AI assistant
BE Group AB — Interim / Quarterly Report 2021
Oct 21, 2021
3140_10-q_2021-10-21_86f82687-7243-4257-9439-677665b486e7.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
BE GROUP
DELÅRSRAPPORT BE Group AB (publ)
januari – september 2021
Tredje kvartalet 2021
- Nettoomsättningen ökade med 85% till 1 375 MSEK (744)
- Underliggande rörelseresultatet ökade till 193 MSEK (14)
- Lagervinster och -förluster uppgick till 26 MSEK (-10)
- Rörelseresultatet ökade till 219 MSEK (4)
- Resultat efter skatt ökade till 175 MSEK (-4)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 6 MSEK (1)
- Resultat per aktie ökade till 13,49 kr (-0,32)
Första nio månaderna 2021
- Nettoomsättningen ökade med 39% till 3 878 MSEK (2 797)
- Underliggande rörelseresultatet ökade till 394 MSEK (84)
- Lagervinster och -förluster uppgick till 69 MSEK (-23) och jämförelsestörande poster till 0 MSEK (-40)
- Rörelseresultatet ökade till 463 MSEK (21)
- Resultat efter skatt ökade till 365 MSEK (-9)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 147 MSEK (189)
- Resultat per aktie ökade till 28,10 kr (-0,73)
| Resultatöversikt | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | Förändring | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | Förändring |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Tonnage, tusen ton | 77 | 64 | 13 | 263 | 231 | 32 |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 375 | 744 | 631 | 3 878 | 2 797 | 1 081 |
| Underliggande rörelseresultat, MSEK | 193 | 14 | 179 | 394 | 84 | 310 |
| Rörelseresultat, MSEK | 219 | 4 | 215 | 463 | 21 | 442 |
| Periodens resultat, MSEK | 175 | -4 | 179 | 365 | -9 | 374 |
| Resultat per aktie, SEK | 13,49 | -0,32 | 13,81 | 28,10 | -0,73 | 28,83 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | 6 | 1 | 5 | 147 | 189 | -42 |
BE Group AB (publ), som är noterat på Nasdaq Stockholm, är ett handels- och serviceföretag inom stål, rostfritt stål och aluminium. BE Group erbjuder effektiv distribution och värdeskapande produktionservice till kunder främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. År 2020 omsatte koncernen 3,7 miljarder kr. BE Group har cirka 630 anställda med Sverige och Finland som största marknader. Huvudkontoret ligger i Malmö. Mer information finns på www.begroup.com.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021

"BE Group levererar återigen ett starkt kvartal"
VDs kommentar
Normalt sett är tredje kvartalet ett svagt kvartal för BE Group, men fortsatt ökad efterfrågan i kombination med stigande stålpriser och ökade bruttomarginaler gör att BE Group levererar återigen ett starkt kvartal. Rörelsemarginalen uppgick till 15,9%, vilket med råge är den bästa sedan börsintroduktionen 2006.
I relation till motsvarande kvartal föregående år gick försäljningen upp med 85% och det underliggande rörelseresultatet landade på 193 MSEK (14). Fortsatt stigande stålpriser medförde lagervinster på 26 MSEK, att jämföra med lagerförluster om -10 MSEK samma period föregående år och rörelseresultatet ökade till 219 MSEK (4). Trots den kraftiga prisuppgången har vi fortsatt god kontroll på rörelsekapitalet och detta medförde ett positivt kassaflöde i perioden.
Fortsatt återhämtning
Marknaden fortsätter att återhämta sig och materialpriserna som steg snabbt och mycket i slutet av förra året, har fortsatt att stiga under hela året med en kraftig uppgång på vissa produktslag i tredje kvartalet. Återhämtningen är tydlig inom både bygg- och tillverkningsindustrin.
I tonnage räknat är kvartalets uppgång 21% jämfört med föregående år men i relation till 2018, som räknat i tonnage var ett bra år, är det fortfarande 10% nedgång vilket gör att det finns utrymme för fortsatt återhämtning. Denna återhämtning ser vi nu framförallt hos våra större kunder.
Stålprisutvecklingen
Totalt sett kommer stålpriserna att fortsätta stiga i fjärde kvartalet, men inte på något sätt i närheten av tredje kvartalets prisökningar. Efterfrågan på stål bedöms vara hög kommande år och bedömningen är också att omställningen till grön ståltillverkning kommer att kräva en mer hållbar prisbild för stålproducenterna. I takt med att priserna stabiliseras är det möjligt att en viss marginalkontraktion sker då dyrare nyinköpt material säljs.
Framtiden
Ödmjukt njuter vi en kort stund över det fina resultatet men fortsätter också att gnata med ständiga och återkommande förbättringar. Ambitionen är att bygga vidare på ett bra och långsiktigt lönsamt bolag med en stabil grund för framtiden genom att fokusera på kundupplevelse och säljkultur. Handelsstål är standardiserade varor och den som erbjuder bäst kundupplevelse inom hållbarhet, kompetens, leveranssäkerhet och tillgänglighet ligger i framkant. Arbetsnamnet för detta är kort och gott kundupplevelse. Ett annat konkurrensmedel är servicenivå, affärsmässighet och proaktivitet. Detta kallar vi säljkultur.
Peter Andersson
VD och koncernchef
| Brygga resultatutveckling 2020–2021, MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | jan-sep |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat 2020 | -4 | 21 | 4 | 18 | 21 |
| Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) | 11 | 2 | 10 | -6 | 23 |
| Jämförelsestörande poster | 35 | 5 | – | – | 40 |
| Underliggande rörelseresultat 2020 | 42 | 28 | 14 | 12 | 84 |
| Försäljningsförändring | -3 | 70 | 97 | – | 164 |
| Underliggande bruttomarginalförändring | 16 | 66 | 90 | – | 172 |
| Omkostnadsförändring | 13 | -31 | -8 | – | -26 |
| Underliggande rörelseresultat 2021 | 68 | 133 | 193 | – | 394 |
| Återläggning lagervinster (+)/förluster (-) | 18 | 25 | 26 | – | 69 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat 2021 | 86 | 158 | 219 | – | 463 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Kommentarer till rapporten
Tredje kvartalet
Koncernens nettoomsättning ökade under perioden med 85 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 1 375 MSEK (744). Ökningen förklaras främst av organisk tonnagetillväxt om 21 procent, positiva pris- och mixeffekter om 65 procent samt negativa valutaeffekter om -1 procent. Tonnaget ökade starkt i jämförelse med föregående år då OEM kunderna och underleverantörer till fordonsindustrin kraftigt reducerade sina verksamheter under delar av tredje kvartalet till följd av pandemin. Den positiva priseffekten beror på kraftigt stigande stålpriser.
Ökade volymer, höga stålpriser och lagervinster bidrog till att bruttoresultatet ökade till 316 MSEK (105) vilket ger en bruttomarginal på 23,0 procent (14,1). Rörelseresultatet ökade till 219 MSEK (4) motsvarande en rörelsemarginal på 15,9 procent (0,5). Justerat för lagervinster och -förluster på 26 MSEK (-10) ökade det underliggande rörelseresultatet till 193 MSEK (14). Den underliggande rörelsemarginalen ökade under perioden till 14,0 procent (1,8) och förbättringen är hänförlig till ökat tonnage i kombination med höga stålpriser och stärkt bruttomarginal.
Första nio månaderna
Under de första nio månaderna ökade koncernens nettoomsättning med 39 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 3 878 MSEK (2 797). Tonnaget inom affärsområde Sverige & Polen ökade med 26 procent jämfört med föregående år medan Finland & Baltikum levererade 17 procent mer. Stigande stålpriser och mixeffekter har påverkat nettoomsättningen positivt med 27 procent och pristrenden har medfört lagervinster. Bruttoresultatet ökade till 819 MSEK (413) med en bruttomarginal på 21,1 procent (14,8).
Rörelseresultatet ökade till 463 MSEK (21) motsvarande en rörelsemarginal på 11,9 procent (0,7). Justerat för lagervinster och lagerförluster på 69 MSEK (-23) och jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-40) ökade det underliggande rörelseresultatet till 394 MSEK (84). Den underliggande rörelsemarginalen uppgick under perioden till 10,1 procent (3,0).

KONCERNENS OMSÄTTNINGSTILLVÄXT OCH UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT PER KVARTAL

KONCERNENS BRUTTOMARGINAL OCH BRUTTORESULTAT PER KVARTAL
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
AFFÄRSOMRÅDE SVERIGE & POLEN
Affärsområdet omfattar koncernens verksamheter i Sverige bestående av bolagen BE Group Sverige och Lecor Stålteknik samt den polska verksamheten BE Group Polen.
Tredje kvartalet
Nettoomsättningen ökade med 86 procent under det tredje kvartalet i jämförelse med föregående år och uppgick till 629 MSEK (338). Den högre omsättningen förklaras av att tonnaget ökade med 26 procent samtidigt som stålpriserna var högre. Rörelseresultatet ökade till 94 MSEK (-8). Justerat för lagervinster och -förluster på 17 MSEK (-4) ökade det underliggande rörelseresultatet till 77 MSEK (-5).
Den svenska verksamheten levererade ett starkt underliggande rörelseresultat jämfört med föregående år. Resultatutvecklingen förklaras framförallt av ökad efterfrågan från OEM-kunder och byggsmidesföretag, högre stålpriser och stärkt bruttomarginal. Vårt joint venture AMBE levererade ett starkt rörelseresultat till följd av ökad efterfrågan och höga priser på tunnplåt. I den polska verksamheten och Lecor Stålteknik förbättrades lönsamheten till följd av högre beläggning.
Första nio månaderna
Nettoomsättningen under de första nio månaderna ökade med 40 procent i jämförelse med föregående år och uppgick till 1 881 MSEK (1 343). Omsättningstillväxten förklaras av att tonnaget ökade med 17 procent samt högre stålpriser. Rörelseresultatet ökade till 186 MSEK (-21).
Justerat för lagervinster och lagerförluster på 46 MSEK (-11) och jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-35) ökade det underliggande rörelseresultatet till 141 MSEK (25). Återhämtningen i efterfrågan var tydlig såväl inom bygg- som tillverkningsindustrin.

AFFÄRSOMRÅDE SVERIGE & POLEN, OMSÄTTNINGSTILLVÄXT OCH UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT PER KVARTAL
4
AFFÄRSOMRÄDE FINLAND & BALTIKUM
Affärsområdet omfattar koncernens verksamheter i Finland och i de tre baltiska länderna.
Tredje kvartalet
I jämförelse med det tredje kvartalet föregående år ökade nettoomsättningen med 85 procent till 753 MSEK (408). Omsättningstillväxten förklaras av att tonnaget ökade med 17 procent samtidigt som stålpriserna var högre. Rörelseresultatet ökade till 126 MSEK (13). Justerat för lagervinster och -förluster på 9 MSEK (-6) förbättrades det underliggande rörelseresultatet till 117 MSEK (19).
Den finska verksamheten levererade ett mycket starkt underliggande rörelseresultat jämfört med föregående år, trots begränsad tillgång på platta och tunna produkter. Resultatutvecklingen förklaras av ökad efterfrågan framförallt från tillverkningsindustrin, högre stålpriser och ökad bruttomarginal.
Den baltiska verksamheten levererade ett positivt resultat genom ökat tonnage, högre stålpriser och stärkt bruttomarginal.
Första nio månaderna
Nettoomsättningen under de första nio månaderna ökade med 38 procent i jämförelse med föregående år och uppgick till 2 019 MSEK (1 460). Den högre omsättningen förklaras av att tonnaget ökade med 12 procent samtidigt som stålpriserna var högre. Rörelseresultatet ökade till 286 MSEK (46) och justerat för lagervinster och lagerförluster 24 MSEK (-12) samt jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-5) ökade det underliggande rörelseresultatet till 262 MSEK (63). Utvecklingen är hänförlig till höga stålpriser, stark bruttomarginal och tonnagetillväxt.

AFFÄRSOMRÄDE FINLAND & BALTIKUM
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT OCH
UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT
PER KVARTAL
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Moderbolaget & koncernposter
Under Moderbolaget & koncernposter rapporteras utöver moderbolaget och koncernelimineringar även delar av koncernens verksamheter som är under omstrukturering. För vidare information se årsredovisning 2020.
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har inte fördelats ut på de två affärsområdena.
I moderbolaget BE Group AB (publ) uppgick det tredje kvartalets omsättning, som utgörs av koncerninterna tjänster, till 21 MSEK (23). Dessa koncerninterna tjänster omfattar främst licensavgift avseende dotterbolagens användande av varumärket BE Group samt centrala kostnader för IT och ekonomi etc. Dessa kostnader fördelas och faktureras ut till samtliga dotterbolag i koncernen. I resultatuppföljningen av affärsområdena har dessa koncerngemensamma kostnader eliminerats med undantag av tjänster avseende IT och affärssystem. Utav moderbolagets totala kostnader om 10 MSEK (9) vidarefakturerades 9 MSEK (9). Rörelseresultatet uppgick till 11 MSEK (15). De första nio månaderna uppgick omsättningen till 65 MSEK (72) och rörelseresultatet till 32 MSEK (41).
Finansnettot för kvartalet uppgick till 1 MSEK (-1). Resultat före skatt uppgick till 12 MSEK (14) och resultat efter skatt uppgick till 10 MSEK (11). Investeringarna i moderbolaget uppgick till 0 MSEK (0). Moderbolagets likvida medel uppgick till 171 MSEK (88) vid periodens slut.
Finansnettot under de första nio månaderna uppgick till 97 MSEK (22). Resultat före skatt uppgick till 129 MSEK (63) och resultat efter skatt uppgick till 123 MSEK (58). Investeringarna i moderbolaget uppgick till 3 MSEK (0).
Koncernen
Finansnetto och skatt
Koncernens finansnetto uppgick under det tredje kvartalet till -5 MSEK (-7), varav räntenetto -3 MSEK (-5). Under kvartalet uppgick räntekostnader relaterat till leasing enligt IFRS16 till -2 MSEK (-3). För de första nio månaderna uppgick finansnettot till -17 MSEK (-29) och räntenettot till -11 MSEK (-14) varav -7 MSEK (-9) är relaterat till leasing enligt IFRS 16.
Skatten för det tredje kvartalet uppgick till -39 MSEK (-1). Resultatet efter skatt uppgick till 175 MSEK (-4) och till 365 MSEK (-9) för de första nio månaderna inklusive jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-40).
Kassaflöde
Koncernens rörelsekapital uppgick vid periodens slut till 610 MSEK (474) och den genomsnittliga rörelsekapitalbindningen för det tredje kvartalet var 9,5 procent (15,6). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 6 MSEK (1) i kvartalet och till 147 MSEK (189) för de första nio månaderna. Återbetalning av tidigare erhållet anstånd avseende inbetalning av skatter och avgifter om ca 30 MSEK belastade kassaflödet under de första nio månaderna. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -6 MSEK (-3) för det tredje kvartalet och till -15 MSEK (-16) för de första nio månaderna. Kassaflödet efter investeringar uppgick därmed till 0 MSEK (-2) under tredje kvartalet och till 132 MSEK (173) för de första nio månaderna.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens likvida medel, inklusive checkräkningskredit, uppgick vid periodens slut till 276 MSEK (252) och den räntebärande nettoskulden exkl. IFRS 16 uppgick till 98 MSEK (281). Vid periodens slut uppgick det egna kapitalet till 1 281 MSEK (920).
Organisation, struktur och medarbetare
Antalet anställda uppgick till 627 jämfört med 632 vid samma tidpunkt föregående år. Medelantalet anställda uppgick under tredje kvartalet till 625 (636).

KONCERNENS KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN I MSEK
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Övriga upplysningar
Väsentliga händelser efter periodens slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner har ägt rum mellan BE Group och närstående som väsentligen påverkat bolagets ställning och resultat.
Valberedning
I enlighet med bolagets principer har en valberedning utsetts. I valberedningen ingår Petter Stillström (AB Traction), Alf Svedulf (Svedulf Fastighets AB), Johan Ahldin (The Pure Circle) samt Jörgen Zahlin, ordförande BE Group AB, tillika sammankallande för valberedningen.
Årsstämma 2022
BE Groups årsstämma hålls den 21 april 2022 kl. 16.00 i Malmö. Mer information kommer att publiceras på bolagets webbplats.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
BE Group är genom sin verksamhet utsatt för globala makroekonomiska faktorer, konkurrenssituation, strukturförändringar på marknaden och konjunkturen samt finansiella risker såsom valutarisker, ränterisker, kredit- och motpartsrisker. Inom de i koncernen ingående bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. I årsredovisningen för 2020, som avlämnades i mars 2021, beskrivs koncernens riskexponering. För risker med anledning av effekterna av Covid-19, se nedan.
Risker avseende Covid-19 och vidtagna åtgärder
Det är inte möjligt att fullt ut kvantifiera den påverkan som Covid-19 kommer att få för bolaget. BE Group följer utvecklingen noga och anpassar de åtgärder som implementerats på kort sikt i koncernen såsom statliga stöd, omförhandlade avtal och ökad kontroll på rörelsekapital och kostnader för att minska de negativa effekterna på verksamheten. Bolaget agerar i enlighet med beslut och rekommendationer från regeringar och myndigheter på respektive marknad och med medarbetarnas hälsa och välmående som högsta prioritet.
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering samt Årsredovisningslagen. Moderbolagets delårsrapport är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Statliga bidrag redovisas till verkligt värde när det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och de villkor som är förknippade med bidraget kommer att uppfyllas. Statliga bidrag som gäller kostnader redovisas i resultaträkningen som kostnadsreduceringar.
För en beskrivning av koncernens övriga redovisningsprinciper och definitioner av vissa begrepp hänvisas till årsredovisningen för 2020. Tillämpade principer är oförändrade i förhållande till dessa principer. I övrigt har de nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med räkenskapsåret 2021 inte haft någon större effekt på den finansiella rapporteringen.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Kommande information
Kommande rapporttillfällen
BE Group AB (publ) avser att publicera ekonomisk information vid följande datum:
- Bokslutskommuniké för 2021 kommer att publiceras den 27 januari 2022.
- Årsredovisning för 2021 kommer att vara tillgänglig i slutet på mars 2022.
- Delårsrapport för januari-mars 2022 kommer att publiceras den 21 april 2022.
Finansiell information finns tillgänglig på svenska och engelska på BE Groups webbplats och kan beställas via tel +46 (0)40 38 42 00 eller e-post: [email protected].
Malmö den 21 oktober 2021
BE Group AB (publ)
Peter Andersson
VD och koncernchef
Frågor avseende denna rapport besvaras av:
Peter Andersson, VD och koncernchef
Tel: +46 (0)706 53 76 55, e-post: [email protected]
Christoffer Franzén, CFO
Tel: +46 (0)705 46 90 05, e-post: [email protected]
BE Group AB (publ), Box 225, 201 22 Malmö, Besöksadress: Krangatan 4B
Org. nr: 556578-4724, tel: +46 (0)40 38 42 00
[email protected], www.begroup.com
Denna rapport har översiktligt granskats av bolagets revisorer.
Denna information är sådan information som BE Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 21 oktober 2021 kl. 14:00.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Revisorns granskningsrapport
BE Group AB (publ) org.nr. 556578-4724
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för BE Group AB (publ) per 30 september 2021 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Malmö, den 21 oktober 2021
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Eva Carlsvi
Auktoriserad revisor
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| (MSEK) | Not | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning | | 1 375 | 744 | 3 878 | 2 797 | 3 672 | 4 753 |
| Kostnad för sålda varor | 1 | -1 059 | -639 | -3 059 | -2 384 | -3 124 | -3 799 |
| Bruttoresultat | | 316 | 105 | 819 | 413 | 548 | 954 |
| Försäljningskostnader | 1 | -93 | -79 | -312 | -275 | -371 | -408 |
| Administrationskostnader | 1 | -25 | -24 | -83 | -83 | -110 | -110 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 2 | -1 | 1 | -1 | -39 | -35 | 3 |
| Andel av resultat i joint venture | | 22 | 1 | 40 | 5 | 7 | 42 |
| Rörelseresultat | | 219 | 4 | 463 | 21 | 39 | 481 |
| Finansiella poster | | -5 | -7 | -17 | -29 | -28 | -16 |
| Resultat före skatt | | 214 | -3 | 446 | -8 | 11 | 465 |
| Skatt | | -39 | -1 | -81 | -1 | -7 | -87 |
| Periodens resultat | | 175 | -4 | 365 | -9 | 4 | 378 |
| | | | | | | | |
| Resultat per aktie | | 13,49 | -0,32 | 28,10 | -0,73 | 0,33 | 29,16 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | | 13,49 | -0,32 | 28,10 | -0,73 | 0,33 | 29,16 |
Rapport över koncernens totalresultat
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Periodens resultat | 175 | -4 | 365 | -9 | 4 | 378 |
| Övrigt totalresultat | | | | | | |
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | | | | | | |
| Omräkningsdifferenser | 5 | 3 | 11 | 7 | -21 | -17 |
| Säkring av nettoinvestering i utländska dotterbolag | - | 0 | - | 0 | 0 | 0 |
| Skatt hänförlig till poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | - | 0 | - | 0 | 0 | 0 |
| Summa övrigt totalresultat | 5 | 3 | 11 | 7 | -21 | -17 |
| Periodens totalresultat | 180 | -1 | 376 | -2 | -17 | 361 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Koncernens balansräkning i sammandrag
| (MSEK) | Not | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | ||
| Goodwill | 561 | 569 | 557 | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 8 | 5 | 5 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 86 | 91 | 89 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 501 | 550 | 541 | |
| Andelar i joint venture | 157 | 115 | 117 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | |
| Uppskjuten skattefordran | 15 | 27 | 24 | |
| Summa anläggningstillgångar | 1 328 | 1 357 | 1 333 | |
| Varulager | 770 | 553 | 501 | |
| Kundfordringar | 866 | 450 | 376 | |
| Övriga rörelsefordringar | 34 | 42 | 42 | |
| Likvida medel | 176 | 102 | 166 | |
| Summa omsättningstillgångar | 1 846 | 1 147 | 1 085 | |
| Summa tillgångar | 3 | 3 174 | 2 504 | 2 418 |
| Eget kapital | 1 281 | 920 | 905 | |
| Långfristiga räntebärande skulder | 266 | 382 | 321 | |
| Långfristiga leasingskulder | 413 | 460 | 457 | |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 41 | 44 | 42 | |
| Summa långfristiga skulder | 720 | 886 | 820 | |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 9 | 1 | 1 | |
| Kortfristiga leasingskulder | 88 | 90 | 84 | |
| Leverantörsskulder | 783 | 402 | 414 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 277 | 169 | 162 | |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 16 | 36 | 32 | |
| Summa kortfristiga skulder | 1 173 | 698 | 693 | |
| Summa skulder och eget kapital | 3 | 3 174 | 2 504 | 2 418 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Rörelseresultat | 219 | 4 | 463 | 21 | 39 | 481 |
| Justering för ej likviditetspåverkande poster | 4 | 25 | 36 | 112 | 134 | 58 |
| – varav av- och nedskrivingar | 29 | 28 | 89 | 86 | 115 | 118 |
| – varav övriga poster | -25 | -3 | -53 | 26 | 19 | -60 |
| Betald/erhållen ränta och andra finansiella poster | -4 | -6 | -12 | -16 | -21 | -17 |
| Betald skatt | -3 | -3 | -7 | -10 | -10 | -7 |
| Förändring av rörelsekapital | -210 | -19 | -333 | 82 | 199 | -216 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 6 | 1 | 147 | 189 | 341 | 299 |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -7 | -3 | -16 | -16 | -21 | -21 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Övrigt kassaflöde i investeringsverksamheten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassaflöde efter investeringar | 0 | -2 | 132 | 173 | 320 | 279 |
| Kassaflöde finansieringsverksamheten | -11 | 78 | -119 | -239 | -318 | -198 |
| Periodens kassaflöde | -11 | 76 | 13 | -66 | 2 | 81 |
| Kursdifferens i likvida medel | -3 | 0 | -3 | 0 | -4 | -7 |
| Förändring av likvida medel | -14 | 76 | 10 | -66 | -2 | 74 |
Förändringar av eget kapital i sammandrag
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Eget kapital vid periodens ingång | 1 101 | 921 | 905 | 922 | 922 | 920 |
| Periodens totalresultat | 180 | -1 | 376 | -2 | -17 | 361 |
| Utdelning | - | - | - | - | - | - |
| Eget kapital vid periodens utgång | 1 281 | 920 | 1 281 | 920 | 905 | 1 281 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Not 1 Avskrivningar
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 17 | 17 | 23 | 23 |
| Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 24 | 22 | 70 | 67 | 89 | 92 |
| Summa avskrivningar | 29 | 28 | 89 | 86 | 115 | 118 |
Not 2 Jämförelsestörande poster
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Omstruktureringskostnader | – | – | – | -40 | -40 | – |
| Summa jämförelsestörande poster | – | – | – | -40 | -40 | – |
Not 3 Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
Värderingen av de finansiella tillgångarna och skuldernas verkliga värden har utförts enligt nivå 2, förutom Likvida medel som är värderade enligt nivå 1. För mer info hänvisas till årsredovisningen för 2020, Not 31. I förhållande till värderingen per den 31 december har inga väsentliga förändringar skett.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Segmentsredovisning
Nettoomsättning per affärsområde
| (MSEK) | 2021 jul-sep | 2020 jul-sep | 2021 jan-sep | 2020 jan-sep | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 629 | 338 | 1 881 | 1 343 | 1 782 | 2 320 |
| Finland & Baltikum | 753 | 408 | 2 019 | 1 460 | 1 896 | 2 455 |
| Moderbolaget & koncernposter | -7 | -2 | -22 | -6 | -6 | -22 |
| Koncernen | 1 375 | 744 | 3 878 | 2 797 | 3 672 | 4 753 |
Nettoomsättning per affärsområde och produktgrupp
| 2021 | Sverige & Polen | Finland & Baltikum | Moderbolaget & koncernposter | Totalt | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 jul-sep | 2021 jan-sep | 2021 jul-sep | 2021 jan-sep | 2021 jul-sep | 2021 jan-sep | 2021 jul-sep | 2021 jan-sep | Rullande 12 mån | |
| Långa produkter | 312 | 932 | 211 | 563 | 0 | 0 | 523 | 1 495 | 1 833 |
| Platta produkter | 196 | 562 | 379 | 1 026 | 0 | 0 | 575 | 1 588 | 1 928 |
| Rostfritt stål | 82 | 258 | 115 | 293 | 0 | 0 | 197 | 551 | 680 |
| Aluminium | 17 | 56 | 37 | 106 | 0 | 0 | 54 | 162 | 200 |
| Övrigt | 22 | 73 | 11 | 31 | -7 | -22 | 26 | 82 | 112 |
| Totalt | 629 | 1 881 | 753 | 2 019 | -7 | -22 | 1 375 | 3 878 | 4 753 |
| 2020 | Sverige & Polen | Finland & Baltikum | Moderbolaget & koncernposter | Totalt | |||||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 2020 jul-sep | 2020 jan-sep | 2020 jul-sep | 2020 jan-sep | 2020 jul-sep | 2020 jan-sep | 2020 jul-sep | 2020 jan-sep | 2020 helår | |
| Långa produkter | 167 | 636 | 110 | 389 | 0 | 0 | 277 | 1 025 | 1 363 |
| Platta produkter | 95 | 387 | 190 | 701 | 0 | 0 | 285 | 1 088 | 1 428 |
| Rostfritt stål | 49 | 211 | 77 | 271 | 0 | 0 | 126 | 482 | 611 |
| Aluminium | 12 | 44 | 27 | 88 | 0 | 0 | 39 | 132 | 170 |
| Övrigt | 15 | 65 | 4 | 11 | -2 | -6 | 17 | 70 | 100 |
| Totalt | 338 | 1 343 | 408 | 1 460 | -2 | -6 | 744 | 2 797 | 3 672 |
Nettoomsättning per land utifrån kundens hemvist
| (MSEK) | 2021 jul-sep | 2020 jul-sep | 2021 jan-sep | 2020 jan-sep | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 615 | 333 | 1 844 | 1 312 | 1 743 | 2 275 |
| Finland | 660 | 362 | 1 749 | 1 307 | 1 681 | 2 123 |
| Övrigt | 100 | 49 | 285 | 178 | 248 | 355 |
| Koncernen | 1 375 | 744 | 3 878 | 2 797 | 3 672 | 4 753 |
Levererat tonnage per segment
| (Tusentals ton) | 2021 jul-sep | 2020 jul-sep | 2021 jan-sep | 2020 jan-sep | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 36 | 28 | 126 | 108 | 144 | 162 |
| Finland & Baltikum | 42 | 36 | 139 | 124 | 164 | 179 |
| Moderbolaget & koncernposter | -1 | 0 | -2 | -1 | -1 | -2 |
| Koncernen | 77 | 64 | 263 | 231 | 307 | 339 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Rörelseresultat (EBIT) per segment
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-jun | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 94 | -8 | 186 | -21 | -14 | 193 |
| Finland & Baltikum | 126 | 13 | 286 | 46 | 63 | 303 |
| Moderbolaget & koncernposter | -1 | -1 | -9 | -4 | -10 | -15 |
| Koncernen | 219 | 4 | 463 | 21 | 39 | 481 |
Rörelsemarginal per segment
| | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 14,9% | -2,5% | 9,9% | -1,6% | -0,8% | 8,3% |
| Finland & Baltikum | 16,6% | 3,1% | 14,1% | 3,1% | 3,3% | 12,3% |
| Moderbolaget & koncernposter | neg | neg | neg | neg | neg | neg |
| Koncernen | 15,9% | 0,5% | 11,9% | 0,7% | 1,1% | 10,1% |
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) per segment 1)
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 77 | -5 | 141 | 25 | 32 | 148 |
| Finland & Baltikum | 117 | 19 | 262 | 63 | 74 | 273 |
| Moderbolaget & koncernposter | -1 | 0 | -9 | -4 | -10 | -15 |
| Koncernen | 193 | 14 | 394 | 84 | 96 | 406 |
Underliggande rörelsemarginal per segment 2)
| | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 12,1% | -1,4% | 7,5% | 1,9% | 1,8% | 6,4% |
| Finland & Baltikum | 15,5% | 4,5% | 13,0% | 4,3% | 3,9% | 11,1% |
| Moderbolaget & koncernposter | neg | neg | neg | neg | neg | neg |
| Koncernen | 14,0% | 1,8% | 10,1% | 3,0% | 2,6% | 8,5% |
Avskrivningar per segment
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 4 | 3 | 12 | 9 | 13 | 16 |
| Finland & Baltikum | 2 | 3 | 8 | 10 | 13 | 11 |
| Moderbolaget & koncernposter | 23 | 22 | 69 | 67 | 89 | 91 |
| Koncernen | 29 | 28 | 89 | 86 | 115 | 118 |
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar per segment
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 4 | 3 | 8 | 15 | 17 | 10 |
| Finland & Baltikum | 3 | 0 | 5 | 1 | 2 | 6 |
| Moderbolaget & koncernposter | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 5 |
| Koncernen | 7 | 3 | 16 | 16 | 21 | 21 |
1) Rörelseresultat (EBIT) justerat för lagervinster och -förluster och jämförelsestörande poster. Med lagervinster och -förluster avses skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till återanskaffningspris. Beräkningen av lagervinster och -förluster görs enligt bolagets egen modell och har ej varit föremål för granskning av bolagets revisor.
2) Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Nyckeltal
| (MSEK om inget annat anges) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning | 1 375 | 744 | 3 878 | 2 797 | 3 672 | 4 753 |
| Resultatmätt | | | | | | |
| Bruttoresultat | 316 | 105 | 819 | 413 | 548 | 954 |
| Underliggande bruttoresultat | 301 | 114 | 769 | 434 | 563 | 898 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 219 | 4 | 463 | 21 | 39 | 481 |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | 193 | 14 | 394 | 84 | 96 | 406 |
| Marginalmätt | | | | | | |
| Bruttomarginal | 23,0% | 14,1% | 21,1% | 14,8% | 14,9% | 20,1% |
| Underliggande bruttomarginal | 21,9% | 15,3% | 19,8% | 15,5% | 15,3% | 18,9% |
| Rörelsemarginal | 15,9% | 0,5% | 11,9% | 0,7% | 1,1% | 10,1% |
| Underliggande rörelsemarginal | 14,0% | 1,8% | 10,1% | 3,0% | 2,6% | 8,5% |
| Kapitalstruktur | | | | | | |
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 98 | 281 | 98 | 281 | 156 | 98 |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 8% | 30% | 8% | 30% | 17% | 8% |
| Rörelsekapital vid periodens slut | 610 | 474 | 610 | 474 | 343 | 610 |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | 523 | 464 | 441 | 499 | 468 | 448 |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 1 467 | 1 258 | 1 393 | 1 323 | 1 305 | 1 376 |
| Rörelsekapitalbindning | 9,5% | 15,6% | 8,5% | 13,4% | 12,8% | 9,4% |
| Avkastning | | | | | | |
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 59,1% | 0,5% | 43,6% | 1,3% | 2,3% | 34,3% |
| Per aktie | | | | | | |
| Resultat per aktie (SEK) | 13,49 | -0,32 | 28,10 | -0,73 | 0,33 | 29,16 |
| Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 13,49 | -0,32 | 28,10 | -0,73 | 0,33 | 29,16 |
| Eget kapital per aktie (SEK) | 98,68 | 70,87 | 98,68 | 70,87 | 69,73 | 98,68 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) | 0,50 | 0,06 | 11,36 | 14,56 | 26,28 | 23,08 |
| Antal aktier vid periodens slut (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Antal aktier (tusentals) före och efter utspädning | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Tillväxt | | | | | | |
| Omsättningstillväxt | 85% | -24% | 39% | -17% | -16% | 26% |
| - varav organisk tonnagetillväxt | 21% | -16% | 14% | -11% | -10% | 10% |
| - varav pris- och mixförändringar | 65% | -6% | 27% | -5% | -5% | 18% |
| - varav valutaeffekter | -1% | -2% | -2% | -1% | -1% | -2% |
| Övrigt | | | | | | |
| Medeltal anställda | 625 | 636 | 619 | 636 | 633 | 628 |
| Lagervinster och -förluster | 26 | -10 | 69 | -23 | -17 | 75 |
| Levererat tonnage (tusentals ton) | 77 | 64 | 263 | 231 | 307 | 339 |
¹⁾ För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avstämning/brygga mellan alternativa nyckeltal som används i denna rapport och närmst liggande IFRS-mätt finns under Alternativa nyckeltal.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning | 21 | 23 | 65 | 72 | 79 | 72 |
| Administrationskostnader | -10 | -9 | -33 | -32 | -42 | -43 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 0 | 1 | 0 | 1 | 16 | 15 |
| Rörelseresultat | 11 | 15 | 32 | 41 | 53 | 44 |
| Finansiella poster | 1 | -1 | 97 | 22 | 37 | 112 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | 14 | 129 | 63 | 90 | 156 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | -15 | -15 |
| Resultat före skatt | 12 | 14 | 129 | 63 | 75 | 141 |
| Skatt | -2 | -3 | -6 | -5 | -2 | -3 |
| Periodens resultat, tillika periodens totalresultat | 10 | 11 | 123 | 58 | 73 | 138 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| (MSEK) | 2021
30 sep | 2020
30 sep | 2020
31 dec |
| --- | --- | --- | --- |
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 | 1 | 1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 900 | 905 | 906 |
| Summa anläggningstillgångar | 905 | 906 | 909 |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 167 | 108 |
| Likvida medel | 171 | 88 | 152 |
| Summa omsättningstillgångar | 267 | 255 | 260 |
| Summa tillgångar | 1 172 | 1 161 | 1 169 |
| Eget kapital | 838 | 699 | 715 |
| Långfristiga skulder | 210 | 312 | 305 |
| Kortfristiga skulder | 124 | 150 | 149 |
| Summa skulder och eget kapital | 1 172 | 1 161 | 1 169 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Nyckeltal – kvartalsöversikt
| (MSEK om inget annat anges) | 2021 jul-sep | 2021 apr-jun | 2021 jan-mar | 2020 okt-dec | 2020 jul-sep | 2020 apr-jun | 2020 jan-mar | 2019 okt-dec | 2019 jul-sep |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 375 | 1 403 | 1 100 | 875 | 744 | 935 | 1 118 | 984 | 977 |
| Resultatmätt | |||||||||
| Bruttoresultat | 316 | 296 | 207 | 135 | 105 | 138 | 170 | 138 | 137 |
| Underliggande bruttoresultat | 301 | 275 | 193 | 129 | 114 | 140 | 180 | 138 | 136 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 219 | 158 | 86 | 18 | 4 | 21 | -4 | 8 | 14 |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | 193 | 133 | 68 | 12 | 14 | 28 | 42 | 9 | 13 |
| Marginalmätt | |||||||||
| Bruttomarginal | 23,0% | 21,1% | 18,9% | 15,5% | 14,1% | 14,7% | 15,2% | 14,0% | 14,0% |
| Underliggande bruttomarginal | 21,9% | 19,6% | 17,5% | 14,8% | 15,3% | 14,9% | 16,1% | 14,1% | 13,9% |
| Rörelsemarginal | 15,9% | 11,3% | 7,8% | 2,1% | 0,5% | 2,2% | -0,4% | 0,8% | 1,5% |
| Underliggande rörelsemarginal | 14,0% | 9,5% | 6,1% | 1,4% | 1,8% | 3,0% | 3,8% | 0,9% | 1,4% |
| Kapitalstruktur | |||||||||
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 98 | 75 | 124 | 156 | 281 | 254 | 322 | 373 | 431 |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 8% | 7% | 13% | 17% | 30% | 27% | 34% | 40% | 46% |
| Rörelsekapital vid periodens slut | 610 | 434 | 376 | 343 | 474 | 455 | 520 | 549 | 608 |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | 523 | 405 | 360 | 409 | 464 | 487 | 534 | 578 | 580 |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 1 467 | 1 387 | 1 318 | 1 272 | 1 258 | 1 258 | 1 389 | 1 463 | 1 477 |
| Rörelsekapitalbindning | 9,5% | 7,2% | 8,2% | 11,7% | 15,6% | 13,0% | 11,9% | 14,7% | 14,8% |
| Avkastning | |||||||||
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 59,1% | 44,9% | 25,1% | 5,1% | 0,5% | 5,8% | -1,2% | 1,5% | 4,0% |
| Per aktie | |||||||||
| Resultat per aktie (SEK) | 13,49 | 9,74 | 4,88 | 1,06 | -0,32 | 1,34 | -1,75 | 0,57 | 0,30 |
| Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 13,49 | 9,74 | 4,88 | 1,06 | -0,32 | 1,34 | -1,75 | 0,57 | 0,30 |
| Eget kapital per aktie (SEK) | 98,68 | 84,82 | 75,55 | 69,73 | 70,87 | 70,92 | 72,19 | 71,05 | 71,80 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) | 0,50 | 6,24 | 4,62 | 11,72 | 0,06 | 7,32 | 7,18 | 6,50 | -1,03 |
| Antal aktier vid periodens slut (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Antal aktier (tusentals) före och efter utspädning | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Tillväxt | |||||||||
| Omsättningstillväxt | 85% | 50% | -2% | -11% | -24% | -22% | -7% | -15% | -12% |
| - varav organisk tonnagetillväxt | 21% | 28% | -3% | -1% | -16% | -17% | -5% | -17% | -11% |
| - varav pris- och mixförändringar | 65% | 25% | 4% | -8% | -6% | -5% | -3% | 1% | -2% |
| - varav valutaeffekter | -1% | -3% | -3% | -2% | -2% | 0% | 1% | 1% | 1% |
| Övrigt | |||||||||
| Medeltal anställda | 625 | 616 | 613 | 625 | 636 | 637 | 637 | 644 | 646 |
| Lagervinster och -förluster | 26 | 25 | 18 | 6 | -10 | -2 | -11 | -1 | 1 |
| Levererat tonnage (tusentals ton) | 77 | 98 | 88 | 76 | 64 | 77 | 90 | 77 | 75 |
¹⁾ För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avstämning/brygga mellan alternativa nyckeltal som används i denna rapport och närmst liggande IFRS-mått finns under Alternativa nyckeltal.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Alternativa nyckeltal
Koncernen har ett antal alternativa nyckeltal i sin rapport. De alternativa nyckeltalen som BE Group anser väsentliga är följande:
Underliggande rörelseresultat (uEBIT)
| (MSEK) | 2021
jul-sep | 2020
jul-sep | 2021
jan-sep | 2020
jan-sep | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Rörelseresultat | 219 | 4 | 463 | 21 | 39 | 481 |
| Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) | -26 | 10 | -69 | 23 | 17 | -75 |
| Justering för jämförelsestörande poster | – | – | – | 40 | 40 | – |
| Koncernen | 193 | 14 | 394 | 84 | 96 | 406 |
Rörelsekapital
| (MSEK) | 2021
30 sep | 2020
30 sep | 2020
31 dec |
| --- | --- | --- | --- |
| Varulager | 770 | 553 | 501 |
| Kundfordringar | 866 | 450 | 376 |
| Övriga rörelsefordringar | 34 | 42 | 42 |
| Avdrag leverantörsskulder | -783 | -402 | -414 |
| Avdrag övriga kortfristiga skulder | -277 | -169 | -162 |
| Avrundning | – | – | – |
| Koncernen | 610 | 474 | 343 |
Genomsnittligt rörelsekapital är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Nettoskuld exkl. IFRS 16
| (MSEK) | 2021
30 sep | 2020
30 sep | 2020
31 dec |
| --- | --- | --- | --- |
| Långfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 679 | 842 | 778 |
| Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 97 | 91 | 85 |
| Avdrag leasingskulder | -501 | -550 | -541 |
| Avdrag finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Avdrag likvida medel | -176 | -102 | -166 |
| Avrundning | -1 | – | – |
| Koncernen | 98 | 281 | 156 |
Nettoskuldsättningsgraden exkl. IFRS 16 beräknas som nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital.
Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16
| (MSEK) | 2021
30 sep | 2020
30 sep | 2020
31 dec |
| --- | --- | --- | --- |
| Eget kapital exkl. IFRS 16 | 1 287 | 926 | 912 |
| Långfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 679 | 842 | 778 |
| Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 97 | 91 | 85 |
| Avdrag leasingskulder | -501 | -550 | -541 |
| Avrundning | – | – | – |
| Koncernen | 1 562 | 1 309 | 1 234 |
Genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Definitioner av nyckeltal
| Justerade resultatmått | |
|---|---|
| Underliggande bruttoresultat | Underliggande bruttoresultat är redovisat bruttoresultat justerat för lagervinster och lagerförluster (avdrag vid vinster och tillägg vid förluster). |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | Rörelseresultat (EBIT) före jämförelsestörande poster justerat för lagervinster och lagerförluster (avdrag vid vinster och tillägg vid förluster). |
| Jämförelsestörande poster | Poster som inte har direkt med koncernens normala verksamhet att göra eller som är av engångskaraktär, där en redovisning tillsammans med övriga poster i rapporten över koncernens totala resultat hade givit en jämförelsestörande påverkan som hade gjort det svårare att bedöma utvecklingen av den normala verksamheten för en utomstående betraktare. |
| Justerade marginalmått | |
| Underliggande bruttomarginal | Underliggande bruttoresultat i procent av nettoomsättningen. |
| Underliggande rörelsemarginal | Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen. |
| Kapitalstruktur | |
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 | Räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16 minskade med likvida medel samt finansiella anläggningstillgångar. |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 | Nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital exkl. IFRS 16. |
| Rörelsekapital | Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och räntebärande skulder. |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och räntebärande skulder. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata. |
| Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 | Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 | Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata. |
| Rörelsekapitalbindning | Genomsnittligt rörelsekapital, i procent av nettoomsättning justerad till årstakt. |
| Avkastning | |
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 | Rörelseresultat exkl. IFRS 16 justerat till årstakt, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16. |
| Data per aktie | |
| Resultat per aktie | Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden. |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie | Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden. |
| Antal aktier vid periodens slut | Utestående aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split. |
| Genomsnittligt antal aktier | Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner och split. |
| Tillväxt | |
| Omsättningstillväxt | Förändringen av rörelsens nettoomsättning i förhållande till föregående period i procent. |
| Övrigt | |
| Lagervinster och -förluster | Skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till återanskaffningspris. |
För övriga definitioner av nyckeltal hänvisas till avlämnad årsredovisning för 2020.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-september 2021
Om BE Group
Ett ledande stålserviceföretag i norra Europa
BE Group är ett handels- och serviceföretag inom stål- och metallbranschen. Kunderna finns framför allt inom bygg- och tillverkningsindustrin i Sverige, Finland och Baltikum, där BE Group är en av marknadens ledande aktörer.
Med gedigen kompetens och effektiva processer inom inköp, logistik, och produktion erbjuder BE Group lagerförsäljning, produktionservice och direktleveranser till kunder utifrån deras specifika behov av stål- och metallprodukter. BE Group har ca 630 anställda och omsatte 3,7 miljarder kronor under 2020. Huvudkontoret ligger i Malmö.
AFFÄRSIDÉ
BE Group är en oberoende effektiv distributör av stål, rostfritt stål, aluminium och värdeskapande service till nordisk tillverknings- och byggindustri.
Antal anställda
ca 630
Omsättning
3,7 Mdkr
21