AI assistant
Basware Oyj — Interim / Quarterly Report 2021
Jul 15, 2021
3257_rns_2021-07-15_fc5bc179-3e11-48ff-bd34-a1456929b4f6.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
basware
Simplify Operations, Spend Smarter.
PUOLIVUOSI-KATSAUS
tammi-kesäkuu 2021
Q2/2021
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
Basware puolivuosikatsaus tammi-kesäkuu 2021: Liikevaihdon ja kannattavuuden kasvu odotusten mukaiset, katsauskauden jälkeen uudelleenneuvoteltu laina tuottaa vähintään 12 miljoonan euron kassahyödyn
Huhti-kesäkuu 2021
- Cloud-tilauskertymä oli 5,6 miljoonaa euroa (6,1 miljoonaa euroa)
- Liikevaihto kasvoi 2,1 prosenttia 38 571 tuhanteen euroon (37 769 tuhatta euroa). Orgaaninen kasvu ilman valuuttakurssien vaikutusta oli 2,8 prosenttia.
- Cloud-liikevaihto kasvoi 10,4 prosenttia 29 633 tuhanteen euroon (26 841 tuhatta euroa). Orgaaninen kasvu ilman valuuttakurssien vaikutusta oli 11,2 prosenttia.
- Liikevoitto kasvoi 40,1 prosenttia ja oli 1 800 tuhatta euroa (1 285 tuhatta euroa).
- Osakekohtainen tulos (laimennettu) oli -0,10 euroa (-0,07 euroa).
Tammi-kesäkuu 2021
- Cloud-tilauskertymä oli 8,5 miljoonaa euroa (9,7 miljoonaa euroa)
- Liikevaihto kasvoi 0,4 prosenttia 76 313 tuhanteen euroon (76 014 tuhatta euroa). Orgaaninen kasvu ilman valuuttakurssien vaikutusta oli 1,4 prosenttia.
- Cloud-liikevaihto kasvoi 7,4 prosenttia 58 676 tuhanteen euroon (54 615 tuhatta euroa). Orgaaninen kasvu ilman valuuttakurssien vaikutusta oli 8,6 prosenttia.
- Liikevoitto yli tuplaantui ja oli 3 180 tuhatta euroa (1 385 tuhatta euroa).
- Osakekohtainen tulos (laimennettu) oli -0,20 euroa (-0,33 euroa).
Avainluvut
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 38 571 | 37 769 | 2,1 | 76 313 | 76 014 | 0,4 | 151 579 |
| Cloud-liikevaihto | 29 633 | 26 841 | 10,4 | 58 676 | 54 615 | 7,4 | 110 312 |
| Cloud-tilauskertymä | 5 611 | 6 130 | -8,5 | 8 479 | 9 747 | -13,0 | 19,250 |
| Liikevoitto | 1 800 | 1 285 | 40,1 | 3 180 | 1 385 | 129,6 | 4 667 |
| Käyttökate | 5 852 | 5 156 | 13,5 | 11 077 | 9 226 | 20,1 | 20 207 |
| Nettovelkaantumisaste, %¹ | 55,4 | 53,4 | 3,8 | 55,4 | 53,4 | 3,8 | 53,0 |
| Rahat ja pankkisaamiset¹ | 40 560 | 34 850 | 16,4 | 40 560 | 34 850 | 16,4 | 40 461 |
| Liiketoiminnan rahavirta | 1 278 | 5 597 | -77,2 | 7 636 | 12 093 | -36,9 | 25 252 |
| Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa | -0,10 | -0,07 | -35,1 | -0,20 | -0,33 | 38,6 | -0,51 |
| Henkilöstö¹ | 1 340 | 1 343 | -0,2 | 1 340 | 1 343 | -0,2 | 1 336 |
¹ Kauden lopussa.
Puolivuosikatsaus on tilintarkastamaton.
Tulosohjeistus vuodelle 2021
Basware odottaa, että liiketoimintaympäristön palautuminen asteittain normaalille tasolle jatkuu vuoden toisella puoliskolla ja säilyttää ohjeistuksen koko vuoden 2021 osalta ennallaan:
- Maltillinen liikevaihdon orgaaninen kasvu ilman valuuttakurssien vaikutusta
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus tammi-kesäkuu 2021
- Liikevoitto noin samalla tasolla tai parempi edellisvuoteen nähden
Klaus Andersen, toimitusjohtaja:
"Basware suoriutui suunnitelmien mukaisesti myös toisella vuosineljänneksellä. Liikevaihto, kannattavuus ja tilauskertymä uusmyynnille kehittyivät hyvin ja näimme elpymisen merkkejä liiketoimintaympäristössä. Liikevaihto oli 38,6 miljoonaa euroa vastaten 2,8 % orgaanista kasvua ilman valuuttakurssien vaikutusta. Ylläpitoliiketoiminnan liikevaihto laski odotusten mukaisesti, kun taas pilvipalveluliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 11,2 % ja konsultointiliiketoiminnan liikevaihto 1,4 % orgaanisesti ilman valuuttakurssien vaikutusta. Liikevoitto oli 1,8 miljoonaa euroa kasvaen vakaasti 40 %:lla edellisen vuoden vastaavaan neljännekseen verrattuna. Käyttökate oli 5,9 miljoonaa euroa toisella neljänneksellä ja liiketoiminnan rahavirta 1,3 miljoonaa euroa neljänneksen lopussa.
Tilauskertymään vaikutti edelleen liiketoimintaympäristössä vallinnut varovaisuus, kuitenkin vähemmän kuin mitä olemme nähneet aikaisemmin. Merkit markkinoiden elpymisestä olivat nähtävillä kaikilla Baswaren myyntialueilla, ja kumppaneidemme avulla solmitut uudet sopimukset kasvoivat merkittävästi tällä neljänneksellä. Tilauskertymä oli 5,6 miljoonaa euroa toisella vuosineljänneksellä. Lukuisia uusia asiakkuuksia solmittiin neljänneksen aikana, mukaan lukien Yhdysvalloissa sijaitsevat JLG, johtava nostolaitteiden valmistajaryitys sekä SeaWorld Parks & Entertainment, johtava teemapuistoja ja ajanvierepalveluita tarjoava yritys. Muita merkittäviä uusia asiakkuuksia olivat Ranskassa sijaitsevat Thales, maailmanlaajuinen teknologia-alan yritys ja Groupe Bertrand, ateriapalveluita tarjoava yritys.
Ensimmäisellä neljänneksellä julkistettu kumppanuutemme PwC:n kanssa edistyy hyvin. Meneillään olevat projektit ja tulevaisuuden mahdollisuuksiin tähtäävät toiminnot ovat hyvässä vauhdissa. Lisäsimme myös IT-P GmbH:n, tunnetun SAPin, Microsoftin ja Oraclen integraatioiden toimittajan, Baswaren kumppaniverkostoon Saksassa toisella vuosineljänneksellä.
Saavutimme tärkeän virstanpylvään toisella neljänneksellä, kun vastaanotimme ISO 9001 -sertifikaatin globaalista laadunvarmistusjärjestelmästämme: merkittävä saavutus, jonka avulla voimme jatkaa matkaamme kohti tehokkuuden parantamista ja korkeampaa palveluidemme laatutasoa vakaalla ja ulkoisesti validoidulla perustalla.
Jatkoimme teknologisten ratkaisuidemme parantamista neljänneksen aikana. Lisäsimme monimuotoisuuteen liittyvän tiedonkeruuelementin Supplier Management -ratkaisuumme, jonka avulla asiakkaamme voivat tunnistaa vähemmistöomisteisia ja pieniä toimittajia tietokannasta. Tämän lisäksi edistyksellinen liitäntäpinta luotiin Oraclen toimesta Oracle Fusion Cloud ERP -järjestelmän käyttäjille, jotta he voivat vaivattomasti liittyä Baswaren verkkolaskujen vastaanottamiseen tarkoitettuun ratkaisuun.
Kesäkuussa tiedotimme, että asiakkuusjohtaja Jussi Vasama päätti jatkaa uraansa Baswaren ulkopuolella. Vastuut Professional Services ja Customer Support -osa-alueiden osalta siirtyvät väliaikaisesti valituille senior management -tason avainhenkilöille Baswaren Services-organisaatiossa.
Kuten tiedotimme aiemmin tällä viikolla, merkittävä tapahtuma toteutui katsauskauden jälkeen, kun solmimme muutossopimuksen nykyiselle lainallemme Macquarie Capital Principal Financen kanssa. Uudelleen neuvoteltujen ehtojen seurauksena realisoimme vähintään 12 miljoonan euron kassavirtahyödyn jäljellä olevan laina-ajan aikana. Taloudellinen suorituskykymme on olennaisesti parantunut kahden viimeisen vuoden aikana, mikä teki mahdolliseksi lainan ehtojen uudelleenneuvottelut onnistuneella tavalla.
Markkinoiden alkaessa osoittaa elpymisen merkkejä sekä kumppanistrategiamme vauhdittumisen myötä olemme varmempia siitä, että voimme jatkaa kannattavaa kasvua vastaten ohjeistustamme, myös vuoden toisella puoliskolla."
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
Liikevaihto
| Liikevaihto tyypeittäin, tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cloud | 29 633 | 26 841 | 10,4 | 58 676 | 54 615 | 7,4 | 110 312 |
| Konsultointipalvelut | 7 233 | 7 197 | 0,5 | 14 418 | 13 693 | 5,3 | 26 875 |
| Ylläpito, lisenssimyynti ja muut | 1 706 | 3 731 | -54,3 | 3 219 | 7 706 | -58,2 | 14 392 |
| Yhteensä | 38 571 | 37 769 | 2,1 | 76 313 | 76 014 | 0,4 | 151 579 |
| Liikevaihto asiakkaan sijainnin mukaan, tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | 2020 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Amerikat | 8 463 | 8 783 | -3,6 | 16 801 | 17 645 | -4,8 | 35 013 |
| Eurooppa | 13 399 | 13 001 | 3,1 | 26 675 | 25 789 | 3,4 | 52 176 |
| Pohjoismaat | 14 648 | 14 015 | 4,5 | 28 801 | 28 525 | 1,0 | 56 428 |
| APAC | 2 061 | 1 971 | 4,6 | 4 037 | 4 056 | -0,5 | 7 962 |
| Yhteensä | 38 571 | 37 769 | 2,1 | 76 313 | 76 014 | 0,4 | 151 579 |

Liikevaihto tyypeittäin
Cloud 77 %
Konsultointipalvelut 19 %
Ylläpito, lisenssimyynti ja muut 4 %

Liikevaihto asiakkaan sijainnin mukaan
Amerikat 22 %
Eurooppa 35 %
Pohjoismaat 38 %
APAC 5 %
Baswaren liikevaihto oli vuoden toisella neljänneksellä 38 571 tuhatta euroa (37 769 tuhatta euroa), kasvua 2,1 prosenttia. Tämä vastasi 2,8 prosentin orgaanista kasvua ilman valuuttakurssien vaikutusta.
Baswaren liikevaihto oli ensimmäisellä vuosipuoliskolla 76 313 tuhatta euroa (76 014 tuhatta euroa), kasvua 0,4 prosenttia. Tämä vastasi 1,4 prosentin orgaanista kasvua ilman valuuttakurssien vaikutusta.
Cloud-liikevaihdon kasvu jatkui toisella vuosineljänneksellä. Cloud-liikevaihto oli 29 633 tuhatta euroa (26 841 tuhatta euroa) toisella neljänneksellä, kasvua 10,4 prosenttia, vastaten 11,2 prosentin orgaanista kasvua ilman valuuttakurssien vaikutusta, ja sen osuus kokonaisliikevaihdosta oli 76,8 prosenttia (71,1%).
Toisella neljänneksellä konsultointipalveluiden liikevaihto kasvoi 0,5 prosenttia, joka vastaa 1,4 prosentin orgaanista kasvua ilman valuuttakurssien vaikutusta.
Ylläpito- ja lisenssipalveluiden tuotot laskivat odotusten mukaisesti, kun asiakkaita siirretään cloud-ratkaisuihin. Toisella neljänneksellä ylläpito, lisenssimyynti ja muu liikevaihto laskivat 54,3 prosenttia, mikä vastaa 54,6 prosentin orgaanista laskua ilman valuuttakurssien vaikutusta. Ylläpitopalveluidentuottojen kiihtynyt lasku johtui tiettyjen Baswaren lisenssituotteiden tuen päättymisestä 1.1.2021.
Baswaren liikevaihto Amerikasta laski Yhdysvaltain dollarin valuuttakurssin vaikutuksesta vuoteen 2020 verrattuna toisella vuosineljänneksellä. Liikevaihto Amerikasta kasvoi 4,3 prosenttia ilman valuuttakurssien vaikutusta toisella vuosineljänneksellä 2021.
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
Cloud-tilauskertymä
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cloud | 5 611 | 6 130 | -8,5 | 8,479 | 9 747 | -13,0 | 19 250 |

Cloud-tilauskertymä asiakkaan sijainnin mukaan kaudella Q2/2021 ja Q2/2020
■ Amerikat 29 %
■ Eurooppa 40 %
■ Pohjoismaat 26 %
■ APAC 5 %

■ Amerikat 28 %
■ Eurooppa 40 %
■ Pohjoismaat 29 %
■ APAC 3 %
Vuoden toisella neljänneksellä Baswaren vuotuisten jatkuvien cloud-tuottojen bruttotilauskertymä oli 5 611 tuhatta euroa (6 130 tuhatta euroa), laskua 8,5 prosenttia vertailukauteen nähden. Tämä vastasi 6,8 prosentin orgaanista laskua ilman valuuttakurssien vaikutusta. Tilauskertymään vaikutti edelleen liiketoimintaympäristön varovaisuus, mutta vähemmän kuin edeltävinä vuosineljänneksinä.
Tilauskertymä heijastuu liikevaihtoon viiveellä. Tyypillisesti noin neljäsosa vuotuisten jatkuvien tuottojen tilauskertymästä muuttuu liikevaihdoksi samana vuonna, noin 50–60 prosenttia seuraavana ja loput myöhemmin. Lisätietoja tilausten vuotuisten jatkuvien tuottojen bruttotilauskertymän laskentaperiaatteesta on kohdassa Vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät ja tunnuslukujen laskentaperiaatteet.
Tuloskehitys
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 38 571 | 37 769 | 2,1 | 76 313 | 76 014 | 0,4 | 151 579 |
| Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | -17 137 | -16 589 | 3,3 | -33 553 | -34 062 | -1,5 | -65 941 |
| Bruttokate | 21 434 | 21 180 | 1,2 | 42 760 | 41 952 | 1,9 | 85 638 |
| Myynnin ja markkinoinnin kulut | -9 113 | -9 496 | -4,0 | -18 355 | -20 262 | -9,4 | -40 001 |
| Tutkimus- ja tuotekehityskulut | -6 879 | -6 516 | 5,6 | -13 709 | -12 692 | 8,0 | -25 930 |
| Hallinto ja yleiskulut | -3 427 | -3 253 | 5,3 | -7 187 | -6 829 | 5,3 | -14 096 |
| Liiketoiminnan kulut yhteensä | -19 418 | -19 265 | 0,8 | -39 251 | -39 783 | -1,3 | -80 027 |
| Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | -215 | -631 | -65,9 | -328 | -784 | -58,1 | -944 |
| Liikevoitto | 1 800 | 1 285 | 40,1 | 3 180 | 1 385 | 129,6 | 4 667 |
| Käyttökate | 5 852 | 5 156 | 13,5 | 11 077 | 9 226 | 20,1 | 20 207 |
Toisella vuosineljänneksellä myytyjä suoritteita vastaavat kulut olivat 17 137 tuhatta euroa (16 589 tuhatta euroa), kasvua 3,3 prosenttia. Cloud-liikevaihdon bruttokatemarginaali oli 68 prosenttia toisella vuosineljänneksellä, samalla tasolla vuoden 2020 toiseen neljänneksen verrattuna.
Liiketoiminnan kokonaiskuluista, myynnin ja markkinoinnin kulut laskivat 4,0 prosenttia, tutkimus- ja tuotekehityskulut kasvoivat 5,6 prosenttia sekä hallinto ja yleiskulut kasvoivat 5,3 prosenttia. Myynnin ja markkinoinnin kulut laskivat vastaavaan vuosineljänneksen nähden vähentyneiden kannustimien määrän seurauksena. Tutkimus- ja tuotekehityskulut kasvoivat vastaavaan vuosineljänneksen nähden erityisesti
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
lisääntyneiden poistojen seurauksena. Hallinto- ja yleiskulut kasvoivat vastaavaan vuosineljännekseen nähden kertaluonteisten kustannuserien johdosta.
Baswaren tutkimus- ja tuotekehitysmenot ilman poistoja sisältäen taseeseen aktivoinnit olivat yhteensä 6 424 tuhatta euroa (6 441 tuhatta euroa) tai 16,7 prosenttia (17,1 %) liikevaihdosta vuosineljänneksellä.
Baswaren käyttökate oli 5 852 tuhatta euroa (5 156 tuhatta euroa) ja oikaistu käyttökate oli 5 977 tuhatta euroa (5 287 tuhatta euroa) toisella neljänneksellä. Käyttökatteen oikaisut olivat neljänneksellä yhteensä 125 tuhatta euroa (131 tuhatta euroa). Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut olivat -215 tuhatta euroa (-631 tuhatta euroa).
Baswaren liikevoitto oli vuosineljänneksellä 1 800 tuhatta euroa (1 285 tuhatta euroa).
Baswaren käyttökate oli 11 077 tuhatta euroa (9 226 tuhatta euroa) ja liikevoitto oli 3 180 tuhatta euroa (1 385 tuhatta euroa) ensimmäisellä vuosipuoliskolla.
Baswaren tappio ennen veroja oli -1 212 tuhatta euroa (-1 372 tuhatta euroa) ja tilikauden tappio -1 407 tuhatta euroa (-1 038 tuhatta euroa) neljänneksellä. Neljänneksen veroilla oli -195 tuhannen euroon (334 tuhatta euroa) vaikutus kauden tulokseen.
Laimennettu osakekohtainen tulos oli -0,10 euroa (-0,07 euroa) vuosineljänneksellä.
Rahavirta, rahoitus ja investoinnit
Liiketoiminnan rahavirta oli 1 278 tuhatta euroa (5 597 tuhatta euroa) vuoden toisella neljänneksellä. Viime vuoden liiketoiminnan rahavirtaa paransi eri toimijoiden Covid-19-tilanteen takia tarjoamat maksulykkäykset, joiden vaikutus oli noin 3,6 miljoonaa euroa, verrattuna raportointikauden maksulykkäyksiin, jotka olivat noin 0,5 miljoonaa euroa. Hyödynnettyjä maksulykkäyksiä on jäljellä noin 1,1 miljoonaa euroa, jotka maksetaan takaisin vuoden 2022 loppuun mennessä.
Baswaren rahavarat, mukaan luettuina lyhytaikaiset talletukset, olivat yhteensä 40 560 tuhatta euroa (34 850 tuhatta euroa) neljänneksen lopussa.
Baswaren taseen loppusumma oli neljänneksen lopussa 227 556 tuhatta euroa (227 631 tuhatta euroa). Investointien nettorahavirta oli -2 431 tuhatta euroa (-2 582 tuhatta euroa) vuosineljänneksellä.
Omavaraisuusaste oli 35,9 prosenttia (38,4 %) ja nettovelkaantumisaste 55,4 prosenttia (53,4 %). Korolliset velat ilman vuokrasopimusvelkoja olivat 70 216 tuhatta euroa (64 830 tuhatta euroa), joista lyhytaikaisten velkojen osuus oli 2 173 tuhatta euroa (2 172 tuhatta euroa). Neljänneksen sijoitetun pääoman tuotto oli 4,3 prosenttia (3,5 %) ja oman pääoman tuotto -6,7 prosenttia (-4,7 %).
Henkilöstö
| Henkilöstö alueittain, keskimäärin | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amerikat | 102 | 107 | -5,0 | 103 | 107 | -3,9 | 106 |
| Eurooppa | 377 | 375 | 0,5 | 377 | 371 | 1,6 | 373 |
| Pohjoismaat | 419 | 429 | -2,4 | 419 | 428 | -2,1 | 425 |
| APAC | 441 | 432 | 2,0 | 435 | 431 | 0,9 | 430 |
| Yhteensä | 1 338 | 1 342 | -0,3 | 1 333 | 1 337 | -0,3 | 1 334 |
Baswaren henkilöstömäärä oli neljänneksellä keskimäärin 1 338 (1 342) ja vuosineljänneksen lopussa 1 340 (1 343).
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
- kesäkuuta 2021, henkilöstöstä 13,0 prosenttia (13,8 %) työskenteli myynnissä ja markkinoinnissa, 32,6 prosenttia (33,0 %) tuotekehityksessä, tuotannossa ja tuotteissa, 43,8 prosenttia (42,7 %) konsultointi- ja asiakaspalveluissa ja 10,6 prosenttia (10,5 %) hallinnossa.
Baswaren henkilöstökulut olivat 21 996 tuhatta euroa (22 307 tuhatta euroa) vuosineljänneksellä.
Osake ja osakkeenomistajat
| Osakekohtaiset tunnusluvut | 1-6/2021 | 1-6/2020 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Osakkeen kurssikehitys, euroa | |||
| - alin kurssi | 33,10 | 15,66 | 15,66 |
| - ylin kurssi | 43,85 | 32,25 | 42,85 |
| - keskikurssi | 38,74 | 25,33 | 29,58 |
| - päätöskurssi | 39,75 | 29,85 | 42,00 |
| Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa¹, euroa | 574 600 878 | 430 271 631 | 605 449 320 |
| Osakkeiden lukumäärä¹ | |||
| - kauden lopussa | 14 455 368 | 14 414 460 | 14 415 460 |
| - keskimäärin kauden aikana | 14 435 745 | 14 400 274 | 14 407 595 |
| - keskimäärin kauden aikana, laimennettu | 14 575 469 | 14 639 055 | 14 638 935 |
| Vaihdetut osakkeet (oikaistu osakeannin vaikutuksesta) | 2 736 040 | 3 079 929 | 4 817 685 |
| % keskimääräisestä osakemäärästä | 19,0 % | 21,4 % | 33,4 % |
| Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet kauden lopussa | 8 568 | 6 476 | 5 476 |
| % kokonaisosakemäärästä | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Osakepääoma, euroa | 3 528 368 | 3 528 368 | 3 528 368 |
| Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa | -0,20 | -0,33 | -0,51 |
| Osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa | -0,20 | -0,33 | -0,51 |
| Oikaistu osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa | -0,19 | -0,33 | -0,50 |
| Oikaistu osakekohtainen tulos, laimennettu, euroa | -0,19 | -0,33 | -0,50 |
| Oma pääoma/osake (euroa) | 5,65 | 6,07 | 5,73 |
| Hinta/voitto -suhde (P/E) | -194,40 | -91,77 | -82,56 |
¹ Pois lukien omat osakkeet
Baswarella oli vuosineljänneksen lopussa 11 584 (13 239) osakkeenomistajaa hallintarekisterit mukaan lukien. Hallintarekisteröidyn omistuksen osuus oli 52,7 prosenttia (52,4 %) kaikista osakkeista.
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
Osakkeen hinnan kehitys ja vaihto 1.1.-30.6.2021

(Lähde: Investis Digital)
Liputusilmoitukset
Basware Oyj on saanut seuraavat liputusilmoitukset merkittäviltä osakkeenomistajilta vuonna 2021:
| Ilmoituksen pvm | Osakkeenomistaja | Ilmoitusraja | Omistus yhteensä, % |
|---|---|---|---|
| 9.2. | Arrowgrass Master Fund Ltd | Alle 15 % | 14,3 % |
| 23.2. | Long Path Partners LP | Yli 10 % | 10,11 % |
| 15.4. | Arrowgrass Master Fund Ltd | Alle 10 % | 9,2 % |
Yhtiökokous ja hallituksen valtuutukset
Basware Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 18.3.2021. Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen sekä myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajille vastuuvapauden 31.12.2020 päättyneeltä tilikaudelta. Yhtiökokous vahvisti palkitsemispolitiikan ja päätti, että vuodelta 2020 ei makseta osinkoa.
Yhtiökokous päätti hallituksen jäsenmääräksi kuusi henkilöä. Hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen Ilkka Sihvo, Michael Ingelög, Daryl Rolley ja Minna Smedsten sekä uusina jäseninä Carl Farrell ja Jonathan Meister. Hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan hallituksen puheenjohtajaksi Michael Ingelögin ja varapuheenjohtajaksi Ilkka Sihvon. Tarkastusvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Minna Smedsten sekä jäseniksi Carl Farrell, Jonathan Meister ja Michael Ingelög. Palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Ilkka Sihvo sekä jäseniksi Daryl Rolley ja Michael Ingelög.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta hallituksen ehdotuksen mukaisesti. Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu päättämään enintään 1 446 000 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta. Omat osakkeet hankitaan muutoin kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa yhtiön vapaalla omalla pääomalla osakkeiden hankintahetken markkinahintaan Nasdaq Helsinki Oy:n säännellyllä markkinalla järjestämässä kaupankäynnissä. Hankkimisvaltuutus on voimassa 18 kuukautta ja se kumoaa aiemmat omien osakkeiden hankkimista koskevat valtuutukset.
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään uusien osakkeiden antamisesta ja/tai yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta ja/tai erityisien oikeuksien antamisesta hallituksen ehdotuksen mukaisesti. Uusia osakkeita voidaan antaa ja/tai yhtiön hallussa olevia omia osakkeita voidaan luovuttaa yhteensä enintään 1 446 000 kappaletta. Yhtiölle itselleen annettavien osakkeiden lukumäärä voi yhdessä hankintavaltuutuksen nojalla hankittujen omien osakkeiden lukumäärän kanssa olla enintään 1 446 000 kappaletta. Uusien osakkeiden merkintähinta ja yhtiön omista osakkeista maksettava määrä on merkittävä sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Valtuutukset ovat voimassa 18 kuukautta.
Basware julkisti pörssitiedotteella 18.3.2021 varsinaisen yhtiökokouksen päätökset. Päätökset ovat saatavilla Baswaren sijoittajasivulla osoitteessa: https://investors.basware.com/fi/yhtiökokoukset.
Strategia
Basware on maailman johtava verkottuneiden hankinnasta maksuun -ratkaisujen tarjoaja, jolla on maailman suurin avoin yritysverkosto. Markkinapotentiaali on arviolta 15 miljardia euroa vuodessa ja sen kasvuajureita ovat globaalit megatrendit kuten digitalisaatio ja automatisaatio, lisääntyvä sääntely, nopea teknologinen kehittyminen ja vastuullisuus. Basware on keskittynyt kestävään kasvuun ja kannattavuuteen, parantamaan operatiivista tehokkuutta strategisessa liiketoiminnassa ja yksinkertaistamaan liiketoimintaoperaatioita.
Baswaren avainmarkkinat ovat Yhdysvallat, Iso-Britannia, Saksa ja Ranska, missä yhtiö näkee suurimmat mahdollisuudet voittaa uusia asiakkaita. Jokainen Baswaren suurimmista 200 avainasiakkaista toi keskimäärin 300 tuhatta euroa vuotuista jatkuvaa cloud-liikevaihtoa vuonna 2020. Nykyisiltä asiakkailta saatavaa keskimääräistä liikevaihtoa on mahdollisuus kasvattaa lisämyynnin ja maantieteellisten asiakaslaajennusten kautta.
Uuden asiakassopimuksen solmimisen jälkeen asiakkuus kestää yleensä useiden vuosien ajan. Vuonna 2020 Baswaren cloud-bruttouusimisaste oli 94 prosenttia ja cloud-nettouusimisaste 104 prosenttia. Cloud-liikevaihdon bruttokatemarginaali oli vuoden 2020 lopussa 68 prosenttia. Asiakassopimusten elinkaaren arvo on näiden seikkojen takia korkea. Vuonna 2020 Baswaren asiakkaiden elinkaaren arvo oli viisinkertainen asiakashankinnan kustannuksiin verrattuna.
Baswaren pitkänaikavälin visiona on tulla halutuimmaksi verkottuneiden hankinnasta maksuun -ratkaisujen tarjoajaksi suurille, globaaleille yrityksille. Basware on määritellyt kuusi Must-Win-tavoitetta, jotka määrittävät strategisia prioriteetteja kaudelle 2020–2022. Must-Win-tavoitteet liittyvät asiakastyytyväisyyteen, projektitoimitusten kykykkyksiin, hankintaratkaisuun, kasvuun kumppaneiden kanssa, cloud-transformaatioihin ja Network-liiketoimintaan. Ensimmäinen Must-Win koskee asiakastyytyväisyyttä, joka on Baswaren prioriteetti jokaisessa asiakaskohtaamistilanteessa myynnistä toimitukseen, tuotteisiin ja palveluun. Toinen Must-Win-tavoite on toimituskyvykkyyden kehittäminen sisäisesti ja yhteistyössä kumppanien kanssa, jotta Basware pystyy paremmin vastaamaan asiakastarpeisiin jatkuvan kehityksen ja muutospyyntöjen osalta. Kolmas Must-Win-tavoitteista on vahvistaa edelleen Baswaren hankintaratkaisua ja koko kilpailutuksesta maksuun -tarjontaa kumppanuuksien ja avoimen API arkkitehtuurin kautta. Neljänneksi, Basware tavoittelee cloud-kasvun kiihdyttämistä kumppanien avulla. Viides Must-Win-tavoite on saada valmiiksi jäljellä olevat asiakkaiden cloud-transformaatiot ja kohdistaa resurssit pitkän aikavälin strategisille osa-alueille. Osana vuoden 2020 strategiaprosessia, Basware on määritellyt Network-liiketoiminnan kiihdyttämisen viimeiseksi strategiseksi fokusalueeksi vuodesta 2021 eteenpäin ja se muodostaa Must-Win-tavoitteen numero kuusi.
Riskit ja epävarmuustekijät
Basware toimii markkinoilla, joilla teknologian innovaatiot ovat avainroolissa. Vaikka Basware on riippumattomien analyytikkojen mukaan toimialojensa markkinajohtaja, on ratkaisevan tärkeää, että Basware jatkaa innovointia ja tarjoamansa kehittämistä. Basware investoi tuotekehitykseen tuotetontfolion kilpailukyvyn ja hyvän end-to-end laadun varmistamiseksi, mikä vaikuttaa asiakkaiden tyytyväisyyteen ja pysyvyyteen, sekä asiakaslaajennuksiin.
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus tammi-kesäkuu 2021
Baswarella on kasvustrategia, johon sisältyy suuria liikevaihdon kasvua koskevia odotuksia cloud-liiketoiminnalle. Strategian toteuttaminen edellyttää merkittäviä panostuksia myyntiin ja markkinointiin ja niihin liittyviin resursseihin, sekä optimoidun hinnoittelumallin ja tehokkaat asiakastoimitukset. Samaan aikaan toimialan muutos on-premise- ja lisenssipohjaisesta liiketoimintamallista SaaS-malliin kiihdyttää Baswaren tiettyjen tuottovirtojen, kuten lisenssimyynnin ja ylläpitopalveluiden, supistumista. Muutos saattaa tehdä myös konsultointipalveluiden tuotoista epävakaampia. Tämä heikentää konsernin liikevaihdon kasvua niin kauan, kunnes transformaatio on saatettu loppuun. Baswaren keskittävissä tuoteportfoliota strategiseen, korkean myyntikatteen liiketoimintaan, voi asiakaspoistuma kasvaa.
Markkinahäiriöt, kuten merkittävien kilpailijoiden yhdistyminen, uusien kilpailijoiden aggressiivinen markkinoille tulo tai poikkeuksellisen teknologian ilmaantuminen, voivat olla riskejä Baswaren markkina-asemalle ja -osuudelle.
Yhtiön myynnistä yli 50 prosentin odotetaan tulevan euroalueen ulkopuolelta, mikä altistaa konsernin liikevaihdon kasvun valuuttakurssien vaihteluille. Merkittävät muutokset Yhdysvaltain dollarissa, Englannin punnassa, Norjan kruunussa, Ruotsin kruunussa tai Australian dollarissa voivat vaikuttaa liikevaihtoon. Lisäksi osa Baswaren kustannuksista on Intian rupioissa ja Romanian leissä. Poliittiset riskit voivat vaikuttaa negatiivisesti Baswareen. Näihin riskeihin lukeutuvat epävarmuus Iso-Britannian asemasta suhteessa Euroopan Unioniin, mikä voi vaikuttaa negatiivisesti Baswaren liiketoimintaan Iso-Britanniassa. Lisäksi Intian verotukseen ja lainsäädäntöön liittyvällä epävarmuudella voi olla negatiivinen vaikutus Baswaren liiketoimintaan kyseisessä maassa.
Basware pitää yritysostoja osana strategiaansa. Yritysostoihin sisältyy riskejä muun muassa hankittujen toimintojen integroimiseen tai yritysostojen tavoitetujen taloudellisten hyötyjen ja synergiaetujen toteutumiseen liittyen.
Suurimmat Baswaren toimintaan liittyvät riskit liittyvät palvelun keskeytymiseen esimerkiksi konesalivikojen vuoksi, erilaisiin tietoturvauhkiin sekä siihen, että Baswaren ratkaisut ja palvelut, toiminta ja työntekijöiden käyttäytyminen eivät vastaa vaadittavia standardeja. Operatiivisia riskejä hallitaan riskien valvonnan ja suojautumiskäytäntöjen jatkuvan parantamisen sekä Baswaren henkilöstön sisäisen koulutuksen avulla.
Covid-19-pandemia voi vaikuttaa organisaatioiden IT-projektien päätösten ja implementointien ajoittumiseen sekä maailmanlaajuisesti lähetettyjen ja vastaanotettujen laskujen määrään. Tämä voi vaikuttaa Baswaren tilauskertymään, liikevaihtoon, liiketalouksien ja liiketoiminnan rahavirtaan. Baswarella on liiketoiminnan jatkuvussuunnitelma, joka sisältää laajat etätyöskentelymahdollisuudet kaikissa liiketoimintayksiköissä. Jos Covid-19 tilanne vaikuttaa olennaisesti henkilöstön työskentelykykyyn, se voi haitata Baswaren kykyä palvella asiakkaitaan.
Muut vuosineljänneksen tapahtumat
Basware ilmoitti 24.6.2021, että Baswaren asiakkuusjohtaja Jussi Vasama on päättänyt jättäytyä pois Baswaren johtoryhmästä. Muutokset astuivat voimaan välittömästi 24.6.2021. Vastuut Professional Services ja Customer Support osa-alueiden osalta siirtyivät väliaikaisesti valituille senior management tason avainhenkilöille Baswaren Services organisaatiossa ja he raportoivat toimitusjohtaja Klaus Andersenille.
Vuosineljänneksen jälkeiset tapahtumat
Basware ilmoitti 12.7., että se on solminut muutossopimuksen lainajärjestelystään (Laina) Macquarie Capital Principal Financen kanssa. Muutokset astuvat voimaan 12.7.2021. Yhtiö saavuttaa muutossopimuksella vähintään 12 miljoonan euron kassavirtahyödyn jäljellä olevan laina-ajan aikana alkuperäiseen lainaan verrattuna. Uudelleen neuvoteltu Laina heijastaa Baswaren parantunutta tuloksentekokykyä ja alentaa merkittävästi yhtiön rahoituskustannuksia. Muutossopimuksen myötä laina muuttuu vakuudelliseksi senior-ehtoiseksi Lainaksi ja sen määrä kasvaa 66 miljoonaan euroon. Laina
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
voidaan maksaa takaisin aikaisintaan 24 kuukauden kuluttua (ns. non-call ehto). Laina erääntyy syyskuussa 2024 vastaten alkuperäisen lainan erääntymisaikataulua. 66 miljoonan euron Laina koostuu alkuperäisen lainan määrästä, 50 miljoonaa euroa, alkuperäisen lainan kertyneestä pääomitetusta 11 miljoonan euron korosta (PIK korko) ja 5 miljoonan euron korotuserästä, jolla parannetaan Yhtiön likviditeettiasemaa.
Tulevaisuuden näkymät
Liikevaihtoon ja liiketulokseen vaikuttavat asiat
Baswaren tavoitteena on vakaa cloud-liikevaihdon kasvu. Cloud-liikevaihtoon vaikuttaa cloud-tilauskertymä, asiakaspoistuma (churn) ja Network-liiketoimintaverkoston transaktiovolyymiin perustuvat tuotot. Noin 40 prosenttia Baswaren liiketoimintaverkoston transaktiopalveluiden liikevaihdosta perustuu jatkuviin tilauksiin. Cloud-liikevaihdon asiakaspoistumaan vaikuttaa edelleen ei-strategiset sopimukset, joita ei uusita. Covid-19-pandemiasta johtuva taloudellinen epävarmuus voi vaikuttaa negatiivisesti cloud-tilauskertymään, mutta pitkällä aikavälillä pandemian odotetaan kiihdyttävän digitalisaation megatrendiä, mikä voi tukea Baswaren tilauskertymän kehitystä.
Konsultointipalveluiden kysyntään vaikuttaa ensisijaisesti uusasiakashankinta, asiakaslaajennukset ja palveluiden käyttöönottoon sekä tehokkuuden parantamiseen liittyvät projektit.
Ylläpito- ja lisenssiliikevaihto jatkaa laskua Baswaren siirtäessä olemassa olevia lisenssiasiakkaitaan cloud-palveluihin. Laskua ovat kasvattaneet vuonna 2019 toimeenpannut lisenssituotteiden tuen päättämiset, joiden vaikutus on nähtävillä 1.1.2021 alkaen.
Skaalautuvuuteen ja operationaaliseen tehokkuuteen liittyvien parannusten odotetaan jatkuvan. Covid-19-pandemia voi kuitenkin jossain määrin vaikuttaa näiden parannusten ajoitukseen.
Tulosohjeistus vuodelle 2021
Basware odottaa, että liiketoimintaympäristön palautuminen asteittain normaalille tasolle jatkuu vuoden toisella puoliskolla ja säilyttää ohjeistuksen koko vuoden 2021 osalta ennallaan:
- Maltillinen liikevaihdon orgaaninen kasvu ilman valuuttakurssien vaikutusta
- Liikevoitto noin samalla tasolla tai parempi edellisvuoteen nähden
Mahdolliset valuuttakurssien vaikutukset eliminoidaan käyttämällä katsauskauden laskennassa vertailukauden valuuttakursseja. Orgaanisista luvuista on poistettu viimeisten 12 kuukauden aikana hankittujen tai myytyjen liiketoimintojen vaikutus.
Basware Oyj:n taloudellinen kalenteri vuodelle 2021
- 19.10.2021
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2021
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus tammi-kesäkuu 2021
Espoossa keskiviikkona 14. heinäkuuta 2021
BASWARE OYJ
Hallitus
Klaus Andersen, toimitusjohtaja
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
12
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
TILINPÄÄTÖSLYHENNELMÄ JA LIITETIEDOT 1.1.-30.6.2021
KONSERNIN TULOSLASKELMA
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LIIKEVAIHTO | 38 571 | 37 769 | 2,1 | 76 313 | 76 014 | 0,4 | 151 579 |
| Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | -17 137 | -16 589 | 3,3 | -33 553 | -34 062 | -1,5 | -65 941 |
| BRUTTOKATE | 21 434 | 21 180 | 1,2 | 42 760 | 41 952 | 1,9 | 85 638 |
| Myynnin ja markkinoinnin kulut | -9 113 | -9 496 | -4,0 | -18 355 | -20 262 | -9,4 | -40 001 |
| Tutkimus- ja tuotekehityskulut | -6 879 | -6 516 | 5,6 | -13 709 | -12 692 | 8,0 | -25 930 |
| Hallinto- ja yleiskulut | -3 427 | -3 253 | 5,3 | -7 187 | -6 829 | 5,3 | -14 096 |
| Liiketoiminnan kulut yhteensä | -19 418 | -19 265 | 0,8 | -39 251 | -39 783 | -1,3 | -80 027 |
| Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | -215 | -631 | -65,9 | -328 | -784 | -58,1 | -944 |
| LIIKEVOITTO | 1 800 | 1 285 | 40,1 | 3 180 | 1 385 | 129,6 | 4 667 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -3 012 | -2 656 | 13,4 | -5 797 | -5 422 | 6,9 | -11 652 |
| VOITTO/TAPPIO ENNEN VEROJA | -1 212 | -1 372 | 11,7 | -2 617 | -4 037 | 35,2 | -6 985 |
| Tuloverot | -195 | 334 | N/A | -268 | -647 | -58,6 | -345 |
| TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO | -1 407 | -1 038 | -35,6 | -2 885 | -4 684 | 38,4 | -7 329 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||||||
| Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi: | |||||||
| Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenarvostus | -40 | 5 | N/A | -18 | -3 | 598,7 | -5 |
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi: | |||||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | -855 | -583 | 46,7 | 2 531 | -2 686 | N/A | -4 964 |
| Rahavirran suojaukset | -55 | -44 | 24,4 | 465 | -199 | N/A | -435 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 11 | 30 | -63,1 | -62 | 76 | N/A | 112 |
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -939 | -593 | 58,5 | 2 916 | -2 812 | N/A | -5 292 |
| TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ | -2 346 | -1 630 | 43,9 | 31 | -7 496 | N/A | -12 621 |
| Tilikauden voiton/tappion jakautuminen: | |||||||
| Emoyhtiön omistajille | -1 407 | -1 038 | -35,6 | -2 885 | -4 684 | 38,4 | -7 329 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||||||
| Emoyhtiön omistajille | -2 346 | -1 630 | 43,9 | 31 | -7 496 | N/A | -12 621 |
| Osakekohtainen tulos | |||||||
| laimentamaton, euroa | -0,10 | -0,07 | -35,1 | -0,20 | -0,33 | 38,6 | -0,51 |
| laimennettu, euroa | -0,10 | -0,07 | -35,1 | -0,20 | -0,33 | 38,6 | -0,51 |
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
KONSERNITASE
| tuhatta euroa | 30.6.2021 | 30.6.2020 | Muutos, % | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|
| VARAT | ||||
| Pitkäaikaiset varat | ||||
| Aineettomat hyödykkeet | 40 604 | 43 958 | -7,6 | 41 927 |
| Liikearvo | 78 474 | 78 590 | -0,1 | 76 676 |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 158 | 1 076 | 7,6 | 1 023 |
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 14 347 | 15 712 | -8,7 | 14 322 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 13 | 38 | -65,5 | 13 |
| Muut saamiset | 3 003 | 3 581 | -16,1 | 3 541 |
| Sopimusvarat | 0 | 37 | -100,0 | 6 |
| Laskennalliset verosaamiset | 11 043 | 9 912 | 11,4 | 10 592 |
| Pitkäaikaiset varat | 148 642 | 152 904 | -2,8 | 148 101 |
| Lyhytaikaiset varat | ||||
| Myyntisaamiset | 28 808 | 29 731 | -3,1 | 26 602 |
| Muut saamiset | 8 533 | 8 752 | -2,5 | 8 714 |
| Sopimusvarat | 753 | 1 028 | -26,8 | 818 |
| Tuloverosaamiset | 261 | 367 | -28,8 | 166 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 560 | 34 850 | 16,4 | 40 461 |
| Lyhytaikaiset varat | 78 914 | 74 727 | 5,6 | 76 761 |
| VARAT | 227 556 | 227 631 | 0,0 | 224 862 |
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
KONSERNITASE
| tuhatta euroa | 30.6.2021 | 30.6.2020 | Muutos, % | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | ||||
| Oma pääoma | ||||
| Osakepääoma | 3 528 | 3 528 | 0,0 | 3 528 |
| Ylikurssirahasto | 1 187 | 1 187 | 0,0 | 1 187 |
| SVOP-rahasto | 110 290 | 110 290 | 0,0 | 110 290 |
| Muut rahastot | 731 | 477 | 53,2 | 289 |
| Muuntoerot | -10 648 | -10 854 | -1,9 | -13 137 |
| Kertyneet voittovarat | -23 486 | -17 182 | 36,7 | -19 600 |
| Oma pääoma | 81 603 | 87 447 | -6,7 | 82 557 |
| Pitkäaikaiset velat | ||||
| Laskennalliset verovelat | 5 332 | 5 117 | 4,2 | 5 071 |
| Korollinen vieras pääoma | 68 043 | 62 657 | 8,6 | 66 665 |
| Vuokrasopimusvelat, korollinen | 11 811 | 13 057 | -9,5 | 11 647 |
| Sopimusvelat | 2 517 | 2 327 | 8,2 | 2 791 |
| Etuuspohjaisten järjestelyiden velat | 460 | 380 | 20,8 | 388 |
| Pitkäaikaiset velat | 88 162 | 83 539 | 5,5 | 86 562 |
| Lyhytaikaiset velat | ||||
| Korollinen vieras pääoma | 2 173 | 2 172 | 0,0 | 2 173 |
| Vuokrasopimusvelat, korollinen | 3 734 | 3 647 | 2,4 | 3 727 |
| Ostovelat ja muut velat | 29 320 | 27 453 | 6,8 | 30 470 |
| Sopimusvelat | 22 400 | 22 718 | -1,4 | 19 177 |
| Tuloverovelat | 164 | 616 | -73,3 | 196 |
| Lyhytaikaiset varaukset | 0 | 38 | -100,0 | 0 |
| Lyhytaikaiset velat | 57 790 | 56 645 | 2,0 | 55 743 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | 227 556 | 227 631 | 0,0 | 224 862 |
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOSLASKELMA
| tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Omat osakkeet | SVOP-rahasto | Muut rahastot | Muunto-erot | Kertyneet voitto-varat | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| OMA PÄÄOMA 1.1.2021 | 3 528 | 1 187 | 0 | 110 290 | 289 | -13 137 | -19 600 | 82 557 |
| Laaja tulos | 2 489 | -2 884 | -395 | |||||
| Osakepalkkiot | -985 | -985 | ||||||
| Etuuspohjaiset järjestelyt | -18 | -18 | ||||||
| Rahavirran suojaukset | 443 | 443 | ||||||
| OMA PÄÄOMA 30.6.2021 | 3 528 | 1 187 | 0 | 110 290 | 731 | -10 648 | -23 486 | 81 603 |
| tuhatta euroa | Osake-pääoma | Ylikurssi-rahasto | Omat osakkeet | SVOP-rahasto | Muut rahastot | Muunto-erot | Kertyneet voitto-varat | Yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| OMA PÄÄOMA 1.1.2020 | 3 528 | 1 187 | -98 | 110 388 | 653 | -8 226 | -13 347 | 94 086 |
| Laaja tulos | -2 629 | -4 690 | -7 319 | |||||
| Osakepalkkiot | 98 | -98 | 857 | 857 | ||||
| Etuuspohjaiset järjestelyt | -3 | -3 | ||||||
| Rahavirran suojaukset | -175 | -175 | ||||||
| OMA PÄÄOMA 30.6.2020 | 3 528 | 1 187 | 0 | 110 290 | 477 | -10 854 | -17 182 | 87 447 |
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | 1-6/2021 | 1-6/2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | |||||
| Kauden voitto/tappio | -1 407 | -1 038 | -2 885 | -4 684 | -7 329 |
| Oikaisut tilikauden voittoon/tappioon: | |||||
| Poistot | 4 052 | 3 871 | 7 897 | 7 841 | 15 540 |
| Realisoitumattomat kurssivoitot ja -tappiot | 209 | -106 | 237 | 33 | 690 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 2 795 | 2 749 | 5 520 | 5 457 | 11 068 |
| Tuloverot | 195 | -334 | 268 | 647 | 345 |
| Muut oikaisut | -1 267 | 315 | -696 | 804 | 1 566 |
| Oikaisut yhteensä | 5 984 | 6 496 | 13 226 | 14 783 | 29 208 |
| Käyttöpääoman muutos: | |||||
| Myynti- ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+) | 852 | 2 316 | -748 | -2 292 | 810 |
| Osto- ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-) | -3 657 | -1 892 | -835 | 5 491 | 5 069 |
| Varausten lisäys (+) / vähennys (-) | -4 | -32 | 0 | -203 | -211 |
| Käyttöpääoman muutos yhteensä | -2 808 | 392 | -1 583 | 2 997 | 5 668 |
| Rahoituserät liiketoiminnassa | -217 | -320 | -464 | -630 | -1 301 |
| Maksetut (-) ja saadut (+) verot liiketoiminnasta | -273 | 70 | -657 | -372 | -994 |
| Liiketoiminnan rahavirta | 1 278 | 5 597 | 7 636 | 12 093 | 25 252 |
| Investointien rahavirta | |||||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -2 431 | -2 582 | -4 296 | -5 656 | -9 470 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden nettoluovutustulot | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
| Investointien rahavirta | -2 431 | -2 582 | -4 296 | -5 656 | -9 464 |
| Rahoituksen rahavirta | |||||
| Lyhytaikaisten lainojen nosto | 0 | 176 | 0 | 176 | 176 |
| Lyhytaikaisten lainojen lyhennykset | 0 | 0 | -998 | -998 | -1 996 |
| Vuokrasopimusvelkojen maksut | -1 083 | -1 030 | -2 148 | -2 204 | -4 257 |
| Rahoituksen rahavirta | -1 083 | -854 | -3 146 | -3 026 | -6 076 |
| Rahavarojen muutos | -2 236 | 2 161 | 194 | 3 411 | 9 712 |
| Rahavarat kauden alussa | 43 080 | 32 558 | 40 461 | 31 672 | 31 672 |
| Rahavarojen kurssimuutosten vaikutus | -283 | 130 | -95 | -233 | -922 |
| Rahavarat kauden lopussa | 40 560 | 34 850 | 40 560 | 34 850 | 40 461 |
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
LAADINTAPERIAATTEET
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti. Osavuosikatsauksessa on noudatettu samoja laadintaperiaatteet ja laskentamenetelmiä kuin vuositilinpäätöksessä lukuun ottamatta 1.1.2021 voimaantulleita uusia ja muutettuja standardeja. Uusilla ja muutetuilla standardeilla ei ollut vaikutusta konsernilukuihin.
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää Baswaren johdolta sellaisten arvioiden ja oletusten käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadintahetken varojen ja velkojen sekä tilikauden tuottojen ja kulujen määriin. Lisäksi joudutaan käyttämään harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Koska arviot ja olettamukset perustuvat osavuosikatsaushetken näkemyksiin, ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä. Toteumat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista.
Tuloslaskelman ja taseen luvut ovat konsernilukuja. Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta. Nettoarvojen prosentuaaliset muutokset on näytetty itseisarvoina.
Oikaistu liikevoitto ja käyttökate
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevoitto | 1 800 | 1 285 | 40,1 | 3 180 | 1 385 | 129,6 | 4 667 |
| Oikaisut: | |||||||
| Yritysostot ja -myynnit sekä uudelleenjärjestelytuotot (-) ja -kulut (+) | -8 | 77 | N/A | -12 | -31 | -62,4 | -301 |
| Tehostamiseen liittyvät kustannukset | 133 | 54 | 146,9 | 190 | 102 | 86,2 | 453 |
| Oikaisut yhteensä | 125 | 131 | -4,4 | 178 | 71 | 149,6 | 152 |
| Oikaistu liikevoitto | 1 926 | 1 416 | 36,0 | 3 358 | 1 457 | 130,6 | 4 819 |
| Poistot | 4 052 | 3 871 | 4,7 | 7 897 | 7 841 | 0,7 | 15 540 |
| Oikaistu käyttökate | 5 977 | 5 287 | 13,1 | 11 255 | 9 298 | 21,1 | 20 359 |
| % liikevaihdosta | 15,5 % | 14,0 % | 14,7 % | 12,2 % | 13,4 % |
Tuotteita ja palveluita koskevat tiedot
Basware raportoi yhden liiketoimintasegmentin. Raportoitu segmentti kattaa koko konsernin, ja sen luvut ovat yhtenevät konsernilukujen kanssa.
Basware raportoi liikevaihdon tyypeittäin. Cloud-liikevaihto jakautuu seuraavasti: SaaS, Transaktiopalvelut (sisältäen verkkolaskut, skannauspalvelut, tulostuspalvelut ja verkoston avausmaksut) ja muu cloud-liikevaihto. Muu kuin cloud-liikevaihto jakautuu seuraavasti: Ylläpitotuotot, Lisenssimyynti, Konsultointipalvelut (sisältää konsultointipalvelut ja asiakaspalvelun) ja muu ei-cloud-liikevaihto.
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | Muutos, % | Muutos, %^{1} | 1-6/2021 | 1-6/2020 | Muutos, % | Muutos, %^{1} | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cloud-liikevaihto | |||||||||
| SaaS | 16 204 | 14 534 | 11,5 | 12,8 | 31 816 | 28 724 | 10,8 | 12,3 | 58 344 |
| Transaktiopalvelut | 12 217 | 11 103 | 10,0 | 10,6 | 24 454 | 23 491 | 4,1 | 4,8 | 47 272 |
| Muu cloud-liikevaihto | 1 211 | 1 204 | 0,5 | -1,8 | 2 406 | 2 400 | 0,3 | -0,1 | 4 696 |
| Cloud-liikevaihto yhteensä | 29 633 | 26 841 | 10,4 | 11,2 | 58 676 | 54 615 | 7,4 | 8,6 | 110 312 |
| Muu kuin cloud-liikevaihto | |||||||||
| Ylläpito | 1 702 | 3 657 | -53,4 | -53,8 | 3 085 | 7 746 | -60,2 | -60,3 | 14 687 |
| Lisenssimyynti | 14 | 102 | -86,7 | -86,8 | 78 | 182 | -57,1 | -60,4 | 348 |
| Konsultointipalvelut | 7 233 | 7 197 | 0,5 | 1,4 | 14 418 | 13 693 | 5,3 | 6,5 | 26 875 |
| Muu ei-cloud-liikevaihto | -10 | -28 | -62,6 | -59,4 | 57 | -221 | N/A | N/A | -644 |
| Muu kuin cloud-liikevaihto yhteensä | 8 939 | 10 928 | -18,2 | -17,8 | 17 637 | 21 399 | -17,6 | -16,9 | 41 267 |
| Yhteensä | 38 571 | 37 769 | 2,1 | 2,8 | 76 313 | 76 014 | 0,4 | 1,4 | 151 579 |
1 Orgaaninen ilman valuuttakurssien vaikutusta
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
| tuhatta euroa | 30.6.2021 | 30.6.2020 | 31.12.2020 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kirjanpito arvo | Käypä arvo | Kirjanpito arvo | Käypä arvo | Kirjanpito arvo | Käypä arvo | |
| Rahoitusvarat | ||||||
| Pitkäaikaiset: | ||||||
| Pitkäaikaiset rahoitusvarat | 13 | 13 | 38 | 38 | 13 | 13 |
| Pitkäaikaiset myyntisaamiset ja muut saamiset | 1 232 | 1 232 | 919 | 919 | 688 | 688 |
| Lyhytaikaiset: | ||||||
| Myyntisaamiset | 28 808 | 28 808 | 29 731 | 29 731 | 26 602 | 26 602 |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 128 | 1 128 | 210 | 210 | 1 205 | 1 205 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 560 | 40 560 | 34 850 | 34 850 | 40 461 | 40 461 |
| Rahoitusvelat | ||||||
| Pitkäaikaiset: | ||||||
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat: | ||||||
| Lainat rahoituslaitoksilta, korollinen¹ | 68 043 | 79 080 | 62 657 | 73 583 | 66 665 | 77 299 |
| Vuokrasopimusvelat, korollinen | 11 811 | 11 811 | 13 057 | 13 057 | 11 647 | 11 647 |
| Lyhytaikaiset: | ||||||
| Lainat rahoituslaitoksilta, korollinen | 2 173 | 2 173 | 2 172 | 2 172 | 2 173 | 2 173 |
| Vuokrasopimusvelat, korollinen | 3 734 | 3 734 | 3 647 | 3 647 | 3 727 | 3 727 |
| Ostovelat ja muut velat | 9 665 | 9 665 | 11 292 | 11 292 | 10 196 | 10 196 |
¹ Lainan käypä arvo kuvastaa sitä rahamäärää, jonka Basware maksaisi, jos laina maksettaisiin pois raportointikauden lopussa. Lainaehtoihin sisältyy takaisinmaksupalkkio, joka jaksottuu tasaisesti laina-ajalle. Takaisinmaksupalkkio on 40 prosenttia lainan pääomasta laina-ajan päättyessä.
Rahoitusvarat johdannaisinstrumenteista, 107 tuhatta euroa, on luokiteltu tasolle 2 ja noteeraamattomat osakesijoitukset, 13 tuhatta euroa, on luokiteltu tasolle 3 käyvän arvon hierarkiassa.
Maaliskuussa 2019 Basware allekirjoitti Bregal Milestone LLP:n kanssa 50 miljoonan euron lainasopimuksen, joka erääntyy maksettavaksi syyskuussa 2024. Laina on senior-ehtoinen ja vakuudeton. Laina-aika on 5,5 vuotta, mikä pidentää merkittävästi Baswaren lainasalkun keskimääräistä maturiteettia. Laina nostettiin 2.4.2019 ja saadut varat olivat 45 miljoonaa euroa. Lainaehtoihin sisältyy takaisinmaksupalkkio, joka jaksottuu laina-ajalle. Takaisinmaksupalkkio on 40 prosenttia lainan pääomasta laina-ajan päättyessä. Lainalle maksetaan 8,75 prosentin vuotuinen korkomarginaali. Vaihtoehtona käteiskorolle yhtiöllä on mahdollisuus soveltaa koron pääomittamista (PIK) 11,25 prosentin vuosittaisella korkomarginaalilla.
23.11.2020 laina siirrettiin Macquarie Principal Finance PTY Limited:in Iso-Britannian sivuliikkeeseen. Lainan sopimusehdot eivät muuttuneet.
Lainan noston yhteydessä Bregal Milestonelle annettiin vastikkeetta 1 000 vapaasti siirrettävää optio-oikeutta 2.4.2019. Optio-osakkeiden merkintäaika alkoi välittömästi optio-oikeuksien antamisesta ja
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
päättyy 22.8.2024. Merkintähintaa tarkistetaan osinkoa maksettaessa sekä muilla tavanomaisilla omistuksen laimentumiselta suojaavilla tarkistuksilla optio-oikeuksien ehtojen mukaisesti.
Basware sai 9.10.2020 liputusilmoitukset Bregal Milestone LP:ltä ja Briarwood Chase Management LLC:ltä, joiden mukaan Briarwood Chase Management oli hankkinut kaikki Bregal Milestonen optio-oikeudet.
Hallituksen 18.03.2021 päättämän osakeannin seurauksena hallitus päätti myös tarkistaa niiden osakkeiden lukumäärää, joita voidaan merkitä alkuperäisen, yhtiön maaliskuussa 2019 Bregal Milestonelle antaman ja myöhemmin lokakuussa 2020 Briarwood Chase Management LLC:lle siirretyn 1 000 vapaasti siirrettävän optio-oikeuden perusteella. 18.03.2021 suoritetun tarkistuksen jälkeen optio-oikeudet oikeuttavat niiden haltijan merkitsemään yhteensä 1 003 000 yhtiön osaketta (1 001 000 osaketta ennen tarkistusta) oikaistulla 29,7939 euron merkintähinnalla osaketta kohden (ennen oikaisua merkintähinta osaketta kohden oli 29,8764 euroa). Nostaakseen niiden osakkeiden määrää, jotka voidaan merkintä optio-oikeuksilla, hallitus käytti 18.03.2021 sille 18.03.2021 pidetyssä varsinaisessa yhtiökokouksessa myönnettyä valtuutusta päättämällä antaa erityisiä oikeuksia, jotka oikeuttavat niiden haltijan merkitsemään 2 000 uutta yhtiön osaketta. Nämä optio-oikeuksien ehtoihin tehtävät tarkistukset tulivat voimaan niiden tultua rekisteröidyiksi kaupparekisteriin 8.4.2021.
Vakuudet ja vastuusitoumukset
| tuhatta euroa | 30.6.2021 | 30.6.2020 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|
| Omasta puolesta annetut vakuudet | |||
| Takaukset | 1 233 | 1 108 | 1 262 |
| Tytäryhtiöiden puolesta annetut vakuudet | |||
| Takaukset | 865 | 287 | 822 |
| Muut sitoumukset | |||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät | 3 221 | 2 988 | 3 455 |
| 1–5 vuoden sisällä erääntyvät | 1 503 | 3 735 | 2 876 |
| Yhteensä | 4 724 | 6 723 | 6 331 |
| Vakuudet ja vastuusitoumukset yhteensä | 6 822 | 8 118 | 8 415 |
Muut sitoumukset sisältävät leasing- ja muut vuokrasopimukset sekä lisenssisopimuksista aiheutuvat velvoitteet, joihin ei ole sovellettu IFRS 16 -standardia. Pitkäaikaisista palvelusopimuksista aiheutuvia velvoitteita ei ole sisällytetty.
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
Tunnuslukujen laskentakaavat ja vaihtoehtoisten tunnuslukujen määritelmät
Osakekohtainen tulos
Tilikauden tulos
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu osakkeiden lukumäärä
Laimennettu osakekohtainen tulos
Tilikauden tulos
Tilikauden keskimääräinen osakeantioikaistu osakkeiden lukumäärä laimennusvaikutuksen jälkeen
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
Orgaaninen liikevaihdon kasvu lasketaan vertaamalla vertailukausien liikevaihtoa ilman valuuttakurssien vaikutuksia lukuun ottamatta kertaluonteisia yhteistyömaksuja sekä liikevaihtoa viimeisten 12 kuukauden aikana hankitusta tai myydystä liiketoiminnasta.
Liikevaihto ilman valuuttakurssien vaikutuksia saadaan laskemalla katsauskauden liikevaihto käyttäen vertailukauden valuuttakursseja.
Bruttoinvestoinnit koostuvat kokonaisinvestoinneista pysyviin vastaaviin, mukaan luettuina yritysostot ja taseeseen aktivoidut tuotekehityskustannukset.
Muut pitkävaikutteiset menot sisältävät investoinnit aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin ilman yritysostoja ja aktivoituja tuotekehitysmenoja.
Käyttökate (EBITDA) lasketaan kaavalla liikevoitto + poistot.
Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) lasketaan käyttökatteesta ilman yhteistyömaksuihin, yritysostoihin ja -myynteihin, uudelleenjärjestelyihin ja tehostamiseen liittyviä oikaisuja, arvonalentumistappioita, oikeudenkäyntikustannuksia ja korvausmaksuja.
Liikevoitto (EBIT) on nettosumma, joka muodostuu, kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut vaihto-omaisuuden muutoksella oikaistuna, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, poistot ja mahdolliset arvonalentumistappiot sekä liiketoiminnan muut kulut. Kaikki muut kuin edellä mainitut tuloslaskelman erät esitetään liikevoiton alapuolella. Kurssierot ja johdannaisten käypien arvojen muutokset sisältyvät liikevoittoon, mikäli ne syntyvät liiketoimintaan liittyvistä eristä; muutoin ne on kirjattu rahoituseriin.
Oikaistu liikevoitto (oikaistu EBIT) lasketaan liikevoitosta/tappiosta ilman yhteistyömaksuihin, yritysostoihin ja -myynteihin, uudelleenjärjestelyihin ja tehostamiseen liittyviä oikaisuja, arvonalentumistappioita, oikeudenkäyntikustannuksia ja korvausmaksuja.
Vuotuisten jatkuvien tuottojen bruttotilauskertymä lasketaan laskemalla yhteen katsauskauden kokonaistilauskanta sopimuksen vuotuisen arvon perusteella. Cloud-tilauskertymä sisältää kaikki jatkuvat SaaS- ja verkkotuotot sisältäen transaktiopalvelut. Uusien tilausten bruttotilauskertymä kattaa uudet cloud-asiakkaat, lisätilaukset ja hinnannostot sopimusten uusimisen yhteydessä, mutta ei asiakaspoistumaa. Tilauskanta heijastuu liikevaihtoon viiveellä.
Cloud-liikevaihdon bruttopoistuma on tilikauden aikana menetetyn cloud-liikevaihdon kokonaismäärä jaettuna kauden alun cloud-liikevaihdon määrällä.
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
Cloud-likevaihdon nettopoistuma on tilikauden aikana menetetyn cloud-likevaihdon kokonaismäärä vähennettynä uusilla vuotuisilla jatkuvilla lisämyynnin tuotoilla olemassa oleville asiakkaille kauden aikana, jaettuna cloud-likevaihdolla yhteensä kauden alussa.
Cloud-bruttouusimisaste on 100 prosenttia miinus cloud-liikevaihdon bruttopoistuma.
Cloud-nettouusimisaste on 100 prosenttia miinus cloud-liikevaihdon nettopoistuma.
Asiakkuuden kesto on 1 jaettuna cloud-liikevaihdon bruttopoistumalla.
Kauden tilauskertymän elinkaaren arvo lasketaan kertomalla vuotuisten jatkuvien cloud-tuottojen tilauskertymä kaudella cloud-liiketoiminnan bruttokatteella jaettuna cloud-liikevaihdon bruttopoistumalla.
Asiakashankinnan kustannus on myynnin ja markkinoinnin kokonaiskustannukset kautta edeltävien 12 kuukauden aikana (jotta otetaan huomioon odotusaika, ennen kuin uudet myynti- ja markkinointipanokset muuttuvat tilauskertymäksi).
Oman pääoman tuotto (ROE), %
(Voitto tai tappio ennen veroja - verot) x 100
Oma pääoma (keskiarvo)
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), %
(Voitto tai tappio ennen veroja + korko- ja muut rahoituskulut) x 100
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskiarvo)
Nettovelkaantumisaste, %
(Korolliset rahoitusvelat - korolliset rahoitusvarat) x 100
Oma pääoma
Omavaraisuusaste, %
Oma pääoma x 100
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan ilman yhteistyömaksuihin, yritysostoihin ja -myynteihin, uudelleenjärjestelyihin ja tehostamiseen liittyviä oikaisuja, arvonalentumistappioita ja oikeudenkäyntikustannuksia ja korvausmaksuja.
Oma pääoma per osake
Oma pääoma
Tilikauden lopussa olevien osakkeiden osakeantioikaistu määrä – omat osakkeet
Hinta/voitto-suhde (P/E-luku)
Osakeantioikaistu tilikauden viimeisen kauppapäivän kurssi
Tulos per osake
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
KONSERNIN TULOSLASKELMA NELJÄNNEKSITÄIN
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 1-3/2021 | 10-12/2020 | 7-9/2020 | 4-6/2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| LIIKEVAIHTO | 38 571 | 37 742 | 38 793 | 36 772 | 37 769 |
| Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | -17 137 | -16 415 | -16 474 | -15 405 | -16 589 |
| BRUTTOKATE | 21 434 | 21 326 | 22 318 | 21 368 | 21 180 |
| Myynti ja markkinointi | -9 113 | -9 242 | -10 853 | -8 885 | -9 496 |
| Tutkimus- ja tuotekehitys | -6 879 | -6 830 | -6 692 | -6 546 | -6 516 |
| Hallinto | -3 427 | -3 761 | -3 565 | -3 702 | -3 253 |
| Liiketoiminnan kulut yhteensä | -19 418 | -19 833 | -21 111 | -19 133 | -19 265 |
| Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | -215 | -113 | 5 | -165 | -631 |
| LIIKEVOITTO | 1 800 | 1 380 | 1 213 | 2 069 | 1 285 |
| % liikevaihdosta | 4,7 | 3,7 | 3,1 | 5,6 | 3,4 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -3 012 | -2 785 | -3 401 | -2 829 | -2 656 |
| Voitto/tappio ennen veroja | -1 212 | -1 405 | -2 188 | -760 | -1 372 |
| Tuloverot | -195 | -72 | 367 | -64 | 334 |
| TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO | -1 407 | -1 478 | -1 821 | -824 | -1 038 |
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi
basware
Puolivuosikatsaus
tammi-kesäkuu 2021
TUNNUSLUVUT
| tuhatta euroa | 4-6/2021 | 4-6/2020 | 1-6/2021 | 1-6/2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cloud-tilauskertymä | 5 611 | 6 130 | 8 479 | 9 747 | 19 250 |
| Liikevaihto | 38 571 | 37 769 | 76 313 | 76 014 | 151 579 |
| Liikevaihdon kasvu, % | 2,1 % | 4,0 % | 0,4 % | 5,3 % | 2,2 % |
| Orgaaninen liikevaihdon kasvu, % | 2,8 % | 4,5 % | 1,4 % | 5,6 % | 3,2 % |
| Liikevoitto | 1 800 | 1 285 | 3 180 | 1 385 | 4 667 |
| % liikevaihdosta | 4,7 % | 3,4 % | 4,2 % | 1,8 % | 3,1 % |
| Käyttökate | 5 852 | 5 156 | 11 077 | 9 226 | 20 207 |
| % liikevaihdosta | 15,2 % | 13,7 % | 14,5 % | 12,1 % | 13,3 % |
| Oikaistu Käyttökate | 5 977 | 5 287 | 11 255 | 9 298 | 20 359 |
| Oman pääoman tuotto, % | -6,7 % | -4,7 % | -7,0 % | -10,3 % | -8,3 % |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 4,3 % | 3,5 % | 3,0 % | 2,2 % | 3,1 % |
| Korollinen vieras pääoma pl. vuokrasopimusvelat | 70 216 | 64 830 | 70 216 | 64 830 | 68 837 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 560 | 34 850 | 40 560 | 34 850 | 40 461 |
| Liiketoiminnan rahavirta | 1 278 | 5 597 | 7 636 | 12 093 | 25 252 |
| Nettovelkaantumisaste, % | 55,4 % | 53,4 % | 55,4 % | 53,4 % | 53,0 % |
| Bruttoinvestoinnit | 2 592 | 2 605 | 4 537 | 5 716 | 9 877 |
| % liikevaihdosta | 6,7 % | 6,9 % | 5,9 % | 7,5 % | 6,5 % |
| Tutkimus- ja tuotekehitysmenot ilman poistoja | 4 224 | 4 148 | 8 623 | 7 941 | 16 447 |
| Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, taseeseen aktivoidut | 2 200 | 2 293 | 4 003 | 4 758 | 8 372 |
| Tutkimus- ja tuotekehitysmenot, yhteensä | 6 424 | 6 441 | 12 626 | 12 699 | 24 819 |
| % liikevaihdosta | 16,7 % | 17,1 % | 16,5 % | 16,7 % | 16,4 % |
| Poistot | 4 052 | 3 871 | 7 897 | 7 841 | 15 539 |
| Muut aktivoidut menot | 392 | 312 | 534 | 958 | 1 505 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 1 340 | 1 343 | 1 340 | 1 343 | 1 336 |
Basware Oyj | https://investors.basware.com/fi