Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Pharma Equity Group A/S Audit Report / Information 2020

Apr 7, 2021

3425_10-k_2021-04-07_7fd9f58e-c0e4-41c5-8e10-4a6a1844fb96.pdf

Audit Report / Information

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Blue Vision A/S

Strandgade 24C, st.tv. 1401 København K

Årsrapport 2020

CVR-nr. 26 79 14 13

Indhold

Ledelsespåtegning 2
Den uafhængige revisors revisionspåtegning 3
Ledelsesberetning 9
Selskabsoplysninger 9
Hovedaktivitet
og strategi
10
Begivenheder efter regnskabsårets udløb 11
Hoved-
og nøgletal for selskabet
12
Corporate governance og redegørelse for virksomhedsledelse 13
Redegørelse for samfundsansvar og underrepræsenteret køn 15
Videnressourcer 15
Aktionærinformation 15
Selskabsmeddelelser 19
Årsregnskab 1. januar –
31. december
2020
22
Resultatopgørelse 22
Totalindkomstopgørelse 22
Balance 23
Pengestrømsopgørelse 25
Egenkapitalopgørelse 26
Noter til årsregnskabet 27

Ledelsespåtegning

Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for 2020 for Blue Vision A/S.

Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards, IFRS, som er godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.

Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af virksomhedens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2020 samt af resultatet af virksomhedens aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2020.

Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for udviklingen i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultater, pengestrømme og finansielle stilling samt en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som virksomheden står over for.

Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.

København, den 31. marts 2021

Direktion:

Jeanette Gyldstoff Borg Direktør

Bestyrelse:

Peter Ole Jensen Formand

Claus Abildstrøm

_____________________ Jeanette Gyldstoff Borg

Den uafhængige revisors revisionspåtegning

Til kapitalejerne i Blue Vision A/S

Konklusion

Vi har revideret årsregnskabet for Blue Vision A/S for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2020, der omfatter resultatopgørelse, totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrømsopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis, for selskabet. Årsregnskabet udarbejdes efter International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.

Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2020 samt af resultatet af selskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2020 i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.

Vores konklusion er konsistent med vores revisionsprotokollat til bestyrelsen.

Grundlag for konklusion

Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit "Revisors ansvar for revisionen af årsregnskabet". Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med internationale etiske regler for revisorer (IESBA's Etiske regler) og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse regler og krav. Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.

Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5, stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.

Vi blev første gang valgt som revisor for Blue Vision A/S den 8. januar 2020 for regnskabsåret 2019, og er genvalgt årligt ved generalforsamlingsbeslutning i en samlet opgaveperiode på to år frem til og med regnskabsåret 2020.

Væsentlig usikkerhed om fortsat drift

Pr. 31. december 2020 har selskabet gældsforpligtelser på 13,3 mio.kr. og hensættelser på 10,0 mio.kr, i alt 23,3 mio.kr. og kortfristede aktiver på 0,1 mio.kr., hvor værdien af kortfristede aktiver er påvirket af, at selskabet har accepteret betalingsudskydelse til 1. juli 2023 af tilgodehavendet fra salg af Portinho S.A, der indgår med en regnskabsmæssig værdi på 57,5 mio.kr. pr. 31. december 2020 (jf. omtale i note 1 og 8). Selskabet har alene meget begrænsede uunyttede trækningsrettigheder til rådighed. Dette indikerer, at der er en væsentlig usikkerhed, som kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften.

Vi henleder opmærksomheden på note 1 i årsregnskabet, hvoraf det fremgår, at selskabet er i dialog med finansielle kreditorer, potentielle investorer m.fl og andre interessenter med henblik på blandt andet at sikre dækning til selskabets kreditorer. Det fremgår herunder, at der

efter balancedagen er opnået betinget tilsagn om, at bankgæld på 5 mio.kr. er udskudt til indfrielse fra april 2021 til april 2022.

Som yderligere omtalt i note 8 har selskabet endvidere ret til førtidigt at realisere tilgodehavendet fra salg af Portinho S.A ved at sælge tilgodehavendet til 3. mand, hvilket afhængig af eventuel realisationsværdi - vil kunne medvirke til at skabe fuld dækning for selskabets kreditorer.

Ledelsen har aflagt årsregnskabet under forudsætning af selskabets fortsatte drift minimum frem til 31. december 2021. Som det fremgår af note 1, er det ledelsens vurdering, at det er realistisk at forvente, at de igangværende dialoger med finansielle kreditorer, potentielle investorer m.fl. og øvrige potentielle samarbejdspartnere vil blive gennemført, og det herunder sikres, at der opnås fuld dækning til selskabets kreditorer, eventuelt i kombination med en løsning, der også involverer en hel eller delvis førtidig afståelse af tilgodehavendet fra salg af Portinho S.A.

Vores konklusion er ikke modificeret vedrørende dette forhold.

Centrale forhold ved revisionen

Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af regnskabet for regnskabsåret 2020. Disse forhold blev behandlet som led i vores revision af regnskabet som helhed og udformningen af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt konklusion om disse forhold.

Beskrivelse af centrale forhold ved Hvordan vores revision adresserede
revisionen forholdet
Værdiansættelse
af
langfristet
tilgodehavende
Blue Vision A/S solgte i 2018 Portinho S.A
for i alt 11 mio.EUR. Pr. 31. december 2020
udgør resttilgodehavendet
EUR 9,55 mio.
Oprindeligt
forfaldt restsummen
ultimo
2020,
hvor
selskabet
har
accepteret
betalingsudskydelse til 1. juli 2023.
Tilgodehavendet,
omregnet
til
danske
kroner, er
pr. 31. december 2020
indregnet
til en regnskabsmæssig værdi på 57,5
mio.kr. efter,
at der i 2020 er indregnet en
nedskrivning af tilgodehavendet på 13,8
mio.kr.
Tilgodehavendet er indregnet til en
beregnet nutidsværdi baseret på, at debitor
vil være i stand til at indfri tilgodehavendet
pr.
1. juli 2023, og hvor diskontering er
baseret på en skønsmæssig risikovurdering
af de bagvedliggende projekter.
Vi har som led i revision af ledelsens
vurdering af værdien af tilgodehavendet
foretaget følgende:

Henset til at debitor ikke var i stand til at
at
indfri
tilgodehavendet

det
oprindeligt aftalte forfaldstidspunkt, har
vi
gennemgået grundlag for
og drøftet
med ledelsen
baggrunden for, at ledelsen
vurderer,
at
debitor
med
betalingsudskydelsen har fået mulighed
for
at
kunne
tilbagebetale
tilgodehavendet.

Vi har med ledelsen drøftet ledelsens
kendskab
til
mulighederne
for
at
Portinho
S.A
realistisk
forventes
at
kunne gennemføre de bagvedliggende
projekter,
herunder
opnå
forventet
finansiering
til
at
gennemføre
projekterne
eller realisere projekterne.

Beskrivelse af centrale forhold ved revisionen

Selskabet har ret til førtidigt at realisere
Portinho S.A tilgodehavendet ved at sælge
tilgodehavendet til 3. mand.
Værdiansættelsen af tilgodehavendet
er
behæftet med betydelig usikkerhed, og vi
betragter
værdiansættelse, præsentation i
balance og omtale i noterne af Portinho S.A
tilgodehavendet som et centralt forhold i
revisionen.
Vi henviser til note 1 og
8 i årsregnskabet.

Vi
har
gennemgået
grundlaget
for
fastsættelse
af
risikobaseret
diskonteringsfaktor
anvendt
ved
beregning
af
tilgodehavendets
nutidsværdi pr. 31. december 2020.

Vi har gennemgået grundlaget for,
at
tilgodehavendet fra 2019 til 2020 ændrer
karakter fra at være klassficeret som
aktiv
bestemt
for
salg
til
at
blive
klassificeret
som
et
langfristet
tilgodehavende.
Vi
har
endvidere
vurderet,
om
noteoplysninger
er
tilstrækkelige
og
fyldestgørende
til
at
beskrive
værdiansættelsen og de hermed forbundne
antagelser, forudsætninger og usikkerheder.
Måling, indregning og noteoplysninger
om
hensættelser
Selskabet
har
pr.
31.
december
2020
indregnet
hensættelser
for
10
mio.kr.
vedrørende
kautionsforpligtelser,
som
selskabet har påtaget sig i forbindelse med
erhvervelsen
af
Heartcare
ApS
og
datterselskaber.
Den
beløbsmæssige
fastsættelse
af
kautionsforpligtelserne
er til en vis grad
behæftet med usikkerhed, hvorved måling,
indregning
og
noteoplysninger
om
hensættelser
til
kautionsforpligtelser
betragtes
som
et
centralt
forhold
i
revisionen.
Vi
henviser
til
note
1,
10
og
12
i
årsregnskabet.
Vi
har som led i revision af ledelsens
vurdering af hensættelser
foretaget følgende:

Vi
har
gennemgået
og
udfordret
opgørelse
af
hensættelser
til
kautionsforpligtelser,
herunder
gennemgået underliggende aftaler og
anden dokumentation.

Vi har haft dialog
med selskabet og
selskabets
juridiske
rådgiver
om
usikkerhederne
i
de
beløbsmæssige
opgørelser, og udfordret baggrund for, at
potentielt mertab udover de hensatte
beløb
ikke
vurderes
valide
og/eller
realistiske.
Vi
har
endvidere
vurderet,
om
noteoplysninger
vedrørende
hensættelser
samt ikke-indregnede beløb for kauationer,
der
bestrides,
og
dermed
oplyses
som
eventualforpligtelser,
er tilstrækkelige og
fyldestgørende
og i overensstemmelse med
regnskabsregulering.

Udtalelse om ledelsesberetningen

Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.

Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.

I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentlig inkonsistent med regnskabet, eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.

Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder de påkrævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.

Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med regnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.

Ledelsens ansvar for årsregnskabet

Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.

Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere virksomhedens evne til at fortsætte driften, at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant, samt at udarbejde regnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.

Revisors ansvar for revisionen af årsregnskabet

Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om årsregnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grundlag af årsregnskabet.

Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover

• identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i årsregnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol

  • opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af selskabets interne kontrol
  • tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige
  • konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig sikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at selskabet ikke længere kan fortsætte driften
  • tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af årsregnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om regnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.

Vi kommunikerer med den øverste ledelse om bl.a. det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.

Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uafhængighed, og oplyser den om alle relationer og andre forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores uafhængighed og, hvor dette er relevant, tilhørende sikkerhedsforanstaltninger.

Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest betydelige ved revisionen af regnskabet for den aktuelle periode, og dermed er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov eller øvrig regulering udelukker at forholdet offentliggøres, eller i de yderst sjældne tilfælde, hvor vi fastslår, at forholdet ikke skal kommunikeres i vores revisionspåtegning, fordi de negative konsekvenser heraf med rimelighed ville kunne forventes at veje tungere end de fordele, den offentlige interesse har af sådan kommunikation.

Blue Vision A/S Årsrapport 2020 CVR-nr. 26 79 14 13

København, den 31. marts 2021

Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab CVR-nr. 33963556

Kim Tataka Mücke Statsautoriseret revisor mne10944

Blue Vision A/S Årsrapport 2020 CVR-nr. 26 79 14 13

Ledelsesberetning

Selskabsoplysninger

Blue Vision A/S Strandgade 24C, st.tv. 1401 København K

Telefon: +45 3118 7057
Hjemmeside: www.blue-vision.dk
E-mail: [email protected]
CVR-nr.: 26 79 14 13
Stiftet: 20. september 2002
Regnskabsår: 1. januar -
31. december
Hjemstedskommune: København

Bestyrelse

Peter Ole Jensen (formand) Claus Abildstrøm Jeanette Gyldstoff Borg

Direktion

Jeanette Gyldstoff Borg

Revision

Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab Weidekampsgade 6 2300 København

Generalforsamling

Ordinær generalforsamling afholdes 29. april 2021 kl. 09.00.

Hovedaktivitet og strategi

Blue Vision A/S er et dansk børsnoteret investeringsselskab. Selskabets formål er at investere i fast ejendom, aktier, pantebreve og andre aktiver.

Investeringen kan ske i form af egenkapital eller fremmedkapital og kan ske direkte eller indirekte, for eksempel gennem selskaber, aftalebaserede rettigheder eller på anden måde. Selskabet ønsker at opnå størst mulig værditilvækst på længere sigt, under iagttagelse af et princip om risikospredning. Geografisk kan investeringerne foretages i hele verden.

Selskabets resultat og finansielle situation

Årets resultat blev -32,9 mio.kr. (2019: -14,4 mio.kr.).

Resultatet er særligt negativt påvirket af tab og hensættelser på 16,6 mio. kr., som følge af den fejlslagne investering i Heartcare ApS og dets datterselskaber. Heri indgår hensættelser for i alt 10 mio.kr. til dækning af selvskyldnerkautioner, som Blue Vision A/S har påtaget sig i medfør af Heartcare transaktionen.

Endvidere har COVID-19 udbruddet i 2020/2021 medvirket til, at Portinho S.A ikke har været i stand til at afvikle tilgodehavende, der indgik i årsregnskabet for 2019 med en værdi på 71,3 mio.kr., der i henhold til oprindelig aftale forfaldt til endelig betaling ultimo 2020. Blue Vision A/S har tiltrådt aftale om betalingsudskydelse frem til 1. juli 2023. Det er Blue Vision A/S' opfattelse, at der med betalingsudskydelsen er skabt en realistisk mulighed for, at Portinho S.A får en rimelig tid til at udvikle de bagvedliggende projekter på Madeira. Uagtet at Blue Vision A/S forventer, at Portinho S.A over tid og senest 1. juli 2023 vil kunne honorere tilgodehavendet fuldt ud, er der i årsregnskabet for 2020 indregnet en nedskrivning på 13,8 mio.kr., der repræsenterer forskellen mellem tilgodehavendets hovedstol og nutidsværdi ved en betaling pr. 1. juli 2023 beregnet under hensyntagen til skønnet projektrisiko i de underliggende byggeprojekter.

Som følge af aftale om betalingsudskydelse er tilgodehavendet præsenteret som langfristet tilgodehavende i balancen pr. 31. december 2020 mod tidligere at blive præsenteret som et tilgodehavende afledt af aktiver bestemt for salg.

Egenkapitalen pr. 31. december 2020 udgør 34,3 mio.kr. mod 67,2 mio.kr. pr. 31. december 2019.

Sammenholdelse med tidligere resultatudmeldinger

Som følge af de særlige forhold i selskabet har selskabet ikke tidligere udmeldt resultatforventning for 2020.

Kapitalforhold og forventninger til 2021

Pr. 31. december 2020 har Blue Vision A/S kortfristede gældsforpligtelser og hensættelser for i alt 23,3 mio.kr., og trækningsrettigheder er stort set fuldt udnyttet. Med de i 2020 konstaterede tab samt aftale om betalingsudskydelse for tilgodehavendet hos Portinho S.A har selskabet for nærværende alene begrænset likviditet til rådighed.

Selskabet er for nærværende i dialog med finansielle kreditorer, potentielle investorer m.fl og andre interessenter med henblik på dels at sikre fuld dækning til de kendrte kreditorer, men samtidigt også sikre et bæredygtigt grundlag for fortsat at være et børsnoteret selskab.

Efter balancedagen er der opnået betinget tilsagn om, at bankgæld for 5 mio.kr. først forfalder til april 2022 mod tidligere april 2021.

Blue Vision A/S forventer i 2021 at:

  • 1) adressere og isolere de tab og forpligtelser, som investeringen i Heartcare ApS har medført. Dette forventes at ske også i medfør af vedtægternes § 4.1.B, 4.3. A og B, hvorved Blue Vision A/S kan optage konvertible lån med henblik på at forbedre de kortfristede forpligtelser samt tilføre selskabet en driftslikviditet. Der er således forventning om, at der vil blive gennemført en forhøjelse af aktiekapitalen.
  • 2) implementere og eksekvere en holdbar og solid investeringsstrategi.
  • 3) at såfremt det findes nødvendigt, hensigtsmæssigt og/eller opportunt at sælge tilgodehavendet hos Portinho S.A til en eller flere 3. mand/mænd.
  • 4) aktivt at forfølge de mod sælgerne af Heartcare ApS samt tidligere bestyrelsesformand og direktør anlagte erstatningskrav på i alt 18,0 mio.kr. samt aktivt at forfølge tilbagebetaling af købsprisen for Heartcare ApS koncernen på i alt nom. 4 mio.kr. Blue Vision A/S aktier. Der vil blive søgt særskilt at etablere det fornødne økonomiske og ressourcemæssige grundlag, således at eventuelle tvister ikke vil obstruere den fremadrettede strategiplan.

Som følge af selskabets særlige forhold udmeldes der for nærværende ikke resultatmål for 2021.

Det er ledelsens vurdering, at det er realistisk at forvente, at de igangværende dialoger med finansielle kreditorer, potentielle investorer m.fl. og øvrige potentielle samarbejdspartnere vil blive gennemført, og hvorved der kunne opnås dækning til kreditorer, samt at selskabet vil kunne fortsætte sin drift i 2021, herunder implementere og eksekvere den påtænkte investeringsstrategi.

Ledelsen vurderer på det grundlag, at det er både realistisk og forsvarligt at aflægge årsregnskabet ud fra forudsætning om fortsat drift.

Begivenheder efter regnskabsårets udløb

Blue Vision A/S har efter balancedagen endeligt gennemført den kapitalnedsættelse med henlæggelse til særlig reserve, som blev vedtaget på generalforsamling afholdt den 31. december 2020.

Blue Vision A/S har den 5. marts 2021 konkretiseret et erstatningskrav mod sælgerne af Heartcare ApS samt særskilt Blue Vision A/S' tidligere bestyrelsesformand Nicolai Dines Kærgaard og tidligere direktør Peter Hauge Jensen. Erstatningskravet beløber sig til 18,0 mio.kr. og ligeledes er det gjort gældende, at sælgerne af Heartcare A/S returnerer købesummen på i alt nominelt 4.000.000 aktier. Kravet er ikke indregnet i selskabets balance.

Der er fra balancedagen og frem til i dag i øvrigt ikke indtrådt forhold, som forrykker vurderingen af årsrapporten, og som ikke er kommet til udtryk i ledelsesberetningen eller i en note til årsregnskabet, eller er justeret i balancen pr. 31. december 2020 som følge af, at der vurderes tale om en korrigerende begivenhed.

Hoved- og nøgletal for selskabet

tkr. 2020 2019 4) 2018 4) 2017 2016
Resultatopgørelse
Resultat af primær drift -2.135 -1.671 -1.673 -1.983 -1.320
Tab/gevinst porteføljeinvesteringer/Portinho S.A -30.468 -12.716 -9.528 0 0
Resultat af finansielle poster -272 -30 3.488 2.160 3.980
Årets resultat -32.875 -14.417 -7.713 177 2.660
Balance
Langfristede aktiver 57.500 0 1.723 0 0
Aktiver bestemt for salg 0 0 78.987 74.631 74.631
Aktiver i alt 57.581 72.397 80.838 86.300 83.743
Aktiekapital 2) 83.192 83.192 119.092 119.092 108.692
Egenkapital 34.281 67.155 77.572 85.091 74.491
Kortfristede gældsforpligtelser 23.301 5.242 3.266 1.209 9.252
Pengestrømme
Pengestrømme fra driften -9.905 -274 -1.579 -4.921 -191
Pengestrømme fra investering, netto 0 1.650 0 0 0
Pengestrømme fra finansiering 9.904 -1.376 1.577 5.423 -741
Pengestrømme i alt -1 0 -2 502 -932
Nøgletal 1)
Soliditetsgrad 59,6% 92.8% 96,0% 98,6% 89,0%
Resultat pr. aktie (EPS Basic), kr. 2) -2,07 -0,14 -0,06 0,00 0,03
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D), kr. 2) -2,07 -0,14 -0,06 0,00 0,03
Pr. aktie a nom. 1 kr. (angivet i kr.)
Nominelle værdi pr. aktie 1 1 1 1 10
Indre værdi pr. aktie aktiekapital 0,41 0,81 0,65 0,71 8,73
Indre værdi pr. aktie udestående aktier 2) 2,15 - - - -
Børskurs (seneste handel) 3) 1,89 3,66 0,50 0,31 6,25

1) Resultat og udvandet resultat pr. aktie er beregnet i overensstemmelse med IAS 33. Øvrige nøgletal er udarbejdet i overensstemmelse med seneste version af Finansanalytikerforeningens "Anbefalinger og Nøgletal". Der henvises til nøgletalsdefinitioner i note 16.

2) Selskabet besluttede i oktober 2019 en kapitalnedsættelse med 67.183.043 kr. som Erhvervsstyrelsen senere underkendte. Kapitalnedsættelsen blev gengodkendt af generalforsamlingen den 31. december 2020 og er registreret den 2. marts 2021.

3) Børskurs pr. 31. december 2020 er baseret på 13.042.027 stk. A-aktier.

4) Sammenligningstal for 2018 er tilpasset den i 2019 ændrede præsentationsform af resultatopgørelse og balancen. Sammenligningstal for 2016 og 2017 er ikke tilpasset.

Corporate governance og redegørelse for virksomhedsledelse

Blue Vision A/S' bestyrelse og direktion søger til stadighed at sikre, at selskabets ledelsesstruktur og kontrolsystemer er hensigtsmæssige og fungerer tilfredsstillende. En række interne politikker og procedurer er udviklet og vedligeholdes løbende med henblik på at sikre en aktiv, sikker og lønsom styring af selskabet.

Blue Vision A/S har udarbejdet en lovpligtig redegørelse for virksomhedsledelse, jf. årsregnskabslovens § 107b, for regnskabsåret 2020 og offentliggør denne på selskabets hjemmeside http://www.blue-vision.dk/index.php/da/om-blue-vision/virksomhedsledelse samtidig med offentliggørelse af årsrapporten for 2020.

Den lovpligtige redegørelse er opdelt i tre afsnit:

  • En redegørelse for Blue Vision A/S' arbejde med Anbefalingerne om god selskabsledelse. Komitéen for god selskabsledelse offentliggjorde 23. november 2017 ajourførte Anbefalinger for god selskabsledelse, gældende fra 1. januar 2018, baseret på "følg eller forklar"-princippet. Det er bestyrelsens opfattelse, at Anbefalingerne for god selskabsledelse i al væsentlighed følges af Blue Vision A/S ' ledelse, når der henses til selskabets størrelse.
  • En beskrivelse af hovedelementerne i Blue Vision A/S' interne kontrol- og risikostyringssystem i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.
  • En beskrivelse af sammensætningen af Blue Vision A/S' ledelsesorganer, deres udvalg og disses funktion.

Ud over ovenstående beskrivelse er der på selskabets hjemmeside i overensstemmelse med Anbefalingerne redegjort for, hvordan selskabet opfylder anbefalingernes enkelte punkter.

Bestyrelsesmedlemmer og øvrige ledelseshverv

Bestyrelsesformand Hr. Peter Ole Jensen – indtrådt i bestyrelsen den 31. december 2020

  • Pole Holding ApS, direktør
  • SG24D ApS, direktør

Peter Ole Jensen er 59 år.

I særdeleshed findes Peter Ole Jensens erfaringer inden for ledelse samt forhandlingsteknikog strategi at være af værdi og relevans for Blue Vision A/S.

Bestyrelsesmedlem Advokat Hr. Claus Abildstrøm – indtrådt i bestyrelsen den 30. april 2014:

  • Fanum A/S, bestyrelsesmedlem
  • Kolind A/S, bestyrelsesmedlem
  • SPC Holdings A/S, bestyrelsesmedlem
  • CAAB Consulting ApS, direktør
  • PII A/S, bestyrelsesmedlem
  • Danders & More Advokatpartnerselskab, bestyrelsesformand
  • DM Komplementar Advokatpartnerselskab, bestyrelsesmedlem
  • Kolind Invest A/S, bestyrelsesmedlem
  • Nordholm ApS, bestyrelsesmedlem

Claus Abildstrøm er 57 år.

I særdeleshed findes Claus Abildstrøm's bestyrelses- og juridiske kompetencer af have stor værdi og relevans for Blue Vision A/S.

Claus Abildstrøm er partner i Danders & More, som i et vist omfang udøver juridisk rådgivning og arbejde for Blue Vision A/S.

Bestyrelsesmedlem Fr. Jeanette Gyldstoff. Borg :

  • Haab Investments Ltd, direktør
  • Portinho ApS, direktør
  • Baltic Investment Group ApS, direktør
  • Claritas Consulting GmbH, direktør

Jeanette Gyldstoff Borg er 55 år.

I særdeleshed findes Jeanette Gyldstoff Borgs administrative og alsidige og mangeårige ledelsesmæssige kompetencer at være relevante for Blue Vision A/S.

Jeanette Gyldstoff Borg har særinteresser i Portinho S.A, hvor Blue Vision har et betydeligt tilgodehavende, der pr. 31. december 2020 indgår i årsregnskabet til en værdi på 57,5 mio.kr. Jeanette Gyldstoff Borg er ligeledes storaktionær i Blue Vision A/S

Jeanette Gyldstoff Borg er også administrerende direktør for Blue Vision A/S.

Øvrige oplysninger

Bestyrelsen er sammensat med henblik på at opnå særlige kompetencer med henblik på varetagelse af Blue Vision A/S' nuværende og presente affære samt gennemførelse af Blue Vision A/S' strategi.

I tillæg hertil er det anset for væsentligt, at der i bestyrelsen er generel ledelseserfaring, især inden for ledelse af børsnoteret virksomhed samt økonomisk og finansiel know-how.

Medlemmer af bestyrelsen vælges som udgangspunkt på den ordinære generalforsamling for 1 år ad gangen. Bestyrelsen vælger af sin midte en formand. Der udpeges ikke en næstformand for bestyrelsen.

Som følge af selskabets særlige forhold udgør den samlede bestyrelse tillige også selskabets revisionsudvalg.

Ledelsens vederlæggelse, Vederlagsrapportering, Incitamentsprogrammer

Selskabets direktion og bestyrelse har ikke modtaget vederlæggelse i 2019 og 2020. Der er i 2020 afholdt omkostninger til advokatfirma, hvori et bestyrelsesmedlem er partner, med 935 t.kr. (2019: 400 t.kr.)

Selskabet har ingen incitamentsprogrammer.

Selskabet vil aflægge vederlagsrapport, der offentliggøres samtidigt med indkaldelse til ordinær generalforsamling, hvor selskabet tillige vil offentliggøre forslag til en fremtidig vederlagspolitik for vederlæggelse af direktion og bestyrelse.

Redegørelse for samfundsansvar og underrepræsenteret køn

Jf. årsregnskabslovens §99a skal Blue Vision A/S foretage en redegørelse for politikker, handlinger og resultater vedrørende samfundsansvar og herunder følgende fire punkter:

  • Menneskerettigheder
  • Miljøpåvirkning
  • Reduktion af klimapåvirkninger
  • Anti-korruption og bestikkelse

Grundet selskabets størrelse, herunder antal af medarbejdere, har selskabet hidtil ikke fundet det fornødent at udarbejde egentlige politikker og retningslinjer for ovenstående.

Selskabet vurderer løbende og i takt med selskabets udvikling og fremtidsplaner, hvorvidt der skal udarbejdes egentlig retningslinjer for samfundsansvar og punkter herunder.

Selskabet har valgt at have et måltal på 20 % for så vidt, at generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer, skal udgøres af det under-repræsenterede køn. Målet er på nuværende tidspunkt opfyldt, idet selskabet har 3 bestyrelsesmedlemmer, hvoraf 2 er mænd.

Grundet at selskabet ikke for nærværende har andre ansatte end selskabets administrerende direktør, er der ikke fastsat mål og politikker for direktionen, det noteres dog, at Blue Vision A/S' direktør er kvinde.

Selskabets mål og politikker for det underrepræsenterede køn vil løbende blive justeret i takt med selskabets udvikling og aktivitet.

Videnressourcer

Blue Vision A/S har qua selskabets bestyrelse og direktion repræsenterer samlet en bred erfaring og know-how inden for virksomhedsdrift, turn-arounds, investering i virksomheder, fast ejendom samt generel finansiering af køb og salg af virksomheder og fast ejendom samt strategiudvikling- og implementering heraf.

Herudover besidder selskabets bestyrelse ligeledes erfaring inden for ledelse af børsnoterede virksomheder.

Aktionærinformation

Aktiekapital

Efter en af Erhvervsstyrelsen tidligere underkendt kapitalnedsættelse udgjorde den registrede aktiekapital pr. den 31. december 2020 83.092.270 kr., fordelt på 13.042.027 A-aktier à 1 kr. og 70.050.243 B-aktier à 1 kr., hvoraf 67.183.043 kr. var selskabets egne aktier.

Blue Vision A/S' generalforsamling vedtog den 31. december 2020 at nedsætte selskabets aktiekapital med i alt nominelt 67.183.043 kr. til kurs 100 til henlæggelse til en særlig reserve.

Kapitalnedsættelsen blev endeligt gennemført og registreret den 2. marts.2021.

Den registrerede aktiekapital udgør herefter 15.909.227 kr., fordelt på 13.042.027 A-aktier á 1 kr. og 2.867.200 B-aktier á 1 kr.

Da kapitalnedsættelsen først er endeligt gennemført og registreret i 2021, er kapitalnedsættelsen ikke indarbejdet i årsregnskabet pr. 31. december 2020, men er oplyst som

en efterfølgende begivenhed.

Vedtægtsændringer

Selskabets vedtægter kan ændres ved, at beslutningen vedtages med mindst 2/3 af såvel afgivne stemmer som af den på generalforsamlingen repræsenterede stemmeberettigede aktiekapital.

Bemyndigelser

I henhold til Selskabets vedtægter § 4.1.A –C er Bestyrelsen bemyndiget til i perioden frem til den 31. august 2024, at:

Jf. § 4.1 A. til ad én eller flere gange at forhøje selskabets aktiekapital med indtil nominelt DKK 50.000.000. Forhøjelsen kan ske ved fuld kontant indbetaling, ved konvertering af gæld eller som indbetaling i andre værdier end kontanter, herunder indskud af en bestående virksomhed. Kapitalforhøjelsen skal være med fortegningsret for bestående aktionærer. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.

jf. § 4.1. B. til ad én eller flere gange at forhøje selskabets aktiekapital med indtil nominelt DKK 50.000.000. Forhøjelsen kan ske ved fuld kontant indbetaling, ved konvertering af gæld eller som indbetaling i andre værdier end kontanter, herunder indskud af en bestående virksomhed. Kapitalforhøjelsen skal være uden fortegningsret for bestående aktionærer, og kapitalforhøjelsen skal minimum ske til markedskursen. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.

Bestyrelsen har ved beslutning af 31. oktober 2019 udnyttet bemyndigelsen i vedtægternes punkt 4.1B til at forhøje selskabets aktiekapital uden fortegningsret for de eksisterende aktionærer med nominelt DKK 2.172.800 A-aktier. Den maksimale forhøjelse af aktiekapitalen, der kan besluttes på baggrund af bemyndigelsen er herefter reduceret til DKK 47.827.200 kr.

Jf. §4.1.C. til ad én eller flere omgange, at forhøje selskabets aktiekapital med op til nominelt DKK 50.000.000 ved udstedelse af nye B-aktier. Forhøjelsen kan ske ved fuld kontant indbetaling, ved konvertering af gæld eller som indbetaling i andre værdier end kontanter, herunder indskud af en bestående virksomhed. Kapitalforhøjelsen skal være uden fortegningsret for bestående aktionærer og skal minimum ske til markedskurs. De nye B-aktier udstedes i en ny selvstændig aktieklasse, som bestyrelsen er bemyndiget til at oprette i forbindelse med kapitalforhøjelsen. B-aktierne skal være ikke- omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog. B-aktierne skal ikke udstedes i dematerialiseret form gennem VP SECURITIES A/S og skal ikke optages til handel og officiel notering på NASDAQ Copenhagen. Herudover skal B-aktierne have samme ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet som selskabets øvrige aktier. B-aktiernes ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.

Bestyrelsen har ved beslutning af 31. oktober 2019 udnyttet bemyndigelsen i vedtægternes punkt 4.1C til at forhøje selskabets aktiekapital uden fortegningsret for de eksisterende aktionærer med nominelt DKK 1.827.200 B-aktier. Den maksimale forhøjelse af

aktiekapitalen, der kan besluttes på baggrund af bemyndigelsen er herefter reduceret til DKK 48.172.800 kr.

I henhold til Selskabets vedtægter § 4.2. er Bestyrelsen bemyndiget til i perioden frem til den 31. august 2024 at lade selskabet udstede tegningsoptioner (warrants) ad én eller flere gange. Tegningsoptionerne (warrants) må højest give ret til at tegne nominelt DKK 50.000.000 aktier i selskabet. Udstedelsen skal være uden fortegningsret for bestående aktionærer, og udstedelsen skal ske på markedsvilkår, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. Bestyrelsen er samtidigt bemyndiget til ad én eller flere gange at gennemføre kapitalforhøjelser i selskabet i forbindelse med senere udnyttelse af ovennævnte tegningsoptioner (warrants). Forhøjelsen skal være uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. Tegningskursen fastsættes af bestyrelsen i forbindelse med udstedelsen af tegningsoptionerne og må aldrig være under markedskursen på udstedelsestidspunktet, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. De nye aktier skal indbetales fuldt ud. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.

I henhold til Selskabets vedtægter § 4.3.A-B er Bestyrelsen bemyndiget til i perioden frem til den 31. august 2024, at:

Jf. § 4.3.A. ad én eller flere gange at lade selskabet optage lån mod obligationer eller andre gældsbreve med en ret for långiveren til at konvertere sin fordring til aktier i selskabet (konvertible lån). De konvertible lån må højest give ret til at tegne nominelt DKK 50.000.000 aktier i selskabet. Optagelsen af det konvertible lån skal ske uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer, og optagelsen skal ske på markedsvilkår, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. Bestyrelsen er samtidigt bemyndiget til ad én eller flere gange at gennemføre kapitalforhøjelse i selskabet i forbindelse med en senere konvertering af ovennævnte lån. Forhøjelsen skal ske uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. Tegningskursen fastsættes af bestyrelsen i forbindelse med udstedelsen af de konvertible lån og må aldrig være under markedskursen på udstedelsestidspunktet, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. De nye aktier skal indbetales fuldt ud. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.

Jf. § 4.3.B. ad én eller flere gange at lade selskabet optage lån mod obligationer eller andre gældsbreve med en ret for långiveren til at konvertere sin fordring til aktier i selskabet (konvertible lån). De konvertible lån må højest give ret til at tegne nominelt DKK 6.000.000 aktier i selskabet. Udstedte, men ikke udnyttede konvertible lån, som ikke længere kan konverteres, kan genudstedes af bestyrelsen. Optagelsen af det konvertible lån skal ske uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer, og optagelsen skal ske på markedsvilkår, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. Bestyrelsen er samtidigt bemyndiget til ad én eller flere gange at gennemføre kapitalforhøjelse i selskabet i forbindelse med en senere konvertering af ovennævnte lån. Forhøjelsen skal ske uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn

i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. Tegningskursen fastsættes frit af bestyrelsen i forbindelse med udstedelsen af de konvertible lån, idet tegning dog aldrig må ske til under kurs 100. De nye aktier skal indbetales fuldt ud. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.

I henhold til vedtægternes § 4.4. bemyndiges bestyrelsen til at fastsætte de nærmere vilkår for kapitalforhøjelserne i henhold til ovenstående bemyndigelser og til at foretage de ændringer i selskabets vedtægter, herunder oprettelse af nye kapitalklasser, der måtte være nødvendige som følge af bestyrelsens udnyttelse af de nævnte bemyndigelser. Enhver udnyttelse af bemyndigelserne nævnt i pkt. 4.1 til 4.3 kræver enstemmighed blandt bestyrelsesmedlemmerne.

Udbytte

Blue Vision A/S har for nærværende ikke fastlagt nogen egentlig udbyttepolitik.

Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen, at der ikke udbetales udbytte for 2020.

Politik for egne aktier

Selskabet kan i henhold til generalforsamlingens bemyndigelse erhverve egne aktier svarende til op til 10 % af aktiekapitalen.

Ordinær generalforsamling

Ordinær generalforsamling afholdes den 29. april 2021, kl. 09:00

Finanskalender for 2021

Finanskalenderen for 2021 er som følger:

31. marts
2021
Offentliggørelse af årsrapport for 2020
29. april
2021
Afholdelse af ordinær generalforsamling for 2020
30. august
2021
Offentliggørelse af delårsrapport 1. halvår
2021
30. marts 2022 Offentliggørelse af årsrapport for 2021
29. april 2022 Afholdelse af ordinær generalforsamling for 2021

Kontaktperson – Investor Relations

På Blue Vision A/S' hjemmeside www.bluevision.dk findes yderligere informationer og samtlige offentliggjorte meddelelser.

Forespørgsler vedrørende relationer til investorer og aktiemarkedet kan desuden rettes til Jeanette Gyldstoff Borg:

Telefon: +45 3118 7057 E-mail: [email protected]

Selskabsmeddelelser

Udsendte selskabsmeddelelser i 2020

Blue Vision A/S har i 2020 udsendt følgende selskabsmeddelelser:

8. januar Referat af ekstraordinær generalforsamling
Selskabsmeddelelse nr. 1
21. februar Afgørelse fra Erhvervsstyrelsen
Selskabsmeddelelse nr. 2
31.marts Årsrapport 2019
Selskabsmeddelelse nr. 3
2. april Meddelelse om indkaldelse til ordinær generalforsamling
Selskabsmeddelelse nr. 4
21. april Status på virksomhedsopkøb
Selskabsmeddelelse nr. 5
24. april Udskyldelse af ordinære generalforsamling
Selskabsmeddelelse nr. 6
15.
juni
Ændringer i bestyrelsen
Selskabsmeddelelse nr. 7
30. juni Kompensation for
"Heartcare transaktionen"
Selskabsmeddelelse nr. 8
24. august Resume af delårsrapport 2. kvartal 2020
Selskabsmeddelelse nr. 9
9. december Meddelelse om indkaldelse til ordinær generalforsamling
Selskabsmeddelelse nr. 10
22. december Ændringer i bestyrelsen
Selskabsmeddelelse nr. 11
23. december Varsling om ændringer i direktionen
Selskabsmeddelelse nr. 12
31. december Indstilling af driften i datterselskabet Heartcare
Selskabsmeddelelse nr. 13
31. december Referat fra ordinær generalforsamling 2020
Selskabsmeddelelse nr. 14
31. december Finanskalender for 2021
Selskabsmeddelelse nr. 15
31. december Godkendt årsrapport for 2019
Selskabsmeddelelse nr. 16

Udsendte selskabsmeddelelser i 2021

Blue Vision A/S har i 2021 udsendt følgende selskabsmeddelelser:

4. januar Ændringer i direktionen
Selskabsmeddelelse nr. 1
4.
januar
Status vedr. varslet erstatningskrav og tilgodehavende
Selskabsmeddelelse nr. 2
2. marts Kapitalnedsættelse gennemført
Selskabsmeddelelse nr. 3
5. marts Konkretisering af krav som følge af Heartcare transaktionen
Selskabsmeddelelse nr. 4
8. marts Præciseringer og information
Selskabsmeddelelse nr. 5
8. marts Korrektion Finanskalender for 2021
Selskabsmeddelelse nr. 6
8. marts Emner til dagsorden til generalforsamlingen den 29. april 2021
Selskabsmeddelelse nr. 7
10. marts Orientering om tilgodehavendet
Selskabsmeddelelse nr. 8
28. marts Korrektion Finanskalender for 2021
Selskabsmeddelelse nr. 9

Forventede selskabsmeddelelser i 2021

Blue Vision A/S forventer at udsende følgende yderligere selskabsmeddelelser m.v. i 2021:

    1. marts 2021 Offentliggørelse af årsrapport for 2020
    1. april 2021 Referat af ordinær generalforsamling for 2020
    1. august 2021 Offentliggørelse af delårsrapport 1. halvår 2020

Resultatopgørelse

t.kr. Note 2020 2019
Administrationsomkostninger 2 -2.135 -1.671
Resultat af primær drift -2.135 -1.671
Værdiregulering m.v. vedr. tilgodehavende fra salg af
Portinho S.A. 3 -13.844 -6.993
Tab vedr. Heartcare ApS 4 -16.624 -4.000
Øvrige tab på porteføljeinvesteringer 0 -1.723
Finansielle omkostninger 5 -272 -30
Resultat før skat -32.875 -14.417
Skat af årets resultat 6 0 0
Årets resultat -32.875 -14.417
Resultat pr. aktie
(EPS basic), kr.
9 -2,07 -0,14
Udvandet resultat pr. aktie
(EPS-D), kr.
9 -2,07 -0,14
Totalindkomstopgørelse
Årets resultat -32.875 -14.417
Anden totalindkomst før og efter skat 0 0
-32.875 -14.417

Balance

t.kr. Note 2020 2019
AKTIVER
Langfristede aktiver
Porteføljeinvesteringer 7 0 0
Tilgodehavender fra salg af Portinho S.A 8 57.500 0
Langfristede aktiver i alt 57.500 0
Kortfristede aktiver
Tilgodehavender 82 1.052
Tilgodehavender fra salg af Portinho S.A 8 0 71.344
Likvide
beholdninger
0 1
Kortfristede aktiver i alt 82 72.397
Aktiver i alt 57.582 72.397

Balance

t.kr. Note 2020 2019
PASSIVER
Egenkapital
Aktiekapital 83.092 83.092
Overført resultat -48.811 -15.936
Egenkapital i alt 9 34.281 67.156
Kortfristede gældsforpligtelser
Hensættelser 10 10.000 0
Bankgæld 11 8.479 350
Gæld til porteføljevirksomheder 0 505
Gæld til kapitalejere 14 1.562 807
Leverandørgæld 3.260 3.453
Anden gæld 0 126
Kortfristede gældsforpligtelser i alt 23.301 5.241
Gældsforpligtelser i alt 23.301 5.241
Passiver i alt 57.582 72.397

Pengestrømsopgørelse

t.kr. Note 2020 2019
Årets resultat -32.875 -14.417
Værdiregulering og hensættelser vedr. Heartcare ApS og
øvrige porteføljeinvesteringer 4, 7 10.000 5.723
Værdiregulering
m.v.
tilgodehavende hos Portinho S.A
Finansielle omkostninger
3, 8 13.844
272
6.993
30
Ændring i driftskapital -901 1.427
Pengestrømme vedrørende primær driftsaktivitet -9.660 -244
Betalte renter -245 -30
Pengestrømme fra driftsaktivitet -9.905 -274
Indbetalinger fra tilgodehavende fra salg af virksomhed 0 3.700
Betalte omkostninger tidligere virksomhedssalg 0 -2.050
Pengestrømme fra investeringsaktivitet 0 1.650
Deponering i forbindelse med kapitalnedsættelse 1.047 -1.047
Forøgelse bankgæld
Forskydning gæld til kapitalejere
8.129
728
201
-530
Køb/salg egne kapitalandele 0 0
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet 9.904 -1.376
Årets pengestrøm -1 0
Likvider 1. januar 1 1
Likvider 31. december 0 1
Gældsforpligtelser fra finansieringsaktiviter
t.kr. 2020 2019
Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 1. januar 1.157 1.486
Afdrag på gæld 0 -530
Lånoptagelse 8.884 201
Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 31. december 10.041 1.157
Bankgæld
Gæld
til kapitalejere
8.479
1.562
350
807
Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 31. december 10.041 1.157

Egenkapitalopgørelse

tkr. Aktie
kapital
Overført
resultat
Egenkapital
i alt
Egenkapital 1. januar 2019 119.092 -41.519 77.573
Egenkapitalbevægelser i 2019
Årets resultat
0 -14.417 -14.417
Totalindkomst i 2019 i alt 0 -14.417 -14.417
Transaktioner med ejere
Kapitalnedsættelse til underskuds
dækning
Kapitalforhøjelse
-40.000
4.000
40.000
0
0
4.000
Transaktioner med kapitalejere -36.000 40.000 4.000
Egenkapital 31. december 2019 83.092 -15.936 67.156
Egenkapitalbevægelser i 2020
Årets resultat
0 -32.875 -32.875
Totalindkomst i 2020 i alt 0 -32.875 -32.875
Egenkapital 31. december 2020 83.092 -48.811 34.281

Noter til årsregnskabet

  • 1 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
  • 2 Administrationsomkostninger
  • 3 Værdiregulering m.v. vedr. tilgodehavende fra salg af Portinho S.A.
  • 4 Tab vedr. porteføljeinvesteringer
  • 5 Finansielle omkostninger
  • 6 Skat
  • 7 Porteføljeinvesteringer
  • 8 Langfristede tilgodehavender
  • 9 Egenkapital
  • 10 Hensættelser
  • 11 Bankgæld

Note Note

  • 12 Eventualaktiver, -forpligtelser og sikkerhedsstillelser
  • 13 Finansielle risici og finansielle instrumenter
  • 14 Nærtstående parter
  • 15 Begivenheder efter balancedagen
  • 16 Anvendt regnskabspraksis

Noter

1 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger

Finansiering af selskabets drift

Pr. 31. december 2020 har Blue Vision A/S kortfristede gældsforpligtelser og hensættelser for i alt 23,3 mio.kr., og trækningsrettigheder er stort set fuldt udnyttet. Efter at der er givet accept på betalingsudskydelse for tilgodehavendet hos Portinho S.A har selskabet begrænset likviditet til rådighed.

Som tillige omtalt i ledelsesberetningens afsnit om "Kapitalforhold og forventninger til 2021" er selskabet for nærværende i dialog med finansielle kreditorer, potentielle investorer m.fl og andre interessenter med henblik på dels at sikre dækning til kreditorer, men samtidigt også sikre et bæredygtigt grundlag for fortsat at være et børsnoteret selskab.

Efter balancedagen er der opnået betinget tilsagn om, at bankgæld for 5 mio.kr. først forfalder til april 2022.

Det er ledelsens vurdering, at det er realistisk at forvente, at de igangværende dialoger med finansielle kreditorer, potentielle investorer m.fl. og øvrige potentielle samarbejdspartnere vil blive gennemført, og hvormed der sikres dækning til kreditorer, samt at selskabet vil kunne fortsætte sin drift i 2021 med implementering og eksekvering af den påtænkte investeringsstrategi.

Som omtalt nedenfor har selskabet opnået ret til at sælge tilgodehavendet hos Portinho S.A til en eller flere 3. mand/mænd, og salg vil blive overvejet, såfremt det findes nødvendigt, hensigtsmæssigt og/eller opportunt.

Ledelsen vurderer på det grundlag, at det er både realistisk og forsvarligt at aflægge årsregnskabet med fortsat drift for øje.

Værdiansættelse af langfristet tilgodehavende

Værdien af langfristet tilgodehavende indbefatter et væsentligt regnskabsmæssigt skøn, indtil tilgodehavendet er fuldt afviklet. Der er ikke modtaget betalinger siden aflæggelsen af årsregnskabet for 2019, og der er nu indgået aftale om betalingsudskydelse frem til 1. juli 2023. Blue Vision A/S vurderer, at der med betalingsudskydelsen er skabt grundlag for, at Portinho S.A får tid til at fortsætte udviklingen af de bagvedliggende byggeprojekt, der er blevet forsinket som følge af COVID-19 pandemien, og dermed skabe en realistisk mulighed for, at tilgodehavendet kan tilbagebetales fuldt ud. Der er i årsregnskabet for 2020 indregnet en nedskrivning på tilgodehavendet på 13.844 t.kr., der som følge af betalingsudskydelsen afspejler den tekniske forskel mellem tilgodehavendets hovedstol og nutidsværdien af betaling pr. 1. juli 2023, hvor diskontering er baseret på en skønsmæssig risikovurdering af de bagvedliggende byggeprojekter.

Der henvises til note 8 for yderligere omtale.

1 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger (fortsat)

Tab på investering i Heartcare ApS og underliggende datterselskaber – Hensættelser til kautionsforpligtelser - Krav rejst mod tidligere ejere af Heartcare ApS m.fl

Som nærmere omtalt i note 7 er Heartcare ApS siden aflæggelsen af årsregnskabet for 2019 taget under tvangsopløsning. Heartcare ApS' datterselskaber Contra A/S og Aktiv Integration ApS er tillige taget under tvangsopløsning. Blue Vision A/S har i 2020 overført likviditet til Heartcare ApS og datterselskaber. Disse tilgodehavender vurderes som uerholdelige, og der er foretaget nedskrivninger til dækning af de hermed forventede tab med i alt 1.632 t.kr.

Yderligere har Blue Vision A/S i forbindelse med erhvervelsen af Heartcare ApS og datterselskaber påtaget sig kautionsforpligtelser. Efter erhvervelsen af Heartcare ApS har selskabet endvidere påtaget sig kautionsforpligtelse vedrørende bankgæld i Contra A/S, og hvor selskabet i 2020 har indfriet pågældende bankgæld. Modkravet mod Contra A/S betragtes som tabt, og der indgår i årsregnskabet for 2020 som følge heraf et finansielt tab på 4.992 t.kr. (se note 4).

Der er herudover foretaget hensættelser til øvrige påtagne kautionsforpligtelser med i alt 10 mio.kr. (se note 10). Opgørelse af de endelige potentielle tab vedr. kautionsforpligtelser er behæftet med usikkerhed og må for nærværende betragtes som foreløbige. Det må påregnes, at der i forbindelse med endelige afvikling kan der blive tale om, at krav og modkrav vil skulle juridisk afprøves.

Som offentliggjort i selskabsmeddelelserne nr. 2/2021 og 4/2021 har Blue Vision A/S fremsat foreløbigt erstatningskrav på 18 mio.kr. mod de tidligere ejere af Heartcare ApS m.fl, som skal ses i sammenhæng med de tab, som Blue Vision A/S har lidt ved overtagelsen af Heartcare ApS inkl. afledte tab fra påtagne kautionsforpligtelser og lån/mellemfinansiering ydet til Heartcare ApS og underliggende datterselskaber. Ligeledes er det gjort gældende, at sælgerne af Heartcare A/S returnerer købesummen på i alt nom. 4 mio. styk aktier i Blue Vision A/S.

Blue Vision A/S har ikke indregnet et aktiv fra de rejste erstatningskrav mod de tidligere ejere af Heartcare ApS m.fl. Sagen vil blive opdelt i en sag, der vil blive ført i en nedsat voldgiftsret samt i en sag, der vil blive ført i det almindelige retssystem. Det må påregnes, at modparterne vil bestride erstatningskravet. På det grundlag, og i overensstemmelse med IAS 37, der blandt andet angiver retningslinjer for den regnskabsmæssige behandling af usikre aktiver, vil Blue Vision A/S først indregne et aktiv, når der foreligger en endelig kendelse fra voldgiftsretten henholdsvis domstolene, eller der i øvrigt måtte foreligge en juridisk bindende aftale, og det samtidigt vurderes sandsynligt, at modparterne kan honorere det hermed tilkendte eller aftalte erstatningskrav.

2 Administrationsomkostninger

t.kr. 2020 2019
Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor
Lovpligtig revision -125 -100
Andre erklæringsopgaver 0 0
Skatterådgivning 0 0
Andre ydelser -19 -50
-144 -350

Andre ydelser omfatter væsentligst regnskabsmæssig sparring i 2020 og 2019, og i 2019 tillige særlig opgave for bestyrelsen.

Honorar til bestyrelse og direktion

Bestyrelse og direktion har ikke modtaget vederlag i 2020 (2019: 0 tkr.).

Omkostning i forbindelse med kapitalnedsættelse

Som omtalt i årsregnskabet for 2019 var der rejst krav mod Blue Vision A/S i forbindelse med kapitalnedsættelse godkendt af generalforsamlingen i 2019. Sagen er i 2020 afgjort med, at Blue Vision A/S har betalt 800 t.kr., hvilket beløb indgår i andre eksterne omkostninger

3 Værdiregulering m.v. vedr. tilgodehavende fra salg af Portinho S.A.

t.kr. 2020 2019
Værdiregulering (note 8)
Omkostninger forbundet med salg og inddrivelse af
-13.844 -3.943
tilgodehavende 0 -3.050
-13.844 6.993

4 Tab vedr. Heartcare ApS

t.kr. 2020 2019
Værdiregulering (note 7) 0 -4.000
Tab vedr. overtagelse af bankgæld fra porteføljeselskab
(note 2)
-4.992 0
Tab vedr. lån/mellemregninger med porteføljeselskaber
(note 1)
-1.632 0
Hensættelse til kautionsforpligtelse
(note 1 og 10)
-10.000 0
-16.624 -4.000

5 Finansielle omkostninger

t.kr. 2020 2019
Renter bankgæld m.v.
Renter gæld til kapitalejere
-245
-27
-30
0
-272 -30

6 Skat

t.kr. 2020 2019
Skat af årets resultat kan forklares således:
Beregnet 22
% skat af resultat før skat
(indtægt)
Skatteværdi af ikke-fradragsberettigede værdireguleringer og
7.233 2.597
omkostninger -6.714 -2.220
Ikke-indregnet udskudt skatteaktiv -519 -377
0 0
Effektiv skatteprocent 0,0 % 0,0 %

Selskabet har pr. 31. december 2020 et ikke indregnet udskudt skatteaktiv på 24,9 mio.kr. (2019: 24,4 mio.kr.), der vedrører underskud til fremførsel. Indregning afventer, at selskabet opnår skattepligtige overskud.

7 Porteføljeinvesteringer

Investering i porteføljeinvesteringer har udviklet sig som følger:

t.kr. 2020 2019
Saldo primo 0 1.723
Investering Heartcare ApS, 100% 0 4.000
Værdiregulering
Heartcare ApS
0 -4.000
Øvrige værdireguleringer 0 -1.723
Saldo ultimo 0 0

2020:

Heartcare ApS er taget under tvangsopløsning, og betragtes på det grundlag som afstået for 0 (nul) kr. Investeringen var nedskrevet til 0 (nul) t.kr. i 2019. Herefter besidder selskabet ikke porteføljeinvesteringer.

2019:

I 2019 erhvervede Blue Vision A/S den samlede kapital i Heartcare ApS og dertilhørende underliggende datterselskaber.

Heartcare ApS var en unoteret investering, hvor dagsværdi blev fastsat med udgangspunkt i niveau 3 i henhold til IFRS' dagsværdihierarki.

Heartcare ApS' datterselskaber oplevede i 2019 en reduktion af omsætningen, hvilket førte til et større underskud i 2019, hvorfor Blue Vision A/S i 2019 valgte at nedskrive investeringen i Heartcare ApS til 0 (nul) t.kr.

Herudover vurderede Blue Vision A/S, at værdien af en minoritetsinvestering, der i 2018 var indregnet til 1.723 t.kr. var behæftet med betydelig usikkerhed, hvorfor ledelsen tillige valgte at nedskrive anden investering med 1.723 t.kr. til 0 (nul) t.kr. i 2019.

8 Langfristede tilgodehavender

t.kr. 2020 2019
Saldo primo 71.344 78.987
Modtagne betalinger 0 -3.700
Værdiregulering -13.844 -3.943
Saldo ultimo 57.500 71.344

8 Langfristede tilgodehavender (fortsat)

Langfristede tilgodehavender omfatter selskabets tilgodehavende hos Portinho S.A fra salg af et grundstykke på Madeira i 2018 for i alt 11 mio. EUR, hvor der efterfølgende er modtaget modtaget delbetaling for 0,5 mio.EUR og aftalt nedslag med 0,95 mio.EUR, således at hovedstolen nu udgør 9,55 mio.EUR. Det blev i årsregnskabet for 2019 oplyst, at der er ultimo marts 2020 var indgået principaftale om en førtidig indfrielse til fuld og endelig afvikling af tilgodehavendet. Denne principaftale blev ikke gennemført, hvorfor oprindelig afviklingsaftale herefter har været gældende, hvorved tilgodehavendet forfaldt til betaling ultimo 2020.

Som anført senest i selskabsmeddelelse nr. 8/2021 af 10. marts 2021 er det bagvedliggende projekt i Portinho S.A, der skal sikre, at Portinho S.A over tid vil kunne betale tilgodehavendet, forsinket som følge af COVID-19, der særskilt udfordrer turistbranchen og relaterede industrier, inklusive hotel- og ferielejligheds-segmentet.

Som særskilt anført i selskabsmeddelelserne har Blue Vision A/S accepteret betalingsudskydelse til 1. juli 2023. Såfremt grundstykket inden da sælges til 3. mand forfalder hele beløbet til betaling. Tilgodehavendet er ikke forrentet frem til 31. december 2020, men forrentes fremadrettet med 2% p.a. Blue Vision A/S modtager som led i aftalen om betalingsudskydelse pant i 80% af aktierne i Portinho S.A. Blue Vision A/S har ret til helt eller delvist at sælge fordringen til en eller flere 3. mænd.

Blue Vision A/S vurderer med betalingsudskydelsen, at der er givet Portinho S.A en realistisk mulighed for at sikre, at Portinho S.A over tid og senest 1. juli 2023 vil kunne tilbagebetale tilgodehavendet.

Tilgodehavendet indgår i selskabets balance pr. 31. december 2020 som et langfristet tilgodehavende med en regnskabsmæssig værdi på 57,5 mio.kr. efter at der i 2020 er indregnet en nedskrivning af tilgodehavendet på 13,8 mio.kr.

Værdien af tilgodehavendet er opgjort på basis af en beregnet nutidsværdi pr. 31. december 2020 baseret på, at tilgodehavendet forfalder 1. juli 2023, og hvor diskontering er baseret på en skønsmæssig risikovurdering af de bagvedliggende byggeprojekter. Under hensyntagen til tilgodehavendets karakter og historik samt usikkerhed om afvikling, finansiering og efterfølgende salg af bagvedliggende byggeprojekter, herunder usikkerhed om den tidsmæssige afvikling og placering af disse forhold, er der væsentlig usikkerhed både om tilgodehavendets eventuelle dagsværdi ved et eller flere førtidige salg til 3. mand, samt om debitor ultimativt vil være i stand til at indfri tilgodehavendet helt eller delvist. Selskabet vurderer disse usikkerheder er afspejlet i beregningen af tilgodehavendets nutidsværdi pr. 31. december 2020. Selskabet gør opmærksom på, at faktiske betalinger fra debitor eller eventuel salgsværdi til en eller flere 3. mænd kan afvige fra den indregnede nutidsværdi i både positiv og negativ retning.

9 Egenkapital

Aktiekapital

t.kr. 2020 2019
13.042.027
stk. A-aktier
13.042 13.042
70.050.243
stk. B-aktier
70.050 70.050
83.092 83.092

Aktiekapital

Jf. selskabsmeddelelse nr. 3/2021 er den af generalforsamlingen pr. 31. december 2020 godkendte kapitalnedsættelse ved henlæggelse til særlig reserve gennemført i 2021, efter afslutning af 4 ugers proklama periode, der ikke gav anledning til krav mod selskabet.

Efter kapitalnedsættelsen udgør Blue Vision A/S aktiekapital 15.909.227 kr. fordelt på 13.042.027 A-aktier af 1 kr. og 2.867.200 B-aktier af 1 kr.

Egne aktier

Efter Erhvervsstyrelsen tidligere underkendte kapitalnedsættelse vedtaget af generalforsamlingen i 2019, har selskabet teknisk set haft 67.183.043 stk. egne aktier, som er annulleret i forbindelse med, at ovenfor beskrevne kapitalnedsættelse blev endeligt gennemført og registreret 2. marts 2021.

Herudover besidder selskabet ikke egne aktier, hverken pr. 31. december 2020 eller 2019, og der har ikke i 2020 og 2019 været køb eller salg af egne aktier.

Kapitalstyring

Direktionen og bestyrelsen foretager løbende vurdering af selskabets kapitalstyring. Der foretages løbende monitorering af relevante nøgletal for soliditet og likviditet.

Som yderligere omtalt i ledelsesberetningens afsnit om "Kapitalforhold og forventninger til 2021" og note 1 er kapitalstyring på den korte bane koncentreret om at sikre dækning til kreditorerne, og samtidigt sikre et bæredygtigt grundlag for fortsat at være et børsnoteret selskab.

Resultat pr. aktie 2020 2019
Gennemsnitligt antal aktier 83.092.270 101.895.096
Gennemsnitligt antal egne aktier 67.183.043 0
Gennemsnitligt antal udestående aktier 15.909.227 101.895.096
Årets resultat t.kr. -32.875 -14.417
Resultat pr. aktie, kr. -2,07 -0,14
Udvandet resultat pr. aktie, kr. -2,07 -0,14

10 Hensættelser

t.kr. 2020 2019
Hensættelse til kautionsforpligtelser 10.000 0
10.000 0
Hensættelser har udviklet sig som følger:
t.kr. 2020 2019
Saldo primo 0 0
Årets hensættelse 10.000 0
Forbrug 0 0
Saldo ultimo 10.000 0

Hensættelser til kautionsforpligtelser dækker forpligtelser, som Blue Vision A/S har påtaget sig i forbindelse med erhvervelsen af Heartcare ApS og datterselskaber samt långivere til disse selskaber, og som er blevet aktualiseret som følge af den fortsatte negative økonomiske udvikling i Heartcare ApS og underliggende datterselskaber i 2020, der er endt ud med, at Heartcare ApS, Contra A/S og Aktiv Integration ApS er under tvangsopløsning, jf. omtale herom i note 1. Se endvidere note 12 Eventualaktiver-, -forpligtelser og sikkerhedsstillelser.

11 Bankgæld

t.kr. 2020 2019
Driftskreditter 8.479 350
Regnskabsmæssig værdi 8.479 350

Bankgæld dækker væsentligst over 2 driftskreditter med en samlet trækningsret på 8.500 t.kr.

Bankgælden er variabelt forrentet, og forrentes aktuelt med 4,65-5,18% p.a.

Der er efter balancedagen opnået betinget tilsagn om, at bankgæld for 5 mio.kr. først forfalder til april 2022. Der er igangværende dialog med anden bank om forlængelse af forfaldstidspunktet af bankgæld på 3,5 mio.kr.

Der er ikke stillet sikkerhed for bankgæld.

12 Eventualaktiver, -forpligtelser og sikkerhedsstillelser

Eventualaktiver

Som anført i note 1 har selskabet fremsat erstatningskrav mod tidligere ejer af Heartcare ApS. Sagens genstande vil blive prøvet i en hertil nedsat voldgiftsret og ved alm. domstol. I overensstemmelse med IAS 37, vil Blue Vision A/S først indregne et aktiv, når der foreligger en endelig kendelse fra voldgiftsretten henholdsvis domstolene, eller der i øvrigt måtte foreligge en juridisk bindende aftale, og det samtidigt vurderes sandsynligt, at modparterne kan honorere det hermed tilkendte eller aftalte erstatningskrav.

Selskabet har et ikke-indregnet skatteaktiv. Se note 6.

Eventualforpligtelser

Selskabet kautionerer for visse gældsposter i tidligere porteføljeselskaber. Som anført i note 1 og 10 har selskabet indregnet hensættelser til dækning af vurderet tabsrisiko vedrørende de påtagne kautionsforpligtelser. Der foreligger risiko for, at de faktiske tab kan overstige det hensatte beløb. Den pågældende risiko vurderes lav, og det potentielle mertab har ikke væsentlig betydning for selskabets finansielle stilling.

Sikkerhedsstillelser

Ingen aktiver er pantsat eller på anden måde stillet til sikkerhed pr. 31. december 2020. Pr. 31. december 2019 indestod 1.047 t.kr. på deponeringskonto.

13 Finansielle risici og finansielle instrumenter

Renterisici

Selskabets bankgæld medfører, at selskabet er eksponeret over for udsving i renteniveauet, risikoen vurderes dog højst at være af medium karakter.

Kreditrisici

Selskabet har pr. 31. december 2020 et tilgodehavende fra salg af Portinho S.A i 2018. Tilgodehavendet er sikret ved pant i aktier i Portinho S.A (80% af den samlede kapital i selskabet). Se i øvrigt note 8.

Likviditetsrisici

Selskabets likviditetsreserve består af trækningsrettigheder på i alt 8,5 mio.kr., som er næsten fuldt trukket pr. december 2020. (2019: trækningsrettigheder på i alt 3,5 mio.kr., hvoraf 350 t.kr. var trukket pr. balancedagen).

13 Finansielle risici og finansielle instrumenter (fortsat)

Likviditetsrisici (fortsat)

Pr. 31. december forfalder gældsforpligtelser som følger (ekskl. eventuelle rentebetalinger):

2020
tkr. Regn
skabs
mæssig
værdi
Kontrakt
lige
penge
strømme
Inden for
1 år
1 til 5 år Efter 5 år
Ikke-afledte finansielle
instrumenter
Bankgæld 8.479 8.479 8.479 0 0
Gæld til kapitalejere 1.562 1.562 1.562 0 0
Leverandørgæld 3.260 3.260 3.260 0 0
31. december 2020 13.301 13.301 13.301 0 0

Som anført i note 11 er der efter balancedagen opnået tilsagn om, at bankgæld for 5 mio.kr. først forfalder til april 2022.

2019
tkr. Regn
skabs
mæssig
værdi
Kontrakt
lige
penge
strømme
Inden for
1 år
1 til 5 år Efter 5 år
Ikke-afledte finansielle
instrumenter
Bankgæld 350 350 350 0 0
Gæld til porteføljevirksomheder 505 505 505 0 0
Gæld til kapitalejere 807 807 807 0 0
Leverandørgæld 3.453 3.453 3.453 0 0
Anden gæld 127 127 127 0 0
31. december 2019 5.242 5.242 5.242 0 0

13 Finansielle risici og finansielle instrumenter (fortsat)

Kategorier af finansielle instrumenter

2020 2019
tkr. Regnskabs
mæssig
værdi
Dags
værdi
Regnskabs
mæssig
værdi
Dags
Værdi
Porteføljeinvesteringer 0 0 0 0
Finansielle aktiver indregnet til dagsværdi
via resultatopgørelsen
0 0 0 0
Langfristede tilgodehavender 57.500 57.500 0 0
Kortfristede tilgodehavender 82 82 72.396 72.396
Likvide beholdninger 0 0 1 1
Udlån og tilgodehavender 57.582 57.582 72.397 72.397
Bankgæld 8.479 8.479 350 350
Gæld til porteføljevirksomheder 0 0 505 505
Gæld til kapitalejere 1.562 1.562 807 807
Leverandørgæld 3.260 3.260 3.453 3.453
Anden gæld 0 0 127 127
Finansielle forpligtelser der måles til
amortiseret kostpris 13.301 13.301 5.242 5.242

14 Nærtstående parter

Blue Vision A/S har ingen aktionærer med kontrollerende indflydelse.

Blue Vision A/S har registreret følgende kapitalejere med 5% eller mere af aktiekapitalen:

  • Jeanette Gyldstoff Borg
  • Erhvervsinvest ApS
  • Rubis Holding ApS
  • NK Invest ApS
  • Valore Capital Group ApS
  • Magnus Kjøller Holding ApS
  • Porteføljeselskabet ApS

14 Nærtstående parter (fortsat)

Direktion og bestyrelse har som anført i note 2 ikke modtaget vederlag i 2019 og 2020. Der er i 2020 afholdt omkostninger til advokatfirma, hvori et bestyrelsesmedlem er partner, med 935 t.kr. (2019: 400 t.kr.)

Pr. 31. december 2020 har selskabet gæld til Jeanette Gyldstoff Borg med i alt 1.562 t.kr. (2019: 807 t.kr.). Beløbet forfalder på anfordring og forrentes med 2% p.a (2019: anfordring/rentefrit). Der er i 2020 tilskrevet renter med 27 t.kr. (2019: 0 t.kr.).

Selskabet har et tilgodehavende hos Portinho S.A (jf. note 8) på 71.344 t.kr. Selskabets direktør har særinteresser i Portinho S.A. og de aktier, som ejes af direktøren er stillet til sikkerhed for tilgodehavendet. Blue Vision A/S' bestyrelsesformand er ved at blive indsat i Portinho S.A's bestyrelse.

15 Begivenheder efter balancedagen

Selskabet har efter balancedagen gennemført og fået registreret den kapitalnedsættelse med henlæggelse til særlig reserve, som blev vedtaget på generalforsamling afholdt den 31. december 2020 (se note 9).

Selskabet har efter balancedagen rejst krav om erstatning mod tidligere ejere af Heartcare ApS m.fl. (se note 1 og 12).

Selskabet har efter balancedagen formaliseret aftale om betalingsudskydelse for tilgodehavendet mod Portinho S.A, herunder styrket sikkerhedsstillelserne med pant i aktier i Portinho S.A, hvori den administrerende direktør for Blue Vision A/S har særinteresser samt fået ret til at udpege et bestyrelsesmedlem til bestyrelsen for Portinho S.A.

Der er efter balancedagen opnået tilsagn om, at bankgæld for 5 mio.kr. først forfalder til april 2022.

16 Anvendt regnskabspraksis

Selskabets årsregnskab aflægges i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og danske oplysningskrav til årsrapporter for børsnoterede virksomheder.

Grundlag for udarbejdelse

Blue Vision A/S har implementeret de nye og ændrede regnskabsstandarder (IFRS) og fortolkningsbidrag (IFRIC), der er obligatoriske for regnskabsaflæggelsen for 2020. Implementeringen af de nye og ændrede standarder og fortolkningsbidrag har ikke medført ændringer til indregning og måling for årsregnskabet.

Årsrapporten præsenteres i danske kroner afrundet til nærmeste 1.000 kr.

Ændringer i klassifikationer

Selskabet har i årsregnskaberne for 2018 og 2019 behandlet salget af Porthinho S.A i henhold til IFRS 5's regler om aktiver bestemmer for salg, hvor det tilhørende tilgodehavende fra salget er vist som en separat post under kortfristede aktiver. Som følge af aftale om betalingsudskydelse, jf. note 8, er det vurderet, at reglerne om særskilt præsentation som aktiv bestemt for salg ikke længere er relevant, og tilgodehavendet præsenteres nu i årsregnskabet for 2020 som langfristet tilgodehavende. Tilgodehavendet forfaldt oprindeligt til fuld og endelig betaling ultimo 2020. Aftale om betalingsudskydelse er formelt indgået efter 31.12.2020, men sonderinger om betalingsudskydelse var igangsat før balancedagen, og i lyset af, at modparten realistisk ikke ville kunne indfri tilgodehavendet pr. 31. december 2020 kombineret med, at aftale om betalingsudskydelse er formaliseret efter balancedagen, er det vurderet, at tilgodehavendet ud fra en substansmæssig betragtning præsenteres som langfristet tilgodehavende pr. 31. december 2020. I sammenligningstallene for 2019 er tilgodehavendet vist som kortfristet tilgodehavende baseret på den pr. 31. december 2019 gældende afviklingsaftale.

Som følge af at tilgodehavende ikke længere klassificeres som afledt af aktiver bestemt for salg, er terminologi for de tilhørende resultatpåvirkninger ændret i resultatopgørelsen, men ændringen har som sådan ingen indvirkning på resultat og egenkapital.

Implementering af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag

Implementeringen af nye og ændrede standarder og fortolkningsbidrag med ikrafttrædelse 1. januar 2020 har ikke givet anledning til ændringer i anvendt regnskabspraksis.

Standarder og fortolkningsbidrag, der endnu ikke er trådt i kraft

På tidspunktet for offentliggørelse af denne årsrapport foreligger der en række nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag, som endnu ikke er trådt i kraft, og som derfor ikke er indarbejdet i selskabets årsregnskab. Det er ledelsens vurdering, at disse ikke vil få væsentlig indvirkning på årsregnskabet for de kommende regnskabsår.

16 Anvendt regnskabspraksis, fortsat

Koncernregnskab – implementering af undtagelsesbestemmelsen i IFRS 10 og ophør af datterselskaber i 2020

Blue Vision A/S erhvervede i 2019 den samlede kapital i Heartcare ApS og underliggende datterselskaber. Blue Vision A/S har med henvisning til IFRS 10 ikke udarbejdet koncernregnskab, hverken i 2019 eller 2020, idet selskabet vurderes at opfylde definitionen på en investeringsvirksomhed. Investeringerne blev fuldt nedskrevet i 2019, og efterfølgende er Heartcare ApS og underliggende datterselskaberne overgået til at være under tvangsopløsning, hvorved Blue Vision A/S således ikke længere har indflydelse på Heartcare ApS og underliggende datterselskaber.

Omregning af fremmed valuta

Transaktioner i fremmed valuta er i årets løb omregnet til transaktionsdagens kurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen på betalingsdagen, indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter eller omkostninger.

Investeringsaktiver, tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i fremmed valuta omregnes til balancedagens valutakurs.

Forskellen mellem balancedagens kurs og kursen på tidspunktet for tilgodehavendets eller gældens opståen eller kursen i den seneste årsrapport indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter og omkostninger.

Resultatopgørelsen

Administrationsomkostninger

I administrationsomkostninger indregnes diverse selskabsomkostninger og andre omkostninger foranlediget af selskabets drift.

Finansielle indtægter og omkostninger

Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renter og valutakursreguleringer, som ikke betragtes at være en integreret del af værdiregulering af selskabets investeringsaktiver. Desuden indgår amortisering af forpligtelser, tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen.

Skat af årets resultat

Skyldig og tilgodehavende skat opføres under kortfristede aktiver/forpligtelser. Skyldigt henholdsvis tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen under tilgodehavender hos eller gæld til tilknyttede virksomheder.

16 Anvendt regnskabspraksis, fortsat

Balancen

Finansielle aktiver inkl. porteføljeselskaber

Finansielle aktiver består af investeringsaktiver, inkl. investeringer i porteføljeselskaber, der måles til dagsværdi via resultatopgørelsen, idet selskabet dog ikke har investeringer i porteføljeselskaber pr. 31. december 2020. Pr. 31. december 2019 havde selskabet alene investeringer i unoterede aktiver, der alle blev målt i henhold til metode #3 i IFRS' dagsværdihierarki, idet det bemærkes, at investeringerne var nedskrevet til DKK 0 (nul) pr. 31. december 2019.

Tilgodehavender

Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris. Der foretages nedskrivning til imødegåelse af tab, hvor der vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et individuelt tilgodehavende eller en portefølje af tilgodehavender er værdiforringet.

Nedskrivninger opgøres som forskellen mellem den regnskabsmæssige værdi og nutidsværdien af de forventede pengestrømme, herunder realisationsværdi af eventuelle modtagne sikkerhedsstillelser. Som diskonteringssats anvendes den effektive rente, som er anvendt på tidspunktet for første indregning, for det enkelte tilgodehavende eller portefølje.

Indtægtsførsel af renter på nedskrevne tilgodehavender beregnes på den nedskrevne værdi med den effektive rente for det enkelte tilgodehavende.

Egenkapital

Udbytte

Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære generalforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som foreslås udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.

Ekstraordinære udbytter indregnes som en forpligtelse på beslutningstidspunktet.

Reserve for egne aktier

Reserve for egne aktier indeholder anskaffelsessummer for selskabets beholdning af egne aktier. Udbytte for egne aktier indregnes direkte i overført totalindkomst i egenkapitalen.

Gevinst og tab ved salg af egne aktier føres på overført resultat.

16 Anvendt regnskabspraksis, fortsat

Betalbar skat og udskudt skat

Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.

Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser.

Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige underskud, indregnes under andre langfristede aktiver med den værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion. Udskudte skatteaktiver vurderes årligt og indregnes kun i det omfang, det er sandsynligt, at de vil blive udnyttet.

Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i årets totalindkomst.

Hensatte forpligtelser

Hensatte forpligtelser omfatter legale og faktiske forpligtelser, der er uvisse med hensyn til størrelse eller forfaldstidspunkt, og som vedrører regnskabsåret eller tidligere regnskabsår. Hensatte forpligtelser måles til det bedste skøn over de beløb, der er nødvendige for at afvikle forpligtelsen på balancedagen.

Finansielle forpligtelser

Alle finansielle forpligtelser måles til amortiseret kostpris.

Pengestrømsopgørelse

Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme fordelt på drifts-, investerings- og finansieringsaktivitet for året, årets forskydning i likvider samt likvider ved årets begyndelse og slutning.

Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode som resultat før skat reguleret for ikke-kontante driftsposter, ændring i driftskapital, modtagne og betalte renter, modtagne udbytter og betalt selskabsskat.

Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betaling i forbindelse med køb og salg af porteføljevirksomheder og andre investeringsaktiviteter.

Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning af aktiekapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på rentebærende gæld, køb og salg af egne aktier samt betaling af udbytte til selskabsdeltagere.

Likvider omfatter likvide beholdninger.

16 Anvendt regnskabspraksis, fortsat

Nøgletal

De i årsrapporten anførte nøgletal er beregnet således:

Soliditetsgrad Egenkapital, ultimo x 100 Passver i alt, ultimo

Resultat pr. aktie (EPS Basic) Resultat Gennemsnitligt antal udestående aktier

Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) Udvandet resultat

Kurs-/indre værdi (P/BV) Børskurs

Indre værdi pr. aktie Egenkapital . Antal aktier ultimo

Udvandet gennemsnitligt antal udestående aktier

Indre værdi