AI assistant
Beijer Electronics Group — Audit Report / Information 2009
Feb 23, 2010
3007_10-k_2010-02-23_39fd57fe-6818-4e79-9ff9-133b0e4e1a3a.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
Starkt kassaflöde och förbättrad orderingång
Helåret 2009
- • Nettoomsättningen uppgick till 1088,5 mkr (1275,6)
- • Rörelseresultatet blev 63,8 mkr (116,5) belastat med engångskostnader på 7,5 mkr för omstrukturering samt lagernedskrivningar om 10 mkr
- • Vinsten efter skatt uppgick till 40,2 mkr (77,2)
- • Vinsten per aktie efter skatt var 6,22 kronor (11,72)
- • Utfallet av kostnadsbesparingsprogrammet blev bättre än plan och uppgick till 77 mkr (valutajusterat)
- • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 173,5 mkr (82,5)
- • Styrelsen föreslår en oförändrad utdelning på 4,00 kronor per aktie (4,00)
Fjärde kvartalet
- • Nettoomsättningen uppgick till 275,7 MSEK (318,5)
- • Rörelseresultatet blev 20,1 mkr (27,1) efter lagernedskrivningar om 10 mkr
- • Orderingången förbättrades jämfört med tidigare kvartal
- • God tillväxt i Asien
Bokslutskommuniké för Beijer Electronics AB
VD och koncernchef Fredrik Jönsson:
"Marknaden förbättrades redan under det tredje kvartalet och stärktes ytterligare under fjärde kvartalet. Som ett resultat av detta och ett starkt fokus på försäljning växte vår orderbok under det fjärde kvartalet. Helåret 2009 blev ett besvärligt år med stort tapp i efterfrågan, men trots lägre försäljning och resultat är jag nöjd med hur vi har parerat konjunktursvängningarna. Vi var tidigt ute med ett besparingsprogram som gått bättre än planerat. Trots en minskning i omsättningen på närmare 190 mkr lyckades vi med kostnadsbesparingarna begränsa nedgången i rörelseresultatet till cirka 50 mkr.
Samtidigt har vi hållitett högt tempo inom vår produktutveckling, och haft flera lanseringar av nya produkterinom både HMI Products och IDC. Genom att minska lagret och utestående kundfordringar har vi förbättrat kassaflödet och kapitalbindningen under året.
Efterfrågan har stabiliserats, inledningen på det nya året har börjat positivt och jag är optimistisk inför 2010. Beijer Electronics går in i det nya året med en väsentligt lägre kostnadsnivå vilket ger ett positivt bidrag till resultatet i takt med att volymerna kommer tillbaka."
Marknad och omvärld
Världsmarknaden för industriautomation var fortsatt svag men stabiliserades under det fjärde kvartalet. Den globala efterfrågan bedöms ha minskat med cirka 20 procent i volym under helåret 2009. Den europeiska marknaden bedöms ha drabbats värre med ett tapp på ca 25 procent i volym under året. Investeringar i infrastrukturprojekt har varit relativt stabila medan efterfrågan från tillverkningsindustrin har visat betydande nedgångar.
Koncernens orderingång minskade med 14 procent under helåret. Nedgångstakten dämpades under det andra halvåret och under det fjärde kvartalet minskade orderingången med sex procent i förhållande till motsvarande period under föregående år.
Fjärde kvartalet — starkt förbättrad orderingång
Orderingången under fjärde kvartalet förbättrades jämfört med tredje kvartalet och uppgick till 292,1 mkr (312,4). Under det fjärde kvartalet var omsättningen 275,7 mkr (318,5) motsvarandeen minskning på 13 procent. Jämfört med det tredje kvartalet 2009 steg omsättningen med 10 procent vilket innebar att det fjärde kvartalet blev årets
| Omsättning Fjärde kvartalet |
Rörelseresultat Fjärde kvartalet |
Omsättning Helår |
Rörelseresultat Helår |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MKR | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2009 | 2008 |
| Beijer Electronics Automation Group | 120,3 | 150,6 | 5,8 | 3,2 | 480,8 | 607,1 | 16,1 * | 32,7 |
| Beijer Electronics Products Group | 109,5 | 126,0 | 10,6 | 12,4 | 423,2 | 505,1 | 32,7 * | 62,7 |
| Westermo Teleindustri Group | 70,6 | 62,1 | 8,9 | 10,6 | 262,7 | 249,7 | 28,6 * | 26,6 |
| Intern försäljning | -24,7 | -20,2 | -78,3 | -86,3 | ||||
| Koncernjusteringar och avskrivningar | -5,2 | 0,9 | -6,1 | -5,5 | ||||
| Engångsposter | -7,5 | |||||||
| Beijer Electronics Group | 275,7 | 318,5 | 20,1 | 27,1 | 1 088,5 | 1 275,6 | 63,8 | 116,5 |
Affärsområdenas omsättning och rörelseresultat
* Exklusive engångsposter
bästa kvartal omsättningsmässigt såväl som resultatmässigt. Försäljningen i Tyskland var fortsatt svag medan minskningen i USA dämpades markant under det fjärde kvartalet.
Resultatet under det fjärde kvartalet blev 20,1 mkr (27,1) motsvarandeen nedgång på 26 procent jämförtmed samma period 2008, men en ökning på 15 procent jämfört med resultatet under det tredje kvartalet. Rörelsemarginalen uppgick till 7,3 procent (8,5). Resultatet har belastats med engångsnedskrivningar av lager om 10 mkr.
Bolaget har fortsatt haften stark fokusering på produktutveckling.Totalt under året har 76 mkr (89) motsvarande 11 procent av enheternas omsättning satsats på utveckling inom HMI Products och IDC.
Helår 2009 — återhämtning efter svag början
Omsättning koncernen
Den vikande efterfrågan på marknaden under en stor del av året påverkade Beijer Electronics-koncernens försäljning negativt. Koncernens omsättning minskade med 15 procent till 1088,5 mkr (1275,6). Justerat för valutapåverkan uppgick nedgången till 19 procent.
Helårsförsäljningen var lägre på alla marknader med
undantag för övriga Europa och Asien där försäljningen ökade kraftigt under de tre sista kvartalen. Försäljningen i Sverige, som är koncernensenskilt största marknad, minskade med 15 procent under helåret Nedgången i Norge var något mindre medan Finland och Danmark visade större minskningar.
Koncernens rörelseresultat blev 63,8 mkr (116,5) under helåret. Resultatet har belastats med engångskostnader om 7,5 mkr för omstrukturering samt lagernedskrivning om 10 mkr. Rörelsemarginalen exklusive engångskostnader blev 6,6 procent (9,1). Beijer Electronics har väl kunnat försvara sina bruttomarginaler. Det lägreresultatet beror på den avsevärt lägre försäljningsvolymen som inneburit ett lägre bruttoresultat. Samtidigt har det lägre bruttoresultatet motverkats av omfattande åtgärdsprogram och fortlöpande kostnadsrationaliseringar som har minskat omkostnaderna med cirka 77 mkr (valutajusterat) på helåret vilket bidragit till att dämpa nedgången i rörelseresultatet.
Staplarna och vänster skala visar omsättning per kvartal. Kurvan och höger skala visar omsättning rullande fyra kvartal.
Rörelseresultat koncernen
Staplarna och vänster skala visar resultat efter avskrivningar per kvartal. Kurvan och höger skala visar resultat efter avskrivningar rullande fyra kvartal.
Affärsområde Automation ― tufft år med ljusare utsikter
Marknaderna i Norden visade under det fjärde kvartaleten klar förbättring jämfört med tidigare kvartal. För helåret klarade sig Sverige, Finland och Norge bäst med minskningar på 15—20 procent.
Fjärde kvartalet
Affärsområdet har påverkats väsentligt av den svaga efterfrågan på marknaden. Under det fjärde kvartalet uppgick omsättningen till 120,3 mkr (150,6). Resultatet blev 5,8 mkr (3,2) motsvarande en marginal på 4,8 procent (2,1). Trots lägre försäljning ökade resultatet vilket förklaras av att besparingarna fick ett allt större genomslag i lägre omkostnader.
Sammantaget visade marknaden tecken på stabilisering
under det fjärde kvartalet. Orderingången ökade jämfört med det tredje kvartalet. Affärsområdets satsningar på segment som fastighetsautomation och VA har fallit väl ut och området har ökat sin andel av försäljningen.
Helåret 2009
Automations omsättning uppgick till 480,8 mkr (607,1) under helåret. Rörelseresultatet blev 16,1 mkr (32,7). Rörelsemarginalen uppgick till 3,3 procent (5,4). Det lägre resultatet förklaras av bortfallet i försäljningsvolym och en något lägre bruttovinstmarginal. Det lägre bruttoresultatet har motverkats av avsevärt lägre omkostnader. Besparingarna har uppgått till totalt 34 mkr. Affärsområdet går in i 2010 med en lägre omkostnadsmassa.
Omsättning Automation
Staplarna och vänster skala visar omsättning per kvartal. Kurvan och höger skala visar omsättning rullande fyra kvartal.
Automations omsättning per geografisk marknad
Omsättningens fördelning per geografisk marknad under helåret 2009.
Affärsområde HMI Products — svag start med stark avslutning
Marknaden för HMI-produkter visadeen fortsatt förbättring under det fjärde kvartalet. Affärsområdets orderingång steg med tio procent under det fjärde kvartalet jämfört med samma kvartal förra året. Under de tre första kvartalen minskade orderingången med 20 procent. Utfallet för helåret blev en nedgång på 13 procent med en stark avslutning på året.
Marknaden i Kina fortsatte att utvecklas positivt under kvartalet. Övriga Asien visade återigen tillväxt under perioden efter nedgångar de tre första kvartalen. På övriga geografiska marknader stabiliserades efterfrågan.
Fjärde kvartalet
Affärsområdets omsättning uppgick till 109,5 mkr (126,0) under det fjärde kvartalet. Resultatet uppgick till 10,6 mkr (12,4) motsvarande en marginal på 9,7 procent (9,9).
I november lanserades affärsområdets nya mjukvaru-
plattform iX vilken är Beijer Electronics största produktutvecklingssatsning hittills. iX erbjuds bådesom fristående mjukvara och integrerad i Beijer Electronicsegna operatörsterminaler. Fem modeller introducerades under hösten.
Helåret 2009
Affärsområdets omsättning uppgick till 423,2 mkr (505,1) under helåret. Rörelseresultatet uppgick till 32,7 mkr (62,7). Rörelsemarginalen blev 7,7 procent (12,4). Resultatminskningen beror på lägre volym och lägre bruttomarginal medan minskade omkostnader om totalt 30 mkr har dämpat nedgången.
Affärsområdet har haft ett fortsatt starkt fokus på produktutveckling och orderingången under de sista sex månaderna 2009 var högre än samma period under rekordåret 2008.
Omsättning HMI Products
HMI Products omsättning per geografisk marknad
Omsättningens fördelning per geografisk marknad under helåret 2009.
Industrial Data Communication — god tillväxt under ett turbulent år
IDC har fokuserat en stor del av sin verksamhet mot mindre konjunkturkänsliga segment och har därför påverkats i mindre omfattning av den globala recessionen. Affärsområdets orderingång fortsatte att stiga under perioden. Den steg med nio procent under det fjärde kvartalet och med tio procent under helåret.
Fjärde kvartalet
IDCs omsättning steg med 14 procent till 70,6 mkr (62,1) under det fjärde kvartalet. Resultatet uppgick till 8,9 mkr (10,6) motsvarade en marginal på 12,6 procent (17,1). Jämförelsesiffran från fjärde kvartalet 2008 var mycket stark beroende på timingeffekter.
IDC utsågs till huvudleverantör av industriella datakommunikationslösningar till Banverkets nya tågsignalsystem.
Helåret 2009
IDCs omsättning ökade med fem procent till 262,7 mkr (249,7) under helåret. Rörelseresultatet steg till 28,6 mkr (26,6). Rörelsemarginalen blev 10,9 procent (10,6) procent. Resultatförbättringen förklaras av god kostnadskontroll, effektivare produktion och bra försäljning.
Tillväxtmöjligheterna inom IDC är fortsatt stora varför ytterligare satsningar görs inom produktutveckling för att kunna behålla och förstärka teknologipositionen.
Omsättning IDC
Staplarna och vänster skala visar omsättning per kvartal. Kurvan och höger skala visar omsättning rullande fyra kvartal.
IDCs omsättning per geografisk marknad
Omsättningens fördelning per geografisk marknad under helåret 2009.
Övrig ekonomisk information
Koncernens investeringar i anläggningstillgångar uppgick till 24,4 mkr under helåret (36,2). Kassaflödet från den löpande verksamheten inklusive förändringar i rörelsekapitalet blev 173,5 mkr (82,5) under samma period. Det egna kapitalet uppgick till 294,8 mkr (295,5) vid årsskiftet. Soliditeten blev 33,3 procent (31,2). Likvida medel var 127,4 mkr (74,1). Räntebärandeskulder uppgick till 352,4 mkr (409,7) och nettoskulden var 225,0 mkr (335,6). Medeltalet anställda var 534 medarbetare (595).
Koncernens vinst föreskatt uppgick till 60,9 mkr (96,4) för helåret och 18,9 mkr (19,5) under det fjärde kvartalet. Finansnettot blev -2,9 mkr (-20,2) och -1,2 mkr (-7,6) för respektive period.Vinsten efter beräknad skatt uppgick till 40,2 mkr (77,2) under helåret och 12,7 mkr (24,1) under det fjärde kvartalet. Vinsten per aktie efter beräknad skatt uppgick under helåret till 6,22 kronor (11,72).
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning på 4,00 kronor per aktie (4,00) för verksamhetsåret 2009.
Utsikter för helåret 2010
Marknaden stabiliserades under det fjärde kvartalet och inledningen på det nya året har börjat positivt. Det finns tecken på en återhämtning i efterfrågan.
Viktiga händelser efter periodens utgång
Efter periodens utgång fick Beijer Electronics sin i särklass största enskilda order på Ethernet-produkter. Ordern från Bombardier på 1,5 miljoner USD gäller ett tågprojekt för den amerikanska transportmyndigheten i Chicago, CTA. Beijer Electronics kommer genom sitt dotterbolag Westermo att leverera Ethernet-switchar och routrar till totalt 406 vagnar som kommer att produceras och levereras till CTA under de två närmaste åren.
Valberedningens förslag till styrelse i Beijer Electronics
Beijer Electronics valberedning föreslår omval av styrelseledamöterna Stig-Arne Blom, Bert Åke Eriksson, Ulrika Hagdahl, Anders Ilstam, Joen Magnusson samt bolagets VD Fredrik Jönsson. Hans Linnarson har avböjt omval och som ny styrelseledamot föreslås Maria Khorsand. Maria Khorsand ärVD för SP SverigesTekniska Forskningsinstitut, med 17 års erfarenhet inom Ericsson, senast som VD för Ericsson Technology Licensing. Därutöver har hon varit verksam inom OMX Technology samt VD för Dell AB. Vidare föreslår valberedningen att styrelsens nuvarande ordförande Anders Ilstam kvarstår som dess ordförande.
Riskhantering
Beijer Electronics är utsatt för ett antal risker och osäkerhetsfaktorer, vilka är beskrivna i årsredovisningen för år 2008. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Ett antal omarbetningar av befintliga standarder, nya tolkningar samt en ny standard (IFRS 8 Rörelsesegment) har trätt i kraft per 1 januari 2009.
IFRS 8 Rörelsesegment har som utgångspunkt att segmentsupplysningar ska presenteras utifrån lednings perspektiv. För Beijer Electronics innebär denna standard ingen förändring mot tidigare segmentsindelning där rörelsesegmenten överensstämmer med de tre affärsområdena.
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter har omarbetats och begreppet totalresultat har introducerats. Beijer Electronics har valt att presentera koncernens totalresultat uppdelat i två rapporter,en resultaträkning och en rapport över totalresultatet. I rapporten koncernens förändring i eget kapital redovisas numera endast transaktioner med aktieägarna.
I övrigt tillämpas samma redovisningsprinciper och bedömningsgrunder som i den senaste årsredovisningen.
Denna rapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Malmö den 23 februari 2010 Beijer Electronics AB (publ) Styrelsen
För mer information kontakta:
VD och koncernchef Fredrik Jönsson på telefon 040-35 86 10 eller 0705-17 16 26 alternativt CFO Lennart Mauritzson på telefon 040-35 86 53 eller 0705-52 05 57.
Året i sammandrag
Resultaträkning koncernen
| Tkr | Kvartal 4, 2009 | Kvartal 4, 2008 | Helår, 2009 | Helår, 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 275 736 | 318 548 | 1 088 451 | 1 275 639 |
| Övriga rörelseintäkter | -44 | 5 293 | 1 196 | 7 161 |
| Rörelsens kostnader* | -255 586 | -296 710 | -1 025 836 | -1 166 278 |
| Rörelseresultat | 20 106 | 27 131 | 63 811 | 116 522 |
| Finansnetto | -1 233 | -7 589 | -2 873 | -20 153 |
| Resultat före skatt | 18 873 | 19 542 | 60 938 | 96 369 |
| Beräknad skatt | -6 181 | 4 596 | -20 758 | -19 191 |
| Nettoresultat | 12 692 | 24 138 | 40 180 | 77 178 |
| hänförligt till moderbolagets aktieägare | 12 192 | 23 726 | 38 718 | 72 917 |
| hänförligt till minoritetsintresse | 500 | 412 | 1 462 | 4 261 |
| Motsvarar vinst per aktie, kr | 1,96 | 3,81 | 6,22 | 11,72 |
| * Varav engångsposter | -7 500 |
Rapport över totalresultatet
| Tkr | Helår, 2009 | Helår, 2008 |
|---|---|---|
| Nettoresultat | 40 180 | 77 178 |
| Omräkningsdifferenser | -14 674 | 33 503 |
| Totalresultat | 25 506 | 110 681 |
| hänförligt till moderbolagets aktieägare | 24 014 | 105 302 |
| hänförligt till minoritetsintresse | 1 492 | 5 379 |
Balansräkning koncernen
| Tkr | 2009-12-31 | 2008-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 489 258 | 505 851 |
| Omsättningstillgångar | 313 781 | 417 074 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 127 439 | 74 076 |
| Summa tillgångar | 930 478 | 997 001 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 294 756 | 295 510 |
| Minoritetens andel av eget kapital | 15 056 | 15 266 |
| Långfristiga skulder | 367 290 | 409 596 |
| Kortfristiga skulder | 253 376 | 276 629 |
| Summa eget kapital och skulder | 930 478 | 997 001 |
| Därav räntebärande skulder | 352 377 | 409 708 |
Koncernens förändring i eget kapital
| Tkr | 2009-12-31 | 2008-12-31 |
|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||
| Ingående eget kapital den 1 januari | 295 510 | 213 268 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 118 | 1 826 |
| Utdelning | -24 886 | -24 886 |
| Totalresultat | 24 014 | 105 302 |
| Utgående eget kapital | 294 756 | 295 510 |
| Minoritetsintressen | ||
| Ingående eget kapital den 1 januari | 15 266 | 11 014 |
| Förvärv | -540 | 152 |
| Utdelning | -1 162 | -1 279 |
| Totalresultat | 1 492 | 5 379 |
| Utgående eget kapital | 15 056 | 15 266 |
Nyckeltal koncernen
| 2009-12-31 | 2008-12-31 | |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal, % | 5,9 | 9,1 |
| Rörelsemarginal före engångsposter, % | 6,6 | 9,1 |
| Vinstmarginal, % | 3,7 | 6,1 |
| Soliditet, % | 33,3 | 31,2 |
| Eget kapital per aktie, kr | 47,38 | 47,50 |
| Vinst per aktie, kr | 6,22 | 11,72 |
| Avkastning på eget kapital efter skatt, % | 12,9 | 28,8 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 10,0 | 21,4 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 10,8 | 24,4 |
| Medelantal anställda | 534 | 595 |
| Antal aktier 6 221 488 |
Kassaflödesanalys koncernen
| Tkr | 2009-12-31 | 2008-12-31 |
|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 83 659 | 98 579 |
| Förändringar i rörelsekapital | 89 798 | -16 118 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -27 754 | -268 754 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -65 722 | 210 155 |
| Utbetald utdelning | -26 048 | -26 165 |
| Periodens kassaflöde | 53 933 | -2 303 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid årets början | 74 076 | 71 939 |
| Kursförändringar likvida medel | -570 | 4 440 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens slut | 127 439 | 74 076 |
| Rörelsegrenar | ||||
|---|---|---|---|---|
| Tkr | Kvartal 4, 2009 | Kvartal 4, 2008 | Helår, 2009 | Helår, 2008 |
| Nettoomsättning | ||||
| Automation | 120 315 | 150 594 | 480 797 | 607 110 |
| HMI Products | 109 522 | 126 033 | 423 240 | 505 071 |
| IDC | 70 611 | 62 085 | 262 699 | 249 734 |
| Eliminering | -24 712 | -20 164 | -78 285 | -86 276 |
| Koncernen | 275 736 | 318 548 | 1 088 451 | 1 275 639 |
| Rörelseresultat | ||||
| Automation | 5 794 | 3 218 | 13 426 | 32 686 |
| HMI Products | 10 625 | 12 448 | 29 930 | 62 745 |
| IDC | 8 823 | 10 625 | 26 987 | 26 580 |
| Övrigt | -865 | -1 910 | 3 546 | -1 123 |
| Eliminering | -4 271 | 2 750 | -10 078 | -4 366 |
| Koncernen | 20 106 | 27 131 | 63 811 * | 116 522 |
| * Inklusive engångsposter uppgående till | -7 500 | |||
| Nettoresultat | ||||
| Automation | 3 337 | 2 630 | 9 749 | 25 820 |
| HMI Products | 7 786 | 12 213 | 19 059 | 40 626 |
| IDC | 6 998 | 10 973 | 18 008 | 21 192 |
| Övrigt | 1 410 | -3 757 | 48 749 | 231 |
| Eliminering | -6 839 | 2 079 | -55 385 | -10 691 |
| Koncernen | 12 692 | 24 138 | 40 180 | 77 178 |
| hänförligt till moderbolagets aktieägare | 12 192 | 23 726 | 38 718 | 72 917 |
| hänförligt till minoritetsintresse | 500 | 412 | 1 462 | 4 261 |
Resultaträkning moderbolaget
| Tkr | Kvartal 4, 2009 | Kvartal 4, 2008 | Helår, 2009 | Helår, 2008 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 150 | 24 474 | 49 893 | 60 889 |
| Rörelsens kostnader | -13 014 | -26 386 | -46 347 | -62 012 |
| Rörelseresultat | -864 | -1 912 | 3 546 | -1 123 |
| Finansnetto | -1 668 | -2 207 | 41 531 * | -97 |
| Resultat före skatt | -2 532 | -4 119 | 45 077 | -1 220 |
| Bokslutsdispositioner | 4 746 | 7 545 | 4 746 | 7 545 |
| Beräknad skatt | -804 | 362 | -1 074 | 1 451 |
| Nettoresultat | 1 410 | 3 788 | 48 749 | 7 776 |
* Varav 46 584 avser utdelning från dotterbolag
Balansräkning moderbolaget
| Tkr | 2009-12-31 | 2008-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 424 004 | 429 545 |
| Omsättningstillgångar | 13 387 | 52 574 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | 35 410 | 5 831 |
| Summa tillgångar | 472 801 | 487 950 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 61 648 | 37 667 |
| Obeskattade reserver | 29 112 | 33 859 |
| Långfristiga skulder | 301 682 | 312 422 |
| Kortfristiga skulder | 80 359 | 104 002 |
| Summa eget kapital och skulder | 472 801 | 487 950 |
| Därav räntebärande skulder | 313 914 | 347 599 |
Beijer Electronics AB
Beijer Electronics är ett expansivt företag med lång erfarenhet inom automation. Bolaget utvecklar och säljer konkurrenskraftiga produkter och lösningar med användaren i fokus. Sedan starten 1981 har Beijer Electronics utvecklats till en internationell koncern med dotterbolag i 14 länder. Bolaget är noterat på Nasdaq OMX Nordiska Small Cap-lista under symbolen BELE.
Mer information om bolaget
Via Beijer Electronics e-postlista är det möjligt att prenumerera på finansiell information. Du ansluter dig enkelt till e-post-listan från hemsidan, www.beijerelectronics.se.
Har du frågor om Beijer Electronics-koncernen är du välkommen att kontakta oss på telefon 040-35 84 96 eller via e-post på adressen [email protected].
Kommande ekonomisk information
| 26 april 2010Årsstämma kl16.00 i Malmö Börshus |
|---|
| 26 april 2010Delårsrapport för tre månader |
| 17 augusti 2010Delårsrapport för sex månader |
| 19 oktober 2010 Delårsrapport för nio månader |