AI assistant
BBI Development S.A. — Interim / Quarterly Report 2020
Jun 19, 2020
5528_rns_2020-06-19_093ed796-2e62-43eb-8f1c-50b37056a0ed.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

SKONSOLIDOWANY RAPORT KWARTALNY GRUPY KAPITAŁOWEJ BBI Development S.A. NA 31 MARCA 2020 roku
WYBRANE DANE FINANSOWE ZE SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA GRUPY KAPITAŁOWEJ
| Wyszczególnienie | 01.01.2020 - 31.03.2020 | 01.01.2019 - 31.03.2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | |
| Przychody operacyjne | 48 544 | 11 042 | 2 143 | 499 |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych |
-2 560 | -582 | 2 842 | 661 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
1 608 | 366 | -65 | -15 |
| Zysk (strata) brutto | 2 621 | 596 | -2 903 | -675 |
| Zysk (strata) netto | 2 245 | 511 | -3 435 | -799 |
| Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) (*) |
0,22 | 0,05 | -0,34 | -0,08 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
10 856 | 2 469 | -1 055 | -245 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-60 | -14 | -67 | -16 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-20 250 | -4 606 | -4 482 | -1 043 |
| Przepływy pieniężne netto razem |
-9 454 | -2 150 | -5 604 | -1 304 |
(*) przy kalkulacji danych porównawczych uwzględniono efekt scalenia akcji w stosunku 10:1
| Wyszczególnienie | 31.03.2020 | 31.03.2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN | EUR | PLN | EUR | |
| Aktywa razem | 249 597 | 54 827 | 310 713 | 72 963 |
| Zobowiązania razem | 118 915 | 26 122 | 182 282 | 42 804 |
| w tym zobowiązania krótkoterminowe |
79 862 | 17 543 | 124 258 | 29 179 |
| Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
130 675 | 28 705 | 128 430 | 30 159 |
| Kapitał zakładowy | 50 946 | 11 191 | 50 946 | 11 963 |
| Liczba akcji w tys. sztuk (*) | 10 136 | 10 136 | 10 166 | 10 166 |
| Wartość księgowa na akcję (zł/euro) |
12,89 | 2,83 | 12,63 | 2,97 |
(*) liczba akcji pomniejszona o akcje skupione w celu umorzenia
Do przeliczenia wybranych danych pozycji skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych użyto kursu będącego średnią arytmetyczną kursów NBP obowiązujących na ostatni dzień poszczególnych miesięcy danego okresu, wynoszącego odpowiednio:
| za okres bieżący tj. 01.01.2020 – 31.03.2020: | 4,3963 PLN/Euro |
|---|---|
| za okres porównawczy tj. 01.01.2019 – 31.03.2019: | 4,2978 PLN/Euro |
Do przeliczenia wybranych danych skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej użyto kursu ustalonego na dzień bilansowy, wynoszącego odpowiednio:
| na dzień 31 marca 2020 r.: | 4,5523 PLN/Euro |
|---|---|
| na dzień 31 grudnia 2019 r.: | 4,2585 PLN/Euro |
INFORMACJE OGÓLNE
I. Dane jednostki dominującej:
| Nazwa: | BBI Development S.A. (dalej: Spółka) |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Siedziba: | Warszawa |
| Kraj rejestracji: | Polska |
| Podstawowy przedmiot działalności: | |
| - | Działalność holdingów finansowych |
| - | Działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych |
| - | Pozostała finansowa działalność usługowa |
| - | Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków |
| - | Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi |
| - | |
| Organ prowadzący rejestr: | Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy |
| Numer statystyczny REGON: | 010956222 |
II. Czas trwania Grupy Kapitałowej:
Spółka dominująca, czyli BBI Development S.A. i pozostałe jednostki Grupy Kapitałowej zostały utworzone na czas nieoznaczony.
III. Okresy prezentowane
Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera dane za okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 marca 2020 roku. Dane porównawcze prezentowane są według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku dla skonsolidowanego oraz jednostkowego sprawozdania z sytuacji finansowej oraz za okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 marca 2019 roku dla skonsolidowanego oraz jednostkowego sprawozdania z całkowitych dochodów, skonsolidowanego oraz jednostkowego sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz skonsolidowanego oraz jednostkowego sprawozdania ze zmian w skonsolidowanym kapitale własnym
IV. Skład organów jednostki dominującej według stanu na dzień 31.03.2020 r.:
Zarząd:
| Michał Skotnicki | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Rafał Szczepański | - | Wiceprezes Zarządu |
| Piotr Litwiński | - | Członek Zarządu |
| Krzysztof Tyszkiewicz | - | Członek Zarządu |
Rada Nadzorcza:
| Paweł Turno | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Maciej Radziwiłł | - | Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej |
| Maciej Matusiak | - | Sekretarz Rady Nadzorczej |
| Artur Lebiedziński | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Karol Żbikowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Wojciech Napiórkowski | - | Członek Rady Nadzorczej |
V. Zmiany w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej:
W prezentowanym okresie nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu i Rady Nadzorczej.
VI. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 18 czerwca 2020 roku.
| za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2020 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
|
|---|---|---|
| niebadany | niebadany | |
| Przychody operacyjne, w tym: | 48 544 | 2 143 |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów | 46 309 | 0 |
| Przychody ze świadczonych usług | 2 235 | 2 143 |
| Koszt własny sprzedaży, w tym: | -40 492 | -1 634 |
| Wartość sprzedanych wyrobów | -39 242 | 0 |
| Koszt sprzedanych usług | -1 250 | -1 634 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 8 052 | 509 |
| Koszty sprzedaży | -347 | -471 |
| Koszty ogólnego zarządu | -2 997 | -2 820 |
| Udział w wyniku jednostek współkontrolowanych | -2 560 | 2 842 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 26 | 20 |
| Pozostałe koszty operacyjne | -566 | -145 |
| Wynik na działalności operacyjnej | 1 608 | -65 |
| Przychody finansowe | 2 698 | 685 |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | -14 | 0 |
| Koszty finansowe | -1 671 | -3 523 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 2 621 | -2 903 |
| Podatek dochodowy | -376 | -532 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 2 245 | -3 435 |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto | 2 245 | -3 435 |
| Zysk (strata) przypisana akcjonariuszom niekontrolującym | 0 | 0 |
| Zysk (strata) netto podmiotu dominującego | 2 245 | -3 435 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | 0,22 | -0,34 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 0,22 | -0,34 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności | ||
| kontynuowanej (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | 0,22 | -0,34 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | 0,22 | -0,34 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) |
0,00 | 0,00 |
Śródroczny skrócony skonsolidowany rachunek zysków i strat Grupy Kapitałowej
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów Grupy Kapitałowej
| za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2020 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
|
|---|---|---|
| niebadany | niebadany | |
| Zysk (strata) netto | 2 245 | -3 435 |
| Inne całkowite dochody netto | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | 2 245 | -3 435 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej
| AKTYWA | 2020-03-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| niebadane | ||
| Aktywa trwałe | 185 273 | 186 733 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 1 476 | 1 594 |
| Wartoście niematerialne | 429 | 464 |
| Wartość firmy | 23 975 | 23 975 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 182 | 182 |
| Inwestycje w jednostkach powiązanych wycenianych metodą praw własności |
91 622 | 94 340 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 65 949 | 64 203 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 1 640 | 1 975 |
| Pozostałe aktywa trwałe | 0 | 0 |
| Aktywa obrotowe | 64 318 | 123 980 |
| Zapasy | 35 781 | 85 598 |
| Należności handlowe | 3 063 | 4 045 |
| Należności z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 0 | 0 |
| Pozostałe należności | 7 075 | 7 499 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 12 841 | 11 540 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 193 | 1 479 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 365 | 13 819 |
| AKTYWA RAZEM | 249 591 | 310 713 |
| PASYWA | 2020-03-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| niebadane | ||
| Kapitały własne | 130 676 | 128 431 |
| Kapitały własne akcjonariuszy jednostki dominującej | 130 675 | 128 430 |
| Kapitał zakładowy | 50 946 | 50 946 |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
49 578 | 49 578 |
| Pozostałe kapitały | 143 314 | 143 314 |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 6 121 | 6 121 |
| Akcje własne (wielkosć ujemna) | -290 | -290 |
| Niepodzielony wynik finansowy | -121 239 | -63 229 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | 2 245 | -58 010 |
| Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących | 1 | 1 |
| Zobowiązania długoterminowe | 39 053 | 58 024 |
| Kredyty i pożyczki | 9 262 | 0 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 27 064 | 55 339 |
| Inne zobowiązania długoterminowe | 49 | 49 |
| Rezerwy z tyt. odroczonego podatku dochodowego | 2 678 | 2 636 |
| Pozostałe rezerwy | 0 | 0 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 79 862 | 124 258 |
| Kredyty i pożyczki | 212 | 230 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 41 410 | 40 323 |
| Zobowiązania handlowe | 3 547 | 2 331 |
| Zobowiązania z tyt. bieżącego podatku dochodowego | 727 | 746 |
| Pozostałe zobowiązania | 2 066 | 2 845 |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 19 645 | 61 806 |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 162 | 147 |
| Pozostałe rezerwy | 12 093 | 15 830 |
| PASYWA RAZEM | 249 591 | 310 713 |
Wybrane wskaźniki dotyczące skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej:
| 2020-03-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Kapitały własne | 130 676 | 128 431 |
| Całkowite zadłużenie finansowe | 77 948 | 95 892 |
| Suma bilansowa | 249 591 | 310 713 |
| Kapitały własne do całkowitego zadłużenia | 168% | 134% |
| Kapitały własne do sumy bilansowej | 52% | 41% |
| Zadłużenie finansowe do sumy aktywów | 31% | 31% |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym Grupy Kapitałowej
| Kapitał zakładowy |
Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały |
Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny akcjonariuszy jednostki dominującej |
Kapitał akcjonariuszy niekontrolujących |
Razem kapitały własne |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Trzy miesiące zakończone 31.03.2020 | |||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2020 r. | 50 946 | 49 578 | 143 314 | 5 831 | -63 229 | -58 010 | 128 430 | 1 | 128 431 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | |||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | |||||||
| Kapitał własny po korektach | 50 946 | 49 578 | 143 314 | 5 831 | -63 229 | -58 010 | 128 430 | 1 | 128 431 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | 0 | 0 | |||||||
| Przeniesienia | 0 | 0 | |||||||
| Podział zysku netto | -58 010 | 58 010 | 0 | 0 | |||||
| Korekty wynikające ze zmian w grupie | 0 | 0 | |||||||
| Suma dochodów całkowitych | 2 245 | 2 245 | 2 245 | ||||||
| Kapitał własny na dzień 31.03.2020 r. | 50 946 | 49 578 | 143 314 | 5 831 | -121 239 | 2 245 | 130 675 | 1 | 130 676 |
| Trzy miesiące zakończone 31.03.2019 | |||||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2019 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 475 | -73 516 | -17 788 | 176 769 | 10 296 | 187 065 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | 0 | |||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | 0 | |||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 475 | -73 516 | -17 788 | 176 769 | 10 296 | 187 065 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -274 | -274 | -274 | ||||||
| Przeniesienia | 0 | ||||||||
| Podział zysku netto | -17 788 | 17 788 | 0 | 0 | |||||
| Korekty ze zmian wynikających w grupie | 0 | 0 | 0 | ||||||
| Suma dochodów całkowitych | -3 435 | -3 435 | -3 435 | ||||||
| Kapitał własny na dzień 31.03.2019 r. | 52 308 | 67 366 | 145 924 | 2 201 | -91 304 | -3 435 | 173 060 | 10 296 | 183 356 |
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych Grupy Kapitałowej
| za okres 3 miesięcy | za okres 3 miesięcy | |
|---|---|---|
| zakończony 31.03.2020 | zakończony 31.03.2019 | |
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Razem | ||
| Nakłady na projekty deweloperskie | -2 658 | -6 444 |
| Udzielone pożyczki | -1 272 | -470 |
| Zwrot wcześniej udzielonych pożyczek wraz z odsetkami | 0 | 205 |
| Przepływy związane z VAT | -3 938 | -1 981 |
| Otrzymane należności, w tym wpływy ze sprzedaży mieszkań | 23 221 | 10 163 |
| Zwrot kaucji i wadiów | 23 | 1 303 |
| Wynagrodzenia i narzuty na wynagrodzenia | -1 186 | -1 291 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -444 | -524 |
| Pozostałe przepływy związane z działalnością operacyjną | -2 874 | -2 016 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 10 872 | -1 055 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | -16 | 0 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 10 856 | -1 055 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 0 | 0 |
| Zbycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych | 0 | 0 |
| Inne wpływy inwestycyjne | 0 | 0 |
| Wydatki | 60 | 67 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 60 | 67 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 0 | 0 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | -60 | -67 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 20 536 | 35 614 |
| Kredyty i pożyczki | 8 536 | 20 614 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 12 000 | 15 000 |
| Wydatki | 40 786 | 40 096 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 0 | 275 |
| Inne, niż wpłaty na rzecz właścicieli, wydatki z tytułu podziału zysku | 0 | 140 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 0 | 2 060 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 37 100 | 33 100 |
| Odsetki | 3 532 | 4 521 |
| Inne wydatki finansowe | 154 | 0 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -20 250 | -4 482 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | -9 454 | -5 604 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | -9 454 | -5 604 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | -26 | -123 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 13 819 | 8 373 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 4 365 | 2 769 |
| Śródroczny skrócony jednostkowy rachunek zysków i strat Spółki | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| ---------------------------------------------------------------- | -- | -- | -- | -- | -- |
| Rachunek zysków i strat | za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2020 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
|---|---|---|
| niebadany | niebadany | |
| Przychody operacyjne, w tym: | 1 128 | 998 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 1 128 | 998 |
| Przychody z dywidend i udziału w zyskach | 0 | 0 |
| Koszt własny sprzedaży | -205 | -273 |
| Wynik brutto na sprzedaży | 923 | 725 |
| Koszty sprzedaży | -14 | -20 |
| Koszty ogólnego zarządu | -1 641 | -1 725 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 1 | 18 |
| Pozostałe koszty operacyjne | -45 | -2 |
| Wynik na działalności operacyjnej | -776 | -1 004 |
| Przychody z tytułu odsetek od pożyczek | 205 | 153 |
| Przychody finansowe | 1 | 4 |
| Straty z tytułu oczekiwanych strat kredytowych | -547 | 0 |
| Koszty finansowe | -2 549 | -4 695 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | -3 666 | -5 542 |
| Podatek dochodowy | 263 | -332 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | -3 403 | -5 874 |
| Zysk (strata) z działalności zaniechanej | ||
| Zysk (strata) netto | -3 403 | -5 874 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,34 | -0,58 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,34 | -0,58 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności kontynuowanej (w zł) | ||
| Podstawowy za okres obrotowy | -0,34 | -0,58 |
| Rozwodniony za okres obrotowy | -0,34 | -0,58 |
| Zysk (strata) netto na jedną akcję z działalności zaniechanej (w zł) | 0,00 | 0,00 |
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z całkowitych dochodów Spółki
| Rachunek zysków i strat | za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2020 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
|---|---|---|
| niebadany | niebadany | |
| Zysk (strata) netto | -3 403 | -5 874 |
| Inne dochody całkowite | 0 | 0 |
| Suma dochodów całkowitych | -3 403 | -5 874 |
Śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej Spółki
| AKTYWA | stan na 31.03.2020 r. | stan na 31.12.2019 |
|---|---|---|
| niebadane | ||
| Aktywa trwałe | 211 284 | 195 357 |
| Rzeczowe aktywa trwałe | 475 | 646 |
| Wartości niematerialne | 460 | 474 |
| Nieruchomości inwestycyjne | 182 | 182 |
| Inwestycje w jednostkach podporządkowanych | 144 274 | 147 174 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 65 893 | 46 881 |
| Aktywa obrotowe | 10 668 | 42 505 |
| Zapasy | 0 | 0 |
| Należności handlowe | 1 297 | 1 613 |
| Pozostałe należności | 3 988 | 3 657 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 3 323 | 33 072 |
| Rozliczenia międzyokresowe | 1 031 | 966 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 1 029 | 3 197 |
| Aktywa zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | 0 | 0 |
| AKTYWA RAZEM | 221 952 | 237 862 |
| PASYWA | stan na 31.03.2020 r. | stan na 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| niebadane | |||
| Kapitał własny | 79 258 | 82 661 | |
| Kapitał zakładowy | 50 946 | 50 946 | |
| Kapitał zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej | 38 712 | 38 712 | |
| Akcje własne | -290 | -290 | |
| Pozostałe kapitały zapasowe | 52 901 | 52 901 | |
| Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | 6 121 | 6 121 | |
| Niepodzielony wynik finansowy | -65 729 | 0 | |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | -3 403 | -65 729 | |
| Zobowiązanie długoterminowe | 38 387 | 57 688 | |
| Kredyty i pożyczki | 9 262 | 0 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 27 000 | 55 300 | |
| Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 2 125 | 2 388 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 104 307 | 97 513 | |
| Kredyty i pożyczki | 33 709 | 32 722 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 41 295 | 40 291 | |
| Zobowiązania handlowe | 610 | 513 | |
| Zobowiązania z tytułu bieżącego podatku dochodowego | 400 | 400 | |
| Pozostałe zobowiązania | 27 966 | 23 307 | |
| Rozliczenia międzyokresowe przychodów | 47 | 63 | |
| Rezerwa na świadczenia emerytalne i podobne | 162 | 147 | |
| Pozostałe rezerwy | 118 | 70 | |
| PASYWA RAZEM | 221 952 | 237 862 |
Śródroczne skrócone sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym Spółki
| Kapitał zakładowy | Kapitały zapasowy ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej |
Pozostałe kapitały | Kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
Niepodzielony wynik finansowy |
Wynik finansowy bieżącego okresu |
Kapitał własny ogółem |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Trzy miesiące zakończone 31.03.2020 r. | |||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2020 | 50 946 | 38 712 | 52 901 | 5 831 | 0 | -65 729 | 82 661 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||
| Korekty z tyt. błędów podstawowych | 0 | ||||||
| Kapitał własny po korektach | 50 946 | 38 712 | 52 901 | 5 831 | 0 | -65 729 | 82 661 |
| Podział zysku netto | -65 729 | 65 729 | 0 | ||||
| Suma dochodów całkowitych | -3 403 | -3 403 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.03.2020 r. | 50 946 | 38 712 | 52 901 | 5 831 | -65 729 | -3 403 | 79 258 |
| Trzy miesiące zakończone 31.03.2019 r. | |||||||
| Kapitał własny na dzień 01.01.2019 r | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 |
| Zmiany zasad (polityki) rachunkowości | 0 | ||||||
| Kapitał własny po korektach | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 475 | 0 | -9 542 | 149 006 |
| Nabycie akcji własnych w celu umorzenia | -274 | -274 | |||||
| Podział zysku netto | -9 542 | 9 542 | 0 | ||||
| Suma dochodów całkowitych | -5 874 | -5 874 | |||||
| Kapitał własny na dzień 31.03.2019 r. | 52 308 | 48 254 | 55 511 | 2 201 | -9 542 | -5 874 | 142 858 |
Śródroczne skrócone sprawozdanie z przepływów pieniężnych Spółki
| za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2020 |
za okres 3 miesięcy zakończony 31.03.2019 |
|
|---|---|---|
| niebadane | niebadane | |
| DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA | ||
| Wypłata wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia | -695 | -640 |
| Wydatki związane z realizacją projektu Złota 44 | 0 | 0 |
| Otrzymane należności | 1 688 | 1 605 |
| Odsetki otrzymane od pożyczek | 3 024 | 1 275 |
| Udzielone pożyczki | -155 | 0 |
| Zwrot z tytułu udzielonych pożyczek | 8 945 | 2 632 |
| Rozrachunki z tyt. VAT | -147 | 131 |
| Wynajem powierzchni biurowej | -150 | -150 |
| Audyt, doradztwo podatkowe i prawne | -213 | -154 |
| Pozostałe przepływy | -799 | -839 |
| Gotówka z działalności operacyjnej | 11 498 | 3 860 |
| Podatek dochodowy (zapłacony) / zwrócony | 0 | 0 |
| A. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej | 11 498 | 3 860 |
| DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA | ||
| Wpływy | 2 900 | 14 417 |
| Zbycie aktywów finansowych (zwrot wkładów) | 2 900 | 14 417 |
| Wydatki | 320 | 808 |
| Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych akywów trwałych | 0 | 48 |
| Wydatki na aktywa finansowe | 320 | 760 |
| B. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | 2 580 | 13 609 |
| DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA | ||
| Wpływy | 25 286 | 20 916 |
| Kredyty i pożyczki | 8 536 | 0 |
| Emisja dłużnych papierów wartościowych | 12 000 | 15 000 |
| Inne wpływy finansowe | 4 750 | 5 916 |
| Wydatki | 41 532 | 39 846 |
| Nabycie udziałów (akcji) własnych | 0 | 274 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 704 | 2 774 |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | 37 100 | 32 600 |
| Odsetki | 3 574 | 4 198 |
| Inne wydatki finansowe | 154 | 0 |
| C. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej | -16 246 | -18 930 |
| D. Przepływy pieniężne netto razem | -2 168 | -1 461 |
| E. Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych, w tym | -2 168 | -1 461 |
| - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 6 | 0 |
| F. Środki pieniężne na początek okresu | 3 197 | 2 204 |
| G. Środki pieniężne na koniec okresu | 1 029 | 743 |
INFORMACJA DODATKOWA DO SKONSOLIDOWANEGO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
I. Oświadczenie o zgodności.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" oraz zgodnie z odpowiednimi Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF") mającymi zastosowanie do śródrocznej sprawozdawczości finansowej, zaakceptowanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) i Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską i obowiązującymi na dzień 31 marca 2020.
II. Podstawa sporządzenia sprawozdań finansowych
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Grupę w okresie 12 miesięcy po ostatnim dniu bilansowym, czyli po 31.03.2020 roku. Zarząd Spółki dominującej nie stwierdza na dzień podpisania sprawozdania istnienia faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuowania działalności w okresie 12 miesięcy po dniu bilansowym na skutek zamierzonego lub przymusowego zaniechania bądź istotnego ograniczenia dotychczasowej działalności.
Do dnia sporządzenia skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za pierwszy kwartał 2020 roku nie wystąpiły zdarzenia, które nie zostały, a powinny być ujęte w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego. Jednocześnie w niniejszym sprawozdaniu finansowym nie występują istotne zdarzenia dotyczące lat ubiegłych.
III. Przyjęte zasady rachunkowości:
Przy sporządzaniu niniejszego śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego przyjęto te same ogólne zasady, które zostały zastosowane przy sporządzaniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za okres zakończony dnia 31 grudnia 2019 roku, opublikowanego w dniu 1 2 m a j a 2020 roku z wyjątkiem zastosowania wskazanych poniżej następujących nowych lub zmienionych standardów oraz nowych interpretacji obowiązujących w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2020
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie zawiera informacji i ujawnień wymaganych przy pełnych sprawozdaniach finansowych i powinno być odczytywane łącznie z ostatnim opublikowanym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym.
Standardy, zmiany do istniejących standardów oraz nowe interpretacje zastosowane po raz pierwszy dla okresów rocznych rozpoczynających się w dniu 1 stycznia 2020:
- a) Zmiana MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów"
- b) Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe", MSR 39 "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" oraz MSSF 7 "Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji" – Reforma referencyjnej stopy procentowej,
- c) Zmiany odniesień do Założeń koncepcyjnych w MSSF
.
Zastosowanie powyżej wymienionych standardów w ocenie Zarządu jednostki dominującej nie miało istotnego wpływu na wyniki oraz prezentację danych zarówno w jednostkowym jak i w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym odpowiednio jednostki dominującej oraz Grupy.
Poza powyżej wymienionymi zmianami Grupa nie zastosowała z wyprzedzeniem standardów, zmian i interpretacji które zostały opublikowane przez RMSR ale nie zostały jeszcze przyjęte do stosowania przez Unię Europejską.
V. Zasady konsolidacji
Zasady konsolidacji nie uległy zmianie w stosunku do tych opisanych w ostatnim rocznym sprawozdaniu finansowym.
Spółki objęte skróconym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym
W skład Grupy Kapitałowej BBI Development S.A. wchodzą Jednostka Dominująca oraz wykazane poniżej jednostki zależne. W tabeli zaprezentowano też jednostki stowarzyszone na które Jednostka Dominująca wywiera znaczący wpływ.
| Wyszczególnienie | Metoda konsolidacji | Udział Grupy w ogólnej liczbie głosów (w %) |
||
|---|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | 31.12.2019 | |||
| BBI Development S.A. | n/d | Jednostka dominująca | ||
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 3 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 4 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 SKA | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Juvenes- Serwis Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. | pełna | 100% | 100% | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | pełna | 100% | 100% | |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. Nowy Sezam Sp.k | pełna | 100% | 100% | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | praw własności | 40,00% | 40,00% | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. (*) | praw własności | 49,44% | 49,44% | |
| NPU Sp. z o.o. S.K.A. | praw własności | 40,32% | 40,32% | |
| PW Sp. z o.o. (*) | praw własności | 45% | 45% | |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | praw własności | 44,99% | 44,99% | |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. (*) | praw własności | 50% | 50% | |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. (*) | praw własności | 49% | 49% | |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. Sp. k. | pełna | 99,9% | 99,9% |
(*) z uwagi na niewielką kwotę zaangażowania na dzień 31 marca 2020 wskazane inwestycje są wykazywane w pozostałych aktywach finansowych .
| Wyłączenia i | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skonsolidowane segmenty operacyjne wg stanu na 31.03.2020 | Plac Unii | Centrum Marszałkow ska |
Koneser (*) |
Szczecin Małe Błonia |
Juvenes Projekt |
BBID | Pozostałe | korekty konsolidacyjne |
Ogółem | |
| Przychody ze sprzedaży wyrobów i usług | Sprzedaż na rzecz podmiotów spoza grupy |
n/d | 281 | 46 309 | 10 | 1 481 | 345 | 0 | -274 | 48 152 |
| Sprzedaż między segmentami |
n/d | 0 | 0 | 0 | 708 | 784 | 6 | -1 106 | 392 | |
| Udział w wyniku spółek współkontrolowanych |
-1 470 | -1 090 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -2 560 | ||
| Przychody finansowe, gł. z tyt. odsetek od pożyczek | 0 | 1 521 | 279 | 0 | 2 | 1 625 | 154 | -883 | 2 698 | |
| Zysk/ (strata) segmentu | n/d | 1 338 | 6 653 | -1 883 | 129 | -3 403 | -201 | -388 | 2 245 | |
| Aktywa ogółem | n/d | 106 577 | 44 776 | 5 230 | 5 343 | 221 952 | 33 265 | -167 554 | 249 589 | |
| Aktywa segmentu | 106 577 | 44 776 | 5 230 | 5 343 | 221 952 | 33 265 | -167 554 | 249 589 | ||
| Aktywa nieprzypisane | (**) | 0 | ||||||||
| Zobowiązania ogółem | n/d | 65 154 | 20 685 | 70 837 | 1 819 | 142 694 | 1 018 | -183 292 | 118 915 | |
| Zobowiązania segmentu | 65 154 | 20 685 | 70 837 | 1 819 | 142 694 | 1 018 | -183 292 | 118 915 | ||
| Zobowiązania nieprzypisane | (**) | 0 |
Informacja o poszczególnych segmentach operacyjnych Grupy występujących w okresie 01.01.2020 – 31.03.2020
. Grupa działa wyłącznie na terenie Polski i nie osiąga przychodów z innych regionów geograficznych. Podstawą do wydzielenia i prezentacji danej spółki jako oddzielnego segmentu są przychody ze sprzedaży produktów i usług wyliczone przed kalkulacją wyłączeń konsolidacyjnych.
W prezentowanym okresie dominująca kwota przychodów ze sprzedaży produktów i usług przypada na segment "Koneser" (ponad 93% łącznych przychodów przed wyłączeniami konsolidacyjnymi). Grupa zdecydowała się zachować w powyższej prezentacji również te segmenty, które w 2020 wygenerowały przychody ze sprzedaży poniżej progu 10% przed wyłączeniami konsolidacyjnymi, jednak w kolejnych okresach sprawozdawczych spodziewane przychody przekroczą wspomniany udział.
Segment "Szczecin – Małe Błonia" prezentowany jest w 2020 roku jako oddzielny segment po raz ostatni.
(*) w segmencie "Koneser" uwzględniono łącznie dane ze spółek konsolidowanych metodą pełną i metodą praw własności.
(**) aktywa i zobowiązania segmentu Centrum Marszałkowska uwzględniają kwotę 42.491 tys zł. będącą elementem rozrachunków między spółkami tworzącymi ten segment (odpowiednio należności i zobowiązania). W/w kwota ulega eliminacji w ramach wyłączeń konsolidacyjnych.
Informacja o udziale Grupy w aktywach netto i wyniku netto spółek stowarzyszonych konsolidowanych metodą praw własności
| Oznaczenie spółki | Udział w aktywach netto na 31.12.2019 |
Zmiana metody konsolidacji |
Zmiana udziału w aktywach netto |
Korekty konsolidacyjne |
Udział w aktywach netto na 31.03.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| MTP Sp. z o.o. Projekt Developerski 1 S.K.A. | 301 | 0 | 0 | 301 | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp. k. | 91 927 | -1 090 | -158 | 90 679 | |
| NPU Sp. z o.o. S.K.A | 2 112 | -1 470 | 0 | 642 | |
| PW Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Razem | 94 340 | 0 | -2 560 | -158 | 91 622 |
Pozostałe aktywa finansowe wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
| Inwestycje długoterminowe | 2020-03-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 50 385 | 48 639 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Zaliczki na poczet nabycia udziałów i akcji | 0 | 0 |
| Akcje i udziały wyceniane w wartości godziwej przez wynik | ||
| finansowy | 15 517 | 15 517 |
| Inne aktywa finansowe | 47 | 47 |
| Razem | 65 949 | 64 203 |
| Inwestycje krótkoterminowe | 2020-03-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Pożyczki udzielone, w tym: | 12 841 | 11 540 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Razem | 12 841 | 11 540 |
Udzielone pożyczki – zbiorczo
| 2020-03-31 | 2019-12-31 | |
|---|---|---|
| Udzielone pożyczki, w tym: | 66 784 | 63 723 |
| - dla Zarządu i Rady Nadzorczej | 0 | 0 |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości | 3 558 | 3 544 |
| Suma netto udzielonych pożyczek | 63 226 | 60 179 |
| - długoterminowe | 50 385 | 48 639 |
| - krótkoterminowe | 12 841 | 11 540 |
Udzielone pożyczki w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym – dane szczegółowe
| Oprocentowanie | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pożyczkobiorca | Kwota pożyczki wg umowy |
Wartość bilansowa |
nominalne | efektywne | Termin spłaty |
Zabezpieczenia |
| Wg stanu na dzień 31.03.2020 | 63 226 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 13 690 | 28 229 | 10,00% | 7,22% | 2022-12-31 | hipoteka |
| CPK Sp. z o.o. Sp.k. - od BBID | 19 885 | 22 147 | 3,125% | 3,01% | 2021-06-30 | bez zabezpieczeń |
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD7 | 6 800 | 7 930 | 8,00% | 8,00% | 2020-12-31 | bez zabezpieczeń |
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD6 | 3 800 | 4 112 | 8,00% | 8,00% | 2020-12-31 | bez zabezpieczeń |
| Projekt Rybaki Łańsk Sp. z o.o. |
562 | 604 | WiBOR6M + marża |
7,78% | 2020-07-31 | bez zabezpieczeń |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | 285 | 143 | 6,00% | 6,00% | 2020-12-31 | bez zabezpieczeń |
| CPK Sp. z o.o. | 49 | 52 | 3,00% | 3,00% | 2020-06-30 | bez zabezpieczeń |
| Inne drobne | 9 | 9 | 5,00% | 5,00% | 2021-08-31 | bez zabezpieczeń |
| Wg stanu na dzień 31.12.2019 | 60 179 | |||||
| Serenus Sp. z o.o. | 13 535 | 28 074 | 10,00% | 10,00% | 2022-12-31 | hipoteka |
| CPK Sp. z o.o. Sp.k. - od BBID | 19 885 | 20 565 | 3,125% | 3,01% | 2021-06-30 | bez zabezpieczeń |
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD7 | 6 760 | 7 755 | 8,00% | 8,00% | 2020-12-31 | bez zabezpieczeń |
| PW Sp. z o.o. Sp.k - od PD6 | 2 800 | 3 044 | 8,00% | 8,00% | 2020-12-31 | bez zabezpieczeń |
| Projekt Rybaki Łańsk Sp. z o.o. |
515 | 546 | WiBOR6M + marża |
7,78% | 2020-07-31 | bez zabezpieczeń |
| Dolne Miasto Sp. z o.o. | 265 | 133 | 6,00% | 6,00% | 2020-12-31 | bez zabezpieczeń |
| CPK Sp. z o.o. | 49 | 52 | 3,00% | 3,00% | 2020-06-30 | bez zabezpieczeń |
| Inne drobne | 10 | 10 | 5,00% | 5,00% | 2020-03-31 | bez zabezpieczeń |
| Informacja o emisji i wykupie dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych | – | jednostka dominująca | ||
|---|---|---|---|---|
| Wyszczególnienie | 31.03.2020 | 31.03.2019 |
|---|---|---|
| Zobowiązanie z tytułu emisji obligacji na początek okresu | 95 080 | 113 111 |
| Emisja obligacji | 12 000 | 15 000 |
| Naliczenie odsetek do dnia wykupu | 852 | 974 |
| Wykup obligacji, spłata odsetek | -40 632 | -36 685 |
| Naliczenie odsetek na koniec okresu | 598 | 875 |
| Razem zobowiązanie z tytułu emisji obligacji | 67 898 | 93 275 |
| - długoterminowe | 27 000 | 55 300 |
| - krótkoterminowe | 40 898 | 37 975 |
Poza zaprezentowanymi powyżej obligacjami wyemitowanymi przez jednostkę dominującą – na dzień 31 grudnia 2019 oraz na dzień 31 marca 2020 w pozostałych jednostkach należących do Grupy Kapitałowej nie występowały zobowiązania wynikające z wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych.
Informacja na temat rodzaju wyemitowanych obligacji w jednostce dominującej i jednocześnie w Grupie Kapitałowej na dzień 31.03.2020
| Oprocentowanie | Wartość | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| określenie emisji; Emitent | Kwota nominalna |
Data emisji | Data wykupu | nominalne | efektywne | bilansowa | |
| Obligacje 3-letnie, emisja z lutego 2018, BBI Development S.A. |
40 300 | 2018-02-22 | 2021-02-22 | WIBOR 6M+5,75% |
7,70% | 40 616 | |
| Obligacje 3-letnie, emisja z lutego 2019, BBI Development S.A. |
15 000 | 2019-02-22 | 2022-02-22 | WIBOR 6M+6,10% |
8,07% | 15 123 | |
| Obligacje 3-letnie, emisja ze stycznia 2020, BBI Development S.A. |
12 000 | 2020-01-31 | 2023-01-31 | WIBOR 6M+6,25% |
8,17% | 12 159 | |
| Razem | 67 898 |
Informacja na temat pożyczek zaciągniętych przez Jednostkę Dominującą na dzień 31.03.2020
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki | Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpie czenia |
|---|---|---|---|---|---|
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 5 Sp. k. | 266 | 284 | 2,25% | 2020-06-30 | brak |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp. k. | 10 620 | 12 119 | 7,79% | 2020-12-31 | brak |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp. k. | 17 907 | 21 306 | 3,25% | 2020-12-31 | brak |
| K-Invest Sp. z o.o. | 9 105 | 9 262 | 9,88% | 2021-04-30 | brak |
| RAZEM | 37 898 | 42 971 | |||
| - długoterminowe | 9 262 | ||||
| - krótkoterminowe | 33 709 |
Informacja na temat pożyczek zaciągniętych przez Grupę na dzień 31.03.2020
| Nazwa banku /pożyczkodawcy i rodzaj kredytu/pożyczki | Kwota kredytu/pożyczki wg umowy [tys. PLN] |
Kwota pozostała do spłaty [tys. PLN] |
Efektywna stopa procentowa % |
Termin spłaty |
Zabezpie czenia |
|---|---|---|---|---|---|
| K-Invest Sp. z o.o. | 9 105 | 9 262 | 9,88% | 2021-04-30 | brak |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 184 | 191 | 2,00% | 2020-12-31 | brak |
| BNP Paribas Leasing S.A. | 21 | 21 | WIBOR 3M | 2020-05-13 | weksel |
| RAZEM | 9 474 | 9 474 | |||
| - długoterminowe | 9 262 | ||||
| - krótkoterminowe | 212 |
Informacja o instrumentach finansowych, w podziale na poszczególne klasy i kategorie aktywów i zobowiązań ze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej:
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria instrumentów | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKTYWA FINANSOWE | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | finansowych | |
| Pozostałe aktywa finansowe długoterminowe, w tym: |
65 949 | 64 203 | 65 949 | 64 203 | ||
| - pożyczki udzielone | 50 385 | 48 639 | 50 385 | 48 639 | wyceniane w zamortyzowanym | |
| - zaliczki na poczet nabycia akcji i inne aktywa finansowe |
47 | 47 | 47 | 47 | koszcie | |
| - akcje i udziały | 15 517 | 15 517 | 15 517 | 15 517 | wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy |
|
| Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe, w tym: |
20 269 | 29 404 | 20 269 | 29 404 | ||
| - pożyczki udzielone | 12 841 | 11 540 | 12 841 | 11 540 | ||
| - należności handowe | 3 063 | 4 045 | 3 063 | 4 045 | wyceniane w zamortyzowanym koszcie |
|
| - środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 365 | 13 819 | 4 365 | 13 819 |
| Wartość bilansowa | Wartość godziwa | Kategoria instrumentów | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ZOBOWIĄZANIA FINANSOWE | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | finansowych | |
| Oprocentowane zobowiązania | ||||||
| finansowe, w tym: | 77 948 | 95 892 | 77 372 | 95 310 | ||
| - długoterminowe oprocentowane wg | ||||||
| zmiennej stopy procentowej | 9 262 | 0 | 9 262 | 0 | ||
| - krótkoterminowe oprocentowane wg | ||||||
| zmiennej stopy procentowej | 212 | 230 | 212 | 230 | ||
| - długoterminowa część zobowiązania z | wyceniane w zamortyzowanym | |||||
| tytułu emisji obligacji | 27 000 | 55 300 | 27 000 | 55 300 | koszcie | |
| - krotkoterminowa część zobowiązania z | ||||||
| tytułu emisji obligacji | 40 898 | 39 780 | 40 898 | 39 780 | ||
| - zobowiązania leasingowe (łącznie) | 576 | 582 | ||||
| Pozostałe zobowiązania | ||||||
| długoterminowe, w tym: | 49 | 49 | 49 | 49 | ||
| - pozostałe zobowiązania - | ||||||
| nieoprocentowane | 49 | 49 | 49 | 49 | ||
| Pozostałe zobowiązania | wyceniane w zamortyzowanym | |||||
| krótkoterminowe, w tym: | 5 613 | 5 176 | 5 613 | 5 176 | koszcie | |
| - zobowiązania handlowe | 3 547 | 2 331 | 3 547 | 2 331 | ||
| - zobowiązania pozostałe | 2 066 | 2 845 | 2 066 | 2 845 |
Informacja o istotnych zmianach wielkości szacunkowych:
Odroczony podatek dochodowy ujęty w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym:
| Ujemne różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego |
2019-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Rezerwa na pozostałe świadczenia pracownicze | 147 | 115 | 0 | 262 |
| Rezerwa na naliczone odsetki od obligacji | 2 680 | 1 450 | -3 532 | 598 |
| Naliczone odsetki od otrzymanych pożyczek | 0 | 157 | 0 | 157 |
| Pozostałe rezerwy | 1 567 | 48 | 0 | 1615 |
| Odpis na utratę wartości zapasów | 6 000 | 0 | 0 | 6 000 |
| Suma ujemnych różnic przejściowych | 10 394 | 1 770 | -3 532 | 8 632 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku | 1 975 | 336 | -671 | 1 640 |
| Dodatnie różnice przejściowe będące podstawą do tworzenia rezerwy z tytułu podatku odroczonego |
2019-12-31 | zwiększenia | zmniejszenia | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Przeszacowanie aktywów finansowych do wartości godziwej | 6 515 | 0 | 0 | 6 515 |
| Naliczone odsetki od udzielonych pożyczek | 7 358 | 221 | 0 | 7 579 |
| Suma dodatnich różnic przejściowych | 13 873 | 221 | 0 | 14 094 |
| stawka podatkowa | 19% | 19% | 19% | 19% |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego na koniec okresu: | 2 636 | 42 | 0 | 2 678 |
| Wyszczególnienie | 2020-03-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Aktywo z tytułu podatku odroczonego | 1 640 | 1 975 |
| Rezerwa z tytułu podatku odroczonego – działalność kontynuowana | 2 678 | 2 636 |
| Aktywa/Rezerwa netto z tytułu podatku odroczonego | -1 038 | -661 |
Informacja na temat zmiany stanu rezerw i odpisów aktualizujących
| Rezerwy na naprawy gwarancyjne i zwroty |
Rezerwa na roszczenia i koszty procesowe |
Rezerwy związane z rozliczeniem transakcji sprzedaży nieruchomości "Centrum Marszałkowska" |
Odpis na utratę wartości udzielonych pożyczek |
Odpis aktualizujący wartość zapasów |
Odpis aktualizujący wartość należności handlowych |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 01.01.2020 | 1 275 | 648 | 13 907 | 3 544 | 15 471 | 100 |
| Utworzenie rezerwy i/lub zwiększenie odpisu |
0 | 0 | 0 | 14 | 511 | 0 |
| Wykorzystanie rezerw lub odpisów |
-311 | -127 | -3 300 | 0 | -11 965 | 0 |
| Rozwiązanie rezerwy lub odpisu |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stan na 31.03.2020 | 964 | 521 | 10 607 | 3 558 | 4 017 | 100 |
Wykorzystanie odpisów aktualizujących zapasy na łącznie 11.965 tys zł. dotyczy gruntów sprzedanych przez Realty 2 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 10 Sp. k.
Informacja na temat zmiany zobowiązań warunkowych oraz aktywów warunkowych od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego.
Bez zmian
Informacja na temat transakcji między BBI Development S.A. a podmiotami powiązanymi
| Podmiot powiązany | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | |
| Znaczący inwestor - nie występuje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jednostki zależne: | 0 | 0 | ||||||||||
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 3 Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 4 Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 5 Sp.k. | 3 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. PD 6 Sp.k. | 307 | 325 | 0 | 0 | 0 | 0 | 367 | 361 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. PD 7 SKA | 89 | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 103 | 103 | 3 | 2 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. PD 10 SKA | 106 | 141 | 0 | 0 | 41 | 1 148 | 124 | 159 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 2 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 3 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Juvenes-Projekt Sp. z o.o. | 34 | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46 | 3 | 31 | 0 | 0 | 0 |
| Juvenes-Serwis Sp. z o.o. | 9 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 2 | 8 | 41 | 0 | 0 |
| Realty 4 Management Sp. z o.o. Juvenes Development 1 Sp.k. |
210 | 220 | 0 | 0 | 0 | 0 | 255 | 260 | 6 | 2 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o. | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 4 | 5 | 3 | 0 | 0 |
| Zarządzanie Sezam Sp. z o.o.Nowy Sezam Sp.k. |
15 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 6 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. Sp. k. | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | |
| Jednostki stowarzyszone w których Emitent jest wspólnikiem (*): |
||||||||||||
| Mazowieckie Towarzystwo Powiernicze Sp.z o.o. Projekt Developerski 1 SKA |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 0 | 0 |
| NPU Sp. z o.o. SKA | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Projekt Rybaki-Łańsk Sp. z o.o. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
(*) zarówno bezpośrednio jak i pośrednio, poprzez inne spółki zależne
Informacja na temat transakcji wzajemnych między Juvenes-Projekt Sp. z o.o. a jednostkami stowarzyszonymi
| Podmiot stowarzyszony | Sprzedaż na rzecz podmiotów powiązanych |
Zakupy od podmiotów powiązanych |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych (**) |
w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 645 | 0 | 0 | 304 | 0 | 0 | 794 | 30 | 794 | 0 | 0 | 0 |
Informacja na temat transakcji wzajemnych między Realty 3 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 6 Sp.k. a jednostkami stowarzyszonymi
| Podmiot stowarzyszony | Kwota udzielonych pożyczek |
Przychody z odsetek od podmiotów powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | |
| Centrum Praskie Koneser Sp. z o.o. Sp.k. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 1 000 | 0 | 67 | 64 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Informacja na temat transakcji wzajemnych między Realty 4 Management Sp. z o.o. Projekt Developerski 7 S.K.A. a jednostkami stowarzyszonymi
| Podmiot stowarzyszony | Przychody z odsetek od Kwota udzielonych podmiotów pożyczek powiązanych |
Należności od podmiotów powiązanych |
w tym przeterminowane | Zobowiązania wobec podmiotów powiązanych |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | 2020-03-31 | 2019-12-31 | |
| PW Sp. z o.o. Sp. k. | 40 | 435 | 135 | 102 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wszystkie powyżej wymienione transakcje zostały zawarte na warunkach rynkowych.
Poniższa tabela przedstawia podsumowanie transakcji zawartych z osobami powiązanymi w rozumieniu MSR 24 oraz łączną wartość transakcji wynikających z tych umów w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2020 roku.
| Data | Strona transakcji – spółka z Grupy BBID |
Strona transakcji – podmiot powiązany |
Opis transakcji | Łączna wartość umowy w PLN |
|
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.2020 – 31.03.2020 |
PD6 | Podmiot powiązany z niektórymi członkami zarządu |
Najem przez PD6 powierzchni handlowej | 17.058,25 zł brutto | |
| 12.03.2020 | PD6 | Podmiot powiązany z niektórymi członkami zarządu |
Zawarcie umowy przeniesienia własności jednego lokalu niemieszkalnego w wyniku realizacji przedwstępnej umowy ustanowienia odrębnej własności 5 lokali niemieszkalnych, udziału we współwłasności lokalu garażowego zawartej w 2018 roku aneks z 20.09.2019 i 12.03.2020 |
1.943.770,23 zł brutto | |
| 01.01.2020 – 31.03.2020 |
Juvenes Projekt Sp z o.o. |
Podmiot powiązany niektórymi członkami zarządu |
Najem przez Juvenes Projekt Sp z o.o. powierzchni biurowej |
88.856,81 zł brutto | |
| 01.01.2020 – 31.03.2020 |
Juvenes-Serwis Sp z o.o. |
Podmiot powiązany niektórymi członkami zarządu |
Najem przez Juvenes-Serwis Sp z o.o. powierzchni biurowej |
8.136,89 zł brutto |
Rozliczenia z tytułu spraw sądowych
Na dzień sporządzenia niniejszego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego za I kwartał 2020 roku, według najlepszej wiedzy Zarządu Jednostki Dominujacej, nie toczyły się żadne postępowania sądowe lub administracyjne dotyczące istotnych zobowiązań lub wierzytelności Spółki lub jej jednostek zależnych
Zdarzenia po dacie bilansu
Do dnia publikacji niniejszego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie wystąpiły zdarzenia które nie zostałyby opisane w niniejszym sprawozdaniu, a które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na przyszłe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej lub Jednostki Dominującej.
Warszawa, dnia 18 czerwca 2020 r.
Podpisy Członków Zarządu:
Michał Skotnicki Rafał Szczepański Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Piotr Litwiński Krzysztof Tyszkiewicz Członek Zarządu Członek Zarządu
Podpis osoby sporządzającej sprawozdanie: Marcin Rzeszutkowski, Główny Księgowy