AI assistant
Componenta Oyj — Interim / Quarterly Report 2015
Oct 26, 2015
3307_10-q_2015-10-26_379dff65-f1cc-4f06-b09f-f56cff9bfd62.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Q3 OSAVUOSIKATSAUS
Tammi - syyskuu 2015
Tilauskanta kasvoi, liikevaihto edellisvuoden tasolla, liikevoitto jäi edellisvuodesta
Tammi - syyskuu 2015 lyhyesti
- Tilauskanta lokakuun alussa oli 4 % edellisvuotta korkeampi ja oli 82 Me (79 Me).
- Liikevaihto katsauskaudella pysyi edellisvuoden tasolla ja oli 376 Me (376 Me).
- Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja jäi edellisvuodesta ja oli 23,7 Me (30,3 Me). Turkin liiran ja paikallisen korkean palkkainflaation vaikutus oli -5 Me, Turkin lakkojen -2 Me sekä Främmestadin operatiivisten ongelmien -2 Me. Lisäksi Hollannin toiminnan tappio kasvoi edellisestä vuodesta noin -1 Me:lla. Toiminnan tehostamisohjelman positiivinen vaikutus käyttökatteeseen oli 3 Me.
- Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssimuutoksia ("operatiivisen liiketoiminnan liikevoitto") heikkeni edellisvuodesta ja oli 10,2 Me (16,6 Me).
- Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssimuutoksia oli -7,8 Me (-4,7 Me). Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli -4,7 Me (-6,3 Me).
- Katsauskauden tulokseen rahoituserien jälkeen vaikuttaneet kertaluonteiset erät ja taseen operatiivisten erien
- valuuttakurssimuutokset olivat yhteensä 0,7 Me (-8,7 Me). • Katsauskauden tulos oli -9,1 Me (-11,3 Me) ja osakekohtainen laimentamaton tulos -0,10 e (-0,42e).
- Katsauskaudella saatujen uusien kauppojen arvo oli 62 Me.
- Componenta vahvistaa 19.10.2015 annetun tulosohjeistuksen.
Heinä - syyskuu 2015 lyhyesti
- Liikevaihto oli edellisvuoden tasolla 110 Me (111 Me).
- Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien
- valuuttakurssieroja jäi edellisvuodesta ja oli 4,8 Me (5,6 Me). • Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien
- valuuttakurssimuutoksia oli 0,5 Me (1,3 Me).
- Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssimuutoksia oli -6,0 Me (-5,5 Me). Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli -4,9 Me (-6,2 Me).
- Heinä syyskuun tulokseen vaikuttaneet kertaluonteiset erät ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssimuutokset olivat yhteensä 0,2 Me (-5,3 Me).
- Heinä syyskuun tulos oli -7,5 Me (-9,2 Me) ja osakekohtainen laimentamaton tulos -0,08 e (-0,21 e).
Componentan tulosohjeistus vuodelle 2015 (julkaistu pörssitiedotteella 19.10.2015)
Componentan näkymät vuodelle 2015 perustuvat yleisiin ulkoisiin suhdanneindikaattoreihin, asiakkaiden antamiin toimitusennusteisiin sekä Componentan tilauskertymään ja tilauskantaan.
Componentan tilauskanta lokakuun alussa oli 82 Me (79 Me). Componentan liikevoiton ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisia valuuttakurssieroja odotetaan jäävän edellisvuodesta. Componenta odottaa kuitenkin vuoden 2015 tuloksen rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä paranevan edellisvuodesta.
Toimitusjohtaja Heikki Lehtonen kommentoi katsauskautta ja sen jälkeisiä tapahtumia:
Componentan vuoden 2015 kolmas vuosineljännes toteutui odotuksia heikommin. Tilauskanta kuitenkin kasvoi viime vuodesta 4 % ja oli 82 Me. Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli edellisvuoden tasolla, mutta liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja jäi edellisvuodesta. Operatiiviset ongelmat jatkuivat vielä kesän aikana erityisesti Valimodivisioonassa ja Främmestadin konepajassa. Molemmissa on käynnissä korjaavia toimenpiteitä, minkä johdosta tilanteen odotetaan paranevan vuoden viimeisen vuosineljänneksen aikana.
Componentan uuden alumiinivalimon rakentaminen Turkin Manisassa on edennyt suunnitelmien mukaisesti aikataulussa. Rakennustöiden odotetaan valmistuvan vuoden vaihteeseen mennessä, jonka jälkeen pääsemme aloittamaan koneiden ja laitteiden asennukset. Tuotannon uudessa alumiinivalimossa odotetaan käynnistyvän loppukeväästä 2016 ja koko tuotannon odotetaan olevan siirtynyt uuteen tehtaaseen vuoden 2017 alussa.
Componentan ja Ferromatrixin suurten furaanivalukomponenttien tuotantojen yhdistämisvalmistelut ovat edenneet myös suunnitelmien mukaisesti. Componentan Heerlenissä sijaitsevan furaanilinjan tuotanto siirretään Ferromatrixin Belgian Kortrijkin valimoon tämän vuoden loppuun mennessä, jolloin kyseessä oleva linja Heerlenissä suljetaan. Furaanivalujen myynti- ja asiakasyhteistyö käynnistyy vuoden 2016 alussa.
Lisäksi jatkamme Hollannin toimintojen keskittämiseksi suunniteltuja toimenpiteitä. Konsernin nykyinen talousjohtaja Mika Hassinen keskittyy 1.11.2015 alkaen päätoimisesti näiden strategisesti merkittävien projektien toteuttamiseen sekä Hollannin yksiköiden ja Ferromatrix-yhteistyön johtamiseen. Suunniteltu Heerlenin furaanilinjan sulkeminen ja sen seurauksena Weertin tuorehiekkavalimolinjan siirto Heerleniin sekä Weertin valimon sulkeminen vuoden 2016 loppuun mennessä etenevät aiemmin tiedotetun mukaisesti. Toimenpiteiden jälkeen Componentan toiminnot Hollannissa keskittyvät Heerleniin.
Componentan konserninlaajuinen toiminnan tehostamisohjelma kehitysprojekteineen ja -toimenpiteineen ei ole katsauskauden aikana edennyt kaikilta osin tavoitteiden mukaisesti. Korjaavat toimenpiteet on kuitenkin aloitettu ja niiden osalta kustannussäästötavoitteet tullaan saavuttamaan vuoden 2016 aikana. Tehostamisohjelman tavoitteena on tuottavuutta lisäämällä parantaa yhtiön kilpailukykyä ja kannattavuutta, Hollannin muutostoimenpiteet mukaan lukien, yhteensä 50 Me:lla. Näistä 35 Me:a vastaavat säästöt ovat jo toteutuneet ja loput arvioidaan saatavan päätökseen vuoden 2016 loppuun mennessä."
| Avainluvut | Q1-Q3 2015 | Q1-Q3 2014 | Muutos | 2014 | Rullaava 12 kk |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilauskanta, Me | 82,1 | 79,1 | 4 % | 88,9 | 82,1 |
| Liikevaihto, Me | 376 | 376 | 0 % | 495 | 495 |
| Käyttökate*), Me | 23,7 | 30,3 | -22 % | 35,8 | 29,1 |
| Liikevoitto*), Me | 10,2 | 16,6 | -38 % | 17,8 | 11,4 |
| Liikevoitto*), % | 2,7 | 4,4 | -38 % | 3,6 | 2,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen*), Me | -7,8 | -4,7 | 66 % | -9,5 | -12,6 |
| Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä, Me | -4,7 | -6,3 | -26 % | -12,2 | -10,6 |
| Kertaluonteiset erät ja taseen operatiivisten erien | |||||
| valuuttakurssierot, Me | 0,7 | -8,7 | n/m | -19,2 | -9,9 |
| Verot, Me | -2,0 | 2,0 | n/m | 0,2 | -3,9 |
| Tulos, Me | -9,1 | -11,3 | -19 % | -28,6 | -26,4 |
| Osakekohtainen tulos, e | -0,10 | -0,42 | -76 % | -0,63 | -0,28 |
| Net gearing, % | 226 | 154 | 47 % | 194 | 196 |
| Sijoitetun pääoman tuotto*), % | 4,1 | 7,0 | -41 % | 5,6 | 3,5 |
| Oman pääoman tuotto*), % | -14,1 | -6,5 | 117 % | -12,1 | -17,8 |
| Henkilöstö kauden lopussa ml. vuokratyövoima | 4 286 | 4 440 | -3 % | 4 238 | 4 286 |
*) Ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja
Tiedotustilaisuus analyytikoille, sijoittajille ja median edustajille 26.10.2015 klo 10.30
Tiedotustilaisuus analyytikoille, sijoittajille ja median edustajille pidetään Käpylässä, Satotalon auditoriossa, osoitteessa Panuntie 4, 00610 Helsinki 26.10.2015 klo 10.30 alkaen. Tilaisuutta voi myös seurata suorana webcast-lähetyksenä internetin kautta. Linkki lähetykseen löytyy osoitteesta www.componenta.com.
Componentan osavuosikatsaus 1.1. - 30.9.2015
Tilauskanta kasvoi, liikevaihto ennallaan, liikevoitto jäi edellisvuodesta
Toimintaympäristön ja tilauskannan kehitys
USA:n talouden kehitystä kuvaavat indikaattorit ovat viime aikoina muuttuneet heikommiksi vahvistuneen dollarin johdosta. Euron heikkenemisen myötä EU:n talousindikaattoreiden kehitys on kääntynyt parempaan suuntaan varsinkin vientivetoisissa maissa. Lisäksi Euroopan Keskuspankin keväällä aloittamat ja kesän sekä syksyn aikana jatkuneet rahamarkkinaoperaatiot ovat luoneet rahamarkkinoille lisälikviditeettiä, millä odotetaan olevan positiivinen vaikutus Euroopan talouteen. Kiinan talouskasvun heikkeneminen on kuitenkin vaikuttanut raaka-aineiden hintojen laskuun, joka puolestaan on heikentänyt investointikysyntää erityisesti rakennusja kaivosteollisuudessa.
Componentan tilauskanta lokakuun alussa oli 4 % korkeampi kuin vuotta aiemmin eli 82 Me (79 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Tilauskannan paranemiseen on vaikuttanut positiivisesti markkinaosuuksien kasvu.
Componentan katsauskaudella saamien uusien kauppojen arvo oli 62 Me. Edellä mainituilla uusilla kaupoilla tarkoitetaan komponenttien myyntiä, joiden keskimääräinen vaikutus on vuositasolla 62 Me seuraavien viiden vuoden aikana. Niiden vaikutus tulee näkymään pääosin vuodesta 2016 eteenpäin.
Raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta parani 8 % verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Markkinatilanne Raskaat ajoneuvot -asiakastoimialalla on parantunut vuoden ensimmäisten yhdeksän kuukauden aikana.
Rakennus- ja kaivosteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 8 % verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Componentan koko vuoden myynnin Rakennus- ja kaivosteollisuuden asiakkaille odotetaan laskevan, joskin markkinoita vähemmän uusien tuotteiden vaikutuksesta.
Koneenrakennus-asiakastoimialan tilauskanta parani 1 % edellisvuodesta. Componentan tilauskannan paranemiseen vaikutti uusien tuotteiden aikaansaama kasvu.
Maatalouskoneet-asiakastoimialan tilauskanta heikkeni 8 % verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan toimialalla edelleen jatkuvan heikon markkinatilanteen johdosta.
Autoteollisuus-asiakastoimialan tilauskanta parani 19 % edellisvuoteen verrattuna. Componentan tilauskanta parani korkeammasta markkinakysynnästä ja uusista kaupoista johtuen. Myös alumiinin euromääräisten hintojen nousu vaikuttaa tilauskantaan.
Tilauskannan kehitys vuosineljänneksittäin
Liikevaihto
Componentan liikevaihto tammi - syyskuussa oli edellisvuoden tasolla eli 376 Me (376 Me). Konsernin kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 59 % (58 %).
Componentan liikevaihto jakautui katsauskaudella asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 30 % (32 %), rakennus ja kaivosteollisuus 18 % (19 %), koneenrakennusteollisuus 21 % (19 %), maatalouskoneet 13 % (15 %) ja autoteollisuus 18 % (15 %).
Tulos
Componentan katsauskauden käyttökate ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja heikkeni edellisvuodesta ja oli 23,7 Me (30,3 Me). Katsauskauden käyttökatteeseen vaikuttivat merkittävästi Turkin liira ja korkea palkkainflaatio -5 Me, Turkin autoteollisuuden lakot toisella vuosineljänneksellä -2 Me ja Främmestadin konepajan toiminnanohjausjärjestelmämuutoksesta johtuneet ongelmat -2 Me. Lisäksi Hollannin toiminnan tappiot kasvoivat edellisestä vuodesta noin -1 Me:lla. Toiminnan tehostamisohjelman positiivinen vaikutus käyttökatteeseen oli 3 Me.
Konsernin katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja jäi edellisvuodesta ja oli 10,2 Me (16,6 Me) sekä kertaluonteisten erien ja taseen erien valuuttakurssierojen jälkeen 10,9 Me (11,2 Me).
Konsernin nettorahoituskulut ilman kertaluonteisia eriä katsauskaudella olivat -18,0 Me (-21,3 Me). Nettorahoituskulut laskivat edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta johtuen syksyllä 2014 toteutetusta uudelleenrahoituksesta.
Konsernin katsauskauden tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja oli -7,8 Me (-4,7 Me) ja edellä mainitut erät mukaan lukien -7,1 Me (-13,3 Me). Konsernin katsauskauden tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli -4,7 Me (-6,3 Me).
Tuloslaskelman eroanalyysi katsauskaudella ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon on seuraava:
| Me | Q3/15 | Q3/14 | Ero % | Q1-Q3/15 | Q1-Q3/14 | Ero % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 110,5 | 111,0 | -1 % | 375,6 | 375,6 | 0 % |
| Tuotannon arvo | 107,0 | 113,8 | -6 % | 374,2 | 387,3 | -3 % |
| Materiaalit ja ulkopuoliset palvelut | -48,1 | -50,8 | -5 % | -170,8 | -169,5 | 1 % |
| Muuttuvat palkat ja vuokratyövoima | -20,0 | -20,4 | -2 % | -67,8 | -68,7 | -1 % |
| Muut muuttuvat ja kiinteät kulut | -34,1 | -36,9 | -8 % | -111,9 | -118,9 | -6 % |
| Kulut yhteensä | -102,2 | -108,1 | -6 % | -350,5 | -357,0 | -2 % |
| Käyttökate*) | 4,8 | 5,6 | -15 % | 23,7 | 30,3 | -22 % |
*) Ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja
Katsauskauden kertaluonteiset erät olivat yhteensä -2,4 Me (-7,0 Me) ja ne liittyvät pääasiassa Smedjebackenin takomon sulkemiseen liittyviin kuluihin -1,1 Me, Orhangazin yksikön uudelleenjärjestelykuluihin -0,5 Me, Pietarsaaren valimon tuotannon siirrosta Porin valimoon liittyviin kuluihin -0,4 Me sekä muihin kertaluonteisiin kuluihin yhteensä -0,4 Me.
Katsauskauden taseen operatiivisten erien valuuttakurssierot olivat 3,1 Me (-1,6 Me) ja ne johtuivat pääosin Turkin liiramääräisten ja Ruotsin kruunumääräisten tase-erien eroista.
Katsauskauden verot olivat -2,0 Me (+2,0 Me). Katsauskauden luku sisältää +1,4 Me:n aikaisemmin kirjatun veronkorotuksen purkamisen Turkissa kertaluonteisena verotulona. Tämän lisäksi verokulua nosti Turkissa Turkin liiran heikkenemisestä johtuva laskennallisten verokulujen nousu -1,9 Me.
Katsauskauden tulos oli -9,1 Me (-11,3 Me) ja osakekohtainen tulos per osake oli -0,10 e (-0,42 e).
Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja oli 4,1 % (7,0 %) ja edellä mainitut erät mukaan lukien 4,4 % (4,8 %).
Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja oli -14,1 % (-6,5 %) ja edellä mainitut erät mukaan lukien -11,3 % (-15,9 %).
Tase, rahoitus ja kassavirta
Konsernin katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset sekä sitovat luottositoumukset olivat yhteensä 15,8 Me (14,0 Me). Sitovissa luottositoumuksissa on huomioitu kesäkuussa toteutettu lainasopimus kokonaisuudessaan, vaikka investointilaina nostetaan asteittain investoinnin toteutumisen myötä. Konsernin korolliset nettovelat olivat katsauskauden lopussa 226 Me (199 Me). Nettovelkaantumisaste oli 226 % (154 %). Konsernin omavaraisuusaste oli syyskuun lopussa 21,1 % (26,7 %).
Liiketoiminnan nettorahavirta katsauskaudella oli 11,0 Me (-11,1 Me), josta käyttöpääoman muutokset olivat 7,6 Me (-12,1 Me). Componenta tehostaa pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien määrä katsauskauden lopussa oli 86,1 Me (83,6 Me).
Investoinnit
Katsauskauden tuotannollisten investointien määrä oli 18,7 Me (14,6 Me), josta rahoitusleasing-investointien osuus oli 3,8 Me (3,5 Me). Investointien nettorahavirta oli -17,3 Me (-8,3 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin, myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden kassavirran.
Strategiset projektit
Vuonna 2015 Componentan strategiset projektit toimenpiteineen keskittyvät tuottavuuden ja kustannustehokkuuden parantamiseen sekä toiminnan ja toimintatapojen tehostamiseen. Projektien tavoitteena on kilpailukyvyn varmistaminen sekä asiakasyhteistyön syventäminen ja myynnin kasvattaminen.
Tehostamisohjelma
Konserninlaajuisen tehostamisohjelman tavoitteena on parantaa yhtiön kilpailukykyä ja kannattavuutta 45 Me:lla vuoden 2016 loppuun mennessä verrattuna vuoteen 2012 mukaan lukien Hollannin ja Turkin uudet säästötoimenpiteet. Kokonaisuutena tehostamisohjelma on edennyt hyvin, vaikkakin toisen ja kolmannen vuosineljänneksen säästötavoitteet saavutettiin vain osin. Tavoitteena olevista säästötoimenpiteistä on toteutettu 35 Me. Loput säästötoimenpiteet saadaan toteutettua loppuvuoden 2015 ja vuoden 2016 aikana. Edellä mainittujen säästötoimenpiteiden kustannussäästöt arvioidaan realisoituvan siten, että niistä 11 Me odotetaan toteutuvan vuoden 2016 aikana ja 7 Me vuoden 2017 aikana.
Componenta toteutti katsauskauden aikana joulukuussa 2014 aloittamansa selvityksen 2 – 3 tuotantolinjan sulkemisesta tavoitteena edelleen parantaa tuotantolinjojen käyttöasteita, kilpailukykyä ja pienentää kiinteitä kuluja. Selvitystyön seurauksena Turkin Orhangazin valimossa korvataan kaksi pientä DISA-valimolinjaa tehokkaalla ja modernisoidulla Pietarsaaren suljetusta valimosta siirretyllä DISA-valimolinjalla. Näillä toimenpiteillä arvioidaan saavutettavan yhteensä 1 Me:n kustannussäästöt. Hollannissa sijaitsevan Heerlenin valimon furaanilinjan tuotanto siirretään Belgiaan Ferromatrix NV:n valimoon, minkä seurauksena Heerlenin furaanilinja suljetaan vuoden 2015 lopussa. Componenta aloittaa Ferromatrixin ja sen omistavan Van de Wiele NV:n kanssa yhteistyön furaanivalujen valmistukseen ja myyntiin liittyen. Lisäksi Hollannissa toimivasta Weertin valimosta suunnitellaan siirrettäväksi tuorehiekkalinja Heerlenin valimoon ja Weertin valimo suunnitellaan suljettavan vuoden 2016 loppuun mennessä. Näiden strategisten toimenpiteiden seurauksena Componentan kaikki toiminnot Hollannissa keskittyvät Heerleniin. Edellä mainituilla Hollannissa tehtävillä toimenpiteillä arvioidaan saavutettavan yhteensä noin 6 Me:n vuotuiset kustannussäästöt vuoteen 2017 mennessä. Edellä mainittuihin toimenpiteisiin liittyvien kertaluonteisten kulujen arvioidaan olevan noin 8 Me ja taseen omaisuuserien alaskirjausten noin 3 Me. Näistä suurin osa tullaan kirjaamaan vuoden 2015 tilinpäätöksessä kertaluonteisiksi kuluiksi.
Laatu- ja palvelukulttuurin kehittäminen sekä tuotekehitysprojektien hyödyntäminen
Kehitystoimenpiteiden tavoitteena on entistä paremmin vastata asiakkaiden laatu- ja toimitusaikaodotuksiin uudistamalla laadunvarmistusprosesseja ja johtamiskäytäntöjä. Tuloksien
odotetaan näkyvän aiempaa parempana asiakaspalveluna ja asiakastyytyväisyytenä, uusina asiakkaina ja tuotteina sekä merkittävästi pienempinä laatukustannuksina vuosien 2016 - 2017 aikana.
Tuotekehitysprojektien tavoitteena on synnyttää kilpailukykyisiä ratkaisuja ja varmistaa projektien tavoitteiden sekä aikataulujen mukainen läpivienti. Tämän mahdollistamiseksi Componenta on lisännyt suunnittelijoiden määrää ja vahvistanut heidän osaamistaan huomattavasti samalla kun suunnittelu- ja tuotekehityksen järjestelmiä ja -ohjelmia on uusittu. Tuotekehitysprojekteilla luodaan merkittävää lisäarvoa asiakkaille ja vahvistetaan Componentan kilpailukykyä ja niiden täysimääräinen hyödyntäminen on mahdollistanut merkittävien uusien kauppojen solmimisen.
100 Me:n orgaanisen kasvun ohjelma
Orgaanisen kasvun ohjelmassa, jossa tavoitteena on 100 Me:n liikevaihdon lisäys, on tähän mennessä vahvistettu 106 Me uusia kauppoja markkinakysynnän muutokset ja myynnin eroosio huomioiden. Näiden uusien kauppojen vaikutus heijastuu konsernin liikevaihtoon osin jo vuonna 2015 ja pääosin vuosina 2016 ja 2017.
Liiketoimintasegmenttien kehitys
Valimodivisioona
Valimodivisioonan tuotantoyksiköt sijaitsevat Turkin Orhangazissa, Hollannin Heerlenissä ja Weertissä sekä Suomen Iisalmessa, Karkkilassa ja Porissa.
Valimodivisioonan tilauskanta oli lokakuun alussa 8 % korkeampi kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana ja oli 45,8 Me (42,3 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Valimodivisioonan tilauskanta muodostuu raskaan ajoneuvoteollisuuden, rakennus- ja kaivoskoneteollisuuden, koneenrakennusteollisuuden sekä maatalouskoneteollisuuden tilauksista.
Valimodivisioonan heinä - syyskuun liikevaihto oli 65,9 Me (70,9 Me). Heinä - syyskuun liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli -3,1 Me eli -4,7 % liikevaihdosta (-1,0 Me; -1,5 %).
Valimodivisioonan katsauskauden liikevaihto oli 6 % matalampi kuin edellisvuoden vastaavana ajanjaksona eli 224 Me (239 Me). Katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 0,5 Me, joka vastaa 0,2 % liikevaihdosta (6,5 Me; 2,7 %). Katsauskauden liikevoitto heikkeni edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna johtuen pienemmistä volyymeista, Turkin lakoista -1,5 Me, Turkin liirasta ja korkeasta palkkakustannusinflaatiosta -3,5 Me, Hollannin valimoiden kasvaneista tappioista -1 Me, sekä Främmestadin konepajassa käyttöönotetun uuden toiminnanohjausjärjestelmän epäonnistuneen käyttöönoton jälkeisten ongelmien heijastusvaikutuksista valimodivisioonaan -0,5 Me. Tehostamisohjelman positiivinen vaikutus oli 3 Me.
Valimodivisioonan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin 9 % pienempi verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon 2 534 (2 799).
Konepajadivisioona
Konepajadivisioonan tuotantoyksiköt sijaitsevat Turkin Orhangazissa ja Ruotsin Främmestadissa. Lisäksi Konepajadivisioonaan kuuluu mäntiä valmistava yksikkö Suomen Pietarsaaressa.
Konepajadivisioonan tilauskanta oli lokakuun alussa 10 % korkeampi kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana ja oli 21,0 Me (19,0 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Konepajadivisioonan tilauskanta kertyy raskaan ajoneuvoteollisuuden, rakennus- ja kaivoskoneteollisuuden, koneenrakennus- sekä maatalouskoneteollisuuden tilauksista.
Konepajadivisioonan heinä - syyskuun liikevaihto oli 26,8 Me (26,8 Me). Heinä - syyskuun liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 0,6 Me eli 2,4 % liikevaihdosta (0,8 Me; 2,9 %).
Konepajadivisioonan liikevaihto katsauskaudella kasvoi edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta 4 % ja oli 93,9 Me (90,3) Me. Katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 1,7 Me eli 1,8 % liikevaihdosta
(3,5 Me; 3,9 %). Katsauskauden liikevoittoon vaikuttivat negatiivisesti Främmestadin konepajan ongelmat, jotka juontavat juurensa uuden toiminnanohjausjärjestelmän epäonnistuneeseen käyttöönottoon -2 Me.
Konepajadivisioonan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin 11 % suurempi verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon 433 (391).
Alumiinidivisioona
Alumiinidivisioonan tuotantoyksiköt, alumiinivalimo ja alumiinivanteita valmistava yksikkö sijaitsevat Turkin Manisassa.
Alumiinidivisioonan tilauskanta oli lokakuun alussa 15 % korkeammalla tasolla kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana ja oli 16,5 Me (14,4 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset. Alumiinidivisioonan tilauskanta muodostuu autoteollisuuden ja raskaan ajoneuvoteollisuuden tilauksista. Tilauskannan nousu edellisvuoteen verrattuna pitää sisällään myös alumiinin hinnannoususta johtuvaa tilauskannan kasvua.
Alumiinidivisioonan heinä - syyskuun liikevaihto oli 22,8 Me (20,7 Me). Heinä - syyskuun liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 3,1 Me eli 13,6 % liikevaihdosta (1,8 Me; 8,6 %).
Alumiinidivisioonan liikevaihto katsauskaudella nousi edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta 20 % ja oli 70,2 Me (58,5 Me). Katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 8,0 Me eli 11,4 % liikevaihdosta (6,4 Me; 11,0 %). Katsauskauden liikevoitto parani edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta johtuen nousseista volyymeista ja toteutetuista hintojen korotuksista, mutta siihen vaikuttivat negatiivisesti Turkin liira ja korkea palkkainflaatio -1,5 Me sekä Turkin autoteollisuuden lakot -0,5 Me.
Alumiinidivisioonan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin 8 % suurempi verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon 893 (825).
Muu liiketoiminta
Muu liiketoiminta sisältää Wirsbon takomot Ruotsissa, myyntija logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n Englannissa, palvelu- ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n Turkissa. Muun liiketoiminnan liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli katsauskaudella -0,2 Me (0,3 Me).
Henkilöstö
Konsernin keskimääräinen henkilömäärä katsauskauden aikana oli 4 278 (4 479) mukaan lukien vuokratyövoima 303 (337). Konsernin henkilömäärä katsauskauden lopussa oli 4 286 (4 440), mukaan lukien vuokratyövoima 284 (335).
Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että katsauskauden lopussa Turkissa oli 62 % (61 %), Suomessa 15 % (16 %), Hollannissa 13 % (13 %), ja Ruotsissa 10 % (10 %) henkilöstöstä.
Henkilöstö maittain katsauskauden lopussa
| 30.9.2015 | 30.9.2014 | Muutos 31.12.2014 | ||
|---|---|---|---|---|
| Turkki | 2 665 | 2 696 | -1 % | 2 600 |
| Suomi | 647 | 715 | -10 % | 653 |
| Hollanti | 550 | 583 | -6 % | 559 |
| Ruotsi | 424 | 446 | -5 % | 426 |
Henkilöstö divisioonittain katsauskauden lopussa
| 30.9.2015 | 30.9.2014 | Muutos 31.12.2014 | ||
|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 2 519 | 2 717 | -7 % | 2 557 |
| Konepajadivisioona | 440 | 402 | 9 % | 410 |
| Alumiinidivisioona | 914 | 858 | 7 % | 831 |
| Muu liiketoiminta (ilman konsernihallintoa) |
272 | 294 | -7 % | 271 |
| Konsernihallinto | 141 | 169 | -17 % | 169 |
Osakkeet ja osakepääoma
Componenta Oyj:n osake noteerataan NASDAQ OMX Helsingissä. Katsauskauden keskikurssi oli 0,84 euroa, alin kurssi 0,70 euroa ja ylin kurssi 1,13 euroa. Osakkeen kurssi syyskuun lopussa oli 0,80 euroa (1,25 euroa). Osakekannan markkina-arvo katsauskauden lopussa oli 77,8 Me (121,6 Me). Osakkeen suhteellinen vaihto katsauskaudella oli 9,8 % (10,3 %) osakekannasta.
Componentan osakepääoma syyskuun lopussa oli 21,9 Me (21,9 Me). Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä katsauskauden lopussa oli 97 269 224 (97 269 224) osaketta. Osakkeenomistajien määrä oli 2 591 (2 429).
8
Muutoksia johdossa
Componenta julkisti nimitystoimikunnan uudet jäsenet 25.9.2015. Nimitystoimikunnan jäseninä toimivat Erkki Etola edustaen Etra Capital Oy:tä, Reima Rytsölä edustaen Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varmaa, ja Heikki Lehtonen edustaen hallinnoimiaan yhtiöitä Oy Högfors-Trading Ab:tä ja Cabana Trade SA:ta. Nimitystoimikunnan asiantuntijajäsenenä toimii hallituksen puheenjohtaja Harri Suutari.
Hollannissa käynnissä olevien strategisten projektien johtamista vahvistettiin nimittämällä konsernin nykyinen talousjohtaja Mika Hassinen johtamaan Ferromatrix NV:n kanssa perustettavaa yhteisyritystä ja Componentan Hollannin yksiköiden yhdistämistä. Hän jatkaa Componenta BV:n toimitusjohtajana ja Componenta Oyj:n toimitusjohtajan sijaisena sekä konsernin johtoryhmän jäsenenä. Henri Berg nimitettiin Componenta-konsernin talousjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi. Muutokset tulevat voimaan 1.11.2015.
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Componentan liiketoiminnan merkittävimpiä riskejä ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailutilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).
Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierrätysmetallin ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.
Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvilta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema. Rahoitusriskien hallintaan liittyviä asioita kuvataan tarkemmin vuoden 2014 tilinpäätöksessä.
Jälleenrahoitus- ja maksuvalmiusriskit
Konsernin rahoituksen saatavuus pyritään varmistamaan hajauttamalla lainasalkku maturiteettien, rahoituslähteiden ja -instrumenttien osalta. Yhden rahoituslähteen luototusosuus ei saa nousta rahoituspolitiikassa asetetun määrän yli. Konsernissa käytössä olevista rahoituslähteistä tärkeimpiä ovat turkkilaisista pankeista nostettu klubilaina, myyntisaatavien rahoitus ilman takautumisoikeutta, syndikoitu
rahoituslimiittisopimus, muut bilateraaliset lyhyt- ja pitkäaikaiset lainasopimukset turkkilaisten pankkien kanssa, leasingrahoitus, joukkovelkakirjalainat, eläkelainat sekä pääomalaina.
Vuonna 2015 erääntyvien lainojen lyhennykset Componenta tulee rahoittamaan osin kassavirralla ja osin uusilla pitkäaikaisilla lainoilla. Componenta suunnittelee jälleenrahoittavansa loput turkkilaisista pankeista nostetut 2015 erääntyvät lainat uusilla turkkilaisilta pankeilta otettavilla kahdenvälisillä tai vastaavilla pitkäaikaisilla lainoilla.
Valuuttariski
Componentan hallitus muutti konsernin Turkin valuuttamääräisten erien osalta transaktioposition suojauspolitiikkaa tilikauden 2014 aikana. Uuden politiikan mukaisesti Turkin suojausasteiden on mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 0 - 100 prosenttia. Aikaisemman politiikan mukaisesti Turkin suojausasteiden oli mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 70 - 130 prosenttia. Yhtiön näkemyksen mukaan Turkin liira tulee heikkenemään euroa ja muita päävaluuttoja vastaan pidemmällä aikavälillä suuresta inflaatioerosta johtuen. Lisäksi Turkin avoimen valuuttaposition suojaamatta jättämisellä pyrittiin eroon kassavirtaperusteisista maksuista suojausperiodien päättyessä.
Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2014 tilinpäätöksen liitetiedoista.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Componenta muutti ohjeistustaan koko vuoden osalta katsauskauden päättymisen jälkeen. Tästä tiedotettiin pörssitiedotteella 19.10.2015.
Toimintaympäristön kehitys
Raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta oli lokakuun alussa 8 % edellisvuotta korkeammalla tasolla. Kuormaautoteollisuuden kysynnän Euroopassa odotetaan nousevan vuonna 2015. Componentan myynnin raskaan ajoneuvoteollisuuden asiakkaille odotetaan pysyvän edellisvuoden tasolla.
Rakennus- ja kaivosteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta lokakuun alussa oli 8 % edellisvuoden vastaavaa ajankohtaa matalammalla tasolla. Kiinan talouskasvun heikentyneet näkymät ovat laskeneet raaka-aineiden hintoja viime kuukausina, mikä on heikentänyt investointikysyntää rakennusja kaivosteollisuudessa. Kokonaisuutena kysynnän rakennusja kaivosteollisuudessa odotetaan jäävän alle edellisen vuoden. Componentan myynnin Rakennus- ja kaivosteollisuuden asiakkaille odotetaan jäävän myös alle edellisvuoden tason.
Koneenrakennus-asiakastoimialan tilauskanta lokakuun alussa oli 1 % korkeampi kuin edellisenä vuonna samaan aikaan. Koneenrakennusteollisuudessa Componentan myynnin odotetaan kasvavan hieman vuonna 2015.
Maatalouskoneet-asiakastoimialan tilauskanta lokakuun alussa oli 8 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa matalammalla tasolla. Heikon markkinatilanteen johdosta kysynnän oletetaan edelleen laskevan vuonna 2015. Componentan myynnin maatalouskoneiden valmistajille odotetaan laskevan edellisvuodesta.
Autoteollisuus-asiakastoimialan tilauskanta lokakuun alussa oli 19 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa korkeammalla tasolla. Vuoden 2015 kysynnän arvioidaan paranevan edellisvuodesta. Componentan myynnin autoteollisuudelle odotetaan nousevan edellisvuodesta.
Componentan tulosohjeistus vuodelle 2015 (julkaistu pörssitiedotteella 19.10.2015)
Componentan näkymät vuodelle 2015 perustuvat yleisiin ulkoisiin suhdanneindikaattoreihin, asiakkaiden antamiin toimitusennusteisiin sekä Componentan tilauskertymään ja tilauskantaan.
Componentan tilauskanta lokakuun alussa oli 82 Me (79 Me). Componenta odottaa vuoden 2015 liikevoiton ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja jäävän edellisvuodesta. Componenta odottaa kuitenkin vuoden 2015 tuloksen rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä paranevan edellisvuodesta.
Helsinki 26. lokakuuta 2015
COMPONENTA OYJ Hallitus
Laadintaperiaatteet
Tämä tilintarkastamaton osavuosikatsaus 30.9.2015 on laadittu osavuosikatsauksia koskevan IAS 34 -standardin mukaisesti.
Componenta on soveltanut osavuosikatsauksen laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2014, joka on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards) mukaisesti siten kuin ne on EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä. Lisäksi yhtiö on ottanut tilikauden alusta käyttöön tiettyjä uusia tai uudistettuja IFRS -standardeja vuoden 2014 tilinpäätöksessä kuvatulla tavalla.
Lähipiiritapahtumat
Katsauskaudella ei ollut myyntiä osakkuusyhtiöille ja ostot osakkuusyhtiöiltä olivat 0,0 Me (0,4 Me).
Rahoitusriskien hallinta
Componenta -konsernin liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan Componentan hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Rahoitusriskien hallintaan liittyviä asioita on kuvattu tarkemmin vuoden 2014 tilinpäätöksessä.
Konsernin liikevoiton täsmäytys
| Me | 1.1.-30.9.2015 | 1.1.-30.9.2014 | 1.7.-30.9.2015 | 1.7.-30.9.2014 | 1.1.-31.12.2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja | |||||
| operatiivisia valuuttakurssieroja | 10,2 | 16,6 | 0,5 | 1,3 | 17,8 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | 3,1 | -1,6 | 1,1 | -0,7 | -2,7 |
| Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä | 13,3 | 14,9 | 1,6 | 0,6 | 15,1 |
| Kertaluonteiset erät | -2,4 | -3,7 | -0,8 | -1,4 | -12,9 |
| Liikevoitto, IFRS | 10,9 | 11,2 | 0,8 | -0,8 | 2,2 |
Konsernin tulos rahoituserien jälkeen täsmäytys
| Me | 1.1.-30.9.2015 | 1.1.-30.9.2014 | 1.7.-30.9.2015 | 1.7.-30.9.2014 | 1.1.-31.12.2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä ja | |||||
| operatiivisia valuuttakurssieroja | -7,8 | -4,7 | -6,0 | -5,5 | -9,5 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | 3,1 | -1,6 | 1,1 | -0,7 | -2,7 |
| Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä | -4,7 | -6,3 | -4,9 | -6,2 | -12,2 |
| Kertaluonteiset erät | -2,4 | -7,0 | -0,8 | -4,6 | -16,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen, IFRS | -7,1 | -13,3 | -5,8 | -10,8 | -28,7 |
Konsernin tuloslaskelma ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja
| Me | 1.1.-30.9.2015 | 1.1.-30.9.2014 | 1.7.-30.9.2015 | 1.7.-30.9.2014 | 1.1.-31.12.2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 375,6 | 375,6 | 110,5 | 111,0 | 495,2 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,0 | 1,3 | 0,3 | 0,5 | 2,1 |
| Liiketoiminnan kulut | -352,9 | -346,5 | -105,9 | -105,9 | -461,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -13,6 | -13,8 | -4,3 | -4,3 | -18,1 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Liikevoitto | 10,2 | 16,6 | 0,5 | 1,3 | 17,8 |
| % liikevaihdosta | 2,7 | 4,4 | 0,5 | 1,2 | 3,6 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -18,0 | -21,3 | -6,5 | -6,8 | -27,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -7,8 | -4,7 | -6,0 | -5,5 | -9,5 |
| % liikevaihdosta | -2,1 | -1,2 | -5,4 | -4,9 | -1,9 |
| Verot | -3,5 | 0,1 | -1,8 | 0,2 | -2,3 |
| Tilikauden tulos | -11,3 | -4,6 | -7,8 | -5,3 | -11,8 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -11,9 | -5,3 | -7,8 | -5,4 | -12,5 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,6 | 0,7 | 0,1 | 0,1 | 0,6 |
| -11,3 | -4,6 | -7,8 | -5,3 | -11,8 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | |||||
| laskettu osakekohtainen tulos | |||||
| - laimentamaton, e | -0,12 | -0,23 | -0,08 | -0,13 | -0,30 |
Konsernin tuloslaskelma
| Me | 1.1.-30.9.2015 | 1.1.-30.9.2014 | 1.7.-30.9.2015 | 1.7.-30.9.2014 | 1.1.-31.12.2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 375,6 | 375,6 | 110,5 | 111,0 | 495,2 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4,2 | -0,3 | 1,4 | -0,2 | -0,1 |
| Liiketoiminnan kulut | -355,4 | -350,3 | -106,8 | -107,3 | -470,1 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -13,6 | -13,9 | -4,3 | -4,4 | -22,9 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Liikevoitto | 10,9 | 11,2 | 0,8 | -0,8 | 2,2 |
| % liikevaihdosta | 2,9 | 3,0 | 0,7 | -0,7 | 0,4 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -18,0 | -24,5 | -6,5 | -10,0 | -30,9 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -7,1 | -13,3 | -5,8 | -10,8 | -28,7 |
| % liikevaihdosta | -1,9 | -3,6 | -5,2 | -9,8 | -5,8 |
| Verot | -2,0 | 2,0 | -1,7 | 1,7 | 0,2 |
| Tilikauden tulos | -9,1 | -11,3 | -7,5 | -9,2 | -28,6 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -9,7 | -12,0 | -7,6 | -9,2 | -29,2 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,6 | 0,7 | 0,1 | 0,1 | 0,6 |
| -9,1 | -11,3 | -7,5 | -9,2 | -28,6 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | |||||
| laskettu osakekohtainen tulos | |||||
| - laimentamaton, e | -0,10 | -0,42 | -0,08 | -0,21 | -0,63 |
| - laimennusvaikutuksella oikaistu, e | -0,10 | -0,42 | -0,08 | -0,21 | -0,63 |
Konsernin laaja tuloslaskelma
| Me | 1.1.-30.9.2015 | 1.1.-30.9.2014 | 1.7.-30.9.2015 | 1.7.-30.9.2014 | 1.1.-31.12.2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilikauden tulos | -9,1 | -11,3 | -7,5 | -9,2 | -28,6 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||||
| Ei siirretä tulosvaikutteisiksi | |||||
| Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus | - | - | - | - | 0,0 |
| Mahdollisesti myöhemmin tulosvaikutteisiksi siirrettävät | |||||
| Muuntoeron muutos | -0,1 | 0,1 | 0,4 | 0,1 | 0,4 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | -1,7 | -0,5 | -0,8 | -0,1 | -1,0 |
| Rahavirran suojaukset | -0,3 | 0,4 | -0,2 | 0,3 | 0,4 |
| Muut erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Tulosvaikutteiset yhteensä | -2,1 | 0,0 | -0,6 | 0,4 | -0,2 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 0,4 | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,1 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -1,7 | 0,0 | -0,4 | 0,3 | -0,1 |
| Tilikauden laaja tulos | -10,8 | -11,3 | -7,9 | -8,9 | -28,6 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -11,3 | -12,0 | -7,9 | -8,9 | -29,2 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,5 | 0,7 | 0,0 | 0,1 | 0,6 |
| -10,8 | -11,3 | -7,9 | -8,9 | -28,6 |
Konsernin tase
| Me | 30.9.2015 | 30.9.2014 | 31.12.2014 |
|---|---|---|---|
| Varat | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 6,3 | 7,7 | 8,2 |
| Liikearvo | 29,2 | 29,1 | 29,1 |
| Sijoituskiinteistöt | 8,3 | 8,3 | 8,3 |
| Aineelliset hyödykkeet | 255,3 | 254,8 | 251,5 |
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | 1,2 | 1,2 | 1,2 |
| Saamiset | 6,7 | 3,9 | 1,4 |
| Muut rahoitusvarat | 0,9 | 0,9 | 0,9 |
| Laskennalliset verosaamiset | 37,1 | 38,5 | 37,4 |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 344,9 | 344,5 | 338,0 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Vaihto-omaisuus | 77,2 | 77,0 | 75,0 |
| Saamiset | 46,7 | 46,8 | 43,5 |
| Verosaamiset | 1,4 | 0,0 | 0,2 |
| Rahavarat | 3,8 | 14,0 | 12,1 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 129,1 | 137,8 | 130,8 |
| Varat yhteensä | 474,0 | 482,3 | 468,9 |
| Oma pääoma ja velat | |||
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 21,9 | 21,9 | 21,9 |
| Muu oma pääoma | 70,0 | 98,7 | 81,2 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 91,9 | 120,6 | 103,1 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 8,1 | 8,1 | 8,0 |
| Oma pääoma yhteensä | 100,0 | 128,7 | 111,2 |
| Velat | |||
| Pitkäaikaiset | |||
| Pääomalainat | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Korolliset velat | 151,3 | 167,3 | 159,1 |
| Korottomat velat | 0,6 | 0,5 | 0,1 |
| Varaukset | 9,6 | 9,1 | 9,7 |
| Laskennalliset verovelat | 13,1 | 11,8 | 12,9 |
| Lyhytaikaiset | |||
| Pääomalainat | 0,0 | 2,0 | 2,0 |
| Korolliset velat | 79,0 | 43,5 | 67,1 |
| Korottomat velat | 117,4 | 115,7 | 102,2 |
| Tuloverovelat | 0,9 | 0,3 | 0,1 |
| Varaukset | 2,2 | 3,4 | 4,5 |
| Velat yhteensä | 374,0 | 353,6 | 357,7 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 474,0 | 482,3 | 468,9 |
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
| Me | 1.1.-30.9.2015 | 1.1.-30.9.2014 | 1.1.-31.12.2014 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen | -7,1 | -13,3 | -28,7 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 13,6 | 13,9 | 22,9 |
| Rahoituksen tuotot ja kulut | 18,0 | 24,5 | 30,9 |
| Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut | -5,9 | -4,0 | -0,8 |
| Käyttöpääoman muutokset | 7,6 | -12,1 | -16,8 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 26,1 | 9,0 | 7,5 |
| Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot | -14,6 | -17,7 | -25,7 |
| Maksetut verot | -0,6 | -2,4 | -2,4 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 11,0 | -11,1 | -20,6 |
| Investointien rahavirta | |||
| Tytäryhtiöiden hankinta vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | - | - | -0,3 |
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -19,1 | -11,1 | -16,2 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti | 0,4 | 2,9 | 2,9 |
| Muut investoinnit ja myönnetyt lainat | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut | 1,4 | 0,0 | 0,3 |
| Investointien nettorahavirta | -17,3 | -8,3 | -13,4 |
| Rahoituksen rahavirta | |||
| Maksetut osingot | -0,4 | - | - |
| Osakeannista saadut maksut | - | 28,4 | 28,4 |
| Osakeannin liikkeellelaskukulut | - | - | -1,9 |
| Rahoitusleasingvelkojen maksut | -3,7 | -2,1 | -4,1 |
| Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys (-) | -6,3 | 6,7 | 33,4 |
| Pitkäaikaisten lainojen nostot | 18,9 | 7,0 | 7,0 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset | -10,5 | -16,7 | -26,8 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -2,0 | 23,2 | 36,0 |
| Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) | -8,3 | 3,8 | 2,0 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 12,1 | 10,2 | 10,2 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 3,8 | 14,0 | 12,1 |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| Oma pääoma 30.9.2015 | 21,9 | 15,0 | 179,5 | -0,6 | -36,4 | -87,4 | 91,9 | 8,1 | 100,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Osingonjako | 0,0 | -0,4 | -0,4 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,0 | -0,2 | -0,1 | -10,9 | -11,3 | 0,5 | -10,8 | ||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Rahavirran suojaukset | -0,2 | -0,2 | -0,2 | ||||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | -1,3 | -1,3 | -0,1 | -1,3 | |||||
| Muuntoerot | -0,1 | -0,1 | 0,0 | -0,1 | |||||
| Tilikauden tulos | -9,7 | -9,7 | 0,6 | -9,1 | |||||
| Oma pääoma 1.1.2015 | 21,9 | 15,0 | 179,5 | -0,4 | -36,3 | -76,5 | 103,1 | 8,0 | 111,2 |
| Me | Osake pääoma |
Yli kurssi rahasto |
Muut rahastot |
Raha virran suojaukset |
Muunto erot |
Kertyneet voittovarat |
Yhteensä | Määräys vallat tomien omistajien osuus |
Oma pääoma yhteensä |
| Oma pääoma 30.9.2014 | 21,9 | 15,0 | 179,8 | -0,4 | -36,7 | -59,1 | 120,6 | 8,1 | 128,7 |
| Uusmerkintä | 58,6 | 58,6 | 58,6 | ||||||
| Hybridilainan korko | -3,8 | -3,8 | -3,8 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,0 | 0,4 | 0,1 | -12,4 | -12,0 | 0,7 | -11,3 | ||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Rahavirran suojaukset | 0,4 | 0,4 | 0,4 | ||||||
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | -0,4 | -0,4 | 0,0 | -0,4 | |||||
| Muuntoerot | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | |||||
| Tilikauden tulos | -12,0 | -12,0 | 0,7 | -11,3 | |||||
| Oma pääoma 1.1.2014 | 21,9 | 15,0 | 121,3 | -0,7 | -36,8 | -42,9 | 77,7 | 7,4 | 85,2 |
| Me | Osake pääoma |
Yli kurssi rahasto |
Muut rahastot |
Raha virran suojaukset |
Muunto erot |
Kertyneet voittovarat |
Yhteensä | Määräys vallat tomien omistajien osuus |
Oma pääoma yhteensä |
| 30.9.2015 | 30.9.2014 | 31.12.2014 | |
|---|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 21,1 | 26,7 | 23,7 |
| Oma pääoma/osake, e | 0,94 | 1,24 | 1,06 |
| Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me | 330,3 | 341,5 | 339,3 |
| Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja, % |
4,1 | 7,0 | 5,6 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 4,4 | 4,8 | 0,8 |
| Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja, % |
-14,1 | -6,5 | -12,1 |
| Oman pääoman tuotto, % | -11,3 | -15,9 | -29,1 |
| Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me | 226,5 | 198,8 | 216,0 |
| Net gearing, pääomalaina velkana, % | 226,5 | 154,4 | 194,4 |
| Tilauskanta, Me | 82,1 | 79,1 | 88,9 |
| Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me | 14,9 | 11,2 | 16,4 |
| Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 18,7 | 14,6 | 22,6 |
| Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta | 5,0 | 3,9 | 4,6 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 3 975 | 4 142 | 4 111 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima | 4 278 | 4 479 | 4 438 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 4 002 | 4 105 | 3 981 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima | 4 286 | 4 440 | 4 238 |
| Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % | 91,6 | 91,6 | 91,7 |
| Vastuusitoumukset, Me | 709,0 | 583,3 | 662,4 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, e | -0,10 | -0,42 | -0,63 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, e | -0,10 | -0,42 | -0,63 |
| Rahavirta/osake, e | 0,07 | -0,31 | -0,40 |
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
| Me | 1-9/2015 | 1-9/2014 | 1-12/2014 |
|---|---|---|---|
| Aineellisten hyödykkeiden muutokset | |||
| Hankintameno kauden alussa | 571,2 | 561,3 | 561,3 |
| Muuntoerot | -0,1 | -2,7 | -4,7 |
| Lisäykset | 18,6 | 13,5 | 22,0 |
| Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | - | 0,0 |
| Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutos | 0,0 | - | 0,0 |
| Vähennykset ja siirrot erien välillä | -3,8 | 0,0 | -7,4 |
| Hankintameno kauden lopussa | 585,9 | 572,2 | 571,2 |
| Kertyneet poistot kauden alussa | -319,7 | -308,0 | -308,0 |
| Muuntoerot | 0,1 | 1,1 | 2,6 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0,8 | 1,2 | 5,5 |
| Hankittujen liiketoimintojen kertyneet poistot | 0,0 | - | 0,0 |
| Tilikauden poistot ja arvonalenemiset | -11,7 | -11,7 | -19,9 |
| Kertyneet poistot kauden lopussa | -330,6 | -317,3 | -319,7 |
| Tasearvo kauden lopussa | 255,3 | 254,8 | 251,5 |
| Liikearvo | |||
| Hankintameno kauden alussa | 29,1 | 29,1 | 29,1 |
| Muuntoero | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Tasearvo kauden lopussa | 29,2 | 29,1 | 29,1 |
Konsernin kehitys
Liikevaihto markkina-alueittain
| Saksa 103,1 77,0 79,3 Ruotsi 89,1 68,7 66,6 Turkki 60,6 43,4 50,1 Iso-Britannia 45,1 35,2 30,6 Suomi 41,0 31,5 31,6 Benelux-maat 40,2 30,0 31,1 Italia 30,9 25,3 24,6 Ranska 30,5 23,1 20,1 Muu Eurooppa 20,8 16,3 17,0 Muut maat 33,9 25,2 24,6 Yhteensä 495,2 375,6 375,6 |
Me | 1-12/2014 | 1-9/2014 | 1-9/2015 |
|---|---|---|---|---|
Neljännesvuosittainen liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
| Me | Q1/14 | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Saksa | 28,2 | 26,0 | 22,8 | 26,1 | 29,4 | 26,9 | 23,0 |
| Ruotsi | 25,3 | 25,8 | 17,7 | 20,3 | 23,7 | 25,4 | 17,5 |
| Turkki | 15,4 | 14,0 | 14,0 | 17,2 | 18,2 | 17,9 | 14,0 |
| Iso-Britannia | 12,2 | 12,7 | 10,3 | 9,9 | 10,0 | 9,9 | 10,8 |
| Suomi | 12,1 | 11,1 | 8,3 | 9,5 | 11,9 | 11,5 | 8,2 |
| Benelux-maat | 10,3 | 10,4 | 9,2 | 10,3 | 10,4 | 11,6 | 9,1 |
| Italia | 6,9 | 8,9 | 9,5 | 5,6 | 7,5 | 8,0 | 9,2 |
| Ranska | 8,1 | 8,9 | 6,0 | 7,4 | 7,3 | 7,1 | 5,8 |
| Muu Eurooppa | 5,1 | 5,7 | 5,4 | 4,6 | 5,8 | 5,8 | 5,5 |
| Muut maat | 8,2 | 9,1 | 7,8 | 8,7 | 9,1 | 8,0 | 7,5 |
| Yhteensä | 131,9 | 132,6 | 111,0 | 119,6 | 133,1 | 132,0 | 110,5 |
Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja
| Me | 1-12/2014 | 1-9/2014 | 1-9/2015 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 495,2 | 375,6 | 375,6 |
| Liikevoitto | 17,8 | 16,6 | 10,2 |
| Nettorahoituskulut *) | -27,3 | -21,3 | -18,0 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -9,5 | -4,7 | -7,8 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
| Liikevoitto, Me | 1-12/2014 | 1-9/2014 | 1-9/2015 |
|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 5,3 | 6,5 | 0,5 |
| Konepajadivisioona | 3,8 | 3,5 | 1,7 |
| Alumiinidivisioona | 8,2 | 6,4 | 8,0 |
| Muu liiketoiminta | 0,7 | 0,3 | -0,2 |
| Sisäiset erät | -0,2 | -0,2 | 0,2 |
| Componenta yhteensä | 17,8 | 16,6 | 10,2 |
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja
Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja
| Me | Q1/14 | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 131,9 | 132,6 | 111,0 | 119,6 | 133,1 | 132,0 | 110,5 |
| Liikevoitto | 7,4 | 7,9 | 1,3 | 1,2 | 5,8 | 3,9 | 0,5 |
| Nettorahoituskulut *) | -7,5 | -7,0 | -6,8 | -6,0 | -5,3 | -6,2 | -6,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -0,1 | 0,9 | -5,5 | -4,9 | 0,5 | -2,3 | -6,0 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja
| Liikevoitto, Me | Q1/14 | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 3,8 | 3,8 | -1,0 | -1,2 | 2,0 | 1,6 | -3,1 |
| Konepajadivisioona | 0,9 | 1,9 | 0,8 | 0,2 | 0,8 | 0,3 | 0,6 |
| Alumiinidivisioona | 2,4 | 2,2 | 1,8 | 1,8 | 2,6 | 2,3 | 3,1 |
| Muu liiketoiminta | 0,3 | 0,2 | -0,2 | 0,4 | 0,4 | -0,4 | -0,2 |
| Sisäiset erät | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Componenta yhteensä | 7,4 | 7,9 | 1,3 | 1,2 | 5,8 | 3,9 | 0,5 |
Konsernin kehitys
| Me | 1-12/2014 | 1-9/2014 | 1-9/2015 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 495,2 | 375,6 | 375,6 |
| Liikevoitto | 2,2 | 11,2 | 10,9 |
| Nettorahoituskulut *) | -30,9 | -24,5 | -18,0 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -28,7 | -13,3 | -7,1 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin
| Liikevaihto, Me | 1-12/2014 | 1-9/2014 | 1-9/2015 |
|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 212,0 | 164,4 | 160,4 |
| Sisäinen liikevaihto | 95,7 | 74,2 | 63,8 |
| Liikevaihto yhteensä | 307,8 | 238,6 | 224,2 |
| Konepajadivisioona | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 109,6 | 81,4 | 85,8 |
| Sisäinen liikevaihto | 12,1 | 8,8 | 8,2 |
| Liikevaihto yhteensä | 121,7 | 90,3 | 93,9 |
| Alumiinidivisioona | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 72,4 | 52,7 | 63,6 |
| Sisäinen liikevaihto | 7,1 | 5,8 | 6,7 |
| Liikevaihto yhteensä | 79,5 | 58,5 | 70,2 |
| Muu liiketoiminta | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 101,2 | 77,1 | 65,9 |
| Sisäinen liikevaihto | 28,7 | 21,6 | 19,8 |
| Liikevaihto yhteensä | 129,9 | 98,7 | 85,7 |
| Sisäiset erät | -143,7 | -110,5 | -98,4 |
| Componenta yhteensä | 495,2 | 375,6 | 375,6 |
| Liikevoitto, Me | 1-12/2014 | 1-9/2014 | 1-9/2015 |
| Valimodivisioona | 3,7 | 5,4 | 2,6 |
| Konepajadivisioona | 3,2 | 3,2 | 1,9 |
| Alumiinidivisioona | 7,9 | 6,3 | 8,6 |
| Muu liiketoiminta | 0,5 | 0,2 | -0,1 |
| Kertaluonteiset erät | -12,9 | -3,7 | -2,4*) |
| Sisäiset erät | -0,2 | -0,2 | 0,3 |
| Componenta yhteensä | 2,2 | 11,2 | 10,9 |
*) Kertaluonteiset erät vuonna 2015 liittyvät Smedjebackenin takomon lakkauttamiseen -1,1 Me, Orhangazin valimon sopeuttamistoimenpiteisiin -0,5 Me sekä Pietarsaaren valimon tuotannon siirrosta Porin valimoon liittyviin kuluihin -0,4 Me. Muut kertaluonteiset erät olivat -0,3 Me.
Konsernin kehitys neljännesvuosittain
| Me | Q1/14 | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 131,9 | 132,6 | 111,0 | 119,6 | 133,1 | 132,0 | 110,5 |
| Liikevoitto | 6,5 | 5,5 | -0,8 | -9,0 | 4,4 | 5,7 | 0,8 |
| Nettorahoituskulut *) | -7,5 | -7,0 | -10,0 | -6,4 | -5,3 | -6,2 | -6,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -1,0 | -1,5 | -10,8 | -15,4 | -0,9 | -0,5 | -5,8 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain
| Liikevaihto, Me | Q1/14 | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 84,6 | 83,1 | 70,9 | 69,2 | 81,4 | 76,9 | 65,9 |
| Konepajadivisioona | 30,4 | 33,1 | 26,8 | 31,5 | 33,5 | 33,7 | 26,8 |
| Alumiinidivisioona | 18,1 | 19,7 | 20,7 | 21,0 | 22,2 | 25,2 | 22,8 |
| Muu liiketoiminta | 36,0 | 34,2 | 28,5 | 31,2 | 31,8 | 30,6 | 23,2 |
| Sisäiset erät | -37,1 | -37,5 | -35,8 | -33,2 | -35,8 | -34,3 | -28,3 |
| Componenta yhteensä | 131,9 | 132,6 | 111,0 | 119,6 | 133,1 | 132,0 | 110,5 |
| Liikevoitto, Me | Q1/14 | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 | Q2/15 | Q3/15 |
| Valimodivisioona | 4,0 | 3,1 | -1,7 | -1,7 | 1,4 | 3,2 | -1,9 |
| Konepajadivisioona | 0,8 | 1,6 | 0,8 | 0,0 | 1,0 | 0,6 | 0,3 |
| Alumiinidivisioona | 2,3 | 2,3 | 1,7 | 1,6 | 2,4 | 2,8 | 3,4 |
| Muu liiketoiminta | 0,3 | 0,1 | -0,2 | 0,3 | 0,5 | -0,4 | -0,3 |
| Kertaluonteiset erät | -0,9 | -1,5 | -1,4 | -9,1 | -1,0*) | -0,5*) | -0,8*) |
| Sisäiset erät | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
*) Kertaluonteiset erät vuonna 2015 liittyvät Smedjebackenin takomon lakkauttamiseen -1,1 Me, Orhangazin valimon sopeuttamistoimenpiteisiin -0,5 Me sekä Pietarsaaren valimon tuotannon siirrosta Porin valimoon liittyviin kuluihin -0,4 Me. Muut kertaluonteiset erät olivat -0,3 Me.
| Tilauskanta kauden lopussa, Me | Q1/14 | Q2/14***) | Q3/14 | Q4/14**) | Q1/15*) | Q2/15 | Q3/15 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 55,3 | 54,4 | 42,3 | 49,2 | 51,9 | 56,5 | 45,8 |
| Konepajadivisioona | 23,2 | 25,2 | 19,0 | 22,1 | 22,8 | 26,4 | 21,0 |
| Alumiinidivisioona | 14,1 | 15,3 | 14,4 | 15,9 | 17,2 | 18,1 | 16,5 |
| Muu liiketoiminta | 21,0 | 23,2 | 18,9 | 17,7 | 17,2 | 19,4 | 13,3 |
| Sisäiset erät | -22,9 | -23,2 | -15,5 | -16,0 | -16,8 | -23,5 | -14,4 |
| Componenta yhteensä | 90,7 | 94,8 | 79,1 | 88,9 | 92,3 | 96,8 | 82,1 |
*) Tilauskanta 6.4.2015
**) Tilauskanta 8.1.2015
***) Tilauskanta 4.7.2014
Liiketoimintasegmentit
| Me | 30.9.2015 | 30.9.2014 | 31.12.2014 |
|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | |||
| Varat | 271,9 | 279,1 | 271,0 |
| Velat | 79,2 | 86,8 | 75,4 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 6,0 | 8,4 | 12,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 5,8 | 5,8 | 12,3 |
| Konepajadivisioona | |||
| Varat | 67,2 | 64,8 | 67,8 |
| Velat | 46,5 | 32,8 | 39,9 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 3,4 | 3,6 | 6,0 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,4 | 3,0 | 3,5 |
| Alumiinidivisioona | |||
| Varat | 69,4 | 52,5 | 51,5 |
| Velat | 20,4 | 6,3 | 5,5 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 8,2 | 1,9 | 2,8 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,4 | 2,2 | 2,9 |
| Muu liiketoiminta | |||
| Varat | 71,7 | 77,2 | 78,1 |
| Velat | 44,8 | 52,5 | 50,9 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 1,1 | 0,7 | 1,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 3,0 | 2,9 | 4,2 |
Johdannaissopimusten käyvät arvot
| 30.9.2015 | 30.9.2014 | 31.12.2014 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, | |
| Me | positiivinen | negatiivinen | netto | netto | netto |
| Valuuttajohdannaiset | |||||
| Valuuttatermiinisopimukset | - | 0,0 | |||
| Valuutanvaihtosopimukset | 0,1 | -0,6 | -0,5 | 0,3 | 0,4 |
| Korkojohdannaiset | |||||
| Koronvaihtosopimukset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -0,1 |
| Hyödykejohdannaiset | |||||
| Sähkötermiinisopimukset | 0,0 | -0,9 | -0,9 | -0,5 | -0,7 |
| Yhteensä | 0,1 | -1,4 | -1,4 | -0,4 | -0,3 |
Johdannaissopimusten nimellisarvot
| 30.9.2015 | 30.9.2014 | 31.12.2014 | |
|---|---|---|---|
| Me | Nimellisarvo | Nimellisarvo | Nimellisarvo |
| Valuuttajohdannaiset *) | |||
| Valuuttatermiinisopimukset | - | - | 0,1 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 38,2 | 58,6 | 54,3 |
| Valuuttaoptiot | - | - | - |
| Korkojohdannaiset | |||
| Koronvaihtosopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 5,0 | - | 5,0 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | - | 5,0 | - |
| Hyödykejohdannaiset | |||
| Sähkötermiinisopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 0,6 | 0,7 | 2,4 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 2,9 | 3,8 | 1,9 |
| Yhteensä | 46,7 | 68,1 | 63,8 |
*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi.
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvän arvon määrittely
Rahoitusvarat ja -velat, jotka arvostetaan käypään arvoon, luokitellaan arvostusmenetelmien arvioidun luotettavuuden mukaisesti kolmelle tasolle:
TASO 1:
Täysin samanehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu luotettava markkinahinta. Tasolle on luokiteltu sähkötermiinit, joiden arvostukset perustuvat Nord Poolin vastaavien standardoitujen tuotteiden markkinahintoihin.
TASO 2:
Lähes vastaavan ehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu markkinahinta. Hinta voi olla kuitenkin johdettu todettavissa olevista markkinatiedoista. Korko- ja valuuttajohdannaisten käyvät arvot lasketaan johtamalla ne aktiivisilta markkinoilta saaduista hintatiedoista ja käyttämällä yleisesti markkinoilla sovellettavia laskentamalleja.
TASO 3:
Instrumentille ei ole olemassa aktiivista markkinaa, käypä markkinahinta ei ole luotettavasti johdettavissa ja käyvän arvon määrittäminen edellyttää merkittävissä määrin harkintaa.
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q3 / 2015
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | -0,5 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | 0,0 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -0,9 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q3 / 2014
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | 0,3 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | -0,1 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -0,5 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q4 / 2014
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | 0,4 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | -0,1 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -0,7 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Tilikaudella ei ole siirretty rahoitusvaroja tai -velkoja tasojen välillä.
Korkotermiinisopimusten käypä arvo on tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla laskettu voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta. Korko- ja valuuttaoptiosopimusten käypä arvo arvioidaan yleisillä optiohinnoittelumalleilla. Koronvaihtosopimusten käypä arvo lasketaan arvostamalla ja diskonttaamalla tulevat kassavirrat tilinpäätöshetken markkinakoroilla. Valuuttatermiini- ja valuutanvaihtosopimukset arvostetaan tilinpäätöspäivän valuuttatermiinihinnoilla. Sähköjohdannaisten käypä arvo on se laskennallinen voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla.
Vastuusitoumukset
| Me | 30.9.2015 | 30.9.2014 | 31.12.2014 |
|---|---|---|---|
| Kiinteistökiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 11,2 | 11,2 | 11,2 |
| Yrityskiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 103,3 | 103,4 | 103,4 |
| Pantit | |||
| Omista velvoitteista | 589,2 | 462,3 | 541,4 |
| Muut vuokrasopimukset | 3,9 | 5,3 | 5,2 |
| Muut vastuut | 1,3 | 1,1 | 1,3 |
| Yhteensä | 709,0 | 583,3 | 662,4 |
Componentalla oli 30.9.2015 taseen ulkopuolisia rahoitusleasing-sitoumuksia, ei vielä alkaneista sopimuksista, yhteensä 6,7 Me (2,0 Me) ja 31.12.2014 1,2 Me. Rahoitusleasing-velka ja investointikohde rekisteröidään taseessa rahoitusleasing-sopimuksen alkaessa ja investointikohdetta vastaanotettaessa.
Euron vaihtokurssit
| Päätöskurssi | Keskikurssi | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Yksi euro on | 30.9.2015 | 30.9.2014 | 31.12.2014 | 30.9.2015 | 30.9.2014 | 31.12.2014 |
| SEK | 9,4083 | 9,1465 | 9,3930 | 9,3709 | 9,0405 | 9,0985 |
| USD | 1,1203 | 1,2583 | 1,2141 | 1,1144 | 1,3549 | 1,3285 |
| GBP | 0,7385 | 0,7773 | 0,7789 | 0,7271 | 0,8118 | 0,8061 |
| TRY (Turkin keskuspankki) | 3,4212 | 2,8914 | 2,8207 | 2,9583 | 2,9324 | 2,9049 |
| RUB | 73,2416 | 49,7653 | 72,3370 | 66,5974 | 48,0152 | 50,9518 |
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Oman pääoman | = Tulos rahoituserien jälkeen – verot x 100 |
|---|---|
| tuotto-% (ROE)*) | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo) |
| Sijoitetun pääoman | = Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut x 100 |
| tuotto-% (ROI)*) | Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) |
| Omavaraisuusaste, % | = Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus x 100 Taseen loppusumma - saadut ennakot |
| Tulos/osake, e (EPS) | Tulos rahoituserien jälkeen - verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus - hybridilainan siirtyvät sekä maksetut korot = Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Tulos/osake, e, laimennusvaikutuksella |
= Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty mahdollisten optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavaikutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta laskettaessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien osakkeiden han kintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon). Mahdollisesta vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittä vissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään. |
| Rahavirta/osake, e (CEPS) | = Liiketoiminnan nettorahavirta Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Oma pääoma/osake, e | = Oma pääoma ilman pääomalainoja Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa |
| Korolliset nettovelat, Me | = Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset |
| Nettovelkaantumisaste (net gearing), % |
= Korolliset nettovelat x 100 Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
| Käyttökate, e | = Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset +/- osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta |
*) Kolmen ensimmäisen vuosineljänneksen oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna)
Componenta Oyj
Panuntie 4 00610 Helsinki Puh. 010 403 00 Faksi 010 403 2721 www.componenta.com