AI assistant
Componenta Oyj — Interim / Quarterly Report 2016
Jul 19, 2016
3307_10-q_2016-07-19_e2b72e2f-511b-4122-81df-1d2429b1b153.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
OSAVUOSIKATSAUS 1.1. - 30.6.2016
Liikevaihto ja liikevoitto jäivät edellisvuotta pienemmiksi, rahoitusjärjestelyt ja rakennemuutokset jatkuvat
Tammi - kesäkuu 2016 lyhyesti
- Liikevaihto katsauskaudella laski 8 % edellisvuodesta ja oli 243 Me (265 Me).
- Oikaistu käyttökate jäi edellisvuodesta ja oli 7,6 Me (20,9 Me). Käyttökate sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät oli -2,8 Me (19,4 Me).
- Katsauskaudella kannattavuutta heikensivät edellisvuotta alhaisemmat tuotantovolyymit, Turkin palkkainflaatio sekä kireän likviditeetin aiheuttamat tuotantokatkokset. Valuuttakurssierojen vaikutus käyttökatteeseen oli -3,2 Me (2,0 Me).
- Oikaistu liikevoitto jäi edellisvuodesta ja oli -1,4 Me (11,7 Me). IFRS:n mukainen katsauskauden liikevoitto, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, oli -11,9 Me (10,1 Me).
- Oikaistu tulos rahoituserien jälkeen oli -12,6 Me (0,2 Me) ja IFRS:n mukainen tulos rahoituserien jälkeen, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, oli 20,4 Me (-1,4 Me).
- Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät katsauskauden tuloksessa rahoituserien jälkeen olivat yhteensä 33,0 Me (-1,6 Me).
- Katsauskauden tulos oli 19,8 Me (-1,6 Me) ja osakekohtainen laimentamaton tulos oli 0,19 e (-0,02 e).
- Tilauskanta heinäkuun alussa oli 19 % edellisvuotta matalampi ja oli 78 Me (97 Me). Kierrätysteräksen ja raudan sekä alumiinin hintojen muutokset pienensivät katsauskauden tilauskantaa raaka-ainelisien pienentymisen johdosta noin 2 Me verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan. Heerlenin Furan-linjan tuotannon siirto Ferromatrixille sekä Suomivalimon liiketoiminnan myynnin vaikutukset tilauskannan laskuun olivat yhteensä noin 3 Me.
-
Componenta Oyj:n tasetta merkittävästi vahvistavat rahoitusjärjestelyt on saatettu päätökseen. Componenta Oyj on 16.5.2016 laskenut liikkeelle 40 Me:n vaihdettavan pääomalainan sekä maksanut pois yhtiön vakuudelliset pankkilainat ja vakuudellisen joukkovelkakirjalainan. Järjestelyn seurauksena yhtiön vakuudelliset velat vähenivät noin 72 Me.
-
Turkin tytäryhtiön lisärahoituksesta ja rahoituksen muuttamisesta pitkäaikaisemmaksi neuvotellaan turkkilaisten pankkien kanssa.
- Iisalmessa sijaitsevan Suomivalimon valimoliiketoiminta ja siihen liittyvä kiinteistö myytiin 30.6.2016 ja yhtiö kirjasi kaupasta 6,0 Me:n myyntitappion, joka on esitetty vertailukelpoisuuteen vaikuttavissa erissä.
- Componentan mäntäliiketoiminta pyritään myymään ja järjestelyn arvioidaan toteutuvan vuoden 2016 kolmannen vuosineljänneksen aikana. Tämän lisäksi yhtiö kartoittaa mahdollisuuksia myydä muita ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta.
Huhti - kesäkuu 2016 lyhyesti
- Liikevaihto laski 5 % edellisvuodesta ja oli 125 Me (132 Me).
- Oikaistu käyttökate jäi edellisvuodesta ja oli 3,3 Me (11,0 Me). Käyttökate sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät oli -5,2 Me (10,4 Me).
- Kannattavuutta heikensivät edellisvuotta alhaisemmat tuotantovolyymit, Turkin palkkainflaatio sekä kireän likviditeetin aiheuttamat tuotantokatkokset. Valuuttakurssierojen vaikutus käyttökatteeseen oli -2,4 Me (2,4 Me).
- Oikaistu liikevoitto oli -1,2 Me (6,3 Me) ja IFRS:n mukainen liikevoitto, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, oli -9,7 Me (5,7 Me).
- Oikaistu tulos rahoituserien jälkeen oli -6,9 Me (0,1 Me) ja IFRS:n mukainen tulos rahoituserien jälkeen, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, oli 28,2 Me (-0,5 Me).
- Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät huhti-kesäkuun tuloksessa rahoituserien jälkeen olivat yhteensä 35,1 Me (-0,5 Me).
- Huhti kesäkuun tulos oli 27,6 Me (0,1 Me) ja osakekohtainen laimentamaton tulos oli 0,25 e (0,00 e).
Componentan tulosohjeistus 2016
Yhtiön taloudellisen tilanteen ja käynnissä olevan rakennemuutoksen johdosta tulosohjeistuksen antaminen on poikkeuksellisen haastavaa. Sen vuoksi Componenta ei toistaiseksi anna ennustetta tuloskehityksestä näkymiä kommentoidessaan.
Toimitusjohtaja Harri Suutari kommentoi katsauskautta:
"Componentan rautatuotteiden myynti laski alkuvuoden aikana noin 9 % edellisvuodesta johtuen lähinnä kaivos- ja rakennuskoneiden sekä koneenrakennusteollisuuden komponenttien heikosta myynnin kehityksestä päämarkkina-alueillamme. Alumiinituotteiden myynti laski 5 % edellisvuoteen verrattuna. Myynnin lasku johtuu pääasiassa halventuneista raaka-ainehinnoista.
Rautatuotteiden myynnistä saatu käyttökate laski 12,9 miljoonasta eurosta 0,5 miljoonaan euroon johtuen alentuneista volyymeista, Turkin palkkainflaatiosta sekä heikon maksuvalmiuden aiheuttamista tuotantokatkoista ja muista erikoisjärjestelyistä. Lisäksi valuuttakurssien muutokset heikensivät tulosta merkittävästi. Rautaliiketoimintaan investoitiin 3,7 miljoonaa euroa.
Alumiinituotteiden myynnistä saatu käyttökate parani 6,8 miljoonasta eurosta 7,2 miljoonaan euroon. Alumiiniliiketoimintaan investoitiin 11,2 miljoonaa euroa. Kone- ja laiteasennukset uuteen Manisan tuotantolaitokseen Turkissa ovat edenneet suunnitellusti.
Osana strategista tarkastelua Componenta aloitti toimenpiteet ydinliiketoimintaan kuulumattomien liiketoimintojen divestoimiseksi. Iisalmessa sijaitsevan Suomivalimon myynti toteutui kesäkuun lopussa ja aikaisemmin ilmoitettu Pietarsaaressa mäntiä valmistavan Pistons-yksikön myynti etenee suunnitellulla tavalla. Hollannissa tuotannon keskittäminen Weertiin olisi toteutuessaan merkittävä askel Hollannin liiketoiminnan kannattavuuden ja tehokkuuden parantamisessa, ja se tukisi myös Componentan tavoitetta nostaa yhtiön kapasiteetin käyttöasteita.
Alkuvuonna johtamismallia uudistettiin purkamalla konserninlaajuinen matriisiorganisaatio ja asiakasrajapinnan toiminnot palautettiin liiketoimintayksiköille. Johtamismallin uudistuksella tavoiteltu tehokkuuden lisääntyminen ja kiinteiden kustannusten merkittävä pieneneminen etenivät suunnitellusti. Tähän mennessä tehdyillä toimenpiteillä tavoitellaan noin 5,5 miljoonan euron säästöä vuotuisissa kiinteissä kustannuksissa. Vaikutukset näkyvät osittain jo vuonna 2016 ja täysimääräisinä vuoden 2017 alusta alkaen.
Componenta vahvisti rahoitusasemaansa maksamalla pois yhtiön vakuudelliset velat ja laskemalla liikkeeseen 40 miljoonan euron vaihdettavan pääomalainan. Järjestelyn seurauksena yhtiön velat vähenivät noin 72 miljoonaa euroa. Vaihdettavasta pääomalainasta konvertoitiin osakkeiksi noin 17 miljoonaa euroa touko-kesäkuussa. Kokonaisuudessaan edellä kuvattujen rahoitusjärjestelyiden seurauksena yhtiön oma pääoma kasvoi noin 57 miljoonaa euroa. Turkin tytäryhtiön lisärahoituksesta ja rahoituksen muuttamisesta pitkäaikaisemmaksi neuvotellaan turkkilaisten pankkien kanssa. Heikosta kannattavuudesta johtuen yhtiön likviditeetti on pysynyt kireänä. Kannattavuutta parantavia toimia ja kiinteiden kulujen karsimista tullaan edelleen jatkamaan."
Avainluvut
| Q1-Q2 2016 | Q1-Q2 2015 | Muutos | 2015 | |
|---|---|---|---|---|
| Tilauskanta, Me | 78,2 | 96,8 | -19,3 % | 76,9 |
| Liikevaihto, Me | 243,1 | 265,1 | -8,3 % | 494,8 |
| Oikaistu käyttökate, Me | 7,6 | 20,9 | -63,7 % | 24,9 |
| Oikaistu liikevoitto, Me | -1,4 | 11,7 | n/a | 7,0 |
| Oikaistu liikevoitto, % | -0,6 | 4,4 | n/a | 1,4 |
| Oikaistu tulos rahoituserien jälkeen, Me | -12,6 | 0,2 | n/a | -18,4 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tuloksessa rahoituserien jälkeen, Me | 33,0 | -1,6 | n/a | -30,5 |
| Verot, Me | -0,6 | -0,2 | 140,2 % | -33,8 |
| Tulos, Me | 19,8 | -1,6 | n/a | -82,7 |
| Osakekohtainen tulos, e | 0,19 | -0,02 | n/a | -0,86 |
| Net gearing, % | 268 | 207 | 29,7 % | 1 273 |
| Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % | -1,0 | 7,0 | n/a | 2,3 |
| Oikaistu oman pääoman tuotto, % | -88,3 | -2,7 | 3 115 % | -20,4 |
| Henkilöstö kauden lopussa ml. vuokratyövoima | 4 194 | 4 320 | -2,9 % | 4 269 |
Componentan osavuosikatsaus 1.1. - 30.6.2016 Liikevaihto ja liikevoitto jäivät edellisvuotta pienemmiksi, rahoitusjärjestelyt ja rakennemuutokset jatkuvat
Tilauskannan ja myynnin kehitys
Talouden luottamusta kuvaavien indikaattoreiden kehitys katsauskauden aikana ei anna viitteitä nopeasta investointitavaroiden kysyntänäkymien paranemisesta toisen vuosipuoliskon aikana Euroopassa. Iso-Britannian EU-äänestyksen tulos saattaa luoda lisää epävarmuutta Euroopan kysyntänäkymiin, joskin ennätyksellisen alhainen korkotaso Euroopassa sekä euron kurssin heikentyminen edesauttaisi talouden ja investointien nopeampaa elpymistä. Yhdysvaltojen talouskehityksen odotetaan jatkuvan maltillisella kasvu-uralla ja Kiinassa talousnäkymien odotetaan heikentyvän hieman toisella vuosipuoliskolla. Kysyntänäkymät konsernin asiakastoimialoilla ovat edelleen epävarmat, erityisesti kaivosteollisuudessa, maatalouskone-asiakastoimialalla sekä koneenrakennus-asiakastoimialalla. Raskaat ajoneuvot ja autoteollisuus -toimialoilla Euroopan kysyntänäkymät ovat vahvemmalla pohjalla.
Componentan tilauskanta heinäkuun alussa oli 19 % pienempi kuin vuotta aiemmin eli 78,2 Me (96,8 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Kierrätysteräksen ja raudan sekä alumiinin hintojen muutokset pienensivät katsauskauden tilauskantaa raaka-ainelisien pienentymisen johdosta noin 2 Me verrattuna edellisvuoden
0 20 40 60 80 100 120 Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11 Q1/12 Q2/12 Q3/12 Q4/12 Q1/13 Q2/13 Q3/13 Q4/13 Q1/14 Q2/14 Q3/14 Q4/14 Q1/15 Q2/15 Q3/15 Q4/15 Q1/16 Q2/16 Tilauskannan kehitys vuosineljänneksittäin Me
vastaavaan ajankohtaan. Heerlenin Furan-linjan tuotannon siirto Ferromatrixille sekä Suomivalimon liiketoiminnan myynnin vaikutukset tilauskannan laskuun olivat yhteensä noin 3 Me.
Raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta oli 4 % pienempi verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Componentan asiakastoimialan myynti oli 5 % pienempi kuin edellisvuonna.
Rakennus- ja kaivosteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 32 % verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Componentan asiakastoimialan myynti oli 17 % pienempi kuin edellisvuonna.
Koneenrakennus-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 26 % edellisvuodesta. Componentan asiakastoimialan myynti oli 13 % pienempi kuin edellisvuonna.
Maatalouskoneet-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 42 % verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan. Componentan asiakastoimialan myynti oli 5 % pienempi kuin edellisvuonna.
lisvuoteen verrattuna. Componentan asiakastoimialan myynti oli 2 % pienempi kuin edellisvuonna.
Autoteollisuus-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 16 % edel-
Liikevaihto
Konsernin liikevaihto tammi - kesäkuussa laski 8 % ja oli 243 Me (265 Me). Componentan rautatuotteiden myynti laski alkuvuoden aikana noin 9 % edellisvuodesta johtuen lähinnä kaivos- ja rakennuskoneiden sekä koneenrakennusteollisuuden komponenttien heikosta myynnin kehityksestä päämarkkina-alueillamme. Alumiinituotteiden myynti laski 5 % edellisvuoteen verrattuna.
Konsernin kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 60 % (62 %).
Componentan liikevaihto jakautui katsauskaudella asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 33 % (32 %), rakennus- ja kaivosteollisuus 15 % (17 %), koneenrakennus 20 % (21 %), maatalouskoneet 14 % (13 %) ja autoteollisuus 18 % (17 %).
Tulos
Konsernin katsauskauden oikaistu käyttökate heikkeni edellisvuodesta ja oli 7,6 Me (20,9 Me). Katsauskauden oikaistua käyttökatetta heikensivät edellisvuotta alhaisemmat tuotantovolyymit, Turkin palkkainflaatio sekä kireän likviditeetin aiheuttamat tuotantokatkokset. Lisäksi laatukustannukset nousivat hieman edellisvuoden vastaavasta ajankohdasta. Operatiivisten valuuttakurssierojen vaikutus käyttökatteeseen oli merkittävä, -3,2 Me (2,0 Me). Operatiivisiin valuuttakurssieroihin vaikuttavat pääasiassa kurssimuutokset Iso-Britannian punnassa, Turkin liirassa ja Ruotsin kruunussa.
Konsernin katsauskauden oikaistu liikevoitto heikkeni edellisvuodesta ja oli -1,4 Me (11,7 Me). IFRS:n mukainen katsauskauden liikevoitto, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät, oli -11,9 Me (10,1 Me).
Konsernin oikaistut nettorahoituskulut katsauskaudella olivat -11,3 Me (-11,5 Me). Oikaistut nettorahoituskulut olivat edellisvuotta 0,2 Me pienemmät. Nettorahoituskulujen pienentyminen johtui valuuttakurssivoitoista, joiden vaikutusta pienensivät kasvaneet korkokulut. IFRS:n mukaiset nettorahoituskulut, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät, olivat 32,3 Me (-11,5 Me).
Konsernin katsauskauden oikaistu tulos rahoituserien jälkeen oli -12,6 Me (0,2 Me) ja IFRS:n mukainen tulos rahoituserien jälkeen, sisältäen vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät, oli 20,4 Me (-1,4 Me).
Katsauskauden liikevoittoon sisältyneet vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät olivat -10,5 Me (-1,6 Me). Vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät liikevoitossa liittyvät pääasiassa Heerlenin furaanilinjan lopettamiskuluihin -2,3 Me, Suomivalimon liiketoiminnan myyntitappioon -6,0 Me ja konsernihallinnon uudelleenjärjestelykuluihin -1,1 Me sekä muut kertaluonteiset erät yhteensä -1,1 Me. Katsauskauden nettorahoituseriin sisältyneet vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät olivat 43,5 Me (-0,1 Me) ja ne liittyvät pääosin tasetta vahvistaviin rahoitusjärjestelyihin. Componenta Oyj on 16.5.2016 laskenut liikkeelle 40 Me:n
Oikaistun käyttökatteen eroanalyysi katsauskaudella edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna
| Me | Q2/16 | Q2/15 | Ero % | Q1-Q2/16 | Q1-Q2/15 | Ero % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 124,8 | 132,0 | -5 % | 243,1 | 265,1 | -8 % |
| Tuotannon arvo | 122,8 | 131,5 | -7 % | 244,5 | 267,3 | -9 % |
| Materiaalit | -54,7 | -60,6 | -10 % | -109,6 | -122,7 | -11 % |
| Muuttuvat palkat ja ulkopuoliset palvelut | -23,9 | -24,4 | -2 % | -47,0 | -47,9 | -2 % |
| Muut muuttuvat ja kiinteät kulut | -40,9 | -35,5 | 15 % | -80,2 | -75,9 | 6 % |
| Kulut yhteensä | -119,5 | -120,5 | -1 % | -236,9 | -246,4 | -4 % |
| Oikaistu käyttökate | 3,3 | 11,0 | -70 % | 7,6 | 20,9 | -64 % |
vaihdettavan pääomalainan sekä maksanut pois yhtiön vakuudelliset pankkilainat ja vakuudellisen joukkovelkakirjalainan. Järjestelyn seurauksena yhtiön vakuudelliset velat vähenivät noin 72 Me. Vakuudelliset velat maksettiin takaisin tase-arvoa alhaisempaan arvoon ja yhtiö kirjasi tasearvon ja maksetun summan välisen erotuksen järjestelypalkkioiden jälkeen, nettona 43,3 Me, muihin rahoitustuottoihin.
Katsauskauden verot olivat -0,6 Me (-0,2 Me).
Katsauskauden tulos oli 19,8 Me (-1,6 Me). Katsauskauden osakekohtainen laimentamaton tulos oli 0,19 e (-0,02 e).
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto oli -1,0 % (7,0 %) ja katsauskauden sijoitetun pääoman tuotto vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät mukaan lukien oli -9,4 % (6,0 %). Oikaistu oman pääoman tuotto oli -88,3 % (-2,7 %) ja katsauskauden oman pääoman tuotto mukaan lukien vertailukelpoisuuteen vaikuttaneet erät oli 130,8 % (-2,9 %).
Tase, rahoitus ja kassavirta
Componenta ei vuonna 2015 täyttänyt tiettyjä syndikaattilainasopimuksen ehtoja, minkä vuoksi yhtiö allekirjoitti joulukuun 2015 lopussa pohjoismaisten syndikaattilainan osapuolten kanssa niin sanotun standstill-sopimuksen, jossa rahoittajat vapauttivat Componentan mainittujen lainaehtojen täyttämisestä määräaikaisesti huhtikuun 2016 loppuun asti.
Componenta aloitti joulukuun alussa 2015 neuvottelut uusia strategisia linjauksia tukevasta ja yhtiön rahoitusaseman ja taseen vahvistamista turvaavasta rahoitusratkaisusta. Yhtiö tiedotti 1.4.2016 päässeensä alustavaan sopimukseen emoyhtiön vakuudellisten velkojen pois maksamisesta. 16.5.2016 Componenta Oyj laski liikkeelle 40 Me:n vaihdettavan pääomalainan sekä maksoi pois yhtiön vakuudelliset pankkilainat ja vakuudellisen joukkovelkakirjalainan yhteensä noin 72 Me. Vaihdettavaa pääomalainaa tarjottiin rajatulle joukolle valikoituja sijoittajia. Lainan merkintähinnoista 25,4 Me maksettiin rahalla ja 14,6 Me kuittaamalla merkintähinta yhtiöltä olevalla lainasaatavalla.
Vaihdettavan pääomalainan laina-aika on neljä vuotta ja laina on kertalyhenteinen. Yhtiö ei saa maksaa lainaa takaisin ennenaikaisesti. Lainan emissiokurssi on 100 prosenttia ja vuotuinen korko on 2 prosenttia. Laina on vaihdettavissa Componenta Oyj:n osakkeiksi laina-aikana. Osakkeiden merkintähinta on 50 senttiä. Merkintähinta on asetettu tasolle, jonka on katsottava olevan yhtiön kaikkien osakkeenomistajien kannalta kohtuullinen ottaen huomioon yhtäältä yhtiön osakkeen kurssitaso lainaa liikkeelle laskettaessa ja toisaalta tarve varmistaa lainan liikkeellelaskun onnistuminen. Lainaosuuksien perusteella tehtävien osakemerkintöjen seurauksena yhtiö antaa yhteensä enintään 80 milj. yhtiön uutta osaketta. 30.6.2016 mennessä vaihtovelkakirjalainaa
on vaihdettu osakkeiksi yhteensä 17 049 000 € ja yhtiö on antanut 34 098 000 uutta osaketta.
Kokonaisuudessaan edellä kuvattujen rahoitusjärjestelyiden seurauksena yhtiön vakuudelliset velat vähenivät noin 72 Me, vaihdettavaa pääomalainaa on jäljellä 30.6.2016 nimellismäärältään 23 Me ja yhtiön oma pääoma kasvoi noin 57 Me. Vakuudelliset velat maksettiin takaisin tase-arvoa alhaisempaan arvoon ja yhtiö kirjasi järjestelypalkkioiden jälkeisen erotuksen, nettona 43,3 Me, muihin rahoitustuottoihin.
Turkkilaisten pankkien kanssa jatketaan neuvotteluja koskien Turkin tytäryhtiön lisärahoitusta ja rahoituksen muuttamista pitkäaikaisemmaksi.
Rahoitusratkaisuiden lisäksi käyttöpääoman turvaaminen on tarkoitus rahoittaa myymällä ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta. Iisalmessa sijaitsevan Suomivalimon valimoliiketoiminta myytiin 30.6.2016 Antti Lehtoselle, Olli Karhuselle sekä toimivalle johdolle perustettavan yhtiön lukuun. Iisalmen valimokiinteistö myytiin Iisalmen Teollisuuskylä Oy:lle. Suomivalimon liiketoiminnan velaton kauppahinta, kiinteistö, aineelliset ja aineettomat hyödykkeet ja vaihto-omaisuus oli 4,3 Me ja kaupan rahavirtavaikutus toisella vuosineljänneksellä oli 3,3 Me. Konserni kirjasi kaupasta 6,0 Me:n myyntitappion.
Componentan mäntäliiketoiminta pyritään myymään ja järjestelyn arvioidaan toteutuvan vuoden 2016 kolmannen vuosineljänneksen alkupuolella.
Näiden lisäksi yhtiö kartoittaa mahdollisuuksia myydä muita ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta.
Konsernilla on erääntymässä pitkä- ja lyhytaikaisia lainoja pankeilta ja muilta rahoitusinstituutioilta yhteensä 84,5 Me seuraavien 12 kuukauden aikana. Yhtiön likviditeetti oli katsauskaudella kireä, mikä vaikutti negatiivisesti yhtiön tuotannolliseen toimintaan.
Konsernin katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset olivat yhteensä 7,1 Me (8,7 Me). Katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset sisältävät 2,5 Me varoja, joiden käyttöön sisältyy nostorajoituksia liittyen Manisan vanhan valimokiinteistön myyntiin. Nostorajoitusten alaiset varat nostettiin kolmannen vuosineljänneksen alussa. Yhtiöllä ei ollut sitovia luottositoumuksia katsauskauden lopussa. Konsernin korolliset nettovelat olivat 167 Me (223 Me) katsauskauden lopussa. Nettovelkaantumisaste oli 268 % (207 %).
Konsernin omavaraisuusaste oli kesäkuun lopussa 15,5 % (22,5 %).
Liiketoiminnan nettorahavirta katsauskaudella oli 7,4 Me (1,8 Me). Parantunut liiketoiminnan rahavirta johtuu käyttöpääoman muutoksista, jotka katsauskaudella olivat 19,0 Me (-3,1 Me). Käyttöpääomaan sitoutuneet varat pienenivät lähinnä ostovelkojen kasvun johdosta. Erääntyneet ostovelat olivat katsauskauden
lopussa 36,6 Me. Yhtiön heikosta tuloskehityksestä johtuen käyttöpääomarahoituksen tilanne on pysynyt kireänä.
Componenta tehostaa pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien määrä kesäkuun lopussa oli 91,4 Me (93,2 Me).
Kesäkuun lopussa yhtiön sijoitettu pääoma oli 237 Me (339 Me).
Investoinnit
Componentan katsauskauden tuotannollisten investointien määrä oli 14,9 Me (8,0 Me), josta rahoitusleasing-investointien osuus oli 5,5 Me (0,2 Me). Katsauskauden investoinneista 10,6 Me oli pääasiassa kapasiteettia kasvattavia investointeja alumiiniliiketoimintaan Turkin Manisassa. Investointien nettorahavirta oli -4,1 Me (-6,4 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin, myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden ja liiketoimintojen kassavirran. Investointien nettorahavirta sisältää toisella vuosineljänneksellä Suomivalimon liiketoiminnan myynnistä saadut 3,3 Me sekä 2,5 Me saatuja ennakkoja liittyen Manisan vanhan valimokiinteistön myyntiin.
Strategia ja strategiset projektit
Componentan ensisijaisena tavoitteena on kannattavuuden selkeä parantaminen ja siihen liittyen on aloitettu liiketoimintarakenteen strateginen tarkastelu, joka sisältää mahdollisia tuotantolaitosten sulkemisia tai myyntejä, tuotannon siirtoja ja muita kannattavuuden selvään parantamiseen tähtääviä toimenpiteitä.
Osana käynnissä olevaa strategista tarkastelua Componentan johtamisjärjestelmä uudistettiin maaliskuun alussa. Uudessa järjestelmässä luovuttiin aikaisemmasta divisioonarakenteesta ja liiketoiminta jaettiin viiteen liiketoiminta-alueeseen: Suomen liiketoiminta, Ruotsin liiketoiminta, Hollannin liiketoiminta, Turkin rautaliiketoiminta ja Turkin alumiiniliiketoiminta. Liiketoiminta-alueet muodostuvat liiketoimintayksiköistä eli paikallisista valimoista, konepajoista ja takomoista. Liiketoiminta-alueet vastaavat myös omasta myynnistään.
Uudistuksella tavoitellaan merkittäviä kustannussäästöjä ja kiinteitä kustannuksia karsitaan useilla toimenpiteillä. Konsernitason myynti-, suunnittelu-, laatu- ja asiakaspalvelutoiminnot liitettiin osaksi liiketoimintayksiköitä. Toimenpiteillä pyritään liiketoimintayksiköiden ydinosaamisen kehittämiseen sekä asiakaspalvelun ja laadun oleelliseen parantamiseen.
Suomessa henkilöstön osallistumista johtamiseen on edistetty nimittämällä pääluottamusmies kunkin liiketoimintayksikön johtoryhmän jäseneksi.
Componenta Oyj:n tytäryhtiö Karkkilan Lääkärikeskus Oy myi 9.2.2016 konsernin ydinliiketoimintaan kuulumattoman lääkärikeskus- ja työterveyspalveluliiketoimintansa Mehiläinen Oy:lle. Lääkärikeskuksen omistus siirtyi Mehiläiselle 1.3.2016 alkaen.
Iisalmessa sijaitsevan Suomivalimon valimoliiketoiminta myytiin 30.6.2016 Antti Lehtosen, Olli Karhusen sekä Suomivalimon toimivan johdon perustamalle yhtiölle. Iisalmen valimokiinteistö myytiin Iisalmen Teollisuuskylä Oy:lle. Suomivalimon liiketoiminnan velaton kauppahinta, kiinteistö, aineelliset ja aineettomat hyödykkeet ja vaihto-omaisuus oli 4,3 Me ja kaupan rahavirtavaikutus toisella vuosineljänneksellä oli 3,3 Me ja kaupan kokonaisrahavirta vaikutus vuonna 2016 on arviolta 4,1 Me. Konserni kirjasi kaupasta 6,0 Me:n myyntitappion.
Lisäksi aikaisemmin ilmoitetun mukaisesti Componentan mäntäliiketoiminta pyritään myymään ja järjestelyn arvioidaan toteutuvan vuoden 2016 kolmannen vuosineljänneksen alkupuolella. Mäntäliiketoiminnan omaisuuserät on luokiteltu myytävänä oleviksi omaisuuseriksi IFRS:n mukaisesti. Luokittelulla ei ollut oleellista vaikutusta konsernin katsauskauden tulokseen.
Manisan käytöstä poistettu valimokiinteistö myytiin 1.7.2016 ja kyseiset omaisuuserät on luokiteltu myytävissä oleviksi IFRS:n mukaisesti. Luokittelulla ei ollut vaikutusta konsernin katsauskauden tulokseen.
Näiden lisäksi yhtiö kartoittaa mahdollisuuksia myydä muita ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta.
Uudet liiketoimintasegmentit
Componenta selkeytti johtamisjärjestelmänsä 3.3.2016 alkaen osana käynnissä olevaa strategista tarkastelua. Uudessa järjestelmässä luovuttiin aikaisemmasta divisioonarakenteesta ja Componentan organisaatio jaettiin viiteen liiketoiminta-alueeseen, jotka vastaavat rauta- ja alumiinikomponenttien tuotannosta ja myynnistä. Uudet liiketoiminta-alueet ovat Suomen liiketoiminta, Ruotsin liiketoiminta, Hollannin liiketoiminta, Turkin rautaliiketoiminta ja Turkin alumiiniliiketoiminta ja ne muodostuvat liiketoimintayksiköistä eli paikallisista valimoista, konepajoista ja takomoista.
Componentan raportointi toteutetaan jatkossa uusien raportointisegmenttien - Rautaliiketoiminta ja Alumiiniliiketoiminta mukaisesti. Uusi raportointi otettiin käyttöön 1.1.2016 alkaen ja sen mukaiset vertailutiedot julkaistiin 20.4.2016. Rautaliiketoimintaan kuuluvat Componentan rautavalimot ja konepajat Suomessa, Ruotsissa, Hollannissa ja Turkissa. Lisäksi siihen kuuluvat mäntävalmistaja Pistons Suomessa ja Wirsbon takomot Ruotsissa sekä osakkuusyhtiö Componenta-Ferromatrix NV. Alumiiniliiketoimintaan kuuluvat Turkissa sijaitsevat alumiinivalimo ja vanteiden tuotantoyksikkö.
Näiden ydinliiketoimintaan kuuluvien segmenttien ulkopuolelle jää Muu liiketoiminta, joka sisältää palveluyhtiöt ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot, myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n.
Liiketoimintasegmenttien kehitys
Rautaliiketoiminta
Rautaliiketoiminnan liiketoimintayksiköt ovat Turkin Orhangazissa sijaitsevat valimo ja konepaja, Hollannin Heerlenissä ja Weertissä sijaitsevat valimot, Suomen Iisalmessa, Karkkilassa ja Porissa sijaitsevat valimot, Ruotsin Främmestadissa sijaitseva konepaja sekä mäntävalmistaja Pistons Suomessa ja Wirsbon takomot Ruotsissa sekä osakkuusyhtiö Componenta-Ferromatrix NV.
Rautaliiketoiminnan tilauskanta heinäkuun alussa oli 63,9 Me (80,3 Me) eli 20,4 % alempi verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan. Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Rautaliiketoiminnan tilauskanta muodostuu pääasiassa raskaan ajoneuvoteollisuuden, rakennusja kaivoskoneteollisuuden, koneenrakennusteollisuuden sekä maatalouskoneteollisuuden tilauksista.
Rautaliiketoiminnan huhti – kesäkuun liikevaihto oli 103,1 Me (107,6 Me) ja oikaistu liikevoitto oli -3,9 Me (3,5 Me).
Rautaliiketoiminnan liikevaihto katsauskaudella oli 200,7 Me (219,5 Me) eli 8,6 % alempi kuin edellisvuonna.
Katsauskauden oikaistu liikevoitto oli -6,2 Me (6,2 Me). Oikaistua liikevoittoa heikensivät edellisvuotta alhaisemmat tuotantovolyymit, kireän likviditeetin aiheuttamat tuotantokatkokset sekä Turkin palkkainflaatio ja operatiiviset valuuttakurssimuutokset.
Rautaliiketoiminnan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin samalla tasolla verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon 3 210 (3 217).
Alumiiniliiketoiminta
Alumiiniliiketoiminnan liiketoimintayksiköt ovat Turkin Manisassa sijaitsevat alumiinivalimo ja vanteiden tuotantoyksikkö.
Alumiiniliiketoiminnan tilauskanta heinäkuun alussa oli 15,3 Me (18,1 Me) eli 15,3 % alempi kuin edellisvuonna vastaavana ajankohtana. Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Alumiiniliiketoiminnan tilauskanta muodostuu pääasiassa autoteollisuuden tilauksista. Lisäksi alumiinituotteita toimitetaan jonkin verran myös raskaalle ajoneuvoteollisuudelle ja maatalouskoneisiin.
Alumiiniliiketoiminnan huhti – kesäkuun liikevaihto oli 23,0 Me (25,2 Me) ja oikaistu liikevoitto oli 2,9 Me (2,8 Me).
Alumiiniliiketoiminnan liikevaihto katsauskaudella oli 44,8 Me (47,4 Me) eli 5,4 % pienempi kuin edellisvuonna. Alumiinituotteiden kysyntä säilyi hyvänä ja liikevaihdon lasku johtuu pääasiassa halventuneista raaka-ainehinnoista.
Katsauskauden oikaistu liikevoitto oli 5,6 Me (5,2 Me). Oikaistu liikevoitto oli hieman edellisvuotta parempi pääasiassa alhaisemmista raaka-ainekustannuksista johtuen, jonka vaikutusta Turkin noussut palkkainflaatio heikensi hieman.
Alumiiniliiketoiminnan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin 1 % suurempi verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon 890 (883).
Muu liiketoiminta
Muu liiketoiminta sisältää palveluyhtiöt ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot, myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n Iso-Britanniassa ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n Turkissa.
Muun liiketoiminnan katsauskauden oikaistu liikevoitto oli -0,6 Me (0,2 Me).
Henkilöstö
Konsernin keskimääräinen henkilömäärä katsauskauden aikana oli 4 238 (4 268) mukaan lukien vuokratyövoima 324 (308). Konsernin henkilömäärä katsauskauden lopussa oli 4 194 (4 320), mukaan lukien vuokratyövoima 362 (302).
Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että katsauskauden lopussa Turkissa oli 63 % (62 %), Suomessa 15 % (15 %), Hollannissa 12 % (13 %), ja Ruotsissa 10 % (10 %) henkilöstöstä.
Henkilöstö maittain katsauskauden lopussa
| Q2 2016 | Q2 2015 | Muutos 31.12.2015 | ||
|---|---|---|---|---|
| Turkki | 2 635 | 2 665 | -1 % | 2 642 |
| Suomi | 634 | 655 | -3 % | 659 |
| Hollanti | 487 | 547 | -11 % | 547 |
| Ruotsi | 438 | 453 | -3 % | 421 |
Henkilöstö divisioonittain katsauskauden lopussa
| Q2 2016 | Q2 2015 | Muutos 31.12.2015 | ||
|---|---|---|---|---|
| Rautaliiketoiminta | 3 183 | 3 241 | -2 % | 3 188 |
| Alumiini liiketoiminta |
892 | 910 | -2 % | 911 |
| Muu liiketoiminta (ilman konserni hallintoa) |
14 | 23 | -39 % | 22 |
| Konsernihallinto | 105 | 146 | -28 % | 148 |
Osakkeet ja osakepääoma
Componenta Oyj:n osake noteerataan Nasdaq Helsingissä. Osakkeen katsauskauden keskikurssi oli 0,52 euroa, alin kurssi 0,44 euroa ja ylin kurssi 0,71 euroa. Osakkeen kurssi kesäkuun lopussa oli 0,47 euroa (1,10 euroa). Osakekannan markkina-arvo oli katsauskauden lopussa 61,3 Me (107,0 Me) ja osakkeen suhteellinen vaihto katsauskaudella 4,4 % (8,6 %) osakekannasta.
Componentan osakepääoma oli katsauskauden päättyessä 21,9 Me (21,9 Me). Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä katsauskauden lopussa oli 131 367 224 (97 269 224) osaketta. Osakkeiden määrän kasvu johtuu vaihtovelkakirjalainan pääomien vaihtamisesta osakkeiksi. 16.5.2016 Componenta Oyj laski liikkeelle 40 Me:n vaihdettavan pääomalainan. 30.6.2016 Mennessä vaihtovelkakirjalainaa on vaihdettu osakkeiksi yhteensä 17 049 000 € ja yhtiö on antanut 34 098 000 uutta osaketta.
Osakkeenomistajien määrä katsauskauden päättyessä oli 2 814 (2 584).
Liputusilmoitukset
Vaihtovelkakirjalainan osakkeiksi vaihtamisen seurauksena Componenta on saanut useita Arvopaperimarkkinalain
mukaisia liputusilmoituksia aikavälillä 26. – 30.5.2016. Kaikista liputusilmoituksista on annettu erilliset pörssitiedotteet. Liputusilmoitusten mukaan Sampo Oyj:n osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä on ylittänyt 10 %, Sampo-konsernin osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä on ylittänyt 15 %, Keskinäisen Työeläkevakuutusyhtiö Elon osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä on alittanut 5 %, Heikki Lehtosen ja hänen määräysvaltayhtiöiden Oy Högfors-Trading Ab:n ja Cabana Trade S.A.:n yhteenlaskettu osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä alittanut 10 % sekä Sp-Rahastoyhtiö Oy:n osuus Componenta Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä on alittanut 5 %.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Componenta Oyj:n 1.4.2016 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilikauden 1.1. - 31.12.2015 tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen sekä myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että osinkoa ei jaeta 31.12.2015 päättyneeltä tilikaudelta.
Hallituksen jäsenten lukumääräksi päätettiin kuusi. Yhtiökokous päätti valita nykyisen hallituksen jäsenet Olavi Huhtalan, Olli Isotalon, Perttu Louhiluodon, Riitta Palomäen, Matti Ruotsalan ja Tommi Salusen uudelleen seuraavaksi toimikaudeksi.
Yhtiökokous päätti, että hallituksen puheenjohtajalle maksetaan vuosipalkkiona 60 000 euroa ja hallituksen jäsenille 30 000 euroa. Lisäksi hallituksen alaisten valiokuntien jäsenille maksetaan 5 000 euroa. Hallituksen jäsenten matkakulut korvataan tilikaudella 1.1. - 31.12.2016 yhtiön matkustussäännön mukaisesti.
Tilintarkastajaksi yhtiökokous valitsi KHT-yhteisö PricewaterhouseCoopers Oy:n.
Ylimääräisen yhtiökokouksen päätökset
Componentan ylimääräinen yhtiökokous päätti 15.4.2016 hallituksen valtuuttamisesta päättämään osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta.
Osakeantivaltuutuksen nojalla annettavien tai luovutettavien osakkeiden enimmäismäärä, mukaan lukien erityisten oikeuksien perusteella annettavat osakkeet, voi olla yhteensä enintään 100 000 000 osaketta. Valtuutuksen nojalla hallitus voi päättää esimerkiksi sellaisten erityisten oikeuksien myöntämisestä, jotka oikeuttavat saamaan maksua vastaan yhtiön uusia osakkeita, tai yhtiön hallussa olevia omia osakkeita siten, että merkintähinta maksetaan käyttämällä Merkitsijällä olevaa saatavaa merkintähinnan kuittaamiseen (vaihtovelkakirja).
Hallitus voi päättää antaa joko uusia osakkeita tai yhtiön hallussa mahdollisesti olevia omia osakkeita. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään kaikista osakeantiin sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeuden osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamiseen. Valtuutusta käytetään esimerkiksi yhtiön taseen ja rahoitusaseman vahvistamiseksi.
Componenta Oyj on 24.3.2016 ja 1.4.2016 tiedottanut valmisteilla olevasta yhtiön tasetta merkittävästi vahvistavasta rahoitusjärjestelystä. Järjestelyn toteutuminen edellytti muun muassa, että 15.4.2016 pidetty ylimääräinen yhtiökokous päättää hallitukselle myönnettävästä osakkeiden ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamista koskevasta valtuutuksesta. 16.5.2016 Componenta Oyj laski liikkeelle 40 Me:n vaihdettavan pääomalainan sekä maksoi pois yhtiön vakuudelliset pankkilainat ja vakuudellisen joukkovelkakirjalainan yhteensä noin 72 Me. Laina on vaihdettavissa Componenta Oyj:n osakkeiksi laina-aikana. Osakkeiden merkintähinta on 50 senttiä. Merkintähinta on asetettu tasolle, jonka on katsottava olevan yhtiön kaikkien osakkeenomistajien kannalta kohtuullinen ottaen huomioon yhtäältä yhtiön osakkeen kurssitaso lainaa liikkeelle laskettaessa ja toisaalta tarve varmistaa lainan liikkeellelaskun onnistuminen. Lainaosuuksien perusteella tehtävien osakemerkintöjen seurauksena yhtiö antaa yhteensä enintään 80 milj. yhtiön uutta osaketta.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä
Componentan ylimääräinen yhtiökokous päätti 15.4.2016 hallituksen ehdotusten mukaisesti optio-oikeuksien antamisesta.
Optio-oikeudet on tarkoitettu osaksi avainhenkilöiden kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää, joten optio-oikeuksien antamisella on yhtiön kannalta painava taloudellinen syy. Optio-oikeudet annetaan vastikkeetta ja ne oikeuttavat Merkitsemään yhteensä enintään 10 000 000 yhtiön uutta tai sen hallussa olevaa osaketta. Hallitus päättää optio-oikeuksien jakamisesta ja voi lisäksi päättää niiden saamista koskevista erityisistä lisäehdoista. Optio-oikeuksia jaetaan vain, jos yhtiö toteuttaa suunnitellun rahoitusjärjestelyn turkkilaisten pankkien kanssa jo toteutetun vaihdettavan pääomalainan liikkeellelaskun lisäksi. Turkkilaisten pankkien kanssa on neuvoteltu Turkin tytäryhtiön lisärahoituksesta ja rahoituksen muuttamisesta pitkäaikaisemmaksi. Neuvottelut jatkuvat edelleen.
Hallitus ja johto
Yhtiökokouksen jälkeinen hallitus kokouksessaan valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Matti Ruotsalan ja varapuheenjohtajaksi Olavi Huhtalan.
Componentalla on hallituksen tarkastusvaliokunta, jonka puheenjohtajaksi hallitus valitsi Riitta Palomäen ja jäseniksi Olavi Huhtalan sekä Tommi Salusen.
Componentalla on myös osakkeenomistajista tai osakkeenomistajien edustajista koostuva nimitystoimikunta, johon Componentan kolme suurinta osakkeenomistajaa, Euroclear Finland Oy:n 31.8.2015 päivätyn osakasluettelon mukaan, nimeävät yhden edustajan. Nimitystoimikunnan tehtävänä on vuosittain valmistella ja esitellä seuraavalle varsinaiselle yhtiökokoukselle tehtävät ehdotukset hallituksen jäseniksi ja hallituksen jäsenten palkkioiksi.
Componenta-konsernin johtoryhmän 1.1. - 3.3.2016 muodostivat toimitusjohtaja Harri Suutari, Valimodivisioonan johtaja Olli Karhunen, Konepajadivisioonan johtaja Juha Alhonoja, Alumiinidivisioonan johtaja Sabri Özdogan, talousjohtaja Markku Honkasalo, henkilöstö- ja lakiasiainjohtaja Pauliina Rannikko ja globaaleista asiakkuuksista vastaava myyntijohtaja Furio Scolaro.
Johtamisjärjestelmän uudistamisen yhteydessä myös Componentan johtoryhmän kokoonpano muuttui. 3.3.2016 alkaen konsernin johtoryhmän muodostivat toimitusjohtaja Harri Suutari, Ruotsin liiketoiminnan johtaja Juha Alhonoja, Suomen liiketoiminnan johtaja Seppo Erkkilä, Hollannin liiketoiminnan johtaja Mika Hassinen, Turkin rautaliiketoiminnan johtaja Pasi Mäkinen ja Turkin alumiiniliiketoiminnan johtaja Sabri Özdogan sekä talousjohtaja Markku Honkasalo, henkilöstö- ja lakiasiainjohtaja Pauliina Rannikko ja kehitysjohtaja Sami Sivuranta.
8.6.2016 Eddy Kremers nimitettiin konsernin johtoryhmän jäseneksi vastuullaan Hollannin liiketoiminta-alueen johtaminen. Mika Hassinen, entinen Hollannin liiketoiminta-alueen johtaja päätti siirtyä muihin tehtäviin Componenta-konsernin ulkopuolella.
Kehitysjohtaja Sami Sivuranta on 30.6.2016 siirtynyt muihin tehtäviin Componenta-konsernin ulkopuolella. Hänen tilalleen johtoryhmään ei nimitetty uutta henkilöä.
Riskit ja epävarmuustekijät
Componentan liiketoiminnan merkittävimpiä riskejä ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailu-tilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).
Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierrätysteräksen ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.
Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvilta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema. Rahoitusriskien hallintaan liittyviä asioita kuvataan tarkemmin vuoden 2015 tilinpäätöksessä.
Jälleenrahoitus- ja maksuvalmiusriskit
Vuoden 2016 ensimmäisen ja toisen vuosineljänneksen aikana Componenta on valmistellut ja toteuttanut toimenpideohjelmaa toimintansa jatkuvuuden turvaamiseksi ja rahoitusasemansa vahvistamiseksi. Tavoiteltu järjestely muodostaa kokonaisuuden, joka toteutuessaan luo mahdollisuuden lähteä toteuttamaan yhtiön uutta strategiaa noudattaen toiminnan jatkuvuusperiaatetta.
Neuvottelut Pohjoismaisten syndikaattipankkien sekä muiden sijoitusinstituutioiden kanssa jatkuivat ensimmäisen ja toisen vuosineljänneksen aikana. Yhtiö on tiedottanut rahoitusjärjestelyjen etenemisestä 11.3.2016, 1.4.2016, 29.4.2016, 11.5.2016 ja 17.5.2016. Osana tavoiteltavaa järjestelyä Componenta Oyj laski liikkeelle 40 Me:n vaihdettavan pääomalainan sekä maksoi pois yhtiön vakuudelliset pankkilainat ja vakuudellisen joukkovelkakirjalainan yhteensä noin 72 Me 16.5.2016. Pääasialliset tavoitteet Pohjoismaisten syndikaattipankkien sekä muiden sijoitusinstituutioiden kanssa saavutettiin siten toisen vuosineljänneksen aikana.
Neuvottelut turkkilaisten rahoituslaitosten ja muiden paikallisten sijoitusinstituutioiden kanssa ovat jatkuneet vuoden 2016 ensimmäisen ja toisen vuosineljänneksen aikana. Neuvotteluiden tavoitteena on turvata Turkin tytäryhtiön lisärahoitustarpeet sekä muuttaa rahoituksen maturiteettia pitkäaikaisemmaksi.
Ilman kaikkien tavoiteltujen rahoitusjärjestelyiden onnistumista toiminnan jatkuvuutta ei voida turvata. Konsernilla on erääntymässä pitkä- ja lyhytaikaisia lainoja rahoituslaitoksilta 84,5 Me seuraavien 12 kuukauden aikana. Yhtiön likviditeetti on ollut alkuvuonna 2016 kireä, mikä on vaikuttanut negatiivisesti yhtiön tuotannolliseen toimintaan.
Konsernin rahoituksen saatavuus pyritään varmistamaan hajauttamalla lainasalkku maturiteettien, rahoituslähteiden ja -instrumenttien osalta. Yhden rahoituslähteen luototusosuus ei saa nousta rahoituspolitiikassa asetetun määrän yli. Katsauskauden lopussa konsernissa käytössä olevista rahoituslähteistä tärkeimpiä ovat turkkilaisista pankeista nostettu klubilaina, myyntisaatavien rahoitus ilman takautumisoikeutta, vaihdettava pääomalaina, muut bilateraaliset lainasopimukset turkkilaisten pankkien kanssa, leasing-rahoitus, joukkovelkakirjalainat ja eläkelainat.
Rahoitusjärjestelyiden toteutumiseen liittyy epävarmuustekijöitä, joita on kuvattu tilinpäätöksen laadintaperiaatteissa ja liitetiedossa 32.
Valuuttariski
Componentan transaktioposition suojauspolitiikan mukaisesti Turkin valuuttamääräisten erien osalta suojausasteiden on mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 0 - 100 prosenttia. Yhtiön näkemyksen mukaan Turkin liira tulee heikkenemään euroa ja muita päävaluuttoja vastaan pidemmällä aikavälillä suuresta inflaatioerosta johtuen. Heikosta taloudellisesta tilanteesta johtuen yhtiö ei tällä hetkellä saa tarvittavia luottolimiittejä suojaavien johdannaisten solmimista varten.
Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2015 tilinpäätöksen liitetiedoista.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Manisan käytöstä poistettu valimokiinteistö myytiin 1.7.2016 ja kyseiset omaisuuserät on luokiteltu myytävissä oleviksi IFRS:n mukaisesti. Luokittelulla ei ollut vaikutusta konsernin katsauskauden tulokseen.
Componenta on tiedottanut 18.7.2016 suunnittelevansa yhdistää Heerlenin ja Weertin valimot Hollannissa ja on 18.7.2016 käynnistänyt yhteistoimintaneuvottelut liittyen Heerlenin tuorehiekkalinjan mahdolliseen siirtämiseen Weertin valimoon ja sen seurauksena Heerlenin valimon sulkemiseen.
Toimintaympäristön kehitys
Yhtiöllä ei ole tiedossa, että Turkin viimeaikaiset tapahtumat vaikuttaisivat sellaisenaan paikallisiin tuotantoaikatauluihin.
Talouden luottamusta kuvaavien indikaattoreiden kehitys katsauskauden aikana ei anna viitteitä nopeasta investointitavaroiden kysyntänäkymien paranemisesta toisen vuosipuoliskon aikana Euroopassa. Iso-Britannian EU-äänestyksen tulos saattaa luoda lisää epävarmuutta Euroopan kysyntänäkymiin, joskin ennätyksellisen alhainen korkotaso Euroopassa sekä euron kurssin heikentyminen edesauttaisi talouden ja investointien nopeampaa elpymistä. Kysyntänäkymät konsernin asiakastoimialoilla ovat edelleen epävarmat, erityisesti kaivosteollisuudessa, maatalouskone-asiakastoimialalla sekä koneenrakennus-asiakastoimialalla. Raskaat ajoneuvot ja autoteollisuus -toimialoilla kysyntänäkymät ovat vahvemmalla pohjalla.
Raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta oli 4 % pienempi verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Raskaan ajoneuvoteollisuuden kysynnän odotetaan nousevan hieman vuonna 2016 Euroopassa.
Rakennus- ja kaivosteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 32 % verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Asiakastoimialan kokonaiskysynnän vuonna 2016 odotetaan jäävän pienemmäksi kuin edellisenä vuonna.
Koneenrakennus-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 26 % edellisvuodesta. Asiakastoimialan sisällä kysyntä vaihtelee asiakkaittain ja maantieteellisesti.
Maatalouskoneet-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 42 % verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan. Asiakastoimialan kysynnän odotetaan jatkuvan alhaisella tasolla myös toisella vuosipuoliskolla.
Autoteollisuus-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 16 % edellisvuoteen verrattuna. Autoteollisuuden kysynnän Euroopassa odotetaan nousevan vuonna 2016, mutta Turkin kysynnän odotetaan jäävän edellisen vuoden tasolle ja Venäjän kysynnän odotetaan laskevan. Componentan suhteellinen osuus alumiinivanteiden toimituksista on hieman pienentynyt vuoden 2016 aikana, johtuen pääasiassa kapasiteettirajoituksista kysynnän suhteellisen kasvun siirtyessä suurempiin vannekokoihin.
Componentan tulosohjeistus 2016
Yhtiön taloudellisen tilanteen ja käynnissä olevan rakennemuutoksen johdosta tulosohjeistuksen antaminen on poikkeuksellisen haastavaa. Sen vuoksi Componentan ei toistaiseksi anna ennustetta tuloskehityksestä näkymiä kommentoidessaan.
Helsinki 19. heinäkuuta 2016
COMPONENTA OYJ Hallitus
Osavuosikatsauksen taulukot
Laadintaperiaatteet
Tämä tilintarkastamaton osavuosikatsaus 30.6.2016 on laadittu osavuosikatsauksia koskevan IAS 34 -standardin mukaisesti. Componenta on soveltanut osavuosikatsauksen laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2015, joka on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards) mukaisesti siten kuin ne on EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä.
Segmenttiraportoinnin muutos
Componentan maaliskuussa 2016 toteuttama johtamisjärjestelmän selkeyttäminen muutti myös konsernin raportoimat liiketoimintasegmentit ja niitä vastaava raportointi käynnistyi 2016 ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Uuden rakenteen mukaisesti Componentan liiketoiminta jaetaan kahteen raportointisegmenttiin, jotka ovat Rautaliiketoiminta ja Alumiiniliiketoiminta. Rautaliiketoimintaan kuuluvat Componentan rautavalimot ja konepajat Suomessa, Ruotsissa, Hollannissa ja Turkissa. Lisäksi siihen kuuluvat mäntävalmistaja Pistons Suomessa, Wirsbon takomot Ruotsissa sekä yhteisyritys Componenta-Ferromatrix NV. Alumiiniliiketoimintaan kuuluvat Turkissa sijaitsevat alumiinivalimo ja vanteiden tuotantoyksikkö. Näiden ydinliiketoimintaan kuuluvien segmenttien ulkopuolelle jää Muu liiketoiminta, joka sisältää palveluyhtiöt ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot, myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n sekä osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n.
Lähipiiritapahtumat
Katsauskaudella ei ollut tavaroiden myyntiä osakkuusyhtiöille ja ostot osakkuusyhtiöiltä olivat 0,1 Me (0,0 Me). Katsauskauden palveluiden myynnit osakkuusyrityksille olivat 0,1 Me (0,0 Me).
Componenta Oyj:n toimitusjohtaja Harri Suutari sekä talousjohtaja Markku Honkasalo osallistuivat 16.5.2016 liikkeellelasketun 40 miljoonan euron vaihtovelkakirjalainan merkintään. Suutari merkitsi lainaosuuksia 474 000 eurolla ja Honkasalo 60 000 eurolla.
Oletus toiminnan jatkuvuudesta
Tämä osavuosikatsaus on laadittu perustuen toiminnan jatkuvuuteen. Yhtiön johto on toiminnan jatkuvuuden periaatetta arvioidessaan huomioinut yhtiön tarkastelun alaisena olevan strategian ja siihen liittyvät ennusteet sekä käytettävissä olevat rahoituslähteet ja uudelleenrahoitukseen sekä likviditeettiin liittyvät riskit. Yhtiö on jatkanut ensimmäisen vuosipuoliskon 2016 aikana neuvotteluita rahoitusaseman ja taseen vahvistamista turvaavasta rahoitusratkaisusta. Uusien rahoitusjärjestelyiden tavoitteena on turvata käyttöpääoman riittävyys seuraavan 12 kuukauden ajaksi, rahoituksen riittävyys strategisten toimenpiteiden läpiviemiseen sekä sovittujen lainojen hoitokulut sekä lyhennykset.
16.5.2016 Componenta Oyj laski liikkeelle 40 Me vaihdettavan pääomalainan sekä maksoi pois yhtiön vakuudelliset pankkilainat ja vakuudellisen joukkovelkakirjalainan yhteensä noin 72 Me. Vaihdettavaa pääomalainaa tarjottiin rajatulle joukolle valikoituja sijoittajia. Lainan merkintähinnoista 25,4 Me maksettiin rahalla ja 14,6 Me kuittaamalla merkintähinta yhtiöltä olevalla lainasaatavalla. Toukokuun loppupuolella tapahtuneiden osakevaihtojen jälkeen vaihdettavaa pääomalainaa on jäljellä 30.6.2016 nimellismäärältään 23 Me. Turkkilaisten pankkien kanssa on jatkettu neuvotteluita koskien Turkin tytäryhtiön lisärahoitusta ja rahoituksen muuttamista pitkäaikaisemmaksi. Rahoitusratkaisuiden lisäksi käyttöpääoman turvaaminen on tarkoitus rahoittaa myymällä ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta. Iisalmessa sijaitsevan Suomivalimon valimoliiketoiminta myytiin 30.6.2016. Componentan mäntäliiketoiminta pyritään myymään ja järjestelyn arvioidaan toteutuvan vuoden 2016 kolmannen vuosineljänneksen alkupuolella. Näiden lisäksi yhtiö kartoittaa mahdollisuuksia myydä muita ydinliiketoimintaan kuulumattomia liiketoimintoja ja omaisuutta.
Neuvottelut rahoituslaitosten sekä muiden sijoittajainstituutioiden kanssa jatkuvat edelleen kolmannen vuosineljänneksen aikana. Yhtiön maksuvalmiustilanteeseen ja rahoitusjärjestelyjen onnistumiseen sekä niiden vaikutukseen yhtiön tuloskehitykseen liittyy olennaisia epävarmuustekijöitä, jotka yhtiön johto on huomioinut tehdessään arviota toiminnan jatkuvuudesta. Ilman neuvoteltavana olevien jälleenrahoitusjärjestelyiden toteutumista yhtiöllä ei ole riittävää käyttöpääomaa seuraavan 12 kuukauden tarpeisiin. Mikäli rahoitusjärjestelyitä ei pystytä toteuttamaan riittävissä määrin, yhtiö ei mahdollisesti pysty realisoimaan varojaan ja suorittamaan velkojaan osana tavanomaista liiketoimintaa. Yhtiön näkemyksen mukaan riittävän uudelleenrahoituksen järjestyminen on kuitenkin todennäköistä. Valmisteltavan strategian aiheuttamat liiketoiminnan uudelleenjärjestelytoimenpiteiden vaikutukset sekä niihin liittyvät luontaiset epävarmuustekijät on otettu huomioon konsernin tase-erien esittämisessä.
Toiminnan jatkuvuuteen liittyviä oletuksia on kuvattu tarkemmin vuoden 2015 tilinpäätöksessä
Myytävänä olevat omaisuuserät
Componenta on käynnistänyt toimenpiteet Pietarsaaressa sijaitsevan mäntiä valmistavan yksikön myymiseksi. Mäntiä valmistavan yksikön pitkäaikaiset aineelliset sekä aineettomat hyödykkeet ja konserniliikearvo sekä vaihto-omaisuus on määritelty lyhytaikaiseksi myytävänä olevaksi omaisuuseräksi IFRS 5 -standardin mukaisesti. Kaupan odotetaan tapahtuvan vuoden 2016 aikana.
Manisan käytöstä poistettu valimokiinteistö myytiin 1.7.2016 ja kyseiset omaisuuserät on luokiteltu myytävissä oleviksi IFRS:n mukaisesti. Luokittelulla ei ollut vaikutusta konsernin katsauskauden tulokseen.
Taloudellisessa raportoinnissa käytettävät vaihtoehtoiset tunnusluvut
Componenta julkaisee IFRS-tunnuslukujen ohella vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvatakseen varsinaisen liiketoiminnan taloudellista kehitystä ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri kausien välillä.
Yhtiön julkaisemat vaihtoehtoiset tunnusluvut sisältävät yhtiön liiketoiminnan tulosta ja kannattavuutta kuvaavia tunnuslukuja, joista on oikaistu yhtiön varsinaiseen perusliiketoimintaan liittymättömiä vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä. Olennaisimpia vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ovat luovutusvoitot ja -tappiot, tuotantolaitoksen sulkemiseen liittyvät tehottomuus- ja sopeuttamiskulut sekä ylimääräiset alaskirjaukset ja mahdolliset alaskirjausten peruutukset, onnettomuuksiin ja luonnonkatastrofeihin liittyvät kulut sekä uudelleenjärjestelyyn, ympäristöön ja vahingonkorvauksiin liittyvät varaukset. Konsernin johto käyttää harkintaa tehdessään päätöksiä vertailukelpoisuuteen vaikuttavien erien luokittelussa.
Componenta on muuttanut vaihtoehtoisista tunnusluvuista käyttämäänsä terminologiaa Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (European Securities and Market Authority, ESMA) antaman ohjeistuksen mukaisesti. Componentan aiemmin käyttämä "Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä" on muutettu muotoon "Oikaistu liikevoitto". Vastaavasti "käyttökate ilman kertaluonteisia eriä" on muutettu muotoon "Oikaistu käyttökate" ja "Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä" on muutettu muotoon "Oikaistu tulos rahoituserien jälkeen".
Muita Componentan käyttämiä vaihtoehtoisia tunnuslukuja ovat käyttökate, omavaraisuusaste, sijoitetun pääoman tuotto, oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, oman pääoman tuotto, oikaistu oman pääoman tuotto, nettovelkaantumisaste, oikaistu osakekohtainen tulos ja korolliset nettovelat.
Operatiiviset valuuttakurssierät
Konserni on aiempina vuosina raportoinut perusliiketoiminnan kannattavuuden ja liikevoiton myös operatiivisista valuuttakurssieristä puhdistettuna. Konserni luopuu tästä raportointikäytännöstä jatkossa ja siten raportoidut luvut ovat lähtökohtaisesti joko IFRS-lukuja tai ylempänä kuvattuja vaihtoehtoisia tunnuslukuja. Operatiivisia valuuttakurssieroja syntyy esimerkiksi valuuttamääräisistä ostoveloista ja myyntisaamisista sekä muista valuuttamääräisistä operatiivisista saamisista ja veloista. Sellaisten johdannaisten tulosvaikutukset, joilla suojataan operatiivisia valuuttapositioita, on myös sisällytetty määritelmällisesti operatiivisiin valuuttakurssieriin.
Konsernin käyttökatteen täsmäytys
| Me | 1.1.-30.6.2016 1.1.-30.6.2015 1.4.-30.6.2016 1.4.-30.6.2015 1.1.-31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ja | |||||
| operatiivisia valuuttakurssieroja | 10,7 | 18,9 | 5,7 | 8,6 | 23,8 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | -3,2 | 2,0 | -2,4 | 2,4 | 1,0 |
| Oikaistu käyttökate | 7,6 | 20,9 | 3,3 | 11,0 | 24,9 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | -10,4*) | -1,6 | -8,5 | -0,5 | -11,7 |
| Käyttökate, IFRS | -2,8 | 19,4 | -5,2 | 10,4 | 13,1 |
*) Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät käyttökatteessa vuonna 2016 liittyvät Suomivalimon myyntitappioon -6,0 Me, konsernihallinnon sopeuttamistoimenpiteisiin Suomessa -0,3 Me, Hollannin sopeuttamistoimenpiteisiin -2,7 Me, Orhangazin valimon ylimääräisiin jätteenkäsittelykuluihin -0,4 Me Manisan alumiinivalimon vanhojen koneiden ja kaluston alaskirjauksiin -0,3 Me, Ruotsin sopeuttamistoimenpiteisiin -0,3 Me ja Ruotsissa sijaitsevan Smedjebackenin takomon lakkauttamiseen -0,1 Me. Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat nettona -0,3 Me.
Konsernin liikevoiton täsmäytys
| Me | 1.1.-30.6.2016 1.1.-30.6.2015 1.4.-30.6.2016 1.4.-30.6.2015 1.1.-31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevoitto ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ja | |||||
| operatiivisia valuuttakurssieroja | 1,8 | 9,7 | 1,2 | 3,9 | 6,0 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | -3,2 | 2,0 | -2,4 | 2,4 | 1,0 |
| Oikaistu liikevoitto | -1,4 | 11,7 | -1,2 | 6,3 | 7,0 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | -10,5*) | -1,6 | -8,5 | -0,5 | -30,5 |
| Liikevoitto, IFRS | -11,9 | 10,1 | -9,7 | 5,7 | -23,4 |
*) Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa vuonna 2016 liittyvät Suomivalimon myyntitappioon -6,0 Me, konsernihallinnon sopeuttamistoimenpiteisiin Suomessa -0,3 Me, Hollannin sopeuttamistoimenpiteisiin -2,7 Me, Orhangazin valimon ylimääräisiin jätteenkäsittelykuluihin -0,4 Me Manisan alumiinivalimon vanhojen koneiden ja kaluston alaskirjauksiin -0,3 Me, Ruotsin sopeuttamistoimenpiteisiin -0,3 Me ja Ruotsissa sijaitsevan Smedjebackenin takomon lakkauttamiseen -0,2 Me. Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat nettona -0,3 Me.
Konsernin tulos rahoituserien jälkeen täsmäytys
| Me | 1.1.-30.6.2016 1.1.-30.6.2015 1.4.-30.6.2016 1.4.-30.6.2015 1.1.-31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tulos rahoituserien jälkeen ilman vertailukelpoisuuteen vai | |||||
| kuttavia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja | -9,5 | -1,8 | -4,5 | -2,3 | -19,4 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | -3,2 | 2,0 | -2,4 | 2,4 | 1,0 |
| Oikaistu tulos rahoituserien jälkeen | -12,6 | 0,2 | -6,9 | 0,1 | -18,4 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | 33,0*) | -1,6 | 35,1 | -0,5 | -30,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen, IFRS | 20,4 | -1,4 | 28,2 | -0,5 | -48,9 |
*) Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät tuloksessa rahoituserien jälkeen olivat samat kuin liikevoitossa ja sen lisäksi niihin sisältyy tuotto, sillä vakuudelliset velat maksettiin takaisin tase-arvoa alhaisempaan arvoon 43,3 Me. Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat nettona 0,2 Me.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
| Me | 1.1.-30.6.2016 1.1.-30.6.2015 1.4.-30.6.2016 1.4.-30.6.2015 1.1.-31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Uudelleenjärjestelykustannukset | -4,0 | -1,3 | -2,2 | -0,4 | -7,3 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden sekä saamisten alaskirjaukset |
-0,3 | 0,0 | -0,3 | 0,0 | -20,3 |
| Myyntivoitot ja myyntitappiot | -5,9 | 0,0 | -6,0 | 0,0 | 0,0 |
| Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät liikevoitossa | -0,4 | -0,3 | 0,0 | -0,1 | -2,8 |
| Yhteensä liikevoitossa | -10,5 | -1,6 | -8,5 | -0,5 | -30,5 |
| Rahoituserien vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | 43,5 | -0,1 | 43,5 | 0,0 | -0,1 |
| Yhteensä tuloksessa rahoituserien jälkeen | 33,0 | -1,6 | 35,1 | -0,5 | -30,5 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat veroerät | 0,1 | 1,5 | 0,1 | 1,4 | -33,9 |
| Yhteensä tilikauden tuloksessa | 33,2 | -0,1 | 35,1 | 0,8 | -64,5 |
Konsernin tuloslaskelma ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
| Me | 1.1.-30.6.2016 1.1.-30.6.2015 1.4.-30.6.2016 1.4.-30.6.2015 1.1.-31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 243,1 | 265,1 | 124,8 | 132,0 | 494,8 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | -2,3 | 2,8 | -1,8 | 2,7 | 2,5 |
| Liiketoiminnan kulut | -233,2 | -247,0 | -119,8 | -123,8 | -472,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -9,0 | -9,3 | -4,5 | -4,7 | -17,9 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Liikevoitto | -1,4 | 11,7 | -1,2 | 6,3 | 7,0 |
| % liikevaihdosta | -0,6 | 4,4 | -1,0 | 4,7 | 1,4 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -11,3 | -11,5 | -5,7 | -6,2 | -25,4 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -12,6 | 0,2 | -6,9 | 0,1 | -18,4 |
| % liikevaihdosta | -5,2 | 0,1 | -5,5 | 0,1 | -3,7 |
| Verot | -0,7 | -1,7 | -0,6 | -0,8 | 0,1 |
| Tilikauden tulos | -13,4 | -1,5 | -7,5 | -0,7 | -18,2 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -13,2 | -2,0 | -7,4 | -1,1 | -18,6 |
| Määräysvallattomille omistajille | -0,1 | 0,5 | -0,1 | 0,3 | 0,4 |
| -13,4 | -1,5 | -7,5 | -0,7 | -18,2 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | |||||
| laskettu osakekohtainen tulos | |||||
| - laimentamaton, e | -0,13 | -0,02 | -0,07 | -0,01 | -0,19 |
Konsernin tuloslaskelma
| Me | 1.1.-30.6.2016 1.1.-30.6.2015 1.4.-30.6.2016 1.4.-30.6.2015 1.1.-31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 243,1 | 265,1 | 124,8 | 132,0 | 494,8 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | -2,1 | 2,8 | -1,8 | 2,8 | 2,6 |
| Liiketoiminnan kulut | -243,8 | -248,6 | -128,2 | -124,4 | -484,3 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -9,1 | -9,3 | -4,5 | -4,7 | -36,6 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Liikevoitto | -11,9 | 10,1 | -9,7 | 5,7 | -23,4 |
| % liikevaihdosta | -4,9 | 3,8 | -7,8 | 4,3 | -4,7 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 32,3 | -11,5 | 37,9 | -6,2 | -25,4 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 20,4 | -1,4 | 28,2 | -0,5 | -48,9 |
| % liikevaihdosta | 8,4 | -0,5 | 22,6 | -0,3 | -9,9 |
| Verot | -0,6 | -0,2 | -0,6 | 0,5 | -33,8 |
| Tilikauden tulos | 19,8 | -1,6 | 27,6 | 0,1 | -82,7 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | 20,0 | -2,1 | 27,8 | -0,2 | -83,1 |
| Määräysvallattomille omistajille | -0,1 | 0,5 | -0,1 | 0,3 | 0,4 |
| 19,8 | -1,6 | 27,6 | 0,1 | -82,7 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | |||||
| laskettu osakekohtainen tulos | |||||
| - laimentamaton, e | 0,19 | -0,02 | 0,25 | 0,00 | -0,86 |
| - laimennusvaikutuksella oikaistu, e | 0,18 | -0,02 | 0,21 | 0,00 | -0,86 |
Konsernin laaja tuloslaskelma
| Me | 1.1.-30.6.2016 1.1.-30.6.2015 1.4.-30.6.2016 1.4.-30.6.2015 1.1.-31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Tilikauden tulos | 19,8 | -1,6 | 27,6 | 0,1 | -82,7 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||||
| Ei siirretä tulosvaikutteisiksi | |||||
| Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus | - | - | - | - | -8,8 |
| Mahdollisesti myöhemmin tulosvaikutteisiksi siirrettävät | |||||
| Muuntoeron muutos | 0,3 | -0,5 | 0,4 | -0,6 | -0,6 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | -0,7 | -0,9 | 0,1 | 0,0 | -2,1 |
| Rahavirran suojaukset | 0,1 | -0,1 | 0,4 | -0,1 | 0,0 |
| Muut erät | -0,1 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 0,0 |
| Tulosvaikutteiset yhteensä | -0,4 | -1,5 | 0,8 | -0,6 | -2,7 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 0,1 | 0,2 | -0,1 | 0,0 | 2,0 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -0,3 | -1,3 | 0,7 | -0,6 | -9,5 |
| Tilikauden laaja tulos | 19,5 | -2,9 | 28,3 | -0,5 | -92,2 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | 19,6 | -3,4 | 28,5 | -0,8 | -92,1 |
| Määräysvallattomille omistajille | -0,1 | 0,5 | -0,2 | 0,3 | -0,1 |
| 19,5 | -2,9 | 28,3 | -0,5 | -92,2 |
Konsernin tase
| Me | 30.6.2016 | 30.6.2015 | 31.12.2015 |
|---|---|---|---|
| Varat | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 5,6 | 6,8 | 7,1 |
| Liikearvo | 28,4 | 29,2 | 29,2 |
| Sijoituskiinteistöt | 7,9 | 8,3 | 8,1 |
| Aineelliset hyödykkeet | 224,6 | 252,2 | 234,3 |
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | 1,4 | 1,2 | 1,2 |
| Saamiset | 7,4 | 2,1 | 7,8 |
| Muut rahoitusvarat | 0,9 | 0,9 | 0,9 |
| Laskennalliset verosaamiset | 5,5 | 37,4 | 5,5 |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 281,7 | 338,2 | 294,1 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Vaihto-omaisuus | 66,3 | 80,6 | 68,9 |
| Saamiset | 43,3 | 53,0 | 31,7 |
| Verosaamiset | 0,1 | 0,4 | 1,4 |
| Myytävänä olevat omaisuuserät | 7,9 | - | - |
| Rahavarat *) | 7,1 | 8,7 | 6,1 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 124,7 | 142,6 | 108,2 |
| Varat yhteensä | 406,4 | 480,9 | 402,2 |
| Oma pääoma ja velat | |||
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 21,9 | 21,9 | 21,9 |
| Muu oma pääoma | 33,1 | 77,9 | -10,8 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 55,0 | 99,8 | 11,1 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 7,5 | 8,1 | 7,6 |
| Oma pääoma yhteensä | 62,4 | 107,9 | 18,6 |
| Velat | |||
| Pitkäaikaiset | |||
| Pääomalainat ja vaihdettavat joukkovelkakirjalainat | 14,4 | 0,0 | - |
| Korolliset velat | 75,5 | 153,8 | 87,3 |
| Korottomat velat | 0,4 | 0,2 | 0,3 |
| Varaukset | 11,0 | 10,0 | 10,4 |
| Laskennalliset verovelat | 11,4 | 11,9 | 10,8 |
| Lyhytaikaiset | |||
| Pääomalainat | - | 2,0 | - |
| Korolliset velat | 84,5 | 75,7 | 155,7 |
| Korottomat velat | 142,4 | 116,2 | 110,0 |
| Tuloverovelat | 0,3 | 0,2 | 2,0 |
| Varaukset | 4,0 | 2,9 | 7,0 |
| Velat yhteensä | 343,9 | 372,9 | 383,6 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 406,4 | 480,9 | 402,2 |
*) *30.6.2016 rahat ja pankkisaamiset sisältävät 2,5 Me varoja, joiden käyttöön sisältyy nostorajoituksia liittyen pääasiassa Manisan vanhan valimokiinteistön myyntiin.
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
| Me | 1.1.-30.6.2016 | 1.1.-30.6.2015 | 1.1.-31.12.2015 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen | 20,4 | -1,4 | -48,9 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 9,1 | 9,3 | 36,6 |
| Rahoituksen tuotot ja kulut | -32,3 | 11,5 | 25,4 |
| Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut | 1,5 | -3,5 | -1,8 |
| Käyttöpääoman muutokset | 19,0 | -3,1 | 21,6 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 17,7 | 12,8 | 33,0 |
| Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot | -10,2 | -10,2 | -22,1 |
| Maksetut verot | -0,1 | -0,9 | -0,6 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 7,4 | 1,8 | 10,3 |
| Investointien rahavirta | |||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -10,5 | -8,1 | -28,6 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti | 6,2 | 0,3 | 0,4 |
| Muut investoinnit ja myönnetyt lainat | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut | 0,3 | 1,4 | 1,4 |
| Investointien nettorahavirta | -4,1 | -6,4 | -26,8 |
| Rahoituksen rahavirta | |||
| Maksetut osingot | - | -0,4 | -0,4 |
| Vaihtovelkakirjalainan liikkeellelasku | 25,4 | - | - |
| Rahoitusleasingvelkojen maksut | -3,4 | -1,8 | -4,0 |
| Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys (-) | -3,9 | 2,0 | 5,3 |
| Pitkäaikaisten lainojen nostot | 6,9 | 8,6 | 26,4 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset | -27,3 | -7,3 | -16,8 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -2,3 | 1,2 | 10,5 |
| Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) | 1,0 | -3,4 | -6,0 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 6,1 | 12,1 | 12,1 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 7,1 | 8,7 | 6,1 |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| Yli | Raha | Määräys vallat tomien |
Oma | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Osake | kurssi | Muut | virran | Muunto | Kertyneet | omistajien | pääoma | ||
| Me Oma pääoma 1.1.2015 |
pääoma 21,9 |
rahasto 15,0 |
rahastot 179,5 |
suojaukset -0,4 |
erot -36,3 |
voittovarat -76,5 |
Yhteensä 103,1 |
osuus 8,0 |
yhteensä 111,2 |
| Tilikauden tulos | -2,1 | -2,1 | 0,5 | -1,6 | |||||
| Muuntoerot | -0,5 | -0,5 | 0,0 | -0,5 | |||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot Rahavirran suojaukset |
-0,1 | -0,7 | -0,7 -0,1 |
0,0 | -0,7 -0,1 |
||||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,0 | -0,1 | -0,5 | -2,8 | -3,4 | 0,5 | -2,9 | ||
| Osingonjako | 0,0 | -0,4 | -0,4 | ||||||
| Oma pääoma 30.6.2015 | 21,9 | 15,0 | 179,5 | -0,5 | -36,8 | -79,3 | 99,8 | 8,1 | 107,9 |
| Tilikauden tulos | -80,9 | -80,9 | -0,1 | -81,1 | |||||
| Muuntoerot | -0,2 | -0,2 | 0,0 | -0,2 | |||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | -0,7 | -0,7 | -0,1 | -0,8 | |||||
| Rahavirran suojaukset | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||||
| Rakennusten, maa-alueiden ja | |||||||||
| sijoituskiinteistöjen uudelleenarvostus | -7,0 | 0,0 | 0,0 | -7,0 | -0,3 | -7,4 | |||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | -7,0 | 0,1 | -0,2 | -81,6 | -88,7 | -0,6 | -89,3 | ||
| Osingonjako | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Oma pääoma 1.1.2016 | 21,9 | 15,0 | 172,5 | -0,4 | -37,0 | -160,9 | 11,1 | 7,6 | 18,6 |
| Tilikauden tulos | 19,9 | 19,9 | -0,1 | 19,8 | |||||
| Muuntoerot | 0,3 | 0,3 | 0,0 | 0,3 | |||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | -0,6 | -0,6 | 0,0 | -0,6 | |||||
| Rahavirran suojaukset | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||||
| Muutokset rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostusrahastossa |
0,3 | -0,3 | 0,0 | 0,0 | |||||
| Muut laajan tuloksen erät | -0,1 | -0,1 | -0,1 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,1 | 0,1 | 0,3 | 19,1 | 19,6 | -0,1 | 19,5 | ||
| Vaihdettavan joukkovelkakirjalainan | |||||||||
| liikkeellelasku | 8,0 | 8,0 | 8,0 | ||||||
| Vaihdettavan joukkovelkakirjalainan | |||||||||
| konversio osakkeiksi | 16,4 | 16,4 | 16,4 | ||||||
| Oma pääoma 30.6.2016 | 21,9 | 15,0 | 197,0 | -0,3 | -36,7 | -141,8 | 55,0 | 7,5 | 62,4 |
Konsernin tunnusluvut
| 30.6.2016 | 30.6.2015 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 15,5 | 22,5 | 4,6 |
| Oma pääoma/osake, e | 0,42 | 1,03 | 0,11 |
| Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me | 236,8 | 339,4 | 261,7 |
| Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, % | -1,0 | 7,0 | 2,3 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | -9,4 | 6,0 | -7,2 |
| Oikaistu oman pääoman tuotto, % | -88,3 | -2,7 | -20,4 |
| Oman pääoman tuotto, % | 130,8 | -2,9 | -92,6 |
| Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me | 167,2 | 222,8 | 237,0 |
| Net gearing, pääomalaina velkana, % | 267,8 | 206,5 | 1 273,0 |
| Tilauskanta, Me | 78,2 | 96,8 | 76,9 |
| Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me | 9,4 | 7,8 | 26,2 |
| Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 14,9 | 8,0 | 31,5 |
| Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta | 6,1 | 3,0 | 6,4 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 3 914 | 3 960 | 3 982 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima | 4 238 | 4 268 | 4 281 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 3 832 | 4 018 | 3 979 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima | 4 194 | 4 320 | 4 269 |
| Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % | 92,5 | 91,2 | 91,3 |
| Vastuusitoumukset, Me | 455,3 | 735,6 | 586,0 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, e | 0,19 | -0,02 | -0,86 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, e | 0,18 | -0,02 | -0,86 |
| Rahavirta/osake, e | 0,07 | 0,02 | 0,11 |
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
| Me | 1-6/2016 | 1-6/2015 | 1-12/2015 |
|---|---|---|---|
| Aineellisten hyödykkeiden muutokset | |||
| Hankintameno kauden alussa | 586,1 | 571,2 | 571,2 |
| Muuntoerot | -2,4 | 1,8 | 1,7 |
| Lisäykset | 14,8 | 8,0 | 30,0 |
| Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutos | 0,0 | 0,0 | -11,9 |
| Vähennykset ja siirrot erien välillä | -29,9 | 4,8 | -4,9 |
| Hankintameno kauden lopussa | 568,6 | 585,8 | 586,1 |
| Kertyneet poistot kauden alussa | -351,7 | -319,7 | -319,7 |
| Muuntoerot | 1,5 | -1,1 | -1,3 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 14,1 | -4,7 | 2,7 |
| Hankittujen liiketoimintojen kertyneet poistot | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Tilikauden poistot ja arvonalenemiset | -7,9 | -8,1 | -33,5 |
| Kertyneet poistot kauden lopussa | -344,0 | -333,6 | -351,7 |
| Tasearvo kauden lopussa | 224,6 | 252,2 | 234,3 |
| Liikearvo | |||
| Hankintameno kauden alussa | 29,2 | 29,1 | 29,1 |
| Muuntoero | -0,1 | 0,1 | 0,0 |
| Vähennykset ja siirrot erien välillä | -0,7 | - | - |
| Tasearvo kauden lopussa | 28,4 | 29,2 | 29,2 |
Konsernin kehitys
Liikevaihto markkina-alueittain
| Me | 1-12/2015 | 1-6/2015 | 1-6/2016 |
|---|---|---|---|
| Saksa | 105,9 | 56,3 | 55,9 |
| Ruotsi | 86,0 | 49,1 | 43,9 |
| Turkki | 69,0 | 36,1 | 33,4 |
| Suomi | 43,0 | 23,4 | 18,2 |
| Benelux-maat | 40,5 | 22,0 | 19,7 |
| Iso-Britannia | 36,8 | 19,8 | 16,0 |
| Italia | 30,2 | 15,4 | 15,5 |
| Ranska | 27,3 | 14,4 | 13,3 |
| Muu Eurooppa | 21,3 | 11,6 | 12,8 |
| Muut maat | 34,8 | 17,1 | 14,6 |
| Yhteensä | 494,8 | 265,1 | 243,1 |
Neljännesvuosittainen liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
| Me | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Saksa | 29,4 | 26,9 | 23,0 | 26,6 | 28,1 | 27,8 |
| Ruotsi | 23,7 | 25,4 | 17,5 | 19,4 | 21,5 | 22,4 |
| Turkki | 18,2 | 17,9 | 14,0 | 19,0 | 14,8 | 18,6 |
| Suomi | 11,9 | 11,5 | 8,2 | 11,4 | 8,9 | 9,3 |
| Benelux-maat | 10,4 | 11,6 | 9,1 | 9,4 | 10,1 | 9,5 |
| Iso-Britannia | 10,0 | 9,9 | 10,8 | 6,2 | 7,2 | 8,8 |
| Italia | 7,5 | 8,0 | 9,2 | 5,6 | 7,4 | 8,0 |
| Ranska | 7,3 | 7,1 | 5,8 | 7,1 | 6,6 | 6,7 |
| Muu Eurooppa | 5,8 | 5,8 | 5,5 | 4,3 | 6,3 | 6,5 |
| Muut maat | 9,1 | 8,0 | 7,5 | 10,2 | 7,2 | 7,3 |
| Yhteensä | 133,1 | 132,0 | 110,5 | 119,2 | 118,2 | 124,8 |
Konsernin kehitys ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
| Me | 1-12/2015 | 1-6/2015 | 1-6/2016 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 494,8 | 265,1 | 243,1 |
| Liikevoitto | 7,0 | 11,7 | -1,4 |
| Nettorahoituskulut *) | -25,4 | -11,5 | -11,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -18,4 | 0,2 | -12,6 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
| Liikevoitto, Me *) | 1-12/2015 | 1-6/2015 | 1-6/2016 |
|---|---|---|---|
| Rautaliiketoiminta | -3,2 | 6,2 | -6,2 |
| Alumiiniliiketoiminta | 12,3 | 5,2 | 5,6 |
| Muu liiketoiminta | -1,9 | 0,2 | -0,6 |
| Sisäiset erät | -0,1 | 0,1 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 7,0 | 11,7 | -1,4 |
*) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.
Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
| Me | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 133,1 | 132,0 | 110,5 | 119,2 | 118,2 | 124,8 |
| Liikevoitto | 5,4 | 6,3 | 1,6 | -6,3 | -0,1 | -1,2 |
| Nettorahoituskulut *) | -5,3 | -6,2 | -6,5 | -7,4 | -5,6 | -5,7 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 0,2 | 0,1 | -4,9 | -13,7 | -5,8 | -6,9 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä
| Liikevoitto, Me *) | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rautaliiketoiminta | 2,7 | 3,5 | -2,1 | -7,3 | -2,3 | -3,9 |
| Alumiiniliiketoiminta | 2,4 | 2,8 | 3,4 | 3,6 | 2,8 | 2,9 |
| Muu liiketoiminta | 0,2 | 0,0 | 0,2 | -2,3 | -0,5 | -0,1 |
| Sisäiset erät | 0,1 | 0,0 | 0,1 | -0,3 | -0,1 | -0,1 |
| Componenta yhteensä | 5,4 | 6,3 | 1,6 | -6,3 | -0,1 | -1,2 |
*) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.
Konsernin kehitys
| Me | 1-12/2015 | 1-6/2015 | 1-6/2016 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 494,8 | 265,1 | 243,1 |
| Liikevoitto | -23,4 | 10,1 | -11,9 |
| Nettorahoituskulut *) | -25,4 | -11,5 | 32,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -48,9 | -1,4 | 20,4 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin
| Liikevaihto, Me *) | 1-12/2015 | 1-6/2015 | 1-6/2016 |
|---|---|---|---|
| Rautaliiketoiminta | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 376,6 | 201,4 | 186,0 |
| Sisäinen liikevaihto | 28,4 | 18,1 | 14,7 |
| Liikevaihto yhteensä | 404,9 | 219,5 | 200,7 |
| Alumiiniliiketoiminta | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 84,5 | 43,1 | 42,0 |
| Sisäinen liikevaihto | 8,5 | 4,3 | 2,8 |
| Liikevaihto yhteensä | 93,0 | 47,4 | 44,8 |
| Muu liiketoiminta | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 33,8 | 20,6 | 15,1 |
| Sisäinen liikevaihto | 25,5 | 13,0 | 12,1 |
| Liikevaihto yhteensä | 59,2 | 33,6 | 27,2 |
| Sisäiset erät | -62,3 | -35,3 | -29,7 |
| Componenta yhteensä | 494,8 | 265,1 | 243,1 |
*) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.
| Liikevoitto, Me **) | 1-12/2015 | 1-6/2015 | 1-6/2016 |
|---|---|---|---|
| Rautaliiketoiminta | -3,2 | 6,2 | -6,2 |
| Alumiiniliiketoiminta | 12,3 | 5,2 | 5,6 |
| Muu liiketoiminta | -1,9 | 0,2 | -0,6 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | -30,5 | -1,6 | -10,5*) |
| Sisäiset erät | -0,1 | 0,1 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | -23,4 | 10,1 | -11,9 |
*) Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät vuonna 2016 liittyvät Suomivalimon myyntitappioon -6,0 Me, konsernihallinnon sopeuttamistoimenpiteisiin Suomessa -0,3 Me, Hollannin sopeuttamistoimenpiteisiin -2,7 Me, Orhangazin valimon ylimääräisiin jätteenkäsittelykuluihin -0,4 Me Manisan alumiinivalimon vanhojen koneiden ja kaluston alaskirjauksiin -0,3 Me, Ruotsin sopeuttamistoimenpiteisiin -0,3 Me ja Ruotsissa sijaitsevan Smedjebackenin takomon lakkauttamiseen -0,2 Me. Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat nettona -0,3 Me.
**) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.
Konsernin kehitys neljännesvuosittain
| Me | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 133,1 | 132,0 | 110,5 | 119,2 | 118,2 | 124,8 |
| Liikevoitto | 4,4 | 5,7 | 0,8 | -34,3 | -2,2 | -9,7 |
| Nettorahoituskulut *) | -5,3 | -6,2 | -6,5 | -7,4 | -5,6 | 37,9 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -0,9 | -0,5 | -5,8 | -41,8 | -7,8 | 28,2 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain
| Liikevaihto, Me *) | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rautaliiketoiminta | 111,9 | 107,6 | 87,8 | 97,7 | 97,6 | 103,1 |
| Alumiiniliiketoiminta | 22,2 | 25,2 | 22,8 | 22,8 | 21,9 | 23,0 |
| Muu liiketoiminta | 16,9 | 16,7 | 13,5 | 12,1 | 13,7 | 13,5 |
| Sisäiset erät | -17,9 | -17,4 | -13,6 | -13,4 | -14,9 | -14,8 |
| Componenta yhteensä | 133,1 | 132,0 | 110,5 | 119,2 | 118,2 | 124,8 |
*) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.
| Liikevoitto, Me **) | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rautaliiketoiminta | 2,7 | 3,5 | -2,1 | -7,3 | -2,3 | -3,9 |
| Alumiiniliiketoiminta | 2,4 | 2,8 | 3,4 | 3,6 | 2,8 | 2,9 |
| Muu liiketoiminta | 0,2 | 0,0 | 0,2 | -2,3 | -0,5 | -0,1 |
| Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat | ||||||
| erät | -1,0 | -0,5 | -0,8 | -28,1 | -2,0*) | -8,5*) |
| Sisäiset erät | 0,1 | 0,0 | 0,1 | -0,3 | -0,1 | -0,1 |
| Componenta yhteensä | 4,4 | 5,7 | 0,8 | -34,3 | -2,2 | -9,7 |
*) Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät vuonna 2016 liittyvät Suomivalimon myyntitappioon -6,0 Me, konsernihallinnon sopeuttamistoimenpiteisiin Suomessa -0,3 Me, Hollannin sopeuttamistoimenpiteisiin -2,7 Me, Orhangazin valimon ylimääräisiin jätteenkäsittelykuluihin -0,4 Me Manisan alumiinivalimon vanhojen koneiden ja kaluston alaskirjauksiin -0,3 Me, Ruotsin sopeuttamistoimenpiteisiin -0,3 Me ja Ruotsissa sijaitsevan Smedjebackenin takomon lakkauttamiseen -0,2 Me. Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat nettona -0,3 Me.
**) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.
| Tilauskanta kauden lopussa, Me **) | Q1/15*) | Q2/15***) | Q3/15 | Q4/15 | Q1/16 | Q2/16***) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rautaliiketoiminta | 76,7 | 80,3 | 66,1 | 62,7 | 68,6 | 63,9 |
| Alumiiniliiketoiminta | 17,2 | 18,1 | 16,5 | 14,4 | 14,9 | 15,3 |
| Muu liiketoiminta | 6,8 | 7,3 | 5,1 | 5,4 | 5,4 | 4,3 |
| Sisäiset erät | -8,4 | -8,8 | -5,6 | -5,6 | -6,2 | -5,4 |
| Componenta yhteensä | 92,3 | 96,8 | 82,1 | 76,9 | 82,7 | 78,2 |
*) Tilauskanta 6.4.2015
**) Vertailuvuoden lukuja on oikaistu laadintaperiaatteissa tarkemmin kuvatulla tavalla.
***) Q2 tilauskantajaksoa on muokattu normaalin 2 kuukauden jaksoa pidemmäksi, jotta ainoastaan yhtiön ja asiakkaiden operatiiviset tuotanto- ja toimituspäivät otettaisiin huomioon. Vuosittaiset loma-ajan tuotantolaitosten sulkemiset ajoittuvat pääasiassa kolmannelle vuosineljännekselle.
Liiketoimintasegmentit
| 30.6.2016 | 30.6.2015 | 31.12.2015 |
|---|---|---|
| 296,5 | 352,0 | 306,6 |
| 131,5 | 114,8 | 110,6 |
| 3,7 | 4,4 | 14,4 |
| 6,8 | 6,6 | 27,3 |
| 86,7 | 64,7 | 72,2 |
| 32,1 | 14,6 | 21,2 |
| 11,2 | 3,6 | 16,8 |
| 1,5 | 1,6 | 3,1 |
| 30,4 | 43,3 | 35,3 |
| 26,9 | 30,9 | 37,9 |
| 0,0 | 0,1 | 0,3 |
| 0,8 | 1,0 | 6,3 |
Johdannaissopimusten käyvät arvot
| 30.6.2016 | 30.6.2015 | 31.12.2015 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, | |
| Me | positiivinen | negatiivinen | netto | netto | netto |
| Valuuttajohdannaiset | |||||
| Valuuttatermiinisopimukset | - | - | - | 0,1 | -0,2 |
| Valuutanvaihtosopimukset | - | - | - | 0,0 | -0,4 |
| Korkojohdannaiset | |||||
| Koronvaihtosopimukset | - | - | - | 0,0 | - |
| Hyödykejohdannaiset | |||||
| Sähkötermiinisopimukset | 0,0 | -0,6 | -0,5 | -0,7 | -0,8 |
| Yhteensä | 0,0 | -0,6 | -0,5 | -0,6 | -1,4 |
Johdannaissopimusten nimellisarvot
| 30.6.2016 | 30.6.2015 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|---|
| Me | Nimellisarvo | Nimellisarvo | Nimellisarvo |
| Valuuttajohdannaiset *) | |||
| Valuuttatermiinisopimukset | - | 16,0 | 7,5 |
| Valuutanvaihtosopimukset | - | 46,3 | 9,8 |
| Valuuttaoptiot | - | - | - |
| Korkojohdannaiset | |||
| Koronvaihtosopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | - | 5,0 | - |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | - | - | - |
| Hyödykejohdannaiset | |||
| Sähkötermiinisopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 0,7 | 1,1 | 1,3 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 1,9 | 2,7 | 1,7 |
| Yhteensä | 2,6 | 71,2 | 20,3 |
*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi.
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvän arvon määrittely
Rahoitusvarat ja -velat, jotka arvostetaan käypään arvoon, luokitellaan arvostusmenetelmien arvioidun luotettavuuden mukaisesti kolmelle tasolle:
TASO 1:
Täysin samanehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu luotettava markkinahinta. Tasolle on luokiteltu sähkötermiinit, joiden arvostukset perustuvat Nord Poolin vastaavien standardoitujen tuotteiden markkinahintoihin.
TASO 2:
Lähes vastaavan ehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu markkinahinta. Hinta voi olla kuitenkin johdettu todettavissa olevista markkinatiedoista. Korko- ja valuuttajohdannaisten käyvät arvot lasketaan johtamalla ne aktiivisilta markkinoilta saaduista hintatiedoista ja käyttämällä yleisesti markkinoilla sovellettavia laskentamalleja.
TASO 3:
Instrumentille ei ole olemassa aktiivista markkinaa, käypä markkinahinta ei ole luotettavasti johdettavissa ja käyvän arvon määrittäminen edellyttää merkittävissä määrin harkintaa.
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q2 / 2016
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | - | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | - | - |
| Hyödykejohdannaiset | -0,5 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,8 |
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q2 / 2015
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | 0,1 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | 0,0 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -0,7 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q4 / 2015
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | -0,6 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | - | - |
| Hyödykejohdannaiset | -0,8 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,8 |
Tilikaudella ei ole siirretty rahoitusvaroja tai -velkoja tasojen välillä.
Korkotermiinisopimusten käypä arvo on tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla laskettu voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta. Korko- ja valuuttaoptiosopimusten käypä arvo arvioidaan yleisillä optiohinnoittelumalleilla. Koronvaihtosopimusten käypä arvo lasketaan arvostamalla ja diskonttaamalla tulevat kassavirrat tilinpäätöshetken markkinakoroilla. Valuuttatermiini- ja valuutanvaihtosopimukset arvostetaan tilinpäätöspäivän valuuttatermiinihinnoilla. Sähköjohdannaisten käypä arvo on se laskennallinen voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla.
Vastuusitoumukset
| Me | 30.6.2016 | 30.6.2015 | 31.12.2015 |
|---|---|---|---|
| Kiinteistökiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 4,7 | 11,2 | 8,1 |
| Yrityskiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 64,2 | 103,4 | 114,5 |
| Pantit | |||
| Omista velvoitteista | 381,1 | 615,7 | 458,2 |
| Muut vuokrasopimukset | 4,2 | 4,0 | 4,1 |
| Muut vastuut | 1,2 | 1,3 | 1,2 |
| Yhteensä | 455,3 | 735,6 | 586,0 |
Componentalla oli 30.6.2016 taseen ulkopuolisia rahoitusleasing-sitoumuksia, ei vielä alkaneista sopimuksista, yhteensä 0,9 Me (5,7 Me) ja 31.12.2015 3,7 Me. Rahoitusleasing-velka ja investointikohde rekisteröidään taseessa rahoitusleasing-sopimuksen alkaessa ja investointikohdetta vastaanotettaessa.
Euron vaihtokurssit
| Päätöskurssi | Keskikurssi | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Yksi euro on | 30.6.2016 | 30.6.2015 | 31.12.2015 | 30.6.2016 | 30.6.2015 | 31.12.2015 |
| SEK | 9,4242 | 9,2150 | 9,1895 | 9,3019 | 9,3401 | 9,3528 |
| USD | 1,1102 | 1,1189 | 1,0887 | 1,1159 | 1,1158 | 1,1095 |
| GBP | 0,8265 | 0,7114 | 0,7340 | 0,7788 | 0,7323 | 0,7259 |
| TRY (Turkin keskuspankki) | 3,2044 | 2,9822 | 3,1776 | 3,2562 | 2,8568 | 3,0167 |
| RUB | 71,5200 | 62,3550 | 80,6736 | 78,2968 | 64,6407 | 68,1066 |
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Oman pääoman | = Tulos rahoituserien jälkeen – verot x 100 |
|---|---|
| tuotto-% (ROE) *) | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo) |
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) *) |
= Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut x 100 Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) |
| Omavaraisuusaste, % | = Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus x 100 Taseen loppusumma - saadut ennakot |
| Tulos/osake, e (EPS) | Tulos rahoituserien jälkeen - verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus - hybridilainan siirtyvät sekä maksetut korot = |
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella | |
| Tulos/osake, e, laimennusvaikutuksella |
= Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty mahdollisten optioiden oikeuttama osakemäärä, pääoma vaikutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta wlaskettaessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteu tuessa saamansa varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurs sien keskiarvoon). Mahdollisesta vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään. |
| Rahavirta/osake, e | = Liiketoiminnan nettorahavirta |
| (CEPS) | Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Oma pääoma/osake, e | = Oma pääoma ilman pääomalainoja Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa |
| Korolliset nettovelat, Me | = Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset |
| Nettovelkaantumisaste | = Korolliset nettovelat x 100 |
| (net gearing), % | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
| Käyttökate, e | = Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset +/- osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta |
*) Ensimmäisen vuosipuoliskon oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna).
Componenta Oyj
Panuntie 4 00610 Helsinki Puh. 010 403 00 Faksi 010 403 2721 www.componenta.com