Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Cemat Interim / Quarterly Report 2016

Aug 25, 2016

3426_rns_2016-08-25_a9f25eac-fd45-4349-a7c6-406703d53fc2.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

CM
CeMat

Nasdaq Copenhagen A/S
Nikolaj Plads 6
1007 København K

Selskabsmeddelelse nr. 30/2016
CVR nr.: 24 93 28 18
25. august 2016

CEMAT A/S
Delårsrapport, 2. kvartal 2016
1. januar–30. juni 2016

NU FOKUS PÅ OPTIMERING OG SALG AF EJENDOMSPORTEFØLJEN

"Salget af siliciumforretningen til GlobalWafers blev godkendt på selskabets ekstraordinære generalforsamling den 17. juni 2016 og gennemført pr. 1. juli 2016. Efterfølgende er omkostningerne i den fortsættende virksomhed blevet tilpasset. Selskabet råder over overskudslikviditet, som forventes at muliggøre, at 120 mio. kr. kan udloddes til Cemats aktionærer. Fremadrettet vil der være fokus på optimering og salg af ejendomsporteføljen i Polen."

Kalle Hvidt Nielsen, CEO

HOVEDPUNKTER I KVARTALET

  • Den 17. juni blev salget af Topsils siliciumaktiviteter til GlobalWafers godkendt på en ekstraordinær generalforsamling, og det børsnoterede selskab Topsil Semiconductor Materials A/S med de tilbageværende aktiviteter skiftede navn til Cemat A/S.
  • Den 1. juli blev salget gennemført, og i umiddelbart forlængelse blev omkostningerne i Cemat tilpasset bl.a. ved indgåelse af fratrædelsesaftaler med direktionen og reduktion af bestyrelsen.
  • Salgssummen blev på 355 mio. kr. på gældfri basis, og efter gennemførsel af transaktionen, indfrielse af bankgæld og tilpasning af omkostningsniveauet forventes selskabet at råde over overskudslikviditet, som muliggør, at 120 mio. kr. kan udloddes til Cemats aktionærer.
  • Da transaktionen først er gennemført i 3. kvartal 2016 skal halvårsrapporten opdeles i fortsættende og ophørende aktiviteter.
  • EBITDA fra ejendomsdriften androg 1,9 mio. kr. i 2. kvartal mod 1,7 mio. kr. i samme periode 2015.
  • Periodens resultat udgjorde 33,6 mio. kr. for 2. kvartal 2016 og (58,8) mio. kr. for 1. halvår 2016, hvoraf (33) mio. kr. kan henføres til frikøb af leverandørkontrakt og (7,1) mio. kr. til nedskrivning af aktiverne i siliciumforretningen.

FORVENTNINGER TIL ÅRET

  • Omsætningen for Cemat A/S forventes at udgøre 36 mio. kr. i 2016. I disse forventninger forudsættes det, at den polske siliciumforretning (Topsil GlobalWafers) fortsætter som lejer gennem hele 2016, og at de køber utilities (brint, elektricitet, vand m.v.) af Cemat'70 på samme niveau som tidligere.
  • Driftsresultatet (EBITDA) fra den polske ejendomsdrift (Cemat'70) forventes at udgøre omkring 6 mio. kr. Omkostningerne i Cemat A/S er væsentligt højere end forventet i de kommende år, da omstruktureringen skete midt på året.
  • For hele året forventes et driftsresultat (EBITDA) på (15) mio. kr., der vil være negativt påvirket af omstruktureringsomkostninger på ca. 12 mio. kr. I dette skøn forventes Cemat A/S' driftsomkostninger før omstruktureringsomkostninger at udgøre 9 mio. kr., der som beskrevet i selskabsmeddelelse nr. 28/16 af 3. august 2016 forventes reduceret til ca. 2 mio. kr. i de kommende år.
  • Forventningerne er baseret på en zlotykurs på DKK 170/PLN 100.

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016
Side 1 af 16


CM

CeMat

KONCERNENS HOVED- OG NØGLETAL (UREVIDERET)

t.kr. 2. kvartal 2016 2. kvartal 2015 1. halvår 2016 1. halvår 2015 Jan.-Dec. 2015
Resultatopgørelse:
Nettoomsætning 3.525 3.599 7.187 7.458 14.456
Resultat af primær drift før afskrivninger (EBITDA) (156) (2.807) (2.931) (5.546) (8.976)
Resultat af primær drift (EBIT) (1.282) (4.024) (5.258) (7.944) (13.711)
Resultat af finansielle poster (5.048) (2.778) (7.600) (5.932) (12.534)
Periodens resultat for fortsætende aktivitet (6.452) (6.945) (12.990) (14.041) (26.752)
Periodens resultat for ophørende aktivitet 40.099 1.913 (45.832) (4.739) (63.313)
Periodens resultat 33.648 (5.032) (58.822) (18.779) (90.065)
Moderselskabets aktionærers andel heraf 33.440 (5.156) (59.114) (18.911) (90.298)
Pengestrømme:
Pengestrømme vedrørende drift (24.492) (7.073) (30.830) (5.062) (16.668)
Pengestrømme vedrørende investeringer (364) (324) (667) (774) (1.473)
Investeringer i materielle aktiver (364) (324) (667) (774) (1.473)
Balance:
Aktiekapital 132.029 132.029 132.029
Moderselskabets aktionærers andel af egenkapital 170.992 316.094 243.912
Minoritetsaktionærers andel af egenkapital 15.652 16.658 16.782
Koncernens egenkapital i alt 186.644 332.752 260.694
Balancesum 524.150 647.235 556.092
Investeret kapital 441.252 513.412 440.069
Nettorentebærende gæld 252.750 182.155 182.462
Nettoarbejdskapital (NWC) 127.107 114.474 117.643
Nøgletal:
EBITDA margin (%) (4,4) (78,0) (40,8) (74,4) (62,1)
EBIT-margin/overskudsgrad (%) (36,4) (111,8) (73,2) (106,5) (94,8)
Afkast af investeret kapital (%) (0,3) (0,8) (1,2) (1,5) (2,8)
Soliditetsgrad 35,6 51,4 35,6 51,4 46,9
Egenkapitalens forrentning (%) 19,1 (1,5) (26,3) (5,5) (29,8)
Antal aktier, aktuelt (t. stk.) 528.114 528.114 528.114 528.114 528.114
Resultat pr. aktie (kr.) 0,06 (0,01) (0,11) (0,04) (0,17)
Børskurs, DKK pr. aktie 0,29 0,44 0,29 0,44 0,28
Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte 34 35 35 36 35

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 2 af 16


CM
CeMat

SALG AF SILICIUMFORRETNING

Topsils aktionærer godkendte salget af siliciumforretningen til GlobalWafers på den ekstraordinære generalforsamling den 17. juni 2016. I forlængelse heraf er handlen blevet gennemført pr. 1. juli 2016, og det børsnoterede holdingselskab har skiftet navn til Cemat A/S.

Salgsprisen blev 355 mio. kr. på gældfri basis. Efter gennemførsel af transaktionen samt indfrielse af bankgæld (191 mio. kr. inkl. renter på 8 mio. kr.), betaling af transaktionsomkostninger (17 mio. kr.), tilpasning af ledelsen (12 mio. kr.) samt driftsomkostninger i holdingselskabet forventes det børsnoterede selskab at råde over overskudslikviditet, som muliggør, at 120 mio. kr. kan udloddes til selskabets aktionærer.

Tidsplanen for eksekvering af udlodning af overskudslikviditet til aktionærerne ser således ud:

  • September 2016: Generalforsamlingsbeslutning om hvordan overskudslikviditet skal udloddes (aktietilbagekøbsprogram eller ekstraordinært udbytte).

Hvis aktionærernes beslutning bliver at udlodde ekstraordinært udbytte forventes dette at ske i oktober 2016, og hvis aktietilbagekøbsprogrammet besluttes vil det følge nedenstående tidsplan:

  • Oktober 2016: Generalforsamlingsbeslutning om annullering af aktier som er solgt tilbage til selskabet (hvis aktietilbagekøbsprogram besluttes).
  • November 2016: Udbetaling til aktionærer.

Der henvises til fondsbørsmeddelelse nr. 28/16 af 3. august 2016 for en detaljeret redegørelse af salgsprocessen samt beskrivelse af den fortsættende ejendomsforretning.

Eftersom salget ikke var endeligt gennemført pr. 30. juni 2016 medfører dette, ifølge IFRS, at Topsils resultat, balance og pengestrømme pr. 30. juni 2016 skal opdeles i en fortsættende og en ophørende aktivitet. Sammenligningstallene i resultatopgørelsen er således tilrettet, så de afspejler den fortsættende aktivitet. Sammenligningstal for balancen er ikke tilrettet, og viser derfor forretningen pr. henholdsvis 31. december 2015 og 30. juni 2015.

FORTSÆTTENDE AKTIVITET

Cemat A/S' aktiviteter består af et børsnoteret holdingselskab i Danmark for ejendomsdriften i Polen, der drives via det 77,66%-ejede datterselskab Cemat'70 S.A. Der er ingen andre forretningsaktiviteter i det danske børsnoterede selskab.

De igangværende bestræbelser på at realisere værdierne i den polske ejendomsforretning fortsætter med uformindsket kraft.

Cemat'70 ejer 133 tusinde m² jord og 41 tusinde m² bygninger på Wólczynska 133 i Bielany distriktet, der ligger ca. 10 km nordvest for centrum i Warszawa. Bielany er gennem den seneste årrække blevet udviklet betydeligt, og der er etableret mange nye boliger samt detailhandel i området. Cemat'70's jord er for nærværende klassificeret som industriområde, men selskabet arbejder på at få det omklassificeret til beboelse og servicevirksomheder, således at det kan indgå i distriktets igangværende udvikling.

Cemat'70's aktivitet består af udlejning af lokaler og jord samt forsyning af forskellige utilities til selskabets lejere. Utilities omfatter blandt andet forsyning af el, vand, tekniske gasser, servicering af anlæg m.m. Cemat'70 har ca. 90 lejere og har en belægningsprocent på ca. 75%. Topsil GlobalWafers er den største lejer, og større ændringer i Topsil GlobalWafers' aktiviteter vil påvirke Cemat'70 tilsvarende.

Omsætningen udgjorde 3,5 mio. kr. i andet kvartal 2016 mod 3,6 mio. kr. i samme kvartal året før.

Omkostningerne udgjorde 3,7 mio. kr. i 2. kvartal 2016 (2015: 6,4 mio. kr.) og 10,1 mio. kr. for første halvår 2016 (2015: 13,0 mio. kr.). Denne post inkluderer driftsomkostninger i det polske ejendomsselskab samt administrationsomkostninger i holdingselskabet relateret til det at være børsnoteret herunder honorarer til bestyrelse og direktion.

Resultat af primær drift før afskrivninger (EBITDA) blev på (0,2) mio. kr. mod (2,8) mio. kr. i samme periode sidste år.

Resultat af primær drift før afskrivninger (EBITDA) for ejendomsdriften blev 1,9 mio. kr. i 2. kvartal 2016 og 3,5 mio. kr. for første halvår

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016
Side 3 af 16


CM

CeMat

  1. I samme periode 2015 var EBITDA henholdsvis 1,7 mio. kr. i 2 kvartal og 2,9 mio. kr. for første halvår.

Resultat af primær drift er opgjort i henhold til IFRS og de regnskabsregler, der er i forhold til overgangsperioden. Dette medfører, at der fortsat elimineres for samhandel med Topsil GlobalWafers. Derudover inkluderer resultat af primær drift de fulde omkostninger til den nuværende ledelse.

Primo juli blev der indgået fratrædelsesaftaler med direktionen, og i august blev det besluttet at reducere bestyrelsen til 3 medlemmer. Michael Hedegaard Lyng og Jørgen Frost er udtrådt og Joanna Iwanowska-Nielsen er blevet valgt til bestyrelsen. Joanna Iwanowska-Nielsen tilføjer bestyrelsen stærke kompetencer og viden inden for ejendomsmarkedet i Polen og internationalt. Fratrædelsesomkostninger i forbindelse med den gennemførte restrukturering forventes at andrage i størrelsesordenen 12 mio. kr. Denne omkostning er ikke inkluderet i andet kvartal, eftersom eksekveringen af restruktureringen først er sket primo juli.

Afskrivninger for 2. kvartal 2016 udgjorde 1,1 mio. kr., hvilket var samme niveau som samme periode sidste år.

De finansielle poster udgjorde (5,0) mio. kr. i 2. kvartal 2016 mod (2,8) mio. kr. samme periode sidste år. Stigningen var et resultat af øget nettorentebærende gæld samt væsentligt højere rentesatser som følge af genforhandling af selskabets kreditfaciliteter. Der er ingen kursreguleringseffekter af betydning i den fortsættende aktivitet, da den væsentligste baseret på aktiviteter i polske zloty.

Periodens resultat af den fortsættende aktivitet udgjorde (6,5) mio. kr. mod (6,9) mio. kr. i samme periode 2015.

Periodens resultat for ophørende aktivitet udgjorde 40,1 mio. kr.

Cemat realiserede samlet et resultat efter skat på 33,6 mio. kr. i 2. kvartal 2016, og for 1. halvår 2016 et underskud 58,8 mio. kr., hvoraf (33) mio. kr. kan henføres til frikøb af leverandørkontrakt og (7,1) mio. kr. til nedskrivning af aktiverne i siliciumforretningen.

PENGESTRØM OG BALANCE

Pengestrømme fra driften blev (24,5) mio. kr., og investeringerne udgjorde 0,4 mio. kr. i 2. kvartal 2016.

Koncernens langfristede aktiver androg 57,7 mio. kr. pr. 30. juni 2016, og består af grunde & bygninger, brugsrettigheder og produktionsudstyr i ejendomsforretningen.

Den ophørende aktivitet er vist i balancen i to poster, henholdsvis "Aktiver bestemt for salg" på 459,5 mio. kr. og "Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg" på 69,5 mio. kr. Netto er ophørende aktiviteter værdiansat til 390 mio. kr. og inkluderer den aftalte salgspris på 355 mio. kr., foreløbig opgørelse af kompensation for siliciumdriften for 1. halvår 2016 på 52 mio. kr. fratrukket salgsomkostninger på 17 mio. kr.

Den indgåede salgsaftale med GlobalWafers er baseret på balancen pr. 1. januar 2016, og dermed har GlobalWafers påtaget sig en driftsmæssig risiko for siliciumforretningen for første halvår 2016. Baseret på aftalte vilkår og den foreløbige opgørelse af siliciumdriften for første halvår 2016 skal GlobalWafers kompensere Cemat i størrelsesordenen 52 mio. kr. herfor, som er inkluderet i de 120 mio. kr., der forventes udbetales til aktionærerne. GlobalWafers er i gang med at validere opgørelsen og endelig accept heraf samt overførsel af beløbet forventes afsluttet i løbet af 3. kvartal 2016.

RENTEBÆRENDE GÆLD

Koncernens nettorentebærende gæld udgjorde 252,8 mio. kr. pr. 30. juni 2016, hvilket er en stigning på 70,3 mio. kr. i forhold til udgangen af 2015. Koncernens rentebærende gæld er fuldt indfriet i juli 2016.

EGENKAPITAL

Koncernens egenkapital udgjorde 186,6 mio. kr. den 30. juni 2016, hvoraf 171 mio. kr. henføres til aktionærer i Topsil Semiconductor Materials A/S og 15,6 mio. kr. til minoritets-interesser i Cemat'70 S.A. Soliditetsgraden udgjorde ultimo kvartalet 35,6%.

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 4 af 16


CM
CeMat

OPHØRENDE AKTIVITET

Markedssituationen i siliciummarkedet er fortsat præget af prispres, hvilket også er afspejlet i omsætningen for 2. kvartal 2016.

Den samlede omsætning i 2. kvartal 2016 udgjorde 64,3 mio. kr. mod 72,8 mio. kr. i samme periode 2015.

De direkte produktionsomkostninger udgjorde 43,3 mio. kr. mod 37,8 mio. kr. i 2. kvartal 2015 og dækningsgraden androg 32,6% mod 48,1% i samme periode 2015. Dækningsgraden var blandt andet negativt påvirket af det fortsatte prispres, mix effekter, salg af remelt for 3,8 mio. kr. med negativ indtjening.

Genforhandling af råvarekontrakter med selskabets anden råvareleverandører blev afsluttet ultimo juni 2016. Som en del af aftalen, skulle der betales et engangsbeløb på 5 mio. USD (33 mio. kr.) for at kunne frigøre sig fra tidligere forpligtelser. Engangsbeløbet indgår under andre eksterne omkostninger.

Andre eksterne omkostninger og personaleomkostninger udgjorde 60,4 mio. kr. i 2. kvartal 2016 mod 26,0 mio. kr. i samme periode 2015. Stigningen skyldes væsentligst engangsbeløbet for at frigøre sig fra omtalte råvareaftale.

Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte i den ophørende aktivitet androg 290 i 2. kvartal 2016, hvilket var en reduktion på 18 i forhold til samme periode sidste år.

Nettoaktiverne er nedskrevet til forventet salgsværdi efter omkostninger m.m. på 390 mio. kr., hvilket har resulteret i, at de bogførte værdier er blevet nedskrevet med (7,1) mio. kr.

Pengestrømme vedrørende drift af ophørende aktiviteter blev (37,9) mio. kr. i 2. kvartal 2016 mod (0,5) mio. kr. i samme periode sidste år. Andet kvartal 2016 var negativt påvirket af engangsbetaling til frigørelse fra tidligere råvarekontrakt.

De samlede investeringer udgjorde 2,7 mio. kr. i 2. kvartal 2016, og den ophørende aktivitet genererede således en negativ pengestrøm på 40,7 mio. kr.

FORVENTNINGER TIL 2016

Omsætningen for Cemat A/S forventes at udgøre 36 mio. kr. i 2016. I disse forventninger forudsættes det, at den polske siliciumforretning (Topsil GlobalWafers A/S) fortsætter som lejer gennem hele 2016, og at de køber utilities (brint, elektricitet, vand m.v.) af Cemat'70 på samme niveau som tidligere.

Driftsresultatet (EBITDA) fra den polske ejendomsdrift (Cemat'70) forventes at udgøre omkring 6 mio. kr. Omkostningerne i Cemat A/S er væsentligt højere end forventet i de kommende år, da omstruktureringen skete midt på året.

For hele året forventes et driftsresultat (EBITDA) på (15) mio. kr., der vil være negativt påvirket af omstruktureringsomkostninger på ca. 12 mio. kr. I dette skøn forventes Cemat A/S' driftsomkostninger før omstruktureringsomkostninger at udgøre 9 mio. kr., der som beskrevet i selskabsmeddelelse nr. 28/16 af 3. august 2016 forventes reduceret til ca. 2 mio. kr. i de kommende år.

Forventningerne er baseret på en zlotykurs på DKK 170/PLN 100.

Udsagnene om fremtiden i denne delårsrapport afspejler ledelsens nuværende forventning til visse fremtidige begivenheder og økonomiske resultater. Udsagn om fremtiden er i sagens natur forbundet med usikkerhed, og de opnåede resultater kan derfor afvige væsentligt fra forventningerne.

Forhold, som kan medføre at de opnåede resultater afviger væsentligt fra forventningerne er blandt andet, men ikke begrænset til udviklingen i konjunkturerne, de finansielle markeder, lovgivning, ændringer i efterspørgsel efter selskabets produkter og konkurrenceforhold.

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016
Side 5 af 16


CM
CeMat

IR-KOMMUNIKATION

Spørgsmål til denne selskabsmeddelelse kan rettes til CEO Kalle Hvidt Nielsen eller CFO Jesper Bodeholt via Direktionssekretær Susanne Hesselkjær, tlf. 2926 6752, [email protected].

AKTIONÆRPORTAL

Via Cemats aktionærportal på www.cemat.dk kan selskabets aktionærer få adgang til aktiebeholdning samt mulighed for at registrere deres email til brug for elektronisk udsendelse af generalforsamlingsmateriale og øvrigt investor-relevant materiale.

E-MAILSERVICE

På Cemats hjemmeside under fanebladet "kontakt" er der mulighed for at til- og framelde sig Topsils elektroniske service for modtagelse af årsrapporter, kvartalsrapporter og øvrige selskabsmeddelelser.

Forud for offentliggørelse af en kvartalsmeddelelse har Cemat vedtaget en fire ugers stilleperiode.

SELSKABSMEDDELELSER FOR ÅRET

29 05.08 Forløb af ekstraordinær generalforsamling
28 03.08 Information til aktionærerne forud for den ekstraordinære generalforsamling
27 14.07 Revideret indkaldelse til ekstraordinær generalforsamling
26 08.07 Opgivet købstilbud på aktier i Cemat A/S
25 04.07 Indgåelse af fratrædelsesaftaler med direktionen i Cemat A/S
24 01.07 Indkaldelse til ekstraordinær generalforsamling
23 01.07 Gennemførelse af aftalen med GlobalWafers
22 30.06 Erhvervsstyrelsen har truffet afgørelse
21 23.06 Ny råvarekontrakt
20 20.06 Modtagelse af anmodning om afholdelse af ekstraordinær generalforsamling
19 18.06 Opdaterede vedtægter
--- --- ---
18 17.06 Forløb af ekstraordinær generalforsamling
17 17.06 Meddelelse om forhøjet tilbud og frivilligt offentligt købstilbud
17 17.06 Offentligt købstilbud fra National Silicon Industry Group
16 17.06 Bestyrelsens vurdering af tilbud fra National Silicon Industri Group
15 16.06 Tilbud på Topsils siliciumforretning
14 15.06 Fuldmagter til ekstraordinær generalforsamling 17. juni 2016
13 01.06 Storaktionærmeddelelse
12 31.05 Delårsrapport, 1. kvartal 2016
11 25.05 Indkaldelse til ekstraordinær generalforsamling
10 24.05 Storaktionærmeddelelse
9 23.03 Warrantprogram og opdaterede vedtægter
8 20.05 Udsættelse af delårsrapport for 1. kvartal 2016
7 20.05 Aftale om salg af siliciumforretningen
6 04.05 Warrantprogram til direktion og ledende medarbejdere
5 26.04 Reviderede vedtægter
4 25.04 Referat af ordinær generalforsamling
3 20.04 Selskabsmeddelelse
2 01.04 Indkaldelse til ordinær generalforsamling
1 31.03 Årsrapport 2015

FINANSKALENDER

Bestyrelsen har besluttet ikke at aflægge kvartalsmeddelelser, og vil fremover kun aflægge halvårs og årsrapport. Finanskalenderen opdateres i overensstemmelse hermed.

Denne meddelelse er udarbejdet på dansk og engelsk. I tvivlstilfælde er det den danske udgave, som er gældende.

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016
Side 6 af 16


CM
CeMat

LEDELSESPÅTEGNING

Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. januar - 30. juni 2016 for Cemat A/S.

Delårsrapporten er aflagt i overensstemmelse med IAS 34, præsentation af delårsregnskaber, som godkendt af EU og danske oplysningskrav til delårsrapporter for børsnoterede selskaber.

Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2016 samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for 1. halvår 2016.

Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultater og den finansielle stilling som helhed for de virksomheder, der er omfattet af koncernregnskabet, samt en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerheder, som koncernen står overfor.

Frederikssund, den 25. august 2016

DIREKTION:

Kalle Hvidt Nielsen
CEO

Jesper Bodeholt
CFO

Michael Lisby Jensen
CSO

BESTYRELSE:

Jens Borelli-Kjær
Formand

Eivind Dam Jensen
Næstformand

Joanna Iwanowska Nielsen
Bestyrelsesmedlem

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016
Side 7 af 16


CM

CeMat

RESULTATOPGØRELSE

t.kr. 2. kvartal 2016 2. kvartal 2015 1. halvår 2016 1. halvår 2016 Jan.-Dec. 2015
Nettoomsætning 3.525 3.599 7.187 7.458 14.456
Omkostninger (3.680) (6.406) (10.118) (13.004) (23.432)
Resultat af primær drift før afskrivninger (EBITDA) (156) (2.807) (2.931) (5.546) (8.976)
Afskrivninger og nedskrivninger (1.127) 1.217 (2.327) (2.398) (4.735)
Resultat af primær drift (EBIT) (1.282) (4.024) (5.258) (7.944) (13.711)
Finansielle poster, netto (5.048) (2.778) (7.600) (5.932) (12.534)
Resultat før skat (6.330) (6.802) (12.858) (13.876) (26.245)
Skat af periodens resultat (122) (143) (132) (165) (507)
Periodens resultat for fortsætende aktiviteter (6.452) (6.945) (12.990) (14.041) (26.752)
Periodens resultat for ophørende aktivitet 40.099 1.913 (45.832) (4.739) (63.313)
Periodens resultat inklusiv ophørende aktivitet 33.648 (5.032) (58.822) (18.779) (90.065)
Fordeling af periodens resultat:
Moderselskabets aktionærer 33.440 (5.156) (59.114) (18.911) (90.298)
Minoritetsinteresser 208 124 292 132 233
33.648 (5.032) (58.822) (18.779) (90.065)
Resultat pr. aktie:
Resultat pr. aktie (kr.) 0,06 (0,01) (0,11) (0,04) (0,17)
Resultat pr. aktie, udvandet (kr.) 0,06 (0,01) (0,10) (0,03) (0,16)

TOTALINDKOMSTOPGØRELSE

t.kr. 2. kvartal 2016 2. kvartal 2015 1. halvår 2016 1. halvår 2015 Jan.-Dec. 2015
Periodens resultat 33.648 (5.032) (58.822) (18.779) (90.065)
Valutakursregulering vedrørende udenlandske virksomheder (12.961) (5.071) (15.973) 6.336 4.904
Totalindkomst for perioden 20.687 (10.103) (74.795) (12.444) (85.161)
Moderselskabets aktionærer 21.156 (9.778) (73.665) (12.517) (85.358)
Minoritetsinteresser (469) (325) (1.130) 73 197
20.687 (10.103) (74.795) (12.444) (85.161)

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 8 af 16


CM

CeMat

PENGESTRØMSOPGØRELSE

t.kr. 2. kvartal 2016 2. kvartal 2015 1. halvår 2016 1. halvår 2015 Jan.-Dec. 2015
Resultat af primær drift (EBIT) (1.282) (4.024) (5.258) (7.944) (13.711)
Af- og nedskrivninger 1.127 1.217 2.327 2.398 4.735
Resultatført aktiebaseret vederlæggelse 376 450 746 852 1.511
Ændring i nettoarbejdskapital (21.743) (1.524) (23.477) 9.126 7.066
Betalt/modtaget skat (125) (155) (253) (252) (508)
Modtagne finansielle indtægter 3 1 6 8 28
Betalte finansielle omkostninger (2.847) (3.038) (4.921) (9.250) (15.789)
Pengestrømme vedrørende drift (24.492) (7.073) (30.830) (5.062) (16.668)
Køb m.v. af immaterielle aktiver - - - - -
Køb m.v. af materielle aktiver (364) (324) (667) (774) (1.473)
Pengestrømme vedrørende investeringer (364) (324) (667) (774) (1.473)
Optagelse af lån og kreditter 61.870 13.440 65.454 3.762 3.772
Pengestrømme vedrørende finansiering 61.870 13.440 65.454 3.762 3.772
Ændring i likvider fortsættende aktivitet 37.014 6.042 33.957 (2.074) (14.369)
Ændring i likvider ophørende aktivitet (40.653) (2.378) (38.580) 3.820 15.716
Ændring i likvider (3.639) 3.664 (4.623) 1.746 1.347
Likvider, primo 7.757 6.976 8.830 6.903 6.903
Kursregulering, likvide beholdninger (123) (1.515) (212) 477 580
Likvider, ultimo 3.995 9.126 3.995 9.126 8.830

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 9 af 16


CM

CeMat

BALANCE, AKTIVER

t.kr. 30.06.2016 30.06.2015 Jan.-Dec. 2015
Goodwill - 17.593 -
Færdiggjorte udviklingsprojekter - 26.796 24.985
Igangværende udviklingsprojekter - 7.196 10.712
Brugsrettigheder 13.133 14.504 13.877
Immaterielle aktiver 13.133 66.089 49.575
Grunde og bygninger 37.019 164.941 161.955
Produktionsanlæg og maskiner 4.856 160.966 105.900
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar 37 1.357 949
Materielle aktiver under opførelse 2.636 5.584 4.049
Materielle aktiver 44.548 332.848 272.854
Andre langfristede tilgodehavender - 6.744 4.545
Finansielle aktiver - 6.744 4.545
Udskudt Skatteaktiv - 24 7.553
Langfristede aktiver 57.682 405.705 334.527
Varebeholdninger 570 167.251 163.384
Tilgodehavender 1.272 45.001 36.558
Andre tilgodehavender 122 15.695 8.902
Tilgodehavende selskabsskat - 2.163 2.014
Periodeafgrænsningsposter 977 2.294 1.877
Tilgodehavender 2.371 65.153 49.351
Aktiver bestemt for salg 459.531 - -
Likvide beholdninger 3.996 9.126 8.830
Kortfristede aktiver 466.468 241.529 221.565
Aktiver 524.150 647.235 556.092

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 10 af 16


CM

CeMat

BALANCE, PASSIVER

t.kr. 30.06.2016 30.06.2015 Jan.-Dec. 2015
Aktiekapital 132.029 132.029 132.029
Reserve for valutakursregulering (34.050) (18.044) (19.499)
Reserve for aktiebaseret vederlæggelse 5.189 3.784 4.443
Overført resultat 67.824 198.325 126.939
Egenkapital tilhørende moderselskabets aktionærer 170.992 316.094 243.912
Egenkapital tilhørende minoritetsinteresser 15.652 16.658 16.782
Egenkapital 186.644 332.752 260.694
Gæld til kreditinstitutter - - 6.812
Finansielle leasingforpligtelser 288 538 419
Modtagne forudbetalinger fra kunder - 17.279 -
Øvrige langfristede forpligtelser 465 2.362 2.579
Udskudte skatteforpligtelser 7.296 4.239 7.795
Langfristede forpligtelser 8.049 24.418 17.605
Gæld til kreditinstitutter 256.746 191.281 184.480
Finansielle leasingforpligtelser 232 224 232
Leverandører af varer og tjenesteydelser 531 54.023 50.160
Modtagne forudbetalinger fra kunder - 9.506 25.331
Skyldig selskabsskat 44 72 -
Anden gæld 2.373 28.536 15.453
Periodeafgrænsningsposter - 6.422 2.137
Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg 69.531 - -
Kortfristede forpligtelser 329.457 290.065 277.793
Forpligtelser i alt 335.462 314.483 295.398
Passiver 524.150 647.235 556.092

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 11 af 16


CM

CeMat

EGENKAPITALOPGØRELSE

t.kr. Aktie-kapital Reserve for valutakursregulering Reserve for aktie-baseret vederlæggelse Overført resultat Egenkapital tilhørende moderselskabets aktionærer Egenkapital tilhørende minoritetsinteresser Egenkapital i alt
Egenkapital 01.01.2015 132.029 (24.439) 2.932 217.237 327.759 16.585 344.344
Årets resultat - - - (18.912) (18.912) 132 (18.780)
Anden totalindkomst - 6.395 - - 6.395 (59) 6.336
Totalindkomst 132.029 (18.044) 2.932 198.325 315.242 16.658 331.900
Aktiebaseret vederlæggelse - - 852 - 852 - 852
Egenkapital 30.06.2015 132.029 (18.044) 3.784 198.325 316.094 16.658 332.752
Egenkapital 01.01.2016 132.029 (19.499) 4.443 126.939 243.912 16.782 260.694
Årets resultat - - - (59.115) (59.115) 292 (58.823)
Anden totalindkomst - (14.551) - - (14.551) (1.422) (15.973)
Totalindkomst 132.029 (34.050) 4.443 67.824 170.246 15.652 185.898
Aktiebaseret vederlæggelse - - 746 - 746 - 746
Egenkapital 30.06.2016 132.029 (34.050) 5.189 67.824 170.992 15.652 186.644

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 12 af 16


CM
CeMat

NOTER TIL REGNSKAB

1 ANVENDT REGNSKABSPRAKSIS, REGNSKABSMÆSSIGE SKØN OG RISICI M.V.

Delårsrapporten er aflagt i overensstemmelse med IAS 34 "Præsentation af delårsrapporter", som er godkendt af EU, samt yderligere danske oplysningskrav til delårsrapporter for børsnoterede selskaber. Der er ikke foretaget revision eller review af delårsrapporten. Regnskabspraksis er uændret i forhold til Årsrapport 2015, hvor den fulde beskrivelse af anvendt praksis er beskrevet.

Vedrørende regnskabsmæssige skøn og estimater henvises til Årsrapporten 2015, note 2, side 38. For så vidt angår risici henvises til Årsrapport 2015, note 32, side 56-58, samt afsnittet om risikostyring side 16-17.

Salgsproces med henblik på at afhænde koncernens siliciumsegment medfører, at Cemats resultat, balance og pengestrømme pr. 30. juni 2016 opdeles i en fortsættende (Ejendomssegmentet) og en ophørende aktivitet (Siliciumsegmentet). Sammenligningstallene i resultatopgørelsen er tilrettet, så de afspejler den fortsættende aktivitet. Sammenligningstallene på balancen er ikke tilrettet og viser således den samlede forretning pr. henholdsvis 31. december 2015 og 30. juni 2015.

I henhold til regnskabsreguleringen skal ledelsen tage stilling til, om kvartalsmeddelelsen kan aflægges som "Going Concern", det vil sige under forudsætning af fortsat drift. Cemats ledelse har, ud fra skønnede fremtidsudsigter for den fortsættende aktivitet vurderet, at det eksisterende kapitalberedskab og de forventede fremtidige pengestrømme er tilstrækkeligt til at opretholde driften og finansiere de planlagte tiltag.

2 OPHØRENDE AKTIVITET

Sammenligningstallene i resultatopgørelsen og pengestrømsopgørelsen er tilrettet, så de afspejler den ophørende aktivitet. Der er i 1. halvår 2016 foretaget en pro rata nedskrivning af immaterielle og materielle anlægsaktiver på totalt 7,1 mio. kr. Nedskrivningen er foretaget som en konsekvens af GlobalWafers købstilbud.

t.kr. Resultatopgørelse ophørende aktivitet 2. kvartal 2016 2. kvartal 2015 1. halvår 2016 1. halvår 2015 Jan.-Dec. 2015
Nettoomsætning 64.306 72.842 119.978 129.101 272.846
Direkte produktionsomkostninger (43.325) (37.826) (74.229) (66.050) (150.457)
Andre eksterne omkostninger og personaleomkostninger (60.424) (25.981) (84.323) (51.557) (95.781)
Resultat af primær drift før afskrivninger (EBITDA) (39.442) 9.036 (38.573) 11.495 26.608
Afskrivninger og nedskrivninger 80.920 (6.478) (7.112) (12.700) (90.538)
Resultat af primær drift (EBIT) 41.478 2.557 (45.686) (1.205) (63.930)
Finansielle poster, netto (320) (1.255) (541) (4.137) (5.964)
Resultat før skat 41.157 1.302 (46.227) (5.342) (69.894)
Skat af periodens resultat (1.058) 611 395 604 6.581
Periodens resultat 40.099 1.913 (45.832) (4.739) (63.313)
Nøgletal
Dækningsgrad (%) 32,6 48,1 38,1 48,8 44,9
EBITDA margin (&) (61,3) 12,4 (32,2) 8,9 9,8
EBIT-margin/overskudsgrad (%) 64,5 3,5 (38,1) (0,9) (23,4)
Antal aktier, aktuelt (t.stk.) 528.114 528.114 528.114 528.114 528.114
Resultat pr. aktie (kr.) 0,08 0,00 (0,09) (0,01) (0,12)
Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte 290 308 293 313 307

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016
Side 13 af 16


CM

CeMat

t.kr. Pengestrømme ophørende aktivitet 2. kvartal 2016 2. kvartal 2015 1. halvår 2016 1. halvår 2015 Jan.-Dec. 2015
Resultat af primær drift (EBIT) 41.478 2.557 (45.686) (1.205) (63.930)
Af- og nedskrivninger (80.920) 6.478 7.112 12.700 90.538
Ændring i nettoarbejdskapital 1.525 (9.567) 4.148 (3.762) (4.987)
Betalt/modtaget skat - - - - 2.014
Modtagne finansielle indtægter - - - - -
Betalte finansielle omkostninger - - - - -
Pengestrømme vedrørende drift (37.917) (531) (34.425) 7.733 23.635
Køb af immaterielle aktiver (2.578) (1.413) (3.866) (2.140) (5.961)
Køb af materielle aktiver (158) (434) (289) (1.773) (2.201)
Salg af materielle aktiver - - - - 243
Pengestrømme vedrørende investeringer (2.736) (1.847) (4.155) (3.913) (7.919)
Optagelse af lån og kreditter - - - - -
Pengestrømme vedrørende finansiering - - - - -
Ændring i likvider (40.653) (2.378) (38.580) 3.820 15.716
Ændring i likvider vedrørende fortsættende aktivitet (finansielle omkostninger) 40.653 2.378 38.580 (3.820) (15.716)
Ændring i likvider ophørende aktivitet - - - - -
Likvider primo - - - - -
Kursregulering, likvide beholdninger - - - - -
Likvider ultimo - - - - -

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 14 af 16


CM

CeMat

| t.kr.
Aktiver bestemt for salg | 1. halvår 2016 |
| --- | --- |
| Færdiggjorte udviklingsprojekter | 27.992 |
| Igangværende udviklingsprojekter | 11.108 |
| Immaterielle aktiver | 39.100 |
| Grunde og bygninger | 120.447 |
| Produktionsanlæg og maskiner | 94.935 |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 698 |
| Materielle aktiver under opførelse | 1.284 |
| Materielle aktiver | 217.364 |
| Andre langfristede tilgodehavender | 6.632 |
| Finansielle aktiver | 6.632 |
| Udskudt skatteaktiv | 12.956 |
| Langfristede aktiver | 276.051 |
| Varebeholdninger | 141.040 |
| Tilgodehavender | 32.032 |
| Andre tilgodehavender | 5.132 |
| Tilgodehavende selskabsskat | 1.970 |
| Periodeafgrænsningsposter | 3.306 |
| Tilgodehavender | 42.439 |
| Likvide beholdninger | - |
| Kortfristede aktiver | 183.480 |
| Aktiver | 459.531 |
| t.kr.
Forpligtelser associeret med aktiver bestemt for salg | 1. halvår 2016 |
| --- | --- |
| Øvrige langfristede forpligtelser | 1.977 |
| Udskudte skatteforpligtelser | 13.114 |
| Langfristede forpligtelser | 15.091 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 23.064 |
| Modtagne forudbetalinger for kunder | 12.720 |
| Anden gæld | 16.302 |
| Periodeafgrænsningsposter | 2.355 |
| Kortfristede forpligtelser | 54.440 |
| Forpligtelser i alt | 69.531 |

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016

Side 15 af 16


CM
CeMat

3 BEGIVENHEDER EFTER BALANCEDAGEN

Efter balancedagen er salget af siliciumforretningen til GlobalWafers gennemført, ligesom der er indgået fratrædelsesaftaler med direktionen og bestyrelsen er blevet reduceret til 3 medlemmer.

Der henvises til de specifikke selskabsmeddelelser for yderligere detaljer, ligesom der henvises til listen over selskabsmeddelelser for året under IR-Kommunikationsafsnittet i denne kvartalsmeddelelse.

4 HOVED- OG NØGLETAL

Hoved- og nøgletal er udarbejdet i overensstemmelse med Finansforeningens nøgletalsvejledning 2015. De enkelte beregningsformler fremgår af Årsrapport 2015, note 1, side 37.

Cemat kort fortalt

Cemat A/S (tidligere Topsil Semiconductor Materials A/S) er et børsnoteret holdingselskab, hvis aktivitet er drift, udvikling og salg af det polske ejendomsselskab CeMat '70 S.A. i Warszawa. Det er CeMat '70s formål at salgsmodne og realisere værdierne i ejendomsforretningen.

CeMat'70 ejer ca. 133.000 m² jord i udkanten af Warszawa med 41.000 m² bygninger. Området ligger ca. 8 km nordvest for centrum i Bielany-distriktet, som gennem en årrække er udviklet betydeligt, og der er opført mange nye boliger i området. CeMat '70s jord er klassificeret som industriområde. CeMat'70 arbejder på at få jorden omklassificeret til beboelse og detailhandel, så det kan indgå i distriktets igangværende udvikling.

CeMat'70 har ca. 90 lejere. CeMat'70s aktivitet er udlejning af lokaler og land samt forsyning af forskellige utilities til selskabets lejere. Utilities omfatter blandt andet el, vand, gas, servicering af anlæg, m.m.

Læs mere på: www.cemat.dk

Cemat A/S
Siliciumvej 1
DK-3600 Frederikssund
Denmark
Tel.: +45 47 36 56 00
E-mail: [email protected]
Internet: www.cemat.dk
CVR no.: 24 93 28 18

CEMAT / DELÅRSRAPPORT, 2. KVARTAL 2016
Side 16 af 16