Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Afarak Group Earnings Release 2018

Feb 22, 2019

3302_rns_2019-02-22_41521628-a3ac-4676-a446-ca071d1e44ce.html

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018

TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018

12.00 Lontoo, 14.00 Helsinki, 22. helmikuuta 2019 - Afarak Group Oyj (“Afarak” tai “Yhtiö”)

TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2018

Q4/18 Q4/17 2018 2017
Liikevaihto MEUR 47,0 50,6 194,0 198,8
Käyttökate MEUR 1,0 2,6 -1,0 18,0
Liikevoitto MEUR -7,0 1,2 -14,1 11,4
Tulos ennen veroja MEUR -8,7 1,8 -18,5 4,2
Voitto jatkuvista toiminnoista MEUR -11,1 3,5 -18,6 5,2
Voitto lopetetuista toiminnoista MEUR 0,0 0,0 0,0 1,5
Kauden tulos MEUR -11,1 3,5 -18,6 6,7
Osakekohtainen tulos EUR -0,04 0,01 -0,07 0,02
Käyttökate-% % 2,1 5,2 -0,5 9,0
Liikevoitto-% % -14,9 2,3 -7,3 5,7
Tulos-% % -18,5 3,5 -9,6 2,1
Henkilöstö (jakson lopussa) 1 061 1 017 1 061 1 017

VUODEN 2018 VIIMEISEN NELJÄNNEKSEN YHTEENVETO

  • Afarakin rautametalliseossegmentti kärsi ferrokromin sopimushinnan laskusta ja kromimalmin huonommista vientihinnoista ja saavutti viimeisellä neljänneksellä aiempaa vuotta heikomman tuloksen. Erikoismetalliseossegmentin suoritus jatkui hyvänä.
  • Tulokseen vaikutti Mogalen liiketoiminnasta vuoden viimeisellä neljänneksellä tehty 6,5 miljoonan euron alaskirjaus.
  • Vuoden 2018 viimeisen neljänneksen käyttökate laski vertailukaudesta 7,1 prosenttia ja oli 47,0 (Q4/2017: 50,6) miljoonaa euroa. Lasku johtui keskimääräisten hintojen laskusta vuotta aiempaan verrattuna.
  • Jalostettujen tuotteiden myynti nousi 1,8 prosenttia 25 833 (Q4/2017: 25 371) tonniin.
  • Kaivostoiminnan tuotanto laski 33,7 prosenttia 102.562 (Q4/2017: 154.646) tonniin joidenkin eteläafrikkalaisten kaivostemme heikkojen geologisten muodostumien vuoksi.
  • Konsernin käyttökate oli 1,0 (Q4/2017: 2,6) miljoonaa euroa ja käyttökateprosentti 2,1 prosenttia (Q4/2017: 5,2 %)
  • Liikevoitto oli -7,0 miljoonaa euroa (Q4/2017: 1,2) ja liikevoittoprosentti oli -14,9 prosenttia (Q4/2017: 2,3 %).
  • Katsauskauden tulos jatkuvista toiminnoista oli -11,1 miljoonaa euroa (Q4/2017: 3,5).
  • Liiketoiminnan rahavirta oli 4,3 (Q4/2017: 0,7) miljoonaa euroa. Korolliset nettovelat nousivat 12,3 (31.12.2017: 1,2) (30.9.2018: 9,9) miljoonaan euroon.
  • Konsernin rahavarat 31.12. olivat 12,1 (31.12.2017: 10,7) (30.9.2018: 5,8) miljoonaa euroa.

KOKO VUODEN 2018 YHTEENVETO

  • Pienemmät myyntimäärät, haastavasta ympäristöstä johtuvat suuremmat tuotantokustannukset ja Yhdysvaltain dollarin heikkeneminen käänsivät käyttökatteen tappiolliseksi vuoden 2017 huipputuloksen jälkeen. Käyttökate oli nyt -1,0 (2017: 18,0) miljoonaa euroa.
  • Alemmat keskimääräiset markkinahinnat ja rautametalliseossegmentin vaikeat toimialan olosuhteet vaikuttivat konserniin negatiivisesti vuoden 2017 ennätystulokseen verrattuna.
  • Ferrokromin hintojen aleneminen ja myynnin supistuminen johtivat rautametalliseossegmentin liikevaihdon laskuun 8,5 prosentilla 97,0 (2017: 106,1) miljoonaan euroon.
  • Erikoismetalliseosten liikevaihto kasvoi suurempien myyntimäärien ansiosta 7,5 % 96,1 (2017: 89,4) miljoonaan euroon.
  • Osuus yhteisyrityksen vuosineljänneksen tuloksesta oli -2,7 (3,1) miljoonaa euroa.
  • Voitto jatkuvista toiminnoista koko vuodelle 2018 oli -18,6 (2017: 5,2) miljoonaa euroa.

MARKKINANÄKYMÄT VUODEN 2019 ENSIMMÄISELLÄ NELJÄNNEKSELLÄ

Ferrokromin sopimushintojen vuoden 2018 lasku jatkui vuoden 2019 ensimmäisellä neljänneksellä. Vuoden 2019 ensimmäisen vuosineljänneksen sopimushinnaksi on vahvistettu 1,12 Yhdysvaltain dollaria paunalta.

TOIMITUSJOHTAJA GUY KONSBRUCK

”2018 oli Afarakille erityisen vahingollinen ja vaikea vuosi. Etelä-Afrikan omistusten odottamattomia haasteita pahensi ferrokromin keskimääräisten sopimushintojen lasku. Nämä tekijät johtivat konsernin heikkoon tulokseen verrattuna vuoden 2017 ennätystulokseen.

Useat tekniset ongelmat, kuten käsittelylaitteiden rikkoutumiset ja väliaikaiset käyttökatkot kaivostoiminnassamme Etelä-Afrikassa, heikot geologiset muodostelmat ja niiden heikkolaatuisempi malmi, vaikuttivat loppujen lopuksi raakamateriaalien toimittamiseen Mogaleen. Myös tuotantokustannusten kasvu, randin vahvistuminen ja Mogalen P3-uunin hätäsulkeminen vaikuttivat tuloksiin.

Erikoismetallisegmentin toiminnan kehittyminen jatkui. Kasvaneet myyntimäärät ja vakaat materiaalihinnat kasvattivat liikevaihtoa kolmannen neljänneksen loppuun saakka. Investointi uuteen hienojakeiden sivukivijalostuslaitokseen Turkissa tuki segmentin suorituksen paranemista. Yhdysvaltain dollarin heikkeneminen suhteessa euroon ja vuoden 2018 viimeisellä neljänneksellä alkanut markkinahintojen lasku pienensivät kuitenkin voittomarginaaleja.

Konserni vastaa näihin haasteisiin. Johtoryhmä on keskittynyt voimakkaasti Etelä-Afrikan omistusten tulosten optimintiin. Mogalen tehtaalla on nyt uusi johtoryhmä, jonka tehtävänä on toiminnan kehittäminen ja kustannusten alentaminen. Ryhmä on jo aloittanut turnaround-strategian täytäntöönpanon, ja tuotantoa ollaan siirtämässä panoskromin (charge chrome) tuotannosta runsashiiliseen ferrokromiin, jolla markkinoilta saadaan tällä hetkellä parempi kate. Kaivostoimintaa ollaan myös keskittämässä uudelleen kiinteiden kustannusten ja pääomakustannusten alentamiseksi. Olemme Saksan-tehtaalla onnistuneet alentamaan tuotantokustannuksia, jotta pärjäisimme paremmin alhaisemmilla markkinahinnoilla. Vuosi on ollut rankka. Haluan kiittää kaikkia työntekijöitämme, jotka ovat tukeneet yhtiötä tässä vaiheessa.

Afarak on sitoutunut toimimaan vastuullisesti ja jatkaa työturvallisuuteen ja yhteiskuntavastuuseen liittyviä ponnistelujaan. Tänä vuonna Mogalessa hankittiin 2,8 MW:n jätekaasujen lämmön talteenottolaitos, joka tuottaa nyt sähköä, säästää sähkökustannuksia ja vähentää CO2-päästöjä. Tuemme myös edelleen useiden sosiaalisten ja infrastruktuuriin liittyvien hankkeiden kautta yhteiskuntia, joissa toimimme.

Yksiköissä on käynnissä on useita aloitteita, joilla vahvistamme toimintaamme edelleen. Mecklenburgin maanalaisen kaivoksen investointi on viivästynyt ja avolouhinta jatkuu vuoden 2019 ensimmäisellä neljänneksellä. Stelliten PGM-tehdas on käynnissä ja lisäparannusten odotetaan tulevan käyttöön tulevien neljännesten aikana. Zeerustissa rikastuslaitteiston korjaus on vielä kesken, ja rikastusjätteen käsittelyn odotetaan käynnistyvän vuoden 2019 toisella neljänneksellä. Vlakpoortin toiminta käynnistyi vuoden aikana uudelleen ja highwall-louhinnan lisäämistä ollaan suunnittelemassa. Serbiassa yhtiö jatkaa Magnohromin tehtaan rikastamon ja kiertouunin peruskorjausta. Toiminnan odotetaan alkavan myöhemmin tänä vuonna.

Markkinatilanne jatkuu epävakaana ja haastavana. Ferrokromin vuoden 2019 ensimmäisen vuosineljänneksen sopimushinta laski edelleen ja on nyt 1,12 Yhdysvaltain dollaria paunalta. Taustalla on Kiinan ruostumattoman teräksen kysynnän väheneminen. Tämä on alhaisin arvo sen jälkeen, kun vertailuarvo tasaantui vuoden 2017 kolmannella neljänneksellä.

Marraskuussa 2018 pidetyn ylimääräisen yhtiökokouksen ohjeiden mukaisesti johto on järjestämässä Afarakin omien osakkeiden takaisinostoa. Tarkoituksena on esitellä ehdotukset ja asiakirjat osakkaille maaliskuun 2019 loppuun mennessä.

Yhtiö on toimintaympäristön vaikeasta tilanteesta huolimatta keskittynyt toimintojensa jatkuvaan yhtenäistämiseen ja virtaviivaistamiseen ja sitoutunut sietokykynsä lisäämiseen.”

Hallitus

Afarak Group Oyj

Lisätietoja:

Guy Konsbruck, toimitusjohtaja, +356 2122 1566, [email protected]

Jean Paul Fabri, PR-päällikkö, +356 9940 8746, [email protected]

Vuosikertomukset ja muut sijoittajille annettavat tiedot ovat tarkasteltavissa Yhtiön verkkosivustolla www.afarak.com.

Afarak Group on erikoismetalliseosten valmistaja, joka tavoittelee vakaata kasvua. Yhtiöllä on erikoismetalliliiketoimintaa Etelä-Euroopassa ja rautametalliliiketoimintaa Etelä-Afrikassa. Yhtiön osake on listattu NASDAQ Helsingissä (AFAGR) ja Lontoon pörssissä (AFRK).

Jakelu:

NASDAQ Helsinki

Lontoon pörssi

Keskeiset tiedotusvälineet

www.afarak.com

Liitteet: