AI assistant
Bure Equity — Interim / Quarterly Report 2015
Aug 18, 2015
2899_ir_2015-08-18_f2a661d0-7ab1-45ab-8db4-178c54c570b5.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport Januari – juni 2015
Delårsperioden januari – juni 2015
- Substansvärdet per aktie var 67,60 kr jämfört med 46,09 kr vid årsskiftet vilket motsvarar en ökning med 46,7 procent.
- Bures substansvärde var 4 716 Mkr (2 874).
- Totalavkastningen för Bureaktien var 44,2 procent jämfört med SIX Return Index som steg med 10,0 procent.
- Koncernens resultat efter skatt uppgick till 1 572 Mkr (426). Resultatet per aktie uppgick till 22,21 kr (5,62).
Andra kvartalet 2015
- Bure avyttrade innehavet i PartnerTech till Scanfil Oyj som lämnat ett offentligt uppköpserbjudande på bolaget. Försäljningslikviden var 189,1 Mkr och resultatet var 52,4 Mkr.
- Substansvärdet per aktie var 67,60 kr jämfört med 62,35 kr vid kvartalets början vilket motsvarar en ökning med 8,4 procent.
- Totalavkastningen för Bureaktien var 4,4 procent jämfört med SIX Return Index som föll med 5,0 procent under kvartalet.
- Efter årsstämmans beslut utbetalades en ordinarie utdelning om 1,00 kr per aktie.
- Bure makulerade 5 247 800 återköpta aktier i enlighet med beslut från årsstämman 2015.
- Bure återköpte 1 074 000 aktier under kvartalet. Bure innehar härefter totalt 1 074 000 egna aktier vilket motsvarar 1,5 procent av totalt antal aktier.
Händelser efter periodens slut
- Substansvärdet per aktie uppgick till 63,83 kr den 17 augusti 2015 vilket motsvarar en ökning med 44,2 procent sedan årsskiftet.
- Bure återköpte 427 000 aktier efter utgången av det andra kvartalet och innehar härefter totalt 1 501 000 egna aktier vilket motsvarar 2,1 procent av totalt antal aktier.
Henrik Blomquist Verkställande direktör
Årets starka inledning fortsatte under det andra kvartalet. Bures substansvärde per aktie ökade med 8,4 procent trots en vikande aktiemarknad, SIX Return Index föll med 5,0 procent. Sedan årsskiftet har substansvärdet per aktie stigit med hela 46,7 procent.
I slutet av juni slutfördes försäljningen av innehavet i PartnerTech till Scanfil. Scanfil är ett finskt börsnoterat bolag verksamt i samma bransch. Konsolideringen inom kontraktstillverkningsbranschen har pågått under en längre tid och jag tror detta är en industriellt riktig affär för PartnerTech. Den nya Scanfilkoncernen blir den klart ledande nordiska aktören med global konkurrenskraft. Värdet på Bures andel vid försäljningen uppgick till 189 Mkr.
Under kvartalet har vi etablerat en ny enhet inom Bure som vi döpt till Bure Growth. Avsikten är att skapa en hemvist för våra investeringar i mindre utvecklingsbolag. Bure Growth kommer att presenteras som ett självständigt portföljbolag inom Bure vilket kommer att öka fokus och förtydliga kommunikationen kring dessa bolag. Initialt kommer innehaven i Vigmed och BioLamina att ingå i Bure Growth vilka sammantaget idag har ett värde om 50 Mkr.
Resultatet för första halvåret är ett av Bures bästa någonsin med en värdeuppgång i portföljen om drygt 1 400 Mkr. Försäljningen av PartnerTech samt erhållna utdelningar, med reduktion för återköp av egna aktier och utbetald utdelning, har ökat Bures investeringsbara medel. Arbetet med nya investeringar är prioriterat, nuvarande marknadsprissättning är dock relativt hög så viss försiktighet råder alltjämt. Vid periodens utgång har Bure ca 600 Mkr i investeringsbara medel.
Bures substansvärde och innehav
| Bures substansvärde per 30 juni 2015 |
Ägar andel |
Substans värde, Mkr |
Per aktie, kr |
Andel av substans |
Förändring 6mån 2015 (+/-), Mkr |
Substans värde, Mkr 31 dec 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Noterade portföljbolag | ||||||
| Cavotec | 11,8% | 262 | 3,8 | 5,6% | 47 | 214 |
| MedCap | 20,0% | 59 | 0,8 | 1,3% | -4 | 63 |
| Mycronic | 37,9% | 2 236 | 32,1 | 47,4% | 1 315 | 922 |
| PartnerTech 1 | – | – | – | – | -137 | 137 |
| Vitrolife | 21,7% | 775 | 11,1 | 16,4% | -7 | 782 |
| Xvivo Perfusion | 22,5% | 183 | 2,6 | 3,9% | 17 | 166 |
| Summa noterade portföljbolag | 3 515 | 50,4 | 74,5% | 1 231 | 2 283 | |
| Onoterade portföljbolag | ||||||
| Bure Financial Services 2 | 100,0% | 185 | 2,7 | 3,9% | 42 | 143 |
| Bure Growth 3 | 100,0% | 50 | 0,7 | 1,1% | 50 | – |
| Investment AB Bure 4 | 100,0% | 207 | 3,0 | 4,4% | 8 | 199 |
| Mercuri International Group5 | 99,1% | 114 | 1,6 | 2,4% | 0 | 114 |
| Summa onoterade portföljbolag | 556 | 8,0 | 11,8% | 99 | 456 | |
| Treasury | ||||||
| Likvida medel och kortfristiga/finansiella placeringar 6 | 438 | 6,3 | 9,3% | -78 | 516 | |
| Övriga tillgångar 7 | 208 | 3,0 | 4,4% | 172 | 35 | |
| Summa treasury | 646 | 9,3 | 13,7% | 94 | 551 | |
| Totalt substansvärde 8 | 4 716 | 67,60 | 100,0% | 1 425 | 3 291 |
1) Innehavet i PartnerTech som värderades till 137 Mkr vid årsskiftet avyttrades för 189,1 Mkr i juni 2015 vilket resulterade i ett resultat om 52,4 Mkr.
2) Varav 136,2 Mkr avser Catella.
3) Varav 29,8 Mkr avser Vigmed Holding.
4) Avser nettotillgångar.
5) Avser bokfört värde på eget kapital och räntebärande fordringar.
6) Likvida medel, andelar i fonder och placeringar i marknadsnoterade tillgångar.
7) Avser övriga onoterade bolag, räntebärande fordringar och övriga nettotillgångar. Per 30 juni 2015 ingår fordran om 189,1 Mkr från avyttringen av innehavet i PartnerTech.
8) Exkluderar 1 074 000 återköpta aktier.
Substansvärde per 30 juni 2015
Bure Growth 1,1 % Mercuri International Treasury 13,7 %
Substansvärdet, 6 månader 2015
Substansvärdet ökade med 1 425 Mkr till 4 716 Mkr. Substansvärdet per aktie uppgick till 67,60 kr vilket motsvarar en ökning med 46,7 procent sedan årsskiftet. Under perioden har även en aktieutdelning om 1,00 kr per aktie utbetalats.
Noterade portföljbolag, 6 månader 2015
Värdet på noterade portföljbolag ökade under perioden med 1 231 Mkr till 3 515 Mkr. Av förändringen svarade värdeuppgång inklusive exitvinster i noterade portföljbolag för 1 390 Mkr och nettoförsäljningar i noterade portföljbolag för 159 Mkr varav merparten var hänförlig till avyttringen av innehavet i PartnerTech.
Noterade portföljbolags värdeutveckling, 6 månader 2015
Innehavet i Mycronic ökade i värde med 1 315 Mkr och uppgick till 2 236 Mkr vid periodens slut. Under perioden avyttrades aktier för 1 Mkr i samband med optionslösen. Aktiekursen steg med 142,9 procent under perioden. Bure avyttrade i juni innehavet i PartnerTech för 189 Mkr till Scanfil Oyj som lämnat ett offentligt uppköpserbjudande på bolaget. Bokfört värde vid årets ingång var 137 Mkr och transaktionen resulterade i ett resultat om 52 Mkr. Aktiekursen steg med 38,3 procent under perioden. Xvivo Perfusions värdeuppgång var 17 Mkr. Innehavet i Xvivo Perfusion uppgick till 183 Mkr vid periodens slut. Aktiekursen steg med 10,2 procent under perioden. Innehavet i Cavotec ökade i värde med 47 Mkr och uppgick till 262 Mkr vid periodens slut. Förändringen bestod av en värdeuppgång om 16 Mkr och därtill ytterligare förvärv av 1 miljon aktier för 31 Mkr. Aktiekursen steg med 8,8 procent under perioden.
MedCaps värdeminskning var 4 Mkr. Innehavet i MedCap uppgick till 59 Mkr vid periodens slut. Aktiekursen sjönk med 6,0 procent under perioden.
Vitrolifes värdeminskning var 7 Mkr. Innehavet i Vitrolife uppgick till 775 Mkr vid periodens slut. Aktiekursen sjönk med 0,9 procent under perioden.
Noterade portföljbolag svarade för 74,5 procent av substansen jämfört med 69,4 procent vid utgången av 2014.
Onoterade portföljbolag, 6 månader 2015
Värdet på onoterade portföljbolag ökade med 99 Mkr till 556 Mkr jämfört med 456 Mkr vid utgången av 2014. Bure Financial Services substansvärde ökade med 42 Mkr till 185 Mkr främst beroende på värdeuppgången från innehavet i Catella. Under perioden erhölls en aktieutdelning från Fondita om 10 Mkr.
Bure Growth etablerades under perioden som ett holdingbolag för innehaven i BioLamina och Vigmed Holding. Värdet på de överförda innehaven var 50 Mkr.
Investment AB Bures substansvärde uppgick till 207 Mkr jämfört med 199 Mkr vid utgången av 2014.
Mercuris substansvärde om 114 Mkr var oförändrat jämfört med värdet vid årets inledning.
Onoterade portföljbolag svarade för 11,8 procent av substansen jämfört med 13,9 procent vid utgången av 2014.
Treasury, 6 månader 2015
Värdet på tillgångar i Treasury ökade med 94 Mkr till 646 Mkr. Större inflöden är hänförliga till avyttringen av innehavet i PartnerTech för 189 Mkr och erhållna utdelningar om 157 Mkr. Tillgångar i Treasury har vidare minskat till följd av förvärv av aktier i Cavotec om 31 Mkr, återköp av egna aktier för 74 Mkr, betald aktieutdelning om 71 Mkr, administrativa kostnader om 21 Mkr samt överföring av innehaven i Vigmed och BioLamina till Bure Growth till ett värde om 50 Mkr. Tillgångar i Treasury svarade för 13,7 procent av substansen jämfört med 16,7 procent vid utgången av 2014.
Bures aktie
Årsstämman 2015 beslutade att makulera 5 247 800 återköpta aktier samt återställa eget kapital genom en fondemission utan utgivande av nya aktier. Makuleringen av aktier och fondemissionen genomfördes i maj 2015 varefter antalet utestående aktier i Bure uppgår till 70 833 710 aktier.
Årsstämman 2015 gav Bures styrelse mandat att besluta om återköp av upp till 10 procent av totalt antal utestående aktier. Per den 30 juni 2015 har Bure återköpt 1 074 000 aktier, vilket motsvarar 1,5 procent av det totala antalet utestående aktier.
Återköpen har skett till en snittkurs om 49,89 kr per aktie. Antalet utestående aktier exklusive återköpta aktier uppgick till 69 759 710 den 30 juni 2015.
Bures aktiekurs den 30 juni 2015 var 50,75 kr, vilket motsvarar en totalavkastning på 44,2 procent sedan årets början.
Bure återköpte 427 000 aktier efter utgången av det andra kvartalet och innehar härefter totalt 1 501 000 egna aktier vilket motsvarar 2,1 procent av totalt antal aktier.
| 17 aug 2015 |
30 jun 2015 |
31 dec 2014 |
31 dec 2013 |
|
|---|---|---|---|---|
| Börskurs, kr | 51,8 | 50,8 | 35,9 | 26,0 |
| Utdelning per aktie, kr | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 0,5 |
| Totalavkastning sedan årsskiftet 1 |
47,0% | 44,2% | 43,0% | 21,0% |
| Substansvärde per aktie, kr | 63,8 | 67,6 | 46,1 | 33,5 |
| Utveckling substansvärde per aktie | 44,2% | 46,7% | 37,7% | 23,5% |
| SIX Return Index | 15,0% | 10,0% | 15,8% | 28,0% |
1) Inklusive utdelning om 1,00 kr per aktie år 2015 och 2014 samt 0,50 kr per aktie år 2013.
Utveckling Bures substansvärde per aktie och börskurs
Portföljbolagen januari – juni 2015 och 20141
| Noterade Mkr |
2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 886 | 842 | |
| EBIT | -11 | -14 | |
| EBIT-marginal | -1,3% | -1,7% | |
| Ägarandel | 11,8% | – | |
| Nettoomsättning | 435 | 494 | |
| EBIT | 8 | 15 | |
| EBIT-marginal | 1,8% | 3,0% | |
| Ägarandel | 20,0% | 20,0% | |
| Nettoomsättning | 589 | 481 | |
| EBIT | 27 | 9 | |
| EBIT-marginal | 4,6% | 1,8% | |
| Ägarandel | 37,9% | 38,0% | |
| Nettoomsättning | 347 | 249 | |
| EBIT | 90 | 64 | |
| EBIT-marginal | 26,0% | 25,6% | |
| Ägarandel | 21,7% | 28,8% | |
| Nettoomsättning | 61 | 37 | |
| EBIT | 1 | 4 | |
| EBIT-marginal | 2,4% | 11,2% | |
| Ägarandel | 22,5% | 26,3% | |
| Onoterade | |||
| Mkr | 2015 | 2014 | |
| Nettoomsättning | 49 | – | |
| EBIT | 49 | – | |
| EBIT-marginal | 100,0% | – | |
| Ägarandel | 100,0% | – | |
| Nettoomsättning | 0 | – | |
| EBIT | 0 | – | |
| EBIT-marginal | – | – | |
| Ägarandel | 100,0% | – | |
| Nettoomsättning | 16 | 17 | |
| EBIT | 9 | 11 | |
| EBIT-marginal | 54,4% | 68,3% | |
| Ägarandel | 100,0% | 100,0% | |
| Nettoomsättning | 241 | 259 | |
| EBIT | 16 | 22 | |
| EBIT-marginal | 6,6% | 8,5% | |
| Ägarandel | 99,1% | 99,1% |
1) MedCap avser perioden november – april respektive år.
Noterade portföljbolag
www.cavotec.com www.medcap.se
Cavotec är en global industrikoncern som levererar kraftöverföring, distribution och kontrollteknologi som utgör länken mellan fast och mobil utrustning i hamnar och sjöfart, flygplatser, gruvor och tunnlar samt automation och industri.
| Nyckeltal EUR m |
Kv 2 2015 |
Kv 2 2014 |
6 mån 2015 |
6 mån 2014 |
2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 59 | 53 | 100 | 93 | 233 |
| Rörelsens kostnader | -56 | -53 | -101 | -95 | -220 |
| EBIT | 2,3 | 0,0 | -1,3 | -1,6 | 12,6 |
| EBIT-marginal | 4,0% | -0,1% | -1,3% | -1,7% | 5,4% |
| Finansnetto | 0,2 | -0,2 | 6,4 | -1,2 | 3,7 |
| Resultat före skatt | 2,6 | -0,3 | 5,1 | -2,8 | 16,2 |
| Skatt | -1,8 | -1,1 | -2,5 | -0,2 | -6,0 |
| Periodens resultat | 0,8 | -1,4 | 2,6 | -3,0 | 10,2 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | -31 | -42 | -20 | ||
| Balansomslutning | 257 | 238 | 242 | ||
| Eget kapital | 140 | 104 | 138 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | -13 | -6 | -1 | ||
| Medeltal anställda | 1 025 | 1 019 | 1 019 | ||
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | ||||
| Bokfört värde: 262 Mkr | Bure Equity | 11,8% | |||
| Förvärvstidpunkt: År 2014 | Övriga | 88,2% |
Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld, ledamot
Viktiga händelser
- Nettoomsättningen under det senaste kvartalet ökade med 11,6 procent till 59 EUR m (53). Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 1,7 procent.
- Rörelseresultatet ökade till 2,3 EUR m (0,0).
- Orderingången ökade 23,3 procent till 62,4 EUR m (50,7). Justerat för valutakursförändringar ökade orderingången med 17,7 procent.
- Aktiekursen föll med 1,0 procent under det andra kvartalet 2015.
MedCap äger och utvecklar bolag inom Life Science som har betydande utvecklingspotential.
| Nyckeltal Mkr |
Feb 15 Feb 14 Nov 14 Nov 13 Maj 14 -apr 15 -apr 14 -apr 15 -apr 14 -apr 15 |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 234 | 271 | 435 | 494 | 853 |
| Rörelsens kostnader | -227 | -267 | -427 | -479 | -842 |
| EBIT | 7,3 | 4,3 | 7,9 | 14,7 | 10,9 |
| EBIT-marginal | 3,1% | 1,6% | 1,8% | 3,0% | 1,3% |
| Finansnetto | 0,4 | 3,0 | 1,4 | 0,0 | 0,8 |
| Resultat före skatt | 7,7 | 7,3 | 9,3 | 14,6 | 11,8 |
| Skatt | 0,0 | 2,2 | -1,1 | 1,3 | -2,3 |
| Periodens resultat | 7,7 | 9,5 | 8,2 | 16,0 | 9,5 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | -66 | -170 | -66 | ||
| Balansomslutning | 549 | 601 | 549 | ||
| Eget kapital | 281 | 222 | 281 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 59 | -28 | 125 | ||
| Medeltal anställda | 262 | – | 262 | ||
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | ||
|---|---|---|---|
| Bokfört värde: 59 Mkr | Bengt Julander | 20,9% | |
| Förvärvstidpunkt: År 2012 | Bure Equity | 20,0% | |
| Karl Tobieson | 5,0% | ||
| Styrelseledamot från Bure: Henrik Blomquist, ledamot |
Övriga | 54,1% |
- Nettoomsättningen under det senaste kvartalet minskade med 13,6 procent till 234 Mkr (271), vilket främst beror på en minskning inom parallellimportverksamheten.
- Rörelseresultatet ökade med 2,9 Mkr till 7,3 Mkr (4,3).
- Aktiekursen föll med 18,2 procent under det andra kvartalet 2015.
Andel av Bures substansvärde 47,4%
www.mycronic.com
Mycronic utvecklar och tillverkar laserbaserade mönsterritare för framställning av fotomasker samt avancerad ytmonteringsutrustning för flexibel elektronikproduktion.
| Nyckeltal Mkr |
Kv 2 2015 |
Kv 2 2014 |
6 mån 2015 |
6 mån 2014 |
2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 285 | 238 | 589 | 481 | 1 475 |
| Rörelsens kostnader | -284 | -233 | -562 | -472 | -1 199 |
| EBIT | 1,1 | 5,6 | 26,9 | 8,6 | 276,5 |
| EBIT-marginal | 0,4% | 2,4% | 4,6% | 1,8% | 18,7% |
| Finansnetto | 0,1 | 0,6 | 0,1 | 1,1 | 1,6 |
| Resultat före skatt | 1,2 | 6,2 | 27,0 | 9,7 | 278,1 |
| Skatt | -0,6 | -3,5 | -7,7 | -6,2 | -11,8 |
| Periodens resultat | 0,6 | 2,7 | 19,3 | 3,5 | 266,2 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | 455 | 546 | 661 | ||
| Balansomslutning | 1 325 | 1 456 | 1 600 | ||
| Eget kapital | 844 | 1 178 | 1 207 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 195 | 64 | 418 | ||
| Medeltal anställda | – | 510 | 508 |
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | |||
|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde: 2 236 Mkr | Bure Equity | 37,9% | ||
| Förvärvstidpunkt: År 2010 via Skanditek |
SHB Fonder | 4,7% | ||
| Catella Fondförvaltning | 3,1% | |||
| Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande |
Övriga | 54,3% |
Viktiga händelser
- Nettoomsättningen under andra kvartalet 2015 var 285 Mkr (238) vilket motsvarar en ökning med 19,6 procent.
- Rörelseresultatet uppgick till 1,1 Mkr (5,6), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 0,4 procent (2,4).
- Orderingången var 311 Mkr (281) vilket är en ökning med 11 procent.
- Aktiekursen steg med 12,6 procent under det andra kvartalet 2015.
Vitrolife är en internationellt verksam medicinteknikkoncern. Vitrolife utvecklar, producerar och marknadsför produkter för fertilitetsbehandling.
| Nyckeltal Mkr |
Kv 2 2015 |
Kv 2 2014 |
6 mån 2015 |
6 mån 2014 |
2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 184 | 129 | 347 | 249 | 511 |
| Rörelsens kostnader | -134 | -96 | -257 | -185 | -367 |
| EBIT | 50,5 | 33,6 | 90,0 | 63,5 | 143,3 |
| EBIT-marginal | 27,4% | 26,0% | 26,0% | 25,6% | 28,1% |
| Finansnetto | -2,3 | -2,0 | 0,8 | -2,3 | 3,6 |
| Resultat före skatt | 48,2 | 31,6 | 90,7 | 61,2 | 146,9 |
| Skatt | -9,6 | -8,5 | -16,9 | -15,7 | -37,5 |
| Periodens resultat | 38,6 | 23,1 | 73,8 | 45,5 | 109,5 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | 8 | 40 | 28 | ||
| Balansomslutning | 957 | 505 | 972 | ||
| Eget kapital | 737 | 343 | 703 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 40 | 53 | 146 | ||
| Medeltal anställda | 314 | 233 | 242 |
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde: 775 Mkr | Bure Equity | 21,7% | |||
| Förvärvstidpunkt: År 2010 via | William Demant | ||||
| Skanditek | Invest A/S | 10,1% | |||
| Styrelseledamot från Bure: | SEB Stock Swedish clients | 8,5% | |||
| Fredrik Mattsson, ledamot | Övriga | 59,7% |
- Nettoomsättningen under andra kvartalet 2015 ökade med 43 procent till 184 Mkr (129). I lokala valutor ökade omsättningen med 23 procent.
- Rörelseresultatet uppgick till 50,5 Mkr (33,6), motsvarande en rörelsemarginal om 27,4 procent (26,0).
- Aktiekursen steg med 2,2 procent under det andra kvartalet 2015.
Andel av Bures substansvärde 3,9%
Xvivo Perfusion är en internationellt verksam medicinteknikkoncern fokuserad på att utveckla optimerade lösningar för organ, vävnader och celler i samband med transplantation.
| Nyckeltal Mkr |
Kv 2 2015 |
Kv 2 2014 |
6 mån 2015 |
6 mån 2014 |
2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 | 18 | 61 | 37 | 85 |
| Rörelsens kostnader | -28 | -17 | -59 | -33 | -78 |
| EBIT | 1,5 | 1,4 | 1,5 | 4,1 | 6,7 |
| EBIT-marginal | 5,1% | 7,5% | 2,4% | 11,2% | 7,9% |
| Finansnetto | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,2 | 0,0 |
| Resultat före skatt | 1,4 | 1,3 | 1,4 | 4,0 | 6,7 |
| Skatt | -0,1 | -0,6 | -1,2 | -1,4 | -3,0 |
| Periodens resultat | 1,3 | 0,8 | 0,3 | 2,6 | 3,7 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) | 42 | -13 | 48 | ||
| Balansomslutning | 203 | 209 | 202 | ||
| Eget kapital | 178 | 170 | 176 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 3 | -3 | -4 | ||
| Medeltal anställda | 17 | 15 | 16 |
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 183 Mkr | Bure Equity 22,5% |
|
| Förvärvstidpunkt: Lex Asea | Handelsbanken Liv 5,9% |
|
| utdelning från Vitrolife 2012 | Eccenovo AB 4,9% |
|
| Styrelseledamot från Bure: Fredrik Mattsson, ordförande Gösta Johannesson, ledamot |
Övriga 66,8% |
- Nettoomsättningen under andra kvartalet 2015 uppgick till 29 Mkr (18) vilket är en ökning med 57,7 procent.
- Rörelseresultatet var 1,5 Mkr (1,4) motsvarande en marginal om 5,1 procent (7,5).
- Aktiekursen föll med 11,5 procent under det andra kvartalet 2015.
Onoterade portföljbolag
Andel av Bures
Bure Financial Services är ett helägt dotterbolag som investerar i finansiella verksamheter och tillgångar. Bolaget äger 10,8 procent av antalet aktier och 11,1 procent av antalet röster i Catella och 20,1 procent i Fondbolaget Fondita.
| Nyckeltal | Kv 2 | Kv 2 | 6 mån | 6 mån | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 |
| Intäkter | -7,5 | – | 48,6 | – | 49,5 |
| Rörelsens kostnader | 0,0 | – | 0,0 | – | 0 |
| EBIT | -7,5 | – | 48,6 | – | 49,5 |
| EBIT-marginal | – | – 100,0% | – 100,0% | ||
| Finansnetto | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| Resultat före skatt | -7,5 | – | 48,6 | – | 49,5 |
| Skatt | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| Periodens resultat | -7,5 | – | 48,6 | – | 49,5 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) 1 | -92 | – | -101 | ||
| Balansomslutning | 182 | – | 144 | ||
| Eget kapital | 90 | – | 43 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 12 | – | – | ||
| Medeltal anställda | 0 | – | 0 | ||
1) Skuld till moderbolaget.
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | ||
|---|---|---|---|
| Bokfört värde: 185 Mkr | Bure Equity | 100,0% | |
| Förvärvstidpunkt: Etablerat 2014 | |||
| Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld, ordförande Henrik Blomquist, ledamot Max Jonson, ledamot |
Viktiga händelser
- Intäkterna om -7,5 Mkr avser verklig värde förändring på innehavet i Catella samt resultatandelar från Fondita.
- Aktiekursen i Catella B föll med 7,7 procent under det andra kvartalet 2015.
Bure Growth är ett helägt dotterbolag som investerar i utvecklingsbolag. Bolaget äger 10,0 procent i Vigmed Holding och 17,0 procent i BioLamina.
| Nyckeltal Mkr |
Kv 2 2015 |
Kv 2 2014 |
6 mån 2015 |
6 mån 2014 |
2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| Rörelsens kostnader | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| EBIT | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| EBIT-marginal | – | – | – | – | – |
| Finansnetto | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| Resultat före skatt | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| Skatt | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| Periodens resultat | 0,0 | – | 0,0 | – | – |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) 1 | -50 | – | -20 | ||
| Balansomslutning | 50 | – | 20 | ||
| Eget kapital | 0 | – | 0 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 0 | – | 0 | ||
| Medeltal anställda | 0 | – | 0 | ||
1) Skuld till moderbolaget.
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 50 Mkr | Bure Equity | 100,0% |
| Förvärvstidpunkt: Etablerat 2014 | ||
| Styrelseledamot från Bure: Henrik Blomquist, ordförande Fredrik Mattsson, ledamot Max Jonson, ledamot |
- Bure Growth etablerades som ägarbolag för aktieposterna i Vigmed Holding om 10,0 procent och BioLamina om 17,0 procent. Innehavet i Vigmed, noterat på OMX First North, som överfördes till Bure Growth den 30 juni 2015, kommer framöver att värderas till marknadskurs. Värdet på innehavet i BioLamina tas upp till anskaffningsvärde.
- BioLamina AB är verksamt inom forskning och tillverkning av cellkulturreagenser för odling av stamceller. Se vidare biolamina.com.
- Vigmed utvecklar och tillverkar säkerhets-IV-kateters och kanyler som skyddar mot nålsticksskador. Se vidare vigmed.com.
Andel av Bures substansvärde 4,4%
www.bure.se
Investment AB Bure är ett helägt dotterbolag som äger och bedriver uthyrning av lok. Verksamheten startades i januari 2013.
| Nyckeltal | Kv 2 Kv 2 |
6 mån | 6 mån | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 |
| Nettoomsättning | 8,2 | 8,3 | 16,4 | 16,7 | 33,4 |
| Rörelsens kostnader | -4,3 | -2,3 | -7,5 | -5,3 | -7,4 |
| EBIT | 3,9 | 6,0 | 8,9 | 11,4 | 26,0 |
| EBIT-marginal | 48,0% | 72,4% | 54,4% | 68,3% | 77,8% |
| Finansnetto | -1,0 | -1,8 | -2,0 | -3,8 | -7,0 |
| Koncernbidrag | – | – | – | – | 27,9 |
| Bokslutsdisposition | – | – | – | – | -46,8 |
| Resultat före skatt | 2,9 | 4,1 | 6,9 | 7,5 | 0,0 |
| Skatt | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | 2,9 | 4,1 | 6,9 | 7,5 | 0,0 |
| Nettolåneskuld(-)/fordran(+) 1 | -123 | -177 | -136 | ||
| Balansomslutning | 218 | 214 | 207 | ||
| Eget kapital | 21 | 21 | 14 | ||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 13 | 9 | 25 | ||
| Medeltal anställda | 0 | 0 | 0 | ||
1) Varav 140 Mkr skuld till moderbolaget.
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 207 Mkr 1 | Bure Equity | 100,0% |
| Förvärvstidpunkt: Etablerat 2012 | ||
| Styrelseledamot från Bure: Henrik Blomquist, ordförande Philip Nyblaeus, ledamot |
||
| 1) Avser nettotillgångar i Investment AB Bure. |
Viktiga händelser
- Nettoomsättningen var 8,2 Mkr (8,3).
- Rörelseresultatet var 3,9 Mkr (6,0).
- Lokuthyrningsverksamheten har fortgått enligt plan under det andra kvartalet.
Mercuri International är Europas ledande konsult- och utbildningsföretag inom försäljning och ledarskap med verksamhet i alla världsdelar.
| 20141 | |
|---|---|
| 259 | 490 |
| -237 | -482 |
| 22,1 | 8,6 |
| 1,8% | |
| -3,0 | -4,6 |
| 19,1 | 4,0 |
| -3,1 | -4,0 |
| 16,0 | 0,0 |
| -95 | -89 |
| 345 | 359 |
| 103 | 90 |
| -18 | -3 |
| 327 | 312 |
| 20141 8,5% |
1) Data exkluderar avyttrad verksamhet i Norge, Estland, Kroatien, Slovakien, Slovenien och Tjeckien.
2) Varav 59 Mkr skuld till moderbolaget.
| Fakta per 30 juni 2015 | Bolagets största aktieägare | |
|---|---|---|
| Bokfört värde: 114 Mkr 1 | Bure Equity | 99,1% |
| Förvärvstidpunkt: År 1998 | Övriga | 0,9% |
| Styrelseledamot från Bure: Patrik Tigerschiöld, ledamot Eva Gidlöf, ledamot och Henrik Blomquist, ledamot |
1) Avser bokfört värde på eget kapital och räntebärande fordringar.
- Nettoomsättningen under det andra kvartalet 2015 minskade med 10,2 procent till 126 Mkr (141).
- Rörelseresultatet uppgick till 13,5 Mkr (23,0) med en rörelsemarginal om 10,7 procent (16,3).
- Föregående års kvartalsresultat justerat för engångseffekter och vinstdelningsprogram om ca 6 Mkr uppgick till ca 17 Mkr vilket motsvarar en marginal om 12 procent.
Delårsrapport januari – juni 2015
| KONCERNEN | Som en följd av att Bure är ett investeringsbolag varierar koncernens innehav i takt med förvärv och avyttringar. Detta medför att koncernens räkenskaper är svåranalyserade och för en ändamålsenlig analys bör utvecklingen och ställningen även analyseras bolag för bolag. På sid 5–9 lämnas mer utförlig information om portföljbolagen. |
|---|---|
| Resultat för andra | Koncernens intäkter var 564 Mkr (325). |
| kvartalet 2015 | Dotterbolagens nettoomsättning var 135 Mkr (154). |
| Utdelningar uppgick till 157 Mkr (12). | |
| Exitresultatet var 17 Mkr (2). | |
| Realisationsresultat från kortfristiga placeringar var 0 Mkr (21). | |
| Verklig värde förändring uppgick till 248 Mkr (126) varav noterade portföljbolag 275 Mkr | |
| fördelat på Cavotec -3 Mkr, MedCap -13 Mkr, Mycronic 251 Mkr, PartnerTech 48 Mkr, Vitrolife 16 Mkr och Xvivo Perfusion -24 Mkr samt värdeminskning från kortfristiga och finansiella |
|
| placeringar om 27 Mkr. | |
| Resultatandelar i intressebolag uppgick till 2 Mkr (8). | |
| Koncernens rörelseresultat för perioden var 437 Mkr (184). | |
| Finansnettot var -3 Mkr (0). | |
| Koncernens resultat efter finansiella poster var 434 Mkr (184). | |
| Resultatet efter skatt för kvarvarande verksamhet uppgick till 429 Mkr (179). | |
| Resultatet för verksamhet under avveckling var 0 Mkr (-2). | |
| Resultatet efter skatt var 429 Mkr (177). | |
| I övrigt totalresultat ingick omräkningsdifferenser med 5 Mkr (0). | |
| Resultat januari – | Koncernens intäkter för perioden var 1 836 Mkr (721). |
| juni 2015 | Dotterbolagens nettoomsättning var 257 Mkr (287). |
| Utdelningar uppgick till 158 (14) Mkr. | |
| Exitresultatet var 17 Mkr (2). | |
| Realisationsresultat från kortfristiga placeringar var -1 Mkr (50). | |
| Verklig värde förändring uppgick till 1 392 Mkr (358) varav noterade portföljbolag 1 367 Mkr fördelat på Cavotec 16 Mkr, MedCap -4 Mkr, Mycronic 1 315 Mkr, PartnerTech 30 Mkr, Vitrolife -7 Mkr och Xvivo Perfusion 17 Mkr samt värdeökning från kortfristiga och finansiella place ringar om 25 Mkr. |
|
| Resultatandelar i intressebolag uppgick till 5 Mkr (8). | |
| Koncernens rörelseresultat för perioden var 1 582 Mkr (443). | |
| Finansnettot var -4 Mkr (-1). | |
| Koncernens resultat efter finansiella poster var 1 577 Mkr (442). | |
| Resultatet efter skatt för kvarvarande verksamhet uppgick till 1 572 Mkr (430). | |
| Resultatet för verksamhet under avveckling var 0 Mkr (-4). | |
| Resultatet efter skatt var 1 572 Mkr (426). | |
| I övrigt totalresultat ingick omräkningsdifferenser med 5 Mkr (0). | |
| Finansiell ställning | Eget kapital i koncernen uppgick vid periodens utgång till 4 723 Mkr (2 900) och soliditeten |
| till 96 procent (93). Koncernen hade vid utgången av perioden en redovisad nettolåne fordran på 508 Mkr (658), vilken bestod av räntebärande tillgångar på 581 Mkr (728) och räntebärande skulder på 73 Mkr (70). Vid periodens utgång uppgick koncernens eget kapital per aktie till 66,68 kr jämfört med 43,40 kr per aktie per den 31 december 2014. |
MODERBOLAGET Resultat för andra kvartalet 2015 Resultat efter skatt var 429 Mkr (199). Utdelningar uppgick till 156 Mkr (180) varav Mycronic 148 Mkr och Vitrolife 7 Mkr. Exitresultatet uppgick till 18 Mkr (0). Realisationsresultatet från kortfristiga placeringar var 0 Mkr (21). Verklig värde förändring uppgick till 260 Mkr (11) varav noterade portföljbolag 275 Mkr fördelat på Cavotec -3 Mkr, MedCap -13 Mkr, Mycronic 251 Mkr, PartnerTech 48 Mkr, Vitrolife 16 Mkr och Xvivo Perfusion -24 Mkr samt värdeminskning från kortfristiga och finansiella placeringar om 15 Mkr. Förvaltningskostnaderna uppgick till 12 Mkr (12). Finansnettot var 2 Mkr (3). Resultat januari – juni 2015 Resultat efter skatt var 1 513 Mkr (451). Utdelningar uppgick till 157 Mkr (182) varav Mycronic 148 Mkr och Vitrolife 7 Mkr. Exitresultatet uppgick till 18 Mkr (0). Realisationsresultatet från kortfristiga placeringar var -1 Mkr (50). Verklig värde förändring uppgick till 1 350 Mkr (243) varav noterade portföljbolag 1 367 Mkr fördelat på Cavotec 16 Mkr, MedCap -4 Mkr, Mycronic 1 315 Mkr, PartnerTech 30 Mkr, Vitrolife -7 Mkr och Xvivo Perfusion 17 Mkr samt värdeminskning från kortfristiga och finansiella placeringar om 17 Mkr. Förvaltningskostnaderna uppgick till 21 Mkr (22). Finansnettot var 4 Mkr (6). Finansiell ställning Moderbolagets eget kapital uppgick vid periodens utgång till 4 583 Mkr (2 844) och soliditeten till 100 procent (99). Likvida medel och kortfristiga placeringar i moderbolaget uppgick vid periodens utgång till 378 Mkr (595) varav kortfristiga placeringar 194 Mkr (507). Externa räntebärande fordringar uppgick till 18 Mkr (19). Fordringar på dotterbolag uppgick till 340 Mkr (244). Förvärv Bure förvärvade i mars 1,0 miljon aktier i Cavotec till ett värde om 31,3 Mkr. Bures totala innehav i Cavotec uppgår till 9,2 miljoner aktier vilket motsvarar 11,8 procent av totalt antal aktier i bolaget. Bure Financial Services förvärvade i januari 0,3 miljoner aktier i Catella till ett värde om 3,1 Mkr. Bures totala innehav i Catella uppgår till 8,8 miljoner aktier vilket motsvarar 10,8 procent av antalet aktier och 11,1 procent av antalet röster i bolaget. Bure har sedan årsstämman 2015 återköpt 1 074 000 aktier för 53,6 Mkr, vilket motsvarar 1,5 procent av det totala antalet utestående aktier. Återköpen har skett till en snittkurs om 49,89 kr per aktie. Avyttringar Bure avyttrade i juni 5 404 140 aktier i PartnerTech för 189,1 Mkr till Scanfil Oyj som lämnat ett offentligt uppköpserbjudande på bolaget. Likviden översteg med 70,3 Mkr värdet på aktierna i PartnerTech per den 31 mars 2015. Exitresultatet uppgick till 22,7 Mkr. Bure avyttrade under perioden 44 446 aktier i Mycronic för 0,7 Mkr i samband med optionslösen. Bures förlustavdrag Burekoncernen innehade förlustavdrag vid utgången av 2014 uppgående till 707 Mkr varav 489 Mkr avser moderbolaget. Samtliga underskott härrör från Sverige och är eviga. Fusionen med Skanditek Industriförvaltning, som skedde 2010, innebar att förlustavdrag på 110 Mkr tillfördes moderbolaget. Merparten av förlustavdragen i moderbolaget är spärrade till och med utgången av år 2015 med anledning av fusionen mellan Bure och Skanditek. Dotterbolagens förlustavdrag kommer att kunna utnyttjas mot vinster i vissa helägda dotterbolag. Uppskjuten skattefordran baserad på förlustavdrag i koncernen har värderats till 12 Mkr (15). Valutaexponering Huvuddelen av koncernens intäkter är i svenska kronor och euro. Den underliggande kostnaden är som regel genererad i samma valuta som intäkterna, varför transaktionsexponeringen är begränsad. Då koncernen via sina dotterbolag har investeringar i utlandet är koncernens balansräkning och resultaträkning utsatt för omräkningsdifferenser vid omräkning av de utländska dotterbolagens räkenskaper. Noterade portföljbolag med betydande internationell försäljning har en valutaexponering mot främst euro och USD.
| Transaktioner med närstående |
Inga transaktioner med närstående har inträffat under perioden januari – juni 2015. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Ägarstatistik | Bures största ägare per den 30 juni 2015 var Nordea Investment Funds med 12,3 procent, Patrik Tigerschiöld med 11,2 procent samt familjen Björkman med 7,4 procent. Antalet aktieägare uppgick till 18 958 per den 30 juni 2015. |
||||
| Händelser efter | Inga händelser efter balansdagen har inträffat, vilka i väsentliga avseenden påverkar | ||||
| periodens slut Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer |
bedömningen av den finansiella informationen i denna rapport. ningen och i denna delårsrapport. |
Mot bakgrund av de snabba förändringarna på de finansiella marknaderna läggs särskild vikt vid att följa effekterna på Bures investeringar och deras värdering. Bure har ett antal grundläg gande principer för hantering av risker. Enligt Bures finanspolicy skall moderbolaget i princip vara skuldfritt. Därutöver skall varje portföljbolag vara självständigt från moderbolaget, vilket innebär att moderbolaget inte har ansvar för portföljbolagens förpliktelser och att portföljbolagen har ett självständigt ansvar för sin egen finansiering. Respektive portföljbolags finansiering skall vara väl anpassad efter bolagets individuella situation, där den totala risknivån hanteras genom en balans mellan affärsmässig och finansiell risknivå. I Bures årsredovisning för 2014 ges en utförlig beskriv ning av koncernens riskexponering och riskhantering i förvaltningsberättelsen samt not 21. Det bedöms inte ha tillkommit några väsentliga risker utöver de risker som beskrivits i årsredovis Denna delårsrapport har ej varit föremål för granskning av revisorerna. |
|||
| Stockholm den 18 augusti 2015 Bure Equity AB (publ) |
|||||
| Patrik Tigerschiöld (ordförande) |
Hans Biörck | Carl Björkman | |||
| Bengt Engström | Charlotta Falvin | Eva Gidlöf | |||
| Mathias Uhlén | Henrik Blomquist (VD) |
||||
| Kommande | Delårsrapport januari – september 2015 | 11 november | 2015 |
|---|---|---|---|
| rapporteringstillfällen | Bokslutskommuniké 2015 | 23 februari | 2016 |
| För information | Henrik Blomquist, VD | 08-614 00 20 | |
| kontakta | Max Jonson, CFO | 08-614 00 20 |
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv 2 2015 |
Kv 2 2014 |
6 mån 2015 |
6 mån 2014 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 134,5 | 154,0 | 257,4 | 287,0 | 536,6 |
| Övriga rörelseintäkter | 4,5 | 1,3 | 7,2 | 1,4 | 7,1 |
| Utdelningar | 157,3 | 11,6 | 158,4 | 13,9 | 107,3 |
| Exitresultat | 17,1 | 2,2 | 17,3 | 2,2 | 132,1 |
| Realisationsresultat kortfristiga placeringar | 0,0 | 21,4 | -1,2 | 50,2 | 50,7 |
| Verkligt värde | 248,2 | 126,0 | 1 392,4 | 358,0 | 683,7 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 2,4 | 8,0 | 4,8 | 8,0 | 18,8 |
| Summa intäkter | 564,1 | 324,6 | 1 836,3 | 720,8 | 1 536,3 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Övriga externa kostnader | -51,0 | -55,2 | -99,1 | -107,0 | -204,2 |
| Personalkostnader | -72,5 | -77,0 | -147,2 | -157,7 | -310,9 |
| Avskrivningar och nedskrivningar materiella anläggningstillgångar | -3,6 | -4,4 | -7,5 | -8,9 | -17,4 |
| Avskrivningar och nedskrivningar immateriella anläggningstillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Övriga rörelsekostnader | -0,3 | -3,9 | -0,9 | -4,4 | -18,2 |
| Summa rörelsens kostnader | -127,4 | -140,5 | -254,7 | -278,0 | -550,7 |
| Rörelseresultat | 436,7 | 184,1 | 1 581,5 | 442,7 | 985,5 |
| Rörelseresultat Ränteintäkter och liknande resultatposter |
2,4 | 4,7 | 5,4 | 7,8 | 8,7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -5,0 | -4,5 | -9,6 | -8,7 | -8,9 |
| Resultat efter finansiella poster | 434,1 | 184,4 | 1 577,3 | 441,8 | 985,3 |
| Skatt på periodens resultat | -4,8 | -5,5 | -5,8 | -11,5 | -20,4 |
| Periodens resultat för kvarvarande verksamhet | 429,2 | 178,8 | 1 571,5 | 430,3 | 964,9 |
| Verksamhet under avveckling1 | – | -1,9 | – | -4,2 | -4,2 |
| Periodens resultat | 429,2 | 176,9 | 1 571,5 | 426,1 | 960,7 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||
| Omräkningsdifferenser | -4,5 | 0,0 | -4,5 | 0,0 | 8,2 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -4,5 | 0,0 | -4,5 | 0,0 | 8,2 |
| Totalresultat för perioden | 424,7 | 176,9 | 1 567,0 | 426,1 | 969,0 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -0,6 | -0,8 |
| Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | 429,2 | 177,1 | 1 571,5 | 426,7 | 961,5 |
| Totalresultat hänförligt till innehavare av icke bestämmande inflytande | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -0,6 | -0,8 |
| Totalresultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget | 424,7 | 177,1 | 1 567,0 | 426,7 | 969,7 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental2 | 70 587 | 75 854 | 70 743 | 75 952 | 74 947 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare i kvarvarande verksamhet, kr | 6,08 | 2,36 | 22,21 | 5,66 | 12,87 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare i verksamhet under avveckling, kr | 0,0 | -0,2 | 0,0 | -0,04 | -0,04 |
| Resultat per aktie, kr2 | 6,08 | 2,34 | 22,21 | 5,62 | 12,83 |
1) Verksamhet under avveckling, se not 5.
2) Ingen utspädningseffekt per den 30 juni 2015 och 2014 samt den 31 december 2014.
Rapport över finansiell ställning, koncernen
| Mkr | 30 juni 2015 |
30 juni 2014 |
31 december 2014 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 105,7 | 113,3 | 110,9 |
| varav goodwill | 98,1 | 103,5 | 102,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 205,0 | 212,6 | 210,4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 805,9 | 1 825,7 | 2 513,9 |
| Varulager | 3,5 | 3,4 | 3,6 |
| Kortfristiga fordringar | 340,7 | 142,1 | 151,5 |
| Finansiella placeringar | 59,3 | 174,3 | 43,0 |
| Kortfristiga placeringar | 194,0 | 507,0 | 295,7 |
| Likvida medel | 228,2 | 127,5 | 215,9 |
| Summa tillgångar | 4 942,3 | 3 106,0 | 3 544,9 |
| varav räntebärande tillgångar | 581,1 | 727,8 | 694,7 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 4 722,7 | 2 898,7 | 3 301,0 |
| Eget kapital hänförligt till minoriteten | 0,8 | 0,9 | 0,7 |
| Summa eget kapital | 4 723,5 | 2 899,6 | 3 301,7 |
| Långfristiga skulder | 41,7 | 25,1 | 46,1 |
| Kortfristiga skulder | 177,1 | 181,2 | 197,0 |
| Summa skulder | 218,7 | 206,3 | 243,1 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 942,3 | 3 106,0 | 3 544,9 |
| varav räntebärande skulder | 73,4 | 70,3 | 68,4 |
| Ställda säkerheter | 111,1 | 117,9 | 119,6 |
| Eventualförpliktelser | 1,4 | 2,1 | 1,4 |
Rapport över förändring i eget kapital, koncernen
| Balanserade | Innehavare av icke bestäm |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Aktie Övrigt tillskj. |
vinstmedel | mande | Totalt eget | ||
| Mkr | kapital | kapital | Reserver | inkl årets res. | inflytande | kapital |
| Ingående balans per 1 januari 2014 | 535,3 | 713,9 | -81,2 | 1 379,0 | 13,1 | 2 560,0 |
| Årets totalresultat | – | – | 8,2 | 961,5 | -0,8 | 969,0 |
| Makulering av aktier | -33,3 | – | – | – | – | -33,3 |
| Fondemission | 33,3 | – | – | – | – | 33,3 |
| Nyemission | 0,2 | 0,7 | – | – | – | 0,9 |
| Kontantutdelning | – | – | – | -76,1 | – | -76,1 |
| Återköp av egna aktier | – | – | – | -143,1 | – | -143,1 |
| Återköp teckningsoptioner | – | – | – | -4,3 | – | -4,3 |
| Transaktion med minoritet | – | – | – | 6,9 | -11,6 | -4,7 |
| Eget kapital per 31 december 2014 | 535,5 | 714,6 | -73,0 | 2 123,9 | 0,7 | 3 301,7 |
| Ingående balans per 1 januari 2015 | 535,5 | 714,6 | -73,0 | 2 123,9 | 0,7 | 3 301,7 |
| Periodens totalresultat | – | – | -4,5 | 1 571,5 | 0,0 | 1 567,0 |
| Makulering av aktier | -36,9 | – | – | – | – | -36,9 |
| Fondemission | 36,9 | – | – | – | – | 36,9 |
| Kontantutdelning | – | – | – | -70,8 | – | -70,8 |
| Återköp av egna aktier | – | – | – | -74,4 | – | -74,4 |
| Eget kapital per 30 juni 2015 | 535,5 | 714,6 | -77,5 | 3 550,1 | 0,8 | 4 723,5 |
535,3 713,9 -86,6 947,7 27,7 2138,0
Rapport över kassaflöde, koncernen1
| Kv 2 | Kv 2 | 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 197,8 | 53,2 | 200,4 | 76,8 | 192,4 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -210,8 | -29,2 | -219,0 | -31,8 | -2,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -13,0 | 24,0 | -18,6 | 45,0 | 190,0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 90,7 | 57,9 | 171,4 | 33,5 | 96,6 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -118,2 | -101,2 | -140,5 | -102,5 | -224,9 |
| Periodens kassaflöde | -40,5 | -19,3 | 12,2 | -24,0 | 61,6 |
| Likvida medel vid periodens början | 268,7 | 146,8 | 215,9 | 151,52 | 151,52 |
| Periodens kassaflöde | -40,5 | -19,3 | 12,2 | -24,0 | 61,6 |
| Omräkningsdifferenser | 0,0 | – | 0,0 | – | 2,8 |
| Likvida medel vid periodens slut | 228,2 | 127,5 | 228,2 | 127,5 | 215,9 |
1) Verksamhet under avveckling, se not 5. 2) Inklusive likvida medel i verksamhet under avveckling.
Resultaträkning, moderbolaget
| Mkr | Kv 2 2015 |
Kv 2 2014 |
6 mån 2015 |
6 mån 2014 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| RÖRELSENS INTÄKTER | |||||
| Investeringsverksamheten | |||||
| Utdelningar: | |||||
| Portföljbolag | 155,5 | 8,4 | 155,5 | 8,4 | 101,3 |
| Övriga bolag | 0,5 | 167,8 | 1,5 | 169,1 | 169,1 |
| Kortfristiga och finansiella placeringar | 0,1 | 3,4 | 0,1 | 4,5 | 4,6 |
| Exitresultat | 17,9 | – | 18,0 | – | 132,1 |
| Realisationsresultat kortfristiga placeringar | 0,0 | 21,4 | -1,2 | 50,2 | 50,7 |
| Verkligt värde: | |||||
| Portföljbolag | 274,9 | 119,0 | 1 367,1 | 337,5 | 684,0 |
| Övriga bolag | 0,0 | -115,2 | 0,0 | -115,2 | -113,7 |
| Kortfristiga och finansiella placeringar | -15,0 | 7,1 | -16,6 | 20,5 | -41,1 |
| Övriga intäkter | 5,1 | 0,1 | 5,2 | 0,1 | 0,6 |
| Summa intäkter | 438,9 | 212,0 | 1 529,6 | 475,2 | 987,8 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Personalkostnader | -5,2 | -4,8 | -9,1 | -10,0 | -21,0 |
| Övriga externa kostnader | -6,4 | -7,5 | -11,5 | -11,4 | -19,0 |
| Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | -0,2 | -0,1 | -0,4 | -0,1 | -0,3 |
| Summa rörelsens kostnader | -11,7 | -12,3 | -20,9 | -21,5 | -40,3 |
| Resultat före finansiella intäkter och kostnader | 427,2 | 199,7 | 1 508,7 | 453,7 | 947,4 |
| Finansiella intäkter och kostnader | |||||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 2,6 | 2,8 | 4,4 | 6,7 | 11,9 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -0,4 | -0,2 | -0,3 | -1,0 | -0,1 |
| Summa finansiella intäkter och kostnader | 2,3 | 2,6 | 4,1 | 5,8 | 11,8 |
| Resultat före skatt | 429,5 | 202,3 | 1 512,8 | 459,4 | 959,2 |
| Skatt på periodens resultat | 0,0 | -3,1 | 0,0 | -8,4 | -6,1 |
| Periodens resultat1 | 429,5 | 199,2 | 1 512,8 | 451,0 | 953,1 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental 2 | 70 587 | 75 854 | 70 743 | 953,1 75 952 |
74 947 |
| Resultat per aktie, kr 2 | 6,08 | 2,63 | 21,38 | 5,94 | 12,72 |
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | 7 | 6 |
1) Överensstämmer med Totalresultat.
2) Ingen utspädningseffekt per 30 juni 2015 och 2014 samt den 31 december 2014.
Rapport över finansiell ställning, moderbolaget
| 30 juni | 30 juni | 31 december | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2014 |
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 3,6 | 1,1 | 3,2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 614,6 | 1 895,7 | 2 383,3 |
| Kortfristiga fordringar | 539,0 | 195,9 | 330,7 |
| Finansiella placeringar | 59,3 | 174,3 | 43,0 |
| Kortfristiga placeringar | 194,1 | 507,0 | 295,7 |
| Likvida medel | 184,4 | 88,2 | 177,2 |
| Summa tillgångar | 4 594,9 | 2 862,2 | 3 232,8 |
| varav räntebärande tillgångar | 549,2 | 688,5 | 651,0 |
| Eget kapital och skulder | 651,0 | ||
| Eget kapital | 4 583,2 | 2 843,7 | 3 215,7 |
| Långfristiga skulder | 1,1 | 1,1 | 1,1 |
| Kortfristiga skulder | 10,6 | 17,4 | 16,1 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 594,9 | 2 862,2 | 3 232,8 |
| varav räntebärande skulder | – | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | – | – |
Kassaflödesanalyser, moderbolaget
| Kv 2 | Kv 2 | 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 169,1 | 29,4 | 161,4 | 49,4 | 367,4 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | -190,6 | -5,5 | -192,7 | -8,4 | -0,6 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -21,5 | 23,9 | -31,4 | 41,1 | 366,8 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 101,3 | 47,2 | 183,7 | 21,7 | 124,3 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -123,0 | -49,6 | -145,2 | -48,4 | -387,7 |
| Periodens kassaflöde | -43,2 | 21,5 | 7,2 | 14,4 | 103,3 |
| Likvida medel vid periodens början | 227,7 | 66,7 | 177,2 | 73,9 | 73,9 |
| Periodens kassaflöde | -43,2 | 21,5 | 7,2 | 14,4 | 103,3 |
| Likvida medel vid periodens slut | 184,4 | 88,2 | 184,4 | 88,2 | 177,2 |
Förändring i eget kapital, moderbolaget
| Kv 2 | Kv 2 | 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 |
| Ingående eget kapital | 4 276,7 | 2 730,8 | 3 215,7 | 2 479,0 | 2 479,0 |
| Makulering av egna aktier | -36,9 | -33,3 | -36,9 | -33,3 | -33,1 |
| Fondemission | 36,9 | 33,3 | 36,9 | 33,3 | 33,1 |
| Nyemission | – | – | – | – | 0,9 |
| Kontantutdelning | -70,8 | -76,1 | -70,8 | -76,1 | -76,1 |
| Återköp egna aktier | -52,1 | -10,3 | -74,4 | -10,3 | -143,1 |
| Återköp teckningsoptioner | – | – | – | – | -4,3 |
| Koncernbidrag, skatteeffekt | – | – | – | – | 6,1 |
| Periodens resultat | 429,5 | 199,2 | 1 512,8 | 451,0 | 953,1 |
| Utgående eget kapital | 4 583,2 | 2 843,7 | 4 583,2 | 2 843,7 | 3 215,7 |
NOT 1 – Redovisningsprinciper
Bure tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i not 1 i årsredovisningen för 2014. Nya eller omarbetade standarder, tolkningar och förbättringar som antagits av EU och som ska tillämpas från och med den 1 januari 2015 har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens redovisning under 2015.
NOT 2 – Segmentsrapportering
Redovisning per rörelsesegment
Bure har tidigare redovisat segmenten på ett likartat sätt och inga förändringar har skett i grunderna för segmentsindelningen eller i beräkningen av segmentens resultat sedan senast avgivna årsredovisning. Koncernmässiga justeringar avseende över- och undervärde har hänförts till respektive bolag. Transaktioner mellan de olika segmenten är av obetydlig omfattning och uppgår till mindre än en promille av den totala omsättningen. Vilande bolag eller bolag som inte är klassade som portföljbolag redovisas under rubriken "Övriga bolag". Ingen kund svarade för mer än tio procent av nettoomsättningen under perioderna.
| Bure | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Investment | Financial | Bure | Övriga | Eliminering | Moder | |||||||||||
| Mercuri | AB Bure | Services | Growth | bolag | m.m. | bolaget | Summa | |||||||||
| 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån 6 mån | ||||||||||||||||
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Nettoomsättning | ||||||||||||||||
| Nettoomsättning | 241 | 270 | 16 | 17 | – | – | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – | – | 257 | 287 |
| Resultat | ||||||||||||||||
| Resultatandelar | – | – | – | – | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 5 | 8 |
| Resultat per rörelsegren | 16 | 21 | 9 | 11 | – | – | 0 | – | 0 | 0 | 1 | – | 5 | – | 31 | 34 |
| Förvaltningskostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | -21 | -22 | -21 | -22 |
| Verkligt värde / nedskriv | – | – | – | – | 42 | – | – | – | – | – | – | 115 | 1 350 | 243 | 1 392 | 358 |
| ningar | ||||||||||||||||
| Utdelningar | – | – | – | – | 2 | – | – | – | – | – | -1 | -168 | 157 | 182 | 158 | 14 |
| Exitresultat/realisationsresultat | – | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – | -1 | – | 17 | 50 | 16 | 52 |
| kortfristiga placeringar | ||||||||||||||||
| Rörelseresultat | 16 | 23 | 9 | 11 | 49 | – | 0 | – | 0 | 0 | -1 | -53 1 509 | 454 1 582 | 443 | ||
| Finansiellt netto | -4 | -1 | ||||||||||||||
| Periodens skattekostnad | -6 | -12 | ||||||||||||||
| Kvarvarande verksamhet | 1 572 | 430 | ||||||||||||||
| Verksamhet under avveckling | – | -4 | ||||||||||||||
| Periodens nettoresultat | 1 572 | 426 |
| Bure | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Investment | Financial | Bure | Övriga | Eliminering | Moder | |||||||||||
| Mercuri | AB Bure | Services | Growth | bolag | m.m. | bolaget | Summa | |||||||||
| 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun 30 jun | ||||||||||||||||
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Tillgångar | 256 | 267 | 190 | 214 | 136 | – | 50 | – | 0 | 14 | -341 | -259 | 4 595 | 2 862 | 4 886 | 3 098 |
| Andelar i | 11 | 8 | – | – | 46 | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 56 | 8 |
| intresseföretag | ||||||||||||||||
| Summa | 267 | 274 | 190 | 214 | 182 | – | 50 | – | 0 | 14 | -341 | -259 4 595 2 862 4 942 3 106 | ||||
| tillgångar | ||||||||||||||||
| Skulder | ||||||||||||||||
| Ofördelade | 246 | 242 | 161 | 193 | 92 | – | 50 | – | 0 | 0 | -292 | -247 | 12 | 19 | 219 | 206 |
| skulder | ||||||||||||||||
| Summa | 246 | 242 | 161 | 193 | 92 | – | 50 | – | 0 | 0 | -292 | -247 | 12 | 19 | 219 | 206 |
| skulder | ||||||||||||||||
| Investeringar | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 | 3 | 3 |
| Avskrivningar | -3 | -4 | -4 | -4 | 0 | – | 0 | – | 0 | -1 | – | – | 0 | 0 | -7 | -9 |
NOT 3 – Effekter av ändrade uppskattningar och bedömningar
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 1 i årsredovisningen för 2014. Inga förändringar har gjorts av dessa som skulle kunna ha en väsentlig inverkan på den aktuella delårsrapporten.
NOT 4 – Finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder klassificeras enligt sex kategorier i enlighet med IFRS 13.
NOT 5 – Verksamhet under avveckling – Theducation-koncernen
Resultaträkningar
| Kv 2 | Kv 2 | 6 mån | 1 jan – 15 | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | maj, 20142 |
| Nettoomsättning | – | 3,6 | – | 11,4 |
| Summa rörelsens intäkter | – | 3,6 | – | 11,4 |
| Övriga externa kostnader | – | -2,3 | – | -6,0 |
| Personalkostnader | – | -3,0 | – | -9,1 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | -0,1 | – | -0,2 |
| Summa rörelsens kostnader | – | -5,4 | – | -15,3 |
| Rörelseresultat | – | -1,8 | – | -3,9 |
| Finansiellt netto | – | -0,1 | – | -0,3 |
| Resultat efter finansiella poster | – | -1,9 | – | -4,2 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – | – |
| Periodens resultat | – | -1,9 | – | -4,2 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental1 | 70 587 | 75 854 | 70 743 | 75 952 |
| Resultat per aktie, kr1 | – | -0,3 | – | -0,06 |
| 1) Ingen utspädningseffekt per 30 juni 2015 och 15 maj 2014. |
2) Theducation avyttrades den 15 maj 2014.
Balansräkningar
| 30 juni | 15 maj | 31 dec | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 20142 | 2014 | |
| Tillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 1,4 | – | |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 3,2 | – | |
| Kortfristiga fordringar | – | 7,6 | – | |
| Likvida medel | – | 3,2 | – | |
| Summa tillgångar | – | 15,4 | – | |
| Summa tillgångar Eget kapital och skulder |
||||
| Eget kapital | – | 2,4 | – | |
| Långfristig räntebärande skuld, koncernintern | – | – | – | |
| Övriga långfristiga skulder | – | 2,3 | – | |
| Kortfristig skuld, räntebärande | – | – | – | |
| Övriga skulder, ej räntebärande | – | 10,8 | – | |
| Summa eget kapital och skulder | – | 15,4 | – |
Kassaflöde
| Kv 2 | 1 apr-15 maj | 6 mån | 1 jan – 15 maj, 20142 |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2015 | 2014 | 2015 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | – | -2,0 | – | -4,1 | |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | – | -8,5 | – | 0,3 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | – | -10,5 | – | -3,8 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | 0,0 | – | 1,0 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | -6,9 | – | -6,9 | |
| Periodens kassaflöde | – | -17,5 | – | -9,7 | |
| Likvida medel vid periodens början | – | 20,6 | – | 12,8 | |
| Periodens kassaflöde | – | -17,5 | – | -9,7 | |
| Likvida medel vid periodens slut | – | 3,2 | – | 3,2 | |
2) Theducation avyttrades den 15 maj 2014.
Femårsöversikt
| Data per aktie1 | 30 jun 2015 |
2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Substansvärde, kr 2 | 67,6 | 46,1 | 33,5 | 27,1 | 25,0 |
| Aktiekurs, kr | 50,8 | 35,9 | 26,0 | 22,0 | 16,0 |
| Aktiekurs i procent av substansvärdet | 75% | 78% | 78% | 81% | 64% |
| Moderbolagets eget kapital per aktie, kr | 64,7 | 42,3 | 30,6 | 25,8 | 23,2 |
| Moderbolagets eget kapital per aktie exkl. återköpta aktier, kr | 65,7 | 45,0 | 32,6 | 25,9 | 24,3 |
| Koncernens eget kapital per aktie, kr | 66,7 | 43,4 | 31,6 | 26,0 | 27,2 |
| Koncernens eget kapital per aktie exkl. återköpta aktier, kr | 67,7 | 46,2 | 33,7 | 26,2 | 28,6 |
| Moderbolagets resultat per aktie, kr 3 | 21,4 | 12,7 | 6,4 | 1,6 | -1,3 |
| Koncernens resultat per aktie, kr 3 | 22,2 | 12,8 | 6,6 | -1,7 | -0,6 |
| Antal aktier, tusental | 70 834 | 76 082 | 81 102 | 81 357 | 85 328 |
| Antal utestående optionsrätter, tusental | – | – | 1 359 | 1 619 | 800 |
| Totala antalet aktier inklusive utestående optionsrätter, tusental | 70 834 | 76 082 | 82 461 | 82 976 | 86 128 |
| Antal aktier exkl. återköpta aktier, tusental | 69 760 | 71 397 | 76 052 | 81 102 | 81 357 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 70 743 | 74 947 | 78 649 | 81 224 | 86 115 |
| Nyckeltal | |||||
| Utdelning, kr per aktie | 1,0 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | – |
| Direktavkastning | 2,0% | 2,8% | 1,9% | 1,4% | – |
| Totalavkastning | 44,2% | 43,0% | 21,0% | 39,8% | -43,5% |
| Börsvärde, Mkr | 3 595 | 2 731 | 2 109 | 1 784 | 1 302 |
| Substansvärde, Mkr | 4 716 | 3 291 | 2 545 | 2 195 | 2 035 |
| Avkastning på eget kapital | 38,8% | 33,5% | 21,8% | 8,4% | -5,2% |
| Förvaltningskostnad/substansvärde | 0,89% | 1,23% | 1,21% | 1,89% | 1,70% |
| Moderbolagets resultat och ställning | |||||
| Exitresultat, Mkr | 18 | 132 | 2 | 275 | 2 |
| Resultat efter skatt, Mkr | 1 513 | 953 | 503 | 128 | -112 |
| Balansomslutning, Mkr | 4 595 | 3 233 | 2 659 | 2 170 | 2 091 |
| Eget kapital, Mkr | 4 583 | 3 216 | 2 479 | 2 134 | 1 978 |
| Soliditet | 100% | 99% | 93% | 98% | 95% |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar, Mkr | 378 | 473 | 683 | 829 | 476 |
| Koncernens resultat och ställning | |||||
| Nettoomsättning, Mkr | 257 | 537 | 549 | 549 | 806 |
| Nettoresultat efter skatt, Mkr | 1 572 | 961 | 507 | -142 | -54 |
| Balansomslutning, Mkr | 4 942 | 3 545 | 2 814 | 2 438 | 2 620 |
| Eget kapital, Mkr | 4 723 | 3 302 | 2 560 | 2 113 | 2 325 |
| Soliditet | 96% | 93% | 91% | 87% | 89% |
| Nettolåneskuld (-)/fordran (+), Mkr | 508 | 626 | 552 | 907 | 593 |
| Medeltal anställda | 275 | 336 | 612 | 659 | 664 |
1) Samtliga historiska tal per aktie är justerade för emissioner med korrektionsfaktor enligt IAS 33.
2) Substansvärdet består av marknadsvärdet av Bures noterade innehav samt bokfört värde i moderbolaget på onoterade innehav alternativt nettotillgångar i dotterbolag, kortfristiga och finansiella placeringar samt likvida medel.
3) Ingen utspädningseffekt per den 30 juni 2015.
Bure offentliggör denna information enligt svensk lag om värdepappersmarknaden och/eller svensk lag om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 18 augusti 2015, kl 08.30.
Definitioner
| Aktiens direktavkastning |
Till årsstämman föreslagen utdelning samt under året lämnade extra utdelningar dividerat med aktiekursen vid periodens utgång. |
|---|---|
| Aktiens totalavkastning |
Summan av periodens kurstillväxt och återinvesterad utdelning dividerat med aktiekursen vid periodens ingång. |
| Avkastning på eget kapital |
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. |
| Börsvärde | Aktiekursen multiplicerad med totalt antal utestående aktier. |
| EBIT | Rörelseresultat efter avskrivningar av goodwill/förvärvsrelaterade övervärden och anläggningstillgångar. |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal utestående aktier. |
| IRR | Årlig genomsnittlig avkastning (Internal Rate of Return). |
| Nettolånefordran | Finansiella räntebärande tillgångar med avdrag för räntebärande skulder. |
| Nettolåneskuld | Definition som nettolånefordran, men begreppet används när räntebärande skulder överstiger räntebärande tillgångar. |
| Resultat per aktie | Resultat efter skatt dividerat med under perioden genomsnittligt antal utestående aktier. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av periodens resultat. |
| Resultat per aktie efter utspädning |
Resultat efter skatt dividerat med under perioden genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning. För koncernens del används nettoresultat med avdrag för minoritetens andel av periodens resultat. Genomsnittligt antal aktier efter utspädning beräknas enligt regelverk i IFRS, IAS 33 Resultat per aktie. |
| Soliditet | Eget kapital i förhållande till summa tillgångar. Från och med införandet av IFRS den 1 januari 2005 inkluderas minoritet i totalt eget kapital. |
| Substansvärde | Marknadsvärdet på Bures noterade innehav plus bokförda värden/tillgångsvärde på de onoterade innehaven, placeringstillgångar samt likvida medel. |
| Tillväxt | Ökning i nettoomsättningen i relation till föregående periods nettoomsättning. Nyckeltalet inkluderar därmed såväl organisk som förvärvad tillväxt. |
| Återköp av egna aktier |
Svenska företag har sedan ett antal år tillbaka möjligheten att förvärva upp till tio procent av egna utestående aktier förutsatt att årsstämman godkänner detta inom ramen för det fria egna kapitalet. |
Det här är Bure
Bure är ett investeringsbolag noterat på Nasdaq OMX Stockholm. Portföljen bestod per den 30 juni 2015 av nio bolag, varav fem noterade innehav.
Vår affärsidé är att vara en långsiktig huvudägare av rörelsedrivande verksamheter. Genom djupt engagemang och värdedrivande initiativ och aktiviteter stödjer vi verksamheterna att bli framgångsrika i sina respektive affärer.
Vårt mål är att skapa långsiktigt uthållig totalavkastning till våra aktieägare och att vara ett konkurrenskraftigt investeringsalternativ på marknaden.
Strategiska fundament för Bure är: • Professionell bolagsstyrning
- Metodisk riskhantering
- Resurseffektivitet
- Aktiv portföljförvaltning