AI assistant
Componenta Oyj — Interim / Quarterly Report 2011
Oct 18, 2011
3307_10-q_2011-10-18_fdcb9183-e157-4de9-85b4-b2f62b74323f.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
O s av u 2011 o s i k at s a u s q 3 1.1. - 30.9.2011
- Konsernin tilauskanta kasvoi 21 % ja oli syyskuun lopussa 104 Me (86 Me).
- Liikevaihto katsauskaudella nousi 35 % ja oli 435 Me (321 Me).
- Kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 71 % (52 %).
- Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 23,0 Me (7,7 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 19,1 Me (7,7 Me).
- Tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli 3,8 Me (-9,9 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen -0,1 Me (-9,9 Me).
- Osakekohtainen tulos ilman kertaluonteisia eriä oli 0,16 e (-0,42 e) ja kertaluonteisten erien jälkeen -0,02 e (-0,42 e).
- Käyttämättömät luottositoumukset ja rahavarat katsauskauden lopussa olivat 48 Me.
Kysyntänäkymät vuoden viimeiselle vuosineljännekselle pysyneet tyydyttävinä
Componentan Q3/2011 katsaus lyhyesti
Heinä - syyskuun liikevaihto oli 134,1 Me, joka oli 19 % enemmän kuin vuotta aiemmin (112,3 Me). Kolmannella vuosineljänneksellä konsernin kapasiteetin käyttöaste oli 65 % (55 %).
Kolmannen vuosineljänneksen liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä nousi edellisvuodesta ja oli 3,8 Me (3,4 Me). Kolmannen vuosineljänneksen liikevoittoa ilman kertaluonteisia eriä paransivat edellisvuodesta korkeammat tuotantovolyymit ja aikaisemmin toteutetut kustannussopeutustoimet. Liikevoittoa rasitti materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousu -3,2 Me.
Kolmannen vuosineljänneksen tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä laski edellisvuodesta ja oli -3,5 Me (-2,1 Me). Rahoituskulut nousivat pääosin pitkien korkojen nopeasta laskusta johtuvasta ja suojauslaskennan piiriin kuulumattomien korkosuojausten käyvän arvon muutoksesta.
Osakkeenomistajille kuuluva tulos ilman kertaluonteisia eriä vuoden kolmannelta vuosineljännekseltä oli -2,1 Me (-1,3 Me) eli osakekohtaisesti -0,14 e (-0,09 e) ja kertaluonteisten erien jälkeen -2,6 Me (-1,3 Me) eli osakekohtaisesti -0,17 e (-0,09 e).
Heinä - syyskuun liiketoiminnan nettorahavirta oli -1,9 Me (-8,6 Me).
Tammi - syyskuun 2011 osavuosikatsaus
Liikevaihto ja tilauskanta
Konsernin liikevaihto tammi - syyskuussa oli 434,7 Me (320,9 Me). Liikevaihto nousi 35 % ja tuotannon arvo 35 %. Konsernin kapasiteetin käyttöaste katsauskaudella oli 71 % (52 %). Tilauskanta syyskuun lopussa nousi edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 21 % ja oli 103,7 Me (85,8 Me). Julkistettu tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden asiakkaille vahvistetut tilaukset.
Turkin toimintojen liikevaihto nousi 43 % edellisvuodesta ja oli 207,7 Me (145,2 Me). Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 57,6 Me (42,5 Me). Turkin tilauskantaa nostivat erityisesti rakennus- ja kaivoskoneiden sekä autoteollisuuden hyvä kehitys.
Suomen toimintojen liikevaihto nousi 17 % edellisvuodesta ja oli 85,2 Me (73,0 Me). Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 15,2 Me (16,7 Me). Suomen tilauskanta kertyy pääsääntöisesti raskaan ajoneuvoteollisuuden ja koneenrakennusteollisuuden asiakkailta.
Hollannin toimintojen liikevaihto nousi 34 % edellisvuodesta ja oli 84,1 Me (62,9 Me). Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 18,2 Me (14,7 Me). Hollannin tilauskannan vahvistumiseen vaikuttivat rakennus- ja kaivoskoneiden, maatalouskoneiden, raskaan ajoneuvoteollisuuden sekä koneenrakennusteollisuuden lisääntyneet tilaukset.
Ruotsin toimintojen liikevaihto nousi 56 % edellisvuodesta ja oli 90,3 Me (57,8 Me). Tilauskanta oli katsauskauden lopussa 22,9 Me (18,7 Me). Ruotsin tilauskannan paranemiseen vaikuttivat erityisesti raskaan ajoneuvoteollisuuden ja koneenrakennusteollisuuden lisääntyneet tilaukset.
Componentan liikevaihto jakautui katsauskaudella asiakastoimialoittain seuraavasti: raskaat ajoneuvot 28 % (25 %), rakennus- ja kaivosteollisuus 23 % (21 %), koneenrakennus 18 % (20 %), autoteollisuus 18 % (20 %), maatalouskoneet 12 % (12 %), tuulivoima 1 % (2 %) ja muu myynti 0 % (1 %).
Tulos
Konsernin katsauskauden käyttökate ilman kertaluonteisia eriä oli 36,8 Me (19,6 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 34,7 Me (19,6 Me). Konsernin
| Me | Q1/11 | Q1/10 | Ero % | Q2/11 | Q2/10 | Ero % | Q3/11 | Q3/10 | Ero % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 144,1 | 91,2 | 58 | 156,5 | 117,3 | 33 | 134,1 | 112,3 | 19 |
| Tuotannon arvo | 150,0 | 94,4 | 59 | 159,1 | 119,0 | 34 | 132,3 | 113,0 | 17 |
| Materiaalit | -61,5 | -34,3 | 79 | -64,4 | -45,5 | 42 | -53,9 | -43,3 | 24 |
| Muuttuvat palkat ja ulkopuoliset palvelut | -33,6 | -24,1 | 39 | -36,1 | -29,3 | 23 | -29,8 | -27,7 | 8 |
| Muut muuttuvat ja kiinteät kulut | -41,6 | -32,4 | 29 | -43,0 | -35,7 | 21 | -40,7 | -34,6 | 17 |
| Kulut yhteensä | -136,7 | -90,8 | 51 | -143,6 | 110,4 | 30 | -124,3 | -105,6 | 18 |
| Käyttökate | 13,3 | 3,6 | 267 | 15,5 | 8,6 | 80 | 8,0 | 7,4 | 8 |
Tuloslaskelman eroanalyysi ilman kertaluonteisia eriä vuosineljänneksittäin:
käyttökate parani edellisvuodesta lähinnä korkeampien tuotantovolyymien ja osin myös aikaisemmin toteutettujen kustannusten sopeutustoimien ansiosta. Katsauskauden käyttökatteeseen vaikuttivat negatiivisesti materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen voimakas nousu sekä alkuvuonna tapahtunut nopea rautaraaka-aineiden hintojen nousu, yhteensä nettona arviolta -8,5 Me, joita ei ole saatu kompensoitua myyntihintojen nostoilla katsauskauden aikana.
Konsernin katsauskauden liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 23,0 Me (7,7 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 19,1 Me (7,7 Me). Liikevoittoon sisältyvät yhteensä -3,9 Me:n kertaluonteiset erät liittyvät Pietarsaaren konepajan sulkemisesta johtuvaan koneiden ja laitteiden alaskirjauksiin (-1,8 Me), arvioituihin tehottomuuksiin tuotannon alasajamisen ajalta Pietarsaaressa (-1,3 Me), sekä muihin kertaluonteisiin kuluihin (-0,7 Me).
Konsernin nettorahoituskulut katsauskaudella olivat -19,2 Me (-17,6 Me). Nettorahoituskulut nousivat edellisvuodesta lähinnä kohonneiden korkokustannusten johdosta.
Konsernin katsauskauden tulos rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä oli 3,8 Me (-9,9 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen -0,1 Me (-9,9 Me).
Katsauskauden verot ilman kertaluonteisia eriä olivat -0,1 Me (+2,9 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen +0,7 Me (+2,9 Me).
Konsernin katsauskauden tulos ilman kertaluonteisia eriä oli 3,7 Me (-7,0 Me) ja kertaluonteisten erien jälkeen 0,7 Me (-7,0 Me).
Konsernin katsauskauden osakekohtainen laimentamaton tulos per osake ilman kertaluonteisia eriä oli 0,16 e (-0,42 e) ja kertaluonteisten erien jälkeen -0,02 e (-0,42 e).
Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli 10,6 % (3,9 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen 8,9 % (3,9 %). Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä oli 8,8 % (-12,7 %) ja kertaluonteisten erien jälkeen 1,6 % (-12,7 %).
Tase, rahoitus ja kassavirta
Konsernilla oli syyskuun lopussa IFRS:n mukaista pääomalainojen ja vaihdettavien pääomalainojen velkaosuutta jäljellä yhteensä 40,6 Me.
Katsauskaudella nostettiin yhteensä 34,9 Me uusia kahdenvälisiä pitkäaikaisia pankkilainoja, joilla jälleenrahoitettiin katsauskaudella erääntyneitä lyhytaikaisia pankkilainoja. Lyhytaikaiset korolliset velat nousivat kesäkuussa merkittävästi johtuen syndikaattilainan erääntymisestä kesällä 2012. Syndikaattilaina on tarkoitus uudelleenneuvotella loppuvuoden aikana.
Componentan likviditeettitilanne oli syyskuun lopussa edelleen hyvä. Katsauskauden lopun rahat ja pankkisaamiset olivat yhteensä 18,3 Me. Lisäksi käyttämättömät luottositoumukset katsauskauden lopussa olivat 30,0 Me. Konsernilla on myös 150 Me:n yritystodistusohjelma, josta yhtiöllä oli katsauskauden lopussa velkaa 3,0 Me.
Korolliset nettovelat ilman 40,6 Me:n pääomalainojen velkaosuutta olivat syyskuun lopussa 202,4 Me (205,9 Me). Nettovelkaantumisaste oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien oli 248,1 % (179,4 %).
Liiketoiminnan nettorahavirta katsauskaudella oli -3,2 Me
(7,0 Me), josta käyttöpääoman muutokset olivat -16,3 Me (1,2 Me). Varastoihin sitoutui pääomia aikaisempaa enemmän tuotantovolyymien kasvaessa merkittävästi.
Componenta tehostaa pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien määrä syyskuun lopussa oli 86,7 Me (57,7 Me). Myytyjen myyntisaamisten kasvu kompensoi osin muuhun käyttöpääomaan sitoutunutta pääomaa.
Syyskuun lopussa konsernin omavaraisuusaste oli 9,8 % (16,9 %). Turkin liiran erittäin voimakas heikkeneminen suhteessa euroon vaikutti konsernin omaan pääomaan sitä heikentävästi -31,9 Me verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Kumulatiivisesti valuuttakurssierot Turkin tytäryhtiön hankinnan jälkeen ovat vaikuttaneet konsernin omaa pääomaa heikentävästi yhteensä 44,8 Me. Turkin osakkeiden alkuperäinen euromääräinen hankintahinta oli 149,1 Me. Kirjanpidollisten muuntoerojen johdosta em. osakkeet arvostetaan Componentan konsernitaseessa 104,3 Me:n arvoisiksi. Osakkeiden markkina-arvo 30.9.2011 Istanbulin pörssissä ylitti niiden kirjanpitoarvon selvästi. Konsernin syyskuun lopun oma pääoma, oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien, suhteessa taseen loppusummaan oli 19,4 % (26,0 %).
Investoinnit
Katsauskauden tuotannollisten investointien määrä oli 13,0 Me (5,9 Me). Investointien nettorahavirta oli -10,9 Me (-8,0 Me), joka sisältää konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin, myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden kassavirran.
Toimintojen kehitys
Turkin toiminnot
Turkin toiminnot muodostuvat Orhangazissa sijaitsevista rautavalimosta ja konepajasta sekä Manisassa
sijaitsevista alumiinivalimosta ja alumiinivanteiden tuotantoyksiköstä.
Turkin toimintojen liikevaihto katsauskaudella kasvoi 43 % ja oli 207,7 Me (145,2 Me). Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 24,1 Me, joka vastaa 11,6 % liikevaihdosta (10,9 Me; 7,5 %). Katsauskauden liikevoittoa paransi hyvä volyymikehitys erityisesti rakennus- ja kaivosteollisuuden työkoneiden sekä autoteollisuuden asiakastoimialoilla. Katsauskauden liikevoittoa heikensi materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousu, yhteensä noin -4,5 Me.
Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 67,1 Me (51,5 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä 7,3 Me, joka vastaa 10,9 % liikevaihdosta (4,5 Me; 8,8 %). Liikevoittoa paransivat kasvaneet myyntivolyymit ja heikentynyt Turkin liira. Sitä kuitenkin heikensi materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousu noin -1,5 Me.
Turkin toimintojen tilauskanta syyskuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 35 % ja oli 57,6 Me (42,5 Me).
Suomen toiminnot
Suomen toimintoihin kuuluvat rautavalimot Iisalmessa, Karkkilassa, Pietarsaaressa ja Porissa sekä konepajat Lempäälässä ja Pietarsaaressa. Lisäksi Suomen toimintoihin kuuluu mäntiä valmistava yksikkö Pietarsaaressa.
Suomen toimintojen liikevaihto katsauskaudella kasvoi 17 % ja oli 85,2 Me (73,0 Me). Liiketulos ilman kertaluonteisia eriä oli -2,7 Me eli
-3,1 % liikevaihdosta (-0,8 Me, -1,2 %). Katsauskauden liiketulosta rasittivat materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousu, energiaverojen nousu sekä alueellisten raaka-ainehintojen nousu, yhteensä -3,1 Me sekä Moventas Oy:n Suomen tytäryhtiöiden velkasaneerauksesta johtuva luottotappiovaraus -0,2 Me.
Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 24,5 Me (25,1 Me) ja liiketulos ilman kertaluonteisia eriä -1,8 Me, joka vastaa -7,4 % liikevaihdosta (-0,9 Me; -3,7 %). Alueellisten raaka-ainehintojen ja materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousun vaikutus liiketulokseen oli -0,8 Me.
Suomen toimintojen tilauskanta syyskuun lopussa laski edellisvuodesta 9 % ja oli 15,2 Me (16,7 Me).
Hollannin toiminnot
Hollannin toiminnot muodostuvat rautavalimoista Weertissä ja Heerlenissä sekä konepajatoiminnoista Weertissä ja valumalleja valmistavasta yksiköstä Tegelenissä.
Hollannin toimintojen liikevaihto katsauskaudella kasvoi 34 % ja oli 84,1 Me (62,9 Me) ja liiketulos ilman kertaluonteisia eriä -0,9 Me eli -1,1 % liikevaihdosta (-1,0 Me; -1,6 %). Liiketulosta rasittivat nopea rautaraakaaineiden hintojen nousu, alueellisten raaka-ainehintojen nousu sekä materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousu, yhteensä -1,7 Me.
Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 26,7 Me (20,8 Me) ja liiketulos ilman kertaluonteisia eriä -2,2 Me, joka vastaa -8,1 % liikevaihdosta (-1,0 Me; -5,0 %). Alueellisten raaka-ainehintojen ja materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousun vaikutus liiketulokseen oli yhteensä -0,9 Me.
Hollannin toimintojen tilauskanta syyskuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 24 % ja oli 18,2 Me (14,7 Me).
Ruotsin toiminnot
Ruotsin toiminnot muodostuvat Främmestadin konepajasta sekä Wirsbon takomosta.
Ruotsin toimintojen liikevaihto katsauskaudella nousi 56 % ja oli 90,3 Me (57,8 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä oli 2,9 Me, joka vastaa 3,2 % liikevaihdosta (-0,8 Me; -1,3 %). Katsauskauden liikevoitto parani edellisvuoteen verrattuna merkittävästi kasvaneiden volyymien ansiosta erityisesti raskaat ajoneuvot -asiakastoimialalla.
Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 25,5 Me (20,6 Me) ja liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä 0,2 Me, joka vastaa 1,0 % liikevaihdosta (0,6 Me; 3,1 %). Kolmannen neljänneksen lukujen vertailtavuutta heikentää viime vuonna toteutettu poistokorjaus.
Ruotsin toimintojen tilauskanta syyskuun lopussa kasvoi edellisvuodesta 22 % ja oli 22,9 Me (18,7 Me).
Muu liiketoiminta
Muu liiketoiminta sisältää myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n Englannissa, palvelu- ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n Turkissa. Muun liiketoiminnan liikevoitto katsauskaudella oli -0,1 Me (-1,0 Me).
Henkilöstö
Konsernin keskimääräinen henkilömäärä katsauskauden aikana oli 4 715 (4 065) mukaan lukien vuokratyövoima 495 (270). Konsernin henkilömäärä katsauskauden lopussa oli 4 726 (4 363), johon sisältyy vuokratyöntekijöiden määrä 462 (370). Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että katsauskauden lopussa Turkissa oli 54 % (51 %), Suomessa 21 % (25 %), Hollannissa 16 % (16 %), ja Ruotsissa 9 % (8 %) henkilöstöstä.
Osakepääoma ja osakkeet
Componenta Oyj:n osake noteerataan NASDAQ OMX Helsingissä. Yhtiön osakkeiden yhteenlaskettu määrä katsauskauden lopussa oli 17 499 738 osaketta. Osakepääoma oli syyskuun lopussa 21,9 Me (21,9 Me). Osakkeen kurssi oli syyskuun lopussa 3,96 euroa (5,89 euroa). Katsauskauden keskikurssi oli 5,61 euroa, alin kurssi 3,96 euroa ja ylin kurssi 6,55 euroa. Osakekannan markkina-arvo oli katsauskauden lopussa 69,3 Me (102,8 Me). Osakkeen suhteellinen vaihto katsauskaudella oli 14,7 % (44,8 %) osakekannasta.
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Componentan merkittävimmät riskit ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät riskit (kilpailutilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-, tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuu-
riskit, henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).
Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten kierrätysmetallin ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin hinnoin. Raakaaineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.
Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvilta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema.
Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2010 vuosikertomuksesta ja internet-sivuilta www.componenta. com.
Markkinanäkymät 2011
Kysyntänäkymät konsernin asiakastoimialoilla ovat vuoden 2011 neljännen vuosineljänneksen alussa tyydyttävät. Viime aikoina voimakkaasti kasvanut rahoitusmarkkinoiden epävarmuus voi vaikuttaa heikentävästi talouden luottamukseen ja sitä kautta Componentan valmistamien komponenttien kysyntään.
Loppuvuoden kysynnän odotetaan säilyvän tyydyttävänä raskaat ajoneuvot -asiakastoimialalla.
Kaivosteollisuuskoneiden komponenttien kysynnän odotetaan säilyvän hyvällä tasolla loppuvuonna lähinnä korkeiden raaka-ainehintojen vuoksi. Rakennuskoneiden kysynnän odotetaan jatkavan kasvuaan kehittyvissä maissa.
Maatalouskoneiden loppuvuoden kysynnän arvioidaan säilyvän hyvällä tasolla maataloustuotteiden kohonneiden hintojen vuoksi ja Venäjän markkinoiden positiivisen kehityksen ansiosta.
Euroopan autoteollisuuden markkinakehityksen odotetaan heikentyvän loppuvuoden aikana. Alumiinivanteiden kysynnän arvioidaan kuitenkin jatkuvan suotuisana myös vuoden 2011 viimeisellä vuosineljänneksellä.
Kysyntänäkymät tuulivoimasektorilla ovat heikot.
Koneenrakennusteollisuuden kysynnän odotetaan pysyvän nykyisellä tasolla Pohjois- ja Keski-Euroopassa loppuvuoden aikana.
Componentan näkymät 2011
Componentan näkymät vuodelle 2011 perustuvat yleisiin ulkoisiin suhdanneindikaattoreihin, asiakkaiden antamiin toimitusennusteisiin sekä Componentan tilauskertymään ja tilauskantaan.
Componentan tilauskanta oli syyskuun lopussa 21 % edellisvuoden vastaavaa ajanjaksoa korkeammalla tasolla. Vuonna 2011 konsernin liikevaihdon odotetaan kasvavan noin 30 % ja tuloksen rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä olevan positiivinen. Koko vuoden liiketoiminnan nettorahavirran odotetaan olevan positiivinen. Vuoden 2011 tuotannollisten investointien arvioidaan olevan noin 20 Me.
Osavuosikatsauksen taulukot
Componenta on soveltanut osavuosikatsauksen laatimisessa samoja konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2010. Tämän tilintarkastamattoman osavuosikatsauksen taulukko-osaa ei ole laadittu noudattaen kaikkia IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardin vaatimuksia.
Konsernin tuloslaskelma ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1.1.-30.9.2011 | 1.1.-30.9.2010 | 1.7.-30.9.2011 | 1.7.-30.9.2010 | 1.1.-31.12.2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 434,7 | 320,9 | 134,1 | 112,3 | 451,6 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,1 | 0,0 | 0,5 | 0,4 | 0,6 |
| Liiketoiminnan kulut | -399,0 | -301,3 | -126,7 | -105,4 | -422,7 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -13,9 | -12,1 | -4,2 | -4,0 | -16,0 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
| Liikevoitto | 23,0 | 7,7 | 3,8 | 3,4 | 13,6 |
| % liikevaihdosta | 5,3 | 2,4 | 2,8 | 3,0 | 3,0 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -19,2 | -17,6 | -7,3 | -5,5 | -23,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | 3,8 | -9,9 | -3,5 | -2,1 | -9,9 |
| % liikevaihdosta | 0,9 | -3,1 | -2,6 | -1,9 | -2,2 |
| Verot | -0,1 | 2,9 | 1,4 | 0,8 | 2,5 |
| Tilikauden tulos | 3,7 | -7,0 | -2,1 | -1,3 | -7,4 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | 2,7 | -7,4 | -2,4 | -1,5 | -7,8 |
| Määräysvallattomille omistajille | 1,0 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,4 |
| 3,7 | -7,0 | -2,1 | -1,3 | -7,4 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos |
|||||
| - laimentamaton, e | 0,16 | -0,42 | -0,14 | -0,09 | -0,45 |
| Konsernin tuloslaskelma | |||||
| Me | 1.1.-30.9.2011 | 1.1.-30.9.2010 | 1.7.-30.9.2011 | 1.7.-30.9.2010 | 1.1.-31.12.2010 |
| Liikevaihto | 434,7 | 320,9 | 134,1 | 112,3 | 451,6 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,1 | 0,0 | 0,5 | 0,4 | 0,6 |
| Liiketoiminnan kulut | -401,1 | -301,3 | -127,4 | -105,4 | -422,8 |
| Poistot ja arvonalenemiset | -15,7 | -12,1 | -4,2 | -4,0 | -16,0 |
| Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksesta | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,2 |
| Liikevoitto | 19,1 | 7,7 | 3,0 | 3,4 | 13,5 |
| % liikevaihdosta | 4,4 | 2,4 | 2,2 | 3,0 | 3,0 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -19,2 | -17,6 | -7,3 | -5,5 | -23,5 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -0,1 | -9,9 | -4,3 | -2,1 | -10,0 |
| % liikevaihdosta | 0,0 | -3,1 | -3,2 | -1,9 | -2,2 |
| Verot | 0,7 | 2,9 | 1,6 | 0,8 | 2,5 |
| Tilikauden tulos | 0,7 | -7,0 | -2,6 | -1,3 | -7,5 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -0,3 | -7,4 | -3,0 | -1,5 | -7,9 |
| Määräysvallattomille omistajille | 1,0 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,4 |
| 0,7 | -7,0 | -2,6 | -1,3 | -7,5 | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos |
|||||
| - laimentamaton, e | -0,02 | -0,42 | -0,17 | -0,09 | -0,45 |
| - laimennusvaikutuksella oikaistu, e | -0,02 | -0,42 | -0,17 | -0,09 | -0,45 |
| Konsernin laaja tuloslaskelma | |||||
| Me | 1.1.-30.9.2011 | 1.1.-30.9.2010 | 1.7.-30.9.2011 | 1.7.-30.9.2010 | 1.1.-31.12.2010 |
| Tilikauden tulos | 0,7 | -7,0 | -2,6 | -1,3 | -7,5 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||||
| Muuntoeron muutos | -28,1 | 12,1 | -9,0 | -4,2 | 6,7 |
| Rahavirran suojaukset | -3,0 | 1,9 | -1,1 | 0,4 | 4,8 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 0,8 | -0,5 | 0,3 | -0,1 | -1,3 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -30,3 | 13,5 | -9,8 | -3,9 | 10,3 |
| Tilikauden laaja tulos | -29,6 | 6,5 | -12,4 | -5,2 | 2,8 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | -29,3 | 5,5 | -12,3 | -5,2 | 2,0 |
| Määräysvallattomille omistajille | -0,3 | 1,0 | -0,1 | 0,0 | 0,8 |
-29,6 6,5 -12,4 -5,2 2,8
Konsernin tase
| Me | 30.9.2011 | 30.9.2010 | 31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Varat | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 6,3 | 6,4 | 6,7 |
| Liikearvo | 27,2 | 34,3 | 33,1 |
| Sijoituskiinteistöt | 1,7 | 1,8 | 1,8 |
| Aineelliset hyödykkeet | 224,1 | 250,0 | 245,3 |
| Osuudet osakkuusyhtiöissä | 1,2 | 1,3 | 1,3 |
| Saamiset | 5,8 | 6,2 | 6,0 |
| Muut rahoitusvarat | 0,7 | 0,5 | 0,5 |
| Laskennalliset verosaamiset | 25,4 | 21,0 | 20,9 |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 292,4 | 321,5 | 315,6 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Vaihto-omaisuus | 63,5 | 54,0 | 52,2 |
| Saamiset | 46,4 | 48,2 | 41,7 |
| Verosaamiset | 0,0 | 0,3 | 0,0 |
| Rahavarat | 18,3 | 17,7 | 11,0 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 128,2 | 120,2 | 104,8 |
| Varat yhteensä | 420,6 | 441,7 | 420,4 |
| Oma pääoma ja velat | |||
| Oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 21,9 | 21,9 | 21,9 |
| Muu oma pääoma | 12,2 | 45,0 | 41,5 |
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma | 34,1 | 66,9 | 63,4 |
| Määräysvallattomien omistajien osuus | 6,9 | 7,5 | 7,3 |
| Oma pääoma yhteensä | 41,0 | 74,4 | 70,7 |
| Velat | |||
| Pitkäaikaiset | |||
| Pääomalainat | 31,3 | 40,4 | 35,3 |
| Korolliset velat | 78,5 | 198,6 | 185,1 |
| Varaukset | 7,3 | 8,3 | 8,5 |
| Laskennalliset verovelat | 6,9 | 7,9 | 9,6 |
| Lyhytaikaiset | |||
| Pääomalainat | 9,3 | - | 5,1 |
| Korolliset velat | 142,2 | 25,0 | 15,3 |
| Korottomat velat | 100,9 | 84,9 | 89,5 |
| Tuloverovelat | 1,5 | 0,1 | 0,1 |
| Varaukset | 1,8 | 2,1 | 1,2 |
| Velat yhteensä | 379,6 | 367,3 | 349,7 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 420,6 | 441,7 | 420,4 |
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
| Me | 1.1.-30.9.2011 | 1.1.-30.9.2010 | 1.1.-31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen | -0,1 | -9,9 | -10,0 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 15,7 | 12,1 | 16,0 |
| Rahoituksen tuotot ja kulut | 19,2 | 17,6 | 23,5 |
| Muut tuotot ja kulut sekä muut oikaisut | 0,5 | 2,4 | 1,7 |
| Käyttöpääoman muutokset | -16,3 | 1,2 | 13,6 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 19,1 | 23,3 | 44,8 |
| Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot | -19,1 | -16,3 | -20,6 |
| Maksetut verot | -3,2 | 0,0 | 0,9 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | -3,2 | 7,0 | 25,2 |
| Investointien rahavirta | |||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -12,0 | -7,7 | -10,0 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myynti | 1,2 | 0,0 | 0,0 |
| Muut investoinnit ja myönnetyt lainat | -0,2 | -0,3 | -0,4 |
| Muut luovutustulot ja lainasaamisten takaisinmaksut | 0,0 | - | 0,1 |
| Investointien nettorahavirta | -10,9 | -8,0 | -10,4 |
| Rahoituksen rahavirta | |||
| Maksetut osingot | - | - | - |
| Rahoitusleasingvelkojen maksut | -2,2 | -1,3 | -2,4 |
| Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys (-) | -0,5 | -27,5 | -36,3 |
| Pitkäaikaisten lainojen nostot | 60,4 | 69,3 | 54,3 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut muutokset | -34,9 | -29,9 | -27,2 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 22,8 | 10,7 | -11,7 |
| Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (-) | 8,7 | 9,6 | 3,1 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 11,0 | 7,6 | 7,6 |
| Valuuttakurssien muutosten vaikutus | -1,4 | 0,5 | 0,3 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 18,3 | 17,7 | 11,0 |
| Muutos tilikauden aikana | 8,7 | 9,6 | 3,1 |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| Määräys | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yli | Kertyneet | vallattomien | |||||||
| Osake | kurssi | Muut | Rahavirran | Muunto | voitto | omistajien | Oma pääoma | ||
| Me | pääoma | rahasto | rahastot | suojaukset | erot | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
| Oma pääoma 1.1.2010 | 21,9 | 15,0 | 34,6 | -1,3 | -24,5 | 15,6 | 61,3 | 6,5 | 67,8 |
| Tilikauden tulos | -7,4 | -7,4 | 0,4 | -7,0 | |||||
| Muuntoerot | 11,5 | 11,5 | 0,6 | 12,1 | |||||
| Rahavirran suojaukset | 1,4 | 1,4 | 1,4 | ||||||
| Tilikauden laaja tulos | 1,4 | 11,5 | -7,4 | 5,5 | 1,0 | 6,5 | |||
| Oma pääoma 30.9.2010 | 21,9 | 15,0 | 34,6 | 0,1 | -13,0 | 8,3 | 66,9 | 7,5 | 74,4 |
| Oma pääoma 30.9.2011 | 21,9 | 15,0 | 34,5 | 0,0 | -44,8 | 7,4 | 34,1 | 6,9 | 41,0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Muut muutokset ja siirrot erien välillä *) | -0,2 | 0,1 | -0,1 | -0,1 | |||||
| Tilikauden laaja tulos | -2,2 | -26,7 | -0,3 | -29,3 | -0,3 | -29,6 | |||
| Rahavirran suojaukset | -2,2 | -2,2 | -2,2 | ||||||
| Muuntoerot | -26,7 | -26,7 | -1,3 | -28,1 | |||||
| Tilikauden tulos | -0,3 | -0,3 | 1,0 | 0,7 | |||||
| Oma pääoma 1.1.2011 | 21,9 | 15,0 | 34,7 | 2,3 | -18,1 | 7,7 | 63,4 | 7,3 | 70,7 |
| Me | pääoma | rahasto | rahastot | suojaukset | erot | varat | Yhteensä | osuus | yhteensä |
| Osake | Yli kurssi |
Muut | Rahavirran | Muunto | Kertyneet voitto |
vallattomien omistajien |
Oma pääoma | ||
| Määräys |
*) Muut muutokset muissa rahastoissa sisältävät 0,2 Me annetun lahjoituksen korkeakouluille.
Konsernin tunnusluvut
| 30.9.2011 | 30.9.2010 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|---|
| Omavaraisuusaste, % | 9,8 | 16,9 | 16,8 |
| Oma pääoma/osake, e | 1,95 | 3,83 | 3,63 |
| Sijoitettu pääoma kauden lopussa, Me | 302,3 | 338,3 | 311,5 |
| Sijoitetun pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | 10,6 | 3,9 | 5,0 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 8,9 | 3,9 | 5,0 |
| Oman pääoman tuotto ilman kertaluonteisia eriä, % | 8,8 | -12,7 | -10,2 |
| Oman pääoman tuotto, % | 1,6 | -12,7 | -10,3 |
| Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me | 243,0 | 246,3 | 229,8 |
| Net gearing, pääomalaina velkana, % | 592,8 | 331,2 | 325,0 |
| Tilauskanta, Me | 103,7 | 85,8 | 94,6 |
| Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, Me | 12,7 | 5,9 | 8,2 |
| Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me | 13,0 | 5,9 | 8,5 |
| Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % liikevaihdosta | 3,0 | 1,8 | 1,9 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 4 220 | 3 795 | 3 853 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima | 4 715 | 4 065 | 4 155 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 4 264 | 3 993 | 4 016 |
| Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima | 4 726 | 4 363 | 4 414 |
| Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % | 90,0 | 88,3 | 88,1 |
| Vastuusitoumukset, Me | 240,3 | 222,2 | 247,5 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, e | -0,02 | -0,42 | -0,45 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, e | -0,02 | -0,42 | -0,45 |
| Rahavirta/osake, e | -0,18 | 0,40 | 1,44 |
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
| Me | 1-9/2011 | 1-9/2010 | 1-12/2010 |
|---|---|---|---|
| Aineellisten hyödykkeiden muutokset | |||
| Hankintameno kauden alussa | 556,3 | 531,1 | 531,1 |
| Muuntoerot | -43,5 | 26,5 | 24,1 |
| Lisäykset | 11,8 | 4,8 | 6,3 |
| Vähennykset | -7,0 | -0,6 | -5,2 |
| Hankintameno kauden lopussa | 517,6 | 561,8 | 556,3 |
| Kertyneet poistot kauden alussa | -311,0 | -286,9 | -286,9 |
| Muuntoerot | 24,6 | -14,4 | -12,5 |
| Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot | 7,0 | 0,0 | 2,4 |
| Tilikauden poistot ja arvonalenemiset | -14,1 | -10,5 | -14,0 |
| Kertyneet poistot kauden lopussa | -293,5 | -311,8 | -311,0 |
| Tasearvo kauden lopussa | 224,1 | 250,0 | 245,3 |
| Liikearvo | |||
| Hankintameno kauden alussa | 33,1 | 31,5 | 31,5 |
| Muuntoero | -5,9 | 2,8 | 1,6 |
| Tasearvo kauden lopussa | 27,2 | 34,3 | 33,1 |
Konsernin kehitys
Liikevaihto markkina-alueittain
| Me | 1-12/2010 | 1-9/2010 | 1-9/2011 |
|---|---|---|---|
| Ruotsi | 81,7 | 56,9 | 81,6 |
| Saksa | 76,0 | 54,8 | 80,2 |
| Turkki | 73,7 | 52,2 | 67,8 |
| Suomi | 53,8 | 37,5 | 43,4 |
| Iso-Britannia | 47,5 | 34,4 | 48,8 |
| Benelux-maat | 35,2 | 25,2 | 33,3 |
| Ranska | 27,8 | 19,7 | 26,7 |
| Italia | 20,7 | 13,9 | 21,6 |
| Muu Eurooppa | 9,1 | 6,8 | 7,0 |
| Muut maat | 26,1 | 19,5 | 24,3 |
| Yhteensä | 451,6 | 320,9 | 434,7 |
neljännesvuosittainen Liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
| Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ruotsi | 15,5 | 21,9 | 19,5 | 24,8 | 29,8 | 30,2 | 21,6 |
| Saksa | 15,2 | 20,9 | 18,6 | 21,2 | 25,3 | 28,0 | 26,8 |
| Turkki | 14,3 | 19,1 | 18,8 | 21,5 | 21,4 | 25,2 | 21,3 |
| Suomi | 11,0 | 13,6 | 12,9 | 16,3 | 14,7 | 15,7 | 13,0 |
| Iso-Britannia | 9,9 | 12,0 | 12,5 | 13,1 | 15,9 | 17,2 | 15,7 |
| Benelux-maat | 7,1 | 9,4 | 8,7 | 10,0 | 11,5 | 11,4 | 10,5 |
| Ranska | 6,1 | 7,1 | 6,5 | 8,1 | 9,6 | 10,1 | 7,0 |
| Italia | 3,8 | 4,2 | 5,9 | 6,8 | 7,1 | 6,7 | 7,8 |
| Muu Eurooppa | 2,2 | 2,2 | 2,5 | 2,3 | 2,4 | 2,5 | 2,2 |
| Muut maat | 6,1 | 6,9 | 6,5 | 6,6 | 6,4 | 9,7 | 8,2 |
| Yhteensä | 91,2 | 117,3 | 112,3 | 130,7 | 144,1 | 156,5 | 134,1 |
Konsernin kehitys ilman kertaluonteisia eriä
| Me | 1-12/2010 | 1-9/2010 | 1-9/2011 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451,6 | 320,9 | 434,7 |
| Liikevoitto | 13,6 | 7,7 | 23,0 |
| Nettorahoituskulut *) | -23,5 | -17,6 | -19,2 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -9,9 | -9,9 | 3,8 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin ilman kertaluonteisia eriä
| Liikevoitto, Me | 1-12/2010 | 1-9/2010 | 1-9/2011 |
|---|---|---|---|
| Turkki | 15,2 | 10,9 | 24,1 |
| Suomi | -0,2 | -0,8 | -2,7 |
| Hollanti | -1,5 | -1,0 | -0,9 |
| Ruotsi | 0,8 | -0,8 | 2,9 |
| Muu liiketoiminta | -1,0 | -1,0 | -0,1 |
| Sisäiset erät | 0,4 | 0,3 | -0,4 |
| Componenta yhteensä | 13,6 | 7,7 | 23,0 |
Konsernin kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 91,2 | 117,3 | 112,3 | 130,7 | 144,1 | 156,5 | 134,1 |
| Liikevoitto | 0,3 | 4,0 | 3,4 | 5,9 | 8,5 | 10,7 | 3,8 |
| Nettorahoituskulut *) | -5,9 | -6,2 | -5,5 | -5,9 | -5,3 | -6,6 | -7,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -5,6 | -2,2 | -2,1 | 0,0 | 3,2 | 4,1 | -3,5 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain ilman kertaluonteisia eriä
| Componenta yhteensä | 0,3 | 4,0 | 3,4 | 5,9 | 8,5 | 10,7 | 3,8 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sisäiset erät | 0,0 | -0,2 | 0,3 | 0,2 | -0,2 | -0,3 | 0,0 |
| Muu liiketoiminta | -0,7 | -0,1 | 0,0 | -0,2 | 0,1 | -0,4 | 0,2 |
| Ruotsi | -1,4 | 0,0 | 0,6 | 1,6 | 1,2 | 1,5 | 0,2 |
| Hollanti | -0,1 | 0,2 | -1,0 | -0,5 | 0,3 | 0,9 | -2,2 |
| Suomi | -0,6 | 0,7 | -0,9 | 0,6 | -1,3 | 0,5 | -1,8 |
| Turkki | 3,2 | 3,3 | 4,5 | 4,3 | 8,3 | 8,5 | 7,3 |
| Liikevoitto, Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 |
Konsernin kehitys
| Kon sern in kehitys |
|||
|---|---|---|---|
| Me | 1-12/2010 | 1-9/2010 | 1-9/2011 |
| Liikevaihto | 451,6 | 320,9 | 434,7 |
| Liikevoitto | 13,5 | 7,7 | 19,1 |
| Nettorahoituskulut *) | -23,5 | -17,6 | -19,2 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -10,0 | -9,9 | -0,1 |
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin
| Liikevaihto, Me | 1-12/2010 | 1-9/2010 | 1-9/2011 |
|---|---|---|---|
| Turkki | 204,8 | 145,2 | 207,7 |
| Suomi | 103,6 | 73,0 | 85,2 |
| Hollanti | 85,1 | 62,9 | 84,1 |
| Ruotsi | 84,7 | 57,8 | 90,3 |
| Muu liiketoiminta | 65,3 | 47,2 | 67,3 |
| Sisäiset erät | -91,9 | -65,2 | -99,9 |
| Componenta yhteensä | 451,6 | 320,9 | 434,7 |
| Liikevoitto, Me | 1-12/2010 | 1-9/2010 | 1-9/2011 |
| Turkki | 15,2 | 10,9 | 24,1 |
| Suomi | -0,2 | -0,8 | -2,7 |
| Hollanti | -1,5 | -1,0 | -0,9 |
| Ruotsi | 0,8 | -0,8 | 2,9 |
| Muu liiketoiminta | -1,0 | -1,0 | -0,1 |
| Kertaluonteiset erät *) | -0,1 | 0,0 | -3,9 |
| Sisäiset erät | 0,4 | 0,3 | -0,4 |
| Componenta yhteensä | 13,5 | 7,7 | 19,1 |
*) Kertaluonteiset erät vuonna 2011 liittyvät Suomi-liiketoimintasegmenttiin kuuluvan Pietarsaaren konepajan koneistustoimintojen lopettamiseen, -3,1 Me
sekä toimittajille maksettujen ennakkomaksusaamisten alaskirjauksiin, -0,3 Me ja muihin kertaluonteisiin eriin, -0,4 Me.
| Tilauskanta, Me | 12/2010*) | 9/2010 | 9/2011 |
|---|---|---|---|
| Turkki | 47,8 | 42,5 | 57,6 |
| Suomi | 15,7 | 16,7 | 15,2 |
| Hollanti | 16,4 | 14,7 | 18,2 |
| Ruotsi | 22,0 | 18,7 | 22,9 |
| Sisäiset erät | -7,4 | -6,8 | -10,1 |
| Componenta yhteensä | 94,6 | 85,8 | 103,7 |
*) Tilauskanta 10.1.2011
Konsernin kehitys
Konsernin kehitys neljännesvuosittain
| Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 91,2 | 117,3 | 112,3 | 130,7 | 144,1 | 156,5 | 134,1 |
| Liikevoitto | 0,3 | 4,0 | 3,4 | 5,8 | 6,0 | 10,1 | 3,0 |
| Nettorahoituskulut *) | -5,9 | -6,2 | -5,5 | -5,9 | -5,3 | -6,6 | -7,3 |
| Tulos rahoituserien jälkeen | -5,6 | -2,2 | -2,1 | -0,1 | 0,7 | 3,5 | -4,3 |
| *) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille |
| Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 40,6 | 53,1 | 51,5 | 59,6 | 67,9 | 72,7 | 67,1 |
| 20,8 | 27,0 | 25,1 | 30,6 | 28,5 | 32,2 | 24,5 |
| 18,7 | 23,4 | 20,8 | 22,1 | 26,7 | 30,7 | 26,7 |
| 15,8 | 21,3 | 20,6 | 26,9 | 32,4 | 32,5 | 25,5 |
| 14,3 | 16,2 | 16,8 | 18,1 | 21,8 | 23,3 | 22,2 |
| -19,0 | -23,7 | -22,5 | -26,7 | -33,2 | -34,9 | -31,9 |
| 91,2 | 117,3 | 112,3 | 130,7 | 144,1 | 156,5 | 134,1 |
| Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10 | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 |
| 3,2 | 3,3 | 4,5 | 4,3 | 8,3 | 8,5 | 7,3 |
| -0,6 | 0,7 | -0,9 | 0,6 | -1,3 | 0,5 | -1,8 |
| -0,1 | 0,2 | -1,0 | -0,5 | 0,3 | 0,9 | -2,2 |
| -1,4 | 0,0 | 0,6 | 1,6 | 1,2 | 1,5 | 0,2 |
| -0,7 | -0,1 | 0,0 | -0,2 | 0,1 | -0,4 | 0,2 |
| 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -2,4 | -0,6 | -0,8 |
| 0,0 | -0,2 | 0,3 | 0,2 | -0,2 | -0,3 | 0,0 |
| 0,3 | 4,0 | 3,4 | 5,8 | 6,0 | 10,1 | 3,0 |
| änne | svuosittain |
*) Kertaluonteiset erät vuonna 2011 liittyvät Suomi-liiketoimintasegmenttiin kuuluvan Pietarsaaren konepajan koneistustoimintojen lopettamiseen, -3,1 Me sekä toimittajajille maksettujen ennakkomaksusaamisten alaskirjauksiin, -0,3 Me ja muihin kertaluonteisiin eriin, -0,4 Me.
| Tilauskanta kauden lopussa, Me | Q1/10 | Q2/10 | Q3/10 | Q4/10*) | Q1/11 | Q2/11 | Q3/11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Turkki | 32,6 | 42,4 | 42,5 | 47,8 | 54,0 | 59,4 | 57,6 |
| Suomi | 13,6 | 15,8 | 16,7 | 15,7 | 17,6 | 16,3 | 15,2 |
| Hollanti | 13,4 | 14,6 | 14,7 | 16,4 | 17,7 | 21,0 | 18,2 |
| Ruotsi | 13,3 | 16,5 | 18,7 | 22,0 | 23,2 | 22,9 | 22,9 |
| Sisäiset erät | -5,0 | -5,7 | -6,8 | -7,4 | -8,3 | -8,5 | -10,1 |
| Componenta yhteensä | 68,0 | 83,6 | 85,8 | 94,6 | 104,3 | 111,2 | 103,7 |
*) Tilauskanta 10.1.2011
Liiketoimintasegmentit
| Me | 30.9.2011 | 30.9.2010 | 31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Turkki | |||
| Varat | 202,7 | 211,9 | 210,8 |
| Velat | 45,4 | 32,7 | 33,5 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 6,3 | 3,7 | 4,8 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 4,8 | 3,9 | 4,9 |
| Suomi | |||
| Varat | 78,0 | 80,4 | 85,7 |
| Velat | 22,1 | 23,3 | 24,2 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 1,7 | 1,4 | 2,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset *) | 5,4 | 3,6 | 4,8 |
| Hollanti | |||
| Varat | 51,3 | 51,5 | 48,7 |
| Velat | 20,6 | 13,8 | 12,8 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 1,6 | 0,3 | 0,4 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 1,4 | 1,1 | 1,5 |
| Ruotsi | |||
| Varat | 51,5 | 49,2 | 51,5 |
| Velat | 26,1 | 19,7 | 25,7 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 2,3 | 0,2 | 0,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,1 | 1,5 | 2,1 |
| Muu liiketoiminta | |||
| Varat | 52,3 | 53,1 | 53,9 |
| Velat | 20,7 | 25,7 | 25,7 |
| Investoinnit sis. rahoitusleasing | 1,0 | 0,1 | 0,5 |
| Poistot ja arvonalenemiset | 2,0 | 2,0 | 2,7 |
*) Suomi-liiketoimintasegmentin poistot ja arvonalenemiset sisältävät kertaluonteisia pitkäaikaisten varojen alaskirjauksia 1,8 Me.
Johdannaissopimusten käyvät arvot
| Me | Käypä arvo, positiivinen |
30.9.2011 Käypä arvo, negatiivinen |
Käypä arvo, netto |
30.9.2010 Käypä arvo, netto |
31.12.2010 Käypä arvo, netto |
|---|---|---|---|---|---|
| Valuuttajohdannaiset | |||||
| Valuuttatermiinisopimukset | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | -0,3 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 0,5 | -0,5 | 0,0 | -1,5 | -1,5 |
| Valuuttaoptiot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | - | -0,1 |
| Korkojohdannaiset | |||||
| Korko-optiot | 0,0 | -0,1 | -0,1 | -0,2 | -0,3 |
| Koronvaihtosopimukset | 0,1 | -1,0 | -0,9 | -0,8 | -0,3 |
| Hyödykejohdannaiset | |||||
| Sähkötermiinisopimukset | 0,2 | -0,1 | 0,1 | 0,6 | 3,3 |
| Yhteensä | 0,9 | -1,8 | -0,9 | -2,0 | 0,8 |
Johdannaissopimusten nimellisarvot
| 30.9.2011 | 30.9.2010 | 31.12.2010 | |
|---|---|---|---|
| Me | Nimellis arvo |
Nimellis arvo |
Nimellis arvo |
| Valuuttajohdannaiset*) | |||
| Valuuttatermiinisopimukset | 4,0 | 6,0 | 11,0 |
| Valuutanvaihtosopimukset | 80,8 | 62,8 | 69,2 |
| Valuuttaoptiot | 2,7 | - | 2,8 |
| Korkojohdannaiset | |||
| Korko-optiot | 10,0 | 28,0 | 28,0 |
| Koronvaihtosopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | - | 28,0 | 28,0 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 80,0 | 50,0 | 60,0 |
| Hyödykejohdannaiset | |||
| Sähkötermiinisopimukset | |||
| Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät | 1,4 | 1,0 | 4,0 |
| 1-5 vuoden sisällä erääntyvät | 10,4 | 8,1 | 5,7 |
| Yhteensä | 189,2 | 183,9 | 208,7 |
*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi
Vastuusitoumukset
| Me | 30.9.2011 | 30.9.2010 | 31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Kiinteistökiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | 11,1 | 15,2 | 15,3 |
| Yrityskiinnitykset | |||
| Omista velvoitteista | - | - | - |
| Pantit | |||
| Omista velvoitteista | 222,0 | 197,2 | 222,0 |
| Muut vuokrasopimukset | 4,2 | 5,3 | 5,5 |
| Muut vastuut | 3,0 | 4,4 | 4,7 |
| Yhteensä | 240,3 | 222,2 | 247,5 |
Euron vaihtokurssit
| Päätöskurssi | Keskikurssi | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Yksi euro on | 30.9.2011 | 31.12.2010 | 30.9.2011 | 31.12.2010 | |
| SEK | 9,2580 | 8,9655 | 9,0096 | 9,5373 | |
| USD | 1,3503 | 1,3362 | 1,4065 | 1,3257 | |
| GPB | 0,8667 | 0,8608 | 0,8714 | 0,8578 | |
| TRY (Turkin keskuspankki) | 2,5157 | 2,0491 | 2,2757 | 1,9893 |
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut × 100 Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) *) = Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo) Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus × 100 Omavaraisuusaste, % = Taseen loppusumma - saadut ennakot Tulos rahoituserien jälkeen – verot +/- määräysvallattomien omistajien osuus Tulos/osake, e (EPS) = Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella Tulos/osake, laimennusvaikutuksella, e = Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty optioiden oikeuttama osakemäärä, pääomavaikutus markkinakoron mukaan verovaikutus vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta laskettaessa on otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien keskiarvoon). Vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko verovaikutuksella on lisätty jakajan osakemäärään. Liiketoiminnan nettorahavirta Rahavirta/osake, e (CEPS) = Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella Oma pääoma/osake, e Oma pääoma ilman pääomalainoja = Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa Korolliset nettovelat, Me = Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset Korolliset nettovelat × 100 Nettovelkaantumisaste (net gearing), % = Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus |
Oman pääoman tuotto-% (ROE) *) | = | Tulos rahoituserien jälkeen – verot × 100 Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus (vuosineljännesten keskiarvo) |
|---|---|---|---|
| vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen. Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet | |||
*) Kolmen ensimmäisen vuosineljänneksen oman pääoman ja sijoitetun pääoman tuotto-%:n tulos on laskettu keskimääräisenä vuotuisena tuottona (annualisoituna)
Suurimmat osakkeenomistajat 30.9.2011
| Osuus | |||
|---|---|---|---|
| Osakkaan nimi | Osakkeet | äänivallasta, % | |
| 1 Lehtonen Heikki | 5 318 840 | 30,39 | |
| Cabana Trade S.A. | 3 501 988 | ||
| Oy Högfors-Trading Ab | 1 806 052 | ||
| Lehtonen Heikki | 10 800 | ||
| 2 Etra Capital Oy | 4 347 464 | 24,84 | |
| 3 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma | 978 968 | 5,59 | |
| 4 Suomen Teollisuussijoitus Oy | 666 666 | 3,81 | |
| 5 Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö | 555 000 | 3,17 | |
| 6 Sijoitusrahasto Alfred Berg Small Cap Finland | 243 088 | 1,39 | |
| 7 Bergholm Heikki | 240 016 | 1,37 | |
| 8 Suomen Kulttuurirahasto | 236 000 | 1,35 | |
| 9 Laakkonen Mikko | 200 000 | 1,14 | |
| 10 Lehtonen Anna-Maria | 178 823 | 1,02 | |
| Hallintarekisteröidyt osakkeet | 607 381 | 3,47 | |
| Muut osakkaat | 3 927 492 | 22,44 | |
| Yhteensä | 17 499 738 | 100,00 |
Hallituksen jäsenten omistusosuus on 32,2 %. Kaikilla osakkeilla on yhtäläinen äänioikeus.
Jos kaikki vaihtovelkakirjat konvertoidaan osakkeiksi, hallituksen jäsenten omistusosuus muuttuu 31,7 %:iin.
Helsinki 18. lokakuuta 2011
COMPONENTA OYJ Hallitus
Componenta Oyj
Panuntie 4 00610 Helsinki www.componenta.com