AI assistant
Afarak Group — Interim / Quarterly Report 2015
May 8, 2015
3302_rns_2015-05-08_e7647ed9-cb12-427d-ade8-b56be889fe1d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
AFARAK GROUP
Afarak Group Oyj ("Afarak" tai "Yhtiö") (LSE: AFRK, NASDAQ: AFAGR), osavuosikatsaus, 8.5.2015 klo 09:00
AFARAK GROUP OYJ:N OSAVUOSIKATSAUS 1.1. – 31.3.2015
YHTEENVETO:
- Liikevaihto laski 5,7 prosenttia 40,7 (Q1/2014: 43,2) miljoonaan euroon
- Jalostettujen tuotteiden myynti laski 7,4 prosenttia 22 826 (Q1/2014: 24 638) tonniin
- Käyttökate oli 4,6 (Q1/2014: 3,0) miljoonaa euroa ja käyttökatteprosentti oli 11,4 % (Q1/2014: 7,0 %)
- Liikevoitto oli 2,9 (Q1/2014: 0,9) miljoonaa euroa ja liikevoittoprosentti oli 7,2 % (Q1/2014: 2,1 %)
- Katsauskauden tulos oli 2,3 (Q1/2014: 0,3) miljoonaa euroa
- Ferrokromin tuotanto laski 4,8 prosenttia 27 449 (Q1/2014: 28 823) tonniin
- Kaivostoiminnan tuotanto laski 1,3 prosenttia 108 773 (Q1/2014: 110 261) tonniin
- Liiketoiminnan rahavirta oli -2,7 (Q1/2014: 3,0) miljoonaa euroa ja likvidit varat katsauskauden lopussa olivat 11,5 (31.3.2014: 16,8) (31.12.2014: 13,3) miljoonaa euroa
| AVAINLUVUT, MEUR | Q1/15 | Q1/14 | Muutos | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 40,7 | 43,2 | -5,7% | 172,7 |
| Käyttökate | 4,6 | 3,0 | 54,8% | 8,4 |
| Käyttökate-% | 11,4% | 7,0% | 4,9% | |
| Liikevoitto | 2,9 | 0,9 | 1,7 | |
| Liikevoitto-% | 7,2% | 2,1% | 1,0% | |
| Tulos ennen veroja | 2,7 | 1,3 | 0,5 | |
| Tulos-% | 6,5% | 3,1% | 0,3% | |
| Tilikauden tulos, jatkuvat toiminnot | 2,3 | 0,3 | 0,5 | |
| Tilikauden tulos, lopetetut toiminnot | 0 | 0 | 1,8 | |
| Tilikauden tulos yhteensä | 2,3 | 0,3 | 2,2 | |
| Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR | 0,01 | 0,00 | 0,01 |
Toimitusjohtaja Danko Koncar:
"Erikoismetalliseosliiketoimintamme jatkaa edellisvuoden positiivista kehitystrendiä kysynnän kasvaessa erikoistuotteitamme kohtaan. Rautametalliseosliiketoiminnassamme myyntimäärät olivat vertailujaksoa alemmat johtuen heikommista markkinaolosuhteista perustuotteidemme osalta. Näistä pienemmistä myyntimääristä huolimatta Afarak pystyi parantamaan tulostaan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä.
Ferrokromin tuotantomäärä oli pienempi ensimmäisellä vuosineljänneksellä, koska pyrimme pienentämään varastotasojamme, jotka ovat olleet kasvussa viime kuukausina. Kaivostoiminnan tuotantomäärät olivat samaa tasoa kuin vertailujaksolla. Turkissa Kavakin kaivoksella toiminta jatkui maaliskuussa 2015, kun lakko päättyi.
Yhtiön liikevaihtoon vuoden ensimmäisellä neljänneksellä vaikuttivat pienentyneet määrät, mutta vastapainoksi saavutimme paremman katteen Yhdysvaltain dollarin vahvistumisen myötä. Yhdysvaltain dollarin vahvistumisella ei ollut suurta vaikutusta kustannuspuolelle, koska kustannukset syntyvät pääasiassa euroissa ja Etelä-Afrikan randeissa. Täten Yhdysvaltain dollarin vahvistuminen edesauttoi käyttökatteen ja liikevoiton parantumista.
Pyrimme edelleen keskittymään ydinliiketoimintaamme ja erikoistuotteiden valmistamiseen. Mogale Alloysissa meillä oli vielä haasteita keskihiilisen ferrokromin toimituksissa, mutta odotamme kysynnän
kasvavan, kun tarjonta tulevaisuudessa vähenee. Olemme myös jatkaneet eri vaihtoehtojen arvioimista, joiden avulla voisimme vahvistaa asemaamme. Toiminnassamme keskitymme edelleen kassavirran tuottamiseen ja tuloksen kasvattamiseen.
Yhteenvetona haluaisin korostaa, että ensimmäisen vuosineljänneksen tuloksemme jatkuvista toiminnoista on parempi kuin koko viime vuoden vastaava tulos. Tämä on merkki siitä, että viime vuonna alkanut positiivinen kehitys on edelleen vahvistunut Yhdysvaltain dollarin vahvistumisen myötä.
Näkymät vuodelle 2015
Ruostumattoman teräksen maailmanlaajuisen tuotannon kasvun odotetaan kasvattavan kromituotteiden kysyntää vuonna 2015. Vuonna 2014 vastaavanlaisesta kehityksestä huolimatta kromiteollisuus ei pystynyt nostamaan kromituotteiden hintoja, joten on epävarmaa, tuleeko vuonna 2015 tapahtumaan hintatason nousua.
Mogale Alloysissa, joka on osa Yhtiön rautametalliseosliiketoimintaa, aloitettiin keskiihilisen ferrokromin tuotanto vuoden 2014 viimeisellä vuosineljänneksellä. Tällä odotetaan olevan positiivinen tulosvaikutus vuonna 2015. Erikoismetalliseosliiketoiminnassa Afarak odottaa raaka-ainekustannusten nousevan edelleen. Yhdysvaltain dollarin vahvistumisen odotetaan parantavan Yhtiön taloudellista tulosta verrattuna vuoteen 2014. Vuonna 2015 Afarakin liikevaihdon odotetaan säilyvän samalla tasolla kuin vuonna 2014 ja liikevoiton odotetaan paranevan edellisvuoteen verrattuna.
Valuuttakurssien vaihtelut euron, Etelä-Afrikan randin, Turkin liiran ja Yhdysvaltain dollarin välillä voivat vaikuttaa merkittävästi Yhtiön taloudelliseen tulokseen.
Julkistamismenettely
Afarak noudattaa Finanssivalvonnan liikkeeseenlaskijan tiedonantovelvollisuusmääräysten ja -ohjeiden (7/2013) mahdollistamaa julkistamismenettelyä ja julkistaa tällä pörssitiedotteella liitteenä olevan osavuosikatsauksensa vuoden 2015 ensimmäisestä vuosineljänneksestä. Osavuosikatsaus on tämän tiedotteen liitetiedostona sekä saatavilla Yhtiön verkkosivuilla osoitteessa www.afarakgroup.com.
Lisätietoja:
Afarak Group Oyj
Danko Koncar, Toimitusjohtaja, +44 (0)20 7376 1175, [email protected]
Taloudelliset raportit ja muu sijoittajainformaatio ovat saatavana Yhtiön verkkosivuilla osoitteessa www.afarakgroup.com.
Afarak Group on kaivos- ja mineraaliyhtiö, joka tavoittelee vakaata kasvua. Yhtiöllä on erikoismetalliliiketoimintaa Etelä-Euroopassa ja rautametalliliiketoimintaa Etelä-Afrikassa. Yhtiön osake on listattu NASDAQ Helsingissä (AFAGR) ja Lontoon pörssissä (AFRK). www.afarakgroup.com
Jakelu:
NASDAQ Helsinki
Lontoon pörssi
keskeiset tiedotusvälineet
www.afarakgroup.com
AFARAK GROUP
AFARAK GROUP OYJ: OSAVUOSIKATSAUS 1.1. – 31.3.2015
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34-standardin mukaisesti. Osavuosikatsauksen tiedot ovat tilintarkastamattomia. Tässä tiedotteessa suluissa esitetyt vertailutiedot ovat vuoden 2014 vastaavalta ajanjaksolta, ellei toisin mainita.
MYYNTI
Jalostettujen tuotteiden myynti:
| Tonna | Q1/15 | Q1/14 | 2014 |
|---|---|---|---|
| Jalostus, erikoismetalliseokset | 7 802 | 6 822 | 28 448 |
| Jalostus, rautametalliseokset | 15 024 | 17 816 | 68 903 |
| Jalostus, yhteensä | 22 826 | 24 638 | 97 351 |
Yhtiön jalostettujen tuotteiden myynti, sisältäen Mogale Alloysin ja EWW:n tuotannon, laski 7,4 prosenttia 22 826 (Q1/2014: 24 638) tonniin. Erikoismetalliseosliiketoiminta jatkoi positiivista kehitystään myyntivolyymien noustua 14,4 prosenttia edellisvuoden vertailujaksoon nähden.
Rautametalliseosliiketoiminnan puolella myyntimäärät laskivat 15,7 prosenttia johtuen heikommasta kysynnästä ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Heikomman kysynnän vuoksi myös myyntihinnat pysyivät edelleen heikkoina.
AFARAK GROUPIN TALOUDELLINEN KEHITYS
LIIKEVAIHTO JA KANNATTAVUUS
| MEUR | Q1/15 | Q1/14 | Muutos | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 40,7 | 43,2 | -5,7% | 172,7 |
| Käyttökate | 4,6 | 3,0 | 54,8% | 8,4 |
| Käyttökate-% | 11,4% | 7,0% | 4,9% | |
| Liikevoitto | 2,9 | 0,9 | 1,7 | |
| Liikevoitto-% | 7,2% | 2,1% | 1,0% | |
| Voitto jatkuvista toiminnoista | 2,3 | 0,3 | 0,5 | |
| Voitto lopetetuista toiminnoista | 0 | 0 | 1,8 | |
| Tulos | 2,3 | 0,3 | 2,2 |
Vuoden 2015 ensimmäisen neljänneksen liikevaihto laski 5,7 prosenttia 40,7 (43,2) miljoonaan euroon. Liikevaihdon laskuun vaikutti pääasiallisesti kaivostuotteiden myyntimäärien pienentyminen molemmissa segmenteissä. Liikevaihtoon vaikutti pienentävästi myös matalat myyntihinnat rautametallisegmentissä. Käyttökate parani vertailujaksoon nähden ollen 4,6 (3,0) miljoonaa euroa. Pienentyneistä myyntimääristä ja rautametalliseosliiketoiminnan matalammista myyntihinnoista huolimatta käyttökate parani johtuen pääasiassa Yhdysvaltain dollarin vahvistumisesta. Erikoismetalliseosliiketoiminnan tulokseen vaikutti vuoden 2015 ensimmäisellä neljänneksellä negatiivisesti Turkissa Kavakin kaivoksella ollut lakko, minkä johdosta kaivoksen tuotanto käynnistettiin uudelleen vasta maaliskuussa 2015. Vuoden 2015 ensimmäisellä neljänneksellä yhteisyritysten tulo-osuus oli 0,0 (-0,1) miljoonaa euroa. Ensimmäisen vuosineljänneksen liikevoitto parani 2,9 (0,9) miljoonaan euroon johtuen vahvistuneen Yhdysvaltain dollarin lisäksi myös poistojen määrän pienentymisestä.
Osakekohtainen tulos oli 0,01 (0,00) euroa.
4
TASE, RAHAVIRTA JA RAHOITUS
Konsernin likviditeetti 31.3.2015 oli 11,5 (16,8) (31.12.2014: 13,3) miljoonaa euroa. Huolimatta 4,6 miljoonan euron käyttökatteesta ja myyntisaamisten pienentymisestä 1,6 miljoonalla eurolla liiketoiminnan rahavirta ensimmäisellä vuosineljänneksellä oli -2,7 (3,0) miljoonaa euroa. Tämä johtui varastojen kasvusta 5,1 miljoonalla eurolla ja ostovelkojen pienentymisestä 3,7 miljoonalla eurolla.
Nettovelkaantumisaste katsauskauden lopussa oli 0,7 % (-7,9 %) (31.12.2014: -0,7 %). Korollinen nettovelka oli 1,2 (-15,2) (31.12.2014: -1,2) miljoonaa euroa.
Taseen loppusumma 31.3.2015 oli 299,4 (286,8) (31.12.2014: 290,3) miljoonaa euroa. Omavaraisuusaste oli 63,2 % (67,4 %) (31.12.2014: 62,8 %).
INVESTOINNIT, YRITYSOSTOT JA -MYYNNIT
Käyttöomaisuusinvestoinnit vuoden 2015 ensimmäisellä neljänneksellä olivat 2,1 (2,4) miljoonaa euroa. Investoinnit kohdistuivat pääasiassa Mogale Alloysin ferrokromin jalostuslaitoksen kuivaimeen sekä ylläpitoinvestointeihin erikoismetalliseosliiketoiminnassa.
HENKILÖSTÖ
Vuoden 2015 ensimmäisen neljänneksen lopussa Afarak työllisti 711 (767) henkilöä. Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä vuoden ensimmäisellä neljänneksellä oli 687 (770).
Henkilöstön määrä segmenteittäin*:
| 31.3.2015 | 31.3.2014 | Muutos | 31.12.2014 | |
|---|---|---|---|---|
| Erikoismetalliseokset | 350 | 430 | -18,6% | 355 |
| Rautametalliseokset | 357 | 333 | 7,2% | 339 |
| Muut toiminnot | 4 | 4 | 0,0% | 4 |
| Yhteensä | 711 | 767 | -7,3% | 698 |
*Sisältäen yhteisyritysten henkilöstön.
TURVALLISUUS, TERVEYS JA KESTÄVÄ KEHITYS
Afarakilla on standardoidut, kaikkiin toimintoihin ulottuvat yhtenäiset turvallisuuteen, terveyteen ja ympäristöön liittyvät toimintaperiaatteet ja -tavat. Yhtiö jatkaa ennaltaehkäisevää turvallisuuteen ja ympäristöön keskittyvää "Zero Harm" -nollatoleranssiohjelmaa.
Vuoden 2015 ensimmäisen neljänneksen aikana työajan menetyksiin johtaneiden tapaturmien määrässä oli positiivista kehitystä. Tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä työajan menetyksiin johtaneita tapaturmia oli kolme, kun niitä edellisvuoden vertailujaksolla oli viisi. Afarak jatkaa toimenpiteitä ja henkilöstön koulutusta parantaakseen turvallisuuskehitystä edelleen.
Afarak pyrkii järjestämään toimintansa kestävällä tavalla ja suojelemaan ympäristöä minimoimalla toimintojensa ympäristövaikutukset. Afarakilla on käynnissä ympäristövaikutusten seuranta- ja arviointiohjelmia kaikissa yksiköissään.
Tavoitteenamme on taata työntekijöillemme turvallinen työpaikka ja minimoida toimintojemme ympäristövaikutukset.
KEHITYS LIIKETOIMINTASEGMENTEITTÄIN
ERIKOISMETALLISEOSLIIKETOIMINTA
Erikoismetalliseosliiketoimintaan kuuluvat Türk Maadin Şirketi A.S:n ("TMS") Turkissa sijaitsevat kaivos- ja rikastustoiminnot sekä Elektrowerk Weisweiler GmbH:n ("EWW") ferrokromin tuotantolaitos Saksassa. TMS toimittaa EWW:lle korkealaatuista kromittirikastetta, josta EWW jalostaa erikoistuotteita, kuten matalahiilistä ja erittäin matalahiilistä ferrokromia. TMS:n ylimääräinen kromimalmi, jota ei käytetä matalahiilisen ferrokromin erikoistuotteiden valmistukseen, myydään markkinoille palamalmina.
Tuotanto:
| Tonna | Q1/15 | Q1/14 | Muutos | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Kaivostoiminta* | 5 997 | 19 694 | -69,5% | 35 848 |
| Jalostus | 7 863 | 8 189 | -4,0% | 28 784 |
- Sisältäen sekä kromiittirikasteen että palamalmin tuotannon
Segmentin tuotanto laski vuoden 2015 ensimmäisellä neljänneksellä edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna ollen nyt 13 860 (27 883) tonnia. Tuotannon pienentymisen syynä oli lähinnä kaivostoiminnan vähentyminen Turkin kaivoksilla johtuen lakosta Kavakin kaivoksella. Lakko päättyi maaliskuussa 2015. EWW:n jalostustoiminta oli normaalitasolla ja lähellä edellisvuoden vertailujakson lukemia.
| MEUR | Q1/15 | Q1/14 | Muutos | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 23,7 | 22,1 | 7,5% | 97,8 |
| Käyttökate | 3,4 | 1,0 | 243,0% | 7,9 |
| Käyttökate-% | 14,5% | 4,5% | 8,0% | |
| Liikevoitto | 2,9 | 0,3 | 5,7 | |
| Liikevoitto-% | 12,1% | 1,5% | 5,8% |
Ensimmäisen vuosineljänneksen liikevaihto kasvoi 7,5 prosenttia ja oli 23,7 (22,1) miljoonaa euroa. Käyttökate kasvoi 243,0 prosenttia ja oli 3,4 (1,0) miljoonaa euroa. Liikevaihdon kasvu perustui korkeampiin myyntihintoihin, jalostettujen tuotteiden kasvaneisiin myyntimääriin sekä vahvistuneeseen Yhdysvaltain dollariin. Liikevaihdon positiivinen kehitys seurasi myös käyttökate- ja liikevoittotasoille. Sekä käyttökate että liikevoitto paranivat merkittävästi. Ensimmäisen vuosineljänneksen käyttökate oli 3,4 (1,0) miljoonaa euroa ja liikevoitto oli 2,9 (0,3) miljoonaa euroa. Segmentin ensimmäisen vuosineljänneksen tulokseen vaikutti negatiivisesti Kavakin kaivoksen lakon aiheuttamat tulonmenetykset. Kavakin kaivoksen tuotanto käynnistettiin uudelleen maaliskuussa 2015.
Katsauskauden lopussa segmentissä työskenteli 350 (430) henkilöä.
RAUTAMETALLISEOSLIIKETOIMINTA
Rautametalliseosliiketoimintaan kuuluvat metalliseosten tuotantolaitos Mogale Alloys sekä yhteisyritykset Stelliten kaivos ja Mecklenburgin kaivos Etelä-Afrikassa. Liiketoiminta tuottaa kromimalmia, plasmaferrokromia, keskihilistä ferrokromia ja piimangaania, joita myydään kansainvälisille markkinoille.
Tuotanto:
| Tonna | Q1/15 | Q1/14 | Muutos | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Kaivostoiminta* | 102 776 | 90 567 | 13,5% | 268 351 |
| Jalostus | 19 586 | 20 634 | -5,1% | 72 677 |
- Sisältäen yhteisyritysten kromiittirikasteen ja palamalmin tuotannon
Segmentin tuotanto kasvoi edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Segmentin tuotanto vuoden ensimmäisellä neljänneksellä oli 122 362 (111 201) tonnia. Kaivostoiminta kasvoi 13,5 prosenttia johtuen pääasiassa Mecklenburgin kaivoksen kasvaneista tuotantomääristä. Stelliten kaivoksen tuotantomäärät olivat edellisvuoden vertailujakson tasolla. Jalostustoiminnan määrät pienenivät 5,1 prosenttia huolimatta siitä, että Mogale Alloysissa aloitettiin keskihilisen ferrokromin tuotanto. Jalostusmäärän pienentyminen johtui lähinnä heikommasta kysynnästä vuoden ensimmäisellä neljänneksellä.
| MEUR | Q1/15 | Q1/14 | Muutos | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 16,8 | 21,1 | -20,4% | 74,8 |
| Käyttökate | 1,8 | 2,3 | -25,0% | 3,1 |
| Käyttökate-% | 10,5% | 11,1% | 4,1% | |
| Liikevoitto | 0,6 | 0,9 | -1,4 | |
| Liikevoitto-% | 3,6% | 4,4% | -1,8% |
- Yhteisyritysten liikevaihto ei sisälly konsernin liikevaihtoon.
Vuoden 2015 ensimmäisellä neljänneksellä liikevaihto laski vertailujaksoon nähden 20,4 prosenttia 16,8 (21,1) miljoonaan euroon. Liikevaihdon lasku johtui pääasiassa pienemmistä myyntimääristä ja alemmista myyntihinnoista. Vuoden ensimmäisen neljänneksen käyttökatte laski 1,8 (2,3) miljoonaan euroon. Käyttökätteen lasku oli seurausta sekä kaivostuotteiden että jalostettujen tuotteiden pienemmistä myyntimääräistä ja alemmista myyntihinnoista. Käyttökätteeseen sisältyvä yhteisyritysten tulo-osuus oli 0,0 (-0,1) miljoonaa euroa. Yhteisyritysten tulo-osuus sisältää poistoja 0,3 (0,3) miljoonaa euroa ja rahoituskustannuksia 0,0 (-0,2) miljoonaa euroa.
Osuus yhteisyritysten tuloksista muodostui seuraavasti:
| MEUR | Q1/15 | Q1/14 | Muutos | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,2 | 2,9 | -24,7% | 5,7 |
| Käyttökate | 0,3 | 0,3 | -9,1% | -2,2 |
| Käyttökate-% | 14,2% | 11,7% | -38,0% | |
| Liikevoitto | 0,0 | 0,0 | -3,1 | |
| Liikevoitto-% | -0,2% | 1,7% | -54,1% | |
| Rahoitustuotot ja -kulut | 0,0 | -0,2 | -1,0 | |
| Tilikauden tulos | 0,0 | -0,1 | -3,3 |
Afarakin osuus yhteisyritysten vuoden 2015 ensimmäisen neljänneksen liikevaihdosta pienentyi 24,7 prosenttia 2,2 (2,9) miljoonaan euroon. Liikevaihdon lasku johtui lähinnä myyntimäärien laskusta. Myyntimäärät laskivat 43,6 % vertailujaksoon nähden. Liikevaihto ei laskenut samassa suhteessa myyntimäärien kanssa, koska yhteisyritys onnistui saamaan parempaa hintaa tällä vuosineljänneksellä myydylle kromimalmille. Osuus yhteisyritysten käyttökatteesta ensimmäisellä vuosineljänneksellä oli 0,3 (0,3) miljoonaa euroa. Yhteisyritys saavutti saman euromääräisen käyttökatteen kuin vertailujaksolla. Tähän pääsemistä edesauttoi parempien myyntihintojen lisäksi se, että uusien kaivosurakoitsijoiden myötä tuotantokustannuksia onnistuttiin laskemaan. Näin ollen käyttökatteprosentti parani ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Kirjanpitomuutoksista johtuen poistot per tuotettu tonni kasvoivat. Tämän johdosta tulosparannus ei yltänyt liikevoittotasolle.
Katsauskauden lopussa segmentissä työskenteli 357 (333) henkilöä.
MAAILMANMARKKINAT
RUOSTUMATON TERÄS
Markkinaodotus oli, että vuoden 2014 hiljaisen lopun jälkeen nähtäisiin vahvempi alku vuoden 2015 alkupuoliskolla. Vastaava trendi on ollut nähtävissä viime vuosina. Huomattavan raaka-ainehintojen laskun, merkittävimpänä nikkeli, myötä ruostumattoman teräksen hinnat ovat laskeneet tuntuvasti viime kuukausina. Tämä on ollut parhaiten havaittavissa niissä maissa, joissa kauppaa käydään Yhdysvaltain dollareissa.
Nikkelin spot-hinta LME:ssä (London Metal Exchange) laski viime vuoden joulukuun 17 000 US-dollarista per tonni tämän vuoden maaliskuun 12 400 US-dollariin per tonni. Tämä on matalin hinta sitten toukokuun 2009. Tämä hinnanlasku johti alempiin seosainelsiin ja pidätteli ostajia ja palvelukeskuksia tekemästä pitkäaikaisia sopimuksia.
Euroopassa euron arvo suhteessa Yhdysvaltain dollariin laski noin 11 % edellisvuosineljänneksestä. Tämä on vaikuttanut nikkelin hinnanlaskuun LME:ssä, missä valuuttakurssimuutokset ovat tasoittaneet hinnanlaskua. Tämän seurauksena seosainelisen muutokset Euroopassa ovat olleet pienempiä.
Tukkuporras Euroopassa ei ole joutunut vastaavanlaisen varastojen arvonalentumisen kohteeksi kuin tukkuporras Yhdysvalloissa. Tämän johdosta eurooppalainen tukkuporras ei Euroopassa tilauksia tehdessään ole ollut läheskään niin pessimistinen kuin virkaveljet Yhdysvalloissa ovat olleet tilausten tekemisen suhteen.
7
FERROKROMI
Ferrokromin myyntimäärät eivät ole nousseet odotetusti merkittävimmillä markkinoilla. Tämän johdosta Etelä-Afrikan ferrokromin sopimushinta vuoden 2015 ensimmäiselle vuosineljännekselle laski 1,08 dollariin paunalta edellisen vuosineljänneksen 1,15 dollarista. Tammikuun alkupuoliskolla kaupankäynti vilkastui johtuen varastojen täydennystoimenpiteistä.
Perinteisten ferrokromin tuottaja-alueiden markkinaosapuolten konsensusnäkemys on, että myyntimäärät tulevat todennäköisesti olemaan tänä vuonna hieman viime vuotta suurempia. Hintojen odotetaan kuitenkin jatkuvan heikkoina erityisesti, kun alennukset Etelä-Afrikan sopimushintaan jatkavat kasvuaan. Monet uskovat, että jotain toisen vuosineljänneksen perinteistä nousua muistuttavaa tulisi tapahtumaan tänä vuonna. Valitettavasti ferrokromin kysyntä oli pettymys, kun myynti sekä määrittään että arvoltaan on seurannut yleistä raaka-ainetrendiä, jossa hinnat jatkoivat laskuaan.
Useat seikat tukevat tämänhetkistä ferrokromin kysynnän vaisuutta. Useimmat niistä johtuvat varovaisuuteen ostajien puolella. Viimeaikainen negatiivinen raaka-aineiden hintojen kehitys erityisesti nikkelin osalta on väistämättä saanut asiakkaat haluttomiksi sitoutumaan ostoihin, koska hintasyklin pohjaa ei ole välttämättä vielä nähty.
Laajemmat taloudelliset ja poliittiset seikat vaikuttavat myös markkinoihin. Euroalueen kuohunta Kreikan säästöohjelmaa vastustavan hallituksen valinnan jälkeen, Venäjän kohdistuvat kauppapakotteet sekä matalat öljyn ja kaasun hinnat ovat johtaneet epävarmuuteen ja negatiiviseen tunnelmaan alueilla, joille ferrokromia on myyty perinteisille ruostumattoman teräksen valmistajille. Lisäksi eurooppalainen lainsäädäntö polkumyyntitulleista koskien kiinalaista ja taiwanilaista ruostumatonta terästä tuli voimaan maaliskuussa 2015.
Riitojen seurannaisvaikutuksena euron arvo on heikentynyt suhteessa muihin päävaluuttoihin. Samaan aikaan kun tämä on tehnyt viennin euroalueelta kilpailukykyisemmäksi, on se tehnyt EU:n ulkopuolelta tuodun ferrokromin kalliimmaksi eurooppalaisille käyttäjille. Tästä valuuttakurssien liikehdinnästä on ollut epätavallisena seurauksena se, että vaikka useimpien metallien dollarihinnat laskivat, eurooppalaisten ruostumattoman teräksen valmistajien seosainelisät nousivat.
Luottamuksen jälleenrakentaminen ruostumattoman teräksen valmistajien keskuudessa lyhyellä ja keskipitkällä aikavälillä on pitkälti riippuvainen nikkelin hintanäkymistä, mikä taas edelleen näkyy myös ferrokromin hinnoittelussa. Tällä hetkellä nikkelin tarjonta pysyy ylijäämäisenä ja LME varastot ovat kaikkien aikojen ennätystasolla. Ennustettu kysynnän ja tarjonnan tasapainottumisajankohta on siirtynyt, koska kiinalaiset nikkelipitoisen raakaraudan (nickel pig iron) valmistajat saavat indonesialaisen laterittimalmin varastonsa riittämään sekoittamalla siihen Filippiineiltä tuotua matalanikkelistä malmia. Pysyvää nikkelin ja ferrokromin hintojen nousukäännettä ei ole odotettavissa ennen kuin kiinalaisten ruostumattoman teräksen valmistajien tarve jalostetulle nikkelille kasvaa.
Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä olemme nähneet negatiivista kehitystä ferrokromin peruslaatujen tuotannossa, mutta erikoistuotemarkkina pysyy vahvana erityisesti erikoisseosasiakkaiden osalta, joille Afarakin Elektrowerk Weisweiler jatkoi merkittäviä toimituksiaan. Mogale Alloysin uuden korkealaatuista keskiihilistä ferrokromia tuottavan konvertteri- ja granulointilaitoksen kanssa meillä on vielä joitakin haasteita selätettävänä, mutta odotamme kysynnän kasvavan tulevina kuukausina.
PIIMANGAANI
Markkinoiden pysähtyneisyys jatkui ensimmäisellä vuosineljänneksellä bulkkiseosten kulutuksen pysyttyä vakaasti alhaisena. Ylisäuret varastot jatkavat mangaaniseosten hintojen painamista. Eurooppalaisten, intialaisten, australialaisten ja ukrainalaisten tuottajien tarjonta on kasvanut, kun ne ovat pystyneet hyötymään myynnistä. Yhdysvaltain dollareissa niiden omia heikkoja kotivaluuttoja vastaan.
Vientimarkkinoiden kysyntä intialaisille mangaaniseoksille heikentyi johtuen markkinahuhuista polkuhinnoittelusta EU-markkinoilla, minkä johdosta myyjät olivat pakotettuja tarjoamaan alennuksia sopimuksia saadakseen. Ennustetaan, että osa myyjistä joutuisi poistumaan markkinoilta lyhyellä tähtäimellä johtuen jatkuvistaa matalista hinnoista. Markkinoiden odotuksena on, että hinnat voisivat nousta myöhemmin keväällä tai kesällä, mutta Euroopan kesäseisokit voivat lykätä hintojen elpymisen syksyllä.
Afarak on jatkanut täydellä tuotannolla, kun tuotteet on onnistuneesti saatu myytyä kotimarkkinoille sekä erikoismatalafosforisten tuotteiden vientimarkkinoille. Odotettuja hintoja ei ollut kuitenkaan mahdollista saavuttaa, mutta erikoismatalafosforiset tuotteet myytiin kuitenkin yleistä markkinahintaa korkeammilla hinnoilla.
8
KOHDISTAMATTOMAT ERÄT
Vuoden 2015 ensimmäisellä neljänneksellä käyttökate segmenteille kohdistamattomista eristä oli -0,5 (-0,3) miljoonaa euroa.
ENSIMMÄISEN VUOSINELJÄNNEKSEN TAPAHTUMAT
2.1.2015 Afarak ilmoitti, että Yhtiö on allekirjoittanut myyntisopimuksen liittyen osaan Yhtiön vuonna 2008 hankkimaan sahalaitosta. Yhtiön lopetettuihin toimintoihin kuuluva transaktio vaikutus positiivisesti Q4/2014 tulokseen 1,77 miljoonalla eurolla, mutta sillä ei ollut vaikutusta käyttökatteeseen tai liikevoittoon. Näin ollen Yhtiön näkymät pysyivät muuttumattomina. Transaktion rahavirta oli 1,2 miljoonaa euroa ja lakkautettuun puunjalostusliiketoimintaan liittyvän varauksen purkamisen tulosvaikutus oli 0,57 miljoonaa euroa. Yhtiö pyrkii myymään loput sahalaitoskalustosta vuoden 2015 aikana.
3.3.2015 Afarak ilmoitti, että Yhtiön Turkin Kavakin kaivosta koskeva lakko on päättynyt ja tuotanto on aloitettu uudestaan.
LIPUTUSILMOITUKSET
2.1.2015 Afarak ilmoitti vastaanottaneensa arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 pykälän mukaisen liputusilmoituksen Aida Djakovilta. Ilmoituksen mukaan Aida Djakov oli myynyt määräysvalatyhteisölleen Atkey Limitedille ("Atkey") Afarakin osakkeita ja kaupan seurauksena Aida Djakovin henkilökohtainen omistus oli tippunut alle viiden prosentin ja Atkeyn omistus noussut yli 25 prosenttiin Yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä. Aida Djakovin ja Atkeyn omistus yhteenlaskettuna pysyi kuitenkin muuttumattomana.
KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
16.4.2015 Afarak ilmoitti, että Yhtiö aikoo siirtää Yhtiön osakkeiden listauksen Lontoon pörssin päämarkkinoilla nykyisestä Premium-listaussegmentista Standard-listaussegmenttiin. Ehdotettu siirto Standard-segmenttiin on riippuvainen osakkeenomistajien päätöksestä ja Yhtiön hallitus ehdottaa osakkeenomistajille segmentin siirtämistä. Ehdotetun siirron tarkoituksena on kulujen karsiminen, jotka liittyvät Premium-segmentin Standard-segmenttiä pidemmälle menevien säädösten noudattamiseen. Afarak säilyttää listauksensa NASDAQ Helsingissä eikä siirrolla olisi vaikutusta Yhtiön osakkeen kaupankäytäjärjestelyihin Lontoon pörssissä eikä NASDAQ Helsingissä.
16.4.2015 Afarak ilmoitti, että Yhtiö on laatinut Lontoon pörssin sääntöjen mukaisen kirjeen liittyen ehdotettuun Yhtiön osakkeiden listauksen siirtämiseen Lontoon pörssin päämarkkinoilla Premium-listaussegmentista Standard-listaussegmenttiin.
30.4.2015 Afarak ilmoitti vastaanottaneensa arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 pykälän mukaisen liputusilmoituksen Danko Koncarilta. Ilmoituksen mukaan Danko Koncarin Brittiläisille Neitsytsaarille rekisteröitynyt määräysvalatyhteisö Kermas Limited on myynyt Koncarin toiselle, Maltalle rekisteröityneelle, määräysvalatyhteisölle Kermas Resources Limitedille Afarakin osakkeita. Kaupan seurauksena Kermas Limitedin omistus on tippunut alle viiden prosentin ja Kermas Resources Limitedin omistus on noussut yli 25 prosenttiin Yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä. Danko Koncarin ja hänen määräysvalatyhteisöidensä omistus yhteenlaskettuna pysyy kuitenkin täysin muuttumattomana.
YHTIÖN OSAKE
Afarak Group Oyj:n osake on listattu NASDAQ Helsingin pörssissä (AFAGR) sekä Lontoon pörssin päälistalla (AFRK).
31.3.2015 Afarak Group Oyj:n rekisteröity osakkeiden määrä oli 259 562 434 (248 432 000) ja osakepääoma oli 23 642 049,60 (23 642 049,60) euroa.
31.3.2015 Yhtiön hallussa oli yhteensä 4 244 717 (4 244 717) omaa osaketta, mikä vastaa noin 1,64 (1,71) prosenttia rekisteröidystä osakemäärästä. 31.3.2015 ulkona olevien osakkeiden määrä, johon ei sisälly Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet, oli 255 317 717 (244 187 283).
Yhtiön osakekurssi oli katsauskauden alussa NASDAQ Helsingissä 0,33 euroa ja Lontoon pörssissä 0,25 puntaa. Katsauskauden lopussa osakekurssi oli vastaavasti 0,43 euroa ja 0,33 puntaa. Vuoden 2015 ensimmäisellä neljänneksellä Yhtiön osakekurssi oli NASDAQ Helsingissä 0,33 - 0,65 euroa osakkeelta ja
Yhtiön markkina-arvo 31.3.2015 oli 112,4 (1.1.2015: 83,1) miljoonaa euroa. Lontoon pörssissä osakekurssi oli 0,25 – 0,33 puntaa ja markkina-arvo 31.3.2015 oli 84,4 (1.1.2015: 65,5) miljoonaa puntaa.
Varsinaisen yhtiökokouksen 8.5.2014 tekemän päätöksen mukaisesti hallituksella on valtuutus hankkia enintään 15 000 000 omaa osaketta. Tämä valtuutus on voimassa 8.11.2015 saakka. Yhtiö ei hankkinut omia osakkeitaan vuoden 2015 ensimmäisen neljänneksen aikana.
MERKITTÄVIMMÄT LYHYEN AIKAVÄLIN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT, MUUTOKSET KATSAUSKAUDELLA JA SEN JÄLKEEN
Alla on kuvattu konsernin keskeisimpien riskien ja epävarmuustekijöiden muutoksia. Lisätietoja riskeistä ja epävarmuustekijöistä on julkaistu Yhtiön vuoden 2014 tilinpäätöksessä.
Afarakin taloudelliseen tulokseen vaikuttavat kaivos-, sulatto- ja mineraaliliiketoiminnan markkinakehitys, kysyntä ja hintakehitys. Rahoitusmarkkinat ovat olleet epävakaat ja euroalueen kriisi on pahentanut tilannetta. Lisäksi on epävarmaa, miten hyödykkeiden hinnat tulevat kehittymään loppuvuoden 2015 aikana, mikä voi merkittävästi vaikuttaa Yhtiön liikevaihtoon ja taloudelliseen tulokseen tänä vuonna.
Valuuttakurssien, erityisesti Yhdysvaltain dollarin ja Etelä-Afrikan randin kurssien, epäedullisilla muutoksilla voi olla merkittävä negatiivinen vaikutus konsernin kannattavuuteen. Konserni on tehnyt valuuttaterminisopimuksia suojatakseen Yhdysvaltain dollarin ja Etelä-Afrikan randin välistä valuuttakurssiriskiä.
Afarakin jalostustoiminnot Saksassa ja Etelä-Afrikassa kuluttavat runsaasti energiaa, pääasiassa sähköä. Polttoaineiden ja energian maailmanmarkkinahinnoille on ollut ominaista voimakas vaihtelu, johon on liittynyt myös yleisen inflaatiokehityksen ylittävää kustannusten nousua. Etelä-Afrikassa pääosaa sähkönjakelusta, hinnasta ja saatavuudesta hallinnoi yksi toimija, Eskom. Sähkön hinnannousu ja/tai jakelun supistuminen tai epävarmuus voi vaikuttaa kielteisesti Afarakin nykyiseen toimintaan, mikä puolestaan voi vaikuttaa Yhtiön taloudelliseen tulokseen.
NÄKYMÄT VUODELLE 2015
Ruostumattoman teräksen maailmanlaajuisen tuotannon kasvun odotetaan kasvattavan kromituotteiden kysyntää vuonna 2015. Vuonna 2014 vastaavanlaisesta kehityksestä huolimatta kromiteollisuus ei pystynyt nostamaan kromituotteiden hintoja, joten on epävarmaa, tuleeko vuonna 2015 tapahtumaan hintatason nousua.
Mogale Alloysissa, joka on osa Yhtiön rautametalliseosliiketoimintaa, aloitettiin keskiihilisen ferrokromin tuotanto vuoden 2014 viimeisellä vuosineljänneksellä. Tällä odotetaan olevan positiivinen tulosvaikutus vuonna 2015. Erikoismetalliseosliiketoiminnassa Afarak odottaa raaka-ainekustannusten nousevan edelleen. Yhdysvaltain dollarin vahvistumisen odotetaan parantavan Yhtiön taloudellista tulosta verrattuna vuoteen 2014. Vuonna 2015 Afarakin liikevaihdon odotetaan säilyvän samalla tasolla kuin vuonna 2014 ja liikevoiton odotetaan paranevan edellisvuoteen verrattuna.
Valuuttakurssien vaihtelut euron, Etelä-Afrikan randin, Turkin liiran ja Yhdysvaltain dollarin välillä voivat vaikuttaa merkittävästi Yhtiön taloudelliseen tulokseen.
Helsinki, 8.5.2015
AFARAK GROUP OYJ
HALLITUS
TALOUDELLINEN RAPORTOINTI 2015
| Hiljainen jakso | Raportointipäivämäärä | |
|---|---|---|
| Q2 osavuosikatsaus 2015 | 15.7.-14.8.2015 | 14.8.2015 |
| Q3 osavuosikatsaus 2015 | 10.10.-10.11.2015 | 10.11.2015 |
TAULUKKO-OSA
SEGMENTTIKOHTAINEN TALOUDELLINEN KEHITYS SEKÄ VARAT JA VELAT SEGMENTEITTÄIN
| Q1/2015
3 kk
1 000 EUR | Erikoismetalli-seokset | Rautametalli-seokset | Kohdista-mattomat erät | Eliminoinnit | Konserni yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Liikevaihto | 23 701 | 16 810 | 397 | -195 | 40 713 |
| Käyttökate | 3 425 | 1 760 | -538 | 0 | 4 647 |
| Liikevoitto | 2 859 | 605 | -539 | 0 | 2 925 |
| Segmentin varat | 174 396 | 122 516 | 9 517 | -7 009 | 299 420 |
| Segmentin velat | 59 881 | 57 334 | 3 319 | -10 457 | 110 077 |
| Q1/2014
3 kk
1 000 EUR | Erikoismetalli-seokset | Rautametalli-seokset | Kohdista-mattomat erät | Eliminoinnit | Konserni yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Liikevaihto | 22 053 | 21 127 | 0 | 0 | 43 180 |
| Käyttökate | 998 | 2 347 | -343 | 0 | 3 002 |
| Liikevoitto | 338 | 938 | -350 | 0 | 926 |
| Segmentin varat | 154 133 | 101 681 | 57 076 | -26 096 | 286 794 |
| Segmentin velat | 93 321 | 44 639 | 4 521 | -46 184 | 96 297 |
| 2014
12 kk
1 000 EUR | Erikoismetalli-seokset | Rautametalli-seokset | Kohdista-mattomat erät | Eliminoinnit | Konserni yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Liikevaihto | 97 836 | 74 818 | 147 | -132 | 172 669 |
| Käyttökate | 7 865 | 3 084 | -2 502 | 0 | 8 447 |
| Liikevoitto | 5 659 | -1 381 | -2 552 | 0 | 1 726 |
| Segmentin varat | 181 664 | 113 125 | 9 645 | -14 146 | 290 288 |
| Segmentin velat | 68 419 | 52 451 | 3 720 | -16 547 | 108 044 |
KEHITYSLUKUJA
| Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Myyntimäärät (tonnia) | ||||||||
| Kaivostoiminta | 76 830 | 103 739 | 98 507 | 97 281 | 45 341 | 34 846 | 15 728 | 51 401 |
| Jalostus | 10 689 | 11 359 | 23 593 | 24 638 | 22 948 | 26 347 | 23 465 | 22 826 |
| Trading-toiminta | 809 | 1 387 | 2 133 | 3 909 | 6 405 | 8 268 | 9 954 | 3 828 |
| Yhteensä | 88 328 | 116 485 | 124 233 | 125 828 | 74 694 | 69 461 | 49 147 | 78 055 |
| Keskikurssit | ||||||||
| EUR/USD | 1,313 | 1,317 | 1,328 | 1,370 | 1,370 | 1,355 | 1,329 | 1,126 |
| EUR/ZAR | 12,115 | 12,502 | 12,833 | 14,887 | 14,676 | 14,536 | 14,404 | 13,228 |
| MEUR | Q2/13 | Q3/13 | Q4/13 | Q1/14 | Q2/14 | Q3/14 | Q4/14 | Q1/15 |
| Liikevaihto* | 31,4 | 30,7 | 41,8 | 43,2 | 47,3 | 40,6 | 41,6 | 40,7 |
| Satunnaiset erät* | 4,8 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 1,2 | -1,6 | 0,0 |
| Käyttökate | 6,2 | 2,9 | 0,8 | 3,0 | 3,3 | 2,1 | 0,0 | 4,6 |
| Käyttökate-% | 19,7% | 9,4% | 1,9% | 7,0% | 7,1% | 5,1% | 0,0% | 11,4% |
| Liikevoitto | -2,5 | -3,1 | -2,9 | 0,9 | 1,4 | 0,5 | -1,1 | 2,9 |
| Liikevoitto-% | -8,0% | -10,1% | -6,9% | 2,1% | 3,0% | 1,3% | -2,8% | 7,2% |
- Q2/13 liikevaihto on matala johtuen siitä, että Mogale Alloys osallistui Eskomin sähkön takaisinosto-ohjelmaan. Eskomin sähkön takaisinosto-ohjelmasta saatu tulo on sisällytetty satunnaisiin eriin. Q3/14 satunnaiset erät muodostuvat Turkissa myydyn maa-alueen myyntivoitosta. Q4/14 satunnaiset erät muodostuvat alaskirjauksista, jotka sisältyvät yhteisyritysten tulo-osuuteen.
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMAYHTEENVETO
| 1 000 EUR | Q1/15 | Q1/14 | 2014 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 40 713 | 43 181 | 172 669 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 687 | 364 | 3 370 |
| Liiketoiminnan kulut | -36 786 | -40 405 | -164 287 |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1 723 | -2 075 | -6 717 |
| Arvonalentumiset | 0 | 0 | -5 |
| Osakkuusyhtiöihin liittyvät erät (core) | 1 | 1 | 6 |
| Osuus yhteisyritysten tuloksista | 32 | -139 | -3 311 |
| Liikevoitto | 2 924 | 927 | 1 725 |
| Rahoitustuotot ja -kulut | -257 | 404 | -1 265 |
| Voitto ennen veroja | 2 667 | 1 331 | 460 |
| Tuloverot | -395 | -1 008 | 12 |
| Tilikauden tulos, jatkuvat toiminnot | 2 272 | 323 | 472 |
| Lopetetut toiminnot | |||
| Tilikauden tulos, lopetetut toiminnot | 0 | 0 | 1,773 |
| Tilikauden tulos | 2 272 | 323 | 2 245 |
| Jakautuminen: | |||
| Emoyhteisön omistajille | 2 369 | 348 | 2 858 |
| Määräysvallattomille omistajille | -97 | -25 | -613 |
| Yhteensä | 2 272 | 323 | -2 245 |
| Emoyhteisön omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos | |||
| laimentamaton, EUR | 0,01 | 0,00 | 0,01 |
| laimennusvaikutuksella oikaistu, EUR | 0,01 | 0,00 | 0,01 |
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
| 1 000 EUR | Q1/15 | Q1/14 | 2014 |
|---|---|---|---|
| Tilikauden tulos | 2 272 | 323 | 2 245 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||
| Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenarvostaminen | 0 | 0 | -4 036 |
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot - konserni | 6 261 | -206 | -5 193 |
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot - osakkuus- ja yhteisyritykset | -1 464 | -30 | -1 003 |
| Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot | 0 | 38 | -964 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | 4 797 | -198 | -11 196 |
| Tilikauden laaja tulos | 7 069 | 125 | -8 951 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
| Emoyhteisön omistajille | 6 825 | 156 | -8 533 |
| Määräysvallattomille omistajille | 243 | -32 | -418 |
KONSERNIN TASEYHTEENVETO
| 1 000 EUR | 31.3.2015 | 31.3.2014 | 31.12.2014 |
|---|---|---|---|
| VARAT | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Liikearvo | 65 107 | 62 268 | 63 052 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 22 755 | 21 115 | 20 358 |
| Aineelliset hyödykkeet | 51 530 | 37 318 | 47 970 |
| Osakkuusyhtiöosakkeet | 106 | 77 | 92 |
| Muut pitkäaikaiset varat | 45 814 | 56 243 | 44 664 |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 185 313 | 177 020 | 176 136 |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Vaihto-omaisuus | 65 143 | 50 516 | 60 051 |
| Myyntisaamiset | 18 381 | 23 752 | 19 987 |
| Muut saamiset | 19 063 | 18 705 | 20 782 |
| Rahavarat | 11 521 | 16 802 | 13 332 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 114 107 | 109 774 | 114 153 |
| Varat yhteensä | 299 420 | 286 794 | 290 289 |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
| Emoyhteisön omistajille kuuluva oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 23 642 | 23 642 | 23 642 |
| Ylikurssirahasto | 25 740 | 25 740 | 25 740 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 243 424 | 242 725 | 243 424 |
| Vararahasto | 211 | 200 | 210 |
| Muuntoero | -7 605 | -4 894 | -12 061 |
| Kertyneet voittovarat | -101 260 | -102 252 | -103 657 |
| Emoyhteisön omistajille kuuluva oma pääoma | 184 153 | 185 161 | 177 298 |
| Määräysvallattomat omistajat | 5 191 | 5 336 | 4 947 |
| Oma pääoma yhteensä | 189 343 | 190 497 | 182 245 |
| Velat | |||
| Pitkäaikaiset velat | |||
| Laskennalliset verovelat | 8 822 | 8 030 | 8 200 |
| Varaukset | 10 669 | 9 873 | 10 137 |
| Osuus yhteisyritysten tappioista | 20 979 | 15 458 | 19 622 |
| Eläkevelat | 19 892 | 16 061 | 19 954 |
| Rahoitusvelat | 10 696 | 103 | 10 337 |
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 71 058 | 49 525 | 68 250 |
| Lyhytaikaiset velat | |||
| Ostovelat | 15 552 | 18 539 | 19 291 |
| Muut lyhytaikaiset velat | 23 468 | 28 233 | 20 503 |
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 39 019 | 46 772 | 39 794 |
| Velat yhteensä | 110 077 | 93 530 | 108 044 |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 299 420 | 286 794 | 290 289 |
12
YHTEENVETO KONSERNITASEEN RAHAVAROISTA SEKÄ KOROLLISISTA SAAMISISTA JA VELOISTA
| 1 000 EUR | 31.3.2015 | 31.3.2014 | 31.12.2014 |
|---|---|---|---|
| Rahavarat | 11 521 | 16 802 | 13 332 |
| Korolliset saamiset | |||
| Lyhytaikaiset | 5 014 | 5 168 | 9 213 |
| Pitkäaikaiset | 35 816 | 39 871 | 34 993 |
| Korolliset saamiset yhteensä | 40 830 | 45 038 | 44 206 |
| Korolliset velat | |||
| Lyhytaikaiset | 2 671 | 1 508 | 1 792 |
| Pitkäaikaiset | 10 093 | 63 | 10 337 |
| Korolliset velat yhteensä | 12 764 | 1 571 | 12 129 |
| YHTEENSÄ NETTO | 39 587 | 60 270 | 45 409 |
YHTEENVETO KONSERNITASEEN AINEELLISISTA JA AINEETTOMISTA HYÖDYKKEISTÄ
| 1 000 EUR | Aineelliset hyödykkeet | Aineettomat hyödykkeet |
|---|---|---|
| Hankintameno 1.1.2015 | 109 032 | 228 191 |
| Lisäykset | 2 010 | 43 |
| Vähennykset | -144 | 0 |
| Tase-erien väliset siirrot | 31 | 0 |
| Kurssierot | 3 616 | 7 737 |
| Hankintameno 31.3.2015 | 114 545 | 235 971 |
| Hankintameno 1.1.2014 | 92 724 | 223 883 |
| Lisäykset | 14 369 | 441 |
| Vähennykset | -298 | 0 |
| Tase-erien väliset siirrot | 22 | 24 |
| Kurssierot | 2 215 | 3 843 |
| Hankintameno 31.12.2014 | 109 032 | 228 191 |
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMAYHTEENVETO
| 1 000 EUR | Q1/15 | Q1/14 | 2014 |
|---|---|---|---|
| Tilikauden voitto | 2 272 | 323 | 2 245 |
| Oikaisut tilikauden voittoon | 595 | 3 416 | 7 397 |
| Käyttöpääoman muutos | -5 562 | -751 | -3 425 |
| Lopetetut toiminnot | 0 | 0 | -1 087 |
| Liiketoiminnan rahavirta | -2 696 | 2 987 | 5 129 |
| Tytär- ja osakkuusyritysten hankinta vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | 0 | -5 | 0 |
| Tytär- ja osakkuusyritysten myynti vähennettynä myyntihetken rahavaroilla | 0 | 0 | -2 |
| Käyttöomaisuusinvestoinnit ja muut investointierät | -1 908 | -2 259 | -12 562 |
| Lainasaamisten takaisinmaksut ja annetut lainat | 3 431 | 2 183 | 2 351 |
14
| Investointien rahavirta | 1 524 | -81 | -10 213 |
| Pääomanpalautus | 0 | 0 | -4 884 |
| Lainojen nostot | 825 | 477 | 11 364 |
| Lainojen takaisinmaksut ja muut rahoituserät | -1 584 | -416 | -1 891 |
| Rahoituksen rahavirta | -759 | 60 | 4 590 |
| Rahavarojen muutos | -1 930 | 2 966 | -494 |
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSESTA
A = Osakepääoma
B = Ylikurssirahasto
C = Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
D = Muuntoero
E = Kertyneet voittovarat
F = Vararahasto
G = Emoyhteisön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
H = Määräysvallattomat omistajat
I = Oma pääoma yhteensä
| 1 000 EUR | A | B | C | D | E | F | G | H | I |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 31.12.2013 | 23 642 | 25 740 | 242 725 | -4 773 | -102 574 | 201 | 184 961 | 5 367 | 190 328 |
| Tulos 1-3/2014 + laajan tuloksen erät | -90 | 348 | 258 | -25 | 233 | ||||
| Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten muista laajan tuloksen eristä | -30 | -30 | 0 | -30 | |||||
| Kurssierot | -71 | -71 | -7 | -78 | |||||
| Osakeperusteiset maksut | 45 | 45 | 0 | 45 | |||||
| Muut oman pääoman muutokset | -1 | -1 | 0 | -1 | |||||
| Oma pääoma 31.3.2014 | 23 642 | 25 740 | 242 725 | -4 893 | -102 252 | 200 | 185 162 | 5 335 | 190 497 |
| Tulos 4-12/2014 + laajan tuloksen erät | -6 201 | 2 510 | -3 691 | -588 | -4 279 | ||||
| Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten muista laajan tuloksen eristä | -967 | -967 | 0 | -967 | |||||
| Kurssierot | 10 | 10 | 197 | 207 | |||||
| Osakeperusteiset maksut | 109 | 109 | 3 | 112 | |||||
| Osakeanti | 5 583 | 5 583 | 0 | 5 583 | |||||
| Pääomanpalautus | -4 884 | -4 884 | 0 | -4 884 | |||||
| Tytäryritysten hankinnat ja luovutukset | 2 | 2 | 0 | 2 | |||||
| Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenarvostaminen | -4 036 | -4 036 | 0 | -4 036 | |||||
| Muut oman pääoman muutokset | 10 | 10 | 0 | 10 | |||||
| Oma pääoma 31.12.2014 | 23 642 | 25 740 | 243 424 | -12 061 | -103 657 | 210 | 177 298 | 4 947 | 182 244 |
| Tulos 1-3/2015 + laajan tuloksen erät | 5 920 | 2 369 | 8 289 | -97 | 8 192 | ||||
| Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten muista laajan tuloksen eristä | -1 464 | -1 464 | 0 | -1 464 | |||||
| Kurssierot | 0 | 341 | 341 | ||||||
| Osakeperusteiset maksut | 28 | 28 | 0 | 28 | |||||
| Muut oman pääoman muutokset | 1 | 1 | 0 | 1 | |||||
| Oma pääoma 31.3.2015 | 23 642 | 25 740 | 243 424 | -7 605 | -101 260 | 211 | 184 152 | 5 190 | 189 343 |
LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
| 1 000 EUR | Q1/15 | Q1/14 | 2014 |
|---|---|---|---|
| Myynti yhteisyrityksille | 101 | 13 | 145 |
| Myynti muulle lähipiirille | 8 | 7 | 30 |
| Ostot yhteisyrityksiltä | -661 | -3 057 | -4 376 |
| Rahoitustuotot yhteisyrityksiltä | 246 | 253 | 1 020 |
| Rahoituskulut muulle lähipiirille | 317 | -41 | -120 |
| Lainasaamiset yhteisyrityksiltä | 35 220 | 34 489 | 34 406 |
| Lainasaamiset muulta lähipiiriltä | 3 597 | 7 241 | 7 102 |
| Myynti- ja muut saamiset yhteisyrityksiltä | 6 907 | 5 397 | 6 389 |
| Myynti- ja muut saamiset muulta lähipiiriltä | 9 | 8 | 8 |
| Osto- ja muut velat yhteisyrityksille | 251 | 2 775 | 166 |
TALOUDELLISIA TUNNUSLUKUJA
| Q1/15 | Q1/14 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Oman pääoman tuotto % p.a. | 4,9% | 0,7% | 1,2% |
| Sijoitetun pääoman tuotto % p.a. | 12,6% | 4,2% | 4,0% |
| Omavaraisuusaste % | 63,2% | 67,4% | 62,8% |
| Nettovelkaantumisaste % | 0,7% | -7,9% | -0,7% |
| Henkilöstö kauden lopussa | 711 | 767 | 698 |
VALUUTTAKURSSIT
Tasekurssina käytetään Euroopan keskuspankin kauden päättymishetkellä julkaisemaa valuuttakurssia. Keskikurssi on laskettu käyttämällä keskiarvoa Euroopan keskuspankin kauden aikana julkaisemista päivittäisistä valuuttakursseista.
Keskeisimmät käytetyt valuuttakurssit:
Keskikurssit
| Q1/15 | Q1/14 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| TRY | 2,7731 | 3,0372 | 2,9065 |
| USD | 1,1261 | 1,3696 | 1,3285 |
| ZAR | 13,2283 | 14,8866 | 14,4037 |
Tasekurssit
| 31.3.2015 | 31.3.2014 | 31.12.2014 | |
|---|---|---|---|
| TRY | 2,8131 | 2,9693 | 2,8320 |
| USD | 1,0759 | 1,3788 | 1,2141 |
| ZAR | 13,1324 | 14,5875 | 14,0353 |
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT JA LASKENTAPERUSTEET
Tunnusluvut on laskettu tilikauden 2014 tilinpäätöksen mukaisilla kaavoilla ja nämä on esitetty alla.
Oman pääoman tuottoprosentti (ROE), % = Tilikauden tulos / (Oma pääoma + määräysvallattomat omistajat) keskimäärin * 100
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE), % = (Tulos ennen veroja + korkokulut ja muut rahoituskulut) / (Taseen loppusumma - korottomat velat) keskimäärin * 100
Omavaraisuusaste, % = (Oma pääoma + määräysvallattomat omistajat) / (Taseen loppusumma - saadut ennakot) * 100
Nettovelkaantumisaste, % = (Korolliset velat – likvidit varat) / Oma pääoma * 100
Korollinen nettovelka = Korolliset velat – likvidit varat
Tulos / Osake (EPS), laimentamaton, EUR = Emoyhteisön omistajille kuuluva osuus tilikauden tuloksesta / Ulkona olevien osakkeiden osakeantioikaistun lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana
Tulos / Osake (EPS), laimennettu, EUR = Emoyhteisön omistajille kuuluva osuus tilikauden tuloksesta / Ulkona olevien osakkeiden laimennusvaikutuksella oikaistun lukumäärän painotettu keskiarvo tilikauden aikana
Liikevoitto = Liikevoitto on nettosumma, joka muodostuu kun liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot, vähennetään ostokulut valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varastojen muutoksella oikaistuna, vähennetään työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, poistot, arvonalentumistappiot ja liiketoiminnan muut kulut. Kurssierot sisältyvät liikevoittoon, mikäli ne syntyvät tavanomaiseen liiketoimintaan liittyvistä eristä. Rahoitukseen liittyvät kurssierot kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Tulos ennen rahoituseria, poistoja ja arvonalentumisia (käyttökate) = Liikevoitto + poistot + arvonalentumiset
LAADINTAPERIAATTEET
Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 –standardin "Interim Financial Reporting" mukaisesti ja sitä tulee lukea yhdessä Afarakin vuodelta 2014 laaditun tilinpäätöksen kanssa. Tämän osavuosikatsauksen laadinnassa Yhtiö on soveltanut samoja laadintaperiaatteita kuin tilinpäätöksen 2014 laadinnassa pois lukien uudet standardit ja tulkinnat, jotka ovat tulleet voimaan vasta vuoden 2015 alusta lähtien. Näillä muutoksilla ei ollut merkittävää vaikutusta osavuosikatsaukseen.
Osavuosikatsauksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyttää johdon arvioiden ja oletusten käyttämistä, mikä vaikuttaa taseen varojen ja velkojen määrin, ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen määrin. Vaikka arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen parhaaseen näkemykseen, on mahdollista, että toteumat poikkeavat tilinpäätöksessä käytetyistä arvoista.
Taulukoiden luvut on pyöristettyjä, mikä tulee ottaa huomioon yhteissummia laskettaessa. Tuloslaskelman muunto kurssina on käytetty kunkin katsauskauden keskikurssia ja taseen muunto kurssina katsauskauden päätöshetken kurssia.
Osavuosikatsauksen tiedot ovat tilintarkastamattomia.
Osakekohtaiset tunnusluvut
| Q1/15 | Q1/14 | 2014 | ||
|---|---|---|---|---|
| Osakkeen kurssikehitys Lontoon pörssissä | ||||
| Keskikurssi* | EUR | 0,40 | 0,37 | 0,37 |
| GBP | 0,30 | 0,31 | 0,30 | |
| Alin kurssi* | EUR | 0,34 | 0,36 | 0,30 |
| GBP | 0,25 | 0,30 | 0,24 | |
| Ylin kurssi * | EUR | 0,44 | 0,37 | 0,39 |
| GBP | 0,33 | 0,31 | 0,32 | |
| Kurssi kauden lopussa** | EUR | 0,45 | 0,36 | 0,32 |
| GBP | 0,33 | 0,30 | 0,25 | |
| Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa** | MEUR | 116,0 | 90,0 | 84,1 |
| MGBP | 84,4 | 74,5 | 65,5 |
| Osakkeiden vaihdon kehitys | ||||
|---|---|---|---|---|
| Osakkeiden vaihto | 1 000 osaketta | 0 | 7 | 23 |
| Osakkeiden vaihto | tEUR | 0 | 2 | 9 |
| Osakkeiden vaihto | tGBP | 0 | 2 | 7 |
| Osakkeiden vaihto | % | 0,0% | 0,0% | 0,0 % |
| Osakkeen kurssikehitys NASDAQ Helsingissä | ||||
| Keskikurssi | EUR | 0,38 | 0,34 | 0,32 |
| Alin kurssi | EUR | 0,33 | 0,31 | 0,21 |
| Ylin kurssi | EUR | 0,65 | 0,39 | 0,42 |
| Kurssi kauden lopussa | EUR | 0,43 | 0,38 | 0,32 |
| Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa | MEUR | 112,4 | 94,4 | 83,1 |
| Osakkeiden vaihdon kehitys | ||||
| Osakkeiden vaihto | 1 000 osaketta | 15 943 | 2 244 | 20 927 |
| Osakkeiden vaihto | tEUR | 6 100 | 769 | 6 638 |
| Osakkeiden vaihto | % | 6,1% | 0,9% | 8,1% |
- Kurssi on laskettu käyttämällä keskiarvoa Suomen pankin julkaisemista EUR/GBP-valuuttakursseista.
** Osakekurssi sekä markkina-arvo kauden lopussa on laskettu käyttämällä Suomen pankin kauden päättymishetkellä julkaisemaan EUR/GBP-valuuttakurssia.
Osakekohtaisten tunnuslukujen laskentakaavat
Keskikurssi = Osakkeen valuuttamääräinen kokonaisvaihto tilikaudella / tilikaudella vaihdettujen osakkeiden lukumäärä
Osakekannan markkina-arvo, miljoonaa = Osakkeiden lukumäärä x tilikauden viimeinen kaupantekokurssi
TULEVAISUUTTA KOSKEVAT LAUSUMAT
Tässä osavuosikatsauksessa esitetään tulevaisuutta koskevia lausumia. Usein, mutta ei aina, tulevaisuutta koskevat lausumat voi tunnistaa tulevaisuutta koskevista ilmauksista sisältäen sanat "uskoa", "odottaa", "aikoaa", "saattaa", "tulla" tai "tulisi", tai kussakin tapauksessa niiden kielteiset tai muut muodot tai muut vastaavat ilmaisut. Luonteensa vuoksi tulevaisuutta koskeviin lausumiin sisältyy epävarmuutta, koska ne riippuvat tulevista olosuhteista ja tapahtumista, joista kaikki eivät ole Yhtiön hallinnassa tai Yhtiön ennustettavissa.
Vaikka Yhtiö uskoo, että oletukset, joista tulevaisuutta koskevat lausumat antavat kuvan, ovat perusteltuja, mitään varmuutta ei ole siitä, että kyseiset oletukset osoittautuvat onnistuneeksi. Todelliset tulokset voivat poiketa huomattavasti esitetyistä tulevaisuutta koskevista lausumista. Jollei laissa (mukaan lukien Suomen arvopaperimarkkinalaki (746/2012) tai Yhdistyneen kuningaskunnan listautumisviranomaisen listautumissäännöissä tai Yhdistyneen kuningaskunnan rahoitustarkastusviraston julkisuutta ja avoimuutta koskevissa säännöissä) vaadita, Yhtiö ei sitoudut mihinkään velvoitteeseen päivittää mitään tässä osavuosikatsauksessa olevia tulevaisuutta koskevia lausuntoja, jotka voivat aiheutua muutoksista Yhtiön johtajien odotuksissa tai kuvastavat tämän osavuosikatsauksen jälkeisiä tapahtumia tai olosuhteita.