AI assistant
Componenta Oyj — Annual Report 2010
Jan 25, 2011
3307_rns_2011-01-25_5b3fac93-9b1a-42e6-8c96-201d6b2a7faf.html
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Componenta Oyj:n tilinpäätös 1.1. - 31.12.2010
Componenta Oyj:n tilinpäätös 1.1. - 31.12.2010
Componenta Oyj Pörssitiedote 25.1.2011 klo 8.30
Tulos parani selvästi, kysyntänäkymät säilyneet hyvinä vuodelle 2011
-- Konsernin tilikauden liikevaihto oli 452 Me (300 Me).
-- Liikevoitto oli 13,5 Me (-15,4 Me).
-- Tulos rahoituserien jälkeen oli -10,0 Me (-37,2 Me).
-- Osakekohtainen tulos oli -0,45 e (-2,30 e).
-- Tilauskanta kasvoi 61 % ja oli 95 Me (59 Me).
-- Kapasiteetin käyttöaste parani ja oli 57 % (38 %).
-- Liiketoiminnan nettorahavirta oli 25,2 Me (14,2 Me).
-- Käyttämättömät rahavarat ja luottositoumukset tilikauden lopussa olivat 75
Me.
-- Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että tilikaudelta 2010 ei jaeta
osinkoa.
Componentan osavuosikatsaus Q4/2010 lyhyesti
Loka - joulukuun liikevaihto oli 130,7 Me, joka oli 72 % enemmän kuin vuotta
aiemmin (76,1 Me). Tuotannon arvo nousi loka-joulukuussa 79 % ja oli 128,3 Me
(71,8 Me). Neljännellä vuosineljänneksellä konsernin kapasiteetin käyttöaste
oli 66 % (38 %).
Neljännen vuosineljänneksen liikevoitto nousi ja oli 5,8 Me eli 4,5 %
liikevaihdosta (-1,7 Me; -2,2 %). Neljännen vuosineljänneksen liikevoittoa
paransivat edellisvuodesta lähinnä huomattavasti korkeammat volyymit ja aiemmin
tehdyt kustannusten sopeutustoimenpiteet. Liikevoittoa kuitenkin rasittivat
raaka-aineiden ja kierrätysmetallin huonosta saatavuudesta johtunut hintojen
nousu yhteensä -1,2 Me.
Neljännen vuosineljänneksen tulos rahoituserien jälkeen parani edellisvuodesta
ja oli -0,1 Me (-6,5 Me). Tulokseen sisältyy -0,1 Me kertaluonteinen erä.
Osakkeenomistajille kuuluva tulos vuoden neljänneltä vuosineljännekseltä oli
-0,5 Me (-5,3 Me) eli osakekohtaisesti -0,03 e (-0,32 e).
Loka - joulukuun liiketoiminnan nettorahavirta oli 18,2 Me (8,1 Me).
Vuoden 2010 tapahtumat lyhyesti
Componenta päätti helmikuussa vahvistaa ”One Componenta” -toimintatapaa
tavoitteenaan kasvu Euroopan johtavaksi valukomponenttien toimittajaksi.
Konsernin liiketoiminta organisoitiin uudelleen ja konsernin asiakastoimialat
jaettiin segmentteihin, joille nimettiin myynnin johto sekä suunnittelu- ja
tuotekehitysresurssit. Componentan liiketoiminta jaettiin neljään
operatiiviseen alueeseen ja konsernin laajuiset operatiiviset kehitystoiminnot,
toimitusketjun hallinta, valimo- ja konepajatekniikan kehittäminen, osto ja
sisäiset hankinnat tukevat operatiivisia alueita ja niiden johtamista. Samalla
johtoryhmä uudistettiin ja johtoryhmään nimitettiin uusi johtaja, Yrjö Julin,
vastaamaan konsernin operatiivisista toiminnoista. Lisäksi perustettiin
laajennettu johtoryhmä jonka tehtävänä on konsernin strategian kehittäminen ja
toimeenpano. Kesäkuussa johtoryhmään nimitettiin lakiasiainjohtajaksi Pauliina
Rannikko. Syyskuussa Componenta toteutti yhteensä 50,3 Me:n pääomalainan ja
joukkovelkakirjalainan. Molemmat lainat tarjottiin rajatulle joukolle
valikoituja sijoittajia. Pääomalainalla ja joukkovelkakirjalainalla hankitut
varat käytettiin yhtiön taseen ja rahoitusaseman vahvistamiseen sekä yleisiin
jälleenrahoitustarkoituksiin.
Componentan hallitus hyväksyi pääomalainan 2010 merkintöjä nimellismäärältään
yhteensä 23,4 Me. Yhtiön pääomalainojen 2006 haltijoilla oli mahdollisuus
käyttää pääomalainan 2010 lainaosuuksien merkintähinnan maksamiseen
pääomalainojen pääomasta muodostuvaa saatavaa yhtiöltä lainaehtojen mukaisesti.
Yhteensä pääomalainoja sekä vaihdettavia pääomalainoja käytettiin maksuna
pääomalainan 2010 merkintään 11,1 Me. Componentan hallitus hyväksyi
joukkovelkakirjalainan 2010 merkintöjä nimellismäärältään 26,9 Me.
Componentan Suomessa toimivat operatiiviset liiketoimintayksiköt, valimot ja
konepajat, saatettiin vuoden viimeisellä vuosineljänneksellä yhteen
fuusioimalla ne yhdeksi juridiseksi yhtiöksi. Uusi yhtiö nimeltään Componenta
Finland Oy, joka on konsernin emoyhtiön Componenta Oyj:n 100 %:sesti omistama
tytäryhtiö, aloitti toimintansa 1.1.2011. Muutos tukee konsernissa helmikuussa
2010 käyttöönotettua operatiivista johtamismallia. Tavoitteena on keskittää
myynnin tuki sekä talous- ja palkkahallinnon toiminnot ja siten parantaa
palvelua sekä saavuttaa kustannussäästöjä.
Liikevaihto ja tilauskanta
Konsernin tilikauden liikevaihto nousi 51 % ja oli 451,6 Me (299,6 Me).
Tilikauden tuotannon arvo nousi 63 % ja oli 454,7 Me (278,5 Me). Konsernin
kapasiteetin käyttöaste tilikaudella oli 57 % (38 %). Tilauskanta joulukuun
lopussa nousi edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 61 % ja oli
94,6 Me (58,8 Me). Tilauskanta käsittää kahden seuraavan kuukauden vahvistetut
tilaukset.
Turkin toimintojen liikevaihto nousi 76 % edellisvuodesta ja oli 204,8 Me
(116,2 Me). Tilauskanta joulukuun lopussa kasvoi 70 % edellisvuodesta ja oli
47,8 Me (28,1 Me). Turkin tilauskantaa nostivat erityisesti rakennus- ja
kaivoskoneiden sekä autoteollisuuden hyvä kehitys.
Suomen toimintojen liikevaihto nousi 29 % edellisvuodesta ja oli 103,6 Me (80,4
Me). Tilauskanta tilikauden lopussa kasvoi 33 % edellisvuodesta ja oli 15,7 Me
(11,8 Me). Suomen tilauskannan vahvistumiseen vaikuttivat lähinnä raskaan
ajoneuvoteollisuuden ja koneenrakennusteollisuuden lisääntyneet tilaukset.
Hollannin toimintojen liikevaihto nousi 22 % edellisvuodesta ja oli 85,1 Me
(69,5 Me). Tilauskanta tilikauden lopussa kasvoi 32 % edellisvuodesta ja oli
16,4 Me (12,5 Me). Hollannin tilauskannan vahvistumiseen vaikuttivat rakennus-
ja kaivoskoneiden, maatalouskoneiden, raskaan ajoneuvoteollisuuden sekä
koneenrakennusteollisuuden lisääntyneet tilaukset.
Ruotsin toimintojen liikevaihto nousi 104 % edellisvuodesta ja oli 84,7 Me
(41,5 Me). Tilauskanta tilikauden lopussa kasvoi 111 % edellisvuoden
vastaavasta ajankohdasta ja oli 22,0 Me (10,5 Me). Ruotsin tilauskannan
paranemiseen vaikuttivat erityisesti raskaan ajoneuvoteollisuuden ja
koneenrakennus-teollisuuden lisääntyneet tilaukset.
Componentan liikevaihto jakautui tilikaudella asiakastoimialoittain
seuraavasti: raskaat ajoneuvot 26 % (20 %), rakennus- ja kaivosteollisuus 21 %
(15 %), koneenrakennus 20 % (28 %), autoteollisuus 20 % (20 %), maatalouskoneet
11 % (13 %), tuulivoima 2 % (2 %) ja muu myynti 1 % (1 %).
Tulos
Konsernin tilikauden käyttökate oli 29,5 Me (-3,2 Me). Konsernin käyttökate
parani 32,7 Me edellisvuodesta lähinnä korkeampien tuotantovolyymien ja
aikaisemmin toteutettujen kustannusten sopeutustoimien ansiosta. Tilikauden
käyttökatteeseen vaikuttivat kuitenkin negatiivisesti nopea rautaraaka-aineiden
hinnannousu ja vuoden jälkipuoliskolla muiden raaka-ainelisien piiriin
kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nousu sekä myyntien ja ostojen
valuuttakurssierot yhteensä arviolta -8,7 Me.
Tuloslaskelman eroanalyysi vuosineljänneksittäin:
Me Q1/10 Q1/09 Ero% Q2/10 Q2/09 Ero% Q3/10 Q3/09 Ero% Q4/10
Q4/09 Ero%
Liikev 91,2 88,1 4 % 117,3 70,6 66 % 112,3 64,8 73 % 130,7
76,1 72 %
aihto
Tuotan 94,4 75,3 25 % 119,0 66,1 80 % 113,0 65,3 73 % 128,3
71,8 79 %
non
arvo
Materi -34,3 -24,1 43 % -45,5 -20,6 121 % -43,4 -23,3 87 % -49,7
-24,9 100 %
aalit
Muuttu -24,2 -25,0 -3 % -29,3 -21,4 37 % -27,6 -18,7 48 % -31,2
-19,5 60 %
vat
palkat
ja
ulkopu
oliset
palvel
ut
Muut -32,3 -29,3 10 % -35,6 -25,5 40 % -34,5 -23,5 47 % -37,6
-25,9 45 %
muuttu
vat ja
kiinte
ät
kulut
Kulut -90,8 -78,3 16 % -110,4 -67,5 64 % -105,6 -65,5 61 % -118,5
-70,3 69 %
yhteen
sä
KÄYTTÖ 3,6 -3,0 8,6 -1,4 7,4 -0,2 9,8
1,5
KATE
Konsernin tilikauden liikevoitto oli 13,5 Me (-15,4 Me).
Konsernin nettorahoituskulut tilikaudella olivat -23,5 Me (-21,8 Me).
Nettorahoituskulut kasvoivat edellisvuodesta kohonneiden korkokustannusten ja
valuuttakurssitappioiden johdosta yhteensä 1,7 Me. Konsernin tilikauden tulos
rahoituserien jälkeen oli -10,0 Me (-37,2 Me). Tulokseen sisältyy -0,1 Me
kertaluonteinen erä.
Tilikauden tuloksen perusteella lasketut verot olivat +2,5 Me (+8,5 Me).
Konsernin tilikauden tulos oli -7,5 Me (-28,7 Me).
Konsernin tilikauden osakekohtainen laimentamaton tulos oli -0,45 e (-2,30 e).
Konsernin tilikauden sijoitetun pääoman tuotto oli 5,0 % (-4,1 %) ja oman
pääoman tuotto -10,3 % (-45,1 %).
Componentan tärkeimpien tunnuslukujen kehitys viimeisen kolmen vuoden aikana on
ollut seuraava:
2008 2009 2010
Liikevaihto, Me 681,4 299,6 451,6
Liikevoitto, Me 47,9 -15,4 13,5
Liikevoitto, % 7,0 -5,1 3,0
Oman pääoman tuotto, % 15,3 -45,1 -10,3
Omavaraisuusaste, % 15,9 17,5 16,8
Omavaraisuusaste, % (pääomalainat omana pääomana) 27,3 26,5 26,4
Tase, rahoitus ja kassavirta
Componenta Oyj toteutti yhteensä 50,3 Me:n pääomalainan ja
joukkovelkakirjalainan syyskuussa 2010. Pääomalainalla ja
joukkovelkakirjalainalla hankitut varat käytettiin yhtiön taseen ja
rahoitusaseman vahvistamiseen sekä yleisiin jälleenrahoitustarkoituksiin.
Componenta Oyj:n hallitus hyväksyi pääomalainan 2010 merkintöjä
nimellismäärältään yhteensä 23,4 Me. Laina-ajaltaan viiden vuoden pituinen
laina tarjottiin rajatulle joukolle valikoituja sijoittajia. Yhtiön
pääomalainojen 2006 haltijoilla oli mahdollisuus käyttää pääomalainan 2010
lainaosuuksien merkintähinnan maksamiseen pääomalainojen pääomasta muodostuvaa
saatavaa yhtiöltä lainaehtojen mukaisesti. Yhteensä pääomalainoja sekä
vaihdettavia pääomalainoja käytettiin maksuna pääomalainan 2010 merkintään 11,1
Me. Merkintöjen maksamisen jälkeen yhtiöllä on jäljellä vuoden 2006
vaihdettavaa pääomalainaa nimellismäärältään 2,3 Me ja vuoden 2006 pääomalainaa
nimellismäärältään 2,9 Me.
Konsernilla oli joulukuun lopussa IFRS:n mukaista pääomalainojen ja
vaihtovelkakirjalainojen velkaosuutta jäljellä yhteensä 40,4 Me. Vuonna 2005
liikkeeseen lasketun vaihdettavan pääomalainan viimeinen erä 7,4 Me maksettiin
pois lainaehtojen mukaisesti maaliskuussa. Vaihdettavan pääomalainan 2006
vaihtamatta olevilla lainaosuuksilla oli tilikauden lopussa merkittävissä 259
000 osaketta.
Componenta Oyj:n hallitus hyväksyi joukkovelkakirjalainan 2010 merkintöjä
nimellismäärältään 26,9 Me. Laina-ajaltaan kolmen vuoden pituinen laina
tarjottiin rajatulle joukolle valikoituja sijoittajia.
Tilikaudella nostettiin yhteensä 33,3 Me uusia kahdenvälisiä pitkäaikaisia
pankkilainoja, joilla jälleenrahoitettiin tilikaudella erääntyneitä
lyhytaikaisia pankkilainoja.
Korolliset nettovelat ilman 40,4 Me:n pääomalainojen velkaosuutta olivat
tilikauden lopussa 189,4 Me (206,5 Me). Nettovelkaantumisaste oman
pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien oli 170,5 % (200,8 %).
Componentan likviditeettitilanne oli tilikauden lopussa hyvä. Tilikauden lopun
rahat ja pankkisaamiset olivat yhteensä 11,0 Me. Käyttämättömät
luottositoumukset tilikauden lopussa olivat 64,5 Me. Konsernilla on myös 150
Me:n yritystodistusohjelma, josta yhtiöllä oli velkaa tilikauden lopussa 2,0
Me.
Liiketoiminnan nettorahavirta tilikaudella oli 25,2 Me (14,2 Me), josta
nettokäyttöpääoman muutokset olivat 13,6 Me (37,5 Me). Componenta tehostaa
pääomien käyttöä myyntisaatavien myyntiohjelmilla, joiden perusteella osa
myyntisaatavista myydään ilman takautumisoikeutta. Myytyjen myyntisaatavien
määrä tilikauden lopussa oli 63,9 Me (32,7 Me).
Vuoden 2010 lopussa yhtiön sijoitettu pääoma oli 311,5 Me (316,9 Me). Konsernin
omavaraisuusaste oli 16,8 % (17,5 %). Konsernin tilikauden lopun oma pääoma
oman pääomanehtoiset lainat omaan pääomaan mukaan lukien, suhteessa taseen
loppusummaan oli 26,4 % (26,5 %).
Yhtiön myöntämät rahalainat, vastuut ja vastuusitoumukset yhtiön lähipiiriin
kuuluville konserniyhtiöille 31.12.2010 olivat 134,9 Me (161,7 Me). Yhtiön
myöntämät rahalainat, vastuut ja vastuusitoumukset yhtiön lähipiiriin
kuuluville yksityishenkilöille 31.12.2010 olivat 0,3 Me (0,3 Me).
Investoinnit
Componenta rajoitti vuonna 2010 tuotannollisten investointien määrää
kapasiteetin vajaakäytön vuoksi. Tilikauden tuotannollisten investointien määrä
oli 8,5 Me (15,5 Me), josta rahoitusleasinginvestointien osuus oli 0,3 Me (4,4
Me). Investointien nettorahavirta oli -10,4 Me (-12,6 Me),joka sisältää
konsernin investointien kassavirran aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin,
myytyjen ja ostettujen osakkeiden sekä myytyjen käyttöomaisuushyödykkeiden
kassavirran.
Tutkimus- ja kehitystoiminta
Tilikauden 2010 lopussa Componentan tutkimus- ja kehitystoiminnassa työskenteli
118 (90) henkilöä, mikä vastaa 3 % (2 %) koko yhtiön henkilöstöstä. Vuonna 2010
Componentan tutkimus- ja kehitysmenot olivat 1,8 Me (1,9 Me), joka vastaa 0,4
%:a (0,6 %) koko konsernin liikevaihdosta.
Ympäristö
Componenta on sitoutunut jatkuvaan parantamiseen ja tuotannon
ympäristövaikutuksien vähentämiseen. Konsernin ympäristöpolitiikan päämääränä
on energian ja raaka-aineiden kulutuksen, hiukkas- ja VOC-päästöjen sekä
toiminnan aiheuttaman ympäristömelun vähentäminen, jätteiden lajittelun
tehostaminen ja hyötykäyttöön kelpaamattoman jätteen määrän vähentäminen.
Yksi Componenta-konsernin merkittävimmistä ympäristönäkökohdista on
energiankäyttö. Konsernin tuotantoyksiköt käyttivät vuonna 2010 energiaa 629
GWh (422 GWh). Suurin osa, 66 % (65 %) käytetystä energiasta oli sähköenergiaa.
Valimot kuluttavat yli 90 % kaikesta energiasta, sillä varsinkin valimoiden
sulatusprosessit käyttävät paljon energiaa. Vuonna 2010 tuotantoon suhteutettu
energiankulutus Componentan valimoissa oli 10 % pienempi kuin edellisenä
vuonna.
Componenta julkaisee vuoden 2010 yritysvastuuraportin kevään 2011 aikana.
Henkilöstö
Konsernin keskimääräinen henkilömäärä tilikauden aikana oli 4 155 (3 798)
mukaan lukien vuokratyövoima 303 (114). Konsernin henkilömäärä tilikauden
lopussa oli 4 414 (3 698), johon sisältyy vuokratyöntekijöiden määrä 398 (84).
Maantieteellisesti henkilöstö jakautui siten, että tilikauden lopussa Turkissa
oli 52 % (47 %), Suomessa 24 % (28 %), Hollannissa 16 % (17 %), jaRuotsissa 8 %
(9 %) henkilöstöstä.
Toimintojen kehitys
Componentan raportointirakenne muuttui 1.2.2010, kun Componenta siirtyi
maakohtaiseen toimintaorganisaatioon. Katsauskauden luvut on raportoitu uuden
rakenteen mukaisesti ja kaikki maakohtaisten toimintojen vertailutiedot
vuodelta 2009 on oikaistu tätä raportointirakennetta vastaaviksi.
Turkin toiminnot
Turkin toiminnot muodostuvat Orhangazissa sijaitsevista rautavalimosta ja
konepajasta sekä Manisassa sijaitsevista alumiinivalimosta ja alumiinivanteiden
tuotantoyksiköstä.
Turkin toimintojen liikevaihto tilikaudella kasvoi 76 % ja oli 204,8 Me (116,2
Me). Liikevoitto oli 15,2 Me, joka vastaa 7,4 % liikevaihdosta (2,2 Me, 1,9 %).
Tilikauden liikevoittoa paransi erittäin hyvä volyymikehitys erityisesti
rakennus- ja kaivosteollisuuden työkoneet sekä
autoteollisuusasiakastoimialoilla. Tilikauden liikevoittoa rasittivat kuitenkin
nopeasti nousseet rautaraaka-aineiden hinnat sekä materiaalilisien piiriin
kuulumattomien muiden raaka-aineiden hinnat ja valuuttakurssitappiot yhteensä
-2,3 Me.
Neljännen vuosineljänneksen liikevaihto kasvoi 67 % ja oli 59,6 Me (35,6 Me) ja
liikevoitto 4,3 Me, joka vastaa 7,3 % liikevaihdosta (1,1 Me, 3,0 %). Neljännen
vuosineljänneksen liikevoittoa paransivat raaka-aineiden hintamuutokset ja
valuuttakurssivoitot yhteensä 0,3 Me.
Turkin toimintojen tilauskanta tilikauden lopussa kasvoi edellisvuodesta 70 %
ja oli 47,8 Me (28,1 Me).
Suomen toiminnot
Suomen toimintoihin kuuluvat rautavalimot Iisalmessa, Karkkilassa,
Pietarsaaressa ja Porissa sekä konepajat Lempäälässä ja Pietarsaaressa. Lisäksi
Suomen toimintoihin kuuluu mäntiä valmistava yksikkö Pietarsaaressa.
Suomen toimintojen liikevaihto tilikaudella kasvoi 29 % ja oli 103,6 Me (80,4
Me). Liikevoitto oli -0,2 Me eli -0,2 % liikevaihdosta (-3,9 Me, -4,8 %).
Tilikauden liikevoittoa paransivat edellisen vuoden loppupuolella toteutetut
kustannusleikkaukset sekä nousseet tuotantovolyymit erityisesti raskaat
ajoneuvot -asiakastoimialalla. Tilikauden liikevoittoa kuitenkin rasittivat
nopea rautaraaka-aineiden hintojen nousu sekä vuoden jälkipuoliskolla muiden
materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden voimakas hinnannousu
yhteensä -3,8 Me.
Neljännen vuosineljänneksen liikevaihto nousi 87 % ja oli 30,6 Me (16,4 Me) ja
liikevoitto 0,6 Me, joka vastaa 2,0 % liikevaihdosta (-1,7 Me, -10,5 %).
Raaka-ainehintojen nopean nousun vaikutus neljännen vuosineljänneksen
liikevoittoon oli -0,9 Me.
Suomen toimintojen tilauskanta tilikauden lopussa kasvoi edellisvuodesta 33 %
ja oli 15,7 Me (11,8 Me).
Hollannin toiminnot
Hollannin toiminnot muodostuvat rautavalimoista Weertissä ja Heerlenissä sekä
konepajatoiminnoista Weertissä ja valumalleja valmistavasta yksiköstä
Tegelenissä.
Hollannin toimintojen tilikauden liikevaihto kasvoi 22 % ja oli 85,1 Me (69,5
Me) ja liikevoitto -1,5 Me eli -1,8 % liikevaihdosta (-10,2 Me, -14,7 %).
Hollannin toimintojen liiketuloksen paranemiseen vaikuttivat aiemmin toteutetut
kustannusleikkaukset ja lisääntyneet tuotantovolyymit. Tilikauden
liiketulokseen vaikuttivat negatiivisesti vuoden alkupuolella
rautaraaka-aineiden hintojen nousu sekä vuoden jälkipuoliskolla muiden
materiaalilisien piiriin kuulumattomien raaka-aineiden hintojen nopea nousu
yhteensä -2,4 Me.
Neljännen vuosineljänneksen liikevaihto nousi 54 % ja oli 22,1 Me (14,4 Me) ja
liikevoitto -0,5 Me, joka vastaa -2,3 % liikevaihdosta (-1,5 Me, -10,1 %).
Raaka-aineiden hintojen nopea nousu vaikutti neljännen vuosineljänneksen
liikevoittoon -0,5 Me.
Hollannin toimintojen tilauskanta tilikauden lopussa kasvoi edellisvuodesta 32
% ja oli 16,4 Me (12,5 Me).
Ruotsin toiminnot
Ruotsin toiminnot muodostuvat Främmestadin konepajasta sekä Wirsbon takomosta.
Ruotsin toimintojen tilikauden liikevaihto nousi 104 % ja oli 84,7 Me (41,5 Me)
ja liikevoitto 0,8 Me, joka vastaa 0,9 % liikevaihdosta (-8,8 Me, -21,3 %).
Ruotsin toimintojen tilikauden liikevoitto parani edellisvuodesta aiemmin
toteutettujen kustannusleikkausten ja merkittävästi korkeampien volyymien
ansiosta erityisesti raskaat ajoneuvot -asiakastoimialalla. Tilikauden
liiketulosta rasittivat ensimmäisen vuosineljänneksen aikana tapahtuneet sähkön
hinnan poikkeukselliset nousut.
Neljännen vuosineljänneksen liikevaihto kasvoi 109 % ja oli 26,9 Me (12,9 Me)
ja liikevoitto 1,6 Me, joka vastaa 5,8 % liikevaihdosta (-1,9 Me, -14,8 %).
Ruotsin toimintojen tilauskanta tilikauden lopussa kasvoi edellisvuodesta 111 %
ja oli 22,0 Me (10,5 Me).
Muu liiketoiminta
Muu liiketoiminta sisältää myynti- ja logistiikkayhtiö Componenta UK Ltd:n
Englannissa, palvelu- ja kiinteistöyhtiöt Suomessa, konsernin hallintotoiminnot
ja osakkuusyhtiö Kumsan A.S:n Turkissa. Muun liiketoiminnan liikevoitto
tilikaudella oli -1,0 Me (4,6 Me).
Muun liiketoiminnan neljännen vuosineljänneksen liikevoitto oli -0,2 Me (2,1
Me).
Osakepääoma ja osakkeet
Componenta Oyj:n osake noteerataan NASDAQ OMX Helsingissä. Yhtiön osakkeiden
yhteenlaskettu määrä tilikauden lopussa oli 17 457 798 osaketta. Osakepääoma
oli tilikauden päättyessä 21,9 Me (21,9 Me). Osakkeen kurssi tilikauden lopussa
oli 6,01 euroa (4,12 euroa). Tilikauden keskikurssi oli 5,29 euroa, alin kurssi
4,02 euroa ja ylin kurssi 6,44 euroa. Osakekannan markkina-arvo oli
katsauskauden lopussa 104,6 Me (72,0 Me) ja osakkeen suhteellinen vaihto
tilikaudella 48,6 % (20,1 %) osakekannasta.
Omien osakkeiden hankkiminen ja luovuttaminen
Yhtiökokous 10.3.2010 päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti valtuuttaa
hallituksen päättämään enintään 1 700 000 oman osakkeen hankkimisesta yhdessä
tai useammassa erässä yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Osakkeet hankitaan
muuten kuin osakkeenomistajien omistusten mukaisessa suhteessa NASDAQ OMX
Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä hankintahetken
markkinahintaan. Valtuutus on voimassa 18 kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä
lukien. Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 23.2.2009 hallitukselle
antaman valtuutuksen päättää omien osakkeiden hankkimisesta.
Yhtiökokous 26.2.2007 valtuutti hallituksen päättämään osakkeiden,
optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta seuraavin ehdoin:
-- Hallitus voi valtuutuksen perusteella päättää osakkeiden antamisesta sekä
optio-oikeuksien ja osakeyhtiölain 10 luvun 1 pykälän mukaisten erityisten
oikeuksien antamisesta siten, että valtuutuksen perusteella annettavien
osakkeiden määrä on yhteensä enintään 2 000 000 osaketta. Valtuutuksessa
ei suljeta pois hallituksen oikeutta päättää suunnatusta osakeannista.
-- Valtuutus on voimassa viisi vuotta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Valtuutuksesta on käytetty 12 100 osaketta vuonna 2009 liittyen Componentan
osakepohjaisen kannustinjärjestelmän 2007 - 2009 palkkioiden maksamiseen
ansaintajaksoilta 2007 - 2008.
Osakepohjainen kannustinjärjestelmä 2010 - 2012 Componenta Oyj:n hallitus teki
10.3.2010 päätöksen konsernin avainhenkilöille suunnatusta pitkän aikavälin
osakepohjaisesta palkkio- ja kannustinjärjestelmästä. Järjestelmän kohderyhmään
kuuluvat hallituksen päättämät konsernin avainhenkilöt. Tilikauden lopussa
kohderyhmään kuului 45 henkilöä. Järjestelmässä on kolme ansaintajaksoa, jotka
ovat kalenterivuodet 2010, 2011 ja 2012. Hallitus päättää jokaiselle
ansaintajaksolle ansaintakriteerit ja niille asetettavat tavoitteet.
Ansaintajakson 2010 ansaintakriteerit olivat Componenta-konsernin tulos
rahoituserien jälkeen ja liiketoiminnan nettorahavirta. Ansaintajaksolta
ansaitun palkkion määrä todetaan ansaintakriteereille asetettujen tavoitteiden
toteutumisen perusteella aina ansaintajakson päättymisen jälkeen. Palkkiot
maksetaan vuosina 2011, 2012 ja 2013 osakkeiden ja rahan yhdistelmänä. Rahana
maksettava osuus kattaa palkkiosta aiheutuvat verot ja veronluonteiset maksut.
Jos järjestelmän perusteella maksetaan palkkiona osakkeita, ansaittuja
osakkeita ei saa luovuttaa, pantata tai muutoin käyttää niille asetetun kahden
vuoden sitouttamisjakson aikana. Järjestelmän ansaintajakson 2010 osalta
hallitus päätti allokoida 40 950 osaketta, josta toimitusjohtajan osuus oli 7
500 kappaletta ja muiden avainhenkilöiden 33 450 kappaletta yhteensä.
Järjestelmän tulosvaikutus ennen veroja vuoden 2010 lopussa oli -0,1 Me.
Hallitus ja johto
Hallitus piti 10.3.2010 pidetyn yhtiökokouksen jälkeen järjestäytymiskokouksen,
jossa se valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Heikki Bergholmin ja
varapuheenjohtajaksi Juhani Mäkisen. Hallitus kokoontui 14 kertaa vuonna 2010.
Hallituksen jäsenten keskimääräinen osallistumisprosentti kokouksiin oli 99 %.
Hallitus arvioi toimintaansa puheenjohtajan johdolla joulukuussa 2010.
Componentan toimitusjohtajana toimii Heikki Lehtonen. Konsernin johtoryhmän
muodostivat tilikauden lopussa toimitusjohtaja Heikki Lehtonen, operatiivisesta
toiminnasta vastaava johtaja Yrjö Julin, Turkin toimintojen johtaja Hakan
Göral,talousjohtaja Mika Hassinen, henkilöstöjohtaja Anu Mankki ja lakiasiain
johtaja Pauliina Rannikko. Johtoryhmän sihteerinä toimi viestintäjohtaja Pirjo
Aarniovuori.
Konsernin laajennetun johtoryhmän muodostivat tilikauden lopussa edellä
mainitun johtoryhmän sekä johtoryhmän sihteerin lisäksi seuraavat henkilöt:
Suomen toimintojen johtaja Olli Karhunen, Hollannin toimintojen johtaja Patrick
Steensels, Ruotsin toimintojen johtaja Michael Sjöberg, valimotekniikan
kehittämisestä vastaava johtaja Tapio Rantala, sisäisistä hankinnoista vastaava
johtaja Ömer Lütfi Erten, koneistustekniikan kehittämisestä vastaava johtaja
Juha Alhonoja, ostojohtaja Ville Taipale, myynti- ja tuotekehitysjohtajat Antti
Lehto, Lauri Eklin ja Jari Leino sekä suunnittelujohtaja Hein Strijbos.
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Componentan merkittävimmät riskit ovat liiketoimintaympäristöön liittyvät
riskit (kilpailutilanne- ja hintariski, hyödykeriskit ja ympäristöön liittyvät
riskit), liiketoimintaan liittyvät riskit (asiakas-, toimittaja-, tuottavuus-,
tuotanto- ja prosessiriskit, työmarkkinahäiriöt, sopimus- ja tuotevastuuriskit,
henkilöstö- ja tietoturvariskit) sekä rahoitusriskit (rahoituksen saatavuuteen
ja likviditeettiin liittyvät riskit, valuutta-, korko- ja luottoriskit).
Konsernin liiketoiminnan kannalta olennaista on tiettyjen raaka-aineiden, kuten
kierrätysmetallin ja harkkoraudan sekä energian saatavuus kilpailukykyisin
hinnoin. Raaka-aineisiin liittyvää kustannusriskiä hallinnoidaan
pääsääntöisesti hintasopimuksilla, joiden perusteella tuotteiden hintoja
korjataan raaka-aineiden hintojen muutoksia vastaavasti. Raaka-aineiden
hinnannousu voi sitoa rahaa käyttöpääomaan arvioitua enemmän.
Componentan liiketoimintaan liittyviä rahoitusriskejä hallitaan konsernin
hallituksen vahvistaman rahoituspolitiikan mukaisesti. Tavoitteena on suojata
konsernia rahoitusmarkkinoilla tapahtuvilta epäsuotuisilta muutoksilta ja siten
turvata omalta osaltaan konsernin tuloskehitys ja taloudellinen asema.
Tarkempaa tietoa Componentan riskeistä ja riskienhallinnasta löytyy vuoden 2010
vuosikertomuksesta ja internet-sivuilta www.componenta.com.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Componenta päätti laajentaa johtoryhmän kokoonpanoa tammikuussa. Konsernin
johtoryhmään nimitettiinSuomen toimintojen johtaja Olli Karhunen, Hollannin
toimintojen johtaja Patrick Steensels ja Ruotsin toimintojen johtaja Michael
Sjöberg.
Componenta päätti tammikuussa yhteistoimintamenettelylain mukaisten
neuvottelujen käynnistämisestä Pietarsaaressa 25.1.2011. Componenta
suunnittelee lopettavansa koneistustoiminnan Pietarsaaressa ensimmäisen
vuosipuoliskon aikana ja siirtävänsä koneistustoiminnan osin Ruotsin
Främmestadiin ja osin Turkin Orhangaziin. Toteutuessaan edellä mainitut
muutokset tarkoittavat noin 120 henkilöstön vähentämistä Pietarsaaren valimo-
ja koneistustoiminnasta. Kertaluonteisten kulujen odotetaan olevan 3,0 Me ja ne
toteutuvat ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Lisäksi investointi- ja
tuotesiirtokulujen arvioidaan olevan noin 1,0 Me ja ne toteutuvat vuoden 2011
aikana.
Osingonjakoehdotus
Hallitus ehdottaa 28.2.2011 kokoontuvalle yhtiökokoukselle, että tilikaudelta
1.1. - 31.12.2010 ei jaeta osinkoa voimassa olevan konsernin
osingonjakopolitiikan mukaisesti. Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat
31.12.2010 olivat 84,4 Me
Markkinanäkymät
Kysyntänäkymät konsernin kaikilla asiakastoimialoilla ovat vuoden 2011 alussa
hyvät.
Kysynnän kehityksen raskaat ajoneuvot -asiakastoimialalla odotetaan säilyvän
hyvänä erityisesti Euroopan markkinakehityksen takia.
Rakennus- ja kaivosteollisuuden komponenttien kysynnän odotetaan edelleen
kehittyvän suotuisasti lähinnä materiaalihintojen nousun ja talouden elpymisen
johdosta.
Maatalouskoneiden kysynnän arvioidaan nousevan edellisvuodesta kohonneiden
ruoan hintojen vuoksi sekä Euroopan ja Pohjois-Amerikan markkinoiden kysynnän
kehityksen ansiosta.
Turkin autoteollisuuden kasvaneen viennin sekä alumiinivanteiden kysynnän hyvän
kehityksen johdosta autoteollisuuden kysynnän arvioidaan kehittyvän suotuisasti
vuonna 2011.
Tuulivoimasektorin kysynnän odotetaan pysyvän alhaisilla tasoilla Euroopassa.
Koneenrakennusteollisuuden kysynnän odotetaan jatkavan asteittaista elpymistä.
Componentan näkymät
Componentan näkymät vuodelle 2011 perustuvat yleisiin ulkoisiin
suhdanneindikaattoreihin, asiakkaiden antamiin toimitusennusteisiin sekä
Componentan tilauskertymään ja tilauskantaan.
Componentan tilauskanta tilikauden lopussa oli 61 % edellisvuoden vastaavaa
ajanjaksoa korkeammalla tasolla. Vuonna 2011 konsernin liikevaihdon odotetaan
kasvavan selvästi ja tuloksen rahoituserien jälkeen ilman kertaluonteisia eriä
olevan positiivinen. Liiketoiminnan nettorahavirran odotetaan pysyvän
positiivisena ja käyttöpääoman muutosten säilyvän maltillisina myytävien
myyntisaamisten johdosta.Vuoden 2011 tuotannollisten investointien arvioidaan
olevan noin 15 Me.
Vuoden 2011 alussa edelleen jatkuva raaka-aineiden hintojen nousu tulee
rasittamaan alkuvuoden tulosta.
Tilinpäätöstiedotteen taulukot
Componentan vuoden 2010 tilinpäätöstiedote on laadittu kansainvälisten
IFRS-standardien mukaisesti. Lisäksi uudistetut standardit IFRS 3 ja IAS 27
otettiin käyttöön 1.1.2010. Uudistettujen standardien soveltaminen ei ole
vaikuttanut konsernin raportoituun tulokseen tai taloudelliseen asemaan.
Tilinpäätöstiedotteen taulukko-osa on laadittu IAS 34 -standardin
laskentaperiaatteiden mukaisesti. Tämä tilinpäätöstiedote on
tilintarkastamaton.
Konsernin tuloslaskelma
Me 1.1.-31.12.2010 1.1.-31.12.2009 1.10.-31.12.2010 1.10.-31.12.2009
Liikevaiht 451,6 299,6 130,7 76,1
o
Liiketoimi 0,6 2,4 0,5 0,8
nnan muut
tuotot
Liiketoimi -422,8 -305,2 -121,5 -75,5
nnan kulut
Poistot ja -16,0 -12,5 -4,0 -3,3
arvonalene
miset
Osuus 0,2 0,2 0,0 0,2
osakkuusyh
tiöiden
tuloksesta
Liikevoitt 13,5 -15,4 5,8 -1,7
o
% 3,0 -5,1 4,5 -2,2
liikevaihd
osta
Rahoitustu -23,5 -21,8 -5,9 -4,9
otot ja
-kulut
Tulos -10,0 -37,2 -0,1 -6,5
rahoituser
ien
jälkeen
% -2,2 -12,4 -0,1 -8,6
liikevaihd
osta
Verot 2,5 8,5 -0,4 1,2
Tilikauden -7,5 -28,7 -0,5 -5,3
tulos
Tilikauden
tuloksen
jakautumin
en
Emoyhtiön -7,9 -28,3 -0,5 -5,3
omistajill
e
Määräysval 0,4 -0,3 0,0 0,0
lattomille
omistajill
e
-7,5 -28,7 -0,5 -5,3
Emoyhtiön
omistajill
e
kuuluvasta
voitosta
laskettu
osakekohta
inen tulos
- -0,45 -2,30 -0,03 -0,32
laimentama
ton, e
- -0,45 -2,30 -0,03 -0,32
laimennusv
aikutuksel
la
oikaistu,
e *)
*) Aikaisemmin julkaistuja Componentan 2009 tilikauden sekä 2009 neljännen
vuosineljänneksen laimennusvaikutuksella oikaistuja osakekohtaisia tuloksia on
oikaistu.Aikaisemmin julkaistuissa luvuissa laimennusvaikutus oli
virheellisesti huomioitu,vaikka laimennusvaikutus pienensi osakekohtaista
tappiota.
Konsernin laaja tuloslaskelma
Me 1.1.-31.12.2010 1.1.-31.12.2009 1.10.-31.12.2010 1.10.-31.12.2009
Tilikauden -7,5 -28,7 -0,5 -5,3
tulos
Muut
laajan
tuloksen
erät
Muuntoeron 6,7 -1,0 -5,4 0,3
muutos
Rahavirran 4,8 2,1 3,0 1,5
suojaukset
Muihin -1,3 -0,5 -0,8 -0,4
laajan
tuloksen
eriin
liittyvät
verot
Muut 10,3 0,5 -3,3 1,4
laajan
tuloksen
erät
verojen
jälkeen
Tilikauden 2,8 -28,1 -3,7 -3,9
laaja
tulos
Tilikauden
laajan
tuloksen
jakautumin
en
Emoyhtiön 2,0 -27,8 -3,5 -3,9
omistajill
e
Määräysval 0,8 -0,3 -0,2 0,0
lattomille
omistajill
e
2,8 -28,1 -3,7 -3,9
Konsernin tase
Me 31.12.2010 31.12.2009
Varat
Pitkäaikaiset varat
Aineettomat hyödykkeet 6,7 6,4
Liikearvo 33,1 31,5
Sijoituskiinteistöt 1,8 1,8
Aineelliset hyödykkeet 245,3 244,2
Osuudet osakkuusyhtiöissä 1,3 1,1
Saamiset 6,0 4,9
Muut rahoitusvarat 0,5 0,4
Laskennalliset verosaamiset 20,9 16,6
Pitkäaikaiset varat yhteensä 315,6 307,0
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 52,2 41,0
Saamiset 41,7 32,7
Verosaamiset 0,0 0,2
Rahavarat 11,0 7,6
Lyhytaikaiset varat yhteensä 104,8 81,4
Varat yhteensä 420,4 388,4
Oma pääoma ja velat
Oma pääoma
Osakepääoma 21,9 21,9
Muu oma pääoma 41,5 39,4
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 63,4 61,3
Määräysvallattomien omistajien osuus 7,3 6,5
Oma pääoma yhteensä 70,7 67,8
Velat
Pitkäaikaiset
Pääomalaina 35,3 27,7
Korolliset velat 185,1 165,3
Varaukset 8,5 6,7
Laskennalliset verovelat 9,6 6,1
Lyhytaikaiset
Pääomalaina 5,1 7,4
Korolliset velat 15,3 48,8
Korottomat velat 89,5 57,5
Tuloverovelat 0,1 0,1
Varaukset 1,2 1,1
Velat yhteensä 349,7 320,6
Oma pääoma ja velat yhteensä 420,4 388,4
Konsernin lyhennetty rahavirtalaskelma
Me 1.1.-31.12.2010 1.1.-31.12.2009
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos rahoituserien jälkeen -10,0 -37,2
Poistot ja arvonalenemiset 16,0 12,5
Rahoituksen tuotot ja kulut 23,5 21,8
Muut tuotot ja kulut sekä muut korjaukset 1,7 0,5
Käyttöpääoman muutokset 13,6 37,5
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja 44,8 35,0
veroja
Saadut ja maksetut korot ja osinkotuotot -20,6 -23,5
Maksetut verot 0,9 2,8
Liiketoiminnan nettorahavirta 25,2 14,2
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin -10,0 -12,5
hyödykkeisiin
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden 0,0 0,4
myynti
Muut investoinnit ja myönnetyt lainat -0,4 -0,5
Muut luovutustulot ja lainasaamisten 0,1 0,0
takaisinmaksut
Investointien nettorahavirta -10,4 -12,6
Rahoituksen rahavirta
Maksetut osingot -- -3,3
Osakeannista saadut maksut -- 13,3
Rahoitusleasingvelkojen maksut -2,4 -1,6
Lyhytaikaisten lainojen lisäys (+)/vähennys -36,3 -5,1
(--)
Pitkäaikaisten lainojen nostot 54,3 38,3
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut ja muut -27,2 -40,7
muutokset
Rahoituksen nettorahavirta -11,7 0,9
Rahavarojen lisäys (+)/vähennys (--) 3,1 2,5
Rahavarat tilikauden alussa 7,6 5,2
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 0,3 -0,1
Rahavarat tilikauden lopussa 11,0 7,6
Muutos tilikauden aikana 3,1 2,5
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Me Osake- Yli Muut Rahavi Muunto Kerty- Yh-tee Määrä- Oma
pää kurssi rahas rran - neet nsä ysvalla pää
oma rahast tot suojau erot voitto t oma
o kset -varat tomien yh
omista teensä
jien osuus
Oma 21,9 15,0 6,5 -2,8 -23,5 47,3 64,3 6,8 71,1
pääoma
1.1.2009
Tilikaud -28,3 -28,3 -0,3 -28,7
en tulos
Muuntoer -1,0 -1,0 -1,0
ot
Rahavirr 1,5 1,5 1,5
an
suojauks
et
Tilikaud 1,5 -1,0 -28,3 -27,8 -0,3 -28,1
en laaja
tulos
Uusmerki 29,0 29,0 29,0
ntä
Osingonj -3,3 -3,3 -3,3
ako
Vaihdett -0,9 -0,9 -0,9
avien
pääomala
inojen
lunastus
Oma 21,9 15,0 34,6 -1,3 -24,5 15,6 61,3 6,5 67,8
pääoma
31.12.20
09
Me Osake- Yli-- Muut Rahavi Muunto Kerty- Yh-tee Määrä- Oma
- kurssi rahas rran -- neet nsä ysvalla pää
pää -- tot suojau erot voitto t oma
oma rahast kset -varat tomien yh
o omista teensä
jien
osuus
Oma 21,9 15,0 34,6 -1,3 -24,5 15,6 61,3 6,5 67,8
pääoma
1.1.2010
Tilikaud -7,9 -7,9 0,4 -7,5
en tulos
Muuntoer 6,3 6,3 0,4 6,7
ot
Rahavirr 3,6 3,6 3,6
an
suojauks
et
Tilikaud 3,6 6,3 -7,9 2,0 0,8 2,8
en laaja
tulos
Muut 0,1 0,1 0,1
muutokse
t
Oma 21,9 15,0 34,7 2,3 -18,1 7,7 63,4 7,3 70,7
pääoma
31.12.20
10
Konsernin tunnusluvut
31.12.2010 31.12.2009
Omavaraisuusaste, % 16,8 17,5
Oma pääoma/osake, e 3,63 3,51
Sijoitettu pääoma kauden lopussa 311,5 316,9
Sijoitetun pääoman tuotto, % 5,0 -4,1
Omanpääoman tuotto, % -10,3 -45,1
Korolliset nettovelat, pääomalaina velkana, Me 229,8 241,6
Net gearing, %, pääomalaina velkana 325,0 356,4
Tilauskanta, Me 94,6 58,8
Bruttoinvestoinnit ilman rahoitusleasinginvestointeja, 8,2 13,4
Me
Bruttoinvestoinnit sis. rahoitusleasing, Me 8,5 17,9
Bruttoinvestoinnit (sis. rahoitusleasing), % 1,9 6,0
liikevaihdosta
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana 3 853 3 684
Henkilöstö keskimäärin kauden aikana, ml. vuokratyövoima 4 155 3 798
Henkilöstö kauden lopussa 4 016 3 614
--------------------------------------------------------------------------------Henkilöstö kauden lopussa, ml. vuokratyövoima 4 414 3 698
Viennin ja ulkomaantoimintojen osuus liikevaihdosta, % 88,1 82,7
Vastuusitoumukset, Me 247,5 221,1
Osakekohtaiset tiedot
Osakekohtaiset tiedot 31.12.2010 31.12.2009
Osakemäärä tilikauden lopussa, tuhatta kpl 17 458 17 458
Tulos/osake (EPS), e -0,45 -2,30
Tulos/osake (EPS), e laimennuksella *) -0,45 -2,30
Rahavirta / osake, e 1,44 1,16
Oma pääoma/osake, e 3,63 3,51
Osinko/osake, e **) 0,00 0,00
Osinko/tulos, % 0,00 0,00
Efektiivinen osinkotuotto, % 0,00 0,00
P/E-luku neg. neg.
Tilikauden viimeinen pörssikurssi, e 6,01 4,12
*) 31.12.2009 oikaistu
**) Vuonna 2010 hallituksen esitys
Aineellisten hyödykkeiden muutokset ja liikearvo
Me 1-12/2010 1-12/2009
Aineellisten hyödykkeiden muutokset
Hankintameno kauden alussa 531,1 553,2
Muuntoerot 24,1 1,9
Lisäykset 6,3 14,5
Vähennykset -5,2 -38,6
Hankintameno kauden lopussa 556,3 531,1
Kertyneet poistot kauden alussa -286,9 -313,0
Muuntoerot -12,5 -1,2
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot 2,4 38,1
Tilikauden poistot ja arvonalenemiset -14,0 -10,8
Kertyneet poistot kauden lopussa -311,0 -286,9
Tasearvo kauden lopussa 245,3 244,2
Liikearvo
Hankintameno kauden alussa 31,5 31,7
Muuntoero 1,6 -0,2
Tasearvo kauden lopussa 33,1 31,5
Konsernin kehitys
Liikevaihto markkina-alueittain
Me 1-12/2009 1-12/2010
Ruotsi 39,8 81,7
Saksa 58,6 76,0
Turkki 49,4 73,7
Suomi 51,8 53,8
Iso-Britannia 31,2 47,5
Benelux-maat 19,2 35,2
Ranska 20,2 27,8
Italia 12,1 20,7
Muu Eurooppa 5,5 9,1
Muut maat 11,7 26,1
Yhteensä 299,6 451,6
Liikevaihdon kehitys markkina-alueittain
Me Q1/09 Q2/09 Q3/09 Q4/09 Q1/10 Q2/10 Q3/10 Q4/10
Ruotsi 11,0 8,0 8,7 12,1 15,5 21,9 19,5 24,8
Saksa 16,9 12,7 14,4 14,5 15,2 20,9 18,6 21,2
Turkki 9,0 15,3 10,2 14,9 14,3 19,1 18,8 21,5
Suomi 21,4 11,8 9,0 9,6 11,0 13,6 12,9 16,3
Iso-Britannia 7,6 7,9 7,8 7,8 9,9 12,0 12,5 13,1
Benelux-maat 6,8 2,6 5,0 4,9 7,1 9,4 8,7 10,0
Ranska 6,2 5,9 3,6 4,6 6,1 7,1 6,5 8,1
Italia 4,4 2,9 1,6 3,2 3,8 4,2 5,9 6,8
Muu Eurooppa 1,0 1,6 0,8 2,1 2,2 2,2 2,5 2,3
Muut maat 3,8 1,9 3,7 2,3 6,1 6,9 6,5 6,6
Yhteensä 88,1 70,6 64,8 76,1 91,2 117,3 112,3 130,7
Konsernin kehitys
Me 1-12/2009 1-12/2010
Liikevaihto 299,6 451,6
Liikevoitto -15,4 13,5
Nettorahoituskulut *) -21,8 -23,5
Tulos rahoituserien jälkeen -37,2 -10,0
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Konsernin kehitys liiketoimintasegmenteittäin
Liikevaihto, Me 1-12/2009 1-12/2010
Turkki 116,2 204,8
Suomi 80,4 103,6
Hollanti 69,5 85,1
Ruotsi 41,5 84,7
Muu liiketoiminta 49,9 65,3
Sisäiset erät -57,9 -91,9
Componenta yhteensä 299,6 451,6
Liikevoitto, Me 1-12/2009 1-12/2010
Turkki 2,2 15,2
Suomi -3,9 -0,2
Hollanti -10,2 -1,5
Ruotsi -8,8 0,8
Muu liiketoiminta 4,6 -1,0
Kertaluonteiset erät 0,0 -0,1
Sisäiset erät 0,7 0,4
Componenta yhteensä -15,4 13,5
Tilauskanta, Me 12/2009*) 12/2010**)
Turkki 28,1 47,8
Suomi 11,8 15,7
Hollanti 12,5 16,4
Ruotsi 10,5 22,0
Sisäiset erät -4,1 -7,4
Componenta yhteensä 58,8 94,6
*) Tilauskanta 15.1.2010
**) Tilauskanta 10.1.2011
Konsernin kehitys neljännesvuosittain
Me Q1/09 Q2/09 Q3/09 Q4/09 Q1/10 Q2/10 Q3/10 Q4/10
Liikevaihto 88,1 70,6 64,8 76,1 91,2 117,3 112,3 130,7
Liikevoitto -6,1 -4,3 -3,2 -1,7 0,3 4,0 3,4 5,8
Nettorahoituskulut *) -4,7 -5,7 -6,5 -4,9 -5,9 -6,2 -5,5 -5,9
Tulos rahoituserien -10,9 -10,1 -9,7 -6,5 -5,6 -2,2 -2,1 -0,1
jälkeen
*) Nettorahoituskuluja ei kohdisteta liiketoimintasegmenteille
Liiketoimintasegmenttien kehitys neljännesvuosittain
Liikevaihto, Me Q1/09 Q2/09 Q3/09 Q4/09 Q1/10 Q2/10 Q3/10 Q4/10
Turkki 24,9 28,4 27,4 35,6 40,6 53,1 51,5 59,6
Suomi 29,1 19,5 15,4 16,4 20,8 27,0 25,1 30,6
Hollanti 23,9 15,8 15,4 14,4 18,7 23,4 20,8 22,1
Ruotsi 10,5 9,5 8,7 12,9 15,8 21,3 20,6 26,9
Muu liiketoiminta 12,9 12,1 12,3 12,5 14,3 16,2 16,8 18,1
Sisäiset erät -13,1 -14,7 -14,4 -15,7 -19,0 -23,7 -22,5 -26,7
Componenta yhteensä 88,1 70,6 64,8 76,1 91,2 117,3 112,3 130,7
Liikevoitto, Me Q1/09 Q2/09 Q3/09 Q4/09 Q1/10 Q2/10 Q3/10 Q4/10
Turkki -0,4 0,4 1,1 1,1 3,2 3,3 4,5 4,3
Suomi 0,5 -1,2 -1,5 -1,7 -0,6 0,7 -0,9 0,6
Hollanti -4,1 -2,7 -1,9 -1,5 -0,1 0,2 -1,0 -0,5
Ruotsi -3,2 -1,7 -2,1 -1,9 -1,4 0,0 0,6 1,6
Muu liiketoiminta 0,8 0,8 1,0 2,1 -0,7 -0,1 0,0 -0,2
Kertaluonteiset erät 0,0 0,1 0,1 0,0 0,0 0,0 0,0 -0,1
Sisäiset erät 0,4 0,0 0,1 0,3 0,0 -0,2 0,3 0,2
Componenta yhteensä -6,1 -4,3 -3,2 -1,7 0,3 4,0 3,4 5,8
Tilauskanta kauden Q1/09 Q2/09 Q3/09 Q4/09* Q1/10 Q2/10 Q3/10 Q4/10**
lopussa, Me ) )
Turkki 17,1 23,3 22,2 28,1 32,6 42,4 42,5 47,8
Suomi 11,4 10,4 9,9 11,8 13,6 15,8 16,7 15,7
Hollanti 13,8 13,4 10,6 12,5 13,4 14,6 14,7 16,4
Ruotsi 6,0 6,4 9,3 10,5 13,3 16,5 18,7 22,0
Sisäiset erät -2,3 -1,8 -2,9 -4,1 -5,0 -5,7 -6,8 -7,4
Componenta yhteensä 46,2 51,7 49,0 58,8 68,0 83,6 85,8 94,6
*) Tilauskanta 15.1.2010
**) Tilauskanta 10.1.2011
Liiketoimintasegmentit
Me 31.12.2010 31.12.2009
Turkki
Varat 210,8 183,9
Velat 33,5 20,3
Investoinnit sis. rahoitusleasing 4,8 5,4
Poistot ja arvonalenemiset 4,9 3,8
Suomi
Varat 85,7 81,2
Velat 24,2 19,4
Investoinnit sis. rahoitusleasing 2,4 4,8
Poistot ja arvonalenemiset 4,8 3,7
Hollanti
Varat 48,7 47,6
Velat 12,8 7,7
Investoinnit sis. rahoitusleasing 0,4 0,6
Poistot ja arvonalenemiset 1,5 1,4
Ruotsi
Varat 51,5 42,1
Velat 25,7 13,3
Investoinnit sis. rahoitusleasing 0,5 2,9
Poistot ja arvonalenemiset 2,1 1,2
Muu liiketoiminta
Varat 53,9 53,4
Velat 25,7 21,9
Investoinnit sis. rahoitusleasing 0,5 4,3
Poistot ja arvonalenemiset 2,7 2,5
Johdannaissopimusten käyvät arvot
31.12.2010 31.12.2009
----------------------------------------------
Me Käypä Käypä Käypä Käypä
arvo, arvo, arvo, arvo,
positiivinen negatiivinen netto netto
Valuuttajohdannaiset
Valuuttatermiinisopimukset 0,0 -0,3 -0,3 0,1
Valuutanvaihtosopimukset 0,0 -1,5 -1,5 0,1
Valuuttaoptiot -- -0,1 -0,1 --
Korkojohdannaiset
Korko-optiot 0,3 -0,6 -0,3 0,4
Koronvaihtosopimukset 0,2 -0,5 -0,3 -2,0
Hyödykejohdannaiset
Sähkötermiinisopimukset 3,3 0,0 3,3 -0,4
Yhteensä 3,8 -3,0 0,8 -1,8
Johdannaissopimusten nimellisarvot
31.12.2010 31.12.2009
-----------------------
Me Nimellis-- Nimellis--
arvo arvo
Valuuttajohdannaiset*)
Valuuttatermiinisopimukset 11,0 6,0
Valuutanvaihtosopimukset 69,2 43,1
Valuuttaoptiot 2,8 --
Korkojohdannaiset
Korko-optiot 28,0 42,0
Koronvaihtosopimukset
Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät 28,0 24,0
1-5 vuoden sisällä erääntyvät 60,0 28,0
Hyödykejohdannaiset
Sähkötermiinisopimukset
Alle 1 vuoden sisällä erääntyvät 4,0 3,9
1-5 vuoden sisällä erääntyvät 5,7 4,2
Yhteensä 208,7 151,1
*) Valuuttajohdannaisten maturiteetti on alle vuosi
Vastuusitoumukset
Me 31.12.2010 31.12.2009
Kiinteistökiinnitykset
Omista velvoitteista 15,3 15,2
Yrityskiinnitykset
Omista velvoitteista -- --
Pantit
Omista velvoitteista 222,0 198,1
Muut vuokrasopimukset 5,5 3,5
Muut vastuut 4,7 4,4
Yhteensä 247,5 221,1
Valuuttakurssit
Päätöskurssi Keskikurssi
-----------------------------------------------
Yksi euro on 31.12.2010 31.12.2009 31.12.2010 31.12.2009
SEK 8,9655 10,2520 9,5373 10,6191
USD 1,3362 1,4406 1,3257 1,3948
GPB 0,8608 0,8881 0,8578 0,8909
TRY (Turkin keskuspankki) 2,0491 2,1603 1,9893 2,1508
Tunnuslukujen laskentakaavat
Omanpä = Tulos rahoituserien jälkeen - verot x 100
äoman Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus
tuotto (vuosineljännesten keskiarvo)
--%
(ROE)
Sijoit = Tulos rahoituserien jälkeen + korko- ja muut rahoituskulut x 100
etun Oma pääoma + korolliset velat (vuosineljännesten keskiarvo)
pääoma
n
tuotto
--%
(ROI)
Omavar = Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus
aisuus x 100
aste, Taseen loppusumma - saadut ennakot
%
Tulos/ = Tulos rahoituserien jälkeen - verot +/- määräysvallattomien
osake, omistajien osuus
e Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella
(EPS)
Tulos/ = Kuten yllä, mutta osakemäärään on lisätty optioiden oikeuttama
osake, osakemäärä, pääomavaikutus markkinakoron mukaan verovaikutus
e, vähentäen. Optio-oikeuksien laimennusvaikutusta laskettaessa on
laimen otettu osakkeiden ja optioiden täyden vaihdon lukumäärää vähentävänä
nusvai tekijänä huomioon se määrä osakkeita, jotka yhtiö olisi saanut, jos
kutuks se olisi käyttänyt optioiden vaihdon toteutuessa saamansa varat omien
ella osakkeiden hankintaan käypään arvoon (= tilikauden kaupantekokurssien
keskiarvoon). Vaihtovelkakirjalainasta kirjattu korko
verovaikutuksella vähennettynä on lisätty tilikauden tulokseen.
Vaihtovelkakirjalainalla merkittävissä olevat osakkeet on lisätty
jakajan osakemäärään.
Rahavi = Liiketoiminnan nettorahavirta
rta/os Osakkeiden keskimääräinen lukumäärä tilikaudella
ake, e
(CEPS)
Osakke = Osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto
en Tilikaudella vaihdettujen osakkeiden lukumäärä
keskik
urssi,
e
Oma = Oma pääoma ilman pääomalainoja
pääoma Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa
/osake
, e
Osinko = Tilikaudelta jaettu osinko
/osake Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa
, e
Osinko = Tilikaudelta jaettu osinko x 100
/tulos Tulos (kuten tulos/osake-tunnusluvussa)
, %
Efekti = Osinko/osake x 100
ivinen Tilikauden viimeinen pörssikurssi
osinko
tuotto
, %
Osakek = Osakkeiden lukumäärä tilikauden lopussa x tilikauden viimeinen
annan pörssikurssi
markki
na-arv
o
Hinta/ = Tilikauden viimeinen pörssikurssi
voitto Tulos/osake
-suhde
(P/E-l
uku)
Koroll = Korolliset velat + pääomalainat - rahat ja pankkisaamiset
iset
nettov
elat
Nettov = Korolliset nettovelat x 100
elkaan Oma pääoma ilman pääomalainoja + määräysvallattomien omistajien osuus
tumisa
ste
(net
gearin
g), %
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2010
Osakkaan nimi Osakkeet Osuus
äänivallasta, %
1 Lehtonen Heikki 5 311 340 30,42
Cabana Trade S.A. 3 501 988
Oy Högfors-Trading Ab 1 806 052
Lehtonen Heikki 3 300
2 Etra Capital Oy 4 347 464 24,90
3 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö 978 968 5,61
Varma
4 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö 724 266 4,15
Ilmarinen
5 Suomen Teollisuussijoitus Oy 666 666 3,82
6 Suomen Kulttuurirahasto 236 000 1,35
7 Bergholm Heikki 230 516 1,32
8 Laakkonen Mikko 200 000 1,15
9 Lehtonen Anna-Maria 178 823 1,02
10 Sijoitusrahasto Alfred Berg Small 131 077 0,75
Cap Finland
Hallintarekisteröidyt osakkeet 592 183 3,39
Muut osakkaat 3 860 495 22,11
Yhteensä 17 457 798 100,00
Hallituksen jäsenten omistusosuus on 32,1 %. Kaikilla osakkeilla on yhtäläinen
äänioikeus. Jos kaikki vaihtovelkakirjat konvertoidaan osakkeiksi, hallituksen
jäsenten omistusosuus muuttuu 31,7 %:iin.
Helsinki 25. tammikuuta 2011
COMPONENTA OYJ
Hallitus
Heikki Lehtonen
toimitusjohtaja
LISÄTIETOJA
Heikki Lehtonen
toimitusjohtaja
puh. 010 403 00
Mika Hassinen
talousjohtaja
puh. 010 403 00
Componenta on kansainvälisesti toimiva metalliteollisuuden konserni, jonka
tuotantolaitokset sijaitsevat Suomessa, Turkissa, Hollannissa ja Ruotsissa.
NASDAQ OMX Helsingissä noteeratun Componentan liikevaihto vuonna 2010 oli 452
miljoonaa euroa. Henkilöstön määrä on noin 4 400. Componenta toimittaa
valettuja ja koneistettuja komponentteja sekä niistä koostuvia vaativia
kokonaisratkaisuja asiakkailleen, jotka ovat globaaleja ajoneuvo-, kone- ja
laitevalmistajia.
Componenta Oyj
Panuntie 4
00610 Helsinki
Puh. 010 403 00
Fax 010 403 2721
www.componenta.com
Liitteet: