AI assistant
Basware Oyj — Interim / Quarterly Report 2011
Apr 13, 2011
3257_rns_2011-04-13_078c552e-4980-45ca-9413-42a3fe214245.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
BASWAREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.2011-31.3.2011 (IFRS)
YHTEENVETO
Tammi–maaliskuu 2011: Vahva alku vuodelle 2011
- Liikevaihto 26 058 tuhatta euroa (23 132 tuhatta euroa) – kasvu 12,7 prosenttia
- Liikevoitto 2 957 tuhatta euroa (2 136 tuhatta euroa) – kasvua 38,4 prosenttia
- Liikevoitto 11,3 prosenttia liikevaihdosta (9,2 %)
- Automatisointipalvelut (SaaS ja verkkolaskutus) kasvoi 48,6 prosenttia
- Automatisointipalvelut-liiketoiminnan nykyisistä tuotannossa olevista sopimuksista seuraavan kahdentoista kuukauden aikana tuloutuva osuus on arviolta 15,8 miljoonaa euroa, kasvua edelliseen vuosineljännekseen 8,0 %
- Jatkuvien tuottojen (Ylläpito ja Automatisointipalvelut) osuus liikevaihdosta 48,3 % (45,9 %)
- Liiketoiminnan rahavirta 14 623 tuhatta euroa (11 115 tuhatta euroa)
- Osakekohtainen tulos (laimennettu) 0,19 euroa (0,14 euroa) – kasvu 34,9 prosenttia
Basware arvioi aiemman mukaisesti vuoden 2011 liikevaihdon kasvavan yli 10 prosenttia. Vuoden 2011 liikevoiton (EBIT) arvioidaan olevan yli 13 prosenttia liikevaihdosta.
Luvut ovat tilintarkastamattomia.
KONSERNIN KESKEISET TUNNUSLUVUT
| Tuhatta euroa | 1–3/2011 | 1–3/2010 | Muutos, % | 1–12/2010 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 26 058 | 23 132 | 12,7 | 103 094 |
| EBITDA | 4 169 | 3 373 | 23,6 | 18 604 |
| Liikevoitto ennen IFRS3-poistoja | 3 458 | 2 692 | 28,4 | 15 691 |
| Liikevoitto | 2 957 | 2 136 | 38,4 | 13 487 |
| % liikevaihdosta | 11,3 % | 9,2 % | 13,1% | |
| Tulos ennen veroja | 2 930 | 2 142 | 36,8 | 13 325 |
| Tilikauden tulos | 2 268 | 1 582 | 43,3 | 10 331 |
| Oman pääoman tuotto, % | 11,4 % | 11,2 % | 16,7% | |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 14,7 % | 14,1 % | 20,1% | |
| Likvidit varat *) | 48 295 | 16 351 | 195,4 | 13 822 |
| Nettovelkaantumisaste, % | -50,7 % | -19,4 % | -15,3% | |
| Omavaraisuusaste, % | 71,0 % | 59,1 % | 73,3% | |
| Tulos/osake, euroa | 0,19 | 0,14 | 33,9 | 0,90 |
| Tulos/osake (laimennettu), euroa | 0,19 | 0,14 | 34,9 | 0,89 |
| Oma pääoma/osake, euroa | 7,11 | 4,92 | 44,4 | 5,78 |
*) Sisältää rahavarat ja käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
2 (20)
Raportointi
Basware raportoi maantieteellisen jaon mukaiset toimintasegmentit, jotka ovat Suomi, Skandinavia, Eurooppa ja Muut. Suomi-segmentissä raportoidaan Suomen, Venäjän sekä Aasian ja Tyynenmeren alueen (pois lukien Australia) liiketoiminnat sekä pääkonttoritoiminnot. Muut-segmentissä raportoidaan Pohjois-Amerikka ja Australia.
Lisäksi yhtiö raportoi tuotteista ja palveluista saadut tuotot seuraavasti: Tuotemyynti, Konsultointi, Ylläpito ja Automatisointipalvelut. Baswaren tuotemyynti koostuu hankinnasta maksuun (Purchase to Pay, P2P) -tuoteperheestä ja vain Suomessa markkinoitavista talousohjaus- ja maksuautomaatiotuotteista. Basware Automatisointipalvelut sisältävät paperilaskujen skannauspalvelut, ostokatalogien välityksen, hankintasanomien välityksen, verkkolaskutuksen, aktivointipalvelun ja Software as a Service (SaaS) -palvelut.
Yhtiö raportoi myös arvion Automatisointipalveluiden nykyisistä tuotannossa olevista sopimuksista seuraavan kahdentoista kuukauden aikana tuloutuvasta osuudesta. Automatisointipalvelusopimukset ovat tyypillisesti usean vuoden pituisia tai toistaiseksi voimassa olevia.
Toimitusjohtaja Ilkka Sihvo osavuosikatsauksesta:
"Vuoden ensimmäinen neljännes onnistui odotusten mukaisesti. Liikevaihtomme kasvoi 12,7 prosenttia ja liikevoittomme parani peräti 38,4 prosenttia 2 957 tuhanteen euroon. Automatisointipalvelut kasvoi 48,6 prosenttia ja Konsultointipalvelut kasvoi ensimmäisellä vuosineljänneksellä vankasti 9,9 prosenttia edellisen vuoden vaimeaan alkuun verrattuna. Maantieteelliset alueet kasvoivat kaikki tasaisesti. Jatkuvien tuottojen osuus (sisältää Ylläpidon ja Automatisointipalvelut) oli yli 48 prosenttia yhtiön koko liikevaihdosta. Kannattavuuden paranemiseen vaikutti osaltaan jatkuvien tuottojen vahva kasvu ja henkilöstökasvun painottuminen Intiaan. Ensimmäisen vuosineljänneksen suoritus antaa hyvät lähtökohdat koko vuodelle.
Maaliskuussa julkistetussa The Forrester Wave TM: eProcurement Solution Q1 2011 -sähköisen hankintatoimen tutkimuksessa Basware saavutti toiseksi korkeimmat arvosanat tutkimuksen kaikilla osa-alueilla, joita olivat strategia, tuotetarjooma ja alueellinen kattavuus. Tämä on Baswarelle huomattava saavutus kansainvälisessä vertailussa ja osoittaa tuote- ja palvelutarjoamamme kilpailukyvyn kansainvälisillä markkinoilla."
Markkinanäkymät ja toimintaympäristö
Vuoden 2010 lopulla ja 2011 alussa julkaistujen markkina-arvioiden mukaan ohjelmistopuolen markkinoiden on arvioitu kasvavan vuonna 2011 globaalisti 7,1 prosenttia ja Yhdysvalloissa 8,4 prosenttia. IT-palveluiden kokonaismarkkinoiden on ennustettu kasvavan globaalisti 7,3 prosenttia ja 7,4 prosenttia Yhdysvalloissa vuonna 2011.
Yritysostojen ja solmittujen partneruussopimusten määrä on lisääntynyt markkinoilla. Näiden avulla markkinoilla toimivat yritykset pyrkivät vahvistamaan toimittajaverkostoa ja laajentumaan maantieteellisesti. Toimintaympäristön arvioidaan jatkavan konsolidoitumista ja palvelujen osuuden nousevan alalla toimivien yritysten tarjoamassa.
Baswaren ohjelmistojen kilpailukyky on edelleen hyvä uusien lisäarvotutteiden sekä tuotteiden ja palveluiden muodostaman integroidun kokonaisuuden ansiosta. Uuden sukupolven ohjelmistot tulevat parantamaan yhtiön kilpailukykyä pitkällä aikavälillä. Automatisointipalvelut vaikuttaa positiivisesti kilpailukykyyn ja lisää yhtiön liikevaihdon ja kannattavuuden ennustettavuutta sekä läpinäkyvyyttä pitkällä aikavälillä.
Baswaren tavoitteena on nousta verkkolaskutoiminnan johtavaksi yhtiöksi maailmassa. Verkkolaskutoiminta ja sitä tukeva skannauspalvelu on suunnattu myös Baswaren nykyisen asiakaskunnan ulkopuolisille toimittajille ja ostajille, mikä nostaa asiakaspotentiaalia. Verkkolaskutuksen käyttöaste on alhainen, mikä luo hyvän pohjan Baswaren Automatisointipalveluiden kasvulle.
Vahvistaakseen kansainvälistä kasvua Basware nostaa yrityskauppojen merkitystä strategiassaan ja organisaatiossaan. Yhtiö on ollut aktiivinen yritysostoissa ja vahvisti toimintaa perustamalla uuden johtoryhmätasoisen yrityskaupoista vastaavan toiminnon.
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
3 (20)
Offshoring-toiminnan merkitys kasvaa edelleen yhtiön strategiassa. Tuotekehitys ja automatisointipalvelujen toiminta Basware Intian toimipisteessä on jo onnistuneesti kasvanut merkittävään asemaan. Yhtiö kartoittaa offshoring-toiminnan kehittämistä kannattavuuden parantamiseksi myös uusien palveluliiketoimintojen ja sisäisten tukitoimintojen osalta. Lisäksi yhtiö tutkii uusien maantieteellisten alueiden mahdollisuuksia offshoring-toiminnan laajentamisessa.
LIIKEVAIHTO
Liikevaihdon jakautuminen maantieteellisesti varojen sijainnin mukaan:
| Liikevaihto (tuhatta euroa) | 1–3/2011 | 1–3/2010 | Muutos, % | 1–12/2010 |
|---|---|---|---|---|
| Suomi | 13 656 | 12 191 | 12,0 | 53 606 |
| Skandinavia | 6 096 | 5 253 | 16,0 | 24 188 |
| Eurooppa | 5 518 | 5 069 | 8,9 | 21 347 |
| Muut | 2 611 | 2 373 | 10,1 | 12 101 |
| Segmenttien välinen liikevaihto | -1 823 | -1 754 | 3,9 | -8 149 |
| Konserni yhteensä | 26 058 | 23 132 | 12,7 | 103 094 |
Liikevaihdon jakautuminen maantieteellisesti asiakkaan sijainnin mukaan:
| Liikevaihto (tuhatta euroa) | 1–3/2011 | 1–3/2010 | Muutos, % | 1–12/2010 |
|---|---|---|---|---|
| Suomi | 11 856 | 10 695 | 10,9 | 46 550 |
| Skandinavia | 6 083 | 4 995 | 21,8 | 23 346 |
| Eurooppa | 5 256 | 4 915 | 6,9 | 20 249 |
| Muut | 2 863 | 2 527 | 13,3 | 12 949 |
| Konserni yhteensä | 26 058 | 23 132 | 12,7 | 103 094 |
Basware-konsernin liikevaihto kasvoi katsauskaudella 12,7 prosenttia ja oli 26 058 tuhatta euroa (23 132 tuhatta euroa). Vertailukelpoisin valuutoin liikevaihto kasvoi 10,6 prosenttia.
Yhtiön tuotemyynti nousi katsauskaudella 3,6 prosenttia ja oli 18,5 prosenttia (20,1 %) liikevaihdosta. Ylläpitotuotot kasvoivat 9,4 prosenttia ja muodostivat 34,1 prosenttia (35,1 %) liikevaihdosta. Konsultointituotot kasvoivat 9,9 prosenttia ja olivat 33,2 prosenttia (34,0 %) liikevaihdosta.
Katsauskaudella Automatisointipalvelut kasvoivat 48,6 prosenttia ja olivat 14,3 prosenttia (10,8 %) liikevaihdosta. Automatisointipalvelut-liiketoiminnan välittämä transaktiovolyymi oli katsauskaudella 4,4 miljoonaa (kasvua 51,7 prosenttia). Automatisointipalvelut-liiketoiminnan nykyisistä tuotannossa olevista sopimuksista seuraavan kahdentoista kuukauden aikana tuloutuva osuus on arviolta 15,8 miljoonaa euroa (kasvua edellisen vuosineljänneksen lopussa tehtyyn arvioon 8,0 %).
Kansainvälisen liiketoiminnan osuus Baswaren liikevaihdosta oli katsauskaudella 54,5 prosenttia (53,8 %). Kansainvälinen liiketoiminta kasvoi 14,2 prosenttia.
TULOSKEHITYS
Baswaren liikevoitto nousi katsauskaudella 38,4 prosenttia ja oli 2 957 tuhatta euroa (2 136 tuhatta euroa). Liikevoiton osuus liikevaihdosta oli 11,3 prosenttia (9,2 %).
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
4 (20)
Liikevoiton jakautuminen maantieteellisesti varojen sijainnin mukaan:
| Liikevoitto (tuhatta euroa) | 1–3/2011 | 1–3/2010 | Muutos, % | 1–12/2010 |
|---|---|---|---|---|
| Suomi | 1 782 | 1 092 | 63,1 | 7 703 |
| Skandinavia | 1 122 | 762 | 47,1 | 4 136 |
| Eurooppa | 520 | 509 | 2,3 | 2 354 |
| Muut | -54 | 179 | -130,2 | 924 |
| Segmenttien välinen liikevoitto | -413 | -406 | 1,7 | -1 629 |
| Konserni yhteensä | 2 957 | 2 136 | 38,4 | 13 487 |
Yhtiön kiinteät kulut olivat katsauskaudella 19 957 tuhatta euroa (18 520 tuhatta euroa) ja ne ovat kasvaneet edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 7,8 prosenttia. Kiinteistä kuluista henkilöstökuluja oli 73,8 prosenttia (74,0 %) eli 14 738 tuhatta euroa (13 703 tuhatta euroa). Luottotappiot ja luottotappiovarauksen muutos sisältyvät kiinteisiin kuluihin. Luottotappiovarauksen määrä taseessa on ensimmäisen vuosineljänneksen lopussa 984 tuhatta euroa (657 tuhatta euroa).
Baswaren tutkimus- ja tuotekehitysmenot olivat katsauskauden aikana yhteensä 3 450 tuhatta euroa (3 748 tuhatta euroa) ja ne vastasivat 13,2 prosenttia (16,2 %) liikevaihdosta. Menot laskivat edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 7,9 prosenttia. Taseeseen katsauskauden aikana aktivoitujen tuotekehitysmenojen määrä oli 809 tuhatta euroa (324 tuhatta euroa). Katsauskauden tulokseen sisältyvien tutkimus- ja tuotekehityskulujen määrä oli 2 642 tuhatta euroa (3 424 tuhatta euroa) ja ne vastasivat 10,1 prosenttia (14,8 %) liikevaihdosta.
Yhtiön rahoitustuotot ja -kulut olivat -26 tuhatta euroa (5 tuhatta euroa). Yhtiön tulos ennen veroja oli 2 930 tuhatta euroa (2 142 tuhatta euroa) ja katsauskauden tulos oli 2 268 tuhatta euroa (1 582 tuhatta euroa) eli 8,7 prosenttia (6,8 %) liikevaihdosta. Katsauskauden verot olivat 662 tuhatta euroa (560 tuhatta euroa). Laimentamaton osakekohtainen tulos oli 0,19 euroa (0,14 euroa) osakkeelta.
RAHOITUS JA INVESTOINNIT
Basware-konsernin taseen loppusumma oli katsauskauden lopussa 129 048 tuhatta euroa (95 606 tuhatta euroa). Yhtiön likvidit varat olivat yhteensä 48 295 tuhatta euroa (16 351 tuhatta euroa), joista rahavarojen osuus oli 33 251 tuhatta euroa (16 318 tuhatta euroa) ja käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien rahoitusvarojen osuus oli 15 043 tuhatta euroa (34 tuhatta euroa).
Omavaraisuusaste oli 71,0 % prosenttia (59,1 %) ja nettovelat suhteessa omaan pääomaan (gearing) -50,7 prosenttia (-19,4 %). Korollisia velkoja oli 1 789 tuhatta euroa (5 388 tuhatta euroa), josta lyhytaikaisten velkojen osuus oli 1 789 tuhatta euroa (3 551 tuhatta euroa). Katsauskauden sijoitetun pääoman tuotto oli 14,7 prosenttia (14,1 %) ja oman pääoman tuotto 11,4 prosenttia (11,2 %).
Liiketoiminnan rahavirta oli katsauskaudella 14 623 tuhatta euroa (11 115 tuhatta euroa). Investointien rahavirta oli -1 224 tuhatta euroa (-1 438 tuhatta euroa).
Yhtiön bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen, jotka muodostuivat kasvun vaatimista tavanomaisista lisä- ja korvausinvestoinneista, olivat katsauskaudella 411 tuhatta euroa (263 tuhatta euroa). Bruttoinvestoinnit pysyviin vastaaviin, jotka sisältävät edellisten lisäksi aktivoidut tuotekehitysmenot olivat yhteensä 1 219 tuhatta euroa (845 tuhatta euroa).
Aineettomien hyödykkeiden poistot olivat 1 086 tuhatta euroa (1 093 tuhatta euroa). Viitteitä omaisuuserien arvonalentumisista ei ole.
Sijoitettu vapaa oma pääoma kasvoi osakeannin johdosta 27,4 miljoonaa euroa, kun Basware laski liikkeeseen 1.170.000 uutta yhtiön osaketta suomalaisille ja kansainvälisille institutionaalisille sijoittajille. Basware Oyj:n
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
osakeannissa liikkeeseen lasketut 1.170.000 uutta Baswaren osaketta rekisteröitiin kaupparekisteriin 16.2.2011. Rekisteröimisen jälkeen Baswaren liikkeeseen laskemien ja ulkona olevien osakkeiden lukumäärä on 12.890.829. Uudet osakkeet otettiin julkisen kaupankäynnin kohteeksi NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä yhdessä olemassa olevien osakkeiden kanssa 17.2.2011.
TUOTEKEHITYS JA UUDET TUOTTEET
Baswaren tutkimus- ja tuotekehitysmenot olivat katsauskauden aikana yhteensä 3 450 tuhatta euroa (3 748 tuhatta euroa) ja ne vastasivat 13,2 prosenttia (16,2 %) liikevaihdosta. Menot laskivat edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 7,9 prosenttia. Taseeseen katsauskauden aikana aktivoitujen tuotekehitysmenojen määrä oli 809 tuhatta euroa (324 tuhatta euroa). Katsauskauden tulokseen sisältyvien tutkimus- ja tuotekehityskulujen määrä oli 2 642 tuhatta euroa (3 424 tuhatta euroa) ja ne vastasivat 10,1 prosenttia (14,8 %) liikevaihdosta.
Aktivoitujen tuotekehitysmenojen määrään vaikuttaa uuden sukupolven ohjelmistojen kehittäminen.
Tuotekehityksessä työskenteli maaliskuun 2011 lopussa 270 henkilöä (192 henkilöä). Tuotekehitysyksikkö kasvaa voimakkaimmin Intiassa.
HENKILÖSTÖ
Baswaren henkilöstömäärä oli keskimäärin 959 (797) ensimmäisellä vuosineljänneksellä ja oli katsauskauden lopussa 981 (808). Henkilöstön määrä kasvoi 173 henkilöllä ja oli 21,4 prosenttia korkeampi verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Henkilömäärän kasvu johtuu pääosin Intian yksikön henkilölukumäärän kasvusta.
Ulkomaan yksiköissä työskentelevien osuus henkilöstöstä on noussut verrattuna vuoden takaiseen tilanteeseen. Katsauskauden lopussa 56,1 prosenttia (49,6 %) Baswaren henkilöstöstä työskenteli Suomen ulkopuolella ja 43,9 prosenttia (50,4 %) Suomessa. Myynnissä ja markkinoinnissa työskentelee 13,8 prosenttia, konsultoinnissa ja palveluissa 50,7 prosenttia, tuotekehityksessä 27,5 prosenttia ja hallinnossa 8,1 prosenttia henkilöstöstä.
Henkilöstön keski-ikä on 35,4 (36,1) vuotta. Henkilöstöstä 33,2 prosenttia on suorittanut ylemmän ja 34,5 prosenttia alemman korkeakoulututkinnon. Naisia on 33,6 prosenttia ja miehiä 66,4 prosenttia henkilöstöstä. Henkilöstön kannustamiseksi yhtiöllä on voimassa koko henkilöstön kattava bonusohjelma.
Ylimmän johdon lyhyen aikavälin palkitseminen koostuu rahapalkasta, luontoiseduista ja mahdollisesta tuloksen mukaan määräytyvästä vuosipalkkiosta. Ylimmän johdon pitkän aikavälin palkitseminen muodostuu osakeoptiotiekoksista ja osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä. Tulospalkkio on korkeintaan 50 prosenttia vuosittaisesta peruspalkasta. Tulospalkkio määräytyy yhtiön strategian mukaista kasvua ja kannattavuutta tukevien tavoitteiden sekä henkilökohtaisten tavoitteiden saavuttamisen perusteella. Hallitus seuraa säännöllisesti kaksi kertaa vuodessa palkitsemisjärjestelmän suoritus- ja tuloskriteerien toteutumista sekä hyväksyy maksettavan palkkion.
Vuosina 2006-2008 oli käytössä pitkäaikainen kannustinjärjestelmä, jonka perusteella voitiin myöntää optioita yhtiön ylimmän johdon jäsenille, liiketoimintayksiköiden maajohtajille ja avainhenkilöstölle. Tämän jälkeen siirryttiin edellä mainittuun vuosina 2009-2011 voimassa olevaan osakepohjaiseen palkitsemisjärjestelmään.
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän palkkio ansaintajaksoilta 2009-2011 perustuu Basware-konsernin osakekohtaiseen tulokseen (EPS). Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän palkkio maksetaan kahden vuoden kuluttua ansaintajakson päättymisestä osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana, mistä syystä palkkiona saatujen osakkeiden omistamiseen ei liity muita rajoituksia.
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
6 (20)
Henkilöstön jakautuminen maantieteellisesti varojen sijainnin mukaan:
| Henkilöstö (työsuhteessa keskimäärin) | 1–3/2011 | 1–3/2010 | Muutos, % | 1–12/2010 |
|---|---|---|---|---|
| Suomi | 639 | 501 | 27,7 | 539 |
| Skandinavia | 120 | 127 | -5,3 | 124 |
| Eurooppa | 136 | 122 | 11,4 | 126 |
| Muut | 63 | 48 | 32,2 | 55 |
| Konserni yhteensä | 959 | 797 | 20,2 | 845 |
LIIKETOIMINTA
Suomi
Suomi-segmentissä raportoidaan Suomen, Venäjän sekä Aasian ja Tyynenmeren alueen (pois lukien Australia) liiketoiminnot sekä pääkonttoritoiminnot. Liikevaihto nousi 12,0 prosenttia 13 656 tuhanteen euroon (12 191 tuhatta euroa) katsauskaudella. Segmentin kannattavuus on parantunut 63,1 prosenttia ja liikevoitto oli 1 782 tuhatta euroa (1 092 tuhatta euroa). Kannattavuuden paranemiseen vaikutti katsauskauden tulokseen sisältyvien tutkimus- ja tuotekehityskulujen määrän lasku. Aktivoitujen tuotekehitysmenojen määrään vaikuttaa uuden sukupolven ohjelmistojen kehittäminen.
Suomen ja Venäjän liiketoimintojen liikevaihto kasvoi 12,0 prosenttia 12 151 tuhanteen euroon (10 853 tuhatta euroa). Liikevaihdon kasvuun vaikutti erityisesti Konsultoinnin ja Automatisointipalveluiden kasvu.
Henkilömäärä katsauskaudella oli keskimäärin 639 (501).
Skandinavia
Baswaren toiminta Skandinaviassa koostuu keskitetysti johdetuista Ruotsin, Tanskan ja Norjan yksiköistä.
Alueen liikevaihto nousi 16,0 prosenttia 6 096 tuhanteen euroon (5 253 tuhatta euroa). Vertailukelpoisin valuutoin alueen liikevaihto kasvoi 10,4 prosenttia. Liiketoiminnan kannattavuus on parantunut 47,1 prosenttia ja liikevoitto oli 1 122 tuhatta euroa (762 tuhatta euroa). Ylläpito- ja Konsultointituotot kasvoivat voimakkaimmin ensimmäisellä vuosineljänneksellä.
Alueella työskenteli keskimäärin 120 henkilöä (127).
Eurooppa
Baswaren toiminta Euroopassa koostuu Saksan, Ranskan, Hollannin ja Iso-Britannian yksiköistä. Lisäksi jälleenmyyjäverkosto kattaa itäisen Keski-Euroopan alueen.
Euroopan liikevaihto kasvoi kokonaisuudessaan 8,9 prosenttia 5 518 tuhanteen euroon (5 069 tuhatta euroa). Vertailukelpoisin valuutoin alueen liikevaihto kasvoi 7,5 prosenttia. Liiketoiminnan kannattavuus parani 2,3 prosenttia ja liikevoitto oli 520 tuhatta euroa (509 tuhatta euroa). Liikevaihdon kasvuun alueella vaikutti merkitsevästi tuotemyynnin ja Automatisointipalveluiden kasvu.
Baswaren henkilömäärä oli katsauskaudella keskimäärin 136 (122).
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
Muut
Muut-segmentissä raportoidaan Pohjois-Amerikan ja Australian liiketoiminnot.
Alueen liikevaihto nousi 10,1 prosenttia ja oli 2 611 tuhatta euroa (2 373 tuhatta euroa). Vertailukelpoisin valuutoin alueen liikevaihto kasvoi 5,5 prosenttia. Liiketoiminnan kannattavuus on heikentynyt 130,2 prosenttia ja liikevoitto oli -54 tuhatta euroa (179 tuhatta euroa). Alueen liikevaihdon kasvuun vaikutti erityisesti Ylläpitotuottojen ja Automatisointipalveluiden kasvu.
Alueella työskenteli keskimäärin 63 työntekijää (48).
KATSAUSKAUDEN MUUT TAPAHTUMAT
Strategia
Baswaren hallitus ja yhtiön johto tarkensivat yhtiön strategiaa ja päämääriä seuraavalle 4-vuotisjaksolle ja yhtiö fokusoi voimakkaaseen kansainväliseen kasvuun, jonka tukemiseksi yritys järjesti institutionaalisille sijoittajille suunnatun osakeannin ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Vahvistaakseen kansainvälistä kasvua Basware nostaa yrityskauppojen merkitystä strategiassaan ja organisaatiossaan. Yhtiö on ollut aktiivinen yritysostoissa ja vahvisti toimintaa perustamalla uuden johtoryhmätasoisen yrityskaupoista vastaavan toiminnon.
Yhtiön tavoitteena on olla johtava verkkolaskuyhtiö maailmanlaajuisesti. Yritysostot tukevat verkkolaskupalvelun kasvua, joiden vuosivolyymi 2010 oli 13,6 miljoonaa välitetyä laskua. Verkkolaskumarkkina kasvaa voimakkaasti ja Baswaren tavoitteena on saavuttaa 100 miljoonan verkkolaskun raja vuoteen 2014 mennessä.
Kansainvälisen kasvun tukemiseksi Basware kehittää organisaatiorakennettaan maantieteellisesti entistä enemmän aluepohjaiseksi. Maakohtaiset rakenteet yhdistetään aluerakenteiksi. Baswaren näkemyksen mukaan palvelukonseptin merkitys jatkaa voimakasta kasvuaan myös tulevaisuudessa, mistä syystä yhtiön uuden sukupolven tuotekokonaisuutta pyritään tarjoamaan voimakkaasti myös palveluna. Basware on uudistanut hinnoittelumallinsa asiakkaan tarpeiden mukaisesti erittäin joustavaksi. Asiakas voi tästä eteenpäin hankkia ohjelmistoratkaisun joko lisenssimaksu- tai kuukausimaksuperusteisesti tai SaaS-mallin mukaisesti.
Offshoring-toiminnan merkitys kasvaa edelleen yhtiön strategiassa. Tuotekehitys ja automatisointipalvelujen toiminta Basware Intian toimipisteessä on jo onnistuneesti kasvanut merkittävään asemaan. Yhtiö kartoittaa offshoring-toiminnan kehittämistä kannattavuuden parantamiseksi myös uusien palveluliiketoimintojen ja sisäisten tukitoimintojen osalta. Lisäksi yhtiö tutkii uusien maantieteellisten alueiden mahdollisuuksia offshoring-toiminnan laajentamisessa.
Baswaren pitkän aikavälin päämäärät tarkentuivat. Uudet strategiset linjaukset mahdollistavat voimakkaan kansainvälisen kasvun sekä liikevoittomarginaalin positiivisen kehityksen. Pitkän aikavälin tavoitteena on liikevaihdon 15-30 prosentin kasvu ja automatisointipalveluiden yli 50 prosentin vuotuinen kasvu. Yhtiön pitkän aikavälin liikevoittomarginaalin tavoite on 15-20 prosenttia parantuen jakson loppua kohden.
Strategiapäivityksestä on lähetetty erillinen pörssitiedote 25.1.2011.
Osakeanti
Basware laski liikkeeseen 1.170.000 uutta yhtiön osaketta suomalaisille ja kansainvälisille institutionaalisille sijoittajille. Lisäksi osakeannin yhteydessä tietyt Baswaren suurimmat henkilöomistajat ovat myyneet yhteensä 800.000 yhtiön nykyistä osaketta. Basware Oyj:n osakeannissa liikkeeseen lasketut 1.170.000 uutta Baswaren osaketta rekisteröitiin kaupparekisteriin 16.2.2011. Rekisteröimisen jälkeen Baswaren liikkeeseen laskemien ja ulkona olevien osakkeiden lukumäärä on 12.890.829. Uudet osakkeet otettiin julkisen kaupankäynnin kohteeksi NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä yhdessä olemassa olevien osakkeiden kanssa 17.2.2011.
Osakeannista on lähetetty erilliset pörssitiedotteet 14.2.2011 ja 16.2.2011.
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
8 (20)
OSAKE JA OSAKKEENOMISTAJAT
Basware Oyj:n osakepääoma oli katsauskauden lopussa 3 516 248,70 euroa ja osakkeiden lukumäärä oli yhteensä 12 890 829 kappaletta.
Varsinaisen yhtiökokouksen hallitukselle antamista valtuutuksista ja muista päätöksistä on annettu erillinen pörssitiedote 17.2.2011.
Osakekurssi ja -vaihto
Katsauskaudella yhtiön osakkeen ylin kurssi oli 27,00 euroa (18,58 euroa), alin 23,02 euroa (15,00 euroa) ja päätöskurssi 26,40 euroa (16,86 euroa). Katsauskauden keskikurssi oli 25,26 euroa (16,99 euroa).
Osakkeita vaihdettiin katsauskauden aikana 2 625 376 kappaletta (400 317 kpl), mikä vastaa 21,5 prosenttia (3,5 %) keskimääräisestä osakemäärästä. Osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla 31.3.2011 oli 337 933 966 euroa (192 024 003 euroa).
Osakkeenomistajat
Yhtiöllä oli maaliskuun 31. päivänä 15 518 (16 416) osakkeenomistajaa hallintarekisterit (9 kpl) mukaan lukien. Hallintarekisteröidyn omistuksen osuus oli 11,1 (8,7) prosenttia kokonaisosakemäärästä.
Yhtiöllä on hallussaan 90 300 kappaletta Basware Oyj:n osaketta, mikä vastaa noin 0,70 % yhtiön kaikista osakkeista.
Katsauskauden aikana Basware teki 3 liputusilmoitusta, kun Nordea Rahastoyhtiö Suomi Oy:n omistus Basware Oyj:ssä ylitti 5 prosenttia 22.2.2011, kun Kirsi Eräkankaan omistus Basware Oyj:ssä alitti 5 prosenttia 15.2.2011 ja kun Nordea Rahastoyhtiö Suomi Oy:n omistus Basware Oyj:ssä alitti 5 prosenttia 2.2.2011.
Johdon ja hallintoelinten osakkeenomistus
Euroclear Finland Oy:n pitämän osakerekisterin mukaan 31.3.2011 toimitusjohtaja Ilkka Sihvo omistaa 877 300 Basware Oyj:n osaketta, Matti Copeland 2 771 osaketta, Esa Tihilä 500 osaketta ja Olli Hyppänen 500 osaketta. Muilla johtoryhmän jäsenillä ei ole omistuksia Basware Oyj:ssä.
Euroclear Finland Oy:n pitämän osakerekisterin mukaan 31.3.2011 Hannu Vaajoensuu omistaa 673 800, Pentti Heikkinen 2 049, Ilkka Toivola 2 790, Sakari Perttunen 665 900 ja Eeva Sipilä 1 033 Basware Oyj:n osaketta.
YHTIÖN HALLINNOINTI
Yhtiökokouksessa 17.2.2011 yhtiön hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin viisi. Yhtiökokous päätti hyväksyä esityksen, jonka mukaan yhtiön hallituksen jäseniksi valittiin Sakari Perttunen, Pentti Heikkinen, Eeva Sipilä, Ilkka Toivola ja Hannu Vaajoensuu. Yhtiökokouksen jälkeen pidetyssä järjestäytymiskokouksessaan hallitus valitsi puheenjohtajaksi Hannu Vaajoensuun ja varapuheenjohtajaksi Sakari Perttusen.
Yhtiökokous hyväksyi ehdotuksen, jonka mukaan yhtiön tilintarkastajaksi valittiin KHT-yhteisö Ernst & Young Oy, päävastuullisena tilintarkastajana KHT Heikki Ilkka, ja varatilintarkastajaksi KHT Terhi Mäkinen.
Omien osakkeiden osto
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta hallituksen ehdotuksen mukaisesti. Valtuutuksen perusteella hallitus voi hankkia enintään 1.160.000 yhtiön omaa osaketta muutoin kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa yhtiön vapaalla omalla pääomalla osakkeiden
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
hankintahetken markkinahintaan NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä. Osakkeita hankitaan käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityshankinnoissa tai muissa yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittamiseksi tai osana yhtiön kannustinjärjestelmää tai yhtiöllä pidettäväksi, muutoin luovutettavaksi tai mitätöitäväksi. Hankkimisvaltuutus on voimassa 31.3.2012 saakka.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään uusien osakkeiden antamisesta ja/tai yhtiön hallussa olevien yhtiön omien osakkeiden luovuttamisesta ja/tai osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen erityisten oikeuksien antamisesta hallituksen ehdotuksen mukaisesti. Valtuutuksen perusteella hallitus voi päättää antaa uusia osakkeita enintään 2.320.000 kappaletta ja luovuttaa yhtiön hallussa olevia yhtiön omia osakkeita enintään 1.250.300 kappaletta. Yhtiölle itselleen annettavien omien osakkeiden lukumäärä voi yhdessä hankintavaltuutuksen nojalla hankittujen omien osakkeiden kanssa olla enintään 1.160.000 kappaletta. Yhtiön antamien erityisten oikeuksien nojalla merkittävien uusien osakkeiden lukumäärä voi olla enintään yhteensä 1.000.000 kappaletta, joka määrä sisältyy edellä mainittuun uusia osakkeita koskevaan enimmäismäärään. Valtuutus on voimassa 31.3.2012 saakka.
Varsinaisen yhtiökokouksen hallitukselle antamista valtuutuksista ja muista päätöksistä on annettu erillinen pörssitiedote 17.2.2011.
Yhtiö antoi selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä vuodelta 2010 (Corporate Governance Statement), joka on laadittu uuden hallinnointikoodin suositus 51:n ja arvopaperimarkkinalain 2 luvun 6 §:n mukaisesti. Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä annettiin yhtiön toimintakertomuksesta erillisenä.
Baswaren hallinnointiperiaatteet on kokonaisuudessaan luettavissa yhtiön internet-sivuilla: http://www.basware.com/FI/investors/hallinnointi/Pages/default.aspx
Basware Oyj:n hallitus hyväksyi kokouksessaan 20.1.2011 Basware Oyj:n optio-ohjelmilla tehdyt 30 805 osakkeen merkinnät. Kyseiset osakemerkinnät perustuivat yhtiön 2006 -optio-ohjelman C-sarjan optiotodistuksiin sekä 2007 optio-ohjelman E-sarjan optiotodistuksiin.
Baswaren johtoryhmään 1.1.2011 alkaen kuuluvat Ilkka Sihvo, CEO; Mika Harjuaho, CFO; Mari Heusala, Vice President, HR&Dev Olli Hyppänen, Senior Vice President, Strategy and Global Operations; Jorma Kemppainen, Senior Vice President, Products; Pekka Lindfors, Senior Vice President, NorthEast; Steve Muddiman, Senior Vice President, Global Marketing; Matti Rusi, Senior Vice President, Europe; Ari Salonen; Senior Vice President, North America; Esa Tihilä, Senior Vice President, Automation Services ja Jukka Virkkunen, Senior Vice President, Scandinavia. 25.1.2011 alkaen johtoryhmään kuuluu lisäksi Matti Copeland, Senior Vice President, M&A, IR.
Matti Copeland erosi Baswaren hallituksesta 24.1.2011.
YHTIÖN LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Yhtiön lähiajan riskeissä ja epävarmuustekijöissä ei ole tapahtunut keskeisiltä osin muutoksia.
Baswaren riskienhallintamallin mukaisesti riskit luokitellaan kuuteen ryhmään: liiketoiminta-, tuote-, henkilöstö-, lainopilliset, taloudelliset ja tietoturvariskit. Basware ottaa riskejä, jotka luontaisesti kuuluvat strategiaan ja tavoitteisiin. Näitä riskejä hallitaan ja pienennetään eri tavoin. Lähiajan riskeihin kuuluvat kuluvan raportointivuoden riskit.
Vuoden 2010 lopulla ja 2011 alussa julkaistujen markkina-arvioiden mukaan ohjelmistopuolen markkinoiden on arvioitu kasvavan vuonna 2011 globaalisti 7,1 prosenttia ja Yhdysvalloissa 8,4 prosenttia. IT-palveluiden kokonaismarkkinoiden on ennustettu kasvavan globaalisti 7,3 prosenttia ja 7,4 prosenttia Yhdysvalloissa vuonna 2011. Verkkolaskutuksen käyttöaste on alhainen, mikä luo hyvän pohjan Baswaren tulevaisuuden kasvulle.
Myyntisaamiset on osa operatiivista liikkeenhoidon riskiä ja luottotappiovarauksen käsittelyllä varmistetaan taloudellisen raportoinnin oikeellisuutta tältä osin. Basware-konsernin luottotappiovarauksen määrä lasketaan kuukausittain keskitetyssä taloushallinnan palvelukeskuksessa. Yhtiö tehostaa myyntisaamisten hallintaa ja perintäprosessia vuoden 2011 aikana. Liiketoimintajohto seuraa säännöllisesti myyntisaamisten kertymistä kassaan osana asiakkuuksien hallintaa.
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
10 (20)
13.4.2011
Konsernin päävaluutta on euro, joka edusti liikevaihdosta noin 60 prosenttia vuonna 2010 (noin 61 % vuonna 2009). Kansainvälisen liiketoiminnan suhteellisen osuuden kasvaessa tulee muiden valuuttojen ja euron välisten valuuttakurssivaihteluiden merkitys kasvamaan. Baswarella on toimintaa euroalueen lisäksi useilla alueilla, joista merkittävimmät vuonna 2010 olivat Norja, Iso-Britannia, Yhdysvallat, Ruotsi ja Australia. Näissä maissa yhtiö on alttiina valuuttariskeille, jotka syntyvät yhtiön sisäisestä kaupasta, viennistä ja tuonnista sekä ulkomaisten tytäryhtiöiden omista pääomista ja rahoituksesta. Tilikauden aikana yhtiö ei tehnyt suojaustoimenpiteitä valuuttakurssimuutoksien varalta, koska yhtiön suojauspolitiikan mukainen vieraan valuutan määräinen kassavirta tytäryhtiöissä ei ylittänyt suojaustoimenpiteille asetettua vuotuista valuuttakohtaista rajaa.
Liikearvot on testattu vuoden 2010 viimeisellä neljänneksellä. Tehtyjen omaisuuserien arvonalentumis-testauslaskelmien mukaan liikearvoissa ei ole tapahtunut arvonalentumista eikä viitteitä arvonalentumisista ole.
Baswaren tavoitteena on nousta verkkolaskutoiminnan johtavaksi yhtiöksi maailmassa. Basware Automatisointipalveluihin sisältyvä verkkolaskutoiminta ja sitä tukeva skannauspalvelu on suunnattu myös Baswaren nykyisen asiakaskunnan ulkopuolisille toimittajille ja ostajille, mikä nostaa asiakaspotentiaalia. Automatisointipalveluiden pitkän aikavälin tavoitteena on yli 50 prosentin vuotuinen kasvu. SaaS ja verkkolaskutoiminta ovat skaalautuvia liiketoimintamalleja ja tarjoavat korkean liiketoimintapotentiaalin. Tämän kasvupotentiaalin realisoituminen edellyttää asiakasmäärien ja transaktiovolyymien voimakkaan kasvun johdosta uudenlaisen toimintamallin ja kyvykkyyksien aktiivista ja jatkuvaa kehittämistä. Näitä ovat muun muassa myynti ja käyttöönotto sekä asiakastuki ja tuotekehitys.
Basware on strategiansa mukaisesti täydentänyt orgaanista kasvuaan yritysostoilla. Yritysostohankkeita toteutettaessa pyritään noudattamaan asianmukaista huolellisuutta sekä hyödyntämään yhtiön sisäistä ja ulkoista osaamista suunnitteluvaiheessa (esimerkiksi due diligence), haltuunottovaiheessa (esimerkiksi välitön Baswaren tietojärjestelmien käyttöönotto) sekä integroitaessa ostettuja toimintoja yhtiön muuhun toimintaan (esimerkiksi Baswaren henkilöstökäytäntöjen käyttöönotto).
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Basware Oyj:n hallitus hyväksyi kokouksessaan 12.4.2011 Basware Oyj:n optio-ohjelmilla tehdyt 40 400 osakkeen merkinnät. Kyseiset osakemerkinnät perustuivat yhtiön 2006 -optio-ohjelman C-sarjan optiotodistuksiin (19 400 osaketta) sekä 2007 optio-ohjelman E-sarjan optiotodistuksiin (21 000 osaketta). Baswaren optio-ohjelmien viimeinen merkitsemispäivä oli 31.3.2011.
Basware teki liputusilmoituksen, kun Nordea Rahastoyhtiö Suomi Oy ilmoitti 11.4.2011, että Nordea Rahastoyhtiö Suomi Oy:n omistus Basware Oyj:ssä alitti 5 prosenttia 24.3.2011.
TULEVAISUUDEN NÄKYMÄT
Toimintaympäristö ja markkinanäkymät
Vuoden 2010 lopulla ja 2011 alussa julkaistujen markkina-arvioiden mukaan ohjelmistopuolen markkinoiden on arvioitu kasvavan vuonna 2011 globaalisti 7,1 prosenttia ja Yhdysvalloissa 8,4 prosenttia. IT-palveluiden kokonaismarkkinoiden on ennustettu kasvavan globaalisti 7,3 prosenttia ja 7,4 prosenttia Yhdysvalloissa vuonna 2011. Verkkolaskutuksen käyttöaste on alhainen, mikä luo hyvän pohjan Baswaren tulevaisuuden kasvulle.
Yritysostojen ja solmittujen partneruussopimusten määrä on lisääntynyt markkinoilla. Näiden toimenpiteiden avulla markkinoilla toimivat yritykset pyrkivät vahvistamaan toimittajaverkostoa ja laajentumaan maantieteellisesti. Toimintaympäristön arvioidaan jatkavan konsolidoitumista ja palvelujen osuuden nousevan alalla toimivien yritysten tarjoomassa.
Baswaren suorat kilpailijat ovat pääsääntöisesti paikallisesti toimivia ja usein pienempiä yrityksiä. Pohjois-Amerikassa yhtiöllä on erityisesti hankintojen hallinnan alueella myös suurempia kilpailijoita. Dokumenttien hallinta, skannaus- ja kierrätysjärjestelmien kehittäjät kilpailevat Baswaren kanssa erityisesti ostolaskujen käsittelyratkaisujen osalta. Kilpailevia ratkaisuja ovat myös toiminnanohjaus-järjestelmiin (Enterprise Resource Planning, ERP) rakennettavat räätälöidyt ratkaisut.
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
11 (20)
13.4.2011
Baswaren ohjelmistojen kilpailukyky on edelleen hyvä uusien lisäarvotutteiden sekä tuotteiden ja palveluiden muodostaman integroidun kokonaisuuden ansiosta. Uuden sukupolven ohjelmistot tulevat parantamaan yhtiön kilpailukykyä pitkällä aikavälillä. Automatisointipalvelut vaikuttaa positiivisesti kilpailukykyyn ja lisäävät yhtiön liikevaihdon ja kannattavuuden ennustettavuutta sekä läpinäkyvyyttä pitkällä aikavälillä. Vuoden 2011 ensimmäisellä neljänneksellä jatkuvat tuotot edustavat (Ylläpito ja Automatisointipalvelut) lähes 50 prosenttia yhtiön koko liikevaihdosta. Basware arvioi, että Automatisointipalvelujen tuotto kasvaa merkittävästi tulevalla strategiakaudella.
Baswaren tavoitteena on nousta verkkolaskutoiminnan johtavaksi yhtiöksi maailmassa. Verkkolaskutoiminta ja sitä tukeva skannauspalvelu on suunnattu myös Baswaren nykyisen asiakaskunnan ulkopuolisille toimittajille ja ostajille, mikä nostaa asiakaspotentiaalia. Verkkolaskutuksen käyttöaste on alhainen, mikä luo hyvän pohjan Baswaren Automatisointipalveluiden kasvulle. Pitkän aikavälin tavoitteena on automatisointipalveluiden yli 50 prosentin vuotuinen kasvu. SaaS ja verkkolaskutoiminta ovat skaalautuvia liiketoimintamalleja ja tarjoavat korkean liiketoimintapotentiaalin.
Yhtiön kansainvälinen kasvu perustuu yhtiön oman myynti- ja markkinointitoiminnan panostuksiin. Pohjois-Amerikassa painopiste on toistaiseksi oman myyntikanavan kehittämisessä ja strategisissa partneruuksissa. Eurooppa keskittyy oman myyntikanavan kehittämiseen ja kasvaa kannattavasti. Skandinaviassa painopiste on kannattavuudessa ja maltillista kasvua tukee yhtiön laajentunut tuotevalikoima sekä palveluliiketoiminnan kehittäminen. Suomessa painopiste on kannattavuudessa ja maltillinen kasvu toteutuu pääosin hankintojen hallinnan ja palvelujen alueelta.
Edelleen vahvistaakseen kansainvälistä kasvua Basware nostaa yrityskauppojen merkitystä strategiassaan ja organisaatiossaan. Yhtiö on ollut aktiivinen yritysostoissa ja on vahvistanut toimintaa perustamalla uuden johtoryhmätasoisen yrityskaupoista vastaavan toiminnon, jonka tavoitteena on aktiivisesti tehdä yhtiön strategiaa tukevia yritysjärjestelyjä. Johtoryhmän jäseneksi on nimitetty 25.1.2011 alkaen Matti Copeland, Senior Vice President, M&A, IR. Yritysostojen avulla pyritään tukemaan erityisesti Automatisointipalvelua ja laajentamaan yhtiön jakelukanavaa kansainvälisessä markkinassa.
Offshoring-toiminnan merkitys kasvaa edelleen yhtiön strategiassa. Tuotekehitys ja automatisointipalvelujen toiminta Basware Intian toimipisteessä on jo onnistuneesti kasvanut merkittävään asemaan. Yhtiö kartoittaa offshoring-toiminnan kehittämistä kannattavuuden parantamiseksi myös uusien palveluliiketoimintojen ja sisäisten tukitoimintojen osalta. Lisäksi yhtiö tutkii uusien maantieteellisten alueiden mahdollisuuksia offshoring-toiminnan laajentamisessa.
Konsernin henkilömäärä kasvaa vuoden aikana eniten automatisointipalveluissa ja tuotekehityksessä. Henkilömäärä kasvaa eniten Intiassa, mikä mahdollistaa kasvun kustannusten noustessa maltillisemmin.
Liiketoiminnan kasvun vaatimia investointeja toteutetaan vuoden edetessä liiketoimintasuunnitelman mukaisesti.
Näkymät 2011
Basware arvioi aiemman mukaisesti vuoden 2011 liikevaihdon kasvavan yli 10 prosenttia. Vuoden 2011 liikevoiton (EBIT) arvioidaan olevan yli 13 prosenttia liikevaihdosta.
Espoossa 13. huhtikuuta 2011
BASWARE OYJ
Hallitus
Lisätietoja
Toimitusjohtaja Ilkka Sihvo, Basware Oyj
Puh. 040 501 8251
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
12 (20)
13.4.2011
Tiedotustilaisuus
Basware järjestää tänään 13. huhtikuuta osavuosikatsausta käsittelevän tiedotustilaisuuden toimittajille ja analyytikoille kello 11.00 Hotelli Kämpissä, Helsingissä. Tilaisuudessa yhtiön toimitusjohtaja Ilkka Sihvo ja talousjohtaja Mika Harjuaho kommentoivat vuosineljänneksen tapahtumia ja tuloskehitystä. Tervetuloa. Basware järjestää analyytikoille puhelinkonferenssin kello 15:00. Rekisteröityminen sähköpostitse: [email protected]
Jakelu
NASDAQ OMX Helsinki Oy
Keskeiset tiedotusvälineet
www.Basware.fi
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
13 (20)
TILINPÄÄTÖSLYHENNELMA JA LIITETIEDOT 1.1.-31.3.2011
Laatimisperiaatteet
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 osavuosikatsaukset –standardin mukaisesti. Yhtiö on ottanut tilikauden alusta käyttöön tiettyjä uusia tai uudistettuja IFRS-standardeja ja IFRIC-tulkintoja vuoden 2010 tilinpäätöksessä kuvatulla tavalla. Näiden uusien ja uudistettujen normien käyttöönotolla ei ole kuitenkaan ollut vielä käytännön vaikutusta raportoituihin lukuihin. Muilta osin on noudatettu samoja laatimisperiaatteita ja laskentamenetelmiä kuin edellisessä vuositilinpäätöksessä. Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja niiden kaavat ovat ennallaan ja ne on esitetty tilinpäätöksessä 2010.
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää Baswaren johdolta sellaisten arvioiden ja oletusten käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadintahetken varojen ja velkojen sekä tilikauden tuottojen ja kulujen määriin. Lisäksi joudutaan käyttämään harkintaa tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa. Koska arviot ja olettamukset perustuvat osavuosikatsaushetken näkemyksiin, ne sisältävät riskejä ja epävarmuustekijöitä. Toteumat voivat poiketa tehdyistä arvioista ja oletuksista.
Tuloslaskelman ja taseen luvut ovat konsernilukuja.
Tiedotteen luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta. Osavuosikatsaus on tilintarkastamaton.
KONSERNIN TULOSLASKELMA
| Tuhatta euroa | 1.1.–31.3.2011 | 1.1.–31.3.2010 | Muutos, % | 1.1.–31.12.2010 |
|---|---|---|---|---|
| LIIKEVAIHTO | 26 058 | 23 132 | 12,7 | 103 094 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 42 | 50 | -14,5 | 189 |
| Materiaalit ja palvelut | -1 948 | -1 288 | 51,2 | -6 395 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | -14 738 | -13 703 | 7,6 | -57 337 |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 237 | -1 236 | 0,1 | -5 117 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -5 219 | -4 818 | 8,3 | -20 947 |
| Liikevoitto | 2 957 | 2 136 | 38,4 | 13 487 |
| Rahoitustuotot | 51 | 116 | -56,4 | 202 |
| Rahoituskulut | -77 | -111 | -30,4 | -365 |
| Voitto ennen veroja | 2 930 | 2 142 | 36,8 | 13 325 |
| Tuloverot | -662 | -560 | 18,4 | -2 994 |
| TILIKAUDEN VOITTO | 2 268 | 1 582 | 43,3 | 10 331 |
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | -339 | 364 | -193,2 | 1 981 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 170 | 201 | -15,6 | -454 |
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -170 | 565 | -130,0 | 1 527 |
| TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ | 2 098 | 2 147 | -2,3 | 11 857 |
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
Tilikauden voiton
jakautuminen:
Emoyrityksen omistajille 2 268 1 582 43,3 10 331
2 268 1 582 43,3 10 331
Tilikauden laajan
tuloksen jakautuminen:
Emoyrityksen
omistajille 2 098 2 147 -2,3 11 857
2 098 2 147 -2,3 11 857
Tulos/osake
(laimentamaton),
euroa 0,19 0,14 33,9 0,90
Tulos/osake
(laimennettu),
euroa 0,19 0,14 34,9 0,89
KONSERNITASE
| Tuhatta euroa | 31.3.2011 | 31.3.2010 | Muutos, % | 31.12.2010 |
|---|---|---|---|---|
| VARAT | ||||
| PITKÄAIKAISET VARAT | ||||
| Aineettomat hyödykkeet | 17 954 | 19 722 | -9,0 | 18 085 |
| Liikearvo | 32 065 | 31 705 | 1,1 | 32 184 |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 146 | 910 | 25,9 | 1 079 |
| Myytävissä olevat sijoitukset | 38 | 38 | 0,0 | 38 |
| Pitkäaikaiset myynti- ja muut saamiset | 0 | 40 | -100,0 | 23 |
| Laskennallinen verosaaminen | 2 095 | 2 091 | 0,2 | 2 074 |
| Pitkäaikaiset varat | 53 298 | 54 505 | -2,2 | 53 483 |
| LYHYTAIKAISET VARAT | ||||
| Vaihto-omaisuus | 152 | 50 | 201,3 | 56 |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 27 032 | 24 066 | 12,3 | 24 066 |
| Tuloverosaaminen | 271 | 633 | -57,2 | 43 |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | 15 043 | 34 | 44 241,6 | 35 |
| Rahavarat | 33 251 | 16 318 | 103,8 | 13 787 |
| Lyhytaikaiset varat | 75 750 | 41 101 | 84,3 | 37 987 |
| VARAT YHTEENSÄ | 129 048 | 95 606 | 35,0 | 91 470 |
OMA PÄÄOMA JA VELAT
OMA PÄÄOMA
| Osakepääoma | 3 516 | 3 444 | 2,1 | 3 507 |
|---|---|---|---|---|
| Osakeanti | 334 | 1 573 | -78,8 | 255 |
| Ylikurssirahasto | 1 187 | 69 | 1 623,1 | 1 187 |
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
15 (20)
| Omat osakkeet | -629 | -629 | 0,0 | -629 |
|---|---|---|---|---|
| Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | 62 419 | 33 735 | 85,0 | 34 803 |
| Muuntoerot | -1 857 | -2 650 | 29,9 | -1 688 |
| Kertyneet voittovarat | 26 688 | 20 978 | 27,2 | 29 644 |
| Oma pääoma | 91 658 | 56 519 | 62,2 | 67 079 |
| PITKÄAIKAISET VELAT | ||||
| Laskennallinen verovelka | 2 776 | 3 669 | -24,3 | 2 751 |
| Korollinen vieras pääoma | 0 | 1 837 | -100,0 | 32 |
| Koroton vieras pääoma | 866 | 269 | 222,1 | 631 |
| Pitkäaikaiset velat | 3 642 | 5 775 | -36,9 | 3 414 |
| LYHYTAIKAISET VELAT | ||||
| Korollinen vieras pääoma | 1 789 | 3 551 | -49,6 | 3 550 |
| Ostovelat ja muut velat | 31 248 | 29 348 | 6,5 | 16 201 |
| Tuloverovelka | 711 | 413 | 72,0 | 1 226 |
| Lyhytaikaiset velat | 33 747 | 33 312 | 1,3 | 20 977 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ | 129 048 | 95 606 | 35,0 | 91 470 |
KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOSLASKELMA
| Tuhatta euroa | Osake -pää-oma | Osake-anti | Yli kurssi-rahasto | Omat osak- keet | SVOP rahasto | Muut rahastot | Muunto- erot | Voitto- varat | Yht |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| OMA PÄÄOMA 1.1.10 | 3 440 | 140 | 69 | -629 | 33 058 | 540 | -3 214 | 23 176 | 56 580 |
| Laaja tulos | 565 | 1 582 | 2 147 | ||||||
| Osingonjako | -4 100 | -4 100 | |||||||
| Myönnetyt optiot | 69 | 69 | |||||||
| Tilikauden muutokset | 3 | 1 432 | 137 | 251 | 1 824 | ||||
| OMAPÄÄOMA 31.3.10 | 3 444 | 1 573 | 69 | -629 | 33 058 | 677 | -2 650 | 20 978 | 56 519 |
| Tuhatta euroa | Osake -pää-oma | Osake-anti | Yli kurssi-rahasto | Omat osak- keet | SVOP rahasto | Muut rahastot | Muunto- erot | Voitto- varat | Yht |
| OMA PÄÄOMA 1.1.11 | 3 507 | 255 | 1 187 | -629 | 34 263 | 540 | -1 688 | 29 644 | 67 079 |
| Laaja tulos | -170 | 2 268 | 2 098 | ||||||
| Osingonjako | -5 120 | -5 120 | |||||||
| Osakeanti | 27 370 | 27 370 | |||||||
| Myönnetyt optiot | 102 | 102 | |||||||
| Tilikauden muutokset | 9 | 79 | 246 | -205 | 129 | ||||
| OMA PÄÄOMA 31.3.11 | 3 516 | 334 | 1 187 | -629 | 61 879 | 540 | -1 857 | 26 688 | 91 658 |
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
16 (20)
13.4.2011
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA
| Tuhatta euroa | 1.1.–31.3.2011 | 1.1.–31.3.2010 | 1.1.–31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | |||
| Tilikauden voitto | 2 268 | 1 582 | 10 331 |
| Oikaisut tilikauden tulokseen | 1 926 | 1 791 | 8 508 |
| Käyttöpääoman muutos | 11 661 | 8 315 | -3 158 |
| Maksetut korot liiketoiminnasta | -17 | -22 | -43 |
| Saadut korot liiketoiminnasta | 37 | 18 | 66 |
| Muut rahoituserät liiketoiminnasta | -40 | 48 | -98 |
| Maksetut verot liiketoiminnasta | -1 212 | -616 | -3 084 |
| Liiketoiminnan rahavirta | 14 623 | 11 115 | 12 523 |
| Investointien rahavirta | |||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -1 224 | -586 | -2 722 |
| Ostetut tytäryhtiöt | 0 | -852 | -1 732 |
| Investointien rahavirta | -1 224 | -1 438 | -4 454 |
| Rahoituksen rahavirta | |||
| Maksullinen osakeanti | 27 704 | 1 573 | 2 505 |
| Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut | 0 | -2 000 | -2 001 |
| Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut | -1 775 | -1 775 | -3 550 |
| Maksetut osingot | -4 708 | -3 633 | -4 100 |
| Rahoituksen rahavirta | 21 221 | -5 835 | -7 147 |
| Rahavirtalaskelman mukainen rahavarojen muutos | 34 619 | 3 842 | 922 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 13 822 | 12 210 | 12 210 |
| Rahavarojen kurssimuutosten vaikutus | -124 | 300 | 690 |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 48 295 | 16 351 | 13 822 |
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
17 (20)
KONSERNIN TULOSLASKELMA VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN
| Tuhatta euroa | 1–3/2011 | 1–3/2010 | 4–6/2010 | 7–9/2010 | 10–12/2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| LIIKEVAIHTO | 26 058 | 23 132 | 26 612 | 23 202 | 30 149 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 42 | 50 | 55 | 43 | 42 |
| Materiaalit ja palvelut | |||||
| Työsuhde-etuuksista | |||||
| aiheutuneet kulut | -1 948 | -1 288 | -1 754 | -1 593 | -1 760 |
| Poistot ja arvonalentumiset | -14 738 | -13 703 | -15 184 | -11 959 | -16 491 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -5 219 | -4 818 | -5 414 | -4 991 | -5 725 |
| Liikevoitto | 2 957 | 2 136 | 3 006 | 3 408 | 4 937 |
| % | 11,3 % | 9,2 % | 11,3 % | 14,7 % | 16,4 % |
| Rahoitustuotot | 51 | 116 | 4 | -59 | 141 |
| Rahoituskulut | -77 | -111 | -58 | 42 | -239 |
| Voitto ennen veroja | 2 930 | 2 142 | 2 953 | 3 391 | 4 839 |
| % | 11,2 % | 9,3 % | 11,1 % | 14,6 % | 16,1 % |
| Tuloverot | -662 | -560 | -811 | -697 | -926 |
| KATSAUSKAUDEN VOITTO | 2 268 | 1 582 | 2 142 | 2 694 | 3 913 |
| % | 8,7 % | 6,8 % | 8,0 % | 11,6% | 13,0% |
KONSERNIN VAKUUDET JA VASTUUSITOIMUKSET
| Tuhatta euroa | 31.3.2011 | 31.3.2010 | 31.12.2010 |
|---|---|---|---|
| Omasta puolesta annetut vakuudet | |||
| Yrityskiinnitys | 1 200 | 1 200 | 1 200 |
| Tytär- ja muiden konserniyhtiöiden puolesta annetut vakuudet | |||
| Takaukset | 1 143 | 1 122 | 1 123 |
| Muut omat vastuut | |||
| Leasingvastuut | |||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut | 908 | 923 | 848 |
| 1–5 vuoden sisällä erääntyvät leasingvastuut | 903 | 772 | 796 |
| Yhteensä | 1 811 | 1 695 | 1 644 |
| Vuokravastuut | |||
| Alle yhden vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 3 826 | 2 146 | 4 054 |
| 1–5 vuoden sisällä erääntyvät vuokravastuut | 7 917 | 3 152 | 9 913 |
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
Myöhemmin erääntyvät vuokravastuut
Yhteensä
0
1 042
0
11 743
6 339
13 967
Omat vastuut yhteensä
13 553
8 035
15 611
SEGMENTTITIEDOT
Segmenttitedot varojen sijainnin mukaan
| Liikevaihto (tuhatta euroa) | 1-3/2011 | 1-3/2010 | Muutos, % | 1-12/2010 |
|---|---|---|---|---|
| Suomi | 13 656 | 12 191 | 12,0 | 53 606 |
| Skandinavia | 6 096 | 5 253 | 16,0 | 24 188 |
| Eurooppa | 5 518 | 5 069 | 8,9 | 21 347 |
| Muut | 2 611 | 2 373 | 10,1 | 12 101 |
| Segmenttien välinen liikevaihto | -1 823 | -1 754 | 3,9 | -8 149 |
| Konserni yhteensä | 26 058 | 23 132 | 12,7 | 103 094 |
| Liikevoitto (tuhatta euroa) | 1-3/2011 | 1-3/2010 | Muutos, % | 1-12/2010 |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Suomi | 1 782 | 1 092 | 63,1 | 7 703 |
| Skandinavia | 1 122 | 762 | 47,1 | 4 136 |
| Eurooppa | 520 | 509 | 2,3 | 2 354 |
| Muut | -54 | 179 | -130,2 | 924 |
| Segmenttien välinen liikevoitto | -413 | -406 | 1,7 | -1 629 |
| Konserni yhteensä | 2 957 | 2 136 | 38,4 | 13 487 |
| Henkilöstö (työsuhteessa keskimäärin) | 1-3/2011 | 1-3/2010 | Muutos, % | 1-12/2010 |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Suomi | 639 | 501 | 27,7 | 539 |
| Skandinavia | 120 | 127 | -5,3 | 124 |
| Eurooppa | 136 | 122 | 11,4 | 126 |
| Muut | 63 | 48 | 32,2 | 55 |
| Konserni yhteensä | 959 | 797 | 20,2 | 845 |
Liikevaihto toiminnoittain
| Liikevaihto (tuhatta euroa) | 1-3/2011 | 1-3/2010 | Muutos, % | 1-12/2010 |
|---|---|---|---|---|
| Tuotemyynti | 4 814 | 4 648 | 3,6 | 24 688 |
| Ylläpito | 8 879 | 8 113 | 9,4 | 33 273 |
| Konsultointi | 8 650 | 7 871 | 9,9 | 32 702 |
| Automatisointipalvelut | 3 715 | 2 500 | 48,6 | 12 431 |
| Konserni yhteensä | 26 058 | 23 132 | 12,7 | 103 094 |
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
19 (20)
Liikevaihto asiakkaan sijainnin mukaan:
| Liikevaihto (tuhatta euroa) | 1–3/2011 | 1–3/2010 | Muutos, % | 1–12/2010 |
|---|---|---|---|---|
| Suomi | 11 856 | 10 695 | 10,9 | 46 550 |
| Skandinavia | 6 083 | 4 995 | 21,8 | 23 346 |
| Eurooppa | 5 256 | 4 915 | 6,9 | 20 249 |
| Muut | 2 863 | 2 527 | 13,3 | 12 949 |
| Konserni yhteensä | 26 058 | 23 132 | 12,7 | 103 094 |
KONSERNIN TUNNUSLUVUT
| Tuhatta euroa | 1-3/11 | 1-3/10 | 1-3/09 | 1-12/10 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 26 058 | 23 132 | 21 717 | 103 094 |
| Liikevaihdon kasvu, % | 12,7 % | 6,5 % | 19,1 % | 11,3 % |
| EBITDA | 4 169 | 3 373 | 2 596 | 18 604 |
| % liikevaihdosta | 16,0 % | 14,6 % | 12,0 % | 18,0 % |
| Liikevoitto ennen IFRS3-poistoja | 3 458 | 2 692 | 2 033 | 15 691 |
| % liikevaihdosta | 13,3 % | 11,6 % | 9,4 % | 15,2 % |
| Liikevoitto | 2 957 | 2 136 | 1 592 | 13 487 |
| Liikevoiton kasvu, % | 38,4 % | 34,2 % | 725,8 % | 14,1 % |
| % liikevaihdosta | 11,3 % | 9,2 % | 7,3 % | 13,1 % |
| Tulos ennen veroja | 2 930 | 2 142 | 1 484 | 13 325 |
| % liikevaihdosta | 11,2 % | 9,3 % | 6,8 % | 12,9 % |
| Tilikauden tulos | 2 268 | 1 582 | 666 | 10 331 |
| % liikevaihdosta | 8,7 % | 6,8 % | 3,1 % | 10,0 % |
| Oman pääoman tuotto, % | 11,4 % | 11,2 % | 5,5 % | 16,7 % |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 14,7 % | 14,1 % | 11,3 % | 20,1 % |
| Korollinen vieras pääoma | 1 789 | 5 388 | 11 114 | 3 582 |
| Rahavarat *) | 48 295 | 16 351 | 11 460 | 13 822 |
| Nettovelkaantumisaste, % | -50,7 % | -19,4 % | -0,7 % | -15,3% |
| Omavaraisuusaste, % | 71,0 % | 59,1 % | 55,6 % | 73,3% |
| Taseen loppusumma | 129 048 | 95 606 | 86 512 | 91 470 |
| Bruttoinvestoinnit pysyviin vastaaviin **) | 1 219 | 845 | 619 | 4 567 |
| % liikevaihdosta | 4,7 % | 3,7 % | 2,9 % | 4,4 % |
| Bruttoinvestoinnit käyttöomaisuuteen | 411 | 263 | 126 | 970 |
| % liikevaihdosta | 1,6 % | 1,1 % | 0,6 % | 0,9 % |
| Tutkimus- ja kehitysmenot | 3 450 | 3 748 | 3 694 | 14 883 |
| % liikevaihdosta | 13,2 % | 16,2 % | 17,0 % | 14,4 % |
| T&K -henkilöstö kauden lopussa | 270 | 192 | 176 | 239 |
| Henkilöstö keskimäärin kauden aikana | 959 | 797 | 731 | 845 |
| Henkilöstö kauden lopussa | 981 | 808 | 730 | 913 |
| Henkilöstön kasvu, % | 21,4 % | 10,7 % | 9,8 % | 20,0 % |
| Tulos/osake, euroa | 0,19 | 0,14 | 0,06 | 0,90 |
| Tulos/osake (laimennettu), euroa | 0,19 | 0,14 | 0,06 | 0,89 |
| Oma pääoma/osake, euroa | 7,11 | 4,92 | 4,18 | 5,78 |
| Hinta/voittosuhde (P/E) | 141,94 | 121,37 | 133,26 | 27,58 |
| Osakkeen kurssikehitys | ||||
| Alin kurssi | 23,02 | 15,00 | 6,60 | 15,00 |
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com
basware
Osavuosikatsaus
13.4.2011
| Ylin kurssi | 27,00 | 18,58 | 7,75 | 24,80 |
|---|---|---|---|---|
| Keskikurssi | 25,26 | 16,99 | 7,37 | 19,27 |
| Päätöskurssi | 26,40 | 16,86 | 7,50 | 24,75 |
| Markkina-arvo kauden lopussa | 337 933 966 | 192 024 003 | 85 340 355 | 287 093 169 |
| Vaihdettujen osakkeiden lukumäärä | 2 625 376 | 400 317 | 431 908 | 2 131 071 |
| % keskimääräisestä osakemäärästä | 21,5 % | 3,5 % | 3,8 % | 18,5 % |
| Osakkeiden ka. lukumäärä | ||||
| - laimentamaton | 12 192 657 | 11 383 312 | 11 394 147 | 11 513 690 |
| - laimennettu | 12 222 700 | 11 501 810 | 11 394 147 | 11 585 155 |
) Sisältää rahavarat ja käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
*) Sisältää aktivoidut tuotekehitysmenot ja yritysostot
Suurimmat osakkeenomistajat 31.3.2011
- Ilmarinen Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö 1 264 313 9,8
- Sihvo, Ilkka 877 300 6,8
- Eräkangas, Kirsi 827 300 6,4
Eräkangas, Kirsi 576 900 4,5
Eräkangas, Lotta 250 400 1,9 - Vaajoensuu, Hannu 673 800 5,2
Havacment Oy 266 500 2,1
Vaajoensuu, Hannu 323 500 2,5
Vaajoensuu, Matias 83 800 0,7 - Perttunen, Sakari 665 900 5,2
- Vakuutusosakeyhtiö Henki-sampo 592 000 4,6
- Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma 530 000 4,1
- Pöllänen, Antti 399 023 3,1
Launimo, Essi 97 408 0,8
Pöllänen, Antti 301 615 2,3 - Sijoitusrahasto Nordea Nordic Small Cap 383 033 3,0
- Pensionsförsäkringsaktiebolaget Veritas
Eläkevakuutusosakeyhtiö 363 000 2,8 - Fondita Nordic Micro Cap Sijoitusrahasto 317 000 2,5
- Keskinäinen Vakuutusyhtiö Kaleva 312 690 2,4
- Sijoitusrahasto Aktia Capital 200 863 1,6
- Perttunen, Meimi 175 400 1,4
- Ahonen, Asko 168 736 1,3
- Op-Suomi Pienyhtiöt 165 000 1,3
- Fim Fenno Sijoitusrahasto 149 500 1,2
- Fim Forte Sijoitusrahasto 140 658 1,1
- Basware Oyj 90 300 0,7
- Föreningen Konstsamfundet Rf 90 000 0,7
20 suurinta omistajaa yhteensä 8 385 816 65,1
Hallintarekisteröidyt yhteensä 1 432 166 11,1
Muut 3 072 847 23,8
Yhteensä 12 890 829 100,0
Basware Corporation | Linnoitustie 2, Cello, P.O. Box 97, FI-02601 Espoo, Finland | Tel. +358 9 879 171 | Fax +358 9 8791 7297 | www.basware.com