AI assistant
Pharma Equity Group A/S — Audit Report / Information 2019
Mar 31, 2020
3425_10-k_2020-03-31_9d3cfdae-8791-4a3d-95f5-7409c5923abf.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Blue Vision A/S
Vester Farimagsgade 1, 2. 1606 København V
CVR-nr. 26 79 14 13
Indhold
| Ledelsespåtegning | 2 |
|---|---|
| Den uafhængige revisors revisionspåtegning | 3 |
| Ledelsesberetning | 8 |
| Selskabsoplysninger | 8 |
| Hovedaktivitet og strategi |
9 |
| Begivenheder efter regnskabsårets udløb | 9 |
| Hoved- og nøgletal for selskabet |
10 |
| Corporate governance og redegørelse for virksomhedsledelse | 11 |
| Redegørelse for samfundsansvar og underrepræsenteret køn | 13 |
| Videnressourcer | 13 |
| Aktionærinformation | 14 |
| Årsregnskab 1. januar – 31. december |
20 |
| Resultatopgørelse | 20 |
| Balance | 21 |
| Pengestrømsopgørelse | 23 |
| Gældsforpligtelser fra finansieringsaktiviter | 23 |
| Egenkapitalopgørelse | 24 |
| Oversigt over noter til årsregnskabet | 25 |
Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for 2019 for Blue Vision A/S.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards, IFRS, som er godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af virksomhedens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2019 samt af resultatet af virksomhedens aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2019.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for udviklingen i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultater, pengestrømme og finansielle stilling samt en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som virksomheden står over for.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
København, den 31. marts 2020
Direktion:
Peter Hauge Jensen Direktør
Bestyrelse:
Nicolai Dines Kærgaard Formand
Claus Abildstrøm
Ulrik Feldstedt Hjorth Rolf Gordon Adamson
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
Til kapitalejerne i Blue Vision A/S
Konklusion
Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2019, samt at resultatet af selskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2019 er i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsprotokollat til bestyrelsen.
Det reviderede regnskab
Årsregnskabet for Blue Vision A/S for regnskabsåret 1. januar – 31. december 2018 omfatter resultatopgørelse, totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrømsopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis, for selskabet. Årsregnskabet udarbejdes efter International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Samlet refereret til som "regnskabet".
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit "Revisors ansvar for revisionen af regnskabet". Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Uafhængighed
Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med internationale etiske regler for revisorer (IESBA's Etiske regler) og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse regler og krav.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5, stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.
Valg
Vi blev første gang valgt som revisor for Blue Vision A/S den 8. januar 2020 for regnskabsåret 2019.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af regnskabet for regnskabsåret 2019. Disse forhold blev behandlet som led i vores revision af regnskabet som helhed og udformningen af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt konklusion om disse forhold.
| Beskrivelse af centrale forhold ved | Hvordan vores revision adresserede |
|---|---|
| revisionen | forholdet |
| Værdiansættelse af aktiver bestemt for | |
| salg | |
| Blue Vision A/S solgte i 2018 aktierne i | Vi har som led i revision af ledelsens |
| dattervirksomheden Portinho S.A samt |
vurdering af værdien af aktiver bestemt for |
| tilgodehavende hos samme for i alt 11 | salg foretaget følgende: |
| mio.EUR, hvor der som led i salget blev | |
| aftalt en betalingsplan i henhold til hvilken | • Drøftet med ledelsen og selskabets |
| der i 2019 skulle være modtaget to |
juridiske rådgiver forløbet omkring |
| betalinger for i alt 1 mio.EUR, og med en | forhandling af principaftale om førtidig |
| restbetaling på 10 mio.EUR ultimo 2020. | afvikling af tilgodehavendet og |
| Der er i 2019 alene modtaget én betaling på | forventningerne til at denne aftale vil |
| 0,5 mio.EUR. Ledelsen har været i |
blive effektueret. |
| kontinuerlig dialog med køber, og der | |
| foreligger pr. dags dato en principaftale om | Vi har haft dialog med selskabets |
| en samlet førtidig indfrielse af |
juridiske rådgiver om indeholdet af |
| resttilgodehavendet. Closing og |
principaftalen samt opnå forståelse for |
| efterfølgende betaling afventer diverse |
de juridiske alternativer, såfremt |
| proceshandlinger. Pr. 31. december 2019 er | principaftalen ikke gennemføres, |
| værdien af aktiver bestemt for salg |
herunder at den oprindelige aftale |
| indregnet til 71,3 mio.kr. |
herefter fortsat vil være gældende. Vi har |
| herunder opnået forståelse for |
|
| Der foreligger risiko for, at principaftalen | sikkerhedsstillelser og inddrivelses |
| ikke gennemføres, hvorved den oprindelige | muligheder, der i givet fald gælder i den |
| aftale dog fortsat vil være gældende. | oprindelige aftale. |
| Forløbet omkring manglende delbetaling i | Vi har vurderet, om noteoplysninger er i |
| 2019 samt indgåelse af principaftale om | overensstemmelse med gældende krav i |
| førtidig indfrielse, der endnu ikke er blevet | regnskabsstandarder og er tilstrækkelige |
| effektueret, medfører, at vi har betragtet | og fyldestgørende. |
| værdiansættelsen af aktiver bestemt for salg | |
| som et centralt forhold i revisionen. | |
| Vi henviser til note 8 i årsregnskabet. | |
| Værdiansættelse af investeringsaktiver | |
| Blue Vision A/S har i 2019 påbegyndt | Vi har gennemgået og udfordret ledelsens |
| implementeringen af en ny forretnings | vurdering af investeringsaktiver, der som |
| strategi, der medfører, at investerings |
anført i note 7, er nedskrevet til 0 t.kr. pr. 31. |
| aktiver generelt værdiansættes til |
december 2019. |
| dagsværdi. Pr. 31. december 2019 |
|
| repræsenteres investeringsaktiver alene af | Herunder har vi: |
| unoterede investeringer, hvor dagsværdien i | |
| væsentligt omfang baserer sig på ikke | |
| observerbar input (niveau 3 i IFRS |
Beskrivelse af centrale forhold ved revisionen
| dagsværdi-hierarkiet), og dermed er baseret på en betydelig grad af ledelsesmæssige skøn og betydelig grad af usikkerhed som følge af investeringernes art og karakter. Vi har på dette grundlag betragtet |
Indhentet understøttende dokumentation for de væsentligste forudsætninger anvendt i ledelsens vurdering af investeringsaktivernes dagsværdi pr. 31. december 2019. |
|---|---|
| værdiansættelsen af investeringsaktiver som et centralt forhold i revisionen. Vi henviser til note 7 i årsregnskabet. |
Udfordret ledelsen på alternative vurderinger, herunder effekt på værdiansættelsen af forventede turnaround tiltag i Heartcare ApS delkoncernen. |
| Vurderet om noteoplysninger er i overensstemmelse med gældende krav i regnskabsstandarder og er tilstrækkelige og fyldestgørende. |
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentlig inkonsistent med regnskabet, eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder de påkrævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med regnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for regnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et regnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et regnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere virksomhedens evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde regnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af regnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grundlag af regnskabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover
- identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i regnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol
- opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af selskabets interne kontrol
- tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige
- konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig sikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at selskabet ikke længere kan fortsætte driften
- tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af regnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om regnskabet afspejler de underliggende
transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om bl.a. det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uafhængighed, og oplyser den om alle relationer og andre forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores uafhængighed og, hvor dette er relevant, tilhørende sikkerhedsforanstaltninger.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest betydelige ved revisionen af regnskabet for den aktuelle periode, og dermed er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov eller øvrig regulering udelukker at forholdet offentliggøres, eller i de yderst sjældne tilfælde, hvor vi fastslår, at forholdet ikke skal kommunikeres i vores revisionspåtegning, fordi de negative konsekvenser heraf med rimelighed ville kunne forventes at veje tungere end de fordele, den offentlige interesse har af sådan kommunikation.
København, den 31. marts 2020
Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab CVR-nr. 33963556
Kim Tataka Mücke Statsautoriseret revisor mne10944
Blue Vision A/S Årsrapport 2018 CVR-nr. 26 79 14 13
Ledelsesberetning
Selskabsoplysninger
Blue Vision A/S Vester Farimagsgade 1, 2.
1606 København V
| Telefon: | +45 26229911 |
|---|---|
| Hjemmeside: | www.blue-vision.dk |
| E-mail: | [email protected] |
| CVR-nr.: | 26 79 14 13 |
| Stiftet: | 20. september 2002 |
| Regnskabsår: | 1. januar - 31. december |
| Hjemstedskommune: | København |
Bestyrelse
Nicolai Dines Kærgaard (formand) Claus Abildstrøm Rolf Gordon Adamson
Ulrik Feldstedt Hjorth
Direktion
Peter Hauge Jensen
Revision
Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab Weidekampsgade 6 2300 København
Generalforsamling
Ordinær generalforsamling afholdes 27. april 2020, kl. 10.00.
Hovedaktivitet og strategi
Blue Vision A/S er et dansk børsnoteret investeringsselskab. Selskabets formål er at investere i fast ejendom, aktier, pantebreve og andre aktiver.
Investeringen kan ske i form af egenkapital eller fremmedkapital og kan ske direkte eller indirekte, for eksempel gennem selskaber, aftalebaserede rettigheder eller på anden måde.
Selskabet ønsker at opnå størst mulig værditilvækst på længere sigt, under iagttagelse af et princip om risikospredning. Geografisk kan investeringerne foretages i hele verden.
Selskabets resultat og finansielle situation
Årets resultat blev -14,4 mio.kr. (2018: -7,3 mio.kr.). Resultatet er påvirket negativt med 5,7 mio.kr., som følge af værdiregulering af investeringsaktiver og negativt påvirket med 7,0 mio.kr. vedrørende værdiregulering af selskabets tilgodehavende fra salg af Portinho S.A m.v. samt omkostninger afholdt for at sikre betalingen af tilgodehavendet.
Egenkapitalen pr. 31. december 2019 udgør 67,2 mio.kr. mod 77,6 mio.kr. pr. 31. december 2018.
Forventninger til 2020
Blue Vision A/S forventer i 2020 at fortsætte med at implementere investeringsstrategien. Som følge af selskabets forhold udmeldes der for nærværende ikke resultatmål for 2020.
Det er Blue Vision A/S' forventning for 2020, at selskabet, i det omfang det finansielle beredskab tillader det, at igangsætte et tilbagekøbsprogram af egne aktier ad én eller flere omgange.
Begivenheder efter regnskabsårets udløb
Der er fra balancedagen og frem til i dag ikke indtrådt forhold, som forrykker vurderingen af årsrapporten, og som ikke er kommet til udtryk i ledelsesberetningen eller i en note til årsregnskabet, eller er justeret i balancen pr. 31. decemer 2019 som følge af, at der vurderes tale om en korrigerende begivenhed.
COVID-19 udbruddet i 2020 har foreløbigt ikke påvirket selskabets holdingaktiviteter, og udbruddet har ikke haft direkte indvirkning på værdiansættelsen af selskabets aktiver og forpligtelser i 2020.
Hoved- og nøgletal for selskabet
| tkr. | 2019 4) | 2018 4) | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatopgørelse | |||||
| Resultat af primær drift | -1.671 | -1.673 | -1.983 | -1.320 | -2.710 |
| Værdireguleringer porteføljeinvesteringer | -5.723 | 1.723 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat af finansielle poster | -30 | 3.488 | 2.160 | 3.980 | 3.648 |
| Årets resultat | -14.417 | -7.713 | 177 | 2.660 | 938 |
| Balance | |||||
| Langfristede aktiver | 0 | 1.723 | 0 | 0 | 74.631 |
| Aktiver bestemt for salg | 71.344 | 78.987 | 74.631 | 74.631 | 0 |
| Aktiver i alt | 72.397 | 80.838 | 86.300 | 83.743 | 80.635 |
| Aktiekapital 2) | 83.092 | 119.092 | 119.092 | 108.692 | 108.692 |
| Egenkapital | 67.155 | 77.572 | 85.091 | 74.491 | 75.572 |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.242 | 3.266 | 1.209 | 9.252 | 8.063 |
| Pengestrømme | |||||
| Pengestrømme fra driften | -274 | -1.579 | -4.921 | -191 | -3.686 |
| Pengestrømme fra investering, netto | 1.650 | 0 | 0 | 0 | -1.668 |
| Pengestrømme fra finansiering | -1.376 | 1.577 | 5.423 | -741 | 5.000 |
| Pengestrømme i alt | 0 | -2 | 502 | -932 | 374 |
| Nøgletal 1) | |||||
| Soliditetsgrad | 92.8% | 96,0% | 98,6% | 89,0% | 93,7% |
| Resultat pr. aktie (EPS Basic), kr. | -0,14 | -0,06 | 0,00 | 0,03 | -0,09 |
| Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D), kr. | -0,14 | -0,06 | 0,00 | 0,03 | -0,09 |
| Antal aktier (angivet i stk.) | |||||
| Udestående antal aktier, ultimo | 15.909.227 | 119.092.270 | 119.092.270 | 108.692.270 | 10.869.227 |
| Udestående antal aktier ekskl. egne aktier m.v, | |||||
| ultimo 2) | 15.909.227 | 119.092.270 | 118.333.445 | 107.353.287 | 10.869.124 |
| Gns. antal udestående aktier ekskl. egne aktier | |||||
| m.v 2) | 101.895.096 | 119.092.270 | 111.138.922 | 93.747.083 | 10.869.124 |
| Pr. aktie a nom. 1 kr. (angivet i kr.) | |||||
| Nominelle værdi pr. aktie | 1 | 1 | 1 | 10 | 10 |
| Indre værdi pr. aktie | 0,81 | 0,65 | 0,71 | 8,73 | 9,01 |
| Børskurs (seneste handel) 3) | 3,66 | 0,50 | 0,31 | 6,25 | 14,60 |
| Børskurs/indre værdi | 0,87 | 0,77 | 0,43 | 0,72 | 1,62 |
1) Resultat og udvandet resultat pr. aktie er beregnet i overensstemmelse med IAS 33. Øvrige nøgletal er udarbejdet i overensstemmelse med seneste version af Finansanalytikerforeningens "Anbefalinger og Nøgletal". Der henvises til nøgletalsdefinitioner på side 39.
- 2) Selskabet har i oktober 2019 gennemført en kapitalnedsættelse med 67.183.043 kr. som Erhvervsstyrelsen ikke har villet godkende, og kapitalnedsættelsen er derfor endnu ikke registreret. Se omtale i beretning og i note 12 Aktiekapitalen afspejler den registrerede aktiekapital pr. 31.12.2019, mens kapitalnedsættelsen er fragået udestående antal aktier til brug for beregning af resultat pr. aktie fra ultimo oktober 2019.
- 3) Børskurs pr. 31. december 2019 er baseret på 13.042.027 stk. A-aktier.
- 4) Sammenligningstal for 2018 er tilpasset den i 2019 ændrede præsentationsform af resultatopgørelse og balancen.
Corporate governance og redegørelse for virksomhedsledelse
Blue Vision A/S' bestyrelse og direktion søger til stadighed at sikre, at selskabets ledelsesstruktur og kontrolsystemer er hensigtsmæssige og fungerer tilfredsstillende. En række interne politikker og procedurer er udviklet og vedligeholdes løbende med henblik på at sikre en aktiv, sikker og lønsom styring af selskabet.
Blue Vision A/S har udarbejdet en lovpligtig redegørelse for virksomhedsledelse, jf. årsregnskabslovens § 107b, for regnskabsåret 2019 og offentliggør denne på selskabets hjemmeside http://www.blue-vision.dk/index.php/da/om-blue-vision/virksomhedsledelse samtidig med offentliggørelse af årsrapporten for 2019.
Den lovpligtige redegørelse er opdelt i tre afsnit:
- En redegørelse for Blue Vision A/S' arbejde med Anbefalingerne om god selskabsledelse. Komitéen for god selskabsledelse offentliggjorde 23. november 2017 ajourførte Anbefalinger for god selskabsledelse, gældende fra 1. januar 2018, baseret på "følg eller forklar"-princippet. Det er bestyrelsens opfattelse, at Anbefalingerne for god selskabsledelse i al væsentlighed følges af Blue Vision A/S ' ledelse, når der henses til selskabets størrelse.
- En beskrivelse af hovedelementerne i Blue Vision A/S' interne kontrol- og risikostyringssystem i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.
- En beskrivelse af sammensætningen af Blue Vision A/S' ledelsesorganer, deres udvalg og disses funktion.
Ud over ovenstående beskrivelse er der på selskabets hjemmeside i overensstemmelse med Anbefalingerne redegjort for, hvordan selskabet opfylder anbefalingernes enkelte punkter.
Redegørelsens afsnit om god selskabsledelse er ikke omfattet af revisors udtalelse om ledelsesberetning i årsrapporten for Blue Vision A/S. Oplysningerne om selskabets kontrolog risikostyringssystemer og sammensætning af selskabets ledelsesorganer mv. er omfattet af revisors udtalelse om ledelsesberetningen i selskabets årsrapport.
Bestyrelsesmedlemmer og øvrige ledelseshverv
Bestyrelsesformand Nicolai Dines Kærgaard:
- NK Invest ApS, direktør
- Copenhagen City Investments ApS, direktør
- Holistic House Ørestad A/S, direktør
- Copenhagen Hotel Invest ApS, direktør
- Ejendomsselskabet Hviding P/S,, bestyrelsesmedlem, direktør
- Selskabet af 25. marts 2015 II ApS, direktør
- Apto Capital APS, direktør
- Selskabet af 25. marts 2015 DK ApS, direktør
- NK Invest Kalundborg IVS, direktør
- NK Invest Hviding IVS, direktør
- Holistic House Daycare ApS, direktør
Bestyrelsesmedlem Advokat Claus Abildstrøm:
- Fanum A/S, bestyrelsesmedlem
- Frontfuel A/S, bestyrelsesmedlem
- Kolind A/S, bestyrelsesmedlem
- SPC Holdings A/S, bestyrelsesmedlem
- CAAB Consulting ApS, direktør
- PII A/S, bestyrelsesmedlem
- Danders & More Advokatpartnerselskab, bestyrelsesformand
- DM Komplementar Advokatpartnerselskab, bestyrelsesmedlem
- Kolind Invest A/S, bestyrelsesmedlem
- LLC Consult v. Claus Abildstrøm, fuldt ansvarlig deltager
- GLÒ Holding A/S, bestyrelsesformand
- GLÒ Danmark A/S, bestyrelsesformand
- AB A/S, bestyrelsesmedlem
- Real Estate Management ApS, bestyrelsesmedlem
- Nordholm ApS, bestyrelsesmedlem
- RHB Havnehuset A/S, bestyrelsesmedlem
Bestyrelsesmedlem Ulrik Feldstedt Hjorth:
- Anakan Invest ApS, adm. direktør
- Mangaard & Partners ApS, bestyrelsesmedlem
- CITYCALLCENTER ApS, direktør
- Anakan Ventures ApS, direktør
Bestyrelsesmedlem Rolf Gordon Adamson
Ingen øvrige ledelseserhverv
Øvrige oplysninger
Bestyrelsen er sammensat med henblik på at opnå særlige kompetencer med henblik på gennemførelse af Blue Vision A/S' strategi.
I tillæg hertil er det anset for væsentligt, at der i bestyrelsen er generel ledelseserfaring, især inden for ledelse af børsnoteret virksomhed samt økonomisk og finansiel know-how.
Medlemmer af bestyrelsen vælges som udgangspunkt på den ordinære generalforsamling for 1 år ad gangen. Bestyrelsen vælger af sin midte en formand. Der udpeges ikke en næstformand for bestyrelsen.
På den først kommende generalforsamling vil bestyrelsen drage omsorg for, at vedtægterne tilrettes således, at disse specifikt tager højde for maksimum alder for bestyrelsesmedlemmer samt at regler for kønsfordeling bliver fastlagt.
Incitamentsprogrammer
Selskabet har ingen incitamentsprogrammer, men vil i den kommende periode overveje introduktion af incitamentsprogrammer for ledelsen og nøglemedarbejdere i selskabet og porteføljevirksomheder.
Redegørelse for samfundsansvar og underrepræsenteret køn
Jf. årsregnskabslovens §99a skal Blue Vision A/S foretage en redegørelse for politikker, handlinger og resultater vedrørende samfundsansvar og herunder følgende fire punkter:
- Menneskerettigheder
- Miljøpåvirkning
- Reduktion af klimapåvirkninger
- Anti-korruption og bestikkelse
Grundet selskabets størrelse, herunder antal af medarbejdere, har selskabet hidtil ikke fundet det fornødent at udarbejde egentlige politikker og retningslinjer for ovenstående.
Selskabet vurderer løbende og i takt med selskabets udvikling og fremtidsplaner, hvorvidt der skal udarbejdes egentlig retningslinjer for samfundsansvar og punkter herunder.
Selskabet har valgt at have et måltal på 20% for så vidt, at generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer, skal udgøres af det under-repræsenterede køn. Målet er på nuværende tidspunkt ikke opfyldt, idet selskabet har 4 bestyrelsesmedlemmer som alle er mænd. Selskabet opererer iøvrigt i en branche, som er kendetegnet ved en høj kvotient af mænd. Selskabet vil i forbindelse med eventuel udskiftning af bestyrelsesmedlemmer foretage vurdering af egnede kvindelige kandidater og selskabet stræber mod, at måltallet opfyldes senest pr. april 2021.
Grundet antal ansatte i selskabet er der ikke fastsat mål og politikker for direktionen.
Selskabets mål og politikker for det underrepræsenterede køn vil løbende blive justeret i takt med selskabets udvikling og aktivitet.
Videnressourcer
Blue Vision A/S har qua selskabets bestyrelse og direktion en bred erfaring og know-how inden for investering i virksomheder, fast ejendom samt generel finansiering af køb og salg af virksomheder og fast ejendom.
Herudover besidder selskabets bestyrelse og direktion ligeledes erfaring inden for ledelse af børsnoterede virksomheder.
Blue Vision A/S Årsrapport 2019 CVR-nr. 26 79 14 13
Ledelsesberetning
Aktionærinformation
Aktiekapital
Som meddelt i selskabsmeddelse nr. 2 af 21. februar 2020 har Erhvervsstyrelsen truffet afgørelse om administrativt at tilbageføre registreringen af kapitalnedsættelse på 67.183.043 kr. foretaget den 29. oktober 2019. Erhvervsstyrelsen vurderer, at der ved kapitalnedsættelsen ikke er blevet stillet betryggende sikkerhed for en kreditors anmeldte krav. Bestyrelsen i Blue Vision A/S er uenige i Erhvervsstyrelsens afgørelse, idet Blue Vision A/S allerede forud for kapitalnedsættelsens gennemførelse havde stillet sikkerhed for kreditors krav ved at deponere et beløb svarende til det af kreditor anmeldte krav hos Blue Vision A/S' advokat, jf. note 9. Erhvervsstyrelsen har vurderet, at der burde være stillet bankgaranti. Selskabet er i færd med at få arrangeret bankgaranti og der vil på den kommende ordinære generalforsamling blive stillet forslag om gengodkendelse af kapitalnedsættelsen. Blue Vision A/S vil snarest muligt indbringe Erhvervsstyrelsens afgørelse for Erhvervsankenævnet.
Den registrerede aktiekapital udgør herefter således 83.092.270 kr., der består af 74.358.160 A-aktier og 8.834.110 B-aktier (2018: 119.092.270 stk. aktier a 1 kr. fordelt på 108.692.270 A-aktier og 10.400.000 B-aktier). A-aktierne er noteret på Nasdaq Copenhagen A/S under fondskode DK0060700359. Efter generalforsamlingsbeslutningen om den ikke-registrerede kapitalnedsættelse har udestående børsnoterede aktier dog alene omfattet 13.042.027 A-aktier. Ingen aktier er tildelt særlige rettigheder. Der er ingen begrænsninger i omsætteligheden og ingen stemmeretsbegrænsninger.
Selskabets vedtægter kan ændres ved, at beslutningen vedtages med mindst 2/3 af såvel afgivne stemmer som af den på generalforsamlingen repræsenterede stemmeberettigede aktiekapital.
Oplysning om storaktionærer
Der henvises til note 18.
Bemyndigelser
I henhold til Selskabets vedtægter § 4.1.A –C er Bestyrelsen bemyndiget til i perioden frem til den 31. august 2024, at:
Jf. § 4.1 A. til ad én eller flere gange at forhøje selskabets aktiekapital med indtil nominelt DKK 50.000.000. Forhøjelsen kan ske ved fuld kontant indbetaling, ved konvertering af gæld eller som indbetaling i andre værdier end kontanter, herunder indskud af en bestående virksomhed. Kapitalforhøjelsen skal være med fortegningsret for bestående aktionærer. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.
jf. § 4.1. B. til ad én eller flere gange at forhøje selskabets aktiekapital med indtil nominelt DKK 50.000.000. Forhøjelsen kan ske ved fuld kontant indbetaling, ved konvertering af gæld eller som indbetaling i andre værdier end kontanter, herunder indskud af en bestående virksomhed. Kapitalforhøjelsen skal være uden fortegningsret for bestående aktionærer, og kapitalforhøjelsen skal minimum ske til markedskursen. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens
registrering. Bestyrelsen har ved beslutning af 31. oktober 2019 udnyttet bemyndigelsen i vedtægternes punkt 4.1B til at forhøje selskabets aktiekapital uden fortegningsret for de eksisterende aktionærer med nominelt DKK 2.172.800 A-aktier. Den maksimale forhøjelse af aktiekapitalen, der kan besluttes på baggrund af bemyndigelsen er herefter reduceret til DKK 47.827.200 kr.
Jf. §4.1.C. til ad én eller flere omgange, at forhøje selskabets aktiekapital med op til nominelt DKK 50.000.000 ved udstedelse af nye B-aktier. Forhøjelsen kan ske ved fuld kontant indbetaling, ved konvertering af gæld eller som indbetaling i andre værdier end kontanter, herunder indskud af en bestående virksomhed. Kapitalforhøjelsen skal være uden fortegningsret for bestående aktionærer og skal minimum ske til markedskurs. De nye B-aktier udstedes i en ny selvstændig aktieklasse, som bestyrelsen er bemyndiget til at oprette i forbindelse med kapitalforhøjelsen. B-aktierne skal være ikke- omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog. B-aktierne skal ikke udstedes i dematerialiseret form gennem VP SECURITIES A/S og skal ikke optages til handel og officiel notering på NASDAQ Copenhagen. Herudover skal B-aktierne have samme ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet som selskabets øvrige aktier. B-aktiernes ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering. Bestyrelsen har ved beslutning af 31. oktober 2019 udnyttet bemyndigelsen i vedtægternes punkt 4.1C til at forhøje selskabets aktiekapital uden fortegningsret for de eksisterende aktionærer med nominelt DKK 1.827.200 B-aktier. Den maksimale forhøjelse af aktiekapitalen, der kan besluttes på baggrund af bemyndigelsen er herefter reduceret til DKK 48.172.800 kr.
I henhold til Selskabets vedtægter § 4.2. er Bestyrelsen bemyndiget til i perioden frem til den 31. august 2024 at lade selskabet udstede tegningsoptioner (warrants) ad én eller flere gange. Tegningsoptionerne (warrants) må højest give ret til at tegne nominelt DKK 50.000.000 aktier i selskabet. Udstedelsen skal være uden fortegningsret for bestående aktionærer, og udstedelsen skal ske på markedsvilkår, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. Bestyrelsen er samtidigt bemyndiget til ad én eller flere gange at gennemføre kapitalforhøjelser i selskabet i forbindelse med senere udnyttelse af ovennævnte tegningsoptioner (warrants). Forhøjelsen skal være uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. Tegningskursen fastsættes af bestyrelsen i forbindelse med udstedelsen af tegningsoptionerne og må aldrig være under markedskursen på udstedelsestidspunktet, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. De nye aktier skal indbetales fuldt ud. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.
I henhold til Selskabets vedtægter § 4.3.A-B er Bestyrelsen bemyndiget til i perioden frem til den 31. august 2024, at:
Jf. § 4.3.A. ad én eller flere gange at lade selskabet optage lån mod obligationer eller andre gældsbreve med en ret for långiveren til at konvertere sin fordring til aktier i selskabet (konvertible lån). De konvertible lån må højest give ret til at tegne nominelt DKK 50.000.000 aktier i selskabet. Optagelsen af det konvertible lån skal ske uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer, og optagelsen skal ske på markedsvilkår, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. Bestyrelsen er samtidigt bemyndiget til ad én eller flere gange at gennemføre kapitalforhøjelse i selskabet i forbindelse med en senere konvertering af
ovennævnte lån. Forhøjelsen skal ske uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. Tegningskursen fastsættes af bestyrelsen i forbindelse med udstedelsen af de konvertible lån og må aldrig være under markedskursen på udstedelsestidspunktet, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. De nye aktier skal indbetales fuldt ud. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.
Jf. § 4.3.B. ad én eller flere gange at lade selskabet optage lån mod obligationer eller andre gældsbreve med en ret for långiveren til at konvertere sin fordring til aktier i selskabet (konvertible lån). De konvertible lån må højest give ret til at tegne nominelt DKK 6.000.000 aktier i selskabet. Udstedte, men ikke udnyttede konvertible lån, som ikke længere kan konverteres, kan genudstedes af bestyrelsen. Optagelsen af det konvertible lån skal ske uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer, og optagelsen skal ske på markedsvilkår, dog er bestyrelsen berettiget til at udstede aktier i Selskabet til favørkurs for så vidt angår nominelt DKK 2.172.800 A-aktier og DKK 2.827.200 B-aktier. Bestyrelsen er samtidigt bemyndiget til ad én eller flere gange at gennemføre kapitalforhøjelse i selskabet i forbindelse med en senere konvertering af ovennævnte lån. Forhøjelsen skal ske uden fortegningsret for selskabets hidtidige aktionærer. De nye aktier skal være omsætningspapirer og noteres på navn i selskabets ejerbog, jf. vedtægternes punkt 3.2. Tegningskursen fastsættes frit af bestyrelsen i forbindelse med udstedelsen af de konvertible lån, idet tegning dog aldrig må ske til under kurs 100. De nye aktier skal indbetales fuldt ud. De nye aktiers ret til udbytte og øvrige rettigheder i selskabet indtræder fra det tidspunkt, bestyrelsen måtte bestemme, dog senest fra det første regnskabsår efter året for kapitalforhøjelsens registrering.
I henhold til vedtægternes § 4.4. bemyndiges bestyrelsen til at fastsætte de nærmere vilkår for kapitalforhøjelserne i henhold til ovenstående bemyndigelser og til at foretage de ændringer i selskabets vedtægter, herunder oprettelse af nye kapitalklasser, der måtte være nødvendige som følge af bestyrelsens udnyttelse af de nævnte bemyndigelser.
Udbytte
Blue Vision A/S har ikke fastlagt nogen egentlig udbyttepolitik.
Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen, at der ikke udbetales udbytte for 2019.
Politik for egne aktier
Selskabet kan i henhold til generalforsamlingens bemyndigelse erhverve egne aktier, svarende til 10 % af aktiekapitalen.
Ordinær generalforsamling
Ordinær generalforsamling afholdes 27. april 2020, kl. 10.00.
Finanskalender for 2020
Finanskalenderen for 2020 er som følger:
| 31. marts 2020 |
Offentliggørelse af årsrapport for 2019 |
|---|---|
| 27. april 2020 |
Afholdelse af ordinær generalforsamling for 2019 |
| 24. august 2020 |
Offentliggørelse af delårsrapport 2. halvår 2020 |
| 30. marts 2021 | Offentliggørelse af årsrapport for 2020 |
| 30. april 2021 | Afholdelse af ordinær generalforsamling for 2020. |
Kontaktperson – Investor Relations
På Blue Vision A/S' hjemmeside www.bluevision.dk findes yderligere informationer og samtlige offentliggjorte meddelelser.
Forespørgsler vedrørende relationer til investorer og aktiemarkedet kan desuden rettes til Nicolai Kaergaard:
| Telefon: | +45 26 22 99 11 |
|---|---|
| E-mail: | [email protected] |
Udsendte selskabsmeddelelser i 2019
Blue Vision A/S har i 2019 udsendt følgende selskabsmeddelelser:
| 10. januar | Overdragelsesaftale vedrørende Portinho S.A. |
|---|---|
| 5. februar | Indkaldelse til ekstraordinær generalforsamling. |
| 26. februar | Beslutning om godkendelse af endelig salg af Portinho S.A. |
| 28. februar | Frist for indlevering af emner, som ønskes optaget på dagsorden for ordinær generalforsamling. |
| 29. marts |
Resume af årsrapport 2019 |
| 29. marts | Meddelelse om indkaldelse til ordinær generalforsamling |
| 5. april | Storaktionærmeddelelse |
| 11. april | Storaktionærmeddelelse |
| 26. april | Referat af ordinær generalforsamling |
| 23. august | Resume af delårsrapport 2. kvafrtal 2019 |
| 30. august | Køb af virksomheden Heartcare ApS og aftale om rettet emission ved apportindskud |
|---|---|
| 9. september | Meddelelse om indkaldelse til ekstraordinær generalforsamling inkl. bilag |
| 17. september | Justeret forretningsområde, styrket ledelse og nyt opkøb |
| 30. september | Referat af ekstraordinær generalforsamling. |
| 30. september | Ledelsesændring |
| 1. oktober | Indberetning af ledende medarbejders og disses nærtståendes transaktioner |
| 30. oktober | Storaktionærmeddelelse |
| 30. oktober | Information vedrørende kapitalnedsættelse |
| 1. november | Kapitalforhøjelse gennemført |
| 7. november | Storaktionærmeddelelse |
| 7. november | Storaktionærmeddelelse |
| 7. november | Storaktionærmeddelelse |
| 7. november | Storaktionærmeddelelse |
| 7. november | Storaktionærmeddelelse |
| 7. november | Ledelsen erhverver aktier |
| 28. november | Mulig førtidsindfrielse samt tilpasning af organisation |
| 10. december | Skift af revisor |
| 11. december | Finanskalender 2020 |
| 17. december | Meddelelse om indkaldelse til ekstraordinær generalforsamling |
| 18. december | Køb af virksomheder |
Udsendte selskabsmeddelelser i 2020
Blue Vision A/S har i 2020 udsendt følgende selskabsmeddelelser:
-
- januar Referat af ekstraordinær generalforsamling
-
- februar Afgørelse fra Erhvervssstyrelsen
Forventede selskabsmeddelelser i 2020
Blue Vision A/S forventer at udsende følgende yderligere selskabsmeddelelser m.v. i 2020:
-
- marts 2020 Offentliggørelse af årsrapport for 2019
-
- april 2020 Afholdelse af ordinær generalforsamling for 2019
-
- august 2020 Offentliggørelse af delårsrapport 1. halvår 2020
Resultatopgørelse
| tkr. | Note | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Administrationsomkostninger | 2 | -1.671 | -1.673 |
| Resultat af primær drift | -1.671 | -1.673 | |
| Nettoresultat af aktiver bestemt for salg | 3 | -6.993 | -11.251 |
| Værdiregulering porteføljeinvesteringer | 7 | -5.723 | 1.723 |
| Finansielle indtægter |
4 | 0 | 3.613 |
| Finansielle omkostninger | 5 | -30 | -125 |
| Resultat før skat | -14.417 | -7.713 | |
| Skat af årets resultat | 6 | 0 | 0 |
| Årets resultat/Totalindkomst | -14.417 | -7.713 | |
| Totalindkomstopgørelse | |||
| Årets resultat | -14.417 | -7.713 | |
| Anden totalindkomst før og efter skat | 0 | 0 | |
| -14.417 | -7.713 |
Balance
| tkr. | Note | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| AKTIVER Langfristede aktiver Porteføljeinvesteringer |
7 | 0 | 1.723 |
| Langfristede aktiver i alt |
0 | 1.723 | |
| Kortfristede aktiver Tilgodehavender Udskudt skatteaktiv Likvide beholdninger |
9 10 11 |
1.052 0 1 1.053 |
127 0 1 128 |
| Aktiver bestemt for salg | 8 | 71.344 | 78.987 |
| Kortfristede aktiver i alt |
72.397 | 79.115 | |
| Aktiver i alt | 72.397 | 80.838 |
Balance
| tkr. | Note | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| PASSIVER | |||
| Egenkapital | |||
| Aktiekapital | 83.092 | 119.092 | |
| Reserve for egne aktier | 0 | 0 | |
| Overført resultat | -15.937 | -41.520 | |
| Egenkapital i alt | 12 | 67.155 | 77.572 |
| Kortfristede gældsforpligtelser | |||
| Bankgæld | 13 | 350 | 149 |
| Gæld til porteføljevirksomhedder | 14 | 505 | 0 |
| Gæld til kapitalejere | 15 | 807 | 1.337 |
| Leverandørgæld | 3.453 | 1.780 | |
| Anden gæld | 127 | 0 | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt |
5.242 | 3.266 | |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.242 | 3.266 | |
| Passiver i alt | 72.397 | 80.838 |
Pengestrømsopgørelse
| tkr. | Note | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | -14.417 | -7.713 | |
| Værdiregulering porteføljeinvesteringer Nettoresultat salg af aktiver bestemt for salg uden |
7 | 5.723 | 0 |
| likviditetsvirkning | 6.993 | 11.251 | |
| Finansielle indtægter | 0 | -5.336 | |
| Finansielle omkostninger Ændring i driftskapital |
30 1.427 |
125 219 |
|
| Pengestrømme vedrørende primær driftsaktivitet | -244 | -1.454 | |
| Betalte finansielle omkostninger | -30 | -125 | |
| Pengestrømme fra driftsaktivitet | -274 | -1.579 | |
| Indbetalinger fra aktiver bestemt for salg | 8 | 3.700 | 0 |
| Betalte omkostninger vedr. aktiver bestemt for salg | -2.050 | 0 | |
| Pengestrømme fra investeringsaktivitet | 1.650 | 0 | |
| Deponering i forbindelse med kapitalnedsættelse Forøgelse bankgæld |
9 | -1.047 201 |
0 92 |
| Forskydning gæld til kapitalejere | -530 | 1.291 | |
| Køb/salg egne kapitalandele | 0 | 194 | |
| Pengestrømme fra finansieringsaktivitet | -1.376 | 1.577 | |
| Årets pengestrøm | 0 | -2 | |
| Likvider 1. januar | 1 | 3 | |
| Likvider 31. december | 11 | 1 | 1 |
| Gældsforpligtelser fra finansieringsaktiviter | |||
| tkr. | 2019 | 2018 | |
| Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 1. januar | 1.486 | 103 | |
| Afdrag på gæld | -530 | 0 | |
| Lånoptagelse | 201 | 1.383 | |
| Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 31. december | 1.157 | 1.486 | |
| Gæld til kapitalejere Bankgæld |
807 350 |
1.337 149 |
|
| Gældsforpligtelser fra finansieringsaktivitet 31. december | 1.157 | 1.486 |
Egenkapitalopgørelse
| tkr. | Aktie kapital |
Reserve for egne aktier |
Overført resultat |
Egenkapital i alt |
|---|---|---|---|---|
| Egenkapital 1. januar 2018 | 119.092 | -534 | -33.467 | 85.091 |
| Egenkapitalbevægelser i 2018 Årets resultat |
0 | 0 | -7.713 | -7.713 |
| Rest egne aktier overført til overført resultat |
0 | 340 | -340 | 0 |
| Totalindkomst i 2018 i alt | 0 | 340 | -8.053 | -7.713 |
| Transaktioner med ejere Salg af egne kapitalandele |
0 | 194 | 0 | 194 |
| Transaktioner med kapitalejere | 0 | 194 | 0 | 194 |
| Egenkapital 31. december 2018 | 119.092 | 0 | -41.520 | 77.572 |
| Egenkapitalbevægelser i 2019 Årets resultat |
0 | 0 | -14.417 | -14.417 |
| Totalindkomst i 2019 i alt | 0 | 0 | -14.417 | -14.417 |
| Transaktioner med ejere Kapitalnedsættelse til underskuds |
||||
| dækning Kapitalnedsættelse med henblik på |
-40.000 | 0 | 40.000 | 0 |
| overførsel til reserver Kapitalforhøjelse |
-67.183 4.000 |
0 0 |
67.183 0 |
0 4.000 |
| Transaktioner med kapitalejere | -103.183 | 0 | 107.183 | 4.000 |
| Tilbageførsel af kapitalnedsættelse som Erhvervsstyrelsen ikke vil registrere (se note 12) |
67.183 | 0 | -67.183 | 0 |
| Egenkapital 31. december 2019 | 83.092 | 0 | -15.937 | 67.155 |
Oversigt over noter til årsregnskabet
Note Note
- 1 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
- 2 Administrationsomkostninger
- 3 Nettoresultat af aktiver bestemt for salg
- 4 Finansielle indtægter
- 5 Finansielle omkostninger
- 6 Skat
- 7 Porteføljeinvesteringer
- 8 Aktiver bestemt for salg
- 9 Tilgodehavender
- 10 Udskudt skatteaktiv
-
11 Likvide beholdninger
-
12 Egenkapital, egne aktier og kapitalstyring
- 13 Bankgæld
- 14 Gæld til kapitalejere
- 15 Gæld til porteføljevirksomheder
- 16 Eventualaktiver, -forpligtelser og sikkerhedsstillelser
- 17 Finansielle risici og finansielle instrumenter
- 18 Nærtstående parter
- 19 Begivenheder efter balancedagen
- 20 Anvendt regnskabspraksis
Noter
1 Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Finansiering af selskabets drift
Selskabet har finansieret driften i 2019 dels ved anvendelse af delbetaling modtaget fra salget af Portinho S.A, og selskabet har derudover trækningsfaciliteter hos pengeinstitutter på 3,5 mio.kr., hvor 350 t.kr. er trukket pr. 31. december 2019. Indtil der modtages betaling fra salget af Porhinho S.A, vil selskabet ikke påtage sig væsentlige forpligtelser, og det nuværende kapitalberedskab vurderes forsvarlig til at ledelsen vurderer, at årsregnskabet aflægges med fortsat drift for øje.
Aktiver bestemt for salg
Værdien af aktiver bestemt for salg indbefatter et væsentligt regnskabsmæssigt skøn, indtil aktivet er fuldt afviklet. Der henses til note 8 for yderligere omtale.
Opgørelse af dagsværdi
Selskabet måler investeringsaktiver, inkl. investeringer i porteføljevirksomheder, til dagsværdi. Pr. 31. december 2019 har selskabet alene unoterede investeringer. Dagsværdien opgøres i væsentligt omfang baseret på ikke-observerbar input (niveau 3 i IFRS dagsværdihierarkiet). Der henvises til note 7 for yderligere omtale.
2 Administrationsomkostninger
| tkr. | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor | ||
| Lovpligtig revision | 100 | 350 |
| Andre erklæringsopgaver | 0 | 0 |
| Skatterådgivning | 0 | 0 |
| Andre ydelser | 50 | 0 |
| 150 | 350 |
Honorar til bestyrelse og direktion
Bestyrelse og direktion har ikke modtaget vederlag i 2019 (2018: 0 tkr.).
3 Nettoresultat af aktiver bestemt for salg
| tkr. | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|
| Salgsværdi aktier og tilgodehavende i datterselskab Bogført værdi af tilgodehavende hos dattervirksomhed Bogført værdi aktiver bestemt for salg Regulering af værdi af aktiver bestemt for salg (note 8) Omkostninger forbundet med salg af aktiver bestemt for salg |
0 0 0 -3.943 -3.050 -6.993 |
78.987 -74.692 -15.546 0 0 -11.251 |
|
| 4 | Finansielle indtægter | ||
| Renter, dattervirksomhed | 0 | 3.613 | |
| 0 | 3.613 | ||
| Renter på finansielle aktiver målt til amortiseret kostpris udgør | 0 | 3.613 | |
| 5 | Finansielle omkostninger | ||
| Renter, øvrige | 30 | 125 | |
| 30 | 125 | ||
| Renter på finansielle forpligtelser målt til amortiseret kostpris udgør |
30 | 125 | |
| 6 | Skat | ||
| Skat af årets resultat kan forklares således: | |||
| Beregnet 22 % skat af resultat før skat (indtægt) |
2.597 | 1.697 | |
| Skatteværdi af ikke-fradragsberettigede værdireguleringer og omkostninger |
-2.220 | -1.318 | |
| Ikke-indregnet udskudt skat | -377 | -379 | |
| 0 | 0 | ||
| Effektiv skatteprocent | 0,0 % | 0,0 % |
7 Porteføljeinvesteringer
| 2019 | 2018 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hjemsted | Ejerandel | Kostpris | Dagsværdi | Kostpris | Dagsværdi | |
| Heartcare ApS | København | 100% | 4.000 | 0 | 0 | 0 |
| Anden investering | i.a | i.a | 1.723 | 0 | 1.723 | 1.723 |
| 5.723 | 0 | 1.723 | 1.723 | |||
| Årets værdiregulering | -5.723 | 1.723 |
7 Porteføljeinvesteringer, fortsat
I henhold til anvendt regnskabspraksis indregner Blue Vision A/S porteføljeinvesteringer til dagsværdi via resultatopgørelsen.
Selskabet har i 2018 og 2019 alene haft unoterede investeringer, og dagsværdi fastsættes således med udgangspunkt i niveau 3 i henhold til IFRS' dagsværdihierarki.
Niveau 3 – skønsmæssig fastsættelse af dagsværdi for unoterede investeringer
For investeringer i umodne virksomheder fastsættes dagsværdi i overenstemmelse med gældende praksis for f.eks. venture selskaber, til kostpris indtil der foreligger andre verificerbare oplysninger om virksomhedernes værdi, typisk i forbindelse med overdragelse af ejerandele eller tilførsel af ny kapital fra nye medejere ("price of recent investment"), hvorefter værdien justeres hertil. Hvis det er åbenbart, at værdien er faldet, vil der blive nedskrevet til en lavere vurderet dagsværdi fastsat under under hensyntagen til den indre værdi og likviditeten i de enkelte selskaber.
For investeringer i modne virksomheder, herunder virksomheder der over en periode har haft positiv indtjening – og det forventes at fortsætte i de kommende år - fastsættes dagsværdi i henhold til anerkendte værdiansættelsesmodeller, sædvanligvis discounted cash-flow model, alternativt multipelbaserede værdiansættelsesmetode, afhængig af typen af investeringsaktiver.
Heartcare ApS' datterselskaber har oplevet en reduktion af omsætningen, hvilket har ført til et større underskud i 2019. Derfor har Blue Vision A/S valgt at nedskrive investeringen til nul. Driften i datterselskaberne er endvidere ramt af COVID-19 i 2020.
Herudover har Blue Vision A/S vurderet, at værdien af anden investering, der i 2018 var indregnet til 1,7 mio.kr. er behæftet med betydelig usikkerhed, hvorfor ledelsen tillige har valgt at nedskrive anden investering med 1,7 mio. kr. til nul.
8 Aktiver bestemt for salg
Aktiver bestemt for salg omfattet selskabets tilgodehavende fra salg af et grundstykke i 2018 for i alt 11 mio. EUR – med oprindelig aftale om delbetalinger på 0,5 mio.EUR i marts og august 2019 og med betaling af 10 mio. EUR ultimo 2020. Delbetaling i marts 2019 blev modtaget som aftalt, og efterfølgende har der været dialog om afviklingen af salgssummen. Der er ultimo marts 2020 indgået principaftale om en førtidig indfrielse til fuld og endelig afvikling af tilgodehavendet. Endelig betaling afventer closing, som forventes at finde sted inden for den nærmeste fremtid.
| tkr. | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|
| Tilgodehavender fra salg af aktiviteter | 71.344 | 78.987 | |
| 71.344 | 78.987 | ||
| Udvikling: | |||
| Saldo primo | 78.987 | 0 | |
| Salgsværdi aktier og tilgodehavende Portinho S.A | 0 | 78.987 | |
| Modtagne betalinger | -3.700 | 0 | |
| Værdiregulering | -3.943 | 0 | |
| Saldo ultimo | 71.344 | 78.987 | |
| 9 | Tilgodehavender | ||
| Tilgodehavende moms | 0 | 105 | |
| Deponering i forbindelse med kapitalnedsættelse (jf. note 12 og | |||
| 16) | 1.047 | 0 | |
| Andre tilgodehavender | 5 | 22 | |
| 1.052 | 127 |
10 Udskudt skatteaktiv
Selskabet har pr. 31. december 2019 et ikke indregnet udskudt skatteaktiv på 22,3 mio.kr. (2018: 21,9 mio.kr.), der vedrører underskud til fremførsel. Eventuel indregning afventer, at selskabet opnår skattepligtige overskud.
11 Likvide beholdninger
Selskabets likviditetsreserve består af likvide beholdninger, som pr. 31. december 2019 udgør 1 t.kr. (2018: 1 t.kr.) samt trækningsrettigheder på 3,5 mio.kr., hvor der var trukket 350 t.kr.
12 Egenkapital, egne aktier og kapitalstyring
Der er i 2017 blevet gennemført en kapitalforhøjelse på 10.400.000 kr. i form af B-aktier. I 2019 er der gennemført kapitalnedsættelser med i alt nominelt 40.000.000 kr. til dækning af underskud. Generalforsamlingen har endvidere i 2019 godkendt en kapitalnedsættelse på 67.183.043 kr. til henlæggelse til særlig reserve. Som meddelt i selskabsmeddelse nr. 2 af 21. februar 2020 har Erhvervsstyrelsen truffet afgørelse om at administrativt tilbageføre registreringen af kapitalnedsættelsen. Erhvervsstyrelsen vurderer, at der ved kapitalnedsættelsen ikke er blevet stillet betryggende sikkerhed for en kreditors anmeldte krav, jf. note 16. Erhvervsstyrelsen har vurderet, at der burde være stillet bankgaranti. Den registrerede kapitalnedsættelse anses således som en nullitet. Bestyrelsen i Blue Vision A/S er uenige i Erhvervsstyrelsens afgørelse, idet Blue Vision A/S allerede forud for kapitalnedsættelsens gennemførelse havde stillet sikkerhed for kreditors krav ved at deponere et beløb svarende til det af kreditor anmeldte krav hos Blue Vision A/S' advokat, jf. note 9. Selskabet er i færd med at få arrangeret bankgaranti og der vil på den kommende ordinære generalforsamling blive stillet forslag om gengodkendelse af kapitalnedsættelsen.
Den registrerede aktiekapital udgør herefter således 83.092.270 kr., der består af 74.358.160 A-aktier og 8.834.110 B-aktier (2018: 119.092.270 stk. aktier a 1 kr. fordelt på 108.692.270 A-aktier og 10.400.000 B-aktier). Efter generalforsamlingsbeslutningen om den ikkeregistrerede kapitalnedsættelse har udestående børsnoterede aktier dog alene omfattet 13.042.027 A-aktier. Ingen aktier er tildelt særlige rettigheder. Der er ingen begrænsninger i omsætteligheden og ingen stemmeretsbegrænsninger. Alle aktier er fuldt indbetalte.
Egne aktier
| Antal stk. | Nominel værdi (tkr.) | % af aktiekapital | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | ||
| 1. januar | 0 | 758.825 | 0 | 758.825 | 0,00 | 0,64 | |
| Afgang, netto | 0 | -758.825 | 0 | -758.825 | 0,00 | -0,64 | |
| 31. december | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,00 | 0 |
Kapitalstyring
Direktionen og bestyrelsen foretager løbende vurdering af selskabets kapitalstyring. Der foretages løbende monitorering af relevante nøgletal for soliditet og likviditet. Såfremt der identificeres behov for tilførelse af kapital foretager direktionen og bestyrelse en vurdering af den optimale metode herfor. Der styres bl.a. på soliditetsgraden, som skal overstige 75% sålænge selskabet er uden driftsaktivitet.
| tkr. | 2019 | 2018 | |
|---|---|---|---|
| 13 | Bankgæld | ||
| Driftskreditter | 350 | 149 | |
| Regnskabsmæssig værdi | 350 | 149 | |
| Bankgæld er er indregnet således i balancen: | |||
| Kortfristede forpligtelser | 350 | 149 | |
| Regnskabsmæssig værdi | 350 | 149 | |
| Nominel værdi | 350 | 149 |
14 Gæld til kapitalejere
Pr. 31. december 2019 har selskabet gæld til visse kapitalejere med i alt 807 t.kr. Beløbet forfalder på anfordring og er rentefrit.
15 Gæld til porteføljevirksomheder
Kortfristede gældsforpligtelser:
| Heartcare A/S | 75 | 0 |
|---|---|---|
| Contra A/S | 430 | 0 |
| Regnskabsmæssig værdi | 505 | 0 |
16 Eventualaktiver, -forpligtelser og sikkerhedsstillelser
Eventualaktiver
For udskudt skatteaktiv henvises til note 10.
Eventualforpligtelser
Selskabet kautionerer for visse gældsposter i porteføljeselskaber.
16 Eventualaktiver, -forpligtelser og sikkerhedsstillelser, fortsat
I forbindelse med kapitalnedsættelse i efteråret 2019, jf. note 12, er der rejst et krav mod selskabet på ca. 1 mio.kr. Kravet bestrides af Blue Vision A/S, og vil nu blive prøvet ved domstolene. Der er ikke afsat beløb hertil i årsregnskabet pr. 31.12.2019.
Sikkerhedsstillelser
Der er ikke stillet sikkerheder for gæld. Pr. 31. december 2019 indestår der dog 1.047 t.kr. på deponeringskonto i forbindelse med gennemførelse af kapitalnedsættelse, jf. note 9 og 12. Beløbet vil blive erstattet af en bankgaranti i 2020.
17 Finansielle risici og finansielle instrumenter
Renterisici
Selskabet er som følge af sine begrænsede finansieringsaktiviteter ikke eksponeret over for udsving i renteniveauet.
Selskabets bankindeståender er placeret på konti på almindelig anfordringsvilkår.
Kreditrisici
Selskabet har pr. 31. december 2019 et tilgodehavende fra salg af aktier og tilgodehavende i dattervirksomheden Portinho S.A i 2018. Tilgodehavendet er sikret ved pant i køberselskabet samt i pant i tilgodehavende hos Portinho S.A og grundstykke. Se i øvrigt note 8.
Likviditetsrisici
Selskabets likviditetsreserve pr. 31. december 2019 består af likvide beholdninger og trækningsrettigheder på i alt 3,5 mio.kr., hvoraf 350 t.kr. var trukket pr. 31. december 2019.
Selskabets gældsforpligtelser forfalder som følger (ekskl. eventuelle rentebetalinger):
| 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| tkr. | Regn skabs mæssig værdi |
Kontrakt lige penge strømme |
Inden for 1 år |
1 til 5 år | Efter 5 år |
| Ikke-afledte finansielle | |||||
| instrumenter | |||||
| Bankgæld | 350 | 350 | 350 | 0 | 0 |
| Gæld til porteføljevirksomheder | 505 | 505 | 505 | 0 | 0 |
| Gæld til kapitalejere | 807 | 807 | 807 | 0 | 0 |
| Leverandørgæld | 3.453 | 3.453 | 3.453 | 0 | 0 |
| Anden gæld | 127 | 127 | 127 | 0 | 0 |
| 31. december 2019 | 5.242 | 5.242 | 5.242 | 0 | 0 |
17 Finansielle risici og finansielle instrumenter, fortsat
| 2018 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| tkr. | Regn skabs mæssig værdi |
Kontrakt lige penge strømme |
Inden for 1 år |
1 til 5 år | Efter 5 år |
| Ikke-afledte finansielle instrumenter |
|||||
| Gæld til kapitalejere | 1.337 | 1.337 | 1.337 | 0 | 0 |
| Bankgæld | 149 | 149 | 149 | 0 | 0 |
| Leverandørgæld | 1.780 | 1.780 | 1.780 | 0 | 0 |
| 31. december 2018 | 3.266 | 3.266 | 3.266 | 0 | 0 |
Kategorier af finansielle instrumenter
| 2019 | 2018 | |||
|---|---|---|---|---|
| tkr. | Regnskabs mæssig værdi |
Dags værdi |
Regnskabs mæssig værdi |
Dags Værdi |
| Porteføljeinvesteringer | 0 | 0 | 1.723 | 1.723 |
| Finansielle aktiver indregnet til dagsværdi via resultatopgørelsen |
0 | 0 | 1.723 | 1.723 |
| Tilgodehavender | 1.052 | 1.052 | 127 | 127 |
| Likvide beholdninger | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Aktiver bestemt for salg | 71.344 | 71.344 | 78.987 | 78.987 |
| Udlån og tilgodehavender | 72.397 | 72.397 | 80.838 | 80.838 |
| Bankgæld | 350 | 350 | 149 | 149 |
| Gæld til porteføljevirksomheder | 505 | 505 | 0 | 0 |
| Gæld til kapitalejere | 807 | 807 | 1.337 | 1.337 |
| Leverandørgæld | 3.453 | 3.453 | 1.780 | 1.780 |
| Anden gæld | 127 | 127 | 0 | 0 |
| Finansielle forpligtelser der måles til | ||||
| amortiseret kostpris | 5.242 | 5.242 | 3.266 | 3.266 |
18 Nærtstående parter
Blue Vision A/S har registreret følgende kapitalejere med 5% eller mere af aktiekapitalen:
- Jeanette Gyldstoff Borg
- Erhvervsinvest ApS
- Rubis Holding ApS
- NK Invest ApS
- Valore Capital Group ApS
- Magnus Kjøller Holding ApS
- Porteføljeselskabet ApS
Direktion og bestyrelse har som anført i note 2 ikke modtaget vederlag i 2019 og 2019. Der er i 2019 afholdt konsulenthonorar til tidligere direktør på 1,8 mio.kr. samt advokatomkostninger til advokatfirma, hvori et bestyrelsesmedlem er partner, med 0,4 mio.kr, der indgår i omkostninger forbundet med salg af aktiver bestemt for salg, jf. note 3.
Gæld til nærtstående parter udgør 807 t.kr. pr. 31. december 2019 (2018: 1.337 t.kr.). Gæld til nærtstående er ikke forrentet i regnskabsåret.
Herudover har der ikke været transaktioner med nærtstående parter.
19 Begivenheder efter balancedagen
COVID-19 udbruddet i 2020 har foreløbigt ikke påvirket selskabets holdingaktiviteter og udbruddet har ikke haft direkte indvirkning på værdiansættelsen af selskabets aktiver og forpligtelser i 2020.
20 Anvendt regnskabspraksis
Selskabets årsregnskab aflægges i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og danske oplysningskrav til årsrapporter for børsnoterede virksomheder.
Grundlag for udarbejdelse
Blue Vision A/S har implementeret de nye og ændrede regnskabsstandarder (IFRS) og fortolkningsbidrag (IFRIC), der er obligatoriske for regnskabsaflæggelsen for 2019. Implementeringen af de nye og ændrede standarder og fortolkningsbidrag har ikke medført ændringer til indregning og måling for årsregnskabet.
Årsrapporten præsenteres i danske kroner afrundet til nærmeste 1.000 kr.
20 Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Implementering af nye og ændrede standarder samt fortolkningsbidrag Implementeringen af nye og ændrede standarder og fortolkningsbidrag med ikrafttrædelse 1.1.2019 har ikke givet anledning til ændringer i anvendt regnskabspraksis.
Standarder og fortolkningsbidrag, der endnu ikke er trådt i kraft
På tidspunktet for offentliggørelse af denne årsrapport foreligger der en række nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag, som endnu ikke er trådt i kraft, og som derfor ikke er indarbejdet i selskabets årsregnskab. Det er ledelsens vurdering, at disse ikke vil få væsentlig indvirkning på årsregnskabet for de kommende regnskabsår.
Koncernregnskab – implementering af undtagelsesbestemmelsen i IFRS 10
Blue Vision A/S har i 2019 erhvervet 100% af kapitalen i Heartcare ApS og underliggende datterselskaber, og er således herefter at betragte som et moderselskab.
Blue Vision A/S har med henvisning til IFRS 10 ikke udarbejdet koncernregnskab, idet selskabet opfylder definitionen på en investeringsvirksomhed. Blue Vision A/S har udelukkende til formål at investere midler med henblik på at opnå afkast af den investerede kapital i form af indtægter, værdistigninger eller begge dele, jf. i øvrigt reglerne i IFRS 10 og IAS 27, som blandt andet specifikt stiller krav om, at datterselskaber måles til dagsværdi, og hvor dagsværdireguleringer indregnes direkte i resultatopgørlesen. Der henvises i øvrigt til forretningsstrategien omtalt i ledelsesberetningen.
Overgangen til at anvende undtagelsesbestemmelsen i IFRS 10 har medført enkelte ændringer i præsentationen af resultatopgørelsen og balancen. Sammenligningstal er tilpasset.
Omregning af fremmed valuta
Transaktioner i fremmed valuta er i årets løb omregnet til transaktionsdagens kurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen på betalingsdagen, indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter eller omkostninger.
Investeringsaktiver, tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i fremmed valuta omregnes til balancedagens valutakurs.
Forskellen mellem balancedagens kurs og kursen på tidspunktet for tilgodehavendets eller gældens opståen eller kursen i den seneste årsrapport indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter og omkostninger.
20 Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Resultatopgørelsen
Administrationsomkostninger
I administrationsomkostninger indregnes diverse selskabsomkostninger.
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renter og valutakursreguleringer, som ikke betragtes at være en integreret del af værdiregulering af selskabets investeringsaktiver. Desuden indgår amortisering af forpligtelser, tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen.
Skat af årets resultat
Skyldig og tilgodehavende skat opføres under kortfristede aktiver/forpligtelser. Skyldigt henholdsvis tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen under tilgodehavender hos eller gæld til tilknyttede virksomheder.
Balancen
Finansielle aktiver inkl. porteføljeselskaber
Finansielle aktiver består af investeringsaktiver, inkl. investeringer i porteføljeselskaber, måles til dagsværdi via resultatopgørelsen.
Pr. 31. december 2019 og 2018 har selskabet alene investeringer i unoterede aktiver, der alle måles i henhold til metode #3 i henhold til IFRS' dagsværdihierarki, hvorefter investeringsaktiverne optages til skønnet dagsværdi ved anvendelse af anerkendte værdiansættelsesmetode, herunder DCF-metode, multipel baseret værdiansættelse og andre lignende anerkendte værdiansættelsesmetoder.
Tilgodehavender
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris. Der foretages nedskrivning til imødegåelse af tab, hvor der vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et individuelt tilgodehavende eller en portefølje af tilgodehavender er værdiforringet.
Nedskrivninger opgøres som forskellen mellem den regnskabsmæssige værdi og nutidsværdien af de forventede pengestrømme, herunder realisationsværdi af eventuelle modtagne sikkerhedsstillelser. Som diskonteringssats anvendes den effektive rente, som er anvendt på tidspunktet for første indregning, for det enkelte tilgodehavende eller portefølje.
20 Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Tilgodehavender, fortsat
Indtægtsførsel af renter på nedskrevne tilgodehavender beregnes på den nedskrevne værdi med den effektive rente for det enkelte tilgodehavende.
Aktiver bestemt for salg
Aktiver bestemt for salg omfatter langfristede aktiver, som er bestemt for salg. Forpligtelser vedrørende aktiver bestemt for salg er forpligtelser direkte tilknyttet disse aktiver, som vil blive overført ved transaktionen. Aktiver klassificeres som "bestemt for salg", når deres regnskabsmæssige værdi primært vil blive genindvundet gennem et salg inden for 12 måneder i henhold til en formel plan frem for gennem fortsat anvendelse.
Aktiver eller afhændelsesgrupper, der er bestemt for salg, måles til den laveste værdi af den regnskabsmæssige værdi på tidspunktet for klassifikatitonen som "bestemt for salg" eller dagsværdien med fradrag af salgsomkostninger. Der afskrives og amortiseres ikke på aktiver fra det tidspunkt, hvor de klassificeres som "bestemt for salg".
Nedskrivninger, som opstår ved den første klassifikation som "bestemt for salg", og gevinster eller tab ved efterfølgende måling til laveste værdi af den regnskabsmæssige værdi eller dagsværdi med fradrag af salgsomkostninger indregnes i resultatopgørelsen under de poster, de vedrører. Gevinster og tab oplyses i noterne.
Aktiver og dertil tilknyttede forpligtelser udskilles i særskilte linjer i balancen, og hovedposterne specificeres i noterne. Sammenligningstal i balancen tilpasses ikke.
Egenkapital
Udbytte
Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære generalforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som foreslås udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
Ekstraordinære udbytter indregnes som en forpligtelse på beslutningstidspunktet.
Reserve for egne aktier
Reserve for egne aktier indeholder anskaffelsessummer for selskabets beholdning af egne aktier. Udbytte for egne aktier indregnes direkte i overført totalindkomst i egenkapitalen.
Gevinst og tab ved salg af egne aktier føres på overført resultat.
20 Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Betalbar skat og udskudt skat
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.
Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser. Der indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle vedrørende skattemæssigt ikke afskrivningsberettiget goodwill og kontorejendomme samt andre poster, hvor midlertidige forskelle – bortset fra virksomhedsovertagelser - er opstået på anskaffelsestidspunktet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig indkomst. I de tilfælde, hvor opgørelse af skatteværdien kan foretages efter forskellige beskatningsregler, måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige underskud, indregnes under andre langfristede aktiver med den værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion.
Udskudte skatteaktiver vurderes årligt og indregnes kun i det omfang, det er sandsynligt, at de vil blive udnyttet.
Udskudte skatteaktiver og skatteforpligtelser modregnes, hvor selskabet har en juridisk ret til at modregne aktuelle skatteforpligtelser og skatteaktiver eller har til hensigt enten at indfri aktuelle skatteforpligtelser og skatteaktiver på nettobasis eller at realisere aktiverne og forpligtelserne samtidigt.
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i årets totalindkomst.
Finansielle forpligtelser
Alle finansielle forpligtelser pr. 31. december 2019 og 2018 måles til nettorealisationsværdi.
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme fordelt på drifts-, investerings- og finansieringsaktivitet for året, årets forskydning i likvider samt likvider ved årets begyndelse og slutning.
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode som resultat før skat reguleret for ikke-kontante driftsposter, ændring i driftskapital, modtagne og betalte renter, modtagne udbytter og betalt selskabsskat.
20 Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Pengestrømsopgørelse, fortsat
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betaling i forbindelse med køb og salg af porteføljevirksomheder og andre investeringsaktiviteter samt køb og salg af værdipapirer.
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning af aktiekapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på rentebærende gæld, køb og salg af egne aktier samt betaling af udbytte til selskabsdeltagere.
Likvider omfatter likvide beholdninger.
Pengestrømme i andre valutaer end den funktionelle valuta omregnes til transaktionsdagens kurser.
Nøgletal
De i årsrapporten anførte nøgletal er beregnet således:
Soliditetsgrad Egenkapital, ultimo x 100 Passver i alt, ultimo Resultat pr. aktie (EPS Basic) Resultat Gennemsnitligt antal udestående aktier Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) Udvandet resultat Udvandet gennemsnitligt antal udestående aktier Indre værdi pr. aktie Egenkapital . Antal aktier ultimo Børskurs
Kurs-/indre værdi (P/BV)
Indre værdi