AI assistant
Componenta Oyj — Interim / Quarterly Report 2012
Oct 23, 2012
3307_10-q_2012-10-23_904c7b45-7602-412c-86e9-63ec682c2d19.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Q1 - Q3 lyhyesti
- · Liikevaihto katsauskaudella laski 2 % ja oli 427 Me (435 Me).
- · Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä oli 25,5 Me (36,9 Me).
- · Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 13,6 Me (23,0 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 13,3 Me (19,1 Me).
- · Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli -8,2 Me (3,8 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen -8,5 Me (-0,1 Me).
- · Osakekohtainen tulos ilman kertaluonteisia eriä oli -0,43 e (0,16 e) ja kertaluonteisten erien jälkeen -0,44 e (-0,02 e).
- · Tilauskanta laski edellisestä vuodesta ja oli syyskuun lopussa 87 Me (104 Me).
- · Kilpailukykyä ja kannattavuutta parantava tehostamisohjelma käynnistetty, millä arvioidaan saavutettavan 25 Me:n kustannussäästöt vuosina 2013 - 2014 pääosin henkilöstöä vähentämällä (vastaa koko vuoden vaikutusta vuonna 2014).
Liikevoitto edellistä vuotta selvästi heikompi, tehostamistoimenpiteet aloitettu
Heinä - syyskuu 2012 lyhyesti
- Heinä syyskuun liikevaihto laski edellisvuodesta 10 % ja oli 120,7 Me (134,1 Me).
- Kolmannen vuosineljänneksen liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä heikkeni edellisvuodesta ja oli -5,5 Me (3,8 Me).
- Kolmannen vuosineljänneksen liikevoittoon edellisvuoteen verrattuna vaikuttivat erityisesti Orhangazin valimon heikko tuottavuus, korkeat energiakulut ja euron heikentyminen Turkin liiraa vastaan sekä jakson aikana tapahtunut merkittävä heikennys investointitavaroita valmistavan teollisuuden näkymissä ja volyymeissa.
- Kolmannen vuosineljänneksen tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä heikkeni edellisvuodesta ja oli -12,4 Me (-3,5 Me).
- Osakkeenomistajille kuuluva tulos ilman kertaluonteisia eriä vuoden kolmannelta vuosineljännekseltä oli -9,8 Me (-2,1 Me) eli osakekohtaisesti -0,46 e (-0,14 e).
Tammi - syyskuu 2012 katsaus
Liikevaihto ja tilauskanta
Konsernin liikevaihto tammi - syyskuussa oli 427 Me (435 Me). Sekä liikevaihto että tuotannon arvo laskivat 2 %. Konsernin kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 66 % (71 %). Tilauskanta syyskuun lopussa laski edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 16 % ja oli 87 Me (104 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden vahvistetut tilaukset.
Turkin toimintojen liikevaihto laski 2 % edellisvuodesta ja oli 204 Me (208 Me). Turkin toimintojen tilauskanta oli katsauskauden lopussa 38,5 Me (50,6 Me). Turkin tilauskanta laski edellisvuoteen verrattuna rakennus- ja kaivoskoneiden sekä autoteollisuuden alhaisempien tilausten vuoksi.
Suomen toimintojen liikevaihto laski 5 % edellisvuodesta ja oli 80,7 Me (85,2 Me). Suomen toimintojen tilauskanta oli katsauskauden lopussa 15,0 Me (15,2 Me). Liikevaihdon ja tilauskannan laskuun verrattuna edelliseen vuoteen vaikuttivat Pietarsaaren konepajan lopettaminen ja Nisamon konepajan myynti edellisen vuoden lopussa sekä kesän aikana heikentyneet volyymit. Suomen tilauskanta kertyy pääsääntöisesti raskaan ajoneuvoteollisuuden ja koneenrakennusteollisuuden valmistajilta.
Hollannin toimintojen liikevaihto laski 4 % edellisvuodesta ja oli 81,0 Me (84,1 Me). Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 14,8 Me (18,2 Me). Liikevaihdon ja tilauskannan laskuun verrattuna edelliseen vuoteen vaikuttivat kesän aikana heikentyneet volyymit erityisesti rakennus- ja kaivoskoneiden, maatalouskoneiden, raskaan ajoneuvoteollisuuden sekä koneenrakennusteollisuuden valmistajilta.
Ruotsin toimintojen liikevaihto nousi 7 % edellisvuodesta ja oli 96,3 Me (90,3 Me). Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 23,7 Me (22,9 Me). Ruotsin toimintojen liikevaihdon ja tilauskannan nousuun edellisvuoteen verrattuna vaikuttivat raskaan ajoneuvoteollisuuden kasvaneet volyymit.
Componentan liikevaihto katsauskaudella jakautui asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 28 % (28 %), rakennus- ja kaivosteollisuus 24 % (23 %), koneenrakennus 19 % (19 %), maatalouskoneet 15 % (12 %) ja autoteollisuus 14 % (17 %).
Tulos
Konsernin katsauskauden käyttökate ilman kertaluonteisia eriä oli 25,5 Me (36,9 Me).
Konsernin katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 13,6 Me (23,0 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 13,3 Me (19,1 Me). Liikevoittoa heikensivät
Tuloslaskelman eroanalyysi vuosineljänneksittäin ilman kertaluonteisia eriä:
| Me | Q1/12 | Q1/11 | Ero % | Q2/12 | Q2/11 | Ero % | Q3/12 | Q3/11 | Ero % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 150,4 | 144,1 | 4 % | 156,4 | 156,5 | 0 % | 120,7 | 134,1 | -10 % |
| Tuotannon arvo | 154,3 | 150,0 | 3 % | 158,5 | 159,1 | 0 % | 119,9 | 132,3 | -9 % |
| Materiaalit | -62,8 | -61,5 | 2 % | -64,9 | -64,4 | 1 % | -49,8 | -53,9 | -8 % |
| Muuttuvat palkat ja ulkopuoliset palvelut | -33,0 | -33,6 | -2 % | -36,7 | -36,1 | 2 % | -30,4 | -29,8 | 2 % |
| Muut muuttuvat ja kiinteät kulut | -44,1 | -41,6 | 6 % | -44,1 | -43,1 | 3 % | -41,8 | -40,7 | 3 % |
| Kulut yhteensä | -139,8 | -136,7 | 2 % | -145,7 | -143,6 | 1 % | -121,9 | -124,3 | -2 % |
| Käyttökate | 14,5 | 13,3 | 9 % | 12,8 | 15,5 | -17 % | -2,0 | 8,0 | -126 % |
edellisvuoteen verrattuna kesällä alkanut volyymien heikkeneminen, tuottavuuden lasku, Turkin liiran vahvistuminen sekä suojauslaskennan piiriin kuulumattomien sähköjohdannaisten käyvän arvon muutos.
Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat -21,8 Me (-19,2 Me). Nettorahoituskulut kasvoivat edellisvuodesta valuuttakurssitappioiden ja kasvaneiden rahoitusjärjestelykulujen johdosta.
Konsernin katsauskauden tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli -8,2 Me (3,8 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen -8,5 Me (-0,1 Me). Tulosta heikensi edellisvuoteen verrattuna käyttökatteeseen negatiivisesti vaikuttaneiden asioiden lisäksi rahoituskulujen kasvu.
Katsauskauden kertaluonteiset erät olivat -0,3 Me (-3,9 Me).
Katsauskauden verot ilman kertaluonteisia eriä olivat +0,8 Me (-0,1 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen +0,9 Me (+0,7 Me). Katsauskauden veroja korotti Turkin tytäryhtiön osingosta maksettu lähdevero.
Konsernin katsauskauden tulos ilman kertaluonteisia eriä oli -7,3 Me (3,7 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen -7,6 Me (0,7 Me).
Konsernin katsauskauden osakekohtainen laimentamaton tulos per osake ilman kertaluonteisia eriä oli -0,43 e (0,16 e) ja kertaluonteisten erien jälkeen -0,44 e (-0,02 e).
Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli 6,3 % (10,6 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen 6,2 % (8,9 %).
Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli -13,9 % (8,8 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen -14,4 % (1,6 %).
Tase, rahoitus ja kassavirta
Componenta allekirjoitti katsauskauden päättymisen jälkeen 12.10.2012 uuden pitkäaikaisen 90 Me:n syndikoidun luottosopimuksen kolmen pohjoismaisen rahoittajapankin kanssa. Uusi luottosopimus on voimassa 30.6.2015 asti. Tällä korvattiin Componentan aiemmin maaliskuussa 2012 allekirjoittama edellisen syndikaattilainan vuoden pituinen jatkosopimus.
Componentan katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset sekä käyttämättömät luottositoumukset olivat yhteensä 11,9 Me (48,3 Me). Katsauskauden lopun likviditeettitilanteeseen vaikuttivat erityisesti kolmannen vuosineljänneksen heikko operatiivinen kassavirta, syyskuussa erääntyneiden joukkovelkakirjalainan ja pääomalainojen maksetut korot sekä pääomalainan 2009 pääoman osittainen takaisinmaksu. Konsernilla on 150 Me:n yritystodistusohjelma, josta yhtiöllä ei kuitenkaan ollut velkaa katsauskauden lopussa.
Korolliset nettovelat ilman IFRS:n mukaista 23,4 Me:n pääomalainojen velkaosuutta olivat syyskuun lopussa 211,7 Me (202,4 Me). Nettovelkaantumisaste oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien oli 219,0 % (248,1 %).
Konsernin omavaraisuusaste oli katsauskauden lopussa 16,5 % (9,8 %). Konsernin syyskuun lopun oma pääoma oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien, suhteessa taseen loppusummaan oli 21,7 % (19,4 %).
Componenta käynnisti tammikuussa 2012 toimenpiteet Turkin Manisassa sijaitsevan henkilöautojen alumiinivanteita valmistavan yksikön myymiseksi. Myyntitoimeksianto on keskeytetty johtuen epävakaiden rahoitusmarkkinoiden aiheuttamasta talouden epävarmuudesta. Alumiinivanteita valmistavan yksikön pitkäaikaiset aineelliset sekä aineettomat hyödykkeet ja vaihto-omaisuus on taseessa määritelty lyhytaikaiseksi myytävänä olevaksi omaisuuseräksi. Kyseisten omaisuuserien arvo taseessa oli katsauskauden lopussa 10,6 Me.
Liiketoiminnan nettorahavirta katsauskaudella oli -12,4 Me (-3,2 Me), josta käyttöpääoman muutokset olivat -15,6 Me (-16,3 Me). Liiketoiminnan nettorahavirta heikkeni edellisvuoteen verrattuna pääasiassa heikentyneen käyttökatteen vuoksi.
Componenta tehostaa pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien määrä syyskuun lopussa oli 82,2 Me (86,7 Me).
Investoinnit
Katsauskauden tuotannollisten investointien määrä oli 14,3 Me (13,0 Me), josta rahoitusleasing-investointien osuus oli 0,6 Me (0,3 Me). Suurin osa konsernin
investoinneista kohdistui Turkin segmenttiin. Investointien nettorahavirta oli -15,1 Me (-10,9 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin, myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden kassavirran.
Liiketoimintasegmenttien kehitys
Turkin toiminnot
Turkin toiminnot muodostuvat Orhangazissa sijaitsevasta rautavalimosta ja konepajasta sekä Manisassa sijaitsevista alumiinivalimosta ja alumiinivanteiden tuotantoyksiköstä.
Turkin toimintojen liikevaihto katsauskaudella laski 2 % ja oli 204 Me (208 Me). Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 15,3 Me, joka vastaa 7,5 % liikevaihdosta (24,1 Me, 11,6 %).
Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 57,7 Me (67,1 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä -0,5 Me, joka vastaa -0,9 % liikevaihdosta (7,3 Me, 10,9 %). Turkin kolmannen vuosineljänneksen liikevoittoon vaikuttivat negatiivisesti huono volyymikehitys sekä Orhangazin valimon heikko tuottavuus, johon huonon volyymikehityksen lisäksi vaikutti negatiivisesti uuden SAP-tuotannonohjausjärjestelmän käyttöönotto. Lisäksi liikevoittoa heikensivät Turkin liiran vahvistuminen ja edellisvuotta huomattavasti korkeammat energiakulut.
Turkin toimintojen tilauskanta syyskuun lopussa laski edellisvuodesta 24 % ja oli 38,5 Me (50,6 Me).
Suomen toiminnot
Suomen toimintoihin kuuluvat rautavalimot Iisalmessa, Karkkilassa, Pietarsaaressa ja Porissa sekä mäntiä valmistava yksikkö Pietarsaaressa.
Suomen toimintojen liikevaihto katsauskaudella laski 5 % ja oli 80,7 Me (85,2 Me). Liiketulos ilman kertaluonteisia eriä oli 1,2 Me eli 1,5 % liikevaihdosta (-2,7 Me, -3,1 %). Katsauskauden liikevoitto parani selvästi edellisvuodesta johtuen lähinnä kahden tappiota tuottaneen yksikön lopettamisen johdosta vuoden 2011 lopussa.
Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 23,5 Me (24,5 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä -0,5 Me, joka vastaa -2,1 % liikevaihdosta (-1,8 Me, -7,4 %).
Suomen toimintojen tilauskanta syyskuun lopussa laski edellisvuodesta 2 % ja oli 15,0 Me (15,2 Me).
Hollannin toiminnot
Hollannin toiminnot muodostuvat Weertin ja Heerlenin rautavalimoista sekä Weertin konepajatoiminnoista.
Hollannin toimintojen liikevaihto katsauskaudella laski 4 % ja oli 81,0 Me (84,1 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä -3,0 Me eli -3,7 % liikevaihdosta (-0,9 Me, -1,1 %).
Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 19,6 Me (26,7 Me) ja liikevoitto
ilman kertaluonteisia eriä -4,1 Me, joka vastaa -21,0 % liikevaihdosta (-2,2 Me, -8,1 %). Kolmannen vuosineljänneksen liikevoiton laskuun verrattuna edellisvuoteen vaikuttivat voimakas tuotantovolyymien lasku, heikko tuottavuus ja kasvaneet kunnossapitokustannukset.
Hollannin toimintojen tilauskanta syyskuun lopussa laski edellisvuodesta 18 % ja oli 14,8 Me (18,2 Me).
Ruotsin toiminnot
Ruotsin toiminnot muodostuvat Främmestadin konepajasta sekä Wirsbon takomosta.
Ruotsin toimintojen liikevaihto nousi katsauskaudella 7 % ja oli 96,3 Me (90,3 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä -0,1 Me, joka vastaa -0,1 % liikevaihdosta (2,9 Me, 3,2 %). Katsauskauden liikevoitto supistui edellisvuodesta lähinnä Främmestadin yksikön huonon tuottavuuden, korkeampien rahtikulujen sekä kohonneiden kiinteiden kulujen johdosta.
Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 28,6 Me (25,5 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä -1,1 Me, joka vastaa -3,8 % liikevaihdosta (0,2 Me, 1,0 %).
Ruotsin toimintojen tilauskanta syyskuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 4 % ja oli 23,7 Me (22,9 Me).
Muu liiketoiminta
Muu liiketoiminta sisältää myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n Englannissa, palvelu- ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n Turkissa.
Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä | Me
Tulos rahoituserien jälkeen,
Muun liiketoiminnan liikevoitto katsauskaudella oli -0,5 Me (-0,1 Me).
Henkilöstö
Konsernin keskimääräinen henkilömäärä katsauskauden aikana oli 4 736 (4 715) mukaan lukien vuokratyövoima 454 (495). Konsernin henkilömäärä katsauskauden lopussa oli 4 544 (4 726), johon sisältyy vuokratyöntekijöiden määrä 323 (462). Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että katsauskauden lopussa Turkissa oli 56 % (54 %), Suomessa 20 % (21 %), Hollannissa 15 % (16 %) ja Ruotsissa 9 % (9 %) henkilöstöstä.
Osakepääoma ja osakkeet
Componenta Oyj:n osake noteerataan NASDAQ OMX Helsingissä. Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä katsauskauden lopussa oli 22 231 173 osaketta. Osakepääoma oli syyskuun lopussa 21,9 Me (21,9 Me). Osakkeen kurssi oli syyskuun lopussa 2,59 euroa (3,96 euroa). Katsauskauden keskikurssi oli 3,27 euroa, alin kurssi 2,51 euroa ja ylin kurssi 3,84 euroa. Osakekannan markkina-arvo oli katsauskauden lopussa 57,6 Me (69,3 Me). Osakkeen suhteellinen vaihto katsauskaudella oli 4,4 % (14,7 %) osakekannasta.
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Componentan merkittävimmät riskit ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailutilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).
Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierrätysmetallin ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.
Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvilta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema.
Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2011 vuosikertomuksesta ja internetsivuilta www.componenta.com.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Componenta allekirjoitti uuden pitkäaikaisen 90 Me:n syndikoidun luottosopimuksen 12.10.2012 kolmen pohjoismaisen rahoittajapankin kanssa. Uusi luottosopimus on voimassa 30.6.2015 saakka. Uuden rahoitusjärjestelyn takia Componenta alaskirjaa aiempaan pitkäaikaiseen rahoitusjärjestelyyn liittyvät, vielä purkamatta olevat järjestelypalkkiot 1,7 Me kertaluonteisina kuluina vuoden 2012 viimeisellä vuosineljänneksellä.
Componenta aloitti lokakuussa kilpailukykyä ja kannattavuutta parantavan tehostamisohjelman, jossa viiden eri osa-ohjelman toteuttamisella arvioidaan saavutettavan 25 Me:n kustannussäästöt vuosina 2013 - 2014 (vastaa koko vuoden vaikutusta vuonna 2014). Pääosa kustannussäästöistä saadaan vähentämällä henkilöstöä kaikissa Componentan toimintamaissa. Tehostusohjelmien johdosta henkilöstömäärän arvioidaan vähenevän yhteensä 550 henkilöllä.
Componenta päätti lokakuussa uudistaa konsernin yhtenäistä One Way to Operate -toimintatapaa tavoitteenaan kannattavuuden parantaminen. Konsernin liiketoiminta organisoitiin uudelleen ja jaettiin neljän entisen operatiivisen liiketoiminta-alueen sijaan kolmeksi erilliseksi liiketoimintadivisioonaksi; Valimodivisioona, Konepajadivisioona, ja Alumiinidivisioona. Uusi toimintatapa tulee voimaan 1.11.2012 ja uusien divisioonien raportointi erillisinä liiketoiminta-alueina aloitetaan 1.1.2013 alkaen.
Componenta uudisti lokakuussa johtoryhmänsä kokoonpanoa. Johtoryhmän henkilömäärää supistettiin kymmenestä kahdeksaan henkilöön. Muutokset tulevat
voimaan 1.11.2012. Konsernin uuden johtoryhmän muodostavat toimitusjohtaja Heikki Lehtonen, talousjohtaja Mika Hassinen, myynti- ja asiakaspalvelujohtaja Antti Lehto, valimodivisioonan johtaja Olli Karhunen, konepajadivisioonan johtaja Juha Alhonoja, alumiinidivisioonan johtaja Sabri Özdogan, henkilöstöjohtaja Anu Mankki ja lakiasiainjohtaja Pauliina Rannikko.
Toimintaympäristö
Näkymät vuodelle 2012 perustuvat yleisiin ulkoisiin suhdanneindikaattoreihin, asiakkaiden antamiin toimitusennusteisiin sekä Componentan tilauskertymään ja tilauskantaan.
Kysyntänäkymät ovat heikentyneet lähes kaikilla konsernin asiakastoimialoilla.
Kuorma-autoteollisuuden loppuvuoden kysyntänäkymät ovat edelleen epävarmat. Componentan raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 8 % edellisvuoden vastaavaa ajankohtaa korkeampi. Kuormaautoteollisuuden kysyntään odotetaan vaikuttavan usean vuoden ajan jatkunut uusien kuorma-autojen alhainen rekisteröintitaso, mikä on johtanut kuormaautokannan vanhenemiseen sekä vuoden 2014 alussa Euroopassa voimaan tulevat uudet ympäristömääräykset.
Componentan rakennus- ja kaivosteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 42 % edellisvuotta alhaisemmalla tasolla. Asiakkaat aloittivat varastotasojen pienentämisen
kesän ja alkusyksyn aikana. Heidän tuotantonsa on tällä hetkellä normaalia selvästi alhaisemmalla tasolla. Kysynnän pudotuksen odotetaan kuitenkin tasaantuvan alkuvuoden 2013 aikana.
Componentan koneenrakennus-asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 23 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa alhaisemmalla tasolla. Koneenrakennusteollisuuden loppuvuoden näkymät ovat epävarmat ja monet asiakkaat pienentävät varastotasojaan.
Componentan maatalouskoneetasiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 13 % alhaisemmalla tasolla edelliseen vuoteen verrattuna. Myös tällä sektorilla asiakkaat ovat aloittaneet varastotasojen pienentämisen kesän jälkeen. Maatalouskoneiden kysyntää tukee suhteellisen korkealla tasolla pysynyt ruoan hinta.
Componentan autoteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 11 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa alemmalla tasolla. Autoteollisuuden kysynnän Euroopassa arvioidaan laskevan 5 - 10 % vuonna 2012.
Componentan näkymät 2012
Euroopan ja maailmantalouden jatkuva epävarmuus on edelleen heikentänyt Componentan asiakastoimialojen investointikysyntää. Componentan tilauskanta 30.9.2012 oli 87 Me (104 Me). Tilauskanta on laskenut lähes kaikilla asiakastoimialoilla ja tilauskannan laskuun loppuvuonna vaikuttavat merkittävästi useiden asiakkaiden käynnistämät tuotannon ja
varastojen sopeuttamistoimet. Tilauskannan ja asiakkaiden antamien loppuvuoden tuotantoennusteiden perusteella Componentan koko vuoden 2012 liikevaihdon odotetaan laskevan edellisestä vuodesta.
Liikevoiton ilman kertaluonteisia eriä odotetaan laskevan selvästi edellisestä vuodesta. Kolmannen vuosineljänneksen aikana tapahtunut merkittävä näkymien muutos johtuu aiempaa selvästi alemmasta liikevaihto-odotuksesta, euron heikkoudesta Turkin liiraan ja Ruotsin kruunuun nähden ja Turkissa sijaitsevan Orhangazin valimon, Hollannin toimintojen sekä Ruotsissa sijaitsevan Främmestadin konepajan rakenteellisesta tehottomuudesta. Tuloksen rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä odotetaan jäävän selvästi tappiolle.
Componenta aloitti lokakuussa kilpailukykyä ja kannattavuutta parantavan tehostamisohjelman, jossa viiden eri osa-ohjelman toteuttamisella arvioidaan saavutettavan 25 Me:n kustannussäästöt vuosina 2013 - 2014 (vastaa koko vuoden vaikutusta vuonna 2014). Pääosa kustannussäästöistä saadaan vähentämällä henkilöstöä kaikissa Componentan toimintamaissa. Tehostusohjelmien johdosta henkilöstömäärän arvioidaan vähenevän yhteensä 550 henkilöä.
Viimeisen vuosineljänneksen alhaisten toimitusvolyymien vuoksi käyttöpääoman arvioidaan pienentyvän merkittävästi, jonka vuoksi neljännen vuosineljänneksen liiketoiminnan nettorahavirran odotetaan olevan selvästi positiivinen.
Osavuosikatsauksen taulukot
Componenta on soveltanut osavuosikatsauksen laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2011. Lisäksi yhtiö on ottanut tilikauden alusta käyttöön tiettyjä uusia tai uudistettuja IFRS -standardeja ja IFRIC -tulkintoja vuoden 2011 tilinpäätöksessä kuvatulla tavalla. Näiden uusien ja uudistettujen standardien käyttöönotolla ei ollut vaikutusta raportoituihin lukuihin. Tässä osavuosikatsauksessa esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia.
Konsernin tuloslaskelma ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1.1.-30.9.2012 | 1.1.-30.9.2011 | 1.7.-30.9.2012 | 1.7.-30.9.2011 | 1.1.-31.12.2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 427,5 | 434,7 | 120,7 | 134,1 | 576,4 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,3 | 1,1 | -1,0 | 0,5 | 2,3 |
| Liiketoiminnan kulut | -403,5 | -399,0 | -121,8 | -126,7 | -531,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -11,9 | -13,9 | -3,5 | -4,2 | -17,6 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
| Liikevoitto | 13,6 | 23,0 | -5,5 | 3,8 | 29,8 |
| % liikevaihdosta | 3,2 | 5,3 | -4,5 | 2,8 | 5,2 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -21,8 | -19,2 | -7,0 | -7,3 | -25,9 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -8,2 | 3,8 | -12,4 | -3,5 | 3,9 |
| % liikevaihdosta | -1,9 | 0,9 | -10,3 | -2,6 | 0,7 |
| Verot | 0,8 | -0,1 | 2,7 | 1,4 | -1,2 |
| Tilikauden tulos | -7,3 | 3,7 | -9,8 | -2,1 | 2,7 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -7,9 | 2,7 | -9,7 | -2,4 | 1,5 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,5 | 1,0 | -0,1 | 0,3 | 1,2 |
| -7,3 | 3,7 | -9,8 | -2,1 | 2,7 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | |||||
| laskettu osakekohtainen tulos | |||||
| - laimentamaton, e | -0,43 | 0,16 | -0,46 | -0,14 | 0,09 |
Konsernin tuloslaskelma
| Liikevaihto | 427,5 | 434,7 | 120,7 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 134,1 | 576,4 | ||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,5 | 1,1 | -0,9 | 0,5 | 2,3 |
| Liiketoiminnan kulut | -403,9 | -401,1 | -121,9 | -127,4 | -536,3 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -11,9 | -15,7 | -3,5 | -4,2 | -20,2 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
| Liikevoitto | 13,3 | 19,1 | -5,6 | 3,0 | 22,5 |
| % liikevaihdosta | 3,1 | 4,4 | -4,6 | 2,2 | 3,9 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -21,8 | -19,2 | -7,0 | -7,3 | -25,9 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -8,5 | -0,1 | -12,5 | -4,3 | -3,4 |
| % liikevaihdosta | -2,0 | 0,0 | -10,4 | -3,2 | -0,6 |
| Verot | 0,9 | 0,7 | 2,7 | 1,6 | 0,3 |
| Tilikauden tulos | -7,6 | 0,7 | -9,8 | -2,6 | -3,1 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -8,1 | -0,3 | -9,7 | -3,0 | -4,3 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,5 | 1,0 | -0,1 | 0,3 | 1,2 |
| -7,6 | 0,7 | -9,8 | -2,6 | -3,1 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | |||||
| laskettu osakekohtainen tulos | |||||
| - laimentamaton, e | -0,44 | -0,02 | -0,46 | -0,17 | -0,25 |
| - laimennusvaikutuksella oikaistu, e | -0,44 | -0,02 | -0,46 | -0,17 | -0,25 |
Konsernin laaja tuloslaskelma
| Me | 1.1.-30.9.2012 | 1.1.-30.9.2011 | 1.7.-30.9.2012 | 1.7.-30.9.2011 | 1.1.-31.12.2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tilikauden tulos | -7,6 | 0,7 | -9,8 | -2,6 | -3,1 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||||
| Muuntoeron muutos | 5,1 | -28,1 | -0,1 | -9,0 | -24,1 |
| Rahavirran suojaukset | 0,1 | -3,0 | 0,7 | -1,1 | -3,9 |
| Sijoituskiinteistöjen luokittelumuutos | - | - | - | - | 0,7 |
| Muut erät | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 0,0 | 0,8 | -0,2 | 0,3 | 0,8 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | 5,3 | -30,3 | 0,4 | -9,8 | -26,4 |
| Tilikauden laaja tulos | -2,3 | -29,6 | -9,4 | -12,4 | -29,5 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -3,1 | -29,3 | -9,3 | -12,3 | -29,5 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,8 | -0,3 | -0,1 | -0,1 | 0,0 |
| -2,3 | -29,6 | -9,4 | -12,4 | -29,5 |
| Me 30.9.2012 30.9.2011 31.12.2011 Varat Pitkäaikaiset varat Aineettomat hyödykkeet 5,9 6,3 6,7 Liikearvo 29,1 27,2 28,0 Sijoituskiinteistöt 11,6 1,7 11,6 Aineelliset hyödykkeet 219,5 224,1 212,4 Osuudet osakkuusyhtiöissä 1,4 1,2 1,3 Saamiset 4,4 5,8 4,5 Muut rahoitusvarat 0,9 0,7 0,7 Laskennalliset verosaamiset 31,5 25,4 26,4 Pitkäaikaiset varat yhteensä 304,3 292,4 291,6 Lyhytaikaiset varat Vaihto-omaisuus 71,8 63,5 58,4 Saamiset 46,6 46,4 35,2 Verosaamiset 0,4 0,0 0,0 Myytävänä olevat omaisuuserät 10,6 - 9,9 Rahavarat 11,9 18,3 41,6 Lyhytaikaiset varat yhteensä 141,3 128,2 145,2 Varat yhteensä 445,6 420,6 436,8 Oma pääoma ja velat Oma pääoma Osakepääoma 21,9 21,9 21,9 Muu oma pääoma 44,0 12,2 11,9 Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 65,9 34,1 33,8 Määräysvallattomien omistajien osuus 7,4 6,9 7,3 Oma pääoma yhteensä 73,3 41,0 41,1 Velat Pitkäaikaiset Pääomalainat 19,6 31,3 31,4 Korolliset velat 105,7 78,5 79,8 Korottomat velat 1,4 0,0 0,0 Varaukset 9,7 7,3 7,6 Laskennalliset verovelat 8,9 6,9 8,3 Lyhytaikaiset Pääomalainat 3,7 9,3 4,1 Korolliset velat 117,9 142,2 169,3 Korottomat velat 102,4 100,9 92,9 Tuloverovelat 0,2 1,5 0,2 Varaukset 2,7 1,8 2,2 Velat yhteensä 372,3 379,6 395,7 Oma pääoma ja velat yhteensä 445,6 420,6 436,8 |
Konsernin tase | ||
|---|---|---|---|
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
| Me | 1.1.-30.9.2012 | 1.1.-30.9.2011 | 1.1.-31.12.2011 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen | -8,5 | -0,1 | -3,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 11,9 | 15,7 | 20,2 |
| Rahoituksen tuotot ja kulut | 21,8 | 19,2 | 25,9 |
| Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut | 0,5 | 0,5 | -0,4 |
| Käyttöpääoman muutokset | -15,6 | -16,3 | -10,0 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 10,1 | 19,1 | 32,2 |
| Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot | -18,6 | -19,1 | -24,8 |
| Maksetut verot | -4,0 | -3,2 | -3,9 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | -12,4 | -3,2 | 3,6 |
| Investointien rahavirta | |||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -15,3 | -12,0 | -16,0 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti | 0,1 | 1,2 | 1,4 |
| Muut investoinnit ja myönnetyt lainat | -0,2 | -0,2 | -0,2 |
| Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut | 0,2 | 0,0 | 2,1 |
| Investointien nettorahavirta | -15,1 | -10,9 | -12,7 |
| Rahoituksen rahavirta | |||
| Maksetut osingot | -0,7 | - | - |
| Osakeannista saadut maksut | 15,1 | - | - |
| Hybridilainan liikkeellelaskusta saadut maksut | 7,9 | - | - |
| Rahoitusleasingvelkojen maksut | -0,5 | -2,2 | -3,2 |
| Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys (-) | -73,7 | -0,5 | -3,4 |
| Pitkäaikaisten lainojen nostot | 89,0 | 60,4 | 90,4 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset | -40,4 | -34,9 | -42,6 |
| Rahoituksen nettorahavirta | -3,3 | 22,8 | 41,0 |
| Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) | -30,8 | 8,7 | 31,9 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 41,6 | 11,0 | 11,0 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | 1,1 | -1,4 | -1,2 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 11,9 | 18,3 | 41,6 |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| Oma pääoma 30.9.2011 | 21,9 | 15,0 | 34,5 | 0,0 | -44,8 | 7,4 | 34,1 | 6,9 | 41,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Muut muutokset ja siirrot erien välillä *) | -0,2 | 0,1 | -0,1 | -0,1 | |||||
| Tilikauden laaja tulos | -2,2 | -26,7 | -0,3 | -29,3 | -0,3 | -29,6 | |||
| Rahavirran suojaukset | -2,2 | -2,2 | -2,2 | ||||||
| Muuntoerot | -26,7 | -26,7 | -1,3 | -28,1 | |||||
| Tilikauden tulos | -0,3 | -0,3 | 1,0 | 0,7 | |||||
| Oma pääoma 1.1.2011 | 21,9 | 15,0 | 34,7 | 2,3 | -18,1 | 7,7 | 63,4 | 7,3 | 70,7 |
| Me | pääoma | rahasto | rahastot | suojaukset | erot | voittovarat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
| Osake | kurssi | Muut | Rahavirran | Muunto | Kertyneet | omistajien | pääoma | ||
| Yli | vallat tomien |
Oma | |||||||
| Määräys |
*) Muut muutokset muissa rahastoissa sisältävät 0,2 Me annetun lahjoituksen korkeakouluille.
| Oma pääoma 30.9.2012 | 21,9 | 15,0 | 70,5 | -0,6 | -36,2 | -4,7 | 65,9 | 7,4 | 73,3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Osingonjako | 0,0 | -0,7 | -0,7 | ||||||
| Hybridilainan liikkeellelasku | 20,4 | 20,4 | 20,4 | ||||||
| Uusmerkintä | 14,8 | 14,8 | 14,8 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,1 | 0,1 | 4,8 | -8,1 | -3,1 | 0,8 | -2,3 | ||
| Muut laajan tuloksen erät | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||||
| Rahavirran suojaukset | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||||
| Muuntoerot | 4,8 | 4,8 | 0,3 | 5,1 | |||||
| Tilikauden tulos | -8,1 | -8,1 | 0,5 | -7,6 | |||||
| Oma pääoma 1.1.2012 | 21,9 | 15,0 | 35,2 | -0,7 | -41,0 | 3,4 | 33,8 | 7,3 | 41,1 |
| Me | Osake pääoma |
Yli kurssi rahasto |
Muut rahastot |
Rahavirran suojaukset |
Muunto erot |
Kertyneet voittovarat |
Yhteensä | Määräys vallat tomien omistajien osuus |
Oma pääoma yhteensä |
Konsernin tunnusluvut
| 30.9.2012 | 30.9.2011 | 31.12.2011 | |
|---|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 16,5 | 9,8 | 9,4 |
| Oma pääoma/osake, e | 2,96 | 1,95 | 1,93 |
| Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me | 320,3 | 302,3 | 325,6 |
| Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | 6,3 | 10,6 | 10,2 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 6,2 | 8,9 | 7,8 |
| Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | -13,9 | 8,8 | 5,1 |
| Oman pääoman tuotto, % | -14,4 | 1,6 | -5,8 |
| Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me | 235,1 | 243,0 | 242,9 |
| Net gearing, pääomalaina velkana, % | 320,7 | 592,8 | 591,4 |
| Tilauskanta, Me | 86,7 | 103,7 | 99,5 |
| Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me | 13,6 | 12,7 | 17,7 |
| Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 14,3 | 13,0 | 21,8 |
| Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta | 3,3 | 3,0 | 3,8 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 4 282 | 4 220 | 4 234 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima | 4 736 | 4 715 | 4 717 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 4 221 | 4 264 | 4 240 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima | 4 544 | 4 726 | 4 665 |
| Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % | 91,5 | 90,0 | 90,0 |
| Vastuusitoumukset, Me | 538,3 | 240,3 | 300,5 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, e | -0,44 | -0,02 | -0,25 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, e | -0,44 | -0,02 | -0,25 |
| Rahavirta/osake, e | -0,60 | -0,18 | 0,20 |
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
| Me | 1-9/2012 | 1-9/2011 | 1-12/2011 |
|---|---|---|---|
| Aineellisten hyödykkeiden muutokset | |||
| Hankintameno kauden alussa | 481,1 | 556,3 | 556,3 |
| Muuntoerot | 12,1 | -43,5 | -36,6 |
| Lisäykset | 13,8 | 11,8 | 22,6 |
| Vähennykset ja siirrot erien välillä | -4,2 | -7,0 | -61,1 |
| Hankintameno kauden lopussa | 502,9 | 517,6 | 481,1 |
| Kertyneet poistot kauden alussa | -268,7 | -311,0 | -311,0 |
| Muuntoerot | -7,0 | 24,6 | 21,2 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 2,7 | 7,0 | 39,0 |
| Tilikauden poistot ja arvonalenemiset | -10,3 | -14,1 | -17,8 |
| Kertyneet poistot kauden lopussa | -283,3 | -293,5 | -268,7 |
| Tasearvo kauden lopussa | 219,5 | 224,1 | 212,4 |
| Liikearvo | |||
| Hankintameno kauden alussa | 28,0 | 33,1 | 33,1 |
| Muuntoero | 1,1 | -5,9 | -5,1 |
| Tasearvo kauden lopussa | 29,1 | 27,2 | 28,0 |
Konsernin kehitys
Liikevaihto markkina-alueittain
| Me | 1-12/2011 | 1-9/2011 | 1-9/2012 |
|---|---|---|---|
| Ruotsi | 107,5 | 81,6 | 73,9 |
| Saksa | 106,4 | 80,2 | 82,1 |
| Turkki | 87,5 | 67,8 | 61,5 |
| Iso-Britannia | 64,9 | 48,8 | 43,0 |
| Suomi | 57,8 | 43,4 | 36,4 |
| Benelux-maat | 45,2 | 33,3 | 34,8 |
| Ranska | 35,6 | 26,7 | 28,2 |
| Italia | 29,5 | 21,6 | 25,7 |
| Muu Eurooppa | 9,1 | 7,0 | 15,2 |
| Muut maat | 33,0 | 24,3 | 26,7 |
| Yhteensä | 576,4 | 434,7 | 427,5 |
Neljännesvuosittainen liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
| Me | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 | Q4/11 | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ruotsi | 29,8 | 30,2 | 21,6 | 25,9 | 25,8 | 28,8 | 19,3 |
| Saksa | 25,3 | 28,0 | 26,8 | 26,2 | 28,2 | 29,6 | 24,3 |
| Turkki | 21,4 | 25,2 | 21,3 | 19,7 | 23,2 | 21,2 | 17,1 |
| Iso-Britannia | 15,9 | 17,2 | 15,7 | 16,1 | 15,3 | 15,6 | 12,1 |
| Suomi | 14,7 | 15,7 | 13,0 | 14,4 | 11,6 | 14,2 | 10,6 |
| Benelux-maat | 11,5 | 11,4 | 10,5 | 11,9 | 12,9 | 12,5 | 9,4 |
| Ranska | 9,6 | 10,1 | 7,0 | 8,9 | 10,3 | 10,2 | 7,7 |
| Italia | 7,1 | 6,7 | 7,8 | 7,9 | 8,3 | 8,4 | 9,0 |
| Muu Eurooppa | 2,4 | 2,5 | 2,2 | 2,1 | 5,4 | 5,6 | 4,2 |
| Muut maat | 6,4 | 9,7 | 8,2 | 8,7 | 9,4 | 10,3 | 7,0 |
| Yhteensä | 144,1 | 156,5 | 134,1 | 141,7 | 150,4 | 156,4 | 120,7 |
Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1-12/2011 | 1-9/2011 | 1-9/2012 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 576,4 | 434,7 | 427,5 |
| Liikevoitto | 29,8 | 23,0 | 13,6 |
| Nettorahoituskulut *) | -25,9 | -19,2 | -21,7 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 3,9 | 3,8 | -8,2 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä
| Componenta yhteensä | 29,8 | 23,0 | 13,6 |
|---|---|---|---|
| Sisäiset erät | -0,1 | -0,4 | 0,7 |
| Muu liiketoiminta | 1,2 | -0,1 | -0,5 |
| Ruotsi | 3,6 | 2,9 | -0,1 |
| Hollanti | -1,9 | -0,9 | -3,0 |
| Suomi | -1,6 | -2,7 | 1,2 |
| Turkki | 28,7 | 24,1 | 15,3 |
| Liikevoitto, Me | 1-12/2011 | 1-9/2011 | 1-9/2012 |
Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Me | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 | Q4/11 | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 144,1 | 156,5 | 134,1 | 141,7 | 150,4 | 156,4 | 120,7 |
| Liikevoitto | 8,5 | 10,7 | 3,8 | 6,8 | 10,2 | 8,9 | -5,5 |
| Nettorahoituskulut *) | -5,3 | -6,6 | -7,3 | -6,7 | -7,4 | -7,4 | -7,0 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 3,2 | 4,1 | -3,5 | 0,1 | 2,8 | 1,4 | -12,4 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Liikevoitto, Me | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 | Q4/11 | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Turkki | 8,3 | 8,5 | 7,3 | 4,6 | 9,0 | 6,8 | -0,5 |
| Suomi | -1,3 | 0,5 | -1,8 | 1,0 | 0,0 | 1,7 | -0,5 |
| Hollanti | 0,3 | 0,9 | -2,2 | -1,0 | 1,0 | 0,1 | -4,1 |
| Ruotsi | 1,2 | 1,5 | 0,2 | 0,7 | 0,6 | 0,4 | -1,1 |
| Muu liiketoiminta | 0,1 | -0,4 | 0,2 | 1,2 | -0,3 | -0,2 | 0,1 |
| Sisäiset erät | -0,2 | -0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,0 | 0,6 |
| Componenta yhteensä | 8,5 | 10,7 | 3,8 | 6,8 | 10,2 | 8,9 | -5,5 |
Konsernin kehitys
| Me | 1-12/2011 | 1-9/2011 | 1-9/2012 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 576,4 | 434,7 | 427,5 |
| Liikevoitto | 22,5 | 19,1 | 13,3 |
| Nettorahoituskulut *) | -25,9 | -19,2 | -21,8 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -3,4 | -0,1 | -8,5 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin
| Liikevaihto, Me | 1-12/2011 | 1-9/2011 | 1-9/2012 |
|---|---|---|---|
| Turkki | 277,2 | 207,7 | 204,1 |
| Suomi | 112,8 | 85,2 | 80,7 |
| Hollanti | 109,3 | 84,1 | 81,0 |
| Ruotsi | 121,5 | 90,3 | 96,3 |
| Muu liiketoiminta | 91,0 | 67,3 | 68,8 |
| Sisäiset erät | -135,4 | -99,9 | -103,5 |
| Componenta yhteensä | 576,4 | 434,7 | 427,5 |
| Liikevoitto, Me | 1-12/2011 | 1-9/2011 | 1-9/2012 |
| Turkki | 28,7 | 24,1 | 15,3 |
| Suomi | -1,6 | -2,7 | 1,2 |
| Hollanti | -1,9 | -0,9 | -3,0 |
| Ruotsi | 3,6 | 2,9 | -0,1 |
| Muu liiketoiminta | 1,2 | -0,1 | -0,5 |
| Kertaluonteiset erät *) | -7,4 | -3,9 | -0,3 |
| Sisäiset erät | -0,1 | -0,4 | 0,7 |
| Componenta yhteensä | 22,5 | 19,1 | 13,3 |
*) Kertaluonteiset erät vuonna 2012 liittyvät pääasiassa Suomi-liiketoimintaan kuuluvan Pietarsaaren koneistustoimintojen lopettamiseen.
| Componenta yhteensä | 99,5 | 103,7 | 86,7 |
|---|---|---|---|
| Sisäiset erät | -7,0 | -3,1 | -5,4 |
| Ruotsi | 19,8 | 22,9 | 23,7 |
| Hollanti | 20,1 | 18,2 | 14,8 |
| Suomi | 13,8 | 15,2 | 15,0 |
| Turkki | 52,9 | 50,6 | 38,5 |
| Tilauskanta, Me | 12/2011*) | 9/2011 | 9/2012 |
*) Tilauskanta 12.1.2012
Konsernin kehitys neljännesvuosittain
| Me | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 | Q4/11 | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 144,1 | 156,5 | 134,1 | 141,7 | 150,4 | 156,4 | 120,7 |
| Liikevoitto | 6,0 | 10,1 | 3,0 | 3,3 | 10,1 | 8,7 | -5,6 |
| Nettorahoituskulut *) | -5,3 | -6,6 | -7,3 | -6,7 | -7,4 | -7,4 | -7,0 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 0,7 | 3,5 | -4,3 | -3,4 | 2,7 | 1,3 | -12,5 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain
| Liikevaihto, Me | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 | Q4/11 | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Turkki | 67,9 | 72,7 | 67,1 | 69,5 | 73,7 | 72,8 | 57,7 |
| Suomi | 28,5 | 32,2 | 24,5 | 27,6 | 26,3 | 30,9 | 23,5 |
| Hollanti | 26,7 | 30,7 | 26,7 | 25,2 | 31,2 | 30,3 | 19,6 |
| Ruotsi | 32,4 | 32,5 | 25,5 | 31,2 | 31,5 | 36,2 | 28,6 |
| Muu liiketoiminta | 21,8 | 23,3 | 22,2 | 23,7 | 24,4 | 23,5 | 20,9 |
| Sisäiset erät | -33,2 | -34,9 | -31,9 | -35,4 | -36,8 | -37,3 | -29,5 |
| Componenta yhteensä | 144,1 | 156,5 | 134,1 | 141,7 | 150,4 | 156,4 | 120,7 |
| Liikevoitto, Me | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 | Q4/11 | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 |
| Turkki | 8,3 | 8,5 | 7,3 | 4,6 | 9,0 | 6,8 | -0,5 |
| Suomi | -1,3 | 0,5 | -1,8 | 1,0 | 0,0 | 1,7 | -0,5 |
| Hollanti | 0,3 | 0,9 | -2,2 | -1,0 | 1,0 | 0,1 | -4,1 |
| Ruotsi | 1,2 | 1,5 | 0,2 | 0,7 | 0,6 | 0,4 | -1,1 |
| Muu liiketoiminta | 0,1 | -0,4 | 0,2 | 1,2 | -0,3 | -0,2 | 0,1 |
| Kertaluonteiset erät *) | -2,4 | -0,6 | -0,8 | -3,5 | -0,1 | -0,2 | -0,1 |
| Sisäiset erät | -0,2 | -0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,0 | 0,6 |
| Componenta yhteensä | 6,0 | 10,1 | 3,0 | 3,3 | 10,1 | 8,7 | -5,6 |
*) Kertaluonteiset erät vuonna 2012 liittyvät pääasiassa Suomi-liiketoimintaan kuuluvan Pietarsaaren koneistustoimintojen lopettamiseen.
| Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 | Q4/11*) | Q1/12 | Q2/12 | Q3/12 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 48,3 | 53,8 | 50,6 | 52,9 | 49,3 | 46,5 | 38,5 |
| 17,6 | 16,3 | 15,2 | 13,8 | 17,7 | 18,8 | 15,0 |
| 17,7 | 21,0 | 18,2 | 20,1 | 19,3 | 16,1 | 14,8 |
| 23,2 | 22,9 | 22,9 | 19,8 | 24,9 | 26,9 | 23,7 |
| -2,6 | -2,8 | -3,1 | -7,0 | -5,3 | -8,4 | -5,4 |
| 104,3 | 111,2 | 103,7 | 99,5 | 105,9 | 99,9 | 86,7 |
*) Tilauskanta 12.1.2012
Liiketoimintasegmentit
| Me | 30.9.2012 | 30.9.2011 | 31.12.2011 |
|---|---|---|---|
| Turkki | |||
| Varat | 280,8 | 202,7 | 193,5 |
| Velat | 49,3 | 45,4 | 40,7 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 8,2 | 6,3 | 11,8 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 3,8 | 4,8 | 6,0 |
| Suomi | |||
| Varat | 75,5 | 78,0 | 79,9 |
| Velat | 23,8 | 22,1 | 22,2 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 1,0 | 1,7 | 2,3 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,7 | 5,4 | 7,2 |
| Hollanti | |||
| Varat | 49,9 | 51,3 | 49,3 |
| Velat | 19,9 | 20,6 | 17,4 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 1,6 | 1,6 | 2,0 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 1,6 | 1,4 | 1,8 |
| Ruotsi | |||
| Varat | 67,8 | 51,5 | 68,6 |
| Velat | 37,7 | 26,1 | 31,0 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 2,7 | 2,3 | 4,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,1 | 2,1 | 2,9 |
| Muu liiketoiminta | |||
| Varat | 58,2 | 52,3 | 51,3 |
| Velat | 26,9 | 20,7 | 21,0 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 0,7 | 1,0 | 1,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 1,8 | 2,0 | 2,4 |
Johdannaissopimusten käyvät arvot
| 30.9.2012 | 30.9.2011 | 31.12.2011 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Käypä | Käypä | Käypä | Käypä | Käypä | |
| arvo, | arvo, | arvo, | arvo, | arvo, | |
| Me | positiivinen | negatiivinen | netto | netto | netto |
| Valuuttajohdannaiset | |||||
| Valuuttatermiinisopimukset | 0,0 | -0,1 | -0,1 | 0,1 | 0,0 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 0,3 | -0,6 | -0,3 | 0,0 | -0,3 |
| Valuuttaoptiot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Korkojohdannaiset | |||||
| Korko-optiot | - | - | - | -0,1 | -0,1 |
| Koronvaihtosopimukset | 0,0 | -1,3 | -1,3 | -0,9 | -1,2 |
| Hyödykejohdannaiset | |||||
| Sähkötermiinisopimukset | 0,0 | -1,2 | -1,2 | 0,1 | -1,1 |
| Yhteensä | 0,3 | -3,2 | -2,9 | -0,9 | -2,7 |
Johdannaissopimusten nimellisarvot
| 30.9.2012 | 30.9.2011 | 31.12.2011 | |
|---|---|---|---|
| Nimellis | Nimellis | Nimellis | |
| Me | arvo | arvo | arvo |
| Valuuttajohdannaiset*) | |||
| Valuuttatermiinisopimukset | 9,6 | 4,0 | 2,0 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 84,1 | 80,8 | 80,8 |
| Valuuttaoptiot | 3,0 | 2,7 | 2,8 |
| Korkojohdannaiset | |||
| Korko-optiot | - | 10,0 | 10,0 |
| Koronvaihtosopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 35,0 | - | - |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 17,5 | 80,0 | 80,0 |
| Hyödykejohdannaiset | |||
| Sähkötermiinisopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 1,2 | 1,4 | 5,2 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 8,8 | 10,4 | 5,4 |
| Yhteensä | 159,2 | 189,2 | 186,2 |
*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi
Vastuusitoumukset
| Me | 30.9.2012 | 30.9.2011 | 31.12.2011 |
|---|---|---|---|
| Kiinteistökiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 10,3 | 11,1 | 10,2 |
| Yrityskiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 100,0 | - | - |
| Pantit | |||
| Omista velvoitteista | 419,1 | 222,0 | 282,0 |
| Muut vuokrasopimukset | 4,0 | 4,2 | 5,1 |
| Muut vastuut | 4,9 | 3,0 | 3,1 |
| Yhteensä | 538,3 | 240,3 | 300,5 |
Euron vaihtokurssit
| Päätöskurssi | Keskikurssi | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Yksi euro on | 30.9.2012 | 31.12.2011 | 30.9.2012 | 31.12.2011 | ||
| SEK | 8,4498 | 8,9120 | 8,7311 | 9,0298 | ||
| USD | 1,2930 | 1,2939 | 1,2808 | 1,3920 | ||
| GBP | 0,7981 | 0,8353 | 0,8120 | 0,8679 | ||
| TRY (Turkin keskuspankki) | 2,3085 | 2,4438 | 2,3022 | 2,3229 |
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Oman pääoman tuotto-% (ROE) *) | = | Tulos rahoituserien jälkeen – verot x 100 |
|---|---|---|
| Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo) | ||
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) *) | = | Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut x 100 |
| Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) | ||
| Omavaraisuusaste, % | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus x 100 |
| Taseen loppusumma - saadut ennakot | ||
| Tulos/osake, e (EPS) | = | Tulos rahoituserien jälkeen – verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus - hybridilainan siirtyvät sekä maksetut korot |
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella | ||
| Tulos/osake, e, laimennusvaikutuksella | = | Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavaikutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta laskettaessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon). Vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään. |
| Rahavirta/osake, e (CEPS) | = | Liiketoiminnan nettorahavirta |
| Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella | ||
| Oma pääoma/osake, e | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja |
| Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa | ||
| Korolliset nettovelat, Me | = | Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset |
| Nettovelkaantumisaste (net gearing), % | = | Korolliset nettovelat x 100 |
| Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
*) Kolmen ensimmäisen vuosineljänneksen oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna)
Suurimmat osakkeenomistajat 30.9.2012
| Osakkaan nimi | Osakkeet | Osuus äänivallasta, % | |
|---|---|---|---|
| 1 Lehtonen Heikki | 6 253 840 | 28,13 | |
| Cabana Trade S.A. | 3 501 988 | ||
| Oy Högfors-Trading Ab | 2 736 052 | ||
| Lehtonen Heikki | 15 800 | ||
| 2 Etra Capital Oy | 5 250 000 | 23,62 | |
| 3 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 1 447 718 | 6,51 | |
| 4 Suomen Teollisuussijoitus Oy | 1 416 666 | 6,37 | |
| 5 Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 801 425 | 3,60 | |
| 6 Eläke-Fennia Keskinäinen vakuutusyhtiö | 340 515 | 1,53 | |
| 7 Sijoitusrahasto Alfred Berg Small Cap Finland | 336 088 | 1,51 | |
| 8 Bergholm Heikki | 300 016 | 1,35 | |
| 9 Sijoitusrahasto Alfred Berg Finland | 284 249 | 1,28 | |
| 10 Suomen kulttuurirahasto | 236 000 | 1,06 | |
| Hallintarekisteröidyt osakkeet | 534 119 | 2,40 | |
| Muut osakkaat | 5 030 537 | 22,63 | |
| Yhteensä | 22 231 173 | 100,00 | |
Hallituksen jäsenten omistusosuus on 29,2 %. Kaikilla osakkeilla on yhtäläinen äänioikeus.
Helsinki 23.10.2012
COMPONENTA OYJ Hallitus
Componenta Oyj Panuntie 4 00610 Helsinki Puh. +358 10 403 00 Fax +358 10 403 2721