Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Afarak Group Earnings Release 2016

Feb 17, 2017

3302_rns_2017-02-17_b6da10c2-ae40-4efe-a92c-0dabd9a97a92.html

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

AFARAK GROUP OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 1.1. - 31.12.2016

AFARAK GROUP OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 1.1. - 31.12.2016

Afarak Group Oyj ("Afarak" tai "Yhtiö") (LSE: AFRK, OMX: AFAGR),
tilinpäätöstiedote, 17.2.2017 klo 09:00

AFARAK GROUP OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 1.1. - 31.12.2016

VUOSIYHTEENVETO (tammi - joulukuu 2016)

Afarakin suoritus vuonna 2016 korostaa Yhtiön vahvaa perustaa. Yhtiö saavutti
positiivisen toiminnallisen tuloksen huolimatta haastavasta vuodesta, jonka
alkupuolisko oli erityisen haasteellinen. Strategisen suunnittelun ja hyvin
ajoitettujen investointien ansiosta Yhtiö oli hyvissä asemissa hyödyntämässä
loppuvuotta kohden kohentuneita markkinoita.

Sijoittajat
* Toisella vuosineljänneksellä hyväksyttiin ja maksettiin osakkeenomistajille
pääomanpalautuksia 2,6 (5,1) miljoonaa euroa
* Kolmannella vuosineljänneksellä hyväksyttiin ja maksettiin
osakkeenomistajille pääomanpalautuksia 2,6 (0,0) miljoonaa euroa

Talous
* Tilikauden liikevaihto oli 153,6 (2015: 187,7) miljoonaa euroa
* Käyttökate oli 5,5 (2015: 17,2) miljoonaa euroa ja käyttökateprosentti oli
3,6 % (2015: 9,2 %)
* Liikevoitto oli -1,0 (2015: 9,9) miljoonaa euroa ja liikevoittoprosentti oli
-0,7 % (2015: 5,3 %)
* Tilikauden tulos jatkuvista toiminnoista oli -2,8 (2015: 7,8) miljoonaa
euroa
* Liiketoiminnan rahavirta oli 9,0 (2015: 12,5) miljoonaa euroa
* Yhtiö lyhensi ulkopuolisia velkojaan 11,8 miljoonalla eurolla, minkä jälkeen
Yhtiön velkaantumisaste oli 2,1 prosenttia (2015: 8,2 %)

Tuotanto
* Jalostettujen tuotteiden myynti laski 8,2 prosenttia 97 095 (2015: 105 777)
tonniin
* Ferrokromin tuotanto laski 7,6 prosenttia 95 739 (2015: 103 591) tonniin
* Kaivostoiminnan tuotanto laski 43,2 prosenttia 262 266 (2015: 461 781)
tonniin

NELJÄNNEN VUOSINELJÄNNEKSEN YHTEENVETO (loka - joulukuu 2016)

Afarakin suoritus parani neljännellä vuosineljänneksellä suotuisan
markkinakehityksen tukemana.

Talous
* Vuosineljänneksen liikevaihto oli 44,4 (Q4/2015: 49,2) miljoonaa euroa
* Käyttökate kasvoi 16,2 prosenttia 4,3 (Q4/2015: 3,7) miljoonaan euroon ja
käyttökateprosentti oli
9,6 % (Q4/2015: 7,5 %)
* Liikevoitto kasvoi 50 prosenttia 2,7 (Q4/2015: 1,8) miljoonaan euroon ja
liikevoittoprosentti oli 6,1 % (Q4/2015: 3,7 %)
* Vuosineljänneksen tulos jatkuvista toiminnoista oli 1,7 (Q4/2015: 0,8)
miljoonaa euroa
* Liiketoiminnan rahavirta oli 7,7 (Q4/2015: 0,4) miljoonaa euroa
* Yhtiö lyhensi ulkopuolisia velkojaan 4,2 (Q4/2015: 2,6) miljoonalla eurolla

Tuotanto
* Yhtiö korvasi matalakatteista tuotantoa parempikatteisella tuotannolla.
Jalostettujen tuotteiden myynti oli 23 906 (Q4/2015: 31 137) tonnia
* Ferrokromin tuotantoa pienennettiin 21,1 prosenttia 22 833 (Q4/2015:
28 938) tonniin käyttöpääoman optimoimiseksi
* Kaivostoiminnan tuotanto kasvoi 20,2 prosenttia 114 898 (Q4/2015: 95 587)
tonniin

MARKKINATUNNELMA VUODEN 2017 ENSIMMÄISELLÄ NELJÄNNEKSELLÄ

Kromimalmin ja ferrokromin hintojen odotetaan pysyvän vahvoina vuoden 2017
ensimmäisellä neljänneksellä, mikä tulee vaikuttamaan positiivisesti Afarakin
taloudelliseen tulokseen. Odotamme vuoden 2017 ensimmäiseltä neljännekseltä
merkittävästi parempaa tulosta kuin edellisvuoden vastaavalta jaksolta.

OSINGONJAKOEHDOTUS

Tilikauden 2016 tappiollisen kokonaistuloksen johdosta Yhtiön hallitus tulee
esittämään 23.5.2017 pidettävälle varsinaiselle yhtiökokoukselle, että Yhtiö ei
jaa pääomanpalautusta tai osinkoa. Yhtiön osingonjakopolitiikan mukaisesti
varojen jakoa osakkeenomistajille arvioidaan uudelleen puolivuotistuloksen
julkistamisen yhteydessä.

                                     +-----+            +-----+            |
                                     |Q4/16|Q4/15 Muutos| 2016| 2015 Muutos|

AVAINLUVUT (MEUR) | | | | |
-----------------------------------------+-----+------------+-----+------------+
Liikevaihto | 44,4| 49,2 -9,7%|153,6|187,7 -18,2%|
-----------------------------------------+-----+------------+-----+------------+
Käyttökate | 4,3| 3,7  | 5,5| 17,2   |
| | | | |
Käyttökate-% | 9,6%| 7,5%  | 3,6%| 9,2%  |
-----------------------------------------+-----+------------+-----+------------+
Liikevoitto | 2,7| 1,8  | -1,0| 9,9  |
| | | | |
Liikevoitto-% | 6,1%| 3,7%  |-0,7%| 5,3%  |
-----------------------------------------+-----+------------+-----+------------+
Tulos ennen veroja | 1,5| 0,5  | -3,1| 6,5  |
| | | | |
Tulos-% | 3,4%| 0,9%  |-2,0%| 3,5%  |
-----------------------------------------+-----+------------+-----+------------+
Tilikauden tulos, jatkuvat toiminnot | 1,7| 0,8   | -2,8| 7,8  |
| | | | |
Tilikauden tulos, lopetetut toiminnot | 0,4| 0,8   | 1,9| 0,8  |
| | | | |
Tilikauden tulos yhteensä | 2,0| 1,6   | -0,9| 8,5  |
| | | | |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR| 0,01| 0,01  | 0,00| 0,03  |
-----------------------------------------+-----+------------+-----+------------+

Toimitusjohtaja Guy Konsbruck:

"Vuonna 2016 Afarak toimi pääosin alakuloisissa markkinaolosuhteissa, jotka
vaikuttivat useimpiin kromin ja ferrokromin valmistajiin. Viime vuoden aikana
usea eteläafrikkalainen valmistaja joutui joko yrityssaneeraukseen tai vähensi
muuten ferrokromin tuotantoaan.

Laskeneiden hintojen myötä myyntimäärämme pienentyivät voimakkaasti erityisesti
erikoismetallisegmentissä. Myös kaivos- ja jalostustuotantomme määrät
pienentyivät johtuen Mecklenburgin avolouhoksen sulkemisesta, kaivosten
turvallisuusseisokeista ja Mogale Alloysin väliaikaisesta sulkemisesta.
Vastauksena näihin olosuhteisiin Afarak keskittyi harkitsevaan
käyttöpääomanhallintaan, tuotannon optimointiin, saamisten kotiuttamiseen ja
varastotasojen hallintaan, mihin kuului myös päätös pysäyttää tuotanto
väliaikaisesti Saksan sulatolla EWW:llä, mikä taas edelleen mahdollisti TMS:n
kromimalmin myynnin kohonnein markkinahinnoin vuoden viimeisellä neljänneksellä.

Vuoden 2016 jälkipuoliskolla Afarak osoitti joustavuutta ja kykyä vastata
ennakoituihin markkinaolosuhteisiin. Afarak pystyi reagoimaan nopeasti ja
tehokkaasti markkinahintojen elpymiseen ja kysynnän vahvistumiseen.
Sopimushintojen noustua joulukuussa korkeimmalle tasolleen kahdeksaan vuoteen,
Afarak otti käyttöön kolme projektia, jotka mahdollistivat yhtiön hyötymisen
markkinoiden noususuhdanteesta. Mogalen tuotantolaitos toimii nyt joustavana
tehtaana, jonka yksi piimangaaniuuni muutettiin ferrokromin tuotantoon
mahdollistaen paremman katetason nykymarkkinoilla. Mecklenburgin avolouhos
käynnistettiin uudelleen ja Ilithan kaivoksen tärypöytäinvestointi on nyt
täydessä tuotannossa. Nämä tekijät siivittivät Afarakin vahvaan suoritukseen
vuoden viimeisellä neljänneksellä ja vahvistivat Yhtiön yrittäjämäistä luonnetta
mahdollisuuksien tunnistamisessa ja hyödyntämisessä.

Hintojen odotetaan pysyvän vahvoina vuoden 2017 ensimmäisellä neljänneksellä. On
kuitenkin vaikeaa ennustaa pidemmän aikavälin näkymiä. Afarak jatkaa
keskittymistä ydintoimintaansa eli ferrokromin erikoistuotteisiin. Meidän tulee
edelleen vahvistaa omia malmivarojamme lisätäksemme riippumattomuuttamme
kolmansista osapuolista. Olemme luoneet pohjan tuotevalikoimamme laajentamiselle
vuonna 2017.

Ensimmäisen Afarakissa työskentelykuukauteni aikana olen tavannut
henkilökuntaamme ja olen ollut vaikuttunut heidän osaamisestaan ja teknisestä
pätevyydestään kuin myös heidän halukkuudestaan parantaa prosesseja ja
tehokkuutta. Afarak Groupin puolesta haluan esittää kiitokset kaikille
työntekijöillemme, joiden rooli oli tärkeä markkinaolosuhteisiin nähden hyvän
tuloksen saavuttamisessa vuonna 2016."

Julkistamismenettely

Afarak noudattaa Finanssivalvonnan liikkeeseenlaskijan
tiedonantovelvollisuusmääräysten ja -ohjeiden (7/2013) mahdollistamaa
julkistamismenettelyä ja julkistaa tällä pörssitiedotteella liitteenä olevan
tilinpäätöstiedotteensa vuodelta 2016. Tilinpäätöstiedote on kokonaisuudessaan
tämän tiedotteen liitetiedostona sekä saatavilla Yhtiön verkkosivuilla
osoitteessa www.afarak.com.

AFARAK GROUP OYJ
Guy Konsbruck
Toimitusjohtaja

Lisätietoja:

Afarak Group Oyj
Guy Konsbruck, toimitusjohtaja, +356 2122 1566, [email protected]

Predrag Kovacevic, talousjohtaja, +356 2122 1566, [email protected]
Melvin Grima, rahoitusjohtaja, +356 2122 1566, [email protected]
Jean Paul Fabri, PR- ja viestintäpäällikkö, +356 2122 1566, [email protected]

Taloudelliset raportit ja muu sijoittajainformaatio ovat saatavana Yhtiön
verkkosivuilla osoitteessa www.afarak.com.

Afarak Group on kaivos- ja mineraaliyhtiö, joka tavoittelee vakaata kasvua.
Yhtiöllä on erikoismetalliliiketoimintaa Etelä-Euroopassa ja
rautametalliliiketoimintaa Etelä-Afrikassa. Yhtiön osake on listattu NASDAQ
Helsingissä (AFAGR) ja Lontoon pörssissä (AFRK).

Jakelu:
NASDAQ Helsinki
Lontoon pörssi
keskeiset tiedotusvälineet
www.afarak.com

Yhtiö katsoo tämän tiedotteen muodostavan Markkinoiden väärinkäyttöasetuksen
(EU) No. 596/2014 ('MAR') tarkoittamaa sisäpiiritietoa. Tämän tiedotteen
julkaisemisen sääntömääräisen tiedotuspalvelun ("RIS") kautta katsotaan johtavan
siihen, että tämä sisäpiiritieto on nyt julkista.

[]

Liitteet: