AI assistant
Componenta Oyj — Interim / Quarterly Report 2014
Aug 4, 2014
3307_10-q_2014-08-04_1c425722-0069-42a5-856b-06f075c8a958.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
O S AV U O S I K AT S AU S 1 . 1 . – 3 0.6.2 01 4 Q 2
COM PON EN TA OSAV UOSI K ATSAUS
Tammi - kesäkuun liikevoitto parani edellisvuodesta liikevaihdon laskusta huolimatta
Tammi - kesäkuu 2014 lyhyesti
- • Tilauskanta kesäkuun lopussa oli edellisvuoden vastaavan ajankohdan tasolla 95 Me (95 Me).
- • Liikevaihto laski 1 %:n edellisvuodesta ja oli 265 Me (268 Me).
- • Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 24,7 Me (19,9 Me).
- • Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 15,3 Me (10,8 Me) ja edellä mainitut erät mukaan lukien 12,0 Me (11,3 Me). Liikevoiton paraneminen katsauskaudella johtui tehostamisohjelman kustannussäästöistä.
- • Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja oli 0,8 Me (-0,8 Me).
- • Katsauskauden tulokseen vaikuttaneet kertaluonteiset erät ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssierot olivat yhteensä -3,3 Me (0,4 Me).
- • Osakekohtainen tulos oli -0,16 e (-0,04 e).
Huhti - kesäkuu 2014 lyhyesti
- • Liikevaihto laski 6 % edellisvuodesta ja oli 133 Me (140 Me).
- • Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 12,6 Me (12,5 Me).
- • Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 7,9 Me (7,9 Me) ja edellä mainitut erät mukaan lukien 5,5 Me (8,0 Me).
- • Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja oli 0,9 Me (2,2 Me).
- • Huhti kesäkuun tulokseen vaikuttaneet kertaluonteiset erät ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssierot olivat yhteensä -2,4 Me (0,1 Me).
- • Osakekohtainen tulos oli -0,07 e (0,07 e).
Toiminnan tehostamisohjelma
Componentan konserninlaajuinen toiminnan tehostamisohjelma on edennyt vuoden 2014 ensimmäisellä vuosipuoliskolla odotusten mukaisesti. Tehostamisohjelman tavoitteena on parantaa yhtiön kannattavuutta 35 Me vuoden 2015 loppuun mennessä verrattuna vuoteen 2012. Viimeisen 12 kuukauden rullaava käyttökate ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 37,3 Me. Tähän mennessä toteutettujen ja päätettyjen toimenpiteiden kustannussäästövaikutuksen vuositasolla arvioidaan olevan 12,0 Me ja siten yhtiön kustannussäästöjen vuositason vaikutuksella oikaistun rullaavan 12 kuukauden käyttökatteen 49,2 Me. Toimenpiteiden kustannussäästöt muodostuvat seuraavista kahdesta alakokonaisuudesta:
- a) Päätettyjen tai toteutettujen kiinteiden kustannusten säästötoimenpiteiden vuositason vaikutuksen käyttökatteeseen arvioidaan olevan 4,6 Me ja se muodostuu seuraavista toimenpiteistä: - kiinteiden kustannusten säästöt, kun konserni- ja maatason johto- ja asiantuntijatehtävissä työskennelleiden 31 henkilön työsuhteet ovat päättyneet ja kyseiset tehtävät on lakkautettu
- kiinteiden kustannusten säästöt päätetystä Pietarsaaren valimon lopettamisesta heinäkuussa 2014
- kiinteiden kustannusten säästöt päätetystä Ruotsissa sijaitsevan Främmestadin konepajan uudelleen järjestelyistä ja päätetystä yhden tuotantohallin sulkemisesta vuoden 2015 ensimmäisellä vuosineljänneksellä
- kiinteiden kustannusten säästöt päätetyistä henkilöstövähennyksistä Hollannissa.
- b) Päätettyjen tai toteutettujen toiminnan tehostamistoimenpiteiden vuositason vaikutuksen käyttökatteeseen
arvioidaan olevan 7,3 Me ja se muodostuu seuraavista toimenpiteistä:
- raaka-ainekustannusten säästöt Orhangazin valimossa Turkissa johtuen prosessi- ja tuoteparannustoimenpiteistä, jotka saatiin päätökseen helmikuun 2014 lopussa
- työvoimakustannusten säästöt Orhangazin valimossa Turkissa johtuen prosessi- ja tuoteparannustoimenpiteistä, jotka saatiin päätökseen maaliskuun 2014 lopussa
- muuttuvien kustannusten säästöt tiettyjen rautavalukomponenttien tuotannon ja koneistustoimintojen siirroista Pietarsaaren valimosta Suomesta Orhangazin valimoon Turkkiin ja Främmestadin konepajasta Ruotsista Orhangazin konepajaan
- raaka-ainekustannusten säästöt Orhangazin valimossa Turkissa johtuen uuden hiekankierrätysjärjestelmän käyttöönotosta syyskuussa 2014
- tehokkuudet perustuen Heerlenin valimossa tehtäviin investointeihin, joilla vähennetään ympäristövaikutuksia ja hajupäästöjä vaihtamalla uusi jälkipoltin, käytettäviä raaka-aineita ja rakentamalla korkeampi savupiippu. Inventoinnit otetaan käyttöön elokuussa 2014.
Rahoituksen uudelleenjärjestäminen
Componentalla oli 30.6.2014 lyhytaikaisia pankkilainoja yhteensä 168 Me. Yhtiön tavoitteena on allekirjoittaa turkkilaisten rahoittajien kanssa uusi seitsemänvuotinen 70 Me:n klubilainasopimus sekä 20 Me:n käyttöpääomalainasopimus. Samalla yhtiön tavoitteena on saattaa päätökseen rahoitusneuvottelut pohjoismaisten rahoittajien kanssa, joilla pääosa
muusta lyhytaikaisesta rahoituksesta korvataan pitkäaikaisilla lainasopimuksilla. Lisäksi yhtiön tavoitteena on sopia yhtiön sijoittajien kanssa järjestelyistä, joilla yhtiön omaa pääomaa vahvistetaan ja siten velkaisuutta pienennetään sekä likviditeettiä parannetaan. Nämä rahoitusneuvottelut on tarkoitus saattaa päätökseen elokuun puoleen väliin mennessä. Rahoitusneuvotteluiden viivästymisestä johtuen yhtiön likviditeetti on alhainen.
Componentan tammi kesäkuu 2014 osavuosikatsaus
Tilauskanta ja liikevaihto
Konsernin tilauskanta katsauskauden lopussa oli 95 Me (95 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset ilman loma-aikojen vaikutusta.
Konsernin liikevaihto pieneni katsauskaudella 1 % ja oli 265 Me (268 Me). Konsernin kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 62 % (62 %).
Componentan liikevaihto jakautui katsauskaudella asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 32 % (30 %), rakennus- ja kaivosteollisuus 18 % (20 %), koneenrakennusteollisuus 20 % (18 %), maatalouskoneteollisuus 16 % (19 %) ja autoteollisuus 14 % (13 %).
Tulos
Konsernin katsauskauden käyttökate ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja parani edellisvuodesta ja oli 24,7 Me (19,9 Me). Konsernin käyttökatetta paransivat edellisvuodesta toteutetut tehostamistoimenpiteet.
Konsernin katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja parani edellisvuodesta ja oli 15,3 Me (10,8 Me). Liikevoitto edellä mainitut erät mukaan lukien oli 12,0 Me (11,3 Me). Liikevoiton paraneminen edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna johtui toteutetuista tehostamisohjelman kustannuksia säästävistä toimenpiteistä.
Nettorahoituskulut ilman kertaluonteisia eriä katsauskaudella olivat -14,4 Me (-11,6 Me). Nettorahoituskulut nousivat edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna johtuen valuuttakurssitappioista, kohonneista korkokuluista ja vuonna 2012 nostetun syndikaattilainan järjestelykulujen jaksotusten muutoksista.
Konsernin katsauskauden tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien valuuttakurssieroja oli 0,8 Me (-0,8 Me) ja edellä mainitut erät mukaan lukien -2,5 Me (-0,4 Me).
Katsauskauden kertaluonteiset erät olivat -2,4 Me (-1,1 Me) ja ne liittyvät Pietarsaaren valimon pienemmän tuotantolinjan siirtämiseen ja tehtaan lakkauttamiseen (-0,5 Me), Orhangazin valimon sopeuttamistoimenpiteisiin (-0,2 Me), Nisamon teollisuuskiinteistön myynnistä realisoituneeseen myyntitappioon (-0,6 Me), Smedjebackenin takomon alasajoon (-0,3 Me), Porin valimoon siirretyn Disa-linjan siirtoon ja ylösajoon liittyviin kuluihin (-0,2 Me), sekä muihin kertaluonteisiin kuluihin yhteensä (-0,6 Me).
Katsauskauden taseen operatiivisten erien valuuttakurssierot olivat -1,0 Me (1,5 Me). Yhtiön hallitus päätti muuttaa Componenta Turkin valuuttamääräisten erien osalta transaktioposition suojauspolitiikkaa katsauskauden aikana. Uuden politiikan mukaisesti Turkin liiran suo-
Tuloslaskelman eroanalyysi katsauskaudella ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien
| valuuttakurssieroja verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan on seuraava: | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Me | Q2/14 | Q2/13 | Ero % | Q1-Q2/14 | Q1-Q2/13 | Ero % | |||
| Liikevaihto | 132,6 | 140,3 | -6 % | 264,5 | 268,0 | -1 % | |||
| Tuotannon arvo | 137,7 | 145,1 | -5 % | 273,5 | 275,5 | -1 % | |||
| Materiaalit | -59,1 | -62,2 | -5 % | -118,7 | -120,3 | -1 % | |||
| Muuttuvat palkat ja ulkopuoliset palvelut | -24,3 | -27,8 | -13 % | -48,2 | -52,6 | -8 % | |||
| Muut muuttuvat ja kiinteät kulut | -41,6 | -42,6 | -2 % | -81,9 | -82,7 | -1 % | |||
| Kulut yhteensä | -125,0 | -132,6 | -6 % | -248,8 | -255,6 | -3 % | |||
| Käyttökate | 12,6 | 12,5 | 1 % | 24,7 | 19,9 | 24 % |
jausasteiden on mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 0 - 100 prosenttia. Aikaisemman politiikan mukaisesti Turkin liiran suojausasteiden oli mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 70 - 130 prosenttia. Taseen operatiivisten erien valuuttakurssierot muodostuvat lähinnä transaktioposition suojaamattomista eristä.
Katsauskauden verot olivat 0,4 Me (0,8 Me).
Katsauskauden osakekohtainen laimentamaton tulos oli -0,16 e (-0,04 e).
Sijoitetun pääoman tuotto katsauskaudella ilman kertaluonteisia eriä oli 9,2 % (7,7 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen 7,7 % (7,1 %).
Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli -0,6 % (3,4 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen -5,1 % (1,0 %).
Tase, rahoitus ja kassavirta
Componentan aiemmin tänä vuonna julkistamat rahoitusneuvottelut ovat edenneet kesälomakaudesta johtuen odotettua hitaammin. Yhtiön tavoitteena on saattaa rahoitusneuvottelut päätökseen rahoittajapankkien kanssa elokuun puoleen väliin mennessä.
Yhtiön tavoitteena on samalla sopia yhtiön sijoittajien kanssa järjestelyistä, joilla yhtiön omaa pääomaa vahvistetaan ja siten velkaisuutta pienennetään sekä likviditeettiä parannetaan.
Katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset ennen rahoitusjärjestelyjä olivat yhteensä 4,1 Me (20,8 Me).
Konsernin korolliset nettovelat mukaan lukien 2,9 Me:n (27,4 Me:n) pääomalainojen velkaosuudet olivat katsauskauden lopussa 234 Me (241 Me). Nettovelkaantumisaste oli 282 % (314 %). Konsernin omavaraisuusaste oli kesäkuun lopussa 17,9 % (15,8 %).
Liiketoiminnan nettorahavirta heikkeni verrattuna edellisvuoteen ja oli 3,3 Me (9,1 Me). Tämä johtui käyttöpääoman muutoksista, joiden vaikutus oli -6,0 Me (1,6 Me). Varastot kasvoivat edellisestä vuosineljänneksestä yksiköiden varautuessa kesälomaseisokkien aikaisiin toimituksiin sekä Pietarsaaren valimon sulkemisen aiheuttamiin varmuusvarastoihin.
Componenta tehostaa pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien määrä kesäkuun lopussa oli 90,6 Me (87,4 Me).
Investoinnit
Katsauskauden tuotannollisten investointien määrä oli 8,8 Me (7,9 Me), josta rahoitusleasinginvestointien osuus oli 2,5 Me (0,5 Me). Investointien nettorahavirta oli -4,3 Me (-7,0 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin, myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden kassavirran.
Segmenttien kehitys
Valimodivisioona
Valimodivisioonan tuotantoyksiköt sijaitsevat Turkin Orhangazissa, Hollannin Heerlenissä ja Weertissä sekä Suomen Iisalmessa, Karkkilassa, Pietarsaaressa ja Porissa.
Valimodivisioonan tilauskanta oli lähes samalla tasolla kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana ja oli 54,4 Me (54,6 Me). Valimodivisioonan tilauskanta muodostuu raskaan ajoneuvoteollisuuden, rakennusja kaivoskoneteollisuuden, koneenrakennusteollisuuden sekä maatalouskoneteollisuuden tilauksista.
Valimodivisioonan huhti - kesäkuun liikevaihto oli 83,1 Me (95,9 Me). Huhti kesäkuun liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 3,8 Me eli 4,5 % liikevaihdosta (4,6 Me; 4,8 %). Liikevoitto heikkeni edellisvuoteen verrattuna johtuen pienemmistä volyymeista. Volyymien laskun vaikutusta kuitenkin kompensoivat toiminnan tehostamisohjelman kustannussäästöt. Tuloskehitykseen vaikutti sitä heikentävästi Orhangazin valimon tuotannossa esiintyneistä laatuongelmista aiheutuneet noin 2,0 Me:n ylimääräiset kulut. Laatuongelmat on saatu pääosin ratkottua.
Valimodivisioonan katsauskauden liikevaihto oli 167,7 Me (180,9 Me). Katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 7,6 Me eli 4,6 % liikevaihdosta (6,3 Me; 3,5 %).
Valimodivisioonan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin 2 830 (2 867).
Konepajadivisioona
Konepajadivisioonan tuotantoyksiköt sijaitsevat Turkin Orhangazissa ja Ruotsin Främmestadissa. Lisäksi Konepajadivisioonaan kuuluu mäntiä valmistava yksikkö Suomen Pietarsaaressa.
Konepajadivisioonan tilauskanta oli kesäkuun lopussa 3 % korkeampi kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana ja oli 25,2 Me (24,3 Me). Konepajadivisioonan tilauskanta kertyy raskaan ajoneuvoteollisuuden, rakennus- ja kaivoskoneteollisuuden, koneenrakennus- sekä maatalouskoneteollisuuden tilauksista.
Konepajadivisioonan huhti - kesäkuun liikevaihto oli 33,1 Me (30,9 Me). Huhti - kesäkuun liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 1,9 Me eli 5,6 % liikevaihdosta (0,9 Me; 3,0 %). Liikevoiton paraneminen johtui kasvaneista volyymeista ja toiminnan tehostamisohjelman kustannussäästöistä.
Konepajadivisioonan katsauskauden liikevaihto oli 63,5 Me (58,6 Me). Katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 2,7 Me eli 4,3 % liikevaihdosta (1,0 Me; 1,7 %).
Konepajadivisioonan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin 386 (379).
Alumiinidivisioona
Alumiinidivisioonan tuotantoyksiköt sijaitsevat Turkin Manisassa ja muodostuvat alumiinivalimosta sekä alumiinivanteita valmistavasta yksiköstä.
Alumiinidivisioonan tilauskanta oli kesäkuun lopussa 8 % korkeampi kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana ja oli 15,3 Me (14,1 Me). Alumiinidivisioonan tilauskanta muodostuu autoteollisuuden ja raskaan ajoneuvoteollisuuden tilauksista.
Alumiinidivisioonan huhti - kesäkuun liikevaihto oli 19,7 Me (18,7 Me). Huhti kesäkuun liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 2,2 Me eli 11,4 % liikevaihdosta (2,1 Me; 11,1 %).
Alumiinidivisioonan katsauskauden liikevaihto oli 37,8 Me (35,8 Me). Katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja oli 4,6 Me eli 12,2 % liikevaihdosta (3,9 Me; 10,9 %). Alumiinidivisioonan katsauskauden liikevoitto parani lähinnä suurempien volyymien johdosta.
Alumiinidivisioonan henkilömäärä mukaan lukien vuokratyövoima oli katsauskauden aikana keskimäärin 815 (705).
Muu liiketoiminta
Muu liiketoiminta sisältää Wirsbon takomot Ruotsissa, myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n Englannissa, palvelu- ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n Turkissa. Muun liiketoiminnan liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja taseen erien valuuttakurssieroja huhti kesäkuussa oli 0,2 Me (0,7 Me) ja katsauskaudella 0,5 Me (0,3 Me).
Henkilöstö
Konsernin keskimääräinen henkilömäärä katsauskauden aikana oli 4 493 (4 413) mukaan lukien vuokratyövoima 338 (295). Konsernin henkilömäärä katsauskauden lopussa oli 4 523 (4 606), johon sisältyy vuokratyöntekijöiden määrä 347 (386). Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että katsauskauden lopussa Turkissa oli 59 % (57 %), Suomessa 17 % (18 %), Hollannissa 13 % (14 %) ja Ruotsissa 10 % (11 %) henkilöstöstä.
Osakepääoma ja osakkeet
Componenta Oyj:n osake noteerataan NASDAQ OMX Helsingissä. Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä katsauskauden lopussa oli 29 269 224 osaketta. Osakepääoma oli kesäkuun lopussa 21,9 Me (21,9 Me). Osakkeen kurssi oli kesäkuun lopussa 1,73 euroa (1,48 euroa). Katsauskauden keskikurssi oli 1,74 euroa, alin kurssi 1,45 euroa ja ylin kurssi 2,15 euroa. Osakekannan markkina-arvo oli katsauskauden lopussa 50,6 Me (32,9 Me). Osakkeen suhteellinen vaihto katsauskaudella oli 5,7 % (5,2 %) osakekannasta.
Osakeanti- ja osakkeisiin oikeuttavat erityisoikeudet
Componentan 27.6.2014 kokoontunut ylimääräinen yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti valtuuttaa hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n tarkoittamien osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä, joko maksua vastaan tai maksutta. Annettavien osakkeiden määrä, mukaan lukien erityisten oikeuksien perusteella saatavat osakkeet, voi olla yhteensä enintään 9 000 000 osaketta. Ehdotettu valtuutuksen enimmäismäärä vastaa noin 31 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista, ja yhdessä varsinaisen yhtiökokouksen 13.3.2014 hallitukselle antaman valtuutuksen, päättää enintään 6 000 000 osakkeen osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta, noin 51 prosenttia yhtiön
kaikista osakkeista. Hallitus voi päättää antaa joko uusia osakkeita tai yhtiön hallussa mahdollisesti olevia omia osakkeita.
Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään kaikista osakeannin sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeuden osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamiseen. Valtuutusta voidaan käyttää yhtiön taseen ja rahoitusaseman vahvistamiseen.
Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka. Valtuutus ei kumoa aikaisempaa varsinaisen yhtiökokouksen 13.3.2014 hallitukselle antamaa valtuutusta päättää osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta.
Hallituksen valiokunnat
Componenta Oyj:n hallitus perusti nimitysvaliokunnan hallituksen jäsenten nimitys- ja palkitsemisasioiden valmistelua varten. Hallitus katsoo, että osakkeenomistajien etua palvelee parhaiten malli, jossa nimitysvaliokunnan jäseniksi nimetään suurimpien osakkeenomistajien edustajat. Nimitysvaliokunnan jäsenet ovat Harri Suutari, hallituksen puheenjohtaja, Heikki Lehtonen, Juuso Puolanne Suomen Teollisuussijoitus Oy:stä ja Reima Rytsölä Keskinäinen työeläkeyhtiö Varmasta.
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Componentan liiketoiminnan merkittävimpiä riskejä ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailutilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).
Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierrätysmetallin ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.
Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvilta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema.
Jälleenrahoitus- ja maksuvalmiusriskit
Konsernin rahoituksen saatavuus pyritään varmistamaan hajauttamalla lainasalkku maturiteettien, rahoituslähteiden ja -instrumenttien osalta. Yhden rahoituslähteen luototusosuus ei saa nousta rahoituspolitiikassa asetetun määrän yli. Konsernissa käytössä olevista rahoituslähteistä tärkeimpiä ovat syndikoitu rahoituslimiittisopimus, pääomalainat, joukkovelkakirjalainat, bilateraaliset lyhyt- ja pitkäaikaiset lainasopimukset turkkilaisten pankkien kanssa, eläkelainat, myyntisaatavien rahoitus ilman takautumisoikeutta sekä leasing-rahoitus.
Componentan aiemmin tänä vuonna julkistamat rahoitusneuvottelut ovat edenneet kesälomakaudesta johtuen odotettua hitaammin. Yhtiön tavoitteena on saattaa rahoitusneuvottelut päätökseen rahoittajapankkien kanssa elokuun puoleen väliin mennessä.
Yhtiön tavoitteena on samalla sopia yhtiön sijoittajien kanssa järjestelyistä, joilla yhtiön omaa pääomaa vahvistetaan ja siten velkaisuutta pienennetään sekä likviditeettiä parannetaan.
Näiden uudelleen järjestettyjen lainojen ansiosta korollisten velkojen keskimaturiteetti tulee pitenemään huomattavasti nykyisestä.
Yhtiön voimassaolevaan syndikoituun lainasopimukseen liittyy tavanomaisia ehtoja, mukaan lukien finanssikovenantteja. Yhtiö ei katsauskauden päättyessä
täyttänyt yhtä näistä finanssikovenanteista. Tämä kovenanttirikkomus ei kuitenkaan ole johtanut lainan ennenaikaiseen takaisinmaksuvelvoitteeseen, koska yhtiö on neuvotellut lainanantajien kanssa järjestelystä, jonka osana nykyinen syndikaattilaina korvataan uudella pitkäaikaisella lainalla. Tämän osavuosikatsauksen julkistamispäivänä sopimusta ei kuitenkaan ole vielä allekirjoitettu. Syndikaattilainan ehtomuutokset ja juoksuajan pidentäminen on tarkoitus saattaa päätökseen elokuun puoleen väliin mennessä. Tällä kovenanttirikkomuksella ei ollut vaikutusta katsauskauden lopun tuloslaskelmaan eikä taseeseen, koska kyseessä oleva laina esitettiin kokonaisuudessaan lyhytaikaisena velkana katsauskauden lopun taseessa.
Hallitus arvioi, että rahoitusjärjestelyt voidaan toteuttaa suunnitellulla tavalla, mutta rahoitusjärjestelyjen toteutumiseen liittyy epävarmuutta. Yhtiö tulee tiedottamaan järjestelyjen etenemisestä.
Valuuttariski
Componentan hallitus päätti muuttaa Componenta Turkin valuuttamääräisten erien osalta transaktioposition suojauspolitiikkaa katsauskauden aikana. Uuden politiikan mukaisesti Turkin liiran suojausasteiden on mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 0–100 prosenttia. Aikaisemman politiikan mukaisesti Turkin liiran suojausasteiden oli mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 70–130 prosenttia.
Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2013 tilinpäätöksen liitetiedoista.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Componenta Oyj:n 14.7.2014 pidetty joukkovelkakirjalainan 2013 lainaosuuksien haltijoiden kokous päätti yhtiön ehdotuksen mukaisesti muuttaa joukkovelkakirjalainan 2013 ehtojen kohtaa 5 sekä kohdan 5 mukaan määriteltyä lainan takaisinmaksun ajankohtaa siten, että yhtiön hallitus voi päättää 2013 lainaosuuksien ennenaikaisesta lunastamisesta.
Joukkovelkakirjalainan 2013 ehtojen kohta 5 muutettiin seuraavaan muotoon: "5. Lainan takaisinmaksu
Lainaosuuksien pääoma maksetaan takaisin kokonaisuudessaan nimellisarvoisena 2. maaliskuuta 2017 tai (ehdollisena aikaisemmalle tai samanaikaiselle yhtiön Nykyisen Seniorvelan takaisinmaksulle) minä tahansa aiempana liikkeeseenlaskijan hallituksen päättämänä ajankohtana ("Takaisinmaksupäivä") siltä osin kuin Liikkeeseenlaskija ei ole maksanut Lainaa ennakkoon jäljempänä olevan kohdan 8 (Omistuksenmuutostapahtuma ja Listaltapoistumistapahtuma) tai 10 (Eräännyttämisperusteet) mukaisesti."
Hyväksytyt joukkovelkakirjalainan 2013 ehtojen muutokset astuivat voimaan välittömästi.
Liikevaihto , Me
Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä, Me
Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä, Me
Toimintaympäristö
Componentan Raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta oli katsauskauden lopussa 14 % pienempi kuin edellisen vuoden vastaavana ajankohtana. Kuorma-autoteollisuuden kysynnän Euroopassa odotetaan laskevan vuonna 2014. Componentan myynnin raskaan ajoneuvoteollisuuden asiakkaille odotetaan kuitenkin kasvavan syksyn aikana uusien tuotteiden aikaan saaman kasvun vuoksi.
Componentan Rakennus- ja kaivosteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta oli katsauskauden lopussa 9 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa korkeammalla tasolla. Pohjois-Amerikan kysyntä on selvässä kasvussa, mutta Euroopan kysyntä on edelleen vaisua. Kokonaisuutena kysynnän odotetaan pysyvän samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Erityisesti kaivosteollisuuskoneiden valmistajat vähensivät heikkojen näkymien vuoksi varastojaan vuosina 2012 ja 2013. Componentan myynnin Rakennus- ja kaivosteollisuuden asiakkaille odotetaan pysyvän edellisvuoden tasolla.
Componentan Koneenrakennus -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 15 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa korkeammalla tasolla. Koneenrakennusteollisuudessa Componentan myynnin odotetaan kasvavan vuoden 2014 aikana.
Componentan Maatalouskoneet-asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 2 % edellisen vuoden vastaavaa
ajankohtaa korkeammalla tasolla. Maatalouskoneiden kysynnän odotetaan laskevan vuonna 2014. Componentan myynnin maatalouskoneiden valmistajille odotetaan laskevan tai säilyvän samalla tasolla kuin edellisenä vuonna markkinaosuuden kasvusta johtuen.
Componentan Autoteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 1 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa korkeammalla tasolla. Vuoden 2014 kysynnän arvioidaan paranevan edellisvuodesta. Componentan myynnin odotetaan pysyvän samana tai kasvavan kuluvan vuoden aikana.
Componentan näkymät
Componentan näkymät vuodelle 2014 perustuvat yleisiin ulkoisiin suhdanneindikaattoreihin, asiakkaiden antamiin toimitusennusteisiin sekä Componentan tilauskertymään ja tilauskantaan.
Componentan tilauskanta katsauskauden lopussa oli edellisen vuoden tasolla eli 95 Me (95 Me).
Toteutettavien rakenteellisten tehostamistoimien johdosta koko vuoden liikevoiton ilman kertaluonteisia eriä odotetaan paranevan edellisestä vuodesta.
Osavuosikatsauksen taulukot
Laadintaperiaatteet
Tämä tilintarkastamaton osavuosikatsaus 30.6.2014 on laadittu osavuosikatsauksia koskevan IAS 34 standardin mukaisesti.
Componenta on soveltanut osavuosikatsauksen laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2013, joka on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards) mukaisesti siten kuin ne on EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttyjä. Lisäksi yhtiö on ottanut tilikauden alusta käyttöön tiettyjä uusia tai uudistettuja IFRS standardeja vuoden 2013 tilinpäätöksessä kuvatulla tavalla.
Konserni muutti edellisen vuoden tilinpäätöksessä Turkin työsuhde-etuuden nykyarvon määrittämiskäytäntöä siten, että aktuaarilaskelmin selvitettiin vakuutusmatemaattisten voittojen ja tappioiden osuus järjestelyn nykyarvon muutoksesta ja tämä osuus kirjattiin laajan tuloksen eriin. Vertailukauden tulokseen ei sisältynyt olennaisia vakuutusmatemaattisia voittoja tai tappioita.
Lähipiiritapahtumat
Katsauskaudella ei ollut myyntiä osakkuusyhtiöille ja ostot osakkuusyhtiöiltä olivat 0,3 Me (0,4 Me).
Konsernin liikevoiton täsmäytys
Yhtiön toimitusjohtajan määräysvallassa oleva yhtiö Oy Högfors-Trading Ab osti Componenta Oyj:lta 100 % Luoteis-Uudenmaan Kiinteistöt Oy:n sekä Uusporila Oy:n osakekannoista helmikuussa 2014. Lisäksi kyseinen toimitusjohtajan määräysvallassa oleva yhtiö Oy Högfors-Trading Ab osti 25 % osakkuusyhtiö Niliharju Oy:n osakekannasta Componenta Oyj:lta helmikuussa 2014. Ostettujen osakkeiden yhteenlaskettu kauppahinta oli 2,1 miljoonaa euroa. Kauppahinta perustui ulkopuolisten arvioijien laatimiin arviokirjoihin.
Rahoitusriskien hallinta
Componenta-konsernin liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan Componentan hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Rahoitusriskien hallintaan liittyviä asioita on kuvattu tarkemmin vuoden 2013 tilinpäätöksessä. Componentan hallitus päätti muuttaa Componenta Turkin valuuttamääräisten erien osalta transaktioposition suojauspolitiikkaa katsauskauden aikana. Uuden politiikan mukaisesti Turkin liiran suojausasteiden on mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 0 - 100 prosenttia. Aikaisemman politiikan mukaisesti Turkin liiran suojausasteiden oli mahdollista olla toimitusjohtajan päätöksellä 70 - 130 prosenttia.
| Me | 1.1.-30.6.2014 | 1.1.-30.6.2013 | 1.1.-31.12.2013 |
|---|---|---|---|
| Liikevoitto, IFRS | 12,0 | 11,3 | 14,9 |
| Kertaluonteiset erät | -2,3 | -1,1 | -3,3 |
| Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä | 14,3 | 12,3 | 18,2 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | -1,0 | 1,5 | 3,7 |
| Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja | 15,3 | 10,8 | 14,5 |
Konsernin tuloslaskelma ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1.1.-30.6.2014 | 1.1.-30.6.2013 | 1.4.-30.6.2014 | 1.4.-30.6.2013 | 1.1.-31.12.2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 264,5 | 268,0 | 132,6 | 140,3 | 510,5 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | -0,2 | 2,1 | -0,5 | 1,0 | 5,7 |
| Liiketoiminnan kulut | -240,6 | -248,8 | -120,4 | -128,2 | -480,1 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -9,5 | -9,1 | -4,8 | -4,7 | -18,0 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Liikevoitto | 14,3 | 12,3 | 6,9 | 8,5 | 18,2 |
| % liikevaihdosta | 5,4 | 4,6 | 5,2 | 6,1 | 3,6 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -14,4 | -11,6 | -7,0 | -5,7 | -24,4 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -0,1 | 0,7 | -0,1 | 2,9 | -6,2 |
| % liikevaihdosta | -0,1 | 0,3 | 0,0 | 2,0 | -1,2 |
| Verot | -0,1 | 0,6 | 0,4 | -0,1 | -4,5 |
| Tilikauden tulos | -0,3 | 1,3 | 0,4 | 2,7 | -10,7 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -0,9 | 1,0 | 0,0 | 2,5 | -10,9 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,6 | 0,3 | 0,4 | 0,2 | 0,2 |
| -0,3 | 1,3 | 0,4 | 2,7 | -10,7 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | |||||
| laskettu osakekohtainen tulos | |||||
| - laimentamaton, e | -0,10 | 0,00 | -0,03 | 0,09 | -0,55 |
Konsernin tuloslaskelma
| Me | 1.1.-30.6.2014 | 1.1.-30.6.2013 | 1.4.-30.6.2014 | 1.4.-30.6.2013 | 1.1.-31.12.2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 264,5 | 268,0 | 132,6 | 140,3 | 510,5 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | -0,1 | 2,0 | -0,5 | 0,9 | 5,9 |
| Liiketoiminnan kulut | -242,9 | -249,8 | -121,8 | -128,7 | -483,2 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -9,6 | -9,1 | -4,8 | -4,7 | -18,4 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Liikevoitto | 12,0 | 11,3 | 5,5 | 8,0 | 14,9 |
| % liikevaihdosta | 4,5 | 4,2 | 4,1 | 5,7 | 2,9 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -14,5 | -11,6 | -7,0 | -5,7 | -24,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -2,5 | -0,4 | -1,5 | 2,3 | -9,6 |
| % liikevaihdosta | -1,0 | -0,1 | -1,1 | 1,6 | -1,9 |
| Verot | 0,4 | 0,8 | 0,7 | 0,0 | -6,0 |
| Tilikauden tulos | -2,1 | 0,4 | -0,8 | 2,3 | -15,5 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -2,8 | 0,0 | -1,2 | 2,1 | -15,8 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,6 | 0,3 | 0,4 | 0,2 | 0,2 |
| -2,1 | 0,4 | -0,8 | 2,3 | -15,5 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta | |||||
| voitosta laskettu osakekohtainen tulos | |||||
| - laimentamaton, e | -0,16 | -0,04 | -0,07 | 0,07 | -0,75 |
| - laimennusvaikutuksella oikaistu, e | -0,16 | -0,04 | -0,07 | 0,07 | -0,75 |
Konsernin laaja tuloslaskelma
| Me | 1.1.-30.6.2014 | 1.1.-30.6.2013 | 1.4.-30.6.2014 | 1.4.-30.6.2013 | 1.1.-31.12.2013 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilikauden tulos | -2,1 | 0,4 | -0,8 | 2,3 | -15,5 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||||
| Ei siirretä tulosvaikutteisiksi | |||||
| Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus | - | - | - | - | -1,8 |
| Mahdollisesti myöhemmin tulosvaikutteisiksi siirrettävät |
|||||
| Muuntoeron muutos | 0,0 | -0,7 | 0,2 | -0,3 | -1,2 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | -0,4 | 0,0 | -0,3 | 0,0 | -1,7 |
| Rahavirran suojaukset | 0,2 | -0,4 | 0,3 | -0,4 | -0,3 |
| Muut erät | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | 0,0 |
| Tulosvaikutteiset yhteensä | -0,3 | -1,0 | 0,2 | -0,7 | -3,2 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,9 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -0,3 | -0,9 | 0,2 | -0,6 | -4,1 |
| Tilikauden laaja tulos | -2,4 | -0,6 | -0,6 | 1,7 | -19,6 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -3,1 | -0,9 | -1,1 | 1,4 | -19,7 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,6 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,0 |
| -2,4 | -0,6 | -0,6 | 1,7 | -19,6 |
Konsernin tase
| Me | 30.6.2014 | 30.6.2013 | 31.12.2013 |
|---|---|---|---|
| Varat | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 8,3 | 5,9 | 9,7 |
| Liikearvo | 29,1 | 29,1 | 29,1 |
| Sijoituskiinteistöt | 9,1 | 11,4 | 11,6 |
| Aineelliset hyödykkeet | 252,5 | 253,1 | 253,3 |
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | 1,1 | 1,4 | 1,3 |
| Saamiset | 3,6 | 4,2 | 4,2 |
| Muut rahoitusvarat | 0,9 | 0,8 | 0,9 |
| Laskennalliset verosaamiset | 34,9 | 33,7 | 34,0 |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 339,6 | 339,6 | 344,1 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Vaihto-omaisuus | 71,8 | 77,1 | 63,1 |
| Saamiset | 47,9 | 49,4 | 34,4 |
| Verosaamiset | 0,2 | 0,1 | 0,1 |
| Rahavarat | 4,1 | 20,8 | 10,2 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 124,0 | 147,4 | 107,8 |
| Varat yhteensä | 463,6 | 486,9 | 452,0 |
| Oma pääoma ja velat | |||
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 21,9 | 21,9 | 21,9 |
| Muu oma pääoma | 52,8 | 47,1 | 55,8 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 74,7 | 68,9 | 77,7 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 8,0 | 7,7 | 7,4 |
| Oma pääoma yhteensä | 82,7 | 76,7 | 85,2 |
| Velat | |||
| Pitkäaikaiset | |||
| Pääomalainat | 2,3 | 23,7 | 2,3 |
| Korolliset velat | 67,3 | 101,9 | 134,2 |
| Korottomat velat | 0,6 | 1,0 | 0,6 |
| Varaukset | 9,2 | 8,9 | 8,5 |
| Laskennalliset verovelat | 11,5 | 9,4 | 12,6 |
| Lyhytaikaiset | |||
| Pääomalainat | 0,6 | 3,7 | 0,6 |
| Korolliset velat | 167,5 | 132,4 | 102,7 |
| Korottomat velat | 117,3 | 123,7 | 101,8 |
| Tuloverovelat | 0,9 | 1,5 | 0,4 |
| Varaukset | 3,6 | 4,0 | 3,3 |
| Velat yhteensä | 380,8 | 410,2 | 366,8 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 463,6 | 486,9 | 452,0 |
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
| Me | 1.1.-30.6.2014 | 1.1.-30.6.2013 | 1.1.-31.12.2013 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen | -2,5 | -0,4 | -9,6 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 9,6 | 9,1 | 18,4 |
| Rahoituksen tuotot ja kulut | 14,5 | 11,6 | 24,5 |
| Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut | 0,2 | -1,3 | -4,7 |
| Käyttöpääoman muutokset | -6,0 | 1,6 | 2,6 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 15,8 | 20,7 | 31,2 |
| Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot | -11,2 | -7,9 | -23,3 |
| Maksetut verot | -1,3 | -3,7 | -5,7 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 3,3 | 9,1 | 2,2 |
| Investointien rahavirta | |||
| Tytäryhtiöiden hankinta vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | - | -0,1 | -0,1 |
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -6,4 | -7,4 | -16,4 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti | 2,1 | 0,6 | 0,6 |
| Muut investoinnit ja myönnetyt lainat | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Investointien nettorahavirta | -4,3 | -7,0 | -15,7 |
| Rahoituksen rahavirta | |||
| Maksetut osingot | - | -1,1 | -1,1 |
| Hybridilainan maksetut korot | - | -2,5 | -3,3 |
| Osakeannista saadut maksut | - | - | 4,2 |
| Hybridilainan liikkeellelaskusta saadut maksut | - | - | 0,1 |
| Rahoitusleasingvelkojen maksut | -2,0 | -1,6 | -3,8 |
| Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys (-) | 8,7 | 10,6 | 13,6 |
| Pitkäaikaisten lainojen nostot | 0,0 | 12,0 | 30,3 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset | -11,7 | -19,5 | -37,0 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -5,0 | -2,0 | 3,0 |
| Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) | -6,0 | 0,1 | -10,5 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 10,2 | 20,6 | 20,6 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 4,1 | 20,8 | 10,2 |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| Me | Osake pääoma |
Yli kurssi rahasto |
Muut rahastot |
Raha virran suojaukset |
Muunto erot |
Kertyneet voittovarat |
Yhteensä | Määräys vallat tomien omistajien osuus |
Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 1.1.2013 | 21,9 | 15,0 | 94,7 | -0,4 | -35,6 | -20,9 | 74,6 | 8,8 | 83,4 |
| Tilikauden tulos | 0,0 | 0,0 | 0,3 | 0,4 | |||||
| Muuntoerot | -0,6 | -0,6 | 0,0 | -0,7 | |||||
| Rahavirran suojaukset | -0,3 | -0,3 | -0,3 | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,0 | -0,3 | -0,6 | 0,0 | -0,9 | 0,3 | -0,6 | ||
| Hybridilainan korko | -1,9 | -1,9 | -1,9 | ||||||
| Osingonjako | 0,0 | -1,1 | -1,1 | ||||||
| Suoraan omasta pääomasta vähennettävät erät *) |
-2,9 | -2,9 | -0,2 | -3,1 | |||||
| Oma pääoma 30.6.2013 | 21,9 | 15,0 | 94,7 | -0,7 | -36,2 | -25,7 | 68,9 | 7,7 | 76,7 |
*) Turkin tytäryhtiön ennen vuotta 2004 suoraan omaan pääomaan IAS 29:n mukaan kertyneet inflaatioon liittyvät korotukset on uudelleenluokiteltu omassa pääomassa. Uudelleenluokittelusta johtuvat verovaikutukset on esitetty omaa pääomaa vähentävänä eränä, koska inflaatioon liittyvät korotukset ovat aikoinaan rekisteröity suoraan omassa pääomassa.
| Muuntoerot Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot |
0,0 | -0,3 | 0,0 -0,3 |
0,0 0,0 |
0,0 -0,3 |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rahavirran suojaukset | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,0 | 0,1 | 0,0 | -3,1 | -3,1 | 0,6 | -2,4 | ||
| Oma pääoma 30.6.2014 | 21,9 | 15,0 | 121,2 | -0,6 | -36,8 | -46,0 | 74,7 | 8,0 | 82,7 |
| Konsernin tunnusluvut | 30.6.2014 | 30.6.2013 | 31.12.2013 |
|---|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 17,9 | 15,8 | 18,9 |
| Oma pääoma/osake, e | 2,55 | 3,10 | 2,66 |
| Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me | 320,4 | 338,4 | 324,9 |
| Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | 9,2 | 7,7 | 5,9 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 7,7 | 7,1 | 4,9 |
| Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | -0,6 | 3,4 | -12,8 |
| Oman pääoman tuotto, % | -5,1 | 1,0 | -18,6 |
| Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me | 233,6 | 240,9 | 229,6 |
| Net gearing, pääomalaina velkana, % | 282,3 | 314,2 | 269,6 |
| Tilauskanta, Me | 94,8 | 94,7 | 87,3 |
| Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me | 6,3 | 7,4 | 16,4 |
| Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 8,8 | 7,9 | 18,9 |
| Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta | 3,3 | 3,0 | 3,7 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 4 155 | 4 118 | 4 153 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima | 4 493 | 4 413 | 4 464 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 4 176 | 4 220 | 4 154 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima | 4 523 | 4 606 | 4 431 |
| Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % | 91,2 | 91,3 | 91,6 |
| Vastuusitoumukset, Me | 528,0 | 535,9 | 532,1 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, e | -0,16 | -0,04 | -0,75 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, e | -0,16 | -0,04 | -0,75 |
| Rahavirta/osake, e | 0,11 | 0,41 | 0,09 |
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
| Me | 1-6/2014 | 1-6/2013 | 1-12/2013 |
|---|---|---|---|
| Aineellisten hyödykkeiden muutokset | |||
| Hankintameno kauden alussa | 561,3 | 571,1 | 571,1 |
| Muuntoerot | -3,0 | -2,4 | -2,9 |
| Lisäykset | 8,8 6,7 |
15,7 | |
| Hankitut liiketoiminnot | 0,0 - |
0,0 | |
| Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutos | 0,0 - |
-1,8 | |
| Vähennykset ja siirrot erien välillä | -1,1 | -5,8 | -20,8 |
| Hankintameno kauden lopussa | 566,0 | 569,6 | 561,3 |
| Kertyneet poistot kauden alussa | -308,0 | -315,1 | -315,1 |
| Muuntoerot | 1,3 1,5 |
1,7 | |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 0,7 4,9 |
20,8 | |
| Hankittujen liiketoimintojen kertyneet poistot | 0,5 - |
- | |
| Tilikauden poistot ja arvonalenemiset | -8,1 | -7,7 | -15,4 |
| Kertyneet poistot kauden lopussa | -313,5 | -316,5 | -308,0 |
| Tasearvo kauden lopussa | 252,5 | 253,1 | 253,3 |
| Liikearvo | |||
| Hankintameno kauden alussa | 29,1 | 29,1 | 29,1 |
| Muuntoero | 0,0 0,0 |
0,0 | |
| Tasearvo kauden lopussa | 29,1 | 29,1 | 29,1 |
Konsernin kehitys
Liikevaihto markkina-alueittain
| Me | 1-12/2013 | 1-6/2013 | 1-6/2014 |
|---|---|---|---|
| Saksa | 107,4 | 55,7 | 54,2 |
| Ruotsi | 97,6 | 49,9 | 51,1 |
| Turkki | 64,8 | 37,6 | 29,4 |
| Iso-Britannia | 56,3 | 29,1 | 24,9 |
| Suomi | 42,7 | 23,2 | 23,2 |
| Benelux-maat | 37,2 | 19,7 | 20,8 |
| Ranska | 32,9 | 17,1 | 17,0 |
| Italia | 27,6 | 14,0 | 15,8 |
| Muu Eurooppa | 17,5 | 8,9 | 10,9 |
| Muut maat | 26,6 | 12,9 | 17,4 |
| Yhteensä | 510,5 | 268,0 | 264,5 |
Neljännesvuosittainen liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
| Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Saksa | 27,9 | 27,8 | 24,5 | 27,2 | 28,2 | 26,0 |
| Ruotsi | 22,6 | 27,2 | 21,9 | 25,8 | 25,3 | 25,8 |
| Turkki | 17,2 | 20,4 | 13,0 | 14,2 | 15,4 | 14,0 |
| Iso-Britannia | 13,8 | 15,3 | 15,6 | 11,6 | 12,2 | 12,7 |
| Suomi | 11,3 | 11,9 | 9,8 | 9,7 | 12,1 | 11,1 |
| Benelux-maat | 9,6 | 10,1 | 9,2 | 8,2 | 10,3 | 10,4 |
| Ranska | 7,8 | 9,2 | 7,1 | 8,7 | 8,1 | 8,9 |
| Italia | 6,9 | 7,1 | 7,6 | 5,9 | 6,9 | 8,9 |
| Muu Eurooppa | 4,2 | 4,6 | 3,6 | 5,0 | 5,1 | 5,7 |
| Muut maat | 6,2 | 6,7 | 6,7 | 7,0 | 8,2 | 9,1 |
| Yhteensä | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 | 131,9 | 132,6 |
Konsernin liikevoiton täsmäytys
| Me | 1-12/2013 | 1-6/2013 | 1-6/2014 |
|---|---|---|---|
| Liikevoitto, IFRS | 14,9 | 11,3 | 12,0 |
| Kertaluonteiset erät | -3,3 | -1,1 | -2,3 |
| Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä | 18,2 | 12,3 | 14,3 |
| Operatiiviset valuuttakurssierot | 3,7 | 1,5 | -1,0 |
| Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä ja operatiivisia valuuttakurssieroja | 14,5 | 10,8 | 15,3 |
Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien avoimista positioista johtuvia valuuttakurssieroja
| Me | 1-12/2013 | 1-6/2013 | 1-6/2014 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 510,5 | 268,0 | 264,5 |
| Liikevoitto | 14,5 | 10,8 | 15,3 |
| Nettorahoituskulut *) | -24,4 | -11,6 | -14,4 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -9,9 | -0,8 | 0,8 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liikevoitto, Me 1-12/2013 1-6/2013 1-6/2014 Valimodivisioona 2,0 6,3 7,6 Konepajadivisioona 2,7 1,0 2,7 Alumiinidivisioona 8,6 3,9 4,6
Muu liiketoiminta 1,5 0,3 0,5 Sisäiset erät -0,3 -0,7 -0,2
| Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä ja taseen | |
|---|---|
| operatiivisten erien avoimista positioista johtuvia valuuttakurssieroja |
| Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten | |||
|---|---|---|---|
| Componenta yhteensä | 14,5 | 10,8 | 15,3 |
erien avoimista positioista johtuvia valuuttakurssieroja
| Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 | 131,9 | 132,6 |
| Liikevoitto | 2,9 | 7,9 | 0,1 | 3,6 | 7,4 | 7,9 |
| Nettorahoituskulut *) | -6,0 | -5,7 | -6,7 | -6,1 | -7,5 | -7,0 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -3,0 | 2,2 | -6,5 | -2,5 | -0,1 | 0,9 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä ja taseen operatiivisten erien avoimista positioista johtuvia valuuttakurssieroja
| Liikevoitto, Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 1,7 | 4,6 | -3,4 | -0,8 | 3,8 | 3,8 |
| Konepajadivisioona | 0,1 | 0,9 | 0,9 | 0,8 | 0,9 | 1,9 |
| Alumiinidivisioona | 1,8 | 2,1 | 2,0 | 2,7 | 2,4 | 2,2 |
| Muu liiketoiminta | -0,4 | 0,7 | 0,5 | 0,7 | 0,3 | 0,2 |
| Sisäiset erät | -0,3 | -0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 2,9 | 7,9 | 0,1 | 3,6 | 7,4 | 7,9 |
Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1-12/2013 | 1-6/2013 | 1-6/2014 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 510,5 | 268,0 | 264,5 |
| Liikevoitto | 18,2 | 12,3 | 14,3 |
| Nettorahoituskulut *) | -24,4 | -11,6 | -14,4 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -6,2 | 0,7 | -0,1 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä
| Liikevoitto, Me | 1-12/2013 | 1-6/2013 | 1-6/2014 |
|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 4,6 | 7,5 | 7,1 |
| Konepajadivisioona | 2,7 | 0,9 | 2,4 |
| Alumiinidivisioona | 9,7 | 4,2 | 4,6 |
| Muu liiketoiminta | 1,6 | 0,4 | 0,4 |
| Sisäiset erät | -0,3 | -0,7 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 18,2 | 12,3 | 14,3 |
Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 | 131,9 | 132,6 |
| Liikevoitto | 3,8 | 8,5 | 2,2 | 3,7 | 7,4 | 6,9 |
| Nettorahoituskulut *) | -6,0 | -5,7 | -6,7 | -6,1 | -7,5 | -7,0 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -2,2 | 2,9 | -4,4 | -2,5 | -0,1 | -0,1 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Liikevoitto, Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 2,6 | 5,0 | -1,9 | -1,0 | 4,0 | 3,1 |
| Konepajadivisioona | 0,0 | 0,9 | 1,0 | 0,8 | 0,8 | 1,6 |
| Alumiinidivisioona | 2,0 | 2,3 | 2,6 | 2,9 | 2,3 | 2,3 |
| Muu liiketoiminta | -0,4 | 0,8 | 0,5 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
| Sisäiset erät | -0,3 | -0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 3,8 | 8,5 | 2,2 | 3,7 | 7,4 | 6,9 |
Konsernin kehitys
| Me | 1-12/2013 | 1-6/2013 | 1-6/2014 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 510,5 | 268,0 | 264,5 |
| Liikevoitto | 14,9 | 11,3 | 12,0 |
| Nettorahoituskulut *) | -24,5 | -11,6 | -14,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -9,6 | -0,4 | -2,5 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin
| Liikevaihto, Me | 1-12/2013 | 1-6/2013 | 1-6/2014 |
|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 223,4*) | 120,6 | 117,5 |
| Sisäinen liikevaihto | 105,6*) | 60,3 | 50,2 |
| Liikevaihto yhteensä | 329,0 | 180,9 | 167,7 |
| Konepajadivisioona | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 104,0*) | 53,0 | 57,4 |
| Sisäinen liikevaihto | 11,5*) | 5,6 | 6,1 |
| Liikevaihto yhteensä | 115,5 | 58,6 | 63,5 |
| Alumiinidivisioona | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 70,8 | 35,1 | 34,1 |
| Sisäinen liikevaihto | 2,0 | 0,7 | 3,7 |
| Liikevaihto yhteensä | 72,8 | 35,8 | 37,8 |
| Muu liiketoiminta | |||
| Ulkoinen liikevaihto | 112,3 | 59,4 | 55,5 |
| Sisäinen liikevaihto | 29,6 | 15,0 | 14,7 |
| Liikevaihto yhteensä | 141,9 | 74,5 | 70,2 |
| Sisäiset erät | -148,7 | -81,7 | -74,6 |
| Componenta yhteensä | 510,5 | 268,0 | 264,5 |
*) Valimodivisioonan ja konepajadivisioonan osalta ulkoisen ja sisäisen liikevaihdon jakoa tilikaudella 2013 on muutettu. Tämä ei aiheuttanut muutosta konsernin vuoden 2013 konsolidoidussa ulkoisessa liikevaihdossa eikä valimodivisioonan ja konepajadivisioonan kokonaisliikevaihdoissa. Kyseinen muutos tehtiin sen johdosta, jotta vuonna 2013 sisäisten toimitusten rekisteröintimalli olisi yhteneväinen vuonna 2014 käytössä olevaan sisäisten toimitusten rekisteröintimalliin.
| Liikevoitto, Me | 1-12/2013 | 1-6/2013 | 1-6/2014 |
|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 4,6 | 7,5 | 7,1 |
| Konepajadivisioona | 2,7 | 0,9 | 2,4 |
| Alumiinidivisioona | 9,7 | 4,2 | 4,6 |
| Muu liiketoiminta | 1,6 | 0,4 | 0,4 |
| Kertaluonteiset erät | -3,3 | -1,1 | -2,3*) |
| Sisäiset erät | -0,3 | -0,7 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 14,9 | 11,3 | 12,0 |
*) Kertaluonteiset erät vuonna 2014 liittyvät Pietarsaaren valimon pienemmän tuotantolinjan siirtämiseen ja tehtaan lakkauttamiseen -0,6 Me, Orhangazin valimon sopeuttamistoimenpiteisiin -0,2 Me, Wirsbossa tehtyihin rakennejärjestelyihin ja sopeuttamistoimenpiteisiin -0,3 Me sekä Nisamon vuonna 2011 tapahtuneeseen liiketoimintakauppaan liittyvien saatavien ja kiinteistön esikauppasopimuksen myyntihinnan alaskirjauksiin -0,6 Me. Muut kertaluonteiset erät olivat -0,6 Me.
Konsernin kehitys neljännesvuosittain
| Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 | 131,9 | 132,6 |
| Liikevoitto | 3,3 | 8,0 | 1,5 | 2,1 | 6,5 | 5,5 |
| Nettorahoituskulut *) | -6,0 | -5,7 | -6,7 | -6,1 | -7,5 | -7,0 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -2,7 | 2,3 | -5,2 | -4,0 | -1,0 | -1,5 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain
| Liikevaihto, Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 85,0 | 95,9 | 74,9 | 73,3 | 84,6 | 83,1 |
| Konepajadivisioona | 27,7 | 30,9 | 26,7 | 30,2 | 30,4 | 33,1 |
| Alumiinidivisioona | 17,1 | 18,7 | 18,6 | 18,4 | 18,1 | 19,7 |
| Muu liiketoiminta | 35,5 | 38,9 | 33,5 | 33,9 | 36,0 | 34,2 |
| Sisäiset erät | -37,6 | -44,1 | -34,8 | -32,2 | -37,1 | -37,5 |
| Componenta yhteensä | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 | 131,9 | 132,6 |
| Liikevoitto, Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 |
| Valimodivisioona | 2,6 | 5,0 | -1,9 | -1,0 | 4,0 | 3,1 |
| Konepajadivisioona | 0,0 | 0,9 | 1,0 | 0,8 | 0,8 | 1,6 |
| Alumiinidivisioona | 2,0 | 2,3 | 2,6 | 2,9 | 2,3 | 2,3 |
| Muu liiketoiminta | -0,4 | 0,8 | 0,5 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
| Kertaluonteiset erät | -0,5 | -0,6 | -0,7 | -1,5 | -0,9*) | -1,5*) |
| Sisäiset erät | -0,3 | -0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 3,3 | 8,0 | 1,5 | 2,1 | 6,5 | 5,5 |
*) Kertaluonteiset erät vuonna 2014 liittyvät Pietarsaaren valimon pienemmän tuotantolinjan siirtämiseen ja tehtaan lakkauttamiseen -0,6 Me, Orhangazin valimon sopeuttamistoimenpiteisiin -0,2 Me, Wirsbossa tehtyihin rakennejärjestelyihin ja sopeuttamistoimenpiteisiin -0,3 Me sekä Nisamon vuonna 2011 tapahtuneeseen liiketoimintakauppaan liittyvien saatavien ja kiinteistön esikauppasopimuksen myyntihinnan alaskirjauksiin -0,6 Me. Muut kertaluonteiset erät olivat -0,6 Me.
| Tilauskanta kauden lopussa, Me | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13**) | Q1/14 | Q2/14*) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 58,7 | 54,6 | 46,7 | 51,2 | 55,3 | 54,4 |
| Konepajadivisioona | 20,4 | 24,3 | 19,2 | 20,5 | 23,2 | 25,2 |
| Alumiinidivisioona | 12,4 | 14,1 | 13,0 | 12,8 | 14,1 | 15,3 |
| Muu liiketoiminta | 21,6 | 25,6 | 20,3 | 21,7 | 21,0 | 23,2 |
| Sisäiset erät | -24,1 | -24,0 | -15,4 | -19,0 | -22,9 | -23,2 |
| Componenta yhteensä | 89,1 | 94,7 | 83,6 | 87,3 | 90,7 | 94,8 |
*) Tilauskanta 4.7.2014
**) Tilauskanta 6.1.2014
Liiketoimintasegmentit
| Me | 30.6.2014 | 30.6.2013 | 31.12.2013 |
|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | |||
| Varat | 281,3 | 255,3*) | 245,6*) |
| Velat | 93,9 | 82,5 | 73,8 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 4,1 | 2,0 | 6,6 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 3,8 | 4,6 | 9,0 |
| Konepajadivisioona | |||
| Varat | 63,4 | 61,6 | 61,9 |
| Velat | 32,8 | 28,7 | 25,9 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 2,7 | 2,5 | 6,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,3 | 1,4 | 2,8 |
| Alumiinidivisioona | |||
| Varat | 50,9 | 59,0*) | 47,6*) |
| Velat | 7,1 | 18,8 | 8,2 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 1,5 | 1,1 | 1,7 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 1,5 | 1,2 | 2,5 |
| Muu liiketoiminta | |||
| Varat | 79,5 | 90,0 | 83,7 |
| Velat | 56,3 | 49,3 | 44,7 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 0,6 | 2,3 | 4,2 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 1,9 | 1,9 | 4,1 |
*) Aikaisemmin julkaistuja varojen allokaatioita Valimodivisioonan ja Alumiinidivisioonan kohdalla on muutettu. Turkin tytäryhtiön osalta arvonlisäverosaatavien ja muiden viranomaiserien sisäisiä allokointiperusteita on muutettu Orhangazin rautavalimon ja Manisan alumiinitulosyksiköiden välillä vuonna 2014. 30.6.2013 sekä 31.12.2013 varat on päivitetty vastaamaan uusia allokointiperusteita.
Johdannaissopimusten käyvät arvot
| 30.6.2013 | 31.12.2013 | |||
|---|---|---|---|---|
| Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, | Käypä arvo, |
| positiivinen | negatiivinen | netto | netto | netto |
| 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| 0,5 | 0,0 | 0,5 | -0,1 | -2,1 |
| 0,0 | -0,1 | -0,1 | -0,4 | -0,3 |
| 0,0 | -0,9 | -0,9 | -1,2 | -1,1 |
| 0,6 | -1,1 | -0,5 | -1,7 | -3,4 |
| 30.6.2014 |
Johdannaissopimusten nimellisarvot
| 30.6.2014 | 30.6.2013 | 31.12.2013 | |
|---|---|---|---|
| Me | Nimellisarvo | Nimellisarvo | Nimellisarvo |
| Valuuttajohdannaiset *) | |||
| Valuuttatermiinisopimukset | 3,1 | 1,3 | 0,7 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 48,3 | 116,5 | 96,2 |
| Korkojohdannaiset | |||
| Koronvaihtosopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | - | 35,0 | 12,5 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 5,0 | 5,0 | 5,0 |
| Hyödykejohdannaiset | |||
| Sähkötermiinisopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 1,4 | 1,6 | 2,5 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 3,8 | 5,3 | 2,9 |
| Yhteensä | 61,6 | 164,6 | 119,8 |
*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi.
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvän arvon määrittely
Rahoitusvarat ja -velat, jotka arvostetaan käypään arvoon, luokitellaan arvostusmenetelmien arvioidun luotettavuuden mukaisesti kolmelle tasolle:
TASO 1:
Täysin samanehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu luotettava markkinahinta. Tasolle on luokiteltu sähkötermiinit, joiden arvostukset perustuvat Nord Poolin vastaavien standardoitujen tuotteiden markkinahintoihin.
TASO 2:
Lähes vastaavan ehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu markkinahinta. Hinta voi olla kuitenkin johdettu todettavissa olevista markkinatiedoista. Korko- ja valuuttajohdannaisten käyvät arvot lasketaan johtamalla ne aktiivisilta markkinoilta saaduista hintatiedoista ja käyttämällä yleisesti markkinoilla sovellettavia laskentamalleja.
TASO 3:
Instrumentille ei ole olemassa aktiivista markkinaa, käypä markkinahinta ei ole luotettavasti johdettavissa ja käyvän arvon määrittäminen edellyttää merkittävissä määrin harkintaa.
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q2 / 2014
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | 0,6 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | -0,1 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -0,9 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q2 / 2013
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | -0,1 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | -0,4 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -1,2 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q4 / 2013
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | -2,1 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | -0,3 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -1,1 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Tilikaudella ei ole siirretty rahoitusvaroja tai -velkoja tasojen välillä.
Korkotermiinisopimusten käypä arvo on tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla laskettu voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta. Korko- ja valuuttaoptiosopimusten käypä arvo arvioidaan yleisillä optiohinnoittelumalleilla. Koronvaihtosopimusten käypä arvo lasketaan arvostamalla ja diskonttaamalla tulevat kassavirrat tilinpäätöshetken markkinakoroilla. Valuuttatermiini- ja valuutanvaihtosopimukset arvostetaan tilinpäätöspäivän valuuttatermiinihinnoilla. Sähköjohdannaisten käypä arvo on se laskennallinen voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla.
Vastuusitoumukset
| Me | 30.6.2014 | 30.6.2013 | 31.12.2013 |
|---|---|---|---|
| Kiinteistökiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 11,2 | 11,7 | 11,7 |
| Yrityskiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 103,4 | 103,6 | 103,6 |
| Pantit | |||
| Omista velvoitteista | 407,0 | 412,0*) | 409,7*) |
| Muut vuokrasopimukset | 5,0 | 6,6 | 5,7 |
| Muut vastuut | 1,4 | 2,0 | 1,4 |
| Yhteensä | 528,0 | 535,9 | 532,1 |
*) Omien velvoitteiden puolesta annettujen panttien arvoa on muutettu aikaisemmin julkaistusta. Aikaisemmin julkaistut arvot olivat 404,0 Me 31.12.2013 sekä 404,5 Me 30.6.2013. Yhtiö on muuttanut panttien arvoa käypiin kiinteistöarvoihin perustuvaksi.
Componentalla oli 30.6.2014 taseen ulkopuolisia rahoitusleasing-sitoumuksia, ei vielä alkaneista sopimuksista, yhteensä 3,5 Me (2,8 Me) ja 31.12.2013 2,3 Me. Rahoitusleasing-velka ja investointikohde rekisteröidään taseessa rahoitusleasing-sopimuksen alkaessa ja investointikohdetta vastaanotettaessa.
Euron vaihtokurssit
| Päätöskurssi | Keskikurssi | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yksi euro on | 30.6.2014 | 30.6.2013 | 31.12.2013 | 30.6.2014 | 30.6.2013 | 31.12.2013 | |
| SEK | 9,1762 | 8,7773 | 8,8591 | 8,9535 | 8,5311 | 8,6515 | |
| USD | 1,3658 | 1,3080 | 1,3791 | 1,3703 | 1,3134 | 1,3281 | |
| GBP | 0,8015 | 0,8572 | 0,8337 | 0,8213 | 0,8508 | 0,8493 | |
| TRY (Turkin keskuspankki) | 2,8919 | 2,5137 | 2,9365 | 2,9657 | 2,3773 | 2,5271 |
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Tulos rahoituserien jälkeen – verot x 100 | ||
|---|---|---|
| Oman pääoman | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
| tuotto-% (ROE)*) | (vuosineljännesten keskiarvo) | |
| Sijoitetun pääoman | = | Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut x 100 |
| tuotto-% (ROI)*) | Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) | |
| Omavaraisuusaste, % | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus x 100 |
| Taseen loppusumma - saadut ennakot | ||
| Tulos rahoituserien jälkeen - verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus - hybridilainan siirtyvät | ||
| Tulos/osake, e (EPS) | = | sekä maksetut korot |
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella | ||
| Tulos/osake, e, laimennusvaikutuksella |
= | Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty mahdollisten optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavai kutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta lasket taessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon). Mahdollisesta vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikau den tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään. |
| Rahavirta/osake, e | Liiketoiminnan nettorahavirta | |
| (CEPS) | = | Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Oma pääoma ilman pääomalainoja | ||
| Oma pääoma/osake, e | = | Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa |
| Korolliset nettovelat, Me | = | Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset |
| Nettovelkaantumisaste (net | Korolliset nettovelat x 100 | |
| gearing), % | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
| Käyttökate, e | = | Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset +/- osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta |
*) Ensimmäisen vuosineljänneksen oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna).
Suurimmat osakkeenomistajat 30.6.2014
| Osuus | |||
|---|---|---|---|
| Osakkaan nimi | Osakkeet | äänivallasta, % | |
| 1 Lehtonen Heikki | 7 528 492 | 25,72 | |
| Oy Högfors-Trading Ab | 4 010 704 | ||
| Cabana Trade S.A. | 3 501 988 | ||
| Lehtonen Heikki | 15 800 | ||
| 2 Etra Capital Oy | 6 751 450 | 23,07 | |
| 3 Suomen Teollisuussijoitus Oy | 2 666 662 | 9,11 | |
| 4 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 2 385 218 | 8,15 | |
| 5 Mandatum Life | 1 200 000 | 4,10 | |
| 6 Nordea Henkivakuutus Suomi Oy | 800 000 | 2,73 | |
| 7 Sijoitusrahasto Alfred Berg Finland | 405 754 | 1,39 | |
| 8 Sijoitusrahasto Danske Invest Suomen Pienyhtiöt | 402 515 | 1,38 | |
| 9 Bergholm Heikki | 375 016 | 1,28 | |
| 10 Laakkonen Mikko | 370 000 | 1,26 | |
| Hallintarekisteröidyt osakkeet | 280 022 | 0,96 | |
| Muut osakkaat | 6 104 095 | 20,85 | |
| Yhteensä | 29 269 224 | 100,00 |
Hallituksen jäsenten omistusosuus on 26,6 %. Kaikilla osakkeilla on yhtäläinen äänioikeus.
Helsinki 4.8.2014
COMPONENTA OYJ Hallitus
Componenta Oyj
Panuntie 4 00610 Helsinki Puh. 010 403 00 Faksi 010 403 2721 www.componenta.com