AI assistant
Componenta Oyj — Interim / Quarterly Report 2011
Apr 20, 2011
3307_10-q_2011-04-20_a3628442-c321-456a-9c57-8c48ceb33aea.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
2010 O s av uo s i k at s a u s q 1 1.1.–31.3.2011
- Konsernin tilauskanta kasvoi 53 % ja oli maaliskuun lopussa 104 Me (68 Me).
- Liikevaihto katsauskaudella nousi 58 % ja oli 144 Me (91 Me).
- Kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 71 % (50 %).
- Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 8,5 Me (0,3 Me). Liikevoitto kertaluonteisten erien jälkeen oli 6,0 Me (0,3 Me).
- Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli 3,2 Me (-5,6 Me). Tulos rahoituserien jälkeen kertaluonteisten erien jälkeen oli 0,7 Me (-5,6 Me).
- Osakekohtainen tulos ilman kertaluonteisia eriä oli 0,13 e (-0,24 e). Osakekohtainen tulos kertaluonteisten erien jälkeen oli 0,03 e (-0,24 e).
- Käyttämättömät luottositoumukset ja rahavarat katsauskauden lopussa olivat 67 Me.
Tulos parani selvästi, kysyntänäkymät loppuvuodelle edelleen hyvät
Liikevaihto ja tilauskanta
Konsernin liikevaihto tammi - maaliskuussa oli 144,1 Me (91,2 Me). Liikevaihto nousi 58 % ja tuotannon arvo 59 %. Konsernin kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 71 % (50 %). Tilauskanta maaliskuun lopussa nousi edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 53 % ja oli 104,3 Me (68,0 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden vahvistetut tilaukset.
Turkin toimintojen liikevaihto nousi 67 % edellisvuodesta ja oli 67,9 Me (40,6 Me). Tilauskanta katsauskauden lopussa oli 54,0 Me (32,6 Me). Turkin tilauskantaa nostivat erityisesti rakennus- ja kaivoskoneiden sekä autoteollisuuden hyvä kehitys.
Suomen toimintojen liikevaihto nousi 37 % edellisvuodesta ja oli 28,5 Me (20,8 Me). Tilauskanta katsauskauden lopussa oli 17,6 Me (13,6 Me). Suomen tilauskannan vahvistumiseen vaikuttivat lähinnä raskaan ajoneuvoteollisuuden ja koneenrakennusteollisuuden lisääntyneet tilaukset.
Hollannin toimintojen liikevaihto nousi 43 % edellisvuodesta ja oli 26,7 Me (18,7 Me). Tilauskanta katsauskauden lopussa oli 17,7 Me (13,4 Me). Hollannin tilauskanta kertyy pääsääntöisesti rakennus- ja kaivoskoneiden, maatalouskoneiden, raskaan ajoneuvoteollisuuden sekä koneenrakennusteollisuuden valmistajilta.
Ruotsin toimintojen liikevaihto nousi 104 % edellisvuodesta ja oli 32,4 Me (15,8 Me). Tilauskanta katsauskauden lopussa oli 23,2 Me (13,3 Me). Ruotsin tilauskannan paranemiseen vaikuttivat erityisesti raskaan ajoneuvoteollisuuden ja koneenrakennusteollisuuden lisääntyneet tilaukset.
Componentan liikevaihto jakautui katsauskaudella asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 29 % (24 %), rakennus- ja kaivosteollisuus 21 % (21 %), koneenrakennus 19 % (21 %), autoteollisuus 18 % (20 %), maatalouskoneet 11 % (13 %), tuulivoima 1 % (1 %) ja muu myynti 1 % (1 %).
Tulos
Konsernin katsauskauden käyttökate ilman kertaluonteisia eriä oli 13,3 Me (3,6 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 12,9 Me (3,6 Me). Konsernin käyttökate parani selvästi edellisvuodesta lähinnä korkeampien tuotantovolyymien ja aikaisemmin toteutettujen kustannusten sopeutustoimien ansiosta. Katsauskauden käyttökatteeseen vaikutti kuitenkin negatiivisesti edellisen vuosineljänneksen lopulta alkanut nopea raaka-aineiden hinnannousu arviolta -2,4 Me. Myyntien ja ostojen valuuttakurssierot sisältyvät liiketoiminnan muihin tuottoihin.
Konsernin katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 8,5 Me (0,3 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 6,0 Me (0,3 Me). Liikevoittoon sisältyvä -2,4 Me kertaluonteinen erä liittyy Pietarsaaren konepajan sulkemisesta johtuviin koneiden ja laitteiden alaskirjauksiin (-2,0 Me) sekä arvioituihin tehottomuuksiin tuotannossa sulkemispäätöksen seurauksena (-0,4 Me).
Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat -5,3 Me (-5,9 Me). Nettorahoituskulut pienenivät edellisvuodesta laskeneiden korkokustannusten johdosta.
Konsernin katsauskauden tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli 3,2 Me (-5,6 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 0,7 Me (-5,6 Me).
Katsauskauden tuloksen perusteella lasketut verot ilman kertaluonteisia eriä olivat -0,5 Me (+1,5 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen +0,1 Me (+1,5 Me).
Konsernin katsauskauden tulos ilman kertaluonteisia eriä oli 2,6 Me (-4,1 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 0,8 Me (-4,1 Me)
Konsernin katsauskauden osakekohtainen laimentamaton tulos per osake ilman kertaluonteisia eriä oli 0,13 e (-0,24 e) ja kertaluonteisten erien jälkeen 0,03 e (-0,24 e).
Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli 11,5 % (1,1 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen 8,4 % (1,1 %). Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli 15,8 % (-23,5 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen 4,9 % (-23,5 %).
| Tuloslaskelman eroanalyysi vuosineljänneksitt äin |
|---|
| ------------------------------------------------------ |
| Me | Q1/11 | Q1/10 | Ero % |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 144,1 | 91,2 | 58 |
| Tuotannon arvo | 150,0 | 94,4 | 59 |
| Materiaalit | -61,6 | -34,3 | 79 |
| Muuttuvat palkat ja ulkopuoliset palvelut | -33,7 | -24,2 | 39 |
| Muut muuttuvat ja kiinteät kulut | -41,8 | -32,3 | 30 |
| Kulut yhteensä | -136,7 | -90,8 | 51 |
| Käyttökate | 13,3 | 3,6 | 267 |
Tase, rahoitus ja kassavirta
Konsernilla oli maaliskuun lopussa IFRS:n mukaista pääomalainojen ja vaihdettavien pääomalainojen velkaosuutta jäljellä yhteensä 40,5 Me.
Katsauskaudella nostettiin yhteensä 34,9 Me uusia kahdenvälisiä pitkäaikaisia pankkilainoja, joilla jälleenrahoitettiin katsauskaudella erääntyneitä lyhytaikaisia pankkilainoja. Syndikoidusta rahoituslimiittisopimuksesta oli katsauskauden lopussa käytössä 13,0 Me enemmän verrattuna edellisen vuosineljänneksen loppuun.
Componentan likviditeettitilanne oli maaliskuun lopussa hyvä. Katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset olivat yhteensä 15,7 Me. Lisäksi käyttämättömät luottositoumukset katsauskauden lopussa olivat 51,5 Me. Konsernilla on myös 150 Me:n yritystodistusohjelma, josta yhtiöllä oli velkaa katsauskauden lopussa 3,0 Me.
Korolliset nettovelat ilman 40,5 Me:n pääomalainojen velkaosuutta olivat maaliskuun lopussa 197,6 Me (214,9 Me). Nettovelkaantumisaste oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien oli 192,3 % (218,2 %).
Liiketoiminnan nettorahavirta katsauskaudella oli -6,6 Me (3,5 Me), josta käyttöpääoman muutokset olivat -14,2 Me (3,1 Me). Varastoihin sitoutui pääomia aikaisempaa enemmän tuotantovolyymien kasvaessa erityisesti katsauskauden loppua kohden.
Componenta tehostaa pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien määrä maaliskuun lopussa oli 79,7 Me (40,8 Me). Myytyjen myyntisaamisten kasvanut määrä ei kuitenkaan täysin riittänyt kompensoimaan kasvaneiden volyymien johdosta muuhun käyttöpääomaan sitoutunutta pääomaa.
Maaliskuun lopussa konsernin omavaraisuusaste oli 14,3 % (17,0 %). Konsernin omavaraisuusasteeseen vaikutti Turkin liiran heikkenemisestä suhteessa euroon aiheutunut -9 Me:n suuruinen muuntoeron kumulatiivinen muutos vuoden 2011 alusta lähtien. Konsernin maaliskuun lopun oma pääoma oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien, suhteessa taseen loppusummaan oli 23,5 % (23,6 %).
Investoinnit
Katsauskauden tuotannollisten investointien määrä oli 1,9 Me (0,8 Me). Investointien nettorahavirta oli -2,0 Me (-3,2 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin, myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden kassavirran.
Toimintojen kehitys
Turkin toiminnot
Turkin toiminnot muodostuvat Orhangazissa sijaitsevista rautavalimosta ja konepajasta sekä Manisassa sijaitsevista alumiinivalimosta ja alumiinivanteiden tuotantoyksiköstä.
Turkin toimintojen liikevaihto katsauskaudella kasvoi 67 % ja oli 67,9 Me (40,6 Me). Liikevoitto oli 8,3 Me, joka vastaa 12,2 % liikevaihdosta (3,2 Me, 7,9 %). Katsauskauden liikevoittoa paransi erittäin hyvä volyymikehitys erityisesti rakennus- ja kaivosteollisuuden työkoneet sekä autoteollisuus-asiakastoimialoilla. Katsauskauden liikevoittoa rasitti kuitenkin rautaraaka-ainehintojen nopea nousu -0,4 Me.
Turkin toimintojen tilauskanta maaliskuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 66 % ja oli 54,0 Me (32,6 Me).
Suomen toiminnot
Suomen toimintoihin kuuluvat rautavalimot Iisalmessa, Karkkilassa, Pietarsaaressa ja Porissa sekä konepajat Lempäälässä ja Pietarsaaressa. Lisäksi Suomen toimintoihin kuuluu mäntiä valmistava yksikkö Pietarsaaressa.
Suomen toimintojen liikevaihto katsauskaudella kasvoi 37 % ja oli 28,5 Me (20,8 Me). Liiketulos oli -1,3 Me eli -4,7 % liikevaihdosta (-0,6 Me, -2,8 %). Katsauskauden liiketulosta rasitti nopea rautaraaka-aineiden ja joidenkin alueellisten raaka-aineiden hintojen nousu, yhteensä -1,0 Me. Lisäksi Pietarsaaren yksikön liiketulos heikkeni selvästi.
Suomen toimintojen tilauskanta maaliskuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 29 % ja oli 17,6 Me (13,6 Me).
Componenta tiedotti 14.3.2011 koneistustoiminnan lopettamisesta Pietarsaaressa vuoden 2011 loppuun mennessä. Päätöksen taustalla oli Pietarsaaren koneistustoiminnan pitkään heikkona jatkunut kannattavuus sekä raskaan ajoneuvoteollisuuden asiakaskunnassa tapahtuneet strategiset muutokset.
Tehdyllä päätöksellä on henkilöstövaikutuksia, jotka tarkoittavat enintään 60 työsuhteen päättämistä Componentan Pietarsaaren yksiköstä asteittain vuoden 2011 aikana määräaikaisia työsuhteita päättämällä, eläkejärjestelyin ja irtisanomisin.
Koneistustoiminnan lopettamisesta aiheutuvien kertaluonteisten kulujen arvioidaan olevan noin 3 Me ja investointi- ja tuotesiirtokulujen noin 1 Me vuonna 2011.
Hollannin toiminnot
Hollannin toiminnot muodostuvat rautavalimoista Weertissä ja Heerlenissä sekä konepajatoiminnoista Weertissä ja valumalleja valmistavasta yksiköstä Tegelenissä.
Hollannin toimintojen liikevaihto katsauskaudella kasvoi 43 % ja oli 26,7 Me (18,7 Me) ja liikevoitto oli 0,3 Me eli 1,3 % liikevaihdosta (-0,1 Me, -0,7 %). Hollannin toimintojen liiketuloksen paranemiseen vaikuttivat aiemmin toteutetut kustannusleikkaukset ja lisääntyneet tuotantovolyymit. Katsauskauden liiketulosta kuitenkin rasittivat nopea rautaraaka-aineiden hintojen nousu, alueellisten raaka-ainehintojen nousu sekä muiden materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousu, yhteensä noin -1,0 Me.
Hollannin toimintojen tilauskanta maaliskuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 32 % ja oli 17,7 Me (13,4 Me).
Ruotsin toiminnot
Ruotsin toiminnot muodostuvat Främmestadin konepajasta sekä Wirsbon takomosta.
Ruotsin toimintojen liikevaihto katsauskaudella nousi 104 % ja oli 32,4 Me (15,8 Me) ja liikevoitto oli 1,2 Me, joka vastaa 3,7 % liikevaihdosta (-1,4 Me, -8,9 %). Katsauskauden liikevoitto parani edellis-
Ruotsin toimintojen tilauskanta maaliskuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 74 % ja oli 23,2 Me (13,3 Me).
Muu liiketoiminta
Muu liiketoiminta sisältää myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n Englannissa, palvelu- ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n Turkissa. Muun liiketoiminnan liikevoitto katsauskaudella oli 0,1 Me (-0,7 Me).
Henkilöstö
Konsernin keskimääräinen henkilömäärä katsauskauden aikana oli 4 601 (3 776) mukaan lukien vuokratyövoima 452 (114). Konsernin henkilömäärä katsauskauden lopussa oli 4 727 (3 845), johon sisältyy vuokratyöntekijöiden määrä 488 (151). Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että katsauskauden lopussa Turkissa oli 53 % (48 %), Suomessa 22 % (27 %), Hollannissa 16 % (17 %), ja Ruotsissa 8 % (8 %) henkilöstöstä.
Osakepääoma ja osakkeet
Componenta Oyj:n osake noteerataan NASDAQ OMX Helsingissä. Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä katsauskauden lopussa oli 17 457 798 osaketta. Osakepääoma oli maaliskuun lopussa 21,9 Me (21,9 Me). Osakkeen kurssi oli maaliskuun lopussa 5,90 euroa (4,53 euroa). Katsauskauden keskikurssi oli 5,86 euroa, alin kurssi 5,50 euroa ja ylin kurssi 6,24 euroa. Osakekannan markkinaarvo oli katsauskauden lopussa 103,0 Me (79,1 Me). Osakkeen suhteellinen vaihto katsauskaudella oli 6,8 % (32,7 %) osakekannasta.
Omien osakkeiden hankkiminen ja luovuttaminen
Yhtiökokous 28.2.2011 päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti valtuuttaa hallituksen päättämään enintään 1 700 000 oman osakkeen hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Osakkeet hankitaan muuten kuin osakkeenomistajien omistusten mukaisessa suhteessa NASDAQ OMX Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä hankintahetken markkinahintaan. Valtuutus on voimassa 18 kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä lukien. Valtuutus kumosi varsinaisen yhtiökokouksen 10.3.2010 hallitukselle antaman valtuutuksen päättää omien osakkeiden hankkimisesta.
Yhtiökokous 26.2.2007 valtuutti hallituksen päättämään osakkeiden, optiooikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta seuraavin ehdoin:
- Hallitus voi valtuutuksen perusteella päättää osakkeiden antamisesta sekä optio-oikeuksien ja osakeyhtiölain 10 luvun 1 pykälän mukaisten erityisten oikeuksien antamisesta siten, että valtuutuksen perusteella annettavien osakkeiden määrä on yhteensä enintään 2000000 osaketta. Valtuutuksessa ei suljeta pois hallituksen oikeutta päättää suunnatusta osakeannista.
Tulos rahoituserien jälkeen ILMAN KERTALUONTEISIA ERIÄ
- Valtuutus on voimassa viisi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Valtuutuksesta on käytetty 12 100 osaketta vuonna 2009 liittyen Componentan osakepohjaisen kannustinjärjestelmän 2007 - 2009 palkkioiden maksamiseen ansaintajaksoilta 2007 - 2008.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2010 - 2012
Componenta Oyj:n hallitus teki 10.3.2010 päätöksen konsernin avainhenkilöille suunnatusta pitkän aikavälin osakepohjaisesta palkkio- ja kannustinjärjestelmästä. Järjestelmän kohderyhmään kuuluvat hallituksen päättämät konsernin avainhenkilöt. Katsauskauden lopussa kohderyhmään kuului 52 henkilöä.
Järjestelmässä on kolme ansaintajaksoa, jotka ovat kalenterivuodet 2010, 2011 ja 2012. Hallitus päättää jokaiselle ansaintajaksolle ansaintakriteerit ja niille asetettavat tavoitteet. Ansaintajakson 2011 ansaintakriteeri on Componenta-konsernin tulos rahoituserien jälkeen ennen kertaluonteisia eriä. Ansaintajaksolta ansaitun palkkion määrä todetaan ansaintakriteerille asetetun tavoitteen toteutumisen perusteella ansaintajakson päättymisen jälkeen.
Palkkiot maksetaan vuosina 2011, 2012 ja 2013 osakkeiden ja rahan yhdistelmänä. Rahana maksettava osuus kattaa palkkiosta aiheutuvat verot ja veronluonteiset maksut. Jos järjestelmän perusteella maksetaan palkkiona osakkeita, ansaittuja osakkeita ei saa luovuttaa, pantata tai muutoin käyttää niille asetetun kahden vuoden sitouttamisjakson aikana.
Järjestelmän ansaintajakson 2011 osalta hallitus päätti allokoida 161100 osaketta, josta toimitusjohtajan osuus oli 50 000 kappaletta ja muiden avainhenkilöiden 111100 kappaletta yhteensä.
Järjestelmän tulosvaikutus ennen veroja oli katsauskauden lopussa –0,03 Me.
Hallitus ja johto
Hallitus piti 28.2.2011 pidetyn yhtiökokouksen jälkeen järjestäytymiskokouksen, jossa se valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Heikki Bergholmin ja varapuheenjohtajaksi Juhani Mäkisen.
Componentan toimitusjohtajana toimii Heikki Lehtonen. Konsernin johtoryhmän muodostivat tilikauden lopussa toimitusjohtaja Heikki Lehtonen, operatiivisesta toiminnasta vastaava johtaja Yrjö Julin, talousjohtaja Mika Hassinen, Turkin toimintojen johtaja Hakan Göral, Suomen toimintojen johtaja Olli Karhunen, Hollannin toimintojen johtaja Patrick Steensels, Ruotsin toimintojen johtaja Michael Sjöberg, henkilöstöjohtaja Anu Mankki ja lakiasiainjohtaja Pauliina Rannikko. Johtoryhmän sihteerinä toimii viestintäjohtaja Pirjo Aarniovuori.
Konsernin laajennetun johtoryhmän muodostivat tilikauden lopussa edellä mainitun johtoryhmän sekä johtoryhmän sihteerin lisäksi seuraavat henkilöt: valimotekniikan kehittämisestä vastaava johtaja Tapio Rantala, sisäisistä hankinnoista vastaava johtaja Ömer Lütfi Erten, koneistustekniikan kehittämisestä vastaava johtaja Juha Alhonoja, ostojohtaja Ville Taipale, toimitusketjun hallinnasta vastaava johtaja Karri Koskela, laatu- ja ympäristöjohtaja Bert Duit, myynti- ja tuotekehitysjohtajat Antti Lehto, Lauri Eklin ja Jari Leino sekä suunnittelujohtaja Hein Strijbos.
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Componentan merkittävimmät riskit ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailutilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit),
liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).
Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierrätysmetallin ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.
Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvilta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema.
Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2010 vuosikertomuksesta ja internet-sivuilta www.componenta.com.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Componenta listasi vuonna 2010 liikkeeseen lasketun pääomalainan ja joukkovelkakirjalainan NASDAQ OMX Helsingin pörssiin 19.4.2011.
Markkinanäkymät
Kysyntänäkymät konsernin kaikilla asiakastoimialoilla ovat vuoden 2011 toisen vuosineljänneksen alussa hyvät.
Kysynnän kehityksen odotetaan säilyvän hyvänä raskaat ajoneuvot -asiakastoimialalla erityisesti Euroopan markkinakehityksen takia.
Rakennus- ja kaivosteollisuuskoneiden komponenttien kysynnän odotetaan edelleen kehittyvän suotuisasti lähinnä materiaalihintojen nousun ja talouden elpymisen johdosta.
Maatalouskoneiden kysynnän arvioidaan nousevan edellisvuodesta kohonneiden ruoan hintojen vuoksi sekä Euroopan ja Pohjois-Amerikan markkinoiden kysynnän kehityksen ansiosta.
Turkin autoteollisuuden kasvaneen viennin sekä alumiinivanteiden kysynnän hyvän kehityksen johdosta autoteollisuuden kysynnän arvioidaan kehittyvän suotuisasti vuonna 2011.
Tuulivoimasektorin kysynnän odote-
taan pysyvän alhaisella tasolla Euroopassa vuoden 2011 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana.
Koneenrakennusteollisuuden kysynnän odotetaan jatkavan asteittaista elpymistä.
Componentan näkymät
Componentan näkymät vuodelle 2011 perustuvat yleisiin ulkoisiin suhdanneindikaattoreihin, asiakkaiden antamiin toimitusennusteisiin sekä Componentan tilauskertymään ja tilauskantaan.
Componentan tilauskanta oli maaliskuun lopussa 53 % edellisvuoden vastaavaa ajanjaksoa korkeammalla tasolla. Vuonna 2011 konsernin liikevaihdon odotetaan kasvavan selvästi ja tuloksen rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä olevan positiivinen. Koko vuoden liiketoiminnan nettorahavirran odotetaan pysyvän positiivisena ja käyttöpääoman muutosten säilyvän maltillisina myytävien myyntisaamisten johdosta. Vuoden 2011 tuotannollisten investointien arvioidaan nousevan 15 miljoonasta eurosta noin 20 miljoonaan euroon johtuen uusmyynnin hyvästä kehityksestä ja Pietarsaaren koneistustoiminnan siirtämisestä pääosin Ruotsin Främmestadiin.
Osavuosikatsauksen taulukot
Componenta on soveltanut osavuosikatsauksen laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2010. Tämän tilintarkastamattoman osavuosikatsauksen taulukko-osaa ei ole laadittu noudattaen kaikkia IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardin vaatimuksia.
Konsernin tuloslaskelma ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1.1.-31.3.2011 | 1.1.-31.3.2010 | 1.1.-31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 144,1 | 91,2 | 451,6 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0,4 | -0,3 | 0,6 |
| Liiketoiminnan kulut | -131,2 | -87,3 | -422,7 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -4,9 | -3,3 | -16,0 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,1 | 0,2 |
| Liikevoitto | 8,5 | 0,3 | 13,6 |
| % liikevaihdosta | 5,9 | 0,4 | 3,0 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -5,3 | -5,9 | -23,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 3,2 | -5,6 | -9,9 |
| % liikevaihdosta | 2,2 | -6,1 | -2,2 |
| Verot | -0,5 | 1,5 | 2,5 |
| Tilikauden tulos | 2,6 | -4,1 | -7,4 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
| Emoyhtiön omistajille | 2,3 | -4,2 | -7,8 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,3 | 0,1 | 0,4 |
| 2,6 | -4,1 | -7,4 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos |
|||
| - laimentamaton, e | 0,13 | -0,24 | -0,45 |
Konsernin tuloslaskelma
| Me | 1.1.-31.3.2011 | 1.1.-31.3.2010 | 1.1.-31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 144,1 | 91,2 | 451,6 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0,4 | -0,3 | 0,6 |
| Liiketoiminnan kulut | -131,7 | -87,3 | -422,8 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -6,9 | -3,3 | -16,0 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,1 | 0,2 |
| Liikevoitto | 6,0 | 0,3 | 13,5 |
| % liikevaihdosta | 4,2 | 0,4 | 3,0 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -5,3 | -5,9 | -23,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 0,7 | -5,6 | -10,0 |
| % liikevaihdosta | 0,5 | -6,1 | -2,2 |
| Verot | 0,1 | 1,5 | 2,5 |
| Tilikauden tulos | 0,8 | -4,1 | -7,5 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
| Emoyhtiön omistajille | 0,5 | -4,2 | -7,9 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,3 | 0,1 | 0,4 |
| 0,8 | -4,1 | -7,5 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos |
|||
| - laimentamaton, e | 0,03 | -0,24 | -0,45 |
| - laimennusvaikutuksella oikaistu, e | 0,03 | -0,24 | -0,45 |
Konsernin laaja tuloslaskelma
| Me | 1.1.-31.3.2011 | 1.1.-31.3.2010 | 1.1.-31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Tilikauden tulos | 0,8 | -4,1 | -7,5 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||
| Muuntoeron muutos | -8,7 | 6,7 | 6,7 |
| Rahavirran suojaukset | -0,7 | 0,3 | 4,8 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 0,2 | -0,1 | -1,3 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -9,2 | 6,9 | 10,3 |
| Tilikauden laaja tulos | -8,4 | 2,9 | 2,8 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
| Emoyhtiön omistajille | -8,4 | 2,5 | 2,0 |
| Määräysvallattomille omistajille | 0,0 | 0,4 | 0,8 |
| -8,4 | 2,9 | 2,8 |
Konsernin tase
| Me | 31.3.2011 | 31.3.2010 | 31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Varat | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
| A ineettomat hyödykkeet |
6,4 | 6,9 | 6,7 |
| Liikearvo | 31,2 | 33,0 | 33,1 |
| S ijoituskiinteistöt |
1,7 | 1,8 | 1,8 |
| A ineelliset hyödykkeet |
234,7 | 247,3 | 245,3 |
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | 1,3 | 1,2 | 1,3 |
| S aamiset |
6,0 | 5,4 | 6,0 |
| Muut rahoitusvarat | 0,6 | 0,4 | 0,5 |
| Laskennalliset verosaamiset | 22,4 | 18,7 | 20,9 |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 304,4 | 314,9 | 315,6 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| V aihto-omaisuus |
63,6 | 47,7 | 52,2 |
| S aamiset |
53,0 | 40,9 | 41,7 |
| V erosaamiset |
0,0 | 0,2 | 0,0 |
| Rahavarat | 15,7 | 13,5 | 11,0 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 132,3 | 102,2 | 104,8 |
| Varat yhteensä | 436,6 | 417,1 | 420,4 |
| Oma pääoma ja velat | |||
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 21,9 | 21,9 | 21,9 |
| Muu oma pääoma | 33,1 | 41,9 | 41,5 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 55,0 | 63,8 | 63,4 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 7,3 | 6,9 | 7,3 |
| Oma pääoma yhteensä | 62,3 | 70,7 | 70,7 |
| Velat | |||
| Pitkäaikaiset | |||
| Pääomalainat | 35,4 | 27,8 | 35,3 |
| K orolliset velat |
199,4 | 206,4 | 185,1 |
| V araukset |
7,4 | 7,4 | 8,5 |
| Laskennalliset verovelat | 8,9 | 6,8 | 9,6 |
| Lyhytaikaiset | |||
| Pääomalainat | 5,1 | - | 5,1 |
| K orolliset velat |
13,9 | 22,0 | 15,3 |
| K orottomat velat |
100,8 | 74,4 | 89,5 |
| T uloverovelat |
1,5 | 0,1 | 0,1 |
| V araukset |
1,8 | 1,6 | 1,2 |
| Velat yhteensä | 374,4 | 346,4 | 349,7 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 436,6 | 417,1 | 420,4 |
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
| Me | 1.1.-31.3.2011 | 1.1.-31.3.2010 | 1.1.-31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| T ilikauden tulos rahoituserien jälkeen |
0,7 | -5,6 | -10,0 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 6,9 | 3,3 | 16,0 |
| Rahoituksen tuotot ja kulut | 5,3 | 5,9 | 23,5 |
| Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut | -0,5 | 1,3 | 1,7 |
| K äyttöpääoman muutokset |
-14,2 | 3,1 | 13,6 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | -1,7 | 8,0 | 44,8 |
| S aadut ja maksetut korot ja osinkotuotot |
-4,9 | -4,5 | -20,6 |
| Maksetut verot | 0,0 | -0,1 | 0,9 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | -6,6 | 3,5 | 25,2 |
| Investointien rahavirta | |||
| I nvestoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin |
-1,9 | -2,9 | -10,0 |
| A ineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti |
0,0 | - | 0,0 |
| Muut investoinnit ja myönnetyt lainat | -0,1 | -0,3 | -0,4 |
| Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut | 0,0 | - | 0,1 |
| Investointien nettorahavirta | -2,0 | -3,2 | -10,4 |
| Rahoituksen rahavirta | |||
| Maksetut osingot | - | - | - |
| Rahoitusleasingvelkojen maksut | -0,7 | -0,5 | -2,4 |
| Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys (-) | 1,0 | -29,7 | -36,3 |
| Pitkäaikaisten lainojen nostot | 47,9 | 43,0 | 54,3 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset | -34,4 | -7,4 | -27,2 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 13,8 | 5,4 | -11,7 |
| Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) | 5,2 | 5,6 | 3,1 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 11,0 | 7,6 | 7,6 |
| V aluuttakurssien muutosten vaikutus |
-0,5 | 0,3 | 0,3 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 15,7 | 13,5 | 11,0 |
| Muutos tilikauden aikana | 5,2 | 5,6 | 3,1 |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| Määräys | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yli | Kertyneet | vallattomien | |||||||
| Osake | kurssi | Muut | Rahavirran | Muunto | voitto | omistajien | Oma pääoma | ||
| Me | pääoma | rahasto | rahastot | suojaukset | ero | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
| Oma pääoma 1.1.2010 | 21,9 | 15,0 | 34,6 | -1,3 | -24,5 | 15,6 | 61,3 | 6,5 | 67,8 |
| Tilikauden tulos | -4,2 | -4,2 | 0,1 | -4,1 | |||||
| Muuntoerot | 6,5 | 6,5 | 0,3 | 6,7 | |||||
| Rahavirran suojaukset | 0,2 | 0,2 | 0,2 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 0,2 | 6,5 | -4,2 | 2,5 | 0,4 | 2,9 | |||
| Oma pääoma 31.3.2010 | 21,9 | 15,0 | 34,6 | -1,1 | -18,0 | 11,4 | 63,8 | 6,9 | 70,7 |
| Oma pääoma 31.3.2011 | 21,9 | 15,0 | 34,7 | 1,8 | -26,5 | 8,2 | 55,0 | 7,3 | 62,3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tilikauden laaja tulos | -0,5 | -8,4 | 0,5 | -8,4 | 0,0 | -8,4 | |||
| Rahavirran suojaukset | -0,5 | -0,5 | -0,5 | ||||||
| Muuntoerot | -8,4 | -8,4 | -0,4 | -8,7 | |||||
| Tilikauden tulos | 0,5 | 0,5 | 0,3 | 0,8 | |||||
| Oma pääoma 1.1.2011 | 21,9 | 15,0 | 34,7 | 2,3 | -18,1 | 7,7 | 63,4 | 7,3 | 70,7 |
| Me | pääoma | rahasto | rahastot | suojaukset | ero | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
| Osake | kurssi | Muut | Rahavirran | Muunto | voitto | omistajien | Oma pääoma | ||
| Yli | Kertyneet | Määräys vallattomien |
Konsernin tunnusluvut
| 31.3.2011 | 31.3.2010 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 14,3 | 17,0 | 16,8 |
| Oma pääoma/osake, e | 3,15 | 3,65 | 3,63 |
| Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me | 316,1 | 326,9 | 311,5 |
| Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | 11,5 | 1,1 | 5,0 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 8,4 | 1,1 | 5,0 |
| Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | 15,8 | -23,5 | -10,2 |
| Oman pääoman tuotto, % | 4,9 | -23,5 | -10,3 |
| Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me | 238,1 | 242,7 | 229,8 |
| Net gearing, pääomalaina velkana, % | 382,4 | 343,3 | 325,0 |
| Tilauskanta, Me | 104,3 | 68,0 | 94,6 |
| Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me | 1,9 | 0,8 | 8,2 |
| Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 1,9 | 0,8 | 8,5 |
| Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta | 1,4 | 0,8 | 1,9 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 4 150 | 3 662 | 3 853 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima | 4 601 | 3 776 | 4 155 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 4 239 | 3 694 | 4 016 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima | 4 727 | 3 845 | 4 414 |
| Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % | 89,8 | 87,9 | 88,1 |
| Vastuusitoumukset, Me | 244,5 | 220,5 | 247,5 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, e | 0,03 | -0,24 | -0,45 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, e | 0,03 | -0,24 | -0,45 |
| Rahavirta/osake, e | -0,38 | 0,20 | 1,44 |
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
| Me | 1-3/2011 | 1-3/2010 | 1-12/2010 |
|---|---|---|---|
| Aineellisten hyödykkeiden muutokset | |||
| Hankintameno kauden alussa | 556,3 | 531,1 | 531,1 |
| Muuntoerot | -13,1 | 13,3 | 24,1 |
| Lisäykset | 1,6 | 0,7 | 6,3 |
| Vähennykset | -6,7 | -1,2 | -5,2 |
| Hankintameno kauden lopussa | 538,1 | 543,9 | 556,3 |
| Kertyneet poistot kauden alussa | -311,0 | -286,9 | -286,9 |
| Muuntoerot | 7,3 | -6,8 | -12,5 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 6,7 | 0,3 | 2,4 |
| Tilikauden poistot ja arvonalenemiset | -6,4 | -3,2 | -14,0 |
| Kertyneet poistot kauden lopussa | -303,4 | -296,6 | -311,0 |
| Tasearvo kauden lopussa | 234,7 | 247,3 | 245,3 |
| Liikearvo | |||
| Hankintameno kauden alussa | 33,1 | 31,5 | 31,5 |
| Muuntoero | -1,9 | 1,5 | 1,6 |
| Tasearvo kauden lopussa | 31,2 | 33,0 | 33,1 |
Konsernin kehitys
Liikevaihto markkina-alueittain
| Me | 1-12/2010 | 1-3/2010 | 1-3/2011 |
|---|---|---|---|
| Ruotsi | 81,7 | 15,5 | 29,8 |
| Saksa | 76,0 | 15,2 | 25,3 |
| Turkki | 73,7 | 14,3 | 21,4 |
| Suomi | 53,8 | 11,0 | 14,7 |
| Iso-Britannia | 47,5 | 9,9 | 15,9 |
| Benelux-maat | 35,2 | 7,1 | 11,5 |
| Ranska | 27,8 | 6,1 | 9,6 |
| Italia | 20,7 | 3,8 | 7,1 |
| Muu Eurooppa | 9,1 | 2,2 | 2,4 |
| Muut maat | 26,1 | 6,1 | 6,4 |
| Yhteensä | 451,6 | 91,2 | 144,1 |
neljännesvuosittainen Liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
| Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 |
|---|---|---|---|---|---|
| Ruotsi | 15,5 | 21,9 | 19,5 | 24,8 | 29,8 |
| Saksa | 15,2 | 20,9 | 18,6 | 21,2 | 25,3 |
| Turkki | 14,3 | 19,1 | 18,8 | 21,5 | 21,4 |
| Suomi | 11,0 | 13,6 | 12,9 | 16,3 | 14,7 |
| Iso-Britannia | 9,9 | 12,0 | 12,5 | 13,1 | 15,9 |
| Benelux-maat | 7,1 | 9,4 | 8,7 | 10,0 | 11,5 |
| Ranska | 6,1 | 7,1 | 6,5 | 8,1 | 9,6 |
| Italia | 3,8 | 4,2 | 5,9 | 6,8 | 7,1 |
| Muu Eurooppa | 2,2 | 2,2 | 2,5 | 2,3 | 2,4 |
| Muut maat | 6,1 | 6,9 | 6,5 | 6,6 | 6,4 |
| Yhteensä | 91,2 | 117,3 | 112,3 | 130,7 | 144,1 |
Konsernin kehitys
| Me | 1-12/2010 | 1-3/2010 | 1-3/2011 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451,6 | 91,2 | 144,1 |
| Liikevoitto | 13,5 | 0,3 | 6,0 |
| Nettorahoituskulut *) | -23,5 | -5,9 | -5,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -10,0 | -5,6 | 0,7 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
| Konsernin kehitys | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kon sern in kehitys liiketoimintasegmen teittäin |
|||||
| Liikevaihto, Me | 1-12/2010 | 1-3/2010 | 1-3/2011 | ||
| Turkki | 204,8 | 40,6 | 67,9 | ||
| Suomi | 103,6 | 20,8 | 28,5 | ||
| Hollanti | 85,1 | 18,7 | 26,7 | ||
| Ruotsi | 84,7 | 15,8 | 32,4 | ||
| Muu liiketoiminta | 65,3 | 14,3 | 21,8 | ||
| Sisäiset erät | -91,9 | -19,0 | -33,2 | ||
| Componenta yhteensä | 451,6 | 91,2 | 144,1 | ||
| Liikevoitto, Me | 1-12/2010 | 1-3/2010 | 1-3/2011 | ||
| Turkki | 15,2 | 3,2 | 8,3 | ||
| Suomi | -0,2 | -0,6 | -1,3 | ||
| Hollanti | -1,5 | -0,1 | 0,3 | ||
| Ruotsi | 0,8 | -1,4 | 1,2 | ||
| Muu liiketoiminta | -1,0 | -0,7 | 0,1 | ||
| Kertaluonteiset erät *) | -0,1 | 0,0 | -2,4 | ||
| Sisäiset erät | 0,4 | 0,0 | -0,2 | ||
| Componenta yhteensä | 13,5 | 0,3 | 6,0 | ||
| *) Kertaluonteiset erät 1-3/2011 liittyvät Suomi-liiketoimintasegmenttiin kuuluvan Pietarsaaren konepajan koneistustoimintojen lopettamiseen. |
|||||
| Tilauskanta, Me | 12/2010*) | 3/2010 | 3/2011 | ||
| Turkki | 47,8 | 32,6 | 54,0 | ||
| Suomi | 15,7 | 13,6 | 17,6 | ||
| Hollanti | 16,4 | 13,4 | 17,7 | ||
| Ruotsi | 22,0 | 13,3 | 23,2 | ||
| Sisäiset erät | -7,4 | -5,0 | -8,3 | ||
| Componenta yhteensä | 94,6 | 68,0 | 104,3 | ||
| *) Tilauskanta 10.1.2011 | |||||
| Kon sern in kehitys nelj änne svuosittain |
|||||
| Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 |
| Liikevaihto | 91,2 | 117,3 | 112,3 | 130,7 | 144,1 |
| Liikevoitto | 0,3 | 4,0 | 3,4 | 5,8 | 6,0 |
| Nettorahoituskulut *) | -5,9 | -6,2 | -5,5 | -5,9 | -5,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -5,6 | -2,2 | -2,1 | -0,1 | 0,7 |
| *) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille |
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain
| Liikevaihto, Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 |
|---|---|---|---|---|---|
| Turkki | 40,6 | 53,1 | 51,5 | 59,6 | 67,9 |
| Suomi | 20,8 | 27,0 | 25,1 | 30,6 | 28,5 |
| Hollanti | 18,7 | 23,4 | 20,8 | 22,1 | 26,7 |
| Ruotsi | 15,8 | 21,3 | 20,6 | 26,9 | 32,4 |
| Muu liiketoiminta | 14,3 | 16,2 | 16,8 | 18,1 | 21,8 |
| Sisäiset erät | -19,0 | -23,7 | -22,5 | -26,7 | -33,2 |
| Componenta yhteensä | 91,2 | 117,3 | 112,3 | 130,7 | 144,1 |
| Liikevoitto, Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 |
| Turkki | 3,2 | 3,3 | 4,5 | 4,3 | 8,3 |
| Suomi | -0,6 | 0,7 | -0,9 | 0,6 | -1,3 |
| Hollanti | -0,1 | 0,2 | -1,0 | -0,5 | 0,3 |
| Ruotsi | -1,4 | 0,0 | 0,6 | 1,6 | 1,2 |
| Muu liiketoiminta | -0,7 | -0,1 | 0,0 | -0,2 | 0,1 |
| Kertaluonteiset erät *) | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -2,4 |
| Sisäiset erät | 0,0 | -0,2 | 0,3 | 0,2 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 0,3 | 4,0 | 3,4 | 5,8 | 6,0 |
| *) Kertaluonteiset erät Q1/11 liittyvät Suomi-liiketoimintasegmenttiin kuuluvan Pietarsaaren konepajan koneistustoimintojen lopettamiseen. |
|||||
| Tilauskanta kauden lopussa, Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10*) | Q1/11 |
| Turkki | 32,6 | 42,4 | 42,5 | 47,8 | 54,0 |
| Suomi | 13,6 | 15,8 | 16,7 | 15,7 | 17,6 |
| Hollanti | 13,4 | 14,6 | 14,7 | 16,4 | 17,7 |
| Ruotsi | 13,3 | 16,5 | 18,7 | 22,0 | 23,2 |
Sisäiset erät -5,0 -5,7 -6,8 -7,4 -8,3 Componenta yhteensä 68,0 83,6 85,8 94,6 104,3
*) Tilauskanta 10.1.2011
12
Konsernin kehitys
Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1-12/2010 | 1-3/2010 | 1-3/2011 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451,6 | 91,2 | 144,1 |
| Liikevoitto | 13,6 | 0,3 | 8,5 |
| Nettorahoituskulut *) | -23,5 | -5,9 | -5,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -9,9 | -5,6 | 3,2 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä
| Liikevoitto, Me | 1-12/2010 | 1-3/2010 | 1-3/2011 |
|---|---|---|---|
| Turkki | 15,2 | 3,2 | 8,3 |
| Suomi | -0,2 | -0,6 | -1,3 |
| Hollanti | -1,5 | -0,1 | 0,3 |
| Ruotsi | 0,8 | -1,4 | 1,2 |
| Muu liiketoiminta | -1,0 | -0,7 | 0,1 |
| Sisäiset erät | 0,4 | 0,0 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 13,6 | 0,3 | 8,5 |
Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 91,2 | 117,3 | 112,3 | 130,7 | 144,1 |
| Liikevoitto | 0,3 | 4,0 | 3,4 | 5,9 | 8,5 |
| Nettorahoituskulut *) | -5,9 | -6,2 | -5,5 | -5,9 | -5,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -5,6 | -2,2 | -2,1 | 0,0 | 3,2 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Liikevoitto, Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 |
|---|---|---|---|---|---|
| Turkki | 3,2 | 3,3 | 4,5 | 4,3 | 8,3 |
| Suomi | -0,6 | 0,7 | -0,9 | 0,6 | -1,3 |
| Hollanti | -0,1 | 0,2 | -1,0 | -0,5 | 0,3 |
| Ruotsi | -1,4 | 0,0 | 0,6 | 1,6 | 1,2 |
| Muu liiketoiminta | -0,7 | -0,1 | 0,0 | -0,2 | 0,1 |
| Sisäiset erät | 0,0 | -0,2 | 0,3 | 0,2 | -0,2 |
| Componenta yhteensä | 0,3 | 4,0 | 3,4 | 5,9 | 8,5 |
Liiketoimintasegmentit
| Me | 31.3.2011 | 31.3.2010 | 31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Turkki | |||
| V arat |
209,6 | 195,7 | 210,8 |
| V elat |
38,2 | 25,6 | 33,5 |
| I nvestoinnit sis. rahoitusleasing |
1,1 | 0,5 | 4,8 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 1,7 | 0,7 | 4,9 |
| Suomi | |||
| V arat |
80,6 | 78,1 | 85,7 |
| V elat |
26,6 | 20,4 | 24,2 |
| I nvestoinnit sis. rahoitusleasing |
0,3 | 0,2 | 2,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset *) | 3,3 | 1,0 | 4,8 |
| Hollanti | |||
| V arat |
52,3 | 51,5 | 48,7 |
| V elat |
17,1 | 10,3 | 12,8 |
| I nvestoinnit sis. rahoitusleasing |
0,2 | 0,1 | 0,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 0,4 | 0,3 | 1,5 |
| Ruotsi | |||
| V arat |
53,1 | 43,0 | 51,5 |
| V elat |
28,1 | 15,9 | 25,7 |
| I nvestoinnit sis. rahoitusleasing |
0,1 | 0,1 | 0,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 0,8 | 0,6 | 2,1 |
| Muu liiketoiminta | |||
| V arat |
55,8 | 50,6 | 53,9 |
| V elat |
26,2 | 26,2 | 25,7 |
| I nvestoinnit sis. rahoitusleasing |
0,3 | 0,0 | 0,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 0,7 | 0,6 | 2,7 |
*) Suomi-liiketoimintasegmentin poistot ja arvonalenemiset 31.3.2011 sisältävät
kertaluonteisia pitkäaikasten varojen alaskirjauksia 2,0 Me.
Johdannaissopimusten käyvät arvot
| Me | Käypä arvo, positiivinen |
31.3.2011 Käypä arvo, negatiivinen |
Käypä arvo, netto |
31.3.2010 Käypä arvo, netto |
31.12.2010 Käypä arvo, netto |
|---|---|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset | |||||
| Valuuttatermiinisopimukset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,3 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 0,6 | -0,1 | 0,4 | -0,7 | -1,5 |
| Valuuttaoptiot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | - | -0,1 |
| Korkojohdannaiset | |||||
| Korko-optiot | 0,1 | -0,4 | -0,3 | 0,2 | -0,3 |
| Koronvaihtosopimukset | 1,1 | -0,3 | 0,9 | -1,7 | -0,3 |
| Hyödykejohdannaiset | |||||
| Sähkötermiinisopimukset | 2,3 | 0,0 | 2,3 | -0,5 | 3,3 |
| Yhteensä | 4,2 | -0,8 | 3,3 | -2,7 | 0,8 |
Johdannaissopimusten nimellisarvot
| 31.3.2011 | 31.3.2010 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|---|
| Me | Nimellis arvo |
Nimellis arvo |
Nimellis arvo |
| Valuuttajohdannaiset*) | |||
| Valuuttatermiinisopimukset | 2,1 | 6,7 | 11,0 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 62,4 | 45,4 | 69,2 |
| Valuuttaoptiot | 2,8 | - | 2,8 |
| Korkojohdannaiset | |||
| Korko-optiot | 28,0 | 42,0 | 28,0 |
| Koronvaihtosopimukset | |||
| A lle 1 vuoden sisällä erääntyvät |
28,0 | 24,0 | 28,0 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 60,0 | 28,0 | 60,0 |
| Hyödykejohdannaiset | |||
| Sähkötermiinisopimukset | |||
| A lle 1 vuoden sisällä erääntyvät |
3,2 | 2,9 | 4,0 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 8,2 | 6,1 | 5,7 |
| Yhteensä | 194,7 | 155,1 | 208,7 |
*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi
Vastuusitoumukset
| Me | 31.3.2011 | 31.3.2010 | 31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Kiinteistökiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 14,7 | 15,2 | 15,3 |
| Yrityskiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | - | - | - |
| Pantit | |||
| Omista velvoitteista | 222,0 | 197,0 | 222,0 |
| Muut vuokrasopimukset | 2,5 | 3,2 | 5,5 |
| Muut vastuut | 5,4 | 5,1 | 4,7 |
| Yhteensä | 244,5 | 220,5 | 247,5 |
Euron vaihtokurssit
| Päätöskurssi | Keskikurssi | |||
|---|---|---|---|---|
| Yksi euro on | 31.3.2011 | 31.3.2010 | 31.3.2011 | 31.3.2010 |
| SEK | 8,9329 | 9,7135 | 8,8642 | 9,9464 |
| USD | 1,4207 | 1,3479 | 1,3680 | 1,3829 |
| GPB | 0,8837 | 0,8898 | 0,8539 | 0,8876 |
| TRY (Turkin keskuspankki) | 2,1816 | 2,0523 | 2,1469 | 2,0787 |
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Oman pääoman tuotto-% (ROE) *) | = | Tulos rahoituserien jälkeen – verot × 100 Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo) |
|---|---|---|
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) *) | = | Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut × 100 Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) |
| Omavaraisuusaste, % | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus × 100 Taseen loppusumma - saadut ennakot |
| Tulos/osake, e (EPS) | = | Tulos rahoituserien jälkeen – verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Tulos/osake, e, laimennusvaikutuksella = Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavaikutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta laskettaessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon). Vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty jakajan osakemäärään. |
||
| Rahavirta/osake, e (CEPS) | = | Liiketoiminnan nettorahavirta Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella |
| Oma pääoma/osake, e | = | Oma pääoma ilman pääomalainoja Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa |
| Korolliset nettovelat, Me | = | Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset |
| Nettovelkaantumisaste (net gearing), % = | Korolliset nettovelat × 100 Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
*) Ensimmäisen vuosineljänneksen oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna)
Suurimmat osakkeenomistajat 31.3.2011
| Osuus | |||
|---|---|---|---|
| Osakkaan nimi | Osakkeet | äänivallasta, % | |
| 1 Lehtonen Heikki | 5 311 340 | 30,42 | |
| Cabana Trade S.A. | 3 501 988 | ||
| Oy Högfors-Trading Ab | 1 806 052 | ||
| Lehtonen Heikki | 3 300 | ||
| 2 Etra Capital Oy | 4 347 464 | 24,90 | |
| 3 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 978 968 | 5,61 | |
| 4 Suomen Teollisuussijoitus Oy | 666 666 | 3,82 | |
| 5 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 354 266 | 2,03 | |
| 6 Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 297 000 | 1,70 | |
| 7 Sijoitusrahasto Alfred Berg Small Cap Finland | 251 738 | 1,44 | |
| 8 Bergholm Heikki | 240 016 | 1,37 | |
| 9 Suomen Kulttuurirahasto | 236 000 | 1,35 | |
| 10 Laakkonen Mikko | 200 000 | 1,15 | |
| Hallintarekisteröidyt osakkeet | 589 031 | 3,37 | |
| Muut osakkaat | 3 985 309 | 22,83 | |
| Yhteensä | 17 457 798 | 100,00 |
Hallituksen jäsenten omistusosuus on 32,2 %. Kaikilla osakkeilla on yhtäläinen äänioikeus.
Jos kaikki vaihtovelkakirjat konvertoidaan osakkeiksi, hallituksen jäsenten omistusosuus muuttuu 31,7 %:iin.
Helsinki 20. huhtikuuta 2011
COMPONENTA OYJ Hallitus
Componenta Oyj
Panuntie 4 00610 Helsinki www.componenta.com