AI assistant
Compa S. A. — Interim / Quarterly Report 2015
May 25, 2015
2308_mda_2015-05-25_aa371c43-8b19-44f0-aa29-2c1892e94193.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
RAPORT TRIMESTRIAL
COMPA S.A. SIBIU
TRIMESTRUIL I - 2015
RAPORT TRIMESTRIAL
conform cu Regulamentul Nr.1 / 2006 (Anexa 30) privind emitenții și operațiunile cu valori mobiliare și a Legii 297 / 2004 privind piața de capital
| Data raportului | 31.03.2015 | ||
|---|---|---|---|
| Societatea comercială | COMPA S.A. | ||
| Sediul social | Sibiu, str. Henri Coandă nr. 8, cod 550234 | ||
| Numărul de telefon | +40269 239400; +40269 237878 | ||
| Fax | +40269 212204; +40269 237770 | ||
| Cod de identificare fiscală | 788767 | ||
| Atribut fiscal | RO | ||
| Nr. ordine în Registrul Comerțului Sibiu | J 32/129/1991 | ||
| Număr de acțiuni | 218,821,038 | ||
| Valoarea acțiunii | $0.10$ lei | ||
| Actiunile se tranzactionează la Bursa de Valori Bucuresti – Categoria Standard, simbol CMP |
COMPO 3. s.a. ROMANIA, SIBIU, 550234, Henri Coandă, 8
Tel.+40 269 239400 / 230888; Fax +40 269 212204 / 237770; www.compa.ro
CUPRINS
EVENIMENTELE IMPORTANTE CARE S-AU PRODUS ÎN PERIOADA A1. 01.01.2015 - 31.03.2015 CU IMPACT ASUPRA POZIȚIEI FINANCIARE A SOCIETĂȚII
- PREZENTAREA POZIȚIEI ECONOMICO-FINANCIARE A SOCIETĂȚII A2.
- INDICATORI ECONOMICO-FINANCIARI B.
compa s.a. ROMANIA, SIBIU, 550234, Henri Coandă, 8 Tel.+40 269 239400 / 230888; Fax +40 269 212204 / 237770; www.compa.ro
EVENIMENTELE IMPORTANTE CARE S-AU PRODUS ÎN PERIOADA A1. 01.01.2015 - 31.03.2015 CU IMPACT ASUPRA POZITIEI FINANCIARE A SOCIETÀTII
Așa cum rezultă și din fundamentarea Bugetului de venituri și Cheltuieli pe trim. I 2015, precum și pe baza rezultatelor înregistrate în trim. I, productia fabricată precum și cifra de afaceri vor înregistra creșteri în anul 2015 fată de anul precedent. Cresterile sunt influentate atât de introducerea în fabricatie a unor produse noi dar si de cresterea volumului cererilor la unele categorii de produse existente în fabricație și în anii anteriori.
În cursul trim. I 2015 au fost următoarele contracte de finanțare din fonduri europene:
TÜVRheinland
CA, Contractul de finantare cu Innovation Norway, proiect sustinut de către Guvernului Norvegiei prin care se acordă grant - finanțare nerambursabilă în valoare de 1,370,000 euro ce reprezintă 50% din investiția totală de 2,470,000 euro necesară pentru achiziția liniei de acoperiri de suprafață cu zinc nichel si a statiei de tratare a apei.
CA Contractul cu AMPOSDRU pentru finantarea unui program de scolarizare si consiliere a personalului inactiv, în vederea pregătirii acestuia pentru piata muncii.
CA Contractul cu AMPOSCEE pentru finantare pe Axa prioritară 1 – Operațiunea sprijin pentru consolidarea și monitorizarea sectorului productiv prin investiții pentru intreprinderi. Prin acest proiect se asigură finanțarea din Fondurile Uniunii Europene a 48% din achiziția liniei de forjare orizontală a cărei valoare este de circa 8.4 mil.euro.
Programul de investiții pe anul 2015 va înregistra o creștere importantă, valoarea cheltuielilor de investiții prevăzute a se realiza este de peste 15 mil.euro. Costurile de investiții sunt orientate cu precădere pentru achiziția de mașini și echipamente cu comandă numerică, linie de forjare, linie de acoperire galvanic zinc-nichel și alte echipamente necesare dezvoltării capacităților de producție din cadrul firmei.
Finanțarea creșterii activității de producție precum și a creșterii activității de investiții se asigură resursele proprii ale firme, finantare prin proiectele europene și accesare linii de credit.
A2. PREZENTAREA POZIȚIEI ECONOMICO-FINANCIARE A SOCIETĂȚII
Elemente de activ și pasiv din bilanț a)
În vederea analizării situației economico-financiare la 31.03.2015, comparativ cu 31.03.2014, prezentăm principalele elemente de activ și pasiv din bilant.
| DENUMIRE INDICATOR | UM | 31.12.2014 | 31.03.2015 | Grad de indeplinire (%) |
|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | lei | 319,275,439 | 320,934,581 | 100.52 |
| Active circulante | lei | 139,635,852 | 178,760,810 | 128.02 |
| Datorii mai mici de un an | lei | 75,736,632 | 88,717,617 | 117.14 |
| Datorii mai mari de un an | lei | 59,119,505 | 79,632,534 | 134.70 |
| Capital și rezerve | lei | 324,055,154 | 331,345,240 | 102.25 |
Din analiza principalelor elemente de patrimoniu, prezentați sintetic prezentați mai sus, se poate constata că realizările pe trim. I 2015 față de sfârșitul anului 2014 față de sfârșitul anului 2014 au cunoscut următoarea evoluție:
compa s.a. ROMANIA, SIBIU, 550234, Henri Coandă, 8 Tel.+40 269 239400 / 230888; Fax +40 269 212204 / 237770; www.compa.ro
- creșterea valorii activelor imobilizate ca urmare a investițiilor realizate în primele 3 luni ale acestui an;
- a crescut mult valoarea mijloacelor circulante (28%) crestere semnificativă la aceste categorie de active circulante s-a consemnat la creante și subvenții și decontări din operațiuni în participație unde creștere este de aproape 26 mil.euro;
- au crescut în mod corespunzător și datoriile, cu deosebire datoriile mai mici de un an. O pondere semnificativă a acestora o reprezintă subvențiile pentru investiții din contractele AMPOSDRU, AMPOSCEE primate prin proiectele europene;
- capitalul și rezervele cu crescut, ca urmare a înregistrării de profit net în perioada analizată.
| DENUMIRE INDICATOR | UM | 31.03.2014 | 31.03.2015 | Grad de indeplinire $\frac{0}{0}$ |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | lei | 110,623,720 | 118,283,523 | 106.9 |
| din care export | lei | 83,025,979 | 81,522,585 | 98.2 |
| Alte venituri | lei | 1,578,883 | 2,003,796 | 126.9 |
| Total venituri din exploatare | lei | 112,202,603 | 120,287,319 | 107.2 |
| Variația stocurilor | lei | $-965,816$ | 3,222,286 | $-333.6$ |
| Costuri materiale | lei | 60,616,019 | 63,683,041 | 105.1 |
| Costuri cu energia | lei | 6,182,403 | 6,753,148 | 109.2 |
| Cheltuieli cu salariile | lei | 20,722,123 | 22,417,168 | 108.2 |
| Amortizare | lei | 7,359,001 | 5,673,307 | 77.1 |
| Alte cheltuieli din exploatare | lei | 8,736,945 | 8,911,747 | 102.0 |
| Total cheltuieli din exploatare | lei | 102,650,675 | 110,660,697 | 107.8 |
| Rezultat din exploatare | lei | 9,551,928 | 9,626,622 | 100.8 |
| Cheltuieli cu dobânzile | lei | 227,498 | 159,703 | 70.2 |
| Alte cheltuieli financiare | lei | 1,808,540 | 2,866,053 | 158.5 |
| Total cheltuieli financiare | lei | 2,036,038 | 3,025,756 | 148.6 |
| Venituri din dobânzi | lei | 1,213 | 174 | 14.3 |
| Alte venituri financiare | lei | 1,587,779 | 2,206,069 | 138.9 |
| Total venituri financiare | lei | 1,588,992 | 2,206,243 | 138.8 |
| Rezultat financiar | lei | $-447,046$ | $-819,513$ | 183.3 |
| Venituri totale | lei | 113,791,595 | 122,493,562 | 107.6 |
| Cheltuieli totale | lei | 104,686,713 | 113,686,453 | 108.6 |
| Rezultat brut | lei | 9,104,882 | 8,807,109 | 96.7 |
| Impozit pe profit curent | lei | 1,767,018 | 1,266,945 | 71.7 |
| Impozit pe profit amânat | lei | 28,856 | 321,325 | 1,113.5 |
| Rezultat net | lei | 7,309,008 | 7,218,839 | 98.8 |
Situația veniturilor și a cheltuielilor $b)$
Contul de profit și pierdere întocmit la 31.03.2015 comparativ cu rezultatele obținute în perioada corespunzătoare a anului precedent, prezintă următoarele particularități:
- cifra de afaceri și implicit veniturile (totale și din exploatare) în trim. I 2015 au înregistrat o creștere în jur de 7% ca urmare a creșterii comenzilor de la clienți față de trim. I 2014.
- cheltuielile în trim. I 2015 au avut o crestere mai mare, la totalul cheltuielilor fiind cu peste 8% mai mari decât în trim. I 2014. Aceste creșteri au provenit atât din creșterea cheltuielilor din exploatare mai mare decât cea a veniturilor din exploatare dar și datorită influențelor înregistrate în evoluția cursului Euro/Ron;
- rezultatul financiar brut și net realizat pe trim. I 2015 în valoare de 7,218,839 lei este aproape la nivelul celui înregistrat în perioada similară a anului precedent, cu o mică reducere.
В. INDICATORI ECONOMICO-FINANCIARI
| DENUMIREA INDICATORULUI | MOD DE CALCUL | REZULTAT |
|---|---|---|
| 1. Indicatorul lichidității curente | Active curente / Datorii curente | 2.01 |
| 2. Indicatorul gradului de îndatorare | Capital împrumutat / Capital propriu x100 | 19.38 |
| 3. Viteza de rotație a debitelor-clienții | Sold mediu clienți / Cifra de afaceri x 90 | 57.35 |
| 4. Viteza de rotație a activelor imobilizate | Cifra de afaceri / Active imobilizate | 0.37 |
NOTĂ:
- Indicatorul 1 Oferă garanția acoperirii datoriilor curente din activele curente. Valoarea recomandată acceptabilă este aproximativ 2.
- Indicatorul 2 Exprimă eficacitatea managementului riscului de credit, indicând potențiale probleme de finanțare, de lichiditate, cu influențe în onorarea angajamentelor asumate.
- Capital împrumutat
Capital angajat
= Credite peste 1 an
= Capital împrumutat + Capital propriu
- Indicatorul 3 Exprimă eficacitatea societății în colectarea creanțelor sale, respectiv numărul de zile până la data la care debitorii își achită datoriile către societate.
- Indicatorul 4 Exprimă eficacitatea managementului activelor imobilizate, prin examinarea cifrei de afaceri generate de o anumită cantitate de active imobilizate.
Ca o concluzie asupra evoluției indicatorilor economico-financiară pe trim. I 2015 putem afirma că rezultatele obținute s-au încadrat în prevederile Bugetului de venituri și cheltuieli pe trim. I 2015, asigurându-se premizele necesare, la nivelul prevăzut pentru anul 2015.
DIRECTOR ECONOMIC A IOAN