AI assistant
BE Group AB — Earnings Release 2020
Jan 28, 2021
3140_10-k_2021-01-28_3507bd02-ff81-47ab-9118-e75363bdba04.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer

Fjärde kvartalet 2020
- Nettoomsättningen minskade med 11% till 875 MSEK (984)
- Det underliggande rörelseresultatet ökade till 12 MSEK (9)
- Rörelseresultatet ökade till 18 MSEK (8)
- Resultat efter skatt ökade till 13 MSEK (7)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 152 MSEK (85)
- Resultat per aktie ökade till 1,06 kr (0,57)
Helåret 2020
- Nettoomsättningen minskade med 16% till 3 672 MSEK (4 359)
- Det underliggande rörelseresultatet ökade till 96 MSEK (94)
- Perioden belastades med jämförelsestörande poster om -40 MSEK (-) relaterat till centralisering av lager- och produktionsverksamhet i Sverige och Baltikum
- Rörelseresultatet uppgick till 39 MSEK (88)
- Resultat efter skatt uppgick till 4 MSEK (50)
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 341 MSEK (200)
- Resultat per aktie uppgick till 0,33 kr (3,87)
- Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2020
| Resultatöversikt | 2020
oct-dec | 2019
okt-dec | Förändring | 2020
jan-dec | 2019
jan-dec | Förändring |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Tonnage, tusen ton | 76 | 77 | -1 | 307 | 340 | -33 |
| Nettoomsättning, MSEK | 875 | 984 | -109 | 3 672 | 4 359 | -687 |
| Underliggande rörelseresultat, MSEK | 12 | 9 | 3 | 96 | 94 | 2 |
| Rörelseresultat, MSEK | 18 | 8 | 10 | 39 | 88 | -49 |
| Periodens resultat, MSEK | 13 | 7 | 6 | 4 | 50 | -46 |
| Resultat per aktie, SEK | 1,06 | 0,57 | 0,49 | 0,33 | 3,87 | -3,54 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | 152 | 85 | 67 | 341 | 200 | 141 |
BE Group AB (publ), som är noterat på Nasdaq Stockholm, är ett handels- och serviceföretag inom stål, rostfritt stål och aluminium. BE Group erbjuder effektiv distribution och värdeskapande produktionsservice till kunder främst inom bygg- och tillverkningsindustrin. År 2020 omsatte koncernen 3,7 miljarder kr. BE Group har cirka 630 anställda med Sverige och Finland som största marknader. Huvudkontoret ligger i Malmö. Mer information finns på www.begroup.com.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020

"Vi ser nu en gradvis marknadsåterhämtning i kombination med stigande materialpriser"
VDs kommentar
Den svagare efterfrågan som präglat hela året fortsatte under sista kvartalet och nettoomsättningen sjönk med 11%. Under de senaste månaderna har vi dock förhoppningsvis sett ett trendbrott och i december hade vi för första gången under året en nettoförsäljning som är bättre än föregående år. Trots lägre försäljning i kvartalet ökade det underliggande rörelseresultatet till 12 MSEK (9). Bakgrunden är ökad bruttomarginal i princip i samtliga bolag tillsammans med god kostnadskontroll.
Ökande stålpriser i kvartalet medförde en lagervinst på 6 MSEK, att jämföras med en lagerförlust om 1 MSEK samma period föregående år, och rörelseresultatet uppgick till 18 MSEK. God kontroll på rörelsekapitalet medförde ett kassaflöde från den löpande verksamheten om 152 MSEK (85).
Fortsatt återhämtning
Vi ser nu en gradvis marknadsåterhämtning i kombination med stigande materialpriser. På huvudmarknaderna är återhämtningen tydlig inom tillverkningsindustrin medan byggindustrin är tillbaka på nivåer i paritet med föregående år. Vad som händer under 2021 till följd av Covid-19 och dess utveckling är dock fortfarande svårt att förutspå. Vad jag däremot vet är att BE Group kommer att hantera situationen med kundfokus, hårt arbete och en tro på vår grundidé med beredskap att snabbt växla både upp och ner.
Stålprisutvecklingen
Bakgrunden till stigande stålpriser är en stark konjunktur i Asien under 2020 med Kina som nettoimportör av stål för första gången på många år. Vid halvårsskiftet ökade behovet av fordonsrelaterade produkter i Europa men då var producenterna försiktiga i sin kapacitetsuppbyggnad.
Alternativet att fylla europeiskt behov med importerat stål var inte möjligt eftersom omvärlden hade starkare behov och betalade betydligt mer.
Med begränsad tillgång och ökande ledtider, började kunder under hösten acceptera stigande priser. I slutet av 2020 accelererade stålbehovet ytterligare, och trots att produktionskapaciteten i Europa nu ökades upp, ser vi idag brister på flera materialslag, främst fordonsrelaterade. Bristerna har lett till mycket snabba och stora prisuppgångar för stål såväl som råvaror i slutet av 2020 och början av 2021.
Framtiden
Vi fortsätter fokusera på att bygga ett bra bolag med en stabil grund för framtiden. Större projekt såsom investeringen i Norrköping, centraliseringen av lager och produktionsverksamhet till Norrköping tillsammans med stängningen av lagret i Malmö är avslutade och kommer att påverka 2021 positivt. Omstruktureringen i Baltikum löper på enligt plan och en ny e-handelsportal kommer smyglanseras under slutet av första kvartalet för att lanseras i större skala under andra kvartalet. Under fjärde kvartalet togs också beslut om att bredda och utöka vårt erbjudande av laserskuren plåt i Finland genom att investera i ytterligare en toppmodern fiberlaser.
I tillägg till ovan handlar mycket nu om att ständigt och återkommande genomföra mindre förbättringar inom alla delar av bolaget. Min absoluta övertygelse är att vår personal med sitt engagemang, uthållighet och flexibilitet är redo att ta sig an den uppgiften.
Peter Andersson
VD och koncernchef
| Brygga resultatutveckling 2019–2020, MSEK | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | jan-dec |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat 2019 | 34 | 32 | 14 | 8 | 88 |
| Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) | 6 | 0 | -1 | 1 | 6 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | – |
| Underliggande rörelseresultat 2019 | 40 | 32 | 13 | 9 | 94 |
| Försäljningsförändring | -12 | -35 | -32 | -15 | -94 |
| Underliggande bruttomarginalförändring | 21 | 12 | 11 | 6 | 50 |
| Omkostnadsförändring | -7 | 19 | 22 | 12 | 46 |
| Underliggande rörelseresultat 2020 | 42 | 28 | 14 | 12 | 96 |
| Återläggning lagervinster (+)/förluster (-) | -11 | -2 | -10 | 6 | -17 |
| Jämförelsestörande poster | -35 | -5 | – | – | -40 |
| Rörelseresultat 2020 | -4 | 21 | 4 | 18 | 39 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Kommentarer till rapporten
Fjärde kvartalet
Koncernens nettoomsättning minskade under perioden med 11 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 875 MSEK (984). Nedgången förklaras av pris- och mixeffekter på 8 procent, negativa valutaeffekter om 2 procent samt något lägre tonnage. Volymen minskade kraftigt under andra och tredje kvartalet såväl inom tillverknings- och byggindustrin, främst till följd av Covid-19. Under fjärde kvartalet återhämtade sig marknaden, framförallt inom tillverkningsindustrin, och kvartalet avslutades starkt.
Bruttoresultatet uppgick till 135 MSEK (138) med en starkare bruttomarginal jämfört med föregående år på 15,5 procent (14,0). Rörelseresultatet ökade till 18 MSEK (8) motsvarande en rörelsemarginal på 2,1 procent (0,8). Justerat för lagervinster och -förluster på 6 MSEK (-1) ökade därmed det underliggande rörelseresultatet till 12 MSEK (9). Den underliggande rörelsemarginalen ökade under perioden till 1,4 procent (0,9).
Helåret 2020
Under året minskade koncernens nettoomsättning med 16 procent i förhållande till föregående år och uppgick till 3 672 MSEK (4 359). Tonnaget inom affärsområde Sverige & Polen minskade med 14 procent jämfört med föregående år medan Finland & Baltikum levererade 5 procent mindre. Nettoomsättningen har påverkats negativt av pris- och mixeffekter om 5 procent samt valutaeffekter om 1 procent. Perioden har dessutom belastats av lagerförluster på -17 MSEK (-6).
Bruttoresultatet uppgick till 548 MSEK (605) med en bruttomarginal på 14,9 procent (13,9). Justerat för lagervinster och -förluster ökade bruttomarginalen till 15,3 procent (14,0).
Rörelseresultatet uppgick till 39 MSEK (88) motsvarande en rörelsemarginal på 1,1 procent (2,0). Försäljnings- och administrationskostnaderna var 36 MSEK eller 7 procent lägre än föregående år. Justerat för lagervinster och lagerförluster på -17 MSEK (-6) och jämförelsestörande poster om -40 MSEK (-) ökade det underliggande rörelseresultatet till 96 MSEK (94). Den underliggande rörelsemarginalen ökade till 2,6 procent (2,1).
Covid-19 sammanfattning
Den pågående pandemins fulla omfattning och varaktighet är ännu inte känd vilket innebär att det, som tidigare rapporterats, fortfarande inte fullt ut går att kvantifiera dess framtida påverkan på BE Group. Den osäkra marknadssituationen har lett till att BE Group vidtagit flera åtgärder för att parera effekterna av Covid-19. Detta har framförallt berört verksamheten i Sverige och bolaget har tagit del av statliga stöd såsom till exempel införande av korttidspermitteringar. Statliga stöd kopplat till Covid-19 har bidragit med cirka 3 MSEK i fjärde kvartalet och cirka 10 MSEK under räkenskapsåret. Dessa bidrag redovisas som en kostnadsreduktion av de poster som bidragen avser. Som en säkerhetsåtgärd har bolaget under året även ansökt om och beviljats anstånd med inbetalning av skatter och avgifter på cirka 30 MSEK. Alla bolag i koncernen har stort fokus på kostnadskontroll, besparingar och effektiviseringar och rapporterar utvecklingen veckovis till koncernledningen.
Nettoomsättningen har framförallt under andra och tredje kvartalet påverkats negativt till följd av Covid-19, men en viss återhämtning skedde under det fjärde kvartalet.
BE Group följer utvecklingen noga och är beredda att vidta ytterligare åtgärder där det behövs för att minska de negativa effekterna på verksamheten. Bolaget agerar i enlighet med beslut och rekommendationer från regeringar och myndigheter på respektive marknad och med medarbetarnas hälsa och välmående som högsta prioritet.

KONCERNENS OMSÄTTNINGSTILLVÄXT OCH UNDERLIGGANDE RÖRELSERESULTAT PER KVARTAL
Jämförelsesiffrorna avseende 2018 är upprättade enligt tidigare redovisningsprinciper avseende leasing (iAS 17).

KONCERNENS BRUTTOMARGINAL OCH BRUTTORESULTAT PER KVARTAL
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020

Affärsområdet omfattar koncernens verksamheter i Sverige bestående av bolagen BE Group Sverige och Lecor Stålteknik samt den polska verksamheten BE Group Polen.
Fjärde kvartalet
Nettoomsättningen minskade med 10 procent under det fjärde kvartalet i jämförelse med föregående år och uppgick till 439 MSEK (489). Nedgången förklaras av negativa pris- och mixeffekter på 8 procent och minskat tonnage på 2 procent. Rörelseresultatet uppgick till 7 MSEK (9). Justerat för lagervinster och -förluster samt jämförelsestörande poster på 0 MSEK (-2) uppgick det underliggande rörelseresultatet till 7 MSEK (12).
Den svenska och polska verksamheten levererade ett svagare underliggande rörelseresultat jämfört med föregående år främst till följd av negativa pris- och mixeffekter men även något lägre volym. Marknaden återhämtade sig under fjärde kvartalet, framförallt inom tillverkningsindustrin och avslutade starkt. Vårt joint venture AMBE levererade ett ökat rörelseresultat jämfört med föregående år, trots lägre volym, tack vare effektiviseringar och förbättrad bruttomarginal. Lecor Stålteknik levererade ett rörelseresultat om 0 MSEK (-2) till följd av ökad volym och effektiviseringar.
Helåret 2020
Nettoomsättningen minskade med 19 procent i jämförelse med föregående år och uppgick till 1 782 MSEK (2 209). Rörelseresultatet uppgick till -14 MSEK (61) och belastades med jämförelsestörande poster om -35 MSEK (-) till följd av beslutet om centralisering av lager- och produktionsverksamhet till Norrköping och stängning av lagret i Malmö som kommunicerades under första kvartalet. Justerat för lagervinster och -förluster på -11 MSEK (-5) och de jämförelsestörande posterna uppgick det underliggande rörelseresultatet till 32 MSEK (67). Resultatet har försvagats främst till följd av lägre volym i den svenska verksamheten på grund av minskad aktivitet hos våra största kunder med anledning av Covid-19. Lecor Stålteknik levererade ett resultat om 1 MSEK (-11).

BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020

Affärsområdet omfattar koncernens verksamheter i Finland och i de tre baltiska länderna.
Fjärde kvartalet
I jämförelse med det fjärde kvartalet föregående år var nettoomsättningen 12 procent lägre och uppgick till 436 MSEK (496). Den lägre omsättningen förklaras av negativa pris- och mixeffekter på 9 procent och negativa valutaeffekter om 3 procent. Tonnaget var oförändrat jämfört med föregående år. Rörelseresultatet ökade till 17 MSEK (5) trots den lägre volymen. Justerat för lagervinster på 6 MSEK (1) förbättrades det underliggande rörelseresultatet till 11 MSEK (4).
Den finska verksamheten levererade ett förbättrat underliggande rörelseresultat, trots en lägre omsättning. Lägre stålpriser och något lägre tonnage kompenseras av ökad bruttomarginal genom förbättrad kund- och produktmix samt fortsatt ökad effektivitet i produktionsverksamheten. Den baltiska verksamheten levererade ett förbättrat underliggande rörelseresultat till följd av ökad volym och omsättning.
Helåret 2020
Nettoomsättningen minskade med 12 procent i jämförelse med föregående år och uppgick till 1 896 MSEK (2 157). Den lägre omsättningen förklaras av att tonnaget minskade med 6 procent samtidigt som stålpriserna var lägre. Rörelseresultatet förbättrades till 63 MSEK (53) och belastades med jämförelsestörande poster om -5 MSEK (-) till följd av omstrukturering av den baltiska verksamheten som kommunicerades under andra kvartalet. Justerat för de jämförelsestörande posterna samt lagervinster och -förluster på -6 MSEK (0) ökade det underliggande rörelseresultatet till 74 MSEK (52) vilket till största delen är hänförligt till ökad bruttomarginal och förbättrad effektivitet i produktionsverksamheten i Finland.

Moderbolaget & koncernposter
Under Moderbolaget & koncernposter rapporteras utöver moderbolaget och koncernelimineringar även delar av koncernens verksamheter som är under omstrukturering. För vidare information se årsredovisning 2019.
Effekterna avseende IFRS 16 har rapporterats under Moderbolaget & koncernposter och har inte fördelats ut på de två affärsområdena.
I moderbolaget BE Group AB (publ) uppgick det fjärde kvartalets omsättning, som utgörs av koncerninterna tjänster, till 7 MSEK (15). Dessa koncerninterna tjänster omfattar främst licensavgift avseende dotterbolagens användande av varumärket BE Group samt centrala kostnader för IT, ekonomi och inköp etc. Dessa kostnader fördelas och faktureras ut till samtliga dotterbolag i koncernen. I resultatuppföljningen av affärsområdena har dessa koncerngemensamma kostnader eliminerats med undantag av tjänster avseende IT och affärssystem som sedan första kvartalet 2020 är inkluderade i resultatuppföljningen av affärsområdena. Jämförelsesiffror har räknats om. Utav moderbolagets totala kostnader om 10 MSEK (13) vidarefakturerades 4 MSEK (7). Rörelseresultatet uppgick till 12 MSEK (2) i kvartalet. För helåret uppgick omsättningen till 79 MSEK (97) och rörelseresultatet till 53 MSEK (44).
Finansnettot för kvartalet uppgick till 15 MSEK (7). Resultat före skatt uppgick till 12 MSEK (9) och resultat efter skatt uppgick till 15 MSEK (5). Moderbolagets likvida medel ökade till 152 MSEK (145) vid periodens slut.
Finansnettot under året uppgick till 37 MSEK (-3). Resultat före skatt uppgick till 75 MSEK (48) och resultat efter skatt uppgick till 73 MSEK (38). Investeringarna i moderbolaget uppgick till 2 MSEK (0).
Koncernen
Finansnetto och skatt
Koncernens finansnetto uppgick under det fjärde kvartalet till 1 MSEK (5), varav räntenettot uppgick till -4 (-6). Under kvartalet uppgick räntekostnader relaterat till leasing enligt IFRS 16 till -2 MSEK (-3). För helåret uppgick finansnetto till -28 MSEK (-16) och räntenetto till -18 (-22) varav -11 MSEK (-11) är relaterat till leasing enligt IFRS 16.
Skatten för det fjärde kvartalet uppgick till -6 MSEK (-6). Resultatet efter skatt uppgick till 13 MSEK (7) och till 4 MSEK (50) för helåret inklusive jämförelsestörande poster om -40 MSEK (-).
Kassaflöde
Koncernens rörelsekapital uppgick vid periodens slut till 343 MSEK (549) och den genomsnittliga rörelsekapitalbindningen för det fjärde kvartalet var 11,7 procent (14,7). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 152 MSEK (85) under kvartalet, varav 22 MSEK (20) avser IFRS 16, och till 341 MSEK (200) för helåret varav 89 MSEK (78) avser IFRS 16. Dessutom är cirka 30 MSEK relaterat till anstånd med inbetalning av skatter och avgifter. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -5 MSEK (-16) för det fjärde kvartalet och till -21 MSEK (-37) för helåret. Kassaflödet efter investeringar uppgick därmed till 147 MSEK (69) under fjärde kvartalet och till 320 MSEK (163) för helåret.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens likvida medel, inklusive checkräkningskredit, uppgick vid periodens slut till 316 MSEK (318) och koncernens räntebärande nettoskuld exkl. IFRS 16 till 156 MSEK (373). Vid periodens slut uppgick det egna kapitalet till 905 MSEK (922) och nettoskuldsättningsgraden till 17 procent (40).
Organisation, struktur och medarbetare
Antalet anställda minskade till 618 jämfört med 639 vid samma tidpunkt föregående år. Medelantalet anställda uppgick under året till 633 (652).
KONCERNENS KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN I MSEK

Jämförelsesiffrorna avseende 2018 är upprättade enligt tidigare redovisningsprinciper avseende leasing (IAS 17).
Siffrorna för 2019 och 2020 inkluderar effekterna av IFRS 16.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Övriga upplysningar
Väsentliga händelser efter periodens slut
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner har ägt rum mellan BE Group och närstående som väsentligen påverkat bolagets ställning och resultat.
Årsstämma 2021
BE Groups årsstämma hålls den 20 april 2021 kl. 16.00 i Malmö. Mer information kommer att publiceras på bolagets webbplats.
Utdelning
Koncernens utdelningspolicy innebär att BE Group över tiden ska dela ut minst 50 procent av resultatet efter skatt. Utdelning ska ske med hänsyn tagen till BE Groups finansiella ställning och framtidsutsikter. Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2020.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
BE Group är genom sin verksamhet utsatt för globala makroekonomiska faktorer, konkurrenssituation, strukturförändringar på marknaden och konjunkturen samt finansiella risker såsom valutarisker, ränterisker, kredit- och motpartsrisker. Inom de i koncernen ingående bolagen pågår kontinuerliga processer för att identifiera förekommande risker samt bedöma hur dessa ska hanteras. I årsredovisningen för 2019, som avlämnades i april 2020, beskrivs koncernens riskexponering. För risker med anledning av effekterna av Covid-19, se nedan.
Risker avseende Covid-19 och vidtagna åtgärder
BE Group har även under fjärde kvartalet fortsatt sett en negativ påverkan på affärerna på grund av Covid-19, dock har en viss återhämtning skett i slutet på året. Ett antal åtgärder har implementerats på kort sikt i koncernen för att motverka effekterna, såsom statliga stöd, omförhandlade avtal och ökad kontroll på rörelsekapital och kostnader. BE Group tittar även på eventuella andra besparingsåtgärder.
Det är i dagsläget inte möjligt att fullt ut kvantifiera den påverkan som Covid-19 kommer att få för bolaget. BE Group följer utvecklingen noga och är beredda att vidta ytterligare åtgärder för att minska de negativa effekterna på verksamheten. Bolaget agerar i enlighet med beslut och rekommendationer från regeringar och myndigheter på respektive marknad och med medarbetarnas hälsa och välmående som högsta prioritet.
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering samt Årsredovisningslagen. Moderbolagets delårsrapport är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Statliga bidrag redovisas till verkligt värde när det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och de villkor som är förknippade med bidraget kommer att uppfyllas. Statliga bidrag som gäller kostnader redovisas i resultaträkningen. I perioden har erhållna bidrag redovisats som kostnadsreduceringar.
För en beskrivning av koncernens övriga redovisningsprinciper och definitioner av vissa begrepp hänvisas till årsredovisningen för 2019. Tillämpade principer är oförändrade i förhållande till dessa principer. I övrigt har de nya standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med räkenskapsåret 2020 inte haft någon större effekt på den finansiella rapporteringen.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Kommande information
Kommande rapporttillfällen
BE Group AB (publ) avser att publicera ekonomisk information vid följande datum:
- Årsredovisning för 2020 kommer att göras tillgänglig den 26 mars 2021.
- Delårsrapport för januari-mars 2021 kommer att publiceras den 20 april 2021.
- Delårsrapport för januari-juni 2021 kommer att publiceras den 15 juli 2021.
- Delårsrapport för januari-september 2021 kommer att publiceras den 21 oktober 2021.
Finansiell information finns tillgänglig på svenska och engelska på BE Groups webbplats och kan beställas via tel +46 (0)40 38 42 00 eller e-post: [email protected].
Malmö den 28 januari 2021
BE Group AB (publ)
Peter Andersson
VD och koncernchef
Frågor avseende denna rapport besvaras av:
Peter Andersson, VD och koncernchef
Tel: +46 (0)706 53 76 55, e-post: [email protected]
Christoffer Franzén, CFO
Tel: +46 (0)705 46 90 05, e-post: [email protected]
BE Group AB (publ), Box 225, 201 22 Malmö, Besöksadress: Krangatan 4B
Org. nr: 556578-4724, tel: +46 (0)40 38 42 00
[email protected], www.begroup.com
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Denna information är sådan information som BE Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 28 januari 2021 kl. 14.00 CET.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| (MSEK) | Not | 2020
oct-dec | 2019
oct-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning | | 875 | 984 | 3 672 | 4 359 |
| Kostnad för sålda varor | 1 | -740 | -846 | -3 124 | -3 754 |
| Bruttoresultat | | 135 | 138 | 548 | 605 |
| Försäljningskostnader | 1 | -96 | -98 | -371 | -389 |
| Administrationskostnader | 1 | -27 | -34 | -110 | -128 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 2 | 4 | 2 | -35 | -3 |
| Andel av resultat i joint venture | | 2 | 0 | 7 | 3 |
| Rörelseresultat | | 18 | 8 | 39 | 88 |
| Finansiella poster | | 1 | 5 | -28 | -16 |
| Resultat före skatt | | 19 | 13 | 11 | 72 |
| Skatt | | -6 | -6 | -7 | -22 |
| Periodens resultat | | 13 | 7 | 4 | 50 |
| | | | | | |
| Resultat per aktie | | 1,06 | 0,57 | 0,33 | 3,87 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | | 1,06 | 0,57 | 0,33 | 3,87 |
Rapport över koncernens totalresultat
| (MSEK) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Periodens resultat | 13 | 7 | 4 | 50 |
| Övrigt totalresultat | | | | |
| Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | | | | |
| Omräkningsdifferenser | -28 | -17 | -21 | 31 |
| Säkring av nettoinvestering i utländska dotterbolag | 0 | 0 | 0 | -36 |
| Skatt hänförlig till poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Summa övrigt totalresultat | -28 | -17 | -21 | 3 |
| Periodens totalresultat | -15 | -10 | -17 | 53 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Koncernens balansräkning i sammandrag
| (MSEK) | Not | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| 31 dec | 31 dec | ||
| Goodwill | 557 | 566 | |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 5 | 7 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 89 | 89 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 541 | 540 | |
| Andelar i joint venture | 117 | 110 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | |
| Uppskjuten skattefordran | 24 | 21 | |
| Summa anläggningstillgångar | 1 333 | 1 333 | |
| Varulager | 501 | 642 | |
| Kundfordringar | 376 | 387 | |
| Övriga rörelsefordringar | 42 | 57 | |
| Likvida medel | 166 | 168 | |
| Summa omsättningstillgångar | 1 085 | 1 254 | |
| Summa tillgångar | 3 | 2 418 | 2 587 |
| Eget kapital | 905 | 922 | |
| Långfristiga räntebärande skulder | 321 | 536 | |
| Långfristiga leasingskulder | 457 | 449 | |
| Avsättningar | 0 | 0 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 42 | 44 | |
| Summa långfristiga skulder | 820 | 1 029 | |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 | 6 | |
| Kortfristiga leasingskulder | 84 | 92 | |
| Leverantörsskulder | 414 | 398 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 162 | 139 | |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 32 | 1 | |
| Summa kortfristiga skulder | 693 | 636 | |
| Summa skulder och eget kapital | 3 | 2 418 | 2 587 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| (MSEK) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Rörelseresultat | 18 | 8 | 39 | 88 |
| Justering för ej likviditetspåverkande poster | 22 | 33 | 134 | 106 |
| - varav av- och nedskrivingar | 29 | 27 | 115 | 113 |
| - varav övriga poster | -7 | 6 | 19 | -7 |
| Betald/erhållen ränta och andra finansiella poster | -5 | -6 | -21 | -23 |
| Betald skatt | 0 | 4 | -10 | -2 |
| Förändring av rörelsekapital | 117 | 46 | 199 | 31 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 152 | 85 | 341 | 200 |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -5 | -16 | -21 | -25 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Övrigt kassaflöde i investeringsverksamheten | 0 | - | 0 | -13 |
| Kassaflöde efter investeringar | 147 | 69 | 320 | 163 |
| Kassaflöde finansieringsverksamheten 1) | -79 | -18 | -318 | -104 |
| Periodens kassaflöde | 68 | 51 | 2 | 59 |
| Kursdifferens i likvida medel | -4 | -1 | -4 | 1 |
| Förändring av likvida medel | 64 | 50 | -2 | 60 |
1) I kassaflödet från finansieringsverksamheten för helåret 2019 avser -23 MSEK aktieutdelning för 2018.
Förändringar av eget kapital i sammandrag
| (MSEK) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 920 | 932 | 922 | 892 |
| Periodens totalresultat | -15 | -10 | -17 | 53 |
| Utdelning | - | - | - | -23 |
| Eget kapital vid periodens utgång | 905 | 922 | 905 | 922 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Not 1 Avskrivningar
| (MSEK) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar | 1 | 0 | 3 | 2 |
| Avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 23 | 27 |
| Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 22 | 21 | 89 | 84 |
| Summa avskrivningar | 29 | 27 | 115 | 113 |
Not 2 Jämförelsestörande poster
| (MSEK) | 2020
oct-dec | 2019
oct-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Omstruktureringskostnader | – | – | -40 | – |
| Summa jämförelsestörande poster | – | – | -40 | – |
Not 3 Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
Värderingen av de finansiella tillgångarna och skuldernas verkliga värden har utförts enligt nivå 2, förutom Likvida medel som är värderade enligt nivå 1. För mer info hänvisas till årsredovisningen för 2019, Not 31. I förhållande till värderingen per den 31 december har inga väsentliga förändringar skett.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Segmentsredovisning
Nettoomsättning per affärsområde
| (MSEK) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Sverige & Polen | 439 | 489 | 1 782 | 2 209 |
| Finland & Baltikum | 436 | 496 | 1 896 | 2 157 |
| Moderbolaget & koncernposter | 0 | -1 | -6 | -7 |
| Koncernen | 875 | 984 | 3 672 | 4 359 |
Nettoomsättning per affärsområde och produktgrupp
| (MSEK) | Sverige & Polen | Finland & Baltikum | Moderbolaget & koncernposter | Totalt | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 okt-dec | 2020 helår | 2020 okt-dec | 2020 helår | 2020 okt-dec | 2020 helår | 2020 okt-dec | 2020 helår | |
| Långa produkter | 216 | 852 | 122 | 511 | 0 | 0 | 338 | 1 363 |
| Platta produkter | 130 | 517 | 210 | 911 | 0 | 0 | 340 | 1 428 |
| Rostfritt stål | 57 | 268 | 72 | 343 | 0 | 0 | 129 | 611 |
| Aluminium | 14 | 58 | 24 | 112 | 0 | 0 | 38 | 170 |
| Övrigt | 22 | 87 | 8 | 19 | 0 | -6 | 30 | 100 |
| Totalt | 439 | 1 782 | 436 | 1 896 | 0 | -6 | 875 | 3 672 |
| (MSEK) | Sverige & Polen | Finland & Baltikum | Moderbolaget & koncernposter | Totalt | ||||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 2019 okt-dec | 2019 helår | 2019 okt-dec | 2019 helår | 2019 okt-dec | 2019 helår | 2019 okt-dec | 2019 helår | |
| Långa produkter | 231 | 1 013 | 130 | 560 | 0 | -1 | 361 | 1 572 |
| Platta produkter | 136 | 665 | 240 | 1 062 | 0 | 0 | 376 | 1 727 |
| Rostfritt stål | 84 | 370 | 91 | 382 | 0 | 0 | 175 | 752 |
| Aluminium | 17 | 76 | 35 | 136 | -5 | -5 | 47 | 207 |
| Övrigt | 21 | 85 | 0 | 17 | 4 | -1 | 25 | 101 |
| Totalt | 489 | 2 209 | 496 | 2 157 | -1 | -7 | 984 | 4 359 |
Nettoomsättning per land utifrån kundens hemvist
| (MSEK) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Sverige | 431 | 477 | 1 743 | 2 156 |
| Finland | 374 | 441 | 1 681 | 1 872 |
| Övrigt | 70 | 66 | 248 | 331 |
| Koncernen | 875 | 984 | 3 672 | 4 359 |
Levererat tonnage per segment
| (Tusentals ton) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| okt-dec | okt-dec | helår | helår | |
| Sverige & Polen | 36 | 37 | 144 | 168 |
| Finland & Baltikum | 40 | 40 | 164 | 173 |
| Moderbolaget & koncernposter | 0 | 0 | -1 | -1 |
| Koncernen | 76 | 77 | 307 | 340 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Rörelseresultat (EBIT) per segment
| (MSEK) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 7 | 9 | -14 | 61 |
| Finland & Baltikum | 17 | 5 | 63 | 53 |
| Moderbolaget & koncernposter | -6 | -6 | -10 | -26 |
| Koncernen | 18 | 8 | 39 | 88 |
Rörelsemarginal per segment
| | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 1,7% | 2,0% | -0,8% | 2,8% |
| Finland & Baltikum | 4,0% | 1,0% | 3,3% | 2,4% |
| Moderbolaget & koncernposter | neg | neg | neg | neg |
| Koncernen | 2,1% | 0,8% | 1,1% | 2,0% |
Underliggande rörelseresultat (uEBIT) per segment 1)
| (MSEK) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 7 | 12 | 32 | 67 |
| Finland & Baltikum | 11 | 4 | 74 | 52 |
| Moderbolaget & koncernposter | -6 | -7 | -10 | -26 |
| Koncernen | 12 | 9 | 96 | 94 |
Underliggande rörelsemarginal per segment 2)
| | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 1,6% | 2,5% | 1,8% | 3,0% |
| Finland & Baltikum | 2,5% | 0,8% | 3,9% | 2,4% |
| Moderbolaget & koncernposter | neg | neg | neg | neg |
| Koncernen | 1,4% | 0,9% | 2,6% | 2,1% |
Avskrivningar per segment
| (MSEK) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 4 | 3 | 13 | 13 |
| Finland & Baltikum | 3 | 3 | 13 | 16 |
| Moderbolaget & koncernposter | 22 | 21 | 89 | 84 |
| Koncernen | 29 | 27 | 115 | 113 |
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar per segment
| (MSEK) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Sverige & Polen | 2 | 13 | 17 | 17 |
| Finland & Baltikum | 1 | 2 | 2 | 7 |
| Moderbolaget & koncernposter | 2 | 1 | 2 | 1 |
| Koncernen | 5 | 16 | 21 | 25 |
1) Rörelseresultat (EBIT) justerat för lagervinster och -förluster och jämförelsestörande poster. Med lagervinster och -förluster avses skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till återanskaffningspris. Beräkningen av lagervinster och -förluster görs enligt bolagets egen modell och har ej varit föremål för granskning av bolagets revisor.
2) Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Nyckeltal
| (MSEK om inget annat anges) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning | 875 | 984 | 3 672 | 4 359 |
| Resultatmätt | | | | |
| Bruttoresultat | 135 | 138 | 548 | 605 |
| Underliggande bruttoresultat | 129 | 138 | 563 | 609 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 18 | 8 | 39 | 88 |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | 12 | 9 | 96 | 94 |
| Marginalmätt | | | | |
| Bruttomarginal | 15,5% | 14,0% | 14,9% | 13,9% |
| Underliggande bruttomarginal | 14,8% | 14,1% | 15,3% | 14,0% |
| Rörelsemarginal | 2,1% | 0,8% | 1,1% | 2,0% |
| Underliggande rörelsemarginal | 1,4% | 0,9% | 2,6% | 2,1% |
| Kapitalstruktur | | | | |
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 156 | 373 | 156 | 373 |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 17% | 40% | 17% | 40% |
| Rörelsekapital vid periodens slut | 343 | 549 | 343 | 549 |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | 409 | 578 | 468 | 570 |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 1 272 | 1 463 | 1 305 | 1 466 |
| Rörelsekapitalbindning | 11,7% | 14,7% | 12,8% | 13,1% |
| Avkastning | | | | |
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 ¹⁾ | 5,1% | 1,5% | 2,3% | 5,6% |
| Per aktie | | | | |
| Resultat per aktie (SEK) | 1,06 | 0,57 | 0,33 | 3,87 |
| Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 1,06 | 0,57 | 0,33 | 3,87 |
| Eget kapital per aktie (SEK) | 69,73 | 71,05 | 69,73 | 71,05 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) | 11,72 | 6,50 | 26,28 | 15,37 |
| Antal aktier vid periodens slut (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Antal aktier (tusentals) före och efter utspädning | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Tillväxt | | | | |
| Omsättningstillväxt | -11% | -15% | -16% | -9% |
| – varav organisk tonnagetillväxt | -1% | -17% | -10% | -10% |
| – varav pris- och mixförändringar | -8% | 1% | -5% | -1% |
| – varav valutaeffekter | -2% | 1% | -1% | 2% |
| Övrigt | | | | |
| Medeltal anställda | 625 | 644 | 633 | 652 |
| Lagervinster och -förluster | 6 | -1 | -17 | -6 |
| Levererat tonnage (tusentals ton) | 76 | 77 | 307 | 340 |
¹⁾ För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avstämning/brygga mellan alternativa nyckeltal som används i denna rapport och närmst liggande IFRS-mätt finns under Alternativa nyckeltal.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| (MSEK) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Nettoomsättning | 7 | 15 | 79 | 97 |
| Administrationskostnader | -10 | -13 | -42 | -53 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 15 | 0 | 16 | 0 |
| Rörelseresultat | 12 | 2 | 53 | 44 |
| Finansiella poster | 15 | 7 | 37 | -3 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | 9 | 90 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | -15 | - | -15 | 7 |
| Resultat före skatt | 12 | 9 | 75 | 48 |
| Skatt | 3 | -4 | -2 | -10 |
| Periodens resultat, tillika periodens totalresultat | 15 | 5 | 73 | 38 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| (MSEK) | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| 31 dec | 31 dec | |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 | 1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 906 | 914 |
| Summa anläggningstillgångar | 909 | 915 |
| Kortfristiga fordringar | 108 | 252 |
| Likvida medel | 152 | 145 |
| Summa omsättningstillgångar | 260 | 397 |
| Summa tillgångar | 1 169 | 1 312 |
| Eget kapital | 715 | 642 |
| Långfristiga skulder | 305 | 536 |
| Kortfristiga skulder | 149 | 134 |
| Summa skulder och eget kapital | 1 169 | 1 312 |
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Nyckeltal – kvartalsöversikt
| (MSEK om inget annat anges) | 2020 okt-dec | 2020 jul-sep | 2020 apr-jun | 2020 jan-mar | 2019 okt-dec | 2019 jul-sep | 2019 apr-jun | 2019 jan-mar | 2018 okt-dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 875 | 744 | 935 | 1 118 | 984 | 977 | 1 193 | 1 205 | 1 154 |
| Resultatmätt | |||||||||
| Bruttoresultat | 135 | 105 | 138 | 170 | 138 | 137 | 164 | 166 | 152 |
| Underliggande bruttoresultat | 129 | 114 | 140 | 180 | 138 | 136 | 163 | 172 | 151 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 18 | 4 | 21 | -4 | 8 | 14 | 32 | 34 | 22 |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | 12 | 14 | 28 | 42 | 9 | 13 | 32 | 40 | 17 |
| Marginalmätt | |||||||||
| Bruttomarginal | 15,5% | 14,1% | 14,7% | 15,2% | 14,0% | 14,0% | 13,8% | 13,8% | 13,2% |
| Underliggande bruttomarginal | 14,8% | 15,3% | 14,9% | 16,1% | 14,1% | 13,9% | 13,7% | 14,2% | 13,1% |
| Rörelsemarginal | 2,1% | 0,5% | 2,2% | -0,4% | 0,8% | 1,5% | 2,7% | 2,8% | 1,9% |
| Underliggande rörelsemarginal | 1,4% | 1,8% | 3,0% | 3,8% | 0,9% | 1,4% | 2,6% | 3,3% | 1,4% |
| Kapitalstruktur | |||||||||
| Nettoskuld exkl. IFRS 16¹⁾ | 156 | 281 | 254 | 322 | 373 | 431 | 402 | 418 | 440 |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16¹⁾ | 17% | 30% | 27% | 34% | 40% | 46% | 44% | 45% | 49% |
| Rörelsekapital vid periodens slut | 343 | 474 | 455 | 520 | 549 | 608 | 553 | 568 | 572 |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | 409 | 464 | 487 | 534 | 578 | 580 | 560 | 570 | 594 |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16¹⁾ | 1 272 | 1 258 | 1 258 | 1 389 | 1 463 | 1 477 | 1 481 | 1 459 | 1 446 |
| Rörelsekapitalbinding | 11,7% | 15,6% | 13,0% | 11,9% | 14,7% | 14,8% | 11,7% | 11,8% | 12,9% |
| Avkastning | |||||||||
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16¹⁾ | 5,1% | 0,5% | 5,8% | -1,2% | 1,5% | 4,0% | 8,2% | 9,2% | 6,0% |
| Per aktie | |||||||||
| Resultat per aktie (SEK) | 1,06 | -0,32 | 1,34 | -1,75 | 0,57 | 0,30 | 1,44 | 1,56 | 0,83 |
| Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | 1,06 | -0,32 | 1,34 | -1,75 | 0,57 | 0,30 | 1,44 | 1,56 | 0,83 |
| Eget kapital per aktie (SEK) | 69,73 | 70,87 | 70,92 | 72,19 | 71,05 | 71,80 | 71,00 | 71,03 | 68,67 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie (SEK) | 11,72 | 0,06 | 7,32 | 7,18 | 6,50 | -1,03 | 5,11 | 4,79 | 6,13 |
| Antal aktier vid periodens slut (tusentals) | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Antal aktier (tusentals) före och efter utspädning | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 | 12 983 |
| Tillväxt | |||||||||
| Omsättningstillväxt | -11% | -24% | -22% | -7% | -15% | -12% | -9% | -2% | 5% |
| - varav organisk tonnagel tillväxt | -1% | -16% | -17% | -5% | -17% | -11% | -9% | -2% | 3% |
| - varav pris- och mixförändringar | -8% | -6% | -5% | -3% | 1% | -2% | -1% | -2% | -1% |
| - varav valutaeffekter | -2% | -2% | 0% | 1% | 1% | 1% | 1% | 2% | 3% |
| Övrigt | |||||||||
| Medeltal anställda | 625 | 636 | 637 | 637 | 644 | 646 | 652 | 664 | 666 |
| Lagervinster och -förluster | 6 | -10 | -2 | -11 | -1 | 1 | 0 | -6 | 1 |
| Levererat tonnage (tusentals ton) | 76 | 64 | 77 | 90 | 77 | 75 | 92 | 96 | 93 |
¹⁾ För att tydliggöra utvecklingen av BE Groups finansiella ställning finns i nyckeltalsöversikten viss finansiell information, vilken inte finns definierad i IFRS. En avstämning/brygga mellan alternativa nyckeltal som används i denna rapport och närmst liggande IFRS-mätt finns under Alternativa nyckeltal.
Jämförelsesiffrorna avseende 2018 är upprättade enligt tidigare redovisningsprinciper avseende leasing (IAS 17).
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Alternativa nyckeltal
Koncernen har ett antal alternativa nyckeltal i sin rapport. De alternativa nyckeltalen som BE Group anser väsentliga är följande:
Underliggande rörelseresultat (uEBIT)
| (MSEK) | 2020
okt-dec | 2019
okt-dec | 2020
helår | 2019
helår |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Rörelseresultat | 18 | 8 | 39 | 88 |
| Återläggning lagervinster (-)/förluster (+) | -6 | 1 | 17 | 6 |
| Justering för jämförelsestörande poster | – | – | 40 | – |
| Koncernen | 12 | 9 | 96 | 94 |
Rörelsekapital
| (MSEK) | 2020
31 dec | 2019
31 dec |
| --- | --- | --- |
| Varulager | 501 | 642 |
| Kundfordringar | 376 | 387 |
| Övriga rörelsefordringar | 42 | 57 |
| Avdrag leverantörsskulder | -414 | -398 |
| Avdrag övriga kortfristiga skulder | -162 | -139 |
| Avrundning | – | – |
| Koncernen | 343 | 549 |
Genomsnittligt rörelsekapital är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
Nettoskuld exkl. IFRS 16
| (MSEK) | 2020
31 dec | 2019
31 dec |
| --- | --- | --- |
| Långfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 778 | 985 |
| Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 85 | 98 |
| Avdrag leasingskulder | -541 | -541 |
| Avdrag finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Avdrag likvida medel | -166 | -168 |
| Avrundning | – | -1 |
| Koncernen | 156 | 373 |
Nettoskuldsättningsgraden exkl. IFRS 16 beräknas som nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital.
Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16
| (MSEK) | 2020
31 dec | 2019
31 dec |
| --- | --- | --- |
| Eget kapital exkl. IFRS 16 | 912 | 927 |
| Långfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 778 | 985 |
| Kortfristiga räntebärande skulder och leasingskulder | 85 | 98 |
| Avdrag leasingskulder | -541 | -541 |
| Avrundning | – | -1 |
| Koncernen | 1 234 | 1 468 |
Genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
Definitioner av nyckeltal
| Justerade resultatmått | |
|---|---|
| Underliggande bruttoresultat | Underliggande bruttoresultat är redovisat bruttoresultat justerat för lagervinster och lagerförluster (avdrag vid vinster och tillägg vid förluster). |
| Underliggande rörelseresultat (uEBIT) | Rörelseresultat (EBIT) före jämförelsestörande poster justerat för lagervinster och lagerförluster (avdrag vid vinster och tillägg vid förluster). |
| Jämförelsestörande poster | Poster som inte har direkt med koncernens normala verksamhet att göra eller som är av engångskaraktär, där en redovisning tillsammans med övriga poster i rapporten över koncernens totala resultat hade givit en jämförelsestörande påverkan som hade gjort det svårare att bedöma utvecklingen av den normala verksamheten för en utomstående betraktare. |
| Justerade marginalmått | |
| Underliggande bruttomarginal | Underliggande bruttoresultat i procent av nettoomsättningen. |
| Underliggande rörelsemarginal | Underliggande rörelseresultat (uEBIT) i procent av nettoomsättningen. |
| Kapitalstruktur | |
| Nettoskuld exkl. IFRS 16 | Räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16 minskade med likvida medel samt finansiella anläggningstillgångar. |
| Nettoskuldsättningsgrad exkl. IFRS 16 | Nettoskuld exkl. IFRS 16 dividerat med eget kapital exkl. IFRS 16. |
| Rörelsekapital | Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och räntebärande skulder. |
| Rörelsekapital (genomsnittligt) | Varulager och kortfristiga fordringar minskade med kortfristiga skulder exklusive avsättningar och räntebärande skulder. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata. |
| Sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 | Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. |
| Sysselsatt kapital (genomsnittligt) exkl. IFRS 16 | Eget kapital exkl. IFRS 16 plus räntebärande skulder exkl. leasingskulder enl. IFRS 16. Måttet är ett genomsnitt för respektive period baserat på kvartalsdata. |
| Rörelsekapitalbindning | Genomsnittligt rörelsekapital, i procent av nettoomsättning justerad till årstakt. |
| Avkastning | |
| Avkastning på sysselsatt kapital exkl. IFRS 16 | Rörelseresultat exkl. IFRS 16 justerat till årstakt, i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital exkl. IFRS 16. |
| Data per aktie | |
| Resultat per aktie | Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden. |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie | Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden. |
| Antal aktier vid periodens slut | Utestående aktier vid periodens utgång justerat med hänsyn till emissioner och split. |
| Genomsnittligt antal aktier | Vägt genomsnitt av under perioden utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner och split. |
| Tillväxt | |
| Omsättningstillväxt | Förändringen av rörelsens nettoomsättning i förhållande till föregående period i procent. |
| Övrigt | |
| Lagervinster och -förluster | Skillnaden mellan kostnad för sålda varor till anskaffningsvärde och kostnad för sålda varor till återanskaffningspris. |
För övriga definitioner av nyckeltal hänvisas till avlämnad årsredovisning för 2019.
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020
BE Group AB (publ) / Org.nr. 556578-4724 / Bokslutskommuniké januari-december 2020

Ett ledande stålserviceföretag i norra Europa
BE Group är ett handels- och serviceföretag inom stål- och metallbranschen. Kunderna finns framför allt inom bygg- och tillverkningsindustrin i Sverige, Finland och Baltikum, där BE Group är en av marknadens ledande aktörer.
Med gedigen kompetens och effektiva processer inom inköp, logistik, och produktion erbjuder BE Group lagerförsäljning, produktionservice och direktleveranser till kunder utifrån deras specifika behov av stål- och metallprodukter. BE Group har ca 630 anställda och omsatte 3,7 miljarder kronor under 2020. Huvudkontoret ligger i Malmö.
AFFÄRSIDÉ
BE Group är en oberoende effektiv distributör av stål, rostfritt stål, aluminium och värdeskapande service till nordisk tillverknings- och byggindustri.
Antal anställda
ca 630
Omsättning
3,7 Mdkr
20