AI assistant
AddLife — Interim / Quarterly Report 2021
Apr 28, 2021
2877_10-q_2021-04-28_ffe0d691-7f76-449b-b787-760c848ddb12.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 1 januari – 31 mars 2021
Rekordkvartal med stark organisk tillväxt i Labtech
1 JANUARI - 31 MARS 2021 (3 MÅNADER)
- Nettoomsättningen ökade med 65 procent till 1 736 MSEK (1 053), varav organisk tillväxt uppgick till 54 procent och förvärvad tillväxt uppgick till 17 procent.
- EBITA ökade med 209 procent till 326 MSEK (106), motsvarande en EBITAmarginal om 18,8 procent (10,0).
- Resultat efter skatt ökade med 318 procent till 226 MSEK (54).
- Resultat per aktie uppgick till 2,01 SEK (0,48). För den senaste 12 månaders perioden uppgick resultat per aktie till 6,16 SEK (4,63).
- Kassaflödet från löpande verksamheten uppgick till 184 MSEK (80).
- Soliditeten uppgick till 48 procent (46).
- Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 122 procent (103).
Efter kvartalets utgång har två förvärv genomförts, Vision Ophtalmology Group och Healthcare 21. Förvärven beräknas tillsammans tillföra en årlig nettoomsättning om cirka 2 400 MSEK och en EBITA om cirka 310 MSEK. Förvärven har finansierats genom upptagande av nya krediter om 2 250 MSEK samt nyemission av 7 951 958 B-aktier.
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 förändr | 31-mar-21 | 31-dec-20 | |
| Nettoomsättning | 1 736 | 1 053 | 65% | 5 956 | 5 273 |
| EBITA | 326 | 106 | 209% | 1 022 | 802 |
| EBITA-marginal,% | 18,8% | 10,0% | 17,2% | 15,2% | |
| Resultat före skatt | 287 | 69 | 313% | 877 | 659 |
| Periodens resultat | 226 | 54 | 318% | 692 | 520 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 2,01 | 0,48 | 319% | 6,16 | 4,63 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 2,00 | 0,48 | 317% | 6,14 | 4,61 |
ADDLIFE I KORTHET
AddLife är en oberoende aktör inom Life Science som erbjuder högkvalitativa produkter, tjänster och rådgivning till både privat och offentlig sektor i Europa. Koncernen är uppdelad i två affärsområden; Labtech och Medtech. Koncernen består av ett 70-tal operativa dotterbolag som levererar utrustning, instrument, reagenser, hjälpmedel, rådgivning och teknisk support till kunder främst inom sjukvård, hemvård, forskning, universitet och högskolor samt till läkemedels-och livsmedelsindustrin.
TELEFONKONFERENS
Investerare, analytiker och media inbjudes till en telefonkonferens där VD Kristina Willgård och CFO Martin Almgren presenterar delårsrapporten. Presentationen hålls på engelska och pågår cirka 20 minuter och därefter finns möjlighet att ställa frågor. Mötet spelas in och kommer att lagras på webben. Är det första gången du använder Teams blir du ombedd att ladda ner en app.
Telefonkonferensen är den 28 april 2021, kl. 10:00.
Önskar du delta via telefonkonferens, följ denna länk>> Eller ring in (endast ljud) +46 8 505 376 58 Konferens-ID: 321 695 644#
Presentationen finns även på AddLife YouTube >>
Stark inledning på året och två strategiska förvärv
Covid-19-pandemin håller fortfarande sitt grepp om världen. Utmaningarna är fortsatt stora; hög smittspridning, nya mutationer, hårt ansträngd sjukvård och vaccinationer som tar lång tid. Vi på AddLife gör vårt bästa för att bidra till hälso- och sjukvården och på olika sätt förbättra människors liv.
Våra dotterbolag fortsätter sitt fantastiska jobb för att skapa affärer och svara upp mot kundernas behov. Omsättningen i årets första kvartal ökade med 65 procent till 1 736 MSEK, varav den organiska tillväxten uppgick till 54 procent. Den covid-19-relaterade omsättningen svarade för 620 MSEK och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 4 procent. Resultatet, EBITA, ökade med 209 procent till 326 MSEK och vi stärkte EBITA-marginalen till 18,8 procent.
Affärsläget är relativt oförändrat från föregående kvartal, påverkat av olika länders insatser för att begränsa och hantera smittan samt öka takten avseende vaccinationer. I kvartalet kom en tredje pandemivåg och flera länder har på olika sätt infört nya nedstängningar för att begränsa smittspridningen. Trycket på sjukhusens intensivvårdsavdelningar är högt och sjukvården har återigen behövt omfördela sina resurser. Uppstarten av elektiv kirurgi och annan planerad vård stannade därför av på nytt i kvartalet med växande vårdköer till följd.
Sedan pandemin startade har försäljningen på samtliga marknader varit hög i våra diagnostikbolag. I kvartalet har försäljningen av framförallt covid-19 tester varit framgångsrik på redan installerade instrument. Våra forskningsbolag i Norden och Italien hade också ett försäljningsmässigt starkt kvartal och aktiviteten kring virusforskning är hög. Efterfrågan från läkemedelskunder som inte fokuserar på covid-19 är stabil och försäljningen av våra egna avancerade analysinstrument har varit positiv under kvartalet.
Försäljningen av medicintekniska produkter till sjukvården har varit relativt stabil i kvartalet. Den lägre efterfrågan inom elektiv kirurgi har kunnat kompenseras av försäljning av övriga medicintekniska produkter samt covid-19-relaterad skyddsutrustning. När smittläget förbättras förväntar vi oss att sjukvården återigen prioriterar om och ökar aktiviteten för att behandla de patienter som fortfarande väntar på operation.
Försäljningen för våra bolag inom hemvård var något svagare i kvartalet. Bolagen upplever fortsatta utmaningar med att prova ut och installera produkter ute hos kund. Dock ökade tillgängligheten något i mars tack vare vaccinationer av den äldre befolkningen.
Ökad förvärvsaktivitet genom två strategiska förvärv efter kvartalets slut
Efter kvartalets slut har vi genomfört två större förvärv, Vision Ophthalmology Group (VOG) och Healthcare 21 (HC21). Förvärven beräknas tillsammans öka vår årsomsättning med drygt 40 procent, motsvarande cirka 2,4 miljarder SEK, till cirka 7,6 miljarder SEK och EBITA-resultatet beräknas öka cirka 38 procent till cirka 1,1 miljarder SEK.
Våra nya förvärv, VOG och HC21 ger oss tillgång till större marknader, fler kunder och fler segment. Vi är väldigt entusiastiska över möjligheterna som båda dessa förvärv ger oss.
De förvärvade bolagen bildar egna underkoncerner med befintlig ledning och integreras in i affärsområde Medtech. Genom förvärven blir AddLife en sann europeisk aktör med mer än hälften av försäljningen på marknader utanför Norden.
Förvärvet av VOG, som omsätter cirka 70 MEUR, är ett strategiskt förvärv som tillför oftalmologi, ögonkirurgi, ett nytt och mycket attraktivt terapeutiskt område till AddLifes produktportfölj. Verksamheten drivs i Schweiz, Tyskland, Storbritannien och Polen och gruppen levererar produkter, service och rådgivning avseende ögonkirurgi, t.ex. behandling av grå- och grön starr. VOG har en marknadsledande position och säljer både produkter från ledande tillverkare, egna märkesvaror samt egna kundanpassade operationskit som tillverkas i Tyskland.
Vi har länge tittat på segmentet oftalmologi då det har alla viktiga egenskaper för att passa vår affärsmodell. Det är en global och attraktiv tillväxtmarknad vars tillväxt drivs av teknikutveckling samt en åldrande befolkning med kroniska sjukdomar. Genom förvärvet av VOG får vi tillgång till en etablerad och attraktiv leverantörsbas samt etablerade kundrelationer på marknader som servar över 200 miljoner invånare. Förvärvet etablerar oss som en oberoende europeisk aktör i en intressant nisch med goda möjligheter för både organisk och förvärvad tillväxt.
Bara fem dagar senare kunde vi slutföra förvärvet av en ännu större europeisk och oberoende Life Science-distributör, HC21, som omsätter cirka 150 MEUR. Förvärvet etablerar oss på Irland och i Storbritannien, vars sammanlagda marknad uppskattas till cirka 137 miljarder SEK. Förvärvet är strategiskt då HC21 ger oss ett stabil position och en kritisk massa för fortsatt tillväxt på två av Europas mest attraktiva Life Science-marknader.
Vi ser stora likheter mellan vår och HC21:s affärsmodell, verksamhet och företagskultur. HC21 är en ledande, oberoende distributör inom 15 olika terapiområden där de fokuserar på utvalda nischer med fokus på värdeskapande. De har också ett attraktivt leverantörsnätverk som vi hoppas öppnar för nya möjligheter på andra marknader. Givet HC21:s starka marknadsposition blir AddLife en än mer attraktiv partner för ledande leverantörer i våra produktområden i Europa. Vi ser dessutom att förvärvet skapar förutsättningar för att sälja våra egna produkter på Irland och i Storbritannien. HC21 har runt 450 medarbetare, och är ungefär lika stort som AddLife var vid noteringen i mars 2016.
Sammanfattningsvis är vi entusiastiska över möjligheterna som båda dessa förvärv ger oss. Vi får tillgång till större marknader, fler kunder och fler segment. Vi kommer också kunna bredda AddLifes interna nätverk, stärka våra leverantörsrelationer och öka möjligheterna att sälja våra egna produkter på nya marknader. Nätverkseffekterna är betydelsefulla och vi har skapat en ännu starkare plattform för att kunna addera fler bolag till vår grupp och fortsätta vår värdeskapande tillväxtresa som framgångsrik nischaktör inom Life Science i Europa.
Kristina Willgård VD och koncernchef
Koncernens utveckling i kvartalet
Nettoomsättningen i kvartalet ökade med 65 procent till 1 736 MSEK (1 053). Den organiska tillväxten var 54 procent och den förvärvade tillväxten var 17 procent. Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen negativt med 6 procent, motsvarande 62 MSEK. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 620 MSEK och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 4 procent. EBITA ökade med 209 procent till 326 MSEK (106) och EBITA-marginalen uppgick till 18,8 procent (10,0). Marginalförbättringen beror på ökad volym och återhållsamma kostnader. Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt, motsvarande 11 MSEK.
Finansnettot uppgick till -4 MSEK (-5) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 287 MSEK (69). Resultatet efter skatt för kvartalet ökade med 319 procent till 226 MSEK (54) och effektiv skattesats uppgick till 21 procent (22).
NETTOMOMSÄTTNING (MSEK)
EBITA (MSEK)
Finansiell ställning och kassaflöde
Soliditeten uppgick vid delårsperiodens utgång till 48 procent (46). Eget kapital per aktie uppgick till 19,14 SEK (16,73) och avkastningen på eget kapital uppgick vid delårsperiodens utgång till 39 procent (31). Avkastningen på rörelsekapitalet, R/RK (EBITA i förhållande till rörelsekapital), uppgick till 122 procent (103). Förbättringen kommer främst från det ökade EBITA resultatet.
Koncernens räntebärande nettoskuld uppgick vid delårsperiodens utgång till 548 MSEK (700), inklusive pensionsskuld om 80 MSEK (81) samt leasingskulder om 215 MSEK (233). Nettoskuldsättningsgraden, beräknad utifrån räntebärande nettoskuld inklusive pensionsskuld och leasingskuld, uppgick till 0,2 att jämföra med 0,4 vid delårsperiodens ingång.
Likvida medel, bestående av kassa- och bankmedel, tillsammans med beviljade men ej utnyttjade krediter uppgick sammantaget till 1 147 MSEK (1 006) per den 31 mars 2021.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under delårsperioden till 184 MSEK (80). Ökningen kommer från det starka resultatet men motverkas av ökad bindning av rörelsekapital, framförallt kundfordringar. Företagsförvärv uppgick till 6 MSEK (66) och avser utbetalning av tilläggsköpeskilling. Investeringar i anläggningstillgångar uppgick under delårsperioden till 25 MSEK (23). Avyttringar av anläggningstillgångar uppgick till 1 MSEK (2). Återköp och avyttring av egna aktier uppgick till 0 MSEK (31). Inlösta och återköpta köpoptioner uppgick till 5 MSEK (0).
Förvärv
De från och med räkenskapsåret 2020 genomförda förvärven fördelar sig enligt följande mellan koncernens affärsområden:
| Nettoomsättning, | Antal | |||
|---|---|---|---|---|
| Förvärv | Tidpunkt | MSEK* | anställda* | Affärsområde |
| EuroClone S.p.A, Italien | Januari, 2020 | 280 | 58 | Labtech |
| TechniPro PulmoMed Pty Ltd, Australien | September, 2020 | 13 | 5 | Medtech |
| Ropox A/S, Danmark | Oktober, 2020 | 95 | 73 | Medtech |
| Dach Medical Group Holding AG, Österrike | Oktober, 2020 | 145 | 23 | Medtech |
| Zafe Care Systems AB, Sverige | Oktober, 2020 | 35 | 21 | Medtech |
| Biomedica Italia s.r.l (SIAD Healthcare), Italien | December, 2020 | 80 | 17 | Medtech |
| 648 | 197 |
| Förvärv efter delårsperiodens utgång | Tidpunkt | Nettoomsättning, MSEK* |
Antal anställda* |
Affärsområde |
|---|---|---|---|---|
| Vision Ophthalmology Group GmbH, Tyskland | April, 2021 | 700 | 190 | Medtech |
| Healthcare 21 Group, Irland | April, 2021 | 1 700 | 450 | Medtech |
| 2 400 | 640 |
*Avser situationen på helårsbasis vid förvärvstidpunkten.
Av ännu ej utbetalda köpeskillingar för förvärv under tidigare perioder uppgår beräknat verkligt värde på villkorade köpeskillingar till 83 MSEK, vilket utgör cirka 85 procent av maximalt utfall. Utfallet är beroende av uppnådda resultat i bolagen och har en fastställd maximinivå. Under delårsperioden har inga förvärv genomförts. En tilläggsköpeskilling om 6 MSEK har betalats ut avseende förvärvet av Euroclone under år 2020.
Förvärv efter delårperiodens utgång
Efter delårsperiodens slut har två förvärv genomförts:
Den 7 april 2021 offentliggjordes att AddLife AB (publ) ingått en överenskommelse om att förvärva samtliga aktier i Vision Ophthalmology Group GmbH (VOG), en ledande europeisk distributör och tillverkare inom oftalmologi, ögonkirurgi, med verksamhet i Schweiz, Tyskland, Storbritannien och Polen. Tillträde ägde rum den 8 april 2021 och VOG kommer att konsolideras i AddLife från detta datum. Initial köpeskilling uppgick till 165 MEUR, varav 50 procent betalades kontant och 50 procent erlades genom befintliga återköpta samt nyemitterade B-aktier. Antalet aktier som erlades uppgick till totalt 5 362 216 B-aktier, varav 3 862 216 aktier är nyemitterade B-aktier och 1 500 000 B-aktier var befintliga i eget förvar. En kontant tilläggsköpeskilling om ytterligare maximalt 18 MEUR kan utgå senast år 2024, utifrån uppnådda resultat i verksamheten till och med år 2023.
Den 12 april 2021 genomfördes ytterligare ett förvärv, Healthcare 21 Group, en ledande oberoende Life Science distributör med verksamhet på Irland och i Storbritannien. Tillträde till aktierna skedde samma dag som förvärvsdatum och HC21 konsolideras från detta datum. Den initiala köpeskillingen uppgick till cirka 240 MEUR, varav cirka 74 procent betalades kontant, finansierad genom befintliga och utökade kreditfaciliteter och cirka 26 procent erlades genom 4 089 742 nyemitterade B-aktier i AddLife. En kontant tilläggsköpeskilling om ytterligare maximalt 5 MEUR kan utgå till ledningen senast år 2024, utifrån uppnådda resultat i verksamheten till och med år 2023.
Arbetet med att upprätta förvärvsanalyser för VOG och HC21 pågår och preliminära förvärvsanalyser kommer att lämnas från och med det andra kvartalet 2021.
Proformaredovisning 2020
Nedan presenteras proformasiffror för AddLife avseende räkenskapsåret 2020 inklusive förvärven av VOG och HC21. Räkningarna är framtagna under antagandet att båda bolagen var helägda under hela räkenskapsåret 2020. De belopp
som har inkluderats för VOG respektive HC21 avser ej reviderade siffror för räkenskapsåret 2020 och har justerats för att avspegla normaliserad verksamhet utan omstruktureringskostnader av engångskaraktär, covid-19 relaterad försäljning, förändrad distributionsaffär samt ränta på aktieägarlån. Siffrorna inkluderar inte eventuella synergier eller transaktionskostnader. Inte heller IFRS 16 Leasing har beaktats för de förvärvade bolagen i proforma balans- och resultaträkningen. En uppskattning har gjorts avseende avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar samt finansieringskostnader kopplade till förvärvet. Balansräkningen har justerats för att återspegla förvärvsrelaterade immateriella tillgångar samt uppkommen skuld till kreditinstitut kopplat till förvärven. Vid beräkning av resultat per aktie har de två nyemissionerna som gjorts i samband med förvärven beaktats.
| Resultaträkning | AddLife 2020 | Proforma 2020 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 273 | 7 615 |
| Kostnad för sålda varor | -3 455 | -4 790 |
| Bruttoresultat | 1 818 | 2 824 |
| Övriga externa kostnader | -1 146 | -1 998 |
| Rörelseresultat | 672 | 826 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -13 | -65 |
| Resultat efter finansiella poster | 659 | 761 |
| Skatt | -139 | -156 |
| Periodens resultat | 520 | 605 |
| EBITDA | 946 | 1 305 |
| EBITA | 802 | 1 120 |
| EBITA-marginal | 15,2% | 14,7% |
| Resultat per aktie före utspädning | 4,63 | 4,98 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, '000 | 112 127 | 121 578 |
| Balansräkning | AddLife 2020 | Proforma 2020 |
|---|---|---|
| Immateriella tillgångar | 2 003 | 6 509 |
| Övriga anläggningstillgångar | 454 | 546 |
| Omsättningstillgångar | 1 693 | 2 640 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 4 150 | 9 695 |
| Eget kapital | 1 890 | 3 457 |
| Räntebärande skulder | 916 | 4 218 |
| Icke räntebärande skulder | 1 344 | 2 020 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 150 | 9 695 |
| Räntebärande nettoskuld | 700 | 3 897 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 0,4 | 1,1 |
| Soliditet | 46% | 36% |
| Räntebärande nettoskuld/EBITDA | 0,7 | 3,0 |
Medarbetare
Vid delårsperiodens utgång uppgick antalet medarbetare till 1 128, vilket kan jämföras med 1 112 vid årets ingång. Medelantalet anställda uppgick under den senaste tolvmånadersperioden till 1 045 (927).
Labtech
Bolagen i Affärsområdet Labtech verkar inom marknadsområdena diagnostik samt biomedicinsk forskning och laboratorieutrustning.
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 förändr | 31-mar-21 | 31-dec-20 | |
| Nettoomsättning | 1 125 | 611 | 84% | 3 726 | 3 212 |
| EBITA | 262 | 72 | 263% | 755 | 565 |
| EBITA-marginal,% | 23,2% | 11,8% | 20,3% | 17,6% |
Labtechs nettoomsättning i det första kvartalet ökade med 84 procent till 1 125 MSEK (611), vilket i sin helhet är organiskt, dock påverkade valutakursförändringar negativt med 6 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 540 MSEK och den organiska tillväxten exklusive covid-19 uppgick till 8 procent. EBITA ökade med 263 procent till 262 MSEK (72), motsvarande en EBITA marginal om 23,2 procent (11,8).
EBITA (MSEK)
Den tredje pandemivågen med ökad smittspridning drev upp omsättning och resultat för affärsområdet Labtech.
Testverksamheten pågår i samtliga länder avseende covid-19 och våra diagnostikbolag har i kvartalet fortsatt sålt stora volymer covid-19 tester, så kallade PCR-tester, på befintlig installerad instrumentbas. I kvartalet har vi i flera länder även sålt patientnära instrument och covid-19-tester till privata aktörer, som antingen utfärdar reseintyg för utlandsresor eller testar personal för specifika arbeten.
Enstaka sjukhuskunder har byggt visst lager av covid-19 tester inför kommande kvartal, men vi förväntar oss trots det hög efterfrågan på tester till dess att pandemin har begränsats genom de pågående vaccinationerna. Försäljningen av blodgasanalysprover har också varit hög i kvartalet då antalet allvarligt sjuka covid-19 patienter återigen ökade på
sjukhusens intensivvårdsavdelningar. För övriga diagnostiktester har provvolymerna varit relativt stabila.
Försäljningen och aktiviteten har varit hög hos våra nischade forskningsbolag i främst Norden och i Italien. Forskarna har stort fokus på virusforskning och på produkter för så kallad gensekvensiering av nya covid-19 mutationer. Aktiviteten hos våra läkemedelskunder är normal och försäljningen stabil. I kvartalet har försäljningen av våra egna avancerade instrument varit hög framför allt i Europa och Asien utanför Kina.
Medtech
Bolagen i affärsområdet Medtech levererar medicintekniska produkter inom marknadsområdet medicinteknik, samt hjälpmedel inom hemvård.
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 förändr | 31-mar-21 | 31-dec-20 | |
| Nettoomsättning | 611 | 442 | 38% | 2 230 | 2 061 |
| EBITA | 64 | 37 | 77% | 280 | 253 |
| EBITA-marginal,% | 10,6% | 8,3% | 12,9% | 12,3% |
I kvartalet ökade Medtechs nettoomsättning med 38 procent till 611 MSEK (442), varav organisk tillväxt var 2 procent, förvärvad tillväxt var 41 procent och valutakursförändringar påverkade negativt med 5 procent. Den covid-19 relaterade omsättningen svarade för 80 MSEK och organiskt minskade försäljningen exklusive covid-19 med 4 procent. EBITA ökade med 77 procent till 64 MSEK (37), motsvarande en EBITA-marginal om 10,6 procent (8,3).
EBITA (MSEK)
Medtechs verksamheter hade totalt sett relativt stabil försäljning i kvartalet av medicinteknisk utrustning, men skillnaden är stor mellan olika produktsegment. Försäljningen av personlig skyddsutrustning till nordiska kunder har normaliserats då sjukhusen till stor del har lager för att klara sina egna behov. I Centraleuropa har vi däremot haft större engångsförsäljning av skyddsmateriel. Aktiviteten inom elektiv kirurgi har varit låg i kvartalet på samtliga marknader. Enligt offentlig statistik i Sverige har det genomförts cirka 50 procent färre operationer än normalt i kvartalet och i Central- och Östeuropa har hjärtkirurgi minskat med mellan 25-50 procent, beroende på ingrepp. I det första kvartalet blev utmaningarna återigen större för våra hemvårdsbolag på grund av minskad möjlighet till utprovningar och installationer av olika hjälpmedel. Totalt sett blev försäljningen stabil då aktiviteten ökade i mars tack vare vaccinationer av den äldre befolkningen.
Nettoomsättning per affärsområde
| 2021 | 2020 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kvartalsdata, MSEK | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Labtech | 1 125 | 1 156 | 727 | 718 | 611 |
| Medtech | 611 | 575 | 514 | 530 | 442 |
| AddLifekoncernen | 1 736 | 1 731 | 1 241 | 1 248 | 1 053 |
EBITA per affärsområde
| 2021 | 2020 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kvartalsdata, MSEK | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Labtech | 262 | 253 | 131 | 109 | 72 |
| Medtech | 64 | 68 | 72 | 76 | 37 |
| Moderbolag och koncernposter | 0 | -5 | -4 | -4 | -3 |
| EBITA | 326 | 316 | 199 | 181 | 106 |
| Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | -35 | -38 | -30 | -30 | -32 |
| Rörelseresultat | 291 | 278 | 169 | 151 | 74 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -4 | -2 | -4 | -2 | -5 |
| Resultat efter finansiella poster | 287 | 276 | 165 | 149 | 69 |
Nettoomsättning per affärsområde
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | % | 31-mar-20 | 31-mar-21 | 31-dec-20 | |
| Labtech | 1 125 84 | 611 | 3 726 | 3 212 | ||
| Medtech | 611 38 | 442 | 2 230 | 2 061 | ||
| AddLifekoncernen | 1 736 65 | 1 053 | 5 956 | 5 273 |
EBITA och EBITA-marginal per affärsområde samt rörelseresultat för koncernen
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | % | 31-mar-20 | % | 31-mar-21 | 31-dec-20 |
| Labtech | 262 | 23,2 | 72 | 11,8 | 755 | 565 |
| Medtech | 64 | 10,6 | 37 | 8,3 | 280 | 253 |
| Moderbolag/ koncernposter | 0 | -3 | -13 | -16 | ||
| EBITA | 326 18,8 | 106 10,0 | 1 022 | 802 | ||
| Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
-35 | -32 | -133 | -130 | ||
| Rörelseresultat | 291 16,8 | 74 | 7,0 | 889 | 672 | |
| Finansiella intäkter/kostnader | -4 | -5 | -12 | -13 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 287 | 69 | 877 | 659 |
Nettoomsättning per intäktsslag
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 | 31-mar-21 | 31-dec-20 | |
| Produkter | |||||
| Labtech | 918 | 459 | 2 784 | 2 325 | |
| Medtech | 560 | 384 | 1 986 | 1 810 | |
| Koncern | 1 478 | 843 | 4 770 | 4 135 | |
| Instrument | |||||
| Labtech | 164 | 103 | 770 | 709 | |
| Medtech | 46 | 48 | 225 | 227 | |
| Koncern | 210 | 151 | 995 | 936 | |
| Tjänster | |||||
| Labtech | 43 | 49 | 172 | 178 | |
| Medtech | 5 | 10 | 19 | 24 | |
| Koncern | 48 | 59 | 191 | 202 | |
| Totalt | 1 736 | 1 053 | 5 956 | 5 273 |
Koncernens resultaträkning
| Resultaträkning | 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 | 31-mar-21 | 31-dec-20 | |
| Nettoomsättning | 1 736 | 1 053 | 5 956 | 5 273 | |
| Kostnad för sålda varor | -1 113 | -684 | -3 884 | -3 455 | |
| Bruttoresultat | 623 | 369 | 2 072 | 1 818 | |
| Försäljningskostnader | -263 | -228 | -909 | -874 | |
| Administrationskostnader | -69 | -60 | -282 | -273 | |
| Forskning och utveckling | -8 | -6 | -26 | -24 | |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | 8 | -1 | 34 | 25 | |
| Rörelseresultat | 291 | 74 | 889 | 672 | |
| Finansiella intäkter och kostnader | -4 | -5 | -12 | -13 | |
| Resultat efter finansiella poster | 287 | 69 | 877 | 659 | |
| Skatt | -61 | -15 | -185 | -139 | |
| Periodens resultat | 226 | 54 | 692 | 520 | |
| Hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 226 | 54 | 690 | 518 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 2 | 2 | |
| Resultat per aktie, SEK | 2,01 | 0,48 | 6,16 | 4,63 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 2,00 | 0,48 | 6,14 | 4,61 | |
| Medelantal aktier efter återköp, '000 | 112 490 | 112 612 | 112 207 | 112 127 | |
| Antal aktier vid periodens utgång, '000 | 112 491 | 111 737 | 112 491 | 112 487 | |
| EBITA | 326 | 106 | 1 022 | 802 | |
| I rörelsens kostnader ingår avskrivningar | |||||
| – materiella anläggningstillgångar | -38 | -35 | -147 | -144 | |
| – immateriella anläggningstillgångar från förvärv | -30 | -27 | -113 | -110 | |
| – övriga immateriella anläggningstillgångar | -5 | -5 | -20 | -20 |
Rapport över totalresultat
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 | 31-mar-21 | 31-dec-20 | |
| Periodens resultat | 226 | 54 | 692 | 520 | |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 51 | 10 | -41 | -82 | |
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen | |||||
| Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | – | – | -5 | -5 | |
| Skatt hänförlig till poster som inte ska återföras i | – | – | 1 | 1 | |
| resultaträkningen | |||||
| Övrigt totalresultat | 51 | 10 | -45 | -86 | |
| Periodens totalresultat | 277 | 64 | 647 | 434 | |
| Hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 276 | 63 | 645 | 432 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 1 | 2 | 2 |
Koncernens balansräkning
| MSEK | 31-mar-21 | 31-dec-20 | 31-mar-20 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 1 113 | 1 100 | 1 025 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 895 | 903 | 841 |
| Materiella anläggningstillgångar | 424 | 434 | 383 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 | 20 | 25 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 455 | 2 457 | 2 274 |
| Varulager | 707 | 640 | 520 |
| Kortfristiga fordringar | 982 | 837 | 738 |
| Likvida medel | 364 | 216 | 90 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 053 | 1 693 | 1 348 |
| Summa tillgångar | 4 508 | 4 150 | 3 622 |
| Eget kapital | 2 162 | 1 890 | 1 509 |
| Räntebärande avsättningar | 112 | 110 | 109 |
| Icke räntebärande avsättningar | 154 | 161 | 134 |
| Räntebärande långfristiga skulder | 224 | 242 | 190 |
| Icke räntebärande långfristiga skulder | 1 | 1 | 1 |
| Summa långfristiga skulder | 491 | 514 | 434 |
| Icke räntebärande avsättningar | 10 | 9 | 7 |
| Räntebärande kortfristiga skulder | 576 | 564 | 893 |
| Icke räntebärande kortfristiga skulder | 1 269 | 1 173 | 779 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 855 | 1 746 | 1 679 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 508 | 4 150 | 3 622 |
Förändringar i koncernens eget kapital
| 1 jan 21 – 31 mar 21 | 1 jan 20 – 31 dec 20 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Innehav | Innehav | ||||||
| Moder | utan best | Moder | utan best | ||||
| Rapport över förändringar i | bolagets | ämmande | Totalt eget | bolagets | ämmande | Totalt eget | |
| koncernens eget kapital MSEK | ägare | inflytande | kapital | ägare | inflytande | kapital | |
| Belopp vid periodens ingång | 1 882 | 8 | 1 890 | 1 467 | 9 | 1 476 | |
| Inlösta och utfärdade | -5 | – | -5 | 58 | – | 58 | |
| köpoptioner | |||||||
| Återköp av egna aktier | – | – | – | -31 | – | -31 | |
| Avyttring av egna aktier | – | – | – | 12 | – | 12 | |
| Utdelning | – | – | – | -56 | -3 | -59 | |
| Innehav utan bestämmande | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | |
| inflytande | |||||||
| Periodens totalresultat | 276 | 1 | 277 | 432 | 2 | 434 | |
| Belopp vid periodens utgång | 2 153 | 9 | 2 162 | 1 882 | 8 | 1 890 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Kassaflödesanalys | 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 | 31-mar-21 | 31-dec-20 | |
| Resultat efter finansiella poster | 287 | 69 | 877 | 659 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 103 | 68 | 315 | 280 | |
| Betald inkomstskatt | -36 | -20 | -113 | -97 | |
| Förändringar i rörelsekapital | -170 | -37 | -25 | 108 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 184 | 80 | 1 054 | 950 | |
| Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar | -24 | -21 | -87 | -84 | |
| Företagsförvärv och avyttringar | -6 | -66 | -285 | -345 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -30 | -87 | -372 | -429 | |
| Utdelning till moderbolagets aktieägare | – | – | -57 | -57 | |
| Inlösta och utfärdade köpoptioner | -5 | – | 53 | 58 | |
| Förvärv och avyttring av egna aktier | – | -31 | 12 | -19 | |
| Övrig finansieringsverksamhet | -19 | 26 | -399 | -354 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -24 | -5 | -391 | -372 | |
| Periodens kassaflöde | 130 | -12 | 291 | 149 | |
| Likvida medel vid periodens ingång | 216 | 99 | 90 | 99 | |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 18 | 3 | -17 | -32 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 364 | 90 | 364 | 216 |
Nyckeltal
| 12 månader t.o.m. | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31-mar-21 | 31-dec-20 | 31-mar-20 | 31-dec-19 | 31-dec-18 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 5 956 | 5 273 | 3 687 | 3 479 | 2 482 |
| EBITA, MSEK | 1 022 | 802 | 341 | 305 | 245 |
| EBITA marginal, % | 17,2% | 15,2% | 9,2% | 8,8% | 9,9% |
| Resultattillväxt, EBITA, % | 200% | 163% | 32% | 25% | 5% |
| Avkastning rörelsekapital (R/RK), % | 122% | 103% | 54% | 51% | 62% |
| Periodens resultat, MSEK | 692 | 520 | 161 | 142 | 129 |
| Avkastning eget kapital, % | 39% | 31% | 11% | 10% | 16% |
| Räntebärande nettoskuld, MSEK | 548 | 700 | 1 102 | 902 | 882 |
| Räntebärande nettoskuld/EBITDA, ggr | 0,5 | 0,7 | 2,3 | 2,1 | 3,3 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,2 | 0,4 | 0,7 | 0,6 | 0,9 |
| Soliditet, % | 48% | 46% | 42% | 45% | 35% |
| Medelantal anställda | 1 045 | 1 004 | 927 | 903 | 620 |
| Antal anställda vid periodens slut | 1 128 | 1 112 | 1 003 | 932 | 873 |
Nyckeltal inkluderar IFRS 16 from 2019, jämförelsesiffror har ej räknats om.
För nyckeltalsdefinitioner, klicka här.
Nyckeltal per aktie
| 12 månader t.o.m. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31-mar-21 | 31-dec-20 | 31-mar-20 | 31-dec-19 | 31-dec-18 | ||
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 6,16 | 4,63 | 1,43 | 1,28 | 1,29 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 6,14 | 4,61 | 1,43 | 1,28 | 1,29 | |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, SEK |
9,40 | 8,47 | 3,39 | 3,61 | 1,76 | |
| Eget kapital per aktie, SEK | 19,14 | 16,73 | 13,34 | 13,07 | 9,08 | |
| Medelantal aktier efter återköp, '000 | 112 207 | 112 127 | 112 431 | 111 083 | 100 458 | |
| Medelantal aktier efter återköp, efter utspädning, '000 |
112 670 | 112 652 | 112 751 | 111 297 | 100 458 | |
| Antal utestående aktier vid periodens slut, '000 | 112 491 | 112 487 | 111 737 | 112 237 | 102 586 |
Antal historiska aktier har omräknats med hänsyn till fondemissionsinslag (d v s teckningsrättens värde) i genomförd nyemission 2019 samt med hänsyn till den delning av aktien (1:4) som genomfördes i maj 2020 och används i alla nyckeltalsberäkningar för kr/aktie. Omräkningsfaktorn är 4,041.
Moderbolaget
Moderbolagets nettoomsättning uppgick under delårsperioden till 14 MSEK (11) och resultat efter finansiella poster uppgick till 1 MSEK (-1). Moderbolagets finansiella nettoskuld uppgick vid delårsperiodens utgång till 223 MSEK (726). Aktiekapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 58 MSEK (58).
Moderbolagets resultaträkning
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 | 31-mar-21 | 31-dec-20 |
| Nettoomsättning | 14 | 11 | 44 | 41 |
| Administrationskostnader | -15 | -13 | -63 | -61 |
| Rörelseresultat | -1 | -2 | -19 | -20 |
| Ränteintäkter, räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 10 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | -1 | -9 | -11 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 135 | 135 |
| Resultat före skatt | 1 | -1 | 126 | 124 |
| Skatt | 0 | 0 | -26 | -26 |
| Periodens resultat | 1 | -1 | 100 | 98 |
Moderbolagets balansräkning
| Balansräkning, MSEK | 31-mar-21 | 31-dec-20 | 31-mar-20 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 017 | 2 100 | 2 146 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 017 | 2 100 | 2 146 |
| Kortfristiga fordringar | 359 | 343 | 126 |
| Summa omsättningstillgångar | 359 | 343 | 126 |
| Summa tillgångar | 2 376 | 2 443 | 2 272 |
| Eget kapital | 1 230 | 1 233 | 1 123 |
| Obeskattade reserver | 96 | 96 | 56 |
| Räntebärande långfristiga skulder | 55 | 76 | 45 |
| Icke räntebärande långfristiga skulder | 1 | 1 | 2 |
| Summa långfristiga skulder | 56 | 77 | 47 |
| Räntebärande kortfristiga skulder | 946 | 987 | 1 029 |
| Icke räntebärande kortfristiga skulder | 48 | 50 | 17 |
| Summa kortfristiga skulder | 994 | 1 037 | 1 046 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 376 | 2 443 | 2 272 |
| 31-mar-21 | 31-dec-20 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Redovisat värde |
Nivå 2 | Nivå 3 | Redovisat värde |
Nivå 2 | Nivå 3 |
| Derivat värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
0 | 0 | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde per nivå |
0 | 0 | – | 0 | 0 | – |
| Derivat värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
0 | 0 | – | 2 | 2 | – |
| Villkorade köpeskillingar | 83 | 0 | 83 | 86 | – | 86 |
| Finansiella skulder till verkligt värde per nivå |
83 | 0 | 83 | 88 | 2 | 86 |
Verkligt värde på finansiella instrument
Verkligt värde och redovisat värde redovisas i balansräkningen enligt tabellen ovan.
För noterade värdepapper bestäms verkligt värde med utgångspunkt från tillgångens noterade kurs på en aktiv marknad, nivå 1. Per balansdagen hade koncernen inga poster i denna kategori. För valutakontrakt och inbäddade derivat bestäms det verkliga värdet baserat på observerbar marknadsdata, nivå 2. För villkorade köpeskillingar görs en kassaflödesbaserad värdering, som inte är baserad på observerbar marknadsdata, nivå 3. För koncernens övriga finansiella tillgångar och skulder uppskattas verkligt värde vara lika med redovisat värde.
Villkorade köpeskillingar
| 3 månader t.o.m. | 12 månader t.o.m. | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31-mar-21 | 31-mar-20 | 31-mar-21 | 31-dec-20 |
| Belopp vid periodens ingång | 86 | 18 | 31 | 18 |
| Periodens förvärv | – | 14 | 58 | 72 |
| Utbetald köpeskilling | -6 | – | -6 | – |
| Omvärdering via resultaträkning | – | – | 1 | 1 |
| Återförda via resultaträkning | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 1 | – | 1 | 0 |
| Valutakursdifferenser | 2 | -1 | -2 | -5 |
| Belopp vid periodens utgång | 83 | 31 | 83 | 86 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser i koncernen
| MSEK | 31-mar-21 | 31-dec-20 | 31-mar-20 |
|---|---|---|---|
| Eventualförpliktelser | 41 | 41 | 43 |
Härledning nyckeltal
| Resultat efter skatt hänförligt till aktieägarna i procent av | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Avkastning på eget kapital | aktieägarnas andel av genomsnittligt eget kapital. | ||||
| 31-mar-21 | 31-dec-20 | 31-mar-20 | |||
| Periodens resultat (rullande 12 mån) | 692 | 520 | 161 | ||
| Eget kapital årsgenomsnitt | 1 779 | 1 683 | 1 480 | ||
| Avkastning på eget kapital | 692/1 779= 39% | 520/1 683=31% | 161/1 480=11% | ||
| Avkastning på rörelsekapital | 31-mar-21 | EBITA i förhållande till genomsnittligt rörelsekapital. 31-dec-20 |
31-mar-20 | ||
| Rörelseresultat före immateriella avskrivningar, (R) |
1 022 | 802 | 341 | ||
| Rörelsekapital genomsnittligt (RK) | 836 | 781 | 632 | ||
| R/RK | 1 022/836=122% | 802/781=103% | 341/632=54% | ||
| Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella | |||||
| EBITA | anläggningstillgångar. | ||||
| 31-mar-21 | 31-dec-20 | 31-mar-20 | |||
| Rörelseresultat (rullande 12 mån) | 889 | 672 | 225 | ||
| Avskrivningar immateriella | 133 | 130 | 116 | ||
| anläggningstillgångar EBITA |
1 022 | 802 | 341 | ||
| EBITA marginal | EBITA i procent av nettoomsättningen. | ||||
| 31-mar-21 | 31-dec-20 | 31-mar-20 | |||
| EBITA | 1 022 | 802 | 341 | ||
| Nettoomsättning (rullande 12 mån) | 5 956 | 5 273 | 3 687 | ||
| EBITA marginal | 1 022/5 956=17,2% | 802/5 273=15,2% | 341/3 687=9,2% | ||
| Definitioner | |||||
| EBITA | Rörelseresultat före avskrivningar på immateriella | ||||
| anläggningstillgångar. | |||||
| EBITDA | Rörelseresultat före avskrivningar. | ||||
| Eget kapital per aktie | Aktieägarnas andel av eget kapital dividerat med antal | ||||
| utestående aktier på balansdagen. | |||||
| Kassaflöde per aktie | Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med | ||||
| genomsnittligt antal aktier. | |||||
| Nettoskuldsättningsgrad | Räntebärande nettoskuld i förhållande till eget kapital. | ||||
| Resultat per aktie | aktier. | Aktieägarnas andel av årets resultat i relation till genomsnittligt antal | |||
| Resultattillväxt EBITA | Årets EBITA minskat med föregående års EBITA dividerat med | ||||
| föregående års EBITA. | |||||
| Räntebärande nettoskuld | Räntebärande skulder och räntebärande avsättningar med avdrag för | ||||
| likvida medel. | |||||
| Soliditet | Eget kapital inklusive minoritetens andel i procent av summa tillgångar. | ||||
De presenterade nyckeltalen är centrala för förståelsen och utvärderingen av AddLifes verksamhet och finansiella ställning. Nyckeltalen presenteras i "Nyckeltalstabellen" och kommenteras i övriga delar i delårsrapporten. Jämförelsetalen för resultatposter avser värde för perioden januari–mars 2020 och för balansposter per 31 december 2020 om inte annat anges.
Aktien
Aktiekapitalet uppgick vid delårsperiodens utgång till 58 MSEK (58).
Antalet återköpta aktier uppgår till 2 007 149 B-aktier motsvarande 1,8 procent av totalt antal aktier och 1,3 procent av röstetalet. Det genomsnittliga anskaffningspriset för återköpta aktier uppgår till 52,12 SEK per aktie. Antalet innehavda egna aktier uppgick under delårsperioden i medeltal till 2 007 970 (2 332 428). Aktiekursen per 31 mars 2021 uppgick till 157,00 SEK och den senaste betalkursen för AddLifeaktien den 27 april 2021 var 213,00 SEK.
AddLife har sammantaget tre utestående incitamentsprogram motsvarande totalt 2 574 000 B-aktier. Utfärdade köpoptioner på återköpta aktier har under delårsperioden medfört en beräknad utspädningseffekt baserat på årets genomsnittliga aktiekurs om cirka 0,7 procent (0,3). Under delårsperioden har 880 optioner i programmet 2017/2021 lösts in motsvarande 3 696 B-aktier, resterande 55 323 optioner som var utestående vid delårsperiodens början har återköpts till ett pris motsvarande marknadsvärde.
| Utestående program | Antal optioner |
Motsvarande antal B aktier |
Andel av totalt antal aktier |
Lösenkurs | Lösenperiod |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020/2024 | 250 000 | 1 000 000 | 0,9% | 98,40 | 19 jun 2023 - 28 feb 2024 |
| 2019/2023 | 215 000 | 860 000 | 0,8% | 76,60 | 20 jun 2022 – 28 feb 2023 |
| 2018/2022 | 170 000 | 714 000 | 0,6% | 56,00 | 16 jun 2021 – 28 feb 2022 |
| Totalt | 635 000 | 2 574 000 |
Den 31 mars 2021 uppgick antalet aktieägare till 10 091, varav 56 procent var svenska ägare med avseende på kapitalandel. De tio största aktieägarna kontrollerade 55 procent av kapitalet och 64 procent av rösterna.
| Andel i % | ||||
|---|---|---|---|---|
| Aktieägare 2021-03-31 | Antal A-aktier | Antal B-aktier | kapital | röster |
| Roosgruppen AB | 2 156 572 | 3 893 759 | 5,28 | 16,32 |
| Tom Hedelius | 2 066 572 | 23 140 | 1,83 | 13,26 |
| Verdipapirfond Odin | 0 | 10 562 084 | 9,22 | 6,77 |
| SEB Fonder | 0 | 10 107 137 | 8,83 | 6,48 |
| NTC Fidelity Funds Northern Trust | 0 | 8 475 535 | 7,40 | 5,43 |
| Swedbank Fonder | 0 | 7 938 201 | 6,93 | 5,09 |
| State Street Bank & Trust Company | 0 | 7 263 316 | 6,34 | 4,65 |
| J.P. Morgan Chase & Co | 0 | 4 480 196 | 3,91 | 2,87 |
| Handelsbanken fonder | 0 | 2 813 121 | 2,46 | 1,80 |
| Sandrew AB | 0 | 2 800 000 | 2,45 | 1,79 |
| Totalt 10 största ägarna | 4 223 144 | 58 356 489 | 54,65 | 64,46 |
| Övriga ägare | 391 992 | 49 519 518 | 43,60 | 34,25 |
| Totalt antal utestående aktier | 4 615 136 | 107 876 007 | 98,25 | 98,71 |
| Återköpta B-aktier (i eget förvar) | - | 2 007 149 | 1,75 | 1,29 |
| Totalt antal registrerade aktier | 4 615 136 | 109 883 156 | 100,00 | 100,00 |
Källa: Euroclear
Redovisningsprinciper
Delårsrapporten har upprättats enligt IFRS med tillämpning av IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter, även i övriga delar av delårsrapporten. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och lagen om värdepappersmarknaden, vilket är i enlighet med bestämmelserna i RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder som i AddLifes årsredovisning 2020 har tillämpats för delårsrapporten. Ändringarna i IFRS standarder som tillämpas från och med 1 januari 2021 har ej haft någon påverkan på AddLifes finansiella rapporter för delårsperioden som avslutades 31 mars 2021.
Alternativa nyckeltal
AddLife presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. I denna rapport har utökad information angivits avseende definitioner av finansiella mått.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner med närstående har skett delårsperioden, som väsentligen påverkat koncernens ställning och resultat.
Händelser efter delårsperiodens utgång
AddLife förvärvade den 7 april 2021 samtliga aktier i Vision Ophthalmology Group GmbH (VOG), en ledande europeisk distributör och tillverkare inom oftalmologi, ögonkirurgi, med verksamhet i Schweiz, Tyskland, Storbritannien och Polen. VOG omsätter cirka 70 MEUR och har 190 medarbetare. För ytterligare information om förvärvet av VOG se Förvärv.
Den 12 april 2021 tecknade AddLife avtal om förvärv av samtliga aktier i Healthcare 21 Group, HC21, en ledande oberoende Life Science distributör med verksamhet på Irland och i Storbritannien. HC 21 omsätter cirka 171 MEUR och har runt 450 medarbetare. För ytterligare information om förvärvet av HC21, se Förvärv.
I samband med förvärven har ytterligare krediter om 2 250 MSEK tagits upp med Handelsbanken. Kreditavtalet löper på 12 månader med förlängningsoption på upp till ytterligare 24 månader.
I samband med de båda förvärven har två nyemissioner av B-aktier genomförts. De nyemitterade aktierna har använts för betalning av förvärven vilket är i enlighet med styrelsens mandat från årsstämman i maj 2020. Den första nyemissionen genomfördes den 7 april 2021 och omfattade 3 862 216 B-aktier. Den första nyemissionen medförde att AddLifes aktiekapital ökade med 1 966 870,07 SEK. Den andra nyemissionen genomfördes den 12 april 2021 och omfattade 4 089 742 B-aktier. I samband med den andra nyemissionen ökade AddLifes aktiekapital med 2 082 739,85 SEK. Efter de båda nyemissionerna uppgår aktiekapitalet till 62 358 949,47 SEK. Det totala antalet aktier uppgår till 122 450 250 varav antalet A-aktier är oförändrat om 4 615 136 och antalet B-aktier har ökat från 109 883 156 till 117 835 114 stycken. Aktier i eget förvar har minskat från 2 007 149 till 507 149 B-aktier efter att 1 500 000 B-aktier använts som del av betalning för aktierna i Vision Ophthalmology Group.
Inga övriga för koncernen väsentliga händelser har inträffat efter delårsperiodens utgång.
Risker och osäkerhetsfaktorer
AddLifes resultat och finansiella ställning liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som AddLife styr över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är begränsad. De externa riskfaktorer som har störst betydelse för AddLife är konjunkturläget i kombination med marknadsutveckling,
konkurrenssituationen samt offentliga upphandlingar och politiska beslut. Risk- och osäkerhetsfaktorerna är desamma som under tidigare perioder. För mer information hänvisas till avsnittet "Risker och osäkerhetsfaktorer" i förvaltningsberättelsen i AddLifes årsredovisning 2020. Moderbolaget påverkas indirekt av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.
Telefonkonferens
Investerare, analytiker och media inbjudes till en telefonkonferens där VD Kristina Willgård och CFO Martin Almgren presenterar delårsrapporten. Presentationen hålls på engelska och pågår cirka 20 minuter och därefter finns möjlighet att ställa frågor. Mötet spelas in och kommer att lagras på webben. Är det första gången du använder Teams blir du ombedd att ladda ner en app.
Telefonkonferensen är den 28 april 2021, kl. 10:00.
Önskar du delta via telefonkonferens, följ denna länk>> Eller ring in (endast ljud) +46 8 505 376 58 Konferens-ID: 321 695 644#
Presentationen finns även på AddLife YouTube >>
Finansiell kalender
- Årsstämma i AddLife AB (publ) kommer att hållas 5 maj 2021 i Stockholm
- Delårsrapport för perioden 1 januari 30 juni 2021 kommer att publiceras 15 juli 2021
- Delårsrapport för perioden 1 januari 30 september 2021 kommer att publiceras 22 oktober 2021
- Bokslutskommuniké för perioden 1 januari 31 december 2021 kommer att publiceras 3 februari 2022
För ytterligare information, kontakta: Kristina Willgård, VD och koncernchef: + 46 70 510 12 23 Martin Almgren, ekonomidirektör, +46 70 228 15 45
Denna information är sådan information som AddLife AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s Marknadsmissbruksförordning och offentliggörs enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg för offentliggörande den 28 april 2021 kl. 07:45 (CET). AddLife AB (publ), Box 3145, Brunkebergstorg 5, SE-103 62 Stockholm. [email protected], www.add.life, org.nr. 556995-8126