Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Componenta Oyj Interim / Quarterly Report 2012

Jul 13, 2012

3307_rns_2012-07-13_e0fd9398-701b-40d9-bf66-d3f1620700d9.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

COMPONENTA

Osavuosikatsaus

1.1. –30.6.2012

img-0.jpeg

2012

Q1 – Q2

lyhyesti

  • Liikevaihto katsauskaudella nousi 2 % ja oli 307 Me (301 Me).
  • Käyttökate ilman kertaluonteisia eriä oli 27,3 Me (28,8 Me).
  • Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 19,1 Me (19,2 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 18,8 Me (16,1 Me).
  • Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli 4,3 Me (7,3 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 4,0 Me (4,2 Me).
  • Osakekohtainen tulos ilman kertaluonteisia eriä oli 0,07 e (0,29 e) ja kertaluonteisten erien jälkeen 0,06 e (0,15 e).
  • Konsernin tilauskanta heikkeni edellisestä vuodesta ja oli kesäkuun lopussa 100 Me (111 Me).
  • Rahavarat ja käyttämättömät luottositoumukset katsauskauden lopussa olivat 38 Me (57 Me).

LIIKEVOITTO EDELLISEN VUODEN TASOLLA, KYSYNTÄNÄKYMÄT LOPPUVUODELLE TYYDYTTÄVÄT

Huhti – kesäkuu 2012 lyhyesti

Huhti – kesäkuun liikevaihto oli edellisen vuoden tasolla 156,4 Me (156,5 Me). Toisen vuosineljänneksen liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä heikkeni edellisvuodesta ja oli 8,9 Me (10,7 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 8,7 Me (10,1 Me). Toisen vuosineljänneksen tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä heikkeni edellisvuodesta ja oli 1,4 Me (4,1 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 1,3 Me (3,5 Me).

Toisen vuosineljänneksen liikevoitto heikensivät edellisvuoteen verrattuna lähinnä Turkin liiran vahvistuminen sekä kohonneet raaka-aineiden aluehinnat Turkissa.

Osakkeenomistajille kuuluva tulos ilman kertaluonteisia eriä vuoden toiselta vuosineljännekseltä oli -0,05 Me (2,9 Me) eli osakekohtaisesti -0,04 e (0,16 e). Osakekohtaista tulosta rasittaa Turkin tytäryhtiön maksaman 9,4 Me osingon lähdevero 1,4 Me.

Huhti – kesäkuun liiketoiminnan nettorahavirta oli 0,3 Me (5,3 Me). Liiketoiminnan nettorahavirtaa heikensivät käyttöpääoman kasvu, tytäryhtiön osingosta maksettu lähdevero ja maksetut korot.

Tammi – kesäkuu 2012 katsaus

Liikevaihto ja tilauskanta

Konsernin liikevaihto tammi – kesäkuussa oli 307 Me (301 Me). Liikevaihto nousi 2 % ja tuotannon arvo 1 %. Konsernin kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 72 % (74 %). Tilauskanta kesäkuun lopussa laski edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 10 % ja oli 100 Me (111 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden vahvistetut tilaukset.

Turkin toimintojen liikevaihto nousi 4 % edellisvuodesta ja oli 147 Me (141 Me). Turkin toimintojen tilauskanta oli katsauskauden lopussa 46,5 Me (53,8 Me). Turkin tilauskanta muodostuu lähinnä rakennus- ja kaivoskoneiden sekä autoteollisuuden tilauksista.

Suomen toimintojen liikevaihto laski 6 % edellisvuodesta ja oli 57,2 Me (60,7 Me). Liikevaihdon lasku johtui Pietarsaaren konepajan lopettamisesta ja Nisamon konepajan myynnistä edellisen vuoden lopussa. Suomen toimintojen tilauskanta oli katsauskauden lopussa 18,8 Me (16,3 Me). Suomen tilauskanta kertyy pääsääntöisesti raskaan ajoneuvoteollisuuden ja koneenrakennusteollisuuden valmistajilta.

Hollannin toimintojen liikevaihto nousi 7 % edellisvuodesta ja oli 61,5 Me (57,4 Me). Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 16,1 Me (21,0 Me). Hollannin tilauskanta muodostuu rakennus- ja kaivoskoneiden, maatalouskoneiden, raskaan ajoneuvoteollisuuden sekä koneenrakennusteollisuuden valmistajien tilauksista.

Ruotsin toimintojen liikevaihto nousi 4 % edellisvuodesta ja oli 67,7 Me (64,8 Me). Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 26,9 Me (22,9 Me). Ruotsin tilauskanta kertyy raskaan ajoneuvoteollisuuden ja koneenrakennusteollisuuden tilauksista.

Componentan liikevaihto jakautui katsauskaudella asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 27 % (28 %), rakennus- ja kaivosteollisuus 25 % (23 %), koneenrakennus 19 % (19 %), maatalouskoneet 16 % (13 %) ja autoteollisuus 14 % (16 %).

Tuloslaskelman eroanalyysi vuosineljänneksittäin:

Me Q1/12 Q1/11 Ero % Q2/12 Q2/11 Ero %
Liikevaihto 150,4 144,1 4 % 156,4 156,5 0 %
Tuotannon arvo 154,3 150,0 3 % 158,5 159,1 0 %
Materiaalit -62,8 -61,5 2 % -64,9 -64,4 1 %
Muuttuvat palkat ja ulkopuoliset palvelut -33,0 -33,6 -2 % -36,7 -36,1 2 %
Muut muuttuvat ja kiinteät kulut -44,1 -41,6 6 % -44,1 -43,0 3 %
Kulut yhteensä -139,8 -136,7 2 % -145,7 -143,6 1 %
Käyttökate 14,5 13,3 9 % 12,8 15,5 -17 %

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1. - 30.6.2012


Tulos

Konsernin katsauskauden käyttökate ilman kertaluonteisia eriä oli 27,3 Me (28,8 Me).

Konsernin katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 19,1 Me (19,2 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 18,8 Me (16,1 Me).

Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat -14,8 Me (-11,9 Me). Nettorahoituskulut kasvoivat edellisvuodesta valuuttakurssitappioiden, korkosuojaustappioiden sekä kasvaneiden rahoitusjärjestelykulujen johdosta.

Konsernin katsauskauden tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli 4,3 Me (7,3 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 4,0 Me (4,2 Me). Tulosta heikensi rahoituskulujen voimakas kasvu.

Katsauskauden kertaluonteiset erät olivat -0,2 Me (-3,1 Me).

Katsauskauden verot ilman kertaluonteisia eriä olivat -1,8 Me (-1,5 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen -1,8 Me (-0,9 Me). Katsauskauden veroja korottaa Turkin tytäryhtiön osingosta maksettu lähdevero.

Konsernin katsauskauden tulos ilman kertaluonteisia eriä oli 2,4 Me (5,8 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 2,3 Me (3,3 Me).

Konsernin katsauskauden osakekohtainen laimentamaton tulos per osake ilman kertaluonteisia eriä oli 0,07 e (0,29 e) ja kertaluonteisten erien jälkeen 0,06 e (0,15 e).

Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli 12,2 % (13,1 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen 12,0 % (11,1 %). Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli 7,0 % (18,7 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen 6,5 % (10,7 %).

Tase, rahoitus ja kassavirta

Componentan likviditeettitilanne oli kesäkuun lopussa hyvä. Katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset sekä käyttämättömät luottositoumukset olivat yhteensä 38,2 Me (57,4 Me). Konsernilla on myös 150 Me:n yritystodistusohjelma, josta yhtiöllä ei kuitenkaan ollut velkaa katsauskauden lopussa.

Korolliset nettovelat ilman IFRS:n mukaista 27,1 Me:n pääomalainojen velkaosuutta olivat kesäkuun lopussa 183,5 Me (195,8 Me). Nettovelkaantumisaste oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien oli 167,0 % (208,8 %).

Componenta lyhensi toisen vuosineljänneksen aikana maaliskuussa vuodella jatkamaansa 164 Me:n syndikaattilaina 76 Me osin maaliskuussa toteutetuilla osakeannilla ja hybridilainalla sekä osin muilta rahoituslaitoksilta toisen vuosineljänneksen aikana järjestetyillä pitkäaikaisilla lainoilla. Syndikaattilaina oli jäljellä kesäkuun lopussa 88 Me ja se on tarkoitus uudelleenrahoittaa loppuvuoden aikana.

Konsernin omavaraisuusaste oli katsauskauden lopussa 17,7 % (12,8 %). Konsernin kesäkuun lopun oma pääoma oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien, suhteessa taseen loppusummaan oli 23,5 % (22,5 %).

Componentan tammikuussa 2012 käynnistämät toimenpiteet Turkin Manisassa sijaitsevan henkilöautojen alumiinivanteita valmistavan yksikön myymiseksi ovat edenneet hitaammin kuin aiemmin oletettiin johtuen lähinnä rahoitusmarkkinoiden epävakauden aiheuttamasta epävarmuudesta. Yksikön

img-1.jpeg

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1. - 30.6.2012


liikevaihto katsauskaudella oli 21,5 Me (19,7 Me) ja käytökate ilman management feetä 3,4 Me (3,2 Me). Vuoden 2011 liikevaihto oli 45,4 Me ja käytökate ilman management feetä 9,2 Me. Alumiinivanteita valmistavan yksikön pitkäaikaiset aineelliset sekä aineettomat hyödykkeet ja vaihto-omaisuus on taseessa määritelty lyhytaikaiseksi myytävänä olevaksi omaisuuseräksi. Kyseisten omaisuus erien arvo taseessa oli katsauskauden lopussa 11,0 Me.

Liiketoiminnan nettorahavirta katsauskaudella oli 5,6 Me (-1,3 Me), josta käyttöpääoman muutokset olivat -6,6 Me (-18,5 Me). Varastoihin sitoutui pääomia ensimmäisen vuosineljänneksen loppuun verrattuna aikaisempaa enemmän tuotantovolyymien kasvaessa ja asiakkaiden varautuessa kesälomaseisokkeihin.

Componenta tehostaa pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien määrä kesäkuun lopussa oli 93,3 Me (88,2 Me).

Investoinnit

Katsauskauden tuotannollisten investointien määrä oli 9,7 Me (7,4 Me). Suurin osa konsernin investoinneista kohdistui Turkin segmenttiin. Investointien nettorahavirta oli -10,3 Me (-7,0 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin,

myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden kassavirran.

Liiketoimintasegmenttien kehitys

Turkin toiminnot

Turkin toiminnot muodostuvat Orhangazissa sijaitsevasta rautavalimosta ja konepajasta sekä Manisassa sijaitsevista alumiinivalimosta ja alumiinivanteiden tuotantoyksiköstä.

Turkin toimintojen liikevaihto katsauskaudella kasvoi 4 % ja oli 146,5 Me (140,5 Me). Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 15,8 Me, joka vastaa 10,8 % liikevaihdosta (16,8 Me, 11,9 %).

Toisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 72,8 Me (72,7 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä 6,8 Me, joka vastaa 9,4 % liikevaihdosta (8,5 Me, 11,6 %). Turkin toisen vuosineljänneksen liikevoittoon vaikuttivat negatiivisesti pääosin edellisvuotta korkeammat energiakulut, Turkin liiran vahvistuminen sekä kohonneet raaka-aineiden aluehinnat.

Turkin toimintojen tilauskanta kesäkuun lopussa laski edellisvuodesta 13 % ja oli 46,5 Me (53,8 Me).

Componentan tammikuussa 2012
käynnistämät toimenpiteet Turkin Manisassa sijaitsevan henkilöautojen alumiinivanteita valmistavan yksikön myymiseksi ovat edenneet hitaammin kuin aiemmin oletettiin johtuen lähinnä rahoitusmarkkinoiden turbulenssin aiheuttamasta epävarmuudesta.

Suomen toiminnot

Suomen toimintoihin kuuluvat rautavali-mot Iisalmessa, Karkkilassa, Pietarsa-ressa ja Porissa sekä mändiä valmistava yksikkö Pietarsaaressa.

Suomen toimintojen liikevaihto katsauskaudella laski 6 % ja oli 57,2 Me (60,7 Me). Liiketulos ilman kertaluonteisia eriä oli 1,7 Me eli 2,9 % liikevaihdosta (-0,8 Me, -1,4 %). Katsauskauden liikevoitto parani selvästi edellisvuodesta lähinnä kahden tappiota tuottaneen yksikön lopettamisen johdosta vuoden 2011 lopussa.

Toisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 30,9 Me (32,2 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä 1,7 Me, joka vastaa 5,4 % liikevaihdosta (0,5 Me, 1,6 %).

Suomen toimintojen tilauskanta kesäkuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 16 % ja oli 18,8 Me (16,3 Me).

Hollannin toiminnot

Hollannin toiminnot muodostuvat Weertin ja Heerlenin rautavalimoista sekä Weertin konepajatoiminnoista.

Hollannin toimintojen liikevaihto katsauskaudella kasvoi 7 % ja oli 61,5 Me (57,4 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä 1,1 Me eli 1,8 % liikevaihdosta (1,3 Me, 2,2 %).

Toisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 30,3 Me (30,7 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä 0,1 Me, joka vastaa

img-2.jpeg
Liikevaihto | Me

img-3.jpeg
Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä | Me

img-4.jpeg
Tulos rahoituserien jälkeen, ilman kertaluonteisia eriä | Me

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1.-30.6.2012


0,4 % liikevaihdosta (0,9 Me, 3,0 %). Toisen vuosineljänneksen liikevoiton laskuun vaikuttivat Heerlenin valimon tuotantokatkokset ja kasvaneet kunnossapitokustannukset.

Hollannin toimintojen tilauskanta kesäkuun lopussa laski edellisvuodesta 24 % ja oli 16,1 Me (21,0 Me).

Ruotsin toiminnot

Ruotsin toiminnot muodostuvat Främ mestadin konepajasta ja Wirsbon takomosta.

Ruotsin toimintojen liikevaihto nousi katsauskaudella 4 % ja oli 67,7 Me (64,8 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eri 1,0 Me, joka vastaa 1,4 % liikevaihdosta (2,7 Me, 4,1 %). Katsauskauden liikevoitto supistui edellisvuodesta lähinnä korkeampien rahtikulujen sekä huonomman tuottavuuden johdosta.

Toisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 36,2 Me (32,5 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eri 0,4 Me, joka vastaa 1,1 % liikevaihdosta (1,5 Me, 4,5 %).

Ruotsin toimintojen tilauskanta kesäkuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 17 % ja oli 26,9 Me (22,9 Me).

Muu liiketoiminta

Muu liiketoiminta sisältää myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n Englannissa, palvelu- ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n Turkissa. Muun liiketoiminnan liikevoitto katsauskaudella oli -0,5 Me (-0,2 Me).

Henkilöstö

Konsernin keskimääräinen henkilömäärä katsauskauden aikana oli 4 777 (4 689) mukaan lukien vuokratyövoima 480 (487). Konsernin henkilömäärä katsauskauden lopussa oli 4 842 (4 815), johon sisältyy vuokratyöntekijöiden määrä 514 (538). Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että katsauskauden lopussa Turkissa oli 55 % (52 %), Suomessa 19 % (22 %), Hollannissa 18 % (17 %), ja Ruotsissa 8 % (9 %) henkilöstöstä.

Osakepääoma ja osakkeet

Componenta Oyj:n osake noteerataan NASDAQ OMX Helsingissä. Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä katsauskauden lopussa oli 22 231 173 osaketta. Osakepääoma oli kesäkuun lopussa 21,9 Me (21,9 Me). Osakkeen kurssi oli kesäkuun lopussa 2,93 euroa (5,85 euroa). Katsauskauden keskikurssi oli 3,41 euroa, alin kurssi 2,87 euroa ja ylin kurssi 3,84 euroa. Osakekannan markkinaarvo oli katsauskauden lopussa 65,1 Me (102,4 Me). Osakkeen suhteellinen vaihto katsauskaudella oli 3,5 % (11,1 %) osakekannasta.

Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät

Componentan merkittävimmät riskit ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailutilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).

Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierrätysmetallin ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.

Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvalta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema.

Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2011 vuosikertomuksesta ja internetsivuilta www.componenta.com.

Muutoksia johdossa

Hallitus on nimittänyt toimitusjohtaja Heikki Lehtosen sijaiseksi konsernin talousjohtajan (CFO) Mika Hassisen.

img-5.jpeg
Myynti markkina-alueittain

Saksat 19%
Ruotsi 18%
Turkki 14%
UK 10%
Benelux 8%

Suomi 8%
Ranska 7%
Italia 5%
Muu Eurooppa 4%
Muut maat 7%

img-6.jpeg
Myynti asiakastoimialoittain

Raskaat ajoneuvot 27%
Rakennus- ja kaivosteollisuus 25%
Koneenrakennus 19%
Maatalousteollisuus 16%
Autoteollisuus 14%

img-7.jpeg
Henkilöstö maittain

Turkki 55%
Suomi 19%
Hollanti 18%
Ruotsi 8%

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1.-30.6.2012


COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1. - 30.6.2012

HALUTUIN VALU-RATKAISUJEN TOIMITTAJA

Toimintaympäristö

Näkymät vuodelle 2012 perustuvat yleisiin ulkoisiin suhdanneindikaattoreihin, asiakkaiden antamiin toimitusennusteisiin sekä Componentan tilauskertymään ja tilauskantaan.

Kysyntänäkymät konsernin kaikilla asiakastoimialoilla ovat tyydyttävät, mutta viime aikoina lisääntynyt rahoitusmarkkinoiden epävarmuus vaikuttaa talouden luottamukseen ja ennustettavuuteen heikentävästi.

Kuorma-autoteollisuuden kysyntänäkymät ovat edelleen epävarmat kolmannen vuosineljänneksen alussa. Componentan raskaat ajoneuvot -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 10 % edellisvuoden vastaavaa ajankohtaa korkeampi. Kysynnän odotetaan kehittyvän positiivisesti loppuvuoden ja vuoden 2013 aikana johtuen useiden vuosien ajan jatkuneesta uusien kuorma-autojen alhaisesta rekisteröintitasosta, mikä on johtanut kuorma-autokannan vanhenemiseen. Lisäksi vuoden 2014 alussa Euroopassa voimaan tulevien uusien ympäristömääräysten odotetaan lisäävän kysyntää.

Componentan rakennus- ja kaivos-teollisuus -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 34 % edellisvuotta alhaisemmalla tasolla. Suurimmat asiakkaat ovat aloittaneet varastotasojen pienentämisen, mutta tuotannon odotetaan normalisoituvan loppuvuodesta. Kokonaismarkkinoiden

odotetaan kuitenkin kasvavan kuluvana vuonna.

Componentan koneenrakennus-asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 4 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa korkeammalla tasolla. Koneenrakennusteollisuuden kysynnän odotetaan pysyvän edellisen vuoden tasolla.

Componentan maatalouskoneet -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 9 % korkeammalla tasolla edelliseen vuoteen verrattuna. Maatalouskoneiden kysynnän arvioidaan kasvavan vuodesta 2011 lähinnä suhteellisen korkealla tasolla olevien ruoan hintojen vuoksi. Markkinoiden odotetaan kasvavan 5 - 10 % vuonna 2012.

Componentan autoteollisuus -asiakastoimialan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 33 % edellisen vuoden vastaavaa ajankohtaa alemmalla tasolla. Autoteollisuuden kysynnän Euroopassa arvioidaan laskevan 3 - 10 % vuonna 2012.

Componentan näkymät 2012

Componentan tilauskanta katsauskauden lopussa oli 10 % edellisvuoden vastaavaa ajanjaksoa alhaisemmalla tasolla.

Koko vuoden 2012 liikevaihdon odotetaan pysyvän edellisen vuoden tasolla tai kasvavan hieman.

Toteutuneiden hinnankorotusten ja kolmen tappiollisen yksikön lopettamisen johdosta liikevoiton odotetaan paranevan selvästi. Vaikka katsauskauden liikevoitto

oli edellisen vuoden tasolla, niin kuluvan vuoden jälkimmäisen vuosipuoliskon odotetaan olevan edellisvuotta parempi. Vertailuvuoden liikevoittoa rasittivat Turkin Orhangazin laatuvirhe ja raaka-ainelisen piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousu. Tuloksen rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä odotetaan paranevan merkittävästi ottaen huomioon vertailukelpoisen luvun alhaisen tason.

Liiketoiminnan nettorahavirran odotetaan paranevan selvästi ja käyttöpääoman muutosten säilyvän maltillisina. Vuoden 2012 tuotannollisten investointien arvioidaan olevan noin 15 Me.

6


Osavuosikatsauksen taulukot

Componenta on soveltanut osavuosikatsauksen laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2011. Sähkön suojauslaskentaan liittyvän riskin määrittelyä ja dokumentaatiota on kuitenkin tarkennettu ja laajennettu tilikauden aikana, mikä pyrkii sähkön hintariskin tehokkaampaan kirjanpidolliseen suojaamiseen. Tässä osavuosikatsauksessa esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia.

Konsernin tuloslaskelma ilman kertaluonteisia eriä

Me 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6.2011 1.4.-30.6.2012 1.4.-30.6.2011 1.1.-31.12.2011
Liikevaihto 306,8 300,6 156,4 156,5 576,4
Liiketoiminnan muut tuotot 2,3 0,6 1,2 0,2 2,3
Liiketoiminnan kulut -281,7 -272,3 -144,8 -141,1 -531,5
Poistot ja arvoralenemiset -8,4 -9,8 -4,0 -4,9 -17,6
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta 0,1 0,1 0,1 0,1 0,2
Liikevoitto 19,1 19,2 8,9 10,7 29,8
% liikevaihdosta 6,2 6,4 5,7 6,8 5,2
Rahoitustuotot ja -kulut -14,8 -11,9 -7,4 -6,6 -25,9
Tulos rahoituserien jälkeen 4,3 7,3 1,4 4,1 3,9
% liikevaihdosta 1,4 2,4 0,9 2,6 0,7
Verot -1,8 -1,5 -1,7 -0,9 -1,2
Tilikauden tulos 2,4 5,8 -0,2 3,2 2,7
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille 1,8 5,2 -0,5 2,9 1,5
Määräysvallattomille omistajille 0,6 0,7 0,3 0,3 1,2
2,4 5,8 -0,2 3,2 2,7
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta
Laskettu osakekohtainen tulos
- laimentamaton, e 0,07 0,29 -0,04 0,16 0,09

Konsernin tuloslaskelma

Me 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6.2011 1.4.-30.6.2012 1.4.-30.6.2011 1.1.-31.12.2011
Liikevaihto 306,8 300,6 156,4 156,5 576,4
Liiketoiminnan muut tuotot 2,4 0,6 1,2 0,2 2,3
Liiketoiminnan kulut -282,0 -273,7 -144,9 -142,0 -536,3
Poistot ja arvoralenemiset -8,5 -11,5 -4,0 -4,6 -20,2
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta 0,1 0,1 0,1 0,1 0,2
Liikevoitto 18,8 16,1 8,7 10,1 22,5
% liikevaihdosta 6,1 5,4 5,6 6,4 3,9
Rahoitustuotot ja -kulut -14,8 -11,9 -7,4 -6,6 -25,9
Tulos rahoituserien jälkeen 4,0 4,2 1,3 3,5 -3,4
% liikevaihdosta 1,3 1,4 0,8 2,2 -0,6
Verot -1,8 -0,9 -1,6 -1,0 0,3
Tilikauden tulos 2,3 3,3 -0,3 2,5 -3,1
Tilikauden tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille 1,6 2,7 -0,6 2,2 -4,3
Määräysvallattomille omistajille 0,6 0,7 0,3 0,3 1,2
2,3 3,3 -0,3 2,5 -3,1
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta
Laskettu osakekohtainen tulos
- laimentamaton, e 0,06 0,15 -0,05 0,13 -0,25
- laimennusvaikutuksella oikaistu, e 0,06 0,15 -0,05 0,12 -0,25

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1.-30.6.2012


Konsernin laaja tuloslaskelma

Me 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6.2011 1.4.-30.6.2012 1.4.-30.6.2011 1.1.-31.12.2011
Tilikauden tulos 2,3 3,3 -0,3 2,5 -3,1
Muut laajan tuloksen erät
Muuntoeron muutos 5,2 -19,1 -0,3 -10,4 -24,1
Rahaviran suojaukset -0,6 -2,0 -0,6 -1,3 -3,9
Sijoituskohteistöjen luokittelumuutos - - - - 0,7
Muut erät 0,1 0,0 0,1 0,0 0,1
Muihin laajan tuloksen erin liittyvät verot 0,2 0,5 0,2 0,3 0,8
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen 4,8 -20,5 -0,7 -11,3 -26,4
Tilikauden laaja tulos 7,1 -17,2 -1,0 -8,8 -29,5
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen
Emoyhtiön omistajille 6,2 -16,9 -1,2 -8,5 -29,5
Määräysvallattomille omistajille 0,9 -0,3 0,3 -0,3 0,0
7,1 -17,2 -1,0 -8,8 -29,5

Konsernin tase

Me 30.6.2012 30.6.2011 31.12.2011
Varat
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 6,1 6,4 6,7
Liikearvo 29,1 29,0 28,0
Sijoituskohteistöt 11,6 1,7 11,6
Aineelliset hyödykkeet 217,0 228,5 212,4
Osuudet osakkuusyhliössä 1,4 1,3 1,3
Saamiset 4,3 5,5 4,5
Muut rahoitusvarat 0,9 0,7 0,7
Laskennalliset verosaamiset 28,7 22,7 26,4
Pitkäaikaiset varat yhteensä 299,1 295,8 291,6
Lyhytaikaiset varat
Valhto-omaisuus 70,8 67,4 58,4
Saamiset 46,5 46,3 35,2
Verosaamiset 1,4 1,2 0,0
Myytävänä olevat omaisuuserät 11,0 - 9,9
Rahavarat 38,2 5,9 41,6
Lyhytaikaiset varat yhteensä 167,8 120,7 145,2
Varat yhteensä 466,9 416,5 436,8
Oma pääoma ja velat
Oma pääoma
Osakepääoma 21,9 21,9 21,9
Muu oma pääoma 53,3 24,3 11,9
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 75,2 46,2 33,8
Määräysvallattomien omistajien osuus 7,5 7,0 7,3
Oma pääoma yhteensä 82,7 53,2 41,1
Velat
Pitkäaikaiset
Pääomalainat 23,4 35,4 31,4
Korolliset velat 129,7 79,3 79,8
Korottomat velat 1,7 0,0 0,0
Varaukset 9,6 7,4 7,6
Laskennalliset verovelat 8,7 7,4 8,3
Lyhytaikaiset
Pääomalainat 3,7 5,2 4,1
Korolliset velat 92,0 122,4 169,3
Korottomat velat 110,7 100,5 92,9
Tuloverovelat 2,5 3,5 0,2
Varaukset 2,2 2,2 2,2
Velat yhteensä 384,1 363,2 395,7
Oma pääoma ja velat yhteensä 466,9 416,5 436,8

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1.-30.6.2012


Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma

Me 1.1.-30.6.2012 1.1.-30.6.2011 1.1.-31.12.2011
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen 4,0 4,2 -3,4
Poistot ja arvonalenemiset 8,5 11,5 20,2
Rahoituksen tuotot ja kulut 14,8 11,9 25,9
Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut 0,3 -0,1 -0,4
Käyttöpääoman muutokset -6,6 -18,5 -10,0
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoitusera ja veroja 20,9 9,0 32,2
Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot -11,8 -9,0 -24,8
Maksetut verot -3,6 -1,3 -3,9
Liiketoiminnan nettorahavirta 5,6 -1,3 3,6
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -10,4 -6,8 -16,0
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti 0,1 0,0 1,4
Muut investoinnit ja myönnetyt lainat -0,2 -0,1 -0,2
Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut 0,2 0,0 2,1
Investointien nettorahavirta -10,3 -7,0 -12,7
Rahoituksen rahavirta
Osakeannista saadut maksut 15,1 - -
Hybridilainan liikkeellelaskusta saadut maksut 7,9 - -
Rahoitusleasingvelkojen maksut -0,1 -1,3 -3,2
Lyhytaikaisten lainojen lisäys (-)/vähennys (-) -74,3 0,5 -3,4
Pitkäaikaisten lainojen nostot 89,0 38,9 90,4
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset -36,6 -33,8 -42,6
Rahoituksen nettorahavirta 0,3 4,2 41,0
Rahavarojen lisäys (-)/vähennys (-) -4,4 -4,1 31,9
Rahavarat tilikauden alussa 41,6 11,0 11,0
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 1,0 -1,0 -1,2
Rahavarat tilikauden lopussa 38,2 5,9 41,6

Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista

Me Osake-pääoma Yli-kurssi-rahasto Muut rahastot Rahaviran suojaukset Muuntoerot Kertyneet voittoarat Yhteensä Määräys-vallatomien omistajien osuus Oma pääoma yhteensä
Oma pääoma 1.1.2011 21,9 15,0 34,7 2,3 -18,1 7,7 63,4 7,3 70,7
Tilikauden tulos 2,7 2,7 0,7 3,3
Muuntoerot -18,2 -18,2 -0,9 -19,1
Rahaviran suojaukset -1,5 -1,5 -1,5
Tilikauden laaja tulos -1,5 -18,2 2,7 -16,9 -0,3 -17,2
Muut muutokset *) -0,2 -0,2 -0,2
Oma pääoma 30.6.2011 21,9 15,0 34,4 0,8 -36,3 10,4 46,2 7,0 53,2
*) Muut muutokset sisältävät 0,2 Me annetun lahjoituksen korkeakouluille.
Me Osake-pääoma Yli-kurssi-rahasto Muut rahastot Rahaviran suojaukset Muuntoerot Kertyneet voittoarat Yhteensä Määräys-vallatomien omistajien osuus Oma pääoma yhteensä
Oma pääoma 1.1.2012 21,9 15,0 35,2 -0,7 -41,0 3,4 33,8 7,3 41,1
Tilikauden tulos 1,6 1,6 0,6 2,3
Muuntoerot 4,9 4,9 0,3 5,2
Rahaviran suojaukset -0,5 -0,5 -0,5
Muut laajan tuloksen erät 0,1 0,1 0,1
Tilikauden laaja tulos 0,1 -0,5 4,9 1,6 6,2 0,9 7,1
Uusmerkintä 14,8 14,8 14,8
Hybridilainan liikkeellelasku 20,4 20,4 20,4
Osingonjako 0,0 -0,7 -0,7
Oma pääoma 30.6.2012 21,9 15,0 70,5 -1,2 -36,1 5,0 75,2 7,5 82,7

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1.-30.6.2012


Konsernin tunnusluvut

30.6.2012 30.6.2011 31.12.2011
Omavaraisuusaste, % 17,7 12,8 9,4
Oma pääoma/osake, e 3,38 2,64 1,93
Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me 331,6 295,5 325,6
Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % 12,2 13,1 10,2
Sijoitetun pääoman tuotto, % 12,0 11,1 7,8
Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % 7,0 18,7 5,1
Oman pääoman tuotto, % 6,5 10,7 -5,8
Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me 210,6 236,4 242,9
Net gearing, pääomalaina velkana, %, 254,6 444,0 591,4
Tilauskanta, Me 99,9 111,2 99,5
Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me 9,1 7,4 17,7
Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me 9,7 7,4 21,8
Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta 3,1 2,4 3,8
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana 4 298 4 202 4 234
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima 4 777 4 689 4 717
Henkilöstö kauden lopussa 4 328 4 277 4 240
Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima 4 842 4 815 4 665
Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus/liikevaihdosta, % 91,6 89,9 90,0
Vastuusitoumukset, Me 532,9 244,0 300,5
Laimentamaton osakekohtainen tulos, e 0,06 0,15 -0,25
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, e 0,06 0,15 -0,25
Rahavirta/osake, e 0,28 -0,08 0,20

Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo

Me 1–6/2012 1–6/2011 1–12/2011
Aineellisten hyödykkeiden muutokset
Hankintameno kauden alussa 481,1 556,3 556,3
Muuntoerot 9,0 -30,0 -36,6
Lisäykset 9,4 6,4 22,6
Vähennykset ja siirrot erien välillä -4,2 -8,3 -61,1
Hankintameno kauden lopussa 495,4 524,4 481,1
Kertyneet poistot kauden alussa -268,7 -311,0 -311,0
Muuntoerot -5,1 17,2 21,2
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 2,8 6,5 39,0
Tilikauden poistot ja arvonalenemiset -7,3 -8,7 -17,8
Kertyneet poistot kauden lopussa -278,3 -296,0 -268,7
Tasearvo kauden lopussa 217,0 228,5 212,4
Liikearvo
Hankintameno kauden alussa 28,0 33,1 33,1
Muuntoero 1,1 -4,1 -5,1
Tasearvo kauden lopussa 29,1 29,0 28,0

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1. - 30.6.2012


Konsernin kehitys

Liikevaihto markkina-alueittain

Me 1-12/2011 1-6/2011 1-6/2012
Ruotsi 107,5 60,0 54,7
Saksa 106,4 53,4 57,8
Turkki 87,5 46,5 44,4
Iso-Britannia 64,9 33,1 30,9
Suomi 57,8 30,5 25,8
Benelux-maat 45,2 22,8 25,3
Ranska 35,6 19,7 20,5
Italia 29,5 13,8 16,7
Muu Eurooppa 9,1 4,8 10,9
Muut maat 33,0 16,0 19,7
Yhteensä 576,4 300,6 306,8

Neljännesvuosittainen liikevaihdon kehitys markkina-alueittain

Me Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11 Q1/12 Q2/12
Ruotsi 29,8 30,2 21,6 25,9 25,8 28,8
Saksa 25,3 28,0 26,8 26,2 28,2 29,6
Turkki 21,4 25,2 21,3 19,7 23,2 21,2
Iso-Britannia 15,9 17,2 15,7 16,1 15,3 15,6
Suomi 14,7 15,7 13,0 14,4 11,6 14,2
Benelux-maat 11,5 11,4 10,5 11,9 12,9 12,5
Ranska 9,6 10,1 7,0 8,9 10,3 10,2
Italia 7,1 6,7 7,8 7,9 8,3 8,4
Muu Eurooppa 2,4 2,5 2,2 2,1 5,4 5,6
Muut maat 6,4 9,7 8,2 8,7 9,4 10,3
Yhteensä 144,1 156,5 134,1 141,7 150,4 156,4

Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä

Me 1-12/2011 1-6/2011 1-6/2012
Liikevaihto 576,4 300,6 306,8
Liikevoitto 29,8 19,2 19,1
Nettorahoituskulut 1) -25,9 -11,9 -14,8
Tulos rahoituserien jälkeen 3,9 7,3 4,3

1) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille

Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä

Liikevoitto, Me 1-12/2011 1-6/2011 1-6/2012
Turkki 28,7 16,8 15,8
Suomi -1,6 -0,8 1,7
Hollanti -1,9 1,3 1,1
Ruotsi 3,6 2,7 1,0
Muu liiketoiminta 1,2 -0,2 -0,5
Sisäiset erät -0,1 -0,4 0,1
Componenta yhteensä 29,8 19,2 19,1

Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä

Me Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11 Q1/12 Q2/12
Liikevaihto 144,1 156,5 134,1 141,7 150,4 156,4
Liikevoitto 8,5 10,7 3,8 6,8 10,2 8,9
Nettorahoituskulut 1) -5,3 -6,6 -7,3 -6,7 -7,4 -7,4
Tulos rahoituserien jälkeen 3,2 4,1 -3,5 0,1 2,8 1,4

1) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille

Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä

Liikevoitto, Me Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11 Q1/12 Q2/12
Turkki 8,3 8,5 7,3 4,6 9,0 6,8
Suomi -1,3 0,5 -1,8 1,0 0,0 1,7
Hollanti 0,3 0,9 -2,2 -1,0 1,0 0,1
Ruotsi 1,2 1,5 0,2 0,7 0,6 0,4
Muu liiketoiminta 0,1 -0,4 0,2 1,2 -0,3 -0,2
Sisäiset erät -0,2 -0,3 0,0 0,3 0,0 0,0
Componenta yhteensä 8,5 10,7 3,8 6,8 10,2 8,9

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1.-30.6.2012


Konsernin kehitys

Me 1-12/2011 1-6/2011 1-6/2012
Liikevaihto 576,4 300,6 306,8
Liikevoitto 22,5 16,1 18,8
Nettorahoituskulut *) -25,9 -11,9 -14,8
Tulos rahoituseren jälkeen -3,4 4,2 4,0

*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmentelle

Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin

Liikevaihto, Me 1-12/2011 1-6/2011 1-6/2012
Turkki 277,2 140,5 146,5
Suomi 112,8 60,7 57,2
Hollanti 109,3 57,4 61,5
Ruotsi 121,5 64,8 67,7
Muu liiketoiminta 91,0 45,1 47,9
Sisäiset erät -135,4 -68,1 -74,0
Componenta yhteensä 576,4 300,6 306,8
Liikevoitto, Me 1-12/2011 1-6/2011 1-6/2012
Turkki 28,7 16,8 15,8
Suomi -1,6 -0,8 1,7
Hollanti -1,9 1,3 1,1
Ruotsi 3,6 2,7 1,0
Muu liiketoiminta 1,2 -0,2 -0,5
Kertaluonteiset erät *) -7,4 -3,1 -0,2
Sisäiset erät -0,1 -0,4 0,0
Componenta yhteensä 22,5 16,1 18,8

*) Kertaluonteiset erät vuonna 2012 liittyvät pääasiassa Suomi-liiketoimintaan kuuluvan Pietarsaaren koneistustoimintojen lopettamiseen.

Tilauskanta, Me 12/2011*) 6/2011 6/2012
Turkki 52,9 53,8 46,5
Suomi 13,8 16,3 18,8
Hollanti 20,1 21,0 16,1
Ruotsi 19,8 22,9 26,9
Sisäiset erät -7,0 -2,8 -8,4
Componenta yhteensä 99,5 111,2 99,9

*) Tilauskanta 12.1.2012

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1. - 30.6.2012


Konsernin kehitys neljännesvuosittain

Me Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11 Q1/12 Q2/12
Liikevaihto 144,1 156,5 134,1 141,7 150,4 156,4
Liikevoitto 6,0 10,1 3,0 3,3 10,1 8,7
Nettorahoituskulut *) -5,3 -6,6 -7,3 -6,7 -7,4 -7,4
Tulos rahoituserien jälkeen 0,7 3,5 -4,3 -3,4 2,7 1,3

*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille

Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain

Liikevaihto, Me Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11 Q1/12 Q2/12
Turkki 67,9 72,7 67,1 69,5 73,7 72,8
Suomi 28,5 32,2 24,5 27,6 26,3 30,9
Hollanti 26,7 30,7 26,7 25,2 31,2 30,3
Ruotsi 32,4 32,5 25,5 31,2 31,5 36,2
Muu liiketoiminta 21,8 23,3 22,2 23,7 24,4 23,5
Sisäiset erät -33,2 -34,9 -31,9 -35,4 -36,8 -37,3
Componenta yhteensä 144,1 156,5 134,1 141,7 150,4 156,4
Liikevoitto, Me Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11 Q1/12 Q2/12
Turkki 8,3 8,5 7,3 4,6 9,0 6,8
Suomi -1,3 0,5 -1,8 1,0 0,0 1,7
Hollanti 0,3 0,9 -2,2 -1,0 1,0 0,1
Ruotsi 1,2 1,5 0,2 0,7 0,6 0,4
Muu liiketoiminta 0,1 -0,4 0,2 1,2 -0,3 -0,2
Kertaluonteiset erät *) -2,4 -0,6 -0,8 -3,5 -0,1 -0,2
Sisäiset erät -0,2 -0,3 0,0 0,3 0,0 0,0
Componenta yhteensä 6,0 10,1 3,0 3,3 10,1 8,7

*) Kertaluonteiset erät vuonna 2012 liittyvät pääasiassa Suomi-liiketoimintaan kuuluvan Pietarsaaren koneistustoimintojen lopettamiseen.

Tilauskanta kauden lopussa, Me Q1/11 Q2/11 Q3/11 Q4/11*) Q1/12 Q2/12
Turkki 48,3 53,8 50,6 52,9 49,3 46,5
Suomi 17,6 16,3 15,2 13,8 17,7 18,8
Hollanti 17,7 21,0 18,2 20,1 19,3 16,1
Ruotsi 23,2 22,9 22,9 19,8 24,9 26,9
Sisäiset erät -2,6 -2,8 -3,1 -7,0 -5,3 -8,4
Componenta yhteensä 104,3 111,2 103,7 99,5 105,9 99,9

*) Tilauskanta 12.1.2012

Liiketoimintasegmentit

Me 30.6.2012 30.6.2011 31.12.2011
Turkki
Varat 271,0 215,0 193,5
Velat 48,9 43,1 40,7
Investoinnit sis. rahoitusleasing 6,2 4,5 11,8
Poistot ja arvonalenemiset 2,8 3,4 6,0
Suomi
Varat 74,4 81,1 79,9
Velat 22,6 23,9 22,2
Investoinnit sis. rahoitusleasing 0,4 0,8 2,3
Poistot ja arvonalenemiset 1,9 4,3 7,2
Hollanti
Varat 53,7 54,5 49,3
Velat 21,7 19,7 17,4
Investoinnit sis. rahoitusleasing 1,0 0,6 2,0
Poistot ja arvonalenemiset 1,1 0,9 1,8
Ruotsi
Varat 64,4 51,1 68,6
Velat 36,9 28,4 31,0
Investoinnit sis. rahoitusleasing 1,5 0,9 4,4
Poistot ja arvonalenemiset 1,5 1,5 2,9
Muu liiketoiminta
Varat 67,6 52,6 51,3
Velat 27,1 23,4 21,0
Investoinnit sis. rahoitusleasing 0,6 0,6 1,4
Poistot ja arvonalenemiset 1,2 1,3 2,4

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1. - 30.6.2012


Johdannaissopimusten käyvät arvot

Me 30.6.2012 30.6.2011 31.12.2011
Käypä arvo, positiivinen Käypä arvo, negatiivinen Käypä arvo, netto Käypä arvo, netto Käypä arvo, netto
Valuuttajohdannaiset
Valuuttaterminisopimukset 0,3 0,0 0,2 0,0 0,0
Valuutanvaihtosopimukset 0,4 -0,4 0,0 -0,5 -0,3
Valuuttaopiot 0,0 -0,2 -0,2 0,0 0,0
Korkojohdannaiset
Korko-opiot - - - -0,5 -0,1
Koronvaihtosopimukset 0,0 -1,3 -1,3 0,6 -1,2
Hyödykejohdannaiset
Sähköterminisopimukset 0,0 -1,3 -1,3 1,0 -1,1
Yhteensä 0,7 -3,3 -2,6 0,7 -2,7

Johdannaissopimusten nimellisarvot

Me 30.6.2012 30.6.2011 31.12.2011
Nimellis-arvo Nimellis-arvo Nimellis-arvo
Valuuttajohdannaiset*)
Valuuttaterminisopimukset 14,7 6,7 2,0
Valuutanvaihtosopimukset 74,6 77,4 80,8
Valuuttaopiot 6,2 2,7 2,8
Korkojohdannaiset
Korko-opiot - 10,0 10,0
Koronvaihtosopimukset
Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät 12,5 10,0 -
1-5 vuoden sisällä erääntyvät 40,0 60,0 80,0
Hyödykejohdannaiset
Sähköterminisopimukset
Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät 2,4 2,6 5,2
1-5 vuoden sisällä erääntyvät 8,3 10,3 5,4
Yhteensä 158,6 179,8 186,2

*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi

Vastuusitoumukset

Me 30.6.2012 30.6.2011 31.12.2011
Kiinteistökiinnitykset
Omista velvoitteista 10,2 14,6 10,2
Yrityskiinnitykset
Omista velvoitteista 100,0 - -
Pantit
Omista velvoitteista 413,9 222,0 282,0
Muut vuokrasopimukset 4,5 4,0 5,1
Muut vastuut 4,2 3,5 3,1
Yhteensä 532,9 244,0 300,5

Euron vaihtokurssit

Päätöskurssi Keskikurssi
Yksi euro on 30.6.2012 31.12.2011 30.6.2012 31.12.2011
SEK 8,7728 8,9120 8,8824 9,0298
USD 1,2590 1,2939 1,2965 1,3920
GBP 0,8068 0,8353 0,8225 0,8679
TRY (Turkin keskuspankki) 2,2742 2,4438 2,3269 2,3229

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1. - 30.6.2012


Tunnuslukujen laskentakaavat

| Oman pääoman tuotto-% (ROE) a) | » Tulos rahoituserien jälkeen – verot x 100
Oma pääoma ilman pääomalainoja » määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo) |
| --- | --- |
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) a) | » Tulos rahoituserien jälkeen » korko- ja muut rahoituskulut x 100
Oma pääoma » korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) |
| Omavaraisuusaste, % | » Oma pääoma ilman pääomalainoja » määräysvallattomien omistajien osuus x 100
Taseen loppusumma – saadut ennakot |
| Tulos/osake, e (EPS) | » Tulos rahoituserien jälkeen – verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Tulos/osake, e, laimennusvaikutuksella | » Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavaikutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta laskettaessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (» tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon). Vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään. |
| Rahavirta/osake, e (CEPS) | » Liiketoiminnan nettorahavirta
Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Oma pääoma/osake, e | » Oma pääoma ilman pääomalainoja
Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa |
| Korolliset nettovelat, Me | » Korolliset velat » pääomalainat – rahat ja pankkisaamiset |
| Nettovelkaantumisaste (net gearing), % | » Korolliset nettovelat x 100
Oma pääoma ilman pääomalainoja » määräysvallattomien omistajien osuus |

a) Ensimmäisten vuosipuoliskojen oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna)

Suurimmat osakkeenomistajat 30.6.2012

Osakkaan nimi Osakkeet Osuus äänivallasta, %
1 Lehtonen Heikki 6 253 840 28,13
Cabana Trade S.A. 3 501 988
Oy Höggfors-Troding Ab 2 736 052
Lehtonen Heikki 15 800
2 Etra Capital Oy 5 250 000 23,62
3 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 1 447 718 6,51
4 Suomen Teollisuusjohdus Oy 1 416 666 6,37
5 Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö 805 925 3,63
6 Eläke-Fennia Keskinäinen vakuutusyhtiö 350 000 1,57
7 Sijoitusrahasto Alfred Berg Small Cap Finland 336 088 1,51
8 Bergholm Heikki 300 016 1,35
9 Sijoitusrahasto Alfred Berg Finland 284 249 1,28
10 Suomen kulttuurirahasto 236 000 1,06
Hallintarekisteröidyt osakkeet 538 914 2,42
Muut osakkaat 5 011 757 22,54
Yhteensä 22 231 173 100,00

Hallituksen jäsenten omistusosuus on 29,2 %. Kaikilla osakkeilla on yhtäläinen äänioikeus.

Helsinki 13.7.2012

COMPONENTA OYJ

Hallitus

COMPONENTAN OSAVUOSIKATSAUS Q2 | 1.1. - 30.6.2012


Componenta Oyj
Panuntie 4
00610 Helsinki
Puh. +358 10 403 00
Fax +358 10 403 2721