AI assistant
Componenta Oyj — Interim / Quarterly Report 2013
Feb 11, 2014
3307_rns_2014-02-11_12dcced9-b242-40ec-91b0-75d57a26a0f2.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
ENNAKKOTIEDOT TILINPÄÄTÖKSESTÄ 2013: TAULUKOT
Componenta on soveltanut tilinpäätöksen 2013 laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2012 lukuun ottamatta segmenttiraportointirakenteen muutosta. Lisäksi yhtiö on ottanut tilikauden alusta käyttöön tiettyjä uusia tai uudistettuja IFRS-standardeja vuoden 2012 tilinpäätöksessä kuvatulla tavalla. Muuttuneen IAS 19 standardin mukaisesti kaikki vakuutusmateriaalitiset voitot ja tappiot kirjataan välittömästi muihin laajan tuloksen erin. Konserni on muuttanut Turkin työsuhde-etuuden nykyarvon määrittämiskäytäntöä tilikaudella siten, että aktuaarilaskelmin on selvitetty vakuutusmateriaalitisten voittojen ja tappioiden osuus järjestelyn nykyarvon muutoksesta ja tämä osuus on kirjattu laajan tuloksen erin. Laajassa tuloksessa esitetyt vakuutusmateriaalitiset tappiot olivat ennen veroja -1,7 Me ja verojen jälkeen -1,3 Me. Vertailukauden tulokseen ei sisältyyn olennaisia vakuutusmateriaalitisia voittoja ja tappioita. Taulukoissa esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia.
Konsernin tuloslaskelma ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1.1.-31.12.2013 | 1.1.-31.12.2012 | 1.10.-31.12.2013 | 1.10.-31.12.2012 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 510,5 | 544,8 | 123,5 | 117,3 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5,7 | 1,0 | 0,7 | -0,4 |
| Liiketoiminnan kulut | -480,1 | -519,6 | -116,2 | -116,1 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -18,0 | -16,3 | -4,5 | -4,4 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
| Liikevoitto | 18,2 | 10,0 | 3,7 | -3,5 |
| % liikevaihdosta | 3,6 | 1,8 | 3,0 | -3,0 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -24,4 | -27,7 | -6,1 | -5,9 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -6,2 | -17,6 | -2,5 | -9,5 |
| % liikevaihdosta | -1,2 | -3,2 | -2,0 | -8,1 |
| Verot | -4,5 | 0,1 | -5,8 | -0,8 |
| Tilikauden tulos | -10,7 | -17,6 | -8,3 | -10,2 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | -10,9 | -17,9 | -8,1 | -10,0 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,2 | 0,3 | -0,1 | -0,2 |
| -10,7 | -17,6 | -8,3 | -10,2 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | ||||
| laskettu osakekohtainen tulos | ||||
| - laimentamaton, e | -0,55 | -0,92 | -0,31 | -0,47 |
Konsernin tuloslaskelma
| Me | 1.1.-31.12.2013 | 1.1.-31.12.2012 | 1.10.-31.12.2013 | 1.10.-31.12.2012 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 510,5 | 544,8 | 123,5 | 117,3 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5,9 | 2,3 | 0,8 | 0,8 |
| Liiketoiminnan kulut | -483,2 | -525,3 | -117,3 | -121,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -18,4 | -17,9 | -4,9 | -6,0 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
| Liikevoitto | 14,9 | 4,0 | 2,1 | -9,2 |
| % liikevaihdosta | 2,9 | 0,7 | 1,7 | -7,9 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -24,5 | -29,4 | -6,1 | -7,7 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -9,6 | -25,4 | -4,0 | -16,9 |
| % liikevaihdosta | -1,9 | -4,7 | -3,2 | -14,4 |
| Verot | -6,0 | 1,4 | -6,0 | 0,5 |
| Tilikauden tulos | -15,5 | -24,0 | -10,0 | -16,4 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | -15,8 | -24,3 | -9,8 | -16,2 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,2 | 0,3 | -0,1 | -0,2 |
| -15,5 | -24,0 | -10,0 | -16,4 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | ||||
| laskettu osakekohtainen tulos | ||||
| - laimentamaton, e | -0,75 | -1,22 | -0,37 | -0,75 |
| - laimennusvaikutuksella oikaistu, e | -0,75 | -1,22 | -0,37 | -0,75 |
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Konsernin laaja tuloslaskelma
| Me | 1.1.-31.12.2013 | 1.1.-31.12.2012 | 1.10.-31.12.2013 | 1.10.-31.12.2012 |
|---|---|---|---|---|
| Tilikauden tulos | -15,5 | -24,0 | -10,0 | -16,4 |
| Muut laajan tuloksen erät | ||||
| Ei siirretä tulosvaikutteisiksi | ||||
| Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus | -1,8 | 27,3 | -1,8 | 27,3 |
| Mahdollisesti myöhemmin tulosvaikutteisiksi siirrettävät | ||||
| Muuntoeron muutos | -1,2 | 5,8 | -0,4 | 0,7 |
| Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot | -1,7 | 0,0 | -1,7 | 0,0 |
| Rahavirran suojaukset | -0,3 | 0,3 | -0,5 | 0,2 |
| Muut erät | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| Tulosvaikutteiset yhteensä | -3,2 | 6,2 | -2,5 | 0,9 |
| Muihin laajan tuloksen erin liittyvät verot | 0,9 | -1,6 | 0,9 | -1,6 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -4,1 | 31,9 | -1,7 | 26,6 |
| Tilikauden laaja tulos | -19,6 | 7,8 | -13,4 | 10,2 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | ||||
| Emoyhtiön omistajille | -19,7 | 5,6 | -13,1 | 8,8 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,0 | 2,2 | -0,3 | 1,4 |
| -19,6 | 7,8 | -13,4 | 10,2 |
Konsernin tase
| Me | 31.12.2013 | 31.12.2012 |
|---|---|---|
| Varat | ||
| Pitkäaikaiset varat | ||
| Aineettomat hyödykkeet | 9,7 | 6,3 |
| Liikearvo | 29,1 | 29,1 |
| Sijoituskinteistöt | 11,6 | 11,4 |
| Aineelliset hyödykkeet | 253,3 | 255,9 |
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | 1,3 | 1,4 |
| Saamiset | 4,2 | 4,2 |
| Muut rahoitusvarat | 0,9 | 0,9 |
| Laskennalliset verosaamiset | 34,0 | 31,3 |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 344,1 | 340,5 |
| Lyhytaikaiset varat | ||
| Vaihto-omaisuus | 63,1 | 65,2 |
| Saamiset | 34,4 | 32,3 |
| Verosaamiset | 0,1 | 1,8 |
| Rahavarat | 10,2 | 20,6 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 107,8 | 119,8 |
| Varat yhteensä | 452,0 | 460,4 |
| Oma pääoma ja velat | ||
| Oma pääoma | ||
| Osakepääoma | 21,9 | 21,9 |
| Muu oma pääoma | 55,8 | 52,7 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 77,7 | 74,6 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 7,4 | 8,8 |
| Oma pääoma yhteensä | 85,2 | 83,4 |
| Velat | ||
| Pitkäaikaiset | ||
| Pääomalainat | 2,3 | 19,6 |
| Korolliset velat | 134,2 | 182,7 |
| Korottomat velat | 0,6 | 1,1 |
| Varaukset | 8,5 | 8,3 |
| Laskennalliset verovelat | 12,6 | 12,0 |
| Lyhytaikaiset | ||
| Pääomalainat | 0,6 | 3,7 |
| Korolliset velat | 102,7 | 50,9 |
| Korottomat velat | 101,8 | 92,5 |
| Tuloverovelat | 0,4 | 0,2 |
| Varaukset | 3,3 | 5,8 |
| Velat yhteensä | 366,8 | 377,0 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 452,0 | 460,4 |
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
| Me | 1.1.–31.12.2013 | 1.1.–31.12.2012 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | ||
| Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen | -9,6 | -25,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 18,4 | 17,9 |
| Rahoituksen tuotot ja kulut | 24,5 | 29,4 |
| Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut | -4,7 | 0,7 |
| Käyttöpääoman muutokset | 2,6 | -1,0 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseria ja veroja | 31,2 | 21,7 |
| Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot | -23,3 | -26,3 |
| Maksetut verot | -5,7 | -4,0 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | 2,2 | -8,7 |
| Investointien rahavirta | ||
| Tytäryhtiöiden hankinta vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | -0,1 | -0,2 |
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -16,4 | -19,5 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti | 0,6 | 0,2 |
| Muut investoinnit ja myönnetyt lainat | 0,0 | 0,0 |
| Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut | 0,1 | 0,2 |
| Investointien nettorahavirta | -15,7 | -19,2 |
| Rahoituksen rahavirta | ||
| Maksetut osingot | -1,1 | -0,7 |
| Hybridilainan maksetut korot | -3,3 | - |
| Osakeannista saadut maksut | 4,2 | 15,1 |
| Hybridilainan liikkeellelaskusta saadut maksut | 0,1 | 7,9 |
| Rahoitusleasingvelkojen maksut | -3,8 | -0,6 |
| Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys (-) | 13,6 | -142,6 |
| Pitkäaikaisten lainojen nostot | 30,3 | 168,5 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset | -37,0 | -41,6 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 3,0 | 5,9 |
| Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) | -10,5 | -22,0 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 20,6 | 41,6 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 0,0 | 1,0 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 10,2 | 20,6 |
3
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| Me | Osake-pääoma | Yli-kurssi-rahasto | Muut rahastot | Rahavirran suojaukset | Muunto-erot | Kertyneet voitovarat | Yhteensä | Määräys-vallat-tomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 1.1.2012 | 21,9 | 15,0 | 35,2 | -0,7 | -41,0 | 3,4 | 33,8 | 7,3 | 41,1 |
| Tilikauden tulos | -24,3 | -24,3 | 0,3 | -24,0 | |||||
| Muuntoerot | 5,4 | 5,4 | 0,3 | 5,8 | |||||
| Rahavirran suojaukset | 0,3 | 0,3 | 0,3 | ||||||
| Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus | 24,2 | 24,2 | 1,5 | 25,7 | |||||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 24,3 | 0,3 | 5,4 | -24,3 | 5,6 | 2,2 | 7,8 | ||
| Uusmerkintä | 14,8 | 14,8 | 14,8 | ||||||
| Hybridilainan liikkeellelasku | 20,4 | 20,4 | 20,4 | ||||||
| Osingonjako | 0,0 | -0,7 | -0,7 | ||||||
| Oma pääoma 31.12.2012 | 21,9 | 15,0 | 94,7 | -0,4 | -35,6 | -20,9 | 74,6 | 8,8 | 83,4 |
| Me | Osake-pääoma | Yli-kurssi-rahasto | Muut rahastot | Rahavirran suojaukset | Muunto-erot | Kertyneet voitovarat | Yhteensä | Määräys-vallat-tomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
| Oma pääoma 1.1.2013 | 21,9 | 15,0 | 94,7 | -0,4 | -35,6 | -20,9 | 74,6 | 8,8 | 83,4 |
| Tilikauden tulos | -15,8 | -15,8 | 0,2 | -15,5 | |||||
| Muuntoerot | -1,2 | -1,2 | 0,0 | -1,2 | |||||
| Vakuutusmateriaalitiset voitot ja tappiot | -1,2 | -1,2 | -0,1 | -1,3 | |||||
| Rahavirran suojaukset | -0,3 | -0,3 | -0,3 | ||||||
| Rakennusten ja maa-alueiden uudelleenarvostus | -1,8 | 0,4 | -1,4 | 0,0 | -1,4 | ||||
| Suomen verokannan muutoksen vaikutus aikaisempi na vuosina laajassa tuloksessa esitettyjen erien osalta | 0,2 | 0,2 | 0,2 | ||||||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | -1,6 | -0,3 | -1,2 | -16,6 | -19,7 | 0,0 | -19,6 | ||
| Hybridilainan koron maksu | -2,5 | -2,5 | -2,5 | ||||||
| Osingonjako | 0,0 | -1,1 | -1,1 | ||||||
| Uusmerkintä | 11,0 | 11,0 | 11,0 | ||||||
| Hybridilainan liikkeellelasku, netto | 17,2 | 17,2 | 17,2 | ||||||
| Suoraan omasta pääomasta vähennettävät erät *) | -2,9 | -2,9 | -0,2 | -3,2 | |||||
| Oma pääoma 31.12.2013 | 21,9 | 15,0 | 121,3 | -0,7 | -36,8 | -42,9 | 77,7 | 7,4 | 85,2 |
*) Turkin tytäryhtiön ennen vuotta 2004 suoraan omaan pääomaan IAS 29:n mukaan kertyneet inflaatioon liittyvät korotukset on uudelleenluokiteltu omassa pääomassa. Uudelleenluokittelusta johtuvat verovaikutukset on esitetty omaa pääomaa vähentävänä eränä, koska inflaatioon liittyvät korotukset on aikoinaan rekisteröity suoraan omassa pääomassa.
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Konsernin tunnusluvut
| 31.12.2013 | 31.12.2012 | |
|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 18,9 | 18,1 |
| Oma pääoma/osake, e | 2,66 | 3,36 |
| Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me | 324,9 | 340,4 |
| Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | 5,9 | 4,0 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 4,9 | 2,0 |
| Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | -12,8 | -24,8 |
| Oman pääoman tuotto, % | -18,6 | -32,9 |
| Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me | 229,6 | 236,4 |
| Net gearing, pääomalaina velkana, % | 269,6 | 283,5 |
| Tilauskanta, Me | 87,3 | 82,9 |
| Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me | 16,4 | 18,6 |
| Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 18,9 | 19,2 |
| Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta | 3,7 | 3,5 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 4 153 | 4 249 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima | 4 464 | 4 642 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 4 154 | 4 104 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima | 4 431 | 4 277 |
| Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % | 91,6 | 92,0 |
| Vastuusitoumukset, Me | 525,8 | 529,0 |
Osakekohtaiset tiedot
| 31.12.2013 | 31.12.2012 | |
|---|---|---|
| Osakemäärä tilikauden lopussa, tuhatta kpl | 29 269 | 22 231 |
| Tulos/osake (EPS), e | -0,75 | -1,22 |
| Tulos/osake (EPS), e laimennuksella | -0,75 | -1,22 |
| Rahavirta / osake, e | 0,09 | -0,41 |
| Oma pääoma/osake, e | 2,66 | 3,36 |
| Osinko/osake, e | 0,00 1) | 0,00 |
| Osinko/tulos, % | 0,00 | 0,00 |
| Efektiivinen osinkotuotto, % | 0,00 | 0,00 |
| P/E-luku | neg. | neg. |
| Tilikauden viimeinen pörssikurssi, e | 1,63 | 1,94 |
| 1) Vuonna 2013 hallituksen esitys. |
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
| Me | 1-12/2013 | 1-12/2012 |
|---|---|---|
| Aineellisten hyödykkeiden muutokset | ||
| Hankintameno kauden alussa | 571,1 | 481,1 |
| Muuntoerot | -2,9 | 10,8 |
| Lisäykset | 15,7 | 17,2 |
| Hankitut liiketoiminnot | 0,0 | 17,3 |
| Maa-alueiden ja rakennusten arvonmuutos | -1,8 | 27,3 |
| Vähennykset ja siirrot erien välillä | -20,8 | 17,2 |
| Hankintameno kauden lopussa | 561,3 | 571,1 |
| Kertyneet poistot kauden alussa | -315,1 | -268,7 |
| Muuntoerot | 1,7 | -6,2 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 20,8 | -10,3 |
| Hankittujen liiketoimintojen kertyneet poistot | - | -14,3 |
| Tilikauden poistot ja arvonalenemiset | -15,4 | -15,6 |
| Kertyneet poistot kauden lopussa | -308,0 | -315,1 |
| Tasearvo kauden lopussa | 253,3 | 255,9 |
| Liikearvo | ||
| Hankintameno kauden alussa | 29,1 | 28,0 |
| Muuntoero | 0,0 | 1,1 |
| Tasearvo kauden lopussa | 29,1 | 29,1 |
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Konsernin kehitys
Liikevaihto markkina-alueittain
| Me | 1-12/2012 | 1-12/2013 |
|---|---|---|
| Saksa | 105,6 | 107,4 |
| Ruotsi | 97,1 | 97,6 |
| Turkki | 76,0 | 64,8 |
| Iso-Britannia | 55,4 | 56,3 |
| Suomi | 46,3 | 42,7 |
| Benelux-maat | 44,4 | 37,2 |
| Ranska | 35,5 | 32,9 |
| Italia | 33,1 | 27,6 |
| Muu Eurooppa | 19,1 | 17,5 |
| Muut maat | 32,2 | 26,6 |
| Yhteensä | 544,8 | 510,5 |
Neljännesvuosittainen liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
| Me | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Saksa | 28,2 | 29,6 | 24,3 | 23,5 | 27,9 | 27,8 | 24,5 | 27,2 |
| Ruotsi | 25,8 | 28,8 | 19,3 | 23,2 | 22,6 | 27,2 | 21,9 | 25,8 |
| Turkki | 23,2 | 21,2 | 17,1 | 14,6 | 17,2 | 20,4 | 13,0 | 14,2 |
| Iso-Britannia | 15,3 | 15,6 | 12,1 | 12,4 | 13,8 | 15,3 | 15,6 | 11,6 |
| Suomi | 11,6 | 14,2 | 10,6 | 9,9 | 11,3 | 11,9 | 9,8 | 9,7 |
| Benelux-maat | 12,9 | 12,5 | 9,4 | 9,6 | 9,6 | 10,1 | 9,2 | 8,2 |
| Ranska | 10,3 | 10,2 | 7,7 | 7,3 | 7,8 | 9,2 | 7,1 | 8,7 |
| Italia | 8,3 | 8,4 | 9,0 | 7,4 | 6,9 | 7,1 | 7,6 | 5,9 |
| Muu Eurooppa | 5,4 | 5,6 | 4,2 | 3,9 | 4,2 | 4,6 | 3,6 | 5,0 |
| Muut maat | 9,4 | 10,3 | 7,0 | 5,5 | 6,2 | 6,7 | 6,7 | 7,0 |
| Yhteensä | 150,4 | 156,4 | 120,7 | 117,3 | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 |
Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1-12/2012 | 1-12/2013 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 544,8 | 510,5 |
| Liikevoitto | 10,0 | 18,2 |
| Nettorahoituskulut *) | -27,7 | -24,4 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -17,6 | -6,2 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmentelle
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä
| Liikevoitto, Me | 1-12/2012 | 1-12/2013 |
|---|---|---|
| Valmodivisioona | -2,9 | 4,6 |
| Konepajadivisioona | 2,3 | 2,7 |
| Alumiinidivisioona | 9,2 | 9,7 |
| Muu liiketoiminta | 0,3 | 1,6 |
| Sisäiset erät | 1,1 | -0,3 |
| Componenta yhteensä | 10,0 | 18,2 |
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Me | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 150,4 | 156,4 | 120,7 | 117,3 | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 |
| Liikevoitto | 10,2 | 8,9 | -5,5 | -3,5 | 3,8 | 8,5 | 2,2 | 3,7 |
| Nettorahoituskulut *) | -7,4 | -7,4 | -7,0 | -5,9 | -6,0 | -5,7 | -6,7 | -6,1 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 2,8 | 1,4 | -12,4 | -9,5 | -2,2 | 2,9 | -4,4 | -2,5 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmentelle
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Liikevoitto, Me | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 5,6 | 4,9 | -9,0 | -4,3 | 2,6 | 5,0 | -1,9 | -1,0 |
| Konepajadivisioona | 1,0 | 0,8 | 1,4 | -0,8 | 0,0 | 0,9 | 1,0 | 0,8 |
| Alumiinidivisioona | 3,4 | 2,6 | 1,8 | 1,4 | 2,0 | 2,3 | 2,6 | 2,9 |
| Muu liiketoiminta | 0,2 | 0,4 | -0,3 | 0,0 | -0,4 | 0,8 | 0,5 | 0,6 |
| Sisäiset erät | 0,0 | 0,1 | 0,6 | 0,2 | -0,3 | -0,3 | 0,0 | 0,3 |
| Componenta yhteensä | 10,2 | 8,9 | -5,5 | -3,5 | 3,8 | 8,5 | 2,2 | 3,7 |
Konsernin kehitys
| Me | 1-12/2012 | 1-12/2013 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 544,8 | 510,5 |
| Liikevoitto | 4,0 | 14,9 |
| Nettorahoituskulut *) | -29,4 | -24,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -25,4 | -9,6 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmentelle
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin
| Liikevaihto, Me | 1-12/2012 | 1-12/2013 |
|---|---|---|
| Valimodivisioona | 367,2 | 329,0 |
| Konepajadivisioona | 117,1 | 115,5 |
| Alumiinidivisioona | 73,4 | 72,8 |
| Muu liiketoiminta | 144,7 | 141,9 |
| Sisäiset erät | -157,6 | -148,7 |
| Componenta yhteensä | 544,8 | 510,5 |
| Liikevoitto, Me | 1-12/2012 | 1-12/2013 |
| --- | --- | --- |
| Valimodivisioona | -2,9 | 4,6 |
| Konepajadivisioona | 2,3 | 2,7 |
| Alumiinidivisioona | 9,2 | 9,7 |
| Muu liiketoiminta | 0,3 | 1,6 |
| Kertaluonteiset erät | -6,0 | -3,3*) |
| Sisäiset erät | 1,1 | -0,3 |
| Componenta yhteensä | 4,0 | 14,9 |
*) Kertaluonteiset erät liikevoitossa vuonna 2013 liittyvät Pietarsaaren valimon suunniteltuun sulkemiseen -1,8 Me, Wirsbossa tehtyihin rakennejärjestelyihin ja sopeutustoimenpiteisiin -0,7 Me, Hollannissa maksettuihin oikeudenkäyntien vahingonkorvauksiin -0,7 Me sekä Turkissa sijaitsevaan Orhangazin valimoon -0,2 Me. Muut kertaluonteiset erät olivat +0,1 Me.
| Tilauskanta, Me | 12/2012**) | 12/2013*) |
|---|---|---|
| Valimodivisioona | 55,6 | 51,2 |
| Konepajadivisioona | 18,7 | 20,5 |
| Alumiinidivisioona | 12,1 | 12,8 |
| Muu liiketoiminta | 17,8 | 21,7 |
| Sisäiset erät | -21,4 | -19,0 |
| Componenta yhteensä | 82,9 | 87,3 |
) Tilauskanta 6.1.2014
*) Tilauskanta 13.1.2013
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Konsernin kehitys neljännesvuosittain
| Me | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 150,4 | 156,4 | 120,7 | 117,3 | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 |
| Liikevoitto | 10,1 | 8,7 | -5,6 | -9,2 | 3,3 | 8,0 | 1,5 | 2,1 |
| Nettorahoituskulut *) | -7,4 | -7,4 | -7,0 | -7,7 | -6,0 | -5,7 | -6,7 | -6,1 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 2,7 | 1,3 | -12,5 | -16,9 | -2,7 | 2,3 | -5,2 | -4,0 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmentelle
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain
| Liikevaihto, Me | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 106,3 | 108,3 | 77,9 | 74,7 | 85,0 | 95,9 | 74,9 | 73,3 |
| Konepajadivisioona | 32,2 | 32,6 | 27,1 | 25,2 | 27,7 | 30,9 | 26,7 | 30,2 |
| Alumiinidivisioona | 19,8 | 19,3 | 17,4 | 16,9 | 17,1 | 18,7 | 18,6 | 18,4 |
| Muu liiketoiminta | 37,5 | 40,3 | 32,8 | 34,1 | 35,5 | 38,9 | 33,5 | 33,9 |
| Sisäiset erät | -45,4 | -44,1 | -34,5 | -33,6 | -37,6 | -44,1 | -34,8 | -32,2 |
| Componenta yhteensä | 150,4 | 156,4 | 120,7 | 117,3 | 127,7 | 140,3 | 119,0 | 123,5 |
| Liikevoitto, Me | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12 | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Valimodivisioona | 5,6 | 4,9 | -9,0 | -4,3 | 2,6 | 5,0 | -1,9 | -1,0 |
| Konepajadivisioona | 1,0 | 0,8 | 1,4 | -0,8 | 0,0 | 0,9 | 1,0 | 0,8 |
| Alumiinidivisioona | 3,4 | 2,6 | 1,8 | 1,4 | 2,0 | 2,3 | 2,6 | 2,9 |
| Muu liiketoiminta | 0,2 | 0,4 | -0,3 | 0,0 | -0,4 | 0,8 | 0,5 | 0,6 |
| Kertaluonteiset erät | -0,1 | -0,2 | -0,1 | -5,7 | -0,5*) | -0,6*) | -0,7*) | -1,5*) |
| Sisäiset erät | 0,0 | 0,1 | 0,6 | 0,2 | -0,3 | -0,3 | 0,0 | 0,3 |
| Componenta yhteensä | 10,1 | 8,7 | -5,6 | -9,2 | 3,3 | 8,0 | 1,5 | 2,1 |
*) Kertaluonteiset erät liikevoitossa vuonna 2013 liittyvät Pietarsaaren valimon suunniteltuun sulkemiseen -1,8 Me, Wirsbossa tehtyihin rakennejärjestelyihin ja sopeutustoimenpiteisiin -0,7 Me, Hollannissa maksettuihin oikeudenkäyntien vahingonkorvauksiin -0,7 Me sekä Turkissa sijaitsevaan Orhangazin valimoon -0,2 Me. Muut kertaluonteiset erät olivat +0,1 Me.
| Tilauskanta kauden lopussa, Me | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 | Q4/12**) | Q1/13 | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13*) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valimodivisioona | 68,9 | 59,7 | 56,4 | 55,6 | 58,7 | 54,6 | 46,7 | 51,2 |
| Konepajadivisioona | 20,1 | 22,0 | 18,9 | 18,7 | 20,4 | 24,3 | 19,2 | 20,5 |
| Alumiinidivisioona | 14,3 | 13,2 | 11,4 | 12,1 | 12,4 | 14,1 | 13,0 | 12,8 |
| Muu liiketoiminta | 22,7 | 21,0 | 18,9 | 17,8 | 21,6 | 25,6 | 20,3 | 21,7 |
| Sisäiset erät | -20,1 | -16,1 | -19,0 | -21,4 | -24,1 | -24,0 | -15,4 | -19,0 |
| Componenta yhteensä | 105,9 | 99,9 | 86,7 | 82,9 | 89,1 | 94,7 | 83,6 | 87,3 |
) Tilauskanta 6.1.2014
*) Tilauskanta 13.1.2013
Liiketoimintasegmentit
| Me | 31.12.2013 | 31.12.2012 |
|---|---|---|
| Valimodivisioona | ||
| Varat | 222,8 | 219,1 |
| Velat | 73,8 | 54,7 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 6,6 | 8,0 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 9,0 | 10,2 |
| Konepajadivisioona | ||
| Varat | 61,9 | 54,3 |
| Velat | 25,9 | 21,7 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 6,4 | 5,0 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,8 | 3,9 |
| Alumiinidivisioona | ||
| Varat | 70,4 | 70,0 |
| Velat | 8,2 | 17,0 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 1,7 | 3,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,5 | 1,3 |
| Muu liiketoiminta | ||
| Varat | 83,7 | 85,9 |
| Velat | 44,7 | 44,0 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 4,2 | 2,2 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 4,1 | 2,6 |
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Johdannaissopimusten käyvät arvot
| Me | Käypä arvo, positiivinen | 31.12.2013 Käypä arvo, negatiivinen | Käypä arvo, netto | 31.12.2012 Käypä arvo, netto |
|---|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset | ||||
| Valuuttaterminisopimukset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 0,2 | -2,3 | -2,1 | -0,4 |
| Valuuttaopiot | - | - | - | 0,0 |
| Korkojohdannaiset | ||||
| Koronvaihtosopimukset | 0,0 | -0,3 | -0,3 | -1,0 |
| Hyödykejohdannaiset | ||||
| Sähkötermiinisopimukset | 0,0 | -1,1 | -1,1 | -0,9 |
| Yhteensä | 0,2 | -3,6 | -3,4 | -2,3 |
Johdannaissopimusten nimellisarvot
| Me | 31.12.2013 Nimellis-arvo | 31.12.2012 Nimellis-arvo |
|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset *) | ||
| Valuuttaterminisopimukset | 0,7 | 11,1 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 96,2 | 89,0 |
| Valuuttaopiot | - | 2,9 |
| Korkojohdannaiset | ||
| Koronvaihtosopimukset | ||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 12,5 | 35,0 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 5,0 | 17,5 |
| Hyödykejohdannaiset | ||
| Sähkötermiinisopimukset | ||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 2,5 | 3,1 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 2,9 | 4,2 |
| Yhteensä | 119,8 | 162,8 |
*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi.
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvän arvon määrittely
Rahoitusvarat ja -velat, jotka arvostetaan käypään arvoon luokitellaan arvostusmenetelmien arvioidun luotettavuuden mukaisesti kolmelle tasolle:
TASO 1:
Täysin saman ehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu luotettava markkinahinta. Tasolle on luokiteltu sähkötermiinit, joiden arvostukset perustuvat Nord Poolin vastaavien standardoitujen tuotteiden markkinahintoihin.
TASO 2:
Lähes vastaavan ehtoiselle instrumentille on olemassa aktiivisilla markkinoilla noteerattu markkinahinta. Hinta voi olla kuitenkin johdettu todettavissa olevista markkinatiedoista. Korko- ja valuuttajohdannaisten käyvät arvot lasketaan johtamalla ne aktiivisilta markkinoilta saaduista hintatiedoista ja käyttämällä yleisesti markkinoilla sovellettavia laskentamalleja.
TASO 3:
Instrumentille ei ole olemassa aktiivista markkinaa, käypä markkinahinta ei ole luotettavasti johdettavissa ja käyvän arvon määrittäminen edellyttää merkittävissä määrin harkintaa.
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q4 / 2013
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | -2,1 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | -0,3 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -1,1 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Käyvät arvot arvostusmenetelmien luokittelun mukaisesti Q4 / 2012
| Me | TASO 1 | TASO 2 | TASO 3 |
|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset (OTC) | - | -0,4 | - |
| Korkojohdannaiset (OTC) | - | -1,0 | - |
| Hyödykejohdannaiset | -0,9 | - | - |
| Myytävissä olevat sijoitukset | - | - | 0,9 |
Tilikaudella ei ole siirretty rahoitusvaroja tai -velkoja tasojen välillä.
Korkoterminisopimusten käypä arvo on tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla laskettu voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta. Korko- ja valuuttaoptiosopimusten käypä arvo arvioidaan yleisillä optiohinnoittelumalleilla. Koronvaihtosopimusten käypä arvo lasketaan arvostamalla ja diskonttaamalla tulevat kassavirrat tilinpäätöshetken markkinakoroilla. Valuuttatermini- ja valuutanvaihtosopimukset arvostetaan tilinpäätöspäivän valuuttaterminihinnoilla. Sähköjohdannaisten käypä arvo on se laskennallinen voitto tai tappio, joka syntyisi sopimusten sulkemisesta tilinpäätöspäivän markkinahinnoilla.
Vastuusitoumukset
| Me | 31.12.2013 | 31.12.2012 |
|---|---|---|
| Kiinteistökiinnitykset | ||
| Omista velvoitteista | 11,7 | 11,8 |
| Yrityskiinnitykset | ||
| Omista velvoitteista | 103,6 | 103,7 |
| Pantit | ||
| Omista velvoitteista | 404,0 | 404,4 |
| Muut vuokrasopimukset | 5,7 | 3,8 |
| Muut vastuut | 0,9 | 5,5 |
| Yhteensä | 525,8 | 529,0 |
Euron vaihtokurssit
| Yksi euro on | Päätöskurssi | Keskikurssi | ||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2013 | 31.12.2012 | 31.12.2013 | 31.12.2012 | |
| SEK | 8,8591 | 8,5820 | 8,6515 | 8,7041 |
| USD | 1,3791 | 1,3194 | 1,3281 | 1,2848 |
| GBP | 0,8337 | 0,8161 | 0,8493 | 0,8109 |
| TRY (Turkin keskuspankki) | 2,9365 | 2,3517 | 2,5271 | 2,3058 |
COMPONENTAN ENNAKKOTIEDOT 2013
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Oman pääoman tuotto-% (ROE)* | = | Tulos rahoituserien jälkeen – verot x 100 |
|---|---|---|
| Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo) | ||
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI)* | = | Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut x 100 |
| Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) | ||
| Omavaraisuusaste, % | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus x 100 |
| Taseen loppusumma – saadut ennakot | ||
| Tulos/osake, e (EPS) | = | Tulos rahoituserien jälkeen – verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus – hybridilainan siirtyvät sekä maksetut korot |
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella | ||
| Tulos/osake, e, laimennusvaikutuksella | = | Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavakutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta laskettaessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon). Vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään. |
| Rahavirta/osake, e (CEPS) | = | Liiketoiminnan nettorahavirta |
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella | ||
| Osakkeen keskikurssi, e | = | Osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto |
| Tilikaudella vaihdettujen osakkeiden lukumäärä | ||
| Oma pääoma/osake, e | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja |
| Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa | ||
| Osinko/osake, e | = | Tilikaudelta jaettu osinko |
| Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa | ||
| Osinko/tulos, % | = | Tilikaudelta jaettu osinko x 100 |
| Tulos (kuten tulos/osake-tunnusluvussa) | ||
| Efektiivinen osinko-tuotto, % | = | Osinko/osake x 100 |
| Tilikauden viimeinen pörssikurssi | ||
| Osakekannan markkina-arvo, Me | = | Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa x tilikauden viimeinen pörssikurssi |
| Hinta/voitto-suhde (P/E-luku) | = | Tilikauden viimeinen pörssikurssi |
| Tulos/osake | ||
| Korolliset nettovelat, Me | = | Korolliset velat + pääomalainat – rahat ja pankkisaamiset |
| Nettovelkaantumisaste (net gearing), % | = | Korolliset nettovelat x 100 |
| Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2013
| Osakkaan nimi | Osakkeet | Osuus äänivallasta, % | |
|---|---|---|---|
| 1 Lehtonen Heikki | 7 528 492 | 25,72 | |
| Oy Högfors–Trading Ab | 4 010 704 | ||
| Cabana Trade S.A. | 3 501 988 | ||
| Lehtonen Heikki | 15 800 | ||
| 2 Etra Capital Oy | 6 751 450 | 23,07 | |
| 3 Suomen Teollisuussijoitus Oy | 2 666 662 | 9,11 | |
| 4 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 2 385 218 | 8,15 | |
| 5 Mandatum Life | 1 025 000 | 3,50 | |
| 6 Nordea Henkivakuutus Suomi Oy | 660 430 | 2,26 | |
| 7 Sijoitusrahasto Alfred Berg Finland | 411 574 | 1,41 | |
| 8 Bergholm Heikki | 375 016 | 1,28 | |
| 9 Laakkonen Mikko | 370 000 | 1,26 | |
| 10 Sijoitusrahasto Danske Invest Suomen Pienyhtiöt | 332 000 | 1,13 | |
| Hallintarekisteröidyt osakkeet | 289 978 | 0,99 | |
| Muut osakkaat | 6 473 404 | 22,12 | |
| Yhteensä | 29 269 224 | 100,00 |
Hallituksen jäsenten omistusosuus on 26,8 %. Kaikilla osakkeilla on yhtäläinen äänioikeus.