistä. Uudet liiketoiminta-alueet ovat Suomen liiketoiminta, Ruotsin liiketoiminta, Hollannin liiketoiminta, Turkin rautaliiketoiminta ja Turkin alumiiniliiketoiminta ja ne muodostuvat liiketoimintayksiköistä eli paikallisista valimoista, konepajoista ja takomoista.

Componentan raportointi toteutetaan jatkossa uusien raportointisegmenttien – Rautaliiketoiminta ja Alumiiniliiketoiminta – mukaisesti. Uusi raportointi otettiin käyttöön 1.1.2016 alkaen ja sen mukaiset vertailutiedot julkaistiin 20.4.2016. Rautaliiketoimintaan kuuluvat Componentan rautavalimot ja konepajat Suomessa, Ruotsissa, Hollannissa ja Turkissa. Lisäksi siihen kuuluvat mäntävalmistaja Pistons Suomessa ja Wirsbon takomot Ruotsissa sekä osakkuusyhtiö Componenta-Ferromatrix NV. Alumiiniliiketoimintaan kuuluvat Turkissa sijaitsevat alumiinivalimo ja vanteiden tuotantoyksikkö.

Näiden ydinliiketoimintaan kuuluvien segmenttien ulkopuolelle jää Muu liiketoiminta, joka sisältää palveluyhtiöt ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot, myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n.

Liiketoimintasegmenttien kehitys

Rautaliiketoiminta

Rautaliiketoiminnan liiketoimintayksiköt ovat Turkin Orhangazissa sijaitsevat valimo ja konepaja, Hollannin Heerlenissä ja Weertissä

sijaitsevat valimot, Suomen Iisalmessa, Karkkilassa ja Porissa sijaitsevat valimot, Ruotsin Främmestadissa sijaitseva konepaja sekä mäntävalmistaja Pistons Suomessa ja Wirsbon takomot Ruotsissa sekä osakkuusyhtiö Componenta-Ferromatrix NV.

Rautaliiketoiminnan tilauskanta huhtikuun alussa oli 68,6 Me (76,7 Me) eli 10,5 % alempi verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan. Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Rautaliiketoiminnan tilauskanta muodostuu pääasiassa raskaan ajoneuvoteollisuuden, rakennusja kaivoskoneteollisuuden, koneenrakennusteollisuuden sekä maatalouskoneteollisuuden tilauksista.

Rautaliiketoiminnan liikevaihto katsauskaudella oli 97,6 Me (111,9 Me) eli 12,8 % alempi kuin edellisvuonna.

Katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli -2,3 Me (2,7 Me). Liikevoittoa heikensivät edellisvuotta alhaisemmat tuotantovolyymit sekä kireän likviditeetin aiheuttamat tuotantokatkokset ja haasteet tehokkaassa tuotannonsuunnittelussa. Lisäksi laatukustannukset nousivat edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.

Rautaliiketoiminnan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin samalla tasolla verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon 3 212 (3 209).

Alumiiniliiketoiminta

Alumiiniliiketoiminnan liiketoimintayksiköt ovat Turkin Manisassa sijaitsevat alumiinivalimo ja vanteiden tuotantoyksikkö.

Alumiiniliiketoiminnan tilauskanta huhtikuun alussa oli 14,9 Me (17,2 Me) eli 13,2 % alempi kuin edellisvuonna vastaavana ajankohtana. Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Alumiiniliiketoiminnan tilauskanta muodostuu pääasiassa autoteollisuuden tilauksista. Lisäksi alumiinituotteita toimitetaan jonkin verran myös raskaalle ajoneuvoteollisuudelle ja maatalouskoneisiin.

Alumiiniliiketoiminnan liikevaihto katsauskaudella oli 21,9 Me (22,2 Me) eli 1,6 % pienempi kuin edellisvuonna.

Katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 2,8 Me (2,4 Me). Liikevoitto oli hieman edellisvuotta parempi pääasiassa alhaisemmista raaka-ainekustannuksista johtuen.

Alumiiniliiketoiminnan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin 5 % suurempi verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon 903 (863).

Muu liiketoiminta

Muu liiketoiminta sisältää palveluyhtiöt ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot, myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n ja osakkuusyhtiöt Kumsan A.S:n.

Muun liiketoiminnan katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli -0,5 Me (0,2 Me).

Henkilöstö

Konsernin keskimääräinen henkilömäärä katsauskauden aikana oli 4 268 (4 244) mukaan lukien vuokratyövoima 305 (302). Konsernin henkilömäärä katsauskauden lopussa oli 4 272 (4 253), mukaan lukien vuokratyövoima 318 (316).

Henkilöstö maittain katsauskauden lopussa

Q1 2016 Q1 2015 Muutos 31.12.2015
Turkki 2 669 2 602 3 % 2 642
Suomi 642 669 -4 % 659
Hollanti 545 544 0 % 547
Ruotsi 416 438 -5 % 421

Henkilöstö divisioonittain katsauskauden lopussa

Q1 2016 Q1 2015 Muutos 31.12.2015
Rautaliiketoiminta 3 229 3 216 0 % 3 188
Alumiini
liiketoiminta
909 869 5 % 911
Muu liiketoiminta
(ilman konserni
hallintoa)
14 23 -39 % 22
Konsernihallinto 120 145 -17 % 148

Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että katsauskauden lopussa Turkissa oli 62 % (61 %), Suomessa 15 % (16 %), Hollannissa 13 % (13 %), ja Ruotsissa 10 % (10 %) henkilöstöstä.

Osakkeet ja osakepääoma

Componenta Oyj:n osake noteerataan Nasdaq Helsingissä. Osakkeen katsauskauden keskikurssi oli 0,56 euroa, alin kurssi 0,48 euroa ja ylin kurssi 0,71 euroa. Osakkeen kurssi maaliskuun lopussa oli 0,51 euroa (0,86 euroa). Osakekannan markkina-arvo oli katsauskauden lopussa 49,1 Me (83,7 Me) ja osakkeen suhteellinen vaihto katsauskaudella 1,8 % (7,0 %) osakekannasta.

Componentan osakepääoma oli katsauskauden päättyessä 21,9 Me (21,9 Me). Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä katsauskauden lopussa oli 97 269 224 (97 269 224) osaketta. Osakkeenomistajien määrä oli 2 707 (2 586).

Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset

Componenta Oyj:n 1.4.2016 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilikauden 1.1. - 31.12.2015 tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen sekä myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että osinkoa ei jaeta 31.12.2015 päättyneeltä tilikaudelta.

Hallituksen jäsenten lukumääräksi päätettiin kuusi. Yhtiökokous päätti valita nykyisen hallituksen jäsenet Olavi Huhtalan, Olli Isotalon, Perttu Louhiluodon, Riitta Palomäen, Matti Ruotsalan ja Tommi Salusen uudelleen seuraavaksi toimikaudeksi.

Yhtiökokous päätti, että hallituksen puheenjohtajalle maksetaan vuosipalkkiona 60 000 euroa ja hallituksen jäsenille 30 000 euroa. Lisäksi hallituksen alaisten valiokuntien jäsenille maksetaan 5 000 euroa. Hallituksen jäsenten matkakulut korvataan tilikaudella 1.1. - 31.12.2016 yhtiön matkustussäännön mukaisesti.

Tilintarkastajaksi yhtiökokous valitsi KHT-yhteisö PricewaterhouseCoopers Oy:n.

Ylimääräisen yhtiökokouksen päätökset

Componentan ylimääräinen yhtiökokous päätti 15.4.2016 hallituksen valtuuttamisesta päättämään osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta.

Osakeantivaltuutuksen nojalla annettavien tai luovutettavien osakkeiden enimmäismäärä, mukaan lukien erityisten oikeuksien perusteella annettavat osakkeet, voi olla yhteensä enintään 100 000 000 osaketta. Valtuutuksen nojalla hallitus voi päättää

esimerkiksi sellaisten erityisten oikeuksien myöntämisestä, jotka oikeuttavat saamaan maksua vastaan yhtiön uusia osakkeita, tai yhtiön hallussa olevia omia osakkeita siten, että merkintähinta maksetaan käyttämällä merkitsijällä olevaa saatavaa merkintähinnan kuittaamiseen (vaihtovelkakirja). Hallitus voi päättää antaa joko uusia osakkeita tai yhtiön hallussa mahdollisesti olevia omia osakkeita. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään kaikista osakeantiin sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeuden osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamiseen. Valtuutusta käytetään esimerkiksi yhtiön taseen ja rahoitusaseman vahvistamiseksi.

Componenta Oyj on 24.3.2016 ja 1.4.2016 tiedottanut valmisteilla olevasta yhtiön tasetta merkittävästi vahvistavasta rahoitusjärjestelystä. Järjestelyn toteutuminen edellyttää muun muassa, että 15.4.2016 pidetty ylimääräinen yhtiökokous päättää hallitukselle myönnettävästä osakkeiden ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamista koskevasta valtuutuksesta.

Osakepohjainen kannustinjärjestelmä

Componentan ylimääräinen yhtiökokous päätti 15.4.2016 hallituksen ehdotusten mukaisesti optio-oikeuksien antamisesta.

Optio-oikeudet on tarkoitettu osaksi avainhenkilöiden kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää, joten optio-oikeuksien antamisella on yhtiön kannalta painava taloudellinen syy. Optio-oikeudet annetaan vastikkeetta ja ne oikeuttavat merkitsemään yhteensä enintään 10 000 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Hallitus päättää optio-oikeuksien jakamisesta ja voi lisäksi päättää niiden saamista koskevista erityisistä lisäehdoista. Optio-oikeuksia jaetaan vain, jos yhtiö päättää toteuttaa suunnittelemansa rahoitusjärjestelyn.

Hallitus ja johto

Yhtiökokouksen jälkeinen hallitus kokouksessaan valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Matti Ruotsalan ja varapuheenjohtajaksi Olavi Huhtalan.

Componentalla on hallituksen tarkastusvaliokunta, jonka puheenjohtajaksi hallitus valitsi Riitta Palomäen ja jäseniksi Olavi Huhtalan sekä Tommi Salusen.

Componentalla on myös osakkeenomistajista tai osakkeenomistajien edustajista koostuva nimitystoimikunta, johon Componentan kolme suurinta osakkeenomistajaa, Euroclear Finland Oy:n 31.8. päivätyn osakasluettelon mukaan, nimeävät yhden edustajan. Nimitystoimikunnan tehtävänä on vuosittain valmistella ja esitellä seuraavalle varsinaiselle yhtiökokoukselle tehtävät ehdotukset hallituksen jäseniksi ja hallituksen jäsenten palkkioiksi.

Componenta-konsernin johtoryhmän 1.1. - 3.3.2016 muodostivat toimitusjohtaja Harri Suutari, Valimodivisioonan johtaja Olli Karhunen, Konepajadivisioonan johtaja Juha Alhonoja, Alumiinidivisioonan johtaja Sabri Özdogan, talousjohtaja Markku Honkasalo, henkilöstö- ja lakiasiainjohtaja Pauliina Rannikko ja globaaleista asiakkuuksista vastaava myyntijohtaja Furio Scolaro.

Johtamisjärjestelmän uudistamisen yhteydessä myös Componentan johtoryhmän kokoonpano muuttui. 3.3.2016 alkaen konsernin johtoryhmän muodostavat toimitusjohtaja Harri Suutari, Ruotsin liiketoiminnan johtaja Juha Alhonoja, Suomen liiketoiminnan johtaja Seppo Erkkilä, Hollannin liiketoiminnan johtaja Mika Hassinen, Turkin rautaliiketoiminnan johtaja Pasi Mäkinen ja Turkin alumiiniliiketoiminnan johtaja Sabri Özdogan sekä talousjohtaja Markku Honkasalo, henkilöstö- ja lakiasiainjohtaja Pauliina Rannikko ja kehitysjohtaja Sami Sivuranta.

Riskit ja epävarmuustekijät

Componentan liiketoiminnan merkittävimpiä riskejä ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailutilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).

Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raakaaineiden, kuten kierrätysteräksen ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.

Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvilta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema. Rahoitusriskien hallintaan liittyviä asioita kuvataan tarkemmin vuoden 2015 tilinpäätöksessä.

Jälleenrahoitus- ja maksuvalmiusriskit

Componenta valmistelee toimenpideohjelmaa toimintansa jatkuvuuden turvaamiseksi ja rahoitusasemansa vahvistamiseksi. Neuvottelut rahoituslaitosten ja muiden sijoitusinstituutioiden kanssa ovat jatkuneet alkuvuoden 2016 aikana. Tavoiteltu järjestely muodostaa kokonaisuuden, joka toteutuessaan luo mahdollisuuden lähteä toteuttamaan yhtiön uutta strategiaa noudattaen toiminnan jatkuvuusperiaatetta. Rahoitusjärjestely on ehdollinen ja sen toteuttamiseen liittyy epävarmuustekijöitä. Yhtiö on tiedottanut rahoitusjärjestelyjen etenemisestä 11.3.2016 ja 1.4.2016. Yhtiön tavoitteena on tiedottaa järjestelyistä tarkemmin 31.5.2016 mennessä. Ilman rahoitusjärjestelyiden onnistumista yhtiöllä on haasteita toimintansa jatkuvuuden turvaamisessa. Konsernilla on erääntymässä pitkä- ja lyhytaikaisia lainoja rahoituslaitoksilta 152,3 Me seuraavien 12 kuukauden aikana. Yhtiön likviditeetti on ollut alkuvuonna 2016 kireä, mikä on vaikuttanut negatiivisesti yhtiön tuotannolliseen toimintaan.

Konsernin rahoituksen saatavuus pyritään varmistamaan hajauttamalla lainasalkku maturiteettien, rahoituslähteiden ja -instrumenttien osalta. Yhden rahoituslähteen luototusosuus ei saa nousta rahoituspolitiikassa asetetun määrän yli. Konsernissa käytössä olevista rahoituslähteistä tärkeimpiä ovat turkkilaisista pankeista nostettu klubilaina, myyntisaatavien rahoitus ilman takautumisoikeutta, syndikoitu rahoituslimiittisopimus, muut bilateraaliset lyhyt- ja pitkäaikaiset lainasopimukset turkkilaisten pankkien kanssa, leasing-rahoitus, joukkovelkakirjalainat ja eläkelainat.

Rahoitusjärjestelyiden toteutumiseen liittyy epävarmuustekijöitä, joita on kuvattu tilinpäätöksen laadintaperiaatteissa ja liitetiedossa 32.

Valuuttariski

Componentan transaktioposition suojauspolitiikan mukaisesti Turkin valuuttamääräisten erien osalta suojausasteiden on mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 0 - 100 prosenttia. Yhtiön näkemyksen mukaan Turkin liira tulee heikkenemään euroa ja muita päävaluuttoja vastaan pidemmällä aikavälillä suuresta inflaatioerosta johtuen. Käynnissä olevien rahoitusneuvottelujen johdosta yhtiöllä on tällä hetkellä haasteita saada tarvittavia luottolimiittejä suojaavien johdannaisten solmimista varten.

Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2015 tilinpäätöksen liitetiedoista.

Toimintaympäristön kehitys

Kysyntänäkymät konsernin kaikilla asiakastoimialoilla ovat edelleen epävarmat.

Raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta oli 5 % pienempi verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Raskaan ajoneuvoteollisuuden kysynnän odotetaan pysyvän Euroopassa edellisen vuoden tasolla.

Rakennus- ja kaivosteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 14 % verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Raaka-aineiden hintojen odotetaan nousevan toisella vuosipuoliskolla, mikä kasvattanee toimialan investointeja. Asiakastoimialan kokonaiskysynnän vuonna 2016 odotetaan kuitenkin jäävän pienemmäksi kuin edellisenä vuonna.

Koneenrakennus-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 21 % edellisvuodesta. Asiakastoimialan sisällä kysyntä vaihtelee asiakkaittain ja maantieteellisesti.

Maatalouskoneet-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 6 % verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan. Asiakastoimialan kysynnän odotetaan jatkuvan alhaisella tasolla.

Autoteollisuus-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 8 % edellisvuoteen verrattuna. Autoteollisuuden kysynnän Euroopassa odotetaan nousevan hieman vuonna 2016, mutta Turkin kysynnän odotetaan laskevan.

Componentan tulosohjeistus 2016

Yhtiön taloudellisen tilanteen ja käynnissä olevan rakennemuutoksen johdosta tulosohjeistuksen antaminen on poikkeuksellisen haastavaa. Sen vuoksi Componenta ei toistaiseksi anna ennustetta tuloskehityksestä näkymiä kommentoidessaan.

Helsinki 22. huhtikuuta 2016

COMPONENTA OYJ Hallitus

Osavuosikatsauksen taulukot

Laadintaperiaatteet

Tämä tilintarkastamaton osavuosikatsaus 31.3.2016 on laadittu osavuosikatsauksia koskevan IAS 34 -standardin mukaisesti. Componenta on soveltanut osavuosikatsauksen laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2015, joka on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards) mukaisesti siten kuin ne on EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä.

Segmenttiraportoinnin muutos

Componentan maaliskuussa 2016 toteuttama johtamisjärjestelmän selkeyttäminen muutti myös konsernin raportoimat liiketoimintasegmentit ja niitä vastaava raportointi käynnistyi 2016 ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Uuden rakenteen mukaisesti Componentan liiketoiminta jaetaan kahteen raportointisegmenttiin, jotka ovat Rautaliiketoiminta ja Alumiiniliiketoiminta. Rautaliiketoimintaan kuuluvat Componentan rautavalimot ja konepajat Suomessa, Ruotsissa, Hollannissa ja Turkissa. Lisäksi siihen kuuluvat mäntävalmistaja Pistons Suomessa, Wirsbon takomot Ruotsissa sekä yhteisyritys Componenta-Ferromatrix NV. Alumiiniliiketoimintaan kuuluvat Turkissa sijaitsevat alumiinivalimo ja vanteiden tuotantoyksikkö. Näiden ydinliiketoimintaan kuuluvien segmenttien ulkopuolelle jää Muu liiketoiminta, joka sisältää palveluyhtiöt ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot, myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n sekä osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n.

Lähipiiritapahtumat

Katsauskaudella myynnit osakkuusyhtiöille olivat 0,1 Me (0,0 Me) ja ostot osakkuusyhtiöiltä olivat 0,1 Me (0,0 Me).

Oletus toiminnan jatkuvuudesta

Tämä osavuosikatsaus on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen. Yhtiön johto on toiminnan jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut yhtiön päivityksen alaisena olevan strategian ja siihen liittyvät ennusteet sekä käytettävissä olevat rahoituslähteet ja uudelleenrahoitukseen sekä likviditeettiin liittyvät riskit. Yhtiö on jatkanut alkuvuoden 2016 aikana neuvotteluita rahoitusaseman ja taseen vahvistamista turvaavasta rahoitusratkaisusta. Uusien rahoitusjärjestelyiden tavoitteena on turvata käyttöpääoman riittävyys seuraavan 12 kuukauden ajaksi, rahoituksen riittävyys strategisten toimenpiteiden läpiviemiseen sekä sovittujen lainojen hoitokulut sekä lyhennykset. Neuvottelut rahoituslaitosten sekä muiden sijoittajainstituutioiden kanssa jatkuvat edelleen. Yhtiön maksuvalmiustilanteeseen ja rahoitusjärjestelyjen onnistumiseen sekä niiden vaikutukseen yhtiön tuloskehitykseen liittyy olennaisia epävarmuustekijöitä, jotka yhtiön johto on huomioinut tehdessään arviota toiminnan jatkuvuudesta. Ilman neuvoteltavana olevan jälleenrahoitusjärjestelyjen toteutumista yhtiöllä ei ole riittävää

käyttöpääomaa seuraavan 12 kuukauden tarpeisiin. Mikäli edellä kuvatut järjestelyt eivät toteudu riittävässä määrin, yhtiö ei mahdollisesti pysty realisoimaan varojaan ja suorittamaan velkojaan osana tavanomaista liiketoimintaa. Yhtiön näkemyksen mukaan uudelleenrahoituksen järjestyminen on kuitenkin todennäköistä. Valmisteltavan strategian aiheuttamat liiketoiminnan uudelleenjärjestelytoimenpiteiden vaikutukset sekä niihin liittyvät luontaiset epävarmuustekijät on otettu huomioon konsernin tase-erien esittämisessä.

Toiminnan jatkuvuuteen liittyviä oletuksia on kuvattu tarkemmin vuoden 2015 tilinpäätöksessä.

Myytävänä olevat omaisuuserät

Componenta on käynnistänyt toimenpiteet Pietarsaaressa sijaitsevan mäntiä valmistavan yksikön myymiseksi. Mäntiä valmistavan yksikön pitkäaikaiset aineelliset sekä aineettomat hyödykkeet ja konserniliikearvo sekä vaihto-omaisuus on määritelty lyhytaikaiseksi myytävänä olevaksi omaisuuseräksi IFRS 5 -standardin mukaisesti. Kaupan odotetaan tapahtuvan vuoden 2016 aikana.

Kertaluonteiset erät ja operatiiviset valuuttakurssierät

Hallituksen toimintakertomuksessa selostetut kertaluonteiset erät eivät liity yhtiön varsinaiseen perusliiketoimintaan.

Olennaisimpia kertaluonteisia eriä ovat luovutusvoitot ja -tappiot, tuotantolaitoksen sulkemiseen liittyvät tehottomuus- ja sopeuttamiskulut sekä ylimääräiset alaskirjaukset ja mahdolliset alaskirjausten peruutukset, onnettomuuksiin ja luonnonkatastrofeihin liittyvät kulut sekä uudelleenjärjestelyyn, ympäristöön ja vahingonkorvauksiin liittyvät varaukset. Konsernin johto käyttää harkintaa tehdessään päätöksiä kertaluonteisten erien luokittelussa.

Konserni on aiemmin raportoinut perusliiketoiminnan kannattavuuden ja liikevoiton myös operatiivisista valuuttakurssieristä puhdistettuna. Konserni luopuu tästä raportointikäytännöstä jatkossa. Operatiivisia valuuttakurssieroja syntyy esimerkiksi valuuttamääräisistä ostoveloista ja myyntisaamisista sekä muista valuuttamääräisistä operatiivisista saamisista ja veloista. Sellaisten johdannaisten tulosvaikutukset, joilla suojataan operatiivisia valuuttapositioita, on myös sisällytetty määritelmällisesti operatiivisiin valuuttakurssieriin.

Konsernin käyttökatteen täsmäytys

Me 1.1.-31.3.2016 1.1.-31.3.2015 1.1.-31.12.2015
Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja 5,1 10,3 23,8
Operatiiviset valuuttakurssierot -0,8 -0,3 1,0
Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä 4,3 9,9 24,9
Kertaluonteiset erät -1,9 -1,0 -11,7
Käyttökate, IFRS 2,4 8,9 13,1

Konsernin liikevoiton täsmäytys

Me 1.1.-31.3.2016 1.1.-31.3.2015 1.1.-31.12.2015
Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja 0,6 5,8 6,0
Operatiiviset valuuttakurssierot -0,8 -0,3 1,0
Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä -0,1 5,4 7,0
Kertaluonteiset erät -2,0 -1,0 -30,5
Liikevoitto, IFRS -2,2 4,4 -23,4

Konsernin tulos rahoituserien jälkeen täsmäytys

Me 1.1.-31.3.2016 1.1.-31.3.2015 1.1.-31.12.2015
Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia
valuuttakurssieroja -5,0 0,5 -19,4
Operatiiviset valuuttakurssierot -0,8 -0,3 1,0
Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä -5,8 0,2 -18,4
Kertaluonteiset erät -2,0 -1,1 -30,5
Tulos rahoituserien jälkeen, IFRS -7,8 -0,9 -48,9

Konsernin tuloslaskelma ilman kertaluonteisia eriä

Me 1.1.-31.3.2016 1.1.-31.3.2015 1.1.-31.12.2015
Liikevaihto 118,2 133,1 494,8
Liiketoiminnan muut tuotot -0,5 0,0 2,5
Liiketoiminnan kulut -113,4 -123,2 -472,5
Poistot ja arvonalenemiset -4,5 -4,5 -17,9
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta 0,0 0,0 0,1
Liikevoitto -0,1 5,4 7,0
% liikevaihdosta -0,1 4,1 1,4
Rahoitustuotot ja -kulut -5,6 -5,3 -25,4
Tulos rahoituserien jälkeen -5,8 0,2 -18,4
% liikevaihdosta -4,9 0,1 -3,7
Verot -0,1 -0,9 0,1
Tilikauden tulos -5,9 -0,7 -18,2
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -5,9 -1,0 -18,6
Määräysvallattomille omistajille 0,0 0,2 0,4
-5,9 -0,7 -18,2
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta
laskettu osakekohtainen tulos
- laimentamaton, e -0,06 -0,01 -0,19

Konsernin tuloslaskelma

Me 1.1.-31.3.2016 1.1.-31.3.2015 1.1.-31.12.2015
Liikevaihto 118,2 133,1 494,8
Liiketoiminnan muut tuotot -0,3 0,1 2,6
Liiketoiminnan kulut -115,5 -124,2 -484,3
Poistot ja arvonalenemiset -4,6 -4,5 -36,6
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta 0,0 0,0 0,1
Liikevoitto -2,2 4,4 -23,4
% liikevaihdosta -1,8 3,3 -4,7
Rahoitustuotot ja -kulut -5,6 -5,3 -25,4
Tulos rahoituserien jälkeen -7,8 -0,9 -48,9
% liikevaihdosta -6,6 -0,7 -9,9
Verot 0,0 -0,8 -33,8
Tilikauden tulos -7,8 -1,7 -82,7
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -7,8 -1,9 -83,1
Määräysvallattomille omistajille 0,0 0,2 0,4
-7,8 -1,7 -82,7
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta
laskettu osakekohtainen tulos
- laimentamaton, e -0,08 -0,02 -0,86
- laimennusvaikutuksella oikaistu, e -0,08 -0,02 -0,86

Konsernin laaja tuloslaskelma

Me 1.1.-31.3.2016 1.1.-31.3.2015 1.1.-31.12.2015
Tilikauden tulos -7,8 -1,7 -82,7
Muut laajan tuloksen erät
Ei siirretä tulosvaikutteisiksi
Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus - - -8,8
Mahdollisesti myöhemmin tulosvaikutteisiksi siirrettävät
Muuntoeron muutos -0,2 0,1 -0,6
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot -0,8 -0,9 -2,1
Rahavirran suojaukset -0,3 0,0 0,0
Muut erät 0,0 0,0 0,0
Tulosvaikutteiset yhteensä -1,2 -0,9 -2,7
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot 0,2 0,2 2,0
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -1,0 -0,7 -9,5
Tilikauden laaja tulos -8,8 -2,4 -92,2
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille -8,9 -2,6 -92,1
Määräysvallattomille omistajille 0,0 0,2 -0,1
-8,8 -2,4 -92,2

Konsernin tase

Me 31.3.2016 31.3.2015 31.12.2015
Varat
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 6,3 7,6 7,1
Liikearvo 28,5 29,2 29,2
Sijoituskiinteistöt 7,9 8,3 8,1
Aineelliset hyödykkeet 233,2 252,0 234,3
Osuudet osakkuusyhtiöissä 1,4 1,2 1,2
Saamiset 9,1 1,4 7,8
Muut rahoitusvarat 0,9 0,9 0,9
Laskennalliset verosaamiset 5,5 37,8 5,5
Pitkäaikaiset varat yhteensä 292,7 338,4 294,1
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 67,6 78,6 68,9
Saamiset 38,4 55,1 31,7
Verosaamiset 0,9 0,1 1,4
Myytävänä olevat omaisuuserät 5,9 - -
Rahavarat *) 8,6 7,8 6,1
Lyhytaikaiset varat yhteensä 121,3 141,5 108,2
Varat yhteensä 414,1 479,9 402,2
Oma pääoma ja velat
Oma pääoma
Osakepääoma 21,9 21,9 21,9
Muu oma pääoma -19,7 78,7 -10,8
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 2,2 100,6 11,1
Määräysvallattomien omistajien osuus 7,6 8,2 7,6
Oma pääoma yhteensä 9,8 108,8 18,6
Velat
Pitkäaikaiset
Pääomalainat - 0,0 -
Korolliset velat 92,2 155,8 87,3
Korottomat velat 0,6 0,2 0,3
Varaukset 10,7 10,4 10,4
Laskennalliset verovelat 10,9 11,9 10,8
Lyhytaikaiset
Pääomalainat - 2,0 -
Korolliset velat 152,3 75,8 155,7
Korottomat velat 131,9 111,5 110,0
Tuloverovelat 0,1 0,3 2,0
Varaukset 5,6 3,3 7,0
Velat yhteensä 404,3 371,1 383,6
Oma pääoma ja velat yhteensä 414,1 479,9 402,2

*) 31.3.2016 rahat ja pankkisaamiset sisältävät 4,0 Me varoja, joiden käyttöön sisältyy nostorajoituksia liittyen pääasiassa

Manisan alumiinivalimoinvestoinnin etenemiseen.

Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma

Me 1.1.-31.3.2016 1.1.-31.3.2015 1.1.-31.12.2015
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen -7,8 -0,9 -48,9
Poistot ja arvonalenemiset 4,6 4,5 36,6
Rahoituksen tuotot ja kulut 5,6 5,3 25,4
Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut -1,7 -1,7 -1,8
Käyttöpääoman muutokset 11,5 -7,7 21,6
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 12,2 -0,4 33,0
Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot -3,8 -3,5 -22,1
Maksetut verot 0,0 -0,1 -0,6
Liiketoiminnan nettorahavirta 8,4 -4,0 10,3
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -6,2 -5,3 -28,6
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti 0,3 0,2 0,4
Muut investoinnit ja myönnetyt lainat 0,0 0,0 0,0
Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut 0,1 0,0 1,4
Investointien nettorahavirta -5,8 -5,1 -26,8
Rahoituksen rahavirta
Maksetut osingot - - -0,4
Rahoitusleasingvelkojen maksut -1,5 -0,7 -4,0
Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys (-) -1,5 5,5 5,3
Pitkäaikaisten lainojen nostot 6,9 0,6 26,4
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset -4,0 -0,6 -16,8
Rahoituksen nettorahavirta -0,1 4,8 10,5
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) 2,5 -4,4 -6,0
Rahavarat tilikauden alussa 6,1 12,1 12,1
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 0,0 0,0 0,0
Rahavarat tilikauden lopussa 8,6 7,8 6,1

Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista

Määräys
vallat
Yli Raha tomien Oma
Me Osake
pääoma
kurssi
rahasto
Muut
rahastot
virran
suojaukset
Muunto
erot
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä omistajien
osuus
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2015 21,9 15,0 179,5 -0,4 -36,3 -76,5 103,1 8,0 111,2
Tilikauden tulos -1,9 -1,9 0,2 -1,7
Muuntoerot 0,1 0,1 0,0 0,1
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot -0,7 -0,7 0,0 -0,7
Rahavirran suojaukset 0,0 0,0 0,0
Muut laajan tuloksen erät 0,0 0,0 0,0
Tilikauden laaja tulos 0,0 0,0 0,1 -2,7 -2,6 0,2 -2,4
Oma pääoma 31.3.2015 21,9 15,0 179,5 -0,4 -36,2 -79,2 100,6 8,2 108,8
Tilikauden tulos -81,2 -81,2 0,2 -81,0
Muuntoerot -0,7 -0,7 0,0 -0,7
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot -0,7 -0,7 -0,1 -0,8
Rahavirran suojaukset 0,0 0,0 0,0
Rakennusten, maa-alueiden ja -7,0 0,0 0,0 -7,0 -0,3 -7,4
sijoituskiinteistöjen uudelleenarvostus
Muut laajan tuloksen erät 0,0 0,0 0,0
Tilikauden laaja tulos -7,0 0,0 -0,7 -81,8 -89,5 -0,3 -89,8
Osingonjako 0,0 -0,4 -0,4
Oma pääoma 1.1.2016 21,9 15,0 172,5 -0,4 -37,0 -160,9 11,1 7,6 18,6
Tilikauden tulos -7,8 -7,8 0,0 -7,8
Muuntoerot -0,2 -0,2 0,0 -0,2
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot -0,6 -0,6 0,0 -0,6
Rahavirran suojaukset -0,2 -0,2 -0,2
Muut laajan tuloksen erät 0,0 0,0 0,0
Tilikauden laaja tulos 0,0 -0,2 -0,2 -8,5 -8,9 0,0 -8,8
Oma pääoma 31.3.2016 21,9 15,0 172,5 -0,6 -37,2 -169,4 2,2 7,6 9,8

Konsernin tunnusluvut

31.3.2016 31.3.2015 31.12.2015
Omavaraisuusaste, % 2,4 22,7 4,6
Oma pääoma/osake, e 0,02 1,03 0,11
Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me 254,3 342,4 261,7
Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % -0,2 6,5 2,3
Sijoitetun pääoman tuotto, % -3,3 5,3 -7,2
Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % -165,2 -2,7 -20,4
Oman pääoman tuotto, % -220,1 -6,2 -92,6
Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me 235,9 225,9 237,0
Net gearing, pääomalaina velkana, % 2 410,5 207,6 1 273,0
Tilauskanta, Me 82,7 92,3 76,9
Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me 5,6 4,9 26,2
Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me 7,1 5,0 31,5
Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta 6,0 3,8 6,4
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana 3 963 3 942 3 982
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima 4 268 4 244 4 281
Henkilöstö kauden lopussa 3 954 3 937 3 979
Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima 4 272 4 253 4 269
Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % 92,5 91,1 91,3
Vastuusitoumukset, Me 583,4 661,3 586,0
Laimentamaton osakekohtainen tulos, e -0,08 -0,02 -0,86
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, e -0,08 -0,02 -0,86
Rahavirta/osake, e 0,09 -0,04 0,11

Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo

Me 1-3/2016 1-3/2015 1-12/2015
Aineellisten hyödykkeiden muutokset
Hankintameno kauden alussa 586,1 571,2 571,2
Muuntoerot -0,4 1,0 1,7
Lisäykset 7,1 5,0 30,0
Hankitut liiketoiminnot 0,0 0,0 0,0
Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutos -0,1 0,0 -11,9
Vähennykset ja siirrot erien välillä -4,7 -0,7 -4,9
Hankintameno kauden lopussa 588,0 576,5 586,1
Kertyneet poistot kauden alussa -351,7 -319,7 -319,7
Muuntoerot 0,3 -0,6 -1,3
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 0,6 -0,2 2,7
Hankittujen liiketoimintojen kertyneet poistot 0,0 0,0 0,0
Tilikauden poistot ja arvonalenemiset -4,0 -4,0 -33,5
Kertyneet poistot kauden lopussa -354,8 -324,5 -351,7
Tasearvo kauden lopussa 233,2 252,0 234,3
Liikearvo
Hankintameno kauden alussa 29,2 29,1 29,1
Muuntoero -0,1 0,1 0,0
Vähennykset ja siirrot erien välillä -0,7 - -
Tasearvo kauden lopussa 28,5 29,2 29,2

Konsernin kehitys

Liikevaihto markkina-alueittain

Me 1-12/2015 1-3/2015 1-3/2016
Saksa 105,9 29,4 28,1
Ruotsi 86,0 23,7 21,5
Turkki 69,0 18,2 14,8
Suomi 43,0 11,9 8,9
Benelux-maat 40,5 10,4 10,1
Iso-Britannia 36,8 10,0 7,2
Italia 30,2 7,5 7,4
Ranska 27,3 7,3 6,6
Muu Eurooppa 21,3 5,8 6,3
Muut maat 34,8 9,1 7,2
Yhteensä 494,8 133,1 118,2

Neljännesvuosittainen liikevaihdon kehitys markkina-alueittain

Me Q1/15 Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16
Saksa 29,4 26,9 23,0 26,6 28,1
Ruotsi 23,7 25,4 17,5 19,4 21,5
Turkki 18,2 17,9 14,0 19,0 14,8
Suomi 11,9 11,5 8,2 11,4 8,9
Benelux-maat 10,4 11,6 9,1 9,4 10,1
Iso-Britannia 10,0 9,9 10,8 6,2 7,2
Italia 7,5 8,0 9,2 5,6 7,4
Ranska 7,3 7,1 5,8 7,1 6,6
Muu Eurooppa 5,8 5,8 5,5 4,3 6,3
Muut maat 9,1 8,0 7,5 10,2 7,2
Yhteensä 133,1 132,0 110,5 119,2 118,2

Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä

Me 1-12/2015 1-3/2015 1-3/2016
Liikevaihto 494,8 133,1 118,2
Liikevoitto 7,0 5,4 -0,1
Nettorahoituskulut *) -25,4 -5,3 -5,6
Tulos rahoituserien jälkeen -18,4 0,2 -5,8

*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille

Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä

Liikevoitto, Me *) 1-12/2015 1-3/2015 1-3/2016
Rautaliiketoiminta -3,2 2,7 -2,3
Alumiiniliiketoiminta 12,3 2,4 2,8
Muu liiketoiminta -1,9 0,2 -0,5
Sisäiset erät -0,1 0,1 -0,1
Componenta yhteensä 7,0 5,4 -0,1

*) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.

Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä

Me Q1/15 Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16
Liikevaihto 133,1 132,0 110,5 119,2 118,2
Liikevoitto 5,4 6,3 1,6 -6,3 -0,1
Nettorahoituskulut *) -5,3 -6,2 -6,5 -7,4 -5,6
Tulos rahoituserien jälkeen 0,2 0,1 -4,9 -13,7 -5,8

*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille

Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä

Liikevoitto, Me *) Q1/15 Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16
Rautaliiketoiminta 2,7 3,5 -2,1 -7,3 -2,3
Alumiiniliiketoiminta 2,4 2,8 3,4 3,6 2,8
Muu liiketoiminta 0,2 0,0 0,2 -2,3 -0,5
Sisäiset erät 0,1 0,0 0,1 -0,3 -0,1
Componenta yhteensä 5,4 6,3 1,6 -6,3 -0,1

*) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.

Konsernin kehitys

Me 1-12/2015 1-3/2015 1-3/2016
Liikevaihto 494,8 133,1 118,2
Liikevoitto -23,4 4,4 -2,2
Nettorahoituskulut *) -25,4 -5,3 -5,6
Tulos rahoituserien jälkeen -48,9 -0,9 -7,8

*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille

Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin

Liikevaihto, Me *) 1-12/2015 1-3/2015 1-3/2016
Rautaliiketoiminta
Ulkoinen liikevaihto 376,6 102,6 90,4
Sisäinen liikevaihto 28,4 9,2 7,1
Liikevaihto yhteensä 404,9 111,9 97,6
Alumiiniliiketoiminta
Ulkoinen liikevaihto 84,5 20,1 20,6
Sisäinen liikevaihto 8,5 2,1 1,3
Liikevaihto yhteensä 93,0 22,2 21,9
Muu liiketoiminta
Ulkoinen liikevaihto 33,8 10,4 7,2
Sisäinen liikevaihto 25,5 6,6 6,5
Liikevaihto yhteensä 59,2 16,9 13,7
Sisäiset erät -62,3 -17,9 -14,9
Componenta yhteensä 494,8 133,1 118,2

*) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.

Liikevoitto, Me **) 1-12/2015 1-3/2015 1-3/2016
Rautaliiketoiminta -3,2 2,7 -2,3
Alumiiniliiketoiminta 12,3 2,4 2,8
Muu liiketoiminta -1,9 0,2 -0,5
Kertaluonteiset erät -30,5 -1,0 -2,0*)
Sisäiset erät -0,1 0,1 -0,1
Componenta yhteensä -23,4 4,4 -2,2

*) Kertaluonteiset erät vuonna 2016 liittyvät Hollannin sopeuttamistoimenpiteisiin -1,4 Me, Orhangazin valimon ylimääräisiin jätteenkäsittelykuluihin -0,4 Me ja Ruotsissa sijaitsevan Smedjebackenin takomon lakkauttamiseen -0,2 Me. Muut kertaluonteiset erät olivat nettona 0,0 Me.

**) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.

Konsernin kehitys neljännesvuosittain

Me Q1/15 Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16
Liikevaihto 133,1 132,0 110,5 119,2 118,2
Liikevoitto 4,4 5,7 0,8 -34,3 -2,2
Nettorahoituskulut *) -5,3 -6,2 -6,5 -7,4 -5,6
Tulos rahoituserien jälkeen -0,9 -0,5 -5,8 -41,8 -7,8

*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille

Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain

Liikevaihto, Me *) Q1/15 Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16
Rautaliiketoiminta 111,9 107,6 87,8 97,7 97,6
Alumiiniliiketoiminta 22,2 25,2 22,8 22,8 21,9
Muu liiketoiminta 16,9 16,7 13,5 12,1 13,7
Sisäiset erät -17,9 -17,4 -13,6 -13,4 -14,9
Componenta yhteensä 133,1 132,0 110,5 119,2 118,2

*) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.

Liikevoitto, Me **) Q1/15 Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16
Rautaliiketoiminta 2,7 3,5 -2,1 -7,3 -2,3
Alumiiniliiketoiminta 2,4 2,8 3,4 3,6 2,8
Muu liiketoiminta 0,2 0,0 0,2 -2,3 -0,5
Kertaluonteiset erät -1,0 -0,5 -0,8 -28,1 -2,0*)
Sisäiset erät 0,1 0,0 0,1 -0,3 -0,1
Componenta yhteensä 4,4 5,7 0,8 -34,3 -2,2

*) Kertaluonteiset erät vuonna 2016 liittyvät Hollannin sopeuttamistoimenpiteisiin -1,4 Me, Orhangazin valimon ylimääräisiin jätteenkäsittelykuluihin -0,4 Me ja Ruotsissa sijaitsevan Smedjebackenin takomon lakkauttamiseen -0,2 Me. Muut kertaluonteiset erät olivat nettona 0,0 Me.

**) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.

Tilauskanta kauden lopussa, Me **) Q1/15*) Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16
Rautaliiketoiminta 76,7 80,3 66,1 62,7 68,6
Alumiiniliiketoiminta 17,2 18,1 16,5 14,4 14,9
Muu liiketoiminta 6,8 7,3 5,1 5,4 5,4
Sisäiset erät -8,4 -8,8 -5,6 -5,6 -6,2
Componenta yhteensä 92,3 96,8 82,1 76,9 82,7

*) Tilauskanta 6.4.2015

**) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.

Liiketoimintasegmentit

Me 31.3.2016 31.3.2015 31.12.2015
Rautaliiketoiminta
Varat 304,9 357,0 306,6
Velat 125,5 118,8 110,6
Investoinnit sis. rahoitusleasing 2,5 1,8 14,4
Poistot ja arvonalenemiset 3,4 3,3 27,3
Alumiiniliiketoiminta
Varat 81,3 58,6 72,2
Velat 27,4 8,1 21,2
Investoinnit sis. rahoitusleasing 4,6 3,2 16,8
Poistot ja arvonalenemiset 0,8 0,7 3,1
Muu liiketoiminta
Varat 38,2 47,2 35,3
Velat 39,3 35,1 37,9
Investoinnit sis. rahoitusleasing - 0,1 0,3
Poistot ja arvonalenemiset 0,4 0,5 6,3

Johdannaissopimusten käyvät arvot

31.3.2016 31.3.2015 31.12.2015
Käypä arvo, Käypä arvo, Käypä arvo, Käypä arvo, Käypä arvo,
Me positiivinen negatiivinen netto netto netto
Valuuttajohdannaiset
Valuuttatermiinisopimukset - - - - -0,2
Valuutanvaihtosopimukset - - - -0,6 -0,4
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimukset - - - -0,1 -
Hyödykejohdannaiset
Sähkötermiinisopimukset 0,0 -0,9 -0,9 -0,7 -0,8
Yhteensä 0,0 -0,9 -0,9 -1,3 -1,4

Johdannaissopimusten nimellisarvot

31.3.2016 31.3.2015 31.12.2015
Me Nimellisarvo Nimellisarvo Nimellisarvo
Valuuttajohdannaiset *)
Valuuttatermiinisopimukset - - 7,5
Valuutanvaihtosopimukset - 54,2 9,8
Valuuttaoptiot - - -
Korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimukset
Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät - 5,0 -
1-5 vuoden sisällä erääntyvät - - -
Hyödykejohdannaiset
Sähkötermiinisopimukset
Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät 1,0 1,6 1,3
1-5 vuoden sisällä erääntyvät 1,9 2,1 1,7
Yhteensä 2,9 62,9 20,3

*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi.

Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvän arvon määrittely

Rahoitusvarat ja -velat, jotka arvostetaan käypään arvoon, luokitellaan arvostusmenetelmien arvioidun luotettavuuden mukaisesti kolmelle tasolle:

TASO 1:

Täysin samanehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu luotettava markkinahinta. Tasolle on luokiteltu sähkötermiinit, joiden arvostukset perustuvat Nord Poolin vastaavien standardoitujen tuotteiden markkinahintoihin.

TASO 2:

Lähes vastaavan ehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu markkinahinta. Hinta voi olla kuitenkin johdettu todettavissa olevista markkinatiedoista. Korko- ja valuuttajohdannaisten käyvät arvot lasketaan johtamalla ne aktiivisilta markkinoilta saaduista hintatiedoista ja käyttämällä yleisesti markkinoilla sovellettavia laskentamalleja.

TASO 3:

Instrumentille ei ole olemassa aktiivista markkinaa, käypä markkinahinta ei ole luotettavasti johdettavissa ja käyvän arvon määrittäminen edellyttää merkittävissä määrin harkintaa.

Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q1 / 2016

Me TASO 1 TASO 2 TASO 3
Valuuttajohdannaiset (OTC) - - -
Korkojohdannaiset (OTC) - - -
Hyödykejohdannaiset -0,9 - -
Myytävissä olevat sijoitukset - - 0,8

Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q1 / 2015

Me TASO 1 TASO 2 TASO 3
Valuuttajohdannaiset (OTC) - -0,6 -
Korkojohdannaiset (OTC) - -0,1 -
Hyödykejohdannaiset -0,7 - -
Myytävissä olevat sijoitukset - - 0,9

Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q4 / 2015

Me TASO 1 TASO 2 TASO 3
Valuuttajohdannaiset (OTC) - -0,6 -
Korkojohdannaiset (OTC) - - -
Hyödykejohdannaiset -0,8 - -
Myytävissä olevat sijoitukset - - 0,8

Tilikaudella ei ole siirretty rahoitusvaroja tai -velkoja tasojen välillä.

Korkotermiinisopimusten käypä arvo on tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla laskettu voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta. Korko- ja valuuttaoptiosopimusten käypä arvo arvioidaan yleisillä optiohinnoittelumalleilla. Koronvaihtosopimusten käypä arvo lasketaan arvostamalla ja diskonttaamalla tulevat kassavirrat tilinpäätöshetken markkinakoroilla. Valuuttatermiini- ja valuutanvaihtosopimukset arvostetaan tilinpäätöspäivän valuuttatermiinihinnoilla. Sähköjohdannaisten käypä arvo on se laskennallinen voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla.

Vastuusitoumukset

Me 31.3.2016 31.3.2015 31.12.2015
Kiinteistökiinnitykset
Omista velvoitteista 8,1 11,2 8,1
Yrityskiinnitykset
Omista velvoitteista 114,5 103,4 114,5
Pantit
Omista velvoitteista 456,3 541,1 458,2
Muut vuokrasopimukset 3,4 4,4 4,1
Muut vastuut 1,2 1,3 1,2
Yhteensä 583,4 661,3 586,0

Componentalla oli 31.3.2016 taseen ulkopuolisia rahoitusleasing-sitoumuksia, ei vielä alkaneista sopimuksista, yhteensä 2,5 Me (1,8 Me) ja 31.12.2015 3,7 Me. Rahoitusleasing-velka ja investointikohde rekisteröidään taseessa rahoitusleasing-sopimuksen alkaessa ja investointikohdetta vastaanotettaessa.

Euron vaihtokurssit

Päätöskurssi Keskikurssi
Yksi euro on 31.3.2016 31.3.2015 31.12.2015 31.3.2016 31.3.2015 31.12.2015
SEK 9,2253 9,2901 9,1895 9,3267 9,3800 9,3528
USD 1,1385 1,0759 1,0887 1,1020 1,1261 1,1095
GBP 0,7916 0,7273 0,7340 0,7704 0,7434 0,7259
TRY (Turkin keskuspankki) 3,2081 2,8309 3,1776 3,2438 2,7707 3,0167
RUB 76,3051 62,4400 80,6736 82,4506 70,9608 68,1066

Tunnuslukujen laskentakaavat

Oman pääoman = Tulos rahoituserien jälkeen – verot x 100
tuotto-% (ROE) *) Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo)
Sijoitetun pääoman
tuotto-% (ROI) *)
= Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut x 100
Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo)
Omavaraisuusaste, % = Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus x 100
Tulos/osake, e (EPS) Taseen loppusumma - saadut ennakot
Tulos rahoituserien jälkeen - verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus - hybridilainan siirtyvät
sekä maksetut korot
=
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella
Tulos/osake, e,
laimennusvaikutuksella
= Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty mahdollisten optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavai
kutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta lasket
taessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se
määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa
varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon).
Mahdollisesta vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikau
den tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään.
Rahavirta/osake, e
(CEPS)
= Liiketoiminnan nettorahavirta
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella
Oma pääoma/osake, e = Oma pääoma ilman pääomalainoja
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa
Korolliset nettovelat, Me = Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset
Nettovelkaantumisaste
(net gearing), %
= Korolliset nettovelat x 100
Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus
Käyttökate, e = Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset +/- osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta

*) Ensimmäisen vuosineljänneksen oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna).

Componenta Oyj

Panuntie 4 00610 Helsinki Puh. 010 403 00 Faksi 010 403 2721 www.componenta.com