AI assistant
BE Group AB — Interim / Quarterly Report 2021
Jul 13, 2021
3140_ir_2021-07-13_f5fb93b9-d864-4033-b4e8-b896fbd5f9de.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
BE GROUP
DELÅRSRAPPORT
BE Group AB (publ)
januari – juni 2021
Andra kvartalet 2021
- Nettoomsättningen ökade till 1 403 MSEK (935)
- Underliggande rörelseresultatet ökade till 133 MSEK (28)
- Lagervinster och -förluster uppgick till 25 MSEK (-2) och jämförelsestörande poster till 0 MSEK (-5)
- Rörelseresultatet ökade till 158 MSEK (21)
- Resultat efter skatt ökade till 127 MSEK (18)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 81 MSEK (95)
- Resultat per aktie ökade till 9,74 kr (1,34)
Första halvåret 2021
- Nettoomsättningen ökade till 2 503 MSEK (2 053)
- Underliggande rörelseresultatet ökade till 201 MSEK (70)
- Lagervinster och -förluster uppgick till 43 MSEK (-13) och jämförelsestörande poster till 0 MSEK (-40)
- Rörelseresultatet ökade till 244 MSEK (17)
- Resultat efter skatt ökade till 190 MSEK (-5)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 141 MSEK (188)
- Resultat per aktie ökade till 14,62 kr (-0,40)
| Resultatöversikt | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | Förändring | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tonnage, tusen ton | 98 | 77 | 21 | 186 | 167 | 19 |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 403 | 935 | 468 | 2 503 | 2 053 | 450 |
| Underliggande rörelseresultat, MSEK | 133 | 28 | 105 | 201 | 70 | 131 |
| Rörelseresultat, MSEK | 158 | 21 | 137 | 244 | 17 | 227 |
| Periodens resultat, MSEK | 127 | 18 | 109 | 190 | -5 | 195 |
| Resultat per aktie, SEK | 9,74 | 1,34 | 8,40 | 14,62 | -0,40 | 15,02 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | 81 | 95 | -14 | 141 | 188 | -47 |
BE Group AB (publ), som är noterat på Nasdaq Stockholm, är ett handels- och serviceföretag inom stål, rostfritt stål och aluminium. BE Group erbjuder effektiv distribution och värdeskapande produktionsservice till kunder främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. År 2020 omsatte koncernen 3,7 miljarder kr. BE Group har cirka 630 anställda med Sverige och Finland som största marknader. Huvudkontoret ligger i Malmö. Mer information finns på www.begroup.com.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021

> "...stigande stålpriser och ökade bruttomarginaler gör att BE Group i andra kvartalet levererar ett mycket starkt resultat"
VDs kommentar
Efter förra årets nedgång i andra och tredje kvartalet började efterfrågan successivt öka i slutet av året. En ökning som fortsatt under 2021 och som i kombination med stigande stålpriser och ökade bruttomarginaler gör att BE Group i andra kvartalet levererar ett mycket starkt resultat. Den underliggande rörelsemarginalen uppgick till 9,5 procent och är den bästa sedan börsintroduktionen 2006.
Försäljningen under andra kvartalet gick upp med 50 procent och det underliggande rörelseresultatet landade på 133 MSEK (28). För halvåret gick försäljningen upp med 22 procent och det underliggande rörelseresultatet ökade till 201 MSEK (70).
Fortsatt stigande stålpriser medförde lagervinster på 25 MSEK, att jämföra med lagerförluster om -2 MSEK samma period föregående år och rörelseresultatet ökade till 158 MSEK (21). För halvåret uppgick lagervinsterna till 43 MSEK (-13) och rörelseresultatet till 244 MSEK (17). Det skall i sammanhanget noteras att rörelseresultatet under första halvåret 2020 belastades med jämförelsestörande poster om -40 MSEK avseende centralisering av lager och produktion till Norrköping samt omstruktureringsprojektet i Baltikum.
Fortsatt återhämtning
Marknaden fortsätter att återhämta sig och materialpriserna som steg snabbt och mycket i slutet av förra året har fortsatt stiga både under första och andra kvartalet. På huvudmarknaderna är återhämtningen tydlig inom både bygg- och tillverkningsindustrin.
I tonnage räknat ligger första halvåret i paritet med 2019 och 7 procent under 2018 så det finns absolut utrymme för ytterligare återhämtning. Fler och fler blir vaccinerade och förhoppningen är att pandemin börjar närma sig slutet, men dock kvarstår en viss osäkerhet om hur den kan komma att påverka utvecklingen framöver.
Stålprisutvecklingen
Stålpriserna kommer att fortsätta stiga under tredje kvartalet och möjligen även i fjärde kvartalet. Analysföretag har hela tiden flyttat fram sin prognos över när toppen skall vara nådd. Efterfrågan bedöms vara hög kommande år och en högre prisnivå supporteras av fortsatta skyddstullar. Omställningen till hållbar produktion av stål kommer också att kräva en mer hållbar prisbild för stålproducenterna.
Framtiden
Rekord är till för att firas, och det skall vi göra, men rekord är också till för att slås. Vi fortsätter oförtrutet att bygga ett stabilt och långsiktigt lönsamt bolag. Fokus är fortsatt att arbeta med mindre och återkommande förbättringar inom alla delar av bolaget. I vissa fall handlar det om att gräva där vi står och i vissa fall handlar det om att kratta varsamt. Huvudsyftet är oavsett att förbättra kundernas upplevelse av att göra affärer med oss. Det handlar bland annat om hållbarhet, kompetens, leveranssäkerhet, erbjudande och tillgänglighet, kort och gott en god kundupplevelse.
Peter Andersson
VD och koncernchef
| Brygga resultatutveckling 2020–2021, MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | jan-jun |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat 2020 | -4 | 21 | 4 | 18 | 17 |
| Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) | 11 | 2 | 10 | -6 | 13 |
| Jämförelsestörande poster | 35 | 5 | - | - | 40 |
| Underliggande rörelseresultat 2020 | 42 | 28 | 14 | 12 | 70 |
| Försäljningsförändring | -3 | 70 | - | - | 67 |
| Underliggande bruttomarginalförändring | 16 | 66 | - | - | 82 |
| Omkostnadsförändring | 13 | -31 | - | - | -18 |
| Underliggande rörelseresultat 2021 | 68 | 133 | - | - | 201 |
| Återläggning lagervinster (+)/förluster (-) | 18 | 25 | - | - | 43 |
| Jämförelsestörande poster | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat 2021 | 86 | 158 | - | - | 244 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Kommentarer till rapporten
Andra kvartalet
Koncernens nettoomsättning ökade under perioden med 50 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 1 403 MSEK (935). Ökningen förklaras främst av organisk tonnagetillväxt om 28 procent, positiva pris- och mixeffekter om 25 procent samt negativa valutaeffekter om -3 procent. Tonnaget ökade starkt i jämförelse med föregående år då OEM kunderna och underleverantörer till fordonsindustrin kraftigt reducerade sina verksamheter under delar av andra kvartalet till följd av pandemin. Den positiva priseffekten beror på stigande stålpriser.
Ökade volymer, högre stålpriser och lagervinster bidrog till att bruttoresultatet ökade till 296 MSEK (138) vilket ger en bruttomarginal på 21,1 procent (14,7). Rörelseresultatet ökade till 158 MSEK (21) motsvarande en rörelsemarginal på 11,3 procent (2,2). Justerat för lagervinster och lagerförluster på 25 MSEK (-2) och jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-5) ökade det underliggande rörelseresultatet till 133 MSEK (28). Den underliggande rörelsemarginalen ökade under perioden till 9,5 procent (3,0) och förbättringen är främst hänförlig till högre tonnage och stärkt bruttomarginal.
Första halvåret
Under det första halvåret ökade koncernens nettoomsättning med 22 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 2 503 MSEK (2 053). Tonnaget inom affärsområde Sverige & Polen ökade med 13 procent jämfört med föregående år medan Finland & Baltikum levererade 10 procent mer. Bruttoresultatet ökade till 503 MSEK (308) och bruttomarginalen ökade till 20,1 procent (15,0).
Rörelseresultatet ökade till 244 MSEK (17) motsvarande en rörelsemarginal på 9,7 procent (0,8). Justerat för lagervinster och lagerförluster på 43 MSEK (-13) och jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-40) ökade det underliggande rörelseresultatet till 201 MSEK (70). Den underliggande rörelsemarginalen uppgick under perioden till 8,0 procent (3,4).
Covid-19 sammanfattning
Pandemin fortsätter påverka folkhälsan, ekonomier och den finansiella situationen världen över och dess fulla omfattning och varaktighet är ännu inte känd. Den osäkra marknadssituationen har under det senaste året lett till att BE Group vidtagit flera åtgärder för att parera effekterna av Covid-19. Allt eftersom läget gradvis förbättras har åtgärderna minskats. Bolaget har inte erhållit statliga stöd för perioden efter den sista februari 2021 och det tidigare erhållna anståndet avseende inbetalning av skatter och avgifter om ca 30 MSEK återbetalades i april 2021.
BE Group fortsätter följa utvecklingen noga och är beredda att vidta åtgärder där det behövs för att minska de negativa effekterna på verksamheten. Bolaget agerar i enlighet med beslut och rekommendationer från regeringar och myndigheter på respektive marknad och med medarbetarnas hälsa och välmående som högsta prioritet.

KONCERNENS OMSÄTTNINGSTILLVÄXT OCH UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT PER KVARTAL

KONCERNENS BRUTTOMARGINAL OCH BRUTTORESULTAT PER KVARTAL
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021

Affärsområdet omfattar koncernens verksamheter i Sverige bestående av bolagen BE Group Sverige och Lecor Stålteknik samt den polska verksamheten BE Group Polen.
Andra kvartalet
Nettoomsättningen ökade med 57 procent under det andra kvartalet i jämförelse med föregående år och uppgick till 702 MSEK (447). Den högre omsättningen förklaras av att tonnaget ökade med 36 procent samtidigt som stålpriserna var högre. Rörelseresultatet ökade till 56 MSEK (12). Justerat för lagervinster och lagerförluster på 16 MSEK (-2) ökade det underliggande rörelseresultatet till 40 MSEK (14).
Den svenska verksamheten levererade ett starkare underliggande rörelseresultat jämfört med föregående år med stark volymtillväxt på framförallt OEM-kunder och byggsmidesföretag. Vårt joint venture AMBE levererade ett starkt rörelseresultat till följd av ökad efterfrågan och höga priser på tunnplåt.
I den polska verksamheten och Lecor Stålteknik försvagades lönsamheten till följd av försämrad pris- och mixeffekt.
Första halvåret
Nettoomsättningen under det första halvåret ökade med 25 procent i jämförelse med föregående år och uppgick till 1 252 MSEK (1 005). Rörelseresultatet ökade till 92 MSEK (-13). Justerat för lagervinster och lagerförluster på 28 MSEK (-7) och jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-35) ökade det underliggande rörelseresultatet till 64 MSEK (30). Tonnaget ökade med 13 procent och återhämtningen var tydlig såväl inom bygg- som tillverkningsindustrin.

AFFÄRSOMRÅDE SVERIGE & POLEN, OMSÄTTNINGSTILLVÄXT OCH UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT PER KVARTAL
4
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
AFFÄRSOMRÅDE FINLAND & BALTIKUM
Affärsområdet omfattar koncernens verksamheter i Finland och i de tre baltiska länderna.
Andra kvartalet
I jämförelse med det andra kvartalet föregående år ökade nettoomsättningen med 45 procent till 710 MSEK (490). Omsättningstillväxten förklaras av att tonnaget ökade med 21 procent och högre stålpriser. Rörelseresultatet ökade till 108 MSEK (10). Justerat för lagervinster och lagerförluster om 9 MSEK (0) samt jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-5) ökade det underliggande rörelseresultatet till 99 MSEK (15).
Den finska verksamheten levererade ett mycket starkt underliggande rörelseresultat jämfört med föregående år. Resultatutvecklingen förklaras av ökad efterfrågan framförallt från tillverkningsindustrin samt högre stålpriser.
Den baltiska verksamheten levererade ett positivt resultat genom ökat tonnage, högre stålpriser och stärkt bruttomarginal.
Första halvåret
Nettoomsättningen under det första halvåret ökade med 20 procent i jämförelse med föregående år och uppgick till 1 266 MSEK (1 052). Ökningen förklaras främst av organisk tonnagetillväxt om 10 procent, positiva pris- och mixeffekter om 15 procent samt negativa valutaeffekter om -5 procent. Rörelseresultatet ökade till 160 MSEK (33) och justerat för lagervinster och lagerförluster om 15 MSEK (-6) samt jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-5) ökade det underliggande rörelseresultatet till 145 MSEK (44). Utvecklingen är till största delen hänförlig till stärkt bruttomarginal och tonnagetillväxt.

AFFÄRSOMRÅDE FINLAND & BALTIKUM
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT OCH
UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT
PER KVARTAL
Moderbolaget & koncernposter
Under Moderbolaget & koncernposter rapporteras utöver moderbolaget och koncernelimineringar även delar av koncernens verksamheter som är under omstrukturering. För vidare information se årsredovisning 2020.
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har inte fördelats ut på de två affärsområdena.
I moderbolaget BE Group AB (publ) uppgick det andra kvartalets omsättning, som utgörs av koncerninterna tjänster, till 22 MSEK (25). Dessa koncerninterna tjänster omfattar främst licensavgift avseende dotterbolagens användande av varumärket BE Group samt centrala kostnader för IT och ekonomi etc. Dessa kostnader fördelas och faktureras ut till samtliga dotterbolag i koncernen. I resultatuppföljningen av affärsområdena har dessa koncerngemensamma kostnader eliminerats med undantag av tjänster avseende IT och affärssystem. Utav moderbolagets totala kostnader om 12 MSEK (11) vidarefakturerades 9 MSEK (8). Rörelseresultatet uppgick till 10 MSEK (13).
Finansnettot för kvartalet uppgick till 0 MSEK (8). Resultat före skatt uppgick till 10 MSEK (21) och resultat efter skatt uppgick till 8 MSEK (17). Investeringarna i moderbolaget uppgick till 2 MSEK (0). Moderbolagets likvida medel uppgick till 182 MSEK (9) vid periodens slut.
Finansnettot under första halvåret uppgick till 96 MSEK (23). Resultat före skatt uppgick till 117 MSEK (49) och resultat efter skatt uppgick till 113 MSEK (47). Investeringarna i moderbolaget uppgår till 3 MSEK (0).
Koncernen
Finansnetto och skatt
Koncernens finansnetto uppgick under det andra kvartalet till -4 MSEK (3), varav räntenetto -3 MSEK (-4). Under kvartalet uppgick räntekostnader relaterade till leasing enligt IFRS 16 till -2 MSEK (-3). För halvåret uppgick finansnetto till -12 MSEK (-22) och räntenetto till -7 MSEK (-9), varav -5 MSEK (-6) avser IFRS 16.
Skatten för det andra kvartalet uppgick till -27 MSEK (-6). Resultatet efter skatt uppgick till 127 MSEK (18) och till 190 MSEK (-5) för halvåret inklusive jämförelsestörande poster om 0 MSEK (-40).
Kassaflöde
Koncernens rörelsekapital uppgick vid periodens slut till 434 MSEK (455) och den genomsnittliga rörelsekapitalbindningen för det andra kvartalet var 7,2 procent (13,0). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 81 MSEK (95) under kvartalet och till 141 MSEK (188) för halvåret. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -6 MSEK (-6) under kvartalet och -9 MSEK (-13) för halvåret. Kassaflödet efter investeringar uppgick därmed till 75 MSEK (89) under andra kvartalet och till 132 MSEK (175) för halvåret.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens likvida medel, inklusive checkräkningskredit, uppgick vid periodens slut till 290 MSEK (176) och den räntebärande nettoskulden exkl. IFRS 16 uppgick till 75 MSEK (254). Vid periodens slut uppgick det egna kapitalet till 1 101 MSEK (921).
Organisation, struktur och medarbetare
Antalet anställda uppgick till 623 jämfört med 640 vid samma tidpunkt föregående år. Medelantalet anställda uppgick under kvartalet till 616 (637).

KONCERNENS KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN I MSEK
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Övriga upplysningar
Väsentliga händelser efter periodens slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner har ägt rum mellan BE Group och närstående som väsentligen påverkat bolagets ställning och resultat.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
BE Group är genom sin verksamhet utsatt för globala makroekonomiska faktorer, konkurrenssituation, strukturförändringar på marknaden och konjunkturen samt finansiella risker såsom valutarisker, ränterisker, kredit- och motpartsrisker. Inom de i koncernen ingående bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. I årsredovisningen för 2020, som avlämnades i mars 2021, beskrivs koncernens riskexponering. För risker med anledning av effekterna av Covid-19, se nedan.
Risker avseende Covid-19 och vidtagna åtgärder
Det är inte möjligt att fullt ut kvantifiera den påverkan som Covid-19 kommer att få för bolaget. BE Group följer utvecklingen noga och anpassar de åtgärder som implementerats på kort sikt i koncernen såsom statliga stöd, omförhandlade avtal och ökad kontroll på rörelsekapital och kostnader för att minska de negativa effekterna på verksamheten. Bolaget agerar i enlighet med beslut och rekommendationer från regeringar och myndigheter på respektive marknad och med medarbetarnas hälsa och välmående som högsta prioritet.
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering samt Årsredovisningslagen. Moderbolagets delårsrapport är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Statliga bidrag redovisas till verkligt värde när det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och de villkor som är förknippade med bidraget kommer att uppfyllas. Statliga bidrag som gäller kostnader redovisas i resultaträkningen som kostnadsreduceringar.
För en beskrivning av koncernens övriga redovisningsprinciper och definitioner av vissa begrepp hänvisas till årsredovisningen för 2020. Tillämpade principer är oförändrade i förhållande till dessa principer. I övrigt har de nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med räkenskapsåret 2021 inte haft någon större effekt på den finansiella rapporteringen.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Kommande information
Kommande rapporttillfällen
BE Group AB (publ) avser att publicera ekonomisk information vid följande datum:
- Delårsrapport för januari-september 2021 kommer att publiceras den 21 oktober 2021.
- Bokslutskommuniké för 2021 kommer att publiceras i januari 2022.
Finansiell information finns tillgänglig på svenska och engelska på BE Groups webbplats och kan beställas via tel +46 (0)40 38 42 00 eller e-post: [email protected].
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att denna delårsrapport ger en översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Malmö den 13 juli 2021
BE Group AB (publ)
Jörgen Zahlin
Styrelseordförande
Carina Andersson
Styrelseledamot
Lars Olof Nilsson
Styrelseledamot
Mats O Paulsson
Styrelseordförande
Petter Stillström
Styrelseledamot
Peter Andersson
Verkställande direktör
Frågor avseende denna rapport besvaras av:
Peter Andersson, VD och koncernchef
Tel: +46 (0)706 53 76 55, e-post: [email protected]
Christoffer Franzén, CFO
Tel: +46 (0)705 46 90 05, e-post: [email protected]
BE Group AB (publ), Box 225, 201 22 Malmö, Besöksadress: Krangatan 4B
Org. nr: 556578-4724, tel: +46 (0)40 38 42 00
[email protected], www.begroup.com
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Denna information är sådan information som BE Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 13 juli 2021 kl. 18:30 CET.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| (MSEK) | Not | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 403 | 935 | 2 503 | 2 053 | 3 672 | 4 122 | |
| Kostnad för sålda varor | 1 | -1 107 | -797 | -2 000 | -1 745 | -3 124 | -3 379 |
| Bruttoresultat | 296 | 138 | 503 | 308 | 548 | 743 | |
| Försäljningskostnader | 1 | -119 | -91 | -219 | -196 | -371 | -394 |
| Administrationskostnader | 1 | -32 | -28 | -58 | -59 | -110 | -109 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 2 | 1 | -1 | 0 | -40 | -35 | 5 |
| Andel av resultat i joint venture | 12 | 3 | 18 | 4 | 7 | 21 | |
| Rörelseresultat | 158 | 21 | 244 | 17 | 39 | 266 | |
| Finansiella poster | -4 | 3 | -12 | -22 | -28 | -18 | |
| Resultat före skatt | 154 | 24 | 232 | -5 | 11 | 248 | |
| Skatt | -27 | -6 | -42 | 0 | -7 | -49 | |
| Periodens resultat | 127 | 18 | 190 | -5 | 4 | 199 | |
| Resultat per aktie | 9,74 | 1,34 | 14,62 | -0,40 | 0,33 | 15,35 | |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | 9,74 | 1,34 | 14,62 | -0,40 | 0,33 | 15,35 |
Rapport över koncernens totalresultat
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 127 | 18 | 190 | -5 | 4 | 199 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | ||||||
| Omräkningsdifferenser | -7 | -34 | 6 | 4 | -21 | -19 |
| Säkring av nettoinvestering i utländska dotterbolag | - | 0 | - | 0 | 0 | 0 |
| Skatt hänförlig till poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | - | 0 | - | 0 | 0 | 0 |
| Summa övrigt totalresultat | -7 | -34 | 6 | 4 | -21 | -19 |
| Periodens totalresultat | 120 | -16 | 196 | -1 | -17 | 180 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Koncernens balansräkning i sammandrag
| (MSEK) | Not | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| 30 jun | 30 jun | 31 dec | ||
| Goodwill | 559 | 568 | 557 | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 4 | 6 | 5 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 88 | 91 | 89 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 514 | 543 | 541 | |
| Andelar i joint venture | 136 | 114 | 117 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | |
| Uppskjuten skattefordran | 19 | 26 | 24 | |
| Summa anläggningstillgångar | 1 320 | 1 348 | 1 333 | |
| Varulager | 559 | 556 | 501 | |
| Kundfordringar | 755 | 432 | 376 | |
| Övriga rörelsefordringar | 34 | 33 | 42 | |
| Likvida medel | 190 | 26 | 166 | |
| Summa omsättningstillgångar | 1 538 | 1 047 | 1 085 | |
| Summa tillgångar | 3 | 2 858 | 2 395 | 2 418 |
| Eget kapital | 1 101 | 921 | 905 | |
| Långfristiga räntebärande skulder | 260 | 278 | 321 | |
| Långfristiga leasingskulder | 424 | 455 | 457 | |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 42 | 44 | 42 | |
| Summa långfristiga skulder | 726 | 777 | 820 | |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 6 | 2 | 1 | |
| Kortfristiga leasingskulder | 90 | 91 | 84 | |
| Leverantörsskulder | 669 | 385 | 414 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 244 | 180 | 162 | |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 22 | 39 | 32 | |
| Summa kortfristiga skulder | 1 031 | 697 | 693 | |
| Summa skulder och eget kapital | 3 | 2 858 | 2 395 | 2 418 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat | 158 | 21 | 244 | 17 | 39 | 266 |
| Justering för ej likviditetspåverkande poster | 11 | 28 | 32 | 87 | 134 | 79 |
| – varav av- och nedskrivingar | 30 | 29 | 60 | 58 | 115 | 117 |
| – varav övriga poster | -19 | -1 | -28 | 29 | 19 | -38 |
| Betald/erhållen ränta och andra finansiella poster | -4 | -4 | -8 | -10 | -21 | -19 |
| Betald skatt | -2 | -4 | -4 | -7 | -10 | -7 |
| Förändring av rörelsekapital | -82 | 54 | -123 | 101 | 199 | -25 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 81 | 95 | 141 | 188 | 341 | 294 |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -6 | -6 | -9 | -13 | -21 | -17 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övrigt kassaflöde i investeringsverksamheten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassaflöde efter investeringar | 75 | 89 | 132 | 175 | 320 | 277 |
| Kassaflöde finansieringsverksamheten | -174 | -104 | -108 | -317 | -318 | -109 |
| Periodens kassaflöde | -99 | -15 | 24 | -142 | 2 | 168 |
| Kursdifferens i likvida medel | -3 | -4 | 0 | 0 | -4 | -4 |
| Förändring av likvida medel | -102 | -19 | 24 | -142 | -2 | 164 |
Förändringar av eget kapital i sammandrag
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital vid periodens ingång | 981 | 937 | 905 | 922 | 922 | 921 |
| Periodens totalresultat | 120 | -16 | 196 | -1 | -17 | 180 |
| Utdelning | - | - | - | - | - | - |
| Eget kapital vid periodens utgång | 1 101 | 921 | 1 101 | 921 | 905 | 1 101 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Not 1 Avskrivningar
| (MSEK) | 2021
apr-jun | 2020
apr-jun | 2021
jan-jun | 2020
jan-jun | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 |
| Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 12 | 12 | 23 | 23 |
| Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 23 | 23 | 46 | 45 | 89 | 90 |
| Summa avskrivningar | 30 | 29 | 60 | 58 | 115 | 117 |
Not 2 Jämförelsestörande poster
| (MSEK) | 2021
apr-jun | 2020
apr-jun | 2021
jan-jun | 2020
jan-jun | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Omstruktureringskostnader | - | -5 | - | -40 | -40 | - |
| Summa jämförelsestörande poster | - | -5 | - | -40 | -40 | - |
Not 3 Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
Värderingen av de finansiella tillgångarna och skuldernas verkliga värden har utförts enligt nivå 2, förutom Likvida medel som är värderade enligt nivå 1. För mer info hänvisas till årsredovisningen för 2020, Not 31. I förhållande till värderingen per den 31 december har inga väsentliga förändringar skett.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Segmentsredovisning
Nettoomsättning per affärsområde
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 702 | 447 | 1 252 | 1 005 | 1 782 | 2 029 |
| Finland & Baltikum | 710 | 490 | 1 266 | 1 052 | 1 896 | 2 110 |
| Moderbolaget & koncernposter | -9 | -2 | -15 | -4 | -6 | -17 |
| Koncernen | 1 403 | 935 | 2 503 | 2 053 | 3 672 | 4 122 |
Nettoomsättning per affärsområde och produktgrupp
| 2021 | Sverige & Polen | Finland & Baltikum | Moderbolaget & koncernposter | Totalt | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 apr-jun | 2021 jan-jun | 2021 apr-jun | 2021 jan-jun | 2021 apr-jun | 2021 jan-jun | 2021 apr-jun | 2021 jan-jun | Rullande 12 mån | |
| Långa produkter | 355 | 620 | 202 | 352 | 0 | 0 | 557 | 972 | 1 587 |
| Platta produkter | 203 | 366 | 365 | 647 | 0 | 0 | 568 | 1 013 | 1 638 |
| Rostfritt stål | 95 | 176 | 92 | 178 | 0 | 0 | 187 | 354 | 609 |
| Aluminium | 21 | 39 | 39 | 69 | 0 | 0 | 60 | 108 | 185 |
| Övrigt | 28 | 51 | 12 | 20 | -9 | -15 | 31 | 56 | 103 |
| Totalt | 702 | 1 252 | 710 | 1 266 | -9 | -15 | 1 403 | 2 503 | 4 122 |
| 2020 | Sverige & Polen | Finland & Baltikum | Moderbolaget & koncernposter | Totalt | |||||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 2020 apr-jun | 2020 jan-jun | 2020 apr-jun | 2020 jan-jun | 2020 apr-jun | 2020 jan-jun | 2020 apr-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | |
| Långa produkter | 223 | 469 | 130 | 279 | 0 | 0 | 353 | 748 | 1 363 |
| Platta produkter | 117 | 292 | 236 | 511 | 0 | 0 | 353 | 803 | 1 428 |
| Rostfritt stål | 70 | 162 | 93 | 194 | 0 | 0 | 163 | 356 | 611 |
| Aluminium | 13 | 32 | 29 | 61 | 0 | 0 | 42 | 93 | 170 |
| Övrigt | 24 | 50 | 2 | 7 | -2 | -4 | 24 | 53 | 100 |
| Totalt | 447 | 1 005 | 490 | 1 052 | -2 | -4 | 935 | 2 053 | 3 672 |
Nettoomsättning per land utifrån kundens hemvist
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 689 | 437 | 1 228 | 980 | 1 743 | 1 991 |
| Finland | 607 | 440 | 1 089 | 945 | 1 681 | 1 825 |
| Övrigt | 107 | 58 | 186 | 128 | 248 | 306 |
| Koncernen | 1 403 | 935 | 2 503 | 2 053 | 3 672 | 4 122 |
Levererat tonnage per segment
| (Tusentals ton) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 49 | 36 | 90 | 80 | 144 | 154 |
| Finland & Baltikum | 50 | 41 | 97 | 88 | 164 | 173 |
| Moderbolaget & koncernposter | -1 | 0 | -1 | -1 | -1 | -1 |
| Koncernen | 98 | 77 | 186 | 167 | 307 | 326 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Rörelseresultat (EBIT) per segment
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 56 | 12 | 92 | -13 | -14 | 91 |
| Finland & Baltikum | 108 | 10 | 160 | 33 | 63 | 190 |
| Moderbolaget & koncernposter | -6 | -1 | -8 | -3 | -10 | -15 |
| Koncernen | 158 | 21 | 244 | 17 | 39 | 266 |
Rörelsemarginal per segment
| 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 8,0% | 2,7% | 7,4% | -1,2% | -0,8% | 4,5% |
| Finland & Baltikum | 15,3% | 2,0% | 12,7% | 3,2% | 3,3% | 9,0% |
| Moderbolaget & koncernposter | neg | neg | neg | neg | neg | neg |
| Koncernen | 11,3% | 2,2% | 9,7% | 0,8% | 1,1% | 6,5% |
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) per segment 1)
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 40 | 14 | 64 | 30 | 32 | 66 |
| Finland & Baltikum | 99 | 15 | 145 | 44 | 74 | 175 |
| Moderbolaget & koncernposter | -6 | -1 | -8 | -4 | -10 | -14 |
| Koncernen | 133 | 28 | 201 | 70 | 96 | 227 |
Underliggande rörelsemarginal per segment 2)
| 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 5,8% | 3,0% | 5,1% | 3,0% | 1,8% | 3,3% |
| Finland & Baltikum | 14,0% | 3,2% | 11,5% | 4,2% | 3,9% | 8,3% |
| Moderbolaget & koncernposter | neg | neg | neg | neg | neg | neg |
| Koncernen | 9,5% | 3,0% | 8,0% | 3,4% | 2,6% | 5,5% |
Avskrivningar per segment
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 5 | 3 | 8 | 6 | 13 | 15 |
| Finland & Baltikum | 3 | 4 | 6 | 7 | 13 | 12 |
| Moderbolaget & koncernposter | 22 | 22 | 46 | 45 | 89 | 90 |
| Koncernen | 30 | 29 | 60 | 58 | 115 | 117 |
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar per segment
| (MSEK) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige & Polen | 3 | 5 | 4 | 12 | 17 | 9 |
| Finland & Baltikum | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 |
| Moderbolaget & koncernposter | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 5 |
| Koncernen | 6 | 6 | 9 | 13 | 21 | 17 |
1) Rörelseresultat (EBIT) justerat för lagervinster och -förluster och jämförelsestörande poster. Med lagervinster och -förluster avses skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till återanskaffningspris. Beräkningen av lagervinster och -förluster görs enligt bolagets egen modell och har ej varit föremål för granskning av bolagets revisor.
2) Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Nyckeltal
| (MSEK om inget annat anges) | 2021 apr-jun | 2020 apr-jun | 2021 jan-jun | 2020 jan-jun | 2020 helår | Rullande 12 mån |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 403 | 935 | 2 503 | 2 053 | 3 672 | 4 122 |
| Resultatmätt | ||||||
| Bruttoresultat | 296 | 138 | 503 | 308 | 548 | 743 |
| Underliggande bruttoresultat | 275 | 140 | 468 | 320 | 563 | 711 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 158 | 21 | 244 | 17 | 39 | 266 |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | 133 | 28 | 201 | 70 | 96 | 227 |
| Marginalmätt | ||||||
| Bruttomarginal | 21,1% | 14,7% | 20,1% | 15,0% | 14,9% | 18,0% |
| Underliggande bruttomarginal | 19,6% | 14,9% | 18,7% | 15,6% | 15,3% | 17,3% |
| Rörelsemarginal | 11,3% | 2,2% | 9,7% | 0,8% | 1,1% | 6,5% |
| Underliggande rörelsemarginal | 9,5% | 3,0% | 8,0% | 3,4% | 2,6% | 5,5% |
| Kapitalstruktur | ||||||
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 75 | 254 | 75 | 254 | 156 | 75 |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 7% | 27% | 7% | 27% | 17% | 7% |
| Rörelsekapital vid periodens slut | 434 | 455 | 434 | 455 | 343 | 434 |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | 405 | 487 | 385 | 508 | 468 | 417 |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 1 387 | 1 258 | 1 336 | 1 328 | 1 305 | 1 567 |
| Rörelsekapitalbindning | 7,2% | 13,0% | 7,7% | 12,4% | 12,8% | 10,1% |
| Avkastning | ||||||
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 44,9% | 5,8% | 35,7% | 1,8% | 2,3% | 16,3% |
| Per aktie | ||||||
| Resultat per aktie (SEK) | 9,74 | 1,34 | 14,62 | -0,40 | 0,33 | 15,35 |
| Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 9,74 | 1,34 | 14,62 | -0,40 | 0,33 | 15,35 |
| Eget kapital per aktie (SEK) | 84,82 | 70,92 | 84,82 | 70,92 | 69,73 | 84,82 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) | 6,24 | 7,32 | 10,86 | 14,50 | 26,28 | 22,64 |
| Antal aktier vid periodens slut (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Antal aktier (tusentals) före och efter utspädning | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Tillväxt | ||||||
| Omsättningstillväxt | 50% | -22% | 22% | -14% | -16% | 3% |
| - varav organisk tonnagetillväxt | 28% | -17% | 12% | -10% | -10% | 2% |
| - varav pris- och mixförändringar | 25% | -5% | 13% | -4% | -5% | 3% |
| - varav valutaeffekter | -3% | 0% | -3% | 0% | -1% | -2% |
| Övrigt | ||||||
| Medeltal anställda | 616 | 637 | 616 | 638 | 633 | 631 |
| Lagervinster och -förluster | 25 | -2 | 43 | -13 | -17 | 39 |
| Levererat tonnage (tusentals ton) | 98 | 77 | 186 | 167 | 307 | 326 |
¹⁾ För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avstämning/brygga mellan alternativa nyckeltal som används i denna rapport och närmst liggande IFRS-mätt finns under Alternativa nyckeltal.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| (MSEK) | 2021
apr-jun | 2020
apr-jun | 2021
jan-jun | 2020
jan-jun | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning | 22 | 25 | 44 | 49 | 79 | 74 |
| Administrationskostnader | -12 | -11 | -23 | -23 | -42 | -42 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 0 | -1 | 0 | 0 | 16 | 16 |
| Rörelseresultat | 10 | 13 | 21 | 26 | 53 | 48 |
| Finansiella poster | 0 | 8 | 96 | 23 | 37 | 110 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | 21 | 117 | 49 | 90 | 158 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -15 | -15 |
| Resultat före skatt | 10 | 21 | 117 | 49 | 75 | 143 |
| Skatt | -2 | -4 | -4 | -2 | -2 | -4 |
| Periodens resultat, tillika periodens totalresultat | 8 | 17 | 113 | 47 | 73 | 139 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| (MSEK) | 2021
30 jun | 2020
30 jun | 2020
31 dec |
| --- | --- | --- | --- |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 0 | 2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 903 | 908 | 906 |
| Summa anläggningstillgångar | 909 | 909 | 909 |
| Kortfristiga fordringar | 79 | 191 | 108 |
| Likvida medel | 182 | 9 | 152 |
| Summa omsättningstillgångar | 261 | 200 | 260 |
| Summa tillgångar | 1 170 | 1 109 | 1 169 |
| Eget kapital | 828 | 689 | 715 |
| Långfristiga skulder | 209 | 311 | 305 |
| Kortfristiga skulder | 133 | 109 | 149 |
| Summa skulder och eget kapital | 1 170 | 1 109 | 1 169 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Nyckeltal – kvartalsöversikt
| (MSEK om inget annat anges) | 2021 apr-jun | 2021 jan-mar | 2020 okt-dec | 2020 jul-sep | 2020 apr-jun | 2020 jan-mar | 2019 okt-dec | 2019 jul-sep | 2019 apr-jun |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 403 | 1 100 | 875 | 744 | 935 | 1 118 | 984 | 977 | 1 193 |
| Resultatmätt | |||||||||
| Bruttoresultat | 296 | 207 | 135 | 105 | 138 | 170 | 138 | 137 | 164 |
| Underliggande bruttoresultat | 275 | 193 | 129 | 114 | 140 | 180 | 138 | 136 | 163 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 158 | 86 | 18 | 4 | 21 | -4 | 8 | 14 | 32 |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | 133 | 68 | 12 | 14 | 28 | 42 | 9 | 13 | 32 |
| Marginalmätt | |||||||||
| Bruttomarginal | 21,1% | 18,9% | 15,5% | 14,1% | 14,7% | 15,2% | 14,0% | 14,0% | 13,8% |
| Underliggande bruttomarginal | 19,6% | 17,5% | 14,8% | 15,3% | 14,9% | 16,1% | 14,1% | 13,9% | 13,7% |
| Rörelsemarginal | 11,3% | 7,8% | 2,1% | 0,5% | 2,2% | -0,4% | 0,8% | 1,5% | 2,7% |
| Underliggande rörelsemarginal | 9,5% | 6,1% | 1,4% | 1,8% | 3,0% | 3,8% | 0,9% | 1,4% | 2,6% |
| Kapitalstruktur | |||||||||
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 75 | 124 | 156 | 281 | 254 | 322 | 373 | 431 | 402 |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 7% | 13% | 17% | 30% | 27% | 34% | 40% | 46% | 44% |
| Rörelsekapital vid periodens slut | 434 | 376 | 343 | 474 | 455 | 520 | 549 | 608 | 553 |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | 405 | 360 | 409 | 464 | 487 | 534 | 578 | 580 | 560 |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 1 387 | 1 318 | 1 272 | 1 258 | 1 258 | 1 389 | 1 463 | 1 477 | 1 481 |
| Rörelsekapitalbindning | 7,2% | 8,2% | 11,7% | 15,6% | 13,0% | 11,9% | 14,7% | 14,8% | 11,7% |
| Avkastning | |||||||||
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 44,9% | 25,1% | 5,1% | 0,5% | 5,8% | -1,2% | 1,5% | 4,0% | 8,2% |
| Per aktie | |||||||||
| Resultat per aktie (SEK) | 9,74 | 4,88 | 1,06 | -0,32 | 1,34 | -1,75 | 0,57 | 0,30 | 1,44 |
| Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 9,74 | 4,88 | 1,06 | -0,32 | 1,34 | -1,75 | 0,57 | 0,30 | 1,44 |
| Eget kapital per aktie (SEK) | 84,82 | 75,55 | 69,73 | 70,87 | 70,92 | 72,19 | 71,05 | 71,80 | 71,00 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) | 6,24 | 4,62 | 11,72 | 0,06 | 7,32 | 7,18 | 6,50 | -1,03 | 5,11 |
| Antal aktier vid periodens slut (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Antal aktier (tusentals) före och efter utspädning | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Tillväxt | |||||||||
| Omsättningstillväxt | 50% | -2% | -11% | -24% | -22% | -7% | -15% | -12% | -9% |
| - varav organisk tonnagetillväxt | 28% | -3% | -1% | -16% | -17% | -5% | -17% | -11% | -9% |
| - varav pris- och mixförändringar | 25% | 4% | -8% | -6% | -5% | -3% | 1% | -2% | -1% |
| - varav valutaeffekter | -3% | -3% | -2% | -2% | 0% | 1% | 1% | 1% | 1% |
| Övrigt | |||||||||
| Medeltal anställda | 616 | 613 | 625 | 636 | 637 | 637 | 644 | 646 | 652 |
| Lagervinster och -förluster | 25 | 18 | 6 | -10 | -2 | -11 | -1 | 1 | 0 |
| Levererat tonnage (tusentals ton) | 98 | 88 | 76 | 64 | 77 | 90 | 77 | 75 | 92 |
¹⁾ För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avstämning/brygga mellan alternativa nyckeltal som används i denna rapport och närmst liggande IFRS-mått finns under Alternativa nyckeltal.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Alternativa nyckeltal
Koncernen har ett antal alternativa nyckeltal i sin rapport. De alternativa nyckeltalen som BE Group anser väsentliga är följande:
Underliggande rörelseresultat (uEBIT)
| (MSEK) | 2021
apr-jun | 2020
apr-jun | 2021
jan-jun | 2020
jan-jun | 2020
helår | Rullande
12 mån |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Rörelseresultat | 158 | 21 | 244 | 17 | 39 | 266 |
| Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) | -25 | 2 | -43 | 13 | 17 | -39 |
| Justering för jämförelsestörande poster | – | 5 | – | 40 | 40 | – |
| Koncernen | 133 | 28 | 201 | 70 | 96 | 227 |
Rörelsekapital
| (MSEK) | 2021
30 jun | 2020
30 jun | 2020
31 dec |
| --- | --- | --- | --- |
| Varulager | 559 | 556 | 501 |
| Kundfordringar | 755 | 432 | 376 |
| Övriga rörelsefordringar | 34 | 33 | 42 |
| Avdrag leverantörsskulder | -669 | -385 | -414 |
| Avdrag övriga kortfristiga skulder | -244 | -180 | -162 |
| Avrundning | -1 | -1 | – |
| Koncernen | 434 | 455 | 343 |
Genomsnittligt rörelsekapital är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Nettoskuld exkl. IFRS 16
| (MSEK) | 2021
30 jun | 2020
30 jun | 2020
31 dec |
| --- | --- | --- | --- |
| Långfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 684 | 733 | 778 |
| Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 96 | 93 | 85 |
| Avdrag leasingskulder | -514 | -546 | -541 |
| Avdrag finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Avdrag likvida medel | -190 | -26 | -166 |
| Avrundning | -1 | – | – |
| Koncernen | 75 | 254 | 156 |
Nettoskuldsättningsgraden exkl. IFRS 16 beräknas som nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital.
Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16
| (MSEK) | 2021
30 jun | 2020
30 jun | 2020
31 dec |
| --- | --- | --- | --- |
| Eget kapital exkl. IFRS 16 | 1 107 | 926 | 912 |
| Långfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 684 | 733 | 778 |
| Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 96 | 93 | 85 |
| Avdrag leasingskulder | -514 | -546 | -541 |
| Avrundning | -1 | – | – |
| Koncernen | 1 372 | 1 206 | 1 234 |
Genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Definitioner av nyckeltal
| Justerade resultatmått | |
|---|---|
| Underliggande bruttoresultat | Underliggande bruttoresultat är redovisat bruttoresultat justerat för lagervinster och lagerförluster (avdrag vid vinster och tillägg vid förluster). |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | Rörelseresultat (EBIT) före jämförelsestörande poster justerat för lagervinster och lagerförluster (avdrag vid vinster och tillägg vid förluster). |
| Jämförelsestörande poster | Poster som inte har direkt med koncernens normala verksamhet att göra eller som är av engångskaraktär, där en redovisning tillsammans med övriga poster i rapporten över koncernens totala resultat hade givit en jämförelsestörande påverkan som hade gjort det svårare att bedöma utvecklingen av den normala verksamheten för en utomstående betraktare. |
| Justerade marginalmått | |
| Underliggande bruttomarginal | Underliggande bruttoresultat i procent av nettoomsättningen. |
| Underliggande rörelsemarginal | Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen. |
| Kapitalstruktur | |
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 | Räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16 minskade med likvida medel samt finansiella anläggningstillgångar. |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 | Nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital exkl. IFRS 16. |
| Rörelsekapital | Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och räntebärande skulder. |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och räntebärande skulder. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata. |
| Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 | Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 | Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata. |
| Rörelsekapitalbindning | Genomsnittligt rörelsekapital, i procent av nettoomsättning justerad till årstakt. |
| Avkastning | |
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 | Rörelseresultat exkl. IFRS 16 justerat till årstakt, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16. |
| Data per aktie | |
| Resultat per aktie | Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden. |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie | Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden. |
| Antal aktier vid periodens slut | Utestående aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split. |
| Genomsnittligt antal aktier | Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner och split. |
| Tillväxt | |
| Omsättningstillväxt | Förändringen av rörelsens nettoomsättning i förhållande till föregående period i procent. |
| Övrigt | |
| Lagervinster och -förluster | Skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till återanskaffningspris. |
För övriga definitioner av nyckeltal hänvisas till avlämnad årsredovisning för 2020.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Delårsrapport januari-juni 2021
Om BE Group
Ett ledande stålserviceföretag i norra Europa
BE Group är ett handels- och serviceföretag inom stål- och metallbranschen. Kunderna finns framför allt inom bygg- och tillverkningsindustrin i Sverige, Finland och Baltikum, där BE Group är en av marknadens ledande aktörer.
Med gedigen kompetens och effektiva processer inom inköp, logistik, och produktion erbjuder BE Group lagerförsäljning, produktionservice och direktleveranser till kunder utifrån deras specifika behov av stål- och metallprodukter. BE Group har ca 630 anställda och omsatte 3,7 miljarder kronor under 2020. Huvudkontoret ligger i Malmö.
AFFÄRSIDÉ
BE Group är en oberoende effektiv distributör av stål, rostfritt stål, aluminium och värdeskapande service till nordisk tillverknings- och byggindustri.
Antal anställda
ca 630
Omsättning
3,7 Mdkr
20