AI assistant
Cemat — Annual Report 2011
Mar 28, 2012
3426_10-k_2012-03-28_c7381823-5b35-4be4-a92d-52f1257e6770.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsrapport 2011
Ledelsens beretning
| Hoved- og nøgletal | 4 |
|---|---|
| Topsil kort fortalt | 5 |
| Historie | 6 |
| Hovedbegivenheder i 2011 | 7 |
| 2011 blev et udfordrende år for Topsil | 8 |
| Strategien "Seizing the Opportunity" | 11 |
| Marked og kunder | 12 |
| Produkter og produktudvikling | 13 |
| Produktion og produktionsproces | 14 |
| Regnskabsmæssigt resultat for 2011 | 16 |
| Begivenheder efter periodens udløb | 18 |
| Forventninger til 2012 | 19 |
| Særlige risici | 20 |
| Koncernoversigt | 22 |
| Lovpligtig redegørelse for virksomhedsledelse | 23 |
| Lovpligtig redegørelse for samfundsansvar | 24 |
| Aktionærforhold | 25 |
| Selskabsoplysninger | 28 |
| Ledelsespåtegning | 31 |
| Den uafhængige revisors påtegning | 32 |
RegNskab
| Resultatopgørelse | 34 |
|---|---|
| Totalindkomstopgørelse | 35 |
| Balance | 36 |
| Egenkapitalopgørelse | 38 |
| Pengestrømsopgørelse | 40 |
| Noter | 41 |
Hoved- og nøgletal
| 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 års hovedtal, t. kr | |||||
| Nettoomsætning | 367.439 | 456.705 | 423.483 | 289.402 | 193.231 |
| Resultat af primær drift før renter, skat, | |||||
| afskrivninger og amortisering (EBITDA) | 35.106 | 102.040 | 99.813 | 72.225 | 57.920 |
| Resultat af primær drift (EBIT) | 6.027 | 89.047 | 84.233 | 64.154 | 52.093 |
| Resultat af finansielle poster | (9.298) | (7.211) | (8.474) | (2.085) | (4.016) |
| Årets resultat | (6.818) | 63.013 | 51.782 | 45.865 | 34.867 |
| Egenkapital ekskl. minoriteter | 394.010 | 401.784 | 236.040 | 179.049 | 149.327 |
| Balancesum | 601.495 | 592.267 | 591.767 | 503.875 | 216.847 |
| Investeret kapital | 388.351 | 346.965 | 330.751 | 292.091 | 65.310 |
| Nettorentebærende gæld (Nettorenteaktiv) | 4.301 | (92.637) | 30.721 | 35.922 | (89.976) |
| Nettoarbejdskapital (NWC) | 138.905 | 118.673 | 132.161 | 106.539 | 36.187 |
| Investeringer i materielle aktiver | 102.945 | 52.641 | 22.179 | 8.058 | 7.372 |
| EBITDA-margin (%) | 9,6 | 22,3 | 23,6 | 25,0 | 30,0 |
| EBIT-margin/overskudsgrad (%) | 1,6 | 19,5 | 19,9 | 22,2 | 27,0 |
| Afkast af investeret kapital (%) | 1,6 | 26,3 | 27,0 | 35,9 | 108,5 |
| Egenkapitalens forrentning (%) | (1,4) | 19,6 | 24,3 | 28,0 | 26,7 |
| Antal aktier, aktuelt (t.stk) | 528.114 | 520.090 | 407.961 | 403.392 | 398.823 |
| Resultat pr. aktie (kr.) | (0,01) | 0,13 | 0,12 | 0,11 | 0,09 |
| Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte | 383 | 384 | 377 | 140 | 73 |
Hovedtal og nøgletal for 2007-2011 er udarbejdet i overensstemmelse med nøgletalsvejledning, jf. beskrivelsen i note 1, anvendt regnskabspraksis.
"Aktiver bestemt for salg", som indgår i balancen i en linje, er i de balanceorienterede hoved- og nøgletal indregnet i de respektive regnskabsposter (investeret kapital, nettoarbejdskapital, nettorentebærende gæld).
Topsil kort fortalt
Topsil Semiconductor Materials A/S fremstiller ultrarent silicium. Silicium afsættes til den globale halvlederindustri, hvor det anvendes som kritisk råmateriale i komponenter til at kontrollere og lede strøm. Topsil har specialiseret sig i at producere markedets reneste form for silicium, hvilket betyder, at det kan indgå i industrielle komponenter, som skal lede stærk og meget stærk strøm, for eksempel i styringssystemer i vindmøller og højhastighedstog eller transport af el gennem ledningsnettet. Cirka tre fjerdedele af Topsils produktion indgår i clean tech applikationer, som er produkter, der direkte eller indirekte bidrager til energieffektivisering og dermed en mere intelligent anvendelse af energi.
Topsil råder over to forskellige fremstillingsteknologier, som frembringer silicium med forskellige egenskaber. Fremstilling af silicium er en kompliceret, højteknologisk proces, hvor råmaterialet, kvartssand, først destilleres og siden komprimeres til råsilicium. Når Topsil får råsilicium fra sine leverandører, forberedes materialet gennem en række procestrin, inden det smeltes om til ultrarent silicium ved høj varme. Alt efter anvendelsesområde gennemgår det herefter en række yderligere processer. Under fremstillingsforløbet testes siliciumkvaliteten på en række tekniske parametre, inden slutproduktet skæres op i skiver (wafers), der registreres og pakkes omhyggeligt.
Topsil har i perioden 2010-2012 iværksat et ambitiøst investeringsprogram som et led i koncernens "Seizing the Opportunity" strategi. Strategien adresserer langsigtede, positive markedstrends, som er drevet af investeringer i energitransport og -styring og øget fokus på energieffektive løsninger overalt i verden. Investeringsprogrammet omfatter udvikling af en række nye siliciumprodukter med forbedrede tekniske egenskaber samt opførelse af en højeffektiv siliciumfabrik med større produktionskapacitet. Fabrikken skal erstatte det nuværende hovedsæde og primære produktionsenhed i Frederikssund, mens den øvrige del af produktionen foregår i Warszawa.
Topsil blev udnævnt Børsen gazelle i 2009 og 2010. Koncernen omsatte for 367,4 mio. kr. i 2011 og genererede en EBITDA-margin på 9,6%. Topsil havde 369 ansatte ved udgangen af 2011.
Det var den fremsynede civilingeniør Dr. Haldor Topsøe, som i begyndelsen af 1950erne begyndte at udvikle en niche-teknologi inden for silicium (float-zone), som en sideforretning til fremstilling af katalysatorer. Krystaldyrkningsforsøg og udvikling af produktionsmaskiner startede i Haldor Topsøes villa på Baunegaardsvej i Hellerup.
Da virksomheden fik vokseværk, søgte Haldor Topsøe i 1958 efter et egnet areal i Nordsjælland til at opføre en ny fabrik. Valget faldt på Linderupgaard ned til Roskilde Fjord ved Frederikssund. Samarbejdet med Haldor Topsøe varede til 1972, da Topsil blev solgt fra som selvstændigt aktieselskab.
De første produktionsmaskiner på Linderupvej blev bygget i 1960 af Topsils egne teknikere. Maskinerne blev de næste tre årtier videreudviklet til de maskiner, der er fundament for det nuværende produktionsanlæg.
Siliciumbranchen var allerede i 1960erne domineret af ganske få, store multinationale koncerner i indbyrdes hård konkurrence. Topsil fandt sin eksistensberettigelse ved at specialisere sig inden for float-zone nichen, og var konkurrencedygtig både teknologisk og kvalitetsmæssigt. Det første gennembrudsprodukt kom i 1960erne: Det ultrarene "hyper pure silicon" (HPS), der anvendes i højspændingsprodukter.
I 1974 introducerede Topsil neutrondoteret silicium (NTD) på verdensmarkedet. Neutrondotering er en teknologi, der gør det muligt at regulere ledningsevnen i silicium. Teknikken var resultat af et tæt udviklingssamarbejde med forskere på prøveatomreaktoren Risø i Roskilde, og på kundesiden understøttet af den virksomhed, som i dag er kendt under navnet ABB.
Næste milepæl var udviklingen af gasdoteret silicium (PFZ) til anvendelse i mellemspændingskomponenter. Topsil begyndte at producere PFZ i begyndelsen af 1990erne, fremstillet på en ny generation siliciummaskiner, der desuden kunne producere silicium med en større diameter.
På vej ind i det nye årtusinde eksperimenterede Topsil med ultrarent silicium til brug i solcellepaneler, hvor markedet vurderedes til at være enormt. Det stod dog snart klart, at selv om solceller baseret på ultrarent silicium kan yde mere end konventionelt fremstillede solceller, kunne der ikke opnås en rentabel produktion. Topsils ultrarene silicium til solceller er dog stadig på markedet i dag, hvor det primært bruges som referencemateriale.
På baggrund af de hårde konkurrencebetingelser i siliciumbranchen har Topsil igennem tiderne haft store økonomiske udfordringer. I 2005 tog Topsil hul på at løse en række strategiske udfordringer, ikke mindst forårsaget af råvaremangel og afhængighed af eksterne skiveleverandører.
Råvarer blev sikret gennem langtidskontrakter, som betyder stabile leverancer fra de to råvareleverandører på verdensmarkedet, og er siden bundet sammen med en række langtidskontrakter på kundesiden.
I slutningen af 2008 fulgte opkøb af Cemat Silicon S.A. i Polen, der blandt andet gav Topsil adgang til egen skivefremstilling. Som en nødvendig del af købet fulgte 53% af aktierne i ejendomsselskabet Cemat'70 S.A., hvor Cemat Silicon S.A. er den største enkeltstående lejer.
I samme periode begyndte miljø- og klimadagsordenen for alvor at bide sig fast blandt de politiske beslutningstagere verden over. Drevet af stigende efterspørgsel efter grøn energi og energioptimerende løsninger tog markedet for komponenter til de højeste spændingsniveauer, som stiller store krav til siliciums renhed (powermarkedet) fart. Topsil besluttede at udnytte markedspotentialet og lancerede den offensive "Seizing the Opportunity" strategi i 2010, som gælder frem til og med 2012.
Det stod klart, at det var nødvendigt at ekspandere for at kunne følge med i nøglekundernes vækstplaner. Produktionsfaciliteterne på Linderupvej var blevet for små, og de fysiske rammer var for utidssvarende til at kunne sikre et effektivt produktionsflow og de stadigt stigende krav til kvalitet og renhed. Centralt for realisering af strategien stod derfor opførelse af en ny FZ-fabrik til at øge tilfredsheden og loyaliteten blandt eksisterende kunder og forbedre evnen til at tiltrække nye. Samtidigt skulle udvikles nye produkter til højvækstområderne.
Finansiering af disse investeringer blev tilvejebragt gennem provenuet fra en fuldtegnet aktieemission i 2010, lån gennem Topsils bankforbindelse samt fortsatte pengestrømme fra driften.
Hovedbegivenheder i 2011
Topsils samlede nettoomsætning i 2011 udgjorde 367,4 mio. kr., svarende til et omsætningsfald på 19,5% i forhold til 2010. Omsætningen var på niveau med de seneste udmeldte forventninger.
Resultat af primær drift før afskrivninger og nedskrivninger (EBITDA) blev realiseret med 35,1 mio.kr. i 2011 mod 102,0 mio. kr. året før, svarende til en EBITDA-margin på 9,6% mod 22,3% i 2010. Realiseret EBITDA ligger på niveau med den senest udmeldte forventning.
Resultat af primær drift (EBIT) blev 6,0 mio. kr. i 2011 mod 89,0 mio. kr. i 2010, svarende til en EBIT-margin på 1,6% mod 19,5% året før.
Resultat før skat i 2011 udgjorde (3,3) mio. kr., hvilket var et fald på 85,1 mio. kr. i forhold til 2010. Efter skat blev årets resultat (6,8) mio. kr. mod et overskud på 63,0 mio. kr. i 2010.
Nedgangen i omsætningen skyldtes primært en uventet, markedsdreven tilbagegang på NTD-området medio 2011, særligt markant inden for transportområdet, hvor Topsil har en høj markedsandel, samt et stadigt mere konkurrencepræget marked. Samtidig tog introduktion af et nyt forbedret produkt til mellemspændingsområdet længere tid end planlagt på grund af længerevarende kvalifikationsforløb hos kunderne end oprindeligt forventet.
Produktionen i Topsil var i andet halvår præget af svingende kvalitet på råvarer til NTD-produktion fra den ene af selskabets to leverandører, hvilket medførte lavere udnyttelsesgrad og længere produktionsforløb. Topsil indgik aftale med leverandøren ved årets udgang, som fremadrettet adresserer problemet, teknisk og kommercielt.
Topsil fokuserede fortsat på udvikling af nye produkter, og arbejdet med fremstilling af næste generation FZ-silicium med større diametre end hidtil pågik hen over året.
Topsil underskrev i begyndelsen af året købsaftale om byggegrund til opførelse af ny siliciumfabrik i den nyudstykkede Copenhagen Cleantech Park i Frederikssund Kommune. Hovedparten af fabrikken blev opført i løbet af 2011 i henhold til planen som indebærer en samlet investering på godt 200 mio. kr. Heraf er mere end 50 procent afholdt i 2011 og foregående år.
For at tilpasse omkostningsniveauet gennemførte Topsil en række besparelser, herunder personalereduktioner, med ca. 10 procent af medarbejderne i koncernen. Den fulde effekt af besparelsesprogrammet kommer først i 2012.
Efter årets udløb er købt yderligere 25 procent af aktiekapitalen i ejendomsselskabet Cemat '70 S.A. og koncernens ejerandel er nu oppe på 78 procent. Købet af aktierne sikrer at Topsil nu har fuld handleret og kan sælge ejendommen delvist eller som et hele.
Ved udgangen af oktober fratrådte administrerende direktør Keld Lindegaard Andersen og blev 1. januar 2012 efterfulgt af Kalle Hvidt Nielsen.
Til trods for udviklingen i året er koncernens likviditet og beredskab tilstrækkeligt til at gennemføre det planlagte investeringsprogram.
Årets resultat blev som forventet væsentligt ringere end året før og betegnes af ledelsen som utilfredsstillende.
2011 blev et udfordrende år for Topsil
For Topsil var 2011 et udfordringernes år. Det var året, hvor andet kvartal indledte byggeriet af den top-moderne siliciumfabrik, som er ved at tage sin endelige form som første virksomhed i den nyetablerede Copenhagen Cleantech Park, syd for Frederikssund. Fabrikken skal danne rammen for Topsils fremadrettede udnyttelse af det fulde forretningspotentiale, beliggende i et område, der de kommende år skal udvikle sig til et kraftcenter for teknologivirksomheder, som ønsker at arbejde med en bæredygtig profil.
Samtidig var det også året hvor store dele af Topsils væsentligste marked, powermarkedet, uventet bremsede op ved indgangen til andet halvår. Den ændrede markedssituation og en forsinkelse i introduktion af flere nye produkter førte til nedjustering af forventningerne til året. Topsil måtte i andet og tredje kvartal tilpasse omkostningsbasen i forhold til aktivitetsniveauet, herunder gennemføre en række nødvendige organisationstilpasninger. Sidst på året blev annonceret ændringer på direktionsniveau i form af ny administrerende direktør.
Opbremsning på markedet, men fortsat forventning om attraktivt langsigtede markedsperspektiv
I begyndelsen af 2011 pegede pilen på Topsils primære marked, powermarkedet, mod vækst på kort og lang sigt. Det langsigtede perspektiv er drevet af globale trends som kontinuerte investeringer i transport- og energiinfrastruktur, øgede krav til energieffektivitet, og udvikling og modning af alternative energiformer. På samme tid var der fortsat positive indikationer fra Topsils kunder, og flere kunder var i færd med at forberede sig til øget omsætning, i form af produktionsudvidelser. Dermed var det Topsils forventning, at powermarkedet også i 2011 ville udvikle sig positivt i forhold til året før.
Midt på året udviklede efterspørgslen efter Topsils ultrarene silicium sig imidlertid anderledes i forhold til forventningerne. Powermarkedet, hvis udviklingstakt i høj grad bestemmes af politisk drevne beslutninger, bremsede op, og brød dermed på den korte bane flere års positive vækstrater. For Topsil betød opbremsningen, at kundeordrer blev reduceret med lavere omsætning for året som følge. Konsekvensen for 2012 er, at ordrevisibiliteten i øjeblikket er mindre end koncernen i en årrække har været vant til. Det ændrer dog ikke ved, at anerkendte, uafhængige branchekilder fortsat forventer markedsvækst på længere sigt.
Investeringsprogram adresserer mulighederne i markedet
Topsils investeringsprogram under "Seizing the Opportunity" strategien adresserer netop powermarkedets langsigtede vækstperspektiver. Det er Topsils forventning, at powermarkedet igen vil komme tilbage inden for en overskuelig fremtid og investeringsprogrammet, som bygger på udvikling af en række nye produkter og forbedrede produktionsrammer i form af ny fabrik, udgør fundamentet for at kunne udnytte vækstpotentialet fuldt ud, når markedet igen tager fart.
I det kommende år bliver den væsentligste opgave for Topsil at komme i mål med de aktiviteter, der er sat i gang siden 2010. Dermed dedikeres 2012 til at afrunde en række væsentlige projekter, både med hensyn til de nye produkter, den endelige udmøntning af en mere strømlinet organisation og færdigopført, ny fabrik. Vi ser frem til at begynde overflytningen til de nye rammer til gavn for kunder, aktionærer og medarbejdere.
Kalle Hvidt Nielsen
CEO
Strategien "Seizing the Opportunity"
Topsils "Seizing the Opportunity" er en Niche-plus strategi, som bygger videre på den velfunderede niche-position, Topsil gennem en lang årrække har etableret på fremstilling af silicium til de mest krævende halvlederkomponenter. Strategien dækker perioden 2010-2012 og sigter mod at udnytte den langsigtede markedsvækst på Topsils primære marked, powermarkedet, til fortsat udvikling og udvidelse af forretningen.
"Seizing the Opportunity" er en offensiv vækststrategi med to hovedelementer. For det første skal udvikles flere nye produkter til etablering af en stærkere platform på de dele af powermarkedet, der forventes at udvise de højeste vækstrater de kommende år, særligt mellemspændingsområdet. For det andet moderniseres og udvides produktionskapaciteten i form af ny fabrik og nyt produktionsudstyr.
Strategien indebærer et omfattende investeringsprogram i størrelsesordenen 300 mio. kr., hvoraf langt størsteparten, cirka 200 mio. kr., er allokeret direkte til det igangværende fabriksbyggeri. Finansieringen af investeringsprogrammet er fortsat sikret inden for det eksisterende finansielle beredskab, som blandt andet er tilvejebragt gennem en aktieemission i 2010.
Implementering af strategi
2011 var året, hvor Topsil underskrev købsaftale om byggegrund til opførelse af ny siliciumfabrik i den nyudstykkede Copenhagen Cleantech Park, Frederikssund Kommune, og hvor hovedparten af den nye fabrik nu er opført, i henhold til tidsplanen. I 2012 afsluttes byggefasen og året vil blive anvendt til at få den nye produktion i gang. Overflytning af personale og den eksisterende maskinpark fra Linderupvej vil foregå trin for trin over en længere periode, idet Topsil primært fokuserer på at sikre en ubrudt leveringskæde til kunderne.
Topsil introducerede i begyndelsen af året et nyt produkt med forbedrede tekniske egenskaber, særligt rettet mod powermarkedets mellemspændingsområde. Markedsintroduktionen blev forsinket i forhold til oprindeligt planlagt, og forsinkelserne skyldes i al væsentlighed længere kvalifikationsprocesser hos kunderne. Markedsintroduktionen af det forbedrede siliciumprodukt følger nu planen for så vidt angår antallet af kvalifikationer.
Udviklingsarbejdet med fremstilling af næste generation float zone silicium med en større diameter end hidtil (200 mm) pågik i 2011. Topsil forventer at kunne påbegynde kvalifikationer af det nye produkt til de første kunder i slutningen af 2012.
Marked og kunder
Langt hovedparten af Topsils produkter aftages af store, globale virksomheder, som anvender silicium til industrielle halvlederkomponenter, eksempelvis inden for energiproduktion og -infrastruktur samt transport. Denne del af markedet, powermarkedet, efterspørger den reneste form for silicium, som er forudsætningen for, at den færdige komponent kan håndtere de højeste spændingsniveauer med mindst muligt varme- og dermed energitab.
Topsil vurderer at mere end 9 ud af 10 af virksomhedens siliciumskiver anvendes på powermarkedet, et marked der i 2011 udgjorde godt 5,8 mia. kr., svarende til cirka 10% af det totale siliciummarked, i følge den uafhængige branchekilde, Yole Developpement (ultimo februar 2012) samt Semiconductor Equipment and Materials International (SEMI).
Langsigtede markedstrends
Powermarkedet, som med 90% af omsætningen udgør langt det vigtigste marked for Topsil, har et stort langsigtet vækstpotentiale. Markedet er drevet af faktorer som global vækst, befolkningstilvækst og urbanisering, med udbygning af blandt andet energiinfrastruktur, persontransport og industriproduktion til følge. Den stigende efterspørgsel presser prisen på energi fra konventionelle energikilder op, hvilket igen øger interessen for at maksimere energiudnyttelsen i alle led og er et vigtigt incitament til videreudvikling af alternative energiformer.
Efterspørgslen efter ultrarent silicium til industriel brug hænger nøje sammen med politisk besluttede langsigtede infrastruktur- og energiinvesteringer. I perioden 2005-2010 voksede powermarkedet gennemsnitligt mere end 6% p.a. og i den sidste del af perioden væsentligt højere, ifølge den uafhængige branchekilde, Yole Developpement. Yole Developpement forventer at den gennemsnitlige årlige vækstrate i årene frem til 2016 vil udgøre 6% for powermarkedet som helhed, heraf vil de største vækstrater materialisere sig for komponenter til mellemspændingsområdet.
Omsætning fordelt på geografiske områder KONCERN
Produkter og produktudvikling
Enhver siliciumskives produktegenskaber er skabt på basis af et tæt samarbejde mellem kunden og Topsil. Siliciums vej fra råmateriale til færdig skive er en omfattende og langvarig proces, som til enhver tid er tilpasset kundens behov gennem specifikationer mht. dotering, resistivitet og andre parametre. Den færdige skive leveres til kunden, som opdeler den i mindre enheder og indsætter disse komponenter. Størrelsen, overfladen og tykkelsen på en siliciumskive og antal stykker, den efterfølgende deles op i, afhænger af anvendelsen af den endelige komponent.
Topsils produktprogram tilbyder brede og fleksible anvendelsesmuligheder
Topsil tilbyder et bredt og fleksibelt produktprogram, baseret på to fremstillingsmetoder med forskellige anvendelsesområder. Den primære fremstillingsmetode frembringer ultrarent Float Zone (FZ) silicium til elektriske komponenter, der skal håndtere stærk og meget stærk strøm til industriel brug, fx til styring af vindmøller eller i elforsyningsnettet. Denne del af forretningen udgjorde godt 82% af omsætningen i 2011. Topsil leverede i 2011 FZ-silicium i skiver op til en diameter på 150 mm. og er i færd med at udvikle næste generation silicium i form af 200 mm. skiver.
Den anden metode frembringer Czochralski (CZ) silicium, som især anvendes i komponenter, der skal håndtere de lavere spændingsniveauer, fx strømforsyninger. Denne del af forretningen udgjorde i 2011 18% af omsætningen. Hvis CZ-silicium efterfølgende belægges med epitaxy (EPI), tilføres produktegenskaber, der svarer til produktegenskaberne for FZ-silicium, dog rettet mod de lavere spændingsniveauer. Topsil leverede i 2011 CZ og CZ-EPI silicium i skiver op til en diameter på 150 mm.
Topsils primære produkt er bestrålet FZ-silicium, der kan anvendes til de allermest krævende industrielle komponenter. Dette produkt, neutrondoteret silicium (NTD), fremstilles i produktionsanlægget i Danmark, hvorefter det sendes til bestråling i reaktorer rundt om i verden.
Intensiveret produktudvikling danner basis for fremtidig vækst
Topsils produktprogram bygger på stærke tekniske kompetencer udviklet gennem mere end 50 års erfaring med siliciumfremstilling. I tæt samarbejde med førende vidensinstitutioner verden over har Topsil været med hele vejen – fra udvikling af NTD silicium i samarbejde med Forskningscenter Risø i 1970erne, til introduktion af andre nye produkter til specialområder, i takt med at nye teknologier har vundet indpas.
Kravene til siliciums ydeevne er voksende. En vigtig brik i at modsvare morgendagens forventninger er fortsatte investeringer i produktudvikling. I strategiperioden centreres indsatsen både om at udvikle nye siliciumprodukter med en større diameter end hidtil samt tekniske forbedringer af det eksisterende produktprogram.
Omsætning fordelt på produktgrupper
Produktion og produktionsprocessen
I takt med siliciumteknologiens fortsatte udvikling, forstærkes kundernes krav til Topsils leveringstid, kvalitet, fleksibilitet og kosteffektivitet.
På den materielle side udgør investeringerne i ny fabrik og produktionsapparat en central hjørnesten i at fremtidssikre Topsils forretning, blandt andet i form af forbedrede udviklingsfaciliteter, optimerede renrum og et mere hensigtsmæssigt flow gennem produktionen. Men det er først og fremmest medarbejdernes ekspertise, know-how og motivation, der skal sikre den langsigtede konkurrencedygtighed og profitabilitet.
Forbedringer sker gennem medarbejderinvolvering på alle niveauer
Det er en vital opgave for Topsil kontinuert at forbedre processer og arbejdsgange samt løbende uddanne og motivere medarbejderne til at arbejde metodisk med procesforbedringer i alle led af værdikæden. For at øge produktiviteten, standardisere og drive forbedringsprojekter anvender Topsil systematisk forskellige forbedringsmodeller, herunder Lean, 5S og Six Sigma metoder, som sikrer bred medarbejderinvolvering i problemløsningsprocesser.
Langtidsaftaler sikrer råvareadgang og bund i forretningen
Med kun to verdensproducenter af silicium råvare til FZproduktion, er et højt, ensartet kvalitetsniveau og fortsatte råvareleverancer kritisk for Topsil. Topsil har indgået langtidskontrakter med begge producenter, der sikrer fortsat levering af råvarer til faste priser over længere tid samt adgang til råvarer til udvikling af FZ-produkter med en større diameter end i dag. I forlængelse af råvarekontrakterne har Topsil indgået langtidskontrakter med koncernens seks største kunder, svarende til en garanteret minimumsomsætning på mindst 40% af omsætningen i 2010 frem til 2015.
Fremdrift i integration mellem produktionsenheder
I 2011 blev taget en række skridt for at udbygge integrationen mellem koncernens to produktionsenheder. Relaterede funktioner i de to lande blev samlet under fælles ledelse, og desuden blev i datterselskabet ansat ny direktør. En række organisationstilpasninger blev gennemført, og processer og forretningsgange blev integreret.
Kvalitetsstandard med skærpede krav er vejen til større markedspotentiale
Topsil er certificeret i henhold til kvalitetsstandarden ISO9001 på begge lokationer og miljøcertificeret efter ISO14001 på den CZ-baserede del af forretningen. I 2011 blev forberedt certificering efter standarden TS16949, en standard der i stigende omfang efterspørges af Topsils kunder, og som særligt anvendes i transportsektoren. TS16949 standarden stiller endnu snævrere krav til kvalitet, produktivitet og løbende forbedringer i leverandørkæden, og det er Topsils vurdering, at en fremtidig TS16949 certificering yderligere vil styrke virksomhedens renommé som højkvalitetsleverandør.
Regnskabsmæssigt resultat for 2011
RESULTATOPGØRELSE
Nettoomsætningen i Topsil udgjorde 85,7 mio. kr. i 4. kvartal 2011 mod 125,3 mio. kr. i 4. kvartal 2010. Dermed realiserede Topsil i 2011 samlet en nettoomsætning på 367,4 mio. kr. mod 456,7 mio. kr. i 2010, svarende til en omsætningstilbagegang på 19,5%. Den realiserede omsætning er på niveau med de seneste udmeldte forventninger om en nettoomsætning i niveauet 370 mio. kr. for regnskabsåret 2011.
De indgåede kundekontrakter har fortsat betydet mere fordelagtige indkøbs- og leveringsbetingelser for kontraktkunderne. De fordelagtige betingelser har dog ikke kunnet opdæmme fuldt for den generelle negative markedsudvikling i året. I 2011 blev 82% af koncernens omsætning genereret af FZ-produkter, heraf langt størstedelen, 68%, af FZ-NTD. Afsætningen af CZ-produkter faldt i 2011 med ca. en tredjedel i forhold til 2010, og var således negativt påvirket af den generelle markedsafmatning samt af overgang fra CZ til CZ-Epi salg.
Omkostningerne til indkøb af råvarer og hjælpematerialer faldt
fra 229,3 mio. kr. i 2010 til 203,3 mio. kr. i 2011. Faldet kan henføres til en mindre mængde produceret volumen af både FZ og CZ-produkter. Dækningsgraden i 2011 faldt i forhold til 2010 som følge af en generelt lavere kapacitetsudnyttelse samt kvalitetsproblemer relateret til råvarer.
Andre eksterne omkostninger steg i 2011 til 54,1 mio. kr. fra 52,9 mio. kr. i 2010 som følge af almindelig prisudvikling på salgs- og back-office funktionerne.
Personaleomkostningerne i 2011 steg til 90,7 mio. kr. mod 83,0 mio. kr. året før. Stigningen på 7,7 mio. kr. afspejler væsentlige omkostninger i forbindelse med ledelsesmæssige ændringer i både Danmark og Polen. Antallet af medarbejdere i koncernen pr. 31. december 2011 udgjorde 369 (heraf ca. 3% i opsagt stilling) mod 396 i 2010. De implementerede besparelsesprogrammer har således samlet nedbragt medarbejdertallet med ca. 10%.
Resultat af primær drift (EBITDA) udgjorde 10,6 mio. kr. i 4. kvartal 2011, svarende til en EBITDA-margin på 12,4%. Resultatet i 4. kvartal 2011 blev som forventet årets næstbedste om end på et langt lavere niveau end 2010, hvor resultatet af primær drift i 4. kvartal lå på 32 mio. kr. svarende til en EBITDA-margin på 25,5%. For regnskabsåret 2011 udgjorde EBITDA 35,1 mio. kr., eller 9,6% af nettoomsætningen mod et EBITDA på 102,0 mio. kr. og en EBITDAmargin på 22,3% i 2010. Reduktionen i koncernens EBITDA-margin i 2011 sammenlignet med 2010 kan tilskrives den væsentligt lavere nettoomsætning og dermed lavere kapacitetsudnyttelse, lavere dækningsgrad samt udgifter i forbindelse med væsentlige ledelsesmæssige ændringer.
Resultatet ligger inden for de senest udmeldte forventninger om et EBITDA i niveauet 35 mio. kr.
Årets af- og nedskrivninger udgør 29,1 mio. kr. mod 13,0 mio. kr. og er påvirket af akkumulerede afskrivninger på 5,9 mio. kr. fra aktiverne i Cemat'70 S.A. som har ændret status fra "aktiver bestemt for salg", som ikke afskrives til fuld konsolidering, hvorfor akkumulerede afskrivninger for perioden udgiftsføres.
For 2011 realiserede koncernen et resultat af primær drift (EBIT) på 6,0 mio. kr. mod 89,0 mio. kr. i 2010, og en overskudsgrad på 1,6% i forhold til 19,5% i 2010. Resultatet for 2011 er som forventet væsentligt ringere end året før.
Finansielle poster udviste i 2011 en nettoudgift på 9,2 mio. kr. mod 7,2 mio. kr. i 2010. Nettoudgiften er påvirket af et fald i de finansielle indtægter som følge af investeringer i anlægsaktiver, herunder primært den nye fabrik under opførelse, der har nedbragt den likvide beholdning fra 90,4 mio. kr. ved årets start til (6,6) mio. kr. ved årets slutning samt stigning i finansielle udgifter i form af valutakursreguleringer i særligt 4. kvartal.
Resultat før skat udgjorde (3,3) mio. kr. i 2011 og er således 85,1 mio. kr. lavere end resultatet i 2010.
Skat af årets resultat udgjorde 3,5 mio. kr.
Årets resultat blev i 2011 realiseret med et underskud efter skat på (6,8) mio. kr. mod 63,0 mio. kr. i 2010, hvilket er en tilbagegang på (69,8) mio. kr. Resultatet anses af ledelsen som utilfredsstillende.
BALANCEN
Koncernens balancesum udgjorde 601,5 mio. kr. den 31. december 2011 – på samme niveau som året før. I balancen er ejerandelen af Cemat'70 S.A. i modsætning til tidligere år ikke længere indregnet i posten "Aktiver bestemt for salg" samt "Forpligtelser tilknyttet aktiver bestemt for salg" men konsolideret linje for linje.
AKTIVER
Immaterielle og materielle aktiver udgjorde samlet 314,9 mio. kr. ultimo 2011 mod 165,3 mio. kr. i 2010. Stigningen skyldes primært øgede investeringer i form af grund og bygninger i forbindelse med opførelse af ny fabrik samt omklassificering som følge af at Cemat'70 S.A. ikke længere optages som "aktiver bestemt for salg".
Finansielle aktiver udgjorde 26,8 mio. kr. i 2011 mod 32,5 mio. kr. i 2010. Reduktionen skyldes, at deponeringer til garantistillelser over for leverandører er nedskrevet jævnfør kontrakt. Deponeringerne er således tilgået koncernens likviditet.
Varebeholdninger udgjorde ved årets udgang 146,3 mio. kr., hvilket er væsentligt højere end året før (2010: 113,0 mio. kr.) og skyldes lageropbygning til forestående fabriksflytning. I forhold til årets nettoomsætning udgjorde varebeholdningen ved udgangen af året 39,8 procent mod 24,7 procent sidste år.
Tilgodehavender steg fra 77,6 mio. kr. i 2010 til 79,5 mio. kr. ved udgangen af 2011. Stigningen skyldes, at størstedelen af omsætningen i 4. kvartal 2011, omend på et lavere niveau end samme periode året før, lå meget sent i kvartalet. Tilgodehavender udgjorde 21,7% mod 16,6% sidste år.
Aktiver bestemt for salg er reduceret med 100,0 mio. kr. til 0 kr. som følge af, at Cemat'70 S.A. ikke længere er opført som "aktiver bestemt for salg".
Likvider
På balancedagen havde koncernen likvider for 23,5 mio. kr. På balancedagen havde koncernen uudnyttede driftskreditter på 132 mio. kr., hvoraf 59,8 mio. kr. kan henføres til opførelse af ny fabrik.
PASSIVER
Koncernens egenkapital udgjorde 429,1 mio. kr. den 31. december 2011, hvoraf 35,1 mio. kr. henføres til minoritetsinteresser og 394,0 mio. kr. til aktionærer i Topsil Semiconductor Materials A/S. Udviklingen i egenkapitalen før minoritetsinteresser skyldes primært den negative udvikling i årets resultat.
Koncernens langfristede forpligtelser udgjorde 50,1 mio.kr. ultimo 2011. Ændringen på 5,8 mio. kr. fra 44,3 mio. kr. i 2010 beror dels på afdrag på finansielle leasingforpligtelser samt omklassificering som følge af at Cemat'70 S.A. ikke længere optages som "aktiver bestemt for salg".
Kortfristede forpligtelser udgjorde 122,3 mio. kr. pr. 31. december 2011 mod 91,2 mio. kr. i 2010. Stigningen skyldes primært omklassificering som følge af at Cemat'70 S.A. ikke længere optages som "aktiver bestemt for salg".
Investeret kapital udgjorde 388,4 mio. kr. ved årets udgang mod 347,0 mio. kr. ved udgangen af det foregående år, hvilket primært kan henføres til investering i materielle anlægsaktiver i relation til den nye fabrik. Forrentningen af den investerede kapital var på 1,6 procent mod 26,3 procent året før.
PENGESTRØM OG RENTEBÆRENDE GÆLD
Pengestrømme fra driften udviklede sig negativt i 2011 og udgjorde 16,3 mio. kr. mod 135,8 mio. kr. i 2010. Resultat af primær drift (EBIT) og af- og nedskrivninger bidrog alene med 35,1 mio. kr. i 2011 mod 102,0 mio. kr. i 2010. Ændringen i nettoarbejdskapitalen bidrog negativt med (21,5) mio. kr. mod positivt med 29,1 mio. kr. i 2010, primært som følge af en stigning i varebeholdningerne på 33,3 mio. kr. og modvirket af en stigning i kreditorer på 17,5 mio. kr. I 2011 udgjorde nettoarbejdskapitalen 38% af koncernens omsætning mod 26% i 2010.
Pengestrømme fra investeringer blev (107,8) mio. kr. i 2011 mod (52,7) mio. kr. i 2010. Den store stigning kan henføres til materielle investeringer i bygning og driftsmidler til den nye fabrik som er et væsentligt element i koncernens fremtid.
Pengestrømme vedr. finansiering blev 5,8 mio. kr. i 2011 mod (10,7) mio. kr. i 2010.
Årets pengestrøm blev herefter (102,2) mio. kr. mod 29,3 mio. kr. i 2010.
Koncernen havde pr. 31. december 2011 en nettorentebærende gæld på 4,3 mio. kr. mod et nettorentebærende aktiv på 92,6 mio. kr. i 2010, hvilket skyldes koncernens negative pengestrøm i året.
Den 31. december 2011 udgjorde den rentebærende gæld 27,8 mio. kr. mod 15,6 mio. kr. i 2010. Forskellen på 23,5 mio. kr. i forhold til det nettorentebærende passiv udgøres af rentebærende aktiver, primært likvide midler.
Koncernen havde kreditfaciliteter på 212 mio. kr. som pr. 31.12. 2011 var disponeret til garantier over for kontraktpartnere med 80 mio. kr. og 132 mio. til aftalelån og løbende kredit – heraf er netto udnyttet 6,5 mio. kr.
EJENDOMSDRIFT
Koncernens ejendomsselskab Cemat'70 S.A. har tidligere stået opført under "aktiver bestemt for salg" men selskabet er nu overgået til fuld konsolidering. Koncernen har efter periodens udløb købt yderligere 25% af aktiekapitalen i ejendomsselskabet Cemat'70 S.A. og koncernens ejerandel er nu oppe på 78%.
Resultaterne fra Cemat'70 S.A. indgår i koncernens resultat.
Cemat'70s nettoomsætning udgjorde i 2011 15,3 mio. kr. hvilket er ca. 9% lavere end foregående år. Selskabet er i stabil drift og udviser positivt cash flow. Selskabets hovedtal er beskrevet i note 3.
Begivenheder efter periodens udløb
Efter periodens udløb er købt yderligere 25% af aktiekapitalen i ejendomsselskabet Cemat'70 og koncernens ejerandel er nu oppe på 78%. Målet med opkøbet er fortsat at afhænde den samlede aktiepost.
Topsils hidtidige ejerandel på 52,9% var forbundet med begrænsninger i beslutningsfasen, men ved at bringe ejerandelen op over 75%, opnår Topsil en bestemmende indflydelse, der giver mulighed for at træffe de nødvendige beslutninger og dispositioner i ejendomsselskabet Cemat'70. Med den udvidede aktieandel får Topsil total dispositionsret og dermed en væsentlig bedre platform for afvikling af den samlede aktiepost.
forventninger til 2012
I anden halvdel af '00erne var powermarkedet i markant, positiv udvikling. Udviklingen medførte, at efterspørgslen efter ultrarent silicium lå væsentligt over udbuddet, hvilket gav siliciumbranchen og hermed Topsil attraktive markedsvilkår.
Opbremsningen på powermarkedet medio 2011 har imidlertid betydet, at efterspørgslen er aftaget, og at markedet udvikler sig stadigt mere konkurrencepræget. For Topsil er ordrevisibiliteten i øjeblikket mindre, end koncernen i en årrække har været vant til.
Forventningerne til markedsudviklingen for 2012 er dæmpede, idet det dog er ledelsens forventning, at markedet så småt vil begynde at udvikle sig positivt hen mod slutningen af året. Herefter forventes en gradvis forbedring af markedsvilkårene hen i mod en vækstrate på 5-10% pr. år.
Ny strategi planlægges kommunikeret
Topsil forventer at kommunikere ny strategi i løbet af 2. halvår 2012.
Omsætning og EBITDA
2012 bliver et år præget af, at Topsil påbegynder overflytning af produktionen i Frederikssund til ny fabrik. Samtidig bliver det et år, hvor markedet først så småt forventes at udvikle sig positivt i løbet af andet halvår.
For 2012 forventer Topsil et fald i omsætningen på i niveauet 5-10% i forhold til 2011. Forventningen bygger på en forudsætning om et fald på omkring 25% i første halvår, efterfulgt af en mindre vækst i andet halvår.
Resultatet af primær drift (EBITDA) forventes at udgøre i niveauet 40-50 mio. kr. mod 35 mio. kr. i 2011. De implementerede omkostningsbesparelser får helårseffekt i 2012, svagt modvirket af omkostninger til dobbelt drift på to lokationer i Danmark.
Forventningerne er baseret på en dollarkurs på DKK 550/ USD 100 og en zlotykurs på DKK 190/PLN 100.
De første produktkvalifikationer forventes planmæssigt igangsat på ny fabrik
På ny fabrik afsluttes byggefasen samtidig med at nyt produktionsudstyr installeres hen over året. De første prøveleverancer til kvalifikation forventes i slutningen af året.
Topsils lagerbinding vil for 2012 som helhed være større end normalt som følge af den begyndende overflytning.
Topsil forventer fortsat FZ-siliciumproduktion på begge lokationer i 2013, idet kundekvalifikationer fortsat vil pågå på ny fabrik.
Finansiering er sikret inden for det eksisterende finansielle beredskab.
Stigende antal kundekvalifikationer af nye produkter vil påvirke salget positivt
I overensstemmelse med de igangværende kundekvalifikationer vil en større andel af salget i 2012 udgøres af PFZ og CZ-produkter i forhold til 2011. Antallet af nye kundekvalifikationer forventes øget hen over året, hvilket medfører en beskeden effekt i 2012 og større effekt herefter.
Udvikling af nye siliciumprodukter med større diametre pågår, egentligt salg forventes først i 2013
Udviklingen af næste generation silicium med større diametre pågår. Topsil forventer at påbegynde kvalifikationer af nye produkter i slutningen af 2012, men forventer ikke egentlig salgsproduktion i året. Egentligt salg forventes først i 2013.
Særlige risici
Topsil har et beredskab til afdækning, styring og begrænsning af risici. Beredskabet omfatter procedurer og politikker og en række konkrete tiltag for at imødekomme forretnings-, markeds- og leverandørmæssige udfordringer samt udfordringer forbundet med fremstilling af silicium.
Topsil er endvidere afdækket via lovmæssige og andre forsikringer, som koncernen skønner relevant for virksomheden.
Beskrivelsen af risici er ikke udtømmende og risikofaktorerne er ikke nævnt i prioriteret rækkefølge.
Markeds- og forretningsmæssige risici
Hovedparten af Topsils siliciumprodukter anvendes i slutprodukter inden for infrastruktur, energibesparende løsninger og vedvarende energi, områder der i høj grad er politisk besluttede. Skiftende politiske prioriteringer med ændret investeringsfokus, udskydelser eller bortfald af større investeringer til følge vil dermed påvirke koncernens aktivitetsniveau og/eller vækstmuligheder.
Falder markedsprisen på siliciumskiver, kan det influere på koncernens rentabilitet.
Teknologi- og produktskift
Hvis nye eller substituerende teknologier eller produktionsmetoder udvikles af samme kvalitet og med samme eller bedre egenskaber og til en lavere pris end ultrarent silicium, kan det påvirke koncernens konkurrenceevne. Bliver udviklingen af de nye produkter med større diameter forsinket, eller lykkes det ikke at færdigudvikle dem, vil det kunne få indflydelse på koncernens konkurrenceevne fremover.
Konkurrenceforhold
Selv om Topsil er en af verdens største leverandører af ultrarent silicium til powermarkedet, er koncernen samtidig en relativt lille aktør blandt meget store konkurrenter. Dette kan indebære en forretningsmæssig risiko, som følge af Topsils svagere kapitalgrundlag.
CZ markedet er kendetegnet ved et kapitalintensivt produktionsapparat, et betydeligt antal konkurrenter og høj konjunkturfølsomhed, dog har de nichemarkeder, Topsil adresserer, lidt mindre udtalt konkurrence. Øges konkurrencen på nichemarkederne, vil det kunne medføre prispres.
Kunder
Salg til koncernens tre største kunder udgør mere end 50% af omsætningen, og hver af de tre kunder aftager mere end 10%. Tab af en eller flere af de største kunder vil derfor påvirke koncernens omsætning negativt.
Koncernen har en række langvarige kundekontrakter, som garanterer levering af en minimumsmængde af koncernens produkter. Aftager kunderne ikke den aftalte mængde, kan det, grundet kontrakternes omfang, udgøre en risiko. Ligeledes kan det udgøre en risiko, hvis efterspørgslen uden for kundekontrakterne udebliver.
Leverandører
Der findes kun to leverandører af råvarer til produktion af ultrarent silicium. Topsil har langtidsaftaler med begge. Såfremt råvareleverandørerne mistes eller ikke leverer den aftalte mængde, vil det kunne få betydning for koncernens evne til at producere. Falder markedsprisen for silicium til et niveau under kontraktpriserne, er koncernen forpligtet til at aftage råvarer til højere priser end markedsprisen.
Produktion af ultrarent silicium stiller høje krav til kvaliteten af råsilicium. Utilstrækkelig kvalitet kan dermed påvirke koncernens produktion og mulighed for opfyldelse af kundekontrakterne.
Efterspørger kunderne mindre mængder silicium, end Topsil er forpligtet til at aftage i henhold til leverandørkontrakterne, kan det medføre større råvarelager.
Koncernen er fortsat afhængig af adgang til bestrålingskapacitet.
Distributører
Koncernen har distributører på en række geografiske markeder. Hvis en eller flere distributører ønsker at ændre væsentligt på vilkårene eller helt opsige deres aftale, kan det påvirke Topsils omsætning i disse geografiske områder eller hos specifikke kunder.
Produktion og adgang til ressourcer
Ultrarent silicium skal have høj, ensartet kvalitet. Overholder koncernens produkter ikke de aftalte kvalitetskrav, kan det påvirke kundeforholdene.
Opstår forsinkelser eller nedbrud i produktionsprocessen eller logistikken, som medfører forsinkelser i leveringen, kan det resultere i betydelige ekstraomkostninger, krav om rabatter og kundeforholdet kan lide skade.
Koncernen er efter en årrække med outsourcing af skivebearbejdningen begyndt at in-source til datterselskabet Cemat Silicon S.A., efter en samlet vurdering af hvor det er mest fordelagtigt med hensyn til omkostninger, mængder, produktionstid og flow. Forløber in-sourcingen ikke planmæssigt, kan det betyde forsinkelser og øgede omkostninger.
Topsil er til enhver tid afhængig af at kunne tiltrække kvalificeret arbejdskraft og er, på grund af sin størrelse, afhængig af en række nøglemedarbejdere. Forlader en eller flere nøglemedarbejdere koncernen, er der risiko for, at udviklingsaktiviteter og produktionen som helhed påvirkes negativt.
Opførelse af ny fabrik
Koncernen er i færd med at etablere ny fabrik i Danmark. Gennemførelse af projektet samt den efterfølgende overflytning fra gammel til ny fabrik er en proces, som kræver stort ledelsesmæssigt fokus. Fabriksopførelsen samt overflytning er forbundet med en større risiko end koncernens almindelige drift. Risici omfatter budgetoverskridelser, forsinkelse af byggeriet eller forsinket indkøring og tests af produktionsudstyr, der kan få betydning for andre investeringsmuligheder og tidspunktet for kvalifikationer.
Koncernens selskaber
Indfris synergierne med datterselskabet, Cemat Silicon S.A., ikke, kan det påvirke koncernens resultater negativt.
Cemat'70 S.A. er et ejendomsselskab med udlejning af cirka 60 lejemål. Opsiges en større del af lejemålene, og kan lejemålene ikke genudlejes, kan det påvirke rentabiliteten i Cemat'70 S.A. Det er hensigten at afvikle aktieposten i Cemat'70 S.A. Lykkes det ikke, kan det betyde, at Topsil i en længere periode vil skulle beskæftige sig med ejendomsdrift.
Finansielle risici
Koncernens aktiviteter betyder, at egenkapital og resultat er påvirket af flere forskellige risici, primært relateret til ændring i valutakurs og renteniveau. For yderligere oplysninger henvises til note 35.
Koncernoversigt
Koncernen består af moderselskabet Topsil Semiconductor Materials A/S og datterselskabet Cemat Silicon S.A. samt dettes datterselskab Cemat'70 S.A., som begge blev overtaget i 2008.
Ejerandelen i Cemat Silicon S.A. er 100%.
Ved udgangen af 2011 ejede Cemat Silicon S.A. 52,9% af Cemat'70 S.A., som er et ejendomsselskab. De resterende 47,1% er ejet af: Polish State Tresury (24,7%) SPEC (9,4%) (lokalt polsk energiselskab), medarbejdere (7,6%) samt andre investorer (5,4%). Ejendomskomplekset ligger i Warszawa og omfatter de bygninger, hvorfra Cemat Silicon driver virksomhed, samt ca. 60 andre lejemål.
Cemat Silicon S.A. anvender ca. 1/3 af bygningsarealet hos Cemat'70 S.A. Cemat Silicon S.A.'s andel af kapitalen svarer til stemmeandelen i datterselskabet.
Den regnskabsmæssige værdi af selskabet er beskrevet i separat note.
Topsil semiconductor Materials A/S
Cemat silicon S.A., 100%
Cemat'70 S.A., 52,9%
Lovpligtig redegørelse for virksomhedsledelse
Topsils lovpligtige redegørelse for virksomhedsledelse dækker regnskabsperioden 1. januar – 31. december 2011.
Redegørelsen består af 3 elementer:
- Corporate Governance
- En beskrivelse af ledelsen i Topsil
- En redegørelse for hovedelementerne i interne kontroller og risikostyring i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.
Den lovpligtige redegørelse for virksomhedsledelse findes på Topsils hjemmeside www.topsil.com/files/pdf/lovpligtig2011.pdf.
Topsil skal jf. årsregnskabslovens §107b og punkt 4.3 i NASDAQ OMX Copenhagen's "Regler for udstedere af aktier" redegøre for, hvordan koncernen forholder sig til de seneste anbefalinger fra Komiteen for god selskabsledelse fra 16. august 2011. Anbefalingerne er offentligt tilgængelige på Komiteen for god selskabsledelses hjemmeside www.corporate.governance.dk.
Ledelsens stillingtagen til Komiteen for god selskabsledelses anbefalinger findes ligeledes på Topsils hjemmeside www.topsil.com/files/pdf/corporategovernance.2011.pdf.
Lovpligtig redegørelse for samfundsansvar
Topsil skal ifølge årsregnskabslovens §99a enten rapportere på virksomhedens arbejde med samfundsansvar eller fravælge og begrunde fravalget af aktiviteter.
Topsil ønsker at fremstå som en ansvarlig virksomhed, der forholder sig aktivt til spørgsmål som miljøbelastning, medarbejdersikkerhed og –trivsel samt antikorruption. Da Topsils leverandører og kunder befinder sig rundt omkring på kloden, har virksomheden valgt at anvende FN's internationale standarder som udgangspunkt for virksomhedens samfundsansvar.
Som en følge heraf tilsluttede Topsil sig primo marts 2011 UN Global Compact og afleverede den første årlige rapportering, 'Communication on Progress'-rapport (COP) medio marts 2012.
Rapporten udgør Topsils CSR-rapportering for 2011, udformet efter COP'ens retningslinjer. Rapporten er tilgængelig på www.unglobalcompact.org samt Topsils hjemmeside på adressen:
www.topsil.com/files/pdf/Final_Topsil_CSR_COP_2011.pdf
Aktionærforhold
Det er koncernens politik at sikre, at organisationen fremstår som en synlig, troværdig, tilgængelig og professionel virksomhed med et højt informationsniveau, en ensartet informationsstrøm og en åben dialog med sine aktionærer.
Ledelsen vil skabe det bedste grundlag for at aktionærerne kan vurdere koncernens aktie og dermed opnå en aktiekurs, som afspejler virksomhedens nuværende situation og dens fremtidsmuligheder.
Politikken skal samtidig sikre, at Topsil opfylder oplysningsforpligtelserne til aktiemarkedet, og at intern viden, som kan antages mærkbart at få betydning for kursdannelsen af Topsils aktie, ikke kommer til uvedkommendes kendskab.
Topsil har fastlagt en stilleperiode på fire uger op til offentliggørelse af års- og delårsrapporter, hvor koncernen ikke udtaler sig om regnskabsrelaterede forhold eller deltager i investormøder.
Den komplette politik findes på koncernens hjemmeside under "Investor Relations".
Topsil benytter elektronisk dokumentudveksling samt elektronisk post i sin kommunikation med aktionærerne jf. selskabslovens §92 og punkt 17 i vedtægterne. Aktionærer og øvrige interessenter vil automatisk modtage årsrapporter, delårsrapporter og andre selskabsmeddelelser ved at tilmelde sig Topsils elektroniske nyhedstjeneste på hjemmesiden.
Kontakten med aktionærer, potentielle investorer og aktieanalytikere varetages af koncernens investorsekretariat, e-mail: [email protected], Tlf.: +45 4736 5600.
IR-aktiviteter
Topsil har deltaget i en række investormøder og seminarer i løbet af 2011 i forbindelse med regnskabspræsentationer, kapitalmarkedsdage og virksomhedsbesøg. Topsil-aktien blev i 2011 analysedækket af S|E|B Enskilda og Carnegie Bank A/S. Nærmere oplysninger findes på hjemmesiden.
Aktiekapital
Topsil Semiconductor Materials A/S' aktiekapital udgør nominelt 132.028.539,25 kr. og består af 528.114.157 aktier á 0,25 kr. Der er kun én aktieklasse og andelen af kapitalen svarer til stemmeandelen.
Bestyrelse og direktion vurderer løbende, om koncernens kapital- og aktiestruktur er i aktionærernes og virksomhedens interesse. Aktiekapitalen blev i 2011 udvidet med 2 mio. kr. i forbindelse med ledelsens udnyttelse af warrants.
Bemyndigelser
Ifølge vedtægterne er bestyrelsen bemyndiget af generalforsamlingen til, indtil 1. april 2013, at udstede indtil 196.109.849 aktier ved nytegning. Desuden er bestyrelsen af generalforsamlingen bemyndiget til, indtil 1. april 2013, at udstede indtil 9.361.105 aktier til medarbejderne i henhold til Ligningslovens §7A.
Endelig er bestyrelsen af generalforsamlingen bemyndiget til, indtil 29. april 2014, at udstede indtil 3.394.638 warrants til ledende medarbejdere i koncernen.
Vedtægterne er senest opdateret den 24. august 2011.
| Aktionærsammensætning | |||
|---|---|---|---|
| pr. 31. December 2011 | Antal aktier K | apital kr. K | apital % |
| EDJ-Gruppen, | |||
| Bangs Gård, Torvet 21, | |||
| 6701 Esbjerg | 71.589.811 | 17.897.452,75 | 14 |
| Øvrige navnenoterede aktionærer | 318.363.717 | 79.590.929,25 | 60 |
| Ikke-navnenoterede aktionærer | 138.160.629 | 34.540.157,25 | 26 |
| I alt | 528.114.157 | 132.028.539,25 | 100 |
EDJ-gruppen består af næstformand Eivind Dam Jensen og nærtstående samt selskaber, som er kontrolleret af Eivind Dam Jensen.
Aktiekursudvikling
Topsils aktier er noteret på NASDAQ OMX Copenhagen og handles under fondskode DK0010271584.
Ved udgangen af 2010 lå aktiekursen på 1,47. I 2011 faldt kursen med 67% og blev ved årets udgang handlet i kurs 0,48, hvormed markedsværdien udgjorde 253 mio. kr.
Aktionærstruktur
Ved udgangen af 2011 havde Topsil 7.763 navnenoterede aktionærer, der ejede knap 74% af aktiekapitalen. Aktionærer, der har oplyst at eje mere end 5% af aktiekapitalen, fremgår af tabellen på side 25.
Aktionærfortegnelse
Topsils aktier er udstedt til ihændehaver, og kan navnenoteres i koncernens ejerbog. Navnenotering kan ske ved henvendelse til fondsafdelingen i det pengeinstitut, hvor aktierne ligger i depot. Topsils aktionærfortegnelse administreres af Computershare A/S, Kongevejen 418, 2840 Holte.
Egne aktier
Bestyrelsen har efter selskabslovens §198 bemyndigelse til at erhverve egne aktier i et tidsrum af 18 måneder fra den ordinære generalforsamling. Ved udgangen af 2011 ejede Topsil ikke egne aktier.
Ledelsens handel med Topsil-aktier
Bestyrelsen har vedtaget retningslinjer for transaktioner med Topsils aktier for koncernen, bestyrelsen, direktionen og ledende medarbejdere samt skriftlige retningslinjer, som forbyder misbrug eller videregivelse af intern viden.
Handelsvinduet for bestyrelse, direktion og øvrige insidere, der er omfattet af retningslinjerne for insidere, er fastsat til fire uger efter hver offentliggjort delårsrapport, og kun når der ikke foreligger intern viden. Tegning af medarbejderaktier/ udnyttelse af medarbejdertegningsrettigheder falder uden for reglen, selv om tegningen/udnyttelsen måtte falde uden for 4-ugers fristen. Det er bestyrelsesformandens ansvar at orientere insidere, når handelsvinduet er lukket på grund af intern viden.
Ledelsens transaktioner er indberetningspligtige og er opført på listen over Topsils selskabsmeddelelser på hjemmesiden under "Investor Relations" og i årsrapporten.
Ledelsens besiddelser af Topsil-aktier
Den 31. december 2011 ejede bestyrelsen 73.354.311 aktier (nominelt 18.338.578 kr.), svarende til 13,9% af aktiekapitalen og en markedsværdi på 35,2 mio. kr. og direktion havde 3.238.738 aktier (nominelt 809.685 kr.), svarende til 1% af aktiekapitalen og en markedsværdi på 1,6 mio. kr. Herudover besad direktionen i alt 1.523.081 warrants, der kan udnyttes til tegning af nye aktier i 2012 til kurs 0,81. Beholdninger og ændringer i løbet af 2011 for de enkelte medlemmer findes på hjemmesiden og er anført i afsnittet "Selskabsoplysninger."
Generalforsamling
Ordinær generalforsamling er onsdag den 25. april 2012 kl. 10.00 hos Plesner Advokatfirma, Amerika Plads 37, 2100 København Ø.
Indkaldelse af aktionærer til ordinær og ekstraordinær generalforsamling og tilsendelse af dagsorden fremsendes til aktionærerne via e-mail. Aktionærer, som har udtrykt ønske om at blive indkaldt til generalforsamlinger, bliver indkaldt pr. e-mail.
På den kommende ordinære generalforsamling foreslår bestyrelsen genvalg af de nuværende generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer og selskabets revisor, Deloitte.
Oversigt over selskabsmeddelelser i 2011 og 2012
| 2011 | Meddelelse |
|---|---|
| 16.01 | Topsil bygger ny fabrik |
| 22.03 | Årsrapport 2010 |
| 22.03 | Indkaldelse til ordinær generalforsamling |
| 30.03 | Kapitalforhøjelse som følge af udnyttelse af |
| warrants | |
| 30.03 | Vedtægtsændringer |
| 30.03 | Indberetning af insideres transaktioner |
| 06.04 | Valg af medarbejderrepræsentanter |
| 15.04 | Referat af generalforsamling 2011 |
| 20.04 | Vedtægtsændringer |
| 05.05 | Kapitalforhøjelse som følge af udnyttelse af |
| warrants | |
| 05.05 | Indberetning af insideres transaktioner |
| 06.05 | Vedtægtsændringer |
17.05 Delårsrapport – 1. kvartal 2011
- 25.08 Delårsrapport 2. kvartal 2011
- 25.08 Tegningsoptionsprogram til ledende medarbejdere
- 25.08 Indberetning af insideres transaktioner
- 29.08 Indberetning af insideres transaktioner
- 27.10 Ændring i ledelsen
- 23.11 Delårsrapport 3. kvartal 2011
- 01.12 Indberetning af insideres transaktioner
- 01.12 Indberetning af insideres transaktioner
- 07.12 Karl Kristian Hvidt Nielsen ny administrerende direktør
- 14.12 Finanskalender 2012
- 21.12 Endelig aftale indgået med råvareleverandør
2012 Meddelelse
27.01 Opkøb af minoritetspost i Cemat'70
FINANSKALENDER 2012
| Dato | Meddelelse | Stilleperiode |
|---|---|---|
| 28.03 | Årsrapport 2012 | 29.02.12 – 28.03.12 |
| 25.04 | Generalforsamling | |
| 23.05 | Delårsrapport – 1. kvartal 2012 | 25.04.12 – 23.05.12 |
| 29.08 | Delårsrapport – 2. kvartal 2012 | 01.08.12 – 29.08.12 |
| 22.11 | Delårsrapport – 3. kvartal 2012 | 29.10.12 – 22.11.12 |
Udbyttepolitik for Topsil
Det er hensigten, at Topsil fremadrettet udlodder udbytte i niveauet 1/3 af årets resultat efter skat for på den måde at give aktionærerne et kontant afkast. Udlodning af udbytte vil dog ske med respekt for kapitalstruktur og for de investeringsbehov og -muligheder, der skal sikre koncernens fremadrettede udvikling og vækst.
I 2010 gennemførtes en kapitalforhøjelse, der alene havde til formål at medfinansiere opførelsen af den ny fabrik i Frederiksund, og der blev derfor ikke udloddet udbytte i forbindelse med generalforsamlingen i 2011. Bestyrelsen vil heller ikke foreslå udlodning af udbytte til generalforsamlingen i 2012, og forventeligt heller ikke i 2013, idet flytning stadig vil pågå.
Selskabsoplysninger
TOPSIL SEMICONDUCTOR MATERIALS A/S
Linderupvej 4, DK-3600 Frederikssund, Danmark CVR nr. 24 93 28 18 Hjemsted: Frederikssund, Danmark Telefon: +45 4736 5600 Telefax: +45 4736 5601 E-mail: [email protected] Web: www.topsil.com
BESTYRELSE
Jens Borelli-Kjær (født 1960), formand Direktør
Civilingeniør (M/fysik), MBA (INSEAD), HD i udenrigshandel Indvalgt 2006, Formand 2006. Valgperiode udløber 2012 Antal aktier i Topsil (egne og nærtstående): 1.087.500 (2010: 1.087.500)
Honorar udbetalt 2011, Topsil: 300.000 kr. Honorar udbetalt 2011, Cemat: 32.000 kr. Ledelseshverv: Adm. direktør i Vitral A/S, CCMA Holding APS, UAB Vitral, Litauen, Vitral UK Ltd., England Bestyrelsesformand i Cemat Silicon S.A., Polen Særlige kompetencer: Erfaring inden for forretningsmæssig, industriel og generel ledelse fra forskellige brancher (byggematerialer, medicinsk udstyr og elektronik)
Eivind Dam Jensen (født 1951), næstformand Direktør Statsautoriseret ejendomsmægler MDE og diplom-administrator AD Indvalgt 2005, Næstformand 2005. Valgperiode udløber 2012 Antal aktier i Topsil (egne og nærtstående): 71.589.811 (2010: 63.439.811) Honorar udbetalt 2011: 225.000 kr. Ledelseshverv: Adm. direktør og bestyrelsesmedlem i Ejendomsaktieselskabet Bangs Gård og Aktieselskabet Eivind Dam Jensen og indehaver af Statsaut. Ejendomsmæglerfirma E. Dam Jensen Særlige kompetencer: Køb, salg, vurdering og udlejning af erhvervs- og investeringsejendomme samt ejendomsadministration
Jørgen Frost (født 1954) Direktør
Civilingeniør, maskinretning, HD i afsætningsøkonomi Indvalgt 2006, medlem af revisionsudvalget 2010. Valgperiode udløber 2012 Antal aktier i Topsil: 165.000 (2009: 165.000) Honorar udbetalt 2011: 150.000 kr. Revisionsudvalg: 37.500 kr. Ledelseshverv: Adm. direktør og bestyrelsesmedlem i Blendex A/S, stifter, adm. direktør og bestyrelsesmedlem i Frost Invest A/S samt bestyrelsesmedlem i Vestergaard Company A/S, Kongskilde Industries A/S
og RM Rich. Müller A/S
Særlige kompetencer: Industriel ledelseserfaring inden for børsnoterede industriselskaber
Jens Balslev Olesen (født 1959), medarbejdervalgt Float-zone operatør, Ansat 2007 HF Indvalgt 2011. Valgperiode udløber 2015 Antal aktier i Topsil: 0 Honorar udbetalt 2011: N/A Ledelseshverv: Ingen Særlige kompetencer: Erfaring med produktion af float-zone produkter
Michael Hedegaard Lyng (født 1969)
Koncerndirektør, CFO Cand. merc. aud., MBA (IMD) Indvalgt 2010, formand for revisionsudvalget 2010. Valgperiode udløber 2012 Antal aktier i Topsil: 490.000 (2010: 0) Honorar udbetalt 2011: 150.000 kr. Revisionsudvalg: 75.000 kr. Ledelseshverv: Koncerndirektør og CFO i NKT Holding A/S og medlem bestyrelserne i en række selskaber i
NKT koncernen Bestyrelsesmedlem i Burmeister & Wain Scandinavian Contractor A/S Bestyrelsesmedlem i Cemat Silicon S.A., Polen
Særlige kompetencer: Traditionelle CFO discipliner i en global international børsnoteret industrivirksomhed
Jesper Leed Thomsen (født 1966), medarbejdervalgt
Controller, ansat 2004 Merkonom internt og eksternt regnskab Indvalgt 2011. Valgperiode udløber 2015 Antal aktier i Topsil: 22.000
Honorar udbetalt 2011: N/A Ledelseshverv: Ingen
Særlige kompetencer: Erfaring med traditionelle controller discipliner i en global international børsnoteret industrivirksomhed
DIREKTION
Karl Kristian Hvidt Nielsen (født 1964) Adm. direktør, CEO, ansat 2012 Civilingeniør, HD i afsætning Antal aktier i Topsil: 0 Ledelseshverv: Bestyrelsesmedlem i Phase One A/S
Jørgen Bødker (født 1958) Logistik, Salgs- og Marketingdirektør, EVP, ansat 2002 Akademiingeniør, elektronik, HD i ledelse og organisation Antal aktier i Topsil: 3.238.738 (2010: 2.915.657) Antal warrants i Topsil: 1.523.081 Ledelseshverv: Ingen
REVISION
Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
v/Statsautoriseret revisor v/Statsautoriseret revisor Tim Kjær-Hansen Jørgen Holm Andersen
Ledelsespåtegning
Vi har dags dato aflagt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2011 for Topsil Semiconductor Materials A/S.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere danske oplysningskrav til årsrapporter for børsnoterede selskaber.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og moderselskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2011 samt af resultatet af koncernens og moderselskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2011.
Frederikssund, den 28. marts 2012
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen giver en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens og moderselskabets aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultat og koncernens og moderselskabets finansielle stilling som helhed samt en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen og moderselskabet står over for.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
DIREKTION
Kalle Hvidt Nielsen Jørgen Bødker
BESTYRELSE
Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt repræsentant repræsentant
Jesper Leed Thomsen Jens Balslev Olesen
Adm. direktør Logistik, Salgs- & marketingdirektør, EVP
Jens Borelli-Kjær Eivind Dam Jensen Michael Hedegaard Lyng Jørgen Frost Formand Næstformand Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem
Den uafhængige revisors erklæringer
Til kapitalejerne i Topsil Semiconductor Materials A/S
Påtegning på koncernregnskabet og årsregnskabet
Vi har revideret koncernregnskabet og årsregnskabet for Topsil Semiconductor Materials A/S for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2011, der omfatter resultatopgørelse, totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrømsopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis, for såvel koncernen som selskabet. Koncernregnskabet og årsregnskabet udarbejdes efter International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Ledelsens ansvar for koncernregnskabet og årsregnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab og et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et koncernregnskab og et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Revisors ansvar
Vores ansvar er at udtrykke en konklusion om koncernregnskabet og årsregnskabet på grundlag af vores revision. Vi har udført revisionen i overensstemmelse med internationale standarder om revision og yderligere krav ifølge dansk revisorlovgivning. Dette kræver, at vi overholder etiske krav samt planlægger og udfører revisionen for at opnå høj grad af sikkerhed for, om koncernregnskabet og årsregnskabet er uden væsentlig fejlinformation.
En revision omfatter udførelse af revisionshandlinger for at opnå revisionsbevis for beløb og oplysninger i koncernregnskabet og årsregnskabet. De valgte revisionshandlinger afhænger af revisors vurdering, herunder vurdering af risici for
København, den 28. marts 2012
Deloitte
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
Tim Kjær-Hansen Statsautoriseret revisor
væsentlig fejlinformation i koncernregnskabet og årsregnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl. Ved risikovurderingen overvejer revisor intern kontrol, der er relevant for virksomhedens udarbejdelse af et koncernregnskab og et årsregnskab, der giver et retvisende billede. Formålet hermed er at udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke at udtrykke en konklusion om effektiviteten af virksomhedens interne kontrol. En revision omfatter endvidere vurdering af, om ledelsens valg af regnskabspraksis er passende, om ledelsens regnskabsmæssige skøn er rimelige, samt den samlede præsentation af koncernregnskabet og årsregnskabet.
Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Revisionen har ikke givet anledning til forbehold.
Konklusion
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2011 samt af resultatet af koncernens og selskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2011 i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Vi har i henhold til årsregnskabsloven gennemlæst ledelsesberetningen. Vi har ikke foretaget yderligere handlinger i tillæg til den gennemførte revision af koncernregnskabet og årsregnskabet.
Det er på denne baggrund vores opfattelse, at oplysningerne i ledelsesberetningen er i overensstemmelse med koncernregnskabet og årsregnskabet.
Jørgen Holm Andersen Statsautoriseret revisor
RegNskab
| Resultatopgørelse | 34 |
|---|---|
| Totalindkomstopgørelse | 35 |
| Balance | 36 |
| Egenkapitalopgørelse | 38 |
| Pengestrømsopgørelse | 40 |
| Noter | 41 |
Resultatopgørelse 1. januar - 31. december
| Moderselskab | Ko nce |
rn | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | Note | 2011 | 2010 |
| 342.398 | 283.706 | Nettoomsætning | 3 | 367.439 | 456.705 |
| 2.425 | 8.834 | Ændring i færdigvarer og varer under fremstilling | 12.049 | 6.597 | |
| 3.919 | 3.734 | Arbejde udført for egen regning | 3.734 | 3.919 | |
| 69 | 92 | Andre driftsindtægter | 92 | 69 | |
| (151.846) | (142.310) | Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer | (203.329) | (229.286) | |
| (33.058) | (32.522) | Andre eksterne omkostninger | (54.144) | (52.943) | |
| (60.998) | (68.314) | Personaleomkostninger | 4, 5, 6 | (90.735) | (83.021) |
| (7.754) | (11.282) | Afskrivninger og nedskrivninger | 7 | (29.079) | (12.993) |
| 95.155 | 41.938 R | esultat af primær drift (EBIT) | 6.027 | 89.047 | |
| 3.612 | 6.941 | Finansielle indtægter | 8 | 693 | 1.746 |
| (6.801) | (2.628) | Finansielle omkostninger | 9 | (9.991) | (8.957) |
| 91.966 | 46.251 R | esultat før skat | (3.271) | 81.836 | |
| (24.090) | (12.297) | Skat af årets resultat | 10 | (3.547) | (18.823) |
| 67.876 | 33.954 Å | rets resultat | (6.818) | 63.013 | |
| Fordeling af årets resultat: | |||||
| Moderselskabets aktionærer | (5.750) | 62.501 | |||
| Minoritetsinteresser | (1.068) | 512 | |||
| (6.818) | 63.013 |
Totalindkomstopgørelse 1. januar - 31. december
| Moderselskab | Ko nce rn |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. Note |
2011 | 2010 | ||
| 67.876 | 33.954 | Årets resultat | (6.818) | 63.013 | ||
| 0 | 0 | Valutakursregulering vedr. udenlandske virksomheder | (14.737) | 8.055 | ||
| 67.876 | 33.954 T | otalindkomst for året | (21.555) | 71.068 | ||
| Fordeling af totalindkomst for året: | ||||||
| 67.876 | 33.954 | Moderselskabets aktionærer | (16.342) | 67.828 | ||
| 0 | 0 | Minoritetsinteresser | (5.213) | 3.240 | ||
| 67.876 | 33.954 | (21.555) | 71.068 | |||
| 0,14 | 0,06 | Resultat pr. aktie (kr.) | 11 | (0,01) | 0,13 | |
| 0,12 | 0,06 | Resultat pr. aktie, udvandet (kr.) | 11 | (0,01) | 0,12 |
Balance pr. 31. december 2011
| Moderselskab | AKTIVER | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | Note | 2011 | 2010 |
| 8.039 | 8.338 | Færdiggjorte udviklingsprojekter | 11.715 | 8.622 | |
| 0 | 0 | Goodwill | 16.636 | 18.582 | |
| 0 | 0 | Øvrige immaterielle aktiver | 14.714 | 925 | |
| 6.341 | 8.568 | Igangværende udviklingsprojekter | 8.568 | 6.341 | |
| 14.380 | 16.906 | Immaterielle aktiver | 7, 12, 13 | 51.633 | 34.470 |
| 0 | 5.549 | Grunde og bygninger | 56.462 | 0 | |
| 42.821 | 43.791 | Produktionsanlæg og maskiner | 102.801 | 92.729 | |
| 7.597 | 4.412 | Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 4.903 | 7.753 | |
| 12.588 | 87.060 | Materielle aktiver under opførelse | 99.075 | 30.345 | |
| 63.006 | 140.812 | Materielle aktiver | 7, 14 | 263.241 | 130.827 |
| 159.987 | 159.987 | Kapitalandele i dattervirksomheder | 15 | 0 | 0 |
| 32.452 | 26.818 | Andre langfristede tilgodehavender m.v. | 16 | 26.818 | 32.452 |
| 192.439 | 186.805 | Finansielle aktiver | 26.818 | 32.452 | |
| 0 | 0 | Udskudt skatteaktiv | 10.497 | 3.706 | |
| 269.825 | 344.523 L | angfristede aktiver | 352.189 | 201.455 | |
| 73.373 | 104.582 V | arebeholdninger | 146.338 | 112.973 | |
| 17 | |||||
| 48.171 | 50.763 | Tilgodehavende fra salg | 18 | 70.670 | 68.138 |
| 29.324 | 79.641 | Tilgodehavende dattervirksomheder | 0 | 0 | |
| 1.644 | 4.689 | Andre tilgodehavender | 19 | 7.692 | 7.055 |
| 1.890 | 0 | Tilgodehavende selskabsskat | 0 | 1.886 | |
| 256 | 619 | Periodeafgrænsningsposter | 1.124 | 543 | |
| 81.285 | 135.712 T | ilgodehavender | 79.486 | 77.622 | |
| 99.913 | 14.726 L | ikvide beholdninger | 20 | 23.482 | 100.194 |
| 0 | 0 | Aktiver bestemt for salg | 30 | 0 | 100.023 |
| 254.571 | 255.020 K | ortfristede aktiver | 249.306 | 390.812 | |
| 524.396 | 599.543 A | ktiver | 601.495 | 592.267 |
| Moderselskab | Passiver | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | Note | 2011 | 2010 |
| 130.022 | 132.029 | Aktiekapital | 21 | 132.029 | 130.022 |
| 0 | 0 | Reserve for valutakursregulering | 22 | (23.017) | (12.425) |
| 6.118 | 5.970 | Reserve for aktiebaseret vederlæggelse | 22 | 5.970 | 6.118 |
| 297.697 | 338.358 | Overført resultat | 279.028 | 278.069 | |
| 433.837 | 476.357 E | genkapital tilhørende moderselskabets aktionærer | 394.010 | 401.784 | |
| 0 | 0 E | genkapital tilhørende minoritetsinteresser | 35.096 | 40.309 | |
| 433.837 | 476.357 E | genkapital | 429.106 | 442.093 | |
| 10.937 | 8.236 | Finansielle leasingforpligtelser | 24 | 8.236 | 10.937 |
| 24.916 | 24.043 | Modtagne forudbetalinger fra kunder | 24.043 | 24.916 | |
| 0 | 0 | Øvrige langfristede forpligtelser | 25 | 1.003 | 1.085 |
| 7.374 | 7.811 | Udskudte skatteforpligtelser | 10 | 16.798 | 7.374 |
| 43.227 | 40.090 L | angfristede forpligtelser | 50.080 | 44.312 | |
| 0 | 20.000 | Gæld til kreditinstitutter | 30.033 | 17.281 | |
| 2.802 | 2.688 | Finansielle leasingforpligtelser | 23 | 2.688 | 2.802 |
| 21.208 | 41.029 | Leverandører af varer og tjenesteydelser | 24 26 |
65.987 | 48.455 |
| 983 | 278 | Modtagne forudbetalinger fra kunder | 278 | 983 | |
| 0 | 2.668 | Skyldig selskabsskat | 10 | 2.668 | 0 |
| 2.018 | 3.198 | Hensatte forpligtelser | 27 | 3.198 | 2.018 |
| 20.321 | 13.235 | Anden gæld | 28 | 17.457 | 19.638 |
| 47.332 | 83.096 K | ortfristede forpligtelser | 122.309 | 91.177 | |
| 0 | 0 | Forpligtelser tilknyttet aktiver bestemt for salg | 30 | 0 | 14.685 |
| 47.332 | 83.096 K | ortfristede forpligtelser | 122.309 | 105.862 | |
| 90.559 | 123.186 | Forpligtelser i alt | 172.389 | 150.174 | |
| 524.396 | 599.543 | Passiver | 601.495 | 592.267 | |
| Operationelle leasingforpligtelser | 31 | ||||
| Pantsætninger, kautions- og eventualforpligtelser | 32,33 |
Noter uden henvisning 34-42
Egenkapitalopgørelse for 2011
Koncern
| t.kr. | R kapital |
eserve for Aktie- valutakurs- regulering |
Reserve for aktie baseret veder- O læggelse |
verført resultat |
Egenkapital modersel- skabets aktionærer |
tilhørende Egenkapital tilhørende E minoritets- interesser |
gen kapital i alt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egenkapital 01.01.2010 | 101.990 | (17.754) | 4.880 | 146.923 | 236.039 | 64.577 | 300.617 |
| Årets totalindkomst | 0 | 5.327 | 0 | 62.501 | 67.828 | 3.240 | 71.068 |
| Udbetalt udbytte | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | (27.508) | (27.506) |
| Aktiebaseret vederlæggelse, jf. note 6 | 0 | 0 | 4.229 | 0 | 4.229 | 0 | 4.229 |
| Aktiebaseret vederlæggelse, | |||||||
| udnyttede aktieoptioner jf. note 6 | 0 | 0 | (2.991) | 2.991 | 0 | 0 | 0 |
| Kontant kapitalforhøjelse | 28.032 | 0 | 0 | 72.615 | 100.647 | 0 | 100.647 |
| Omkostninger relateret til | |||||||
| kapitalforhøjelsen | 0 | 0 | 0 | (6.961) | (6.961) | 0 | (6.961) |
| Egenkapital 31.12.2010 | 130.022 | (12.425) | 6.118 | 278.069 | 401.784 | 40.309 | 442.093 |
| Egenkapital 01.01.2011 | 130.022 | (12.425) | 6.118 | 278.069 | 401.784 | 40.309 | 442.093 |
| Årets totalindkomst | 0 | (10.592) | 0 | (5.750) | (16.342) | (5.213) | (21.555) |
| Aktiebaseret vederlæggelse, jf. note 6 | 0 | 0 | 2.721 | 0 | 2.721 | 0 | 2.721 |
| Aktiebaseret vederlæggelse, | |||||||
| udnyttede aktieoptioner jf. note 6 | 0 | 0 | (2.869) | 2.869 | 0 | 0 | 0 |
| Kontant kapitalforhøjelse | 2.007 | 0 | 0 | 3.852 | 5.859 | 0 | 5.859 |
| Omkostninger relateret til | |||||||
| kapitalforhøjelsen | 0 | 0 | 0 | (12) | (12) | 0 | (12) |
| Egenkapital 31.12.2011 | 132.029 | (23.017) | 5.970 | 279.028 | 394.010 | 35.096 | 429.106 |
Moderselskab
| R eserve for aktiebaseret |
E gen |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| t.kr. | Aktie- kapital |
veder- O læggelse |
verført resultat |
kapital i alt |
|
| Egenkapital 01.01.2010 | 101.990 | 4.880 | 161.177 | 268.047 | |
| Årets totalindkomst | 0 | 0 | 67.876 | 67.876 | |
| Aktiebaseret vederlæggelse, jf. note 6 | 0 | 4.229 | 0 | 4.229 | |
| Aktiebaseret vederlæggelse, udnyttede aktieoptioner jf. note 6 | 0 | (2.991) | 2.991 | 0 | |
| Kontant kapitalforhøjelse | 28.032 | 0 | 72.615 | 100.647 | |
| Omkostninger relateret til kapitalforhøjelsen | 0 | 0 | (6.961) | (6.961) | |
| Egenkapital 31.12.2010 | 130.022 | 6.118 | 297.697 | 433.837 | |
| Egenkapital 01.01.2011 | 130.022 | 6.118 | 297.697 | 433.837 | |
| Årets totalindkomst | 0 | 0 | 33.953 | 33.953 | |
| Aktiebaseret vederlæggelse, jf. note 6 | 0 | 2.721 | 0 | 2.721 | |
| Aktiebaseret vederlæggelse, udnyttede aktieoptioner jf. note 6 | 0 | (2.869) | 2.869 | 0 | |
| Kontant kapitalforhøjelse | 2.007 | 0 | 3.852 | 5.859 | |
| Omkostninger relateret til kapitalforhøjelsen | 0 | 0 | (12) | (12) | |
| Egenkapital 31.12.2011 | 132.029 | 5.970 | 338.358 | 476.357 |
PENGESTRØMSOPGØRELSE FOR 2011
| Moderselskab | Ko nce |
rn | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | Note | 2011 | 2010 |
| 95.155 | 41.938 R | esultat af primær drift (EBIT) | 6.027 | 89.047 | |
| 7.754 | 11.282 | Af- og nedskrivninger | 29.079 | 12.993 | |
| 4.644 | 2.721 | Resultatført aktiebaseret vederlæggelse | 2.721 | 4.644 | |
| 34.888 | (72.373) | Ændring i nettoarbejdskapital | 29 | (21.503) | 29.134 |
| 142.441 | (16.432) | Pengestrømme vedrørende primær drift | 16.324 | 135.818 | |
| (35.716) | (7.433) | Betalt skat | (7.435) | (35.998) | |
| 331 | 6.941 | Modtagne finansielle indtægter | 554 | 1.746 | |
| (3.470) | (2.497) | Betalte finansielle omkostninger | (9.719) | (8.907) | |
| 103.586 | (19.421) | Pengestrømme vedrørende drift | (276) | 92.659 | |
| (4.809) | (4.800) | Køb m.v. af immaterielle aktiver | (4.807) | (4.809) | |
| (26.815) | (86.813) | Køb m.v. af materielle aktiver | (102.945) | (47.860) | |
| (300) | 0 | Køb af finansielle aktiver/virksomhed | 0 | 0 | |
| (31.924) | (91.613) | Pengestrømme vedrørende investeringer | (107.752) | (52.669) | |
| (124.200) | 0 | Afdrag på kreditinstitutter i øvrigt | 0 | (139.634) | |
| 93.270 | 5.847 | Provenu fra aktieudstedelse, netto | 5.847 | 93.271 | |
| 63.197 | 0 | Ændring i deposita vedr. leverandør/kundekontrakter | 29 | 0 | 63.197 |
| 0 | 0 | Køb af minoritetsaktier | 0 | 0 | |
| 0 | 0 | Udlodning til minoriteter | 0 | (27.508) | |
| 32.267 | 5.847 | Pengestrømme vedrørende finansiering | 5.847 | (10.674) | |
| 103.929 | (105.187) | Årets pengestrøm | (102.181) | 29.316 | |
| (4.016) | 99.913 | Likvider, primo | 90.387 | 59.351 | |
| 0 | 0 | Kursregulering, likvide beholdninger | 5.243 | 1.720 | |
| 99.913 | (5.274) L | ikvider, ultimo | 20 | (6.551) | 90.387 |
-
- Anvendt regnskabspraksis
-
- Væsentlige regnskabsmæssige skøn, forudsætninger og usikkerheder
-
- Segmentoplysninger
-
- Personaleomkostninger
-
- Pensionsordninger
-
- Aktiebaseret vederlæggelse
-
- Af- og nedskrivninger
-
- Finansielle indtægter
-
- Finansielle omkostninger
-
- Skat af årets resultat, samt udskudt skat
-
- Resultat pr. aktie
-
- Immaterielle aktiver
-
- Forsknings- og udviklingsomkostninger
-
- Materielle aktiver
-
- Kapitalandele i dattervirksomheder
-
- Andre langfristede tilgodehavender m.v.
-
- Varebeholdninger
-
- Tilgodehavender fra salg
-
- Andre tilgodehavender
-
- Likvide beholdninger
-
- Aktiekapital
-
- Andre reserver
-
- Kreditinstitutter i øvrigt, samt bankgæld
-
- Finansielle leasingforpligtelser
-
- Øvrige langfristede forpligtelser
-
- Leverandører af varer og tjenesteydelser
-
- Hensatte forpligtelser
-
- Anden gæld
-
- Ændring i nettoarbejdskapital
-
- Aktiver bestemt for salg
-
- Operationelle leasingforpligtelser
-
- Pantsætninger
-
- Kautions- og eventualforpligtelser
-
- Øvrige kontraktlige forpligtelser
-
- Finansielle risici og finansielle instrumenter
-
- Honorar til generalforsamlingsvalgt revision
-
- Nærtstående parter
-
- Transaktioner mellem nærtstående parter
-
- Aktionærforhold
-
- Bestyrelse og direktion
-
- Begivenheder efter balancedagen
-
- Godkendelse af årsrapport til offentliggørelse
1. Anvendt regnskabspraksis
Topsil Semiconductor Materials A/S koncern- og moderselskabsregnskab for 2011 aflægges i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere danske oplysningskrav til årsrapporter for regnskabsklasse D (børsnoteret), jf. IFRSbekendtgørelsen udstedt i henhold til årsregnskabsloven, samt NASDAQ OMX Copenhagens regelsæt.
Koncern- og moderselskabsregnskabet opfylder tillige International Financial Reporting Standards (IFRS), udstedt af International Accounting Standard Board, (IASB). Koncern- og moderselskabsregnskabet aflægges i danske kroner (DKK), der er præsentationsvaluta for koncernen og funktionel valuta for moderselskabet.
Koncern- og moderselskabsregnskabet er aflagt på basis af historiske kostpriser.
Implementering af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag
Nye og ændrede standarder samt nye fortolkningsbidrag, der gælder for regnskabsår, der begynder 1. januar 2011, er implementeret i årsrapporten for 2011.
Standarder og fortolkningsbidrag, der påvirker årets resultat eller finansielle stilling
Implementeringen af de nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag i årsrapporten for 2011 har ikke medført ændringer i regnskabspraksis.
Standarder og fortolkningsbidrag, der påvirker præsentation og oplysning
Implementeringen af de nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag i årsrapporten for 2011 har ikke medført ændringer i præsentation og oplysning.
Standarder og fortolkningsbidrag, der endnu ikke er trådt i kraft
På tidspunktet for offentliggørelse af denne årsrapport er følgende nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag endnu ikke trådt i kraft og derfor ikke indarbejdet i årsrapporten:
Ændret IAS 1, Præsentation af Årsregnskaber (juni 2011)
Efter ændringen skal poster, der er præsenteret under anden totalindkomst, grupperes i poster som, i henhold til andre standarder, senere recirkuleres fra anden totalindkomst til resultatopgørelsen, henholdsvis poster som ikke senere recirkuleres.
Ændringerne træder i kraft for regnskabsår, der begynder den 1. juli 2012 eller senere. Ændringerne er endnu ikke godkendt til brug i EU.
Det er ledelsens vurdering, at anvendelse af de øvrige ændrede standarder og fortolkningsbidrag ikke vil få væsentlig indvirkning på årsrapporten for de kommende regnskabsår. Øvrige områder af anvendt regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år og er som beskrevet nedenfor.
Koncernregnskab
Koncernregnskabet omfatter moderselskabet Topsil Semiconductor Materials A/S samt datterselskaberne, hvori moderselskabet direkte eller indirekte ejer mere end 50% af aktierne.
Konsolideringsprincipper
Koncernregnskabet udarbejdes på grundlag af årsregnskabet for moderselskabet og de enkelte dattervirksomheder, hvis regnskaber er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens regnskabspraksis.
Der sker sammenlægning af regnskabsposter med ensartet indhold og eliminering af koncerninterne indtægter og udgifter samt mellemværender og aktiebesiddelser. Endvidere elimineres urealiserede gevinster og tab ved transaktioner mellem konsoliderede virksomheder.
I koncernregnskabet indregnes dattervirksomhedernes regnskabsposter 100%. Minoritetsinteressernes forholdsmæssige andel af resultatet indgår som en del af årets resultat og totalindkomst for koncernen og som en særskilt del af koncernens egenkapital.
Omregning af fremmed valuta
Transaktioner i anden valuta end den enkelte virksomheds funktionelle valuta omregnes ved første indregning til transaktionsdagens kurs. Tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen, omregnes til balancedagens valutakurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen på henholdsvis betalingsdagen og balancedagen, indregnes i resultatopgørelsen som finansielle poster.
Materielle og immaterielle aktiver, varebeholdninger og andre ikke-monetære aktiver, der er købt i fremmed valuta og måles med udgangspunkt i historiske kostpriser, omregnes til transaktionsdagens kurs.
Ved indregning i koncernregnskabet af virksomheder, der aflægger regnskab i en anden funktionel valuta end danske kroner (DKK), omregnes resultatopgørelserne til gennemsnitlige valutakurser for månederne, medmindre disse afviger væsentligt fra de faktiske valutakurser på transaktionstidspunkterne. I sidstnævnte tilfælde anvendes de faktiske valutakurser. Balanceposterne omregnes til balancedagens valutakurser. Goodwill betragtes som tilhørende den pågældende overtagne virksomhed og omregnes til balancedagens kurs.
Valutakursdifferencer, der er opstået ved omregning af udenlandske virksomheders balanceposter ved årets begyndelse til balancedagens valutakurser og ved omregning af resultatopgørelser fra gennemsnitskurser til balancedagens valutakurser, indregnes i anden totalindkomst.
Kursregulering af tilgodehavender hos eller gæld til dattervirksomheder, der anses for en del af moderselskabets samlede investering i den pågældende dattervirksomhed, indregnes direkte på egenkapitalen i koncernregnskabet, mens de indregnes i resultatopgørelsen i moderselskabets årsregnskab.
Aktiebaserede incitamentsprogrammer
Aktiebaserede incitamentsprogrammer, hvor medarbejderne alene kan vælge at købe aktier i moderselskabet (egenkapitalordninger), måles til egenkapitalinstrumenternes dagsværdi på tildelingstidspunktet og indregnes i resultatopgørelsen under personaleomkostninger over den periode, hvor medarbejderne opnår ret til at købe aktierne. Modposten hertil indregnes direkte på egenkapitalen.
Dagsværdien af egenkapitalinstrumenterne opgøres ved anvendelse af Black&Scholes model med de parametre, som er angivet i note 6.
Medarbejderaktier udgiftsføres med beløbet opgjort som forskellen mellem børskursen og udnyttelseskursen på tildelingstidspunktet.
Skat
Årets skat, som består af årets aktuelle skat og ændring af udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte på egenkapitalen.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen opgjort som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalt a´contoskat.
Ved beregning af årets aktuelle skat anvendes de på balancedagen gældende skattesatser og regler.
Udskudt skat måles ved at anvende de skattesatser og regler i de respektive lande, der, baseret på vedtagne eller i realiteten vedtagne love på balancedagen, forventes at gælde, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser eller regler indregnes i resultatopgørelsen, medmindre den udskudte skat kan henføres til poster, der tidligere er indregnet direkte på egenkapitalen. I sidstnævnte tilfælde indregnes ændringen ligeledes direkte på egenkapitalen.
Udskudt skat indregnes efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser, bortset fra udskudt skat på midlertidige forskelle, der er opstået ved enten første indregning af goodwill eller ved første indregning af en transaktion, der ikke er en virksomhedssammenslutning, og hvor den midlertidige forskel konstateret på tidspunktet for første indregning hverken påvirker det regnskabsmæssige resultat eller den skattepligtige indkomst.
Der indregnes udskudt skat af midlertidige forskelle forbundet med kapitalandele i dattervirksomheder og associerede virksomheder, medmindre moderselskabet har mulighed for at kontrollere, hvornår den udskudte skat realiseres, og det er sandsynligt, at den udskudte skat ikke vil blive udløst som aktuel skat inden for en overskuelig fremtid.
Den udskudte skat opgøres med udgangspunkt i henholdsvis den planlagte anvendelse af det enkelte aktiv og afviklingen af den enkelte forpligtelse.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes at kunne realiseres til, enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som nettoskatteaktiver til modregning i fremtidige positive skattepligtige indkomster. Det vurderes på hver balancedag, om det er sandsynligt, at der i fremtiden vil blive frembragt tilstrækkelig skattepligtig indkomst til, at det udskudte skatteaktiv vil kunne udnyttes.
1. Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
RESULTATOPGØRELSEN
Nettoomsætning
Nettoomsætning, som omfatter salg af siliciumstænger, -skiver og husleje, indregnes i resultatopgørelsen, når levering og risikoovergang til køber har fundet sted.
Nettoomsætning måles til dagsværdien af det modtagne eller tilgodehavende vederlag. Hvis der er aftalt en rentefri kredit på betaling af det tilgodehavende vederlag, der strækker sig ud over den normale kredittid, beregnes dagsværdien af vederlaget ved tilbagediskontering af de fremtidige indbetalinger. Forskellen mellem dagsværdien og den nominelle værdi af vederlaget indregnes som en finansiel indtægt i resultatopgørelsen over den forlængede kredittid ved at anvende den effektive rentes metode.
Nettoomsætningen opgøres eksklusive moms, afgifter og rabatter og lignende, der opkræves på vegne af tredjemand.
Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer
Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer omfatter direkte omkostninger, der afholdes for at opnå nettoomsætningen. Under omkostninger til råvarer og hjælpematerialer indregnes tillige omkostninger vedrørende udviklingsprojekter i produktionsmiljøet, der ikke opfylder kriterierne for indregning i balancen.
Andre driftsindtægter og driftsomkostninger
Andre driftsindtægter og driftsomkostninger omfatter indtægter og omkostninger af sekundær karakter set i forhold til koncernens hovedaktivitet, herunder gevinster og tab ved salg af immaterielle og materielle langfristede aktiver, hvis salgsprisen for aktiverne overstiger den oprindelige kostpris.
Andre eksterne omkostninger
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg, reklame, administration, lokaler, tab på debitorer, m.v. Andre eksterne omkostninger omfatter også omkostninger til udviklingsprojekter, som ikke opfylder kriteriet for indregning i balancen.
Offentlige tilskud
Offentlige tilskud indregnes, når der er rimelig sikkerhed for, at tilskudsbetingelserne er opfyldt, og at tilskuddet vil blive modtaget.
Tilskud til dækning af afholdte omkostninger indregnes i resultatopgørelsen forholdsmæssigt over de perioder, hvori de tilknyttede omkostninger resultatføres. Tilskuddene modregnes i de afholdte omkostninger. Offentlige tilskud, der er knyttet til et aktiv, fratrækkes aktivets kostpris.
Personaleomkostninger
Personaleomkostninger omfatter løn og gager samt sociale omkostninger, pensioner, aktiebaseret vederlæggelse m.v. til koncernens personale. Personaleomkostninger omfatter også omkostninger til udviklingsprojekter, som ikke opfylder kriteriet for indregning i balancen.
Finansielle poster
Finansielle poster omfatter renteindtægter og renteomkostninger, rentedelen af finansielle leasingydelser, realiserede og urealiserede kursgevinster og tab vedrørende valutabeholdninger samt tillæg og godtgørelser under a'conto skatteordningen.
BALANCEN
Immaterielle aktiver Goodwill
Goodwill indregnes og måles ved første indregning som forskellen mellem kostprisen for den overtagne virksomhed og dagsværdien af de overtagne aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser, jf. beskrivelsen under koncernregnskab.
Ved indregning af goodwill fordeles goodwillbeløbet på de af koncernens aktiviteter, der genererer selvstændige indbetalinger (pengestrømsfrembringende enheder). Goodwill afskrives ikke, men testes minimum én gang årligt for værdiforringelse, jf. nedenfor.
Øvrige immaterielle aktiver
Udviklingsprojekter vedrørende produkter og processer, der er klart definerede og identificerbare, indregnes som immaterielle aktiver, hvis det er sandsynligt, at produktet eller processen vil generere fremtidige økonomiske fordele til koncernen, og udviklingsomkostningerne ved det enkelte aktiv kan måles pålideligt.
Koncernen indregner låneomkostninger i kostprisen for kvalificerende aktiver med længere fremstillingsperioder.
Afskrivningsgrundlaget er kostpris med fradrag af restværdien. Restværdien er det forventede beløb, som vil kunne opnås ved salg af aktivet efter fradrag af salgsomkostninger, hvis aktivet allerede havde den alder og var i den stand, som aktivet forventes at være i efter afsluttet brugstid. Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i mindre bestanddele, der afskrives hver for sig, hvis brugstiden er forskellig.
Øvrige udviklingsomkostninger indregnes som omkostninger i resultatopgørelsen, når omkostningerne afholdes.
Udviklingsprojekter måles ved første indregning til kostpris. Kostprisen for udviklingsprojekter omfatter omkostninger, herunder gager og afskrivninger, der direkte kan henføres til udviklingsprojekterne, og som er nødvendige for at færdiggøre projektet, regnet fra det tidspunkt, hvor udviklingsprojektet første gang opfylder kriterierne for indregning som et aktiv.
Færdiggjorte udviklingsprojekter afskrives lineært over den forventede brugstid. Afskrivningsperioden udgør sædvanligvis 5 år, men kan i visse tilfælde udgøre op til 20 år, såfremt det vurderes, at den længere afskrivningsperiode bedre afspejler koncernens nytte af det udviklede produkt m.v. Årets afskrivninger indgår i resultatopgørelsen under posten "Afskrivninger".
Udviklingsprojekter nedskrives til eventuel lavere genindvindingsværdi, jf. nedenfor. Igangværende udviklingsprojekter testes minimum én gang årligt for værdiforringelse.
Øvrige immaterielle rettigheder i form af brugsrettigheder, patenter og kundelister måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Øvrige immaterielle rettigheder afskrives lineært over den resterende patentperiode. Hvis den faktiske brugstid er kortere end henholdsvis restløbetiden og aftaleperioden, afskrives over den kortere brugstid.
Øvrige immaterielle rettigheder nedskrives til eventuel lavere genindvindingsværdi, jf. nedenfor.
Materielle aktiver
Grunde, bygninger, produktionsanlæg og maskiner samt andre anlæg, driftsmateriel og inventar måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.
Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen, omkostninger i direkte tilknytning til anskaffelsen samt omkostninger til klargøring af aktivet indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til at blive taget i brug. For egenfremstillede aktiver omfatter kostprisen omkostninger, der direkte kan henføres til fremstillingen af aktivet, herunder materialer, komponenter, underleverandører og lønninger. For finansielt leasede aktiver er kostprisen den laveste værdi af dagsværdien af aktivet og nutidsværdien af de fremtidige leasingydelser.
Koncernen indregner låneomkostninger i kostprisen for kvalificerende aktiver med længere fremstillingsperioder.
Afskrivningsgrundlaget er kostpris med fradrag af restværdien. Restværdien er det forventede beløb, som vil kunne opnås ved salg af aktivet efter fradrag af salgsomkostninger, hvis aktivet allerede havde den alder og var i den stand, som aktivet forventes at være i efter afsluttet brugstid. Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i mindre bestanddele, der afskrives hver for sig, hvis brugstiden er forskellig.
Der foretages lineære afskrivninger baseret på følgende vurdering af aktivernes forventede brugstider:
| Bygninger | 20 år |
|---|---|
| Produktionsanlæg og maskiner | 10-20 år |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 3-6 år |
Der afskrives ikke på grunde. Afskrivningsmetoder, brugstider og restværdier revurderes årligt.
Materielle aktiver nedskrives til genindvindingsværdi, såfremt denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi, jf. nedenfor.
Nedskrivning af materielle og immaterielle aktiver samt kapitalandele i datterselskaber
De regnskabsmæssige værdier af materielle aktiver, immaterielle aktiver med bestemmelige brugstider samt kapitalandele i dattervirksomheder gennemgås på balancedagen for at fastsætte, om der er indikationer på værdiforringelse. Hvis dette er tilfældet, opgøres aktivets genindvindingsværdi for at fastslå behovet for eventuel nedskrivning og omfanget heraf. For igangværende udviklingsprojekter og goodwill opgøres genindvindingsværdien årligt, uanset om der er konstateret indikationer på værdiforringelse.
Hvis aktivet ikke frembringer pengestrømme uafhængigt af andre aktiver, opgøres genindvindingsværdien for den mindste pengestrømsfrembringende enhed, som aktivet indgår i.
Genindvindingsværdien opgøres som den højeste værdi af aktivets henholdsvis den pengestrømsfrembringende enheds dagsværdi med fradrag af salgsomkostninger og kapitalværdien. Når kapitalværdien opgøres, tilbagediskonteres skønnede fremtidige pengestrømme til nutidsværdi ved at anvende en diskonteringssats, der afspejler dels aktuelle markedsvurderinger af den tidsmæssige værdi af de penge, dels de særlige risici, der er tilknyttet henholdsvis aktivets og den pengestrømsfrembringende enhed, og som der ikke er reguleret for i de skønnede fremtidige pengestrømme.
Hvis henholdsvis aktivets og den pengestrømsfrembringende enheds genindvindingsværdi er lavere end den regnskabsmæssige værdi, nedskrives den regnskabsmæssige værdi til genindvindingsværdien. For pengestrømsfrembringende enheder fordeles nedskrivningen således at goodwillbeløbet nedskrives først, og dernæst fordeles et eventuelt resterende nedskrivningsbehov på de øvrige aktiver i enheden, idet det enkelte aktiv dog ikke nedskrives til lavere værdi end dets dagsværdi fratrukket forventede salgsomkostninger.
Nedskrivninger indregnes i resultatopgørelsen. Ved eventuelle efterfølgende tilbageførsler af nedskrivninger som følge af ændringer i forudsætninger for den opgjorte genindvindingsværdi forhøjes aktivets henholdsvis den pengestrømsfrembringende enheds regnskabsmæssige værdi til den korrigerede genindvindingsværdi, dog maksimalt til den regnskabsmæssige værdi, som aktivet henholdsvis den pengestrømsfrembringende enhed ville have haft, hvis nedskrivningen ikke var foretaget. Nedskrivning af goodwill tilbageføres ikke.
1. Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
Kapitalandele i dattervirksomheder
Kapitalandele i dattervirksomheder måles ved første indregning til kostpris tillagt transaktionsomkostninger. Hvis kostprisen overstiger kapitalandelenes genindvindingsværdi, nedskrives til denne lavere værdi.
Varebeholdninger
Varebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter FIFOmetoden, eller nettorealisationsværdi, hvor denne er lavere.
Kostprisen for råvarer og hjælpematerialer omfatter anskaffelsespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger. Kostprisen for fremstillede varer samt varer under fremstilling omfatter omkostninger til råvarer, hjælpematerialer og direkte løn samt fordelte faste og variable indirekte produktionsomkostninger.
Variable indirekte produktionsomkostninger omfatter indirekte materialer og løn og fordeles baseret på forkalkulationer for de faktisk producerede varer. Faste indirekte produktionsomkostninger omfatter omkostninger til vedligeholdelse af og af- og nedskrivning på de maskiner og det udstyr, der benyttes i produktionsprocessen, samt generelle omkostninger til fabriksadministration og ledelse. Faste produktionsomkostninger fordeles på baggrund af produktionsanlæggets normale kapacitet. Nettorealisationsværdi for varebeholdninger opgøres som forventet salgspris med fradrag af færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der skal afholdes for at effektuere salget.
Tilgodehavender
Tilgodehavender omfatter langfristede deponeringer i forbindelse med varekøb og varesalg, tilgodehavender fra salg af varer og tjenesteydelser. Tilgodehavender indgår i kategorien lån og tilgodehavender, der er finansielle aktiver med faste eller bestemmelige betalinger, som ikke er noteret på et aktivt marked, og som ikke er afledte finansielle instrumenter.
Tilgodehavender måles ved første indregning til dagsværdi og efterfølgende til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel værdi med fradrag af nedskrivninger til imødegåelse af forventede tab. Nedskrivning foretages på individuelt niveau.
Aktiver bestemt for salg og tilknyttede forpligtelser.
I årsrapporten for 2009 og 2010 har alle aktiver og forpligtelser i datterselskabet Cemat´70 S.A. været klassificeret særskilt i koncernregnskabet som aktiver bestemt for salg i overensstemmelse med IFRS 5. Idet kriterierne for klassifikation som "aktiver bestemt for salg" ikke længere vurderes at være opfyldt, er denne indregning ophørt. Aktiver og passiver indregnes således i balancen under de respektive regnskabsposter til bogførte værdier reguleret for afskrivninger.
Der vurderes at være tale om en ændring af regnskabsmæssigt skøn.
Periodeafgrænsningsposter
Periodeafgrænsningsposter indregnet under aktiver omfatter afholdte omkostninger, der vedrører efterfølgende regnskabsår. Periodeafgrænsningsposter måles til kostpris.
Pensionsforpligtelser o.l.
Koncernen har indgået bidragsbaserede pensionsaftaler og lignende aftaler med en væsentlig del af koncernens ansatte. Ved bidragsbaserede pensionsordninger indbetales løbende faste bidrag til uafhængige pensionsselskaber o.l. Bidragene indregnes i resultatopgørelsen i den periode, hvor medarbejderne har udført den arbejdsydelse, der giver ret til pensionsbidraget. Skyldige betalinger indregnes i balancen som en forpligtelse. Andre pensionsforpligtelser er lovgivningsmæssige i udenlandske datterselskaber.
Hensatte forpligtelser
Hensatte forpligtelser indregnes, når koncernen har en retlig eller faktisk forpligtelse som følge af begivenheder i regnskabsåret eller tidligere år, og det er sandsynligt, at indfrielse af forpligtelsen vil medføre et træk på koncernens økonomiske ressourcer. Garantiforpligtelser omfatter forpligtelser til at udbedre fejl og mangler på solgte varer inden for garantiperioden.
Hensatte forpligtelser måles som det bedste skøn over de omkostninger, der er nødvendige for på balancedagen at afvikle forpligtelserne. Hensatte forpligtelser med forventet forfaldstid ud over et år fra balancedagen måles til nutidsværdi.
Leasingforpligtelser
Leasingforpligtelser vedrørende finansielt leasede aktiver indregnes i balancen som gældsforpligtelser og måles på det tidspunkt, hvor kontrakten indgås, til dagsværdien af det leasede aktiv eller nutidsværdien af de fremtidige leasingydelser, alt efter hvilken værdi der er den laveste.
Efter første indregning måles leasingforpligtelserne til amortiseret kostpris. Forskellen mellem nutidsværdien og den nominelle værdi af leasingydelserne indregnes i resultatopgørelsen over kontrakternes løbetid som en finansiel omkostning.
Leasingydelser vedrørende operationelle leasingaftaler indregnes lineært i resultatopgørelsen over leasingperioden.
Andre finansielle forpligtelser
Andre finansielle forpligtelser omfatter bankgæld, leverandørgæld og anden gæld til offentlige myndigheder. Andre finansielle forpligtelser måles ved første indregning til dagsværdi fratrukket transaktionsomkostninger. Efterfølgende måles forpligtelserne til amortiseret kostpris ved anvendelse af den effektive rentes metode, således at forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen som en finansiel omkostning over låneperioden.
PENGESTRØMSOPGØRELSEN
Pengestrømsopgørelsen for koncernen præsenteres efter den indirekte metode og viser pengestrømme vedrørende drift, investeringer og finansiering samt likvider ved årets begyndelse og slutning.
Likviditetsvirkningen af køb og salg af virksomheder vises separat under pengestrømme vedrørende investeringsaktiviteter. I pengestrømsopgørelsen indregnes pengestrømme vedrørende købte virksomheder fra anskaffelsestidspunktet, og pengestrømme vedrørende solgte virksomheder indregnes frem til salgstidspunktet.
Pengestrømme vedrørende driftsaktiviteter opgøres som driftsresultatet reguleret for ikke kontante driftsposter og ændring i driftskapital og betalte finansielle indtægter og omkostninger fratrukket den i regnskabsåret betalte selskabsskat, der kan henføres til driftsaktiviteterne.
Pengestrømme vedrørende investeringsaktiviteter omfatter betalinger i forbindelse med køb og salg af finansielle aktiver, herunder langfristede forudbetalinger for varer, datterselskaber samt køb, udvikling, forbedring, salg, etc. af immaterielle og materielle aktiver.
Pengestrømme vedrørende finansieringsaktiviteter omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning af moderselskabets aktiekapital og omkostninger forbundet hermed, samt optagelse og indfrielse af lån, kontant deponeringer, afdrag på rentebærende gæld, køb af egne aktier og betaling af udbytte. Endvidere indregnes pengestrømme vedrørende finansielle leasingaktiver i form af betalte leasingydelser.
Likvider omfatter likvide beholdninger med fradrag af kassekreditter, der indgår som en integreret del af likviditetsstyringen.
Segmentoplysninger
Koncernens eneste segment er "produktion og salg af siliciumstænger og skiver". Som følge af omklassificeringen aktiver og passiver i datterselskabet Cemat´70 S.A. er det dog besluttet at behandle dette som et særskilt rapporteringssegment som følge af den væsentlige effekt på balancen.
Hoved- og nøgletal
Hoved og nøgletal er defineret og beregnet i overensstemmelse med Den Danske Finansanalytikerforenings "Anbefalinger & Nøgletal 2010".
Beregning af resultat pr. aktie og resultat pr. aktie, udvandet, er specificeret i note 11.
EBITA (Earnings Before Interest, Tax and Amortisation) er defineret som driftsresultat (EBIT) tillagt årets afog nedskrivninger.
Nettoarbejdskapital (NWC) er defineret som værdien af varebeholdninger, tilgodehavender og øvrige driftsmæssige aktiver fratrukket leverandørgæld og andre kortfristede driftsmæssige forpligtelser. Likvide beholdninger samt udskudt skatteaktiv indgår ikke i nettoarbejdskapital.
Nettorentebærende gæld er defineret som rentebærende forpligtelser fratrukket rentebærende aktiver, herunder likvide beholdninger.
Investeret kapital er defineret som nettoarbejdskapital tillagt den regnskabsmæssige værdi af materielle og immaterielle langfristede aktiver, og fratrukket andre hensatte forpligtelser og langfristede driftsmæssige forpligtelser.
EBITDA (earnings before interest, tax, depreciation and amortization) er defineret som driftsresultat tillagt årets afskrivninger og nedskrivninger.
| Nøgletal | Beregningsformel |
|---|---|
| EBITDA-margin (%) | EBITDA*100 Nettoomsætning |
| EBIT-margin (%) (Overskudsgrad) | EBIT*100 Nettoomsætning |
| Afkast af investeret kapital (%) inkl. goodwill |
EBIT*100 Gennemsnitlig investeret kapital |
| Egenkapitalens forrentning (%) | Årets resultat efter skat*100 Gennemsnitlig egenkapital |
2. Væsentlige regnskabsmæssige skøn, forudsætninger og usikkerheder
Mange regnskabsposter kan ikke måles med sikkerhed, men kun skønnes. Sådanne skøn omfatter vurderinger på baggrund af de seneste oplysninger, der er til rådighed på tidspunktet for regnskabsaflæggelsen. Det kan være nødvendigt at ændre tidligere foretagne skøn på grund af ændringer af de forhold, der lå til grund for skønnet, eller på grund af supplerende information, yderligere erfaring eller efterfølgende begivenheder.
I forbindelse med den praktiske anvendelse af den beskrevne regnskabspraksis har ledelsen foretaget følgende væsentlige regnskabsmæssige vurderinger, der har haft en betydelig indflydelse på årsrapporten:
- Indregning og måling af udviklingsprojekter, goodwill, skatteaktiv, varelager, tilgodehavender fra salg og hensatte forpligtelser er forbundet med regnskabsmæssige skøn. Værdien af aktiver og forpligtelser er ofte afhængig af fremtidige begivenheder, hvorom der hersker en vis usikkerhed. I den forbindelse er det nødvendigt at forudsætte et hændelsesforløb e.l., der afspejler ledelsens vurdering af det mest sandsynlige hændelsesforløb.
- Selv om koncernen har en stor samhandel i fremmed valuta med kunder og leverandører, vurderes det fortsat, med udgangspunkt i IAS 21.9-12, at moderselskabets funktionelle valuta er danske kroner.
3. Segmentoplysninger
Med udgangspunkt i IFRS 8, driftssegmenter er det vurderet, hvorvidt koncernen har rapporteringspligtige segmenter.
Koncernens interne rapportering til moderselskabets direktion og bestyrelse er fokuseret på koncernen som helhed, dog med underspecifikation på de juridiske enheder i henholdsvis Danmark og gruppen i Polen. Det er dog vurderet, at de juridiske enheder opfylder kravene til sammenlægning jf. IFRS 8.12, hvorfor Topsil koncernen alene har et segment: "produktion og salg af silicium stænger og skiver". Som følge af omklassificeringen aktiver og passiver i datterselskabet Cemat'70 S.A. er det dog besluttet at behandle dette som et særskilt rapporteringssegment som følge af den væsentlige effekt på balancen.
Øvrige segmentoplysninger
Specifikation af salg af produkter er anført nedenfor:
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 330.550 | 278.413 | Salg af siliciumstænger og skiver | 341.714 | 435.064 |
| 0 | 0 | Husleje | 15.307 | 8.389 |
| 11.608 | 5.224 | Remelt | 5.366 | 11.608 |
| 240 | 69 | Øvrige | 5.052 | 1.644 |
| 342.398 | 283.706 | I alt | 367.439 | 456.705 |
Koncern
| t.kr. | E jendoms |
|||
|---|---|---|---|---|
| Silicium | drift | I alt | ||
| 2011 | ||||
| Nettoomsætning | 352.132 | 15,307 | 367.439 | |
| EBITDA | 30.851 | 4.255 | 35.106 | |
| Af- og nedskrivninger | (19.168) | (9.911) | (29.079) | |
| Resultat af primær drift | 11.683 | (5.656) | 6.027 | |
| Finansielle indtægter | 365 | 328 | 693 | |
| Finansielle udgifter | (9.991) | 0 | (9.991) | |
| Resultat før skat | 2.057 | (5.328) | (3.271) | |
| Aktiver | 515.101 | 86.394 | 601.495 | |
| Heraf tilgang af materielle aktiver i året | 99.585 | 3.360 | 102.945 | |
| Forpligtelser i alt | 162.021 | 10.368 | 172.389 | |
| 2010 | ||||
| Nettoomsætning | 439.894 | 16.811 | 456.705 | |
| EBITDA | 99.486 | 2.554 | 102.040 | |
| Af- og nedskrivninger | (12.993) | 0 | (12.993) | |
| Resultat af primær drift | 86.493 | 2.554 | 89.047 | |
| Finansielle indtægter | 353 | 1.391 | 1.746 | |
| Finansielle udgifter | (8.894) | (63) | (8.957) | |
| Resultat før skat | 77.955 | 3.881 | 81.836 | |
| Aktiver | 492.244 | 100.023 | 592.267 | |
| Heraf tilgang af materielle aktiver i året | 52.669 | 0 | 52.669 |
Forpligtelser i alt 135.489 14.685 150.174
3. Segmentoplysninger (fortsat)
| % | 2011 | 2010 |
|---|---|---|
| Fordeling af salg af siliciumstænger og -skiver på | ||
| koncernniveau fordeles som anført nedenfor: | ||
| Fordeling af årets omsætning: | ||
| FZ-NTD | 68 | 61 |
| CZ | 4 | 13 |
| CZ-EPI | 14 | 10 |
| FZ-HPS | 5 | 8 |
| FZ-PFZ | 9 | 8 |
| I alt | 100 | 100 |
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| O | msætning fordelt på geografiske områder: | |||
| 249.144 | 206.115 | Europa | 233.944 | 285.826 |
| 15.107 | 11.074 | USA | 20.995 | 30.977 |
| 78.147 | 66.517 | Asien | 112.500 | 139.902 |
| 342.398 | 283.706 | I alt | 367.439 | 456.705 |
Oplysning om væsentlige kunder: Ud af koncernens samlede nettoomsætning udgør 176.238 t.kr. (2010: 222.119 t.kr.) salg til 3 kunder, som hver især tegner sig for mere end 10% af koncernens nettoomsætning. Der er med de pågældende kunder indgået langtidsaftaler omkring levering af siliciumskiver.
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| D | e langfristede aktiver fordelt på deres fysiske placering: | |||
| 109.838 | 184.536 | Danmark | 184.536 | 109.838 |
| 159.987 | 159.987 | Polen | 167.653 | 91.617 |
| 269.825 | 344.523 | I alt | 352.189 | 201.455 |
4. Personaleomkostninger
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 1.241 | 1.659 | Bestyrelseshonorar | 1.674 | 1.273 |
| 47.679 | 58.498 | Gager og lønninger | 72.975 | 60.739 |
| 1.521 | 399 | Bonus ledende medarbejdere | 687 | 1.857 |
| 1.804 | 0 | Bonus direktion | 0 | 1.804 |
| 3.880 | 2.032 | Aktiebaseret vederlæggelse | 2.721 | 4.229 |
| 4.148 | 4.977 | Pensionsbidrag, bidragsbaseret | 5.684 | 4.547 |
| 725 | 749 | Andre sociale omkostninger | 6.994 | 8.572 |
| 60.998 | 68.314 | I alt | 90.735 | 83.021 |
| 100 | 113 | Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte | 383 | 384 |
Ved beregning af gennemsnitligt antal fuldtidsansatte er der taget udgangspunkt i pensionsindbetalinger for moderselskabets ansatte, mens der for datterselskaber er foretaget en gennemsnitlig beregning, der tager udgangspunkt i medarbejderantallet ved hver måneds slutning.
Ultimo 2011 er der 112 (2010:110) fuldtidsansatte i moderselskabet, mens der i koncernen er 369 (2010: 396) fuldtidsansatte. Personaleomkostninger indeholder hensættelser vedrørende fratrådte medarbejdere.
Koncern og moderselskab
Aflønning af bestyrelse, direktion samt ledende medarbejdere.
| Bestyrelse | Direktion | Andre medarbejdere | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| t.kr. | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Bestyrelseshonorar | 1.674 | 1.273 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gager og lønninger | 0 | 0 | 6.190 | 3.456 | 12.481 | 10.051 |
| Bonus ledende medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 687 | 1.857 |
| Bonus direktion | 0 | 0 | 0 | 1.804 | 0 | 0 |
| Pensionsbidrag | 0 | 0 | 534 | 534 | 665 | 544 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 0 | 0 | 821 | 1.431 | 1.900 | 2.798 |
| I alt | 1.674 | 1.273 | 7.545 | 7.225 | 15.733 | 15.250 |
Honoraret til koncernens bestyrelsesformand for indeværende valgperiode udgør 500 t.kr. (2010: 300 t.kr.), næstformand 350 t.kr. (2010: 225 t.kr.) og menige medlemmer 200 t.kr. (2010: 150 t.kr.). Desuden modtager formanden for revisionsudvalget 100 t.kr. (2010: 75 t.kr.) og øvrige medlemmer af revisionsudvalget modtager det halve.
Direktionen samt andre ledende medarbejdere er omfattet af særlige bonusordninger. Direktionens bonus relaterer sig til udviklingen i opnåede økonomiske resultater. For andre ledende medarbejdere gælder herudover individuelle mål.
For regnskabsårene 2010 og 2011 tilkommer der den administrerende direktør en bonus på 1,0% af overskuddet før skat i henhold til koncernregnskabet for det pågældende år og på 4,0% af væksten i koncernens overskud før skat, beregnet i forhold til overskuddet før skat i henhold til koncernregnskabet for det foregående år.
For regnskabsåret 2010 og 2011 tilkommer der salgsdirektøren en bonus på 0,7% af overskuddet før skat i henhold til koncernregnskabet for det pågældende år og på 2,8% af væksten i koncernens overskud før skat, beregnet i forhold til overskuddet før skat i henhold til koncernregnskabet for det foregående år.
5. Pensionsordninger
I moderselskabet er der alene indgået bidragsbaserede ordninger. I de udenlandske datterselskaber er der tale om en ordning, som er lovgivningsbestemt.
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 4.148 | 4.977 | Pensionsbidrag, bidragsbaseret | 5.684 | 4.547 |
| 4.148 | 4.977 | I alt | 5.684 | 4.547 |
Ved bidragsbaserede pensionsordninger indbetaler arbejdsgiver løbende bidrag til et uafhængigt pensionsselskab, pensionsfond, e.l., men har ingen risiko med hensyn til den fremtidige udvikling i rente, inflation, dødelighed, invaliditet m.v. for så vidt angår det beløb, der til sin tid skal udbetales til medarbejderen.
6. Aktiebaseret vederlæggelse
Direktionen og en række ledende medarbejdere har i 2009 fået optioner til at tegne aktier i koncernen til en forud fastsat kurs (strikekurs). I 2011 er der under samme program tildelt optioner til 2 nye ledende medarbejdere. Tegningsoptionsordningen er en egenkapitalbaseret aktievederlæggelsesordning. Værdien af tegningsoptionerne indregnes i resultatopgørelsen under personaleomkostninger lineært fra tildelingstidspunktet frem til erhvervelsestidspunktet, hvilket medfører, at der på udnyttelsestidspunktet ikke sker yderligere indregning i resultatopgørelsen.
Vejede
| gennem | ||
|---|---|---|
| Antal | snitlige ud | |
| aktieoptioner | nyttelses | |
| tstk. | kurser kr. | |
| Tildelte tegningsoptioner pr. 01.01.2010 | 28.697 | 0,81 |
| Tildelt i regnskabsåret | 1.968 | 1,47 |
| Tildelt i regnskabsåret, regulering af eksisterende warrantsordning | ||
| som følge af udvanding ved kapitalforhøjelsen i 2010 | 2.255 | i.a. |
| Fortabt grundet ophør af ansættelsesforhold | 0 | 0 |
| Udnyttet i regnskabsåret | (7.600) | 0,81 |
| Udløbet i regnskabsåret | 0 | 0 |
| Tildelte tegningsoptioner pr. 31.12.2010 | 25.320 | 0,79 |
| Tildelte tegningsoptioner pr. 01.01.2011 | 25.320 | 0,79 |
| Tildelt i regnskabsåret | 3.686 | 0,83 |
| Fortabt grundet ophør af ansættelsesforhold | (1.172) | 0,79 |
| Udnyttet i regnskabsåret | (8.025) | 0,81 |
| Udløbet i regnskabsåret | 0 | 0 |
| Tildelte tegningsoptioner pr. 31.12.2011 | 19.809 | 0,79 |
Den vejede gennemsnitlige resterende løbetid er 130 dage (2010:249 dage)
| 2011 | 2010 | |
|---|---|---|
| Antal optioner, der kan udnyttes ved årets slutning | 0 | 0 |
| Antal optioner, der kan udnyttes ved offentliggørelse af årsregnskabsmeddelelsen (t.stk) | 18.914 | 13.748 |
| Samlet dagsværdi pr. 31.12 på udestående optioner (t.kr. ) | 0 | 17.442 |
| Dagsværdi pr. option | 0,00 | 0,69 |
| Gennemsnitlig vejet strikekurs pr. option | 0,79 | 0,79 |
I 2011 er der indregnet 2.721 t.kr. i dagsværdi af tegningsoptioner i resultatopgørelsen mod 4.229 t.kr. i 2010.
Tildelingsår, strikekurs og udnyttelsesperiode for de enkelte tildelinger er som følger:
| Udnyttelses- | Justeret | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tildelingsår S | trikekurs | periode* T | ildelte | antal** | Bortfaldet | Udnyttet | Uudnyttet |
| 2009 | 0,81 | 2011 | 9.565.620 | 0 | 0 | 7.599.870 | 1.965.750 |
| 2009 | 0,81 | 2011 | 9.565.620 | 1.232.359 | 0 | 8.024.507 | 2.773.472 |
| 2009 | 0,81 | 2012 | 9.565.620 | 1.022.279 | 0 | 0 | 10.587.899 |
| 2010 | 1,47 | 2011 | 984.222 | 0 | 0 | 0 | 984.222 |
| 2010 | 1,47 | 2012 | 984.222 | 0 | 0 | 0 | 984.222 |
| 2011 | 0,83 | 2012 | 3.685.420 | 0 | 1.172.180 | 0 | 2.513.240 |
| I alt | 34.350.724 | 2.254.638 | 1.172.180 | 15.624.377 | 19.808.805 |
* Tegningsoptionerne kan udnyttes i en 6-ugers periode efter offentliggørelse af årsregnskabsmeddelelsen.
** Regulering af eksisterende warrantsordning som følge af udvanding ved kapitalforhøjelsen i 2010.
De beregnede dagsværdier ved tildeling er baseret på Black&Scholes model til værdiansættelse af tegningsoptionerne inklusiv udvanding.
Forudsætningen for opgørelse af dagsværdien af de i året tildelte tegningsoptioner på tildelingstidspunktet er som følger:
| Tildelt i | ||
|---|---|---|
| t.kr. | 2011 | 2010 |
| Aktiekurs ved tildeling | 0,83 | 1,34 |
| Strikekurs | 0,83 | 1,47 |
| Volatilitet | 32,8% | 42,2% |
| Forventet løbetid | 1 | 1-2 år |
| Forventet udbytte pr. aktie | 0 | 0 |
| Risikofri rente | 2,4% | 2,8% |
| Tildelte tegningsoptioner (t.stk.) | 3.685 | 1.968 |
| Dagsværdi pr. tegningsoption | 0 | 0,19 |
| Dagsværdi i alt (t.kr. ) | 0 | 376 |
Forventet volatilitet er baseret på den historiske volatilitet (beregnet på det sidste år) justeret for forventede ændringer heraf som følge af offentlig tilgængelig information. Dagsværdien er baseret på, at tegningsoptioner udnyttes ved først kommende lejlighed.
Tegningsoptioner, som ikke er udnyttet, bortfalder, såfremt indehaveren opsiger sit ansættelsesforhold. Ved ændringer i koncernens kapitalforhold, der medfører en udvanding af tegningsoptionernes værdi, er medarbejderne berettiget til at tegne et yderligere antal tegningsoptioner svarende til forholdet mellem koncernens aktiekapital før og efter ændringen i koncernens kapitalforhold. Hvis kontrollen med koncernen ændres, har medarbejderen ret til udnyttelse af samtlige sine tegningsoptioner, hvilket skal ske i den førstkommende udnyttelsesperiode. Udnyttes tegningsoptionerne ikke i den førstkommende udnyttelsesperiode, bortfalder ikke-udnyttede tegningsoptioner. I tegningsoptionsprogrammet har medarbejderen mulighed for, at udskyde udnyttelsen af tegningsoptionerne med ét eller to år. Dog bortfalder alle tegningsretter som ikke senest er udnyttet i 2012.
| Warrants/ | Beholdning | Udnyttet | Bortfaldet T | ildelt | Justeret Beholdning | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| tegningsoptioner i stk. | 01.01.11 | 2011 | 2011 | 2011 | antal | 31.12.11 |
| Tidligere Adm. direktør | ||||||
| Keld Lindegaard Andersen | 6.527.490 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.527.490 |
| Executive Vice President | ||||||
| Jørgen Bødker | 3.046.162 | 1.523.081 | 0 | 0 | 0 | 1.523.081 |
| Supply Chain Manager | ||||||
| Hans P. Mikkelsen | 1.399.127 | 699.563 | 0 | 0 | 0 | 699.564 |
| Head of R&D and Quality | ||||||
| Theis Leth Sveigaard | 1.363.609 | 400.000 | 0 | 0 | 0 | 963.609 |
| Tidl. udviklingschef | ||||||
| Thomas Clausen | 1.211.516 | 500.000 | 0 | 0 | 0 | 711.516 |
| Tidligere Økonomidirektør | ||||||
| Jens Christian Nielsen | 1.926.676 | 963.338 | 0 | 0 | 0 | 963.338 |
| Chef for teknik og projekter | ||||||
| Per Kringhøj | 1.836.677 | 918.339 | 0 | 0 | 0 | 918.338 |
| Produktionschef Pia Prag Hansen | 1.296.479 | 648.240 | 0 | 0 | 0 | 648.239 |
| Tidligere QA Manager Jens Hildestad | 1.149.456 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.149.456 |
| Tidligere CEO, Martin O. Hansen (CS) | 2.344.360 | 1.172.180 | 1.172.180 | 0 | 0 | 0 |
| Head of Production Ole Andersen (CS) | 1.156.550 | 578.275 | 0 | 0 | 0 | 578.275 |
| Tidligere Vice President | ||||||
| Roman Nowak (CS) | 497.192 | 248.596 | 0 | 0 | 0 | 248.596 |
| Sales Manager Maciek Lichowski (CS) | 414.327 | 207.164 | 0 | 0 | 0 | 207.163 |
| QA Manager Waldemar Kot (CS) | 331.463 | 165.731 | 0 | 0 | 0 | 165.732 |
| Finance Manager Robert Walasek (CS) | 818.988 | 0 | 0 | 0 | 0 | 818.988 |
| CFO, Jens Faarup | 0 | 0 | 0 | 2.145.078 | 0 | 2.145.078 |
| CEO, Abdelmottaleb Doulan (CS) | 0 | 0 | 0 | 1.540.342 | 0 | 1.540.342 |
| I alt | 25.320.072 | 8.024.507 | 1.172.180 | 3.685.420 | 0 19.808.805 |
I 2011 har der været følgende bevægelser i ledelsens beholdninger af tegningsoptioner:
Medarbejdere markeret med CS indgår i ledelsen af Cemat Silicon S.A., Polen. De resterende tegningsoptioner kan udnyttes i op til seks uger efter offentliggørelsen af årsregnskabsmeddelelsen for 2011 den 28. marts 2012.
7. Af- og nedskrivninger
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 2.325 | 2.274 | Afskrivninger, immaterielle aktiver | 4.328 | 2.690 |
| 5.429 | 9.008 | Afskrivninger, materielle aktiver | 24.751 | 10.303 |
| 7.754 | 11.282 | I alt | 29.079 | 12.993 |
8. Finansielle indtægter
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 980 | 1.978 | Renter fra tilknyttede virksomheder | 0 | 0 |
| 331 | 306 | Renter af bankindestående m.v. | 693 | 1.746 |
| 2.301 | 4.657 | Valutakursreguleringer | 0 | 0 |
| 3.612 | 6.941 | I alt | 693 | 1.746 |
9. Finansielle omkostninger
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 5.087 | 23 | Renter på prioritets- og bankgæld | 721 | 5.901 |
| 0 | 610 | Renter vedrørende finansielle leasingforpligtelser | 610 | 0 |
| 95 | 230 | Renter øvrige | 230 | 95 |
| 5.182 | 863 R | enteomkostninger | 1.561 | 5.996 |
| 1.619 | 1.766 | Gebyr, garantistillelser m.v. | 1.766 | 1.682 |
| 0 | 0 | Valutakursreguleringer | 6.664 | 1.279 |
| 6.801 | 2.628 | I alt | 9.991 | 8.957 |
10. Skat af årets resultat samt udskudt skat
Regnskabsårets aktuelle selskabsskat er beregnet ud fra en skattesats på 25% for årene 2011 og 2010.
| 2011 2010 t.kr. Aktuel skat (12.508) (21.413) Ændring i udskudt skat 8.363 2.583 Regulering aktuel skat vedrørende tidligere år 598 7 Total (3.547) (18.823) Skat af årets resultat kan forklares således: Resultat før skat (3.271) 81.836 Skat ved en skatteprocent på 25% 818 25% (20.459) (25,0%) Effekt af anden skattesats i udenlandske selskaber (.2.971) (94.6%) (608) (0,7%) Skattemæssig værdi af ikke-fradragsberettigede omkostninger (1.393) (42,6%) (1.093) (1,3%) Regulering vedrørende udskudt skat tidligere år (119) (3,6%) 3.323 4,1% Regulering vedrørende aktuel skat tidligere år 119 3,6% 14 0,0% Årets effektive skat/skatteprocent (3.547) (112,9%) (18.823) (22,9%) |
Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| Ko nce |
rn | |
|---|---|---|
| t.kr. | 2011 | 2010 |
| Udskudt skat er for koncernen indregnet således i balancen: | ||
| Midlertidige forskelle i skatteaktiver og -forpligtelser | (6.301) | (15.272) |
| Udskudt skat tilknyttet aktiver bestemt for salg | 0 | 11.604 |
| Udskudt skat, netto | (6.301) | (3.668) |
| - fordeles mellem: | ||
| Skatteaktiv jf. balancen | (10.497) | (3.706) |
| Udskudt skat jf. balancen | (16.798) | (7.374) |
| Ko nce rn |
Indregnet | |||
|---|---|---|---|---|
| Udskudt | i resultat- V | alutakurs- | Udskudt | |
| t.kr. | skat | opgørelse | regulering | skat |
| 01.01.11 | 2011 | 2011 | 31.12.11 | |
| Immaterielle aktiver | (6.215) | (426) | 259 | (6.382) |
| Materielle aktiver | (16.150) | 381 | 1.360 | (14.410) |
| Varebeholdninger | (1.432) | 658 | (101) | (872) |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | (280) | 9 | 29 | (242) |
| Anden gæld | 1.413 | 2.486 | (226) | 3.671 |
| Midlertidige forskelle | (22.664) | 3.108 | 1.321 | (18.235) |
| Fremførbare skattemæssige underskud | 7.392 | 5.255 | (713) | 11.934 |
| Uudnyttede skattemæssige underskud | 7.392 | 5.255 | (713) | 11.934 |
| I alt | (15.272) | 8.363 | 608 | (6.301) |
| Indregnet | ||||
|---|---|---|---|---|
| Udskudt | i resultat- V | alutakurs- | Udskudt | |
| t.kr. | skat | opgørelse | regulering | skat |
| 01.01.10 | 2010 | 2010 | 31.12.10 | |
| Immaterielle aktiver | (5.692) | (410) | (113) | (6.215) |
| Materielle aktiver | (12.927) | (2.710) | (513) | (16.150) |
| Varebeholdninger | (643) | (806) | 17 | (1.432) |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 77 | (358) | 1 | (280) |
| Anden gæld | 1.732 | (364) | 45 | 1.413 |
| Midlertidige forskelle | (17.453) | (4.648) | (563) | (22.664) |
| Fremførbare skattemæssige underskud | 2.969 | 4.362 | 61 | 7.392 |
| Uudnyttede skattemæssige underskud | 2.969 | 4.362 | 61 | 7.392 |
| Værdiregulering | (2.969) | 2.969 | 0 | 0 |
| I alt | (17.453) | 2.683 | (502) | (15.272) |
Koncernen vurderer, at det skattemæssige underskud kan udnyttes inden for den tidsmæssige begrænsning på 5 år, idet der forventes skattepligtige overskud. Det skattemæssige underskud er derfor aktiveret.
10. Skat af årets resultat samt udskudt skat (fortsat)
Regnskabsårets aktuelle selskabsskat er beregnet ud fra en skattesats på 25% for årene 2011 og 2010.
| Moderselskab | ||||
|---|---|---|---|---|
| t.kr. | 2011 | 2010 | ||
| Aktuel skat | (11.979) | (21.126) | ||
| Ændring i udskudt skat | (437) | (2.971) | ||
| Regulering aktuel skat vedrørende tidligere år | 119 | 7 | ||
| I alt | (12.297) | (24.090) | ||
| Skat af årets resultat kan forklares således: | ||||
| Resultat før skat | 46.251 | 91.966 | ||
| Skat ved en skatteprocent på 25% | (11.563) | (25,0%) | (22.991) | (25,0%) |
| Skattemæssig værdi af ikke-fradragsberettigede omkostninger | (734) | (1,6%) | 0 | 0,0% |
| Regulering vedrørende udskudt skat tidligere år | (119) | (0,3%) | (1.105) | (1,2%) |
| Regulering vedrørende tidligere år | 119 | 0,3% | 6 | 0,0% |
| Årets effektive skat/skatteprocent | (12.297) | (26,6%) | (24.090) | (26,2%) |
| Moderselskab | Indregnet | ||
|---|---|---|---|
| Udskudt | i resultat- | Udskudt | |
| t.kr. | skat | opgørelse | skat |
| 01.01.11 | 2011 | 31.12.11 | |
| Immaterielle aktiver | (3.595) | (631) | (4.226) |
| Materielle aktiver | (2.566) | (505) | (3.071) |
| Varebeholdninger | (1.708) | 3 | (1.705) |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 24 | (24) | 0 |
| Andre hensatte forpligtelser | 0 | 799 | 799 |
| Anden gæld | 471 | (79) | 392 |
| Midlertidige forskelle | (7.374) | (437) | (7.811) |
| Indregnet | ||||
|---|---|---|---|---|
| Udskudt | i resultat- | Udskudt | ||
| t.kr. | skat | opgørelse | skat | |
| 01.01.10 | 31.12.10 | |||
| Immaterielle aktiver | (2.974) | (621) | (3.595) | |
| Materielle aktiver | (1.016) | (1.550) | (2.566) | |
| Varebeholdninger | (1.062) | (646) | (1.708) | |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 0 | 24 | 24 | |
| Anden gæld | 649 | (178) | 471 | |
| Midlertidige forskelle | (4.403) | (2.971) | (7.374) |
11. Resultat pr. aktie
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 0,14 | 0,06 | Resultat pr. aktie | (0,01) | 0,13 |
| 0,13 | 0,06 | Resultat pr. aktie, udvandet | (0,01) | 0,12 |
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| Beregningen af resultat pr. aktie er | ||||
| baseret på følgende grundlag: | ||||
| 67.876 | 33.954 | Resultat anvendt ved beregning af resultat pr. aktie | (5.750) | 62.501 |
| R | esultat anvendt ved beregning | |||
| 67.876 | 33.954 | af udvandet resultat pr. aktie | (5.750) | 62.501 |
| 477.825 | 527.992 | Gennemsnitligt antal udstedte aktier | 527.992 | 477.825 |
| Gennemsnitligt antal aktier anvendt til | ||||
| 477.825 | 527.992 | beregning af resultat pr. aktie | 527.992 | 477.825 |
| Udestående tegningsretters gennemsnitlige | ||||
| 25.320 | 20.981 | udvandingseffekt | 20.981 | 25.320 |
| Gennemsnitligt antal aktier anvendt til | ||||
| 503.145 | 548.973 | beregning af udvandet resultat pr. aktie | 548.973 | 503.145 |
Gennemsnitligt antal udstedte aktier beregnes som:
Antallet af dage forud for en kapitaludvidelse multipliceret med antal aktier i omløb. Ved flere kapitaludvidelser adderes antallet af dage mellem kapitaludvidelserne multipliceret med antal aktier i omløb i den givne periode. Summen divideres med 365.
12. Immaterielle aktiver
| Ko nce rn |
Færdig- | Igang- | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Øvrige | gjorte | værende | ||||
| t.kr. | Brugsret | immatrielle | udviklings- | udviklings | ||
| m.m. | Goodwill | aktiver | projekter | projekter | I alt | |
| Kostpris 1. januar 2011 | 0 | 18.582 | 1.236 | 36.014 | 6.341 | 62.173 |
| Valutakursreguleringer | 0 | (1.946) | (122) | (108) | 0 | (2.176) |
| Tilgang af egenudviklede aktiver | 0 | 0 | 0 | 2.582 | 2.227 | 4.809 |
| Aktiver bestemt for salg tilbageført | 14.559 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14.559 |
| Overførsler | 0 | 0 | 0 | 4.288 | 0 | 4.288 |
| Afgang | 0 | 0 | 0 | (4.107) | 0 | (4.107) |
| Kostpris 31. december 2011 | 14.559 | 16.636 | 1.114 | 38.669 | 8.568 | 79.546 |
| Af- og nedskrivninger 1. januar 2011 | 0 | 0 | (311) | (27.392) | 0 | (27.703) |
| Valutakursregulering | 27 | 0 | 36 | 158 | 0 | 221 |
| Afskrivninger | (387) | 0 | (114) | (3.827) | 0 | (4.328) |
| Aktiver bestemt for salg tilbageført | (210) | 0 | 0 | 0 | 0 | (210) |
| Afgang | 0 | 0 | 0 | 4.107 | 0 | 4.107 |
| Af- og nedskrivninger | ||||||
| 31. december 2011 | (570) | 0 | (389) | (26.954) | 0 | (27.913) |
| Regnskabsmæssig værdi | ||||||
| 31. december 2011 | 13.989 | 16.636 | 725 | 11.715 | 8.568 | 51.633 |
| Færdig- | Igang- | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Øvrige | gjorte | værende | ||||
| t.kr. | Brugsret | immatrielle | udviklings- | udviklings | ||
| m.m. | Goodwill | aktiver | projekter | projekter | I alt | |
| Kostpris 1. januar 2010 | 0 | 17.830 | 1.187 | 35.092 | 2.413 | 56.522 |
| Valutakursreguleringer | 0 | 752 | 49 | 41 | 0 | 842 |
| Tilgang af egenudviklede aktiver | 0 | 0 | 0 | 881 | 3.928 | 4.809 |
| Overførsler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostpris 31. december 2010 | 0 | 18.582 | 1.236 | 36.014 | 6.341 | 62.173 |
| Af- og nedskrivninger 1. januar 2010 | 0 | 0 | (186) | (24.813) | 0 | (24.999) |
| Valutakursregulering | 0 | 0 | (7) | (7) | 0 | (14) |
| Afskrivninger | 0 | 0 | (118) | (2.572) | 0 | (2.690) |
| Af- og nedskrivninger | ||||||
| 31. december 2010 | 0 | 0 | (311) | (27.392) | 0 | (27.703) |
| Regnskabsmæssig værdi | ||||||
| 31. december 2010 | 0 | 18.582 | 925 | 8.622 | 6.341 | 34.470 |
| Moderselskab | Færdig- | Igang | ||
|---|---|---|---|---|
| Andre | gjorte | værende | ||
| t.kr. | immatrielle udviklings- | udviklings | ||
| aktiver | projekter | projekter | I alt | |
| Kostpris 1. januar 2011 | 56 | 34.980 | 6.341 | 41.377 |
| Tilgang af egenudviklede aktiver | 0 | 2.573 | 2.227 | 4.800 |
| Afgang | 0 | (4.107) | 0 | (4.107) |
| Kostpris 31. december 2011 | 56 | 33.446 | 8.568 | 42.070 |
| Af- og nedskrivninger 1. januar 2011 | (56) | (26.941) | 0 | (26.997) |
| Afskrivninger | 0 | (2.274) | 0 | (2.274) |
| Afgang | 0 | 4.107 | 0 | 4.107 |
| Af- og nedskrivninger 31. december 2011 | (56) | (25.108) | 0 | (25.164) |
| Regnskabsmæssig værdi 31. december 2011 | 0 | 8.338 | 8.568 | 16.906 |
| Færdig- | Igang- | |||
|---|---|---|---|---|
| gjorte | værende | |||
| t.kr. | Patenter udviklings- | udviklings | ||
| og licenser | projekter | projekter | I alt | |
| Kostpris 1. januar 2010 | 56 | 34.099 | 2.413 | 36.568 |
| Tilgang af egenudviklede aktiver | 0 | 881 | 3.928 | 4.809 |
| Kostpris 31. december 2010 | 56 | 34.980 | 6.341 | 41.377 |
| Af- og nedskrivninger 1. januar 2010 | (56) | (24.616) | 0 | (24.672) |
| Afskrivninger | 0 | (2.325) | 0 | (2.325) |
| Af- og nedskrivninger 31. december 2010 | (56) | (26.941) | 0 | (26.997) |
| Regnskabsmæssig værdi 31. december 2010 | 0 | 8.039 | 6.341 | 14.380 |
Ledelsen har vurderet, at alle immaterielle aktiver, bortset fra goodwill, har en begrænset økonomisk levetid. Koncernen besidder et patent, som er aktiveret under patenter og licenser. Dette patent har en restløbetid på 15 år. De væsentligste aktiviteter i 2011 vedrører egenudvikling af processer til fremstilling af siliciumkrystaller i nye varianter.
Goodwill
Goodwill er opstået i forbindelse med virksomhedskøbet af Cemat Silicon S.A. med tilhørende datterselskab. Goodwillen er baseret på de økonomiske fordele, som henholdsvis Cemat Silicon S.A og moderselskabet Topsil Semiconductor Materials A/S opnår i form af øget adgang til wafering og skivepolering, med udgangspunkt i overtagne medarbejdere og knowhow. Desuden opnår Topsil mulighed for øget salg af CZ-produkter til nuværende kunder og Cemats kunder får adgang til FZ-produkter. Genindvindingsværdien er dog beregnet for Cemat Silicon S.A. som pengestrømsgenererende enhed, idet der jf. IAS 36 er krav om at mindste pengestrømsfrembringende enhed er driftssegmenter jf. IFRS 8.
I den forbindelse er de væsentligste usikkerheder knyttet til fastlæggelse af diskonteringsfaktor og vækstrater samt forventede ændringer i salgspriser og produktionsomkostninger i budget- og terminalperioderne. Vækstraterne er baseret på analyser udarbejdet af anerkendt analyseinstitut med branchekendskab. Der er ikke regnet med vækst og inflation i terminalperioden.
De fastlagte diskonteringsfaktorer afspejler markedsvurderinger af den tidsmæssige værdi af penge, udtrykt ved en risikofri rente, og de specifikke risici, der er knyttet til den enkelte pengestrømsfrembringende enhed. Diskonteringsfaktorerne fastlægges på en før skat basis. Ved opgørelsen af nutidsværdien er anvendt en diskonteringsfaktor på 10,4% (2010: 11,9%.) Diskonteringsfaktoren er baseret på en risikofri rente på 3,5% (2010: 3,0%), der svarer til renteniveauet på en 10-årig tysk statsobligation inkl. landetillæg på 1,5%point for Polen, samt en forventet risikopræmie, der dels relaterer sig til selskabet og dels til branchens risikoprofil.
Skønnede ændringer i salgspriser og produktionsomkostninger er baseret på historiske erfaringer samt forventninger til fremtidige markedsændringer.
Til brug for beregningen af den pengestrømsfrembringende enheds kapitalværdi er anvendt de pengestrømme, der fremgår af det seneste ledelsesgodkendte budget for det kommende regnskabsår samt strategiplan. I beregningen indgår en 5-årig periode (2012-2016) samt terminalperiode. Den gennemsnitlige årlige omsætningsvækst i perioden er 0% og 0% i terminalperioden.
Pr. balancedagen overstiger nutidsværdien af den pengestrømsfrembringende enhed den regnskabsmæssige værdi, og der er derfor ikke behov for nedskrivning af goodwill.
13. Forsknings- og udviklingsomkostninger
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 3.928 | 2.227 | Afholdte forsknings- og udviklingsomkostninger | 2.227 | 3.928 |
| (3.928) | (2.227) | Udviklingsomkostninger indregnet som immaterielle aktiver | (2.227) | (3.928) |
| 0 | 0 | I alt | 0 | 0 |
14. Materielle aktiver
Koncern
| Produktions- A | ndre A | nlæg | |||
|---|---|---|---|---|---|
| t.kr. | Grunde og | anlæg og | anlæg | under | |
| Bygninger | maskiner | m.v. | udførelse | I alt | |
| Kostpris 1. januar 2011 | 0 | 132.891 | 18.227 | 30.345 | 181.463 |
| Valutakursreguleringer | 0 | (6.237) | (78) | (1.860) | (8.175) |
| Tilgang | 630 | 312 | 126 | 101.877 | 102.945 |
| Overførsler | 7.383 | 19.485 | 335 | (31.491) | (4.288) |
| Afgang | (22) | (50) | (2.200) | 0 | (2.272) |
| Aktiver bestemt for salg tilbageført | 57.443 | 9.485 | 723 | 204 | 67.855 |
| Kostpris 31. december 2011 | 65.434 | 155.886 | 17.133 | 99.075 | 337.528 |
| Af- og nedskrivninger 1. januar 2011 | 0 | (40.162) | (10.474) | 0 | (50.636) |
| Valutakursregulering | 439 | 1.667 | 93 | 0 | 2.199 |
| Afskrivninger | (6.144) | (14.640) | (3.967) | 0 | (24.751) |
| Afgang | 21 | 50 | 2.118 | 0 | 2.189 |
| Aktiver bestemt for salg tilbageført | (3.288) | 0 | 0 | 0 | (3.288) |
| Af- og nedskrivninger 31. december 2011 | (8.972) | (53.085) | (12.230) | 0 | (74.287) |
| Regnskabsmæssig værdi 31. december 2011 | 56.462 | 102.801 | 4.903 | 99.075 | 263.241 |
| Heraf finansielt leasede aktiver | 0 | 18.828 | 0 | 0 | 18.828 |
| Produktions- A | ndre A | nlæg | |||
|---|---|---|---|---|---|
| t.kr. | Grunde og | anlæg og | anlæg | under | |
| Bygninger | maskiner | m.v. | udførelse | I alt | |
| Kostpris 1. januar 2010 | 0 | 113.914 | 15.824 | 16.013 | 145.751 |
| Valutakursreguleringer | 2.558 | 2.521 | 61 | 235 | 5.375 |
| Tilgang | 976 | 7.870 | 2.605 | 42.166 | 53.617 |
| Overførsler | (2) | 23.045 | 0 | (25.453) | (2.410) |
| Afgang | 0 | (11.743) | (167) | (3.048) | (14.958) |
| Afgang aktiver bestemt for salg | (3.532) | (2.716) | (96) | 432 | (5.912) |
| Kostpris 31. december 2010 | 0 | 132.891 | 18.227 | 30.345 | 181.463 |
| Af- og nedskrivninger 1. januar 2010 | 0 | (44.114) | (7.579) | 0 | (51.693) |
| Valutakursregulering | (149) | (245) | (15) | 0 | (409) |
| Afskrivninger | 0 | (7.423) | (2.880) | 0 | (10.303) |
| Afgang | 0 | 11.620 | 0 | 0 | 11.620 |
| Afgang aktiver bestemt for salg | 149 | 0 | 0 | 0 | 149 |
| Af- og nedskrivninger 31. december 2010 | 0 | (40.162) | (10.474) | 0 | (50.636) |
| Regnskabsmæssig værdi 31. december 2010 | 0 | 92.729 | 7.753 | 30.345 | 130.827 |
| Heraf finansielt leasede aktiver | 0 | 19.818 | 581 | 0 | 20.399 |
Moderselskab
| Produktions- A | ndre A | nlæg | |||
|---|---|---|---|---|---|
| t.kr. | Grunde og | anlæg og | anlæg | under | |
| Bygninger | maskiner | m.v. | udførelse | I alt | |
| Kostpris 1. januar 2011 | 0 | 74.981 | 15.570 | 12.588 | 103.139 |
| Tilgang | 0 | 0 | 0 | 86.814 | 86.814 |
| Overførsler | 5.549 | 6.458 | 335 | (12.342) | 0 |
| Afgang | 0 | (50) | (164) | 0 | (214) |
| Kostpris 31. december 2011 | 5.549 | 81.389 | 15.741 | 87.060 | 189.739 |
| Af- og nedskrivninger 1. januar 2011 | 0 | (32.160) | (7.973) | 0 | (40.133) |
| Afskrivninger | 0 | (5.488) | (3.520) | 0 | (9.008) |
| Afgang | 0 | 50 | 164 | 0 | 214 |
| Af- og nedskrivninger 31. december 2011 | 0 | (37.598) | (11.329) | 0 | (48.927) |
| Regnskabsmæssig værdi 31. december 2011 | 5.549 | 43.791 | 4.412 | 87.060 | 140.812 |
| Produktions- A | ndre A | nlæg | |||
|---|---|---|---|---|---|
| t.kr. | Grunde og | anlæg og | anlæg | under | |
| Bygninger | maskiner | m.v. | udførelse | I alt | |
| Kostpris 1. januar 2010 | 0 | 63.679 | 15.143 | 11.101 | 89.923 |
| Tilgang | 0 | 0 | 0 | 26.940 | 26.940 |
| Overførsler | 0 | 23.045 | 2.408 | (25.453) | 0 |
| Afgang | 0 | (11.743) | (1.981) | 0 | (13.724) |
| Kostpris 31. december 2010 | 0 | 74.981 | 15.570 | 12.588 | 103.139 |
| Af- og nedskrivninger 1. januar 2010 | 0 | (41.012) | (7.292) | 0 | (48.304) |
| Afskrivninger | 0 | (2.768) | (2.661) | 0 | (5.429) |
| Afgang | 0 | 11.620 | 1.980 | 0 | 13.600 |
| Af- og nedskrivninger 31. december 2010 | 0 | (32.160) | (7.973) | 0 | (40.133) |
| Regnskabsmæssig værdi 31. december 2010 | 0 | 42.821 | 7.597 | 12.588 | 63.006 |
15. Kapitalandele i dattervirksomheder
| Moderselskab | ||
|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. |
| 159.687 | 159.987 | Kostpris 1. januar |
| 300 | 0 | Tilgang aktieoptioner i datterselskaber |
| 159.987 | 159.987 K | ostpris 31. december |
Der er i regnskabsperioden ikke foretaget nedskrivninger på kapitalandele i dattervirksomheder.
| Andel af | ||||
|---|---|---|---|---|
| E | jerandel | stemmerettig | ||
| Hjemsted | 2011 | heder 2011 A | ktivitet | |
| Produktion og salg af silicium | ||||
| Cemat Silicon S.A. | Polen | 100,00 % | 100,00 % | skiver til halvlederindustrien |
| Cemat'70 S.A. | Polen | 52,92 % | 52,92 % | Udlejning af erhvervslejemål |
Cemat Silicon S.A. besidder ejerandelen i Cemat'70 S.A.
I 2010 var ejerandele og andele af stemmerettigheder som anført for 2011.
16. Andre langfristede tilgodehavender m.v.
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 28.459 | 22.855 | Forudbetaling af varer | 22.855 | 28.459 |
| 2.250 | 2.250 | Depositum, husleje | 2.250 | 2.250 |
| 1.718 | 1.713 | Depositum, finansiel leasing | 1.713 | 1.718 |
| 25 | 0 | Øvrige | 0 | 25 |
| 32.452 | 26.818 | I alt | 26.818 | 32.452 |
Forudbetaling af varer reguleres løbende i takt med, at koncernen aftager de aftalte mængder i perioden 2011-2017.
17. Varebeholdninger
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 22.123 | 44.498 | Råvarer og hjælpematerialer | 58.410 | 37.094 |
| 50.500 | 60.084 | Varer under fremstilling | 66.252 | 58.316 |
| 750 | 0 | Fremstillede varer og handelsvarer | 21.676 | 17.563 |
| 73.373 | 104.582 | I alt | 146.338 | 112.973 |
I moderselskabet er der ikke nedskrevet på lageret i såvel 2011 som 2010. I koncernen er der i alt nedskrevet 6.215 t.kr. på lageret i 2011 mod 4.831 t.kr. i 2010.
18. Tilgodehavender fra salg
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 48.651 | 51.283 | Tilgodehavender fra salg | 71.190 | 68.618 |
| 48.651 | 51.283 | I alt | 71.190 | 68.618 |
| Nedskrivninger indeholdt i ovenstående tilgodehavender | ||||
| (480) | (520) | indregnet under "andre eksterne omkostninger" | (520) | (480) |
| 48.171 | 50.763 | I alt | 70.670 | 68.138 |
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| Forfaldne tilgodehavender: | ||||
| 3.142 | 5.591 | Forfaldne med op til en måned | 10.618 | 7.931 |
| 623 | 592 | Forfaldne mellem en og tre måneder | 794 | 2.320 |
| 80 | 321 | Forfaldne mere end 3 måneder | 685 | 1.515 |
| 3.845 | 6.504 | I alt | 12.097 | 11.766 |
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| Forfaldne tilgodehavender fordelt på ikke nedskrevne tilgodehavender: |
||||
| 2.361 | 5.717 | Europa | 7.248 | 8.626 |
| 604 | 347 | USA | 4.363 | 2.260 |
| 880 | 440 | Asien | 486 | 880 |
| 3.845 | 6.504 | I alt | 12.097 | 11.766 |
Der anvendes en hensættelseskonto til at reducere den regnskabsmæssige værdi af tilgodehavender, hvis værdien ud fra en individuel vurdering af de enkelte debitorers betalingsevne er forringet, f.eks. ved betalingsstandsning, konkurs e.l. Nedskrivning foretages til nettorealisationsværdi, svarende til summen af de fremtidige nettoindbetalinger, som tilgodehavenderne forventes at indbringe.
Tilgodehavendernes regnskabsmæssige værdi svarer til deres dagsværdi. Tilgodehavenderne er ikke rentebærende før ca. 30-60 dage efter faktureringstidspunktet. Herefter tilskrives tilgodehavenderne renter med 1% pr. måned af det udestående beløb.
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 384 | 480 H | ensættelseskonto pr. 01.01. | 480 | 384 |
| 0 | 0 | Årets konstaterede tab | 0 | 0 |
| 0 | 0 | Tilbageførte hensættelser | 0 | 0 |
| 96 | 40 | Årets hensættelse til dækning af tab | 40 | 96 |
| 480 | 520 H | ensættelseskonto pr. 31.12. | 520 | 480 |
19. Andre tilgodehavender
| Moderselskab | nce rn |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 1.101 | 1.152 | Eksport- og forskudsmoms | 1.152 | 1.101 |
| 543 | 3.537 | Øvrige | 6.540 | 5.954 |
| 1.644 | 4.689 | I alt | 7.692 | 7.055 |
20. Likvide beholdninger jf. pengestrømsopgørelsen
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 99.913 | 14.726 | Likvide beholdninger og bankindestående | 23.482 | 100.194 |
| 0 | 0 | Likvide beholdninger i aktiver bestemt for salg | 0 | 7.474 |
| 0 | (20.000) | Kortfristet bankgæld (kassekredit) | (30.033) | (17.281) |
| 99.913 | (5.274) | I alt | (6.551) | 90.387 |
Koncernens likvide beholdning består primært af indestående i banker. Der vurderes ikke at være nogen kreditrisiko forbundet med likviderne. Bankindestående og –gæld er variabelt forrentet. De regnskabsmæssige værdier svarer til aktivernes dagsværdi.
21. Aktiekapital
Aktiekapitalen består af 528.114.157 aktier med en stykstørrelse på 0,25 kr. Aktierne er ikke opdelt i klasser, og der er ikke knyttet særlige rettigheder til aktierne.
| Ko nce rn |
|||
|---|---|---|---|
| stk. | 2011 | 2010 | |
| Antal aktier 01.01 | 520.089.650 | 407.960.734 | |
| Kapitalforhøjelse ved kontant indbetaling | 8.024.507 | 112.128.916 | |
| Antal aktier 31.12 | 528.114.157 | 520.089.650 | |
| t.kr. | |||
| Stykstørrelse nom. værdi 0,25 kr. | 130.022 | 101.990 | |
| Kapitalforhøjelse ved kontant indbetaling | 2.007 | 28.032 | |
| I alt | 132.029 | 130.022 |
Kapitalforhøjelsen på 8.024.507 stk. i 2011 vedrører udnyttelse af warrants til direktion og ledende medarbejdere. Af kapitalforhøjelsen i 2010 vedrører 103.890.151 stk. nye aktier fra aktieemissionen med fortegningsret, som blev gennemført i foråret 2010. Den resterende kapitalforhøjelse vedrører udstedelse af at medarbejderaktier og udnyttelse af warrants til direktion og ledende medarbejdere.
22. Andre reserver
Reserve for valutakursregulering indeholder alle kursreguleringer, der opstår ved omregning af regnskaber for enheder med en anden funktionel valuta end danske kroner.
Reserve for aktiebaseret vederlæggelse indeholder den akkumulerede værdi af optjent ret til aktieoptionsordninger (egenkapitalordninger) målt til egenkapitalinstrumenternes dagsværdi på tildelingstidspunktet og indregnet over den periode, hvor medarbejderne opnår retten til aktieoptionerne. Reserven opløses i takt med, at medarbejderne udnytter den optjente ret til at erhverve aktieoptioner, eller rettighederne udløber uden at blive udnyttet.
23. Kreditinstitutter i øvrigt samt bankgæld
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 0 | 20.000 | Gæld til kreditinstitutter | 30.033 | 17.281 |
| 0 | 20.000 | 30.033 | 17.281 | |
| Gælden forfalder til betaling således: | ||||
| 0 | 20.000 | Inden for 1 år | 30.033 | 17.281 |
| 0 | 0 | Mellem 1 og 2 år fra balancedagen | 0 | 0 |
| 0 | 0 | Mellem 2 og 3 år fra balancedagen | 0 | 0 |
| 0 | 0 | Mellem 3 og 4 år fra balancedagen | 0 | 0 |
| 0 | 0 | Mellem 4 og 5 år fra balancedagen | 0 | 0 |
| 0 | 0 | Efter 5 år fra balancedagen | 0 | 0 |
| 0 | 20.000 | 30.033 | 17.281 | |
| Gæld til kreditinstitutter i øvrigt samt bankgæld er | ||||
| indregnet således i balancen: | ||||
| 0 | 20.000 | Kortfristede forpligtelser | 30.033 | 17.281 |
| 0 | 0 | Langfristede forpligtelser | 0 | 0 |
| 0 | 20.000 | I alt | 30.033 | 17.281 |
| 2011 | Fast eller | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| variabel R | entesats D | agsværdi | |||||
| Navn | Selskab V | aluta | Udløb | rente | % p.a. | t.kr. | |
| Kassekredit | Cemat - Polen | PLN | 2012 | Variabel | Wibor+1,5% | 10.033 | |
| Kassekredit, moderselskab | DKK | 2014 | Variabel | Jybor+1,5% | 20.000 | ||
| 31.12.2011 | 30.033 |
| 2010 | Fast eller | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| variabel R | entesats D | agsværdi | ||||
| Navn | Selskab V | aluta | Udløb | rente | % p.a. | t.kr. |
| Kassekredit | Cemat - Polen | PLN | 2011 | Variabel | Wibor+2,0% | 11.260 |
| Lån | Cemat - Polen | JPY | 2011 | Variabel | Libor+2,5% | 6.021 |
| 31.12.2010 | 17.281 |
24. Finansielle leasingforpligtelser
Koncernen leaser produktionsudstyr i form af maskiner og anlæg via finansielle leasingkontrakter i de tilfælde, hvor betingelserne er fordelagtige og fortsat sikrer koncernen økonomisk fleksibilitet. Den gennemsnitlige leasingperiode er 4 år. Alle leasingkontrakter følger en fast afdragsprofil, og ingen af aftalerne indeholder bestemmelser om betingede leasingydelser. Leasingkontrakterne er opsigelige i den aftalte leasingperiode mod økonomisk kompensation. Koncernen har garanteret aktivernes restværdi ved leasingperiodens udløb og skal anvise køber til aktiverne.
| Ko nce rn |
Minimums leasingydelser |
Nutidsværdi af minimums leasingydelser |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| t.kr. | 2011 | 2010 | 2011 2010 |
||
| De finansielle leasingforpligtelser forfalder således: Inden for 1 år fra balancedagen |
2.688 | 2.802 | 2.688 | 2.802 | |
| Mellem 1 og 5 år fra balancedagen | 8.236 | 10.937 | 8.236 | 10.937 | |
| Efter 5 år fra balancedagen | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Pr. 31. december | 10.924 | 13.739 | 10.924 | 13.739 | |
| Amortiseringstillæg til fremtidig omkostningsførsel | 875 | 1.445 | 875 | 1.445 |
Den regnskabsmæssige værdi svarer til forpligtelsernes dagsværdi. De indgåede finansielle leasingforpligtelser omfatter maskiner.
| Nutidsværdi af | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Fast eller | minimums | ||||
| variabel | leasingydelser D | agsværdi | |||
| Udløb | rente | t.kr. | t.kr | ||
| Leasing forpligtelse | 2012 | Variabel | 2.688 | 2.688 | |
| Leasing forpligtelse | 2013 | Variabel | 3.063 | 3.063 |
25. Øvrige langfristede forpligtelser
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 0 | 0 | Pensioner | 728 | 931 |
| 0 | 0 | Øvrige forpligtelser | 275 | 154 |
| 0 | 0 | I alt | 1.003 | 1.085 |
Pensionsforpligtelsen for koncernen vedrører lovgivningsbestemt pensionsordning i udenlandsk datterselskab.
26. Leverandører af varer og tjenesteydelser
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 21.208 | 41.029 | Gæld til leverandører for leverede varer og tjenesteydelser | 65.987 | 48.455 |
| 21.208 | 41.029 | I alt | 65.987 | 48.455 |
Den regnskabsmæssige værdi svarer til forpligtigelsernes dagsværdi. Gæld til leverandører forfalder inden for 1 år.
27. Hensatte forpligtelser
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 4.175 | 2.018 | Hensatte forpligtelser, 01.01. | 2.018 | 4.175 |
| (2.692) | (1.463) | Anvendt i året | (1.463) | (2.692) |
| 535 | 2.643 | Hensat i året | 2.643 | 535 |
| 2.018 | 3.198 H | ensatte forpligtelser, 31.12. | 3.198 | 2.018 |
28. Anden gæld
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 291 | 443 | Skyldig løn, A-skat, sociale bidrag, m.v. | 595 | 741 |
| 5.887 | 6.551 | Feriepengeforpligtelse, o.l. | 7.530 | 6.551 |
| 5.614 | 1.247 | Skyldig moms og afgifter | 1.247 | 5.614 |
| 8.529 | 4.994 | Andre skyldige omkostninger | 8.085 | 6.732 |
| 20.321 | 13.235 | I alt | 17.457 | 19.638 |
Den regnskabsmæssige værdi af skyldige poster vedrørende løn, A-skat, sociale bidrag, feriepenge o.l., moms og afgifter, skyldig selskabsskat samt andre skyldige omkostninger svarer til forpligtelsernes dagsværdi. Feriepengeforpligtelser m.v. repræsenterer koncernens forpligtelser til at udbetale løn ved medarbejdernes afholdelse af den ferie, som de pr. balancedagen har optjent ret til at afholde i efterfølgende regnskabsår.
29. Ændring i nettoarbejdskapital
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| (2.425) | (31.209) | Ændring i varebeholdninger | (37.300) | (3.435) |
| 30.101 | (366) | Ændring i tilgodehavender | 2.411 | 44.791 |
| 13.356 | 9.519 | Ændring i leverandører og anden gæld | 13.386 | (12.222) |
| (6.144) | (50.317) | Ændring i tilgodehavende hos datterselskab | 0 | 0 |
| 34.888 | (72.373) | I alt | (21.503) | 29.134 |
Ændringer i nettoarbejdskapital 2010 er opgjort eksklusiv aktiver og passiver bestemt for salg.
30. Aktiver bestemt for salg
I 2009 besluttede ledelsen i Topsil Semiconductor Materials A/S at intensivere afhændelsen af ejerandelen i ejendomsselskabet Cemat´70 S.A., hvori selskabet har en kontrollerende indflydelse gennem det 100% ejede datterselskab Cemat Silicon S.A.
Cemat´70 S.A.'s væsentligste aktiv er grunde og bygninger som udlejes på markedsvilkår, bl.a. til Cemat Silicon S.A. som er den største enkeltstående lejer.
Der har efterfølgende været ført forhandlinger med forskellige potentielle købere af den pågældende aktiepost. Forhandlingerne har været negativt påvirket af den generelle økonomiske udvikling, hvilket har betydet, at koncernen vurderer alternative løsninger. Aktieposten forventes ikke at kunne afhændes indenfor 12 måneder fra balancedagen, ligesom det ikke vurderes, at den kan afhændes til en acceptabel pris i den nuværende stand. Som følge heraf er der sket en omklassificering, så aktiver og forpligtelser ikke længere er præsenteret som "aktiver bestemt for salg".
| t.kr. | 2011 | 2010 |
|---|---|---|
| Brugsret (til grunde) | 0 | 16.029 |
| Bygninger | 0 | 60.490 |
| Produktionsanlæg og maskiner | 0 | 10.595 |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 0 | 807 |
| Materielle aktiver under opførelse | 0 | 228 |
| Varebeholdninger | 0 | 343 |
| Tilgodehavende fra salg | 0 | 3.646 |
| Periodeafgrænsningsposter | 0 | 411 |
| Likvide beholdninger | 0 | 7.474 |
| Aktiver bestemt for salg | 0 | 100.023 |
| Gæld til kreditinstitutter | 0 | 0 |
| Udskudte skatteforpligtelser | 0 | 11.604 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 0 | 2.715 |
| Hensatte forpligtelser | 0 | 366 |
| Passiver knyttet til aktiver bestemt for salg | 0 | 14.685 |
| Nettoaktiver bestemt for salg | 0 | 85.338 |
31. Operationelle leasingforpligtelser
Det er moderselskabets politik at lease biler via operationelle leasingkontrakter og enkelte driftsmidler. Den gennemsnitlige leasingperiode er 36 måneder. Alle leasingkontrakter følger en fast afdragsprofil, og ingen af aftalerne indeholder bestemmelser om betingede leasingydelser ud over bestemmelser om pristalsreguleringer med udgangspunkt i offentlige indeks. Leasingkontrakterne er uopsigelige i den aftalte leasingperiode, men kan forlænges på fornyede vilkår.
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| Uopsigelige operationelle leasingydelser er som følger: | ||||
| 465 | 807 | 0-1 år | 1.058 | 835 |
| 386 | 551 | 1-5 år | 703 | 622 |
| 0 | 0 | Mere end 5 år | 0 | 0 |
| 851 | 1.358 | I alt | 1.761 | 1.457 |
Der er i resultatopgørelsen indregnet 953 t.kr. for året 2011 (2010: 820 t.kr.) vedrørende operationel leasing.
32. Pantsætninger
I forbindelse med indgåelse af en ny bankaftale i 2010 blev alle væsentlige pantsætninger annulleret. Skadesløsbrev på 75,0 mio. kr. er dermed aflyst og pantsætning af de erhvervede aktier i Cemat Silicon S.A. er annulleret. Ejerpantebreve på nominel 10.000 t.kr. og 5.250 t.kr. i henholdsvis produktionsudstyr og løsøre er i selskabet besiddelse.
33. Kautions- og eventualforpligtelser
Moderselskabet har udstedt en betalingsgaranti på 6 mio. PLN over for Raiffeisen Bank, Warszawa som sikkerhed for kreditfaciliteter i Cemat Silicon S.A.
34. Øvrige kontraktlige forpligtelser
Råvareleverandører
I 2010 har koncernen indgået en ny langtidskontrakt for polysilicium. Kontrakten dækker perioden 2011 til og med 2015 og erstatter den hidtidige aftale med samme leverandør, som ellers ville udløbe i 2012. Den nye kontrakt er samlet set indgået på mere attraktive kommercielle vilkår, idet den fastsætter et årligt minimums- og maksimumskøb med mulighed for stigende volumen år for år, frem for som tidligere et ensartet maksimum for hele perioden. Endvidere indebærer den nye kontrakt introduktion af et nyt råvareprodukt til anvendelse i FZ-PFZ markedet, samt samarbejde om udvikling af en polysiliciumråvare til FZ produktion med en større diameter end det, der i dag leveres.
Koncernen har i 2008 indgået en langtidskontrakt, der sikrer leverancer af polysilicium i perioden 2010 til 2017. Ledelsen vurderer, at kontrakten er indgået på markedsmæssige vilkår. Som led i aftalegrundlaget skal moderselskabet yde en forudbetaling. Forudbetalingen anvendes til betaling af råvarer i takt med leveringer i perioden 2011 til 2017.
De indgåede aftaler kan blive opsagt i forbindelse med en overtagelse af kontrollen med moderselskabet. Hvis en overtagelse gennemføres, kan leverandøren opsige aftalen.
Kunder
For at minimere koncernens eksponering ved indgåelse af kontrakter omkring levering af råsilicium med faste minimums-volumener og til faste (indeksregulerede) priser, har koncernen indgået aftaler på lignende vilkår med sine væsentligste kunder.
Koncernen har i 1. kvartal 2011 indgået fem nye langsigtede kundekontrakter; to kontrakter, der afløser tidligere kontrakter, og som nu løber fra 2011 til og med 2015, samt tre nye kontrakter med eksisterende kunder, hvor der ikke tidligere har været et kontraktforhold. Disse dækker samme periode frem til 2015. Hertil kommer fortsættelse af én eksisterende kontrakt, som løber til 2012. De nye kundekontrakter er samlet set indgået på mere attraktive kommercielle vilkår end tidligere. De seks langtidskontrakter med koncernens seks største FZ kunder garanterer i perioden frem til og med 2015 en minimumsomsætning, der er svarende til minimum 40% af koncernens nettoomsætning i 2010.
Øvrige
Aftale vedrørende leje af bygninger er opsigelig med 6 måneders varsel og forpligtelsen udgør 1,0 mio. kr.
35. Finansielle risici og finansielle instrumenter
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 48.171 | 50.763 | Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 70.670 | 68.138 |
| 29.324 | 79.641 | Koncerntilgodehavender | 0 | 0 |
| 1.644 | 4.689 | Andre tilgodehavender, kortfristede | 7.692 | 7.055 |
| 3.992 | 3.963 | Andre tilgodehavender, langfristede | 3.963 | 3.993 |
| 99.913 | 14.726 | Likvide beholdninger | 23.482 | 100.194 |
| 0 | 0 | Likvide beholdninger i aktiver bestemt for salg | 0 | 7.474 |
| 183.044 | 153.781 | Udlån og tilgodehavender | 105.807 | 186.854 |
| 0 | 20.000 | Gæld til kreditinstitutter, kortfristede | 30.033 | 17.281 |
| 0 | 0 | Gæld til kreditinstitutter, langfristede | 0 | 0 |
| 2.802 | 2.688 | Finansielle leasingforpligtelser, kortfristede | 2.688 | 2.802 |
| 10.937 | 8.236 | Finansielle leasingforpligtelser, langfristede | 8.236 | 10.937 |
| 21.208 | 41.029 | Leverandører af varer og tjenesteydelser | 65.987 | 65.822 |
| 20.321 | 13.235 | Anden gæld | 17.457 | 19.638 |
| 0 | 0 | Anden gæld i aktiver bestemt for salg | 0 | 3.081 |
| 55.268 | 85.188 | Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris | 124.401 | 119.561 |
Koncernens risikostyringspolitik
Risikostyring er en integreret del af den almindelige forretningsledelse og vurderes løbende af ledelsen. Ledelsen har vurderet, at de væsentlige risici, ud over de finansielle vedrører leverandør- og kundeforhold. Koncernen er som følge af sin drift og sin finansiering eksponeret over for ændringer i valutakurser og renteniveau. Koncernen styrer de finansielle risici centralt og koordinerer likviditetsstyring, herunder kapitalfrembringelse og placering af overskydende likviditet. Efter tilkøbet af Cemat Silicon S.A. pågår en opdatering af de interne forretningsgange. Koncernen opererer med lav risikoprofil, således at valuta-, rente- og kreditrisici kun opstår med udgangspunkt i kommercielle forhold. Det er koncernens politik ikke at foretage aktiv spekulation i finansielle risici.
Koncernen styrer de finansielle risici ved anvendelse af model til styring af likviditetsbudgettering, der dækker en periode på 1 år.
Valutarisici
Valutarisici omfatter risiko for tab (eller mulighed for gevinst), når valutakurserne ændres. Valutarisici opstår, når indtægts- og udgiftsposter i fremmed valuta føres i resultatopgørelsen eller fra værdiregulering af balanceposter i anden valuta.
En betydelig andel af koncernens salg foregår i USD og EUR. Råvarer mv. indkøbes ligeledes typisk i USD og EUR, hvorimod øvrige omkostningsposter typiske indkøbes i DKK eller PLN. Koncernen anvender ikke afledte finansielle instrumenter til afdækning af valutarisici af løbende cash flow eller balanceposter. I stedet benytter koncernen modtaget valuta til betaling af gældsposter i samme valuta, hvorved valutarisici generelt mindskes.
Koncernens valutarisiko ved udsving i EUR/DKK kursen vurderes at være uvæsentlig.
35. Finansielle risici og finansielle instrumenter (fortsat)
Usikret nettoposition pr. balancedagen:
Koncern
| t.kr. | Likvider, | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| deponerings- | Usikret | |||||
| konti og T | ilgode- | Gældsfor- | Netto- H | eraf | netto | |
| Valuta | værdipapirer | havender | pligtelser | position | afdækket | position |
| USD | 2.888 | 31.176 | (20.379) | 13.685 | 0 | 13.685 |
| PLN | 8.756 | 5.962 | (30.145) | (15.426) | 0 | (15.426) |
| EUR | 28.640 | 35.512 | (41.476) | 22.676 | 0 | 22.676 |
| GBP | 0 | 89 | (25) | 64 | 0 | 64 |
| NOK | 0 | 0 | (787) | (787) | 0 | (787) |
| JPY | 0 | 558 | (834) | (275) | 0 | (275) |
| DKK | 9.989 | 5.065 | (58.204) | (43.151) | 0 | (43.151) |
| Øvrige valutaer | 26 | 0 | (1.072) | (1.046) | 0 | (1.046) |
| 31.12.2011 | 50.300 | 78.362 | (152.922) | (24.261) | 0 | (24.261) |
| t.kr. | Likvider, | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| deponerings- | Usikret | |||||
| konti og T | ilgode- | Gældsfor- | Netto- H | eraf | netto | |
| Valuta | værdipapirer | havender | pligtelser | position | afdækket | position |
| USD | 37.475 | 43.100 | (53.373) | 27.202 | 0 | 27.202 |
| PLN | 5.979 | 9.954 | (21.066) | (5.133) | 0 | (5.133) |
| EUR | 59.092 | 37.370 | (39.777) | 56.685 | 0 | 56.685 |
| GBP | 0 | 0 | (12) | (12) | 0 | (12) |
| NOK | 0 | 0 | (607) | (607) | 0 | (607) |
| JPY | 658 | 4.692 | (7.482) | (2.132) | 0 | (2.132) |
| DKK | 8.457 | 3.467 | (28.730) | (16.806) | 0 | (16.806) |
| Øvrige valutaer | 0 | 0 | (1.207) | (1.207) | 0 | (1.207) |
| 31.12.2010 | 111.661 | 98.583 | (152.254) | 57.990 | 0 | 57.990 |
| 2011 | 2010 | |
|---|---|---|
| Egenkapitalens følsomhed over for valutakursudsving (t.kr.) | ||
| Indvirkning, hvis USD-kurs var 0,50 kr. lavere end den faktiske kurs | (1.200) | (2.700) |
| Indvirkning, hvis PLN-kurs var 0,20 kr. lavere end den faktiske kurs | (1.800) | (500) |
| Resultatets følsomhed over for valutakursudsving (t.kr.) | ||
| Indvirkning hvis USD-kurs var 0,50 kr. lavere end faktisk kurs | (1.200) | (2.700) |
| Indvirkning, hvis PLN-kurs var 0,20 kr. lavere end den faktiske kurs | (1.800) | (500) |
Moderselskab
| t.kr. | Likvider, | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| deponerings- | Usikret | |||||
| konti og T | ilgode- | Gældsfor- | Netto- H | eraf | netto | |
| Valuta | værdipapirer | havender | pligtelser | position | afdækket | position |
| USD | 61.523 | 14.636 | (20.379) | 55.780 | 0 | 55.780 |
| EUR | 50.200 | 35.443 | (32.079) | 53.564 | 0 | 53.564 |
| GBP | 0 | 89 | (25) | 64 | 0 | 64 |
| NOK | 0 | 0 | (787) | (787) | 0 | (787) |
| JPY | 0 | 219 | (161) | 58 | 0 | 58 |
| DKK | 9.989 | 5.065 | (58.204) | (43.150) | 0 | (43.150) |
| Øvrige valutaer | 26 | 0 | (1.072) | (1.046) | 0 | (1.046) |
| 31.12.2011 | 121.738 | 55.452 | (112.707) | 64.483 | 0 | 64.483 |
| Likvider, | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| deponerings- | Usikret | ||||
| konti og T | ilgode- | Gældsfor- | Netto- H | eraf | netto |
| værdipapirer | havender | pligtelser | position | afdækket | position |
| 37.324 | 17.463 | (8.145) | 46.642 | 0 | 46.642 |
| 58.125 | 59.796 | (16.567) | 101.354 | 0 | 101.354 |
| 0 | 0 | (12) | (12) | 0 | (12) |
| 0 | 0 | (607) | (607) | 0 | (607) |
| 0 | 304 | 0 | 304 | 0 | 304 |
| 8.456 | 3.467 | (28.730) | (16.807) | 0 | (16.807) |
| 0 | 0 | (1.207) | (1.207) | 0 | (1.207) |
| 103.905 | 81.030 | (55.268) | 129.667 | 0 | 129.667 |
| 2011 | 2010 | |
|---|---|---|
| Egenkapitalens følsomhed over for valutakursudsving (t.kr.) | ||
| Indvirkning, hvis USD-kurs var 0,50 kr. lavere end den faktiske kurs | (5.100) | (3.900) |
| Resultatets følsomhed over for valutakursudsving (t.kr.) | ||
| Indvirkning hvis USD-kurs var 0,50 kr. lavere end faktisk kurs | (5.100) | (3.900) |
35. Finansielle risici og finansielle instrumenter (fortsat)
Renterisici
Som følge af afviklingen af akkvisitionslånet i moderselskabet kan koncernens renteeksponering primært henføres til nettorentebærende aktiver. En bevægelse i koncernens effektive rente på 1% vil påvirke koncernens indtjening før skat med ca. 50 t.kr. kr. pr. år.
| Moderselskab | Ko nce |
rn | |
|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 t.kr. |
2011 | 2010 |
| Renterisici: | |||
| R esultatets følsomhed over for renteændring |
|||
| +/- 1.000 +/- 50 |
Indvirkning, hvis den effektive rente +/- 1% | +/-50 | +/-1.200 |
Kreditrisici
Koncernens kreditrisici knyttet til finansielle aktiviteter svarer til de i balancen indregnede værdier. Koncernen vurderer løbende behovet for forsikring på enkeltdebitorer. Vurderingen baseres på den enkelte debitors nuværende og fremtidigt forventede engagement med koncernen.
Koncernens primære kreditrisiko er relateret til tilgodehavender fra salg. Der vurderes ikke at være særlige kreditrisici knyttet hertil, idet der i 2010 er etableret debitorforsikring på udvalgte debitorer. Koncernens likvidbeholdninger og deponeringer er placeret hos koncernens bankforbindelser, dog med en klar overvægt til koncernens hovedbankforbindelse.
Kapitalstyring
Koncernen vurderer løbende sammensætningen af kapitalstrukturen. Det er ledelsens vurdering, at finansieringen af koncernens fremtidige ekspansionsplaner kan gennemføres med kapitaludvidelsen gennemført i 2010 samt det nye bankengagement med Jyske Bank og pengestrømme fra driften.
Prioriteringen af det frie cashflow, som koncernen genererer, er først at afdrage på den rentebærende gæld i den takt, som den forfalder, og dernæst anvende frit cashflow til koncernens fortsatte ekspansion og udbytte til aktionærerne.
Egenkapitalens andel af de samlede passiver udgjorde ved udgangen af 2011 79,5% (2010: 82,7%) i moderselskabet. Den realiserede egenkapitalforrentning for koncernen i 2011 udgjorde (1,4%) (2010: 19,6%). Ledelsen vurderer, at koncernen fortsat er velkonsolideret, hvilket vurderes at være nødvendigt.
Det er koncernens politik, at aktionærerne skal opnå et afkast af deres investering i form af kursstigning og udbytte, der overstiger en risikofri investering i obligationer.
| Den finansielle gearing kan pr. balancedagen opgøres således: |
|---|
| --------------------------------------------------------------- |
| Moderselskab | Ko nce |
rn | ||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 0 | 20.000 | Kreditinstitutter/bankgæld | 30.033 | 17.281 |
| (99.913) | (14.726) | Likvide beholdninger | (23.482) | (100.194) |
| 0 | 0 | Likvide beholdninger i aktiver bestemt for salg | 0 | (7.474) |
| (2.250) | (2.250) | Andre langfristede tilgodehavender | (2.250) | (2.250) |
| (102.163) | 3.024 | Nettorentebærende gæld | 4.301 | (92.637) |
| 433.837 | 476.357 E | genkapital | 429.106 | 442.093 |
| (0,2) | 0,01 | Finansiel gearing | 0,01 | (0,2) |
I løbet af 2010 har koncernen indfriet akkvisitionslånet, som blev optaget i 2008. I august 2010 er der indgået en ny bankaftale med Jyske Bank som giver koncernen øget fleksibilitet via et 3-årig"committet" virksomhedslån på op til 205 mio. kr. fordelt på drifts-, garanti- og anlægsfaciliteter. På det etablerede virksomhedslån er tilknyttet "covenants", som relaterer sig til koncernens fremtidige NRG/EBITDA og soliditetsgraden.
Likviditet
Pengestrøm fra driften og finansiering har været positiv, mens pengestrøm fra investering har været negativ. Samlet har årets pengestrøm for koncernen været negativ. På koncernniveau var en fri likviditet på 23,5 mio. kr. Af koncernens fri likviditet tilhører 8,5 mio. kr. Cemat´70 S.A. Ledelsen vurderer, at denne likvide beholdning samt de nuværende driftskreditter giver et tilstrækkeligt kapitalberedskab.
36. Honorar til generalforsamlingsvalgt revision
| Moderselskab | Ko nce rn |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 520 | 550 | Deloitte, revision årsrapport | 855 | 762 |
| 85 | 67 | Deloitte, skatterådgivning | 67 | 85 |
| 0 | 122 | Deloitte, andre erklæringer med sikkerhed | 122 | 90 |
| 1.159 | 277 | Deloitte, andre ydelser end revision | 1.004 | 1.439 |
| 1.764 | 1.016 | I alt | 2.048 | 2.376 |
37. nærtstående parter
Koncernen har ingen nærtstående parter med kontrol.
Koncernen har følgende nærtstående parter:
- Cemat Silicon S.A., datterselskab i Polen
- Cemat'70 S.A., datterselskab i Polen
- Ejendomsaktieselskabet Bangs Gård, Ejes af aktionær og næstformand for bestyrelsen
- Frost Invest A/S, ejes af medlem af bestyrelsen
- CCMA Holding ApS, ejes af medlem af bestyrelsen
Koncernen har haft transaktioner med følgende nærtstående parter i 2011:
- Ejendomsaktieselskabet Bangs Gård
- Cemat Silicon S.A., Polen
- Cemat'70 S.A., Polen
Næstformand i moderselskabets bestyrelse, Eivind Dam Jensen, er administrerende direktør og bestyrelsesmedlem i ejendomsaktieselskabet Bangs Gård, der ejer moderselskabets lokaliteter i Frederikssund.
38. Transaktioner mellem nærtstående parter
| Moderselskab | Ko nce rn |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 1.910 | 1.985 | Husleje, Ejendomsaktieselskabet Bangs Gård | 1.985 | 1.910 |
| 73.580 | 61.130 | Dattervirksomheder, salg af varer | 0 | 0 |
| 113.523 | 112.060 | Dattervirksomheder, køb af varer | 0 | 0 |
| 980 | 1.978 | Dattervirksomheder, renteindtægter | 0 | 0 |
| 189.993 | 177.153 | I alt | 1.985 | 1.910 |
Øvrige ledelsesvederlag m.v. er særskilt oplyst i tilknytning til note 4, personaleomkostninger. Alle transaktioner med nærtstående parter er gennemført på markedsmæssige vilkår.
| Moderselskab | Ko nce rn |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2011 | t.kr. | 2011 | 2010 |
| 2.250 | 2.250 | Depositum Ejendomsaktieselskabet Bangs Gård | 2.250 | 2.250 |
| (245) | (270) | Husleje m.m., Ejendomsaktieselskabet Bangs Gård | (270) | (245) |
| 36.695 | 80.195 | Dattervirksomheder, udlån | 0 | 0 |
| 0 | 0 | Dattervirksomheder, debitortilgodehavende | 0 | 0 |
| (7.371) | (554) | Dattervirksomheder, kreditorudestående | 0 | 0 |
| 31.329 | 81.621 | Mellemværender i alt | 1.980 | 2.005 |
39. Aktionærforhold
Moderselskabet har registreret følgende aktionærer med mere end 5% af aktiekapitalens stemmerettigheder eller pålydende værdi:
| Aktionærsammensætning | Antal K | apital K | apital |
|---|---|---|---|
| pr. 31. december 2011 | aktier | kr. | % |
| EDJ-Gruppen | |||
| Bangs Gård, Torvet 21, | |||
| 6701 Esbjerg, Denmark | 71.589.811 | 17.897.453 | 14 |
40. Bestyrelse og direktion
Topsil Semiconductor Materials A/S' bestyrelses- og direktionsmedlemmer besidder aktieposter i Topsil Semiconductor Materials.
| Aktiebesiddelse nominelt |
||
|---|---|---|
| t.kr. | 2011 | 2010 |
| Aktier (egne og nærtstående*) | ||
| Bestyrelsesformand Jens Borelli-Kjær | 272 | 272 |
| Næstformand Eivind Dam Jensen (EDJ-Gruppen) | 17.897 | 15.860 |
| Bestyrelsesmedlem Jørgen Frost | 41 | 41 |
| Bestyrelsesmedlem Michael Hedegaard Lyng | 123 | 0 |
| Bestyrelsesmedlem Jesper Leed Thomsen | 0 | |
| Logistik, Salgs- og Marketingdirektør, EVP, Jørgen Bødker | 810 | 729 |
| Tidligere Adm. direktør Keld Lindegaard Andersen | 711 | |
| Tidligere bestyrelsesmedlem Leif Jensen | N/A | 157 |
| Tidligere bestyrelsesmedlem Trine Schønnemann | N/A | 31 |
| I alt | 19.148 | 17.801 |
*Nærtstående er ledelsens nærmeste familie og selskaber, hvori der indtages ledelsesmæssige funktioner.
41. Begivenheder efter balancedagen
Den 27. januar 2012 har datterselskabet Cemat Silicon S.A. erhvervet yderligere 24,7% af aktierne i ejendomsselskabet Cemat'70 S.A., hvorefter koncernens samlede ejerandel udgør 77,6%. Aktierne er erhvervet fra Polish State Treasury, og købsprisen for de yderligere aktier i Cemat'70 S.A. udgør 1,5 mio. EUR kontant.
Målet med opkøbet er fortsat at afhænde den samlede aktiepost i Cemat'70 S.A. Med den øgede ejerandel opnår koncernen en bestemmende indflydelse, der giver mulighed for at træffe de nødvendige beslutninger og dispositioner i ejendomsselskabet Cemat'70 S.A.
Der er ikke indtrådt yderligere væsentlige begivenheder efter balancedagen.
42. Godkendelse af årsrapport til offentliggørelse
Bestyrelsen har på bestyrelsesmødet den 28. marts 2012 godkendt nærværende årsrapport til offentliggørelse. Årsrapporten forelægges moderselskabets aktionærer til godkendelse på den ordinære generalforsamling den 25. april 2012.
Topsil Semiconductor Materials A/S Linderupvej 4 3600 Frederikssund Telefon: 47 36 56 00 Telefax: 47 36 56 01 E-mail: [email protected] www.topsil.com
CVR nr: 24 93 28 18