AI assistant
Pharma Equity Group A/S — Interim / Quarterly Report 2021
Aug 30, 2021
3425_ir_2021-08-30_e8970c42-f983-452e-9930-e0c7af8dafe5.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Blue Vision A/S CVR.nr.: 26 79 14 13
Delårsrapport 1. januar – 30. juni 2021
Selskabsmeddelelse nr. 18 af 30. august 2021
| LEDELSESBERETNING | 3 |
|---|---|
| Selskabsmeddelelse nr. 18 – 30. august 2021 | 3 |
| Selskabets udvikling | 6 |
| LEDELSESPÅTEGNING | 11 |
| REGNSKAB 1. JANUAR - 30. JUNI 2021 | 12 |
| Resultatopgørelse | 12 |
| Balance | 13 |
| Egenkapitalopgørelse | 15 |
| Pengestrømsopgørelse | 16 |
| Noter | 17 |
| SELSKABSOPLYSNINGER | 20 |
Ledelsesberetning
Selskabsmeddelelse nr. 18 – 30. august 2021
Bestyrelsen for Blue Vision A/S har den 30. august 2021 behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. januar – 30. juni 2021. Delårsregnskabet er ikke revideret eller reviewet af selskabets revisor.
Resume
Resultatet efter skat udgør -667 t.kr. for perioden 1. januar – 30. juni 2021 (1. januar – 30. juni 2020: -12.241 t.kr.). Selskabets egenkapital pr. 30. juni 2021 udgjorde 33.614 t.kr. (30. juni 2020: 55.243 t.kr.).
Det væsentligt forbedret, men dog stadig negative, resultat skal ses i lyset af, at der i 1. halvår 2020 blev indregnet hensættelser til tab med 10 mio.kr.
- halvår 2021 er delvist påvirket af særlige rådgiveromkostninger. De almindelige driftsudgifter er på et tilfredsstillende lavt niveau.
For så vidt angår den forringede egenkapital i forhold til 1. halvår 2020 skyldes det væsentligst, at der i årsregnskabet for 2020 blev indregnet en risikoberegnet nedskrivning på 13,8 mio. kr. på Selskabets tilgodehavende.
Som følge af selskabets særlige forhold udmeldes der for nærværende ikke resultatmål for 2021.
Hovedpunkter (1. halvår 2021)
Blue Vision A/S tiltrådte den 10. marts 2021 aftale om betalingsudskydelse frem til den 1. juli 2023 vedrørende Portinho-tilgodehavende med en hovedstol stor 71,3 mio.kr.
Pr. 1. januar 2021 havde Blue Vision A/S kortfristede gældsforpligtelser og hensættelser for i alt 23,3 mio.kr., og trækningsrettighederne var stort set fuldt udnyttet.
For at opretholde sikkerhed for fortsat drift blev der gennemført følgende tiltag i 1. halvår 2021:
- konvertering af lån samt tilvejebringelse af likviditet ved optagelse af nye konvertible lån fra henholdsvis 3. mand, bestyrelsesformand og direktør til for i alt 3,40 mio.kr., der – hvis konvertering ikke har fundet sted inden da - forfalder til betaling i 2023.
- indgået kreditoraftale for så vidt angår 2,4 mio.kr., således at forfaldsdatoen blev forlænget til primo 2022.
- indgået aftale om forlængelse af forfaldsdato for så vidt angik bankgæld for 8,5 mio.kr. til primo henholdsvis april 2022.
- opnået betinget støtteerklæring gældende frem til 31.12.2021 fra storaktionær med et beløb på op til 0,5 mio.kr.
Ovenstående tiltag medvirker til, at der i 2021 er sikret fuld dækning for de pr. 31.12.2020 kendte kreditorer, hvor der ikke blev indgået aftale om betalingsudskydelse til 2022 samt til dækning af almindelige forventede driftsomkostninger i 2021.
Blue Vision A/S gennemførte den 2. marts 2021 en kapitalnedsættelse med henlæggelse til særlig reserve.
Ydermere har Blue Vision A/S konkretiseret et erstatningskrav mod sælgerne af Heartcare ApS samt navngivne personer i Blue Vision A/S' tidligere ledelse.
Begivenheder efter delårsperiodens udløb
Der er ikke indtruffet begivenheder efter delårsperiodens udløb.
Kontaktperson – Investor Relations
På Blue Vision A/S' hjemmeside www.blue-vision.dk findes yderligere informationer og samtlige offentliggjorte meddelelser.
Forespørgsler vedrørende relationer til investorer og aktiemarkedet kan desuden rettes til:
Jeanette Gyldstoff Borg Telefon: +45 3118 7057 E-mail: [email protected]
| Hoved- og nøgletal | |||
|---|---|---|---|
| 1. halvår | 1. halvår | 1. halvår | |
| 2021 | 2020 | 2019 | |
| Hovedtal | |||
| Resultat af primær drift Resultat af finansielle |
-813 | -1.235 | -3.069 |
| poster | 146 | -11.006 | -5 |
| Totalindkomst | -667 | -12.241 | -3.074 |
| Langfristede aktiver | 57.936 | 71.344 | 71.520 |
| Aktiver i alt | 58.124 | 72.375 | 77.087 |
| Aktiekapital | 15.909 | 83.092 | 119.092 |
| Egenkapital Langfristede |
33.614 | 55.243 | 74.498 |
| gældsforpligtelser Kortfristede |
2.903 | 0 | 0 |
| gældsforpligtelser | 21.607 | 17.132 | 2.589 |
| Pengestrømme fra driften Pengestrømme fra |
-198 | -2.476 | -15 |
| finansiering | 198 | 2.475 | 0 |
| Pengestrømme i alt | 0 | -1 | -15 |
| Nøgletal | |||
| Soliditetsgrad | 57,83 | 76,33 | 96,64 |
| Resultat pr. aktie (EPS Basic), kr. Udvandet resultat pr. aktie |
-0,04 | -0,15 | -0,03 |
| (EPS D), kr. | -0,04 | -0,15 | -0,03 |
| Antal aktier (angivet i stk.) |
|||
| Udestående antal aktier ultimo |
15.909.227 | 83.092.270 | 119.092.270 |
| Udestående antal aktier ekskl egne aktier ultimo |
15.909.227 | 83.092.270 | 119.092.270 |
| Gns. antal udestående aktier ekskl. egne aktier |
15.909.227 | 83.092.270 | 119.092.270 |
| Pr. aktie á nom. 100 kr. (angivet i kr.) |
|||
| Indre værdi pr. aktie | 2,11 | 0,66 | 0,63 |
| Børskurs (seneste handel) | 1,17 | 2,00 | 0,37 |
| Børskurs / indre værdi | 0,55 | 3,01 | 0,59 |
Selskabets udvikling
Periodens aktiviteter og resultatudvikling
Blue Vision A/S' aktivitet består i at forvalte et tilgodehavende med en hovedstol på 71,3 mio.kr. ("Portinho tilgodehavendet").
Det væsentligt forbedret, men dog fortsat negative, resultat skal ses i lyset af, at der i 1. halvår 2020 blev indregnet ekstraordinære hensættelser til tab på 10 mio.kr. som følge af den fejlslagne investering i Heartcare organisationen.
- halvår 2021 er til en vis grad påvirket af særlige rådgiveromkostninger. De almindelige driftsudgifter er på et tilfredsstillende lavt niveau.
For så vidt angår den forringede egenkapital pr. 30.06.2021 sammenholdt med egenkapitalen pr. 30.06.2020 skyldes det væsentligst, at der i årsregnskabet for 2020 blev indregnet en risikoberegnet nedskrivning på 13,8 mio.kr. på Portinho tilgodehavendet. Nedskrivningen repræsenterer forskellen mellem tilgodehavendets hovedstol og nutidsværdi ved den aftalte betaling senest pr. 1. juli 2023 beregnet under hensyntagen til skønnet projektrisiko i de underliggende byggeprojekter. I tillæg hertil blev der i 2. halvår 2020 konstateret yderligere tab som følge af investeringen i Heartcare organisationen.
Som følge af selskabets særlige forhold udmeldes der for nærværende ikke resultatmål for 2021.
Hovedpunkter (1. halvår 2021)
Blue Vision A/S tiltrådte den 10. marts 2021 aftale om betalingsudskydelse frem til den 1. juli 2023 vedrørende Portinho tilgodehavendet. Uagtet at Blue Vision A/S forventer, at tilgodehavende over tid og senest 1. juli 2023 vil blive betalt eller på anden vis realiseret fuldt ud, er værdien af tilgodehavende i årsregnskabet for 2020 og i nærværende halvårsrapport indregnet med en nedskrivning på 13,8 mio.kr. opgjort som forskellen mellem tilgodehavendets hovedstol og nutidsværdi ved en betaling pr. 1. juli 2023 beregnet under hensyntagen til skønnet projektrisiko i de underliggende byggeprojekter. I halvårsregnskabet er der indtægtsført tilskrevne renter med 0,4 mio.kr., hvorved tilgodehavendet er indregnet med en samlet nettoværdi på 57,9 mio.kr. pr. 30.06.2021.
Pr. 1. januar 2021 havde Blue Vision A/S kortfristede gældsforpligtelser og hensættelser for i alt 23,3 mio.kr., og trækningsrettighederne var stort set fuldt udnyttet.
Set i sammenhæng hermed har Selskabet i første halvår 2021, (jf. i øvrigt også årsrapporten for 2020);
• været i dialog med finansielle kreditorer, potentielle investorer m.fl. og andre interessenter hvilket resulterede i, at der blev sikret fuld dækning og/eller forfaldsforlængelse af kendte
kreditorer samt opnået finansiering i form af likviditet og støtteerklæring.
• leverandørgæld samt tilvejebringelse af ny likviditet for i alt 3,4 mio.kr. blev ændret til eller optaget som konvertibelt lån og således, at der i alt er udstedt konvertible lån for 3,4 mio.kr. i medfør af vedtægternes § 4.1.B, 4.3. A og B. Heraf henstår der en egentlig formalisering for så vidt angår 500 t.kr. Såfremt de konvertible lån ikke konverteres til egenkapital, er der ingen andel af de konvertible lån, der forfalder til betaling i 2021. Selskabet har som følge af ovenstående delvist udnyttet de bemyndigelser givet til bestyrelsen i vedtægternes § 4.1.B, 4.3.A og 4.3.B.
De konvertible lån er rentebærende med 2 % p.a., dog således at renten tidligst betales ved forfald den 1. juli 2023. Forfaldsdatoen er enslydende med den seneste forfaldsdato for Portinho tilgodehavendet. I fald lånene konverteres til aktier er de rentefrie.
De konvertible lån for i alt ca. 3,0 mio. kr., indgået i henhold til bemyndigelser givet i vedtægternes § 4.3.A og 4.3.B, kan konverteres til aktier til kurs pari 1,00 kr. pr. aktie. Konverteringskursen for de i henhold til paragraf 4.1.B. optagne konvertible lån for i alt 0,4 mio.kr. udgør 1,64 kr. pr. aktie.
Konverteringsretten er gældende frem til ultimo april 2022, men dog således - ifald selskabets strategiplan realiseres – at der er konverteringspligt for långivere, medmindre andet aftales.
Lånene er optaget som efterstillet ansvarlig lånekapital og er således efterstillet Selskabets øvrige kreditorer, bortset fra eventuel anden tilsvarende ansvarlig lånekapital.
- indgået kreditoraftale for så vidt angår 2,4 mio.kr., således at forfaldsdatoen forlænges til primo 2022.
- indgået aftale om, at bankgæld for 8,5 mio.kr. forfalder i 2022, hvor 3,5 mio. kr. forfalder primo 2022 og 5 mio.kr. forfalder april 2022.
- opnået støtteerklæring gældende frem til 31.12.2021 fra storaktionær med et beløb op til 0,5 mio. kr. som medvirker til, at der i 2021 er sikret fuld dækning af de kendte kreditorer pr. 31.12.2020, hvor der ikke er indgået aftale om betalingsudskydelse til 2022 samt til dækning af almindelige forventede driftsomkostninger i 2021.
De ovenfor beskrevne tiltag bevirkede, at Selskabets revisor den 27. april 2021 afgav revisionspåtegning, således at der ikke længere var, og fortsat ikke er, væsentlig usikkerhed om selskabets evne til at kunne fortsætte driften frem til minimum 31. december 2021. Nasdaq fjernede samme dag Blue Vision A/S' observationsstatus.
Tiltagene styrker grundlaget for at forblive et børsnoteret selskab, herunder at implementere og realisere den påtænkte investeringsstrategi.
Herudover gennemførte Blue Vision A/S den 2. marts 2021 en kapitalnedsættelse med henlæggelse til særlig reserve, som vedtaget på generalforsamling afholdt den 31. december 2020.
Blue Vision A/S har den 5. marts 2021 konkretiseret et erstatningskrav mod sælgerne af Heartcare ApS samt særskilt Blue Vision A/S' tidligere bestyrelsesformand Nicolai Dines Kærgaard og tidligere direktør Peter Hauge Jensen. Det foreløbige erstatningskrav beløber sig til 18,0 mio.kr. Ligeledes er det gjort gældende, at sælgerne af Heartcare ApS returnerer købesummen på i alt nominelt 4 mio.kr. aktier. Kravene er ikke indregnet i selskabets balance.
For så vidt angår hensættelserne til de kautionsforpligtelser, som Blue Vision A/S påtog sig i forbindelse med erhvervelsen af Heartcare ApS, vil ethvert krav, som måtte blive rejst mod Blue Vision A/S fortsat blive bestridt, hvorfor det fortsat med høj grad af sandsynlighed ikke vil få likviditetsmæssig påvirkning i regnskabsåret 2021. Dette skal også ses i sammenhæng med det forventede tidsforløb af de rejste erstatningskrav mod sælgerne af Heartcare A/S.
Blue Vision A/S er blevet mødt af et omstødelseskrav på 450 t.kr. fra konkursboet efter Contra A/S. Kravet er afvist. Der er ikke foretaget hensættelser hertil i regnskabet.
Blue Vision A/S forventer i andet halvår af 2021 at:
- implementere og eksekvere en holdbar og solid investeringsstrategi,
- yderligere at styrke selskabets fremadrettede likviditet. Dette forventes at kunne realiseres i medfør af yderligere udnyttelse af vedtægternes § 4.1.B og 4.3.B, hvorved Blue Vision A/S kan optage konvertible lån. I sammenhæng med allerede optagne konvertible lån samt forventede fremtidige konvertible lån, er det således forventningen, at der vil blive gennemført en forhøjelse af aktiekapitalen.
- såfremt det findes nødvendigt, hensigtsmæssigt og/eller opportunt at sælge Portinho tilgodehavendet til en eller flere 3. mand/mænd, men dog således, at generalforsamlingen ville skulle godkende en sådan disposition,
- aktivt at forfølge de mod sælgerne af Heartcare ApS samt tidligere bestyrelsesformand og direktør anlagte erstatningskrav på i alt 18,0 mio.kr. samt aktivt at forfølge tilbagebetaling af købsprisen for Heartcare ApS koncernen på i alt nom. 4 mio.kr. Blue Vision A/S aktier. Der vil blive søgt særskilt at etablere det fornødne økonomiske og ressourcemæssige grundlag og struktur, således at eventuelle tvister ikke vil obstruere den fremadrettede strategiplan.
Begivenheder efter delårsperiodens udløb
Der er fra balancedagen og frem til i dag ikke indtrådt forhold, som forrykker vurderingen af delårsrapporten, og som ikke er kommet til udtryk i ledelsesberetningen eller i en note til delårsregnskabet, eller er justeret i balancen pr. 30. juni 2021 som følge af, at der vurderes tale om en korrigerende begivenhed.
Udsendte selskabsmeddelelser i del-årsperioden
Blue Vision A/S har i 1. halvår 2021 udsendt følgende selskabsmeddelelser:
| 4. januar | Ændringer i direktionen |
|---|---|
| Selskabsmeddelelse nr. 1 | |
| 4. januar | Status vedr. varslet erstatningskrav og tilgodehavende |
| Selskabsmeddelelse nr. 2 | |
| 2. marts | Kapitalnedsættelse gennemført |
| Selskabsmeddelelse nr. 3 | |
| 5. marts | Konkretisering af krav som følge af Heartcare transaktionen |
| Selskabsmeddelelse nr. 4 | |
| 8. marts | Præciseringer og information |
| Selskabsmeddelelse nr. 5 | |
| 8. marts | Korrektion Finanskalender for 2021 |
| Selskabsmeddelelse nr. 6 | |
| 8. marts | Emner til dagsorden til generalforsamlingen den 29. april 2021 |
| Selskabsmeddelelse nr. 7 | |
| 10. marts | Orientering om tilgodehavendet |
| Selskabsmeddelelse nr. 8 | |
| 28. marts | Korrektion Finanskalender for 2021 |
| Selskabsmeddelelse nr. 9 | |
| 31. marts | Resume af årsrapport for 2020 |
| Selskabsmeddelelse nr. 10 | |
| 7. april | Korrektion af årsrapport for 2020 |
|---|---|
| Selskabsmeddelelse nr. 11 | |
| 7. april | Indkaldelse til ordinær generalforsamling den 29. april 2021 |
| Selskabsmeddelelse nr. 12 | |
| 26. april | Forlængelse af bankgæld og optagelse af konvertible lån |
| Selskabsmeddelelse nr. 13 | |
| 27. april | Offentliggørelse af opdateret årsrapport for 2020 |
| Selskabsmeddelelse nr. 14 | |
| 28. april | Storaktionærmeddelelse |
| Selskabsmeddelelse nr. 15 | |
| 29. april | Protokollat for ordinær generalforsamling |
| Selskabsmeddelelse nr. 16 | |
| Blue Vision A/S har efter delårsperiodens udløb udsendt følgende selskabsmeddelelser: |
|
| 29. juli | Storaktionærmeddelelse |
| Selskabsmeddelelse nr. 17 |
Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. januar – 30. juni 2021 for Blue Vision A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 "Præsentation af delårsregnskaber" som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2021 samt af resultatet af selskabets aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. januar – 30. juni 2021.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat og af koncernens finansielle stilling som helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står overfor.
København, den 30. august 2021
Direktion:
Jeanette Gyldstoff Borg Direktør
Bestyrelse:
Peter Ole Jensen Formand
Claus Abildstrøm
Jeanette Gyldstoff Borg
Resultatopgørelse
| 1. halvår | 1. halvår | ||
|---|---|---|---|
| t.kr. | Note | 2021 | 2020 |
| Administrationsomkostninger | -813 | -1.235 | |
| Resultat af primær drift | -813 | -1.235 | |
| Finansielle indtægter | 436 | 0 | |
| Tab Heartcare ApS | 0 | -10.000 | |
| Finansielle omkostninger | -290 | -1.006 | |
| Resultat før skat | -667 | -12.241 | |
| Skat af periodens resultat | 0 | 0 | |
| Periodens resultat/totalindkomst | -667 | -12.241 | |
| Resultat pr. aktie | |||
| Resultat pr. aktie (EPS Basic) | -0,04 | -0,15 | |
| Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) | -0,04 | -0,15 |
Balance
| 30/6 | 31/12 | 30/6 | ||
|---|---|---|---|---|
| t.kr. | Note | 2021 | 2020 | 2020 |
| AKTIVER | ||||
| Langfristede aktiver | ||||
| Tilgodehavender fra salg af Portinho S.A | 57.936 | 57.500 | 71.344 | |
| Langfristede aktiver i alt | 57.936 | 57.500 | 71.344 | |
| Kortfristede aktiver | ||||
| Tilgodehavender | 188 | 82 | 1.031 | |
| Kortfristede aktiver i alt | 188 | 82 | 1.031 | |
| Aktiver i alt | 58.124 | 57.582 | 72.375 |
Balalance
| 30/6 | 31/12 | 30/6 | |
|---|---|---|---|
| t.kr. Note |
2021 | 2020 | 2020 |
| PASSIVER | |||
| Egenkapital | |||
| Aktiekapital | 15.909 | 83.092 | 83.092 |
| Henlæggelse til særlig reserve | 67.183 | 0 | 0 |
| Overført resultat | -49.478 | -48.811 | -27.849 |
| Egenkapital i alt | 33.614 | 34.281 | 55.243 |
| Langfristede forpligtelser | |||
| Konvertible lån | 2.903 | 0 | 0 |
| Langfristede forpligtelser | 2.903 | 0 | 0 |
| Kortfristede forpligtelser | |||
| Hensættelser | 10.000 | 10.000 | 10.000 |
| Bankgæld | 8.277 | 8.479 | 2.826 |
| Gæld til kapitalejere | 62 | 1.562 | 809 |
| Leverandørgæld | 3.268 | 3.260 | 3.497 |
| Kortfristede forpligtelser i alt | 21.607 | 23.301 | 17.132 |
| Forpligtelser i alt | 24.510 | 23.301 | 17.132 |
| Passiver i alt | 58.124 | 57.582 | 72.375 |
Egenkapitalopgørelse
| Henlæggelse | Egen | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Aktie- | til særlig | Overført | kapital | ||
| t.kr. | kapital | reserve | resultat | i alt | |
| Egenkapital 1/1 2020 | 83.092 | 0 | -15.936 | 67.156 | |
| Egenkapitalbevægelser 1/1-30/6 2020 | |||||
| Periodens totalindkomst | 0 | 0 | -12.241 | -12.241 | |
| Beholdning af egne aktier | 0 | 0 | 328 | 328 | |
| Egenkapitalbevægelser 1/1-30/6 2020 i alt | 0 | 0 | -11.913 | -11.913 | |
| Egenkapital 30/6 2020 | 83.092 | 0 | -27.849 | 55.243 |
| Henlæggelse | Egen | |||
|---|---|---|---|---|
| Aktie- | til særlig | Overført | kapital | |
| t.kr. | kapital | reserve | resultat | i alt |
| Egenkapital 1/1 2021 | 83.092 | 0 | -48.811 | 34.281 |
| Egenkapitalbevægelser 1/1-30/6 2021 | ||||
| Kapitalnedsættelse | -67.183 | 67.183 | 0 | 0 |
| Periodens totalindkomst | 0 | 0 | -667 | -667 |
| Egenkapitalbevægelser 1/1-30/6 2020 i alt | -67.183 | 67.183 | -667 | -667 |
| Egenkapital 30/6 2021 | 15.909 | 67.183 | -49.478 | 33.614 |
Pengestrømsopgørelse
| 1. halvår | 1. halvår | ||
|---|---|---|---|
| t.kr. | Note | 2021 | 2020 |
| Periodens resultat/totalindkomst | -667 | -12.241 | |
| Tab Heartcare ApS m.v. | 0 | 10.000 | |
| Finansielle omkostninger | 290 | 1.006 | |
| Ændring i driftskapital m.v | 304 | -1.211 | |
| Pengestrømme vedrørende primær driftsaktivitet | -73 | -2.446 | |
| Betalte finansielle omkostninger | -271 | -30 | |
| Pengestrømme fra driftsaktivitet | -198 | -2.476 | |
| Forskydning bankgæld | -202 | 2.475 | |
| Optagelse af konvertible lån | 400 | 0 | |
| Pengestrømme fra finansieringsaktivitet | 198 | 2.475 | |
| Periodens pengestrømme | 0 | -1 | |
| Likvider 1. januar | 0 | 1 | |
| Likvider ultimo perioden | 0 | 0 |
Noter
1. Anvendt regnskabspraksis
Delårsrapporten aflægges i overensstemmelse med IAS 34 "Præsentation af delårsregnskaber" som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Anvendt regnskabspraksis er uændret i forhold til årsregnskabet for 2020, hvortil der henvises.
Årsregnskabet for 2020 indeholder den fulde beskrivelse af anvendt regnskabspraksis.
2. Skøn og estimater
Udarbejdelsen af delårsrapporter kræver, at ledelsen foretager regnskabsmæssige skøn og estimater, som påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og omkostninger. Faktiske resultater kan afvige fra disse skøn.
De væsentlige skøn, som ledelsen foretager ved anvendelsen af Selskabets regnskabspraksis, og den væsentlige skønsmæssige usikkerhed forbundet hermed, er de samme ved udarbejdelsen af delårsrapporten for 1. halvår 2021 som ved udarbejdelsen af årsregnskabet pr. 31. december 2020, jf. særligt årsregnskabet note 1.
Selskabet har særligt vurderet,
- 1) at Portinho tilgodehavendet uændret er nedskrevet med en beregningsteknisk reservation på 13,8 mio.kr.,
- 2) at hensættelser til kautionsforpligtelser fastholdes uændret til 10 mio.kr.,
- 3) at der endnu ikke indregnes andel af erstatningskrav m.v. rejst mod sælgerne af Heartcare ApS samt særskilt Blue Vision A/S' tidligere bestyrelsesformand og direktør, og at
- 4) at omstødelseskrav rejst af konkursboet efter Contra A/S på 450 t.kr. bestrides, og der ikke er indregnet hensættelser hertil i regnskabet for 1. halvår 2021.
3. Konvertible lån
Selskabet har i 1. halvår 2021 indgået aftaler med bestyrelsesformand, direktør og 3. mand om konvertering af gæld for i alt 3,0 mio.kr. til konvertible lån, og derudover er der optaget nyt konvertibelt lån fra 3. mand på 0,4 mio.kr., således at Blue Vision A/S samlet har konvertible lån for 3,4 mio.kr. pr. 30.06.2021. Heraf afventer 500 t.kr. endeligt at blive formaliseret, hvorved balancen pr. 30.06.2021 afspejler konvertible lån for 2,9 mio.kr. som langfristet gæld, medens 0,5 mio.kr. er indeholdt i kortfristet leverandørgæld indtil aftaler er formaliseret. Lånene forrentes med 2% p.a., som tilskrives lånene. Lånene forfalder den 1. juli 2023. Lånene kan konverteres til aktie frem til ultimo 2022, hvor 3 mio.kr. kan konverteres til aktier til kurs pari 1,00 pr. aktie og 0,4 mio.kr. kan konverteres til aktier til kurs 1,64 pr. aktie. Såfremt Selskabets strategiplan realiseres, er der konverteringspligt for långivere, medmindre andet aftales.
Konvertible lån er optaget som efterstillet ansvarlig lånekapital og er således efterstillet Selskabets øvrige kreditorer, bortset fra eventuel anden tilsvarende ansvarlig lånekapital.
Noter (fortsat)
4. Aktiekapital
Blue Vision A/S har i 1. halvår 2021 gennemført den af generalforsamlingen pr. 31. december 2020 godkendte kapitalnedsættelse ved henlæggelse til særlig reserve med 67.183 t.kr.
Efter kapitalnedsættelsen udgør aktiekapitalen 15.909.227 kr. fordelt på 13.042.027 A-aktier af 1 kr. og 2.867.200 B-aktier af 1 kr.
Selskabet har ikke købt eller solgt egne aktier i 1. halvår 2021. Selskabet besidder 7.361 stk. egne A-aktier pr. 30. juni 2021.
5. Risici
Finansielle risici og risikostyringspolitikker er uændrede i forhold til årsregnskabet for 2020 (note 13), hvortil der henvises.
6. Nærtstående parter
Blue Vision A/S har ingen aktionærer med kontrollerende indflydelse.
Blue Vision A/S havde den 30. juni 2021 registreret følgende kapitalejere med 5% eller mere af aktiekapitalen:
- Jeanette Gyldstoff Borg
- Erhvervsinvest ApS
- NK Invest ApS
- Magnus Kjøller Holding ApS
- Rubis Holding ApS.
Sidstnævnte har pr. den 29. juli 2021 afhændet aktier, således at dennes aktiebesiddelser i Blue Vision A/S herefter er under 5 %.
Selskabets transaktioner med nærtstående parter
Der er i 2021 afholdt omkostninger til advokatfirma, hvori et bestyrelsesmedlem er partner, med 106 t.kr.
Selskabets direktør har særinteresser i Portinho S.A. I henhold til betalingsudskydelsesaftalen af 10. marts 2021 bliver Portinho tilgodehavendet fremover forrentet med 2% p.a. Der i 1. halvår 2021 indtægtsført tilskrevne renter med 436 t.kr.
Selskabet optog den 26. april 2021 konvertible lån for i alt 3,4 mio. kr. hvoraf for så vidt angår lån på 2,5 mio.kr. er stillet af Blue Vision A/S' bestyrelsesformand og direktør. Der er i 1. halvår 2021 tilskrevet renter for 10 t.kr. på disse konvertible lån. Der er med bestyrelsesformand og direktør indgået aftale om - ifald det findes hensigtsmæssigt i forhold til Selskabets strategiplan - at der kan optages yderligere konvertible lån for i alt kr. 2,4 mio.kr.
Blue Vision A/S direktør har afgivet en begrænset støtteerklæring om likviditet til dækning af kendte småkreditorer samt normale driftskreditorer i 2021.
Udover ovenstående har Selskabet ikke i regnskabsperioden haft transaktioner med nærtstående parter.
Noter (fortsat)
- Begivenheder efter delårsperiodens udløb
Der er ikke indtruffet begivenheder efter delårsperiodens udløb.
Selskabsoplysninger
Blue Vision A/S
Strandgade 24C, st.tv.
1401 København K
| +45 3118 7057 |
|---|
| www.blue-vision.dk |
| [email protected] |
| CVR-nr.: | 26791413 |
|---|---|
| Stiftet: | 20. september 2002 |
| Regnskabsår: | 1. januar - 31. december |
| Hjemstedskommune: | København |
Bestyrelse
Peter Ole Jensen (formand) Claus Abildstrøm Jeanette Gyldstoff Borg
Direktion
Jeanette Gyldstoff Borg
Revision
Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab Weidekampsgade 6 2300 København